Digikam - en to tr translation catalogue (10312 entries)

[ctx: @item: date keyword]
en: tomorrow
tr: yarın

[ctx: @item: date keyword]
en: today
tr: bugün

[ctx: @item: date keyword]
en: yesterday
tr: dün

en: Next year
tr: Gelecek yıl

en: Previous year
tr: Geçen yıl

en: Next month
tr: Gelecek ay

en: Previous month
tr: Geçen ay

en: Select a week
tr: Bir hafta seç

en: Select a month
tr: Bir ay seç

en: Select a year
tr: Bir yıl seç

en: Select the current day
tr: Geçerli tarihi seç

[ctx: @action:button]
en: Close
tr: Kapat

en: Week %1
tr: %1. hafta

[ctx: @item: date menu]
en: &Today
tr: &Bugün

[ctx: @item: date menu]
en: To&morrow
tr: &Yarın

[ctx: @item: date menu]
en: Next &Week
tr: Gelecek &Hafta

[ctx: @item: date menu]
en: Next M&onth
tr: Gelecek A&y

[ctx: @item: date menu]
en: Y&esterday
tr: &Dün

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Monday
tr: Geçen &Pazartesi

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Friday
tr: Geçen &Cuma

[ctx: @item: date menu]
en: Last &Week
tr: Geçen &Hafta

[ctx: @item: date menu]
en: Last M&onth
tr: Geçen A&y

[ctx: @item: date menu]
en: No Date
tr: Tarih Yok

[ctx: @info: week #weeknumber - month name - year string Start: End:]
en: Week #%1 - %2 %3
    %4	%5
tr: %1. hafta — %2 %3
    %4	%5

[ctx: @info: week properties]
en: Start:
tr: Başlangıç:

[ctx: @info: week properties]
en: End:
tr: Bitiş:

en: &Move Here
tr: Buraya &Taşı

en: &Copy Here
tr: Buraya &Kopyala

en: C&ancel
tr: İ&ptal

en: Set as Album Thumbnail
tr: Albüm Küçük Görseli Olarak Ayarla

en: Download From Camera
tr: Kameradan İndir

en: Download && Delete From Camera
tr: Kameradan İndir ve Sil

en: Exporting
tr: Dışa aktarılıyor

en: Upload to Camera
tr: Kameraya Yükle

[ctx: @action:inmenu Group images with this item]
en: Group here
tr: Buraya Grupla

[ctx: @action:inmenu Insert dragged images before this item]
en: Insert Items here
tr: Buraya Ögeleri Ekle

[ctx: @action:inmenu Group images with this item and move them to its album]
en: Group here and move to album
tr: Buraya Grupla ve Albüme Taşı

en: Assign Tag to Dropped Items
tr: Bırakılan Ögelere Künye Ata

en: Change Face Tags
tr: Yüz Künyelerini Değiştir

en: Change Face Tag
tr: Yüz Künyesini Değiştir

en: &Cancel
tr: İ&ptal

en: Assign Tags to &Selected Items
tr: &Seçili Ögelere Künyeler Ata

en: Assign Tags to &This Item
tr: Bu Ögeye &Künyeler Ata

en: Assign Tags to &All Items
tr: &Tüm Ögelere Künyeler Ata

en: Importing
tr: İçe aktarılıyor

en: M&erge Here
tr: Buraya &Birleştir

en: Confirm face name '%2' to Item | Confirm face name '%2' to Items
tr[0]: “%2” olan yüz adını Öge olarak onayla
tr[1]: “%2” olan yüz adlarını Ögeler olarak onayla

en: Set as Tag Thumbnail
tr: Künye Küçük Görseli Olarak Ayarla

en: Change face name from '%2' to '%3' | Change face names from '%2' to '%3'
tr[0]: “%2” olan yüz adını “%3” olarak değiştir
tr[1]: “%2” olan yüz adlarını “%3” olarak değiştir

en: Assign Tag '%2' to Items | Assign Tag(s) '%2' to Items
tr[0]: Ögelere “%2” Künyesini Ata
tr[1]: Ögelere “%2” Künyelerini Ata

en: Images Without Face tags
tr: Yüz künyesi olmayan görseller

en: Show images without a face tag.
tr: Yüz künyesi olmayan görselleri gösterin.

en: Face tags Matching Condition
tr: Koşulla Eşleşen Yüz Künyeleri

en: Defines in which way the selected tags are combined to filter the images. This also includes the '%1' check box.
tr: Seçili künyelerin görselleri süzmek için nice birleştirileceğini tanımlar. Bu, aynı zamanda “%1” onay kutusunu da içerir.

[ctx: @title]
en: People
tr: Kişiler

en: Text Filter:
tr: Metin süzgeci:

en: MIME Type Filter:
tr: MIME türü süzgeci:

en: Geolocation Filter:
tr: Coğrafi konum süzgeci:

en: Labels Filter:
tr: Etiketler süzgeci:

[ctx: @title]
en: Properties
tr: Özellikler

en: Images Without Tags
tr: Künyesiz örseller

en: Show images without a tag.
tr: Künyesiz görselleri gösterin.

en: Tags Matching Condition
tr: Koşulla Eşleşen Künyeler

en: OR
tr: VEYA

en: AND
tr: VE

[ctx: @title]
en: Tags
tr: Künyeler

[ctx: @action: tag filter]
en: Restore Tag Filters
tr: Künye Süzgeçlerini Geri Yükle

[ctx: @action: tag filter]
en: On
tr: Açık

[ctx: @action: tag filter]
en: Off
tr: Kapalı

[ctx: @action: tag filter]
en: Tag Filter Mode
tr: Künye Süzgeci Kipi

[ctx: @action: tag filter]
en: Ignore This Tag
tr: Bu Künyeyi Yok Say

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Have This Tag
tr: Bu Künyeden Olmalı

[ctx: @action: tag filter]
en: Must Not Have This Tag
tr: Bu Künyeden Olmamalı

en: Reference Image
tr: Başvuru Görsel

[ctx: @info:tooltip]
en: If this is not a face, click to delete it.
tr: Bu bir yüz değilse silmek için tıklayın.

[ctx: @info:tooltip]
en: 1 grouped item.
     | %1 grouped items.
tr[0]: 1 gruplanmış öge.
tr[1]: %1 gruplanmış öge.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is open.
tr: Grup açık.

[ctx: @info:tooltip]
en: Group is closed.
tr: Grup kapalı.

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has geolocation information.
tr: Bu ögede coğrafi konum bilgisi var.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Fullscreen
tr: Tam ekran göster

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
tr: Sola döndür

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
tr: Sağa döndür

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
tr: Ögenin seçimini kaldır

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
tr: Ögeyi seç

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Album Thumbnail
tr: Albüm Küçük Görseli Olarak Ayarla

[ctx: @action: context menu]
en: Set as Tag Thumbnail
tr: Künye Küçük Görseli Olarak Ayarla

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
tr[0]: Çöp Kutusuna Taşı
tr[1]: %1 Dosyayı Çöp Kutusuna Taşı

[ctx: @action:inmenu Pluralized, to scan using IQS]
en: Image Quality Scan | Image Quality Scan
tr[0]: Görsel Kalitesi Taraması
tr[1]: Görsel Kalitesi Taraması

[ctx: @action: context menu]
en: Reset Album Icon
tr: Albüm Simgesini Sıfırla

[ctx: @action: context menu]
en: All Albums
tr: Tüm Albümler

[ctx: @action: context menu]
en: All Tags
tr: Tüm Künyeler

[ctx: @action: select tags menu]
en: Select
tr: Seç

[ctx: @action: context menu]
en: Children
tr: Alt Ögeler

[ctx: @action: context menu]
en: Parents
tr: Üst Ögeler

[ctx: @action: deselect tags menu]
en: Deselect
tr: Seçimi Kaldır

[ctx: @action: context menu]
en: Invert Selection
tr: Seçimi Tersine Çevir

[ctx: @action: group items]
en: Group
tr: Grupla

[ctx: @action:inmenu]
en: Open All Groups
tr: Tüm Grupları Aç

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Groups
tr: Tüm Grupları Kapat

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Grouped Images
tr: Gruplanmış Görselleri Göster

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide Grouped Images
tr: Gruplanmış Görselleri Gizle

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
tr: Gruplamayı Kaldır

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove From Group
tr: Gruptan Kaldır

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected Here
tr: Seçiliyi Burada Grupla

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Time
tr: Seçiliyi Zamana Göre Grupla

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Filename
tr: Seçiliyi Dosya Adına Göre Gruplandır

[ctx: @action:inmenu]
en: Group Selected By Timelapse / Burst
tr: Seçiliyi Hızlandırılmış Çekime Göre Grupla

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Selected From Groups
tr: Seçiliyi Gruplardan Kaldır

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup Selected
tr: Seçilinin Gruplamasını Kaldır

[ctx: @action: context menu]
en: Open With
tr: Birlikte Aç

[ctx: @action: open item with other application]
en: Other...
tr: Diğer…

[ctx: @action: context menu]
en: Open With...
tr: Birlikte Aç…

[ctx: @action: context menu]
en: New Tag...
tr: Yeni Künye…

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tag
tr: Künyeyi Sil

[ctx: @action: context menu]
en: Delete Tags
tr: Künyeleri Sil

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tag
tr: Yüz Künyesi Olarak İmle

[ctx: @action: context menu]
en: Mark As Face Tags
tr: Yüz Künyesi Olarak İmle

[ctx: @action: edit tag properties]
en: Properties...
tr: Özellikler…

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tag As Face
tr: Yüz Künyesi İmini Kaldır

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tag and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
tr: Seçili künyelerin yüz özelliğini ve kapsanılan görsellerden yüz bölgesini kaldırır. İstenirse görsellerin künyelerini de kaldırabilir.

[ctx: @action: context menu]
en: Unmark Tags As Face
tr: Yüz Künyesi Olarak İmini Kaldır

[ctx: @info: context menu]
en: Removes the face property from the selected tags and the face region from the contained images. Can also untag the images if wished.
tr: Seçili künyelerin yüz özelliğini ve kapsanılan görsellerden yüz bölgesini kaldırır. İstenirse görsellerin künyelerini de kaldırabilir.

[ctx: @action: context menu]
en: A&ssign Tag
tr: Künye A&ta

[ctx: @action: context menu]
en: R&emove Tag
tr: Künyeyi K&aldır

[ctx: @action: context menu]
en: Remove all Tags
tr: Tüm Künyeleri Kaldır

[ctx: @action: context menu]
en: Assign Labe&ls
tr: Etiketler Ata

[ctx: @action: context menu]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: @action: context menu]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: @action: context menu]
en: Tag
tr: Künye

[ctx: @action: context menu]
en: Go To
tr: Git

[ctx: @action: file open dialog]
en: Open...
tr: Aç…

[ctx: @action: context menu]
en: Open in File Manager
tr: Dosya Yöneticisinde Aç

[ctx: @action: context menu]
en: Import
tr: İçe Aktar

[ctx: @action: context menu]
en: No import tool available
tr: Kullanılabilir içe aktarma aracı yok

[ctx: @action: context menu]
en: Export
tr: Dışa Aktar

[ctx: @action: context menu]
en: No export tool available
tr: Kullanılabilir dışa aktarma aracı yok

[ctx: @action: context menu]
en: Batch Queue Manager
tr: Toplu İş Kuyruk Yöneticisi

[ctx: @action: context menu]
en: Add to Existing Queue
tr: Var Olan Kuyruğa Ekle

en: 1 Item | %1 Items
tr[0]: 1 Öge
tr[1]: %1 Öge

en: Invalid date
tr: Geçersiz tarih

[ctx: %1: day of month with two digits, %2: short month name, %3: year]
en: Album Date: %2 %3 %4 - 1 Item | Album Date: %2 %3 %4 - %1 Items
tr[0]: Albüm Tarihi: %2 %3 %4 — %1 Öge
tr[1]: Albüm Tarihi: %2 %3 %4 — %1 Öge

[ctx: %2: a tag title; %3: number of subtags]
en: %2 including 1 subtag | %2 including %1 subtags
tr[0]: 1 alt künye içeren %2
tr[1]: %1 alt künye içeren %2

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
tr[0]: %2 — 1 Öge
tr[1]: %2 — %1 Öge

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
tr[0]: %2 — 1 Öge
tr[1]: %2 — %1 Öge

en: Keyword Search - 1 Item | Keyword Search - %1 Items
tr[0]: Anahtar Sözcük Araması — 1 Öge
tr[1]: Anahtar Sözcük Araması — %1 Öge

en: Advanced Search - 1 Item | Advanced Search - %1 Items
tr[0]: Gelişmiş Arama — 1 Öge
tr[1]: Gelişmiş Arama — %1 Öge

[ctx: @title:window]
en: Select Target Folder
tr: Hedef Klasörü Seç

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to move the selected images into.</p>
tr: <p>Seçili görselleri içine taşımak için lütfen digiKam kitaplığından hedef albümü seçin.</p>

en: Album "%1"
tr: “%1” Albümü

en: File Properties
tr: Dosya Özellikleri

[ctx: filename]
en: Name:
tr: Ad:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Type:
tr: Tür:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
tr: %1 × %2 (%3 Mpks)

en: Dimensions:
tr: Boyutlar:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Aspect Ratio:
tr: En–boy oranı:

en: Photograph Properties
tr: Fotoğraf Özellikleri

en: Make/Model:
tr: Yapımcı/Model:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
tr: Mercek:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
tr: Oluşturulma:

en: Aperture/Focal:
tr: Açıklık/Odak:

en: Exposure/Sensitivity:
tr: Pozlama/Duyarlılık:

en: Mode/Program:
tr: Kip/Program:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
tr: Flaş:

en: White Balance:
tr: Beyaz Dengesi:

en: Audio/Video Properties
tr: Ses/Video Özellikleri

en: Duration:
tr: Süre:

en: Frame Rate:
tr: Kare hızı:

en: Video Codec:
tr: Video kod çözücüsü:

en: Audio Bit Rate:
tr: Ses bit hızı:

en: Audio Channel Type:
tr: Ses kanal türü:

en: Audio Codec:
tr: Ses kod çözücüsü:

en: digiKam Properties
tr: digiKam Özellikleri

en: Album:
tr: Albüm:

[ctx: title of the file]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
tr: Alt yazı:

en: Tags:
tr: Künye:

en: Labels:
tr: Etiketler:

en: Album Properties
tr: Albüm Özellikleri

[ctx: @info: item properties]
en: Name:
tr: Ad:

en: Items:
tr: Ögeler:

en: Collection:
tr: Koleksiyon:

en: Category:
tr: Kategori:

[ctx: @info: item properties]
en: Caption:
tr: Alt yazı:

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: Filter
tr: Süzgeç

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: Image filter reproducible: Partially]
en: Partially
tr: Kısımsal

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
tr: Hayır

en: Reproducible:
tr: Yeniden üretilebilir:

[ctx: Image filter description]
en: Description:
tr: Açıklama:

en: Identifier:
tr: Tanımlayıcı:

en: Technical Parameters
tr: Teknik Parametreler

en: <i>Binary Data</i>
tr: <i>İkili Verisi</i>

en: Initializing...
tr: İlklendiriliyor…

en: Load Plugins...
tr: Eklentiler yükleniyor…

en: Checking ICC repository...
tr: ICC deposu denetleniyor…

en: Clean up Database...
tr: Veri tabanı temizleniyor…

en: Loading albums...
tr: Albümler yükleniyor…

en: <p>The ICC profiles folder seems to be invalid.</p><p>If you want to try setting it again, choose "Yes" here, otherwise choose "No", and the "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue.</p>
tr: <p>ICC profilleri klasörü geçersiz gibi görünüyor.</p> <p>Bunu yeniden ayarlamak istiyorsanız “Evet”i, değilse “Hayır”ı seçin. Eğer “Hayır”ı seçerseniz “Renk Yönetimi” desteği siz bu sorunu çözene dek devre dışı bırakılacaktır.</p>

en: ExifTool is not available in your digiKam installation or is not working correctly. Go to the digiKam settings and check the availability of the ExifTool binary file in the metadata section.
    Error message: %1
tr: ExifTool digiKam kurulumunuzda yok veya düzgün çalışmıyor. digiKam ayarlarına gidin ve üst veri bölümünde ExifTool ikilisinin kullanılabilirliğini denetleyin.
    Hata iletisi: %1

en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
tr[0]: Seçili öge yok (%1 öge)
tr[1]: Seçili öge yok (%1 öge)

en: No item selected (%1 [%2] item) | No item selected (%1 [%2] items)
tr[0]: Seçili öge yok (%1 [%2] öge)
tr[1]: Seçili öge yok  (%1 [%2] öge)

en: No item selected (%1 item. With grouped items: %2) | No item selected (%1 items. With grouped items: %2)
tr[0]: Seçili öge yok (%1 öge. Gruplanmış ögelerle birlikte: %2)
tr[1]: Seçili öge yok (%1 öge. Gruplanmış ögelerle birlikte: %2)

en: 1/%2 item selected (%3/%4) | %1/%2 items selected (%3/%4)
tr[0]: 1/%2 öge seçili (%3/%4)
tr[1]: %1/%2 öge seçili (%3/%4)

en: 1/%2 [%3] item selected (%4/%5) | %1/%2 [%3] items selected (%4/%5)
tr[0]: 1/%2 [%3] öge seçili (%4/%5)
tr[1]: %1/%2 [%3] öge seçili (%4/%5)

en: 1/%2 item selected. Total with grouped items: %3 | %1/%2 items selected. Total with grouped items: %3
tr[0]: 1/%2 öge seçili. Gruplanan ögelerle birlikte toplam: %3
tr[1]: %1/%2 öge seçili. Gruplanan ögelerle birlikte toplam: %3

en: 1/%2 [%3/%4] item selected (%5/%6) | %1/%2 [%3/%4] items selected (%5/%6)
tr[0]: 1/%2 [%3/%4] öge seçili (%5/%6)
tr[1]: %1/%2 [%3/%4] öge seçili (%5/%6)

en: 1/%2 item selected. With grouped items: %3/%4 | %1/%2 items selected. With grouped items: %3/%4
tr[0]: 1/%2 öge seçili. Gruplanan ögelerle birlikte: %3/%4
tr[1]: %1/%2 öge seçili. Gruplanan ögelerle birlikte: %3/%4

en:  (%1 of %2)
tr:  (%1/%2)

en:  (%1 of %2 [%3] )
tr:  (%1/%2 [%3])

en:  (%1 of %2. Total with grouped items: %3)
tr:  (%1/%2. Gruplanan ögelerle birlikte toplam: %3)

en: %1 item hidden | %1 items hidden
tr[0]: %1 öge gizli
tr[1]: %1 öge gizli

en: Write Metadata to File | Write Metadata to Selected Files
tr[0]: Dosyaya Üst Veri Yaz
tr[1]: Seçili Dosyalara Üst Veri Yaz

en: Reread Metadata From File | Reread Metadata From Selected Files
tr[0]: Dosyadan Üst Veriyi Yeniden Oku
tr[1]: Dosyadan Üst Veriyi Yeniden Oku

en: Auto-Detecting Camera...
tr: Kamera otomatik olarak algılanıyor…

en: Opening Download Dialog...
tr: İndirme iletişim kutusu açılıyor…

en: Cameras
tr: Kameralar

en: USB Storage Devices
tr: USB Depolama Aygıtları

en: Card Readers
tr: Kart Okuyucular

en: Add Images...
tr: Görseller Ekle…

en: Adds new items to an Album.
tr: Bir albüme yeni ögeler ekler.

en: Add Folders...
tr: Klasörler Ekle…

en: Adds new folders to Album library.
tr: Albüm kitaplığına yeni klasörler ekler.

en: Images found in %1
tr: %1 içinde bulunan görseller

en: You have chosen a bright color scheme. We switch to a dark icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
tr: Parlak bir renk şeması seçtiniz. Karanlık bir simge temasına geçiyoruz. Simge teması, digiKam yeniden başlatıldıktan sonra kullanılabilir.

en: You have chosen a dark color scheme. We switch to a bright icon theme. The icon theme is available after a restart of digiKam.
tr: Koyu bir renk şeması seçtiniz. Parlak bir simge temasına geçiyoruz. Simge teması, digiKam yeniden başlatıldıktan sonra kullanılabilir.

[ctx: @title:window]
en: Select Folder to Parse
tr: Ayrıştırılacak Klasör Seç

[ctx: @title:window]
en: Select Folders to Import into Album
tr: Albüme İçe Aktarılacak Klasörler Seç

en: <p>Please select the destination album from the digiKam library to import folders into.</p>
tr: <p>Lütfen klasörleri içe aktarmak için digiKam kitaplığından hedef albümü seçin.</p>

en: The folder %1 is part of the album path and cannot be imported recursively!
tr: %1 klasörü, albüm yolunun bir parçası ve özyineli olarak içe aktarılamaz!

[ctx: @info: setup]
en: Initializing Main View...
tr: Ana görünüm başlatılıyor…

[ctx: @label]
en: Loading:
tr: Yükleniyor:

[ctx: @action: setup]
en: &Back
tr: &Geri

[ctx: @action: setup]
en: Forward
tr: İleri

[ctx: @action: setup]
en: Refresh
tr: Yenile

[ctx: @info: setup]
en: Refresh the current contents.
tr: Geçerli içeriği yenileyin.

[ctx: @action: setup]
en: &New...
tr: &Yeni…

[ctx: @info: setup]
en: Creates a new empty Album in the collection.
tr: Koleksiyonda yeni bir boş albüm oluşturur.

[ctx: @action: setup]
en: &Move to Album...
tr: Albüme &Taşı…

[ctx: @info: setup]
en: Move selected images into an album.
tr: Seçili görselleri albümün içine taşı.

[ctx: @action: setup]
en: &Copy to...
tr: Şuraya Ko&pyala…

[ctx: @info: setup]
en: Copy selected images to a target folder.
tr: Seçili görselleri bir hedef klasöre kopyalayın.

[ctx: @action: setup]
en: Delete Album
tr: Albümü Sil

[ctx: @action: setup]
en: Rename...
tr: Yeniden Adlandır…

[ctx: @action: setup]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: @info: setup]
en: Edit album properties and collection information.
tr: Albüm özelliklerini ve koleksiyon bilgisini düzenleyin.

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Files
tr: Dosyalara Üst Veri Yaz

[ctx: @info: setup]
en: Updates metadata of files in the current album with the contents of digiKam database (file metadata will be overwritten with data from the database).
tr: Geçerli albümdeki dosyaların üst verisini digiKam veri tabanının içeriğiyle günceller (veri tabanından alınan veri ile dosya üst verisinin üzerine yazılır).

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Files
tr: Dosyalardan Üst Veriyi Yeniden Oku

[ctx: @info: setup]
en: Updates the digiKam database from the metadata of the files in the current album (information in the database will be overwritten with data from the files' metadata).
tr: Geçerli albümdeki dosyaların üst verisi ile digiKam veri tabanını günceller (dosya üst verisi ile veri tabanındaki bilginin üzerine yazılır).

[ctx: @action: setup]
en: Open in File Manager
tr: Dosya Yöneticisinde Aç

[ctx: @action: setup]
en: Tag Manager
tr: Künye Yöneticisi

[ctx: @action: new tag]
en: N&ew...
tr: &Yeni…

[ctx: @action: setup]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @action: setup]
en: Assign Tag
tr: Künye Ata

[ctx: @action: setup]
en: Views
tr: Görünümler

[ctx: @action: Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
tr: Küçük Görseller

[ctx: @action: View the selected image]
en: Preview
tr: Önizleme

[ctx: @action: Switch to map view]
en: Map
tr: Harita

[ctx: @action: Switch to table view]
en: Table
tr: Tablo

[ctx: @action: setup]
en: Open...
tr: Aç…

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item.
tr: Seçili ögeyi açın.

[ctx: @action: setup]
en: Open With Default Application
tr: Öntanımlı Uygulamayla Aç

[ctx: @info: setup]
en: Open the selected item with default assigned application.
tr: Seçili ögeyi, öntanımlı olarak atanmış uygulama ile açın.

[ctx: @action: setup]
en: Image Editor
tr: Görsel Düzenleyicisi

[ctx: @action: setup]
en: Open the image editor.
tr: Görsel düzenleyicisini açın.

[ctx: @action: setup]
en: Light Table
tr: Işık Tablası

[ctx: @action: setup]
en: Place onto Light Table
tr: Işık Tablası Üzerine Yerleştir

[ctx: @info: setup]
en: Place the selected items on the light table thumbbar.
tr: Seçili ögeleri ışık tablası küçük görsel çubuğuna yerleştirin.

[ctx: @action: setup]
en: Add to Light Table
tr: Işık Tablasına Ekle

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to the light table thumbbar.
tr: Seçili ögeleri ışık tablası küçük görsel çubuğuna ekleyin.

[ctx: @action: setup]
en: Survey
tr: İnceleme

[ctx: @action: setup]
en: Batch Queue Manager
tr: Toplu İş Kuyruk Yöneticisi

[ctx: @action: setup]
en: Add to Current Queue
tr: Geçerli Kuyruğa Ekle

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to current queue from batch manager.
tr: Seçili ögeleri, toplu iş yöneticisindeki geçerli kuyruğa ekleyin.

[ctx: @action: setup]
en: Add to New Queue
tr: Yeni Kuyruğa Ekle

[ctx: @info: setup]
en: Add selected items to a new queue from batch manager.
tr: Seçili ögeleri, toplu iş yöneticisindeki yeni kuyruğa ekleyin.

[ctx: @action: Import photos from camera]
en: Import
tr: İçe Aktar

[ctx: @action: setup]
en: Write Metadata to Selected Files
tr: Seçili Dosyalara Üst Veri Yaz

[ctx: @action: setup]
en: Reread Metadata From Selected Files
tr: Seçili Dosyalardan Üst Veriyi Yeniden Oku

[ctx: @action: setup]
en: Scan for Faces
tr: Yüzleri Tara

[ctx: @action: setup]
en: Recognize Faces
tr: Yüzleri Tanı

[ctx: @action: setup]
en: Remove all Faces
tr: Tüm Yüzleri Kaldır

[ctx: @action: setup]
en: Find Similar...
tr: Benzerleri Bul…

[ctx: @info: setup]
en: Find similar images using selected item as reference.
tr: Seçilen ögeyi temel alarak benzer görselleri bulun.

[ctx: @info: setup]
en: Change the filename of the currently selected item.
tr: Seçili ögenin dosya adını değiştirin.

[ctx: @action: Non-pluralized]
en: Move to Trash
tr: Çöp Kutusuna Taşı

[ctx: @action: setup]
en: Delete Permanently
tr: Kalıcı Olarak Sil

[ctx: @action: setup]
en: Delete permanently without confirmation
tr: Onaysız Kalıcı Olarak Sil

[ctx: @action: setup]
en: Move to trash without confirmation
tr: Onaysız Çöp Kutusuna Taşı

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Albums
tr: Albümleri &Sırala

[ctx: @info: setup]
en: Sort Albums in tree-view.
tr: Albümleri ağaç görünümünde sıralayın.

[ctx: @action: setup]
en: By Folder
tr: Klasöre Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Category
tr: Kategoriye Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Date
tr: Tarihe Göre

[ctx: @action: setup]
en: Include Album Sub-Tree
tr: Albüm Alt Ağacını İçer

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all sub-albums below the current album.
tr: Geçerli albüm altındaki tüm alt albümleri göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

[ctx: @action: setup]
en: Include Tag Sub-Tree
tr: Künye Alt Ağacını İçer

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all images marked by the given tag and all its sub-tags.
tr: Verilen künye ve onun tüm alt künyeleri ile imlenen görselleri göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

[ctx: @action: setup]
en: Show All Grouped Items As Open
tr: Tüm Gruplanan Ögeleri Açık Olarak Göster

[ctx: @info: setup]
en: Activate this option to show all grouped items as open.
tr: Tüm gruplanan ögeleri açık olarak göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

[ctx: @action: setup]
en: &Sort Items
tr: Ögeleri &Sırala

[ctx: @info: setup]
en: The value by which the images in one album are sorted in the thumbnail view
tr: Küçük görsel görünümünde bir albümdeki görsellerin sıralandığı değer

[ctx: @action: setup]
en: By Name
tr: Ada Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Path
tr: Yola Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Creation Date
tr: Oluşturulma Tarihine Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Modification Date
tr: Değişiklik Tarihine Göre

[ctx: @action: setup]
en: By File Size
tr: Dosya Boyutuna Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Format
tr: Biçime Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Rating
tr: Derecelendirmeye Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Pick Label
tr: Seçim Etiketine Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Color Label
tr: Renk Etiketine Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Image Size
tr: Görsel Boyutuna Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Orientation
tr: Yönelime Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Aspect Ratio
tr: En–Boy Oranına Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Gps Position
tr: GPS Konumuna Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Face type
tr: Yüz Türüne Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Similarity
tr: Benzerliğe Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Name
tr: Elle ve Ada Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Manual and Date
tr: Elle ve Tarihe Göre

[ctx: @action: setup]
en: Item Sort &Order
tr: Öge Sı&ralaması

[ctx: @info: setup]
en: Defines whether images are sorted in ascending or descending manner.
tr: Görsellerin artan veya azalan biçimde sıralanmasını tanımlar.

[ctx: @action: setup]
en: Ascending
tr: Artan

[ctx: @action: setup]
en: Descending
tr: Azalan

[ctx: @action: setup]
en: Separate Items
tr: Ögeleri Ayır

[ctx: @info: setup]
en: The categories in which the images in the thumbnail view are displayed
tr: Küçük görsel görünümündeki görsellerin gösterildiği kategoriler

[ctx: @action: setup]
en: Flat List
tr: Düz Liste

[ctx: @action: setup]
en: By Album
tr: Albüme Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Faces
tr: Yüzlere göre

[ctx: @action: setup]
en: By Month
tr: Aya Göre

[ctx: @action: setup]
en: By Day
tr: Güne Göre

[ctx: @action: setup]
en: Item Separation Order
tr: Öge Ayırma Sırası

[ctx: @info: setup]
en: The sort order of the groups of separated items
tr: Ayrılmış ögelerin gruplarının sıralandırılması

[ctx: @action: setup]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: @action: setup]
en: Select None
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

[ctx: @action: setup]
en: Invert Selection
tr: Seçimi Ters Çevir

[ctx: @action: setup]
en: Show Thumbbar
tr: Küçük Görsel Çubuğunu Göster

[ctx: @action: setup]
en: Zoom to 100%
tr: %​100’e Yakınlaştır

[ctx: @action: setup]
en: Fit to &Window
tr: &Pencereye Sığdır

[ctx: @action: setup]
en: Color-Managed View
tr: Renk Yönetimli Görünüm

[ctx: @action: setup]
en: Search...
tr: Ara…

[ctx: @action: setup]
en: Advanced Search...
tr: Gelişmiş Arama…

[ctx: @action: setup]
en: Find Duplicates...
tr: Yinelenmişleri Bul…

[ctx: @action: setup]
en: Database Migration...
tr: Veri Tabanı Göçü…

[ctx: @action: setup]
en: Maintenance...
tr: Bakım…

[ctx: @action: setup]
en: Scan for new Items
tr: Yeni Ögeleri Tara

[ctx: @action: setup]
en: Add Camera Manually...
tr: Kamerayı Elle Ekle…

[ctx: @info: setup]
en: Loading cameras...
tr: Kameralar yükleniyor…

[ctx: @action: setup]
en: Exit Preview Mode
tr: Önizleme Kipinden Çık

[ctx: @action: setup]
en: Next Image
tr: Sonraki Görsel

[ctx: @action: setup]
en: Previous Image
tr: Önceki Görsel

[ctx: @action: setup]
en: First Image
tr: İlk Görsel

[ctx: @action: setup]
en: Last Image
tr: Son Görsel

[ctx: @action: setup]
en: Cu&t
tr: &Kes

[ctx: @action: setup]
en: Cut selection to clipboard
tr: Seçimi Panoya Kes

[ctx: @action: setup]
en: Edit Titles
tr: Başlıkları Düzenle

[ctx: @action: setup]
en: Edit Comments
tr: Yorumları Düzenle

[ctx: @action: setup]
en: Show Assigned Tags
tr: Atanmış Künyeleri Göster

[ctx: @action: setup]
en: Adjust Exif Orientation Tag
tr: Exif Yönelim Künyesini Ayarla

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Horizontally
tr: Yatay Ters Çevrilmiş

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Upside Down
tr: Yukarıdan Aşağıya Döndürülmüş

[ctx: @action: setup]
en: Flipped Vertically
tr: Dikey Ters Çevrilmiş

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Horiz. Flipped
tr: Sağa Döndürülmüş / Yatay Ters Çevrilmiş

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right
tr: Sağa Döndürülmüş

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Right / Vert. Flipped
tr: Sağa Döndürülmüş / Dikey Ters Çevrilmiş

[ctx: @action: setup]
en: Rotated Left
tr: Sola Döndürülmüş

[ctx: @action: setup]
en: Rotate
tr: Döndür

[ctx: @action: auto-rotate image]
en: Auto-Rotate
tr: Kendiliğinden Döndür

[ctx: @action: rotate image left]
en: Left
tr: Sol

[ctx: @action: rotate image right]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: @action: setup]
en: Flip
tr: Ters Çevir

[ctx: @action: setup]
en: Horizontally
tr: Yatay Olarak

[ctx: @action: setup]
en: Vertically
tr: Dikey Olarak

[ctx: @action: setup]
en: Auto Rotate/Flip Using Exif Information
tr: Exif Bilgisi ile Otomatik Döndür/Ters Çevir

[ctx: @info: setup]
en: Loading themes...
tr: Temalar yükleniyor…

[ctx: @action: setup]
en: &Themes
tr: &Temalar

[ctx: @info: setup]
en: Loading tools...
tr: Araçlar yükleniyor…

en: CompactFlash Card Reader
tr: CompactFlash Kart Okuyucusu

en: Memory Stick Reader
tr: Memory Stick Okuyucusu

en: SmartMedia Card Reader
tr: SmartMedia Kart Okuyucusu

en: SD / MMC Card Reader
tr: SD/MMC Kart Okuyucusu

en: xD Card Reader
tr: xD Kart Okuyucusu

[ctx: <drive type> "<device name or label>" at <mount path>]
en: %1 "%2" at %3
tr: %3 konumundaki %1 “%2”

[ctx: <drive type> "<device name or label>"]
en: %1 "%2"
tr: %1 “%2”

[ctx: <drive type> at <mount path>]
en: %1 at %2
tr: %2 konumundaki %1

en: Cannot access the storage device.
tr: Depolama aygıtına erişilemiyor.

en: Images on %1
tr: %1 içindeki görseller

en: The specified device ("%1") is not valid.
tr: Belirtilen aygıt (“%1”) geçerli değil.

en: The specified camera ("%1") is not supported.
tr: Belirtilen kamera (“%1”) desteklenmiyor.

[ctx: @title Main Tools]
en: Main Tools
tr: Ana Araçlar

[ctx: @title Post Processing Tools]
en: Post-Processing
tr: Süreç Sonrası İşleme

[ctx: @title Export Tools]
en: Export
tr: Dışa Aktar

[ctx: @title Import Tools]
en: Import
tr: İçe Aktar

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
tr: &Göz At

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
tr: &Albüm

note: i18n: ectx: Menu (Tag)
en: T&ag
tr: &Künye

note: i18n: ectx: Menu (Image)
en: &Item
tr: &Öge

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
tr: Dü&zen

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
tr: &Görünüm

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

note: i18n: ectx: Menu (Import)
en: I&mport
tr: İçe A&ktar

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
tr: &Dışa Aktar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
tr: Ayar&lar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
tr: &Yardım

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
tr: Ana Araç Çubuğu

en: Open camera dialog at "path"
tr: “Yol”da kamera iletişim kutusunu aç

en: Open camera dialog for the device with Solid UDI "udi"
tr: Solid UDI “udi”li aygıt için kamera iletişim kutusunu aç

en: Automatically detect and open a connected gphoto2 camera
tr: Bağlı bir gphoto2 kamerayı otomatik olarak algıla ve aç

en: Start digikam with the SQLite database file found in the directory "dir"
tr: digiKam’i “dir” dizininde bulunan SQLite veri tabanı dosyasıyla başlat

en: Start digikam with the configuration file "config"
tr: digiKam’i “config” yapılandırma dosyasıyla başlat

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin is not available. please install it.
    There is no database plugin installed on your computer.
tr: Çalışma zamanı Qt SQLite veya MySQL veri tabanı eklentisi kullanılabilir değil; lütfen kurun.
    Bilgisayarınızda herhangi bir veri tabanı eklentisi kurulu değil.

en: Run-time Qt SQLite or MySQL database plugin are not available. Please install it.
    Database plugins installed on your computer are listed below.
tr: Çalışma zamanı Qt SQLite veya MySQL veri tabanı eklentisi kullanılabilir değil; lütfen kurun.
    Bilgisayarınızda herhangi bir veri tabanı eklentisi kurulu değil.

en: <p>The given path for the config file is not valid. Either its parent directory does not exist, it is a directory itself or it cannot be read/written to.</p>
tr: <p>Yapılandırma dosyasının verilen yolu geçerli değil. Ya ana dizini yok, kendisi bir dizin ya da okunamıyor/yazılamıyor.</p>

en: %1 Image (%2)
tr: %1 Görsel (%2)

en: TIFF Image (*.tiff *.tif)
tr: TIFF Görseli (*.tiff *.tif)

en: JPEG Image (*.jpg *.jpeg *.jpe)
tr: JPEG Görseli (*.jpg *.jpeg *.jpe)

en: JPEG2000 Image (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)
tr: JPEG2000 Görseli (*.jp2 *.j2k *.jpx *.pgx)

en: Progressive Graphics file (*.pgf)
tr: Progressive Graphics dosyası (*.pgf)

en: High Efficiency Image Coding (*.heic *.heif)
tr: Yüksek Verimli Görsel Kodlaması (*.heic *.heif)

en: Flexible Image Transport System (*.fts *.fit *.fits)
tr: Esnek Görsel Taşıma Sistemi (*.fts *.fit *.fits)

en: Raw Images (%1)
tr: Ham Görseller (%1)

en: All supported files (%1)
tr: Desteklenen tüm dosyalar (%1)

[ctx: @info: date format settings]
en: format settings
tr: Biçim ayarları

en: Support:
tr: Destek:

en: Documentation:
tr: Belgelendirme:

en: Contribute:
tr: Katkıda bulun:

en: Donate:
tr: Bağış yap:

[ctx: @info:tooltip]
en: Show OSD Information
tr: EÜG bilgisini göster

[ctx: @info:tooltip Go to previous image]
en: Back
tr: Geri

[ctx: @info:tooltip Go to next image]
en: Forward
tr: İleri

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a Face Tag
tr: Yüz künyesi ekle

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear all faces on this image
tr: Bu görseldeki tüm yüzleri temizle

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark all unconfirmed faces as ignored
tr: Doğrulanmamış tüm yüzleri yok sayıldı olarak imle

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Face Tags
tr: Yüz künyelerini göster

[ctx: @info:tooltip]
en: Add a focus point
tr: Odak noktası ekle

[ctx: @info:tooltip]
en: Show focus points
tr: Odak noktalarını göster

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Magnifier
tr: Büyüteci göster

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom Factor
tr: Yakınlaştırma çarpanı

[ctx: @info:tooltip]
en: Under-Exposure Indicator
tr: Yetersiz pozlama göstergesi

[ctx: @info:tooltip]
en: Over-Exposure Indicator
tr: Fazla pozlama göstergesi

[ctx: @action: face workflow]
en: Faces
tr: Yüzler

en: Show Magnifier (x%1)
tr: Büyüteci Göster (%1×)

en: Albums
tr: Albümler

en: Dates
tr: Tarihler

[ctx: Fuzzy Search images, as duplicates, sketch, searches by similarities]
en: Similarity
tr: Benzerlik

[ctx: Search images on a map]
en: Map
tr: Harita

en: Image Quality Scan
tr: Görsel Kalitesi Tarama

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for image quality parsing
tr: Görsel kalitesi ayrıştırması için seçili albümleri taramak üzere bu düğmeyi kullanın.

[ctx: @info]
en: Help
tr: Yardım

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
tr: Etiketler

[ctx: @label short translated text about the scan for faces]
en: Scan for Faces
tr: Yüzleri Tara

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for faces
tr: Seçili albümlerdeki yüzleri taramak için bu düğmeyi kullanın

[ctx: @info]
en: Face engine is disabled
tr: Yüz işletkesi devre dışı

en: Welcome to Face Management in digiKam. If this is your first time using this feature, please consider using the Help Box in the Bottom Left Side Panel.
tr: digiKam’ın yüz yönetimine hoş geldiniz. Bu özelliği ilk kez kullanıyorsanız sol alt paneldeki yardım kutusuna bir bakın.

en: Face scan was aborted, because there are no identities to recognize. Please add new identities.
tr: Tanımlanacak kimlikler olmadığı için yüz taraması iptal edildi. Lütfen yeni kimlikler ekleyin.

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
tr: Kişiler

[ctx: Advanced search images, access stored searches]
en: Search
tr: Ara

en: Open Tag Manager
tr: Künye Yöneticisini Aç

en: No Tags
tr: Künye Yok

en: Existing Tags
tr: Var olan künyeler

en: Auto-tag Scan
tr: Kendiliğinden Künye Taraması

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for objects to auto-tag
tr: Seçili albümlerdeki nesneleri taramak için bu düğmeyi kullanın

en: No Tags Album
tr: Künye Albümü Yok

en: Tags
tr: Künyeler

en: Time Unit:
tr: Zaman birimi:

en: Day
tr: Gün

en: Week
tr: Hafta

en: Month
tr: Ay

en: Year
tr: Yıl

en: <p>Select the histogram time unit.</p><p>You can change the graph decade to zoom in or zoom out over time.</p>
tr: <p>Histogram zaman birimini seçin.</p><p>Grafiğin yakınlaştırma/uzaklaştırma zamanlamasına karar verebilirsiniz.</p>

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the date's maximal counts are small, you can use the linear scale.</p><p>Logarithmic scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
tr: <p>Histogram ölçeğini seçin.</p><p>Tarihin en yüksek sayısı küçükse doğrusal ölçeği kullanabilirsiniz.</p><p>En yüksek sayılar büyükken logaritmik ölçek kullanılabilir; kullanılırsa tüm değerler (küçük ve büyük) grafikte görünecektir.</p>

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Linear
tr: Doğrusal

[ctx: @info: timeline sidebar]
en: Logarithmic
tr: Logaritmik

en: Clear current selection
tr: Geçerli Seçimi Temizle

en: If you press this button, the current date selection on the time-line will be cleared.
tr: Bu düğmeye basarsanız zaman çizgisindeki geçerli tarih seçimi silinir.

en: Enter the name of the current dates search to save in the "Searches" view
tr: “Aramalar” görünümüne kaydetmek için geçerli tarihlerin adını gir

en: Save current selection to a new virtual Album
tr: Geçerli seçimi yeni bir sanal albüme kaydet

en: If you press this button, the dates selected on the time-line will be saved to a new search virtual Album using the name set on the left.
tr: Bu düğmeye basarsanız zaman akışı üzerinde seçili tarihler soldaki adla yeni bir arama sanal albümüne kaydedilir.

en: Timeline
tr: Zaman Akışı

en: no item
tr: öge yok

en: 1 item | %1 items
tr[0]: 1 öge
tr[1]: %1 öge

[ctx: Filters as in Search type Filters]
en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Cannot open the root album. It is not a physical location.
tr: Kök albüm açılamıyor. Fiziki bir konum değil.

en: The current query from the database returned no results. Change search settings or select an album with content.
tr: Veri tabanındaki geçerli sorgu hiçbir sonuç döndürmedi. Arama ayarlarını değiştirin veya içerikli bir albüm seçin.

en: Fuzzy Sketch Search
tr: Çizim Arama (Bulanık)

en: Fuzzy Image Search
tr: Görsel Arama (Bulanık)

en: Map Search
tr: Aramayı Eşlemle

en: Last Search
tr: Son Arama

[ctx: @info: item icon view]
en: The storage location of this image
    is currently not available
tr: Bu görselin depolama konumu
    şu anda kullanılamıyor

[ctx: @title: item icon view]
en: Tools
tr: Araçlar

en: Help
tr: Yardım

[ctx: @info]
en: Online help about trash-bin
tr: Çöp kutusu hakkında çevrimiçi yardım

en: Undo
tr: Geri Al

en: Restore only the last entry in the trash-bin.
tr: Yalnızca çöp kutusundaki son girdiyi geri yükleyin.

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Restore selection of files from the trash-bin.
tr: Dosya seçimini çöp kutusundan geri yükleyin.

en: Delete...
tr: Sil…

en: Remove permanently the items selection or all items from the trash-bin.
tr: Ögeler seçimini veya tüm ögeleri çöp kutusundan kalıcı olarak kaldırın.

en: Selected Items Permanently
tr: Seçili Ögeleri Kalıcı Olarak

en: All Items Permanently
tr: Tüm Ögeleri Kalıcı Olarak

en: Confirm Undo
tr: Geri Almayı Onayla

en: Are you sure you want to restore %1 item? | Are you sure you want to restore %1 items?
tr[0]: %1 ögeyi geri yüklemek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: %1 ögeyi geri yüklemek istediğinizden emin misiniz?

en: Confirm Restore
tr: Geri Yüklemeyi Onayla

en: Confirm Deletion
tr: Silmeyi Onayla

en: Are you sure you want to delete %1 item permanently? | Are you sure you want to delete %1 items permanently?
tr[0]: %1 ögeyi kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: %1 ögeyi kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete ALL items permanently?
tr: TÜM ögeleri kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: delete the selected items from trash]
en: Selection
tr: Seçim

[ctx: delete all items from trash]
en: Delete
tr: Sil

en: %1/%2 items selected
tr: %1/%2 öge seçili

en: Welcome to digiKam %1
tr: digiKam %1 sürümüne hoş geldiniz

en: New Features
tr: Yeni Özellikler

en: About
tr: Hakkında

en: Background Image Credits
tr: Arka Plan Görselinde Emeği Geçenler

en: <h3>digiKam is an advanced open-source digital photo management application that runs on Linux, Windows, and MacOS.</h3><p>The application provides A comprehensive set of tools for importing, managing, editing, and sharing media taken with your camera. You can use digiKam’s import capabilities to easily transfer photos, raw files, and videos directly from your camera and external storage devices (SD cards, USB disks, etc.). The application allows you to configure import settings and rules that process and organize imported items on-the-fly.</p><p>To resume, with digiKam you can import, organize, enhance, search, export your collections of photo and video, and much more...</p><p>Currently, you are in the Album view mode of digiKam. Albums are the places where your files are stored, and are identical to the folders on your hard disk.</p><p>digiKam has many powerful features which are described in the <b><a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">documentation</a></b></p><p>The <b><a href="https://www.digikam.org">digiKam homepage</a></b> provides information about new versions of digiKam.</p><p>To contact the digiKam users community or to support the development team, follow the links provided in the application <b>Help</b> menu entry. </p><h3>Thanks to support and use the digiKam project.</h3>
tr: <h3>digiKam; Linux, Windows ve macOS işletim sistemlerinde çalışan gelişmiş, açık kaynaklı bir sayısal fotoğraf yönetim uygulamasıdır.</h3><p>Uygulama; fotoğrafları ve RAW dosyalarını içe aktarma, yönetme, düzenleme ve paylaşma için kapsamlı bir araç kümesi sunar. digiKam’in içe aktarma özelliklerini kullanarak çekilen fotoğrafları ve videoları doğrudan kameranızdan ve dış depolama aygıtlarından (SD kartlar, USB diskler vb.) kolayca aktarabilirsiniz. Uygulama, içe aktarılan ögeleri anında işleyen ve düzenleyen içe aktarma ayarlarını ve kurallarını yapılandırmanıza olanak tanır.</p><p>digiKam ile içe aktarabilir, düzenleyebilir, iyileştirebilir, arayabilir, dışa aktarabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz…</p><p>Şu anda digiKam’in albüm görünümü kipindesiniz. Albümler, dosyalarınızın saklandığı yerlerdir ve mantığı sabit diskinizdeki klasörlerle aynıdır.</p><p>digiKam’in, <b><a href="https://docs.digikam.org/en/index.html">belgelendirmesinde</a></b> açıklanan birçok güçlü özelliği vardır.</p><p><a href="https://www.digikam.org">digiKam ana sayfası</a>, digiKam’in yeni sürümleri hakkında bilgi sağlar.</p><p>digiKam kullanıcı topluluğuyla iletişime geçmek veya geliştirme takımını desteklemek için uygulamanın <b>Yardım</b> menüsündeki bağlantıları takip edin.</p><h3>digiKam projesini desteklediğiniz ve kullandığınız için teşekkür ederiz.</h3>

en: Author:
tr: Yazar:

en: Location:
tr: Konum:

en: Camera:
tr: Kamera:

en: Lens:
tr: Mercek:

en: More than <a href="https://bugs.kde.org/buglist.cgi?f1=cf_versionfixedin&limit=0&o1=equals&order=bug_id&product=digikam&v1=%1">400 user-reports</a> closed on Bugzilla.
tr: Bugzilla üzerinde <a href="https://bugs.kde.org/buglist.cgi?f1=cf_versionfixedin&limit=0&o1=equals&order=bug_id&product=digikam&v1=%1">400’den fazla kullanıcı raporu</a> kapatıldı.

en: Internal QtAVPlayer has been updated to the latest upstream 2026-01-24 which brings with it a variety of bug fixes and performance improvements (Qt5 only).
tr: İçsel QtAVPlayer, 2026‒01‒24 tarihinde en son sürüme güncellendi. Bu güncelleme, bir dizi hata düzeltmesi ve başarım iyileştirmesi (yalnızca Qt5 için) getirdi.

en: Add support of customizable date format to show everywhere in the program.
tr: Programda her yerde gösterilmesi için özelleştirilebilir tarih biçimi desteği eklendi.

en: Color label names are now customizable in the Labels tab from left sidebar by double clicking on text. Label strings size are limited to 32 characters.
tr: Renk etiketlerinin adları artık sol kenar çubuğundaki Etiketler sekmesinden, metne çift tıklayarak özelleştirilebiliyor. Etiket metni boyutu 32 karakterle sınırlıdır.

en: Add regular expression wildcard support for ignored directories settings.
tr: Yok sayılan dizin ayarları için düzenli ifade joker karakter desteği eklendi.

en: Split filters view into 3 separated tabs for better usability: Properties, Tags, and People.
tr: Süzgeçler görünümü, daha iyi kullanılabilirlik için üç sekmeye ayrıldı: Özellikler, Künyeler ve Kişiler.

en: Load and save Trash-view column states between sessions.
tr: Oturumlar arasında çöp kutusunun sütun durumları artık kaydediliyor.

en: Clicking on GPS icon overlay opens the Geolocation tab from the left sidebar.
tr: GPS simgesine tıklamak, sol kenar çubuğundaki coğrafî konum sekmesini açar.

en: Add customizable columns to show Grouped and Versioned properties.
tr: Gruplanmış ve sürümlendirilmiş özellikleri göstermek üzere özelleştirilebilir sütunlar eklendi.

en: New Advanced Rename modifier Date Format.
tr: Tarih biçimini değiştirmek için gelişmiş yeniden adlandırıcı desteği.

en: Add support to merge existing template entries assigned in items with a new template.
tr: Ögelere atanmış var olan şablon girdilerini yeni bir şablonla birleştirme desteği eklendi.

en: Add new Slideshow option to customize the color background instead pure black in case of images transparency usage.
tr: Görseller saydamlık kullanıyorsa arka planı düz siyah olarak göstermek yerine özelleştirmek adına yeni bir slayt gösterisi seçeneği eklendi.

en: Add new Presentation option to customize the color background instead pure black in case of images transparency usage.
tr: Görseller saydamlık kullanıyorsa arka planı düz siyah olarak göstermek yerine özelleştirmek adına yeni bir sunu seçeneği eklendi.

en: Complete rewrite the File-Transfert tool GUI for a better usability.
tr: Daha iyi kullanılabilirlik için dosya aktarım aracı tümüyle yeniden yazıldı.

en: Complete rewrite the File-Copy tool GUI for a better usability.
tr: Daha iyi kullanılabilirlik için dosya kopyalama aracı tümüyle yeniden yazıldı.

en: Add marching-ants effect to the canvas selection rubber band.
tr: Tuval seçimi lastik bandına yürüyen karıncalar efekti eklendi.

en: Add pick color histogram indicators for the Curves, Levels, White Balance, and Black & White Sepia tools.
tr: Eğriler, düzeyler, beyaz dengesi ve siyah–beyaz sepya araçları için seçim rengi histogram göstergeleri eklendi.

en: Rewrite the welcome page in more modern style.
tr: Karşılama ekranı daha modern bir tarzda yeniden yazıldı.

en: Huge web site update about contents and design eg. screenshots, description, history, features, support, download, etc.
tr: Web sitesinde büyük güncellemeler yapıldı: Ekran görüntüleri, açıklamalar, geçmiş, özellikler, destek, indirme vb.

en: Sort Item improvements:
tr: Öge sıralama iyileştirmeleri:

en: Add support of Album Icon-View sort items by Pick and Color Labels.
tr: Albüm simgesi görünümünde, ögeleri Seçim ve Renk Etiketlerine göre sıralama desteği eklendi.

en: Add support of Import Icon-View sort items by Pick and Color Labels.
tr: İçe Aktarma simge görünümünde, ögeleri Seçim ve Renk Etiketlerine göre sıralama desteği eklendi.

en: Add support of Album Icon-View sort items by Orientation.
tr: Albüm simge görünümünde, ögeleri yönelime göre sıralama desteği eklendi.

en: Add support of Album Icon-View sort items by GPS location.
tr: Albüm simge görünümünde, ögeleri GPS konumuna göre sıralama desteği eklendi.

en: Add support of Album Icon-View sort items by File Format.
tr: Albüm simge görünümünde, ögeleri dosya biçimine göre sıralama desteği eklendi.

en: Add support of Import Icon-View sort items by File Format.
tr: İçe Aktarma simge görünümünde, ögeleri dosya biçimine göre sıralama desteği eklendi.

en: Item Property improvements:
tr: Öge özellikleri iyileştirmeleri:

en: Add new button to copy all properties as text in clipboard.
tr: Tüm özellikleri panoya metin olarak kopyalamak için yeni bir düğme eklendi.

en: Add new button to open current item in file manager.
tr: Geçerli ögeyi dosya yöneticisinde açmak için yeni bir düğme eklendi.

en: If no icon-view item selected, show current album statistics.
tr: Eğer hiçbir simge görünümü ögesi seçilmemişse geçerli albüm istatistikleri gösterilir.

en: Grouped Item improvements:
tr: Öge gruplama iyileştirmeleri:

en: Show items from an open group highlighted for a better usability with Icon-View.
tr: Simge görünümünde daha iyi kullanılabilirlik için açık bir gruptaki ögeler vurgulanır.

en: Usability improvements of the grouped icon-view items overlay.
tr: Gruplanmış simge görünümü kaplaması için kullanılabilirlik iyileştirmeleri yapıldı.

en: Thumbbar improvements to support grouped items visibility as with Icon-View.
tr: Simge görünümünde gruplanmış ögelerin görünürlüğünü artırmak için küçük görsel iyileştirmeleri yapıldı.

en: Preview Mode improvements:
tr: Önizleme kipi iyileştirmeleri:

en: Extend Image and Video preview toolbar overlay with Labels editor.
tr: Etiket düzenleyicisinde, görsel ve video önizleme araç çubuğu genişletildi.

en: Add new Preview toolbar buttons: exposure indicators, color management, OSD, magnifier.
tr: Yeni önizleme araç çubuğu düğmeleri eklendi: Pozlama göstergeleri, renk yönetimi, ekran üzeri görüntü büyüteci.

en: Add context-menu to the video player.
tr: Video oynatıcısına bağlam menüsü eklendi.

en: Add load progress indicator on the status bar (Icon-view and LightTable).
tr: Durum çubuğuna yükleme durumu göstergesi eklendi (simge görünümü ve ışık tablası).

en: Add trackpad gesture events support to zoom the contents, pan the canvas, and change to previous/next items.
tr: İçeriğe yakınlaştırmak, tuvali kaydırmak ve önceki/sonraki ögeye geçmek için dokunmatik yüzey hareketleri desteği eklendi.

en: Add a magnifier glass tool to zoom and explore a small area of the preview canvas. Tool Size and zoom factor are customizable.
tr: Önizleme tuvalinin küçük bir alanında yakınlaştırmak ve keşif için büyüteç aracı eklendi. Araç boyutu ve yakınlaştırma çarpanı özelleştirilebilirdir.

en: Add under and over exposure indicators for the preview canvas.
tr: Önizleme tuvali için fazla ve az pozlama göstergeleri eklendi.

en: Railway over the canvas is displayed as an overlay when the scrollbar are visible.
tr: Tuval üzerindeki kızak, sarma çubuğu görünürken bir kaplama olarak gösterilir.

en: Advanced Search improvements:
tr: Gelişmiş arama iyileştirmeleri:

en: New options to find empty properties registered in the database.
tr: Veri tabanında kayıtlı boş özellikleri bulmak için yeni seçenekler eklendi.

en: Add support to search Creator and Author fields to be drop down lists populated with the values already presents in the database.
tr: Arama işlevinde Oluşturucu ve Yazar alanlarının, veri tabanında halihazırda var olan değerlerle doldurulmuş açılır listeler olarak gösterilmesine desteği eklendi.

en: Add support to search recently modified items in the database.
tr: Veri tabanında en son değişiklik yapılan ögelerde arama yapma desteği eklendi.

en: Update internal RAW engine to last Libraw snapshot 2026-02-16.
tr: İçsel RAW işletkesi, güncel 2026‒02‒16 anlık görüntüsüne güncellendi.

en: New RAW camera supported:
tr: Desteklenen yeni RAW kameralar:

en: Nikon (standard compression only): Z6-III, Z f, Z30, Z8 ;
tr: Nikon (yalnızca standart sıkıştırma): Z6-III, Z f, Z30, Z8 ;

en: Multiple DJI and Skydio drones ;
tr: Birden çok DJI ve Skydio uçargözleri ;

en: Multiple smartphones with DNG format recorded.
tr: DNG biçiminde kaydeden birden çok akıllı telefon.

en: ...and much more.
tr: …ve çok daha fazlası.

en: <h3>Some of the new features in this release of digiKam include (compared to digiKam version 8):</h3><ul>%1</ul>
tr: <h3>digiKam’ın bu sürümündeki yeni özelliklerden bazıları şunlardır (digiKam 8 ile karşılaştırıldığında):</h3><ul>%1</ul>

en: Hide grouped items
tr: Gruplanmış ögeleri gizle

en: Ignore grouping
tr: Gruplamayı yok say

en: Show grouping in tree
tr: Ağaç içinde gruplamayı göster

en: Audio/video properties
tr: Ses/Video Özellikleri

en: Audio bitrate
tr: Ses Bit Hızı

en: Audio channel type
tr: Ses Kanalı Türü

en: Audio Codec
tr: Ses Kodlayıcısı

en: Duration
tr: Süre

en: Frame rate
tr: Kare Hızı

en: Video codec
tr: Video Kodlayıcısı

en: Configure column "%1"
tr: “%1” sütununu yapılandır

[ctx: @title: tableview]
en: digiKam properties
tr: digiKam Özellikleri

[ctx: @title: tableview]
en: Rating
tr: Derecelendirme

[ctx: @title: tableview]
en: Pick label
tr: Seçim Etiketi

[ctx: @title: tableview]
en: Color label
tr: Renk Etiketi

[ctx: @title: tableview]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @title: tableview]
en: Caption
tr: Alt Yazı

[ctx: @title: tableview]
en: Tags
tr: Künyeler

[ctx: @title: grouped]
en: Grouped
tr: Gruplu

[ctx: @title: versioned]
en: Versioned
tr: Sürümlü

[ctx: @info: tableview]
en: Rating
tr: Derecelendirme

[ctx: @info: tableview]
en: Pick label
tr: Seçim Etiketi

[ctx: @info: tableview]
en: Color label
tr: Renk Etiketi

[ctx: @info: tableview]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @info: tableview]
en: Caption
tr: Alt Yazı

[ctx: @info: tableview]
en: Tags
tr: Künyeler

[ctx: @info: tableview]
en: Grouped
tr: Gruplu

[ctx: @info: tableview]
en: Versioned
tr: Sürümlü

[ctx: @info: tableview]
en: None
tr: Yok

[ctx: @info: tableview]
en: Rejected
tr: Reddedilen

[ctx: @info: tableview]
en: Pending
tr: Bekletilen

[ctx: @info: tableview]
en: Accepted
tr: Kabul Edilen

[ctx: @info: tableview]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: @info: tableview]
en: Orange
tr: Turuncu

[ctx: @info: tableview]
en: Yellow
tr: Sarı

[ctx: @info: tableview]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: @info: tableview]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: @info: tableview]
en: Magenta
tr: Mor

[ctx: @info: tableview]
en: Gray
tr: Gri

[ctx: @info: tableview]
en: Black
tr: Siyah

[ctx: @info: tableview]
en: White
tr: Beyaz

[ctx: @info: item properties]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @info: item properties]
en: Yes (stack)
tr: Evet (Yığ)

[ctx: @info: item properties]
en: No
tr: Hayır

en: File properties
tr: Dosya Özellikleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
tr: Dosya Adı

en: Path
tr: Yol

en: Size
tr: Boyut

en: Last modified
tr: Son Değişiklik

[ctx: @item: tableview]
en: Human readable
tr: Okunabilir

[ctx: @item: tableview]
en: Plain
tr: Düz

en: Display format
tr: Görüntüleme biçimi

en: Geo properties
tr: Coğrafi Özellikler

en: Geotagged
tr: Coğrafi Künyeli

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Altitude
tr: Yükseklik

[ctx: @info: tableview]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @info: tableview]
en: No
tr: Hayır

en: Metric units
tr: Metrik birimler

en: Imperial units
tr: İmparatorluk ölçü birimleri

en: Item properties
tr: Öge Özellikleri

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Pixel count
tr: Piksel Sayısı

en: Bit depth
tr: Bit Derinliği

en: Color mode
tr: Renk Kipi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
tr: Tür

en: Creation date/time
tr: Oluşturulma Tarihi/Zamanı

en: Digitization date/time
tr: Sayısallaştırma Tarihi/Zamanı

en: Aspect ratio
tr: En–Boy Oranı

en: Similarity
tr: Benzerlik

[ctx: @info: tableview]
en: Photo properties
tr: Fotoğraf Özellikleri

[ctx: @title: tableview]
en: Camera maker
tr: Kamera Yapımcısı

[ctx: @title: tableview]
en: Camera model
tr: Kamera Modeli

[ctx: @title: tableview]
en: Lens
tr: Mercek

[ctx: @title: tableview]
en: Aperture
tr: Diyafram Açıklığı

[ctx: @title: tableview]
en: Focal length
tr: Odak Uzaklığı

[ctx: @title: tableview]
en: Exposure
tr: Pozlandırma

[ctx: @title: tableview]
en: Sensitivity
tr: Duyarlılık

[ctx: @title: tableview]
en: Mode/program
tr: Kip/Program

[ctx: @title: tableview]
en: Flash
tr: Flaş

[ctx: @title: tableview]
en: White balance
tr: Beyaz Dengesi

[ctx: @info: tableview]
en: %1 s
tr: %1 sn

[ctx: @info: tableview]
en: Fraction
tr: Kesir

[ctx: @info: tableview]
en: Rational
tr: Oransal

[ctx: @info: tableview]
en: Format
tr: Biçim

[ctx: @info: tableview]
en: Seconds
tr: Saniye

[ctx: @info: tableview]
en: Milliseconds
tr: Milisaniye

[ctx: @info: tableview]
en: Microseconds
tr: Mikrosaniye

[ctx: @info: tableview]
en: Unit
tr: Birim

en: Thumbnail
tr: Küçük Görsel

en: Remove this column
tr: Bu Sütunu Kaldır

en: Configure this column
tr: Bu Sütunu Yapılandır

[ctx: @item: component info]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @item: component info]
en: LibGphoto2 support
tr: LibGphoto2 desteği

[ctx: @item: component info]
en: No
tr: Hayır

[ctx: @item: component info]
en: Baloo support
tr: Baloo desteği

[ctx: @item: component info]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @item: component info]
en: AddressBook support
tr: Adres defteri desteği

[ctx: @item: component info]
en: Media player support
tr: Ortam oynatıcısı desteği

[ctx: @item: component info]
en: DBus support
tr: DBus desteği

[ctx: @item: component info]
en: Panorama support
tr: Panorama desteği

[ctx: @item: component info]
en: HTML Gallery support
tr: HTML Galerisi desteği

[ctx: @item: component info]
en: Calendar support
tr: Takvim desteği

[ctx: @item: component info]
en: Qt Sql drivers
tr: Qt Sql sürücüleri

[ctx: @item: component info]
en: Database backend
tr: Veri tabanı arka ucu

[ctx: @item: component info]
en: Database internal server
tr: Veri tabanı içsel sunucusu

[ctx: @item: component info]
en: FFmpeg Configuration
tr: FFmpeg Yapılandırması

[ctx: @item: component info]
en: Video Decoders
tr: Video Kod Çözücüleri

en: no entry
tr: girdi yok

[ctx: @item: component info]
en: Video Encoders
tr: Video Kodlayıcıları

[ctx: @item: component info]
en: Audio Decoders
tr: Ses Kod Çözücüleri

[ctx: @item: component info]
en: Audio Encoders
tr: Ses Kodlayıcıları

[ctx: @item: component info]
en: Supported Extensions
tr: Desteklenen Uzantılar

en: Auto Levels
tr: Otomatik Düzeyler

en: Normalize
tr: Olağanlaştır

en: Equalize
tr: Eşitle

en: Stretch Contrast
tr: Karşıtlığı Artır

en: Auto Exposure
tr: Otomatik Pozlandırma

en: Filter:
tr: Süz:

[ctx: @title]
en: Color Auto-Correction
tr: Otomatik Renk Düzeltme

[ctx: @info]
en: A tool to fix colors automatically
tr: Renkleri otomatik olarak düzeltmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust colors automatically from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, renkleri görsellerden otomatik olarak ayarlayabilir.</para>

[ctx: @title]
en: BCG Correction
tr: BCG Düzeltme

[ctx: @info]
en: A tool to fix Brightness / Contrast / Gamma
tr: Parlaklık/Karşıtlık/Gama onarımı için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki Parlaklık/Karşıtlık/Gama ayarlarını yapabilir.</para>

[ctx: @title]
en: Black and White Convert
tr: Siyah–Beyaz’a Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert to black and white
tr: Siyah–beyaz’a dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to black and white.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görselleri siyah–beyaz’a dönüştürebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Channel Mixer
tr: Kanal Karıştırıcısı

[ctx: @info]
en: A tool to mix color channel
tr: Renk kanalını karıştırmak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can mix color channels from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki renk kanallarını karıştırabilir.</para>

en: Color Balance
tr: Renk Dengesi

en: Adjust color balance.
tr: Renk dengesini ayarlayın.

[ctx: @title]
en: Color Balance
tr: Renk Dengesi

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color balance
tr: Renk dengesini ayarlamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust color balance from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki renk dengesini ayarlayabilir.</para>

en: Convert to 8 bits
tr: 8 Bit’e Dönüştür

en: Convert color depth from 16 to 8 bits.
tr: Renk derinliğini 16 bit’ten 8 bit’e dönüştürün.

[ctx: @info]
en: Convert to 8 bits
tr: 8 Bit’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 8 bits
tr: Renk derinliğini 8 bit’e dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert image color depth to 8 bits.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görselin renk derinliğini 8 bit’e dönüştürebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Convert to 16 bits
tr: 16 Bit’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert color depth to 16 bits
tr: Renk derinliğini 16 bit’e dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images color depth to 16 bits.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerin renk derinliğini 16 bit’e dönüştürebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Curves Adjust
tr: Eğriler Ayarı

[ctx: @info]
en: Perform curves adjustments.
tr: Eğri ayarlamalarını gerçekleştir.

[ctx: @label: colcor properties]
en: Channel:
tr: Kanal:

[ctx: @item: colcor properties]
en: Luminosity
tr: Parlaklık

[ctx: @item: colcor properties]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: @item: colcor properties]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: @item: colcor properties]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: @item: colcor properties]
en: Alpha
tr: Alfa

[ctx: @action: open file dialog]
en: Load...
tr: Yükle…

[ctx: @info: open file dialog]
en: Load all parameters from settings text file.
tr: Tüm parametreleri ayarlar metin dosyasından yükleyin.

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color curves
tr: Renk eğrilerini ayarlamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the color curves from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki renk eğrilerini ayarlayabilir.</para>

[ctx: @title]
en: HSL Correction
tr: HSL Düzeltmesi

[ctx: @info]
en: A tool to fix Hue / Saturation / Lightness
tr: Ton/Doygunluk/Açıklık değerlerini düzeltmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi, görsellerdeki Ton/Doygunluk/Açıklık değerlerini düzenleyebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Color Profile Conversion
tr: Renk Profili Dönüşümü

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to a color space
tr: Görselleri bir renk uzayına dönüştürmek içim bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images to a different color space.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görselleri başka bir renk uzayına dönüştürebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Invert Colors
tr: Renkleri Ters Çevir

[ctx: @info]
en: A tool to invert image colors
tr: Görsel renklerini ters çevirmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can invert colors from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki renkleri tersine çevirebilir.</para>

[ctx: @title]
en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

[ctx: @info]
en: A tool to adjust white balance
tr: Beyaz dengesini ayarlamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust the white balance from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki beyaz dengesini ayarlayabilir.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To AVIF
tr: AVIF’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to AVIF format
tr: Görselleri AVIF biçimine dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to AVIF format.</para><para>AV1 Image File Format is an image file format specification for storing images or image sequences compressed with AV1 in the ISOBMFF container format.</para><para>See details about this format from <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>this page</link>.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsel verisini AVIF biçimine dönüştürebilir.</para><para>AV1 Görsel Dosyası Biçimi, AV1 ile sıkıştırılmış görselleri veya görsel dizilerini ISOBMFF kapsayıcı biçiminde depolamak için kullanılan bir görsel dosyası biçimi belirtimidir.</para><para><link url='https://en.wikipedia.org/wiki/AVIF'>Bu sayfadan</link> bu biçimle ilgili ayrıntılara bakabilirsiniz.</para>

[ctx: @title]
en: Convert RAW To DNG
tr: RAW’ı DNG’ye Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert RAW images to DNG container
tr: RAW görselleri DNG kapsayıcısına dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.</para><para>The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.</para><para>See details about this format from <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>this page</link>.</para>
tr: <para>Bu genel araç, RAW görsel verisini DNG biçimine dönüştürebilir.</para><para>Sayısal Negatif, Adobe tarafından oluşturulan kayıpsız bir RAW görsel biçimidir.</para><para>Bu biçimle ilgili ayrıntılara <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Negative'>bu sayfadan bakabilirsiniz</link>.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To HEIF
tr: HEIF’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to HEIF format
tr: Görselleri HEIF biçimine dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to HEIF format.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>See <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</link> for details.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsel verisini HEIF biçimine dönüştürebilir.</para><para>Yüksek Verimli Görsel Kodlaması (HEIC) olarak da bilinen Yüksek Verimli Görsel Dosyası Biçimi (HEIF), bireysel kullanıcılar için bir dosya biçimidir. Hareketli Resim Uzmanları Grubu (MPEG) tarafından geliştirilmiştir ve bir HEIF görselinde, aynı boyuttaki bir JPEG görseline göre iki kat daha fazla bilgi depolanabileceğini ve bunun sonucunda daha kaliteli bir görsel elde edilebileceğini iddia etmektedir. HEIF, aynı zamanda canlandırmaları da destekler ve canlandırmalı bir GIF’ten daha küçük bir boyutta daha fazla bilgi depolayabilir.</para><para>Ayrıntılar için <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>Yüksek Verimli Görsel Dosyası Biçimi</link> sayfasına bakın.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JP2
tr: JP2’ye Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG-2000 format
tr: Görselleri JPEG-2000 biçimine dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-2000 format.</para><para>This is an image compression standard and coding system. It was created by the Joint Photographic Experts Group committee in 2000 with the intention of superseding their original discrete cosine transform-based JPEG standard (created in 1992) with a newly designed, wavelet-based method.</para><para>See details about this format from <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>this page</link>.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsel verisini JPEG-2000 biçimine dönüştürebilir.</para><para>Bu bir görsel sıkıştırma standardı ve kodlama sistemidir. 2000 yılında Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu komitesi tarafından oluşturulmuştur. Bu biçimin amacı, özgün ayrık kosinüs dönüşümü tabanlı JPEG standartlarının (1992’de oluşturulan) yerini yeni tasarlanmış, dalgacık tabanlı bir yöntemle değiştirme niyetidir.</para><para>Ayrıntılar için <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>bu sayfaya</link> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JPEG
tr: JPEG’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JPEG format
tr: Görselleri JPEG biçimine dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG format.</para><para>The Joint Photographic Experts Group format is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography.</para><para>See details about this format from <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>this page</link>.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsel verisini JPEG biçimine dönüştürebilir.</para><para>Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu biçimi, sayısal görseller, özellikle de sayısal fotoğrafçılıkla üretilen görseller için yaygın olarak kullanılan bir kayıplı sıkıştırma yöntemidir.</para><para>Ayrıntılar için <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>bu sayfaya</link> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To JXL
tr: JXL’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to JXL format
tr: Görselleri JXL biçimine dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to JPEG-XL format.</para><para>JPEG-XL is a royalty-free raster-graphics file format that supports both lossy and lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement.</para><para>See details about this format from <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>this page</link>.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsel verisini JPEG-XL biçimine dönüştürebilir.</para><para>JPEG-XL, hem kayıplı hem de kayıpsız sıkıştırmayı destekleyen telifsiz bir raster grafik dosya biçimidir. Tasarım amacı, var olan raster biçimlerden daha iyi başarım göstererek bunların evrensel alternatifi haline gelmektir.</para><para>Ayrıntılar için <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_XL'>bu sayfaya</link> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To PGF
tr: PGF’ye Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PGF format
tr: Görselleri PGF biçimine dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PGF format.</para><para>The Progressive Graphics File is a wavelet-based bitmapped image format that employs lossless and lossy data compression.</para><para>See details about this format from <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>this page</link>.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsel verisini PGF biçimine dönüştürebilir.</para><para>Progresif Grafik Dosyası, kayıpsız ve kayıplı veri sıkıştırması kullanan, dalgacık tabanlı bir bit eşlemli görsel biçimidir.</para><para>Ayrıntılar için <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>bu sayfaya</link> bakın.</para>

en: <b>If conversion to PNG fails, this may be due to the color profile check. Simply insert the tool for color profile conversion before this tool and select the desired color profile.</b>
tr: <b>PNG’ye dönüştürme işlemi başarısız olursa bunun nedeni renk profili denetimi olabilir. Renk profili dönüştürme aracını bu aracın önüne yerleştirmeniz ve istediğiniz renk profilini seçmeniz yeterlidir.</b>

[ctx: @title]
en: Convert To PNG
tr: PNG’ye Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to PNG format
tr: Görselleri PNG biçimine dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to PNG format.</para><para>The Portable Network Graphics is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression.</para><para>See details about this format from <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>this page</link>.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsel verisini PNG biçimine dönüştürebilir.</para><para>Taşınabilir Ağ Grafikleri, kayıpsız veri sıkıştırmayı destekleyen bir raster grafik dosya biçimidir.</para><para>Ayrıntılar için <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>bu sayfaya</link> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To TIFF
tr: TIFF’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to TIFF format
tr: Görselleri TIFF biçimine dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to TIFF format.</para><para>The Tagged Image File Format is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers.</para><para>See details about this format from <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>this page</link>.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsel verisini TIFF biçimine dönüştürebilir.</para><para>Künyeli Görsel Dosyası Biçimi; fotoğrafçılar, grafik sanatçıları, yayıncılık endüstrisi ve yayıncılık endüstrisi arasında popüler olan, raster grafik görsellerini depolamak için kullanılan bir bilgisayar dosyası biçimidir.</para><para>Ayrıntılar için <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>bu sayfaya</link> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: Convert To WEBP
tr: WEBP’ye Dönüştür

[ctx: @info]
en: A tool to convert images to WEBP format
tr: Görselleri WEBP biçimine dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can convert images data to WEBP format.</para><para>WEBP is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. WEBP yields files that are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression, as well as animation and alpha transparency.</para><para>See details about this format from <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>this page</link>.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsel verisini WEBP biçimine dönüştürebilir.</para><para>WEBP, Google’ın JPEG, PNG ve GIF dosya biçimlerinin yerine geçmek üzere geliştirdiği bir görsel dosyası biçimidir. WEBP, aynı kalite için daha küçük veya aynı boyut için daha yüksek kaliteli görseller sağlar. Hem kayıplı hem de kayıpsız sıkıştırmanın yanı sıra canlandırma ve alfa saydamlığını da destekler.</para><para>Ayrıntılar için <link url='https://en.wikipedia.org/wiki/WebP'>bu sayfaya</link> bakın.</para>

en: Output file type:
tr: Çıktı dosyası türü:

en: Same as input
tr: Girdi ile aynı

en: Shell Script:
tr: Kabuk betiği:

en: Enter script for execution. Use $INPUT and $OUTPUT for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.
tr: Yürütülecek betiği girin. Girdi/çıktı dosya adları için $INPUT ve $OUTPUT kullanın (özel karakterler dışında). Bunlar, kabuk yürütmesinden önce değiştirilir.

en: <b>Note:</b> Environment variables TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING and TAGSPATH (separated by ;) are available.
tr: <b>Not:</b> TITLE, COMMENTS, COLORLABEL, PICKLABEL, RATING ve TAGSPATH çevre değişkenleri, “;” ile ayrılarak kullanılabilir.

en: User Script: No script.
tr: Kullanıcı betiği: Betik yok.

en: User Script: File open error.
tr: Kullanıcı betiği: Dosya açma hatası.

en: User Script: Timeout from script.
tr: Kullanıcı betiği: Betik zaman aşımına uğradı.

en: User Script: No error.
tr: Kullanıcı betiği: Hata yok.

en: User Script: Failed to start script.
tr: Kullanıcı betiği: Betik başlatılamadı.

en: User Script: Script process crashed.
tr: Kullanıcı betiği: Betik süreci çöktü.

en: User Script: Command not found.
tr: Kullanıcı betiği: Komut bulunamadı.

en: User Script: Error code returned %1.
tr: Kullanıcı betiği: Hata kodu %1 döndürdü.

[ctx: @title]
en: User Shell Script
tr: Kullanıcı Kabuk Betiği

[ctx: @info]
en: A tool to execute a custom shell script
tr: Bir özel kabuk betiği yürütmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para><para>Script variables:</para><para>Uses <b>$INPUT</b> and <b>$OUTPUT</b> for input / output filenames (with special characters escaped). These would be substituted before shell execution.</para><para>Uses <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> and <b>$TAGSPATH</b> to handle digiKam properties.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, kullanıcı kabuk betiklerini iş akışı aşaması olarak çalıştırabilir.</para> <para>Betik değişkenleri:</para><para>Girdi/çıktı dosya adları için <b>$INPUT</b> ve <b>$OUTPUT</b> kullanılır (özel karakterler kaçırılır) Bunlar, kabuk yürütmesinden önce değiştirilir.</para> <para>digiKam özellikleri işlemesi için <b>$TITLE</b>, <b>$COMMENTS</b>, <b>$COLORLABEL</b>, <b>$PICKLABEL</b>, <b>$RATING</b> ve <b>$TAGSPATH</b> kullanılır.</para>

[ctx: @title]
en: Add Border
tr: Kenarlık Ekle

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around images
tr: Görsellerin etrafına kenarlık eklemek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add decorative border around images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerin etrafına dekoratif kenarlıklar ekleyebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Add Texture
tr: Doku Ekle

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over images
tr: Görsellerin üzerine doku uygulamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply a texture over images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerin üzerine doku uygulayabilir.</para>

en: Check this if you want the watermark to use the given size of the font or the image without any adjustment to the actual image.
tr: Filigranın, gerçek görselde herhangi bir ayarlama yapmadan yazıtipinin veya görselin verilen boyutunu kullanmasını istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Use Absolute Size
tr: Mutlak Boyutu Kullan

en: Watermark type:
tr: Filigran türü:

en: Image
tr: Görsel

en: Text
tr: Metin

en: Image settings
tr: Görsel ayarları

en: Click to select watermark image.
tr: Filigran görseli seçmek için tıklayın.

en: Watermark image:
tr: Filigran görseli:

en: Check this if you want the watermark to ignore its own aspect ratio and use the image's aspect ratio instead.
tr: Filigranın kendi en–boy oranını yok saymasını ve bunun yerine görselin en–boy oranını kullanmasını istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Ignore Watermark aspect Ratio
tr: Filigran en–boy oranını yok say

en: Check this if you want watermark to be transparent.
tr: Filigranın saydam olmasını istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Add transparency to watermark image
tr: Filigran görseline saydamlık ekle

en: Opacity of watermark
tr: Filigranın matlığı

en: Opacity (%):
tr: Matlık (%):

en: Text settings
tr: Metin ayarları

en: Enter your watermark string here.
tr: Buraya filigran dizisi gir…

en: Watermark text:
tr: Filigran metni:

en: Choose the font type and style. Size is auto calculated.
tr: Yazıtipini ve biçemini seçin. Boyut otomatik olarak hesaplanır.

en: Set the font color to use here.
tr: Burada kullanılacak yazıtipi rengini ayarlayın.

en: Font color:
tr: Yazıtipi rengi:

en: Text opacity:
tr: Metin matlığı:

en: Set the opacity of the watermark text. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
tr: Filigran metninin matlığını ayarlayın. 100 tümüyle mattır, 0 ise tümüyle saydamdır.

en: Check this if you want a background fill behind the text.
tr: Metnin arkasında bir arka plan dolgusu istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Use background
tr: Arka plan kullan

en: Choose the color of the watermark background.
tr: Filigran arka plan rengini seçin.

en: Background color:
tr: Arka plan rengi:

en: Background opacity:
tr: Arka plan matlığı:

en: Set the opacity of the watermark background. 100 is fully opaque, 0 is fully transparent.
tr: Filigran arka planının matlığını ayarlayın. 100 tümüyle mattır, 0 ise tümüyle saydamdır.

en: Specific Location
tr: Belirli Konum

en: Systematic Repetition
tr: Sistematik Yineleme

en: Random Repetition
tr: Rastgele Yineleme

en: Placement Type:
tr: Yerleştirme türü:

en: When you choose to have the watermark repeated many times in the placement combo box, you can specify here whether the repetition.
tr: Yerleşim çoklu seçim kutusunda filigranın birçok kez yinelenmesini seçtiğinizde, yinelemenin olup olmayacağını burada belirtebilirsiniz.

en: Density of watermark repetition (Disabled in "Specific Location" mode)
tr: Filigranın yinelenme sıklığı (“Belirli Konum” kipinde devre dışıdır)

en: When you choose to have the watermark repeated randomly in the placement combo box, you can specify here to randomly rotate the watermark (0, 90, 180, 270 degrees).
tr: Yerleşim çoklu seçim kutusunda filigranın rastgele yinelenmesini seçtiğinizde, burada filigranı rastgele döndürmeyi (0, 90, 180, 270 derece) ayarlayabilirsiniz.

en: Randomize watermark orientation (Enabled in "Random Repetition" mode only)
tr: Filigran yönünü rastgele seç (Yalnızca “Rastgele Yineleme” kipinde etkindir)

en: Use this to get more control over the sparsity of watermark repetition. The higher the value the sparser the watermarks get. Use floating point values, typically between 1.0 and 3.0. It can also be less than 1.0
tr: Filigran yinelemesinin seyrekliği üzerinde daha fazla denetim elde etmek için bunu kullanın. Filigranların aldığı değer ne kadar yüksek olursa o kadar seyrek olur. Genellikle 1,0 ile 3,0 arasındaki kayan noktalı değerleri kullanın. Ayrıca 1,0’dan az da olabilir

en: Sparsity Factor:
tr: Seyreklik çarpanı:

[ctx: @item: placement position]
en: Top left
tr: Sol üst

[ctx: @item: placement position]
en: Top right
tr: Sağ üst

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom left
tr: Sol alt

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom right
tr: Sağ alt

[ctx: @item: placement position]
en: Center
tr: Merkez

[ctx: @item: placement position]
en: Top center
tr: Sol merkez

[ctx: @item: placement position]
en: Bottom center
tr: Sol merkez

en: Placement Position:
tr: Yerleştirme konumu:

en: 0 degrees
tr: 0 derece

en: 90 degrees CW
tr: Saat yönünde 90 derece

en: 180 degrees
tr: 180 derece

en: 270 degrees CW
tr: Saat yönünde 270 derece

en: Rotation:
tr: Döndürme:

en: Size of watermark, as a percentage of the marked image.
tr: Filigranın boyutu, imli görselin yüzdesi olarak.

en: Size (%):
tr: Boyut (%):

en: Margin from edge in X direction, as a percentage of the marked image.
tr: İmli görselin yüzdesi olarak X yönündeki kenardan kenar boşluğu.

en: X margin (%):
tr: X kenar boşluğu (%):

en: Margin from edge in Y direction, as a percentage of the marked image.
tr: İmli görselin yüzdesi olarak Y yönündeki kenardan kenar boşluğu.

en: Y margin (%):
tr: Y kenar boşluğu (%):

[ctx: @title]
en: Add Watermark
tr: Filigran Ekle

[ctx: @info]
en: A tool to overlay an image or text as a visible watermark
tr: Bir görseli veya metni görünür bir filigran olarak yerleştirmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add a text watermark over images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerin üzerine metin filigranı ekleyebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Anti-Vignetting
tr: Anti Vinyet

[ctx: @info]
en: A tool to adjust vignetting to photograph
tr: Fotoğraftaki ayrıntıyı ayarlamaya yarayan bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool remove or add vignettings to images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellere vinyet ekler veya kaldırır.</para>

en: Smoothness:
tr: Pürüzsüzlük:

en: A smoothness of 0 has no effect, 1 and above determine the Gaussian blur matrix radius that determines how much to blur the image.
tr: 0 pürüzsüzlüğünün hiçbir etkisi yoktur; 1 ve üzeri, görselin ne kadar bulanıklaştırılacağını belirleyen Gauss bulanıklık matrisi yarıçapını belirler.

[ctx: @title]
en: Blur Image
tr: Görseli Bulanıklaştır

[ctx: @info]
en: A tool to blur images
tr: Görselleri bulanıklaştırmak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can blur images.</para>
tr: <p>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görselleri bulanıklaştırabilir.</p>

[ctx: @title]
en: Hot Pixels
tr: Sıcak Pikseller

[ctx: @info]
en: A tool to fix hot pixels
tr: Sıcak pikselleri onarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix hot pixels in images.</para>
tr: <p>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki sıcak pikselleri onarabilir.</p>

en: Lens Auto-Correction
tr: Mercek Otomatik Düzeltmesi

en: Fix automatically lens distortions
tr: Mercek bozunumlarını kendiliğinden düzelt

en: <b>Use Metadata</b> option will parse images' information at queue run-time to find relevant lens features.
tr: <b>Üst Veriyi Kullan</b> seçeneği, ilgili mercek özelliklerini bulmak için kuyruk çalışma zamanında görsellerin bilgilerini ayrıştıracaktır.

en: Cannot find all lens information to process lens auto-corrections
tr: Mercek kendiliğinden düzeltmelerini işlemek için tüm mercek bilgileri bulunamıyor

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction
tr: Mercek Otomatik Düzeltmesi

[ctx: @info]
en: A tool to fix automatically lens artifacts
tr: Mercek bozulmalarını kendiliğinden düzelten bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can fix automatically lens artifacts over images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görseller üzerindeki mercek bozulmalarını kendiliğinden düzeltebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Local Contrast
tr: Yerel Karşıtlık

[ctx: @info]
en: A tool to emulate tone mapping
tr: Ton eşlemesini taklit eden bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can emulate tone mapping over images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görseller üzerinde ton eşlemeyi taklit edebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Noise Reduction
tr: Gürültü Azaltma

[ctx: @info]
en: A tool to remove photograph noise using wavelets
tr: Dalgacıkları kullanarak fotoğraf gürültüsünü ortadan kaldıran bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce noise in images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki gürültüyü azaltabilir.</para>

[ctx: @title]
en: Red Eye Correction
tr: Kırmızı Göz Düzeltme

[ctx: @info]
en: A tool to automatically detect and correct red eye effect
tr: Kırmızı göz efektini otomatik olarak algılayıp düzelten bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can reduce red eye effect on images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki kırmızı göz efektini azaltabilir.</para>

en: Visit CImg library website
tr: CImg kitaplığının web sayfasını ziyaret et

en: Reduce Uniform Noise
tr: Tekdüze Gürültüyü Azalt

en: Reduce JPEG Artifacts
tr: JPEG Bozulmalarını Azalt

en: Reduce Texturing
tr: Dokuyu Azalt

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>None</b>: Most common values. Puts settings to default.<br><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.</p>
tr: <p>Burada fotoğraf iyileştirmesi için kullanılacak süzgeç önayarını seçin:</p><p><b>Hiçbiri</b>: En yaygın değerler. Ayarları öntanımlı hale getirir.<br><b>Düzgün Gürültüyü Azalt</b>: Algılayıcı gürültüsü gibi küçük görsel yapaylığını azaltın.<br><b>JPEG Yapaylığını Azalt</b>: JPEG sıkıştırma mozayiğindeki gibi büyük görsel yapaylıklarını azaltın.<br><b>Dokulamayı Azalt</b>: Kağıt deseni ya da taranmış görsellerdeki Moire deseni gibi görsel yapaylığını azaltın.</p>

[ctx: @title]
en: Restoration
tr: Restorasyon

[ctx: @info]
en: A tool to restore images using Greystoration algorithm
tr: Greystoration algoritmasını kullanarak görselleri restore etmeye yönelik bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can restore images using Greystoration algorithm.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, Greystoration algoritmasını kullanarak görselleri restore edebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Sharpen Image
tr: Görseli Keskinleştir

[ctx: @info]
en: A tool to sharp images
tr: Görselleri keskinleştirmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can sharp images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görselleri keskinleştirebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Color Effects
tr: Renk Efektleri

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects
tr: Renk efektleri uygulamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply color effects over images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellere renk efektleri uygulayabilir.</para>

[ctx: @title]
en: Film Grain
tr: Film Taneciği

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain
tr: Film tanecikleri eklemek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can add film grain over images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellere film tanecikleri ekleyebilir.</para>

[ctx: @label]
en: Select an image or JSON file supported by ExifTool to apply the file metadata to the images.
tr: Dosya üst verisini görsellere uygulamak için ExifTool tarafından desteklenen bir görsel veya JSON dosyası seçin.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: No image or JSON file selected.
tr: Üst veri uygula: Seçili görsel veya JSON dosyası yok.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool is not available.
tr: Üst veri uygula: ExifTool kullanılamıyor.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: File name not exist in JSON file.
tr: Üst veri uygula: JSON dosyasında dosya adı yok.

[ctx: @info]
en: Apply Metadata: ExifTool reported an error.
tr: Üst veri uygula: ExifTool bir hata bildirdi.

[ctx: @title]
en: Apply Metadata
tr: Üst Veri Uygula

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata from a image or JSON file with ExifTool
tr: ExifTool ile bir JSON dosyasından veya görselden üst veri uygulamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata from a image or JSON file with ExifTool.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, ExifTool ile bir görselden veya JSON dosyasından üst veri uygulayabilir.</para>

en: Titles:
tr: Başlıklar:

[ctx: @info]
en: Enter title text here.
tr: Başlık metnini buraya gir…

en: Captions:
tr: Alt yazılar:

[ctx: @info]
en: Enter caption text here.
tr: Alt yazı metnini buraya gir…

en: Clean up and overwrite metadata
tr: Üst veriyi temizle ve üzerine yaz

[ctx: @info]
en: If you turn on this options, titles and captions will be cleaned and replaced by the new values,
    else old values will be merged with new values.
tr: Bu seçeneği açarsanız alt yazılar temizlenecek ve yeni değerlerle değiştirilir,
    aksi takdirde eski değerler yeni değerlerle birleştirilir.

[ctx: @label]
en: Use the variable $ORGTEXT to insert the existing text into the new text.
tr: Var olan metni yeni bir metne girmek için $ORGTEXT değişkenini kullanın.

[ctx: @title]
en: Assign Captions
tr: Alt Yazılar Ata

[ctx: @info]
en: A tool to assign captions metadata to images
tr: Görsellere alt yazı üst verisi atamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign title and description metadata alternative values to images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellere başlık ve açıklama üst verisi alternatif değerlerini atayacaktır.</para>

en: Pick Label:
tr: Etiket seç:

en: Color Label:
tr: Renk etiketi:

en: Rating:
tr: Derecelendirme:

[ctx: @title]
en: Assign Labels
tr: Etiketler Ata

[ctx: @info]
en: A tool to assign labels metadata to images
tr: Görsellere etiketler üst verisi atamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign rating, or color, or pick label metadata values to images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellere derecelendirme, renk veya etiket üst verisi değerlerini atayacaktır.</para>

[ctx: @title]
en: Assign Tags
tr: Künyeler Ata

[ctx: @info]
en: A tool to automatically assign tags to images
tr: Görsellere kendiliğinden künyeler atamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will automatically assign keyword hierarchies metadata values to images using AI deep-learning models.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, yapay zeka derin öğrenme modellerini kullanarak görüntülere anahtar sözcük hiyerarşileri üst veri değerlerini kendiliğinden atayacaktır.</para>

[ctx: @title]
en: Apply Template
tr: Şablon Uygula

[ctx: @info]
en: A tool to apply metadata template to images
tr: Görsellere üst veri şablonu uygulamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can apply metadata template over images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, üst veri şablonu uygulayabilir.</para>

[ctx: @title]
en: Image Quality Scan
tr: Görsel Kalitesi Tarama

[ctx: @info]
en: A tool to assign pick label metadata by image quality
tr: Görsel kalitesine göre etiket üst verisi seçmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool will assign a pick label metadata value by parsing image and estimate the quality.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görseli ayrıştırarak bir etiket üst veri etiketi değeri atayacaktır.</para>

[ctx: @item: exif namespace]
en: Completely
tr: Tümü

[ctx: @item: exif namespace]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: @item: exif namespace]
en: Comment and description
tr: Yorum ve açıklama

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Completely
tr: Tümü

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Caption
tr: Alt yazı

[ctx: @item: iptc namespace]
en: Preview image
tr: Önizleme görseli

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Completely
tr: Tümü

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam completely
tr: digiKam tam

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam image history
tr: digiKam görsel geçmişi

[ctx: @item: xmp namespace]
en: digiKam preview image
tr: digiKam önizleme görseli

[ctx: @item: xmp namespace]
en: Caption, comment and description
tr: Alt yazı, yorum ve açıklama

[ctx: @info]
en: Remove Metadata: Not the last tool in the list.
tr: Üst veriyi kaldır: Listedeki son araç değil.

[ctx: @title]
en: Remove Metadata
tr: Üst Veriyi Kaldır

[ctx: @info]
en: A tool to remove Exif, Iptc, or Xmp metadata from images
tr: Görsellerden Exif, Iptc veya Xmp üst verisini kaldırmak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can remove metadata as Exif, Iptc, or Xmp from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerden Exif, Iptc veya Xmp üst verilerini kaldırabilir.</para>

[ctx: @title]
en: Time Adjust
tr: Zaman Ayarı

[ctx: @info]
en: A tool to adjust date and time-stamp from images
tr: Görsellerdeki tarih ve zaman bilgisini ayarlamak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can adjust time in images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerdeki zaman ayarını yapabilir.</para>

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Caption
tr: Alt yazı

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Copyrights
tr: Telif hakları

[ctx: @option:check metadata entry]
en: Usage Terms
tr: Kullanım koşulları

[ctx: @label]
en: Translate to:
tr: Şuna çevir:

[ctx: @label]
en: Entries to Translate with %1:
tr: %1 ile çevrilecek girdiler:

[ctx: @title]
en: Translate Metadata
tr: Üst Veriyi Çevir

[ctx: @info]
en: A tool to translate strings from image metadata
tr: Görsel üst verisindeki dizileri çevirmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can translate alternative language strings in Xmp metadata from images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görsellerin Xmp üst verisindeki alternatif dillerdeki dizileri çevirebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Auto-Rotate
tr: Kendiliğinden Döndür

[ctx: @info]
en: A tool to automatically rotate images
tr: Görselleri kendiliğinden döndürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can automatically detect the correct orientation of an image and rotate the image.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, bir görselin doğru yönünü kendiliğinden algılayabilir ve görseli döndürebilir.</para>

en: Auto-Crop
tr: Otomatik Kırp

en: Compute automatically crop area settings by a parse of black hole image borders.
tr: Kara delik görsel kenarlıklarının ayrıştırılmasıyla alan ayarlarını otomatik olarak hesaplayın.

en: Position:
tr: Konum:

en: Set here the top left selection corner position for cropping.
tr: Kırpma için sol üst seçim köşesi konumunu burada ayarlayın.

en: Set here the width selection for cropping.
tr: Kırpma için genişlik seçimini burada ayarlayın.

en: Set here the height selection for cropping.
tr: Kırpma için yükseklik seçimini burada ayarlayın.

[ctx: @title]
en: Crop
tr: Kırp

[ctx: @info]
en: A tool to crop images to a region
tr: Görselleri belirli bir bölgeye kırpmak için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can crop images to a region.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görselleri belirli bir bölgeye kırpabilir.</para>

[ctx: @item: orientation]
en: Horizontal
tr: Yatay

[ctx: @item: orientation]
en: Vertical
tr: Dikey

[ctx: @label]
en: Flip:
tr: Ters çevir:

[ctx: @title]
en: Flip
tr: Ters Çevir

[ctx: @info]
en: A tool to flip images horizontally or vertically
tr: Görselleri yatay veya dikey olarak döndürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can run user shell script as workflow stage.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, bir iş akışı aşaması olarak kullanıcı betiklerini çalıştırabilir.</para>

en: Preset Length:
tr: Önayar uzunluğu:

en: Tiny (1 pixel) | Tiny (%1 pixels)
tr[0]: Ufak (1 piksel)
tr[1]: Ufak (%1 piksel)

en: Small (1 pixel) | Small (%1 pixels)
tr[0]: Küçük (1 piksel)
tr[1]: Küçük (%1 piksel)

en: Medium (1 pixel) | Medium (%1 pixels)
tr[0]: Orta (1 piksel)
tr[1]: Orta (%1 piksel)

en: Big (1 pixel) | Big (%1 pixels)
tr[0]: Büyük (1 piksel)
tr[1]: Büyük (%1 piksel)

en: Large (1 pixel) | Large (%1 pixels)
tr[0]: Geniş (1 piksel)
tr[1]: Geniş (%1 piksel)

en: Huge (1 pixel) | Huge (%1 pixels)
tr[0]: Devasa (1 piksel)
tr[1]: Devasa (%1 piksel)

en: QXGA (1 pixel) | QXGA (%1 pixels)
tr[0]: QXGA (1 piksel)
tr[1]: QXGA (%1 piksel)

en: QHD (1 pixel) | QHD (%1 pixels)
tr[0]: QHD (1 piksel)
tr[1]: QHD (%1 piksel)

en: UHD (1 pixel) | UHD (%1 pixels)
tr[0]: UHD (1 piksel)
tr[1]: UHD (%1 piksel)

en: Do Not Enlarge Small Images
tr: Küçük Görselleri Büyütme

en: Use Custom Length
tr: Özel uzunluk kullan

en: Use Percentage
tr: Yüzde kullan

en:  Pixels
tr:  Piksel

[ctx: @title]
en: Resize
tr: Yeniden Boyutlandır

[ctx: @info]
en: A tool to resize images with a customized length
tr: Görselleri özelleştirilmiş uzunlukta yeniden boyutlandırmaya yönelik bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can resize images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görselleri yeniden boyutlandırabilir.</para>

[ctx: @title]
en: Use Exif Orientation
tr: Exif Yönelimini Kullan

[ctx: @item: angle]
en: 90 degrees
tr: 90 derece

[ctx: @item: angle]
en: 180 degrees
tr: 180 derece

[ctx: @item: angle]
en: 270 degrees
tr: 270 derece

[ctx: @item: angle]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @label]
en: Angle:
tr: Açı:

[ctx: @title]
en: Rotate
tr: Döndür

[ctx: @info]
en: A tool to rotate images
tr: Görselleri döndürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: <para>This Batch Queue Manager tool can rotate images.</para>
tr: <para>Bu Toplu Kuyruk Yöneticisi aracı, görselleri döndürebilir.</para>

en: Lossless HEIF files
tr: Kayıpsız HEIF dosyaları

en: <p>Toggle lossless compression for HEIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress HEIF pictures.</p>
tr: <p>HEIF görselleri için kayıpsız sıkıştırmayı açın/kapatın.</p><p>Bu seçenek etkinleştirilirse HEIF görsellerini sıkıştırmak için kayıpsız bir yöntem kullanılacaktır.</p>

en: HEIF quality:
tr: HEIF kalitesi:

en: <p>The quality value for HEIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: HEIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
tr: <p>HEIF görselleri için kalite değeri:</p><p><b>1</b>: Düşük kalite (yüksek sıkıştırma ve küçük dosya boyutu)<br><b>50</b>: Orta kalite<br><b>75</b>: İyi kalite (öntanımlı)<br><b>100</b>: Yüksek kalite (sıkıştırmasız ve büyük dosya boyutu)</p><p> <b>Not: Bu ayarı kullandığınızda HEIF, kayıpsız bir görsel sıkıştırma biçimi olmaktan çıkar.</b></p>

[ctx: @title]
en: HEIF loader
tr: HEIF Yükleyicisi

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libheif codec
tr: Libheif kodlayıcısı temelli bir görsel yükleyicisi

[ctx: @info]
en: This library is not present on your system.
tr: Bu kitaplık sisteminizde yok.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system with a maximum color depth support of %1 bits.
tr: Bu kitaplık sisteminizde en çok %1 bit renk derinliği desteğiyle kullanılabilirdir.

[ctx: @info]
en: This library is available on your system but is not able to encode image with a suitable color depth.
tr: Bu kitaplık sisteminizde kullanılabilir; ancak görseli uygun renk derinliğiyle kodlayamıyor.

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libheif codec.</para><para>High Efficiency Image File Format (HEIF), also known as High Efficiency Image Coding (HEIC), is a file format for individual images and image sequences. It was developed by the Moving Picture Experts Group (MPEG) and it claims that twice as much information can be stored in a HEIF image as in a JPEG image of the same size, resulting in a better quality image. HEIF also supports animation, and is capable of storing more information than an animated GIF at a small fraction of the size.</para><para>Encoding HEIC is relevant of optional libde265 codec. %1</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>High Efficiency Image File Format</a> for details.</para>
tr: <para>Bu eklenti, kullanıcıların Libheif kod çözücü bileşenini kullanarak görsel yüklemesine ve kaydetmesine olanak tanır.</para> <para>Yüksek Verimli Görsel Kodlaması (HEIC) olarak da bilinen Yüksek Verimli Görsel Dosyası Biçimi (HEIF), bireysel kullanıcılar için bir dosya biçimidir. Hareketli Resim Uzmanları Grubu (MPEG) tarafından geliştirilmiştir ve bir HEIF görselinde, aynı boyuttaki bir JPEG görseline göre iki kat daha fazla bilgi depolanabileceğini ve bunun sonucunda daha kaliteli bir görsel elde edilebileceğini iddia etmektedirler. HEIF aynı zamanda canlandırmaları da destekler ve çok daha küçük bir boyutta canlandırmalı bir GIF’ten daha fazla bilgi depolayabilir.</para> <para>HEIC’in kodlanması isteğe bağlı libde265 kodlayıcısı bileşeniyle ilgilidir. %1</para> <para>Ayrıntılar için <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/High_Efficiency_Image_File_Format'>Yüksek Verimli Görsel Dosyası Biçimi</a> sayfasına bakın.</para>

[ctx: @title]
en: High efficiency image coding
tr: Yüksek Verimli Görsel Kodlaması (*.heic *.heif)

[ctx: @info: can read file format]
en: yes
tr: evet

[ctx: @info: can write file format]
en: yes
tr: evet

[ctx: @info: cannot write file format]
en: no
tr: hayır

en: JPEG quality:
tr: JPEG kalitesi:

en: <p>The JPEG quality:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
tr: <p>JPEG kalitesi:</p><p><b>1</b>: Düşük kalite (yüksek sıkıştırma ve küçük dosya boyutu)<br><b>50</b>: Orta kalite<br><b>75</b>: İyi kalite (öntanımlı)<br><b>100</b>: Yüksek kalite (sıkıştırmasız ve büyük dosya boyutu)</p><p><b> Not: JPEG her zaman kayıplı sıkıştırma kullanır.</b></p>

en: <font color='red'><i>Warning: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a> is a lossy image compression format.</i></font>
tr: <font color='red'><i>Uyarı: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>JPEG</a>, kayıplı bir görsel sıkıştırma biçimidir.</i></font>

en: Chroma subsampling:
tr: Kroma alt örnekleme:

en: 4:4:4 (best quality)
tr: 4:4:4 (en iyi kalite)

en: 4:2:2 (good quality)
tr: 4:2:2 (iyi kalite)

en: 4:2:0 (low quality)
tr: 4:2:0 (düşük kalite)

en: 4:1:1 (low quality)
tr: 4:1:1 (düşük kalite)

en: <p>Chroma subsampling reduces file size by taking advantage of the eye's lesser sensitivity to color resolution. How perceptible the difference is depends on the image - large photos will generally show no difference, while sharp, down-scaled pixel graphics may lose fine color detail.</p><p><b>4:4:4</b> - No chroma subsampling, highest quality but lowest compression.</p><p><b>4:2:2</b> - Chroma halved horizontally, average compression, average quality.</p><p><b>4:2:0</b> - Chroma quartered in 2x2 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>4:1:1</b> - Chroma quartered in 4x1 blocks, high compression but low quality.</p><p><b>Note: JPEG always uses lossy compression.</b></p>
tr: <p>Renk alt örneklemesi, gözün renk çözünürlüğüne karşı daha az duyarlılığından yararlanarak dosya boyutunu küçültür. Farkın ne kadar algılanabilir olduğu görsele bağlıdır; büyük fotoğraflar genellikle hiçbir fark göstermezken; keskin, küçültülmüş piksel grafikler renk ayrıntısı inceliklerini kaybedebilir.</p><p><b>4:4:4</b> — Kroma alt örneklemesi yok, en yüksek kalite; ancak en düşük sıkıştırma.</p><p><b>4:2:2</b> — Kroma yatay olarak yarıya indirilir; ortalama sıkıştırma, ortalama kalite.</p><p><b>4:2:0</b> — Kroma 2 × 2 blok halinde dörde bölünmüş, yüksek sıkıştırma; ancak düşük kalite.</p><p><b>4:1:1</b> — Kroma 4 × 1 bloklara bölünmüştür, yüksek sıkıştırma; ancak düşük kalite.</p><p><b>Not: JPEG her zaman kayıplı sıkıştırma kullanır.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG loader
tr: JPEG Yükleyicisi

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjpeg codec
tr: Libjpeg kodlayıcısı temelli bir görsel yükleyicisi

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjpeg codec.</para><para>Joint Photographic Experts Group (JPEG) is a commonly used method of lossy compression for digital images, particularly for those images produced by digital photography. The degree of compression can be adjusted, allowing a selectable tradeoff between storage size and image quality.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
tr: <para>Bu eklenti, kullanıcıların Libjpeg kodlayıcısı bileşenini kullanarak görsel yüklemesine ve kaydetmesine olanak tanır.</para> <para>Ortak Fotoğraf Uzmanları Grubu (JPEG), sayısal görseller için özellikle de sayısal fotoğraf makineleriyle üretilen görseller için yaygın olarak kullanılan bir kayıplı sıkıştırma yöntemidir. Sıkıştırma derecesi, depolama boyutu ile görsel kalitesi arasında seçilebilir bir ödüne izin verecek şekilde ayarlanabilir.</para><para>Ayrıntılar için <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG'>Ortak Fotoğraf Uzmanları Grubu belgelendirmesine</a> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG image
tr: JPEG 2000 Görseli

en: Lossless JPEG 2000 files
tr: Kayıpsız JPEG 2000 dosyaları

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG 2000 images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG 2000 pictures.</p>
tr: <p>JPEG 2000 görselleri için kayıpsız sıkıştırmayı açın/kapatın.</p><p>Bu seçenek etkinleştirilirse JPEG 2000 görsellerini sıkıştırmak için kayıpsız bir yöntem kullanılacaktır.</p>

en: JPEG 2000 quality:
tr: JPEG 2000 kalitesi:

en: <p>The quality value for JPEG 2000 images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>100</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG 2000 is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
tr: <p>JPEG 2000 görselleri için kalite değeri:</p><p><b>1</b>: Düşük kalite (yüksek sıkıştırma ve küçük dosya boyutu)<br><b>50</b>: Orta kalite<br><b>75</b>: İyi kalite (öntanımlı)<br><b>100</b>: Yüksek kalite (sıkıştırmasız ve büyük dosya boyutu)</p><p><b>Not: Bu ayarı kullandığınızda JPEG 2000, kayıpsız bir görsel sıkıştırma biçimi olmaktan çıkar.</b></p>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 loader
tr: JPEG-2000 Yükleyicisi

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libjasper codec
tr: Libjasper kodlayıcısı temelli bir görsel yükleyicisi

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libjasper codec</para><para>The JPEG (Joint Photographic Experts Group) 2000 standard, finalized in 2001, defines a image-coding scheme using state-of-the-art compression techniques based on wavelet technology. Its architecture is useful for many diverse applications, including image archiving, security systems, digital photography, and medical imaging.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>Joint Photographic Experts Group documentation</a> for details.</para>
tr: <para>Bu eklenti, kullanıcıların Libjasper kodlayıcısı bileşenini kullanarak görsel yüklemesine ve kaydetmesine olanak tanır.</para> <para>2001’de son haline getirilen JPEG (Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu) 2000 standardı, dalgacık teknolojisine dayalı sanat sıkıştırma teknikleri temelli en son teknolojiyi kullanarak bir görsel kodlama şeması tanımlar. Mimarisi; görsel arşivleme, güvenlik sistemleri, sayısal fotoğrafçılık ve tıbbi görüntüleme dahil olmak üzere birçok farklı uygulama için kullanışlıdır.</para><para>Ayrıntılar için <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/JPEG_2000'>Birleşik Fotoğraf Uzmanları Grubu belgelendirmesine</a> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 image
tr: JPEG 2000 Görseli

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 stream
tr: JPEG 2000 Akışı

[ctx: @title]
en: JPEG-2000 verification model
tr: JPEG-2000 Doğrulama Modeli

[ctx: @title]
en: ImageMagick loader
tr: ImageMagick Yükleyicisi

[ctx: @info]
en: An image loader based on ImageMagick coders
tr: ImageMagick kodlayıcısı temelli bir görsel yükleyicisi

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using ImageMagick coders.</para><para>ImageMagick is a free and open-source software suite for converting raster image and vector image files. It can read and write over 200 image file formats.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>ImageMagick documentation</a> for details.</para>
tr: <para>Bu eklenti, kullanıcıların ImageMagick kodlayıcılarını kullanarak görsel yüklemesine ve kaydetmesine olanak tanır.</para> <para>ImageMagick, raster ve vektör görsel dosyalarını dönüştürmek için kullanılan ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım paketidir. 200’den fazla görsel dosyası biçimini okuyabilir ve yazabilir.</para> <para>Ayrıntılar için <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/ImageMagick'>ImageMagick belgelendirmesine</a> bakın.</para>

[ctx: @info: cannot read file format]
en: no
tr: hayır

en: Lossless PGF files
tr: Kayıpsız PGF dosyaları

en: <p>Toggle lossless compression for PGF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress PGF pictures.</p>
tr: <p>PGF görselleri için kayıpsız sıkıştırmayı açın/kapatın.</p><p>Bu seçenek etkinleştirilirse PGF görsellerini sıkıştırmak için kayıpsız bir yöntem kullanılacaktır.</p>

en: PGF quality:
tr: PGF kalitesi:

en: <p>The quality value for PGF images:</p><p><b>1</b>: high quality (no compression and large file size)<br><b>3</b>: good quality (default)<br><b>6</b>: medium quality<br><b>9</b>: low quality (high compression and small file size)</p><p><b>Note: PGF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
tr: <p>PGF görselleri için kalite değeri:</p><p><b>1</b>: Yüksek kalite (sıkıştırmasız ve büyük dosya boyutu)<br><b>3</b>: İyi kalite (öntanımlı)<br><b>6</b>: Orta kalite<br><b>9</b>: Düşük kalite (yüksek sıkıştırma ve küçük dosya boyutu)</p><p> <b>Not: Bu ayarı kullandığınızda PGF, kayıpsız bir görsel sıkıştırma biçimi olmaktan çıkar.</b></p>

[ctx: @title]
en: PGF loader
tr: PGF Yükleyicisi

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpgf codec
tr: Libpgf kodlayıcısı temelli bir görsel yükleyicisi

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpgf codec.</para><para>The Progressive Graphics File (PGF) is an efficient image file format, that is based on a fast, discrete wavelet transform with progressive coding features. PGF can be used for lossless and lossy compression. It is most suitable for natural images. PGF can be used as a very efficient and fast replacement of JPEG-2000.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>Progressive Graphics File documentation</a> for details.</para>
tr: <para>Bu eklenti, kullanıcıların Libpgf kodlayıcısı bileşenini kullanarak görsel yüklemesine ve kaydetmesine olanak tanır.</para> <para>Progresif Grafik Dosyası (PGF), aşamalı kodlamayla hızlı, ayrık dalgacık dönüşümü özelliklerine dayanan etkili bir görsel dosyası biçimidir. PGF kayıpsız ve kayıplı sıkıştırma için kullanılabilir. Doğal görseller için en uygun dosya biçimidir. PGF, JPEG-2000’in çok etkili ve hızlı bir alternatifi olarak kullanılabilir.</para> <para>Ayrıntılar için <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File'>Progresif Grafik Dosyası belgelendirmesine</a> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: Progressive Graphics File
tr: Progresif Grafik Dosyası

en: PNG compression:
tr: PNG sıkıştırması:

en: <p>The compression value for PNG images:</p><p><b>1</b>: low compression (large file size but short compression duration - default)<br><b>5</b>: medium compression<br><b>9</b>: high compression (small file size but long compression duration)</p><p><b>Note: PNG is always a lossless image compression format.</b></p>
tr: <p>PNG görselleri için sıkıştırma değeri:</p><p><b>1</b>: Düşük sıkıştırma (büyük dosya boyutu; ancak kısa sıkıştırma süresi — öntanımlı)<br><b>5</b>: Orta sıkıştırma<br><b>9</b>: Yüksek sıkıştırma (küçük dosya boyutu; ancak yüksek sıkıştırma süresi)</p><p><b>Not: PNG her zaman kayıpsız bir görsel sıkıştırma biçimidir.</b></p>

[ctx: @title]
en: PNG loader
tr: PNG Yükleyicisi

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libpng codec
tr: Libpng kodlayıcısı temelli bir görsel yükleyicisi

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libpng codec.</para><para>Portable Network Graphics (PNG) is a raster-graphics file-format that supports lossless data compression. PNG was developed as an improved, non-patented replacement for Graphics Interchange Format.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>Portable Network Graphics documentation</a> for details.</para>
tr: <para>Bu eklenti, kullanıcıların Libpng kodlayıcısı bileşenini görsel yüklemesine ve kaydetmesine olanak tanır.</para> <para>Taşınabilir Ağ Grafikleri (PNG), kayıpsız veri sıkıştırmayı destekleyen bir raster grafik dosya biçimidir. PNG, Grafik Değişim Formatının geliştirilmiş, patentsiz bir alternatifi olarak geliştirilmiştir.</para> <para>Ayrıntılar için <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Portable_Network_Graphics'>Taşınabilir Ağ Grafikleri belgelendirmesine</a> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: Portable Network Graphic
tr: Taşınabilir Ağ Grafikleri

en: Lossless AVIF files
tr: Kayıpsız AVIF dosyaları

en: <p>Toggle lossless compression for AVIF images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
tr: <p>AVIF görselleri için kayıpsız sıkıştırmayı açın/kapatın.</p><p>Bu seçenek etkinleştirilirse JPEG XL görsellerini sıkıştırmak için kayıpsız bir yöntem kullanılacaktır.</p>

en: AVIF quality:
tr: AVIF kalitesi:

en: <p>The quality value for AVIF images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: AVIF is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
tr: <p>AVIF görselleri için kalite değeri:</p><p><b>1</b>: Düşük kalite (yüksek sıkıştırma ve küçük dosya boyutu)<br><b>50</b>: Orta kalite<br><b>75</b>: İyi kalite (öntanımlı)<br><b>99</b>: Yüksek kalite (sıkıştırmasız ve büyük dosya boyutu)</p><p> <b>Not: Bu ayarı kullandığınızda AVIF, kayıpsız bir görsel sıkıştırma biçimi olmaktan çıkar.</b></p>

en: Lossless JPEG XL files
tr: Kayıpsız JPEG XL dosyaları

en: <p>Toggle lossless compression for JPEG XL images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress JPEG XL pictures.</p>
tr: <p>JPEG XL görselleri için kayıpsız sıkıştırmayı açın/kapatın.</p><p>Bu seçenek etkinleştirilirse JPEG XL görsellerini sıkıştırmak için kayıpsız bir yöntem kullanılacaktır.</p>

en: JPEG XL quality:
tr: JPEG XL kalitesi:

en: <p>The quality value for JPEG XL images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: JPEG XL is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
tr: <p>JPEG XL görselleri için kalite değeri:</p><p><b>1</b>: Düşük kalite (yüksek sıkıştırma ve küçük dosya boyutu)<br><b>50</b> : Orta kalite<br><b>75</b>: İyi kalite (öntanımlı)<br><b>99</b>: Yüksek kalite (sıkıştırmasız ve büyük dosya boyutu)</p><p><b>Not: Bu ayarı kullandığınızda JPEG XL, kayıpsız bir görsel sıkıştırma biçimi olmaktan çıkar.</b></p>

[ctx: @title]
en: QImage loader
tr: QImage Yükleyicisi

[ctx: @info]
en: An image loader based on QImage plugins
tr: QImage eklentileri temelli bir görsel yükleyicisi

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using QImage plugins from Qt Framework.</para><para>See <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>Qt Framework documentation</a> for main native list of format supported.</para><para>See <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>KDE Framework documentation</a> for extended list of formats supported.</para>
tr: <para>Bu eklenti Qt çatısında bulunan QImage eklentilerini kullanarak kullanıcıların görsel yüklemelerine ve kaydetmelerine izin verir.</para><para>Yerel olarak desteklenen biçimlerin bir listesini görmek için <a href='https://doc.qt.io/qt-5/qimage.html#reading-and-writing-image-files'>Qt Frameworks belgelendirmesine</a> bakın.</para> <para>Desteklenen biçimlerin genişçe bir listesini görmek için <a href='https://invent.kde.org/frameworks/kimageformats/-/blob/master/README.md'>KDE Frameworks belgelendirmesine</a> bakın.</para>

en: Lossless WEBP files
tr: Kayıpsız WEBP dosyaları

en: <p>Toggle lossless compression for WEBP images.</p><p>If this option is enabled, a lossless method will be used to compress WEBP pictures.</p>
tr: <p>WEBP görselleri için kayıpsız sıkıştırmayı açın/kapatın.</p><p>Bu seçenek etkinleştirilirse WEBP görsellerini sıkıştırmak için kayıpsız bir yöntem kullanılacaktır.</p>

en: WEBP quality:
tr: WEBP kalitesi:

en: <p>The quality value for WEBP images:</p><p><b>1</b>: low quality (high compression and small file size)<br><b>50</b>: medium quality<br><b>75</b>: good quality (default)<br><b>99</b>: high quality (no compression and large file size)</p><p><b>Note: WEBP is not a lossless image compression format when you use this setting.</b></p>
tr: <p>WEBP görselleri için kalite değeri:</p><p><b>1</b>: Düşük kalite (yüksek sıkıştırma ve küçük dosya boyutu)<br><b>50</b>: Orta kalite<br><b>75</b>: İyi kalite (öntanımlı)<br><b>99</b>: Yüksek kalite (sıkıştırmasız ve büyük dosya boyutu)</p><p> <b>Not: Bu ayarı kullandığınızda WEBP, kayıpsız bir görsel sıkıştırma biçimi olmaktan çıkar.</b></p>

[ctx: @title]
en: RAW loader
tr: RAW Yükleyicisi

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libraw codec
tr: Libraw kodlayıcısı temelli bir görsel yükleyicisi

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libraw codec.</para><para>A camera raw image file contains minimally processed data from the image sensor of either a digital camera, a motion picture film scanner, or other image scanner. Raw files are not yet processed and therefore are not ready to be printed or edited with a bitmap graphics editor. RAW are processed by a raw converter in a wide-gamut internal color space where precise adjustments can be made before conversion to a TIFF or JPEG for storage, printing, or further manipulation. This often encodes the image in a device-dependent color space.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>Raw Image File documentation</a> for details.</para>
tr: <para>Bu eklenti, kullanıcıların Libraw kodlayıcısı bileşenini kullanarak görsel yüklemesine ve kaydetmesine olanak tanır.</para> <para>Bir kamera RAW görseli dosyası; sayısal kameranın, sinema filmi tarayıcısının veya başka bir aygıtın görsel algılayıcısından veya başka bir görsel tarayıcısından alınan, en az düzeyde işlenmiş veriler içerir. RAW dosyalar henüz işlenmemiştir ve bu nedenle bir biteşlem grafik düzenleyicisiyle baskıya veya düzenlenmeye hazır değildir. RAW, depolama, baskı veya daha fazla düzenleme için TIFF veya JPEG’e dönüştürülmeden önce kesin ayarlamaların yapılabildiği geniş gamlı içsel renk alanındaki bir RAW dönüştürücüsü tarafından işlenir. Bu genellikle görseli aygıta bağlı bir renk uzayında kodlar.</para> <para>Ayrıntılar için <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Raw_image_format'>RAW Görsel Dosyası belgelendirmesine</a> bakın.</para>

[ctx: @info: can write file format]
en: no
tr: hayır

en: Compress TIFF files
tr: TIFF dosyalarını sıkıştır

en: <p>Toggle compression for TIFF images.</p><p>If this option is enabled, the final size of the TIFF image is reduced.</p><p>A lossless compression format (Deflate) is used to save the file.</p>
tr: <p>TIFF görselleri için sıkıştırmayı açın/kapatın.</p><p>Bu seçenek etkinleştirilirse TIFF görselinin nihai boyutu azaltılır.</p><p>Dosyayı kaydetmek için kayıpsız bir sıkıştırma biçimi (Deflate) kullanıldı.</p>

[ctx: @title]
en: TIFF loader
tr: TIFF Yükleyicisi

[ctx: @info]
en: An image loader based on Libtiff codec
tr: Libtiff kodlayıcısı temelli bir görsel yükleyicisi

[ctx: @info]
en: <para>This plugin allows users to load and save image using Libtiff codec.</para><para>Tagged Image File Format, abbreviated TIFF or TIF, is a computer file format for storing raster graphics images, popular among graphic artists, the publishing industry, and photographers. TIFF is widely supported by scanning, faxing, word processing, optical character recognition, image manipulation, desktop publishing, and page-layout applications.</para><para>See <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>Tagged Image File Format documentation</a> for details.</para>
tr: <para>Bu eklenti, kullanıcıların Libtiff kodlayıcısı bileşenini kullanarak görsel yüklemesine ve kaydetmesine olanak tanır.</para> <para>TIFF veya TIF olarak kısaltılan Künyeli Görsel Dosyası Biçimi, grafik sanatçıları, yayımcılık endüstrisi ve fotoğrafçılar arasında popüler olan, raster grafik görsellerini depolamak için kullanılan bir bilgisayar dosyası biçimidir. TIFF; tarama, fakslama, sözcük işleme, optik karakter tanıma, görüsel işleme, masaüstü yayımcılık ve sayfa yerleşimi uygulamaları tarafından geniş çapta desteklenir.</para> <para>Ayrıntılar için <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/TIFF'>Künyeli Görsel Dosyası Biçimi belgelendirmesine</a> bakın.</para>

[ctx: @title]
en: Tagged Image Format
tr: Künyeli Görsel Biçimi

en: Adjust Curve
tr: Eğriyi Ayarla

[ctx: @title]
en: Adjust Curves
tr: Eğrileri Ayarla

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color curves from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki renk eğrilerini ayarlayabilir.

[ctx: @action]
en: Curves Adjust...
tr: Eğrileri Ayarla…

en: This is the histogram drawing of the selected channel from the original image.
tr: Bu, özgün görselden seçilen kanalın histogram çizimidir.

en: Select the input intensity of the histogram here.
tr: Burada histogramın girdi yoğunluğunu seçin.

en: Input intensity.
tr: Girdi yoğunluğu.

en: Select the output intensity of the histogram here.
tr: Burada histogramın çıktı yoğunluğunu seçin.

en: Output intensity.
tr: Çıktı yoğunluğu.

en: Select the minimal input intensity value of the histogram here.
tr: Burada histogramın en düşük girdi yoğunluğu değerini seçin.

en: Minimal input intensity.
tr: En düşük girdi yoğunluğu.

en: Gamma input value.
tr: Gama girdisi değeri.

en: Select the gamma input value here.
tr: Burada gama girdisi değerini seçin.

en: Maximal input intensity.
tr: En yüksek girdi yoğunluğu.

en: Select the maximal input intensity value of the histogram here.
tr: Burada histogramın en yüksek girdi yoğunluğu değerini seçin.

en: Minimal output intensity.
tr: En düşük çıktı yoğunluğu.

en: Select the minimal output intensity value of the histogram here.
tr: Burada histogramın en düşük çıktı yoğunluğu değerini seçin.

en: Maximal output intensity.
tr: En yüksek çıktı yoğunluğu.

en: Select the maximal output intensity value of the histogram here.
tr: Burada histogramın en yüksek çıktı yoğunluğu değerini seçin.

en: All channels shadow tone color picker
tr: Tüm kanallar gölge tonu renk seçicisi

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Shadow Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
tr: Bu düğmeyle; Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Parlaklık kanallarında <b>Gölge Tonu</b> girdi düzeylerini ayarlamak için kullanılan özgün görselden renk seçebilirsiniz.

en: All channels middle tone color picker
tr: Tüm kanallar orta tonu renk seçicisi

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Middle Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
tr: Bu düğmeyle; Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Parlaklık kanallarında <b>Orta Ton</b> girdi düzeylerini ayarlamak için kullanılan özgün görselden renk seçebilirsiniz.

en: All channels highlight tone color picker
tr: Tüm kanallar vurgu tonu renk seçicisi

en: With this button, you can pick the color from the original image used to set <b>Highlight Tone</b> input levels on the Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
tr: Bu düğmeyle; Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Parlaklık kanallarında <b>Vurgu Tonu</b> girdi düzeylerini ayarlamak için kullanılan özgün görselden renk seçebilirsiniz.

en: Adjust all levels automatically.
tr: Tüm düzeyleri kendiliğinden ayarlayın.

en: If you press this button, all channel levels will be adjusted automatically.
tr: Bu düğmeye basarsanız tüm kanal düzeyleri kendiliğinden ayarlanacaktır.

en: &Reset
tr: &Sıfırla

en: Reset current channel levels' values.
tr: Geçerli kanal değerlerini sıfırlayın.

en: If you press this button, all levels' values from the currently selected channel will be reset to the default values.
tr: Bu düğmeye basarsanız seçili kanaldaki tüm düzeylerin değerleri öntanımlı değerlere sıfırlanacaktır.

en: Adjust Levels
tr: Düzeyleri Ayarla

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Levels File to Load
tr: Yüklenecek GIMP Düzeyleri Dosyasını Seç

en: Cannot load from the Gimp levels text file.
tr: GIMP düzeyleri metin dosyasından yüklenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Levels File to Save
tr: Kaydedilecek GIMP Düzeyleri Dosyası

en: Cannot save to the Gimp levels text file.
tr: GIMP düzeyleri metin dosyası kaydedilemiyor.

[ctx: @title]
en: Adjust Levels
tr: Düzeyleri Ayarla

[ctx: @info]
en: A tool to adjust color levels
tr: Renk düzeylerini ayarlamak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the color levels from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görselden renk düzeylerini ayarlayabilir.

[ctx: @action]
en: Levels Adjust...
tr: Düzeyleri Ayarla…

en: <b>Auto Levels</b>:<p>This option maximizes the tonal range in the Red, Green, and Blue channels. It searches the image shadow and highlight limit values and adjusts the Red, Green, and Blue channels to a full histogram range.</p>
tr: <b>Otomatik Düzeyler</b>:<p>Bu seçenek; Kırmızı, Yeşil ve Mavi kanallardaki ton aralığını en üst düzeye çıkarır. Görsel gölgesi ve açık ton sınır değerlerini arar ve Kırmızı, Yeşil ve Mavi kanallarını, tam bir histogram erimine ayarlar.</p>

en: <b>Normalize</b>:<p>This option scales brightness values across the active image so that the darkest point becomes black, and the brightest point becomes as bright as possible without altering its hue. This is often a "magic fix" for images that are dim or washed out.</p>
tr: <b>Olağanlaştır</b>:<p>Bu seçenek, etkin görseldeki parlaklık değerlerini ölçeklendirerek en karanlık noktanın siyah olmasını ve en parlak noktanın renk tonunu değiştirmeden olabildiğince parlak olmasını sağlar. Bu genellikle kararmış veya soluk görseller için “sihirli bir düzeltme” olarak geçer.</p>

en: <b>Equalize</b>:<p>This option adjusts the brightness of colors across the active image so that the histogram for the value channel is as nearly as possible flat, that is, so that each possible brightness value appears at about the same number of pixels as each other value. Sometimes Equalize works wonderfully at enhancing the contrasts in an image. Other times it gives garbage. It is a very powerful operation, which can either work miracles on an image or destroy it.</p>
tr: <b>Eşitleştir</b>:<p>Bu seçenek, değer kanalı için histogramın olabildiğince kadar düz olmasını sağlayacak biçimde, yani her olası parlaklık değeri aynı düzeyde görünecek biçimde, etkin görseldeki renklerin parlaklığını ayarlar. BÖylece, her olası parlaklık değeri, bir diğeriyle aynı sayıda piksel sayısında görünür. Eşitleme bazen görseldeki karşıtlıkları geliştirmek için pek yararlıdır. Bazen de hiç iyi sonuç vermez. Bu çok güçlü bir işlemdir ve görsel üzerinde mucizeler yaratabilir veya görseli yok edebilir.</p>

en: <b>Stretch Contrast</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image by stretching the lowest and highest values to their fullest range, adjusting everything in between.</p>
tr: <b>Karşıtlığı Uzat</b>:<p>Bu seçenek, en düşük ve en yüksek değerleri tam aralıklarına kadar uzatarak ve aradaki her şeyi ayarlayarak bir görselin RGB değerlerinin karşıtlığını ve parlaklığını geliştirir.</p>

en: <b>Auto Exposure</b>:<p>This option enhances the contrast and brightness of the RGB values of an image to calculate optimal exposition and black level using image histogram properties.</p>
tr: <b>Otomatik Pozlama</b>:<p>Bu seçenek, görselin histogram özelliklerini kullanarak en iyi pozlamayı ve siyah düzeyini hesaplamak için görselin RGB değerlerinin karşıtlığını ve parlaklığını geliştirir.</p>

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust colors automatically from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, renkleri görselden kendiliğinden ayarlayabilir.

[ctx: @action]
en: Color Auto-Correction...
tr: Otomatik Renk Düzeltme…

en: Brightness / Contrast / Gamma
tr: Parlaklık / Karşıtlık / Gama

[ctx: @title]
en: This Image Editor tool can adjust Brightness / Contrast / Gamma from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, Parlaklık / Karşıtlık / Gama değerlerini görselden kendiliğinden ayarlayabilir.

[ctx: @action]
en: Brightness/Contrast/Gamma...
tr: Parlaklık/Karşıtlık/Gama…

en: Convert to Black and White
tr: Siyah ve Beyaza Dönüştür

[ctx: @title]
en: Black and White
tr: Siyah ve Beyaz

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to black and white.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseli siyah ve beyaza dönüştürebilir.

[ctx: @action]
en: Black && White...
tr: Siyah ve Beyaz…

en: Channel Mixer
tr: Kanal Karıştırıcısı

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can mix color channels from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki renk kanallarını karıştırabilir.

[ctx: @action]
en: Channel Mixer...
tr: Kanal Karıştırıcısı…

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust color balance from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki renk dengesini ayarlayabilir.

[ctx: @action]
en: Color Balance...
tr: Renk Dengesi…

[ctx: @title]
en: Convert to 8 bits
tr: 8 Bit’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 8 bits.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görselin renk derinliğini 8 bite dönüştürebilir.

[ctx: @action]
en: Convert to 8 bits
tr: 8 Bit’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 8 bits / color / pixel.
tr: Bu görsel halihazırda 8 bit/renk/piksel derinliği kullanıyor.

[ctx: @info]
en: Performing this operation will reduce image color quality. Do you want to continue?
tr: Bu işlemin yapılması görselin renk kalitesini düşürecektir. Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image color depth to 16 bits.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görselin renk derinliğini 16 bite dönüştürebilir.

[ctx: @action]
en: Convert to 16 bits
tr: 16 Bit’e Dönüştür

[ctx: @info]
en: This image is already using a depth of 16 bits / color / pixel.
tr: Bu görsel halihazırda 16 bit/renk/piksel derinliği kullanıyor.

en: Color Negative Film
tr: Renkli Negatif Film

en: Input range of red color channel.
tr: Kırmızı renk kanalının girdi erimi.

en: Input range of green color channel.
tr: Yeşil renk kanalının girdi erimi.

en: Input range of blue color channel.
tr: Mavi renk kanalının girdi erimi.

en: Check to apply the built-in color balance of the film profile. Un-check if you want to apply color balance yourself.
tr: Film profilinin yerleşik renk dengesini uygulamak için işaretleyin. Renk dengesini kendiniz uygulamak istiyorsanız işareti kaldırın.

en: White point color picker
tr: Beyaz nokta renk seçicisi

en: With this button, you can pick the color of the orange mask of the scanned color negative. It represents white point of the negative, or the darkest black tone of the positive image after inversion. It is also the reference point for applying the film profile.
tr: Bu düğmeyle, taranan renkli negatifin turuncu maskesinin rengini seçebilirsiniz. Bu, negatifin beyaz noktasını veya ters çevirmeden sonra pozitif görselin en koyu siyah tonunu temsil eder. Aynı zamanda film profilini uygulamak için başvuru noktasıdır.

en: Reset white point.
tr: Beyaz noktayı sıfırlayın.

en: If you press this button, the white point is reset to pure white.
tr: Bu düğmeye basarsanız beyaz nokta saf beyaza sıfırlanır.

en: Adjust white point automatically.
tr: Beyaz noktayı kendiliğinden ayarlayın.

en: If you press this button, the white point is calculated from the image data automatically. This function requires to have some residual orange mask around the exposed area of the negative.
tr: Bu düğmeye basarsanız beyaz nokta görsel verisinden kendiliğinden hesaplanır. Bu işlev, negatifin açıkta kalan alanının çevresinde bir miktar turuncu maske kalmasını gerektirir.

en: Exposure correction.
tr: Pozlama düzeltmesi.

en: Move the slider to higher values until maximum brightness is achieved without clipping any color channel. Use the output histogram to evaluate each channel.
tr: Herhangi bir renk kanalını kırpmadan en yüksek parlaklığı elde etmek için sürgüyü daha yüksek değerlere taşıyın. Her kanalı değerlendirmek için çıktı histogramını kullanın.

en: Linear raw scans of film negatives require application of a gamma curve. Standard values are 1.8 or 2.2.
tr: Film negatiflerinin doğrusal ham taramaları, bir gama eğrisinin uygulanmasını gerektirir. Standart değerler 1,8 veya 2,2’dir.

[ctx: @title]
en: Color Negative Film
tr: Renkli Negatif Film

[ctx: @info]
en: A tool to emulate color negative film
tr: Renkli negatif filmi öykünmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate color negative film from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görselden renkli negatif filme öykünebilir.

[ctx: @action]
en: Color Negative...
tr: Renkli Negatif…

en: HSL Adjustments
tr: HSL Ayarlamaları

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust Hue / Saturation / Lightness from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki Ton/Doygunluk/Açıklık değerlerini düzenleyebilir.

[ctx: @action]
en: Hue/Saturation/Lightness...
tr: Ton/Doygunluk/Açıklık…

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can invert colors from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki renkleri tersine çevirebilir.

[ctx: @action]
en: Invert
tr: Tersine Çevir

[ctx: @title]
en: Invert
tr: Tersine Çevir

en: Info...
tr: Bilgi…

en: Current Color Space:
tr: Geçerli renk uzayı:

en: Color Profile Conversion
tr: Renk Profili Dönüşümü

[ctx: @info]
en: A tool to convert image to a color space
tr: Görseli bir renk uzayına dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can convert image to a different color space.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki renkleri başka bir renk uzayına dönüştürebilir.

[ctx: @action]
en: Color Spaces
tr: Renk Uzayları

[ctx: @action]
en: Color Space Converter...
tr: Renk Uzayı Dönüştürücüsü…

[ctx: @info]
en: This image is not color managed.
tr: Bu görsel renk yönetimli değil.

[ctx: @action]
en: Color Management is disabled...
tr: Renk Yönetimi Devre Dışı…

en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust the white balance from image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki beyaz dengesini ayarlayabilir.

[ctx: @action]
en: White Balance...
tr: Beyaz Dengesi…

en: Add Border
tr: Kenarlık Ekle

[ctx: @info]
en: A tool to add a border around image
tr: Görselin çevresine kenarlık eklemek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add decorative border around image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görselin çevresine dekoratif bir kenarlık ekleyebilir.

[ctx: @action]
en: Add Border...
tr: Kenarlık Ekle…

en: This previews the text inserted in the image. You can use the mouse to move the text to the right location.
tr: Bu, görsele eklenen metnin önizlemesini gösterir. Metni doğru konuma taşımak için fareyi kullanabilirsiniz.

en: Here, enter the text you want to insert in your image.
tr: Buraya görselinize eklemek istediğiniz metni girin.

en: Here you can choose the font to be used.
tr: Burada, kullanılacak yazıtipini seçebilirsiniz.

en: Align text to the left
tr: Metni sola hizala

en: Align text to the right
tr: Metni sağa hizala

en: Align text to center
tr: Metni ortala

en: Align text to a block
tr: Metni bir bloka hizala

en: Rotation:
tr: Döndürme:

[ctx: no rotation]
en: None
tr: Yok

en: 90 Degrees
tr: 90 Derece

en: 180 Degrees
tr: 180 Derece

en: 270 Degrees
tr: 270 Derece

en: Select the text rotation to use here.
tr: Kullanılacak metin döndürmesini burada seçin.

[ctx: font color]
en: Color:
tr: Renk:

en: Set here the font color to use.
tr: Kullanılacak yazıtipi rengini burada seçin.

[ctx: text opacity]
en: Opacity:
tr: Matlık:

en: Select the text opacity to use here.
tr: Burada, kullanılacak metin matlığını seçin.

en: Add border
tr: Kenarlık ekle

en: Add a solid border around text using current text color
tr: Geçerli metin rengini kullanarak metnin çevresine düz bir kenarlık ekle

en: Semi-transparent
tr: Yarısaydam

en: Use semi-transparent text background under image
tr: Görselin altında yarısaydam metin arka planı kullan

en: Enter your text here.
tr: Metninizi buraya girin.

en: Insert Text Tool
tr: Metin Ekleme Aracı

en: Insert Text
tr: Metin Ekle

[ctx: @title]
en: Insert Text
tr: Metin Ekle

[ctx: @info]
en: A tool to insert text over an image
tr: Görselin üzerine metin eklemek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can insert text over an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görselin üzerine metin ekleyebilir.

[ctx: @action]
en: Insert Text...
tr: Metin Ekle…

en: Texture
tr: Doku

[ctx: @title]
en: Texture
tr: Doku

[ctx: @info]
en: A tool to apply a texture over an image
tr: Bir görselin üzerine doku uygulamak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply a texture over an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görselin üzerine doku uygulayabilir.

[ctx: @action]
en: Apply Texture...
tr: Doku Uygula…

en: Vignetting Correction
tr: Vinyet Düzeltmesi

[ctx: @title]
en: Vignetting Correction
tr: Vinyet Düzeltmesi

[ctx: @info]
en: A tool to correct vignetting
tr: Vinyet düzeltmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool correct vignetting from an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görseldeki vinyeti düzeltebilir.

[ctx: @action]
en: Vignetting Correction...
tr: Vinyet Düzeltmesi…

en: Background Blur Filter
tr: Arka Plan Bulanıklığı Süzgeci

en: Set this value to determine the matrix radius that determines how much to blur the background around the subject.
tr: Öznenin çevresindeki arka planın ne kadar bulanıklaştırılacağını belirleyen matris yarıçapını belirlemek için bu değeri ayarlayın.

en: Progressive Transition:
tr: İlerlemeli geçiş:

en: Set this value to apply a variable blur near to far of the subject.This allow to simulate a depth of field from a lens.
tr: Öznenin yakınından uzağına doğru değişken bir bulanıklık uygulamak için bu değeri ayarlayın. Bu, bir mercekten olan alan derinliğini benzetmeye olanak tanır.

en: Subject Isolation:
tr: Konu izolasyonu:

en: Set this value to use a number of iterations used by the segmentation process to isolate more and less the subject.
tr: Öznenin daha azını veya daha fazlasını yalıtmak için bölütlendirme işlemi tarafından kullanılan yineleme değerini burada ayarlayın.

en: Subject Mask:
tr: Konu maskesi:

en: This view show the segmentation of the subject determined from the selection. The resulting green mask is superposed to the original image to see if the subject have been isolated properly by the segmentation process. The green area is the subject where the blur effect will not applied. You can re-adjust in this view the rectangle including the subject.
tr: Bu görünüm, öznenin seçimden algılanan bölütlendirmesini gösterir. Ortaya çıkan yeşil maske, özgün görselin üzerine uygulanarak öznenin bölütlendirme işlemiyle düzgünce yalıtılıp yalıtılmadığını görmek için kullanılır. Yeşil alan, öznede bulanıklaştırma efektinin uygulanmayacağı kısımdır. Bu görünümde, özneyi de içeren dörtgeni yeniden ayarlayabilirsiniz.

