digikam - en to sv translation catalogue (8999 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
sv: imorgon

[ctx: @item: date keyword]
en: today
sv: idag

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
sv: igår

en: Next year
sv: Nästa år

en: Previous year
sv: Föregående år

en: Next month
sv: Nästa månad

en: Previous month
sv: Föregående månad

en: Select a week
sv: Välj en vecka

en: Select a month
sv: Välj en månad

en: Select a year
sv: Välj ett år

en: Select the current day
sv: Välj dagens datum

[ctx: @action:button]
en: Close
sv: Stäng

en: Week %1
sv: Vecka %1

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
sv: &Idag

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
sv: I&morgon

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
sv: Nästa &vecka

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
sv: Nästa må&nad

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
sv: I&går

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
sv: Förra &måndagen

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
sv: Förra &fredagen

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
sv: Förra &veckan

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
sv: Förra må&naden

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
sv: Inget datum

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
sv: Vecka %1 - %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: End:
sv: Slut:

en: &Move Here
sv: &Flytta hit

en: &Copy Here
sv: &Kopiera hit

en: C&ancel
sv: &Avbryt

en: Set as Album Thumbnail
sv: Använd som miniatyrbild för album

en: Download From Camera
sv: Ladda ner från kameran

en: Download && Delete From Camera
sv: Ladda ner och ta bort från kameran

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
sv: Gruppera här

en: Exporting
sv: Exporterar

en: Upload to Camera
sv: Ladda upp till kamera

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
sv: Gruppera här

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
sv: Infoga objekt här

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
sv: Gruppera här och flytta till album

en: Assign Tag to Dropped Items
sv: Tilldela etiketter till släppta objekt

en: Change Face Tags
sv: Visa ansiktsetiketter

en: Change Face Tag
sv: Ändra ansiktsetiketter

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Assign Tags to &Selected Items
sv: Tilldela etiketter till &markerade objekt

en: Assign Tags to &This Item
sv: Tilldela etiketter till &detta objekt

en: Assign Tags to &All Items
sv: Tilldela etiketter till &alla objekt

en: Importing
sv: Importerar

en: M&erge Here
sv: Samman&foga här

en: Set as Tag Thumbnail
sv: Använd som miniatyrbild för etikett

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
sv[0]: Ändra ansiktsnamn från '%2' till '%3'
sv[1]: Ändra ansiktsnamn från '%2' till '%3'

en: Assign Tag(s) '%1' to Items
sv: Tilldela etikett(er) '%1' till objekt

en: Text Filter
sv: Textfilter

en: MIME Type Filter
sv: Mimetyp-filter

en: Geolocation Filter
sv: Geografiskt lokaliseringsfilter

en: Images Without Tags
sv: Bilder utan etiketter

en: Show images without a tag.
sv: Visa bilder utan en etikett.

en: Tags Matching Condition
sv: Ettiketter som överensstämmer med villkor

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
sv: Definierar på vilket sätt de markerade etiketterna kombineras för att filtrera bilderna. Det omfattar också kryssrutan '%1'.

en: OR
sv: ELLER

en: AND
sv: OCH

en: Tags Filter
sv: Etikettfilter

en: Images Without Face tags
sv: Bilder utan ansiktsetiketter

en: Show images without a face tag.
sv: Visa bilder utan en ansiktsetikett.

en: Face tags Matching Condition
sv: Ansiktsetiketter som överensstämmer med villkor

en: Face Tags Filter
sv: Ansiktsetikettfilter

en: Labels Filter
sv: Beteckningsfilter

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
sv: Återställ etikettfilter

[ctx: @action: tag filter]
en: On
sv: På

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
sv: Av

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
sv: Filtreringsläge för etiketter

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
sv: Ignorera den här etiketten

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
sv: Måste ha den här etiketten

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
sv: Får inte ha den här etiketten

en: Reference Image
sv: Referensbild

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
sv: Om det här inte är ett ansikte, klicka för att ta bort det.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
sv[0]: 1 grupperat objekt.
sv[1]: %1 grupperade objekt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
sv: Gruppen är öppen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
sv: Gruppen är stängd.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
sv: Objektet har geografisk lokaliseringsinformation.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
sv: Visa fullskärm

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
sv: Avmarkera objekt

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
sv: Markera objekt

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
sv: Använd som miniatyrbild för album

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
sv: Använd som miniatyrbild för etikett

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
sv[0]: Flytta till papperskorgen
sv[1]: Flytta %1 filer till papperskorgen

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Image Quality Sort | Image Quality Sort
sv[0]: Bildkvalitetssortering
sv[1]: Bildkvalitetssorteringar

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
sv: Återställ albumikon

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
sv: Alla album

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
sv: Alla etiketter

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
sv: Markera

[ctx: @action: context menu]
en: Children
sv: Underliggande

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
sv: Överliggande

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
sv: Avmarkera

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
sv: Invertera markering

[ctx: @action: group items]
en: Group
sv: Grupp

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
sv: Öppna alla grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
sv: Stäng alla grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
sv: Visa grupperade bilder

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
sv: Dölj grupperade bilder

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
sv: Ta bort grupp

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
sv: Ta bort från grupp

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
sv: Gruppera markerade här

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
sv: Gruppera markerade enligt tid

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
sv: Gruppera markerade enligt filnamn

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
sv: Gruppera markerade enligt fördröjd eller uppsnabbad tid

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
sv: Ta bort markerade från grupper

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
sv: Ta bort grupper för markerade

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
sv: Öppna med

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
sv: Annat...

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
sv: Öppna med...

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
sv: Ny etikett...

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
sv: Ta bort etikett

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
sv: Ta bort etiketter

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
sv: Markera som ansiktsetikett

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
sv: Markera som ansiktsetiketter

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
sv: Egenskaper...

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
sv: Avmarkera som ansiktsetikett

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tag and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
sv: Tar bort ansiktsegenskapen från den markerade etiketten, och ansiktsområdet från bilderna som den innehåller. Kan också ta bort etikett från bilderna om så önskas.

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
sv: Avmarkera som ansiktsetiketter

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tags and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
sv: Tar bort ansiktsegenskapen från de markerade etiketterna, och ansiktsområdet från bilderna som den innehåller. Kan också ta bort etikett från bilderna om så önskas.

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
sv: &Tilldela etikett

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
sv: Ta bort &etikett

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
sv: Ta bort alla etiketter

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
sv: Ti&lldela beteckningar

[ctx: @action: context menu]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
sv: Etikett

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
sv: Gå till

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
sv: Öppna...

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
sv: Öppna i filhanterare

[ctx: @action: context menu]
en: Import
sv: Importera

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
sv: Inget importverktyg tillgängligt

[ctx: @action: context menu]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
sv: Inget exportverktyg tillgängligt

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
sv: Köhantering för bakgrundsbehandling

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
sv: Lägg till i befintlig kö

en: 1 Item | %1 Items
sv[0]: 1 objekt
sv[1]: %1 objekt

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
sv[0]: Albumdatum: %2 %3 %4 - 1 objekt
sv[1]: Albumdatum: %2 %3 %4 - %1 objekt

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
sv[0]: %2 inklusive en deletikett
sv[1]: %2 inklusive %1 deletiketter

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
sv[0]: %2 - 1 objekt
sv[1]: %2 - %1 objekt

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
sv[0]: %2 - 1 objekt
sv[1]: %2 - %1 objekt

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
sv[0]: Nyckelordssökning - 1 objekt
sv[1]: Nyckelordssökning - %1 objekt

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
sv[0]: Avancerad sökning - 1 objekt
sv[1]: Avancerad sökning - %1 objekt

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
sv: Välj målkatalog

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
sv: <p>Välj destinationsalbum från Digikams bibliotek att flytta valda bilder till.</p>

en: File Properties
sv: Filegenskaper

[ctx: filename]
en: Name:
sv: Namn:

en: Date:
sv: Datum:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Type:
sv: Typ:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
sv: %1x%2 (%3 Mbp)

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Aspect Ratio:
sv: Proportion:

en: Photograph Properties
sv: Fotografiegenskaper

en: Make/Model:
sv: Märke och modell:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
sv: Lins:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
sv: Skapad:

en: Aperture/Focal:
sv: Bländare och fokallängd:

en: Exposure/Sensitivity:
sv: Exponeringstid och känslighet:

en: Mode/Program:
sv: Läge eller program:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
sv: Blixt:

en: White Balance:
sv: Vitbalans:

en: Audio/Video Properties
sv: Ljud- och videoegenskaper

en: Duration:
sv: Längd:

en: Frame Rate:
sv: Bildfrekvens:

en:  fps
sv:  bilder/s

en: Video Codec:
sv: Videokodare:

en: Audio Bit Rate:
sv: Ljudbithastighet:

en: Audio Channel Type:
sv: Ljudkanaltyp:

en: Audio Codec:
sv: Ljudkodare:

en: digiKam Properties
sv: Digikams egenskaper

[ctx: title of the file]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
sv: Rubrik:

en: Tags:
sv: Etiketter:

en: Labels:
sv: Beteckningar:

en: Album Properties
sv: Albumegenskaper

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
sv: Namn:

en: Items:
sv: Objekt:

en: Collection:
sv: Samling:

en: Category:
sv: Kategori:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
sv: Rubrik:

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
sv: Delvis

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
sv: Nej

en: Reproducible:
sv: Upprepningsbart:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Identifier:
sv: Identifierare:

en: Technical Parameters
sv: Tekniska parametrar

en: <i>Binary Data</i>
sv: <i>Binärdata</i>

en: Initializing...
sv: Initierar...

en: Load Plugins...
sv: Ladda insticksprogram...

en: Checking ICC repository...
sv: Kontrollerar ICC-arkiv...

en: Clean up Database...
sv: Rensa databasen...

en: Loading albums...
sv: Läser in album...

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
sv: <p>Sökvägen till ICC-profiler verkar vara ogiltig.</p><p>Om du vill ställa in den nu, välj "Ja", välj annars "Nej". I detta fall kommer funktionen, "Färghantering" att vara inaktiverad till problemet är löst.</p>

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
sv[0]: Inget objekt markerat (%1 objekt)
sv[1]: Inget objekt markerat (%1 objekt)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
sv[0]: Inget objekt markerat (%1 [%2] objekt)
sv[1]: Inga objekt markerade (%1 [%2] objekt)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
sv[0]: Inget objekt markerat (%1 objekt, med grupperade objekt: %2)
sv[1]: Inga objekt markerade (%1 objekt, med grupperade objekt: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
sv[0]: 1/%2 objekt markerat (%3/%4)
sv[1]: %1/%2 objekt markerade (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
sv[0]: 1/%2 [%3] objekt markerat (%4/%5)
sv[1]: %1/%2 [%3] objekt markerade (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
sv[0]: 1/%2 objekt markerat. Totalt med grupperade objekt: %3
sv[1]: %1/%2 objekt markerade. Totalt med grupperade objekt: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
sv[0]: 1/%2 [%3/%4] objekt markerat (%5/%6)
sv[1]: %1/%2 [%3/%4] objekt markerade (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
sv[0]: 1/%2 objekt markerat. Med grupperade objekt: %3/%4
sv[1]: %1/%2 objekt markerade. Med grupperade objekt: %3/%4

en:  (%1 of %2)
sv:  (%1 av %2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
sv:  (%1 av %2 [%3])

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
sv:  (%1 av %2. Totalt med grupperade objekt: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
sv[0]: %1 objekt dolt
sv[1]: %1 objekt dolda

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
sv[0]: Skriv metadata till fil
sv[1]: Skriv metadata till markerade filer

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
sv[0]: Läs metadata från fil igen
sv[1]: Läs metadata från markerade filer igen

en: Auto-Detecting Camera...
sv: Automatisk kameradetektering...

en: Opening Download Dialog...
sv: Öppnar nerladdningsdialogruta...

en: Cameras
sv: Kameror

en: USB Storage Devices
sv: USB-lagringsenheter

en: Card Readers
sv: Kortläsare

en: Add Images...
sv: Lägg till bilder...

en: Adds new items to an Album.
sv: Lägger till nya objekt i ett album.

en: Add Folders...
sv: Lägg till kataloger...

en: Adds new folders to Album library.
sv: Lägger till nya kataloger i albumbiblioteket.

en: Images found in %1
sv: Bilder hittade i %1

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
sv: Du har valt ett ljusstarkt färgschema. Vi har bytt till ett mörkt ikontema. Ikontemat är tillgängligt efter omstart av Digikam.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
sv: Du har valt ett mörkt färgschema. Vi har bytt till ett ljusstarkt ikontema. Ikontemat är tillgängligt efter omstart av Digikam.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
sv: Välj katalog att tolka

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
sv: Välj kataloger att importera till album

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
sv: <p>Välj destinationsalbum från Digikams bibliotek att importera kataloger i.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
sv: Katalogen %1 ingår redan i albumsökvägen och kan inte importeras rekursivt.

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
sv: Initierar huvudvyn...

[ctx: @action: setup]
en: &Back
sv: &Bakåt

[ctx: @action: setup]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
sv: Uppdatera aktuellt innehåll.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
sv: &Nytt...

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
sv: Skapar ett nytt tomt album i samlingen.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
sv: &Flytta till album

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
sv: Flytta markerade bilder till ett album.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
sv: &Kopiera till...

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
sv: Kopiera markerade bilder till ett album.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
sv: Ta bort album

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
sv: Byt namn...

[ctx: @action: setup]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
sv: Redigera albumegenskaper och samlingsinformation.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
sv: Skriv metadata till filer

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
sv: Uppdaterar metadata för filer i nuvarande album med innehållet i Digikams databas (filernas metadata skrivs över med information från databasen).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
sv: Läs metadata från filer igen

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
sv: Uppdaterar Digikams databas från bildernas metadata i nuvarande album (information i databasen skrivs över med data från bildernas metadata).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
sv: Öppna i filhanterare

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
sv: Etiketthantering

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
sv: N&y...

[ctx: @action: setup]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
sv: Tilldela etikett

[ctx: @action: setup]
en: Views
sv: Vyer

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
sv: Karta

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
sv: Tabell

[ctx: @action: setup]
en: Open...
sv: Öppna...

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
sv: Öppnar markerat objekt.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
sv: Öppna med förvalt program

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
sv: Öppnar markerat objekt med tilldelat förvalt program.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
sv: Bildeditor

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
sv: Öppna bildeditorn.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
sv: Ljusbord

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
sv: Placera på ljusbordet

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
sv: Placera markerade objekt i ljusbordets miniatyrbildsrad.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
sv: Lägg till på ljusbordet

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
sv: Infoga markerade objekt i ljusbordets miniatyrbildsrad.

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
sv: Köhantering för bakgrundsbehandling

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
sv: Lägg till i nuvarande kö

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
sv: Infoga markerade objekt i nuvarande kö från bakgrundshanteraren.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
sv: Lägg till i ny kö

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
sv: Infoga markerade objekt i en ny kö från bakgrundshanteraren.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
sv: Importera

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
sv: Skriv metadata till markerade filer

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
sv: Läs metadata från markerade filer igen

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
sv: Sök efter ansikten

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
sv: Känn igen ansikten

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
sv: Ta bort alla ansikten

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
sv: Sök efter liknande...

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
sv: Sök efter liknande bilder med markerat objekt som referens.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
sv: Byt filnamn på objektet som för närvarande är markerat.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
sv: Ta bort permanent

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
sv: Ta bort fullständigt utan bekräftelse

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
sv: Flytta till papperskorg utan bekräftelse

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
sv: &Sortera album

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
sv: Sortera album i en trädvy.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
sv: Enligt katalog

[ctx: @action: setup]
en: By Category
sv: Enligt kategori

[ctx: @action: setup]
en: By Date
sv: Enligt datum

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
sv: Inkludera albumets underkataloger

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
sv: Aktivera alternativet för att visa alla delalbum inne i nuvarande album.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
sv: Inkludera etikettens deletiketter

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
sv: Aktivera alternativet för att visa alla bilder markerade med given etikett och alla dess deletiketter.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
sv: Visa alla grupperade objekt som öppna

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
sv: Aktivera alternativet för att visa alla grupperade objekt som öppna.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
sv: &Sortera objekt

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
sv: Värdet som bilderna i ett album sorteras enligt i miniatyrbildsvyn

[ctx: @action: setup]
en: By Name
sv: Enligt namn

[ctx: @action: setup]
en: By Path
sv: Enligt sökväg

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
sv: Enligt skapad datum

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
sv: Enligt ändringsdatum

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
sv: Enligt filstorlek

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
sv: Enligt betyg

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
sv: Enligt bildstorlek

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
sv: Enligt proportion

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
sv: Enligt ansiktstyp

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
sv: Enligt likhet

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
sv: Enligt manuellt och namn

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
sv: Enligt manuellt och datum

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
sv: Sorterings&ordning för objekt

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
sv: Definierar om bilder sorteras i stigande eller fallande ordning.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
sv: Stigande

[ctx: @action: setup]
en: Descending
sv: Fallande

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
sv: Separera objekt

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
sv: Kategorierna som bilderna i miniatyrbildsvyn visas med

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
sv: Enkel lista

[ctx: @action: setup]
en: By Album
sv: Enligt album

[ctx: @action: setup]
en: By Format
sv: Enligt format

[ctx: @action: setup]
en: By Month
sv: Enligt månad

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
sv: Enligt ansikten

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
sv: Separationsordning för objekt

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
sv: Sorteringsordning för grupper av separata objekt

[ctx: @action: setup]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @action: setup]
en: Select None
sv: Avmarkera alla

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
sv: Invertera markering

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
sv: Visa miniatyrbildsrad

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
sv: Zooma till 100 %

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
sv: Anpassa till &fönster

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
sv: Färghanterad vy

[ctx: @action: setup]
en: Search...
sv: Sök...

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
sv: Avancerad sökning...

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
sv: Sök efter dubbletter...

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
sv: Databasöverföring...

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
sv: Underhåll...

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
sv: Sök efter nya objekt

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
sv: Lägg till kamera manuellt...

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
sv: Läser in kameror...

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
sv: Avsluta förhandsgranskning

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
sv: Nästa bild

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
sv: Föregående bild

[ctx: @action: setup]
en: First Image
sv: Första bilden

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
sv: Sista bilden

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
sv: Klipp u&t

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
sv: Klipp ut markering till klippbord

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
sv: Redigera titlar

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
sv: Redigera kommentarer

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
sv: Visa tilldelade etiketter

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
sv: Korrigera Exif-orienteringstagg

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
sv: Vänd horisontellt

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
sv: Roterad uppochner

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
sv: Vänd vertikalt

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
sv: Roterad åt höger och vänd horisontellt

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
sv: Roterad åt höger

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
sv: Roterad åt höger och vänd vertikalt

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
sv: Roterad åt vänster

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
sv: Rotera

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
sv: Vänster

[ctx: @action: setup]
en: Flip
sv: Vänd

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
sv: Horisontellt

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
sv: Vertikalt

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
sv: Rotera eller vänd automatiskt med EXIF-information

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
sv: Läser in teman...

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
sv: &Teman

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
sv: Läser in verktyg...

en: CompactFlash Card Reader
sv: Kortläsare av CompactFlash

en: Memory Stick Reader
sv: Läsare av minnesstickor

en: SmartMedia Card Reader
sv: Kortläsare av SmartMedia

en: SD / MMC Card Reader
sv: Kortläsare av SD/MMC

en: xD Card Reader
sv: Kortläsare av xD

en: USB Disk
sv: USB-disk

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
sv: %1 "%2" på %3

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
sv: %1 på %2

en: Cannot access the storage device.
sv: Kan inte komma åt lagringsenheten.

en: Images on %1
sv: Bilder på %1

en: The specified device ("%1") is not valid.
sv: Den angivna enheten ("%1") är inte giltig.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
sv: Den angivna kameran ("%1") stöds inte.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
sv: Huvudverktyg

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
sv: Efterbehandling

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
sv: &Bläddra

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
sv: &Etikett

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
sv: &Objekt

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
sv: I&mportera

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
sv: &Exportera

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: digiKam
sv: Digikam

en: Open camera dialog at "path"
sv: Öppna kameradialogruta med "sökväg"

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
sv: Öppna kameradialogruta för enheten med Solid UDI "udi"

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
sv: Detektera och öppna en ansluten gphoto2-kamera automatiskt

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
sv: Starta Digikam med SQLite databasfilen som hittas i katalogen "dir"

en: Start digikam with the configuration file "config"
sv: Starta Digikam med inställningsfilen "config"

en: <p>You are running digiKam as a 32-bit version on a 64-bit Windows.</p><p>Please install the 64-bit version of digiKam to get a better experience with digiKam.</p>
sv: <p>Du kör Digikam som en 32-bitars version på 64-bitars Windows.</p><p>Installera 64-bitars versionen av Digikam för att få en bättre upplevelse.</p>

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
sv: Qt SQLite- eller MySQL-databasinsticksprogram använt vid körning är inte tillgängligt. Installera det.
    Det finns inga installerade databasinsticksprogram på datorn.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
sv: Qt SQLite- eller MySQL-databasinsticksprogram använt vid körning är inte tillgängligt. Installera det.
    Databasinsticksprogram installerade på datorn listas nedan.

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
sv: <p>Den angivna sökvägen för inställningsfilen är inte giltig. Antingen finns inte dess överliggande katalog, eller är den själv en katalog, eller går den inte att läsa/skriva.

en: %1 Image (%2)
sv: %1 bild (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
sv: TIFF-bild (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
sv: JPEG-bild (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
sv: JPEG2000-bild (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
sv: Progressiv grafikfil (*.pgf)

en: High Efficiency Image Coding (*.heic *.heif)
sv: Högeffektiv bildkodning (*.heic *.heif)

en: Flexible Image Transport System (*.fts *.fit *.fits)
sv: Flexibelt bildöverföringssystem (*.fts *.fit *.fits)

en: Raw Images (%1)
sv: Obehandlade bilder (%1)

en: All supported files (%1)
sv: Alla filer som stöds (%1)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
sv: IRC: %1 - #digikam
    Återmatning: %2
    Dokumentation: %3
    
    Byggdatum: %4 (mål: %5)

en: IRC: %1 - #digikam
    Feedback: %2
    Documentation: %3
    
    Build date: %4 (target: %5)
    Revision: %6
    Branch: %7
sv: IRC: %1 - #digikam
    Återmatning: %2
    Dokumentation: %3
    
    Byggdatum: %4 (mål: %5)
    Version: %6
    Gren: %7

[ctx: go to previous image]
en: Back
sv: Tillbaka

[ctx: go to next image]
en: Forward
sv: Framåt

en: Add a Face Tag
sv: Lägg till en ansiktsetikett

en: Clear all faces on this image
sv: Rensa alla ansikten på den här bilden

en: Mark all unconfirmed faces as ignored
sv: Markera alla obekräftade ansikten som ignorerade

en: Show Face Tags
sv: Visa ansiktsetiketter

en: Add a focus point
sv: Lägg till en fokuseringspunkt

en: Show focus points
sv: Visa fokuseringspunkter

en: Show Fullscreen
sv: Visa fullskärm

en: Albums
sv: Album

en: Dates
sv: Datum

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
sv: Likhet

[ctx: Search images on a map]
en: Map
sv: Karta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
sv: Beteckningar

en: Scan collection for faces
sv: Sök igenom samlingen efter ansikten

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
sv: Välkommen till ansiktshantering i Digikam. Om det är första gången du använder funktionen, överväg att använda hjälprutan längst ner i den vänstra sidopanelen.

en: Face recognition is aborted, because there are no identities to recognize. Please add new identities.
sv: Ansiktsigenkänningen har avbrutits eftersom det inte finns några identiteter att känna igen. Lägg till nya identiteter.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
sv: Personer

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
sv: Sök

en: Open Tag Manager
sv: Öppna etiketthantering

en: No Tags
sv: Inga etiketter

en: Existing Tags
sv: Befintliga etiketter

en: No Tags Album
sv: Album utan etiketter

en: Tags
sv: Etiketter

en: Time Unit:
sv: Tidsenhet:

en: Day
sv: Dag

en: Week
sv: Vecka

en: Month
sv: Månad

en: Year
sv: År

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
sv: <p>Välj histogrammets tidsenhet.</p><p>Du kan ändra diagrammets dekad för att zooma in eller zooma ut i tiden.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
sv: <p>Välj histogrammets skala.</p><p>Om bildens maximala värden är små kan du använda linjär skala.</p><p>Logaritmisk skala kan användas när de maximala värdena är stora. Om den används kommer alla värden (små och stora) synas i diagrammet.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
sv: Linjär

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
sv: Logaritmisk

en: Clear current selection
sv: Rensa nuvarande markering

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
sv: Om du klickar på knappen, rensas markering av aktuellt datum från tidslinjen.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
sv: Skriv in namnet som används för att spara aktuell datumsökning i vyn "Sökningar"

en: Save current selection to a new virtual Album
sv: Spara nuvarande markering i ett nytt virtuellt album

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
sv: Om du klickar på knappen, sparas tidslinjens markerade datum i ett nytt virtuellt sökalbum med namnet inställt till vänster.

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: no item
sv: inga objekt

en: 1 item | %1 items
sv[0]: 1 objekt
sv[1]: %1 objekt

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
sv: Filter

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
sv: Kan inte öppna rotalbumet. Det är inte en fysisk plats.

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
sv: Den aktuella frågan returnerade inget resultat från databasen. Ändra sökinställningarna eller välj ett album med innehåll.

en: Fuzzy Sketch Search
sv: Inexakt skissökning

en: Fuzzy Image Search
sv: Inexakt bildsökning

en: Map Search
sv: Kartsökning

en: Last Search
sv: Senaste sökning

en: FacesDetector
sv: Ansiktsdetektering

en: A face recognition task is already running. Only one task can be running at a time. Please wait until it is finished.
sv: En ansiktsigenkänningsaktivitet pågår redan. Bara en aktivitet kan utföras åt gången. Vänta till den är färdig.

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
sv: Lagringsplatsen för den här bilden
    är för närvarande inte tillgänglig

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
sv: Verktyg

en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
sv: Direkthjälp om papperskorg

en: Undo
sv: Ångra

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
sv: Återställ bara den senaste posten i papperskorgen.

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore selection of files from the trash-bin.
sv: Återställ ett antal markerade filer från papperskorgen.

en: Delete...
sv: Ta bort...

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
sv: Ta bort markerade objekt eller alla objekt permanent från papperskorgen.

en: Selected Items Permanently
sv: Markerade objekt permanent

en: All Items Permanently
sv: Alla objekt permanent

en: Confirm Undo
sv: Bekräfta ångra

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
sv[0]: Är du säker på att du vill återställa %1 objekt?
sv[1]: Är du säker på att du vill återställa %1 objekt?

en: Confirm Restore
sv: Bekräfta återställ

en: Confirm Deletion
sv: Bekräfta borttagning

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %1 objekt permanent?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %1 objekt permanent?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ALLA objekten permanent?

en: Selection
sv: Markering

en: Delete
sv: Ta bort

en: %1/%2 items selected
sv: %1/%2 objekt markerade

en: Port code to Qt6 framework (code still compatible with Qt5 API).
sv: Konvertera koden till Qt6 ramverket (koden är fortfarande kompatibel med Qt5 programmeringsgränssnittet).

en: Add JPEG-XL, WEBP, and AVIF export settings everywhere.
sv: Lägg till exportinställningar för JPEG-XL, WEBP och AVIF överallt.

en: Add convert to lossless JPEG-XL, WEBP, and AVIF while importing from camera.
sv: Lägg till konvertering till förlustfri JPEG-XL, WEBP och AVIF vid import från kamera.

en: Add JPEG-XL; WEBP, and AVIF converters in Batch Queue Manager.
sv: Lägg till JPEG-XL-, WEBP- och AVIF-konvertering i köhantering för bakgrundsbehandling.

en: Versionning: add support of JPEG-XL, HEIF, WEBP, and AVIF as lossless image format to store versionned images in editor.
sv: Versionshantering: Lägg till stöd för JPEG-XL, HEIF, WEBP och AVIF som förlustfria bildformat för att lagra versionshanterade bilder i editorn.

en: Usability: add hamburger menu to tool-bar if main menu is hidden.
sv: Användbarhet: Lägg till hamburgermeny i verktygsraden om huvudmenyn är dold.

en: Metadata: add new option to write metadata to files with ExifTool backend.
sv: Metadata: Lägg till nytt alternativ för att skriva metadata till filer med gränssnittet ExifTool.

en: Metadata: optional write metadata operations to DNG and RAW files are now always delegated to ExifTool Backend.
sv: Metadata: Valfri skrivning av metadata till DNG- och obehandlade filer delegeras nu alltid till gränssnittet ExifTool.

en: Metadata: optimize layout of Metadata Edit plugin for a better usability.
sv: Metadata: Optimera layout av insticksprogrammet för metadataredigering för bättre användbarhet.

en: Metadata: add new options to save and load configuration profiles in Advanced Metadata Settings Panel.
sv: Metadata: Lägg till nya alternativ för att spara och läsa in inställningsprofiler i den avancerade metadatainställningsrutan.

en: Advanced Rename: add increment file counter to sequence numbering from with option [c] or [c,step].
sv: Avancerat namnbyte: Lägg till inkrementell filräknare för sekvensnumrering med alternativet [c] eller [c,steg].

en: Advanced Rename: add random text sequence numbering with option [r].
sv: Avancerat namnbyte: Lägg slumpmässig textsekvensnumrering med alternativet [r].

en: Advanced Rename: add configurable first character for the unique modifier with {unique:n,c}.
sv: Avancerat namnbyte: Lägg inställningsbart första tecken för unik modifierare med {unik:n,c}.

en: Advanced Search: add search for items by number of face regions.
sv: Avancerad sökning: Lägg till sökning efter objekt enligt antal ansiktsområden.

en: Advanced Search: add search for items without face regions.
sv: Avancerad sökning: Lägg till sökning efter objekt utan ansiktsområden.

en: Collections: add support for cross-platform network paths.
sv: Samlingar: Lägg till stöd för nätverkssökvägar på olika plattformar.

en: Database: add support for SQLite WAL (Write-Ahead-Logging) mode.
sv: Databas: Lägg till stöd för SQLite loggskrivning i förväg (WAL, Write-Ahead-Logging).

en: Add spell-checking support in caption text widget using KF5::Sonnet component.
sv: Lägg till stöd för stavningskontroll i rubriktextkomponenten genom att använda komponenten KF5::Sonnet.

en: Add Spellcheck config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
sv: Lägg till inställningspanel för stavningskontroll under Inställningar/Diverse för Digikam och Showfoto.

en: Add online translations support to Alternative Language text editor widget.
sv: Lägg till stöd för nätöversättning i textredigeringskomponenten för alternativt språk.

en: Add Localize config panel in Settings/Miscellaneous for digiKam and Showfoto.
sv: Lägg till inställningspanel för landsinställningar under Inställningar/Diverse för Digikam och Showfoto.

en: Add settings to list preferred alternative/translated languages in text edit widget.
sv: Lägg till inställningar för att lista föredraget alternativ/översatt språk i textredigeringskomponenten.

en: Allow to use Global or Customized Image Quality Sorting settings everywhere.
sv: Tillåt användning av globala eller egna inställningar av bildkvalitetssortering överallt.

en: Add Icon-View settings to customize Labels visibility over thumbnails.
sv: Lägg till ikonvyinställningar för att anpassa beteckningssynlighet över miniatyrbilder.

en: Add support for float16 (half float) images in the TIFF Loader.
sv: Lägg till stöd för float16 (halva flyttal) bilder i TIFF-inläsningen.

en: Add new maintenance tool to perform <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">Aesthetic Detection to classify images using deep learning model</a>.
sv: Lägg till nytt underhållsverktyg för att utföra <a href="https://community.kde.org/GSoc/2022/StatusReports/PhuocKhanhLe">estetisk detektering för att klassificera bilder med användning av modell för djupinlärning</a>.

en: Add new tool <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">to perform OCR over scanned text</a>.
sv: Lägg till verktyg <a href="https://community.kde.org/GSoC/2022/StatusReports/QuocHungTran">för att utföra optisk teckentydning för inläst text</a>.

en: Queue Manager: add new tool to assign pick label automatically by parsing image quality.
sv: Köhantering: Lägg till nytt verktyg för att tilldela urvalsbeteckning automatisk genom att tolka bildkvalitet.

en: Queue Manager: add new tool to assign rating, pick, and color labels in batch.
sv: Köhantering: Lägg till nytt verktyg för att tilldela betyg, urvalsbeteckning och färgbeteckning i bakgrunden.

en: Queue Manager: add new tool to assign titles and captions in batch.
sv: Köhantering: Lägg till nytt verktyg för att tilldela titlar och rubriker i bakgrunden.

en: Documentation: <a href=" https://docs.digikam.org/en/index.html">Rewrite handbook</a> from DocBook to Sphinx/ReStructuredText framework.
sv: Dokumentation: <a href=" https://docs.digikam.org/en/index.html">Skriv om handboken</a> från DocBook till ramverket Sphinx/ReStructuredText.

en: Update G'MIC-Qt tool to last version 3.2.2 and finalize MacOS port and improve stability of plugin.
sv: Uppdatera G'MIC-Qt verktyget till senaste version 3.2.2 och slutför konvertering till MacOS och förbättrad stabilitet för insticksprogram.

en: New RAW features: Phase One/Leaf IIQ-S v2 support Canon CR3 filmrolls/RawBurst Canon CRM (movie) files Tiled bit-packed (and 16-bit unpacked) DNGs (non-standard) Deflate-compressed integer DNG files are allowed Canon EOS R3, R7 and R10 Fujifilm X-H2S, X-T30 II OM System OM-1 Leica M11 Sony A7-IV (ILCE-7M4) DJI Mavic 3
sv: Nya obehandlade funktioner: Phase One/Leaf IIQ-S v2 stöd Canon CR3 filmrullar/RawBurst Canon CRM (film)filer Rutformade bit-packade (och 16-bitars uppackade) DNG:er (icke-standard) Deflate-komprimerade heltals DNG-filer tillåts Canon EOS R3, R7 och R10 Fujifilm X-H2S, X-T30 II OM System OM-1 Leica M11 Sony A7-IV (ILCE-7M4) DJI Mavic 3

en: ...and much more.
sv: ... och mycket mer.

en: New Features
sv: Nya funktioner

en: Some of the new features in this release of digiKam include (compared to digiKam 7):
sv: Vissa av de nya funktionerna i den här utgåvan av Digikam omfattar (jämfört med Digikam 7):

en: About
sv: Om

en: digiKam is an open source photo management program designed to import, organize, enhance, search and export your digital images to and from your computer.
sv: Digikam är ett fotohanteringsprogram med öppen källkod, konstruerat för att imporera, organisera, förbättra, söka och exportera digitala bilder till och från datorer.

en: Currently, you are in the Album view mode of digiKam. Albums are the places where your files are stored, and are identical to the folders on your hard disk.
sv: För närvarande är du i Digikams albumvisning. Album är platser där filerna lagras, och är identiska med kataloger på hårdisken.

en: digiKam has many powerful features which are described in the <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentation</a>
sv: Digikam har många kraftfulla funktioner som beskrivs i <a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">dokumentationen</a>.

en: The <a href="https://www.digikam.org">digiKam homepage</a> provides information about new versions of digiKam.
sv: <a href="https://www.digikam.org">Digikams hemsida</a> tillhandahåller information om nya versioner av Digikam.

en: Welcome to digiKam %1
sv: Välkommen till Digikam %1

en: Background Image Credits
sv: Erkännanden för bakgrundsbild

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Location:
sv: Plats:

en: Camera:
sv: Kamera:

en: Lens:
sv: Lins:

en: Hide grouped items
sv: Dölj grupperade objekt

en: Ignore grouping
sv: Ignorera gruppering

en: Show grouping in tree
sv: Visa gruppering i träd

en: Audio/video properties
sv: Ljud- och videoegenskaper

en: Audio bitrate
sv: Ljudbithastighet

en: Audio channel type
sv: Ljudkanaltyp

en: Audio Codec
sv: Ljudkodare

en: Duration
sv: Längd

en: Frame rate
sv: Bildfrekvens

en: Video codec
sv: Videokodare

en: Configure column "%1"
sv: Anpassa kolumn "%1"

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
sv: Digikams egenskaper

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
sv: Urvalsbeteckning

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
sv: Färgbeteckning

[ctx: @title: tableview]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
sv: Rubrik

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
sv: Urvalsbeteckning

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
sv: Färgbeteckning

[ctx: @info: tableview]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
sv: Rubrik

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @info: tableview]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
sv: Kasserad

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
sv: Obestämd

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
sv: Godkänd

[ctx: @info: tableview]
en: Red
sv: Röd

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: @info: tableview]
en: Green
sv: Grön

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
sv: Grå

[ctx: @info: tableview]
en: Black
sv: Svart

[ctx: @info: tableview]
en: White
sv: Vit

en: File properties
sv: Filegenskaper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
sv: Filnamn

en: Path
sv: Sökväg

en: Size
sv: Storlek

en: Last modified
sv: Senast ändrad

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
sv: Läsbar

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
sv: Enkel

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Geo properties
sv: Geografiska egenskaper

en: Geotagged
sv: Geografisk etikett

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Altitude
sv: Höjd

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @info: tableview]
en: No
sv: Nej

en: Metric units
sv: Metriska enheter

en: Imperial units
sv: Engelska enheter

en: Item properties
sv: Objektegenskaper

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Dimensions
sv: Dimensioner

en: Pixel count
sv: Antal bildpunkter

en: Bit depth
sv: Bitdjup

en: Color mode
sv: Färgläge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
sv: Typ

en: Creation date/time
sv: Skapad datum och tid

en: Digitization date/time
sv: Digitaliseringsdatum och -tid

en: Aspect ratio
sv: Proportion

en: Similarity
sv: Likhet

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
sv: Fotoegenskaper

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
sv: Kameratillverkare

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
sv: Kameramodell

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
sv: Lins

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
sv: Bländare

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
sv: Fokallängd

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
sv: Exponering

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
sv: Känslighet

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
sv: Läge eller program

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
sv: Blixt

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
sv: Vitbalans

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
sv: Bråkdel

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
sv: Rationellt tal

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
sv: Sekunder

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
sv: Millisekunder

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
sv: Mikrosekunder

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
sv: Enhet

en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

en: Remove this column
sv: Ta bort den här kolumnen

en: Configure this column
sv: Anpassa den här kolumnen

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
sv: Stöd för LibGphoto2

[ctx: @item: component info]
en: No
sv: Nej

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
sv: Stöd för Baloo

[ctx: @item: component info]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @item: component info]
en: AddressBook support
sv: Stöd för adressbok

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
sv: Stöd för mediaspelare

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
sv: Stöd för DBus

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
sv: Stöd för panorama

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
sv: Stöd för HTML-galleri

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
sv: Stöd för kalender

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
sv: Databasgränssnitt

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
sv: Intern databasserver

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
sv: Inställning av FFmpeg

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
sv: Videoavkodare

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
sv: Videokodare

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
sv: Ljudavkodare

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
sv: Ljudkodare

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
sv: Utökningar som stöds

en: Auto Levels
sv: Automatiska nivåer

en: Normalize
sv: Normalisera

en: Equalize
sv: Utjämna

en: Stretch Contrast
sv: Utsträck kontrast

en: Auto Exposure
sv: Automatisk exponering

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
sv: Automatisk färgkorrigering

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
sv: Ett verktyg för att automatiskt korrigera färger

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust colors automatically from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan automatiskt justera färger från bilder.</para>

[ctx: @title]
en: BCG Correction
sv: LKG-korrigering

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
sv: Ett verktyg för att korrigera ljusstyrka, kontrast, gamma

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan justera ljusstyrka, kontrast, gamma från bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
sv: Konvertering till svartvitt

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
sv: Ett verktyg för att konvertera till svartvitt

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to black and white.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilder till svartvitt.</para>

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
sv: Kanalblandare

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
sv: Ett verktyg för att blanda färgkanaler

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can mix color channels from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan blanda färgkanaler från bilder.</para>

en: Color Balance
sv: Färgbalans

en: Adjust color balance.
sv: Justera färgbalans.

[ctx: @title]
en: Color Balance
sv: Färgbalans

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
sv: Ett verktyg för att justera färgbalans

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust color balance from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan justera färgbalans från bilder.</para>

en: Convert to 8 bits
sv: Konvertera till 8 bitar

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
sv: Konvertera färgdjup från 16 till 8 bitar.

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
sv: Konvertera till 8 bitar

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
sv: Ett verktyg för att konvertera färgdjup till 8 bitar

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert image color depth to 8 bits.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera färgdjup till 8 bitar.</para>

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
sv: Konvertera till 16 bitar

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 16 bits
sv: Ett verktyg för att konvertera färgdjup till 16 bitar

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images color depth to 16 bits.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera färgdjup till 16 bitar.</para>

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
sv: Kurvjustering

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
sv: Utför kurvjusteringar.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
sv: Kanal:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
sv: Ljusstyrka

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
sv: Röd

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
sv: Grön

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
sv: Alfa

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
sv: Läs in...

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
sv: Läs in alla parametrar från textfil med inställningar.

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
sv: Ett verktyg för att justera färgkurvor

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the color curves from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan justera färgkurvor från bilder.</para>

[ctx: @title]
en: HSL Correction
sv: HSL-korrektion

[ctx: @info]
en: A tool to fix Hue / Saturation / Lightness
sv: Ett verktyg för att korrigera färgton, mättnad, ljushet

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan justera färgton, mättnad, ljushet från bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
sv: Konvertering av färgprofil

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to a color space
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till en färgrymd

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to a different color space.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilder till en annan färgrymd.</para>

[ctx: @title]
en: Invert Colors
sv: Invertera färger

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
sv: Ett verktyg för att invertera bildfärger

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can invert colors from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan invertera färger från bilder.</para>

[ctx: @title]
en: White Balance
sv: Vitbalans

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
sv: Ett verktyg för att justera vitbalans

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the white balance from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan justera vitbalans från bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To AVIF
sv: Konvertera till AVIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to AVIF format
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till AVIF-format

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to AVIF format.</para><para>AV1 Image File Format is an image file format specification for storing images or image sequences compressed with AV1 in the ISOBMFF container format.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>this page</a>.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilddata till AVIF-format.</para><para>AVI Image File Format är ett datorfilformat för att lagra bilder eller bildsekvenser komprimerade med AV1 i ISOBMFF-behållarformatet.</para><para>Se detaljerad information om formatet på <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>denna sida</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
sv: Konvertera obehandlad till DNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
sv: Ett verktyg för att konvertera obehandlade bilder till DNG-behållare

[ctx: @info]
en: <para>This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.</para><para>The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>this page</a>.</para>
sv: <para>Det här generella verktyget kan konvertera obehandlad bilddata till DNG-format.</para><para>Det digitala negativet är ett förlustfritt obehandlat bildformat skapat av Adobe.</para><para>Se detaljerad information om formatet på <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>denna sida</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
sv: Konvertera till HEIF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to HEIF format
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till HEIF-format

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to HEIF format.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilddata till HEIF-format.</para><para>Högeffektivt bildfilformat (HEIF), också känt som Högeffektiv bildkodning (HEIC), är ett filformat för enskilda bilder och bildsekvenser. Det utvecklades av Moving Picture Experts Group (MPEG) och det gör anspråk på att dubbelt så mycket information kan lagras i en HEIF-bild som i en JPEG-bild av samma storlek, vilket ger en bild med bättre kvalitet som resultat. HEIF stöder också animering, och klarar av att lagra mer information än en animerad GIF med en liten bråkdel av storleken.</para><para>Se <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> för detaljerad information.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
sv: Konvertera till JP2

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG-2000 format
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till JPEG-2000 format

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-2000 format.</para><para>This is an image compression standard and coding system. It was created by the Joint Photographic Experts Group committee in 2000 with the intention of superseding their original discrete cosine transform-based JPEG standard (created in 1992) with a newly designed, wavelet-based method.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>this page</a>.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilddata till JPEG 2000-format.</para><para>Det är en bildkomprimeringsstandard och ett kodningssystem. Det skapades av Joint Photographic Experts Group-kommittén år 2000, med avsikt att ersätta den ursprungliga JPEG standarden baserad på diskret cosinustransformering (skapad 1992), med en nykonstruerad metod baserad på vågelement.</para><para>Se detaljerad information om formatet på <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>denna sida</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
sv: Konvertera till JPEG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG format
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till JPEG-format

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG format.</para><para>The Joint Photographic Experts Group format is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>this page</a>.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilddata till JPEG-format.</para><para>Joint Photographic Experts Group formatet är en ofta använd metod för destruktiv komprimering av digitala bilder, i synnerhet bilder som skapas vid digital fotografering.</para><para>Se detaljerad information om formatet på <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/JPEG'>denna sida</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
sv: Konvertera till JXL

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JXL format
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till JXL-format

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-XL format.</para><para>JPEG-XL is a royalty-free raster-graphics file format that supports both lossy and lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>this page</a>.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilddata till JPEG-XL-format.</para><para>JPEG-XL är ett rastrerat grafikfilformat utan avgift som både stöder destruktiv och förlustfri datakomprimering. Det är konstruerat för att överträffa befintliga rastrerade format och därmed bli deras allmänna ersättning.</para><para>Se detaljerad information om formatet på <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>denna sida</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
sv: Konvertera till PGF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PGF format
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till PGF-format

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PGF format.</para><para>The Progressive Graphics File is a wavelet-based bitmapped image format that employs lossless and lossy data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>this page</a>.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilddata till PGF-format.</para><para>Progressive Graphics File är ett bitavbildat bildformat baserat på vågelement som utnyttjar förlustfri och destruktiv datakomprimering.</para><para>Se detaljerad information om formatet på <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>denna sida</a>.</para>

en: <b>If conversion to PNG fails, this may be due to the color profile check. Simply insert the tool for color profile conversion before this tool and select the desired color profile.</b>
sv: <b>Om konvertering till PNG misslyckas, kan det bero på färgprofilkontrollen. Infoga helt enkelt verktyget för färgprofilkonvertering innan det här verktyget och välj önskad färgprofil.</b>

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
sv: Konvertera till PNG

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PNG format
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till PNG-format

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PNG format.</para><para>The Portable Network Graphics is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>this page</a>.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilddata till PNG-format.</para><para>Portable Network Graphics är ett rastrerat grafikfilformat som stöder förlustfri datakomprimering.</para><para>Se detaljerad information om formatet på <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/PNG'>denna sida</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
sv: Konvertera till TIFF

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to TIFF format
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till TIFF-format

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to TIFF format.</para><para>The Tagged Image File Format is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>this page</a>.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilddata till TIFF-format.</para><para>Tagged Image File Format är ett datorfilformat för att lagra rastrerade grafikbilder, populärt bland grafiker, fotografer och i förlagsbranschen.</para><para>Se detaljerad information om formatet på <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/TIFF_(filformat)'>denna sida</a>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
sv: Konvertera till WEBP

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to WEBP format
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till WEBP-format

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to WEBP format.</para><para>WEBP is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. WEBP yields files that are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression, as well as animation and alpha transparency.</para><para>See details about this format from <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>this page</a>.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan konvertera bilddata till WEBP-format.</para><para>WEBP är ett bildfilformat som Google har utvecklat som en ersättning av filformaten JPEG, PNG och GIF. WEBP ger filer som är mindre vid samma kvalitet, eller av högre kvalitet vid samma storlek. Det stöder både destruktiv och förlustfri komprimering, samt animering och alfatransparens.</para><para>Se information om formatet på <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/WebP'>denna sida</a>.</para>

en: Output file type:
sv: Typ av utmatningsfil:

en: Same as input
sv: Samma som inmatning

en: Shell Script:
sv: Skalskript:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
sv: Skriv in skript att köra. Använd $INPUT och $OUTPUT för inmatnings- och utmatningsfilnamn (med specialtecken citerade). De ersätts innan skalet körs.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
sv: <b>Observera:</b> Miljövariablerna TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING och TAGSPATH (åtskilda av ;) är tillgängliga.

en: User Script: No script.
sv: Användarskript: Inget skript.

en: User Script: File open error.
sv: Användarskript: Fel vid försök att öppna fil.

en: User Script: Timeout from script.
sv: Användarskript: Tidsgräns överskriden från skript.

en: User Script: No error.
sv: Användarskript: Inget fel.

en: User Script: Failed to start script.
sv: Användarskript: Misslyckades starta skript.

en: User Script: Script process crashed.
sv: Användarskript: Skriptprocessen kraschade.

en: User Script: Command not found.
sv: Användarskript: Kommandot hittades inte.

en: User Script: Error code returned %1.
sv: Användarskript: Returnerade felkod %1.

[ctx: @title]
en: User Shell Script
sv: Användarskalskript

[ctx: @info]
en: A tool to execute a custom shell script
sv: Ett verktyg för att köra ett eget skalskript

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para><para>Script variables:</para><para>Uses <b>$INPUT</b> and <b>$OUTPUT</b> for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.</para><para>Uses <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> and <b>$TAGSPATH</b> to handle digiKam properties.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan köra ett användarskript som ett steg i arbetsflödet.</para><para>Skriptvariabler:</para><para>Använder <b>$INPUT</b> och <b>$OUTPUT</b> för in- och utdatafilnamn (med specialtecken undantagna). De skulle ersättas innan körning av skalet.</para><para>Använder <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> och <b>$TAGSPATH</b> för att hantera egenskaper i Digikam.</para>

[ctx: @title]
en: Add Border
sv: Lägg till kant

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around images
sv: Ett verktyg för att lägga till en kant omkring bilder

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add decorative border around images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan lägga till dekorativa kanter omkring bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Add Texture
sv: Lägg till struktur

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over images
sv: Ett verktyg för att applicera en struktur på bilder

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply a texture over images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan applicera en struktur på bilder.</para>

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
sv: Markera om du vill att vattenmärket ska använda teckensnittets angivna storlek eller bilden utan någon justering av själva bilden.

en: Use Absolute Size
sv: Använd absolut storlek

en: Watermark type:
sv: Typ av vattenmärke:

en: Image
sv: Bild

en: Image settings
sv: Bildinställningar

en: Click to select watermark image.
sv: Klicka för att välja vattenmärkesbild.

en: Watermark image:
sv: Vattenmärkesbild:

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
sv: Markera om du vill att vattenmärket ska ignorera sin egen proportion och istället använda bildens proportion.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
sv: Ignorera vattenmärkets proportion

en: Check this if you want watermark to be transparent.
sv: Markera det här om du vill att vattenmärket ska vara genomskinligt.

en: Add transparency to watermark image
sv: Lägg till genomskinlighet i vattenmärkesbilden

en: Opacity of watermark
sv: Vattenmärkets ogenomskinlighet

en: Opacity (%):
sv: Ogenomskinlighet (%):

en: Text settings
sv: Textinställningar

en: Enter your watermark string here.
sv: Skriv in vattenmärkets sträng här.

en: Watermark text:
sv: Vattenmärkestext:

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
sv: Välj teckensnittstyp och stil. Storleken beräknas automatiskt.

en: Set the font color to use here.
sv: Ställ in teckensnittsfärgen att använda här.

en: Font color:
sv: Teckensnittsfärg:

en: Text opacity:
sv: Textens ogenomskinlighet:

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
sv: Ställ in vattenmärkestextens ogenomskinlighet. 100 är helt ogenomskinligt, 0 är helt genomskinligt.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
sv: Markera det här om du vill ha en fylld bakgrund bakom texten.

en: Use background
sv: Använd bakgrund

en: Choose the color of the watermark background.
sv: Välj färgen på vattenmärkets bakgrund.

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Background opacity:
sv: Bakgrundens ogenomskinlighet:

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
sv: Ställ in ogenomskinlighet hos vattenmärkets bakgrund. 100 är helt ogenomskinligt, 0 är helt genomskinligt.

en: Specific Location
sv: Specifik plats

en: Systematic Repetition
sv: Systematisk upprepning

en: Random Repetition
sv: Slumpmässig upprepning

en: Placement Type:
sv: Placeringstyp:

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
sv: När du väljer att repetera vattenmärket många gånger i placeringskombinationsrutan, kan du ange repetitionen här.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
sv: Täthet för repetition av vattenmärke (inaktiverat med "Specifik plats")

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
sv: När du väljer att repetera vattenmärket många gånger i placeringskombinationsrutan, kan du ange att rotera vattenmärket slumpmässigt (0, 90, 180, 270 grader).

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
sv: Gör vattenmärkets rotation slumpmässig (bara aktiverat med "Slumpmässig upprepning")

en: Use this to get more control over the sparsity of watermark repetition. The higher the value the sparser the watermarks get. Use floating point values, typically between 1.0 and 3.0. It can also be less than 1.0
sv: Använd för att få bättre kontroll över hur gles upprepningen av vattenmärket blir. Ju större värde desto glesare blir vattenmärkena. Använd flyttal, normalt mellan 1,0 och 3,0. Värdet kan också vara mindre än 1,0.

en: Sparsity Factor:
sv: Gleshetsfaktor:

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
sv: Överst till vänster

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
sv: Överst till höger

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
sv: Nederst till vänster

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
sv: Nederst till höger

[ctx: @item: placement position]
en: Center
sv: Centrera

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
sv: Överst centrerat

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
sv: Nederst centrerat

en: Placement Position:
sv: Placeringsposition:

en: 0 degrees
sv: 0 grader

en: 90 degrees CW
sv: 90 grader medurs

en: 180 degrees
sv: 180 grader

en: 270 degrees CW
sv: 270 grader medurs

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
sv: Vattenmärkets storlek i procent av den markerade bilden.

en: Size (%):
sv: Storlek (%):

en: Margin from edge in X direction, as a percentage of the marked image.
sv: Marginal från kanten längs X-riktningen i procent av den markerade bilden.

en: X margin (%):
sv: X-marginal (%):

en: Margin from edge in Y direction, as a percentage of the marked image.
sv: Marginal från kanten längs Y-riktningen i procent av den markerade bilden.

en: Y margin (%):
sv: Y-marginal (%):

[ctx: @title]
en: Add Watermark
sv: Lägg till vattenmärke

[ctx: @info]
en: A tool to overlay an image or text as a visible watermark
sv: Ett verktyg för att överlagra en bild eller text som ett synligt vattenmärke

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add a text watermark over images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan lägga till ett textvattenmärke över bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Anti-Vignetting
sv: Antivinjettering

[ctx: @info]
en: A tool to adjust vignetting to photograph
sv: Ett verktyg för att justera vinjettering av fotografier

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool remove or add vignettings to images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan ta bort eller lägga till vinjettering i bilder.</para>

en: Smoothness:
sv: Jämnhet:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
sv: Jämnheten 0 ger ingen effekt, 1 och större avgör den Gaussiska oskärpans matrisradie, som avgör hur mycket oskarpare bilden blir.

[ctx: @title]
en: Blur Image
sv: Gör bilden suddig

[ctx: @info]
en: A tool to blur images
sv: Ett verktyg som gör bilder suddiga

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can blur images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan göra bilder suddiga.</para>

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
sv: Heta bildpunkter

[ctx: @info]
en: A tool to fix hot pixels
sv: Ett verktyg för att korrigera heta bildpunkter

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix hot pixels in images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan rätta heta bildpunkter på bilder.</para>

en: Lens Auto-Correction
sv: Automatisk linskorrektion

en: Fix automatically lens distortions
sv: Korrigera linsförvrängningar automatiskt

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
sv: Alternativet <b>Använd metadata</b> tolkar bildinformation vid kökörning för att hitta relevanta linsfunktioner.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
sv: Kan inte hitta all linsinformation för att behandla automatisk linskorrigering

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
sv: Automatisk linskorrektion

[ctx: @info]
en: A tool to fix automatically lens artifacts
sv: Ett verktyg för att automatiskt korrigera linsförvrängningar

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix automatically lens artifacts over images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan automatiskt korrigera linsförvrängningar på bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Local Contrast
sv: Lokal kontrast

[ctx: @info]
en: A tool to emulate tone mapping
sv: Ett verktyg för att emulera färgtonsavbildningar

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can emulate tone mapping over images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan emulera färgtonsavbildningar på bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
sv: Brusreducering

[ctx: @info]
en: A tool to remove photograph noise using wavelets
sv: Ett verktyg för att ta bort fotografiskt brus med användning av vågelement

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce noise in images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan reducera brus i bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Red Eye Correction
sv: Korrigering av röda ögon

[ctx: @info]
en: A tool to automatically detect and correct red eye effect
sv: Ett verktyg för att automatiskt detektera och korrigera röda ögon-effekt

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce red eye effect on images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan reducera röda ögon-effekt på bilder.</para>

en: Visit CImg library website
sv: Besök Cimg-bibliotekets hemsida

en: Reduce Uniform Noise
sv: Reducera likformigt brus

en: Reduce JPEG Artifacts
sv: Reducera JPEG-artefakter

en: Reduce Texturing
sv: Reducera mönster

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br/><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
sv: <p>Välj förinställt filter att använda för restaurering av fotografiet här:</p><p><b>Ingen</b>: De vanligaste värdena. Ändrar inställningarna till förvalda värden.<br/><b>Reducera likformigt brus</b>: Reducera små artefakter i bilden, såsom sensorbrus.<br/><b>Reducera JPEG-artefakter</b>: Reducera stora artefakter, såsom JPEG-komprimeringsmosaik.<br/><b>Reducera mönster</b>: Reducera artefakter i bilden såsom pappersmönster eller moirémönster i en inläst bild.</p>

[ctx: @title]
en: Restoration
sv: Restaurering

[ctx: @info]
en: A tool to restore images using Greystoration algorithm
sv: Ett verktyg för att restaurera bilder med algoritmen Greystoration

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can restore images using Greystoration algorithm.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan restaurera bilder med användning av algoritmen Greystoration.</para>

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
sv: Förbättra bildskärpa

[ctx: @info]
en: A tool to sharp images
sv: Ett verktyg för att öka bildskärpa

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can sharp images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan öka bildskärpa.</para>

[ctx: @title]
en: Color Effects
sv: Färgeffekter

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects
sv: Ett verktyg för att applicera färgeffekter

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply color effects over images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan applicera färgeffekter på bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Film Grain
sv: Filmkorn

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain
sv: Ett verktyg för att lägga till filmkorn

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add film grain over images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan lägga till filmkorn på bilder.</para>

en: Titles:
sv: Titlar:

[ctx: @info]
en: Enter title text here.
sv: Skriv in titeltext här.

en: Captions:
sv: Rubriker:

[ctx: @info]
en: Enter caption text here.
sv: Skriv in rubriktext här.

en: Clean up and overwrite metadata
sv: Rensa och skriv över metadata

[ctx: @info]
en: If you turn on this options, titles and captions will be cleaned and replaced by the new values,
    else old values will be merged with new values.
sv: Om alternativet sätts på, rensas titlar och rubriker och ersätts med de nya värdena,
    annars sammanfogas gamla värden med de nya värdena.

[ctx: @title]
en: Assign Captions
sv: Tilldela rubriker

[ctx: @info]
en: A tool to assign captions metadata to images
sv: Ett verktyg för att tilldela rubrikmetadata till bilder

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign title and description metadata alternative values to images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö tilldelar alternativa metadatavärden för titel och beskrivning till bilder.</para>

en: Pick Label:
sv: Urvalsbeteckning:

en: Color Label:
sv: Färgbeteckning:

en: Rating:
sv: Betyg:

[ctx: @title]
en: Assign Labels
sv: Tilldela beteckningar

[ctx: @info]
en: A tool to assign labels metadata to images
sv: Ett verktyg för att tilldela metadata med beteckningar till bilder

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign rating, or color, or pick label metadata values to images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö tilldelar betyg, eller färg, eller metadatavärden med urvalsbeteckning i bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Assign Tags
sv: Tilldela etiketter

[ctx: @title]
en: Apply Metadata Template
sv: Använd metadatamall

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata template to images
sv: Ett verktyg för att applicera en metadatamall på bilder

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata template over images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan applicera en metadatamall på bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Image Quality Sort
sv: Bildkvalitetssorteringar

[ctx: @info]
en: A tool to assign pick label metadata by image quality
sv: Ett verktyg för att tilldela metadata med urvalsbeteckning enligt bildkvalitet

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign a pick label metadata value by parsing image and estimate the quality.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö tilldelar ett metadatavärden med urvalsbeteckning genom att tolka bilden och uppskatta kvaliteten.</para>

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
sv: Fullständig

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @item: exif namespace]
en: Comment and description
sv: Kommentar och beskrivning

[ctx: @title]
en: Iptc:
sv: IPTC:

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
sv: Fullständig

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
sv: Rubrik

[ctx: @title]
en: Xmp:
sv: XMP:

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
sv: Fullständig

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Dublin Core
sv: Dublin-kärna

[ctx: @info]
en: Remove Metadata: Not the last tool in the list.
sv: Ta bort metadata: Inte sista verktyget i listan.

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
sv: Ta bort metadata

[ctx: @info]
en: A tool to remove Exif, Iptc, or Xmp metadata from images
sv: Ett verktyg för att ta bort EXIF-, IPTC- eller XMP-metadata från bilder

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can remove metadata as Exif, Iptc, or Xmp from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan EXIF-, IPTC- eller XMP-metadata från bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Time Adjust
sv: Tidjustering

[ctx: @info]
en: A tool to adjust date and time-stamp from images
sv: Ett verktyg för att justera datum- och tidstämpel för bilder

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust time in images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan justera tiden i bilder.</para>

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
sv: Rubrik

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Copyrights
sv: Copyright

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
sv: Användarvillkor

[ctx: @label]
en: Translate to:
sv: Översätt till:

[ctx: @label]
en: Entries to Translate with %1:
sv: Poster att översätta med %1:

[ctx: @title]
en: Translate Metadata
sv: Översätt metadata

[ctx: @info]
en: A tool to translate strings from image metadata
sv: Ett verktyg för att översätta strängar från bildernas metadata

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can translate alternative language strings in Xmp metadata from images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan översätta strängar på alternativt språk i XMP-metadata från bilder.</para>

en: Auto-Crop
sv: Beskär automatiskt

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
sv: Beräkna automatiskt inställningar av beskärningsområde genom att tolka svara bildkanter.

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
sv: Ställ in position för övre vänstra hörnet för beskärning här.

en: Set here the width selection for cropping.
sv: Ställ in valet av bredd för beskärning här.

en: Set here the height selection for cropping.
sv: Ställ in valet av höjd för beskärning här.

[ctx: @title]
en: Crop
sv: Beskär

[ctx: @info]
en: A tool to crop images to a region
sv: Ett verktyg för att beskära bilder till ett område

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can crop images to a region.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan beskära bilder till ett område.</para>

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
sv: Horisontell

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
sv: Vertikal

[ctx: @label]
en: Flip:
sv: Vänd:

[ctx: @title]
en: Flip
sv: Vänd

[ctx: @info]
en: A tool to flip images horizontally or vertically
sv: Ett verktyg för att vända bilder horisontellt eller vertikalt

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan köra användarnas skalskript som ett steg i arbetsflödet.</para>

en: Preset Length:
sv: Förinställd längd:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
sv[0]: Mycket liten (1 bildpunkt)
sv[1]: Mycket liten (%1 bildpunkter)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
sv[0]: Liten (1 bildpunkt)
sv[1]: Liten (%1 bildpunkter)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
sv[0]: Normal (1 bildpunkt)
sv[1]: Normal (%1 bildpunkter)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
sv[0]: Stor (1 bildpunkt)
sv[1]: Stor (%1 bildpunkter)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
sv[0]: Mycket stor (1 bildpunkt)
sv[1]: Mycket stor (%1 bildpunkter)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
sv[0]: Enorm (1 bildpunkt)
sv[1]: Enorm (%1 bildpunkter)

en: Not enlarge small images
sv: Förstora inte små bilder

en: Use Custom Length
sv: Använd egen längd

en: Use Percentage
sv: Använd procentvärde

en:  Pixels
sv: Bildpunkter

[ctx: @title]
en: Resize
sv: Ändra storlek

[ctx: @info]
en: A tool to resize images with a customized length
sv: Ett verktyg för att ändra storlek på bilder med en anpassad längd

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can resize images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan ändra storlek på bilder.</para>

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
sv: Använd Exif-orientering

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
sv: 90 grader

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
sv: 180 grader

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
sv: 270 grader

[ctx: @item: angle]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @label]
en: Angle:
sv: Vinkel:

[ctx: @title]
en: Rotate
sv: Rotera

[ctx: @info]
en: A tool to rotate images
sv: Ett verktyg för att rotera bilder

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can rotate images.</para>
sv: <para>Hanteringsverktyget för bakgrundskö kan rotera bilder.</para>

en: Lossless HEIF files
sv: Förlustfria HEIF-filer

en: <p>Toggle lossless compression for HEIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress HEIF pictures.</p>
sv: <p>Växla förlustfri komprimering för HEIF-bilder.</p><p>Om du aktiverar alternativet, används en förlustfri metod för att komprimera HEIF-bilder.</p>

en: HEIF quality:
sv: HEIF-kvalitet:

en: <p>The quality value for HEIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: HEIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
sv: <p>Kvalitetsvärdet för HEIF-bilder:</p><p><b>1</b>: låg kvalitet (hög komprimering och liten filstorlek)<br/><b>50</b>: medelkvalitet<br/><b>75</b>: bra kvalitet (förval)<br/><b>100</b>: hög kvalitet (ingen komprimering och stor filstorlek)</p><p><b>Observera: HEIF är inte ett förlustfritt komprimeringsformat när den här inställningen används.</b></p>

[ctx: @title]
en: HEIF loader
sv: HEIF-inläsare

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libheif codec
sv: En bildinläsare baserad på Libheif-kodare

[ctx: @info]
en: This library is not present on your system.
sv: Biblioteket är inte tillgängligt på systemet.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system with a maximum color depth support of %1 bits.
sv: Biblioteket är tillgängligt på systemet med stöd för maximalt färgdjup %1 bitar.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system but is not able to encode image with a suitable color depth.
sv: Biblioteket är tillgängligt på systemet men kan inte koda bilder med lämpligt färgdjup.

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libheif codec.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>Encoding HEIC is relevant of optional libde265 codec. %1</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
sv: <para>Insticksprogrammet gör det möjligt för användare att läsa in och spara bilder med Libheif-kodaren.</para><para>Högeffektivt bildfilformat (HEIF), också känt som Högeffektiv bildkodning (HEIC), är ett filformat för enskilda bilder och bildsekvenser. Det utvecklades av Moving Picture Experts Group (MPEG) och det gör anspråk på att dubbelt så mycket information kan lagras i en HEIF-bild som i en JPEG-bild av samma storlek, vilket ger en bild med bättre kvalitet som resultat. HEIF stöder också animering, och klarar av att lagra mer information än en animerad GIF med en liten bråkdel av storleken.</para><para>Kodning av HEIC är relevant för valfria libde265-kodare. %1</para><para>Se <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> för detaljinformation.</para>

[ctx: @title]
en: High efficiency image coding
sv: Högeffektiv bildkodning

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
sv: ja

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
sv: ja

[ctx: @info: cannot write file format]
en: no
sv: nej

en: JPEG quality:
sv: JPEG-kvalitet:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
sv: <p>Kvalitetsvärdet för JPEG-bilder:</p><p><b>1</b>: låg kvalitet (hög komprimering och liten filstorlek)<br/><b>50</b>: medelkvalitet<br/><b>75</b>: bra kvalitet (förval)<br/><b>100</b>: hög kvalitet (ingen komprimering och stor filstorlek)</p><p><b>Observera: JPEG använder alltid destruktiv komprimering.</b></p>

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
sv: <font color='red'><i>Varning: <a href="https://sv.wikipedia.org/wiki/JPEG">JPEG</a> är ett bildformat med destruktiv komprimering.</i></font>

en: Chroma subsampling:
sv: Delsampling av kroma:

en: 4:4:4 (best quality)
sv: 4:4:4 (bästa kvalitet)

en: 4:2:2 (good quality)
sv: 4:2:2 (bra kvalitet)

en: 4:2:0 (low quality)
sv: 4:2:0 (låg kvalitet)

en: 4:1:1 (low quality)
sv: 4:1:1 (låg kvalitet)

en: <p>Chroma subsampling reduces file size by taking advantage of the eye's lesser sensitivity to color resolution. How perceptible the difference is depends on the image - large photos will generally show no difference, while sharp, down-scaled pixel graphics may lose fine color detail.</p><p><b>4:4:4</b> - No chroma subsampling, highest quality but lowest compression.</p><p><b>4:2:2</b> - Chroma halved horizontally, average compression, average quality.</p><p><b>4:2:0</b> - Chroma quartered in 2x2 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>4:1:1</b> - Chroma quartered in 4x1 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
sv: <p>Delsampling av kroma reducerar filstorlek genom att dra nytta av ögats mindre känslighet för färgupplösning. Hur synbar skillnaden är beror på bilden: på stora foton syns i allmänhet ingen skillnad, medan skarpa, nedskalad bildpunktsgrafik kan förlora finare färgdetaljer.</p><p><b>4:4:4</b>, ingen delsampling av kroma, högsta kvalitet men minsta komprimering.</p><p><b>4:2:2</b>, kroma halverad horisontellt, genomsnittlig komprimering och kvalitet.</p><p><b>4:2:0</b>, en fjärdedels kroma i 2x2 block, hög komprimering men låg kvalitet.</p><p><b>4:1:1</b>, en fjärdedels kroma i 4x1 block, hög komprimering men låg kvalitet.</p><p><b>Observera: JPEG använder alltid destruktiv komprimering.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG loader
sv: JPEG-inläsare

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjpeg codec
sv: En bildinläsare baserad på Libjpeg-kodare

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjpeg codec.</para><para>Joint Photographic Experts Group (JPEG) is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography. The degree of compression can be adjusted, allowing a selectable tradeoff between storage size and image quality.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
sv: <para>Insticksprogrammet gör det möjligt för användare att läsa in och spara bilder med Libjpeg-kodare.</para><para>Joint Photographic Experts Group (JPEG) är en ofta använd metod för förstörande komprimering av digitala bilder, i synnerhet bilder producerade av digitalfotografering. Komprimeringsgraden kan justeras, vilket möjliggör en avvägning mellan lagringsstorlek och bildkvalitet.</para><para>Se <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/JPEG'>dokumentation av Joint Photographic Experts Group</a> för detaljinformation.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG image
sv: JPEG-bild

en: Lossless JPEG 2000 files
sv: Förlustfria JPEG 2000-filer

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
sv: <p>Växla förlustfri komprimering för JPEG 2000-bilder.</p><p>Om du aktiverar alternativet, används en förlustfri metod för att komprimera JPEG 2000-bilder.</p>

en: JPEG 2000 quality:
sv: JPEG 2000-kvalitet:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
sv: <p>Kvalitetsvärdet för JPEG 2000-bilder:</p><p><b>1</b>: låg kvalitet (hög komprimering och liten filstorlek)<br/><b>50</b>: medelkvalitet<br/><b>75</b>: bra kvalitet (förval)<br/><b>100</b>: hög kvalitet (ingen komprimering och stor filstorlek)</p><p><b>Observera: JPEG 2000 är inte ett förlustfritt komprimeringsformat när den här inställningen används.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
sv: JPEG 2000-inläsare

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjasper codec
sv: En bildinläsare baserad på Libjasper-kodare

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjasper codec</para><para>The JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000 standard, finalized in 2001, defines a image-coding scheme using state-of-the-art compression techniques based on wavelet technology. Its architecture is useful for many diverse applications, including image archiving, security systems, digital photography, and medical imaging.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
sv: <para>Insticksprogrammet gör det möjligt för användare att läsa in och spara bilder med Libjasper-kodare.</para><para>Standarden JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000, slutförd under 2001, definierar en bildkodningsmetod som använder en toppmodern komprimeringsteknik baserad på vågelementteknologi. Dess arkitektur är användbar för många olika syften, inklusive bildarkivering, säkerhetssystem, digitalfotografering och medicinsk avbildning.</para><para>Se <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>dokumentationen av Joint Photographic Experts Group</a> för detaljinformation.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
sv: JPEG 2000-bild

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 stream
sv: JPEG 2000-ström

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 verification model
sv: JPEG-2000 verifikationsmodell

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
sv: ImageMagick-inläsare

[ctx: @info]
en: An image loader based on ImageMagick coders
sv: En bildinläsare baserad på ImageMagick-kodare

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using ImageMagick coders.</para><para>ImageMagick is a free and open-source software suite for converting raster image and vector image files. It can read and write over 200 image file formats.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>ImageMagick documentation</a> for details.</para>
sv: <para>Insticksprogrammet gör det möjligt för användare att läsa in och spara bilder med ImageMagick-kodare.</para><para>ImageMagick är en fri programvarusvit med öppen källkod för att konvertera rasterbilder och vektorbildfiler. Den kan läsa och skriva över 200 bildfilformat.</para><para>Se <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>dokumentationen av ImageMagick</a> för detaljinformation.</para>

[ctx: @info: cannot read file format]
en: no
sv: nej

en: Lossless PGF files
sv: Förlustfria PGF-filer

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
sv: <p>Växla förlustfri komprimering för PGF-bilder.</p><p>Om du aktiverar alternativet, används en förlustfri metod för att komprimera PGF-bilder.</p>

en: PGF quality:
sv: PGF-kvalitet:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br/><b>3</b>: good quality (default)<br/><b>6</b>: medium quality<br/><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
sv: <p>Kvalitetsvärdet för PGF-bilder:</p><p><b>1</b>: hög kvalitet (ingen komprimering och stor filstorlek)<br/><b>3</b>: god kvalitet (standardvärdet)<br/><b>6</b>: medelkvalitet<br/><b>9</b>: låg kvalitet (hög komprimering och liten filstorlek)</p><p><b>Observera: PGF är inte ett förlustfritt komprimeringsformat när den här inställningen används.</b></p>

[ctx: @title]
en: PGF loader
sv: PGF-inläsare

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpgf codec
sv: En bildinläsare baserad på Libpgf-kodare

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpgf codec.</para><para>The Progressive Graphics File (PGF) is an efficient image file format, that is based on a fast, discrete wavelet transform with progressive coding features. PGF can be used for lossless and lossy compression. It's most suitable for natural images. PGF can be used as a very efficient and fast replacement of JPEG-2000.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>Progressive Graphics File documentation</a> for details.</para>
sv: <para>Insticksprogrammet gör det möjligt för användare att läsa in och spara bilder med Libpgf-kodare.</para><para>Progressiv grafikfil (PGF) är ett effektivt bildfilformat, som är baserad på en snabb, diskret vågelementtransform med progressiv kodningsfunktionalitet. PGF kan användas för förlustfri och förstörande komprimering. Det är mest lämpad för naturliga bilder. PGF kan användas som en mycket effektiv och snabb ersättning av JPEG-2000.</para><para>Se <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>dokumentation av progressiv grafikfil</a> för detaljinformation.</para>

[ctx: @title]
en: Progressive Graphics File
sv: Progressiv grafikfil

en: PNG compression:
sv: PNG-komprimering:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br/><b>5</b>: medium compression<br/><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
sv: <p>Komprimeringsvärdet för PNG-bilder:</p><p><b>1</b>: låg komprimering (stor filstorlek men kort komprimeringstid, förvalt värde)<br/><b>5</b>: medium komprimering<br/><b>9</b>: hög komprimering (liten filstorlek men lång komprimeringstid)</p><p><b>Observera: PNG är alltid ett förlustfritt komprimeringsformat.</b></p>

[ctx: @title]
en: PNG loader
sv: PNG-inläsare

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpng codec
sv: En bildinläsare baserad på Libpng-kodare

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpng codec.</para><para>Portable Network Graphics (PNG) is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression. PNG was developed as an improved, non-patented replacement for Graphics Interchange Format.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>Portable Network Graphics documentation</a> for details.</para>
sv: <para>Insticksprogrammet gör det möjligt för användare att läsa in och spara bilder med Libpng-kodare.</para><para>Portable Network Graphics (PNG) är ett filformat med rastergrafik som stöder förlustfri datakomprimering. PNG utvecklades som en förbättrad ersättning av Graphics Interchange Format utan patent.</para><para>Se <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/PNG'>dokumentation av Portable Network Graphics</a> för detaljinformation.</para>

[ctx: @title]
en: Portable Network Graphic
sv: Portabel nätverksgrafik

en: Lossless AVIF files
sv: Förlustfria AVIF-filer

en: <p>Toggle lossless compression for AVIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
sv: <p>Växla förlustfri komprimering för AVIF-bilder.</p><p>Om du aktiverar alternativet, används en förlustfri metod för att komprimera JPEG-XL-bilder.</p>

en: AVIF quality:
sv: AVIF-kvalitet:

en: <p>The quality value for AVIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: AVIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
sv: <p>Kvalitetsvärdet för AVIF-bilder:</p><p><b>1</b>: låg kvalitet (hög komprimering och liten filstorlek)<br/><b>50</b>: medelkvalitet<br/><b>75</b>: bra kvalitet (förval)<br/><b>99</b>: hög kvalitet (ingen komprimering och stor filstorlek)</p><p><b>Observera: AVIF är inte ett förlustfritt komprimeringsformat när den här inställningen används.</b></p>

en: Lossless JPEG XL files
sv: Förlustfria JPEG-XL-filer

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG XL images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
sv: <p>Växla förlustfri komprimering för JPEG-XL-bilder.</p><p>Om du aktiverar alternativet, används en förlustfri metod för att komprimera JPEG-XL-bilder.</p>

en: JPEG XL quality:
sv: JPEG-XL-kvalitet:

en: <p>The quality value for JPEG XL images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG XL is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
sv: <p>Kvalitetsvärdet för JPEG-XL-bilder:</p><p><b>1</b>: låg kvalitet (hög komprimering och liten filstorlek)<br/><b>50</b>: medelkvalitet<br/><b>75</b>: bra kvalitet (förval)<br/><b>99</b>: hög kvalitet (ingen komprimering och stor filstorlek)</p><p><b>Observera: JPEG-XL är inte ett förlustfritt komprimeringsformat när den här inställningen används.</b></p>

[ctx: @title]
en: QImage loader
sv: QImage-inläsare

[ctx: @info]
en: An image loader based on QImage plugins
sv: En bildinläsare baserad på QImage-insticksprogram

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using QImage plugins from Qt Framework.</para><para>See <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>Qt Framework documentation</a> for main native list of format supported.</para><para>See <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>KDE Framework documentation</a> for extended list of formats supported.</para>
sv: <para>Insticksprogrammet gör det möjligt för användare att läsa in och spara bilder med användning av QImage-insticksprogram från Qt Framework.</para><para>Se <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>dokumentationen av Qt Framework</a> för huvudlistan över inbyggda format som stöds.</para><para>Se <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>dokumentationen av KDE-ramverk</a> för den utökade listan över format som stöds.</para>

en: Lossless WEBP files
sv: Förlustfria WEBP-filer

en: <p>Toggle lossless compression for WEBP images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress WEBP pictures.</p>
sv: <p>Växla förlustfri komprimering för WEBP-bilder.</p><p>Om du aktiverar alternativet, används en förlustfri metod för att komprimera WEBP-bilder.</p>

en: WEBP quality:
sv: WEBP-kvalitet:

en: <p>The quality value for WEB images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br/><b>50</b>: medium quality<br/><b>75</b>: good quality (default)<br/><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: WEBP is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
sv: <p>Kvalitetsvärdet för WEB-bilder:</p><p><b>1</b>: låg kvalitet (hög komprimering och liten filstorlek)<br/><b>50</b>: medelkvalitet<br/><b>75</b>: bra kvalitet (förval)<br/><b>99</b>: hög kvalitet (ingen komprimering och stor filstorlek)</p><p><b>Observera: WEBP är inte ett förlustfritt komprimeringsformat när den här inställningen används.</b></p>

[ctx: @title]
en: RAW loader
sv: Obehandlat format-inläsare

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libraw codec
sv: En bildinläsare baserad på Libraw-kodare

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libraw codec.</para><para>A camera raw image file contains minimally processed data from the image sensor of either a digital camera, a motion picture film scanner, or other image scanner. Raw files are not yet processed and therefore are not ready to be printed or edited with a bitmap graphics editor. RAW are processed by a raw converter in a wide-gamut internal color space where precise adjustments can be made before conversion to a TIFF or JPEG for storage, printing, or further manipulation. This often encodes the image in a device-dependent color space.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>Raw Image File documentation</a> for details.</para>
sv: <para>Insticksprogrammet gör det möjligt för användare att läsa in och spara bilder med Libraw-kodare.</para><para>En obehandlad kamerafil innehåller minimalt med behandlad data från bildsensorn i antingen en digitalkamera, en filmläsare eller bildläsare. Obehandlade filer har inte behandlats ännu och är därför inte redo att skrivas ut eller redigeras med en bitorienterad grafikeditor. Obehandlade bilder behandlas av en konverterare i en intern färgrymd med stort färgomfång där precisa justeringar kan göras innan konvertering till TIFF eller JPEG för lagring, utskrift eller ytterligare hantering. Det kodar ofta bilden med en enhetsoberoende färgrymd.</para><para>Se <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/RAW_(bildformat)'>dokumentation av obehandlade bildfiler</a> för detaljerad information.</para>

[ctx: @info: can write file format]
en: no
sv: nej

en: Compress TIFF files
sv: Komprimera TIFF-filer

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
sv: <p>Växla komprimering för TIFF-filer.</p><p>Om du aktiverar alternativet, kan du reducera den slutliga storleken på TIFF-bilden.</p><p>Ett förlustfritt komprimeringsformat (Deflate) används när filen sparas.</p>

[ctx: @title]
en: TIFF loader
sv: TIFF-inläsare

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libtiff codec
sv: En bildinläsare baserad på Libtiff-kodare

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libtiff codec.</para><para>Tagged Image File Format, abbreviated TIFF or TIF, is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers. TIFF is widely supported by scanning, faxing, word processing, optical character recognition, image manipulation, desktop publishing, and page-layout applications.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>Tagged Image File Format documentation</a> for details.</para>
sv: <para>Insticksprogrammet gör det möjligt för användare att läsa in och spara bilder med Libtiff-kodare.</para><para>Taggat bildfilformat, förkortat som TIFF eller TIF, är ett datorfilformat för att lagra rastergrafikfiler, populärt bland grafiker, förlagsindustrin och fotografer. TIFF stöds allmänt av inläsning, telefax, ordbehandling, optisk teckentydning, bildmanipulation, skrivbordspublicering, och sidutläggningsprogram.</para><para>Se <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/TIFF_(filformat)'>dokumentationen av taggat bildfilformat</a> för detaljinformation.</para>

[ctx: @title]
en: Tagged Image Format
sv: Taggat bildfilformat

en: Adjust Curve
sv: Justera kurva

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
sv: Justera kurvor

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color curves from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan justera färgkurvor i bilder.

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
sv: Kurvjusteringar...

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
sv: Det här är det uppritade histogrammet för vald bildkanal från originalbilden.

en: Select the input intensity of the histogram here.
sv: Välj indatavärdenas intensitet för histogrammet här.

en: Input intensity.
sv: Indatavärdenas intensitet.

en: Select the output intensity of the histogram here.
sv: Välj utdatavärdenas intensitet för histogrammet här.

en: Output intensity.
sv: Utdatavärdenas intensitet.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
sv: Välj histogrammets indatavärde för minimal intensitet här.

en: Minimal input intensity.
sv: Indatavärde för minimal intensitet.

en: Gamma input value.
sv: Gamma-indatavärde.

en: Select the gamma input value here.
sv: Välj gamma-indatavärdet här.

en: Maximal input intensity.
sv: Indatavärde för maximal intensitet.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
sv: Välj histogrammets indatavärde för maximal intensitet här.

en: Minimal output intensity.
sv: Utdatavärde för minimal intensitet.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
sv: Välj histogrammets utdatavärde för minimal intensitet här.

en: Maximal output intensity.
sv: Utdatavärde för maximal intensitet.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
sv: Välj histogrammets utdatavärde för maximal intensitet här.

en: All channels shadow tone color picker
sv: Färghämtare för alla kanalers skuggton

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
sv: Med den här knappen kan du hämta färgen från originalbilden som används för att ställa in <b>skuggtonens</b> indatanivåer för kanalerna röd, grön, blå och ljusstyrka.

en: All channels middle tone color picker
sv: Färghämtare för alla kanalers mellanton

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
sv: Med den här knappen kan du hämta färgen från originalbilden som används för att ställa in <b>mellantonens</b> indatanivåer för kanalerna röd, grön, blå och ljusstyrka.

en: All channels highlight tone color picker
sv: Färghämtare för alla kanalers dager

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
sv: Med den här knappen kan du hämta färgen från originalbilden som används för att ställa in <b>dagrarnas</b> indatanivåer för kanalerna röd, grön, blå och ljusstyrka.

en: Adjust all levels automatically.
sv: Justera alla nivåer automatiskt.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
sv: Om du klickar på knappen, justeras alla kanalernas nivåvärden automatiskt.

en: &Reset
sv: Åte&rställ

en: Reset current channel levels' values.
sv: Återställ nivåvärden för aktuell kanal.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
sv: Om du klickar på knappen, återställs alla nivåvärden för kanalen som för närvarande är markerad till standardvärden.

en: Adjust Levels
sv: Justera nivåer

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
sv: Välj Gimp-nivåfil att läsa in...

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
sv: Kan inte läsa från Gimp-nivåtextfil.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Levels File to Save
sv: Gimp-nivåfil att spara

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
sv: Kan inte spara till Gimp-nivåtextfil.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
sv: Nivåjustering

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color levels
sv: Ett verktyg för att justera färgnivåer

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color levels from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan justera färgnivåer i bilder.

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
sv: Nivåjustering...

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
sv: <b>Automatiska nivåer</b>:<p>Det här alternativet maximerar tonomfånget i den röda, gröna och blå kanalen. Det söker efter gränsvärden för skuggor och dagrar och justerar den röda, gröna och blå kanalen till fullständigt histogramomfång.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
sv: <b>Normalisera</b>: <p>Det här alternativet skalar ljusstyrkans värden över den aktiva bilden så att den mörkaste punkten blir svart, och den ljusaste punkten blir så ljus som möjligt utan att ändra dess färgton. Det är ofta en "magisk fix" för bilder som är bleka eller urvattnade.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
sv: <b>Utjämna</b>: <p>Det här alternativet justerar färgernas ljusstyrka över den aktiva bilden så att histogrammet för värdekanalen är så utjämnad som möjligt, dvs. så att varje möjligt ljusstyrkevärde finns på ungefär samma antal bildpunkter som alla andra värden. Ibland fungerar Utjämna utmärkt för att förbättra kontrasten i en bild, medan det ger skräp andra gånger. Det är en mycket kraftfull åtgärd, som antingen kan åstadkomma mirakel med en bild eller förstöra den.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
sv: <b>Utsträck kontrast</b>:<p>Det här alternativet förbättrar kontrasten och ljusstyrkan hos en bilds RGB-värden genom att sträcka ut de lägsta och högsta värdena till deras fullständiga omfång, och justera allting däremellan.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
sv: <b>Automatisk exponering</b>:<p>Det här alternativet förbättrar kontrasten och ljusstyrkan hos en bilds RGB-värden genom att beräkna optimal exponering och svartnivåer med användning av egenskaper från bildhistogrammet.</p>

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust colors automatically from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan automatiskt justera färger på bilder.

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
sv: Automatisk färgkorrigering...

en: Brightness / Contrast / Gamma
sv: Ljusstyrka, kontrast, gamma

[ctx: @title]
en: This Image Editor tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan justera ljusstyrka, kontrast, gamma i bilder.

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
sv: Ljusstyrka, kontrast, gamma...

en: Convert to Black and White
sv: Konvertera till svartvitt

[ctx: @title]
en: Black and White
sv: Svartvitt

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to black and white.
sv: Bildredigeringsverktyget kan konvertera bilder till svartvitt.

[ctx: @action]
en: Black && White...
sv: Svartvitt...

en: Channel Mixer
sv: Kanalblandare

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can mix color channels from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan blanda färgkanaler bilder.

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
sv: Kanalblandare...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust color balance from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan justera färgbalans i bilder.

[ctx: @action]
en: Color Balance...
sv: Färgbalans...

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
sv: Konvertera till 8 bitar

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 8 bits.
sv: Bildredigeringsverktyget kan konvertera färgdjup till 8 bitar.

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
sv: Konvertera till 8 bitar

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
sv: Den här bilden använder redan djupet 8 bitar per färg och bildpunkt.

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
sv: Att utföra den här åtgärden kommer att försämra bildens färgkvalitet. Vill du fortsätta?

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 16 bits.
sv: Bildredigeringsverktyget kan konvertera färgdjup till 16 bitar.

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
sv: Konvertera till 16 bitar

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
sv: Den här bilden använder redan djupet 16 bitar per färg och bildpunkt.

en: Color Negative Film
sv: Negativ färgfilm

en: Input range of red color channel.
sv: Den röda färgkanalens indataintervall.

en: Input range of green color channel.
sv: Den gröna färgkanalens indataintervall.

en: Input range of blue color channel.
sv: Den blåa färgkanalens indataintervall.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
sv: Markera för att använda filmprofilens inbyggda färgbalans. Avmarkera om du vill utföra färgbalansering själv.

en: White point color picker
sv: Färghämtare för vitpunkt

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
sv: Du kan hämta färgen för den oranga masken hos det inlästa färgnegativet. Den representerar negativets vitpunkt, eller den mörkaste svarta tonen hos den positiva bilden efter invertering. Den är också referenspunkt vid användning av filmprofilen.

en: Reset white point.
sv: Återställ vitpunkt.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
sv: Om du klickar på knappen, återställs vitpunkten till rent vit.

en: Adjust white point automatically.
sv: Justera vitpunkt automatiskt.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
sv: Om du klickar på knappen, beräknas vitpunkten automatiskt från bilddata. Funktionen kräver en viss kvarvarande orange mask omkring de exponerade delarna av negativet.

en: Exposure correction.
sv: Exponeringskorrigering.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
sv: Flytta skjutreglaget till större värden till den maximala ljusstyrkan uppnås utan att klippa någon färgkanal. Använd utdatahistogrammet för att utvärdera varje kanal.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
sv: Linjär obehandlad inläsning av filmnegativ kräver att en gammakurva används. Standardvärden är 1,8 eller 2,2.

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
sv: Negativ färgfilm

[ctx: @info]
en: A tool to emulate color negative film
sv: Ett verktyg för att emulera negativ färgfilm

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate color negative film from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan emulera negativ färgfilm med en bild.

[ctx: @action]
en: Color Negative...
sv: Färgnegativ...

en: HSL Adjustments
sv: HSL-justeringar

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan justera färgton, mättnad, ljushet i bilder.

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
sv: Färgton, mättnad, ljushet...

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can invert colors from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan invertera färger på bilder.

[ctx: @action]
en: Invert
sv: Invertera

[ctx: @title]
en: Invert
sv: Invertera

en: Info...
sv: Information...

en: Current Color Space:
sv: Nuvarande färgrymd:

en: Color Profile Conversion
sv: Konvertering av färgprofil

[ctx: @info]
en: A tool to convert image to a color space
sv: Ett verktyg för att konvertera bilder till en färgrymd

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to a different color space.
sv: Bildredigeringsverktyget kan konvertera en bild till en annan färgrymd.

[ctx: @action]
en: Color Spaces
sv: Färgrymder

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
sv: Konvertering av färgrymd...

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
sv: Den här bilden är inte färghanterad.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
sv: Färghantering är inaktiverad...

en: White Balance
sv: Vitbalans

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the white balance from image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan justera vitbalansen i bilder.

[ctx: @action]
en: White Balance...
sv: Vitbalans...

en: Add Border
sv: Lägg till kant

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around image
sv: Ett verktyg för att lägga till en kant omkring bilder

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add decorative border around image.
sv: Bildredigeringsverktyg kan lägga till dekorativ kant omkring en bild.

[ctx: @action]
en: Add Border...
sv: Lägg till kant...

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
sv: Det här är förhandsgranskningen av texten som infogas i bilden. Du kan använda musen för att flytta texten till rätt plats.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
sv: Skriv in texten att infoga i bilden här.

en: Here you can choose the font to be used.
sv: Välj teckensnitt att använda här.

en: Align text to the left
sv: Justera text åt vänster

en: Align text to the right
sv: Justera text åt höger

en: Align text to center
sv: Centrera text

en: Align text to a block
sv: Justera text i en ruta

[ctx: no rotation]
en: None
sv: Ingen

en: 90 Degrees
sv: 90 grader

en: 180 Degrees
sv: 180 grader

en: 270 Degrees
sv: 270 grader

en: Select the text rotation to use here.
sv: Välj textrotationen att använda här.

[ctx: font color]
en: Color:
sv: Färg:

en: Set here the font color to use.
sv: Välj teckensnittsfärg att använda här.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
sv: Ogenomskinlighet:

en: Select the text opacity to use here.
sv: Välj textens ogenomskinlighet att använda här.

en: Add border
sv: Lägg till kant

en: Add a solid border around text using current text color
sv: Lägg till en heldragen kant omkring texten med nuvarande textfärg

en: Semi-transparent
sv: Halvgenomskinlig

en: Use semi-transparent text background under image
sv: Använd halvgenomskinlig textbakgrund under bilden

en: Enter your text here.
sv: Skriv in din text här.

en: Insert Text Tool
sv: Verktyg för textinfogning

en: Insert Text
sv: Infoga text

[ctx: @title]
en: Insert Text
sv: Infoga text

[ctx: @info]
en: A tool to insert text over an image
sv: Ett verktyg för att infoga text på en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can insert text over an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan infoga text på en bild.

[ctx: @action]
en: Insert Text...
sv: Infoga text...

en: Texture
sv: Struktur

[ctx: @title]
en: Texture
sv: Struktur

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over an image
sv: Ett verktyg för att applicera en struktur på en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply a texture over an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan applicera en struktur på en bild.

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
sv: Lägg till struktur...

en: Vignetting Correction
sv: Korrigering av vinjettering

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
sv: Korrigering av vinjettering

[ctx: @info]
en: A tool to correct vignetting
sv: Ett verktyg för att korrigera vinjettering

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool correct vignetting from an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan korrigera vinjettering på en bild.

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
sv: Korrigering av vinjettering...

en: Gaussian Blur
sv: Gaussisk oskärpa

[ctx: @title]
en: Blur
sv: Suddighet

[ctx: @info]
en: A tool to blur an image
sv: Ett verktyg för att göra en bild oskarp

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan göra en bild oskarp.