[ctx: @info]
en: Processing mask preview...
tr: Maske önizlemesi işleniyor…

en: Error while processing image...
tr: Görsel işlenirken hata oluştu.

en: Background Blur
tr: Arka plan bulanıklığı

[ctx: @title]
en: Background Blur
tr: Arka Plan Bulanıklığı

[ctx: @info]
en: A tool to blur the background of an image
tr: Görselin arka planını bulanıklaştırmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur the background of the subject from an image to reproduce the depth-of-field effect from a lens.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, mercekten kaynaklı derinlik alanı efektini yeniden üretmek için görseldeki bir öznenin arka planını bulanıklaştırabilir.

[ctx: @action]
en: Background Blur...
tr: Arka Plan Bulanıklığı…

en: Background Blur Tool
tr: Arka Plan Bulanıklığı Aracı

en: You must select before a rectangular area including the subject.<br>Note: you can readjust the zone later in the tool.
tr: Öncesinde özneyi içeren bir dörtgen alan seçmelisiniz.<br>Not: Bölgeyi daha sonra aracın içinde yeniden ayarlayabilirsiniz.

en: Gaussian Blur
tr: Gauss Bulanıklaştırması

[ctx: @title]
en: Blur
tr: Bulanıklaştır

[ctx: @info]
en: A tool to blur an image
tr: Bir görseli bulanıklaştırmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can blur an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görseli bulanıklaştırabilir.

[ctx: @action]
en: Blur...
tr: Bulanıklaştır…

en: Brush Radius:
tr: Fırça yarıçapı:

en: A radius of 0 has no effect, 1 and above determine the brush radius that determines the size of parts copied in the image. 
    Shortcut :: [ and ]
tr: 0 yarıçapının hiçbir etkisi yoktur; 1 ve üzeri, görselde kopyalanan parçaların boyutunu belirleyen fırça yarıçapını belirler. 
    Kısayol :: [ ve ]

en: Radial Blur Percent:
tr: Dairesel bulanıklaştırma yüzdesi:

en: A percent of 0 has no effect, values above 0 represent a factor for mixing the destination color with source color this is done radially i.e. the inner part of the brush radius is totally from source and mixing with destination is done gradually till the outer part of the circle.
tr: 0 yüzdesinin hiçbir etkisi yoktur; 0’ın üzerindeki değerler, hedef rengin kaynak renkle karıştırılmasına yönelik bir çarpanı temsil eder; bu, radyal olarak yapılır, yani fırça yarıçapının iç kısmı tamamen kaynaktandır ve hedefle karıştırma, çemberin dış kısma kadar kademeli olarak yapılır.

en: Select Source Point.
    Shortcut: S
tr: Kaynak noktası seçin.
    Kısayol: S

en: Polygon Selection With Lasso.
    Shortcut: L
    To Continue polygon, either press L or double click
    To Cancel, press ESC
tr: Kementli çokgen seçimi.
    Kısayol: L
    Poligonu sürdürmek için L düğmesine basın veya çift tıklayın
    İptal etmek için Vazgeç’e basın

en: Move Image.
    Shortcut: M
tr: Görseli taşıyın.
    Kısayol: M

en: Undo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Z
tr: Klonlama işlemini geri alın.
    Kısayol: Kontrol+Z

en: Redo clone operation.
    Shortcut: CTRL+Y
tr: Klonlama işlemini yineleyin.
    Kısayol: Kontrol+Y

en: <p>How To Use:<br><br>* Press <b>s</b> to switch to source-selection mode, and select source point on image.<br>* Press <b>s</b> again and start cloning.<br>* Press <b>[</b> and <b>]</b> to change brush size.<br>* Press <b>CTRL+Mousewheel</b> to zoom in/out.<br>* Press <b>m</b> to pan the image if image is larger than viewport.<br>* Press <b>l</b> to start lasso mode. Start drawing lasso boundary either continuously or discretely, then double-click or press l again to close the boundary.<br>* Inside lasso mode, you can clone only inside the lasso region.</p>
tr: <p>Nasıl kullanılır:<br><br>* Kaynak seçimi kipine geçmek için <b>s</b> düğmesine basın ve görseldeki kaynak noktasını seçin.<br>* Yeniden <b>s</b> düğmesine basın ve klonlamaya başlayın.<br>* Fırça boyutunu değiştirmek için <b>[</b> ve <b>]</b> düğmelerine basın.<br>* Yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için <b>Kontrol+Fare Tekerleği</b> ikilisini kullanın.<br/>* Görsel, görüş alanından daha büyükse görseli kaydırmak içib <b>m</b> düğmesine basın.<br>* Kement kipini başlatmak için <b>l</b> düğmesine basın. Kement sınırlarını sürekli veya aralıklarla çizmeye başlayın; çizmeyi tamamlayınca çift tıklayın veya l düğmesine yeniden basın.<br>* Kement kipindeyken, yalnızca kement bölgesinin içinde klonlama yapabilirsiniz.</p>

en: healingClone
tr: iyileştirmeKlonu

[ctx: @title]
en: Healing Clone Tool
tr: İyileştirme Klonu Aracı

[ctx: @info]
en: A tool to fix image artifacts
tr: Görsel bozulmalarını düzeltmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix image artifacts by cloning area.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, alanı klonlayarak görsel bozulmalarını düzeltebilir.

[ctx: @action]
en: Healing Clone...
tr: İyileştirme Klonu…

[ctx: @info]
en: This filter can be used to clone a part in a photo to erase unwanted region.
tr: Bu süzgeç, istenmeyen bölgeyi silmek amacıyla fotoğraftaki bir parçayı klonlamak için kullanılabilir.

en: Hot Pixels
tr: Sıcak Pikseller

en: Hot Pixels Correction
tr: Sıcak Piksel Düzeltmesi

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix hot pixels from an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki sıcak pikselleri düzeltebilir.

[ctx: @action]
en: Hot Pixels...
tr: Sıcak Pikseller…

en: Show grid
tr: Izgarayı göster

en: Set this option to visualize the correction grid to be applied.
tr: Uygulanacak düzeltme ızgarasını görselleştirmek için bu seçeneği ayarlayın.

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can fix automatically lens artifacts over an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görsel üzerindeki mercek bozulmalarını otomatik olarak düzeltebilir.

[ctx: @action]
en: Lens Auto-Correction...
tr: Mercek Otomatik Düzeltmesi…

en: You can see here a thumbnail preview of the distortion correction applied to a cross pattern.
tr: Burada çapraz desene uygulanan bozunum düzeltmesinin küçük görsel önizlemesini görebilirsiniz.

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
tr: Ana:

en: This value controls the amount of distortion. Negative values correct lens barrel distortion, while positive values correct lens pincushion distortion.
tr: Bu değer bozunum miktarını denetler. Negatif değerler mercek çerçevesi bozunumunu düzeltirken, pozitif değerler mercek yastık bozunumunu düzeltir.

en: Edge:
tr: Kenar:

en: This value controls in the same manner as the Main control, but has more effect at the edges of the image than at the center.
tr: Bu değer Ana denetimle aynı mantıkta işler; ancak görselin kenarlarında merkeze göre daha fazla etkiye sahiptir.

en: Zoom:
tr: Yakınlaştır:

en: This value rescales the overall image size.
tr: Bu değer genel görsel boyutunu yeniden ölçeklendirir.

en: Brighten:
tr: Parlat:

en: This value adjusts the brightness in image corners.
tr: Bu değer görselin köşelerindeki parlaklığı ayarlar.

en: Lens Distortion
tr: Mercek Bozunumu

[ctx: @title]
en: Lens Distortion
tr: Mercek Bozunumu

[ctx: @info]
en: A tool to adjust lens distortions
tr: Mercek bozunumlarını ayarlamak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust lens distortions from an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki mercek bozunumlarını ayarlayabilir.

[ctx: @action]
en: Distortion...
tr: Bozunum…

en: Local Contrast
tr: Yerel Karşıtlık

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate tone mapping over an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görsel üzerindeki ton eşlemelerini öykünebilir.

[ctx: @action]
en: Local Contrast...
tr: Yerel Karşıtlık…

en: Noise Reduction
tr: Gürültü Azaltma

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce noise in image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görseldeki gürültüyü azaltabilir.

[ctx: @action]
en: Noise Reduction...
tr: Gürültü Azaltma…

en: Here you can see the image selection preview with red eye reduction applied.
tr: Burada kırmızı göz azaltma uygulanmış görsel seçimi önizlemesini görebilirsiniz.

en: Red Eyes Correction
tr: Kırmızı Göz Düzeltme

[ctx: @title]
en: Red Eye
tr: Kırmızı Göz

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can reduce red eye effect on image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görseldeki kırmızı göz etkisini azaltabilir.

[ctx: @action]
en: Red Eye...
tr: Kırmızı Göz…

[ctx: @info]
en: This filter can be used to correct red eyes in a photo. Select a region including the eyes to use this option.
tr: Bu süzgeç, bir fotoğraftaki kırmızı gözleri düzeltmek için kullanılabilir. Bu seçeneği kullanmak için gözleri içeren bir bölge seçin.

en: Preset
tr: Önayar

en: Filtering type:
tr: Süzme türü:

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
tr: Özel

en: <p>Select the filter preset to use for photograph restoration here:</p><p><b>Reduce Uniform Noise</b>: reduce small image artifacts such as sensor noise.<br><b>Reduce JPEG Artifacts</b>: reduce large image artifacts, such as a JPEG compression mosaic.<br><b>Reduce Texturing</b>: reduce image artifacts, such as paper texture, or Moire patterns on scanned images.<br><b>Custom</b>: Puts settings to most common values, fully customizable.</p>
tr: <p>Fotoğraf restorasyonu için kullanılacak süzgeç önayarını buradan seçin:</p><p><b>Tekdüzen Gürültüyü Azalt</b>: Algılayıcı gürültüsü gibi küçük görsel bozulmalarını azaltın.<br><b>JPEG Bozulmalarını Azalt</b>: JPEG sıkıştırma mozaiği gibi büyük görsel bozulmalarını azaltın.<br><b>Dokulamayı Azalt</b>: Taranan görsellerdeki kağıt dokusu veya Moire desenleri gibi görsel bozulmalarını azaltın.<br><b>Özel</b>: Ayarları tümüyle özelleştirilebilir şekilde en yaygın değerlere getirir.</p>

en: Restoration
tr: Restorasyon

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Load
tr: Yüklenecek Fotoğraf Restorasyon Ayarları Dosyası

en: "%1" is not a Photograph Restoration settings text file.
tr: “%1” bir fotoğraf restorasyon ayarları metin dosyası değil.

en: Cannot load settings from the Photograph Restoration text file.
tr: Fotoğraf restorasyon metin dosyasından ayarlar yüklenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Restoration Settings File to Save
tr: Kaydedilecek Fotoğraf Restorasyon Ayarları Dosyası

en: Cannot save settings to the Photograph Restoration text file.
tr: Fotoğraf restorasyon ayarları metin dosyasına ayarlar kaydedilemiyor.

[ctx: @info]
en: A tool to restore an image using Greystoration algorithm
tr: Greystoration algoritmasını kullanarak bir görseli restore etmeye yönelik bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can restore an image using Greystoration algorithm.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, Greystoration algoritmasını kullanarak bir görseli restore edebilir.

[ctx: @action]
en: Restoration...
tr: Restorasyon…

en: Sharpen
tr: Keskinleştir

en: Unsharp Mask
tr: Yumuşatma Maskesi

en: Refocus
tr: Yeniden Odaklan

[ctx: @title]
en: Sharpen
tr: Keskinleştir

[ctx: @info]
en: A tool to sharpen an image
tr: Bir görseli keskinleştirmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can sharpen an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görseli keskinleştirebilir.

[ctx: @action]
en: Sharpen...
tr: Keskinleştir…

[ctx: @title:window]
en: No Printer Available
tr: Kullanılabilir Yazıcı Yok

[ctx: @info]
en: No printer is installed on your system. Please install one at least.
tr: Sisteminizde kurulu bir yazıcı yok. En azından bir tane kurun.

[ctx: @title:window]
en: Print Image
tr: Görseli Bastır

en: Use Color Management for Printing
tr: Baskı için Renk Yönetimi Kullan

en: Settings...
tr: Ayarlar…

en: <p>Color Management is disabled.</p> <p>You can enable it now by clicking on the "Settings" button.</p>
tr: <p>Renk Yönetimi devre dışı.</p><p>“Ayarlar” düğmesine basarak etkinleştirebilirsiniz.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
tr: Görsel Ayarları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
tr: Görsel Konumu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_autorotate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintAutoRotate)
en: Auto rotate
tr: Otomatik Döndür

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
tr: Ölçekleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mNoScale)
en: &No scaling
tr: Ö&lçekleme yok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
tr: Görseli sayfaya &sığdır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
tr: Küçük görselleri büyüt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleTo)
en: &Scale to:
tr: Şuna &boyutlandır:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
tr: Milimetre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
tr: Santimetre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
tr: İnç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
tr: Oranı koru

[ctx: @title]
en: Print Image
tr: Görseli Bastır

[ctx: @info]
en: A tool to print an image
tr: Bir görseli bastırmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can print an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görseli bastırabilir.

[ctx: @action]
en: Print Image...
tr: Görseli Bastır…

en: This is the preview of the blur effect applied to the photograph.
tr: Bu, fotoğrafa uygulanan bulanıklaştırma efektinin önizlemesidir.

en: Zoom Blur
tr: Yaklaşma Bulanıklaştırması

en: Radial Blur
tr: Dairesel Bulanıklaştırma

en: Far Blur
tr: Uzak Bulanıklaştırma

en: Motion Blur
tr: Hareket Bulanıklaştırması

en: Softener Blur
tr: Yumuşatıcı Bulanıklaştırma

en: Shake Blur
tr: Sallama Bulanıklığı

en: Focus Blur
tr: Odak Bulanıklaştırması

en: Smart Blur
tr: Akıllı Bulanıklaştırma

en: Frost Glass
tr: Buzlu Cam

en: Mosaic
tr: Mozaik

en: <p>Select the blurring effect to apply to image.</p><p><b>Zoom Blur</b>:  blurs the image along radial lines starting from a specified center point. This simulates the blur of a zooming camera.</p><p><b>Radial Blur</b>: blurs the image by rotating the pixels around the specified center point. This simulates the blur of a rotating camera.</p><p><b>Far Blur</b>: blurs the image by using far pixels. This simulates the blur of an unfocalized camera lens.</p><p><b>Motion Blur</b>: blurs the image by moving the pixels horizontally. This simulates the blur of a linear moving camera.</p><p><b>Softener Blur</b>: blurs the image softly in dark tones and hardly in light tones. This gives images a dreamy and glossy soft focus effect. It is ideal for creating romantic portraits, glamour photographs, or giving images a warm and subtle glow.</p><p><b>Shake Blur</b>: blurs the image by shaking randomly the pixels. This simulates the blur of a random moving camera.</p><p><b>Focus Blur</b>: blurs the image corners to reproduce the astigmatism distortion of a lens.</p><p><b>Smart Blur</b>: finds the edges of color in your image and blurs them without muddying the rest of the image.</p><p><b>Frost Glass</b>: blurs the image by randomly disperse light coming through a frosted glass.</p><p><b>Mosaic</b>: divides the photograph into rectangular cells and then recreates it by filling those cells with average pixel value.</p>
tr: <p>Resme uygulamak için bulanıklaştırma efektini seçin.</p><p><b>Yakınlaştırma Bulanıklaştırması</b>: Görseli belirli bir merkez noktasından başlayarak radyal çizgiler boyunca bulanıklaştırır. Bu, bir yakınlaştırma kamerasının bulanıklığına öykünür.</p><p><b>Dairesel Bulanıklaştırma</b>: Pikselleri belirtilen merkez noktasının çevresinde döndürerek görseli bulanıklaştırır. Bu, dönen bir kameranın bulanıklığına öykünür.</p><p><b>Uzak Bulanıklaştırma</b>: Uzak pikselleri kullanarak görseli bulanıklaştırır. Bu, bir odaklanmamış kamera merceğinin bulanıklığına öykünür.</p><p><b>Hareket Bulanıklaştırması</b>: Pikselleri yatay hareket ettirerek görseli bulanıklaştırır. Bu, doğrusal hareket eden bir fotoğraf makinesinin bulanıklığına öykünür.</p><p><b>Yumuşatıcı Bulanıklaştırma</b>: Görseli yumuşak bir şekilde koyu ve açık renk tonlarında bulanıklaştırır. Bu, görsellere hülyalı ve parlak yumuşak odak efekti verir. Romantik portreler, göz alıcı fotoğraflar elde etmek ya da görsellere ılık ve naif bir parlaklık kazandırmak için idealdir.</p><p><b>Sallama Bulanıklaştırması</b>: Pikselleri rastgele sallayarak görseli bulanıklaştırır. Bu, rastgele hareket eden bir kameranın bulanıklığını taklit eder.</p><p><b>Odak Bulanıklaştırması</b>: Bir merceğin astigmat çarpıklığını yeniden üretmek için görsel köşelerini bulanıklaştırır.</p><p><b>Akıllı Bulanıklaştırma</b>: Görseldeki renk kenarlarını bulur ve onları görselin geri kalanını bulanıklaştırmadan bulanıklaştırır.</p><p><b>Buzlu Cam</b>: Görseli buzlu bir camdan rastgele ışık yayılırmışçasına bulanıklaştırır.</p><p><b>Mozaik</b>: Fotoğrafı dikdörtgen hücrelere böler ve bu hücreleri ortalama piksel değeri ile doldurarak yeniden oluşturur.</p>

en: Distance:
tr: Uzaklık:

en: Set here the blur distance in pixels.
tr: Piksel cinsinden bulanıklaştırma uzaklığını burada ayarlayın.

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
tr: Düzey:

en: This value controls the level to use with the current effect.
tr: Bu değer, geçerli efektte kullanılacak düzeyi belirler.

en: Blur Effects
tr: Bulanıklaştırma Efektleri

[ctx: @title]
en: Blur Effects
tr: Bulanıklaştırma Efektleri

[ctx: @info]
en: A tool to apply blur effects to an image
tr: Bir görsele bulanıklaştırma efektleri uygulamak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply blur effects to an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görsele bulanıklaştırma efektleri uygulayabilir.

[ctx: @action]
en: Blur Effects...
tr: Bulanıklaştırma Efektleri…

en: Charcoal
tr: Karakalem

en: Pencil size:
tr: Kalem boyutu:

en: Set here the charcoal pencil size used to simulate the drawing.
tr: Çizimi benzetmek için kullanılan karakalem kalem boyutunu burada ayarlayın.

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
tr: PürüzsüzlÜK:

en: This value controls the smoothing effect of the pencil under the canvas.
tr: Bu değer, kalemin tuvalin altındaki pürüzsüzlük efektini denetler.

[ctx: @title]
en: Charcoal Drawing
tr: Karakalem Çizim

[ctx: @info]
en: A tool to emulate charcoal drawing
tr: Ton eşlemesini öykünmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate charcoal drawing to an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görselde karakalem çizime öykünebilir.

[ctx: @action]
en: Charcoal Drawing...
tr: Karakalem Çizim…

[ctx: @info]
en: This is the color effects preview
tr: Bu, renk efektleri önizlemesidir

[ctx: @title: filter]
en: Solarize
tr: Soldur

[ctx: @title: filter]
en: Vivid
tr: Canlı

[ctx: @title: filter]
en: Find Edges
tr: Kenarları Bul

[ctx: @info]
en: A tool to apply color effects to an image
tr: Bir görsele renk efektlerini uygulamak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply color effects to an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görsele renk efektleri uygulayabilir.

[ctx: @action]
en: Color Effects...
tr: Renk Efektleri…

en: This is the preview of the distortion effect applied to the photograph.
tr: Bu, fotoğrafa uygulanan bozunum efektinin önizlemesidir.

en: Fish Eyes
tr: Balıkgözü

en: Twirl
tr: Burgu

en: Cylindrical Hor.
tr: Silindirik Yatay

en: Cylindrical Vert.
tr: Silindirik Dikey

en: Cylindrical H/V.
tr: Silindirik Y/D.

en: Caricature
tr: Karikatür

en: Multiple Corners
tr: Çoklu Köşeler

en: Waves Hor.
tr: Yatay Dalgalar

en: Waves Vert.
tr: Düşey Dalgalar

en: Block Waves 1
tr: Blok Dalgalar 1

en: Block Waves 2
tr: Blok Dalgalar 2

en: Circular Waves 1
tr: Dairesel Dalgalar 1

en: Circular Waves 2
tr: Dairesel Dalgalar 2

en: Polar Coordinates
tr: Kutup Koordinatları

en: Unpolar Coordinates
tr: Ters Kutupsal Koordinatlar

en: Tile
tr: Döşe

en: <p>Here, select the type of effect to apply to an image.</p><p><b>Fish Eyes</b>: warps the photograph around a 3D spherical shape to reproduce the common photograph 'Fish Eyes' effect.</p><p><b>Twirl</b>: spins the photograph to produce a Twirl pattern.</p><p><b>Cylinder Hor.</b>: warps the photograph around a horizontal cylinder.</p><p><b>Cylinder Vert.</b>: warps the photograph around a vertical cylinder.</p><p><b>Cylinder H/V.</b>: warps the photograph around 2 cylinders, vertical and horizontal.</p><p><b>Caricature</b>: distorts the photograph with the 'Fish Eyes' effect inverted.</p><p><b>Multiple Corners</b>: splits the photograph like a multiple corners pattern.</p><p><b>Waves Horizontal</b>: distorts the photograph with horizontal waves.</p><p><b>Waves Vertical</b>: distorts the photograph with vertical waves.</p><p><b>Block Waves 1</b>: divides the image into cells and makes it look as if it is being viewed through glass blocks.</p><p><b>Block Waves 2</b>: like Block Waves 1 but with another version of glass blocks distortion.</p><p><b>Circular Waves 1</b>: distorts the photograph with circular waves.</p><p><b>Circular Waves 2</b>: another variation of the Circular Waves effect.</p><p><b>Polar Coordinates</b>: converts the photograph from rectangular to polar coordinates.</p><p><b>Unpolar Coordinates</b>: the Polar Coordinate effect inverted.</p><p><b>Tile</b>: splits the photograph into square blocks and moves them randomly inside the image.</p>
tr: <p>Burada, bir görsele uygulanacak efekt türünü seçin.</p><p><b>Balıkgözü</b>: Pek yaygın kullanılan bir efekt olan “Balıkgözü” efektini uygulamak için fotoğrafı 3B silindirik bir şekil etrafında çarpıtır.</p><p><b>Burgu</b>: Fotoğrafı bir burgu deseni oluşturacak şekilde döndürür.</p><p><b>Silindir Yatay</b>: Fotoğrafı yatay bir silindir etrafında büker.</p><p><b>Silindir Dikey</b>: Fotoğrafı dikey bir silindir etrafında büker.</p><p><b>Silindir Y/D.</b>: Fotoğrafı dikey ve yatay olmak üzere 2 silindir etrafında büker.</p><p><b>Karikatür</b>: “Balıkgözü” efekti ters çevrilerek fotoğrafı bozar.</p><p><b>Çoklu Köşeler</b>: Fotoğrafı çok köşeli bir desen gibi böler.</p><p><b>Yatay Dalgalar</b>: Fotoğrafı yatay dalgalarla bozar.</p><p><b>Dikey Dalgalar</b>: Fotoğrafı dikey dalgalarla bozar.</p><p><b>Blok Dalgalar 1</b>: Görseli hücrelere bölerek sanki cam blokların arkasından bakılıyormuş gibi görünmesini sağlar.</p><p><b>Blok Dalgalar 2</b>: Blok Dalgalar 1’e benzer; ancak cam blok bozunumunun başka bir sürümünü uygular.</p><p><b>Dairesel Dalgalar 1</b>: Fotoğrafı dairesel dalgalarla bozar.</p><p><b>Dairesel Dalgalar 2</b>: Dairesel Dalgalar 1 efektinin başka bir çeşididir.</p><p><b>Kutup Koordinatları</b>: Fotoğrafı dikdörtgenden kutupsal koordinatlara dönüştürür.</p><p><b>Kutupsuz Koordinatlar</b>: Kutup Koordinatları efektinin ters çevrilmişidir.</p><p><b>Döşe</b>: Fotoğrafı kare bloklara böler ve bunları görselin içinde rastgele hareket ettirir.</p>

[ctx: level of the effect]
en: Level:
tr: Düzey:

en: Set here the level of the effect.
tr: Efektin düzeyini burada ayarlayın.

en: Iteration:
tr: Yineleme:

en: This value controls the iterations to use for Waves, Tile, and Neon effects.
tr: Bu değer; Dalgalar, Döşe ve Neon efektlerinin yinelemesini denetler.

en: Distortion Effects
tr: Bozunum Efektleri

[ctx: @title]
en: Distortion Effects
tr: Bozunum Efektleri

[ctx: @info]
en: A tool to apply distortion effects to an image
tr: Bir görsele bozunum efektleri uygulamak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can apply distortion effects to an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görsele bozunum efektleri uygulayabilir.

[ctx: @action]
en: Distortion Effects...
tr: Bozunum Efektleri…

en: Depth:
tr: Derinlik:

en: Set here the depth of the embossing image effect.
tr: Görsel kabartma efektinin derinliğini burada ayarlayın.

en: Emboss
tr: Kabart

[ctx: @title]
en: Emboss
tr: Kabart

[ctx: @info]
en: A tool to emboss an image
tr: Görseli kabartmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emboss an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görsele kabartma efekti uygulayabilir.

[ctx: @action]
en: Emboss...
tr: Kabart…

en: Film Grain
tr: Film Greni

[ctx: @info]
en: A tool to add film grain over an image
tr: Bir görselin üzerine film greni eklemek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add film grain over an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görselin üzerine film greni ekleyebilir.

[ctx: @action]
en: Add Film Grain...
tr: Film Greni Ekle…

en: Brush size:
tr: Fırça boyutu:

en: Set here the brush size to use for simulating the oil painting.
tr: Yağlı boyayı benzetmek için kullanılacak fırça boyutunu burada ayarlayın.

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
tr: Pürüzsüzlük:

en: This value controls the smoothing effect of the brush under the canvas.
tr: Bu değer, fırçanın tuval üzerindeki pürüzsüzlük etkisini denetler.

en: Oil Paint
tr: Yağlı Boya

[ctx: @title]
en: Oil Paint
tr: Yağlı Boya

[ctx: @info]
en: A tool to emulate oil painting
tr: Yağlı boyaya öykünmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can emulate oil painting over an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görselin üzerinde yağlı boyaya öykünebilir.

[ctx: @action]
en: Oil Paint...
tr: Yağlı Boya…

en: This is the preview of the Raindrop effect.<p>Note: if you have previously selected an area in the editor, this will be unaffected by the filter. You can use this method to disable the Raindrops effect on a human face, for example.</p>
tr: Bu, Yağmur Damlası efektinin önizlemesidir.<p>Not: Düzenleyicide daha önce bir alan seçtiyseniz bu, süzgeçten etkilenmez. Bu yöntemi; örneğin, bir insan yüzündeki Yağmur Damlaları efektini devre dışı bırakmak için kullanabilirsiniz.</p>

en: Drop size:
tr: Damla boyutu:

en: Set here the raindrops' size.
tr: Damla boyutlarını burada ayarlayın.

en: Number:
tr: Sayı:

en: This value controls the maximum number of raindrops.
tr: Bu değer, en çok yağmur damlası sayısını belirler.

en: Fish eyes:
tr: Balıkgözü:

en: This value is the fish-eye-effect optical distortion coefficient.
tr: Bu değer, balıkgözü efekti optik bozulma katsayısıdır.

en: RainDrop
tr: Yağmur Damlası

[ctx: @title]
en: Raindrops
tr: Yağmur Damlaları

[ctx: @info]
en: A tool to add rain drops over an image
tr: Bir görselin üzerine yağmur damlaları eklemek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can add rain drops over an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görselin üzerinde yağmur damlaları ekleyebilir.

[ctx: @action]
en: Raindrops...
tr: Yağmur Damlaları…

[ctx: @title]
en: Auto-Crop
tr: Kendiliğinden Kırp

[ctx: @info]
en: A tool to auto-crop an image
tr: Bir görseli kendiliğinden kırpmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop automatically an image by detection of inner black border, generated while panorama stitching for example.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı; örneğin, panorama dikişi sırasında oluşturulan iç siyah kenarlığı algılayarak görseli kendiliğinden kırpabilir.

[ctx: @action]
en: &Auto-Crop
tr: &Kendiliğinden Kırp

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop automatically the image.
tr: Bu seçenek, görseli kendiliğinden kırpmak için kullanılabilir.

en: Maintain aspect ratio
tr: En–boy oranını koru

en: Enable this option to maintain aspect ratio with new image sizes.
tr: Yeni görsel boyutlarında en–boy oranını korumak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Width (px):
tr: Genişlik (pks):

en: Set here the new image width in pixels.
tr: Yeni görsel genişliğini piksel türünden burada ayarlayın.

en: Height (px):
tr: Yükseklik (pks):

en: Set here the new image height in pixels.
tr: Yeni görsel yüksekliğini piksel türünden burada ayarlayın.

en: Width (%):
tr: Genişlik (%):

en: New image width, as a percentage (%).
tr: Yeni görsel genişliği, yüzde türünden (%).

en: Height (%):
tr: Yükseklik (%):

en: New image height, as a percentage (%).
tr: Yeni görsel yüksekliği, yüzde türünden (%).

en: Specify here your desired content-aware rescaling percentage.
tr: İstediğiniz içeriğe duyarlı yeniden ölçeklendirme yüzdesini burada belirtin.

en: Add weight masks
tr: Ağırlık maskeleri ekle

en: Enable this option to add suppression and preservation masks.
tr: Bastırma ve koruma maskeleri eklemek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Suppression weight mask:
tr: Bastırma ağırlık markesi:

en: Draw a suppression mask
tr: Bir bastırma maskesi çiz

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image are less important.  These zones will be deleted when reducing the picture, or duplicated when enlarging the picture.
tr: Görselin hangi alanlarının daha az önemli olduğunu işaretleyen bölgeleri çizmek için bu düğmeye tıklayın. Bu bölgeler, görsel küçültüldüğünde silinecek veya büyütüldüğünde kopyalanacaktır.

en: Preservation weight mask:
tr: Koruma ağırlık maskesi:

en: Draw a preservation mask
tr: Bir koruma maskesi çiz

en: Click on this button to draw zones marking which areas of the image you want to preserve.
tr: Görselin hangi alanlarını korumak istediğinizi işaretleyen bölgeleri çizmek için bu düğmeye tıklayın.

en: Erase mask:
tr: Maskeyi sil:

en: Erase mask
tr: Maskeyi sil

en: Click on this button to erase mask regions.
tr: Maske bölgelerini silmek için bu düğmeye tıklayın.

en: Specify here the size of the brush used to paint masks.
tr: Maskeleri boyamak için kullanılan fırçanın boyutunu burada belirtin.

en: Norm of brightness gradient
tr: Parlaklık gradyanı standardı

en: Sum of absolute values of brightness gradients
tr: Parlaklık gradyanlarının mutlak değerlerinin toplamı

en: Absolute value of brightness gradient
tr: Parlaklık gradyanının mutlak değeri

en: Norm of luma gradient
tr: Luma gradyanı standardı

en: Sum of absolute values of luma gradients
tr: Luma gradyanlarının mutlak değerlerinin toplamı

en: Absolute value of luma gradient
tr: Luma gradyanının mutlak değeri

en: This option allows you to choose a gradient function. This function is used to determine which pixels should be removed or kept.
tr: Bu seçenek bir gradyan işlevi seçmenizi sağlar. Bu işlev, hangi piksellerin kaldırılması veya tutulması gerektiğini belirlemek için kullanılır.

en: Preserve Skin Tones
tr: Deri Tonlarını Koru

en: Enable this option to preserve pixels whose color is close to a skin tone.
tr: Rengi deri tonuna yakın olan pikselleri korumak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Overall rigidity of the seams:
tr: Dikişlerin genel sağlamlığı:

en: Use this value to give a negative bias to the seams which are not straight. May be useful to prevent distortions in some situations, or to avoid artifacts from pixel skipping (it is better to use low values in such case). This setting applies to the whole selected layer if no rigidity mask is used. Note: the bias is proportional to the difference in the transversal coordinate between each two successive points, elevated to the power of 1.5, and summed up for the whole seam.
tr: Düz olmayan dikişlere negatif bir eğilim vermek için bu değeri kullanın. Bazı durumlarda bozulmaları önlemek veya piksel atlamasından kaynaklanan yapaylıkları önlemek için yararlı olabilir (böyle bir durumda düşük değerlerin kullanılması daha iyidir). Bu ayar, herhangi bir sertlik maskesi kullanılmadığı durumda seçilen katmanın tümüne uygulanır. Not: Sapma, birbirini takip eden her iki nokta arasındaki enine koordinat farkıyla orantılıdır, 1,5’in kuvvetine yükseltilir ve tüm dikiş için toplanır.

en: Maximum number of transversal steps:
tr: En çok çapraz adım sayısı:

en: This option lets you choose the maximum transversal step that the pixels in the seams can take. In the standard algorithm, corresponding to the default value step = 1, each pixel in a seam can be shifted by at most one pixel with respect to its neighbors. This implies that the seams can form an angle of at most 45 degrees with respect to their base line. Increasing the step value lets you overcome this limit, but may lead to the introduction of artifacts. In order to balance the situation, you can use the rigidity setting.
tr: Bu seçenek, dikişlerdeki piksellerin alabileceği en çok çapraz adımı seçmenizi sağlar. Öntanımlı değer olan adım = 1’e karşılık gelen standart algoritmada, bir dikişteki her piksel, komşularına oranla en çok bir piksel kaydırılabilir. Bu, dikişlerin taban çizgisine göre en fazla 45 derecelik bir açı oluşturabileceği anlamına gelir. Adım değerini artırmak bu sınırı aşmanıza olanak tanır; ancak bozulmaların ortaya çıkmasına yol açabilir. Durumu dengelemek için sertlik ayarını kullanabilirsiniz.

en: Side switch frequency:
tr: Yan değiştirme sıklığı:

en: During the carving process, at each step the optimal seam to be carved is chosen based on the relevance value for each pixel. However, in the case where two seams are equivalent (which may happen, for instance, when large portions of the image have the same color), the algorithm always chooses the seams from one side.  In some cases, this can pose problems, e.g. an object centered in the original image might not be centered in the resulting image. In order to overcome this effect, this setting allows the favored side to be switched automatically during rescaling, at the cost of slightly worse performance.
tr: Oyma işlemi sırasında, her adımda, her pikselin uygunluk değerine göre oyulacak en uygun dikiş seçilir. Ancak, iki dikişin eşdeğer olması durumunda (örneğin, görselin büyük bir bölümünün aynı renge sahip olması durumunda) algoritma dikişleri her zaman bir taraftan seçer. Bazı durumlarda bu sorun yaratabilir; örneğin, özgün görselde ortalanan bir nesne, ortaya çıkan görselde ortalanmayabilir. Bu etkinin üstesinden gelmek için bu ayar, yeniden ölçeklendirme sırasında tercih edilen tarafın, biraz daha kötü başarım pahasına kendiliğinden değiştirilmesine olanak tanır.

en: Resize Order:
tr: Yeniden boyutlandırma sırası:

en: Horizontally first
tr: Önce yatay

en: Vertically first
tr: Önce dikey

en: Here you can set whether to resize horizontally first or vertically first.
tr: Burada yeniden boyutlandırmanın önce yatay olarak mı, yoksa önce dikey olarak mı yapılacağını ayarlayabilirsiniz.

en: Target size
tr: Hedef boyut

en: Content-aware rescale percentage
tr: İçeriğin farkında olan yeniden ölçekleme yüzdesi

en: Mask Settings
tr: Maske Ayarları

en: Energy function
tr: Enerji işlevi

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Liquid Rescale
tr: Sıvı Yeniden Ölçeklendirme

[ctx: @title]
en: Liquid Rescale
tr: Sıvı Yeniden Ölçeklendirme

[ctx: @info]
en: A tool to resize an image with content analysis
tr: İçerik çözümlemesiyle görselleri yeniden boyutlandırmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can resize an image with content analysis.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görselleri içerik çözümlemesiyle yeniden boyutlandırabilir.

[ctx: @action]
en: Liquid Rescale...
tr: Sıvı Yeniden Ölçekleme…

en: This is the free rotation operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the free rotation correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
tr: Bu, serbest dönüş işlemi önizlemesidir. Fare imlecini bu önizleme üzerinde hareket ettirirseniz serbest dönüş düzeltmesini ayarlarken size kılavuzluk etmek için dikey ve yatay kesikli bir çizgi çizilecektir. Kesikli çizginin konumunu dondurmak için farenin sol düğmesini bırakın.

en: New width:
tr: Yeni genişlik:

en:  px
tr:  pks

en: New height:
tr: Yeni yükseklik:

en: Select a point in the preview widget, then click this button to assign the point for auto-correction.
tr: Önizleme araç takımında bir nokta seçin, ardından otomatik düzeltme için noktayı atamak üzere bu düğmeye tıklayın.

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
tr: Ayarla

en: <p>Correct the rotation of your images automatically by assigning two points in the preview widget and clicking <i>Adjust</i>.<br>You can either adjust horizontal or vertical lines.</p>
tr: <p>Önizleme araç takımında iki nokta atayıp <i>Ayarla</i>’ya tıklayarak görsellerinizin dönüşünü kendiliğinden düzeltin.<br>Yatay veya dikey çizgiler ayarlayabilirsiniz.</p>

en: Automatic Adjustment
tr: Otomatik Ayarlama

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
tr: Ayarlar

en: Free Rotation
tr: Serbest Döndürme

en: Click to set
tr: Ayarlamak için tıkla

[ctx: point has been set and is valid]
en: Okay
tr: Tamam

[ctx: @title]
en: Free Rotation
tr: Serbest Döndürme

[ctx: @info]
en: A tool to rotate an image
tr: Bir görseli döndürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can rotate an image with an arbitrary angle.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görselleri isteğe bağlı bir açıyla döndürebilir.

[ctx: @action]
en: Free Rotation...
tr: Serbest Döndürme…

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 1
tr: Serbest Döndürme Ayar Noktası 1

[ctx: @action]
en: Free Rotation Set Point 2
tr: Serbest Döndürme Ayar Noktası 2

[ctx: @action]
en: Free Rotation Auto Adjust
tr: Serbest Döndürme Kendiliğinden Ayarlama

en: This is the perspective transformation operation preview. You can use the mouse for dragging the corner to adjust the perspective transformation area.
tr: Bu, perspektif dönüştürme işlemi önizlemesidir. Perspektif dönüştürme alanını ayarlamak için fareyi köşeyi sürüklemek için kullanabilirsiniz.

en: Angles (in degrees):
tr: Açılar (derece olarak):

en:   Top left:
tr:   Sol üst:

en:   Top right:
tr:   Sağ üst:

en:   Bottom left:
tr:   Sol alt:

en:   Bottom right:
tr:   Sağ alt:

en: Draw preview while moving
tr: Taşırken önizleme çiz

en: Draw grid
tr: Izgara çiz

en: Inverse transformation
tr: Dönüşümü tersine çevir

[ctx: @title]
en: Perspective
tr: Perspektif

[ctx: @info]
en: A tool to adjust perspective
tr: Perspektifi ayarlamak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can adjust perspective from an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görselin perspektifini ayarlayabilir.

[ctx: @action]
en: Perspective Adjustment...
tr: Perspektif Ayarı…

en: Perspective Adjustment Tool
tr: Perspektif Ayarlama Aracı

en: Perspective Adjustment
tr: Perspektif Ayarı

en: Aspect Ratio Crop
tr: En–Boy Oranıyla Kırp

en: <p>Here you can see the aspect ratio selection preview used for cropping. You can use the mouse to move and resize the crop area.</p><p>Press and hold the <b>CTRL</b> key to move the opposite corner too.</p><p>Press and hold the <b>SHIFT</b> key to move the closest corner to the mouse pointer.</p>
tr: <p>Burada kırpma için kullanılan en–boy oranı seçimi önizlemesini görebilirsiniz. Kırpma alanını taşımak ve yeniden boyutlandırmak için fareyi kullanabilirsiniz.</p><p>Karşı köşeyi de taşımak için <b>Kontrol</b> düğmesini basılı tutun.</p><p>Fare işaretçisine en yakın köşeyi taşımak için <b>Üst Karakter</b> düğmesini basılı tutun.</p>

en: Max. Aspect
tr: En Büyük Oran

en: Set selection area to the maximum size according to the current ratio.
tr: Seçim alanını geçerli orana göre en büyük boyuta ayarlayın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
tr: Çözünürlük:

en: Crop Information
tr: Bilgiyi Kırp

en: Aspect ratio:
tr: En–boy oranı:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
tr: Özel

en: Format DIN A
tr: DIN A Biçimi

en: Golden Ratio
tr: Altın Oran

en: Current Aspect Ratio
tr: Geçerli En–Boy Oranı

[ctx: no aspect ratio]
en: None
tr: Yok

en: <p>Select your constrained aspect ratio for cropping. Aspect Ratio Crop tool uses a relative ratio. That means it is the same if you use centimeters or inches and it does not specify the physical size.</p><p>You can see below a correspondence list of traditional photographic paper sizes and aspect ratio crop:</p><p><b>2:3</b>: 10x15cm, 20x30cm, 30x45cm, 4x6", 8x12", 12x18", 16x24", 20x30"</p><p><b>3:4</b>: 6x8cm, 15x20cm, 18x24cm, 30x40cm, 3.75x5", 4.5x6", 6x8", 7.5x10", 9x12"</p><p><b>4:5</b>: 20x25cm, 40x50cm, 8x10", 16x20"</p><p><b>5:7</b>: 15x21cm, 30x42cm, 5x7"</p><p><b>7:10</b>: 21x30cm, 42x60cm, 3.5x5"</p><p><b>8:5</b>: common wide-screen monitor (as 1680x1050)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: common panoramic sizes</p><p><b>16:9</b>: common tv-screen (as HDTV or Full-HD)</p><p>The paper <b>Format DIN A</b> use the ratio 1:1.414</p><p>The <b>Golden Ratio</b> is 1:1.618. A composition following this rule is considered visually harmonious but may not be suitable to print on standard photographic paper.</p><p>The <b>Current Aspect Ratio</b> takes aspect ratio from the currently opened image.</p>
tr: <p>Kırpma için kısıtlanmış en–boy oranınızı seçin. En–Boy Oranıyla Kırp aracı göreceli bir oran kullanır. Bu, santimetre veya inç kullanırsanız aynı olacağı ve fiziksel boyutu belirtmediği anlamına gelir.</p><p>Aşağıda geleneksel fotoğraf kağıdı boyutları ve en–boy oranı kırpmasının bir listesini görebilirsiniz:</p><p><b>2:3</b>: 10 × 15 cm, 20 × 30 cm, 30 × 45 cm, 4 × 6”, 8 × 12”, 12 × 18”, 16 × 24”, 20 × 30”</p><p><b>3:4</b>: 6 × 8 cm, 15 × 20 cm, 18 × 24 cm, 30 × 40 cm, 3,75 × 5”, 4,5 × 6”, 6 × 8”, 7,5 × 10”, 9 × 12”</p><p><b>4:5</b>: 20 × 25 cm, 40 × 50 cm, 8 × 10”, 16 x 20”</p><p><b>5:7</b>: 15 × 21 cm, 30 × 42 cm, 5 × 7”</p><p><b>7:10</b>: 21 × 30 cm, 42 × 60 cm, 3,5 × 5”</p><p><b>8:5</b>: Yaygın geniş ekran monitör (1680 × 1050 olarak)</p><p><b>2:1</b>, <b>3:1</b>, <b>4:1</b>: Yaygın panoramik boyutlar</p><p><b>16:9</b>: Yaygın TV ekranı (HDTV veya Tam YB)</p><p><b>DIN A Biçimi</b> kağıt, 1:1,414 oranını kullanır</p><p><b>Altın Oran</b> ise 1:1,618’dir. Bu kurala uyan bir kompozisyon görsel olarak uyumlu kabul edilir; ancak standart fotoğraf kağıdına baskı için uygun olmayabilir.</p><p><b>Geçerli En–Boy Oranı</b>, en–boy oranını şu anda açık olan görselden alır.</p>

en: Exact aspect
tr: Tam oran

en: Enable this option to force exact aspect ratio crop.
tr: Kesin en–boy oranı kırpmasına zorlamak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Orientation:
tr: Yönelim:

en: Landscape
tr: Yatay

en: Portrait
tr: Dikey

en: Select constrained aspect ratio orientation.
tr: Kısıtlandırılmış en–boy oranı uyumunu seçin.

en: Auto
tr: Kendiliğinden

en: Enable this option to automatically set the orientation.
tr: Yönelimi kendiliğinden ayarlamak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Custom ratio:
tr: Özel oran:

en: Set here the desired custom aspect numerator value.
tr: İstenilen özel en–boy payı değerini burada ayarlayın.

en: Set here the desired custom aspect denominator value.
tr: İstenilen özel en–boy payda değerini burada ayarlayın.

en: Set width position to center.
tr: Ortalamak için genişliği ayarlayın.

en: Set height position to center.
tr: Ortalamak için yüksekliği ayarlayın.

en: Crop Settings
tr: Kırpma Ayarları

[ctx: @label: guide lines]
en: Form:
tr: Biçim:

en: Rules of Thirds
tr: Diğer Kurallar

en: Diagonal Method
tr: Diyagonal Yöntem

en: Harmonious Triangles
tr: Uyumlu Üçgenler

en: Golden Mean
tr: Altın Ortalama

en: Center Lines
tr: Çizgileri Ortala

[ctx: no geometric form]
en: None
tr: Yok

en: With this option, you can display guide lines to help compose your photograph.
tr: Bu seçenekle fotoğrafınızı oluşturmanıza yardımcı olacak kılavuz çizgileri görüntüleyebilirsiniz.

en: Golden sections
tr: Altın bölgeler

en: Enable this option to show golden sections.
tr: Altın bölgeleri göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Golden spiral sections
tr: Altın kıvrımsal bölgeler

en: Enable this option to show golden spiral sections.
tr: Altın kıvrımsal bölgeleri göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Golden spiral
tr: Altın kıvrımsal

en: Enable this option to show a golden spiral guide.
tr: Altın kıvrımsal kılavuzu göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Golden triangles
tr: Altın üçgenler

en: Enable this option to show golden triangles.
tr: Altın üçgenleri göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Flip horizontally
tr: Yatay ters çevir

en: Enable this option to flip the guidelines horizontally.
tr: Kılavuz çizgilerini yatay olarak döndürmek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Flip vertically
tr: Dikey ters çevir

en: Enable this option to flip the guidelines vertically.
tr: Kılavuz çizgilerini dikey olarak döndürmek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Color and width:
tr: Renk ve genişlik:

en: Set here the color used to draw composition guides.
tr: Kompozisyon kılavuzlarını çizmek için kullanılan rengi burada ayarlayın.

en: Set here the width in pixels used to draw composition guides.
tr: Kompozisyon kılavuzlarını çizmek için kullanılan genişliği piksel türünden burada ayarlayın.

en: Composition Guides
tr: Kompozisyon Kılavuzları

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @title]
en: Aspect Ratio Crop
tr: En–Boy Oranıyla Kırp

[ctx: @info]
en: A tool to crop an image with ratio
tr: Görselleri oranlı olarak kırpmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can crop an image with ratio.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, görselleri oranlı olarak kırpabilir.

[ctx: @action]
en: Aspect Ratio Crop...
tr: En–Boy Oranıyla Kırp…

en: New Size
tr: Yeni Boyut

en: Preset Resolutions:
tr: Önayar çözünürlükleri:

[ctx: Original (size)]
en: Original (%1 x %2 pixels)
tr: Özgün (%1 × %2 piksel)

[ctx: Tiny (size)]
en: Tiny (%1 x %2 pixels)
tr: Ufak (%1 × %2 piksel)

[ctx: Small (size)]
en: Small (%1 x %2 pixels)
tr: Küçük (%1 × %2 piksel)

[ctx: Medium (size)]
en: Medium (%1 x %2 pixels)
tr: Orta (%1 × %2 piksel)

[ctx: Big (size)]
en: Big (%1 x %2 pixels)
tr: Büyük (%1 × %2 piksel)

[ctx: Large (size)]
en: Large (%1 x %2 pixels)
tr: Geniş (%1 × %2 piksel)

[ctx: Huge (size)]
en: Huge (%1 x %2 pixels)
tr: Devasa (%1 × %2 piksel)

[ctx: UHD4K (size)]
en: UHD-4K (%1 x %2 pixels)
tr: UYB-4K (%1 × %2 piksel)

[ctx: A3 (size)]
en: A3 (297 x 420 mm)
tr: A3 (297 × 420 mm)

[ctx: A4 (size)]
en: A4 (210 x 297 mm)
tr: A4 (210 × 297 mm)

[ctx: A6 (size)]
en: A6 (105 x 148 mm)
tr: A6 (105 × 148 mm)

[ctx: Letter (size)]
en: Letter (8.5 x 11 in)
tr: Mektup (8,5 × 11 inç)

[ctx: Print (size)]
en: 4 x 6 in
tr: 4 × 6 inç

[ctx: Print (size)]
en: 5 x 7 in
tr: 5 × 7 inç

[ctx: Print (size)]
en: 8 x 10 in
tr: 8 × 10 inç

[ctx: Print (size)]
en: 11 x 14 in
tr: 11 × 14 inç

en: Units:
tr: Birimler:

en: Pixels (px)
tr: Piksel (pks)

en: Inches (in)
tr: İnç (inç)

en: Centimeters (cm)
tr: Santimetre (cm)

en: Millimeters (mm)
tr: Milimetre (mm)

en: Width:
tr: Genişlik:

en: px
tr: pks

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: New image height in pixels (px).
tr: Piksel türünden yeni görsel yüksekliği (pks).

en: New image width in percent (%).
tr: Yüzde türünden yeni görsel genişliği (%).

en: New image height in percent (%).
tr: Yüzde türünden yeni görsel yüksekliği (%).

en:  Pixel/Inch
tr:  Piksel/İnç

en: New image resolution in pixels/inch.
tr: Piksel/inç türünden yeni görsel çözünürlüğü.

en: Restore photograph (slow)
tr: Fotoğrafı restore et (yavaş)

en: Enable this option to scale-up an image to a huge size. <b>Warning</b>: This process can take some time.
tr: Bir görseli çok büyük bir boyuta büyütmek için bu seçeneği etkinleştirin. <b>Uyarı</b>: Bu işlem biraz zaman alabilir.

en: <b>Note:</b> use Restoration Mode to scale-up an image to a huge size. This process can take some time.
tr: <b>Not:</b> Bir görseli çok büyük bir boyuta büyütmek için Restorasyon Kipi’ni kullanın. Bu işlem biraz zaman alabilir.

[ctx: Pixels]
en: px
tr: pks

[ctx: Inches]
en: in
tr: inç

en: Resize
tr: Yeniden Boyutlandır

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Load
tr: Yüklenecek Fotoğraf Yeniden Boyutlandırma Ayarları Dosyası

en: "%1" is not a Photograph Resizing settings text file.
tr: “%1” bir Fotoğraf Yeniden Boyutlandırma Ayarı dosyası değil.

en: Cannot load settings from the Photograph Resizing text file.
tr: Fotoğraf Yeniden Boyutlandırma metin dosyasından ayarlar yüklenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Resizing Settings File to Save
tr: Kaydedilecek Fotoğraf Yeniden Boyutlandırma Ayarı Dosyası

en: Cannot save settings to the Photograph Resizing text file.
tr: Fotoğraf Yeniden Boyutlandırma metin dosyasına ayarlar kaydedilemiyor.

[ctx: @title]
en: Resize Image
tr: Görseli Yeniden Boyutlandır

[ctx: @action]
en: A tool to resize an image
tr: Görselleri yeniden boyutlandırmak için bir araç

[ctx: @action]
en: This Image Editor tool can resize an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görseli yeniden boyutlandırabilir.

[ctx: @action]
en: &Resize...
tr: &Yeniden Boyutlandır…

en: This is the shear operation preview. If you move the mouse cursor on this preview, a vertical and horizontal dashed line will be drawn to guide you in adjusting the shear correction. Release the left mouse button to freeze the dashed line's position.
tr: Bu, kırkma işlemi önizlemesidir. Fare imlecini bu önizleme üzerinde hareket ettirirseniz kırkma düzeltmesini ayarlarken size yol göstermek üzere dikey ve yatay kesikli bir çizgi çizilecektir. Kesikli çizginin konumunu dondurmak için farenin sol düğmesini bırakın.

en: Main horizontal angle:
tr: Ana yatay açı:

en: The main horizontal shearing angle, in degrees.
tr: Derece türünden ana yatay kırkma açısı.

en: Fine horizontal angle:
tr: İnce yatay açı:

en: This value in degrees will be added to main horizontal angle value to set fine adjustments.
tr: Derece türünden bu değer, ince ayarları yapmak için ana yatay açı değerine eklenecektir.

en: Main vertical angle:
tr: Ana dikey açı:

en: The main vertical shearing angle, in degrees.
tr: Derece türünden ana dikey kırkma açısı.

en: Fine vertical angle:
tr: İnce dikey açı:

en: This value in degrees will be added to main vertical angle value to set fine adjustments.
tr: Derece türünden bu değer, ince ayarları yapmak için ana dikey açı değerine eklenecektir.

en: Anti-Aliasing
tr: Yumuşatma

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the sheared image. To smooth the target image, it will be blurred a little.
tr: Kırkılmış görsele kenar yumuşatma süzgeci eklemek için bunu seçeneği etkinleştirin. Hedef görseli pürüzsüzleştirmek için biraz bulanıklaştırma kullanılacaktır.

en: Shear Tool
tr: Kırkma Aracı

[ctx: @title]
en: Shear Image
tr: Görseli Kırk

[ctx: @info]
en: A tool to shear an image
tr: Görselleri kırkmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This Image Editor tool can shear an image.
tr: Bu görsel düzenleyicisi aracı, bir görseli kırkabilir.

[ctx: @action]
en: &Shear...
tr: &Kırk…

en: Digital Scanner
tr: Sayısal Tarayıcı

en: A tool to acquire images with a digital scanner
tr: Sayısal bir tarayıcıyla görselleri almak için bir araç

en: <p>This tool allows users to acquire new images from a digital scanner.</p><p>Plenty of scanner devices are supported through the Sane library.</p><p>Target image can be post processed as crop and rotate.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların sayısal bir tarayıcıdan yeni görseller almasına olanak tanır.</p><p>Sane kitaplığı aracılığıyla çok sayıda tarayıcı aygıtı desteklenir.</p><p>Hedef görsel, sonradan kırpılabilir veya döndürülebilir.</p>

[ctx: @action]
en: Import from Scanner...
tr: Tarayıcıdan İçe Aktar…

en: There is no scanner device available.
    Please check your configuration
tr: Kullanılabilir tarayıcı aygıtı yok.
    Lütfen yapılandırmanızı denetleyin

en: Cannot open scanner device "%1".
    Please check your configuration
tr: “%1” tarayıcı aygıtı açılamıyor.
    Lütfen yapılandırmanızı denetleyin

[ctx: @title:window]
en: Scan Image
tr: Görsel Tara

en: Scan Images
tr: Görseller Tara

[ctx: @title:window]
en: New Image File Name
tr: Yeni Görsel Dosyası Adı

[ctx: @title:window]
en: Unsupported Format
tr: Desteklenmeyen Biçim

en: The target image file format "%1" is unsupported.
tr: “%1” hedef görsel biçimi desteklenmiyor.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Save File
tr: Dosya Kaydedilemiyor

en: Failed to save file
    "%1" to
    "%2".
tr: Dosya kaydedilemedi
    “%1”
    “%2” konumuna.

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
tr: Dosyanın Üzerine Yaz?

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
tr: “%1” adlı bir dosya halihazırda var. Üzerine yazmak istediğinizden emin misiniz?

en: Saving file %1 -
tr: %1 dosyası kaydediliyor —

[ctx: @title:window]
en: File Not Saved
tr: Dosya Kaydedilmedi

en: Cannot save "%1" file
tr: “%1” dosyası kaydedilemiyor

[ctx: @title:window]
en: Geolocation Editor
tr: Coğrafi Konum Düzenleyicisi

[ctx: @info]
en: Display bookmarked positions on the map.
tr: Haritada yer imlerine eklenmiş konumları görüntüleyin.

[ctx: @label]
en: Layout:
tr: Yerleşim:

[ctx: @item]
en: One map
tr: Tek harita

[ctx: @item]
en: Two maps - left and right
tr: İki harita — sağ ve sol

[ctx: @item]
en: Two maps - top and bottom
tr: İki harita — alt ve üst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
tr: Tamam

[ctx: @title]
en: Sorting
tr: Sıralama

[ctx: @action]
en: Show oldest first
tr: En eskiyi ilk önce göster

[ctx: @action]
en: Show youngest first
tr: En yeniyi ilk önce göster

[ctx: @item: map tool]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: @item: map tool]
en: GPS Correlator
tr: GPS İlişkilendiricisi

[ctx: @item: map tool]
en: Undo/Redo
tr: Geri Al/Yenile

[ctx: @item: map tool]
en: Reverse Geocoding
tr: Ters Coğrafi Konumlama

[ctx: @item: map tool]
en: Search
tr: Ara

[ctx: @item: map tool]
en: KML Export
tr: KML Dışa Aktar

[ctx: @info]
en: Loading metadata -
tr: Üst veri yükleniyor —

[ctx: @info]
en: You have 1 modified image. | You have %1 modified images.
tr[0]: 1 değiştirilmiş görsel var.
tr[1]: %1 değiştirilmiş görsel var.

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
tr: Kaydedilmemiş Değişiklikler

[ctx: @info]
en: %1 Would you like to save the changes you made to them?
tr: %1 Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?

[ctx: @info]
en: Saving changes -
tr: Değişiklikler kaydediliyor —

[ctx: @title:window]
en: Error
tr: Hata

[ctx: @info]
en: Failed to save some information:
tr: Bazı bilgiler kaydedilemedi:

[ctx: @title]
en: Edit Geolocation
tr: Coğrafi Konumu Düzenle

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Speed
tr: Hız

en: # satellites
tr: # uydu

en: Fix type
tr: Onarım türü

en: 2-d
tr: 2B

en: 3-d
tr: 3B

en: Apply
tr: Uygula

en: Details changed
tr: Değişen ayrıntılar

[ctx: @title]
en: Geolocation Edit
tr: Coğrafi Konumu Düzenle

[ctx: @info]
en: A tool to edit items geolocation
tr: Ögelerin coğrafi konumunu düzenlemek için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to change geolocation information from items.<br><br>This tool can edit GPS data, manually or over a map. Reverse geo-coding is also available through web services.<br><br>This tool has also an export function to KML to store map traces in Google format.<br><br>Finally, this tool is able to read a GPS trace from a device to synchronize geo-location of items if you camera do not have an embedded GPS device.
tr: Bu araç, kullanıcıların ögelerdeki coğrafi konum bilgilerini değiştirmesine olanak tanır.<br><br>Bu araç, GPS verisini elle veya bir harita üzerinden düzenleyebilir. Ters coğrafi kodlama da web hizmetleri aracılığıyla kullanılabilir.<br><br>Bu araç aynı zamanda harita izlerini Google biçiminde depolamak için KML’ye dışa aktarma işlevine de sahiptir.<br><br>Son olarak bu araç, eğer kameranızda yerleşik bir GPS aygıtı yoksa ögelerin coğrafi konumunu eşzamanlamak için bir aygıttan GPS izini okuyabilir.

[ctx: @action]
en: Edit Geolocation...
tr: Coğrafi Konumu Düzenle…

en: Could not read image '%1'
tr: “%1” görseli okunamadı

en: Format of image '%1' is unknown
tr: “%1” görselinin biçimi bilinmiyor

en: Error loading image '%1'
tr: “%1” görselini yüklemede hata

en: Could not save image '%1' to '%2'
tr: “%1” görseli “%2” konumuna kaydedilemedi

en: Creation of picture '%1'
tr: “%1” görselinin oluşturma işlemi

en: Cannot get GPS Information from %1 file.
tr: %1 dosyasından GPS bilgisi alınamıyor.

en: Creation of placemark '%1'
tr: “%1” konum imi oluşturma işlemi

en: Could not save icon for image '%1' to '%2'
tr: “%1” görseli için “%2” konumuna simge kaydedilemedi

en: Creation of icon '%1'
tr: “%1” simgesini oluşturma işlemi

en: No GPX file chosen.
tr: Seçili GPX dosyası yok.

en: Cannot parse %1 GPX file.
tr: %1 GPX dosyası ayrıştırılamıyor.

en: The %1 GPX file do not have a date-time track to use.
tr: %1 GPX dosyası, kullanılabilir tarih–zaman izi içermiyor.

en: Tracks
tr: İzler

en: No position data for '%1'
tr: “%1” için konum verisi yok

en: Cannot open file for writing
tr: Dosya yazmak için açılamıyor

en: Move %1 to final directory %2
tr: %1 ögesini %2 son dizinine taşı

en: Cannot move data to destination directory
tr: Veri, hedef dizine taşınamıyor

en: Report below have been generated while KML file processing:
tr: KML dosyası işlenirken aşağıdaki rapor üretildi:

[ctx: @item: linetrack over the map]
en: Track
tr: İz

[ctx: @item: points over the map]
en: Points
tr: Noktalar

[ctx: @item: point coordinates]
en: Point
tr: Nokta

en: Target Preferences
tr: Hedef Tercihleri

en: Target Type
tr: Hedef Türü

en: &Local or web target used by GoogleEarth
tr: Google Earth tarafından kullanı&lan yerel veya web hedefi

en: Web target used by GoogleMaps
tr: Google Haritalar tarafından kullanılan web hedefi

en: When using GoogleMaps, all images must have complete URLs, icons are squared, and when drawing a track, only line track is exported.
tr: Google Haritalar kullanırken, tüm görsellerin tam URL’leri olmalıdır, simgeler kare şeklinde olmalıdır ve bir iz çizilirken yalnızca çizgi izi dışa aktarılır.

en: Picture Altitude:
tr: Resim irtifası:

en: clamp to ground
tr: yere kenetli

en: relative to ground
tr: yere bağıl

en: absolute
tr: mutlak

en: <p>Specifies how pictures are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
tr: <p>Resimlerin nasıl görüntülendiğini belirtir<dl><dt>yere kenetli (öntanımlı)</dt><dd>Bir irtifa belirtiminin yok sayılacağını belirtir</dd><dt>yere bağıl</dt><dd>Belirli bir konumun gerçek yer yüksekliğine göre ögenin irtifasını ayarlar.</dd><dt>mutlak</dt><dd>Ögenin altındaki arazinin gerçek yüksekliğinden bağımsız olarak, koordinatın deniz düzeyine göre irtifasını ayarlar.</dd></dl></p>

en: Destination Directory:
tr: Hedef dizin:

[ctx: @title:window]
en: Select a Directory in Which to Save the KML File and Pictures
tr: KML Dosyası/Resimleri Kaydetme Dizini

en: Destination Path:
tr: Hedef yolu:

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Sizes
tr: Boyutlar

en: Icon Size:
tr: Simge Boyutu:

en: Image Size:
tr: Görsel boyutu:

en: GPX Tracks
tr: GPX İzleri

en: Draw GPX Track
tr: GPX İzi Çiz

en: GPX file:
tr: GPX dosyası:

en: GPS Exchange Format (*.gpx)
tr: GPS Değişim Biçimi (*.gpx)

[ctx: @title:window]
en: Select GPX File to Load
tr: Yüklenecek GPX Dosyası Seç

en: Time Zone:
tr: Zaman dilimi:

en: Sets the time zone of the camera during picture shooting, so that the time stamps of the GPS can be converted to match the local time
tr: Fotoğraf çekimi sırasında kameranın saat dilimini ayarlar, böylece GPS zaman damgaları yerel saatle eşleşecek biçimde dönüştürülebilir

en: Track Width:
tr: İz genişliği:

en: Track Color:
tr: İz rengi:

en: Opacity (%):
tr: Matlık (%):

en: Track Altitude:
tr: İz irtifası:

en: <p>Specifies how the points are displayed<dl><dt>clamp to ground (default)</dt><dd>Indicates to ignore an altitude specification</dd><dt>relative to ground</dt><dd>Sets the altitude of the element relative to the actual ground elevation of a particular location.</dd><dt>absolute</dt><dd>Sets the altitude of the coordinate relative to sea level, regardless of the actual elevation of the terrain beneath the element.</dd></dl></p>
tr: <p>Noktaların nasıl görüntülendiğini belirtir<dl><dt>yere kenetli (öntanımlı)</dt><dd>Bir irtifa belirtiminin yok sayılacağını belirtir</dd><dt>yere bağıl</dt><dd>Belirli bir konumun gerçek yer yüksekliğine göre ögenin irtifasını ayarlar.</dd><dt>mutlak</dt><dd>Ögenin altındaki arazinin gerçek yüksekliğinden bağımsız olarak, koordinatın deniz düzeyine göre irtifasını ayarlar.</dd></dl></p>

en: Generate KML file
tr: KML dosyası üret

en: 1 image snapped to '%2' | %1 images snapped to '%2'
tr[0]: 1 görsel “%2” konumuna tutturuldu
tr[1]: %1 görsel “%2” konumuna tutturuldu

[ctx: Start the search]
en: Search
tr: Ara

en: Clear the search results.
tr: Arama sonuçlarını temizleyin.

en: Keep the results of old searches when doing a new search.
tr: Yeni bir arama yaparken eski arama sonuçlarını tutun.

en: Toggle the visibility of the search results on the map.
tr: Arama sonuçlarının haritada görünürlüğünü açın/kapatın.

en: Copy coordinates
tr: Koordinatları kopyala

en: Move selected images to this position
tr: Seçili görselleri bu konuma taşı

en: Remove from results list
tr: Sonuç listesinden kaldır

en: Select which service you would like to use.
tr: Kullanmak istediğiniz hizmeti seçin.

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: @title:window]
en: Search Failed
tr: Arama Başarısız

en: Your search failed:
    %1
tr: Aramanız başarısız:
    %1

en: 1 image moved to '%2' | %1 images moved to '%2'
tr[0]: 1 görsel “%2” konumuna taşındı
tr[1]: %1 görsel “%2” konumuna taşındı

[ctx: @title:window]
en: Metadata Editor
tr: Üst Veri Düzenleyicisi

[ctx: @action: button]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: @action: button]
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: @item]
en: Edit EXIF
tr: EXIF Bilgisini Düzenle

[ctx: @item]
en: Edit IPTC
tr: IPTC Bilgisini Düzenle

[ctx: @item]
en: Edit XMP
tr: XMP Bilgisini Düzenle

[ctx: @title:window]
en: %1 (%2/%3) - Edit Metadata
tr: %1 (%2/%3) — Üst Veriyi Düzenle

en: Add a new value to the list
tr: Listeye yeni bir değer ekle

en: Remove the current selected value from the list
tr: Listeden seçili değeri kaldır

en: Replace the current selected value from the list
tr: Listedeki seçili değeri değiştir

en:  This field is limited to:
tr:  Bu alan şununla sınırlanmıştır:

en: <p>1 character.</p> | <p>%1 characters.</p>
tr[0]: <p>1 karakter.</p>
tr[1]: <p>%1 karakter.</p>

en: %1 character left | %1 characters left
tr[0]: <p>1 karakter.</p>
tr[1]: <p>%1 karakter.</p>

en: Attribute:
tr: Öznitelik:

en: Select here the editorial attribute of content.
tr: İçeriğin yayımcıya ait özniteliğini burada ayarlayın.

[ctx: Content type]
en: Current
tr: Geçerli

[ctx: Content type]
en: Analysis
tr: Çözümleme

[ctx: Content type]
en: Archive material
tr: Arşiv Malzemesi

[ctx: Content type]
en: Background
tr: Arka Plan

[ctx: Content type]
en: Feature
tr: Özellik

[ctx: Content type]
en: Forecast
tr: Hava Durumu

[ctx: Content type]
en: History
tr: Geçmiş

[ctx: Content type]
en: Obituary
tr: Anma Yazısı

[ctx: Content type]
en: Opinion
tr: Düşünce

[ctx: Content type]
en: Polls and Surveys
tr: Anketler ve İncelemeler

[ctx: Content type]
en: Profile
tr: Profil

[ctx: Content type]
en: Results Listings and Table
tr: Sonuç Listelemeleri ve Tablo

[ctx: Content type]
en: Side bar and Supporting information
tr: Kenar Çubuğu ve Destekleyici Bilgi

[ctx: Content type]
en: Summary
tr: Özet

[ctx: Content type]
en: Transcript & Verbatim
tr: Yazıdöküm ve Sözlü Bildirim

[ctx: Content type]
en: Interview
tr: Röportaj

[ctx: Content type]
en: From the Scene
tr: Sahneden

[ctx: Content type]
en: Retrospective
tr: Geriye Dönük

[ctx: Content type]
en: Statistics
tr: İstatistikler

[ctx: Content type]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: Content type]
en: Wrap-up
tr: Özet

[ctx: Content type]
en: Press Release
tr: Basın Bildirisi

en: Set here the editorial attribute description of content.
tr: İçeriğin yayımcıya ait öznitelik açıklamasını burada ayarlayın.

en:  This field is limited to
tr:  Bu alan şununla sınırlıdır:

en: %1 character. | %1 characters.
tr[0]: 1 karakter.
tr[1]: %1 karakter.

en: Set here the editorial description
tr: İçeriğin yayımcıya ait açıklamasını burada ayarlayın

en: Brightness (APEX):
tr: Parlaklık (APEX):

en: Set here the brightness adjustment value in APEX unit used by camera to take the picture.
tr: Kameranın fotoğrafı çekmek için kullandığı APEX birimli parlaklık ayar değerini buradan ayarlayın.

en: Gain Control:
tr: Kazanç denetimi:

[ctx: gain control]
en: None
tr: Yok

[ctx: gain control]
en: Low gain up
tr: Yukarı düşük kazanç

[ctx: gain control]
en: High gain up
tr: Yukarı yüksek kazanç

[ctx: gain control]
en: Low gain down
tr: Aşağı düşük kazanç

[ctx: gain control]
en: High gain down
tr: Aşağı yüksek kazanç

en: Set here the degree of overall image gain adjustment used by camera to take the picture.
tr: Kameranın fotoğraf çekmek için kullandığı genel görsel kazanımı ayarının derecesini buradan ayarlayın.

en: Contrast:
tr: Karşıtlık:

[ctx: contrast mode]
en: Soft
tr: Yumuşak

[ctx: contrast mode]
en: Hard
tr: Sert

en: Set here the direction of contrast processing applied by the camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kameranın uyguladığı karşıtlık işleme yönünü buradan ayarlayın.

en: Saturation:
tr: Doygunluk:

[ctx: saturation mode]
en: Low
tr: Düşük

[ctx: saturation mode]
en: High
tr: Yüksek

en: Set here the direction of saturation processing applied by the camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kamera tarafından uygulanan doygunluk işleme yönünü buradan ayarlayın.

en: Sharpness:
tr: Keskinlik:

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
tr: Yumuşak

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
tr: Sert

en: Set here the direction of sharpness processing applied by the camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kamera tarafından uygulanan keskinlik işlem yönünü buradan belirleyin.

en: Custom rendered:
tr: Özel işlenmiş:

en: Normal process
tr: Normal işlem

en: Custom process
tr: Özel işlem

en: Set here the use of special processing on image data, such as rendering geared to output.
tr: Burada çıktıya yönelik işleme gibi görsel verisi üzerinde özel işlemenin kullanımını ayarlayın.

[ctx: name of the document this image has been scanned from]
en: Name (*):
tr: Ad (*):

en: Set here the original document name.
tr: Burada özgün belge adını ayarlayın.

en: Enter the name of the document from which this image was been scanned. This field is limited to ASCII characters.
tr: Bu görselin tarandığı belgenin adını girin. Bu alan ASCII karakterlerle sınırlıdır.

[ctx: image description]
en: Description (*):
tr: Açıklama (*):

en: Set here the image description.
tr: Burada içerik açıklamasını girin.

en: Enter the image description. This field is limited to ASCII characters.
tr: Görsel açıklamasını girin. Bu alan ASCII karakterlerle sınırlıdır.

en: Artist (*):
tr: Sanatçı (*):

en: Set here the author's name.
tr: Burada sanatçının adını ayarlayın.

en: Enter the image author's name separated by semi-colons. This field is limited to ASCII characters.
tr: Görsel sanatçılarının adlarını noktalı virgülle ayırarak girin. Bu alan ASCII karakterlerle sınırlıdır.

en: Copyright (*):
tr: Telif hakkı (*):

en: Set here the copyright owner.
tr: Burada telif hakkı sahibini ayarlayın.

en: Enter the copyright owner of the image. This field is limited to ASCII characters.
tr: Görselin telif hakkı sahibini girin. Bu alan ASCII karakterlerle sınırlıdır.

[ctx: image caption]
en: Caption:
tr: Alt yazı:

en: Set here the image's caption.
tr: Burada görselin alt yazısını ayarlayın.

en: Enter the image's caption. This field is not limited. UTF8 encoding will be used to save the text.
tr: Resmin alt yazısını girin. Bu alan sınırlandırılmamıştır. Metni kaydetmek için UTF-8 kodlaması kullanılacaktır.

en: Sync JFIF Comment section
tr: JFIF yorum bölümünü eşzamanla

en: Sync XMP caption
tr: XMP alt yazısını eşzamanla

en: Sync IPTC caption (warning: limited to 2000 characters)
tr: IPTC alt yazısını eşzamanla (uyarı: 2000 karakterle sınırlıdır)

en: <b>Note:</b> <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> text tags marked by (*) only support printable <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> characters.
tr: <b>Not:</b> (*) ile imlenmiş <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/EXIF'>Exif</a></b> metin künyeleri yalnızca yazdırılabilir <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Ascii'>ASCII</a></b> karakterlerini destekler.

en: Creation date and time
tr: Oluşturulma tarihi ve zamanı

en: Creation sub-second
tr: Oluşturma alt saniyesi

en: Sync XMP creation date
tr: XMP oluşturulma tarihini eşzamanla

en: Sync IPTC creation date
tr: IPTC oluşturulma tarihini eşzamanla

en: Set creation date to today
tr: Oluşturulma tarihini bugün olarak ayarla

en: Set here the date and time of image creation. In this standard it is the date and time the file was changed.
tr: Burada görselin oluşturulma tarihini ve zamanını ayarlayın. Bu standartta dosyanın değiştirildiği tarih ve zamandır.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time of image creation.
tr: Burada görselin oluşturulma tarihi ve zamanı için burada saniyenin kesirlerini ayarlayın.

en: Original date and time
tr: Özgün tarih ve zaman

en: Original sub-second
tr: Özgün alt saniye

en: Set original date to today
tr: Özgün tarihi bugün olarak ayarla

en: Set here the date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
tr: Burada özgün görsel verisinin oluşturulduğu tarihi ve zamanı ayarlayın. Sayısal bir fotoğraf makinesi için fotoğrafın çekildiği tarih ve zaman kaydedilir.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the original image data was generated.
tr: Burada özgün görsel verisinin oluşturulduğu tarih ve zaman için burada saniyenin kesirlerini ayarlayın.

en: Digitization date and time
tr: Sayısallaştırma tarihi ve zamanı

en: Digitization sub-second
tr: Sayısallaştırma alt saniyesi

en: Set digitization date to today
tr: Sayısallaştırma zamanını bugün olarak ayarla

en: Set here the date and time when the image was stored as digital data. If, for example, an image was captured by a digital still camera and at the same time the file was recorded, then Original and Digitization date and time will have the same contents.
tr: Burada görselin sayısal veri olarak kaydedildiği tarihi ve zamanı buradan ayarlayın. Örneğin, sayısal bir sabit kamera tarafından bir görsel yakalanmışsa ve aynı zamanda dosya kaydedilmişse Özgün ve Sayısallaştırma tarih ve zamanı aynı içeriğe sahip olur.

en: Set here the fractions of seconds for the date and time when the image was stored as digital data.
tr: Burada görselin sayısal veri olarak depolandığı tarih ve zaman için saniyenin kesirlerini burada ayarlayın.

en: Device manufacturer (*):
tr: Aygıt üreticisi (*):

en: Set here the manufacturer name
tr: Aygıt üreticisini burada ayarla

en: Set here the manufacturer of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
tr: Fotoğraf çekmek için kullanılan görsel giriş donanımının üreticisini burada ayarlayın. Bu alan ASCII karakterlerle sınırlıdır.

en: Device model (*):
tr: Aygıt modeli (*):

en: Set here the model name
tr: Model adını burada ayarla

en: Set here the model of image input equipment used to take the picture. This field is limited to ASCII characters.
tr: Fotoğraf çekmek için kullanılan görsel giriş ekipmanının modelini buradan ayarlayın. Bu alan ASCII karakterlerle sınırlıdır.

en: Device type:
tr: Aygıt türü:

en: Film scanner
tr: Film tarayıcısı

en: Reflection print scanner
tr: Yansımalı baskı tarayıcısı

en: Digital still camera
tr: Sayısal sabit kamera

en: Select here the image input equipment type used to take the picture.
tr: Fotoğrafı çekmek için kullanılan görsel giriş ekipmanı türünü burada seçin.

en: <b>Warning:</b> Exif<b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>Makernotes</a></b> can be unreadable if you set wrong device manufacturer/model description.
tr: <b>Uyarı:</b> Yanlış üretici/model açıklaması ayarlarsanız Exif <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format#MakerNote_data'>yapım notları</a></b> okunamaz olabilir.

en: Exposure time (seconds):
tr: Pozlandırma süresi (saniye):

en: Set on this option to set the exposure time of picture, given in seconds.
tr: Resmin pozlama süresini saniye türünden ayarlamak için bu seçeneği ayarlayın.

en: Exposure program:
tr: Pozlandırma programı:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
tr: Tanımlanmadı

[ctx: exposure program]
en: Manual
tr: Elle

[ctx: exposure program]
en: Auto
tr: Kendiliğinden

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
tr: Açıklık önceliği

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
tr: Deklanşör önceliği

[ctx: exposure program]
en: Creative program
tr: Yaratıcı program

[ctx: exposure program]
en: Action program
tr: Eylem programı

[ctx: exposure program]
en: Portrait mode
tr: Dikey kip

[ctx: exposure program]
en: Landscape mode
tr: Yatay kip

en: Select here the program used by the camera to set exposure when the picture was taken.
tr: Fotoğraf çekilirken yapılan pozlandırmayı belirlemek için kamera tarafından kullanılan programı burada seçin.

en: Exposure mode:
tr: Pozlandırma kipi:

[ctx: exposure mode]
en: Auto
tr: Kendiliğinden

[ctx: exposure mode]
en: Manual
tr: Elle

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
tr: Otomatik ayraç

en: Select here the mode used by the camera to set exposure when the picture was taken. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
tr: Fotoğraf çekilirken makine tarafından kullanılan pozlandırma kipini burada seçin. Otomatik ayraçlama yönteminde, makine aynı sahnenin kare grubunu farklı pozlandırma ayarlarıyla çeker.

en: Exposure bias (APEX):
tr: Pozlandırma yanlılığı (APEX):

en: Set here the exposure bias value (in APEX units) used by camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kamera tarafından kullanılan (APEX birimi ile) pozlandırma yanlılığı değerini burada ayarlayın.

en: Metering mode:
tr: Ölçme kipi:

[ctx: metering mode]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: metering mode]
en: Average
tr: Ortalama

[ctx: metering mode]
en: Center weighted average
tr: Merkez ağırlıklı ortalama

[ctx: metering mode]
en: Spot
tr: Nokta

[ctx: metering mode]
en: Multi-spot
tr: Çoklu nokta

[ctx: metering mode]
en: Multi-segment
tr: Çoklu bölüt

[ctx: metering mode]
en: Partial
tr: Kısımsal

[ctx: metering mode]
en: Other
tr: Diğer

en: Select here the metering mode used by the camera to set exposure when the picture was taken.
tr: Fotoğraf çekilirken yapılan pozlandırmayı belirlemek için kamera tarafından kullanılan ölçme yöntemini burada seçin.

en: Sensitivity (ISO):
tr: Duyarlılık (ISO):

en: Select here the ISO Speed of the camera which took the picture.
tr: Fotoğrafı çeken kameranın ISO hızını burada seçin.

en: Sensing method:
tr: Algılama yöntemi:

en: Not defined
tr: Tanımlanmamış

en: One-chip color area
tr: Bir izli renk alanı

en: Two-chip color area
tr: İki izli renk alanı

en: Three-chip color area
tr: Üç izli renk alanı

en: Color sequential area
tr: Renk sıralı alan

en: Trilinear sensor
tr: Üç doğrulu algılayıcı

en: Color sequential linear
tr: Renk sıralı doğrusal

en: Select here the image sensor type used by the camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kamera tarafından kullanılan görsel algılayıcısı türünü burada seçin.

[ctx: @option]
en: Scene capture type:
tr: Ekran yakalama türü:

[ctx: @item: scene type]
en: Standard
tr: Standart

[ctx: @item: scene type]
en: Landscape
tr: Yatay

[ctx: @item: scene type]
en: Portrait
tr: Dikey

[ctx: @item: scene type]
en: Night scene
tr: Gece çekimi

[ctx: @info]
en: Select here the type of scene used by the camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kamera tarafından kullanılan sahne türünü burada seçin.

[ctx: @option]
en: Subject distance type:
tr: Nesne uzaklığı türü:

[ctx: @item: subject distance]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @item: subject distance]
en: Macro
tr: Makro

[ctx: @item: subject distance]
en: Close view
tr: Yakın görünüm

[ctx: @item: subject distance]
en: Distant view
tr: Uzak görünüm

[ctx: @info]
en: Select here the type of distance between the subject and the image input equipment.
tr: Nesne ile görsel giriş ekipmanı arasındaki uzaklık türünü burada seçin.

[ctx: @item: image caption]
en: Caption
tr: Alt yazı

[ctx: @item: date properties]
en: Date & Time
tr: Tarih ve Zaman

[ctx: @item: lens properties]
en: Lens
tr: Mercek

[ctx: @item: device properties]
en: Device
tr: Aygıt

[ctx: @item; light properties]
en: Light
tr: Işık

[ctx: @item: picture adjustments]
en: Adjustments
tr: Düzeltmeler

[ctx: @title]
en: Caption Information
tr: Alt Yazı Bilgisi

[ctx: @title]
en: Record technical descriptions
tr: Teknik Açıklamaları Kaydet

[ctx: @title]
en: Date and Time Information
tr: Tarih ve Zaman Bilgisi

[ctx: @title]
en: Record camera time-stamp properties
tr: Kamera Zaman Damgası Özelliklerini Kaydet

[ctx: @title]
en: Lens Settings
tr: Mercek Ayarları

[ctx: @title]
en: Record lens details used with camera
tr: Kamera Merceği Ayrıntılarını Kaydet

[ctx: @title]
en: Capture Device Settings
tr: Aygıt Ayarlarını Yakala

[ctx: @title]
en: Record shot conditions used by camera
tr: Kameranın Kullandığı Kayıt Koşulları

[ctx: @title]
en: Light Source Information
tr: Işık Kaynağı Bilgisi

[ctx: @title]
en: Record ambient condition captured by camera
tr: Kameranın Yakaladığı Ortam Koşullarını Kaydet

[ctx: @title]
en: Pictures Adjustments
tr: Resim Ayarlamaları

[ctx: @title]
en: Record technical details used by camera
tr: Kameranın Kullandığı Teknik Ayrıntıları Kaydet

en: Focal length (mm):
tr: Odak uzunluğu (mm):

en: Set here the lens focal length in millimeters used by camera to take the picture.
tr: Fotoğrafı çekmek için kamera tarafından kullanılan merceklerin odak uzunluklarını milimetre türünden burada ayarlayın.

en: Focal length in 35mm film (mm):
tr: 35 mm filmdeki odak uzunluğu (mm):

en: Set here equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown.
tr: Bir 35 mm film kamerasına eş odak uzunluğunu buradan belirleyin (mm olarak). 0 değeri odak uzunluğunun bilinmediği anlamına gelir.

en: Digital zoom ratio:
tr: Sayısal yakınlaşma oranı:

en: Set here the digital zoom ratio used by camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kamera tarafından kullanılan sayısal yakınlaşma oranını burada ayarlayın.

en: Lens aperture (f-number):
tr: Mercek açıklığı (odak oranı):

en: Select here the lens aperture used by camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kamera tarafından kullanılan mercek açıklığını burada ayarlayın.

en: Max. lens aperture (f-number):
tr: En büyük mercek açıklığı (odak oranı):

en: Select here the smallest aperture of the lens used by camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kamera tarafından kullanılan en küçük mercek açıklığını burada ayarlayın.

en: No flash
tr: Flaşsız

en: Fired
tr: Ateşli

en: Fired, no strobe return light
tr: Ateşli, flaş dönüş ışığı yok

en: Fired, strobe return light
tr: Ateşli, flaş dönüş ışığı

en: Yes, compulsory
tr: Evet, zorunlu

en: Yes, compulsory, no return light
tr: Evet, zorunlu, dönüş ışığı yok

en: Yes, compulsory, return light
tr: Evet, zorunlu, dönüş ışığı

en: No, compulsory
tr: Hayır, zorunlu

en: No, auto
tr: Hayır, kendiliğinden

en: Yes, auto
tr: Evet, kendiliğinden

en: Yes, auto, no return light
tr: Evet, kendiliğinden, dönüş ışığı yok

en: Yes, auto, return light
tr: Evet, kendiliğinden, dönüş ışığı

en: No flash function
tr: Flaş işlevi yok

en: Yes, red-eye
tr: Evet, kırmızı göz

en: Yes, red-eye, no return light
tr: Evet, kırmızı göz, dönüş ışığı yok

en: Yes, red-eye, return light
tr: Evet, kırmızı göz, dönüş ışığı

en: Yes, compulsory, red-eye
tr: Evet, zorunlu, kırmızı göz

en: Yes, compulsory, red-eye, no return light
tr: Evet, zorunlu, kırmızı göz, dönüş ışığı yok

en: Yes, compulsory, red-eye, return light
tr: Evet, zorunlu, kırmızı göz, dönüş ışığı

en: Yes, auto, red-eye
tr: Evet, kendiliğinden, kırmızı göz

en: Yes, auto, red-eye, no return light
tr: Evet, kendiliğinden, kırmızı göz, dönüş ışığı yok

en: Yes, auto, red-eye, return light
tr: Evet, kendiliğinden, kırmızı göz, dönüş ışığı

en: Light source:
tr: Işık kaynağı:

[ctx: light source]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: light source]
en: Daylight
tr: Gün ışığı

[ctx: light source]
en: Fluorescent
tr: Florasan

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
tr: Tungsten (parlak ışık)

[ctx: light source]
en: Flash
tr: Flaş

[ctx: light source]
en: Fine weather
tr: Açık hava

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
tr: Bulutlu hava

[ctx: light source]
en: Shade
tr: Gölge

[ctx: light source]
en: Daylight fluorescent (D 5700 - 7100K)
tr: Gün ışığı floresanı (D 5700–7100K)

[ctx: light source]
en: Day white fluorescent (N 4600 - 5400K)
tr: Gündüz beyaz floresan (N 4600–5400K)

[ctx: light source]
en: Cool white fluorescent (W 3900 - 4500K)
tr: Soğuk beyaz floresan (W 3900–4500K)

[ctx: light source]
en: White fluorescent (WW 3200 - 3700K)
tr: Beyaz floresan (WW 3200–3700K)

[ctx: light source]
en: Standard light A
tr: Standart ışık A

[ctx: light source]
en: Standard light B
tr: Standart ışık B

[ctx: light source]
en: Standard light C
tr: Standart ışık C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
tr: ISO stüdyo tungsteni

[ctx: light source]
en: Other light source
tr: Başka ışık kaynağı

en: Select here the kind of light source used to take the picture.
tr: Resim çekmek için kullanılan ışık kaynağı türünü buradan seçin.

en: Flash mode:
tr: Flaş kipi:

en: Select here the flash program mode used by the camera to take the picture.
tr: Fotoğraf çekmek için kullanılan flaş programı kipini burada seçin.

en: Flash energy (BCPS):
tr: Flash gücü (BCPS):

en: Set here the flash energy used to take the picture in BCPS units. Beam Candle Power Seconds is the measure of effective intensity of a light source when it is focused into a beam by a reflector or lens. This value is the effective intensity for a period of one second.
tr: BCPS birimleri türünden fotoğraf çekmek için kullanılan flaş gücünü ayarlayın. Işın Mumu Gücü Saniyeleri, bir ışık kaynağının bir yansıtıcı veya mercek tarafından bir ışına odaklandığındaki etkin yoğunluğunun ölçüsüdür. Bu değer, bir ışık kaynağının bir saniyelik bir süredeki etkin yoğunluğunun ölçüsüdür.

en: White balance:
tr: Beyaz dengesi:

[ctx: @item: white balance]
en: Auto
tr: Kendiliğinden

[ctx: @item: white balance]
en: Manual
tr: Elle

[ctx: @info]
en: Select here the white balance mode set by the camera when the picture was taken.
tr: Fotoğraf çekildiğinde kamera tarafından belirlenen beyaz dengesi kipini burada seçin.

en: Identify subject of content (3 chars max):
tr: İçerik öznesini tanımlayın (en fazla 3 karakter):

en: Set here the category ID
tr: Kategori kimliğini burada ayarla

en: Set here the category of content. This field is limited to 3 characters.
tr: İçerik kategorisini buradan belirleyin. Bu alan 3 karakterle sınırlıdır.

en: Supplemental categories:
tr: Tamamlayıcı kategoriler:

en: Set here the extra category
tr: Ek kategoriyi burada ayarla

en: Enter here a new supplemental category of content. This field is limited to 32 characters.
tr: Yeni bir ek içerik kategorisini buraya girin. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

en: &Add
tr: &Ekle

en: &Delete
tr: &Sil

en: &Replace
tr: &Değiştir

en: <b>Note: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> text tags are limited string sizes. Use contextual help for details. Consider to use <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> instead.</b>
tr: <b>Not: <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC_Information_Interchange_Model'>IPTC</a> metin künyeleri sınırlı boyutlu dizilerdir. Bunun yerine <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a> kullanmayı düşünün.</b>

en: Headline:
tr: Manşet:

en: Set here the content synopsis
tr: İçerik özetini burada ayarla

en: Enter here the content synopsis. This field is limited to 256 characters.
tr: İçerik özetini buraya girin. Bu alan 256 karakterle sınırlıdır.

[ctx: content description]
en: Caption:
tr: Alt yazı:

en: Sync Exif Comment
tr: EXIF Yorumunu Eşzamanla

en: Set here the content description
tr: İçerik açıklamasını burada ayarla

en: Enter the content description. This field is limited to 2000 characters.
tr: İçerik açıklamasını girin. Bu alan 2000 karakterle sınırlıdır.

en: Caption Writer:
tr: Alt yazı yazıcısı:

en: Enter the name of the caption author.
tr: Alt yazı yazarının adını girin.

en: Copyright:
tr: Telif hakkı:

en: Set here the copyright notice.
tr: Gerekli telif hakkı bildirimini burada ayarlayın.

en: Set here the necessary copyright notice. This field is limited to 128 characters.
tr: Gerekli telif hakkı bildirimini burada ayarlayın. Bu alan 128 karakterle sınırlıdır.

en: Byline:
tr: Künye:

en: Set here the name of content creator.
tr: İçerik yaratıcısının adını burada ayarlayın.

en: Byline Title:
tr: Künye unvanı:

en: Set here the title of content creator.
tr: İçerik yaratıcısının unvanını burada ayarlayın.

en: Credit:
tr: Emeği geçenler:

en: Set here the content provider.
tr: İçerik sağlayıcısını burada ayarlayın.

en: Set here the content provider. This field is limited to 32 characters.
tr: İçerik sağlayıcısını burada ayarlayın. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

[ctx: original owner of content]
en: Source:
tr: Kaynak:

en: Set here the content owner.
tr: İçerik sağlayıcısını burada ayarlayın.

en: Set here the original owner of content. This field is limited to 32 characters.
tr: İçeriğin özgün sahibini burada ayarlayın. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

en: Contact:
tr: İletişim:

en: Set here the person or organization to contact.
tr: Bağlantı kurulacak kişi veya kurumu burada ayarlayın.

[ctx: @item: iptc]
en: Content
tr: İçerik

[ctx: @item: iptc]
en: Origin
tr: Köken

[ctx: @item: iptc]
en: Credits
tr: Emeği geçenler

[ctx: @item: iptc]
en: Subjects
tr: Konular

[ctx: @item: iptc]
en: Keywords
tr: Anahtar sözcükler

[ctx: @item: iptc]
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: @item: iptc]
en: Status
tr: Durum

[ctx: @item: iptc]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: @item: iptc]
en: Envelope
tr: Zarf

[ctx: @title]
en: Content Information
tr: Bileşen Bilgisi

[ctx: @title]
en: Describe the visual content of the item
tr: Ögenin Görsel İçeriğini Açıkla

[ctx: @title]
en: Origin Information
tr: Köken Bilgisi

[ctx: @title]
en: Formal descriptive information about the item
tr: Ögenin Açıklayıcı Resmi Bilgisi

[ctx: @title]
en: Credit Information
tr: Emeği Geçenler Bilgisi

[ctx: @title]
en: Record copyright information about the item
tr: Ögenin Telif Hakkı Bilgisini Kaydet

[ctx: @title]
en: Subject Information
tr: Konu Bilgisi

[ctx: @title]
en: Record subject information about the item
tr: Ögenin Konu Bilgisini Kaydet

[ctx: @title]
en: Keyword Information
tr: Anahtar Sözcük Bilgisi

[ctx: @title]
en: Record keywords relevant to the item
tr: Ögeyle İlişkili Anahtar Sözcükleri Kaydet

[ctx: @title]
en: Category Information
tr: Kategori Bilgisi

[ctx: @title]
en: Record categories relevant to the item
tr: Ögeyle İlişkili Kategorileri Kaydet

[ctx: @title]
en: Status Information
tr: Durum Bilgisi

[ctx: @title]
en: Record workflow information
tr: İş Akışı Bilgisini Kaydet

[ctx: @title]
en: Status Properties
tr: Durum Özellikleri

[ctx: @title]
en: Record workflow properties
tr: İş Akışı Özelliklerini Kaydet

[ctx: @title]
en: Envelope Information
tr: Zarf Bilgisi

[ctx: @title]
en: Record editorial details
tr: Editöryel Ayrıntıları Kaydet

en: No ObjectData
tr: Nesne Verisi Yok

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 1)
tr: IPTC-NAA Sayısal Haber Fotoğrafı Parametresi Kaydı (sürüm 1)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 2)
tr: IPTC-NAA Sayısal Haber Fotoğrafı Parametresi Kaydı (sürüm 2)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 3)
tr: IPTC-NAA Sayısal Haber Fotoğrafı Parametresi Kaydı (sürüm 3)

en: IPTC-NAA Digital Newsphoto Parameter Record (version 4)
tr: IPTC-NAA Sayısal Haber Fotoğrafı Parametresi Kaydı (sürüm 4)

en: IPTC7901 Recommended Message Format
tr: IPTC7901 Önerilen İleti Biçimi

en: Tagged Image File Format (version 5.0)
tr: Künyeli Görsel Dosyası Biçimi (sürüm 5.0)

en: Tagged Image File Format (version 6.0)
tr: Künyeli Görsel Dosyası Biçimi (sürüm 6.0)

en: Illustrator
tr: İlüstratör

en: IPTC Unstructured Character Oriented File Format
tr: IPTC Yapısal Olmayan Karaktere Yönelik Dosya Biçimi

en: United Press International ANPA 1312 variant
tr: Birleşik Basın Uluslararası ANPA 1312 Çeşidi

en: United Press International Down-Load Message
tr: Birleşik Basın Uluslararası İndirme İletisi

en: JPEG File Interchange
tr: JPEG Dosya Değişimi

en: Microsoft Bit Mapped Graphics File [*.BMP]
tr: Microsoft Biteşlem Grafik Dosyası [*.BMP]

en: Digital Audio File [*.WAV]
tr: Sayısal Ses Dosyası [*.WAV]

en: Audio plus Moving Video [*.AVI]
tr: Ses ve Hareketli Video [*.AVI]

en: PC DOS/Windows Executable Files [*.COM][*.EXE]
tr: PC DOS/Windows Yürütülebilir Dosyaları [*.COM][*.EXE]

en: Compressed Binary File [*.ZIP]
tr: Sıkıştırılmış İkili Dosya [*.ZIP]

en: Audio Interchange File Format AIFF
tr: Ses Değişim Dosyası Biçimi AIFF

en: RIFF Wave (Microsoft Corporation)
tr: RIFF Dalgası (Microsoft Corporation)

en: Freehand (version 3.1)
tr: Freehand (sürüm 3.1)

en: Freehand (version 4.0)
tr: Freehand (sürüm 4.0)

en: Freehand (version 5.0)
tr: Freehand (sürüm 5.0)

en: Freehand (version 5.5)
tr: Freehand (sürüm 5.5)

en: Hypertext Markup Language "HTML"
tr: Köprü Metni Biçimlendirme Dili “HTML”

en: MPEG 2 Audio Layer 2 (Musicom), ISO/IEC
tr: MPEG 2 Ses Katmanı 2 (Musicom), ISO/IEC

en: MPEG 2 Audio Layer 3, ISO/IEC
tr: MPEG 2 Ses Katmanı 3, ISO/IEC

en: Portable Document File [*.PDF] Adobe
tr: Taşınabilir Belge Dosyası [*.PDF] Adobe

en: News Industry Text Format
tr: Basın Endüstrisi Metin Biçimi

en: Tape Archive [*.TAR]
tr: Bant Arşivi [*.TAR]

en: Tidningarnas Telegrambyra NITF version (TTNITF DTD)
tr: Tidningarnas Telegrambyra NITF Sürümü (TTNITF DTD)

en: Ritzaus Bureau NITF version (RBNITF DTD)
tr: Ritzaus Bureau NITF Sürümü (RBNITF DTD)

en: Destination:
tr: Varış noktası:

en: Set here the envelope destination
tr: Zarfın varış noktasını burada ayarla

en: Enter the envelope destination. This field is limited to 1024 characters.
tr: Zarfın varış noktasını burada belirleyin. Bu alan 1024 karakterle sınırlıdır.

en: U.N.O ID:
tr: U.N.O kimliği:

en: Set here the Unique Name of Object identifier
tr: Nesne tanımlayıcısının benzersiz adını burada ayarla

en: Set here the Unique Name of Object identifier. This field is limited to 80 characters.
tr: Nesne tanımlayıcısının benzersiz adını buraya girin. Bu alan 80 karakterle sınırlıdır.

en: Product ID:
tr: Ürün kimliği:

en: Set here the product identifier
tr: Ürün tanımlayıcısını burada ayarla

en: Set here the product identifier. This field is limited to 32 characters.
tr: Ürün tanımlayıcısını burada ayarlayın. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

en: Service ID:
tr: Hizmet kimliği:

en: Set here the service identifier
tr: Hizmet tanımlayıcısını burada ayarla

en: Set here the service identifier. This field is limited to 10 characters.
tr: Hizmet tanımlayıcısını burada ayarlayın. Bu alan 10 karakterle sınırlıdır.

en: Envelope ID:
tr: Zarf kimliği:

en: Set here the envelope identifier
tr: Zarf tanımlayıcısını burada ayarla

en: Set here the envelope identifier. This field is limited to 8 characters.
tr: Zarf tanımlayıcısını burada ayarlayın. Bu alan 8 karakterle sınırlıdır.

en: Priority:
tr: Öncelik:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
tr: 0: Yok

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
tr: 1: Yüksek

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
tr: 8: Düşük

[ctx: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
tr: 9: Kullanıcı tanımlı

en: Select here the envelope priority.
tr: Zarf önceliğini burada ayarlayın.

en: Format:
tr: Biçim:

en: Select here envelope file format.
tr: Zarfın dosya biçimini burada ayarlayın.

en: Sent date:
tr: Gönderilme tarihi:

en: Sent time:
tr: Gönderilme zamanı:

en: Set envelope sent date to today
tr: Zarfın gönderilme tarihini bugün olarak belirle

en: Set here the date when the service sent the material.
tr: Hizmetin malzemeyi gönderdiği tarihi burada ayarlayın.

en: Set here the time when the service sent the material.
tr: Hizmetin malzemeyi gönderdiği zamanı burada ayarlayın.

en: Set here the time zone when the service sent the material.
tr: Hizmetin malzemeyi gönderdiği zaman dilimini burada ayarlayın.

en: Use information retrieval words:
tr: Bilgi erişim sözcükleri kullan:

en: Set here a keyword
tr: Bir anahtar sözcüğü burada ayarla

en: Enter here a new keyword. This field is limited to 64 characters.
tr: Yeni bir anahtar sözcüğü buraya girin. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

en: Digitization date
tr: Sayısallaştırma tarihi

en: Digitization time
tr: Sayısallaştırma zamanı

en: Set here the creation date of digital representation.
tr: Sayısal temsilin oluşturulma tarihini burada ayarlayın.

en: Set here the creation time of digital representation.
tr: Sayısal temsilin oluşturulma zamanını burada ayarlayın.

en: Set here the time zone of digital representation.
tr: Sayısal temsilin zaman dilimini burada ayarlayın.

en: Creation date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Creation time
tr: Oluşturulma zamanı

en: Sync Exif creation date
tr: EXIF yaratılma tarihini eşzamanla

en: Set here the creation date of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin yaratılma tarihini burada ayarlayın.

en: Set here the creation time of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin oluşturulma zamanını burada ayarlayın.

en: Set here the time zone of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin zaman dilimini burada ayarlayın.

en: Set here the full country name referenced by the content.
tr: İçerik tarafından başvurulan tam ülke adını burada ayarlayın.

en: City:
tr: Şehir:

en: Set here the city of the content
tr: İçeriğin şehrini burada ayarla

en: Set here the city of content origin. This field is limited to 32 characters.
tr: İçeriğin özgün şehrini burada ayarlayın. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

en: Sublocation:
tr: Alt konum:

en: Set here the content location
tr: İçerik konumunu burada ayarla

en: Set here the content location within city. This field is limited to 32 characters.
tr: İçeriğin şehirdeki konumunu burada ayarlayın. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

en: State/Province:
tr: Eyalet/İl:

en: Set here the Province or State of the content
tr: İçeriğin il veya eyaletini burada ayarla

en: Set here the Province or State of content origin. This field is limited to 32 characters.
tr: İçerik kökeninin ilini veya eyaletini burada ayarlayın. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

en: Country:
tr: Ülke:

en: Select here country name of content origin.
tr: İçerik kökeninin ülkesini burada ayarlayın.

en: Release date
tr: Yayımlanma tarihi

en: Release time
tr: Yayım zamanı

en: Set release date to today
tr: Yayım tarihini bugün olarak ayarla

en: Set here the earliest intended usable date of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin en erken istenilen kullanılabilir tarihini burada ayarlayın.

en: Set here the earliest intended usable time of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin en erken kullanıma açıldığı zamanı burada ayarlayın.

en: Set here the earliest intended usable time zone of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin en eski tasarlanmış kullanılabilir zaman dilimini burada ayarlayın.

en: Expiration date
tr: Son kullanma tarihi

en: Expiration time
tr: Son kullanma zamanı

en: Set expiration date to today
tr: Son kullanma tarihini bugün olarak belirle

en: Set here the latest intended usable date of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin en son istenilen kullanılabilir tarihini burada ayarlayın.

en: Set here the latest intended usable time of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin en son kullanılabileceği zamanı burada ayarlayın.

en: Set here the latest intended usable time zone of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin en son tasarlanan kullanılabilir zaman dilimini burada ayarlayın.

en: Language:
tr: Dil:

en: Select here the language of content.
tr: İçeriğin dilini burada seçin.

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
tr: 0: Yok

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
tr: 1: Yüksek

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
tr: 8: Düşük

en: Select here the editorial urgency of content.
tr: İçeriğin editoryal aciliyetini burada seçin.

en: Cycle:
tr: Dolaşım:

[ctx: @item: object cycle]
en: Morning
tr: Sabah

[ctx: @item: object cycle]
en: Afternoon
tr: Öğleden sonra

[ctx: @item: object cycle]
en: Evening
tr: Akşam

[ctx: @info]
en: Select here the editorial cycle of content.
tr: İçeriğin editoryal dolaşımını burada seçin.

en: Set here the content type
tr: İçerik türünü burada ayarla

en: News
tr: Haberler

en: Data
tr: Veri

en: Advisory
tr: Danışma

en: Select here the editorial type of content.
tr: İçeriğin editoryal türünü burada seçin.

en: Set here the editorial type description of content. This field is limited to 64 characters.
tr: İçeriğin editoryal tür tanımını burada ayarlayın. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

en: Reference:
tr: Başvuru:

en: Set here the content reference
tr: İçerik başvurusunu burada ayarla

en: Set here the original content transmission reference. This field is limited to 32 characters.
tr: Özgün içerik iletim başvurusunu burada ayarlayın. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

[ctx: image title]
en: Title:
tr: Başlık:

en: Set here the content title
tr: İçerik başlığını burada ayarla

en: Set here the shorthand reference of content. This field is limited to 64 characters.
tr: İçeriğin kısayol başvurusunu burada ayarlayın. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

en: Edit Status:
tr: Durumu düzenle:

en: Set here the content status
tr: İçerik durumunu burada ayarla

en: Set here the title of content status. This field is limited to 64 characters.
tr: İçerik durumunun başlığını burada ayarlayın. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

en: Job Identifier:
tr: İş tanımlayıcısı:

en: Set here the job ID
tr: İş kimliğini burada ayarla

en: Set here the string that identifies content that recurs. This field is limited to 32 characters.
tr: Yinelenen içeriği tanımlayan diziyi burada ayarlayın. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

en: Special Instructions:
tr: Özel yönergeler:

en: Set here the content instructions
tr: İçerik yönergelerini burada ayarla

en: Enter the editorial usage instructions. This field is limited to 256 characters.
tr: Editoryal kullanım yönergelerini girin. Bu alan 256 karakterle sınırlıdır.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "IPTC" if a standard Reference Code is used. This field is limited to 32 characters.
tr: Bilgi Sağlayıcısı Başvurusu’nu (I.P.R) buraya girin. I.P.R; IPTC/NAA ile kaydedilmiş, bir içerik bildiricisi sağlayan sağlayıcıyı tanımlayan bir addır. Eğer standart bir başvuru kodu kullanılırsa öntanımlı I.P.R değeri “IPTC”dir. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by IPTC/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
tr: Konu Başvuru Numarasını buraya girin. Konu Adı ve isteğe bağlı olarak Konu Özü ve Konu Ayrıntısı Adlarını hizmet dilinde göstermek için bir sayısal kod sağlar. Konu Başvurusu, 01000000 ile 17999999 arasında bir sayıdır ve bir Konu için uluslararası başvurudan bağımsız bir dil belirtir. Konu, Başvuru Numarasıyla tanımlanır ve IPTC/NAA tarafından verilen standart listelerinden alınmış Adların yerini tutar. Standart bir başvuru kodu kullanılırsa bu listeler İngilizce dilindeki sürümlerdir. Bu alan 8 haneli kodla sınırlıdır.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
tr: Konu Adını buraya girin. Standart bir IPTC/NAA başvuru kodu seçtiyseniz İngilizce dili kullanılır. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
tr: Konu Özü Adını buraya girin. Standart bir IPTC/NAA başvuru kodu seçtiyseniz İngilizce dili kullanılır. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard IPTC/NAA reference code. This field is limited to 64 characters.
tr: Konu Ayrıntısı Adını buraya girin. Standart bir IPTC/NAA başvuru kodu seçtiyseniz İngilizce dili kullanılır. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

[ctx: @title]
en: Metadata Edit
tr: Üst Veri Düzenle

[ctx: @info]
en: A tool to edit items metadata
tr: Ögelerin üst verisini düzenlemek için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to changes plenty of metadata from items.<br><br>Most common Exif, Iptc, and Xmp tags used in photography are listed for editing with standardized values.<br><br>For photo agencies, pre-configured subjects can be used to describe the items contents based on Iptc reference codes.
tr: Bu araç, kullanıcıların ögelerdeki birçok üst veriyi değiştirmesine olanak tanır.<br><br>Fotoğrafçılıkta kullanılan en yaygın Exif, Iptc ve Xmp künyeleri standartlaştırılmış değerlerle düzenleme için listelenmiştir.<br><br>Fotoğraf ajansları için önceden yapılandırılmış konular, ögelerin içeriğini Iptc başvuru kodlarına göre tanımlamak için kullanılabilir.

[ctx: @action]
en: Edit Metadata...
tr: Üst Veriyi Düzenle…

en: Enter here a new supplemental category of content.
tr: Yeni bir tamamlayıcı içerik kategorisini buraya girin.

en: Set here the content synopsis.
tr: İçerik özetini burada ayarlayın.

[ctx: content description]
en: Captions:
tr: Alt yazılar:

en: Set here the content descriptions.
tr: İçerik açıklamalarını burada ayarlayın.

en: Default Language Caption Options
tr: Öntanımlı Dil Alt Yazı Seçenekleri

en: Set here the name of the caption author.
tr: Alt yazı yazarının adını burada ayarlayın.

en: Set here the necessary copyright notice.
tr: Gerekli telif hakkı bildirimini burada ayarlayın.

en: Sync Exif Copyright
tr: Exif Telif Hakkını Eşzamanla

en: Right Usage Terms:
tr: Hak kullanım koşulları:

en: Set here the instructions on how a resource can be legally used here.
tr: Bir özkaynağın yasal olarak nasıl kullanılabileceğine ilişkin yönergeleri burada ayarlayın.

[ctx: @option: name of content creator]
en: Creator:
tr: Yaratıcı:

en: Sync Exif Artist
tr: Exif Sanatçısını Eşzamanla

en: Creator Title:
tr: Yaratıcı unvanı:

en: Contact
tr: İletişim

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
tr: E-posta:

en: Set here the contact e-mail.
tr: İletişim e-postasını burada ayarlayın.

en: Set here the contact URL.
tr: İletişim URL’sini burada ayarlayın.

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Set here the contact phone number.
tr: Kişinin telefon numarasını burada ayarlayın.

[ctx: Street address]
en: Address:
tr: Adres:

en: Set here the contact address.
tr: İletişim adresini burada ayarlayın.

en: Postal code:
tr: Posta kodu:

en: Set here the contact postal code.
tr: İletişim posta kodunu burada ayarlayın.

en: Set here the contact city.
tr: İletişim şehrini burada ayarlayın.

en: Set here the contact state/province.
tr: İletişim eyaletini/ilini burada ayarlayın.

en: Set here the contact country.
tr: İletişim ülkesini burada ayarlayın.

en: Set here the original owner of content.
tr: İçeriğin özgün sahibini burada ayarlayın.

[ctx: @item: xmp content]
en: Content
tr: İçerik

[ctx: @item]
en: Origin
tr: Köken

[ctx: @item]
en: Credits
tr: Emeği Geçenler

[ctx: @item]
en: Subjects
tr: Konular

[ctx: @item]
en: Keywords
tr: Anahtar sözcükler

[ctx: @item]
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: @item]
en: Status
tr: Durum

[ctx: @item]
en: Properties
tr: Özellikler

en: Set here a new keyword
tr: Yeni bir anahtar sözcüğü burada ayarla

en: Video date
tr: Video tarihi

en: Set video date to today
tr: Video tarihini bugün olarak ayarla

en: Set here the video date of intellectual content.
tr: Düşünsel içeriğin yaratılma tarihini burada ayarlayın.

en: Set here the content's city of origin.
tr: İçerik kökeninin kentini burada ayarlayın.

en: Set here the content's location within the city.
tr: İçeriğin ait olduğu şehirdeki konumunu burada ayarlayın.

en: Set here the content's Province or State of origin.
tr: İçerik kaynağının İl veya Eyaletini buradan belirleyin.

[ctx: @item: scene code]
en: Headshot
tr: Kafa resmi

[ctx: @item: scene code]
en: Half-length
tr: Yarım boy

[ctx: @item: scene code]
en: Full-length
tr: Tam boy

[ctx: @item: side view of a person]
en: Profile
tr: Profil

[ctx: @item: scene code]
en: Rear view
tr: Arkadan görünüm

[ctx: @item: scene code]
en: Single
tr: Tek

[ctx: @item: scene code]
en: Couple
tr: Çift

[ctx: @item: scene code]
en: Two
tr: İki

[ctx: @item: group of people]
en: Group
tr: Grup

[ctx: @item: scene code]
en: General view
tr: Genel görünüm

[ctx: @item: scene code]
en: Panoramic view
tr: Panoramik görünüm

[ctx: @item: scene code]
en: Aerial view
tr: Havadan görünüm

[ctx: @item: scene code]
en: Under-water
tr: Sualtı

[ctx: @item: scene code]
en: Night scene
tr: Gece çekimi

[ctx: @item: scene code]
en: Satellite
tr: Uydu

[ctx: @item: scene code]
en: Exterior view
tr: Dış görünüm

[ctx: @item: scene code]
en: Interior view
tr: İç görünüm

[ctx: @item: scene code]
en: Close-up
tr: Yakın çekim

[ctx: @item: scene code]
en: Action
tr: Eylem

[ctx: @item: scene code]
en: Performing
tr: Hareketli

[ctx: @item: scene code]
en: Posing
tr: Pozlama

[ctx: @item: scene code]
en: Symbolic
tr: Sembolik

[ctx: @item: scene code]
en: Off-beat
tr: Sıradışı

[ctx: @item: scene code]
en: Movie scene
tr: Film sahnesi

[ctx: @item: type code]
en: Advisory
tr: Danışma

[ctx: @item: type code]
en: Alert
tr: Uyarı

[ctx: @item: type code]
en: Catalog
tr: Katalog

[ctx: @item: type code]
en: Data
tr: Veri

[ctx: @item: type is a document]
en: Document
tr: Belge

[ctx: @item: type code]
en: Maintenance
tr: Bakım

[ctx: @item: type code]
en: News
tr: Haberler

[ctx: @item: type code]
en: News Management Mode
tr: Haber yönetim kipi

[ctx: @item: type code]
en: Package
tr: Paket

[ctx: @item: type code]
en: Schema
tr: Şema

[ctx: @item: type code]
en: Topic
tr: Başlık

[ctx: @item: type code]
en: Topic Set
tr: Konu kümesi

[ctx: @option]
en: Language:
tr: Dil:

[ctx: @info]
en: Select here the language of content.
tr: İçeriğin dilini burada seçin.

[ctx: @option]
en: Priority:
tr: Öncelik:

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 0: None
tr: 0: Yok

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 1: High
tr: 1: Yüksek

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 8: Low
tr: 8: Düşük

[ctx: @item: editorial urgency of content]
en: 9: User-defined
tr: 9: Kullanıcı tanımlı

[ctx: @info]
en: @info: Select here the editorial urgency of content.
tr: İçeriğin editoryal aciliyetini burada seçin.

[ctx: @option]
en: Scene:
tr: Sahne:

[ctx: @info]
en: Select here the scene type of the content.
tr: İçeriğin sahne türünü burada seçin.

[ctx: @option]
en: Type:
tr: Tür:

[ctx: @info]
en: Select here the editorial type of the content.
tr: İçeriğin editoryal türünü burada seçin.

[ctx: @option]
en: Attribute:
tr: Öznitelik:

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description
tr: Editoryal öznitelik açıklamasını burada ayarla

[ctx: @info]
en: Set here the editorial attribute description of the content.
tr: İçeriğin editoryal öznitelik açıklamasını burada ayarlayın.

[ctx: @info]
en: Select here the editorial attribute of the content.
tr: İçeriğin editoryal özniteliğini burada ayarlayın.

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Current
tr: Geçerli

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Analysis
tr: Çözümleme

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Archive material
tr: Arşiv malzemesi

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Background
tr: Arka plan

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Feature
tr: Özellik

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Forecast
tr: Hava durumu

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: History
tr: Geçmiş

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Obituary
tr: Anma yazısı

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Opinion
tr: Düşünce

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Polls & Surveys
tr: Anketler ve incelemeler

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Profile
tr: Profil

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Results Listings & Table
tr: Sonuç listelemeleri ve tablo

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Side bar & Supporting information
tr: Kenar çubuğu ve destekleyici bilgi

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Summary
tr: Özet

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Transcript & Verbatim
tr: Yazıdöküm ve sözlü bildirim

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Interview
tr: Röportaj

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: From the Scene
tr: Sahneden

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Retrospective
tr: Geriye dönük

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Statistics
tr: İstatistikler

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Wrap-up
tr: Özet

[ctx: @item: editorial content attribute]
en: Press Release
tr: Basın bildirisi

[ctx: @option]
en: Reference:
tr: Başvuru:

[ctx: @info]
en: Set here the content reference
tr: İçerik başvurusunu burada ayarla

[ctx: @info]
en: Set here the original content transmission reference.
tr: Özgün içerik iletme başvurusunu burada ayarlayın.

[ctx: short title for the content]
en: Title:
tr: Başlık:

en: Set here a shorthand reference for the content.
tr: İçeriğin kısayol başvurusunu burada ayarlayın.

en: Nickname:
tr: Takma ad:

en: Set here a short informal name
tr: Kısa bir resmi olmayan adı burada ayarla

en: A short informal name for the resource.
tr: Özkaynak için resmi olmayan kısa bir ad.

en: Identifiers:
tr: Tanımlayıcılar:

en: Set here the strings that identify content that recurs.
tr: Yinelenen içeriği tanımlayan dizileri burada ayarlayın.

en: Set here the editorial usage instructions
tr: Editoryal kullanım yönergelerini burada ayarla

en: Enter the editorial usage instructions.
tr: Editoryal kullanım yönergelerini girin.

en: Enter here the Informative Provider Reference. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
tr: Bilgi Sağlayıcısı Başvurusu’nu (I.P.R) buraya girin. I.P.R; IPTC/NAA ile kaydedilmiş, bir içerik bildiricisi sağlayan sağlayıcıyı tanımlayan bir addır. Eğer standart bir başvuru kodu kullanılırsa öntanımlı I.P.R değeri “XMP”dir. Bu alan 32 karakterle sınırlıdır.

en: Enter here the Subject Reference Number. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
tr: Konu Başvuru Numarasını buraya girin. Konu Adı ve isteğe bağlı olarak Konu Özü ve Konu Ayrıntısı Adlarını hizmet dilinde göstermek için bir sayısal kod sağlar. Konu Başvurusu, 01000000 ile 17999999 arasında bir sayıdır ve bir Konu için uluslararası başvurudan bağımsız bir dil belirtir. Konu, Başvuru Numarasıyla tanımlanır ve XMP/NAA tarafından verilen standart listelerinden alınmış Adların yerini tutar. Standart bir başvuru kodu kullanılırsa bu listeler İngilizce dilindeki sürümlerdir. Bu alan 8 haneli kodla sınırlıdır.

en: Enter here the Subject Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
tr: Konu Adını buraya girin. Standart bir XMP/NAA başvuru kodu seçtiyseniz İngilizce dili kullanılır. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

en: Enter here the Subject Matter Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
tr: Konu Özü Adını buraya girin. Standart bir XMP/NAA başvuru kodu seçtiyseniz İngilizce dili kullanılır. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

en: Enter here the Subject Detail Name. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
tr: Konu Ayrıntısı Adını buraya girin. Standart bir XMP/NAA başvuru kodu seçtiyseniz İngilizce dili kullanılır. Bu alan 64 karakterle sınırlıdır.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Time & Date
tr: Tarihi ve Zamanı Ayarla

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image and close dialog
tr: Her bir görsel için düzeltilmiş tarihi ve zamanı yaz ve iletişim kutusunu kapat

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the corrected date and time for each image
tr: Her bir görsel için düzeltilmiş tarihi ve zamanı yaz

[ctx: @info]
en: Adjust Time and Date
tr: Tarihi ve zamanı ayarla

[ctx: @action]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @info]
en: Cancel current operation
tr: Geçerli işlemi iptal et

[ctx: @action]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: @info]
en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Timestamp Used
tr: Kullanılan Zaman Damgası

en: Timestamp Updated
tr: Zaman Damgası Güncellendi

en: Status
tr: Durum

en: Failed to update metadata timestamp
tr: Üst veri zaman damgası güncellenemedi

en: Failed to update file timestamp
tr: Dosya zaman damgası güncellenemedi

en: ExifTool reported an error
tr: ExifTool bir hata bildirdi

en: Success
tr: Başarılı

en: not valid
tr: geçerli değil

en: Please wait ...
tr: Lütfen bekleyin…

[ctx: @info]
en: A tool to adjust items date-time
tr: Tarih ve zamanı ayarlamak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to adjust date time-stamp of items in batch.<br><br>Many source of original time-stamp can be selected from original items, or a from a common file.<br><br>Many metadata time-stamp can be adjusted or left untouched. The adjustment can be an offset of time or a specific date.
tr: Bu araç, kullanıcıların toplu ögelerin tarih-zaman damgasını ayarlamasına olanak tanır.<br><br>Birçok özgün zaman damgası kaynağı, özgün ögelerden veya ortak bir dosyadan seçilebilir.<br><br>Birçok üst veri zaman damgası ayarlanabilir veya dokunulmadan bırakılabilir. Ayarlama, zaman farkı veya belirli bir tarih olabilir.

[ctx: @action]
en: Adjust Time && Date...
tr: Tarihi ve Zamanı Ayarla…

en: Create Calendar
tr: Takvim Oluştur

en: A tool to create calendar from images
tr: Görsellerden takvim oluşturmak için bir araç

en: <p>This tool allows users to compose items and create a calendar with your best photos.</p><p>Different calendar layout are available and you can integrate a list of dates from ICS format to highlight holidays time.</p><p>Finally, the tool will propose to export the result to your printer or in a PDF file.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların ögeler meydana getirmesine ve en iyi fotoğraflarınızla bir takvim oluşturmasına olanak tanır.</p><p>Farklı takvim düzenleri kullanılabilirdir ve tatil zamanını vurgulamak için ICS biçimindeki bir tarih listesini tümleştirebilirsiniz.</p><p>Son olarak araç, sonucu yazıcınıza veya bir PDF dosyasına dışa aktarmanızı önerir.</p>

en: Former Author
tr: Önceki Yazar

en: Developer and Maintainer
tr: Geliştirici ve Bakımcı

[ctx: @action]
en: Create Calendar...
tr: Takvim Oluştur…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalEvents)
en: Calendar events
tr: Takvim olayları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with the official holidays
tr: Resmi tatillerin olduğu isteğe bağlı bir takvim dosyası seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ohExplainLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You can download a calendar for your country from <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> or other sites.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in red.</p></body></html>
tr: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "https://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:italic;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ülkeniz için bir takvimi <a href="www.icalshare.com"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.icalshare.com</span></a> sitesinden veya başka sitelerden indirebilirsiniz.</p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Bu, tümüyle isteğe bağlıdır. Bu takvimden olan tüm etkinlikler kırmızı ile yazdırılır.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhHeaderLabel)
en: Select an optional calendar file with your "family holidays"
tr: “Aile tatillerinin” olduğu isteğe bağlı bir takvim dosyası seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fhExplainLabel)
en: You can create such a calendar using program which support <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar format</a>.
    This is fully optional. All the events from this calendar will be printed in green.
tr: <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/ICalendar">iCalendar biçimi</a>’ni destekleyen bir program kullanarak böyle bir takvim oluşturabilirsiniz.
    Bu tamamen isteğe bağlıdır. Bu takvimdeki tüm etkinlikler yeşil ile yazdırılır.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalProgress)
en: Printing
tr: Basılıyor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, currentLabel)
en: Current Page
tr: Geçerli Sayfa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
tr: Toplam Sayfa

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CalTemplate)
en: Create Template for Calendar
tr: Takvim için Şablon Oluştur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
tr: Önizleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paperSizeLabel)
en: Paper Size:
tr: Kağıt boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, paperSizeCombo)
en: US Letter
tr: ABD Mektup

[ctx: Current default resolution]
note: i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
tr: Yüksek

[ctx: High resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
tr: Yüksek

[ctx: Low resolution level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
tr: Düşük

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
tr: &Üst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, leftRadio)
en: &Left
tr: &Sol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rightRadio)
en: &Right
tr: &Sağ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawLinesCheckBox)
en: Draw lines on calendar
tr: Takvim üzerine çizgiler çiz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ratioLabel)
en: Image to text ratio:
tr: Görsel/metin oranı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
tr: Yazıtipi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
tr: Yıl:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, monthBox)
en: Select Images
tr: Resimler Seç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Left click on a month to select an image, right click to clear an image.
tr: Bir görsel seçmek için bir ayın üzerine sol tıklayın; bir seçimi temizlemek için görsel üzerine sağ tıklayın.

en: <p><h1><b>Welcome to Calendar Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to create and print a calendar with a selection of images taken from your collection.</p>
tr: <p><h1><b>Takvim aracına hoş geldiniz</b></h1></p><p>Bu yardımcı, koleksiyonunuzdan alınan çeşitli görsellerden oluşan bir takvim oluşturmanız ve bastırmanız için size kılavuzluk edecek.</p>

en: <p>This tool will also allow to set specific dates on your calendar using external data event files as <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a>, and <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a> formats.</p>
tr: <p>Bu araç, takviminizdeki belirli tarihleri <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/VCalendar'>vCalendar</a> ve <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Icalendar'>iCalendar</a> biçimlerinde dış etkinlik veri dosyaları olarak ayarlamanıza izin verir.</p>

[ctx: @title:window]
en: Create Calendar
tr: Takvim Oluştur

en: Welcome to Calendar Tool
tr: Takvim aracına hoş geldiniz

en: Choose events to show on the Calendar
tr: Takvimde gösterilecek olayları seç

en: Print Calendar
tr: Takvimi Bastır

en: Printing in Progress
tr: Baskı Sürüyor

[ctx: @info: open file filters]
en: Calendar Data File (*.ics)
tr: Takvim Veri Dosyası (*.ics)

[ctx: @title:window]
en: Select Calendar Data File
tr: Takvim Veri Dosyasını Seç

en: No valid images selected for months<br>Click Back to select images
tr: Aylar için seçili geçerli görseller yok<br>Görseller seçmek için Geri’ye tıklayın

en: Please note that you are making a calendar for<br>the current year or a year in the past.
tr: Lütfen geçerli yıl veya geçmiş bir yıl için<br>bir takvim yaptığınıza dikkat edin.

en: Click Next to start Printing<br><br>Following months will be printed for year %1:<br>
tr: Baskıyı başlatmak için Sonraki’ye tıklayın<br><br>İzleyen aylar %1 yılı için basılacaktır:<br>

[ctx: @title:window]
en: Print Calendar
tr: Takvimi Bastır

en: Printing Cancelled
tr: Baskı İptal Edildi

en: Create calendar
tr: Takvim oluştur

en: Printing calendar page for %1 of %2
tr: %1/%2 takvim sayfası bastırılıyor

en: Printing Complete
tr: Baskı Tamamlandı

[ctx: @title:window]
en: DNG Converter
tr: DNG Dönüştürücüsü

[ctx: @action:button]
en: &Convert
tr: &Dönüştür

en: The list does not contain any Raw files to process.
tr: Bu liste, işlenecek herhangi bir RAW dosyası içermiyor

en: DNG Converter
tr: DNG Dönüştürücüsü

en: &Abort
tr: &İptal Et

en: Abort the conversion of Raw files.
tr: RAW dosyalarının dönüştürülmesini iptal edin.

en: Con&vert
tr: &Dönüştür

en: Start converting the Raw images using the current settings.
tr: Geçerli ayarları kullanarak RAW görsellerini dönüştürmeyi başlatın.

en: Failed to save image
tr: Görsel kaydedilemedi

en: Failed to move sidecar
tr: Sepet taşınamadı

en: Failed to save image.
tr: Görsel kaydedilemedi.

en: Process failed
tr: İşlem başarısız

en: Process Canceled
tr: İşlem İptal Edildi

en: File not supported
tr: Dosya desteklenmiyor

en: Internal error
tr: İç hata

en: Processing %1
tr: %1 işleniyor

en: Raw File
tr: RAW Dosyası

en: Target File
tr: Hedef Dosya

en: Camera
tr: Kamera

[ctx: @title]
en: DNG Converter
tr: DNG Dönüştürücüsü

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert RAW camera images to DNG
tr: RAW kamera görsellerini DNG’ye dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This Generic tool can convert RAW images data to DNG format.<br><br>The Digital Negative is a lossless RAW image format created by Adobe.<br><br>See details on this wikipedia entry about this format: %1
tr: Bu genel araç, RAW görsellerinin verisini DNG biçimine dönüştürebilir.<br><br>Sayısal Negatif (DNG), Adobe tarafından oluşturulmuş kayıpsız bir RAW görsel dosyasıdır.<br><br>Bu biçim hakkınde ayrıntılı bilgi için Vikipedi girdisine bakın: %1

[ctx: @action]
en: DNG Converter...
tr: DNG Dönüştürücüsü…

en: Cannot identify Raw image
tr: RAW görseli tanımlanamıyor

[ctx: @title:column Processing checkbox]
en: Include for Enfuse
tr: Kaynaştırmada İçer

[ctx: @title:column Input file name]
en: File Name
tr: Dosya Adı

[ctx: @title:column Input image exposure]
en: Exposure (EV)
tr: Pozlama (EV)

[ctx: @info]
en: Hardmask: enabled
tr: Sıkı maske: Etkin

[ctx: @info]
en: Hardmask: disabled
tr: Sıkı maske: Devre dışı

[ctx: @info]
en: CIECAM02: enabled
tr: CIECAM02: Etkin

[ctx: @info]
en: CIECAM02: disabled
tr: CIECAM02: Devre dışı

[ctx: @info]
en: Levels: auto
tr: Düzeyler: Kendiliğinden

[ctx: @info]
en: Levels: <numid>%1</numid>
tr: Düzeyler: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Exposure: <numid>%1</numid>
tr: Pozlama: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Saturation: <numid>%1</numid>
tr: Doygunluk: <numid>%1</numid>

[ctx: @info]
en: Contrast: <numid>%1</numid>
tr: Karşıtlık: <numid>%1</numid>

[ctx: @option:check Enfuse setting]
en: Automatic Local/Global Image Features Balance (Levels)
tr: Kendiliğinden Yerel/Genel Görsel Özellikleri Dengesi (Düzeyler)

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
tr: Görsel özelliklerini (karşıtlık, doygunluk vb.) olabildiğince global olacak biçimde eniyileyin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set automatic level selection (maximized) for pyramid blending, i.e. optimize image features (contrast, saturation, . . .) to be as global as possible.
tr: Piramit harmanlama için; örneğin, görsel özelliklerini (karşıtlık, doygunluk vb.) olabildiğince global olması için eniyilemek üzere otomatik düzey seçimini (en yüksek) ayarlayın.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Image Features Balance:
tr: Görsel özellikleri dengesi:

[ctx: @info:tooltip]
en: Balances between local features (small number) or global features (high number).
tr: Yerel (küçük sayı) veya genel (büyük sayı) özellikler arasındaki dengeler.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the number of levels for pyramid blending. Balances towards local features (small number) or global features (high number). Additionally, a low number trades off quality of results for faster execution time and lower memory usage.
tr: Piramit harmanı için düzey sayısını belirleyin. Yerel özelliklere (küçük sayıya) veya genel özelliklere (yüksek sayıya) göre dengeler. Buna ek olarak, daha düşük bir sayı daha hızlı yürütme süresi ve düşük bellek kullanımı için sonuç kalitesini değiştirir.

[ctx: @option:check]
en: Hard Mask
tr: Sıkı maske

[ctx: @info:tooltip]
en: Useful only for focus stack to improve sharpness.
tr: Yalnızca kesinliği artırmak için yığına odaklarken kullanışlıdır.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Force hard blend masks without averaging on finest scale. This is only useful for focus stacks with thin and high contrast features. It improves sharpness at the expense of increased noise.
tr: En iyi ölçekte ortalamayı almadan sert karışım maskelerini zorlayın. Bu yalnızca ince ve yüksek karşıtlık özelliklerine sahip odak yığınları için kullanışlıdır. Artan gürültü pahasına keskinliği artırır.

[ctx: @label:slider Enfuse settings]
en: Well-Exposedness Contribution:
tr: İyi pozlanma katkısı:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of well exposed pixels to the blending process.
tr: İyi pozlanmış piksellerin harmanlama sürecine katkısı.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set the well-exposedness criterion contribution for the blending process. Higher values will favor well-exposed pixels.
tr: Harmanlama işlemi için iyi pozlanma kriter katkısını ayarlayın. Daha yüksek değerler iyi pozlanmış piksellere yardım edecektir.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Saturation Contribution:
tr: Yüksek doygunluk katkısı:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly saturated pixels to the blending process.
tr: Yüksek doygunluklu piksellerin harmanlama sürecine katkısı.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Increasing this value makes pixels with high saturation contribute more to the final output.
tr: Bu değeri artırmak, yüksek doygunluğa sahip piksellerin nihai çıktıya daha fazla katkıda bulunmasını sağlar.

[ctx: @label:slider enfuse settings]
en: High-Contrast Contribution:
tr: Yüksek karşıtlık katkısı:

[ctx: @info:tooltip]
en: Contribution of highly contrasted pixels to the blending process.
tr: Yüksek karşıtlıklı piksellerin harmanlama sürecine katkısı.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the relative weight of high-contrast pixels. Increasing this weight makes pixels with neighboring differently colored pixels contribute more to the final output. Particularly useful for focus stacks.
tr: Yüksek karşıtlıklı piksellerin göreceli ağırlığını ayarlar. Bu ağırlığı artırmak bitişik renkli pikselli pikselleri nihai çıktıya daha fazla katkıda bulunacak hale getirir. Odak yığınları için özellikle yararlıdır.

[ctx: @option:check]
en: Use Color Appearance Model (CIECAM02)
tr: Renk Görünüş Modellemesi Kullan (CIECAM02)

[ctx: @info:tooltip]
en: Convert to CIECAM02 color appearance model during the blending process instead of RGB.
tr: Harmanlama işlemi sırasında RGB yerine CIECAM02 renk görünüşü modeline dönüştür.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Use Color Appearance Modelling (CIECAM02) to render detailed colors. Your input files should have embedded ICC profiles. If no ICC profile is present, sRGB color space will be assumed. The difference between using this option and default color blending algorithm is very slight, and will be most noticeable when you need to blend areas of different primary colors together.
tr: Ayrıntılı renkleri oluşturmak için Renk Görünüşü Modelleme’yi (CIECAM02) kullanın. Giriş dosyalarınızın gömülü ICC profilleri olmalıdır. ICC profili yoksa sRGB renk alanı var olarak sayılır. Bu seçeneği ve öntanımlı renk karıştırma algoritmasını kullanmak arasındaki fark çok azdır ve farklı ana renklerin alanlarını birlikte harmanlamanız gerektiğinde en belirgin olacaktır.

[ctx: @title:column Saving checkbox]
en: Include during Saving
tr: Kaydederken İçer

[ctx: @title:column Output file name]
en: Output
tr: Çıktı

[ctx: @title:column Source file names]
en: Selected Inputs
tr: Seçili Girdiler

[ctx: @item:inmenu]
en: Remove item
tr: Ögeyi Kaldır

[ctx: @item:inmenu]
en: Clear all
tr: Tümünü Temizle

[ctx: @title:window]
en: Exposure Blending
tr: Pozlama Harmanlaması

[ctx: @action:button]
en: &Save
tr: &Kaydet

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process and save selected items.
tr: Seçili ögeleri işleyip kaydedin.

[ctx: @action:button]
en: &Preview
tr: &Önizleme

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Process a preview of bracketed images stack with current settings.
tr: Parantezli görsel yığınının önizlemesini geçerli ayarlarla işleyin.

[ctx: @action: button]
en: &Default
tr: &Öntanımlı

[ctx: @info:tooltip]
en: Revert current settings to default values.
tr: Geçerli ayarları öntanımlı değerlere geri döndürün.

[ctx: @action:button]
en: Details...
tr: Ayrıntılar…

[ctx: @title]
en: Enfuse Settings
tr: Kaynaştırma Ayarları

[ctx: @title]
en: Save Result
tr: Sonucu Kaydet

[ctx: @label: textbox]
en: File Name Template:
tr: Dosya adı şablonu:

[ctx: @title:window]
en: Enfuse Processing Messages
tr: Kaynaştırma İşleme İletileri

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1.
tr: Görsel %1 konumuna kaydedilemedi.

[ctx: @info]
en: Processing preview of bracketed images...
tr: Basamaklı görsellerin önizlemesi işleniyor…

[ctx: @info]
en: Processing output of bracketed images...
tr: Basamaklı görsellerin çıktısı işleniyor…

[ctx: @info]
en: Failed to load processed image.
tr: İşlenen görsel yüklenemedi.

[ctx: @info]
en: Failed to process preview of bracketed images.
tr: Basamaklı görsellerin önizlemesinin işlenmesi başarısız.

[ctx: @info]
en: Failed to process output of bracketed images.
tr: Basamaklı görsellerin çıktısının işlenmesi başarısız.

en: Exposure Blending
tr: Pozlama Harmanlaması

en: A tool to blend bracketed images
tr: Basamaklı görselleri harmanlamak için bir araç

en: <p>This tool allows users to blend bracketed images together to create pseudo HDR photo.</p><p>To create high definition range image, you need to use images from same subject taken with a tripod and exposed with different exposure settings.</p><p>To create image with better results, you can use RAW images instead JPEG, where colors depth is higher and are well adapted for merging pixels by pixels.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların sahte HDR fotoğraflar oluşturmak için basamaklı görselleri bir araya getirmesine olanak tanır.</p><p>Yüksek belirginlikli görsel erimleri oluşturmak için aynı nesnenin tripodla çekilmiş ve farklı pozlama ayarlarıyla pozlanmış görsellerini kullanmanız gerekir.</p><p>Daha iyi sonuçlara sahip görseller oluşturmak için renk derinliğinin daha yüksek olduğu ve pikselleri piksel birleştirmeye iyi uyarlanmış olduğu JPEG yerine RAW görselleri kullanabilirsiniz.</p>

en: Author and Maintainer
tr: Yazar ve Bakımcı

[ctx: @action]
en: Blend Stacked Images...
tr: Yığılmış Görselleri Harmanla…

[ctx: average scene luminance value unknown]
en: unknown
tr: bilinmiyor

en: Cannot run %1:
    
     %2
tr: %1 çalıştırılamıyor:
    
     %2

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Stacked Images Tool
tr: Yığılmış Görseller Aracına Hoş Geldiniz

[ctx: @info]
en: Welcome to Stacked Images Tool
tr: Yığılmış görseller aracına hoş geldiniz

[ctx: @info]
en: This tool fuses bracketed images with different exposure to make pseudo HDR Image
tr: Bu araç, sahte HDR görseller oluşturmak için farklı pozlamalara sahip basamaklı görselleri kaynaştırır

[ctx: @info]
en: It can also be used to merge focus bracketed stack to get a single image with increased depth of field.
tr: Artırılmış alan derinliğine sahip tek bir görsel elde etmek için odak basamalı yığını birleştirmek için de kullanılabilir.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before merging them to a single one.
tr: Bu yardımcı, görselleri tek bir görselde birleştirmeden önce nasıl içe aktaracağınızı yapılandırmanıza yardımcı olacaktır.

[ctx: @info]
en: Bracketed images must be taken with the same camera, in the same conditions, and if possible using a tripod.
tr: Basamaklı görseller aynı kamerayla, aynı koşullarda ve olanaklıysa tripod kullanılarak çekilmelidir.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
tr: Daha fazla bilgi için lütfen şuraya göz atın

[ctx: @info]
en: this page
tr: bu sayfa

[ctx: @title: group]
en: Exposure Blending Binaries
tr: Pozlama Harmanlaması İkilileri

[ctx: @title:window]
en: Set Bracketed Images
tr: Basamaklı Görselleri Ayarla

[ctx: @info]
en: Set here the list of your bracketed images to fuse. Please follow these conditions
tr: Kaynaştırılacak basamaklı görsellerin listesini burada ayarlayın. Lütfen bu koşullara uyun

[ctx: @info]
en: At least 2 images from the same subject must be added to the stack.
tr: Aynı konudan en az 2 görsel yığına eklenmelidir.

[ctx: @info]
en: Do not mix images with different color depth.
tr: Farklı renk derinliğine sahip görselleri karıştırmayın.

[ctx: @info]
en: All images must have the same dimensions.
tr: Tüm görseller aynı boyutlara sahip olmalıdır.

[ctx: @title: column]
en: Exposure (EV)
tr: Pozlama (EV)

[ctx: @title:window]
en: Pre-Processing is Complete
tr: Ön İşleme Tamamlandı

[ctx: @info]
en: Bracketed Images Pre-Processing is Done
tr: Basamaklı görsellerin ön işlemesi tamamlandı

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are ready to be fused.
tr: Tebrikler. Görselleriniz kaynaştırılmaya hazır.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, Enblend program will be used.
tr: Bu işlemi gerçekleştirmek için Enblend programı kullanılacak.

[ctx: @info]
en: Press "Finish" button to fuse your items and make a pseudo HDR image.
tr: Ögelerinizi kaynaştırmak ve sahte bir HDR görseli yapmak için “Bitir” düğmesine basın.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Bracketed Images
tr: Basamaklı Görsellerin Ön İşlemesi

[ctx: @option: check]
en: Align bracketed images
tr: Basamaklı görselleri hizala

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process bracketed images before fusing them.
tr: Şimdi, onları kaynaştırmadan önce, basamaklı görselleri ön işlemeye tabi tutacağız.

[ctx: @info]
en: Alignment must be performed if you have not used a tripod to take bracketed images. Alignment operations can take a while.
tr: Basamaklı fotoğraflar çekmek için tripod kullanmadıysanız hizalamanın yapılması gerekir. Hizalama işlemleri biraz zaman alabilir.

[ctx: @info]
en: Pre-processing operations include Raw demosaicing. Raw images will be converted to 16-bit sRGB images with auto-gamma.
tr: Ön işleme işlemleri arasında RAW demozaikleme işlemi de yer alır. RAW görseller, otomatik gama ile 16 bit sRGB görsellere dönüştürülecek.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to start pre-processing.
tr: Ön işlemeyi başlatmak için “Sonraki” düğmesine basın.

[ctx: @info]
en: Pre-processing is in progress, please wait.
tr: Ön işleme sürüyor, lütfen bekleyin.

[ctx: @info]
en: This can take a while...
tr: Bu biraz vakit alabilir…

[ctx: @info]
en: Pre-processing has failed.
tr: Ön işleme başarısız oldu.

[ctx: @info]
en: Please check your bracketed images stack...
tr: Lütfen basamaklı görsel yığınınızı denetleyin…

[ctx: @info]
en: See processing messages below.
tr: Aşağıda işleme iletilerini görebilirsiniz.

[ctx: @title:window]
en: Stacked Images Tool
tr: Yığılmış Görseller Aracı

en: Could not copy image to file '%1'
tr: Görsel “%1” dosyasına kopyalanamadı

en: Could not save thumbnail for image '%1' to '%2'
tr: “%1” görselinin küçük görseli “%2” konumuna kaydedilemedi

en: unavailable
tr: kullanılamıyor

[ctx: @info]
en: Could not find theme in '%1'
tr: “%1” içinde tema bulunamadı

[ctx: @info]
en: Create directories
tr: Dizinler oluştur

[ctx: @info]
en: Could not create folder '%1'
tr: “%1” klasörü oluşturulamadı

[ctx: @info]
en: Copying theme
tr: Tema kopyalanıyor

[ctx: @info]
en: Could not copy theme
tr: Tema kopyalanamadı

[ctx: @info]
en: Generate images and XML files
tr: Görsel ve XML dosyaları üret

[ctx: @info]
en: Could not create gallery.xml
tr: gallery.xml oluşturulamadı

[ctx: @info]
en: Generating files for "%1"
tr: “%1” için dosyalar üretiliyor

[ctx: @info]
en: Generating HTML files
tr: HTML dosyaları üretiliyor

[ctx: @info]
en: Could not load XSL file '%1'
tr: XSL dosyası “%1” yüklenemedi

[ctx: @info]
en: Could not load XML file '%1'
tr: XML dosyası “%1” yüklenemedi

[ctx: @info]
en: Error processing XML file
tr: XML dosyasının işlenmesinde hata

[ctx: @info]
en: Could not open '%1' for writing
tr: “%1” yazmak için açılamadı

[ctx: @info]
en: Downloading remote files for "%1"
tr: “%1” için uzak dosyalar indiriliyor

[ctx: @info]
en: Could not open temporary file
tr: Geçici dosya açılamadı

[ctx: @info]
en: Could not download %1
tr: %1 indirilemedi

[ctx: @info: xslt param]
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: @info: xslt param]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: @info: xslt param]
en: Album List
tr: Albüm Listesi

[ctx: @info: xslt param]
en: Original Image
tr: Özgün Görsel

[ctx: @info: xslt param]
en: Go Up
tr: Yukarı Git

[ctx: @info: xslt param]
en: Make
tr: Yapımcı

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Orientation
tr: Görsel Yönelimi

[ctx: @info: xslt param]
en: Image X Resolution
tr: Görsel X Çözünürlüğü

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Y Resolution
tr: Görsel Y Çözünürlüğü

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Resolution Unit
tr: Görsel Çözünürlüğü Birimi

[ctx: @info: xslt param]
en: Image Date Time
tr: Görsel Tarihi ve Zamanı

[ctx: @info: xslt param]
en: YCBCR Positioning
tr: YCBCR Konumlaması

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Time
tr: Pozlama Süresi

[ctx: @info: xslt param]
en: F Number
tr: F Sayısı

[ctx: @info: xslt param]
en: Exposure Index
tr: Pozlama İndeksi

[ctx: @info: xslt param]
en: ISO Speed Ratings
tr: ISO Hızı Oranları

[ctx: @info: xslt param]
en: Shutter Speed Value
tr: Deklanşör Hızı Değeri

[ctx: @info: xslt param]
en: Aperture Value
tr: Diyafram Açıklığı

[ctx: @info: xslt param]
en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Altitude
tr: GPS Rakımı

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Latitude
tr: GPS Enlemi

[ctx: @info: xslt param]
en: GPS Longitude
tr: GPS Boylamı

en: Html Gallery
tr: Html Galerisi

en: A tool to generate HTML gallery from images
tr: Görsellerden HTML galerisi üretmek için bir araç

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to create W3C compliant html gallery.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Themable HTML template with different layout can be used to assemble files on a gallery.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların W3C uyumlu HTML galerileri oluşturmadan önce ögeleri (yeniden boyutlandırma olarak) geri işlemesine olanak tanır.</p><p>İşlenecek ögeler, çeşitli albümler arasından tek tek veya grup halinde seçilebilir.</p><p>Farklı düzene sahip temalı HTML şablonları, dosyaları bir galeride bir araya getirmek için kullanılabilir.</p>

en: Former Author and Maintainer
tr: Önceki Yazar ve Bakımcı

[ctx: @action]
en: Create Html gallery...
tr: HTML Galerisi Oluştur…

en: Internal Error
tr: İç Hata

en: Starting to generate gallery...
tr: Galeri üretimine başlanıyor…

en: %1 albums to process:
tr: %1 albüm işlenecek:

en: %1 items to process
tr: %1 öge işlenecek

en: Output directory: %1
tr: Çıktı dizini: %1

en: Gallery is completed, but some warnings occurred.
tr: Galeri tamamlandı; ancak bazı uyarılar oluştu.

en: Gallery completed.
tr: Galeri tamamlandı.

en: Opening gallery with default desktop browser...
tr: Galeri, öntanımlı masaüstü tarayıcısı ile açılıyor…

en: Opening gallery with internal browser...
tr: Galeri, dahili tarayıcı ile açılıyor…

en: Full Image Properties:
tr: Tam görsel özellikleri:

en: Save image
tr: Resmi kaydet

en: Quality:
tr: Kalite:

en: Max size:
tr: En büyük boyut:

en: Include full-size original images for download
tr: İndirirken tam boyutlu özgün görselleri içer

en: Use original image
tr: Özgün görseli kullan

en: Thumbnail Properties:
tr: Küçük görsel özellikleri:

en: Square thumbnails
tr: Kare küçük görseller

en: <qt><p><h1><b>Welcome to HTML Gallery tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a small static HTML photo gallery.</p><p>This tool is fully compliant with <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML and CSS standards</a></p><p>and the output can be customized with a nice theme.</p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>HTML Galerisi aracına hoş geldiniz</b></h1></p><p>Bu yardımcı, görsellerinizi hızlıca bir</p><p></p><p>HTML fotoğraf galerisine dışa aktarmanıza yardım eder.</p><p>Bu araç, <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/HTML'>HTML ve CSS standartlarıyla tümüyle uyumludur</a></p><p>ve çıktıyı güzelce bir temayla özelleştirebilirsiniz.</p></qt>

en: &Choose image selection method:
tr: &Görsel seçim yöntemini seç:

en: Images
tr: Görseller

[ctx: @label]
en: Gallery Title:
tr: Galeri başlığı:

[ctx: @label]
en: Destination folder:
tr: Hedef klasör:

[ctx: @title:window]
en: Destination Folder
tr: Hedef Klasör

[ctx: @label]
en: Open in Browser:
tr: Tarayıcıda aç:

[ctx: @item: open in browser]
en: None
tr: Yok

[ctx: @item: open in browser]
en: Internal
tr: İç

[ctx: @item: open in browser]
en: Default from Desktop
tr: Masaüstünden öntanımlı

en: In this page, you can change some theme parameters. Depending on the theme, different parameters are available.
tr: Bu sayfada, bazı tema parametrelerini değiştirebilirsiniz. Temaya bağlı olarak değişik parametreler kullanılabilirdir.

en: can be customized
tr: özelleştirilebilir

en: no customization available
tr: kullanılabilir özelleştirme yok

en: Author: %1<br><br>
tr: Yazar: %1<br><br>

[ctx: @title:window]
en: Create HTML Gallery
tr: HTML Galerisi Oluştur

en: Welcome to HTML Gallery Tool
tr: HTML galerisi aracına hoş geldiniz

en: Items Selection
tr: Ögeler Seçimi

en: Theme Selection
tr: Tema Seçimi

en: Theme Parameters
tr: Tema Parametreleri

en: Output Settings
tr: Çıktı Ayarları

en: Generating Gallery
tr: Galeri Üretiliyor

en: Create directories
tr: Dizinler oluştur

en: Could not create folder '%1'
tr: “%1” klasörü oluşturulamadı

en: Create jAlbum project files
tr: jAlbum proje dosyaları oluştur

en: Failed to create project files
tr: Proje dosyaları oluşturulamadı

en: Failed to create settings file
tr: Ayarlar dosyası oluşturulamadı

en: Launch jAlbum with new project files
tr: jAlbum’ü yeni proje dosyalarıyla başlat

en: jAlbum Export
tr: jAlbum Dışa Aktar

en: A tool to export images to jAlbum gallery generator
tr: Görselleri jAlbum galerisi üretecine dışa aktarmak için bir araç

en: <p>This tool allows users to export items to jAlbum html gallery generator.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>jAlbum is themable with different templates and layout. See the jAlbum web-site for details: https://jalbum.net/.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların ögeleri jAlbum HTML galerisi üretecine dışa aktarmasına olanak tanır.</p><p>İşlenecek ögeler teker teker veya albümlerle grup olarak seçilebilir.</p><p>Çeşitli temalarla jAlbum görünüşü ve yerleşimi değiştirilebilir. Ayrıntılar için jAlbum web sayfasına bakın: https://jalbum.net/.</p>

[ctx: @action]
en: Create jAlbum Gallery...
tr: jAlbum Galerisi Oluştur…

en: jAlbum Gallery Generator.
tr: jAlbum galerisi üreteci.

en: Starting to generate jAlbum...
tr: jAlbum üretimine başlanıyor…

en: Jalbum is completed, but some warnings occurred.
tr: jAlbum tamamlandı; ancak bazı uyarılar oluştu.

en: Jalbum completed.
tr: jAlbum tamamlandı.

en: <qt><p><h1><b>Welcome to jAlbum export tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export quickly</p><p></p><p>your images as a jAlbum project.</p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>jAlbum dışa aktarma aracına hoş geldiniz</b></h1></p><p>Bu yardımcı, görsellerinizi hızlı bir şekilde bir jAlbum projesi olarak</p><p></p><p>dışa aktarmanız için size kılavuzluk edecek.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: jAlbum Binaries
tr: jAlbum İkilileri

en: Project Title:
tr: Proje başlığı:

en: Set here the project title
tr: Proje başlığını burada ayarla.

en: Projects folder:
tr: Projeler klasörü:

[ctx: @title:window]
en: Projects Folder
tr: Projeler Klasörü

[ctx: @title:window]
en: Create jAlbum Album
tr: jAlbum Albümü Oluştur

en: Welcome to jAlbum Export Tool
tr: jAlbum dışa aktarma aracına hoş geldiniz

en: Paths Selection
tr: Yollar Seçimi

en: Generating jAlbum
tr: jAlbum Üretiliyor

[ctx: @title:window]
en: Share Files With DLNA Media Server
tr: DLNA Ortam Sunucusuyla Dosyalar Paylaş

[ctx: @option]
en: Start Server at Startup
tr: Sunucuyu Başlangıçta Başlat

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the DLNA server at application start-up automatically
tr: DLNA sunucusunu uygulama başlatımında kendiliğinden açmak için bu seçeneği ayarla

[ctx: @info]
en: The media server allows to share items through the local network using %1 standard and %2 protocol. Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.<br><br>Note: depending of the network features and the configuration, the delay to discover the server on client devices can take a while.
tr: Ortam sunucusu, %1 standardını ve %2 protokolünü kullanarak yerel ağda dosyaları ve başka ögeleri paylaşmanıza izin verir. Birçok aygıt, DLNA protokolünü desteklemektedir; örneğin, tabletler, cep telefonları, televizyonlar vb.<br><br>Not: Ağın özelliklerine ve yapılandırmasına bağlı olarak istemci aygıtlarında sunucuyu bulma gecikmesi biraz zaman alabilir.

[ctx: @title:window]
en: Media Server Contents
tr: Ortam Sunucusu İçeriği

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the media server with this contents?
tr: Paylaşılacak ögelerin listesi değişti. Şimdi bu içeriğe sahip ortam sunucusunu başlatmak istiyor musunuz?

[ctx: @label]
en: Server is running
tr: Sunucu çalışıyor

[ctx: @info]
en: 1 album shared | %1 albums shared
tr[0]: 1 albüm paylaşıldı
tr[1]: %1 albüm paylaşıldı

[ctx: @info]
en: 1 item shared | %1 items shared
tr[0]: 1 öge paylaşıldı
tr[1]: %1 öge paylaşıldı

[ctx: @action: button]
en: Stop
tr: Durdur

[ctx: @label]
en: Server is not running
tr: Sunucu çalışmıyor

[ctx: @action: button]
en: Start
tr: Başlat

[ctx: @info]
en: There is no collection to share with the current selection...
tr: Geçerli seçimle paylaşılacak hiçbir koleksiyon yok…

[ctx: @info]
en: There is no item to share with the current selection...
tr: Geçerli seçimle paylaşılacak herhangi bir öge yok…

[ctx: @info]
en: Shared Items
tr: Paylaşılan Ögeler

[ctx: @title:window]
en: Starting Media Server
tr: Ortam Sunucusunu Başlatılıyor

[ctx: @info]
en: An error occurs while to start Media Server...
tr: Ortam sunucusu başlatılırken bir hata oluştu…

en: DLNA Export
tr: DLNA Dışa Aktar

en: A tool to export items to a DLNA compatible device
tr: Ögeleri DLNA uyumlu bir aygıta dışa aktarmak için bir araç

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a DLNA server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Many kind of electronic devices can support DLNA, as tablets, cellulars, TV, etc.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların bir DLNA sunucusu aracılığıyla yerel ağdaki ögeleri paylaşmasına olanak tanır.</p><p>Paylaşılacak ögeler, çeşitli albümler aracılığıyla tek tek veya grup halinde seçilebilir.</p><p>Tabletler, cep telefonları, TV vb. gibi pek çok türde elektronik aygıt DLNA’yı destekleyebilir.</p>

[ctx: @action]
en: Share with DLNA...
tr: DLNA ile Paylaş…

en: %1 Media Server
tr: %1 Ortam Sunucusu

en: Media Server have been started
tr: Ortam sunucusu başlatıldı

en: Media Server cannot be started!
tr: Ortam sunucusu başlatılamıyor!

en: MJPEG Server have been started
tr: MJPEG sunucusu başlatıldı

en: MJPEG Server cannot be started!
tr: MJPEG sunucusu başlatılamıyor!

[ctx: @title:window]
en: Share Files With MJPEG Stream Server
tr: MJPEG Ortam Sunucusuyla Dosyalar Paylaş

[ctx: @title:window]
en: MJPEG Server Contents
tr: MJPEG Sunucusu İçeriği

[ctx: @info]
en: The items list to share has changed. Do you want to start now the MJPEG server with this contents?
tr: Paylaşılacak öge listesi değişti. MJPEG sunucusunu bu içerikle şimdi başlatmak istiyor musunuz?

[ctx: @label]
en: Server Port:
tr: Sunucu kapısı:

[ctx: @info]
en: The MJPEG server IP port.
tr: MJPEG sunucusu IP’si kapısı.

[ctx: @info]
en: Set this option to turn-on the MJPEG server at application start-up automatically
tr: MJPEG sunucusunu uygulama başlatımında kendiliğinden açmak için bu seçeneği ayarla

[ctx: @info]
en: The %1 server allows to share items through the local network using a web browser. Motion JPEG is a video compression format in which each video frame is compressed separately as a JPEG image. MJPEG stream is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream. To access the stream from your browser, just use http://address:port as url, with address the MJPEG server IP, and port the server port set in this config dialog.
tr: %1 sunucusu, bir web tarayıcısı kullanarak ögelerin yerel ağ üzerinden paylaşılmasına olanak tanır. Motion JPEG, her video karesinin ayrı ayrı JPEG görseli olarak sıkıştırıldığı bir video sıkıştırma biçimidir. MJPEG akışları, ağ istemcilerinin ek bir modül olmadan bağlanmasına olanak tanıyan bir standarttır. Çoğu büyük web tarayıcısı ve oynatıcı MJPEG akışını destekler. Tarayıcınızdan akışa erişmek için URL olarak http://adres:kapı’yı, MJPEG sunucusu IP adresini ve bu yapılandırma iletişim kutusunda ayarlanan sunucu kapısını kullanın.

[ctx: @action: button]
en: Preview...
tr: Önizle…

[ctx: @info]
en: Press this button to preview the stream on your computer with your browser.
tr: Akışı bilgisayarınızdaki tarayıcıda önizlemek için bu düğmeye basın.

[ctx: @title]
en: Server
tr: Sunucu

[ctx: @label]
en: JPEG Quality:
tr: JPEG kalitesi:

[ctx: @info]
en: The JPEG quality [50:lower - 100:higher]. Warning: better quality requires more network bandwidth
tr: JPEG kalitesi [50:düşük–100:yüksek]. Uyarı: Yüksek kalite daha çok ağ bant genişliği gerektirir

[ctx: @label]
en: JPEG Size:
tr: JPEG boyutu:

[ctx: @info]
en: The JPEG image size in pixels, using standard screen resolutions. Warning: larger size requires more network bandwidth
tr: Standart ekran çözünürlüklerini kullanan, piksel türünden JPEG görseli boyutu. Uyarı: Daha büyük boyut, daha fazla ağ bant genişliği gerektirir

[ctx: @label]
en: Delay in Seconds:
tr: Saniye türünden gecikme:

[ctx: @info]
en: The delay in seconds between images.
tr: Görseller arasındaki saniye türünden gecikme.

[ctx: @label]
en: Frames by Second:
tr: Saniye başına kare:

[ctx: @info]
en: The number of frames by second to render the stream. Warning: larger rate requires more network bandwidth
tr: Akışın sunulması için saniye bazında kare sayısı. Uyarı: Daha yüksek hız, daha fazla ağ bant genişliği gerektirir

[ctx: @option:check]
en: Stream in Loop
tr: Döngüde akış

[ctx: @info]
en: The MJPEG stream will be played in loop instead of playing once.
tr: MJPEG akışı, bir kez oynatılmak yerine bir döngüye alınır.

[ctx: @title]
en: Stream
tr: Akış

[ctx: @label]
en: Type:
tr: Tür:

[ctx: @label]
en: A transition is a visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend on random values and can change while the stream is playing.
tr: Geçiş, iki görsel arasına uygulanan bir efekttir. Bazı efektlerin süresi rastgele değerlere bağlı olabilir ve akış oynatılırken değişebilir.

[ctx: @title]
en: Transition
tr: Geçiş

[ctx: @label]
en: An effect is a visual panning or zooming applied while an image is displayed in MJPEG stream.
tr: Bir efekt, bir görsel MJPEG akışında görüntülenirken uygulanan bir sanal kaydırma veya yakınlaştırmadır.

[ctx: @title]
en: Effect
tr: Efekt

[ctx: @title: On Screen Display]
en: OSD
tr: Ekran Üzeri Görüntü

en: MJPEG Stream Server
tr: MJPEG Akışı Sunucusu

en: A tool to export items as MJPEG Stream
tr: Ögeleri MJPEG akışı olarak dışa aktarmak için bir araç

en: <p>This tool allows users to share items on the local network through a MJPEG Stream server.</p><p>Items to share can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Motion JPEG is a video compression format in which each video frame or interlaced field of a digital video sequence is compressed separately as a JPEG image. MJPEG stream is a standard which allows network clients to be connected without additional module. Most major web browsers and players support MJPEG stream.</p><p>To access the stream from your browser, use http://address:port as url, with address the MJPEG address, and port the MJPEG port set in config dialog. More than one computer can be connected to the MJPEG server at the same time.</p>
tr: <p>Bu araç, ögeleri yerel ağınızda bir MJPEG akışı sunucusu aracılığıyla paylaşmanıza izin verir.</p><p>Paylaşılacak ögeler teker teker veya bir albümler seçimi üzerinden belirlenebilir.</p><p>Hareketli (Motion) JPEG, sayısal video dizisinin her video karesinin veya taramalı alanının ayrı ayrı JPEG görseli olarak sıkıştırıldığı bir video sıkıştırma biçimidir. MJPEG akışları, ağ istemcilerinin ek modül olmadan bağlanmasına olanak tanıyan bir standarttır. Çoğu büyük web tarayıcıları ve oynatıcıları, MJPEG akışılarını destekler.</p><p>Tarayıcınızdan akışa erişmek için URL olarak http://adres:kapı adresini, MJPEG adresini bununla birlikte kullanın ve yapılandırma iletişim kutusunda ayarlanan MJPEG bağlantı noktasını bağlayın. MJPEG sunucusuna aynı anda birden fazla bilgisayar bağlanabilir.</p>

en: Developer
tr: Geliştirici

[ctx: @action]
en: Share as MJPEG Stream...
tr: MJPEG Akışı Olarak Paylaş…

[ctx: @info:tooltip]
en: Orientation and script detection (OSD) only.
tr: Yalnızca yönelim ve betik algılaması (EÜG).

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation with OSD.
tr: Ekran Üzeri Görüntü ile kendiliğinden sayfa bölütlendirmesi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatic page segmentation, but no OSD, or OCR. (not implemented)
tr: Kendiliğinden sayfa bölütlendirmesi; ancak OSD veya OCR yok. (eklenmemiş)

[ctx: @info:tooltip]
en: Fully automatic page segmentation, but no OSD. (Default).
tr: Tümüyle kendiliğinden sayfa bölütlendirmesi; ancak EÜG yok. (Öntanımlı).

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single column of text of variable sizes.
tr: Değişken boyutlarda tek bir metin sütunu olduğunu varsayın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of vertically aligned text.
tr: Dikey olarak hizalanmış tek bir metin blokunun olduğunu varsayın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Assume a single uniform block of text.
tr: Tek bir metin blokunun olduğunu varsayın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single text line.
tr: Görseli tek bir metin satırı olarak ele alın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word.
tr: Görseli tek bir sözcük olarak ele alın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single word in a circle.
tr: Görseli bir çemberin içindeki tek bir sözcük olarak ele alın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Treat the image as a single character.
tr: Görseli tek bir karakter olarak ele alın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text. Find as much text as possible in no particular order.
tr: Seyrek metin. Belirsiz bir sırada olabildiğince çok metin bulun.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sparse text with OSD.
tr: Ekran Üzeri Görüntü ile seyrek metin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Raw line. Treat the image as a single text line, bypassing hacks that are Tesseract-specific.
tr: Ham satır. Tesseract’a özgü üzerinde oynamaları atlayarak görseli tek bir metin satırı olarak ele alın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy engine only.
tr: Yalnızca eski işletke.

[ctx: @info:tooltip]
en: Neural nets LSTM engine only.
tr: Yalnızca sinir ağları LSTM işletkesi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Legacy + LSTM engines.
tr: Eski işletkeler + LSTM işletkeleri.

[ctx: @info:tooltip]
en: Default, based on what is available.
tr: Öntanımlı, ne kullanılabiliyorsa o temelli.

en: Tesseract is an optical character recognition engine for various operating systems.
tr: Tesseract, çeşitli işletim sistemleri için bir optik karakter tanıma işletkesidir.

[ctx: @title:window]
en: OCR Text Converter
tr: OCR Metin Dönüştürücüsü

[ctx: @action:button]
en: &Start OCR
tr: OCR’yi &Başlat

[ctx: @label]
en: This tool uses the %1 open-source engine to perform Optical Characters Recognition. Tesseract program and the desired languages modules must be installed on your system.
tr: Bu araç, Optik Karakter Tanıma işlemini gerçekleştirmek için %1 açık kaynak işletkesini kullanır. Tesseract programı ve istenilen dil modülleri sisteminizde kurulu olmalıdır.

[ctx: @title]
en: Text Recognition
tr: Yüz Tanıma

[ctx: @info]
en: After processing recognition, double-click on one item to display recognized text here. You can review words and fix if necessary. Press the Save button to record your changes.
tr: Tanıma işlemini tamamladıktan sonra, tanınan metni burada görüntülemek için bir ögeye çift tıklayın. Sözcükleri gözden geçirebilir ve gerekirse düzeltebilirsiniz. Değişikliklerinizi kaydetmek için Kaydet düğmesine basın.

[ctx: @action: button]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @title]
en: Text Review
tr: Metin Gözden Geçirme

[ctx: @info]
en: Processing %1
tr: İşleniyor: %1

[ctx: @info]
en: Process failed
tr: İşleme başarısız

[ctx: @info]
en: Process canceled
tr: İşlem iptal edildi

[ctx: @info]
en: Internal error
tr: İçsel oata

[ctx: @info]
en: Success
tr: Başarılı

[ctx: @title:window]
en: Text Converter
tr: Metin Dönüştürücüsü

[ctx: @info]
en: The list does not contain any digital files to process. You need to select them.
tr: Listede işlenecek sayısal dosya yok. Onları seçmeniz gerekir.

[ctx: @title]
en: Text Converter
tr: Metin Dönüştürücüsü

[ctx: @action]
en: &Abort
tr: &Durdur

[ctx: @info]
en: Abort OCR processing of Raw files.
tr: Ham dosyaların Optik Karakter Tanıma işlemini durdurun.

[ctx: @action]
en: &Start OCR
tr: OCR’yi &Başlat

[ctx: @info]
en: Start OCR using the current settings.
tr: Geçerli ayarları kullanarak optik karakter tanımayı başlatın.

[ctx: @info]
en: Tesseract program or language modules
    are not installed on your system.
tr: Tesseract programı veya dil modülleri
    sisteminizde kurulu değil.

[ctx: @action]
en: Process All Items
tr: Tüm Ögeleri İşle

[ctx: @action]
en: Process Selected Items
tr: Seçili Ögeleri İşle

en: Words
tr: Sözcükler

[ctx: @title]
en: OCR Text Converter
tr: OCR Metin Dönüştürücüsü

[ctx: @info]
en: A tool to batch convert documented images to text using OCR
tr: Belgelenen görselleri OCR kullanarak toplu olarak metne dönüştürmek için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool can convert documented images data to Text format by using Tesseract, an open-source Optical Characters Recognition engine, originally developed at HP labs and now sponsored by Google.<br><br>It supports multiple languages and scripts (including right-to-left text) and page layout analysis.<br><br>See details on %1 for more information on Tesseract
tr: Bu araç, özgün olarak HP laboratuarlarında geliştirilen ve şu anda Google’ın sponsorluğunu üstlendiği, açık kaynaklı bir Optik Karakter Tanıma işletkesi olan Tesseract’ı kullanarak belgelenmiş görsel verisini metin biçimine dönüştürebilir.<br><br>Birden fazla dili ve betiği (sağdan sola metin dahil) ve sayfa yerleşimi çözümlemesini destekler.<br><br>Tesseract hakkında daha fazla bilgi için %1 ayrıntılarına bakın

[ctx: @action]
en: OCR Text Converter...
tr: OCR Metin Dönüştürücüsü…

[ctx: @label]
en: Languages:
tr: Diller:

[ctx: @info]
en: Specify the language used for OCR. In the Default mode of Language settings for digital text with multiple languages, 
    Tesseract can automatically recognize languages using Latin alphabets such as English or French, 
    but is not compatible with languages using hieroglyphs such as Chinese, Japanese.
    You can use the Orientation and Script Detection mode instead or a specific language module if available.
tr: OCR için kullanılan dili belirtin. Birden fazla dil içeren sayısal metinler
    için dil ayarlarının öntanımlı kipinde Tesseract, İngilizce veya Fransızca
    gibi Latin alfabesi kullanan dilleri kendiliğinden tanıyabilir; ancak Çince,
    Japonca gibi hiyeroglif kullanan dillerle uyumlu değildir. Bunun yerine
    Yönelim ve Betik algılama veya varsa belirli bir dil modülünü kullanabilirsiniz.

[ctx: @label]
en: Segmentation mode:
tr: Bölütlendirme kipi:

[ctx: @info]
en: Specify page segmentation mode.
tr: Sayfa bölütlendirme kipini belirtin.

[ctx: @label]
en: Engine mode:
tr: İşletke kipi:

[ctx: @info]
en: Specify OCR engine mode.
tr: OCR işletkesi kipini belirtin.

[ctx: @label]
en: Resolution Dpi:
tr: Çözünürlük DPI’si:

[ctx: @info]
en: Specify DPI for input image.
tr: Girdi görselinin DPI’sini belirtin.

[ctx: @label]
en: Store result in :
tr: Sonucu şurada depola:

[ctx: @option:check]
en: Text file
tr: Metin dosyası

[ctx: @info]
en: Store OCR result in separated text file
tr: OCR sonucunu ayrı bir metin dosyasında depola

[ctx: @option:check]
en: Metadata
tr: Üst veri

[ctx: @info]
en: Store OCR result in XMP metadata
tr: OCR sonucunu XMP üst verisi olarak depola

[ctx: @option:check]
en: Use Multi-cores
tr: Birden çok çekirdek kullan

[ctx: @info]
en: If this option is enabled, files will be processed in parallel
tr: Bu seçenek etkinleştirilmişse dosyalar birbirine paralelde işlenir.

[ctx: @option: default Tesseract mode]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: @option: osd Tesseract mode]
en: Orientation and Script Detection
tr: Yönelim ve Betik algılama

[ctx: @label]
en: Translate with %1:
tr: %1 ile çevir:

en: Create Panorama
tr: Panorama Oluştur

en: A tool to create panorama
tr: Panorama oluşturmak için bir araç

en: <p>This tool allows users to assemble images together to create large panorama.</p><p>To create panorama image, you need to use images taken from same point of view with a tripod and exposed with same settings.</p><p>The tool is able to assemble shots taken horizontally, vertically, or as a matrix. Take care that target image will become huge and require a lot of memory to be processed.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların büyük panorama oluşturmak için görselleri bir araya getirmesine olanak tanır.</p><p>Panoramik görsel oluşturmak için tripodla aynı bakış açısıyla çekilmiş ve aynı ayarlarla pozlanmış görseller kullanmanız gerekir.</p><p>Araç; yatay, dikey veya matris olarak alınan çekimleri bir araya getirebilir. Hedef görselin çok büyük olmasına ve işlenmesi için çok fazla bellek gerektirmesine dikkat edin.</p>

[ctx: @action]
en: Create panorama...
tr: Panorama Oluştur…

en: <b>Canceled</b>
tr: <b>İptal edildi</b>

en: <b>Cannot run <i>%1</i>:</b><p>%2</p>
tr: <b><i>%1</i> çalıştırılamıyor:</b><p>%2</p>

en: Temporary panorama file does not exist.
tr: Geçici panorama dosyası yok.

en: A panorama file named <filename>%1</filename> already exists.
tr: <filename>%1</filename> adlı bir panorama dosyası halihazırda var.

en: Temporary project file does not exist.
tr: Geçici proje dosyası yok.

en: A project file named <filename>%1</filename> already exist.
tr: <filename>%1</filename> adlı bir proje dosyası halihazırda var.

en: Cannot move panorama from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
tr: Panorama, <filename>%1</filename> konumundan <filename>%2</filename> konumuna taşınamıyor.

en: Cannot move project file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
tr: Proje dosyası, <filename>%1</filename> konumundan <filename>%2</filename> konumuna taşınamıyor.

en: Cannot copy converted image file from <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
tr: Dönüştürülmüş görsel dosyası, <filename>%1</filename> konumundan <filename>%2</filename> konumuna kopyalanamıyor.

en: PTO file already created in the temporary directory.
tr: Geçici dizinde PTO dosyası halihazırda oluşturulmuş.

en: PTO file cannot be created in the temporary directory.
tr: Geçici dizinde PTO dosyası oluşturulamıyor.

en: Project file parsing failed.
tr: Proje dosyası ayrıştırılamadı.

en: Unknown input file in the project file: <filename>%1</filename>
tr: Proje dosyasında bilinmeyen girdi dosyası: <filename>%1</filename>

en: Input image cannot be loaded for preview generation.
tr: Önizleme üretimi için girdi dosyası yüklenemiyor.

en: Tiff image creation failed.
tr: Tiff görseli oluşturulamadı.

en: Raw file conversion failed.
tr: Ham dosya dönüştürülemedi.

[ctx: @title: window]
en: Welcome to Panorama Tool
tr: <b>Panorama Aracına Hoş Geldiniz</b>

[ctx: @info]
en: Welcome to Panorama Tool
tr: <b>Panorama aracına hoş geldiniz</b>

[ctx: @info]
en: This tool stitches several images together to create a panorama, making the seam between images not visible.
tr: Bu araç, bir panorama oluşturmak için birkaç görseli bir araya getirir ve görseller arasındaki dikişin görünmez olmasını sağlar.

[ctx: @info]
en: This assistant will help you to configure how to import images before stitching them into a panorama.
tr: Bu yardımcı, görselleri bir panoramaya birleştirmeden önce nasıl içe aktaracağınızı yapılandırmanıza yardımcı olur.

[ctx: @info]
en: Images must be taken from the same point of view.
tr: Fotoğraflar aynı bakış açısıyla çekilmelidir.

[ctx: @info]
en: For more information, please take a look at
tr: Daha fazla bilgi için lütfen şuna bir göz atın:

[ctx: @title: group]
en: Panorama Binaries
tr: Panorama İkilileri

[ctx: @title: group]
en: File Format
tr: Dosya Biçimi

[ctx: @option: radio]
en: JPEG output
tr: JPEG çıktısı

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a JPEG output with 90% compression rate (lossy compression, smaller size).
tr: %​90 sıkıştırma oranına (kayıplı sıkıştırma, daha küçük boyut) sahip bir JPEG çıktısı seçer.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "JPEG output": Using JPEG output, the panorama file will be smaller at the cost of information loss during compression. This is the easiest way to share the result, or print it online or in a shop.
tr: “JPEG çıktısı”: JPEG çıktısı kullanıldığında, sıkıştırma sırasında bilgi kaybı pahasına panorama dosyası daha küçük olacaktır. Bu, sonucu paylaşmanın veya çevrimiçi olarak veya bir fotoğrafçıda bastırmanın en kolay yoludur.

[ctx: @option: radio]
en: TIFF output
tr: TIFF çıktısı

[ctx: @info: tooltip]
en: Selects a TIFF output compressed using the LZW algorithm (lossless compression, bigger size).
tr: LZW algoritması (kayıpsız sıkıştırma, daha büyük boyut) kullanılarak sıkıştırılmış bir TIFF çıktısı seçer.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "TIFF output": Using TIFF output, you get the same color depth as your original photos using RAW images at the cost of a bigger panorama file.
tr: “TIFF çıktısı”: TIFF çıktısını kullanarak, daha büyük bir panorama dosyası karşılığında, RAW görseller kullanan özgün fotoğraflarınızla aynı renk derinliğini elde edersiniz.

[ctx: @title:window]
en: Set Panorama Images
tr: Panorama Görsellerini Ayarla

[ctx: @info]
en: Set here the list of your images to blend into a panorama. Please follow these conditions:
tr: Bir panoramaya harmanlanacak görsellerinizin listesini buradan ayarlayın. Lütfen şu koşullara uyun:

[ctx: @info]
en: Images are taken from the same point of view.
tr: Fotoğraflar aynı bakış açısıyla çekilmiş olmalıdır.

[ctx: @info]
en: Images are taken with the same camera (and lens).
tr: Fotoğraflar aynı kamerayla ve aynı mercekle çekilmiş olmalıdır.

[ctx: @info]
en: Note that, in the case of a 360° panorama, the first image in the list will be the image that will be in the center of the panorama.
tr: 360° panorama olması durumunda, listedeki ilk görselin panoramanın merkezinde yer alan görsel olacağını unutmayın.

[ctx: @title:window]
en: Panorama Stitched
tr: Dikilmiş Panorama

[ctx: @title:group]
en: Save Settings
tr: Kaydetme Ayarları

[ctx: @label:textbox]
en: File name template:
tr: Dosya adı şablonu:

[ctx: @info:tooltip]
en: Name of the panorama file (without its extension).
tr: Panorama dosyasının adı (uzantısı olmadan).

[ctx: @info:whatsthis]
en: "File name template": Set here the base name of the files that will be saved. For example, if your template is "panorama" and if you chose a JPEG output, then your panorama will be saved with the name "panorama.jpg". If you choose to save also the project file, it will have the name "panorama.pto".
tr: “Dosya adı şablonu”: Kaydedilecek dosyaların taban adını burada ayarlayın. Örneğin, şablonunuz “panorama” ise ve bir JPEG çıktısı seçtiyseniz panoramanız “panorama.jpg” olarak kaydedilecektir. Proje dosyasını da kaydetmeyi seçerseniz dosya “panorama.pto” adını alacaktır.

[ctx: @option:check]
en: Save project file
tr: Proje dosyasını kaydet

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the project file for further processing within Hugin GUI.
tr: Hugin GUI içinde daha sonra işlenmek üzere proje dosyasını kaydedin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: "Save project file": You can keep the project file generated to stitch your panorama for further tweaking within %1 by checking this. This is useful if you want a different projection, modify the horizon or the center of the panorama, or modify the control points to get better results.
tr: “Proje dosyasını kaydet”: Bunu işaretleyerek panoramanızı dikmek için oluşturulan proje dosyasını %1 bünyesinde daha fazla ince ayar yapmak üzere tutabilirsiniz. Bu, farklı bir projeksiyon istiyorsanız, panoramanın ufkunu veya merkezini değiştirmek istiyorsanız veya daha iyi sonuçlar elde etmek için denetim noktalarını değiştirmek isterseniz kullanışlıdır.

[ctx: @title: dialog]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @label]
en: This file already exists
tr: Bu dosya halihazırda var

[ctx: @label]
en: One or more converted raw files already exists (they will be skipped during the copying process)
tr: Bir veya daha fazla dönüştürülmüş ham dosya halihazırda var (kopyalama işlemi sırasında bunlar atlanacak)

[ctx: @info]
en: Panorama Stitching is Done
tr: Panorama dikimi tamamlandı

[ctx: @info]
en: Congratulations. Your images are stitched into a panorama.
tr: Tebrikler. Fotoğraflarınız bir panoramaya biçiminde dikiliyor.

[ctx: @info]
en: Your panorama will be created to the directory:
tr: Panoramanız şu dizinde oluşturulacak:

[ctx: @info]
en: once you press the "Finish" button, with the name set below.
tr: “Bitir” düğmesine bastığınızda, aşağıda ayarlanan adı kullanarak.

[ctx: @info]
en: If you choose to save the project file, and if your images were raw images then the converted images used during the stitching process will be copied at the same time (those are TIFF files that can be big).
tr: Proje dosyasını kaydetmeyi seçerseniz ve görselleriniz ham görsellerse birleştirme işlemi sırasında kullanılan dönüştürülmüş görseller aynı anda kopyalanacaktır (bunlar büyük olabilen TIFF dosyalarıdır).

[ctx: @label]
en: Error
tr: Hata

[ctx: @title: window]
en: Optimization
tr: Eniyileme

[ctx: @option: check]
en: Level horizon
tr: Ufku hizala

[ctx: @info: tooltip]
en: Detect the horizon and adapt the project to make it horizontal.
tr: Ufku algılayın ve onu bir hizada yatay yapacak biçimde projeyi uyarlayın.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Level horizon": Detect the horizon and adapt the projection so that the detected horizon is an horizontal line in the final panorama
tr: “Ufku hizala”: Ufku algılayın ve projeksiyonu, algılanan ufuk son panoramada yatay bir çizgi olacak şekilde uyarlayın

[ctx: @info]
en: Optimization is in progress, please wait.
tr: Eniyileme sürüyor, lütfen bekleyin.

[ctx: @info]
en: The optimization step according to your settings is ready to be performed.
tr: Ayarlarınıza göre eniyileme adımı gerçekleştirilmeye hazır.

[ctx: @info]
en: This step can include an automatic leveling of the horizon, and also an automatic projection selection and size.
tr: Bu adım, ufkun kendiliğinden hizalanmasını ve ayrıca kendiliğinden projeksiyon seçimini ve boyutunu içerebilir.

[ctx: @info]
en: To perform this operation, the "%1" program will be used.
tr: Bu işlemi gerçekleştirmek için “%1” programı kullanılacak.

[ctx: @info]
en: Press the "Next" button to run the optimization.
tr: Eniyilemeyi çalıştırmak için “Sonraki” düğmesine basın.

[ctx: @info]
en: Optimization has failed.
tr: Eniyileme başarısız oldu.

[ctx: @title: window]
en: Pre-Processing Images
tr: Görseller Ön İşleniyor

[ctx: @option: check]
en: Detect moving skies
tr: Hareket eden gökyüzünü algıla

[ctx: @info: tooltip]
en: Automatic detection of clouds to prevent wrong keypoints matching between images due to moving clouds.
tr: Hareket eden bulutlar nedeniyle görseller arasında yanlış anahtar noktaların eşleşmesini önlemek için bulutların kendiliğinden algılanması.

[ctx: @info: whatsthis]
en: "Detect moving skies": During the control points selection and matching, this option discards any points that are associated to a possible cloud. This is useful to prevent moving clouds from altering the control points matching process.
tr: “Hareket eden gökyüzünü algıla”: Denetim noktalarının seçimi ve eşleştirilmesi sırasında, bu seçenek olası bir bulutla ilişkili tüm noktaları atar. Bu, hareketli bulutların kontrol noktaları eşleştirme sürecini değiştirmesini önlemek için kullanışlıdır.

[ctx: @info]
en: Now, we will pre-process images before stitching them.
tr: Şimdi, görselleri birbirine dikmeden önce onların ön işlemelerini yapacağız.

[ctx: @info]
en: Pre-processing also includes a calculation of some control points to match overlaps between images. For that purpose, the "%1" program will be used.
tr: Ön işleme ayrıca, görseller arasındaki çakışmaları eşleştirmek için bazı denetim noktalarının hesaplanmasını da içerir. Bu amaçla “%1” programı kullanılacaktır.

[ctx: @title:window]
en: <b>Preview and Post-Processing</b>
tr: <b>Önizleme ve Son İşlemesi</b>

en: Processing Panorama Preview...
tr: Panorama önizlemesi işleniyor…

en: <qt><p><h1>Panorama Post-Processing</h1></p></qt>
tr: <qt><p><h1>Panorama Son İşlemesi</h1></p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Panorama Post-Processing
tr: Panorama Son İşlemesi

en: Preview Processing Cancelled.
tr: Önizleme işlemesi iptal edildi.

en: <h1><b>Error</b></h1><p>%1</p>
tr: <h1><b>Hata</b></h1><p>%1</p>

[ctx: a project file is a .pto file, as given to hugin to build a panorama]
en: <p><b>Cannot create project file: </b></p><p>%1</p>
tr: <p><b>Proje dosyası oluşturulamıyor: </b></p><p>%1</p>

[ctx: Error message for panorama compilation]
en: <p><b>Panorama compilation: </b></p><p>%1</p>
tr: <p><b>Panorama derlemesi: </b></p><p>%1</p>

en: <qt><h1>Panorama Preview</h1><p>Draw a rectangle if you want to crop the image.</p><p>Pressing the <i>Next</i> button will then launch the final stitching process.</p></qt>
tr: <qt><h1>Panorama Önizlemesi</h1><p>Görseli kırpmak istiyorsanız bir dikdörtgen çizin.</p><p>Ardından <i>Sonraki</i> düğmesine basıldığında son dikiş işlemi başlatılacaktır.</p></qt>

[ctx: Success for panorama compilation]
en: Panorama compilation
tr: Panorama derlemesi

[ctx: Panorama compilation started]
en: Panorama compilation
tr: Panorama derlemesi

[ctx: @title:window]
en: Panorama Creator Wizard
tr: Panorama Oluşturma Sihirbazı

en: Unsupported Paper Size
tr: Desteklenmeyen Kağıt Boyutu

[ctx: Output: FILE]
en: Print to Image File
tr: Görsel Dosyasına Bastır

[ctx: Output: PDF]
en: Print to PDF
tr: PDF Olarak Bastır

[ctx: Output: GIMP]
en: Print with Gimp
tr: GIMP ile Bastır

[ctx: Caption type: NONE]
en: No caption
tr: Alt yazı yok

[ctx: Caption type: FILENAME]
en: Image file names
tr: Görsel dosyası adları

[ctx: Caption type: DATETIME]
en: Exif date-time
tr: Exif tarih ve zamanı

[ctx: Caption type: COMMENT]
en: Item comments
tr: Öge yorumları

[ctx: Caption type: CUSTOM]
en: Custom format
tr: Özel biçim

en: Printing canceled
tr: Baskı iptal edildi

en: Processing page %1
tr: %1. sayfa işleniyor

en: Could not save file %1
tr: %1 dosyası kaydedilemedi

en: Page %1 saved as %2
tr: %1. sayfa, %2 olarak kaydedildi

en: Print Creator
tr: Baskı Oluşturucu

en: A tool to create print composition from images
tr: Görsellerden baskı kompozisyonu oluşturmak için bir araç

en: <p>This tool allows users to back-process items (e.g., assemble them) before to print.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different pre-defined paper sizes and layouts can be used to process files.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların baskıdan önce ögeleri (birleştirme olarak) geri işlemesine olanak tanır.</p><p>İşlenecek ögeler, çeşitli albümler aracılığıyla tek tek veya grup halinde seçilebilir.</p><p>Dosyaları işlemek için önceden tanımlanmış farklı kağıt boyutları ve yerleşimleri kullanılabilir.</p>

en: Author
tr: Yazar

en: Contributor
tr: Katkıcı

[ctx: @action]
en: Print Creator...
tr: Baskı Oluşturucusu…

en: The GNU Image Manipulation Program.
tr: GNU Görüntü İşleme Programı.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Caption Type:
tr: Alt yazı türü:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: print file name
    print camera exposure time
    print item comment
    print ISO sensitivity from camera
    print date and time from camera
tr: bastır: dosya adı
    bastır: kamera pozlama süresi
    bastır: öge yorumu
    bastır: kameranın ISO duyarlılığı
    bastır: kameranın tarih ve zaman bilgisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: "%r" :
    "%a" :
    "%l" :
    "\n" :
tr: “%r”:
    “%a”:
    “%l”:
    “\n”:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: "%f" :
    "%t" :
    "%c" :
    "%i" :
    "%d" :
tr: “%f”:
    “%t”:
    “%c”:
    “%i”:
    “%d”:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: print camera sensor resolution
    print camera aperture
    print focal length from camera
    add a new line
tr: bastır: kamera algılayıcı çözünürlüğü
    bastır: kamera açıklığı
    bastır: kameranın odak uzaklığı
    yeni bir satır ekle

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (Digikam::DTextEdit, m_FreeCaptionFormat)
en: Enter here your customized caption string...
tr: Özelleştirilmiş alt yazınızı buraya girin…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_free_label)
en: The fields listed below can be used with the customization:
tr: Aşağıdaki alanlar özelleştirilerek kullanılabilir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Text Color:
tr: Metin rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Text Size:
tr: Metin boyutu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Font Family:
tr: Yazıtipi ailesi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (DigikamGenericPrintCreatorPlugin::AdvPrintCropFrame, cropFrame)
en: Move the box in order to crop photos so that they fit inside the photo sizes you have given.  
    You can crop each image differently, or just click the 'Next' button to use the default crop 
    setting for each photo.
    Enable "Do not crop" to avoid cropping all the photos.
tr: Fotoğrafları, verdiğiniz fotoğraf boyutlarına sığacak şekilde kırpmak için kutuyu hareket ettirin.
    Her görseli farklı biçimde kırpabilir veya her fotoğraf için öntanımlı kırpma ayarını kullanmak üzere 
    “Sonraki” düğmesine tıklayabilirsiniz.
    Tüm fotoğrafların kırpılmasını önlemek için “Kırpma” seçeneğini etkinleştirin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop photos, just scale them.
tr: Fotoğrafları kırpma, yalnızca ölçeklendir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_disableCrop)
en: Do not crop
tr: Kırpma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate photo to the left
tr: Fotoğrafı sola döndür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateLeft)
en: Rotate &left
tr: &Sola döndür

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate photo to the right
tr: Fotoğrafı sağa döndür

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropRotateRight)
en: Rotate &right
tr: &Sağa döndür

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageDown) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropPrev) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: Previous photo
tr: Önceki fotoğraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropPrev)
en: << Pr&evious
tr: << Önc&eki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, BtnCropNext) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Next photo
tr: Sonraki fotoğraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, BtnCropNext)
en: Ne&xt >>
tr: Son&raki >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblCropPhoto)
en: Photo 0 of 0
tr: Fotoğraf 0/0

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AdvPrintCustomLayout)
en: Custom layout
tr: Özel yerleşim

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_fitAsManyCheck)
en: Fit as many as possible:
tr: Olabildiğince çok sığdır:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rows
tr: Satır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Photo size
tr: Fotoğraf boyutu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_photoUnits)
en: inches
tr: inç

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Columns
tr: Sütun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photoGridCheck)
en: Photo grid:
tr: Fotoğraf ızgarası:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_photosXPageCheck)
en: Automatic layout:
tr: Otomatik yerleşim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Photos per page
tr: Sayfa başına fotoğraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: Photos:
tr: Fotoğraflar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Sheets:
tr: Sayfalar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: Empty slots:
tr: Boş yuvalar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pagesetup)
en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Pages Preview
tr: Sayfa Önizleme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, LblPreview)
en: Page
tr: Sayfa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QToolButton, BtnPreviewPageUp)
en: Next page
tr: Sonraki sayfa

[ctx: @title: column]
en: Caption
tr: Alt Yazı

en: Choose your grid size
tr: Izgara boyutunu seç

en: Number of rows
tr: Satır sayısı

en: Insert number of rows
tr: Satır sayısı ekle

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Insert number of columns
tr: Sütun sayısı ekle

en: Choose to have a custom photo size album
tr: Özel fotoğraf boyutlu albüm için seç

en: Photo height
tr: Fotoğraf yüksekliği

en: Insert photo height
tr: Fotoğraf yüksekliği ekle

en: Photo width
tr: Fotoğraf genişliği

en: Insert photo width
tr: Fotoğraf genişliği ekle

en: Rotate photo automatically on layout accordingly with camera orientation information
tr: Fotoğrafı, kamera yönü bilgisine göre yerleşimde otomatik olarak döndür

en: No page to print...
tr: Bastırılacak sayfa yok…

en: Starting to pre-process files...
tr: Dosyalar ön işlemeye başlanıyor…

en: Printing process aborted...
tr: Bastırma işlemi iptal edildi…

en: Printing process is not completed
tr: Bastırma süreci tamamlanmadı

en: Printing process completed.
tr: Bastırma süreci tamamlandı.

en: Open destination directory in file-browser.
tr: Hedef dizini dosya tarayıcısında açın.

en: There was an error to launch the external Gimp program. Please make sure it is properly installed.
tr: Dışarıdan GIMP programını başlatırken bir hata oluştu. Lütfen düzgün kurulduğundan emin olun.

en: Could not remove the GIMP's temporary files.
tr: GIMP’in geçici dosyaları kaldırılamadı.

en: Unable to create a temporary folder. Please make sure you have proper permissions to this folder and try again.
tr: Geçici bir dizin oluşturulamadı. Lütfen bu dizin için uygun izinlere sahip olduğunuzdan emin olun ve yeniden deneyin.

[ctx: @title:window]
en: Print Creator
tr: Baskı Oluşturucusu

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Print Creator</b></h1></p><p>This assistant will guide you to assemble images to be printed following specific templates as Photo Album, Photo Collage, or Framed Photo.</p><p>An adaptive photo collection page layout can be also used, based on Atkins algorithm.</p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>Baskı Oluşturucusuna Hoş Geldiniz</b></h1></p><p>Bu yardımcı, Fotoğraf Albümü, Fotoğraf Kolajı veya Çerçeveli Fotoğraf gibi belirli şablonları takip ederek bastırılacak görselleri bir araya getirmeniz için size kılavuzluk edecektir.</p><p> Atkins algoritmasını temel alan uyarlanır bir fotoğraf koleksiyonu sayfası yerleşimi de kullanılabilir.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Optional Gimp Binaries
tr: İsteğe Bağlı GIMP İkilileri

en: Image Format:
tr: Görsel biçimi:

en: Select your preferred format to export printing as image.
tr: VBaskıyı olarak dışa aktarmak için tercih ettiğiniz biçimi seçin.

en: Destination folder:
tr: Hedef klasör:

en: Output Destination Path
tr: Çıktı Hedef Yolu

en: The image output file name will be generated automatically.
tr: Görsel çıktısının dosya adı kendiliğinden üretilecek.

en: Open in File Browser
tr: Dosya Tarayıcısında Aç

[ctx: @info layout page]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @info]
en: Select your preferred print output.
tr: Tercih edilen baskı çıktısını seçin.

en: Add again
tr: Yeniden ekle

en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @title:window]
en: Custom Layout
tr: Özel Yerleşim

en: The selected custom photo size can not be applied to the paper size.
tr: Seçili özel fotoğraf boyutu kağıt boyutuna uygulanamaz.

en: Custom
    layout
tr: Özel
    yerleşim

en: Welcome to Print Creator
tr: Baskı Oluşturucuya Hoş Geldiniz

en: Albums Selection
tr: Albüm Seçimi

en: Select Page Layout
tr: Sayfa Yerleşimini Seç

en: Caption Settings
tr: Alt Yazı Ayarları

en: Crop and Rotate Photos
tr: Fotoğrafları Kırp ve Döndür

en: Images Output Settings
tr: Görsel Çıktısı Ayarları

en: Render Printing
tr: Baskıyı Sun

en: Photo %1 of %2
tr: Fotoğraf %1/%2

en: Page %1 of %2
tr: Sayfa %1/%2

en: Error opening input file
tr: Girdi dosyası açılırken hata

en: Error opening temporary folder
tr: Geçici dizin açılırken hata

en: Cannot resize image. Aborting.
tr: Resim yeniden boyutlandırılamıyor. İptal ediliyor.

en: Cannot save resized image (JPEG). Aborting.
tr: Yeniden boyutlandırılmış görsel (JPEG) kaydedilemedi. İptal ediliyor.

en: Cannot save resized image (PNG). Aborting.
tr: Yeniden boyutlandırılmış görsel (PNG) kaydedilemedi. İptal ediliyor.

en: Cannot create a temporary directory
tr: Bir geçici dizin oluşturulamıyor

en: Resizing %1
tr: Yeniden boyutlandırılıyor: %1

en: %1 resized successfully
tr: %1, başarıyla yeniden boyutlandırıldı

en: Failed to resize %1: %2
tr: %1 yeniden boyutlandırılamadı: %2

en: There are no files to send
tr: Gönderilecek dosya yok

en: Build images properties file
tr: Görsel özellikleri dosyası oluştur

en: no caption
tr: alt yazı yok

en: no keywords
tr: anahtar sözcük yok

en: file "%1":
    Original images: %2
tr: “%1” dosyası:
    Özgün görseller: %2

en: Comments: %1
tr: Yorumlar: %1

en: Tags: %1
tr: Künyeler: %1

en: Rating: %1
tr: Derecelendirme: %1

en: Image properties file cannot be opened
tr: Görsel özellikleri dosyası açılamıyor

en: Image properties file done
tr: Görsel özellikleri dosyası tamamlandır

[ctx: @title:window]
en: Processing Failed
tr: İşleme Başarısız

en: Some images cannot be resized.
    Do you want them to be added as attachments without resizing?
tr: Bazı görseller yeniden boyutlandırılamıyor.
    Onları yeniden boyutlandırmadan eklemek ister misiniz?

en: The file "%1" is too big to be sent, please reduce its size or change your settings
tr: “%1” dosyası gönderilmek için çok büyük, lütfen boyutunu küçültün veya ayarlarınızı değiştirin

en: Failed to start "%1" program. Check your system.
tr: “%1” programı başlatılamadı. Sisteminizi denetleyin.

en: Starting "%1" program...
tr: “%1” programı başlatılıyor…

en: After having sent your images by email...
tr: Görselleriniz e-postayla gönderildikten sonra…

en: Press 'Finish' button to clean up temporary files
tr: Geçici dosyaları temizlemek için “Bitir” düğmesine basın

[ctx: Mail client: KMAIL]
en: Kmail
tr: K Posta

[ctx: Image format: JPEG]
en: Jpeg
tr: JPEG

[ctx: Image format: PNG]
en: Png
tr: PNG

en: Send by Email
tr: E-posta ile Gönder

en: A tool to send images by E-mail
tr: Görselleri e-posta ile göndermek için bir araç

en: <p>This tool allows users to back-process items (as resize) before to send by e-mail.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different mail client application can be used to process files on the network.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların ögeleri e-posta ile göndermeden önce ögeleri (yeniden boyutlandırma olarak) geri işlemesine olanak tanır.</p><p>İşlenecek ögeler, çeşitli albümler arasından tek tek veya grup halinde seçilebilir.</p><p>Ağdaki dosyaları işlemek için farklı posta istemcisi uygulamaları kullanılabilir.</p>

[ctx: @action]
en: Send by Mail...
tr: Posta ile Gönder…

en: Gnome Mail Client.
tr: Gnome posta istemcisi.

en: GTK based Mail Client.
tr: GTK temelli posta istemcisi.

en: KDE Mail Client.
tr: KDE posta istemcisi.

en: Netscape Mail Client.
tr: Netscape posta istemcisi.

en: Outlook Mail Client.
tr: Outlook posta istemcisi.

en: Mozilla Foundation Mail Client.
tr: Mozilla Vakfı posta istemcisi.

en: Preparing file to export by mail...
tr: Dosya postayla dışa aktarılmak üzere hazırlanıyor…

en: %1 input items to process
tr: İşlenecek %1 girdi ögesi

en: <p>This view list all items to export by mail.</p>
tr: <p>Bu görünüm, posta ile dışa aktarılacak tüm ögeleri listeler.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Email Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to send your items with a mail client application.</p><p>Before to export contents, you will be able to adjust attachments properties accordingly with your mail service capabilities.</p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>E-posta Aracına Hoş Geldiniz</b></h1></p><p>Bu yardımcı, ögelerinizi bir posta istemcisi uygulamasıyla göndermeniz için size kılavuzluk edecektir.</p ><p>İçeriği dışa aktarmadan önce, eklerin özelliklerini posta hizmeti yeteneklerinize uygun şekilde ayarlayabileceksiniz.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: Mail client application Binaries
tr: Eposta İstemcisi İkilileri

en: Mail program:
tr: Posta uygulaması:

en: Select your preferred external mail client program here.
tr: Tercih ettiğiniz dış posta istemcisi programını buradan seçin.

en: Attach a file with items properties
tr: Ögenin özellikleriyle birlikte bir dosya iliştir

en: If you enable this option, all item properties as Comments, Rating, or Tags, will be added as an attached file.
tr: Bu seçeneği etkinleştirirseniz Yorum, Derecelendirme ve Künyeler gibi tüm öge özellikleri, ek dosya olarak eklenecektir.

en: Maximum email size limit:
tr: En büyük e-posta boyutu sınırı:

en: Adjust image properties
tr: Görsel özelliklerini ayarla

en: If you enable this option, all images to be sent can be resized and recompressed.
tr: Bu seçeneği etkinleştirirseniz gönderilecek tüm görseller yeniden boyutlandırılabilir ve sıkıştırılabilir.

en: Image Properties
tr: Görsel Özellikleri

en: Select the length of the images that are to be sent. The aspect ratio is preserved.
tr: Gönderilecek görsellerin uzunluğunu seçin. En–boy oranı korunur.

en: Image Length:
tr: Görsel uzunluğu:

en: Select your preferred format to convert image.
tr: Görselleri dönüştürmek üzere tercih ettiğiniz biçimi seçin.

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p>
tr: <p>Gönderilecek JPEG görsellerinin yeni sıkıştırma değeri:</p>

en: <p><b>1</b>: very high compression<br><b>25</b>: high compression<br><b>50</b>: medium compression<br><b>75</b>: low compression (default value)<br><b>100</b>: no compression</p>
tr: <p><b>1</b>: Çok yüksek sıkıştırma<br><b>25</b>: Yüksek sıkıştırma<br><b>50</b>: Ortalama sıkıştırma<br><b>75</b>: Düşük sıkıştırma (öntanımlı değer)<br><b>100</b>: Sıkıştırmasız</p>

en: Image quality:
tr: Görsel kalitesi:

en: Remove all metadata
tr: Tüm üst veriyi kaldır

en: If you enable this option, all metadata as Exif, Iptc, and Xmp will be removed.
tr: Bu seçeneği etkinleştirirseniz Exif, Iptc ve Xmp gibi tüm üst veriler kaldırılır.

[ctx: @title:window]
en: Send by Email
tr: E-posta ile Gönder

en: Welcome to Email Tool
tr: E-posta Aracına Hoş Geldiniz

en: Images List
tr: Görsel Listesi

en: Email Settings
tr: E-posta Ayarları

en: Export by Email
tr: E-posta ile Dışa Aktar

en: Video Slideshow
tr: Video Slayt Gösterisi Oluştur

en: A tool to create video slideshow from images
tr: Görsellerden video slayt gösterisi oluşturmak için bir araç

en: <p>This tool allows users to back-process image as frame to create video slide-show.</p><p>Items to process can be selected one by one or by group through a selection of albums.</p><p>Different visual effects can be applied to images to make transitions while to render target video.</p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların video slayt gösterisi oluşturmaları için görseli karesi olarak geri işlemesine olanak tanır.</p><p>İşlenecek ögeler, çeşitli albümler aracılığıyla tek tek veya grup halinde seçilebilir.</p><p>Hedef videoyu sunarken geçişler için görsellere farklı görsel efektler uygulanabilir.</p>

[ctx: @action]
en: Create video slideshow...
tr: Video Slayt Gösterisi Oluştur…

en: Starting to generate video slideshow...
tr: Video slayt gösterisi üretilmeye başlanıyor…

en: %1 input images to process
tr: İşlenecek %1 görsel girdisi

en: Video Slideshow is not completed
tr: Video Slayt Gösterisi tamamlanmadı

en: See the video encoding trace below
tr: Aşağıdaki video kodlama izine bakın

en: Video Slideshow completed.
tr: Video Slayt Gösterisi tamamlandı.

en: Opening video stream in player...
tr: Video akışı oynatıcıda açılıyor…

en: <p>This view list all items to include on video stream.</p><p>The first one is on top of the list, the last one</p><p>on the bottom. You can adjust the order of each item.</p>
tr: <p>Bu görünüm, video akışında içerilecek tüm ögeleri listeler.</p><p>Birinci olan listenin başında, sonuncu olan</p><p>listenin sonundadır. Her bir ögenin sırasını ayarlayabilirsiniz.</p>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Video Slideshow tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you to export</p><p>your images as a video stream.</p><p>You can generate quickly a <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>Time-lapse</a> movie from images</p><p>captured with a tripod mounted camera controlled with an <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>intervalometer</a>.</p><p></p><p>You can also create a video presentation with transition</p><p>effects and audio tracks to show on a TV screen.</p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>Video Slayt Gösterisi aracına hoş geldiniz</b></h1></p><p>Bu yardımcı, görsellerinizi bir video akışı</p><p>olarak dışa aktarmanız sırasında size kılavuzluk edecek.</p><p>Kolaylıkla bir <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Intervalometer#Photography'>aralıkölçer</a> tarafından denetlenen</p><p>bir tripod üzerine takılı kamera ile <a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Time-lapse_photography'>zaman atlamalı</a> filmler üretebilirsiniz.</p><p></p><p>Ayrıca TV ekranında gösterilecek geçiş efektleri ve</p><p>ses parçaları içeren bir video sunusu da oluşturabilirsiniz.</p></qt>

[ctx: @title:group]
en: FFmpeg Binary
tr: FFmpeg İkilisi

en: Media Container Format:
tr: Ortam kapsayıcısı biçimi:

en: This control allows to choose the format of the media container to host video stream and soundtrack.
tr: Bu denetim, video akışı ve fon müziğini barındıracak ortam kapsayıcısınn biçimini seçmenize olanak tanır.

en: Open in Player:
tr: Oynatıcıda aç:

en: Output
tr: Çıktı

en: Equalize Video Luminosity
tr: Video Parlaklığını Eşitle

en: Equalization Strength:
tr: Eşitleme gücü:

en: This controls strength of equalization. Setting this option to zero effectively does nothing.
tr: Bu, eşitlemenin gücünü denetler. Bu seçeneği sıfır olarak ayarlamanın bir etkisi olmaz.

en: <i>These settings apply temporal midway video equalization effect while encoding frames as video. This adjusts the sequence of frames to have the same histograms, while maintaining their dynamics as much as possible. It’s useful for e.g. matching exposures from a timelapse sequence.</i>
tr: <i>Bu ayarlar, kareleri video olarak kodlarken geçici yarı yol video eşitleme efektini uygular. Bu, dinamiklerini olabildiğince korurken, karelerin sırasını aynı histogramlara sahip olacak şekilde ayarlar. Örneğin; hızlandırılmış bir diziden eşleşen pozlar.</i>

en: Frames Normalization
tr: Kareler Normalleştirmesi

en: Soundtrack File:
tr: Fon müziği dosyası:

[ctx: @title:window]
en: Select Audio Track
tr: Ses İzi Seç

en: Soundtrack Duration:
tr: Fon müziği süresi:

en: Soundtrack Preview:
tr: Film müziği önizlemesi:

en: <i>Notes about soundtrack: if the audio length is smaller than video, it will be played in loop. If the audio length is larger than video, it will be trimmed. Leave this setting empty if you do not want a soundtrack to the media.</i>
tr: <i>Fon müziği hakkında notlar: Ses uzunluğu videodan kısaysa döngü içinde çalınacaktır. Ses uzunluğu videodan daha uzunsa kırpılacaktır. Ortama ses verilmesini istemiyorsanız bu ayarı boş bırakın.</i>

en: Audio Track
tr: Ses İzi

en: On Screen Display
tr: Ekran Üzeri Görüntü

en: The video output file name will be generated automatically.
tr: Video çıktı dosyasının adı kendiliğinden oluşturulur.

en: Number of Frames by Image:
tr: Görsel başına kare sayısı:

en: This value repeat one image in the sequence.
    While creating timelapse; it is usual to use 1.
    Typically, the number of frames will determine
    the time to show the same frame in the video.
    The result will depend of the number of frames
    per second used to encode the media.
tr: Bu değer sırayla bir görseli yineler.
    Hızlandırılmış video oluştururken genellikle
    1 kullanılır. Tipik olarak kare sayısı, videoda
    aynı karenin gösterilme süresini belirler.
    Sonuç, ortamı kodlamak için kullanılan saniye
    başına kare sayısına bağlı olacaktır.

en: Video Standard:
tr: Video standardı:

en: Video Type:
tr: Video türü:

en: Video Bit Rate:
tr: Video bit hızı:

en: Effect While Displaying Images
tr: Görselleri Görüntülerden Efekt Uygula

en: <i>An effect is an visual panning or zooming applied while an image is displayed. The effect duration will follow the number of frames used to render the image on video stream. For a timelapse, let this setting to None.</i>
tr: <i>Efekt, bir görsel görüntülenirken uygulanan bir görsel kaydırma veya yakınlaştırma işlemidir. Efekt süresi video akışında görseli sunmak için kullanılan karelerin sayısını izleyecektir. Hızlandırılmış bir çekim için ayarı “Yok” olarak ayarlayın.</i>

en: Transition Between Images
tr: Görseller Arasındaki Geçiş

en: <i>A transition is an visual effect applied between two images. For some effects, the duration can depend of random values and can change while the slideshow. For a timelapse, let this setting to None.</i>
tr: <i>Geçiş, iki görsel arasında uygulanan bir efekttir. Bazı efektler için süre rastgele değerlere bağlı olabilir ve slayt gösterisi sırasında değişebilir. Hızlandırılmış bir çekim için ayarı “Yok” olarak ayarlayın.</i>

en: Duration : %1 seconds by item, total %2 seconds (without transitions)
tr: Süre: Öge başına %1 saniye, toplam %2 saniye (geçişsiz)

[ctx: @title:window]
en: Create a Video Slideshow
tr: Video Slayt Gösterisi Oluştur

en: Welcome to Video Slideshow Tool
tr: Video Slayt Gösterisi Aracına Hoş Geldiniz

en: Video Settings
tr: Video Ayarları

en: Generating Video Slideshow
tr: Video Slayt Gösterisi üretiliyor

en: Export as wallpaper
tr: Duvar kağıdı olarak dışa aktar

en: A tool to set image as wallpaper
tr: Görseli duvar kağıdı olarak ayarlamak için bir araç

en: <p>This tool changes background wallpaper to selected image for all desktops.</p><p>If many images are selected, the first one will be used.</p><p>If no image is selected, the first one from current album will be used.</p>
tr: <p>Bu araç, tüm masaüstü bilgisayarlar için arka plan duvar kağıdını seçili görselle değiştirir.</p><p>Çok sayıda görsel seçilirse ilki kullanılır.</p><p>Hiçbir görsel seçilmezse, Geçerli albümden ilki kullanılacak.</p>

[ctx: @action]
en: Set as wallpaper
tr: Duvar Kağıdı Olarak Ayarla

[ctx: @title:window]
en: Error While to Set Image as Wallpaper
tr: Görseli Duvar Kağıdı Yaparken Hata

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Error: %2
tr: Aşağıdaki görsel, geçerli masaüstüne duvar kağıdı yapılamadı:
    %1
    
    Hata: %2

[ctx: @info]
en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
tr: Aşağıdaki görsel, geçerli masaüstüne duvar kağıdı yapılamadı:
    %1

en: Unknown Error %1
tr: Bilinmeyen Hata %1

en: Cannot change wallpaper image from current desktop with
    %1
    
    Context: %2
    
    Error: %3
tr: Aşağıdaki görsel, geçerli masaüstüne duvar kağıdı yapılamadı:
    %1
    
    Bağlam: %2
    
    Hata: %3

en: Cannot create desktop context.
tr: Masaüstü bağlamı oluşturulamıyor.

en: Cannot set wall paper image path.
tr: Duvar kağıdı görseli yolu ayarlanamıyor.

en: Cannot set wallpaper properties.
tr: Duvar kağıdı özellikleri ayarlanamıyor.

en: Cannot apply changes to desktop wallpaper.
tr: Masaüstü duvar kağıdı değişiklikleri uygulanamıyor.

[ctx: @title:window]
en: WallPaper Settings
tr: Duvar Kağıdı Ayarları

en: Wallpaper Layout:
tr: Duvar kağıdı yerleşimi:

en: Adjusted
tr: İnce ayarlı

en: Adjusted with Aspect ratio
tr: En–boy oranına göre ayarlı

en: Adjusted and cropped
tr: Ayarlı ve kırpılmış

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: OpenGL Viewer
tr: OpenGL Görüntüleyicisi

en: A tool to preview items with OpenGL
tr: OpenGL ile ögeleri önizlemek için bir araç

en: <p>This tool preview a series of items using OpenGL effects.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Display</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Toggle fullscreen to normal:</td><td><i>f</i> key</td></tr><tr><td>Toggle scroll-wheel action:</td><td><i>c</i> key (either zoom or change item)</td></tr><tr><td>Rotation:</td><td><i>r</i> key</td></tr><tr><td>Reset view:</td><td>double click</td></tr><tr><td>Original size:</td><td><i>o</i> key</td></tr><tr><td>Zooming:</td><td>Move mouse in up-down-direction while pressing the right mouse button</td></tr><tr><td></td><td><i>c</i> key and use the scroll-wheel</td></tr><tr><td></td><td><i>+</i> and <i>-</i> keys</td></tr><tr><td></td><td>ctrl + scrollwheel</td></tr><tr><td>Panning:</td><td>Move mouse while pressing the left button</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
tr: <p>Bu araç, OpenGL efektleri kullanarak bir dizi ögeyi önizler.</p><p><u>Kullanım:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Öge Erişimi</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Önceki öge:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Sayfa Yukarı</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td><i>Sol Ok</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td>Fare tekerleği yukarı</td></tr><tr><td>Sonraki öge:</td><td><i>Aşağı ok</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td><i>Sayfa Aşağı</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td><i>Sağ Ok</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td>Fare tekerleği aşağı</td></tr><tr><td>Çık:</td><td><i>Vazgeç</i> düğmesi</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Öge Görüntüleme</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Tam ekranı aç/kapat:</td><td><i>F</i> düğmesi</td></tr><tr><td>Fare tekerleği eylemi aç/kapat:</td><td><i>C</i> düğmesi (ya yakınlaştır ya da ögeyi değiştir)</td></tr><tr><td>Döndürme:</td><td><i>R</i> düğmesi</td></tr><tr><td>Görünümü sıfırla:</td><td>Çift tık</td></tr><tr><td>Özgün boyut:</td><td><i>O</i> düğmesi</td></tr><tr><td>Yakınlaştırma:</td><td>Sağ fare düğmesine basarken fareyi yukarı aşağı yönünde hareket ettir</td></tr><tr><td></td><td><i>C</i> düğmesi ve fare tekerleği</td></tr><tr><td></td><td><i>+</i> ve <i>−</i> düğmeleri</td></tr><tr><td></td><td>Kontrol+Fare tekerleği</td></tr><tr><td>Kaydırma:</td><td>Sol fare düğmesine basarken fareyi hareket ettir</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Diğer</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Bu yardımı göster:</td><td><i>F1</i> düğmesi</td></tr></table>

[ctx: @action]
en: OpenGL Viewer
tr: OpenGL Görüntüleyicisi

en: OpenGL Error
tr: OpenGL Hatası

en: GL_ARB_texture_rectangle OpenGL extension is not supported on your system
tr: GL_ARB_texture_rectangle OpenGL uzantısı sisteminizde desteklenmiyor

en: No OpenGL context has been found
tr: Bir OpenGL bağlamı bulunamadı

[ctx: @title:window]
en: Soundtrack Preview
tr: Fon Müziği Önizlemesi

en: If set, the soundtrack for the current album will be saved and restored automatically on the next startup.
tr: Ayarlanırsa geçerli albümün müziği bir sonraki açılışta kendiliğinden kaydedilecek ve geri yüklenecektir.

en: Move the selected track up in the playlist.
tr: Seçili parçayı çalma listesinde yukarı taşıyın.

en: Move the selected track down in the playlist.
tr: Seçili parçayı çalma listesinde aşağı taşıyın.

en: Add new tracks to the playlist.
tr: Çalma listesine yeni parçalar ekleyin.

en: Delete the selected track from the playlist.
tr: Seçili parçayı çalma listesinden silin.

en: Load playlist from a file.
tr: Bir dosyadan parça listesi yükleyin.

en: Save playlist to a file.
tr: Parça listesini bir dosyaya kaydedin.

en: Clear the playlist.
tr: Çalma listesini temizleyin.

[ctx: number of tracks and running time]
en: 1 track [%2] | %1 tracks [%2]
tr[0]: 1 parça [%2]
tr[1]: %1 parça [%2]

en: Slide time is greater than soundtrack time. Suggestion: add more sound files.
tr: Slayt süresi ses süresinden uzun. Öneri: Daha çok ses dosyası ekleyin.

[ctx: @title:window]
en: Select Sound Files
tr: Ses Dosyaları Seç

en: You can only move image files up one at a time.
tr: Tek kerede yalnızca tek bir görseli yukarı taşıyabilirsiniz.

en: You can only move files down one at a time.
tr: Tek kerede yalnızca tek bir görseli aşağı taşıyabilirsiniz.

[ctx: @title:window]
en: Load Playlist
tr: Çalma Listesi Yükle

en: Playlist (*.m3u)
tr: Çalma Listesi (*.m3u)

[ctx: @title:window]
en: Save Playlist
tr: Çalma Listesini Kaydet

en: Cannot access file "%1". Please check the path is correct.
tr: “%1” dosyasına erişilemiyor. Lütfen yolun doğru olup olmadığını denetleyin.

en: Cannot create a preview of an empty file list.
tr: Boş bir dosya listesinin önizlemesi oluşturulamaz.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_selectionGroupBox)
en: Select audio files
tr: Ses dosyaları seç

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonUp)
en: Move the current image up in the portfolio list.
tr: Geçerli görseli portfolyo listesinde yukarı taşıyın.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonAdd)
en: Add some image files to the portfolio list.
tr: Portfolyo listesine bazı görsel dosyaları ekleyin.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDelete)
en: Remove some image files from the portfolio list.
tr: Portfolyo listesinden bazı görsel dosyalarını kaldırın.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonDown) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonLoad) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundFilesButtonSave) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, m_SoundF
en: Move the current image down in the portfolio list.
tr: Geçerli görseli portfolyo listesinde aşağı taşıyın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_previewButton)
en: Preview...
tr: Önizle…

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
tr: Seçenekler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
tr: &Döngü Yap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_playCheckBox)
en: &Auto play
tr: &Kendiliğinden Çal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rememberSoundtrack)
en: Remember soundtrack
tr: Müziği anımsa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Time comparison
tr: Zaman karşılaştırması

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Slide:
tr: Slayt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Soundtrack:
tr: Fon müziği:

[ctx: artist - title]
en: %1 - %2
tr: %1 — %2

en: No detail available
tr: Kullanılabilir ayrıntı yok

en: %1 may not be playable.
tr: %1 çalınabilir olmayabilir.

en: This file may not be playable.
tr: Bu dosya çalınabilir olmayabilir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
tr: Çal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
tr: Durdur

[ctx: Previous item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_prevButton)
en: Previous
tr: Önceki

[ctx: Next item to show]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_nextButton)
en: Next
tr: Sonraki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
tr: Zaman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Elapsed:
tr: Geçen süre:

[ctx: Total amount of time of presentation]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total:
tr: Toplam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_soundLabel)
en: Volumes:
tr: Ses düzeyleri:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: &Interface
tr: &Arayüz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useMillisecondsCheckBox)
en: Use &milliseconds instead of seconds
tr: Saniye yerine &milisaniye kullan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: &Controls
tr: &Denetimler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse wheel to move between slides.
tr: Slaytlar arasında hareket etmek için fare tekerleğini etkinleştirin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableMouseWheelCheckBox)
en: Enable mouse &wheel
tr: Fare &tekerleğini etkinleştir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: OpenGL effects
tr: OpenGL efektleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openGlFullScale)
en: Use full screen resolution (slower)
tr: Tam ekran çözünürlüğünü kullan (daha yavaş)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: &Ken Burns effect
tr: &Ken Burns efekti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableFadeCheckBox)
en: Disable &fade-in / fade-out
tr: Açılmayı/Kararmayı &devre dışı bırak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_kbDisableCrossfadeCheckBox)
en: Disable &cross-fade
tr: &Çapraz geçişi devre dışı bırak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_enableKenBurnsSameSpeed)
en: Use &same speed for visual effects
tr: Görsel efektler için aynı hızı kullan

en: This is a comment sample...
tr: Bu bir yorum örneğidir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_fontselectBtn)
en: Select Font...
tr: Yazıtipi Seç…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Line length (in characters):
tr: Satır uzunluğu (karakter olarak):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
tr: Renkler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_commentsDrawOutlineCheckBox)
en: Outlined Text
tr: Çerçeveli Metin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background opacity:
tr: Arka plan matlığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
tr: Yazıtipi rengi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
tr: Arka plan rengi:

en: %1 image [%2] | %1 images [%2]
tr[0]: %1 görsel [%2]
tr[1]: %1 görsel [%2]

en: %1 image | %1 images
tr[0]: 1 görsel
tr[1]: %1 görsel

en: Cannot access file %1. Please check the path is correct.
tr: %1 dosyasına erişilemiyor. Lütfen yolun doğru olup olmadığını denetleyin.

[ctx: Image number %1]
en: Image #%1
tr: Görsel #%1

en: Delay between images (ms):
tr: Görseller arasındaki gecikme (ms):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_delayLabel)
en: Delay between images (s):
tr: Görseler arasındaki gecikme (sn):

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Preview the currently selected image.
tr: Şu anda seçili olan görseli önizleyin.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_ImagesFilesGroup)
en: Image List
tr: Görsel Listesi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label6)
en: Total number of images in the portfolio and sequence duration.
tr: Portfolyodaki görsellerin toplam sayısı ve dizilim süresi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, m_label7)
en: Currently selected image in the portfolio list.
tr: Portfolyo listesinde şu anda seçili olan görsel.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Playback
tr: Oynat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_shuffleCheckBox)
en: &Shuffle images
tr: Görselleri &karıştır

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: this option requires user action to switch between images
tr: bu seçenek, görseller arasında geçiş yapmak için kullanıcı eylemi gerektirir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_offAutoDelayCheckBox)
en: &Off Auto Delay
tr: Kendiliğinden Gecikme &Kapalı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Effect :
tr: Efekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_openglCheckBox)
en: Use Open&GL transitions
tr: Open&GL geçişleri kullan

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Content Rendering
tr: İçerik Sunumu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printProgressCheckBox)
en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printNameCheckBox)
en: P&rint filename
tr: Dosya adını &yazdır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_bgLabel)
en: Use background color for images:
tr: Görseller için şu arka plan rengini kullan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_printCommentsCheckBox)
en: Pr&int captions
tr: Alt yazıları &yazdır

[ctx: @title:window]
en: Presentation
tr: Sunu

[ctx: @action: play presentation]
en: Start
tr: Başlat

[ctx: @info:tooltip]
en: Start Presentation
tr: Sunuyu Başlat

[ctx: @title: main settings for the presentation]
en: Main Settings
tr: Ana Ayarlar

[ctx: @title: caption settings for the presentation]
en: Caption
tr: Alt Yazı

[ctx: @title: soundtrack settings for the presentation]
en: Soundtrack
tr: Fon Müziği

[ctx: @title: advanced presentation settings]
en: Advanced
tr: Gelişmiş

[ctx: Filter Effect: No effect]
en: None
tr: Yok

[ctx: Filter Effect: Bend]
en: Bend
tr: Bük

[ctx: Filter Effect: Blend]
en: Blend
tr: Harmanla

[ctx: Filter Effect: Cube]
en: Cube
tr: Küp

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
tr: Kaybolma

[ctx: Filter Effect: Flutter]
en: Flutter
tr: Telaş

[ctx: Filter Effect: In Out]
en: In Out
tr: İç Dış

[ctx: Filter Effect: Rotate]
en: Rotate
tr: Döndür

[ctx: Filter Effect: Slide]
en: Slide
tr: Kaydır

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
tr: Rastgele

en: Slideshow Completed
tr: Slayt Gösterisi Tamamlandı

en: Click to Exit...
tr: Çıkmak için tıkla…

en: SlideShow Completed
tr: Slayt Gösterisi Tamamlandı

en: There are no images to show.
tr: Gösterilecek bir görsel yok.

en: OpenGL support is not available on your system.
tr: Sisteminizde OpenGL desteği kullanılabilir durumda değil.

[ctx: @title]
en: Presentation
tr: Sunu

[ctx: @info]
en: A tool to render presentation
tr: Sunuyu oluşturmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool render a series of items as an advanced slide-show.<br><br>Plenty of transition effects are available are ones based on OpenGL and the famous Ken Burns effect.<br><br>You can add a sound-track in background while your presentation.
tr: Bu araç, bir dizi ögeyi gelişmiş bir slayt gösterisi olarak sunar.<br><br>OpenGL ve ünlü Ken Burns efektini temel alan çok sayıda geçiş efekti kullanılabilirdir.<br><br>Sununuz sırasında arka plana bir ses parçası ekleyebilirsiniz.

[ctx: @action]
en: Presentation...
tr: Sunu…

[ctx: @title:window]
en: Specify Delay for Slide Show
tr: Slayt Gösterisi için Gecikmeyi Belirt

en: Delay:
tr: Gecikme:

[ctx: @title:window]
en: Delete Image
tr: Görseli Sil

en: Do you want to move this image to the trash?
tr: Bu görseli çöp kutusuna taşımak istiyor musunuz?

[ctx: Filter Effect: Chess Board]
en: Chess Board
tr: Satranç Tahtası

[ctx: Filter Effect: Melt Down]
en: Melt Down
tr: Erit

[ctx: Filter Effect: Sweep]
en: Sweep
tr: Temizle

[ctx: Filter Effect: Mosaic]
en: Mosaic
tr: Mozaik

[ctx: Filter Effect: Cubism]
en: Cubism
tr: Kübizm

[ctx: Filter Effect: Growing]
en: Growing
tr: Büyüyen

[ctx: Filter Effect: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
tr: Yatay Çizgiler

[ctx: Filter Effect: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
tr: Dikey Çizgiler

[ctx: Filter Effect: Circle Out]
en: Circle Out
tr: Dış Çerçeve

[ctx: Filter Effect: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
tr: Çoklu Dış Çerçeve

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
tr: Spiral İçeri

[ctx: Filter Effect: Blobs]
en: Blobs
tr: Damlalar

[ctx: @title:window]
en: Slideshow
tr: Slayt Gösterisi

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a slideshow
tr: Slayt gösterisi yapmak

[ctx: @title:window]
en: Slideshow Settings
tr: Slayt Gösterisi Ayarları

en: Behavior
tr: Davranış

en: Delay between items:
tr: Ögeler arası gecikme:

en: The delay, in seconds, between items.
tr: Saniye türünden ögeler arasındaki gecikme.

en: Start with current item
tr: Geçerli ögeyle başla

en: If this option is enabled, the Slideshow will be started with the current item selected in the items list.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse Slayt Gösterisi, ögeler listesinde seçilen geçerli ögeyle başlatılacaktır.

en: Slideshow runs in a loop
tr: Slayt gösterisi döngü içinde çalışır

en: Run the slideshow in a loop.
tr: Slayt gösterisini döngü içinde başlatın.

en: Shuffle items
tr: Ögeleri karıştır

en: If this option is enabled, the Slideshow will run in random order
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse Slayt Gösterisi rastgele sırada çalışacaktır.

en: Show progress indicator
tr: İlerleme göstergesini göster

en: Show a progress indicator with pending items to show and time progression.
tr: Gösterilecek bekleyen ögeler ve zaman ilerlemesi ile birlikte bir ilerleme göstergesi gösterin.

en: Show labels editor
tr: Etiket düzenleyicisini göster

en: Show the digiKam item color label and pick label editors at the bottom of the screen.
tr: Ekranın alt kısmında digiKam öge renk etiketini ve seçim etiketini gösterin.

en: Show rating editor
tr: Derecelendirme düzenleyicisini göster

en: Show the digiKam item rating editor at the bottom of the screen.
tr: Ekranın alt kısmında digiKam öge derecelendirme düzenleyicisini gösterin.

en: Use background color for items:
tr: Ögeler için şu arka plan rengini kullan:

en: Define a color to use as background to render items on screen.
tr: Ögeleri ekranda sunarken arka plan rengi olarak kullanılacak bir renk seçin.

en: Screen placement:
tr: Ekran yerleşimi:

en: In case of multi-screen computer, select here the monitor to slide contents.
tr: Çoklu ekranlı bilgisayarlarda, içeriklerin kaydırılacağı ekran seçin.

[ctx: @label:listbox The current screen, for the presentation mode]
en: Current Screen
tr: Geçerli Ekran

[ctx: @label:listbox The default screen for the presentation mode]
en: Default Screen
tr: Öntanımlı Ekran

[ctx: @label:listbox %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
tr: Ekran %1

en: <b>Note: This dialog for the Slideshow Settings can be activated at any time with the Alt+P key.</b>
tr: <b>Not: Slayt Gösterisi ayarlarına ilişkin bu iletişim kutusu, herhangi bir anda Seçenek+F2 düğmesiyle etkinleştirilebilir.</b>

en: SlideShow
tr: Slayt Gösterisi

en: A tool to render slideshow
tr: Slayt gösterisi oluşturmak için bir araç

en: <p>This tool render a series of items as a simple slide-show.</p><p>Plenty of items properties can be displayed as overlay while running.</p><p>This tool can play album contents in recursive mode with children albums if any.</p><p><u>Usage:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Access</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Previous Item:</td><td><i>Up</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgUp</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Left</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel up</td></tr><tr><td></td><td>Left mouse button</td></tr><tr><td>Next Item:</td><td><i>Down</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>PgDown</i> key</td></tr><tr><td></td><td><i>Right</i> key</td></tr><tr><td></td><td>Mouse wheel down</td></tr><tr><td></td><td>Right mouse button</td></tr><tr><td>Pause/Start:</td><td><i>Space</i> key</td></tr><tr><td>Video forward:</td><td><i>Ctrl+Right</i> key</td></tr><tr><td>Video backward:</td><td><i>Ctrl+Left</i> key</td></tr><tr><td>Slideshow Settings:</td><td><i>Alt+P</i> key</td></tr><tr><td>Hide/Show Overlays:</td><td><i>Alt+Y</i> key</td></tr><tr><td>Quit:</td><td><i>Esc</i> key</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Item Properties</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Change Tags:</td><td>Use Tags keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Rating:</td><td>Use Rating keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Color Label:</td><td>Use Color label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td>Change Pick Label:</td><td>Use Pick label keyboard shortcuts</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Others</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Show this help:</td><td><i>F1</i> key</td></tr></table>
tr: <p>Bu araç, bir dizi ögeyi basit bir slayt gösterisi olarak işler.</p><p>Çalıştırırken çok sayıda ögenin özelliği kaplama olarak görüntülenebilir.</p><p>Bu araç, varsa çocuk albümleriyle birlikte albüm içeriğini özyineli kipte oynatabilir.</p><p><u>Kullanım:</u></p><table><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Öge Erişimi</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Önceki öge:</td><td><i>Yukarı ok</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td><i>Sayfa Yukarı</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td><i>Sol ok</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td>Fare tekerleği yukarıya</td></tr><tr><td></td><td>Sol fare düğmesi</td></tr><tr><td>Sonraki öge:</td><td><i>Aşağı ok</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td><i>Sayfa Aşağı</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td><i>Sağ ok</i> düğmesi</td></tr><tr><td></td><td>Fare tekerleği aşağıya</td></tr><tr><td></td><td>Sağ fare düğmesi</td></tr><tr><td>Başlat/Duraklat:</td><td><i>Boşluk</i> düğmesi</td></tr><tr><td>Video ileri:</td><td><i>Kontrol+Sağ ok</i> düğmesi</td></tr><tr><td>Video geri:</td><td><i>Kontrol+Sol ok</i> düğmesi</td></tr><tr><td>Slayt Gösterisi ayarları:</td><td><i>Seçenek+P</i> düğmesi</td></tr><tr><td>Kaplamaları göster/gizle:</td><td><i>Seçenek+Y</i> düğmesi</td></tr><tr><td>Çık:</td><td><i>Vazgeç</i> düğmesi</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Öge Özellikleri</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Künyeleri değiştir:</td><td>Künyeler klavye kısayollarını kullanın</td></tr><tr><td>Derecelendirmeyi değiştir:</td><td>Derecelendirme klavye kısayollarını kullanın</td></tr><tr><td>Renk etiketini değiştir:</td><td>Renk etiketi klavye kısayollarını kullanın</td></tr><tr><td>Seçim etiketini değiştir:</td><td>Seçim etiketi klavye kısayollarını kullanın</td></tr><tr><td colspan="2"><nobr><center><b><h1>Diğerleri</h1></b></center></nobr></td></tr><tr><td>Bu yardımı göster:</td><td><i>F1</i> düğmesi</td></tr></table>

[ctx: @action]
en: Slideshow
tr: Slayt Gösterisi

en: Slideshow
tr: Slayt Gösterisi

en: Play All
tr: Tümünü Oynat

en: Play Selection
tr: Seçimi Oynat

en: Play With Sub-Albums
tr: Alt Albümlerle Oynat

en: Slideshow Completed.
    Click To Exit
    or press ESC...
tr: Slayt Gösterisi tamamlandı.
    Çıkmak için tıklayın
    veya Vazgeç düğmesine basın…

en: An error has occurred to show item
    %1
tr: %1
    ögesi gösterilirken hata oluştu

en: Switch Screen
tr: Ekran Değiştir

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
tr: Ekran %1

[ctx: @title]
en: Box
tr: Kutu

[ctx: @info]
en: A tool to export to Box web-service
tr: Box web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Box web-service.<br><br>See Box web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri Box web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için Box web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Box...
tr: &Box’a Dışa Aktar…

en: Failed to upload photo
tr: Fotoğraf karşıya yüklenemedi

en: Failed to list folders
tr: Klasörler listelenemedi

[ctx: @title:window]
en: Export to Box
tr: Box’a Dışa Aktar

[ctx: @action:button]
en: Start Upload
tr: Karşıya Yüklemeyi Başlat

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Box
tr: Box’a yüklemeyi başlat

[ctx: @info]
en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
tr: Seçili görsel yok. Lütfen hangi görsellerin karşıya yüklenmesi gerektiğini seçin.

[ctx: @title: window start transfer]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
tr: Kimlik doğrulama başarısız. Kimliği doğrulamak için “Sürdür”e tıklayın.

[ctx: @action: button start transfer]
en: Continue
tr: Sürdür

[ctx: @action: button start transfer]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @info]
en: Box export
tr: Box’a dışa aktar

[ctx: @title:window]
en: Uploading Failed
tr: Karşıya Yükleme Başarısız

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to Box.
    %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf Box’a yüklenemedi.
    %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @title:window]
en: Login Failed
tr: Oturum Açma Başarısız

[ctx: @info]
en: Authentication failed. Do you want to try again?
tr: Kimlik doğrulama başarısız. Yeniden denemek istiyor musunuz?

[ctx: @info]
en: Box call failed:
    %1
tr: Box çağrısı başarısız:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Dropbox web-service
tr: Dropbox web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Dropbox web-service.<br><br>See Dropbox web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri Dropbox web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için Dropbox web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Dropbox...
tr: &Dropbox’a Dışa Aktar…

[ctx: @title:window]
en: Export to Dropbox
tr: Dropbox’a Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Dropbox
tr: Dropbox’a yüklemeyi başlat

en: No image selected. Please select which images should be uploaded.
tr: Seçili görsel yok. Lütfen hangi görsellerin karşıya yüklenmesi gerektiğini seçin.

en: Authentication failed. Do you want to try again?
tr: Kimlik doğrulama başarısız. Yeniden denemek istiyor musunuz?

en: Dropbox export
tr: Dropbox’a dışa aktar

en: Failed to upload photo to Dropbox.
    %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf Dropbox’a yüklenemedi.
    %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Dropbox call failed:
    %1
tr: Dropbox çağrısı başarısız:
    %1

en: Privacy setting of the album that will be created (required).
tr: Oluşturulacak albümün gizlilik ayarı (gerekli).

en: Only Me
tr: Yalnızca Ben

en: Only Friends
tr: Yalnızca Arkadaşlar

en: Friends of Friends
tr: Arkadaşlarımın Arkadaşları

en: Everyone
tr: Herkes

en: A tool to export to Facebook web-service
tr: Facebook web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

en: <p>This tool allows users to export items to Facebook web-service.</p><p>See Facebook web site for details: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>
tr: <p>Bu araç, kullanıcıların ögeleri Dropbox web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.</p><p>Ayrıntılar için Facebook web sitesine bakın: <a href='https://www.facebook.com/'>https://www.facebook.com/</a></p>

[ctx: @action]
en: Export to &Facebook...
tr: &Facebook’a Dışa Aktar…

en: <p>Currently, as an open source project, we are unable to meet the Facebook requirements for reactivating this plugin.</p><p>For more information look here: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE Bugtracking System</a></p>
tr: <p>Şu anda açık kaynaklı bir proje olarak, bu eklentinin yeniden etkinleştirilmesine ilişkin Facebook gereksinimlerini karşılayamıyoruz.</p><p>Daha fazla bilgi için buraya bakın: <a href='https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=182838'>KDE Hata İzleme Sistemi</a></p>

en: Cannot open file
tr: Dosya açılamıyor

en: The service is not available at this time.
tr: Hizmet şu anda kullanılamıyor.

en: The application has reached the maximum number of requests allowed.
tr: Uygulama izin verilen en çok istek sayısına ulaştı.

en: Invalid session key or session expired. Try to log in again.
tr: Geçersiz oturum anahtarı veya oturumun süresi doldu. Yeniden oturum açmayı deneyin.

en: Invalid album ID.
tr: Geçersiz albüm kimliği.

en: Album is full.
tr: Albüm dolu.

en: Missing or invalid file.
tr: Eksik veya geçersiz dosya.

en: Too many unapproved photos pending.
tr: Bekleyen çok fazla onaylanmamış fotoğraf var.

en: Validate previous session...
tr: Önceki oturumu doğrula …

[ctx: @title:window]
en: Export to Facebook Web Service
tr: Facebook Web Hizmetine Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Facebook web service
tr: Facebook web hizmetine yüklemeyi başlat

en: Continue with Facebook
tr: Facebook ile Sürdür

en: Log Out of Facebook
tr: Facebook Oturumunu Kapat

en: <i>auto create</i>
tr: <i>kendiliğinden oluştur</i>

en: Facebook Call Failed: %1
tr: Facebook çağrısı başarısız: %1

en: Facebook export
tr: Facebook’a dışa aktar

en: Failed to upload photo into Facebook: %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf Facebook’a yüklenemedi: %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Facebook Call Failed: %1
tr: Facebook çağrısı başarısız:
    %1

en: Target location:
tr: Hedef konum:

[ctx: @title:window]
en: Target Folder
tr: Hedef Klasör

en: Sets the target address to copy the items to.
tr: Ögelerin kopyalanacağı hedef adresi ayarlar.

en: Target file behavior:
tr: Hedef dosya davranışı:

en: Copy files
tr: Dosyaları kopyala

en: Create symlinks
tr: Sembolik bağlantılar oluştur

en: Create relative symlinks
tr: Göreceli sembolik bağlantılar oluştur

en: Include the sidecar of the items
tr: Ögelerin sepetini içer

en: Overwrite existing items in the target
tr: Hedefteki var olan ögelerin üzerine yaz

en: Write sidecar metadata to the items
tr: Tüm ögelere sepet üst verisini yaz

en: Use the album path of the items in the target
tr: Hedefteki öğelerin albüm yolunu kullan

en: Adjust Image Properties
tr: Görsel Özelliklerini Ayarla

en: <p>The new compression value of JPEG images to be sent:</p><p><b>1</b>: very high compression<br><b>25</b>: high compression<br><b>50</b>: medium compression<br><b>75</b>: low compression (default value)<br><b>100</b>: no compression</p>
tr: <p>Gönderilecek JPEG görsellerin yeni sıkıştırma değeri:</p><p><b>1</b>: Çok yüksek sıkıştırma<br><b>25</b>: Yüksek sıkıştırma<br><b>50</b>: Orta sıkıştırma<br><b>75</b>: Düşük sıkıştırma (öntanımlı değer)<br><b>100</b>: Sıkıştırmasız</p>

en: This is the list of items to copy to the specified target.
tr: Bu, belirtilen hedefe kopyalanacak ögelerin listesidir.

[ctx: @title:window]
en: Export to Local Storage
tr: Yerel Depolamaya Dışa Aktar

[ctx: @action:button]
en: Start Export
tr: Dışa Aktarmayı Başlat

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start export to the specified target
tr: Belirtilen hedefe dışa aktarmayı başlat

[ctx: @title:window]
en: Target Location Error
tr: Hedef Konumu Hatası

en: The target folder does not exist. Should it be created?
tr: Hedef klasör yok. Oluşturulsun mu?

en: The target folder could not be created and does not exist.
tr: Hedef klasör oluşturulamadı ve yok.

[ctx: @title:window]
en: Copy not Completed
tr: Kopyalama Tamamlanmadı

en: Some of the items have not been copied and are still in the list. You can retry to copy these items now.
tr: Ögelerden bazıları kopyalanmadı ve hâlâ listede. Şimdi bu ögeleri kopyalamayı yeniden deneyebilirsiniz.

[ctx: @title]
en: File Copy
tr: Dosya Kopyala

[ctx: @info]
en: A tool to export items to a local storage
tr: Ögeleri yerel bir depolamaya dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to a local storage.
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri yerel bir depolamaya dışa aktarmasına olanak tanır.

[ctx: @action]
en: Export to local storage...
tr: Yerel Depolamaya Dışa Aktar…

en: Target Location:
tr: Hedef konum:

en: Sets the target address to upload the images to. This can be any address as used in your file-manager, e.g:<br><i>ftp://my.server.org/sub/folder</i><br><i>fish://username@my.server.org/sub/folder</i>
tr: Görsellerin karşıya yükleneceği hedef adresi ayarlar. Bu, dosya yöneticinizde kullanabileceğiniz herhangi bir adres olabilir; örneğin:<br><i>ftp://sunucum.org/alt/klasör</i><br><i>fish://kullanıcı-adı@sunucum.org/alt/klasör</i>

en: Select export
    location...
tr: Dışa aktarma
    konumu seç…

[ctx: @title:window]
en: Select Target Location...
tr: Hedef Konum Seç…

en: All Files (*)
tr: Tüm Dosyalar (*)

en: <i>not selected</i>
tr: <i>seçili değil</i>

en: This is the list of images to upload to the specified target.
tr: Bu, belirtilen hedefe karşıya yüklenecek görsellerin listesidir.

[ctx: @title:window]
en: Export to Remote Storage
tr: Uzak Depolamaya Dışa Aktar

[ctx: @title:window]
en: Upload not Completed
tr: Karşıya Yükleme Tamamlanmadı

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to export these images now.
tr: Görsellerden bazıları aktarılmadı ve hâlâ listede. Şimdi bu görselleri dışa aktarmayı yeniden deneyebilirsiniz.

en: Source Location:
tr: Kaynak konum:

en: Sets the source address to download the images to. This can be any address as used in your file-manager, e.g:<br><i>ftp://my.server.org/sub/folder</i><br><i>fish://username@my.server.org/sub/folder</i>
tr: Görsellerin indirileceği kaynak adresi ayarlar. Bu, dosya yöneticinizde kullanabileceğiniz herhangi bir adres olabilir; örneğin:<br><i>ftp://sunucum.org/alt/klasör</i><br><i>fish://kullanıcı-adı@sunucum.org/alt/klasör</i>

en: Select Source Location...
tr: Kaynak Konum Seç…

en: This is the list of source items to import into the selected destination.
tr: Bu, seçili hedef konuma içe aktarılacak kaynak ögelerin bir listesidir.

en: Select Destination Location:
tr: Hedef konumunu seç:

[ctx: @title:window]
en: Select Items to Import...
tr: İçe Aktarılacak Ögeler Seç…

[ctx: @title:window]
en: Import from Remote Storage
tr: Uzak Depolamadan İçe Aktar

[ctx: @action:button]
en: Start Import
tr: İçe Aktarmayı Başlat

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start importing the specified images into the currently selected album.
tr: Belirtilen görselleri o anda seçili olan albüme içe aktarmaya başlayın.

[ctx: @title:window]
en: Import not Completed
tr: İçe Aktarma Tamamlanmadı

en: Some of the images have not been transferred and are still in the list. You can retry to import these images now.
tr: Görsellerden bazıları aktarılmadı ve hâlâ listede. Şimdi bu görselleri içe aktarmayı yeniden deneyebilirsiniz.

[ctx: @title]
en: File Transfer
tr: Dosya Aktarımı

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with a remote location
tr: Öğeleri uzak bir konumla içe ve dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with a remote location.<br><br>Many protocols can be used, as FTP, SFTP, SAMBA, etc.
tr: Bu araç, kullanıcıların öğeleri uzak bir konumla içe ve dışa aktarmasına olanak tanır.<br><br>FTP, SFTP, SAMBA vb. gibi birçok protokol kullanılabilir.

[ctx: @action]
en: Export to Remote Storage...
tr: Uzak Depolamaya Dışa Aktar…

[ctx: @action]
en: Import from Remote Storage...
tr: Uzak Depolamadan İçe Aktar…

en: Check if photo should be publicly visible or use Upload Options tab to specify this for all images
tr: Fotoğrafın herkese açık olarak görünür olup olmayacağını denetleyin veya bunu tüm görseller için belirtmek üzere Karşıya Yükleme Seçenekleri sekmesini kullanın.

en: Check if photo should be visible to family or use Upload Options tab to specify this for all images
tr: Fotoğrafın aileye görünür olup olmayacağını denetleyin veya bunu tüm görseller için belirtmek üzere Karşıya Yükleme Seçenekleri sekmesini kullanın.

en: Check if photo should be visible to friends or use Upload Options tab to specify this for all images
tr: Fotoğrafın aileye veya arkadaşlara görünür olup olmayacağını denetleyin veya bunu tüm görseller için belirtmek üzere Karşıya Yükleme Seçenekleri sekmesini kullanın.

en: Indicate the safety level for the photo or use Upload Options tab to specify this for all images
tr: Fotoğrafın güvenlik düzeyini belirtin veya bunu tüm görseller için belirtmek üzere Karşıya Yükleme Seçenekleri sekmesini kullanın.

en: Indicate what kind of image this is or use Upload Options tab to specify this for all images
tr: Bunun ne tür bir görsel olduğunu belirtin veya bunu tüm görseller için belirtmek üzere Karşıya Yükleme Seçenekleri sekmesini kullanın.

en: Add extra tags per image or use Upload Options tab to add tags for all images
tr: Görsel başına ek künyeler ekleyin veya tüm görsellere künyeler eklemek üzere Karşıya Yükleme Seçenekleri sekmesini kullanın.

en: Enter extra tags, separated by commas.
tr: Virgülle ayrılmış biçimde ek künyeler girin.

[ctx: @info]
en: A tool to export to Flickr web-service
tr: Flickr web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Flickr web-service.<br><br>See Flickr web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri Flickr web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için Flickr web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Flickr...
tr: &Flickr’a Dışa Aktar…

en: Getting the maximum allowed file size.
tr: İzin verilen en büyük dosya boyutu alınıyor…

en: File Size exceeds maximum allowed file size.
tr: Dosya boyutu izin verilen en büyük dosya boyutunu aşıyor.

en: No photo specified
tr: Belirtilen fotoğraf yok

en: General upload failure
tr: Genel karşıya yükleme hatası

en: Filesize was zero
tr: Dosya boyutu sıfır idi

en: Filetype was not recognized
tr: Dosya türü tanınamadı

en: User exceeded upload limit
tr: Kullanıcı karşıya yükleme sınırını aştı

en: Invalid signature
tr: Geçersiz imza

en: Missing signature
tr: İmza eksik

en: Login Failed / Invalid auth token
tr: Oturum Açma Başarısız / Geçersiz yetkilendirme jetonu

en: Invalid API Key
tr: Geçersiz API anahtarı

en: Service currently unavailable
tr: Hizmet şu anda kullanılamıyor

en: Invalid Frob
tr: Geçersiz Frob

en: Format "xxx" not found
tr: “xxx” biçimi bulunamadı

en: Method "xxx" not found
tr: “xxx” yöntemi bulunamadı

en: Invalid SOAP envelope
tr: Geçersiz SOAP zarfı

en: Invalid XML-RPC Method Call
tr: Geçersiz XML RPC yöntemi çağrısı

en: The POST method is now required for all setters
tr: POST yöntemi, artık tüm ayarlayıcılar için zorunlu

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Error Occurred: %1
    Cannot proceed any further.
tr: Hata oluştu: %1
    Daha ileri gidilemiyor.

en: PhotoSet creation failed:
tr: PhotoSet kümesi oluşturma başarısız:

en: Failed to fetch list of photo sets.
tr: Fotoğraf kümelerinin listesi getirilemedi.

en: Failed to query photo information
tr: Fotoğraf bilgisi sorgulanamadı

en: Remove Account
tr: Hesabı Kaldır

[ctx: photo permissions]
en: Public
tr: Genel

en: This is the list of images to upload to your Flickr account.
tr: Bu, Flickr hesabınıza yüklenecek görsellerin listesidir.

en: Extra tags
tr: Ek künyeler

[ctx: photo permissions]
en: Family
tr: Aile

[ctx: photo permissions]
en: Friends
tr: Arkadaşlar

en: Safety level
tr: Güvenlik düzeyi

en: Content type
tr: İçerik türü

[ctx: photo safety level]
en: Safe
tr: Güvenli

[ctx: photo safety level]
en: Moderate
tr: Orta düzeyli

[ctx: photo safety level]
en: Restricted
tr: Kısıtlı

[ctx: photo content type]
en: Photo
tr: Fotoğraf

[ctx: photo content type]
en: Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü

[ctx: photo content type]
en: Other
tr: Diğer

en: Tag options
tr: Künye seçenekleri

en: Use Host Application Tags
tr: Makinenin Uygulama Künyelerini Kullan

en: More tag options
tr: Daha fazla künye seçeneği

en: Added Tags:
tr: Eklenen künyeler:

en: Enter new tags here, separated by commas.
tr: Yeni künyeleri virgülle ayrılmış olarak buraya girin.

en: Add tags per image
tr: Görsel başına künyeler ekle

en: If checked, you can set extra tags for each image in the File List tab
tr: İşaretlenmişse Dosya Listesi sekmesindeki her bir görsel için ek künyeler ayarlayabilirsiniz

en: Strip Spaces From Tags
tr: Künyelerden Boşlukları Çıkar

en: Publication Options
tr: Yayımlama Seçenekleri

[ctx: As in accessible for people]
en: Public (anyone can see them)
tr: Genel (herkes görebilir)

en: Visible to Family
tr: Aileye Görünür

en: Visible to Friends
tr: Arkadaşlara Görünür

en: More publication options
tr: Daha fazla yayın seçeneği

en: Safety level:
tr: Güvenlik düzeyi:

en: Safe
tr: Güvenli

en: Moderate
tr: Orta düzeyli

en: Restricted
tr: Kısıtlı

en: Content type:
tr: İçerik türü:

en: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Export</h2></b>
tr: <b><h2><a href='https://www.flickr.com'><font color="#0065DE">flick</font><font color="#FF0084">r</font></a> Dışa Aktar</h2></b>

en: Fewer publication options
tr: Daha az yayın seçeneği

en: Fewer tag options
tr: Daha az künye seçeneği

[ctx: @title:window]
en: Export to %1 Web Service
tr: %1 Web Hizmetine Dışa Aktar

[ctx: @action:button]
en: Start Uploading
tr: Karşıya Yüklemeyi Başlat

en: Photostream Only
tr: Yalnızca Photostream

en: Flickr Export
tr: Flickr’a Dışa Aktar

en: Failed to Fetch Photoset information from %1. %2
tr: %1 konumundan Photoset bilgisi getirilemedi. %2

[ctx: @title: window failed add photo]
en: Warning
tr: Uyarı

en: Failed to upload photo into %1. %2
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf, %1 konumuna karşıya yüklenemedi. %2
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @action: button failed add photo]
en: Continue
tr: Sürdür

[ctx: @action: button failed add photo]
en: Cancel
tr: İptal

en: Failed to create folder
tr: Klasör oluşturulamadı

en: File-size was zero
tr: Dosya boyutu sıfır idi

en: File-type was not recognized
tr: Dosya türü tanınamadı

en: Login failed / Invalid auth token
tr: Oturum Açma Başarısız / Geçersiz yetkilendirme jetonu

en: The POST method is now required for all setters.
tr: POST yöntemi, artık tüm ayarlayıcılar için zorunlu

en: Error occurred: %1
    Unable to proceed further.
tr: Hata oluştu: %1
    Daha ileri gidilemiyor.

en: Failed to fetch photo-set list
tr: Fotoğraf kümesi listesi getirilemedi

en: Access Level
tr: Erişim Düzeyi

en: These are security and privacy settings for the new Google Photos album.
tr: Bunlar, yeni Google Fotoğraflar albümü için güvenlik ve gizlilik ayarlarıdır.

[ctx: google photos album privacy]
en: Public
tr: Genel

en: Public album is listed on your public Google Photos page.
tr: Genel albüm, Google Fotoğraflar sayfanızda listelenir.

[ctx: google photos album privacy]
en: Unlisted / Private
tr: Listelenmeyen / Özel

en: Unlisted album is only accessible via URL.
tr: Listelenmeyen albümlere yalnızca URL ile erişilebilir.

[ctx: google photos album privacy]
en: Sign-In Required to View
tr: Görüntülemek için Oturum Açma Gerekli

en: Unlisted album require Sign-In to View
tr: Listelenmeyen albümler görüntülemek için oturum açma gerektirir

en: Privacy:
tr: Gizlilik:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with Google web-service
tr: Google web hizmetine içe–dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with Google web-services.<br><br>Google Photos and Google Drive web services are supported.<br><br>See Google web sites for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların Google web hizmetleriyle ögeleri içe ve dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Google Fotoğraflar ve Google Drive web hizmetleri desteklenir.<br><br>Ayrıntılar için Google web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Google Photos...
tr: &Google Fotoğraflar’a Dışa Aktar…

[ctx: @action]
en: Import from &Google Photos...
tr: &Google Fotoğraflar’dan İçe Aktar…

[ctx: @action]
en: Export to &Google Drive...
tr: &Google Drive’a Dışa Aktar…

en: Add As New
tr: Yeni Olarak Ekle

en: Item will be added alongside the linked version.
tr: Öge, bağlantılı sürümün yanına eklenecektir.

en: Add All
tr: Tümünü Ekle

en: Items will be added alongside the linked version. You will not be prompted again.
tr: Ögeler, bağlantılı sürümlerinin yanına eklenecektir. Bu, bir kez daha size sorulmaz.

en: Replace
tr: Değiştir

en: Item will be replacing the linked version.
tr: Ögeler, bağlantılı sürümlerinin yerine geçerler.

en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

en: Items will be replacing the linked version. You will not be prompted again.
tr: Ögeler bağlantı sürümlerinin yerine geçerler. Bu, bir kez daha sorulmaz.

en: A linked item already exists.
tr: Bağlantılı bir öge halihazırda var.

en: Destination
tr: Hedef

[ctx: @label: source file]
en: Source
tr: Kaynak

en: Tag path behavior :
tr: Künye yolu davranışı:

en: Leaf tags only
tr: Yalnızca yaprak künyeler

en: Export only the leaf tags of tag hierarchies
tr: Yalnızca künye hiyerarşilerinin yaprak künyelerini dışa aktar

en: Split tags
tr: Künyeleri böl

en: Export the leaf tag and all ancestors as single tags.
tr: Yaprak künyesi ve tüm atalarını tek künyeler olarak dışa aktarın.

en: Combined String
tr: Birleştirilmiş Dizi

en: Build a combined tag string.
tr: Birleştirilmiş bir künye dizisi yapın.

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Drive
tr: Google Drive’a Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Drive
tr: Google Drive’a yüklemeyi başlat

[ctx: @title:window]
en: Export to Google Photos Service
tr: Google Fotoğraflar’a Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Google Photos service
tr: Google Fotoğraflar hizmetine yüklemeyi başlat

[ctx: @title:window]
en: Import from Google Photos Service
tr: Google Fotoğraflar’dan İçe Aktar

[ctx: @action:button]
en: Start Download
tr: İndirmeyi Başlat

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from Google Photos service
tr: Google Fotoğraflar hizmetinden indirmeyi başlat

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed: %1
tr: Google Fotoğraflar çağrısı başarısız: %1

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed: %1
tr: Google Drive çağrısı başarısız: %1

[ctx: @title: window start transfer]
en: Error
tr: Hata

[ctx: @info: start transfer]
en: Google Drive export
tr: Google Drive’a dışa aktarılıyor…

[ctx: @info: start transfer]
en: Google Photos export
tr: Google Fotoğraflar’a dışa aktar…

[ctx: @title: window get photo done]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @info]
en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf kaydedilemedi: %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @action: button get photo done]
en: Continue
tr: Sürdür

[ctx: @action: button get photo done]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @info]
en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf indirilemedi: %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @title: window get photo done]
en: Error
tr: Hata

[ctx: @info]
en: Failed to save image to %1
tr: Görsel, %1 konumuna kaydedilemedi

[ctx: @title: window add photo done]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to %1.
    %2
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf, %1 konumuna karşıya yüklenemedi.
    %2
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @action: button add photo done]
en: Continue
tr: Sürdür

[ctx: @action: button add photo done]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @title: window upload photo done]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @info]
en: Failed to finish uploading photo to %1.
    %2
    No image uploaded to your account.
tr: Fotoğrafı %1 konumuna karşıya yükleme bitirilemedi.
    %2
    Hesabınıza bir görsel yüklenmedi.

[ctx: @action: button upload photo done]
en: OK
tr: Tamam

[ctx: @title: window create folder]
en: Error
tr: Hata

[ctx: @info]
en: Google Drive call failed:
    %1
tr: Google Drive çağrısı başarısız:
    %1

[ctx: @info]
en: Google Photos call failed:
    %1
tr: Google Fotoğraflar çağrısı başarısız:
    %1

[ctx: @title: window change user]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @info]
en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account
tr: Hesabınızın oturumu kapatılacaktır; başka bir hesabı yetkilendirmek için “Sürdür”e tıklayın

[ctx: @action: button change user]
en: Continue
tr: Sürdür

[ctx: @action: button change user]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImageShack web-service
tr: ImageShack web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImageShack web-service.
    
    See ImageShack web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri ImageShack web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.
    
    Ayrıntılar için ImageShack web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imageshack...
tr: &ImageShack’e Dışa Aktar…

en: Authenticating the user
tr: Kullanıcı kimliği doğrulanıyor

en: Getting galleries from server
tr: Sunucudan galeriler alınıyor

en: Successfully retrieved galleries
tr: Galeriler başarıyla getirildi

[ctx: @option]
en: Make private
tr: Özel yap

[ctx: @label]
en: Tags (optional):
tr: Künyeler (isteğe bağlı):

[ctx: @option]
en: Remove information bar on thumbnails
tr: Küçük görsellerdeki bilgi çubuğunu kaldır

[ctx: @item:inlistbox]
en: Add to root folder
tr: Kök klasöre ekle

[ctx: @item:inlistbox]
en: Create new gallery
tr: Yeni galeri oluştur

[ctx: @title:window]
en: Export to ImageShack
tr: ImageShack’e Dışa Aktar

[ctx: @action:button]
en: Upload
tr: Karşıya Yükle

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to ImageShack web service
tr: ImageShack web hizmetine yüklemeyi başlat

en: Image Shack Export
tr: Image Shack’e Dışa Aktar

en: Authenticating...
tr: Kimlik doğrulaması yapılıyor…

en: Login failed: %1
tr: Oturum açma başarısız: %1

en: Failed to get galleries list: %1
tr: Galeriler listesi alınamadı: %1

en: Failed to upload photo into ImageShack: %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf, ImageShack’e yüklenemedi: %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Submission title
tr: Gönderi başlığı

en: Submission description
tr: Gönderi açıklaması

en: Imgur URL
tr: Imgur URL’si

en: Imgur Delete URL
tr: Imgur Silme URL’si

en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: @info]
en: A tool to export to ImgUr web-service
tr: ImgUr web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to ImgUr web-service.<br><br>You can export items as anonymous or with an user account.<br><br>See ImgUr web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri ImgUr web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ögeleri anonim olarak veya bir kullanıcı hesabıyla dışa aktarabilirsiniz.<br><br>Ayrıntılar için ImgUr web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Imgur...
tr: &Imgur’a Dışa Aktar…

en: Could not authorize
tr: Kimlik doğrulanamadı

en: Could not open file
tr: Dosya açılamadı

en: Logged in as:
tr: Oturumu açılan kullanıcı:

en: Forget
tr: Unut

en: Upload Anonymously
tr: Anonim Olarak Karşıya Yükle

[ctx: @title:window]
en: Export to imgur.com
tr: Imgur’a Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Imgur
tr: Imgur’a yüklemeyi başlat

en: <i>Not logged in</i>
tr: <i>Oturum açılmadı</i>

[ctx: @title:window]
en: Authorization Failed
tr: Yetkilendirme Başarısız

en: Failed to log into Imgur: %1
tr: Imgur’a oturum açılamadı: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
tr: Fotoğraf, Imgur’a yüklenemedi: %1

en: Failed to upload photo to Imgur: %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf, Imgur’a yüklenemedi: %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Go back to Home page
tr: Ana sayfaya geri dön

[ctx: @info]
en: A tool to export photos as iNaturalist observations.
tr: Fotoğrafları iNaturalist gözlemleri olarak dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool exports photos as iNaturalist observations.<br><br>See iNaturalist web site for details: %1.
tr: Bu araç, fotoğrafları iNaturalist gözlemleri olarak dışa aktarır.<br><br>Ayrıntılar için iNaturalist web sitesine bakın: %1.

[ctx: @action]
en: Export to &iNaturalist...
tr: &iNaturalist’e Dışa Aktar…

en: We are pretty sure it is in this %1.
tr: Bunun %1 içinde olduğundan bayağı eminiz.

en: Visually Similar
tr: Görsel Olarak Benzer

en: Seen Nearby
tr: Yakınlarda Görülmüş

en: invalid name
tr: geçersiz ad

en: Login
tr: Oturum Aç

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Creating Observation
tr: Gözlem Oluşturma Hatası

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Uploading Photo
tr: Fotoğraf Karşıya Yükleme Hatası

[ctx: @title:window]
en: ERROR While Deleting Observation
tr: Gözlem Silme Hatası

en: Timeout after exceeding %1 seconds
tr: %1 saniye geçildi ve zaman aşımı oluştu

[ctx: taxonomic rank]
en: kingdom
tr: krallık

[ctx: taxonomic rank]
en: subkingdom
tr: alt krallık

[ctx: taxonomic rank]
en: phylum
tr: soy

[ctx: taxonomic rank]
en: subphylum
tr: alt soy

[ctx: taxonomic rank]
en: superorder
tr: üst takım

[ctx: taxonomic rank]
en: order
tr: takım

[ctx: taxonomic rank]
en: suborder
tr: alt takım

[ctx: taxonomic rank]
en: infraorder
tr: infra takım

[ctx: taxonomic rank]
en: parvorder
tr: parv takımı

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosection
tr: hayvan bölümü

[ctx: taxonomic rank]
en: zoosubsection
tr: hayvan alt bölümü

[ctx: taxonomic rank]
en: superfamily
tr: üst familya

[ctx: taxonomic rank]
en: epifamily
tr: epi familya

[ctx: taxonomic rank]
en: family
tr: familya

[ctx: taxonomic rank]
en: subfamily
tr: alt familya

[ctx: taxonomic rank]
en: supertribe
tr: üst kabile

[ctx: taxonomic rank]
en: tribe
tr: kabile

[ctx: taxonomic rank]
en: subtribe
tr: alt kabile

[ctx: taxonomic rank]
en: genus
tr: sınıf

[ctx: taxonomic rank]
en: genushybrid
tr: karma sınıf

[ctx: taxonomic rank]
en: subgenus
tr: alt sınıf

[ctx: taxonomic rank]
en: section
tr: bölüm

[ctx: taxonomic rank]
en: subsection
tr: alt bölüm

[ctx: taxonomic rank]
en: complex
tr: karmaşık

[ctx: taxonomic rank]
en: species
tr: türler

[ctx: taxonomic rank]
en: hybrid
tr: karma

[ctx: taxonomic rank]
en: subspecies
tr: alt türler

[ctx: taxonomic rank]
en: variety
tr: çeşit

[ctx: taxonomic rank]
en: form
tr: biçim

[ctx: taxonomic rank]
en: infrahybrid
tr: infra karma

[ctx: distance]
en: meter
tr: metre

[ctx: distance]
en: meters
tr: metre

[ctx: time]
en: hour
tr: saat

[ctx: time]
en: hours
tr: saatler

[ctx: time]
en: minute
tr: dakika

[ctx: time]
en: minutes
tr: dakika

[ctx: time]
en: second
tr: saniye

[ctx: time]
en: seconds
tr: saniye

en: This is the list of images to upload to an iNaturalist observation.
tr: Bu, bir iNaturalist gözlemine yüklenecek görsellerin listesidir.

en: Date
tr: Tarih

en: Location
tr: Konum

en: Observation
tr: Gözlem

en: <i>no identification</i>
tr: <i>tanımlama yok</i>

en: Optionally describe your observation or explain your identification here.
tr: İsteğe bağlı olarak gözleminizi veya tanımlamanızı burada açıklayın.

en: Enter your identification here, popups will guide to a supported name.
tr: Tanımlamanızı buraya girin, açılır pencereler desteklenen bir ada yönlendirecektir.

en: Enter your identification here; it is required.
tr: Tanımlamanızı buraya girin; bu, zorunludur.

en: Place:
tr: Yer:

en: More options
tr: Daha fazla seçenek

en: Photos should be taken within
tr: Fotoğraflar gözlemin ilk

en: minute(s) of observation.
tr: dakikası içinde çekilmelidir.

en: meter(s) of observation.
tr: metresi içinde olmalıdır.

en: Known observations should be within
tr: Bilinen gözlemler gözlemin

en: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Export</h2></b>
tr: <b><h2><a href="%1"><font color="#74ac00">iNaturalist</font></a> Dışa Aktar</h2></b>

[ctx: @title:window]
en: Export as %1 Observation
tr: %1 Gözlemi Olarak Dışa Aktar

en: Fewer options
tr: Daha az seçenek

en: <i>login <b>failed</b></i>
tr: <i>oturum açma <b>başarısız</b></i>

en: <i>login <b>canceled</b></i>
tr: <i>oturum açma <b>iptal edildi</b></i>

en: <i>no valid identification</i>
tr: <i>geçerli tanımlama yok</i>

en: iNaturalist Export
tr: iNaturalist’e Dışa Aktar

en: observation
tr: gözlem

[ctx: location]
en: obscured
tr: örtülü

en: Closest %1research-grade %2 reported in %3.
tr: En yakın %1araştırma düzeyi %2, %3 içinde rapor edildi.

en: observation time
tr: gözlem zamanı

en: from observation
tr: gözlemden

en: not available
tr: kullanılabilir değil

en: observation location
tr: gözlem konumu

en: Ipfs Url
tr: IPFS URL’si

[ctx: @info]
en: A tool to export to IPFS web-service
tr: IPFS web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to IPFS web-service.<br><br>See IPFS web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri IPFS web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için IPFS web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Ipfs...
tr: &IPFS’ye Dışa Aktar…

[ctx: @title:window]
en: Export to IPFS
tr: IPFS’ye Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to IPFS
tr: IPFS’ye yüklemeyi başlat

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
tr: Fotoğraf IPFS’ye yüklenemedi: %1

en: Failed to upload photo to IPFS: %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf, IPFS’ye yüklenemedi: %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: You cannot query the information of an image if you do not provide the title of that image.
tr: Bir görselin başlığını sağlamazsanız o görselin bilgilerini sorgulayamazsınız.

[ctx: @info]
en: A tool to export to MediaWiki web-service
tr: MediaWiki web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to MediaWiki web-service.<br><br>See MediaWiki web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri MediaWiki web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için MediaWiki web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to MediaWiki...
tr: MediaWiki’ye Dışa Aktar…

en: Error on file '%1'
tr: “%1” dosyasında hata

en: Error on file '%1': %2
tr: “%1” dosyasında hata: %2

en: Uploaded via digiKam uploader
tr: digiKam yükleyicisi ile karşıya yüklendi

[ctx: @info]
en: Select an image
tr: Bir görsel seç

[ctx: @info]
en: This is a clickable link to open the MediaWiki home page in a web browser.
tr: Bu, MediaWiki ana sayfasını bir web tarayıcısında açmak için tıklanabilir bir bağlantıdır.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to upload to the wiki.
tr: Bu, vikiye karşıya yüklenecek görsellerin listesidir.

[ctx: @info]
en: This is the login form to your account on the chosen wiki.
tr: Bu, seçili vikideki hesabınıza oturum açma formudur.

[ctx: @label: properties]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: @label: properties]
en: Date:
tr: Tarih:

[ctx: @label: properties]
en: Description:
tr: Açıklama:

[ctx: @label: properties]
en: Categories:
tr: Kategoriler:

[ctx: @label: properties]
en: Latitude:
tr: Enlem:

[ctx: @label: properties]
en: Longitude:
tr: Boylam:

[ctx: @option]
en: Account
tr: Hesap

[ctx: @info]
en: This is the login form to your MediaWiki account.
tr: Bu, MediaWiki hesabınıza oturum açma formudur.

[ctx: @option: button]
en: New
tr: Yeni

[ctx: @info]
en: Add a wiki to this list
tr: Listeye bir viki ekle

[ctx: @item]
en: Wikipedia
tr: Vikipedi

[ctx: @item]
en: Wikibooks
tr: Vikikitap

[ctx: @item]
en: Wikinews
tr: Vikihaber

[ctx: @item]
en: Wikiquote
tr: Vikisöz

[ctx: @item]
en: Wikisource
tr: Vikikaynak

[ctx: @item]
en: Wiktionary
tr: Vikisözlük

[ctx: @label]
en: Wiki:
tr: Viki:

[ctx: @info]
en: These are options for adding a Wiki.
tr: Bunlar bir viki eklemek için seçeneklerdir.

[ctx: @label: name of wiki area]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @label]
en: API URL:
tr: API URL’si:

[ctx: @action: button]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @info]
en: Add a new wiki
tr: Yeni bir viki ekle

[ctx: @label]
en: Login:
tr: Oturum aç:

[ctx: @label]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: @action]
en: &Log in
tr: &Oturum Aç

[ctx: @option]
en: Login Information
tr: Oturum Açma Bilgisi

[ctx: @label: name of the wiki the user is currently logged on]
en: Logged on:
tr: Oturum açılan viki:

[ctx: @label: username which is used to connect to the wiki]
en: Logged as:
tr: Oturumu açılan kullanıcı:

[ctx: @action: button]
en: Change Account
tr: Hesap Değiştir

[ctx: @info]
en: Logout and change the account used for transfer
tr: Oturumu kapat ve aktarım için kullanılan hesabı değiştir

[ctx: @option]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: @label]
en: Author:
tr: Yazar:

[ctx: @label: source file]
en: Source:
tr: Kaynak:

[ctx: @label]
en: License:
tr: Lisans:

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
tr: Kendi çalışmam, Commons Attribution-Share Alike 4.0

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and GFDL
tr: Kendi çalışmam, CC-BY-SA-3.0 ve GFDL ile çoklu lisans

[ctx: @item]
en: Own work, multi-license with CC-BY-SA-3.0 and older
tr: Kendi çalışmam, CC-BY-SA-3.0 ve daha eski sürümü ile çoklu lisans

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
tr: Kendi çalışmam, Creative Commons Atıf-Aynı Lisansla Paylaş 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, Creative Commons Attribution 3.0
tr: Kendi çalışmam, Creative Commons Atıf 3.0

[ctx: @item]
en: Own work, release into public domain under the CC-Zero license
tr: Kendi çalışmam, herkese açık alana CC-Sıfır lisansı ile dağıtıldı

[ctx: @item]
en: Author died more than 100 years ago
tr: Yazar, 100 yıldan fazla bir süre önce öldü

[ctx: @item]
en: Photo of a two-dimensional work whose author died more than 100 years ago
tr: Yazarı 100 yıldan fazla bir süre önce ölen iki boyutlu bir eserin fotoğrafı

[ctx: @item]
en: First published in the United States before 1923
tr: İlk olarak 1923’ten önce Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlandı

[ctx: @item]
en: Work of a U.S. government agency
tr: Bir ABD devlet kurumunun çalışması

[ctx: @item]
en: Simple typefaces, individual words or geometric shapes
tr: Basit yazıyüzleri, tek tek sözcükler veya geometrik şekiller

[ctx: @item]
en: Logos with only simple typefaces, individual words or geometric shapes
tr: Yalnızca basit yazıyüzlerine, tek tek sözcüklere veya geometrik şekillere sahip logolar

[ctx: @item]
en: No license specified (not recommended for public wiki sites)
tr: Lisans belirtilmedi (açık viki siteleri için önerilmez)

[ctx: @label]
en: Generic categories:
tr: Genel kategoriler:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter categories that will be added to all the files.
tr: Burası, tüm dosyalara eklenecek kategorilerin girileceği yerdir.

[ctx: @label]
en: Generic text:
tr: Genel metin:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be added to all the files, below the Information template.
tr: Burası, bilgi şablonunun altındaki tüm dosyalara eklenecek metni girebileceğiniz yerdir.

[ctx: @label]
en: Upload comments:
tr: Yorumları karşıya yükle:

[ctx: @info]
en: This is a place to enter text that will be used as upload comments. The default of 'Uploaded via digiKam uploader' will be used if empty.
tr: Burası, yükleme yorumları olarak kullanılacak metnin girileceği yerdir. Boşsa “digiKam yükleyicisi ile karşıya yüklendi” öntanımlısı kullanılacaktır.

[ctx: @option]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: @info]
en: These are options that will be applied to photos before upload.
tr: Bunlar, karşıya yüklenmeden önce fotoğraflara uygulanacak seçeneklerdir.

[ctx: @option]
en: Resize photos before uploading
tr: Karşıya yüklemeden önce fotoğrafları yeniden boyutlandır

[ctx: @label]
en: Maximum size:
tr: En büyük boyut:

[ctx: @label]
en: JPEG quality:
tr: JPEG kalitesi:

[ctx: @option]
en: Remove metadata from file
tr: Dosyadan üst veriyi kaldır

[ctx: @option]
en: Remove coordinates from file
tr: Dosyadan koordinatları kaldır

[ctx: @item]
en: Items Properties
tr: Ögeler Özellikleri

[ctx: @item]
en: Upload Settings
tr: Karşıya Yükleme Ayarları

[ctx: @title:window]
en: Export to MediaWiki
tr: MediaWiki’ye Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to MediaWiki
tr: MediaWiki’ye yüklemeyi başlat

en: MediaWiki export
tr: MediaWiki’ye dışa aktar

[ctx: @title:window]
en: Login Error
tr: Oturum Açma Hatası

en: Please check your credentials and try again.
tr: Lütfen kimlik bilgilerini denetleyip yeniden deneyin.

en: Upload finished with no errors.
tr: Karşıya yükleme hatasız tamamlandı.

[ctx: @info]
en: A tool to export to OneDrive web-service
tr: OneDrive web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to OneDrive web-service.<br><br>See OneDrive web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri OneDrive web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için OneDrive web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &OneDrive...
tr: &OneDrive’a Dışa Aktar…

[ctx: @title:window]
en: Export to OneDrive
tr: OneDrive’a Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to OneDrive
tr: OneDrive’a yüklemeyi başlat

[ctx: @info]
en: OneDrive export
tr: OneDrive’a dışa aktar

[ctx: @info]
en: Failed to upload photo to OneDrive.
    %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf, OneDrive’a yüklenemedi.
    %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @info]
en: OneDrive call failed:
    %1
tr: Onedrive çağrısı başarısız:
    %1

[ctx: @info]
en: A tool to export to Pinterest web-service
tr: Pinterest web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Pinterest web-service.<br><br>See Pinterest web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri Pinterest web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için Pinterest web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Pinterest...
tr: &Pinterest’e Dışa Aktar…

en: Failed to upload Pin
tr: Pim karşıya yüklenemedi

en: Failed to list boards
tr: Tahtalar listelenemedi

[ctx: @title:window]
en: Export to Pinterest
tr: Pinterest’e Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Pinterest
tr: Pinterest’e yüklemeyi başlat

en: Authentication failed. Click "Continue" to authenticate.
tr: Kimlik doğrulama başarısız. Kimliği doğrulamak için “Sürdür”e tıklayın.

en: Pinterest export
tr: Pinterest’e dışa aktar

en: Failed to upload photo to Pinterest.
    %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf, Pinterest’e yüklenemedi.
    %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Pinterest call failed:
    %1
tr: Pinterest çağrısı başarısız:
    %1

[ctx: piwigo login settings]
en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

[ctx: piwigo login settings]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: @info]
en: A tool to export to Piwigo web-service
tr: Piwigo web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Piwigo web-service.See Piwigo web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri Piwigo web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır. Ayrıntılar için Piwigo web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Piwigo...
tr: &Piwigo’ya Dışa Aktar…

en: Check if %1 already exists
tr: %1 halihazırda var mı diye bak

en: Piwigo URL probably incorrect
tr: Büyük olasılıkla Piwigo URL’si geçersiz

en: Incorrect username or password specified
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya parola belirtildi

en: Upload to Piwigo version inferior to 2.4 is no longer supported
tr: Piwigo 2.4’e kadar olan sürümler için karşıya yükleme artık desteklenmiyor

en: Invalid response received from remote Piwigo
tr: Uzak Piwigo’dan geçersiz yanıt alındı

en: Failed to list albums
tr: Albümler listelenemedi

en: Photo '%1' already exists.
tr: “%1” fotoğrafı halihazırda var.

en: Photo '%1' already exists in this album.
tr: “%1” fotoğrafı bu albümde halihazırda var.

en: Error : Cannot open photo: %1
tr: Hata: Fotoğraf açılamıyor: %1

en: Upload the chunk %1/%2 of %3
tr: %3 dosyasının %1/%2 parçası karşıya yükleniyor…

en: Warning : The full size photo cannot be uploaded.
tr: Uyarı: Tam boyutlu fotoğraf yüklenemiyor.

en: Upload the metadata of %1
tr: %1 üst verisi yükleniyor…

en: Invalid response received from remote Piwigo (%1)
tr: Uzak Piwigo’dan geçersiz yanıt alındı (%1)

en: Visit Piwigo website
tr: Piwigo web sitesini ziyaret edin

en: Remote Albums
tr: Uzak Albümler

[ctx: reload album list]
en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: Reload album list
tr: Albüm listesini yeniden yükle

[ctx: piwigo account settings]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: piwigo url settings]
en: Url:
tr: URL:

en: Change Account
tr: Hesap Değiştir

en: Resize photos before uploading
tr: Fotoğrafları karşıya yüklemeden önce yeniden boyutlandır

en: Maximum width:
tr: En büyük genişlik:

en: Maximum height:
tr: En çok yükseklik:

en: Resized JPEG quality:
tr: Yeniden boyutlandırılmış JPEG kalitesi:

[ctx: @title:window]
en: Piwigo Export
tr: Piwigo’ya Dışa Aktar

en: Edit Piwigo Data
tr: Piwigo Verisini Düzenle

en: Failed to login into remote piwigo.
tr: Uzak Piwigo’ya oturum açılamadı.

en: 
    Do you want to check your settings and try again?
tr: 
    Ayarlarınızı denetleyip yeniden denemek istiyor musunuz?

en: Album
tr: Albüm

en: Nothing to upload - please select photos to upload.
tr: Karşıya yüklenecek bir şey yok — lütfen yüklenecek fotoğrafları seçin.

en: The file %1 is not a supported image or video format
tr: %1 dosyası desteklenen görsel veya video biçimi değil

en: Uploading file %1
tr: %1 dosyası karşıya yükleniyor…

en: Failed to upload media into remote Piwigo.
tr: Uzak Piwigo’ya ortam yüklenemedi.

en: 
    Do you want to continue?
tr: 
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @option]
en: Visibility
tr: Görünürlük

[ctx: @info]
en: Set the visibility of the album
tr: Albümün görünürlüğünü ayarla

[ctx: @label: properties]
en: Public
tr: Genel

[ctx: @info]
en: A tool to export to Rajce web-service
tr: Rajce web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to Rajce web-service.<br><br>See Rajce web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri Rajce web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için Rajce web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &Rajce...
tr: &Rajce’ye Dışa Aktar…

en: Not logged in
tr: Oturum açılmadı

en: Invalid command
tr: Geçersiz komut

en: Invalid login name or password
tr: Geçersiz kullanıcı adı veya parola

en: Session expired
tr: Oturum süresi doldu

en: Unknown album
tr: Bilinmeyen albüm

en: Failed to open album
tr: Albüm açılamadı

en: The album name cannot be empty
tr: Albüm adı boş bırakılamaz

en: Failed to create album
tr: Albüm oluşturulamadı

en: Album does not exist
tr: Albüm yok

en: File upload failed
tr: Dosya karşıya yükleme başarısız

en: Unsupported file extension
tr: Desteklenmeyen dosya uzantısı

en: Logging in %v%
tr: Oturum açılıyor %​%v

en: Logging out %v%
tr: Oturum kapatılıyor %​%v

en: Loading albums %v%
tr: Albümler yükleniyor %​%v

en: Creating album %v%
tr: Albüm oluşturuluyor %​%v

en: Opening album %v%
tr: Albüm açılıyor %​%v

en: Closing album %v%
tr: Albüm kapatılıyor %​%v

en: Adding photos %v%
tr: Fotoğraflar ekleniyor %​%v

[ctx: @title:window]
en: Export to Rajce.net
tr: Rajce’ye Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Rajce.net
tr: Rajce.net’e yüklemeyi başlat

en: SmugMug New Album
tr: Yeni SmugMug Albümü

en: These are basic settings for the new SmugMug album.
tr: Bunlar, yeni SmugMug albümü için temel ayarlardır.

en: Title of the album that will be created (required).
tr: Oluşturulacak albümün başlığı (zorunlu).

en: Description of the album that will be created (optional).
tr: Oluşturulacak albümün açıklaması (isteğe bağlı).

en: Album template for the new album (optional).
tr: Yeni albüm için albüm şablonu (isteğe bağlı).

[ctx: new smug album dialog]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: new smug album dialog]
note: i18nc("new smug album dialog", "Category:"),    d->categCoB); i18nc("new smug album dialog", "Subcategory:"), d->subCategCoB);
en: Description:
tr: Açıklama:

[ctx: new smug album dialog]
en: Template:
tr: Şablon:

en: Security && Privacy
tr: Güvenlik ve Gizlilik

en: These are security and privacy settings for the new SmugMug album.
tr: Yeni SmugMug albümü için güvenlik ve kişisel gizlilik ayarları.

[ctx: smug album privacy]
en: Public
tr: Genel

en: Public album is listed on your public SmugMug page.
tr: Genel albüm, herkese açık SmugMug sayfanızda listelenir.

[ctx: smug album privacy]
en: Unlisted
tr: Listelenmeyen

en: Require password to access the album (optional).
tr: Albüme erişim için parola gerektir (isteğe bağlı).

en: Password hint to present to users in the password prompt (optional).
tr: Parola isteminde kullanıcılara sunulacak parola ipucu (isteğe bağlı).

en: Password:
tr: Parola:

en: Password Hint:
tr: Parola ipucu:

[ctx: @info]
en: A tool to export and import items with SmugMug web-service
tr: SmugMug web hizmetine içe–dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export and import items with SmugMug web-service.<br><br>See SmugMug web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri SmugMug web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için SmugMug web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to &SmugMug...
tr: &SmugMug’a Dışa Aktar…

[ctx: @action]
en: Import from &SmugMug...
tr: &SmugMug’dan İçe Aktar…

en: Logging in to SmugMug service...
tr: SmugMug hizmetine oturum açılıyor…

en: Login failed
tr: Oturum açılamadı

en: Invalid user/nick/password
tr: Geçersiz kullanıcı/takma ad/parola

en: Invalid API key
tr: Geçersiz API anahtarı

en: Failed to list album template
tr: Albüm şablonu listelenemedi

en: This is the list of images to upload to your SmugMug account.
tr: Bu, SmugMug hesabınıza yüklenecek görsellerin listesidir.

en: This is a clickable link to open the SmugMug home page in a web browser.
tr: Tarayıcınızda SmugMug ana sayfasını açmak için tıklanabilir bir bağlantı.

en: Account
tr: Hesap

en: This is the SmugMug account that will be used to authenticate.
tr: Kimlik doğrulama işlemi için kullanılacak SmugMug hesabı.

[ctx: smug account login]
en: Anonymous
tr: Anonim

en: Login as anonymous to SmugMug web service.
tr: SmugMug web hizmetine anonim olarak oturum açın.

en: SmugMug Account
tr: SmugMug Hesabı

en: Login to SmugMug web service using email and password.
tr: SmugMug web hizmetine e-posta ve parola ile oturum açın.