[ctx: @action]
en: Blur...
sv: Oskärpa...

en: Brush Radius:
sv: Penselradie:

en: A radius of 0 has no effect, 1 and above determine the brush radius that determines the size of parts copied in the image. 
    Shortcut :: [ and ]
sv: Radien 0 ger ingen effekt, 1 och större bestämmer penselradie som avgör storleken hos delarna som kopieras i bilden.
    Genväg: [ och ]

en: Radial Blur Percent:
sv: Radiell oskärpa i procent:

en: A percent of 0 has no effect, values above 0 represent a factor for mixing the destination color with source color this is done radially i.e. the inner part of the brush radius is totally from source and mixing with destination is done gradually till the outer part of the circle.
sv: Procentvärdet 0 har ingen effekt, värden större än 0 representerar en faktor för att blanda målfärgen med källfärgen. Detta görs radiellt, dvs. den inre delen av penselradien tas helt från källan och blandning med målet görs gradvis till cirkelns yttre del.

en: Select Source Point.
    Shortcut: S
sv: Ange källpunkt.
    Genväg: S

en: Polygon Selection With Lasso.
    Shortcut: L
    To Continue polygon, either press L or double click
    To Cancel, press ESC
sv: Polygonmarkering med lasso.
    Genväg: L
    För att fortsätta polygonen, tryck antingen på L eller dubbelklicka
    För att avbryta, tryck på Esc

en: Move Image.
    Shortcut: M
sv: Flytta bild.
    Genväg: M

en: Undo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Z
sv: Ångra dupliceringsåtgärd.
    Genväg: Ctrl+Z

en: Redo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Y
sv: Gör om dupliceringsåtgärd.
    Genväg: Ctrl+Y

en: <p>How To Use:<br/><br/>* Press <b>s</b> to switch to source-selection mode, and select source point on image.<br/>* Press <b>s</b> again and start cloning.<br/>* Press <b>[</b> and <b>]</b> to change brush size.<br/>* Press <b>CTRL+Mousewheel</b> to zoom in/out.<br/>* Press <b>m</b> to pan the image if image is larger than viewport.<br/>* Press <b>l</b> to start lasso mode. Start drawing lasso boundary either continuously or discretely, then double-click or press l again to close the boundary.<br/>* Inside lasso mode, you can clone only inside the lasso region.</p>
sv: <p>Hur man använder det:<br/><br/>* Tryck på <b>s</b> för att byta till källvalsläge, och välj källpunkt på bilden.<br/>* Tryck på <b>s</b> igen och börja duplicera.<br/>* Tryck på <b>[</b> eller <b>]</b> för att ändra penselstorlek.<br/>* Använd <b>Ctrl+mushjul</b> för att zooma in eller ut.<br/>* Tryck på <b>m</b> för att panorera bilden om den är större än visat område.<br/>* Tryck på <b>l</b> för att starta lassoläget. Börja rita lassokonturen, antingen kontinuerligt eller diskret, dubbelklicka sedan eller tryck på l för att sluta konturen.<br/>* Med lassoläget går det bara att duplicera inne i lasso-området.</p>

en: healingClone
sv: Reparationsduplicering

[ctx: @title]
en: Healing Clone Tool
sv: Verktyg för reparationsduplicering

[ctx: @info]
en: A tool to fix image artifacts
sv: Ett verktyg för att korrigera bildartefakter

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix image artifacts by cloning area.
sv: Bildredigeringsverktyget kan korrigera bildartefakter genom att duplicera områden.

[ctx: @action]
en: Healing Clone...
sv: Reparationsduplicering...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to clone a part in a photo to erase unwanted region.
sv: Filtret kan användas för att duplicera en del av att foto för att radera ett oönskat område.

en: Hot Pixels
sv: Heta bildpunkter

en: Hot Pixels Correction
sv: Korrigering av heta bildpunkter

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix hot pixels from an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan korrigera heta bildpunkter på en bild.

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
sv: Heta bildpunkter...

en: Show grid
sv: Visa rutnät

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
sv: Aktivera alternativet för att åskådliggöra korrektionsrutnätet som kommer att används.

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix automatically lens artifacts over an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan automatiskt korrigera linsförvrängningar på en bild.

[ctx: @action]
en: Lens Auto-Correction...
sv: Automatisk linskorrektion...

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
sv: Här kan du se en miniatyrbild med förhandsgranskning av korrigering av förvrängningen tillämpad på ett korsmönster.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
sv: Total:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
sv: Det här värdet styr storleken på förvrängningen. Negativa värden korrigerar utåtgående förvrängning, medan positiva värden korrigerar inåtgående förvrängning.

en: Edge:
sv: Kant:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
sv: Det här värdet styr på samma sätt som totalreglaget, men har större effekt vid bildens kanter än i bildens centrum.

en: Zoom:
sv: Zooma:

en: This value rescales the overall image size.
sv: Det här värdet skalar om övergripande bildstorlek.

en: Brighten:
sv: Ljusstyrka:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
sv: Det här värdet justera ljusstyrkan i bildens hörn.

en: Lens Distortion
sv: Linsförvrängning

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
sv: Linsförvrängning

[ctx: @info]
en: A tool to adjust lens distortions
sv: Ett verktyg för att justera linsförvrängningar

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust lens distortions from an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan justera linsförvrängningar på bilder.

[ctx: @action]
en: Distortion...
sv: Förvrängning...

en: Local Contrast
sv: Lokal kontrast

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate tone mapping over an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan emulera färgtonsavbildning på en bild.

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
sv: Lokal kontrast...

en: Noise Reduction
sv: Brusreducering

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce noise in image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan reducera brus på en bild.

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
sv: Brusreducering...

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
sv: Här kan du se en förhandsgranskning av bilden efter korrigering av röda ögon använts.

en: Red Eyes Correction
sv: Korrigering av röda ögon

[ctx: @title]
en: Red Eye
sv: Röda ögon

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce red eye effect on image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan reducera röda ögon-effekt på en bild.

[ctx: @action]
en: Red Eye...
sv: Röda ögon...

[ctx: @info]
en: This filter can be used to correct red eyes in a photo. Select a region including the eyes to use this option.
sv: Det här filtret kan användas för att korrigera röda ögon i en bild. Markera ett område som omfattar ögonen för att använda åtgärden.

en: Preset
sv: Förinställningar

en: Filtering type:
sv: Filtreringstyp:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
sv: Egen

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br/><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br/><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br/><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
sv: <p>Välj förinställt filter att använda för restaurering av fotografiet här:</p><p><b>Reducera likformigt brus</b>: Reducera små artefakter i bilden, såsom sensorbrus.<br/><b>Reducera JPEG-artefakter</b>: Reducera stora artefakter, såsom JPEG-komprimeringsmosaik.<br/><b>Reducera mönster</b>: Reducera artefakter i bilden såsom pappersmönster eller moirémönster i en inläst bild.<br/><br/><b>Egen</b>: Ändra inställningarna till de vanligaste värdena, fullständigt anpassningsbara.</p>

en: Restoration
sv: Restaurering

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Load
sv: Inställningsfil för restaurering av fotografi att läsa in

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
sv: "%1" är inte en textfil med inställningar för restaurering av fotografi.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
sv: Kan inte läsa inställningar från textfilen för restaurering av fotografi.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Save
sv: Inställningsfil för restaurering av fotografi att spara

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
sv: Kan inte spara inställningar i textfilen för restaurering av fotografi.

[ctx: @info]
en: A tool to restore an image using Greystoration algorithm
sv: Ett verktyg för att restaurera en bild med användning av algoritmen Greystoration

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can restore an image using Greystoration algorithm.
sv: Bildredigeringsverktyget kan restaurera en bild med användning av algoritmen Greystoration.

[ctx: @action]
en: Restoration...
sv: Restaurering...

en: Sharpen
sv: Skärpa

en: Unsharp Mask
sv: Oskarp mask

en: Refocus
sv: Fokusera om

[ctx: @title]
en: Sharpen
sv: Gör skarpare

[ctx: @info]
en: A tool to sharp an image
sv: Ett verktyg för att göra en bild skarp

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can sharp an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan göra en bild skarp.

[ctx: @action]
en: Sharpen...
sv: Skärpa...

[ctx: @title:window]
en: No Printer Available
sv: Ingen skrivare tillgänglig

[ctx: @info]
en: No printer is installed on your system. Please install one at least.
sv: Ingen skrivare är installerad på systemet. Installera minst en.

[ctx: @title:window]
en: Print Image
sv: Skriv ut bild

en: Use Color Management for Printing
sv: Använd färghantering vid utskrift

en: Settings...
sv: Inställningar...

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
sv: <p>Färghantering är inaktiverad.</p><p>Du kan aktivera den nu genom att klicka på knappen "Inställningar".</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
sv: Bildinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
sv: Bildposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
sv: Rotera automatiskt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
sv: Skalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
sv: I&ngen skalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
sv: &Anpassa bild till sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
sv: Förstora små bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
sv: &Skala till:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
sv: Millimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
sv: Centimeter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
sv: Tum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
sv: Behåll proportion

[ctx: @title]
en: Print Image
sv: Skriv ut bild

[ctx: @info]
en: A tool to print an image
sv: Ett verktyg för att skriva ut en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can print an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan skriva ut en bild.

[ctx: @action]
en: Print Image...
sv: Skriv ut bild...

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
sv: Det här är förhandsgranskningen av oskärpeeffekten tillämpad på fotografiet.

en: Zoom Blur
sv: Zoomoskärpa

en: Radial Blur
sv: Radiell oskärpa

en: Far Blur
sv: Avståndsoskärpa

en: Motion Blur
sv: Rörelseoskärpa

en: Softener Blur
sv: Mjukare oskärpa

en: Shake Blur
sv: Skakningsoskärpa

en: Focus Blur
sv: Fokuseringsoskärpa

en: Smart Blur
sv: Smart oskärpa

en: Frost Glass
sv: Frostat glas

en: Mosaic
sv: Mosaik

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
sv: <p>Välj oskärpeeffekt som ska läggas till i bilden här.</p><p><b>Zoomoskärpa</b>: Gör bilden oskarp längs radiella linjer med början i en angiven centrumpunkt. Detta simulerar oskärpan hos en kamera med zoomobjektiv.</p><p><b>Radiell oskärpa</b>: Gör bilden oskarp genom att rotera bildpunkterna omkring den angivna centrumpunkten. Detta simulerar oskärpan hos en roterande kamera.</p><p><b>Avståndsoskärpa</b>: Gör bilden oskarp genom att använda avlägsna bildpunkter. Detta simulerar oskärpan från en ofokuserad kameralins.</p><p><b>Rörelseoskärpa</b>: Gör bilden oskarp genom att flytta bildpunkterna horisontellt. Detta simulerar oskärpan från en linjärt förflyttad kamera.</p><p><b>Mjukare oskärpa</b>: Gör bilden mjukt oskarp i mörka toner och nästan inte alls i ljusa toner. Det här ger bilder en drömlik och glansig mjuk fokuseringseffekt. Det är idealiskt för att skapa romantiska porträtt, glamorösa fotografier eller för att ge fotografier en varm och finstämd glöd.</p><p><b>Skakningsoskärpa</b>: Gör bilden oskarp genom att skaka bildpunkterna slumpmässigt. Detta simulerar oskärpan från en kamera som rör sig slumpmässigt.</p><p><b>Fokuseringsoskärpa</b>: Gör bildens hörn oskarpa för att reproducera astigmatisk förvrängning hos en lins.</p><p><b>Smart oskärpa</b>: Hittar färgkanterna i bilden och gör dem oskarpa utan att smutsa ner resten av bilden.</p><p><b>Frostat glas</b>: Gör bilden oskarp genom att slumpmässigt fördela ljus som kommer genom att frostat glas.</p><p><b>Mosaik:</b>: Delar upp fotografiet i rektangulära celler och skapar därefter om det genom att fylla i cellerna med medelvärdet av bildpunkterna.</p>

en: Distance:
sv: Avstånd:

en: Set here the blur distance in pixels.
sv: Ange oskärpans avstånd i bildpunkter här.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
sv: Nivå:

en: This value controls the level to use with the current effect.
sv: Det här värdet styr nivån som används med nuvarande effekt.

en: Blur Effects
sv: Oskärpeeffekter

[ctx: @title]
en: Blur Effects
sv: Oskärpeeffekter

[ctx: @info]
en: A tool to apply blur effects to an image
sv: Ett verktyg för att applicera oskärpeeffekter på en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply blur effects to an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan applicera applicera oskärpeeffekter på en bild.

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
sv: Oskärpeeffekter...

en: Charcoal
sv: Kolteckna

en: Pencil size:
sv: Pennstorlek:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
sv: Ange pennstorlek för kolteckning som används för att simulera teckningen här.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
sv: Utjämning:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
sv: Det här värdet styr utjämningseffekten för pennan på duken.

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
sv: Kolteckningseffekt

[ctx: @info]
en: A tool to emulate charcoal drawing
sv: Ett verktyg för att emulera kolteckningseffekt

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate charcoal drawing to an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan emulera kolteckningseffekt på en bild.

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
sv: Kolteckning...

[ctx: @info]
en: This is the color effects preview
sv: Det här är förhandsgranskningen av färgeffekten

[ctx: @title: filter]
en: Solarize
sv: Solarisera

[ctx: @title: filter]
en: Vivid
sv: Lysande

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
sv: Hitta kanter

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects to an image
sv: Ett verktyg för att applicera färgeffekter på en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply color effects to an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan applicera applicera färgeffekter på en bild.

[ctx: @action]
en: Color Effects...
sv: Färgeffekter...

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
sv: Det här är förhandsgranskningen av förvrängningseffekten tillämpad på fotografiet.

en: Fish Eyes
sv: Fiskögon

en: Twirl
sv: Virvel

en: Cylindrical Hor.
sv: Cylindrisk horisontell

en: Cylindrical Vert.
sv: Cylindrisk vertikal

en: Cylindrical H/V.
sv: Cylindrisk h/v.

en: Caricature
sv: Karikatyr

en: Multiple Corners
sv: Flera hörn

en: Waves Hor.
sv: Horisontella vågor

en: Waves Vert.
sv: Vertikala vågor

en: Block Waves 1
sv: Blockvågor 1

en: Block Waves 2
sv: Blockvågor 2

en: Circular Waves 1
sv: Cirkulära vågor 1

en: Circular Waves 2
sv: Cirkulära vågor 2

en: Polar Coordinates
sv: Polära koordinater

en: Unpolar Coordinates
sv: Omvända polära koordinater

en: Tile
sv: Sida vid sida

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
sv: <p>Välj typ av effekt att lägga till i bilden här.</p><p><b>Fiskögon</b>: Förvränger fotografiet omkring en tredimensionell sfärisk form för att reproducera den vanliga fotografiska effekten fisköga.</p><p><b>Virvel</b>: Snurrar fotografiet för att skapa ett virvelmönster.</p><p><b>Cylindrisk horisontell</b>: Förvränger fotografiet omkring en horisontell cylinder.</p><p><b>Cylindrisk vertikal</b>: Förvränger fotografiet omkring en vertikal cylinder.</p><p><b>Cylindrisk h/v</b>: Förvränger fotografiet omkring två cylindrar, en horisontell och en vertikal.</p><p><b>Karikatyr</b>: Förvränger fotografiet med inversen av effekten 'fiskögon'.</p><p><b>Flera hörn</b>: Delar upp fotografiet i ett mönster med flera hörn.</p><p><b>Horisontella vågor</b>: Förvränger fotografiet med horisontella vågor.</p><p><b>Vertikala vågor</b>: Förvränger fotografiet med vertikala vågor.</p><p><b>Blockvågor 1</b>: Delar upp bilden i celler och får den att se ut som om den syns genom glasblock.</p><p><b>Blockvågor 2</b>: Som Blockvågor 1 men med en annan version av glasblocksförvrängning.</p><p><b>Cirkulära vågor 1</b>: Förvränger fotografiet med cirkulära vågor.</p><p><b>Cirkulära vågor 2</b>: En annan variation på effekten med cirkulära vågor.</p><p><b>Polära koordinater</b>: Konverterar fotografiet från rektangulära till polära koordinater.</p><p> <b>Omvända polära koordinater</b>: Inversen av effekten Polära koordinater.</p><p><b>Ruta</b>: Delar upp fotografiet i fyrkantiga rutor och flyttar omkring dem slumpmässigt inne i bilden.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
sv: Nivå:

en: Set here the level of the effect.
sv: Ange effektens nivå här.

en: Iteration:
sv: Upprepning:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
sv: Det här värdet styr upprepningar att använda för vågor, rutor och neoneffekter.

en: Distortion Effects
sv: Förvrängningseffekter

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
sv: Förvrängningseffekter

[ctx: @info]
en: A tool to apply distortion effects to an image
sv: Ett verktyg för att applicera förvrängningseffekter på en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply distortion effects to an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan applicera förvrängningseffekter på en bild.

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
sv: Förvrängningseffekter...

en: Depth:
sv: Djup:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
sv: Ange djupet för reliefbildeffekten här.

en: Emboss
sv: Relief

[ctx: @title]
en: Emboss
sv: Relief

[ctx: @info]
en: A tool to emboss an image
sv: Ett verktyg för att lägga till relief på en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emboss an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan lägga till relief på en bild.

[ctx: @action]
en: Emboss...
sv: Relief...

en: Film Grain
sv: Filmkorn

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain over an image
sv: Ett verktyg för att lägga till filmkorn på en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add film grain over an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan lägga till filmkorn på en bild.

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
sv: Lägg till filmkorn...

en: Brush size:
sv: Penselstorlek:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
sv: Ange storleken på penseln som används för att simulera oljemålningen.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
sv: Utjämning:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
sv: Det här värdet styr utjämningseffekten för penseln på duken.

en: Oil Paint
sv: Oljemålning

[ctx: @title]
en: Oil Paint
sv: Oljemålning

[ctx: @info]
en: A tool to emulate oil painting
sv: Ett verktyg för att emulera oljemålning

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate oil painting over an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan emulera oljemålning på en bild.

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
sv: Oljemålning...

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
sv: Det här är förhandsgranskningen av regndroppseffekten.<p>Observera: Om du tidigare har markerat en del av en bild i editorn, påverkas inte den delen av filtret. Du kan använda detta för att till exempel inte få regndroppseffekten på ett ansikte.</p>

en: Drop size:
sv: Droppstorlek:

en: Set here the raindrops' size.
sv: Ange regndropparnas storlek här.

en: Number:
sv: Antal:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
sv: Det här värdet styr maximalt antal regndroppar.

en: Fish eyes:
sv: Fiskögon:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
sv: Det här värdet är optisk distortionskoefficient för fiskögon.

en: RainDrop
sv: Regndroppar

[ctx: @title]
en: Raindrops
sv: Regndroppar

[ctx: @info]
en: A tool to add rain drops over an image
sv: Ett verktyg för att lägga till regndroppar på en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add rain drops over an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan lägga till regndroppar på en bild.

[ctx: @action]
en: Raindrops...
sv: Regndroppar...

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
sv: Beskär automatiskt

[ctx: @info]
en: A tool to auto-crop an image
sv: Ett verktyg för automatisk beskärning av en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop automatically an image by detection of inner black border, generated while panorama stitching for example.
sv: Bildredigeringsverktyget kan beskära en bild automatiskt genom att detektera en inre svart kant, exempelvis genererad vid sammanfogning av ett panorama.

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
sv: &Automatiskt beskärning

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop automatically the image.
sv: Det här alternativet kan användas för att automatiskt beskära bilden.

en: Maintain aspect ratio
sv: Behåll proportion

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
sv: Aktivera alternativet för att bevara originalbildens proportion vid nya bildstorlekar.

en: Width (px):
sv: Bredd (bildpunkter):

en: Set here the new image width in pixels.
sv: Ange den nya bildens bredd i bildpunkter här.

en: Height (px):
sv: Höjd (bildpunkter):

en: Set here the new image height in pixels.
sv: Ange den nya bildens höjd i bildpunkter här.

en: Width (%):
sv: Bredd (%):

en: New image width, as a percentage (%).
sv: Ny bildbredd i procent (%).

en: Height (%):
sv: Höjd (%):

en: New image height, as a percentage (%).
sv: Ny bildhöjd i procent (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
sv: Ange här hur många procent innehållsberoende omskalning du vill ha.

en: Add weight masks
sv: Lägg till viktningsmasker

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
sv: Aktivera alternativet för att lägga till masker för undertryckning och bevarande.

en: Suppression weight mask:
sv: Viktmask att undertrycka:

en: Draw a suppression mask
sv: Rita en mask att undertrycka

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
sv: Klicka på knappen för att rita zoner i bilden som är mindre viktiga. Dessa zoner kommer att tas bort när bilden förminskas, och dupliceras när bilden förstoras.

en: Preservation weight mask:
sv: Viktmask att bevara:

en: Draw a preservation mask
sv: Rita en mask att bevara

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
sv: Klicka på knappen för att rita zoner i bilden för att markera områden i bilden du vill bevara.

en: Erase mask:
sv: Rensa mask:

en: Erase mask
sv: Rensa mask

en: Click on this button to erase mask regions.
sv: Klicka på knappen för att rensa maskområden.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
sv: Ange storlek på penseln som används för att rita masker här.

en: Norm of brightness gradient
sv: Norm för ljusstyrketoning

en: Sum of absolute values of brightness gradients
sv: Summa av absolutvärden för ljusstyrketoningar

en: Absolute value of brightness gradient
sv: Absolutvärde för ljusstyrketoning

en: Norm of luma gradient
sv: Norm för luminanstoning

en: Sum of absolute values of luma gradients
sv: Summa av absolutvärden för luminanstoningar

en: Absolute value of luma gradient
sv: Absolutvärde för luminanstoning

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
sv: Alternativet låter dig välja toningsfunktion. Funktionen används för att bestämma vilka bildpunkter som ska tas bort eller behållas.

en: Preserve Skin Tones
sv: Bevara hudtoner

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
sv: Aktivera alternativet för att bevara bildpunkter vars färger ser ut som hudtoner.

en: Overall rigidity of the seams:
sv: Sömmarnas övergripande styvhet:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
sv: Använd värdet för att ge en negativ justering för sömmar som inte är raka. Kan vara användbart för att förhindra störningar i vissa fall, eller undvika förvrängningar från överhoppade bildpunkter (det är bättre att använda små värden i detta fall). Inställningen gäller för hela det markerade lagret om ingen styvhetsmask används. Observera: justeringen är proportionell mot skillnaden mellan två på varandra följande punkter för den tvärgående koordinaten, upphöjt till 1,5 och summerat för hela sömmen.

en: Maximum number of transversal steps:
sv: Maximalt antal tvärgående steg:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
sv: Alternativet låter dig välja det maximala tvärgående steg som kan göras för bildpunkterna i sömmarna. I standardalgoritmen, som motsvarar standardvärdet steg = 1, kan varje bildpunkt i en söm flyttas som mest en bildpunkt i förhållande till sina grannar. Det innebär att sömmarna kan bilda en vinkel på som mest 45 grader i förhållande till sina baslinjer. Genom att öka stegvärdet kan du gå förbi begränsningen, men det kan orsaka att förvrängningar uppstår. För att balansera läget, kan styvhetsinställningen användas.

en: Side switch frequency:
sv: Sidbytesfrekvens:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
sv: Under skärprocessen väljes den optimala sömmen att skäras  under varje steg, baserat på varje bildpunkts relevansvärde. I fallet då de två sömmarna är ekvivalenta (vilket exempelvis kan inträffa när stora delar av bilden har samma färg), väljer algoritmen dock alltid sömmarna från en sida. I vissa fall kan det orsaka problem, t.ex. kanske inte ett objekt centrerat i originalbilden längre är centrerat i resultatbilden. För att undvika effekten, tillåter den här inställningen att automatiskt byta föredragen sida under omskalning, på bekostnad av något sämre prestanda.

en: Resize Order:
sv: Storleksändringens ordning:

en: Horizontally first
sv: Horisontellt först

en: Vertically first
sv: Vertikalt först

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
sv: Här kan du ställa in om du först vill ändra storlek horisontellt eller vertikalt.

en: Target size
sv: Resultatstorlek

en: Content-aware rescale percentage
sv: Innehållsberoende omskalningsprocent

en: Mask Settings
sv: Maskinställningar

en: Energy function
sv: Energifunktion

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Liquid Rescale
sv: Liquid omskalning

[ctx: @title]
en: Liquid Rescale
sv: Liquid omskalning

[ctx: @info]
en: A tool to resize an image with content analysis
sv: Ett verktyg för att ändra storlek på en bild med innehållsanalys

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can resize an image with content analysis.
sv: Bildredigeringsverktyget kan ändra storlek på en bild med innehållsanalys.

[ctx: @action]
en: Liquid Rescale...
sv: Flytande omskalning...

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
sv: Det här är förhandsgranskningen av åtgärden för fri bildrotation. Om du flyttar muspekaren i förhandsgranskningen, ritas en vertikal och horisontell streckad linje för att hjälpa dig justera bildrotationen. Släpp musens vänsterknapp för att frysa de streckade linjernas position.

en: New width:
sv: Ny bredd:

en:  px
sv:  bildpunkter

en: New height:
sv: Ny höjd:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
sv: Välj en punkt i den grafiska förhandsgranskningskomponenten, och klicka därefter på knappen för att använda punkten för automatisk korrigering.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
sv: Justera

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br/>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
sv: <p>Korrigera rotation av bilder automatiskt genom att markera två punkter i den grafiska förhandsgranskningen och klicka på <i>Justera</i>.<br/>Observera att du kan antingen justera horisontella eller vertikala linjer.</p>

en: Automatic Adjustment
sv: Automatisk justering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
sv: Inställningar

en: Free Rotation
sv: Rotera bild

en: Click to set
sv: Klicka för att tilldela

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
sv: Okej

[ctx: @title]
en: Free Rotation
sv: Rotera bild

[ctx: @info]
en: A tool to rotate an image
sv: Ett verktyg för att rotera en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can rotate an image with an arbitrary angle.
sv: Bildredigeringsverktyget kan rotera en bild en godtycklig vinkel.

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
sv: Fri rotation...

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 1
sv: Fri rotation inställningspunkt 1

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 2
sv: Fri rotation inställningspunkt 2

[ctx: @action]
en: Free Rotation Auto Adjust
sv: Fri rotation automatisk justering

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
sv: Det här är förhandsgranskningen av perspektivtransformeringen. Du kan använda musen att dra hörnet för att justera perspektivtransformeringens område.

en: Angles (in degrees):
sv: Vinkel (i grader):

en:   Top left:
sv:   Övre vänstra:

en:   Top right:
sv:   Övre högra:

en:   Bottom left:
sv:   Nedre vänstra:

en:   Bottom right:
sv:   Nedre högra:

en: Draw preview while moving
sv: Rita förhandsgranskning under förflyttning

en: Draw grid
sv: Rita rutnät

en: Inverse transformation
sv: Omvänd transformering

[ctx: @title]
en: Perspective
sv: Perspektiv

[ctx: @info]
en: A tool to adjust perspective
sv: Ett verktyg för att justera perspektiv

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust perspective from an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan justera justera perspektiv på en bild.

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
sv: Perspektivjustering...

en: Perspective Adjustment Tool
sv: Verktyg för perspektivjustering

en: Perspective Adjustment
sv: Perspektivjustering

en: Aspect Ratio Crop
sv: Proportionell beskärning

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
sv: <p>Här kan du se förhandsgranskningen av vald proportion använd för beskärning. Du kan använda musen för att flytta och ändra storlek på beskärningsområdet. Klicka och håll nere Ctrl för att också flytta motsatt hörn. Klicka och håll nere skift för att flytta närmaste hörn till muspekaren.</p>

en: Max. Aspect
sv: Maximal proportion

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
sv: Sätt markerat område till maximal storlek enligt nuvarande proportion.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
sv: Upplösning:

en: Crop Information
sv: Beskärningsinformation

en: Aspect ratio:
sv: Proportion:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
sv: Egna

en: Golden Ratio
sv: Gyllene snitt

en: Current Aspect Ratio
sv: Nuvarande proportion

[ctx: no aspect ratio]
en: None
sv: Ingen

en: <p>Select your constrained aspect ratio for cropping. Aspect Ratio Crop tool uses a relative ratio. That means it is the same if you use centimeters or inches and it does not specify the physical size.</p><p>You can see below a correspondence list of traditional photographic paper sizes and aspect ratio crop:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: common wide-screen monitor (as 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: common panoramic sizes</p><p><b>16:9</b>: common tv-screen (as HDTV or Full-HD)</p><p>The paper <b>Format DIN A</b> use the ratio 1:1.414</p><p>The <b>Golden Ratio</b> is 1:1.618. A composition following this rule is considered visually harmonious but may not be suitable to print on standard photographic paper.</p><p>The <b>Current Aspect Ratio</b> takes aspect ratio from the currently opened image.</p>
sv: <p>Välj din begränsade proportion för beskärning. Verktyget för proportionell beskärning använder ett relativt förhållande. Det betyder att det är samma vare sig du använder centimeter eller tum, och inte anger fysisk storlek.</p><p>Nedan kan du se en lista med motsvarande traditionella storlekar på fotografiska papper och proportionell beskärning:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3,5x5"</p><p><b>8:5</b>: vanlig bildskärm med bredbild (som 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: vanliga panoramastorlekar</p><p><b>16:9</b>: vanlig tv-bild (som HDTV eller Full-HD)</p><p>Pappersformatet <b>DIN A</b> använder förhållandet 1:1.414</p><p>Det <b>gyllene snittet</b> är 1:1.618. En komposition som följer det anses visuellt harmonisk, men kanske inte är anpassad att skrivas ut på vanligt fotografiskt papper.</p><p><b>Nuvarande bildproportion</b> tar proportionen från bilden som för närvarande är öppen.</p>

en: Exact aspect
sv: Exakt proportion

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
sv: Aktivera alternativet för att tvinga användning av exakt proportionell beskärning.

en: Orientation:
sv: Orientering:

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Stående

en: Select constrained aspect ratio orientation.
sv: Ställ in den begränsade proportionens orientering.

en: Auto
sv: Automatisk

en: Enable this option to automatically set the orientation.
sv: Aktivera alternativet för att automatiskt ställa in orienteringen.

en: Custom ratio:
sv: Egen proportion:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
sv: Ställ in täljaren för önskad egen proportion här.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
sv: Ställ in nämnaren för önskad egen proportion här.

en: Set width position to center.
sv: Ställ in breddpositionen att centrera.

en: Set height position to center.
sv: Ställ in höjdpositionen att centrera.

en: Crop Settings
sv: Beskärningsinställningar

[ctx: @label: guide lines]
en: Form:
sv: Formulär:

en: Rules of Thirds
sv: Tredjedelsregeln

en: Diagonal Method
sv: Diagonal metod

en: Harmonious Triangles
sv: Harmoniska trianglar

en: Golden Mean
sv: Gyllene snitt

[ctx: no geometric form]
en: None
sv: Ingen

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
sv: Med det här alternativet kan du visa linjer som hjälper till att komponera fotografiet.

en: Golden sections
sv: Gyllene snitt

en: Enable this option to show golden sections.
sv: Aktivera alternativet för att visa gyllene snitt.

en: Golden spiral sections
sv: Gyllene spiralsnitt

en: Enable this option to show golden spiral sections.
sv: Aktivera alternativet för att visa gyllene spiralsnitt.

en: Golden spiral
sv: Gyllene spiral

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
sv: Aktivera alternativet för att visa hjälplinjen för en gyllene spiral.

en: Golden triangles
sv: Gyllene trianglar

en: Enable this option to show golden triangles.
sv: Aktivera alternativet för att visa gyllene trianglar.

en: Flip horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
sv: Aktivera alternativet för att vända hjälplinjerna horisontellt.

en: Flip vertically
sv: Vänd vertikalt

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
sv: Aktivera alternativet för att vända hjälplinjerna vertikalt.

en: Color and width:
sv: Färg och bredd:

en: Set here the color used to draw composition guides.
sv: Ställ in färgen som används för att rita kompositionshjälplinjer här.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
sv: Ställ in bredden i bildpunkter som används för att rita kompositionshjälplinjer här.

en: Composition Guides
sv: Kompositionsguider

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @title]
en: Aspect Ratio Crop
sv: Proportionell beskärning

[ctx: @info]
en: A tool to crop an image with ratio
sv: Ett verktyg för proportionell beskärning av en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop an image with ratio.
sv: Bildredigeringsverktyget kan beskära en bild proportionellt.

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
sv: Proportionell beskärning...

en: New Size
sv: Ny storlek

en: Preset Resolutions:
sv: Förinställda upplösningar:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
sv: Original (%1 x %2 bildpunkter)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
sv: Mycket liten (%1 x %2 bildpunkter)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
sv: Liten (%1 x %2 bildpunkter)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
sv: Medel (%1 x %2 bildpunkter)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
sv: Stor (%1 x %2 bildpunkter)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
sv: Mycket stor (%1 x %2 bildpunkter)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
sv: Enorm (%1 x %2 bildpunkter)

[ctx: UHD4K (size)]
en: UHD-4K (%1 x %2 pixels)
sv: UHD-4K (%1 x %2 bildpunkter)

[ctx: Letter (size)]
en: Letter (8.5 x 11 in)
sv: Letter (8.5 x 11 tum)

[ctx: Print (size)]
en: 4 x 6 in
sv: 4 x 6 tum

[ctx: Print (size)]
en: 5 x 7 in
sv: 5 x 7 tum

[ctx: Print (size)]
en: 8 x 10 in
sv: 8 x 10 tum

[ctx: Print (size)]
en: 11 x 14 in
sv: 11 x 14 tum

en: Units:
sv: Enheter:

en: Pixels (px)
sv: Bildpunkter

en: Inches (in)
sv: Tum

en: Centimeters (cm)
sv: Centimeter (cm)

en: Width:
sv: Bredd:

en: px
sv: bildpunkter

en: Height:
sv: Höjd:

en: New image height in pixels (px).
sv: Ny bildhöjd i bildpunkter.

en: New image width in percent (%).
sv: Ny bildbredd i procent (%).

en: New image height in percent (%).
sv: Ny bildhöjd i procent (%).

en:  Pixel/Inch
sv:  Bildpunkter/tum

en: New image resolution in pixels/inch.
sv: Ny bildupplösning i bildpunkter/tum.

en: Restore photograph (slow)
sv: Restaurera fotografi (långsamt)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
sv: Aktivera alternativet för att skala upp en bild till enorm storlek. <b>Varning</b>: processen kan ta en stund.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
sv: <b>Observera:</b> Använd restaureringsläget för att skala upp en bild till enorm storlek. Processen kan ta en stund.

[ctx: Pixels]
en: px
sv: bildpunkter

[ctx: Inches]
en: in
sv: tum

en: Resize
sv: Ändra storlek

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Load
sv: Fil att läsa in för inställningar för storleksändring

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
sv: "%1" är inte en textfil med inställningar för storleksändring

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
sv: Kan inte läsa inställningar för storleksändring från textfilen.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Save
sv: Fil att spara med inställningar av storleksändring

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
sv: Kan inte spara inställningar för storleksändring i textfilen.

[ctx: @title]
en: Resize Image
sv: Ändra bildstorlek

[ctx: @action]
en: A tool to resize an image
sv: Ett verktyg för att ändra storlek på en bild

[ctx: @action]
en: This Image Editor tool can resize an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan ändra storlek på en bild.

[ctx: @action]
en: &Resize...
sv: Änd&ra storlek...

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
sv: Det här är förhandsgranskningen av skjuvningsåtgärden. Om du flyttar musmarkören över förhandsgranskningen, ritas en vertikal och horisontell streckad linje som guide för att justera skjuvningskorrigeringen. Tryck på musens vänsterknapp för att frysa de streckade linjernas position.

en: Main horizontal angle:
sv: Horisontell huvudvinkel:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
sv: Skjuvningens horisontella huvudvinkel, i grader.

en: Fine horizontal angle:
sv: Horisontell finjusteringsvinkel:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
sv: Det här värdet i grader läggs ihop med den horisontella huvudvinkeln för att göra finjusteringar.

en: Main vertical angle:
sv: Vertikal huvudvinkel:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
sv: Skjuvningens vertikala huvudvinkel, i grader.

en: Fine vertical angle:
sv: Vertikal finjusteringsvinkel:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
sv: Det här värdet i grader läggs ihop med den vertikala huvudvinkeln för att göra finjusteringar.

en: Anti-Aliasing
sv: Kantutjämning

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
sv: Aktivera alternativet för att behandla den skjuvade bilden med ett kantutjämningsfilter. För att jämna ut målbilden, görs den något suddig.

en: Shear Tool
sv: Skjuvningsverktyg

[ctx: @title]
en: Shear Image
sv: Skjuva bild

[ctx: @info]
en: A tool to shear an image
sv: Ett verktyg för att skjuva en bild

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can shear an image.
sv: Bildredigeringsverktyget kan skjuva en bild.

[ctx: @action]
en: &Shear...
sv: &Skjuva...

en: Digital Scanner
sv: Digital bildläsare

en: A tool to acquire images with a digital scanner
sv: Ett verktyg för att läsa in bilder med en digital bildläsare

en: <p>This tool allows users to acquire new images from a digital scanner.</p><p>Plenty of scanner devices are supported through the Sane library.</p><p>Target image can be post processed as crop and rotate.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att läsa in nya bilder från en digital bildläsare.</p><p>Många bildläsare stöds via biblioteket Sane.</p><p>Målbilden kan efterbehandlas såsom beskär och rotera.</p>

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
sv: Importera från bildläsare...

en: There is no scanner device available.
    Please check your configuration
sv: Det finns inga bildläsarenheter tillgängliga.
    Kontrollera dina inställningar.

en: Cannot open scanner device "%1".
    Please check your configuration
sv: Kan inte öppna bildläsarenheten "%1".
    Kontrollera dina inställningar.

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
sv: Läs in bild

en: Scan Images
sv: Läs in bilder

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
sv: Nytt bildfilnamn

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
sv: Formatet stöds inte

en: The target image file format "%1" is unsupported.
sv: Resultatets bildfilformat "%1" stöds inte.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
sv: Kan inte spara fil

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
sv: Misslyckades med att spara filen
    "%1" i
    "%2".

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
sv: Skriv över fil?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: En fil med namnet "%1" finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

en: Saving file %1 -
sv: Sparar fil %1 -

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
sv: Filen sparades inte

en: Cannot save "%1" file
sv: Kan inte spara filen "%1"

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
sv: Geografisk lokaliseringseditor

[ctx: @info]
en: Display bookmarked positions on the map.
sv: Visa positioner med bokmärken på kartan.

[ctx: @item]
en: One map
sv: En karta

[ctx: @item]
en: Two maps - left and right
sv: Två kartor - vänster och höger

[ctx: @item]
en: Two maps - top and bottom
sv: Två kartor - överst och underst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
sv: Ok

[ctx: @title]
en: Sorting
sv: Sortering

[ctx: @action]
en: Show oldest first
sv: Visa äldsta först

[ctx: @action]
en: Show youngest first
sv: Visa nyaste först

[ctx: @item: map tool]
en: Details
sv: Detaljinformation

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
sv: Korrelationsverktyg för GPS

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
sv: Ångra/gör om

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
sv: Omvänd geografisk kodning

[ctx: @item: map tool]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
sv: KML-export

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
sv: Läser in metadata -

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
sv[0]: Det finns 1 ändrad bild.
sv[1]: Det finns %1 ändrade bilder.

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

[ctx: @info]
en: %1 Would you like to save the changes you made to them?
sv: %1 Skulle du vilja spara ändringarna som gjorts?

[ctx: @info]
en: Saving changes -
sv: Sparar ändringar -

[ctx: @title:window]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @info]
en: Failed to save some information:
sv: Misslyckades spara viss information:

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
sv: Redigera geografisk plats

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Speed
sv: Sparar ändringar - %p %

en: # satellites
sv: Misslyckades spara viss information

en: Fix type
sv: Fel

en: 2-d
sv: Tvådimensionell

en: 3-d
sv: Tredimensionell

en: Apply
sv: Verkställ

en: Details changed
sv: Information ändrad

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
sv: Redigera geografisk lokalisering

[ctx: @info]
en: A tool to edit items geolocation
sv: Ett verktyg för att redigera objektens geografiska lokalisering

[ctx: @info]
en: This tool allows users to change geolocation information from items.
    
    This tool can edit GPS data, manually or over a map. Reverse geo-coding is also available through web services.
    
    This tool has also an export function to KML to store map traces in Google format.
    
    Finally, this tool is able to read a GPS trace from a device to synchronize geo-location of items if you camera do not have an embedded GPS device.
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att ändra geografisk lokalisering för objekt.
    
    Verktyget kan redigera GPS-data, manuellt eller via en karta. Omvänd geografisk kodning är också tillgänglig via webbtjänster.
    
    Verktyget har också en exportfunktion till KML för att lagra kartspår med Google-format.
    
    Slutligen kan verktyget läsa ett GPS-spår från en enhet för att synkronisera geografisk lokalisering av objekt om kameran inte har en inbyggd GPS-enhet.

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
sv: Redigera geografisk lokalisering...

en: Could not read image '%1'
sv: Kunde inte läsa bilden '%1'

en: Format of image '%1' is unknown
sv: Format på bilden '%1' är okänt

en: Error loading image '%1'
sv: Fel vid inläsning av bilden '%1'

en: Could not save image '%1' to '%2'
sv: Kunde inte spara bilden '%1' i '%2'

en: Creation of picture '%1'
sv: Bilden '%1' skapas

en: Creation of placemark '%1'
sv: Platsmarkör '%1' skapas

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
sv: Kunde inte spara ikon för bilden '%1' i '%2'

en: Creation of icon '%1'
sv: Ikon '%1' skapas

en: No GPX file chosen.
sv: Ingen GPX-fil vald.

en: Cannot parse %1 GPX file.
sv: Kan inte tolka GPX-fil %1.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
sv: GPX-filen %1 har inte ett datum-tid-spår att använda.

en: Tracks
sv: Spår

en: No position data for '%1'
sv: Ingen positionsdata för '%1'

en: Cannot open file for writing
sv: Kan inte öppna fil för skrivning

en: Move %1 to final directory %2
sv: Flytta %1 till slutkatalog %2

en: Cannot move data to destination directory
sv: Kan inte flytta data till målkatalogen

en: Report below have been generated while KML file processing:
sv: Rapporten nedan har skapats vid behandling av KML-fil:

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
sv: Spår

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
sv: Punkter

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
sv: Punkt

en: Target Preferences
sv: Målinställningar

en: Target Type
sv: Måltyp

en: &Local or web target used by GoogleEarth
sv: &Lokalt eller webbmål använt av Google Jord

en: Web target used by GoogleMaps
sv: Webbmål använt av Google Kartor

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
sv: När Google Kartor används, måste alla bilder ha fullständiga webbadresser, ikoner görs fyrkantiga, och när ett spår ritas exporteras bara linjespår.

en: Picture Altitude:
sv: Bildernas höjd:

en: clamp to ground
sv: lås till markyta

en: relative to ground
sv: relativ till markyta

en: absolute
sv: absolut

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
sv: <p>Anger hur bilderna visas<dl><dt>lås till markyta (normalvärde)</dt><dd>Anger att höjdspecifikationen ska ignoreras</dd><dt>relativ till markyta</dt><dd>Anger elementets höjd relativt till den faktiska markytan för en viss plats.</dd><dt>absolut</dt><dd>Anger koordinatens höjd relativt till havsytan oberoende av terrängens verkliga höjd under elementet.</dd></dl></p>

en: Destination Directory:
sv: Målkatalog:

[ctx: @title:window]
en: Select a Directory in Which to Save the KML File and Pictures
sv: Välj en katalog där du vill spara KML-filen och bilderna

en: Destination Path:
sv: Målsökväg:

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Sizes
sv: Storlekar

en: Icon Size:
sv: Ikonstorlek:

en: Image Size:
sv: Bildstorlek:

en: GPX Tracks
sv: GPX-spår

en: Draw GPX Track
sv: Rita GPX-spår

en: GPX file:
sv: GPX-fil:

en: GPS Exchange Format (*.gpx)
sv: GPS-utbytesformat (*.gpx)

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
sv: Välj GPX-fil att läsa in

en: Time Zone:
sv: Tidszon:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
sv: Ställer in kamerans tidszon när bilderna togs, så att GPS-tidstämplarna kan konverteras för att stämma med lokal tid

en: Track Width:
sv: Spårbredd:

en: Track Color:
sv: Spårfärg:

en: Opacity (%):
sv: Ogenomskinlighet (%):

en: Track Altitude:
sv: Spårhöjd:

en: <p>Specifies how the points are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
sv: <p>Anger hur punkterna visas<dl><dt>lås till markyta (normalvärde)</dt><dd>Anger att höjdspecifikationen ska ignoreras</dd><dt>relativ till markyta</dt><dd>Anger elementets höjd relativt till den faktiska markytan för en viss plats.</dd><dt>absolut</dt><dd>Anger koordinatens höjd relativt till havsytan oberoende av terrängens verkliga höjd under elementet.</dd></dl></p>

en: Generate KML file
sv: Skapa KML-fil

en: GeoNames
sv: Geonames

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
sv[0]: 1 bild låst till '%2'
sv[1]: %1 bilder låsta till '%2'

[ctx: Start the search]
en: Search
sv: Sök

en: Clear the search results.
sv: Rensa sökresultat.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
sv: Behåll resultat av gamla sökningar när en ny sökning utförs.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
sv: Ändra synlighet av sökresultaten på kartan.

en: Copy coordinates
sv: Kopiera koordinater

en: Move selected images to this position
sv: Flytta markerade bilder till den här positionen

en: Remove from results list
sv: Ta bort från listan över träffar

en: Select which service you would like to use.
sv: Välj vilken tjänst du vill använda.

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
sv: Sökning misslyckades

en: Your search failed:
    %1
sv: Sökningen misslyckades:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
sv[0]: 1 bild flyttad till '%2'
sv[1]: %1 bilder flyttade till '%2'

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
sv: Metadataeditor

[ctx: @action: button]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: @action: button]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
sv: Redigera Exif

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
sv: Redigera IPTC

[ctx: @item]
en: Edit XMP
sv: Redigera XMP

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
sv: %1 (%2/%3) - Redigera metadata

en: Add a new value to the list
sv: Lägg till ett nytt värde i listan

en: Remove the current selected value from the list
sv: Ta bort värdet som för närvarande är markerat från listan

en: Replace the current selected value from the list
sv: Ersätt värdet som för närvarande är markerat i listan

en:  This field is limited to:
sv:  Fältet är begränsat till:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
sv[0]: <p>1 tecken.</p>
sv[1]: <p>%1 tecken.</p>

en: %1 character left | %1 characters left
sv[0]: %1 tecken kvar
sv[1]: %1 tecken kvar

en: Attribute:
sv: Egenskap:

en: Select here the editorial attribute of content.
sv: Välj innehållets redaktionella egenskap här.

[ctx: Content type]
en: Current
sv: Aktuellt

[ctx: Content type]
en: Analysis
sv: Analys

[ctx: Content type]
en: Archive material
sv: Arkivmaterial

[ctx: Content type]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: Content type]
en: Feature
sv: Huvudnyhet

[ctx: Content type]
en: Forecast
sv: Rapport

[ctx: Content type]
en: History
sv: Historia

[ctx: Content type]
en: Obituary
sv: Dödsruna

[ctx: Content type]
en: Opinion
sv: Åsikt

[ctx: Content type]
en: Polls & Surveys
sv: Opinionsundersökningar

[ctx: Content type]
en: Profile
sv: Profil

[ctx: Content type]
en: Results Listings & Table
sv: Resultatlista och tabell

[ctx: Content type]
en: Side bar & Supporting information
sv: Sidorad och stödinformations

[ctx: Content type]
en: Summary
sv: Sammanfattning

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
sv: Återgivning och ordagrant

[ctx: Content type]
en: Interview
sv: Intervju

[ctx: Content type]
en: From the Scene
sv: Från scenen

[ctx: Content type]
en: Retrospective
sv: uTillbakablick

[ctx: Content type]
en: Statistics
sv: uStatistik

[ctx: Content type]
en: Update
sv: uUppdatering

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
sv: uAvslutning

[ctx: Content type]
en: Press Release
sv: uPressrelease

en: Set here the editorial attribute description of content.
sv: Ange innehållets redaktionella egenskapsbeskrivning här.

en:  This field is limited to
sv:  Fältet är begränsat till

en: %1 character. | %1 characters.
sv[0]: %1 tecken.
sv[1]: %1 tecken.

en: Set here the editorial description
sv: Ange den redaktionella beskrivningen här

en: Brightness (APEX):
sv: Ljusstyrka (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
sv: Ange inställningen av ljusstyrka i APEX enheter som användes av kameran för att ta bilden.

en: Gain Control:
sv: Förstärkningskontroll:

[ctx: gain control]
en: None
sv: Ingen

[ctx: gain control]
en: Low gain up
sv: Låg förstärkning upp

[ctx: gain control]
en: High gain up
sv: Hög förstärkning upp

[ctx: gain control]
en: Low gain down
sv: Låg förstärkning ner

[ctx: gain control]
en: High gain down
sv: Hög förstärkning ner

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
sv: Ange graden av övergripande justering av förstärkning som användes av kameran för att ta bilden.

en: Contrast:
sv: Kontrast:

[ctx: contrast mode]
en: Soft
sv: Låg

[ctx: contrast mode]
en: Hard
sv: Hög

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
sv: Ange typ av kontrastbehandling som utfördes av kameran för att ta bilden.

en: Saturation:
sv: Mättnad:

[ctx: saturation mode]
en: Low
sv: Låg

[ctx: saturation mode]
en: High
sv: Hög

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
sv: Ange typ av färgmättnadsbehandling som utfördes av kameran för att ta bilden.

en: Sharpness:
sv: Skärpa:

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
sv: Låg

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
sv: Hög

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
sv: Ange typ av skärpebehandling som utfördes av kameran för att ta bilden.

en: Custom rendered:
sv: Egen återgivning:

en: Custom process
sv: Egen process

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
sv: Ange användning av specialbehandling av bilddata här, såsom återgivning anpassad till utskrift.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
sv: Namn (*):

en: Set here the original document name.
sv: Ange det ursprunglig dokumentnamnet här.

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
sv: Ange namnet på dokumentet som bilden lästs in ifrån här. Fältet är begränsat till ASCII-tecken.

[ctx: image description]
en: Description (*):
sv: Beskrivning (*):

en: Set here the image description.
sv: Ange bildbeskrivningen här.

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
sv: Ange bildens beskrivning. Fältet är begränsat till ASCII-tecken.

en: Set here the author's name.
sv: Ange upphovsmannens namn här.

en: Enter the image author's name separated by semi-colons. This field is limited to ASCII characters.
sv: Ange namn på upphovsmännen till bilden åtskilda med semikolon. Fältet är begränsat till ASCII-tecken.

en: Set here the copyright owner.
sv: Ange copyrightinnehavaren här.

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
sv: Ange innehavaren av bildens upphovsrätt här. Fältet är begränsat till ASCII-tecken.

[ctx: image caption]
en: Caption:
sv: Rubrik:

en: Set here the image's caption.
sv: Ange bildens rubriken här.

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
sv: Ange bildens rubrik. Fältet är inte begränsat. UTF-8 kodning används för att spara text.

en: Sync JFIF Comment section
sv: Synkronisera JFIF-kommentarsektion

en: Sync XMP caption
sv: Synkronisera XMP-rubrik

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
sv: Synkronisera IPTC-rubrik (varning: begränsad till 2000 tecken)

en: <b>Note:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> text tags marked by (*) only support printable <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> characters.
sv: <b>Observera:</b> <b><a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/Exif'>Exif</a></b>-texttaggar markerade med (*) stöder bara den utskrivningsbara delen av teckenuppsättningen <b><a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/ASCII'>ASCII</a></b>.

en: Creation date and time
sv: Skapad datum och tid

en: Creation sub-second
sv: Skapad delsekund

en: Sync XMP creation date
sv: Synkronisera XMP skapad datum

en: Sync IPTC creation date
sv: Synkronisera IPTC skapad datum

en: Set creation date to today
sv: Ställ in skapad datum till idag

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
sv: Ange datum och tid då bilden skapades här. I denna standard är det datum och tid då filen ändrades.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
sv: Ange delar av sekunder för datum och tid då bilden skapades här.

en: Original date and time
sv: Originalets datum och tid

en: Original sub-second
sv: Originalets delsekund

en: Set original date to today
sv: Ställ in originalets datum till idag

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
sv: Ange datum och tid då originalbildens data skapades här. För en digital stillbildskamera är det datum och tid då bilden togs som lagras.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
sv: Ange delar av sekunder för datum och tid då originalbildens data skapades här.

en: Digitization date and time
sv: Digitaliseringsdatum och -tid

en: Digitization sub-second
sv: Digitaliseringsdelsekund

en: Set digitization date to today
sv: Ställ in datum då bilden lagrades som digital data till idag

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
sv: Ange datum och tid då bilden lagrades som digital data. Om en bild till exempel togs av en digital stillbildskamera och filen lagrades samtidigt, kommer datum och tid för original och digitalisering att ha samma innehåll.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
sv: Ange delar av sekunder för datum och tid när bilden lagrades som digital data här.

en: Device manufacturer (*):
sv: Enhetens tillverkare (*):

en: Set here the manufacturer name
sv: Ange tillverkarens namn här

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
sv: Ange tillverkaren av bildinläsningsutrustningen som användes för att ta bilden här. Fältet är begränsat till ASCII-tecken.

en: Device model (*):
sv: Enhetens modell (*):

en: Set here the model name
sv: Ange modellnamnet här

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
sv: Ange bildinläsningsutrustningens modell som användes för att ta bilden här. Fältet är begränsat till ASCII-tecken.

en: Device type:
sv: Enhetens typ:

en: Film scanner
sv: Filmläsare

en: Reflection print scanner
sv: Bildläsare för trycksaker

en: Digital still camera
sv: Digital stillbildskamera

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
sv: Ange typ av bildinläsningsutrustning som användes för att ta bilden.

en: <b>Warning:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> can be unreadable if you set wrong device manufacturer/model description.
sv: <b>Varning:</b> Exif <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Tillverkaranmärkningar</a></b> kan vara oläsbara om du anger fel beskrivning av enhet, tillverkare eller modell.

en: Exposure time (seconds):
sv: Exponeringstid (sekunder):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
sv: Aktivera alternativet för att ange exponeringstid för en bild, angiven i sekunder.

en: Exposure program:
sv: Exponeringsprogram:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
sv: Inte definierat

[ctx: exposure program]
en: Manual
sv: Manuellt

[ctx: exposure program]
en: Auto
sv: Automatiskt

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
sv: Bländarprioritet

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
sv: Slutarprioritet

[ctx: exposure program]
en: Creative program
sv: Kreativt program

[ctx: exposure program]
en: Action program
sv: Rörelseprogram

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
sv: Porträttläge

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
sv: Landskapsläge

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
sv: Ange programmet som användes av kameran för att ställa in exponeringen när bilden togs här.

en: Exposure mode:
sv: Exponeringsläge:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
sv: Automatiskt

[ctx: exposure mode]
en: Manual
sv: Manuellt

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
sv: Automatiska alternativ

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
sv: Ange läget som kameran använde för att ställa in exponeringen när bilden togs. I automatiskt alternativläge tar kameran en sekvens av bilder med samma motiv men olika exponeringsinställningar.

en: Exposure bias (APEX):
sv: Exponeringsavvikelse (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
sv: Ange exponeringsavvikelse (i APEX enheter) som användes av kameran för att ta bilden.

en: Metering mode:
sv: Måttläge

[ctx: metering mode]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: metering mode]
en: Average
sv: Medelvärde

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
sv: Centrerat viktat medelvärde

[ctx: metering mode]
en: Spot
sv: Punkt

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
sv: Flera punkter

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
sv: Flera segment

[ctx: metering mode]
en: Partial
sv: Delvis

[ctx: metering mode]
en: Other
sv: Annat

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
sv: Ange mätarläget som användes av kameran för att ställa in exponeringen när bilden togs här.

en: Sensitivity (ISO):
sv: Känslighet (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
sv: Ange känsligheten i ISO för kameran som bilden togs med.

en: Sensing method:
sv: Avbildningsmetod:

en: Not defined
sv: Inte definierat

en: One-chip color area
sv: Färgområde med en krets

en: Two-chip color area
sv: Färgområde med två kretsar

en: Three-chip color area
sv: Färgområde med tre kretsar

en: Color sequential area
sv: Färgområde i sekvens

en: Trilinear sensor
sv: Trilinjär sensor

en: Color sequential linear
sv: Färglinjär i sekvens

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
sv: Ange typ av bildsensor som användes av kameran för att ta bilden.

[ctx: @option]
en: Scene capture type:
sv: Motivtagningstyp:

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
sv: Liggande

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
sv: Stående

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
sv: Nattmiljö

[ctx: @info]
en: Select here the type of scene used by the camera to take the picture.
sv: Välj motivtyp som används av kameran för att ta bilden här.

[ctx: @option]
en: Subject distance type:
sv: Motivets avståndstyp:

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @item: subject distance]
en: Macro
sv: Makro

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
sv: Närbild

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
sv: Fjärrbild

[ctx: @info]
en: Select here the type of distance between the subject and the image input equipment.
sv: Välj avståndstyp mellan motivet och avbildningsutrustningen här.

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
sv: Rubrik

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
sv: Datum och tid

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
sv: Lins

[ctx: @item: device properties]
en: Device
sv: Enhet

[ctx: @item; light properties]
en: Light
sv: Ljus

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
sv: Justeringar

[ctx: @title]
en: Caption Information
sv: Rubrikinformation

[ctx: @title]
en: Record technical descriptions
sv: Lagra tekniska beskrivningar

[ctx: @title]
en: Date and Time Information
sv: Information om datum och tid

[ctx: @title]
en: Record camera time-stamp properties
sv: Lagra kamerans tidsstämpelegenskaper

[ctx: @title]
en: Lens Settings
sv: Linsinställningar

[ctx: @title]
en: Record lens details used with camera
sv: Lagra information om lins använd med kameran

[ctx: @title]
en: Capture Device Settings
sv: Avbildningsenheten inställningar

[ctx: @title]
en: Record shot conditions used by camera
sv: Lagra tagningsförhållanden använda av kameran

[ctx: @title]
en: Light Source Information
sv: Information om ljuskälla

[ctx: @title]
en: Record ambient condition captured by camera
sv: Lagra omgivningsförhållanden insamlade av kameran

[ctx: @title]
en: Pictures Adjustments
sv: Bildjustering

[ctx: @title]
en: Record technical details used by camera
sv: Lagra teknisk information använd av kameran

en: Focal length (mm):
sv: Brännvidd (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
sv: Ange linsens brännvidd i millimeter som användes av kameran för att ta bilden.

en: Focal length in 35mm film (mm):
sv: Brännvidd för 35 mm film (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
sv: Ange motsvarande brännvid med en tänkt 35 mm filmkamera, i mm. Värdet 0 betyder att brännvidden är okänd.

en: Digital zoom ratio:
sv: Digitalt zoomförhållande:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
sv: Ange digitalt zoomförhållande som användes av kameran för att ta bilden.

en: Lens aperture (f-number):
sv: Linsens bländare (f-nummer):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
sv: Ange linsens bländare som användes av kameran för att ta bilden.

en: Max. lens aperture (f-number):
sv: Linsens maximala bländare (f-nummer):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
sv: Ange den minsta bländaren för linsen som användes av kameran för att ta bilden.

en: No flash
sv: Ingen blixt

en: Fired
sv: Utlöst

en: Fired, no strobe return light
sv: Utlöst, inget återsänt ljus

en: Fired, strobe return light
sv: Utlöst, återsänt ljus

en: Yes, compulsory
sv: Ja, obligatorisk

en: Yes, compulsory, no return light
sv: Ja, obligatorisk, inget återsänt ljus

en: Yes, compulsory, return light
sv: Ja, obligatorisk, återsänt ljus

en: No, compulsory
sv: Nej, obligatorisk

en: No, auto
sv: Nej, automatisk

en: Yes, auto
sv: Ja, automatisk

en: Yes, auto, no return light
sv: Ja, automatisk, inget återsänt ljus

en: Yes, auto, return light
sv: Ja, automatisk, återsänt ljus

en: No flash function
sv: Ingen blixtfunktion

en: Yes, red-eye
sv: Ja, röda ögon

en: Yes, red-eye, no return light
sv: Ja, röda ögon, inget återsänt ljus

en: Yes, red-eye, return light
sv: Ja, röda ögon, återsänt ljus

en: Yes, compulsory, red-eye
sv: Ja, obligatorisk, röda ögon

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
sv: Ja, obligatorisk, röda ögon, inget återsänt ljus

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
sv: Ja, obligatorisk, röda ögon, återsänt ljus

en: Yes, auto, red-eye
sv: Ja, automatisk, röda ögon

en: Yes, auto, red-eye, no return light
sv: Ja, automatisk, röda ögon, inget återsänt ljus

en: Yes, auto, red-eye, return light
sv: Ja, automatisk, röda ögon, återsänt ljus

en: Light source:
sv: Ljuskälla:

[ctx: light source]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: light source]
en: Daylight
sv: Dagsljus

[ctx: light source]
en: Fluorescent
sv: Fluorescerande

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
sv: Wolfram (glödlampsljus)

[ctx: light source]
en: Flash
sv: Blixt

[ctx: light source]
en: Fine weather
sv: Vackert väder

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
sv: Molnigt väder

[ctx: light source]
en: Shade
sv: Skugga

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
sv: Dagsljus fluorescerande (D 5700 - 7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
sv: Dagsljus vitt fluorescerande (N 4600 - 5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
sv: Kallt vitt fluorescerande (W 3900 - 4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
sv: Vitt fluorescerande (WW 3200 - 3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
sv: Standardljus A

[ctx: light source]
en: Standard light B
sv: Standardljus B

[ctx: light source]
en: Standard light C
sv: Standardljus C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
sv: ISO studio wolfram

[ctx: light source]
en: Other light source
sv: Annan ljuskälla

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
sv: Ange typ av ljuskälla som användes för att ta bilden.

en: Flash mode:
sv: Blixtläge:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
sv: Ange blixtprogramläge som användes av kameran för att ta bilden.

en: Flash energy (BCPS):
sv: Blixtenergi (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
sv: Ange blixtenergin som användes för att ta bilden i BCPS enheter här. BCPS (Beam Candle Power Seconds) är måttet på reell styrka hos en ljuskälla när den fokuseras i en stråle av en reflektor eller lins. Värdet är den reella styrkan under en tidsperiod av en sekund.

en: White balance:
sv: Vitbalans:

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
sv: Automatisk

[ctx: @item: white balance]
en: Manual
sv: Manuell

[ctx: @info]
en: Select here the white balance mode set by the camera when the picture was taken.
sv: Ange vitbalansläget inställt av kameran efter bilden har tagits här.

en: Identify subject of content (3 chars max):
sv: Identifiera innehållets motiv (maximalt tre tecken):

en: Set here the category ID
sv: Ange kategoriidentifikation här

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
sv: Ange innehållets kategori här. Fältet är begränsat till 3 tecken.

en: Supplemental categories:
sv: Kompletterande kategorier:

en: Set here the extra category
sv: Ange extra kategori här

en: Enter here a new supplemental category of content. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange en ny kompletterande kategori för innehållet. Fältet är begränsat till 32 tecken.

en: &Add
sv: &Lägg till

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Replace
sv: &Ersätt

en: <b>Note: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> text tags are limited string sizes. Use contextual help for details. Consider to use <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> instead.</b>
sv: <b>Observera: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a>-texttaggar har begränsade stränglängder. Använd den sammanhangsberoende hjälpen för detaljerad information. Överväg att använda <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> istället.</b>

en: Headline:
sv: Överskrift:

en: Set here the content synopsis
sv: Ange sammanfattningen av innehållet här

en: Enter here the content synopsis. This field is limited to 256 characters.
sv: Ange en sammanfattning av innehållet här. Fältet är begränsat till 256 tecken.

[ctx: content description]
en: Caption:
sv: Rubrik:

en: Sync Exif Comment
sv: Synkronisera Exif-kommentar

en: Set here the content description
sv: Ange beskrivningen av innehållet här

en: Enter the content description. This field is limited to 2000 characters.
sv: Ange beskrivningen av innehållet. Fältet är begränsat till 2000 tecken.

en: Caption Writer:
sv: Rubrikförfattare:

en: Enter the name of the caption author.
sv: Ange namnet på upphovsmannen till rubriken.

en: Set here the copyright notice.
sv: Ange copyrightmeddelandet här.

en: Set here the necessary copyright notice. This field is limited to 128 characters.
sv: Ange nödvändig copyright här. Fältet är begränsat till 128 tecken.

en: Set here the name of content creator.
sv: Ange namn på innehållets skapare här.

en: Byline Title:
sv: Byline titel:

en: Set here the title of content creator.
sv: Ange titel för innehållets skapare här.

en: Credit:
sv: Erkännande:

en: Set here the content provider.
sv: Ange den som tillhandahållit innehållet här.

en: Set here the content provider. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange den som tillhandahållit innehållet här. Fältet är begränsat till 32 tecken.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
sv: Källa:

en: Set here the content owner.
sv: Ange ägaren av innehållet här.

en: Set here the original owner of content. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange den ursprungliga ägaren av innehållet. Fältet är begränsat till 32 tecken.

en: Contact:
sv: Kontakt:

en: Set here the person or organization to contact.
sv: Ange personen eller organisationen att kontakta här.

[ctx: @item: iptc]
en: Content
sv: Innehåll

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
sv: Ursprung

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
sv: Erkännanden

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
sv: Motiv

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
sv: Nyckelord

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
sv: Omslag

[ctx: @title]
en: Content Information
sv: Innehållsinformation

[ctx: @title]
en: Describe the visual content of the item
sv: Beskriv objektets visuella innehåll

[ctx: @title]
en: Origin Information
sv: Ursprungsinformation

[ctx: @title]
en: Formal descriptive information about the item
sv: Formell beskrivande information om objektet

[ctx: @title]
en: Credit Information
sv: Erkännandeinformation

[ctx: @title]
en: Record copyright information about the item
sv: Lagra information om copyright för objektet

[ctx: @title]
en: Subject Information
sv: Rubrikinformation

[ctx: @title]
en: Record subject information about the item
sv: Lagra information om objektets motiv

[ctx: @title]
en: Keyword Information
sv: Nyckelordsinformation

[ctx: @title]
en: Record keywords relevant to the item
sv: Lagra nyckelord relevanta för objektet

[ctx: @title]
en: Category Information
sv: Kategori-information

[ctx: @title]
en: Record categories relevant to the item
sv: Lagra kategorier relevanta för objektet

[ctx: @title]
en: Status Information
sv: Statusinformation

[ctx: @title]
en: Record workflow information
sv: Lagra arbetsflödesinformation

[ctx: @title]
en: Status Properties
sv: Statusegenskaper

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
sv: Lagra arbetsflödesegenskaper

[ctx: @title]
en: Envelope Information
sv: Omslagsinformation

[ctx: @title]
en: Record editorial details
sv: Lagra redaktionell information

en: No ObjectData
sv: Ingen objektdata

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
sv: IPTC-NAA digital parameterpost för nyhetsfoton (version 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
sv: IPTC-NAA digital parameterpost för nyhetsfoton (version 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
sv: IPTC-NAA digital parameterpost för nyhetsfoton (version 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
sv: IPTC-NAA digital parameterpost för nyhetsfoton (version 4)

en: IPTC7901 Recommended Message Format
sv: IPTC7901 rekommenderat meddelandeformat

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
sv: Taggat bildfilformat (version 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
sv: Taggat bildfilformat (version 6.0)

en: AppleSingle
sv: Apple-singel

en: MacBinary II
sv: Mac-binärt II

en: IPTC Unstructured Character Oriented File Format
sv: IPTC ostrukturerat teckenorienterat filformat

en: United Press International ANPA 1312 variant
sv: United Press internationell ANPA 1312-variant

en: United Press International Down-Load Message
sv: United Press internationellt nerladdningsmeddelande

en: JPEG File Interchange
sv: JPEG-filutbyte

en: Photo-CD Image-Pac
sv: Foto-CD bild-paket

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
sv: Microsoft punktavbildad grafikfil [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
sv: Digital ljudfil [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
sv: Ljud med rörliga bilder [*.AVI]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
sv: PC-DOS eller Windows körbara filer [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
sv: Komprimerad binärfil [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
sv: Ljudutbytesfilformat AIFF

en: RIFF Wave (Microsoft Corporation)
sv: RIFF-vågform (Microsoft-bolaget)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
sv: Hypertext-taggspråk "HTML"

en: MPEG 2 Audio Layer 2 (Musicom), ISO/IEC
sv: MPEG 2 ljudlager 2 (Musicom), ISO/IEC

en: MPEG 2 Audio Layer 3, ISO/IEC
sv: MPEG 2 ljudlager 3, ISO/IEC

en: Portable Document File [*.PDF] Adobe
sv: Flyttbar dokumentfil [*.PDF] Adobe

en: News Industry Text Format
sv: Tidningsindustrins textformat

en: Tape Archive [*.TAR]
sv: Bandarkiv [*.TAR]

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
sv: Tidningarnas Telegrambyrå NITF-version (TTNITF DTD)

en: Ritzaus Bureau NITF version (RBNITF DTD)
sv: Ritzaus Bureau NITF-version (RBNITF DTD)

en: Destination:
sv: Bestämmelseort:

en: Set here the envelope destination
sv: Ställ in omslagsdestination här

en: Enter the envelope destination. This field is limited to 1024 characters.
sv: Ange omslagets destination. Fältet är begränsat till 1024 tecken.

en: U.N.O ID:
sv: Unikt objektnamn:

en: Set here the Unique Name of Object identifier
sv: Ange objektidentifierarens unika namn här

en: Set here the Unique Name of Object identifier. This field is limited to 80 characters.
sv: Ange unikt objektnamn (U.N.O. identifierare) här. Fältet är begränsat till 80 tecken.

en: Product ID:
sv: Produktidentifierare:

en: Set here the product identifier
sv: Ange produktidentifieraren här

en: Set here the product identifier. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange produktidentifieraren här. Fältet är begränsat till 32 tecken.

en: Service ID:
sv: Tjänstidentifierare:

en: Set here the service identifier
sv: Ange tjänstidentifieraren här

en: Set here the service identifier. This field is limited to 10 characters.
sv: Ange tjänstidentifieraren här. Fältet är begränsat till 10 tecken.

en: Envelope ID:
sv: Omslagsidentifierare:

en: Set here the envelope identifier
sv: Ange omslagsidentifieraren här

en: Set here the envelope identifier. This field is limited to 8 characters.
sv: Ange omslagsidentifieraren här. Fältet är begränsat till 8 tecken.

en: Priority:
sv: Prioritet:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
sv: 0: Ingen

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
sv: 1: Hög

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
sv: 8: Låg

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
sv: 9: Användardefinierad

en: Select here the envelope priority.
sv: Ange omslagsprioriteten här.

en: Select here envelope file format.
sv: Ange omslagets filformat här.

en: Sent date:
sv: Skickat datum:

en: Sent time:
sv: Skickat tid:

en: Set envelope sent date to today
sv: Ställ in datum då omslaget skickades till idag

en: Set here the date when the service sent the material.
sv: Ställ in datum då tjänsten skickade materialet här.

en: Set here the time when the service sent the material.
sv: Ställ in tiden då tjänsten skickade materialet här.

en: Set here the time zone when the service sent the material.
sv: Ställ in tidszonen då tjänsten skickade materialet här.

en: Use information retrieval words:
sv: Använd informationssökningsord:

en: Set here a keyword
sv: Ange ett nyckelord här

en: Enter here a new keyword. This field is limited to 64 characters.
sv: Ange ett nytt nyckelord här. Fältet är begränsat till 64 tecken.

en: Digitization date
sv: Digitaliseringsdatum

en: Digitization time
sv: Digitaliseringstid

en: Set here the creation date of digital representation.
sv: Ange datum den digitala representationen skapades här.

en: Set here the creation time of digital representation.
sv: Ange tid den digitala representationen skapades här.

en: Set here the time zone of digital representation.
sv: Ange den digitala representationens tidszon här.

en: Creation date
sv: Skapad datum

en: Creation time
sv: Skapad tid

en: Sync Exif creation date
sv: Synkronisera Exif skapad datum

en: Set here the creation date of intellectual content.
sv: Ange datum det upphovsrättsliga innehållet skapades här.

en: Set here the creation time of intellectual content.
sv: Ange tid det upphovsrättsliga innehållet skapades här.

en: Set here the time zone of intellectual content.
sv: Ange det upphovsrättsliga innehållets tidszon här.

en: Set here the full country name referenced by the content.
sv: Ange det fullständiga landsnamnet som innehållet refererar till här.

en: City:
sv: Stad:

en: Set here the city of the content
sv: Ange innehållets stad här

en: Set here the city of content origin. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange staden för innehållets ursprung här. Fältet är begränsat till 32 tecken.

en: Sublocation:
sv: Delplats:

en: Set here the content location
sv: Ange innehållets plats här

en: Set here the content location within city. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange innehållets plats inne i staden här. Fältet är begränsat till 32 tecken.

en: State/Province:
sv: Stat/Provins:

en: Set here the Province or State of the content
sv: Ange innehållets provins eller stat här

en: Set here the Province or State of content origin. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange provins eller stat för innehållets ursprung här. Fältet är begränsat till 32 tecken.

en: Country:
sv: Land:

en: Select here country name of content origin.
sv: Ange landsnamn för innehållets ursprung här.

en: Release date
sv: Utgivningsdatum

en: Release time
sv: Utgivningstid

en: Set release date to today
sv: Ställ in utgivningsdatum till idag

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
sv: Ange tidigast avsedda datum för användning av det upphovsrättsliga innehållet här.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
sv: Ange tidigast avsedda tid för användning av det upphovsrättsliga innehållet här.

en: Set here the earliest intended usable time zone of intellectual content.
sv: Ange tidigast avsedda tidszon för användning av det upphovsrättsliga innehållet här.

en: Expiration date
sv: Utgångsdatum

en: Expiration time
sv: Utgångstid

en: Set expiration date to today
sv: Ställ in ugångsdatum till idag

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
sv: Ange senast avsedda datum för användning av det upphovsrättsliga innehållet här.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
sv: Ange senast avsedda tid för användning av det upphovsrättsliga innehållet här.

en: Set here the latest intended usable time zone of intellectual content.
sv: Ange senast avsedda tidszon för användning av det upphovsrättsliga innehållet här.

en: Language:
sv: Språk:

en: Select here the language of content.
sv: Välj innehållets språk här.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
sv: 0: Ingen

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
sv: 1: Hög

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
sv: 8: Låg

en: Select here the editorial urgency of content.
sv: Välj redaktionell brådska för innehållet här.

en: Cycle:
sv: Cykel:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
sv: Morgon

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
sv: Eftermiddag

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
sv: Kväll

[ctx: @info]
en: Select here the editorial cycle of content.
sv: Ange den redaktionella cykeln för innehållet här.

en: Set here the content type
sv: Ange innehållets typ här.

en: News
sv: Nyheter

en: Advisory
sv: Rådgivande

en: Select here the editorial type of content.
sv: Ange innehållets redaktionella typ här.

en: Set here the editorial type description of content. This field is limited to 64 characters.
sv: Ange innehållets redaktionella typ här. Fältet är begränsat till 64 tecken.

en: Reference:
sv: Referens:

en: Set here the content reference
sv: Ange innehållsreferensen här

en: Set here the original content transmission reference. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange referensen till platsen för den ursprungliga överföringen av innehållet här. Fältet är begränsat till 32 tecken.

[ctx: image title]
en: Title:
sv: Titel:

en: Set here the content title
sv: Ange innehållets titel här

en: Set here the shorthand reference of content. This field is limited to 64 characters.
sv: Ange den kortfattade referensen till innehållet här. Fältet är begränsat till 64 tecken.

en: Edit Status:
sv: Redigeringsstatus:

en: Set here the content status
sv: Ange innehållets status här

en: Set here the title of content status. This field is limited to 64 characters.
sv: Ange titel på innehållets status. Fältet är begränsat till 64 tecken.

en: Job Identifier:
sv: Jobbidentifierare:

en: Set here the job ID
sv: Ange jobbidentifierare här

en: Set here the string that identifies content that recurs. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange strängen som identifierar återkommande innehåll här. Fältet är begränsat till 32 tecken.

en: Special Instructions:
sv: Särskilda instruktioner:

en: Set here the content instructions
sv: Ange innehållsinstruktioner här

en: Enter the editorial usage instructions. This field is limited to 256 characters.
sv: Ange redaktionell användningsinstruktion. Fältet är begränsat till 256 tecken.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "IPTC" if a standard Reference Code is used. This field is limited to 32 characters.
sv: Ange referens till informationsbäraren (I.P.R.) här. I.P.R. är ett namn registrerat hos IPTC/NAA, som identifierar vad som tillhandahåller en indikation av innehållet. Standardvärdet för I.P.R. är "IPTC" om en standardreferenskod används. Fältet är begränsat till 32 tecken.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by IPTC/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
sv: Ange motivets referensnummer här. Tillhandahåller en numerisk kod som anger motivets namn samt ytterligare innehåll och motivets detaljerade namn på tjänstens språk. Motivreferensen är ett nummer i intervallet 01000000 till 17999999 som representerar en språkoberoende internationell referens till ett motiv. Ett motiv identifieras av sitt referensnummer och motsvarande namn som kommer från standardlistor angivna av XMP/NAA. Om en standardreferenskod används, är listorna referensversioner på engelska språket. Fältet är begränsat till en 8 siffrors kod.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
sv: Ange innehållets namn här. Engelska språket används om du väljer en standardreferenskod enligt IPTC/NAA. Fältet är begränsat till 64 tecken.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
sv: Ange innehållets namn här. Engelska språket används om du väljer en standardreferenskod enligt IPTC/NAA. Fältet är begränsat till 64 tecken.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
sv: Ange motivets detaljerade namn här. Engelska språket används om du väljer en standardreferenskod enligt IPTC/NAA. Fältet är begränsat till 64 tecken.

[ctx: @title]
en: Metadata Edit
sv: Redigera metadata

[ctx: @info]
en: A tool to edit items metadata
sv: Ett verktyg för att redigera objektens metadata

[ctx: @info]
en: This tool allows users to changes plenty of metadata from items.
    
    Most common Exif, Iptc, and Xmp tags used in photography are listed for editing with standardized values.
    
    For photo agencies, pre-configured subjects can be used to describe the items contents based on Iptc reference codes.
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att ändra mycket metadata i objekt.
    
    De flesta vanliga taggarna i EXIF, IPTC och XMP som används vid fotografering listas för redigering med standardiserade värden.
    
    För fotoagenturer kan förinställda ämnen användas för att beskriva objektens innehåll baserat på IPTC-referenskoder.

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
sv: Redigera metadata...

en: Enter here a new supplemental category of content.
sv: Ange en ny kompletterande kategori för innehållet.

en: Set here the content synopsis.
sv: Ange sammanfattningen av innehållet här.

[ctx: content description]
en: Captions:
sv: Rubriker:

en: Set here the content descriptions.
sv: Ange innehållets beskrivningar här.

en: Default Language Caption Options
sv: Rubrikalternativ för förvalt språk

en: Set here the name of the caption author.
sv: Ange namnet på upphovsmannen till rubriken här.

en: Set here the necessary copyright notice.
sv: Ange nödvändigt copyrightmeddelande här.

en: Sync Exif Copyright
sv: Synkronisera Exif-copyright

en: Right Usage Terms:
sv: Rättigheter och användarvillkor:

en: Set here the instructions on how a resource can be legally used here.
sv: Ange instruktioner om hur en resurs kan användas lagligt här.

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
sv: Skapare:

en: Sync Exif Artist
sv: Synkronisera Exif-artist

en: Creator Title:
sv: Skaparens titel:

en: Contact
sv: Kontakt

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
sv: uE-post:

en: Set here the contact e-mail.
sv: Ange kontaktens e-post här.

en: URL:
sv: Webbadress:

en: Set here the contact URL.
sv: Ange kontaktens webbadress här.

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Set here the contact 'phone number.
sv: Ange kontaktens telefonnummer här.

[ctx: Street address]
en: Address:
sv: Adress:

en: Set here the contact address.
sv: Ange kontaktens adress här.

en: Postal code:
sv: Postnummer:

en: Set here the contact postal code.
sv: Ange kontaktens postnummer här.

en: Set here the contact city.
sv: Ange kontaktens stad här.

en: Set here the contact state/province.
sv: Ange kontaktens delstat eller region här.

en: Set here the contact country.
sv: Ange kontaktens land här.

en: Set here the original owner of content.
sv: Ange ursprunglig ägare av innehållet här.

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
sv: Innehåll

[ctx: @item]
en: Origin
sv: Ursprung

[ctx: @item]
en: Credits
sv: Tack till

[ctx: @item]
en: Subjects
sv: Motiv

[ctx: @item]
en: Keywords
sv: Nyckelord

[ctx: @item]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: @item]
en: Properties
sv: Egenskaper

en: Set here a new keyword
sv: Ange ett nytt nyckelord här

en: Video date
sv: Videodatum

en: Set video date to today
sv: Ställ in videodatum till idag

en: Set here the video date of intellectual content.
sv: Ange videodatum för det upphovsrättsliga innehållet här.

en: Set here the content's city of origin.
sv: Ange staden för innehållets ursprung här.

en: Set here the content's location within the city.
sv: Ange innehållets plats inne i staden här.

en: Set here the content's Province or State of origin.
sv: Ange provins eller stat för innehållets ursprung här.

[ctx: @item: scene code]
en: Headshot
sv: Ansiktsbild

[ctx: @item: scene code]
en: Half-length
sv: Halvlängd

[ctx: @item: scene code]
en: Full-length
sv: Fullängd

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
sv: Profil

[ctx: @item: scene code]
en: Rear view
sv: Bakifrån

[ctx: @item: scene code]
en: Single
sv: Enkel

[ctx: @item: scene code]
en: Couple
sv: Par

[ctx: @item: scene code]
en: Two
sv: Två

[ctx: @item: group of people]
en: Group
sv: Grupp

[ctx: @item: scene code]
en: General view
sv: Allmän vy

[ctx: @item: scene code]
en: Panoramic view
sv: Panorama

[ctx: @item: scene code]
en: Aerial view
sv: Flygbild

[ctx: @item: scene code]
en: Under-water
sv: Undervattensbild

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
sv: Nattmiljö

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
sv: Satellit

[ctx: @item: scene code]
en: Exterior view
sv: Utomhusbild

[ctx: @item: scene code]
en: Interior view
sv: Inomhusbild

[ctx: @item: scene code]
en: Close-up
sv: Närbild

[ctx: @item: scene code]
en: Action
sv: Åtgärd

[ctx: @item: scene code]
en: Performing
sv: Föreställning

[ctx: @item: scene code]
en: Posing
sv: Posering

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
sv: Symboliskt

[ctx: @item: scene code]
en: Off-beat
sv: Okonventionellt

[ctx: @item: scene code]
en: Movie scene
sv: Filmscen

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
sv: Rådgivning

[ctx: @item: type code]
en: Alert
sv: Varning

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
sv: Katalog

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
sv: Dokument

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
sv: Underhåll

[ctx: @item: type code]
en: News
sv: Nyheter

[ctx: @item: type code]
en: News Management Mode
sv: Nyhetshanteringsläge

[ctx: @item: type code]
en: Package
sv: Paket

[ctx: @item: type code]
en: Topic
sv: Ämne

[ctx: @item: type code]
en: Topic Set
sv: Ämnen

[ctx: @option]
en: Language:
sv: Språk:

[ctx: @info]
en: Select here the language of content.
sv: Välj innehållets språk här.

[ctx: @option]
en: Priority:
sv: Prioritet:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
sv: 0: Ingen

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
sv: 1: Hög

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
sv: 8: Låg

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
sv: 9: Användardefinierad

[ctx: @info]
en: @info: Select here the editorial urgency of content.
sv: @info: Välj redaktionell brådska för innehållet här.

[ctx: @option]
en: Scene:
sv: Motiv:

[ctx: @info]
en: Select here the scene type of the content.
sv: Ange innehållets motivtyp här.

[ctx: @option]
en: Type:
sv: Typ:

[ctx: @info]
en: Select here the editorial type of the content.
sv: Ange innehållets redaktionella typ här.

[ctx: @option]
en: Attribute:
sv: Egenskap:

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description
sv: Ange den redaktionella egenskapsbeskrivning här

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description of the content.
sv: Ställ in innehållets redaktionella egenskapsbeskrivning här.

[ctx: @info]
en: Select here the editorial attribute of the content.
sv: Ange innehållets redaktionella egenskap här.

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
sv: Aktuell

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
sv: Analys

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Archive material
sv: Arkivmaterial

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
sv: Huvudnyhet

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
sv: Prognos

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
sv: Historik

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Obituary
sv: Dödsruna

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Opinion
sv: Åsikt

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Polls & Surveys
sv: Opinionsundersökningar

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
sv: Profil

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Results Listings & Table
sv: Resultatlistningar och tabeller

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Side bar & Supporting information
sv: Sidorad och stödinformations

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
sv: Sammanfattning

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Transcript & Verbatim
sv: Återgivning och ordagrant

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Interview
sv: Intervju

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: From the Scene
sv: Från scenen

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Retrospective
sv: Tillbakablick

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
sv: Statistik

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
sv: Uppdatering

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Wrap-up
sv: Avslutning

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Press Release
sv: Pressrelease

[ctx: @option]
en: Reference:
sv: Referens:

[ctx: @info]
en: Set here the content reference
sv: Ange innehållsreferensen här

[ctx: @info]
en: Set here the original content transmission reference.
sv: Ställ in referensen till platsen för den ursprungliga överföringen av innehållet här.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
sv: Titel:

en: Set here a shorthand reference for the content.
sv: Ange den kortfattade referensen till innehållet här.

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: Set here a short informal name
sv: Ange ett kort informellt namn här

en: A short informal name for the resource.
sv: Ett kort informellt namn på resursen.

en: Identifiers:
sv: Identifierare:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
sv: Ange strängen som identifierar återkommande innehåll här.

en: Set here the editorial usage instructions
sv: Ange redaktionella användningsinstruktioner här

en: Enter the editorial usage instructions.
sv: Ange redaktionell användningsinstruktion.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
sv: Ange referens till informationsbäraren (I.P.R.) här. I.P.R. är ett namn registrerat hos XMP/NAA, som identifierar vad som tillhandahåller en indikation av innehållet. Standardvärdet för I.P.R. är "XMP" om en standardreferenskod används.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
sv: Ange motivets referensnummer här. Tillhandahåller en numerisk kod som anger motivets namn samt ytterligare innehåll och motivets detaljerade namn på tjänstens språk. Motivreferensen är ett nummer i intervallet 01000000 till 17999999 som representerar en språkoberoende internationell referens till ett motiv. Ett motiv identifieras av sitt referensnummer och motsvarande namn som kommer från standardlistor angivna av XMP/NAA. Om en standardreferenskod används, är listorna referensversioner på engelska språket. Fältet är begränsat till en 8 siffrors kod.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
sv: Ange innehållets namn här. Engelska språket används om du väljer en standardreferenskod enligt XMP/NAA.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
sv: Ange innehållets namn här. Engelska språket används om du väljer en standardreferenskod enligt XMP/NAA.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
sv: Ange motivets detaljerade namn här. Engelska språket används om du väljer en standardreferenskod enligt XMP/NAA.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Time & Date
sv: Justera tid och datum

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image
sv: Skriv korrigerat datum och tid för varje bild

[ctx: @info]
en: Adjust Time and Date
sv: Justera tid och datum

[ctx: @action]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
sv: Avbryt aktuell åtgärd

[ctx: @action]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @info]
en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Timestamp Used
sv: Tidstämpel använd

en: Timestamp Updated
sv: Tidstämpel uppdaterad

en: Failed to update metadata timestamp
sv: Misslyckades uppdatera tidsstämpel i metadata

en: Failed to update file timestamp
sv: Misslyckades uppdatera filens tidsstämpel

en: Success
sv: Lyckades

en: not valid
sv: ej giltig

en: Please wait ...
sv: Vänta ...

[ctx: @info]
en: A tool to adjust items date-time
sv: Ett verktyg för att justera datum och tid för objekt

[ctx: @info]
en: This tool allows users to adjust date time-stamp of items in batch.
    
    Many source of original time-stamp can be selected from original items, or a from a common file.
    
    Many metadata time-stamp can be adjusted or left untouched. The adjustment can be an offset of time or a specific date.
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att justera datum- och tidsstämpel för objekt i bakgrunden.
    
    Många källor till originalets tidsstämpel kan väljas från originalobjekt, eller från en gemensam fil.
    
    Många tidsstämplar i metadata kan justeras eller lämnas oförändrade. Justeringen kan vara en tidsförskjutning eller ett specifikt datum.

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
sv: Justera tid och datum...

en: Create Calendar
sv: Skapa kalender

en: A tool to create calendar from images
sv: Ett verktyg för att skapa kalendrar från bilder

en: <p>This tool allows users to compose items and create a calendar with your best photos.</p><p>Different calendar layout are available and you can integrate a list of dates from ICS format to highlight holidays time.</p><p>Finally, the tool will propose to export the result to your printer or in a PDF file.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att kombinera objekt och skapa en kalender med dina bästa foton.</p><p>Olika kalenderutläggningar är tillgängliga och du kan integrera en lista med datum från ICS-formatet för att markera helgtider.</p><p>Slutligen föreslår verktyget att exportera resultatet till en skrivare eller en PDF-fil.</p>

en: Former Author
sv: Tidigare upphovsman

en: Developer and Maintainer
sv: Utvecklare och underhåll

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
sv: Skapa kalender...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
sv: Kalenderhändelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
sv: Välj en valfri kalenderfil med de officiella helgdagarna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohExplainLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can download a calendar for your country from <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> or other sites.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in red.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Du kan ladda ner en kalender för ditt land från <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> eller andra platser.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Den är helt valfri. Alla händelser från den kalendern kommer att skrivas ut med rött.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
sv: Välj en valfri kalenderfil med "familjehögtider"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhExplainLabel)
en: You can create such a calendar using program which support <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar format</a>.
    This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in green.
sv: Du kan skapa en sådan kalender genom att använda program som stöder formatet <a href="https://sv.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar</a>.
    Den är helt valfri. Alla händelser från denna kalender skrivs ut med grönt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
sv: Utskrift

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
sv: Aktuell sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
sv: Totalt antal sidor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
sv: Skapa mall för kalender

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
sv: Pappersstorlek:

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
sv: Hög

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
sv: Hög

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
sv: Låg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
sv: Öv&erst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
sv: &Vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
sv: &Höger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
sv: Rita linjer på kalender

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratioLabel)
en: Image to text ratio:
sv: Förhållande mellan bild och text:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
sv: Teckensnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
sv: År:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
sv: Välj bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
sv: Vänsterklicka på en månad för att välja en bild, högerklicka för att ta bort en bild.

en: <p><h1><b>Welcome to Calendar Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to create and print a calendar with a selection of images taken from your collection.</p>
sv: <p><h1><b>Välkommen till kalenderverktyget</b></h1></p><p>Guiden leder dig så att du kan skapa och skriva ut en kalender med ett urval av bilder tagna från din samling.</p>

en: <p>This tool will also allow to set specific dates on your calendar using external data event files as <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a>, and <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a> formats.</p>
sv: <p>Verktyget tillåter också att ange specifika datum i kalendern genom att använda externa händelsedatafiler såsom formaten <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a> och <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/ICalendar'>iCalendar</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Create Calendar
sv: Skapa kalender

en: Welcome to Calendar Tool
sv: Välkommen till kalenderverktyget

en: Choose events to show on the Calendar
sv: Välj händelser att visa på kalendern

en: Print Calendar
sv: Skriv ut kalender

en: Printing in Progress
sv: Utskrift pågår

[ctx: @info: open file filters]
en: Calendar Data File (*.ics)
sv: Kalenderdatafil (*.ics)

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar Data File
sv: Välj kalenderdatafil

en: No valid images selected for months<br/>Click Back to select images
sv: Inga giltiga bilder valda för månader<br/>Klicka på Bakåt för att välja bilder

en: Please note that you are making a calendar for<br/>the current year or a year in the past.
sv: Observera att du skapar en kalender för<br/>innevarande år eller ett redan passerat år.

en: Click Next to start Printing<br/><br/>Following months will be printed for year %1:<br/>
sv: Klicka på Nästa för att börja skriva ut<br/><br/>Följande månader skrivs ut för år %1:<br/>

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
sv: Skriv ut kalender

en: Printing Cancelled
sv: Utskrift avbruten

en: Create calendar
sv: Skapa kalender

en: Printing calendar page for %1 of %2
sv: Skriver ut kalendersida %1 av %2

en: Printing Complete
sv: Utskrift klar

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
sv: DNG-konvertering

[ctx: @action:button]
en: &Convert
sv: &Konvertera

en: The list does not contain any Raw files to process.
sv: Listan innehåller inga obehandlade filer att behandla.

en: DNG Converter
sv: DNG-konvertering

en: &Abort
sv: &Avbryt

en: Abort the conversion of Raw files.
sv: Avbryt konvertering av obehandlade filer.

en: Con&vert
sv: Kon&vertera

en: Start converting the Raw images using the current settings.
sv: Starta konvertering av de obehandlade bilderna med nuvarande inställningar.

en: Failed to save image
sv: Misslyckades spara bild

en: Failed to move sidecar
sv: Misslyckades flytta associerad fil

en: Failed to save image.
sv: Misslyckades spara bild.

en: Process failed
sv: Processen misslyckades

en: Process Canceled
sv: Processen avbruten

en: File not supported
sv: Filen stöds inte

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Processing %1
sv: Behandlar %1

en: Raw File
sv: Obehandlad fil

en: Target File
sv: Målfil

en: Camera
sv: Kamera

[ctx: @title]
en: DNG Converter
sv: DNG-konvertering

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert RAW camera images to DNG
sv: Ett verktyg för att konvertera obehandlade bilder till DNG i bakgrunden

[ctx: @info]
en: This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.
    
    The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.
    
    See details on this wikipedia entry about this format: %1
sv: Det här generella verktyget kan konvertera obehandlad bilddata till DNG-format.
    
    Det digitala negativet är ett förlustfritt obehandlat bildformat skapat av Adobe.
    
    Se detaljerad information om formatet på Wikipedia: %1

[ctx: @action]
en: DNG Converter...
sv: DNG-konvertering...

en: Cannot identify Raw image
sv: Kan inte identifiera obehandlad bild

[ctx: @title:column Processing checkbox]
en: Include for Enfuse
sv: Inkludera för Enfuse

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
sv: Filnamn

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
sv: Exponering (E.V)

[ctx: @info]
en: Hardmask: enabled
sv: Kraftig mask: aktiverad

[ctx: @info]
en: Hardmask: disabled
sv: Kraftig mask: inaktiverad

[ctx: @info]
en: CIECAM02: enabled
sv: CIECAM02: aktiverad

[ctx: @info]
en: CIECAM02: disabled
sv: CIECAM02: inaktiverad

[ctx: @info]
en: Levels: auto
sv: Nivåer: automatiska

[ctx: @info]
en: Levels: <numid>%1</numid>
sv: Nivåer: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Exposure: <numid>%1</numid>
sv: Exponering: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Saturation: <numid>%1</numid>
sv: Mättnad: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Contrast: <numid>%1</numid>
sv: Kontrast: <numid>%1</numid>

[ctx: @option:check Enfuse setting]
en: Automatic Local/Global Image Features Balance (Levels)
sv: Automatisk balans för lokala och globala bildegenskaper (nivåer)

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
sv: Optimera bildegenskaper (kontrast, mättnad, ...) att vara så globala som möjligt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set automatic level selection (maximized) for pyramid blending, i.e. optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
sv: Ställ in automatisk nivåval (maximera) för pyramidkombinering, dvs. optimera bildens egenskaper (kontrast, mättnad, ...) att vara så globala som möjligt.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Image Features Balance:
sv: Bildegenskapsbalans:

[ctx: @info:tooltip]
en: Balances between local features (small number) or global features (high number).
sv: Balans mellan lokala (lågt värde) och globala egenskaper (högt värde)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the number of levels for pyramid blending. Balances towards local features (small number) or global features (high number). Additionally, a low number trades off quality of results for faster execution time and lower memory usage.
sv: Ställ in antal nivåer för pyramidkombinering. Balanserar mot lokala (lågt värde) eller globala egenskaper (högt värde). Dessutom är ett lågt värde en avvägning mellan resultatets kvalitet och en snabbare körtid samt minskad minnesanvändning.