[ctx: smug account settings]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: smug account settings]
en: Email:
tr: E-posta:

en: Change SmugMug Account used to authenticate
tr: Yetkilendirmede kullanılan SmugMug hesabını değiştir

en: This is the SmugMug album that will be used for transfer.
tr: Bu, aktarım için kullanılacak SmugMug albümüdür.

en: Nickname of SmugMug user to list albums.
tr: Albümleri listelemek için SmugMug kullanıcısının takma adı.

en: Site Password:
tr: Site parolası:

en: Site-wide password for specified SmugMug nick/user.
tr: SmugMug takma adı/kullanıcısı için site genelinde kullanılan parola.

en: Album Password:
tr: Albüm parolası:

en: Password for SmugMug album.
tr: SmugMug albümü için parola.

en: New Album
tr: Yeni Albüm

en: Create new SmugMug album
tr: Yeni SmugMug Albümü Oluştur

en: This is the location where SmugMug images will be downloaded.
tr: Burası, SmugMug görsellerinin indirileceği konumdur.

en: These are options that will be applied to images before upload.
tr: Bunlar, karşıya yüklenmeden önce görsellere uygulanacak seçeneklerdir.

en: Maximum dimension:
tr: En büyük boyut:

[ctx: @title:window]
en: Import from SmugMug Web Service
tr: SmugMug Web Hizmetinden İçe Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start download from SmugMug web service
tr: SmugMug web hizmetinden indirmeyi başlat

[ctx: @title:window]
en: Export to SmugMug Web Service
tr: SmugMug’a Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to SmugMug web service
tr: SmugMug web hizmetine yüklemeyi başlat

en: SmugMug call failed: %1
tr: SmugMug çağrısı başarısız: %1

en: &lt;none&gt;
tr: &lt;yok&gt;

en: You will be logged out of your account, click "Continue" to authenticate for another account.
tr: Hesabınızın oturumu kapatılacak; başka bir hesabı yetkilendirmek için “Sürdür”e tıklayın.

en: SmugMug Import
tr: SmugMug’ İçe Aktar

en: SmugMug Export
tr: SmugMug’a Dışa Aktar

en: Failed to upload photo to SmugMug.
    %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf, SmugMug’a yüklenemedi.
    %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Failed to save photo: %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf kaydedilemedi: %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Failed to download photo: %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf indirilemedi: %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @title]
en: xdotcom
tr: X Dot Com

[ctx: @info]
en: A tool to export to x.com (aka Twitter) web-service
tr: X (Twitter) web hizmetine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to x.com (aka Twitter) web-service.<br><br>See Twitter web site for details: %1
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri X web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Ayrıntılar için X web sitesine bakın: %1

[ctx: @action]
en: Export to x.com (aka &Twitter)...
tr: &X’e Dışa Aktar…

en: File too big to upload
tr: Dosya, karşıya yüklemek için pek büyük

en: Media format is not supported yet
tr: Ortam türü henüz desteklenmiyor

en: Failed to upload photo
    Code: %1, name: %2, message: %3
tr: Fotoğraf karşıya yüklenemedi
    Kod: %1, ad: %2, ileti: %3

en: Failed to create tweet for photo uploaded
tr: Karşıya yüklenen fotoğraf için Tweet oluşturulamadı

[ctx: @title:window]
en: Export to x.com (aka Twitter)
tr: X’e Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip, button]
en: Start upload to Twitter
tr: Twitter’a yüklemeyi başlat

en: Twitter export
tr: Twitter’a dışa aktar

en: Failed to upload photo to Twitter.
    %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf, Twitter’a yüklenemedi.
    %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Twitter call failed:
    %1
tr: Twitter çağrısı başarısız:
    %1

en: Cannot open image at %1
tr: %1 konumundaki görsel açılamıyor

[ctx: @title:window]
en: %1 Call Failed
tr: %1 Çağrısı Başarısız

en: Code: %1. %2
tr: Kod: %1. %2

en: Failed to upload photo: %1
    Do you want to continue?
tr: Fotoğraf karşıya yüklenemedi: %1
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @title]
en: Unified
tr: Birleştirilmiş

[ctx: @info]
en: A tool to export items to web-services
tr: Ögeleri web hizmetlerine dışa aktarmak için bir araç

[ctx: @info]
en: This tool allows users to export items to many web-services.<br><br>This is a unified tool, grouping many tools in one.
tr: Bu araç, kullanıcıların ögeleri birçok web hizmetine dışa aktarmalarına olanak tanır.<br><br>Bu, birçok aracı tek bir araçta birleştiren bir araçtır.

[ctx: @action]
en: Export to Webservices...
tr: Web Hizmetlerine Dışa Aktar…

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking succeeded!</h3></p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>Yetkilendirme tamamlandı!</b></h1></p><p><h3>Hesap bağlaması başarılı!</h3></p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Authentication done!</b></h1></p><p><h3>Account linking failed!</h3></p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>Yetkilendirme tamamlandı!</b></h1></p><p><h3>Hesap bağlaması başarısız!</h3></p></qt>

en: Preparing files...
tr: Dosyalar hazırlanıyor…

en: Start transferring process...
tr: Aktarım süreci başlatılıyor…

en: <h3>This view lists all items to export.</h3>
tr: <h3>Bu görünüm, dışa aktarılacak tüm ögeleri listeler.</h3>

en: <h3>This view lists user albums.</h3>
tr: <h3>Bu görünüm, kullanıcı albümlerini listeler.</h3>

[ctx: @title:window]
en: %1 - Create Album Failed
tr: %1 — Albüm Oluşturma Başarısız

en: <qt><p><h1><b>Welcome to Web Services Tool</b></h1></p><p>This assistant will guide you step by step, to export your items to popular Internet data hosting service.</p><p>Before exporting contents, you will be able to adjust items' properties according to your remote Web service capabilities.</p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>Web hizmetleri aracına hoş geldiniz</b></h1></p><p>Bu yardımcı, ögelerinizi popüler İnternet veri barındırma hizmetlerine dışa aktarmanız için size adım adım kılavuzluk edecektir.</p><p>İçeriği dışa aktarmadan önce, ögelerin özelliklerini uzak web hizmeti yeteneklerinize göre ayarlayabileceksiniz.</p></qt>

en: &Choose operation:
tr: İşles &seç:

en: Export to web services
tr: Web hizmetlerine dışa aktar

en: Import from web services
tr: Web hizmetlerinden içe aktar

en: &Choose remote Web Service:
tr: Uzak web hizmeti &seç:

en: &Choose account:
tr: Hesap &seç:

[ctx: @title:window]
en: Export to Web Services
tr: Web Hizmetlerine Dışa Aktar

en: Welcome to Web Services Tool
tr: Web hizmetleri aracına hoş geldiniz

en: Authentication dialog
tr: Kimlik Doğrulama İletişim Kutusu

en: Web Service Settings
tr: Web Hizmeti Ayarları

en: Export by Web Service
tr: Web Hizmeti ile Dışa Aktar

en: Error to import RAW image with ART
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
tr: RAW görsel, ART ile içe aktarılamadı
    RAW görseli yerel içe aktarma aracıyla yüklemek için bu iletişim kutusunu kapatın

en: ART Raw Conversion
tr: ART RAW Dönüştürme

en: Error to import RAW image with DarkTable
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
tr: RAW görsel, DarkTable ile içe aktarılamadı
    RAW görseli yerel içe aktarma aracıyla yüklemek için bu iletişim kutusunu kapatın

en: DarkTable Raw Conversion
tr: DarkTable RAW Dönüştürme

en: Raw Import
tr: RAW İçe Aktar

en: Post Processing
tr: Süreç Sonrası İşleme

en: Raw Decoding
tr: RAW Kod Çözümü

en: Import Raw Using Libraw
tr: Libraw Kullanarak RAW İçe Aktar

en: A tool to import Raw images using Libraw engine
tr: Libraw işletkesini kullanarak RAW görseller içe aktarmak için bir araç

en: <p>This Image Editor tool import Raw images using Libraw engine as decoder.</p><p>This is the <b>native</b> Raw Import tool included in core application. It does not require any external engine to work.</p><p>See Libraw web site for details: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>
tr: <p>Bu görsel düzenleyicisi aracı, Libraw işletkesini kod çözücü olarak kullanarak RAW görselleri içe aktarır.</p><p>Bu, çekirdek uygulama ile içerilen <b>yerel</b> RAW içe aktarma aracıdır. Çalışması için herhangi bir dış uygulamaya gereksinim duymaz.</p><p>Ayrıntılar için Libraw web sitesine bakın: <a href='https://www.libraw.org/'>https://www.libraw.org/</a></p>

en: Cannot decode RAW image
    "%1"
tr: RAW görsel kodu çözülemiyor
    “%1”

en: Abort
tr: İptal Et

en: Abort the current Raw image preview.
tr: Geçerli RAW görseli önizlemesini durdurun.

[ctx: @action: refresh RAW preview]
en: Update
tr: Güncelle

en: Generate a Raw image preview using current settings.
tr: Geçerli ayarları kullanarak bir RAW görseli önizlemesi oluşturun.

en: Brightness:
tr: Parlaklık:

en: Set here the brightness adjustment of the image.
tr: Görselin parlaklık ayarlarını burada yapın.

en: Set here the contrast adjustment of the image.
tr: Görselin karşıtlık ayarlarını burada yapın.

en: Gamma:
tr: Gama:

en: Set here the gamma adjustment of the image
tr: Görselin gama ayarlarını burada yapın.

en: Set here the color saturation correction.
tr: Görsel doygunluğu düzeltmesini burada ayarlayın.

en: Exposure (E.V):
tr: Pozlandırma (E.V):

en: This value in E.V will be used to perform an exposure compensation of the image.
tr: E.V içindeki bu değer, görselin pozlama telafisi için kullanılacaktır.

en: This is the curve adjustment of the image luminosity
tr: Bu görsel parlaklığının eğrilik ayarıdır

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset curve to linear
tr: Eğriyi doğrusala sıfırla

en: Exposure
tr: Pozlandırma

en: Luminosity Curve
tr: Parlaklık Eğrisi

en: Info
tr: Bilgi

en: Reset all settings to default values.
tr: Tüm ayarları öntanımlı değerlerine sıfırlayın.

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import image to editor using current settings.
tr: Geçerli ayarları kullanarak görseli düzenleyiciye içe aktarın.

en: Use Default
tr: Öntanımlıyı Kullan

en: Use general Raw decoding settings to load this image in editor.
tr: Bu görseli düzenleyicide yüklemek için genel RAW kod çözme ayarlarını kullanın.

en: Error to import RAW image with RawTherapee
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
tr: RAW görsel, RawTherapee ile içe aktarılamadı
    RAW görseli yerel içe aktarma aracıyla yüklemek için bu iletişim kutusunu kapatın

en: RawTherapee Raw Conversion
tr: RawTherapee RAW Dönüştürme

en: Error to import RAW image with UFRaw
    Close this dialog to load RAW image with native import tool
tr: RAW görsel, UFRaw ile içe aktarılamadı
    RAW görseli yerel içe aktarma aracıyla yüklemek için bu iletişim kutusunu kapatın

en: UFRaw Raw Conversion
tr: UFRaw RAW Dönüştürme

en: Unable to load image
tr: Görsel yüklenemiyor

en: AI Tools Processing
tr: Yapay Zekâ Araçları İşlemesi

en: Auto-rotating: %1
tr: Kendiliğinden döndüren: %1

en: Album: %1
tr: Albüm: %1

en: Rotation: %1
tr: Döndürme: %1

en: Skipped
tr: Atlandı

en: Trash
tr: Çöp Kutusu

en: Current Timeline Search
tr: Geçerli Zaman Akışı Araması

en: Current Fuzzy Image Search
tr: Geçerli Bulanık Görsel Araması

en: Current Fuzzy Sketch Search
tr: Geçerli Bulanık Taslak Araması

en: Current Map Search
tr: Geçerli Harita Araması

en: Current Search
tr: Geçerli Arama

en: Current Duplicates Search
tr: Geçerli Yinelenenler Araması

en: <p>The album you want to delete contains files (%1) which are not displayed in digiKam.</p><p>Do you want to continue?</p>
tr: <p>Silmek istediğiniz albüm, digiKam’de görüntülenmeyen dosyalar (%1) içeriyor.</p><p>Sürdürmek istiyor musunuz?</p>

en: <p>The album you want to delete is not empty.</p><p>Do you want to continue?</p>
tr: <p>Silmek istediğiniz albüm boş değil.</p><p>Sürdürmek istiyor musunuz?</p>

[ctx: @title:window]
en: Rename Album (%1)
tr: Albümü Yeniden Adlandır (%1)

[ctx: @title:window]
en: Rename Album Root (%1)
tr: Albüm Kökünü Yeniden Adlandır (%1)

en: Enter new album name:
tr: Yeni albüm adını gir:

en: Scanning albums
tr: Albümler taranıyor

en: Searches
tr: Aramalar

en: The MySQL database directory was not found.
tr: MySQL veri tabanı dizini bulunamadı.

en: The MySQL binary tools was not found.
tr: MySQL ikili araçları bulunamadı.

en: The SQLite core database was not found.
tr: SQLite çekirdek veri tabanı bulunamadı.

en: <p>If you want to start with a new configuration and with a first run wizard, delete the file:<br>%1</p>
tr: <p>İlk kullanım sihirbazını çalıştırıp yeni bir yapılandırma başlatmak istiyorsanız şu dosyayı silin:<br>%1</p>

en: An error occurred during the internal server start.<p>Details:<br>%1</p>
tr: İçsel sunucu başlatılırken bir hata oluştu.<p>Ayrıntılar:<br>%1</p>

en: Failed to open the database.
tr: Veri tabanı açılamadı.

en: <p>digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional.</p>
tr: <p>digiKam şimdi başlatılmaya çalışılacak; ancak işlevsel durumda <b>olmayacak</b>.</p>

en: <p>Failed to open the database.</p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
tr: <p>Veri tabanı açılamadı.</p><p>Çalışan bir veri tabanı olmadan digiKam’i kullanamazsınız. digiKam şimdi başlatılmaya çalışılacak; ancak işlevsel durumda <b>olmayacak</b>. Lütfen <b>yapılandırma menüsünde</b> veri tabanı ayarlarını denetleyin.</p>

en: <p>Failed to open the database. Error message from database:</p><p><b>%1</b></p><p>You cannot use digiKam without a working database. digiKam will attempt to start now, but it will <b>not</b> be functional. Please check the database settings in the <b>configuration menu</b>.</p>
tr: <p>Veri tabanı açılamadı. Hata iletisi:</p><p><b>%1</b></p><p>Çalışan bir veri tabanı olmadan digiKam’i kullanamazsınız. digiKam şimdi başlatılmaya çalışılacak; ancak işlevsel durumda <b>olmayacak</b>. Lütfen <b>yapılandırma menüsünde</b> veri tabanı ayarlarını denetleyin.</p>

en: Failed to initialize the database.
tr: Veri tabanı ilklendirilemedi.

en: Your database character set has changed since this album was last opened.
    Old character set: %1, new character set: %2
    If you have recently changed your database character set, you need not be concerned.
    Please note that if you switched to a database character set that does not support some of the filenames in your collection, these files may no longer be found in the collection. If you are sure that you want to continue, click 'Yes'. Otherwise, click 'No' and correct your database character set setting before restarting digiKam.
tr: Bu albüm son açıldığından bu yana veri tabanı karakter kümesi değişti.
    Eski karakter kümesi: %1, yeni karakter kümesi: %2
    Yakın zamanda bu ayarı değiştirdiyseniz endişelenmeniz gereken bir şey yoktur.
    Koleksiyonunuzdaki bazı dosya adlarını desteklemeyen bir veri tabanı karakter kümesine geçiş yaptıysanız bu dosyaların artık koleksiyonda bulunamayabileceğini lütfen unutmayın. Sürdürmek istediğinizden eminseniz “Evet”e tıklayın. Aksi takdirde, “Hayır”a tıklayın ve digiKam’i yeniden başlatmadan önce veri tabanı karakter kümesi ayarlarınızı düzeltin.

en: <p>The collection </p><p><b>%1</b><br>(%2)</p><p> is currently not found on your system.<br> Please choose the most appropriate  option to handle this situation:</p>
tr: <p></p><p><b>%1</b><br>(%2)</p><p> koleksiyonu şu anda sisteminizde bulunamadı.<br>Lütfen bu durumla başa çıkmak için en uygun seçeneği seçin:</p>

en: <p>The collection is still available, but the identifier changed.<br>This can be caused by restoring a backup, changing the partition layout or the file system settings.<br>The collection is now located at this place:</p>
tr: <p>Koleksiyon hâlâ kullanılabilir; ancak tanımlayıcısı değişti.<br>Bu durum; bir yedeğin geri yüklenmesinden, bölüntü yerleşiminin veya dosya sistemi ayarlarının değiştirilmesinden kaynaklanabilir.<br>Koleksiyon şu anda şu konumda bulunuyor: </p>

en: The collection is located on a storage device which is not always attached. Mark the collection as a removable collection.
tr: Koleksiyon, her zaman bağlı olmayan bir depolama aygıtında bulunuyor. Koleksiyonu kaldırılabilir koleksiyon olarak imleyin.

en: Take no action now. I would like to solve the problem later using the setup dialog
tr: Şimdi hiçbir işlem yapmayın. Sorunu daha sonra kurulum iletişim kutusunu kullanarak çözmek istiyorum.

[ctx: @title:window]
en: Collection not Found
tr: Koleksiyon Bulunamadı

[ctx: @title:window]
en: Database Folder
tr: Veri Tabanı Klasörü

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file - confirming that this database file was indeed created for the pictures located in the folder "%2" - or ignore the old file and start with a new database?</p>
tr: <p>Veri tabanının depolanacağı yer olarak “%1” klasörünü seçtiniz. Bu klasörde digiKam’ın eski bir sürümünden bir veri tabanı dosyası bulundu.</p><p>Eski veri tabanı dosyasını yükseltmek ister misiniz —bu veri tabanı dosyasının gerçekten “%2” klasöründe bulunan resimler için oluşturulduğunu onaylayın— yoksa eski dosyayı yok sayıp yeni bir veri tabanıyla mı başlarsınız?</p>

[ctx: @action:button]
en: Upgrade Database
tr: Veri Tabanını Yükselt

[ctx: @action:button]
en: Create New Database
tr: Yeni Veri Tabanı Oluştur

[ctx: @title:window]
en: New Database Folder
tr: Yeni Veri Tabanı Klasörü

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file, start with a new database, or copy the current database to this location and continue using it?</p>
tr: <p>Veri tabanının depolanacağı yeni yer olarak “%1” klasörünü seçtiniz. Bu klasörde digiKam’ın eski bir sürümünden bir veri tabanı dosyası bulundu.</p><p>Eski veri tabanı dosyasını yükseltmek, yeni bir veri tabanıyla başlamak veya geçerli veri tabanını bu konuma kopyalayıp kullanmayı sürdürmek mi istiyorsunuz?</p>

[ctx: @action:button]
en: Copy Current Database
tr: Geçerli Veri Tabanını Kopyala

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. A database file from an older version of digiKam is found in this folder.</p> <p>Would you like to upgrade the old database file or start with a new database?</p>
tr: <p>Veri tabanının depolanacağı yeni yer olarak “%1” klasörünü seçtiniz. Bu klasörde digiKam’ın eski bir sürümünden bir veri tabanı dosyası bulundu.</p><p>Eski veri tabanı dosyasını yükseltmek mi yoksa yeni bir veri tabanıyla mı başlamak istiyorsunuz?</p>

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Trying to upgrade old databases.
tr: Eski veri tabanı dosyası (“%1”) yeni konumuna (“%2”) kopyalanamadı. Eski veritabanları yükseltmeye çalışılıyor.

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database.</p><p>Would you like to copy the current database to this location and continue using it, or start with a new database?</p>
tr: <p>Veri tabanının depolanacağı yeni yer olarak “%1” klasörünü seçtiniz. Bu klasörde digiKam’ın eski bir sürümünden bir veri tabanı dosyası bulundu.</p><p>Geçerli veri tabanını bu konuma kopyalayıp kullanmayı sürdürmek mi yoksa yeni bir veri tabanıyla mı başlamak istersiniz?</p>

en: <p>You have chosen the folder "%1" as the new place to store the database. There is already a database file in this location.</p> <p>Would you like to use this existing file as the new database, or remove it and copy the current database to this place?</p>
tr: <p>Veri tabanının depolanacağı yeni yer olarak “%1” klasörünü seçtiniz. Bu konumda halihazırda bir veri tabanı dosyası var.</p><p>Bu var olan dosyayı yeni veri tabanı olarak kullanmak mı yoksa onu kaldırıp geçerli veri tabanını bu konuma kopyalamak mı istiyorsunuz?</p>

[ctx: @action:button]
en: Use Existing File
tr: Var Olan Dosyayı Kullan

en: Failed to backup the existing database file ("%1"). Refusing to replace file without backup, using the existing file.
tr: Var olan veri tabanı dosyası (“%1”) yedeklenemedi. Var olan dosyayı kullanarak yedekleme olmadan dosyayı değiştirme reddediliyor.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Starting with an empty database.
tr: Eski veri tabanı dosyası (“%1”) yeni yerine (“%2”) kopyalanamadı. Boş bir veri tabanıyla başlanıyor.

en: <p><b>Please check the database settings in this dialog.</b></p>
tr: <p><b>Lütfen bu iletişim kutusundaki veri tabanı ayarlarını denetleyin.</b></p>

[ctx: @action:button]
en: New database
tr: Yeni Veri Tabanı

en: The collection location supplied is invalid or currently not available.
tr: Sağlanan koleksiyon konumu geçersiz veya şu anda kullanılamıyor.

en: No album for collection location: Internal error
tr: Koleksiyon konumunda albüm bulunamadı: İçsel hata

en: No parent found for album.
tr: Albüm için bir üst albüm bulunamadı.

en: Album name cannot be empty.
tr: Albüm adı boş bırakılamaz.

en: Album name cannot contain '/'.
tr: Albüm adı “/” içeremez.

en: createPAlbum does not accept the root album as parent.
tr: createPAlbum, kök albümü üst albüm olarak kabul etmiyor.

en: An existing album has the same name.
tr: Var olan bir albümün adı aynı.

en: Failed to create directory '%1'
tr: “%1” dizini oluşturulamadı

en: Failed to add album to database
tr: Albüm veri tabanına eklenemedi

en: No such album
tr: Böyle bir albüm yok

en: Cannot rename root album
tr: Kök albüm yeniden adlandırılamaz

en: Cannot rename album root album
tr: Kök albüm yeniden adlandırılamaz

en: Album name cannot contain '/'
tr: Albüm adı “/” içeremez

en: Another album with the same name already exists.
    Please choose another name.
tr: Aynı ada sahip başka bir albüm halihazırda var.
    Lütfen başka bir ad seçin.

en: Failed to rename Album
tr: Albüm yeniden adlandırılamadı

en: Cannot edit root album
tr: Kök albüm düzenlenemez

en: No parent found for tag
tr: Künye için bir üst öge bulunamadı

en: Tag name cannot be empty
tr: Künye adı boş bırakılamaz

en: Tag name cannot contain '/'
tr: Künye adı “/” içeremez

en: Tag name already exists
tr: Künye adı halihazırda var

en: Failed to add tag to database
tr: Künye veri tabanına eklenemedi

en: Cannot delete root tag
tr: Kök künye silinemiyor

en: Cannot delete required face tag
tr: Gerekli yüz künyesi silinemiyor

en: Cannot edit root tag
tr: Kök künye düzenlenemez

en: Another tag with the same name already exists.
    Please choose another name.
tr: Aynı ada sahip başka bir künye halihazırda var.
    Lütfen başka bir ad seçin.

en: Attempt to move TAlbum to nowhere
tr: TAlbum olmayan bir yere taşınmaya çalışıldı

en: Cannot move root tag
tr: Kök künye taşınamıyor

en: Another tag with the same name already exists.
    Do you want to merge the tags?
tr: Aynı ada sahip başka bir künye halihazırda var.
    Künyeleri birleştirmek istiyor musunuz?

en: Cannot merge root tag
tr: Kök künye birleştirilemiyor

en: Cannot merge required face tag
tr: Gerekli yüz künyesi birleştirilemiyor

en: Only a tag without children can be merged!
tr: Yalnızca bir alt ögesi olmayan künye birleştirilebilir!

en: Do you want to merge tag '%1' into tag '%2'?
tr: “%1” künyesini “%2” içine birleştirmek istiyor musunuz?

en: Do not ask again at this session
tr: Bu oturumda bir daha sorma

en: No such tag
tr: Böyle bir künye yok

en: This operation can take a long time in the background.
    Do you want to write the metadata to %1 files now?
tr: Bu işlem arka planda uzunca bir vakit alabilir.
    Üst veriyi %1 dosyaya yazmak istiyor musunuz?

en: Context menu
tr: Bağlam menüsü

en: Empty Trash
tr: Çöp Kutusunu Boşalt

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Rating:
tr: Derecelendirme:

[ctx: @info: rating label]
en: No Rating
tr: Derecelendirme yok

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Colors:
tr: Renkler:

[ctx: @info: color label name]
en: No Color
tr: Renk yok

[ctx: @info: color label name]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: @info: color label name]
en: Orange
tr: Turuncu

[ctx: @info: color label name]
en: Yellow
tr: Sarı

[ctx: @info: color label name]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: @info: color label name]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: @info: color label name]
en: Magenta
tr: Camgöbeği

[ctx: @info: color label name]
en: Gray
tr: Gri

[ctx: @info: color label name]
en: Black
tr: Siyah

[ctx: @info: color label name]
en: White
tr: Beyaz

[ctx: @info: generate album name for exporting]
en: Picks:
tr: Seçimler:

[ctx: @info: pick label name]
en: No Pick
tr: Seçim yok

[ctx: @info: pick label name]
en: Rejected
tr: Reddedildi

[ctx: @info: pick label name]
en: Pending
tr: Bekletiliyor

[ctx: @info: pick label name]
en: Accepted
tr: Kabul Edildi

[ctx: @info: search label default title]
en: Exported Labels
tr: Dışa Aktarılan Etiketler

[ctx: @info: search label default title]
en: Labels Album
tr: Etiketler Albümü

en: Expand Selected Nodes
tr: Seçili Düğümleri Genişlet

en: Expand all Albums
tr: Tüm Albümleri Genişlet

en: Collapse Selected Recursively
tr: Seçiliyi Özyineli Olarak Daralt

en: Collapse all Albums
tr: Tüm Albümleri Daralt

en: Find Duplicates...
tr: Yinelenenleri Bul…

en: Scan for Faces
tr: Yüzleri Tara

en: Repair hidden Items
tr: Gizli Ögeleri Onar

en: Refresh
tr: Yenile

[ctx: @title:window]
en: Scan for Faces
tr: Yüzleri Tara

en: Should sub-albums be scanned too?
tr: Alt albümler de taransın mı?

[ctx: @title]
en: Labels
tr: Etiketler

[ctx: @item: rating tree]
en: Rating
tr: Derecelendirme

[ctx: @item: rating tree]
en: No Rating
tr: Derecelendirme yok

[ctx: @title: pick tree]
en: Pick
tr: Seçim

[ctx: @item: color tree]
en: Color
tr: Renk

en: Customize label name here...
tr: Etiket adını burada özelleştir…

[ctx: @title:window, album properties]
en: New Album
tr: Yeni Albüm

[ctx: @title:window, album properties]
en: Edit Album
tr: Albümü Düzenle

[ctx: @label: album properties]
en: "%1"
    Album Properties
tr: “%1”
    Albüm Özellikleri

[ctx: @label: album properties]
en: &Title:
tr: &Başlık:

[ctx: @label: album properties]
en: Set here the new album title
tr: Yeni albüm başlığını burada ayarlayın

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&tegory:
tr: Ka&tegori:

[ctx: @label: album properties]
en: Ch&ild Of:
tr: Şunun &alt ögesi:

[ctx: @label: album properties]
en: Ca&ption:
tr: A&lt yazı:

[ctx: @label: album properties]
en: Enter album caption here...
tr: Albüm alt yazısını buraya girin…

[ctx: @label: album properties]
en: Album &date:
tr: Albüm &tarihi:

[ctx: @action: Selects the date of the oldest image]
en: &Oldest
tr: &En Eski

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from album.
tr: Albümdeki en eski görselin tarihini seçmek için bu düğmeyi kullanın.

[ctx: @action: Calculates the average date]
en: &Average
tr: &Ortalama

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from album.
tr: Albümünüzdeki görsellerin ortalama tarihini hesaplamak için bu düğmeyi kullanın.

[ctx: @action: Selects the date of the newest image]
en: Newest
tr: En Yeni

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from album.
tr: Albümdeki en yeni görselin tarihini seçmek için bu düğmeyi kullanın.

[ctx: @label: album properties]
en: New Album
tr: Yeni Albüm

[ctx: @item: album properties]
en: Selected Album (Default)
tr: Seçili Albüm (Öntanımlı)

[ctx: @item: top level folder of album]
en: Root of current collection
tr: Seçili koleksiyonun dizin kökü

[ctx: @info: album properties]
en: Uncategorized Album
tr: Kategorisiz albüm

[ctx: @label: album properties]
en: Create new Album in
    "%1"
tr: “%1”
    konumunda yeni albüm oluştur

[ctx: @title:window, album properties]
en: Could not Calculate Average
tr: Ortalama Hesaplanamadı

[ctx: @info: album properties]
en: Could not calculate date average for this album.
tr: Bu albüm için tarih ortalaması hesaplanamadı.

en: No Album Selected
tr: Seçili albüm yok

en: No Tag Selected
tr: Seçili künye yok

en: 1 Tag selected | %1 Tags selected
tr[0]: 1 künye seçili
tr[1]: %1 künye seçili

en: 1 Album selected | %1 Albums selected
tr[0]: 1 albüm seçili
tr[1]: %1 albüm seçili

en: 1 Tag excluded | %1 Tags excluded
tr[0]: 1 künye dışlandı
tr[1]: %1 künye dışlandı

en: 1 Album excluded | %1 Albums excluded
tr[0]: 1 albüm dışlandı
tr[1]: %1 albüm dışlandı

[ctx: @title:window]
en: Select Album
tr: Albüm Seç

[ctx: @title]
en: Albums (All)
tr: Albümler (Tümü)

[ctx: @title]
en: Tags (0)
tr: Künyeler (0)

[ctx: @option]
en: All albums
tr: Tüm albümler

[ctx: @info]
en: Toggle recursive album selection.
tr: Özyineli albüm seçimini açın/kapatın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all albums that should be processed.
tr: İşlenmesi gereken tüm albümleri seçin.

[ctx: @info]
en: No Album Selected
tr: Seçili albüm yok

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected albums
tr: Seçili albümleri sıfırla

[ctx: @option]
en: All tags
tr: Tüm künyeler

[ctx: @info]
en: Toggle recursive tags selection.
tr: Özyineli künye seçiminı açın/kapatın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all tags that should be processed.
tr: İşlenmesi gereken tüm künyeleri seçin.

[ctx: @info]
en: No Tag Selected
tr: Seçili künye yok

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset selected tags
tr: Seçili künyeleri sıfırla

[ctx: @title]
en: Albums (%1)
tr: Albümler (%1)

[ctx: @title]
en: Tags (All)
tr: Künyeler (Tümü)

[ctx: @title]
en: Tags (%1)
tr: Künyeler (%1)

en: Create New Album
tr: Yeni Albüm Oluştur

en: &New Album
tr: &Yeni Albüm

en: Create new album
tr: Yeni albüm oluştur

en: Sorry, digiKam does not support remote URLs as collections.
tr: Üzgünüz, digiKam uzak URL’leri koleksiyon olarak desteklemiyor.

en: The selected folder does not exist or is not readable
tr: Seçili klasör bulunamıyor veya okunabilir değil

en: There is already a collection containing the folder "%1"
tr: “%1” klasörünü içeren bir koleksiyon halihazırda var

en: The storage media can be uniquely identified.
tr: Depolama ortamı benzersiz bir biçimde tanımlanabilir.

en: The collection is located on your harddisk
tr: Koleksiyon sabit diskinize bulunuyor

en: This is a CD/DVD, which is identified by the label that you can set in your CD burning application. There is already another entry with the same label. The two will be distinguished by the files in the top directory, so please do not append files to the CD, or it will not be recognized. In the future, please set a unique label on your CDs and DVDs if you intend to use them with digiKam.
tr: Bu, CD yazma uygulamanızda ayarlayabileceğiniz etiketle tanımlanan bir CD/DVD’dir. Aynı etikete sahip başka bir giriş halihazırda var. İkisi üst dizindeki dosyalar tarafından ayırt edilecektir, bu nedenle lütfen dosyaları CD’ye eklemeyin, aksi takdirde tanınmayacaktır. Gelecekte, digiKam ile kullanmayı düşünüyorsanız lütfen CD ve DVD’lerinize benzersiz bir etiket koyun.

en: This is a CD/DVD. It will be identified by the label ("%1")that you have set in your CD burning application. If you create further CDs for use with digikam in the future, please remember to give them a unique label as well.
tr: Bu bir CD/DVD’dir. CD yazma uygulamanızda ayarladığınız etiketle (“%1”) tanımlanacaktır. Gelecekte digikam ile kullanmak üzere başka CD’ler oluşturursanız lütfen onlara da benzersiz bir etiket vermeyi unutmayın.

en: This is a removable storage medium that will be identified by its label ("%1")
tr: Bu, etiketi (“%1”) ile tanımlanacak kaldırılabilir bir depolama ortamıdır.

en: This entry will only be identified by the path where it is found on your system ("%1"). No more specific means of identification (UUID, label) is available.
tr: Bu giriş yalnızca sisteminizde bulunduğu yolla (“%1”) tanımlanacaktır. Daha spesifik bir tanımlama aracı (UUID, etiket) kullanılabilir değildir.

en: It is not possible on your system to identify the storage medium of this path. It will be added using the file path as the only identifier. This will work well for your local hard disk.
tr: Bu yolun depolama ortamını sisteminizde tanımlamak olanaklı değildir. Tek tanımlayıcı olarak dosya yolu kullanılarak eklenecektir. Bu, yerel sabit diskiniz ile iyi uyumludur.

en: You need to locally mount your Samba share. Sorry, digiKam does currently not support smb:// URLs.
tr: Samba paylaşımınızı yerel olarak bağlamanız gerekir. Üzgünüz, digiKam şu anda smb:// URL’lerini desteklememektedir.

en: Your network storage must be set up to be accessible as files and folders through the operating system. digiKam does not support remote URLs.
tr: Ağ depolama alanınız, işletim sistemi aracılığıyla dosya ve klasörler halinde erişilebilecek şekilde ayarlanmalıdır. digiKam uzak URL’leri desteklemez.

en: There is already a collection for a network share with the same path.
tr: Aynı yola sahip bir ağ paylaşımı için bir koleksiyon halihazırda var.

en: The network share will be identified by the path you selected. If the path is empty, the share will be considered unavailable.
tr: Ağ paylaşımı seçtiğiniz yolla tanımlanacaktır. Yol boşsa paylaşımın kullanılamadığı kabul edilecektir.

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "UUID"
    Folder "%1" on the volume with the id "%2"
tr: “UUID” olan sabit disk bölüntüsündeki “göreceli yol”
    “%2” kimlikli disk bölümündeki “%1” klasörü

[ctx: @info]
en: "relative path" on harddisk partition with "label"
    Folder "%1" on the volume labeled "%2"
tr: “Etiket” olan sabit disk bölüntüsündeki “göreceli yol”
    “%2” etiketli disk bölümündeki “%1” klasörü

[ctx: @info]
en: Shared directory mounted at "%1"
tr: Paylaşılan dizin “%1” konumunda bağlı

en: Error opening database backend.
    %1
tr: Veri tabanı arka ucu açılırken hata.
    %1

en: Error while opening the source database.
tr: Kaynak veri tabanı açılırken hata.

en: Error while opening the target database.
tr: Hedef veri tabanı açılırken hata.

en: Error while preparing the target database.
tr: Hedef veri tabanı hazırlanırken hata.

en: Error while scrubbing the target database.
tr: Hedef veri tabanı ovulurken hata.

en: Create Schema...
tr: Şema Oluştur…

en: Error while creating the database schema.
tr: Veri tabanı şemasını oluştururken hata.

en: Error while converting the database.
     Details: %1
tr: Veri tabanını dönüştürürken hata.
    Ayrıntılar: %1

en: You have insufficient privileges on the database.
    Following privileges are not assigned to you:
     %1
    Check your privileges on the database and restart digiKam.
tr: Veri tabanında yeterli ayrıcalığınız yok.
    Aşağıdaki ayrıcalıklar size atanmadı:
     %1
    Veri tabanındaki ayrıcalıklarınızı denetleyin ve digiKam’i yeniden başlatın.

en: The database is not valid: the "DBVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
tr: Veri tabanı geçerli değil: “DBVersion” ayarı yok. Geçerli veri tabanı şeması sürümü doğrulanamıyor. Boş bir veri tabanıyla başlamayı deneyin.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is too recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
tr: Veri tabanı digiKam’ın daha yeni bir sürümüyle kullanılmış ve bu sürümle kullanılamayacak bir veri tabanı şemasıyla güncellenmiştir. (Bu, digiKam sürümünün çok eski olduğu veya veri tabanı biçiminin çok yeni olduğu anlamına gelir.) Lütfen daha önce kullandığınız digiKam’ın daha yeni sürümünü kullanın.

en: Failed to create tables in database.
tr: Veri tabanında tablolar oluşturulamadı.

en: Failed to open a database transaction on your database file "%1". This is unusual. Please check that you can access the file and no other process has currently locked the file. If the problem persists you can get help from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
tr: “%1” veri tabanı dosyanızda bir veri tabanı işlemi açılamadı. Bu alışılmadık bir durum. Lütfen dosyaya erişebildiğinizi ve şu anda başka hiçbir işlemin dosyayı kilitlemediğini denetleyin. Sorun sürerse digiKam geliştiricilerinin e-posta listesinden yardım alabilirsiniz (bkz. www.digikam.org/support). Lütfen digiKam’ın konsolda ne yazdırdığına da bir göz atın.

en: The schema updating process from version 4 to 6 failed, caused by an error that we did not expect. You can try to discard your old database and start with an empty one. (In this case, please move the database files "%1" and "%2" from the directory "%3"). More probably you will want to report this error to the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). As well, please have a look at what digiKam prints on the console.
tr: Sürüm 4’ten 6’ya şema güncelleme işlemi, beklemediğimiz bir hata nedeniyle başarısız oldu. Eski veri tabanınızı atmayı ve boş bir veri tabanıyla başlamayı deneyebilirsiniz. (Bu durumda, lütfen “%1” ve “%2” veri tabanı dosyalarını “%3” dizininden taşıyın). Büyük olasılıkla bu hatayı digiKam geliştiricilerinin e-posta listesine bildirmek isteyeceksiniz (bkz. www.digikam.org/support). Lütfen digiKam’ın konsolda ne yazdırdığına da bir göz atın.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    The cause could be a missing upgrade of the database to the current server version. Now start digiKam again to perform a required upgrade of the database.
tr: Veri tabanı şeması %1 sürümünden %2 sürümüne güncellenemedi.
    Bunun nedeni, veri tabanının geçerli sunucu sürümüne eksik yükseltilmesi olabilir. Şimdi veri tabanının gerekli yükseltmesini gerçekleştirmek için digiKam’ı yeniden başlatın.

en: Failed to update the database schema from version %1 to version %2.
    Please read the error messages printed on the console and report this error as a bug at bugs.kde.org.
tr: Veri tabanı şeması %1 sürümünden %2 sürümüne güncellenemedi.
    Lütfen konsolda yazılı olan hata iletilerini okuyun ve bu hatayı bugs.kde.org adresinde bir hata olarak bildirin.

en: The database update action cannot be found. Please ensure that the dbconfig.xml file of the current version of digiKam is installed at the correct place.
tr: Veri tabanı güncelleme eylemi bulunamıyor. Lütfen digiKam’ın güncel sürümünün dbconfig.xml dosyasının doğru yere kurulduğundan emin olun.

en: Updated schema to version %1.
tr: Şema %1 sürümüne güncellendi.

en: Failed to copy the old database file ("%1") to its new location ("%2"). Error message: "%3". Please make sure that the file can be copied, or delete it.
tr: Eski veri tabanı dosyası (“%1”) yeni konumuna (“%2”) kopyalanamadı. Hata iletisi: “%3”. Lütfen dosyanın kopyalanabildiğinden emin olun veya silin.

en: Copied database file
tr: Kopyalanan veri tabanı dosyası

en: The old database file ("%1") has been copied to the new location ("%2") but it cannot be opened. Please delete both files and try again, starting with an empty database.
tr: Eski veri tabanı dosyası (“%1”) yeni konuma (“%2”) kopyalandı; ancak açılamıyor. Lütfen her iki dosyayı da silin ve boş bir veri tabanıyla başlayarak yeniden deneyin.

en: Opened new database file
tr: Yeni veri tabanı dosyası açıldı

en: Prepared table creation
tr: Tablo oluşumu hazırlandı

en: Created tables
tr: Tablolar oluşturuldu

en: No album library path has been found in the configuration file. Giving up the schema updating process. Please try with an empty database, or repair your configuration.
tr: Yapılandırma dosyasında albüm kitaplığı yolu bulunamadı. Şema güncelleme işleminden vazgeçiliyor. Lütfen boş bir veri tabanıyla deneyin veya yapılandırmanızı onarın.

en: There was an error associating your albumLibraryPath ("%1") with a storage volume of your system. This problem may indicate that there is a problem with your installation. If you are working on Linux, check that HAL is installed and running. In any case, you can seek advice from the digikam developers mailing list (see www.digikam.org/support). The database updating process will now be aborted because we do not want to create a new database based on false assumptions from a broken installation.
tr: albumLibraryPath’inizi (“%1”) sisteminizin depolama birimiyle ilişkilendirirken bir hata oluştu. Bu durum, kurulumunuzda bir sorun olduğunu gösterebilir. Linux üzerinde çalışıyorsanız HAL’in kurulu ve çalışır durumda olduğunu denetleyin. Her durumda, digiKam geliştiricilerinin e-posta listesinden öneriler alabilirsiniz (bkz. www.digikam.org/support). Bozuk bir kurulumdan kaynaklanan yanlış varsayımlara dayalı yeni bir veri tabanı oluşturmak istemediğimiz için veri tabanı güncelleme işlemi artık iptal edilecek.

en: Configured one album root
tr: Bir albüm kökü yapılandırıldı

en: Imported albums
tr: Albümler içe aktarıldı

en: Imported images information
tr: Görsel bilgisi içe aktarıldı

en: Last Search (0.9)
tr: Son Arama (0,9)

en: Initialized and imported file suffix filter
tr: Dosya sonek süzgeci ilklendirildi ve içe aktarıldı

en: Did the initial full scan
tr: İlk tam tarama gerçekleştirildi

en: Imported creation dates
tr: Oluşturulma tarihleri içe aktarıldı

en: Imported comments
tr: Yorumlar içe aktarıldı

en: Imported ratings
tr: Derecelendirmeler içe aktarıldı

en: Dropped v3 tables
tr: v3 tabloları bırakıldı

en: The driver "SQLITE" for Sqlite3 databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
tr: Sqlite3 veritabanları için “SQLITE” sürücüsü kullanılabilir değil.
    digiKam, Qt::SQL modülü tarafından sağlanan sürücülere bağlıdır.

en: The driver "MYSQL" for MySQL databases is not available.
    digiKam depends on the drivers provided by the Qt::SQL module.
tr: MySQL veritabanları için “MYSQL” sürücüsü kullanılabilir değil.
    digiKam, Qt::SQL modülü tarafından sağlanan sürücülere bağlıdır.

en: Could not open the configuration file <b>%1</b>. This file is installed with the digikam application and is absolutely required to run digikam. Please check your installation.
tr: <b>%1</b> yapılandırma dosyası açılamadı. Bu dosya digiKam uygulamasıyla birlikte kurulur ve digiKam’ı çalıştırmak için kesinlikle gereklidir. Lütfen kurulumunuzu denetleyin.

en: Could not open configuration file <b>%1</b>
tr: <b>%1</b> yapılandırma dosyası açılamadı

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is invalid and cannot be read.
tr: <b>%1</b> yapılandırma dosyasındaki XML geçersiz ve okunamıyor.

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <icode>%2</icode>
tr: <b>%1</b> yapılandırma dosyasındaki XML’de gerekli <icode>%2</icode> ögesi eksik

en: The XML in the configuration file <b>%1</b> is missing the required element <b>%2</b>
tr: <b>%1</b> yapılandırma dosyasındaki XML’de gerekli <b>%2</b> ögesi eksik

en: An old version of the configuration file <b>%1</b> is found. Please ensure that the version released with the running version of digiKam is installed.
tr: <b>%1</b> yapılandırma dosyasının eski bir sürümü bulundu. Lütfen digiKam’ın çalışan sürümüyle birlikte yayımlanan sürümün kurulu olduğundan emin olun.

en: Error while opening the database.
    digiKam will try to automatically reconnect to the database.
tr: Veri tabanı açılırken hata.
    digiKam veri tabanına kendiliğinden yeniden bağlanmayı deneyecektir.

en: <p><b>A database error occurred.</b></p>Details:<br> %1
tr: <p><b>Bir veri tabanı hatası oluştu.</b></p>Ayrıntılar:<br> %1

[ctx: @title]
en: Source Images
tr: Kaynak Görseller

[ctx: @title]
en: Image History
tr: Görsel Geçmişi

[ctx: @title]
en: Derived Images
tr: Türetilen Görseller

[ctx: @title]
en: Related Images
tr: İlgili Görseller

[ctx: @title]
en: Identical Images
tr: Özdeş Görseller

[ctx: @title]
en: Intermediate Steps:
tr: Ara Adımlar:

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Original Image)
tr: %1
    (Özgün Görsel)

[ctx: @item filename]
en: %1
    (Source Image)
tr: %1
    (Kaynak Görsel)

[ctx: RAW image file (), the parentheses contain the file suffix, like MRW]
en: RAW image file (%1)
tr: RAW görsel dosyası (%1)

[ctx: @item: filter model]
en: %1 Face | %1 Faces
tr[0]: %1 yüz
tr[1]: %1 yüz

[ctx: @item: filter model]
en: No face
tr: Yüz yok

[ctx: @item: filter model]
en: Confirmed
tr: Onaylı

en: No image selected
tr: Seçili görsel yok

en: This is the original image
tr: Bu, özgün görseldir

en: Database type is not supported.
tr: Veri tabanı türü desteklenmiyor.

en: No path to mysql upgrade command set in configuration file.
tr: Yapılandırma dosyasında ayarlı MySQL yükseltme komutuna olan yol yok.

en: No path to mysql server command set in configuration file.
tr: Yapılandırma dosyasında ayarlı MySQL sunucu komutuna olan yol yok.

en: No path to mysql administration command set in configuration file.
tr: Yapılandırma dosyasında ayarlı MySQL yönetim komutuna olan yol yok.

en: No path to mysql initialization command set in configuration file.
tr: Yapılandırma dosyasında ayarlı MySQL ilklendirme komutuna olan yol yok.

en: Cannot create directory %1
tr: %1 dizini oluşturulamıyor

en: Unable to create MySQL server configuration file.<p>This means that either the default configuration file</p><p>%1</p><p>was not readable or the target file</p><p>%2</p><p>could not be written.</p>
tr: MySQL sunucusu yapılandırma dosyası oluşturulamıyor.<p>Bu, ya</p><p>%1</p><p>öntanımlı yapılandırma dosyasının okunabilir olmadığı ya da</p><p>%2</p><p>hedef dosyasının yazılamadığı anlamına gelir.</p>

en: Cannot find MySQL server default configuration (mysql-global.conf).
tr: MySQL sunucusunun öntanımlı yapılandırması (mysql-global.conf) bulunamıyor.

en: The internal MySQL database is initializing, please wait...
tr: İçsel MySQL veri tabanı ilklendiriliyor; lütfen bekleyin…

en: Could not start database initializer.
tr: Veri tabanı ilklendiricisi başlatılamadı.

en: Could not start database server.
tr: Veri tabanı sunucusu başlatılamadı.

en: Invalid database object during database server startup
tr: Veri tabanı sunucusu başlangıcı sırasında geçersiz veri tabanı nesnesi

en: Database process exited unexpectedly during initial connection.
tr: İlk bağlantı sırasında veri tabanı işleminden beklenmedik bir biçimde çıkıldı.

en: Could not connect to Database after trying for 60 seconds.
tr: 60 saniye boyunca denedikten sonra veri tabanına bağlanılamadı.

en: Failed to create database<p>Query error: %1</p><p>Database error: %2</p>
tr: Veri tabanı oluşturulamadı<p>Sorgu hatası: %1</p><p>Veri tabanı hatası: %2</p>

en: A MySQL database upgrade is in progress, please wait...
tr: Bir MySQL veri tabanı yükseltme işlemi sürüyor; lütfen bekleyin…

en: Could not upgrade database.
tr: Veri tabanı yükseltilemedi.

en: %1<p>Executable: %2</p><p>Arguments: %3</p><p>Process error: %4</p>
tr: %1<p>Yürütülebilir: %2</p><p>Argümanlar: %3</p><p>Süreç hatası: %4</p>

en: The database is not valid: the "DBSimilarityVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
tr: Veri tabanı geçerli değil: “DBSimilarityVersion” ayarı yok. Geçerli veri tabanı şeması sürümü doğrulanamıyor. Boş bir veri tabanıyla başlamayı deneyin.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent) Please use the more recent version of digikam that you used before.
tr: Veri tabanı digiKam’ın daha yeni bir sürümüyle kullanılmış ve bu sürümle kullanılamayacak bir veri tabanı şemasıyla güncellenmiştir. (Bu, digiKam sürümünün çok eski olduğu veya veri tabanı biçiminin çok yeni olduğu anlamına gelir.) Lütfen daha önce kullandığınız digiKam’ın daha yeni sürümünü kullanın.

[ctx: People on your photos]
en: People
tr: Kişiler

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: The list of recognized faces from the collections but not confirmed]
en: Unconfirmed
tr: Onaylanmayan

[ctx: List of detected faces that need not be recognized]
en: Ignored
tr: Yok sayılan

en: The database is not valid: the "DBThumbnailsVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
tr: Veri tabanı geçerli değil: “DBThumbnailsVersion” ayarı yok. Geçerli veri tabanı şeması sürümü doğrulanamıyor. Boş bir veri tabanıyla başlamayı deneyin.

[ctx: @title:window]
en: File Conflict
tr: Dosya Çakışması

en: A file operation using the same path is currently in progress. Please wait for the operation to complete and try again.
tr: Aynı yolu kullanan bir dosya işlemi şu anda sürüyor. Lütfen işlemin bitmesini bekleyin ve yeniden deneyin.

en: Files or folders with the same name already exist in the target folder.
    
    What action is applied in the event of a file conflict?
    
    Available options are:
    Rename automatically: conflicting files will be renamed.
    Overwrite automatically: conflicting files will be overwritten.
    Skip automatically: conflicting files will be skipped.
tr: Hedef klasörde aynı ada sahip dosya veya klasörler halihazırda var.
    
    Dosya çakışması durumunda hangi eylem uygulanmalıdır?
    
    Kullanılabilir seçenekler şunlardır:
    Kendiliğinden yeniden adlandır: Çakışan dosyalar yeniden adlandırılır.
    Kendiliğinden üzerine yaz: Çakışan dosyaların üzerine yazılır.
    Kendiliğinden atla: Çakışan dosyalar atlanır.

[ctx: @action:button]
en: Rename Automatically
tr: Kendiliğinden Yeniden Adlandır

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Automatically
tr: Kendiliğinden Üzerine Yaz

[ctx: @action:button]
en: Skip Automatically
tr: Kendiliğinden Atla

en: Copy Album
tr: Albümü Kopyala

en: Copy Images
tr: Görselleri Kopyala

en: Copy Files
tr: Dosyaları Kopyala

en: Move Album
tr: Albümü Taşı

en: Move Images
tr: Görselleri Taşı

en: Move Files
tr: Dosyaları Taşı

en: Delete
tr: Sil

en: Restore Trash
tr: Çöp Kutusunu Geri Yükle

[ctx: @info]
en: Initializing database...
tr: Veri tabanı ilklendiriliyor…

[ctx: @label]
en: Scanning collections, please wait...
tr: Koleksiyonlar taranıyor; lütfen bekleyin…

[ctx: @info]
en: This shows the progress of the scan. During the scan, all files on disk are registered in a database. Note: this dialog can appear automatically if a previous scan of collections have not been fully completed.
tr: Bu, taramanın ilerlemesini gösterir. Tarama sırasında diskteki tüm dosyalar bir veri tabanına kaydedilir. Not: Daha önceki koleksiyon taraması tam olarak tamamlanmadıysa bu iletişim kutusu kendiliğinden görüntülenebilir.

[ctx: @info:status]
en: Scanning collection
tr: Koleksiyon taranıyor…

en: Error
tr: Hata

en: Preparing collection scan...
tr: Koleksiyon taraması hazırlanıyor…

en: Scanning for removed albums...
tr: Kaldırılan albümler taranıyor…

en: Scanning images in individual albums...
tr: Kişisel albümlerdeki görseller taranıyor…

en: Migrate ->
tr: Göç Et →

en: Cancel
tr: İptal

en: Progress Information
tr: İlerleme Bilgisi

en: Step Progress:
tr: Adım ilerleme:

en: Overall Progress:
tr: Genel ilerleme:

en: Database type or location must be different!
tr: Veri tabanı türü veya konumu farklı olmalıdır!

en: Internal server can only be used once!
tr: İçsel sunucu yalnızca bir kez kullanılabilir!

en: Internal server is not used and is not active!
tr: İçsel sunucu kullanılmadı ve etkin değil!

en: Database copied successfully.
tr: Veri tabanı başarıyla kopyalandı.

en: Database conversion canceled.
tr: Veri tabanı dönüşümü iptal edildi.

en: Step Progress (%1)
tr: Adım İlerlemesi (%1)

en: Database Configuration
tr: Veri Tabanı Yapılandırması

en: Type:
tr: Tür:

en: Mysql Internal
tr: İçsel MySQL

en: MySQL Server
tr: MySQL Sunucusu

en: <p>Select here the type of database backend.</p><p><b>SQlite</b> backend is for local database storage with a small or medium collection sizes. It is the default and recommended backend for collections with less than 100K items.</p>
tr: <p>Veri tabanı arka ucu türünü burada seçin.</p><p><b>SQlite</b> arka ucu, küçük veya orta koleksiyon boyutlarına sahip yerel veri tabanı depolaması içindir. 100.000’den az öge içeren koleksiyonlar için öntanımlı ve önerilen arka uçtur.</p>

en: <p><b>MySQL Internal</b> backend is for local database storage with huge collection sizes. This backend is recommend for local collections with more than 100K items.</p>
tr: <p><b>MySQL İçsel</b> arka ucu, büyük koleksiyon boyutlarına sahip yerel veri tabanı depolaması içindir. Bu arka uç, 100.000’den fazla öge içeren yerel koleksiyonlar için önerilir.</p>

en: <p><b>MySQL Server</b> backend is a more robust solution especially for remote and shared database storage. It is also more efficient to manage huge collection sizes with more than 100K items.</p>
tr: <p><b>MySQL Sunucu</b> arka ucu, özellikle uzak ve paylaşılan veri tabanı depolaması için daha sağlam bir çözümdür. Ayrıca 100.000’den fazla öge içeren devasa koleksiyon boyutlarını yönetmek de daha verimlidir.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <b>Database Type</b>
tr: <b>Veri tabanı türü</b> hakkında bilgi al

[ctx: @label:database path]
en: Path:
tr: Yol:

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <b>Database Path</b>
tr: <b>Veri tabanı yolu</b> hakkında bilgi al

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Set here the location where the database files will be stored on your system. There are four databases: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, one to store faces recognition metadata, and one to store similarity fingerprints.<br>Write access is required to be able to edit image properties.</p><p>Databases are digiKam core engines. Take care to use a place hosted by fast hardware (eg. SSD or NVMe) with enough free space especially for thumbnails database.</p><p>Note: a remote file system such as NFS, cannot be used here. For performance reasons, it is also recommended not to use network storage media.</p>
tr: <p>Veri tabanı dosyalarının sisteminizde saklanacağı konumu burada ayarlayın. Dört veri tabanı vardır: Biri tüm koleksiyon özellikleri için biri sıkıştırılmış küçük görselleri depolamak için biri yüz tanıma üst verisini depolamak için ve biri de benzerlik parmak izlerini depolamak içindir.<br>Görsel özelliklerini düzenleyebilmek için yazma erişimi gereklidir.</p><p>Veritabanları, digiKam çekirdek işletkeleridir. Özellikle küçük görsel veri tabanı için hızlı donanımların barındırdığı (örn. SSD veya NVMe) yeterli boş alana sahip bir yer kullanmaya özen gösterin.</p><p>Not: NFS gibi uzak bir dosya sistemi burada kullanılamaz. Başarım nedeniyle ağ depolama ortamının kullanılması da önerilmez.</p>

en: Enable WAL mode for the databases
tr: Veritabanları için WAL kipini etkinleştir

en: The WAL (Write-Ahead Log) mode is significantly faster in most scenarios on supported systems.
tr: WAL (Write-Ahead-Log, Önden Yazılan Günlük) kipi, desteklenen sistemlerde önemli ölçüde hızlıdır.

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <b>WAL Mode</b>
tr: <b>WAL (Önden Yazılan Günlük)</b> hakkında bilgi al

en: Write-Ahead Log is a mode to use a roll-forward journal that records transactions that have been committed but not yet applied to the databases. It uses an auxiliary journalized file to host structures for recovery transactions during a crash. The changes are first recorded in the log, before the changes are written to the database. This made database requests atomic and robust in extensive and critical use cases.
tr: WAL (Write-Ahead-Log, Önden Yazılan Günlük), işlenen ancak henüz veritabanlarına uygulanmamış işlemleri kaydeden bir ileri sarma günlüğü kullanma kipidir. Bir çökme sırasında kurtarma işlemlerine yönelik yapıları barındırmak için günlükleştirilmiş yardımcı bir dosya kullanır. Değişiklikler veri tabanına yazılmadan önce ilk olarak günlüğe kaydedilir. Bu, veri tabanı isteklerinin kapsamlı ve kritik kullanım durumlarında atomik ve sağlam olmasını sağlar.

en: <p>Here you can configure locations where MySQL binary tools are located. digiKam will try to find these binaries automatically if they are already installed on your computer.</p>
tr: <p>Burada MySQL ikili araçlarının bulunduğu konumları yapılandırabilirsiniz. digiKam, bilgisayarınızda halihazırda kuruluysa bu ikili dosyaları kendiliğinden bulmaya çalışacaktır.</p>

[ctx: @title:group]
en: MySQL Binaries
tr: MySQL İkilileri

en: Host Name:
tr: Makine adı:

en: Set the host computer name
tr: Ana makine adını ayarla

en: This is the computer name running MySQL server.
    This can be "localhost" for a local server, or the network computer
    name (or IP address) in case of remote computer.
tr: Bu, MySQL sunucusunu çalıştıran bilgisayarın adıdır.
    Bu, yerel bir sunucu için “localhost” veya uzak bilgisayar
    olması durumunda ağ bilgisayarının adı (veya IP adresi) olabilir.

en: <a href="https://doc.qt.io/qt-6/sql-driver.html#qmysql">Connect options:</a>
tr: <a href="https://doc.qt.io/qt-6/sql-driver.html#qmysql">Bağlantı seçenekleri:</a>

en: Set the database connection options
tr: Veri tabanı bağlantı seçeneklerini ayarla

en: Set the MySQL server connection options.
    For advanced users only.
tr: MySQL sunucusu bağlantı seçeneklerini ayarlayın.
    Yalnızca ileri düzey kullanıcılar içindir.

en: User:
tr: Kullanıcı:

en: Set the database account name
tr: Veri tabanı hesap adını ayarla

en: Set the MySQL server account name used
    by digiKam to be connected to the server.
    This account must be available on the remote
    MySQL server when database have been created.
tr: Sunucuya bağlanmak için digiKam tarafından
    kullanılan MySQL sunucu hesap adını ayarlayın.
    Veri tabanı oluşturulduğunda bu hesabın uzak
    MySQL sunucusunda kullanılabilir olması gerekir.

en: Set the MySQL server account password used
    by digiKam to be connected to the server.
    You can left this field empty to use an account set without password.
tr: Sunucuya bağlanmak için digiKam tarafından
    kullanılan MySQL sunucu hesap parolasını ayarlayın.
    Veri tabanı oluşturulduğunda bu hesabın uzak
    MySQL sunucusunda kullanılabilir olması gerekir.

en: Host Port:
tr: Makine kapısı:

en: Set the host computer port.
    Usually, MySQL server use port number 3306 by default
tr: Ana bilgisayar kapısını ayarlayın.
    Genellikle MySQL sunucusu öntanımlı olarak 3306 numaralı kapıyı kullanır

en: Check Connection
tr: Bağlantıyı Denetle

en: Run a basic database connection to see if current MySQL server settings is suitable.
tr: Geçerli MySQL sunucu ayarlarının uygun olup olmadığını görmek için temel bir veri tabanı bağlantısı çalıştırın.

en: Core Db Name:
tr: Çekirdek veri tabanı adı:

en: Set the core database name
tr: Çekirdek veri tabanı adını ayarla

en: The core database is lead digiKam container used to store
    albums, items, and searches metadata.
tr: Çekirdek veri tabanı; albümleri, ögeleri depolamak ve
    üst veriyi aramak için kullanılan öncü digiKam kapsayıcısıdır.

en: Thumbs Db Name:
tr: Küçük görsel veri tabanı adı:

en: Set the thumbnails database name or folder
tr: Küçük görseller veri tabanı adını veya klasörünü ayarla

en: The thumbnails database is used by digiKam to host
    image thumbs with wavelets compression images.
    This one can use quickly a lots of space,
    especially if you have huge collections.
    Choose a local folder to use a SQLite database.
tr: Küçük görsel veri tabanı, digiKam tarafından küçük görsel
    dosyalarını dalgacık sıkıştırmalı görsellerle barındırmak
    için kullanılır. Bu, özellikle büyük koleksiyonlarınız varsa
    birdenbire çok fazla alan kullanabilir. Bir SQLite veri tabanı
    kullanmak için yerel bir klasör seçin.

en: Face Db Name:
tr: Yüz veri tabanı adı:

en: Set the face database name
tr: Yüz veri tabanı adını ayarla

en: The face database is used by digiKam to host image histograms
    dedicated to faces recognition process.
    This one can use quickly a lots of space, especially
    if you a lots of image with people faces detected and tagged.
tr: Yüz veri tabanı, digiKam tarafından yüz tanıma sürecine ayrılmış
    görsel histogramlarını barındırmak için kullanılır. Bu, özellikle
    insan yüzlerinin algılandığı ve künyelendiği çok sayıda görsel
    varsa birdenbire çok fazla alan kullanabilir.

en: Similarity Db Name:
tr: Benzerlik veri tabanı adı:

en: Set the similarity database name
tr: Benzerlik veri tabanı adını ayarla

en: The similarity database is used by digiKam to host
    image Haar matrix data for the similarity search.
tr: Benzerlik veri tabanı, digiKam tarafından benzerlik araması için görsel Haar matris verisini barındırmak amacıyla kullanılır.

en: Default Settings
tr: Öntanımlı Ayarlar

en: Reset database names settings to common default values.
tr: Veri tabanı adı ayarlarını öntanımlı yaygın değerlere sıfırlayın.

en: Remote Server Settings
tr: Uzak Sunucu Ayarları

en: Database Server Instructions
tr: Veri Tabanı Sunucusu Yönergeleri

en: <p>digiKam expects that database is already created with a dedicated user account. This user name <i>digikam</i> will require full access to the database.<br>If your database is not already set up, you can use the following SQL commands (after replacing the <b><i>password</i></b> with the correct one).</p>
tr: <p>digiKam, veri tabanının halihazırda özel bir kullanıcı hesabıyla oluşturulmuş olmasını bekler. Bu kullanıcı adı <i>digikam</i>, veri tabanına tam erişim gerektirecektir.<br>Veri tabanınız henüz ayarlanmadıysa aşağıdaki SQL komutlarını kullanabilirsiniz (<b><i>password</i></b>’ü doğrusuyla değiştirdikten sonra).</p>

en: <p>Note: with a Linux server, a database can be initialized following the commands below:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>...</p><p>Enter SQL code to Mysql prompt in order to init digiKam databases with grant privileges (see behind)</p><p>...</p><p>quit</p><p>NOTE: If you have problems with a MySQL server on Ubuntu based Linux system, use the addition command in the mysql prompt to be able to create MySQL triggers.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOTE: If you have an enormous collection, you should start MySQL server with mysql --max_allowed_packet=128M OR in my.ini or ~/.my.cnf, change the settings</p>
tr: <p>Not: Linux sunucularında, bir veri tabanı aşağıdaki komutlarla ilklendirilebilir:</p><p># su</p><p># systemctl restart mysqld</p><p># mysql -u root</p><p>…</p><p>digiKam veritabanlarını ayrıcalıklarla ilklendirmek için MySQL istemine SQL kodunu girin (arkaya bakın)</p><p>…</p><p>çık</p><p>NOT: Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımında MySQL sunucularıyla sorunlarınız varsa MySQL tetikleyicilerini oluşturabilmek için toplama komutunu kullanın.<br>SET GLOBAL log_bin_trust_function_creators=1;</p><p>NOT: Devasa bir koleksiyonunuz varsa MySQL sunucusunu mysql --max_allowed_packet=128M OR in my.ini veya ~/.my.cnf ile başlatıp ayarları değiştirmelisiniz.</p>

en: Requirements
tr: Gereksinimler

en: Database Server Technical Details
tr: Veri Tabanı Sunucusu Teknik Ayrıntıları

en: <p>Use this configuration view to set all information to be connected to a remote <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">Mysql database server</a> (or <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) through a network. As with Sqlite or MySQL internal server, 3 databases will be stored on the remote server: one for all collections properties, one to store compressed thumbnails, and one to store faces recognition metadata.</p><p>Unlike Sqlite or MySQL internal server, you can customize the database names to simplify your backups.</p><p>Databases are digiKam core engines. To prevent performance issues, take a care to use a fast network link between the client and the server computers. It is also recommended to host database files on fast hardware (as <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a>) with enough free space, especially for thumbnails database, even if data are compressed using wavelets image format <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_Graphics_File">PGF</a>.</p><p>The databases must be created previously on the remote server by the administrator. Look in <b>Requirements</b> tab for details.</p>
tr: <p>Bütün verileri ağ üzerinden uzak bir <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL">MySQL veri tabanı sunucusu</a> (ya da <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/MariaDB">MariaDB</a>) üzerinde ayarlamak için bu yapılandırma görünümünü kullanın. Sqlite ya da dahili MySQL sunucusu gibi, bu uzak sunucularda da 3 veri tabanı saklanacaktır: Bir tanesi tüm koleksiyonun özellikleri için bir tanesi sıkıştırılmış küçük görseller için bir tane de yüz tanıma üst verisi içindir.</p><p>Sqlite veya içsel MySQL sunucusunun aksine, yedekleri basitleştirmek için veri tabanı adlarını özelleştirebilirsiniz.</p><p>Veritabanları, digiKam çekirdek işletkeleridir. Özellikle küçük görsel veri tabanı için hızlı donanımların barındırdığı (örn. <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive">SSD</a> veya NVMe) yeterli boş alana sahip bir yer kullanmaya özen gösterin.</p><p>Veritabanları uzak sunucuda, yönetici tarafından oluşturulmuş olmalıdır. Ayrıntılar için <b>Gereksinimler</b> tablosuna bakın.</p>

en: Documentation
tr: Belgelendirme

en: Thumbs Db Folder:
tr: Küçük görsel veri tabanı adı:

[ctx: @title:window]
en: Database Connection Test
tr: Veri Tabanı Bağlantısı Sınaması

en: Database connection test successful.
tr: Veri tabanı bağlantı sınaması başarılı.

en: Database connection test was not successful. <p>Error was: %1</p>
tr: Veri tabanı bağlantısı sınaması başarısız oldu.<p>Hata şu idi:%1</p>

en: The server hostname is empty
tr: Sunucu makine adı boş

en: The server user name is empty
tr: Sunucu kullanıcı adı boş

en: The core database name is empty
tr: Çekirdek veri tabanı adı boş

en: The thumbnails database name is empty
tr: Küçük görsel veri tabanı adı boş

en: The face database name is empty
tr: Yüz veri tabanı adı boş

en: The similarity database name is empty
tr: Benzerlik veri tabanı adı boş

en: <p>This path was set as a command lineoption (--database-directory).</p>
tr: <p>Bu yol, bir komut satırı seçeneği olarak ayarlandı (--database-directory).</p>

[ctx: @title:window]
en: Database Configuration
tr: Veri Tabanı Yapılandırması

en: The database names configuration is not valid. Error is <br><p>%1</p><br>Please check your configuration.
tr: Veri tabanı adları yapılandırması geçersiz. Hata <br><p>%1</p><br>Lütfen yapılandırmanızı denetleyin.

en: Testing database connection has failed with error<br><p>%1</p><br>Please check your configuration.
tr: Veri tabanı bağlantısını sınama<br><p>%1</p><br>hatasıyla çıktı. Lütfen yapılandırmanızı denetleyin.

en: You must select a folder for digiKam to store information and metadata in a database file.
tr: digiKam’ın bilgileri ve üst veriyi bir veri tabanı dosyasında depolaması için bir klasör seçmelisiniz.

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder?
tr: Veri Tabanı Klasörü Oluştur?

en: <p>The folder to put your database in does not seem to exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
tr: <p>Veri tabanınızı koyacağınız klasör yok gibi görünüyor:</p><p><b>%1</b></p>digiKam’in onu sizin için oluşturmasını ister misiniz?

[ctx: @title:window]
en: Create Database Folder Failed
tr: Veri Tabanı Klasörü Oluşturulamadı

en: <p>digiKam could not create the folder to host your database file.<br>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
tr: <p>digiKam, veri tabanı dosyanızı barındırmak için klasörü oluşturamadı.<br>Lütfen başka bir konum seçin.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: No Database Write Access
tr: Veri Tabanı Yazma Erişimi Yok

en: <p>You do not seem to have write access for the folder to host the database file.<br>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
tr: <p>Veri tabanı dosyasını barındıracak klasöre yazma izniniz bulunmuyor.<br>Lütfen başka bir konum seçin.</p><p><b>%1</b></p>

[ctx: @title:window]
en: Database Statistics
tr: Veri Tabanı İstatistikleri

en: Format
tr: Biçim

en: Count
tr: Sayı

en: Videos
tr: Videolar

en: Audio
tr: Ses

en: Total Items
tr: Toplam Öge

en: Database backend
tr: Veri Tabanı Arka Ucu

en: Database Path
tr: Veri Tabanı Yolu

en: Database internal server
tr: Veri Tabanı İçsel Sunucusu

[ctx: @info: database server]
en: Yes
tr: Evet

en: Database internal server Path
tr: Veri Tabanı İçsel Sunucusu Yolu

en: Host Name
tr: Makine Adı

en: Host Port
tr: Makine Kapısı

en: User account
tr: Kullanıcı Hesabı

en: Connect options
tr: Bağlantı Seçenekleri

en: Core Db name
tr: Çekirdek Veri Tabanı Adı

en: Thumbs Db name
tr: Küçük Görseller Veri Tabanı Adı

en: Face Db name
tr: Yüz Veri Tabanı adı

en: Database locale
tr: Veri Tabanı Yerel Ayarı

[ctx: @info: total number of items]
en: total
tr: toplam

en: This binary file is used to manage a dedicated instance of MariaDB server.
tr: Bu ikili dosya, MariaDB sunucusunun özel bir örneğini yönetmek için kullanılır.

en: This binary file is used to initialize the MariaDB data files for the database.
tr: Bu ikili dosya, veri tabanı için MariaDB veri dosyalarını ilklendirmek için kullanılır.

en: This binary file is used to start a dedicated instance of MariaDB server.
tr: Bu ikili dosya, MariaDB sunucusunun özel bir örneğini başlatmak için kullanılır.

en: This binary file is used to upgrade the database to current server version.
tr: Bu ikili dosya, veri tabanını geçerli sunucu sürümüne yükseltmek için kullanılır.

en: Thumb
tr: Küçük Görsel

en: List of items that are about to be deleted.
tr: Silinmek üzere olan ögelerin listesi.

en: This is the list of items that are about to be deleted.
tr: Bu, silinmek üzere olan ögelerin listesidir.

en: If checked, files will be permanently removed instead of being placed in the Trash.
tr: İşaretlenirse dosyalar, Çöp Kutusu’na atılmak yerine kalıcı olarak kaldırılır.

en: <p>If this box is checked, items will be <b>permanently removed</b> instead of being placed in the Trash.</p><p><em>Use this option with caution</em>: most filesystems are unable to undelete deleted items reliably.</p>
tr: <p>Bu kutu işaretlenirse ögeler Çöp Kutusu’na atılmak yerine <b>kalıcı olarak kaldırılır</b>.</p><p><em>Bu seçeneği dikkatli kullanın</em>: Çoğu dosya sistemi silinen ögeleri güvenilir bir şekilde geri alamaz.</p>

en: &Delete items instead of moving them to the trash
tr: Ögeleri çöp kutusuna taşımak yerine &sil

en: Do not &ask again
tr: Bir &daha sorma

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
tr: İşaretlenirse bu iletişim kutusu artık gösterilmez ve ögeler doğrudan ve kalıcı olarak silinirler.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly and permanently deleted.
tr: Bu kutu işaretlenirse bu iletişim kutusu artık gösterilmez ve ögeler doğrudan ve kalıcı olarak silinirler.

en: If checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
tr: İşaretlenirse bu iletişim kutusu artık gösterilmez ve ögeler doğrudan Çöp Kutusu’na gönderilirler.

en: If this box is checked, this dialog will no longer be shown, and items will be directly moved to the Trash.
tr: Bu kutu işaretlenirse bu iletişim kutusu artık gösterilmez ve ögeler doğrudan Çöp Kutusu’na gönderilirler.

en: These items will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
tr: Bu öğeler sabit diskinizden <b>kalıcı olarak</b> silinecekler.

en: These items will be moved to Trash.
tr: Bu ögeler Çöp Kutusu’na taşınacaklar.

en: <b>1</b> item selected. | <b>%1</b> items selected.
tr[0]: <b>1</b> öge seçili.
tr[1]: <b>%1</b> öge seçili.

en: These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.
tr: Bu albümler sabit diskinizden <b>kalıcı olarak</b> silinecek.

en: These albums will be moved to Trash.
tr: Bu albümler Çöp Kutusu’na taşınacak.

en: <b>1</b> album selected. | <b>%1</b> albums selected.
tr[0]: <b>1</b> albüm seçili.
tr[1]: <b>%1</b> albüm seçili.

en: <p>These albums will be <b>permanently deleted</b> from your hard disk.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be deleted permanently as well.</p>
tr: <p>Bu albümler sabit diskinizden <b>kalıcı olarak</b> silinecek.</p><p>Not: <b>Tüm alt albümlerin</b> de bu listede olduğunu ve onların da kalıcı olarak silineceğini not edin.</p>

en: <p>These albums will be moved to Trash.</p><p>Note that <b>all subalbums</b> are included in this list and will be moved to Trash as well.</p>
tr: <p>Bu albümler Çöp Kutusu’na taşınacak.</p><p>Not: <b>Tüm alt albümlerin</b> de bu listede olduğunu ve onların da Çöp Kutusu’na taşınacağını not edin.</p>

en: &Move to Trash
tr: &Çöp Kutusu’na Taşı

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Items
tr: Seçili Ögeler Silinmek Üzere

[ctx: @title:window]
en: About to Delete Selected Albums
tr: Seçili Albümler Silinmek Üzere

en: Do not show this message again
tr: Bu iletiyi bir daha gösterme

en: Continue
tr: Sürdür

en: Do not ask again
tr: Bir daha sorma

[ctx: %p is the percent value, % is the percent sign]
en: %p%
tr: %​%p

[ctx: @title:window]
en: Settings for Saving Image File
tr: Görsel Dosyası Kaydetme Ayarları

[ctx: @title:window]
en: Color Profile Info - %1
tr: Renk Profili Bilgisi — %1

en: Select an Item
tr: Bir Öge Seç

en: Select Items
tr: Ögeler Seç

en: <i>Preview:</i>
tr: <i>Önizleme:</i>

en: <i>Make:</i>
tr: <i>Yapımcı:</i>

en: <i>Created:</i>
tr: <i>Oluşturulma:</i>

en: <i>Aperture:</i>
tr: <i>Açıklık:</i>

en: <i>Focal:</i>
tr: <i>Odak:</i>

en: <i>Exposure:</i>
tr: <i>Pozlandırma:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
tr: <i>Duyarlılık:</i>

en: <i>AspectRatio:</i>
tr: <i>En–boy oranı:</i>

en: <i>AudioBitRate:</i>
tr: <i>Ses bit hızı:</i>

en: <i>AudioChannelType:</i>
tr: <i>Ses kanalı türü:</i>

en: <i>AudioCodec:</i>
tr: <i>Ses kodlayıcısı:</i>

en: <i>Duration:</i>
tr: <i>Süre:</i>

en: <i>FrameRate:</i>
tr: <i>Kare hızı:</i>

en: <i>VideoCodec:</i>
tr: <i>Video kodlayıcısı:</i>

[ctx: @title:window]
en: Shared Libraries and Components Information
tr: Paylaşılan Kitaplıklar ve Bileşenler Bilgisi

en: Copy to Clipboard
tr: Panoya Kopyala

en: <font size="5">%1</font><br><b>Version %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>
tr: <font size="5">%1</font><br><b>Sürüm %2</b><p>%3</p><p><i>%4</i></p>

en: Items List
tr: Ögeler Listesi

[ctx: @title]
en: Build Environment
tr: Yapı Ortamı

[ctx: @info: git revision]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @info: git branch]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @title]
en: Features
tr: Özellikler

[ctx: @item: information about memory]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: @title]
en: Libraries
tr: Kitaplıklar

[ctx: @info: libx265 version]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @item: component info]
en: Manifests
tr: Bildiriler

[ctx: @item: opencv info]
en: OpenCV Configuration
tr: OpenCV Yapılandırması

[ctx: @info: tri state]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @info: tri state]
en: No
tr: Hayır

[ctx: @info: tri state]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: @item: component is not available/supported]
en: No
tr: Hayır

[ctx: @item: component is supported/available]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @title:window]
en: List of Supported RAW Cameras
tr: Desteklenen RAW Kameralar Listesi

en: Using LibRaw version %2<br>1 model on the list | Using LibRaw version %2<br>%1 models on the list
tr[0]: LibRaw %2 sürümü kullanılıyor<br>Listede 1 model var
tr[1]: LibRaw %2 sürümü kullanılıyor<br>Listede %1 model var

en: Using LibRaw version %2<br>1 model on the list (found: %3) | Using LibRaw version %2<br>%1 models on the list (found: %3)
tr[0]: LibRaw %2 sürümü kullanılıyor<br>Listede 1 model var (bulunan: %3)
tr[1]: LibRaw %2 sürümü kullanılıyor<br>Listede %1 model var (bulunan: %3)

[ctx: @title:window]
en: List of Detected Hardware
tr: Algılanan Donanım Listesi

[ctx: @label]
en: %1 uses Solid framework version %2
    to detect and manage devices from your computer.
    Press "Refresh" to update list if you plug a removable device.
tr: %1, bilgisayarınızdaki aygıtları algılamak ve yönetmek için Solid çatısının %2 sürümünü kullanıyor. Kaldırılabilir bir aygıt takarsanız listeyi güncellemek için “Yenile”ye basın.

[ctx: @title]
en: Hotplug Device Events
tr: Tak–Çıkar Aygıt Olayları

[ctx: @title]
en: Devices List
tr: Aygıtlar Listesi

[ctx: @action]
en: Refresh
tr: Yenile

[ctx: @item: universal device ID]
en: Udi
tr: Evrensel aygıt kimliği

[ctx: @item: device property]
en: empty
tr: boş

[ctx: @item: parent device ID]
en: Parent Udi
tr: Üst evrensel aygıt kimliği

[ctx: @item: device property]
en: none
tr: yok

[ctx: @item; device constructor]
en: Vendor
tr: Üretici

[ctx: @item: device name]
en: Product
tr: Ürün

[ctx: @item: device description]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @item: device status]
en: States
tr: Durumlar

[ctx: @item]
en: Non-portable info
tr: Taşınamaz bilgi

[ctx: @item]
en: New Device Added
tr: Yeni Aygıt Eklendi

[ctx: @info: device property]
en: none
tr: yok

[ctx: @item: device constructor]
en: Vendor
tr: Üretici

[ctx: @info: device property]
en: empty
tr: boş

[ctx: @item]
en: Device Removed
tr: Aygıt kaldırıldı

[ctx: @item]
en: Udi
tr: Evrensel aygıt kimliği

en: Desktop Browser
tr: Masaüstü Tarayıcı

en: Open Home page with default desktop Web browser
tr: Ana sayfayı öntanımlı masaüstü web tarayıcısında aç

en: Cannot load page %1
tr: %1 sayfası yüklenemiyor

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
tr: Gri tonlu

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
tr: Tek renkli

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
tr: İndeksli

[ctx: Color Model: Uncalibrated (RAW)]
en: Uncalibrated (RAW)
tr: Kalibresiz (RAW)

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Auto Equalize
tr: Kendiliğinden Eşitle

en: Auto Normalize
tr: Kendiliğinden Normalleştir

en: Brightness / Contrast / Gamma Filter
tr: Parlaklık / Karşıtlık / Gama Süzgeci

en: Set here the gamma adjustment of the image.
tr: Görselin gama ayarlarını burada yapın.

en: Black & White / Sepia Filter
tr: Siyah ve Beyaz / Sepya Süzgeci

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
tr: Genel

en: <b>Generic</b>:<p>Simulate a generic black and white film.</p>
tr: <b>Genel</b>:<p>Genel siyah ve beyaz film öykünmesi.</p>

en: <b>Agfa 200X</b>:<p>Simulate the Agfa 200X black and white film at 200 ISO.</p>
tr: <b>Agfa 200X</b>:<p>Agfa 200X siyah–beyaz filmine 200 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 25 ISO.</p>
tr: <b>Agfa Pan 25</b>:<p>Agfa Pan siyah–beyaz filmine 25 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 100 ISO.</p>
tr: <b>Agfa Pan 100</b>:<p>Agfa Pan siyah–beyaz filmine 100 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Simulate the Agfa Pan black and white film at 400 ISO.</p>
tr: <b>Agfa Pan 400</b>:<p>Agfa Pan siyah–beyaz filmine 400 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 100 ISO.</p>
tr: <b>Ilford Delta 100</b>:<p>Ilford Delta siyah–beyaz filmine 100 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Ilford Delta 400</b>:<p>Simulate the Ilford Delta black and white film at 400 ISO.</p>
tr: <b>İlford Delta 400</b>:<p>Ilford Delta siyah–beyaz filmine 400 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Simulate the Ilford Delta 400 Pro black and white film at 3200 ISO.</p>
tr: <b>Ilford Delta 400 Pro 3200</b>:<p>Ilford Delta 400 Pro siyah–beyaz filmine 3200 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford FP4 Plus black and white film at 125 ISO.</p>
tr: <b>Ilford FP4 Plus</b>:<p>Ilford FP4 Plus siyah–beyaz filmine 125 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Ilford HP5 Plus</b>:<p>Simulate the Ilford HP5 Plus black and white film at 400 ISO.</p>
tr: <b>Ilford FP5 Plus</b>:<p>Ilford FP5 Plus siyah–beyaz filmine 400 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Simulate the Ilford PanF Plus black and white film at 50 ISO.</p>
tr: <b>Ilford PanF Plus</b>:<p>Ilford PanF Plus siyah–beyaz filmine 50 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Ilford XP2 Super</b>:<p>Simulate the Ilford XP2 Super black and white film at 400 ISO.</p>
tr: <b>Ilford XP2 Süper</b>:<p>Ilford XP2 Süper siyah–beyaz filmine 400 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Kodak Tmax 100</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 100 ISO.</p>
tr: <b>Kodak Tmax 100</b>.:<p>Kodak Tmax siyah–beyaz filmine 100 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Simulate the Kodak Tmax black and white film at 400 ISO.</p>
tr: <b>Kodak Tmax 400</b>:<p>Kodak Tmax siyah–beyaz filmine 400 ISO’da öykünün.</p>

en: <b>Kodak TriX</b>:<p>Simulate the Kodak TriX black and white film at 400 ISO.</p>
tr: <b>Kodak TriX</b>:<p>Kodak TriX siyah–beyaz filmine 400 ISO’da öykünün.</p>

en: Ilford SPX 200 (Infrared)
tr: Ilford SPX 200 (Kızılötesi)

en: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 200 ISO.</p>
tr: <b>Ilford SPX 200</b>:<p>Ilford SPX kızılötesi filmine 200 ISO’da öykünün.</p>

en: Ilford SPX 400 (Infrared)
tr: Ilford SPX 400 (Kızılötesi)

en: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 400 ISO.</p>
tr: <b>Ilford SPX 400</b>:<p>Ilford SPX kızılötesi filmine 400 ISO’da öykünün.</p>

en: Ilford SPX 800 (Infrared)
tr: Ilford SPX 800 (Kızılötesi)

en: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Simulate the Ilford SPX infrared film at 800 ISO.</p>
tr: <b>Ilford SPX 800</b>:<p>Ilford SPX kızılötesi filme 800 ISO’da öykünün.</p>

en: Kodak HIE (Infrared)
tr: Kodak HIE (Kızılötesi)

en: <b>Kodak HIE</b>:<p>Simulate the Kodak HIE infrared film.</p>
tr: <b>Kodak HIE</b>:<p>Kodak HIE kızılötesi filmine öykünün.</p>

en: No Lens Filter
tr: Mercek Süzgeci Yok

en: <b>No Lens Filter</b>:<p>Do not apply a lens filter when rendering the image.</p>
tr: <b>Lens Süzgeci Yok</b>:<p>Görsel işlenirken lens süzgeci uygulamayın.</p>

en: Green Filter
tr: Yeşil Süzgeci

en: <b>Black & White with Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a green filter. This is useful for all scenic shoots, especially portraits photographed against the sky.</p>
tr: <b>Yeşil Süzgeçli Siyah Beyaz</b>:<p>Yeşil süzgeç kullanarak siyah beyaz film pozlamasına öykünün. Bu, tüm manzara çekimleri, özellikle de gökyüzüne karşı çekilen portreler için kullanışlıdır.</p>

en: Orange Filter
tr: Turuncu Süzgeci

en: <b>Black & White with Orange Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using an orange filter. This will enhance landscapes, marine scenes and aerial photography.</p>
tr: <b>Turuncu Süzgeçli Siyah Beyaz</b>:<p>Turuncu süzgeç kullanarak siyah beyaz film pozlamasına öykünün. Bu; kara ve deniz manzaralarını ve hava fotoğraflarını geliştirecektir.</p>

en: Red Filter
tr: Kırmızı Süzgeci

en: <b>Black & White with Red Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a red filter. This creates dramatic sky effects, and simulates moonlight scenes in the daytime.</p>
tr: <b>Kırmızı Süzgeçli Siyah Beyaz</b>:<p>Kırmızı süzgeç kullanarak siyah beyaz film pozlamasına öykünün. Bu, dramatik gökyüzü efektleri yaratır ve gündüz ay ışığı sahnelerine öykünür.</p>

en: Yellow Filter
tr: Sarı Süzgeci

en: <b>Black & White with Yellow Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow filter. This has the most natural tonal correction, and improves contrast. Ideal for landscapes.</p>
tr: <b>Sarı Süzgeçli Siyah Beyaz</b>:<p>Sarı süzgeç kullanarak siyah beyaz film pozlamasına öykünün. Bu, en doğal ton düzeltmesine sahiptir ve karşıtlığı artırır. Manzaralar için idealdir.</p>

en: Yellow-Green Filter
tr: Sarı–Yeşil Süzgeci

en: <b>Black & White with Yellow-Green Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a yellow-green filter. A yellow-green filter is highly effective for outdoor portraits because red is rendered dark while green appears lighter. Great for correcting skin tones, bringing out facial expressions in close-ups and emphasizing the feeling of liveliness. This filter is highly effective for indoor portraits under tungsten lighting.</p>
tr: <b>Sarı–Yeşil Süzgeçli Siyah Beyaz</b>:<p>Sarı–yeşil süzgeç kullanarak siyah beyaz film pozlamasına öykünün. Sarı–yeşil süzgeç, dış mekan portreleri için oldukça etkilidir; çünkü kırmızı koyu, yeşil ise daha açık görünür. Cilt tonlarını düzeltmek, yakın çekimlerde yüz ifadelerini öne çıkarmak ve canlılık hissini vurgulamak için idealdir. Bu süzgeç, tungsten aydınlatma altında iç mekan portreleri için oldukça etkilidir.</p>

en: Blue Filter
tr: Mavi Süzgeci

en: <b>Black & White with Blue Filter</b>:<p>Simulate black and white film exposure using a blue filter. This accentuates haze and fog. Used for dye transfer and contrast effects.</p>
tr: <b>Mavi Süzgeçli Siyah Beyaz</b>:<p>Mavi süzgeç kullanarak siyah beyaz film pozlamasına öykünün. Bu, pus ve sisi vurgular. Boya transferi ve karşıtlık efektleri için kullanılır.</p>

en: Strength:
tr: Sertlik:

en: Here, set the strength adjustment of the lens filter.
tr: Mercek süzgecinin sertlik ayarlarını burada yapabilirsiniz.

en: No Tone Filter
tr: Ton Süzgeci Yok

en: <b>No Tone Filter</b>:<p>Do not apply a tone filter to the image.</p>
tr: <b>Ton Süzgeci Yok</b>:<p>Görsele ton süzgeci uygulamayın.</p>

en: Sepia Filter
tr: Sepya Süzgeci

en: <b>Black & White with Sepia Tone</b>:<p>Gives a warm highlight and mid-tone while adding a bit of coolness to the shadows - very similar to the process of bleaching a print and re-developing in a sepia toner.</p>
tr: <b>Sepya Tonlu Siyah Beyaz</b>:<p>Gölgelere biraz soğukluk katarken sıcak bir vurgu ve orta ton verir; bir baskıyı ağartmak ve bir sepya tonerinde yeniden banyo sürecine çok benzer.</p>

en: Brown Filter
tr: Kahverengi Süzgeci

en: <b>Black & White with Brown Tone</b>:<p>This filter is more neutral than the Sepia Tone filter.</p>
tr: <b>Kahverengi Tonlu Siyah Beyaz</b>:<p>Bu süzgeç, Sepya Tonu süzgecinden daha nötrdür.</p>

en: Cold Filter
tr: Soğuk Süzgeci

en: <b>Black & White with Cold Tone</b>:<p>Start subtly and replicate printing on a cold tone black and white paper such as a bromide enlarging paper.</p>
tr: <b>Soğuk Tonlu Siyah Beyaz</b>:<p>İnce bir şekilde başlayın ve bromür büyütücü kağıt gibi soğuk tonlu siyah beyaz bir kağıt üzerine baskıyı çoğaltın.</p>

en: Selenium Filter
tr: Selenyum Süzgeci

en: <b>Black & White with Selenium Tone</b>:<p>This effect replicates traditional selenium chemical toning done in the darkroom.</p>
tr: <b>Selenyum Tonlu Siyah Beyaz</b>:<p>Bu efekt, karanlık odada yapılan geleneksel selenyum kimyasal tonlamanın aynısıdır.</p>

en: Platinum Filter
tr: Platinyum Süzgeci

en: <b>Black & White with Platinum Tone</b>:<p>This effect replicates traditional platinum chemical toning done in the darkroom.</p>
tr: <b>Platin Tonlu Siyah Beyaz</b>:<p>Bu efekt, karanlık odada yapılan geleneksel platin kimyasal tonlamanın aynısıdır.</p>

en: <b>Black & White with greenish tint</b>:<p>This effect is also known as Verdante.</p>
tr: <b>Yeşilimsi renk tonuyla Siyah Beyaz</b>:<p>Bu efekt aynı zamanda Verdante olarak da bilinir.</p>

en: Lens Filters
tr: Lens Süzgeçleri

en: Tone
tr: Ton

en: Luminosity
tr: Parlaklık

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Load
tr: Yüklenecek Siyah ve Beyaz Ayar Dosyası

en: "%1" is not a Black & White settings text file.
tr: “%1” bir Black ve White ayar metin dosyası değil.

en: Cannot load settings from the Black & White text file.
tr: Siyah ve Beyaz dosyasından ayarlar yüklenemiyor

[ctx: @title:window]
en: Black & White Settings File to Save
tr: Kaydedilecek Siyah ve Beyaz Ayar Dosyası

en: Cannot save settings to the Black & White text file.
tr: Siyah ve Beyaz metin dosyasına ayarlar kaydedilemiyor.

en: Infrared Filter
tr: Kızılötesi Süzgeci

en: Channel Mixer Tool
tr: Kanal Karıştırma Aracı

[ctx: @label]
en: Output Channel:
tr: Çıkış kanalı:

[ctx: @item: color]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: @item: color]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: @item: color]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: @label: color]
en: Red (%):
tr: Kırmızı (%):

[ctx: @info]
en: Select the red color gain, as a percentage, for the current channel.
tr: Geçerli kanal için kırmızı renk kazancını yüzde olarak seçin.

[ctx: @label: color]
en: Green (%):
tr: Yeşil (%):

[ctx: @info]
en: Select the green color gain, as a percentage, for the current channel.
tr: Geçerli kanal için yeşil renk kazancını yüzde olarak seçin.

[ctx: @label: color]
en: Blue (%):
tr: Mavi (%):

[ctx: @info]
en: Select the blue color gain, as a percentage, for the current channel.
tr: Geçerli kanal için mavi renk kazancını yüzde olarak seçin.

[ctx: @option]
en: &Reset
tr: &Sıfırla

[ctx: @info]
en: Reset color channels' gains settings from the currently selected channel.
tr: Renk kanallarının kazanç ayarlarını şu anda seçili kanaldan sıfırlayın.

[ctx: @option]
en: Preserve luminosity
tr: Parlaklılığı koru

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want preserve the image luminosity.
tr: Görsel parlaklığını korumak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

[ctx: @option: color]
en: Monochrome
tr: Tek renkli

[ctx: @info: help]
en: Use "Monochrome" mode to convert color picture to Black and White.
    The "red channel" modifies the contrast of photograph.
    The "green channel" enhances or reduces the details level of photograph.
    The "blue channel" affects the noise of photograph.
    Note: in this mode, the histogram will display only luminosity values.
tr: Renkli görseli siyah–beyaz’a dönüştürmek için “Tek Renkli” kipini kullanın.
    “Kırmızı kanal” fotoğrafın karşıtlığını değiştirir.
    “Yeşil kanal” fotoğrafın ayrıntı düzeyini artırır veya azaltır.
    “Mavi kanal” fotoğrafın gürültüsünü etkiler.
    Not: Bu kipte histogram yalnızca parlaklık değerlerini gösterecektir.

[ctx: @info: progress]
en: Total: %1 (%)
tr: Toplam: %​%1

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Gains Mixer File to Load
tr: Yüklenecek GIMP Kazanç Karıştırma Dosyası

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the Gains Mixer text file.
tr: Kazanç Karıştırma metin dosyasından ayarlar yüklenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Gains Mixer File to Save
tr: Kaydedilecek GIMP Kazanç Karıştırma Dosyası

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the Gains Mixer text file.
tr: Kazanç Karıştırma metin dosyasına ayarlar kaydedilemiyor.

en: Tonality Filter
tr: Renk Uyumu Süzgeci

en: Color Balance Tool
tr: Renk Dengesi Aracı

[ctx: @label: color]
en: Cyan
tr: Camgöbeği

[ctx: @info]
en: Set here the cyan/red color adjustment of the image.
tr: Burada görselin camgöbeği/kırmızı renk ayarını yapın.

[ctx: @label: color]
en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: @label: color]
en: Magenta
tr: Mor

[ctx: @info]
en: Set here the magenta/green color adjustment of the image.
tr: Buradan görselin mor/yeşil renk ayarlamasını yapın.

[ctx: @label: color]
en: Green
tr: Yeşil

[ctx: @label: color]
en: Yellow
tr: Sarı

[ctx: @label: color]
en: Blue
tr: Mavi

[ctx: @info]
en: Set here the yellow/blue color adjustment of the image.
tr: Buradan görselin sarı/mavi renk ayarlamasını yapın.

en: Curve free mode
tr: Serbest Eğri Kipi

en: With this button, you can draw your curve free-hand with the mouse.
tr: Bu düğmeyle eğrinizi fareyle serbest elle çizebilirsiniz.

en: Curve smooth mode
tr: Pürüzsüz Eğri Kipi

en: With this button, the curve type is constrained to be a smooth line with tension.
tr: Bu düğmeyle eğri tipi gerilimli düzgün bir çizgi olacak şekilde sınırlandırılır.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Shadow Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
tr: Bu düğmeyle; Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Parlaklık kanallarında <b>Gölge Tonu</b> yumuşak eğri noktasını ayarlamak için kullanılan özgün görselden renk seçebilirsiniz.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Middle Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
tr: Bu düğmeyle; Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Parlaklık kanallarında <b>Orta Ton</b> yumuşak eğri noktasını ayarlamak için kullanılan özgün görselden renk seçebilirsiniz.

en: With this button, you can pick the color from original image used to set <b>Highlight Tone</b> smooth curves point on Red, Green, Blue, and Luminosity channels.
tr: Bu düğmeyle; Kırmızı, Yeşil, Mavi ve Parlaklık kanallarında <b>Vurgu Tonu</b> yumuşak eğri noktasını ayarlamak için kullanılan özgün görselden renk seçebilirsiniz.

en: Resets channel/channels curves' values.
tr: Kanal/kanal eğrilerinin değerlerini sıfırlar.

en: If you press this button, custom menu will appear: First option will reset current channel. Second option will reset all channels.
tr: Bu düğmeye basarsanız özel menü görünecektir: İlk seçenek geçerli kanalı sıfırlayacaktır. İkinci seçenek tüm kanalları sıfırlar.

en: Reset &Channel
tr: &Kanalı Sıfırla

en: Reset &All
tr: &Tümünü Sıfırla

en: Adjust Curves
tr: Eğrileri Ayarla

[ctx: @title:window]
en: Select Gimp Curves File to Load
tr: Yüklenecek GIMP Eğrileri Dosyasını Seç

en: Cannot load from the Gimp curves text file.
tr: GIMP eğrileri metin dosyasından yüklenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Gimp Curves File to Save
tr: Kaydedilecek GIMP Eğrileri Dosyası

en: Cannot save to the Gimp curves text file.
tr: GIMP eğrileri metin dosyasına kaydedilemiyor.

en: Loading image...
tr: Görsel yükleniyor…

en: Histogram calculation...
tr: Histogram hesaplanıyor…

en: Histogram
    calculation
    failed.
tr: Histogram
    hesaplama
    başarısız oldu.

en: Border Tool
tr: Kenarlık Aracı

[ctx: solid border type]
en: Solid
tr: Katı

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
tr: Yuvarlatılmış

en: Decorative Pine
tr: Dekoratif Çam

en: Decorative Wood
tr: Dekoratif Tahta

en: Decorative Paper
tr: Dekoratif Kağıt

en: Decorative Parquet
tr: Dekoratif Parke

en: Decorative Ice
tr: Dekoratif Buz

en: Decorative Leaf
tr: Dekoratif Yaprak

en: Decorative Marble
tr: Dekoratif Mermer

en: Decorative Rain
tr: Dekoratif Yağmur

en: Decorative Craters
tr: Dekoratif Krater

en: Decorative Dried
tr: Dekoratif Toprak

en: Decorative Pink
tr: Dekoratif Pembe

en: Decorative Stone
tr: Dekoratif Taş

en: Decorative Chalk
tr: Dekoratif Kireç

en: Decorative Granite
tr: Dekoratif Granit

en: Decorative Rock
tr: Dekoratif Kaya

en: Decorative Wall
tr: Dekoratif Duvar

en: Select the border type to add around the image here.
tr: Burada görselin çevresine eklenecek kenarlık türünü seçin.

en: Preserve Aspect Ratio
tr: En–boy oranını koru

en: Enable this option if you want to preserve the aspect ratio of image. If enabled, the border width will be a percentage of the image size, else the border width will be in pixels.
tr: Görselin en–boy oranını korumak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin. Etkinleştirilirse kenarlık genişliği görsel boyutunun bir yüzdesi olacaktır, aksi takdirde kenarlık genişliği piksel türünden olur.

en: Set here the border width as a percentage of the image size.
tr: Kenarlık genişliğini görsel boyutunun yüzdesi olarak burada ayarlayın.

en: Width (pixels):
tr: Genişlik (piksel):

en: Set here the border width in pixels to add around the image.
tr: Burada görselin çevresine eklenecek kenarlık genişliğini piksel türünden ayarlayın.

[ctx: first color for border effect]
en: First:
tr: Birinci:

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
tr: İkinci:

en: Set here the foreground color of the border.
tr: Kenarlığın ön plan rengini burada ayarlayın.

en: Set here the Background color of the border.
tr: Kenarlığın arka plan rengini burada ayarlayın.

en: Set here the color of the main border.
tr: Ana kenarlığın rengini burada ayarlayın.

en: Set here the color of the line.
tr: Çizginin rengini burada ayarlayın.

en: Set here the color of the upper left area.
tr: Sol üst alanın rengini burada ayarlayın.

en: Set here the color of the lower right area.
tr: Sağ alt alanın rengini burada ayarlayın.

en: Set here the color of the first line.
tr: İlk çizginin rengini burada ayarlayın.

en: Set here the color of the second line.
tr: İkinci çizginin rengini burada ayarlayın.

en: Texture Filter
tr: Doku Süzgeci

[ctx: @item: texture type]
en: Paper
tr: Kağıt

[ctx: @item: texture type]
en: Paper 2
tr: Sayfa 2

[ctx: @item: texture type]
en: Fabric
tr: Kumaş

[ctx: @item: texture type]
en: Burlap
tr: Çuval Bezi

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks
tr: Tuğlalar

[ctx: @item: texture type]
en: Bricks 2
tr: Tuğlalar 2

[ctx: @item: texture type]
en: Canvas
tr: Tuval

[ctx: @item: texture type]
en: Marble
tr: Mermer

[ctx: @item: texture type]
en: Marble 2
tr: Mermer 2

[ctx: @item: texture type]
en: Blue Jean
tr: Kot

[ctx: @item: texture type]
en: Cell Wood
tr: Odunsu Hücre

[ctx: @item: texture type]
en: Metal Wire
tr: Metal Kablo

[ctx: @item: texture type]
en: Modern
tr: Çağdaş

[ctx: @item: texture type]
en: Wall
tr: Duvar

[ctx: @item: texture type]
en: Moss
tr: Yosun

[ctx: @item: texture type]
en: Stone
tr: Taş

[ctx: @info]
en: Set here the texture type to apply to image.
tr: Görsele uygulanacak doku türünü burada ayarlayın.

[ctx: @label]
en: Relief:
tr: Kabartma:

[ctx: @info]
en: Set here the relief gain used to merge texture and image.
tr: Dokuyu ve görseli birleştirmek için kullanılacak kabartma kazancını burada ayarlayın.

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Rotate 180 degrees
tr: 180 Derece Döndür

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Flip Horizontally
tr: Yatay Olarak Ters Çevir

en: Flip Vertically
tr: Dikey Olarak Ters Çevir

en: Crop
tr: Kırp

en: Convert to 8 Bit
tr: 8 Bit’e Dönüştür

en: Convert to 16 Bit
tr: 16 Bit’e Dönüştür

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
tr: Döndür

[ctx: Flip image]
en: Flip
tr: Ters Çevir

[ctx: Crop image]
en: Crop
tr: Kırp

[ctx: Resize image]
en: Resize
tr: Yeniden Boyutlandır

[ctx: Convert image bit depth]
en: Convert Depth
tr: Dönüştürme Derinliği

en: Unknown filter
tr: Bilinmeyen Süzgeç

en: Color Negative Inverter
tr: Renk Negatif Çeviricisi

en: Built-in transformation not supported
tr: Yerleşik dönüşüm desteklenmiyor

en: Filter identifier or version is not supported
tr: Süzgeç tanımlayıcısi veya sürümü desteklenmiyor

en: Blur Filter
tr: Bulanıklık Süzgeci

en: Blur FX Filter
tr: FX Bulanıklık Filtresi

en: Charcoal Effect
tr: Karakalem Efekti

en: Color FX Filter
tr: Renk FX Süzgeci

[ctx: @item: color effect]
en: Solarize
tr: Soldur

[ctx: @item: color effect]
en: Vivid
tr: Canlı

[ctx: @item: color effect]
en: Find Edges
tr: Kenarları Bul

[ctx: @info]
en: Select the effect type to apply to the image here.
    "Solarize": simulates solarization of photograph.
    "Vivid": simulates the Velvia(tm) slide film colors.
    "Neon": coloring the edges in a photograph to
    reproduce a fluorescent light effect.
    "Find Edges": detects the edges in a photograph
    and their strength.
    "Lut3D": coloring images with Lut3D filters
tr: Görsele uygulanacak efekt türünü burada seçin.
    “Soldur”: Fotoğrafın solarizasyonuna öykünür.
    “Canlı”: Velvia™ slayt filmi renklerine öykünür.
    “Neon”: Floresan ışık efekti oluşturmak için
    fotoğraftaki kenarların renklendirilmesi.
    “Kenarları Bul”: Fotoğraftaki kenarları ve
    bunların gücünü algılar.
    “Lut3D”: Görselleri Lut3D süzgeçleriyle renklendirme

[ctx: @label: level of the effect]
en: Level:
tr: Düzey:

[ctx: @info]
en: Set here the level of the effect.
tr: Efektin düzeyini burada ayarlayın.

[ctx: @label]
en: Iteration:
tr: Yineleme:

[ctx: @info]
en: This value controls the number of iterations to use with the Neon and Find Edges effects.
tr: Bu değer, Neon ve Kenarları Bul efektleriyle kullanılacak yineleme sayısını denetler.

[ctx: @label]
en: Intensity:
tr: Yoğunluk:

[ctx: @info]
en: Set here the intensity of the filter.
tr: Süzgecin yoğunluğunu burada ayarlayın.

[ctx: @info: effect type]
en: Bleach
tr: Beyazlatma

[ctx: @info: effect type]
en: Blue Crush
tr: Mavi Aşığı

[ctx: @info: effect type]
en: BW Contrast
tr: SB Karşıtlığı

[ctx: @info: effect type]
en: Instant
tr: Hazır

[ctx: @info: effect type]
en: Original
tr: Özgün

[ctx: @info: effect type]
en: Punch
tr: Delme

[ctx: @info: effect type]
en: Summer
tr: Yaz

[ctx: @info: effect type]
en: Vintage
tr: Antika

[ctx: @info: effect type]
en: Washout
tr: Silinerek Geç

[ctx: @info: effect type]
en: Washout Color
tr: Rengi Silerek Geç

[ctx: @info: effect type]
en: X Process
tr: X İşlemi

en: Distortion Effect
tr: Bozunum Efekti

en: Emboss Effect
tr: Kabartma Efekti

en: Film Grain Effect
tr: Film Greni Efekti

en: Grain Size:
tr: Gren büyüklüğü:

en: Set here the graininess size of film.
tr: Filmin gren büyüklüğünü burada ayarlayın.

en: Photographic Distribution
tr: Fotoğrafik Dağıtım

en: Set on this option to render grain using a photon statistic distribution. This require more computation and can take a while.
tr: Bir foton istatistik dağılımını kullanarak greni oluşturmak için bu seçeneği ayarlayın. Bu daha fazla hesaplama gerektirir ve biraz zaman alabilir.

en: Intensity:
tr: Yoğunluk:

en: Set here the film ISO-sensitivity to use for simulating the film graininess.
tr: Film grenliliğine öykünmek için kullanılacak film ISO duyarlılığını buradan ayarlayın.

en: Shadows:
tr: Gölgeler:

en: Set how much the filter affects highlights.
tr: Süzgecin vurguları ne kadar etkileyeceğini ayarlayın.

en: Midtones:
tr: Orta tonlar:

en: Set how much the filter affects midtones.
tr: Süzgecin orta tonları ne kadar etkileyeceğini ayarlayın.

en: Highlights:
tr: Vurgular:

en: Set how much the filter affects shadows.
tr: Süzgecin gölgeleri ne kadar etkileyeceğini ayarlayın.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD blue noise.
tr: CCD mavi gürültüsüne öykünmek için kullanılacak film duyarlılığını burada ayarlayın.

en: Set here the film sensitivity to use for simulating the CCD red noise.
tr: CCD kırmızı gürültüsüne öykünmek için kullanılacak film duyarlılığını burada ayarlayın.

en: Common Settings
tr: Ortak Ayarlar

en: Luminance Noise
tr: Aydınlık Gürültüsü

en: Chrominance Blue Noise
tr: Renklilik Mavi Gürültüsü

en: Chrominance Red Noise
tr: Renklilik Kırmızı Gürültüsü

en: Invert Effect
tr: Efekti Ters Çevir

en: Oil Painter Effect
tr: Yağlı Boya Efekti

en: Rain Drops Effect
tr: Yağmur Damlaları Efekti

en: Greycstoration Filter
tr: Greystorasyon Süzgeci

[ctx: @title: general settings]
en: General
tr: Genel

en: Detail preservation:
tr: Ayrıntı koruması:

en: Preservation of details to set the sharpening level of the small features in the target image. Higher values leave details sharp.
tr: Hedef görseldeki küçük özelliklerin keskinleştirme düzeyini ayarlamak için ayrıntıların korunması. Daha yüksek değerler ayrıntıların keskin olmasını sağlar.

en: Anisotropy:
tr: Anizotropi:

en: Anisotropic (directional) modifier of the details. Keep it small for Gaussian noise.
tr: Ayrıntıların anizotropik (yönlü) değiştiricisi. Gauss gürültüsü için onu küçük tutun.

en: Smoothing:
tr: Pürüzsüzleştirme:

en: Total smoothing power: if the Detail Factor sets the relative smoothing and the Anisotropy Factor the direction, the Smoothing Factor sets the overall effect.
tr: Toplam pürüzsüzleştirme gücü: Eğer Ayrıntı Faktörü göreceli pürüzsüzleştirmeyi ve Anizotropi Faktörü yönünü belirlerse Yumuşatma Faktörü genel efekti belirler.

en: Regularity:
tr: Düzenlilik:

en: This value controls the evenness of smoothing to the image. Do not use a high value here, or the target image will be completely blurred.
tr: Bu değer, görseldeki pürüzsüzleştirmenin düzgünlüğünü denetler. Burada yüksek bir değer kullanmayın, aksi takdirde hedef görsel tümüyle bulanıklaşır.

en: Iterations:
tr: Yinelemeler:

en: Sets the number of times the filter is applied to the image.
tr: Süzgecin görsele kaç kez uygulanacağını ayarlar.

en: Noise:
tr: Gürültü:

en: Sets the noise scale.
tr: Gürültü ölçeğini ayarlar.

[ctx: @title]
en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Angular step:
tr: Açı adımı:

en: Set here the angular integration step (in degrees) analogous to anisotropy.
tr: Burada anizotropiye benzer açısal tümleştirme adımını (derece türünden) ayarlayın.

en: Integral step:
tr: İntegral adım:

en: Set here the spatial integral step.
tr: Uzamsal tümleştirme adımını burada ayarlayın.

en: Gaussian:
tr: Gauss:

en: Set here the precision of the Gaussian function.
tr: Gauss işlevinin kesinliğini buradan ayarlayın.

en: Tile size:
tr: Döşeme boyutu:

en: Sets the tile size.
tr: Döşeme boyutunu ayarlar.

en: Tile border:
tr: Döşeme kenarlığı:

en: Sets the size of each tile border.
tr: Her bir döşeme kenarlığının boyutunu ayarlar.

en: Interpolation:
tr: Aradeğerleme:

[ctx: @item: interpolation]
en: Nearest Neighbor
tr: En yakın komşu

[ctx: @item: interpolation]
en: Linear
tr: Doğrusal

[ctx: @item: interpolation]
en: Runge-Kutta
tr: Runge–Kutta

en: Select the right interpolation method for the desired image quality.
tr: İstenilen görsel kalitesi için doğru aradeğerleme yöntemini seçin.

en: Fast approximation
tr: Hızlı yakınlık

en: Enable fast approximation when rendering images.
tr: Görseller sunulurken hızlı yakınlığı etkinleştirin.

[ctx: This is a column which will contain the amount of HotPixels found in the black frame file]
en: Hot Pixels
tr: Sıcak Pikseller

en: Remove Black Frame
tr: Siyah Kareyi Kaldır

en: Clear List
tr: Listeyi Temizle

en: Loading Frame
tr: Kare yükleniyor…

[ctx: %1 is the percent value, % is the percent sign]
en: %1%
tr: %​%1

en: Black Frame
tr: Siyah Kare

en: File Name:
tr: Dosya adı:

[ctx: @info: creation date]
en: Created:
tr: Oluşturulma:

en: Serial Number:
tr: Seri numarası:

en: Hot Pixels:
tr: Sıcak pikseller:

en: Hot Pixels Tool
tr: Sıcak Piksel Aracı

[ctx: average filter mode]
en: Average
tr: Ortalama

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
tr: Doğrusal

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
tr: İkilenik

[ctx: cubic filter mode]
en: Cubic
tr: Kübik

en: Black Frame...
tr: Siyah Kare…

en: <p>Use this button to add a new black frame file which will be used by the hot pixels removal filter.</p><p>The Black Frame subtraction method is the most accurate "Hot Pixels" and "Stuck Pixels" removal. First you have to create a "Black Frame" as a reference. This is easy to do. When you finish taking your long exposure shots, put a lens cap on the camera and take one "dark" image with the same exposure time as the images before. This image will be all dark, but with close examination you will see that it has the Hot and Stuck Pixels (colored dots). These are positioned at the same places as on your previous shots. This tool will parse black frame, detect hot pixels, and create a list of positions where image must be corrected to eliminate wrong colors in these pixels.</p>
tr: <p>Sıcak pikselleri kaldırma süzgeci tarafından kullanılacak yeni bir siyah kare dosyası eklemek için bu düğmeyi kullanın.</p><p>Siyah Kare çıkarma yöntemi, en doğru “Sıcak Pikselleri” ve “Sıkışmış Pikselleri” kaldırma yöntemidir. Öncelikle referans olarak bir “Siyah Kare” oluşturmalısınız. Bunu yapmak kolaydır. Uzun pozlamalı çekimlerinizi bitirdiğinizde, kameraya bir lens kapağı takın ve önceki görsellerle aynı pozlama süresine sahip bir “karanlık” fotoğraf çekin. Bu görsel tümüyle karanlık olacaktır; ancak yakından incelendiğinde Sıcak ve Sıkışmış Piksellerin (renkli noktalar) bulunduğunu göreceksiniz. Bunlar önceki çekimlerinizle aynı yerlere yerleştirilir. Bu araç, siyah kareyi ayrıştıracak, sıcak pikselleri algılayacak ve bu piksellerdeki yanlış renkleri ortadan kaldırmak için görselin düzeltilmesi gereken konumlarının bir listesini oluşturacaktır.</p>

en: Select Black Frame Image
tr: Siyah Kare Görseli Seç

[ctx: @title:window]
en: Black Frame Parser
tr: Siyah Kare Ayrıştırıcısı

en: This black frame image is already present in the list of parsed items.
tr: Bu siyah kare görseli, ayrıştırılmış ögeler listesinde halihazırda var.

en: Hue / Saturation / Lightness Filter
tr: Ton/Doygunluk/Açıklık Süzgeci

en: Select the hue and saturation adjustments of the image.
tr: Görselin ton ve doygunluk ayarlamalarını seçin.

en: You can see here a color preview of the hue and saturation adjustments.
tr: Ton ve doygunluk ayarlarının renk önizlemesini burada görebilirsiniz.

en: Hue:
tr: Ton:

en: Set here the hue adjustment of the image.
tr: Görselin renk tonu ayarlamalarını burada yapın.

en: Set here the saturation adjustment of the image.
tr: Görselin doygunluk ayarlamalarını burada yapın.

en: Vibrance:
tr: Canlılık:

en: Set here the vibrance adjustment of the image.Vibrance performs selective saturation on less saturated colors and avoiding skin tones.
tr: Burada görselin canlılık ayarını yapın. Canlılık, daha az doygun renkler üzerinde seçici doygunluk gerçekleştirir ve cilt tonlarını önler.

en: Lightness:
tr: Açıklık:

en: Set here the lightness adjustment of the image.
tr: Görselin açıklık ayarlarını burada yapın.

en: Convert to:
tr: Şuna dönüştür:

en: Select the profile of the color space to convert to.
tr: Dönüştürülecek renk uzayının profilini seçin.

en: Input color profile "%1" not available
tr: Girdi renk profili “%1” kullanılamıyor

en: Output color profile "%1" not available
tr: Çıktı renk profili “%1” kullanılamıyor

en: Local Contrast Filter
tr: Yerel Karşıtlık Süzgeci

en: Function:
tr: İşlev:

[ctx: @item: function type]
en: Power
tr: Güç

[ctx: @item: function type]
en: Linear
tr: Doğrusal

en: <b>Function</b>: This function combines the original RGB channels with the desaturated blurred image. This function is used in each of the tonemapping stages. It can be linear or power. Basically, this function increases the values where both the original and blurred image's value are low and do the opposite on high values.
tr: <b>İşlev</b>: Bu işlev, özgün RGB kanallarını doygunluğu giderilmiş bulanık görselle birleştirir. Bu işlev, ton eşleme aşamalarının her birinde kullanılır. Doğrusal veya güç olabilir. Temel olarak bu işlev hem özgün hem de bulanık görselin değerinin düşük olduğu değerleri artırır, yüksek değerlerde ise tam tersini yapar.

en: Stretch contrast
tr: Karşıtlığı ger

en: <b>Stretch contrast</b>: This stretches the contrast of the original image. It is applied before the tonemapping process.
tr: <b>Karşıtlığı ger</b>: Bu, özgün görselin karşıtlğını gerer. Ton eşleme işleminden önce uygulanır.

en: Highlights saturation:
tr: Doygunluğu vurgular:

en: <b>Highlights saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
tr: <b>Doygunluğu vurgular</b>: Genellikle (algılanan) doygunluk artırılır. Kullanıcı bu parametrelerle görseldeki özgün vurguyu ve gölgelerdeki doygunluğu azaltmayı seçebilir.

en: Shadow saturation:
tr: Gölge doygunluğu:

en: <b>Shadow saturation</b>: Usually the (perceived) saturation is increased. The user can choose to lower the saturation on original highlight and shadows from the image with these parameters.
tr: <b>Gölge doygunluğu</b>: Genellikle (algılanan) doygunluk artırılır. Kullanıcı bu parametrelerle görseldeki özgün vurgudaki ve gölgelerdeki doygunluğu azaltmayı seçebilir.

en: Power:
tr: Güç:

en: <b>Power</b>: How strong the effect is applied.
tr: <b>Güç</b>: Efektin ne kadar güçlü uygulandığı.

en: Blur:
tr: Bulanıklaştır:

en: <b>Blur</b>: How strong the image is blurred before combining with the original image and with the tonemapping function.
tr: <b>Bulanıklaştır</b>: Görselin özgün görselle ve ton eşleme işleviyle birleştirilmeden önce ne kadar güçlü bulanıklaştırıldığı.

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: Stage 1
tr: Aşama 1

en: Stage 2
tr: Aşama 2

en: Stage 3
tr: Aşama 3

en: Stage 4
tr: Aşama 4

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Load
tr: Yüklenecek Yerel Karşıtlık Ayarı Dosyası

en: "%1" is not a Photograph Local Contrast settings text file.
tr: “%1” bir fotoğraf yerel karşıtlık ayarı metin dosyası değil.

en: Cannot load settings from the Photograph Local Contrast text file.
tr: Fotoğraf yerel karşıtlık ayarı metin dosyasından ayarlar yüklenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Local Contrast Settings File to Save
tr: Kaydedilecek Yerel Karşıtlık Ayarı Dosyası

en: Cannot save settings to the Photograph Local Contrast text file.
tr: Fotoğraf yerel karşıtlık metin dosyasına ayarlar kaydedilemiyor.

en: Anti-Vignetting Tool
tr: Vinyetleme Önleyici Araç

en: Add vignetting
tr: Vinyetleme Ekle

en: This option adds vignetting to the image instead of removing it. Use it for creative effects.
tr: Bu seçenek, görseli kaldırmak yerine vinyet etkisi ekler. Yaratıcı efektler için kullanın.

en: You can see here a thumbnail preview of the anti-vignetting mask applied to the image.
tr: Burada görsele uygulanan kenar ayrıntısı kaybı önleyici maskenin küçük önizlemesini görebilirsiniz.

en: Amount:
tr: Miktar:

en: This value controls the degree of intensity of the filter at its point of maximum density.
tr: Bu değer, süzgecin en büyük yoğunluk noktasındaki yoğunluk derecesini denetler.

en: Feather:
tr: Kenarı yumuşat:

en: This value is used as the exponent controlling the fall-off in density from the inner circle of the filter to the outer circle.
tr: Bu değer, süzgecin iç çemberinden dış çemberine doğru yoğunluk düşüşünü denetleyen üs olarak kullanılır.

en: Inner Radius:
tr: İç yarıçap:

en: This value is the radius of the inner circle of the filter. In the inner circle the image is preserved. It is expressed as a multiple of the outer radius of the filter.
tr: Bu değer, süzgecin iç çemberinin yarıçapıdır. İç dairedeki görsel korunur. Süzgecin dış yarıçapının katı olarak ifade edilir.

en: Outer Radius:
tr: Dış yarıçap:

en: This value is the radius of the outer circle of the filter. Outside the outer circle the effect of the filter is at its maximum. It is expressed as a multiple of the diagonal of the image.
tr: Bu değer, süzgecin dış çemberinin yarıçapıdır. Dış dairenin dışında süzgecin etkisi en yüksek düzeydedir. Görselin köşegeninin katı olarak ifade edilir.

en: X offset:
tr: X ofseti:

en: X offset
tr: X ofseti

en: Y offset:
tr: Y ofseti:

en: Y offset
tr: Y ofseti

en: Lens Distortion Tool
tr: Mercek Bozunum Aracı

en: Use Metadata
tr: Üst Veri Kullan

[ctx: camera make]
en: Make:
tr: Yapımcı:

en: This is the camera maker description string found in image meta-data. This one is used to query and find relevant camera device information from Lensfun database.
tr: Bu, görsel üst verisinde bulunan kamera yapımcısını açıklama dizisidir. Bu, Lensfun veri tabanından ilgili kamera aygıtı bilgilerini sorgulamak ve bulmak için kullanılır.

en: This is the camera model description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant camera device information from Lensfun database.
tr: Bu, görsel üst verisinde bulunan kamera modelini açıklama dizisidir. Bu, Lensfun veri tabanından ilgili kamera aygıtı bilgilerini sorgulamak ve bulmak için kullanılır.

en: This is the lens description string found in image meta-data. This one is used to query and found relevant lens information from Lensfun database.
tr: Bu, görsel üst verisinde bulunan mercek açıklama dizisidir. Bu, Lensfun veri tabanından ilgili kamera aygıtı bilgilerini sorgulamak ve bulmak için kullanılır.

en: Set this option to try to guess the right camera/lens settings from the image metadata (as Exif or XMP).
tr: Görüntü üst verilerinden (Exif veya XMP olarak) doğru kamera/mercek ayarlarını tahmin etmeye çalışmak için bu seçeneği ayarlayın.

en: Focal Length (mm):
tr: Odak uzaklığı (mm):

en: Aperture:
tr: Diyafram açıklığı:

en: Subject Distance (m):
tr: Özne uzaklığı (m):

en: (no metadata available)
tr: (kullanılabilir üst veri yok)

en: (no match found)
tr: (eşleşme bulunamadı)

en: (partial match found)
tr: (kısımsal eşleşme bulundu)

en: (exact match found)
tr: (tam eşleşme bulundu)

[ctx: @title]
en: Lens Auto-Correction Tool
tr: Mercek Kendiliğinden Düzeltme Aracı

[ctx: @info; XMP settings]
en: Camera: %1-%2
tr: Kamera: %1–%2

[ctx: @info; XMP settings]
en: Lens: %1
tr: Mercek: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: Subject Distance: <numid>%1</numid>
tr: Özne uzaklığı: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Aperture: <numid>%1</numid>
tr: Diyafram açıklığı: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Focal Length: <numid>%1</numid>
tr: Odak uzaklığı: <numid>%1</numid>

[ctx: @info; XMP settings]
en: Crop Factor: <numid>%1</numid>
tr: Kırpma çarpanı: <numid>%1</numid>

[ctx: @info: correction status]
en: enabled
tr: etkin

[ctx: @info; XMP settings]
en: CCA Correction: %1
tr: CCA düzeltmesi: %1

[ctx: @info: correction status]
en: disabled
tr: devre dışı

[ctx: @info; XMP settings]
en: VIG Correction: %1
tr: VIG düzeltmesi: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: DST Correction: %1
tr: DST düzeltmesi: %1

[ctx: @info; XMP settings]
en: GEO Correction: %1
tr: GEO düzeltmesi: %1

en: Lens Corrections to Apply:
tr: Uygulanacak mercek düzeltmeleri:

en: Chromatic Aberration
tr: Renk Sapması

en: Chromatic aberration is easily recognized as color fringes towards the image corners. CA is due to a varying lens focus for different colors.
tr: Renk sapması, görselin köşelerine doğru renk saçakları olarak kolayca fark edilir. Renk sapması, farklı renkler için değişen mercek odağından kaynaklanmaktadır.

en: Vignetting
tr: Vinyetleme

en: Vignetting refers to an image darkening, mostly in the corners. Optical and natural vignetting can be canceled out with this option, whereas mechanical vignetting will not be cured.
tr: Kenar ayrıntısı kaybı, çoğunlukla köşelerde olmak üzere görselin kararmasını ifade eder. Bu seçenekle optik ve doğal kenar ayrıntısı etkisi iptal edilebilir; ancak mekanik kenar ayrıntısı etkisi düzeltilemez.

en: Distortion
tr: Bozunum

en: Distortion refers to an image deformation, which is most pronounced towards the corners. These Seidel aberrations are known as pincushion and barrel distortions.
tr: Bozunum, en çok köşelere doğru belirgin olan görsel deformasyonunu ifade eder. Bu Seidel sapmaları, iğne yastığı ve namlu bozunumları olarak bilinir.

en: Geometry
tr: Geometri

en: Four geometries are handled here: Rectilinear (99 percent of all lenses), Fisheye, Cylindrical, Equirectangular.
tr: Burada dört geometri ele alınmaktadır: Dikdörtgen (tüm merceklerin %​99’u), Balıkgözü, Silindirik, Eşkenar Dörtgen.

en: <b>Note: lens correction options depend of filters available in LensFun library. See <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun project web site</a> for more information.</b>
tr: <b>Not: Mercek düzeltme seçenekleri, LensFun kitaplığında bulunan süzgeçlere bağlıdır. Daha fazla bilgi için <a href='http://lensfun.sourceforge.net'>LensFun projesi web sitesine</a> bakın.</b>

en: Channel:
tr: Kanal:

en: <p>Select the histogram scale.</p><p>If the image's maximal counts are small, you can use the <b>linear</b> scale.</p><p><b>Logarithmic</b> scale can be used when the maximal counts are big; if it is used, all values (small and large) will be visible on the graph.</p>
tr: <p>Histogram ölçeğini seçin.</p><p>Görselin en büyük sayısı küçükse <b>doğrusal</b> ölçeği kullanabilirsiniz.</p><p><b>Logaritmik</b> ölçek, en büyük sayımlar büyük olduğunda kullanılabilir; kullanılması durumunda tüm değerler (küçük ve büyük) grafikte görünecektir.</p>

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
tr: Doğrusal

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
tr: Logaritmik

en: Here you can see the target preview image histogram drawing of the selected image channel. This one is re-computed at any settings changes.
tr: Burada seçili görsel kanalının hedef önizleme görseli histogram çizimini görebilirsiniz. Bu, herhangi bir ayar değişikliğinde yeniden hesaplanır.

en: <p>Select the histogram channel to display:</p>
tr: <p>Görüntülenecek histogram kanalını seçin:</p>

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
tr: Parlaklık

en: <b>Luminosity</b>: display the image's luminosity values.
tr: <b>Parlaklık</b>: Görselin parlaklık değerlerini görüntüleyin.

[ctx: The red channel]
en: Red
tr: Kırmızı

en: <b>Red</b>: display the red image-channel values.
tr: <b>Kırmızı</b>: Kırmızı görsel kanalı değerlerini görüntüleyin.

[ctx: The green channel]
en: Green
tr: Yeşil

en: <b>Green</b>: display the green image-channel values.
tr: <b>Yeşil</b>: Yeşil görsel kanalı değerlerini görüntüleyin.

[ctx: The blue channel]
en: Blue
tr: Mavi

en: <b>Blue</b>: display the blue image-channel values.
tr: <b>Mavi</b>: Mavi görsel kanalı değerlerini görüntüleyin.

[ctx: The colors channel]
en: Colors
tr: Renkler

en: <b>Colors</b>: Display all color channel values at the same time.
tr: <b>Renkler</b>: Tüm renk kanalı değerlerini aynı anda görüntüleyin.

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
tr: Alfa

en: <b>Alpha</b>: display the alpha image-channel values. This channel corresponds to the transparency value and is supported by some image formats, such as PNG or TIF.
tr: <b>Alfa</b>: Alfa görseli kanalı değerlerini görüntüler. Bu kanal saydamlık değerine karşılık gelir ve PNG veya TIFF gibi bazı görsel biçimleri tarafından desteklenir.

[ctx: @info: histogram]
en: Loading image...
tr: Görsel yükleniyor…

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram calculation...
tr: Histogram hesaplanıyor…

[ctx: @info: histogram]
en: Histogram
    calculation
    failed.
tr: Histogram
    hesaplama
    başarısız oldu.

[ctx: @info: histogram properties]
en: Mean:
tr: Ortalama:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Pixels:
tr: Piksel:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Std dev.:
tr: St. sapma:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Count:
tr: Sayım:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Median:
tr: Ortanca:

[ctx: @info: histogram properties]
en: Percent:
tr: Yüzde:

en: Levels Adjust Tool
tr: Düzeyleri Ayarlama Aracı

en: Noise Reduction Filter
tr: Gürültü Azaltma Süzgeci

en: <b>Threshold</b>: Adjusts the threshold for denoising of the image in a range from 0.0 (none) to 10.0. The threshold is the value below which everything is considered noise.
tr: <b>Eşik</b>: Görselin gürültü giderme eşiğini 0,0 (yok) ile 10,0 aralığında ayarlar. Eşik, altındaki her şeyin gürültü olarak kabul edildiği değerdir.

en: <b>Softness</b>: This adjusts the softness of the thresholding (soft as opposed to hard thresholding). The higher the softness the more noise remains in the image.
tr: <b>Yumuşaklık</b>: Bu, eşiklemenin yumuşaklığını ayarlar (sert eşiklemenin aksine yumuşak). Yumuşaklık ne kadar yüksek olursa görselde o kadar fazla gürültü kalır.

en: Estimate Noise
tr: Gürültüyü Tahmin Et

en: Compute automatically all noise reduction settings by a parse of noise contained in image.
tr: Görseldeki gürültüyü ayrıştırarak tüm gürültü azaltma ayarlarını kendiliğinden hesaplayın.

en: Threshold:
tr: Eşik:

en: Softness:
tr: Yumuşaklık:

en: Luminance
tr: Aydınlık

en: Chrominance Blue
tr: Renklilik Mavisi

en: Chrominance Red
tr: Renklilik Kırmızısı

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Load
tr: Yüklenecek Fotoğraf Gürültü Azaltma Ayarları Dosyası

en: "%1" is not a Photograph Noise Reduction settings text file.
tr: “%1” bir fotoğraf gürültü azaltma ayarları metin dosyası değildir.

en: Cannot load settings from the Photograph Noise Reduction text file.
tr: Fotoğraf gürültüsü azaltma metin dosyasından ayarlar yüklenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Noise Reduction Settings File to Save
tr: Kaydedilecek Fotoğraf Gürültü Azaltma Ayarları Dosyası

en: Cannot save settings to the Photograph Noise Reduction text file.
tr: Ayarlar fotoğraf gürültüsü azaltma metin dosyasına kaydedilemiyor.

en: Raw Conversion
tr: RAW Dönüştürme

en: RedEye Correction Filter
tr: Kırmızı Göz Düzeltme Süzgeci

en: Red Level:
tr: Kırmızı düzeyi:

en: Set here the reducing level of red to the average of blue and green.
tr: Burada kırmızının azalan düzeyini mavi ve yeşilin ortalamasına ayarlayın.

en: Method:
tr: Yöntem:

en: Simple sharp
tr: Basit keskinlik

en: Unsharp mask
tr: Yumuşatma maskesi

en: Select the sharpening method to apply to the image.
tr: Görsele uygulanacak keskinlik yöntemini seçin.

en: A sharpness of 0 has no effect, 1 and above determine the sharpen matrix radius that determines how much to sharpen the image.
tr: 0 keskinliğinin hiçbir etkisi yoktur; 1 ve üzeri, görselin ne kadar keskinleştirileceğini belirleyen keskinleştirme matrisi yarıçapını belirler.

en: Radius:
tr: Yarıçap:

en: Radius value is the Gaussian blur matrix radius value used to determines how much to blur the image.
tr: Yarıçap değeri, görselin ne kadar bulanıklaştırılacağını belirlemek için kullanılan Gauss bulanıklık matrisi yarıçap değeridir.

en: The value of the difference between the original and the blur image that is added back into the original.
tr: Özgün ile özgüne yeniden eklenen bulanık görsel arasındaki farkın değeri.

en: The threshold, as a fraction of the maximum luminosity value, needed to apply the difference amount.
tr: En yüksek parlaklık değerinin bir kesri olarak eşik, fark miktarının uygulanması için gerekliydi.

en: Suppress color noise.
tr: Renk gürültüsünü bastırın.

en: An option to apply filter on luminosity channel only used to suppress chroma noise amplification.
tr: Yalnızca kroma gürültü genleştirmesini bastırmak için kullanılan parlaklık kanalına süzgeç uygulama seçeneği.

en: Circular sharpness:
tr: Çembersel keskinlik:

en: This is the radius of the circular convolution. It is the most important parameter for using this tool. For most images the default value of 1.0 should give good results. Select a higher value when your image is very blurred.
tr: Bu dairesel evrişimin yarıçapıdır. Bu aracı kullanmak için en önemli parametredir. Çoğu görsel için öntanımlı 1,0 değeri iyi sonuçlar vermelidir. Görseliniz çok bulanıksa daha yüksek bir değer seçin.

en: Correlation:
tr: Karşılıklı ilişki:

en: Increasing the correlation may help to reduce artifacts. The correlation can range from 0-1. Useful values are 0.5 and values close to 1, e.g. 0.95 and 0.99. Using a high value for the correlation will reduce the sharpening effect of the tool.
tr: Karşılıklı ilişkinin artırılması kalıntıların azaltılmasına yardımcı olabilir. Karşılıklı ilişki, 0–1 arasında değişebilir. Yararlı değerler 0,5 ve 1’e yakın değerlerdir; 0,95 ve 0,99 gibi. Karşılıklı ilişki için yüksek bir değer kullanılması aracın keskinleştirme etkisini azaltacaktır.

en: Noise filter:
tr: Gürültü süzgeci:

en: Increasing the noise filter parameter may help to reduce artifacts. The noise filter can range from 0-1 but values higher than 0.1 are rarely helpful. When the noise filter value is too low, e.g. 0.0 the image quality will be very poor. A useful value is 0.01. Using a high value for the noise filter will reduce the sharpening effect of the tool.
tr: Gürültü süzgeci parametresinin artırılması kalıntıların azaltılmasına yardımcı olabilir. Gürültü süzgeci 0–1 aralığında olabilir; ancak 0,1’den yüksek değerler nadiren yardımcı olur. Gürültü süzgeci değeri çok düşük olduğunda; örneğin, 0.0’da görsel kalitesi çok düşük olacaktır. Yararlı bir değer 0,01’dir. Gürültü süzgeci için yüksek bir değer kullanılması aracın keskinleştirme etkisini azaltacaktır.

en: Gaussian sharpness:
tr: Gauss keskinliği:

en: This is the sharpness for the Gaussian convolution. Use this parameter when your blurring is of a Gaussian type. In most cases you should set this parameter to 0, because it causes nasty artifacts. When you use non-zero values, you will probably also have to increase the correlation and/or noise filter parameters.
tr: Bu Gauss evrişiminin keskinliğidir. Bulanıklaştırmanız Gauss türünde olduğunda bu parametreyi kullanın. Çoğu durumda bu parametreyi 0’a ayarlamanız gerekir; çünkü bu, kötü kalıntılara neden olur. Sıfırdan farklı değerler kullandığınızda büyük olasılıkla karşılıklı ilişki ve/veya gürültü süzgeci parametrelerini de artırmanız gerekecektir.

en: Matrix size:
tr: Matris boyutu:

en: This parameter determines the size of the transformation matrix. Increasing the matrix width may give better results, especially when you have chosen large values for circular or Gaussian sharpness.
tr: Bu parametre, dönüşüm matrisinin boyutunu belirler. Matris genişliğini artırmak, özellikle dairesel veya Gauss keskinliği için büyük değerler seçtiğinizde daha iyi sonuçlar verebilir.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Load
tr: Yüklenecek Yeniden Odaklama Ayarları Dosyası

en: "%1" is not a Photograph Refocus settings text file.
tr: “%1” bir fotoğrafa yeniden odaklanma ayarları metin dosyası değil.

en: Cannot load settings from the Photograph Refocus text file.
tr: Fotoğrafa yeniden odaklanma ayarları metin dosyasından yüklenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: Photograph Refocus Settings File to Save
tr: Kaydedilecek Yeniden Odaklama Ayarları Dosyası

en: Cannot save settings to the Photograph Refocus text file.
tr: Ayarlar fotoğrafa yeniden odaklanma metin dosyasına kaydedilemiyor.

en: Unsharp Mask Tool
tr: Yumuşatma Maskesi Aracı

en: Content-Aware Filter
tr: İçeriğe Uygun Süzgeç

en: Main angle:
tr: Ana açı:

en: An angle in degrees by which to rotate the image. A positive angle rotates the image clockwise; a negative angle rotates it counter-clockwise.
tr: Görselin döndürüleceği derece cinsinden açı. Pozitif bir açı görseli saat yönünde döndürür; negatif bir açı onu saat yönünün tersinde döndürür.

en: Fine angle:
tr: İnce açı:

en: This value in degrees will be added to main angle value to set fine target angle.
tr: İnce hedef açısını ayarlamak için derece türünden bu değer ana açı değerine eklenecektir.

en: Enable this option to apply the anti-aliasing filter to the rotated image. In order to smooth the target image, it will be blurred a little.
tr: Döndürülmüş görsele kenar yumuşatma süzgecini uygulamak için bu seçeneği etkinleştirin. Hedef görseli yumuşatmak için biraz bulanıklaştırılır.

en: Auto-crop:
tr: Kendiliğinden kırp:

[ctx: no autocrop]
en: None
tr: Yok

en: Widest Area
tr: En Geniş Alan

en: Largest Area
tr: En Büyük Alan

en: Select the method to process image auto-cropping to remove black frames around a rotated image here.
tr: Döndürülmüş bir görselin çevresindeki siyah çerçeveleri kaldırmak için görselin kendiliğinden kırpma işlemini işleme yöntemini burada seçin.

en: White Balance Tool
tr: Beyaz Dengesi Aracı

[ctx: @title: WB]
en: Color Temperature
tr: Renk Sıcaklığı

[ctx: @label: WB settings]
en: Adjustment:
tr: Ayarlama:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the white balance color temperature in Kelvin.
tr: Burada beyaz dengesi renk sıcaklığını Kelvin türünden ayarlayın.

[ctx: @label: WB settings]
en: Preset:
tr: Önayar:

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Candle
tr: Mum

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 40W Lamp
tr: 40 W Lamba

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 100W Lamp
tr: 100 W Lamba

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: 200W Lamp
tr: 200 W Lamba

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sunrise
tr: Gündoğumu

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Studio Lamp
tr: Stüdyo Lambası

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Moonlight
tr: Ay Işığı

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Neutral
tr: Nötr

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D50
tr: Gün Işığı D50

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Photo Flash
tr: Fotoğraf Flaşı

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Sun
tr: Güneş

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Xenon Lamp
tr: Zenon Lamba

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: Daylight D65
tr: Gün Işığı D65

[ctx: @item: WB temperature preset]
en: None
tr: Yok

[ctx: @info: WB settings]
en: Select the white balance color temperature preset to use.
tr: Kullanılacak beyaz dengesi renk sıcaklığı önayarını seçin.

[ctx: @item: WB settings]
en: candle light
tr: mum ışığı

[ctx: @item: WB settings]
en: 40 Watt incandescent lamp
tr: 40 Watt parlak lamba

[ctx: @item: WB settings]
en: 100 Watt incandescent lamp
tr: 100 Watt parlak lamba

[ctx: @item: WB settings]
en: 200 Watt incandescent lamp
tr: 200 Watt parlak lamba

[ctx: @item: WB settings]
en: sunrise or sunset light
tr: gündoğumu veya günbatımı ışığı

[ctx: @item: WB settings]
en: tungsten lamp used in photo studio or light at 1 hour from dusk/dawn
tr: fotoğraf stüdyosunda kullanılan tungsten lamba veya alacakaranlıktan/tandan 1 saat sonra ışık

[ctx: @item: WB settings]
en: moon light
tr: ay ışığı

[ctx: @item: WB settings]
en: neutral color temperature
tr: nötr renk sıcaklığı

[ctx: @item: WB settings]
en: sunny daylight around noon
tr: öğlen civarı güneşli gün ışığı

[ctx: @item: WB settings]
en: electronic photo flash
tr: elektronik foto flaş

[ctx: @item: WB settings]
en: effective sun temperature
tr: etkili güneş sıcaklığı

[ctx: @item: WB settings]
en: xenon lamp or light arc
tr: zenon lambası veya ışık yayı

[ctx: @item: WB settings]
en: overcast sky light
tr: bulutlu gökyüzü ışığı

[ctx: @item: WB settings]
en: no preset value
tr: önceden ayarlı değer yok

[ctx: @info: WB settings]
en: Temperature tone color picker.
tr: Sıcaklık tonu renk seçicisi.

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can pick the color from the original image used to set the white color balance temperature and green component.
tr: Bu düğmeyle beyaz renk dengesi sıcaklığını ve yeşil bileşeni ayarlamak için kullanılan özgün görselden renk seçebilirsiniz.

[ctx: @label: WB settings]
en: Black point:
tr: Siyah nokta:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the black level value.
tr: Siyah düzeyi değerini burada ayarlayın.

[ctx: @label: WB settings]
en: Shadows:
tr: Gölgeler:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the shadow noise suppression level.
tr: Gölge gürültüsü bastırma düzeyini burada ayarlayın.

[ctx: @label: WB settings]
en: Saturation:
tr: Doygunluk:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the saturation value.
tr: Doygunluk değerini burada ayarlayın.

[ctx: @label: WB settings]
en: Gamma:
tr: Gama:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the gamma correction value.
tr: Gama düzeltme değerini burada ayarlayın.

[ctx: @label: WB settings]
en: Green:
tr: Yeşil:

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the green component to control the magenta color cast removal level.
tr: Mor renkli gölge giderme düzeyini denetlemek için yeşil bileşeni burada ayarlayın.

[ctx: @label: WB settings]
en: Exposure Compensation
tr: Pozlama Telafisi

[ctx: @label: WB settings]
en: Main:
tr: Ana:

[ctx: @info: WB settings]
en: Auto exposure adjustments
tr: Kendiliğinden pozlama ayarlamaları

[ctx: @info: WB settings]
en: With this button, you can automatically adjust Exposure and Black Point values.
tr: Bu düğmeyle pozlama ve siyah nokta değerlerini kendiliğinden ayarlayabilirsiniz.

[ctx: @info: WB settings]
en: Set here the main exposure compensation value in E.V.
tr: E.V.’deki ana pozlama telafisi değerini burada ayarlayın.

[ctx: @label: WB settings]
en: Fine:
tr: İnce ayar:

[ctx: @info: WB settings]
en: This value in E.V will be added to main exposure compensation value to set fine exposure adjustment.
tr: E.V.’deki bu değer, ince pozlama ayarını yapmak için ana pozlama telafisi değerine eklenecektir.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Load
tr: Yüklenecek Beyaz Renk Dengesi Ayarları Dosyası

[ctx: @info]
en: "%1" is not a White Color Balance settings text file.
tr: “%1” beyaz renk dengesi ayarları metin dosyası değil.

[ctx: @info]
en: Cannot load settings from the White Color Balance text file.
tr: Beyaz renk dengesi metin dosyasından ayarlar yüklenemiyor.

[ctx: @title:window]
en: White Color Balance Settings File to Save
tr: Kaydedilecek Beyaz Renk Dengesi Ayarları Dosyası

[ctx: @info]
en: Cannot save settings to the White Color Balance text file.
tr: Beyaz renk dengesi metin dosyasına ayarlar kaydedilemiyor.

en: Embed Original File
tr: Özgün Dosyayı Göm

en: Lossless Compression
tr: Kayıpsız Sıkıştırma

en: JPEG Preview:
tr: JPEG önizlemesi:

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
tr: Yok

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
tr: Tam boyut

en: Warning: ExifTool is not available to post-process metadata. Without ExifTool, DNG will not include all RAW source properties.
tr: Uyarı: ExifTool, işlem sonrası üst veriler için kullanılamaz. ExifTool olmadan DNG, tüm RAW kaynak özelliklerini içermez.

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv11 Nano</b>: small, lightweight neural network offering exceptional speed, but may miss identifying more objects in images. YOLO can detect multiple objects in an image. It is trained to recognize 80 different objects using the COCO dataset.</p>
tr: <p><b>YOLOv11 Nano</b>: Olağanüstü hız sunan küçük, hafif sinir ağı; ancak görsellerdeki çok sayıda nesneyi tanımlamakta iyi değildir. YOLO bir görseldeki birden çok nesneyi algılayabilir. COCO veri kümesi kullanılarak 80 farklı nesneyi tanımak üzere eğitilmiştir.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>YOLOv11 XLarge</b>: large, robust neural network offering good accuracy. It will detect more objects in images than YOLOv11 Nano, but is slower. YOLO can detect multiple objects in an image. It is trained to recognize 80 different objects using the COCO dataset.</p>
tr: <p><b>YOLOv11 XLarge</b>: İyi doğruluk sunan büyük, sağlam sinir ağı. Görsellerde YOLOv11 Nano’dan daha çok nesne algılayabilir; ancak daha yavaştır. YOLO bir görseldeki birden çok nesneyi algılayabilir. COCO veri kümesi kullanılarak 80 farklı nesneyi tanımak üzere eğitilmiştir.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>EfficientNet B7</b>: large and powerful convoluted neural network. It will detect a single object in an image with high accuracy. EfficientNet B7 was trained to recognize 1,000 different objects using the ImageNet dataset.</p>
tr: <p><b>EfficientNet B7</b>: Büyük ve güçlü kıvrımlı sinir ağı. Bir görseldeki tek bir nesneyi yüksek doğrulukla algılayabilir. EfficientNet B7, ImageNet veri kümesi kullanılarak 1.000 farklı nesneyi tanımak üzere eğitilmiştir.</p>

[ctx: @action: dplugin]
en: Export
tr: Dışa Aktar

[ctx: @action: dplugin]
en: Import
tr: İçe Aktar

[ctx: @action: dplugin]
en: Tool
tr: Araç

[ctx: @action: dplugin]
en: Metadata
tr: Üst Veri

[ctx: @action: dplugin]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: @action: dplugin]
en: File
tr: Dosya

[ctx: @action: dplugin]
en: Color
tr: Renk

[ctx: @action: dplugin]
en: Enhance
tr: Pekiştir

[ctx: @action: dplugin]
en: Transform
tr: Dönüştür

[ctx: @action: dplugin]
en: Decorate
tr: Süsle

[ctx: @action: dplugin]
en: Effects
tr: Efektler

[ctx: @action: dplugin]
en: Invalid
tr: Geçersiz

[ctx: @info: type of image]
en: %1 image
tr: %1 görseli

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Extension
tr: Uzantı

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Read
tr: Oku

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Write
tr: Yaz

[ctx: @title]
en: Type-Mimes
tr: MIME Türleri

[ctx: @title:window]
en: About %1 Plugin
tr: %1 Eklentisi Hakkında

[ctx: @label]
en: Version
tr: Sürüm

[ctx: @title]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: @title]
en: Authors
tr: Yazarlar

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title: DPlugin properties]
en: Value
tr: Değer

[ctx: @item]
en: Interface ID
tr: Arayüz kimliği

[ctx: @item]
en: Tool ID
tr: Araç kimliği

[ctx: @item]
en: Library
tr: Kitaplık

[ctx: @item]
en: File Size
tr: Dosya boyutu

[ctx: @item]
en: File Date
tr: Dosya tarihi

[ctx: @item]
en: File Owner
tr: Dosya sahibi

[ctx: @item]
en: File Group
tr: Dosya grubu

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: @title: Dplugin property]
en: Description
tr: Açıklama

en: Type-Mimes
tr: MIME Türleri

[ctx: @action: search bar]
en: Check All
tr: Tümünü İşaretle

[ctx: @action: search bar]
en: Clear
tr: Temizle

[ctx: @info]
en: 1 plugin installed | %1 plugins installed
tr[0]: 1 eklenti kurulu
tr[1]: %1 eklenti kurulu

[ctx: @info]
en: No plugin installed
tr: Kurulu eklenti yok

[ctx: @info: %1: number of plugins activated]
en: (%1 activated) | (%1 activated)
tr[0]: (%1 etkinleştirildi)
tr[1]: (%1 etkinleştirildi)

[ctx: @info]
en: 1 plugin found | %1 plugins found
tr[0]: 1 eklenti bulundu
tr[1]: %1 eklenti bulundu

[ctx: @info]
en: No plugin found
tr: Eklenti bulunamadı

en: Various
tr: Çeşitli

en: Login:
tr: Kullanıcı adı:

en: &Login
tr: &Oturum Aç

en: &Skip
tr: &Atla

en: Password cannot be empty.
tr: Parola boş bırakılamaz.

[ctx: @title: album properties]
en: Album
tr: Albüm

[ctx: @label: album properties]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: @label: album properties]
en: Time Stamp:
tr: Zaman damgası:

[ctx: @label: album properties]
en: Description:
tr: Açıklama:

[ctx: @label: album properties]
en: Location:
tr: Konum:

[ctx: @info]
en: These are basic settings for the new %1 album.
tr: Bunlar yeni %1 albümünün temel ayarlarıdır.

[ctx: @info]
en: Title of the album that will be created (required).
tr: Oluşturulacak albümün adı (gerekli).

[ctx: @info]
en: Date and Time of the album that will be created (optional).
tr: Oluşturulacak albümün tarih ve zamanı (isteğe bağlı).

[ctx: @info]
en: Description of the album that will be created (optional).
tr: Oluşturulacak albümün açıklaması (isteğe bağlı).

[ctx: @info]
en: Location of the album that will be created (optional).
tr: Oluşturulacak albümün konumu (isteğe bağlı).

[ctx: @title:window]
en: Account Selector
tr: Hesap Seçicisi

en: Add another account
tr: Başka Bir Hesap Ekle

en: Choose the %1 account to use for exporting images:
tr: Görselleri dışa aktarmak için kullanılacak %1 hesabını seçin:

[ctx: Web Service: GPHOTO]
en: Google Photo
tr: Google Fotoğraflar

en: Max Dimension
tr: En Büyük Boyut

en: This is the list of images to upload to your %1 account.
tr: Bu, %1 hesabınıza yüklenecek görsellerin listesidir.

en: This is a clickable link to open %1 in a browser.
tr: Bu %1 ögesini tarayıcıda açmak için tıklanabilir bir bağlantıdır.

en: This is the %1 account that is currently logged in.
tr: Bu, şu anda oturum açmış olan %1 hesabıdır.

[ctx: account settings]
en: Name:
tr: Ad:

en: Change %1 account for transfer
tr: Aktarım için %1 Hesabını Değiştir

en: This is the %1 folder to/from which selected photos will be uploaded/downloaded.
tr: Bu, seçili fotoğrafların yükleneceği/indirileceği %1 klasörüdür.

en: Create new %1 folder
tr: Yeni %1 Klasörü Oluştur

[ctx: album list]
en: Reload
tr: Yeniden Yükle

en: This is the maximum dimension of the images. Images larger than this will be scaled down.
tr: Bu, görsellerin en büyük boyutudur. Bundan daha büyük görseller küçültülecektir.

en: Original Size
tr: Özgün Boyut

en: 1600 px
tr: 1600 pks

en: 1440 px
tr: 1440 pks

en: 1280 px
tr: 1280 pks

en: 1152 px
tr: 1152 pks

en: 1024 px
tr: 1024 pks

en: This is the location where %1 images will be downloaded.
tr: Bu, %1 görsellerinin indirileceği konumdur.

en: These are the options that would be applied to photos before upload.
tr: Bunlar, karşıya yüklemeden önce fotoğraflara uygulanacak seçeneklerdir.

en: Upload original image file
tr: Özgün görsel dosyasını karşıya yükle

en: Write the photo ID to the source image
tr: Kaynak görsele fotoğraf kimliğini yaz

en: Write the photo ID as metadata in the source image after uploading.
tr: Karşıya yükleme sonrası fotoğraf kimliğini kaynak görsele üst veri olarak yaz

en: Maximum Dimension:
tr: En büyük boyut:

en: JPEG Quality:
tr: JPEG kalitesi:

[ctx: @action: button to start processing]
en: &Start
tr: &Başlat

en: Close
tr: Kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Cancel current operation
tr: Geçerli işlemi iptal et

[ctx: @info]
en: Add new images to the list
tr: Listeye yeni görseller ekle

[ctx: @info]
en: Remove selected images from the list
tr: Seçili görselleri listeden kaldır

[ctx: @info]
en: Move current selected image up in the list
tr: Geçerli seçili görseli listede yukarı taşı

[ctx: @info]
en: Move current selected image down in the list
tr: Geçerli seçili görseli listede aşağı taşı

[ctx: @info]
en: Clear the list.
tr: Listeyi temizleyin.

[ctx: @info]
en: Load a saved list.
tr: Kayıtlı bir listeyi yükleyin.

[ctx: @info]
en: Save the list.
tr: Listeyi kaydedin.

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Load
tr: Yüklenecek Görsel Dosyası Listesi Seç

[ctx: @option]
en: All Files (*)
tr: Tüm Dosyalar (*)

[ctx: @title:window]
en: Select the Image File List to Save
tr: Kaydedilecek Görsel Dosyası Listesi Seç

[ctx: @title]
en: Thumbnail
tr: Küçük Görsel

[ctx: @title]
en: File Name
tr: Dosya Adı

[ctx: @title]
en: User1
tr: Kullanıcı1

[ctx: @title]
en: User2
tr: Kullanıcı2

[ctx: @title]
en: User3
tr: Kullanıcı3

[ctx: @title]
en: User4
tr: Kullanıcı4

[ctx: @title]
en: User5
tr: Kullanıcı5

[ctx: @title]
en: User6
tr: Kullanıcı6

[ctx: @action: button]
en: Help
tr: Yardım

en: Online Handbook...
tr: Çevrimiçi El Kitabı…

en: About...
tr: Hakkında…

[ctx: @action]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

[ctx: @info]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

[ctx: @action]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: @info]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: @action]
en: Zoom to Fit
tr: Ekrana Sığdır

[ctx: @info]
en: Zoom to Fit
tr: Ekrana Sığdır

[ctx: @info]
en: Failed to load image
tr: Görsel yüklenemedi

en: Output file format:
tr: Çıktı dosyası biçimi:

en: <p>Set the output file format to use here:</p><p><b>JPEG</b>: output the processed image in JPEG format. This format will give smaller-sized files.</p><p><b>Warning: Due to the destructive compression algorithm, JPEG is a lossy quality format.</b></p><p><b>TIFF</b>: output the processed image in TIFF format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PNG</b>: output the processed image in PNG format. This generates large files, without losing quality. Image is compressed.</p><p><b>PPM</b>: output the processed image in PPM format. This generates the largest files, without losing quality. Image is not compressed.</p>
tr: <p>Burada kullanılacak çıktı dosyası biçimini ayarlayın:</p><p><b>JPEG</b>: İşlenen görselin çıktısını JPEG biçimind alın. Bu biçim, daha küçük boyutlu dosyalar sağlar.</p><p><b>Uyarı: Yıkıcı sıkıştırma algoritması nedeniyle JPEG kayıplı kalitede bir biçimdir.</b></p><p><b>TIFF </b>: İşlenen görselin çıktısını TIFF biçiminde alın. Bu, kaliteyi kaybetmeden büyük dosyalar oluşturur. Görsel sıkıştırılır.</p><p><b>PNG</b>: İşlenen görselin çıktısını PNG biçiminde alın. Bu, kaliteyi kaybetmeden büyük dosyalar oluşturur. Görsel sıkıştırılır.</p><p><b>PPM</b>: İşlenen görselin PPM biçiminde çıktısını alın. Bu, kaliteyi kaybetmeden en büyük dosyaları oluşturur. Görsel sıkıştırılmaz.</p>

[ctx: @action:button]
en: Help
tr: Yardım

en: Relative Path
tr: Göreceli Yol

en: Deletion Time
tr: Silme Zamanı

en: The database is not valid: the "DBFaceVersion" setting does not exist. The current database schema version cannot be verified. Try to start with an empty database.
tr: Veri tabanı geçerli değil: “DBFaceVersion” ayarı yok. Geçerli veri tabanı şeması sürümü doğrulanamıyor. Boş bir veri tabanıyla başlamayı deneyin.

en: The database has been used with a more recent version of digiKam and has been updated to a database schema which cannot be used with this version. (This means this digiKam version is too old, or the database format is to recent.) Please use the more recent version of digiKam that you used before.
tr: Veri tabanı digiKam’ın daha yeni bir sürümüyle kullanılmış ve bu sürümle kullanılamayacak bir veri tabanı şemasıyla güncellenmiştir. (Bu, digiKam sürümünün çok eski olduğu veya veri tabanı biçiminin çok yeni olduğu anlamına gelir.) Lütfen daha önce kullandığınız digiKam’ın daha yeni sürümünü kullanın.

en: Failed to create tables in database.
    %1
tr: Veri tabanında tablolar oluşturulamadı.
    %1

[ctx: @title:tab]
en: Search in
tr: Arama Konumu

[ctx: @label short translated text about the Face Workflow.]
en: Workflow:
tr: İş akışı:

[ctx: @label:listbox]
en: Scan new images
tr: Yeni görselleri tara

[ctx: @label:listbox]
en: Scan all images
tr: Tüm görselleri tara

[ctx: @label:listbox]
en: Recognize faces only
tr: Yalnızca yüzleri tanı

[ctx: @info:tooltip]
en: digiKam can search for faces in your photos.<br>When you have identified your friends on a number of photos,<br>it can also recognize the people shown on your photos.<p><b>Scan new images</b> will scan for faces and attempt recognition for new images found in the albums selected in the "Search in" tab.</p><p><b>Scan all images</b> will scan for faces and attempt recognition for all images found in the albums selected in the "Search in" tab.</p><p><b>Recognize faces only</b> will try to match unknown faces with confirmed faces without scanning images new faces.</p>
tr: digiKam, fotoğraflarınızdaki yüzleri arayabilir.<br>Arkadaşlarınızı fotoğraflarınızda işaretlediğinizde, fotoğraflarınızdaki yüzleri bulacaktır.<br><p><b>Yeni görselleri tara</b>, “Şurada Ara” sekmesinde seçili albümlerde bulunan yeni görsellerdeki yüzleri tarayacak ve onları tanımaya çalışacaktır.</p><p><b>Tüm görselleri tara</b>, “Şurada Ara” sekmesinde seçili albümlerde bulunan tüm görsellerdeki yüzleri tarayacak ve onları tanımaya çalışacaktır.</p><p><b>Yalnızca yüzleri tanı</b>, görsellerdeki yeni yüzleri taramadan bilinmeyen yüzleri onaylı yüzlerle eşleştirmeye çalışacaktır.</p>

[ctx: @label short translated text about the Face Detection Accuracy]
en: Accuracy:
tr: Doğruluk:

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will<br>be detected, but less faces will be detected.
tr: Belirliliğe karşı duyarlılığı ayarlayın: Değer ne kadar yüksek olursa<br>yüzler o kadar doğru bir biçimde algılanır; ancak daha az yüz tespit edilir.

[ctx: @label with a short translated text about the face size for detection]
en: Face size:
tr: Yüz boyutu:

[ctx: @label: listbox face size]
en: Extra Small
tr: Ekstra küçük

[ctx: @label: listbox face size]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: @label: listbox face size]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: @label: listbox face size]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: @label: listbox face size]
en: Extra Large
tr: Ekstra büyük

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Selecting <b>Extra Small</b> means the model will detect small background faces in addition to medium and larger faces. Selecting <b>Small Faces</b> increases the sensitivity of the model by tuning the model parameters. It will also increase the probability of false-positives, and it will increase detection time.</p><p>Selecting <b>Large</b> or <b>Extra Large</b> will eliminate small background faces from being detected. It is much faster and will reduce the number of false-positives, but will not detect small faces in the background or faces in large group photos.</p><p>If you want to detect all faces in one pass, select <b>Extra Small</b> faces and set the detection accuracy to 2. Unfortunately, this will create a significant number of false-positives. It is recommended to set a detection accuracy of 6-8 and face size of <b>Medium</b> or <b>Large</b> for normal use.</p><p>This setting applies only to YuNet.</p>
tr: <p><b>Ekstra küçük</b> seçeneği, modelin orta ve büyük büyüklükteki yüzlere ek olarak arka plandaki küçük yüzleri de algılayacağı anlamına gelir. <b>Küçük yüzler</b> seçeneği, model parametrelerine ince ayar yaparak modelin kesinliğini artırır. Bu, bunun yanında yanlış pozitiflerin sayısını ve dolayısıyla algılama zamanını da artıracaktır.</p><p><b>Büyük</b> veya <b>Ekstra büyük</b> seçenekleri, küçük arka plan yüzlerini algılamaz. Çok daha hızlıdır ve yanlış pozitiflerin sayısını büyük oranda azaltır; ancak arka plandaki küçük yüzleri veya grup fotoğraflarındaki yüzleri algılamayacaktır.</p><p>Tek geçişte bütün yüzleri algılamak istiyorsanız <b>Ekstra küçük</b> seçeneğini seçin ve algılama doğruluğunu 2 olarak ayarlayın. Ne yazık ki, bu yüksek oranda bir yanlış pozitif sayısı ortaya çıkaracaktır. Normal bir kullanım için algılama doğruluğunu 6 veya 8 olarak ayarlamak ve yüz boyutunu <b>Orta</b> veya <b>Büyük</b> olarak seçmek önerilir.</p><p>Bu ayar yalnızca YuNet için geçerlidir.</p>

[ctx: @title short translated text]
en: Detection
tr: Algılama

[ctx: @label short translated text about the Face Recognition Accuracy]
en: Accuracy:
tr: Doğruluk:

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately faces will<br>be recognized, but less faces will be recognized.<br>Note: only faces that are very similar to pre-tagged faces are recognized.
tr: Duyarlılığa karşı özgüllüğü ayarlayın: Değer ne kadar yüksek olursa<br>yüzler o kadar doğru olarak tanınır; ancak toplam tanınan yüz sayısı daha az olur.<br>Not: Yalnızca önceden künye eklenen yüzlere çok benzeyen yüzler tanınır.

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Uses all processors
tr: Tüm işlemcileri kullan

[ctx: @info:tooltip]
en: Face detection and recognition are time-consuming tasks.<br>You can choose if you wish to employ all processor cores<br>on your system, or work in the background only on one core.
tr: Yüz algılama ve tanıma zaman alan görevlerdir. Sisteminizdeki<br>tüm işlemci çekirdeklerini kullanmayı veya arka planda yalnızca tek bir çekirdek<br>üzerinde çalışmayı seçebilirsiniz.

[ctx: @title short translated text]
en: Recognition
tr: Tanıma

[ctx: @title:tab]
en: Settings
tr: Ayarlar

en: Writing metadata to files
tr: Dosya üst verisi yazılıyor…

en: Revising Exif Orientation tags
tr: Exif yönelimi künyeleri revize ediliyor…

[ctx: @label]
en: Finishing tasks
tr: Görevler bitiriliyor…

en: Assigning image tags
tr: Görsel künyeleri atanıyor…

en: Removing image tags
tr: Görsel künyeleri kaldırılıyor…

en: Assigning image pick label
tr: Görsel seçim etiketi atanıyor…

en: Assigning image color label
tr: Görsel renk etiketi atanıyor…

en: Assigning image ratings
tr: Görsel derecelendirmeleri atanıyor…

en: Editing group
tr: Grup düzenleniyor…

en: Updating orientation in database
tr: Veri tabanındaki yönelim güncelleniyor…

en: Applying metadata
tr: Üst veri uygulanıyor…

en: Rotating images
tr: Görseller döndürülüyor…

en: Copying attributes
tr: Öznitelikler kopyalanıyor…

en: Process Items
tr: Ögeleri İşle

en: Failed to revise Exif orientation these files:
tr: Şu dosyaların Exif yönelimi gözden geçirilemedi:

en: Failed to transform these files:
tr: Şu dosyalar dönüştürülemedi:

[ctx: @label]
en: Apply pending changes to metadata
tr: Üst veriye olan bekleyen değişiklikleri uygula

en: Apply pending changes to metadata
tr: Üst veriye olan bekleyen değişiklikleri uygula

en: No pending metadata synchronization
tr: Bekleyen üst veri eşzamanlaması yok

en: If lazy synchronization is enabled in metadata settings, the status bar will display the number of items waiting for synchronization
tr: Üst veri ayarlarında tembel eşzamanlama etkinleştirilirse durum çubuğu, eşzamanlama için bekleyen ögelerin sayısını görüntüler

en: 1 file awaits synchronization | %1 files await synchronization
tr[0]: 1 dosya eşzamanlama bekliyor
tr[1]: %1 dosya eşzamanlama bekliyor

en: Background color indicates the global image filter status, encompassing all filter settings from the right sidebar.
    
    NO COLOR: no filter is active, all items are visible.
    RED: filtering is on, but no items match.
    GREEN: filter(s) match(es) at least one item.
    
    Move mouse cursor over this text to see more details about active filters.
    Press the Reset button from the right side to clear all filter settings.
    Press the Settings button from the right side to open the filters panel.
tr: Arka plan rengi, sağ kenar çubuğundaki tüm süzgeç ayarlarını kapsayan global görsel süzgeci durumunu belirtir.
    
    RENK YOK: Hiçbir süzgeç etkin değil, tüm ögeler görünür.
    KIRMIZI: Süzme açık; ancak eşleşen öge yok.
    YEŞİL: Süzgeç(ler) en az bir ögeyle eşleşiyor.
    
    Etkin süzgeçler hakkında daha fazla ayrıntı görmek için fare imlecini bu metnin üzerine getirin.
    Tüm süzgeç ayarlarını temizlemek için sağ taraftaki Sıfırla düğmesine basın.
    Süzgeçler panelini açmak için sağ taraftaki Ayarlar düğmesine basın.

en: Reset all active filters
tr: Tüm etkin süzgeçleri sıfırla

en: Open filter settings panel
tr: Süzgeç ayarları panelini aç

en: <br><nobr><i>Text</i></nobr>
tr: <br><nobr><i>Metin</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Mime Type</i></nobr>
tr: <br><nobr><i>MIME Türü</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Geolocation</i></nobr>
tr: <br><nobr><i>Coğrafi Konum</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Rating</i></nobr>
tr: <br><nobr><i>Derecelendirme</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Pick Labels</i></nobr>
tr: <br><nobr><i>Etiketler Seç</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Color Labels</i></nobr>
tr: <br><nobr><i>Renk Etiketleri</i></nobr>

en: <br><nobr><i>Tags</i></nobr>
tr: <br><nobr><i>Künyeler</i></nobr>

en: <nobr><b>Active filters:</b></nobr>
tr: <nobr><b>Etkin süzgeçler:</b></nobr>

en: <nobr><b>Active filter:</b></nobr>
tr: <nobr><b>Etkin süzgeç:</b></nobr>

en: No active filter
tr: Etkin süzgeç yok

en: One active filter
tr: 1 etkin süzgeç

en: 1 active filter | %1 active filters
tr[0]: 1 etkin süzgeç
tr[1]: %1 etkin süzgeç

en: No geo filtering
tr: Coğrafi süzme yok

en: Images with coordinates
tr: Koordinatlı görseller

en: Images without coordinates
tr: Koordinatsız görseller

en: Filter by geolocation
tr: Coğrafi konuma göre süz

en: Select how geolocation should affect the images which are shown.
tr: Coğrafi konumun gösterilen görselleri nice etkileyeceğini seçin.

en: All Files
tr: Tüm dosyalar

en: Image Files
tr: Görsel dosyaları

en: RAW Files
tr: RAW dosyaları

en: DNG Files
tr: DNG dosyaları

en: No RAW Files
tr: RAW dosyası olmayanlar

en: JPEG Files
tr: JPEG dosyaları

en: JPEG-2000 Files
tr: JPEG 2000 dosyaları

en: JPEG-XL Files
tr: JPEG XL dosyaları

en: WEBP Files
tr: WEBP dosyaları

en: PNG Files
tr: PNG dosyaları

en: TIFF Files
tr: TIFF dosyaları

en: PGF Files
tr: PGF dosyaları

en: HEIF Files
tr: HEIF dosyaları

en: AVIF Files
tr: AVIF dosyaları

en: Video Files
tr: Video dosyaları

en: Audio Files
tr: Ses dosyaları

en: Raster Graphics
tr: Raster grafikler

en: Filter by file type
tr: Dosya türüne göre süz

en: Select the file types (MIME types) that you want shown. Note: "Raster Graphics" are file formats from raster graphics editors, such as Photoshop, The Gimp, Krita, etc.
tr: Gösterilmesini istediğiniz dosya türlerini (MIME türleri) seçin. Not: “Raster Grafikler”, Photoshop, GIMP, Krita vb. gibi raster grafik düzenleyicilerinin dosya biçimleridir.

en: Select the rating value used to filter albums' contents. Use the context pop-up menu to set rating filter conditions.
tr: Albümlerin içeriğini süzmek için kullanılan derecelendirme değerini seçin. Derecelendirme süzgeci koşullarını ayarlamak için bağlam açılır menüsünü kullanın.

en: Rating greater than or equal to %1.
tr: Derecelendirme %1 değerinden büyük veya eşit.

en: Rating equal to %1.
tr: Derecelendirme %1 değerine eşit.

en: Rating less than or equal to %1.
tr: Derecelendirme %1 değerinden daha küçük veya eşit.

en: Items Without Rating
tr: Derecelendirmesiz Ögeler

en: Rating Filter Options
tr: Derecelendirme Süzgeci Seçenekleri

en: Greater Than or Equals Condition
tr: Büyüklük veya Eşitlik Koşulu

en: Equals Condition
tr: Eşitlik Koşulu

en: Less Than or Equals Condition
tr: Küçüklük veya Eşitlik Koşulu

en: Exclude Items Without Rating
tr: Derecelendirmesiz Ögeleri Dışla

en: Text quick filter (search)
tr: Tez metin süzgeci (arama)

en: Enter search patterns to quickly filter this view on item names, captions (comments), and tags
tr: Bu görünümü öge adlarına, görsel yazılarına (yorumlara) ve künyelere göre tez süzmek için arama dizgileri girin

en: Text Search Fields
tr: Metin Arama Alanları

en: Defines which fields to search for the text in.
tr: Metnin hangi alanlarda aranacağını tanımlar.

en: Item Name
tr: Öge Adı

en: Item Path
tr: Öge Yolu

en: Item Title
tr: Öge Başlığı

en: Item Comment
tr: Öge Yorumu

en: Tag Name
tr: Künye Adı

en: Album Name
tr: Albüm Adı

en: Item Aspect Ratio
tr: Öge En–Boy Oranı

en: Item Pixel Size
tr: Öge Piksel Boyutu

en: Inverted Filter
tr: Ters Çevrilmiş Süzgeç

en: Clear All
tr: Tümünü Temizle

en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: @info]
en: These settings determine the quality of an image and convert it into a score stored in database as Pick Label property. This information can be evaluated two ways: using four basic factors to rate the image (blur, noise, exposure, and compression), or using a deep learning neural network engine. The first one helps to determine whether images are distorted by the basic factors, however it requires fine-tuning by the user and it cannot work along the aesthetic image processing. The second one uses an AI approach based on %1 model to predict the score. As deep learning is an end-to-end solution, it doesn’t require adjusting the settings, and makes this feature easier to use.
tr: Bu ayarlar görselin kalitesini belirler ve onu bir puana dönüştürür; veri tabanında Seçim Etiketi özelliği olarak saklanır. Bu bilgi iki şekilde değerlendirilebilir: Görselleri derecelendiren dört temel faktör (bulanıklık, gürültü, pozlama ve sıkıştırma) kullanılarak veya derin öğrenme sinir ağı işletkesi kullanılarak. Birincisi, görsellerin temel faktörlerden dolayı bozulup bozulmadığının belirlenmesine yardımcı olur; ancak kullanıcı açısından ince ayar gibi bazı dezavantajlar gerektirir ve estetik görsel işleme konusunda çalışamaz. İkincisi, puanı tahmin etmek için %1 modelini temel alan bir yapay zeka yaklaşımını kullanır. Derin öğrenme uçtan uca bir çözüm olduğundan ayarları değiştirmeyi gerektirmez ve bu özelliğin kullanımını kolaylaştırır.

[ctx: @label]
en: aesthetic image quality
tr: estetik görsel kalitesi

[ctx: @label: short translated text about the image quality scan mode]
en: Scan Mode:
tr: Tarama kipi:

[ctx: @item: all items to scan with image quality scan]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @item: image quality scan only non assigned items]
en: Non-Assigned Only
tr: Yalnızca atanmamışlar

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>All</b>: re-scan all items for quality.</p><p><b>Non-Assigned Only</b>: scan only the items with no assigned auto-pick labels.</p>
tr: <p><b>Tümü</b>: Tüm görselleri kalite için yeniden tarayın.</p><p><b>Yalnızca atanmamışlar</b>: Yalnızca kendiliğinden seçilmiş etiketi olmayan ögeleri tarayın.</p>

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Low as Rejected
tr: Reddedilen düşük

[ctx: @info:tooltip]
en: Low quality images detected by the quality engine<br>will be assigned to the rejected pick label (red flag).
tr: Kalite işletkesi tarafından algılanan düşük kaliteli görsellere<br>“reddedildi” etiketi atanacaktır (kırmızı bayrak).

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Medium as Pending
tr: Bekleyen orta

[ctx: @info:tooltip]
en: Medium quality images detected by the quality engine<br>will be assigned to the pending pick label (yellow flag).
tr: Kalite işletkesi tarafından algılanan orta kaliteli görsellere<br>“beklemede” etiketi atanacaktır (sarı bayrak).

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: High as Accepted
tr: Kabul edilen yüksek

[ctx: @info:tooltip]
en: High quality images detected by the quality engine<br>will be assigned to the accepted pick label (green flag).
tr: Kalite işletkesi tarafından algılanan orta kaliteli görsellere<br>“kabul edildi” etiketi atanacaktır (yeşil bayrak).

[ctx: @label with a short translated text]
en: Quality Engine:
tr: Kalite işletkesi:

[ctx: @option:radio with a short translated text]
en: Aesthetic Contents
tr: Estetik içerik

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image has aesthetic contents.<br>The aesthetic detection engine is based on a deep learning model to classify images.
tr: Görselin estetik içeriği olup olmadığını algılayın.<br>Estetik algılama işletkesi, görselleri sınıflandırmak için derin öğrenme modeli tabanlıdır.

[ctx: @option:radio with a short translated text]
en: Basic Factors
tr: Temel çarpanlar

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the image is sabotaging using four basic factors<br>eg. blur, noise, exposure (under / over), and compression levels.<br>See the relevant settings from the next <b>Basic Factors</b> tab.
tr: Görselin dört temel çarpan (bulanıklık, gürültü, pozlama<br>— altında/üstünde ve sıkıştırma) tarafından sabote edilip edilmediğini algılayın.<br><b>Temel Çarpanlar</b> sekmesinden ilgili ayarlara bakın.

[ctx: @info:tooltip]
en: Quality detection is time-consuming tasks.<br>You can choose if you wish to employ all processor cores<br>on your system, or work in the background only on one core.
tr: Kalite algılama zaman alan bir görevdir. Sisteminizdeki tüm<br>işlemci çekirdeklerini kullanmayı veya arka planda yalnızca tek bir çekirdek üzerinde<br>çalışmayı seçebilirsiniz.

[ctx: @label with a short translated text]
en: Rejected:
tr: Reddedilen:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Rejected Label
tr: Tüm resimlere “Reddedildi” etiketi atanması için gereken eşik

[ctx: @label with a short translated text]
en: Pending:
tr: Beklemede:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold below which all pictures are assigned Pending Label
tr: Tüm resimlere “Beklemede” etiketi atanması için gereken eşik

[ctx: @label with a short translated text]
en: Accepted:
tr: Kabul edildi:

[ctx: @info:tooltip]
en: Threshold above which all pictures are assigned Accepted Label
tr: Tüm resimlere “Kabul Edildi” etiketi atanması için gereken eşik

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Blur
tr: Bulanıklaştır

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of blur in the images passed to it
tr: Kendisine iletilen görsellerdeki bulanıklık miktarını algıla

[ctx: @label with a short translated text]
en: Weight:
tr: Ağırlık:

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Blur Algorithm
tr: Bulanıklık algoritmasına atamak için ağırlık

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Noise
tr: Gürültü

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of noise in the images passed to it
tr: Kendisine iletilen görsellerdeki gürültü miktarını algıla

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Noise Algorithm
tr: Gürültü algoritmasına atanacak ağırlık

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Compression
tr: Sıkıştırma

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect the amount of compression in the images passed to it
tr: Kendisine iletilen görsellerdeki sıkıştırma miktarını algıla

[ctx: @info:tooltip]
en: Weight to assign to Compression Algorithm
tr: Sıkıştırma algoritmasına atanacak ağırlık

[ctx: @option:check with a short translated text]
en: Exposure
tr: Pozlandırma

[ctx: @info:tooltip]
en: Detect if the images are under-exposed or over-exposed
tr: Görsellerin az mı yoksa aşırı mı pozlandığını algıla

[ctx: @title:tab]
en: Basic Factors
tr: Temel Çarpanlar

en: File/Folder %1 does not exist anymore
tr: %1 dosyası/klasörü artık yok

en: Album %1 does not exist anymore
tr: %1 albümü artık yok

en: Could not overwrite image %1
tr: %1 görselinin üzerine yazılamadı

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder "%2" in the image collection.
tr: %1 görseli çöp kutusuna taşınamadı.
    Görsel koleksiyonundaki “%2” çöp kutusu klasörünün dosya izinlerini denetleyin.

en: A file or folder named %1 already exists in %2
tr: %2 içinde %1 adlı bir dosya veya klasör halihazırda var

en: Recursive folder %1 move detected to album %2
tr: %2 albümüne %1 özyineli klasör taşıması algılandı

en: Could not move folder %1 to album %2
tr: %1 klasörü %2 albümüne taşınamadı

en: Could not move folder %1 to album %2. The folder %1 was copied as well to album %2
tr: %1 klasörü %2 albümüne taşınamadı. %1 klasörü de %2 albümüne kopyalanmış

en: Could not move sidecar from file %1 to album %2
tr: Sepet %1 dosyasından %2 albümüne taşınamadı

en: Could not move file %1 to album %2
tr: %1 dosyası %2 albümüne taşınamadı

en: Recursive folder %1 copy detected to album %2
tr: %2 albümüne %1 özyineli klasör kopyalaması algılandı

en: Could not copy folder %1 to album %2
tr: %1 klasörü %2 albümüne kopyalanamadı

en: Could not copy sidecar from file %1 to folder %2
tr: Sepet %1 dosyasından %2 klasörüne kopyalanamadı

en: Could not copy file %1 to folder %2
tr: %1 dosyası %2 klasörüne kopyalanamadı

en: Could not copy file %1 to album %2
tr: %1 dosyası %2 albümüne kopyalanamadı

en: File/Folder %1 does not exist
tr: %1 dosyası/klasörü yok

en: Could not move folder %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
tr: %1 klasörü çöp kutusuna taşınamadı.
    Görsel koleksiyonundaki “.dtrash” çöp kutusu klasörünün dosya izinlerini denetleyin.

en: Could not move image %1 to collection trash.
    Check the file permission on the trash folder ".dtrash" in the image collection.
tr: %1 görseli çöp kutusuna taşınamadı.
    Görsel koleksiyonundaki “.dtrash” çöp kutusu klasörünün dosya izinlerini denetleyin.

en: Album %1 could not be removed
tr: %1 albümü kaldırılamadı

en: Image %1 could not be removed
tr: %1 görseli kaldırılamadı

en: Could not move image %1 to collection trash
tr: %1 görseli çöp kutusuna taşınamadı

en: Image with the same name %1 already there
tr: Aynı adlı %1 görseli halihazırda var

en: Image %1 could not be renamed
tr: %1 görseli yeniden adlandırılamadı

en: Could not restore file %1 from trash
tr: %1 dosyası çöp kutusundan geri yüklenemedi

[ctx: @info: rotation]
en: Unspecified
tr: Belirtilmemiş

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally
tr: Yatay ters çevrilmiş

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated by 180 Degrees
tr: 180 derece döndürülmüş

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically
tr: Dikey ters çevrilmiş

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Horizontally and Rotated Left
tr: Yatay olarak ters çevrilmiş ve sola döndürülmüş

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Left
tr: Sola döndürülmüş

[ctx: @info: rotation]
en: Flipped Vertically and Rotated Left
tr: Dikey olarak ters çevrilmiş ve sola döndürülmüş

[ctx: @info: rotation]
en: Rotated Right
tr: Sağa döndürülmüş

[ctx: @info: rotation]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: West
tr: Batı

[ctx: @info: For use in longitude coordinate]
en: East
tr: Doğu

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: North
tr: Kuzey

[ctx: @info: For use in latitude coordinate]
en: South
tr: Güney

[ctx: @info: Height in meters]
en: %1m
tr: %1 m

[ctx: @info]
en: Flash has been fired
tr: Flaş kullanıldı

[ctx: @info]
en: Flash with red-eye reduction mode
tr: Kırmızı göz azaltmalı flaş

[ctx: @info: country code]
en: Afar
tr: Afarca

[ctx: @info: country code]
en: Abkhazian
tr: Abhazca

[ctx: @info: country code]
en: Amharic
tr: Amharca

[ctx: @info: country code]
en: Arabic
tr: Arapça

[ctx: @info: country code]
en: Assamese
tr: Assamca

[ctx: @info: country code]
en: Aymara
tr: Aymaraca

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani
tr: Azerbaycanca

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir
tr: Başkurtça

[ctx: @info: country code]
en: Byelorussian
tr: Beyaz Rusça

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian
tr: Bulgarca

[ctx: @info: country code]
en: Bihari
tr: Bihari Dili

[ctx: @info: country code]
en: Bislama
tr: Bislama Dili

[ctx: @info: country code]
en: Bengali;Bangla
tr: Bengalce;Bengal

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan
tr: Tibetçe

[ctx: @info: country code]
en: Breton
tr: Bretonca

[ctx: @info: country code]
en: Catalan
tr: Katalanca

[ctx: @info: country code]
en: Corsican
tr: Korsikaca

[ctx: @info: country code]
en: Czech
tr: Çekçe

[ctx: @info: country code]
en: Welsh
tr: Galce

[ctx: @info: country code]
en: Danish
tr: Danca

[ctx: @info: country code]
en: German
tr: Almanca

[ctx: @info: country code]
en: Dzongkha
tr: Dzong Dili

[ctx: @info: country code]
en: Greek
tr: Yunanca

[ctx: @info: country code]
en: English
tr: İngilizce

[ctx: @info: country code]
en: Spanish
tr: İspanyolca

[ctx: @info: country code]
en: Estonian
tr: Estonca

[ctx: @info: country code]
en: Basque
tr: Baskça

[ctx: @info: country code]
en: Persian(farsi)
tr: Farsça (İran)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish
tr: Fince

[ctx: @info: country code]
en: Fijan
tr: Ficanca

[ctx: @info: country code]
en: Faroese
tr: Faroe Dili

[ctx: @info: country code]
en: French
tr: Fransızca

[ctx: @info: country code]
en: Frisian
tr: Frizce

[ctx: @info: country code]
en: Irish
tr: İrlandaca

[ctx: @info: country code]
en: Scotsgaelic
tr: İskoç Gaelcesi

[ctx: @info: country code]
en: Galician
tr: Galiçyaca

[ctx: @info: country code]
en: Guarani
tr: Guaranice

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati
tr: Güceratça

[ctx: @info: country code]
en: Hausa
tr: Hausaca

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew
tr: İbranice

[ctx: @info: country code]
en: Hindi
tr: Hintçe

[ctx: @info: country code]
en: Croatian
tr: Hırvatça

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian
tr: Macarca

[ctx: @info: country code]
en: Armenian
tr: Ermenice

[ctx: @info: country code]
en: Interlingua
tr: İnterlingua

[ctx: @info: country code]
en: Interlingue
tr: İnterlingue

[ctx: @info: country code]
en: Inupiak
tr: İnyupikçe

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian
tr: Endonezce

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic
tr: İzlandaca

[ctx: @info: country code]
en: Italian
tr: İtalyanca

[ctx: @info: country code]
en: Inuktitut
tr: İnuitçe

[ctx: @info: country code]
en: Japanese
tr: Japonca

[ctx: @info: country code]
en: Javanese
tr: Javaca

[ctx: @info: country code]
en: Georgian
tr: Gürcüce

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh
tr: Kazakça

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic
tr: Grönlandca

[ctx: @info: country code]
en: Cambodian
tr: Kamboçyaca

[ctx: @info: country code]
en: Kannada
tr: Kannadaca

[ctx: @info: country code]
en: Korean
tr: Korece

[ctx: @info: country code]
en: Kashmiri
tr: Keşmirce

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish
tr: Kürtçe

[ctx: @info: country code]
en: Kirghiz
tr: Kırgızca

[ctx: @info: country code]
en: Latin
tr: Latince

[ctx: @info: country code]
en: Laothian
tr: Laoca

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian
tr: Litvanca

[ctx: @info: country code]
en: Latvian;Lettish
tr: Letonca;Letçe

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy
tr: Malgaşça

[ctx: @info: country code]
en: Maori
tr: Maori Dili

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian
tr: Makedonca

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam
tr: Malayalam Dili

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian
tr: Moğolca

[ctx: @info: country code]
en: Marathi
tr: Maratice

[ctx: @info: country code]
en: Malay
tr: Malayca

[ctx: @info: country code]
en: Maltese
tr: Maltaca

[ctx: @info: country code]
en: Burmese
tr: Burmaca

[ctx: @info: country code]
en: Nepali
tr: Nepalce

[ctx: @info: country code]
en: Dutch
tr: Hollandaca

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian
tr: Norveççe

[ctx: @info: country code]
en: Occitan
tr: Oksitanca

[ctx: @info: country code]
en: Oromo
tr: Oromca

[ctx: @info: country code]
en: Oriya
tr: Oriya Dili

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi
tr: Pencapça

[ctx: @info: country code]
en: Polish
tr: Lehçe

[ctx: @info: country code]
en: Pashto;Pushto
tr: Peştuca;Paşto

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese
tr: Portekizce

[ctx: @info: country code]
en: Quechua
tr: Keçuva Dili

[ctx: @info: country code]
en: Rhaeto-romance
tr: Romanşça

[ctx: @info: country code]
en: Kurundi
tr: Rundice

[ctx: @info: country code]
en: Romanian
tr: Rumence

[ctx: @info: country code]
en: Russian
tr: Rusça

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda
tr: Ruandaca

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit
tr: Sanskritçe

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi
tr: Sintçe

[ctx: @info: country code]
en: Sangho
tr: Sangho Dili

[ctx: @info: country code]
en: Singhalese
tr: Sinhali Dili

[ctx: @info: country code]
en: Slovak
tr: Slovakça

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian
tr: Slovence

[ctx: @info: country code]
en: Samoan
tr: Samoca

[ctx: @info: country code]
en: Shona
tr: Şona Dili

[ctx: @info: country code]
en: Somali
tr: Somalice

[ctx: @info: country code]
en: Albanian
tr: Arnavutça

[ctx: @info: country code]
en: Serbian
tr: Sırpça

[ctx: @info: country code]
en: Siswati
tr: Suati Dili

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho
tr: Sotho Dili

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese
tr: Sunda Dili

[ctx: @info: country code]
en: Swedish
tr: İsveççe

[ctx: @info: country code]
en: Swahili
tr: Suahili

[ctx: @info: country code]
en: Tamil
tr: Tamilce

[ctx: @info: country code]
en: Telugu
tr: Teluguca

[ctx: @info: country code]
en: Tajik
tr: Tacikçe

[ctx: @info: country code]
en: Thai
tr: Tayca

[ctx: @info: country code]
en: Tigrinya
tr: Tigrinya Dili

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen
tr: Türkmence

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog
tr: Tagalogca

[ctx: @info: country code]
en: Setswana
tr: Tsvana Dili

[ctx: @info: country code]
en: Tonga
tr: Tonga Dili

[ctx: @info: country code]
en: Turkish
tr: Türkçe

[ctx: @info: country code]
en: Tsonga
tr: Tsongaca

[ctx: @info: country code]
en: Tatar
tr: Tatarca

[ctx: @info: country code]
en: Twi
tr: Tui Dili

[ctx: @info: country code]
en: Uigur
tr: Uygurca

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

[ctx: @info: country code]
en: Urdu
tr: Urduca

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek
tr: Özbekçe

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese
tr: Vietnamca

[ctx: @info: country code]
en: Volapuk
tr: Volapükçe

[ctx: @info: country code]
en: Wolof
tr: Volofça

[ctx: @info: country code]
en: Xhosa
tr: Zosaca

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish
tr: Yidçe

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba
tr: Yorubaca

[ctx: @info: country code]
en: Zhuang
tr: Juangça

[ctx: @info: country code]
en: Chinese
tr: Çince

[ctx: @info: country code]
en: Zulu
tr: Zuluca

[ctx: @title: xmp namespace for tags container]
en: Tags
tr: Künyeler

[ctx: @title: xmp namespace for title container]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @title: xmp namespace for rating container]
en: Rating
tr: Derecelendirme

[ctx: @title: xmp namespace for comment container]
en: Caption
tr: Alt Yazı

[ctx: @title: xmp namespace for pick-label container]
en: Pick label
tr: Etiket Seç

[ctx: @title: xmp namespace for color-label container]
en: Color label
tr: Renk Etiketi

[ctx: info]
en: Binary data %1 bytes
tr: %1 bayt ikili veri

en: No Transformation
tr: Dönüşüm yok

en: Flip Horizontal
tr: Yatay Olarak Ters Çevir

en: Flip Vertical
tr: Dikey Olarak Ters Çevir

en: Rotate 90°
tr: 90° Döndür

en: Rotate 180°
tr: 180° Döndür

en: Rotate 270°
tr: 270° Döndür

en: Auto Rotation
tr: Kendiliğinden Döndür

en: Unknown Transformation
tr: Bilinmeyen dönüşüm

en: ExifTool does not exists or exec permission is missing
tr: ExifTool yok veya yürütme izni eksik

en: Perl does not exists or exec permission is missing
tr: Perl yok veya yürütme izni eksik

en: Synchronization error between the channels
tr: Kanallar arasında eşzamanlama hatası

[ctx: Focus point type description]
en: In Focus
tr: Odakta

[ctx: Focus point type description]
en: Selected
tr: Seçili

[ctx: Focus point type description]
en: Selected In Focus
tr: Seçili Öge Odakta

[ctx: Focus point type description]
en: Inactive
tr: Etkin Değil

[ctx: @info: unconfirmed faces in album]
en:  (%1 new) |  (%1 new)
tr[0]:  (%1 yeni)
tr[1]:  (%1 yeni)

en: &Close
tr: &Kapat

en: Close message
tr: İletiyi Kapat

[ctx: @info: check of new online version never done yet]
en: never
tr: asla

en: No data returned from the remote connection.
tr: Uzak bağlantıdan herhangi bir veri döndürülmedi.

en: Unsupported Architecture: %1
tr: Desteklenmeyen mimari: %1

en: Invalid file name format returned from the remote connection.
tr: Uzak bağlantıdan desteklenmeyen dosya adı biçimi döndürüldü.

en: Invalid pre-release date from the remote list.
tr: Uzak listeden geçersiz ön yayım tarihi.

en: Invalid format returned from the remote connection.
tr: Uzak bağlantıdan geçersiz biçim döndürüldü.

[ctx: @info: download status]
en: Received:
tr: Alındı:

[ctx: @info: download status]
en: Total:
tr: Toplam:

[ctx: @info: download status]
en: Rate:
tr: Hız:

[ctx: @info: download status]
en: ETA:
tr: Tahmini bitiş:

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Pre-Release
tr: Çevrimiçi Sürüm Denetleyicisi — Ön Yayım

en: Check for new pre-release version available, please wait...
tr: Kullanılabilir ön yayım sürümleri denetleniyor, lütfen bekleyin…

[ctx: @title:window]
en: Online Version Checker - Stable Version
tr: Çevrimiçi Sürüm Denetleyicisi — Kararlı Sürüm

en: Check for new stable version available, please wait...
tr: Kullanılabilir yeni kararlı sürümler denetleniyor, lütfen bekleyin…

en: Configure...
tr: Yapılandır…

en: Open setup dialog page to configure updates.
tr: Güncellemeleri yapılandırmak için ayarlar iletişim kutusunu açın.

en: Download
tr: İndir

en: <p>Current <b>%1</b> pre-release date is <i>%2</i>.</p><p>New pre-release built on <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for stable release only.<br>Stable versions are safe to use in production.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
tr: <p>Geçerli <b>%1</b> ön yayım sürümü tarihi <i>%2</i>.</p><p><i>%3</i> üzerine yapılı yeni ön yayım sürümünü bu <a href='%4'>depoda</a> bulunabilir.</p><p>Dosyayı almak için <b>İndir</b>’e basın…</p><p>Not: Ayarlar/Çeşitli panelinden yalnızca kararlı sürümleri denetlemek üzere yapılandırabilirsiniz.<br>Kararlı sürümler normal iş ortamında güvenle kullanılabilir.</p><p>Ayarlar iletişim kutusunda güncelleme seçeneklerini özelleştirmek istiyorsanız <b>Yapılandır</b> düğmesine basın.</p>

en: <p>Current <b>%1</b> stable version is <i>%2</i></p><p>New stable version <i>%3</i> is available on this <a href='%4'>repository</a>.</p><p>Press <b>Download</b> to get the file...</p><p>Note: from Setup/Misc panel, you can switch to check for weekly pre-release.<br>Pre-release versions are dedicated to test quickly new features.<br>It is not recommended to use pre-releases in production as bugs can remain,<br>unless you know what you are doing.</p><p>Press <b>Configure</b> if you want to customize update options from setup dialog.</p>
tr: <p>Geçerli <b>%1</b> kararlı sürümü <i>%2</i></p><p>Yeni kararlı <i>%3</i>sürümü bu <a href='%4'>depoda</a> bulunabilir.</p><p>Dosyayı almak için <b>İndir</b>’e basın…</p><p>Not: Ayarlar/Çeşitli panelinden haftalık ön yayım sürümlerini denetleyebilirsiniz.<br>Ön yayımlar, yeni özellikleri tez sınamak üzere yapılırlar.<br>Hâlâ hatalar içerebileceklerinden, ne yaptığınızı bilmiyorsanız ön yayım<br>sürümlerinin iş ortamında kullanılması önerilmez.</p><p>Ayarlar iletişim kutusunda güncelleme seçeneklerini özelleştirmek istiyorsanız <b>Yapılandır</b> düğmesine basın.</p>

en: Your software is up-to-date.
    %1 pre-release built on %2 is the most recent version available.
tr: Yazılımınız güncel.
    %2 üzerine yapılı %1 ön yayım sürümü, kullanılabilir en yeni sürümdür.

en: Your software is up-to-date.
    %1 stable version %2 is the most recent version available.
tr: Yazılımınız güncel.
    %1 kararlı sürümü %2, kullanılabilir en yeni sürümdür.

en: Error while trying to check for new %1 version:
    "%2"
tr: Yeni %1 sürümü denetlenmeye çalışılırken hata:
    “%2”

en: built on %1 with debug symbols
tr: %1 üzerine hata ayıklama sembolleriyle yapılı

en: built on %1
tr: %1 üzerine yapılı

en: Downloading new %1
    %2
    in progress, please wait...
tr: Yeni %1 %2
    sürümü indiriliyor;
    lütfen bekleyin…

en: version %1 with debug symbols
tr: %1 sürümü, hata ayıklama sembolleriyle

en: version %1
tr: %1 sürümü

en: Downloading new %1
    version %2
    in progress, please wait...
tr: Yeni %1 %2
    sürümü indiriliyor,
    lütfen bekleyin…

en: Verify Checksum for new %1
    %2
    in progress, please wait...
tr: Yeni %1 %2 için
    sağlama toplamı doğrulanıyor,
    lütfen bekleyin…

en: Verify checksum for %1
    version %2
    in progress, please wait...
tr: Yeni %1 %2 sürümünün
    sağlama toplamı doğrulanıyor,
    lütfen bekleyin…

[ctx: @action: open bundle file]
en: Open...
tr: Aç…

en: The new %1
    pre-release built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
tr: %2 üzerine yapılı yeni
    %1 ön yayım sürümü
    
    %3
    
    konumuna indirildi.
    Demeti dosya yöneticisinde açmak için “Aç”a basın.

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Open" to show the bundle in file-manager...
tr: Yeni %1
    kararlı sürümü %2
    
    %3
    
    konumuna indirildi.
    Demeti dosya yöneticisinde açmak için “Aç”a basın.

en: Install...
tr: Kur…

en: The new pre-release %1
    built on %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
tr: %2 üzerine yapılı yeni
    %1 ön yayım sürümü
    
    %3
    
    konumuna indirildi.
    Geçerli oturumu kapatıp yükseltmek için “Kur”a basın.

en: The new %1
    stable version %2
    have been downloaded at:
    
    %3
    
    Press "Install" to close current session and upgrade...
tr: Yeni %1
    kararlı sürümü %2
    
    %3
    
    konumuna indirildi.
    Geçerli oturumu kapatıp yükseltmek için “Kur”a basın.

en: Error while trying to download %1
    pre-release built on %2:
    
    "%3"
tr: %2 üzerine yapılı yeni %1
    ön yayım sürümü indirilirken hata
    
    %3

en: Error while trying to download %1
    stable version %2:
    
    "%3"
tr: Yeni %1 kararlı sürümü
    %2 indirilirken hata
    
    %3

en: Cannot start installer:
    %1
tr: Kurulum çalıştırılamıyor:
    %1

en: Checksum file is empty.
tr: Sağlama toplamı dosyası boş.

en: Checksum is invalid.
tr: Sağlama toplamı geçersiz.

en: Downloaded file is empty.
tr: İndirilen dosya boş.

en: Checksums error.
tr: Sağlama toplamları hatası.

en: Cannot open target file.
tr: Hedef dosya açılamıyor.

en: Visit digiKam project website
tr: digiKam projesi web sitesini ziyaret et

en: Aborting...
tr: Sonlandırılıyor…

en: Cancel this operation.
tr: Bu işlemi iptal edin.

en: Open detailed progress dialog
tr: Ayrıntılı ilerleme iletişim kutusunu aç

en: No active process
tr: Etkin süreç yok

en: Hide detailed progress window
tr: Ayrıntılı süreç penceresini gizle

en: Show detailed progress window
tr: Ayrıntılı işlem penceresini göster

en: Captions:
tr: Alt yazılar:

en: Enter caption author name here.
tr: Yazar adı alt yazısını buraya gir…

[ctx: @info]
en: You have edited the image caption.  | You have edited the captions of %1 images.
tr[0]: Görsel alt yazısını düzenlediniz.
tr[1]: %1 görselin alt yazısını düzenlediniz.

[ctx: @info]
en: You have edited the image title.  | You have edited the titles of %1 images.
tr[0]: Görsel başlığını düzenlediniz.
tr[1]: %1 görselin başlıklarını düzenlediniz.

[ctx: @info]
en: You have edited the date of the image.  | You have edited the date of %1 images.
tr[0]: Görselin tarihini düzenlediniz.
tr[1]: %1 görselin tarihlerini düzenlediniz.

[ctx: @info]
en: You have edited the pick label of the image.  | You have edited the pick label of %1 images.
tr[0]: Görselin seçim etiketini düzenlediniz.
tr[1]: %1 görselin seçim etiketini düzenlediniz.

[ctx: @info]
en: You have edited the color label of the image.  | You have edited the color label of %1 images.
tr[0]: Görselin renk etiketini düzenlediniz.
tr[1]: %1 görselin renk etiketini düzenlediniz.

[ctx: @info]
en: You have edited the rating of the image.  | You have edited the rating of %1 images.
tr[0]: Görselin derecelendirmesini düzenlediniz.
tr[1]: %1 görselin derecelendirmesini düzenlediniz.

[ctx: @info]
en: You have edited the tags of the image.  | You have edited the tags of %1 images.
tr[0]: Görselin künyelerini düzenlediniz.
tr[1]: %1 görselin künyelerini düzenlediniz.

[ctx: @info]
en: Do you want to apply your changes?
tr: Değişikliklerinizi uygulamak istiyor musunuz?

[ctx: @info]
en: <p>You have edited the metadata of the image: </p> | <p>You have edited the metadata of %1 images: </p>
tr[0]: <p>Görselin üst verisini düzenlediniz: </p>
tr[1]: <p>%1 görselin üst verisini düzenlediniz: </p>

[ctx: @info]
en: <li>title</li>
tr: <li>başlık</li>

[ctx: @info]
en: <li>caption</li>
tr: <li>alt yazı</li>

[ctx: @info]
en: <li>date</li>
tr: <li>tarih</li>

[ctx: @info]
en: <li>pick label</li>
tr: <li>seçim etiketi</li>

[ctx: @info]
en: <li>color label</li>
tr: <li>renk etiketi</li>

[ctx: @info]
en: <li>rating</li>
tr: <li>derecelendirme</li>

[ctx: @info]
en: <li>tags</li>
tr: <li>künyeler</li>

[ctx: @info]
en: <p>Do you want to apply your changes?</p>
tr: <p>Değişikliklerinizi uygulamak istiyor musunuz?</p>

[ctx: @action]
en: Always apply changes without confirmation
tr: Değişiklikleri her zaman onaysız uygula

[ctx: @title:window]
en: Apply Changes?
tr: Değişiklikleri Uygula?

[ctx: @info]
en: Apply changes?
tr: Değişiklikler uygulansın mı?

[ctx: @info]
en: Reading metadata from files. Please wait...
tr: Dosyalardan üst veri okunuyor. Lütfen bekleyin…

[ctx: @info]
en: Writing metadata to files. Please wait...
tr: Dosyalara üst veri yazılıyor. Lütfen bekleyin…

[ctx: @action]
en: Read metadata from file to database
tr: Dosyadan veri tabanına üst veri oku

[ctx: @action]
en: Write metadata to each file
tr: Her dosyaya üst veri yaz

[ctx: @action]
en: Read metadata from each file to database
tr: Her dosyadan veri tabanına üst veri oku

[ctx: @action]
en: Unify tags of selected items
tr: Seçili ögelerin künyelerini birleştir

[ctx: @title: comment title string]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: @label]
en: Date:
tr: Tarih:

[ctx: @label]
en: Pick Label:
tr: Seçim etiketi:

[ctx: @label]
en: Color Label:
tr: Renk etiketi:

[ctx: @label]
en: Rating:
tr: Derecelendirme:

[ctx: @action]
en: Apply
tr: Uygula

[ctx: @info]
en: Apply all changes to images
tr: Görsellere tüm değişiklikleri uygula

[ctx: @info]
en: Revert all changes
tr: Tüm değişiklikleri geri al

[ctx: @action]
en: Apply to all versions
tr: Tüm Sürümlere Uygula

[ctx: @info]
en: Apply all changes to all versions of this image
tr: Tüm değişiklikleri bu görselin tüm sürümlerine uygula

[ctx: @action: more actions to apply changes]
en: More
tr: Daha Fazla

[ctx: @title]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @title]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: @info]
en: Selected items have different text here.
tr: Burada seçili ögelerde farklı metinler var.

[ctx: @action]
en: Open Tag Manager
tr: Künye Yöneticisini Aç

[ctx: @info]
en: Enter tag here.
tr: Buraya künyeyi gir…

[ctx: @info]
en: Enter the text used to create tags here. '/' can be used to create a hierarchy of tags. ',' can be used to create more than one hierarchy at the same time.
tr: Künyeleri oluşturmak için kullanılan metni buraya girin. “/” künyelerin hiyerarşisini oluşturmak için; “,” ise aynı anda birden fazla hiyerarşi oluşturmak için kullanılabilir.

[ctx: @info]
en: Tags already assigned
tr: Halihazırda atanmış künyeler

[ctx: @info]
en: Recent Tags
tr: Son kullanılan künyeler

[ctx: @action]
en: No Recently Assigned Tags
tr: Yeni Atanmış Künye Yok

en: No Geolocation
    Information
    Available
tr: Kullanılabilir
    coğrafi konum
    bilgisi yok

en: <b>Altitude</b>:
tr: <b>Rakım</b>:

en: <b>Latitude</b>:
tr: <b>Enlem</b>:

en: <b>Longitude</b>:
tr: <b>Boylam</b>:

en: <b>Date</b>:
tr: <b>Tarih</b>:

en: Copy GPS coordinates to clipboard
tr: GPS Koordinatlarını Panoya Kopyala

en: See more information on the Internet
tr: İnternette daha fazla bilgiye bakın

[ctx: @label: no GPS coordinates]
en: Undefined
tr: Tanımlanmamış

[ctx: @title]
en: Versions
tr: Sürümler

[ctx: @title]
en: Used Filters
tr: Kullanılan Süzgeçler

[ctx: @action: open image]
en: Open
tr: Aç

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file
tr: Dosya aç

[ctx: @action: go to album]
en: Go To Albums
tr: Albümlere Git

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the album of this image
tr: Bu görselin albümüne git

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide item permanently
tr: Ögeyi kalıcı olarak gizle

[ctx: @info:tooltip]
en: Show item permanently
tr: Ögeyi kalıcı olarak göster

en: Properties
tr: Özellikler

en: Metadata
tr: Üst Veri

en: Geolocation
tr: Coğrafi Konum

[ctx: @label: item properties]
en: File:
tr: Dosya:

[ctx: @label: item properties]
en: Folder:
tr: Klasör:

[ctx: @label: item properties]
en: Date:
tr: Tarih:

[ctx: @label: item properties]
en: Size:
tr: Boyut:

[ctx: @label: item properties]
en: Readable:
tr: Okunabilir:

[ctx: @label: item properties]
en: Writable:
tr: Yazılabilir:

[ctx: @label: item properties]
en: Type:
tr: Tür:

[ctx: @label: item properties]
en: Dimensions:
tr: Boyutlar:

[ctx: @label: item properties]
en: Aspect Ratio:
tr: En–boy oranı:

[ctx: @label: item properties]
en: New Name:
tr: Yeni ad:

[ctx: @label: item properties]
en: Downloaded:
tr: İndirildi:

[ctx: @title]
en: Camera File Properties
tr: Kamera Dosyası Özellikleri

[ctx: @label: item properties]
en: Make:
tr: Yapımcı:

[ctx: @label: item properties]
en: Created:
tr: Oluşturulma:

[ctx: @label: item properties]
en: Lens:
tr: Mercek:

[ctx: @label: item properties]
en: Aperture:
tr: Açıklık:

[ctx: @label: item properties]
en: Focal:
tr: Odak:

[ctx: @label: item properties]
en: Exposure:
tr: Pozlandırma:

[ctx: @label: item properties]
en: Sensitivity:
tr: Duyarlılık:

[ctx: @label: item properties]
en: Mode/Program:
tr: Kip/Program:

[ctx: @label: item properties]
en: Flash:
tr: Flaş:

[ctx: @label: item properties]
en: White balance:
tr: Beyaz dengesi:

[ctx: @title]
en: Photograph Properties
tr: Fotoğraf Özellikleri

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Bit Rate:
tr: Ses bit hızı:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Channel Type:
tr: Ses kanalı türü:

[ctx: @label: item properties]
en: Audio Codec:
tr: Video kodlayıcısı:

[ctx: @label: item properties]
en: Duration:
tr: Süre:

[ctx: @label: item properties]
en: Frame Rate:
tr: Kare hızı:

[ctx: @label: item properties]
en: Video Codec:
tr: Video kodlayıcısı:

[ctx: @title]
en: Audio/Video Properties
tr: Ses/Video Özellikleri

[ctx: @info: item properties]
en: unknown
tr: bilinmeyen

[ctx: @info: item properties]
en: unchanged
tr: değiştirilmemiş

[ctx: @info: item properties]
en: unavailable
tr: kullanılamıyor

[ctx: @label]
en: RAW Image
tr: RAW Görseli

[ctx: @info: item resolution]
en: %1x%2 (%3Mpx)
tr: %1 × %2 (%3 Mpks)

[ctx: @label: color properties]
en: Range:
tr: Erim:

[ctx: @info: color properties]
en: Select the minimal intensity value of the histogram selection here.
tr: Burada histogram seçiminin en düşük yoğunluk değerini seçin.

[ctx: @info: color properties]
en: Select the maximal intensity value of the histogram selection here.
tr: Burada histogram seçiminin en yüksek yoğunluk değerini seçin.

[ctx: @title: color properties]
en: Statistics
tr: İstatistikler

[ctx: @info: color properties]
en: Here you can see the statistical results calculated from the selected histogram part. These values are available for all channels.
tr: Burada seçilen histogram kısmından hesaplanan istatistiksel sonuçları görebilirsiniz. Bu değerler tüm kanallar için vardır.

[ctx: @label: color properties]
en: Pixels:
tr: Pikseller:

[ctx: @label: color properties]
en: Count:
tr: Sayı:

[ctx: @label: color properties]
en: Mean:
tr: Ortalama:

[ctx: @label: color properties]
en: Std. deviation:
tr: Standart sapma:

[ctx: @label: color properties]
en: Median:
tr: Ortanca:

[ctx: @label: color properties]
en: Percentile:
tr: Yüzdebirlik:

[ctx: @label: color properties]
en: Color depth:
tr: Renk derinliği:

[ctx: @label: color properties]
en: Alpha Channel:
tr: Alfa kanalı:

[ctx: @label: color properties]
en: Source:
tr: Kaynak:

[ctx: @title: color properties]
en: ICC profile
tr: ICC profili

[ctx: @label: color properties]
en: 16 bits
tr: 16 bit

[ctx: @label: color properties]
en: 8 bits
tr: 8 bit

[ctx: @label: color properties]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @label: color properties]
en: No
tr: Hayır

[ctx: @label: color properties]
en: Full Image
tr: Tüm Görsel

[ctx: @label: color properties]
en: Image Region
tr: Görsel Alanı

en: Makernote
tr: Yapımcı Notu

en: Copy the all properties in clipboard
tr: Tüm Özellikleri Panoya Kopyala

en: Open item in the file manager
tr: Ögeyi Dosya Yöneticisinde Aç

[ctx: @title: item properties]
en: Properties
tr: Özellikler

[ctx: @title: item properties]
en: Metadata
tr: Üst Veri

[ctx: @title: item properties]
en: Colors
tr: Renkler

[ctx: @title: item properties]
en: Map
tr: Harita

[ctx: @info: item properties]
en: RAW Image
tr: RAW görseli

[ctx: @info: item properties]
en: Uncalibrated
tr: Kalibre edilmemiş

[ctx: @info: item properties]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @info: item properties]
en: %1x%2 (%3Mpx)
tr: %1 × %2 (%3 Mpks)

[ctx: @title: database properties]
en: Captions
tr: Alt Yazılar

[ctx: @title: database properties]
en: Versions
tr: Sürümler

en: Open the Description tab for editing
tr: Düzenlemek için Açıklama Sekmesini Aç

en: Open the Tags tab for editing
tr: Düzenlemek için Künyeler Sekmesini Aç

en: Open the Information tab for editing
tr: Düzenlemek için Bilgi Sekmesini Aç

[ctx: @info: width x height (megapixels Mpx)]
en: %1x%2 (%3Mpx)
tr: %1 × %2 (%3 Mpks)

[ctx: @label: item properties]
en: Symlink:
tr: Sembolik bağlantı:

[ctx: @label: item properties]
en: Owner:
tr: Sahip:

[ctx: @label: item properties]
en: Permissions:
tr: İzinler:

[ctx: @title: item properties]
en: File Properties
tr: Dosya Özellikleri

[ctx: @label: item properties]
en: Bit depth:
tr: Bit derinliği:

[ctx: @label: item properties]
en: Color mode:
tr: Renk kipi:

[ctx: @label: item properties]
en: Sidecar:
tr: Sepet:

[ctx: @title: item properties]
en: Item Properties
tr: Öge Özellikleri

[ctx: @title: item properties]
en: Photograph Properties
tr: Fotoğraf Özellikleri

[ctx: @title: item properties]
en: Audio/Video Properties
tr: Ses/Video Özellikleri

[ctx: @label: item properties]
en: Title:
tr: Başlık:

[ctx: @label: item properties]
en: Caption:
tr: Alt yazı:

[ctx: @label: item properties]
en: Pick label:
tr: Seçim etiketi:

[ctx: @label: item properties]
en: Color label:
tr: Renk etiketi:

[ctx: @label: item properties]
en: Rating:
tr: Derecelendirme:

[ctx: @label: item properties]
en: Versioned:
tr: Sürümlendi:

[ctx: @label: item properties]
en: Grouped:
tr: Gruplandı:

[ctx: @title: item properties]
en: digiKam Properties
tr: digiKam Özellikleri

[ctx: @label: item properties]
en: Keywords:
tr: Anahtar sözcükler:

[ctx: @label: item properties]
en: People:
tr: Kişiler:

[ctx: @title: item properties]
en: Tags
tr: Künyeler

[ctx: @title: item properties]
en: Location
tr: Konum

[ctx: @title: item properties]
en: Rights
tr: Haklar

en: File
tr: Dosya

en: Folder
tr: Klasör

en: Symlink
tr: Sembolik Bağlantı

en: Modified Date
tr: Değişiklik Tarihi

en: Owner
tr: Sahibi

en: Permissions
tr: İzinler

en: Mime
tr: MIME

en: Ratio
tr: Oran

en: Bit Depth
tr: Bit Derinliği

en: Color Mode
tr: Renk Kipi

en: Has Sidecar
tr: Sepeti Var

en: Has GPS
tr: GPS Var

en: Versioned
tr: Sürümlü

en: Grouped
tr: Gruplu

en: Make
tr: Yapımcı

en: Date Time
tr: Tarih ve Zaman

en: Lens
tr: Mercek

en: Aperture
tr: Diyafram Açıklığı

en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

en: Exposure Time
tr: Pozlama Süresi

en: Sensitivity
tr: Duyarlılık

en: Exposure Mode
tr: Pozlandırma Kipi

en: Flash
tr: Flaş

en: Video Aspect Ratio
tr: Video En–Boy Oranı

en: Video Duration
tr: Video Süresi

en: Video Frame Rate
tr: Video Kare Hızı

en: Video Video Codec
tr: Video Kodlayıcısı

en: Video Audio Bit Rate
tr: Video Ses Bit Hızı

en: Video Audio Channel Type
tr: Video Ses Kanal Türü

en: Video Audio Codec
tr: Video Ses Kodlayıcısı

en: Caption
tr: Alt Yazı

en: Title
tr: Başlık

en: Peoples
tr: Kişiler

en: Rights
tr: Haklar

en: Pick
tr: Seçim

en: Color
tr: Renk

en: Rating
tr: Derecelendirme

en: Selected Item Properties
tr: Seçili Öge Özellikleri

en: Count:
tr: Sayı:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Groups:
tr: Gruplar:

en: All Item Properties
tr: Tüm Ögeler Özellikleri

en: Remove from Group
tr: Gruptan Kaldır

[ctx: @option:check]
en: 16 bits color depth
tr: 16 bit renk derinliği

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, all RAW files will be decoded in 16-bit color depth using a linear gamma curve. To prevent dark picture rendering in the editor, it is recommended to use Color Management in this mode.</para><para>If disabled, all RAW files will be decoded in 8-bit color depth with a BT.709 gamma curve and a 99th-percentile white point. This mode is faster than 16-bit decoding.</para>
tr: <para>Etkinleştirilirse tüm RAW dosyalarının kodu doğrusal bir gama eğrisi kullanılarak 16 bit renk derinliğinde çözülecektir. Düzenleyicide karanlık resim oluşumunu önlemek için bu kipte renk yönetiminin kullanılması önerilir.</para> <para>Devre dışı bırakılırsa tüm RAW dosyalarının kodu BT.709 gama eğrisi ile 8 bit renk derinliğinde ve 99. yüzdelik beyaz nokta ile çözülecektir. Bu kip, 16 bit kod çözmeden daha hızlıdır.</para>

[ctx: @option:check]
en: Interpolate RGB as four colors
tr: RGB’yi dört renk olarak aradeğerle

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Interpolate RGB as four colors</title><para>The default is to assume that all green pixels are the same. If even-row green pixels are more sensitive to ultraviolet light than odd-row this difference causes a mesh pattern in the output; using this option solves this problem with minimal loss of detail.</para><para>To resume, this option blurs the image a little, but it eliminates false 2x2 mesh patterns with VNG quality method or mazes with AHD quality method.</para>
tr: <title>RGB’yi dört renk olarak aradeğerle</title><para>Öntanımlı değer, tüm yeşil piksellerin aynı olduğunu varsaymaktır. Çift sıralı yeşil pikseller morötesi ışığa tek sıralı yeşil piksellerden daha duyarlıysa bu fark çıktıda bir ağ desenine neden olur; bu seçeneğin kullanılması bu sorunu en düşük düzeyde ayrıntı kaybıyla çözer.</para> <para>Sürdürmek için bu seçenek görseli biraz bulanıklaştırır; ancak VNG kalite yöntemiyle hatalı 2 × 2 ağ desenlerini veya AHD kalite yöntemiyle labirentleri ortadan kaldırır.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit LibRaw project website
tr: LibRaw projesinin web sitesini ziyaret et

[ctx: @option:check]
en: Do not stretch or rotate pixels
tr: Pikselleri germe veya döndürme

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Do not stretch or rotate pixels</title><para>For Fuji Super CCD cameras, show the image tilted 45 degrees. For cameras with non-square pixels, do not stretch the image to its correct aspect ratio. In any case, this option guarantees that each output pixel corresponds to one RAW pixel.</para>
tr: <title>Pikselleri germe veya döndürme</title><para>Fuji Super CCD kameralar için görseli 45 derece eğimli gösterin. Kare olmayan piksellere sahip kameralar için görseli doğru en–boy oranına kadar germeyin. Her durumda bu seçenek, her çıktı pikselinin bir RAW pikseline karşılık geleceğini garanti eder.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Quality:
tr: Kalite:

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: Bilinear
tr: İki yönlü

[ctx: @item:inlistbox Quality]
en: DHT
tr: DTD

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Quality (interpolation)</title><para>Select here the demosaicing method to use when decoding RAW images. A demosaicing algorithm is a digital image process used to interpolate a complete image from the partial raw data received from the color-filtered image sensor, internal to many digital cameras, in form of a matrix of colored pixels. Also known as CFA interpolation or color reconstruction, another common spelling is demosaicing. The following methods are available for demosaicing RAW images:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>: use high-speed but low-quality bilinear interpolation (default - for slow computers). In this method, the red value of a non-red pixel is computed as the average of the adjacent red pixels, and similarly for blue and green.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: use Variable Number of Gradients interpolation. This method computes gradients near the pixel of interest and uses the lower gradients (representing smoother and more similar parts of the image) to make an estimate.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: use Patterned-Pixel-Grouping interpolation. Pixel Grouping uses assumptions about natural scenery in making estimates. It has fewer color artifacts on natural images than the Variable Number of Gradients method.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: use Adaptive Homogeneity-Directed interpolation. This method selects the direction of interpolation so as to maximize a homogeneity metric, thus typically minimizing color artifacts.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: DCB interpolation from linuxphoto.org project.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT interpolation.See https://www.libraw.org/node/2306 for details.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: modified AHD interpolation.</item></list></para>
tr: <title>Kalite (Aradeğerleme)</title><para>RAW görsellerinin kodunu çözerken kullanılacak mozaik giderme yöntemini buradan seçin. Mozaik giderme algoritması, birçok sayısal kameranın içindeki renk süzgeçli görüntü algılayıcısından alınan, renkli piksellerden oluşan bir matris biçimindeki kısımsal ham verilerden tam bir görselin aradeğerlemesini yapmak için kullanılan bir sayısal görsel işlemidir. CFA aradeğerlemesi veya renk yeniden yapılandırması olarak da bilinir ve mozaik giderme da başka bir adıdır. RAW görsellerin mozaiğinin giderilmesi için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>İki yönlü</emphasis>: Yüksek hızlı; ancak düşük kaliteli iki yönlü aradeğerleme kullanın (öntanımlı — yavaş bilgisayarlar için). Bu yöntemde, kırmızı olmayan bir pikselin kırmızı değeri, komşu kırmızı piksellerin ortalaması olarak hesaplanır ve benzer şekilde mavi ve yeşil için de yapılır.</item><item><emphasis strong='true'>VNG</emphasis>: Değişken Gradyan Sayısı aradeğerlemesini kullanın. Bu yöntem, ilgilenilen pikselin yakınındaki gradyanları hesaplar ve bir tahminde bulunmak için daha düşük gradyanları (görselin daha düzgün ve daha benzer kısımlarını temsil eden) kullanır.</item><item><emphasis strong='true'>PPG</emphasis>: Desenli Piksel Gruplandırma aradeğerlemesini kullanın. Piksel Gruplaması, tahminlerde bulunurken doğal manzaraya ilişkin varsayımları kullanır. Doğal görsellerde Değişken Gradyan Sayısı yöntemine göre daha az renk kusuru vardır.</item><item><emphasis strong='true'>AHD</emphasis>: Uyarlanır Homojenliğe Yönelik aradeğerlemeyi kullanın. Bu yöntem, bir homojenlik ölçüsünü en üst düzeye çıkaracak ve böylece tipik olarak renk kalıntılarını en aza indirecek biçimde aradeğerleme yönünü seçer.</item><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: linuxphoto.org projesinden DCB aradeğerlemesi.</item><item><emphasis strong='true'>DHT</emphasis>: DHT aradeğerlemesi. Ayrıntılar için https://www.libraw.org/node/2306 adresine bakın.</item><item><emphasis strong='true'>AAHD</emphasis>: Değiştirilmiş AHD aradeğerlemesi.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: Pass:
tr: Geçiş:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Pass</title><para>Set here the passes used by the median filter applied after interpolation to Red-Green and Blue-Green channels.</para><para>This setting is only available for specific Quality options: <emphasis strong='true'>Bilinear</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis>, and <emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>.</para>
tr: <title>Geçiş</title><para>Kırmızı–Yeşil ve Mavi–Yeşil kanallara aradeğerlemeden sonra uygulanan ortanca süzgeç tarafından kullanılan geçişleri burada ayarlayın.</para> <para>Bu ayar, yalnızca belirli kalite seçenekleri için kullanılabilirdir: <emphasis strong='true'>İki yönlü</emphasis>, <emphasis strong='true'>VNG</emphasis>, <emphasis strong='true'>PPG</emphasis>, <emphasis strong='true'>AHD</emphasis>, <emphasis strong='true'>DCB</emphasis> ve <emphasis strong='true'>VCD ve AHD</emphasis>.</para>

[ctx: @option:check]
en: Refine interpolation
tr: Aradeğerlemeyi arıt

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Refine interpolation</title><para>This setting is available only for few Quality options:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: turn on the enhance interpolated colors filter.</item><item><emphasis strong='true'>VCD & AHD</emphasis>: turn on the enhanced effective color interpolation (EECI) refine to improve sharpness.</item></list></para>
tr: <title>Aradeğerlemeyi arıt</title><para>Bu ayar, yalnızca birkaç kalite seçeneği için kullanılabilirdir:</para> <para><list><item><emphasis strong='true'>DCB</emphasis>: Aradeğerlenen renkler süzgecini geliştirmeyi açın.</item><item><emphasis strong='true'>VCD ve AHD</emphasis>: Keskinliği artırmak için gelişmiş etkili renk aradeğerlemesi (EECI) arıtmasını açın.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Demosaicing
tr: Demozaikleme

[ctx: @label:listbox]
en: Method:
tr: Yöntem:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default D65
tr: Öntanımlı D65

[ctx: @item:inlistbox]
en: Camera
tr: Kamera

[ctx: @item:inlistbox set while balance automatically]
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

[ctx: @item:inlistbox set white balance manually]
en: Manual
tr: Elle

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White Balance</title><para>Configure the raw white balance:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Default D65</emphasis>: Use a standard daylight D65 white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Camera</emphasis>: Use the white balance specified by the camera. If not available, reverts to default neutral white balance.</item><item><emphasis strong='true'>Automatic</emphasis>: Calculates an automatic white balance averaging the entire image.</item><item><emphasis strong='true'>Manual</emphasis>: Set a custom temperature and green level values.</item></list></para>
tr: <title>Beyaz Dengesi</title><para> Ham beyaz dengesini yapılandır:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Öntanımlı D65</emphasis>: Standart bir D65 gün ışığı beyaz dengesi kullanın.</item><item><emphasis strong='true'>Kamera</emphasis>: Kamera tarafından belirlenen beyaz dengesini kullanın. Eğer kullanılabilir değilse öntanımlı doğal beyaz dengesine geri döndürür.</item><item><emphasis strong='true'>Kendiliğinden</emphasis>: Tüm görselin ortalamasını alarak kendiliğinden beyaz dengesini hesaplar.</item><item><emphasis strong='true'>Elle</emphasis>: Özel sıcaklık ve yeşil düzey değerleri ayarlayın.</item></list></para>

[ctx: @label:slider]
en: T(K):
tr: S (K):

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Temperature</title><para>Set here the color temperature in Kelvin.</para>
tr: <title>Sıcaklık</title><para>Kelvin türünden renk sıcaklığını burada ayarlayın.</para>

[ctx: @label:slider Green component]
en: Green:
tr: Yeşil:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Set here the green component to set magenta color cast removal level.</para>
tr: <para>Mor renkli gölge giderme düzeyini ayarlamak için burada yeşil dökümünü ayarlayın.</para>

[ctx: @label:listbox]
en: Highlights:
tr: Vurgular:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Solid white
tr: Katı beyaz

[ctx: @item:inlistbox]
en: Unclip
tr: Kırpma

[ctx: @item:inlistbox]
en: Blend
tr: Harmanla

[ctx: @item:inlistbox]
en: Rebuild
tr: Yeniden yap

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlights</title><para>Select here the highlight clipping method:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Solid white</emphasis>: clip all highlights to solid white</item><item><emphasis strong='true'>Unclip</emphasis>: leave highlights unclipped in various shades of pink</item><item><emphasis strong='true'>Blend</emphasis>:Blend clipped and unclipped values together for a gradual fade to white</item><item><emphasis strong='true'>Rebuild</emphasis>: reconstruct highlights using a level value</item></list></para>
tr: <title>Vurgular</title><para>Vurgu kırpma yöntemini burada seçin:</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Katı beyaz</emphasis>: Tüm vurguları katı beyaza kırp</item><item><emphasis strong='true'>Kırpma</emphasis>: Vurguları, pembenin çeşitli gölgelerinde kırpılmamış bırak</item><item><emphasis strong='true'>Harmanla</emphasis>: Aşamalı olarak beyaza dönüşmesi için kırpılmış ve kırpılmamış değerleri bir arada karıştır</item><item><emphasis strong='true'>Yeniden yap</emphasis>: Bir düzey değerini kullanarak vurguları yeniden yap</item></list></para>

[ctx: @label:slider Highlight reconstruct level]
en: Level:
tr: Düzey:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Level</title><para>Specify the reconstruct highlight level. Low values favor whites and high values favor colors.</para>
tr: <title>Düzey</title><para>Yeniden yapım vurgu düzeyini belirtin. Düşük değerler beyazları, yüksek değerler ise renkleri tercih eder.</para>

[ctx: @option:check]
en: Exposure Correction (E.V)
tr: Pozlama düzeltmesi (E.V)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Turn on the exposure correction before interpolation.</para>
tr: <para>Aradeğerlemeden önce pozlama düzeltmeyi açın.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Linear Shift:
tr: Doğrusal kayma:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shift</title><para>Linear Shift of exposure correction before interpolation in E.V</para>
tr: <title>Kayma</title><para>E.V.’de aradeğerlemeden önce pozlama düzeltmesinin doğrusal kayması</para>

[ctx: @label:slider]
en: Highlight:
tr: Vurgu:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Highlight</title><para>Amount of highlight preservation for exposure correction before interpolation in E.V. Only take effect if Shift Correction is > 1.0 E.V</para>
tr: <title>Vurgu</title><para>E.V.’de aradeğerlemeden önce pozlama düzeltmesi için parlak nokta koruma miktarı kayma düzeltmesi > 1,0 E.V. ise yalnızca etkili olur</para>

[ctx: @option:check]
en: Correct false colors in highlights
tr: Vurgulardaki yanlış renkleri düzelt

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If enabled, images with overblown channels are processed much more accurately, without 'pink clouds' (and blue highlights under tungsten lamps).</para>
tr: <para>Etkinleştirilirse aşırı şişirilmiş kanallara sahip görseller, “pembe bulutlar” (ve tungsten lambaların altındaki mavi vurgular) olmadan çok daha doğru şekilde işlenir.</para>

[ctx: @option:check]
en: Auto Brightness
tr: Kendiliğinden Parlaklık

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If disable, use a fixed white level and ignore the image histogram to adjust brightness.</para>
tr: <para>Devre dışı bırakılırsa sabit bir beyaz düzeyi kullanın ve parlaklığı ayarlamak için görsel histogramını yok sayın.</para>

[ctx: @label:slider]
en: Brightness:
tr: Parlaklık:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Brightness</title><para>Specify the brightness level of output image. The default value is 1.0 (works in 8-bit mode only).</para>
tr: <title>Parlaklık</title><para>Çıktı görselinin parlaklık düzeyini belirtin. Öntanımlı değer 1,0’dır (yalnızca 8 bit kipinde çalışır).</para>

[ctx: @option:check Black point]
en: Black:
tr: Siyah:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point</title><para>Use a specific black point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the Black Point value will be automatically computed.</para>
tr: <title>Siyah Nokta</title><para>RAW resimlerin kodunu çözmek için belirli bir siyah nokta değeri kullanın. Bu seçeneği kapalı olarak ayarlarsanız Siyah Nokta değeri kendiliğinden hesaplanır.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Black point value</title><para>Specify specific black point value of the output image.</para>
tr: <title>Siyah Nokta Değeri</title><para>Çıktı görselinin belirli siyah nokta değerini belirtin.</para>

[ctx: @option:check White point]
en: White:
tr: Beyaz:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point</title><para>Use a specific white point value to decode RAW pictures. If you set this option to off, the White Point value will be automatically computed.</para>
tr: <title>Beyaz Nokta</title><para>RAW resimlerin kodunu çözmek için belirli bir beyaz nokta değeri kullanın. Bu seçeneği kapalı olarak ayarlarsanız Beyaz Nokta değeri kendiliğinden hesaplanır.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>White point value</title><para>Specify specific white point value of the output image.</para>
tr: <title>Beyaz Nokta Değeri</title><para>Çıktı görselinin belirli beyaz nokta değerini belirtin.</para>

[ctx: @label]
en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

[ctx: @label:listbox]
en: Noise reduction:
tr: Gürültü azaltma:

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: None
tr: Yok

[ctx: @item:inlistbox Noise Reduction]
en: Wavelets
tr: Dalgacıklar

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Noise Reduction</title><para>Select here the noise reduction method to apply during RAW decoding.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no noise reduction.</item><item><emphasis strong='true'>Wavelets</emphasis>: wavelets correction to erase noise while preserving real detail. It is applied after interpolation.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Fake Before Demosaicing Denoising noise reduction. It is applied before interpolation.</item></list></para>
tr: <title>Gürültü Azaltma</title><para>RAW kod çözmesi sırasında uygulanacak gürültü azaltma yöntemini burada seçin.</para> <para><list><item><emphasis strong='true'>Yok</emphasis>: Gürültü azaltma uygulanmaz.</item><item><emphasis strong='true'>Dalgacıklar</emphasis>: Gerçek ayrıntıları korurken gürültüyü silmek için dalgacık düzeltmesi. Aradeğerlemeden sonra uygulanır.</item><item><emphasis strong='true'>FBDD</emphasis>: Demozaikleme Öncesi Yalancıktan Gürültü Azaltma (Fake Before Demosaicing Denoising) yöntemi. Aradeğerlemeden önce uygulanır.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Corrections
tr: Düzeltmeler

[ctx: @label:listbox]
en: Camera Profile:
tr: Kamera profili:

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: None
tr: Yok

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Embedded
tr: Gömülü

[ctx: @item:inlistbox Camera Profile]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Camera Profile</title><para>Select here the input color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>None</emphasis>: no input color profile is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>Embedded</emphasis>: use embedded color profile from RAW file, if it exists.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom input color space profile.</item></list></para>
tr: <title>Kamera Profili</title><para>RAW verisinin kodunu çözmek için kullanılan girdi renk uzayını burada seçin.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Yok</emphasis>: RAW kod çözmesi sırasında bir girdi renk profili kullanılmaz.</item><item><emphasis strong='true'>Gömülü</emphasis>: Varsa RAW dosyasında gömülü renk profilini kullanın.</item><item><emphasis strong='true'>Özel</emphasis>: Özel bir girdi renk uzayı profili kullanın.</item></list></para>

[ctx: @info: open file filters]
en: ICC Files (*.icc *.icm)
tr: ICC Dosyaları (*.icc; *.icm)

[ctx: @label:listbox]
en: Workspace:
tr: Çalışma alanı:

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Raw (no profile)
tr: Ham (profil yok)

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Wide Gamut
tr: Geniş Gam

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Pro-Photo
tr: Pro-Foto

[ctx: @item:inlistbox Workspace]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Workspace</title><para>Select here the output color space used to decode RAW data.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Raw (linear)</emphasis>: in this mode, no output color space is used during RAW decoding.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: this is an RGB color space, created cooperatively by Hewlett-Packard and Microsoft. It is the best choice for images destined for the Web and portrait photography.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: this color space is an extended RGB color space, developed by Adobe. It is used for photography applications such as advertising and fine art.</item><item><emphasis strong='true'>Wide Gamut</emphasis>: this color space is an expanded version of the Adobe RGB color space.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: this color space is an RGB color space, developed by Kodak, that offers an especially large gamut designed for use with photographic outputs in mind.</item><item><emphasis strong='true'>Custom</emphasis>: use a custom output color space profile.</item></list></para>
tr: <title>Çalışma Alanı</title><para>RAW verisinin kodunu çözmek için kullanılan çıktı renk uzayını burada seçin.</para><para><list><item><emphasis strong='true'>Ham (doğrusal)</emphasis>: Bu kipte, RAW kod çözmesi sırasında çıktı renk uzayı kullanılmaz.</item><item><emphasis strong='true'>sRGB</emphasis>: Bu, Hewlett-Packard ve Microsoft tarafından ortaklaşa oluşturulan bir RGB renk uzayıdır. Web ve portre fotoğrafçılığına yönelik görseller için en iyi seçimdir.</item><item><emphasis strong='true'>Adobe RGB</emphasis>: Bu renk uzayı, Adobe tarafından geliştirilen genişletilmiş bir RGB renk uzayıdır. Reklam ve güzel sanatlar gibi fotoğrafçılık uygulamalarında kullanılır.</item><item><emphasis strong='true'>Geniş Gam</emphasis>: Bu renk uzayı, Adobe RGB renk uzayının genişletilmiş bir sürümüdür.</item><item><emphasis strong='true'>Pro-Photo</emphasis>: Bu renk uzayı, Kodak tarafından geliştirilen ve fotoğraf çıktıları göz önünde bulundurularak kullanılmak üzere tasarlanmış özellikle geniş bir gam sunan bir RGB renk uzayıdır.</item><item><emphasis strong='true'>Özel</emphasis>: Özel bir çıktı renk uzayı profili kullanın.</item></list></para>

[ctx: @label]
en: Color Management
tr: Renk Yönetimi

[ctx: @label]
en: Threshold:
tr: Eşik:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Threshold</title><para>Set here the noise reduction threshold value to use.</para>
tr: <title>Eşik</title><para>Kullanılacak gürültü azaltma eşik değerini burada ayarlayın.</para>

en: Casio Digital Camera Raw File Format
tr: Casio Sayısal Kamera RAW Dosya Biçimi

en: NuCore Raw Image File
tr: NuCore RAW Görsel Dosyası

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 2.0
tr: Canon Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi, sürüm 2.0

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 1.0
tr: Canon Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi, sürüm 1.0

en: Capture Shop Raw Image File
tr: Capture Shop RAW Görsel Dosyası

en: Kodak DC25 Digital Camera File
tr: Kodak DC25 Sayısal Kamera Dosyası

en: Kodak Digital Camera Raw Image Format
tr: Kodak Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Adobe Digital Negative
tr: Adobe Sayısal Negatif

en: Epson Digital Camera Raw Image Format
tr: Epson Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Imacon Digital Camera Raw Image Format
tr: Imacon Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Leaf Raw Image File
tr: Leaf RAW Görsel Dosyası

en: Kodak DC25 Digital Camera Raw Image Format
tr: Kodak DC25 Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Minolta RD175 Digital Camera Raw Image Format
tr: Minolta RD175 Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Mamiya Digital Camera Raw Image Format
tr: Mamiya Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Minolta Dimage Digital Camera Raw Image Format
tr: Minolta Dimage Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Nikon Digital Camera Raw Image Format
tr: Nikon Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Olympus Digital Camera Raw Image Format
tr: Olympus Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Pentax Digital Camera Raw Image Format
tr: Pentax Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Logitech Digital Camera Raw Image Format
tr: Logitech Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Fuji Digital Camera Raw Image Format
tr: Fuji Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Panasonic Digital Camera Image Format
tr: Panasonic Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Digital Foto Maker Raw Image File
tr: Digital Foto Maker RAW Görsel Dosyası

en: Sony Digital Camera Raw Image Format
tr: Sony Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Sigma Digital Camera Raw Image Format
tr: Sigma Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Hasselblad Digital Camera Raw Image Format
tr: Hasselblad Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Phantom Software Raw Image File
tr: Phantom Software RAW Görsel Dosyası

en: Sinar Raw Image File
tr: Sinar RAW Görsel Dosyası

en: Kodak DCS200 Digital Camera Raw Image Format
tr: Kodak DCS200 Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Apple Quicktake 100/150 Digital Camera Raw Image Format
tr: Apple Quicktake 100/150 Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Panasonic LX3 Digital Camera Raw Image Format
tr: Panasonic LX3 Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Sinar Capture Shop Raw Image File
tr: Sinar Capture Shop RAW Görsel Dosyası

en: Leica Digital Camera Raw Image Format
tr: Leica Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Samsung Raw Image Format
tr: Samsung RAW Görsel Biçimi

en: Canon Digital Camera RAW Image Format version 3.0
tr: Canon Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi, sürüm 3.0

en: Phase One Digital Camera Raw Image Format
tr: Phase One Sayısal Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Arriflex Camera Raw Image Format
tr: Arriflex Kamera RAW Görsel Biçimi

en: Do you want to do this operation on all group items?
tr: Bu işlemi tüm grup ögelerinde yapmak istiyor musunuz?

en: Remember choice for this operation
tr: Bu işlem için seçimi anımsa

en: Light Table
tr: Işık Tablası

en: Batch Queue Manager
tr: Toplu Kuyruk Yöneticisi

en: Renaming
tr: Yeniden Adlandırma

en: Import/Export tools
tr: İçe/Dışa Aktarma Araçları

en: Tools (editor, panorama, stack blending, calendar, external program)
tr: Araçlar

en: Operations related to metadata, labels, ratings, tags, geolocation and rotation
tr: Üst veri, yazılar, derecelendirmeler, etiketler, künyeler, coğrafi konum ve döndürme ile ilgili işlemler

en: Adding items to the Light Table
tr: Ögeler ışık tablasına ekleniyor

en: Adding items to the Batch Queue Manager
tr: Ögeler toplu kuyruk yöneticisine ekleniyor

en: Opening items in the Slideshow
tr: Ögeleri slayt gösterisinde açmak

en: Renaming items
tr: Ögeleri yeniden adlandırmak

en: Passing items to import/export tools
tr: Ögeleri içe/dışa aktarma araçlarına geçirmek

en: Several tools including the editor, panorama, stack blending, calendar, html gallery and opening with external programs
tr: Düzenleyici, panorama, yığın harmanlama, takvim, HTML galerisi ve dış programlarla açma gibi çeşitli araçlar

[ctx: @item: album categories]
en: Category
tr: Kategori

[ctx: @item: album categories]
en: Travel
tr: Yolculuk

[ctx: @item: album categories]
en: Holidays
tr: Tatiller

[ctx: @item: album categories]
en: Friends
tr: Arkadaşlar

[ctx: @item: album categories]
en: Nature
tr: Doğa

[ctx: @item: album categories]
en: Party
tr: Parti

[ctx: @item: album categories]
en: Todo
tr: Yapılacaklar

[ctx: @item: album categories]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Autotags Assignment
tr: Kendiliğinden Künye Ataması

en: Scan for objects in album: %1
tr: Albümdeki nesneleri tara: %1

en: Scan for objects in %1 albums
tr: %1 albümdeki nesneleri tara

en: Error starting object detection.
tr: Nesne algılaması başlatılırken hata.

en: Items scanned for objects: %1
tr: Nesneler için taranan ögeler: %1

en: Item scanned for objects: %1
tr: Nesneler için taranan öge: %1

en: Object Scanning: %1
tr: Nesneler tarama: %1

en: Found %1 object. Tag: %2
tr: %1 nesne bulundu: Künye: %2

en: Found %1 objects. Tags: %2
tr: %1 nesne bulundu. Künyeler: %2

[ctx: @label]
en: <p><b>This tool automatically assigns tags to images by analyzing the image using a deep-learning neural network AI model.</b></p><p>The settings below configure the deep-learning AI model used for analyzing image contents to identify objects. The AI neural network will automatically generate descriptive tags for the image contents and store the results in the database.</p>
tr: <p><b>Bu araç, bir derin öğrenme sinir ağı yapay zeka modeli kullanarak görseli çözümler ve görsellere kendiliğinden künyeler atar.</b></p><p>Aşağıdaki ayarlar, nesneleri tanımlamak üzere görsel içeriklerini çözümlemek için kullanılan derin öğrenme yapay zeka modelini yapılandırır. Yapay zeka sinir ağı, görsel içerikleri için kendiliğinden açıklayıcı künyeler oluşturacak ve sonuçları veri tabanında saklayacaktır.</p>

[ctx: @label with a short translated text about autotags scanning mode]
en: Scan Mode:
tr: Tarama kipi:

[ctx: @item: all items to scan with autotags]
en: All
tr: Tümü

[ctx: @item: autotags scan only non assigned items]
en: Non-Assigned Only
tr: Yalnızca atanmamışlar

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>All</b>: re-scan all items for tags.</p><p><b>Non-Assigned Only</b>: scan only the items with no assigned autotags.</p>
tr: <p><b>Tümü</b>: Tüm görselleri künyeler için yeniden tarayın.</p><p><b>Yalnızca atanmamışlar</b>: Yalnızca kendiliğinden bir künye atanmamış ögeleri tarayın.</p>

[ctx: @label with a short translated text]
en: Tagging Mode:
tr: Künyeleme kipi:

[ctx: @item: replace existing autotags entries in database]
en: Replace Existing
tr: Var olanı değiştir

[ctx: @item: update the autotags entries in database]
en: Update
tr: Güncelle

[ctx: @info:tooltip]
en: <p><b>Replace Existing</b>: clear existing auto-tags and replace with the results of the scan.</p><p><b>Update</b>: add any new auto-tags found to the existing auto-tags.</p>
tr: <p><b>Var Olanı Değiştir</b>: Var olan künyeleri temizleyin ve taramanın sonucuyla gelenlerle değiştirin.</p><p><b>Güncelle</b>: Yeni bulunan tüm kendiliğinden künyeleri var olan künyelere ekleyin.</p>

en: No models available
tr: Kullanılabilir model yok

[ctx: @label with a short translated text]
en: Accuracy:
tr: Doğruluk:

[ctx: @info:tooltip]
en: Adjust sensitivity versus specificity: the higher the value, the more accurately objects will<br>be recognized, but fewer objects will be recognized.<br>
tr: Hassasiyeti ve özgüllüğü ayarlayın: Değer ne kadar yüksek olursa<br>nesneler o kadar doğru tanınır; ancak daha az nesne tanınır.<br>

[ctx: @info:tooltip]
en: Object detection and auto-tagging are time-consuming tasks.<br>You can choose if you wish to employ all processor cores<br>on your system, or work in the background only on one core.
tr: Nesne algılama ve kendiliğinden künyeleme zaman alan görevlerdir.<br> Sisteminizdeki tüm işlemci çekirdeklerini kullanmak isteyip istemediğinizi<br>veya arka planda yalnızca bir çekirdek üzerinde çalışmak isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz.

[ctx: @label with a short translated text]
en: Translate Tags to:
tr: Künyeleri şuna çevir:

[ctx: @title:tab]
en: Translate
tr: Çevir

[ctx: <tag name> in <tag path>]
en: %1 in %2
tr: %2 içinde %1

[ctx: Create New Tag <tag name> in <parent tag path>]
en: Create "%1" in %2
tr: %2 içinde “%1” oluştur

en: Create "%1"
tr: “%1” oluştur

en: Tag '%2' has one subtag. Deleting this will also delete the subtag.
    Do you want to continue? | Tag '%2' has %1 subtags. Deleting this will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
tr[0]: “%2” künyesinin 1 alt künyesi var. Bunun silinmesi alt künyeyi de silecektir.
    Sürdürmek istiyor musunuz?
tr[1]: “%2” künyesinin %1 alt künyesi var. Bunun silinmesi alt künyeyi de silecektir.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Tag '%2' is assigned to one item. Do you want to continue? | Tag '%2' is assigned to %1 items. Do you want to continue?
tr[0]: “%2” künyesi 1 ögeye atanmış. Sürdürmek istiyor musunuz?
tr[1]: “%2” künyesi %1 ögeye atanmış. Sürdürmek istiyor muzunuz?

en: Delete '%1' tag?
tr: “%1” künye silinsin mi?

[ctx: @title:window]
en: Delete Tag
tr: Künyeyi Sil

en: Tags '%1' have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags.
    Do you want to continue?
tr: “%1” künyelerinin bir veya daha çok alt künyeleri var. Bunların silinmesi alt künyelerini de silecektir.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Tags '%1' are assigned to one or more items. Do you want to continue?
tr: “%1” künyeleri bir veya daha çok ögeye atanmış. Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Delete '%1' tag(s)?
tr: “%1” künye silinsin mi?

en: Face tag '%2' has at least one face tag child. Removing it will also remove the children.
    Do you want to continue? | Face tags '%2' have at least one face tag child. Removing them will also remove the children.
    Do you want to continue?
tr[0]: “%2” yüz künyesinin en az 1 alt yüz künyesi var. Bunların kaldırılması alt künyeleri de kaldırır.
    Sürdürmek istiyor musunuz?
tr[1]: “%2” yüz künyesinin en az 1 alt yüz künyesi var. Bunun kaldırılması alt künyeleri de kaldırır.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Face tag '%2' is assigned to at least one item. Do you want to continue? | Face tags '%2' are assigned to at least one item. Do you want to continue?
tr[0]: “%2” yüz künyesi en az 1 ögeye atanmış. Sürdürmek istiyor musunuz?
tr[1]: “%2” yüz künyesi en az 1 ögeye atanmış. Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Remove face tag? | Remove face tags?
tr[0]: Yüz künyesi kaldırılsın mı?
tr[1]: Yüz künyeleri kaldırılsın mı?

en: Remove the tag corresponding to this face tag from the images? | Remove the %1 tags corresponding to this face tags from the images?
tr[0]: Bu yüz künyesine karşılık gelen künye görsellerden kaldırılsın mı?
tr[1]: Bu yüz künyesine karşılık gelen %1 künye görsellerden kaldırılsın mı?

en: Assign Color Label "%1"
tr: “%1” Renk Etiketi Ata

en: Assign Rating "%1 Star"
tr: “%1 Yıldız” Derecelendirme Ata

en: Assign Rating "%1 Star" (no toggle)
tr: “%1 Yıldız” Derecelendirme Ata (Aç/Kapa Yok)

en: Assign Pick Label "%1"
tr: “%1” Seçim Etiketi Ata

en: Assign Tag "%1"
tr: “%1” Künyesini Ata

[ctx: @info]
en: All Tags
tr: Tüm Künyeler

[ctx: @info]
en: Quick Access List
tr: Hızlı Erişim Listesi

[ctx: @action]
en: Delete Selected from List
tr: Seçiliyi Listeden Sil

en: Add to List
tr: Listeye Ekle

en: Add selected tags to Quick Access List
tr: Seçili künyeleri Hızlı Erişim Listesi’ne ekle

en: Delete Tags
tr: Künyeleri Sil

en: Edit Tag Title
tr: Künye Başlığını Düzenle

en: Reset Tag Icon
tr: Künye Simgesini Sıfırla

en: Invert Selection
tr: Seçimi Tersine Çevir

en: Expand Tag Tree
tr: Künye Ağacını Genişlet

en: Collapse Tag Tree
tr: Künye Ağacını Daralt

en: Remove Tag from Images
tr: Görsellerden Künyeleri Kaldır

[ctx: @label]
en: Tag Properties
tr: Künye Özellikleri

[ctx: @label: tag properties]
en: &Title:
tr: &Başlık:

[ctx: @info]
en: Enter tag name here
tr: Künye adını buraya girin

[ctx: @label: tag properties]
en: &Icon:
tr: &Simge:

[ctx: @action]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: @label: tag properties]
en: &Shortcut:
tr: &Kısayol:

[ctx: @label]
en: Note
tr: Not

[ctx: @label]
en: This shortcut can be used to assign or unassign tag to items.
tr: Bu kısayol ögelere künye atamak veya künyeleri kaldırmak için kullanılabilir.

[ctx: @action]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: @action]
en: Discard
tr: At

[ctx: @info]
en: Previous tags were changed. Save changes?
tr: Önceki künyeler değiştirildi. Değişiklikler kaydedilsin mi?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 has one or more subtags. Deleting it will also delete the subtags. Do you want to continue? | Tags %2 have one or more subtags. Deleting them will also delete the subtags. Do you want to continue?
tr[0]: “%2” künyesinin bir veya daha çok alt künyesi var. Bunların silinmesi alt künyeleri de silecektir. Sürdürmek istiyor musunuz?
tr[1]: “%2” küryelerinin bir veya daha çok alt künyesi var. Bunların silinmesi alt künyeleri de silecektir. Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Tag %2 is assigned to one or more items. Do you want to delete it? | Tags %2 are assigned to one or more items. Do you want to delete them?
tr[0]: “%2” künyesi bir veya daha çok ögeye atanmış. Onları silmek istiyor musunuz?
tr[1]: “%2” künyeleri bir veya daha çok ögeye atanmış. Onları silmek istiyor musunuz?

[ctx: %2 is a comma separated list of tags to be deleted.]
en: Delete tag %2? | Delete tags %2?
tr[0]: %2 künyesi silinsin mi?
tr[1]: %2 künyeleri silinsin mi?

[ctx: @title:window]
en: Delete tag | Delete tags
tr[0]: Künyeyi Sil
tr[1]: Künyeleri Sil

[ctx: @title:window]
en: Tags Manager
tr: Künyeler Yöneticisi

en: Search for tags...
tr: Künyeleri ara…

en: <qt>digiKam will clean up tag metadata before setting tags from database.<br> You may <b>lose tags</b> if you did not read tags before (by calling Read Tags from Image).<br> Do you want to continue?</qt>
tr: <qt>digiKam, künyeleri veri tabanından koymadan önce künye üst verisini temizleyecektir.<br> Künyeleri daha önceden okumadıysanız (Görselden Künyeleri Oku’yu çağırarak) künyeleri <b>kaybedebilirsiniz</b>.<br>Sürdürmek istiyor musunuz?</qt>

en: This operation can take long time depending on collection size.
    Do you want to continue?
tr: Bu işlem koleksiyonun boyutuna bağlı olarak uzun zaman alabilir.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: This operation will wipe all tags from database only.
    To apply changes to files, you must choose write metadata to file later.
    Do you want to continue?
tr: Bu işlem tüm künyeleri yalnızca veri tabanından silecektir.
    Değişiklikleri dosyalara uygulamak için üst veriyi dosyaya daha sonra yazmayı seçmelisiniz.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Select a base tag from which the tags should be exported.
tr: Künyelerin dışa aktarılması gereken bir taban künye seçin.

en: Selected tag is not a base tag at the top of the hierarchy.
tr: Seçili künye, hiyerarşinin tepesindeki bir taban künye değil.

[ctx: @title:window]
en: Export Controlled Vocabulary Tag File
tr: Denetlenmiş Söz Dağarcığı Künyesi Dosyasını Dışa Aktar

en: Text File (*.txt)
tr: Metin dosyası (*.txt)

en: Select a tag into which the tags should be imported.
tr: Künyelerin içine aktarılması gereken bir künye seçin.

en: No tags can be imported to the selected face tag.
tr: Seçili yüz künyesine içe aktarılabilecek bir künye yok.

[ctx: @title:window]
en: Import Controlled Vocabulary Tag File
tr: Denetlenmiş Söz Dağarcığı Künyesi Dosyası İçe Aktar

en: Do you really want to remove the selected tag from all images? | Do you really want to remove the selected tags from all images?
tr[0]: Seçili künyeyi tüm görsellerden kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz?
tr[1]: Seçili künyeleri tüm görsellerden kaldırmayı gerçekten istiyor musunuz?

[ctx: @action: button]
en: Add Tag
tr: Künye Ekle

[ctx: @action: button]
en: Remove Tag
tr: Künyeyi Kaldır

[ctx: @action: button]
en: Organize
tr: Düzenle

[ctx: @action: button]
en: Sync &Export
tr: Eşzamanla

en: Mark Unassigned Tags
tr: Atanmamış Künyeleri İmle

en: Add new tag to current tag. Current tag is last clicked tag.
tr: Geçerli künyeye yeni künye ekleyin. Geçerli künye, son tıklanan künyedir.

en: Delete selected items. Also work with multiple items, but will not delete the root tag.
tr: Seçili ögeleri silin. Ayrıca birden fazla ögeyle çalışır; ancak kök künye silinmez.

en: Edit title from selected tag.
tr: Seçili künyedeki başlığı düzenleyin.

en: Reset icon to selected tags. Works with multiple selection.
tr: Simgeyi seçili künyelere sıfırlayın. Çoklu seçim ile çalışır.

en: Mark all tags that are not assigned to images.
tr: Görsellere atanmamış tüm künyeleri imleyin.

en: Invert selection. Only visible items will be selected
tr: Seçimi tersine çevirin. Yalnızca görünür ögeler seçilir

en: Selected items will be expanded
tr: Seçili ögeler genişletilir

en: Expand tag tree completely
tr: Künye ağacını tümüyle genişlet

en: Collapse tag tree completely
tr: Künye ağacını tümüyle daralt

en: Delete selected tag(s) from images. Works with multiple selection.
tr: Görsellerden seçili künye(ler)i silin. Çoklu seçim ile çalışır.

en: Write Tags from Database to Image
tr: Künyeleri Veri Tabanından Görsellere Yaz

en: Read Tags from Image
tr: Görselden Künyeleri Oku

en: Wipe all tags from Database only
tr: Tüm Künyeleri Yalnızca Veri Tabanından Sil

en: Export tags to a file from selected tag
tr: Seçili künyeden künyeleri bir dosyaya dışa aktar

en: Import tags from a file to selected tag
tr: Bir dosyadan künyeleri seçili künyeye içe aktar

en: Write Tags Metadata to Image.
tr: Künyeler Üst Verisini Görsele Yaz

en: Read tags from Images into Database. Existing tags will not be affected
tr: Künyeleri görsellerden veri tabanına okuyun. Var olan künyeler etkilenmez

en: Delete all tags from database only. Will not sync with files. Proceed with caution.
tr: Tüm künyeleri yalnızca veri tabanından silin. Dosyalarla eşzamanlanmaz. Dikkatli yapın.

en: Export all tags to a file to keep a backup.
tr: Bir yedek tutmak için tüm künyeleri bir dosyaya dışa aktarın.

en: Import all tags from a file to restore a backup.
tr: Bir yedekten geri yüklemek için bir dosyadan künyeler içe aktarın.

[ctx: @info]
en: Online help about tags management
tr: Künye yönetimi üzerine çevrimiçi yardım

en: Toggle Auto
tr: Kendiliğindeni Aç/Kapat

[ctx: no auto toggle]
en: None
tr: Yok

[ctx: toggle child tags]
en: Children
tr: Alt Öge

[ctx: toggle parent tag]
en: Parents
tr: Üst Öge

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
tr: Her İkisi

[ctx: @title:window]
en: New Tag
tr: Yeni Künye

[ctx: @title:window]
en: Edit Tag
tr: Künyeyi Düzenle

en: Enter tag name here...
tr: Künye adını buraya gir…

en: <p>To create new tags, you can use the following rules:</p><p><ul><li>'/' can be used to create a tags hierarchy.<br>Ex.: <i>"Country/City/Paris"</i></li><li>',' can be used to create more than one tags hierarchy at the same time.<br>Ex.: <i>"City/Paris, Monument/Notre-Dame"</i></li><li>If a tag hierarchy starts with '/', root tag album is used as parent.</li></ul></p>
tr: <p>Yeni künyeler oluşturmak için aşağıdaki kuralları kullanabilirsiniz:</p><p><ul><li>“/”, künye hiyerarşisi oluşturmak için kullanılabilir.<br>Örneğin: <i>“Ülke/Kent/Artvin”</i></li><li>“,”, aynı anda birden fazla künye hiyerarşisi oluşturmak için kullanılabilir.<br>Örneğin: <i>“Kent/Samsun, Anıt/Atatürk”</i></li><li>Bir künye hiyerarşisi “/” ile başlıyorsa kök künye albümü üst öge olarak kullanılır.</li></ul></p>

en: &Icon:
tr: &Simge:

en: &Shortcut:
tr: &Kısayol:

en: <p><b>Note</b>: this shortcut can be used to assign or unassign tag to items.</p>
tr: <p><b>Not</b>: Bu kısayol ögelere künye atamak veya künye atamasını kaldırmak için kullanılabilir.</p>

en: <b>Create New Tag</b>
tr: <b>Yeni Künye Oluştur</b>

en: <b>Create New Tag in<br>"%1"</b>
tr: <b>“%1”<br>İçinde Yeni Künye Oluştur</b>

en: <b>Properties of Tag<br>"%1"</b>
tr: <b>“%1”<br>Künyesinin Özellikleri</b>

[ctx: @title:window]
en: Tag Creation Error
tr: Künye Oluşturma Hatası

en: An error occurred during tag creation:
tr: Künye oluşturulurken bir hata oluştu:

en: Tag Path
tr: Künye Yolu

en: Expand all Tags
tr: Tüm Künyeleri Genişlet

en: Collapse all Tags
tr: Tüm Künyeleri Daralt

en: Expand Selected Recursively
tr: Seçiliyi Özyineli Genişlet

en: No Recently Assigned Tags
tr: Son Zamanda Atanmış Künye Yok

en: Recently Assigned Tags
tr: Son Zamanda Atanan Künyeler

en: Add New Tag...
tr: Yeni Künye Ekle…

en: More Tags...
tr: Daha Fazla Künye…

en: Assign this Tag
tr: Bu Künyeyi Ata

en: Remove this Tag
tr: Bu Künyeyi Kaldır

en: Go to this Tag
tr: Bu Künyeye Git

en: Enter the Informative Provider Reference here. I.P.R is a name registered with the XMP/NAA, identifying the provider that provides an indicator of the content. The default value for the I.P.R is "XMP" if a standard Reference Code is used.
tr: Buraya Bilgi Sağlayıcısı Başvurusu’nu girin. I.P.R, XMP/NAA’ya kayıtlı, içerik göstergesi sağlayan sağlayıcıyı tanımlayan bir addır. Standart bir Başvuru Kodu kullanıldığında I.P.R için öntanımlı değer “XMP”dir.

en: Enter the Subject Reference Number here. Provides a numeric code to indicate the Subject Name plus optional Subject Matter and Subject Detail Names in the language of the service. Subject Reference is a number from the range 01000000 to 17999999 and represent a language independent international reference to a Subject. A Subject is identified by its Reference Number and corresponding Names taken from a standard lists given by XMP/NAA. If a standard reference code is used, these lists are the English language reference versions. This field is limited to 8 digit code.
tr: Buraya Konu Başvuru Numarası’nı girin. Hizmetin dilinde Konu Adı’nın yanı sıra isteğe bağlı Konu Konusu ve Konu Ayrıntısı Adları’nı belirtmek için sayısal bir kod sağlar. Konu Başvurusu, 01000000 ile 17999999 arasında bir sayıdır ve bir Konu’ya yönelik dilden bağımsız uluslararası bir başvuruyu temsil eder. Bir Konu, Başvuru Numarası ve XMP/NAA tarafından verilen standart listelerden alınan karşılık gelen Ad’larla tanımlanır. Standart bir başvuru kodu kullanılıyorsa bu listeler İngilizce dilindeki başvuru sürümleridir. Bu alan 8 basamaklı kodla sınırlıdır.

en: Enter the Subject Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
tr: Buraya Konu Adı’nı girin. Standart bir XMP/NAA başvuru kodu seçtiyseniz İngilizce dili kullanılır.

en: Enter the Subject Matter Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
tr: Buraya Konu Maddesi Adı’nı girin. Standart bir XMP/NAA başvuru kodu seçtiyseniz İngilizce dili kullanılır.

en: Enter the Subject Detail Name here. English language is used if you selected a standard XMP/NAA reference code.
tr: Buraya Konu Ayrıntısı Adı’nı girin. Standart bir XMP/NAA başvuru kodu seçtiyseniz İngilizce dili kullanılır.

[ctx: @info]
en: Here you can see the metadata template list managed by digiKam.
tr: Burada digiKam tarafından yönetilen üst veri şablonu listesini görebilirsiniz.

[ctx: @title: template properties]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @title: template properties]
en: Authors
tr: Fotoğrafçılar

en: Author Names:
tr: Fotoğrafçı adları:

en: Enter the names of the photograph's creators. Use semi-colons as separator here.
tr: Fotoğrafçıların adlarını girin. Burada ayırıcı olarak noktalı virgül kullanın.

en: <p>This field should contain the names of the persons who created the photograph. If it is not appropriate to add the name of the photographer (for example, if the identity of the photographer needs to be protected) the name of a company or organization can also be used. Once saved, this field should not be changed by anyone.</p><p>To enter more than one name, use <b>semi-colons as separators</b>.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
tr: <p>Bu alan, fotoğrafı oluşturan kişilerin adlarını içermelidir. Fotoğrafçının adının eklenmesi uygun değilse (örneğin fotoğrafçının kimliğinin korunması gerekiyorsa) bir şirket veya kuruluşun adı da kullanılabilir. Kaydedildikten sonra bu alan hiç kimse tarafından değiştirilmemelidir.</p><p>Birden fazla ad girmek için <b>ayırıcı olarak noktalı virgül</b> kullanın.</p><p>IPTC ile, bu alan 32 karakterle sınırlıdır.</p>

en: Authors' Positions:
tr: Fotoğrafçıların unvanları:

en: Enter the job titles of the authors here.
tr: Buraya fotoğrafçıların iş ünvanlarını gir…

en: <p>This field should contain the job titles of the authors. Examples might include titles such as: Staff Photographer, Freelance Photographer, or Independent Commercial Photographer. Since this is a qualifier for the Author field, the Author field must also be filled out.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
tr: <p>Bu alan, yazarların iş unvanlarını içermelidir. Örnekler arasında şu gibi unvanlar yer alabilir: Personel Fotoğrafçısı, Serbest Fotoğrafçı veya Bağımsız Ticari Fotoğrafçı. Bu fotoğrafçı alanı için bir niteleyici olduğundan Yazar alanının da doldurulması gerekir.</p><p>IPTC’de bu alan 32 karakterle sınırlıdır.</p>

en: Enter the photograph credit here.
tr: Buraya fotoğrafta emeği geçenler bilgisini gir…

en: <p>(synonymous to Provider): Use the Provider field to identify who is providing the photograph. This does not necessarily have to be the author. If a photographer is working for a news agency such as Reuters or the Associated Press, these organizations could be listed here as they are "providing" the image for use by others. If the image is a stock photograph, then the group (agency) involved in supplying the image should be listed here.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
tr: <p>(Sağlayıcı ile eşanlamlıdır): Fotoğrafı kimin sağladığını belirlemek için Sağlayıcı alanını kullanın. Bu mutlaka fotoğrafçı olmak zorunda değildir. Bir fotoğrafçı Reuters veya Associated Press gibi bir haber ajansı için çalışıyorsa bu kuruluşlar görseli başkalarının kullanımına “sağladıkları” için burada listelenebilir. Görsel stok fotoğraf ise görselin sağlanmasında yer alan grup (ajans) burada listelenmelidir.</p><p>IPTC’de bu alan 32 karakterle sınırlıdır.</p>

en: Enter the copyright notice to identify the current owner(s) of the copyright here.
tr: Buraya telif hakkının şu anki sahibini/sahiplerini belirlemek için telif hakkı bildirimini gir…

en: <p>The Copyright Notice should contain any necessary copyright notice for claiming the intellectual property, and should identify the current owner(s) of the copyright for the photograph. Usually, this would be the photographer, but if the image was done by an employee or as work-for-hire, then the agency or company should be listed. Use the form appropriate to your country. USA: &copy; {date of first publication} name of copyright owner, as in "&copy;2005 John Doe." Note, the word "copyright" or the abbreviation "copr" may be used in place of the &copy; symbol. In some foreign countries only the copyright symbol is recognized and the abbreviation does not work. Furthermore the copyright symbol must be a full circle with a "c" inside; using something like (c) where the parentheses form a partial circle is not sufficient. For additional protection worldwide, use of the phrase, "all rights reserved" following the notice above is encouraged. <br>In Europe you would use: Copyright {Year} {Copyright owner}, all rights reserved. <br>In Japan, for maximum protection, the following three items should appear in the copyright field of the IPTC Core: (a) the word, Copyright; (b) year of the first publication; and (c) name of the author. You may also wish to include the phrase "all rights reserved".</p><p>With XMP, you can include more than one copyright string using different languages.</p><p>With IPTC, this field is limited to 128 characters.</p>
tr: <p>Telif Hakkı Bildirimi, fikri mülkiyet talebinde bulunmak için gerekli tüm telif hakkı bildirimlerini içermeli ve fotoğrafın telif hakkının geçerli sahibini/sahiplerini tanımlamalıdır. Bu genellikle fotoğrafçı olur; ancak görsel bir çalışan tarafından veya işe alım için yapılmışsa ajans veya şirket listelenmelidir. Ülkenize uygun formu kullanın. “&copy; 2005 Hakan Gürsoy.” örneğinde olduğu gibi, ABD: &copy; {İlk yayın tarihi} telif hakkı sahibi adı. &copy; yerine “copyright” veya “copr” kısaltması kullanılabilir. Bazı yabancı ülkelerde yalnızca telif hakkı sembolü tanınır ve kısaltması çalışmaz. Ayrıca, telif hakkı sembolü, içinde “c” bulunan sembol tam daire olmalıdır; (C) gibi bir şeyi kullanarak, parantezlerin kısmi daire oluşturması yeterli değildir. Dünya genelinde ek koruma sağlamak için yukarıdaki uyarıyı takiben “tüm hakları saklıdır” ifadesinin kullanılması önerilir.<br>Avrupa’da aşağıdakileri kullanabilirsiniz: Telif Hakkı {Yıl {Telif hakkı sahibi}, tüm hakları saklıdır.<br>Japonya’da, maksimum koruma için aşağıdaki üç madde IPTC Çekirdeğinin telif hakkı alanında görünmelidir: (a) Telif hakkı; (b) ilk yayınlanma yılı; ve (c) yazarın adı. Aynı zamanda “tüm hakları saklıdır” ifadesini içermesini isteyebilirsiniz.</p><p>XMP ile farklı diller kullanarak birden fazla telif hakkı dizisi ekleyebilirsiniz.</p><p>IPTC ile bu alan 128 karakter ile sınırlıdır.</p>

en: Enter the list of instructions on how a resource can be legally used here.
tr: Buraya bir kaynağın yasal olarak nasıl kullanılabileceğine ilişkin yönergelerin listesini gir…

en: <p>The Right Usage Terms field should be used to list instructions on how a resource can be legally used.</p><p>With XMP, you can include more than one right usage terms string using different languages.</p><p>This field does not exist with IPTC.</p>
tr: <p>Bir kaynağın yasal olarak nasıl kullanılabileceğine ilişkin yönergeleri listelemek için Doğru Kullanım Koşulları alanı kullanılmalıdır.</p><p>XMP ile, farklı diller kullanılarak birden fazla hak kullanım şartları dizisi ekleyebilirsiniz.</p ><p>Bu alan IPTC’de yoktur.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Source:
tr: Kaynak:

en: Enter the original owner of the photograph here.
tr: Buraya fotoğrafın özgün sahibini gir…

en: <p>The Source field should be used to identify the original owner or copyright holder of the photograph. The value of this field should never be changed after the information is entered following the image's creation. While not yet enforced by the custom panels, you should consider this to be a "write-once" field. The source could be an individual, an agency, or a member of an agency. To aid in later searches, it is suggested to separate any slashes "/" with a blank space. Use the form "photographer / agency" rather than "photographer/agency." Source may also be different from Creator and from the names listed in the Copyright Notice.</p><p>With IPTC, this field is limited to 32 characters.</p>
tr: <p>Kaynak alanı, fotoğrafın özgün sahibini veya telif hakkı sahibini tanımlamak için kullanılmalıdır. Görsel oluşturulup bilgiler girildikten sonra bu alanın değeri asla değiştirilmemelidir. Henüz özel paneller tarafından zorunlu kılınmasa da, bunu bir “bir kez yazılan” alan olarak düşünmelisiniz. Kaynak; bir birey, bir kurum veya bir kurumun üyesi olabilir. Daha sonraki aramalara yardımcı olmak için tüm eğik çizgilerin “ / ” boşlukla ayrılması önerilir. “Fotoğrafçı/Ajans” yerine “Fotoğrafçı / Ajans” biçimini kullanın. Kaynak, Yaratıcı’dan ve Telif Hakkı Uyarısı’nda listelenen adlardan da farklı olabilir.</p><p>IPTC’de bu alan 32 karakterle sınırlıdır.</p>

en: Instructions:
tr: Yönergeler:

en: Enter the editorial notice here.
tr: Buraya editöryal bildirimi gir…

en: <p>The Instructions field should be used to list editorial instructions concerning the use of photograph.</p><p>With IPTC, this field is limited to 256 characters.</p>
tr: <p>Fotoğrafın kullanımına ilişkin editoryal yönergeleri listelemek için Yönergeler alanı kullanılmalıdır.</p><p>IPTC’de bu alan 256 karakterle sınırlıdır.</p>

en: Enter the city of contents here.
tr: Buraya içeriğin kentini gir…

en: <p>This field should contain the name of the city where the photograph was taken.</p>
tr: <p>Bu alan, fotoğrafın çekildiği kentin adını içermelidir.</p>

en: Enter the city sublocation of contents here.
tr: Buraya içeriğin kent alt konumunu gir…

en: <p>This field should contain the sublocation of the city where the photograph was taken.</p>
tr: <p>Bu alan, fotoğrafın çekildiği kentin alt konumunu içermelidir.</p>

en: Enter the province or state of contents here.
tr: Buraya içeriğin ilini veya eyaletini gir…

en: <p>This field should contain the province or state where the photograph was taken.</p>
tr: <p>Bu alan, fotoğrafının çekildiği ili veya eyaleti içermelidir.</p>

en: <p>Select here the country where the photograph was taken.</p>
tr: <p>Fotoğrafın çekildiği ülkeyi seçin.</p>

en: Enter the city name of the lead author here.
tr: Buraya baş fotoğrafçının kentinin adını gir…

en: <p>This field should contain the city name where the lead author lives.</p>
tr: <p>Bu alan, baş fotoğrafçının yaşadığı kentin adını içermelidir.</p>

en: Enter the country name of the lead author here.
tr: Buraya baş fotoğrafçının ülkesinin adını gir…

en: <p>This field should contain the country name where the lead author lives.</p>
tr: <p>Bu alan, baş fotoğrafçının yaşadığı ülkenin adını içermelidir.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Address:
tr: Adres:

en: Enter the address of the lead author here.
tr: Buraya baş fotoğrafçının adresini gir…

en: <p>This field should contain the address where the lead author lives.</p>
tr: <p>Bu alan, baş fotoğrafçının yaşadığı adresi içermelidir.</p>

en: Postal Code:
tr: Posta kodu:

en: Enter the postal code of the lead author here.
tr: Buraya baş fotoğrafçının posta kodunu gir…

en: <p>This field should contain the postal code where the lead author lives.</p>
tr: <p>Bu alan, baş fotoğrafçının yaşadığı yerin posta kodunu içermelidir.</p>

en: Province:
tr: İl:

en: Enter the province of the lead author here.
tr: Buraya baş fotoğrafçının ilini gir…

en: <p>This field should contain the province where the lead author lives.</p>
tr: <p>Bu alan, baş fotoğrafçının yaşadığı ili içermelidir.</p>

[ctx: @label: template properties]
en: Email:
tr: E-posta:

en: Enter the email of the lead author here.
tr: Buraya baş fotoğrafçının e-posta adresini gir…

en: <p>This field should contain the email of the lead author.</p>
tr: <p>Bu alan, baş fotoğrafçının e-posta adresini içermelidir.</p>

en: Enter the phone number of the lead author here.
tr: Buraya baş fotoğrafçının telefon numarasını gir…

en: <p>This field should contain the phone number of the lead author.</p>
tr: <p>Bu alan, baş fotoğrafçının telefon numarasını içermelidir.</p>

en: Enter the web site URL of the lead author here.
tr: Buraya baş fotoğrafçının web sitesi URL’sini gir…

en: <p>This field should contain the web site URL of the lead author.</p>
tr: <p>Bu alan, baş fotoğrafçının web sitesi URL’sini içermelidir.</p>

en: Subjects
tr: Konular

en: Template:
tr: Şablon:

en: Open metadata template editor
tr: Üst Veri Şablonu Düzenleyicisini Aç

en: <p>Select here the action to perform using the metadata template.</p><p><b>To remove</b>: delete already-assigned template.</p><p><b>Do not change</b>: Do not touch template information.</p><p>All other values are template titles managed by digiKam. Selecting one will assign information as well.</p>
tr: <p>Üst veri şablonu kullanılarak gerçekleştirilecek eylemi burada seçin.</p><p><b>Kaldırmak için</b>: Halihazırda atanmış şablonu silin.</p><p><b>Değiştirme</b>: Şablon bilgisine dokunma.</p><p>Diğer tüm değerler digiKam tarafından yönetilen şablon başlıklarıdır. Birini seçmek aynı zamanda bilgileri de atayacaktır.</p>

en: To remove
tr: Kaldırmak için

en: Do not change
tr: Değiştirme

en: Template overwrites all
tr: Şablon tümünün üzerine yazar

en: Template will be merged
tr: Şablon birleştirilecek

en: Names:
tr: Adlar:

en: Usages:
tr: Kullanımlar:

en: Show item file name
tr: Öge dosya adını göster

en: Show the item file name at the bottom of the screen.
tr: Öge dosyasının adını ekranın alt kısmında gösterin.

en: Show item creation date
tr: Öge oluşturulma tarihini göster

en: Show the item creation time/date at the bottom of the screen.
tr: Ekranın alt kısmında öge oluşturulma tarihini/zamanını gösterin.

en: Show camera aperture and focal length
tr: Kamera açıklığını ve odak uzaklığını göster

en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
tr: Ekranın alt kısmında kamera açıklığını ve odak uzaklığını gösterin.

en: Show camera exposure and sensitivity
tr: Kamera pozlamasını ve duyarlılığını göster

en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
tr: Ekranın alt kısmında kamera pozlamasını ve duyarlılığını gösterin.

en: Show camera make and model
tr: Kamera markasını ve modelini göster

en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
tr: Kameranın markasını ve modelini ekranın alt kısmında gösterin.

en: Show camera lens model
tr: Kamera mercek modelini göster

en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
tr: Ekranın alt kısmında kamera merceği modelini gösterin.

en: Show item caption
tr: Öge alt yazısını göster

en: Show the item caption at the bottom of the screen.
tr: Ekranın alt kısmında öge alt yazısını gösterin.

en: Show item title
tr: Öge başlığını göster

en: Show the item title at the bottom of the screen.
tr: Ekranın alt kısmında öge başlığını gösterin.

en: Show item caption if it has not title
tr: Başlığı yoksa öge alt yazısını göster

en: Show the item caption at the bottom of the screen if no titles existed.
tr: Başlık yoksa ekranın alt kısmında öge alt yazısını gösterin.

en: Show item tags
tr: Öge künyelerini göster

en: Show the digiKam item tag names at the bottom of the screen.
tr: Ekranın alt kısmında digiKam öge künyesi adlarını gösterin.

en: Text font:
tr: Metin yazıtipi:

en: Select here the font used to display OSD text over the slideshow.
tr: Slayt gösterisindeki Ekran Üzeri Görüntü metni için olan yazıtipini buradan seçin.

en: No or invalid size specified
tr: Belirtilen bir boyut yok veya geçersiz

en: Thumbnail is null
tr: Önizleme yok

en: File does not exist or is not a file
tr: Dosya yok veya bir dosya değil

en: Cannot create thumbnail for %1
tr: %1 için küçük görsel oluşturulamadı

[ctx: @title:window]
en: Failed to Initialize Thumbnails Database
tr: Küçük Görsel Veri Tabanı İlklendirilemedi

en: Error message: %1
tr: Hata iletisi: %1

[ctx: @title:window]
en: Determine Time Difference With Clock Photo
tr: Saat Fotoğrafından Zaman Değişikliğini Algıla

en: Load different photo
tr: Başka Fotoğraf Yükle

en: If you have a photo in your set with a clock or another external time source on it, you can load it here and set the indicator to the (date and) time displayed. The difference of your internal camera clock will be determined from this setting.
tr: Kümenizde üzerinde saat veya başka bir dış zaman kaynağı bulunan bir fotoğraf varsa buraya yükleyebilir ve göstergeyi görüntülenen (tarih ve) saate ayarlayabilirsiniz. İçsel kamera saatinizin farkı bu ayardan belirlenecektir.

en: <font color="red"><b>Could not load<br>image %1.</b></font>
tr: <font color="red"><b>%1 görseli<br>yüklenemedi.</b></font>

en: The clock date and time:
tr: Saat tarihi ve zamanı:

en: Select Image to Extract Clock Photo
tr: Saat Fotoğrafını Çıkarmak için Görsel Seç

en: Showfoto
tr: FotoGöster

en: %1 timestamp
tr: %1 zaman damgası

en: File name timestamp
tr: Dosya adı zaman damgası

en: File last modified
tr: Dosya son değişiklik tarihi

en: File created
tr: Dosya oluşturuldu

en: EXIF: created
tr: EXIF: Oluşturuldu

en: EXIF: original
tr: EXIF: Özgün

en: EXIF: digitized
tr: EXIF: Sayısallaştırıldı

en: IPTC: created
tr: IPTC: Oluşturuldu

en: XMP: created
tr: XMP: Oluşturuldu

en: EXIF: created (fuzzy)
tr: EXIF: Oluşturuldu (Bulanık)

en: EXIF: original (fuzzy)
tr: EXIF: Özgün (Bulanık)

en: EXIF: digitized (fuzzy)
tr: EXIF: Sayısallaştırıldı (Bulanık)

en: Reset to current date
tr: Geçerli güne sıfırla

[ctx: copy timestamp as well]
en: Copy value
tr: Değeri Kopyala

[ctx: add a fixed timestamp to date]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: subtract a fixed timestamp to date]
en: Subtract
tr: Çıkar

[ctx: interval time stamp to the next image]
en: Interval
tr: Aralık

[ctx: time adjust offset, days value label]
en: days
tr: gün

en: Determine difference from clock photo
tr: Saat Fotoğrafından Farkı Belirle

en: Either click or drag'n drop a photo on the button to choose a clock photo
tr: Bir saat fotoğrafı seçmek için düğmeye tıklayın veya sürükleyip bırakın

en: Update timestamps with ExifTool
tr: ExifTool ile zaman damgalarını güncelle

en: Use this option primarily with video files
tr: Bu seçeneği öncelikli olarak video dosyalarıyla kullanın

en: Update only existing timestamps
tr: Yalnızca var olan zaman damgalarını güncelle

en: EXIF: Thumbnail
tr: EXIF: Küçük Görsel

en: Timestamp Adjustments
tr: Zaman Damgası Ayarlamaları

[ctx: Effect: No Effect]
en: None
tr: Yok

[ctx: Effect: KenBurnsZoomIn]
en: Ken Burns - Camera Zoom In
tr: Ken Burns — Kamerayı Yakınlaştır

[ctx: Effect: KenBurnsZoomOut]
en: Ken Burns - Camera Zoom Out
tr: Ken Burns — Kamerayı Uzaklaştır

[ctx: Effect: KenBurnsPanLR]
en: Ken Burns - Camera Pan Left to Right
tr: Ken Burns — Kamerayı Soldan Sağa Kaydır

[ctx: Effect: KenBurnsPanRL]
en: Ken Burns - Camera Pan Right to Left
tr: Ken Burns — Kamerayı Sağdan Sola Kaydır

[ctx: Effect: KenBurnsPanTB]
en: Ken Burns - Camera Pan Top to Bottom
tr: Ken Burns — Kamerayı Yukarıdan Aşağıya Kaydır

[ctx: Effect: KenBurnsPanBT]
en: Ken Burns - Camera Pan Bottom to Top
tr: Ken Burns — Kamerayı Aşağıdan Yukarıya Kaydır

[ctx: Effect: Random Effect]
en: Random
tr: Rastgele

[ctx: Transition: No Transition]
en: None
tr: Yok

[ctx: Transition: Chess Board]
en: Chess Board
tr: Satranç Tahtası

[ctx: Transition: Melt Down]
en: Melt Down
tr: Aşağı Erit

[ctx: Transition: Sweep]
en: Sweep
tr: Süpür

[ctx: Transition: Mosaic]
en: Mosaic
tr: Mozaik

[ctx: Transition: Cubism]
en: Cubism
tr: Kübizm

[ctx: Transition: Growing]
en: Growing
tr: Büyüyen

[ctx: Transition: Horizontal Lines]
en: Horizontal Lines
tr: Yatay Çizgiler

[ctx: Transition: Vertical Lines]
en: Vertical Lines
tr: Dikey Çizgiler

[ctx: Transition: Circle Out]
en: Circle Out
tr: Dışa Çember

[ctx: Transition: Multi-Circle Out]
en: Multi-Circle Out
tr: Çoklu Dışa Çember

[ctx: Transition: Spiral In]
en: Spiral In
tr: İçeri Spiral

[ctx: Transition: Blobs]
en: Blobs
tr: Damlalar

[ctx: Transition: Fade]
en: Fade
tr: Soldur

[ctx: Transition: SlideL2R]
en: Slide Left to Right
tr: Soldan Sağa Kaydır

[ctx: Transition: SlideR2L]
en: Slide Right to Left
tr: Sağdan Sola Kaydır

[ctx: Transition: SlideT2B]
en: Slide Top to Bottom
tr: Yukarıdan Aşağıya Kaydır

[ctx: Transition: SlideB2T]
en: Slide Bottom to Top
tr: Aşağıdan Yukarıya Kaydır

[ctx: Transition: PushL2R]
en: Push Left to Right
tr: Soldan Sağa İt

[ctx: Transition: PushR2L]
en: Push Right to Left
tr: Sağdan Sola İt

[ctx: Transition: PushT2B]
en: Push Top to Bottom
tr: Yukarıdan Aşağıya İt

[ctx: Transition: PushB2T]
en: Push Bottom to Top
tr: Aşağıdan Yukarıya İt

[ctx: Transition: SwapL2R]
en: Swap Left to Right
tr: Soldan Sağa Değiştir

[ctx: Transition: SwapR2L]
en: Swap Right to Left
tr: Sağdan Sola Değiştir

[ctx: Transition: SwapT2B]
en: Swap Top to Bottom
tr: Yukarıdan Aşağıya Değiştir

[ctx: Transition: SwapB2T]
en: Swap Bottom to Top
tr: Aşağıdan Yukarıya Değiştir

[ctx: Transition: BlurIn]
en: Blur In
tr: İçeri Bulanıklaştır

[ctx: Transition: BlurOut]
en: Blur Out
tr: Dışarı Bulanıklaştır

[ctx: Transition: Random Effect]
en: Random
tr: Rastgele

en: A complete, cross-platform solution to record, convert and stream audio and video.
tr: Ses ve videoyu kaydetmek, dönüştürmek ve yayımlamak için eksiksiz, platformlar arası bir çözüm.