[ctx: @option:check]
en: Hard Mask
sv: Kraftig mask

[ctx: @info:tooltip]
en: Useful only for focus stack to improve sharpness.
sv: Bara användbar för fokuseringsbildsekvenser för att förbättra skärpa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Force hard blend masks without averaging on finest scale. This is only useful for focus stacks with thin and high contrast features. It improves sharpness at the expense of increased noise.
sv: Använd kraftigt kombinerande masker utan medelvärdesbildning för de minsta detaljerna. Det är bara användbart för fokuseringsbildsekvenser med tunna och höga kontrastegenskaper. Det förbättrar skärpa på bekostnad av ökad kornighet.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Well-Exposedness Contribution:
sv: Bidrag från välexponerade:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of well exposed pixels to the blending process.
sv: Bidrag från välexponerade bildpunkter till kombinationsprocessen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the well-exposedness criterion contribution for the blending process. Higher values will favor well-exposed pixels.
sv: Ställ in bidrag från kriteriet välexponerad till kombinationsprocessen. Större värden gynnar välexponerade bildpunkter.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Saturation Contribution:
sv: Bidrag från hög mättnad:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly saturated pixels to the blending process.
sv: Bidrag från bildpunkter med hög mättnadsgrad till kombinationsprocessen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increasing this value makes pixels with high saturation contribute more to the final output.
sv: Ökas värdet bidrar bildpunkter med hög mättnadsgrad mer till det slutliga resultatet.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Contrast Contribution:
sv: Bidrag från hög kontrast:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly contrasted pixels to the blending process.
sv: Bidrag från bildpunkter med större kontrast till kombinationsprocessen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the relative weight of high-contrast pixels. Increasing this weight makes pixels with neighboring differently colored pixels contribute more to the final output. Particularly useful for focus stacks.
sv: Ställer in relativ betydelse för bildpunkter med hög kontrast. Att öka betydelsen gör att bildpunkter med intilliggande bildpunkter med annan färg bidrar mer till det slutliga resultatet. Särskilt användbart för fokuseringsbildsekvenser.

[ctx: @option:check]
en: Use Color Appearance Model (CIECAM02)
sv: Använd modellering av färgutseende (CIECAM02)

[ctx: @info:tooltip]
en: Convert to CIECAM02 color appearance model during the blending process instead of RGB.
sv: Konvertera till CIECAM02 modellering av färgutseende under kombinationsprocessen istället för RGB.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use Color Appearance Modelling (CIECAM02) to render detailed colors. Your input files should have embedded ICC profiles. If no ICC profile is present, sRGB color space will be assumed. The difference between using this option and default color blending algorithm is very slight, and will be most noticeable when you need to blend areas of different primary colors together.
sv: Använd modellering av färgutseende (CIECAM02) för att återge färgnyanser. Indatafilerna bör ha inbäddade ICC-profiler. Om ingen ICC-profil är tillgänglig, antas färgrymden vara sRGB. Skillnaden mellan att använda det här alternativet och den normala algoritmen för färgkombination är mycket liten, och är mest märkbar när områden med olika grundfärg behöver kombineras.

[ctx: @title:column Saving checkbox]
en: Include during Saving
sv: Inkludera vid spara

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
sv: Resultat

[ctx: @title:column Source file names]
en: Selected Inputs
sv: Vald indata

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
sv: Ta bort objekt

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
sv: Rensa alla

[ctx: @title:window]
en: Exposure Blending
sv: Exponeringskombination

[ctx: @action:button]
en: &Save
sv: &Spara

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
sv: Behandla och spara markerade objekt.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
sv: &Förhandsgranskning

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process a preview of bracketed images stack with current settings.
sv: Behandla en förhandsgranskning av alternativa bildsekvenser med aktuella inställningar.

[ctx: @action: button]
en: &Default
sv: &Förval

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert current settings to default values.
sv: Återställ nuvarande inställningar till förvalda värden.

[ctx: @action:button]
en: Details...
sv: Detaljinformation...

[ctx: @title]
en: Enfuse Settings
sv: Inställningar av Enfuse

[ctx: @title]
en: Save Result
sv: Spara resultat

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
sv: Filnamnsmall:

[ctx: @title:window]
en: Enfuse Processing Messages
sv: Behandlingsmeddelanden från Enfuse

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1.
sv: Misslyckades spara bild i %1.

[ctx: @info]
en: Processing preview of bracketed images...
sv: Behandlar förhandsgranskning av alternativa bilder...

[ctx: @info]
en: Processing output of bracketed images...
sv: Behandlar resultat av alternativa bilder...

[ctx: @info]
en: Failed to load processed image.
sv: Misslyckades läsa in behandlad bild.

[ctx: @info]
en: Failed to process preview of bracketed images.
sv: Misslyckades behandla förhandsgranskning av alternativa bilder.

[ctx: @info]
en: Failed to process output of bracketed images.
sv: Misslyckades behandla resultat av alternativa bilder.

en: Exposure Blending
sv: Exponeringskombination

en: A tool to blend bracketed images
sv: Ett verktyg för att kombinera alternativa bilder

en: <p>This tool allows users to blend bracketed images together to create pseudo HDR photo.</p><p>To create high definition range image, you need to use images from same subject taken with a tripod and exposed with different exposure settings.</p><p>To create image with better results, you can use RAW images instead JPEG, where colors depth is higher and are well adapted for merging pixels by pixels.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att kombinera alternativa bilder för att skapa ett pseudo-HDR foto.</p><p>För att skapa en bild med stort dynamiskt intervall, måste bilder av samma motiv tagna med ett stativ och exponerade med olika exponeringsinställningar.</p><p>För att skapa en bild med bättre resultat kan obehandlade bilder användas istället för JPEG, där färgdjupet är större, och som är väl anpassade för att sammanfoga bildpunkt för bildpunkt.</p>

en: Author and Maintainer
sv: Upphovsman och underhåll

[ctx: @action]
en: Blend Stacked Images...
sv: Blanda kombinerade bilder...

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
sv: okänt

en: Cannot run %1:
    
     %2
sv: Kan inte köra %1:
    
     %2

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Stacked Images Tool
sv: Välkommen till verktyget för kombinerade bilder

[ctx: @info]
en: Welcome to Stacked Images Tool
sv: Välkommen till verktyget för kombinerade bilder

[ctx: @info]
en: This tool fuses bracketed images with different exposure to make pseudo HDR Image
sv: Verktyget sammanslår alternativa bilder med olika exponering för att skapa en bild med pseudo-HDR.

[ctx: @info]
en: It can also be used to merge focus bracketed stack to get a single image with increased depth of field.
sv: Det kan också användas för att sammanfoga bildsekvenser med alternativt fokus för att få en enda bild med större skärpedjup.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before merging them to a single one.
sv: Guiden hjälper dig ställa in hur bilder importeras innan de sammanfogas till en enda bild.

[ctx: @info]
en: Bracketed images must be taken with the same camera, in the same conditions, and if possible using a tripod.
sv: Alternativa bilder måste tas med samma kamera, under samma villkor, och om möjligt med användning av ett stativ.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
sv: För mer information, ta en titt på

[ctx: @info]
en: this page
sv: denna sida

[ctx: @title: group]
en: Exposure Blending Binaries
sv: Binärprogram för exponeringskombination

[ctx: @title:window]
en: Set Bracketed Images
sv: Ange alternativa bilder

[ctx: @info]
en: Set here the list of your bracketed images to fuse. Please follow these conditions
sv: Ange listan över alternativa bilder att sammanslå. Följande villkor måste gälla

[ctx: @info]
en: At least 2 images from the same subject must be added to the stack.
sv: Åtminstone två bilder av samma motiv måste läggas till.

[ctx: @info]
en: Do not mix images with different color depth.
sv: Blanda inte bilder med olika färgdjup.

[ctx: @info]
en: All images must have the same dimensions.
sv: Alla bilder måste ha samma dimensioner.

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
sv: Exponering (E.V)

[ctx: @title:window]
en: Pre-Processing is Complete
sv: Förbehandling är klar

[ctx: @info]
en: Bracketed Images Pre-Processing is Done
sv: Förbehandling av alternativa bilder är klar

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are ready to be fused.
sv: Gratulerar. Bilderna har klara att sammanslås.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, Enblend program from will be used.
sv: Programmet Enblend kommer att användas för att utföra åtgärden.

[ctx: @info]
en: Press "Finish" button to fuse your items and make a pseudo HDR image.
sv: Klicka på knappen 'Slutför' för att sammanslå objekten och skapa en pseudo-HDR bild.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Bracketed Images
sv: Förbehandlar alternativa bilder

[ctx: @option: check]
en: Align bracketed images
sv: Inriktning av alternativa bilder

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process bracketed images before fusing them.
sv: Nu kommer vi att förbehandla alternativa bilder innan de sammanslås.

[ctx: @info]
en: Alignment must be performed if you have not used a tripod to take bracketed images. Alignment operations can take a while.
sv: Inriktning måste utföras om du inte har använt ett stativ för att ta alternativa bilder. Inriktningsåtgärder kan ta en stund.

[ctx: @info]
en: Pre-processing operations include Raw demosaicing. Raw images will be converted to 16-bit sRGB images with auto-gamma.
sv: Förbehandlingsåtgärder omfattar mosaikborttagning för obehandlade bilder. Obehandlade bilder konverteras till 16-bitars sRGB-bilder med automatisk inställning av gamma.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to start pre-processing.
sv: Klicka på knappen "Nästa" för att starta förbehandling.

[ctx: @info]
en: Pre-processing is in progress, please wait.
sv: Förbehandling pågår, vänta.

[ctx: @info]
en: This can take a while...
sv: Den kan ta en stund ...

[ctx: @info]
en: Pre-processing has failed.
sv: Förbehandling har misslyckats.

[ctx: @info]
en: Please check your bracketed images stack...
sv: Kontrollera uppsättningen alternativa bilder...

[ctx: @info]
en: See processing messages below.
sv: Se behandlingsmeddelanden nedan.

[ctx: @title:window]
en: Stacked Images Tool
sv: Verktyg för kombinerade bilder

en: Error loading RAW image '%1'
sv: Fel vid inläsning av obehandlad bild '%1'

en: Could not save thumbnail for image '%1' to '%2'
sv: Kunde inte spara miniatyrbild för bilden '%1' i '%2'

en: unavailable
sv: inte tillgänglig

en: Could not open file '%1' for writing
sv: Kunde inte öppna filen '%1' för skrivning

en: Could not save image to file '%1'
sv: Kunde inte spara bild i filen "'%1'

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
sv: Kunde inte hitta tema i '%1'

[ctx: @info]
en: Create directories
sv: Skapa kataloger

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
sv: Kunde inte skapa katalogen '%1'

[ctx: @info]
en: Copying theme
sv: Kopierar tema

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
sv: Kunde inte kopiera tema

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
sv: Skapa bilder och XML-filer

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
sv: Kunde inte skapa gallery.xml

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
sv: Skapar filer för "%1"

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
sv: Skapar HTML-filer

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
sv: Kunde inte läsa in XSL-filen '%1'

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
sv: Kunde inte läsa in XML-filen '%1'

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
sv: Fel vid behandling av XML-fil

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
sv: Kunde inte öppna '%1' för skrivning

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
sv: Laddar ner fjärrfiler för "%1"

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
sv: Kunde inte öppna tillfällig fil

[ctx: @info]
en: Could not download %1
sv: Kunde inte ladda ner %1

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
sv: Albumlista

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
sv: Originalbild

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
sv: Gå upp

[ctx: @info: xslt param]
en: Make
sv: Tillverkare

[ctx: @info: Camera Model]
en: Model
sv: Modell

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
sv: Bildorientering

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
sv: Bildens X-upplösning

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
sv: Bildens Y-upplösning

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
sv: Enhet för bildupplösning

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
sv: Bildens datum och tid

[ctx: @info: xslt param]
en: YCBCR Positioning
sv: YCbCr-positionering

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
sv: Bländartal

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
sv: Exponeringsindex

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
sv: ISO-känsligheter

[ctx: @info: xslt param]
en: Shutter Speed Value
sv: Slutarhastighetsvärde

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
sv: Bländarvärde

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
sv: Fokallängd

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
sv: GPS-höjd

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
sv: GPS-latitud

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
sv: GPS-longitud

en: Html Gallery
sv: HTML-galleri

en: A tool to generate HTML gallery from images
sv: Ett verktyg för att skapa ett HTML-galleri av bilder

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to create W3C compliant html gallery.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Themable HTML template with different layout can be used to assemble files on a gallery.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att efterbehandla objekt (såsom ändra storlek) innan ett W3C-kompatibelt HTML-galleri skapas.</p><p>Objekt att behandla kan väljas ett i taget eller i grupp via val av album.</p><p>Temaklara HTML-mallar med olika utläggning kan användas för att sammanställa filer i ett galleri.</p>

en: Former Author and Maintainer
sv: Tidigare upphovsman och underhåll

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
sv: Skapa HTML-galleri...

en: Internal Error
sv: Internt fel

en: Starting to generate gallery...
sv: Börjar skapa galleri...

en: %1 albums to process:
sv: %1 album att behandla:

en: %1 items to process
sv: %1 objekt att behandla

en: Output directory: %1
sv: Utdatakatalog: %1

en: Gallery is completed, but some warnings occurred.
sv: Galleriet är klart, men varningar uppstod.

en: Gallery completed.
sv: Galleriet är klart.

en: Opening gallery with default desktop browser...
sv: Öppnar galleri med förvald skrivbordsbläddrare...

en: Opening gallery with internal browser...
sv: Öppnar galleri med intern bläddrare...

en: Full Image Properties:
sv: Alla bildegenskaper:

en: Save image
sv: Spara bild

en: Quality:
sv: Kvalitet:

en: Max size:
sv: Maximal storlek:

en: Include full-size original images for download
sv: Inkludera originalbilder med full storlek för nerladdning

en: Use original image
sv: Använd originalbild

en: Thumbnail Properties:
sv: Miniatyrbildsegenskaper:

en: Square thumbnails
sv: Fyrkantiga miniatyrbilder

en: <qt><p><h1><b>Welcome to HTML Gallery tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a small static HTML photo gallery.</p><p>This tool is fully compliant with <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML and CSS standards</a></p><p>and the output can be customized with a nice theme.</p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Välkommen till verktyget för HTML-galleri</b></h1></p><p>Guiden leder dig snabbt fram till att exportera</p><p></p><p>dina bilder som ett litet statiskt HTML-fotogalleri.</p><p>Verktyget är fullständigt kompatibelt med <a href='https://sv.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML och CSS-standarder</a></p><p>och utdata kan anpassas med ett snyggt tema.</p></qt>

en: &Choose image selection method:
sv: Välj &bildurvalsmetod:

en: Images
sv: Bilder

[ctx: @label]
en: Gallery Title:
sv: Galleriets titel:

[ctx: @label]
en: Destination folder:
sv: Målkorg:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
sv: Målkatalog

[ctx: @label]
en: Open in Browser:
sv: Öppna i bläddrare:

[ctx: @item: open in browser]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
sv: Intern

[ctx: @item: open in browser]
en: Default from Desktop
sv: Standardvärde från skrivbordet

en: In this page, you can change some theme parameters. Depending on the theme, different parameters are available.
sv: På den här sidan kan vissa temaparametrar ändras. Beroende på temat är olika parametrar tillgängliga.

en: can be customized
sv: kan anpassas

en: no customization available
sv: ingen anpassning tillgänglig

en: Author: %1<br/><br/>
sv: Upphovsman: %1<br/><br/>

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
sv: Skapa HTML-galleri

en: Welcome to HTML Gallery Tool
sv: Välkommen till verktyget för HTML-galleri

en: Items Selection
sv: Objektval

en: Theme Selection
sv: Temaval

en: Theme Parameters
sv: Temaparametrar

en: Output Settings
sv: Utdatainställningar

en: Generating Gallery
sv: Skapar galleri

en: Create directories
sv: Skapa kataloger

en: Could not create folder '%1'
sv: Kunde inte skapa katalogen '%1'

en: Create jAlbum project files
sv: Skapa jAlbum-projektfiler

en: Failed to create project files
sv: Misslyckades skapa projektfiler

en: Failed to create settings file
sv: Misslyckades skapa inställningsfil

en: Launch jAlbum with new project files
sv: Starta jAlbum med nya projektfiler

en: jAlbum Export
sv: Export till jAlbum

en: A tool to export images to jAlbum gallery generator
sv: Ett verktyg för att exportera bilder till jAlbum-gallerigenerator

en: <p>This tool allows users to export items to jAlbum html gallery generator.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>jAlbum is themable with different templates and layout. See the jAlbum web-site for details: https://jalbum.net/.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till jAlbum HTML-gallerigenerator.</p><p>Objekt att behandla kan väljas ett i taget eller i grupp via val av album.</p><p>jAlbum har temamöjlighet med olika mallar och utläggningar. See jAlbums webbplats för detaljerad information: https://jalbum.net/.</p>

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
sv: Skapa jAlbum-galleri...

en: jAlbum Gallery Generator.
sv: jAlbum-gallerigenerator.

en: Starting to generate jAlbum...
sv: Börjar generera jAlbum...

en: Jalbum is completed, but some warnings occurred.
sv: jAlbum är klart, men några varningar uppstod.

en: Jalbum completed.
sv: jAlbum är klart.

en: <qt><p><h1><b>Welcome to jAlbum export tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a jAlbum project.</p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Välkommen till jAlbum-exportverktyget</b></h1></p><p>Guiden leder dig så att du snabbt kan exportera</p><p></p><p>dina bilder som ett jAlbum-projekt.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: jAlbum Binaries
sv: jAlbum-binärfiler

en: Project Title:
sv: Projekttitel:

en: Set here the project title
sv: Ange projekttiteln här

en: Projects folder:
sv: Projektkatalog:

[ctx: @title:window]
en: Projects Folder
sv: Projektkatalog

[ctx: @title:window]
en: Create jAlbum Album
sv: Skapa jAlbum-album

en: Welcome to jAlbum Export Tool
sv: Välkommen till jAlbum-exportverktyg

en: Paths Selection
sv: Sökvägsval

en: Generating jAlbum
sv: Genererar jAlbum

[ctx: @title:window]
en: Share Files With DLNA Media Server
sv: Dela filer med DLNA-mediaserver

[ctx: @option]
en: Start Server at Startup
sv: Kör server vid start

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the DLNA server at application start-up automatically
sv: Aktivera alternativet för att sätta på DLNA-servern automatiskt när programmet startas

[ctx: @info]
en: The media server allows to share items through the local network using %1 standard and %2 protocol. Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.
    
    Note: depending of the network features and the configuration, the delay to discover the server on client devices can take a while.
sv: Mediaservern tillåter att objekt delas via det lokala nätverket med användning av standarden %1 och protokollet %2. Många olika elektronikenheter stöder DLNA, som läsplattor, mobiltelefoner, tv-apparater, etc.
    
    Observera: beroende på nätverksfunktioner och inställningar, kan fördröjningen innan servern upptäcks av klientenheter vara en stund.

[ctx: @title:window]
en: Media Server Contents
sv: Mediaserverinnehåll

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the media server with this contents?
sv: Listan över objekt att dela har ändrats. Vill du starta mediaservern nu med det här innehållet?

[ctx: @label]
en: Server is running
sv: Servern kör

[ctx: @info]
en: 1 album shared | %1 albums shared
sv[0]: 1 album delas
sv[1]: %1 album delas

[ctx: @info]
en: 1 item shared | %1 items shared
sv[0]: 1 objekt delas
sv[1]: %1 objekt delas

[ctx: @action: button]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @label]
en: Server is not running
sv: Servern kör inte

[ctx: @action: button]
en: Start
sv: Starta

[ctx: @info]
en: There is no collection to share with the current selection...
sv: Det finns ingen samling att dela med aktuellt urval ...

[ctx: @info]
en: There is no item to share with the current selection...
sv: Det finns inget objekt att dela med aktuellt urval ...

[ctx: @info]
en: Shared Items
sv: Delade objekt

[ctx: @title:window]
en: Starting Media Server
sv: Startar mediaservern

[ctx: @info]
en: An error occurs while to start Media Server...
sv: Ett fel uppstod när mediaservern skulle startas ...

en: DLNA Export
sv: Export till DLNA

en: A tool to export items to a DLNA compatible device
sv: Ett verktyg för att exportera till en DLNA-kompatibel enhet

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a DLNA server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att dela objekt på det lokala nätverket via en DLNA-server.</p><p>Objekt att behandla kan väljas ett i taget eller i grupp via val av album.</p><p>Många typer av elektronikenheter stöder DLNA, såsom surfplattor, mobiler, tv-apparater, etc.</p>

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
sv: Dela med DLNA...

en: %1 Media Server
sv: %1 mediaserver

en: Media Server have been started
sv: Mediaservern har startas.

en: Media Server cannot be started!
sv: Mediaservern kan inte startas.

en: MJPEG Server have been started
sv: MJPEG-servern har startas.

en: MJPEG Server cannot be started!
sv: MJPEG-servern kan inte startas.

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
sv: Dela filer med MJPEG-strömningsserver

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
sv: MPEG-serverinnehåll

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the MJPEG server with this contents?
sv: Listan över objekt att dela har ändrats. Vill du starta MJPEG-servern nu med det här innehållet?

[ctx: @label]
en: Server Port:
sv: Serverport:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
sv: MJPEG-serverns IP-port.

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the MJPEG server at application start-up automatically
sv: Aktivera alternativet för att sätta på MJPEG-servern automatiskt när programmet startas

[ctx: @info]
en: The %1 server allows to share items through the local network using a web browser. Motion JPEG is a video compression format in which each video frame is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream. To access to stream from your browser, just use http://address:port as url, with address the MJPEG server IP, and port the server port set in this config dialog.
sv: Servern %1 gör det möjligt att dela objekt på det lokala nätverket genom att använda en webbläsare. Motion JPEG är ett videokomprimeringsformat där varje videobildruta eller inflätat fält i en digital videosekvens komprimeras separat som en JPEG-bild. MJPEG-ström är en standard som låter nätverksklienter att anslutas utan någon ytterligare modul. De flesta större webbläsare och spelare stöder MJPEG-ström. Använd helt enkelt http://adress:port som webbadress för att komma åt en ström från webbläsaren, med MJPEG-serverns IP som adress och serverporten som port inställda i den här inställningsdialogrutan.

[ctx: @action: button]
en: Preview...
sv: Förhandsgranskning...

[ctx: @info]
en: Press this button to preview the stream on your computer with your browser.
sv: Tryck på knappen för att förhandsgranska strömmen på datorn med en webbläsare.

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
sv: JPEG-kvalitet:

[ctx: @info]
en: The JPEG quality [50:lower - 100:higher]. Warning: better quality require more network bandwidth
sv: JPEG-kvalitet [50:sämre - 100:bättre]. Varning: bättre kvalitet kräver mer nätverksbandbredd.

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
sv: JPEG-storlek:

[ctx: @info]
en: The JPEG image size in pixels, using standard screen resolutions. Warning: larger size require more network bandwidth
sv: JPEG-bildens storlek i bildpunkter, med vanlig skärmupplösning. Varning: större storlek kräver mer nätverksbandbredd.

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
sv: Fördröjning i sekunder:

[ctx: @info]
en: The delay in seconds between images.
sv: Fördröjningen i sekunder mellan bilder.

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
sv: Bildrutor per sekund:

[ctx: @info]
en: The number of frames by second to render the stream. Warning: larger rate require more network bandwidth
sv: Antal bildrutor per sekund att återge i strömmen. Varning: snabbare hastighet kräver mer nätverksbandbredd.

[ctx: @option:check]
en: Stream in Loop
sv: Upprepa ström

[ctx: @info]
en: The MJPEG stream will be played in loop instead once.
sv: MJPEG-strömmen spelas upp kontinuerligt istället för en gång.

[ctx: @title]
en: Stream
sv: Ström

[ctx: @label]
en: Type:
sv: Typ:

[ctx: @label]
en: A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the stream.
sv: En övergång är en visuell effekt som görs mellan två bilder. För vissa effekter kan längden bero på slumpmässiga värden och kan ändras medan strömmen pågår.

[ctx: @title]
en: Transition
sv: Övergång

[ctx: @label]
en: An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed in MJPEG stream.
sv: En effekt är en visuell panorering eller zoomning som utförs när en bild visas i en MJPEG-ström.

[ctx: @title]
en: Effect
sv: Effekt

[ctx: @title: On Screen Display]
en: OSD
sv: Skärmvisning

en: MJPEG Stream Server
sv: MJPEG-strömningsserver

en: A tool to export items as MJPEG Stream
sv: Ett verktyg för att exportera objekt som en MJPEG-ström

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a MJPEG Stream server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Motion JPEG is a video compression format in which each video frame or interlaced field of a digital video sequence is compressed separately as a JPEG image. MJPEG streams is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream.</p><p>To access to stream from your browser, use http://address:port as url, with address the MJPEG address, and port the MJPEG port set in config dialog. More than one computer can be connected to the MJPEG server at the same time.</p>
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att dela objekt på det lokala nätverket via en MJPEG-strömningsserver.</p><p>Objekt att behandla kan väljas ett i taget eller i grupp via val av album.</p><p>Motion JPEG är ett videokomprimeringsformat där varje videobildruta eller inflätat fält i en digital videosekvens komprimeras separat som en JPEG-bild. MJPEG-ström är en standard som låter nätverksklienter att anslutas utan någon ytterligare modul. De flesta större webbläsare och spelare stöder MJPEG-ström.</p><p>Använd helt enkelt http://adress:port som webbadress för att komma åt en ström från webbläsaren, med MJPEG-serverns IP som adress och serverporten som port inställda i den här inställningsdialogrutan. Mer än en dator kan anslutas till MJPEG-servern på samma gång.</p>

en: Developer
sv: Utvecklare

[ctx: @action]
en: Share as MJPEG Stream...
sv: Dela som MJPEG-ström...

[ctx: @info:tooltip]
en: Orientation and script detection (OSD) only.
sv: Bara orientering och skriptdetektering (OSD).

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation with OSD.
sv: Automatisk siduppdelning med OSD.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation, but no OSD, or OCR. (not implemented)
sv: Automatisk siduppdelning, men ingen OSD, eller optisk teckentydning (inte implementerad).

[ctx: @info:tooltip]
en: Fully automatic page segmentation, but no OSD. (Default).
sv: Fullständigt automatisk siduppdelning, men ingen OSD (standardvärde).

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single column of text of variable sizes.
sv: Förutsätt en enda textkolumn med variabel storlek.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of vertically aligned text.
sv: Förutsätt ett enda likformigt block av vertikalt justerad text.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of text.
sv: Förutsätt ett enda likformigt block av text.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single text line.
sv: Behandla bilden som en enskild textrad.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word.
sv: Behandla bilden som ett enskilt ord.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word in a circle.
sv: Behandla bilden som ett enskilt ord i en cirkel.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single character.
sv: Behandla bilden som ett enskilt tecken.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text. Find as much text as possible in no particular order.
sv: Gles text. Finn så mycket text som möjligt utan bestämd ordning.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text with OSD.
sv: Gles text med skärmvisning.

[ctx: @info:tooltip]
en: Raw line. Treat the image as a single text line, bypassing hacks that are Tesseract-specific.
sv: Obehandlad rad. Behandla bilden som en enda textrad, och kringgå Tesseract-specifika hack.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy engine only.
sv: Bara äldre gränssnitt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Neural nets LSTM engine only.
sv: Bara neuralt nätverk LSTM-gränssnitt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy + LSTM engines.
sv: Äldre och LSTM-gränssnitt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Default, based on what is available.
sv: Förval, baserat på vad som är tillgängligt.

en: Tesseract is an optical character recognition engine for various operating systems.
sv: Tesseract är ett optisk teckentydningsprogram för diverse operativsystem.

[ctx: @title:window]
en: OCR Text Converter
sv: Textkonvertering med optisk teckentydning

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
sv: &Starta optisk teckentydning

[ctx: @label]
en: This tool use the %1 open-source engine to perform Optical Characters Recognition. Tesseract program and the desired languages modules must be installed on your system.
sv: Verktyget använder gränssnittet %1 med öppen källkod för att utföra optisk teckentydning. Programmet Tesseract och önskade språkmoduler måste installeras på systemet.

[ctx: @title]
en: Text Recognition
sv: Textigenkänning

[ctx: @info]
en: After to process recognition, double-click on one item to display recognized text here. You can review words and fix if necessary. Press the Save button to record your changes.
sv: Efter tydning har utförts, dubbelklicka på ett objekt för att visa igenkänd text här. Du kan granska ord och rätta om nödvändigt. Tryck på knappen Spara för att lagra dina ändringar.

[ctx: @action: button]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @title]
en: Text Review
sv: Textgranskning

[ctx: @info]
en: Processing %1
sv: Behandlar %1

[ctx: @info]
en: Process failed
sv: Processen misslyckades

[ctx: @info]
en: Process canceled
sv: Processen avbruten

[ctx: @info]
en: Internal error
sv: Internt fel

[ctx: @info]
en: Success
sv: Lyckades

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
sv: Textkonvertering

[ctx: @info]
en: The list does not contain any digital files to process. You need to select them.
sv: Listan innehåller inte några digitala filer att behandla. Du måste markera dem.

[ctx: @title]
en: Text Converter
sv: Textkonvertering

[ctx: @action]
en: &Abort
sv: &Avbryt

[ctx: @info]
en: Abort OCR processing of Raw files.
sv: Avbryt optisk teckentydning av obehandlade filer.

[ctx: @action]
en: &Start OCR
sv: &Starta optisk teckentydning

[ctx: @info]
en: Start OCR using the current settings.
sv: Starta optisk teckentydning med nuvarande inställningar.

[ctx: @info]
en: Tesseract program or language modules
    are not installed on your system.
sv: Programmet Tesseract eller språkmoduler
    är inte installerade på systemet.

[ctx: @action]
en: Process All Items
sv: Behandla alla objekt

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
sv: Behandla markerade objekt

en: Words
sv: Ord

[ctx: @title]
en: OCR Text Converter
sv: Textkonvertering med optisk teckentydning

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert documented images to text using OCR
sv: Ett verktyg för att konvertera dokumenterade bilder till text med optisk teckentydning i bakgrunden

[ctx: @info]
en: This tool can convert documented images data to Text format by using Tesseract, an open-source Optical Characters Recognition engine, originally developed at HP labs and now sponsored by Google.
    
    It supports multiple languages and scripts (including right-to-left text) and page layout analysis.
    
    See details on %1 for more information on Tesseract
sv: Verktyget kan konvertera data i dokumenterade bilder till textformat genom att använda Tesseract, ett program för optisk teckentydning med öppen källkod, ursprungligen utvecklat på HP:s laboratorium och nu sponsrat av Google.
    
    Det stöder flera språk och skript (inklusive höger-till-vänster text) och analys av sidlayout.
    
    Se %1 för mer detaljerad information om Tesseract.

[ctx: @action]
en: OCR Text Converter...
sv: Textkonvertering med optisk teckentydning...

[ctx: @label]
en: Languages:
sv: Språk:

[ctx: @info]
en: Specify the language used for OCR. In the Default mode of Language settings for digital text with multiple languages, 
    Tesseract can automatically recognize languages using Latin alphabets such as English or French, 
    but is not compatible with languages using hieroglyphs such as Chinese, Japanese.
    You can use the Orientation and Script Detection mode instead or a specific languagemodule if available.
sv: Ange språk som används för optisk teckentydning. Med standardinställningarna av språk för digital text med flera språk, 
    kan Tesseract automatiskt känna igen språk med latinska alfabet som engelska eller franska, 
    men det är inte kompatibelt med språk som använder hieroglyfer som kinesiska och japanska.
    Du kan använda Orientering och skriptdetektering istället eller en specifik språkmodul, om någon är tillgänglig.

[ctx: @label]
en: Segmentation mode:
sv: Segmenteringsmetod:

[ctx: @info]
en: Specify page segmentation mode.
sv: Ange sidsegmenteringsmetod.

[ctx: @label]
en: Engine mode:
sv: Teckentydningsmetod:

[ctx: @info]
en: Specify OCR engine mode.
sv: Ange metod för gränssnittet för optisk teckentydning:

[ctx: @label]
en: Resolution Dpi:
sv: Upplösning punkter/tum:

[ctx: @info]
en: Specify DPI for input image.
sv: Ange punkter/tum för ingångsbild.

[ctx: @label]
en: Store result in :
sv: Lagra resultat i:

[ctx: @option:check]
en: Text file
sv: Textfil

[ctx: @info]
en: Store OCR result in separated text file
sv: Lagra resultat från optisk teckentydning i separat textfil

[ctx: @info]
en: Store OCR result in XMP metadata
sv: Lagra resultat från optisk teckentydning i XMP-metadata

[ctx: @option:check]
en: Use Multi-cores
sv: Använd flera processorkärnor

[ctx: @info]
en: If this option is enabled, files will be processed in parallel
sv: Om alternativet är aktiverat, behandlas filer i parallell

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
sv: Förval

[ctx: @option: osd Tesseract mode]
en: Orientation and Script Detection
sv: Orientering och skriptdetektering

[ctx: @label]
en: Translate with %1:
sv: Översätt med %1:

en: Create Panorama
sv: Skapa panorama

en: A tool to create panorama
sv: Ett verktyg för att skapa ett panorama

en: <p>This tool allows users to assemble images together to create large panorama.</p><p>To create panorama image, you need to use images taken from same point of view with a tripod and exposed with same settings.</p><p>The tool is able to assemble shot taken horizontally, vertically, or as a matrix. Take a care that target image will become huge and require a lots of memory to be processed.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att sammanfoga bilder för att skapa ett stort panorama.</p><p>För att skapa en panoramabild, måste bilder tagna från samma synvinkel med ett stativ och exponerade med samma exponeringsinställningar användas.</p><p>Verktyget kan sammanfoga bilder tagna horisontellt, vertikalt eller som en matris. Var medveten om att resultatbilden blir enorm och kräver mycket minne att behandla.</p>

[ctx: @action]
en: Create panorama...
sv: Skapa panorama...

en: <b>Canceled</b>
sv: <b>Avbruten</b>

en: <b>Cannot run <i>%1</i>:</b><p>%2</p>
sv: <b>Kan inte köra <i>%1</i>:</b><p>%2</p>

en: Temporary panorama file does not exists.
sv: Tillfällig panoramafil finns inte.

en: A panorama file named <filename>%1</filename> already exists.
sv: En panoramafil som heter <filename>%1</filename> finns redan.

en: Temporary project file does not exist.
sv: Tillfällig projektfil finns inte.

en: A project file named <filename>%1</filename> already exists.
sv: En projektfil som heter <filename>%1</filename> finns redan.

en: Cannot move panorama from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
sv: Kan inte flytta panorama från <filename>%1</filename> till <filename>%2</filename>.

en: Cannot move project file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
sv: Kan inte flytta projektfil från <filename>%1</filename> till <filename>%2</filename>.

en: Cannot copy converted image file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
sv: Kan inte kopiera konverterad bildfil från <filename>%1</filename> till <filename>%2</filename>.

en: PTO file already created in the temporary directory.
sv: PTO-fil redan skapad i den tillfälliga katalogen.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
sv: PTO-fil kan inte skapas i den tillfälliga katalogen.

en: Project file parsing failed.
sv: Tolkning av projektfil misslyckades.

en: Unknown input file in the project file: <filename>%1</filename>
sv: Okänd indatafil i projektfilen: <filename>%1</filename>

en: Input image cannot be loaded for preview generation.
sv: Indatabilden kan inte läsas in för att skapa förhandsgranskning.

en: Tiff image creation failed.
sv: Misslyckades skapa TIFF-bild.

en: Raw file conversion failed.
sv: Konvertering av obehandlad fil misslyckades.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
sv: Välkommen till panoramaverktyget

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
sv: Välkommen till panoramaverktyget

[ctx: @info]
en: This tool stitches several images together to create a panorama, making the seam between images not visible.
sv: Verktyget sammanfogar flera bilder för att skapa ett panorama, vilket gör gränsen mellan bilderna osynlig.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before stitching them into a panorama.
sv: Guiden hjälper dig ställa in hur bilder importeras innan de sammanfogas till ett panorama.

[ctx: @info]
en: Images must be taken from the same point of view.
sv: Bilder måste tas från samma synvinkel.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
sv: För mer information, ta en titt på

[ctx: @title: group]
en: Panorama Binaries
sv: Binärprogram för panorama

[ctx: @title: group]
en: File Format
sv: Filformat

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
sv: JPEG-utdata

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a JPEG output with 90% compression rate (lossy compression, smaller size).
sv: Väljer JPEG-utdata med 90 % komprimeringsgrad (destruktiv komprimering, mindre storlek).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "JPEG output": Using JPEG output, the panorama file will be smaller at the cost of information loss during compression. This is the easiest way to share the result, or print it online or in a shop.
sv: "JPEG-utdata": Genom att använda JPEG-utdata blir panoramafilen mindre på bekostnad av informationsförlust vid komprimeringen. Det är det enklaste sättet att dela resultatet, eller skriva ut via nätet eller i en butik.

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
sv: TIFF-utdata

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a TIFF output compressed using the LZW algorithm (lossless compression, bigger size).
sv: Väljer TIFF-utdata komprimerad med LZW-algoritmen (förlustfri komprimering, större storlek).

[ctx: @info: whatsthis]
en: "TIFF output": Using TIFF output, you get the same color depth than your original photos using RAW images at the cost of a bigger panorama file.
sv: "TIFF-utdata": Genom att använda TIFF-utdata får man samma färgdjup som originalfotona med obehandlade bilder på bekostnad av en större panoramafil.

[ctx: @title:window]
en: Set Panorama Images
sv: Ange panoramabilder

[ctx: @info]
en: Set here the list of your images to blend into a panorama. Please follow these conditions:
sv: Ange listan över bilder att sammanfoga till ett panorama. Följande villkor måste gälla:

[ctx: @info]
en: Images are taken from the same point of view.
sv: Bilderna är tagna från samma synvinkel.

[ctx: @info]
en: Images are taken with the same camera (and lens).
sv: Bilderna är tagna med samma kamera (och lins).

[ctx: @info]
en: Note that, in the case of a 360° panorama, the first image in the list will be the image that will be in the center of the panorama.
sv: Observera att i fallet med ett 360° panorama, är den första bilden i listan den som återfinns i centrum av panoramat.

[ctx: @title:window]
en: Panorama Stitched
sv: Panorama sammanfogat

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
sv: Spara inställningar

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
sv: Filnamnsmall:

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the panorama file (without its extension).
sv: Panoramafilens namn (utan filändelse).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "File name template": Set here the base name of the files that will be saved. For example, if your template is "panorama" and if you chose a JPEG output, then your panorama will be saved with the name "panorama.jpg". If you choose to save also the project file, it will have the name "panorama.pto".
sv: "Filnamnsmall": Ställ in grundnamn för filerna som ska sparas. Om mallen exempelvis är "panorama" och JPEG-utdata väljes, sparas panoramat med namnet "panorama.jpg". Om en projektfil också sparas, får den namnet "panorama.pto".

[ctx: @option:check]
en: Save project file
sv: Spara projektfil

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the project file for further processing within Hugin GUI.
sv: Spara projektfilen för ytterligare behandling med det grafiska användargränssnittet i Hugin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "Save project file": You can keep the project file generated to stitch your panorama for further tweaking within %1 by checking this. This is useful if you want a different projection, modify the horizon or the center of the panorama, or modify the control points to get better results.
sv: "Spara projektfil": Det går att behålla projektfilen som skapats för att foga ihop panoramat för ytterligare justering i %1 genom att markera detta. Det är användbart om man vill ha en annan projektion, ändra horisonten eller panoramats centrum, eller ändra styrpunkterna för att få ett bättre resultat.

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @label]
en: This file already exists
sv: Filen finns redan

[ctx: @label]
en: One or more converted raw files already exists (they will be skipped during the copying process)
sv: En eller flera konverterade obehandlade filer finns redan (de kommer att hoppas över under kopieringsprocessen).

[ctx: @info]
en: Panorama Stitching is Done
sv: Sammanfogning av panorama är klar

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are stitched into a panorama.
sv: Gratulerar. Bilderna har sammanfogats till ett panorama.

[ctx: @info]
en: Your panorama will be created to the directory:
sv: Panoramat kommer att skapas i katalogen:

[ctx: @info]
en: once you press the "Finish" button, with the name set below.
sv: när knappen "Slutför" klickas, med namnet som anges nedan.

[ctx: @info]
en: If you choose to save the project file, and if your images were raw images then the converted images used during the stitching process will be copied at the same time (those are TIFF files that can be big).
sv: Om projektfilen ska sparas, och bilderna var obehandlade, kopieras också de konverterade bilderna som användes under sammanfogningsprocessen samtidigt (de är TIFF-filer som kan vara stora).

[ctx: @label]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @title: window]
en: Optimization
sv: Optimering

[ctx: @option: check]
en: Level horizon
sv: Gör horisonten plan

[ctx: @info: tooltip]
en: Detect the horizon and adapt the project to make it horizontal.
sv: Detektera horisonten och anpassa projektet så att den är horisontell.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Level horizon": Detect the horizon and adapt the projection so that the detected horizon is an horizontal line in the final panorama
sv: "Gör horisonten plan": Detektera horisonten och anpassa projektionen så att den detekterade horisonten är en horisontell linje i det slutliga panoramat.

[ctx: @info]
en: Optimization is in progress, please wait.
sv: Optimering pågår, vänta.

[ctx: @info]
en: The optimization step according to your settings is ready to be performed.
sv: Optimeringssteget enligt inställningarna är klart att utföras.

[ctx: @info]
en: This step can include an automatic leveling of the horizon, and also an automatic projection selection and size.
sv: Steget kan omfatta en automatisk utplaning av horisonten, och också automatiskt val av projektion och storlek.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, the "%1" program will be used.
sv: Programmet "%1" kommer att användas för att utföra åtgärden.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to run the optimization.
sv: Klicka på knappen "Nästa" för att utföra optimeringen.

[ctx: @info]
en: Optimization has failed.
sv: Optimering har misslyckats.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Images
sv: Förbehandlar bilder

[ctx: @option: check]
en: Detect moving skies
sv: Detektera rörlig himmel

[ctx: @info: tooltip]
en: Automatic detection of clouds to prevent wrong keypoints matching between images due to moving clouds.
sv: Automatisk detektering av moln för att förhindra felaktig matchning av nyckelpunkter mellan bilder på grund av moln som rör sig.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Detect moving skies": During the control points selection and matching, this option discards any points that are associated to a possible cloud. This is useful to prevent moving clouds from altering the control points matching process.
sv: "Detektera rörlig himmel": Vid val och matchning av styrpunkter bortser alternativet från alla punkter som hör ihop med ett möjligt moln. Det är användbart för att förhindra att moln som rör sig ändrar matchningsprocessen av styrpunkter.

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process images before stitching them.
sv: Nu kommer vi att förbehandla bilderna innan de sammanfogas.

[ctx: @info]
en: Pre-processing also include a calculation of some control points to match overlaps between images. For that purpose, the "%1" program will be used.
sv: Förbehandling omfattar också en beräkning av vissa styrpunkter för att matcha överlappning mellan bilder. Programmet "%1" används i detta syfte.

[ctx: @title:window]
en: <b>Preview and Post-Processing</b>
sv: <b>Förhandsgranskning och efterbehandling</b>

en: Processing Panorama Preview...
sv: Behandlar förhandsgranskning av panorama...

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
sv: <qt><p><h1>Efterbehandling av panorama</h1></p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
sv: Efterbehandling av panorama

en: Preview Processing Cancelled.
sv: Behandling av förhandsgranskning avbruten.

en: <h1><b>Error</b></h1><p>%1</p>
sv: <h1><b>Fel</b></h1><p>%1</p>

[ctx: Here a makefile is a script for GNU Make]
en: <p><b>Cannot create makefile: </b></p><p>%1</p>
sv: <p><b>Kan inte skapa makefile: </b></p><p>%1</p>

[ctx: a project file is a .pto file, as given to hugin to build a panorama]
en: <p><b>Cannot create project file: </b></p><p>%1</p>
sv: <p><b>Kan inte skapa projektfil: </b></p><p>%1</p>

[ctx: Error message for image file number %1 out of %2]
en: <p><b>Processing file %1 / %2: </b></p><p>%3</p>
sv: <p><b>Behandlar fil %1 / %2: </b></p><p>%3</p>

[ctx: Error message for panorama compilation]
en: <p><b>Panorama compilation: </b></p><p>%1</p>
sv: <p><b>Sammanställer panorama: </b></p><p>%1</p>

en: <qt><h1>Panorama Preview</h1><p>Draw a rectangle if you want to crop the image.</p><p>Pressing the <i>Next</i> button will then launch the final stitching process.</p></qt>
sv: <qt><h1>Förhandsgranskning av panorama</h1><p>Rita en rektangel om du vill beskära bilden.</p><p>Ett klick på knappen <i>Nästa</i> kommer då att starta den slutliga hopfogningsprocessen.</p></qt>

[ctx: Success for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
sv: Behandlar fil %1 / %2

[ctx: Success for panorama compilation]
en: Panorama compilation
sv: Sammanställning av panorama

[ctx: Compilation started for image file number %1 out of %2]
en: Processing file %1 / %2
sv: Behandlar fil %1 / %2

[ctx: Panorama compilation started]
en: Panorama compilation
sv: Sammanställning av panorama

[ctx: @title:window]
en: Panorama Creator Wizard
sv: Guide för att skapa panorama

en: Unsupported Paper Size
sv: Pappersstorleken stöds inte

[ctx: Output: FILE]
en: Print to Image File
sv: Skriv ut till bildfil

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
sv: Skriv ut till PDF

[ctx: Output: GIMP]
en: Print with Gimp
sv: Skriv ut med GIMP

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
sv: Ingen rubrik

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
sv: Bildfilnamn

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
sv: EXIF datum och tid

[ctx: Caption type: COMMENT]
en: Item comments
sv: objektkommentarer

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
sv: Eget format

en: Printing canceled
sv: Utskrift avbruten

en: Processing page %1
sv: Behandlar sidan %1

en: Could not save file %1
sv: Kunde inte spara filen %1

en: Page %1 saved as %2
sv: Sida %1 sparad som %2

en: Print Creator
sv: Utskriftsguide

en: A tool to create print composition from images
sv: Ett verktyg för att skapa en utskriftssammanställning av bilder

en: <p>This tool allows users to back-process items (as assemble) before to print.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different pre-defined paper sizes and layouts can be used to process files.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att efterbehandla objekt (såsom sammanställa dem) innan utskrift.</p><p>Objekt att behandla kan väljas ett i taget eller i grupp via val av album.</p><p>Olika fördefinierade pappersstorlekar och utläggningar kan användas för att behandla filer.</p>

en: Author
sv: Upphovsman

en: Contributor
sv: Bidragsgivare

[ctx: @action]
en: Print Creator...
sv: Utskriftsguide...

en: The GNU Image Manipulation Program.
sv: GNU-bildbehandlingsprogrammet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption Type:
sv: Rubriktyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: print file name
    print camera exposure time
    print item comment
    print ISO sensibility from camera
    print date and time from camera
sv: skriv ut filnamn
    skriv ut kamerans exponeringstid
    skriv ut kommentar om objektet
    skriv ut ISO-känslighet från kameran
    skriv ut datum och tid från kameran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: print camera sensor resolution
    print camera aperture
    print focal length from camera
    add a new line
sv: skriv ut kamerasensorns upplösning
    skriv ut kamerans bländare
    skriv ut fokallängd från kameran
    lägg till en nyrad

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Digikam::DTextEdit, m_FreeCaptionFormat)
en: Enter here your customized caption string...
sv: Ange anpassad rubriksträng här...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: The fields listed below can be used with the customization:
sv: Fälten som listas nedan kan användas med anpassningen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
sv: Textfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
sv: Textstorlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
sv: Teckenfamilj:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (DigikamGenericPrintCreatorPlugin::AdvPrintCropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all the photos.
sv: Flytta rutan för att beskära foton så att de passar inne i angiven fotostorlek.
    Varje bild kan beskäras olika, eller klicka på knappen "Nästa" för att använda
    förvald beskärningsinställning för varje foto.
    Aktivera "Beskär inte" för att undvika att beskära alla foton.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
sv: Beskär inte foton, bara skala dem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
sv: Beskär inte

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
sv: Rotera foto åt vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
sv: Rotera åt &vänster

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
sv: Rotera foto åt höger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
sv: &Rotera åt höger

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
sv: Föregående foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
sv: << För&egående

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
sv: Nästa foto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
sv: Nä&sta >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
sv: Foto 0 av 0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
sv: Egen layout

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible:
sv: Passa in så många som möjligt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
sv: Rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
sv: Fotostorlek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
sv: tum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
sv: Kolumner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
sv: Fotorutnät:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Automatic layout:
sv: Automatisk layout:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
sv: Foton per sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
sv: Foton:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
sv: Ark:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
sv: Tomma platser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
sv: Sidinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pages Preview
sv: Förhandsgranskning av sidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
sv: Sida

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
sv: Nästa sida

[ctx: @title: column]
en: Caption
sv: Rubrik

en: Choose your grid size
sv: Välj rutnätsstorlek

en: Number of rows
sv: Antal rader

en: Insert number of rows
sv: Infoga antal rader

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Insert number of columns
sv: Infoga antal kolumner

en: Choose to have a custom photo size album
sv: Välj att använda ett album med egen fotostorlek.

en: Photo height
sv: Fotohöjd

en: Insert photo height
sv: Infoga fotohöjd

en: Photo width
sv: Fotobredd

en: Insert photo width
sv: Infoga fotobredd

en: Rotate photo automatically on layout accordingly with camera orientation information
sv: Rotera foto automatiskt vid layout enligt kamerans orienteringsinformation

en: No page to print...
sv: Ingen sida att skriva ut...

en: Starting to pre-process files...
sv: Börjar förbehandla filer...

en: Printing process aborted...
sv: Utskriftsprocessen avbruten...

en: Printing process is not completed
sv: Utskriftsprocessen är inte klar

en: Printing process completed.
sv: Utskriftsprocessen är klar.

en: Open destination directory in file-browser.
sv: Öppna målkatalog i filbläddrare.

en: There was an error to launch the external Gimp program. Please make sure it is properly installed.
sv: Ett fel uppstod när det externa GIMP-programmet skulle startas. Försäkra dig om att det är riktigt installerat.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
sv: Kunde inte ta bort GIMP:s tillfälliga filer.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
sv: Kan inte skapa tillfällig katalog. Försäkra dig om att katalogen har lämpliga rättigheter och försök igen.

[ctx: @title:window]
en: Print Creator
sv: Utskriftsguide

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Print Creator</b></h1></p><p>This assistant will guide you to assemble images to be printed following specific templates as Photo Album, Photo Collage, or Framed Photo.</p><p>An adaptive photo collection page layout can be also used, based on Atkins algorithm.</p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Välkommen till utskriftsguiden</b></h1></p><p>Guiden hjälper dig att sammanställa bilder som ska skrivas ut genom att följa särskilda mallar såsom fotoalbum, fotokollage eller inramat foto.</p><p>En adaptiv sidlayout för fotosamlingar kan också användas, baserad på Atkins algoritm.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Optional Gimp Binaries
sv: Valfria GIMP-binärprogram

en: Image Format:
sv: Bildformat:

en: Select your preferred format to export printing as image.
sv: Välj önskat format för att exportera utskrift som bild.

en: Destination folder:
sv: Målkatalog:

en: Output Destination Path
sv: Utdatasökväg

en: The image output file name will be generated automatically.
sv: Bildens utdatafilnamn genereras automatiskt.

en: Open in File Browser
sv: Öppna i filbläddrare

[ctx: @info layout page]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @info]
en: Select your preferred print output.
sv: Välj önskad utskriftsutmatning.

en: Add again
sv: Lägg till igen

en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
sv: Egen layout

en: The selected custom photo size can not be applied to the paper size.
sv: Den valda egna fotostorleken kan inte användas som pappersstorlek.

en: Custom
    layout
sv: Egen
    layout

en: Welcome to Print Creator
sv: Välkommen till utskriftsguiden

en: Albums Selection
sv: Albumval

en: Select Page Layout
sv: Välj sidlayout

en: Caption Settings
sv: Rubrikinställningar

en: Crop and Rotate Photos
sv: Beskär och rotera foton

en: Images Output Settings
sv: Utmatningsinställningar för bilder

en: Render Printing
sv: Återge utskrift

en: Photo %1 of %2
sv: Foto %1 av %2

en: Page %1 of %2
sv: Sida %1 av %2

en: Error opening input file
sv: Fel när indatafil skulle öppnas

en: Error opening temporary folder
sv: Fel när tillfällig katalog skulle öppnas

en: Cannot resize image. Aborting.
sv: Kan inte ändra bildstorlek. Avbryter.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
sv: Kan inte spara storleksändrad bild (JPEG). Avbryter.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
sv: Kan inte spara storleksändrad bild (PNG). Avbryter.

en: Cannot create a temporary directory
sv: Kan inte skapa tillfällig katalog

en: Resizing %1
sv: Ändra storlek på %1

en: %1 resized successfully
sv: %1 storlek ändrad med lyckat resultat

en: Failed to resize %1: %2
sv: Misslyckades ändra storlek på %1: %2

en: There are no files to send
sv: Det finns inga filer att skicka

en: Build images properties file
sv: Skapa fil med bildegenskaper

en: no caption
sv: ingen rubrik

en: no keywords
sv: inga nyckelord

en: file "%1":
    Original images: %2
sv: fil "%1"
    Originalbilder: %2

en: Comments: %1
sv: Kommentarer: %1

en: Tags: %1
sv: Etiketter: %1

en: Rating: %1
sv: Betyg: %1

en: properties.txt
sv: egenskaper.txt

en: Image properties file cannot be opened
sv: Fil med bildegenskaper kan inte öppnas

en: Image properties file done
sv: Skapa fil med bildegenskaper klart

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
sv: Behandling misslyckades

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
sv: Storleken kan inte ändras på vissa bilder.
    Vill du att de ska läggas till som bilagor utan storleksändring?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
sv: Filen "%1" är för stor för att skickas. Reducera dess storlek eller ändra inställningarna.

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
sv: Misslyckades starta programmet "%1". Kontrollera systemet.

en: Starting "%1" program...
sv: Startar programmet "%1"...

en: After having sent your images by email...
sv: Efter att ha skickat bilderna med e-post...

en: Press 'Finish' button to clean up temporary files
sv: Klicka på knappen 'Slutför' för att rensa bort tillfälliga filer

[ctx: Image format: JPEG]
en: Jpeg
sv: JPEG

[ctx: Image format: PNG]
en: Png
sv: PNG

en: Send by Email
sv: Skicka med e-post

en: A tool to send images by E-mail
sv: Ett verktyg för att skicka bilder via e-post

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to send by e-mail.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different mail client application can be used to process files on the network.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att efterbehandla objekt (såsom ändra storlek) innan de skickas via e-post.<p>Objekt att behandla kan väljas ett i taget eller i grupp via val av album</p><p>Olika e-postklienter kan användas för att behandla filer på nätverket.</p>

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
sv: Skicka med e-post...

en: Gnome Mail Client.
sv: Gnome e-postklient.

en: GTK based Mail Client.
sv: GTK-baserad e-postklient.

en: KDE Mail Client.
sv: KDE e-postklient.

en: Netscape Mail Client.
sv: Netscape postklient.

en: Outlook Mail Client.
sv: Outlook e-postklient.

en: Mozilla Foundation Mail Client.
sv: Mozilla-stiftelsens e-postklient.

en: Preparing file to export by mail...
sv: Förbereder export av filen med e-post...

en: %1 input items to process
sv: %1 inkommande objekt att behandla

en: <p>This view list all items to export by mail.</p>
sv: <p>Vyn listar alla objekt att exportera via e-post.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Email Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to send your items with a mail client application.</p><p>Before to export contents, you will be able to adjust attachments properties accordingly with your mail service capabilities.</p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Välkommen till e-postverktyget</b></h1></p><p>Guiden hjälper dig skicka objekt med ett e-postprogram.</p><p>Innan innehållet exporteras, kommer du att kunna justera bilagornas egenskaper i enlighet med vad e-posttjänsten klarar av.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Mail client application Binaries
sv: Binärprogram för e-postklient

en: Mail program:
sv: E-postprogram:

en: Select your preferred external mail client program here.
sv: Välj önskat externt e-postprogram här.

en: Attach a file with items properties
sv: Bifoga en fil med objektegenskaper

en: If you enable this option, all item properties as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
sv: Om alternativet aktiveras, läggs alla objektegenskaper såsom kommentarer, betyg och etiketter till som en bilagd fil.

en: Maximum email size limit:
sv: Maximal brevstorlek:

en: Adjust image properties
sv: Justera bildegenskaper

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
sv: Om alternativet aktiveras, kan storleken hos alla bilder som skickas ändras och de kan komprimeras om.

en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

en: Select the length of the images that are to be sent. The aspect ratio is preserved.
sv: Välj längd på bilderna som ska skickas. Proportionen bevaras.

en: Image Length:
sv: Bildlängd:

en: Select your preferred format to convert image.
sv: Välj önskat format att konvertera bilden till.

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
sv: <p>Det nya komprimeringsvärdet för JPEG-bilder som ska skickas:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
sv: <p><b>1</b>: mycket hög komprimering<br/><b>25</b>: hög komprimering<br/><b>50</b>: medelkomprimering<br/><b>75</b>: låg komprimering (standardvärde)<br/><b>100</b>: ingen komprimering</p>

en: Image quality:
sv: Bildkvalitet:

en: Remove all metadata
sv: Ta bort all metadata

en: If you enable this option, all metadata as Exif, Iptc, and Xmp will be removed.
sv: Om alternativet aktiveras, kommer all metadata såsom EXIF, IPTC och XMP tas bort.

[ctx: @title:window]
en: Send by Email
sv: Skicka med e-post

en: Welcome to Email Tool
sv: Välkommen till e-postverktyget

en: Images List
sv: Bildlista

en: Email Settings
sv: E-postinställningar

en: Export by Email
sv: Exportera med e-post

en: Video Slideshow
sv: Videobildspel

en: A tool to create video slideshow from images
sv: Ett verktyg för att skapa videobildspel från bilder

en: <p>This tool allows users to back-process image as frame to create video slide-show.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different visual effects can be applied to images to make transitions while to render target video.</p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att efterbehandla bilder för att skapa videobildspel.</p><p>Objekt att behandla kan väljas ett i taget eller i grupp via val av album</p><p>Olika visuella effekter kan appliceras på bilderna för att göra övergångar medan resultatvideon framställs.</p>

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
sv: Skapa videobildspel...

en: Starting to generate video slideshow...
sv: Börjar skapa videobildspel...

en: %1 input images to process
sv: %1 inkommande bilder att behandla

en: Video Slideshow is not completed
sv: Videobildspel är inte klart

en: Video Slideshow completed.
sv: Videobildspel klart.

en: Opening video stream in player...
sv: Öppnar videoström i spelare...

en: <p>This view list all items to include on video stream.</p><p>The first one is on top of the list, the last one</p><p>on the bottom. You can adjust the order of each item.</p>
sv: <p>Den här vyn listar alla objekt som ska inkluderas i videoströmmen.</p><p>Den första är överst i listan, den sista längst ner.</p><p>Det går att justera ordningen av alla objekt.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Video Slideshow tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export</p><p>your images as a video stream.</p><p>You can generate quickly a <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>Time-lapse</a> movie from images</p><p>captured with a tripod mounted camera controlled with an <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervalometer</a>.</p><p></p><p>You can also create a video presentation with transition</p><p>effects and audio tracks to show on a TV screen.</p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Välkommen till verktyget för videobildspel</b></h1></p><p>Guiden leder dig snabbt fram till att exportera</p><p></p><p>dina bilder som en videoström.</p><p>Du kan snabbt skapa en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>tidsfördröjd</a> film tagen med en stativmonterad kamera styrd av en <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervallräknare</a>.</p><p></p><p>Du kan också skapa en videopresentation med övergångseffekter och ljudspår för att visa på en tv-skärm.</p></qt>

en: Media Container Format:
sv: Mediabehållarens format:

en: Open in Player:
sv: Öppna i spelare:

en: The video output file name will be generated automatically.
sv: Videons utdatafilnamn genereras automatiskt.

en: Number of Frames by Image:
sv: Antal bildrutor per bild:

en: Video Standard:
sv: Videostandard:

en: Video Type:
sv: Videotyp:

en: Video Bit Rate:
sv: Videons bildfrekvens:

en: Effect While Displaying Images
sv: Effekt när bilder visas

en: Transition Between Images
sv: Övergång mellan bilder

en: Duration : %1 seconds by item, total %2 seconds (without transitions)
sv: Längd: %1 sekunder per objekt, totalt %2 sekunder (utan övergångar)

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
sv: Skapa ett videobildspel

en: Welcome to Video Slideshow Tool
sv: Välkommen till verktyget för videobildspel

en: Video Settings
sv: Videoinställningar

en: Generating Video Slideshow
sv: Skapar videobildspel

en: Export as wallpaper
sv: Exportera som skrivbordsunderlägg

en: A tool to set image as wallpaper
sv: Ett verktyg för att använda bilder som skrivbordsunderlägg

en: <p>This tool changes background wallpaper to selected image for all desktops.</p><p>If many images are selected, the first one will be used.</p><p>If no image is selected, the first one from current album will be used.</p>
sv: <p>Verktyget ändrar bakgrundens skrivbordsunderlägg till markerade bilder för alla skrivbord.</p><p>Om flera bilder är markerade, används den första.</p><p>Om ingen bild är markerad, används den första från nuvarande album.</p>

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
sv: Använd som skrivbordsunderlägg

[ctx: @title:window]
en: Error While to Set Image as Wallpaper
sv: Fel när bild skulle användas som skrivbordsunderlägg

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Error: %2
sv: Kan inte ändra bild för skrivbordsunderlägg från aktuellt skrivbord med
    %1
    
    Fel: %2

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
sv: Kan inte ändra bild för skrivbordsunderlägg från aktuellt skrivbord med
    %1

en: Unknown Error %1
sv: Okänt fel %1

en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Context: %2
    
    Error: %3
sv: Kan inte ändra bild för skrivbordsunderlägg från aktuellt skrivbord med
    %1
    
    Sammanhang: %2
    
    Fel: %3

en: Cannot create desktop context.
sv: Kan inte skapa skrivbordssammanhang.

en: Cannot set wall paper image path.
sv: Kan inte ställa in bildsökväg för skrivbordsunderlägg.

en: Cannot set wallpaper properties.
sv: Kan inte ställa in egenskaper för skrivbordsunderlägget.

en: Cannot apply changes to desktop wallpaper.
sv: Kan inte utföra ändringar av skrivbordsunderlägget.

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
sv: Inställningar av skrivbordsunderlägg

en: Wallpaper Layout:
sv: Layout av skrivbordsunderlägg

en: Adjusted
sv: Justerat

en: Adjusted with Aspect ratio
sv: Justerat enligt proportion

en: Adjusted and cropped
sv: Justerat och beskuret

en: Centered
sv: Centrerat

en: OpenGL Viewer
sv: OpenGL-visare

en: A tool to preview image with OpenGL
sv: Ett verktyg för att förhandsgranska bilder med OpenGL

en: <p>This tool preview a series of items using OpenGL effects.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Display</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Toggle fullscreen to normal:</td><td><i>f</i> key</td></tr><tr><td>Toggle scroll-wheel action:</td><td><i>c</i> key (either zoom or change image)</td></tr><tr><td>Rotation:</td><td><i>r</i> key</td></tr><tr><td>Reset view:</td><td>double click</td></tr><tr><td>Original size:</td><td><i>o</i> key</td></tr><tr><td>Zooming:</td><td>Move mouse in up-down-direction while pressing the right mouse button</td></tr><tr><td></td><td><i>c</i> key and use the scroll-wheel</td></tr><tr><td></td><td><i>+</i> and <i>-</i> keys</td></tr><tr><td></td><td>ctrl + scrollwheel</td></tr><tr><td>Panning:</td><td>Move mouse while pressing the left button</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
sv: <p>Verktyget förhandsgranskar en följd av objekt genom att använda OpenGL-effekter.</p><p><u>Användning:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Objektåtkomst</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Föregående objekt:</td><td>tangenten <i>Uppåtpil</i></td></tr><tr><td></td><td>tangenten <i>Page Up</i></td></tr><tr><td></td><td>tangenten <i>Vänsterpil</i></td></tr><tr><td></td><td>Mushjul uppåt</td></tr><tr><td>Nästa objekt:</td><td>tangenten <i>Neråtpil</i></td></tr><tr><td></td><td>tangenten <i>Page Down</i></td></tr><tr><td></td><td>tangenten <i>Högerpil</i></td></tr><tr><td></td><td>Mushjul neråt</td></tr><tr><td>Avsluta:</td><td>tangenten <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Objektvisning</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Byt fullskärm till normal:</td><td>tangenten <i>f</i></td></tr><tr><td>Ändra mushjulets åtgärd:</td><td>tangenten <i>c</i> (antingen zooma eller byt bild)</td></tr><tr><td>Rotation:</td><td>tangenten <i>r</i></td></tr><tr><td>Återställ visning:</td><td>dubbelklick</td></tr><tr><td>Originalstorlek:</td><td>tangenten <i>o</i></td></tr><tr><td>Zoomning:</td><td>Flytta musen i riktning uppåt eller neråt medan höger musknapp hålls nere</td></tr><tr><td></td><td>tangenten <i>c</i> och använd mushjulet</td></tr><tr><td></td><td>tangenterna <i>+</i> och <i>-</i></td></tr><tr><td></td><td>ctrl + mushjul</td></tr><tr><td>Panorering:</td><td>Flytta musen medan vänster musknapp hålls nere</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Andra</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Visa den här hjälptexten:</td><td>tangenten <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: OpenGL Image Viewer
sv: OpenGL-bildvisare

en: OpenGL Error
sv: OpenGL-fel

en: GL_ARB_texture_rectangle OpenGL extension is not supported on your system
sv: OpenGL-utökningen GL_ARB_texture_rectangle stöds inte på systemet

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
sv: Förhandsgranskning av ljudspår

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
sv: Om markerat, lagras och återställs ljuspåren för nuvarande album automatiskt vid nästa start.

en: Move the selected track up in the playlist.
sv: Flytta bilderna som för närvarande är markerade uppåt i listan.

en: Move the selected track down in the playlist.
sv: Flytta bilderna som för närvarande är markerade uppåt i listan.

en: Add new tracks to the playlist.
sv: Lägg till nya spår i spellistan.

en: Delete the selected track from the playlist.
sv: Ta bort nuvarande spår från spellistan.

en: Load playlist from a file.
sv: Ladda spellista från en fil.

en: Save playlist to a file.
sv: Spara spellistan i en fil.

en: Clear the playlist.
sv: Rensa spellistan.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
sv[0]: 1 spår [%2]
sv[1]: %1 spår [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
sv: Bildernas tid är längre än ljudspårets tid. Förslag: Lägg till fler ljudfiler.

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
sv: Välj ljudfiler

en: You can only move image files up one at a time.
sv: Du kan bara flytta upp en bildfil åt gången.

en: You can only move files down one at a time.
sv: Du kan bara flytta ner en fil åt gången.

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
sv: Läs in spellista

en: Playlist (*.m3u)
sv: Spellista (*.m3u)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
sv: Spara spellista

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
sv: Kan inte komma åt filen "%1". Kontrollera att sökvägen är riktig.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
sv: Kan inte skapa förhandsgranskning av en tom fillista.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
sv: Markera ljudfiler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonUp)
en: Move the current image up in the portfolio list.
sv: Flytta nuvarande bild uppåt i mapplistan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonAdd)
en: Add some image files to the portfolio list.
sv: Lägg till några bilder i mapplistan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDelete)
en: Remove some image files from the portfolio list.
sv: Ta bort några filer från mapplistan.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonLoad) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundF
en: Move the current image down in the portfolio list.
sv: Flytta nuvarande bild uppåt i mapplistan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
sv: Förhandsgranskning...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
sv: &Upprepa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
sv: Spela &automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
sv: Kom ihåg ljudspår

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
sv: Tidjämförelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
sv: Bild:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
sv: Ljudspår:

en: No detail available
sv: Ingen detaljinformation tillgänglig

en: %1 may not be playable.
sv: %1 kanske inte är spelbar.

en: This file may not be playable.
sv: Filen kanske inte är spelbar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
sv: Spela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
sv: Nästa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
sv: Tid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
sv: Förfluten tid:

[ctx: Total amount of time of presentation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total:
sv: Totalt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
sv: &Gränssnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
sv: Använd &millisekunder istället för sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Controls
sv: &Styrning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
sv: Aktivera mushjul för att gå mellan bilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
sv: Aktivera mus&hjul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
sv: OpenGL-effekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
sv: Använd full skärmupplösning (långsammare)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Ken Burns effect
sv: &Ken Burns effekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
sv: Inaktivera intoning och &uttoning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
sv: Inaktivera över&toning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableKenBurnsSameSpeed)
en: Use &same speed for visual effects
sv: Använd &samma hastighet för visuella effekter

en: This is a comment sample...
sv: Ett kommentarexempel...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
sv: Välj teckensnitt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Line length (in characters):
sv: Radlängd (i tecken):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
sv: Färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
sv: Konturtext

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
sv: Bakgrundens ogenomskinlighet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
sv: Teckensnittsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
sv[0]: %1 bild [%2]
sv[1]: %1 bilder (%2)

en: %1 image | %1 images
sv[0]: %1 bild
sv[1]: %1 bilder

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
sv: Kan inte komma åt filen "%1". Kontrollera att sökvägen är riktig.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
sv: Bild nr. %1

en: Delay between images (ms):
sv: Fördröjning mellan bilder (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
sv: Fördröjning mellan bilder (s):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Preview the currently selected image.
sv: Förhandsgranska bilden som för närvarande är markerad.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
sv: Bildlista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
sv: Totalt antal bilder i mappen och följdens varaktighet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label7)
en: Currently selected image in the portfolio list.
sv: Nuvarande markerade bild i mapplistan.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
sv: Innehållsåtergivning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
sv: Sk&riv ut filnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
sv: Skr&iv ut rubriker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
sv: Förloppsindikering

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
sv: Uppspelning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_shuffleCheckBox)
en: &Shuffle images
sv: &Blanda bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: &Off Auto Delay
sv: Aut&omatisk fördröjning av

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: this option requires user action to switch between images
sv: alternativet kräver en användaråtgärd för att byta mellan bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
sv: Effekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openglCheckBox)
en: Use Open&GL transitions
sv: Använd Open&GL-övergångar

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
sv: Starta

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
sv: Starta presentation

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
sv: Huvudinställningar

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
sv: Rubrik

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
sv: Böj

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
sv: Kombinera

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
sv: Kub

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
sv: Tona

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
sv: Fladder

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
sv: In ut

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
sv: Rotera

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
sv: Glid

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
sv: Slumpmässig

en: Slideshow Completed
sv: Bildspel klart

en: Click to Exit...
sv: Klicka för att avsluta...

en: SlideShow Completed
sv: Bildspel klart

en: There are no images to show.
sv: Det finns inga bilder att visa.

en: OpenGL support is not available on your system.
sv: OpenGL-stöd är inte tillgängligt på systemet.

[ctx: @info]
en: A tool to render presentation
sv: Ett verktyg för att återge presentationer

[ctx: @info]
en: This tool render a series of items as an advanced slide-show.
    
    Plenty of transition effects are available are ones based on OpenGL and the famous Ken Burns effect.
    
    You can add a sound-track in background while your presentation.
sv: Verktyget återger en serie objekt som ett avancerat bildspel.
    
    Många övergångseffekter är tillgängliga, baserade på OpenGL och den berömda Ken Burns-effekten.
    
    Det går att lägga till ett ljudspår i bakgrunden med presentationen.

[ctx: @title:window]
en: Specify Delay for Slide Show
sv: Ange fördröjning för bildspel

en: Delay:
sv: Fördröjning:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
sv: Ta bort bild

en: Do you want to move this image to the trash?
sv: Vill du flytta bilden till papperskorgen?

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
sv: Schackbräde

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
sv: Smält ner

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
sv: Svep

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
sv: Mosaik

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
sv: Kubism

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
sv: Väx

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
sv: Horisontella linjer

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
sv: Vertikala linjer

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
sv: Cirkel utåt

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
sv: Flera cirklar utåt

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
sv: Spiral in

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
sv: Klickar

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
sv: Bildspel

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
sv: Visar ett bildspel

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
sv: Bildspelsinställningar

en: Delay between images:
sv: Fördröjning mellan bilder:

en: The delay, in seconds, between images.
sv: Fördröjningen i sekunder mellan bilder.

en: Start with current image
sv: Starta med nuvarande bild

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current image selected in the images list.
sv: Om alternativet är markerat, startas bildspelet med den nuvarande bilden som valts i bildlistan.

en: Slideshow runs in a loop
sv: Bildspelet upprepas

en: Run the slideshow in a loop.
sv: Kör bildspelet upprepade gånger.

en: Shuffle images
sv: Blanda bilder

en: If this option is enabled, the Slideshow will run in random order
sv: Om alternativet är markerat, körs bildspelet i slumpmässig ordning.

en: Show progress indicator
sv: Visa förloppsindikering

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
sv: Visa förloppsindikering med väntande objekt att visa och tidsåtgång.

en: Show image file name
sv: Visa bildens filnamn

en: Show the image file name at the bottom of the screen.
sv: Visa bildens filnamn längst ner på skärmen.

en: Show image creation date
sv: Visa bildens tillkomstdatum

en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
sv: Visa bildens tillkomsttid och datum längst ner på skärmen.

en: Show camera aperture and focal length
sv: Visa kamerans bländare och fokallängd

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
sv: Visa kamerans bländare och fokusinställning längst ner på skärmen.

en: Show camera exposure and sensitivity
sv: Visa kamerans exponeringstid och känslighet

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
sv: Visa kamerans exponeringstid och känslighet längst ner på skärmen.

en: Show camera make and model
sv: Visa kamerans märke och modell

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
sv: Visa kamerans märke och modell längst ner på skärmen.

en: Show camera lens model
sv: Visa kamerans linsmodell

en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
sv: Visa kamerans linsmodell längst ner på skärmen.

en: Show image caption
sv: Visa bildrubrik

en: Show the image caption at the bottom of the screen.
sv: Visa bildrubriken längst ner på skärmen.

en: Show image title
sv: Visa bildtitel

en: Show the image title at the bottom of the screen.
sv: Visa bildens titel längst ner på skärmen.

en: Show image caption if it has not title
sv: Visa bildrubriken om den inte har en titel

en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
sv: Visa bildrubriken längst ner på skärmen om det inte finns några titlar.

en: Show image tags
sv: Visa bildetiketter

en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
sv: Visa Digikams etikettnamn för bilder längst ner på skärmen.

en: Show image labels
sv: Visa bildbeteckningar

en: Show the digiKam image color label and pick label at the bottom of the screen.
sv: Visa Digikams färgbeteckning och urvalsbeteckning för bilder längst ner på skärmen.

en: Show image rating
sv: Visa bildbetyg

en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
sv: Visa Digikams bildbetyg längst ner på skärmen.

en: Caption font:
sv: Rubrikteckensnitt:

en: Select here the font used to display text in the slideshow.
sv: Ställ in teckensnittet som används för att visa text i bildspelet.

en: Screen placement:
sv: Skärmanvändning:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
sv: Ifall datorn har flera bildskärmar, välj skärm för bildspelets innehåll.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
sv: Aktuell skärm

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
sv: Standardskärm

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
sv: Skärm %1

en: <b>Note: This dialog for the Slideshow Settings can be activated at any time with the F2 key.</b>
sv: <b>Observera: Dialogrutan för inställningar av bildspelet kan aktiveras när som helst med F2-tangenten.</b>

en: SlideShow
sv: Bildspel

en: A tool to render slideshow
sv: Ett verktyg för att återge ett bildspel

en: <p>This tool render a series of items as a simple slide-show.</p><p>Plenty of items properties can be displayed as overlay while running.</p><p>This tool can play album contents in recursive mode with children albums if any.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td></td><td>Left mouse button</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td></td><td>Right mouse button</td></tr><tr><td>Pause/Start:</td><td><i>Space</i> key</td></tr><tr><td>Slideshow Settings:</td><td><i>F2</i> key</td></tr><tr><td>Hide/Show Overlays:</td><td><i>F4</i> key</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Properties</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Change Tags:</td><td>Use Tags keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Rating:</td><td>Use Rating keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Color Label:</td><td>Use Color label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Pick Label:</td><td>Use Pick label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
sv: <p>Verktyget återger en följd av objekt som ett enkelt bildspel.</p><p>Många av objektens egenskaper kan visas överlagrade medan det används.</p><p>Verktyget kan visa albuminnehåll rekursivt med underliggande album, om några finns.</p><p><u>Användning:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Objektåtkomst</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Föregående objekt:</td><td>tangenten <i>Uppåtpil</i></td></tr><tr><td></td><td>tangenten <i>PgUp</i></td></tr><tr><td></td><td>tangenten <i>Vänsterpil</i></td></tr><tr><td></td><td>Mushjul uppåt</td></tr><tr><td></td><td>Vänster musknapp</td></tr><tr><td>Nästa objekt:</td><td>tangenten <i>Neråtpil</i></td></tr><tr><td></td><td>tangenten <i>PgDown</i></td></tr><tr><td></td><td>tangenten <i>Högerpil</i></td></tr><tr><td></td><td>Mushjul neråt</td></tr><tr><td></td><td>Höger musknapp</td></tr><tr><td>Paus/Starta:</td><td>tangenten <i>Mellanslag</i></td></tr><tr><td>Bildspelsinställningar:</td><td>tangenten <i>F2</i></td></tr><tr><td>Dölj/visa överlagring:</td><td>tangenten <i>F4</i></td></tr><tr><td>Avsluta:</td><td>tangenten <i>Esc</i></td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Objektegenskaper</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Ändra etiketter:</td><td>Använd snabbtangenter för etiketter</td></tr><tr><td>Ändra betyg:</td><td>Använd snabbtangenter för betyg</td></tr><tr><td>Ändra färgbeteckning:</td><td>Använd snabbtangenter för färgbeteckning</td></tr><tr><td>Ändra urvalsbeteckning:</td><td>Använd snabbtangenter för urvalsbeteckningar</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Annat</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Visa den här hjälptexten:</td><td>Tangenten <i>F1</i></td></tr></table>

[ctx: @action]
en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Play All
sv: Spela alla

en: Play Selection
sv: Spela markering

en: Play With Sub-Albums
sv: Spela med delalbum

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
sv: Bildspel klart.
    Klicka för att avsluta,
    eller tryck på Esc...

en: An error has occurred to show item
    %1
sv: Ett fel uppstod när objektet skulle visas
    %1

en: Switch Screen
sv: Byt skärm

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
sv: Skärm %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Box web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten Box

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Box web-service.
    
    See Box web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten Box.
    
    Se Box webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
sv: Exportera till &Box...

en: Failed to upload photo
sv: Misslyckades ladda upp foto

en: Failed to list folders
sv: Misslyckades lista kataloger

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
sv: Exportera till Box

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
sv: Starta uppladdning

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
sv: Starta uppladdning till Box

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
sv: Ingen bild markerad. Markera vilka bilder som ska laddas upp.

[ctx: @title:window]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
sv: Behörighetskontroll misslyckades. Klicka på "Fortsätt" för att ge behörighet.

[ctx: @action:button]
en: Continue
sv: Fortsätt

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @info]
en: Box export
sv: Export till Box

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
sv: Uppladdning misslyckades

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to Box.
    %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till Box
    %1
    Vill du fortsätta?

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
sv: Inloggning misslyckades

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
sv: Behörighetskontroll misslyckades. Vill du försöka igen?

[ctx: @info]
en: Box call failed:
    %1
sv: Anrop till Box misslyckades:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Dropbox web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten Dropbox

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Dropbox web-service.
    
    See Dropbox web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten Dropbox.
    
    Se Dropbox webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
sv: Exportera till &Dropbox...

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
sv: Exportera till Dropbox

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
sv: Starta uppladdning till Dropbox

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
sv: Ingen bild vald. Välj vilka bilder som ska laddas upp.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
sv: Behörighetskontroll misslyckades. Vill du försöka igen?

en: Dropbox export
sv: Export till Dropbox

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till Dropbox
    %1
    Vill du fortsätta?

en: Dropbox call failed:
    %1
sv: Anrop till Dropbox misslyckades:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
sv: Integritetsinställningar för albumet som ska skapas (krävs).

en: Only Me
sv: Bara jag

en: Only Friends
sv: Bara för vänner

en: Friends of Friends
sv: Vänner av vänner

en: Everyone
sv: Alla

en: A tool to export to Facebook web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten Facebook

en: <p>This tool allows users to export items to Facebook web-service.</p><p>See Facebook web site for details: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>
sv: <p>Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten Facebook.</p><p>Se Facebook webbplats för detaljerad information: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
sv: Exportera till &Facebook...

en: <p>Currently, as an open source project, we are unable to meet the Facebook requirements for reactivating this plugin.</p><p>For more information look here: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE Bugtracking System</a></p>
sv: <p>För närvarande, som ett projekt med öppen källkod, kan vi inte uppfylla kraven från Facebook för att aktivera det här insticksprogrammet igen.</p><p>För mer information, titta här: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE:s felspårningssystem</a></p>

en: Cannot open file
sv: Kan inte öppna fil

en: The service is not available at this time.
sv: Tjänsten är inte tillgänglig för närvarande.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
sv: Programmet har uppnått maximalt antal förfrågningar som tillåts.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
sv: Ogiltig sessionsnyckel eller utgången session. Försök att logga in igen.

en: Invalid album ID.
sv: Ogiltigt album-id.

en: Album is full.
sv: Albumet är fullt.

en: Missing or invalid file.
sv: Saknad eller ogiltig fil.

en: Too many unapproved photos pending.
sv: För många icke godkända väntande foton.

en: Validate previous session...
sv: Validera föregående session...

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
sv: Exportera till Facebook-webbtjänst

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
sv: Starta uppladdning till Facebook-webbtjänst

en: Continue with Facebook
sv: Fortsätt med Facebook

en: Log Out of Facebook
sv: Logga ut från Facebook

en: <i>auto create</i>
sv: <i>skapa automatiskt</i>

en: Facebook Call Failed: %1
sv: Facebook-anrop misslyckades: %1

en: Facebook export
sv: Export till Facebook

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till Facebook: %1
    Vill du fortsätta?

en: Facebook Call Failed: %1
sv: Facebook-anrop misslyckades: %1

en: Target location:
sv: Målplats:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
sv: Målkatalog

en: Sets the target address to copy the items to.
sv: Anger måladressen att kopiera objekten till.

en: Target file behavior:
sv: Målfilsbeteende:

en: Copy files
sv: Kopiera filer

en: Create symlinks
sv: Skapa symboliska länkar

en: Create relative symlinks
sv: Skapa relativa symboliska länkar

en: Overwrite existing items in the target
sv: Skriv över befintliga objekt i målet

en: Use the album path of the items in the target
sv: Använd albumsökvägen för objekten i målet

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p><p><b>1</b>: very high compression<br/><b>25</b>: high compression<br/><b>50</b>: medium compression<br/><b>75</b>: low compression (default value)<br/><b>100</b>: no compression</p>
sv: <p>Det nya komprimeringsvärdet för JPEG-bilder som ska skickas:</p><p><b>1</b>: mycket hög komprimering<br/><b>25</b>: hög komprimering<br/><b>50</b>: medelkomprimering<br/><b>75</b>: låg komprimering (standardvärde)<br/><b>100</b>: ingen komprimering</p>

en: This is the list of items to copy to the specified target.
sv: Det här är listan av objekt att kopiera till angivet mål.

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
sv: Exportera till lokal lagring

[ctx: @action:button]
en: Start Export
sv: Starta export

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
sv: Starta export till angivet mål

[ctx: @title:window]
en: Copy not Completed
sv: Kopiering ej slutförd

en: Some of the items have not been copied and are still in the list. You can retry to copy these items now.
sv: Vissa av objekten har inte kopierats och finns fortfarande i listan. Du kan nu försöka kopiera objekten igen.

[ctx: @title]
en: File Copy
sv: Filkopiering

[ctx: @info]
en: A tool to export items to a local storage
sv: Ett verktyg för att exportera objekt till lokal lagring

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to a local storage.
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till lokal lagring.

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
sv: Exportera till lokal lagring...

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in Dolphin or Konqueror, e.g. ftp://my.server.org/sub/folder.
sv: Ställer in måladress att ladda upp bilderna till. Det kan vara vilken address som helst använd i Dolphin eller Konqueror, t.ex. ftp://min.server.org/under/katalog.

en: Select export location...
sv: Välj exportplats...

en: This is the list of images to upload to the specified target.
sv: Det här är listan av bilder att ladda upp till angivet mål.

[ctx: @title:window]
en: Select Target...
sv: Välj mål...

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: <i>not selected</i>
sv: <i>inte valt</i>

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
sv: Exportera till annan dator

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
sv: Uppladdning ej slutförd

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
sv: Vissa av bilderna har inte överförts och finns fortfarande i listan. Du kan nu försöka exportera bilderna igen.

en: Select import location...
sv: Välj importplats...

en: This is the list of images to import into the current album.
sv: Det här är listan med bilder att importera till aktuellt album.

[ctx: @title:window]
en: Select Items to Import...
sv: Välj objekt att importera...

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
sv: Importera från annan dator

[ctx: @action:button]
en: Start Import
sv: Starta import

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
sv: Starta import av angivna bilder till albumet som för närvarande är markerat.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
sv: Import ej slutförd

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
sv: Vissa av bilderna har inte överförts och finns fortfarande i listan. Du kan nu försöka importera bilderna igen.

[ctx: @title]
en: File Transfer
sv: Filöverföring

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with a remote location
sv: Ett verktyg för att exportera och importera objekt till en annan dator

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with a remote location.
    
    Many protocols can be used, as FTP, SFTP, SAMBA, etc.
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera och importera objekt till en annan dator.
    
    Många protokoll kan användas, såsom FTP, SFTP, SAMBA, etc.

[ctx: @action]
en: Export to remote storage...
sv: Exportera till annan dator...

[ctx: @action]
en: Import from remote storage...
sv: Importera från annan dator...

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
sv: Markera om fotot ska vara öppet synligt eller använd fliken uppladdningsalternativ för att ange det för alla bilder

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
sv: Markera om fotot ska vara synligt för familjen eller använd fliken uppladdningsalternativ för att ange det för alla bilder

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
sv: Markera om fotot ska vara synligt för vänner eller använd fliken uppladdningsalternativ för att ange det för alla bilder

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
sv: Ange fotots säkerhetsnivå eller använd fliken uppladdningsalternativ för att ange den för alla bilder

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
sv: Ange vilken sorts bild det här är eller använd fliken uppladdningsalternativ för att ange det för alla bilder

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
sv: Lägg till extraetiketter per bild eller använd fliken uppladdningsalternativ för att lägga till etiketter för alla bilder

en: Enter extra tags, separated by commas.
sv: Ange extraetiketter, åtskilda av kommatecken.

[ctx: @info]
en: A tool to export to Flickr web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten Flickr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Flickr web-service.
    
    See Flickr web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten Flickr.
    
    Se Flickr webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
sv: Exportera till &Flickr...

[ctx: @title:window]
en: Enter Flickr Login URL
sv: Mata in inloggningswebbadress för Flickr

en: Copy the full URL from the external browser that contains the "oauth_token" entry:
sv: Kopiera den fullständiga webbadressen som innehåller posten "oauth_token" från den externa webbläsaren:

en: Getting the maximum allowed file size.
sv: Hämtar maximalt tillåten filstorlek.

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
sv: Filstorleken överskrider maximalt tillåten filstorlek.

en: No photo specified
sv: Inget foto angivet

en: General upload failure
sv: Allmänt uppladdningsfel

en: Filesize was zero
sv: Filstorleken är noll

en: Filetype was not recognized
sv: Filtyp känns inte igen

en: User exceeded upload limit
sv: Användare överskred uppladdningsgräns

en: Invalid signature
sv: Ogiltig signatur

en: Missing signature
sv: Saknar signatur

en: Login Failed / Invalid auth token
sv: Inloggning misslyckades, ogiltig behörighetskontrollsymbol

en: Invalid API Key
sv: Ogiltig API-nyckel

en: Service currently unavailable
sv: Tjänsten är för närvarande inte tillgänglig

en: Invalid Frob
sv: Ogiltig mackapär

en: Format "xxx" not found
sv: Format "xxx" hittades inte

en: Method "xxx" not found
sv: Metod "xxx" hittades inte

en: Invalid SOAP envelope
sv: Ogiltigt SOAP-omslag

en: Invalid XML-RPC Method Call
sv: Ogiltigt XML-RPC metodanrop

en: The POST method is now required for all setters
sv: POST-metoden krävs nu för alla ändringar

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
sv: Fel inträffade: %1
    Kan inte fortsätta vidare.

en: PhotoSet creation failed:
sv: Misslyckades skapa fotouppsättning:

en: Failed to fetch list of photo sets.
sv: Misslyckades hämta lista över fotouppsättningar.

en: Failed to query photo information
sv: Misslyckades fråga efter fotoinformation

en: Remove Account
sv: Ta bort konto

[ctx: photo permissions]
en: Public
sv: Öppen

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
sv: Det här är listan med bilder att ladda upp till Flickr-kontot.

en: Extra tags
sv: Extra etiketter

[ctx: photo permissions]
en: Family
sv: Familj

[ctx: photo permissions]
en: Friends
sv: Vänner

en: Safety level
sv: Säkerhetsnivå

en: Content type
sv: Innehållstyp

[ctx: photo safety level]
en: Safe
sv: Säker

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
sv: Måttlig

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
sv: Begränsad

[ctx: photo content type]
en: Photo
sv: Foto

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
sv: Skärmbild

[ctx: photo content type]
en: Other
sv: Annan

en: Tag options
sv: Etikettalternativ

en: Use Host Application Tags
sv: Använd värdprogrametiketter

en: More tag options
sv: Fler etikettalternativ

en: Added Tags:
sv: Tillagda etiketter:

en: Enter new tags here, separated by commas.
sv: Ange nya etiketter här, åtskilda av kommatecken.

en: Add tags per image
sv: Lägg till etiketter per bild

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
sv: Om markerat, kan extraetiketter anges för varje bild i fliken Fillista

en: Strip Spaces From Tags
sv: Ta bort mellanslag från etiketter

en: Publication Options
sv: Publiceringsalternativ

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
sv: Öppen (alla kan se dem)

en: Visible to Family
sv: Synlig för familj

en: Visible to Friends
sv: Synlig för vänner

en: More publication options
sv: Fler publiceringsalternativ

en: Safety level:
sv: Säkerhetsnivå:

en: Safe
sv: Säker

en: Moderate
sv: Måttlig

en: Restricted
sv: Begränsad

en: Content type:
sv: Innehållstyp:

en: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Export</h2></b>
sv: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> export</h2></b>

en: Fewer publication options
sv: Färre publiceringsalternativ

en: Fewer tag options
sv: Färre etikettalternativ

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
sv: Exportera till webbtjänsten %1

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
sv: Starta uppladdning

en: Photostream Only
sv: Bara ström av foton

en: Flickr Export
sv: Export till Flickr

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
sv: Misslyckades hämta information om fotouppsättning från %1. %2

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till %1: %2
    Vill du fortsätta?

en: Failed to create folder
sv: Misslyckades skapa katalog

en: File-size was zero
sv: Filstorlek är noll

en: File-type was not recognized
sv: Filtyp känns inte igen

en: Login failed / Invalid auth token
sv: Inloggning misslyckades, ogiltig behörighetskontrollsymbol

en: The POST method is now required for all setters.
sv: POST-metoden krävs nu för alla ändringar.

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
sv: Fel inträffade: %1
    Kan inte fortsätta vidare.

en: Failed to fetch photo-set list
sv: Misslyckades hämta lista över fotouppsättningar

en: Access Level
sv: Åtkomstnivå

en: These are security and privacy settings for the new Google Photos album.
sv: Säkerhets- och integritetsinställningar för det nya Google Foto-albumet.

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
sv: Öppet

en: Public album is listed on your public Google Photos page.
sv: Öppna album listas på din öppna Google Foto-sida.

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
sv: Olistat, privat

en: Unlisted album is only accessible via URL.
sv: Olistade album är bara tillgängliga via webbadress.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
sv: Inloggning krävs för att visa

en: Unlisted album require Sign-In to View
sv: Olistade album kräver inloggning för att visa

en: Privacy:
sv: Integritet:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with Google web-service
sv: Ett verktyg för att exportera och importera objekt med Google webbtjänst

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with Google web-services.
    
    Google Photo and Google Drive web services are supported.
    
    See Google web sites for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera och importera objekt med Google webbtjänster.
    
    Webbtjänsterna Google Photo och Google Drive stöds.
    
    Se Googles webbplatser för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
sv: Exportera till &Google Foton...

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
sv: Importera från &Google Foton...

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
sv: Exportera till &Google Drive...

en: Add As New
sv: Lägg till som ny

en: Item will be added alongside the linked version.
sv: Objekt läggs till tillsammans med den länkade versionen.

en: Add All
sv: Lägg till alla

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
sv: Objekt läggs till tillsammans med den länkade versionen. Du blir inte tillfrågat igen.

en: Replace
sv: Ersätt

en: Item will be replacing the linked version.
sv: Objekt ersätter den länkade versionen.

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
sv: Objekt ersätter den länkade versionen.. Du blir inte tillfrågat igen.

en: A linked item already exists.
sv: Ett länkat objekt finns redan.

en: Destination
sv: Mål

[ctx: @label: source file]
en: Source
sv: Källa

en: Tag path behavior :
sv: Beteende för etikettsökvägar:

en: Leaf tags only
sv: Bara lövetiketter

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
sv: Exportera bara lövetiketter i etiketthierarkier

en: Split tags
sv: Dela etiketter

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
sv: Exportera lövetiketter och alla överliggande etiketter som enkla etiketter.

en: Combined String
sv: Kombinerad sträng

en: Build a combined tag string.
sv: Skapa en kombinerad etikettsträng.

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
sv: Exportera till Google Drive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
sv: Starta uppladdning till Google Drive

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
sv: Exportera till Google Foto-tjänsten

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
sv: Starta uppladdning till Google Foto-tjänsten

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
sv: Importera från Google Foto-tjänsten

[ctx: @action:button]
en: Start Download
sv: Starta nerladdning

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from Google Photos service
sv: Starta nerladdning från Google Foto-tjänsten

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed: %1
sv: Anrop till Google Foto misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed: %1
sv: Anrop till Google Drive misslyckades: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive export
sv: Export till Google Drive

[ctx: @info]
en: Google Photo export
sv: Export till Google Foto

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades spara foto: %1
    Vill du fortsätta?

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda ner foto: %1
    Vill du fortsätta?

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
sv: Misslyckades spara bild i %1

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till %1.
    %2
    Vill du fortsätta?

[ctx: @info]
en: Failed to finish uploading photo to %1.
    %2
    No image uploaded to your account.
sv: Misslyckades avsluta uppladdning av foto till %1.
    %2
    Ingen bild uppladdad till ditt konto.

[ctx: @action:button]
en: OK
sv: Ok

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
sv: Anrop till Google Drive misslyckades: 
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
sv: Anrop till Google Foto misslyckades:
    %1

[ctx: @info]
en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account
sv: Du kommer att loggas ut från ditt konto, klicka på "Fortsätt" för att skaffa behörighet för ett annat konto

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImageShack web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten ImageShack

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImageShack web-service.
    
    See ImageShack web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten ImageShack.
    
    Se ImageShack webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
sv: Exportera till &Imageshack...

en: Authenticating the user
sv: Kontrollerar användarbehörighet

en: Getting galleries from server
sv: Hämtar gallerier från server

en: Successfully retrieved galleries
sv: Hämtade gallerier med lyckat resultat

[ctx: @option]
en: Make private
sv: Gör privat

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
sv: Etiketter (valfria):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
sv: Ta bort informationsraden för miniatyrbilder

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
sv: Lägg till i rotkatalog

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
sv: Skapa nytt galleri

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
sv: Exportera till Imageshack

[ctx: @action:button]
en: Upload
sv: Ladda upp

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
sv: Starta uppladdning till ImageShack-webbtjänst

en: Image Shack Export
sv: Export till Image Shack

en: Authenticating...
sv: Kontrollerar behörighet...

en: Login failed: %1
sv: Inloggning misslyckades: %1

en: Failed to get galleries list: %1
sv: Misslyckades hämta gallerilista: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till ImageShack: %1
    Vill du fortsätta?

en: Submission title
sv: Inskickningsrubrik

en: Submission description
sv: Inskickningsbeskrivning

en: Imgur URL
sv: Imgur-webbadress

en: Imgur Delete URL
sv: Imgur-borttagningswebbadress

en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImgUr web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten ImgUr

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImgUr web-service.
    
    You can export items as anonymous or with an user account.
    
    See ImgUr web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten ImgUr.
    
    Det går att exportera objekt anonymt eller med ett användarkonto.
    
    Se ImgUr webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
sv: Exportera till &Imgur...

en: Could not authorize
sv: Kunde inte ge behörighet

en: Could not open file
sv: Kunde inte öppna fil

en: Logged in as:
sv: Inloggad som:

en: Forget
sv: Glöm

en: Upload Anonymously
sv: Ladda upp anonymt

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
sv: Exportera till imgur.com

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
sv: Starta uppladdning till Imgur

en: <i>Not logged in</i>
sv: <i>Inte inloggad</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
sv: Behörighetskontroll misslyckades

en: Failed to log into Imgur: %1
sv: Misslyckades logga in på Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
sv: Misslyckades ladda upp foto till Imgur: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till Imgur: %1
    Vill du fortsätta?

en: Home
sv: Hem

en: Go back to Home page
sv: Gå tillbaka till hemsidan

[ctx: @info]
en: A tool to export photos as iNaturalist observations.
sv: Ett verktyg för att exportera foton som observationer för iNaturalist.

[ctx: @info]
en: This tool exports photos as iNaturalist observations.
    
    See iNaturalist web site for details: %1.
sv: Verktyget gör det möjligt att exportera objekt till webbtjänsten iNaturalist.
    
    Se iNaturalists webbplats för detaljerad information: %1.

[ctx: @action]
en: Export to &iNaturalist...
sv: Exportera till &iNaturalist...

en: We're pretty sure it's in this %1.
sv: Vi är ganska säkra på att den finns i %1.

en: Visually Similar
sv: Visuellt liknande

en: Seen Nearby
sv: Hittad i närheten

en: invalid name
sv: Ogiltigt namn

en: Login
sv: Inloggning

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Creating Observation
sv: FEL när observation skapades

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Uploading Photo
sv: FEL vid uppladdning av foto

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Deleting Observation
sv: FEL när observation togs bort

en: Timeout after exceeding %1 seconds
sv: Tidsgräns efter att ha överskridit %1 sekunder

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
sv: rike

[ctx: taxonomic rank]
en: subkingdom
sv: underrike

[ctx: taxonomic rank]
en: phylum
sv: stam

[ctx: taxonomic rank]
en: subphylum
sv: understam

[ctx: taxonomic rank]
en: superorder
sv: överordning

[ctx: taxonomic rank]
en: order
sv: ordning

[ctx: taxonomic rank]
en: suborder
sv: underordning

[ctx: taxonomic rank]
en: infraorder
sv: infraordning

[ctx: taxonomic rank]
en: parvorder
sv: parvordning

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosection
sv: zoosektion

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosubsection
sv: zooundersektion

[ctx: taxonomic rank]
en: superfamily
sv: överfamilj

[ctx: taxonomic rank]
en: epifamily
sv: epifamilj

[ctx: taxonomic rank]
en: family
sv: familj

[ctx: taxonomic rank]
en: subfamily
sv: underfamilj

[ctx: taxonomic rank]
en: supertribe
sv: övertribus

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
sv: tribus

[ctx: taxonomic rank]
en: subtribe
sv: undertribus

[ctx: taxonomic rank]
en: genus
sv: släkte

[ctx: taxonomic rank]
en: genushybrid
sv: släkteshybrid

[ctx: taxonomic rank]
en: subgenus
sv: undersläkte

[ctx: taxonomic rank]
en: section
sv: sektion

[ctx: taxonomic rank]
en: subsection
sv: undersektion

[ctx: taxonomic rank]
en: complex
sv: artkomplex

[ctx: taxonomic rank]
en: species
sv: art

[ctx: taxonomic rank]
en: subspecies
sv: underart

[ctx: taxonomic rank]
en: variety
sv: varietet

[ctx: distance]
en: meters
sv: meter

[ctx: time]
en: hour
sv: timme

[ctx: time]
en: hours
sv: timmar

[ctx: time]
en: minute
sv: minut

[ctx: time]
en: minutes
sv: minuter

[ctx: time]
en: second
sv: sekund

[ctx: time]
en: seconds
sv: sekunder

en: This is the list of images to upload to an iNaturalist observation.
sv: Det här är listan av bilder att ladda upp till en iNaturalist observation.

en: Date
sv: Datum

en: Location
sv: Plats

en: <i>no identification</i>
sv: <i>ingen identifiering</i>

en: Optionally describe your observation or explain your identification here.
sv: Beskriv valfritt din observation eller förklara din identifiering här.

en: Enter your identification here, popups will guide to a supported name.
sv: Ange din identifiering här, rutor leder dig till ett namn som stöds.

en: Enter your identification here; it is required.
sv: Ange din identifiering här, den krävs.

en: Place:
sv: Plats:

en: More options
sv: Fler alternativ

en: Photos should be taken within
sv: Foton ska vara tagna med

en: minute(s) of observation.
sv: minuter från observationen.

en: meter(s) of observation.
sv: meter från observationen.

en: Known observations should be within
sv: Kända observationer ska vara inom

en: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Export</h2></b>
sv: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> export</h2></b>

[ctx: @title:window]
en: Export as %1 Observation
sv: Exportera som observation %1

en: Fewer options
sv: Färre alternativ

en: <i>login <b>failed</b></i>
sv: <i>inloggning <b>misslyckades</b></i>

en: <i>login <b>canceled</b></i>
sv: <i>inloggning <b>avbruten</b></i>

en: <i>no valid identification</i>
sv: <i>Ingen giltig identifiering</i>

en: iNaturalist Export
sv: iNaturalist export

[ctx: location]
en: obscured
sv: dold

en: Closest %1research-grade %2 reported in %3.
sv: Närmaste %1 av forskningsgrad %2 rapporterad i %3.

en: observation time
sv: observationstid

en: from observation
sv: från observation

en: not available
sv: inte tillgänglig

en: observation location
sv: observationsplats

en: Ipfs Url
sv: IPFS-webbadress

[ctx: @info]
en: A tool to export to IPFS web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten IPFS

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to IPFS web-service.
    
    See IPFS web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten IPFS.
    
    Se IPFS webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
sv: Exportera till &IPFS..

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
sv: Exportera till IPFS

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to IPFS
sv: Starta uppladdning till IPFS

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
sv: Misslyckades ladda upp foto till IPFS: %1

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till IPFS: %1
    Vill du fortsätta?

en: You cannot query the information of an image if you do not provide the title of that image.
sv: Det går inte att fråga efter information för en bild om inte bildens titel anges.

[ctx: @info]
en: A tool to export to MediaWiki web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten MediaWiki

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to MediaWiki web-service.
    
    See MediaWiki web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten MediaWiki.
    
    Se MediaWiki webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
sv: Exportera till MediaWiki...

en: Error on file '%1'
sv: Fel för filen '%1'

en: Error on file '%1': %2
sv: Fel för filen '%1': %2

en: Uploaded via digiKam uploader
sv: Uppladdat via Digikam-uppladdare

[ctx: @info]
en: Select an image
sv: Välj en bild

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
sv: Det här är en klickbar länk för att öppna Mediawikis hemsida i en webbläsare.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
sv: Det här är listan av bilder att ladda upp till Wikin.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
sv: Det här är inloggningsformuläret för den valda Wikin.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
sv: Datum:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
sv: Kategorier:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
sv: Latitud:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
sv: Longitud:

[ctx: @option]
en: Account
sv: Konto

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
sv: Det här är inloggningsformuläret för ditt Mediawiki-konto.

[ctx: @option: button]
en: New
sv: Ny

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
sv: Lägg till en Wiki i listan

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
sv: Alternativ för att lägga till en Wiki.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label]
en: API URL:
sv: API-webbadress:

[ctx: @action: button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
sv: Lägg till en ny Wiki

[ctx: @label]
en: Login:
sv: Inloggning:

[ctx: @label]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: @action]
en: &Log in
sv: &Logga in

[ctx: @option]
en: Login Information
sv: Inloggningsinformation

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
sv: Inloggad på:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
sv: Inloggad som:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
sv: Ändra konto

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
sv: Logga ut och ändra konto som används för överföringar

[ctx: @label]
en: Author:
sv: Upphovsman:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
sv: Källa:

[ctx: @label]
en: License:
sv: Licens:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
sv: Eget arbete, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
sv: Eget arbete, flera licenser med CC-BY-SA-3.0 och GFDL

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
sv: Eget arbete, flera licenser med CC-BY-SA-3.0 och tidigare

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
sv: Eget arbete, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
sv: Eget arbete, Creative Commons Attribution 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
sv: Eget arbete, utgivet som allmänt tillgängligt med licensen CC-Zero

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
sv: Upphovsmannen avled för mer än 100 år sedan

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
sv: Foto av ett tvådimensionellt arbete, vars upphovsman avled för mer än 100 år sedan

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
sv: Först publicerat i Förenta staterna innan 1923

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
sv: Arbete av ett ämbetsverk i Förenta staterna

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
sv: Enkla typsnitt, enskilda ord eller geometriska former

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
sv: Logotyper med endast enkla typsnitt, enskilda ord eller geometriska former

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
sv: Ingen licens angiven (rekommenderas inte för öppna Wiki-platser)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
sv: Generella kategorier:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
sv: Det här är platsen att ange kategorier som ska läggas till i alla filer.

[ctx: @label]
en: Generic text:
sv: Generell text:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
sv: Det här är platsen att ange text som ska läggas till i alla filer, under informationsmallen.

[ctx: @label]
en: Upload comments:
sv: Ladda upp kommentarer:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be used as upload comments. The default of 'Uploaded via digiKam uploader' will be used if empty.
sv: Det här är en plats att ange text som ska användas som uppladdade kommentarer. Standardvärdet "Uppladdat via Digikam-uppladdare" används om den är tom.

[ctx: @option]
en: Options
sv: Alternativ

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
sv: Det här är åtgärderna som kommer att utföras med foton innan uppladdning.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
sv: Ändra storlek på foton innan uppladdning

[ctx: @label]
en: Maximum size:
sv: Maximal storlek:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
sv: JPEG-kvalitet:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
sv: Ta bort metadata från fil

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
sv: Ta bort koordinater från fil

[ctx: @item]
en: Items Properties
sv: Objektegenskaper

[ctx: @item]
en: Upload Settings
sv: Uppladdningsinställningar

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
sv: Exportera till Mediawiki

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
sv: Starta uppladdning till Mediawiki

en: MediaWiki export
sv: Export till Mediawiki

[ctx: @title:window]
en: Login Error
sv: Inloggningsfel

en: Please check your credentials and try again.
sv: Kontrollera behörighetsinformation och försök igen.

en: Upload finished with no errors.
sv: Uppladdning avslutades utan fel.

[ctx: @info]
en: A tool to export to OneDrive web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten OneDrive

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to OneDrive web-service.
    
    See OneDrive web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten OneDrive.
    
    Se OneDrive webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Onedrive...
sv: Exportera till &Onedrive...

[ctx: @title:window]
en: Export to Onedrive
sv: Exportera till Onedrive

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Onedrive
sv: Starta uppladdning till Onedrive

[ctx: @info]
en: Onedrive export
sv: Export till Onedrive

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to OneDrive.
    %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till Onedrive.
    %1
    Vill du fortsätta?

[ctx: @info]
en: Onedrive call failed:
    %1
sv: Anrop till Onedrive misslyckades:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Pinterest web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten Pinterest

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Pinterest web-service.
    
    See Pinterest web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten Pinterest.
    
    Se Pinterest webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
sv: Exportera till &Pinterest...

en: Failed to upload Pin
sv: Misslyckades ladda upp pin-kod

en: Failed to list boards
sv: Misslyckades lista tavlor

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
sv: Exportera till Pinterest

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
sv: Starta uppladdning till Pinterest

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
sv: Behörighetskontroll misslyckades. Klicka på "Fortsätt" för att utföra behörighetskontroll.

en: Pinterest export
sv: Export till Pinterest

en: Failed to upload photo to Pinterest.
    %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till Pinterest.
    %1
    Vill du fortsätta?

en: Pinterest call failed:
    %1
sv: Anrop till Pinterest misslyckades:
    %1

[ctx: piwigo login settings]
en: URL:
sv: Webbadress:

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
sv: Användarnamn:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: @info]
en: A tool to export to Piwigo web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten Piwigo

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Piwigo web-service.See Piwigo web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten Piwigo. Se Piwigo webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
sv: Exportera till &Piwigo...

en: Check if %1 already exists
sv: Kontrollera om %1 redan finns

en: Piwigo URL probably incorrect
sv: Webbadress till Piwigo är troligen felaktig

en: Incorrect username or password specified
sv: Felaktigt användarnamn eller lösenord angivet

en: Upload to Piwigo version inferior to 2.4 is no longer supported
sv: Uppladdning till Piwigo-version tidigare än 2.4 stöds inte längre

en: Invalid response received from remote Piwigo
sv: Ogiltigt svar mottaget från Piwigo fjärrplats

en: Failed to list albums
sv: Misslyckades lista album

en: Photo '%1' already exists.
sv: Fotot '%1' finns redan.

en: Photo '%1' already exists in this album.
sv: Fotot '%1' finns redan i det här albumet.

en: Error : Cannot open photo: %1
sv: Fel: Kan inte öppna foto: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
sv: Ladda upp segment %1/%2 av %3

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
sv: Varning: Fullstor bild kan inte laddas upp.

en: Upload the metadata of %1
sv: Ladda upp metadata för %1

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
sv: Ogiltigt svar mottaget från Piwigo fjärrplats (%1)

en: Visit Piwigo website
sv: Besök Piwigos webbplats

en: Remote Albums
sv: Fjärralbum

[ctx: reload album list]
en: Reload
sv: Uppdatera

en: Reload album list
sv: Uppdatera albumlista

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: piwigo url settings]
en: Url:
sv: Webbadress:

en: Change Account
sv: Byt konto

en: Resize photos before uploading
sv: Ändra storlek på foton innan uppladdning

en: Maximum width:
sv: Maximal bredd:

en: Maximum height:
sv: Maximal höjd:

en: Resized JPEG quality:
sv: Storleksändrad JPEG-kvalitet:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
sv: Export till Piwigo

en: Edit Piwigo Data
sv: Redigera Piwigo-data

en: Failed to login into remote piwigo.
sv: Misslyckades ladda upp media till Piwigo fjärrplats.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
sv: 
    Vill du kontrollera inställningarna och försöka igen?

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
sv: Ingenting att ladda upp, välj foton att ladda upp.

en: The file %1 is not a supported image or video format
sv: Filen %1 har inte ett bild- eller videoformat som stöds

en: Uploading file %1
sv: Laddar upp fil %1

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
sv: Misslyckades ladda upp media till Piwigo fjärrplats.

en: 
    Do you want to continue?
sv: 
    Vill du fortsätta?

[ctx: @option]
en: Visibility
sv: Synlighet

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
sv: Ställ in albumets synlighet

[ctx: @label: properties]
en: Public
sv: Öppen

[ctx: @info]
en: A tool to export to Rajce web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten Rajce

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Rajce web-service.
    
    See Rajce web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten Rajce.
    
    Se Rajce webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
sv: Exportera till &Rajce...

en: Not logged in
sv: Inte inloggad

en: Invalid command
sv: Ogiltigt kommando

en: Invalid login name or password
sv: Ogiltigt inloggningsnamn eller lösenord

en: Session expired
sv: Session utgången

en: Unknown album
sv: Okänt album

en: Failed to open album
sv: Misslyckades öppna album

en: The album name cannot be empty
sv: Albumnamn kan inte vara tomt

en: Failed to create album
sv: Misslyckades skapa album

en: Album does not exist
sv: Albumet  finns inte

en: File upload failed
sv: Uppladdning av fil misslyckades

en: Unsupported file extension
sv: Filändelse stöds inte

en: Logging in %v%
sv: Loggar in %v %

en: Logging out %v%
sv: Loggar ut %v %

en: Loading albums %v%
sv: Läser in album %v %

en: Creating album %v%
sv: Skapar album %v %

en: Opening album %v%
sv: Öppnar album %v %

en: Closing album %v%
sv: Stänger album %v %

en: Adding photos %v%
sv: Lägger till foton %v %

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
sv: Exportera till &Rajce.net

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
sv: Starta uppladdning till Rajce.net

en: SmugMug New Album
sv: Nytt SmugMug-album

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
sv: Grundinställningar för det nya SmugMug-albumet.

en: Title of the album that will be created (required).
sv: Rubrik för albumet som ska skapas (krävs).

en: Description of the album that will be created (optional).
sv: Beskrivning av albumet som ska skapas (valfri).

en: Album template for the new album (optional).
sv: Albummall för det nya albumet (valfri).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
sv: Rubrik:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
sv: Mall:

en: Security && Privacy
sv: Säkerhet och integritet

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
sv: Säkerhets- och integritetsinställningarna för det nya SmugMug-albumet.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
sv: Öppet

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
sv: Öppna album listas på din öppna SmugMug-sida.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
sv: Olistat

en: Require password to access the album (optional).
sv: Kräv lösenord för att komma åt albumet (valfritt).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
sv: Lösenordstips att visa för användare när lösenord efterfrågas (valfritt).

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password Hint:
sv: Lösenordstips:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with SmugMug web-service
sv: Ett verktyg för att exportera och importera till webbtjänsten SmugMug

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with SmugMug web-service.
    
    See SmugMug web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten SmugMug.
    
    Se SmugMug webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
sv: Exportera till &SmugMug...

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
sv: Importera från &SmugMug...

en: Logging in to SmugMug service...
sv: Loggar in till SmugMug-tjänst...

en: Login failed
sv: Inloggning misslyckades

en: Invalid user/nick/password
sv: Ogiltig användare, smeknamn eller lösenord

en: Invalid API key
sv: Ogiltig API-nyckel

en: Failed to list album template
sv: Misslyckades lista albummall

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
sv: Listan med bilder att ladda upp till SmugMug-kontot.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
sv: En klickbar länk för att öppna SmugMugs hemsida i en webbläsare.

en: Account
sv: Konto

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
sv: SmugMug-kontot som kommer att användas vid behörighetskontroll.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
sv: Anonym

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
sv: Logga in anonymt på SmugMug webbtjänst.

en: SmugMug Account
sv: SmugMug-konto

en: Login to SmugMug web service using email and password.
sv: Logga in på SmugMug webbtjänst med e-postadress och lösenord.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
sv: E-post:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
sv: Ändra SmugMug-konto använt för behörighetskontroll

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
sv: Det här är SmugMug-albumet som kommer att användas vid överföring.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
sv: Smeknamn på SmugMug-användare för att lista album.

en: Site Password:
sv: Platslösenord:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
sv: Lösenord för hela webbplatsen för angivet smeknamn eller angiven användare på SmugMug.

en: Album Password:
sv: Albumlösenord:

en: Password for SmugMug album.
sv: Lösenord för SmugMug-album.

en: New Album
sv: Nytt album

en: Create new SmugMug album
sv: Skapa nytt SmugMug-album

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
sv: Platsen dit SmugMug-bilderna kommer att laddas ner.

en: These are options that will be applied to images before upload.
sv: Åtgärderna som kommer att utföras med bilder innan uppladdning.

en: Maximum dimension:
sv: Maximal dimension:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
sv: Importera från SmugMug-webbtjänst

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
sv: Starta nerladdning från SmugMug-webbtjänst

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
sv: Exportera till SmugMug webbtjänst

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
sv: Starta uppladdning till SmugMug-webbtjänst

en: SmugMug call failed: %1
sv: Anrop till SmugMug misslyckades: %1

en: &lt;none&gt;
sv: &lt;ingen&gt;

en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account.
sv: Du kommer att loggas ut från ditt konto, klicka på "Fortsätt" för att skaffa behörighet för ett annat konto.

en: SmugMug Import
sv: Import från SmugMug

en: SmugMug Export
sv: Export till SmugMug

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till SmugMug.
    %1
    Vill du fortsätta?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades spara foto: %1
    Vill du fortsätta?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda ner foto: %1.
    Vill du fortsätta?

[ctx: @info]
en: A tool to export to Twitter web-service
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänsten Twitter

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Twitter web-service.
    
    See Twitter web site for details: %1
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till webbtjänsten Twitter.
    
    Se Twitter webbplats för detaljerad information: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Twitter...
sv: Exportera till &Twitter...

en: File too big to upload
sv: Filen är för stor för att ladda upp

en: Media format is not supported yet
sv: Mediaformatet stöds inte ännu.

en: Failed to upload photo
    Code: %1, name: %2, message: %3
sv: Misslyckades ladda upp foto
    Kod: %1, namn: %2, meddelande: %3

en: Failed to create tweet for photo uploaded
sv: Misslyckades skapa inlägg för uppladdat foto

[ctx: @title:window]
en: Export to Twitter
sv: Exportera till Twitter

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Twitter
sv: Starta uppladdning till Twitter

en: Twitter export
sv: Export till Twitter

en: Failed to upload photo to Twitter.
    %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto till Twitter.
    %1
    Vill du fortsätta?

en: Twitter call failed:
    %1
sv: Anrop till Twitter misslyckades:
    %1

en: Cannot open image at %1
sv: Kan inte öppna bild på %1

[ctx: @title:window]
en: %1 Call Failed
sv: %1 anrop misslyckades

en: Code: %1. %2
sv: Kod: %1. %2

en: Failed to upload photo: %1
    Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp foto: %1.
    Vill du fortsätta?

[ctx: @title]
en: Unified
sv: Enhetligt

[ctx: @info]
en: A tool to export items to web-services
sv: Ett verktyg för att exportera till webbtjänster

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to many web-services.
    
    This is a unified tool, grouping many tools in one.
sv: Verktyget gör det möjligt för användare att exportera objekt till många webbtjänster.
    
    Det är ett enhetligt verktyg, som grupperar ihop många verktyg till ett.

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
sv: Export till webbtjänster...

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking succeeded!</h3></p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Behörighetskontroll klar.</b></h1></p><p><h3>Kontolänkning lyckades.</h3></p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking failed!</h3></p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Behörighetskontroll klar.</b></h1></p><p><h3>Kontolänkning misslyckades.</h3></p></qt>

en: Preparing files...
sv: Förbereder filer...

en: Start transferring process...
sv: Starta överföringsprocess...

en: <h3>This view lists all items to export.</h3>
sv: <h3>Vyn listar alla objekt att exportera.</h3>

en: <h3>This view lists user albums.</h3>
sv: </h3>Vyn listar användaralbum.<h3>

[ctx: @title:window]
en: %1 - Create Album Failed
sv: %1 - Misslyckades skapa album

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Web Services Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you step by step, to export your items to popular Internet data hosting service.</p><p>Before exporting contents, you will be able to adjust items' properties according to your remote Web service capabilities.</p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Välkommen till webbtjänstverktyget</b></h1></p><p>Guiden hjälper dig att steg för steg exportera objekt till populära datalagringstjänster på Internet.</p><p>Innan innehållet exporteras, kommer du att kunna justera objektens egenskaper i enlighet med vad webbtjänsten klarar av.</p></qt>

en: &Choose operation:
sv: &Välj åtgärd:

en: Export to web services
sv: Exportera till webbtjänster

en: Import from web services
sv: Importera från webbtjänster

en: &Choose remote Web Service:
sv: &Välj webbtjänst:

en: &Choose account:
sv: &Välj konto:

[ctx: @title:window]
en: Export to Web Services
sv: Exportera till webbtjänster

en: Welcome to Web Services Tool
sv: Välkommen till webbtjänstverktyget

en: Authentication dialog
sv: Dialogruta för behörighetskontroll

en: Web Service Settings
sv: Inställningar av webbtjänst

en: Export by Web Service
sv: Exportera enligt webbtjänst

en: Error to import RAW image with ART
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
sv: Fel vid import av obehandlad bild med ART
    Stäng dialogrutan för att läsa in obehandlad bild med inbyggt importverktyg

en: ART Raw Conversion
sv: Konvertering av obehandlade bilder med ART

en: Error to import RAW image with DarkTable
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
sv: Fel vid import av obehandlad bild med DarkTable
    Stäng dialogrutan för att läsa in obehandlad bild med inbyggt importverktyg

en: DarkTable Raw Conversion
sv: DarkTable konvertering av obehandlade bilder

en: Raw Import
sv: Obehandlad import

en: Post Processing
sv: Efterbehandling

en: Raw Decoding
sv: Avkodning av obehandlade bilder

en: Import Raw Using Libraw
sv: Importera obehandlade filer med Libraw

en: A tool to import Raw images using Libraw engine
sv: Ett verktyg för att importera obehandlade bilder med Libraw-gränssnittet

en: <p>This Image Editor tool import Raw images using Libraw engine as decoder.</p><p>This is the <b>native</b> Raw Import tool included in core application. It does not require any external engine to work.</p><p>See Libraw web site for details: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>
sv: <p>Det här bildeditorverktyget importerar obehandlade bilder med användning av Libraw-gränssnittet som avkodare.</p><p>Det är det <b>inbyggda</b> importverktyget för obehandlade bilder i huvudprogrammet. Det kräver inget externt gränssnitt för att fungera.</p><p>Se webbplatsen för Libraw för detaljinformation: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
sv: Kan inte avkoda obehandlad bild
    "%1"

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abort the current Raw image preview.
sv: Avbryt förhandsgranskning av den nuvarande obehandlade bilden.

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
sv: Uppdatera

en: Generate a Raw image preview using current settings.
sv: Skapa en förhandsgranskning av en obehandlad bild med nuvarande inställningar.

en: Brightness:
sv: Ljusstyrka:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
sv: Ställ in justering av bildens ljusstyrka här.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
sv: Ställ in justering av bildens kontrast här.

en: Set here the gamma adjustment of the image
sv: Ställ in bildens gammajustering här

en: Set here the color saturation correction.
sv: Ställ in korrigering av färgmättnadsvärdet här.

en: Exposure (E.V):
sv: Exponering (E.V):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
sv: Det här värdet i E.V. kommer att användas för att göra exponeringskompensation i bilden.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
sv: Det här är kurvjusteringen av bildens ljusstyrka

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset curve to linear
sv: Återställ kurvan till linjär

en: Exposure
sv: Exponering

en: Luminosity Curve
sv: Ljusstyrkekurva

en: Info
sv: Information

en: Reset all settings to default values.
sv: Återställ alla inställningar till förvalda värden.

en: Import
sv: Importera

en: Import image to editor using current settings.
sv: Importera bild i editorn med nuvarande inställningar.

en: Use Default
sv: Använd förval

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
sv: Använd allmänna inställningar för avkodning av obehandlad bild för att läsa in bilden i editorn.

en: Error to import RAW image with RawTherapee
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
sv: Fel vid import av obehandlad bild med RawTherapee
    Stäng dialogrutan för att läsa in obehandlad bild med inbyggt importverktyg

en: RawTherapee Raw Conversion
sv: RawTherapee konvertering av obehandlade bilder

en: Error to import RAW image with UFRaw
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
sv: Fel vid import av obehandlad bild med UFRaw
    Stäng dialogrutan för att läsa in obehandlad bild med inbyggt importverktyg

en: UFRaw Raw Conversion
sv: UFRaw konvertering av obehandlade bilder

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Current Timeline Search
sv: Aktuell tidslinjesökning

en: Current Fuzzy Image Search
sv: Aktuell inexakt bildsökning

en: Current Fuzzy Sketch Search
sv: Aktuell inexakt skissökning

en: Current Map Search
sv: Aktuell kartsökning

en: Current Search
sv: Aktuell sökning

en: Current Duplicates Search
sv: Aktuell dubblettsökning

en: <p>The album you want to delete contains files (%1) which are not displayed in digiKam.</p><p>Do you want to continue?</p>
sv: <p>Albumet du vill ta bort  innehåller filer (%1) som inte visas i Digikam.</p><p>Vill du fortsätta?</p>

en: <p>The album you want to delete is not empty.</p><p>Do you want to continue?</p>
sv: <p>Albumet du vill ta bort är inte tomt.</p><p>Vill du fortsätta?</p>

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
sv: Byt namn på album (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
sv: Byt namn på rotalbum (%1)

en: Enter new album name:
sv: Skriv in nytt albumnamn:

en: Scanning albums
sv: Söker igenom album

en: Searches
sv: Sökningar

en: <p>digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional.</p>
sv: <p>Digikam försöker nu starta, men kommer <b>inte</b> att fungera.</p>

en: <p>Failed to open the database.</p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
sv: <p>Misslyckades öppna databasen.</p><p>Du kan inte använda Digikam utan en fungerande databas. Digikam försöker nu starta, men kommer <b>inte</b> att fungera. Kontrollera databasinställningarna i <b>inställningsmenyn</b>.</p>

en: <p>Failed to open the database. Error message from database:</p><p><b>%1</b></p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
sv: <p>Misslyckades öppna databasen. Felmeddelande från databasen:</p><p><b>%1</b></p><p>Du kan inte använda Digikam utan en fungerande databas. Digikam försöker nu starta, men kommer <b>inte</b> att fungera. Kontrollera databasinställningarna i <b>inställningsmenyn</b>.</p>

en: Your database character set has changed since this album was last opened.
    Old character set: %1, new character set: %2
    If you have recently changed your database character set, you need not be concerned.
    Please note that if you switched to a database character set that does not support some of the filenames in your collection, these files may no longer be found in the collection. If you are sure that you want to continue, click 'Yes'. Otherwise, click 'No' and correct your database character set setting before restarting digiKam.
sv: Databasens teckenuppsättning har ändrats sedan förra gången det här albumet öppnades.
    Gammal teckenuppsättning: %1. Ny teckenuppsättning: %2
    Om du nyligen ändrade databasens teckenuppsättning, behöver du inte vara orolig.
    Observera att om du bytte databasens teckenuppsättning så att vissa av filnamnen i samlingen inte längre stöds, kanske inte dessa filer längre hittas i samlingen. Om du är säker på att du vill fortsätta, klicka på 'Ja'. Klicka annars på 'Nej' och rätta databasens teckenuppsättning innan du startar om Digikam.

en: <p>The collection </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> is currently not found on your system.<br/> Please choose the most appropriate  option to handle this situation:</p>
sv: <p>Samlingen </p><p><b>%1</b><br/>(%2)</p><p> hittades för närvarande inte på systemet.<br/> Välj det lämpligaste alternativet för att hantera situationen:</p>

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br/>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br/>The collection is now located at this place:</p>
sv: <p>Samlingen är fortfarande tillgänglig, men identifieraren har ändrats.<br/>Det kan orsakas av återställning av en säkerhetskopia, och ändring av partitionens layout eller filsystemets inställningar.<br/>Samlingen finns nu på följande plats:</p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
sv: Samlingen finns på en lagringsenhet som inte alltid är ansluten. Markera samlingen som en flyttbar samling.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
sv: Gör ingenting nu. Jag skulle vilja lösa problemet senare med inställningsdialogrutan.

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
sv: Samling hittades inte

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
sv: Databaskatalog

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
sv: <p>Du har valt katalogen "%1" som ny plats att lagra databasen. En databasfil från en äldre version av Digikam hittades i katalogen.</p> <p>Skulle du vilja uppgradera den gamla databasfilen och därmed bekräfta att databasfilen verkligen skapades för bilderna i katalogen "%2", eller ignorera den gamla filen och börja med en ny databas?</p>

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
sv: Uppgradera databas

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
sv: Skapa ny databas

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
sv: Ny databaskatalog

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
sv: <p>Du har valt katalogen "%1" som ny plats att lagra databasen. En databasfil från en äldre version av Digikam hittades i katalogen.</p> <p>Skulle du vilja uppgradera den gamla databasfilen, starta med en ny databas, eller kopiera den nuvarande databasen till den här platsen och fortsätta använda den?</p>

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
sv: Kopiera nuvarande databas

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
sv: <p>Du har valt katalogen "%1" som ny plats att lagra databasen. En databasfil från en äldre version av Digikam hittades i katalogen.</p> <p>Skulle du vilja uppgradera den gamla databasfilen eller starta med en ny databas?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
sv: Misslyckades kopiera den gamla databasfilen ("%1") till sin nya plats ("%2"). Försöker uppgradera gamla databaser.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
sv: <p>Du har valt katalogen "%1" som ny plats att lagra databasen.</p><p>Skulle du vilja kopiera den nuvarande databasen till den här platsen och fortsätta använda den, eller starta med en ny databas?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
sv: <p>Du har valt katalogen "%1" som ny plats att lagra databasen. Det finns redan en befintlig databasfil i katalogen.</p> <p>Skulle du vilja använda den befintliga filen som ny databas, eller ta bort den och kopiera nuvarande databas till platsen?</p>

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
sv: Använd befintlig fil

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
sv: Misslyckades säkerhetskopiera den befintliga databasfilen ("%1"). Vägrar ersätta filen utan säkerhetskopia, utan använder den befintliga filen.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
sv: Misslyckades kopiera den gamla databasfilen ("%1") till sin nya plats ("%2"). Startar med en tom databas.

[ctx: @action:button]
en: New database
sv: Ny databas

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
sv: Platsen för samlingen som angavs är ogiltig eller inte tillgänglig för närvarande.

en: No album for collection location: Internal error
sv: Inget album för samlingens plats: Internt fel

en: No parent found for album.
sv: Något överliggande objekt hittades inte för album.

en: Album name cannot be empty.
sv: Albumnamn kan inte vara tomt

en: Album name cannot contain '/'.
sv: Albumnamn kan inte innehålla '/'

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
sv: createPAlbum accepterar inte rotalbumet som överliggande album.

en: An existing album has the same name.
sv: Ett befintligt album har samma namn.

en: Failed to create directory '%1'
sv: Misslyckades skapa katalog '%1'

en: Failed to add album to database
sv: Misslyckades med att lägga till album i databasen

en: No such album
sv: Album finns inte

en: Cannot rename root album
sv: Kan inte byta namn på rotalbum

en: Cannot rename album root album
sv: Kan inte byta namn på rotalbum

en: Album name cannot contain '/'
sv: Albumnamn kan inte innehålla '/'

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
sv: Ett annat album med samma namn finns redan.
    Välj ett annat namn.

en: Failed to rename Album
sv: Misslyckades byta namn på album

en: Cannot edit root album
sv: Kan inte redigera rotalbum

en: No parent found for tag
sv: Inget överliggande objekt hittades för etikett

en: Tag name cannot be empty
sv: Etikettnamn kan inte vara tomt

en: Tag name cannot contain '/'
sv: Etikettnamn kan inte innehålla '/'

en: Tag name already exists
sv: Etikettnamnet finns redan

en: Failed to add tag to database
sv: Misslyckades med att lägga till etikett i databasen.

en: Cannot delete root tag
sv: Kan inte ta bort rotetikett

en: Cannot delete required face tag
sv: Kan inte ta bort nödvändig ansiktsetikett

en: Cannot edit root tag
sv: Kan inte redigera rotetikett

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
sv: En annan etikett med samma namn finns redan.
    Välj ett annat namn.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
sv: Försök att flytta album till ingenstans

en: Cannot move root tag
sv: Kan inte flytta rotetikett

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
sv: En annan etikett med samma namn finns redan.
    Vill du sammanfoga etiketterna?

en: Cannot merge root tag
sv: Kan inte sammanfoga rotetikett

en: Cannot merge required face tag
sv: Kan inte sammanfoga nödvändig ansiktsetikett

en: Only a tag without children can be merged!
sv: Bara en etikett utan underliggande etiketter kan sammanfogas.

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
sv: Vill du sammanfoga etiketten '%1' med '%2'?

en: Don't ask again at this session
sv: Fråga inte igen under sessionen

en: No such tag
sv: Etiketten finns inte

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
sv: Åtgärden kan ta lång tid i bakgrunden.
    Vill du skriva metadata till %1 filer nu?

en: Context menu
sv: Sammanhangsberoende meny

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
sv: Betyg:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
sv: Inget betyg

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Colors:
sv: Färger:

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
sv: Ingen färg

[ctx: @info: color label name]
en: Red
sv: Röd

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: @info: color label name]
en: Green
sv: Grön

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
sv: Grå

[ctx: @info: color label name]
en: Black
sv: Svart

[ctx: @info: color label name]
en: White
sv: Vit

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Picks:
sv: Urval:

[ctx: @info: pick label name]
en: No Pick
sv: Inget urval

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
sv: Kasserad

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
sv: Obestämd

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
sv: Godkänd

[ctx: @info: search label default title]
en: Exported Labels
sv: Exporterade beteckningar

[ctx: @info: search label default title]
en: Labels Album
sv: Betecknar album

en: Expand Selected Nodes
sv: Expandera markerade noder

en: Expand all Albums
sv: Expandera alla album

en: Collapse Selected Recursively
sv: Dra ihop markerade rekursivt

en: Collapse all Albums
sv: Dra ihop alla album

en: Find Duplicates...
sv: Sök duplikat...

en: Scan for Faces
sv: Sök efter ansikten

en: Repair hidden Items
sv: Reparera dolda objekt

en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
sv: Sök efter ansikten

en: Should sub-albums be scanned too?
sv: Ska också delalbum sökas igenom?

[ctx: @title]
en: Labels
sv: Beteckningar

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
sv: Inget betyg

[ctx: @title: pick tree]
en: Pick
sv: Välj

[ctx: @item: pick tree]
en: No Pick
sv: Inget val

[ctx: @item: pick tree]
en: Rejected Item
sv: Kasserat objekt

[ctx: @item: pick tree]
en: Pending Item
sv: Obestämt objekt

[ctx: @item: pick tree]
en: Accepted Item
sv: Godkänt objekt

[ctx: @item: color tree]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @item: color tree]
en: No Color
sv: Ingen färg

[ctx: @item: color tree]
en: Red
sv: Röd

[ctx: @item: color tree]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: @item: color tree]
en: Green
sv: Grön

[ctx: @item: color tree]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: @item: color tree]
en: Gray
sv: Grå

[ctx: @item: color tree]
en: Black
sv: Svart

[ctx: @item: color tree]
en: White
sv: Vit

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
sv: Nytt album

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
sv: Redigera album

[ctx: @label: album properties]
en: "%1"
    Album Properties
sv: "%1"
    Albumegenskaper

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
sv: &Titel:

[ctx: @label: album properties]
en: Set here the new album title
sv: Ange den nya albumtiteln här

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
sv: Ka&tegori:

[ctx: @label: album properties]
en: Ch&ild Of:
sv: Underl&iggande:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
sv: Ru&brik:

[ctx: @label: album properties]
en: Enter album caption here...
sv: Skriv in albumrubrik här...

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
sv: Album&datum:

[ctx: @action: Selects the date of the oldest image]
en: &Oldest
sv: Äl&dsta

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from album.
sv: Använd knappen för att välja datumet för den äldsta bilden i albumet.

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
sv: &Medelvärde

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from album.
sv: Använd knappen för att beräkna medelvärdet av datum för bilder i albumet.

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
sv: Nyaste

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from album.
sv: Använd knappen för att välja datumet för den nyaste bilden i albumet.

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
sv: Nytt album

[ctx: @item: album properties]
en: Selected Album (Default)
sv: Markerat album (förval)

[ctx: @item: top level folder of album]
en: Root of current collection
sv: Nuvarande samlingens rot

[ctx: @info: album properties]
en: Uncategorized Album
sv: Album utan kategori

[ctx: @label: album properties]
en: Create new Album in
    "%1"
sv: Skapa nytt album i
    "%1"

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
sv: Kunde inte beräkna medelvärde

[ctx: @info: album properties]
en: Could not calculate date average for this album.
sv: Kunde inte beräkna medelvärde för albumet.

en: No Album Selected
sv: Inget album markerat

en: No Tag Selected
sv: Ingen etikett markerad

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
sv[0]: 1 etikett markerad
sv[1]: %1 etiketter markerade

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
sv[0]: 1 album markerat
sv[1]: %1 album markerade

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
sv[0]: 1 etikett undantagen
sv[1]: %1 etiketter undantagna

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
sv[0]: 1 album undantaget
sv[1]: %1 album undantagna

[ctx: @title:window]
en: Select Album
sv: Markera album

[ctx: @title]
en: Albums (All)
sv: Album (alla)

[ctx: @title]
en: Tags (0)
sv: Etiketter (0)

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
sv: Markera alla album som ska behandlas.

[ctx: @info]
en: No Album Selected
sv: Inget album markerat

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
sv: Återställ valda album

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
sv: Markera alla etiketter som ska behandlas.

[ctx: @info]
en: No Tag Selected
sv: Ingen etikett markerad

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
sv: Återställ valda etiketter

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
sv: Album (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
sv: Etiketter (alla)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
sv: Etiketter (%1)

en: Create New Album
sv: Skapa nytt album

en: &New Album
sv: &Nytt album

en: Create new album
sv: Skapa nytt album

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
sv: Tyvärr stöder inte Digikam fjärrwebbadresser som samlingar.

en: The selected folder does not exist or is not readable
sv: Den markerade katalogen finns inte eller är inte läsbar

en: There is already a collection containing the folder "%1"
sv: Det finns redan en samling som innehåller katalogen "%1"

en: The storage media can be uniquely identified.
sv: Lagringsmedium har en unik identifiering.

en: The collection is located on your harddisk
sv: Samlingen är placerad på hårddisken

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
sv: Det här är en cd eller dvd som identifieras av etiketten som du kan ange i cd-brännprogrammet. Det finns redan en annan post med samma etikett. Dessa två skiljs åt av filerna i toppkatalogen, lägg därför inte till fler filer på skivan, annars kommer den inte att kännas igen. Använd en unik etikett på skivor i framtiden om du avser att använda dem med Digikam.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
sv: Det här är en cd eller dvd som identifieras av etiketten ("%1") som du har angivit i cd-brännprogrammet. Om du skapar ytterligare skivor i framtiden, kom ihåg att också ge dem en unik etikett.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
sv: Det här är ett flyttbart lagringsmedium som kommer att identifieras av sin beteckning ("%1")

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
sv: Posten identifieras bara av sökvägen där den finns på systemet ("%1"). Några ytterligare särskilda identifikationssätt (UUID, beteckning) är inte tillgängliga.

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
sv: Det är inte möjligt att identifiera den här sökvägens lagringsmedium på datorn. Den läggs till genom att använda filsökvägen som enda identifikation. Det fungerar bra för den lokala hårddisken.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
sv: Du måste montera den delade Samba-katalogen lokalt. Tyvärr stöder inte Digikam för närvarande webbadresser av typen smb://.

en: Your network storage must be set up to be accessible as files and folders through the operating system. digiKam does not support remote URLs.
sv: Nätverkslagring måste vara inställd att kommas åt som filer och kataloger via operativsystemet. Digikam stöder inte fjärrwebbadresser.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
sv: Det finns redan en samling för en delad nätverkskatalog med samma sökväg.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
sv: Den delade nätverkskatalogen kommer att identifieras av sökvägen du markerade. Om sökvägen är tom kommer den delade katalogen anses som inte tillgänglig.

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "UUID"
    Folder "%1" on the volume with the id "%2"
sv: "relativ sökväg" på hårddiskpartition med "UUID"
    Katalog "%1" på volymen med identifieraren "%2"

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "label"
    Folder "%1" on the volume labeled "%2"
sv: "relativ sökväg" på hårddiskpartition med "beteckning"
    Katalog "%1" på volymen med beteckning "%2"

[ctx: @info]
en: Shared directory mounted at "%1"
sv: Delad katalog monterad som "%1"

en: Error opening database backend.
    %1
sv: Fel när databasgränssnitt skulle öppnas.
    %1

en: Error while opening the source database.
sv: Fel när källdatabasen skulle öppnas.

en: Error while opening the target database.
sv: Fel när måldatabasen skulle öppnas.

en: Error while preparing the target database.
sv: Fel när måldatabasen skulle förberedas.

en: Error while scrubbing the target database.
sv: Fel när måldatabasen rengjordes.

en: Create Schema...
sv: Skapa schema...

en: Error while creating the database schema.
sv: Fel när databasschemat skulle skapas.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
sv: Fel vid konvertering av databasen.
    Detaljinformation: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att hantera databasen.
    Följande behörighet saknas:
     %1
    Kontrollera din behörighet för databasen och starta om digiKam.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
sv: Databasen är inte giltig: inställningen "DBVersion" finns inte. Databasens nuvarande schemaversion kan inte verifieras. Försök att starta med en tom databas.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
sv: Databasen har används med en senare version av Digikam och har uppdaterats till en databastyp som inte kan användas med den här versionen. (Det betyder att den här versionen av Digikam är för gammal, eller att databasformatet är för nytt.) Använd den senare versionen av Digikam som du tidigare använt.

en: Failed to create tables in database.
sv: Misslyckades skapa tabeller i databasen.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
sv: Misslyckades skapa en databastransaktion för databasfilen "%1". Det är oväntat. Kontrollera att du kan komma åt filen och att någon annan process inte har låst filen. Om problemet kvarstår kan du få hjälp från Digikam-utvecklarnas e-postlista (se www.digikam.org/support). Ta också en titt på vad Digikam skriver ut på terminalen.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
sv: Uppdateringsprocessen av schemat från version 4 till 6 misslyckades, orsakat av ett fel som inte förväntades. Du kan försöka avlägsna din gamla databas och starta med en tom. (Flytta  i så fall databasfilerna "%1" och "%2" från katalogen "%3".) Troligtvis vill du hellre rapportera felet till Digikam-utvecklarnas e-postlista (se www.digikam.org/support). Ta också en titt på vad Digikam skriver ut på terminalen.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    The cause could be a missing upgrade of the database to the current server version. Now start digiKam again to perform a required upgrade of the database.
sv: Misslyckades uppdatera databasschemat från version %1 till version %2.
    Orsaken kan vara en saknad uppgradering av databasen till aktuell serverversion. Starta nu Digikam igen för att utföra en nödvändig uppgradering av databasen.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    Please read the error messages printed on the console and report this error as a bug at bugs.kde.org.
sv: Misslyckades uppdatera databasschemat från version %1 till version %2.
    Läs felmeddelandena på terminalen och rapportera problemet som ett fel på bugs.kde.org.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
sv: Hittar inte kommandot för att uppdatera databasen. Kontrollera att filen dbconfig.xml för den nuvarande versionen av digiKam är installerad på rätt plats.

en: Updated schema to version %1.
sv: Uppdaterade schemat till version %1.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
sv: Misslyckades kopiera den gamla databasfilen ("%1") till sin nya plats ("%2"). Felmeddelande: "%3". Försäkra dig om att filen kan kopieras, eller ta bort den.

en: Copied database file
sv: Kopierade databasfil

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
sv: Den gamla databasfilen ("%1") har kopierats till en ny plats ("%2") men den kan inte öppnas. Ta bort båda filer och försök igen, genom att börja med en tom databas.

en: Opened new database file
sv: Öppnade ny databasfil

en: Prepared table creation
sv: Förberedde skapa tabeller

en: Created tables
sv: Skapade tabeller

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
sv: Någon sökväg till albumbiblioteket har inte hittats i inställningsfilen. Ger upp uppdateringsprocessen av databastyp. Försök med en tom databas, eller reparera inställningen.

en: There was an error associating your albumLibraryPath ("%1") with a storage volume of your system. This problem may indicate that there is a problem with your installation. If you are working on Linux, check that HAL is installed and running. In any case, you can seek advice from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). The database updating process will now be aborted because we do not want to create a new database based on false assumptions from a broken installation.
sv: Ett fel uppstod när din albumbiblioteksökväg ("%1") skulle associeras med en lagringsvolym på systemet. Felet kan indikera att det finns ett problem med installationen. Om du arbetar på Linux, kontrollera att HAL är installerat och kör. Hur som helst kan du söka råd på Digikam-utvecklarnas e-postlista (se www.digikam.org/support). Uppdateringsprocessen av databasen kommer nu att avbrytas, eftersom vi inte vill skapa en ny databas baserad på felaktiga antaganden från en skadad installation.

en: Configured one album root
sv: Ställde in en albumrot

en: Imported albums
sv: Importerade album

en: Imported images information
sv: Importerade information om bilder

en: Last Search (0.9)
sv: Senaste sökning (0.9)

en: Initialized and imported file suffix filter
sv: Initierade och importerade filändelsefilter

en: Did the initial full scan
sv: Utförde den inledande fullständiga sökningen

en: Imported creation dates
sv: Importerade datum bilderna skapades

en: Imported comments
sv: Importerade kommentarer

en: Imported ratings
sv: Importerade betyg

en: Dropped v3 tables
sv: Kastade tabeller från v3

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
sv: Drivrutinen "SQLITE" för Sqlite3-databaser är inte tillgänglig.
    Digikam beror på drivrutiner som tillhandahålls av Qt::SQL-modulen.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
sv: Drivrutinen "MYSQL" för MySQL-databaser är inte tillgänglig.
    Digikam beror på drivrutiner som tillhandahålls av Qt::SQL-modulen.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
sv: Kunde inte öppna filen inställningsfilen <b>%1</b>. Filen installeras tillsammans med programmet digikam och är absolut nödvändig för att kunna köra digikam. Kontrollera installationen.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
sv: Kunde inte öppna inställningsfilen <b>%1</b>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
sv: XML-koden i inställningsfilen <b>%1</b> är ogiltig och kan inte läsas.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
sv: XML-koden i inställningsfilen <b>%1</b> saknar nödvändigt elementet <icode>%2</icode>

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
sv: XML-koden i inställningsfilen <b>%1</b> saknar nödvändigt element <b>%2</b>

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
sv: En äldre version av inställningsfilen <b>%1</b> hittades. Kontrollera att versionen som gavs ut tillsammans med den versionen av Digikam som kör är installerad.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
sv: Fel när databasen skulle öppnas.
    Digikam kommer att försöka ansluta till databasen igen automatiskt.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:
     %1
sv: <p><b>Ett databasfel uppstod.</b></p>Detaljinformation:
     %1

[ctx: @title]
en: Source Images
sv: Källbilder

[ctx: @title]
en: Image History
sv: Bildhistorik

[ctx: @title]
en: Derived Images
sv: Härledda bilder

[ctx: @title]
en: Related Images
sv: Relaterade bilder

[ctx: @title]
en: Identical Images
sv: Identiska bilder

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
sv: Mellansteg:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
sv: %1
    (originalbild)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
sv: %1
    (källbild)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
sv: Obehandlad bildfil (%1)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
sv[0]: %1 ansikte
sv[1]: %1 ansikten

[ctx: @item: filter model]
en: No face
sv: Inget ansikte

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
sv: Bekräftade

en: No image selected
sv: Ingen bild markerad

en: This is the original image
sv: Det här är originalbilden

en: Database type is not supported.
sv: Databastyp stöds inte.

en: No path to mysql upgrade command set in configuration file.
sv: Ingen sökväg till mysql-uppgraderingskommando finns i inställningsfilen.

en: No path to mysql server command set in configuration file.
sv: Ingen sökväg till mysql-serverkommandot finns i inställningsfilen.

en: No path to mysql administration command set in configuration file.
sv: Ingen sökväg till mysql-administrationskommandot finns i inställningsfilen.

en: No path to mysql initialization command set in configuration file.
sv: Ingen sökväg till mysql-initieringskommandot finns i inställningsfilen.

en: Cannot create directory %1
sv: Kan inte skapa katalogen %1

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
sv: Kunde inte skapa MySQL-serverns inställningsfil.<p>Det betyder att antingen gick det inte att läsa standardinställningsfilen</p><p>%1</p><p>eller gick det inte att skriva målfilen</p><p>%2</p>.

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
sv: Kan inte hitta MySQL-serverns standardinställning (mysql-global.conf).

en: The internal MySQL database is initializing, please wait...
sv: Den interna MySQL-databasen initieras, vänta ...

en: Could not start database initializer.
sv: Kunde inte starta databasinitiering.

en: Could not start database server.
sv: Kunde inte starta databasservern.

en: Invalid database object during database server startup
sv: Ogiltigt databasobjekt under start av databasserver

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
sv: Databasprocessen avslutades oväntat vid initial anslutning.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
sv: Kunde inte ansluta till databasen efter att ha försökt 60 sekunder.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
sv: Misslyckades skapa databas<p>Frågefel: %1</p><p>Databasfel: %2</p>

en: A MySQL database upgrade is in progress, please wait...
sv: En uppgradering av MySQL-databasen pågår, vänta ...

en: Could not upgrade database.
sv: Kunde inte uppgradera databas.

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
sv: %1<p>Körbar fil: %2</p><p>Argument: %3</p><p>Processfel: %4</p>

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
sv: Databasen är inte giltig: inställningen "DBSimilarityVersion" finns inte. Databasens nuvarande schemaversion kan inte verifieras. Försök att starta med en tom databas.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
sv: Databasen har används med en senare version av Digikam och har uppdaterats till en databastyp som inte kan användas med den här versionen. (Det betyder att den här versionen av Digikam är för gammal, eller att databasformatet är för nytt.) Använd den senare versionen av Digikam som du tidigare använt.

[ctx: People on your photos]
en: People
sv: Personer

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
sv: Okända

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
sv: Obekräftade

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
sv: Ignorerade

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
sv: Databasen är inte giltig: inställningen "DBThumbnailsVersion" finns inte. Databasens nuvarande schemaversion kan inte verifieras. Försök att starta med en tom databas.

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
sv: Filkonflikt

en: Files or folders with the same name already exist in the target folder.
    
    What action is applied in the event of a file conflict?
    
    Available options are:
    Rename automatically: conflicting files will be renamed.
    Overwrite automatically: conflicting files will be overwritten.
    Skip automatically: conflicting files will be skipped.
sv: Filer eller kataloger med samma namn finns redan i målkatalogen.
    
    Vilken åtgärd ska utföras i händelse av filer med konflikt?
    
    Tillgängliga alternativ är:
    Byt namn automatiskt: namnet på filer med konflikt ändras.
    Skriv över automatiskt: filer med konflikt skrivs över.
    Hoppa över automatiskt: filer med konflikt hoppas över.

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
sv: Byt namn automatiskt

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
sv: Skriv över automatiskt

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
sv: Hoppa över automatiskt

en: Copy Album
sv: Kopiera album

en: Copy Images
sv: Kopiera bilder

en: Copy Files
sv: Kopiera filer

en: Move Album
sv: Flytta album

en: Move Images
sv: Flytta bilder

en: Move Files
sv: Flytta filer

en: Restore Trash
sv: Återställ från papperskorgen

[ctx: @info]
en: Initializing database...
sv: Initierar databas...

[ctx: @label]
en: Scanning collections, please wait...
sv: Söker igenom samlingar, vänta ...

[ctx: @info]
en: This shows the progress of the scan. During the scan, all files on disk are registered in a database. Note: this dialog can appear automatically if a previous scan of collections have not been fully completed.
sv: Det här visar sökningens förlopp. Under sökningen läggs alla filer på disk i en databas. Observera: Dialogrutan kan visas automatiskt om en tidigare sökning av samlingar inte har slutförts fullständigt.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
sv: Söker igenom samling

en: Error
sv: Fel

en: Preparing collection scan...
sv: Förbereder sökning av samling...

en: Scanning for removed albums...
sv: Söker efter borttagna album...

en: Scanning images in individual albums...
sv: Söker efter bilder i individuella album...

en: Migrate ->
sv: Överför ->

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Progress Information
sv: Förloppsinformation

en: Step Progress
sv: Förloppssteg

en: Overall Progress
sv: Totalt förlopp

en: Database type or location must be different!
sv: Databastyp eller plats måste vara annorlunda.

en: Internal server can only be used once!
sv: Den interna servern kan bara användas en gång.

en: Internal server is not used and is not active!
sv: Den interna servern används inte och är inte aktiv.

en: Database copied successfully.
sv: Databas kopierad med lyckat resultat.

en: Database conversion canceled.
sv: Databaskonvertering avbruten.

en: Step Progress (%1)
sv: Förloppssteg (%1)

en: Database Configuration
sv: Databasinställning

en: Mysql Internal
sv: Intern MySQL

en: MySQL Server
sv: MySQL-server

en: <p>Select here the type of database backend.</p><p><b>SQlite</b> backend is for local database storage with a small or medium collection sizes. It is the default and recommended backend for collections with less than 100K items.</p>
sv: <p>Välj typ av databasgränssnitt.</p><p>Gränssnittet <b>SQLite</b> är till för lokal databaslagring med små eller mellanstora samlingsstorlekar. Det är det normala och rekommenderade gränssnittet för samlingar med färre än 100 000 objekt.</p>

en: <p><b>MySQL Internal</b> backend is for local database storage with huge collection sizes. This backend is recommend for local collections with more than 100K items.</p>
sv: <p>Gränssnittet <b>Intern MySQL</b> är för lokal databaslagring med mycket stora samlingsstorlekar. Gränssnittet rekommenderas för lokala samlingar med fler än 100 000 objekt.</p>

en: <p><b>MySQL Server</b> backend is a more robust solution especially for remote and shared database storage. It is also more efficient to manage huge collection sizes with more than 100K items.</p>
sv: <p>Gränssnittet <b>MySQL-server</b> är en robustare lösning, särskilt med lagring i fjärrdatabaser och delade databaser. Det är också effektivare för att hantera samlingsstorlekar med fler än 100 000 objekt.</p>

en: <p>Set here the location where the database files will be stored on your system. There are four databases: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, one to store faces recognition metadata, and one to store similarity fingerprints.<br/>Write access is required to be able to edit image properties.</p><p>Databases are digiKam core engines. Take care to use a place hosted by fast hardware (eg. SSD or NVMe) with enough free space especially for thumbnails database.</p><p>Note: a remote file system such as NFS, cannot be used here. For performance reasons, it is also recommended not to use network storage media.</p><p></p>
sv: <p>Ställ in platsen där databasfiler kommer att lagras på datorn. Det finns fyra databaser: en för alla samlingsegenskaper, en för att lagra komprimerade miniatyrbilder, en för att lagra metadata för ansiktsigenkänning, och en för att lagra likhetsfingeravtryck.<br/>Skrivåtkomst krävs för att kunna redigera bildernas egenskaper.</p><p>Databaser är kärnan i Digikams gränssnitt. Var noga med att använda en plats som finns på snabb hårdvara (t.ex. SSD eller NVMe), med tillräckligt ledigt utrymme, särskilt för miniatyrbildsdatabasen.</p><p>Observera: Ett delat filsystem, som NFS, kan inte kan användas här. Av prestandaskäl rekommenderas också att inte använda nätverkslagringsmedia.</p><p></p>

en: Enable WAL mode for the databases
sv: Aktivera loggskrivning i förväg för databaserna

en: The WAL (Write-Ahead Log) mode is significantly faster in most scenarios on supported systems.
sv: Loggskrivning i förväg (WAL) är signifikant snabbare i de flesta fall på system som stöder det.

en: Write-Ahead Log is a mode to use a roll-forward journal that records transactions that have been committed but not yet applied to the databases. It uses an auxiliary journalized file to host structures for recovery transactions during a crash. The changes are first recorded in the log, before the changes are written to the database. This made database requests atomic and robust in extensive and critical use cases.
sv: Loggskrivning i förväg är en metod för att använda en framåtriktad journal som lagrar transaktioner som har genomförts men inte ännu applicerats i databaserna. Det använder en hjälpfil med journal för att vara värd för återhämtning av transaktioner vid en krasch. Ändringarna lagras först i loggen innan de skrivs till databasen. Det gör en databasbegäran odelbar och robust i omfattande och kritiska användarfall.

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
sv: <p>Här kan platser där MySQL-binärverktyg finns ställas in. Digikam försöker hitta binärprogrammen automatiskt om de redan är installerade på datorn.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
sv: MySQL-binärprogram

en: Host Name:
sv: Värddatornamn:

en: Set the host computer name
sv: Ange värddatorns namn

en: This is the computer name running MySQL server.
    This can be "localhost" for a local server, or the network computer
    name (or IP address) in case of remote computer.
sv: Det här är namnet på datorn som kör MySQL-servern.
    Det kan vara "localhost" för en lokal server, eller datorns
    nätverksnamn (eller IP-adress) i fallet med en annan dator.

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Connect options:</a>
sv: <a href="https://doc.qt.io/qt-5/qsqldatabase.html#setConnectOptions">Anslutningsalternativ:</a>

en: Set the database connection options
sv: Ange alternativ för databasanslutningen

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
sv: Ange MySQL-serverns anslutningsalternativ.
    Bara för avancerade användare.

en: User:
sv: Användare:

en: Set the database account name
sv: Ange databasens kontonamn

en: Set the MySQL server account name used
    by digiKam to be connected to the server.
    This account must be available on the remote
    MySQL server when database have been created.
sv: Ange kontonamn på MySQL-servern som används
    av Digikam för att ansluta till servern.
    Kontot måste vara tillgängligt på MySQL-fjärrservern
    när databasen har skapats.

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
sv: Ange kontonamn på MySQL-servern som används
    av Digikam för att ansluta till servern.
    Fältet kan lämnas tomt för att använda ett konto utan lösenord.

en: Host Port:
sv: Värddatorport:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
sv: Ange värddatorns port.
    Oftast använder MySQL-servern normalt port nummer 3306.

en: Check Connection
sv: Kontrollera anslutning

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
sv: Utför en enkel databasanslutning för att se om de nuvarande inställningarna av MySQL-servern är lämpliga.

en: Core Db Name:
sv: Namn på huvuddatabasen:

en: Set the core database name
sv: Ange huvuddatabasens namn

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
sv: Huvuddatabasen är det främsta lagringsstället i Digikam, använt
    för att lagra album, objekt och metadata för sökningar.

en: Thumbs Db Name:
sv: Namn på miniatyrbildsdatabas:

en: Set the thumbnails database name or folder
sv: Ange miniatyrbildsdatabasens namn eller katalog

en: The thumbnails database is used by digiKam to host
    image thumbs with wavelets compression images.
    This one can use quickly a lots of space,
    especially if you have huge collections.
    Choose a local folder to use a SQLite database.
sv: Miniatyrbildsdatabasen används av Digikam
     för att hantera miniatyrbilder med wavelet-
    komprimerade bilder. Den kan använda en
    hel del utrymme, särskilt om samlingarna
    är mycket stora.

en: Face Db Name:
sv: Namn på ansiktsdatabas:

en: Set the face database name
sv: Ange ansiktsdatabasens namn

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
sv: Ansiktsdatabasen används av Digikam för att hantera
    bildhistogram avsedda för ansiktsigenkänningsprocessen.
    Den kan snabbt använda mycket utrymme, särskilt om det finns
    många bilder med detekterade och etiketterade människoansikten.

en: Similarity Db Name:
sv: Likhetsdatabasnamn:

en: Set the similarity database name
sv: Ange likhetsdatabasens namn

en: The similarity database is used by digiKam to host
    image Haar matrix data for the similarity search.
sv: Likhetsdatabasen används av Digikam för att lagra
    bildernas Haar-matrisdata för likhetssökning.

en: Default Settings
sv: Standardinställningar

en: Reset database names settings to common default values.
sv: Återställ inställningarna av databasnamn till vanliga standardvärden.

en: Remote Server Settings
sv: Inställningar av fjärrserver

en: Database Server Instructions
sv: Instruktioner om databasserver

en: <p>digiKam expects that database is already created with a dedicated user account. This user name <i>digikam</i> will require full access to the database.<br/>If your database is not already set up, you can use the following SQL commands (after replacing the <b><i>password</i></b> with the correct one).</p>
sv: <p>Digikam förväntar sig att databasen redan har skapats med ett dedikerat användarkonto. Användarnamnet <i>digikam<br> kräver fullständig åtkomst till database.<br/> Om databasen inte redan är inställd, kan du använda följande SQL-kommandon (efter att ha ersatt <b><i>lösenord</i></b> med det riktiga).</p>

en: <p>Note: with a Linux server, a database can be initialized following the commands below:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Enter SQL code to Mysql prompt in order to init digiKam databases with grant privileges (see behind)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTE: If you have problems with a MySQL server on Ubuntu based Linux system, use the addition command in the mysql prompt to be able to create MySQL triggers.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTE: If you have an enormous collection, you should start MySQL server with mysql --max_allowed_packet=128M OR in my.ini or ~/.my.cnf, change the settings</p>
sv: <p>Observera: Med en Linux-server kan en databas initieras enligt nedanstående kommandon:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Mata in SQL-kod efter MySQL-prompten för att initiera Digikam-databaser och ge privilegier (se tidigare)</p><p>...</p><p>quit</p><p>Observera: Om du har problem med en MySQL-server på ett Ubuntu-baserat Linux-system, använd det ytterligare kommandot efter MySQL-prompten för att kunna skapa MySQL-triggers:<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>Observera: Om du har en mycket stor samling måste du starta MySQL-servern med mysql --max_allowed_packet=128M eller ändra inställningarna i my.ini eller ~/.my.cnf</p>

en: Requirements
sv: Krav

en: Database Server Technical Details
sv: Teknisk information om databasserver

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
sv: <p>Använd den här inställningsvyn för att ange all information för att ansluta till en <a href="https://sv.wikipedia.org/wiki/MySQL">MySQL-databasserver</a> (eller <a href="https://sv.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) på en annan dator via nätverket. Liksom med den interna SQLite- och MySQL-servern, lagras tre databaser på servern: en för samlingsegenskaper, en för att lagra komprimerade miniatyrbilder, och en för att lagra metadata för ansiktsigenkänning.</p><p>I motsats till den interna SQLite- och MySQL-servern går det att anpassa databasnamnen för att förenkla säkerhetskopiering.</p><p>Databaser är kärnan i Digikams gränssnitt. Var noga med att använda en snabb nätverkslänk mellan klienten och servern, för att undvika prestandaproblem. Det rekommenderas också att använda en plats som finns på snabb hårdvara (som <a href="https://sv.wikipedia.org/wiki/SSD-minne">SSD</a>), med tillräckligt ledigt utrymme, särskilt för miniatyrbildsdatabasen, även om data komprimeras med wavelet-bildformatet <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>Databaserna måste skapas på fjärrservern av systemadministratören. Se fliken <b>Krav</b> för detaljerad information.</p>

en: Documentation
sv: Dokumentation

en: Thumbs Db Folder:
sv: Katalog för miniatyrbildsdatabas:

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
sv: Test av databasanslutning

en: Database connection test successful.
sv: Test av databasanslutning lyckades.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
sv: Test av databasanslutning lyckades inte.<p>Felet är: %1</p>

en: The server hostname is empty
sv: Serverns värddatornamn är tomt

en: The server user name is empty
sv: Serverns användarnamn är tomt

en: The core database name is empty
sv: Huvuddatabasens namn är tomt

en: The thumbnails database name is empty
sv: Miniatyrbildsdatabasens namn är tomt

en: The face database name is empty
sv: Ansiktsdatabasens namn är tomt

en: The similarity database name is empty
sv: Likhetsdatabasens namn är tomt

en: This path was set as a command lineoption (--database-directory).
sv: Sökvägen ställdes in med en kommandoradsväljare (--database-directory).

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
sv: Databasinställning

en: The database names configuration is not valid. Error is <br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
sv: Databasnamnens inställning är inte giltig. Felet är <br/><p>%1</p><br/>Kontrollera inställningen.

en: Testing database connection has failed with error<br/><p>%1</p><br/>Please check your configuration.
sv: Test av databasanslutningen har misslyckats med felet<br/><p>%1</p><br/>Kontrollera inställningen.

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
sv: Du måste välja en katalog som Digikam kan använda att lagra information och metadata i en databasfil.

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
sv: Skapa databaskatalog?

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
sv: <p>Katalogen du valde att innehålla databasfilen verkar inte finnas:</p><p><b>%1</b></p>Vill du att Digikam ska skapa den åt dig?

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
sv: Misslyckades skapa databaskatalog

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
sv: <p>Digikam kunde inte skapa katalogen att innehålla databasfilen.
    Välj en annan plats.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
sv: Ingen skrivåtkomst till databas

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br/>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
sv: <p>Det verkar inte som om du har skrivåtkomst till katalogen som är vald att innehålla databasfilen.<br/>Välj en annan plats.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
sv: Databasstatistik

en: Count
sv: Antal

en: Videos
sv: Videor

en: Audio
sv: Ljud

en: Total Items
sv: Totalt antal objekt

en: Database backend
sv: Databasgränssnitt

en: Database Path
sv: Databassökväg

en: Database internal server
sv: Intern databasserver

[ctx: @info: database server]
en: Yes
sv: Ja

en: Database internal server Path
sv: Intern databasserversökväg

en: Host Name
sv: Värddatornamn

en: Host Port
sv: Värddatorport

en: User account
sv: Användarkonto

en: Connect options
sv: Anslutningsalternativ

en: Core Db name
sv: Namn på huvuddatabasen

en: Thumbs Db name
sv: Namn på miniatyrbildsdatabas

en: Face Db name
sv: Namn på ansiktsdatabas

en: Database locale
sv: Databaslandsinställning

[ctx: @info: total number of items]
en: total
sv: totalt

en: This binary file is used to manage a dedicated instance of MariaDB server.
sv: Binärfilen används för att hantera en dedicerad instans av MariaDB-servern.

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
sv: Binärfilen används för att initiera MariaDB-datafiler för databasen.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
sv: Binärfilen används för att starta en dedicerad instans av MariaDB-servern.

en: This binary file is used to upgrade the database to current server version.
sv: Binärfilen används för att uppgradera databasen till aktuell serverversion.

en: Thumb
sv: Miniatyrbild

en: List of items that are about to be deleted.
sv: Lista med objekt som nu kommer att tas bort.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
sv: Det här är listan med objekt som nu kommer att tas bort.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
sv: Om markerad, tas filer bort fullständigt istället för att placeras i papperskorgen.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
sv: <p>Om rutan markeras, kommer objekt att <b>tas bort fullständigt</b> istället för att flyttas till papperskorgen.</p><p><em>Använd alternativet med försiktighet</em>: De flesta filsystem kan inte återställa borttagna objekt på ett tillförlitligt sätt.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
sv: &Ta bort objekt istället för att flytta dem till papperskorgen

en: Do not &ask again
sv: &Fråga inte igen

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
sv: Om markerad, visas inte längre dialogrutan och objekt kommer att tas bort omedelbart och permanent.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
sv: Om markerad, visas inte längre dialogrutan och objekt flyttas direkt till papperskorgen.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
sv: Om markerad, visas inte längre dialogrutan och objekt flyttas direkt till papperskorgen.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
sv: Om markerad, visas inte längre dialogrutan och objekt flyttas direkt till papperskorgen.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
sv: Följande objekt kommer att <b>tas bort fullständigt</b> från hårddisken.

en: These items will be moved to Trash.
sv: Följande album kommer att flyttas till papperskorgen.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
sv[0]: <b>1</b> objekt markerad.
sv[1]: <b>%1</b> objekt markerade.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
sv: Följande album kommer att <b>tas bort fullständigt</b> från hårddisken.

en: These albums will be moved to Trash.
sv: Följande album kommer att flyttas till papperskorgen.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
sv[0]: <b>1</b> album markerat.
sv[1]: <b>%1</b> album markerade.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
sv: <p>Följande album kommer att <b>tas bort fullständigt</b> från hårddisken.</p><p>Observera att <b>alla delalbum</b> ingår i listan och också kommer att tas bort fullständigt.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
sv: <p>Följande album kommer att flyttas till papperskorgen.</p><p>Observera att <b>alla delalbum</b> ingår i listan och kommer också att flyttas till papperskorgen.</p>

en: &Move to Trash
sv: &Flytta till papperskorg

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Items
sv: Ska just ta bort markerade objekt

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Albums
sv: Ska just ta bort markerade album

en: Do not show this message again
sv: Visa inte det här meddelandet igen

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Do not ask again
sv: Fråga inte igen

[ctx: @title:window]
en: Settings for Saving Image File
sv: Inställningar för att spara bildfiler

[ctx: @title:window]
en: Color Profile Info - %1
sv: Färgprofilinformation - %1

en: Select an Item
sv: Markera ett objekt

en: Select Items
sv: Markera objekt

en: <i>Preview:</i>
sv: <i>Förhandsgranskning:</i>

en: <i>Make:</i>
sv: <i>Märke:</i>

en: <i>Model:</i>
sv: <i>Modell:</i>

en: <i>Created:</i>
sv: <i>Skapad:</i>

en: <i>Aperture:</i>
sv: <i>Bländare:</i>

en: <i>Focal:</i>
sv: <i>Fokallängd:</i>

en: <i>Exposure:</i>
sv: <i>Exponeringstid:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
sv: <i>Känslighet:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
sv: <i>Proportion:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
sv: <i>Ljudbithastighet:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
sv: <i>Ljudkanaltyp:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
sv: <i>Ljudkodare:</i>

en: <i>Duration:</i>
sv: <i>Längd:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
sv: <i>Bildfrekvens:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
sv: <i>Videokodare:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
sv: Delade bibliotek och komponentinformation

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

en: Items List
sv: Objektlista

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @item: component is not available/supported]
en: No
sv: Nej

[ctx: @title]
en: Features
sv: Funktioner

[ctx: @title]
en: Libraries
sv: Bibliotek

[ctx: @info: version]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @item: component info]
en: Manifests
sv: Manifest

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
sv: Inställning av OpenCV

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @info: tri state]
en: No
sv: Nej

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @title:window]
en: List of Supported RAW Cameras
sv: Lista över stöd för kameror med obehandlade bilder

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list
sv[0]: Använder LibRaw version %2<br/>1 modell i listan
sv[1]: Använder LibRaw version %2<br/>%1 modeller i listan

en: Using LibRaw version %2<br/>1 model on the list (found: %3) | Using LibRaw version %2<br/>%1 models on the list (found: %3)
sv[0]: Använder LibRaw version %2<br/>1 modell i listan (hittade: %3)
sv[1]: Använder LibRaw version %2<br/>%1 modeller i listan (hittade: %3)

[ctx: @title:window]
en: List of Detected Hardware
sv: Lista över detekterad maskinvara

[ctx: @label]
en: %1 uses Solid framework version %2
    to detect and manage devices from your computer.
    Press "Refresh" to update list if you plug a removable device.
sv: %1 använder Solid ramverk version %2
    för att detektera och hantera datorns enheter.
    Klicka på "Uppdatera" för att uppdatera listan om en flyttbar enhet kopplas in.

[ctx: @title]
en: Hotplug Device Events
sv: Inkopplingshändelser

[ctx: @title]
en: Devices List
sv: Enhetslista

[ctx: @action]
en: Refresh
sv: Uppdatera

[ctx: @item: universal device ID]
en: Udi
sv: UDI

[ctx: @item: device property]
en: empty
sv: tom

[ctx: @item: parent device ID]
en: Parent Udi
sv: Överliggande UDI

[ctx: @item: device property]
en: none
sv: ingen

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
sv: Tillverkare

[ctx: @item: device name]
en: Product
sv: Produkt

[ctx: @item: device description]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @item: device status]
en: States
sv: Tillstånd

[ctx: @item]
en: Non-portable info
sv: Icke-portabel information

[ctx: @item]
en: New Device Added
sv: Ny enhet tillagd

[ctx: @info: device property]
en: none
sv: ingen

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
sv: Tillverkare

[ctx: @info: device property]
en: empty
sv: tom

[ctx: @item]
en: Device Removed
sv: Enhet borttagen

[ctx: @item]
en: Udi
sv: UDI

en: Desktop Browser
sv: Skrivbordsbläddrare

en: Open Home page with default desktop Web browser
sv: Öppna hemsidan med förvald skrivbordsbläddrare

en: Cannot load page %1
sv: Kan inte läsa in sidan %1

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
sv: Gråskala

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
sv: Monokrom

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
sv: Indexerad

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
sv: Okalibrerad (obehandlad)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Auto Equalize
sv: Utjämna automatiskt

en: Auto Normalize
sv: Normalisera automatiskt

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
sv: Filtrera ljusstyrka, kontrast, gamma

en: Set here the gamma adjustment of the image.
sv: Ställ in bildens gammajustering här.

en: Black & White / Sepia Filter
sv: Svartvitt och sepiafilter

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
sv: Vanlig

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
sv: <b>Vanlig</b>: <p>Simulera en vanlig svartvit film.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
sv: <b>Agfa 200X</b>: <p>Simulera Agfa 200X svartvit film med ISO-värde 200.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
sv: <b>Agfa Pan 25</b>: <p>Simulera Agfa Pan svartvit film med ISO-värde 25.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
sv: <b>Agfa Pan 100</b>: <p>Simulera Agfa Pan svartvit film med ISO-värde 100.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
sv: <b>Agfa Pan 400</b>: <p>Simulera Agfa Pan svartvit film med ISO-värde 400.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
sv: <b>Ilford Delta 100</b>: <p>Simulera Ilford Delta svartvit film med ISO-värde 100.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
sv: <b>Ilford Delta 400</b>: <p>Simulera Ilford Delta svartvit film med ISO-värde 400.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
sv: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>: <p>Simulera Ilford Delta 400 Pro svartvit film med ISO-värde 3200.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
sv: <b>Ilford FP4 Plus</b>: <p>Simulera Ilford FP4 Plus svartvit film med ISO-värde 125.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
sv: <b>Ilford HP5 Plus</b>: <p>Simulera Ilford HP5 Plus svartvit film med ISO-värde 400.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
sv: <b>Ilford PanF Plus</b>: <p>Simulera Ilford PanF Plus svartvit film med ISO-värde 50.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
sv: <b>Ilford XP2 Super</b>: <p>Simulera Ilford XP2 Super svartvit film med ISO-värde 400.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
sv: <b>Kodak Tmax 100</b>: <p>Simulera Kodak Tmax svartvit film med ISO-värde 100.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
sv: <b>Kodak Tmax 400</b>: <p>Simulera Kodak Tmax svartvit film med ISO-värde 400.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
sv: <b>Kodak TriX</b>: <p>Simulera Kodak TriX svartvit film med ISO-värde 400.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
sv: Ilford SPX 200 (infraröd)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
sv: <b>Ilford SPX 200</b>: <p>Simulera Ilford SPX infraröd film med ISO-värde 200.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
sv: Ilford SPX 400 (infraröd)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
sv: <b>Ilford SPX 400</b>: <p>Simulera Ilford SPX infraröd film med ISO-värde 400.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
sv: Ilford SPX 800 (infraröd)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
sv: <b>Ilford SPX 800</b>: <p>Simulera Ilford SPX infraröd film med ISO-värde 800.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
sv: Kodak HIE (infraröd)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
sv: <b>Kodak HIE</b>: <p>Simulera Kodak HIE infraröd film.</p>

en: No Lens Filter
sv: Inget linsfilter

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
sv: <b>Inget linsfilter</b>:<p>Använd inget linsfilter för att återge bilden.</p>

en: Green Filter
sv: Grönfilter

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
sv: <b>Svartvitt med grönfilter</b>:<p>Simulera svartvit filmexponering med användning av ett grönt filter. Det är användbart för alla scenerier, särskilt porträtt fotograferade med himmelsbakgrund.</p>

en: Orange Filter
sv: Orangefilter

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
sv: <b>Svartvitt med orangefilter</b>: <p>Simulera svartvit filmexponering med användning av ett orange filter. Det förbättrar landskap, havsscener och flygfotografering.</p>

en: Red Filter
sv: Rödfilter

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
sv: <b>Svartvitt med rödfilter</b>: <p>Simulera svartvit filmexponering med användning av ett rött filter. Det skapar dramatiska himmelseffekter och simulera månljusscener under dagtid.</p>

en: Yellow Filter
sv: Gulfilter

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
sv: <b>Svartvitt med gulfilter</b>: <p>Simulera svartvit filmexponering med användning av ett gult filter. Det har naturligast korrigering av toner, och förbättrar kontrast. Idealiskt för landskap.</p>

en: Yellow-Green Filter
sv: Gulgrönfilter

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
sv: <b>Svartvitt med gulgrönfilter</b>: <p>Simulera svartvit filmexponering med användning av ett gulgrönt filter. Ett gulgrönt filter är mycket effektivt vid utomhusporträtt, eftersom rött återges mörkt, medan grönt verkar ljusare. Utmärkt för att korrigera hudtoner, framhäva ansiktsuttryck i närbilder och framhålla en känsla av vitalitet. Filtret är också mycket effektivt för inomhusporträtt i wolframljus.</p>

en: Blue Filter
sv: Blåfilter

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
sv: <b>Svartvitt med blåfilter</b>: <p>Simulera svartvit filmexponering med användning av ett blått filter. Det förstärker dis och dimma. Används för färgöverförings- och kontrasteffekter.</p>

en: Strength:
sv: Styrka:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
sv: Ställ in linsfiltrets styrkejustering här.

en: No Tone Filter
sv: Inget toningsfilter

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
sv: <b>Inget toningsfilter</b>:<p>Använd inget toningsfilter på bilden.</p>

en: Sepia Filter
sv: Sepiafilter

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
sv: <b>Svartvitt med sepiaton</b>: <p>Ger varma dagrar och mellantoner medan skuggor blir något kallare. Mycket lik processen där ett papper bleks och framkallas igen i en sepiatoning.</p>

en: Brown Filter
sv: Brunfilter

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
sv: <b>Svartvitt med brun ton</b>: <p>Det här filtret är neutralare än sepiaton filtret.</p>

en: Cold Filter
sv: Kallt filter

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
sv: <b>Svartvitt med kall ton</b>: <p>Börja subtilt och duplicera framkallning på ett svartvitt papper med kall ton, som bromidförstoringspapper.</p>

en: Selenium Filter
sv: Selenfilter

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
sv: <b>Svartvitt med selenton</b>: <p>Effekten duplicerar traditionell kemisk selentoning som görs i mörkrum.</p>

en: Platinum Filter
sv: Platinafilter

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
sv: <b>Svartvitt med platinaton</b>: <p>Effekten duplicerar traditionell kemisk platinatoning som görs i mörkrum.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
sv: <b>Svartvitt med grön ton</b>: <p>Effekten kallas också för Verdante.</p>

en: Lens Filters
sv: Linsfilter

en: Tone
sv: Ton

en: Luminosity
sv: Ljusstyrka

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Load
sv: Fil att läsa in för inställningar av svartvitt

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
sv: "%1" är inte en textfil med inställningar av svartvitt.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
sv: Kan inte läsa inställningar av svartvitt från textfilen.

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Save
sv: Fil att spara med inställningar av svartvitt

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
sv: Kan inte spara inställningar av svartvitt i textfilen.

en: Infrared Filter
sv: Infrarött filter

en: Channel Mixer Tool
sv: Verktyg för kanalblandning

[ctx: @label]
en: Output Channel:
sv: Utdatakanal:

[ctx: @item: color]
en: Red
sv: Röd

[ctx: @item: color]
en: Green
sv: Grön

[ctx: @item: color]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
sv: Röd (%):

[ctx: @info]
en: Select the red color gain, as a percentage, for the current channel.
sv: Välj röd färgförstärkning, i procent, för nuvarande kanal.

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
sv: Grön (%):

[ctx: @info]
en: Select the green color gain, as a percentage, for the current channel.
sv: Välj grön färgförstärkning, i procent, för nuvarande kanal.

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
sv: Blå (%):

[ctx: @info]
en: Select the blue color gain, as a percentage, for the current channel.
sv: Välj blå färgförstärkning, i procent, för nuvarande kanal.

[ctx: @option]
en: &Reset
sv: Åte&rställ

[ctx: @info]
en: Reset color channels' gains settings from the currently selected channel.
sv: Återställ färgkanalernas förstärkningsinställningar från nuvarande markerad kanal.

[ctx: @option]
en: Preserve luminosity
sv: Bevara ljusstyrka

[ctx: @info]
en: Enable this option is you want preserve the image luminosity.
sv: Aktivera alternativet om du vill bevara bildens ljusstyrka.

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
sv: Monokrom

[ctx: @info: help]
en: Use "Monochrome" mode to convert color picture to Black and White:
    The "red channel" modifies the contrast of photograph.
    The "green channel" enhances or reduces the details level of photograph.
    The "blue channel" affects the noise of photograph.
    Note: in this mode, the histogram will display only luminosity values.
sv: Använd läget "Monokrom" för att konvertera färgbild till svartvit:
    Den "röda kanalen" ändrar fotografiets kontrast.
    Den "gröna kanalen" ökar eller reducerar fotografiets detaljrikedom.
    Den "blåa kanalen" påverkar fotografiets kornighet.
    Observera: Med detta läge visar histogrammet bara ljusstyrka.

[ctx: @info: progress]
en: Total: %1 (%)
sv: Totalt: %1 (%)

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Gains Mixer File to Load
sv: Välj Gimp förstärkningsblandningsfil att läsa in

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the Gains Mixer text file.
sv: Kan inte läsa inställningar från textfilen för förstärkningsblandning.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Gains Mixer File to Save
sv: Gimp förstärkningsblandningsfil att spara

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the Gains Mixer text file.
sv: Kan inte spara inställningar i textfilen för förstärkningsblandning.

en: Tonality Filter
sv: Färgtonsfilter

en: Color Balance Tool
sv: Verktyg för färgbalans

[ctx: @label: color]
en: Cyan
sv: Turkos

[ctx: @info]
en: Set here the cyan/red color adjustment of the image.
sv: Ställ in bildens färgjustering för turkos och rött här.

[ctx: @label: color]
en: Red
sv: Röd

[ctx: @info]
en: Set here the magenta/green color adjustment of the image.
sv: Ställ in bildens färgjustering för magenta och grönt här.

[ctx: @label: color]
en: Green
sv: Grön

[ctx: @label: color]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: @label: color]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: @info]
en: Set here the yellow/blue color adjustment of the image.
sv: Ställ in bildens färgjustering för gult och blått här.

en: Curve free mode
sv: Fritt kurvläge

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
sv: Med den här knappen kan du rita kurvan med frihand genom att använda musen.

en: Curve smooth mode
sv: Jämnt kurvläge

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
sv: Med den här knappen begränsas kurvtypen att vara en jämn linje med sträckning.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
sv: Med den här knappen kan du hämta färgen från originalbilden som används för att ställa in utjämningskurvpunkten <b>skuggton</b> för kanalerna röd, grön, blå och ljusstyrka.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
sv: Med den här knappen kan du hämta färgen från originalbilden som används för att ställa in utjämningskurvpunkten <b>mellanton</b> för kanalerna röd, grön, blå och ljusstyrka.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
sv: Med den här knappen kan du hämta färgen från originalbilden som används för att ställa in utjämningskurvpunkten <b>dager</b> för kanalerna röd, grön, blå och ljusstyrka.

en: Resets channel/channels curves' values.
sv: Återställer värden för kanalen eller kanalernas kurvor.

en: If you press this button, custom menu will appear: First option will reset current channel. Second option will reset all channels.
sv: Om du klickar på knappen visas en anpassad meny: Det första alternativet återställer aktuell kanal. Det andra alternativet återställer alla kanaler.

en: Reset &Channel
sv: Återställ &kanal

en: Reset &All
sv: Återställ &alla

en: Adjust Curves
sv: Justera kurvor

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
sv: Välj Gimp kurvtextfil att läsa in

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
sv: Kan inte läsa från Gimp kurvtextfilen.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Curves File to Save
sv: Gimp kurvtextfil att spara

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
sv: Kan inte spara Gimp kurvtextfil.

en: Loading image...
sv: Läser in bild...

en: Histogram calculation...
sv: Histogramberäkning...

en: Histogram
    calculation
    failed.
sv: Histogram
    beräkning
    misslyckades.

en: Border Tool
sv: Kantverktyg

[ctx: solid border type]
en: Solid
sv: Heldragen

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
sv: Fasad

en: Decorative Pine
sv: Dekorativ tall

en: Decorative Wood
sv: Dekorativt trä

en: Decorative Paper
sv: Dekorativt papper

en: Decorative Parquet
sv: Dekorativ parkett

en: Decorative Ice
sv: Dekorativ is

en: Decorative Leaf
sv: Dekorativa löv

en: Decorative Marble
sv: Dekorativ marmor

en: Decorative Rain
sv: Dekorativt regn

en: Decorative Craters
sv: Dekorativa kratrar

en: Decorative Dried
sv: Dekorativt torkat

en: Decorative Pink
sv: Dekorativt rosa

en: Decorative Stone
sv: Dekorativ sten

en: Decorative Chalk
sv: Dekorativ krita

en: Decorative Granite
sv: Dekorativ granit

en: Decorative Rock
sv: Dekorativa stenar

en: Decorative Wall
sv: Dekorativ mur

en: Select the border type to add around the image here.
sv: Välj kanttyp att lägga till omkring bilden här.

en: Preserve Aspect Ratio
sv: Bevara proportion

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
sv: Aktivera alternativet om du vill bevara bildens proportion. Om det är aktiverat, anges kantbredden som ett procentvärde av bildstorleken, annars anges kantbredden som bildpunkter.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
sv: Ställ in kantbredd som ett procentvärde av bildens storlek här.

en: Width (pixels):
sv: Bredd (bildpunkter):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
sv: Välj kantbredd i bildpunkter att lägga till omkring bilden.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
sv: Första:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
sv: Andra:

en: Set here the foreground color of the border.
sv: Ställ in kantens förgrundsfärg här.

en: Set here the Background color of the border.
sv: Ställ in kantens bakgrundsfärg här.

en: Set here the color of the main border.
sv: Ställ in huvudkantens färg här.

en: Set here the color of the line.
sv: Ställ in linjens färg här.

en: Set here the color of the upper left area.
sv: Ställ in färgen för det övre vänstra området här.

en: Set here the color of the lower right area.
sv: Ställ in färgen för det nedre högra området här.

en: Set here the color of the first line.
sv: Ställ in den första linjens färg här.

en: Set here the color of the second line.
sv: Ställ in den andra linjens färg här.

en: Texture Filter
sv: Strukturfilter

[ctx: @item: texture type]
en: Paper
sv: Papper

[ctx: @item: texture type]
en: Paper 2
sv: Papper 2

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
sv: Tyg

[ctx: @item: texture type]
en: Burlap
sv: Säckväv

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks
sv: Tegelstenar

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks 2
sv: Tegelstenar 2

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
sv: Duk

[ctx: @item: texture type]
en: Marble
sv: Marmor

[ctx: @item: texture type]
en: Marble 2
sv: Marmor 2

[ctx: @item: texture type]
en: Blue Jean
sv: Blåjeans

[ctx: @item: texture type]
en: Cell Wood
sv: Cellträ

[ctx: @item: texture type]
en: Metal Wire
sv: Metalltråd

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
sv: Vägg

[ctx: @item: texture type]
en: Moss
sv: Mossa

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
sv: Sten

[ctx: @info]
en: Set here the texture type to apply to image.
sv: Ange strukturtypen som ska läggas till i bilden här.

[ctx: @label]
en: Relief:
sv: Blandning:

[ctx: @info]
en: Set here the relief gain used to merge texture and image.
sv: Ange upphöjningens förstärkning som används för att sammanfoga struktur och bild.

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Rotate 180 degrees
sv: Rotera 180 grader

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Flip Horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Flip Vertically
sv: Vänd vertikalt

en: Crop
sv: Beskär

en: Convert to 8 Bit
sv: Konvertera till 8 bitar

en: Convert to 16 Bit
sv: Konvertera till 16 bitar

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
sv: Rotera

[ctx: Flip image]
en: Flip
sv: Vänd

[ctx: Crop image]
en: Crop
sv: Beskär

[ctx: Resize image]
en: Resize
sv: Ändra storlek

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
sv: Konvertera djup

en: Unknown filter
sv: Okänt filter

en: Color Negative Inverter
sv: Invertering av färgnegativ

en: Built-in transformation not supported
sv: Inbyggda transformeringar stöds inte

en: Filter identifier or version is not supported
sv: Filtrets identifierare eller version stöds inte.

en: Blur Filter
sv: Suddighetsfilter

en: Blur FX Filter
sv: Suddighetseffektfilter

en: Charcoal Effect
sv: Kolteckningseffekt

en: Color FX Filter
sv: Färgeffektfilter

[ctx: @item: color effect]
en: Solarize
sv: Solarisera

[ctx: @item: color effect]
en: Vivid
sv: Lysande

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
sv: Hitta kanter

[ctx: @info]
en: Select the effect type to apply to the image here.
    "Solarize": simulates solarization of photograph.
    "Vivid": simulates the Velvia(tm) slide film colors.
    "Neon": coloring the edges in a photograph to
    reproduce a fluorescent light effect.
    "Find Edges": detects the edges in a photograph
    and their strength.
    "Lut3D": coloring images with Lut3D filters
sv: Välj typ av effekt att applicera på bilden här.
    "Solarisera": simulera solarisering av fotografiet.
    "Lysande": simulera färger som på Velvia™ diapositiv film.
    "Neon": delfärga kanter på ett fotografi för att
     reproducera en fluorescerande ljuseffekt.
    "Hitta kanter": detekterar kanterna på ett fotografi
    och deras styrka.
    "Lut3D": färglägga bilder med Lut3D-filter

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
sv: Nivå:

[ctx: @info]
en: Set here the level of the effect.
sv: Ange effektens nivå här.

[ctx: @label]
en: Iteration:
sv: Upprepning:

[ctx: @info]
en: This value controls the number of iterations to use with the Neon and Find Edges effects.
sv: Värdet styr antal upprepningar att använda med effekterna Neon och Hitta kanter.

[ctx: @label]
en: Intensity:
sv: Styrka:

[ctx: @info]
en: Set here the intensity of the filter.
sv: Välj filtrets intensitet här.

[ctx: @info: effect type]
en: Bleach
sv: Blekning

[ctx: @info: effect type]
en: Blue Crush
sv: Blåkross

[ctx: @info: effect type]
en: BW Contrast
sv: Svartvit kontrast

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
sv: Direkt

[ctx: @info: effect type]
en: Punch
sv: Slag

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
sv: Sommar

[ctx: @info: effect type]
en: Vintage
sv: Klassisk

[ctx: @info: effect type]
en: Washout
sv: Urvattnad

[ctx: @info: effect type]
en: Washout Color
sv: Urvattningsfärg

[ctx: @info: effect type]
en: X Process
sv: X-process

en: Distortion Effect
sv: Förvrängningseffekt

en: Emboss Effect
sv: Reliefeffekt

en: Film Grain Effect
sv: Filmkornseffekt

en: Grain Size:
sv: Kornstorlek:

en: Set here the graininess size of film.
sv: Ställ in filmens kornstorlek här.

en: Photographic Distribution
sv: Fotografisk distribution

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
sv: Sätt på alternativet för att återge kornighet med en statistisk distribution av fotoner. Det kräver mer beräkning och kan ta en stund.

en: Intensity:
sv: Styrka:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
sv: Ange här filmkänsligheten i ISO som används för att simulera filmens kornighet.

en: Shadows:
sv: Skuggor:

en: Set how much the filter affects highlights.
sv: Ställ in hur mycket filtret påverkar dagrar.

en: Midtones:
sv: Mellantoner:

en: Set how much the filter affects midtones.
sv: Ställ in hur mycket filtret påverkar mellantoner.

en: Highlights:
sv: Dagrar:

en: Set how much the filter affects shadows.
sv: Ställ in hur mycket filtret påverkar skuggor.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
sv: Ange här filmkänsligheten som används för att simulera det blåa CCD-bruset.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
sv: Ange här filmkänsligheten som används för att simulera det röda CCD-bruset.

en: Common Settings
sv: Vanliga inställningar

en: Luminance Noise
sv: Luminansbrus

en: Chrominance Blue Noise
sv: Blått krominansbrus

en: Chrominance Red Noise
sv: Rött krominansbrus

en: Invert Effect
sv: Inverteringseffekt

en: Oil Painter Effect
sv: Oljemålningseffekt

en: Rain Drops Effect
sv: Regndroppseffekt

en: Greycstoration Filter
sv: Greycstoration-filter

[ctx: @title: general settings]
en: General
sv: Allmänt

en: Detail preservation:
sv: Detaljbevarande:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
sv: Bevarande av detaljer för att ställa in skärpeeffekten hos småsaker i resultatbilden. Högre värden lämnar detaljerna skarpa.

en: Anisotropy:
sv: Anisotropi:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
sv: Anisotropisk (riktad) ändring av detaljer. Håll den liten för Gaussiskt brus.

en: Smoothing:
sv: Utjämning:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
sv: Total utjämningseffekt: Om detaljfaktorn anger relativ utjämning och anisotropifaktorn riktningen, ställer utjämningsfaktorn in övergripande effekt.

en: Regularity:
sv: Regelbundenhet:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
sv: Det här värdet styr regelbundenheten hos utjämningen av bilden. Använd inte ett stort värde här, annars blir resultatbilden helt suddig.

en: Iterations:
sv: Iterationer:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
sv: Ställer in antal gånger som filtret tillämpas på bilden.

en: Noise:
sv: Brus:

en: Sets the noise scale.
sv: Ställer in brusskalan.