[ctx: Video Type: QVGA]
en: QVGA - 320x180 - 16:9
tr: QVGA — 320 × 180 — 16:9

[ctx: Video Type: VCD1]
en: VCD - 352x240 - 7:5
tr: VCD — 352 × 240 — 7:5

[ctx: Video Type: VCD2]
en: VCD - 352x288 - 6:5
tr: VCD — 352 × 288 — 6:5

[ctx: Video Type: CVD1]
en: CVD - 352x480 - 4:3
tr: CVD — 352 × 480 — 4:3

[ctx: Video Type: CVD2]
en: CVD - 352x576 - 16:9
tr: CVD — 352 × 576 — 16:9

[ctx: Video Type: HVGA]
en: HVGA - 480x270 - 16:9
tr: HVGA — 480 × 270 — 16:9

[ctx: Video Type: SVCD1]
en: SVCD - 480x480 - 1:1
tr: SVCD — 480 × 480 — 1:1

[ctx: Video Type: SDTV1]
en: SDTV - 528x480 - 11:10
tr: SDTV — 528 × 480 — 11:10

[ctx: Video Type: SDTV2]
en: SDTV - 544x480 - 17:15
tr: SDTV — 544 × 480 — 17:15

[ctx: Video Type: EDTV1]
en: EDTV - 544x576 - 17:18
tr: EDTV — 544 × 576 — 17:18

[ctx: Video Type: SVCD2]
en: SVCD - 480x576 - 5:6
tr: SVCD — 480 × 576 — 5:6

[ctx: Video Type: EGA]
en: EGA - 640x350 - 16:9
tr: EGA — 640 × 350 — 16:9

[ctx: Video Type: VGA]
en: VGA - 640x480 - 4:3
tr: VGA — 640 × 480 — 4:3

[ctx: Video Type: SDTV3]
en: SDTV - 704x480 - 22:15
tr: SDTV — 704 × 480 — 22:15

[ctx: Video Type: EDTV2]
en: EDTV - 704x576 - 11:9
tr: EDTV — 704 × 576 — 11:9

[ctx: Video Type: DVD]
en: DVD - 720x480 - 3:2
tr: DVD — 720 × 480 — 3:2

[ctx: Video Type: DVD]
en: DVD - 720x576 - 5:4
tr: DVD — 720 × 576 — 5:4

[ctx: Video Type: WVGA]
en: WVGA - 800x450 - 16:9
tr: WVGA — 800 × 450 — 16:9

[ctx: Video Type: SVGA]
en: SVGA - 800x600 - 4:3
tr: SVGA — 800 × 600 — 4:3

[ctx: Video Type: DVGA]
en: DVGA - 960x640 - 3:2
tr: DVGA — 960 × 640 — 3:2

[ctx: Video Type: XVGA]
en: XVGA - 1024x576 - 16:9
tr: XVGA — 1024 × 576 — 16:9

[ctx: Video Type: HDTV]
en: HDTV - 1280x720 - 16:9
tr: HDTV — 1280 × 720 — 16:9

[ctx: Video Type: WXGA1]
en: WXGA - 1280x768 - 5:3
tr: WXGA — 1280 × 768 — 5:3

[ctx: Video Type: WXGA2]
en: WXGA - 1280x800 - 8:5
tr: WXGA — 1280 × 800 — 8:5

[ctx: Video Type: SXGA]
en: SXGA - 1280x1024 - 5:4
tr: SXGA — 1280 × 1024 — 5:4

[ctx: Video Type: SXGAPLUS]
en: SXGAPLUS - 1400x1050 - 4:3
tr: SXGAPLUS — 1400 × 1050 — 4:3

[ctx: Video Type: WSXGA]
en: WSXGA - 1440x900 - 8:5
tr: WSXGA — 1440 × 900 — 8:5

[ctx: Video Type: HDPLUS]
en: HDPLUS - 1600x900 - 16:9
tr: HDPLUS — 1600 × 900 — 16:9

[ctx: Video Type: WSXGAPLUS]
en: WSXGAPLUS - 1680x1050 - 8:5
tr: WSXGAPLUS — 1680 × 1050 — 8:5

[ctx: Video Type: UXGA]
en: UXGA - 1600x1200 - 4:3
tr: UXGA — 1600 × 1200 — 4:3

[ctx: Video Type: BLUERAY]
en: BLUERAY - 1920x1080 - 16:9
tr: BLURAY — 1920 × 1080 — 16:9

[ctx: Video Type: WUXGA]
en: WUXGA - 1920x1200 - 8:5
tr: WUXGA — 1920 × 1200 — 8:5

[ctx: Video Type: TXGA]
en: TXGA - 1920x1440 - 7:5
tr: TXGA — 1920 × 1440 — 7:5

[ctx: Video Type: QXGA]
en: QXGA - 2048x1536 - 4:3
tr: QXGA — 2048 × 1536 — 4:3

[ctx: Video Type: UWFHD]
en: UWFHD - 2560x1080 - 21:9
tr: UWFHD — 2560 × 1080 — 21:9

[ctx: Video Type: WQHD]
en: WQHD - 2560x1440 - 16:9
tr: WQHD — 2560 × 1440 — 16:9

[ctx: Video Type: WQXGA]
en: WQXGA - 2560x1600 - 8:5
tr: WQXGA — 2560 × 1600 — 8:5

[ctx: Video Type: QSXGA]
en: QSXGA - 2560x2048 - 5:4
tr: QSXGA — 2560 × 2048 — 5:4

[ctx: Video Type: QSXGAPLUS]
en: QSXGAPLUS - 2800x2100 - 4:3
tr: QSXGAPLUS — 2800 × 2100 — 4:3

[ctx: Video Type: WQXGAPLUS]
en: WQXGAPLUS - 3200x1800 - 16:9
tr: WQXGAPLUS — 3200 × 1800 — 16:9

[ctx: Video Type: WQSXGA]
en: WQSXGA - 3200x2048 - 25:16
tr: WQSXGA — 3200 × 2048 — 25:16

[ctx: Video Type: QUXGA]
en: QUXGA - 3200x2400 - 4:3
tr: QUXGA — 3200 × 2400 — 4:3

[ctx: Video Type: UHD4K]
en: UHD4K - 3840x2160 - 16:9
tr: UHD4K — 3840 × 2160 — 16:9

[ctx: Video Type: WQUXGA]
en: WQUXGA - 3840x2400 - 8:5
tr: WQUXGA — 3840 × 2400 — 8:5

[ctx: Video Type: HXGA]
en: HXGA - 4096x3072 - 4:3
tr: HXGA — 4096 × 3072 — 4:3

[ctx: Video Type: UHD5K]
en: UHD5K - 5120x2880 - 16:9
tr: UHD5K — 5120 × 2880 — 16:9

[ctx: Video Type: WHXGA]
en: WHXGA - 5120x3200 - 8:5
tr: WHXGA — 5120 × 3200 — 8:5

[ctx: Video Type: HSXGA]
en: HSXGA - 5120x4096 - 5:4
tr: HSXGA — 5120 × 4096 — 5:4

[ctx: Video Type: UHD6K]
en: UHD6K - 6016x3384 - 16:9
tr: UHD6K — 6016 × 3384 — 16:9

[ctx: Video Type: WHSXGA]
en: WHSXGA - 6400x4096 - 25:16
tr: WHSXGA — 6400 × 4096 — 25:16

[ctx: Video Type: HUXGA]
en: HUXGA - 6400x4800 - 4:3
tr: HUXGA — 6400 × 4800 — 4:3

[ctx: Video Type: UHD8K]
en: UHD8K - 7680x4320 - 16:9
tr: UHD8K — 7680 × 4320 — 16:9

[ctx: Video Type: WHUXGA]
en: WHUXGA - 7680x4800 - 8:5
tr: WHUXGA — 7680 × 4800 — 8:5

[ctx: Video Type: UW10K]
en: UW10K - 10240x4320 - 21:9
tr: UW10K — 10240 × 4320 — 21:9

[ctx: Video Type: UW16K]
en: UW16K - 15360x8640 - 16:9
tr: UW16K — 15360 × 8640 — 16:9

[ctx: Video Bit Rate 400000]
en: 400k
tr: 400 k

[ctx: Video Bit Rate 500000]
en: 500k
tr: 500 k

[ctx: Video Bit Rate 1000000]
en: 1000k
tr: 1000 k

[ctx: Video Bit Rate 1200000]
en: 1200k
tr: 1200 k

[ctx: Video Bit Rate 1500000]
en: 1500k
tr: 1500 k

[ctx: Video Bit Rate 2000000]
en: 2000k
tr: 2000 k

[ctx: Video Bit Rate 2500000]
en: 2500k
tr: 2500 k

[ctx: Video Bit Rate 3000000]
en: 3000k
tr: 3000 k

[ctx: Video Bit Rate 4000000]
en: 4000k
tr: 4000 k

[ctx: Video Bit Rate 4500000]
en: 4500k
tr: 4500 k

[ctx: Video Bit Rate 5000000]
en: 5000k
tr: 5000 k

[ctx: Video Bit Rate 6000000]
en: 6000k
tr: 6000 k

[ctx: Video Bit Rate 8000000]
en: 8000k
tr: 8000 k

[ctx: Video Standard PAL]
en: PAL - 25 FPS
tr: PAL — 25 FPS

[ctx: Video Standard NTSC]
en: NTSC - 29.97 FPS
tr: NTSC — 29,97 FPS

[ctx: Video Codec X264]
en: High Quality H.264 AVC/MPEG-4 AVC
tr: Yüksek Kalite H.264 AVC/MPEG-4 AVC

[ctx: Video Standard AVI]
en: AVI - Audio Video Interleave
tr: AVI — Audio Video Interleave

[ctx: Video Standard MKV]
en: MKV - Matroska
tr: MKV — Matroska

[ctx: Video Standard MP4]
en: MP4 - MPEG-4
tr: MP4 — MPEG-4

[ctx: Video Standard MPG]
en: MPG - MPEG-2
tr: MPG — MPEG-2

[ctx: Video Effect NOPLAYER]
en: None
tr: Hiçbiri

[ctx: Video Standard INTERNAL]
en: Internal
tr: İçsel

[ctx: Video Standard DESKTOP]
en: Default from Desktop
tr: Masaüstünden Öntanımlı

en: Generating frames from %1 Done
tr: %1 dosyasından kareler oluşturma bitti

en: Error while creating temporary directory %1!
tr: %1 geçici dizini oluşturulurken hata!

en: Encoding frames...
tr: Kareler kodlanıyor…

en: Encoding done.
tr: Kodlama bitti.

en: Error while encoding frames!
tr: Kareler kodlanırken hata!

[ctx: @option:check]
en: Show image file name
tr: Görsel dosya adını göster

[ctx: @info]
en: Show the image file name at the bottom of the screen.
tr: Ekranın altında görselin dosya adını gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show image creation date
tr: Görsel oluşturulma tarihini göster

[ctx: @info]
en: Show the image creation time/date at the bottom of the screen.
tr: Ekranın altında görselin oluşturulma tarihini/zamanını gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show camera aperture and focal length
tr: Kamera açıklığını ve odak uzaklığını göster

[ctx: @info]
en: Show the camera aperture and focal length at the bottom of the screen.
tr: Ekranın altında kamera açıklığını ve odak uzaklığını gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show camera exposure and sensitivity
tr: Kamera pozlamasını ve duyarlılığını göster

[ctx: @info]
en: Show the camera exposure and sensitivity at the bottom of the screen.
tr: Ekranın altında kamera pozlamasını ve duyarlılığını gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show camera make and model
tr: Kamera yapımcısını ve modelini göster

[ctx: @info]
en: Show the camera make and model at the bottom of the screen.
tr: Ekranın altında kamera yapımını ve modelini gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show camera lens model
tr: Kamera merceği modelini göster

[ctx: @info]
en: Show the camera lens model at the bottom of the screen.
tr: Ekranın altında kamera merceği modelini gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption
tr: Görsel alt yazısını göster

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen.
tr: Ekranın altında görsel alt yazısını gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show image title
tr: Görsel başlığını göster

[ctx: @info]
en: Show the image title at the bottom of the screen.
tr: Ekranın altında görsel başlığını gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show image caption if it has not title
tr: Görselin başlığı yoksa görsel alt yazısını göster

[ctx: @info]
en: Show the image caption at the bottom of the screen if no titles existed.
tr: Bir görsel başlığı yoksa ekranın alt kısmında görsel alt yazısını gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show image rating
tr: Görsel derecelendirmesini göster

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image rating at the bottom of the screen.
tr: digiKam görsel derecelendirmesini ekranın alt kısmında gösterin.

[ctx: @option:check]
en: Show image tags
tr: Görsel künyelerini göster

[ctx: @info]
en: Show the digiKam image tag names at the bottom of the screen.
tr: digiKam görsel künyesi adlarını ekranın alt kısmında gösterin.

[ctx: @option]
en: On Screen Display Font:
tr: Ekran üzeri görüntü yazıtipi:

[ctx: @info]
en: Select here the font used to display text on the screen display .
tr: Ekran üzeri görüntüde metin görüntülemek için kullanılacak yazıtipini burada seçin.

en: An error has occurred while playing: the media is not valid
tr: Çalınırken bir hata oluştu: Ortam geçerli değil

en: An error has occurred while playing: %1
tr: Çalınırken bir hata oluştu: %1

en: An error has occurred with the media player...
tr: Ortam oynatıcısında bir hata oluştu.

en: End of media.
tr: Ortam sonu.

[ctx: go to previous image]
en: Back
tr: Geri

[ctx: go to next image]
en: Forward
tr: İleri

[ctx: pause/play video]
en: Pause/Play
tr: Duraklat/Oynat

[ctx: capture video frame]
en: Capture
tr: Yakala

[ctx: rotate video in counterclockwize]
en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

[ctx: rotate video in clockwize]
en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

en: Toggle playing in a loop
tr: Bir döngüde oynatmayı aç/kapat

en: %1
    
    Error: "%2"
tr: %1
    
    Hata: “%2”

[ctx: video frame backward]
en: Frame Backward
tr: Kare Geri

[ctx: video frame forward]
en: Frame Forward
tr: Kare İleri

[ctx: @info]
en: Change video playback rate
tr: Video oynatma hızını değiştir

en: Rate
tr: Hız

[ctx: video play rate]
en: 0.5x
tr: 0,5×

[ctx: video play rate]
en: 1.0x
tr: 1,0×

[ctx: video play rate]
en: 1.5x
tr: 1,5×

[ctx: video play rate]
en: 2.0x
tr: 2,0×

[ctx: video play rate]
en: 2.5x
tr: 2,5×

[ctx: video play rate]
en: 3.0x
tr: 3,0×

[ctx: video play rate]
en: 4.0x
tr: 4,0×

[ctx: video play rate]
en: 5.0x
tr: 5,0×

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset to default value
tr: Öntanımlı değere sıfırla

[ctx: @title:window]
en: Navigate to %1
tr: Git: %1

[ctx: @title: binary properties]
en: Binary
tr: İkili

[ctx: @title: binary properties]
en: Version
tr: Sürüm

en: Binary not found.
tr: İkili bulunamadı.

en: Minimal version number required for this binary is %1
tr: Bu ikili için gerekli en düşük sürüm numarası %1

en: Find
tr: Bul

en:  or <a href="%1">download</a>
tr:  veya <a href="%1">indir</a>

en: <qt><p><font color="red"><b>Warning:</b> Some necessary binaries have not been found on your system. If you have these binaries installed, please click the 'Find' button to locate them on your system, otherwise please download and install them to proceed.</font></p></qt>
tr: <qt><p><font color="red"><b>Uyarı:</b> Sisteminizde bazı gerekli ikili dosyalar bulunamadı. Bu ikili dosyalara sahipseniz bunları sisteminizde bulmak için lütfen “Bul” düğmesine tıklayın, aksi halde lütfen sürdürmek için bunları indirip kurun.</font></p></qt>

en: A development version has been detect. There is no guarantee on the behavior of this binary.
tr: Bir geliştirme sürümü algılandı. Bu ikilinin davranışı konusunda hiçbir garanti yoktur.

en: Change
tr: Değiştir

en: The binary file found does not appear to be working as intended.
tr: Bulunan ikili dosya amaçlandığı gibi çalışmıyor gibi görünüyor.

en: Browse...
tr: Göz At…

en: If Target File Exists:
tr: Eğer hedef dosya varsa:

en: Store as a different name
tr: Farklı bir adla depola

en: Overwrite automatically
tr: Kendiliğinden üzerine yaz

en: Skip automatically
tr: Kendiliğinden atla

en: No options available
tr: Kullanılabilir seçenek yok

[ctx: @title: font properties]
en: Here you can choose the font to be used.
tr: Burada kullanılacak yazıtipini seçebilirsiniz.

[ctx: @title: font properties]
en: Requested Font
tr: İstenen Yazıtipi

[ctx: @title: font properties]
en: Font
tr: Yazıtipi

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font family settings.
tr: Yazıtipi ailesi ayarlarını değiştirmek için bu onay kutusunu etkinleştirin.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font family?
tr: Yazıtipi ailesi değiştirilsin mi?

[ctx: @label: font properties]
en: Font:
tr: Yazıtipi:

[ctx: @title: font properties]
en: Font style
tr: Yazıtipi Biçemi

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font style settings.
tr: Yazıtipi biçemi ayarlarını değiştirmek için bu onay kutusunu etkinleştirin.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font style?
tr: Yazıtipi biçemi değiştirilsin mi?

[ctx: @label: font properties]
en: Font style:
tr: Yazıtipi biçemi:

[ctx: @title: font properties]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: @info: font properties]
en: Enable this checkbox to change the font size settings.
tr: Yazıtipi puntosu ayarlarını değiştirmek için bu onay kutusunu etkinleştirin.

[ctx: @info: font properties]
en: Change font size?
tr: Yazıtipi puntosu değiştirilsin mi?

[ctx: @label:listbox Font size]
en: Size:
tr: Boyut:

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font family to be used.
tr: Burada kullanılacak yazıtipi ailesini seçebilirsiniz.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font style to be used.
tr: Burada kullanılacak yazıtipi biçimini seçebilirsiniz.

[ctx: @item: font style]
en: Italic
tr: Yatık

[ctx: @item: font style]
en: Oblique
tr: Yatık (Aynı Biçim)

[ctx: @item: font style]
en: Bold
tr: Kalın

[ctx: @item: font style]
en: Bold Italic
tr: Kalın Yatık

[ctx: @item: font size]
en: Relative
tr: Göreceli

[ctx: @info: font properties]
en: Font size "fixed" or "relative" to environment
tr: Yazıtipi puntosu “sabit” veya ortama “göreceli”

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can switch between fixed font size and font size to be calculated dynamically and adjusted to changing environment (e.g. widget dimensions, paper size).
tr: Burada sabit yazıtipi puntosu ile devingen olarak hesaplanacak ve değişen ortama (ör. araç takımı boyutları, kağıt boyutu) göre ayarlanacak yazıtipi puntosu arasında geçiş yapabilirsiniz.

[ctx: @info: font properties]
en: Here you can choose the font size to be used.
tr: Burada kullanılacak yazıtipi büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz.

[ctx: @info: font properties]
en: The Quick Brown Fox Jumps Over The Lazy Dog
tr: Pijamalı hasta, yağız şoföre çabucak güvendi

[ctx: @info: font properties]
en: This sample text illustrates the current settings. You may edit it to test special characters.
tr: Bu örnek metin geçerli ayarları göstermektedir. Özel karakterleri sınamak amaçlı düzenleyebilirsiniz.

[ctx: @info: font style]
en: Italic
tr: Yatık

[ctx: @info: font style]
en: Oblique
tr: Yatık (Aynı Biçim)

en: System Font
tr: Sistem Yazıtipi

en: Custom Font
tr: Özel Yazıtipi

en: Choose...
tr: Seç…

en: Select a Font
tr: Yazıtipi Seç

en: Loading...
tr: Yükleniyor…

en: Embedded JPEG Preview
tr: Gömülü JPEG Önizlemesi

en: Half Size Raw Preview
tr: Yarı Boyutlu Ham Önizleme

en: Reduced Size Preview
tr: İndirgenmiş Boyutlu Önizleme

en: Failed to load image
tr: Görsel yüklenemedi

en: Used filters
tr: Kullanılan süzgeçler

en: Remove filter
tr: Süzgeci kaldır

en: Show available versions in a list
tr: Bir listede kullanılabilir sürümleri göster

en: Show available versions as a tree
tr: Bir ağaç olarak kullanılabilir sürümleri göster

en: Show available versions and the applied filters in a combined list
tr: Kullanılabilir sürümleri ve uygulanan süzgeçleri birleştirilmiş bir listede göster

en: Uncalibrated color space
tr: Kalibre edilmemiş renk uzayı

en: No profile available...
tr: Kullanılabilir profil yok

en: Perceptual
tr: Algısal

en: Relative Colorimetric
tr: Bağıl renkölçüm

en: Absolute Colorimetric
tr: Mutlak renkölçüm

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: <ul><li><p><b>Perceptual intent</b> causes the full gamut of the image to be compressed or expanded to fill the gamut of the destination device, so that gray balance is preserved but colorimetric accuracy may not be preserved.</p><p>In other words, if certain colors in an image fall outside of the range of colors that the output device can render, the image intent will cause all the colors in the image to be adjusted so that the every color in the image falls within the range that can be rendered and so that the relationship between colors is preserved as much as possible.</p><p>This intent is most suitable for display of photographs and images, and is the default intent.</p></li><li><p><b>Absolute Colorimetric intent</b> causes any colors that fall outside the range that the output device can render to be adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged.</p><p>This intent preserves the white point and is most suitable for spot colors (Pantone, TruMatch, logo colors, ....)</p></li><li><p><b>Relative Colorimetric intent</b> is defined such that any colors that fall outside the range that the output device can render are adjusted to the closest color that can be rendered, while all other colors are left unchanged. Proof intent does not preserve the white point.</p></li><li><p><b>Saturation intent</b> preserves the saturation of colors in the image at the possible expense of hue and lightness.</p><p>Implementation of this intent remains somewhat problematic, and the ICC is still working on methods to achieve the desired effects.</p><p>This intent is most suitable for business graphics such as charts, where it is more important that the colors be vivid and contrast well with each other rather than a specific color.</p></li></ul>
tr: <ul><li><p><b>Algısal amaç</b>, görselin tam gamının hedef aygıtın gamını dolduracak şekilde sıkıştırılmasına veya genişletilmesine neden olur, böylece gri dengesi korunur; ancak renkölçerli doğruluk korunmayabilir.</p><p>Başka bir deyişle, bir görseldeki bazı renkler, çıktı aygıtının sunabileceği renk eriminin dışında kalıyorsa görsel amacı, görseldeki her rengin sunulabilecek erimde kalması ve renkler arasındaki ilişkinin olabildiğince korunacak biçimde ayarlanmasına neden olur.</p><p>Bu amaç, fotoğraf ve görüntülerin görüntülenmesi için en uygun olanıdır ve öntanımlı amaçtır.</p></li><li><p><b>Mutlak renkölçüm amacı</b>, çıktı cihazının oluşturabileceği aralığın dışında kalan renklerin, oluşturulabilecek en yakın renge ayarlanmasını, diğer tüm renklerin ise değişmeden bırakılmasını sağlar.</p><p>Bu amaç beyaz noktayı korur ve spot renkler (Pantone, TruMatch, logo renkleri, ….) için en uygun olanıdır.</p></li><li><p><b>Bağıl renkölçüm amacı</b>, çıktı aygıtının oluşturabileceği erimin dışında kalan tüm renklerin, oluşturulabilecek en yakın renge ayarlanacağı ve diğer tüm renklerin değişmeden kalacağı biçimde tanımlanır. Kanıt amacı beyaz noktayı korumaz.</p></li><li><p><b>Doygunluk amacı</b>, renk tonunu ve açıklığını olası pahasına görseldeki renklerin doygunluğunu korur.</p><p>Bu amacın uygulanması bir miktar sorunlu olmayı sürdürüyor ve ICC hâlâ istenen etkileri elde etmek için yöntemler üzerinde çalışıyor.</p><p>Bu amaç, belirli bir renk yerine renklerin canlı olmasının ve birbiriyle iyi karşıtlık oluşturmasının daha önemli olduğu çizelgeler gibi iş grafikleri için en uygun olanıdır.</p></li></ul>

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product name
tr: ICC profili ürün adı

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile product description
tr: ICC profili ürün açıklaması

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Additional ICC profile information
tr: Ek ICC profili bilgisi

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Manufacturer
tr: Üretici

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile manufacturer
tr: ICC profili üreticisi hakkında ham bilgi

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile model
tr: ICC profil modeli hakkında ham bilgi

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Copyright
tr: Telif Hakkı

[ctx: @info: icc profile properties]
en: Raw information about the ICC profile copyright
tr: ICC profili telif hakları hakkında ham bilgi

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile ID
tr: Profil Kimliği

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile ID number
tr: ICC profili kimliği numarası

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Color Space
tr: Renk Uzayı

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The color space used by the ICC profile
tr: ICC profili tarafından kullanılan renk uzayı

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Connection Space
tr: Bağlantı Uzayı

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The connection space used by the ICC profile
tr: ICC profili tarafından kullanılan bağlantı uzayı

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Device Class
tr: Aygıt Sınıfı

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile device class
tr: ICC profili aygıt sınıfı

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Rendering Intent
tr: Sunum Amacı

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile rendering intent
tr: ICC profil sunma tasarısı

[ctx: @item: icc profile properties]
en: Profile Version
tr: Profil Sürümü

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC version used to record the profile
tr: Profil kaydedilirken kullanılan ICC sürümü

[ctx: @item: icc profile properties]
en: CMM Flags
tr: CMM Bayrakları

[ctx: @info: icc profile properties]
en: The ICC profile color management flags
tr: ICC profili renk yönetim bayrakları

[ctx: @info: icc profile properties]
en: This area contains a CIE or chromaticity diagram.
    A CIE diagram is a representation of all the colors
    that a person with normal vision can see. This is represented
    by the colored sail-shaped area. In addition you will see a
    triangle that is superimposed on the diagram outlined in white.
    This triangle represents the outer boundaries of the color space
    of the device that is characterized by the inspected profile.
    This is called the device gamut.
    In addition there are black dots and yellow lines on the diagram.
    Each black dot represents one of the measurement points that were
    used to create this profile. The yellow line represents the
    amount that each point is corrected by the profile, and the
    direction of this correction.
tr: Bu alan bir CIE veya renklilik diyagramını içerir.
    CIE diyagramı normal görüşe sahip bir kişinin
    görebileceği tüm renklerin temsilidir.
    Bu, renkli yelken şeklindeki alanla temsil edilir.
    Ek olarak, beyaz çerçeveli diyagramın üzerine
    yerleştirilmiş bir üçgen göreceksiniz. Bu üçgen,
    incelenen profille karakterize edilen aygıtın renk
    uzayının dış sınırlarını temsil eder. Buna aygıt gamı
    denir. Ayrıca diyagramda siyah noktalar ve sarı çizgiler
    bulunmaktadır. Her siyah nokta, bu profili oluşturmak
    için kullanılan ölçüm noktalarından birini temsil eder.
    Sarı çizgi, profil tarafından her bir noktanın düzeltildiği
    miktarı ve bu düzeltmenin yönünü temsil eder.

[ctx: @title: icc profile properties]
en: ICC Color Profile Information
tr: ICC Renk Profili Bilgisi

[ctx: @info: icc profile color space]
en: RGB
tr: RGP

[ctx: @info: icc profile color space]
en: GRAY
tr: GRİ

[ctx: @info: icc profile color space]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @info: icc profile class]
en: Input device
tr: Giriş aygıtı

[ctx: @info: icc profile class]
en: Display device
tr: Görüntü aygıtı

[ctx: @info: icc profile class]
en: Output device
tr: Çıkış aygıtı

[ctx: @info: icc profile class]
en: Color space
tr: Renk uzayı

[ctx: @info: icc profile class]
en: Link device
tr: Bağlantı aygıtı

[ctx: @info: icc profile class]
en: Abstract
tr: Özet

[ctx: @info: icc profile class]
en: Named color
tr: Adlı renk

[ctx: @info: icc profile class]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Perceptual
tr: Algısal

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Relative Colorimetric
tr: Bağıl renkölçüm

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Saturation
tr: Doygunluk

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Absolute Colorimetric
tr: Mutlak renkölçüm

[ctx: @info: icc profile redering]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @title: file open dialog]
en: ICC color profile File to Save
tr: Kaydedilecek ICC renk profili dosyası

[ctx: @info: file open filters]
en: ICC Files (*.icc; *.icm)
tr: ICC Dosyaları (*.icc; *.icm)

en: 1 Image | %1 Images
tr[0]: 1 Görsel
tr[1]: %1 Görsel

[ctx: @info: item overlay]
en: Applying operation to
    the selected picture | Applying operation to 
    "%1" selected pictures
tr[0]: İşlem, seçili
    resme uygulanıyor
tr[1]: İşlem, %1 seçili
    resme uygulanıyor

[ctx: Date of last image modification, shortened]
en: Mod.: %1
tr: Değ.: %1

[ctx: %1 width, %2 height, %3 mpixels]
en: %1x%2 (%3Mpx)
tr: %1 × %2 (%3 Mpks)

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Drag to reposition
tr: Yeniden konumlandırmak için sürükle

en: Show Thumbbar
tr: Küçük Görsel Çubuğunu Göster

[ctx: This is the slogan formatted string displayed in splashscreen. Please translate using short words else the slogan can be truncated.]
en: <qt><font color="white"><b>Professional</b> Photo <b>Management</b><br>with the Power of <b>Open Source</b></font></qt>
tr: <qt><font color="white"><b>Açık kaynağın</b> gücüyle <b>profesyonel</b> fotoğraf <b>yönetimi</b></font></qt>

en: Professional Photo Management with the Power of Open Source
tr: Açık kaynağın gücüyle profesyonel fotoğraf yönetimi

en: A KDE Family Project
tr: Bir KDE projesi

en: (c) 2001-2026, digiKam developers team
tr: © 2002–2026, digiKam geliştiricileri takımı

en: Coordinator, Developer, and Mentoring
tr: Koordinatör, geliştirici ve danışmanlık

en: Developer and Mentoring
tr: Geliştirici ve danışmanlık

en: SFace and YuNet DNN models integration
    in face workflow.
    Face Management and auto-tag AI improvements.
    AI red eyes detection
tr: Yüz iş akışında SFace ve YuNet DNN
    modelleri tümleştirmesi.
    Yüz yönetimi ve kendiliğinden künyeleme
    yapay zeka iyileştirmeleri.
    Yapay zeka ile kırmızı göz algılaması.

en: Mentoring, Port web-service tools to OAuth,
    factoring web service tools,
    and port faces recognition engine
    to OpenCV neural network
tr: Danışmanlık, web hizmeti araçlarını OAuth’a taşıma,
    web hizmeti araçlarını yeniden organize edilmesi
    ve yüz tanıma işletkesini OpenCV sinirsel ağına
    taşıma

en: Advanced Searches Tool Improvements
tr: Gelişmiş aramalar aracı iyileştirmeleri

en: Releases Manager
tr: Yayımlama yöneticisi

en: Quality Test Engineer
tr: Kalite kontrol mühendisi

en: Port to Qt6
tr: Qt6 geçişi

en: Rewrite Image Quality Scanner algorithms
    and Photo Focus Information Extraction.
    Aesthetic Detection to classify images
    using deep learning model.
    Slideshow and Presentation tools improvement
tr: Görsel Kalitesi Tarayıcısı algoritmalarını ve
    Fotoğraf Odak Bilgisi Çıkarma bileşenlerini yeniden
    yazma, derin öğrenme modelini kullanıp görselleri
    sınıflandırmak için Estetik Algılama ve Slayt
    Gösterisi/Sunu araçları iyileştirmeleri

en: MJPEGStream plugin,
    OCR text Converter plugin,
    auto-tags assignment engine
tr: MJPEGStream eklentisi, OCR metin
    dönüştürücüsü eklentisi, kendiliğinden
    künye atama işletkesi

en: Face workflow Clustering support,
    improvement for Face Engine,
    Port Slideshow tool to plugins interface
tr: Yüz İşletkesi için kümeleme desteği ve
    iyileştirmeleri, eklentiler arayüzü
    için slayt gösterisi aktarma desteği

en: Face management workflow improvements
tr: Yüz yönetimi iş akışı iyileştirmeleri

en: UPNP/DLNA export tool
    and Healing clone tool for image editor
tr: UPNP/DLNA dışa aktarma aracı ve görsel
    düzenleyicisi için iyileştirme klonu

en: Tags Manager
tr: Künyeler Yöneticisi

en: New OneDrive, Pinterrest, and Box export tools
tr: Yeni OneDrive, Pinterest ve Box dışa aktarma araçları

en: Face-engine improvements
    and manual icon-view sort
tr: Yüz işletkesi iyileştirmeleri ve
    elle simge görüntüleme sıralaması

en: Model/View Port of Image Editor Canvas
tr: Görsel düzenleyicisi tuvalinin model/görüntü geçişi

en: Image Quality Scanner
tr: Görsel Kalitesi Tarayıcısı

en: Face Detection
tr: Yüz Algılama

en: Non-destructive image editing
tr: Yıkıcı olmayan görsel düzenleme

en: Reverse Geo-Coding
tr: Coğrafi Kodlamayı Tersine Döndür

en: Face Recognition
tr: Yüz Tanıma

en: Multi-core Support in Batch Queue Manager and Mentoring
tr: Toplu kuyruk yöneticisinde birden çok çekirdek desteği ve danışmanlık

en: UPnP/DLNA Export tool and Mentoring
tr: UPnP/DLNA dışa aktarma aracı ve danışmanlığı

en: Model/View port of Import Tool and Mentoring
tr: İçe aktarma aracının model/görünüm geçişi ve danışmanlık

en: Video Metadata Support and Mentoring
tr: Video üst veri desteği ve danışmanlık

en: Panorama Tool and Mentoring
tr: Panorama aracı ve danışmanlık

en: XML based GUI port of tools
tr: Araçların XML tabanlı arayüz geçişleri

en: Auto Noise Reduction
tr: Kendiliğinden Gürültü Azaltma

en: Windows Port and Release Manager
tr: Windows Sürümü ve Yayım Yöneticisi

en: Developer and Windows port
tr: Geliştirici ve Windows geçişi

en: LCMS2 library port
tr: LCMS2 kitaplığı geçişi

en: Color Management
tr: Renk Yönetimi

en: MySQL interface
tr: MySQL arayüzü

en: Design, icons, logo, banner, mockup, beta tester
tr: Tasarım, simgeler, logo, afiş, maket, beta sınayıcısı

en: Bug reports and patches
tr: Hata raporları ve yamalar

en: Handbook writer, alpha tester, webmaster
tr: El kitabı yazarı, alfa sınayıcısı, web uzmanı

en: Beta tester
tr: Beta testçisi

en: Feedback and patches. Handbook writer
tr: Geri bildirimler ve yamalar. El kitabı yazarı

en: digiKam website banner and application icons
tr: digiKam internet sitesi büyük başlık ve uygulama simgeleri

en: Various usability fixes
    and general application polishing
tr: Muhtelif kullanışlılık düzeltmeleri ve
    genel uygulama güzelleştirme

en: digiKam website, Feedback
tr: digiKam internet sitesi, geri bildirim

en: Bug reports, feedback and icons
tr: Hata raporları, geri bildirim ve simgeler

en: Developer (2001-2005)
tr: Geliştirici (2001–2005)

en: Developer (2004-2005)
tr: Geliştirici (2004–2005)

en: Developer (2004)
tr: Geliştirici (2004)

en: Developer and Mentoring (2005-2012)
tr: Geliştirici ve danışmanlık

en: Configure Notifications
tr: Bildirimleri Yapılandır

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
tr: Genel

en: Components Information
tr: Bileşen Bilgisi

en: Supported RAW Cameras
tr: Desteklenen RAW Kameralar

en: List of Detected Hardware
tr: Algılanan Donanım Listesi

en: Donate...
tr: Bağış Yap…

en: Recipes Book...
tr: Tarifler Kitabı…

en: Contribute...
tr: Katkıda Bulun…

en: Check for New Version...
tr: Yeni Sürümü Denetle…

en: Database Statistics
tr: Veri Tabanı İstatistikleri

en: Toggle Left Side-bar
tr: Sol Kenar Çubuğunu Aç/Kapat

en: Toggle Right Side-bar
tr: Sağ Kenar Çubuğunu Aç/Kapat

en: Previous Left Side-bar Tab
tr: Önceki Sol Kenar Çubuğu Sekmesi

en: Next Left Side-bar Tab
tr: Sonraki Sol Kenar Çubuğu Sekmesi

en: Previous Right Side-bar Tab
tr: Önceki Sağ Kenar Çubuğu Sekmesi

en: Next Right Side-bar Tab
tr: Sonraki Sağ Kenar Çubuğu Sekmesi

en: Show Statusbar
tr: Durum Çubuğunu Göster

[ctx: %1 is the zoom percent value, % is the percent sign]
en: %1%
tr: %%1

en: Size: %1
tr: Boyut: %1

en: Full-screen Options
tr: Tam Ekran Seçenekleri

en: H&ide toolbars
tr: Araç çubuklarını g&izle

en: Hide all toolbars when window switch in full-screen mode.
tr: Pencere tam ekran kipine geçtiğinde tüm araç çubuklarını gizleyin.

en: Hide &thumbbar
tr: Küçük görsel çubuğunu &gizle

en: Hide thumbbar view when window switch in full-screen mode.
tr: Pencere tam ekran kipine geçtiğinde küçük görsel görünümünü gizleyin.

en: Hide &sidebars
tr: &Kenar çubuklarını gizle

en: Hide all side-bars when window switch in full-screen mode.
tr: Pencere tam ekran kipine geçtiğinde tüm kenar çubuklarını gizleyin.

en: Hide st&atusbar
tr: Durum ç&ubuğunu gizle

en: Hide statusbar when window switch in full-screen mode.
tr: Pencere tam ekran kipine geçtiğinde durum çubuğunu gizleyin.

[ctx: default theme name]
en: Default
tr: Öntanımlı

en: EXIF viewer
tr: EXIF Görüntüleyicisi

en: Makernotes viewer
tr: Makernotes Görüntüleyicisi

en: IPTC viewer
tr: IPTC Görüntüleyicisi

en: XMP viewer
tr: XMP Görüntüleyicisi

en: ExifTool viewer
tr: ExifTool Görüntüleyicisi

[ctx: @title: metadata properties]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title: metadata properties]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @action: metadata selector]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: @action: metadata selector]
en: Clear
tr: Temizle

[ctx: @action: metadata selector]
en: Default
tr: Öntanımlı

en: ExifTool is a platform-independent command-line application for reading, writing and editing meta information in a wide variety of files.
tr: ExifTool; çok çeşitli dosyalardaki üst bilgileri okumak, yazmak ve düzenlemek için kullanılan, platformdan bağımsız bir komut satırı uygulamasıdır.

[ctx: @info]
en: %1 is an open-source software program for reading, writing, and manipulating multimedia files. It is platform independent available as a command-line application. ExifTool is commonly incorporated into different types of digital workflows and supports many types of metadata including Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, as well as the manufacturer-specific metadata formats of many digital cameras.
    
    Here you can configure location where ExifTool binary is located. Application will try to find this binary automatically if they are already installed on your computer.
tr: %1; çoklu ortam dosyalarını okumak, yazmak ve değiştirmek için kullanılan açık kaynaklı bir yazılım programıdır. Komut satırı uygulaması olarak platformdan bağımsızdır. ExifTool yaygın olarak farklı türdeki sayısal iş akışlarında içerilir ve Exif, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profili, Photoshop IRB içerilmek üzere birçok üst veri türünün yanı sıra birçok sayısal kameranın üreticiye özel üst veri biçimlerini destekler.
    
    Burada ExifTool ikili dosyasının bulunduğu konumu yapılandırabilirsiniz. Uygulama, bilgisayarınızda zaten kuruluysa bu ikili dosyayı kendiliğinden bulmaya çalışacaktır.

[ctx: @title: group]
en: Supported File Formats
tr: Desteklenen Dosya Biçimleri

[ctx: @title: column]
en: Extension
tr: Uzantı

[ctx: @title: column]
en: Read
tr: Okuma

[ctx: @title: column]
en: Write
tr: Yazma

[ctx: @title: column]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @info: status]
en: yes
tr: evet

[ctx: @info: status]
en: no
tr: hayır

[ctx: @action: button]
en: Open Setup Dialog...
tr: Kurulum İletişim Kutusunu Aç…

en: <b>Title: </b><p>%1</p><b>Value: </b><p>%2</p><b>Description: </b><p>%3</p>
tr: <b>Başlık: </b><p>%1</p><b>Değer: </b><p>%2</p><b>Açıklama: </b><p>%3</p>

en: AXS File Concatenation Protocol
tr: AXS Dosya Birleştirme Protokolü

en: Audio Interchange File Format
tr: Ses Değişim Dosya Biçimi

en: Monkey's Audio
tr: Monkey’s Audio

en: JPEG Meta Information Level 0
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 0

en: JPEG Meta Information Level 1
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 1

en: JPEG Meta Information Level 11
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 11

en: JPEG Meta Information Level 12
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 12

en: JPEG Meta Information Level 13
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 13

en: JPEG Meta Information Level 14
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 14

en: JPEG Meta Information Level 15
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 15

en: JPEG Meta Information Level 4
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 4

en: JPEG Meta Information Level 5
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 5

en: JPEG Meta Information Level 6
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 6

en: JPEG Meta Information Level 8
tr: JPEG Üst Bilgi Düzeyi 8

en: Microsoft Advanced Systems Format
tr: Microsoft Gelişmiş Sistemler Biçimi

en: Audible Audiobook
tr: Audible Sesli Kitabı

en: Canon Camera Information
tr: Canon Kamera Bilgisi

en: Canon Recipe Data Information
tr: Canon Tarif Verisi Bilgisi

en: Derived Convenience Tags
tr: Türetilmiş Kolaylık Künyeleri

en: Digital Imaging and Communications in Medicine
tr: Tıpta Sayısal Görüntüleme ve İletişim

en: Digital Negative
tr: Sayısal Negatif

en: Digital Video
tr: Sayısal Video

en: DjVu image
tr: DjVu Görseli

en: Photoshop Save for Web
tr: Photoshop Web için Kaydet

en: DOS/Windows executable
tr: DOS/Windows Yürütülebiliri

en: Exchangeable Image File Format metadata
tr: Değiştirilebilir Görsel Dosyası Biçimi Üst Verisi

en: Flexible Image Transport System
tr: Esnek Görsel Taşıma Sistemi

en: Free Lossless Audio Codec
tr: Özgür Kayıpsız Ses Kodlayıcısı

en: FLIR Thermal Imaging Camera Information
tr: FLIR Isısal Görüntüleme Kamerası Bilgisi

en: File System Information
tr: Dosya Sistemi Bilgisi

en: Macromedia/Adobe Flash Information
tr: Macromedia/Adobe Flash Bilgisi

en: FlashPix Information
tr: FlashPix Bilgisi

en: Font Name Tags
tr: Yazıtipi Adı Künyeleri

en: FotoWare FotoStation Information
tr: FotoWare FotoStation Bilgisi

en: Compuserve Graphics Interchange Format
tr: Compuserve Grafik Değişim Biçimi

en: GNU Image Manipulation Program
tr: GNU Görüntü İşleme Programı

en: Geolocated Tagged Image File Format
tr: Coğrafi Konumu Belirli Künyeli Görüntü Dosyası Biçimi

en: GoPro Tags
tr: GoPro Künyeleri

en: H.264 Video Streams Information
tr: H.264 Video Akışları Bilgisi

en: HyperText Markup Language
tr: Köprü Metni İşaretleme Dili

en: International Color Consortium Color Profile
tr: Uluslararası Renk Konsorsiyumu Renk Profili

en: ID3 And Lyrics3 information
tr: ID3 ve Lyrics3 Bilgisi

en: International Press Telecommunications Council
tr: Uluslararası Basın Telekomünikasyon Konseyi

en: ISO 9660 Disk Image
tr: ISO 9660 Disk Kalıbı

en: iTunes Cover Flow Artwork
tr: iTunes Cover Flow Kapağı

en: JPEG File Interchange Format
tr: JPEG Dosya Değişim Biçimi

en: Joint Photographic Experts Group
tr: Birleşmiş Fotoğraf Uzmanları Grubu

en: JavaScript Object Notation
tr: JavaScript Nesne Simgelemi

en: Joint Photographic Experts Group 2000
tr: Birleşmiş Fotoğraf Uzmanları Grubu 2000

en: Microsoft Shell Link
tr: Microsoft Kabuk Bağlantısı

en: Creo Leaf Capture Information
tr: Creo Leaf Yakalaması Bilgisi

en: Lytro Light Field Picture Info
tr: Lytro Light Field Resmi Bilgisi

en: MPEG-2 Transport Stream
tr: MPEG-2 Taşıma Akışı

en: Meta Information Encapsulation
tr: Üst Bilgi Kapsülleme

en: Magick Image File Format
tr: Magick Görüntüsü Dosya Biçimi

en: Multiple-image Network Graphics
tr: Çok Görselli Ağ Grafikleri

en: JVC Canon and Panasonic Camcorders Information
tr: JVC Canon ve Panasonic Kameraları Bilgisi

en: Musepack Audio Information
tr: Musepack Sesi Bilgisi

en: Motion Picture Experts Group
tr: Sinema Filmi Uzmanları Grubu

en: CIPA Multi-Picture Format Specification
tr: CIPA Çok Resimli Biçimi Belirtimi

en: Material Exchange Format
tr: Malzeme Değişim Biçimi

en: Maker Notes Information
tr: Maker Notes Bilgisi

en: Matroska Audio/Video/Subtitle Information
tr: Matroska Ses/Video/Altyazı Bilgisi

en: Meta Information
tr: Üst Bilgi

en: Ogg Bitstream Container
tr: Ogg Bitstream Kapsayıcısı

en: Open Extended Range
tr: Açık Genişletilmiş Erim

en: Ogg Opus Audio
tr: Ogg Opus Sesi

en: Adobe Portable Document Format
tr: Adobe Taşınabilir Belge Biçimi

en: Apple Picture Information
tr: Apple Resim Bilgisi

en: Apple Property List
tr: Apple Özellik Listesi

en: Portable Network Graphics
tr: Taşınabilir Ağ Grafikleri

en: Paint Shop Pro Information
tr: Paint Shop Pro Bilgisi

en: Palm database, Mobipocket electronic books, and Amazon Kindle Information
tr: Palm Database, Mobipocket Elektronik Kitapları ve Amazon Kindle Bilgisi

en: Panasonic RAW 2 Information
tr: Panasonic RAW 2 Bilgisi

en: Streaming Parrot Drone Video Information
tr: Streaming Parrot Drone Videosu Bilgisi

en: Kodak Photo CD Image Pac
tr: Kodak Photo CD Görüntü Paketi

en: Photo Mechanic Trailer Information
tr: Photo Mechanic Trailer Bilgisi

en: Adobe Photoshop Information
tr: Adobe Photoshop Bilgisi

en: PostScript Information
tr: PostScript Bilgisi

en: PrintIM Information
tr: PrintIM Bilgisi

en: Apple QuickTime Movie Information
tr: Apple QuickTime Filmi Bilgisi

en: FujiFilm RAW Format Information
tr: FujiFilm RAW Biçimi Bilgisi

en: Resource Interchange File Format Information
tr: Özkaynak Değişim Dosya Biçimi Bilgisi

en: Mac OS Resource
tr: Mac OS Özkaynağı

en: Rich Text Format
tr: Zengin Metin Biçimi

en: RGBE High Dynamic-Range
tr: RGBE Yüksek Devingen Erim

en: Rawzor Image Information
tr: Rawzor Görseli Bilgisi

en: Real Media/Video Information
tr: Real Ortam/Video Bilgisi

en: Redcode RAW Video Information
tr: Redcode RAW Video Bilgisi

en: Scalable Vector Graphics
tr: Ölçeklenebilir Vektör Grafikler

en: Sigma/Foveon RAW Information
tr: Sigma/Foveon RAW Bilgisi

en: Sony Cameras Information
tr: Sony Kameralar Bilgisi

en: Stereo Still Image Information
tr: Çift Kanallı Durağan Görüntü Bilgisi

en: Ogg Theora Video Specification
tr: Ogg Theora Videosu Belirtimi

en: BitTorrent Description Information
tr: BitTorrent Açıklaması Bilgisi

en: Trailer Information
tr: Tanıtım Filmi Bilgisi

en: Virtual Card Information
tr: Sanal Kart Bilgisi

en: Ogg Vorbis Specification
tr: Ogg Vorbis Belirtimi

en: Windows Recorded TV Show Information
tr: Windows Kaydedilmiş TV Programı Bilgisi

en: Extensible Markup Language
tr: Genişletilebilir İşaretleme Dili

en: Extensible Metadata Platform
tr: Genişletilebilir Üst Veri Platformu

en: ZIP Archive Information
tr: ZIP Arşivi Bilgisi

en: Unavailable
tr: Kullanılamıyor

[ctx: info]
en: Loading in progress
tr: Yükleme sürüyor

[ctx: @info: metadata view]
en: Tags filter options
tr: Künyeler süzgeci seçenekleri

[ctx: @info: metadata view]
en: Apply tags filter over metadata.
tr: Üst veri üzerinden künyeler süzgecini uygulayın.

[ctx: @action: metadata view]
en: No filter
tr: Süzgeç Yok

[ctx: @action: metadata view]
en: Photograph
tr: Fotoğraf

[ctx: @action: metadata view]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @action: metadata view]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @info: metadata view]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: @info: metadata view]
en: Run tool over metadata tags.
tr: Üst veri künyeleri üzerinden aracı çalıştırın.

[ctx: @action:inmenu]
en: Save in file
tr: Dosya İçine Kaydet

[ctx: @action:inmenu]
en: Print
tr: Bastır

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Clipboard
tr: Panoya Kopyala

[ctx: @info: error message]
en: Cannot load data
    from %1
    with ExifTool.
    
    %2
tr: %1 dosyasından
    ExifTool ile veri
    yüklenemiyor.
    
    %2

[ctx: @info: metadata to text]
en: File name: %1 (%2)
tr: Dosya adı: %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Save ExifTool Information
tr: ExifTool Bilgisini Kaydet

en: Standard Exif Tags
tr: Standart Exif Künyeleri

en: No description available
tr: Kullanılabilir açıklama yok

en: EXIF File to Save
tr: Kaydedilecek EXIF Dosyası

en: EXIF binary Files (*.exif)
tr: EXIF İkili Dosyaları (*.exif)

en: IPTC Records
tr: IPTC Kayıtları

en: IPTC File to Save
tr: Kaydedilecek IPTC Dosyası

en: IPTC binary Files (*.iptc)
tr: IPTC İkili Dosyaları (*.iptc)

en: MakerNote Exif Tags
tr: MakerNote Exif Künyeleri

en: Interoperability
tr: Birlikte Çalışılabilirlik

en: Image Information
tr: Görsel Bilgisi

en: Photograph Information
tr: Fotoğraf Bilgisi

en: Global Positioning System
tr: Global Konumlandırma Sistemi

en: Embedded Thumbnail
tr: Gömülü Küçük Görsel

en: IIM Envelope
tr: IIM Zarfı

en: IIM Application 2
tr: IIM Uygulaması 2

en: Additional Exif Properties
tr: Ek Exif Özellikleri

en: Camera Raw
tr: Kamera RAW’ı

en: digiKam schema
tr: digiKam Şeması

en: Exif-specific Properties
tr: Exif’e Has Özellikler

en: IPTC Core
tr: IPTC Çekirdeği

en: IPTC Extension schema
tr: IPTC Uzantısı Şeması

en: PLUS License Data Format Schema
tr: PLUS Lisans Veri Biçimi Şeması

en: TIFF Properties
tr: TIFF Özellikleri

en: Basic Schema
tr: Basit Şema

en: Basic Job Ticket
tr: Temel İş Kaydı

en: Dynamic Media
tr: Devingen Ortam

en: Media Management
tr: Ortam Yönetimi

en: Rights Management
tr: Haklar Yönetimi

en: Paged-Text
tr: Sayfalanmış Yazı

en: Metadata Working Group Regions
tr: Üst Veri Çalışma Grubu Bölgeleri

en: Darwin Core
tr: Darwin Çekirdeği

en: Adobe Lightroom Schema
tr: Adobe Lightroom Şeması

en: ACDSee XMP Schema
tr: ACDSee XMP Şeması

en: Microsoft Photo 1.2 Schema
tr: Microsoft Photo 1.2 Şeması

en: KDE Image Program Interface schema
tr: KDE Görsel Programı Arayüzü Şeması

en: XMP Extended Video schema
tr: XMP Genişletilmiş Video Şeması

en: Exif 2.3 metadata for XMP
tr: XMP için Exif 2.3 Üst Verisi

en: Image Magick Attributes
tr: ImageMagick Öznitelikleri

en: Image Magick Properties
tr: ImageMagick Özellikleri

[ctx: @info: metadata clipboard]
en: File name: %1 (%2)
tr: Dosya adı: %1 (%2)

en: XMP Schema
tr: XMP Şeması

en: XMP File to Save
tr: Kaydedilecek XMP Dosyası

en: XMP text Files (*.xmp)
tr: XMP Metin Dosyaları (*.xmp)

[ctx: @info: color label name]
en: None
tr: Yok

[ctx: @title: color label menu]
en: Color
tr: Renk

[ctx: @title: pick label menu]
en: Pick
tr: Seç

[ctx: @info: pick label selector]
en: Pick Label: %1
tr: Etiket seç: %1

[ctx: @info: language edit widget]
en: Remove entry for this language
tr: Bu dil için olan girdiyi kaldır

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select item language here.
tr: Burada öge dilini seçin.

[ctx: @info]
en: Switch to %1
tr: Şuna Geç: %1

[ctx: @title:window]
en: Failed to Translate String with %1 Web-Service
tr: %1 Web Hizmeti Çeviri Sorunu

[ctx: @info]
en: Error message: %1
tr: Hata iletisi: %1

[ctx: @info: country code]
en: Default Language
tr: Öntanımlı Dil

[ctx: @info: country code]
en: Afrikaans (South Africa)
tr: Afrikaanca (Güney Afrika)

[ctx: @info: country code]
en: Amharic (Ethiopia)
tr: Amharca (Etyopya)

[ctx: @info: country code]
en: North Levantine Arabic (Turkey)
tr: Kuzey Levantin Arapçası (Türkiye)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (UAE)
tr: Arapça (Birleşik Arap Emirlikleri)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Bahrain)
tr: Arapça (Bahreyn)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Algeria)
tr: Arapça (Cezayir)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Egypt)
tr: Arapça (Mısır)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Iraq)
tr: Arapça (Irak)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Israel)
tr: Arapça (İsrail)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Jordan)
tr: Arapça (Ürdün)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Kuwait)
tr: Arapça (Kuveyt)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Lebanon)
tr: Arapça (Lübnan)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Libya)
tr: Arapça (Libya)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Morocco)
tr: Arapça (Fas)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Mauritania)
tr: Arapça (Moritanya)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Palestinian West Bank and Gaza)
tr: Arapça (Batı Şeria ve Gazze)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Oman)
tr: Arapça (Umman)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Qatar)
tr: Arapça (Katar)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Saudi Arabia)
tr: Arapça (Suudi Arabistan)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Sudan)
tr: Arapça (Sudan)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Somalia)
tr: Arapça (Somali)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Syria)
tr: Arapça (Suriye)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Chad)
tr: Arapça (Çad)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Tunisia)
tr: Arapça (Tunus)

[ctx: @info: country code]
en: Arabic (Yemen)
tr: Arapça (Yemen)

[ctx: @info: country code]
en: Assamese (India)
tr: Assamca (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijani (Republic of Azerbaijan)
tr: Azerbaycanca (Azerbaycan Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: Bashkir (Russia)
tr: Başkurt (Rusya)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Bangladesh)
tr: Bengalce (Bangladeş)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (India)
tr: Bengalce (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Bengali (Singapore)
tr: Bengalce (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Belarusian (Belarus)
tr: Beyaz Rusça (Beyaz Rusya)

[ctx: @info: country code]
en: Bulgarian (Bulgaria)
tr: Bulgarca (Bulgaristan)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (Bhutan)
tr: Tibetçe (Butan)

[ctx: @info: country code]
en: Tibetan (People's Republic of China)
tr: Tibetçe (Çin Halk Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: Breton (France)
tr: Bretonca (Fransa)

[ctx: @info: country code]
en: Bosnian (Bosnia and Herzegovina)
tr: Boşnakça (Bosna Hersek)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Andorra)
tr: Katalanca (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (Spain)
tr: Katalanca (İspanya)

[ctx: @info: country code]
en: Catalan (France)
tr: Katalanca (Fransa)

[ctx: @info: country code]
en: Cebuano (Philippines)
tr: Sabuanca (Filipinler)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Guam)
tr: Çamorro (Guam)

[ctx: @info: country code]
en: Chamorro (Northern Mariana Islands)
tr: Çamorro (Kuzey Marina Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: Corsican (France)
tr: Korsikaca (Fransa)

[ctx: @info: country code]
en: Czech (Czechia)
tr: Çekçe (Çekya)

[ctx: @info: country code]
en: Welsh (United Kingdom)
tr: Galce (Birleşik Krallık)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Denmark)
tr: Danca (Danimarka)

[ctx: @info: country code]
en: Danish (Greenland)
tr: Danca (Grönland)

[ctx: @info: country code]
en: German (Austria)
tr: Almanca (Avusturya)

[ctx: @info: country code]
en: German (Switzerland)
tr: Almanca (İsviçre)

[ctx: @info: country code]
en: German (Germany)
tr: Almanca (Almanya)

[ctx: @info: country code]
en: German (Denmark)
tr: Almanca (Danimarka)

[ctx: @info: country code]
en: German (Liechtenstein)
tr: Almanca (Lihtenştayn)

[ctx: @info: country code]
en: German (Luxembourg)
tr: Almanca (Lüksemburg)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Cyprus)
tr: Yunanca (Kıbrıs)

[ctx: @info: country code]
en: Greek (Greece)
tr: Yunanca (Yunanistan)

[ctx: @info: country code]
en: English (Antigua and Barbuda)
tr: İngilizce (Antigua ve Barbuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Anguilla)
tr: İngilizce (Angulya)

[ctx: @info: country code]
en: English (American Samoa)
tr: İngilizce (Amerikan Samoası)

[ctx: @info: country code]
en: English (Australia)
tr: İngilizce (Avustralya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Barbados)
tr: İngilizce (Barbados)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bermuda)
tr: İngilizce (Bermuda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Brunei)
tr: İngilizce (Bruney)

[ctx: @info: country code]
en: English (Bahamas)
tr: İngilizce (Bahamalar)

[ctx: @info: country code]
en: English (Botswana)
tr: İngilizce (Botsvana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Belize)
tr: İngilizce (Belize)

[ctx: @info: country code]
en: English (Canada)
tr: İngilizce (Kanada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Caribbean)
tr: İngilizce (Karayipler)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cook Islands)
tr: İngilizce (Cook Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cameroon)
tr: İngilizce (Kamerun)

[ctx: @info: country code]
en: English (Dominica)
tr: İngilizce (Dominik)

[ctx: @info: country code]
en: English (Eritrea)
tr: İngilizce (Eritre)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ethiopia)
tr: İngilizce (Etiyopya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Fiji)
tr: İngilizce (Fiji)

[ctx: @info: country code]
en: English (Falkland Islands)
tr: İngilizce (Falkland Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: English (Micronesia)
tr: İngilizce (Mikronezya)

[ctx: @info: country code]
en: English (United Kingdom)
tr: İngilizce (Birleşik Krallık)

[ctx: @info: country code]
en: English (Grenada)
tr: İngilizce (Grenada)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ghana)
tr: İngilizce (Gana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gibraltar)
tr: İngilizce (Cibraltar)

[ctx: @info: country code]
en: English (Gambia)
tr: İngilizce (Gambiya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guam)
tr: İngilizce (Guam)

[ctx: @info: country code]
en: English (Guyana)
tr: İngilizce (Guyana)

[ctx: @info: country code]
en: English (Ireland)
tr: İngilizce (İrlanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Israel)
tr: İngilizce (İsrail)

[ctx: @info: country code]
en: English (India)
tr: İngilizce (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Indian Ocean Territ)
tr: İngilizce (Britanya Hint Okyanusu Bölgesi)

[ctx: @info: country code]
en: English (Jamaica)
tr: İngilizce (Jamaika)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kenya)
tr: İngilizce (Kenya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Kiribati)
tr: İngilizce (Kiribati)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Kitts-Nevis)
tr: İngilizce (St. Kitts-Nevis)

[ctx: @info: country code]
en: English (Cayman Islands)
tr: İngilizce (Kayman Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Lucia)
tr: İngilizce (St. Lucia)

[ctx: @info: country code]
en: English (Liberia)
tr: İngilizce (Liberya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Lesotho)
tr: İngilizce (Lesoto)

[ctx: @info: country code]
en: English (Northern Mariana Islands)
tr: İngilizce (Kuzey Marina Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: English (Montserrat)
tr: İngilizce (Monserat)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malta)
tr: İngilizce (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: English (Mauritius)
tr: İngilizce (Mauritius)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malawi)
tr: İngilizce (Malavi)

[ctx: @info: country code]
en: English (Malaysia)
tr: İngilizce (Malezya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Namibia)
tr: İngilizce (Namibya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Norfolk Island)
tr: İngilizce (Norfolk Adası)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nigeria)
tr: İngilizce (Nijerya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Nauru)
tr: İngilizce (Nauru)

[ctx: @info: country code]
en: English (Niue)
tr: İngilizce (Niue)

[ctx: @info: country code]
en: English (New Zealand)
tr: İngilizce (Yeni Zelanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Papua New Guinea)
tr: İngilizce (Papua Yeni Gine)

[ctx: @info: country code]
en: English (Philippines)
tr: İngilizce (Filipinler)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pakistan)
tr: İngilizce (Pakistan)

[ctx: @info: country code]
en: English (Pitcairn)
tr: İngilizce (Pitcairn)

[ctx: @info: country code]
en: English (Puerto Rico)
tr: İngilizce (Porto Rico)

[ctx: @info: country code]
en: English (Palau)
tr: İngilizce (Palau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Rwanda)
tr: İngilizce (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: English (Solomon Islands)
tr: İngilizce (Solomon Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: English (Seychelles)
tr: İngilizce (Seyşeller)

[ctx: @info: country code]
en: English (Singapore)
tr: İngilizce (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Helena)
tr: İngilizce (St. Helena)

[ctx: @info: country code]
en: English (Sierra Leone)
tr: İngilizce (Sierra Leone)

[ctx: @info: country code]
en: English (Somalia)
tr: İngilizce (Somali)

[ctx: @info: country code]
en: English (Swaziland)
tr: İngilizce (Suaziland)

[ctx: @info: country code]
en: English (Turks and Caicos Islands)
tr: İngilizce (Turk ve Caicos Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tokelau)
tr: İngilizce (Tokelau)

[ctx: @info: country code]
en: English (Tonga)
tr: İngilizce (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: English (Trinidad)
tr: İngilizce (Trinidad)

[ctx: @info: country code]
en: English (Uganda)
tr: İngilizce (Uganda)

[ctx: @info: country code]
en: English (United States)
tr: İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri)

[ctx: @info: country code]
en: English (St. Vincent and the Grenadi)
tr: İngilizce (St. Vincent ve Grenadines)

[ctx: @info: country code]
en: English (British Virgin Islands)
tr: İngilizce (Britanya Virgin Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: English (U.S. Virgin Islands)
tr: İngilizce (U.S. Virgin Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: English (Vanuatu)
tr: İngilizce (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: English (Western Samoa)
tr: İngilizce (Batı Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: English (South Africa)
tr: İngilizce (Güney Afrika)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zambia)
tr: İngilizce (Zambiya)

[ctx: @info: country code]
en: English (Zimbabwe)
tr: İngilizce (Zimbabve)

[ctx: @info: country code]
en: Esperanto (France)
tr: Esperanto (Fransa)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Argentina)
tr: İspanyolca (Arjantin)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Bolivia)
tr: İspanyolca (Bolivya)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Chile)
tr: İspanyolca (Şili)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Colombia)
tr: İspanyolca (Kolombiya)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Costa Rica)
tr: İspanyolca (Kosta Rika)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Cuba)
tr: İspanyolca (Küba)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Dominican Republic)
tr: İspanyolca (Dominik Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Ecuador)
tr: İspanyolca (Ekvador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Spain)
tr: İspanyolca (İspanya)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Equatorial Guinea)
tr: İspanyolca (Ekvatoral Gine)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Guatemala)
tr: İspanyolca (Guatemala)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Honduras)
tr: İspanyolca (Honduras)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Mexico)
tr: İspanyolca (Meksika)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Nicaragua)
tr: İspanyolca (Nikaragua)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Panama)
tr: İspanyolca (Panama)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Peru)
tr: İspanyolca (Peru)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Puerto Rico)
tr: İspanyolca (Porto Riko)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Paraguay)
tr: İspanyolca (Paraguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (El Salvador)
tr: İspanyolca (El Salvador)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (United States)
tr: İspanyolca (Amerika Birleşik Devletleri)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Uruguay)
tr: İspanyolca (Uruguay)

[ctx: @info: country code]
en: Spanish (Venezuela)
tr: İspanyolca (Venezuela)

[ctx: @info: country code]
en: Estonian (Estonia)
tr: Estonca (Estonya)

[ctx: @info: country code]
en: Basque (Basque Country)
tr: Baskça (Bask Ülkesi)

[ctx: @info: country code]
en: Persian (Iran)
tr: Farsça (İran)

[ctx: @info: country code]
en: Finnish (Finland)
tr: Fince (Finlandiya)

[ctx: @info: country code]
en: Filipino (Philippines)
tr: Filipince (Filipinler)

[ctx: @info: country code]
en: Fijian (Fiji)
tr: Fiji Dili (Fiji)

[ctx: @info: country code]
en: Faeroese (Faero Islands)
tr: Faroca (Faro Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: French (Andorra)
tr: Fransızca (Andorra)

[ctx: @info: country code]
en: French (Belgium)
tr: Fransızca (Belçika)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burkina Faso)
tr: Fransızca (Burkina Faso)

[ctx: @info: country code]
en: French (Burundi)
tr: Fransızca (Burundi)

[ctx: @info: country code]
en: French (Benin)
tr: Fransızca (Benin)

[ctx: @info: country code]
en: French (Canada)
tr: Fransızca (Kanada)

[ctx: @info: country code]
en: French (Democratic Republic of Congo)
tr: Fransızca (Kongo Demokratik Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: French (Central African Republic)
tr: Fransızca (Orta Afrika Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: French (Congo)
tr: Fransızca (Kongo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Switzerland)
tr: Fransızca (İsviçre)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cote d'Ivoire)
tr: Fransızca (Fildişi Kıyısı)

[ctx: @info: country code]
en: French (Cameroon)
tr: Fransızca (Kamerun)

[ctx: @info: country code]
en: French (Djibouti)
tr: Fransızca (Cibuti)

[ctx: @info: country code]
en: French (France)
tr: Fransızca (Fransa)

[ctx: @info: country code]
en: French (Gabon)
tr: Fransızca (Gabon)

[ctx: @info: country code]
en: French (United Kingdom)
tr: Fransızca (Birleşik Krallık)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Guiana)
tr: Fransızca (Fransız Guyanası)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guinea)
tr: Fransızca (Gine)

[ctx: @info: country code]
en: French (Guadeloupe)
tr: Fransızca (Guadeloupe)

[ctx: @info: country code]
en: French (Haiti)
tr: Fransızca (Haiti)

[ctx: @info: country code]
en: French (Italy)
tr: Fransızca (İtalya)

[ctx: @info: country code]
en: French (Comoros Islands)
tr: Fransızca (Komoros Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: French (Lebanon)
tr: Fransızca (Lübnan)

[ctx: @info: country code]
en: French (Luxembourg)
tr: Fransızca (Lüksemburg)

[ctx: @info: country code]
en: French (Monaco)
tr: Fransızca (Monako)

[ctx: @info: country code]
en: French (Madagascar)
tr: Fransızca (Madagaskar)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mali)
tr: Fransızca (Mali)

[ctx: @info: country code]
en: French (Martinique)
tr: Fransızca (Martinik)

[ctx: @info: country code]
en: French (New Caledonia)
tr: Fransızca (Yeni Kaledonya)

[ctx: @info: country code]
en: French (French Polynesia)
tr: Fransızca (Fransız Polonezyası)

[ctx: @info: country code]
en: French (St. Pierre and Miquelon)
tr: Fransızca (St. Pierre ve Miquelon)

[ctx: @info: country code]
en: French (Reunion)
tr: Fransızca (Reunion)

[ctx: @info: country code]
en: French (Rwanda)
tr: Fransızca (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: French (Seychelles)
tr: Fransızca (Seyşeller)

[ctx: @info: country code]
en: French (Chad)
tr: Fransızca (Çad)

[ctx: @info: country code]
en: French (Togo)
tr: Fransızca (Togo)

[ctx: @info: country code]
en: French (Vanuatu)
tr: Fransızca (Vanuatu)

[ctx: @info: country code]
en: French (Wallis and Futuna)
tr: Fransızca (Wallis and Futuna Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: French (Mayotte)
tr: Fransızca (Mayotte)

[ctx: @info: country code]
en: Frisian (Netherlands)
tr: Frizce (Hollanda)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (United Kingdom)
tr: İrlandaca (Birleşik Krallık)

[ctx: @info: country code]
en: Irish (Ireland)
tr: İrlandaca (İrlanda)

[ctx: @info: country code]
en: Gaelic (United Kingdom)
tr: Gaelce (Birleşik Krallık)

[ctx: @info: country code]
en: Galician (Galicia)
tr: Galiçyaca (Galiçya)

[ctx: @info: country code]
en: Gujarati (India)
tr: Güceratça (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Manx (United Kingdom)
tr: Manks (Birleşik Krallık)

[ctx: @info: country code]
en: Hausa (Chad)
tr: Hausaca (Çad)

[ctx: @info: country code]
en: Hawaiian (US state of Hawaii)
tr: Havaice (Havai Eyaleti)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Hebrew (Israel)
tr: Çağdaş İbranice (İsrail)

[ctx: @info: country code]
en: Hindi (India)
tr: Hintçe (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Bosnia and Herzegovina, Latin)
tr: Hırvatça (Bosna Hersek, Latin)

[ctx: @info: country code]
en: Croatian (Croatia)
tr: Hırvatça (Hırvatistan)

[ctx: @info: country code]
en: Haitian Creole (France)
tr: Haiti Kreolesi (Fransa)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Hungary)
tr: Macarca (Macaristan)

[ctx: @info: country code]
en: Hungarian (Slovenia)
tr: Macarca (Slovenya)

[ctx: @info: country code]
en: Armenian (Armenia)
tr: Ermenice (Ermenistan)

[ctx: @info: country code]
en: Indonesian (Bahasa Indonesia)
tr: Endonezce (Bahasa Endonezyası)

[ctx: @info: country code]
en: Igbo (Nigeria)
tr: İgbo (Nijerya)

[ctx: @info: country code]
en: Sichuan Yi (People's Republic of China)
tr: Siçuan Yi (Çin Halk Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: Icelandic (Iceland)
tr: İzlandaca (İzlanda)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Switzerland)
tr: İtalyanca (İsviçre)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Croatia)
tr: İtalyanca (Hırvatistan)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Italy)
tr: İtalyanca (İtalya)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (Slovenia)
tr: İtalyanca (Slovenya)

[ctx: @info: country code]
en: Italian (San Marino)
tr: İtalyanca (San Marino)

[ctx: @info: country code]
en: Hebrew (Israel)
tr: İbranice (İsrail)

[ctx: @info: country code]
en: Japanese (Japan)
tr: Japonca (Japonya)

[ctx: @info: country code]
en: Modern Javanese (Indonesia)
tr: Çağdaş Javaca (Endonezya)

[ctx: @info: country code]
en: Javanese (Indonesia)
tr: Javaca (Endonezya)

[ctx: @info: country code]
en: Georgian (Georgia)
tr: Gürcüce (Gürcistan)

[ctx: @info: country code]
en: Kazakh (Kazakhstan)
tr: Kazakça (Kazakistan)

[ctx: @info: country code]
en: Greenlandic (Greenland)
tr: Grönlandça (Grönland)

[ctx: @info: country code]
en: Khmer (Cambodia)
tr: Kmerce (Kamboçya)

[ctx: @info: country code]
en: Kannada (India)
tr: Kannadaca (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (South Korea)
tr: Korece (Güney Kore)

[ctx: @info: country code]
en: Korean (North Korea)
tr: Korece (Kuzey Kore)

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz (Kyrgyzstan)
tr: Kırgızca (Kırgızistan)

[ctx: @info: country code]
en: Cornish (United Kingdom)
tr: Korniş (Birleşik Krallık)

[ctx: @info: country code]
en: Kurdish (Iran)
tr: Kürtçe (İran)

[ctx: @info: country code]
en: Latin (Italy)
tr: Latince (İtalya)

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourgish (Luxembourg)
tr: Lüksemburgca (Lüksemburg)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Democratic Republic of Congo)
tr: Lingala (Kongo Halk Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: Lingala (Congo)
tr: Lingala (Kongo)

[ctx: @info: country code]
en: Lithuanian (Lithuania)
tr: Litvanca (Litvanya)

[ctx: @info: country code]
en: Latvian (Latvia)
tr: Letonca (Letonya)

[ctx: @info: country code]
en: Malagasy (Madagascar)
tr: Malay Dili (Madagaskar)

[ctx: @info: country code]
en: Meadow Mari (Russia)
tr: Çayır Mari (Rusya)

[ctx: @info: country code]
en: Maori (New Zealand)
tr: Maori (Yeni Zelanda)

[ctx: @info: country code]
en: Macedonian (Macedonia)
tr: Mekedonca (Makedonya)

[ctx: @info: country code]
en: Malayalam (India)
tr: Malayalam Dili (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (People's Republic of China)
tr: Moğolca (Çin Halk Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: Mongolian (Mongolia)
tr: Moğolca (Moğolistan)

[ctx: @info: country code]
en: Marathi (India)
tr: Marati Dili (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Hill Mari (Russia)
tr: Tepe Mari (Rusya)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Brunei Darussalam)
tr: Malayca (Bruney Darüsselam)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Malaysia)
tr: Malayca (Malezya)

[ctx: @info: country code]
en: Malay (Singapore)
tr: Malayca (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Maltese (Malta)
tr: Maltaca (Malta)

[ctx: @info: country code]
en: Burmese (Myanmar)
tr: Burmaca (Myanmar)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Bokmål (Norway)
tr: Bokmål Norveççesi (Norveç)

[ctx: @info: country code]
en: Nepali (Nepal)
tr: Nepalce (Nepal)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands Antilles)
tr: Hollandaca (Hollanda Antilleri)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Aruba)
tr: Hollandaca (Aruba)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Belgium)
tr: Hollandaca (Belçika)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Netherlands)
tr: Hollandaca (Hollanda)

[ctx: @info: country code]
en: Dutch (Suriname)
tr: Hollandaca (Surinam)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian (Norway)
tr: Norveççe (Norveç)

[ctx: @info: country code]
en: Norwegian Nynorsk (Norway)
tr: Nynorsk Norveççesi (Norveç)

[ctx: @info: country code]
en: Sesotho sa Leboa (South Africa)
tr: Sesotho sa Leboa (Güney Afrika)

[ctx: @info: country code]
en: Chewa (Zambia)
tr: Şeva (Zambiya)

[ctx: @info: country code]
en: Occitan (France)
tr: Oksitanca (Fransa)

[ctx: @info: country code]
en: Oriya (India)
tr: Oriya Dili (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Punjabi (India)
tr: Pencapça (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Papiamento (Aruba-Dutch Caribbean)
tr: Papiamento (Aruba-Hollanda Karayipler)

[ctx: @info: country code]
en: Polish (Poland)
tr: Lehçe (Polonya)

[ctx: @info: country code]
en: Pashto (Afghanistan)
tr: Peştuca (Afganistan)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Angola)
tr: Portekizce (Portekiz)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Brazil)
tr: Portekizce (Brezilya)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Cape Verde Islands)
tr: Portekizce (Cape Verde Adaları)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Guinea-Bissau)
tr: Portekizce (Gine-Bissau)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Mozambique)
tr: Portekizce (Mozambik)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (Portugal)
tr: Portekizce (Portekiz)

[ctx: @info: country code]
en: Portuguese (São Tomé e Principe)
tr: Portekizce (São Tomé e Principe)

[ctx: @info: country code]
en: Otomi Querétaro (Mexico)
tr: Otomi Querétaro (Meksika)

[ctx: @info: country code]
en: Romansh (Switzerland)
tr: Roman (İsviçre)

[ctx: @info: country code]
en: Romanian (Romania)
tr: Rumence (Romanya)

[ctx: @info: country code]
en: Russian (Russia)
tr: Rusça (Rusya)

[ctx: @info: country code]
en: Kinyarwanda (Rwanda)
tr: Kinyarvanda (Ruanda)

[ctx: @info: country code]
en: Sanskrit (India)
tr: Sanskritçe (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (India)
tr: Sindi (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Sindhi (Pakistan)
tr: Sindi (Pakistan)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Finland)
tr: Samice (Kuzey, Finlandiya)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Norway)
tr: Samice (Kuzey, Norveç)

[ctx: @info: country code]
en: Sami (Northern, Sweden)
tr: Samice (Kuzey, İsveç)

[ctx: @info: country code]
en: Sinhala (Sri Lanka)
tr: Sinhala Dili (Sri Lanka)

[ctx: @info: country code]
en: Slovak (Slovakia)
tr: Slovakça (Slovakya)

[ctx: @info: country code]
en: Slovenian (Slovenia)
tr: Slovence (Slovenya)

[ctx: @info: country code]
en: Samoan (Samoa)
tr: Samoaca (Samoa)

[ctx: @info: country code]
en: Shona (Zimbabwe)
tr: Şona (Zimbabve)

[ctx: @info: country code]
en: Somali  (Somalia)
tr: Somalice (Somali)

[ctx: @info: country code]
en: Albanian (Albania)
tr: Arnavutça (Arnavutluk)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Bosnia-Herzegovina)
tr: Sırpça (Bosna Hersek)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia)
tr: Sırpça (Sırbistan)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Serbia and Montenegro)
tr: Sırpça (Sırbistan ve Karadağ)

[ctx: @info: country code]
en: Serbian (Yugoslavia)
tr: Sırbistan (Yugoslavya)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (Swaziland)
tr: Suati (Suaziland)

[ctx: @info: country code]
en: Swati (South Africa)
tr: Suati (Güney Amerika)

[ctx: @info: country code]
en: Sotho (Lesotho)
tr: Soto (Lesoto)

[ctx: @info: country code]
en: Sundanese (Indonesia)
tr: Sundanca (Endonezya)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Finland)
tr: İsveççe (Finlandiya)

[ctx: @info: country code]
en: Swedish (Sweden)
tr: İsveççe (İsveç)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Kenya)
tr: Suahili (Kenya)

[ctx: @info: country code]
en: Swahili (Tanzania)
tr: Suahili (Tanzanya)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (India)
tr: Tamilce (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Tamil (Singapore)
tr: Tamilce (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Telugu (India)
tr: Teluguca (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Tajik (Tajikistan)
tr: Tacikçe (Tacikistan)

[ctx: @info: country code]
en: Thai (Thailand)
tr: Tayca (Tayland)

[ctx: @info: country code]
en: Turkmen (Turkmenistan)
tr: Türkmence (Türkmenistan)

[ctx: @info: country code]
en: Klingon (US state)
tr: Klingonca (ABD Eyalet)

[ctx: @info: country code]
en: Tagalog (Philippines)
tr: Tagalog (Filipinler)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (Botswana)
tr: Setsuana Tsuana (Botsuana)

[ctx: @info: country code]
en: Setswana Tswana (South Africa)
tr: Setsuana Tsuana (Güney Afrika)

[ctx: @info: country code]
en: Tongan (Tonga)
tr: Tongaca (Tonga)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Bulgaria)
tr: Türkçe (Bulgaristan)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Cyprus)
tr: Türkçe (Kıbrıs)

[ctx: @info: country code]
en: Turkish (Turkey)
tr: Türkçe (Türkiye)

[ctx: @info: country code]
en: Tatar (Russia)
tr: Tatarca (Rusya)

[ctx: @info: country code]
en: Tahitian (French Polynesia)
tr: Tahitice (Fransız Polinezyası)

[ctx: @info: country code]
en: Udmurt (Russia)
tr: Udmurtça (Rusya)

[ctx: @info: country code]
en: Uighur (People's Republic of China)
tr: Uygurca (Çin Halk Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: Ukrainian (Ukraine)
tr: Ukraynaca (Ukrayna)

[ctx: @info: country code]
en: Urdu (India)
tr: Urdu (Hindistan)

[ctx: @info: country code]
en: Uzbek (Uzbekistan)
tr: Özbekçe (Özbekistan)

[ctx: @info: country code]
en: Vietnamese (Vietnam)
tr: Vietnamca (Vietnam)

[ctx: @info: country code]
en: Wolof (Senegal)
tr: Volofça (Senegal)

[ctx: @info: country code]
en: IsiXhosa Xhosa (South Africa)
tr: İsiZosa Zosaca (Güney Afrika)

[ctx: @info: country code]
en: Yiddish (Germany)
tr: Yidçe (Almanya)

[ctx: @info: country code]
en: Yoruba (Nigeria)
tr: Yorubaca (Nijerya)

[ctx: @info: country code]
en: Yucatec Maya (Mexico)
tr: Yukatek Mayacası (Meksika)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (People's Republic of China)
tr: Çince (Çin Halk Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Hong Kong SAR, People's Republic of China)
tr: Çince (Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Macao SAR)
tr: Çince (Makao)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Singapore)
tr: Çince (Singapur)

[ctx: @info: country code]
en: Chinese (Taiwan)
tr: Çince (Tayvan)

[ctx: @info: country code]
en: Simplified Chinese (People's Republic of China)
tr: Basitleştirilmiş Çince (Çin Halk Cumhuriyeti)

[ctx: @info: country code]
en: isiZulu Zulu (South Africa)
tr: isiZulu Zuluca (Güney Afrika)

[ctx: @info: country code]
en: Afghanistan
tr: Afganistan

[ctx: @info: country code]
en: Albania
tr: Arnavutluk

[ctx: @info: country code]
en: Algeria
tr: Cezayir

[ctx: @info: country code]
en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

[ctx: @info: country code]
en: Antarctica
tr: Antartika

[ctx: @info: country code]
en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

[ctx: @info: country code]
en: Argentina
tr: Arjantin

[ctx: @info: country code]
en: Armenia
tr: Ermenistan

[ctx: @info: country code]
en: Australia
tr: Avustralya

[ctx: @info: country code]
en: Austria
tr: Avusturya

[ctx: @info: country code]
en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

[ctx: @info: country code]
en: Bahamas
tr: Bahamalar

[ctx: @info: country code]
en: Bahrain
tr: Bahreyn

[ctx: @info: country code]
en: Bangladesh
tr: Bangladeş

[ctx: @info: country code]
en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

[ctx: @info: country code]
en: Belgium
tr: Belçika

[ctx: @info: country code]
en: Bhutan
tr: Butan

[ctx: @info: country code]
en: Bolivia
tr: Bolivya

[ctx: @info: country code]
en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

[ctx: @info: country code]
en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

[ctx: @info: country code]
en: Brazil
tr: Brezilya

[ctx: @info: country code]
en: British Indian Ocean Territory
tr: Britanya Hint Okyanusu Bölgesi

[ctx: @info: country code]
en: British Virgin Islands
tr: Britanya Virgin Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Brunei Darussalam
tr: Bruney Sultanlığı

[ctx: @info: country code]
en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

[ctx: @info: country code]
en: Cambodia
tr: Kamboçya

[ctx: @info: country code]
en: Cameroon
tr: Kamerun

[ctx: @info: country code]
en: Canada
tr: Kanada

[ctx: @info: country code]
en: Cape Verde
tr: Kape Verde

[ctx: @info: country code]
en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

[ctx: @info: country code]
en: Chad
tr: Çad

[ctx: @info: country code]
en: Chile
tr: Şili

[ctx: @info: country code]
en: China
tr: Çin

[ctx: @info: country code]
en: Christmas Island
tr: Christmas Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Cocos Islands
tr: Cocos Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Colombia
tr: Kolombiya

[ctx: @info: country code]
en: Comoros
tr: Komoros

[ctx: @info: country code]
en: Congo
tr: Kongo

[ctx: @info: country code]
en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

[ctx: @info: country code]
en: Ivory Coast
tr: Fildişi Kıyısı

[ctx: @info: country code]
en: Cuba
tr: Küba

[ctx: @info: country code]
en: Cyprus
tr: Güney Kıbrıs

[ctx: @info: country code]
en: Czechia
tr: Çekya

[ctx: @info: country code]
en: Denmark
tr: Danimarka

[ctx: @info: country code]
en: Djibouti
tr: Cibuti

[ctx: @info: country code]
en: Dominica
tr: Dominik

[ctx: @info: country code]
en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

[ctx: @info: country code]
en: Ecuador
tr: Ekvador

[ctx: @info: country code]
en: Egypt
tr: Mısır

[ctx: @info: country code]
en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

[ctx: @info: country code]
en: Eritrea
tr: Eritre

[ctx: @info: country code]
en: Estonia
tr: Estonya

[ctx: @info: country code]
en: Ethiopia
tr: Etyopya

[ctx: @info: country code]
en: Faeroe Islands
tr: Faro Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Fiji Islands
tr: Fiji Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Finland
tr: Finlandiya

[ctx: @info: country code]
en: France
tr: Fransa

[ctx: @info: country code]
en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

[ctx: @info: country code]
en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

[ctx: @info: country code]
en: French Southern Territories
tr: Fransız Güney Bölgeleri

[ctx: @info: country code]
en: Gambia
tr: Gambiya

[ctx: @info: country code]
en: Georgia
tr: Gürcistan

[ctx: @info: country code]
en: Germany
tr: Almanya

[ctx: @info: country code]
en: Ghana
tr: Gana

[ctx: @info: country code]
en: Gibraltar
tr: Cibraltar

[ctx: @info: country code]
en: Greece
tr: Yunanistan

[ctx: @info: country code]
en: Greenland
tr: Grönland

[ctx: @info: country code]
en: Grenada
tr: Granada

[ctx: @info: country code]
en: Guinea
tr: Gine

[ctx: @info: country code]
en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

[ctx: @info: country code]
en: Heard and McDonald Islands
tr: Heard ve McDonald Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Vatican
tr: Vatikan

[ctx: @info: country code]
en: Croatia
tr: Hırvatistan

[ctx: @info: country code]
en: Hungary
tr: Macaristan

[ctx: @info: country code]
en: Iceland
tr: İzlanda

[ctx: @info: country code]
en: India
tr: Hindistan

[ctx: @info: country code]
en: Indonesia
tr: Endonezya

[ctx: @info: country code]
en: Iran
tr: İran

[ctx: @info: country code]
en: Iraq
tr: Irak

[ctx: @info: country code]
en: Ireland
tr: İrlanda

[ctx: @info: country code]
en: Israel
tr: İsrail

[ctx: @info: country code]
en: Italy
tr: İtalya

[ctx: @info: country code]
en: Jamaica
tr: Jamaika

[ctx: @info: country code]
en: Japan
tr: Japonya

[ctx: @info: country code]
en: Jordan
tr: Ürdün

[ctx: @info: country code]
en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

[ctx: @info: country code]
en: North-Korea
tr: Kuzey Kore

[ctx: @info: country code]
en: South-Korea
tr: Güney Kore

[ctx: @info: country code]
en: Kuwait
tr: Kuveyt

[ctx: @info: country code]
en: Kyrgyz Republic
tr: Kırgızistan

[ctx: @info: country code]
en: Latvia
tr: Letonya

[ctx: @info: country code]
en: Lebanon
tr: Lübnan

[ctx: @info: country code]
en: Lesotho
tr: Lesoto

[ctx: @info: country code]
en: Liberia
tr: Liberya

[ctx: @info: country code]
en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya Arap Cumhuriyeti

[ctx: @info: country code]
en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

[ctx: @info: country code]
en: Lithuania
tr: Litvanya

[ctx: @info: country code]
en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

[ctx: @info: country code]
en: North Macedonia
tr: Kuzey Makedonya

[ctx: @info: country code]
en: Madagascar
tr: Madagaskar

[ctx: @info: country code]
en: Malawi
tr: Malavi

[ctx: @info: country code]
en: Malaysia
tr: Malezya

[ctx: @info: country code]
en: Maldives
tr: Maldivler

[ctx: @info: country code]
en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Martinique
tr: Martinik

[ctx: @info: country code]
en: Mauritania
tr: Moritanya

[ctx: @info: country code]
en: Mauritius
tr: Morityus

[ctx: @info: country code]
en: Mexico
tr: Meksika

[ctx: @info: country code]
en: Micronesia
tr: Mikronezya

[ctx: @info: country code]
en: Monaco
tr: Monako

[ctx: @info: country code]
en: Mongolia
tr: Moğolistan

[ctx: @info: country code]
en: Montenegro
tr: Karadağ

[ctx: @info: country code]
en: Montserrat
tr: Monserat

[ctx: @info: country code]
en: Morocco
tr: Fas

[ctx: @info: country code]
en: Mozambique
tr: Mozambik

[ctx: @info: country code]
en: Namibia
tr: Namibya

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

[ctx: @info: country code]
en: Netherlands
tr: Hollanda

[ctx: @info: country code]
en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

[ctx: @info: country code]
en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

[ctx: @info: country code]
en: Nicaragua
tr: Nikaragua

[ctx: @info: country code]
en: Niger
tr: Nijer

[ctx: @info: country code]
en: Nigeria
tr: Nijerya

[ctx: @info: country code]
en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

[ctx: @info: country code]
en: Northern Mariana Islands
tr: Kuzey Marina Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Norway
tr: Norveç

[ctx: @info: country code]
en: Oman
tr: Umman

[ctx: @info: country code]
en: Palestinian Territory
tr: Filistin

[ctx: @info: country code]
en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

[ctx: @info: country code]
en: Philippines
tr: Filipinler

[ctx: @info: country code]
en: Pitcairn Island
tr: Pitcairn Adası

[ctx: @info: country code]
en: Poland
tr: Polonya

[ctx: @info: country code]
en: Portugal
tr: Portekiz

[ctx: @info: country code]
en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

[ctx: @info: country code]
en: Qatar
tr: Katar

[ctx: @info: country code]
en: Romania
tr: Romanya

[ctx: @info: country code]
en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

[ctx: @info: country code]
en: Rwanda
tr: Ruanda

[ctx: @info: country code]
en: St. Kitts and Nevis
tr: St. Kitts ve Nevis

[ctx: @info: country code]
en: St. Pierre and Miquelon
tr: St. Pierre ve Miquelon

[ctx: @info: country code]
en: St. Vincent and the Grenadines
tr: St. Vincent ve Grenadines

[ctx: @info: country code]
en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

[ctx: @info: country code]
en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

[ctx: @info: country code]
en: Serbia
tr: Sırbistan

[ctx: @info: country code]
en: Seychelles
tr: Seyşeller

[ctx: @info: country code]
en: Singapore
tr: Singapur

[ctx: @info: country code]
en: Slovakia
tr: Slovakya

[ctx: @info: country code]
en: Slovenia
tr: Slovenya

[ctx: @info: country code]
en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Somalia
tr: Somali

[ctx: @info: country code]
en: South Africa
tr: Güney Afrika

[ctx: @info: country code]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Spain
tr: İspanya

[ctx: @info: country code]
en: Suriname
tr: Surinam

[ctx: @info: country code]
en: Svalbard & Jan Mayen Islands
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Swaziland
tr: Suaziland

[ctx: @info: country code]
en: Sweden
tr: İsveç

[ctx: @info: country code]
en: Switzerland
tr: İsviçre

[ctx: @info: country code]
en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye Arap Cumhuriyeti

[ctx: @info: country code]
en: Taiwan
tr: Tayvan

[ctx: @info: country code]
en: Tajikistan
tr: Tacikistan

[ctx: @info: country code]
en: Tanzania
tr: Tanzanya

[ctx: @info: country code]
en: Thailand
tr: Tayland

[ctx: @info: country code]
en: Tokelau Islands
tr: Tokelau Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad veTabago

[ctx: @info: country code]
en: Tunisia
tr: Tunus

[ctx: @info: country code]
en: Turkey
tr: Türkiye

[ctx: @info: country code]
en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

[ctx: @info: country code]
en: Turks and Caicos Islands
tr: Turk ve Caicos Adaları

[ctx: @info: country code]
en: US Virgin Islands
tr: US Virgin Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Ukraine
tr: Ukrayna

[ctx: @info: country code]
en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

[ctx: @info: country code]
en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

[ctx: @info: country code]
en: United States Minor Outlying Islands
tr: Birleşik Devletler Küçük Dış Adalar

[ctx: @info: country code]
en: United States of America
tr: Amerika Birleşik Devletleri

[ctx: @info: country code]
en: Uruguay, Eastern Republic of
tr: Doğu Uruguay Cumhuriyeti

[ctx: @info: country code]
en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

[ctx: @info: country code]
en: Venezuela
tr: Venezuella

[ctx: @info: country code]
en: Viet Nam
tr: Vietnam

[ctx: @info: country code]
en: Wallis and Futuna Islands
tr: Wallis and Futuna Adaları

[ctx: @info: country code]
en: Western Sahara
tr: Güney Sahra

[ctx: @info: country code]
en: Zambia
tr: Zambiya

[ctx: @info: country code]
en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

[ctx: @info: country code]
en: United Nations
tr: Birleşik Devletler

[ctx: @info: country code]
en: European Union
tr: Avrupa Birliği

[ctx: @info: country code]
en: Space
tr: Boşluk

[ctx: @info: country code]
en: At Sea
tr: Deniz

[ctx: @info: country code]
en: In Flight
tr: Uçuş

[ctx: @info: country code]
en: England
tr: İngiltere

[ctx: @info: country code]
en: Scotland
tr: İskoçya

[ctx: @info: country code]
en: Northern Ireland
tr: Kuzey İrlanda

[ctx: @info: country code]
en: Wales
tr: Galler

[ctx: @info: country code]
en: Palestine
tr: Filistin

[ctx: @info: country code]
en: Gaza
tr: Gazze

[ctx: @info: country code]
en: Jericho
tr: Erika Şehri

[ctx: @item: unknown country]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: @title: subject widget]
en: Use structured definition of the subject matter:
tr: Konunun yapısal tanımını kullan:

[ctx: @label: subject widget]
en: Use standard
tr: Standardı kullan

[ctx: @label: subject widget]
en: reference code
tr: başvuru kodu

[ctx: @label: subject widget]
en: Use custom definition
tr: Özel tanım kullan

[ctx: @info]
en: Set here the Informative Provider Reference
tr: Bilgi Sağlayıcı Başvurusu’nu burada ayarla

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Reference Number
tr: Özne Başvuru Numarası’nı burada ayarla

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Name
tr: Özne Adı’nı burada ayarla

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Matter Name
tr: Özne Konusu Adı’nı burada ayarla

[ctx: @info]
en: Set here the Subject Detail Name
tr: Özne Ayrıntısı Adı’nı burada ayarla

[ctx: @label: Information Provider Reference: A name, registered with the IPTC/NAA, identifying the provider that guarantees the uniqueness of the UNO]
en: I.P.R:
tr: I.P.R.:

[ctx: @label: subject properties]
en: Reference:
tr: Başvuru:

[ctx: @label: subject properties]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @label: subject properties]
en: Matter:
tr: Konu:

[ctx: @label: subject properties]
en: Detail:
tr: Ayrıntı:

[ctx: @action: subject properties]
en: &Add
tr: &Ekle

[ctx: @action: subject properties]
en: &Delete
tr: &Sil

[ctx: @action: subject properties]
en: &Replace
tr: &Değiştir

en: Selected source language %1 is not supported for %2
tr: Seçili kaynak dil %1, %2 için desteklenmiyor

en: Selected translation language %1 is not supported for %2
tr: Seçili çeviri dili %1, %2 için desteklenmiyor

en: Selected ui language %1 is not supported for %2
tr: Seçili kullanıcı arayüzü dili %1, %2 için desteklenmiyor

en: %1 URL cannot be empty.
tr: %1 URL’si boş bırakılamaz.

en: Error: Unable to find Bing credentials in web version.
tr: Hata: Web sürümünde Bing oturum açma bilgileri bulunamadı.

en: Error: Unable to extract Bing key from web version.
tr: Hata: Web sürümünden Bing anahtarı çıkarılamadı.

en: Error: Unable to extract Bing token from web version.
tr: Hata: Web sürümünden Bing jetonu çıkarılamadı.

en: Error: Unable to extract additional Bing information from web version.
tr: Hata: Web sürümünden ek Bing bilgisi çıkarılamadı.

en: Error: Unable to parse autodetected language
tr: Hata: Kendiliğinden algılanan dil ayrıştırılamıyor

en: Error: Engine systems have detected suspicious traffic from your computer network. Please try your request again later.
tr: Hata: İşletke sistemleri, bilgisayar ağınızdan kuşku uyandırıcı trafik algıladı. Lütfen, isteğinizi daha sonra yineleyin.

[ctx: @info: language name]
en: Automatically detect
tr: Kendiliğinden algıla

[ctx: @info: language name]
en: Afrikaans
tr: Afrikaanca

[ctx: @info: language name]
en: Albanian
tr: Arnavutça

[ctx: @info: language name]
en: Amharic
tr: Amharca

[ctx: @info: language name]
en: Arabic
tr: Arapça

[ctx: @info: language name]
en: Armenian
tr: Ermenice

[ctx: @info: language name]
en: Azeerbaijani
tr: Azerbaycanca

[ctx: @info: language name]
en: Basque
tr: Baskça

[ctx: @info: language name]
en: Bashkir
tr: Başkurtça

[ctx: @info: language name]
en: Belarusian
tr: Beyaz Rusça

[ctx: @info: language name]
en: Bengali
tr: Bengalce

[ctx: @info: language name]
en: Bosnian
tr: Boşnakça

[ctx: @info: language name]
en: Bulgarian
tr: Bulgarca

[ctx: @info: language name]
en: Catalan
tr: Katalanca

[ctx: @info: language name]
en: Cantonese
tr: Kantonca

[ctx: @info: language name]
en: Cebuano
tr: Sabuanca

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Simplified)
tr: Çince (Basitleştirilmiş)

[ctx: @info: language name]
en: Chinese (Traditional)
tr: Çince (Geleneksel)

[ctx: @info: language name]
en: Corsican
tr: Korsikaca

[ctx: @info: language name]
en: Croatian
tr: Hırvatça

[ctx: @info: language name]
en: Czech
tr: Çekçe

[ctx: @info: language name]
en: Danish
tr: Danca

[ctx: @info: language name]
en: Dutch
tr: Hollandaca

[ctx: @info: language name]
en: English
tr: İngilizce

[ctx: @info: language name]
en: Estonian
tr: Estonca

[ctx: @info: language name]
en: Fijian
tr: Fijice

[ctx: @info: language name]
en: Filipino
tr: Filipince

[ctx: @info: language name]
en: Finnish
tr: Fince

[ctx: @info: language name]
en: French
tr: Fransızca

[ctx: @info: language name]
en: Frisian
tr: Frizce

[ctx: @info: language name]
en: Galician
tr: Galiçyaca

[ctx: @info: language name]
en: Georgian
tr: Gürcüce

[ctx: @info: language name]
en: German
tr: Almanca

[ctx: @info: language name]
en: Greek
tr: Yunanca

[ctx: @info: language name]
en: Gujarati
tr: Güceratça

[ctx: @info: language name]
en: Haitian Creole
tr: Haiti Kreolesi

[ctx: @info: language name]
en: Hausa
tr: Hausaca

[ctx: @info: language name]
en: Hawaiian
tr: Havaice

[ctx: @info: language name]
en: Hebrew
tr: İbranice

[ctx: @info: language name]
en: Hill Mari
tr: Tepe Mari

[ctx: @info: language name]
en: Hindi
tr: Hintçe

[ctx: @info: language name]
en: Hungarian
tr: Macarca

[ctx: @info: language name]
en: Icelandic
tr: İzlandaca

[ctx: @info: language name]
en: Igbo
tr: İgbo

[ctx: @info: language name]
en: Indonesian
tr: Endonezce

[ctx: @info: language name]
en: Irish
tr: İrlandaca

[ctx: @info: language name]
en: Italian
tr: İtalyanca

[ctx: @info: language name]
en: Japanese
tr: Japonca

[ctx: @info: language name]
en: Javanese
tr: Javaca

[ctx: @info: language name]
en: Kannada
tr: Kannadaca

[ctx: @info: language name]
en: Kazakh
tr: Kazakça

[ctx: @info: language name]
en: Khmer
tr: Kmerce

[ctx: @info: language name]
en: Klingon
tr: Klingonca

[ctx: @info: language name]
en: Klingon (PlqaD)
tr: Klingonca (PlqaD)

[ctx: @info: language name]
en: Korean
tr: Korece

[ctx: @info: language name]
en: Kurdish
tr: Kürtçe

[ctx: @info: language name]
en: Kyrgyz
tr: Kırgızca

[ctx: @info: language name]
en: Lao
tr: Lao Dili

[ctx: @info: language name]
en: Latin
tr: Latince

[ctx: @info: language name]
en: Latvian
tr: Letonca

[ctx: @info: language name]
en: Levantine Arabic
tr: Levanten Arapçası

[ctx: @info: language name]
en: Lithuanian
tr: Litvanca

[ctx: @info: language name]
en: Luxembourgish
tr: Lüksemburgca

[ctx: @info: language name]
en: Macedonian
tr: Makedonca

[ctx: @info: language name]
en: Malagasy
tr: Malgaşça

[ctx: @info: language name]
en: Malay
tr: Malayca

[ctx: @info: language name]
en: Malayalam
tr: Malayalam Dili

[ctx: @info: language name]
en: Maltese
tr: Maltaca

[ctx: @info: language name]
en: Maori
tr: Maori Dili

[ctx: @info: language name]
en: Marathi
tr: Marati Dili

[ctx: @info: language name]
en: Mongolian
tr: Moğolca

[ctx: @info: language name]
en: Myanmar
tr: Myanmar Dili

[ctx: @info: language name]
en: Nepali
tr: Nepalce

[ctx: @info: language name]
en: Norwegian
tr: Norveççe

[ctx: @info: language name]
en: Oriya
tr: Oriya Dili

[ctx: @info: language name]
en: Chichewa
tr: Şiçeva

[ctx: @info: language name]
en: Pashto
tr: Peştuca

[ctx: @info: language name]
en: Persian
tr: Farsça

[ctx: @info: language name]
en: Polish
tr: Lehçe

[ctx: @info: language name]
en: Portuguese
tr: Portekizce

[ctx: @info: language name]
en: Punjabi
tr: Pencapça

[ctx: @info: language name]
en: Romanian
tr: Rumence

[ctx: @info: language name]
en: Russian
tr: Rusça

[ctx: @info: language name]
en: Samoan
tr: Samoaca

[ctx: @info: language name]
en: Scots Gaelic
tr: İskoç Gaelcesi

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Cyrillic)
tr: Sırpça (Kiril)

[ctx: @info: language name]
en: Serbian (Latin)
tr: Sırpça (Latin)

[ctx: @info: language name]
en: Sesotho
tr: Sesotho Dili

[ctx: @info: language name]
en: Shona
tr: Şona

[ctx: @info: language name]
en: Sindhi
tr: Sindi

[ctx: @info: language name]
en: Sinhala
tr: Sinhala Dili

[ctx: @info: language name]
en: Slovak
tr: Slovakça

[ctx: @info: language name]
en: Slovenian
tr: Slovence

[ctx: @info: language name]
en: Somali
tr: Somalice

[ctx: @info: language name]
en: Spanish
tr: İspanyolca

[ctx: @info: language name]
en: Sundanese
tr: Sundanca

[ctx: @info: language name]
en: Swahili
tr: Suahili

[ctx: @info: language name]
en: Swedish
tr: İsveççe

[ctx: @info: language name]
en: Tahitian
tr: Tahitice

[ctx: @info: language name]
en: Tajik
tr: Tacikçe

[ctx: @info: language name]
en: Tamil
tr: Tamilce

[ctx: @info: language name]
en: Tatar
tr: Tatarca

[ctx: @info: language name]
en: Telugu
tr: Teluguca

[ctx: @info: language name]
en: Thai
tr: Tayca

[ctx: @info: language name]
en: Tongan
tr: Tonga

[ctx: @info: language name]
en: Turkish
tr: Türkçe

[ctx: @info: language name]
en: Turkmen
tr: Türkmence

[ctx: @info: language name]
en: Udmurt
tr: Udmurtça

[ctx: @info: language name]
en: Uighur
tr: Uygurca

[ctx: @info: language name]
en: Ukrainian
tr: Ukraynaca

[ctx: @info: language name]
en: Urdu
tr: Urduca

[ctx: @info: language name]
en: Uzbek
tr: Özbekçe

[ctx: @info: language name]
en: Vietnamese
tr: Vietnamca

[ctx: @info: language name]
en: Welsh
tr: Galce

[ctx: @info: language name]
en: Xhosa
tr: Zosaca

[ctx: @info: language name]
en: Yiddish
tr: Yidçe

[ctx: @info: language name]
en: Yoruba
tr: Yorubaca

[ctx: @info: language name]
en: Yucatec Maya
tr: Yukatek Mayacası

[ctx: @info: language name]
en: Zulu
tr: Zuluca

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support voice settings
tr: Seçili işletke %1, ses ayarlarını desteklemiyor

[ctx: @info]
en: Selected engine %1 does not support emotion settings
tr: Seçili işletke %1, duygu ayarlarını desteklemiyor

[ctx: @info]
en: %1 engine does not support TTS
tr: %1 işletkesi, metinden konuşmayı (TTS) desteklemiyor

[ctx: @info]
en: Selected language %1 is not supported for %2
tr: Seçili dil %1, %2 için desteklenmiyor

[ctx: @info]
en: Selected voice %1 is not supported for %2
tr: Seçili ses %1, %2 için desteklenmiyor

[ctx: @info]
en: Selected emotion %1 is not supported for %2
tr: Seçili duygu %1, %2 için desteklenmiyor

en: Error: Unable to find Yandex SID in web version.
tr: Hata: Web sürümünde Yandex SID bulunamadı.

en: Error: Unable to extract Yandex SID from web version.
tr: Hata: Web sürümünden Yandex SID çıkarılamadı.

[ctx: @title: translator language code]
en: Code (Language-Country)
tr: Kod (Dil–Ülke)

[ctx: @title: translator language name]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @info]
en: Enter here a string to search in languages list...
tr: Diller listesinde aramak üzere bir dizi girin…

[ctx: @info]
en: Show only selected items (%1/%2)
tr: Yalnızca seçili ögeleri göster (%1/%2)

[ctx: @title]
en: Select Alternative Languages To Edit Text
tr: Metin Düzenleme Alternatif Dillerini Seç

[ctx: @label]
en: Online Translator:
tr: Çevrimiçi çevirmen:

[ctx: @option]
en: Select here the online engine to translate text
tr: Metin çevirmek için çevrimiçi işletkeyi burada seçin

[ctx: @info]
en: <para>The translator engine is an online Web-service used to translate text from one language to another one. This feature is available on metadata option where alternative language is supported, as Title, Caption, etc. The translation process is fully automated but it requires an Internet connection to work.</para><para>User can select the more appropriate translator engine depending of desired target language, as not all world-wide languages are supported by online Web-services.</para>
tr: <para>Çevirmen işletkesi, metni bir dilden diğerine çevirmek için kullanılan çevrimiçi bir web hizmetidir. Bu özellik, Başlık, Alt Yazı vb. gibi alternatif dilin desteklendiği üst veri seçeneğinde kullanılabilirdir. Çeviri işlemi tümüyle otomatikleştirilmiştir; ancak çalışması için İnternet bağlantısı gerektirir.</para> <para>Dünya çapındaki dillerin tümü çevrimiçi Web hizmetleri tarafından desteklenmediğinden, kullanıcı istenen hedef dile bağlı olarak daha uygun bir çevirmen işletkesi seçebilir.</para>

[ctx: @title]
en: Available Translator Languages (%1/%2)
tr: Kullanılabilir Çevirmen Dilleri (%1/%2)

[ctx: @info]
en: Open localize setup
tr: Yerel ayarları aç

[ctx: @info]
en: Translate to %1
tr: %1 diline çevir

[ctx: @info: language edit widget]
en: Select language to translate with %1
tr: %1 ile çevrilecek dili seçin

[ctx: @action]
en: Remove this entry
tr: Bu Girdiyi Kaldır

[ctx: @action]
en: Clear List
tr: Listeyi Temizle

[ctx: @info: search text bar]
en: Search...
tr: Ara…

[ctx: @info: search text bar]
en: Case sensitive
tr: BÜYÜK/küçük harf duyarlı

[ctx: @option:check]
en: Activate spellcheck in background when entering text
tr: Metin girerken arka planda yazım denetimini etkinleştir

[ctx: @info]
en: <para>Turn on this option to activate the background spellcheck feature on captions, titles, and other text-edit widgets. Spellcheck is able to auto-detect the current language used in text and will propose alternative with miss-spelled words.</para><para>With entries where alternative language can be specified, the contextual language will be used to parse text. Spellcheck depends of open-source backends, including necessary dictionaries, to operate sentence analysis in desired languages.</para>
tr: <para>Alt yazılar, başlıklar ve diğer metin düzenleme araç takımlarında arka planda yazım denetimi özelliğini etkinleştirmek için bu seçeneği açın. Yazım denetimi, metinde kullanılan geçerli dili kendiliğinden algılayabilir ve yanlış yazılan sözcüklere alternatifler önerebilir.</para> <para>Alternatif dilin belirlenebildiği girişlerde metni ayrıştırmak için bağlamsal dil kullanılacaktır. Yazım denetimi, istenen dillerde tümce çözümlemesini gerçekleştirmek için gerekli sözlükler de içerilmek üzere açık kaynaklı arka uçlara bağlıdır.</para>

[ctx: @label]
en: Default Language:
tr: Öntanımlı dil:

[ctx: @info: edit widget default language]
en: Select the default language here to use with "x-default"value for the alternative language strings.
tr: Alternatif dil dizileri için “x-default” değeriyle kullanılacak öntanımlı dili burada seçin.

en: Auto-detect
tr: Kendiliğinden algıla

[ctx: @info]
en: Detect automatically the language by parsing string content
tr: Dizi içeriğini ayrıştırarak dili kendiliğinden algıla

[ctx: @title]
en: Available Language Dictionaries
tr: Kullanılabilir Dil Sözlükleri

[ctx: @title: dictionary language code]
en: Code
tr: Kod

[ctx: @title: dictionary language name]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title]
en: Available Backends
tr: Kullanılabilir Arka Uçlar

[ctx: @title]
en: Ignored Words
tr: Yok Sayılan Sözcükler

[ctx: @info]
en: Set here a new word to ignore during spellcheck
tr: Yazım denetimi sırasında yok sayılacak bir sözcüğü burada ayarla

[ctx: @info]
en: You can add or remove words to ignore while spell-checking operations.
tr: Yazım denetimi işlemleri sırasında yok sayılacak sözcükleri ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

[ctx: @action]
en: &Add...
tr: &Ekle…

[ctx: @action]
en: &Remove
tr: &Kaldır

[ctx: @action]
en: &Replace
tr: &Değiştir

[ctx: @action]
en: Go to Previous
tr: Öncekine Git

[ctx: @info]
en: Go to previous place in folder-view hierarchy
tr: Klasör görünümü hiyerarşisindeki önceki yere git

[ctx: @action]
en: Go to Next
tr: Sonrakine Git

[ctx: @info]
en: Go to next place in folder-view hierarchy
tr: Klasör görünümü hiyerarşisindeki sonraki yere git

[ctx: @action]
en: Go Up
tr: Yukarı Git

[ctx: @info]
en: Go up in folder-view hierarchy
tr: Klasör görünümü hiyerarşisinde yukarı çık

[ctx: @action]
en: Go Home
tr: Ana Klasöre Git

[ctx: @info]
en: Go to home directory
tr: Ana klasöre git

[ctx: @info: folder-view]
en: View Options
tr: Görünüm Seçenekleri

[ctx: @info: folder-view]
en: Selection options to render folder-view.
tr: Klasör görünümünü sunmak için seçim seçenekleri

[ctx: @action:inmenu]
en: Short View
tr: Kısa Görünüm

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Short Mode
tr: Klasör görünümünü kısa kipe geçir

[ctx: @action:inmenu]
en: Detailed View
tr: Ayrıntılı Görünüm

[ctx: @info]
en: Switch Folder-View to Detailed Mode
tr: Klasör görünümünü ayrıntılı kipe geçir

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Bookmarks
tr: Yer İmlerini Göster

[ctx: @info]
en: Show or Hide the Bookmarked places
tr: Yer imlerine eklenen yerleri göster veya gizle

[ctx: @action:inmenu]
en: More Settings...
tr: Daha Fazla Ayar…

[ctx: @info]
en: Open configure dialog with more settings options
tr: Ek ayar seçeneklerini içeren yapılandırma iletişim kutusunu aç

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack Options
tr: Yığın Seçenekleri

[ctx: @info: folder-view]
en: Stack options to handle folder-view contents.
tr: Klasör görünümü içeriğini işlemek için yığın seçenekleri.

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Contents
tr: İçeriği Yükle

[ctx: @action]
en: Load Contents
tr: İçeriği Yükle

[ctx: @info]
en: Load contents to editor stack
tr: Düzenleyici yığınına içeriği yükle

[ctx: @action:inmenu]
en: Append Contents
tr: İçeriği İliştir

[ctx: @action]
en: Append Contents
tr: İçeriği İliştir

[ctx: @info]
en: Append contents to editor stack
tr: Düzenleyici yığınına içeriği iliştir

[ctx: @info]
en: Enter the customized folder-view path or select from history
tr: Özelleştirilmiş klasör görünümünü yolunu gir veya geçmişten seç

[ctx: @info: folder-view path edit]
en: Enter local path here...
tr: Yerel yolu buraya gir…

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG images
tr: JPEG görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: TIFF images
tr: TIFF görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: PNG images
tr: PNG görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: PGF images
tr: PNG görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: HEIF images
tr: TIFF görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: AVIF images
tr: TIFF görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: JPEG-XL images
tr: JPEG XL görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: WEBP images
tr: WEBP görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: DNG images
tr: DNG görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: RAW images
tr: RAW görselleri

[ctx: @item: filter type mime]
en: No RAW images
tr: RAW görseli yok

[ctx: @item: filter type mime]
en: All supported files
tr: Tüm desteklenen dosyalar

[ctx: @info]
en: Icon Size: %1
tr: Simge boyutu: %1

[ctx: @title:window]
en: New Bookmark
tr: Yeni Yer İmi

[ctx: @title:window]
en: Edit Bookmark
tr: Yer İmini Düzenle

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Title:
tr: &Başlık:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark title here...
tr: Yer imi adını buraya gir…

[ctx: @info]
en: The bookmark title which must be unique and not empty
tr: Yer imi adı benzersiz olmalıdır ve boş bırakılamaz

[ctx: @label]
en: &Icon:
tr: &Simge:

[ctx: @action:button]
en: Reset
tr: Sıfırla

[ctx: @label: bookmark properties]
en: &Path:
tr: &Yol:

[ctx: @info]
en: Enter bookmark path here...
tr: Yer imi yolunu buraya gir…

[ctx: @info]
en: You can add or remove bookmarked places here.
tr: Burada yer imlerine eklenen yerleri kaldırabilir ve yeni yer imleri ekleyebilirsiniz.

[ctx: @title]
en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

[ctx: @action: context menu]
en: Load Contents
tr: İçeriği Yükle

[ctx: @title]
en: Places
tr: Yerler

[ctx: @action]
en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

[ctx: @info]
en: Add new bookmark to the list
tr: Listeye yeni yer imi ekle

[ctx: @action]
en: Del Bookmark
tr: Yer İmini Sil

[ctx: @info]
en: Remove selected bookmark from the list
tr: Listeden seçili yer imini kaldır

[ctx: @action]
en: Edit Bookmark
tr: Yer İmini Düzenle

[ctx: @info]
en: Edit current bookmark from the list
tr: Listedeki geçerli yer imini düzenle

[ctx: @title:window]
en: Add New Bookmark
tr: Yeni Yer İmi Ekle

[ctx: @info]
en: This bookmark referencing
    %1
    already exists in the list with name "%2".
tr: %1 ögesine
    başvuran yer imi, listede
    halihazırda “%2” adıyla var.

[ctx: @title:window]
en: Confirm Bookmark Deletion
tr: Yer İmi Silmeyi Onayla

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the bookmark "%1"?
tr: “%1” yer imini kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title]
en: My Bookmarks
tr: Yer İmlerim

[ctx: @title]
en: Usual Places
tr: Olağan Yerler

[ctx: @title]
en: Folder-View
tr: Klasör Görünümü

[ctx: @title]
en: Stack
tr: Yığın

[ctx: @action: context menu]
en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

[ctx: @title: file system tree]
en: Folders
tr: Klasörler

[ctx: @title]
en: Showfoto
tr: FotoGöster

[ctx: command line option]
en: File(s) or folder(s) to open
tr: Açılacak dosya(lar) veya klasör(ler)

en: Loading themes...
tr: Temalar yükleniyor…

en: <p>The ICC profile path seems to be invalid.</p><p>If you want to set it now, select "Yes", otherwise select "No". In this case, "Color Management" feature will be disabled until you solve this issue</p>
tr: <p>ICC profili yolu geçersiz görünüyor.</p><p>Şimdi ayarlamak istiyorsanız “Evet”i, aksi halde “Hayır”ı seçin. Bu durumda, siz bu sorunu çözene kadar “Renk Yönetimi” özelliği devre dışı bırakılacaktır.</p>

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

[ctx: <Image file name> (<Image number> of <Images in album>)]
en: %1 (%2 of %3)
tr: %1 (%2/%3)

en: Delete File
tr: Dosyayı Sil

[ctx: @title:window]
en: Error Saving File
tr: Dosyayı Kaydederken Hata

en: Failed to save file: %1
tr: Dosya kaydedilemedi: %1

en: Remote file handling is not supported
tr: Uzak dosya işlemesi desteklenmiyor

en: Image saved successfully
tr: Görsel başarıyla kaydedildi

en: About to delete file "%1"
    Are you sure?
tr: “%1” dosyası silinmek üzere
    Emin misiniz?

en: Cannot delete "%1"
tr: “%1” silinemiyor

[ctx: @title:window]
en: Open Images from Folder
tr: Klasörden Görseller Aç

en: There is no item to process.
tr: İşlenecek öge yok.

[ctx: @title:window]
en: Error Loading File
tr: Dosya Yüklerken Hata

en: Failed to load file: "%1"
    Remote file handling is not supported
tr: Dosya yüklenemedi: %1
    Uzak dosya işlemesi desteklenmiyor

en: &Themes
tr: &Temalar

en: Open folder
tr: Klasör Aç

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
tr: &Dosya

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
tr: Re&nk

note: i18n: ectx: Menu (Enhance)
en: Enh&ance
tr: Gelişt&irme

note: i18n: ectx: Menu (Transform)
en: Tra&nsform
tr: &Dönüşüm

note: i18n: ectx: Menu (Decorate)
en: &Decorate
tr: &Dekorasyon

note: i18n: ectx: Menu (Filters)
en: Effec&ts
tr: Efek&tler

[ctx: @title:window]
en: Configure
tr: Yapılandır

en: Editor Window
tr: Düzenleyici Penceresi

en: <qt>Editor Window Settings<br><i>Customize editor window behavior</i></qt>
tr: <qt>Düzenleyici Penceresi Ayarları<br><i>Düzenleyici penceresi davranışını özelleştir</i></qt>

en: <qt>Embedded Image Information Management<br><i>Setup relations between images and metadata</i></qt>
tr: <qt>Gömülü Görsel Bilgisi Yönetimi<br><i>Görseller ve üst veri arasındaki ilişkiyi ayarlayın</i></qt>

en: Tool Tip
tr: Araç İpucu

en: <qt>Thumbbar and Folder-View Items Tool-Tip Settings<br><i>Customize information in tool-tips</i></qt>
tr: <qt>Küçük Görsel Çubuğu ve Klasör Görünümü Ögeleri Araç İpuçları Ayarları<br><i>Araç ipuçlarındaki bilgileri özelleştirin</i></qt>

en: RAW Decoding
tr: RAW Kod Çözme

en: <qt>RAW Files Decoding Settings<br><i>Customize default RAW decoding settings</i></qt>
tr: <qt>RAW Dosyaları Kod Çözme Ayarları<br><i>Öntanımlı RAW kod çözme ayarlarını özelleştirin</i></qt>

en: <qt>Settings for Color Management<br><i>Customize color management settings</i></qt>
tr: <qt>Renk Yönetimi Ayarları<br><i>Renk yönetimi ayarlarını özelleştirin</i></qt>

en: Save Images
tr: Görsel Kaydı

en: <qt>Settings for Saving Image Files<br><i>Set default configuration used to save images</i></qt>
tr: <qt>Görsel Dosyalarını Kaydetme Ayarları<br><i>Görselleri kaydetmek için kullanılan öntanımlı yapılandırmayı ayarlayın</i></qt>

[ctx: @title: settings section]
en: Geolocation
tr: Coğrafi Konum

[ctx: @title]
en: Geolocation Settings
    Customize view to geolocalize items
tr: Coğrafi Konum Ayarları
    Ögelerin coğrafi konum görünümünü özelleştirin

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: <qt>Main Interface Plug-in Settings<br><i>Set which plugins will be accessible from application</i></qt>
tr: <qt>Ana Arayüz Eklenti Ayarları<br><i>Ana arayüzden hangi eklentilere erişilebileceğini ayarlayın</i></qt>

[ctx: @title: misc setup options page]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: <qt>Miscellaneous Settings<br><i>Customize behavior of the other parts of Showfoto</i></qt>
tr: <qt>Çeşitli Ayarlar<br><i>FotoGöster’in diğer kısımlarının davranışını özelleştirin</i></qt>

[ctx: @label]
en: Rotate actions
tr: Eylemleri döndür

[ctx: @option:check]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
tr: Yönelim künyesine göre &döndürülmüş görselleri/küçük görselleri göster

[ctx: @option:check]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
tr: Döndürdükten/çevirdikten sonra yönelim künyesini normale getir

[ctx: @info]
en: a standard used by most digital cameras today to store technical information (like aperture and shutter speed) about an image.
tr: Günümüzde çoğu sayısal kamera tarafından bir görselle ilgili teknik bilgileri (diyafram açıklığı ve deklanşör hızı gibi) depolamak için kullanılan bir standart.

[ctx: @info]
en: an older standard used in digital photography to store photographer information in images.
tr: Görsellerde fotoğrafsal bilgileri saklamak için sayısal fotoğrafçılıkta kullanılan daha eski bir standart.

[ctx: @info]
en: a new standard used in digital photography, designed to replace IPTC.
tr: IPTC’nin yerini almak üzere tasarlanmış, sayısal fotoğrafçılıkta kullanılan yeni bir standart.

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
tr: Davranış

en: Thumbbar, Folder-View, and Stack-View Items Sort Order
tr: Küçük Görsel Çubuğu, Klasör Görünümü ve Yığın Görünümü Ögelerinin Sıralama Düzeni

en: Sort images by:
tr: Görselleri şuna göre sırala:

[ctx: sort images by date]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: sort images by name]
en: Name
tr: Ad

[ctx: sort images by size]
en: File Size
tr: Dosya Boyutu

en: Here, select whether newly-loaded images are sorted by their date, name, or size on disk.
tr: Burada, yeni yüklenen görsellerin diskteki tarihlerine, adlarına veya boyutlarına göre sıralanıp sıralanmayacağını seçin.

en: Reverse ordering
tr: Sıralamayı tersine çevir

en: If this option is enabled, newly-loaded images will be sorted in descending order.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse yeni yüklenen görseller azalan düzende sıralanacaktır.

en: Thumbbar Items
tr: Küçük Görsel Çubuğu Ögeleri

en: &Show image Format
tr: Görsel Biçimini &Göster

en: Set this option to show image format over image thumbnail.
tr: Küçük görselin üzerinde görsel biçimini göstermek için bu seçeneği ayarlayın.

en: &Show Geolocation Indicator
tr: Coğrafi Konum Göstergesini &Göster

en: Set this option to indicate if image has geolocation information.
tr: Görselin coğrafi konum bilgisi içerip içermediğini belirtmek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Scroll current item to center of thumbbar
tr: Geçerli ögeyi küçük görsel çubuğunun merkezine sardır

en: Store thumbnails on disk for faster reuse
tr: Daha hızlı yeniden kullanım için küçük görselleri diskte depola

en: Disable this option if you do not want thumbnails to be cached on disk.
tr: Küçük görsellerin diskte önbelleğinin tutulmasını istemiyorsanız bu seçeneğin işaretini kaldırın.

en: Updates
tr: Güncellemeler

en: Check for new version:
tr: Yeni sürüm denetleme kriteri:

en: Only For Stable Releases
tr: Yalnızca kararlı yayımlar

en: Weekly Pre-Releases
tr: Haftalık ön yayımlar

en: Set this option to configure which kind of new versions must be check for updates.
    "Stable" releases are official versions safe to use in production.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features
    and are not recommended to use in production as bugs can remain.
tr: Hangi tür yeni sürüm güncellemelerinin denetlenmesi gerektiğini yapılandırmak için bu seçeneği ayarlayın.
    “Kararlı” sürümler, iş ortamında kullanılması güvenli olan resmi sürümlerdir.
    Yeni özellikleri hızlı bir şekilde sınamak için “ön yayımlar” haftalık
    çıkarılır ve hatalar sürebileceğinden iş ortamında kullanılması önerilmez.

en: Use Version With Debug Symbols
tr: Hata ayıklama sembolleri olan sürümü kullan

en: If this option is enabled, a version including debug symbols will be used for updates.
    This version is more heavy but can help developers to trace dysfunctions in debugger.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse güncellemeler için hata ayıklama simgeleri içeren bir sürüm kullanılacaktır.
    Bu sürüm daha ağırdır ancak geliştiricilerin hata ayıklayıcıdaki işlev bozukluklarını izlemesine yardımcı olabilir.

en: Last check: %1
tr: Son denetleme: %1

en: Check now...
tr: Şimdi Denetle…

en: &Show splash screen at startup
tr: &Açılış ekranını göster

en: Use native file dialogs from the system
tr: Yerel sistem dosya iletişim kutularını kullan

en: Sidebar tab title:
tr: Kenar çubuğu sekmesi başlığı:

en: Only For Active Tab
tr: Yalnızca etkin sekme için

en: For All Tabs
tr: Tüm sekmeler için

en: Set this option to configure how sidebars tab title are visible.
tr: Kenar çubuğu sekme başlıklarının nasıl göründüğünü yapılandırmak için bu seçeneği ayarlayın.

en: Widget style:
tr: Araç takımı biçemi:

en: Set this option to choose the default window decoration and looks.
tr: Öntanımlı pencere dekorasyonu ve görünümünü seçmek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Icon theme (changes after restart):
tr: Simge teması (yeniden başlatma gerekir):

en: Set this option to choose the default icon theme.
tr: Öntanımlı simge temasını seçmek için bu seçeneği ayarlayın.

[ctx: icon theme]
en: Breeze
tr: Esinti

[ctx: icon theme]
en: Breeze Dark
tr: Esinti Koyu

[ctx: icon theme]
en: Ambiance
tr: Ambiyans

[ctx: icon theme]
en: Humanity
tr: İnsanlık

[ctx: icon theme]
en: Oxygen
tr: Oksijen

en: Use Icon Theme From System
tr: Sistem Simge Temasını Kullan

en: Date and time format (%1):
tr: Tarih ve zaman biçimi (%1):

en: This string is used as the date and time format in whole application.
tr: Bu dizi, tüm uygulamadaki tarih ve zaman biçimi olarak kullanılır.

en: Reverts to the local short date and time format
tr: Yerel kısa tarih ve zaman biçimine geri döner

en: Application font:
tr: Uygulama yazıtipi:

en: Select here the font used to display text in whole application.
tr: Tüm uygulamada metin görüntülemek için kullanılan yazıtipini burada seçin.

[ctx: @title:tab]
en: Appearance
tr: Görünüş

[ctx: @title:tab]
en: Spellcheck
tr: Yazım Denetimi

[ctx: @title:tab]
en: Localize
tr: Yerel Ayarlar

[ctx: @title:tab]
en: System
tr: Sistem

en: Check for new version option will verify the pre-releases.
    "Pre-releases" are proposed weekly to tests quickly new features.
    It is not recommended to use pre-release in production as bugs can remain,
    unless you know what you are doing.
    Do you want to continue?
tr: Yeni sürümü denetle seçeneği ön yayımları doğrulayacaktır.
    Yeni özellikleri tez sınamak için haftalık olarak “ön yayımlar”
    çıkarılır. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız hatalar sürebileceğinden
    iş ortamında ön yayımları kullanmanız önerilmez.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @title:tab generic plugins list]
en: Generic
tr: Genel

[ctx: @title:tab editor plugins list]
en: Image Editor
tr: Görsel Düzenleyicisi

[ctx: @title:tab loader plugins list]
en: Image Loaders
tr: Görsel Yükleyicileri

en: Show Items' Toolti&ps With Thumbbar and Folder-View
tr: Küçük görsel çubuğu ve klasör görünümünde ögelerin araç ipuçlarını göster

en: Set this option to display the image information when the mouse hovers over a thumbbar or folder-view item.
tr: Fare bir küçük görsel çubuğunun veya klasör görünümü ögesinin üzerine geldiğinde görsel bilgilerini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Select here the font used to display text in tooltips.
tr: Araç ipuçlarında metin görüntülemek için kullanılan yazıtipini burada seçin.

en: File/Image Information
tr: Dosya/Görsel Bilgisi

en: Show file name
tr: Dosya adını göster

en: Set this option to display the image file name.
tr: Görsel dosyası adını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Show file date
tr: Dosya tarihini göster

en: Set this option to display the image file date.
tr: Görsel dosyası tarihini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Show file size
tr: Dosya boyutunu göster

en: Set this option to display the image file size.
tr: Görsel dosyası boyutunu görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Show image type
tr: Görsel türünü göster

en: Set this option to display the image type.
tr: Görsel türünü görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Show image dimensions
tr: Görsel boyutlarını göster

en: Set this option to display the image dimensions in pixels.
tr: Görsel boyutlarını piksel türünden görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Set this option to display the make and model of the camera with which the image has been taken.
tr: Fotoğrafın çekildiği kameranın yapımcısını ve modelini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Camera lens model
tr: Kamera merceği modeli

en: Set this option to display the lens model with which the image was taken.
tr: Fotoğrafın çekildiği merceğin modelini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Show camera date
tr: Kamera tarihini göster

en: Set this option to display the date when the image was taken.
tr: Fotoğrafın çekildiği tarihi görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Set this option to display the camera aperture and focal settings used to take the image.
tr: Fotoğrafı çekmek için kullanılan kameranın açıklığını ve odak ayarlarını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Set this option to display the camera exposure and sensitivity used to take the image.
tr: Fotoğrafı çekmek için kullanılan kameranın açıklığını ve duyarlılığını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Show camera mode and program
tr: Kamera kipini ve programını göster

en: Set this option to display the camera mode and program used to take the image.
tr: Fotoğrafı çekmekte kullanılan kamera kipini ve programını göstermek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Show camera flash settings
tr: Kamera flaş ayarlarını göster

en: Set this option to display the camera flash settings used to take the image.
tr: Fotoğrafı çekmekte kullanılan kamera flaşör ayarlarını göstermek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Show camera white balance settings
tr: Kamera beyaz denge ayarlarını göster

en: Set this option to display the camera white balance settings used to take the image.
tr: Fotoğrafı çekmekte kullanılan kameranın beyaz dengesini göstermek için bu seçeneği ayarlayın.

[ctx: @title]
en: My Favorites
tr: Sık Kullanılanlarım

[ctx: @title]
en: Favorite Folder Properties
tr: Sık Kullanılanlar Klasörü Özellikleri

[ctx: @info: favorite folder title property]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @info: favorite folder hierarchy property]
en: Hierarchy:
tr: Hiyerarşi:

[ctx: @title]
en: Favorite Item Properties
tr: Sık Kullanılan Öge Özellikleri

[ctx: @info: favorite item title property]
en: Name:
tr: Ad:

[ctx: @info: favorite item date property]
en: Created:
tr: Oluşturulma:

[ctx: @info: favorite item hierarchy property]
en: Hierarchy:
tr: Hiyerarşi:

[ctx: @info; favorite item count elements property]
en: Items:
tr: Ögeler:

[ctx: @info: favorite item caption property]
en: Description:
tr: Açıklama:

[ctx: @label: favorite item title properties]
en: &Name:
tr: &Ad:

[ctx: @info]
en: Enter favorite entry name here...
tr: Buraya sık kullanılan girdisi adını gir…

[ctx: @info]
en: The favorite item name which must be unique and not empty
tr: Sık kullanılan öge adı benzersiz olmalı ve boş olmamalıdır

[ctx: @label: favorite item hierarchy properties]
en: Hierarchy:
tr: Hiyerarşi:

[ctx: @info]
en: The favorite entry hierarchy which must be unique in tree-view
tr: Ağaç görünümünde benzersiz olması gereken sık kullanılan girdi hiyerarşisi

[ctx: @label: favorite entry type properties]
en: Type:
tr: Tür:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Folder
tr: Sık Kullanılan Klasör

[ctx: @item:inlistbox]
en: Favorite Item
tr: Sık Kullanılan Öge

[ctx: @info]
en: A "Favorite Item" is a hierarchy entry hosting advanced properties as date, icon, description, and images list. A "Favorite Folder" is a simple entry in the hierarchy without extra property.
tr: “Sık Kullanılan Öge”; tarih, simge, açıklama ve görsel listesi gibi gelişmiş özellikleri barındıran bir hiyerarşi girdisidir. “Sık Kullanılan Klasör”, hiyerarşide fazladan özellik gerektirmeyen basit bir girdidir.

[ctx: @label: favorite item caption properties]
en: &Description:
tr: &Açıklama:

[ctx: @info]
en: Enter favorite item description here...
tr: Buraya sık kullanılan öge açıklamasını gir…

[ctx: @label: favorite item date properties]
en: &Created:
tr: &Oluşturulma:

[ctx: @info]
en: Select favorite item date. By default, day of item creation is assigned.
tr: Sık kullanılan öge tarihini seçin. Öntanımlı olarak, oluşturulma tarihi atanır.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the oldest image from the list.
tr: Listedeki en eski görselin tarihini seçmek için bu düğmeyi kullanın.

[ctx: @info]
en: Use this button to calculate the average date of images from the list.
tr: Listedeki görsellerin ortalama tarihini hesaplamak için bu düğmeyi kullanın.

[ctx: @info]
en: Use this button to select the date of the newest image from the list.
tr: Listedeki en yeni görselin tarihini seçmek için bu düğmeyi kullanın.

[ctx: @info]
en: Select here the icon to use for this favorite item in tree-view.
tr: Ağaç görünümünde bu sık kullanılan öge için kullanılacak simgeyi buradan seçin.

[ctx: @info]
en: Assign favorite item icon to default in tree-view.
tr: Ağaç görünümünde sık kullanılan öge simgesini öntanımlıya döndürün.

[ctx: @label: favorites item file properties]
en: &Items:
tr: Ö&geler:

[ctx: @title:column file name]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title:column file size]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: @title:column file type-mime]
en: Type
tr: Tür

[ctx: @title:column file date]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: @title:column file path]
en: Path
tr: Yol

[ctx: @info]
en: This is the list of files hosted by this favorite item. The current selected file from this list will be automatically shown in editor when favorite is open. If none is selected, first one from the list will be displayed.
tr: Bu, bu sık kullanılan ögenin barındırdığı dosyaların listesidir. Bu listeden seçilen geçerli dosya, sık kullanılan açıldığında kendiliğinden düzenleyicide gösterilecektir. Hiçbiri seçilmezse listeden ilki görüntülenir.

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name cannot be empty!
tr: Not: Sık kullanılan adı boş bırakılamaz!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item files list cannot be empty!
tr: Not: Sık kullanılan dosya listesi boş bırakılamaz!

[ctx: @label]
en: Note: favorite item name already exists in hierarchy!
tr: Not: Sık kullanılan adı hiyerarşide halihazırda var!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name cannot be empty!
tr: Not: Sık kullanılan klasör adı boş bırakılamaz!

[ctx: @label]
en: Note: favorite folder name already exists in hierarchy!
tr: Not: Sık kullanılan klasör adı hiyerarşide halihazırda var!

[ctx: @info]
en: %1 file | %1 files
tr[0]: %1 dosya
tr[1]: %1 dosya

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Item
tr: Yeni Sık Kullanılan Öge

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Item
tr: Sık Kullanılan Ögeyi Düzenle

[ctx: @title:window]
en: New Favorite Folder
tr: Yeni Sık Kullanılan Klasör

[ctx: @title:window]
en: Edit Favorite Folder
tr: Sık Kullanılan Klasörü Düzenle

[ctx: @title:window, favorite item properties]
en: Could not Calculate Average
tr: Ortalama Hesaplanamadı

[ctx: @info: favorite item properties]
en: Could not calculate date average for this favorite item.
tr: Bu sık kullanılan için tarih ortalaması hesaplanamadı.

[ctx: @info]
en: You can add or remove favorite stacks here.
tr: Sık kullanılan yığınları buraya ekleyebilir veya buradan kaldırabilirsiniz.

[ctx: @title]
en: Favorites
tr: Sık Kullanılanlar

[ctx: @action]
en: Add Favorite
tr: Sık Kullanılan Ekle

[ctx: @action]
en: Add Sub-Folder
tr: Alt Klasör Ekle

[ctx: @info]
en: Add new sub-folder to the list
tr: Listeye yeni alt klasör ekle

[ctx: @action]
en: Delete Item
tr: Ögeyi Sil

[ctx: @info]
en: Remove selected item from the list
tr: Seçili ögeyi listeden kaldır

[ctx: @action]
en: Edit Item
tr: Ögeyi Düzenle

[ctx: @info]
en: Edit current item from the list
tr: Listedeki seçili ögeyi düzenle

[ctx: @info: search text bar]
en: Search in Favorites...
tr: Sık kullanılanlarda ara…

[ctx: @title:window]
en: Confirm Item Deletion
tr: Öge Silmeyi Onayla

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to remove the item "%1"
    and all nested items if any?
tr: “%1” ögesini ve varsa tüm iç içe geçmiş öğelerini
    kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title]
en: Unnamed
tr: Adsız

[ctx: @title: item file name]
en: Name
tr: Ad

[ctx: @title: item file size]
en: Size
tr: Boyut

[ctx: @title: item file type]
en: Type
tr: Tür

[ctx: @title: item date from metadata]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: @title]
en: Stack-View
tr: Yığın Görünümü

[ctx: @title:menu]
en: Icon Size
tr: Simge Boyutu

[ctx: @action:inmenu]
en: Small (%1x%2)
tr: Küçük (%1 × %2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Medium (%1x%2)
tr: Orta (%1 × %2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Large (%1x%2)
tr: Büyük (%1 × %2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Huge (%1x%2)
tr: Devasa (%1 × %2)

[ctx: @action: context menu]
en: Add as Favorite
tr: Sık Kullanılanlara Ekle

[ctx: @action: context menu]
en: Clear All Items
tr: Tüm Ögeleri Temizle

[ctx: @action: context menu]
en: Remove Items
tr: Ögeleri Kaldır

[ctx: @title: stack-view list on items]
en: Stack
tr: Yığın

[ctx: @action:inmenu Group images with this image]
en: Group here
tr: Buraya Grupla

[ctx: @action]
en: C&ancel
tr: İ&ptal

[ctx: date of image creation]
en: created: %1
tr: oluşturulma: %1

en: By Name
tr: Ada Göre

en: By Date
tr: Tarihe Göre

en: By File Size
tr: Dosya Boyutuna Göre

[ctx: @action: sort type]
en: Ascending
tr: Artan

[ctx: @action: sort type]
en: Descending
tr: Azalan

en: Current Name
tr: Geçerli Ad

en: New Name
tr: Yeni Ad

en: This list shows the results for your renaming pattern. Red items indicate a name collision, either because the new name is equal to the current name, or because the name has already been assigned to another item.
tr: Bu liste, yeniden adlandırma dizginize ilişkin sonuçları gösterir. Kırmızı ögeler, yeni adın geçerli ada eşit olması veya adın halihazırda başka bir ögeye atanmış olması nedeniyle bir ad çakışmasını gösterir.

en: Rename | Rename (%1 images)
tr[0]: Yeniden Adlandır
tr[1]: Yeniden Adlandır (%1 görsel)

en: Sort Images
tr: Görselleri Sırala

en: <b>Renaming images. Please wait...</b>
tr: <b>Görseller yeniden adlandırılıyor. Lütfen bekleyin…</b>

[ctx: @action:button]
en: &Abort
tr: &Durdur

en: Processing...
tr: İşleniyor…

[ctx: @title:window]
en: Renaming Images
tr: Görseller Yeniden Adlandırılıyor

en: An error occurred while renaming %1 image.
    Do you want to rename this image again or rename this image by overwriting? | An error occurred while renaming %1 images.
    Do you want to rename these images again or rename these images by overwriting?
tr[0]: %1 görsel yeniden adlandırılırken bir hata oluştu.
    Bu görseli yeniden adlandırmak mı yoksa üzerine yazarak yeniden adlandırmak mı istiyorsunuz?
tr[1]: %1 görsel yeniden adlandırılırken bir hata oluştu.
    Bu görselleri yeniden adlandırmak mı yoksa üzerilerine yazarak yeniden adlandırmak mı istiyorsunuz?