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Angular step:
sv: Vinkelsteg:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
sv: Ställ in vinkelsteget (i grader) här på motsvarande sätt som anisotropin.

en: Integral step:
sv: Integreringssteg:

en: Set here the spatial integral step.
sv: Ställ in rumsligt integreringssteg här.

en: Gaussian:
sv: Gaussisk:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
sv: Ställ in noggrannheten hos den Gaussiska funktionen här.

en: Tile size:
sv: Rutstorlek:

en: Sets the tile size.
sv: Ställer in rutstorleken.

en: Tile border:
sv: Rutkant:

en: Sets the size of each tile border.
sv: Ställer in storleken hos varje rutas kant.

en: Interpolation:
sv: Interpolering:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
sv: Närmaste granne

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
sv: Linjär

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
sv: Väljer rätt interpoleringsmetod för att ställa in önskad bildkvalitet.

en: Fast approximation
sv: Snabb approximation

en: Enable fast approximation when rendering images.
sv: Aktivera snabb approximation när bilder återges.

[ctx: This is a column which will contain the amount of HotPixels found in the black frame file]
en: Hot Pixels
sv: Heta bildpunkter

en: Remove Black Frame
sv: Ta bort svart bildruta

en: Clear List
sv: Rensa lista

en: Loading Frame
sv: Läser in bildruta

en: Black Frame
sv: Svart bildruta

en: File Name:
sv: Filnamn:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
sv: Skapad:

en: Serial Number:
sv: Serienummer:

en: Hot Pixels:
sv: Heta bildpunkter:

en: Hot Pixels Tool
sv: Verktyg för heta bildpunkter

[ctx: average filter mode]
en: Average
sv: Medelvärde

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
sv: Linjärt

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
sv: Kvadratiskt

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
sv: Kubiskt

en: Black Frame...
sv: Svart bildruta...

en: <p>Use this button to add a new black frame file which will be used by the hot pixels removal filter.</p><p>The Black Frame subtraction method is the most accurate "Hot Pixels" and "Stuck Pixels" removal. First you have to create a "Black Frame" as a reference. This is easy to do. When you finish taking your long exposure shots, put a lens cap on the camera and take one "dark" image with the same exposure time as the images before. This image will be all dark, but with close examination you will see that it has the Hot and Stuck Pixels (colored dots). These are positioned at the same places as on your previous shots. This tool will parse black frame, detect hot pixels, and create a list of positions where image must be corrected to eliminate wrong colors in these pixels.</p>
sv: <p>Använd knappen för att lägga till en ny svart bildrutefil som används av filtret för borttagning av heta bildpunkter.</p><p>Metoden med subtraktion av svart bildruta är den noggrannaste borttagningen av "heta bildpunkter" och "fastnade bildpunkter". Först måste en svart bildruta skapas som referens. Det är enkelt gjort. När du är klar med tagningen av dina fotografier med lång exponeringstid, sätt på ett linsskydd på kameran och ta en "mörk" bild med samma exponeringstid som de tidigare bilderna. Bilden är helt mörk, men vid närmare granskning ser du att den har heta och fastnade bildpunkter (färgade punkter). De är placerade på samma platser som i de tidigare fotografierna. Verktyget tolkar den svarta bildrutan, detekterar heta bildpunkter, och skapar en lista med positioner där bilden måste korrigeras för att eliminera de felaktiga färgerna på dessa bildpunkter.</p>

en: Select Black Frame Image
sv: Välj svart bildruta

[ctx: @title:window]
en: Black Frame Parser
sv: Tolkning av svart bildruta

en: This black frame image is already present in the list of parsed items.
sv: Den här svarta bildrutan finns redan i listan med tolkade objekt.

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
sv: Filtrera färgton, mättnad, ljusstyrka

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
sv: Välj justering av bildens färgton och färgmättnad här.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
sv: Här kan du se en förhandsgranskning med justeringarna av färgton och färgmättnad.

en: Hue:
sv: Färgton:

en: Set here the hue adjustment of the image.
sv: Ställ in bildens färgton här.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
sv: Ställ in bildens färgmättnad här.

en: Vibrance:
sv: Vitalitet:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
sv: Ställ in bildens vitalitetsjustering. Vitalitet utför selektiv färgmättnad för mindre mättade färger och undviker hudtoner.

en: Lightness:
sv: Ljusstyrka:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
sv: Ställ in justering av bildens ljusstyrka här.

en: Convert to:
sv: Konvertera till:

en: Select the profile of the color space to convert to.
sv: Välj profil för färgrymden att konvertera till.

en: Input color profile "%1" not available
sv: Färginmatningsprofil "%1" inte tillgänglig

en: Output color profile "%1" not available
sv: Färgutmatningsprofil "%1" inte tillgänglig

en: Local Contrast Filter
sv: Lokal kontrastfilter

en: Function:
sv: Funktion:

[ctx: @item: function type]
en: Power
sv: Effekt

[ctx: @item: function type]
en: Linear
sv: Linjär

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
sv: <b>Funktion</b>: Den här funktionen kombinerar originalets RGB-kanaler med den suddiga mindre färgmättade bilden. Funktionen används i varje steg av tonavbildningen. Den kan vara linjär eller en potens. Egentligen ökar funktionen värdet där både originalet och den suddiga bildens värden är små, och gör det motsatta för stora värden.

en: Stretch contrast
sv: Utsträck kontrast

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
sv: <b>Utsträck kontrast</b>: Det här utsträcker originalbildens kontrast. Det utförs innan tonavbildningsprocessen.

en: Highlights saturation:
sv: Färgmättnad av dagrar:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
sv: <b>Färgmättnad av dagrar</b>: Oftast ökas (den upplevda) färgmättnaden. Användaren kan välja att minska färgmättnaden på originalets dagrar och skuggor med de här parametrarna.

en: Shadow saturation:
sv: Färgmättnad av skuggor:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
sv: <b>Färgmättnad av skuggor</b>: Oftast ökas (den upplevda) färgmättnaden. Användaren kan välja att minska färgmättnaden på originalets dagrar och skuggor med de här parametrarna.

en: Power:
sv: Exponent:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
sv: <b>Potens</b>: Hur stark effekt som används blir.

en: Blur:
sv: Oskärpa:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
sv: <b>Oskärpa</b>: Hur mycket bilden görs suddigare innan den kombineras med originalbilden och tonavbildningsfunktionen.

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Stage 1
sv: Steg 1

en: Stage 2
sv: Steg 2

en: Stage 3
sv: Steg 3

en: Stage 4
sv: Steg 4

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Load
sv: Fil med lokala kontrastinställningar av fotografier att läsa in

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
sv: "%1" är inte en textfil med lokala kontrastinställningar av fotografier.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
sv: Kan inte läsa inställningar från textfilen med lokala kontrastinställningar av fotografier.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Save
sv: Fil med lokala kontrastinställningar av fotografier att spara

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
sv: Kan inte spara inställningar i textfilen med lokala kontrastinställningar av fotografier.

en: Anti-Vignetting Tool
sv: Verktyg för antivinjettering

en: Add vignetting
sv: Lägg till vinjettering

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
sv: Alternativet lägger till vinjettering i bilden istället för att ta bort den. Använd det för kreativa effekter.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
sv: Här kan du se en miniatyrbild med förhandsgranskning av antivinjetteringsmasken tillämpad på bilden.

en: Amount:
sv: Värde:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
sv: Det här värdet styr storleken på filtrets intensitet vid dess maximala täthetspunkt.

en: Feather:
sv: Vävning:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
sv: Det här värdet används som exponent som styr täthetens avtagande från filtrets inre cirkel till dess yttre cirkel.

en: Inner Radius:
sv: Inre radie:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
sv: Det här värdet är radien för filtrets inre cirkel. Bilden bevaras i den inre cirkeln. Den uttrycks som en multipel av filtrets yttre radie.

en: Outer Radius:
sv: Yttre radie:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
sv: Det här värdet är radien för filtrets yttre cirkel. Utanför den yttre cirkeln är effekten av filtret maximal. Det uttrycks som en multipel av bildens diagonal.

en: X offset:
sv: X-förskjutning:

en: X offset
sv: X-förskjutning

en: Y offset:
sv: Y-förskjutning:

en: Y offset
sv: Y-förskjutning

en: Lens Distortion Tool
sv: Verktyg för linsförvrängning

en: Use Metadata
sv: Använd metadata

[ctx: camera make]
en: Make:
sv: Tillverkare:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
sv: Det här är beskrivningssträngen för kameratillverkaren som finns i bildens metadata. Den används för att efterfråga och hitta relevant information om kameran i Lensfuns databas.

[ctx: camera model]
en: Model:
sv: Modell:

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
sv: Det här är beskrivningssträngen för kameramodell som finns i bildens metadata. Den används för att efterfråga och hitta relevant information om kameran i Lensfuns databas.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
sv: Det här är beskrivningssträngen för linsen som finns i bildens metadata. Den används för att efterfråga och hitta relevant information om linsen i Lensfuns databas.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
sv: Aktivera alternativet för att låta verktyget gissa rätt kamera- och linsinställningar från bildens metadata (som EXIF eller XMP).

en: Focal Length (mm):
sv: Fokallängd (mm):

en: Aperture:
sv: Bländare:

en: Subject Distance (m):
sv: Avstånd till motivet (m):

en: (no metadata available)
sv: (ingen metadata tillgänglig)

en: (no match found)
sv: (ingen träff hittades)

en: (partial match found)
sv: (partiell träff hittades)

en: (exact match found)
sv: (exakt träff hittades)

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction Tool
sv: Verktyg för automatisk linskorrektion

[ctx: @info; XMP settings]
en: Camera: %1-%2
sv: Kamera: %1-%2

[ctx: @info; XMP settings]
en: Lens: %1
sv: Lins: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: Subject Distance: <numid>%1</numid>
sv: Avstånd till motivet: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Aperture: <numid>%1</numid>
sv: Bländare: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Focal Length: <numid>%1</numid>
sv: Fokallängd: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Crop Factor: <numid>%1</numid>
sv: Beskärningsfaktor: <numid>%1</numid>

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
sv: aktiverad

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
sv: CCA-korrigering: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
sv: inaktiverad

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
sv: VIG-korrigering: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
sv: DST-korrigering: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
sv: GEO-korrigering: %1

en: Lens Corrections to Apply:
sv: Linskorrektion att använda:

en: Chromatic Aberration
sv: Kromatisk aberration

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
sv: Kromatisk aberration känns enkelt igen som färgfransar mot bildens hörn. Kromatisk aberration orsakas av varierande linsfokus för olika färger.

en: Vignetting
sv: Vinjettering

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
sv: Vinjettering anger att en bild mörknar, oftast i hörnen. Optisk och naturlig vinjettering kan upphävas med det här alternativet, medan mekanisk vinjettering inte kan botas.

en: Distortion
sv: Förvrängning

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
sv: Förvrängning anger en deformering av bilden, som är mer uttalad mot hörnen. Dessa Seidel-aberrationer är kända som inåtgående (nåldyna) och utåtgående (tunna).

en: Geometry
sv: Geometri

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
sv: Fyra geometrier hanteras här: Rätlinjiga (99 procent av alla linser), fisköga, cylindriska och rätvinkligt rektangulära.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
sv: <b>Observera: Alternativ för linskorrigering beror på tillgängliga filter i biblioteket LensFun. Se <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun-projektets webbplats</a> för mer information.</b>

en: Channel:
sv: Kanal:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
sv: <p>Välj histogrammets skala.</p><p>Om bildens maximala värden är små kan du använda <b>linjär</b> skala.</p><p><b>Logaritmisk</b> skala kan användas när de maximala värdena är stora. Om den används kommer alla värden (små och stora) synas i diagrammet.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
sv: Linjär

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
sv: Logaritmisk

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
sv: Här kan du se förhandsgranskningen av resultatbildens histogram för den valda bildkanalen. Den beräknas igen när någon inställning ändras.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
sv: <p>Välj histogramkanalen som ska visas:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
sv: Ljusstyrka

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
sv: <b>Ljusstyrka</b>: Visa bildens ljusstyrkevärden.

[ctx: The red channel]
en: Red
sv: Röd

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
sv: <b>Röd</b>: Visar den röda bildkanalens värden.

[ctx: The green channel]
en: Green
sv: Grön

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
sv: <b>Grön</b>: Visar den gröna bildkanalens värden.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
sv: Blå

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
sv: <b>Blå</b>: Visar den blåa bildkanalens värden.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
sv: Färger

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
sv: <b>Färger</b>: Visar alla färgkanalernas värden samtidigt.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
sv: Alfa

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
sv: <b>Alfa</b>: Visar alfakanalens värden. Kanalen motsvarar genomskinlighet och stöds av vissa bildformat som PNG eller TIFF.

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
sv: Läser in bild...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
sv: Histogramberäkning...

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
sv: Histogram
    beräkning
    misslyckades.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
sv: Medelvärde:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
sv: Bildpunkter:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Std dev.:
sv: Stdavv.:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
sv: Antal:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Percent:
sv: Procent:

en: Levels Adjust Tool
sv: Verktyg för nivåjustering

en: Noise Reduction Filter
sv: Verktyg för brusreducering

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
sv: <b>Tröskel</b>: Justerar tröskeln för borttagning av brus från bilden i ett intervall från 0,0 (ingen) till 10,0. Tröskeln är det värde under vilket allt anses vara brus.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
sv: <b>Mjukhet</b>: Justerar tröskelns mjukhet (mjuk i motsats till hård tröskeleffekt). Ju högre mjukhet desto mer brus återstår i bilden.

en: Estimate Noise
sv: Uppskatta brus

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
sv: Beräkna automatiskt alla inställningar av brusreducering genom att tolka brus som finns i en bild.

en: Threshold:
sv: Tröskel:

en: Softness:
sv: Mjukhet:

en: Luminance
sv: Luminans

en: Chrominance Blue
sv: Krominans blå

en: Chrominance Red
sv: Krominans röd

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Load
sv: Inställningsfil för brusreducering av fotografi att läsa in

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
sv: "%1" är inte en textfil med inställningar för brusreducering av fotografi.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
sv: Kan inte läsa inställningar från textfilen för brusreducering av fotografi.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Save
sv: Inställningsfil för brusreducering av fotografi att spara

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
sv: Kan inte spara inställningar i textfilen för brusreducering av fotografi.

en: Raw Conversion
sv: Konvertering av obehandlade bilder

en: RedEye Correction Filter
sv: Korrigeringsfilter för röda ögon

en: Red Level:
sv: Rödnivå:

en: Set here the reducing level of red to the average of blue and green.
sv: Ange reduktionsnivån för rött jämfört med medelvärdet av blått och grönt.

en: Method:
sv: Metod:

en: Simple sharp
sv: Enkel skarp

en: Unsharp mask
sv: Oskarp mask

en: Select the sharpening method to apply to the image.
sv: Välj skärpningsmetod att använda på bilden.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
sv: Skärpan 0 ger ingen effekt, 1 och större bestämmer skärpans matrisradie som avgör hur mycket skarpare bilden blir.

en: Radius:
sv: Radie:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
sv: Radiens värde är den Gaussiska oskärpans matrisradie som används för att avgöra hur mycket oskarpare bilden ska bli.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
sv: Värdet på skillnaden mellan originalet och den suddiga bilden som adderas till originalet.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
sv: Tröskeln, som en bråkdel av maximalt ljusstyrkevärde, som behövs för att tillämpa skillnadsvärdet.

en: Suppress color noise.
sv: Undertryck färgbrus.

en: An option to apply filter on luminosity channel only used to suppress chroma noise amplification.
sv: Ett alternativ för att använda ett filter enbart på ljusstyrkekanalen för att undertrycka förstärkning av kroma-brus.

en: Circular sharpness:
sv: Cirkulär skärpa:

en: This is the radius of the circular convolution. It is the most important parameter for using this tool. For most images the default value of 1.0 should give good results. Select a higher value when your image is very blurred.
sv: Det här är radien för den cirkulära faltningen. Det är den viktigaste parametern för att använda verktyget. För de flesta bilder bör standardvärdet 1,0 ge bra resultat. Välj ett högre värde om bilden är mycket suddig.

en: Correlation:
sv: Korrelation:

en: Increasing the correlation may help to reduce artifacts. The correlation can range from 0-1. Useful values are 0.5 and values close to 1, e.g. 0.95 and 0.99. Using a high value for the correlation will reduce the sharpening effect of the tool.
sv: Att öka korrelationen kan hjälpa till att reducera förvrängningar. Korrelationen kan gå från 0 till 1. Användbara värden är 0,5 och värden nära 1, t.ex. 0,95 och 0,99. Att använda ett större värde för korrelationen reducerar verktygets skärpeeffekt.

en: Noise filter:
sv: Brusfilter:

en: Increasing the noise filter parameter may help to reduce artifacts. The noise filter can range from 0-1 but values higher than 0.1 are rarely helpful. When the noise filter value is too low, e.g. 0.0 the image quality will be very poor. A useful value is 0.01. Using a high value for the noise filter will reduce the sharpening effect of the tool.
sv: Att öka brusfilterparametern kan hjälpa till att reducera förvrängningar. Brusfiltret kan gå från 0 till 1, men värden större än 0,1 är sällan användbara. När brusfiltrets värde är för lågt, t.ex. 0,0 blir bildkvaliteten mycket dålig. Ett användbart värde är 0,01. Att använda ett stort värde för brusfiltret reducerar verktygets skärpeeffekt.

en: Gaussian sharpness:
sv: Gaussisk skärpa:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
sv: Det här är skärpan för den Gaussiska faltningen. Använd parametern när oskärpan är av Gaussisk typ. I de flesta fall bör du ställa in parametern till 0, eftersom den orsakar otäcka förvrängningar. Om du använder värden skilda från noll, måste du troligen också öka parametrarna för korrelation och/eller brusfilter.

en: Matrix size:
sv: Matrisstorlek:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
sv: Den här parametern avgör omvandlingsmatrisens storlek. Att öka matrisbredden kan ge bättre resultat, särskilt om du har valt stora värden för cirkulär eller Gaussisk skärpa.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Load
sv: Fil för omfokusering av fotografier att läsa in

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
sv: "%1" är inte en textfil för omfokusering av fotografier.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
sv: Kan inte läsa inställningar i textfilen för omfokusering av fotografier.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Save
sv: Fil för omfokusering av fotografier att spara

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
sv: Kan inte spara inställningar i textfilen för omfokusering av fotografier.

en: Unsharp Mask Tool
sv: Verktyg med oskarp mask

en: Content-Aware Filter
sv: Innehållskänsligt filter

en: Main angle:
sv: Huvudvinkel:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
sv: En vinkel i grader som bilden ska roteras. En positiv vinkel roterar bilden medurs, och en negativ vinkel roterar den moturs.

en: Fine angle:
sv: Finjusteringsvinkel:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
sv: Det här värdet i grader adderas till huvudvinkeln för att ange en finjustering av resultatvinkeln.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
sv: Aktivera alternativet för att behandla den roterade bilden med ett kantutjämningsfilter. För att jämna ut resultatbilden, görs den något suddig.

en: Auto-crop:
sv: Beskär automatiskt:

[ctx: no autocrop]
en: None
sv: Ingen

en: Widest Area
sv: Bredaste område

en: Largest Area
sv: Största område

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
sv: Välj metod här för att behandla en bild med automatisk beskärning för att ta bort svarta ramar omkring roterade bilder.

en: White Balance Tool
sv: Verktyg för vitbalans

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
sv: Färgtemperatur

[ctx: @label: WB settings]
en: Adjustment:
sv: Justering:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the white balance color temperature in Kelvin.
sv: Välj vitbalansens färgtemperatur i Kelvin här.

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
sv: Förinställning:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
sv: Stearinljus

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
sv: 40 W lampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
sv: 100 W lampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
sv: 200 W lampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
sv: Soluppgång

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Studio Lamp
sv: Studiolampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Moonlight
sv: Månljus

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D50
sv: Dagsljus D50

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Photo Flash
sv: Fotoblixt

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
sv: Solen

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Xenon Lamp
sv: Xenonlampa

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D65
sv: Dagsljus D65

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info: WB settings]
en: Select the white balance color temperature preset to use.
sv: Välj vitbalansens förinställda färgtemperatur att använda.

[ctx: @item: WB settings]
en: candle light
sv: stearinljus

[ctx: @item: WB settings]
en: 40 Watt incandescent lamp
sv: 40 Watt glödlampa

[ctx: @item: WB settings]
en: 100 Watt incandescent lamp
sv: 100 Watt glödlampa

[ctx: @item: WB settings]
en: 200 Watt incandescent lamp
sv: 200 Watt glödlampa

[ctx: @item: WB settings]
en: sunrise or sunset light
sv: soluppgångs- eller solnedgångsljus

[ctx: @item: WB settings]
en: tungsten lamp used in photo studio or light at 1 hour from dusk/dawn
sv: wolframlampa använda i fotostudio eller ljuset en timme från gryning/skymning

[ctx: @item: WB settings]
en: moon light
sv: månljus

[ctx: @item: WB settings]
en: neutral color temperature
sv: neutral färgtemperatur

[ctx: @item: WB settings]
en: sunny daylight around noon
sv: soligt dagsljus vid tolvtiden

[ctx: @item: WB settings]
en: electronic photo flash
sv: elektronisk fotoblixt

[ctx: @item: WB settings]
en: effective sun temperature
sv: effektiv soltemperatur

[ctx: @item: WB settings]
en: xenon lamp or light arc
sv: xenonlampa eller ljusbåge

[ctx: @item: WB settings]
en: overcast sky light
sv: mulet himmelsljus

[ctx: @item: WB settings]
en: no preset value
sv: inget förinställt värde

[ctx: @info: WB settings]
en: Temperature tone color picker.
sv: Färghämtare för temperatur.

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can pick the color from the original image used to set the white color balance temperature and green component.
sv: Du kan välja färg från originalbilden som används för att ange färgtemperaturen för vitbalansen och den gröna komponenten med den här knappen.

[ctx: @label: WB settings]
en: Black point:
sv: Svartpunkt:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the black level value.
sv: Ställ in svartnivåns värde här.

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
sv: Skuggor:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the shadow noise suppression level.
sv: Ställ in nivå av brusundertryckning för skuggor här.

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
sv: Färgmättnad:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the saturation value.
sv: Ställ in mättnadsvärdet här.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the gamma correction value.
sv: Ställ in värdet för gammakorrigering här.

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
sv: Grön:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the green component to control the magenta color cast removal level.
sv: Ställ in den gröna komponenten för att styra borttagning av färgskuggor i magenta här.

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
sv: Exponeringskompensation

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
sv: Huvudvärde:

[ctx: @info: WB settings]
en: Auto exposure adjustments
sv: Automatiska exponeringsjusteringar

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can automatically adjust Exposure and Black Point values.
sv: Du kan justera automatisk exponering och svartpunktsvärden med den här knappen.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the main exposure compensation value in E.V.
sv: Ställ in exponeringskompensationens huvudvärde i E.V. här.

[ctx: @label: WB settings]
en: Fine:
sv: Fin:

[ctx: @info: WB settings]
en: This value in E.V will be added to main exposure compensation value to set fine exposure adjustment.
sv: Det här värdet i E.V. läggs ihop med exponeringskompensationens huvudvärde för att göra finjusteringar av exponeringen.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Load
sv: Inställningsfil för korrigering av vitbalans att läsa in

[ctx: @info]
en: "%1" is not a White Color Balance settings text file.
sv: "%1" är inte en textfil med inställningar för korrigering av vitbalans.

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the White Color Balance text file.
sv: Kan inte läsa inställningar från textfilen för korrigering av vitbalans.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Save
sv: Inställningsfil för korrigering av vitbalans att spara

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the White Color Balance text file.
sv: Kan inte spara inställningar i textfilen för korrigering av vitbalans.

en: Embed Original File
sv: Inbädda originalfilen

en: Lossless Compression
sv: Förlustfri komprimering

en: JPEG Preview:
sv: JPEG-förhandsgranskning:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
sv: Ingen

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
sv: Normal

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
sv: Full storlek

en: Warning: ExifTool is not available to post-process metadata. Without ExifTool, DNG will not include all RAW source properties.
sv: Varning: ExifTool är inte tillgängligt för att efterbehandla metadata. Utan ExifTool inkluderar inte DNG alla obehandlade källegenskaper.

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
sv: Importera

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
sv: Verktyg

[ctx: @action: dplugin]
en: View
sv: Visa

[ctx: @action: dplugin]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: @action: dplugin]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
sv: Förbättra

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
sv: Transformera

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
sv: Dekorera

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
sv: Effekter

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
sv: Ogiltig

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
sv: %1 bild

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
sv: Filändelse

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
sv: Läs

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
sv: Skriv

[ctx: @title]
en: Type-Mimes
sv: Typ-mime

[ctx: @title:window]
en: About %1 Plugin
sv: Om insticksprogrammet %1

[ctx: @title]
en: Details
sv: Detaljinformation

[ctx: @title]
en: Authors
sv: Upphovsmän

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
sv: Värde

[ctx: @item]
en: Interface ID
sv: Gränssnitts-id

[ctx: @item]
en: Tool ID
sv: Verktygs-id

[ctx: @item]
en: Library
sv: Bibliotek

[ctx: @item]
en: File Size
sv: Filstorlek

[ctx: @item]
en: File Date
sv: Fildatum

[ctx: @item]
en: File Owner
sv: Filägare

[ctx: @item]
en: File Group
sv: Filgrupp

[ctx: @title]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Authors
sv: Upphovsmän

en: Type-Mimes
sv: Typ-mime

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
sv: Kontrollera alla

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @info]
en: 1 plugin installed | %1 plugins installed
sv[0]: 1 insticksprogram installerat
sv[1]: %1 insticksprogram installerade

[ctx: @info]
en: No plugin installed
sv: Inga insticksprogram installerade

[ctx: @info: %1: number of plugins activated]
en: (%1 activated) | (%1 activated)
sv[0]: (%1 aktiverat)
sv[1]: (%1 aktiverade)

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
sv[0]: 1 insticksprogram hittades
sv[1]: %1 insticksprogram hittades

[ctx: @info]
en: No plugin found
sv: Inga insticksprogram hittades

en: Various
sv: Diverse

en: Login:
sv: Inloggning:

en: &Login
sv: &Logga in

en: &Skip
sv: &Hoppa över

en: Password cannot be empty.
sv: Lösenordet kan inte vara tomt.

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
sv: Rubrik:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
sv: Tidsstämpel:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
sv: Plats:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
sv: Grundinställningar för det nya albumet %1.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
sv: Rubrik för albumet som ska skapas (krävs).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
sv: Datum och tid för albumet som ska skapas (valfria).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
sv: Beskrivning av albumet som ska skapas (valfri).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
sv: Plats för albumet som ska skapas (valfri).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
sv: Kontoväljare

en: Add another account
sv: Lägg till annat konto

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
sv: Välj konto %1 att använda för att exportera bilder:

[ctx: Web Service: GPHOTO]
en: Google Photo
sv: Google Foto

en: Max Dimension
sv: Maximal dimension

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
sv: Listan med bilder att ladda upp till kontot %1.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
sv: En klickbar länk för att öppna %1 i en webbläsare.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
sv: Kontot %1 som för närvarande är inloggat.

[ctx: account settings]
en: Name:
sv: Namn:

en: Change %1 account for transfer
sv: Ändra konto %1 för överföring

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
sv: Katalogen %1 som markerade foton kommer att laddas upp till eller ner från.

en: Create new %1 folder
sv: Skapa ny katalog %1

[ctx: album list]
en: Reload
sv: Uppdatera

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
sv: Bildernas maximala dimension. Bilder större än så kommer att skalas ner.

en: Original Size
sv: Originalstorlek

en: 1600 px
sv: 1600 bildpunkter

en: 1440 px
sv: 1440 bildpunkter

en: 1280 px
sv: 1280 bildpunkter

en: 1152 px
sv: 1152 bildpunkter

en: 1024 px
sv: 1024 bildpunkter

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
sv: Platsen dit bilderna %1 kommer att laddas ner.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
sv: Åtgärderna som skulle utföras med foton innan uppladdning.

en: Upload original image file
sv: Ladda upp originalbildfil

en: Write the photo ID to the source image
sv: Skriv foto-id till källbilden

en: Write the photo ID as metadata in the source image after uploading.
sv: Skriv foto-id som metadata till källbilden efter uppladdning.

en: Maximum Dimension:
sv: Maximal dimension:

en: JPEG Quality:
sv: JPEG-kvalitet:

[ctx: @action:button]
en: &Start
sv: &Starta

en: Close
sv: Stäng

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Cancel current operation
sv: Avbryt aktuell åtgärd

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
sv: Lägg till nya bilder i listan

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
sv: Ta bort markerade bilder från listan

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
sv: Flytta bilderna som för närvarande är markerade uppåt i listan

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
sv: Flytta bilderna som för närvarande är markerade neråt i listan

[ctx: @info]
en: Clear the list.
sv: Rensa listan.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
sv: Läs in en sparad lista.

[ctx: @info]
en: Save the list.
sv: Spara listan.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
sv: Välj bildfillista att läsa in

[ctx: @option]
en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
sv: Välj bildfillista att spara

[ctx: @title]
en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

[ctx: @title]
en: File Name
sv: Filnamn

[ctx: @title]
en: User1
sv: Användare 1

[ctx: @title]
en: User2
sv: Användare 2

[ctx: @title]
en: User3
sv: Användare 3

[ctx: @title]
en: User4
sv: Användare 4

[ctx: @title]
en: User5
sv: Användare 5

[ctx: @title]
en: User6
sv: Användare 6

[ctx: @action: button]
en: Help
sv: Hjälp

en: Online Handbook...
sv: Handbok på nätet...

en: About...
sv: Om...

[ctx: @action]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: @info]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: @action]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: @info]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
sv: Anpassa

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
sv: Anpassa

[ctx: @info]
en: Failed to load image
sv: Misslyckades läsa in bilden

en: Output file format:
sv: Resultatfilformat:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
sv: <p>Ställ in utdatafilformat att använda här:</p><p><b>JPEG</b>: Spara den behandlade bilden med JPEG-format. Formatet ger filer med mindre storlek.</p><p><b>Varning: På grund av den förstörande komprimeringsalgoritmen är JPEG ett destruktivt kvalitetsformat.</b></p><p><b>TIFF</b>: Spara den behandlade bilden med TIFF-format. Det skapar större filer utan att förlora kvalitet. Bilden är komprimerad.</p><p><b>PNG</b>: Spara den behandlade bilden med PNG-format. Det skapar större filer utan att förlora kvalitet. Bilden är komprimerad.</p><p><b>PPM</b>: Spara den behandlade bilden med PPM-format. Det skapar de största filerna utan att förlora kvalitet. Bilden är inte komprimerad.</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
sv: Hjälp

en: Relative Path
sv: Relativ sökväg

en: Deletion Time
sv: Borttagningstid

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
sv: Databasen är inte giltig: inställningen "DBFaceVersion" finns inte. Databasens nuvarande schemaversion kan inte verifieras. Försök att starta med en tom databas.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
sv: Databasen har används med en senare version av Digikam och har uppdaterats till en databastyp som inte kan användas med den här versionen. (Det betyder att den här versionen av Digikam är för gammal, eller att databasformatet är för nytt.) Använd den senare versionen av Digikam som du tidigare använt.

en: Failed to create tables in database.
    %1
sv: Misslyckades skapa tabeller i databasen.
    %1

en: Writing metadata to files
sv: Skriver metadata till filer

en: Revising Exif Orientation tags
sv: Reviderar EXIF-orienteringstaggar

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
sv: Färdigställer aktiviteter

en: Assigning image tags
sv: Tilldelar etiketter till bilder

en: Removing image tags
sv: Tar bort etiketter från bilder

en: Assigning image pick label
sv: Tilldelar urvalsbeteckning

en: Assigning image color label
sv: Tilldelar bildfärgbeteckning

en: Assigning image ratings
sv: Tilldelar betyg till bilder

en: Editing group
sv: Redigerar grupp

en: Updating orientation in database
sv: Uppdaterar orientering i databas

en: Applying metadata
sv: Tilldelar metadata

en: Rotating images
sv: Roterar bilder

en: Copying attributes
sv: Kopierar egenskaper

en: Process Items
sv: Behandla objekt

en: Failed to revise Exif orientation these files:
sv: Misslyckades med att revidera EXIF-orientering för dessa filer:

en: Failed to transform these files:
sv: Misslyckades omvandla följande filer:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
sv: Utför väntande ändringar av metadata

en: Apply pending changes to metadata
sv: Utför väntande ändringar av metadata

en: No pending metadata synchronization
sv: Ingen väntande synkronisering av metadata

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
sv: Om synkronisering i bakgrunden är aktiverad i inställningarna av metadata, visar statusraden antal objekt som väntar på synkronisering

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
sv[0]: 1 fil väntar på synkronisering
sv[1]: %1 filer väntar på synkronisering

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
sv: Bakgrundsfärgen anger allmän bildfiltreringsstatus, vilket omfattar alla filterinställningar i den högra sidoraden.
    
    Ingen färg: inget filter är aktivt, alla objekt är synliga.
    Röd: filtrering är på, men inga objekt matchar.
    Grön: filtreringen matchar minst ett objekt.
    
    Flytta muspekaren över den här texten för att se mer information om aktiva filter.
    Klicka på återställningsknappen på höger sida för att rensa alla filterinställningar.
    Klicka på inställningsknappen på höger sida för att visa filterrutan.

en: Reset all active filters
sv: Återställ alla aktiva filter

en: Open filter settings panel
sv: Öppna rutan med filterinställningar

en: <br/><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
sv: <br/><nobr><i>Mime-typ</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
sv: <br/><nobr><i>Lokalisera geografiskt</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Rating</i></nobr>
sv: <br/><nobr><i>Betyg</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
sv: <br/><nobr><i>Urvalsbeteckningar</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
sv: <br/><nobr><i>Färgbeteckningar</i></nobr>

en: <br/><nobr><i>Tags</i></nobr>
sv: <br/><nobr><i>Etiketter</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
sv: <nobr><b>Aktiva filter:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
sv: <nobr><b>Aktivt filter:</b></nobr>

en: No active filter
sv: Inga aktiva filter

en: One active filter
sv: Ett aktivt filter

en: 1 active filter | %1 active filters
sv[0]: 1 aktivt filter
sv[1]: %1 aktiva filter

en: No geo filtering
sv: Ingen geografisk filtrering

en: Images with coordinates
sv: Bilder med koordinater

en: Images without coordinates
sv: Bilder utan koordinater

en: Filter by geolocation
sv: Filtrera enligt geografisk lokalisering

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
sv: Välj hur geografisk lokalisering ska påverka bilderna som visas.

en: All Files
sv: Alla filer

en: Image Files
sv: Bildfiler

en: No RAW Files
sv: Inga obehandlade filer

en: JPEG Files
sv: JPEG-filer

en: JPEG-2000 Files
sv: JPEG 2000-filer

en: JPEG-XL Files
sv: JPEG-XL-filer

en: WEBP Files
sv: WEBP-filer

en: PNG Files
sv: PNG-filer

en: TIFF Files
sv: TIFF-filer

en: PGF Files
sv: PGF-filer

en: HEIF Files
sv: HEIF-filer

en: AVIF Files
sv: AVIF-filer

en: DNG Files
sv: DNG-filer

en: RAW Files
sv: Obehandlade filer

en: Video Files
sv: Videofiler

en: Audio Files
sv: Ljudfiler

en: Raster Graphics
sv: Rastergrafik

en: Filter by file type
sv: Filtrera enligt filtyp

en: Select the file types (MIME types) that you want shown. Note: "Raster Graphics" are file formats from raster graphics editors, such as Photoshop, The Gimp, Krita, etc.
sv: Välj filtyperna (Mime-typerna) som du vill visa. Observera: "Rastergrafik" är filformat från grafiska rastereditorer som Photoshop, Gimp, Krita, etc.

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
sv: Välj betygsvärdet som används för att filtrera albuminnehållet. Använd den sammanhangsberoende menyn för att ställa in betygsfiltrets villkor.

en: Rating greater than or equal to %1.
sv: Betyg större än eller lika med %1.

en: Rating equal to %1.
sv: Betyg lika med %1.

en: Rating less than or equal to %1.
sv: Betyg mindre än eller lika med %1.

en: Rating Filter Options
sv: Alternativ för betygsfilter

en: Greater Than or Equals Condition
sv: Större än eller lika med villkor

en: Equals Condition
sv: Lika med villkor

en: Less Than or Equals Condition
sv: Mindre än eller lika med villkor

en: Exclude Items Without Rating
sv: Undanta objekt utan betyg

en: Text quick filter (search)
sv: Snabbtextfilter (sök)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
sv: Skriv in sökmönster här för att snabbt filtrera vyn enligt objektnamn, rubriker (kommentarer) och etiketter

en: Text Search Fields
sv: Textsökfält

en: Defines which fields to search for the text in.
sv: Definierar i vilka fält texten ska sökas efter.

en: Item Name
sv: Objektnamn

en: Item Title
sv: Objekttitel

en: Item Comment
sv: Objektkommentar

en: Tag Name
sv: Etikettnamn

en: Album Name
sv: Albumnamn

en: Item Aspect Ratio
sv: Objektproportion

en: Item Pixel Size
sv: Objektets storlek i bildpunkter

en: Clear All
sv: Rensa alla

en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @option:radio]
en: Use default settings
sv: Använd standardinställningar

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the default quality sorting parameters configured in Setup dialog.
sv: Använd standardparametrar för kvalitetssortering från inställningsdialogrutan.

[ctx: @option:radio]
en: Use custom settings
sv: Använd egna inställningar

[ctx: @info:tooltip]
en: Use custom parameters to perform quality sorting instead default one.
sv: Använd egna parametrar för att utföra kvalitetssortering istället för standardparametrar.

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Rejected' Label to Low Quality Pictures
sv: Tilldela beteckningen 'Kasserad' till bilder med låg kvalitet

[ctx: @info:tooltip]
en: Low quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Rejected label.
sv: Bilder med låg kvalitet detekterade med analys av suddighet, brus och komprimering kommer att få beteckningen Kasserad.

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Pending' Label to Medium Quality Pictures
sv: Tilldela beteckningen 'Obestämd' till bilder med medelkvalitet

[ctx: @info:tooltip]
en: Medium quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Pending label.
sv: Bilder med medelkvalitet detekterade med analys av suddighet, brus och komprimering kommer att få beteckningen Obestämd.

[ctx: @option:check]
en: Assign 'Accepted' Label to High Quality Pictures
sv: Tilldela beteckningen 'Godkänd' till bilder med hög kvalitet

[ctx: @info:tooltip]
en: High quality images detected by blur, noise, and compression analysis will be assigned to Accepted label.
sv: Bilder med hög kvalitet detekterade med analys av suddighet, brus och komprimering kommer att få beteckningen Godkänd.

[ctx: @option:radio]
en: Detect Aesthetic Image using Deep Learning
sv: Detektera estetisk bildkvalitet med djupinlärning

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image has aesthetic value.
    The aesthetic detection engine use deep learning model to classify images
sv: Detektera om bilden har estetiskt värde.
    Gränssnittet för estetisk detektering använder en modell för djupinlärning för att klassificera bilder

[ctx: @option:radio]
en: Detect Quality Using Basic Factors
sv: Detektera kvalitet med användning av grundfaktorer

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image is sabotaging by four basic factors (blur, noise, exposure, and compression).
sv: Detektera om bilden är negativt påverkad med fyra grundfaktorer (suddighet, brus, exponering, och komprimering).

[ctx: @label]
en: Rejected threshold:
sv: Tröskel för kasserade:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Rejected Label
sv: Undre tröskel för att tilldela bilder beteckningen Kasserad

[ctx: @label]
en: Pending threshold:
sv: Tröskel för obestämda:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Pending Label
sv: Undre tröskel för att tilldela bilder beteckningen Obestämd

[ctx: @label]
en: Accepted threshold:
sv: Tröskel för godkända:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold above which all pictures are assigned Accepted Label
sv: Undre tröskel för att tilldela bilder beteckningen Godkänd

[ctx: @option:check]
en: Detect Blur
sv: Detektera suddighet

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of blur in the images passed to it
sv: Detekterar hur suddiga bilderna som skickas till den är

[ctx: @label]
en: Weight:
sv: Vikt:

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Blur Algorithm
sv: Vikt att tilldela till suddighetsalgoritmen

[ctx: @option:check]
en: Detect Noise
sv: Detektera brus

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of noise in the images passed to it
sv: Detekterar hur mycket brus bilderna som skickas till den har

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Noise Algorithm
sv: Vikt att tilldela till brusalgoritmen

[ctx: @option:check]
en: Detect Compression
sv: Detektera komprimering

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of compression in the images passed to it
sv: Detekterar hur mycket komprimerade bilderna som skickas till den är

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Compression Algorithm
sv: Vikt att tilldela till komprimeringsalgoritmen

[ctx: @option:check]
en: Detect Under and Over Exposure
sv: Detektera under- och överexponering

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the images are under-exposed or over-exposed
sv: Detektera om bilderna är underexponerade eller överexponerade

en: File/Folder %1 does not exist anymore
sv: Filen eller katalogen %1 finns inte längre

en: Album %1 does not exist anymore
sv: Albumet %1 finns inte längre

en: Could not overwrite image %1
sv: Kunde inte skriva över bilden %1

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder "%2" in the image collection.
sv: Kunde inte flytta bilden %1 till samlingens papperskorg.
    Kontrollera filrättigheterna för papperskorgens katalog "%2" i bildsamlingen.

en: A file or folder named %1 already exists in %2
sv: En fil eller katalog som heter %1 finns redan i %2

en: Could not move folder %1 to album %2
sv: Kunde inte flytta katalogen %1 till albumet %2

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
sv: Kunde inte flytta katalogen %1 till albumet %2. Katalogen %1 kopierades också till albumet %2

en: Could not move sidecar from file %1 to album %2
sv: Kunde inte flytta associerad fil från filen %1 till albumet %2

en: Could not move file %1 to album %2
sv: Kunde inte flytta filen %1 till albumet %2

en: Could not copy folder %1 to album %2
sv: Kunde inte kopiera katalogen %1 till albumet %2

en: Could not copy sidecar from file %1 to folder %2
sv: Kunde inte kopiera associerad fil från filen %1 till katalogen %2

en: Could not copy file %1 to folder %2
sv: Kunde inte kopiera filen %1 till katalogen %2

en: Could not copy file %1 to album %2
sv: Kunde inte kopiera filen %1 till albumet %2

en: File/Folder %1 does not exist
sv: Filen eller katalogen %1 finns inte

en: Could not move folder %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
sv: Kunde inte flytta katalogen %1 till samlingens papperskorg.
    Kontrollera filrättigheterna för papperskorgens katalog ".dtrash" i bildsamlingen.

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
sv: Kunde inte flytta bilden %1 till samlingens papperskorg.
    Kontrollera filrättigheterna för papperskorgens katalog ".dtrash" i bildsamlingen.

en: Album %1 could not be removed
sv: Albumet %1 kunde inte tas bort

en: Image %1 could not be removed
sv: Bilden %1 kunde inte tas bort

en: Could not move image %1 to collection trash
sv: Kunde inte flytta bilden %1 till samlingens papperskorg

en: Image with the same name %1 already there
sv: En bild med samma namn %1 finns redan där

en: Image %1 could not be renamed
sv: Namnet på bilden %1 kunde inte bytas

en: Could not restore file %1 from trash
sv: Kunde inte återställa filen '%1' från papperskorgen

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
sv: Ospecificerad

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
sv: Vänd horisontellt

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated by 180 Degrees
sv: Roterad 180 grader

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
sv: Vänd vertikalt

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally and Rotated Left
sv: Vänd horisontellt och roterad åt vänster

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
sv: Roterad åt vänster

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically and Rotated Left
sv: Vänd vertikalt och roterad åt vänster

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
sv: Roterad åt höger

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
sv: Väster

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
sv: Öster

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
sv: Norr

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
sv: Söder

[ctx: @info: Height in meters]
en: %1m
sv: %1 m

[ctx: @info]
en: Flash has been fired
sv: Blixt har utlösts

[ctx: @info]
en: Flash with red-eye reduction mode
sv: Blixt inställd för korrigering av röda ögon

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
sv: Abkhasiska

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
sv: Amarinja

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
sv: Arabiska

[ctx: @info: country code]
en: Assamese
sv: Assamesiska

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
sv: Vitryska

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
sv: Bulgariska

[ctx: @info: country code]
en: Bengali;Bangla
sv: Bengali, Bengaliska

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
sv: Tibetanska

[ctx: @info: country code]
en: Breton
sv: Bretonska

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
sv: Katalanska

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
sv: Korsikanska

[ctx: @info: country code]
en: Czech
sv: Tjeckiska

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
sv: Walesiska

[ctx: @info: country code]
en: Danish
sv: Danska

[ctx: @info: country code]
en: German
sv: Tyska

[ctx: @info: country code]
en: Greek
sv: Grekiska

[ctx: @info: country code]
en: English
sv: Engelska

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
sv: Spanska

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
sv: Estländska

[ctx: @info: country code]
en: Basque
sv: Baskiska

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
sv: Persiska (Farsi)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
sv: Finska

[ctx: @info: country code]
en: Fijan
sv: Fijianska

[ctx: @info: country code]
en: Faroese
sv: Färöiska

[ctx: @info: country code]
en: French
sv: Franska

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
sv: Frisiska

[ctx: @info: country code]
en: Irish
sv: Iriska

[ctx: @info: country code]
en: Scotsgaelic
sv: Skotsk gäliska

[ctx: @info: country code]
en: Galician
sv: Galiciska

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
sv: Hebreiska

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
sv: Kroatiska

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
sv: Ungerska

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
sv: Armeniska

[ctx: @info: country code]
en: Interlingue
sv: Interlingua

[ctx: @info: country code]
en: Inupiak
sv: Iñupiaq

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
sv: Indonesiska

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
sv: Isländska

[ctx: @info: country code]
en: Italian
sv: Italienska

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
sv: Japanska

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
sv: Javanesiska

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
sv: Georgiska

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh
sv: Kazakiska

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
sv: Grönländska

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
sv: Kambodjanska

[ctx: @info: country code]
en: Kannada
sv: Kanaresiska

[ctx: @info: country code]
en: Korean
sv: Koreanska

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
sv: Kurdiska

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
sv: Kirghiziska

[ctx: @info: country code]
en: Laothian
sv: Laotiska

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
sv: Litauiska

[ctx: @info: country code]
en: Latvian;Lettish
sv: Lettiska

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
sv: Malagassiska

[ctx: @info: country code]
en: Maori
sv: Maoriska

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
sv: Makedonska

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
sv: Mongoliska

[ctx: @info: country code]
en: Malay
sv: Malajiska

[ctx: @info: country code]
en: Maltese
sv: Maltesiska

[ctx: @info: country code]
en: Burmese
sv: Burmesiska

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
sv: Nepalesiska

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
sv: Holländska

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
sv: Norska

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
sv: Occitanska

[ctx: @info: country code]
en: Polish
sv: Polska

[ctx: @info: country code]
en: Pashto;Pushto
sv: Pashto, Pashtunska

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
sv: Portugisiska

[ctx: @info: country code]
en: Rhaeto-romance
sv: Rätoromanska

[ctx: @info: country code]
en: Kurundi
sv: Kirundi

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
sv: Rumänska

[ctx: @info: country code]
en: Russian
sv: Ryska

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda
sv: Rwanda

[ctx: @info: country code]
en: Sangho
sv: Sango

[ctx: @info: country code]
en: Singhalese
sv: Singalesiska

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
sv: Slovakiska

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
sv: Slovenska

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
sv: Samoanska

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
sv: Albanska

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
sv: Serbiska

[ctx: @info: country code]
en: Siswati
sv: SiSwati

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
sv: Sundanesiska

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
sv: Svenska

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
sv: Tadzjikiska

[ctx: @info: country code]
en: Thai
sv: Thailändska

[ctx: @info: country code]
en: Tigrinya
sv: Tigrinja

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
sv: Turkmenska

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
sv: Turkiska

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
sv: Tatariska

[ctx: @info: country code]
en: Uigur
sv: Uiguriska

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
sv: Ukrainska

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek
sv: Uzbekiska

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

[ctx: @info: country code]
en: Volapuk
sv: Volapük

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
sv: Kinesiska

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
sv: Rubrik

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
sv: Urvalsbeteckning

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
sv: Färgbeteckning

[ctx: info]
en: Binary data %1 bytes
sv: Binärdata %1 byte

en: ExifTool does not exists or exec permission is missing
sv: Exiftool finns inte eller saknar körrättighet

en: Perl does not exists or exec permission is missing
sv: Perl finns inte eller saknar körrättighet

en: Synchronization error between the channels
sv: Synkroniseringsfel mellan kanalerna

[ctx: Focus point type description]
en: In Focus
sv: I fokus

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
sv: Markerad

[ctx: Focus point type description]
en: Selected In Focus
sv: Markerad i fokus

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
sv: Inaktiv

[ctx: @title]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
sv[0]:  (%1 ny)
sv[1]:  (%1 nya)

en: &Close
sv: Stän&g

en: Close message
sv: Stäng meddelande

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
sv: aldrig

en: No data returned from the remote connection.
sv: Ingen data returnerades från fjärranslutningen.

en: Unsupported Architecture: %1
sv: Arkitekturen stöds inte: %1

en: Invalid file name format returned from the remote connection.
sv: Ogiltigt filnamnsformat returnerades från fjärranslutningen.

en: Invalid pre-release date from the remote list.
sv: Ogiltigt datum för förutgåva från fjärrlistan.

en: Invalid format returned from the remote connection.
sv: Ogiltigt format returnerades från fjärranslutningen.

[ctx: @info: download status]
en: Received:
sv: Mottaget:

[ctx: @info: download status]
en: Total:
sv: Totalt:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
sv: Hastighet:

[ctx: @info: download status]
en: ETA:
sv: Färdigtid:

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Pre-Release
sv: Direkt versionskontroll: förutgåva

en: Check for new pre-release version available, please wait...
sv: Kontrollerar om ny förutgåva är tillgänglig, vänta ...

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Stable Version
sv: Direkt versionskontroll: stabil utgåva

en: Check for new stable version available, please wait...
sv: Kontrollerar om ny stabil version är tillgänglig, vänta ...

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Open setup dialog page to configure updates.
sv: Visa inställningsdialogrutans sida för att ställa i n uppdateringar.

en: Download
sv: Ladda ner

en: <p>Current <b>%1</b> pre-release date is <i>%2</i>.</p><p>New pre-release built on <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for stable release only.<br/>Stable versions are safe to use in production.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
sv: <p>Datum för aktuell förutgåva <b>%1</b> är <i>%2</i>.</p><p>Ny förutgåva byggd <i>%3</i> är tillgänglig i detta <a href='%4'>arkiv</a>.</p><p>Klicka på <b>Ladda ner</b> för att hämta filen ...</p><p>Observera: Det går att byta till att bara kontrollera stabila utgåvor på sidan Inställningar/Diverse.<br/>Stabila versioner är säkra att använda i produktion.</p><p>Klicka på <b>Anpassa</b> för att visa uppdateringsalternativ i inställningsdialogrutan.</p>

en: <p>Current <b>%1</b> stable version is <i>%2</i></p><p>New stable version <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for weekly pre-release.<br/>Pre-release versions are dedicated to test quickly new features.<br/>It's not recommended to use pre-releases in production as bugs can remain,<br/>unless you know what you are doing.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
sv: <p>Aktuell stabil version <b>%1</b> är <i>%2</i></p><p>Ny stabil version <i>%3</i> är tillgänglig i detta <a href='%4'>arkiv</a>.</p><p>Klicka på <b>Ladda ner</b> för att hämta filen ...</p><p>Observera: Det går att byta till att kontrollera veckovisa förutgåvor på sidan Inställningar/Diverse.<br/>Förutgåvorna är avsedda att snabbt testa nya funktioner.<br/>Det rekommenderas inte att använda förutgåvor i produktion, eftersom fel kan finnas kvar,<br/>om du inte vet vad du gör.</p><p>Klicka på <b>Anpassa</b> för att visa uppdateringsalternativ i inställningsdialogrutan.</p>

en: Your software is up-to-date.
    %1 pre-release built on %2 is the most recent version available.
sv: Programvaran är aktuell.
    Förutgåva %1 byggd %2 är den senaste tillgängliga versionen.

en: Your software is up-to-date.
    %1 stable version %2 is the most recent version available.
sv: Programvaran är aktuell.
    Stabil version %1 byggd %2 är den senaste tillgängliga versionen.

en: Error while trying to check for new %1 version:
    "%2"
sv: Fel vid försök att söka efter ny version av %1:
    "%2"

en: built on %1 with debug symbols
sv: byggd %1 med avlusningssymboler

en: built on %1
sv: byggd %1

en: Downloading new %1
    %2
    in progress, please wait...
sv: Nerladdning av ny version %1
    %2
    pågår, vänta ...

en: version %1 with debug symbols
sv: version %1 med avlusningssymboler

en: Downloading new %1
    version %2
    in progress, please wait...
sv: Nerladdning av ny %1
    version %2
    pågår, vänta ...

en: Verify Checksum for new %1
    %2
    in progress, please wait...
sv: Verifiera checksumma för ny %1
    %2
    pågår, vänta ...

en: Verify checksum for %1
    version %2
    in progress, please wait...
sv: Verifiera checksumma för ny %1
    version %2
    pågår, vänta ...

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
sv: Öppna...

en: The new %1
    pre-release built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
sv: Ny %1
    förutgåva byggd %2
    har laddats ner till:
    
    %3
    
    Klicka på "Öppna" för att visa packen i filhanteraren ...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
sv: Ny %1
    stabil version %2
    har laddats ner till:
    
    %3
    
    Klicka på "Öppna" för att visa packen i filhanteraren ...

en: Install...
sv: Installera...

en: The new pre-release %1
    built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
sv: Ny förutgåva %1
    byggd %2
    har laddats ner till:
    
    %3
    
    Klicka på "Installera" för att stänga aktuell session och uppdatera ...

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
sv: Ny %1
    stabil version %2
    har laddats ner till:
    
    %3
    
    Klicka på "Installera" för att stänga aktuell session och uppdatera ...

en: Error while trying to download %1
    pre-release built on %2:
    
    "%3"
sv: Fel vid försök att ladda ner %1
    förutgåva byggd %2:
    
    "%3"

en: Error while trying to download %1
    stable version %2:
    
    "%3"
sv: Fel vid försök att ladda ner %1
    stabil version %2:
    
    "%3"

en: Cannot start installer:
    %1
sv: Kan inte starta installationsverktyg:
    %1

en: Checksum file is empty.
sv: Checksummeringsfilen är tom.

en: Checksum is invalid.
sv: Checksumman är ogiltig.

en: Downloaded file is empty.
sv: Nerladdad fil är tom.

en: Checksums error.
sv: Checksumman är felaktig.

en: Cannot open target file.
sv: Kan inte öppna målfil

en: Visit digiKam project website
sv: Besök Digikam-projektets hemsida

en: Aborting...
sv: Avbryter...

en: Cancel this operation.
sv: Avbryt åtgärden.

en: Open detailed progress dialog
sv: Visa detaljerat förloppsdialogruta

en: No active process
sv: Ingen aktiv process

en: Hide detailed progress window
sv: Dölj detaljerat förloppsfönster

en: Show detailed progress window
sv: Visa detaljerat förloppsfönster

en: Captions:
sv: Rubriker:

en: Enter caption author name here.
sv: Skriv in rubrikförfattarens namn här.

[ctx: @info]
en: You have edited the image caption.  | You have edited the captions of %1 images.
sv[0]: Du har redigerat bildens rubrik.
sv[1]: Du har redigerat rubriker för %1 bilder.

[ctx: @info]
en: You have edited the image title.  | You have edited the titles of %1 images.
sv[0]: Du har redigerat bildens titel.
sv[1]: Du har redigerat titlarna för %1 bilder.

[ctx: @info]
en: You have edited the date of the image.  | You have edited the date of %1 images.
sv[0]: Du har redigerat bildens datum.
sv[1]: Du har redigerat datum för %1 bilder.

[ctx: @info]
en: You have edited the pick label of the image.  | You have edited the pick label of %1 images.
sv[0]: Du har redigerat bildens urvalsbeteckning.
sv[1]: Du har redigerat urvalsbeteckningen för %1 bilder.

[ctx: @info]
en: You have edited the color label of the image.  | You have edited the color label of %1 images.
sv[0]: Du har redigerat bildens färgbeteckning.
sv[1]: Du har redigerat färgbeteckningarna för %1 bilder.

[ctx: @info]
en: You have edited the rating of the image.  | You have edited the rating of %1 images.
sv[0]: Du har redigerat bildens betyg.
sv[1]: Du har redigerat betyg för %1 bilder.

[ctx: @info]
en: You have edited the tags of the image.  | You have edited the tags of %1 images.
sv[0]: Du har redigerat bildens taggar.
sv[1]: Du har redigerat taggar för %1 bilder.

[ctx: @info]
en: Do you want to apply your changes?
sv: Vill du verkställa ändringarna?

[ctx: @info]
en: <p>You have edited the metadata of the image: </p> | <p>You have edited the metadata of %1 images: </p>
sv[0]: <p>Du har redigerat bildens metadata: </p>
sv[1]: <p>Du har redigerat metadata för %1 bilder: </p>

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
sv: <li>titel</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
sv: <li>rubrik</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
sv: <li>datum</li>

[ctx: @info]
en: <li>pick label</li>
sv: <li>urvalsbeteckning</li>

[ctx: @info]
en: <li>color label</li>
sv: <li>färgbeteckning</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
sv: <i>betyg</i>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
sv: <li>etiketter</li>

[ctx: @info]
en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
sv: <p>Vill du verkställa ändringarna?</p>

[ctx: @action]
en: Always apply changes without confirmation
sv: Verkställ alltid ändringar utan bekräftelse

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
sv: Verkställ ändringar?

[ctx: @info]
en: Apply changes?
sv: Verkställ ändringar?

[ctx: @info]
en: Reading metadata from files. Please wait...
sv: Läser metadata från filer, vänta...

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
sv: Skriver metadata till filer, vänta...

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
sv: Läs metadata från fil till databas

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
sv: Skriv metadata till varje fil

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
sv: Läs metadata från varje fil till databasen

[ctx: @action]
en: Unify tags of selected items
sv: Förena de markerade objektens etiketter

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: @label]
en: Date:
sv: Datum:

[ctx: @label]
en: Pick Label:
sv: Urvalsbeteckning:

[ctx: @label]
en: Color Label:
sv: Färgbeteckning:

[ctx: @label]
en: Rating:
sv: Betyg:

[ctx: @action]
en: Apply
sv: Verkställ

[ctx: @info]
en: Apply all changes to images
sv: Verkställ alla ändringar av bilder

[ctx: @info]
en: Revert all changes
sv: Ångra alla ändringar

[ctx: @action]
en: Apply to all versions
sv: Verkställ för alla versioner

[ctx: @info]
en: Apply all changes to all versions of this image
sv: Verkställ alla ändringar för alla versioner av bilden

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
sv: Fler

[ctx: @title]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @info]
en: Selected items have different text here.
sv: Markerade objekt har olika text här.

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
sv: Öppna etiketthantering

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
sv: Skriv in etikett här.

[ctx: @info]
en: Enter the text used to create tags here. '/' can be used to create a hierarchy of tags. ',' can be used to create more than one hierarchy at the same time.
sv: Skriv in texten som används för att skapa etiketter här. Tecknet '/' kan användas för att skapa en hierarki av etiketter. Tecknet ',' kan användas för att skapa mer än en hierarki samtidigt.

[ctx: @info]
en: Tags already assigned
sv: Redan tilldelade etiketter

[ctx: @info]
en: Recent Tags
sv: Senaste etiketter

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
sv: Inga senast tilldelade etiketter

en: No Geolocation
    Information
    Available
sv: Ingen geografisk
    lokaliseringsinformation
    tillgänglig

en: <b>Altitude</b>:
sv: <b>Höjd</b>:

en: <b>Latitude</b>:
sv: <b>Latitud</b>:

en: <b>Longitude</b>:
sv: <b>Longitud</b>:

en: <b>Date</b>:
sv: <b>Datum</b>:

en: See more information on the Internet
sv: Sök mer information på Internet

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
sv: Odefinierade

en: Used filters
sv: Använda filter

en: Remove filter
sv: Ta bort filter

[ctx: @title]
en: Versions
sv: Versioner

[ctx: @title]
en: Used Filters
sv: Använda filter

[ctx: @action: open image]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
sv: Öppna fil

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
sv: Gå till album

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
sv: Gå till den här bildens album

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
sv: Dölj objekt permanent

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
sv: Visa objekt permanent

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Geolocation
sv: Lokalisera geografiskt

[ctx: @label: item properties]
en: File:
sv: Fil:

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
sv: Katalog:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
sv: Datum:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
sv: Läsbar:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
sv: Skrivbar:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
sv: Typ:

[ctx: @label: item properties]
en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
sv: Proportion:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
sv: Nytt namn:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
sv: Nerladdat:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
sv: Kamerafilegenskaper

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
sv: Tillverkare:

[ctx: @label: item properties]
en: Model:
sv: Modell:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
sv: Skapad:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
sv: Lins:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
sv: Bländare:

[ctx: @label: item properties]
en: Focal:
sv: Fokallängd:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
sv: Exponeringstid:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
sv: Känslighet:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
sv: Läge eller program:

[ctx: @label: item properties]
en: Flash:
sv: Blixt:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
sv: Vitbalans:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
sv: Fotografiegenskaper

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
sv: Ljudbithastighet:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
sv: Ljudkanaltyp:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
sv: Ljudkodare:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
sv: Längd:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
sv: Bildfrekvens:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
sv: Videokodare:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
sv: Ljud- och videoegenskaper

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
sv: okända

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
sv: oändrade

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
sv: inte tillgängliga

[ctx: @info: item properties]
en: No
sv: Nej

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @label]
en: RAW Image
sv: Obehandlad bild

[ctx: @info: item resolution]
en: %1x%2 (%3Mpx)
sv: %1 x %2 (%3 Mbp)

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
sv: Intervall:

[ctx: @info: color properties]
en: Select the minimal intensity value of the histogram selection here.
sv: Ställ in minimalt styrkevärde för histogrammarkeringen här.

[ctx: @info: color properties]
en: Select the maximal intensity value of the histogram selection here.
sv: Ställ in maximalt styrkevärde för histogrammarkeringen här.

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
sv: Statistik

[ctx: @info: color properties]
en: Here you can see the statistical results calculated from the selected histogram part. These values are available for all channels.
sv: Här kan du se statistikresultaten beräknade med vald histogramdel. Värdena är tillgängliga för alla kanaler.

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
sv: Bildpunkter:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
sv: Antal:

[ctx: @label: color properties]
en: Mean:
sv: Medelvärde:

[ctx: @label: color properties]
en: Std. deviation:
sv: Standardavvikelse:

[ctx: @label: color properties]
en: Percentile:
sv: Percentil:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
sv: Färgdjup:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
sv: Alfakanal:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
sv: Källa:

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
sv: ICC-profil

[ctx: @label: color properties]
en: 16 bits
sv: 16-bitar

[ctx: @label: color properties]
en: 8 bits
sv: 8-bitar

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @label: color properties]
en: No
sv: Nej

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
sv: Hela bilden

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
sv: Bildområde

en: Makernote
sv: Tillverkaranmärkningar

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: @title: item properties]
en: Colors
sv: Färger

[ctx: @title: item properties]
en: Map
sv: Karta

[ctx: @info: item properties]
en: RAW Image
sv: Obehandlad bild

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
sv: Okalibrerad

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @info: item properties]
en: %1x%2 (%3Mpx)
sv: %1 x %2 (%3 Mbp)

[ctx: @info: item properties]
en: %1 bpp
sv: %1 bitar/bp

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
sv: Rubriker

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
sv: Versioner

[ctx: @info: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
sv: %1 x %2 (%3 Mbp)

[ctx: @label: item properties]
en: Symlink:
sv: (symbolisk länk:

[ctx: @label: item properties]
en: Owner:
sv: Ägare:

[ctx: @label: item properties]
en: Permissions:
sv: Rättigheter:

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
sv: Filegenskaper

[ctx: @label: item properties]
en: Bit depth:
sv: Bitdjup:

[ctx: @label: item properties]
en: Color mode:
sv: Färgmodell:

[ctx: @label: item properties]
en: Sidecar:
sv: Associerad fil:

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
sv: Objektegenskaper

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
sv: Fotografiegenskaper

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
sv: Ljud- och videoegenskaper

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
sv: Rubrik:

[ctx: @label: item properties]
en: Caption:
sv: Rubrik:

[ctx: @label: item properties]
en: Pick label:
sv: Urvalsbeteckning:

[ctx: @label: item properties]
en: Color label:
sv: Färgbeteckning:

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
sv: Betyg:

[ctx: @label: item properties]
en: Versionned:
sv: Versionshanterad:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
sv: Grupperad:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
sv: Digikams egenskaper

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
sv: Nyckelord:

[ctx: @label: item properties]
en: Peoples:
sv: Personer:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @title: item properties]
en: Location
sv: Plats

[ctx: @title: item properties]
en: Rights
sv: Rättigheter

[ctx: @info: item properties]
en:  fps
sv:  bilder/s

en: Count:
sv: Antal:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Total Count:
sv: Totalantal:

en: Total Size:
sv: Total storlek:

en: Selection Properties
sv: Urvalsegenskaper

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
sv: 16-bitars färgdjup

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
sv: <para>Om aktiverad, avkodas alla obehandlade filer till 16-bitars färgdjup genom att använda en linjär gammakurva. För att förhindra att en mörk bild visas i editorn, rekommenderas att färghantering används tillsammans med detta läge.</para><para>Om inaktiverad, avkodas alla obehandlade filer till 8-bitars färgdjup med en BT.709 gammakurva och en vitpunkt från 99:e percentilen. Läget är snabbare än 16-bitars avkodning.</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
sv: Interpolera RGB som fyra färger

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
sv: <title>Interpolera RGB som fyra färger</title><para>Förval är att anta att alla gröna bildpunkter är likadana. Om gröna bildpunkter i jämna rader är känsligare för ultraviolett ljus än udda rader, orsakar skillnaden ett rutmönster i utdata. Genom att använda detta alternativ löses problemet med minimal detaljförlust.</para><para>För att sammanfatta, så gör alternativet bilden något suddigare, men eliminerar falska 2x2 rutmönster med kvalitetsmetoden VNG, eller labyrinter med kvalitetsmetoden AHD.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
sv: Besök LibRaw-projektets hemsida

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
sv: Sträck eller rotera inte bildpunkter

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
sv: <title>Sträck eller rotera inte bildpunkter</title><para>Visa bilden lutad 45 grader för Fuji Super CCD-kameror. Sträck inte bilden till rätt proportion för kameror med icke-fyrkantiga bildpunkter. Hur som helst garanterar alternativet att varje bildpunkt i resultatet motsvarar en obehandlad bildpunkt.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
sv: Kvalitet:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
sv: Bilinjär

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Quality (interpolation)</title><para>Select here the demosaicing method to use when decoding RAW images. A demosaicing algorithm is a digital image process used to interpolate a complete image from the partial raw data received from the color-filtered image sensor, internal to many digital cameras, in form of a matrix of colored pixels. Also known as CFA interpolation or color reconstruction, another common spelling is demosaicing. The following methods are available for demosaicing RAW images:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: use high-speed but low-quality bilinear interpolation (default - for slow computers). In this method, the red value of a non-red pixel is computed as the average of the adjacent red pixels, and similarly for blue and green.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: use Variable Number of Gradients interpolation. This method computes gradients near the pixel of interest and uses the lower gradients (representing smoother and more similar parts of the image) to make an estimate.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: use Patterned-Pixel-Grouping interpolation. Pixel Grouping uses assumptions about natural scenery in making estimates. It has fewer color artifacts on natural images than the Variable Number of Gradients method.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: use Adaptive Homogeneity-Directed interpolation. This method selects the direction of interpolation so as to maximize a homogeneity metric, thus typically minimizing color artifacts.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB interpolation from linuxphoto.org project.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT interpolation.See https://www.libraw.org/node/2306 for details.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: modified AHD interpolation.</item></list></para>
sv: <title>Kvalitet (interpolation)</title><para>Välj interpolationsmetod för avkodning av obehandlade bilder för mosaikborttagning. En algoritm för mosaikborttagning är digital bildprocess som används för att interpolera en fullständig bild från partiell obehandlad data i form av en matris av färgade bildpunkter, som tagits emot från den färgfiltrerade bildsensorn som finns internt i många digitalkameror. Den är också känd som CFA-interpolation eller färgrekonstruktion, och ett annan vanligt namn är mosaikborttagning. Följande metoder är tillgängliga för att utföra mosaikborttagning av obehandlade bilder:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinjär</emphasis>: Använder en snabb bilinjär interpolation med låg kvalitet (standard för långsamma datorer). Med den här metoden beräknas det röda värdet av en bildpunkt som inte är röd som medelvärdet av intilliggande röda bildpunkter, och på samma sätt för blått och grönt.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: Använd interpolation med variabelt antal gradienter. Metoden beräknar gradienter intill den intressanta bildpunkten och använder de lägsta gradienterna (som representerar jämnare och liknande delar av bilden) för att göra en uppskattning.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: Använd interpolation med mönsterbaserad bildpunktsgruppering. Bildpunktsgruppering använder antaganden om naturliga scenerier när uppskattningar görs. Den har färre färgavvikelser än metoden med variabelt antal gradienter.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: Använd adaptiv homogenstyrd interpolation. Metoden väljer interpolationens riktning så att ett homogenitetsmått maximeras, och på så sätt typiskt minimera färgavvikelser.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB-interpolation från projektet linuxphoto.org.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT-interpolation.Se https://www.libraw.org/node/2306 för detaljerad information.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: Modifierad AHD-interpolation.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
sv: Genomgång:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Pass</title><para>Set here the passes used by the median filter applied after interpolation to Red-Green and Blue-Green channels.</para><para>This setting is only available for specific Quality options: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, and <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>
sv: <title>Genomgångar</title><para>Ställ in genomgångar som används av medianfiltret som anropas efter interpolation till rödgröna och blågröna kanaler.</para><para>Inställningen är bara tillgänglig för specifika kvalitetsalternativ: <emphasis strong='true'>Bilinjär</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis> och <emphasis strong='true'>VCD och AHD</emphasis>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
sv: Förbättra interpolation

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Refine interpolation</title><para>This setting is available only for few Quality options:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: turn on the enhance interpolated colors filter.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: turn on the enhanced effective color interpolation (EECI) refine to improve sharpness.</item></list></para>
sv: <title>Förbättra interpolation</title><para>Inställningen är bara tillgänglig för några få kvalitetsalternativ:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: aktivera filtret för att förbättra interpolerade färger.</item><item><emphasis strong='true'>VCD och AHD</emphasis>: aktivera interpolation för förbättring av effektiv färg (EECI) för att få bättre skärpa.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Demosaicing
sv: Mosaikborttagning

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
sv: Metod:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
sv: Förval D65

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
sv: Kamera

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
sv: Manuellt

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
sv: <title>Vitbalans</title><para>Ställ in obehandlad vitbalans:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>D65 standard</emphasis>: Använd en vanlig D65 dagsljusvitbalans.</item><item><emphasis strong='true'>Kamera</emphasis>: Använd vitbalansen som anges av kameran. Om den inte är tillgänglig, används den neutrala standardvitbalansen</item><item><emphasis strong='true'>Automatisk</emphasis>: Beräkna en automatisk vitbalans genom att skapa medelvärdet av hela bilden</item><item><emphasis strong='true'>Manuell</emphasis>: Ställ in en egen temperatur och värden på grön-nivån.</item></list></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
sv: <title>Temperatur</title><para>Ställ in färgtemperaturen i Kelvin här.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
sv: Grön:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
sv: <para>Ställ in den gröna komponenten för att ange nivå av borttagning för magenta färgskiftningar.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
sv: Dagrar:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
sv: Helvitt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
sv: Obeskuret

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
sv: Kombinera

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
sv: Återskapa

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlights</title><para>Select here the highlight clipping method:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Solid white</emphasis>: clip all highlights to solid white</item><item><emphasis strong='true'>Unclip</emphasis>: leave highlights unclipped in various shades of pink</item><item><emphasis strong='true'>Blend</emphasis>:Blend clipped and unclipped values together for a gradual fade to white</item><item><emphasis strong='true'>Rebuild</emphasis>: reconstruct highlights using a level value</item></list></para>
sv: <title>Dagrar</title><para>Välj beskärningsmetoden för dagrar här:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Helvitt</emphasis>: beskär alla dagrar till helvitt</item><item><emphasis strong='true'>Obeskuret</emphasis>: lämna dagrar obeskurna i olika rosa skuggningar</item><item><emphasis strong='true'>Kombinera</emphasis>: Blanda beskurna och obeskurna värden för att få en gradvis toning till vitt</item><item><emphasis strong='true'>Återskapa</emphasis>: återskapa dagrar med användning av ett nivåvärde.</item></list></para>

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
sv: Nivå:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Level</title><para>Specify the reconstruct highlight level. Low values favor whites and high values favor colors.</para>
sv: <title>Nivå</title><para>Ange nivå för återskapade dagrar i resultatbilden. Ett lågt värde gör att vitt föredras, och ett högt värde gör att färger föredras.</para>

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
sv: Exponeringsvärde (EV)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
sv: <para>Aktivera exponeringskorrigering innan interpolation.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
sv: Linjär förskjutning:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
sv: <title>Förskjutning</title><para>Linjär förskjutning av exponeringskorrigering innan interpolation med EV.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
sv: Dagrar:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlight</title><para>Amount of highlight preservation for exposure correction before interpolation in E.V. Only take effect if Shift Correction is > 1.0 E.V</para>
sv: <title>Dagrar</title><para>Hur mycket dagrar som bevaras för exponeringskorrigering innan interpolation i EV. För bara effekt om förskjutning är större än 1,0 EV.</para>

[ctx: @option:check]
en: Correct false colors in highlights
sv: Korrigera felaktiga färger i dagrar

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, images with overblown channels are processed much more accurately, without 'pink clouds' (and blue highlights under tungsten lamps).</para>
sv: <para>Om aktiverad, behandlas bilder med överexponerade kanaler mycket noggrannare, utan 'rosa moln' (och blåa dagrar med wolframlampor).</para>

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
sv: Automatisk ljusstyrka

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If disable, use a fixed white level and ignore the image histogram to adjust brightness.</para>
sv: <para>Om inaktiverad, använd en fast vitnivå och ignorera bildhistogrammet vid justering av ljusstyrkan.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
sv: Ljusstyrka:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Brightness</title><para>Specify the brightness level of output image. The default value is 1.0 (works in 8-bit mode only).</para>
sv: <title>Ljushet</title><para>Ange resultatbildens ljushet. Standardvärdet är 1,0 (fungerar bara i 8-bitarsläge).</para>

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
sv: Svart:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
sv: <title>Svartpunkt</title><para>Använd ett specifikt svartpunktsvärde för att avkoda obehandlade bilder. Om du stänger av alternativet, beräknas svartpunktsvärdet automatiskt.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
sv: <title>Svartpunktsvärde</title><para>Ange ett specifikt svartpunktsvärde för resultatbilden.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
sv: Vit:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
sv: <title>Vitpunkt</title><para>Använd ett specifikt vitpunktsvärde för att avkoda obehandlade bilder. Om du stänger av alternativet, beräknas vitpunktsvärdet automatiskt.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
sv: <title>Vitpunktsvärde</title><para>Ange ett specifikt vitpunktsvärde för resultatbilden.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
sv: Vitbalans

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
sv: Brusreducering:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: Wavelets
sv: Wavelet

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Noise Reduction</title><para>Select here the noise reduction method to apply during RAW decoding.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no noise reduction.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelets</emphasis>: wavelets correction to erase noise while preserving real detail. It is applied after interpolation.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Fake Before Demosaicing Denoising noise reduction. It is applied before interpolation.</item></list></para>
sv: <title>Brusreducering</title><para>Välj brusreduceringsmetod att använda vid avkodning av obehandlade bilder.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Ingen</emphasis>: Ingen brusreducering.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelet</emphasis>: Reducering med wavelet för att radera brus medan verkliga detaljer bevaras. Den utförs efter interpolation.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Brusreducering med Fake Before Demosaicing Denoising. Den utförs innan interpolation.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Corrections
sv: Korrigeringar

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
sv: Kameraprofil:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
sv: Inbäddad

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
sv: <title>Kameraprofil</title><para>Välj färgrymd för indata som används vid avkodning av obehandlad data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Ingen</emphasis>: Ingen färgprofil för indata används vid avkodning av obehandlad data.</item><item><emphasis strong='true'>Inbäddad</emphasis>: Använd inbäddad färgprofil från den obehandlade filen om någon finns.</item><item><emphasis strong='true'>Egen</emphasis>: Använd en egen färgrymdsprofil för indata.</item></list></para>

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
sv: ICC-filer (*.icc *.icm)

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
sv: Arbetsyta:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
sv: Obehandlad (ingen profil)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Wide Gamut
sv: Stort tonomfång

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Pro-Photo
sv: Pro-foto

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
sv: <title>Arbetsrymd</title><para>Välj resultatets färgrymd som används för att avkoda obehandlad data här.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Obehandlad (linjär)</emphasis>: Med det här läget används ingen färgrymd för resultatet under avkodning av obehandlad data.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: Den här färgrymden är en RGB-färgrymd, skapat i samarbete mellan Hewlett-Packard och Microsoft. Den är det bästa valet för bilder som är avsedda för webben och för porträttfotografering.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: Den här färgrymden är en RGB-färgrymd, utvecklad av Adobe. Den används för fotografiska tillämpningar som reklam och konst.</item><item><emphasis strong='true'>Stort tonomfång</emphasis>: Den här färgrymden är en utökad version av Adobes RGB-färgrymd.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-foto</emphasis>: Den här färgrymden är en RGB-färgrymd, utvecklad av Kodak, som erbjuder ett särskilt stort tonomfång konstruerad för användning med fotografiskt resultat.</item><item><emphasis strong='true'>Egen</emphasis>: Använd en egen färgrymdsprofil.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
sv: Färghantering

[ctx: @label]
en: Threshold:
sv: Tröskel:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
sv: <title>Tröskel</title><para>Ställ in brusreduceringens tröskelvärde som ska användas här.</para>

en: Casio Digital Camera Raw File Format
sv: Obehandlat filformat för Casio digitalkamera

en: NuCore Raw Image File
sv: NuCore obehandlad bildfil

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 2.0
sv: Obehandlat filformat för Canon digitalkamera version 2.0

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 1.0
sv: Obehandlat filformat för Canon digitalkamera version 1.0

en: Capture Shop Raw Image File
sv: Capture Shop obehandlat filformat

en: Kodak DC25 Digital Camera File
sv: Kodak DC25 digitalkamerafil

en: Kodak Digital Camera Raw Image Format
sv: obehandlat filformat för Kodak digitalkamera

en: Adobe Digital Negative
sv: Adobe digitalt negativ

en: Epson Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Epson digitalkameror

en: Imacon Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Imacon digitalkamera

en: Leaf Raw Image File
sv: Leaf obehandlad bildfil

en: Kodak DC25 Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Kodak DC25 digitalkamera

en: Minolta RD175 Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Minolta RD175 digitalkamera

en: Mamiya Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Mamiya digitalkamera

en: Minolta Dimage Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Minolta Dimage digitalkamera

en: Nikon Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Nikon digitalkameror

en: Olympus Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Olympus digitalkameror

en: Pentax Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Pentax digitalkameror

en: Logitech Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Logitech digitalkameror

en: Fuji Digital Camera Raw Image Format
sv: obehandlat filformat för Fuji digitalkamera

en: Panasonic Digital Camera Image Format
sv: Obehandlat filformat för Panasonic digitalkameror

en: Digital Foto Maker Raw Image File
sv: Digital Foto Maker obehandlat filformat

en: Sony Digital Camera Raw Image Format
sv: obehandlat filformat för Sony digitalkamera

en: Sigma Digital Camera Raw Image Format
sv: obehandlat filformat för Sigma digitalkamera

en: Hasselblad Digital Camera Raw Image Format
sv: obehandlat filformat för Hasselblad digitalkamera

en: Phantom Software Raw Image File
sv: Phantom Software obehandlat filformat

en: Sinar Raw Image File
sv: Sinar obehandlat filformat

en: Kodak DCS200 Digital Camera Raw Image Format
sv: obehandlat filformat för Kodak DCS200 digitalkamera

en: Apple Quicktake 100/150 Digital Camera Raw Image Format
sv: obehandlat filformat för Apple Quicktake 100/150 digitalkamera

en: Panasonic LX3 Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Panasonic LX3 digitalkameror

en: Sinar Capture Shop Raw Image File
sv: Sinar Capture Shop obehandlat filformat

en: Leica Digital Camera Raw Image Format
sv: obehandlat filformat för Leica digitalkamera

en: Samsung Raw Image Format
sv: Samsung obehandlat bildformat

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 3.0
sv: Obehandlat bildformat för Canon digitalkamera version 3.0

en: Phase One Digital Camera Raw Image Format
sv: Obehandlat filformat för Phase One digitalkameror

en: Arriflex Camera Raw Image Format
sv: obehandlat filformat för Arriflex kamera

en: Do you want to do this operation on all group items?
sv: Vill du utföra åtgärden för alla objekt i gruppen?

en: Remember choice for this operation
sv: Kom ihåg valet för åtgärden

en: Light Table
sv: Ljusbord

en: Batch Queue Manager
sv: Köhantering för bakgrundsbehandling

en: Renaming
sv: Namnbyte

en: Import/Export tools
sv: Import- och exportverktyg

en: Tools (editor, panorama, stack blending, calendar, external program)
sv: Verktyg (editor, panorama, kombinera sekvens, kalender, externt program)

en: Operations related to metadata, labels, ratings, tags, geolocation and rotation
sv: Åtgärder som hör ihop med metadata, beteckningar, betyg, etiketter, geografisk lokalisering och rotation

en: Adding items to the Light Table
sv: Lägger till objekt på ljusbordet

en: Adding items to the Batch Queue Manager
sv: Lägger till objekt i köhantering för bakgrundsbehandling

en: Opening items in the Slideshow
sv: Öppnar objekt i bildspel

en: Renaming items
sv: Byter namn på objekt

en: Passing items to import/export tools
sv: Skickar objekt till import- och exportverktyg

en: Several tools including the editor, panorama, stack blending, calendar, html gallery and opening with external programs
sv: Flera verktyg inklusive editor, panorama, kombinera sekvens, kalender, HTML-galleri och öppna med externa program

[ctx: @item: album categories]
en: Category
sv: Kategori

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
sv: Resor

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
sv: Helgdagar

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
sv: Vänner

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
sv: Natur

[ctx: @item: album categories]
en: Party
sv: Fest

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
sv: Uppgift

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
sv: %1 i %2

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
sv: Skapa "%1" i %2

en: Create "%1"
sv: Skapa "%1"

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
sv[0]: Etiketten '%2' har en deletikett. Att ta bort den kommer också att ta bort deletiketten.
    Vill du fortsätta?
sv[1]: Etiketten '%2' har %1 deletiketter. Att ta bort den kommer också att ta bort deletiketterna.
    Vill du fortsätta?

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
sv[0]: Etiketten '%2' är tilldelad till ett objekt. Vill du fortsätta?
sv[1]: Etiketten '%2' är tilldelad till %1 objekt. Vill du fortsätta?

en: Delete '%1' tag?
sv: Ta bort etiketten '%1'?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
sv: Ta bort etikett

en: Tags '%1' have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
sv: Etiketterna '%1' har en eller flera deletiketter. Att ta bort dem kommer också att ta bort deletiketterna.
    Vill du fortsätta?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
sv: Etiketterna '%1' är tilldelad till ett eller flera objekt. Vill du fortsätta?

en: Delete '%1' tag(s)?
sv: Ta bort '%1' etikett(er)?

en: Face tag '%2' has at least one face tag child. Removing it will also remove the children.
    Do you want to continue? | Face tags '%2' have at least one face tag child. Removing them will also remove the children.
    Do you want to continue?
sv[0]: Ansiktsetiketten '%2' har åtminstone en deletikett. Att ta bort den kommer också att ta bort deletiketterna.
    Vill du fortsätta?
sv[1]: Ansiktsetiketterna '%2' har åtminstone en deletikett. Att ta bort dem kommer också att ta bort deletiketterna.
    Vill du fortsätta?

en: Face tag '%2' is assigned to at least one item. Do you want to continue? | Face tags '%2' are assigned to at least one item. Do you want to continue?
sv[0]: Ansiktsetiketten '%2' är tilldelad till åtminstone ett objekt. Vill du fortsätta?
sv[1]: Ansiktsetiketterna '%2' är tilldelade till åtminstone ett objekt. Vill du fortsätta?

en: Remove face tag? | Remove face tags?
sv[0]: Ta bort ansiktsetikett?
sv[1]: Ta bort ansiktsetiketter?

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
sv[0]: Ta bort etiketten som motsvarar den här ansiktsetiketten från bilderna?
sv[1]: Ta bort de %1 etiketter som motsvarar de här ansiktsetiketterna från bilderna?

en: Assign Rating "%1 Star"
sv: Tilldela betyget "%1 stjärna"

en: Assign Pick Label "%1"
sv: Tilldela urvalsbeteckning "%1"

en: Assign Color Label "%1"
sv: Ange färgbeteckning "%1"

en: Assign Tag "%1"
sv: Tilldela etikett "%1"

[ctx: @info]
en: All Tags
sv: Alla etiketter

[ctx: @info]
en: Quick Access List
sv: Snabbåtkomstlista

[ctx: @action]
en: Delete Selected from List
sv: Ta bort markerade från lista

en: Add to List
sv: Lägg till i lista

en: Add selected tags to Quick Access List
sv: Lägg till markerade etiketter i listan för snabbåtkomst

en: Delete Tags
sv: Ta bort etiketter

en: Edit Tag Title
sv: Redigera etikettrubrik

en: Reset Tag Icon
sv: Återställ etikettikon

en: Invert Selection
sv: Invertera markering

en: Expand Tag Tree
sv: Expandera etiketträd

en: Collapse Tag Tree
sv: Dra ihop etiketträd

en: Remove Tag from Images
sv: Ta bort etikett från bilder

[ctx: @label]
en: Tag Properties
sv: Etikettegenskaper

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
sv: &Titel:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
sv: Skriv in etikettnamn här

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
sv: &Ikon:

[ctx: @action]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
sv: &Genväg:

[ctx: @label]
en: Note
sv: Anmärkning

[ctx: @label]
en: This shortcut can be used to assign or unassign tag to items.
sv: Genvägen kan användas för att tilldela taggar till objekt eller ta bort dem.

[ctx: @action]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action]
en: Discard
sv: Kasta

[ctx: @info]
en: Previous tags were changed. Save changes?
sv: Föregående etiketter ändrades. Spara ändringar?

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
sv: Etiketthantering

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
sv[0]: Etikett %2 har en eller flera deletiketter. Att ta bort den kommer också ta bort deletiketterna. Vill du fortsätta?
sv[1]: Etiketterna %2 har en eller flera deletiketter. Att ta bort den kommer också ta bort deletiketterna. Vill du fortsätta?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
sv[0]: Etikett %2 är tilldelad till ett eller flera objekt. Vill du fortsätta?
sv[1]: Etiketterna %2 är tilldelade till ett eller flera objekt. Vill du fortsätta?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
sv[0]: Ta bort etikett %2?
sv[1]: Ta bort etiketterna %2?

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
sv[0]: Ta bort etikett
sv[1]: Ta bort etiketter

en: <qt>digiKam will clean up tag metadata before setting tags from database.<br/> You may <b>lose tags</b> if you did not read tags before (by calling Read Tags from Image).<br/> Do you want to continue?</qt>
sv: <qt>Digikam rensar metadata för etiketter innan databasens etiketter läggs till.<br/>Det går att <b>förlora etiketter</b> om de inte har lästs in tidigare (genom att anropa Läs etiketter från bild).<br/>Vill du fortsätta?</qt>

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
sv: Åtgärden kan ta lång tid beroende på samlingens storlek.
    Vill du fortsätta?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
sv: Åtgärden raderar enbart alla etiketter från databasen.
    För att införa ändringarna i filerna måste du senare välja att skriva metadata till filer.
    Vill du fortsätta?

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
sv[0]: Vill du ta bort den markerade etiketten från alla bilder?
sv[1]: Vill du ta bort de markerade etiketterna från alla bilder?

[ctx: @action: button]
en: Organize
sv: Organisera

[ctx: @action: button]
en: Sync &Export
sv: Synkronisera &export

en: Create Tag from Address Book
sv: Skapa etikett från adressbok

en: Mark Unassigned Tags
sv: Markera ej tilldelade etiketter

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
sv: Lägg till ny etikett i nuvarande etikett. Nuvarande etikett är den senast klickade etiketten.

en: Delete selected items. Also work with multiple items, but will not delete the root tag.
sv: Ta bort markerade objekt. Fungerar också med flera objekt, men tar inte bort rotetiketten.

en: Edit title from selected tag.
sv: Redigera rubrik för markerad etikett.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
sv: Återställ ikon till markerade etiketter. Fungerar med flera markerade.

en: Mark all tags that are not assigned to images.
sv: Markera alla etiketter som inte är tilldelade till bilder.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
sv: Invertera markering. Bara synliga objekt kommer att markeras

en: Selected items will be expanded
sv: Markerade objekt kommer att expanderas

en: Expand tag tree completely
sv: Expandera etiketträdet fullständigt

en: Collapse tag tree completely
sv: Dra ihop etiketträdet fullständigt

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
sv: Ta bort markerad(e) etikett(er) från bilder. Fungerar med flera markerade.

en: Write Tags from Database to Image
sv: Skriv etiketter från databas till bilder

en: Read Tags from Image
sv: Läs etiketter från bild

en: Wipe all tags from Database only
sv: Radera alla etiketter enbart från databasen

en: Write Tags Metadata to Image.
sv: Skriv etiketternas metadata till bild.

en: Read tags from Images into Database. Existing tags will not be affected
sv: Läs etiketter från bilder till databasen. Befintliga etiketter påverkas inte

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
sv: Ta bort alla etiketter enbart från databasen. Synkroniserar inte med filer. Försiktighet bör iakttas.

[ctx: @info]
en: Online help about tags management
sv: Direkthjälp om etiketthantering

en: Toggle Auto
sv: Växla automatik

[ctx: no auto toggle]
en: None
sv: Ingen

[ctx: toggle child tags]
en: Children
sv: Underliggande

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
sv: Överliggande

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
sv: Båda

[ctx: @title:window]
en: New Tag
sv: Ny etikett

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
sv: Redigera etikett

en: Enter tag name here...
sv: Skriv in nytt etikettnamn här...

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br/>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br/>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
sv: <p>Du kan använda följande regler för att skapa nya etiketter:</p><p><ul><li>Tecknet '/' kan användas för att skapa en hierarki av etiketter.<br/>T.ex.: <i>"Land/Stad/Paris"</i></li><li>Tecknet ',' kan användas för att skapa mer än en hierarki samtidigt.<br/>T.ex.: <i>"Stad/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>Om en hierarki börjar med '/', används rotalbumet för etiketten.</li></ul></p>

en: &Icon:
sv: &Ikon:

en: &Shortcut:
sv: &Genväg:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
sv: <p><b>Observera</b>: Genvägen kan användas för att tilldela taggar till objekt eller ta bort dem.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
sv: <b>Skapa ny etikett</b>

en: <b>Create New Tag in<br/>"%1"</b>
sv: <b>Skapa ny etikett i <br/>"%1"</b>

en: <b>Properties of Tag<br/>"%1"</b>
sv: <b>Egenskaper för etiketten<br/>"%1"</b>

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
sv: Fel när etikett skulle skapas

en: An error occurred during tag creation:
sv: Ett fel uppstod när etiketten skulle skapas:

en: Tag Path
sv: Etikettsökväg

en: Expand all Tags
sv: Expandera alla etiketter

en: Collapse all Tags
sv: Dra ihop alla etiketter

en: Expand Selected Recursively
sv: Expandera markerade rekursivt

en: No Recently Assigned Tags
sv: Inga senast tilldelade etiketter

en: Recently Assigned Tags
sv: Senast tilldelade etiketter

en: Add New Tag...
sv: Lägg till ny etikett...

en: More Tags...
sv: Fler etiketter...

en: Assign this Tag
sv: Tilldela etiketten

en: Remove this Tag
sv: Ta bort etiketten

en: Go to this Tag
sv: Gå till etiketten

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
sv: Skriv in informativ försörjarreferens. I.P.R är ett namn registrerat med XMP/NAA, som identifierar försörjaren som tillhandahåller innehållsindikatorn. Standardvärdet för I.P.R är "XMP", om en standardreferenskod används.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
sv: Skriv in motivets referensnummer här. Tillhandahåller en numerisk kod som anger motivets namn, samt valfritt också namn på motivets innehåll och motivets detaljerade namn, på tjänstens språk. Motivreferensen är ett nummer i intervallet 01000000 till 17999999, som representerar en språkoberoende internationell referens för ett motiv. Ett motiv identifieras av sitt referensnummer och motsvarande namn, som kommer från en standardiserad lista framtagen av XMP/NAA. Om en standardreferenskod används, är dessa listor referensversionerna på engelska språket. Fältet är begränsat till en åtta siffrors kod.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
sv: Skriv in motivets namn här. Engelska språket ska användas om du väljer en XMP/NAA standardreferenskod.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
sv: Skriv in namn på motivets innehåll här. Engelska språket ska användas om du väljer en XMP/NAA standardreferenskod.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
sv: Skriv in motivets detaljerade namn här. Engelska språket ska användas om du väljer en XMP/NAA standardreferenskod.

[ctx: @info]
en: Here you can see the metadata template list managed by digiKam.
sv: Här kan du se listan över metadatamallar som hanteras av Digikam.