[ctx: @action:button]
en: Rename Again
tr: Bir Kez Daha Yeniden Adlandır

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: <b>Renaming images. Errors: %1</b>
tr: <b>Görseller yeniden adlandırılıyor. Hatalar: %1</b>

en: <p>Enter your renaming pattern here. Use the access buttons to quickly add renaming options and modifiers. For further explanation, use the information button.</p>
tr: <p>Yeniden adlandırma dizginizi buraya girin. Yeniden adlandırma seçeneklerini ve niteleyicilerini tez eklemek için erişim düğmelerini kullanın. Daha fazla açıklama için bilgi düğmesini kullanın.</p>

en: Show a list of all available options
tr: Tüm kullanılabilir seçeneklerin listesini göster

en: Modifiers
tr: Niteleyiciler

en: <p>Add a modifier to a renaming option. To activate this button, place the cursor behind a renaming option or an already assigned modifier.</p>
tr: <p>Yeniden adlandırma seçeneğine niteleyici ekleyin. Bu düğmeyi etkinleştirmek için imleci bir yeniden adlandırma seçeneğinin veya önceden atanmış bir niteleyicinin arkasına getirin.</p>

en: Renaming Options
tr: Yeniden Adlandırma Seçenekleri

en: <p>Add renaming options to the parse string.</p>
tr: <p>Ayrıştırma dizisine yeniden adlandırma seçeneklerini ekleyin.</p>

en: To apply a modifier, append it to the option, for instance: [file]{upper}
tr: Bir niteleyici uygulamak için onu seçeneğe iliştirin; örneğin: [file]{upper}

en: Modifiers can be applied to every renaming option.
tr: Niteleyiciler tüm yeniden adlandırma seçeneklerine uygulanabilir.

en: It is possible to assign multiple modifiers to an option, they are applied in the order you assign them.
tr: Bir seçeneğe birden fazla niteleyici atamak olanaklıdır; bunlar sizin atadığınız sıraya göre uygulanır.

en: Be sure to use the quick access buttons: They might provide additional information about renaming and modifier options.
tr: Hızlı erişim düğmelerini kullandığınızdan emin olun: Yeniden adlandırma ve niteleyici seçenekleri hakkında ek bilgi sağlayabilirler.

en: The file list can be sorted, just right-click on it to see the sort criteria (album UI only).
tr: Dosya listesi sıralanabilir; sıralama kriterlerini görmek için üzerine sağ tıklamanız yeterlidir(yalnızca albüm kullanıcı arayüzünde).

[ctx: @title:window]
en: Information
tr: Bilgi

en: Change Case
tr: BÜYÜK/küçük Harf Değiştir

en: change the case of a renaming option
tr: yeniden adlandırma seçeneğinin BÜYÜK/küçük durumunu değiştir

en: Convert to uppercase
tr: BÜYÜK harfe dönüştür

en: Uppercase
tr: BÜYÜK Harf

en: Convert to lowercase
tr: küçük harfe dönüştür

en: Lowercase
tr: küçük Harf

en: Convert the first letter of each word to uppercase
tr: Her sözcüğün ilk harfini BÜYÜK harfe dönüştür

en: First Letter of Each Word Uppercase
tr: Her Sözcüğün İlk Harfi BÜYÜK

en: Date Format
tr: Tarih Biçimi

en: Recognize and format a date
tr: Tarihi tanı ve biçimlendir

en: Recognize and format a date to string
tr: Tarihi tanı ve bir dizi olarak biçimlendir

en: Default Value
tr: Öntanımlı Değer

en: <p>Set a default value for empty strings.<br>When applied to a renaming option, an empty string will be replaced by the value you specify here.</p>
tr: <p>Boş diziler için öntanımlı bir değer belirleyin.<br>Yeniden adlandırma seçeneğine uygulandığında, boş dizi burada belirttiğiniz değerle değiştirilecektir.</p>

[ctx: default value for empty strings]
en: Default Value...
tr: Öntanımlı Değer…

en: Set a default value for empty strings
tr: Boş diziler için öntanımlı bir değer ayarla

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
tr: Uzunluk:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
tr: Hizalama:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
tr: Karakter:

en: Range...
tr: Erim…

en: Add only a specific range of a renaming option
tr: Yalnızca belirli bir erimden oluşan bir yeniden adlandırma seçeneği ekle

en: Extract a specific range (if '||to||' is omitted, go to the end of string)
tr: Belirli bir erimi çıkar (eğer “||to||” atlanmışsa dizinin sonuna git)

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
tr: Nereden:

[ctx: range goes to the end of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, toTheEndCheckBox)
en: to the end
tr: en sona

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
tr: Nereye:

en: Remove Doubles
tr: Çiftleri Kaldır

en: Remove duplicate words
tr: Yinelenen sözcükleri kaldır

[ctx: Replace text]
en: Replace...
tr: Değiştir…

en: Replace text in a renaming option
tr: Yeniden adlandırma seçeneğindeki metni değiştir

en: Replace text (||options||: ||r|| = regular expression, ||i|| = ignore case)
tr: Metin seçeneklerini değiştir (||options| : ||r|| = düzenli ifade, ||i|| = BÜYÜK/küçük harf yok say)

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
tr: Değiştir:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
tr: Şununla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
tr: BÜYÜK/küçük harf duyarlı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
tr: Düzenli ifade

en: Trimmed
tr: Kırpılmış

en: Remove leading, trailing and extra whitespace
tr: Baştaki, sondaki ve ek boşlukları kaldır

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
tr: Benzersiz

en: Add a suffix number to have unique strings in duplicate values
tr: Yinelenen değerlerde benzersiz diziler oluşturmak için bir sonek numarası ekle

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use
tr: Sonek numarası ekle, ||n|| kullanılacak basamak sayısını belirtir

en: Add a suffix number, ||n|| specifies the number of digits to use, ||c|| specifies the separator char before the numbers, ||a|| optional to include all options for uniqueness, ||0|| optional to always pad with ||n|| zero digits
tr: Bir sonek numarası ekle, ||n|| kullanılacak basamak sayısını, ||c|| sayılardan önceki ayırıcı karakteri, ||a|| benzersizlik için tüm seçenekleri içermeyi, ||0|| her zaman ||n|| sıfır basamak ile doldurmayı belirtir.

en: Add the camera name
tr: Kamera adını ekle

en: Camera name
tr: Kamera adı

en: Keyword separator:
tr: Anahtar sözcük ayırıcısı:

en: Database...
tr: Veri Tabanı…

en: Add information from the database
tr: Veri tabanından bilgi ekle

en: Add database information
tr: Veri tabanı bilgisi ekle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
tr: Anahtar

en: Description
tr: Açıklama

en: Common File Information
tr: Genel Dosya Bilgisi

en: Default comment of the image
tr: Görselin öntanımlı yorumu

en: Default author of the image
tr: Görselin öntanımlı fotoğrafçısı/oluşturucusu

en: Image dimension
tr: Görsel boyutu

en: Image file size
tr: Görsel dosyası büyüklüğü

en: Format of the media file
tr: Ortam dosyasının biçimi

en: Type of the media file
tr: Ortam dosyasının türü

en: Rating of the media file
tr: Ortam dosyasının derecelendirmesi

en: Height of the media file
tr: Ortam dosyasının yüksekliği

en: Width of the media file
tr: Ortam dosyasının genişliği

en: Image orientation
tr: Görsel yönelimi

en: Color depth (bits per channel)
tr: Renk derinliği (kanal başına bit)

en: Color model of the image
tr: Görselin renk modeli

en: A comma separated list of all authors
tr: Tüm fotoğrafçıların/oluşturucuların virgülle ayrılmış listesi

en: Title of the image
tr: Görselin başlığı

en: A comma separated list of all tags
tr: Tüm künyelerin virgülle ayrılan listesi

en: A comma separated list of all tags with path
tr: Tüm künyelerin yol ile virgülle ayrılan listesi

en: Metadata Information
tr: Üst Veri Bilgisi

en: Make of the camera
tr: Kameranın yapımcısı

en: Model of the camera
tr: Kameranın modeli

en: Lens of the camera
tr: Kameranın merceği

en: Focal length
tr: Odak uzaklığı

en: Focal length (35mm equivalent)
tr: Odak uzunluğu (35 mm eşdeğeri)

en: Exposure time
tr: Pozlandırma süresi

en: Exposure program
tr: Pozlandırma programı

en: Exposure mode
tr: Pozlandırma kipi

en: Flash mode
tr: Flaş kipi

en: White balance
tr: Beyaz dengesi

en: White balance (color temperature)
tr: Beyaz dengesi (renk sıcaklığı)

en: Metering mode
tr: Ölçme kipi

en: Subject distance
tr: Özne uzaklığı

en: Subject distance (category)
tr: Özne uzaklığı (kategori)

en: Display Aspect Ratio
tr: Görüntü En–Boy Oranı

en: Audio Bit Rate
tr: Ses Bit Hızı

en: Audio Channel Type
tr: Ses Kanal Türü

en: Audio Codec (Audio Codec)
tr: Ses Kodlayıcısı

en: Duration of File
tr: Dosyanın Süresi

en: Frame Rate of Video
tr: Videonun Kare Hızı

en: Video Codec
tr: Video Kodlayıcısı

en: Position Information (GPS)
tr: Konum Bilgisi (GPS)

en: Latitude in the format as described by the XMP specification
tr: XMP belirtiminde açıklandığı biçimde eylem

en: Longitude in the format as described by the XMP specification
tr: XMP belirtiminde açıklandığı biçimde boylam

en: Latitude as double value
tr: Noktalı değer biçiminde enlem

en: Longitude as double value
tr: Noktalı değer biçiminde boylam

en: Latitude in a human readable form
tr: Okunabilir biçimde enlem

en: Longitude in a human readable form
tr: Okunabilir biçimde boylam

en: Altitude in meters
tr: Metre biçiminde rakım

en: Altitude in a human readable form
tr: Okunabilir biçimde rakım

en: Orientation
tr: Yönelim

en: Roll
tr: Yuvarlama

en: Tilt
tr: Eğim

en: Accuracy
tr: Doğruluk

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Standard
tr: Standart

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Text
tr: Metin

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Unix Time Stamp
tr: UNIX Zaman Damgası

[ctx: @item:inlistbox date format]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @item: Get date information from the image]
en: Image
tr: Görsel

[ctx: @item: Set a fixed date]
note: i18nc("Get date information from the current date", "Current Date"), QVariant(CurrentDateTime));
en: Fixed Date
tr: Belirli Tarih

[ctx: @info]
en: Enter custom format
tr: Özel biçim gir

[ctx: @info]
en: example:
tr: Örnek:

[ctx: @info]
en: Date && Time...
tr: Tarih ve Zaman…

[ctx: @info]
en: Add date and time information
tr: Tarih ve zaman bilgisi ekle

[ctx: @item]
en: Date and time (standard format)
tr: Tarih ve zaman (standart biçim)

[ctx: @item]
en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
tr: Kaynak:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
tr: Biçim:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
tr: Dizin

en: Add the directory name
tr: Dizin adını ekle

en: Directory name
tr: Dizin adı

en: Name of the parent directory, additional '.' characters move up in the directory hierarchy
tr: Üst dizinin adı, ek “.” karakterler dizin hiyerarşisinde yukarı taşınır

en: Add file properties
tr: Dosya özellikleri ekle

[ctx: File name]
en: Name
tr: Ad

en: File extension, prepend with a '.' character, to modify the real file extension
tr: Dosya uzantısı, gerçek dosya uzantısını değiştirmek için bir “.” karakterini başa ekleyin.

[ctx: File extension]
en: Extension
tr: Uzantı

en: Owner of the file
tr: Dosyanın sahibi

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
tr: Sahibi

en: Group of the file
tr: Dosyanın grubu

[ctx: Group of the file]
en: Group
tr: Grup

en: Metadata...
tr: Üst Veri…

en: Add metadata information
tr: Üst veri bilgisi ekle

[ctx: Sequence Number]
en: Number...
tr: Sayı…

en: Add a sequence number
tr: Sıra numarası ekle

en: Sequence number
tr: Sıra numarası

en: Sequence number (||options||: ||c|| = file counter aware, ||e|| = extension aware, ||f|| = folder aware, ||r|| = random aware, ||ce|| = counter and extension aware, ||re|| = random and extension aware)
tr: Sıra numarası (||options||: ||c|| = dosya sayacına duyarlı, ||e|| = uzantıya duyarlı, ||f|| = klasöre duyarlı, ||r|| = rastgeleye duyarlı, ||ce|| = sayaca ve uzantıya duyarlı, ||re|| = rastgeleye ve uzantıya duyarlı)

en: Sequence number (custom start) ||options||: ||e||, ||f||
tr: Sıra numarası (özel başlangıç) ||options||: ||e||, ||f||

en: Sequence number (custom step) ||options||: ||c||
tr: Sıra numarası (özel adım) ||options||: ||c||

en: Sequence number (custom start + step) ||options||: ||e||, ||f||
tr: Sıra numarası (özel başlangıç + adım) ||options||: ||e||, ||f||

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
tr: Basamaklar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Custom Range
tr: Özel Erim

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
tr: Başlangıç:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
tr: Adım:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, extensionAware)
en: Extension aware numbering
tr: Uzantıya duyarlı numaralandırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, folderAware)
en: Folder aware numbering
tr: Klasöre duyarlı numaralandırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAware)
en: File counter aware numbering
tr: Dosya sayacına duyarlı numaralandırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAware)
en: Random text aware numbering
tr: Rastgele metne duyarlı numaralandırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, counterAndExtAware)
en: File counter and extensions aware numbering
tr: Dosya sayacına ve uzantılarına duyarlı numaralandırma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomAndExtAware)
en: Random text and extensions aware numbering
tr: Rastgele metne ve uzantılara duyarlı numaralandırma

en: Create Tag From Address Book
tr: Adres Defterinden Künye Oluştur

en: No address book entries found
tr: Hiçbir adres defteri girdisi bulunamadı

[ctx: @title:window]
en: Facial Recognition Database
tr: Yüz Tanıma Veri Tabanı

[ctx: @info]
en: Your face recognition database is outdated and requires retraining. This process might take anywhere from a few seconds to several minutes. Facial recognition will not be reliable until retraining is finished. Retraining will run in the background and you can continue to use digiKam. 
    
    Do you want to retrain your database now?
tr: Yüz tanıma veri tabanınız güncel değil ve yeniden eğitilmesi gerekiyor. Bu işlem birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürebilir. Yeniden eğitim bitene kadar yüz tanıma güvenilir olmayacaktır. Yeniden eğitim arka planda çalışır ve bu süre boyunca digiKam’i kullanmayı sürdürebilirsiniz.
    
    Veri tabanınızı şimdi yeniden eğitmek istiyor musunuz?

[ctx: @action:button]
en: Begin
tr: Başlat

[ctx: @action:button]
en: Cancel
tr: İptal

en: Confirming face
tr: Yüz onaylanıyor

en: Removing face
tr: Yüz kaldırılıyor

en: Remove all faces
tr: Tüm yüzleri kaldır

en: Editing face tag
tr: Yüz künyesi düzenleniyor

en: Editing face region
tr: Yüz bölgesi düzenleniyor

en: Manually adding face
tr: Yüz elle ekleniyor

en: Clearing rejected face tag list.
tr: Reddedilen yüz künyesi listesi temizleniyor

[ctx: @action]
en: OK
tr: Tamam

[ctx: @info:tooltip]
en: Confirm that the selected person is shown here
tr: Seçili kişinin burada gösterildiğini onaylayın

[ctx: @action]
en: Confirm
tr: Onayla

[ctx: @action]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove this face region
tr: Bu yüz bölgesini kaldır

[ctx: @info:tooltip]
en: Unmark this face as Ignored
tr: Bu yüzü yok saymayı durdur

[ctx: @label]
en: Who is this?
tr: Bu kim?

[ctx: @action]
en: Ignore
tr: Yok Say

[ctx: @info:tooltip]
en: Ignore this face
tr: Bu yüzü yok say

[ctx: @info:tooltip]
en: Mark this face as Ignored
tr: Bu yüzü yok sayıldı olarak imle

[ctx: @info:tooltip]
en: Reject this suggestion
tr: Bu öneriyi reddet

en: <b>Configure where you keep your images</b>
tr: <b>Görsellerinizi tuttuğunuz yeri yapılandırın</b>

[ctx: This is a path name so you should include the slash in the translation]
en: /Pictures
tr: /Resimler

en: <p>Please enter a location where you keep your images.</p> <p>You can choose any local folder, even one that already contains images.<br> More folders can be added later under the <i>Settings</i> menu. </p>
tr: <p>Lütfen görsellerinizi tuttuğunuz bir konum girin.</p> <p>İçinde halihazırda görseller olsa bile herhangi yerel bir klasörü seçebilirsiniz.<br><i>Ayarlar</i> menüsünden ek klasörler daha sonra eklenebilir.</p>

en: <p><i>Note:</i> removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p>
tr: <p><i>Not:</i> Kaldırılabilir ortamlar (USB sürücüleri veya DVD’ler gibi) ve uzak dosya sistemleri (NFS veya cifs/smbfs ile bağlanan Samba gibi) desteklenir.</p>

en: You must select a folder for digiKam to use as the root album. All of your images will go there.
tr: digiKam’in kök albüm olarak kullanacağı bir klasör seçmelisiniz. Tüm görselleriniz oraya gider.

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder?
tr: Kök Albüm Klasörü Oluştur

en: <p>The folder to use as the root album path does not exist:</p><p><b>%1</b></p>Would you like digiKam to create it for you?
tr: <p>Kök albüm yolu olarak kullanılacak klasör yok:</p><p><b>%1</b></p>digiKam’in bunu sizin için oluşturmasını ister misiniz?

[ctx: @title:window]
en: Create Root Album Folder Failed
tr: Kök Albüm Klasörü Oluşturulamadı

en: <p>digiKam could not create the folder to use as the root album.<br>Please select a different location.</p><p><b>%1</b></p>
tr: <p>digiKam, kök albüm olarak kullanılacak klasörü oluşturamadı.<br>Lütfen farklı bir konum seçin.</p><p><b>%1</b></p>

en: You do not seem to have write access for the folder selected to be the root album.
    Warning: Without write access, items cannot be edited.
tr: Kök albüm olarak seçilen klasör için yazma erişiminiz yok gibi görünüyor.
    Uyarı: Yazma erişimi olmadan ögeler düzenlenemez.

en: <b>Configure where you will store databases</b>
tr: <b>Veritabanlarını nerede depolayacağınızı yapılandırın</b>

en: <b>Configure Metadata Storage to Files</b>
tr: <b>Dosyalardaki üst veri depolamasını yapılandırın</b>

en: <qt><p>Set here if you want to store the information assigned to items in digiKam in the files' metadata, to improve interoperability with other photo management programs:</p></qt>
tr: <qt><p>Diğer fotoğraf yönetimi programlarıyla birlikte çalışabilirliği geliştirmek için digiKam’daki ögelere atanan bilgileri dosyaların üst verisinde saklamak istiyorsanız burada ayarlayın:</p></qt>

en: Do nothing
tr: Hiçbir şey yapma

en: Add information to files
tr: Dosyalara bilgi ekle

en: <qt><p><i>Note:</i> recording information to the files' metadata can slow down photo management operations.</p></qt>
tr: <qt><p><i>Not:</i> Dosyaların üst verisine bilgi kaydetmek, fotoğraf yönetimi işlemlerini yavaşlatabilir.</p></qt>

en: Migration from digiKam 4
tr: digiKam 4’ten göç

en: <qt><p><h1><b>Migrate configuration and metadata from digiKam 4</b></h1></p><p>You can choose here if you want to use the configuration and albums from digiKam 4 in new digiKam. Please note the following warnings:</p><p>Migration is done <b>at your own risk</b>. digiKam developers do not recommend it and do not support it. On the other hand, creating a new configuration might result in loss of tags and other metadata that was not embedded inside the pictures and was only available in digiKam 4's database.</p><p>In either case you are recommended to backup the configuration files and databases before proceeding.</p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>Yapılandırmayı ve üst veriyi digiKam 4’ten taşıyın</b></h1></p><p>digiKam 4’teki yapılandırmanızı ve albümlerinizi yeni digiKam’da kullanmak istiyorsanız burayı seçebilirsiniz. Lütfen aşağıdaki uyarılara dikkat edin:</p><p>Göç işlemi tümüyle <b>sizin kendi riskinize tabidir</b>. digiKam geliştiricileri bunu tavsiye etmez ve desteklemez. Öte yandan, yeni bir yapılandırma oluşturmak, görsellerin içine gömülü olmayan ve yalnızca digiKam 4’ün veri tabanında var olan künyelerin ve diğer üst verinin kaybolmasıyla sonuçlanabilir.</p><p>Her iki durumda da sürdürmeden önce yapılandırma dosyalarını ve veritabanlarını yedeklemeniz önerilir.</p></qt>

en: Migrate configuration from digiKam 4
tr: digiKam 4’ten yapılandırma göçü

en: Create a new configuration
tr: Yeni bir yapılandırma oluştur

en: <b>Configure Open File Behavior</b>
tr: <b>Dosya Aç Davranışını Yapılandır</b>

en: <qt><p>Specify how images should be opened when left-clicked on in the icon view:</p></qt>
tr: <qt><p>Simge görünümünde sol fare düğmesi ile tıklandığında görsellerin nasıl açılacağını seçin:</p></qt>

en: Open a preview
tr: Bir önizleme aç

en: Open in the editor
tr: Düzenleyicide aç

en: <qt><p><i>Note:</i> using a preview is always faster than using the editor, especially when checking a series of shots. However, you cannot change or fix the image in preview mode. Note that if you want to compare images quickly, it is often better to use the light table: images can be displayed side-by-side, and synchronized zooming and panning can be performed.</p></qt>
tr: <qt><p><i>Not:</i> Önizleme kullanmak, özellikle bir dizi çekimi denetlerken, düzenleyiciyi kullanmaktan her zaman daha hızlıdır. Ancak görseli önizleme kipinde değiştiremez veya düzeltemezsiniz. Görselleri hızlı bir şekilde karşılaştırmak istiyorsanız ışık tablasını kullanmanın genellikle daha iyi olacağını unutmayın: Görseller yan yana görüntülenebilir ve eşzamanlı yakınlaştırma ve kaydırma gerçekleştirilebilir.</p></qt>

en: <b>Configure Preview Behavior</b>
tr: <b>Önizleme Davranışını Yapılandır</b>

en: <qt><p>Set here how images are displayed in preview mode and on the light table:</p></qt>
tr: <qt><p>Görsellerin önizleme kipinde ve ışık tablasında nasıl görüntüleneceğini burada ayarlayın:</p></qt>

en: Load reduced version of image
tr: Görselin indirgenmiş sürümünü yükle

en: Load image
tr: Görseli yükle

en: <qt><p><i>Note:</i> loading a reduced version of an image is faster but can differ from the original, especially with Raw. In this case, a JPEG version of Raw pre-processed by camera is loaded, instead of the real image data. This JPEG image is embedded in the file metadata and is used by the camera to display a Raw image faster to a TV screen.</p></qt>
tr: <qt><p><i>Not:</i> Bir görselin indirgenmiş sürümünün yüklenmesi daha hızlıdır; ancak özellikle RAW biçimde özgününden farklı olabilir. Bu durumda, gerçek görsel verisi yerine RAW’ın kamera tarafından önceden işlenmiş bir JPEG sürümü yüklenir. Bu JPEG görseli dosya üst verisine gömülüdür ve kamera tarafından RAW görselini TV ekranında daha hızlı görüntülemek için kullanılır.</p></qt>

en: <b>Configure Raw File Handling</b>
tr: <b>RAW Dosya İşlemesini Yapılandır</b>

en: <qt><p>Set here how you want to open Raw images in the editor:</p></qt>
tr: <qt><p>RAW görsellerini düzenleyicide nasıl açmak istediğinizi burada ayarlayın:</p></qt>

en: Open directly, with adjustments made automatically
tr: Ayarları yapılmış olarak doğrudan aç

en: Use the Raw import tool to adjust corrections manually
tr: Düzeltmeleri elle yapmak için RAW İçe Aktar aracını kullan

en: <qt><p><i>Note:</i> the Raw import tool is designed for advanced users who want to have the best control over the image. This requires more time in your workflow.</p></qt>
tr: <qt><p><i>Not:</i> Raw İçe Aktar aracı, görsel üzerinde en iyi denetime sahip olmak isteyen ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmıştır. Bu, iş akışınızda daha fazla zaman gerektirir.</p></qt>

en: Scan Your Collection
tr: Koleksiyonu Tara

en: <qt><p>Congratulations. Your minimal setup is done.</p><p>Remember, you can customize more settings using the digiKam configuration panel. To learn more about the digiKam world, we recommend reading the <b>digiKam handbook</b> using the <b>Help/Handbook</b> menu entry (you need to install the separate digiKam documentation package.) You can also read the manual online from the <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>dedicated website</a>.</p><p>Press <b>Finish</b> to close this assistant. digiKam will scan your collection to register all albums in the database. Items including in albums are collected after startup stage in background.</p><p><i>Note:</i> depending on your collection size, this operation can take a while. If you cancel the scanning operation, it will start again in the next digiKam session.</p><p>When scanning has completed, at next start-up, digiKam will only check your collection to identify new albums - which is much faster. You can force digiKam to scan for new items manually using the <b>Tools->Maintenance->Scan for new items</b> menu entry.</p></qt>
tr: <qt><p>Tebrikler. Gerekli ayarlar tamamlandı.</p><p>digiKam yapılandırma panelini kullanarak daha fazla ayarı özelleştirebileceğinizi unutmayın. digiKam dünyası üzerine daha fazla bilgi almak için <b>digiKam El Kitabı</b>’nı <b>Yardım/El Kitabı</b> menü yolunu izleyerek okumanızı öneririz. (ek digiKam belgelendirme paketini kurmanız gerekebilir). Kılavuzu aynı zamanda kendi <a href='https://docs.digikam.org/en/index.html'>web sitesinden</a> de okuyabilirsiniz.</p><p>Yardımcıyı kapatmak için <b>Bitir</b>’e tıklayın. digiKam, tüm albümleri veri tabanına kaydetmek üzere koleksiyonunuzu tarayacaktır. Albümlerdeki ögeler, başlangıç aşamasından sonra arka planda toplanır.</p><p><i>Not:</i> Koleksiyon boyutunuza bağlı olarak, bu işlem biraz vakit alabilir. Tarama işlemini iptal ederseniz bir sonraki digiKam oturumunda işlem sürdürülecektir.</p><p>Tarama tamamlandıktan sonraki başlatmalarda digiKam, yalnızca yeni albümleri tarar, bu da çok daha hızlıdır. digiKam’in yeni albümleri yalnızca sizin istediğiniz zamanda tarayacak biçimde ayarlanması için <b>Araçlar → Bakım → Yeni Ögeleri Tara</b> menü girdisini kullanın.</p></qt>

en: <b>Enabled Contextual Tooltips</b>
tr: <b>Bağlamsal Araç İpuçları Etkin</b>

en: <qt><p>Set here if you want to show contextual tooltips in icon-view and folder-view:</p></qt>
tr: <qt><p>Bağlamsal araç ipuçlarını simge görünümü ve klasör görünümü içinde göstermek istiyorsanız buradan ayarlayın:</p></qt>

en: Do not show tooltips
tr: Araç ipuçlarını gösterme

en: Use Tooltips
tr: Araç ipuçlarını kullan

en: <qt><p><i>Note:</i> tooltips show photograph and digiKam metadata on the fly, as the mouse moves over items. This can be useful when selecting items. Tooltips are displayed in the album folder view, album icon view, camera icon view, batch queue list, and thumb bar. From the digiKam configuration dialog, you can customize the contents of these tooltips and the fonts used.</p></qt>
tr: <qt><p><i>Not:</i> Araç ipuçları, fare ögeler üzerinde hareket ederken fotoğraf ve digiKam üst verisini anında gösterir. Bu, ögeleri seçerken faydalı olabilir. Araç ipuçları, albüm klasörü görünümünde, albüm simgesi görünümünde, kamera simgesi görünümünde, toplu sıra listesi ve parmak çubuğunda görüntülenir. digiKam yapılandırma iletişim kutusundan, bu araç ipuçlarının içeriğini ve kullanılan yazıtiplerini özelleştirebilirsiniz.</p></qt>

en: <qt><p><h1><b>Welcome to digiKam %1</b></h1></p><p>digiKam is an advanced digital photo management application published as open-source.</p><p>This assistant will help you to configure first run settings to be able to use digiKam quickly.</p></qt>
tr: <qt><p><h1><b>digiKam %1 sürümüne hoş geldiniz</b></h1></p><p>digiKam, açık kaynak olarak yayımlanan gelişmiş bir sayısal fotoğraf yönetimi uygulamasıdır.</p><p>Bu yardımcı, digiKam’i tez kullanabilmenizi sağlamak için birkaç ayarı yapılandırmanıza yardımcı olacaktır.</p></qt>

en: <qt><br><p>You can ignore the following if you use digiKam for the first time:</p><p><b>Transition from digiKam 4</b></p><p>Configuration files from digiKam 4 are not migrated. The old database can still be used, you just need to choose the same locations for collections and database in the following dialogs. It is recommended to create a backup of your database before proceeding.</p><p>The new location for configuration files is %1 (old %2). There are unresolved problems reported when reusing old configuration files, so it is not recommended to do it for the moment, and therefore use at your own risk.</p></qt>
tr: <qt><br><p>digiKam’i ilk kez kullanıyorsanız aşağıdakileri yok sayabilirsiniz:</p><p><b>digiKam 4’ten göç</b></p><p>Yapılandırma dosyaları, digiKam 4’ten aktarılmaz. Eski veri tabanı hâlâ kullanılabilir; aşağıdaki iletişim kutularında koleksiyonlar ve veri tabanı için aynı konumları seçmeniz yeterlidir. Sürdürmeden önce veri tabanınızın yedeğini almanız önerilir.</p><p>Yapılandırma dosyalarının yeni konumu %1 olarak ayarlıdır (eskisi %2 idi). Eski yapılandırma dosyalarını yeniden kullanırken çözülmemiş sorunlar rapor edildiğinden, şimdilik bunu yapmanız önerilmez; dolayısıyla kullanımda oluşabilecek riskler size aittir.</p></qt>

en: Ref. images
tr: Başv. Görselleri

en: Ref. dates
tr: Başv. Tarihleri

en: Ref. albums
tr: Başv. Albümleri

en: Items
tr: Ögeler

en: This shows all found duplicate items.
tr: Bu, bulunan tüm yinelenmiş ögeleri gösterir.

[ctx: @info]
en: Reference Image Selection Method
tr: Başvuru görsel seçim yöntemi

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Older or Larger
tr: Daha eski veya daha büyük

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer selected Album as reference
tr: Seçili albümü başvuru olarak tercih et

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer other than selected Album as reference
tr: Seçili albüm dışındakileri başvuru olarak tercih et

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Creation Date
tr: Daha yeni oluşturma tarihini tercih et

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Prefer Newer Modification Date
tr: Daha yeni değişiklik tarihini tercih et

[ctx: @label:listbox similarity reference selection method]
en: Select method for reference image selection
tr: Başvuru görsel seçim yöntemini seç

[ctx: @label]
en: Reference Album:
tr: Başvuru albümü:

[ctx: @title:tab]
en: Reference
tr: Başvuru

[ctx: @label]
en: Restrict Search to:
tr: Aramayı şuna kısıtla:

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Only selected tab
tr: Yalnızca seçili sekme

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: One of
tr: Biri

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Both
tr: Her ikisi

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Albums but not tags
tr: Albümler; ancak künyeler değil

[ctx: @label:listbox similarity album tag relation]
en: Tags but not albums
tr: Künyeler; ancak albümler değil

[ctx: @info]
en: Use this option to decide about the relation of the selected search-in albums and tags.
    "Only selected tab": only the Search In selected tab is used.
    "One of": the images are either in the selected albums or tags.
    "Both": the images are both in the selected albums and tags.
    "Albums but not tags": images must be in the selected albums but not tags.
    "Tags but not albums": images must be in the selected tags but not albums.
tr: Seçili albümlerin ve künyelerin ilişkisine karar vermek için bu seçeneği kullanın.
    “Yalnızca seçili sekme” yalnızca seçili sekmeyi kullanın.
    “Biri”, görseller ya seçili albümlerdedir ya da künyelerdedir.
    “Her ikisi”, görseller hem seçili albümlerdedir hem künyelerdedir.
    “Albümler; ancak künyeler değil”, görseller seçili albümlerde olmalıdır, künyelerde olamaz.
    “Künyeler; ancak albümler değil”, görseller seçili künyelerde olmalıdır, albümlerde olamaz.

[ctx: @label]
en: Similarity range:
tr: Benzerlik erimi:

[ctx: @label]
en: Limit Search to:
tr: Aramayı şuna sınırla:

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: None
tr: Yok

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Reference Album only
tr: Yalnızca başvuru albümü

[ctx: @label:listbox similarity restriction]
en: Exclude reference Album
tr: Başvuru albümünü dışla

[ctx: @info]
en: Use this option to restrict the duplicate search with some criteria, as to limit search to the Album
    of reference image, or to exclude the Album of reference image of the search.
tr: Aramayı başvuru görsel albümüyle sınırlamak veya aramanın başvuru
    görsel albümünü dışlamak gibi bazı kriterlerle yinelenen aramayı
    kısıtlamak için bu seçeneği kullanın.

[ctx: @action]
en: Update all fingerprints
tr: Tüm Parmak İzlerini Güncelle

[ctx: @info]
en: Use this button to update all image fingerprints.
tr: Tüm görsel parmak izlerini güncellemek için bu düğmeyi kullanın.

[ctx: @action]
en: Find duplicates
tr: Yinelenmişleri Bul

[ctx: @info]
en: Use this button to scan the selected albums for duplicate items.
tr: Seçili albümü yinelenen ögeler için taramak üzere bu düğmeyi kullanın.

[ctx: @action]
en: Remove Duplicates
tr: Yinelenenleri Kaldır

[ctx: @info]
en: Use this button to delete all duplicate images.
tr: Tüm yinelenmiş görselleri kaldırmak için bu düğmeyi kullanın.

[ctx: Find Duplicates Tab]
en: Duplicates
tr: Yinelenenler

[ctx: Similar Image Tab]
en: Image
tr: Görsel

[ctx: Sketch Search Tab]
en: Sketch
tr: Eskiz

en: Image fingerprints have not yet been generated for your collection. The Similarity Search Tools will not be operational without pre-generated fingerprints. Please generate the fingerprints first.
tr: Koleksiyonunuz için görsel parmak izleri henüz oluşturulmadı. Benzerlik Arama Araçları, önceden oluşturulmuş parmak izleri olmadan çalışmayacaktır. Lütfen önce parmak izlerini oluşturun.

en: <p>Drag & drop an image here<br>to perform similar<br>items search.</p><p>You can also use the context menu<br>when browsing through<br>your images.</p>
tr: <p>Buraya bir görsel sürükleyip bırakarak<br>benzer ögeler<br>araması gerçekleştirebilirsiniz.</p><p>Bunun için ayrıca<br>görsellerinizde gezinirken<br/>bağlam menüsü de kullanılabilir.</p>

en: <b>File</b>:
tr: <b>Dosya</b>:

en: <b>Folder</b>:
tr: <b>Klasör</b>:

[ctx: @label]
en: Search in albums:
tr: Albümlerde ara:

en: Similarity range:
tr: Benzerlik erimi:

en: Select here the approximate similarity interval as a percentage.
tr: Burada yüzde olarak yaklaşık benzerlik aralığını seçin.

en: Enter the name of the current similar image search to save in the "Similarity Searches" view.
tr: “Benzer Aramalar” görünümüne kaydetmek için geçerli benzer görsel aramasının adını girin.

en: Save current similar image search to a new virtual Album
tr: Geçerli benzer görsel aramasını yeni bir sanal albüme kaydedin.

en: If you press this button, the current similar image search will be saved to a new search virtual album using name set on the left side.
tr: Bu düğmeye basarsanız geçerli benzer görsel araması, sol tarafta ayarlanan ad kullanılarak yeni bir arama sanal albümüne kaydedilecektir.

en: Set here the brush color used to draw sketch.
tr: Eskiz çizmek için kullanılan fırça rengini burada ayarlayın.

en: Undo last draw on sketch
tr: Eskizdeki son çizimi geri al

en: Use this button to undo last drawing action on sketch.
tr: Eskizdeki son çizim eylemini geri almak için bu düğmeyi kullanın.

en: Redo last draw on sketch
tr: Eskizdeki son çizimi yinele

en: Use this button to redo last drawing action on sketch.
tr: Eskizdeki son çizim eylemini yinelemek için bu düğmeyi kullanın.

en: Pen:
tr: Kalem:

en: Set here the brush size in pixels used to draw sketch.
tr: Eskiz çizmek için kullanılan fırça boyutunu burada piksel türünde ayarlayın.

en: Set here the number of items to find using sketch.
tr: Eskiz kullanılarak bulunacak öge sayısını buradan ayarlayın.

en: Clear sketch
tr: Eskizi temizle

en: Use this button to clear sketch contents.
tr: Eskiz içeriğini temizlemek için bu düğmeyi kullanın.

en: Enter the name of the current sketch search to save in the "Similarity Searches" view.
tr: “Benzer Aramalar” görünümüne kaydetmek için geçerli eskiz aramasının adını girin.

en: Save current sketch search to a new virtual Album
tr: Geçerli eskiz aramasını yeni bir sanal albüme kaydedin.

en: If you press this button, the current sketch fuzzy search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
tr: Bu düğmeye basarsanız geçerli bulanık eskiz araması, sol tarafta ayarlanan ad kullanılarak yeni bir arama sanal albümüne kaydedilecektir.

en: You simply draw here a rough sketch of what you want to find and digiKam will displays the best matches in thumbnail view.
tr: Buraya bulmak istediğiniz şeyin kaba bir eskizini çizin ve digiKam en iyi eşleşmeleri küçük görsel olarak görüntüler.

en: Draw a sketch here
    to perform a
    Fuzzy search
tr: Bulanık arama
    gerçekleştirmek için
    buraya eskizleyin

[ctx: the planet]
en: Mercury
tr: Merkür

[ctx: the planet]
en: Venus
tr: Venüs

[ctx: the planet]
en: Earth
tr: Dünya

[ctx: the planet]
en: Jupiter
tr: Jüpiter

[ctx: the planet]
en: Saturn
tr: Satürn

[ctx: the planet]
en: Uranus
tr: Uranüs

[ctx: the planet]
en: Neptune
tr: Neptün

[ctx: the planet]
en: Pluto
tr: Plüto

[ctx: the earth's star]
en: Sun
tr: Güneş

[ctx: the earth's moon]
en: Moon
tr: Ay

en: Sky
tr: Gökyüzü

[ctx: a planet without data]
en: Unknown Planet
tr: Bilinmeyen Gezegen

en: &Lock
tr: &Kilitle

en: &Hide
tr: &Gizle

en: &Configure...
tr: &Yapılandır…

[ctx: means feet]
en: ft
tr: ay

[ctx: means inches]
en: in
tr: inç

[ctx: means nautical miles]
en: nm
tr: dm

en: Copy Coordinates
tr: Koordinatları Kopyala

en: &Address Details
tr: &Adres Ayrıntıları

en: No description available.
tr: Kullanılabilir açıklama yok.

en: National Capital
tr: Ulusal Başkent

en: City
tr: Şehir

en: State Capital
tr: Eyalet Başkenti

en: County Capital
tr: İlçe Başkenti

en: Capital
tr: Başkent

en: Village
tr: Köy

en: &Info Boxes
tr: &Bilgi Kutuları

en: Address Details
tr: Adres Ayrıntıları

en: W
tr: B

en: E
tr: D

en: N
tr: K

en: S
tr: G

en: Valley
tr: Vadi

en: Terrain
tr: Arazi

en: Crater
tr: Krater

en: Sea
tr: Deniz

en: Manned Landing Site
tr: İnsanlı İniş Alanı

en: Robotic Rover
tr: Robot Rover

en: Unmanned Soft Landing Site
tr: İnsansız Yumuşak İniş Alanı

en: Unmanned Hard Landing Site
tr: İnsansız Sert İniş Alanı

en: Mountain
tr: Dağ

en: Nation Capital
tr: Ulus Başkenti

en: Nation
tr: Ulus

en: Volcano
tr: Yanardağ

en: Continent
tr: Kıta

en: Ocean
tr: Okyanus

en: Geographic Pole
tr: Coğrafi Kutup

en: Magnetic Pole
tr: Manyetik Kutup

en: Ship Wreck
tr: Gemi Enkazı

en: Air Port
tr: Havaalanı

en: Observatory
tr: Gözlemevi

en: Military Danger Area
tr: Askeri Tehlike Bölgesi

en: OSM Site
tr: OSM Alanı

en: Coordinate
tr: Koordinat

en: Satellite
tr: Uydu

en: City Capital
tr: Şehir Başkenti

en: Suburb
tr: Banliyö

en: Hamlet
tr: Mezra

en: Locality
tr: Muhit

en: Town
tr: Kasaba

en: Town Capital
tr: Kasaba Başkenti

en: Village Capital
tr: Köy Başkenti

en: Water
tr: Su

en: Reef
tr: Resif

en: Wood
tr: Odun

en: Beach
tr: Kumsal

en: Wetland
tr: Sulak Alan

en: Glacier
tr: Buzul

en: Ice Shelf
tr: Buz Sahanlığı

en: Scrub
tr: Bodur

en: Cliff
tr: Uçurum

en: Heath
tr: Çalı

en: Traffic Signals
tr: Trafik İşaretleri

en: Elevator
tr: Asansör

en: Steps
tr: Merdivenler

en: Unknown Road
tr: Bilinmeyen Yol

en: Footway
tr: Kaldırım

en: Track
tr: İz

en: Cycleway
tr: Bisiklet Yolu

en: Service Road
tr: Servis Yolu

en: Road
tr: Yol

en: Residential Road
tr: Meskun Yol

en: Living Street
tr: Canlı Sokak

en: Unclassified Road
tr: Sınıflandırılmamış Yol

en: Tertiary Link Road
tr: Üçüncül Bağlantı Yolu

en: Tertiary Road
tr: Üçüncül Yol

en: Secondary Link Road
tr: İkincil Bağlantı Yolu

en: Secondary Road
tr: İkincil Yol

en: Primary Link Road
tr: Birincil Bağlantı Yolu

en: Primary Road
tr: Birincil Yol

en: Raceway
tr: Yarış Pisti

en: Trunk Link Road
tr: Ana Bağlantı Yolu

en: Trunk Road
tr: Ana Yol

en: Motorway Link Road
tr: Otoban Bağlantı Yolu

en: Motorway
tr: Otoban

en: Corridor
tr: Koridor

en: Building
tr: Yapı

en: Camping
tr: Kamp

en: Hostel
tr: Pansiyon

en: Hotel
tr: Otel

en: Youth Hostel
tr: Gençlik Pansiyonu

en: Guest House
tr: Konukevi

en: Library
tr: Kütüphane

en: Kindergarten
tr: Ana Okulu

en: College
tr: Kolej

en: School
tr: Okul

en: University
tr: Üniversite

en: Biergarten
tr: Biraevi

en: Cafe
tr: Kafe

en: Fast Food
tr: Tez Yemek

en: Pub
tr: Meyhane

en: Restaurant
tr: Restoran

en: Dentist
tr: Dişçi

en: Doctors
tr: Doktor

en: Hospital
tr: Hastane

en: Pharmacy
tr: Eczane

en: Veterinary
tr: Veteriner

en: ATM
tr: Bankamatik

en: Bank
tr: Banka

en: Archaeological Site
tr: Arkeolojik Site

en: Embassy
tr: Büyükelçilik

en: Emergency Phone
tr: Acil Durum Telefonu

en: Mountain Rescue
tr: Dağ Arama–Kurtarma

en: Water Park
tr: Su Parkı

en: Community Centre
tr: Toplum Merkezi

en: Fountain
tr: Çeşme

en: Night Club
tr: Gece Kulübü

en: Bench
tr: Bank

en: Court House
tr: Adalet Sarayı

en: Fire Station
tr: İtfaiye

en: Hunting Stand
tr: Av Tezgahı

en: Police
tr: Polis

en: Post Box
tr: Posta Kutusu

en: Post Office
tr: Postane

en: Prison
tr: Cezaevi

en: Recycling
tr: Geri Dönüşüm

en: Shelter
tr: Sığınak

en: Telephone
tr: Telefon

en: Toilets
tr: Tuvalet

en: Town Hall
tr: Belediye Binası

en: Waste Basket
tr: Atık Sepeti

en: Drinking Water
tr: İçme Suyu

en: Graveyard
tr: Mezarlık

en: Charging Station
tr: Şarj İstasyonu

en: Car Wash
tr: Araba Yıkama

en: Social Facility
tr: Sosyal Tesis

en: City Wall
tr: Şehir Duvarı

en: Gate
tr: Ana Kapı

en: Lift Gate
tr: Sürgülü Kapı

en: Wall
tr: Duvar

en: Peak
tr: Tepe

en: Tree
tr: Ağaç

en: Cave Entrance
tr: Mağara Girişi

en: Beverages
tr: İçecek

en: Hifi
tr: Yüksek Duyarlık

en: Supermarket
tr: Süper Market

en: Liquor Store
tr: İçki Dükkanı

en: Bakery
tr: Fırın

en: Butcher
tr: Kasap

en: Confectionery
tr: Şekerleme

en: Convenience Shop
tr: Mahalle Bakkalı

en: Greengrocer
tr: Manav

en: Seafood Shop
tr: Balıkçı

en: Department Store
tr: Büyük Mağaza

en: Kiosk
tr: Büfe

en: Bag Shop
tr: Çanta Mağazası

en: Clothes Shop
tr: Giysi Mağazası

en: Fashion Shop
tr: Moda Mağazası

en: Jewelry Shop
tr: Kuyumcu

en: Shoe Shop
tr: Ayakkabı Mağazası

en: Variety Store
tr: Tuhafiye

en: Beauty Services
tr: Güzellik Hizmetleri

en: Chemist
tr: Eczacı

en: Cosmetics
tr: Kozmetik

en: Hairdresser
tr: Kuaför

en: Optician
tr: Gözlükçü

en: Perfumery
tr: Parfümeri

en: Hardware Store
tr: Hırdavat Mağazası

en: Florist
tr: Çiçekçi

en: Furniture Store
tr: Mobilya Mağazası

en: Electronics Shop
tr: Elektronik Mağazası

en: Mobile Phone Shop
tr: Cep Telefoncu

en: Bicycle Shop
tr: Bisikletçi

en: Car Dealer
tr: Galerici

en: Car Repair Shop
tr: Araba Onarım

en: Car Parts
tr: Araba Parçaları

en: Motorcycle Shop
tr: Motorsikletçi

en: Outdoor Shop
tr: Kamp Malzemeleri

en: Sports Shop
tr: Spor Mağazası

en: Printing Services
tr: Baskı Hizmetleri

en: Art Shop
tr: Sanat Galerisi

en: Musical Instrument Shop
tr: Müzik Aletleri Mağazası

en: Photo Shop
tr: Fotoğrafçı

en: Bookshop
tr: Kitapçı

en: Gift Shop
tr: Armağanlık Eşya

en: Stationery
tr: Kırtasiye

en: Laundry
tr: Çamaşırhane

en: Pet Shop
tr: Evcil Hayvan Mağazası

en: Toy Store
tr: Oyuncakçı

en: Travel Agency
tr: Seyahat Acentesi

en: Deli
tr: Şarküteri

en: Tobacco Shop
tr: Tütüncü

en: Tea Shop
tr: Çayevi

en: Computer Shop
tr: Bilgisayarcı

en: Garden Centre
tr: Bahçe Malzemeleri

en: Shop
tr: Dükkan

en: Bridge
tr: Köprü

en: Lighthouse
tr: Fener

en: Pier
tr: İskele

en: Water Tower
tr: Su Kulesi

en: Wind Mill
tr: Yel Değirmeni

en: Communications Tower
tr: Baz İstasyonu

en: Tourist Attraction
tr: Turistik Atraksiyon

en: Artwork
tr: Sanat

en: Castle
tr: Kale

en: Cinema
tr: Sinema

en: Information
tr: Bilgi

en: Monument
tr: Anıt

en: Museum
tr: Müze

en: Ruin
tr: Yıkıntı

en: Theatre
tr: Tiyatro

en: Theme Park
tr: Eğlence Parkı

en: View Point
tr: Bakış Noktası

en: Zoo
tr: Hayvanat Bahçesi

en: Alpine Hut
tr: Dağ Barınağı

en: Wilderness Hut
tr: Yaban Barınağı

en: Memorial
tr: Anıt

en: Aerodrome
tr: Hava Meydanı

en: Helipad
tr: Heliped

en: Airport Gate
tr: Havaalanı Kapısı

en: Airport Runway
tr: Havaalanı Pisti

en: Airport Apron
tr: Havaalanı Apronu

en: Airport Taxiway
tr: Havaalanı Taksi Yolu

en: Airport Terminal
tr: Havaalanı Terminali

en: Bus Station
tr: Otobüs Terminali

en: Bus Stop
tr: Otobüs Durağı

en: Car Sharing
tr: Araba Paylaşım

en: Gas Station
tr: Benzinlik

en: Parking
tr: Otopark

en: Parking Space
tr: Park Alanı

en: Bicycle Rental
tr: Bisiklet Kiralama

en: Car Rental
tr: Araba Kiralama

en: Ski Rental
tr: Kayak Kiralama

en: Taxi Rank
tr: Taksi Durağı

en: Train Station
tr: Tren İstasyonu

en: Tram Stop
tr: Tramvay Durağı

en: Bicycle Parking
tr: Bisiklet Park Alanı

en: Motorcycle Parking
tr: Motosiklet Park Alanı

en: Subway Entrance
tr: Metro Girişi

en: Speed Camera
tr: Radar

en: Place Of Worship
tr: Tapınak

en: Bahai
tr: Bahailik

en: Buddhist
tr: Budist

en: Christian
tr: Hıristiyan

en: Muslim
tr: Müslüman

en: Jain
tr: Caynist

en: Jewish
tr: Musevi

en: Shinto
tr: Şinto

en: Sikh
tr: Sih

en: Taoist
tr: Taocu

en: Golf Course
tr: Golf Sahası

en: Marina
tr: Yat Limanı

en: Playground
tr: Oyun Alanı

en: Pitch
tr: Saha

en: Sports Centre
tr: Spor Merkezi

en: Stadium
tr: Stadyum

en: Swimming Pool
tr: Yüzme Havuzu

en: Miniature Golf Course
tr: Mini Golf Sahası

en: Allotments
tr: Parseller

en: Basin
tr: Havza

en: Cemetery
tr: Mezarlık

en: Commercial
tr: Ticari

en: Construction
tr: Yapı

en: Farmland
tr: Ekilebilir Arazi

en: Farmyard
tr: Çiftlik Avlusu

en: Garages
tr: Garaj

en: Grass
tr: Çim

en: Industrial
tr: Sanayi

en: Landfill
tr: Katı Atık Sahası

en: Meadow
tr: Çayır

en: Military
tr: Askeri

en: Quarry
tr: Taşocağı

en: Railway
tr: Demiryolu

en: Reservoir
tr: Rezervuar

en: Residential
tr: Meskun Mahal

en: Retail
tr: Perakende

en: Orchard
tr: Bostan

en: Vineyard
tr: Üzüm Bağı

en: Rail
tr: Ray

en: Narrow Gauge
tr: Dar Hat

en: Tram
tr: Tramvay

en: Light Rail
tr: Hafif Raylı Sistem

en: Abandoned Railway
tr: Terk Edilmiş Demiryolu

en: Subway
tr: Metro

en: Preserved Railway
tr: Korunmuş Demiryolu

en: Miniature Railway
tr: Mini Demiryolu

en: Railway Construction
tr: Demiryolu Yapımı

en: Monorail
tr: Tek Raylı Sistem

en: Funicular Railway
tr: Füniküler Demiryolu

en: Power Tower
tr: Elektrik Direği

en: Aerialway Station
tr: Yerüstü İstasyon

[ctx: A pylon supporting the aerialway cable e.g. on a ski lift]
en: Pylon
tr: Direk

en: Cable Car
tr: Teleferik

en: Gondola
tr: Gondol

en: Chair Lift
tr: Koltuklu Teleferik

en: Mixed Lift
tr: Karışık Asansör

en: Drag Lift
tr: Kayak Teleferiği

en: T-Bar
tr: T Çubuğu

en: J-Bar
tr: J Çubuğu

en: Platter
tr: Kayık Tabak

en: Rope Tow
tr: Halat Konveyör

en: Magic Carpet
tr: Uçan Halı

en: Zip Line
tr: Çelik Kayma Halatı

en: Goods
tr: Mal

en: Downhill Piste
tr: Alp Disiplini Kayak Pisti

en: Nordic Piste
tr: Kros Kayak Pisti

en: Skitour
tr: Kayak Turu

en: Sled Piste
tr: Kızak Pisti

en: Winter Hike
tr: Kış Yürüyüşü

en: Sleigh Piste
tr: Büyük Kızak Pisti

en: Ice Skate
tr: Buz Kayağı

en: Snow Park
tr: Kar Parkı

en: Ski Playground
tr: Kayak Oyun Alanı

en: Ski Jump
tr: Atlamalı Kayak

en: Admin Boundary (Level 1)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 1)

en: Admin Boundary (Level 2)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 2)

en: Admin Boundary (Level 3)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 3)

en: Admin Boundary (Level 4)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 4)

en: Admin Boundary (Level 5)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 5)

en: Admin Boundary (Level 6)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 6)

en: Admin Boundary (Level 7)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 7)

en: Admin Boundary (Level 8)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 8)

en: Admin Boundary (Level 9)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 9)

en: Admin Boundary (Level 10)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 10)

en: Admin Boundary (Level 11)
tr: Yönetim Sınırı (Düzey 11)

en: Boundary (Maritime)
tr: Sınır (Deniz)

en: Land Mass
tr: Kıta Sahanlığı

en: Urban Area
tr: Kentsel Alan

en: International Date Line
tr: Uluslararası Tarih Çizgisi

en: Bathymetry
tr: Batimetri

en: Canal
tr: Kanal

en: Drain
tr: Lağım

en: Ditch
tr: Hendek

en: Stream
tr: Akış

en: River
tr: Irmak

en: Weir
tr: Su Bendi

en: Crosswalk
tr: Yaya Geçidi

en: Railway Crossing
tr: Demiryolu Geçidi

en: Door
tr: Kapı

en: Room
tr: Oda

en: Detour
tr: Servis Yolu

en: Ferry Route
tr: Vapur Hattı

en: Train
tr: Tren

en: Bus
tr: Otobüs

en: Trolley Bus
tr: Troleybüs

en: Bicycle Route
tr: Bisiklet Yolu

en: Mountainbike Route
tr: Dağ Bisikleti Yolu

en: Walking Route
tr: Yürüyüş Yolu

en: Hiking Route
tr: Doğa Yürüyüşü Yolu

en: Bridleway
tr: At Binme Parkuru

en: Inline Skates Route
tr: Düz Tekerlekli Paten Yolu

en: Nordic Ski Trail
tr: Kros Kayağı Yolu

en: Sled Trail
tr: Kızak Yolu

en: Could not convert <maximum> child text content to integer. Was: '%1'
tr: <en büyük> alt metin içeriği tamsayıya dönüştürülemedi. Şu idi: “%1”

en: Could not convert <minimum> child text content to integer. Was: '%1'
tr: <en küçük> alt metin içeriği tamsayıya dönüştürülemedi. Şu idi: “%1”

en: Parsing failed line %1. Still %2 unclosed tag(s) after document end.
tr: %1. satırda ayrıştırma başarısız oldu. Belge sonu sonrası hâlâ %2 kapatılmamış künye var.

en: Error parsing file at line: %1 and column %2 .
tr: %1. satır ve %2. sütunda dosya ayrıştırması hatası.

en: This is an Invalid File
tr: Bu, geçersiz bir dosya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Name
tr: Ad

en: Popularity
tr: Popülerlik

[ctx: Popularity index]
en: PopIndex
tr: Popülerlik İndeksi

en: Playlist
tr: Oynatma Listesi

en: No name specified
tr: Belirtilen ad yok

en: Please specify a name for this relation.
tr: Bu ilişki için lütfen bir ad belirtin.

en: No type tag specified
tr: Belirtilen tür künyesi yok

en: Please add a type tag for this relation.
tr: Bu ilişki için lütfen bir tür künyesi belirtin.

en: New Relation
tr: Yeni İlişki

en: Edit
tr: Düzenle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Relations
tr: Geçerli İlişkiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Role
tr: Rol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addRelation)
en: Add Relation
tr: İlişki Ekle

en: value
tr: değer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current Tags
tr: Geçerli Künyeler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Value
tr: Değer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Related Tags
tr: İlgili Künyeler

en: Add custom tag...
tr: Özel Künye Ekle…

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Atmosphere
tr: Atmosfer

en: &Atmosphere
tr: &Atmosfer

en: A plugin to show the atmosphere around the earth.
tr: Dünyayı saran atmosferi göstermek için bir eklenti.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CompassConfigWidget)
en: Configure Compass Plugin
tr: Pusula Eklentisini Yapılandır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Theme
tr: Tema

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Default
tr: Öntanımlı

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Arrows
tr: Oklar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Magnet
tr: Mıknatıs

en: Compass
tr: Pusula

en: &Compass
tr: &Pusula

en: A plugin to show a float item that provides a compass over the map.
tr: sBu ögede coğrafi konum bilgisi var.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CrosshairsConfigWidget)
en: Configure Crosshairs Plugin
tr: Artı İşareti Eklentisini Yapılandır

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 1
tr: Silah 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Gun 2
tr: Silah 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: Circled
tr: Daire içinde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, m_themeList)
en: German
tr: Alman

en: Crosshairs
tr: Artı İşaretleri

en: Cross&hairs
tr: A&rtı İşaretleri

en: A plugin that shows crosshairs over the map.
tr: Harita üzerinde artı işareti gösteren bir eklenti.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GraticuleConfigWidget)
en: Coordinate Grid Plugin
tr: Koordinat Izgarası Eklentisi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: C&olors
tr: R&enkler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Grid:
tr: &Izgara:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, gridPushButton)
en: Color of the coordinate grid.
tr: Koordinat ızgarasının rengi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Tropics:
tr: &Dönenceler:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, tropicsPushButton)
en: Color of the tropical circles.
tr: Dönencelerin rengi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Equator:
tr: E&kvator:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, equatorPushButton)
en: Color of the equator.
tr: Ekvatorun rengi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Named Labels
tr: A&dlı etiketler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, primaryCheckBox)
en: Show Labels for Prime meridian, Equator, Tropics.
tr: Sıfır Meridyeni, Ekvator ve Dönenceler için etiketleri göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: &Numerical Labels
tr: &Sayısal etiketler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, secondaryCheckBox)
en: Show numerical Labels.
tr: Sayısal etiketleri gösterin.

en: Coordinate Grid
tr: Koordinat Izgarası

en: Coordinate &Grid
tr: Koordinat &Izgarası

en: A plugin that shows a coordinate grid over the map.
tr: Harita üzerinde koordinat ızgarasını gösteren bir eklenti.

en: Please choose the color for the coordinate grid.
tr: Lütfen koordinat ızgarasının rengini seçin.

en: Please choose the color for the tropic circles.
tr: Lütfen dönencelerin rengini seçin.

en: Please choose the color for the equator.
tr: Lütfen Ekvator rengini seçin.

en: Equator
tr: Ekvator

en: Prime Meridian
tr: Sıfır Meridyeni

en: Antimeridian
tr: Antimeridyen

en: Tropic of Cancer
tr: Yengeç Dönencesi

en: Tropic of Capricorn
tr: Oğlak Dönencesi

en: Arctic Circle
tr: Kuzey Kutbu Dairesi

en: Antarctic Circle
tr: Güney Kutbu Dairesi

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MapScaleConfigWidget)
en: Configure Scale Bar Plugin
tr: Ölçek Çubuğu Eklentisini Yapılandır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRatioScaleCheckBox)
en: Show Ratio Scale
tr: Oran Ölçeğini Göster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_minimizeCheckBox)
en: Minimize
tr: Küçült

en: Scale Bar
tr: Ölçek Çubuğu

en: &Scale Bar
tr: Ölçe&k Çubuğu

en: A plugin to show a float item that provides a map scale.
tr: Bir harita ölçeği sağlayan bir kayan noktalı ögeyi göstermek için bir eklenti.

en: Original Developer
tr: Özgün Geliştirici

en: nm
tr: dm

en: &Ratio Scale
tr: &Oran Ölçeği

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MeasureConfigDialog)
en: Measure Tool Configuration
tr: Ölçüm Aracı Yapılandırması

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, modeLabel)
en: Ruler Type
tr: Cetvel Türü

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Polygon
tr: Çokgen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_modeCombo) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Circle
tr: Daire

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Segment labels
tr: Bölüt Etiketleri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showDistanceLabelsCheckBox)
en: Distance
tr: Uzaklık

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelsCheckBox)
en: Bearing
tr: Yön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showBearingLabelChangeCheckBox)
en: Bearing Change
tr: Yön Değişikliği

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPerimeter)
en: Perimeter
tr: Çeper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showPolygonAreaLabelChangeCheckBox) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircleAreaLabelChangeCheckBox)
en: Area
tr: Alan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showRadiusLabelsCheckBox)
en: Radius
tr: Yarıçap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_showCircumference)
en: Circumference
tr: Dairenin Çevresi

en: Measure Tool
tr: Ölçüm Aracı

en: &Measure Tool
tr: &Ölçüm Aracı

en: Measure distances between two or more points.
tr: İki veya daha fazla nokta arasındaki uzaklığı ölçün.

en: Area:
    %1
tr: Alan:
    %1

en: Circumference:
    %1
tr: Çevresi:
    %1

en: Perimeter:
    %1
tr: Çeper:
    %1

en: Polygon Ruler
tr: Çokgen Cetveli

en: Circle Ruler
tr: Çember Cetveli

en: Total Distance: %1<br>
tr: Toplam uzaklık: %1<br>

en: Area: %1<br>
tr: Alan: %1<br>

en: Perimeter: %1<br>
tr: Çeper: %1<br>

en: Radius: %1<br>
tr: Yarıçap: %1<br>

en: Circumference: %1<br>
tr: Çevre: %1<br>

en: Add &Measure Point
tr: &Ölçüm Noktası Ekle

en: Remove &Last Measure Point
tr: &Son Ölçüm Noktasını Kaldır

en: &Remove Measure Points
tr: Ölçüm Noktalarını &Kaldır

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Navigation)
en: Navigation
tr: Dolaşım

en: &Navigation
tr: &Dolaşım

en: A plugin to add mouse control to zoom and move the map
tr: Yakınlaştırmaya fare denetimi ekleyip haritayı taşımak için bir eklenti

en: Current Location Button
tr: Geçerli Konum Düğmesi

en: Home Button
tr: Ana Sayfa Düğmesi

en: Overview Map
tr: Genel Görünüm Haritası

en: &Overview Map
tr: &Genel Görünüm Haritası

en: A plugin to add a float item that provides an overview map.
tr: Bir genel görünüm haritası sağlayan bir kayan noktalı öge eklemek için bir eklenti.

en: Choose Overview Map
tr: Genel Görünüm Haritası Seç

en: Please choose the color for the position indicator
tr: Lütfen konum göstergesinin rengini seçin.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OverviewMapConfigWidget)
en: Configure Overview Map
tr: Genel Görünüm Haritasını Yapılandır

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map &Image
tr: Harita &Görseli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Planet:
tr: G&ezegen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Size:
tr: &Boyut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Position I&ndicator:
tr: Konum gö&stergesi:

en: Download Progress Indicator
tr: İndirme Durumu Göstergesi

en: &Download Progress
tr: İ&ndirme Durumu

en: A plugin to show a pie chart download progress indicator over the map
tr: sİlerleme göstergesini göster

en: Cache File Parser
tr: Önbellek Dosyası Ayrıştırıcısı

en: A plugin to load Geolocation Data from the binary Cache files.
tr: İkili önbellek dosyalarından coğrafi konum verisi yüklemek için bir eklenti.

en: Marble Cache Files
tr: Bilye Önbellek Dosyaları

en: GPSBabel NMEA File Parser
tr: GPSBabel NMEA Dosyası Ayrıştırıcısı

en: A plugin to load Geolocation Data from NMEA files through GPSBabel command line tool.
tr: GPSBabel komut satırı ile NMEA dosyalarından coğrafi konum verisi yüklemek için bir eklenti.

en: GPSBabel files
tr: GPSBabel dosyaları

en: Gpx File Parser
tr: Gpx Dosyası Ayrıştırıcısı

en: A plugin to load Geolocation Data from the Gpx data File format.
tr: Gpx verisi dosya biçiminden coğrafi konum verisi yüklemek için bir eklenti.

en: GPS Data
tr: GPS Verisi

en: GeoJSON File Parser
tr: GeoJSON Dosyası Ayrıştırıcısı

en: A plugin to load Geolocation Data from the GeoJSON data file format.
tr: GeoJSON veri dosyası biçiminden coğrafi konum verisi yüklemek için bir eklenti.

en: KML File Parser
tr: KML Dosyası Ayrıştırıcısı

en: A plugin to load Geolocation Data from the KML and KMZ data file format.
tr: KML ve KMZ veri dosyası biçiminden coğrafi konum verisi yüklemek için bir eklenti.

en: OpenStreetMap Nominatim Reverse Geocoding
tr: OpenStreetMap Nominatim Ters Coğrafi Konum Belirleme

en: A plugin to process Online reverse geocoding using the OpenStreetMap Nominatim web-service
tr: OpenStreetMap Nominatim web hizmetini kullanarak çevrimiçi ters coğrafi konum işlemek için bir eklenti.

en: Osm File Parser
tr: OSM Dosyası Ayrıştırıcısı

en: A plugin to load Geolocation Data from the OpenStreetMap data file format.
tr: OpenStreetMap veri dosyası biçiminden coğrafi konum verisi yüklemek için bir eklenti.

en: OpenStreetMap Data
tr: OpenStreetMap Verisi

en: Pn2 File Parser
tr: PNT Dosyası Ayrıştırıcısı

en: A plugin to load Geolocation Data from the compressed Pnt data files format
tr: Sıkıştırılmış PNT veri dosyası biçiminden coğrafi konum yüklemek için bir eklenti.

en: Compressed Pnt
tr: Sıkıştırılmış PNT

en: Pnt File Parser
tr: PNT Dosyası Ayrıştırıcısı

en: A plugin to load Geolocation Data from the Micro World Database II Files format
tr: Micro World Database II dosya biçiminden coğrafi konum verisi yüklemek için bir eklenti.

en: Azimuthal Equidistant
tr: Azimutal Eşit Uzaklıklı

en: <p><b>Azimuthal Equidistant Projection</b> ("fish eye")</p><p>Applications: Display of seismic and radio data and for use in digital planetariums.</p>
tr: <p><b>Yancasal Eşit Uzaklıklı İzdüşüm</b> (“Balıkgözü”)</p><p>Uygulamalar: Sismik ve radyo verilerinin görüntülenmesi ve sayısal gezegenevlerinde kullanım için.</p>

en: Flat Map
tr: Düz Harita

en: <p><b>Equirectangular Projection</b> ("Plate carrée")</p><p>Applications: De facto standard for global texture data sets for computer software.</p>
tr: <p><b>Eşdikdörtgensel İzdüşüm</b> (“Plate carrée”)</p><p>Uygulamalar: Bilgisayar yazılımı için küresel doku veri kümeleri için fiili standart.</p>

en: Gnomonic
tr: Nomonik

en: <p><b>Gnomonic Projection</b> ("rectilinear")</p><p>Applications: Used for displaying panorama photography. Also used for navigation, radio and seismic work.</p>
tr: <p><b>Nomonik İzdüşüm</b> (“Doğrusal”)</p><p>Uygulamalar: Panoramik fotoğrafçılığı görüntülemek için kullanılır. Ayrıca navigasyon, radyo ve sismik çalışmalar için de kullanılır.</p>

en: Lambert Azimuthal Equal-Area
tr: Lambert Azimutal Eşit Alan

en: <p><b>Lambert Azimuthal Equal-Area Projection</b></p><p>Applications: Used in structural geology to plot directional data.</p>
tr: <p><b>Lambert Azimutal Eşit Alan İzdüşümü</b></p><p>Uygulamalar: Yapısal jeolojide yön verilerini çizmek için kullanılır.</p>

en: Mercator
tr: Merkator

en: <p><b>Mercator Projection</b></p><p>Applications: popular standard map projection for navigation.</p>
tr: <p><b>Mercator İzdüşümü</b></p><p>Uygulamalar: Navigasyon için popüler standart harita projeksiyonu.</p>

en: Globe
tr: Küre

en: <p><b>Orthographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: A perspective projection that is used to display the hemisphere of a globe as it appears from outer space.</p>
tr: <p><b>Dikey İzdüşüm</b> (“Dikey”)</p><p>Uygulamalar: Bir kürenin yarıküresini uzaydan göründüğü haliyle görüntülemek için kullanılan perspektif projeksiyon.</p>

en: Stereographic
tr: Stereografik

en: <p><b>Stereographic Projection</b> ("orthogonal")</p><p>Applications: Used for planetary cartography, geology and panorama photography.</p>
tr: <p><b>Stereografik İzdüşüm</b> (“Dikey”)</p><p>Uygulamalar: Gezegensel haritacılık, jeoloji ve panorama fotoğrafçılığı için kullanılır.</p>

en: Vertical Perspective Projection
tr: Dikey Perspektif İzdüşümü

en: <p><b>Vertical Perspective Projection</b> ("orthogonal")</p><p> Shows the earth as it appears from a relatively short distance above the surface. Applications: Used for Virtual Globes.</p>
tr: <p><b>Dikey Perspektif İzdüşümü</b> (“Dikey”)</p><p>Dünyayı yüzeyden nispeten kısa bir uzaklıktan göründüğü haliyle gösterir. Uygulamalar: Sanal Küreler için kullanılır.</p>

en: Units
tr: Birimler

en: Kilometer, Meter
tr: Kilometre, Metre

en: Miles, Feet
tr: Mil, Ayak

en: Nautical miles, Knots
tr: Deniz Mili, Knot

en: The unit that gets used to measure altitude, lengths and distances (e.g. km, mi, ft).
tr: Yüksekliği, uzunlukları ve uzaklıkları ölçmek için kullanılan birim (örneğin km, mi, ay).

en: Angle:
tr: Açı:

en: Degree (DMS)
tr: Derece (DMS)

en: Degree (Decimal)
tr: Açı (Ondalık)

en: Universal Transverse Mercator (UTM)
tr: Evrensel Çapraz Merkatör (UTM)

en: Specifies the notation of angles in coordinates.
    By default the Degree-Minute-Second notation (e.g. 54°30'00" ) gets used.
    As an alternative you can choose decimal degrees (e.g. 54.5°).
tr: Açıların koordinat türünden gösterimini belirtir.
    Öntanımlı olarak Derece–Dakika–Saniye gösterimi (örn. 54° 30’ 00” ) kullanılır.
    Alternatif olarak ondalık dereceleri de seçebilirsiniz (örn. 54,5°).

en: Map Quality
tr: Harita Kalitesi

en: Still Image:
tr: Düz görsel:

en: Outline Quality
tr: Dış Hat Kalitesi

en: Low Quality
tr: Düşük Kalite

en: High Quality
tr: Yüksek Kalite

en: Print Quality
tr: Baskı Kalitesi

en: Specifies the map quality that gets displayed while there is no user input.
    Usually this allows for high map quality as speed is no concern.
tr: Kullanıcı girdisi olmadığında görüntülenecek harita kalitesini belirtir.
    Genellikle bu, hız önemli olmadığı için yüksek harita kalitesine olanak tanır.

en: During Animations:
tr: Canlandırmalar sırasında:

en: Specifies the map quality that gets displayed during map animations
    (e.g. while dragging the globe). Especially on slow machines it is
    advisable to set this option to "low quality" as this will give better speed.
tr: Harita canlandırmaları sırasında (örneğin dünyayı sürüklerken) görüntülenen
    harita kalitesini belirtir. Özellikle yavaş makinelerde bu seçeneğin
    “düşük kalite”ye ayarlanması tavsiye edilir; bu daha iyi hız sağlayacaktır.

en: Mouse Behavior
tr: Fare Davranışı

en: Inertial Globe Rotation
tr: Eylemsiz Küre Dönüşü

en: Use kinetic spinning when dragging the map
tr: Haritayı sürüklerken kinetik dönüşü kullan

en: Mouse View Rotation
tr: Fare Görünümü Dönüşü

en: Use right mouse button to rotate the camera around
tr: Kamerayı döndürmek için sağ fare düğmesini kullan

en: Cache
tr: Önbellek

en: There are two caches being used:
    The "physical memory" which is needed to keep map data in the computer's memory.
    Increasing the value will make the application more responsive.
    The "hard disc memory" cache is used by download map data from the Internet.
    Decrease this value if you want to save space on the hard disc
    and if high usage of the Internet is not an issue.
tr: Kullanılan iki önbellek vardır:
    Harita verisini bilgisayar belleğinde tutan “fiziksel bellek”.
    Değeri artırmak bilgisayarın daha iyi tepki vermesini sağlar.
    “Sabit disk belleği”, internetten gelen harita verisi için kullanılır.
    Yüksek internet kullanımı sizin için sorun değilse ve sabit disk
    alanından tasarruf etmek istiyorsanız bu değeri düşürün.

en: Physical Memory:
tr: Fiziksel bellek:

en: Clear
tr: Temizle

en: Hard Disc:
tr: Sabit disk:

en: Map Contents
tr: Harita İçeriği

en: Default Font:
tr: Öntanımlı yazıtipi:

en: The default font that gets used on the map.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
tr: Haritada kullanılan öntanımlı yazıtipi.
    Bu ayar, OpenStreetMap dışındaki Atlas ve
    Uydu Haritaları için geçerlidir.

en: Show Coordinate Grid
tr: Koordinat ızgarasını göster

en: Show the world-map coordinate grid overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
tr: Dünya haritası koordinat ızgarası katmanını gösterin.
    Bu ayar yalnızca; Atlas, Uydu ve OpenStreetMap için
    etkili olur.

en: Show Cross-Hair
tr: Artı işaretini göster

en: Show cross-hair on a center of the map.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
tr: Artı işaretini haritanın ortasında gösterin.
    Bu ayar yalnızca; Atlas, Uydu ve OpenStreetMap
    için etkili olur.

en: Show Atmospheric Glow
tr: Atmosferik parıltıyı göster

en: Show the world-map atmospheric glow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
tr: Dünya haritasındaki atmosferik parlaklık katmanını gösterin.
    Bu ayar yalnızca; Atlas, Uydu ve Açık Sokak Haritalarında
    etkili olur.

en: Show Night Shadow
tr: Gece gölgesini göster

en: Show the world-map night shadow overlay.
    This setting take effect only with the Atlas,
    the Satellite, and the Open-Street Maps.
tr: Dünya haritası gece gölgesi katmanını gösterin.
    Bu ayar yalnızca; Atlas, Uydu ve OpenStreetMap
    için etkili olur.

en: Show City Place Mark
tr: Şehir yer imlerini göster

en: Show the world-map city place mark overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
tr: Dünya haritasındaki şehir yer imi katmanını gösterin.
    Bu ayar, OpenStreetMap dışındaki Atlas ve Uydu Haritaları
    için geçerlidir.

en: Show Relief
tr: Kabartmaları göster

en: Show the world-map relief overlay.
    This setting take effect only with the Atlas and Satellite Maps
    not the Open-Street Map.
tr: Dünya haritası kabartma katmanını gösterin.
    Bu ayar, OpenStreetMap dışındaki Atlas ve
    Uydu Haritaları için geçerlidir.

en: Map View
tr: Harita Görünümü

en: Map Plugins
tr: Harita Eklentileri

en: Render Tools
tr: Sunum Araçları

en: Runner Tools
tr: Çalışan Araçları

en: Unable to insert data into cache
tr: Önbelleğe veri yerleştirilemiyor

en: Visible region
tr: Görünür bölge

en: Specify region
tr: Bölge belirt

en: Download Route
tr: Rota indir

en: Enabled when a route exists
tr: Bir rota varken etkinleştirilir

en: Offset from route:
tr: Rotadan sapma:

en: Selection Method
tr: Seçim Yöntemi

en: Number of tiles to download:
tr: İndirilecek karo sayısı:

en: Download Region
tr: Bölgeyi İndir

en: Tile type to be downloaded:
tr: İndirilecek karo türü:

en: Texture tiles
tr: Doku karoları

en: Vector tiles
tr: Vektör karolar

en: Allows selection between layer types that are visibly being rendered.
tr: Görünür şekilde oluşturulan katman türleri arasında seçim yapılmasına olanak tanır.

en: There is a limit of %1 tile(s) to download.
tr: %1 karoluk bir indirme sınırı vardır.

en: Approximate size of the tiles to be downloaded
tr: İndirilecek karoların tahmini boyutu

en: Estimated download size: %1 MB
tr: Tahmini indirme boyutu: %1 MB

en: Estimated download size: %1 kB
tr: Tahmini indirme boyutu: %1 kB

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, LatLonBoxWidget)
en: Select a geographic region
tr: Coğrafi Bölge Seç

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, northSpinBox)
en: Northern Latitude
tr: Kuzey Enlemi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, northLabel)
en: &N
tr: &K

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, westSpinBox)
en: Western Longitude
tr: Batı Boylamı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, westLabel)
en: &W
tr: &B

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eastSpinBox)
en: Eastern Longitude
tr: Doğu Boylamı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, eastLabel)
en: &E
tr: &D

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, southSpinBox)
en: Southern Latitude
tr: Güney Enlemi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, southLabel)
en: &S
tr: &G

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TileCreatorDialog)
en: Creating Map
tr: Harita Oluşturuluyor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Satellite View</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Earth as seen from Space. The map is based on NASA's beautiful "Blue Marble Next Generation" pictures. Credits: NASA's Earth Observatory</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /></head><body style=" white-space: pre-wrap; font-family:Sans Serif; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;"><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Uydu Görünümü</span></p><p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Uzaydan görülen Dünya. Harita, NASA’nın güzel “Mavi Mermer Yeni Nesil” resimlerine dayanmaktadır. Emeği geçenler: NASA’nın Dünya Gözlemevi</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: Marble needs to create this map. This only needs to be done once and may take a few seconds.
tr: Bilye’nin bu haritayı oluşturması gerekiyor. Bunun yalnızca bir kez yapılması gerekir ve birkaç saniye sürebilir.

note: i18n: ectx: property (format), widget (QProgressBar, progressBar)
en: %p%
tr: %​%p

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Zoom
tr: Yakınlaştır

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tileLevelLabel)
en: &Tile level range:
tr: &Karo düzeyi erimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, topSpinBox)
en: Minimum Tile Level
tr: En düşük karo düzeyi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toLabel)
en: to
tr: -

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bottomSpinBox)
en: Maximum Tile Level
tr: En yüksek karo düzeyi

en: Roadmap
tr: Yol Haritası

en: Hybrid
tr: Hibrit

en: Show Map Type Control
tr: Harita Türü Denetimini Göster

en: Show Navigation Control
tr: Dolaşım Denetimini Göster

en: Show Scale Control
tr: Ölçek Denetimini Göster

en: Google Maps
tr: Google Haritalar

en: Float items
tr: Yüzer Ögeler

en: Marble Virtual Globe
tr: Bilye Sanal Küre

en: Atlas map
tr: Atlas Haritası

en: Satellite map
tr: Uydu Haritası

en: OpenStreetMap (Vector)
tr: OpenStreetMap (Vektör)

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
tr: Küresel

en: Equirectangular
tr: Eşdikdörtgensel

en: Show compass
tr: Pusulayı göster

en: Show scale bar
tr: Ölçek çubuğunu göster

en: Show navigation
tr: Dolaşımı göster

en: Show overview map
tr: Genel görünüm haritasını göster

en: Other Marble Themes
tr: Diğer Bilye Temaları

en: Projection
tr: Projeksiyon

en: Export as...
tr: Farklı Dışa Aktar…

en: Bookmark folder
tr: Yer İmleri Klasörü

en: The file is not an XBEL version 1.0 file.
tr: Bu dosya XBEL sürüm 1.0 dosyası değil.

en: Unknown title
tr: Bilinmeyen başlık

[ctx: @title:window]
en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

en: Type a name and a comment for the bookmark, and choose where to keep it.
tr: Yer imi için bir ad ve yorum girin ve nerede tutulacağını seçin.

en: Bookmark title
tr: Yer imi başlığı

en: Bookmark comment
tr: Yer imi yorumu

[ctx: @title:window]
en: Edit Geolocation Bookmarks
tr: Coğrafi Konum Yer İmlerini Düzenle

en: &Remove
tr: &Kaldır

en: Add Folder
tr: Klasör Ekle

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks Management
tr: Yer İmleri Yönetimi

[ctx: @info]
en: Do you want to remove "%1" from your Bookmarks collection?
tr: “%1” ögesini yer imleri koleksiyonunuzdan kaldırmak istiyor musunuz?

en: Remove Bookmark
tr: Yer İmini Kaldır

en: Insert Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

en: Title Change
tr: Başlık Değişikliği

en: Comment Change
tr: Yorum Değişikliği

en: Address Change
tr: Adres Değişikliği

[ctx: @title: bookmark header]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @title: bookmark header]
en: Comment
tr: Yorum

[ctx: @title:window]
en: Loading Bookmark
tr: Yer İmi Yükleniyor

en: Error when loading bookmarks on line %1, column %2:
    %3
tr: %1. satır, %2. sütundaki yer imleri yüklenirken hata:
    %3

[ctx: @title:window]
en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Imported %1
tr: İçe aktarıldı: %1

[ctx: @title:window]
en: Save File
tr: Dosyayı Kaydet

[ctx: @title:window]
en: Export Bookmark
tr: Yer İmini Dışa Aktar

en: Error saving bookmarks
tr: Yer imleri kaydedilirken hata

en: Edit Bookmarks
tr: Yer İmlerini Düzenle

en: Add Bookmark...
tr: Yer İmi Ekle…

en: <p>Copyright %1</p>
tr: <p>Telif hakkı %1</p>

en: Warning: Sidecar settings
tr: Uyarı: Yan araç ayarları

en: You have enabled writing to sidecar files for metadata storage in the host application, but not for reading. This means that any metadata stored in the sidecar files will be overwritten here.
    Please enable reading of sidecar files in the host application or continue at your own risk.
tr: Ana bilgisayar uygulamasında üst veri depolamak için sepet dosyalarına yazmayı etkinleştirdiniz; ancak okumak için etkinleştirmediniz. Bu, sepet dosyalarında saklanan tüm üst veriin buraya yazılacağı anlamına gelir.
    Lütfen ana bilgisayar uygulamasında sepet dosyalarının okunmasını etkinleştirin veya riski size ait olmak üzere sürdürün.

en: 1 image moved | %1 images moved
tr[0]: 1 görsel taşındı
tr[1]: %1 görsel taşındı

en: Load GPX files...
tr: GPX Dosyaları Yükle…

en: Show tracks on Map
tr: İzleri haritada göster

en: Set this option to show tracks on the Map
tr: İzleri haritada göstermek için bu seçeneği ayarlayın

en: Only use selected images
tr: Yalnızca seçili görselleri kullan

en: Set this option to correlate selected images only
tr: Yalnızca seçili görselleri ilişkilendirmek için bu seçeneği ayarlayın

en: Camera time zone:
tr: Kamera zaman dilimi:

en: <p>Sets the time zone the camera was set to during photo shooting, so that the time stamps of the images can be converted to GMT to match the GPS time reference.</p><p>Note: positive offsets count eastwards from zero longitude (GMT), they are 'ahead of time'.</p>
tr: <p>Fotoğraf çekimi sırasında kameranın ayarlandığı zaman dilimini ayarlar, böylece görsellerin zaman damgalarının GPS zaman başvurusuyla eşleşmesi için GMT’ye dönüştürülebilir.</p><p>Not: Pozitif ofsetler sıfır boylamından (GMT) doğuya doğru sayılır; “vakitlerinden ileridedirler”.</p>

en: Offset of pictures (hh:mm:ss):
tr: Resimlerin ofseti (ss:dd:ss:):

en: Sets the offset between picture times and track times. E.g. to correct wrong camera clock or different time zone.
tr: Resim süreleri ve parça süreleri arasındaki ofseti ayarlar; örneğin, yanlış kamera saatini veya farklı zaman dilimini düzeltmek için.

en: Set whether picture time is ahead or behind the track time.
tr: Resim zamanının izleme süresinin ilerisinde mi yoksa gerisinde mi olacağını ayarlayın.

en: Interpolate
tr: Aradeğerle

en: Max. time gap (hh:mm:ss):
tr: En çok zaman boşluğu (ss:dd:ss):

en: Sets the maximum time difference to interpolate GPX file points to image time data. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
tr: GPX dosya noktalarını görsel zaman verisiyle aradeğerlemeye tabi tutmak için en çok zaman farkını ayarlar. Saat farkı bu ayarı aşarsa eşleştirme yapılmaya çalışılmaz.

en: Match directly
tr: Doğrudan eşleştir

en: Sets the maximum time difference from a GPS track point to the image time to be matched. If the time difference exceeds this setting, no match will be attempted.
tr: GPS izleme noktası ile eşleştirilecek görsel zamanı arasındaki en çok zaman farkını ayarlar. Saat farkı bu ayarı aşarsa eşleştirme yapılmaya çalışılmaz.

en: Correlate
tr: İlişkilendir

en: The following GPX file could not be loaded: | The following %1 GPX files could not be loaded:
tr[0]: Aşağıdaki GPX dosyası yüklenemedi:
tr[1]: Aşağıdaki %1 GPX dosyası yüklenemedi:

[ctx: @title:window]
en: Error Loading GPX File | Error Loading GPX Files
tr[0]: GPX Dosyası Yükleme Hatası
tr[1]: GPX Dosyaları Yükleme Hatası

en: Correlating images -
tr: Görseller ilişkilendiriliyor —

[ctx: @title:window]
en: Correlation Failed
tr: İlişkilendirme başarısız

en: Could not correlate any image - please make sure the offset and gap settings are correct.
tr: Hiçbir görsel ilişkilendirilemedi; lütfen ofset ve boşluk ayarlarının doğru olduğundan emin olun.

[ctx: @title:window]
en: Correlation Succeeded
tr: İlişkilendirme başarılı

en: All images have been correlated. You can now check their position on the map.
tr: Tüm görseller ilişkilendirildi. Artık konumlarını haritadan denetleyebilirsiniz.

[ctx: @title:window]
note: i18np. See bug #376438 for details.
en: Correlation Finished
tr: İlişkilendirme Bitti

en: One image out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated. | %1 out of %2 images have been correlated. Please check the offset and gap settings if you think that more images should have been correlated.
tr[0]: 1/%2 görsel ilişkilendirildi. Daha çok görselin ilişkilendirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız ofset ve boşluk ayarlarını denetleyin.
tr[1]: %1/%2 görsel ilişkilendirildi. Daha çok görselin ilişkilendirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız ofset ve boşluk ayarlarını denetleyin.

en: 1 image correlated | %1 images correlated
tr[0]: 1 görsel ilişkilendirildi
tr[1]: %1 görsel ilişkilendirildi

[ctx: @title: track list header]
en: Color
tr: Renk

[ctx: @title: track list header]
en: Filename
tr: Dosya Adı

[ctx: @title: track list header]
en: #points
tr: #nokta

en: Not available
tr: Kullanılamıyor

en: Fix: %1d
tr: Düzeltme: %1d

en: #Sat: %1
tr: #Uydu: %1

en: Modified
tr: Değiştirildi

en: Date and time
tr: Tarih ve Zaman

en: Failed to open file.
tr: Dosya açılamadı.

en: Failed to add GPS info to image.
tr: Görsele GPS bilgisi eklenemedi.

en: Failed to remove GPS info from image
tr: Görselden GPS bilgisi kaldırılamadı.

en: Failed to save tags to file.
tr: Dosyaya künyeler kaydedilemedi.

en: Unable to save changes to file
tr: Dosyaya değişiklikler kaydedilemedi.

en: Paste coordinates
tr: Koordinatları Yapıştır

en: Paste coordinates swapped
tr: Takas Edilen Koordinatları Yapıştır

en: Remove coordinates
tr: Koordinatları Kaldır

en: Remove altitude
tr: Rakımı Kaldır

en: Remove uncertainty
tr: Belirsizliği Kaldır

en: Remove speed
tr: Hızı Kaldır

en: Look up missing altitude values
tr: Eksik Rakım Değerlerine Bak

en: Items have different coordinates.
tr: Ögelerin koordinatları farklı.

en: Found more than one point on the clipboard - can only assign one point at a time.
tr: Panoda birden fazla nokta bulundu — bir kerede yalnızca bir nokta atanabilir.

en: Could not find any coordinates on the clipboard.
tr: Panoda hiçbir koordinat bulunamadı.

en: Coordinates pasted
tr: Yapıştırılan koordinatlar

en: Bookmark selected
tr: Seçili yer imi

en: Remove coordinates information
tr: Koordinat Bilgisini Kaldır

en: Remove altitude information
tr: Rakım Bilgisini Kaldır

en: Remove uncertainty information
tr: Belirsizlik Bilgisini Kaldır

en: Looking up altitudes
tr: Rakıma bakılıyor

en: Altitude lookup failed:
    %1
tr: Rakım arama başarısız:
    %1

en: Altitude looked up
tr: Rakım arandı

en: {Country}
tr: {Ülke}

[ctx: Part of a country]
en: {State}
tr: {Eyalet}

en: {State district}
tr: {Eyalet Bölgesi}

en: {County}
tr: {İlçe}

en: {City}
tr: {Şehir}

en: {City district}
tr: {Şehir Bölgesi}

en: {Suburb}
tr: {Banliyö}

en: {Town}
tr: {Kasaba}

en: {Village}
tr: {Köy}

en: {Hamlet}
tr: {Mezra}

en: {Street}
tr: {Sokak}

en: {House number}
tr: {Ev numarası}

en: {Place}
tr: {Yer}

[ctx: Local administrative area 1]
en: {LAU1}
tr: {Yerel yönetim alanı 1}

[ctx: Local administrative area 2]
en: {LAU2}
tr: {Yerel yönetim alanı 2}

en: Add country tag
tr: Ülke Künyesi Ekle

en: Add state tag
tr: Eyalet Künyesi Ekle

en: Add state district tag
tr: Eyalet Bölgesi Künyesi Ekle

en: Add county tag
tr: İlçe Künyesi Ekle

en: Add city tag
tr: Şehir Künyesi Ekle

en: Add city district tag
tr: Şehir Bölgesi Künyesi Ekle

en: Add suburb tag
tr: Banliyö Künyesi Ekle

en: Add town tag
tr: Kasaba Künyesi Ekle

en: Add village tag
tr: Köy Künyesi Ekle

en: Add hamlet tag
tr: Mezra Künyesi Ekle

en: Add street
tr: Sokak Ekle

en: Add house number tag
tr: Ev Numarası Künyesi Ekle

en: Add place
tr: Yer Ekle

en: Add Local Administrative Area 2
tr: Yerel Yönetim Bölgesi 2 Ekle

en: Add Local Administrative Area 1
tr: Yerel Yönetim Bölgesi 1 Ekle

en: Add new tag
tr: Yeni Künye Ekle

en: Remove selected tag
tr: Seçili Künyeleri Kaldır

en: Remove all control tags below this tag
tr: Bu Künye Altındaki Tüm Denetim Künyelerini Kaldır

en: Add all address elements
tr: Tüm Adres Ögelerini Ekle

en: Select language:
tr: Dil seç:

en: Select service:
tr: Hizmet seç:

en: Open Street Map
tr: OpenStreetMap

en: Geonames.org place name (non-US)
tr: Geonames.org konum adı (ABD dışı)

en: Geonames.org full address (US only)
tr: Geonames.org tam adres (yalnızca ABD)

en: Less options
tr: Daha Az Seçenek

en: Write locations as tags
tr: Konumları künyeler olarak yaz

en: Write locations metadata
tr: Konumlar üst verisini yaz

en: Process reverse geocoding
tr: Ters Konumlamayı İşle

en: Image tags are changed.
tr: Görsel künyeleri değiştirildi.

en: Retrieving RG info -
tr: RG bilgisi alınıyor —

[ctx: @title:window]
en: Reverse Geo-coding Error
tr: Ters Konumlama Hatası

[ctx: @title:window]
en: Add New Tag
tr: Yeni Künye Ekle

en: Select a name for the new tag:
tr: Yeni künye için bir ad seç:

en: %1 out of %2 images have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
tr: %1/%2 görsel tersine coğrafi konumlandı. Halihazırda elde edilmiş künyeleri tutmak ister miydiniz?

en: 1 image have been reverse geocoded. Would you like to keep the tags which were already obtained?
tr: 1 görsel tersine coğrafi konumlandı. Halihazırda elde edilmiş künyeleri tutmak ister miydiniz?

[ctx: @title:window]
en: Abort reverse geocoding?
tr: Ters Konumlamayı İptal Et?

en: Could not open: %1
tr: Açılamadı: %1

en: File is empty.
tr: Dosya boş.

en: Probably not a GPX file.
tr: Büyük olasılıkla bir GPX dosyası değil.

en: File is a GPX file, but no track points with valid timestamps were found.
tr: Dosya bir GPX dosyası; ancak geçerli zaman damgalı hiçbir iz noktası bulunamadı.

en: Map settings
tr: Harita ayarları

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

en: Switch between markers and thumbnails.
tr: İmleyiciler ve küçük görseller arasında geçiş yap

en: Preview single items
tr: Tek Nesneleri Önizle

en: Preview grouped items
tr: Gruplandırılmış Nesneleri Önizle

en: Show numbers
tr: Numaraları Göster

en: Increase the thumbnail size on the map
tr: Harita üzerindeki küçük görsel boyutunu büyüt

en: Decrease the thumbnail size on the map
tr: Harita üzerindeki küçük görsel boyutunu küçült

en: Remove the current region selection
tr: Geçerli bölge seçimini kaldır

en: Select images by drawing a rectangle
tr: Resimleri bir dikdörtgen çizerek seç

en: Pan mode
tr: Kaydırma kipi

en: Zoom into a group
tr: Bir gruba yakınlaştır

en: Create a region selection from a thumbnail
tr: Bir küçük görselden bölge seçimi oluştur

en: Filter images
tr: Resimleri süz

en: Remove the current filter
tr: Geçerli süzgeci kaldır

en: Select images
tr: Görseller seç

en: Lock the map position
tr: Harita konumunu kilitle

en: Load tracks from albums
tr: Albümden parçalar yükle

en: Geolocation Interface
tr: Coğrafi Konum Arayüzü

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Show oldest first
tr: En eski en önce

en: Show youngest first
tr: En yeni en önce

en: Sort by rating
tr: Derecelendirmeye göre sırala

en: Enter the name of the current map search to save in the "Map Searches" view.
tr: “Harita Aramaları” görünümüne kaydedilecek geçerli harita aramasının adını girin.

en: Save current map search to a new virtual album.
tr: Geçerli harita aramasını yeni bir sanal albüme kaydedin.

en: If this button is pressed, the current map search will be saved to a new search virtual album using the name set on the left side.
tr: Bu düğmeye basarsanız geçerli harita araması, sol tarafta ayarlanan ad kullanılarak yeni bir arama sanal albümüne kaydedilecektir.

en: Search by area:
tr: Alana göre ara:

en: Show Non-Geolocated Items
tr: Coğrafi Konumlanmamış Ögeleri Göster

en: Search name already exists.
    Please enter a new name:
tr: Arama adı halihazırda var.
    Lütfen yeni bir ad girin:

[ctx: @title:window]
en: Name Exists
tr: Ad Var

en: Non Geo-located Items
tr: Coğrafi Konumlanmamış Ögeler

[ctx: @title: menu entry to undo unknown previous action]
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: The free disk space in the path "%1" for the undo cache file is less than to 2 GiB! Undo cache is now disabled!
tr: Geri alma önbellek dosyası için “%1” yolundaki boş disk alanı 2 GiB’den az! Önbelleği geri alma artık devre dışı!

en: Do not know
tr: Bilmiyorum

en: Take the safest and most appropriate action
tr: En güvenli ve uygun eylemi seçin

en: Color Profile Mismatch
tr: Renk Profili Uyumsuzluğu

en: Missing Color Profile
tr: Renk Profili Eksik

en: Image with Uncalibrated Color
tr: Kalibre Edilmemiş Renkli Görsel

[ctx: <Problem> - <b>]
en: %1 - %2
tr: %1 — %2

en: <p>This image has an <b>embedded color profile</b><br> which does not match your working space color profile.<br>How do you want to proceed?</p>
tr: <p>Bu görselde, çalışma alanı renk profilinizle eşleşmeyen<br><b>yerleşik bir renk profili</b> var.<br>Nasıl ilerlemek istiyorsunuz?</p>

en: <p>This image has <b>no information about the color space</b><br>that was used when creating the image. <br>How do you want to proceed?</p>
tr: <p>Bu görselde, görseli oluştururken kullanılan<br><b>renk alanı hakkında hiçbir bilgi yok</b>.<br>Nasıl ilerlemek istiyorsunuz?</p>

en: <p>The color information of this image is uncalibrated.<br>How do you want to proceed?</p>
tr: <p>Bu görselin renk bilgisi kalibre edilmemiş.<br>Nasıl ilerlemek istiyorsunuz?</p>

en: Embedded Color Profile:
tr: Gömülü renk profili:

en: Input Color Profile:
tr: Girdi renk profili:

en: Working Color Space:
tr: Çalışma renk uzayı:

en: Original Colors:
tr: Özgün renkler:

en: Uncorrected Colors:
tr: Düzeltilmemiş renkler:

en: Raw Colors:
tr: Ham renkler:

en: Resulting Colors:
tr: Sonuç renkleri:

en: Correction Applied:
tr: Düzeltme uygulandı:

en: Corrected Colors:
tr: Düzeltilmiş renkler:

en: Keep the embedded profile, do not convert
tr: Gömülü profili koru, dönüştürme

en: Convert to working color space
tr: Çalışma renk alanına dönüştür

en: Ignore embedded profile, assign this profile:
tr: Gömülü profili yok say, bu profili ata:

en: and then convert to working space
tr: ve sonra çalışma alanına dönüştür

en: No Profile Available
tr: Kullanılabilir Profil Yok

en: Assign profile and convert to working color space
tr: Profil atayın ve renk uzayınıza dönüştürün

en: Assign and keep color profile
tr: Ata ve renk profilini tut

en: Leave the file untagged, do not color manage
tr: Dosyayı künyesiz bırak, renk yönetimi yapma

en: Which color space shall be used to interpret the colors of this image?
tr: Bu görselin renklerini yorumlamak için hangi renk uzayı kullanılmalı?

en: sRGB (Internet standard)
tr: sRGB (İnternet Standardı)

en: Current working color space
tr: Geçerli çalışma renk alanı

en: This profile:
tr: Bu profil:

en: Please select the input color profile of the device (camera) used to create this image:
tr: Lütfen bu görseli oluşturmak için aygıtın (kameranın) girdi renk profilini seçin:

en: No Input Profile Available
tr: Kullanılabilir Girdi Profili Yok

en: Assigned Color Profile:
tr: Atanan renk profili:

en: <b>No Profile</b>
tr: <b>Profil Yok</b>

[ctx: @title:window]
en: Soft Proofing Options
tr: Ekran Provası Seçenekleri

en: Soft Proofing On
tr: Ekran Provası Açık

en: Enable soft-proofing color managed view
tr: Ekran provalı renk yönetimi görünümünü etkinleştir

en: Soft Proofing Off
tr: Ekran Provası Kapalı

en: Disable soft-proofing color managed view
tr: Ekran provalı renk yönetimi görünümünü devre dışı bırak

en: <b>Configure the Soft Proofing View</b>
tr: <b>Ekran Provası Görünümünü Yapılandır</b>

en: Profile of the output device to simulate:
tr: Benzetilecek çıktı aygıtının profili:

en: <p>Select the profile for your output device (usually, your printer). This profile will be used to do a soft proof, so you will be able to preview how an image will be rendered via an output device.</p>
tr: <p>Çıktı aygıtınız (genellikle yazıcınız) için profili seçin. Bu profil, ekran provası yapmak için kullanılacaktır, böylece bir görüntünün bir çıktı aygıtı aracılığıyla nasıl sunulacağını önizleyebileceksiniz.</p>

en: <p>Press this button to get detailed information about the selected proofing profile.</p>
tr: <p>Seçili prova profili hakkında ayrıntılı bilgi almak için bu düğmeye basın.</p>

en: Rendering intent:
tr: Sunma amacı:

en: Highlight out-of-gamut colors
tr: Gam renkleri dışındakileri vurgula

en: Highlighting color:
tr: Vurgulama rengi:

[ctx: @title:window]
en: Profile Error
tr: Profil Hatası

en: No profile is selected.
tr: Seçili profil yok.

[ctx: @title:window]
en: Save?
tr: Kaydet?

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes. Note: The original image will never be overwritten.
tr: Geçerli değişiklikleri kaydedin. Not: Özgün görselin üzerine hiçbir zaman yazılmaz.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes as a New Version
tr: Değişiklikleri Yeni Bir Sürüme Kaydet

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current changes as a new version. The loaded file will remain unchanged, a new file will be created.
tr: Geçerli değişiklikleri yeni bir sürüm olarak kaydedin. Yüklenen dosya değişmeden kalır, yeni bir dosya oluşturulur.

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
tr: Değişiklikleri At

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard the changes applied to the image during this editing session.
tr: Bu düzenleme oturumu sırasında görsele uygulanan değişiklikleri atın.

[ctx: @label]
en: The current image has been changed.
    Do you wish to save your changes?
tr: Geçerli görsel değiştirildi.
    Değişikliklerinizi kaydetmek istiyor musunuz?

en: Tools
tr: Araçlar

en: About this tool...
tr: Bu araç hakkında…

en: Tool online handbook...
tr: Çevrimiçi araç el kitabı…

en: Guide:
tr: Kılavuz:

en: Set here the color used to draw dashed guide lines.
tr: Kesikli kılavuz çizgileri çizmek için kullanılan rengi burada ayarlayın.

en: Set here the width in pixels used to draw dashed guide lines.
tr: Kesikli kılavuz çizgileri çizmek için kullanılan genişliği burada ayarlayın.

en: Defaults
tr: Öntanımlılar

en: Reset all settings to their default values.
tr: Tüm ayarları öntanımlı değerlerine sıfırlayın.

[ctx: @action: load previously saved filter settings]
en: Load...
tr: Yükle…

en: Load all parameters from settings text file.
tr: Ayarlar metin dosyasından tüm parametreleri yükleyin.

[ctx: @action: save current filter settings]
en: Save As...
tr: Farklı Kaydet…

en: Save all parameters to settings text file.
tr: Ayarlar metin dosyasına tüm parametreleri kaydedin.

[ctx: @action: try current filter settings]
en: Try
tr: Dene

en: Try all settings.
tr: Tüm ayarları deneyin.

[ctx: @action; go to first item]
en: &First
tr: İ&lk

[ctx: @action; go to last item]
en: &Last
tr: &Son

[ctx: @action]
en: Open Original
tr: Özgünü Aç

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the modifications to the current version of the file
tr: Değişiklikleri dosyanın geçerli sürümüne kaydet

[ctx: @action Save changes to a newly created version]
en: Save As New Version
tr: Yeni Sürüm Olarak Kaydet

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file
tr: Geçerli değişiklikleri dosyanın yeni sürümüne kaydet

[ctx: @action Save changes to a newly created version, specifying the filename and format]
en: Save New Version As...
tr: Yeni Sürümü Farklı Kaydet…

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the current modifications to a new version of the file, specifying the filename and format
tr: Geçerli değişiklikleri, dosya adını ve biçimini belirterek dosyanın yeni bir sürümüne kaydet

[ctx: @action Save As New Version...Save in format...]
en: Save in Format
tr: Şu Biçimde Kaydet

[ctx: @action]
en: Export
tr: Dışa Aktar

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file in a folder outside your collection
tr: Dosyayı koleksiyon dışındaki bir klasöre kaydet

[ctx: @action]
en: Discard Changes
tr: Değişiklikleri At

[ctx: @info:tooltip]
en: Discard all current changes to this file
tr: Bu dosyaya olan geçerli değişiklikleri at

[ctx: @action]
en: Open With Default Application
tr: Öntanımlı Uygulama İle Aç

[ctx: @info]
en: Open the item with default assigned application.
tr: Ögeyi öntanımlı atanan uygulama ile aç.

[ctx: @action]
en: Undo
tr: Geri Al

[ctx: @action]
en: Redo
tr: Yinele

[ctx: @action: create a selection containing the full image]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: @action]
en: Select None
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

[ctx: @action]
en: Zoom to 100%
tr: %​100’e Yakınlaştır

[ctx: @action]
en: Fit to &Window
tr: &Pencereye Sığdır

[ctx: @action]
en: Fit to &Selection
tr: &Seçime Sığdır

[ctx: @info]
en: This option can be used to zoom the image to the current selection area.
tr: Bu seçenek, görseli geçerli seçim alanına yakınlaştırmak için kullanılabilir.

[ctx: @action]
en: Under-Exposure Indicator
tr: Yetersiz Pozlama Göstergesi

[ctx: @info]
en: Set this option to display black overlaid on the image. This will help you to avoid under-exposing the image.
tr: Görselin üzerinde siyah kaplama görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın. Bu, görselin yetersiz pozlanmasını önlemenize yardımcı olacaktır.

[ctx: @action]
en: Over-Exposure Indicator
tr: Fazla Pozlama Göstergesi

[ctx: @info]
en: Set this option to display white overlaid on the image. This will help you to avoid over-exposing the image.
tr: Görselin üzerinde beyaz kaplama görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın. Bu, görselin yetersiz pozlanmasını önlemenize yardımcı olacaktır.

[ctx: @action]
en: Color-Managed View
tr: Renk Yönetimli Görünüm

[ctx: @action]
en: Soft Proofing Options...
tr: Ekran Provası Seçenekleri…

[ctx: @action]
en: Soft Proofing View
tr: Ekran Provası Görünümü

[ctx: @action]
en: Crop to Selection
tr: Seçime Kırp

[ctx: @info]
en: This option can be used to crop the image. Select a region of the image to enable this action.
tr: Bu seçenek görseli kırpmak için kullanılabilir. Bu eylemi etkinleştirmek için görselin bir bölgesini seçin.

[ctx: @action]
en: Flip Horizontally
tr: Yatay Ters Çevir

[ctx: @action]
en: Flip Vertically
tr: Dikey Ters Çevir

[ctx: @action]
en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

[ctx: @action]
en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

[ctx: @action]
en: Auto-Rotate
tr: Kendiliğinden Döndür

[ctx: @action]
en: Previous Image
tr: Önceki Görsel

[ctx: @label]
en: No selection
tr: Seçim yok

[ctx: @info]
en: Information about current image selection
tr: Geçerli görsel seçimi hakkında bilgi

[ctx: @info]
en: Information about image size
tr: Görsel boyutu hakkında bilgi

[ctx: @title:window]
en: Saving Image...
tr: Görsel Kaydediliyor

[ctx: @label]
en: Please wait for the image to be saved...
tr: Lütfen görselin kaydedilmesini bekleyin…

[ctx: @info]
en: About to overwrite file "%1"
    Are you sure?
tr: “%1” dosyasının üzerine yazılacak
    Emin misiniz?

[ctx: @title:window, warning while saving progress]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
tr: “%1” görseli değiştirildi.
    Kaydetmek istiyor musunuz?

[ctx: @info]
en: The image "%1" has been modified.
    All changes will be lost.
tr: “%1” görseli değiştirildi.
    Tüm değişiklikler kaybolacak.

[ctx: @info]
en: No selection
tr: Seçim yok

[ctx: @info]
en: Cannot load "%1"
tr: “%1” yüklenemiyor

[ctx: @info]
en: Cannot open the specified working space profile ("%1"). No color transformation will be applied. Please check the color management configuration in digiKam's setup.
tr: Belirtilen çalışma alanı profili (“%1”) açılamıyor. Herhangi bir renk dönüşümü uygulanmayacaktır. Lütfen digiKam’ın kurulumundaki renk yönetimi yapılandırmasını denetleyin.

[ctx: @label: saving progress on status bar]
en: Saving:
tr: Kaydediliyor:

[ctx: @info]
en: Failed to save file
    "%1"
    to
    "%2".
tr: “%1” dosyası
    “%2”
     konumuna
    kaydedilemedi.

[ctx: @info]
en: Could not open a temporary file in the folder "%1": %2 (%3)
tr: “%1” klasöründeki geçici dosya açılamadı: %2 (%3)

[ctx: @info]
en: Unable to determine the format to save the target image with.
tr: Hedef görselin kaydedileceği biçim algılanamıyor.

[ctx: @info]
en: Cannot Save: Found file path "%1" is invalid.
tr: Kaydedilemiyor: Bulunan dosya yolu “%1” geçersiz.

[ctx: @info]
en: Cannot save file "%1" to the suggested version file name "%2"
tr: “%1” dosyası önerilen sürüm dosyası adı “%2” olarak kaydedilemiyor

[ctx: @info]
en: You do not have write permissions for the file named "%1". Are you sure you want to overwrite it?
tr: “%1” adlı dosya için yazma izniniz yok. Üzerine yazmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @info]
en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
tr: “%1” adlı bir dosya halihazırda var. Üzerine yazmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite original file
tr: Özgün dosyanın üzerine yazılamadı

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is enabled.
tr: Renk Yönetimli Görünüm etkin.

[ctx: @info]
en: Color-Managed View is disabled.
tr: Renk Yönetimli Görünüm devre dışı.

[ctx: @info]
en: Color Management is not configured, so the Color-Managed View is not available.
tr: Renk Yönetimi yapılandırılmadığından Renk Yönetimli Görünüm kullanılamaz.

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is enabled
tr: Yetersiz Pozlama göstergesi etkin

[ctx: @info]
en: Under-Exposure indicator is disabled
tr: Yetersiz Pozlama göstergesi devre dışı

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is enabled
tr: Fazla Pozlama göstergesi etkin

[ctx: @info]
en: Over-Exposure indicator is disabled
tr: Fazla Pozlama göstergesi devre dışı

[ctx: @title Image Transform]
en: Transform
tr: Dönüştür

[ctx: @title Image Decorate]
en: Decorate
tr: Süsle

[ctx: @title Image Effect]
en: Effects
tr: Efektler

[ctx: @title Image Colors]
en: Colors
tr: Renkler

[ctx: @title Image Enhance]
en: Enhance
tr: Pekiştir

[ctx: @action]
en: Open With
tr: Birlikte Aç

[ctx: @action: open with other application]
en: Other...
tr: Diğer…

[ctx: @action: open with desktop application]
en: Open With...
tr: Birlikte Aç…

en: Image Editor - %1
tr: Görsel Düzenleyicisi — %1

en: Image Editor
tr: Görsel Düzenleyicisi

[ctx: @title: unknown image dimension]
en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: %1x%2 (%3Mpx)
tr: %1 × %2 (%3 Mpks)

[ctx: @title:window]
en: No Image in Current Album
tr: Geçerli Albümde Görsel Yok

en: There is no image to show in the current album.
    The image editor will be closed.
tr: Geçerli albümde gösterilecek görsel yok.
    Görsel düzenleyicisi kapatılacak.

[ctx: @title:window]
en: File Not Available
tr: Dosya Kullanılamıyor

[ctx: @info]
en: <qt>The original file (<b>%1</b>) is currently not available</qt>
tr: <qt>Özgün dosya (<b>%1</b>) şu anda kullanılamıyor</qt>

[ctx: @action Finish editing, close editor, back to main window]
en: Close Editor
tr: Düzenleyiciyi Kapat

en: Delete File Permanently
tr: Dosyayı Kalıcı Olarak Sil

en: Delete Permanently without Confirmation
tr: Onaylama Olmaksızın Kalıcı Olarak Sil

en: Move to Trash without Confirmation
tr: Onay Olmaksızın Çöp Kutusu’na Taşı

en: Edit Titles
tr: Başlıkları Düzenle

en: Edit Comments
tr: Yorumları Düzenle

en: Show Assigned Tags
tr: Atanan Künyeleri Göster

en: Assign Tag
tr: Künye Ata

en: Remove Tag
tr: Künyeyi Kaldır

en: Assign Labels
tr: Etiketler Ata

en: Failed to load image
    "%1"
tr: Görsel yüklenemedi
    “%1”

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
tr: Öncesi

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
tr: Sonrası

en: Before
tr: Öncesi

en: After
tr: Sonrası

en: <p>Here you can see the original clip image which will be used for the preview computation.</p><p>Click and drag the mouse cursor in the image to change the clip focus.</p>
tr: <p>Burada önizleme hesaplaması için kullanılacak özgün klip görselini görebilirsiniz.</p><p>Klibin odağını değiştirmek için fare imlecini tıklayıp sürükleyin.</p>

en: If this option is enabled, the original image will be shown.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse özgün görsel gösterilecektir.

en: Preview original image
tr: Özgün görseli önizle

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse önizleme alanı dikey olarak bölünür. Bir yarısı özgün görselden, diğer yarısı hedef görselden olacak biçimde görselin bitişik bir alanı gösterilecektir.

en: Preview vertical split with contiguous image
tr: Bitişik görselle dikey bölmeyi önizle

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. A contiguous area of the image will be shown, with one half from the original image, the other half from the target image.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse önizleme alanı yatay olarak bölünür. Bir yarısı özgün görselden, diğer yarısı hedef görselden olacak biçimde görselin bitişik bir alanı gösterilecektir.

en: Preview horizontal split with contiguous image
tr: Bitişik görselle yatay bölmeyi önizle

en: If this option is enabled, the preview area will split vertically. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse önizleme alanı dikey olarak bölünür. Özgünün ve hedef görselnin aynı kısmı yan yana gösterilecektir.

en: Preview vertical split with same image region
tr: Aynı görsel bölgesiyle dikey bölmeyi önizle

en: If this option is enabled, the preview area will split horizontally. The same part of the original and the target image will be shown side by side.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse önizleme alanı yatay olarak bölünür. Özgünün ve hedef görselin aynı kısmı yan yana gösterilecektir.

en: Preview horizontal split with same image region
tr: Aynı görsel bölgesiyle yatay bölmeyi önizle

en: If this option is enabled, the target image will be shown.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse hedef görsel gösterilecektir.

en: Preview target image
tr: Hedef görseli önizle

en: If this option is enabled, the original image will be shown when the mouse is over image area; otherwise, the target image will be shown.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse fare görsel alanının üzerine getirildiğinde özgün görsel gösterilecektir; aksi takdirde hedef görsel gösterilir.

en: Preview on mouse-over
tr: Fare ile üzerine gelindiğinde önizle

[ctx: @action Select image editor preview mode]
en: Preview Mode
tr: Önizleme Kipi

en: Connecting to camera...
tr: Kameraya bağlanıyor…

en: Connection established.
tr: Bağlantı sağlandı.

en: Connection failed.
tr: Bağlantı kurulamadı.

en: Failed to get free space from camera
tr: Kameradan boş alan alınamadı

en: Failed to get preview from camera
tr: Kameradan önizleme alınamadı

en: Failed to process capture from camera
tr: Kamera yakalaması işlenemedi

en: Failed to list folder <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> klasörü listelenemedi

en: Failed to list files in <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> içindeki dosyalar listelenemedi

en: Failed to get thumbnail for <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> dosyasının küçük görseli alınamadı

en: Failed to get Metadata for <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> dosyasının üst verisi alınamadı

en: Failed to download <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> indirilemedi

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to JPEG
tr: <filename>%1</filename> dosyası JPEG’e dönüştürülemedi

en: Failed to convert file <filename>%1</filename> to DNG
tr: <filename>%1</filename> dosyası DNG’ye dönüştürülemedi

en: Skipped to convert file <filename>%1</filename> to DNG
tr: <filename>%1</filename> dosyasını DNG’ye dönüştürme atlandı

en: Failed to open script for <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> için betik açılamadı

en: Timeout from script for <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> için olan betik zaman aşımına uğradı

en: Failed to run script for <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> için olan betik çalıştırılamadı

en: Failed to download file <b>%1</b>.
tr: <b>%1</b> dosyası indirilemedi.

en: Failed to download file <b>%1</b>. Do you want to continue?
tr: <b>%1</b> dosyası indirilemedi. Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Failed to upload <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> karşıya yüklenemedi

en: Failed to upload file <b>%1</b>.
tr: <b>%1</b> dosyası karşıya yüklenemedi.

en: Failed to upload file <b>%1</b>. Do you want to continue?
tr: <b>%1</b> dosyası karşıya yüklenemedi. Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Failed to delete <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> silinemedi

en: Failed to delete file <b>%1</b>.
tr: <b>%1</b> dosyası silinemedi.

en: Failed to delete file <b>%1</b>. Do you want to continue?
tr: <b>%1</b> dosyası silinemedi. Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Failed to lock <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> kilitlenemedi

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>.
tr: <b>%1</b> kilit dosyası devreye alınamadı.

en: Failed to toggle lock file <b>%1</b>. Do you want to continue?
tr: <b>%1</b> kilit dosyası devreye alınamadı. Sürdürmek istiyor musunuz?

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"<br>Model: "%2"<br>Port: "%3"<br>Path: "%4"<br><br>
tr: Başlık: “%1”<br>Model: “%2”<br>Kapı: “%3”<br>Yol: “%4”<br><br>

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"<br>Capture image: "%2"<br>Delete items: "%3"<br>Upload items: "%4"<br>Create directories: "%5"<br>Delete Directories: "%6"<br><br>
tr: Küçük görseller: “%1”<br>Görsel yakala: “%2”<br>Ögeleri sil: “%3”<br>Ögeleri karşıya yükle: “%4”<br>Dizinler oluştur: “%5”<br>Dizinleri sil: “%6”<br><br>

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: yes
tr: evet

[ctx: @info: gphoto backend feature]
en: no
tr: hayır

[ctx: @info]
en: "Mounted Camera" driver for USB/IEEE1394 mass storage cameras and Flash disk card readers.<br><br>
tr: USB/IEEE1394 yığın depolama kameraları ve Flash disk kartı okuyucuları için “Bağlı Kamera” sürücüsü.<br><br>

[ctx: @info List of device properties]
en: Title: "%1"<br>Model: "%2"<br>Port: "%3"<br>Path: "%4"<br>UUID: "%5"<br><br>
tr: Başlık: “%1”<br>Model: “%2”<br>Kapı: “%3”<br>Yol: “%4”<br>UUID: “%5”<br><br>

[ctx: @info List of supported device operations]
en: Thumbnails: "%1"<br>Capture image: "%2"<br>Delete items: "%3"<br>Upload items: "%4"<br>Create directories: "%5"<br>Delete directories: "%6"<br><br>
tr: Küçük görseller: “%1”<br>Görsel yakala: “%2”<br>Ögeleri sil: “%3”<br>Ögeleri karşıya yükle: “%4”<br>Dizinler oluştur: “%5”<br>Dizinleri sil: “%6”<br><br>

[ctx: @info: ums backend feature]
en: yes
tr: evet

[ctx: @info: ums backend feature]
en: no
tr: hayır

[ctx: @info]
en: For more information about the "Mounted Camera" driver, please read the "Supported Digital Still Cameras" section in the digiKam manual.
tr: “Bağlı Kamera” sürücüsü hakkında daha fazla bilgi için lütfen digiKam kılavuzundaki “Desteklenen Sayısal Sabit Kameralar” bölümünü okuyun.

[ctx: @info]
en: The "Mounted Camera" driver is a simple interface to a camera disk mounted locally on your system.<br><br>It does not use libgphoto2 drivers.<br><br>To report any problems with this driver, please contact the digiKam team at:<br><br>https://www.digikam.org/support/contact/
tr: “Bağlı Kamera” sürücüsü, sisteminize yerel olarak takılı bir kamera diskine yönelik basit bir arayüzdür.<br><br>Libgphoto2 sürücülerini kullanmaz.<br><br>Bu sürücüyle ilgili herhangi bir sorunu bildirmek için lütfen şu adresten digiKam takımıyla iletişime geçin:<br><br>https://www.digikam.org/?q=contact

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: %1 - Select Camera Folder
tr: %1 — Kamera Klasörü Seç

[ctx: @info]
en: Please select the camera folder where you want to upload the images.
tr: Lütfen görselleri yüklemek istediğiniz kamera klasörünü seçin.

[ctx: @title:window]
en: Device Information
tr: Aygıt Bilgisi

[ctx: @title]
en: Device Summary
tr: Aygıt Özeti

[ctx: @title]
en: Device Manual
tr: Aygıt Kılavuzu

[ctx: @title]
en: About Driver
tr: Sürücü Hakkında

[ctx: @title]
en: Thumb
tr: Küçük Görsel

[ctx: @title:window %1: name of the camera]
en: Capture from %1
tr: %1 Kamerasından Yakala

[ctx: @action:button]
en: Capture
tr: Yakala

en: Unknown Format
tr: Bilinmeyen Biçim

[ctx: @info:tooltip]
en: This item is locked.
tr: Bu öge kilitli

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has an unknown download status
tr: Bu ögenin indirme durumu bilinmiyor

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has never been downloaded
tr: Bu öge hiçbir zaman indirilmedi

[ctx: @info:tooltip]
en: This item has already been downloaded
tr: Bu öge halihazırda indirildi

[ctx: @info]
en: Set how digiKam will rename files as they are downloaded.
tr: digiKam’in dosyalar indirildikçe onları nasıl yeniden adlandıracağını ayarlayın.

[ctx: @item]
en: File Renaming Options
tr: Dosya Yeniden Adlandırma Seçenekleri

[ctx: @item]
en: Auto-creation of Albums
tr: Albümlerin kendiliğinden oluşturulması

[ctx: @item]
en: On the Fly Operations (JPEG only)
tr: Canlı işlemler (yalnızca JPEG)

[ctx: @item]
en: DNG Convert Options
tr: DNG dönüştürme seçenekleri

[ctx: @item]
en: Scripting
tr: Betik Yazımı

[ctx: @title]
en: Settings
tr: Ayarlar

[ctx: @action Cancel process]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @action Information about camera]
en: Information
tr: Bilgi

[ctx: @action Capture photo from camera]
en: Capture
tr: Yakala

[ctx: @action:inmenu]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

[ctx: @action:inmenu]
en: Select None
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

[ctx: @action:inmenu]
en: Invert Selection
tr: Seçimi Tersine Çevir

[ctx: @action:inmenu]
en: Select New Items
tr: Yeni Ögeler Seç

[ctx: @action:inmenu]
en: Select Locked Items
tr: Kilitli Ögeleri Seç

[ctx: @title:menu]
en: Download
tr: İndir

[ctx: @action]
en: Download New
tr: Yeni İndir

[ctx: @action]
en: Download Selected
tr: Seçiliyi İndir

[ctx: @action]
en: Download All
tr: Tümünü İndir

[ctx: @action]
en: Download && Delete New
tr: İndir ve Yeniyi Sil

[ctx: @action]
en: Download && Delete Selected
tr: İndir ve Seçiliyi Sil

[ctx: @action]
en: Download && Delete All
tr: İndir ve Tümünü Sil

[ctx: @action]
en: Upload...
tr: Karşıya Yükle…

[ctx: @action]
en: Toggle Lock
tr: Kilidi Aç/Kapat

[ctx: @action]
en: Mark as downloaded
tr: İndirildi Olarak İmle

[ctx: @title:menu]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete Selected
tr: Seçiliyi Sil

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete All
tr: Tümünü Sil

[ctx: @action:inmenu delete item]
en: Delete New
tr: Yeniyi Sil

[ctx: @title:group]
en: Views
tr: Görünümler

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
tr: Küçük Görseller

[ctx: @action View the selected image]
en: Preview Item
tr: Ögeyi Önizle

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
tr: Harita

[ctx: @title:menu]
en: &Sort Items
tr: Ögeleri &Sırala

[ctx: @info:whatsthis]
en: The value by which the items are sorted in the thumbnail view
tr: Küçük görsel görünümünde ögelerin sıralandığı değer

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Name
tr: Ada Göre

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Path
tr: Yola Göre

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Date
tr: Tarihe Göre

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Size
tr: Boyuta Göre

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Format
tr: Biçime Göre

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Rating
tr: Derecelendirmeye Göre

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By PickLabel
tr: Seçim Etiketine Göre

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By ColorLabel
tr: Renk Etiketine Göre

[ctx: @item:inmenu Sort by]
en: By Download State
tr: İndirme Durumuna Göre

[ctx: @action]
en: Item Sorting &Order
tr: Öge Sıralama &Sırası

[ctx: @info:whatsthis]
en: Defines whether items are sorted in ascending or descending manner.
tr: Ögelerin artan şekilde mi yoksa azalan şekilde mi sıralanacağını tanımlar.

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Ascending
tr: Artan

[ctx: @item:inmenu Sorting Order]
en: Descending
tr: Azalan

[ctx: @title:menu]
en: &Group Items
tr: Ögeleri &Grupla

[ctx: @info:whatsthis]
en: The categories in which the items in the thumbnail view are displayed
tr: Küçük görsel görünümündeki ögelerin görüntülendiği kategoriler

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: Flat List
tr: Düz Liste

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Folder
tr: Klasöre Göre

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Format
tr: Biçime Göre

[ctx: @item:inmenu Group Items]
en: By Date
tr: Tarihe Göre

[ctx: @action:inmenu]
en: Fit to &Window
tr: &Pencereye Sığdır

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom to 100%
tr: %​100’e Yakınlaştır

[ctx: @option:check]
en: Show History
tr: Geçmişi Göster

[ctx: @option:check]
en: Show Thumbbar
tr: Küçük Görsel Çubuğunu Göster

[ctx: @action Connection failed, try again?]
en: Retry
tr: Yeniden Dene

[ctx: @action]
en: Exit Preview Mode
tr: Önizleme Kipinden Çık

[ctx: @action]
en: Next Image
tr: Sonraki Görsel

[ctx: @action Go to first image]
en: First Image
tr: İlk Görsel

[ctx: @action Go to last image]
en: Last Image
tr: Son Görsel

[ctx: @info:status]
en: Canceling current operation, please wait...
tr: Geçerli işlem iptal ediliyor, lütfen bekleyin…

[ctx: @info]
en: Do you want to close the dialog and cancel the current operation?
tr: İletişim kutusunu kapatmak ve şu anki işlemi iptal etmek istiyor musunuz?

[ctx: @info:status]
en: Disconnecting from camera, please wait...
tr: Kamera bağlantısı kesiliyor, lütfen bekleyin…

[ctx: @info:status busy state]
en: Ready
tr: Hazır

[ctx: @info]
en: Failed to connect to the camera. Please make sure it is connected properly and turned on.
tr: Kameraya bağlanılamadı. Doğru bağlandığından ve açık olduğundan emin olun.

[ctx: @title:window]
en: Select Image to Upload
tr: Yüklemek için Görsel Seç

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the Camera Medium to upload pictures.
    
    Space require: %1
    Available free space: %2
tr: Kamera ortamında görsel yüklemek için yeterli boş alan yok.
    
    Gereken alan: %1
    Kullanılabilir boş alan: %2

[ctx: @info]
en: Camera Folder "%1" already contains the item "%2".
    Please enter a new filename (without extension):
tr: “%1” kamera klasörü halihazırda “%2” ögesini içeriyor.
    Lütfen yeni bir dosya adı girin (uzantısız):

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
tr: Dosya Halihazırda Var

[ctx: @info]
en: Your custom target album date format is not valid. Please check your settings...
tr: Özel hedef albüm tarihi biçiminiz geçerli değil. Lütfen ayarlarınızı denetleyin…

[ctx: @info]
en: Collection which host your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
tr: Kamera aygıtından indirme işlemini gerçekleştirmek üzere ayarlanan öntanımlı hedef albümünüzü barındıran koleksiyon yok. Lütfen kamera yapılandırma iletişim kutusundan başka bir tane seçin.

[ctx: @info]
en: Your default target album set to process download from camera device is not available. Please select another one from camera configuration dialog.
tr: Kamera aygıtından indirme işlemini gerçekleştirecek şekilde ayarlanmış öntanımlı hedef albümünüz yok. Lütfen kamera yapılandırma iletişim kutusundan başka bir tane seçin.

[ctx: @info]
en: Please select the destination album from the digiKam library to import the camera pictures into.
tr: Lütfen kamera görsellerini içe aktarmak için digiKam kütüphanesinden hedef albümü seçin.

[ctx: @info]
en: Collection selected as the destination album to download from the camera device is not available. Please select another destination album.
tr: Kamera aygıtından indirilecek hedef albüm olarak seçilen koleksiyon yok. Lütfen başka bir hedef albüm seçin.

en: Failed to move sidecar file for <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> için olan sepet dosyası taşınamadı

en: Failed to move file for <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> için olan dosya taşınamadı

[ctx: @info]
en: The items listed below are locked by camera (read-only). These items will not be deleted. If you really want to delete these items, please unlock them and try again.
tr: Aşağıda listelenen ögeler kamera tarafından kilitlenmiştir (saltokunur). Bu ögeler silinmeyecek. Bu ögeleri gerçekten silmek istiyorsanız lütfen bunların kilidini açın ve yeniden deneyin.

[ctx: @info]
en: About to delete this image.
    Deleted file is unrecoverable.
    Are you sure? | About to delete these %1 images.
    Deleted files are unrecoverable.
    Are you sure?
tr[0]: Bu görseli silmek üzeresiniz.
    Silinen dosyalar geri yüklenemezler.
    Emin misiniz?
tr[1]: Bu %1 görseli silmek üzeresiniz.
    Silinen dosyalar geri yüklenemezler.
    Emin misiniz?

[ctx: @title: confirm delete items dialog]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @title:window]
en: Insufficient Disk Space
tr: Yetersiz Disk Alanı

[ctx: @info]
en: There is not enough free space on the disk of the album you selected to download and process the selected pictures from the camera.
    
    Estimated space required: %1
    Available free space: %2
    
    Try Anyway?
tr: Kamerada seçili fotoğrafları kaydetmek ve işlemek için seçtiğiniz albüm için diskte yeterli alan yok.
    
    Tahmini gerekli alan: %1
    Kullanılabilir boş alan: %2
    
    Yine de denemek ister misiniz?

[ctx: @info:status]
en: No item selected (%1 item) | No item selected (%1 items)
tr[0]: Seçili öge yok (%1 öge)
tr[1]: Seçili öge yok (%1 öge)

[ctx: @info:status Filename of first selected item of number of items]
en: "%1" (%2 of %3)
tr: %1 (%2/%3)

[ctx: @info:status]
en: %2/%1 item selected | %2/%1 items selected
tr[0]: %2/%1 öge seçili
tr[1]: %2/%1 öge seçili

en: Skipped file <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> dosyası atlandı

en: Rename file to <filename>%1</filename>
tr: Dosyayı <filename>%1</filename> olarak yeniden adlandır

en: Failed to save sidecar file for <filename>%1</filename>
tr: <filename>%1</filename> için sepet dosyası kaydedilemedi

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished, you can now detach your camera while the images are auto-rotated
tr: Görsellerin indirilmesi tamamlandı, görseller kendiliğinden döndürülürken artık kameranızı çıkarabilirsiniz

[ctx: @info Popup notification]
en: Images download finished
tr: Görsellerin indirilmesi tamamlandı

[ctx: @info]
en: A file with the same name ("%1") already exists in folder "%2".
tr: “%2” klasöründe aynı adda (“%1”) bir dosya halihazırda var.

[ctx: @info]
en: Failed to find Album for path "%1".
tr: “%1” yolu için albüm bulunamadı.

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
tr: &Aygıt

en: Camera Folders
tr: Kamera Klasörleri

[ctx: in camera model string]
en: auto-detected
tr: kendiliğinden algılandı

[ctx: @action]
en: Escape preview
tr: Önizlemeden Çık

[ctx: @action: go to previous image]
en: Back
tr: Geri

[ctx: @action: go to next image]
en: Forward
tr: İleri

[ctx: @option:check]
en: Write the document name to EXIF
tr: Belge adını EXIF’e yaz

[ctx: @option:check]
en: Fix internal date && time
tr: İçsel tarihi ve zamanı düzelt

[ctx: @option:check]
en: Auto-rotate/flip image
tr: Görseli kendiliğinden döndür/çevir

[ctx: @option:check]
en: Convert to lossless file format
tr: Kayıpsız dosya biçimine dönüştür

[ctx: @label]
en: New image format:
tr: Yeni görsel biçimi:

[ctx: @info]
en: Set here all options to fix/transform JPEG files automatically as they are downloaded.
tr: JPEG dosyalarını indirirken kendiliğinden düzeltmek/dönüştürmek için olan tüm seçenekleri burada ayarlayın.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want images automatically rotated or flipped using Exif information provided by the camera.
tr: Görsellerin kamera tarafından sağlanan Exif bilgileri kullanılarak kendiliğinden döndürülmesini veya çevrilmesini istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

[ctx: @info]
en: Select here which metadata template you want to apply to images.
tr: Görsellere hangi üst veri şablonunu uygulamak istediğinizi burada seçin.

[ctx: @info]
en: Enable this option to write the document name to the Exif metadata. The document name is the original file name of the imported file.
tr: Belge adını Exif üst verisine yazmak için bu seçeneği etkinleştirin. Belge adı, içe aktarılan dosyanın özgün dosya adıdır.

[ctx: @info]
en: Enable this option to set date and time metadata tags to the right values if your camera does not set these tags correctly when pictures are taken. The values will be saved in the DateTimeDigitized and DateTimeCreated EXIF, XMP, and IPTC tags.
tr: Fotoğraf çekerken kameranız bu künyeleri doğru şekilde ayarlamazsa tarih ve saat üst veri künyelerini doğru değerlere ayarlamak için bu seçeneği etkinleştirin. Değerler; DateTimeDigitized ve DateTimeCreated EXIF, XMP ve IPTC künyelerine kaydedilecektir.

[ctx: @info]
en: Enable this option to automatically convert all JPEG files to a lossless image format. Note: Image conversion can take a while on a slow computer.
tr: Tüm JPEG dosyalarını kendiliğinden kayıpsız bir görsel biçimine dönüştürmek için bu seçeneği etkinleştirin. Not: Yavaş bir bilgisayarda görselleri dönüştürmek biraz zaman alabilir.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Preferred Lossless Image File Format</title><para>Select the file format in which JPEG image will be converted to a lossless container with metadata support.</para>
tr: <title>Tercih Edilen Kayıpsız Görsel Dosyası Biçimi</title><para>JPEG görselinin üst veri desteğiyle kayıpsız bir kapsayıcıyla dönüştürüleceği dosya biçimini seçin.</para>

[ctx: @info]
en: <p>These expressions may be used to customize date format:</p><p><b>d</b>: The day as a number without a leading zero (1 to 31)</p><p><b>dd</b>: The day as a number with a leading zero (01 to 31)</p><p><b>ddd</b>: The abbreviated localized day name (e.g. 'Mon' to 'Sun')</p><p><b>dddd</b>: The long localized day name (e.g. 'Monday' to 'Sunday')</p><p><b>M</b>: The month as a number without a leading zero (1 to 12)</p><p><b>MM</b>: The month as a number with a leading zero (01 to 12)</p><p><b>MMM</b>: The abbreviated localized month name (e.g. 'Jan' to 'Dec')</p><p><b>MMMM</b>: The long localized month name (e.g. 'January' to 'December')</p><p><b>yy</b>: The year as two digit number (eg. 00 to 99)</p><p><b>yyyy</b>: The year as four digit number (eg. 2012)</p><p>All other input characters will be treated as text. Any sequence of characters that are enclosed in singlequotes will be treated as text and not be used as an expression. Examples, if date is 20 July 1969:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b> : 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b> : Sun July 20 69</p><p><b>'Photo shot on ' dddd</b> : Photo shot on Sunday</p>
tr: <p>Tarih biçimini özelleştirmek için şu ifadeler kullanılabilir:</p><p><b>d</b>: Başında sıfır olmadan sayı türünden tarih (1–31 aralığı)</p><p><b>dd</b>: Başında sıfır olan sayı türünden tarih (01–31 aralığı)</p><p><b>ddd</b>: Yerelleştirilmiş kısa haftanın günü (“Pts–Paz” aralığı)</p><p><b>dddd</b>: Yerelleştirilmiş uzun haftanın günü (“Pazartesi–Pazar” aralığı)</p><p><b>M</b>: Başında sıfır olmadan sayı türünden ay (1–12 aralığı)</p><p><b>MM</b>: Başında sıfır olan sayı türünden ay (01–12 aralığı)</p><p><b>MMM</b>: Yerelleştirilmiş kısa ay adı (“Oca–Ara” aralığı)</p><p><b>MMMM</b>: Yerelleştirilmiş uzun ay adı (“Ocak–Aralık” aralığı)</p><p><b>yy</b>: İki basamaklı yıl (00–99 aralığı)</p><p><b>yyyy</b>: Dört basamaklı yıl (2012)</p><p>Tüm diğer girdi karakterlerine metin olarak davranılacaktır. Tekli tırnak içine alınmış tüm karakterlere metin olarak davranılacaktır. Örneğin, tarih 20 Temmuz 1969 ise:</p><p><b>dd.MM.yyyy</b>: 20.07.1969</p><p><b>ddd MMMM d yy</b>: Paz Temmuz 20 69</p><p><b>“Fotoğraf ” dddd “günü çekildi.”</b>: Fotoğraf Pazar günü çekildi.</p>

[ctx: @option:check]
en: Extension-based sub-albums
tr: Uzantı tabanlı alt albümler

[ctx: @option:check]
en: Date-based sub-albums
tr: Tarih tabanlı alt albümler

[ctx: @label:listbox]
en: Date format:
tr: Tarih biçimi:

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Full Text
tr: Tam Metin

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Local Settings
tr: Yerel Ayarlar

[ctx: @item:inlistbox folder date format]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @info]
en: Show a list of all available options
tr: Kullanılabilir tüm seçeneklerin listesini göster

[ctx: @info]
en: Set how digiKam creates albums automatically when downloading.
tr: İndirme yaparken digiKam’in albümleri nasıl oluşturacağını ayarlayın.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file extension-based sub-albums of the destination album. This way, you can separate JPEG and RAW files as they are downloaded from your camera.
tr: Fotoğraflarınızı hedef albümün kendiliğinden oluşturulan dosya uzantısı tabanlı alt albümlerine indirmek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin. Bu şekilde JPEG ve RAW dosyalarını kameranızdan indirilirken ayırabilirsiniz.

[ctx: @info]
en: Enable this option if you want to download your pictures into automatically created file date-based sub-albums of the destination album.
tr: Görsellerinizini hedef albümün kendiliğinden oluşturulan dosya tarihine dayalı alt albümlerine indirmek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin.

[ctx: @info]
en: Select your preferred date format used to
    create new albums. The options available are:
    "ISO": the date format is in accordance with ISO 8601
    (YYYY-MM-DD). E.g.: 2006-08-24
    "Full Text": the date format is in a user-readable string.
    E.g.: Thu Aug 24 2006
    "Local Settings": the date format depending on KDE control panel settings.
    "Custom": use a customized format for date.
tr: Yeni albümler oluşturmak için kullanılan tercih edilen
    tarih biçiminizi seçin Kullanılabilir seçenekler:
    “ISO”: ISO 8601 belirtimiyle uyumlu tarih biçimi
    (YYYY‒AA‒GG). Örneğin: 2006‒08‒24
    “Tam Metin”: Kullanıcı tarafından okunabilen bir
    metin dizisi. Örneğin: Per Ağu 24 2006
    “Yerel Ayarlar”: KDE yerel ayarlarındaki biçim.
    “Özel”: Tarih için özel bir biçim kullanın.

[ctx: @info]
en: Show the result of converted date 1968-12-26 using your customized format.
tr: 1968-12-26 tarihinin sizin özelleştirilmiş biçiminize olan dönüşüm sonucunu gösterin.

[ctx: @info Example of custom date format for album naming]
en: Ex.: %1
tr: Örn.: %1

[ctx: @info Custom date format]
en: Format is not valid...
tr: Biçim geçerli değil…

en: Cannot display camera preview
tr: Kamera önizlemesi görüntülenemiyor

[ctx: @option:check]
en: Convert RAW images to
tr: RAW resimleri şuna dönüştür

[ctx: @label]
en: DNG container
tr: DNG kapsayıcısı

[ctx: @info]
en: Set here all options to convert RAW images to DNG container automatically as they are downloaded.
tr: RAW görsellerini indirildikleri gibi DNG kapsayıcısına dönüştürmek için olan tüm seçenekleri burada ayarlayın.

[ctx: @info]
en: Enable this option to convert RAW images to DNG container automatically.
tr: RAW görsellerini indirildikleri gibi DNG kapsayıcısına dönüştürmek için bu seçeneği etkinleştirin.

[ctx: @title]
en: Camera Media
tr: Kamera Ortamı

[ctx: @title]
en: Album Library
tr: Albüm Kitaplığı

[ctx: @info Storage]
en: Capacity:
tr: Sığa:

[ctx: @info Storage]
en: Available:
tr: Kullanılabilir:

[ctx: @info Storage]
en: Require:
tr: Gereken:

[ctx: @title:menu]
en: Assign Labels
tr: Etiketler Ata

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Only New Files
tr: Yalnızca Yeni Dosyalar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Raw Files
tr: RAW Dosyaları

[ctx: @item:inlistbox]
en: JPG/TIFF Files
tr: JPG/TIFF Dosyaları

[ctx: @item:inlistbox]
en: Video Files
tr: Video Dosyaları

en: Camera filenames
tr: Kamera dosya adları

en: Turn on this option to use the camera provided image filenames without modifications.
tr: Kameranın sağladığı görsel dosyası adlarını değişiklik yapmadan kullanmak için bu seçeneği açın.

en: Change case to:
tr: BÜYÜK/küçük harf değiştir:

[ctx: Leave filename as it is]
en: Leave as-is
tr: Olduğu gibi bırak

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
tr: BÜYÜK yap

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
tr: küçük yap

en: Set the method to use to change the case of the image filenames.
tr: Görsel dosyası adlarının BÜYÜK/küçük harf biçimlerini değiştirmek için kullanılacak yöntemi ayarlayın.