[ctx: @title: template properties]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
sv: Upphovsmän

en: Author Names:
sv: Upphovsmännens namn:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
sv: Skriv in namn på alla fotografiets skapare. Använd semikolon som skiljetecken här.

en: <p>This field should contain the names of the persons who created the photograph. If it is not appropriate to add the name of the photographer (for example, if the identity of the photographer needs to be protected) the name of a company or organization can also be used. Once saved, this field should not be changed by anyone.</p><p>To enter more than one name, use <b>semi-colons as separators</b>.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla namnen på personerna som skapade fotografiet. Om det inte är lämpligt att ange fotografens namn (till exempel om fotografens identitet måste skyddas), kan också namnet på ett företag eller en organisation användas. När det väl har sparats, ska inte fältet ändras av någon.</p><p>Använd <b>semikolon</b> som skiljetecken för att skriva in mer än ett namn.</p><p>Med IPTC är fältet begränsat till 32 tecken.</p>

en: Authors' Positions:
sv: Upphovsmännens befattningar:

en: Enter the job titles of the authors here.
sv: Skriv in upphovsmännens yrkestitlar här.

en: <p>This field should contain the job titles of the authors. Examples might include titles such as: Staff Photographer, Freelance Photographer, or Independent Commercial Photographer. Since this is a qualifier for the Author field, the Author field must also be filled out.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla fotografernas yrkestitlar. Exempel kan vara titlar som Redaktionsfotograf, Frilansfotograf eller Oberoende kommersiell fotograf. Eftersom det är en inledning till fältet Upphovsman, måste fältet Upphovsman också fyllas i.</p><p>Med IPTC är fältet begränsat till 32 tecken.</p>

en: Enter the photograph credit here.
sv: Skriv in fotografiets erkännande här.

en: <p>(synonymous to Provider): Use the Provider field to identify who is providing the photograph. This does not necessarily have to be the author. If a photographer is working for a news agency such as Reuters or the Associated Press, these organizations could be listed here as they are "providing" the image for use by others. If the image is a stock photograph, then the group (agency) involved in supplying the image should be listed here.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
sv: <p>(synonym till Försörjare): Använd fältet Försörjare för att identifiera vem som tillhandahåller fotografiet. Det behöver inte nödvändigtvis vara upphovsmannen. Om en fotograf arbetar åt en nyhetsbyrå som Reuters eller Associated Press, kan organisationen anges här, eftersom den "försörjer" andra med bilden. Om bilden är lagervara, ska gruppen (byrån) som är delaktig i att tillhandahålla bilden anges här.</p><p>Med IPTC är Fältet begränsat till 32 tecken.</p>

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
sv: Skriv in Copyright här för att identifiera aktuella ägare av upphovsrätten

en: <p>The Copyright Notice should contain any necessary copyright notice for claiming the intellectual property, and should identify the current owner(s) of the copyright for the photograph. Usually, this would be the photographer, but if the image was done by an employee or as work-for-hire, then the agency or company should be listed. Use the form appropriate to your country. USA: &copy; {date of first publication} name of copyright owner, as in "&copy;2005 John Doe." Note, the word "copyright" or the abbreviation "copr" may be used in place of the &copy; symbol. In some foreign countries only the copyright symbol is recognized and the abbreviation does not work. Furthermore the copyright symbol must be a full circle with a "c" inside; using something like (c) where the parentheses form a partial circle is not sufficient. For additional protection worldwide, use of the phrase, "all rights reserved" following the notice above is encouraged. 
    In Europe you would use: Copyright {Year} {Copyright owner}, all rights reserved. 
    In Japan, for maximum protection, the following three items should appear in the copyright field of the IPTC Core: (a) the word, Copyright; (b) year of the first publication; and (c) name of the author. You may also wish to include the phrase "all rights reserved".</p><p>With XMP, you can include more than one copyright string using different languages.</p><p>With IPTC, this field is limited to 128 characters.</p>
sv: <p>Fältet Copyright ska innehålla all nödvändig information för att hävda upphovsrättsligt ägande, och ska identifiera den nuvarande innehavaren eller innehavarna av fotografiets copyright. Oftast är det fotografen, men om bilden togs av en anställd eller på uppdrag, ska byrån eller företaget anges. Använd formen som är tillämplig i ditt land. I Förenta staterna: &copy; {datum för första publicering} innehavarens namn. Exempelvis "&copy;2005 N.N." Observera att ordet "Copyright" eller förkortningen "Copr" kan användas istället för symbolen &copy;. I vissa länder erkänns bara symbolen, och förkortningen fungerar inte. Dessutom måste symbolen vara en hel cirkel med ett "c" inuti: att använda något som (c) där parenteserna formar en ofullständig cirkel är inte tillräckligt. För ytterligare skydd över hela världen, rekommenderas att "all rights reserved" läggs till efter ovanstående information.
    I Europa använder man: Copyright {År} {Upphovsrättsinnehavare}, all rights reserved.
    I Japan ska följande tre delar ingå i IPTC-kärnans Copyright-fält för att erhålla maximalt skydd: (a) ordet Copyright, (b) år för första publicering, (c) upphovsmannens namn. Om du så önskar, kan du lägga till "all rights reserved".</p><p>Med XMP kan du inkludera mer än en copyright-sträng med användning av olika språk.</p><p>Med IPTC är fältet begränsat till 128 tecken.</p>

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
sv: Skriv in instruktionslistan här över hur en resurs kan användas lagligt här.

en: <p>The Right Usage Terms field should be used to list instructions on how a resource can be legally used.</p><p>With XMP, you can include more than one right usage terms string using different languages.</p><p>This field does not exist with IPTC.</p>
sv: <p>Fältet Rättigheter och användarvillkor ska användas för att ange instruktioner om hur en resurs kan användas lagligt.</p><p>Med XMP kan du inkludera mer än en rättighet och användarvillkor med användning av olika språk.</p><p>Fältet finns inte i IPTC.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
sv: Källa:

en: Enter the original owner of the photograph here.
sv: Skriv in fotografiets originalägare här.

en: <p>The Source field should be used to identify the original owner or copyright holder of the photograph. The value of this field should never be changed after the information is entered following the image's creation. While not yet enforced by the custom panels, you should consider this to be a "write-once" field. The source could be an individual, an agency, or a member of an agency. To aid in later searches, it is suggested to separate any slashes "/" with a blank space. Use the form "photographer / agency" rather than "photographer/agency." Source may also be different from Creator and from the names listed in the Copyright Notice.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
sv: <p>Källfältet ska användas för att identifiera fotografiets ursprungliga ägare eller upphovsrättsinnehavare. Fältets värde ska aldrig ändras när informationen har skrivits in efter att bilden har skapats. Även om det ännu inte upprätthålls av de egna rutorna, bör du betrakta det som ett fält som är "skrivbart en gång". Källan kan vara en enskild person, en byrå, eller en anställd på en byrå. För att förenkla senare sökning, föreslås att alla snedstreck "/" omges av blanktecken. Använd formen "fotograf / byrå" istället för "fotograf/byrå". Källan kan också skilja sig från skaparen och från de namn som anges under copyright.</p><p>Med IPTC är fältet begränsat till 32 tecken.</p>

en: Instructions:
sv: Instruktioner:

en: Enter the editorial notice here.
sv: Skriv in den redaktionella anmärkningen här.

en: <p>The Instructions field should be used to list editorial instructions concerning the use of photograph.</p><p>With IPTC, this field is limited to 256 characters.</p>
sv: <p>Instruktionsfältet ska användas för att ange redaktionella instruktioner rörande fotografiets användning.</p><p>Med IPTC är fältet begränsat till 256 tecken.</p>

en: Rights
sv: Rättigheter

en: Enter the city of contents here.
sv: Skriv in innehållets stad här.

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla namnet på staden där fotografiet togs.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
sv: Skriv in innehållets detaljerade plats i staden här.

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla detaljerad plats i staden där fotografiet har togs.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
sv: Skriv in innehållets region eller delstat här.

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla region eller delstat där fotografiet togs.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
sv: <p>Välj land där fotografiet togs här.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
sv: Skriv in namnet på huvudfotografens stad här.

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla namnet på staden där huvudfotografen bor.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
sv: Skriv in namnet på huvudfotografens land här.

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla namnet på landet där huvudfotografen bor.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
sv: Adress:

en: Enter the address of the lead author here.
sv: Skriv in huvudfotografens adress här.

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla adressen där huvudfotografen bor.</p>

en: Postal Code:
sv: Postnummer:

en: Enter the postal code of the lead author here.
sv: Skriv in huvudfotografens postnummer här.

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla postnumret där huvudfotografen bor.</p>

en: Province:
sv: Region:

en: Enter the province of the lead author here.
sv: Skriv in huvudfotografens region här.

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla regionen där huvudfotografen bor.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
sv: E-post:

en: Enter the email of the lead author here.
sv: Skriv in huvudfotografens e-postadress här.

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla huvudfotografens e-postadress.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
sv: Skriv in huvudfotografens telefonnummer här.

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla huvudfotografens telefonnummer.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
sv: Skriv in webbadressen för huvudfotografens webbplats här.

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
sv: <p>Fältet ska innehålla webbadressen för huvudfotografens webbsida.</p>

en: Subjects
sv: Motiv

en: Template:
sv: Mall:

en: Open metadata template editor
sv: Öppna editor för metadatamallar

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
sv: <p>Välj åtgärden att utföra med metadatamallar här.</p><p><b>Att ta bort</b>: Ta bort redan tilldelad mall.</p><p><b>Ändra inte</b>: Rör inte informationen i mallen.</p><p>Alla övriga värden är mallrubriker hanterade av Digikam. Att välja en tilldelar också information.</p>

en: To remove
sv: Att ta bort

en: Do not change
sv: Ändra inte

en: Names:
sv: Namn:

en: Usages:
sv: Användningar:

en: No or invalid size specified
sv: Ingen eller ogiltig storlek angiven

en: Thumbnail is null
sv: Miniatyrbilden är tom

en: File does not exist or is not a file
sv: Filen finns inte eller är inte en fil

en: Cannot create thumbnail for %1
sv: Kan inte skapa miniatyrbild för %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Initialize Thumbnails Database
sv: Misslyckades initiera miniatyrbildsdatabasen

en: Error message: %1
sv: Felmeddelande: %1

[ctx: @title:window]
en: Determine Time Difference With Clock Photo
sv: Avgör tidsskillnad med fotografi av klocka

en: Load different photo
sv: Läs in annat foto

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
sv: Om du har ett foto i mängden med en klocka eller annan extern tidskälla, kan du ladda det här och ställa in indikeringen till (datumet och) tiden som visas. Skillnaden hos din interna klocka i kameran avgörs från den här inställningen.

en: <font color="red"><b>Could not load<br/>image %1.</b></font>
sv: <font color="red"><b>Kunde inte läsa in<br/>bilden %1.</b></font>

en: The clock date and time:
sv: Klockans datum och tid:

en: Select Image to Extract Clock Photo
sv: Välj bild för att extrahera klockfoto

en: %1 timestamp
sv: %1 tidstämpel

en: File name timestamp
sv: Filnamnets tidsstämpel

en: File last modified
sv: Filen senast ändrad

en: EXIF: created
sv: EXIF: skapad

en: EXIF: digitized
sv: EXIF: digitaliserad

en: IPTC: created
sv: IPTC: skapad

en: XMP: created
sv: XMP: skapad

en: EXIF: created (fuzzy)
sv: EXIF: skapad (inexakt)

en: EXIF: original (fuzzy)
sv: EXIF: original (inexakt)

en: EXIF: digitized (fuzzy)
sv: EXIF: digitaliserad (inexakt)

en: Reset to current date
sv: Återställ till dagens datum

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
sv: Kopiera värde

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
sv: Subtrahera

[ctx: interval time stamp to the next image]
en: Interval
sv: Intervall

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
sv: dagar

en: Determine difference from clock photo
sv: Avgör tidsskillnad med fotografi av klocka

en: Either click or drag'n drop a photo on the button to choose a clock photo
sv: Antingen klicka eller dra och släpp ett foto på knappen för att välja ett klockfoto

en: Update only existing timestamps
sv: Uppdatera bara befintliga tidsstämplar

en: EXIF: Thumbnail
sv: EXIF: Miniatyrbild

en: XMP: Video
sv: XMP: video

en: Timestamp Adjustments
sv: Tidsstämpeljusteringar

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
sv: Ken Burns - Kamerainzoomning

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
sv: Ken Burns - Kamerautzoomning

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
sv: Ken Burns - Kamerapanorering från vänster till höger

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
sv: Ken Burns - Kamerapanorering från höger till vänster

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
sv: Ken Burns - Kamerapanorering uppifrån och ner

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
sv: Ken Burns - Kamerapanorering nerifrån och upp

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
sv: Slumpmässig

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
sv: Schackbräde

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
sv: Nersmältning

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
sv: Svep

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
sv: Mosaik

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
sv: Kubism

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
sv: Växande

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
sv: Horisontella linjer

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
sv: Vertikala linjer

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
sv: Cirkel utåt

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
sv: Flera cirklar utåt

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
sv: Spiral inåt

[ctx: Transition: Blobs]
en: Blobs
sv: Klickar

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
sv: Toning

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
sv: Glid från vänster till höger

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
sv: Glid från höger till vänster

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
sv: Glid uppifrån och ner

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
sv: Glid nerifrån och upp

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
sv: Skjut från vänster till höger

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
sv: Skjut från höger till vänster

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
sv: Skjut uppifrån och ner

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
sv: Skjut nerifrån och upp

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
sv: Byt vänster till höger

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
sv: Byt höger till vänster

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
sv: Byt uppifrån och ner

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
sv: Byt nerifrån och upp

[ctx: Transition: BlurIn]
en: Blur In
sv: Oskärpa inåt

[ctx: Transition: BlurOut]
en: Blur Out
sv: Oskärpa utåt

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
sv: Slumpmässig

[ctx: Video Type: QVGA]
en: QVGA - 320x180 - 16:9
sv: QVGA - 320 x 180 - 16:9

[ctx: Video Type: VCD1]
en: VCD - 352x240 - 7:5
sv: VCD - 352 x 240 - 7:5

[ctx: Video Type: VCD2]
en: VCD - 352x288 - 6:5
sv: VCD - 352 x 288 - 6:5

[ctx: Video Type: CVD1]
en: CVD - 352x480 - 4:3
sv: CVD - 352 x 480 - 4:3

[ctx: Video Type: CVD2]
en: CVD - 352x576 - 16:9
sv: CVD - 352 x 576 - 16:9

[ctx: Video Type: HVGA]
en: HVGA - 480x270 - 16:9
sv: HVGA - 480 x 270 - 16:9

[ctx: Video Type: SVCD1]
en: SVCD - 480x480 - 1:1
sv: SVCD - 480 x 480 - 1:1

[ctx: Video Type: SDTV1]
en: SDTV - 528x480 - 11:10
sv: SDTV - 528 x 480 - 11:10

[ctx: Video Type: SDTV2]
en: SDTV - 544x480 - 17:15
sv: SDTV - 544 x 480 - 17:15

[ctx: Video Type: EDTV1]
en: EDTV - 544x576 - 17:18
sv: EDTV - 544 x 576 - 17:18

[ctx: Video Type: SVCD2]
en: SVCD - 480x576 - 5:6
sv: SVCD - 480 x 576 - 5:6

[ctx: Video Type: EGA]
en: EGA - 640x350 - 16:9
sv: EGA - 640 x 350 - 16:9

[ctx: Video Type: VGA]
en: VGA - 640x480 - 4:3
sv: VGA - 640 x 480 - 4:3

[ctx: Video Type: SDTV3]
en: SDTV - 704x480 - 22:15
sv: SDTV - 704 x 480 - 22:15

[ctx: Video Type: EDTV2]
en: EDTV - 704x576 - 11:9
sv: EDTV - 704 x 576 - 11:9

[ctx: Video Type: DVD]
en: DVD - 720x480 - 3:2
sv: DVD - 720 x 480 - 3:2

[ctx: Video Type: DVD]
en: DVD - 720x576 - 5:4
sv: DVD - 720 x 576 - 5:4

[ctx: Video Type: WVGA]
en: WVGA - 800x450 - 16:9
sv: WVGA - 800 x 450 - 16:9

[ctx: Video Type: SVGA]
en: SVGA - 800x600 - 4:3
sv: SVGA - 800 x 600 - 4:3

[ctx: Video Type: DVGA]
en: DVGA - 960x640 - 3:2
sv: DVGA - 960 x 640 - 3:2

[ctx: Video Type: XVGA]
en: XVGA - 1024x576 - 16:9
sv: XVGA - 1024 x 576 - 16:9

[ctx: Video Type: HDTV]
en: HDTV - 1280x720 - 16:9
sv: HDTV - 1280 x 720 - 16:9

[ctx: Video Type: WXGA1]
en: WXGA - 1280x768 - 5:3
sv: WXGA - 1280 x 768 - 5:3

[ctx: Video Type: WXGA2]
en: WXGA - 1280x800 - 8:5
sv: WXGA - 1280 x 800 - 8:5

[ctx: Video Type: SXGA]
en: SXGA - 1280x1024 - 5:4
sv: SXGA - 1280 x 1024 - 5:4

[ctx: Video Type: SXGAPLUS]
en: SXGAPLUS - 1400x1050 - 4:3
sv: SXGAPLUS - 1400 x 1050 - 4:3

[ctx: Video Type: WSXGA]
en: WSXGA - 1440x900 - 8:5
sv: WSXGA - 1440 x 900 - 8:5

[ctx: Video Type: HDPLUS]
en: HDPLUS - 1600x900 - 16:9
sv: HDPLUS - 1600 x 900 - 16:9

[ctx: Video Type: WSXGAPLUS]
en: WSXGAPLUS - 1680x1050 - 8:5
sv: WSXGAPLUS - 1680 x 1050 - 8:5

[ctx: Video Type: UXGA]
en: UXGA - 1600x1200 - 4:3
sv: UXGA - 1600 x 1200 - 4:3

[ctx: Video Type: BLUERAY]
en: BLUERAY - 1920x1080 - 16:9
sv: BLUERAY - 1920 x 1080 - 16:9

[ctx: Video Type: WUXGA]
en: WUXGA - 1920x1200 - 8:5
sv: WUXGA - 1920 x 1200 - 8:5

[ctx: Video Type: TXGA]
en: TXGA - 1920x1440 - 7:5
sv: TXGA - 1920 x 1440 - 7:5

[ctx: Video Type: QXGA]
en: QXGA - 2048x1536 - 4:3
sv: QXGA - 2048 x 1536 - 4:3

[ctx: Video Type: UWFHD]
en: UWFHD - 2560x1080 - 21:9
sv: UWFHD - 2560 x 1080 - 21:9

[ctx: Video Type: WQHD]
en: WQHD - 2560x1440 - 16:9
sv: WQHD - 2560 x 1440 - 16:9

[ctx: Video Type: WQXGA]
en: WQXGA - 2560x1600 - 8:5
sv: WQXGA - 2560 x 1600 - 8:5

[ctx: Video Type: QSXGA]
en: QSXGA - 2560x2048 - 5:4
sv: QSXGA - 2560 x 2048 - 5:4

[ctx: Video Type: QSXGAPLUS]
en: QSXGAPLUS - 2800x2100 - 4:3
sv: QSXGAPLUS - 2800 x 2100 - 4:3

[ctx: Video Type: WQXGAPLUS]
en: WQXGAPLUS - 3200x1800 - 16:9
sv: WQXGAPLUS - 3200 x 1800 - 16:9

[ctx: Video Type: WQSXGA]
en: WQSXGA - 3200x2048 - 25:16
sv: WQSXGA - 3200 x 2048 - 25:16

[ctx: Video Type: QUXGA]
en: QUXGA - 3200x2400 - 4:3
sv: QUXGA - 3200 x 2400 - 4:3

[ctx: Video Type: UHD4K]
en: UHD4K - 3840x2160 - 16:9
sv: UHD4K - 3840 x 2160 - 16:9

[ctx: Video Type: WQUXGA]
en: WQUXGA - 3840x2400 - 8:5
sv: WQUXGA - 3840 x 2400 - 8:5

[ctx: Video Type: HXGA]
en: HXGA - 4096x3072 - 4:3
sv: HXGA - 4096 x 3072 - 4:3

[ctx: Video Type: UHD5K]
en: UHD5K - 5120x2880 - 16:9
sv: UHD5K - 5120 x 2880 - 16:9

[ctx: Video Type: WHXGA]
en: WHXGA - 5120x3200 - 8:5
sv: WHXGA - 5120 x 3200 - 8:5

[ctx: Video Type: HSXGA]
en: HSXGA - 5120x4096 - 5:4
sv: HSXGA - 5120 x 4096 - 5:4

[ctx: Video Type: UHD6K]
en: UHD6K - 6016x3384 - 16:9
sv: UHD6K - 6016 x 3384 - 16:9

[ctx: Video Type: WHSXGA]
en: WHSXGA - 6400x4096 - 25:16
sv: WHSXGA - 6400 x 4096 - 25:16

[ctx: Video Type: HUXGA]
en: HUXGA - 6400x4800 - 4:3
sv: HUXGA - 6400 x 4800 - 4:3

[ctx: Video Type: UHD8K]
en: UHD8K - 7680x4320 - 16:9
sv: UHD8K - 7680 x 4320 - 16:9

[ctx: Video Type: WHUXGA]
en: WHUXGA - 7680x4800 - 8:5
sv: WHUXGA - 7680 x 4800 - 8:5

[ctx: Video Type: UW10K]
en: UW10K - 10240x4320 - 21:9
sv: UW10K - 10240 x 4320 - 21:9

[ctx: Video Type: UW16K]
en: UW16K - 15360x8640 - 16:9
sv: UW16K - 15360 x 8640 - 16:9

[ctx: Video Standard PAL]
en: PAL - 25 FPS
sv: PAL - 25 bilder/s

[ctx: Video Standard NTSC]
en: NTSC - 29.97 FPS
sv: NTSC - 29,97 bilder/s

[ctx: Video Codec X264]
en: High Quality H.264 AVC/MPEG-4 AVC
sv: Hög kvalitet H.264 AVC/MPEG-4 AVC

[ctx: Video Codec MPEG2]
en: MPEG-2 Video
sv: MPEG-2 video

[ctx: Video Standard AVI]
en: AVI - Audio Video Interleave
sv: AVI - Interfolierat ljud och video

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
sv: Intern

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
sv: Standardvärde från skrivbordet

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
sv: Visa bildens filnamn

[ctx: @info]
en: Show the image file name at the bottom of the screen.
sv: Visa bildens filnamn längst ner på skärmen.

[ctx: @option:check]
en: Show image creation date
sv: Visa bildens tillkomstdatum

[ctx: @info]
en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
sv: Visa bildens tillkomsttid och datum längst ner på skärmen.

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
sv: Visa kamerans bländare och fokallängd

[ctx: @info]
en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
sv: Visa kamerans bländare och fokusinställning längst ner på skärmen.

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
sv: Visa kamerans exponeringstid och känslighet

[ctx: @info]
en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
sv: Visa kamerans exponeringstid och känslighet längst ner på skärmen.

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
sv: Visa kamerans märke och modell

[ctx: @info]
en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
sv: Visa kamerans märke och modell längst ner på skärmen.

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
sv: Visa kamerans linsmodell

[ctx: @info]
en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
sv: Visa kamerans linsmodell längst ner på skärmen.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
sv: Visa bildrubrik

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen.
sv: Visa bildrubriken längst ner på skärmen.

[ctx: @option:check]
en: Show image title
sv: Visa bildtitel

[ctx: @info]
en: Show the image title at the bottom of the screen.
sv: Visa bildens titel längst ner på skärmen.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
sv: Visa bildrubriken om den inte har en titel

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
sv: Visa bildrubriken längst ner på skärmen om det inte finns några titlar.

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
sv: Visa bildbetyg

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
sv: Visa Digikams bildbetyg längst ner på skärmen.

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
sv: Visa bildetiketter

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
sv: Visa Digikams etikettnamn för bilder längst ner på skärmen.

[ctx: @option]
en: On Screen Display Font:
sv: Teckensnitt för skärmvisning:

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
sv: Paus/Spela

[ctx: capture video frame]
en: Capture
sv: Lagra

en: An error has occurred with the media player...
sv: Ett fel uppstod med mediaspelaren...

en: Toggle playing in a loop
sv: Stäng av eller sätt på upprepad spelning

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
sv: Återställ till standardvärde

[ctx: @title:window]
en: Navigate to %1
sv: Navigera till %1

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
sv: Binär

en: Binary not found.
sv: Binär hittades inte.

en: Minimal version number required for this binary is %1
sv: Minsta versionsnumret för binärprogrammet är %1

en: Find
sv: Sök

en:  or <a href="%1">download</a>
sv:  eller <a href="%1">ladda ner</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
sv: <qt><p><font color="red"><b>Varning:</b> Vissa nödvändiga binärprogram hittades inte på systemet. Om dessa binärprogram är installerade, klicka på knappen 'Sök' för att hitta dem på systemet, ladda annars ner och installera dem för att fortsätta.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
sv: En utvecklingsversion har detekterats. Det finns inga garantier för hur detta binärprogram beter sig.

en: Change
sv: Ändra

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: If Target File Exists:
sv: Om resultatfilen finns:

en: Store as a different name
sv: Lagra med ett annat namn

en: Overwrite automatically
sv: Skriv över automatiskt

en: Skip automatically
sv: Hoppa över automatiskt

en: No options available
sv: Inga alternativ tillgängliga

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
sv: Välj teckensnitt att använda här.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
sv: Begärt teckensnitt

[ctx: @title: font properties]
en: Font
sv: Teckensnitt

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
sv: Markera den här kryssrutan för att ändra inställningar för teckensnittsfamilj.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
sv: Ändra teckensnittsfamilj?

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
sv: Teckensnitt:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
sv: Teckenstil

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
sv: Markera den här kryssrutan för att ändra inställningar för teckenstil.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
sv: Ändra teckenstil?

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
sv: Teckenstil:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
sv: Markera den här kryssrutan för att ändra inställningar för teckensstorlek.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
sv: Ändra teckenstorlek?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font family to be used.
sv: Här kan du välja teckenfamilj att använda.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font style to be used.
sv: Här kan du välja teckenstilen som ska användas.

[ctx: @item: font style]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
sv: Oblik

[ctx: @item: font style]
en: Bold
sv: Fetstil

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
sv: Fet kursiv

[ctx: @item: font size]
en: Relative
sv: Relativ

[ctx: @info: font properties]
en: Font size "fixed" or "relative" to environment
sv: Teckenstorlek "fast" eller "relativ" till omgivningen

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
sv: Här kan du byta mellan fast teckenstorlek och en teckenstorlek som beräknas dynamiskt och justeras för ändringar i omgivningen (t ex storlek på grafiska komponenter, pappersstorlek).

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font size to be used.
sv: Här kan du välja teckenstorlek att använda.

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
sv: Östen äter müsli på ett café

[ctx: @info: font properties]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
sv: Det här exemplet visar de aktuella inställningarna. Du kan redigera dem för att testa specialtecken.

[ctx: @info: font style]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
sv: Oblik

en: System Font
sv: Systemteckensnitt

en: Custom Font
sv: Eget teckensnitt

en: Choose...
sv: Välj...

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Embedded JPEG Preview
sv: Inbäddad förhandsgranskning av JPEG

en: Half Size Raw Preview
sv: Förhandsgranskning av obehandlade bilder med halv storlek

en: Reduced Size Preview
sv: Förhandsgranskning med reducerad storlek

en: Failed to load image
sv: Misslyckades läsa in bilden

en: Pan the image to a region
sv: Panorera bilden till ett område

en: Show available versions in a list
sv: Visa tillgängliga versioner i en lista

en: Show available versions as a tree
sv: Visa tillgängliga versioner som ett träd

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
sv: Visa tillgängliga versioner och använda filter i en kombinerad lista.

en: Uncalibrated color space
sv: Okalibrerad färgrymd

en: No profile available...
sv: Någon profil är inte tillgänglig...

en: Perceptual
sv: Perceptuell

en: Relative Colorimetric
sv: Relativt färgläge

en: Absolute Colorimetric
sv: Absolut färgläge

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
sv: <ul><li><p><b>Perceptuell återgivning</b> gör att bildens fullständiga tonomfång komprimeras eller expanderas för att fylla tonomfånget hos målenheten, så att gråskalans balans bevaras men färglägets noggrannhet kanske inte bevaras.</p><p>Med andra ord, om vissa färger i en bild hamnar utanför färgintervallet som utmatningsenheten kan återge, gör bildalternativet att alla färger i bilden justeras så att varje färg i bilden hamnar innanför intervallet som kan återges och så att förhållandet mellan färgerna bevaras så långt som möjligt.</p><p>Alternativet är lämpligast för att visa fotografier och bilder, och är förvalt alternativ.</p></li><li><p><b>Absolut färgläge</b> gör att alla färger som hamnar utanför intervallet som utmatningsenheten kan återge justeras till den närmaste färg som kan återges, medan alla andra färger lämnas oförändrade.</p><p>Alternativet bevarar vitpunkten och är lämpligast för punktfärger (Pantone, TruMatch, logotypfärger, ...).</p></li><li><p><b>Relativt färgläge</b> är definierat så att alla färger som hamnar utanför intervallet som utmatningsenheten kan återge justeras till närmaste färg som kan återges, medan alla andra färger lämnas oförändrade. Korrekturalternativet bevarar inte vitpunkten.</p></li> <li><p><b>Färgmättnadsalternativet</b> bevarar mättnaden hos färgerna i bilden, möjligen på bekostnad av färgton och ljushet.</p><p>Implementering av alternativet förblir något problematiskt, och ICC arbetar fortfarande med metoder att åstadkomma önskad effekt.</p><p>Alternativet är lämpligast för företagsgrafik som diagram, där det är viktigare att färgerna är klara och kontrasterar mot varandra än att de har en specifik nyans.</p></li></ul>

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product name
sv: ICC-profilens produktnamn

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product description
sv: ICC-profilens produktbeskrivning

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Additional ICC profile information
sv: Ytterligare ICC-profilinformation

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
sv: Tillverkare

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile manufacturer
sv: Obehandlad information om ICC-profilens tillverkare

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Model
sv: Modell

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile model
sv: Obehandlad information om ICC-profilens modell

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile copyright
sv: Obehandlad information om ICC-profilens copyright

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
sv: Profilidentifikation

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile ID number
sv: ICC-profilens identifikationsnummer

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
sv: Färgrymd

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The color space used by the ICC profile
sv: Färgrymden som används av ICC-profilen

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Connection Space
sv: Anslutningsrymd

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The connection space used by the ICC profile
sv: Anslutningsrymden som används av ICC-profilen

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
sv: Enhetsklass

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile device class
sv: ICC-profilens enhetsklass

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Rendering Intent
sv: Återgivningsalternativ

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile rendering intent
sv: ICC-profilens återgivningsalternativ

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
sv: Profilversion

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC version used to record the profile
sv: ICC-versionen som användes för att spela in profilen

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
sv: CMM-flaggor

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile color management flags
sv: ICC-profilens färghanteringsflaggor

[ctx: @info: icc profile properties]
en: This area contains a CIE or chromaticity diagram.
    A CIE diagram is a representation of all the colors
    that a person with normal vision can see. This is represented
    by the colored sail-shaped area. In addition you will see a
    triangle that is superimposed on the diagram outlined in white.
    This triangle represents the outer boundaries of the color space
    of the device that is characterized by the inspected profile.
    This is called the device gamut.
    In addition there are black dots and yellow lines on the diagram.
    Each black dot represents one of the measurement points that were
    used to create this profile. The yellow line represents the
    amount that each point is corrected by the profile, and the
    direction of this correction.
sv: Det här området innehåller en CIE- eller kromaticitetsdiagram.
    Ett CIE-diagram är en representation av alla färger en person
    med normalsyn kan se. De representeras av det färgade
    segelformade området. Dessutom syns en triangel
    överlagrad på diagrammet med vit kontur. Triangeln
    representerar de yttre gränserna för enhetens färgrymd
    som karaktäriseras av profilen som inspekteras. Det kallas
    enhetens tonomfång.
    Dessutom finns svarta punkter och gula linjer i diagrammet.
    Varje svart punkt representerar en av mätpunkterna som
    använts för att skapa profilen. De gula linjerna representerar
    värdet av profilens korrektion för varje punkt, och
    korrektionens riktning.

[ctx: @title: icc profile properties]
en: ICC Color Profile Information
sv: ICC-färgprofilinformation

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
sv: Inmatningsenhet

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
sv: Bildskärmsenhet

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
sv: Utmatningsenhet

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
sv: Färgrymd

[ctx: @info: icc profile class]
en: Link device
sv: Länkenhet

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
sv: Sammanfattning

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
sv: Namngiven färg

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
sv: Perceptuell

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
sv: Relativt färgläge

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
sv: Färgmättnad

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Absolute Colorimetric
sv: Absolut färgläge

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: @title: file open dialog]
en: ICC color profile File to Save
sv: ICC-färgprofilfil att spara

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
sv: ICC-filer (*.icc, *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
sv[0]: 1 bild
sv[1]: %1 bilder

[ctx: @info: item overlay]
en: Applying operation to
    the selected picture | Applying operation to 
    "%1" selected pictures
sv[0]: Utför åtgärd för
    den markerade bilden
sv[1]: Utför åtgärd för
    "%1" markerade bilder

[ctx: date of last image modification]
en: Mod.: %1
sv: Ändrad: %1

[ctx: %1 width, %2 height, %3 mpixels]
en: %1x%2 (%3Mpx)
sv: %1x%2 (%3 Mbp)

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Drag to reposition
sv: Dra för att ändra position

en: Show Thumbbar
sv: Visa miniatyrbildsrad

[ctx: This is the slogan formatted string displayed in splashscreen. Please translate using short words else the slogan can be truncated.]
en: <qt><font color="white"><b>Professional</b> Photo <b>Management</b> with the Power of <b>Open Source</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>
sv: <qt><font color="white"><b>Professionell</b> <b>fotohantering</b> med kraftfull <b>öppen källkod</b></font><font color="gray"><br/><i>%1</i></font></qt>

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
sv: Professionell fotohantering med kraftfull öppen källkod

en: A KDE Family Project
sv: Ett projekt i KDE-familjen

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
sv: Samordnare, utvecklare och mentor

en: Developer and Mentoring
sv: Utvecklare och mentor

en: Mentoring, Port web-service tools to OAuth, factoring web service tools, and port faces recognition engine to OpenCV neural network
sv: Handledning, konvertera webbtjänstverktyg till OAuth, faktorisering av webbtjänstverktyg och konvertera gränssnittet för ansiktsigenkänning till OpenCV neuralt nätverk

en: Advanced Searches Tool Improvements
sv: Förbättringar av det avancerade sökverktyget

en: Releases Manager
sv: Utgivningsansvarig

en: Port to Qt6,
sv: Konvertering till Qt6,

en: Rewrite Image Quality Sorter algorithms and Photo Focus Information Extraction, Aesthetic Detection to classify images using deep learning model,Slideshow and Presentation tools improvement
sv: Omskrivning av sorteringsalgoritm för bildkvalitet och extrahering av fokuseringsinformation, estetikdetektering för att klassificera bilder med en modell för djupinlärning, förbättringar av bildspel och presentationsverktyg

en: Clustering support and improvement for Face Engine, Port Slideshow tool to plugins interface
sv: Stöd för kluster och förbättringar av ansiktsgränssnittet. Konvertera bildspelsverktyg till insticksprogramgränssnitt

en: Face management workflow improvements
sv: Förbättringar av arbetsflöde för ansiktshantering

en: UPNP/DLNA export tool, and Healing clone tool for image editor
sv: Exportverktyg för UPnP/DLNA och reparationsdupliceringsverktyg för bildeditor

en: Tags Manager
sv: Etiketthantering

en: New OneDrive, Pinterrest, and Box export tools
sv: Nya exportverktyg för OneDrive, Pinterrest och Box

en: Face-engine improvements and manual icon-view sort
sv: Förbättringar av ansiktsgränssnitt och manuell sortering av ikonvy

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
sv: Portering till modell/vy av bildeditorns duk

en: Image Quality Sorter
sv: Bildkvalitetssortering

en: Face Detection
sv: Ansiktsdetektering

en: Non-destructive image editing
sv: Icke-destruktiv bildredigering

en: Reverse Geo-Coding
sv: Omvänd geografisk kodning

en: Face Recognition
sv: Ansiktsigenkänning

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
sv: Stöd för flera processorkärnor i köhantering och mentor

en: UPnP / DLNA Export tool and Mentoring
sv: Exportverktyg för UPnP/DLNA och mentor

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
sv: Portering till modell/vy av importverktyg och mentor

en: Video Metadata Support and Mentoring
sv: Stöd för videometadata och mentor

en: Panorama Tool and Mentoring
sv: Panoramaverktyg och mentor

en: XML based GUI port of tools
sv: Konvertering av verktyg till XML-baserat grafiskt användargränssnitt

en: Auto Noise Reduction
sv: Automatisk brusreducering

en: Windows Port and Release Manager
sv: Portering till Windows och utgivningsansvarig

en: Developer and Windows port
sv: Utvecklare och portering till Windows

en: LCMS2 library port
sv: Portering till LCMS2-bibliotek

en: Color Management
sv: Färghantering

en: MySQL interface
sv: MySQL-gränssnitt

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
sv: Design, ikoner, logotyp, rubrik, modell, betatestning

en: Bug reports and patches
sv: Felrapporter och programfixar

en: Webmaster
sv: Webbansvarig

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
sv: Handboksförfattare, alfatestare, webbansvarig

en: Beta tester
sv: Betatester

en: Feedback and patches. Handbook writer
sv: Återmatning och programfixar. Handboksförfattare.

en: digiKam website banner and application icons
sv: Digikam webbplatsrubrik och programikoner

en: Various usability fixes and general application polishing
sv: Diverse användbarhetsfixar och allmän förfining av programmet

en: digiKam website, Feedback
sv: Digikam webbplats, återmatning

en: Bug reports, feedback and icons
sv: Felrapporter, gensvar och ikoner

en: Developer (2001-2005)
sv: Utvecklare (2001 - 2005)

en: Developer (2004-2005)
sv: Utvecklare (2004 - 2005)

en: Developer (2004)
sv: Utvecklare (2004)

en: Configure Notifications
sv: Anpassa underrättelser

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
sv: Allmän

en: Components Information
sv: Komponentinformation

en: Supported RAW Cameras
sv: Kameror med obehandlade bilder som stöds

en: List of Detected Hardware
sv: Lista över detekterad maskinvara

en: Donate...
sv: Donera...

en: Recipes Book...
sv: Receptbok...

en: Contribute...
sv: Ge ett bidrag...

en: Check for New Version...
sv: Sök efter ny version...

en: Database Statistics
sv: Databasstatistik

en: Toggle Left Side-bar
sv: Visa eller dölj vänster sidorad

en: Toggle Right Side-bar
sv: Visa eller dölj höger sidorad

en: Previous Left Side-bar Tab
sv: Föregående flik i vänster sidorad

en: Next Left Side-bar Tab
sv: Nästa flik i vänster sidorad

en: Previous Right Side-bar Tab
sv: Föregående flik i höger sidorad

en: Next Right Side-bar Tab
sv: Nästa flik i höger sidorad

en: Show Statusbar
sv: Visa statusrad

en: Size: %1
sv: Storlek: %1

en: Full-screen Options
sv: Fullskärmsalternativ

en: H&ide toolbars
sv: &Dölj verktygsrader

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
sv: Dölj alla verktygsrader när fönstret byter till fullskärmsläge.

en: Hide &thumbbar
sv: Dölj minia&tyrbildsrad

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
sv: Dölj miniatyrbildsrad när fönstret byter till fullskärmsläge.

en: Hide &sidebars
sv: Dölj &sidorader

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
sv: Dölj alla sidorader när fönstret byter till fullskärmsläge.

en: Hide st&atusbar
sv: Dölj st&atusrad

en: Hide statusbar when window switch in full-screen mode.
sv: Dölj statusrad när fönstret byter till fullskärmsläge.

[ctx: default theme name]
en: Default
sv: Förval

en: EXIF viewer
sv: EXIF-visning

en: Makernotes viewer
sv: Visning av tillverkaranmärkningar

en: IPTC viewer
sv: IPTC-visning

en: XMP viewer
sv: XMP-visning

en: ExifTool viewer
sv: ExifTool-visning

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
sv: Förval

en: ExifTool is a platform-independent command-line application for reading, writing and editing meta information in a wide variety of files.
sv: ExifTool är ett plattformsoberoende kommandoradsprogram för att läsa, skriva och redigera metadata i ett stort antal olika filer.

[ctx: @info]
en: %1 is an open-source software program for reading, writing, and manipulating multimedia files. It is platform independent available as a command-line application. ExifTool is commonly incorporated into different types of digital workflows and supports many types of metadata including Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, as well as the manufacturer-specific metadata formats of many digital cameras.
    
    Here you can configure location where ExifTool binary is located. Application will try to find this binary automatically if they are already installed on your computer.
sv: %1 är programvara med öppen källkod för att läsa, skriva och behandla multimediafiler. Det är plattformsoberoende och tillgängligt som ett kommandoradsprogram. ExifTool inkluderas vanligtvis i olika sorters digitala arbetsflöden och stöder många typer av metadata, inklusive Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, samt de tillverkarspecifika metadataformaten för många digitalkameror.
    
    Här kan du ställa in platsen där ExifTool binärprogram finns. Programmet försöker hitta binärprogrammet automatiskt om det redan är installerat på datorn.

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
sv: Filformat som stöds

[ctx: @title: column]
en: Extension
sv: Filändelse

[ctx: @title: column]
en: Read
sv: Läs

[ctx: @title: column]
en: Write
sv: Skriv

[ctx: @title: column]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @info: status]
en: yes
sv: ja

[ctx: @info: status]
en: no
sv: nej

[ctx: @action: button]
en: Open Setup Dialog...
sv: Öppna inställningsdialogruta...

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
sv: <b>Titel: </b><p>%1</p><b>Värde: </b><p>%2</p><b>Beskrivning: </b><p>%3</p>

en: AXS File Concatenation Protocol
sv: AXS-filkonkateneringsprotokoll

en: Audio Interchange File Format
sv: Ljudutbytesfilformat

en: Monkey's Audio
sv: Monkeys ljud

en: JPEG Meta Information Level 0
sv: JPEG-metadata nivå 0

en: JPEG Meta Information Level 1
sv: JPEG-metadata nivå 1

en: JPEG Meta Information Level 11
sv: JPEG-metadata nivå 11

en: JPEG Meta Information Level 12
sv: JPEG-metadata nivå 12

en: JPEG Meta Information Level 13
sv: JPEG-metadata nivå 13

en: JPEG Meta Information Level 14
sv: JPEG-metadata nivå 14

en: JPEG Meta Information Level 15
sv: JPEG-metadata nivå 15

en: JPEG Meta Information Level 4
sv: JPEG-metadata nivå 4

en: JPEG Meta Information Level 5
sv: JPEG-metadata nivå 5

en: JPEG Meta Information Level 6
sv: JPEG-metadata nivå 6

en: JPEG Meta Information Level 8
sv: JPEG-metadata nivå 8

en: Microsoft Advanced Systems Format
sv: Microsoft avancerat systemformat

en: Audible Audiobook
sv: Audible ljudbok

en: Canon Camera Information
sv: Canon kamerainformation

en: Canon Recipe Data Information
sv: Canon receptdata

en: Derived Convenience Tags
sv: Härledda bekvämlighetsetiketter

en: Digital Imaging and Communications in Medicine
sv: Digital bildhantering och kommunikation i medicin

en: Digital Negative
sv: Digitalt negativ

en: Digital Video
sv: Digital video

en: DjVu image
sv: DjVu-bild

en: Photoshop Save for Web
sv: Photoshop spara på webben

en: DOS/Windows executable
sv: DOS eller Windows körbar fil

en: Exchangeable Image File Format metadata
sv: Utbytesbart bildfilformat metadata

en: Flexible Image Transport System
sv: Flexibelt bildöverföringssystem

en: Free Lossless Audio Codec
sv: Fri förlustfri ljudkodare

en: FLIR Thermal Imaging Camera Information
sv: FLIR termografisk kamerainformation

en: File System Information
sv: Filsysteminformation

en: Macromedia/Adobe Flash Information
sv: Macromedia/Adobe Flash-information

en: FlashPix Information
sv: FlashPix-information

en: Font Name Tags
sv: Teckensnittsnamnetiketter

en: FotoWare FotoStation Information
sv: FotoWare FotoStation-information

en: Compuserve Graphics Interchange Format
sv: Compuserve-grafikutbytesformat

en: GNU Image Manipulation Program
sv: GNU-bildbehandlingsprogram

en: Geolocated Tagged Image File Format
sv: Geografiskt lokaliserat taggat bildfilformat

en: GoPro Tags
sv: GoPro-etiketter

en: H.264 Video Streams Information
sv: H.264-videoströminformation

en: HyperText Markup Language
sv: Hypertext-taggspråk

en: International Color Consortium Color Profile
sv: Internationella färgkonsortium färgprofil

en: ID3 And Lyrics3 information
sv: ID3 och Lyrics3-information

en: International Press Telecommunications Council
sv: Internationella presstelekommunikationsrådet

en: ISO 9660 Disk Image
sv: ISO 9660-diskavbild

en: iTunes Cover Flow Artwork
sv: iTunes-omslagsflödeskonst

en: JPEG File Interchange Format
sv: JPEG-filutbytesformat

en: Joint Photographic Experts Group
sv: Förening av fotograferingsexperter

en: JavaScript Object Notation
sv: Javascript-objektnotation

en: Joint Photographic Experts Group 2000
sv: Förening av fotograferingsexperter 2000

en: Microsoft Shell Link
sv: Microsoft skallänk

en: Creo Leaf Capture Information
sv: Creo Leaf-tagningsinformation

en: Lytro Light Field Picture Info
sv: Lytro-ljusfältsbildinformation

en: MPEG-2 Transport Stream
sv: MPEG-2 transportström

en: Meta Information Encapsulation
sv: Metainformationinkapsling

en: Magick Image File Format
sv: Magick-bildfilformat

en: Multiple-image Network Graphics
sv: Flerbildsnätverksgrafik

en: JVC Canon and Panasonic Camcorders Information
sv: JVC Canon och Panasonic-videokamerainformation

en: Musepack Audio Information
sv: Musepack-ljudinformation

en: Motion Picture Experts Group
sv: Förening av spelfilmsexperter

en: CIPA Multi-Picture Format Specification
sv: CIPA-flerbildsformatspecifikation

en: Material Exchange Format
sv: Materialutbytesformat

en: Maker Notes Information
sv: Tillverkaranmärkningsinformation

en: Matroska Audio/Video/Subtitle Information
sv: Matroska ljud/video/textningsinformation

en: Meta Information
sv: Metainformation

en: Ogg Bitstream Container
sv: Ogg-bitströmsbehållare

en: Open Extended Range
sv: Öppet utökat intervall

en: Ogg Opus Audio
sv: Ogg Opus-ljud

en: Adobe Portable Document Format
sv: Adobe flyttbart dokumentformat

en: Apple Picture Information
sv: Apple-bildinformation

en: Apple Property List
sv: Apple-egenskapslista

en: Portable Network Graphics
sv: Portabel nätverksgrafik

en: Paint Shop Pro Information
sv: Paint Shop Pro-information

en: Palm database, Mobipocket electronic books, and Amazon Kindle Information
sv: Palm-databas, Mobipocket-elektroniska böcker, och Amazon Kindle-information

en: Panasonic RAW 2 Information
sv: Panasonic obehandlad information 2

en: Streaming Parrot Drone Video Information
sv: Strömmande Parrot Drone-videoinformation

en: Kodak Photo CD Image Pac
sv: Kodak foto-CD bild-paket

en: Photo Mechanic Trailer Information
sv: Fotomekanisk trailerinformation

en: Adobe Photoshop Information
sv: Adobe Photoshop-information

en: PostScript Information
sv: Postscript-information

en: PrintIM Information
sv: PrintIM-information

en: Apple QuickTime Movie Information
sv: Apple QuickTime-filminformation

en: FujiFilm RAW Format Information
sv: FujiFilm obehandlat format-information

en: Resource Interchange File Format Information
sv: Resursutbytesfilformat information

en: Mac OS Resource
sv: Mac OS-resurs

en: Rich Text Format
sv: Rich Text-format

en: RGBE High Dynamic-Range
sv: RGBE-stort dynamiskt område

en: Rawzor Image Information
sv: Rawzor-bildinformation

en: Real Media/Video Information
sv: Real Media/Video-information

en: Redcode RAW Video Information
sv: Redcode obehandlad videoinformation

en: Scalable Vector Graphics
sv: Skalbar vektorgrafik

en: Sigma/Foveon RAW Information
sv: Sigma/Foveon obehandlad information

en: Sony Cameras Information
sv: Sony-kamerainformation

en: Stereo Still Image Information
sv: Stereostillbildsinformation

en: Ogg Theora Video Specification
sv: Ogg Theora-videospecifikation

en: BitTorrent Description Information
sv: BitTorrent-beskrivningsinformation

en: Trailer Information
sv: Trailerinformation

en: Virtual Card Information
sv: Virtuell kortinformation

en: Ogg Vorbis Specification
sv: Ogg Vorbis-specifikation

en: Windows Recorded TV Show Information
sv: Windows-inspelad tv-programinformation

en: Extensible Markup Language
sv: Utökningsbart taggspråk

en: Extensible Metadata Platform
sv: Utökningsbar metadataplattform

en: ZIP Archive Information
sv: Zip-arkivinformation

en: Unavailable
sv: Inte tillgänglig

[ctx: info]
en: Loading in progress
sv: Inläsning pågår

[ctx: @info: metadata view]
en: Tags filter options
sv: Alternativ för taggfilter

[ctx: @info: metadata view]
en: Apply tags filter over metadata.
sv: Använd taggfilter för metadata

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
sv: Inget filter

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
sv: Fotografi

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: @info: metadata view]
en: Run tool over metadata tags.
sv: Använd verktyg för metadatataggar.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
sv: Spara i fil

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

[ctx: @info: error message]
en: Cannot load data
    from %1
    with ExifTool.
    
    %2
sv: Kan inte läsa in data
    från %1
    med ExifTool.
    
    %2

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
sv: Filnamn: %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Save ExifTool Information
sv: Spara information från ExifTool

en: Standard Exif Tags
sv: Vanliga Exif-taggar

en: No description available
sv: Ingen beskrivning tillgänglig

en: EXIF File to Save
sv: EXIF-fil att spara

en: EXIF binary Files (*.exif)
sv: EXIF-binärfiler (*.exif)

en: IPTC Records
sv: IPTC-poster

en: IPTC File to Save
sv: IPTC-fil att spara

en: IPTC binary Files (*.iptc)
sv: IPTC-binärfiler (*.iptc)

en: MakerNote Exif Tags
sv: Tillverkaranmärkning Exif-taggar

en: Interoperability
sv: Interoperabilitet

en: Image Information
sv: Information om bild

en: Photograph Information
sv: Information om fotografi

en: Global Positioning System
sv: Globala positioneringssystemet

en: Embedded Thumbnail
sv: Inbäddad miniatyrbild

en: IIM Envelope
sv: IIM-omslag

en: IIM Application 2
sv: IIM-tillämpning 2

en: Additional Exif Properties
sv: Ytterligare EXIF-egenskaper

en: Camera Raw
sv: Kamera obehandlad

en: Dublin Core
sv: Dublin-kärna

en: digiKam schema
sv: Digikam-typ

en: Exif-specific Properties
sv: EXIF-specifika egenskaper

en: IPTC Core
sv: IPTC-kärna

en: IPTC Extension schema
sv: Typ av IPTC-utökning

en: Microsoft Photo
sv: Microsoft foto

en: PLUS License Data Format Schema
sv: Typ av PLUS licensdataformat

en: TIFF Properties
sv: TIFF-egenskaper

en: Basic Schema
sv: Grundläggande schema

en: Basic Job Ticket
sv: Biljett för grundläggande jobb

en: Dynamic Media
sv: Dynamiska media

en: Media Management
sv: Mediahantering

en: Rights Management
sv: Rättighetshantering

en: Paged-Text
sv: Sidbaserad text

en: Metadata Working Group Regions
sv: Regioner för metadataarbetsgruppen

en: Darwin Core
sv: Darwin-kärna

en: Adobe Lightroom Schema
sv: Adobe Lightroom-schema

en: ACDSee XMP Schema
sv: ACDSee XMP-schema

en: Microsoft Photo 1.2 Schema
sv: Microsoft Photo 1.2-schema

en: KDE Image Program Interface schema
sv: KDE-bildprogram gränssnittsschema

en: XMP Extended Video schema
sv: XMP utökad video-schema

en: Exif 2.3 metadata for XMP
sv: Exif 2.3 metadata för XMP

en: Image Magick Attributes
sv: Image Magick attribut

en: Image Magick Properties
sv: Image Magick egenskaper

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
sv: Filnamn: %1 (%2)

en: XMP Schema
sv: XMP-schema

en: XMP File to Save
sv: XMP-fil att spara

en: XMP text Files (*.xmp)
sv: XMP-textfiler (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info: color label selector]
en: Color Label: %1
sv: Färgbeteckning: %1

[ctx: @title: color label menu]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @info: pick label name]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @info: pick lablel selector]
en: Pick Label: %1
sv: Urvalsbeteckning: %1

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
sv: Urval

en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @info: language edit widget]
en: Remove entry for this language
sv: Ta bort post för det här språket

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select item language here.
sv: Välj objektets språk här.

[ctx: @info]
en: Switch to %1
sv: Byt till %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Translate String with %1 Web-Service
sv: Misslyckades översätta sträng med webbtjänsten %1

[ctx: @info]
en: Error message: %1
sv: Felmeddelande: %1

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
sv: Standardspråk

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
sv: Afrikaans (Sydafrika)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
sv: Amharic (Etiopien)

[ctx: @info: country code]
en: North Levantine Arabic (Turkey)
sv: Nordlevantinsk arabiska (Turkiet)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
sv: Arabiska (Förenade arabemiraten)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
sv: Arabiska (Bahrain)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
sv: Arabiska (Algeriet)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
sv: Arabiska (Egypten)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
sv: Arabiska (Irak)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
sv: Arabiska (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
sv: Arabiska (Jordanien)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
sv: Arabiska (Kuwait)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
sv: Arabiska (Libanon)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
sv: Arabiska (Libyen)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
sv: Arabiska (Marocko)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
sv: Arabiska (Mauretanien)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Palestinian West Bank and Gaza)
sv: Arabiska (Palestinska västbanken och Gaza)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
sv: Arabiska (Oman)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
sv: Arabiska (Qatar)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
sv: Arabiska (Saudiarabien)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
sv: Arabiska (Sudan)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
sv: Arabiska (Somalien)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
sv: Arabiska (Syrien)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
sv: Arabiska (Tchad)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
sv: Arabiska (Tunisien)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
sv: Arabiska (Jemen)

[ctx: @info: country code]
en: Assamese (India)
sv: Assamesiska (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani (Republic of Azerbaijan)
sv: Azerbajdzjanska (Republiken Azerbajdzjan)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
sv: Basjkiriska (Ryssland)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
sv: Bengali (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
sv: Vitryska (Vitryssland)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
sv: Bulgariska (Bulgarien)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
sv: Tibetanska (Bhutan)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (People's Republic of China)
sv: Tibetanska (Folkrepubliken Kina)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
sv: Bretonska (Frankrike)

[ctx: @info: country code]
en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
sv: Bosniska (Bosnien-Hercegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
sv: Katalanska (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
sv: Katalanska (Spanien)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
sv: Katalanska (Frankrike)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
sv: Cebuano (Filippinerna)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
sv: Chamorro (Nordmarianerna)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
sv: Korsikanska (Frankrike)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
sv: Tjeckiska (Tjeckien)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
sv: Walesiska (Storbritannien)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
sv: Danska (Danmark)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Greenland)
sv: Danska (Grönland)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
sv: Tyska (Österrike)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
sv: Tyska (Schweiz)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
sv: Tyska (Tyskland)

[ctx: @info: country code]
en: German (Denmark)
sv: Tyska (Danmark)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
sv: Tyska (Liechtenstein)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
sv: Tyska (Luxemburg)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Cyprus)
sv: Grekiska (Cypern)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
sv: Grekiska (Grekland)

[ctx: @info: country code]
en: English (Antigua and Barbuda)
sv: Engelska (Antigua och Barbuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Anguilla)
sv: Engelska (Anguilla)

[ctx: @info: country code]
en: English (American Samoa)
sv: Engelska (Amerikanska Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
sv: Engelska (Australien)

[ctx: @info: country code]
en: English (Barbados)
sv: Engelska (Barbados)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bermuda)
sv: Engelska (Bermuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Brunei)
sv: Engelska (Brunei)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bahamas)
sv: Engelska (Bahamas)

[ctx: @info: country code]
en: English (Botswana)
sv: Engelska (Botswana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
sv: Engelska (Belize)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
sv: Engelska (Kanada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
sv: Engelska (Karibien)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cook Islands)
sv: Engelska (Cooköarna)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cameroon)
sv: Engelska (Kamerun)

[ctx: @info: country code]
en: English (Dominica)
sv: Engelska (Dominica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Eritrea)
sv: Engelska (Eritrea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ethiopia)
sv: Engelska (Etiopien)

[ctx: @info: country code]
en: English (Fiji)
sv: Engelska (Fiji)

[ctx: @info: country code]
en: English (Falkland Islands)
sv: Engelska (Falklandsöarna)

[ctx: @info: country code]
en: English (Micronesia)
sv: Engelska (Mikronesien)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
sv: Engelska (Storbritannien)

[ctx: @info: country code]
en: English (Grenada)
sv: Engelska (Grenada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ghana)
sv: Engelska (Ghana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gibraltar)
sv: Engelska (Gibraltar)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gambia)
sv: Engelska (Gambia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guam)
sv: Engelska (Guam)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guyana)
sv: Engelska (Guyana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
sv: Engelska (Irland)

[ctx: @info: country code]
en: English (Israel)
sv: Engelska (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
sv: Engelska (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Indian Ocean Territ)
sv: Engelska (Brittiska territoriet i Indiska Oceanen)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
sv: Engelska (Jamaica)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kenya)
sv: Engelska (Kenya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kiribati)
sv: Engelska (Kiribati)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Kitts-Nevis)
sv: Engelska (St. Kitts och Nevis)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cayman Islands)
sv: Engelska (Caymanöarna)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Lucia)
sv: Engelska (St. Lucia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Liberia)
sv: Engelska (Liberia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Lesotho)
sv: Engelska (Lesotho)

[ctx: @info: country code]
en: English (Northern Mariana Islands)
sv: Engelska (Nordmarianerna)

[ctx: @info: country code]
en: English (Montserrat)
sv: Engelska (Montserrat)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malta)
sv: Engelska (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: English (Mauritius)
sv: Engelska (Mauritius)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malawi)
sv: Engelska (Malawi)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
sv: Engelska (Malaysia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Namibia)
sv: Engelska (Namibia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Norfolk Island)
sv: Engelska (Norfolkön)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nigeria)
sv: Engelska (Nigeria)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nauru)
sv: Engelska (Nauru)

[ctx: @info: country code]
en: English (Niue)
sv: Engelska (Niue)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
sv: Engelska (Nya Zeeland)

[ctx: @info: country code]
en: English (Papua New Guinea)
sv: Engelska (Papua Nya Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
sv: Engelska (Filippinerna)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pakistan)
sv: Engelska (Pakistan)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pitcairn)
sv: Engelska (Pitcairnöarna)

[ctx: @info: country code]
en: English (Puerto Rico)
sv: Engelska (Puerto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: English (Palau)
sv: Engelska (Palau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Rwanda)
sv: Engelska (Rwanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Solomon Islands)
sv: Engelska (Salomonöarna)

[ctx: @info: country code]
en: English (Seychelles)
sv: Engelska (Seychellerna)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
sv: Engelska (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Helena)
sv: Engelska (Sankta Helena)

[ctx: @info: country code]
en: English (Sierra Leone)
sv: Engelska (Sierra Leone)

[ctx: @info: country code]
en: English (Somalia)
sv: Engelska (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Swaziland)
sv: Engelska (Swaziland)

[ctx: @info: country code]
en: English (Turks and Caicos Islands)
sv: Engelska (Turks- och Caicosöarna)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tokelau)
sv: Engelska (Tokelau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tonga)
sv: Engelska (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
sv: Engelska (Trinidad)

[ctx: @info: country code]
en: English (Uganda)
sv: Engelska (Uganda)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
sv: Engelska (Förenta staterna)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Vincent and the Grenadi)
sv: Engelska (Saint Vincent och Grenadinerna)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Virgin Islands)
sv: Engelska (Brittiska Jungfruöarna)

[ctx: @info: country code]
en: English (U.S. Virgin Islands)
sv: Engelska (Amerikanska Jungfruöarna)

[ctx: @info: country code]
en: English (Vanuatu)
sv: Engelska (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: English (Western Samoa)
sv: Engelska (Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
sv: Engelska (Sydafrika)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zambia)
sv: Engelska (Zambia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
sv: Engelska (Zimbabwe)

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto (France)
sv: Esperanto (Frankrike)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
sv: Spanska (Argentina)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
sv: Spanska (Bolivia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
sv: Spanska (Chile)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
sv: Spanska (Colombia)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
sv: Spanska (Costa Rica)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Cuba)
sv: Spanska (Kuba)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
sv: Spanska (Dominikanska republiken)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
sv: Spanska (Ecuador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
sv: Spanska (Spanien)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Equatorial Guinea)
sv: Spanska (Ekvatorialguinea)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
sv: Spanska (Guatemala)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
sv: Spanska (Honduras)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
sv: Spanska (Mexico)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
sv: Spanska (Nicaragua)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
sv: Spanska (Panama)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
sv: Spanska (Peru)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
sv: Spanska (Puerto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
sv: Spanska (Paraguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
sv: Spanska (El Salvador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
sv: Spanska (Förenta staterna)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
sv: Spanska (Uruguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
sv: Spanska (Venezuela)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
sv: Estländska (Estland)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
sv: Baskiska (Baskien)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
sv: Persiska (Iran)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
sv: Finska (Finland)

[ctx: @info: country code]
en: Filipino (Philippines)
sv: Filipino (Filippinerna)

[ctx: @info: country code]
en: Fijian (Fiji)
sv: Fijianska (Fiji)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
sv: Färöiska (Färöarna)

[ctx: @info: country code]
en: French (Andorra)
sv: Franska (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
sv: Franska (Belgien)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burkina Faso)
sv: Franska (Burkina Faso)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burundi)
sv: Franska (Burundi)

[ctx: @info: country code]
en: French (Benin)
sv: Franska (Benin)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
sv: Franska (Kanada)

[ctx: @info: country code]
en: French (Democratic Republic of Congo)
sv: Franska (Demokratiska republiken Kongo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Central African Republic)
sv: Franska (Centralafrikanska republiken)

[ctx: @info: country code]
en: French (Congo)
sv: Franska (Kongo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
sv: Franska (Schweiz)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cote d'Ivoire)
sv: Franska (Elfenbenskusten)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cameroon)
sv: Franska (Kamerun)

[ctx: @info: country code]
en: French (Djibouti)
sv: Franska (Djibouti)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
sv: Franska (Frankrike)

[ctx: @info: country code]
en: French (Gabon)
sv: Franska (Gabon)

[ctx: @info: country code]
en: French (United Kingdom)
sv: Franska (Storbritannien)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Guiana)
sv: Franska (Franska Guyana)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guinea)
sv: Franska (Guinea)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guadeloupe)
sv: Franska (Guadeloupe)

[ctx: @info: country code]
en: French (Haiti)
sv: Franska (Haiti)

[ctx: @info: country code]
en: French (Italy)
sv: Franska (Italien)

[ctx: @info: country code]
en: French (Comoros Islands)
sv: Franska (Komorerna)

[ctx: @info: country code]
en: French (Lebanon)
sv: Franska (Libanon)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
sv: Franska (Luxemburg)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
sv: Franska (Monaco)

[ctx: @info: country code]
en: French (Madagascar)
sv: Franska (Madagaskar)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mali)
sv: Franska (Mali)

[ctx: @info: country code]
en: French (Martinique)
sv: Franska (Martinique)

[ctx: @info: country code]
en: French (New Caledonia)
sv: Franska (Nya Kaledonien)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Polynesia)
sv: Franska (Franska Polynesien)

[ctx: @info: country code]
en: French (St. Pierre and Miquelon)
sv: Franska (Saint-Pierre och Miquelon)

[ctx: @info: country code]
en: French (Reunion)
sv: Franska (Réunion)

[ctx: @info: country code]
en: French (Rwanda)
sv: Franska (Rwanda)

[ctx: @info: country code]
en: French (Seychelles)
sv: Franska (Seychellerna)

[ctx: @info: country code]
en: French (Chad)
sv: Franska (Tchad)

[ctx: @info: country code]
en: French (Togo)
sv: Franska (Togo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Vanuatu)
sv: Franska (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: French (Wallis and Futuna)
sv: Franska (Wallis och Futuna)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mayotte)
sv: Franska (Mayotte)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
sv: Frisiska (Nederländerna)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (United Kingdom)
sv: Iriska (Storbritannien)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
sv: Irländska (Irland)

[ctx: @info: country code]
en: Gaelic (United Kingdom)
sv: Gaelic (Storbritannien)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
sv: Galiciska (Galicien)

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati (India)
sv: Gujarati (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Manx (United Kingdom)
sv: Manx (Storbritannien)

[ctx: @info: country code]
en: Hausa (Chad)
sv: Hausa (Tchad)

[ctx: @info: country code]
en: Hawaiian (US state of Hawaii)
sv: Hawaiiska (Förenta staternas stat Hawaii)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Hebrew (Israel)
sv: Modern hebreiska (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Hindi (India)
sv: Hindi (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
sv: Kroatiska (Bosnien-Hercegovina, latinskt)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
sv: Kroatiska (Kroatien)

[ctx: @info: country code]
en: Haitian Creole (France)
sv: Haitisk kreol (Frankrike)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
sv: Ungerska (Ungern)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Slovenia)
sv: Ungerska (Slovenien)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
sv: Armeniska (Armenien)

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian (Bahasa Indonesia)
sv: Indonesiska (Indonesien)

[ctx: @info: country code]
en: Sichuan Yi (People's Republic of China)
sv: Sichuan Yi (Folkrepubliken Kina)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
sv: Isländska (Island)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
sv: Italienska (Schweiz)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Croatia)
sv: Italienska (Kroatien)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
sv: Italienska (Italien)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Slovenia)
sv: Italienska (Slovenien)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (San Marino)
sv: Italienska (San Marino)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
sv: Hebreiska (Israel)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
sv: Japanska (Japan)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Javanese (Indonesia)
sv: Modern Javanesiska (Indonesien)

[ctx: @info: country code]
en: Javanese (Indonesia)
sv: Javanesiska (Indonesien)

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
sv: Georgiska (Georgien)

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh (Kazakhstan)
sv: Kazakiska (Kazakstan)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
sv: Grönländska (Grönland)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
sv: Kambodjanska (Kambodja)

[ctx: @info: country code]
en: Kannada (India)
sv: Kanaresiska (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
sv: Koreanska (Sydkorea)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (North Korea)
sv: Koreanska (Nordkorea)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
sv: Kirgiziska (Kirgizistan)

[ctx: @info: country code]
en: Cornish (United Kingdom)
sv: Korniska (Storbritannien)

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish (Iran)
sv: Kurdiska (Iran)

[ctx: @info: country code]
en: Latin (Italy)
sv: Latin (Italien)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
sv: Luxemburgiska (Luxemburg)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Democratic Republic of Congo)
sv: Lingala (Demokratiska republiken Kongo)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Congo)
sv: Lingala (Kongo)

[ctx: @info: country code]
en: Lao (Lao PDR)
sv: Lao (Demokratiska folkrepubliken Laos)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
sv: Litauiska (Litauen)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
sv: Lettiska (Lettland)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy (Madagascar)
sv: Malagassiska (Madagaskar)

[ctx: @info: country code]
en: Meadow Mari (Russia)
sv: Östmariska (Ryssland)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
sv: Maori (Nya Zeeland)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
sv: Makedonska (Makedonien)

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam (India)
sv: Malayalam (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (People's Republic of China)
sv: Mongoliska (Folkrepubliken Kina)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
sv: Mongoliska (Mongoliet)

[ctx: @info: country code]
en: Marathi (India)
sv: Marathi (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Hill Mari (Russia)
sv: Västmariska (Ryssland)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Brunei Darussalam)
sv: Malajiska (Brunei Darussalam)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
sv: Malajiska (Malaysia)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Singapore)
sv: Malajiska (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: Maltese (Malta)
sv: Maltesiska (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: Burmese (Myanmar)
sv: Burmesiska (Myanmar)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
sv: Norska bokmål (Norge)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands Antilles)
sv: Holländska (Nederländska Antillerna)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Aruba)
sv: Holländska (Aruba)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
sv: Flamländska (Belgien)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
sv: Nederländska (Nederländerna)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Suriname)
sv: Holländska (Surinam)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian (Norway)
sv: Norska (Norge)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
sv: Norska nynorska (Norge)

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho sa Leboa (South Africa)
sv: Sesotho (Sydafrika)

[ctx: @info: country code]
en: Chewa (Zambia)
sv: Chichewa (Zambia)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
sv: Occitanska (Frankrike)

[ctx: @info: country code]
en: Oriya (India)
sv: Oriya (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi (India)
sv: Punjabi (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Papiamento (Aruba-Dutch Caribbean)
sv: Papiamento (Aruba, Nederländska Karibien)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
sv: Polska (Polen)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Angola)
sv: Portugisiska (Angola)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
sv: Portugisiska (Brasilien)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Cape Verde Islands)
sv: Portugisiska (Kap Verde)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Guinea-Bissau)
sv: Portugisiska (Guinea-Bissau)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Mozambique)
sv: Portugisiska (Mozambique)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
sv: Portugisiska (Portugal)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (São Tomé e Principe)
sv: Portugisiska (São Tomé och Príncipe)

[ctx: @info: country code]
en: Otomi Querétaro (Mexico)
sv: Querétaro otomi (Mexico)

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
sv: Rätoromanska (Schweiz)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
sv: Rumänska (Rumänien)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
sv: Ryska (Ryssland)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
sv: Sanskrit (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (India)
sv: Sindhi (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
sv: Samiska (Norden, Finland)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
sv: Samiska (Norden, Norge)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
sv: Samiska (Norden, Sverige)

[ctx: @info: country code]
en: Sinhala (Sri Lanka)
sv: Singalesiska (Sri Lanka)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
sv: Slovakiska (Slovakien)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
sv: Slovenska (Slovenien)

[ctx: @info: country code]
en: Samoan (Samoa)
sv: Samoanska (Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: Somali  (Somalia)
sv: Somaliska  (Somalia)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
sv: Albanska (Albanien)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Bosnia-Herzegovina)
sv: Serbiska (Bosnien-Hercegovina)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia)
sv: Serbiska (Serbien)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia and Montenegro)
sv: Serbiska (Serbien och Montenegro)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Yugoslavia)
sv: Serbiska (Jugoslavien)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (Swaziland)
sv: Siswati (Swaziland)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (South Africa)
sv: Siswati (Sydafrika)

[ctx: @info: country code]
en: Sotho (Lesotho)
sv: Sesotho (Lesotho)

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese (Indonesia)
sv: Sundanesiska (Indonesien)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
sv: Svenska (Finland)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
sv: Svenska (Sverige)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (India)
sv: Tamil (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Telugu (India)
sv: Telugu (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Tajik (Tajikistan)
sv: Tadzjikiska (Tadzjikistan)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
sv: Thailändska (Thailand)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
sv: Turkmeniska (Turkmenistan)

[ctx: @info: country code]
en: Klingon (US state)
sv: Klingon (Förenta staterna)

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
sv: Tagalog (Filippinerna)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (Botswana)
sv: Setswana (Botswana)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (South Africa)
sv: Setswana (Sydafrika)

[ctx: @info: country code]
en: Tongan (Tonga)
sv: Tonganska (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Bulgaria)
sv: Turkiska (Bulgarien)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
sv: Turkiska (Cypern)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
sv: Turkiska (Turkiet)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
sv: Tatariska (Ryssland)

[ctx: @info: country code]
en: Tahitian (French Polynesia)
sv: Tahitiska (Franska Polynesien)

[ctx: @info: country code]
en: Udmurt (Russia)
sv: Udmurtiska (Ryssland)

[ctx: @info: country code]
en: Uighur (People's Republic of China)
sv: Uiguriska (Folkrepubliken Kina)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
sv: Ukrainska (Ukraina)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (India)
sv: Urdu (Indien)

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek (Uzbekistan)
sv: Uzbekiska (Uzbekistan)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
sv: Vietnamesiska (Vietnam)

[ctx: @info: country code]
en: IsiXhosa Xhosa (South Africa)
sv: Xhosa (Sydafrika)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
sv: Yiddish (Tyskland)

[ctx: @info: country code]
en: Yucatec Maya (Mexico)
sv: Yukatek Maya (Mexico)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (People's Republic of China)
sv: Kinesiska (Folkrepubliken Kina)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Hong Kong SAR, People's Republic of China)
sv: Kinesiska (Hong Kong, Folkrepubliken Kina)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Macao SAR)
sv: Kinesiska (Macao)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Singapore)
sv: Kinesiska (Singapore)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
sv: Kinesiska (Taiwan)

[ctx: @info: country code]
en: Simplified Chinese (People's Republic of China)
sv: Förenklad kinesiska (Folkrepubliken Kina)

[ctx: @info: country code]
en: isiZulu Zulu (South Africa)
sv: Zulu (Sydafrika)

[ctx: @info: country code]
en: Albania
sv: Albanien

[ctx: @info: country code]
en: Algeria
sv: Algeriet

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
sv: Antarktis

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

[ctx: @info: country code]
en: Armenia
sv: Armenien

[ctx: @info: country code]
en: Australia
sv: Australien

[ctx: @info: country code]
en: Austria
sv: Österrike

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

[ctx: @info: country code]
en: Bahrain
sv: Bahrein

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
sv: Vitryssland

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
sv: Belgien

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien-Hercegovina

[ctx: @info: country code]
en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
sv: Brasilien

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska Oceanen

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
sv: Brittiska jungfruöarna

[ctx: @info: country code]
en: Bulgaria
sv: Bulgarien

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
sv: Kambodja

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
sv: Kamerun

[ctx: @info: country code]
en: Canada
sv: Kanada

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
sv: Kap Verde

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

[ctx: @info: country code]
en: Chad
sv: Tchad

[ctx: @info: country code]
en: China
sv: Kina

[ctx: @info: country code]
en: Christmas Island
sv: Julön

[ctx: @info: country code]
en: Cocos Islands
sv: Kokosöarna

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
sv: Komorerna

[ctx: @info: country code]
en: Congo
sv: Kongo

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
sv: Cooköarna

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
sv: Elfenbenskusten

[ctx: @info: country code]
en: Cuba
sv: Kuba

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
sv: Cypern

[ctx: @info: country code]
en: Czechia
sv: Tjeckien

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
sv: Danmark

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

[ctx: @info: country code]
en: Ecuador
sv: Ekvador

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
sv: Egypten

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

[ctx: @info: country code]
en: Estonia
sv: Estland

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
sv: Etiopien

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
sv: Färöarna

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

[ctx: @info: country code]
en: Fiji Islands
sv: Fiji

[ctx: @info: country code]
en: France
sv: Frankrike

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
sv: Franska Guyana

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
sv: Franska södra territorierna

[ctx: @info: country code]
en: Georgia
sv: Georgien

[ctx: @info: country code]
en: Germany
sv: Tyskland

[ctx: @info: country code]
en: Greece
sv: Grekland

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
sv: Grönland

[ctx: @info: country code]
en: Guadaloupe
sv: Guadeloupe

[ctx: @info: country code]
en: Heard and McDonald Islands
sv: Heardön och McDonaldöarna

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
sv: Vatikanstaten

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
sv: Kroatien

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
sv: Ungern

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
sv: Island

[ctx: @info: country code]
en: India
sv: Indien

[ctx: @info: country code]
en: Indonesia
sv: Indonesien

[ctx: @info: country code]
en: Iraq
sv: Irak

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
sv: Irland

[ctx: @info: country code]
en: Italy
sv: Italien

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
sv: Jordanien

[ctx: @info: country code]
en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
sv: Nordkorea

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
sv: Sydkorea

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
sv: Kirgizistan

[ctx: @info: country code]
en: Lao
sv: Laos

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
sv: Lettland

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
sv: Libanon

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
sv: Libyska arabiska Jamahiriya

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
sv: Litauen

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
sv: Luxemburg

[ctx: @info: country code]
en: Macedonia
sv: Makedonien

[ctx: @info: country code]
en: Madagascar
sv: Madagaskar

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
sv: Maldiverna

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

[ctx: @info: country code]
en: Mauritania
sv: Mauretanien

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
sv: Mikronesien

[ctx: @info: country code]
en: Moldova
sv: Moldavien

[ctx: @info: country code]
en: Mongolia
sv: Mongoliet

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
sv: Marocko

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
sv: Moçambique

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
sv: Holland

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

[ctx: @info: country code]
en: Norway
sv: Norge

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
sv: Palestinska territoriet

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
sv: Filippinerna

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
sv: Pitcairn

[ctx: @info: country code]
en: Poland
sv: Polen

[ctx: @info: country code]
en: Romania
sv: Rumänien

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
sv: Ryska federationen

[ctx: @info: country code]
en: St. Helena
sv: Sankta Helena

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
sv: St. Kitts och Nevis

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

[ctx: @info: country code]
en: Serbia
sv: Serbien

[ctx: @info: country code]
en: Seychelles
sv: Seychellerna

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
sv: Slovakien

[ctx: @info: country code]
en: Slovenia
sv: Slovenien

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
sv: Sydafrika

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

[ctx: @info: country code]
en: Spain
sv: Spanien

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
sv: Surinam

[ctx: @info: country code]
en: Svalbard & Jan Mayen Islands
sv: Svalbard och Jan Mayen

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
sv: Sverige

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
sv: Schweiz

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
sv: Arabrepubliken Syrien

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

[ctx: @info: country code]
en: Timor-Leste
sv: Östtimor

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
sv: Tokelauöarna

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

[ctx: @info: country code]
en: Tunisia
sv: Tunisien

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
sv: Turkiet

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
sv: Amerikanska Jungfruöarna

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
sv: Ukraina

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
sv: Storbritannien

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta Staternas mindre och utliggande öar

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
sv: Amerikas förenta stater

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
sv: Republiken Uruguay

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
sv: Vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
sv: Wallis- och Futunaöarna

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
sv: Västsahara

[ctx: @info: country code]
en: Yemen
sv: Jemen

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
sv: Förenta nationerna

[ctx: @info: country code]
en: European Union
sv: Europeiska unionen

[ctx: @info: country code]
en: Space
sv: I rymden

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
sv: Till havs

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
sv: Under flygning

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
sv: Skottland

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
sv: Nordirland

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
sv: Palestina

[ctx: @info: country code]
en: Jericho
sv: Jeriko

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: @title: subject widget]
en: Use structured definition of the subject matter:
sv: Använd strukturerad definition av innehållet:

[ctx: @label: subject widget]
en: Use standard
sv: Använd standard

[ctx: @label: subject widget]
en: reference code
sv: referenskod

[ctx: @label: subject widget]
en: Use custom definition
sv: Använd egen definition

[ctx: @info]
en: Set here the Informative Provider Reference
sv: Ange informativ försörjarreferens här

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Reference Number
sv: Ange motivets referensnummer här

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Name
sv: Ange motivets namn här

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Matter Name
sv: Ange namn på motivets innehåll  här

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Detail Name
sv: Ange motivets detaljerade namn här

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
sv: Referens:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label: subject properties]
en: Matter:
sv: Innehåll:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
sv: Detaljer:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
sv: &Lägg till

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
sv: &Ta bort

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
sv: E&rsätt

en: Selected source language %1 is not supported for %2
sv: Valt ursprungsspråk %1 stöds inte för %2

en: Selected translation language %1 is not supported for %2
sv: Valt översättningsspråk %1 stöds inte för %2

en: Selected ui language %1 is not supported for %2
sv: Valt språk för användargränssnitt %1 stöds inte för %2

en: %1 URL can't be empty.
sv: Webbadressen %1 kan inte vara tom.

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
sv: Fel: Kan inte hitta Bing behörighetsinformation i webbversionen.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
sv: Fel: Kan inte extrahera Bing nyckel från webbversionen.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
sv: Fel: Kan inte extrahera Bing symbol från webbversionen.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
sv: Fel: Kan inte extrahera ytterligare Bing information från webbversionen.

en: Error: Unable to parse autodetected language
sv: Fel: Kan inte tolka automatiskt detekterat språk

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
sv: Fel: Gränssnittssystem har detekterad misstänkt trafik från datornätverket. Försök med din begäran igen senare.

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
sv: Detektera automatiskt

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
sv: Albanska

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
sv: Amarinja

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
sv: Arabiska

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
sv: Armeniska

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
sv: Azerbajdzjanska

[ctx: @info: language name]
en: Basque
sv: Baskiska

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
sv: Vitryska

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
sv: Bosniska

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
sv: Bulgariska

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
sv: Katalanska

[ctx: @info: language name]
en: Cantonese
sv: Kantonesiska

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
sv: Kinesiska (traditionell)

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
sv: Korsikanska

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
sv: Kroatiska

[ctx: @info: language name]
en: Czech
sv: Tjeckiska

[ctx: @info: language name]
en: Danish
sv: Danska

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
sv: Holländska

[ctx: @info: language name]
en: English
sv: Engelska

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
sv: Estländska

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
sv: Fijianska

[ctx: @info: language name]
en: Filipino
sv: Filippinska

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
sv: Finska

[ctx: @info: language name]
en: French
sv: Franska

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
sv: Frisiska

[ctx: @info: language name]
en: Galician
sv: Galiciska

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
sv: Georgiska

[ctx: @info: language name]
en: German
sv: Tyska

[ctx: @info: language name]
en: Greek
sv: Grekiska

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
sv: Haitisk kreol

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
sv: Hawaiiska

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
sv: Hebreiska

[ctx: @info: language name]
en: Hill Mari
sv: Västmariska

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
sv: Ungerska

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
sv: Isländska

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
sv: Indonesiska

[ctx: @info: language name]
en: Irish
sv: Iriska

[ctx: @info: language name]
en: Italian
sv: Italienska

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
sv: Japanska

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
sv: Javanesiska

[ctx: @info: language name]
en: Kannada
sv: Kanaresiska

[ctx: @info: language name]
en: Kazakh
sv: Kazakiska

[ctx: @info: language name]
en: Kinyarwanda
sv: Rwanda

[ctx: @info: language name]
en: Klingon
sv: Klingonska

[ctx: @info: language name]
en: Klingon (PlqaD)
sv: Klingonska (piqaD)

[ctx: @info: language name]
en: Korean
sv: Koreanska

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
sv: Kurdiska

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
sv: Kirgiziska

[ctx: @info: language name]
en: Lao
sv: Laotiska

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
sv: Lettiska

[ctx: @info: language name]
en: Levantine Arabic
sv: Levantinsk arabiska

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
sv: Litauiska

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
sv: Luxemburgiska

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
sv: Makedonska

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
sv: Malagassiska

[ctx: @info: language name]
en: Malay
sv: Malajiska

[ctx: @info: language name]
en: Maltese
sv: Maltesiska

[ctx: @info: language name]
en: Maori
sv: Maoriska

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
sv: Mongoliska

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
sv: Nepalesiska

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
sv: Norska

[ctx: @info: language name]
en: Persian
sv: Persiska

[ctx: @info: language name]
en: Polish
sv: Polska

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
sv: Portugisiska

[ctx: @info: language name]
en: Queretaro Otomi
sv: Nordvästlig Otomi

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
sv: Rumänska

[ctx: @info: language name]
en: Russian
sv: Ryska

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
sv: Samoanska

[ctx: @info: language name]
en: Scots Gaelic
sv: Skotsk gaeliska

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
sv: Serbiska (kyrillisk)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
sv: Serbiska (latinsk)

[ctx: @info: language name]
en: Sinhala
sv: Singalesiska

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
sv: Slovakiska

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
sv: Slovenska

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
sv: Spanska

[ctx: @info: language name]
en: Sundanese
sv: Sundanesiska

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
sv: Svenska

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
sv: Tahitiska

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
sv: Tadzjikiska

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
sv: Tatariska

[ctx: @info: language name]
en: Thai
sv: Thailändska

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
sv: Tonganska

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
sv: Turkiska

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
sv: Turkmenska

[ctx: @info: language name]
en: Udmurt
sv: Udmurtiska

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
sv: Uiguriska

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
sv: Ukrainska

[ctx: @info: language name]
en: Uzbek
sv: Uzbekiska

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
sv: Walesiska

[ctx: @info: language name]
en: Yucatec Maya
sv: Yukatek

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support voice settings
sv: Valt gränssnitt %1 stöder inte röstinställningar

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support emotion settings
sv: Valt gränssnitt %1 stöder inte smilisinställningar

[ctx: @info]
en: %1 engine does not support TTS
sv: Gränssnittet %1 stöder inte text till tal

[ctx: @info]
en: Selected language %1 is not supported for %2
sv: Valt språk %1 stöds inte för %2

[ctx: @info]
en: Selected voice %1 is not supported for %2
sv: Vald röst %1 stöds inte för %2

[ctx: @info]
en: Selected emotion %1 is not supported for %2
sv: Vald smilis %1 stöds inte för %2

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
sv: Fel: Kan inte hitta Yandex SID i webbversionen.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
sv: Fel: Kan inte extrahera Yandex SID från webbversionen.

[ctx: @title: translator language code]
en: Code (Language-Country)
sv: Kod (språk-land)

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @info]
en: Enter here a string to search in languages list...
sv: Skriv in en sträng här för att söka i språklistan...

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
sv: Visa bara valda objekt (%1/%2)

[ctx: @title]
en: Select Alternative Languages To Edit Text
sv: Välj alternativt språk för att redigera text

[ctx: @label]
en: Online Translator:
sv: Nätöversättning:

[ctx: @option]
en: Select here the online engine to translate text
sv: Välj nättjänsten att översätta text med här

[ctx: @info]
en: <para>The translator engine is an online Web-service used to translate text from one language to another one. This feature is available on metadata option where alternative language is supported, as Title, Caption, etc. The translation process is fully automatized but it requires an Internet connection to work.</para><para>User can select the more appropriate translator engine depending of desired target language, as not all world-wide languages are supported by online Web-services.</para>
sv: <para>Översättningsgränssnittet är en webbtjänst på nätet som används för att översätta text från ett språk till ett annat. Funktionen är tillgänglig för metadatalösningar där alternativa språk är tillgängliga, såsom Titel, Rubrik, etc. Översättningsprocessen kan helt och hållet automatiseras, men det kräver en Internetanslutning för att fungera.</para><para>Användare kan välja ett lämpligare översättningsgränssnitt beroende på önskad målspråk, eftersom inte alla språk i hela världen stöds av webbtjänster på nätet.</para>

[ctx: @title]
en: Available Translator Languages (%1/%2)
sv: Tillgängliga språk för översättning (%1/%2)

[ctx: @info]
en: Open localize setup
sv: Öppna landsinställningar

[ctx: @info]
en: Translate to %1
sv: Översätt till %1

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select language to translate with %1
sv: Välj språk att översätta med %1

[ctx: @action]
en: Remove this entry
sv: Ta bort posten

[ctx: @action]
en: Clear List
sv: Rensa lista

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
sv: Sök...

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

[ctx: @option:check]
en: Activate spellcheck in background when entering text
sv: Aktivera stavningskontroll i bakgrunden när text skrivs in

[ctx: @info]
en: <para>Turn on this option to activate the background spellcheck feature on captions, titles, and other text-edit widgets. Spellcheck is able to auto-detect the current language used in text and will propose alternative with miss-spelled words.</para><para>With entries where alternative language can be specified, the contextual language will be used to parse text. Spellcheck depends of open-source backends, including necessary dictionaries, to operate sentence analysis in desired languages.</para>
sv: <para>Sätt på alternativet för att aktivera bakgrundsfunktionen för stavningskontroll av rubriker, titlar och andra textredigeringskomponenter. Stavningskontrollen kan automatiskt upptäcka det aktuella språket som används i texten och föreslår alternativ till felstavade ord.</para><para>Med poster där alternativt språk kan anges, används det kontextuella språket för att tolka text. Stavningskontroll är beroende av gränssnitt med öppen källkod, inklusive nödvändiga ordlistor, för att utföra meningsanalys på önskade språk.</para>

[ctx: @label]
en: Default Language:
sv: Standardspråk:

[ctx: @info: edit widget default language]
en: Select the default language here to use with "x-default"value for the alternative language strings.
sv: Välj standardspråk här att använda med värdet "x-default" för alternativa språksträngar.

en: Auto-detect
sv: Automatisk upptäckt

[ctx: @info]
en: Detect automatically the language by parsing string content
sv: Detektera språk automatiskt genom att tolka strängens innehåll

[ctx: @title]
en: Available Language Dictionaries
sv: Tillgängliga ordlistor

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
sv: Kod

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title]
en: Available Backends
sv: Tillgängliga gränssnitt

[ctx: @title]
en: Ignored Words
sv: Ignorera ord

[ctx: @info]
en: Set here a new word to ignore during spellcheck
sv: Lägg till ett nytt ord att ignorera under stavningskontroll här

[ctx: @info]
en: You can add or remove words to ignore while spell-checking operations.
sv: Du kan lägga till eller ta bort ord att ignorera medan stavningskontroll pågår.

[ctx: @action]
en: &Add...
sv: &Lägg till...

[ctx: @action]
en: &Remove
sv: &Ta bort

[ctx: @action]
en: &Replace
sv: E&rsätt

[ctx: @action]
en: Go to Previous
sv: Gå till föregående

[ctx: @info]
en: Go to previous place in folder-view hierarchy
sv: Gå till föregående plats i katalogvyhierarkin

[ctx: @action]
en: Go to Next
sv: Gå till nästa

[ctx: @info]
en: Go to next place in folder-view hierarchy
sv: Gå till nästa plats i katalogvyhierarkin

[ctx: @action]
en: Go Up
sv: Gå upp

[ctx: @info]
en: Go up in folder-view hierarchy
sv: Gå upp i katalogvyhierarkin

[ctx: @action]
en: Go Home
sv: Gå hem

[ctx: @info]
en: Go to home directory
sv: Gå till hemkatalog

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
sv: Visningsalternativ

[ctx: @info: folder-view]
en: Selection options to render folder-view.
sv: Alternativ för att välja hur katalogvyn återges.

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
sv: Kort vy

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Short Mode
sv: Byt katalogvyn till kort läge

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
sv: Detaljerad vy

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Detailed Mode
sv: Byt katalogvyn till detaljerat läge

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
sv: Visa bokmärken

[ctx: @info]
en: Show or Hide the Bookmarked places
sv: Visa eller dölj bokmärkta platser

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
sv: Fler inställningar...

[ctx: @info]
en: Open configure dialog with more settings options
sv: Öppna inställningsdialogruta med fler inställningsalternativ

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack Options
sv: Trädalternativ

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack options to handle folder-view contents.
sv: Trädalternativ för att hantera katalogvyns innehåll.

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
sv: Läs in innehåll

[ctx: @action]
en: Load Contents
sv: Läs in innehåll

[ctx: @info]
en: Load contents to editor stack
sv: Läs in innehåll i editorns träd

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
sv: Lägg till innehåll sist

[ctx: @action]
en: Append Contents
sv: Lägg till innehåll sist

[ctx: @info]
en: Append contents to editor stack
sv: Lägg till innehåll sist i editorns träd

[ctx: @info]
en: Enter the customized folder-view path or select from history
sv: Ange egen sökväg för katalogvyn eller välj från historik

[ctx: @info: folder-view path edit]
en: Enter local path here...
sv: Skriv in lokal sökväg här...

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
sv: JPEG-bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
sv: TIFF-bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
sv: PNG-bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
sv: PGF-bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
sv: HEIF-bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
sv: AVIF-bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
sv: JPEG-XL-bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
sv: WEBP-bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
sv: DNG-bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
sv: Obehandlade bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: No RAW images
sv: Inga obehandlade bilder

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
sv: Alla filer som stöds

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
sv: Ikonstorlek: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
sv: Nytt Bokmärke

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
sv: Redigera bokmärke

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
sv: &Titel:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark title here...
sv: Skriv in bokmärkestitel här...

[ctx: @info]
en: The bookmark title which must be unique and not empty
sv: Bokmärkestiteln som måste vara unik och inte tom

[ctx: @label]
en: &Icon:
sv: &Ikon:

[ctx: @action:button]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
sv: &Sökväg:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark path here...
sv: Skriv in bokmärkessökväg här...

[ctx: @info]
en: You can add or remove bookmarked places here.
sv: Du kan lägga till eller ta bort bokmärkta platser här.

[ctx: @title]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
sv: Läs in innehåll

[ctx: @title]
en: Places
sv: Platser

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: @info]
en: Add new bookmark to the list
sv: Lägg till nya bokmärken i listan

[ctx: @action]
en: Del Bookmark
sv: Ta bort bokmärke

[ctx: @info]
en: Remove selected bookmark from the list
sv: Ta bort markerade bokmärken från listan

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
sv: Redigera bokmärke

[ctx: @info]
en: Edit current bookmark from the list
sv: Redigera aktuellt bokmärke från listan

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
sv: Lägg till nytt bokmärke

[ctx: @info]
en: This bookmark referencing
    %1
    already exists in the list with name "%2".
sv: Det här bokmärket som refererar till
    %1
    finns redan i listan vid namn "%2".

[ctx: @title:window]
en: Confirm Bookmark Deletion
sv: Bekräfta borttagning av bokmärke

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort bokmärket "%1"?

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
sv: Mina bokmärken

[ctx: @title]
en: Usual Places
sv: Vanliga platser

[ctx: @title]
en: Folder-View
sv: Katalogvy

[ctx: @title]
en: Stack
sv: Träd

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
sv: Kataloger

[ctx: command line option]
en: File(s) or folder(s) to open
sv: Fil(er) eller katalog(er) att öppna

[ctx: #info]
en: <p>You are running Showfoto as a 32-bit version on a 64-bit Windows.</p><p>Please install the 64-bit version of Showfoto to get a better experience with Showfoto.</p>
sv: <p>Du kör Showfoto som en 32-bitars version på 64-bitars Windows<p>Installera 64-bitars versionen av Showfoto för att få en bättre upplevelse.</p>

en: Loading themes...
sv: Läser in teman...

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
sv: <p>Sökvägen till ICC-profiler verkar vara ogiltig.</p><p>Om du vill ställa in den nu, välj "Ja", välj annars "Nej". I detta fall kommer funktionen "färghantering" att vara inaktiverad till problemet är löst.</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
sv: Okända

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
sv: %1 (%2 av %3)

en: Delete File
sv: Ta bort fil

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
sv: Fel när fil skulle sparas

en: Failed to save file: %1
sv: Misslyckades spara fil: %1

en: Remote file handling is not supported
sv: Fjärrhantering av filer stöds inte

en: Image saved successfully
sv: Bild sparad med lyckat resultat

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
sv: Ska just ta bort filen "%1"
    Är du säker?

en: Cannot delete "%1"
sv: Kan inte ta bort "%1"

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
sv: Öppna bilder från katalog

en: There is no item to process.
sv: Det finns inget objekt att behandla.

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
sv: Fel när fil skulle läsas in

en: Failed to load file: "%1"
    Remote file handling is not supported
sv: Misslyckades läsa in fil: "%1"
    Fjärrhantering av filer stöds inte

en: &Themes
sv: &Teman

en: Open folder
sv: Öppna katalog

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
sv: &Färg

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
sv: &Förbättra

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
sv: Tra&nsformera

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
sv: &Dekorera

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
sv: Effek&ter

[ctx: @title:window]
en: Configure
sv: Anpassa

en: Editor Window
sv: Editorfönster

en: <qt>Editor Window Settings<br/><i>Customize editor window behavior</i></qt>
sv: <qt>Inställningar av editorns fönster<br/><i>Anpassa editorns fönsterbeteende</i></qt>

en: <qt>Embedded Image Information Management<br/><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
sv: <qt>Hantering av inbäddad bildinformation<br/><i>Ställ in förhållanden mellan bilder och metadata</i></qt>

en: Tool Tip
sv: Verktygstips

en: <qt>Thumbbar and Folder-View Items Tool-Tip Settings<br/><i>Customize information in tool-tips</i></qt>
sv: <qt>Inställning av miniatyrbildsradens och katalogvyns verktygstips<br/><i>Anpassa information i verktygstips</i></qt>

en: RAW Decoding
sv: Avkodning av obehandlade bilder

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br/><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
sv: <qt>Inställning av avkodning av obehandlade bilder<br/><i>Anpassa standardinställningar för avkodning av obehandlade bilder</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br/><i>Customize color management settings</i></qt>
sv: <qt>Inställningar av färghantering<br/><i>Anpassa inställningar av färghantering</i></qt>

en: Save Images
sv: Spara bilder

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br/><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
sv: <qt>Inställningar för att spara bildfiler<br/><i>Ställ in standardinställningen använd för att spara bilder</i></qt>

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: <qt>Main Interface Plug-in Settings<br/><i>Set which plugins will be accessible from application</i></qt>
sv: <qt>Inställningar av insticksprogram för huvudgränssnittet<br/><i>Ställ in vilka insticksprogram som ska vara tillgängliga från programmet.</i></qt>

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: <qt>Miscellaneous Settings<br/><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
sv: <qt>Diverse inställningar<br/><i>Anpassa beteendet hos andra delar av Showfoto</i></qt>

[ctx: @label]
en: Rotate actions
sv: Rotationsåtgärder

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
sv: Visa bilder och miniatyrbilder &roterade enligt orienteringstagg.

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
sv: Ställ in orienteringstagg till normal efter rotera och vänd.

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
sv: en standard som används av de flesta digitalkameror idag för att lagra teknisk information (som bländare och slutartid) om fotografier.

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
sv: en äldre standard använd vid digitalfotografering för att lagra information om fotografen i bilder.

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
sv: en ny standard som används vid digitalfotografering, konstruerad för att ersätta IPTC.

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
sv: Beteende

en: Thumbbar, Folder-View, and Stack-View Items Sort Order
sv: Miniatyrbildsradens, katalogvyns och trädvyns sorteringsordning för objekt

en: Sort images by:
sv: Sortera bilder enligt:

[ctx: sort images by date]
en: Date
sv: Datum

[ctx: sort images by name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: sort images by size]
en: File Size
sv: Filstorlek

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
sv: Välj här om nyinlästa bilder sorteras enligt fildatum, namn eller storlek på hårddisken.

en: Reverse ordering
sv: Omvänd ordning

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
sv: Om alternativet är markerat, sorteras nyinlästa bilder i fallande ordning.

en: Thumbbar Items
sv: Miniatyrbildsradens objekt

en: &Show image Format
sv: Vi&sa bildformat

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildformat ovanför miniatyrbilden.

en: &Show Geolocation Indicator
sv: Vi&sa geografisk lokaliseringsindikering

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
sv: Aktivera alternativet för att ange att bilden har geografisk lokaliseringsinformation.

en: Scroll current item to center of thumbbar
sv: Panorera aktuellt objekt till miniatyrbildsradens mitt

en: Updates
sv: Uppdateringar

en: Check for new version:
sv: Sök efter ny version för:

en: Only For Stable Releases
sv: Bara stabila utgåvor

en: Weekly Pre-Releases
sv: Veckovisa förutgåvor

en: Set this option to configure which kind of new versions must be check for updates.
    "Stable" releases are official versions safe to use in production.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features
    and are not recommended to use in production as bugs can remain.
sv: Ställ in alternativet för att anpassa vilka sorters nya versioner som ska eftersökas för uppdateringar.
    "Stabila" utgåvor är officiella versioner som säkert kan användas i produktion.
    "Förutgåvor" görs veckovis för att snabbt prova nya funktioner och
    rekommenderas inte för användning i produktion eftersom fel kan finnas kvar.

en: Use Version With Debug Symbols
sv: Använd version med avlusningssymboler

en: If this option is enabled, a version including debug symbols will be used for updates.
    This version is more heavy but can help developers to trace dysfunctions in debugger.
sv: Om alternativet är aktivera, används en version som innehåller avlusningssymboler för uppdateringar.
    Versionen är större, men kan hjälpa utvecklare att spåra felaktigheter med en avlusare.

en: Last check: %1
sv: Senaste kontroll: %1

en: Check now...
sv: Kontrollera nu...

[ctx: @title:tab]
en: Behaviour
sv: Beteende

en: &Show splash screen at startup
sv: Visa &startskärm

en: Use native file dialogs from the system
sv: Använd systemets inbyggda fildialogrutor

en: Sidebar tab title:
sv: Sidoradens flikrubrik:

en: Only For Active Tab
sv: Bara för aktiv flik

en: For All Tabs
sv: För alla flikar

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
sv: Använd alternativet för att ställa in hur sidoradernas flikrubriker är synliga.

en: Widget style:
sv: Grafisk komponentstil:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
sv: Aktivera alternativet för att välja fönsterdekorationer och standardutseende.

en: Icon theme (changes after restart):
sv: Ikontema (ändras efter omstart):

en: Set this option to choose the default icon theme.
sv: Ställ in alternativet för att välja standardikontema.

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
sv: Breeze mörk

[ctx: icon theme]
en: Humanity
sv: Mänskligheten

en: Use Icon Theme From System
sv: Använd systemets ikontema

en: Application font:
sv: Programteckensnitt:

en: Select here the font used to display text in whole application.
sv: Ställ in teckensnittet som används för att visa text i hela programmet här.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
sv: Stavningskontroll

[ctx: @title:tab]
en: Localize
sv: Landsanpassa

en: Check for new version option will verify the pre-releases.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features.
    It's not recommended to use pre-release in production as bugs can remain,
    unless you know what you are doing.
    Do you want to continue?
sv: Alternativet för att kontrollera om ny version finns verifierar förutgåvorna.
    "Förutgåvor" föreslås veckovis för att snabbt testa nya funktioner.
    Det rekommenderas inte att använda förutgåvor i produktion, eftersom
    fel kan finnas kvar, om du inte vet vad du gör.
    Vill du fortsätta?

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
sv: Allmänna

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
sv: Bildeditor

[ctx: @title:tab loader plugins list]
en: Image Loaders
sv: Bildinläsare

en: Show Items' Toolti&ps With Thumbbar and Folder-View
sv: Visa objektens verktygsti&ps med miniatyrbildsrad och katalogvy

en: Set this option to display the image information when the mouse hovers over a thumbbar or folder-view item.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildinformation när musen hålls stilla över ett objekt i miniatyrbildsraden eller katalogvyn.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
sv: Ställ in teckensnittet som används för att visa text i verktygstips här.

en: File/Image Information
sv: Information om fil och bild

en: Show file name
sv: Visa filnamn

en: Set this option to display the image file name.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildens filnamn.

en: Show file date
sv: Visa fildatum

en: Set this option to display the image file date.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildfilens datum.

en: Show file size
sv: Visa filstorlek

en: Set this option to display the image file size.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildfilens storlek.

en: Show image type
sv: Visa bildtyp

en: Set this option to display the image type.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildtyp.

en: Show image dimensions
sv: Visa bildens storlek

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildens storlek i bildpunkter.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
sv: Aktivera alternativet för att visa märke och modell för kameran som används för att ta bilden.

en: Camera lens model
sv: Kameralinsmodell

en: Set this option to display the lens model with which the image was taken.
sv: Aktivera alternativet för att visa linsmodellen som bilden togs med.

en: Show camera date
sv: Visa kamerans datum

en: Set this option to display the date when the image was taken.
sv: Aktivera alternativet för att visa datum då bilden togs.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
sv: Aktivera alternativet för att visa bländare och fokalinställningar som användes för att ta bilden.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
sv: Aktivera alternativet för att visa kamerans exponeringstid och känslighet som användes för att ta bilden.

en: Show camera mode and program
sv: Visa kamerans läge och program

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
sv: Aktivera alternativet för att visa kamerans läge och program som användes för att ta bilden.

en: Show camera flash settings
sv: Visa kamerans blixtinställningar

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
sv: Aktivera alternativet för att visa kamerans blixtinställningar som användes för att ta bilden.

en: Show camera white balance settings
sv: Visa kamerans vitbalansinställningar

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
sv: Aktivera alternativet för att visa kamerans vitbalansinställningar som användes för att ta bilden.

[ctx: @title]
en: My Favorites
sv: Mina favoriter

[ctx: @title]
en: Favorite Folder Properties
sv: Egenskaper för favoritkatalog

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
sv: Hierarki:

[ctx: @title]
en: Favorite Item Properties
sv: Egenskaper för favoritobjekt

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
sv: Skapad:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
sv: Hierarki:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
sv: Objekt:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
sv: &Namn:

[ctx: @info]
en: Enter favorite entry name here...
sv: Skriv in favoritpostens namn här...

[ctx: @info]
en: The favorite item name which must be unique and not empty
sv: Favoritobjektets namn, som måste vara unikt och inte tomt

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
sv: Hierarki:

[ctx: @info]
en: The favorite entry hierarchy which must be unique in tree-view
sv: Favoritpostens hierarki, som måste vara unik i trädvyn

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
sv: Typ:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Folder
sv: Favoritkatalog

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Item
sv: Favoritobjekt

[ctx: @info]
en: A "Favorite Item" is a hierarchy entry hosting advanced properties as date, icon, description, and images list. A "Favorite Folder" is a simple entry in the hierarchy without extra property.
sv: Ett "favoritobjekt" är en hierarkisk post som innehåller avancerade egenskaper såsom datum, ikon, beskrivning och bildlista. En "favoritkatalog" är en enkel post i hierarkin utan extra egenskaper.

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
sv: &Beskrivning:

[ctx: @info]
en: Enter favorite item description here...
sv: Skriv in favoritobjektets beskrivning här...

[ctx: @label: favorite item date properties]
en: &Created:
sv: &Skapad:

[ctx: @info]
en: Select favorite item date. By default, day of item creation is assigned.
sv: Välj favoritobjektets datum. Normalt används dagen då objektet skapas.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from the list.
sv: Använd knappen för att välja datumet för den äldsta bilden i listan.

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from the list.
sv: Använd knappen för att beräkna medelvärdet av datum för bilder i listan.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from the list.
sv: Använd knappen för att välja datumet för den nyaste bilden i listan.

[ctx: @info]
en: Select here the icon to use for this favorite item in tree-view.
sv: Välj ikonen som ska användas för det här favoritobjektet i trädvyn.

[ctx: @info]
en: Assign favorite item icon to default in tree-view.
sv: Tilldela favoritobjektets ikon till trädvyns standardikon.

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
sv: &Objekt:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column file size]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @title:column file date]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @title:column file path]
en: Path
sv: Sökväg

[ctx: @info]
en: This is the list of files hosted by this favorite item. The current selected file from this list will be automatically shown in editor when favorite is open. If none is selected, first one from the list will be displayed.
sv: Det här är listan över filer som favoritobjektet är värd för. Filen som för närvarande är markerad i listan visas automatiskt i editorn när favoriten är öppen. Om ingen är markerad, visas den första i listan.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name cannot be empty!
sv: Observera: Namnet på favoritobjekt kan inte vara tomt.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item files list cannot be empty!
sv: Observera: Fillistan för favoritobjekt kan inte vara tom.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name already exists in hierarchy!
sv: Observera: Namnet på favoritobjektet finns redan i hierarkin.

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name cannot be empty!
sv: Observera: Namnet på favoritkatalogen kan inte vara tomt.

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name already exists in hierarchy!
sv: Observera: Namnet på favoritkatalogen finns redan i hierarkin.

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
sv[0]: %1 fil
sv[1]: %1 filer

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Item
sv: Nytt favoritobjekt

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Item
sv: Redigera favoritobjekt

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Folder
sv: Ny favoritkatalog

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Folder
sv: Redigera favoritkatalog

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
sv: Kunde inte beräkna medelvärde

[ctx: @info: favorite item properties]
en: Could not calculate date average for this favorite item.
sv: Kunde inte beräkna medelvärde för det här favoritobjektet.

[ctx: @info]
en: You can add or remove favorite stacks here.
sv: Du kan lägga till eller ta bort favoritträd här.

[ctx: @title]
en: Favorites
sv: Favoriter

[ctx: @action]
en: Add Favorite
sv: Lägg till favorit

[ctx: @action]
en: Add Sub-Folder
sv: Lägg till underkatalog

[ctx: @info]
en: Add new sub-folder to the list
sv: Lägg till ny underkatalog i listan

[ctx: @action]
en: Delete Item
sv: Ta bort objekt

[ctx: @info]
en: Remove selected item from the list
sv: Ta bort markerat objekt från listan

[ctx: @action]
en: Edit Item
sv: Redigera objekt

[ctx: @info]
en: Edit current item from the list
sv: Redigera aktuellt objekt i listan

[ctx: @info: search text bar]
en: Search in Favorites...
sv: Sök i favoriter...

[ctx: @title:window]
en: Confirm Item Deletion
sv: Bekräfta borttagning av objekt

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the item "%1"
    and all nested items if any?
sv: Är du säker på att du vill ta bort objektet "%1"
    och alla underliggande objekt, om det finns några?

[ctx: @title]
en: Unnamed
sv: Namnlös

[ctx: @title: item file name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title: item file size]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @title: item file type]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
sv: Datum

[ctx: @title]
en: Stack-View
sv: Trädvy

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
sv: Liten (%1 x %2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
sv: Medium (%1 x %2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
sv: Stor (%1 x %2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
sv: Enorm (%1 x %2)

[ctx: @action: context menu]
en: Add as Favorite
sv: Lägg till som favorit

[ctx: @action: context menu]
en: Clear All Items
sv: Rensa alla objekt

[ctx: @action: context menu]
en: Remove Items
sv: Ta bort objekt

[ctx: @title: stack-view list on items]
en: Stack
sv: Träd

[ctx: @action]
en: C&ancel
sv: &Avbryt

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
sv: skapad: %1

en: By Name
sv: Enligt namn

en: By Date
sv: Enligt datum

en: By File Size
sv: Enligt filstorlek

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
sv: Stigande

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
sv: Fallande

en: Current Name
sv: Aktuellt namn

en: New Name
sv: Nytt namn

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
sv: Listan visar resultaten för namnbytesmönstret. Röda objekt anger en namnkollision, antingen på grund av att det nya namnet är lika med det nuvarande namnet, eller på grund av att namnet redan har tilldelats till ett annat objekt.

en: Rename | Rename (%1 images)
sv[0]: Byt namn
sv[1]: Byt namn (%1 bilder)

en: Sort Images
sv: Sortera bilder

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
sv: <b>Byter namn på bilder. Vänta ...</b>

[ctx: @action:button]
en: &Abort
sv: &Avbryt

en: Processing...
sv: Behandlar...

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
sv: Byter namn på bilder

en: An error occurred while renaming %1 image.
    Do you want to rename this image again or rename this image by overwriting? | An error occurred while renaming %1 images.
    Do you want to rename these images again or rename these images by overwriting?
sv[0]: Ett fel uppstod vid namnbyte av %1 bild.
    Vill du byta namn på bilden igen, eller byta namn på den genom överskrivning?
sv[1]: Ett fel uppstod vid namnbyte av %1 bilder.
    Vill du byta namn på bilderna igen, eller byta namn på dem genom överskrivning?

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
sv: Byt namn igen

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
sv: Skriv över

en: <b>Renaming images. Errors: %1</b>
sv: <b>Byter namn på bilder. Fel: %1</b>

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
sv: <p>Skriv in namnbytesmönstret här. Använd åtkomstknapparna för att snabbt lägga till namnbytesalternativ och modifieringar. För ytterligare förklaring, använd informationsknappen.</p>

en: Show a list of all available options
sv: Visa en lista med alla tillgängliga alternativ

en: Modifiers
sv: Modifieringar

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
sv: <p>Lägg till en modifiering av en namnbytesåtgärd. För att aktivera knappen, placera markören efter ett namnbytesalternativ eller en redan tilldelad modifiering.</p>

en: Renaming Options
sv: Alternativ för namnändring

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
sv: <p>Lägg till alternativ för namnbyte i tolkningssträngen.</p>

en: To apply a modifier, append it to the option, for instance: [file]{upper}
sv: För att använda en modifierare, lägg till den sist i alternativet, exempelvis: [file]{upper}

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
sv: Modifieringar kan användas för varje namnändringsalternativ.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
sv: Det är möjligt att tilldela flera modifieringar till ett alternativ, de utförs i den ordningen de tilldelas.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
sv: Försäkra dig om att använda snabbåtkomstknapparna. De kan tillhandahålla ytterligare information om namnbytes- och väljaralternativ.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
sv: Fillistan kan sorteras, högerklicka bara på den för att se sorteringsalternativen (bara för albumgränssnittet).

en: Change Case
sv: Ändra skiftläge

en: change the case of a renaming option
sv: ändra skiftläge för en namnbytesåtgärd

en: Convert to uppercase
sv: Konvertera till stora bokstäver

en: Uppercase
sv: Stora bokstäver

en: Convert to lowercase
sv: Konvertera till små bokstäver

en: Lowercase
sv: Små bokstäver

en: Convert the first letter of each word to uppercase
sv: Konvertera första bokstaven i varje ord till stora bokstäver

en: First Letter of Each Word Uppercase
sv: Första bokstaven i varje ord stor

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: <p>Set a default value for empty strings.<br/>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
sv: <p>Ange ett standardvärde för tomma strängar.<br/>Vid användning i namnbytesåtgärder, ersätts en tom sträng med värdet som anges här.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
sv: Standardvärde...

en: Set a default value for empty strings
sv: Ange ett standardvärde för tomma strängar

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
sv: Längd:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
sv: Inriktning:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
sv: Tecken:

en: Range...
sv: Intervall...

en: Add only a specific range of a renaming option
sv: Lägg bara till ett specifikt intervall till ett alternativ för ändring av filnamn

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
sv: Hämta ett specifikt intervall (om '||till||' utelämnas, gå till slutet av strängen)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
sv: Från:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
sv: till slutet

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
sv: Till:

en: Remove Doubles
sv: Ta bort dubbletter

en: Remove duplicate words
sv: Ta bort duplicerade ord

[ctx: Replace text]
en: Replace...
sv: Ersätt...

en: Replace text in a renaming option
sv: Ersätt text i ett alternativ för ändring av filnamn

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
sv: Ersätt text (||options||: ||r|| = reguljärt uttryck, ||i|| = ignorera skiftläge)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
sv: Ersätt:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
sv: Med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Trimmed
sv: Avkortat

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
sv: Ta bort inledande, avslutande och extra blanktecken

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
sv: Unik

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
sv: Lägg till ett suffixnummer för att få unika strängar vid duplicerade värden

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
sv: Lägg till ett suffixnummer, ||n|| anger antal siffror att använda

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use, ||c|| specifies the separator char before the numbers, ||a|| optional to include all options for uniqueness, ||0|| optional to always pad with ||n|| zero digits
sv: Lägg till ett suffixnummer, ||n|| anger antal siffror att använda, ||c|| anger skiljetecknet innan numren, ||a|| valfritt för att inkludera alla alternativ för unikhet, ||0|| valfritt för att alltid fylla i ||n|| nollor

en: Add the camera name
sv: Lägg till kameranamnet

en: Camera name
sv: Kameranamn

en: Keyword separator:
sv: Nyckelordsskiljetecken:

en: Database...
sv: Databas...

en: Add information from the database
sv: Lägg till information från databasen

en: Add database information
sv: Lägg till databasinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
sv: Nyckel

en: Description
sv: Beskrivning

en: Common File Information
sv: Allmän filinformation

en: Default comment of the image
sv: Bildens standardkommentar

en: Default author of the image
sv: Bildens standardupphovsman

en: Image dimension
sv: Bildstorlek

en: Image file size
sv: Bildens filstorlek

en: Format of the media file
sv: Mediafilens format

en: Type of the media file
sv: Mediafilens typ

en: Rating of the media file
sv: Mediafilens betyg

en: Height of the media file
sv: Mediafilens höjd

en: Width of the media file
sv: Mediafilens bredd

en: Image orientation
sv: Bildorientering

en: Color depth (bits per channel)
sv: Färgdjup (bitar per kanal)

en: Color model of the image
sv: Bildens färgmodell

en: A comma separated list of all authors
sv: En lista med alla upphovsmän åtskilda av kommatecken

en: Title of the image
sv: Bildens titel

en: A comma separated list of all tags
sv: En lista med alla etiketter åtskilda av kommatecken

en: A comma separated list of all tags with path
sv: En lista med alla etiketter och sökväg åtskilda av kommatecken

en: Metadata Information
sv: Metadatainformation

en: Make of the camera
sv: Kamerans tillverkare

en: Model of the camera
sv: Kamerans modell

en: Lens of the camera
sv: Kamerans lins

en: Aperture
sv: Bländare

en: Focal length
sv: Fokallängd

en: Focal length (35mm equivalent)
sv: Fokallängd (35 mm ekvivalens)

en: Exposure time
sv: Exponeringstid

en: Exposure program
sv: Exponeringsprogram

en: Exposure mode
sv: Exponeringsläge

en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Flash mode
sv: Blixtläge

en: White balance
sv: Vitbalans

en: White balance (color temperature)
sv: Vitbalans (färgtemperatur)

en: Metering mode
sv: Mätarläge

en: Subject distance
sv: Motivets avstånd

en: Subject distance (category)
sv: Motivets avstånd (kategori)

en: Display Aspect Ratio
sv: Visa proportion

en: Audio Bit Rate
sv: Ljudbithastighet

en: Audio Channel Type
sv: Ljudkanaltyp

en: Audio Codec (Audio Codec)
sv: Ljudkodare (ljudkodare)

en: Duration of File
sv: Filens längd

en: Frame Rate of Video
sv: Videons bildfrekvens

en: Video Codec
sv: Videokodare

en: Position Information (GPS)
sv: Positionsinformation (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
sv: Latitud på formatet som beskrivs i XMP-specifikationen

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
sv: Longitud på formatet som beskrivs i XMP-specifikationen

en: Latitude as double value
sv: Latitud som ett flyttal med dubbel precision

en: Longitude as double value
sv: Longitud som ett flyttal med dubbel precision

en: Latitude in a human readable form
sv: Latitud på ett läsbart format

en: Longitude in a human readable form
sv: Longitud på ett läsbart format

en: Altitude in meters
sv: Höjd i meter

en: Altitude in a human readable form
sv: Höjd på ett läsbart format

en: Orientation
sv: Orientering

en: Tilt
sv: Lutning

en: Accuracy
sv: Noggrannhet

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
sv: Formatinställningar

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
sv: Unix-tidstämpel

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
sv: Bild

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
sv: Fast datum

[ctx: @info]
en: Enter custom format
sv: Ange eget format

[ctx: @info]
en: example:
sv: exempel:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
sv: Datum och tid...

[ctx: @info]
en: Add date and time information
sv: Lägg till datum- och tidsinformation

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
sv: Datum och tid (standardformat)

[ctx: @item]
en: Date and time
sv: Datum och tid

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
sv: Källa:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
sv: Katalog

en: Add the directory name
sv: Lägg till katalognamnet

en: Directory name
sv: Katalognamn

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
sv: Namn på överliggande katalog, ytterligare punkter '.' går uppåt i kataloghierarkin

en: File
sv: Fil

en: Add file properties
sv: Lägg till filegenskaper

[ctx: File name]
en: Name
sv: Namn

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
sv: Filändelse, inled med tecknet '.' för att ändra den verkliga filändelsen.

[ctx: File extension]
en: Extension
sv: Filändelse

en: Owner of the file
sv: Filens ägare

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
sv: Ägare

en: Group of the file
sv: Filens grupp

[ctx: Group of the file]
en: Group
sv: Grupp

en: Add metadata information
sv: Lägg till metadatainformation

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
sv: Antal...

en: Add a sequence number
sv: Lägg till ett sekvensnummer

en: Sequence number
sv: Sekvensnummer

en: Sequence number (||options||: ||c|| = file counter aware, ||e|| = extension aware, ||f|| = folder aware, ||r|| = random aware, ||ce|| = counter and extension aware, ||re|| = random and extension aware)
sv: Sekvensnummer (||alternativ||: ||c|| = medveten om filräknare, ||e|| = medveten om ändelser, ||f|| = medveten om kataloger, ||r|| = medveten om slumpmässighet, ||ce|| = medveten om räknare och ändelser, ||re|| = medveten om slumpmässighet och ändelser)

en: Sequence number (custom start) ||options||: ||e||, ||f||
sv: Sekvensnummer (egen start) ||alternativ||: ||e||, ||f||

en: Sequence number (custom step) ||options||: ||c||
sv: Sekvensnummer (eget steg) ||alternativ||: ||c||

en: Sequence number (custom start + step) ||options||: ||e||, ||f||
sv: Sekvensnummer (egen start och steg) ||alternativ||: ||e||, ||f||

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
sv: Siffror:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
sv: Eget intervall

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
sv: Steg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
sv: Numrering medveten om filändelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
sv: Numrering medveten om kataloger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAware)
en: File counter aware numbering
sv: Numrering medveten om filräknare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAware)
en: Random text aware numbering
sv: Numrering medveten om slumpmässig text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAndExtAware)
en: File counter and extensions aware numbering
sv: Numrering medveten om filräknare och ändelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAndExtAware)
en: Random text and extensions aware numbering
sv: Numrering medveten om slumpmässig text och ändelser

en: Create Tag From Address Book
sv: Skapa etikett från adressbok

en: No address book entries found
sv: Inga adressboksposter hittades

en: Applying face changes
sv: Verkställer ansiktsändringar

[ctx: @action]
en: OK
sv: Ok

[ctx: @info:tooltip]
en: Confirm that the selected person is shown here
sv: Bekräfta att den valda personen visas här

[ctx: @action]
en: Confirm
sv: Bekräfta

[ctx: @action]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this face region
sv: Ta bort det här ansiktsområdet

[ctx: @info:tooltip]
en: Unmark this face as Ignored
sv: Avmarkera ansiktet som ignorerat

[ctx: @label]
en: Who is this?
sv: Vem är det här?

[ctx: @action]
en: Ignore
sv: Ignorera

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore this face
sv: Ignorera det här ansiktet

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark this face as Ignored
sv: Markera ansiktet som ignorerat

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this suggestion
sv: Avslå förslaget

[ctx: @info:tooltip]
en: digiKam can search for faces in your photos.
    When you have identified your friends on a number of photos,
    it can also recognize the people shown on your photos.
sv: Digikam kan söka efter ansikten i dina bilder.
    När du har identifierat dina vänner på ett antal bilder,
    kan det också känna igen personerna som visas på dina bilder.

[ctx: @label:listbox]
en: Skip images already scanned
sv: Hoppa över redan genomsökta bilder

[ctx: @label:listbox]
en: Scan again and merge results
sv: Sök igen och sammanfoga resultat

[ctx: @label:listbox]
en: Clear unconfirmed results and rescan
sv: Rensa obekräftade resultat och sök igen

[ctx: @label:listbox]
en: Clear all previous results and rescan
sv: Rensa alla tidigare resultat och sök igen

[ctx: @info]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: @option:radio]
en: Detect faces
sv: Detektera ansikten

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos
sv: Sök efter ansikten i foton

[ctx: @option:radio]
en: Detect and recognize faces
sv: Detektera och känn igen ansikten

[ctx: @info]
en: Find all faces in your photos and
    try to recognize which person is depicted
sv: Hitta alla ansikten i dina bilder och
    försök känna igen personen som avbildas

[ctx: @option:radio]
en: Recognize faces
sv: Känn igen ansikten

[ctx: @info]
en: Try again to recognize the people depicted
    on marked but yet unconfirmed faces.
sv: Försök på nytt känna igen personer som avbildas
    för markerade men ännu obekräftade ansikten.

[ctx: @title:tab]
en: Workflow
sv: Arbetsflöde

[ctx: @title:tab]
en: Search in
sv: Sök i

[ctx: @label]
en: Face Accuracy
sv: Ansiktsnoggrannhet

[ctx: @label left extremities of a scale]
en: Sensitivity
sv: Känslighet

[ctx: @label right extremities of a scale]
en: Specificity
sv: Specificitet

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will
    be recognized, but less faces will be recognized
    (only faces that are very similar to pre-tagged faces are recognized).
sv: Justera känslighet mot specificitet: Ju högre värde desto noggrannare blir
    igenkänningen av ansikten, men färre ansikten känns igen
    (bara ansikten som är mycket lika tidigare etiketterade ansikten känns igen).

[ctx: @option:check]
en: Use YOLO v3 detection model
sv: Använd YOLO v3-detekteringsmodell

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection with YOLO v3 data model. Better results but slower.
sv: Ansiktsdetektering med YOLO v3 datamodell. Bättre resultat men långsammare.

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores
sv: Använd alla processorkärnor

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection and recognition are time-consuming tasks.
    You can choose if you wish to employ all processor cores
    on your system, or work in the background only on one core.
sv: Ansiktsdetektering och igenkänning är tidskrävande uppgifter.
    Du kan välja om du vill använda alla processor-kärnor
    i systemet eller arbeta i bakgrunden med bara en kärna.

[ctx: @title:tab]
en: Settings
sv: Inställningar

en: <b>Configure where you keep your images</b>
sv: <b>Anpassa var dina bilder lagras</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
sv: /Bilder

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br/> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
sv: <p>Ange en plats där du lagrar dina bilder.</p><p>Du kan välja vilken lokal katalog som helst, till och med en som redan innehåller bilder.<br/> Fler kataloger kan läggas till senare med menyn <i>Inställningar</i>. </p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
sv: <p><i>Observera:</i> Flyttbara media (som USB-minnen eller dvd:er) och delade filsystem (som NFS, eller Samba-monterade med cifs eller smbfs) stöds.</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
sv: Du måste välja en katalog som Digikam kan använda som rotalbumsökväg. Alla bilder hamnar där.

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
sv: Skapa rotalbumkatalog?

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
sv: <p>Katalogen att använda som rotalbumsökväg finns inte:</p><p><b>%1</b></p>Vill du att Digikam ska skapa den åt dig?

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
sv: Misslyckades skapa rotalbumkatalog

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.
    Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
sv: <p>Digikam kunde inte skapa katalogen att använda som rotalbumsökväg.
    Välj en annan plats.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
sv: Det verkar inte som om du har skrivåtkomst till katalogen som är vald att vara rotalbum.
    Varning: Utan skrivåtkomst kan inte objekt redigeras.

en: <b>Configure where you will store databases</b>
sv: <b>Anpassa var du vill lagra databaserna</b>

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
sv: <b>Anpassa lagring av metadata i filer</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
sv: <qt><p>Här ställer du in om information som Digikam har tilldelat objekt ska lagras i filernas metadata, för att förbättra samverkan med andra fotohanteringsprogram:</p></qt>

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Add information to files
sv: Lägg till information i filer

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
sv: <qt><p><i>Observera:</i> Att lagra information i filernas metadata kan göra fotohanteringsåtgärder långsammare.</p></qt>

en: Migration from digiKam 4
sv: Konvertering från Digikam 4

en: <qt><p><h1><b>Migrate configuration and metadata from digiKam 4</b></h1></p><p>You can choose here if you want to use the configuration and albums from digiKam 4 in new digiKam. Please note the following warnings:</p><p>Migration is done <b>at your own risk</b>. digiKam developers do not recommend it and do not support it. On the other hand, creating a new configuration might result in loss of tags and other metadata that was not embedded inside the pictures and was only available in digiKam 4's database.</p><p>In either case you are recommended to backup the configuration files and databases before proceeding.</p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Konvertera inställning och metadata från Digikam 4</b></h1></p><p>Här kan du välja om du vill använda inställningen och albumen från Digikam 4 i det nya Digikam. Observera följande varningar:</p><p>Konvertering görs <b>på egen risk</b>. Digikams utvecklare rekommenderar den inte och stöder den inte. Å andra sidan, om en ny inställning skapas kan det orsaka förlust av etiketter och annan metadata som inte är inbäddad i bilderna och som bara är tillgänglig via databasen i Digikam 4.</p><p>I båda fall rekommenderas att inställningsfiler och databas säkerhetskopieras innan du fortsätter.</p></qt>

en: Migrate configuration from digiKam 4
sv: Konvertera inställning från Digikam 4

en: Create a new configuration
sv: Skapa en ny inställning

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
sv: <b>Anpassa beteende när filer öppnas</b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
sv: <qt><p>Ange hur bilder ska öppnas vid vänsterklick på objekt i ikonvyn:</p></qt>

en: Open a preview
sv: Öppna en förhandsgranskning

en: Open in the editor
sv: Öppna i editorn

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
sv: <qt><p><i>Observera:</i> Det är alltid snabbare att använda förhandsgranskning än att använda editorn. särskilt för att titta på en serie bilder. Du kan dock inte ändra eller rätta bilder i förhandsgranskningsläget. Observera att om du snabbt vill jämföra bilder, är det ofta bättre att använda ljusbordet: Bilder kan visas sida vid sida, och synkroniserad zoomning och panorering kan utföras.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
sv: <b>Anpassa förhandsgranskningens beteende</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
sv: <qt><p>Här ställer du in hur bilder visas i förhandsgranskningsläge och ljusbordet:</p></qt>

en: Load reduced version of image
sv: Ladda reducerad version av bilden

en: Load image
sv: Läs in bild

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
sv: <qt><p><i>Observera:</i> Att läsa in en reducerad version av bilden är snabbare, men utseendet kan skilja sig från originalet, särskilt för obehandlade filer. I detta fall läses en JPEG-version av den obehandlade filen förbehandlad av kameran istället för verklig bilddata. JPEG-bilden är inbäddad i filens metadata, och används av kameran för att visa obehandlade bilder snabbare på en tv-skärm.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
sv: <b>Anpassa hantering av obehandlade filer</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
sv: <qt><p>Här ställer du in hur obehandlade bilder ska öppnas i editorn:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
sv: Öppna direkt, med automatiska justeringar

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
sv: Använd importverktyget för obehandlade bilder för att utföra korrektioner manuellt

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
sv: <qt><p><i>Observera:</i> Importverktyget för obehandlade bilder är mer avsett för avancerade användare som vill ha bästa möjliga kontroll över bilden. Det kräver längre tid i arbetsflödet.</p></qt>

en: Scan Your Collection
sv: Sök igenom samlingen

en: <qt><p>Congratulations. Your minimal setup is done.</p><p>Remember, you can customize more settings using the digiKam configuration panel. To learn more about the digiKam world, we recommend reading the <b>digiKam handbook</b> using the <b>Help/Handbook</b> menu entry (you need to install the separate digiKam documentation package.) You can also read the manual online from the <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>dedicated website</a>.</p><p>Press <b>Finish</b> to close this assistant. digiKam will scan your collection to register all albums in the database. Items including in albums are collected after startup stage in background.</p><p><i>Note:</i> depending on your collection size, this operation can take a while. If you cancel the scanning operation, it will start again in the next digiKam session.</p><p>When scanning has completed, at next start-up, digiKam will only check your collection to identify new albums - which is much faster. You can force digiKam to scan for new items manually using the <b>Tools->Maintenance->Scan for new items</b> menu entry.</p></qt>
sv: <qt><p>Gratulerar. Den minimala inställningen är klar.</p><p>Kom ihåg att du kan anpassa fler inställningar genom att använda Digikams inställningsdialogruta. För att lära dig mer om Digikams värld, rekommenderar vi att du läser <b>Digikams handbok</b> genom att använda menyalternativet <b>Hjälp - Handbok</b> (du måste installera Digikams separata dokumentationspaket). Du kan också läsa handboken direkt på <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>den särskilda webbplatsen</a>.</p><p>Klicka på <b>Slutför</b> för att stänga guiden. Digikam kommer då att söka igenom samlingen för att registrera alla objekt i databasen.</p><p><i>Observera:</i> Beroende på samlingens storlek, kan åtgärden ta en stund. Om du avbryter genomsökningen, startar den igen vid nästa session i Digikam.</p><p>När genomsökningen är färdig, kommer Digikam vid nästa start bara söka igenom samlingen för att identifiera nya album, vilket går mycket fortare. Sökning efter nya objekt kan också startas manuellt med menyalternativet <b>Verktyg - Underhåll - Sök efter nya objekt</b>.</p></qt>

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
sv: <b>Aktivera sammanhangsberoende verktygstips</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
sv: <qt><p>Här ställer du in om du vill visa sammanhangsberoende verktygstips i ikonvyn och katalogvyn:</p></qt>

en: Do not show tooltips
sv: Visa inte verktygstips

en: Use Tooltips
sv: Använd verktygstips

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
sv: <qt><p><i>Observera:</i> Verktygstips visar metadata från fotografier och Digikam i farten, när musen flyttas över objekt. Det kan vara användbart när objekt ska markeras. Verktygstips visas i albumkatalogvyn, albumikonvyn, kamerans ikonvy, bakgrundskön och miniatyrbildsraden. Du kan ställa in verktygstipsens innehåll och använt teckensnitt med Digikams inställningsdialogruta.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
sv: <qt><p><h1><b>Välkommen till Digikam %1</b></h1></p><p>Digikam är ett avancerat program för digital fotohantering, utgivet med öppen källkod.</p><p>Den här guiden hjälper dig att göra inställningar första gången du kör Digikam, för att snabbt kunna börja använda det.</p></qt>

en: <qt><br/><p>You can ignore the following if you use digiKam for the first time:</p><p><b>Transition from digiKam 4</b></p><p>Configuration files from digiKam 4 are not migrated. The old database can still be used, you just need to choose the same locations for collections and database in the following dialogs. It is recommended to create a backup of your database before proceeding.</p><p>The new location for configuration files is %1 (old %2). There are unresolved problems reported when re-using old configuration files, so it is not recommended to do it for the moment, and at your own risk.</p></qt>
sv: <qt><br/><p>Du kan ignorera följande om du använder Digikam för första gången:</p><p><b>Konvertering från Digikam 4</b></p><p>Inställningsfiler från Digikam 4 överförs inte. Den gamla databasen kan fortfarande användas. Du måste bara välja samma plats för samlingar och databas i följande dialogrutor. Du rekommenderas skapa en säkerhetskopia av databasen innan du fortsätter. </p><p>Den nya platsen för inställningsfiler är %1 (den gamla %2). Olösta problem har rapporterats när gamla inställningsfiler återanvänds, alltså rekommenderas du att inte att göra det för närvarande, och du gör så på egen risk.</p></qt>

en: Ref. images
sv: Referensbilder

en: Ref. dates
sv: Referensdatum

en: Ref. albums
sv: Referensalbum

en: Items
sv: Objekt

en: Avg. similarity
sv: Medellikhet

en: This shows all found duplicate items.
sv: Här visas alla duplicerade objekt som hittades.

[ctx: @action]
en: Update fingerprints
sv: Uppdatera fingeravtryck

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
sv: Använd knappen för att uppdatera alla bilders fingeravtryck.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
sv: Sök duplikat

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for duplicate items.
sv: Använd knappen för att söka igenom markerade album för att hitta duplicerade objekt.

[ctx: @label]
en: Search in:
sv: Sök i:

[ctx: @label]
en: Similarity range:
sv: Likhetsintervall:

[ctx: @label]
en: Restriction:
sv: Begränsning:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
sv: Ingen

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Restrict to reference album
sv: Begränsa till referensalbum

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Exclude reference album
sv: Undanta referensalbum

[ctx: @info]
en: Use this option to restrict the duplicate search with some criteria, as to limit search to the album of reference image, or to exclude the album of reference image of the search.
sv: Använd alternativet för att begränsa sökning efter dubbletter med några kriterier, såsom att begränsa sökningen till albumet med referensbilden, eller för att undanta albumet med referensbilden från sökningen.

[ctx: @label]
en: Restrict to:
sv: Begränsa till:

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Only selected tab
sv: Bara markerad flik

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: One of
sv: Något av

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
sv: Båda

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Albums but not tags
sv: Album men inte etiketter

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Tags but not albums
sv: Etiketter men inte album

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Older or Larger
sv:  Äldre eller större

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer selected folder as reference
sv: Föredra markerad katalog som referens

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer other than selected folder as reference
sv: Föredra andra än markerad katalog som referens

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
sv: Föredra nyare skapelsedatum

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
sv: Föredra nyare ändringsdatum

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Select method for reference image selection
sv: Välj metod för val av referensbild

[ctx: @label]
en: Reference
sv: Referens

[ctx: @group]
en: Reference Image Selection Method
sv: Metod för val av referensbild

[ctx: @info]
en: Use this option to decide about the relation of the selected albums and tags.
    "One of" means that the images are either in the selected albums or tags.
    "Both" means that the images are both in the selected albums and tags.
    "Albums but not tags" means that images must be in the selected albums but not tags.
    "Tags but not albums" means that images must be in the selected tags but not albums.
    "Only selected tab" means that only the selected tab is used.
sv: Använd alternativet för att bestämma förhållandet mellan markerade album och etiketter.
    "Något av" betyder att bilderna är antingen i de markerade albumen eller etiketterna.
    "Båda" betyder att bilderna är både i de markerade albumen och etiketterna.
    "Album men inte etiketter" betyder att bilderna måste finnas i markerade album, men inte i etiketterna.
    "Etiketter men inte album" betyder att bilderna måste finnas i de markerade etiketterna, men inte albumen.
    "Bara markerad flik" betyder att bara den markerade fliken används.

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
sv: Ta bort dubbletter

[ctx: @info]
en: Use this button to delete all duplicate images.
sv: Använd knappen för att ta bort alla duplicerade bilder.

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
sv: Duplikat

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
sv: Bild

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
sv: Skiss

en: Image fingerprints have not yet been generated for your collection. The Similarity Search Tools will not be operational without pre-generated fingerprints. Please generate the fingerprints first.
sv: Bildfingeravtryck har inte ännu skapats för din samling. Verktygen för likhetssökning kommer inte att vara funktionsdugliga utan fingeravtryck skapade i förväg. Skapa först fingeravtrycken.

en: <p>Drag & drop an image here<br/>to perform similar<br/>items search.</p><p>You can also use the context menu<br/> when browsing through your images.</p>
sv: <p>Dra och släpp en bild här<br/>för att utföra sökning<br/>efter likande objekt.</p><p>Du kan också använda den sammanhangsberoende<br/>menyn medan du bläddrar igenom bilder.</p>

en: <b>File</b>:
sv: <b>Fil</b>:

en: <b>Folder</b>:
sv: <b>Katalog</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
sv: Sök i album:

en: Similarity range:
sv: Likhetsintervall:

en: Select here the approximate similarity interval as a percentage.
sv: Ställ in ungefärligt likhetsintervall som procentvärde här.

en: Enter the name of the current similar image search to save in the "Similarity Searches" view.
sv: Skriv in namnet som används för att spara aktuell sökning efter liknande bilder i vyn "Likhetssökningar".

en: Save current similar image search to a new virtual Album
sv: Spara aktuell sökning efter liknande bilder i ett nytt virtuellt album

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
sv: Om du klickar på knappen, sparas aktuell sökning efter liknande bilder i ett nytt virtuellt sökalbum med användning av namnet som är inställt till vänster.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
sv: Ställ in penselfärgen som används för att måla på skissen här.

en: Undo last draw on sketch
sv: Ångra det senaste ritade på skissen

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
sv: Använd knappen för att ångra det senast ritade på skissen.

en: Redo last draw on sketch
sv: Gör om det senaste ritade på skissen

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
sv: Använd knappen för att göra om det senast ritade på skissen.

en: Pen:
sv: Penna:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
sv: Ställ in penselstorlek som används för att måla på skissen här.

en: Set here the number of items to find using sketch.
sv: Ställ in antal objekt att hitta med skissen här.

en: Clear sketch
sv: Radera skiss

en: Use this button to clear sketch contents.
sv: Använd knappen för att rensa skissens innehåll.

en: Enter the name of the current sketch search to save in the "Similarity Searches" view.
sv: Skriv in namnet som används för att spara aktuell skissökning i vyn "Likhetssökningar".

en: Save current sketch search to a new virtual Album
sv: Spara aktuell skissökning i ett nytt virtuellt album

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
sv: Om du klickar på knappen, sparas aktuell inexakt skissökning i ett nytt virtuellt sökalbum med användning av namnet som är inställt till vänster.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
sv: Här ritar du helt enkelt en grov skiss av vad du vill hitta, så visar Digikam de bästa motsvarigheterna i miniatyrbildsvyn.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
sv: Rita en skiss här
    för att utföra en
    inexakt sökning

en: Roadmap
sv: Vägkarta

en: Satellite
sv: Satellitbild

en: Terrain
sv: Terräng

en: Show Map Type Control
sv: Visa reglage för typ av karta

en: Show Navigation Control
sv: Visa navigeringsreglage

en: Show Scale Control
sv: Visa skalningsreglage

en: Google Maps
sv: Google kartor

en: Float items
sv: Frigör objekt

en: Marble Virtual Globe
sv: Marble virtuell glob

en: Atlas map
sv: Atlas

en: Satellite map
sv: Satellitkarta

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
sv: Klotformad

en: Equirectangular
sv: Ekvirektangulär

en: Show compass
sv: Visa kompass

en: Show scale bar
sv: Visa skala

en: Show navigation
sv: Visa navigering

en: Show overview map
sv: Visa översiktskarta

en: Other Marble Themes
sv: Andra Marble-teman

en: Projection
sv: Projektion

en: Bookmark folder
sv: Bokmärkeskatalog

en: The file is not an XBEL version 1.0 file.
sv: Filen är inte en XBEL-fil med version 1.0.

en: Unknown title
sv: Okänd rubrik

en: Type a name and a comment for the bookmark, and choose where to keep it.
sv: Skriv in ett namn på bokmärket och en kommentar, och välj var det ska finnas.

en: Bookmark title
sv: Bokmärkestitel

en: Bookmark comment
sv: Bokmärkeskommentar

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
sv: Redigera bokmärken för geografiska platser

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: Add Folder
sv: Lägg till katalog

en: New Folder
sv: Ny katalog

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" from your Bookmarks collection?
sv: Vill du ta bort "%1" från bokmärkessamlingen?

en: Remove Bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Insert Bookmark
sv: Infoga bokmärke

en: Title Change
sv: Titeländring

en: Comment Change
sv: Kommentarändring

en: Address Change
sv: Adressändring

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
sv: Läser in bokmärke

en: Error when loading bookmarks on line %1, column %2:
    %3
sv: Fel på rad %1, kolumn %2, när bokmärken skulle läsas in:
    %3

[ctx: @title:window]
en: Open File
sv: Öppna fil

en: Imported %1
sv: Importerade %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
sv: Spara fil

en: %1 Bookmarks.xbel
sv: %1 Bokmärken.xbel

en: Error saving bookmarks
sv: Fel när bokmärken skulle sparas

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: Add Bookmark...
sv: Lägg till bokmärke...

en: Warning: Sidecar settings
sv: Varning: Inställning av associerade filer

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
sv: Du har aktiverat att skriva till associerade filer för lagring av metadata i värdprogrammet, men inte för läsning. Det betyder att all metadata som lagras i associerade filer kommer att skrivas över här.
    Aktivera läsning av associerade filer i värdprogrammet, eller fortsätt på egen risk.

en: 1 image moved | %1 images moved
sv[0]: 1 bild flyttad
sv[1]: %1 bilder flyttade

en: Load GPX files...
sv: Ladda GPX-filer...

en: Show tracks on Map
sv: Visa spår på karta

en: Set this option to show tracks on the Map
sv: Aktivera alternativet för att visa spår på kartan.

en: Only use selected images
sv: Använd bara markerade bilder

en: Set this option to correlate selected images only
sv: Använd alternativet för att bara korrelera markerade bilder

en: Camera time zone:
sv: Kamerans tidszon:

en: <p>Sets the time zone the camera was set to during photo shooting, so that the time stamps of the images can be converted to GMT to match the GPS time reference.</p><p>Note: positive offsets count eastwards from zero longitude (GMT), they are 'ahead of time'.</p>
sv: <p>Ställer in kamerans tidszon när bilderna togs, så att bildernas tidstämplarna kan konverteras till GMT för att stämma med GPS tidsreferens.</p><p>Observera: positiva skillnader räknas österut från nollmeridianen (GMT), de är 'före i tiden'.</p>

en: Offset of pictures (hh:mm:ss):
sv: Tidsskillnad för bilder (tt:mm:ss):

en: Sets the offset between picture times and track times. E.g. to correct wrong camera clock or different time zone.
sv: Ställer in skillnaden mellan bildernas tider och spårtider, t.ex. för att korrigera felaktig klocka i kameran eller olika tidszoner.

en: Set whether picture time is ahead or behind the track time.
sv: Ställ in om bildernas tider är före eller efter spårtiden.

en: Interpolate
sv: Interpolera

en: Max. time gap (hh:mm:ss):
sv: Maximal tidslucka (tt:mm:ss):

en: Sets the maximum time difference to interpolate GPX file points to image time data. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
sv: Ställer in den maximala tidsskillnaden för att interpolera GPX-filens punkter och bildens tidsinformation. Om tidsskillnaden överstiger inställningen görs inget försök att passa ihop dem.

en: Match directly
sv: Matcha direkt

en: Sets the maximum time difference from a GPS track point to the image time to be matched. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
sv: Ställer in den maximala tidsskillnaden från en GPS-spårningspunkt till bildens tidsinformation som ska passas ihop. Om tidsskillnaden överstiger inställningen görs inget försök att passa ihop dem.

en: Correlate
sv: Korrelera

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
sv[0]: Följande GPX-fil kunde inte läsas in:
sv[1]: Följande %1 GPX-filer kunde inte läsas in:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
sv[0]: Fel vid laddning av GPX-fil
sv[1]: Fel vid laddning av GPX-filer

en: Correlating images -
sv: Korrelerar bilder -

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
sv: Korrelation misslyckades

en: Could not correlate any image - please make sure the offset and gap settings are correct.
sv: Kunde inte korrelera någon bild. Försäkra dig om att inställningar av tidsskillnad och tidslucka är riktiga.

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
sv: Korrelation lyckades

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
sv: Alla bilder har korrelerats. Du kan nu kontrollera deras position på kartan.

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
sv: Korrelation klar

en: One image out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated. | %1 out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated.
sv[0]: Korrelation har utförts för en av %2 bilder. Kontrollera inställningar av tidsskillnad och tidslucka om du anser att fler bilder skulle ha korrelerats.
sv[1]: Korrelation har utförts för %1 av %2 bilder. Kontrollera inställningar av tidsskillnad och tidslucka om du anser att fler bilder skulle ha korrelerats.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
sv[0]: Det finns 1 ändrad bild.
sv[1]: Det finns %1 ändrade bilder.

[ctx: @title: track list header]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
sv: Filnamn

[ctx: @title: track list header]
en: #points
sv: Antal punkter

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: #Sat: %1
sv: Sat. nr.: %1

en: Modified
sv: Ändrad

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Failed to open file.
sv: Misslyckades öppna fil.

en: Failed to add GPS info to image.
sv: Misslyckades lägga till GPS-information i bild

en: Failed to remove GPS info from image
sv: Misslyckades ta bort GPS-information i bild

en: Failed to save tags to file.
sv: Misslyckades spara taggar i bild

en: Unable to save changes to file
sv: Kunde inte spara filändringar

en: Paste coordinates
sv: Klistra in koordinater

en: Paste coordinates swapped
sv: Klistra in omvända koordinater

en: Remove coordinates
sv: Ta bort koordinater

en: Remove altitude
sv: Ta bort höjd

en: Remove uncertainty
sv: Ta bort osäkerhet

en: Remove speed
sv: Ta bort hastighet

en: Look up missing altitude values
sv: Slå upp saknade höjdvärden

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
sv: Hittade mer än en punkt på klippbordet. Kan bara tilldela en punkt åt gången.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
sv: Kunde inte hitta några koordinater på klippbordet.

en: Coordinates pasted
sv: Koordinater inklistrade

en: Bookmark selected
sv: Bokmärke valt

en: Remove coordinates information
sv: Ta bort koordinatinformation

en: Remove altitude information
sv: Ta bort höjdinformation

en: Remove uncertainty information
sv: Ta bort osäkerhetsinformation

en: Looking up altitudes
sv: Slår upp höjd

en: Altitude lookup failed:
    %1
sv: Höjduppslagning misslyckades:
    %1

en: Altitude looked up
sv: Höjduppslagning slutförd

en: {Country}
sv: {Land}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
sv: {Delstat}

en: {State district}
sv: {Delstatsdistrikt}

en: {County}
sv: {Län}

en: {City}
sv: {Stad}

en: {City district}
sv: {Stadsdistrikt}

en: {Suburb}
sv: {Förort}

en: {Town}
sv: {Ort}

en: {Village}
sv: {Samhälle}

en: {Hamlet}
sv: {By}

en: {Street}
sv: {Gata}

en: {House number}
sv: {Gatunummer}

en: {Place}
sv: {Plats}

en: Add country tag
sv: Lägg till landstagg

en: Add state tag
sv: Lägg till delstatstagg

en: Add state district tag
sv: Lägg till tagg för delstatsdistrikt

en: Add county tag
sv: Lägg till länstagg

en: Add city tag
sv: Lägg till stadstagg

en: Add city district tag
sv: Lägg till stadsdelstagg

en: Add suburb tag
sv: Lägg till förortstagg

en: Add town tag
sv: Lägg till ortstagg

en: Add village tag
sv: Lägg till samhällstagg

en: Add hamlet tag
sv: Lägg till bytagg

en: Add street
sv: Lägg till gata

en: Add house number tag
sv: Lägg till husnummertagg

en: Add place
sv: Lägg till plats

en: Add Local Administrative Area 2
sv: Lägg till lokalt administrativt område 2

en: Add Local Administrative Area 1
sv: Lägg till lokalt administrativt område 1

en: Add new tag
sv: Lägg till ny tagg

en: Remove selected tag
sv: Ta bort markerad tagg

en: Remove all control tags below this tag
sv: Ta bort alla styrtaggar under den här taggen

en: Add all address elements
sv: Lägg till alla adresselement

en: Select language:
sv: Välj språk:

en: Select service:
sv: Välj tjänst:

en: Geonames.org place name (non-US)
sv: Geonames.org platsnamn (ej Förenta Staterna)

en: Geonames.org full address (US only)
sv: Geonames.org fullständig adress (bara Förenta Staterna)

en: Less options
sv: Färre alternativ

en: Write locations as tags
sv: Skriv platser som etiketter

en: Write locations metadata
sv: Skriv metadata för platser

en: Process reverse geocoding
sv: Behandla omvänd geografisk kodning

en: Image tags are changed.
sv: Bildtaggar har ändrats.

en: Retrieving RG info -
sv: Hämtar RG-information -

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
sv: Lägg till ny etikett

en: Select a name for the new tag:
sv: Välj ett namn på den nya taggen:

en: %1 out of %2 images have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
sv: Omvänd geografisk kodning har utförts för %1 av %2 bilder. Vill du behålla taggar som redan har erhållits?

en: 1 image have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
sv: Omvänd geografisk kodning har utförts för en bild. Vill du behålla taggar som redan har erhållits?

en: Could not open: %1
sv: Kunde inte öppna: %1

en: File is empty.
sv: Filen är tom.

en: Probably not a GPX file.
sv: Troligtvis inte en GPX-fil.

en: File is a GPX file, but no track points with valid timestamps were found.
sv: Filen är en GPX-fil, men inga datapunkter med giltiga tidsstämplar hittades.

en: Map settings
sv: Kartinställningar

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Switch between markers and thumbnails.
sv: Byt mellan markörer och miniatyrbilder.

en: Preview single items
sv: Förhandsgranska enstaka objekt

en: Preview grouped items
sv: Förhandsgranskar grupperade objekt

en: Show numbers
sv: Visa nummer

en: Increase the thumbnail size on the map
sv: Ökar miniatyrbildernas storlek på kartan.

en: Decrease the thumbnail size on the map
sv: Minskar miniatyrbildernas storlek på kartan.

en: Remove the current region selection
sv: Tar bort nuvarande områdesmarkering

en: Select images by drawing a rectangle
sv: Markera bilder genom att rita en rektangel

en: Pan mode
sv: Panoreringsläge

en: Zoom into a group
sv: Zooma in i en grupp

en: Create a region selection from a thumbnail
sv: Skapa en områdesmarkering från en miniatyrbild

en: Filter images
sv: Filtrera bilden

en: Remove the current filter
sv: Ta bort nuvarande filter

en: Select images
sv: Välj bilder

en: Lock the map position
sv: Lås kartans position

en: Load tracks from albums
sv: Läs in spår från album

en: Geolocation Interface
sv: Geografiskt lokaliseringsgränssnitt

en: Sorting
sv: Sorterar

en: Show oldest first
sv: Visa äldsta först

en: Show youngest first
sv: Visa nyaste först

en: Sort by rating
sv: Sortera enligt betyg

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
sv: Skriv in namnet som används för att spara aktuell kartsökning i vyn "Kartsökningar".

en: Save current map search to a new virtual album.
sv: Spara aktuell kartsökning i ett nytt virtuellt album.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
sv: Om du klickar på knappen, sparas aktuell kartsökning i ett nytt virtuellt sökalbum med användning av namnet som är inställt till vänster.

en: Search by area:
sv: Sök enligt område:

en: Show Non-Geolocated Items
sv: Visa objekt utan geografisk lokalisering

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
sv: Sökning med samma namn finns redan.
    Välj ett annat namn:

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
sv: Namnet finns

en: Non Geo-located Items
sv: Objekt utan geografisk lokalisering

en: City
sv: Stad

en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
sv: Tema

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
sv: Okänd

en: The free disk space in the path "%1" for the undo cache file is less than to 2 GiB! Undo cache is now disabled!
sv: Ledigt diskutrymme för sökvägen "%1" för ångringscachens fil är mindre än 2 GiB. Ångringscachen är nu inaktiverad.

en: Do not know
sv: Vet inte

en: Take the safest and most appropriate action
sv: Utför den säkraste och mest lämpliga åtgärden

en: Color Profile Mismatch
sv: Färgprofiler felanpassade

en: Missing Color Profile
sv: Saknar färgprofil

en: Image with Uncalibrated Color
sv: Bild med okalibrerade färger

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br/> which does not match your working space color profile.<br/>How do you want to proceed?</p>
sv: <p>Den här bilden har en <b>inbäddad färgprofil</b> som inte motsvarar arbetsrymdens färgprofil.</p><p>Hur vill du gå vidare?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br/>that was used when creating the image. <br/>How do you want to proceed?</p>
sv: <p>Den här bilden har <b>ingen information om färgrymden</b><br/>som användes när den skapades.<br/>Hur vill du gå vidare?</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br/>How do you want to proceed?</p>
sv: <p>Den här bildens färginformation är okalibrerad.<br/>Hur vill du gå vidare?</p>

en: Embedded Color Profile:
sv: Inbäddad färgprofil:

en: Input Color Profile:
sv: Färgprofil för inmatning:

en: Working Color Space:
sv: Arbetsfärgrymd:

en: Original Colors:
sv: Originalfärger:

en: Uncorrected Colors:
sv: Ej korrigerade färger:

en: Raw Colors:
sv: Obehandlade färger:

en: Resulting Colors:
sv: Resultatfärger:

en: Correction Applied:
sv: Utförd korrigering:

en: Corrected Colors:
sv: Korrigerade färger:

en: Keep the embedded profile, do not convert
sv: Behåll den inbäddade profilen, konvertera inte

en: Convert to working color space
sv: Konvertera till arbetsfärgrymden

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
sv: Ignorera den inbäddade profilen, tilldela den här profilen:

en: and then convert to working space
sv: och konvertera därefter till arbetsrymden

en: No Profile Available
sv: Inga profiler tillgängliga

en: Assign profile and convert to working color space
sv: Tilldela profil och konvertera till arbetsfärgrymden

en: Assign and keep color profile
sv: Tilldela och behåll färgprofil

en: Leave the file untagged, do not color manage
sv: Lämna filen utan markering, hantera inte färger

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
sv: Vilken färgrymd ska användas för att tolka färgerna i den här bilden?

en: sRGB (Internet standard)
sv: sRGB (Internetstandard)

en: Current working color space
sv: Arbetsrymdens aktuella färgprofil

en: This profile:
sv: Den här profilen:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
sv: Välj inmatningsfärgprofil för enheten (kameran) som användes för att skapa den här bilden:

en: No Input Profile Available
sv: Inga inmatningsprofiler tillgängliga

en: Assigned Color Profile:
sv: Tilldelad färgprofil:

en: <b>No Profile</b>
sv: <b>Ingen profil</b>:

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
sv: Alternativ för bildskärmskorrektur

en: Soft Proofing On
sv: Bildskärmskorrektur på

en: Enable soft-proofing color managed view
sv: Aktivera färghanterad vy för bildskärmskorrektur

en: Soft Proofing Off
sv: Bildskärmskorrektur av

en: Disable soft-proofing color managed view
sv: Inaktivera färghanterad vy för bildskärmskorrektur

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
sv: <b>Anpassa vyn för bildskärmskorrektur</b>

en: Profile of the output device to simulate:
sv: Profil för utmatningsenhet att simulera:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
sv: <p>Välj profil för utmatningsenheten (oftast en skrivare). Profilen används för att göra ett bildskärmskorrektur, så att du kan förhandsgranska hur en bild kommer att återges i en utmatningsenhet.</p>

en: <p>Press this button to get detailed information about the selected proofing profile.</p>
sv: <p>Tryck på knappen för att få mer detaljerad information om den valda bildskärmskorrekturprofilen.</p>

en: Rendering intent:
sv: Återgivningsalternativ:

en: Highlight out-of-gamut colors
sv: Markera färger utanför tonomfång:

en: Highlighting color:
sv: Markeringsfärg:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
sv: Profilfel

en: No profile is selected.
sv: Ingen profil är markerad.

[ctx: @title:window]
en: Save?
sv: Spara?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
sv: Spara ändringar

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
sv: Spara nuvarande ändringar. Observera: Originalbilden skrivs aldrig över.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
sv: Spara ändringar som en ny version

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
sv: Spara ändringarna som en ny version. Den laddade filen kommer inte ändras, och en ny fil skapas.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
sv: Kasta ändringar

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
sv: Kasta ändringarna som gjorts av bilden under den här redigeringssessionen.

[ctx: @label]
en: The current image has been changed.
    Do you wish to save your changes?
sv: Den nuvarande bilden har ändrats.
    Vill du spara ändringarna?

en: Tools
sv: Verktyg

en: About this tool...
sv: Om verktyget...

en: Tool online handbook...
sv: Verktygshandbok på nätet...

en: Guide:
sv: Hjälplinje:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
sv: Ställ in färgen här som används för att rita streckade hjälplinjer.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
sv: Ställ in bredden i bildpunkter här som används för att rita streckade hjälplinjer.

en: Defaults
sv: Förval

en: Reset all settings to their default values.
sv: Återställ alla inställningar till förvalda värden.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
sv: Läs in...

en: Load all parameters from settings text file.
sv: Läs in alla parametrar från textfil med inställningar.

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
sv: Spara som...

en: Save all parameters to settings text file.
sv: Spara alla parametrar i textfil med inställningar.

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
sv: Prova

en: Try all settings.
sv: Prova alla inställningar.

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
sv: &Första

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
sv: S&ista

[ctx: @action]
en: Open Original
sv: Öppna original

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
sv: Spara ändringar

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
sv: Spara ändringarna i filens nuvarande version

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
sv: Spara som ny version

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
sv: Spara nuvarande ändringar i en ny version av filen

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
sv: Spara ny version som...

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
sv: Spara nuvarande ändringar i en ny version av filen, ange filnamn och format

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
sv: Spara i format

[ctx: @action]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
sv: Spara filen i en katalog utanför samlingen

[ctx: @action]
en: Discard Changes
sv: Kasta ändringar

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
sv: Kasta alla nuvarande ändringar av filen

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
sv: Öppna med förvalt program

[ctx: @info]
en: Open the item with default assigned application.
sv: Öppnar objektet med tilldelat förvalt program.

[ctx: @action]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: @action]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @action]
en: Select None
sv: Avmarkera alla

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
sv: Zooma till 100 %

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
sv: Anpassa till &fönster

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
sv: Anpassa till &markering

[ctx: @info]
en: This option can be used to zoom the image to the current selection area.
sv: Det här alternativet kan användas för att zooma bilden till nuvarande markerat område.

[ctx: @action]
en: Under-Exposure Indicator
sv: Indikering av underexponering

[ctx: @info]
en: Set this option to display black overlaid on the image. This will help you to avoid under-exposing the image.
sv: Aktivera alternativet för att visa svart överlagrat på bilden. Det hjälper dig att undvika underexponering av den.

[ctx: @action]
en: Over-Exposure Indicator
sv: Indikering av överexponering

[ctx: @info]
en: Set this option to display white overlaid on the image. This will help you to avoid over-exposing the image.
sv: Aktivera alternativet för att visa vitt överlagrat i bilden. Det hjälper till att undvika överexponering av den.

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
sv: Färghanterad vy

[ctx: @action]
en: Soft Proofing Options...
sv: Alternativ för bildskärmskorrektur...

[ctx: @action]
en: Soft Proofing View
sv: Vy för bildskärmskorrektur

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
sv: Beskär till markering

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop the image. Select a region of the image to enable this action.
sv: Det här alternativet kan användas för att beskära bilden. Markera ett område för att aktivera åtgärden.

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
sv: Vänd horisontellt

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
sv: Vänd vertikalt

[ctx: @action]
en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

[ctx: @action]
en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

[ctx: @action]
en: Previous Image
sv: Föregående bild

[ctx: @label]
en: No selection
sv: Ingen markering

[ctx: @info]
en: Information about current image selection
sv: Information om nuvarande bildmarkering

[ctx: @info]
en: Information about image size
sv: Information om bildstorlek

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
sv: Sparar bild...

[ctx: @label]
en: Please wait for the image to be saved...
sv: Vänta medan bilden sparas...

[ctx: @info]
en: About to overwrite file "%1"
    Are you sure?
sv: Ska just skriva över filen "%1"
    Är du säker?

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
sv: Bilden "%1" har ändrats.
    Vill du spara den?

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    All changes will be lost.
sv: Bilden "%1" har ändrats.
    Alla ändringar kommer att gå förlorade.

[ctx: @info]
en: No selection
sv: Ingen markering

[ctx: @label]
en: Loading:
sv: Läser in:

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
sv: Kan inte läsa in "%1"

[ctx: @info]
en: Cannot open the specified working space profile ("%1"). No color transformation will be applied. Please check the color management configuration in digiKam's setup.
sv: Kan inte öppna den angivna arbetsrymdens profil (%1). Någon färgtransformering görs inte. Kontrollera inställningen av färghantering i Digikams inställningar.

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
sv: Sparar:

[ctx: @info]
en: Failed to save file
    "%1"
    to
    "%2".
sv: Misslyckades med att spara filen
    "%1"
    i
    "%2".

[ctx: @info]
en: Could not open a temporary file in the folder "%1": %2 (%3)
sv: Kunde inte öppna tillfällig fil i katalogen "%1": %2 (%3)

[ctx: @info]
en: Unable to determine the format to save the target image with.
sv: Kunde inte bestämma format att spara resultatbilden med.

[ctx: @info]
en: Cannot Save: Found file path "%1" is invalid.
sv: Kan inte spara: Filens sökväg "%1" är ogiltig.

[ctx: @info]
en: Cannot save file "%1" to the suggested version file name "%2"
sv: Kan inte spara filen "%1" till den föreslagna versionens filnamn "%2"

[ctx: @info]
en: You do not have write permissions for the file named "%1". Are you sure you want to overwrite it?
sv: Du har inte skrivrättigheter för filen med namnet "%1". Är du säker på att du vill skriva över den?

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
sv: En fil med namnet "%1" finns redan. Är du säker på att du vill skriva över den?

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite original file
sv: Misslyckades skriva över originalfilen

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is enabled.
sv: Färghanterad vy är aktiv.

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is disabled.
sv: Färghanterad vy är inaktiv.

[ctx: @info]
en: Color Management is not configured, so the Color-Managed View is not available.
sv: Färghantering är inte inställd, alltså är inte färghanterad vy tillgänglig.

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is enabled
sv: Indikering av underexponering är aktiv

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is disabled
sv: Indikering av underexponering är inaktiv

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is enabled
sv: Indikering av överexponering är aktiv

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is disabled
sv: Indikering av överexponering är inaktiv

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
sv: Transformera

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
sv: Dekorera

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
sv: Effekter

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
sv: Färger

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
sv: Förbättra

[ctx: @action]
en: Open With
sv: Öppna med

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
sv: Annat...

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
sv: Öppna med...

en: Image Editor - %1
sv: Bildredigering - %1

en: Image Editor
sv: Bildredigering

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
sv: Okänd

en: %1x%2 (%3Mpx)
sv: %1x%2 (%3 Mbp)

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
sv: Ingen bild i nuvarande album

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
sv: Det finns ingen bild att visa i nuvarande album.
    Bildeditorn stängs.

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
sv: Filen ej tillgänglig

[ctx: @info]
en: <qt>The original file (<b>%1</b>) is currently not available</qt>
sv: <qt>Originalfilen (<b>%1</b>) är för närvarande inte tillgänglig</qt>

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
sv: Stäng editor

en: Delete File Permanently
sv: Ta bort fil fullständigt

en: Delete Permanently without Confirmation
sv: Ta bort fullständigt utan bekräftelse

en: Move to Trash without Confirmation
sv: Flytta till papperskorg utan bekräftelse

en: Edit Titles
sv: Redigera titlar

en: Edit Comments
sv: Redigera kommentarer

en: Show Assigned Tags
sv: Visa tilldelade etiketter

en: Assign Tag
sv: Tilldela etikett

en: Remove Tag
sv: Ta bort etikett

en: Assign Labels
sv: Tilldela beteckningar

en: Failed to load image
    "%1"
sv: Misslyckades läsa in bilden
    "%1"

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
sv: Före

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
sv: Efter

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
sv: <p>Här ser du den ursprungliga utklippta bilden som kommer att användas för att beräkna förhandsgranskningen.</p><p>Klicka och dra musmarkören i bilden för att ändra urklippets fokus.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
sv: Om alternativet är markerat, visas originalbilden.

en: Preview original image
sv: Förhandsgranska originalbild

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
sv: Om alternativet aktiveras, delas förhandsgranskningsområdet vertikalt. Ett kontinuerligt område i bilden visas, med ena halvan från originalet och den andra halvan från resultatbilden.

en: Preview vertical split with contiguous image
sv: Förhandsgranska vertikal delning med intilliggande bild

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
sv: Om alternativet är markerat, delas förhandsgranskningsområdet horisontellt. Ett kontinuerligt område i bilden visas, med ena halvan från originalet och den andra halvan från resultatbilden.

en: Preview horizontal split with contiguous image
sv: Förhandsgranska horisontell delning med intilliggande bild

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
sv: Om alternativet är markerat, delas förhandsgranskningsområdet vertikalt. Samma del av originalet och resultatbilden visas sida vid sida.

en: Preview vertical split with same image region
sv: Förhandsgranska vertikal delning med samma bildområde

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
sv: Om alternativet är markerat, delas förhandsgranskningsområdet horisontellt. Samma del av originalet och resultatbilden visas sida vid sida.

en: Preview horizontal split with same image region
sv: Förhandsgranska horisontell delning med samma bildområde

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
sv: Om alternativet är markerat, visas resultatbilden.

en: Preview target image
sv: Förhandsgranska resultatbild

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
sv: Om alternativet är markerat, ser du originalbilden när musen är över bildområdet, annars visas resultatbilden.

en: Preview on mouse-over
sv: Förhandsgranska när musen hålls över bilden

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
sv: Förhandsgranskningsläge

en: Connecting to camera...
sv: Ansluter till kamera...

en: Connection established.
sv: Anslutning upprättad.

en: Connection failed.
sv: Anslutning misslyckades.

en: Failed to get free space from camera
sv: Misslyckades hämta ledigt utrymme från kameran

en: Failed to get preview from camera
sv: Misslyckades hämta förhandsgranskning från kameran

en: Failed to process capture from camera
sv: Misslyckades behandla tagning från kameran.

en: Failed to list folder <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades lista katalogen <filename>%1</filename>

en: Failed to list files in <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades lista filer i <filename>%1</filename>

en: Failed to get thumbnail for <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades hämta miniatyrbild för <filename>%1</filename>

en: Failed to get Metadata for <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades hämta metadata för <filename>%1</filename>

en: Failed to download <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades ladda ner <filename>%1</filename>

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to JPEG
sv: Misslyckades konvertera filen <filename>%1</filename> till JPEG

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to DNG
sv: Misslyckades konvertera filen <filename>%1</filename> till DNG

en: Skipped to convert file <filename>%1</filename> to DNG
sv: Hoppade över konvertering av filen <filename>%1</filename> till DNG

en: Failed to open script for <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades öppna skript för <filename>%1</filename>

en: Timeout from script for <filename>%1</filename>
sv: Tidsgräns överskriden från skript för <filename>%1</filename>

en: Failed to run script for <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades köra skript för <filename>%1</filename>

en: Failed to download file <b>%1</b>.
sv: Misslyckades ladda ner filen <b>%1</b>.

en: Failed to download file <b>%1</b>. Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda ner filen <b>%1</b>. Vill du fortsätta?

en: Failed to upload <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades ladda upp <filename>%1</filename>

en: Failed to upload file <b>%1</b>.
sv: Misslyckades ladda upp filen <b>%1</b>.

en: Failed to upload file <b>%1</b>. Do you want to continue?
sv: Misslyckades ladda upp filen <b>%1</b>. Vill du fortsätta?

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades ta bort <filename>%1</filename>

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
sv: Misslyckades ta bort filen <b>%1</b>.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
sv: Misslyckades ta bort filen <b>%1</b>. Vill du fortsätta?

en: Failed to lock <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades låsa <filename>%1</filename>

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>.
sv: Misslyckades ändra låsfilen <b>%1</b>.

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>. Do you want to continue?
sv: Misslyckades ändra låsfilen <b>%1</b>. Vill du fortsätta?

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
sv: Titel: "%1"
    Modell: "%2"
    Port: "%3"
    Sökväg: "%4"

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete Directories: "%6"
sv: Miniatyrbilder: "%1"
    Ta bild: "%2"
    Ta bort objekt: "%3"
    Ladda upp objekt: "%4"
    Skapa kataloger: "%5"
    Ta bort kataloger: "%6"

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
sv: ja

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
sv: nej

[ctx: @info]
en: "Mounted Camera" driver for USB/IEEE1394 mass storage cameras and Flash disk card readers.
sv: Drivrutin för "monterad kamera" för USB eller IEEE1394 masslagringskameror och Flashdisk-kortläsare.

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"
    Model: "%2"
    Port: "%3"
    Path: "%4"
    UUID: "%5"
sv: Titel: "%1"
    Modell: "%2"
    Port: "%3"
    Sökväg: "%4"
    UUID: "%5"

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"
    Capture image: "%2"
    Delete items: "%3"
    Upload items: "%4"
    Create directories: "%5"
    Delete directories: "%6"
sv: Miniatyrbilder: "%1"
    Ta bild: "%2"
    Ta bort objekt: "%3"
    Ladda upp objekt: "%4"
    Skapa kataloger: "%5"
    Ta bort kataloger: "%6"

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
sv: ja

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
sv: nej

[ctx: @info]
en: For more information about the "Mounted Camera" driver, please read the "Supported Digital Still Cameras" section in the digiKam manual.
sv: För mer information om drivrutinen för "monterad kamera", läs avsnittet "Digitala stillbildskameror som stöds" i Digikams handbok.

[ctx: @info]
en: The "Mounted Camera" driver is a simple interface to a camera disk mounted locally on your system.
    
    It does not use libgphoto2 drivers.
    
    To report any problems with this driver, please contact the digiKam team at:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact
sv: Drivrutinen "Monterad kamera" är ett enkelt gränssnitt för en kameradisk monterad lokalt på datorn.
    
    Den använder inte libgphoto2-drivrutinerna.
    
    För att rapportera eventuella problem med drivrutinen, kontakta Digikam-gruppen på:
    
    https://www.digikam.org/?q=contact

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
sv: %1 - Välj kamerakatalog

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
sv: Välj kamerakatalog dit du vill ladda upp bilder.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
sv: Enhetsinformation

[ctx: @title]
en: Device Summary
sv: Enhetssammanfattning

[ctx: @title]
en: Device Manual
sv: Enhetshandbok

[ctx: @title]
en: About Driver
sv: Om drivrutin

[ctx: @title]
en: Thumb
sv: Miniatyrbild

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
sv: Läs in från %1

[ctx: @action:button]
en: Capture
sv: Läs in

en: Unknown Format
sv: Okänt format

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
sv: Objektet är låst.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
sv: Objektet har en okänd nerladdningsstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
sv: Objektet har aldrig laddats ner

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
sv: Objektets har redan laddats ner

[ctx: @info]
en: Set how digiKam will rename files as they are downloaded.
sv: Ställ in hur Digikam ändrar namn på filer när de laddas ner.

[ctx: @item]
en: File Renaming Options
sv: Alternativ för ändring av filnamn

[ctx: @item]
en: Auto-creation of Albums
sv: Skapa album automatiskt

[ctx: @item]
en: On the Fly Operations (JPEG only)
sv: Åtgärder i farten (bara JPEG)

[ctx: @item]
en: DNG Convert Options
sv: Konverteringsalternativ för DNG

[ctx: @item]
en: Scripting
sv: Skripthantering

[ctx: @title]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
sv: Läs in

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
sv: Markera alla

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
sv: Avmarkera alla

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
sv: Invertera markering

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
sv: Markera nya objekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
sv: Markera låsta objekt

[ctx: @title:menu]
en: Download
sv: Ladda ner

[ctx: @action]
en: Download New
sv: Ladda ner nya

[ctx: @action]
en: Download Selected
sv: Ladda ner markerade

[ctx: @action]
en: Download All
sv: Ladda ner alla

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
sv: Ladda ner och ta bort nya

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
sv: Ladda ner och ta bort markerade

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
sv: Ladda ner och ta bort alla

[ctx: @action]
en: Upload...
sv: Ladda upp...

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
sv: Växla låsning

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
sv: Markera som nerladdade

[ctx: @title:menu]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
sv: Ta bort markerade

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
sv: Ta bort alla

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
sv: Ta bort nya

[ctx: @title:group]
en: Views
sv: Vyer

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
sv: Förhandsgranska objekt

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
sv: Karta

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
sv: &Sortera objekt

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
sv: Värdet som objekt sorteras enligt i miniatyrbildsvyn

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
sv: Enligt namn

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
sv: Enligt sökväg

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
sv: Enligt datum

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
sv: Enligt storlek

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
sv: Enligt betyg

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
sv: Enligt nerladdningstillstånd

[ctx: @action]
en: Item Sorting &Order
sv: Sorterings&ordning för objekt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
sv: Definierar om objekt sorteras i stigande eller fallande ordning.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
sv: Stigande

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
sv: Fallande

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
sv: &Gruppera objekt

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
sv: Kategorierna som objekten i miniatyrbildsvyn visas med

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
sv: Enkel lista

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
sv: Enligt katalog

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
sv: Enligt format

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
sv: Enligt datum

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
sv: Anpassa till &fönster

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
sv: Zooma till 100 %

[ctx: @option:check]
en: Show History
sv: Visa historik

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
sv: Visa miniatyrbildsrad

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
sv: Försök igen

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
sv: Avsluta förhandsgranskning

[ctx: @action]
en: Next Image
sv: Nästa bild

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
sv: Första bilden

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
sv: Sista bilden

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
sv: Avbryter pågående åtgärd, vänta ...

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
sv: Vill du stänga dialogrutan och avbryta pågående åtgärd?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
sv: Kopplar ner från kameran, vänta ...

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
sv: Klar

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
sv: Misslyckades ansluta till kameran. Försäkra dig om att den är riktigt ansluten och påslagen.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
sv: Välj bild att ladda upp

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
sv: Det finns inte tillräckligt med ledigt utrymme på kamerans media för att ladda upp bilder.
    Utrymmesbehov: %1
    Tillgängligt ledigt utrymme: %2

[ctx: @info]
en: Camera Folder "%1" already contains the item "%2".
    Please enter a new filename (without extension):
sv: Kamerakatalogen "%1" innehåller redan objektet "%2".
    Ange ett nytt filnamn (utan ändelse):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
sv: Filen finns redan

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
sv: Det egna datumformatet för målalbumet är inte giltigt. Kontrollera inställningarna...

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
sv: Samlingen som innehåller standardalbumet inställt för att behandla nerladdningar från kameraenheter är inte tillgänglig. Välj en annan från kamerans inställningsdialogruta.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
sv: Standardalbumet inställt för att behandla nerladdningar från kameraenheter är inte tillgängligt. Välj ett annat från kamerans inställningsdialogruta.

[ctx: @info]
en: Please select the destination album from the digiKam library to import the camera pictures into.
sv: Välj destinationsalbum från Digikams bibliotek att importera kamerabilderna i.

[ctx: @info]
en: Collection selected as the destination album to download from the camera device is not available. Please select another destination album.
sv: Samlingen vald som målalbum att ladda ner från kameraenheten är inte tillgänglig. Välj ett annat målalbum.

en: Failed to move sidecar file for <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades flytta associerad fil för <filename>%1</filename>

en: Failed to move file for <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades flytta fil för <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
sv: Objekten listade nedan är låsta av kameran (skrivskyddade). Objekten kommer inte att tas bort. Om du verkligen vill ta bort objekten, lås då först upp dem, och försök igen.

[ctx: @info]
en: About to delete this image.
    Deleted file is unrecoverable.
    Are you sure? | About to delete these %1 images.
    Deleted files are unrecoverable.
    Are you sure?
sv[0]: Den här bilden ska nu tas bort.
    Borttagna filer kan inte återställas.
    Är du säker?
sv[1]: De här %1 bilderna ska nu tas bort.
    Borttagna filer kan inte återställas.
    Är du säker?

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
sv: Otillräckligt diskutrymme

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the disk of the album you selected to download and process the selected pictures from the camera.
    
    Estimated space required: %1
    Available free space: %2
    
    Try Anyway?
sv: Det finns inte tillräckligt med ledigt utrymme på disken för albumet du valde för att ladda ner och behandla markerade bilder från kameran.
    
    Uppskattat utrymmesbehov: %1
    Tillgängligt ledigt utrymme: %2
    
    Försök ändå?

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
sv[0]: Inget objekt markerat (%1 objekt)
sv[1]: Inga objekt markerat (%1 objekt)

[ctx: @info:status Filename of first selected item of number of items]
en: "%1" (%2 of %3)
sv: "%1" (%2 av %3)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
sv[0]: %2/%1 objekt markerat
sv[1]: %2/%1 objekt markerade

en: Skipped file <filename>%1</filename>
sv: Hoppade över filen <filename>%1</filename>

en: Rename file to <filename>%1</filename>
sv: Byt namn på fil till <filename>%1</filename>

en: Failed to save sidecar file for <filename>%1</filename>
sv: Misslyckades spara associerad fil för <filename>%1</filename>

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished, you can now detach your camera while the images are auto-rotated
sv: Nerladdning av bilder är klar. Kameran kan nu kopplas bort medan bilderna roteras automatiskt

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
sv: Nerladdning av bilder klar

[ctx: @info]
en: A file with the same name ("%1") already exists in folder "%2".
sv: Ett fil med samma namn ("%1") finns redan i katalogen "%2".

[ctx: @info]
en: Failed to find Album for path "%1".
sv: Misslyckades hitta album för sökvägen "%1".

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
sv: &Enhet

en: Camera Folders
sv: Kamerakataloger

[ctx: in camera model string]
en: auto-detected
sv: automatiskt detekterad

[ctx: @action]
en: Escape preview
sv: Lämna förhandsgranskning

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
sv: Tillbaka

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
sv: Framåt

[ctx: @option:check]
en: Write the document name to EXIF
sv: Skriv dokumentnamnet i EXIF

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
sv: Rätta internt datum och tid

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
sv: Rotera eller vänd bild automatiskt

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
sv: Konvertera till förlustfritt filformat

[ctx: @label]
en: New image format:
sv: Nytt bildformat:

[ctx: @info]
en: Set here all options to fix/transform JPEG files automatically as they are downloaded.
sv: Ställ in alla alternativ för att automatiskt ändra eller omvandla JPEG-filer när de laddas ner.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want images automatically rotated or flipped using Exif information provided by the camera.
sv: Aktivera alternativet om du automatiskt vill rotera eller vända bilder med Exif-information som tillhandahålls av kameran.

[ctx: @info]
en: Select here which metadata template you want to apply to images.
sv: Välj vilken metadatamall att som ska användas för bilder här.

[ctx: @info]
en: Enable this option to write the document name to the Exif metadata. The document name is the original file name of the imported file.
sv: Aktivera alternativet för att skriva dokumentnamnet i Exif-metadata. Dokumentnamnet är det ursprungliga filnamnet på den importerade filen.

[ctx: @info]
en: Enable this option to set date and time metadata tags to the right values if your camera does not set these tags correctly when pictures are taken. The values will be saved in the DateTimeDigitized and DateTimeCreated EXIF, XMP, and IPTC tags.
sv: Aktivera alternativet för att ställa in metadatataggarna för datum och tid till rätt värden om kameran inte ställer in taggarna riktigt när bilderna tas. Dessa värden sparas i EXIF- och IPTC-fälten DateTimeDigitized och DateTimeCreated.

[ctx: @info]
en: Enable this option to automatically convert all JPEG files to a lossless image format. Note: Image conversion can take a while on a slow computer.
sv: Aktivera alternativet för att automatiskt konvertera alla JPEG-filer till ett förlustfritt bildformat. Observera: bildkonvertering kan ta en stund på en långsam dator.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Preferred Lossless Image File Format</title><para>Select the file format in which JPEG image will be converted to a lossless container with metadata support.</para>
sv: <title>Föredraget förlustfritt bildfilformat</title><para>Välj filformat som JPEG-bilder konverteras till en förlustfri behållare med stöd för metadata.</para>

[ctx: @info]
en: <p>These expressions may be used to customize date format:</p><p><b>d</b>: The day as a number without a leading zero (1 to 31)</p><p><b>dd</b>: The day as a number with a leading zero (01 to 31)</p><p><b>ddd</b>: The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')</p><p><b>dddd</b>: The long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday').</p><p><b>M</b>: The month as a number without a leading zero (1 to 12)</p><p><b>MM</b>: The month as a number with a leading zero (01 to 12)</p><p><b>MMM</b>: The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')</p><p><b>MMMM</b>: The long localized month name (e.g. 'January' to 'December')</p><p><b>yy</b>: The year as two digit number (eg. 00 to 99)</p><p><b>yyyy</b>: The year as four digit number (eg. 2012)</p><p>All other input characters will be treated as text. Any sequence of characters that are enclosed in singlequotes will be treated as text and not be used as an expression. Examples, if date is 20 July 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Sun July 20 69</p><p><b>'Photo shot on ' dddd</b> : Photo shot on Sunday</p>
sv: <p>Följande uttryck kan användas för att anpassa datumformatet:</p><p><b>d</b>: Dagen som ett tal utan inledande nolla (1 till 31)</p><p><b>dd</b>: Dagen som ett tal med inledande nolla (01 till 31)</p><p><b>ddd</b>: Det förkortade lokala namnet på dagen (t.ex. 'mån' till 'sön')</p><p><b>dddd</b>: Det långa lokala namnet på dagen (t.ex. 'måndag' till 'söndag')</p><p><b>M</b>: Månaden som ett tal utan inledande nolla (1 till 12)</p><p><b>MM</b>: Månaden som ett tal med en inledande nolla (01 till 12)</p><p><b>MMM</b>: Det förkortade lokala månadsnamnet (t.ex. 'jan' till 'dec')</p><p><b>MMMM</b>: Det långa lokala månadsnamnet (t.ex. 'januari' till 'december')</p><p><b>yy</b>: Året som ett tal med två siffror (t.ex. 00 till 99)</p><p><b>yyyy</b>: Året som ett tal med fyra siffror (t.ex. 2012)</p><p>Alla andra inmatade tecken behandlas som text. Alla textföljder omgivna av enkla citationstecken behandlas som text och används inte som ett uttryck. Om datumet exempelvis är 20 juli, 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b>: 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b>: sön juli 20 69</p><p><b>'Fotot taget på' dddd</b>: Fotot taget på söndag</p>

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
sv: Filändelsebaserade delalbum

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
sv: Datumbaserade delalbum

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
sv: Datumformat:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
sv: Fulltext

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
sv: Landsinställningar

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @info]
en: Show a list of all available options
sv: Visa en lista med alla tillgängliga alternativ

[ctx: @info]
en: Set how digiKam creates albums automatically when downloading.
sv: Ställ in hur Digikam automatiskt skapar album under nerladdning.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file extension-based sub-albums of the destination album. This way, you can separate JPEG and RAW files as they are downloaded from your camera.
sv: Aktivera alternativet om du vill ladda ner bilder till automatiskt skapade filändelsebaserade delalbum i målalbumet. På detta sätt kan du skilja på JPEG-bilder och obehandlade bilder från kameran när de laddas ner.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file date-based sub-albums of the destination album.
sv: Aktivera alternativet om du vill ladda ner bilder till automatiskt skapade fildatumbaserade delalbum i målalbumet.

[ctx: @info]
en: Select your preferred date format used to
    create new albums. The options available are:
    "ISO": the date format is in accordance with ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). E.g.: 2006-08-24
    "Full Text": the date format is in a user-readable string.
    E.g.: Thu Aug 24 2006
    "Local Settings": the date format depending on KDE control panel settings.
    "Custom": use a customized format for date.
sv: Välj datumformat du föredrar för att skapa
    nya album. Tillgängliga alternativ är:
    "ISO": Datumformatet är enligt ISO 8601
    (ÅÅÅÅ-MM-DD). T.ex.: 2006-08-24
    "Fulltext": Datumformatet är en sträng läsbar
    av användaren. T.ex.: Tor Aug 24 2006
    "Landsinställningar": Datumformatet beror på
    inställningarna i KDE:s inställningscentral.
    "Eget": Använd ett eget datumformat.

[ctx: @info]
en: Show the result of converted date 1968-12-26 using your customized format.
sv: Visa resultatet av det konverterade datumet 1968-12-26 med det egna formatet.

[ctx: @info Example of custom date format for album naming]
en: Ex.: %1
sv: T.ex.: %1

[ctx: @info Custom date format]
en: Format is not valid...
sv: Formatet är inte giltigt...

en: Cannot display camera preview
sv: Kan inte visa förhandsgranskning från kameran

[ctx: @option:check]
en: Convert RAW images to
sv: Konvertera obehandlade bilder till

[ctx: @label]
en: DNG container
sv: DNG-behållare

[ctx: @info]
en: Set here all options to convert RAW images to DNG container automatically as they are downloaded.
sv: Ställ in alla alternativ för att automatiskt konvertera obehandlade bilder till DNG-behållare när de laddas ner.

[ctx: @info]
en: Enable this option to convert RAW images to DNG container automatically.
sv: Aktivera alternativet för att automatiskt konvertera obehandlade bilder till DNG-behållare.

[ctx: @title]
en: Camera Media
sv: Kameramedia

[ctx: @title]
en: Album Library
sv: Albumbibliotek

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
sv: Kapacitet:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
sv: Tillgänglig:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
sv: Behov:

[ctx: @title:menu open with desktop application]
en: Open With
sv: Öppna med

[ctx: @item:inmenu open with other application]
en: Other...
sv: Annat...

[ctx: @title:menu]
en: Open With...
sv: Öppna med...

[ctx: @title:menu]
en: Assign Labels
sv: Tilldela beteckningar

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
sv: Alla filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
sv: Bara nya filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
sv: Obehandlade filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
sv: JPG/TIFF-filer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
sv: Videofiler

en: Camera filenames
sv: Kamerafilnamn

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
sv: Aktivera alternativet för att använda bildfilnamn som tillhandahålls av kameran utan ändringar.

en: Change case to:
sv: Ändra skiftläge till:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
sv: Lämna som det är

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
sv: Stora bokstäver

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
sv: Små bokstäver

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
sv: Ställ in metoden som används för att ändra filnamnens skiftläge.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
sv: Anpassa

en: <p>These expressions may be used to customize the command line:</p><p><b>%file</b>: full path of the imported file</p><p><b>%filename</b>: file name of the imported file</p><p><b>%path</b>: path of the imported file</p><p><b>%orgfilename</b>: original file name</p><p><b>%orgpath</b>: original path</p><p>If there are no expressions full path is added to the command.</p>
sv: <p>Följande uttryck kan användas för att anpassa kommandoraden:</p><p><b>%file</b>: den importerade filens fullständig sökväg</p><p><b>%filename</b>: den importerade filens namn</p><p><b>%path</b>: den importerade filens sökväg</p><p><b>%orgfilename</b>: ursprungligt fil namn</p><p><b>%orgpath</b>: ursprunglig sökväg</p><p>Om det inte finns några uttryck läggs fullständiga sökvägar till i kommandot.<p>

en: Execute script for image:
sv: Kör skript för bild:

en: No script selected
sv: Inga skript markerade

en: Set here the script that is executed for every imported image.
sv: Ange skriptet som körs för varje importerad bild här.

en: Drag and drop an image here
sv: Drag och släpp en bild här

en: Show on left panel
sv: Visa i vänstra rutan

en: Show on right panel
sv: Visa i högra rutan

en: Remove item
sv: Ta bort objekt

en: Clear all
sv: Rensa alla

en: Drag and drop images here
sv: Drag och släpp bilder här

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
sv[0]: %1 objekt på ljusbordet
sv[1]: %1 objekt på ljusbordet

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
sv: &Första

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
sv: S&ista

en: On left
sv: Till vänster

en: Show item on left panel
sv: Visa objekt i vänstra rutan

en: On right
sv: Till höger

en: Show item on right panel
sv: Visa objekt i högra rutan

en: Open With Default Application
sv: Öppna med förvalt program

en: Open the item with default assigned application.
sv: Öppnar objektet med tilldelat förvalt program.

en: Remove item from Light Table
sv: Ta bort objekt från ljusbordet

en: Remove all items from Light Table
sv: Ta bort alla objekt från ljusbordet

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Delete immediately
sv: Ta bort omedelbart

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Synchronize preview from left and right panels
sv: Synkronisera förhandsgranskningen från vänster och höger ruta

en: By Pair
sv: Enligt par

en: Navigate by pairs with all items
sv: Navigera enligt par för alla objekt

en: Clear On Close
sv: Rensa vid stängning

en: Clear light table when it is closed
sv: Rensa ljusbordet när det stängs

en: Remove all images from the light table when it is closed
sv: Ta bort alla objekt från ljusbordet när det stängs

en: Zoom to 100%
sv: Zooma till 100 %

en: Fit to &Window
sv: Anpassa till &fönster

en: Color-Managed View
sv: Färghanterad vy

en: Previous Image
sv: Föregående bild

en: Edit Titles on the Right
sv: Redigera titlar till höger

en: Edit Comments on the Right
sv: Redigera kommentarer till höger

en: Show Assigned Tags on the Right
sv: Visa tilldela etiketter till höger

en: Edit Titles on the Left
sv: Redigera titlar till vänster

en: Edit Comments on the Left
sv: Redigera kommentarer till vänster

en: Show Assigned Tags on the Left
sv: Visa tilldela etiketter till vänster

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
sv: &Vänster panel

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
sv: &Höger panel

en: Clean up the databases :
sv: Rensa databaserna:

en: analysing databases
sv: Analyserar databaser

en: cleaning core db
sv: Rensar huvuddatabasen

en: cleaning thumbnails db
sv: Rensar miniatyrbildsdatabasen

en: cleaning recognition db
sv: Rensar igenkänningsdatabasen

en: cleaning similarity db
sv: Rensar likhetsdatabasen

en: shrinking databases
sv: reducerar databasstorlekar

en: <p>Database shrinking in progress.</p><p>Currently, your databases are being shrunk. This will take some time - depending on your databases size.</p><p>We have to freeze digiKam in order to prevent database corruption. This info box will vanish when the shrinking process is finished.</p>Current Status:
sv: <p>Reducering av databasstorlek pågår.</p><p>För närvarande pågår reducering av databaser. Det tar en stund, beroende på databasstorlek.</p><p>För att förhindra att databaser skadas har Digikam frysts. Informationsrutan försvinner när reduceringsprocessen är klar.</p>Aktuell status:

en: Core DB
sv: Huvuddatabas

en: Thumbnails DB
sv: Miniatyrbildsdatabas

en: Face Recognition DB
sv: Ansiktsigenkänningsdatabas

en: Similarity DB
sv: Likhetsdatabas

en: Find duplicates items
sv: Sök duplicerade objekt

en: Scan for faces in album: %1
sv: Sök efter ansikten i album: %1

en: Scan for faces in %1 albums
sv: Sök efter ansikten i %1 album

en: Scan for faces in image: %1
sv: Sök efter ansikten i bild: %1

en: Scan for faces in %1 images
sv: Sök efter ansikten i %1 bilder

en: Updating faces database
sv: Uppdaterar ansiktsdatabasen

en: Finger-prints
sv: Fingeravtryck

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
sv: Underhåll

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
sv: <qt><b>Välj underhållsåtgärd att utföra</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
sv: Behandla objekt från:

[ctx: @option:check]
en: Use the last saved active tools and settings
sv: Använd senast sparade aktiva verktyg och inställningar

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores (when it's possible)
sv: Använd alla processorkärnor (om möjligt)

en: Common Options
sv: Vanliga alternativ

en: <qt>No option<br/><i>Note: only Albums Collection are processed by this tool.</i></qt>
sv: <qt>Inget alternativ<br/><i>Observera: Bara albumsamlingar behandlas av detta verktyg.</i></qt>

en: Scan for new items
sv: Sök efter nya objekt

en: <qt><i>Note: If activated, the Core DB is always cleaned. You can select additional databases for cleaning.<br/> If you select one of the options below, the process may take much time and can freeze digiKam temporarily<br/> in order to make sure that no database corruption occurs.</i></qt>
sv: <qt><i>Observera: Om aktiverad rensas alltid huvuddatabasen. Det går att välja ytterligare databaser att rensa.<br/>Om något av alternativen nedan väljes, kan processen ta lång tid och tillfälligt frysa Digikam.<br/>för att försäkra att databaserna inte skadas.</i></qt>

en: Also clean up the thumbnail database.
sv: Rensa också miniatyrbildsdatabasen.

en: Also clean up the faces database.
sv: Rensa också ansiktsdatabasen.

en: Also clean up the similarity database.
sv: Rensa också likhetsdatabasen.

en: Extended clean up and shrink all databases.
sv: Utökad rensning och krymp alla databaser.

en: This option leads to the vacuuming (shrinking) of the databases. Vacuuming is supported both for SQLite and MySQL.
sv: Alternativet orsakar dammsugning (reducering) av databaserna. Dammsugning stöds för både SQLite och MySQL.

en: Perform database cleaning
sv: Utför rensning av databaser

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
sv: Sök efter ändrade eller ej katalogiserade objekt (snabbare)

en: Rebuild Thumbnails
sv: Skapa om miniatyrbilder

en: Rebuild Finger-prints
sv: Skapa om fingeravtryck

en: Similarity range (in percents):
sv: Likhetsintervall (i procent):

en: Restriction on duplicates:
sv: Begränsning av dubbletter:

en: No restriction
sv: Ingen begränsning

en: Restrict to album of reference image
sv: Begränsa till album med referensbild

en: Exclude album of reference image
sv: Undanta album med referensbild

en: Find Duplicate Items
sv: Sök duplicerade objekt

en: Faces data management:
sv: Hantering av ansiktsdata:

[ctx: @option:check]
en: Clear and rebuild all training data
sv: Rensa och bygg om all inlärningsdata

[ctx: @info:tooltip]
en: This will clear all training data for recognition and rebuild it from all available faces.
sv: Det här kommer rensa all inlärningsdata för igenkänning och bygga om den från alla tillgängliga ansikten.

en: Detect and recognize Faces
sv: Detektera och känn igen ansikten

en: Scan non-assigned only
sv: Sök bara ej tilldelade

en: Scan Mode:
sv: Sökmetod:

en: Clean all and re-scan
sv: Rensa allt och sök igen

en: Sync Direction:
sv: Synkroniseringsriktning:

en: From database to image metadata
sv: Från databas till bildernas metadata

en: From image metadata to database
sv: Från bildernas metadata till databas

en: Check metadata setup panel for details:
sv: Kontrollera metadatainställningsrutan för detaljinformation:

en: Sync Metadata and Database
sv: Synkronisera metadata och databas

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
sv: Alla åtgärder är klara.
    Tidsåtgång: %1

en: digiKam Maintenance
sv: Underhåll av Digikam

en: Process is done.
    Duration: %1
sv: Processen är klar.
    Tidsåtgång: %1

en: Remove all faces from image
sv: Ta bort alla ansikten från bild

en: Remove all tags from image
sv: Ta bort alla etiketter från bild

en: All faces are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
sv: Alla ansikten har tagits bort från %1 markerade bilder.
    Vill du fortsätta?

en: All tags are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
sv: Alla etiketter har tagits bort från %1 markerade bilder.
    Vill du fortsätta?

en: Synchronizing image metadata with database
sv: Synkroniserar bildernas metadata med databasen.

en: Updating database from image metadata
sv: Uppdaterar databasen från bildernas metadata

en: Find new items
sv: Sök efter nya objekt

en: Thumbs
sv: Miniatyrbilder

en: Queues
sv: Köer

en: Queue Settings
sv: Köinställningar

en: Control Panel
sv: Kontrollpanel

en: Assigned Tools
sv: Tilldelade verktyg

en: Tool Settings
sv: Verktygsinställningar

en: Run
sv: Kör

en: Run all
sv: Kör alla

en: New Queue
sv: Ny kö

en: Remove Queue
sv: Ta bort kö

en: Save Workflow
sv: Spara arbetsflöde

en: Remove items
sv: Ta bort objekt

en: Remove processed items
sv: Ta bort behandlade objekt

en: Clear Queue
sv: Rensa kö

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Remove tool
sv: Ta bort verktyg

en: Current Queue:
sv: Nuvarande kö:

en: No items
sv: Inga objekt

en: No tasks
sv: Inga aktiviteter

en: 1 task | %1 tasks
sv[0]: 1 aktivitet
sv[1]: %1 aktiviteter

[ctx: #info: total number of items to process]
en: Total:
sv: Totalt:

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
sv: Klar

[ctx: @title:window]
en: Processing Under Progress
sv: Behandling pågår

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
sv: Köhantering för bakgrundsbehandling kör. Vill du avbryta pågående jobb?

en: There is no queue to be run.
sv: Det finns ingen kö att köra.

en: There is no item to process in the current queue (%1).
sv: Det finns inget objekt att behandla i aktuell kö (%1).

en: Custom renaming rule is invalid for current queue (%1). Please fix it.
sv: Egna regler för namnbyte är ogiltiga för aktuell kö (%1). Rätta dem.

en: Assigned batch tools list is empty for current queue (%1). Please assign tools.
sv: Listan med tilldelade bakgrundsverktyg är tom för aktuell kö (%1). Tilldela verktyg.

en: There are no items to process in the queues.
sv: Det finns inga objekt att behandla i köerna.

[ctx: @title:window]
en: Processed Items Album Settings
sv: Inställningar av album för behandlade objekt

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
sv: Album för att lagra behandlade objekt från kön "%1" har inte ställts in. Välj ett i köinställningsrutan.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
sv: Album för att lagra behandlade objekt från kön "%1" är inte tillgängligt eller inte skrivbart. Välj ett annat i köinställningsrutan.

en: Failed to process item...
sv: Misslyckades behandla objekt...

en: Process Cancelled...
sv: Behandling avbruten...

en: Item "%1" from queue "%2": %3
sv: Objekt "%1" från kö "%2": %3

en: Batch queue finished
sv: Bakgrundskön klar

en: All batch queues finished
sv: Alla bakgrundsköer klara

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
sv: &Köer

[ctx: @title: tool group]
en: Base
sv: Bas

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @title: tool group]
en: Colors
sv: Färger

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
sv: Förbättra

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
sv: Transformera

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
sv: Dekorera

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
sv: Filter

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
sv: Konvertera

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
sv: Ogiltig

[ctx: @label]
en: No setting available
sv: Ingen inställning tillgänglig

en: Failed to find tool...
sv: Misslyckades hitta verktyg ...

en: (overwritten)
sv: (överskrivet)

en: (renamed to %1)
sv: (namn ändat till %1)

en: Item exists and was skipped
sv: Objektet finns och hoppades över

en: Failed to create sidecar file...
sv: Misslyckades skapa associerad fil...

en: Item processed successfully %1
sv: Objekt behandlat med lyckat resultat %1

en: Failed to create file...
sv: Misslyckades skapa fil...

en: This is the list of batch tools assigned.
sv: Det här är listan med tilldelade bakgrundsverktyg.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to batch process.
sv: Det här är listan med bilder att behandla i bakgrunden.

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

[ctx: @title: target item name]
en: Target
sv: Resultat

en: There is still 1 unprocessed item in "%2".
    Do you want to close this queue? | There are still %1 unprocessed items in "%2".
    Do you want to close this queue?
sv[0]: Det finns fortfarande ett obehandlat objekt i "%2".
    Vill du stänga kön?
sv[1]: Det finns fortfarande %1 obehandlade objekt i "%2".
    Vill du stänga kön?

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
sv: Egna regler för namnbyte är ogiltiga för köerna som anges nedan. Rätta dem.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
sv: Listan med tilldelade bakgrundsverktyg är tom för köerna som anges nedan. Tilldela verktyg.

en: Use original Album
sv: Använd originalalbum

en: Target
sv: Resultat

en: Use original filenames
sv: Använd originalfilnamn

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
sv: Aktivera alternativet för att använda originalfilnamn utan ändringar.

en: Customize filenames:
sv: Anpassa filnamn:

en: File Renaming
sv: Namnbyte av filer

en: Raw Files Loading:
sv: Inläsning av obehandlade filer:

en: Perform RAW demosaicing
sv: Utför mosaikborttagning för obehandlade filer

en: Extract embedded preview (faster)
sv: Extrahera inbäddad förhandsgranskning (snabbare)

[ctx: @option:check]
en: Save image as a newly created branch
sv: Spara bilden som en nyskapad gren

en: Turn on this option to save the current modifications to a new version of the file
sv: Sätt på alternativet för att spara nuvarande ändringar i en ny version av filen

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
sv: Aktivera alternativet för att använda alla datorns processorkärnor för att behandla mer än ett objekt i en kö samtidigt.

en: Behavior
sv: Beteende

en: Saving Images
sv: Spara bilder

en: Reset current tool settings to default values.
sv: Återställ nuvarande verktygsinställningar till förvalda värden.

[ctx: @title: color tools category]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
sv: Förbättra

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
sv: Transformera

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
sv: Dekorera

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
sv: Filter

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
sv: Konvertera

[ctx: @title: custom tools category]
en: Custom Tools
sv: Egna verktyg

[ctx: @action]
en: Assign tools
sv: Tilldela verktyg

en: This is the list of digiKam batch tools available.
sv: Det här är listan med tillgängliga bakgrundsprogram i Digikam.

en: Base Tools
sv: Basverktyg

en: This is the list of your customized workflow settings.
sv: Det här är listan med anpassade inställningar av arbetsflödet.

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: You can see below the history of last batch operations processed.
sv: Nedan ser du historiken för de senast utförda bakgrundskörningarna.

en: History
sv: Historik

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
sv: Nytt arbetsflöde

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
sv: Redigera arbetsflöde

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
sv: <qt><b>Skapa nytt arbetsflöde</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
sv: <qt><b>Arbetsflödesegenskaper</b></qt>

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
sv: &Titel:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: New Workflow
sv: Nytt arbetsflöde

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
sv: Verktyg

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
sv: Köhantering för bakgrundsbehandling

[ctx: @info]
en: Some Workflows cannot be loaded from your config file due to an incompatible version of a tool.
sv: Vissa arbetsflöden kan inte läsas in från inställningsfilen på grund av en inkompatibel version av ett verktyg.

[ctx: @action]
en: Assign Workflow to current queue
sv: Tilldela arbetsflöde till nuvarande kö

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
sv: Redigera arbetsflöde

[ctx: @action]
en: Update Workflow
sv: Uppdatera arbetsflöde

[ctx: @action]
en: Delete Workflow
sv: Ta bort arbetsflöde

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
sv: Ta bort arbetsflöde?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the selected workflow "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det markerade arbetsflödet "%1"?

en: Rename...
sv: Byt namn...

en: (No Value Selected)
sv: (Inget värde valt)

en: No Rating assigned
sv: Inga betyg tilldelade

en: Reset contents
sv: Återställ innehållet

[ctx: @item]
en: Any Album
sv: Vilket album som helst

[ctx: @label:listbox]
en: In All
sv: I alla

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
sv: I något av

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
sv: I träd

[ctx: @item]
en: Any Tag
sv: Vilken etikett som helst

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
sv: Vilka som helst

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
sv: Vilka som helst av: %1

en: any color depth
sv: vilket färgdjup som helst

en: 8 bits per channel
sv: 8-bitar per kanal

en: 16 bits per channel
sv: 16-bitar per kanal

en: Search items located in
sv: Sök efter objekt placerade i

en: The album name contains
sv: Albumnamnet innehåller

en: The album caption contains
sv: Albumrubriken innehåller

en: The album category is
sv: Albumkategorin är

en: Return items with tag
sv: Returnera objekt med etikett

en: A tag of the item contains
sv: En av objektets etiketter innehåller

en: Return items without tags
sv: Returnera objekt utan etiketter

en: Not Tagged
sv: Saknar etikett

en: File Name
sv: Filnamn

en: Return items whose file name contains
sv: Returnera objekt vars filnamn innehåller

en: Modification
sv: Ändring

en: Return items modified between
sv: Returnera objekt ändrade mellan

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
sv: och

en: File Size
sv: Filstorlek

en: Size of the file in megabytes
sv: Filstorleken i megabyte

en: Size of the file in bytes
sv: Filstorleken i byte

en: Month/Day
sv: Månad eller dag

en: Return items from a month or a day of the month
sv: Returnera objekt från en månad eller en dag i månaden

en: Return items with labels
sv: Returnera objekt med beteckningar

en: Return items rated at least
sv: Returnera objekt med lägst betyg

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
sv: och högst

en: Return items created between
sv: Returnera objekt skapade mellan

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
sv: och

en: Digitization
sv: Digitalisering

en: Return items digitized between
sv: Lista objekt digitaliserade mellan

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
sv: och

en: Time
sv: Tid

en: Return items with created time between
sv: Returnera objekt skapade mellan

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
sv: och

en: Exif Orientation
sv: EXIF-orientering

en: Find items with orientation flag
sv: Sök efter objekt med orienteringsmarkering

en: Find items with a width between
sv: Sök efter objekt med en bredd mellan

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
sv: och

en: Find items with a height between
sv: Sök efter objekt med en höjd mellan

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
sv: och

[ctx: Find items with any orientation / landscape / portrait orientation...]
en: Find items with
sv: Sök efter objekt med

en: File Format
sv: Filformat

en: Return items with the file format
sv: Returnera objekt med filformatet

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
sv: %1 [bild]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Video]
sv: %1 [video]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Audio]
sv: %1 [ljud]

en: Color Depth
sv: Färgdjup

[ctx: Find items with any color depth / 8 bits per channel...]
en: Find items with
sv: Sök efter objekt med

en: Color Model
sv: Färgmodell

en: Find items with the color model
sv: Sök efter objekt enligt färgmodell

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
sv: %1 [bild]

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Video]
sv: %1 [video]

en: The make of the camera
sv: Kamerans tillverkare

en: The model of the camera
sv: Kamerans modell

en: Lens
sv: Lins

en: The type of the lens
sv: Linsens typ

en: Lens aperture as f-number
sv: Linsens bländare som f-nummer

en: Focal length of the lens
sv: Linsens fokallängd

en: 35mm equivalent focal length
sv: Ekvivalent 35-mm fokallängd

en: Automatic exposure program
sv: Automatiskt exponeringsprogram

en: Automatic or manual exposure
sv: Automatisk eller manuell exponeringstid

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
sv: ISO-filmkänslighet (linjär skala, ASA)

[ctx: @label: flash is on or off]
en: Flash
sv: Blixt

[ctx: @label: flash mode used]
en: Flash mode
sv: Blixtläge

en: Automatic or manual white balance
sv: Automatisk eller manuell vitbalans

en: Color temperature used for white balance
sv: Färgtemperatur använd för vitbalansen

en: Metering Mode
sv: Mätarläge

en: Method to determine the exposure
sv: Metod att bestämma exponeringstiden

en: Subject Distance
sv: Motivets avstånd

en: Distance of the subject from the lens
sv: Motivets avstånd från linsen

en: Macro, close or distant view
sv: Makro, närbild eller avståndsbild

en: Altitude range
sv: Höjdintervall

en: Item has no GPS info
sv: Objektet har ingen GPS-information

en: Not Geo-located
sv: Utan geografisk lokalisering

en: Country
sv: Land

en: Country shown in the item
sv: Land visad i objektet

en: Province
sv: Region

en: Province shown in the item
sv: Provins visad i objektet

en: City shown in the item
sv: Stad visad i objektet

en: Sublocation
sv: Delplats

en: Sublocation shown in the item
sv: Delplats visad i objektet

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
sv: Skapare

en: Return items created by
sv: Returnera objekt skapade av

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
sv: Rubrik

en: Return items whose comment contains
sv: Returnera objekt vars kommentar innehåller

en: Return items commented by
sv: Returnera objekt kommenterade av

en: Headline
sv: Rubrik

en: Return items with the IPTC headline
sv: Returnera objekt med IPTC-rubrik

[ctx: @label: item title]
en: Title
sv: Titel

en: Return items with the IPTC title
sv: Returnera objekt med IPTC-titeln

en: Find items that have associated all these words:
sv: Sök efter objekt som är associerade med alla dessa ord:

en: Empty Text
sv: Ta bort text

en: Return items without text in:
sv: Returnera objekt utan text:

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
sv: Skapare

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
sv: Rubrik

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
sv: Upphovsman

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
sv: Rubrik

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
sv: Titel

en: Aspect Ratio
sv: Proportion

en: Return items with the aspect ratio
sv: Returnera objekt med proportion

en: Pixel Size
sv: Bildpunktsstorlek

en: Value of (Width * Height) between
sv: Värdet av (bredd * höjd) mellan

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
sv: och

en: Return video with the frame aspect ratio
sv: Returnera video med proportion

en: Length of the video
sv: Videons längd

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
sv: och

en: Frame Rate
sv: Bildfrekvens

en: Return video with the frame rate
sv: Returnera video med bildfrekvensen

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
sv: och

[ctx: Frames per Second]
en: fps
sv: bilder/s

en: Codec
sv: Kodare

en: Return video codec
sv: Returnera videokodare

en: Return Audio Bits Rate
sv: Returnera ljudbithastighet

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
sv: och

[ctx: Bits per Second]
en: bps
sv: bilder/s

en: Return Audio Channel Type
sv: Returnera ljudkanaltyp

[ctx: @label: audio channel type]
en: 5.1 Surround Sound
sv: 5.1 surroundljud

[ctx: @label: audio channel type]
en: 7.1 Surround Sound
sv: 7.1 surroundljud

[ctx: @label: audio channel type]
en: 16 Channels Sequence
sv: 16-kanalers sekvens

[ctx: @label: audio channel type]
en: Other Channel Type
sv: Annan kanaltyp

en: Return Audio Codec
sv: Returnera ljudkodare

en: Faces
sv: Ansikten

en: Return items by number of face regions
sv: Returnera objekt enligt antal ansiktsområden

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
sv: och

en: Return items without face regions
sv: Returnera objekt utan ansiktsområden

en: No Face Regions
sv: Inga ansiktsområden

en: Day:
sv: Dag:

en: Every Month
sv: Varje månad

en: Every Day
sv: Varje dag

en: Any Orientation
sv: Godtycklig orientering

en: Landscape Orientation
sv: Landskapsorientering

en: Portrait orientation
sv: Porträttorientering

[ctx: Create new search]
en: New...
sv: Ny...

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
sv: Redigera...

en: File, Album, Tags
sv: Fil, album, etiketter

en: Picture Properties
sv: Bildegenskaper

en: Caption, Comment, Title
sv: Rubrik, kommentar, titel

en: Geographic position
sv: Geografisk plats

en: Face regions
sv: Ansiktsområden

en: Find Items
sv: Sök efter objekt

en: Meet All of the following conditions
sv: Uppfyll alla följande villkor

en: Meet Any of the following conditions
sv: Uppfyll något av följande villkor

en: None of these conditions are met
sv: Inget av följande villkor är uppfyllda

en: At least one of these conditions is not met
sv: Åtminstone ett av följande villkor är inte uppfyllt

note: i18n("Find Pictures meeting all of these conditions")); simpleLabel->setPixmap(QIcon::fromTheme(QLatin1String("edit-find")).pixmap(128));
en: <qt><p>Search your collection<br/>for Items meeting the following conditions</p></qt>
sv: <qt><p>Sök i samlingen efter objekt<br/>som uppfyller följande villkor</p></qt>

en: Remove Group
sv: Ta bort grupp

en: Hide Options
sv: Dölj alternativ

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
sv: Ta bort sökning?

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den markerade sökningen "%1"?

en: (Advanced Search)
sv: (Avancerad sökning)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
sv: Starta sökning automatiskt

en: New Search
sv: Ny sökning

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
sv: Sök:

en: Enter keywords here...
sv: Skriv in nyckelord här...

en: New Advanced Search...
sv: Ny avancerad sökning...

en: Edit Current Search...
sv: Redigera aktuell sökning...

en: Save Current Search
sv: Spara aktuell sökning

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
sv: Skriv in namnet som används för att spara aktuell sökning i vyn "Sökningar"

en: Save current search to a new virtual Album
sv: Spara aktuell sökning i ett nytt virtuellt album

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
sv: Om du klickar på knappen, sparas aktuell sökning i ett nytt virtuellt sökalbum med användning av namnet som är inställt till vänster.

en: Edit Stored Search
sv: Redigera lagrad sökning

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Add Search Group
sv: Lägg till sökgrupp

en: Try
sv: Prova

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: Show file&name
sv: Visa fil&namn

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa filnamn under miniatyrbilden.

en: Show file si&ze
sv: Visa &filstorlek

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa filstorlek under miniatyrbilden.

en: Show camera creation &date
sv: Visa tillkomst&datum från kameran

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa tillkomstdatum från kameran under miniatyrbilden.

en: Show file &modification date
sv: Visa filens ändringsdatum

en: Set this option to show the file modification date below the image thumbnail if it is different than camera creation date. This option is useful to identify quickly which items have been modified.
sv: Aktivera alternativet för att visa filens ändringsdatum under miniatyrbilden om det skiljer sig från kamerans datum då filen skapades. Alternativet är användbart för att snabbt identifiera vilka objekt som har ändrats.

en: Show ima&ge dimensions
sv: Visa bil&dens storlek

en: Set this option to show the image size in pixels below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildstorlek i bildpunkter under miniatyrbilden.

en: Show image aspect ratio
sv: Visa bildproportion

en: Set this option to show the image aspect ratio below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildproportion under miniatyrbilden.

en: Show image format
sv: Visa bildformat

en: Set this option to show image mime type over image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildens Mime-type ovanför miniatyrbilden.

en: Show digiKam tit&le
sv: Visa Digikams tite&l

en: Set this option to show the digiKam title below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa Digikams titel under miniatyrbilden.

en: Show digiKam &captions
sv: Visa Digikams ru&briker

en: Set this option to show the digiKam captions below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa Digikams rubriker under miniatyrbilden.

en: Show digiKam &tags
sv: Visa Digikams e&tiketter

en: Set this option to show the digiKam tags list below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa Digikams etikettlista under miniatyrbilden.

en: Show digiKam &rating
sv: Visa Digikams &betyg

en: Set this option to show the digiKam rating below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa Digikams betyg under miniatyrbilden.

en: Show digiKam &pick label
sv: Visa Digikams &urvalsbeteckning

en: Set this option to show the digiKam pick label below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa Digikams urvalsbeteckning under miniatyrbilden.

en: Show digiKam color &label
sv: Visa Digikams &färgbeteckning

en: Set this option to show the digiKam color label as a border around the thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa Digikams färgbeteckning som en kant runt miniatyrbilden.

en: Show rotation overlay buttons
sv: Visa överlagrade knappar för rotation

en: Set this option to show overlay buttons over the image thumbnail to be able to process left or right image rotation.
sv: Aktivera alternativet för att visa överlagrade knappar på miniatyrbilden för att kunna behandla vänster- eller högerrotation av bilden.

en: Show fullscreen overlay button
sv: Visa överlagrad knapp för fullskärm

en: Set this option to show an overlay button over the image thumbnail to open it in fullscreen mode.
sv: Aktivera alternativet för att visa en överlagrad knapp på miniatyrbilden för att visa den med fullskärm.

en: Show Geolocation Indicator
sv: Visa geografisk lokaliseringsindikering

en: Set this option to show an icon over the image thumbnail if item has geolocation information.
sv: Aktivera alternativet för att visa en ikon över miniatyrbilden om den har geografisk lokaliseringsinformation.

en: Thumbnail click action:
sv: Klickåtgärd för miniatyrbild:

en: Show Preview
sv: Visa förhandsgranskning

en: Start Image Editor
sv: Starta bildeditor

en: Show on Light Table
sv: Visa på ljusbord

en: Open with Default Application
sv: Öppna med förvalt program

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
sv: Välj vad som ska hända när du klickar på en miniatyrbild här.

en: Icon View font:
sv: Teckensnitt för ikonvy:

en: Select here the font used to display text in icon views.
sv: Välj teckensnittet som används för att visa text i ikonvyer här.

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
sv: Använd stor miniatyrbildstorlek för hög skärmupplösning

en: Set this option to render icon-view with large thumbnail size, for example in case of 4K monitor is used.
    By default this option is turned off and the maximum thumbnail size is limited to 256x256 pixels. When this option is enabled, thumbnail size can be extended to 512x512 pixels.
    This option will store more data in thumbnail database and will use more system memory. digiKam needs to be restarted to take effect, and Rebuild Thumbnails option from Maintenance tool needs to be processed over whole collections.
sv: Ställ in alternativet för att återge ikonvyn med stora miniatyrbilder, exempelvis i fallet då en 4K-bildskärm används.
    Normalt är alternativet avstängt, och den maximala miniatyrbildstorleken är begränsad till 256 x 256 bildpunkter. När alternativet är aktiverat kan miniatyrbildernas storlek utökas till 512 x 512 bildpunkter.
    Alternativet lagrar mer information i miniatyrbildsdatabasen och använder mer systemminne. Digikam måste startas om för att det ska få effekt, och alternativet Skapa om miniatyrbilder i verktygsmenyn Underhåll måste utföras för hela samlingar.

[ctx: @title:tab]
en: Icons
sv: Ikoner

en: Tree View icon size:
sv: Trädvyernas ikonstorlek:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's sidebars.
sv: Ställ in alternativet för att ange storlek i bildpunkter för trädvyernas ikoner i Digikams sidorader.

en: People Tree View icon size:
sv: Ikonstorlek för personer i trädvyn:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's people sidebar.
sv: Ställ in alternativet för att ange storlek i bildpunkter för trädvyernas ikoner i Digikams sidorad.

en: Tree View font:
sv: Trädvyernas teckensnitt:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
sv: Ställ in teckensnittet som används för att visa text i alla trädvyer här.

en: Show a count of items in Tree Views
sv: Visa antal objekt i trädvyer

en: Set this option to display along the album name the number of icon-view items inside.
sv: Använd alternativet för att visa albumets namn tillsammans med antal ikonvyobjekt inne i det.

[ctx: @title:tab]
en: Tree-Views
sv: Trädvyer

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows embedded view if available (faster)
sv: Förhandsgranskning visar inbäddad visning om tillgänglig (snabbare)

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows the full image
sv: Förhandsgranskning visar hela bilden

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding:]
en: Raw images:
sv: Obehandlade bilder:

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
sv: Automatisk

[ctx: @item Embedded preview as RAW image preview source]
en: Embedded preview
sv: Inbäddad förhandsgranskning

[ctx: @item Original, half-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in half size
sv: Obehandlad data med halv storlek

[ctx: @item Original, full-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in full size (high quality)
sv: Obehandlad data med full storlek (hög kvalitet)

en: Preview image is converted to 8 bits for a faster viewing
sv: Förhandsgranskningsbilden har konverterats till 8 bitar för snabbare visning

en: Uncheck this if you do not want to convert a 16 bits preview image to 8 bits.
sv: Avmarkera det här om du inte vill konvertera en 16-bitars förhandsgranskningsbild till 8 bitar.

en: Preview image is always scaled to fit to window
sv: Förhandsgranskningsbild skalas alltid för att passa fönstret

en: Uncheck this if you do not want to scale small images to fit to window.
sv: Avmarkera om du inte vill skala små bilder så att de passar fönstret.

en: Show icons and text over preview
sv: Visa ikoner och text över förhandsgranskning

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
sv: Avmarkera det här om du inte vill se ikoner och text i förhandsgranskningen av bilder.

[ctx: @title:tab]
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
sv: Fullskärm

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
sv: Mime-typer

[ctx: @title:tab]
en: Categories
sv: Kategorier

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
sv: Alternativet ändrar storleken som miniatyrbilder skapas med. Digikam måste startas om för att alternativet ska få effekt. Dessutom måste du skapa om alla miniatyrbilder som redan lagrats genom att använda menyn <interface>Verktyg - Underhåll</interface>.

en: Manage categories to sort and re-arrange album tree-view.
sv: Hantera kategorier för att sortera och arrangera om albumens trädvyer.

en: Set here the new category
sv: Ange den nya kategorin här

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
sv: Här kan du lägga till eller ta bort typer av albumkategorier för att förbättra hur dina album sorteras av Digikam.

en: &Add...
sv: &Lägg till...

en: <p>Add new file types to show as album items.</p><p>digiKam attempts to support all of the image formats that digital cameras produce, while being able to handle a few other important video and audio formats.</p> <p>You can add to the already-appreciable list of formats that digiKam handles by adding the extension of the type you want to add. Multiple extensions need to be separated by a semicolon or space.</p><p><b><u>Note:</u> changes done in this view will perform a database rescan in the background.</b></p>
sv: <p>Lägg till nya filtyper att visa som albumobjekt.</p><p>Digikam försöker stödja alla bildformat som digitalkameror skapar, och dessutom hantera några andra viktiga video- och ljudformat.</p> <p>Du kan lägga till filändelsen för en typ som du vill stödja, för att utöka den redan omfattande lista med format som Digikam hanterar. Flera filändelser måste skiljas åt av semikolon eller mellanslag.</p><p><b><u>Observera:</u> Alla ändringar som görs i vyn utför en omsökning av databasen i bakgrunden.</b></p>

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
sv: Ytterligare filändelser för b&ildfiler (<a href='image'>Typer som för närvarande stöds</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
sv: <p>Här kan du lägga till extra filändelser för bildfiler (inklusive obehandlade filer) att visas i albumvyn. Skriv bara "xyz abc" för att stödja filer med filändelserna xyz och abc i albumvyn.</p><p>Du kan dessutom ta bort filformat som normalt stöds genom att inleda med ett minustecken innan filändelsen: "-gif" skulle t.ex. ta bort alla GIF-filer från albumvyn och alla förekomster av dem i databasen. De skulle inte tas bort, utan bara inte visas i Digikam.</p><p><b>Varning:</b> Att ta bort filer från databasen betyder att alla deras taggar och betyg går förlorade.</p>

en: Enter additional image file extensions.
sv: Ange ytterligare filändelser för bildfiler.

en: Additional &video file extensions (<a href='video'>Currently-supported types</a>):
sv: Ytterligare filändelser för &videofiler (<a href='video'>Typer som för närvarande stöds</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of video files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded video player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-avi" would remove all AVI files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
sv: <p>Här kan du lägga till extra filändelser för videofiler att visas i albumvyn. Skriv bara "xyz abc" för att stödja filer med filändelserna *.xyz och *.abc. Att klicka på filerna spelar dem i en inbäddad videospelare.</p><p>Du kan också ta bort filformat som normalt stöds genom att inleda med ett minustecken innan filändelsen: "-avi" skulle t.ex. ta bort alla AVI-filer från albumvyn och alla förekomster av dem i databasen. De skulle inte tas bort, utan bara inte visas i Digikam.</p><p><b>Varning:</b> Att ta bort filer från databasen betyder att alla deras taggar och betyg går förlorade.</p>

en: Enter additional video file extensions.
sv: Ange ytterligare filändelser för videofiler.

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
sv: Ytterligare filändelser för &ljudfiler (<a href='audio'>Typer som för närvarande stöds</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of audio files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded audio player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-ogg" would remove all OGG files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
sv: <p>Här kan du lägga till extra filändelser för ljudfiler att visas i albumvyn. Skriv bara "xyz abc" för att stödja filer med filändelserna *.xyz och *.abc. Att klicka på filerna spelar dem i en inbäddad ljudspelare.</p><p>Du kan också ta bort filformat som normalt stöds genom att inleda med ett minustecken innan filändelsen: "-ogg" skulle t.ex. ta bort alla OGG-filer från albumvyn och alla förekomster av dem i databasen. De skulle inte tas bort, utan bara inte visas i Digikam.</p><p><b>Varning:</b> Att ta bort filer från databasen betyder att alla deras taggar och betyg går förlorade.</p>

en: Enter additional audio file extensions.
sv: Ange ytterligare filändelser för ljudfiler.

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
sv: <p>Du har valt att ta bort följande bildformat från listan med format som stöds: <b>%1</b>.</p><p>De är mycket vanliga format. Om du har bilder i din samling med dessa format, kommer de att tas bort från databasen och all information om dem går förlorad, inklusive betyg och etiketter.</p><p>Är du säker på att du vill verkställa dina ändringar och förlora stöd för dessa format?</p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
sv: <p>Filer med följande filändelser kommer att kännas igen som bilder och inkluderas i databasen:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as video files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
sv: <p>Filer med följande filändelser kommer att kännas igen som videofiler och inkluderas i databasen:<br/> <code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br/> <code>%1</code></p>
sv: <p>Filer med följande filändelser kommer att kännas igen som ljudfiler och inkluderas i databasen:<br/> <code>%1</code></p>

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
sv: Misslyckades med att detektera kameran automatiskt. Försäkra dig om att den är riktigt ansluten och påslagen. Vill du försöka igen?

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
sv: Kamerainställning

note: i18n!
en: Mounted Camera
sv: Monterad kamera

en: Camera List
sv: Kameralista

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
sv: <p>Välj kameranamnet du vill använda här. Alla förvalda inställningar i högra rutan ställs automatiskt in.</p><p>Listan har skapats från gphoto2-biblioteket installerat på datorn.</p>

en: Camera Title
sv: Kamerabeteckning

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
sv: <p>Ange namnet här som används i Digikams gränssnitt för att identifiera kameran.</p>

en: Camera Port Type
sv: Typ av kameraport

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
sv: <p>Välj det här alternativet om kameran är ansluten till datorn med en USB-kabel.</p>

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
sv: Seriell

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
sv: <p>Välj det här alternativet om kameran är ansluten till datorn med en seriekabel.</p>

en: Network
sv: Nätverk

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer network.</p>
sv: <p>Välj det här alternativet om kameran är ansluten till ditt datornätverk.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
sv: <p>Välj serieport att använda på datorn här. Alternativet krävs bara om du använder en seriell kamera.</p>

en: <p>Enter here the network address of your camera.</p>
sv: <p>Ange kamerans nätverksadress här.</p>

en: Camera Mount Path
sv: Monteringspunkt för kamera

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
sv: Observera: bara för kameror med USB- eller IEEE-lagringsenhet.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
sv: <p>Ange monteringssökväg att använda på datorn. Alternativet krävs bara om du använder en kamera med <b>USB-lagringsenhet</b>.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br/>(which looks like a removable drive when mounted<br/>on your desktop), please use<br/><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
sv: <p>För att ange en kamera med <b>USB-lagringsenhet</b><br/>(som visas som en portabel disk på skrivbordet när den är monterad),<br/>använd <a href="umscamera">%1</a> i kameralistan.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
sv: <p>För att ange en <b>generell PTP USB-enhet</b><br/>(som använder bildöverföringsprotokollet PTP),<br/>använd <a href="ptpcamera">%1</a> i kameralistan.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP/IP Network Device</b><br/>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br/>use <a href="ptpipcamera">%1</a> from the camera list.</p>
sv: <p>För att ange en <b>generell PTP/IP nätverksenhet</b><br/>(som använder bildöverföringsprotokollet PTP),<br/>använd <a href="ptpipcamera">%1</a> i kameralistan.</p>

en: <p>A complete list of camera settings to use is<br/>available at <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>this URL</a>.</p>
sv: <p>En fullständig lista med kamerainställningar att använda är<br/>tillgänglig på <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>denna webbadress</a>.</p>

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
sv: Redigera importfilter

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
sv: Namn:

en: Mime filter:
sv: Mime-filter:

en: Select Type Mime...
sv: Välj Mime-typ...

en: File name filter:
sv: Filnamnsfilter:

en: Path filter:
sv: Sökvägsfilter:

en: Show only new files
sv: Visa bara nya filer

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
sv: Välj Mime-typer som filtret ska använda.

en: Select Mime Types
sv: Välj Mime-typer

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
sv: Här kan du se listan över digitalkameror som används av Digikam via Gphoto-gränssnittet.

[ctx: @title: camera title]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @title: camera model]
en: Model
sv: Modell

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
sv: Sökväg

en: &Edit...
sv: &Redigera...

en: Auto-&Detect
sv: Automatisk &identifiering

en: Visit Gphoto project website
sv: Besök Gphoto-projektets hemsida

en: Devices
sv: Enheter

en: Use file metadata (makes connection slower)
sv: Använd filens metadata (gör anslutningen långsammare)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
sv: Aktivera inläsning av miniatyrbilder med hög kvalitet (långsammare inläsning)

en: Use a default target album to download from camera
sv: Använd ett standardalbum för att ladda ner från kamera

en: If target file exists when downloaded from camera
sv: Om resultatfilen finns när den laddas ner från kameran

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
sv: Här finns filter som kan användas för att filtrera filer i importdialogrutan.

en: Use a space as a separator to specify multiple file names to ignore.
sv: Använd ett mellanslag som skiljetecken för att ange flera filnamn att ignorera.

en: Use a space as a separator to specify multiple file extensions to ignore.
sv: Använd ett mellanslag som skiljetecken för att ange flera filändelser att ignorera.

en: Always ignore
sv: Ignorera alltid

en: Ignored file names:
sv: Ignorera filnamn:

en: Ignored file extensions:
sv: Ignorera filändelser:

en: Import Filters
sv: Importfilter

en: Icon-View Options
sv: Ikonvyinställningar

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
sv: Visa bildformat

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa Digikams taggar under miniatyrbilden.

en: Show item &rating
sv: Visa objektens &betyg

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
sv: Aktivera alternativet för att visa objektens betyg under miniatyrbilden.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
sv: Aktivera alternativet för att visa överlagrade knappar på miniatyrbilden för rotation av bilden.

en: Show embedded preview
sv: Visa inbäddad förhandsgranskning

en: Start image editor
sv: Starta bildeditorn

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
sv: Ställ in teckensnittet som används för att visa text i ikonvyer här.

en: Preview Options
sv: Granskningsalternativ

en: Embedded preview loads full-sized images
sv: Inbäddad förhandsgranskning läser in bilder med full storlek

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
sv: <p>Markera alternativet för att läsa in bilder med hela storleken i förhandsgranskningsrutan istället för en reducerad storlek. Eftersom alternativet gör att det tar längre tid att läsa bilder, använd det bara om du har en snabb dator.</p><p><b>Observera:</b> för obehandlade bilder används en version av obehandlad data med halv storlek istället för inbäddad förhandsgranskning med JPEG.</p>

en: Preview each item while downloading it
sv: Förhandsgranska varje objekt medan det laddas ner

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
sv: <p>Aktivera alternativet för att förhandsgranska varje objekt vid nerladdning.</p>

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
sv: Importfönster

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
sv: Något standardalbum har inte valts för att behandla nerladdningar från kameraenheter. Välj ett.

en: Device detection under progress, please wait...
sv: Detektering av enhet pågår, vänta ...

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
sv: Misslyckades med automatiskt detektering av kamera.
    Kontrollera att kameran är påslagen och försök igen, eller försök ställa in den för hand.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
sv: Kameran '%1' (%2) finns redan i listan.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
sv: Hittade kameran '%1' (%2) och lade till den i listan.

en: Untitled
sv: Namnlös

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
sv: För att kunna aktivera funktionen kommer förhandsgranskningen med full storlek att inaktiveras.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
sv: Om  förhandsgranskningen med full storlek är aktiverad påverkar den hastigheten som varje objekt förhandsgranskas med vid nerladdning.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
sv: <p>Nedan är platserna för alla rotalbum som används för att lagra dina bilder. Skrivåtkomst är nödvändig för att kunna redigera bilder i dessa album.</p><p>Observera: Flyttbara media (som USB-minnen eller dvd:er) och delade filsystem (som NFS, eller Samba-monterade med cifs eller smbfs) stöds.</p><p>Viktigt: Du måste montera den delade katalogen direkt på systemet innan en samling på en annan dator ställs in.</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
sv: <p>Nedan är platserna för alla rotalbum som används för att lagra dina bilder. Skrivåtkomst är nödvändig för att kunna redigera bilder i dessa album.</p><p></p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
sv: Övervaka album för externa ändringar (kräver omstart)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using MacOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
sv: <b>Observera: Albumövervakning använder systemresurser och kan göra DIgikam långsammare. Om du använder MacOS och nätverkssamlingar, ska inte albumövervakning aktiveras.</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
sv: Rotalbumkataloger

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
sv: <p>Ange namnen på kataloger som ska ignoreras i fotosamlingarna. Namnen är skiftlägeskänsliga och ska åtskiljas med semikolon.</p><p>Det är exempelvis användbart när foton lagras på en Synology NAS (nätverkslagring). Systemet skapar underkatalogen @eaDir i varje katalog för att lagra miniatyrbilder. För att undvika att Digikam infogar originalfotot och dess motsvarande miniatyrbild två gånger, ignoreras @eaDir normalt.</p><p>För att inkludera kataloger som normalt ignoreras igen, inled dem med ett minustecken, t.ex. -@eaDir.</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
sv: Ytterligare kataloger att ignorera (<a href='image'>Kataloger som för närvarande ignoreras</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
sv: Ange kataloger som du vill undanta från att läggas till i samlingarna.

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
sv: Ignorerade kataloger

en: <p>Directories starting with a dot are ignored by default.<br/> <code>%1</code></p>
sv: <p>Kataloger som börjar med en punkt ignoreras normalt.<br/> <code>%1</code></p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Append a path to the collection.
sv: Lägg till en sökväg i samlingen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Updates the path of the collection.
sv: Uppdaterar samlingens sökväg.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the collection from digiKam.
sv: Ta bort samlingen från Digikam.

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
sv: Det var inte möjligt att lägga till en samling för följande sökvägar:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
sv: Välj katalogen som innehåller samlingen

[ctx: @title:window]
en: Problem Appending Collection
sv: Problem vid tillägg av samling

en: A collection with the path "%1" already exists.
sv: En samling med sökvägen "%1" finns redan.

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
sv: Tag bort sökväg från samlingen?

en: Do you want to remove the appended path "%1" from the collection "%2"?
sv: Vill du ta bort den tillagda sökvägen "%1" från samlingen "%2"?

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
sv: Ta bort samling?

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
sv: Vill du ta bort samlingen "%1" från samlingslistan?

en: Local Collections
sv: Lokala samlingar

en: Collections on Removable Media
sv: Samlingar på flyttbara media

en: Collections on Network Shares
sv: Samlingar på delade nätverkskataloger

en: Add Collection
sv: Lägg till samling

en: Col. %1
sv: Sam. %1

en: This collection is currently not available.
sv: Samlingen är för närvarande inte tillgänglig.

en: No problems found, enjoy this collection.
sv: Inga problem hittades, njut av den här samlingen.

en: This collection is hidden.
sv: Samlingen är dold.

en: Append network path
sv: Lägg till nätverkssökväg sist

en: Update collection
sv: Uppdatera samling

en: Remove collection
sv: Ta bort samling

[ctx: #title: collection name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
sv: Sökväg

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
sv: Du har tidigare lagt till en samling som redan innehåller sökvägen "%1".

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
sv: Problem vid tillägg av samling

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
sv: Lägger till samling

en: Your new collection will be created with this name:
sv: Den nya samlingen kommer att skapas med detta namn:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
sv: Välj kategori

en: Your collection will use this category:
sv: Samlingen kommer att använda följande kategori:

[ctx: @title:window]
en: Download Required Files
sv: Laddar ner nödvändiga filer

en: All files were downloaded successfully.
sv: Alla filer laddades ner med lyckat resultat.

[ctx: @title:window]
en: Download Error
sv: Nerladdningsfel

en: An error occurred during the download.
    
    File: %1
    
    %2
    
    You can try again or continue the download at the next start.
sv: Ett fel uppstod under nerladdningen.
    
    Fil: %1
    
    %2
    
    Du kan försöka igen eller fortsätta nerladdningen efter nästa start.

[ctx: @action:button]
en: Try Again
sv: Försök igen

en: Checksum is incorrect.
sv: Checksumman är felaktig.

en: File write error.
sv: Filskrivfel.

en: File open error.
sv: Filöppningsfel.

en: File on the server is too large.
sv: Filen på servern är för stor.

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
sv: Editorfönster

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
sv: Versionshantering

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Interface Options
sv: Gränssnittsinställningar

en: &Use theme background color
sv: An&vänd bakgrundsfärg från tema

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
sv: Aktivera alternativet för att använda bakgrundsfärgen från temat i bildredigeringsområdet.

en: &Background color:
sv: &Bakgrundsfärg:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
sv: Anpassa bakgrundsfärg att använda för bildredigeringsområdet.

en: Exposure Indicators
sv: Indikering av exponering

en: &Under-exposure color:
sv: Färg för &underexponering:

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
sv: Anpassa färgen som används i bildeditorn för att identifiera underexponerade bildpunkter.

en: Under-exposure percents:
sv: Procentvärden för underexponering:

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
sv: Justera procentvärden längst ner i bildhistogrammet, som kommer att användas för att kontrollera underexponerade bildpunkter.

en: &Over-exposure color:
sv: Färg för ö&verexponering:

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
sv: Anpassa färgen som används i bildeditorn för att identifiera överexponerade bildpunkter.

en: Over-exposure percents:
sv: Procentvärden för underexponering:

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
sv: Justera procentvärden längst upp i bildhistogrammet, som kommer att användas för att kontrollera överexponerade bildpunkter.

en: Indicate exposure as pure color
sv: Ange exponering som ren färg

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
sv: Om alternativet är aktiverat, indikeras bara över- och underexponering när helvit och helsvart färg matchar, eftersom alla färgkomponenter matchar villkoret samtidigt. Annars visas indikeringar när en av färgkomponenterna matchar villkoret.

en: Example:
sv: Exempel:

en: Tool Options
sv: Verktygsalternativ

en: &Restore the settings of the Image Editor tools
sv: Åte&rställ inställningarna för bildeditorverktygen

en: Enable this option to restore the settings of the Image Editor tools from the last session. Otherwise, the default settings will be used.
sv: Aktivera alternativet för att återställa inställningarna för bildeditorverktygen från förra sessionen. Annars används standardinställningarna.

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
sv: Visa inställningsdialogruta när bildfiler sparas

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
sv: <ul><li>Markerad: En dialogruta där inställningar kan ändras när bildfiler sparas</li><li>Avmarkerad: Standardinställningar används när bildfiler sparas</li></ul>

[ctx: @info]
en: A raw image file contains minimally processed data from the image sensor of a digital camera.
    Opening a raw file requires extensive data interpretation and processing.
sv: En obehandlad bildfil innehåller minimalt behandlad data från digitalkamerans bildsensor.
    Att öppna en obehandlad fil kräver omfattande tolkning av data och databehandling.

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
sv: Öppna obehandlade bilder i bildeditorn

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
sv: Snabbt och enkelt, som 8-bitars bild

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
sv: Med standardinställningarna, 16 bitar

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
sv: Visa alltid importverktyget för obehandlade bilder för att anpassa inställningar

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
sv:  (förval)

[ctx: @info:tooltip]
en: About this Raw Import tool...
sv: Om det här verktyget för obehandlad import...

[ctx: @title:tab]
en: RAW Behavior
sv: Beteende för obehandlade filer

[ctx: @title:tab]
en: RAW Default Settings
sv: Standardinställningar för obehandlade filer

[ctx: @title]
en: Enable Non-Destructive Editing and Versioning
sv: Aktivera icke-destruktiv redigering och versionshantering

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
sv: Aktivera stöd för icke-destruktiv redigering och bildversionshantering

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
sv: <para><interface>Icke-destruktiv redigering och versionshantering</interface> låter dig skapa olika versioner av en bild, medan ursprungsbilden alltid bevaras.</para> <para>Alla steg i redigeringshistoriken sparas och kan senare kommas åt.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
sv: Hämta information om icke-destruktiv redigering och filversionshantering

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
sv: Arbetsytans filformat

[ctx: @label]
en: Save files as
sv: Spara filer som

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Default File Format for Saving Versionned Images</title><para>Select the file format in which edited images are saved automatically. Format-specific options, like compression settings, can be configured on the <interface>Format Options</interface> tab.</para>
sv: <title>Standardfilformat för sparade versionshanterade bilder</title><para>Välj filformatet redigerade bilder automatiskt ska sparas med. Formatspecifika alternativ, som komprimeringsinställningar, kan ställas in under fliken <interface>Formatalternativ</interface>.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
sv: Hämta information om tillgängliga filformat

[ctx: @label]
en: When closing the editor
sv: När editorn stängs

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
sv: Fråga alltid för att spara ändringar

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
sv: Spara ändringar automatiskt

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>First and foremost, the <emphasis>original image will never be overwritten.</emphasis> Instead, when an image is edited, a new file is created: The <interface>current version</interface>.</para> <para>You can also create multiple <interface>versions</interface> deriving from the same <interface>original image</interface>.</para> <para>In addition to these files representing a current version, digiKam can take and keep additional, <interface>intermediate snapshots</interface> during the editing process. This can be useful if you want to preserve the intermediate steps for later access, for example if some editing steps cannot be automatically reproduced.</para>
sv: <para>Först och främst <emphasis>kommer originalbilden aldrig att skrivas över</emphasis>. Istället kommer en ny fil skapas när en bild redigeras: <interface>aktuell version</interface>.</para> <para>Du kan också skapa flera <interface>versioner</interface> utifrån samma <interface> originalbild</interface>.</para> <para>Förutom dessa filer som representerar en aktuell version kan digiKam ta och lagra ytterligare <interface> mellanavbildningar</interface> vid redigeringsprocessen. Det kan vara praktist om du vill bevara arbetssteg för senare åtkomst, till exempel om några redigeringssteg inte kan upprepas automatiskt.</para>

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
sv: Spara en avbild av en redigerad bild

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
sv: Hämta en förklaring av dessa alternativ

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
sv: Efter konvertering från en obehandlad bild

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
sv: Efter varje redigeringssession

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
sv: Efter varje steg som inte är fullständigt reproducerbart

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If an image has been edited, only the <interface>current versions</interface> will be shown in the main thumbnail view. From the <interface>right sidebar</interface>, you always have access to all hidden files.</para> <para>With the options here, you can choose to show certain files permanently.</para> <para>If you activate non-destructive editing and image versioning for the first time, it will only be work for newly saved images.</para>
sv: <para>Om en bild har redigerats kommer bara de <interface>aktuella versionerna</interface> visas i huvudvyn med miniatyrbilder. Från den <interface>högra sidoraden</interface> har du alltid tillgång till alla dolda filer.</para> <para>Med alternativen här kan du välja att visa vissa filer permanent.</para> <para>Om du aktiverar icke-destruktiv redigering och bildversionshantering för första gången, fungerar den bara för nysparade bilder.</para>

[ctx: @label]
en: In main view
sv: I huvudfönstret

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
sv: Visa alltid originalbilder

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
sv: Visa alltid mellanliggande bilder

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: It's the most commonly used file format, but it employs lossy compression, which means that with each saving operation some image information will be irreversibly lost. JPEG offers a good compression rate, resulting in smaller files. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: A widely used format employing lossless compression. The files, though, will be larger because PNG does not achieve very good compression rates.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: A commonly used format, usually uncompressed or with modest lossless compression. Resulting files will be large, but without quality loss due to compression. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: This is a technically superior file format offering good compression rates with either lossy or lossless compression. But it is not yet widely used and supported, so your friends may not directly be able to open these files, and you may not be able to directly publish them on the web. </item>
sv: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: JPEG är det vanligast förekommande filformatet, men det använder destruktiv komprimering, vilket innebär att varje gång man sparar går en del bildinformation oåterkalleligt förlorad. JPEG ger god komprimering, vilket leder till mindre filer. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: Ett vida använt format som har förlustfri komprimering. Filerna blir då större eftersom PNG inte uppnår särskilt bra komprimeringsgrad.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: Ett vanligt format, oftast okomprimerat eller med blygsam förlustfri komprimering. Resulterande filer blir stora, men utan kvalitetsförluster på grund av komprimering. </item><item> <emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: Ett tekniskt sett överlägset filformat med god komprimering med både destruktiv och förlustfri komprimering. Men det används och stöds inte av många än, så dina vänner kanske inte kan öppna filerna direkt, och du kanske inte kan publicera dem direkt på webben. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: It's similar to PGF. Loading or saving is slower, the compression rate is better, and the format more widely supported, though still not comparable to the tradition formats JPEG, PNG or TIFF. </item>
sv: <item><emphasis strong='true'>JPEG 2000</emphasis>: Det liknar PGF. Att läsa in och spara går långsammare, komprimeringsgraden är bättre, och formatet har bättre stöd, men är fortfarande inte i nivå med de traditionella filformaten JPEG, PNG eller TIFF. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format is a container format for storing individual images. A HEIF image using HEVC codec (H.265) requires less storage space than the equivalent quality JPEG. </item>
sv: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format är ett behållarformat för att lagra individuella bilder. En HEIF-bild som använder kodaren HEVC (H.265) kräver mindre lagringsutrymme än en JPEG-bild med motsvarande kvalitet. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: It's a royalty-free raster-graphics file format that supports lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement. </item>
sv: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: Det är ett rastrerat grafikfilformat utan avgift som både stöder destruktiv och förlustfri datakomprimering. Det är konstruerat för att överträffa befintliga rastrerade format och därmed bli deras allmänna ersättning. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: It's an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. Files are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression</item>
sv: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: Det är ett bildfilformat som Google har utvecklat som en ersättning av filformaten JPEG, PNG och GIF. Filer är mindre vid samma kvalitet, eller av högre kvalitet vid samma storlek. Det stöder både destruktiv och förlustfri komprimering.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format is a specification for storing images in the ISOBMFF container (as HEIF) compressed with AOMedia Video 1 (AV1) codec, an open and royalty-free encoding format. </item>
sv: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format är en specifikation för att lagra bilder i ISOBMFF-behållaren (som HEIF) komprimerade med kodaren AOMedia Video 1 (AV1), ett öppet och kostnadsfritt kodningsformat. </item>

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
sv: Spara avancerad metadataprofil

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
sv: Läs in avancerad metadataprofil

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: @info]
en: This option will reset configuration to default
    All your changes will be lost.
     Do you want to continue?
sv: Alternativet återställer inställningar till förvalda värden
    Alla ändringar kommer att gå förlorade.
    Vill du fortsätta?

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br/><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
sv: Den avancerade inställningsmenyn gör det möjligt att hantera metadata-namnrymder använda av Digikam för att lagra och hämta taggar, betyger och kommentarer.<br/><b>Observera:</b>Ordningen är viktig vid läsning av metadata.

en: Read Options
sv: Läsalternativ

en: Write Options
sv: Skrivalternativ

en: Unify read and write
sv: Förena läs och skriv

en: Read all metadata for tags
sv: Läs all metadata för etiketter

en: Add
sv: Lägg till

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Revert Changes
sv: Återställ ändringar

en: Save Profile
sv: Spara profil

en: Load Profile
sv: Läs in profil

en: Reset to Default
sv: Återställ till förval

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
sv: Ny XMP-namnrymd

[ctx: @title:window]
en: Edit XMP Namespace
sv: Redigera XMP-namnrymd

en: Add metadata namespace
sv: Lägg till metadata-namnrymd

en: Metadata Subspace
sv: Metadata-delrymd

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
sv: Namn:

en: <p>To create new namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Separator parameter, used by tag paths <br/>Ex.: "City/Paris" or "City|Paris"</li><li>Specify if only keyword or the whole path must be written.</li></ul></p>
sv: <p>För att skapa nya namnrymder måste följande parametrar anges:</p><p><ul><li>Namnrymdens namn med punkter.<br/>T. ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Skiljetecken, använd i etikettsökvägar <br/>T.ex.: "City/Paris" eller "City|Paris"</li><li>Ange om bara nyckelord eller hela sökvägen måste skrivas.</li></ul></p>

en: <p>To create new rating namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Rating mappings, if namespace need other values than 0-5 <br/>Ex.: Microsoft uses 0 1 25 50 75 99</li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
sv: <p>För att skapa nya betygsnamnrymder måste följande parametrar anges:</p><p><ul><li>Namnrymdens namn med punkter.<br/>T. ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Betygsavbildningar, om namnrymden behöver andra värden än 0-5 <br/>T. ex.: Microsoft använder 0 1 25 50 75 99</li><li>Välj riktiga värden på namnrymdsalternativ i listan.</li></ul></p>

en: <p>To create new comment namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br/>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
sv: <p>För att skapa nya kommentarnamnrymder måste följande parametrar anges:</p><p><ul><li>Namnrymdens namn med punkter.<br/>T. ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Välj riktiga värden på namnrymdsalternativ i listan.</li></ul></p>

en: Special Options
sv: Specialalternativ

en: Alternative name
sv: Alternativt namn

en: Alternative special options
sv: Alternativa specialalternativ

en: Separator:
sv: Skiljetecken:

en: Set Tags Path:
sv: Ställ in etikettsökväg:

en: Rating Mapping:
sv: Betygsavbildning:

en: This is a default namespace. Default namespaces can only be disabled
sv: Det här är en standardnamnrymd. Standardnamnrymder kan bara inaktiveras.

en: The namespace name is required
sv: Namnrymdens namn krävs

en: EXIF namespace name must start with "Exif".
sv: EXIF-namnrymdens namn måste börja med "Exif".

en: EXIF alternative namespace name must start with "Exif".
sv: Alternativa EXIF-namnrymdens namn måste börja med "Exif".

en: IPTC namespace name must start with "Iptc".
sv: IPTC-namnrymdens namn måste börja med "Iptc".

en: IPTC alternative namespace name must start with "Iptc".
sv: Alternativa IPTC-namnrymdens namn måste börja med "Iptc".

en: XMP namespace name must start with "Xmp".
sv: XMP-namnrymdens namn måste börja med "Xmp".

en: XMP alternative namespace name must start with "Xmp".
sv: Alternativa XMP-namnrymdens namn måste börja med "Xmp".

en: Tag Path separator is required
sv: Skiljetecken för etikettsökväg krävs

en: Only one character is now supported as tag path separator
sv: Bara ett tecken stöds för närvarande som skiljetecken för etikettsökväg

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: @info]
en: You should only activate this option if you are exchanging image metadata with programs that use the sidecar format BASENAME.xmp. If you have images with the same base name (e.g. Image.CR2 and Image.JPG) then the sidecar can no longer be uniquely assigned and will be used for both images, which can lead to metadata problems.
sv: Du bör bara aktivera alternativet om du utbyter bildmetadata med program som använder det associerade filformatet BASNAMN.xmp. Om du har bilder med samma basnamn (t.ex. bild.CR2 och bild.JPG) kan inte den associerade filen längre tilldelas unikt och används för båda bilderna, vilket kan leda till metadataproblem.

[ctx: @info]
en: Switching off exif auto rotation will most probably show your images in a wrong orientation, so only change this option if you explicitly require this.
sv: Att stänga av automatisk rotation med EXIF visar troligtvis bilderna med fel orientering, så ändra bara alternativet om du verkligen kräver det.

[ctx: @info]
en: Do you really want to enable metadata writing to RAW files? digiKam delegates this task to the ExifTool backend.
    With different RAW formats, problems are known which can lead to the corrupt of RAW files.
    If you decide to do so, make a backup of your RAW files. We strongly recommend not to enable this option.
sv: Vill du verkligen aktivera skrivning av metadata till obehandlade filer? Digikam delegerar uppgiften till gränssnittet ExifTool.
    Med olika format på obehandlade filer, finns kända problem som kan leda till att obehandlade filer skadas.
    Om du väljer att göra det, gör en säkerhetskopia av dina obehandlade filer. Vi rekommenderar starkt att inte aktivera alternativet.

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
sv: Ja, jag förstår

[ctx: @info]
en: You would rather disable writing metadata to RAW files?
sv: Vill du hellre inaktivera skrivning av metadata till obehandlade filer?

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
sv: Baloo skrivbordssökning

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
sv: Lagra metadata från Digikam i Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option to push rating, comments and tags from digiKam into the Baloo storage
sv: Aktivera alternativet för att skicka bildbetyg, kommentarer och etiketter från Digikam till Baloos lagring.

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
sv: Läs metadata från Baloo

[ctx: @info]
en: Turn on this option if you want to apply changes to rating, comments and tags made in Baloo to digiKam's metadata storage. Please note that image metadata will not be edited automatically.
sv: Aktivera alternativet om du vill verkställa ändringar av bildbetyg, kommentarer och etiketter gjorda i Baloo, i Digikams metadata. Observera att bildernas metadata inte redigeras automatiskt.

[ctx: @info]
en: provides the basis to handle all kinds of metadata on the KDE desktop in a generic fashion. It allows you to tag, rate and comment your files in KDE applications like Dolphin. Please set here if you want to synchronize the metadata stored by digiKam desktop-wide with the Baloo Desktop Search.
sv: tillhandahåller grunden för att hantera alla sorters metadata för KDE:s skrivbord på ett generellt sätt. Det låter dig etikettera, betygsätta och kommentera filer i KDE-program som Dolphin. Ange här om du vill synkronisera metadata lagrad av Digikam för hela skrivbordet via Baloo skrivbordssökning.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
sv: <para>Förutom innehållet i bildpunkterna, har bildfiler oftast en mängd olika metadata. Många av parametrarna som används i Digikam för att hantera filer, som betyg eller kommentarer, kan skrivas i filernas metadata.</para><para>Att lagra metadata gör det möjligt att bevara informationen när filer flyttas eller skickas till andra system.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
sv: Skriv information i metadata

[ctx: @option:check]
en: Image tags
sv: Bildetiketter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item tags in the XMP and IPTC tags.
sv: Aktivera alternativet för att lagra bildernas etiketter som XMP- och IPTC-taggar.

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
sv: Rubriker och titel

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store item caption and title in the JFIF Comment section, the Exif tag, the XMP tag, and the IPTC tag.
sv: Aktivera alternativet för att lagra bildrubrik och titel i en JFIF-kommentarsektion, Exif-taggen, XMP-taggen och IPTC-taggen.

[ctx: @option:check]
en: Rating
sv: Betyg

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item rating in the Exif tag and the XMP tags.
sv: Aktivera alternativet för att lagra bildbetyg i Exif-taggen och XMP-taggar.

[ctx: @option:check]
en: Pick label
sv: Urvalsbeteckning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item pick label in the XMP tags.
sv: Aktivera alternativet för att lagra objektets urvalsbeteckningar i XMP-taggarna.

[ctx: @option:check]
en: Color label
sv: Färgbeteckning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item color label in the XMP tags.
sv: Aktivera alternativet för att lagra bildens färgbeteckning i XMP-taggarna.

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
sv: Tidstämplar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item date and time in the EXIF, XMP, and IPTC tags.
sv: Aktivera alternativet för att lagra bildernas datum och tid i EXIF-, XMP- och IPTC-taggar.

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
sv: Metadatamallar (copyright, etc.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
sv: Aktivera alternativet för att lagra metadatamallar i XMP- och IPTC-taggar. Du kan ställa in mallvärden på inställningssidan Mall.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
sv: Ansiktstaggar (inklusive ansiktsområden)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
sv: Aktivera alternativet för att lagra ansiktstaggar med ansiktsrektanglar i XMP-taggarna.

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
sv: Geografisk lokaliseringsinformation (GPS)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store Geolocation information in the Exif tag and the XMP tags.
sv: Aktivera alternativet för att lagra geografisk lokaliseringsinformation i Exif-taggen och XMP-taggarna.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
sv: Läsa och skriva metadata

[ctx: @option:check]
en: Delegate to ExifTool backend all operations to write metadata to files
sv: Delegera alla åtgärder för att skriva metadata i filer till gränssnittet ExifTool

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata to files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
sv: Sätt på alternativet för att skriva metadata till filer med gränssnittet ExifTool istället för Exiv2. Det gör synkroniseringen av filernas metadata med databasen något långsammare.

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
sv: Skriv metadata till DNG-filer

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
sv: Aktivera alternativet för att skriva metadata i DNG-filer.

[ctx: @option:check]
en: If possible write metadata to RAW files
sv: Skriv metadata till obehandlade filer om möjligt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into RAW files. This feature is delegate to ExifTool backend and is disabled by default.
sv: Aktivera alternativet för att skriva metadata i obehandlade filer. Funktionen är delegerad till gränssnittet ExifTool och är normalt inaktiverad.

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
sv: Använd synkronisering i bakgrunden

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
sv: Istället för att synkronisera metadata, schemalägg det bara för synkronisering. Synkronisering kan utföras senare genom att verkställa väntande, eller när Digikam avslutas.

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
sv: &Uppdatera filens tidstämpel när filer ändras

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
sv: Stäng av alternativet för att inte uppdatera filernas tidsstämplar när filer ändras som när metadata eller bilddata uppdateras. Observera: Att inaktivera alternativet kan leda till vissa felaktigheter med program som använder filernas tidsstämplar för att automatiskt detektera filändringar.

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
sv: O&msök filen när filer ändras

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turning this option on, will force digiKam to rescan files that has been modified outside digiKam. If a file has changed it is file size or if the last modified timestamp has changed, a rescan of that file will be performed when digiKam starts.
sv: Aktiveras alternativet tvingas Digikam att omsöka filer som har ändrats utanför Digikam. Om filstorleken eller tidsstämpeln för senaste ändring har ändrats för en fil, sker en omsökning av den filen när Digikam startas.

[ctx: @label]
en: Note: see %1 of ExifTool backend.
sv: Observera: se %1 i ExifTool-gränssnittet.

[ctx: @label]
en: write limitations
sv: skrivbegränsningar

[ctx: @label]
en: Note: these options depends of %1 availability. Check in the ExifTool tab for details.
sv: Observera: alternativen beror på tillgängligheten av %1. Titta på detaljerad information under fliken ExifTool.

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
sv: ExifTool-gränssnitt

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
sv: Välj metadatafält att visa när egna filter används

[ctx: @title:tab]
en: Views
sv: Vyer

[ctx: @label]
en: When rotating a file
sv: När en fil roteras

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
sv: Rotera genom att bara ange en flagga

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
sv: Rotera genom att ändra innehåll om möjligt

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
sv: Tillåt också destruktiv rotation om nödvändigt

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
sv: Skriv flagga till metadata om möjligt

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
sv: Rotera bara filer genom att ändra en flagga, utan att röra bildpunktsdata

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you always want to set only a flag. This is less obtrusive, but requires support if the file is accessed with another software. Ensure to allow setting the flag in the metadata if you want to share your files outside digiKam.</para>
sv: <para>En fil kan roteras på två sätt:<nl/> Innehållet kan ändras, genom att ordna om de enskilda bildpunkterna i bilddata.<nl/> Annars kan en flagga anges, som talar om att filen ska roteras innan den visas.</para><para>Välj det här alternativet om du alltid bara vill att en flagga ska användas. Det påverkar mindre, men kräver stöd om filen används av annan programvara. Försäkra dig om att det är tillåtet att spara flaggan i metadata, om du vill dela filer utanför Digikam.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
sv: Om möjligt, rotera filer genom att ändra bildpunktsdata

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you want the file to be rotated by changing the content. This is a lossless operation for JPEG files. For other formats it is a lossy operation, which you need to enable explicitly. It is not support for RAW and other read-only formats, which will be rotated by flag only.</para>
sv: <para>En fil kan roteras på två sätt:<nl/> Innehållet kan ändras, genom att ordna om de enskilda bildpunkterna i bilddata.<nl/> Annars kan en flagga anges, som talar om att filen ska roteras innan den visas.</para><para>Välj det här alternativet om du vill att filen ska roteras genom att ändra innehållet. Det är en förlustfri åtgärd för JPEG-filer. För andra format är det en destruktiv åtgärd, som du explicit måste tillåta. Det stöds inte för obehandlat format och andra skrivskyddade format, som bara går att rotera med en flagga.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
sv: Rotera filer genom att ändra bildpunktsdata, även om åtgärden medför kvalitetsförlust

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
sv: För vissa filformat som använder destruktiv komprimering, kommer data att gå förlorad varje gång innehållet roteras. Markera alternativet för att tillåta destruktiv rotation. Om det inte är aktiverat, kommer filerna att roteras med en flagga.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
sv: När en fil roteras genom att ange en flagga, ändras också flaggan i filens metadata

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
sv: Filens metadata innehåller oftast en flagga som beskriver att filen ska visas roterad. Aktivera alternativet för att tillåta att fältet redigeras.

[ctx: @option]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
sv: Visa bilder och miniatyrbilder &roterade enligt orienteringstagg.

[ctx: @option]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
sv: Ställ in orienteringstagg till normal efter rotera och vänd.

[ctx: @info]
en: Note: These settings affect the album view and not the image editor. The image editor always changes the image data during the rotation.
sv: Observera: Inställningarna påverkar albumvisningen inte bildeditorn. Bildeditorn ändrar alltid bilddata vid rotation.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
sv: Läsning och skrivning av associerade filer

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
sv: Läs från associerade filer

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
sv: Aktivera alternativet för att läsa XMP-metadata från associerade filer när metadata läses in.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
sv: Skriv till associerade filer

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
sv: Aktivera alternativet för att spara metadata i associerade XMP-filer, enligt specifikation.

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
sv: Skriv till associerad XMP-fil endast för skrivskyddad bild

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
sv: Skriv bara till associerad XMP-fil

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
sv: Skriv till objekt och associerad XMP-fil

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
sv: Ange exakt metod för att skriva till associerade XMP-filer

[ctx: @option:check]
en: Sidecar file names are compatible with commercial programs
sv: Associerade filnamn är kompatibla med kommersiella program

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to create the XMP sidecar files with a compatible file name (BASENAME.xmp) used by many commercial programs. For Darktable do not enable this option.
sv: Sätt på alternativet för att skapa XMP associerade filer med ett kompatibelt filnamn (BASNAMN.xmp) som används av många kommersiella program. Aktivera inte alternativet för Darktable.

[ctx: @info]
en: Add file types to be recognised as sidecars.
    digiKam (optionally) writes metadata to *.xmp sidecar files. Other programs might use different types, which can be specified below. digiKam will neither display these nor read from or write to them. But whenever a matching album item (e.g. "image.dng" for "image.dng.pp3") is renamed, moved, copied or deleted, the same operation will be done on these sidecar files.
    Multiple extensions must be separated by a semicolon or a space.
sv: Lägg till filtyper som ska kännas igen som associerade filer.
    Digikam kan (valfritt) skriva metadata till *.xmp associerade
    filer. Andra program kanske använder andra typer, vilket
    kan anges nedan. Digikam varken visar dem, läser från
    dem eller skriver till dem, men så fort ett matchande
    albumobjekt (t.ex. "bild.dng" för "bild.dng.pp3") döps om,
    flyttas, kopieras eller tas bort, utförs samma åtgärd för
    de associerade filerna.
    Flera filändelser måste skiljas åt av ett semikolon eller ett mellanslag.

[ctx: @info]
en: Here you can add extra extensions
    of sidecars files to be processed alongside
    regular items. These files will not be visible,
    but regarded as an extension of the main file.
    Just write "xyz abc" to support files with
    the *.xyz and *.abc extensions. The internally
    used sidecars type *.xmp is always included.
sv: Här kan extra filändelser för associerade filer
    läggas till som ska behandlas tillsammans
    med vanliga objekt. Filerna är inte synliga,
    men betraktas som en utökning av huvudfilen.
    Lägg bara till "xyz abc" för att stödja filer med
    filändelserna *.xyz och *.abc. Den internt
    använda associerade filtypen *.xmp ingår alltid.

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
sv: Lägg till ytterligare filändelser för associerade filer.

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
sv: Ytterligare filändelser för a&ssocierade filer

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
sv: Associerade filer

en: Get album date source:
sv: Hämta albumets datum:

[ctx: method to get the album date]
en: From The Newest Item Date
sv: Från det nyaste objektets datum

[ctx: method to get the album date]
en: From The Oldest Item Date
sv: Från det äldsta objektets datum

[ctx: method to get the album date]
en: From The Average Date
sv: Från medelvärdet av datum

[ctx: method to get the album date]
en: From The Folder Date
sv: Från katalogens datum

[ctx: method to get the album date]
en: No Change Of Date
sv: Ingen datumändring

en: The album date is adjusted depending on the option set when new items are found during scanning.
sv: Albumets datum justeras beroende på inställt alternativ när nya objekt hittas vid sökning.

en: String comparison type:
sv: Typ av strängjämförelse:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
sv: Naturlig

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br/><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br/><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
sv: <qt>Ställer in sättet som strängar jämförs inne i Digikam. Det påverkar t.ex. sorteringen av trädvyer.<br/><b>Naturlig</b> försöker jämföra strängar på ett sätt som tar hänsyn till vissa vanliga konventioner och gör t.ex. att tal sorteras naturligt även om de har olika antal siffror.<br/><b>Normal</b> använder ett mer tekniskt ansats. Använd det om du t.ex. vill ge album namn enligt ISO-datum (201006 eller 20090523), och albumen ska sorteras enligt dessa datum.</qt>

en: Confirm when moving items to the &trash
sv: Bekräfta när objekt flyttas till &papperskorgen

en: Confirm when permanently deleting items
sv: Bekräfta när objekt tas bort permanent

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
sv: Bekräfta inte när ändringar i &höger sidorad verkställs

en: &Scan for new items at startup (makes startup slower)
sv: &Sök efter nya objekt vid start (gör starten långsammare)

en: Set this option to force digiKam to scan all collections for new items to
    register new elements in database. The scan is performed in the background through
    the progress manager available in the statusbar
     when digiKam main interface
    is loaded. If your computer is fast enough, this will have no effect on usability
    of digiKam while scanning. If your collections are huge or if you use a remote database,
    this can introduce low latency, and it is recommended to disable this option and to plan
    a manual scan through the maintenance tool at the right moment.
sv: Aktivera alternativet för att tvinga Digikam att söka igenom alla 
    samlingar efter nya objekt för att registrera nya element i databasen. 
    Sökningen utförs i bakgrunden via förloppshanteraren tillgänglig i 
    statusraden, när Digikams huvudgränssnitt läses in. Om datorn 
    är tillräckligt snabb har det ingen effekt på Digikams användbarhet under 
    sökningen. Om samlingarna är mycket stora eller om en fjärrdatabas 
    används, kan det leda till låg latens, och det rekommenderas att 
    inaktivera alternativet och planera för en manuell sökning via 
    underhållsverktyget vid lämpligt tillfälle.

en: Fast scan (detects new, deleted and renamed items)
sv: Snabbsökning (detekterar nya, borttagna och namnändrade objekt)

en: Set this option to significantly speed up the scan. New items, deleted and also
    renamed items are found. In order to find items that have been changed, this
    option must be deactivated.
sv: Ange alternativet för att snabba upp sökningen signifikant. Nya objekt, borttagna och
    även namnändrade objekt hittas. För att hitta objekt som har ändrats, måste det här
    alternativet inaktiveras.

en: Detect faces in newly added images
sv: Detektera ansikten i nytillagda bilder

en: Remove obsolete core database objects (makes startup slower)
sv: Ta bort föråldrade objekt i huvuddatabasen (leder till långsammare start)

en: Set this option to force digiKam to clean up the core database from obsolete item entries.
    Entries are only deleted if the connected image/video/audio file was already removed, i.e.
    the database object wastes space.
    This option does not clean up other databases as the thumbnails or recognition db.
    For clean up routines for other databases, please use the maintenance.
sv: Aktivera alternativet för att tvinga Digikam att rensa bort föråldrade objektposter i huvuddatabasen.
    Poster tas bara bort om den kopplade bild-, video-, eller ljudfilen redan har tagits bort, dvs.
    om databasobjektet slösar utrymme.
    Alternativet rensar inte andra databaser, såsom miniatyrbilds- eller igenkänningsdatabasen.
    Använd underhåll för rensningsrutiner av andra databaser.

en: Expand current tree item with a single mouse click
sv: Expandera aktuellt trädobjekt med ett enda musklick

en: Show only face tags for assigning names in people sidebar
sv: Visa bara ansiktsetiketter för att tilldela namn på personer i sidoraden

en: Lower bound for minimum similarity:
sv: Undre gräns för minsta likhet:

en: Select here the lower bound of the minimum similarity threshold for fuzzy and duplicates searches. The default value is 40. Selecting a lower value than 40 can make the search <b>really</b> slow.
sv: Välj den undre gränsen för minsta likhetströskel för inexakta och dubblettsökningar här. Standardvärdet är 40. Att välja ett lägre värde än 40 kan göra sökningen <b>mycket</b> långsam.

en: Use native file dialogs from system
sv: Använd systemets inbyggda fildialogrutor

en: Draw frames around grouped items
sv: Ritar ramar omkring grupperade objekt

en: Set this option to configure how sidebar tab titles are visible. Use "Only For Active Tab" option if you use a small screen resolution as with a laptop computer.
sv: Ställ in alternativet för att ange hur namn på flikar i sidoraden är synliga. Använd alternativet "Bara för aktiv flik" om en låg skärmupplösning används, såsom för en bärbar dator.

en: Perform the following operations on all group members:
sv: Utför följande åtgärder för alla medlemmar i gruppen:

en: When images are grouped the following operations<br/>are performed only on the displayed item (No)<br/>or on all the hidden items in the group as well (Yes).<br/>If Ask is selected, there will be a prompt every<br/>time this operation is executed.
sv: När bilder är grupperade utförs följande åtgärder<br/>bara för det visade objektet (Nej)<br/>eller också alla dolda objekt i gruppen (Ja).<br/>Om Fråga är valt, visas en fråga varje<br/>gång åtgärden utförs.

[ctx: @label: grouped image ops]
en: No
sv: Nej

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
sv: Fråga

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
sv: Gruppering

en: Use high DPI scaling from the screen factor
sv: Använd skalning med hög upplösning från skärmfaktorn

en: Use pixmaps with high DPI resolution
sv: Använd bildpunktsavbildningar med hög upplösning

en: Disable hardware acceleration OpenCL
sv: Inaktivera OpenCL hårdvaruacceleration

en: Enable internal debug logging
sv: Aktivera intern felsökningsloggning

en: <b>Note: All changes to these settings only take effect after the restart. Some settings are hardware dependent and may have no effect.</b>
sv: <b>Observera: Alla ändringar av de här inställningarna får bara effekt efter en omstart. Vissa inställningar är hårdvaruberoende och kanske inte får någon effekt.</b>

[ctx: @title: settings section]
en: Database
sv: Databas

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
sv: Databasinställningar
    Anpassa databasinställningar

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
sv: Samlingar

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
sv: Inställningar av samlingar
    Ställ in platser för rotalbum

[ctx: @title: settings section]
en: Views
sv: Vyer

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
sv: Inställningar av programvyer
    Anpassa vyernas utseende

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
sv: Verktygstips

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
sv: Inställningar av objektens verktygstips
    Anpassa informationen i objektens verktygstips

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
sv: Hantering av inbäddad bildinformation
    Ställ in förhållanden mellan bilder och metadata

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
sv: Mallar

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
sv: Metadatamallar
    Hantera samlingen av metadatamallar

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
sv: Bildredigering

[ctx: @title]
en: Image Editor Settings
    Customize the image editor settings
sv: Inställningar av bildeditor
    Anpassa bildeditorns inställningar

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
sv: Färghantering

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
sv: Inställningar av färghantering
    Anpassa inställningar av färghantering

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
sv: Ljusbord

[ctx: @title: settings section]
en: Image Quality Sorter
sv: Bildkvalitetssortering

[ctx: @title]
en: Image Quality Sorter Settings
    Customize default settings to perform image triaging by quality
sv: Inställningar av bildkvalitetssortering
    Anpassa standardinställningar för att utföra bildurval enligt kvalitet

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
sv: Kameror

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
sv: Kamerainställningar
    Hantera dina kameraenheter

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
sv: Insticksprogram

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
sv: Inställningar av insticksprogram
    Ställ in vilka insticksprogram som ska vara tillgängliga från programmet

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
sv: Diverse

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
sv: Diverse inställningar
    Anpassa beteendet hos andra delar av Digikam

[ctx: @info]
en: The process of updating the file hashes takes a few minutes.
    Please ensure that any important collections on removable media are connected.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
    Do you want to begin the update?
sv: Processen för att uppdatera filernas kontrollsummor tar några minuter.
    Kontrollera att viktiga samlingar på flyttbara media är anslutna.
    Efter uppgraderingen kan du inte använda din databas med en version av Digikam äldre än 2.0.
    Vill du påbörja uppdateringen?

[ctx: @title:group]
en: Updates
sv: Uppdateringar

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
sv: Uppdatera filernas kontrollsummor

[ctx: @info:tooltip]
en: File hashes are used to identify identical files and to display thumbnails. A new, improved algorithm to create the hash is now used. The old algorithm, though, still works quite well, so it is recommended to carry out this upgrade, but not required.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 2.0.
sv: Filernas kontrollsummor används för att identifiera identiska filer och för att visa miniatyrbilder. En ny förbättrad algoritm för att skapa kontrollsumman är nu i bruk. Den gamla algoritmen fungerar dock fortfarande bra, så uppgraderingen är bara rekommenderad, inte obligatorisk.
    Efter uppgraderingen kan du inte använda databasen med en version av Digikam äldre än 2.0.

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <interface>Update File Hashes</interface>
sv: Hämta information om <interface>Uppdatera filernas kontrollsummor</interface>.

en: API Key:
sv: Programmeringsgränssnittsnyckel:

en: Enable Color Management
sv: Aktivera färghantering

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
sv: <ul><li>Markerad: Färghantering är aktiverad</li><li>Avmarkerad: Färghantering är inaktiverad</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
sv: Besök Little CMS-projektets hemsida

en: Working Color Space
sv: Arbetsfärgrymd

en: <p>This is the color space all the images will be converted to when opened (if you choose to convert) and the profile that will be embedded when saving. Good and safe choices are <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>
sv: <p>Det här är färgrymden som alla bilder konverteras till när de öppnas (om du väljer att konvertera) och profilen som inbäddas när de sparas. Bra och säkra val är <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b>.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
sv: <p>Du kan använda knappen för att få mer detaljerad information om arbetsytans valda profil.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
sv: När profilen för en bild inte stämmer med arbetsfärgrymden

en: Ask when opening the image
sv: Fråga när bilden öppnas

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
sv: <p>Om en bild har en inbäddad färgprofil som inte motsvarar arbetsrymdens profil, frågar Digikam om du vill konvertera till arbetsrymden, behålla den inbäddade profilen eller bortse från den inbäddade profilen och tilldela en annan.</p>

en: Convert the image to the working color space
sv: Konvertera bilden till arbetsfärgrymden

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
sv: <p>Om en bild har en inbäddad färgprofil som inte motsvarar arbetsrymdens profil, konverterar Digikam bildens färginformation till arbetsrymden. Det ändrar bildpunktsdata, men inte bildens utseende.</p>

en: When an image has no color profile information
sv: När en bild inte har någon färgprofilinformation

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
sv: <p>Om en bild inte har en inbäddad färgprofil, frågar Digikam vilken färgrymd som ska användas för att tolka bilden, och till vilken färgrymd den ska omvandlas för redigering.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
sv: Anta att den använder färgrymden sRGB (Internetstandard)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
sv: och konvertera den till arbetsfärgrymden

en: Assume it is using the working color space
sv: Antag att den använder arbetsfärgrymden

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
sv: Konvertera den från standardprofilen för inmatning till arbetsrymden

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
sv: Vid inläsning av en obehandlad fil med okalibrerade färger

en: Ask for the input profile
sv: Fråga efter inmatningsprofilen

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
sv: Automatisk färgkorrigering

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
sv: Konvertera den från standardprofilen för inmatning

en: Color Managed View
sv: Färghanterad vy

en: Monitor profile:
sv: Bildskärmsprofil:

en: <p>Select the color profile for your monitor here.</p>
sv: <p>Välj färgprofil för bildskärmen här.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
sv: <p>Du kan använda knappen för att få mer detaljerad information om bildskärmens valda profil.</p>

en: Use color managed view in editor
sv: Använd färghanterad vy i editorn

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
sv: <p>Aktivera alternativet om du vill använda <b>bildskärmens färgprofil</b> för att visa bilderna i bildeditorns fönster med en färgkorrektion anpassad till din bildskärm. Du kan ändra alternativet när som helst i editorfönstret. <i>Varning</i>: Det kan göra återgivning av bilderna långsammare, beroende på datorns hastighet.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
sv: Använd färghanterad vy för förhandsgranskningar och miniatyrbilder

en: Camera and Scanner
sv: Kamera och bildläsare

en: Default input color profile:
sv: Standardfärgprofil för inmatning:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
sv: <p>Det här är standardfärgprofilen för inmatningsenheten (dvs. en kamera eller bildläsare). En inmatningsprofil för kamera rekommenderas för riktig konvertering av obehandlade bilder i 16-bitars format. Vissa av alternativen om inläsningsbeteende ovan hänvisar till den här profilen.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
sv: <p>Du kan använda knappen för att få mer detaljerad information om den valda inmatningsprofilen.</p>

en: Printing and Proofing
sv: Utskrift och korrektur

en: Output device profile:
sv: Profil för utmatningsenhet:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
sv: <p>Du kan använda knappen för att få mer detaljerad information om den valda bildskärmskorrekturprofilen.</p>

en: Color Profiles Repository
sv: Färgprofilarkiv

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
sv: Digikam letar efter ICC-profiler på ett antal <a href='default'>standardplatser</a>. Du kan ange en ytterligare katalog:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
sv: <p>Digikam söker efter ICC-profiler i systemets standardkataloger och levererar själv några få utvalda profiler. Lagra alla ytterligare färgprofiler i katalogen som ställs in här.</p>

en: Use black point compensation
sv: Använd svartpunktskompensering

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
sv: <p><b>Svartpunktskompensering</b> är ett sätt att utföra justeringar mellan de maximala svärtningsnivåerna i digitala filer och svärtningsmöjligheter i olika digitala enheter.</p>

en: Rendering Intents:
sv: Återgivningsalternativ:

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
sv: Beteende

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
sv: Profiler

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
sv: Avancerat

en: Monitor Profile From System Settings
sv: Bildskärmsprofil från systeminställningar

en: No ICC profiles files found.
sv: Inga ICC-profilfiler hittades.

en: No Display Profile Available
sv: Inga bildskärmsprofiler tillgängliga

en: No Output Profile Available
sv: Inga utmatningsprofiler tillgängliga

[ctx: none of the paths]
en: none
sv: inga

en: On Windows, the default search paths include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%3</li></ul>
sv: På Windows omfattar standardsökvägarna <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>På det här systemet finns följande sökvägar som söks igenom:<ul><li>%3</li></ul>

en: On macOS, the default search paths include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%2</li></ul>
sv: På macOS omfattar standardsökvägarna <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>På ditt systemet finns följande sökvägar som söks igenom:<ul><li>%2</li></ul>

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
sv: På Linux omfattar standardsökvägarna  <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>På det här systemet finns följande sökvägar som söks igenom:<ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @label]
en: These settings determines the quality of an image and convert it into a score, stored in database as Pick Label property. This information can be evaluated by two ways: using four basic factors sabotaging the images (blur, noise, exposure, and compression), or using a deep learning neural network engine. The first one helps to determine whether images are distorted by the basic factors, however it demands some drawbacks as fine-tuning from the user’s side and it cannot work along the aesthetic image processing. The second one uses an IA approach based on %1 model to predict the score. As deep learning is an end-to-end solution, it doesn’t require hyper-parameter settings, and make this feature easier to use.
sv: Inställningarna bestämmer kvaliteten på en bild och konverterar den till en poäng, lagrad i databasen som egenskapen urvalsbeteckning. Informationen kan utvärderas på två sätt: genom att använda fyra grundläggande faktorer som påverkar bilderna negativt (oskärpa, brus, exponering och komprimering) eller med hjälp av ett neuralt nätverk för djupinlärning. Den första hjälper till att avgöra om bilder är förvrängda av grundläggande faktorer, men det har vissa nackdelar som nödvändig finjustering frånanvändarens sida och kan inte fungera tillsammans med den estetiska bildbehandlingen. Den andra använder en IA-metod baserad på modellen %1 för att förutsäga poängen. Eftersom djupinlärning är en helhetslösning, kräver den inga parameterinställningar och gör funktionen enklare att använda.

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
sv: estetisk bildkvalitet

en: Synchronize panels automatically
sv: Synkronisera rutor automatiskt

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
sv: Markera alternativet för att automatiskt synkronisera zoomning och panorering mellan vänstra och högra rutan om bilderna har samma storlek.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
sv: Att välja ett objekt i miniatyrbildsraden läser in bilden i högra rutan

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
sv: Markera alternativet för att automatiskt läsa in en bild i högra rutan när motsvarande objekt väljes i miniatyrbildsraden.

en: Clear the light table on close
sv: Rensa ljusbordet vid stängning

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
sv: Markera alternativet för att ta bort alla bilder från ljusbordet när du stänger det, eller avmarkera det för att bevara bilderna som för närvarande finns på ljusbordet.

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
sv: Generell

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
sv: Bildeditor

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
sv: Köhantering för bakgrundsbehandling

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Loaders
sv: Bildinläsare

en: Template Title:
sv: Mallrubrik:

en: Enter the metadata template title here.
sv: Skriv in metadatamallens rubrik här.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
sv: <p>Skriv in metadatamallens rubrik här. Rubriken kommer att användas för att identifiera en mall i samlingen.</p>

en: <b>Note: These information are used to set <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> and <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> tag contents. There is no limitation with XMP, but note that IPTC text tag sizes are limited. Use contextual help for details.</b>
sv: <b>Observera: Informationen används för att definiera innehållet i <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a>- och <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a>-taggar. Det finns inga begränsningar med XMP, men observera att taggstorlekar för IPTC-text är begränsade. Använd den sammanhangsberoende hjälpen för detaljerad information.</b>

en: &Replace...
sv: &Ersätt...

en: Cannot register new metadata template without title.
sv: Kan inte registrera ny metadatamall utan rubrik.

en: A metadata template named '%1' already exists.
sv: En metadatamall som heter '%1' finns redan.

en: Tool-Tips Font:
sv: Teckensnitt för verktygstips:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
sv: Ställ in teckensnittet som används för att visa text i verktygstips här.

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
sv: Visa verktygstips för objekt i ikonvy och miniatyrbildsrad

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildinformation när musen hålls stilla över ett objekt i ikonvyn eller miniatyrbildsraden.

en: File/Item Information
sv: Information om fil och objekt

en: File name
sv: Filnamn

en: File date
sv: Fildatum

en: File size
sv: Filstorlek

en: Image type
sv: Bildtyp

en: Image dimensions
sv: Bildstorlek

en: Image aspect ratio
sv: Bildproportion

en: Set this option to display the image aspect ratio.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildproportion.

en: Camera make and model
sv: Kamerans märke och modell

en: Camera date
sv: Kameradatum

en: Camera aperture and focal length
sv: Kamerans bländare och fokallängd

en: Camera exposure and sensitivity
sv: Kamerans exponeringstid och känslighet

en: Camera mode and program
sv: Kamerans läge och program

en: Camera flash settings
sv: Kamerans blixtinställningar

en: Camera white balance settings
sv: Kamerans vitbalansinställningar

en: digiKam Information
sv: Information från Digikam

en: Album name
sv: Albumnamn

en: Set this option to display the album name.
sv: Aktivera alternativet för att visa albumnamn.

en: Image title
sv: Bildtitel

en: Set this option to display the image title.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildens titel.

en: Image caption
sv: Bildrubrik

en: Set this option to display the image captions.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildrubriker.

en: Image tags
sv: Bildetiketter

en: Set this option to display the image tags.
sv: Aktivera alternativet för att visa bildetiketter.

en: Image labels
sv: Bildbeteckningar

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
sv: Ställ in det här alternativet för att visa bildvals-, färg-, och betygsbeteckningar.

en: Audio/Video Information
sv: Ljud- och videoinformation

en: Video Aspect Ratio
sv: Videoproportion

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
sv: Aktivera alternativet för att visa videons proportion.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
sv: Aktivera alternativet för att visa videons ljudbithastighet.

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
sv: Aktivera alternativet för att visa videons ljudkanaltyp.

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
sv: Aktivera alternativet för att visa videons ljudkodare.

en: Video Duration
sv: Videons längd

en: Set this option to display the Duration of the Video.
sv: Aktivera alternativet för att visa videons längd.

en: Video Frame Rate
sv: Videons bildfrekvens

en: Set this option to display the Codec of the Video.
sv: Aktivera alternativet för att visa videons kodare.

en: Show album items' tool-tips
sv: Visa verktygstips för albumobjekt

en: Album Information
sv: Albuminformation

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
sv: Aktivera alternativet för att visa albuminformation när musen hålls stilla över ett objekt i albumkatalogvyn.

en: Album date
sv: Albumdatum

en: Set this option to display the album date.
sv: Aktivera alternativet för att visa albumdatum.

en: Album collection
sv: Albumsamling

en: Set this option to display the album collection.
sv: Aktivera alternativet för att visa albumsamlingen.

en: Album category
sv: Albumkategori

en: Set this option to display the album category.
sv: Aktivera alternativet för att visa albumkategorin.

en: Album caption
sv: Albumrubrik

en: Set this option to display the album caption.
sv: Aktivera alternativet för att visa albumrubriker.

en: Album preview
sv: Albumförhandsgranskning

en: Set this option to display the album preview.
sv: Aktivera alternativet för att visa albumförhandsgranskningen.

en: Show import items' tool-tips
sv: Visa verktygstips för importobjekt

en: Import Information
sv: Importera Information

en: Item name
sv: Objektnamn

en: Set this option to display the item name.
sv: Aktivera alternativet för att visa objektnamnet.

en: Item date
sv: Objektdatum

en: Set this option to display the item date.
sv: Aktivera alternativet för att visa objektdatumet.

en: Item size
sv: Objektstorlek

en: Set this option to display the item size.
sv: Aktivera alternativet för att visa objektstorleken.

en: Item type
sv: Objekttyp

en: Set this option to display the item type.
sv: Aktivera alternativet för att visa objekttypen.

en: Item dimensions
sv: Objektdimensioner

en: Set this option to display the item dimensions.
sv: Aktivera alternativet för att visa objektets dimensioner.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
sv: Observera: Dessa inställningar kräver alternativet "Använd filens metadata" från sidan Beteende i kamerainställningarna.

en: Icon Items
sv: Ikonobjekt

en: Album Items
sv: Albumobjekt

en: Import Items
sv: Importera objekt