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
tr: Özelleştir

en: <p>These expressions may be used to customize the command line:</p><p><b>%file</b>: full path of the imported file</p><p><b>%filename</b>: file name of the imported file</p><p><b>%path</b>: path of the imported file</p><p><b>%orgfilename</b>: original file name</p><p><b>%orgpath</b>: original path</p><p>If there are no expressions full path is added to the command.</p>
tr: <p>Bu ifadeler komut satırını özelleştirmek için kullanılabilir:</p><p><b>%file</b>: İçe aktarılan dosyanın tam yolu</p><p><b>%filename</b>: İçe aktarılan dosyanın dosya adı</p><p><b>%path</b>: İçe aktarılan dosyanın yolu</p><p><b>%orgfilename</b>: Özgün dosya adı</p><p><b>%orgpath</b>: Özgün yol</p><p>Eğer bir ifade yoksa tam yol komuta eklenir.</p>

en: Execute script for image:
tr: Görsel için betiği yürüt:

en: No script selected
tr: Seçili betik yok

en: Set here the script that is executed for every imported image.
tr: Her içe aktarılan görsel için yürütülecek betiği burada seçin.

en: Drag and drop an image here
tr: Buraya bir görsel sürükleyip bırakın

en: Show on left panel
tr: Sol Panelde Göster

en: Show on right panel
tr: Sağ Panelde Göster

en: Remove item
tr: Ögeyi Kaldır

en: Clear all
tr: Tümünü Temizle

en: Drag and drop images here
tr: Buraya görseller sürükleyip bırakın

en: %1 item on Light Table | %1 items on Light Table
tr[0]: Işık tablasında %1 öge
tr[1]: Işık tablasında %1 öge

[ctx: @action: go to first item on list]
en: &First
tr: &İlk

[ctx: @action: go to last item on list]
en: &Last
tr: &Son

en: On left
tr: Solda

en: Show item on left panel
tr: Ögeyi sol panelde göster

en: On right
tr: Sağda

en: Show item on right panel
tr: Ögeyi sağ panelde göster

en: Open With Default Application
tr: Öntanımlı Uygulama ile Aç

en: Open the item with default assigned application.
tr: Ögeyi öntanımlı atanan uygulamayla aç

en: Remove item from Light Table
tr: Ögeyi Işık Tablasından Kaldır

en: Remove all items from Light Table
tr: Işık tablasından tüm ögeleri kaldır

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
tr: Çöp Kutusuna Taşı

en: Delete immediately
tr: Anında Sil

en: Synchronize
tr: Eşzamanla

en: Synchronize preview from left and right panels
tr: Sağ ve sol panellerdeki önizlemeyi eşzamanla

en: By Pair
tr: Eşe Göre

en: Navigate by pairs with all items
tr: Tüm ögelerle eşe göre dolaş

en: Clear On Close
tr: Kapatmada Temizle

en: Clear light table when it is closed
tr: Kapatıldığında ışık tablasını temizle

en: Remove all images from the light table when it is closed
tr: Kapatıldığında ışık tablasındaki tüm görselleri kaldır

en: Zoom to 100%
tr: %​100’e Yakınlaştır

en: Fit to &Window
tr: &Pencereye Sığdır

en: Color-Managed View
tr: Renk Yönetimli Görünüm

en: Previous Image
tr: Önceki Görsel

en: Edit Titles on the Right
tr: Sağdaki Başlıkları Düzenle

en: Edit Comments on the Right
tr: Sağdaki Yorumları Düzenle

en: Show Assigned Tags on the Right
tr: Atanmış Künyeleri Sağda Göster

en: Edit Titles on the Left
tr: Soldaki Başlıkları Düzenle

en: Edit Comments on the Left
tr: Soldaki Yorumları Düzenle

en: Show Assigned Tags on the Left
tr: Atanmış Künyeleri Solda Göster

note: i18n: ectx: Menu (LeftPanel)
en: &Left Panel
tr: &Sol Panel

note: i18n: ectx: Menu (RightPanel)
en: &Right Panel
tr: &Sağ Panel

[ctx: @title:window]
en: Maintenance
tr: Bakım

en: <qt><b>Select Maintenance Operations to Process</b></qt>
tr: <qt><b>İşlenecek bakım işlemlerini seçin</b></qt>

[ctx: @label]
en: Process items from:
tr: Şuradaki ögeleri işle:

[ctx: @option:check]
en: Use the last saved active tools and settings
tr: Son kaydedilen etkin araçları ve ayarları kullan

[ctx: @option:check]
en: Work on all processor cores (when it is possible)
tr: Tüm işlemci çekirdeklerinde çalış (olabildiğince)

en: Common Options
tr: Genel Seçenekler

en: <qt>No option<br><i>Note: only Albums Collection are processed by this tool.</i></qt>
tr: <qt>Seçenek yok<br><i>Not: Bu araç yalnızca albüm koleksiyonlarını işler.</i></qt>

en: Scan for new items
tr: Yeni ögeleri tara

en: <qt><i>Note: If activated, the core database is always cleaned. You can select additional databases for cleaning.<br>If you select one of the options below, the process may take much time and can freeze digiKam temporarily in order to make sure that no database corruption occurs.</i></qt>
tr: <qt><i>Not: Etkinse çekirdek veri tabanı her zaman temizlenir. Temizlemek için ek veritabanları seçebilirsiniz.<br>Aşağıdaki seçeneklerden birini seçerseniz işlem çok zaman alabilir ve hiçbir veri tabanı bozulmasının meydana gelmediğinden emin olmak için digiKam’i geçici olarak dondurabilir.</i></qt>

en: Also clean up the thumbnail database.
tr: Ayrıca küçük görsel veri tabanını da temizleyin.

en: Also clean up the faces database.
tr: Ayrıca yüz veri tabanını da temizleyin.

en: Also clean up the similarity database.
tr: Ayrıca benzerlik veri tabanını da temizleyin.

en: Extended clean up and shrink all databases.
tr: Ayrıntılı temizlik yapın ve tüm veritabanlarını küçültün.

en: This option leads to the vacuuming (shrinking) of the databases. Vacuuming is supported both for SQLite and MySQL.
tr: Bu seçenek, veritabanlarının vakumlanmasına (küçültülmesine) yol açar. Vakumlama hem SQLite hem de MySQL için desteklenir.

en: Perform database cleaning
tr: Veri tabanı temizliği gerçekleştir

en: Scan for changed or non-cataloged items (faster)
tr: Değiştirilen veya kataloglanmamış ögeleri tara (daha hızlı)

en: Rebuild Thumbnails
tr: Küçük görselleri yeniden yap

en: Rebuild Finger-prints
tr: Parmak izlerini yeniden yap

en: Similarity range (in percents):
tr: Benzerlik erimi (yüzde türünden):

en: Restriction on duplicates:
tr: Yinelenen kısıtlamaları:

en: No restriction
tr: Kısıtlama yok

en: Restrict to album of reference image
tr: Başvuru görselin albümüne kısıtla

en: Exclude album of reference image
tr: Başvuru görselin albümünü dışla

en: Find Duplicate Items
tr: Yinelenen Ögeleri Bul

[ctx: @option:check]
en: Rebuild all training data
tr: Tüm eğitim verisini yeniden oluştur

[ctx: @info:tooltip]
en: This will re-train the face recognizer with tagged faces in your library.
tr: Bu, yüz tanımlayıcısını kitaplığınızdaki künyelenmiş yüzlerle yeniden çalıştırır.

[ctx: @option:check]
en: Reset and clear all faces and training
tr: Tüm yüzleri ve eğitim verisini sıfırla ve temizle

[ctx: @info:tooltip]
en: This will clear all detected and tagged faces.
tr: Bu, tüm algılanmış ve künyelenmiş yüzleri temizler.

[ctx: @option:check]
en: Clear rejected face matches
tr: Reddedilmiş yüz eşleşmelerini temizle

[ctx: @info:tooltip]
en: This will delete all rejected face matches allowing the face recognizer to present the suggested matches again.
tr: Bu, reddedilmiş tüm yüz eşleşmelerini temizleyerek yüz tanıyıcısının önerilen eşleşmeleri yeniden sunmasına olanak tanır.

en: Face engine management
tr: Yüz işletkesi yönetimi

en: Auto-tags Assignment
tr: Kendiliğinden Künye Atama

en: Sync Direction:
tr: Eşzamanlama yönü:

en: From database to image metadata
tr: Veri tabanından görsel üst verisine

en: From image metadata to database
tr: Görsel üst verisinden veri tabanına

en: Check metadata setup panel for details:
tr: Ayrıntılar için üst veri ayar panelini denetle:

en: Sync Metadata and Database
tr: Üst Veriyi ve Veri Tabanını Eşzamanla

[ctx: @title: window reset face database]
en: Warning
tr: Uyarı

en: Are you sure you want to delete all confirmed, unconfirmed, and unknown faces? You’ll need to rescan images and start tagging unknown faces again before any faces can be recognized.
tr: Tüm onaylı, onaysız ve bilinmeyen yüzleri silmek istediğinizden emin misiniz? Herhangi bir yüzü tanıyabilmeye başlamak için görselleri yeniden taramanız ve bilinmeyen yüzleri yeniden künyelemeniz gerekecek.

note: i18n
en: All operations are done.
    Duration: %1
tr: Tüm işlemler tamamlandı.
    Süre: %1

en: digiKam Maintenance
tr: digiKam Bakımı

en: Process is done.
    Duration: %1
tr: Süreç tamamlandı.
    Süre: %1

en: Clean up the databases :
tr: Veritabanlarını temizle :

en: analysing databases
tr: veritabanları çözümleniyor

en: cleaning core db
tr: çekirdek veri tabanı temizleniyor

en: cleaning thumbnails db
tr: küçük görsel veri tabanı temizleniyor

en: cleaning recognition db
tr: tanıma veri tabanı temizleniyor

en: cleaning similarity db
tr: benzerlik veri tabanı temizleniyor

en: shrinking databases
tr: veritabanları küçültülüyor

en: <p>Database shrinking in progress.</p><p>Currently, your databases are being shrunk. This will take some time - depending on your databases size.</p><p>We have to freeze digiKam in order to prevent database corruption. This info box will vanish when the shrinking process is finished.</p>Current Status:
tr: <p>Veri tabanı küçültme işlemi sürüyor.</p><p>Şu anda veritabanlarınız küçültülüyor. Veritabanlarınızın boyutuna bağlı olarak bu biraz zaman alacaktır.</p><p>Veri tabanının bozulmasını önlemek için digiKam’i dondurmamız gerekir. Küçültme işlemi bittiğinde bu bilgi kutusu kaybolacaktır.</p>Şu anki durum:

en: Core DB
tr: Çekirdek Veri Tabanı

en: Thumbnails DB
tr: Küçük Görseller Veri Tabanı

en: Face Recognition DB
tr: Yüz Tanıma Veri Tabanı

en: Similarity DB
tr: Benzerlik Veri Tabanı

en: Find new items
tr: Yeni ögeler bul

en: Scanning: %1
tr: Taranıyor: %1

en: Album Root: %1
tr: Albüm kökü: %1

en: Scanned:
    %1
tr: Tarandı:
    %1

en: Items scanned for cataloging: %1
tr: Kataloglama için taranan ögeler: %1

en: Item scanned for cataloging: %1
tr: Kataloglama için taranan öge: %1

en: Find duplicates items
tr: Yinelenen ögeleri bul

en: Finding Duplicates: %1
tr: Yinelenmiş bulma: %1

en: No duplicate item
tr: Yinelenen öge yok

en: 1 duplicate item | %1 duplicate items
tr[0]: 1 yinelenen öge
tr[1]: %1 yinelenen öge

en: Items scanned for duplicates: %1
tr: Yinelenenler için taranan ögeler: %1

en: Item scanned for duplicates: %1
tr: Yinelenenler için taranan öge: %1

en: Duplicates found: %1
tr: Bulunan yinelenenler: %1

en: Duplicate found: %1
tr: Bulunan yinelenen: %1

en: A face scan is already running. Only one face task can be running at a time. Please wait until it is finished.
tr: Bir yüz taraması halihazırda çalışıyor. Aynı anda yalnızca bir yüz görevi çalıştırılabilir. Lütfen bitene kadar bekleyin.

en: Scan for faces in album: %1
tr: Albümdeki yüzleri tara: %1

en: Scan for faces in %1 albums
tr: %1 albümdeki yüzleri tara

en: Scan for faces in image: %1
tr: Görseldeki yüzleri tara: %1

en: Scan for faces in %1 images
tr: %1 görseldeki yüzleri tara

en: Updating faces database
tr: Yüz veri tabanı güncelleniyor

en: Error starting face detection.
tr: Yüz algılaması başlatılırken hata.

en: Items scanned for faces: %1
tr: Yüzler için taranan ögeler: %1

en: Item scanned for faces: %1
tr: Yüzler için taranan öge: %1

en: Faces found: %1
tr: Bulunan yüzler: %1

en: Face found: %1
tr: Bulunan yüz: %1

en: Face Scanning: %1
tr: Yüz tarama: %1

en: Found %1 face.
tr: %1 yüz bulundu.

en: Found %1 faces.
tr: %1 yüz bulundu.

en: Recognized: %1
tr: Tanındı: %1

en: Finger-prints
tr: Parmak İzleri

en: Rebuild Fingerprint: %1
tr: Parmak izi yeniden yapma: %1

en: Album: %1
tr: Albüm: %1

en: Items scanned for fingerprint: %1
tr: Parmak izi için taranan ögeler: %1

en: Item scanned for fingerprint: %1
tr: Parmak izi için taranan öge: %1

en: Image Quality: %1
tr: Görsel kalitesi: %1

en: Pick Label: %1
tr: Etiket seç: %1

en: Items scanned for quality: %1
tr: Kalite için taranan ögeler: %1

en: Item scanned for quality: %1
tr: Kalite için taranan öge: %1

en: Remove all faces from image
tr: Görselden tüm yüzleri kaldır

en: Remove all tags from image
tr: Görselden tüm künyeleri kaldır

en: All faces are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
tr: %1 seçili görselden tüm yüzler kaldırılacak.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: All tags are removed from %1 selected images.
    Do you want to continue?
tr: %1 seçili görselden tüm künyeler kaldırılacak.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Clear Metadata: %1
tr: Üst veriyi temizliği: %1

en: Items scanned to remove faces: %1
tr: Yüzleri kaldırmak için taranan ögeler: %1

en: Item scanned to remove faces: %1
tr: Yüzleri kaldırmak için taranan öge: %1

en: Items scanned to remove tags: %1
tr: Künyeleri kaldırmak için taranan ögeler: %1

en: Item scanned to remove tags: %1
tr: Künyeleri kaldırmak için taranan öge: %1

en: Synchronizing image metadata with database
tr: Görsel üst verisi, veri tabanıyla eşzamanlanıyor

en: Updating database from image metadata
tr: Görsel üst verisinden veri tabanı güncelleniyor

en: Metadata Sync: %1
tr: Üst veri eşzamanlaması: %1

en: Items scanned to synchronize metadata with database: %1
tr: Üst veriyi veri tabanıyla eşzamanlamak için taranan ögeler: %1

en: Item scanned to synchronize metadata with database: %1
tr: Üst veriyi veri tabanıyla eşzamanlamak için taranan öge: %1

en: Items scanned to update database with metadata: %1
tr: Veri tabanını üst veriyle güncellemek için taranan ögeler: %1

en: Item scanned to update database with metadata: %1
tr: Veri tabanını üst veriyle güncellemek için taranan öge: %1

en: Generate Thumbnails
tr: Küçük Görseller Üret

en: Thumbnail: %1
tr: Küçük görsel: %1

en: Items scanned for thumbnails: %1
tr: Küçük görseller için taranan ögeler: %1

en: Item scanned for thumbnails: %1
tr: Küçük görseller için taranan öge: %1

en: Queues
tr: Kuyruklar

en: Queue Settings
tr: Kuyruk Ayarları

en: Control Panel
tr: Denetim Paneli

en: Assigned Tools
tr: Atanan Araçlar

en: Tool Settings
tr: Araç Ayarları

en: Run
tr: Çalıştır

en: Run all
tr: Tümünü Çalıştır

en: New Queue
tr: Yeni Kuyruk

en: Remove Queue
tr: Kuyruğu Kaldır

en: Save Workflow
tr: İş Akışını Kaydet

en: Remove items
tr: Ögeleri Kaldır

en: Remove processed items
tr: İşlenen Ögeleri Kaldır

en: Clear Queue
tr: Kuyruğu Temizle

en: Move up
tr: Yukarı Taşı

en: Move down
tr: Aşağı Taşı

en: Remove tool
tr: Aracı Kaldır

en: Current Queue:
tr: Geçerli kuyruk:

en: No items
tr: Öge yok

en: No tasks
tr: Görev yok

en: 1 task | %1 tasks
tr[0]: 1 görev
tr[1]: %1 görev

[ctx: #info: total number of items to process]
en: Total:
tr: Toplam:

[ctx: batch queue manager is ready to use]
en: Ready
tr: Hazır

[ctx: @title:window]
en: Processing Under Progress
tr: Süreç ilerliyor

en: Batch Queue Manager is running. Do you want to cancel current job?
tr: Toplu Kuyruk Yöneticisi çalışıyor. Geçerli işi iptal etmek istiyor musunuz?

en: There is no queue to be run.
tr: Çalıştırılacak bir sıra yok.

en: There is no item to process in the current queue (%1).
tr: Geçerli kuyrukta işlenecek öge yok (%1).

en: Custom renaming rule is invalid for current queue (%1). Please fix it.
tr: Özel yeniden adlandırma kuralı geçerli kuyruk için geçersiz (%1). Lütfen düzeltin.

en: Assigned batch tools list is empty for current queue (%1). Please assign tools.
tr: Geçerli kuyruk için atanan toplu iş araçları listesi boş (%1). Lütfen araçları atayın.

en: There are no items to process in the queues.
tr: Kuyrukta işlenecek öge yok.

[ctx: @title:window]
en: Processed Items Album Settings
tr: İşlenen Ögeler Albümü Ayarları

en: Album to host processed items from queue "%1" is not set. Please select one from Queue Settings panel.
tr: “%1” kuyruğunda işlenen ögeleri barındıracak albüm ayarlı değil. Lütfen Kuyruk Ayarları panelinden birini seçin.

en: Album to host processed items from queue "%1" is not available or not writable. Please set another one from Queue Settings panel.
tr: “%1” kuyruğunda işlenen ögeleri barındıracak albüm kullanılamıyor veya yazılamaz. Lütfen Kuyruk Ayarları panelinden başka bir tane ayarlayın.

en: Failed to process item...
tr: Öge işlenemedi…

en: Process Cancelled...
tr: İşlem iptal edildi…

en: Item "%1" from queue "%2": %3
tr: “%2” kuyruğundaki “%1” ögesi: %3

en: Batch queue finished
tr: Toplu iş kuyruğu bitti

en: All batch queues finished
tr: Tüm toplu iş kuyrukları bitti

note: i18n: ectx: Menu (Queues)
en: &Queues
tr: &Kuyruklar

en: Failed to find tool...
tr: Araç bulunamadı…

en: (overwritten)
tr: (üstüne yazıldı)

en: (renamed to %1)
tr: (%1 olarak yeniden adlandırıldı)

en: Item exists and was skipped
tr: Öge var olduğundan atlandı

en: Failed to create sidecar file...
tr: Sepet dosyası oluşturulamadı…

en: Item processed successfully %1
tr: Öge başarıyla işlendi %1

en: Failed to create file...
tr: Dosya oluşturulamadı…

[ctx: @title: tool group]
en: Base
tr: Temel

[ctx: @title: tool group]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: @title: tool group]
en: Colors
tr: Renkler

[ctx: @title: tool group]
en: Enhance
tr: Pekiştir

[ctx: @title: tool group]
en: Transform
tr: Dönüşüm

[ctx: @title: tool group]
en: Decorate
tr: Süsle

[ctx: @title: tool group]
en: Filters
tr: Süzgeçler

[ctx: @title: tool group]
en: Convert
tr: Dönüştür

[ctx: @title: tool group]
en: Metadata
tr: Üst Veri

[ctx: @title: tool group]
en: Invalid
tr: Geçersiz

[ctx: @label]
en: No setting available
tr: Kullanılabilir ayar yok

en: This is the list of batch tools assigned.
tr: Bu, atanan toplu iş araçlarının listesidir.

[ctx: @info]
en: This is the list of images to batch process.
tr: Bu, toplu işlenecek görsellerin listesidir.

[ctx: @title: preview item]
en: Thumbnail
tr: Küçük Görsel

[ctx: @title: original item name]
en: Original
tr: Özgün

[ctx: @title: target item name]
en: Target
tr: Hedef

en: There is still 1 unprocessed item in "%2".
    Do you want to close this queue? | There are still %1 unprocessed items in "%2".
    Do you want to close this queue?
tr[0]: “%2” kuyruğunda hâlâ işlenmemiş 1 öge var.
    Bu kuyruğu kapatmak istiyor musunuz?
tr[1]: “%2” kuyruğunda hâlâ işlenmemiş %1 öge var.
    Bu kuyruğu kapatmak istiyor musunuz?

en: Custom renaming rules are invalid for Queues listed below. Please fix them.
tr: Aşağıda listelenen kuyruklar için olan özel yeniden adlandırma kuralları geçersizdir. Lütfen bunları düzeltin.

en: Assigned batch tools list is empty for Queues listed below. Please assign tools.
tr: Atanan toplu iş araçları listesi, aşağıda listelenen kuyruklar için boştur. Lütfen araçları atayın.

en: Use original Album
tr: Özgün albümü kullan

en: Target
tr: Hedef

en: Use original filenames
tr: Özgün dosya adlarını kullan

en: Turn on this option to use original filenames without modifications.
tr: Özgün dosya adlarını değişiklik yapmadan kullanmak için bu seçeneği açın.

en: Customize filenames:
tr: Dosya adlarını özelleştir:

en: File Renaming
tr: Dosya Yeniden Adlandırma

en: Raw Files Loading:
tr: Yüklenen RAW dosyaları:

en: Perform RAW demosaicing
tr: RAW demozaiklemesi gerçekleştir

en: Extract embedded preview (faster)
tr: Gömülü önizlemeyi çıkar (daha hızlı)

[ctx: @option:check]
en: Save image as a newly created branch
tr: Görseli yeni oluşturulmuş bir dal olarak kaydet

en: Turn on this option to save the current modifications to a new version of the file
tr: Geçerli değişiklikleri dosyanın yeni bir sürümüne kaydetmek için bu seçeneği açın

[ctx: @option:check]
en: Uses all processors
tr: Tüm işlemcileri kullan

en: Turn on this option to use all CPU core from your computer to process more than one item from a queue at the same time.
tr: Bir kuyruktaki birden fazla ögeyi aynı anda işlemek amacıyla bilgisayarınızdaki tüm CPU çekirdeklerini kullanmak için bu seçeneği açın.

en: Saving Images
tr: Görselleri Kaydetmek

en: Reset current tool settings to default values.
tr: Geçerli araç ayarlarını öntanımlı değerlere sıfırlayın.

[ctx: @title: color tools category]
en: Color
tr: Renk

[ctx: @title: enhance tools category]
en: Enhance
tr: Pekiştir

[ctx: @title: transform tools category]
en: Transform
tr: Dönüşüm

[ctx: @title: decorate tools category]
en: Decorate
tr: Süsle

[ctx: @title: filters tools category]
en: Filters
tr: Süzgeçler

[ctx: @title: convert tools category]
en: Convert
tr: Dönüştür

[ctx: @title: metadata tools category]
en: Metadata
tr: Üst Veri

[ctx: @title: custom tools category]
en: Custom Tools
tr: Özel Araçlar

[ctx: @action]
en: Assign tools
tr: Araçlar Ata

en: This is the list of digiKam batch tools available.
tr: Bu, digiKam’in kullanılabilir toplu iş araçlarının listesidir.

en: Base Tools
tr: Temel Araçlar

en: This is the list of your customized workflow settings.
tr: Bu, sizin özelleştirilmiş iş akışı ayarlarınızın listesidir.

en: Workflow
tr: İş Akışı

en: You can see below the history of last batch operations processed.
tr: İşlenen son toplu işlemlerin geçmişini aşağıda görebilirsiniz.

en: History
tr: Geçmiş

[ctx: @title:window]
en: New Workflow
tr: Yeni İş Akışı

[ctx: @title:window]
en: Edit Workflow
tr: İş Akışını Düzenle

en: <qt><b>Create new Workflow</b></qt>
tr: <qt><b>Yeni iş akışı oluştur</b></qt>

en: <qt><b>Workflow Properties</b></qt>
tr: <qt><b>İş akışı özellikleri</b></qt>

[ctx: @title: batch worklow name]
en: &Title:
tr: &Başlık:

en: Description:
tr: Açıklama:

en: New Workflow
tr: Yeni İş Akışı

[ctx: @title: batch workflow name]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @title: batch workflow tools list]
en: Tools
tr: Araçlar

[ctx: @title: batch workflow description]
en: Description
tr: Açıklama

[ctx: @title:window]
en: Batch Queue Manager
tr: Toplu Kuyruk Yöneticisi

[ctx: @info]
en: Some Workflows cannot be loaded from your config file due to an incompatible version of a tool.
tr: Bazı iş akışları, bir aracın uyumsuz sürümü nedeniyle yapılandırma dosyanızdan yüklenemiyor.

[ctx: @action]
en: Assign Workflow to current queue
tr: Geçerli Kuyruğa İş Akışı Ata

[ctx: @action]
en: Edit Workflow
tr: İş Akışını Düzenle

[ctx: @action]
en: Update Workflow
tr: İş Akışını Güncelle

[ctx: @action]
en: Delete Workflow
tr: İş Akışını Sil

[ctx: @title:window]
en: Delete Workflow?
tr: İş Akışını Sil?

[ctx: @info]
en: Are you sure you want to delete the selected workflow "%1"?
tr: Seçili “%1” iş akışını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Rename...
tr: Yeniden Adlandır…

en: (No Value Selected)
tr: (Seçili Değer Yok)

en: No Rating assigned
tr: Atanan derecelendirme yok

en: Reset contents
tr: İçeriği Sıfırla

[ctx: @item]
en: Any Album
tr: Herhangi bir albüm

[ctx: @label:listbox]
en: In All
tr: Tümünde

[ctx: @label:listbox]
en: In One of
tr: Birinde

[ctx: @label:listbox]
en: In Tree
tr: Ağaçta

[ctx: @item]
en: Any Tag
tr: Herhangi bir künye

[ctx: @option: default kind of search options combined]
en: Any
tr: Herhangi biri

[ctx: @label: search field choice combo-box description]
en: Any of: %1
tr: Şunlardan herhangi biri: %1

en: any color depth
tr: herhangi bir renk derinliği

en: 8 bits per channel
tr: Kanal başına 8 bit

en: 16 bits per channel
tr: Kanal başına 16 bit

en: Search items located in
tr: Şuradaki ögelerde ara

en: The album name contains
tr: Albüm adı şunu içerir

en: The album caption contains
tr: Albüm etiketi şunu içerir

en: The album category is
tr: Albüm kategorisi şudur

en: Return items with tag
tr: Künyeli ögeleri döndür

en: A tag of the item contains
tr: Ögenin künyesi şunu içerir

en: Return items without tags
tr: Künyesi olmayan ögeleri döndür

en: Not Tagged
tr: Künyesiz

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: Return items whose file name contains
tr: Dosya adı şunu içeren ögeleri döndür

en: Modification
tr: Değişiklik

en: Return items modified between
tr: Şu aralıkta değiştirilen ögeleri döndür

[ctx: 'Return items modified between...and...]
en: and
tr: ve

en: File Size
tr: Dosya Boyutu

en: Size of the file in megabytes
tr: Dosyanın megabayt türünden boyutu

en: Size of the file in bytes
tr: Dosyanın bayt türünden boyutu

en: Month/Day
tr: Ay/Gün

en: Return items from a month or a day of the month
tr: Bir aydan veya ayın bir gününden olan ögeleri döndür

en: Return items with labels
tr: Etiketli ögeleri döndür

en: Return items rated at least
tr: En az şu derecelendirmeli ögeleri döndür

[ctx: Return items rated at least...at most...]
en: at most
tr: en çok

en: Return items created between
tr: Şu aralıkta oluşturulan ögeleri döndür

[ctx: 'Return items created between...and...]
en: and
tr: ve

en: Digitization
tr: Rakamlaştırma

en: Return items digitized between
tr: Şu aralıkta rakamlaştırılan ögeleri döndür

[ctx: 'Return items digitized between...and...]
en: and
tr: ve

en: Modified last
tr: Son değişiklik

en: Return items modified within the last
tr: Şu son zaman aralığında değiştirilen ögeleri döndür

en: Time
tr: Zaman

en: Return items with created time between
tr: Şu zaman aralığında oluşturulan ögeleri döndür

[ctx: 'Return items with created time between...and...]
en: and
tr: ve

en: Exif Orientation
tr: Exif Yönelimi

en: Find items with orientation flag
tr: Yönelim bayrağı olan ögeleri bul

en: Find items with a width between
tr: Şu genişlik aralığındaki ögeleri bul

[ctx: Find items with a width between...and...]
en: and
tr: ve

en: Find items with a height between
tr: Şu yükseklik aralığındaki ögeleri bul

[ctx: Find items with a height between...and...]
en: and
tr: ve

[ctx: Find items with any orientation / landscape / portrait orientation...]
en: Find items with
tr: Şuna uyan ögeleri bul

en: File Format
tr: Dosya Biçimi

en: Return items with the file format
tr: Şu dosya biçimine uyan ögeleri bul

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Image]
tr: %1 [Görsel]

[ctx: @label: file format]
en: %1 [Audio]
tr: %1 [Ses]

en: Color Depth
tr: Renk Derinliği

[ctx: Find items with any color depth / 8 bits per channel...]
en: Find items with
tr: Şuna uyan ögeleri bul

en: Color Model
tr: Renk Modeli

en: Find items with the color model
tr: Şu renk modeline uyan ögeleri bul

[ctx: @label: color model]
en: %1 [Image]
tr: %1 [Görsel]

en: The make of the camera
tr: Kameranın yapımcısı

en: The model of the camera
tr: Kameranın modeli

en: The type of the lens
tr: Merceğin türü

en: Return items without a camera ...
tr: Kamerası olmayan ögeleri döndür…

[ctx: Camera]
en: Make
tr: Yapımcı

[ctx: Camera]
en: Lens Type
tr: Mercek Türü

en: Lens aperture as f-number
tr: F numarası türünden mercek açıklığı

en: Focal length of the lens
tr: Merceğin odak uzunluğu

en: 35mm equivalent focal length
tr: 35 mm’ye eşdeğer odak uzunluğu

en: Automatic exposure program
tr: Kendiliğinden pozlandırma programı

en: Automatic or manual exposure
tr: Kendiliğinden veya elle pozlama

en: ISO film speed (linear scale, ASA)
tr: ISO film hızı (doğrusal ölçek, ASA)

[ctx: @label: flash is on or off]
en: Flash
tr: Flaş

[ctx: @label: flash mode used]
en: Flash mode
tr: Flaş kipi

en: Automatic or manual white balance
tr: Kendiliğinden veya elle beyaz dengesi

en: Color temperature used for white balance
tr: Beyaz dengesi içim kullanılan renk sıcaklığı

en: Metering Mode
tr: Ölçüm kipi

en: Method to determine the exposure
tr: Pozlamayı algılama yöntemi

en: Subject Distance
tr: Özne uzaklığı

en: Distance of the subject from the lens
tr: Öznenin mercekten uzaklığı

en: Macro, close or distant view
tr: Makro, yakın veya uzak görünüm

en: Capture Settings
tr: Yakalama Ayarları

en: Return items without selected capture settings ...
tr: Seçili yakalama ayarları olmayan ögeleri döndür…

en: ISO film speed
tr: ISO film hızı

en: White balance color temperature
tr: Beyaz dengesi renk sıcaklığı

en: Subject Distance Category
tr: Özne uzaklığı kategorisi

en: Altitude range
tr: Rakım erimi

en: Item has no GPS info
tr: Ögenin GPS bilgisi yok

en: Not Geo-located
tr: Coğrafi konumlandırılmamış

en: Country
tr: Ülke

en: Country shown in the item
tr: Ögede gösterilen ülke

en: Province
tr: İl

en: Province shown in the item
tr: Ögede gösterilen il

en: City shown in the item
tr: Ögede gösterilen şehir

en: Sublocation
tr: Alt konum

en: Sublocation shown in the item
tr: Ögede gösterilen alt konum

en: Place
tr: Yer

en: Return items without selected place information ...
tr: Seçili yer bilgisi olmayan ögeleri döndür…

en: State/Province
tr: Eyalet/İl

[ctx: @label: item creator]
en: Creator
tr: Oluşturan

en: Return items created by
tr: Şu kişinin oluşturduğu ögeleri döndür

[ctx: @label: item comment]
en: Caption
tr: Alt yazı

en: Return items whose comment contains
tr: Şu yorumu içeren ögeleri döndür

en: Return items commented by
tr: Şu kişinin yorum yaptığı ögeleri döndür

en: Headline
tr: Manşet

en: Return items with the IPTC headline
tr: IPTC manşeti olan ögeleri döndür

[ctx: @label: item title]
en: Title
tr: Başlık

en: Return items with the IPTC title
tr: IPTC başlığı olan ögeleri döndür

en: Find items that have associated all these words:
tr: Şu sözcüklerle ilişkilendirilen ögeleri bul

en: Empty Text
tr: Boş metin

en: Return items without text in
tr: Şu metin kısmı boş olan ögeleri döndür:

[ctx: @label: search items without creator property]
en: Creator
tr: Oluşturan

[ctx: @label: search items without caption property]
en: Caption
tr: Alt yazı

[ctx: @label: search items without author property]
en: Author
tr: Yazar/Fotoğrafçı

[ctx: @label: search items without headline property]
en: Headline
tr: Manşet

[ctx: @label: search items without title property]
en: Title
tr: Başlık

en: Aspect Ratio
tr: En–boy oranı

en: Return items with the aspect ratio
tr: Şu en–boy oranına sahip ögeleri döndür

en: Pixel Size
tr: Piksel boyutu

en: Value of (Width * Height) between
tr: Şu aralıktaki (Yükseklik * Genişlik) değeri

[ctx: Value of (Width * Height) between...and...]
en: and
tr: ve

en: Return video with the frame aspect ratio
tr: Şu kare en–boy oranına sahip videoları döndür

en: Length of the video
tr: Videonun uzunluğu

[ctx: Find video with a length between...and...]
en: and
tr: ve

[ctx: Seconds]
en: s
tr: sn

en: Frame Rate
tr: Kare hızı

en: Return video with the frame rate
tr: Şu kare hızına sahip videoları döndür

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
tr: ve

en: Codec
tr: Kodlayıcı

en: Return video codec
tr: Şu video kodlayıcısını döndür

en: Return Audio Bits Rate
tr: Ses bit hızını döndür

[ctx: Find files with audio bit rate between...and...]
en: and
tr: ve

en: Return Audio Channel Type
tr: Ses kanal türünü döndür

[ctx: @label: audio channel type]
en: 16 Channels Sequence
tr: 16 kanallı dizi

[ctx: @label: audio channel type]
en: Other Channel Type
tr: Diğer kanal türü

en: Return Audio Codec
tr: Video kodlayıcısını getir

en: Faces
tr: Yüzler

en: Return items by number of face regions
tr: Yüz bölgesi sayısına göre ögeleri döndür

[ctx: Return items by number of face regions between...and...]
en: and
tr: ve

en: Return items without face regions
tr: Yüz bölgesi olmayan ögeleri döndür

en: No Face Regions
tr: Yüz bölgesi yok

en: Day:
tr: Gün:

en: Every Month
tr: Her ay

en: Every Day
tr: Her gün

en: Any Orientation
tr: Herhangi bir yönelim

en: Landscape Orientation
tr: Yatay yönelim

en: Portrait orientation
tr: Dikey yönelim

en: seconds
tr: saniye

en: minutes
tr: dakika

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

[ctx: Create new search]
en: New...
tr: Yeni…

[ctx: Copy as new search]
en: Copy...
tr: Kopyala…

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
tr: Düzenle…

en: File, Album, Tags
tr: Dosya, Albüm, Künyeler

en: Item Properties
tr: Öge Özellikleri

en: Caption, Comment, Title
tr: Alt Yazı, Yorum, Başlık

en: Geographic position
tr: Coğrafi Konum

en: Face regions
tr: Yüz Bölgeleri

en: Find Items
tr: Ögeler Bul

en: Meet All of the following conditions
tr: Aşağıdaki koşulların tümünü karşıla

en: Meet Any of the following conditions
tr: Aşağıdaki koşulların herhangi bir tanesini karşıla

en: None of these conditions are met
tr: Bu koşulların hiçbiri karşılanmıyor

en: At least one of these conditions is not met
tr: Bu koşulların en az bir tanesi karşılanmıyor

en: <qt><p>Search your collection<br>for Items meeting the following conditions</p></qt>
tr: <qt><p>Koleksiyonunuzda, aşağıdaki koşulları<br>karşılama durumuna göre arayın</p></qt>

en: Remove Group
tr: Grubu Kaldır

en: Hide Options
tr: Seçenekleri Gizle

[ctx: @title:window]
en: Delete Search?
tr: Aramayı Sil?

en: Are you sure you want to delete the selected search "%1"?
tr: Seçili “%1” aramasını silmek istediğinizden emin misiniz?

en: (Advanced Search)
tr: (Gelişmiş Arama)

[ctx: @action:inmenu]
en: Autostart Search
tr: Aramayı Kendiliğinden Başlat

en: New Search
tr: Yeni Arama

[ctx: @label: quick search properties]
en: Search:
tr: Ara:

en: Enter keywords here...
tr: Buraya anahtar sözcükler gir…

en: New Advanced Search...
tr: Yeni Gelişmiş Arama…

en: Edit Current Search...
tr: Geçerli Aramayı Düzenle…

en: Save Current Search
tr: Geçerli Aramayı Kaydet

en: Enter a name for the current search to save it in the "Searches" view
tr: Geçerli aramayı “Aramalar” görünümüne kaydetmek için bir ad gir

en: Save current search to a new virtual Album
tr: Geçerli aramayı yeni bir sanal albüme kaydet

en: If you press this button, the current search will be saved to a new virtual Search Album using the name set on the left side.
tr: Bu düğmeye basarsanız geçerli arama, solda ayarlanmış ad kullanılarak yeni bir sanal albüme kaydedilecek.

en: Edit Stored Search
tr: Depolanan Aramayı Düzenle

en: Edit...
tr: Düzenle…

en: Add Search Group
tr: Arama Grubu Ekle

en: Try
tr: Dene

[ctx: @title:window]
en: Advanced Search
tr: Gelişmiş Arama

[ctx: @title:tab]
en: Full-Screen
tr: Tam Ekran

[ctx: @title:tab]
en: Mime Types
tr: MIME Türleri

[ctx: @title:tab]
en: Categories
tr: Kategoriler

en: Show file&name
tr: &Dosya adını göster

en: Set this option to show the filename below the thumbnail.
tr: Dosya adının küçük görselin altında görünmesi için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show file si&ze
tr: Dosya &boyutunu göster

en: Set this option to show the file size below the thumbnail.
tr: Dosya boyutunun küçük görselin altında görünmesi için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show camera creation &date
tr: Kamera oluştur&ma zamanını göster

en: Set this option to show the camera creation date below the thumbnail.
tr: Kamera oluşturma tarihinin küçük görsellerin altında görünmesi için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show file &modification date
tr: Dosya &değişiklik tarihini göster

en: Set this option to show the file modification date below the thumbnail if it is different than camera creation date. This option is useful to identify quickly which items have been modified.
tr: Kamera oluşturma tarihinden farklıysa dosya değişiklik tarihinin küçük görselin altında gösterilmesi için bu seçeneği ayarlayın. Bu seçenek, hangi ögelerin değiştirildiğini tez belirlemek için kullanışlıdır.

en: Show item dimensions
tr: Öge boyutlarını göster

en: Set this option to show the item size in pixels below the thumbnail.
tr: Öge boyutunu, küçük görselin altında piksel türünden göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show item aspect ratio
tr: Öge en–boy oranını göster

en: Set this option to show the item aspect ratio below the thumbnail.
tr: Ögenin en–boy oranını küçük görselin altında göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show item format
tr: Öge biçimini göster

en: Set this option to show item mime type over thumbnail.
tr: Küçük görselin üzerinde ögenin MIME türünü göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show digiKam tit&le
tr: digiKam baş&lığını göster

en: Set this option to show the digiKam title below the thumbnail.
tr: digiKam başlığını küçük görselin altında göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show digiKam &captions
tr: digiKam &alt yazılarını göster

en: Set this option to show the digiKam captions below the thumbnail.
tr: digiKam alt yazılarını küçük görselin altında göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show digiKam &tags
tr: digiKam &künyelerini göster

en: Set this option to show the digiKam tags list below the thumbnail.
tr: digiKam künyelerini küçük görselin altında göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show digiKam &rating
tr: digiKam &derecelendirmesini göster

en: Set this option to show the digiKam rating below the thumbnail.
tr: digiKam derecelendirmesini küçük görselin altında göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show digiKam &pick label
tr: digiKam &seçim etiketini göster

en: Set this option to show the digiKam pick label below the thumbnail.
tr: digiKam seçim etiketini küçük görselin altında göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show digiKam color &label
tr: digiKam &renk etiketini göster

en: Set this option to show the digiKam color label as a line below the thumbnail.
tr: digiKam renk etiketini küçük görselin altında bir çizgi olarak göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show rotation overlay buttons
tr: Katmanlı döndürme düğmelerini göster

en: Set this option to show the transformation overlay buttons over the thumbnail to process left or right rotation.
tr: Görseli sola veya sağa döndürme işlemini işlemek için küçük görselin üzerinde dönüşüm katman düğmeleri göstermek üzere bu seçeneği işaretleyin.

en: Show fullscreen overlay button
tr: Tam ekran kaplama düğmesini göster

en: Set this option to show an overlay button over the thumbnail to open it in fullscreen mode.
tr: Görseli tam ekran kipinde açmak üzere küçük görselin üzerinde bir katman düğmesi görüntülenecek biçimde bu seçeneği işaretleyin.

en: Show geolocation overlay button
tr: Coğrafi konum katman düğmesini göster

en: Set this option to show an overlay button over the thumbnail to identify geolocated item and open the map tab.
tr: Coğrafi konumlandırılmış ögeyi tanımlamak ve coğrafi konum sekmesini açmak için küçük görselin üzerinde bir yer paylaşımı düğmesini görüntülemek üzere bu seçeneği işaretleyin.

en: Thumbnail click action:
tr: Küçük görsel tıklama eylemi:

en: Show Preview
tr: Önizlemeyi göster

en: Start Image Editor
tr: Görsel düzenleyicisini başlat

en: Show on Light Table
tr: Işık tablasında göster

en: Open with Default Application
tr: Öntanımlı uygulama ile aç

en: Choose what should happen when you click on a thumbnail.
tr: Küçük görsele tıklayınca ne yapılacağını seçin.

en: Icon View font:
tr: Simge görünümü yazıtipi:

en: Select here the font used to display text in icon views.
tr: Simge görünümünde görüntülenecek metin için kullanılan yazıtipini burada seçin.

en: Use large thumbnail size for high screen resolution
tr: Yüksek ekran çözünürlüğü için büyük küçük görsel boyutunu kullan

en: Set this option to render icon-view with large thumbnail size, for example in case of 4K monitor is used.
    By default this option is turned off and the maximum thumbnail size is limited to 256x256 pixels. When this option is enabled, thumbnail size can be extended to 512x512 pixels.
    This option will store more data in thumbnail database and will use more system memory. digiKam needs to be restarted to take effect, and Rebuild Thumbnails option from Maintenance tool needs to be processed over whole collections.
tr: Örneğin 4K monitörün kullanılması durumunda simge görünümünü büyük küçük görsel olarak oluşturmak için bu seçeneği işaretleyin.
    Öntanımlı olarak bu seçenek kapalıdır ve en büyük küçük görsel boyutu 256 × 256 pikselle sınırlıdır. Bu seçenek etkinleştirildiğinde küçük görsel boyutu 512 × 512 piksele kadar genişletilebilir.
    Bu seçenek, küçük görsel veri tabanında daha fazla veri saklayacak ve daha fazla sistem belleği kullanacaktır. Etkili olması için digiKam’ın yeniden başlatılması gerekir ve Bakım aracındaki Küçük Görselleri Yeniden Yap seçeneğinin tüm koleksiyonlar üzerinde işlenmesi gerekir.

[ctx: @title:tab]
en: Icons
tr: Simgeler

[ctx: @info]
en: This option changes the size in which thumbnails are generated. You need to restart digiKam for this option to take effect. Furthermore, you need to regenerate all already stored thumbnails via the <interface>Tools / Maintenance</interface> menu.
tr: Bu seçenek, küçük görsellerin oluşturulduğu boyutu değiştirir. Bu seçeneğin etkili olması için digiKam’ı yeniden başlatmanız gerekir. Ayrıca, önceden saklanan tüm küçük görselleri <interface>Araçlar / Bakım</interface> menüsü aracılığıyla yeniden üretmeniz gerekir.

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows embedded view if available (faster)
tr: Önizleme, kullanılabiliyorsa gömülü görünümü gösterir (daha hızlı)

[ctx: @option:radio]
en: Preview shows the full image
tr: Önizleme, bütün görseli gösterir

[ctx: @label:listbox Mode of RAW preview decoding]
en: Raw images:
tr: RAW görselleri:

[ctx: @item Automatic choice of RAW image preview source]
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

[ctx: @item Embedded preview as RAW image preview source]
en: Embedded preview
tr: Gömülü önizleme

[ctx: @item Original, half-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in half size
tr: Yarım boyutta RAW verisi

[ctx: @item Original, full-size data as RAW image preview source]
en: Raw data in full size (high quality)
tr: Tam boyutta RAW verisi (yüksek kaliteli)

en: Preview image is converted to 8 bits for a faster viewing
tr: Önizleme görseli, daha hızlı görüntüleme için 8 bit’e dönüştürülür

en: Check this if you want to convert a 16 bits preview image to 8 bits.
tr: 16 bitlik önizleme görselini 8 bite dönüştürmek istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Preview image is always scaled to fit to window
tr: Önizleme görseli her zaman pencereye sığacak biçimde ölçeklenir

en: Check this if you want to scale small images to fit to window.
tr: Küçük görselleri pencereye sığacak şekilde boyutlandırmak istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Preview image use Anti-aliasing to scale up
tr: Önizleme görselinin büyütülmesi için kenar yumuşatması kullan

en: Check this if you want to use Anti-aliasing to scale up.
tr: Ölçeklendirme için kenar yumuşatma kullanmak istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Magnifier
tr: Büyüteç

[ctx: @label:listbox Preview magnifier tool zoom factor]
en: Zoom Factor:
tr: Yakınlaştırma çarpanı:

[ctx: @label:listbox Preview magnifier tool size]
en: Tool Size:
tr: Araç boyutu:

[ctx: @item Magnifier tool size]
en: Small
tr: Küçük

[ctx: @item Magnifier tool size]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: @item Magnifier tool size]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: @item Magnifier tool size]
en: Very Large
tr: Çok büyük

en: Show icons and text over preview
tr: Önizlemede simgeleri ve metni göster

en: Check this if you want to see icons and text in the image preview.
tr: Görsel önizlemesinde simgeleri ve metni görmek istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Auto play of videos or animations
tr: Videoları veya canlandırmaları kendiliğinden oynat

en: Check this if you want to auto play the videos or animations.
tr: Videoların veya canlandırmaların kendiliğinden oynatılmasını istiyorsanız bunu işaretleyin.

en: Show a text overlay over preview.
tr: Önizleme üzerinde bir metin kaplaması gösterin.

en: Check this if you want to show a canvas overlay with technical shot settings and properties.
tr: Teknik çekim ayarları ve özellikleriyle birlikte bir tuval katmanı göstermek istiyorsanız bunu işaretleyin.

[ctx: @title:tab]
en: Preview
tr: Önizleme

en: Tree View icon size:
tr: Ağaç görünümü simge boyutu:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's sidebars.
tr: digiKam’ın kenar çubuklarındaki Ağaç Görünümü simgelerinin boyutunu piksel türünden yapılandırmak için bu seçeneği ayarlayın.

en: People Tree View icon size:
tr: Kişi ağacı görünümü simge boyutu:

en: Set this option to configure the size in pixels of the Tree View icons in digiKam's people sidebar.
tr: digiKam’ın kişi kenar çubuklarındaki Ağaç Görünümü simgelerinin boyutunu piksel türünden yapılandırmak için bu seçeneği ayarlayın.

en: Tree View font:
tr: Ağaç görünümü yazıtipi:

en: Select here the font used to display text in Tree Views.
tr: Ağaç görünümünde metin görüntülemek için kullanılacak yazıtipini burada seçin.

en: Show a count of items in Tree Views
tr: Ağaç görünümünde ögelerin sayısını göster

en: Set this option to display along the album name the number of icon-view items inside.
tr: Albüm adı boyunca içindeki simge görünümü ögelerinin sayısını görüntülemek için bu seçeneği işaretleyin.

[ctx: @title:tab]
en: Tree-Views
tr: Ağaç Görünümleri

en: Manage categories to sort and re-arrange album tree-view.
tr: Albüm ağaç görünümünü sıralamak ve yeniden düzenlemek için kategorileri yönetin.

en: Set here the new category
tr: Yeni kategori adını burada ayarla

en: You can add or remove Album category types here to improve how your Albums are sorted in digiKam.
tr: Albümlerinizin digiKam’da sıralanma şeklini iyileştirmek için buraya albüm kategorisi türlerini ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

en: &Add...
tr: &Ekle…

en: <p>Files with these extensions will be recognized as images and included into the database:<br> <code>%1</code></p>
tr: <p>Bu uzantılara sahip dosyalar görsel olarak tanınacak ve veri tabanına eklenecektir:<br><code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as video files and included into the database:<br> <code>%1</code></p>
tr: <p>Bu uzantılara sahip dosyalar video dosyaları olarak tanınacak ve veri tabanına eklenecektir:<br><code>%1</code></p>

en: <p>Files with these extensions will be recognized as audio files and included into the database:<br> <code>%1</code></p>
tr: <p>Bu uzantılara sahip dosyalar ses dosyaları olarak tanınacak ve veri tabanına eklenecektir:<br><code>%1</code></p>

en: <p>You have chosen to remove the following image formats from the list of supported formats: <b>%1</b>.</p><p>These are very common formats. If you have images in your collection with these formats, they will be removed from the database and you will lose all information about them, including rating and tags.</p><p>Are you sure you want to apply your changes and lose the support for these formats?</p>
tr: <p>Aşağıdaki görsel biçimlerini desteklenen biçimler listesinden kaldırmayı seçtiniz: <b>%1</b>.</p><p>Bunlar çok yaygın biçimlerdir. Koleksiyonunuzda bu biçimlerde görseller varsa bunlar veri tabanından kaldırılacaktır ve derecelendirme ve künyeler de dahil olmak üzere bunlarla ilgili tüm bilgileri kaybedeceksiniz.</p><p>Değişikliklerinizi uygulayıp bu biçimlere yönelik desteği kaybetmek istediğinizden emin misiniz?</p>

en: <p>Add new file types to show as album items.</p><p>digiKam attempts to support all of the image formats that digital cameras produce, while being able to handle a few other important video and audio formats.</p> <p>You can add to the already-appreciable list of formats that digiKam handles by adding the extension of the type you want to add. Multiple extensions need to be separated by a semicolon or space.</p><p><b><u>Note:</u> changes done in this view will perform a database rescan in the background.</b></p>
tr: <p>Albüm ögeleri olarak göstermek için yeni dosya türleri ekleyin.</p><p>digiKam, sayısal kameraların ürettiği tüm görsel biçimlerini desteklemeye çalışırken, diğer birkaç önemli video ve ses biçimini de yönetebilmektedir.</p><p>Eklemek istediğiniz türün uzantısını ekleyerek, digiKam’ın işlediği dikkate değer biçimler listesine ekleyebilirsiniz. Birden çok uzantının noktalı virgül veya boşlukla ayrılması gerekir.</p><p><b><u>Not:</u> Bu görünümde yapılan değişiklikler arka planda bir veri tabanı taraması gerçekleştirecektir.</b></p>

en: Additional &image file extensions (<a href='image'>Currently-supported types</a>):
tr: Ek gö&rsel dosyası uzantıları (<a href='image'>Şu anda desteklenen türler</a>):

en: <p>Here you can add the extensions of image files (including RAW files) to be displayed in the Album view. Just put "xyz abc" to display files with the xyz and abc extensions in your Album view.</p><p>You can also remove file formats that are shown by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-gif" would remove all GIF files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
tr: <p>Burada, Albüm görünümünde görüntülenecek görsel dosyalarının (RAW dosyaları dahil) uzantılarını ekleyebilirsiniz. Albüm görünümünüzde xyz ve abc uzantılı dosyaları görüntülemek için “xyz abc” yazmanız yeterlidir.</p><p>Uzantının önüne eksi işareti koyarak öntanımlı olarak gösterilen dosya biçimlerini de kaldırabilirsiniz: Örneğin, “−gif”, tüm GIF dosyalarını Albüm görünümünüzden ve veri tabanınızdaki tüm izlerini kaldırır. Silinmezler, yalnızca digiKam’da gösterilmezler.</p><p><b>Uyarı:</b> Dosyaları veri tabanından kaldırmak, tüm künyelerini ve derecelendirmelerini kaybetmek anlamına gelir.</p>

en: Enter additional image file extensions.
tr: Ek görsel dosyası uzantıları gir…

en: Additional &video file extensions (<a href='video'>Currently-supported types</a>):
tr: Ek &video dosyası uzantıları (<a href='video'>Şu anda desteklenen türler</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of video files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded video player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-avi" would remove all AVI files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
tr: <p>Burada, Albüm görünümünüzde görüntülenecek video dosyalarının ek uzantılarını ekleyebilirsiniz. *.xyz ve *.abc uzantılı dosyaları desteklemek için “xyz abc” yazmanız yeterlidir. Bu dosyalara tıklamak, onları gömülü bir video oynatıcısında oynatacaktır.</p><p>Uzantının önüne eksi işareti koyarak öntanımlı olarak gösterilen dosya biçimlerini de kaldırabilirsiniz: Örneğin, “−avi”, tüm AVI dosyalarını Albüm görünümünüzden ve veri tabanınızdaki tüm izlerini kaldırır. Silinmezler, yalnızca digiKam’da gösterilmezler.</p><p><b>Uyarı:</b> Dosyaları veri tabanından kaldırmak, tüm künyelerini ve derecelendirmelerini kaybetmek anlamına gelir.</p>

en: Enter additional video file extensions.
tr: Ek video dosyası uzantıları gir…

en: Additional &audio file extensions (<a href='audio'>Currently-supported types</a>):
tr: Ek ses dosy&ası uzantıları (<a href='audio'>Şu anda desteklenen türler</a>):

en: <p>Here you can add extra extensions of audio files to be displayed in your Album view. Just write "xyz abc" to support files with the *.xyz and *.abc extensions. Clicking on these files will play them in an embedded audio player.</p><p>You can also remove file formats that are supported by default by putting a minus sign in front of the extension: e.g. "-ogg" would remove all OGG files from your Album view and any trace of them in your database. They would not be deleted, just not shown in digiKam.</p><p><b>Warning:</b> Removing files from the database means losing all of their tags and ratings.</p>
tr: <p>Burada, Albüm görünümünüzde görüntülenecek ses dosyalarının ek uzantılarını ekleyebilirsiniz. *.xyz ve *.abc uzantılı dosyaları desteklemek için “xyz abc” yazmanız yeterlidir. Bu dosyalara tıklamak, onları gömülü bir sesçalarda çalacaktır.</p><p>Uzantının önüne eksi işareti koyarak öntanımlı olarak gösterilen dosya biçimlerini de kaldırabilirsiniz: Örneğin, “−ogg”, tüm OGG dosyalarını Albüm görünümünüzden ve veri tabanınızdaki tüm izlerini kaldırır. Silinmezler, yalnızca digiKam’da gösterilmezler.</p><p><b>Uyarı:</b> Dosyaları veri tabanından kaldırmak, tüm künyelerini ve derecelendirmelerini kaybetmek anlamına gelir.</p>

en: Enter additional audio file extensions.
tr: Ek ses dosyası uzantıları gir…

en: Failed to auto-detect camera; please make sure it is connected properly and is turned on. Would you like to try again?
tr: Kamera kendiliğinden algılanamadı; lütfen düzgün bağlandığından ve açık olduğundan emin olun. Yeniden denemek ister misiniz?

[ctx: @title:window]
en: Camera Configuration
tr: Kamera Yapılandırması

note: i18n!
en: Mounted Camera
tr: Bağlı Kamera

en: Camera List
tr: Kamera Listesi

en: <p>Select the camera name that you want to use here. All default settings on the right panel will be set automatically.</p><p>This list has been generated using the gphoto2 library installed on your computer.</p>
tr: <p>Burada kullanmak istediğiniz kamera adını seçin. Sağ paneldeki tüm öntanımlı ayarlar kendiliğinden ayarlanacaktır.</p><p>Bu liste, bilgisayarınıza kurulu gphoto2 kitaplığı kullanılarak üretilmiştir.</p>

en: Camera Title
tr: Kamera Başlığı

en: <p>Set here the name used in digiKam interface to identify this camera.</p>
tr: <p>Bu kamerayı tanımlamak için digiKam arayüzünde kullanılacak adı burada ayarlayın.</p>

en: Camera Port Type
tr: Kamera Kapısı Türü

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a USB cable.</p>
tr: <p>Kameranız bilgisayarınıza bir USB kablosu kullanılarak bağlıysa bu seçeneği seçin.</p>

[ctx: @item: serail port based camera]
en: Serial
tr: Seri

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer using a serial cable.</p>
tr: <p>Kameranız bilgisayarınıza bir seri kablo kullanılarak bağlıysa bu seçeneği seçin.</p>

en: Network
tr: Ağ

en: <p>Select this option if your camera is connected to your computer network.</p>
tr: <p>Kameranız bilgisayar ağınıza bağlıysa bu seçeneği seçin.</p>

en: <p>Select the serial port to use on your computer here. This option is only required if you use a serial camera.</p>
tr: <p>Bilgisayarınızda kullanılacak seri kapıyı buradan seçin. Bu seçenek yalnızca seri kamera kullanıyorsanız gereklidir.</p>

en: <p>Enter here the network address of your camera.</p>
tr: <p>Kameranızın ağ adresini buraya girin.</p>

en: Camera Mount Path
tr: Kamera Bağlama Yolu

en: Note: only for USB/IEEE mass storage cameras.
tr: Not: Yalnızca USB/IEEE yığın depolama kameraları içindir.

en: <p>Set here the mount path to use on your computer. This option is only required if you use a <b>USB Mass Storage</b> camera.</p>
tr: <p>Bilgisayarınızda kullanılacak bağlama kapısını buradan ayarlayın. Bu seçenek yalnızca <b>USB Yığın Depolama</b> kamerası kullanıyorsanız gereklidir.</p>

en: <p>To set a <b>USB Mass Storage</b> camera<br>(which looks like a removable drive when mounted<br>on your desktop), please use<br><a href="umscamera">%1</a> from the camera list.</p>
tr: <p>Bir <b>USB Yığın Depolama</b> kamerası kullanıyorsanız<br/>(bağlandığında masaüstünüzde bir kaldırılabilir sürücü gibi<br>görünür), lütfen kamera listesinden <br><a href="umscamera">%1</a> kullanın.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP USB Device</b><br>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br>use <a href="ptpcamera">%1</a> from the camera list.</p>
tr: <p>Bir <b>Genel PTP USB Aygıtı</b> ayarlamak için<br>(Resim Aktarım Protokolü kullanır) lütfen kamera listesinden<br>bir <a href="ptpcamera">%1</a> kullanın.</p>

en: <p>To set a <b>Generic PTP/IP Network Device</b><br>(which uses Picture Transfer Protocol), please<br>use <a href="ptpipcamera">%1</a> from the camera list.</p>
tr: <p>Bir <b>Genel PTP/IP Ağ Aygıtı</b> ayarlamak için<br>(Resim Aktarım Protokolü kullanır) lütfen kamera listesinden<br>bir <a href="ptpcamera">%1</a> kullanın.</p>

en: <p>A complete list of camera settings to use is<br>available at <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>this URL</a>.</p>
tr: <p>Kullanılabilecek kamera ayarlarının tam bir listesine<br>bu <a href='https://www.figuiere.net/digicam/'>URL’den</a> ulaşılabilir.</p>

[ctx: @title:window]
en: Edit Import Filters
tr: İçe Aktarma Süzgeçlerini Düzenle

[ctx: @label: name of items filter]
en: Name:
tr: Ad:

en: Mime filter:
tr: MIME süzgeci:

en: Select Type Mime...
tr: MIME Türü Seç…

en: File name filter:
tr: Dosya adı süzgeci:

en: Path filter:
tr: Yol süzgeci:

en: Show only new files
tr: Yalnızca yeni dosyaları göster

en: Select the MimeTypes you want for this filter.
tr: Bu süzgeç için istediğiniz MIME türlerini seçin.

en: Select Mime Types
tr: MIME Türleri Seç

en: Here you can see the digital camera list used by digiKam via the Gphoto interface.
tr: Burada digiKam’ın Gphoto arayüzü üzerinden kullandığı sayısal kamera listesini görebilirsiniz.

[ctx: @title: camera title]
en: Title
tr: Başlık

[ctx: @title: camera port]
en: Port
tr: Kapı

[ctx: @title: camera mount path]
en: Path
tr: Yol

en: &Edit...
tr: Dü&zenle…

en: Auto-&Detect
tr: Kendiliğinden &Algıla

en: Visit Gphoto project website
tr: Gphoto proje web sayfasını ziyaret et

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Use file metadata (makes connection slower)
tr: Dosya üst verisini kullan (bağlantıyı yavaşlatır)

en: Turn on high quality thumbnail loading (slower loading)
tr: Kaliteli küçük görsel yüklemeyi aç (yavaş yükleme)

en: Use a default target album to download from camera
tr: Kameradan indirilecekler için öntanımlı hedef albümü kullan

en: If target file exists when downloaded from camera
tr: Kameradan indirildiğinde hedef dosya varsa

en: Here you can see filters that can be used to filter files in import dialog.
tr: Burada, içe aktarma iletişim kutusundaki dosyaları süzmek için kullanılabilecek süzgeçleri görebilirsiniz.

en: Use a space as a separator to specify multiple file names to ignore.
tr: Yok sayılacak birden çok dosya adını belirtmek için ayırıcı olarak boşluk kullanın.

en: Use a space as a separator to specify multiple file extensions to ignore.
tr: Yok sayılacak birden çok dosya uzantısını belirtmek için ayırıcı olarak boşluk kullanın.

en: Always ignore
tr: Her Zaman Yok Say

en: Ignored file names:
tr: Yok sayılan dosya adları:

en: Ignored file extensions:
tr: Yok sayılan dosya uzantıları:

en: &Defaults
tr: Ö&ntanımlılar

en: Import Filters
tr: Süzgeçler İçe Aktar

en: Icon-View Options
tr: Simge Görünümü Seçenekleri

en: Set this option to show the filename below the image thumbnail.
tr: Dosya adının küçük görselin altında görünmesi için bu seçeneği işaretleyin.

en: Set this option to show the file size below the image thumbnail.
tr: Dosya boyutunun küçük görselin altında görünmesi için bu seçeneği işaretleyin.

en: Set this option to show the camera creation date below the image thumbnail.
tr: Kamera oluşturma tarihinin küçük görsellerin altında görünmesi için bu seçeneği işaretleyin.

note: i18n("Show ima&ge dimensions"), iconViewGroup); d->iconShowResolutionBox->setWhatsThis(i18n("Set this option to show the image size in pixels " "below the image thumbnail."));
en: Show image Format
tr: Görsel biçimini göster

en: Show Geolocation Indicator
tr: Coğrafi konum göstergesini göster

en: Set this option to show the digiKam tags below the image thumbnail.
tr: digiKam künyelerini küçük görselin altında göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show item &rating
tr: Öge &derecelendirmesini göster

en: Set this option to show the item rating below the image thumbnail.
tr: Öge derecelendirmesini küçük görselin altında göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Set this option to show overlay buttons on the image thumbnail for image rotation.
tr: Görseli döndürmek amacıyla küçük görselde katmanlı düğmelerini göstermek için bu seçeneği işaretleyin.

en: Show embedded preview
tr: Gömülü önizlemeyi göster

en: Start image editor
tr: Görsel düzenleyicisini başlat

en: Select here the font used to display text in Icon Views.
tr: Simge görünümlerinde metin görüntülemek için kullanılacak yazıtipini burada seçin.

en: Preview Options
tr: Önizleme Seçenekleri

en: Embedded preview loads full-sized images
tr: Gömülü önizleme, tam boyutlu görseller yükler

en: <p>Set this option to load images at their full size for preview, rather than at a reduced size. As this option will make it take longer to load images, only use it if you have a fast computer.</p><p><b>Note:</b> for Raw images, a half size version of the Raw data is used instead of the embedded JPEG preview.</p>
tr: <p>Görselleri önizleme için küçültülmüş boyut yerine tam boyutta yüklemek için bu seçeneği işaretleyin. Bu seçenek, görsellerin yüklenmesini daha uzun sürdüreceği için bu seçeneği yalnızca hızlı bir bilgisayarınız varsa kullanın.</p><p><b>Not:</b> RAW görseller için gömülü JPEG önizlemesi yerine RAW verisinin yarım boyutlu bir sürümü kullanılır.</p>

en: Preview each item while downloading it
tr: İndirirken her bir ögeyi önizle

en: <p>Set this option to preview each item while downloading.</p>
tr: <p>İndirirken her ögeyi önizlemek için bunu işaretleyin.</p>

en: Uncheck this if you do not want to see icons and text in the image preview.
tr: Görsel önizlemesinde simgeler ve metin görmek istemiyorsanız bu seçeneğin işaretini kaldırın.

[ctx: @title:tab import tool GUI settings]
en: Import Window
tr: İçe Aktarma Penceresi

en: No default target album have been selected to process download from camera device. Please select one.
tr: Kamera aygıtından indirmeyi işlemek için öntanımlı hedef albüm seçilmedi. Lütfen birini seçin.

en: Device detection under progress, please wait...
tr: Aygıt algılama sürüyor, lütfen bekleyin…

en: Failed to auto-detect camera.
    Please check if your camera is turned on and retry or try setting it manually.
tr: Kamera kendiliğinden algılanamadı.
    Lütfen kameranızın açık olup olmadığını denetleyip yeniden deneyin veya elle ayarlamayı deneyin.

en: Camera '%1' (%2) is already in list.
tr: Kamera “%1” (%2), halihazırda listede.

en: Found camera '%1' (%2) and added it to the list.
tr: Kamera “%1” (%2) bulundu ve listeye eklendi.

en: Untitled
tr: Başlıksız

en: In order to enable this feature, the full-sized preview will be disabled.
tr: Bu özelliği etkinleştirmek için tam boyutlu önizleme devre dışı bırakılacaktır.

en: If the full-sized preview is enabled it will affect the speed of previewing each item while download.
tr: Tam boyutlu önizleme etkinleştirilirse indirme sırasında her bir ögenin önizlemesinin hızı etkilenir.

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p>Note: Removable media (such as USB drives or DVDs) and remote file systems (such as NFS, or Samba mounted with cifs/smbfs) are supported.</p><p>Important: You need to mount the share natively on your system before to setup a remote collection.</p><p></p>
tr: <p>Aşağıda, görsellerinizi depolamak için kullanılan kök albümlerinizin konumları verilmiştir. Bu albümlerdeki görselleri düzenleyebilmek için yazma erişimi gereklidir.</p><p>Not: Kaldırılabilir ortam (USB sürücüler veya DVD’ler gibi) ve uzak dosya sistemleri (NFS veya cifs/smbfs ile bağlanan Samba gibi) desteklenir.</p><p>Önemli: Uzak bir koleksiyon kurmadan önce paylaşımı sisteminize yerel olarak bağlamanız gerekir.</p><p></p>

en: <p>Below are the locations of your root albums used to store your images. Write access is necessary to be able to edit images in these albums.</p><p></p>
tr: <p>Aşağıda, görsellerinizi depolamak için kullanılan kök albümlerinizin konumları verilmiştir. Bu albümlerdeki görselleri düzenleyebilmek için yazma erişimi gereklidir.</p><p></p>

en: Monitor the albums for external changes (requires restart)
tr: Albümleri dışsal değişiklikler açısından izle (yeniden başlatma gerektirir)

en: <b>Note: Album monitoring consumes system resources and can slow down digiKam. If you are using macOS and network collections, you should not activate album monitoring.</b>
tr: <b>Not: Albüm izleme sistem kaynaklarını tüketir ve digiKam’ı yavaşlatabilir. macOS ve ağ koleksiyonları kullanıyorsanız albüm izlemeyi etkinleştirmemelisiniz.</b>

[ctx: @title:tab]
en: Root Album Folders
tr: Kök Albüm Klasörleri

en: <p>Set the names of directories that you want to ignore from your photo collections. The names are case sensitive and should be separated by a semicolon.</p><p>This is for example useful when you store your photos on a Synology NAS (Network Attached Storage). In every directory the system creates a subdirectory @eaDir to store thumbnails. To avoid digiKam inserting the original photo and its corresponding thumbnail twice, @eaDir is ignored by default.</p><p>Wildcard characters such as '*' or '?' are supported.</p><p>To re-include directories that are ignored by default prefix it with a minus, e.g. -@eaDir.</p>
tr: <p>Fotoğraf koleksiyonlarınızdan çıkarmak istediğiniz dizinlerin adlarını ayarlayın. Adlar BÜYÜK/küçük harfe duyarlıdır ve noktalı virgülle ayrılmalıdır.</p><p>Bu, örneğin fotoğraflarınızı bir Synology NAS’ta (Ağa Bağlı Depolama) depoladığınızda kullanışlıdır. Her dizinde sistem, küçük görselleri depolamak için bir @eaDir alt dizini oluşturur. digiKam’ın özgün fotoğrafı ve ona karşılık gelen küçük görseli iki kez eklemesini önlemek için @eaDir öntanımlı olarak dikkate alınmaz.</p><p>“*” veya “?” gibi joker karakterler desteklenir.</p><p>Öntanımlı olarak yok sayılan dizinleri yeniden içermek için önüne bir eksi ekleyin; örneğin, −@eaDir.</p>

en: Additional directories to ignore (<a href='image'>Currently ignored directories</a>):
tr: Yok sayılacak ek dizinler (<a href='image'>Şu anda yok sayılan dizinler</a>):

en: Enter directories that you want to ignore from adding to your collections.
tr: Koleksiyonlarınıza eklenmesini istemediğiniz dizinleri girin.

[ctx: @title:tab]
en: Ignored Directories
tr: Yok Sayılan Dizinler

en: <p>Directories starting with a dot are ignored by default.<br> <code>%1</code></p>
tr: <p>Nokta ile başlayan dizinler öntanımlı olarak yok sayılır.<br><code>%1</code></p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Append a path to the collection.
tr: Koleksiyona bir yol ekleyin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Updates the path of the collection.
tr: Koleksiyonun yolunu günceller.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the collection from digiKam.
tr: Koleksiyonu digiKam’dan kaldırır.

en: It was not possible to add a collection for the following paths:
tr: Aşağıdaki yollar için koleksiyon eklenemedi:

[ctx: @title:window]
en: Choose the Folder Containing your Collection
tr: Koleksiyon Klasörü Seçimi

[ctx: @title:window]
en: Problem Appending Collection
tr: Koleksiyon Eklemede Sorun

en: A collection with the path "%1" already exists.
tr: “%1” yoluna sahip bir koleksiyon halihazırda var.

[ctx: @title:window]
en: Remove Path from the Collection?
tr: Yolu Koleksiyondar Kaldır?

en: Do you want to remove the appended path "%1" from the collection "%2"?
tr: Eklenen “%1” yolunu “%2” koleksiyonundan kaldırmak istiyor musunuz?

[ctx: @title:window]
en: Remove Collection?
tr: Koleksiyonu Kaldır?

en: Do you want to remove the collection "%1" from your list of collections?
tr: “%1” koleksiyonunu koleksiyonlar listenizden kaldırmak istiyor musunuz?

en: Local Collections
tr: Yerel Koleksiyonlar

en: Collections on Removable Media
tr: Kaldırılabilir Ortamdaki Koleksiyonlar

en: Collections on Network Shares
tr: Ağ Paylaşımlarındaki Koleksiyonlar

en: Add Collection
tr: Koleksiyon Ekle

en: Col. %1
tr: Koleksiyon %1

en: This collection is currently not available.
tr: Bu koleksiyon şu anda kullanılabilir değil.

en: No problems found, enjoy this collection.
tr: Hiç hata bulunmadı, koleksiyonun tadını çıkarın.

en: This collection is hidden.
tr: Bu koleksiyon gizli.

en: Append network path
tr: Ağ yolu ekle

en: Update collection
tr: Koleksiyonu güncelle

en: Remove collection
tr: Koleksiyonu kaldır

[ctx: #title: collection name]
en: Name
tr: Ad

[ctx: #title: collection mount path]
en: Path
tr: Yol

[ctx: #title: collection status]
en: Status
tr: Durum

en: You have previously added a collection that contains the path "%1".
tr: Daha önce “%1” yolunu içeren bir koleksiyon eklediniz.

[ctx: @title:window]
en: Problem Adding Collection
tr: Koleksiyon Eklemede Sorun

[ctx: @title:window]
en: Problem updating Collection
tr: Koleksiyonu Güncellemede Sorun

[ctx: @title:window]
en: Adding Collection
tr: Koleksiyon Ekleniyor

[ctx: @title:window]
en: Update Collection
tr: Koleksiyonu Güncelle

en: Your new collection will be created with this name:
tr: Yeni koleksiyonunuz, şu adla oluşturulacak:

en: Your collection will be updated to this name:
tr: Koleksiyonunuzun adı şuna güncellenecek:

[ctx: @title:window]
en: Select Category
tr: Kategori Seç

en: Your collection will use this category:
tr: Yeni koleksiyonunuz şu kategoriyi kullanacak:

[ctx: @title:window]
en: Download Required Model Files
tr: Gerekli Model Dosyalarını İndir

en: Open local directory used for the data files storage.
tr: Veri dosyalarının depolanması için kullanılan yerel dizini açın.

en: Location of the face management model files:
tr: Yüz yönetimi modeli dosyalarının konumu:

[ctx: @title:window]
en: Face Management Model Target
tr: Yüz Yönetimi Modeli Hedefi

en: Sets the target address to download the face management model files to.
tr: Yüz yönetimi modeli dosyalarının indirileceği hedef adresi ayarlar.

en: Use AI Auto-Tools features
tr: AI Auto-Tools özelliklerini kullan

en: Use Face Management feature
tr: Yüz yönetimi özelliğini kullan

en: Use Aesthetic Detection feature
tr: Estetik algılama özelliğini kullan

en: Use AutoTags Assignment feature
tr: Kendiliğinden künye atama özelliğini kullan

en: Clean up unused AI/DNN model files...
tr: Kullanılmayan AI/DNN Modellerini Temizle…

en: All model files were downloaded successfully.
tr: Tüm model dosyaları başarıyla indirildi.

[ctx: @title:window]
en: Download Error
tr: İndirme Hatası

en: An error occurred during the download.
    
    File: %1
    
    %2
    
    You can try again or continue the download at the next start.
tr: İndirme sırasında bir hata oluştu.
    
    Dosya: %1
    
    %2
    
    Yeniden deneyebilir veya bir sonraki başlatmada kaldığınız yerden sürdürebilirsiniz.

[ctx: @action:button]
en: Try Again
tr: Yeniden Dene

en: Checksum is incorrect.
tr: Sağlama toplamı doğru değil.

en: File write error.
tr: Dosya yazma hatası.

en: File open error.
tr: Dosya açma hatası.

en: File on the server is too large.
tr: Sunucudaki dosya pek büyük.

en: <p>digiKam relies on large binary model files to power features like face management, image classification based on aesthetics, AI AutoTools such as automatic image rotation, and automatic tag assignment. You have the option to select the specific features you want to enable.</p><p><b>Note:</b> The red-eye removal tool requires face management model files.</p>
tr: <p>digiKam, yüz yönetimi, estetiğe dayalı görsel sınıflandırması, kendiliğinden görsel döndürme gibi AI AutoTools ve kendiliğinden künye atama gibi özellikleri güçlendirmek için büyük ikili model dosyalarına güvenir. Etkinleştirmek istediğiniz belirli özellikleri seçme seçeneğiniz vardır.</p><p><b>Not:</b> Kırmızı göz giderme aracı, yüz yönetimi modeli dosyaları gerektirir.</p>

en: <p>Some required files are missing. Click “Download” to start installing the necessary model files. If you close this dialog you will be prompted again the next time you launch digiKam. The selected features will not function without these files.</p><p><b>You must restart digiKam after successfully downloading the files.</b></p>
tr: <p>Bazı gerekli dosyalar bulunamadı. Gereksiniminiz olan dosyaları kurmaya başlamak için “İndir”e tıklayın. Bu iletişim kutusunu kapatırsanız; digiKam’ı bir sonraki başlatışınızda size yeniden sorulacaktır. Bu dosyalar olmadan seçili özellikler çalışmazlar.</p><p><b>Dosyaları başarılı bir şekilde indirdikten sonra digiKam’ı yeniden başlatmanız gerekir.</b></p>

[ctx: %1: file counter, %2: disk size with unit]
en: The download requires %1 files with a size of %2.
tr: İndirme, %2 boyutunda %1 dosya gerektiriyor.

en: All files for the selected features were found.
tr: Seçili özellikler için olan bütün dosyalar bulunamadı.

[ctx: @title:tab]
en: Editor Window
tr: Düzenleyici Penceresi

[ctx: @title:tab]
en: Versioning
tr: Sürümlendirme

[ctx: @title:tab]
en: Save Settings
tr: Kaydetme Ayarları

en: Interface Options
tr: Arayüz Seçenekleri

en: &Use theme background color
tr: &Tema arka plan rengini kullan

en: Enable this option to use the background theme color in the image editor area.
tr: Görsel düzenleyicisi alanında arka plan tema rengini kullanmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: &Background color:
tr: &Arka plan rengi:

en: Customize the background color to use in the image editor area.
tr: Görsel düzenleyicisi alanında kullanılacak arka plan rengini özelleştirin.

en: Exposure Indicators
tr: Poz Göstergeleri

en: &Under-exposure color:
tr: &Yetersiz pozlama rengi:

en: Customize color used in image editor to identify under-exposed pixels.
tr: Yetersiz pozlanmış pikselleri tanımlamak için görsel düzenleyicisinde kullanılan rengi özelleştirin.

en: Under-exposure percents:
tr: Yetersiz pozlama yüzdeleri:

en: Adjust the percents of the bottom of image histogram which will be used to check under exposed pixels.
tr: Yetersiz açığa çıkarılmış pikselleri denetlemek için kullanılacak görsel histogramının altındaki yüzdeleri ayarlayın.

en: &Over-exposure color:
tr: &Fazla pozlama rengi:

en: Customize color used in image editor to identify over-exposed pixels.
tr: Fazla açığa çıkarılmış pikselleri tanımlamak için görsel düzenleyicisinde kullanılan renkleri özelleştirin.

en: Over-exposure percents:
tr: Fazla pozlama yüzdeleri:

en: Adjust the percents of the top of image histogram which will be used to check over exposed pixels.
tr: Fazla açığa çıkarılmış pikselleri denetlemek için kullanılacak görsel histogramının üstündeki yüzdeleri ayarlayın.

en: Indicate exposure as pure color
tr: Pozlamayı saf renk olarak belirt

en: If this option is enabled, over- and under-exposure indicators will be displayed only when pure white and pure black color matches, as all color components match the condition in the same time. Otherwise, indicators are turned on when one of the color components matches the condition.
tr: Bu seçenek etkinleştirilirse tüm renk bileşenleri durumla aynı anda eşleştiğinden fazla ve yetersiz pozlama göstergeleri yalnızca saf beyaz ve saf siyah renk eşleştiğinde görüntülenecektir. Aksi takdirde renk bileşenlerinden biri koşulla eşleştiğinde göstergeler açılır.

en: Example:
tr: Örnek:

en: Tool Options
tr: Araç Seçenekleri

en: &Restore the settings of the Image Editor tools
tr: Görsel düzenleyicisi araçlarının ayarlarını &geri yükle

en: Enable this option to restore the settings of the Image Editor tools from the last session. Otherwise, the default settings will be used.
tr: Son oturumdaki görsel düzenleyicisi araçlarının ayarlarını geri yüklemek için bu seçeneği etkinleştirin. Aksi halde öntanımlı ayarlar kullanılacaktır.

en: Show Settings Dialog when Saving Image Files
tr: Görsel dosyalarını kaydederken ayarlar iletişim kutusunu göster

en: <ul><li>Checked: A dialog where settings can be changed when saving image files</li><li>Unchecked: Default settings are used when saving image files</li></ul>
tr: <ul><li>İşaretli: Görsel dosyalarını kaydederken ayarların değiştirilebileceği bir iletişim kutusu</li><li>İşaretsiz: Görsel dosyaları kaydedilirken öntanımlı ayarlar kullanılır</li></ul>

[ctx: @info]
en: A raw image file contains minimally processed data from the image sensor of a digital camera.
    Opening a raw file requires extensive data interpretation and processing.
tr: Bir RAW görseli dosyası, sayısal kameranın görsel algılayıcısından en düşük düzeyde işlenmiş veriler içerir.
    Bir RAW dosyayı açmak, kapsamlı veri yorumlama ve işleme gerektirir.

[ctx: @label]
en: Open raw files in the image editor
tr: RAW dosyalarını görsel düzenleyicisinde aç

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Fast and simple, as 8 bit image
tr: Hızlı ve basit, 8 bit görsel gibi

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Using the default settings, in 16 bit
tr: Öntanımlı ayarlar kullanılıyor, 16 bitte

[ctx: @option:radio Open raw files...]
en: Always open the Raw Import Tool to customize settings
tr: Ayarları özelleştirmek için her zaman RAW içe aktarma aracını aç

[ctx: @item: default raw plugin]
en:  (default)
tr:  (öntanımlı)

[ctx: @info:tooltip]
en: About this Raw Import tool...
tr: Bu RAW içe aktarma aracı hakkında…

[ctx: @title:tab]
en: RAW Behavior
tr: RAW Davranışı

[ctx: @title:tab]
en: RAW Default Settings
tr: RAW Öntanımlı Ayarları

[ctx: @title]
en: Enable Non-Destructive Editing and Versioning
tr: Yıkıcı olmayan düzenleme ve sürümlendirmeyi etkinleştir

[ctx: @info:tooltip]
en: Enable support for non-destructive editing and image versioning
tr: Yıkıcı olmayan düzenleme ve görsel sürümlendirme desteğini etkinleştir

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><interface>Non-Destructive Editing and Versioning</interface> allows different versions of an image to be created, whilst always preserving the original image.</para> <para> All steps of the editing history are recorded and can be accessed later.</para>
tr: <para><interface>Yıkıcı Olmayan Düzenleme ve Sürümlendirme</interface>, özgün görseli her zaman korurken bir görselin farklı sürümlerinin oluşturulabilmesine izin verir.</para> <para>Düzenleme geçmişinin tüm adımları kaydedilir ve daha sonra erişilebilir.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on non-destructive editing and file versioning
tr: Yıkıcı olmayan düzenleme ve dosya sürümlendirme hakkında bilgi al

[ctx: @title:group]
en: Workspace File Format
tr: Çalışma Alanı Dosya Biçimi

[ctx: @label]
en: Save files as
tr: Dosyayı farklı kaydet

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Default File Format for Saving Versioned Images</title><para>Select the file format in which edited images are saved automatically. Format-specific options, like compression settings, can be configured on the <interface>Format Options</interface> tab.</para>
tr: <title>Sürümlendirilmiş Görsel Kaydı Öntanımlı Dosya Biçimi</title><para>Düzenlenen görsellerin kendiliğinden kaydedileceği dosya biçimini seçin. Sıkıştırma ayarları gibi biçime özgü seçenekler <interface>Biçim Seçenekleri</interface> sekmesinde yapılandırılabilir.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information on available image file formats
tr: Kullanılabilir görsel dosya biçimleri hakkında bilgi al

[ctx: @label]
en: When closing the editor
tr: Düzenleyiciyi kapatırken

[ctx: @option:radio]
en: Always ask to save changes
tr: Her zaman değişiklikleri kaydetmek için sor

[ctx: @option:radio]
en: Save changes automatically
tr: Değişiklikleri kendiliğinden kaydet

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>First and foremost, the <emphasis>original image will never be overwritten.</emphasis> Instead, when an image is edited, a new file is created: The <interface>current version</interface>.</para> <para>You can also create multiple <interface>versions</interface> deriving from the same <interface>original image</interface>.</para> <para>In addition to these files representing a current version, digiKam can take and keep additional, <interface>intermediate snapshots</interface> during the editing process. This can be useful if you want to preserve the intermediate steps for later access, for example if some editing steps cannot be automatically reproduced.</para>
tr: <para>İlk ve en önemlisi, <emphasis>özgün görselin üzerine hiçbir zaman yazılmaz.</emphasis> Bunun yerine, bir görsel düzenlendiğinde yeni bir dosya oluşturulur: <interface>Şu anki sürüm</interface>.</para> <para>Ayrıca, aynı <interface>özgün görselden</interface> türetilmiş birden çok <interface>sürümler</interface> oluşturabilirsiniz.</para> <para>Şu anki sürümü temsil eden bu dosyalara ek olarak, digiKam düzenleme süreci sırasında ek <interface>ara anlık görüntüler</interface> de alıp tutabilir. Bu, ara adımları daha sonra erişim için korumak istiyorsanız (örneğin, bazı düzenleme adımları kendiliğinden yeniden oluşturulamıyorsa) yararlı olabilir.</para>

[ctx: @label]
en: Keep a snapshot of an edited image
tr: Düzenlenen görselin anlık görüntüsünü tut

[ctx: @info:tooltip]
en: Get an explanation for these options
tr: Bu seçenekler için bir açıklama al

[ctx: @option:check]
en: After converting from a RAW image
tr: RAW görselinden dönüştürdükten sonra

[ctx: @option:check]
en: After each editing session
tr: Her bir düzenleme oturumundan sonra

[ctx: @option:check]
en: After each step that is not completely reproducible
tr: Tümüyle yeniden oluşturulamayan her bir adımdan sonra

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>If an image has been edited, only the <interface>current versions</interface> will be shown in the main thumbnail view. From the <interface>right sidebar</interface>, you always have access to all hidden files.</para> <para>With the options here, you can choose to show certain files permanently.</para> <para>If you activate non-destructive editing and image versioning for the first time, it will only be work for newly saved images.</para>
tr: <para>Bir görsel düzenlendiyse ana küçük görsel görünümünde yalnızca <interface>şu anki sürümler</interface> gösterilir. <interface>Sağ Kenar Çubuğu</interface> arayüzünden tüm gizli dosyalara erişiminiz vardır.</para> <para>Buradaki seçenekler ile hangi belirli dosyaların kalıcı olarak gösterileceğini seçebilirsiniz.</para> <para>Yıkıcı olmayan düzenlemeyi ve görsel sürümü oluşturmayı ilk kez etkinleştirirseniz bu yalnızca yeni kaydedilen görseller için geçerli olacaktır.</para>

[ctx: @label]
en: In main view
tr: Ana görünümde

[ctx: @option:check]
en: Always show original images
tr: Özgün görselleri her zaman göster

[ctx: @option:check]
en: Always show intermediate snapshots
tr: Ara anlık görüntüleri her zaman göster

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: It is the most commonly used file format, but it employs lossy compression, which means that with each saving operation some image information will be irreversibly lost. JPEG offers a good compression rate, resulting in smaller files. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: A widely used format employing lossless compression. The files, though, will be larger because PNG does not achieve very good compression rates.</item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: A commonly used format, usually uncompressed or with modest lossless compression. Resulting files will be large, but without quality loss due to compression. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: This is a technically superior file format offering good compression rates with either lossy or lossless compression. But it is not yet widely used and supported, so your friends may not directly be able to open these files, and you may not be able to directly publish them on the web. </item>
tr: <item><emphasis strong='true'>JPEG</emphasis>: En yaygın kullanılan dosya biçimidir; ancak kayıplı sıkıştırma kullanır; bu, her kaydetme işleminde bazı görsel bilgilerinin geri döndürülemez şekilde kaybolacağı anlamına gelir. JPEG iyi bir sıkıştırma oranı sunarak dosyaların daha küçük olmasını sağlar. </item><item><emphasis strong='true'>PNG</emphasis>: Kayıpsız sıkıştırma kullanan yaygın bir biçimdir. Ancak dosyalar daha büyük olacaktır; çünkü PNG çok iyi sıkıştırma oranlarına ulaşamaz. </item><item><emphasis strong='true'>TIFF</emphasis>: Yaygın olarak kullanılan, genellikle sıkıştırılmamış veya orta düzeyde kayıpsız sıkıştırmaya sahip bir biçim. Ortaya çıkan dosyalar büyük olacaktır; ancak sıkıştırma nedeniyle kalite kaybı olmayacaktır. </item><item><emphasis strong='true'>PGF</emphasis>: Bu, kayıplı veya kayıpsız sıkıştırmayla iyi sıkıştırma oranları sunan, teknik açıdan üstün bir dosya biçimidir. Ancak henüz yaygın olarak kullanılmadığı ve desteklenmediği için arkadaşlarınız bu dosyaları doğrudan açamayabilir ve siz de bunları doğrudan Web’de yayınlayamayabilirsiniz.</item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: It is similar to PGF. Loading or saving is slower, the compression rate is better, and the format more widely supported, though still not comparable to the tradition formats JPEG, PNG or TIFF. </item>
tr: <item><emphasis strong='true'>JPEG-2000</emphasis>: PGF’ye benzer. Yükleme veya kaydetme daha yavaştır, sıkıştırma oranı daha iyidir ve biçim daha geniş çapta desteklenir; ancak yine de geleneksel JPEG, PNG veya TIFF biçimleriyle karşılaştırılamaz. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: High Efficiency Image File Format is a container format for storing individual images. A HEIF image using HEVC codec (H.265) requires less storage space than the equivalent quality JPEG. </item>
tr: <item><emphasis strong='true'>HEIF</emphasis>: Yüksek Verimli Görsel Dosyası Biçimi, tek tek görselleri depolamak için kullanılan bir kapsayıcı biçimdir. HEVC kodlayıcısı bileşeni (H.265) kullanan bir HEIF görseli, eşdeğer kalitedeki JPEG’den daha az depolama alanı gerektirir. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: It is a royalty-free raster-graphics file format that supports lossless compression. It is designed to outperform existing raster formats and thus to become their universal replacement. </item>
tr: <item><emphasis strong='true'>JPEG-XL</emphasis>: Kayıpsız sıkıştırmayı destekleyen, telifsiz bir raster grafik dosya biçimidir. Var olan raster biçimlerden daha iyi başarım gösterecek ve dolayısıyla onların evrensel alternatifi olacak şekilde tasarlanmıştır. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: It is an image file format that Google has developed as a replacement for JPEG, PNG, and GIF file formats. Files are smaller for the same quality, or of higher quality for the same size. It supports both lossy and lossless compression</item>
tr: <item><emphasis strong='true'>WEBP</emphasis>: Google’ın JPEG, PNG ve GIF dosya biçimlerinin yerine geliştirdiği bir görsel dosyası biçimidir. Dosyalar aynı kalite için daha küçüktür veya aynı boyut için daha yüksek kaliteye sahiptir. Hem kayıplı hem de kayıpsız sıkıştırmayı destekler. </item>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Image File Format is a specification for storing images in the ISOBMFF container (as HEIF) compressed with AOMedia Video 1 (AV1) codec, an open and royalty-free encoding format. </item>
tr: <item><emphasis strong='true'>AVIF</emphasis>: AV1 Görsel Dosyası Biçimi, açık ve telifsiz bir kodlama biçimi olan AOMedia Video 1 (AV1) kodlayıcısı bileşeniyle sıkıştırılmış görselleri ISOBMFF kapsayıcısında (HEIF olarak) depolamaya yönelik bir biçimdir. </item>

en: Enable Color Management
tr: Renk Yönetimini Etkinleştir

en: <ul><li>Checked: Color Management is enabled</li><li>Unchecked: Color Management is disabled</li></ul>
tr: <ul><li>İşaretli: Renk yönetimi etkin</li><li>İşaretsiz: Renk yönetimi devre dışı</li></ul>

en: Visit Little CMS project website
tr: Little CMS projesi internet sitesini ziyaret edin

en: Working Color Space
tr: Çalışma Renk Uzayı

en: <p>This is the color space all the images will be converted to when opened (if you choose to convert) and the profile that will be embedded when saving. Good and safe choices are <b>Adobe RGB (1998)</b> and <b>sRGB IEC61966-2.1</b></p>
tr: <p>Bu, açıldığında tüm görsellerin dönüştürüleceği renk alanı (dönüştürmeyi seçerseniz) ve kaydederken gömülecek profildir. İyi ve güvenli seçenekler <b>Adobe RGB (1998)</b> ve <b>sRGB IEC61966-2.1</b> olabilir</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected workspace profile.</p>
tr: <p>Seçili çalışma alanı profili hakkında ayrıntılı bilgi elde etmek için bu düğmeyi kullanabilirsiniz.</p>

en: When the profile of an image does not match the working color space
tr: Bir görselin profili çalışma renk uzayı ile uyuşmadığında

en: Ask when opening the image
tr: Görseli açarken sor

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will ask if you want to convert to the working space, keep the embedded profile or discard the embedded profile and assign a different one.</p>
tr: <p>Bir görselin, çalışma alanı profiliyle eşleşmeyen gömülü bir renk profili varsa digiKam, çalışma alanına dönüştürmek mi, gömülü profili korumak mı yoksa gömülü profili atıp farklı bir profil atamak mı istediğinizi soracaktır.</p>

en: Convert the image to the working color space
tr: Görseli çalışma renk uzayına dönüştür

en: <p>If an image has an embedded color profile not matching the working space profile, digiKam will convert the image's color information to the working color space. This changes the pixel data, but not the appearance of the image.</p>
tr: <p>Bir görselin, çalışma alanı profiliyle eşleşmeyen yerleşik bir renk profili varsa digiKam, görselin renk bilgisini çalışma renk uzayına dönüştürecektir. Bu, piksel verisini değiştirir; ancak görselin görünüşünü değiştirmez.</p>

en: When an image has no color profile information
tr: Görselin renk profili bilgisi olmadığında

en: <p>If an image has no embedded color profile, digiKam will ask which color space shall be used to interpret the image and to which color space it shall be transformed for editing.</p>
tr: <p>Bir görselin gömülü renk profili yoksa digiKam, görseli yorumlamak için hangi renk uzayının kullanılacağını ve düzenleme için hangi renk uzayına dönüştürüleceğini soracaktır.</p>

en: Assume it is using the sRGB color space (Internet standard)
tr: sRGB renk uzayını kullandığını varsay (internet standardı)

note: i18n("<p></p>"));
en: and convert it to the working color space
tr: ve çalışma renk uzayına çevir

en: Assume it is using the working color space
tr: Çalışma renk uzayını kullandığını varsay

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from default input color space to working space
tr: Öntanımlı girdi renk uzayından çalışma uzayına dönüştür

en: When loading a RAW file with uncalibrated colors
tr: Kalibre edilmemiş renklere sahip bir RAW dosyası yüklerken

en: Ask for the input profile
tr: Girdi profilini sor

note: i18n("<p></p>"));
en: Automatic color correction
tr: Kendiliğinden renk düzeltme

note: i18n("<p></p>"));
en: Convert it from the default input profile
tr: Öntanımlı girdi profilinden dönüştür

en: Color Managed View
tr: Renk Yönetimli Görünüm

en: Monitor profile:
tr: Monitör profili:

en: <p>If your desktop do not provide a color profile for your screen, select here the default one. If no profile is set, sRGB will be used as fail-back. In all cases, the color management workflow will try to get in first the profile set for your monitor in your the desktop</p>
tr: <p>Masaüstünüz ekranınız için bir renk profili sağlamıyorsa buradaki öntanımlı olanı seçin. Ayarlı bir profil yoksa, yedek olarak sRGB profili kullanılır. Tüm senaryolarda, renk yönetimi iş akışı, monitörünüzün profilini ayarlamaya çalışacaktır.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected monitor profile.</p>
tr: <p>Seçili monitör profili hakkında ayrıntılı bilgi elde etmek için bu düğmeyi kullanabilirsiniz.</p>

en: Use color managed view in editor
tr: Düzenleyicide renk yönetimli görünüm kullan

en: <p>Turn on this option if you want to use your <b>Monitor Color Profile</b> to show your pictures in the Image Editor window with a color correction adapted to your monitor. You can at any time toggle this option from the Editor window. <i>Warning</i>: This can slow down rendering of the image, depending on the speed of your computer.</p>
tr: <p>Resimlerinizi Görsel Düzenleyicisi penceresinde monitörünüze uyarlanmış bir renk düzeltmesiyle göstermek için <b>Monitör Renk Profilinizi</b> kullanmak istiyorsanız bu seçeneği açın. Bu seçeneği istediğiniz zaman Düzenleyici penceresinden değiştirebilirsiniz. <i>Uyarı</i>: Bu, bilgisayarınızın hızına bağlı olarak görselin sunumunu yavaşlatabilir.</p>

en: Use color managed view for previews and thumbnails
tr: Önizlemeler ve küçük görseller için renk yönetimli görünüm kullan

en: Camera and Scanner
tr: Kamera ve Tarayıcı

en: Default input color profile:
tr: Öntanımlı girdi renk profili:

en: <p>This is the default color profile for your input device (that is your camera - or your scanner). A camera input profile is recommended for correct conversion of RAW images in 16bit. Some of the options about loading behavior above refer to this profile.</p>
tr: <p>Bu, girdi aygıtınız (yani kameranız veya tarayıcınız) için öntanımlı renk profilidir. RAW görsellerin 16 bit’e doğru şekilde dönüştürülmesi için bir kamera girdi profili önerilir. Yukarıdaki yükleme davranışıyla ilgili seçeneklerden bazıları bu profile başvurur.</p>

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected input profile.</p>
tr: <p>Seçili giriş aygıtı profili hakkında ayrıntılı bilgi elde etmek için bu düğmeyi kullanabilirsiniz.</p>

en: Printing and Proofing
tr: Baskı ve Denetleme

en: Output device profile:
tr: Çıktı aygıtı profili:

en: <p>You can use this button to get more detailed information about the selected proofing profile.</p>
tr: <p>Seçili denetleme profili hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu düğmeyi kullanabilirsiniz.</p>

en: Color Profiles Repository
tr: Renk Profilleri Deposu

en: digiKam looks for ICC profiles in a number of <a href='default'>default locations</a>. You can specify an additional folder:
tr: digiKam, ICC profilleri için biz dizi <a href='default'>öntanımlı konum</a> arar. Ek bir klasör belirtebilirsiniz:

en: <p>digiKam searches ICC profiles in default system folders and ships itself a few selected profiles. Store all your additional color profiles in the directory set here.</p>
tr: <p>digiKam, öntanımlı sistem klasörlerindeki ICC profillerini arar ve seçilen birkaç profili kendisiyle birlikte sunar. Tüm ek renk profillerinizi burada ayarlanan dizinde saklayın.</p>

en: Use black point compensation
tr: Siyah nokta telafisi kullan

en: <p><b>Black Point Compensation</b> is a way to make adjustments between the maximum black levels of digital files and the black capabilities of various digital devices.</p>
tr: <p><b>Siyah Nokta Telafisi</b>, sayısal dosyaların en çok siyah düzeyleri ile çeşitli sayısal aygıtların siyah yetenekleri arasında ayarlamalar yapmanın bir yoludur.</p>

en: Rendering Intents:
tr: Sunum amaçları:

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Behavior
tr: Davranış

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Profiles
tr: Profiller

[ctx: @title: icc panel tab]
en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: No ICC profiles files found.
tr: ICC profili dosyası bulunamadı.

en: No Display Profile Available
tr: Kullanılabilir görüntü profili bulunamadı

en: No Output Profile Available
tr: Kullanılabilir çıktı profili yok

en: Monitor Profile From System Settings
tr: Sistem Ayarlarından Monitör Profili

[ctx: none of the paths]
en: none
tr: yok

en: On Windows, the default search paths include <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%3</li></ul>
tr: Windows’ta, öntanımlı arama yolları şunları içerir: <ul><li>%1/Windows/System32/spool/drivers/color/</li><li>%1/Windows/Spool/Drivers/Color/</li><li>%2/Windows/Color/</li></ul>Sisteminizde şu anda bu yollar vardır ve taranmıştır:<ul><li>%3</li></ul>

en: On macOS, the default search paths include <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%2</li></ul>
tr: macOS’te, öntanımlı arama yolları şunları içerir: <ul><li>/System/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/Library/ColorSync/Profiles</li><li>~/Library/ColorSync/Profiles</li><li>/opt/local/share/color/icc</li><li>%1/Contents/Resources/digikam/profiles/</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Sisteminizde şu anda bu yollar vardır ve taranmıştır:<ul><li>%2</li></ul>

en: On Linux, the default search paths include <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>On your system, currently these paths exist and are scanned:<ul><li>%1</li></ul>
tr: Linux’ta, öntanımlı arama yolları şunları içerir: <ul><li>/usr/share/color/icc</li><li>/usr/local/share/color/icc</li><li>~/.local/share/color/icc/</li><li>~/.local/share/icc/</li><li>~/.color/icc/</li></ul>Sisteminizde şu anda bu yollar vardır ve taranmıştır:<ul><li>%1</li></ul>

[ctx: @title:window]
en: Save Advanced Metadata Profile
tr: Gelişmiş Üst Veri Profili Kaydet

[ctx: @title:window]
en: Load Advanced Metadata Profile
tr: Gelişmiş Üst Veri Profili Yükle

[ctx: @title:window, reset to default warning dialog]
en: Warning
tr: Uyarı

[ctx: @info]
en: This option will reset configuration to default
    All your changes will be lost.
     Do you want to continue?
tr: Bu seçenek, yapılandırmayı öntanımlı ayarlara sıfırlar.
    Tüm değişiklikler kaybolacaktır.
    Sürdürmek istiyor musunuz?

en: Advanced configuration menu allow you to manage metadata namespaces used by digiKam to store and retrieve tags, rating and comments.<br><b>Note: </b>Order is important when reading metadata
tr: Gelişmiş yapılandırma menüsü; künyeleri, derecelendirmeleri ve yorumları depolamak ve almak için digiKam tarafından kullanılan üst veri ad alanlarını yönetmenize olanak tanır.<br><b>Not: </b>Üst veri okunurken sıra önemlidir

en: Read Options
tr: Okuma Seçenekleri

en: Write Options
tr: Yazma Seçenekleri

en: Unify read and write
tr: Okumayı ve yazmayı birleştir

en: Read all metadata for tags
tr: Künyelerin tüm üst verisini oku

en: Add
tr: Ekle

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Revert Changes
tr: Değişiklikleri Geri Al

en: Save Profile
tr: Profili Kaydet

en: Load Profile
tr: Profil Yükle

en: Reset to Default
tr: Öntanımlılara Sıfırla

[ctx: @title:window]
en: New XMP Namespace
tr: Yeni XMP Ad Alanı

[ctx: @title:window]
en: Edit XMP Namespace
tr: XMP Ad Alanını Düzenle

en: Add metadata namespace
tr: Üst Veri Ad Alanı Ekle

en: Metadata Subspace
tr: Üst Veri Alt Alanı

[ctx: @label: namespace name]
en: Name:
tr: Ad:

en: <p>To create new namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br>Ex.: <i>"Xmp.digiKam.TagsList"</i></li><li>Separator parameter, used by tag paths <br>Ex.: "City/Paris" or "City|Paris"</li><li>Specify if only keyword or the whole path must be written.</li></ul></p>
tr: <p>Yeni ad alanları oluşturmak için parametreler belirtmelisiniz:</p><p><ul><li>Noktalı ad alanı.<br>Örneğin: <i>“Xmp.digiKam.KünyelerListesi”</i></li><li>Künye yolları tarafından kullanılan ayırıcı parametre.<br>Örneğin: “Kent/Bilecik” veya “Kent|Uşak”</li><li>Yalnızca anahtar sözcüğün mü yoksa tüm yolun mu yazılması gerektiğini belirtin.</li></ul></p>

en: <p>To create new rating namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Rating"</i></li><li>Rating mappings, if namespace need other values than 0-5 <br>Ex.: Microsoft uses 0 1 25 50 75 99</li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
tr: <p>Yeni derecelendirme ad alanları oluşturmak için parametreler belirtmelisiniz:</p><p><ul><li>Noktalı ad alanı.<br>Örneğin: <i>“Xmp.xmp.Derecelendirme”</i></li><li>Ad alanı, 0–5’ten başka değerler gerektiriyorsa derecelendirme eşlemleri.<br>Örneğin: Microsoft 0 1 25 50 75 99 kullanır</li><li>Listeden doğru ad alanını seçeneğini seçin.</li></ul></p>

en: <p>To create new comment namespaces, you need to specify parameters:</p><p><ul><li>Namespace name with dots.<br>Ex.: <i>"Xmp.xmp.Comment"</i></li><li>Select the correct namespace option from list.</li></ul></p>
tr: <p>Yeni açıklama ad alanları oluşturmak için parametreler belirtmelisiniz:</p><p><ul><li>Noktalı ad alanı.<br>Örneğin: <i>“Xmp.xmp.Yorum”</i></li><li>Listeden doğru ad alanını seçeneğini seçin.</li></ul></p>

en: Special Options
tr: Özel Seçenekler

en: Alternative name
tr: Alternatif ad

en: Alternative special options
tr: Alternatif özel seçenekler

en: Separator:
tr: Ayırıcı:

en: Set Tags Path:
tr: Künyeler yolunu ayarla:

en: Rating Mapping:
tr: Derecelendirme eşlemleme:

en: This is a default namespace. Default namespaces can only be disabled
tr: Bu bir öntanımlı ad alanıdır. Öntanımlı ad alanları yalnızca devre dışı bırakılabilir

en: The namespace name is required
tr: Ad alanı adı gerekli

en: EXIF namespace name must start with "Exif".
tr: EXIF ad alanı adı “Exif” ile başlamaılıdır.

en: EXIF alternative namespace name must start with "Exif".
tr: EXIF alternatif ad alanı adı “Exif” ile başlamalıdır.

en: IPTC namespace name must start with "Iptc".
tr: IPTC ad alanı adı “Iptc” ile başlamalıdır.

en: IPTC alternative namespace name must start with "Iptc".
tr: IPTC alternatif ad alanı adı “Iptc” ile başlamalıdır.

en: XMP namespace name must start with "Xmp".
tr: XMP ad alanı adı “Xmp” ile başlamalıdır.

en: XMP alternative namespace name must start with "Xmp".
tr: XMP alternatif ad alanı adı “Xmp” ile başlamalıdır.

en: Tag Path separator is required
tr: Künye yolu ayırıcısı gerekiyor

en: Only one character is now supported as tag path separator
tr: Künye yolu ayırıcısı olarak yalnızca bir karakter desteklenir

[ctx: @title:tab advanced metadata config view]
en: Advanced
tr: Gelişmiş

[ctx: @info]
en: You should only activate this option if you are exchanging image metadata with programs that use the sidecar format BASENAME.xmp. If you have images with the same base name (e.g. Image.CR2 and Image.JPG) then the sidecar can no longer be uniquely assigned and will be used for both images, which can lead to metadata problems.
tr: Bu seçeneği yalnızca BASENAME.xmp sepet biçimini kullanan programlarla görsel üst verisini paylaşıyorsanız etkinleştirmelisiniz. Aynı temel ada sahip görselleriniz varsa (örneğin, Image.CR2 ve Image.JPG), sepet artık benzersiz olarak atanamaz ve her iki görsel için de kullanılır; bu da üst veri sorunlarına yol açabilir.

[ctx: @info]
en: Switching off exif auto rotation will most probably show your images in a wrong orientation, so only change this option if you explicitly require this.
tr: Exif kendiliğinden döndürmesini kapatmak büyük olasılıkla görsellerinizi yanlış yönde gösterecektir; bu nedenle, bu seçeneği yalnızca açıkça buna gereksiniminiz varsa değiştirin.

[ctx: @info]
en: Do you really want to enable metadata writing to RAW files? digiKam delegates this task to the ExifTool backend.
    With different RAW formats, problems are known which can lead to the corrupt of RAW files.
    If you decide to do so, make a backup of your RAW files. We strongly recommend not to enable this option.
tr: RAW dosyalarına üst veri yazmayı gerçekten etkinleştirmek istiyor musunuz? digiKam bu görevi ExifTool arka ucuna devreder.
    Farklı RAW biçimlerinde, RAW dosyalarının bozulmasına yol açabilecek sorunlar bilinmektedir.
    Bunu yapmaya karar verirseniz RAW dosyalarınızın yedeğini alın. Bu seçeneği etkinleştirmemenizi önemle öneririz.

[ctx: @action:button]
en: Yes I Understand
tr: Evet, Anladım

[ctx: @info]
en: You would rather disable writing metadata to RAW files?
tr: RAW dosyalarına üst veri yazmayı devre dışı bırakmayı mı tercih edersiniz?

[ctx: @info]
en: A RAW file extension has been added to the list of supported sidecars. There is a risk of accidentally deleting RAW images. Are you sure you want to do that?
tr: Desteklenen sepetlerin listesine bir RAW dosyası uzantısı eklendi. RAW görselleri yanlışlıkla silme riski bulunuyor. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @option]
en: Baloo Desktop Search
tr: Baloo Masaüstü Araması

[ctx: @option]
en: Store metadata from digiKam in Baloo
tr: digiKam üst verisini Baloo’da sakla

[ctx: @info]
en: Turn on this option to push rating, comments and tags from digiKam into the Baloo storage
tr: Derecelendirmeleri, yorumları ve künyeleri digiKam’dan Baloo depolama alanına aktarmak için bu seçeneği açın

[ctx: @option]
en: Read metadata from Baloo
tr: Baloo’dan üst veri oku

[ctx: @info]
en: Turn on this option if you want to apply changes to rating, comments and tags made in Baloo to digiKam's metadata storage. Please note that image metadata will not be edited automatically.
tr: Baloo’da yapılan derecelendirme, yorum ve künyelerde yapılan değişiklikleri digiKam’ın üst veri deposuna uygulamak istiyorsanız bu seçeneği açın. Görsel üst verisinin kendiliğinden düzenlenmeyeceğine lütfen dikkat edin.

[ctx: @info]
en: provides the basis to handle all kinds of metadata on the KDE desktop in a generic fashion. It allows you to tag, rate and comment your files in KDE applications like Dolphin. Please set here if you want to synchronize the metadata stored by digiKam desktop-wide with the Baloo Desktop Search.
tr: KDE masaüstündeki her türlü üst veriyi genel bir şekilde işlemenin temelini sağlar. Dolphin gibi KDE uygulamalarında dosyalarınızı künyelemenize, derecelendirmenize ve yorum yapmanıza olanak tanır. digiKam tarafından masaüstü çapında saklanan üst veriyi Baloo Masaüstü Araması ile eşzamanlamak istiyorsanız lütfen burayı ayarlayın.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>In addition to the pixel content, image files usually contain a variety of metadata. A lot of the parameters you can use in digiKam to manage files, such as rating or comment, can be written to the files' metadata.</para> <para>Storing in metadata allows one to preserve this information when moving or sending the files to different systems.</para>
tr: <para>Görsel dosyaları genellikle piksel içeriğinin yanı sıra çeşitli üst veriler de içerir. digiKam’da dosyaları yönetmek için kullanabileceğiniz derecelendirme veya yorum gibi birçok parametre, dosyaların üst verisine yazılabilir.</para> <para>Üst veride depolama, dosyaları farklı sistemlere taşırken veya gönderirken bu bilgilerin korunmasına olanak tanır.</para>

[ctx: @label]
en: Write This Information to the Metadata
tr: Bu bilgiyi üst veriye yaz

[ctx: @option:check]
en: Image tags
tr: Görsel künyeleri

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item tags in the XMP and IPTC tags.
tr: Öge künyelerini XMP ve IPTC künyelerinde depolamak için bu seçeneği açın.

[ctx: @option:check]
en: Captions and title
tr: Alt yazılar ve başlık

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store item caption and title in the JFIF Comment section, the Exif tag, the XMP tag, and the IPTC tag.
tr: Öge alt yazısını ve başlığını JFIF yorum bölümünde, Exif, XMP ve IPTC künyelerinde depolamak için bu seçeneği açın.

[ctx: @option:check]
en: Rating
tr: Derecelendirme

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item rating in the Exif tag and the XMP tags.
tr: Öge derecelendirmesini Exif ve XMP künyelerinde depolamak için bu seçeneği açın.

[ctx: @option:check]
en: Pick label
tr: Seçim etiketi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item pick label in the XMP tags.
tr: Öge seçim etiketini XMP künyelerinde depolamak için bu seçeneği açın.

[ctx: @option:check]
en: Color label
tr: Renk etiketi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item color label in the XMP tags.
tr: Öge renk etiketini XMP künyelerinde saklamak için bu seçeneği açın.

[ctx: @option:check]
en: Timestamps
tr: Zaman damgaları

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the item date and time in the EXIF, XMP, and IPTC tags.
tr: Öge tarihini ve saatini EXIF, XMP ve IPTC künyelerinde depolamak için bu seçeneği açın.

[ctx: @option:check]
en: Metadata templates (Copyright etc.)
tr: Üst veri şablonları (Telif hakkı vb.)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store the metadata template in the XMP and the IPTC tags. You can set template values to Template setup page.
tr: Üst veri şablonunu XMP ve IPTC künyelerinde depolamak için bu seçeneği açın. Şablon ayar sayfasında şablon değerleri ayarlayabilirsiniz.

[ctx: @option:check]
en: Face Tags (including face areas)
tr: Yüz künyeleri (yüz alanları dahil)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store face tags with face rectangles in the XMP tags.
tr: Yüz künyelerini, yüz dikdörtgenleri ile XMP künyelerinde depolamak için bu seçeneği açın.

[ctx: @option:check]
en: Geolocation information (GPS)
tr: Konum bilgisi (GPS)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to store Geolocation information in the Exif tag and the XMP tags.
tr: Coğrafi konum bilgisini Exif ve XMP künyelerinde depolamak için bu seçeneği açın.

[ctx: @label]
en: Reading and Writing Metadata
tr: Üst veri okuma ve yazma

[ctx: @option:check]
en: Use ExifTool backend to read metadata from files
tr: Dosyalardan üst veri okumak için ExifTool arka ucunu kullan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
tr: Exiv2 yerine ExifTool arka ucuna sahip dosyalardan üst veri okumak için bu seçeneği açın. Bu, dosya üst verisinin veri tabanıyla eşzamanlamasını biraz yavaşlatacaktır.

[ctx: @option:check]
en: Delegate to ExifTool backend all operations to write metadata to files
tr: Dosyalara üst veri yazmak için tüm işlemleri ExifTool arka ucuna devredin

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata to files with ExifTool backend instead Exiv2. This will slowdown a little bit the synchronization of files metadata with database.
tr: Exiv2 yerine ExifTool arka ucuna sahip dosyalara üst veri yazmak için bu seçeneği açın. Bu, dosya üst verisinin veri tabanıyla eşzamanlamasını biraz yavaşlatacaktır.

[ctx: @option:check]
en: Write metadata to DNG files
tr: DNG dosyalarına üst veri yaz

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into DNG files.
tr: DNG dosyalarına üst veri yazmak için bu seçeneği açın.

[ctx: @option:check]
en: If possible write metadata to RAW files
tr: Olanaklıysa RAW dosyalarına üst veri yaz

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to write metadata into RAW files. This feature is delegate to ExifTool backend and is disabled by default.
tr: RAW dosyalarına üst veri yazmak için bu seçeneği açın. Bu özellik ExifTool arka ucuna devredilmiştir ve öntanımlı olarak devre dışıdır.

[ctx: @option:check]
en: Use lazy synchronization
tr: Tembel eşzamanlama kullan

[ctx: @info:whatsthis]
en: Instead of synchronizing metadata, just schedule it for synchronization.Synchronization can be done later by triggering the apply pending, or at digikam exit
tr: Üst veriyi eşzamanlamak yerine, eşzamanlama için planlayın. Eşzamanlama daha sonra uygulama beklemede iken tetiklenerek veya digikam çıkışında yapılabilir.

[ctx: @option:check]
en: &Update file modification timestamp when files are modified
tr: Dosyalar değiştirildiğinde dosya değişikliği zaman damgasını &güncelle

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn off this option to not update file timestamps when files are changed as when you update metadata or image data. Note: disabling this option can introduce some dysfunctions with applications which use file timestamps properties to detect file modifications automatically.
tr: Üst veriyi veya görsel verisini güncellediğinizde olduğu gibi dosyalar değiştirildiğinde dosya zaman damgalarının güncellenmemesi için bu seçeneği kapatın. Not: Bu seçeneğin devre dışı bırakılması, dosya değişikliklerini kendiliğinden algılamak için dosya zaman damgası özelliklerini kullanan uygulamalarda bazı işlev bozukluklarına neden olabilir.

[ctx: @option:check]
en: &Rescan file when files are modified
tr: Dosyalar değiştirildiğinde dosyayı &yeniden tara

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turning this option on, will force digiKam to rescan files that has been modified outside digiKam. If a file has changed it is file size or if the last modified timestamp has changed, a rescan of that file will be performed when digiKam starts.
tr: 	Bu seçeneğin açılması, digiKam’i digiKam dışında değiştirilmiş dosyaları yeniden taramaya zorlayacaktır. Bir dosyanın boyutu veya son değiştirilen zaman damgası değiştiyse digiKam başlatıldığında o dosyanın yeniden taraması gerçekleştirilecektir.

[ctx: @label]
en: Note: see %1 of ExifTool backend.
tr: Not: ExifTool arka ucunun %1 bölümüne bak

[ctx: @label]
en: write limitations
tr: yazma sınırlamaları

[ctx: @label]
en: Note: these options depends of %1 availability. Check in the ExifTool tab for details.
tr: Not: Bu seçenekler %1 kullanılabilirliğine bağlıdır. Ayrıntılar için ExifTool sekmesine bakın.

[ctx: @label]
en: ExifTool backend
tr: ExifTool arka ucu

[ctx: @label]
en: Select Metadata Fields to be Displayed when using Custom Filters
tr: Özel süzgeçler kullanırken görüntülenecek üst veri alanlarını seç

[ctx: @title:tab]
en: Views
tr: Görünümler

[ctx: @label]
en: When rotating a file
tr: Bir dosyayı döndürürken

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by only setting a flag
tr: Yalnızca bir bayrağı ayarlayarak döndür

[ctx: @option:radio]
en: Rotate by changing the content if possible
tr: Olanaklıysa içeriği değiştirerek döndür

[ctx: @option:check]
en: Even allow lossy rotation if necessary
tr: Gerekirse kayıplı döndürmeye izin ver

[ctx: @option:check]
en: Write flag to metadata if possible
tr: Olanaklıysa bayrağı üst veriye yaz

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files only by changing a flag, not touching the pixel data
tr: Dosyaları yalnızca bir bayrağı değiştirerek, piksel verisine dokunmadan döndür

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you always want to set only a flag. This is less obtrusive, but requires support if the file is accessed with another software. Ensure to allow setting the flag in the metadata if you want to share your files outside digiKam.</para>
tr: <para>Bir dosya iki şekilde döndürülebilir:<nl/> Görsel verisinin tek tek piksellerini yeniden düzenleyerek içeriği değiştirebilirsiniz.<nl/> Veya dosyanın gösterilmeden önce döndürülmesini belirten bir işaret ayarlayabilirsiniz.</para> <para>Her zaman yalnızca bir bayrak ayarlamak istiyorsanız bu seçeneği seçin. Bu daha az rahatsız edicidir ancak; dosyaya başka bir yazılımla erişiliyorsa destek gerektirir. Dosyalarınızı digiKam dışında paylaşmak istiyorsanız üst veride bayrağın ayarlanmasına izin verdiğinizden emin olun.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: If possible rotate files by changing the pixel data
tr: Olanaklıysa dosyaları piksel verisini değiştirerek döndür

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>A file can be rotated in two ways:<nl/> You can change the contents, rearranging the individual pixels of the image data.<nl/> Or you can set a flag that the file is to be rotated before it is shown.</para> <para>Select this option if you want the file to be rotated by changing the content. This is a lossless operation for JPEG files. For other formats it is a lossy operation, which you need to enable explicitly. It is not support for RAW and other read-only formats, which will be rotated by flag only.</para>
tr: <para>Bir dosya iki şekilde döndürülebilir:<nl/> Görsel verisinin tek tek piksellerini yeniden düzenleyerek içeriği değiştirebilirsiniz.<nl/> Veya dosyanın gösterilmeden önce döndürülmesini belirten bir işaret ayarlayabilirsiniz.</para> <para>Dosyanın içeriğini değiştirerek döndürülmesini istiyorsanız bu seçeneği seçin. Bu, JPEG dosyaları için kayıpsız bir işlemdir. Diğer biçimler için bu, açıkça etkinleştirmeniz gereken kayıplı bir işlemdir. Yalnızca bayrakla döndürülecek olan RAW ve diğer saltokunur biçimleri desteklemez.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate files by changing the pixel data even if the operation will incur quality loss
tr: İşlem kalite kaybına neden olsa bile piksel verisini değiştirerek dosyaları döndür

[ctx: @info:whatsthis]
en: For some file formats which apply lossy compression, data will be lost each time the content is rotated. Check this option to allow lossy rotation. If not enabled, these files will be rotated by flag.
tr: Kayıplı sıkıştırma uygulayan bazı dosya biçimleri için içerik her döndürüldüğünde veri kaybolacaktır. Kayıplı dönüştürmeye izin vermek için bu seçeneği işaretleyin. Etkinleştirilmediği takdirde bu dosyalar bayrakla döndürülecektir.

[ctx: @info:tooltip]
en: When rotating a file by setting a flag, also change this flag in the file's metadata
tr: Bir dosyayı bir bayrak ayarlayarak döndürürken, bu bayrağı dosyanın üst verisinde de değiştir

[ctx: @info:whatsthis]
en: File metadata typically contains a flag describing that a file shall be shown rotated. Enable this option to allow editing this field.
tr: Dosya üst verisi genellikle bir dosyanın döndürülmüş olarak gösterileceğini açıklayan bir işaret içerir. Bu alanın düzenlenmesine izin vermek için bu seçeneği etkinleştirin.

[ctx: @option]
en: Show images/thumbnails &rotated according to orientation tag.
tr: Görselleri/küçük görselleri yönelim künyesine göre &döndürülmüş olarak gösterin.

[ctx: @option]
en: Set orientation tag to normal after rotate/flip.
tr: Yönelim künyesini döndürme/çevirme işleminden sonra normale ayarlayın.

[ctx: @info]
en: Note: These settings affect the album view and not the image editor. The image editor always changes the image data during the rotation.
tr: Not: Bu ayarlar görsel düzenleyicisini değil albüm görünümünü etkiler. Görsel düzenleyicisi, döndürme sırasında her zaman görsel verisini değiştirir.

[ctx: @title:tab]
en: Rotation
tr: Döndürme

[ctx: @label]
en: Reading and Writing to Sidecars
tr: Sepetleri okumak ve sepetlere yazmak

[ctx: @option:check]
en: Read from sidecar files
tr: Sepet dosyalarından oku

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to read metadata from XMP sidecar files when reading metadata.
tr: Meta veriyi okurken XMP sepet dosyalarından üst veriyi okumak için bu seçeneği açın.

[ctx: @option:check]
en: Write to sidecar files
tr: Sepet dosyalarına yaz

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to save, as specified, metadata to XMP sidecar files.
tr: Belirtildiği gibi üst veriyi XMP sepet dosyalarına kaydetmek için bu seçeneği açın.

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar for read-only item only
tr: Yalnızca saltokunur öge için XMP sepetine yaz

[ctx: @item]
en: Write to XMP sidecar only
tr: Yalnızca XMP sepetine yaz

[ctx: @item]
en: Write to item and XMP Sidecar
tr: Hem ögeye hem XMP sepetine yaz

[ctx: @info:tooltip]
en: Specify the exact mode of XMP sidecar writing
tr: XMP sepeti yazımının tam kipini belirt

[ctx: @option:check]
en: Sidecar file names are compatible with commercial programs
tr: Sepet dosyası adları, ticari programlar ile uyumludur

[ctx: @info:whatsthis]
en: Turn on this option to create the XMP sidecar files with a compatible file name (BASENAME.xmp) used by many commercial programs. For Darktable do not enable this option.
tr: Birçok ticari program tarafından kullanılan uyumlu bir dosya adına (BASENAME.xmp) sahip XMP sepet dosyaları oluşturmak için bu seçeneği açın. Darktable için bu seçeneği etkinleştirmeyin.

[ctx: @info]
en: Add file types to be recognised as sidecars.
    digiKam (optionally) writes metadata to *.xmp sidecar files. Other programs might use different types, which can be specified below. digiKam will neither display these nor read from or write to them. But whenever a matching album item (e.g. "image.dng" for "image.dng.pp3") is renamed, moved, copied or deleted, the same operation will be done on these sidecar files.
    Multiple extensions must be separated by a semicolon or a space.
tr: Sepet olarak tanınacak dosya türlerini ekleyin.
    digiKam (isteğe bağlı olarak) üst veriyi *.xmp sepet dosyalarına yazar. Diğer programlar aşağıda belirtilebilecek farklı türleri kullanabilir. digiKam bunları görüntülemez, okumaz veya yazmaz. Ancak eşleşen bir albüm ögesi (örneğin, “görsel.dng.pp3” için “görsel.dng”) yeniden adlandırıldığında, taşındığında, kopyalandığında veya silindiğinde, aynı işlem bu sepet dosyaları üzerinde de yapılacaktır.
    Birden çok uzantı noktalı virgül veya boşlukla ayrılmalıdır.

[ctx: @info]
en: Here you can add extra extensions
    of sidecars files to be processed alongside
    regular items. These files will not be visible,
    but regarded as an extension of the main file.
    Just write "xyz abc" to support files with
    the *.xyz and *.abc extensions. The internally
    used sidecars type *.xmp is always included.
tr: Normal ögelerle birlikte işlenecek sepet dosyalarının ek uzantılarını burada ekleyebilirsiniz. Bu dosyalar görülmezler; ancak ana dosyanın bir uzantısı olarak kabul edileceklerdir. *.xyz ve *.abc uzantılı dosyaları desteklemek için “xyz abc” yazmanız yeterlidir. İçsel olarak kullanılan sepet türü *.xmp her zaman içerilir.

[ctx: @info]
en: Enter additional sidecars file extensions.
tr: Ek sepet dosyası uzantıları gir…

[ctx: @info]
en: Additional &sidecar file extensions
tr: Ek &sepet dosyası uzantıları

[ctx: @title:tab]
en: Sidecars
tr: Sepet

[ctx: @title:window]
en: AI GPU Test
tr: Yapay Zekâ GPU Sınaması

[ctx: @info]
en: This will check if your system is able to use GPU acceleration
    when running the AI models by validating OpenCV and OpenCL have the
    required libraries and drivers installed.
    
    
    Do you want to test your system now?
tr: Bu, OpenCV’nin ve OpenCL’nin gerekli kitaplıklarının ve
    sürücülerinin kurulu olup olmadığını doğrulayarak,
    sisteminizin yapay zekâ modellerini çalıştırırken GPU
    ivmelendirmesini kullanıp kullanamayacağını denetleyecektir.
    
    Şimdi sisteminizi sınamak ister misiniz?

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Start
tr: Başlat

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Begin test
tr: Sınamayı Başlat

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Testing...
tr: Sınama…

en: Starting OpenCV OpenCL DNN test...
tr: OpenCV OpenCL DNN sınaması başlatılıyor…

en: Test completed successfully! Your system can use GPU acceleration for the AI models.
tr: Sınama başarıyla tamamlandı. Sisteminiz, yapay zekâ modelleri için GPU ivmelendirmesini kullanabilir.

en: Test failed. Your system may not be able to use GPU acceleration for the AI models.
    
    Note for the NVidia GPU users: please uses the "Help" button to read the online documentation and configure you device to be detectable and usable at digiKam run-time.
tr: Sınama başarısız. Sisteminiz, yapay zekâ modelleri için GPU ivmelendirmesini kullanamayabilir.
    
    NVIDIA GPU kullanıcıları için not: Aygıtınızı digiKam çalışma zamanında algılanabilir ve kullanılabilir hale getirmek için “Yardım” düğmesi ile erişilebilen çevrimiçi belgelendirmeyi okuyun.

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: @action:button start the AI GPU test]
en: Close the test dialog
tr: Sınama İletişim Kutusunu Kapat

en: Checking for OpenCL GPU acceleration compatibility with AI models...
tr: Yapay zekâ modelleriyle OpenCL GPU ivmelendirmesi uyumluluğu denetleniyor…

en: OpenCL is available on this system.
tr: Bu sistemde OpenCL kullanılabilir.

en: OpenCL acceleration device is available.
tr: OpenCL ivmelendirmesi aygıtı kullanılabilir.

en: Using device: %1
tr: Kullanılan aygıt: %1

en: OpenCL acceleration device is not available.
tr: OpenCL ivmelendirme aygıtı kullanılabilir değil.

en: OpenCL is not available on this system.
tr: Bu sistemde OpenCL kullanılabilir değil.

en: Loading DNN Model test image...
tr: DNN modeli sınama görseli yükleniyor…

en: DNN model test image not found.
tr: DNN modeli sınama görseli bulunamadı.

en: Failed to load DNN model test image from %1
tr: %1 konumundan DNN modeli sınama görseli yüklenemedi

en: Preparing the DNN Model image for processing...
tr: İşleme için DNN modeli görseli hazırlanıyor…

en: Initializing face detection model...
tr: Yüz algılama modeli ilklendiriliyor…

en: Running face detection...
tr: Yüz algılaması çalıştırılıyor…

en: Initializing feature extraction model...
tr: Özellik çıkarma modeli ilklendiriliyor…

en: Preparing face for feature extraction...
tr: Yüz, özelliklerinin çıkarılması için hazırlanıyor…

en: Extracting face features...
tr: Yüz özellikleri çıkarılıyor…

en: Failed to extract face features.
tr: Yüz özellikleri çıkarılamadı.

en: All tests completed successfully!
tr: Tüm sınamalar başarıyla tamamlandı!

en: OpenCV error: %1
tr: OpenCV hatası: %1

en: Error: %1
tr: Hata: %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Proxy settings for your local intranet. Please leave empty if there is no proxy.</p></body></html>
tr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Yerel intranetiniz için vekil sunucu ayarları. Yoksa lütfen boş bırakın.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_proxy)
en: &Network Proxy Server Settings
tr: &Ağ Vekil Sunucusu Ayarları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyUrl)
en: &Proxy:
tr: &Vekil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyPort)
en: P&ort:
tr: &Kapı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_proxyType)
en: Proxy type:
tr: Vekil türü:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_proxyType)
en: Http
tr: HTTP

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth) i18n: ectx: property (text), widget (QGroupBox, kcfg_proxyAuth)
en: Requires authentication
tr: Yetkilendirme gerektiriyor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_username)
en: U&sername:
tr: &Kullanıcı adı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_password)
en: &Password:
tr: &Parola:

en: Use native file dialogs from system
tr: Sistem yerel dosya iletişim kutularını kullan

en: Draw frames around grouped items
tr: Gruplanan ögeler etrafında çerçeveler çiz

en: Set this option to configure how sidebar tab titles are visible. Use "Only For Active Tab" option if you use a small screen resolution as with a laptop computer.
tr: Kenar çubuğu sekmesi başlıklarının nasıl görüneceğini yapılandırmak için bu seçeneği ayarlayın. Dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi küçük bir ekran çözünürlüğü kullanıyorsanız “Yalnızca etkin sekme için” seçeneğini kullanın.

[ctx: @info]
en: <font color='black'><i><b>⚠️Warning:</b> These settings make startup slower! Read the <a href="%1">online documentation</a> carefully first.</i></font>
tr: <font color='black'><i><b>⚠️ Uyarı:</b> Bu ayarlar, uygulama başlatma süresini daha uzun yapar! Öncelikle <a href="%1">çevrimiçi belgelendirmeyi</a> dikkatlice okuyun.</i></font>

en: &Scan for new items at startup
tr: Başlangıçta yeni ögeleri &tara

en: Set this option to force digiKam to scan all collections for new items to
    register new elements in database. The scan is performed in the background through
    the progress manager available in the statusbar
     when digiKam main interface
    is loaded. If your computer is fast enough, this will have no effect on usability
    of digiKam while scanning. If your collections are huge or if you use a remote database,
    this can introduce low latency, and it is recommended to disable this option and to plan
    a manual scan through the maintenance tool at the right moment.
tr: digiKam’in tüm koleksiyonları yeni ögeler için taramasını ve veri tabanına
    yeni ögeler kaydetmesini zorlamak için bu seçeneği ayarlayın. Tarama, digiKam
    ana arayüzü yüklendiğinde durum çubuğunda bulunan ilerleme yöneticisi
    aracılığıyla arka planda gerçekleştirilir. Bilgisayarınız yeterince hızlıysa
    tarama sırasında bunun digiKam’ın kullanılabilirliği üzerinde hiçbir etkisi
    olmayacaktır. Koleksiyonlarınız çok büyükse veya uzak bir veri tabanı
    kullanıyorsanız bu, düşük gecikmeye neden olabilir ve devre dışı bırakıp
    bakım aracı aracılığıyla doğru zamanda elle bir tarama planlamanız önerilir.

en: Fast scan (detects new, deleted and renamed items)
tr: Hızlı tarama (yeni, silinen ve yeniden adlandırılan ögeleri algılar)

en: Set this option to significantly speed up the scan. New items, deleted and also
    renamed items are found. In order to find items that have been changed, this
    option must be deactivated.
tr: Taramayı önemli ölçüde hızlandırmak için bu seçeneği ayarlayın. Yeni ögeler, silinmiş ve yeniden adlandırılan ögeler bulunur. Değiştirilen ögeleri bulmak için bu seçeneğin devre dışı bırakılması gerekir.

en: Detect faces in newly added images
tr: Yeni eklenen görsellerdeki yüzleri algıla

en: Enable background face recognition scan
tr: Arka planda yüz tanıma taramasını etkinleştir

en: Set this option to automatically start a background face recognition scan
    when a new face is tagged. This will make the tagging process easier.
tr: Yeni bir yüz künyelendiğinde arka planda kendiliğinden bir yüz tanıma
    taraması başlatmak için bu seçeneği işaretleyin. Bu, künyeleme sürecini
    daha kolay yapacaktır.

en: Remove obsolete core database objects
tr: Eskimiş çekirdek veri tabanı nesnelerini kaldır

en: Set this option to force digiKam to clean up the core database from obsolete item entries.
    Entries are only deleted if the connected image/video/audio file was already removed, i.e.
    the database object wastes space.
    This option does not clean up other databases as the thumbnails or recognition db.
    For clean up routines for other databases, please use the maintenance.
tr: digiKam’i çekirdek veri tabanını eski öge girdilerinden temizlemeye zorlamak için bu seçeneği ayarlayın.
    Girdiler yalnızca bağlı görsel/video/ses dosyası halihazırda kaldırılmışsa silinir; yani veri tabanı nesnesi yer israfına neden olur.
    Bu seçenek, küçük görseller veya tanıma veri tabanı olarak diğer veritabanlarını temizlemez.
    Diğer veritabanlarına yönelik temizleme rutinleri için lütfen bakımı kullanın.

en: Confirm when moving items to the &trash
tr: Ögeleri çö&p kutusuna taşırken onayla

en: Confirm when permanently deleting items
tr: Ögeleri kalıcı olarak silerken onayla

en: Do not confirm when applying changes in the &right sidebar
tr: &Sağ kenar çubuğundaki değişiklikleri uygularken onaylama

en: Show only face tags for assigning names in people sidebar
tr: Kişilerin kenar çubuğunda ad atamak için yalnızca yüz künyelerini göster

en: Initially select the first item in the album
tr: İlk olarak albümdeki ilk ögeyi seç

en: Expand current tree item with a single mouse click
tr: Geçerli ağacı tek bir fare tıklamasıyla genişlet

en: Get album date source:
tr: Şuradan albüm tarihi kaynağını al;

[ctx: method to get the album date]
en: From The Newest Item Date
tr: En yeni öge tarihinden

[ctx: method to get the album date]
en: From The Oldest Item Date
tr: En eski öge tarihinden

[ctx: method to get the album date]
en: From The Average Date
tr: Ortalama tarihten

[ctx: method to get the album date]
en: From The Folder Date
tr: Klasör tarihinden

[ctx: method to get the album date]
en: No Change Of Date
tr: Tarih değişikliği yok

en: The album date is adjusted depending on the option set when new items are found during scanning.
tr: Tarama sırasında yeni ögeler bulunduğunda albüm tarihi, ayarlanan seçeneğe bağlı olarak ayarlanır.

en: String comparison type:
tr: Dizi sıkıştırma türü:

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
tr: Doğal

en: <qt>Sets the way in which strings are compared inside digiKam. This eg. influences the sorting of the tree views.<br><b>Natural</b> tries to compare strings in a way that regards some normal conventions and will eg. result in sorting numbers naturally even if they have a different number of digits.<br><b>Normal</b> uses a more technical approach. Use this style if you eg. want to entitle albums with ISO dates (201006 or 20090523) and the albums should be sorted according to these dates.</qt>
tr: <qt>Dizilerin digiKam içinde karşılaştırılma şeklini ayarlar. Bu örneğin. ağaç görünümlerinin sıralamasını etkiler.<br><b>Doğal</b>, bazı normal kuralları dikkate alarak dizileri karşılaştırmaya çalışır ve örneğin, basamak sayıları farklı olsa bile sayıların doğal şekilde sıralanmasına neden olur.<br><b>Normal</b> daha teknik bir yaklaşım kullanır. Örneğin, albümlere ISO tarihleriyle (201006 veya 20090523) donatmak istiyorsanız ve albümlerin bu tarihlere göre sıralanması gerekiyorsa bu biçemi kullanın.</qt>

en: Lower bound for minimum similarity:
tr: En düşük benzerlik için alt sınır:

en: Select here the lower bound of the minimum similarity threshold for fuzzy and duplicates searches. The default value is 40. Selecting a lower value than 40 can make the search <b>really</b> slow.
tr: Burada bulanık ve kopya aramalar için minimum benzerlik eşiğinin alt sınırını seçin. Öntanımlı değer 40’tır. 40’tan daha düşük bir değer seçmek aramayı <b>gerçekten</b> yavaşlatabilir.

en: Perform the following operations on all group members:
tr: Tüm grup üyeleri üzerinde aşağıdaki işlemleri gerçekleştirin:

en: When images are grouped the following operations<br>are performed only on the displayed item (No)<br>or on all the hidden items in the group as well (Yes).<br>If Ask is selected, there will be a prompt every<br>time this operation is executed.
tr: Görseller gruplandırıldığında, aşağıdaki işlemler<br>yalnızca görüntülenen ögede (Hayır)<br>veya gruptaki tüm gizli öğelerde de (Evet) gerçekleştirilir.<br>Eğer Sor seçilirse bu işlem her yürütüldüğünde<br>bir uyarı verilir.

[ctx: @label: grouped image ops]
en: No
tr: Hayır

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Yes
tr: Evet

[ctx: @label: grouped image ops]
en: Ask
tr: Sor

[ctx: @title:tab]
en: Grouping
tr: Gruplama

[ctx: @info]
en: <font color='black'><i><b>⚠️Warning:</b> All changes to these settings only take effect after the restart. Some settings are hardware dependent and may have side-effects. Read the <a href="%1">online documentation</a> for more information.</i></font>
tr: <font color='black'><i><b>⚠️ Uyarı:</b> Bu ayarlara yapılan tüm değişiklikler uygulama yeniden başlatıldıktan sonra geçerli olur. Bazı ayarlar donanıma bağlıdır ve yan etkileri olabilir. Daha fazla bilgi için <a href="%1">çevrimiçi belgelendirmeyi</a> okuyun.</i></font>

en: Use high DPI scaling from the screen factor
tr: Ekran çarpanından yüksek DPI’li ölçeklendirme kullan

en: Use pixmaps with high DPI resolution
tr: Yüksek DPI çözünürlüğüne sahip piksel eşlemleri kullan

en: Use software OpenGL for rendering
tr: Sunum için yazılım OpenGL kullan

en: Use OpenCL hardware acceleration
tr: OpenCL donanım ivmelendirmesini kullan

en: This option is still experimental and requires that certain environment variables are set manually.
tr: Bu seçenek hâlâ deneyseldir ve çeşitli çevre değişkenlerinin elle ayarlanmasını gerektirir.

en: Use OpenCL acceleration for AI models
tr: Yapay zekâ modelleri için OpenCL ivmelendirmesini kullan

en: This option is still experimental and may lead to crashes if the proper drivers are not installed.
tr: Bu seçenek hâlâ deneyseldir ve gerekli sürücüler kurulu değilse çökmelere neden olabilir.

en: Test GPU AI compatibility
tr: GPU Yapay Zekâ Uyumluluğunu Sına

en: Download required binary data:
tr: Gerekli ikili veriyi indir:

en: Open Download Dialog...
tr: İndirme İletişim Kutusunu Aç…

en: Open Local Storage...
tr: Yerel Depolamayı Aç…

en: Use video hardware acceleration
tr: Video donanım ivmelendirmesi kullan

en: Use video textures conversion
tr: Video dokuları dönüşümünü kullan

en: Decoding backend to render media:
tr: Ortam sunumu için kullanılan kod çözme arka ucu:

en: FFmpeg (Default)
tr: FFmpeg (Öntanımlı)

en: GStreamer (System)
tr: GStreamer (Sistem)

en: WMF (System)
tr: WMF (Sistem)

en: AVFoundation (System)
tr: AVFoundation (Sistem)

en: Enable internal debug logging
tr: İçsel hata ayıklama günlüklemesini etkinleştir

[ctx: @title: settings section]
en: Database
tr: Veri Tabanı

[ctx: @title]
en: Database Settings
    Customize database settings
tr: Veri Tabanı Ayarları
    Veri tabanı ayarlarını özelleştir

[ctx: @title: settings section]
en: Collections
tr: Koleksiyonlar

[ctx: @title]
en: Collections Settings
    Set root albums locations
tr: Koleksiyonlar Ayarları
    Kök albümler konumlarını ayarlayın

[ctx: @title: settings section]
en: Views
tr: Görünümler

[ctx: @title]
en: Application Views Settings
    Customize the look of the views
tr: Uygulama Görünümleri Ayarları
    Görünümlerin görünüşünü özelleştirin

[ctx: @title: settings section]
en: Tool-Tip
tr: Araç İpuçları

[ctx: @title]
en: Items Tool-Tip Settings
    Customize information in item tool-tips
tr: Araç İpuçları Ayarları
    Öge ipuçlarındaki bilgiyi özelleştirin

[ctx: @title: settings section]
en: Metadata
tr: Üst Veri

[ctx: @title]
en: Embedded Image Information Management
    Setup relations between images and metadata
tr: Gömülü Görsel Bilgisi Yönetimi
    Görseller ve üst veri arasındaki ilişkiyi ayarlayın

[ctx: @title: settings section]
en: Templates
tr: Şablonlar

[ctx: @title]
en: Metadata templates
    Manage your collection of metadata templates
tr: Üst Veri Şablonları
    Üst veri şablonları koleksiyonunuzu yapılandırın

[ctx: @title: settings section]
en: Image Editor
tr: Görsel Düzenleyicisi

[ctx: @title]
en: Image Editor Settings
    Customize the image editor settings
tr: Görsel Düzenleyicisi Ayarları
    Görsel düzenleyicisi ayarlarını özelleştirin

[ctx: @title: settings section]
en: Color Management
tr: Renk Yönetimi

[ctx: @title]
en: Settings for Color Management
    Customize the color management settings
tr: Renk Yönetimi Ayarları
    Renk yönetimi ayarlarını özelleştirin

[ctx: @title: settings section]
en: Light Table
tr: Işık Tablası

[ctx: @title]
en: Light Table Settings
    Customize tool used to compare items
tr: Işık Tablası Ayarları
    Ögeleri karşılaştırmak için kullanılan aracı özelleştirin

[ctx: @title: settings section]
en: Survey
tr: İnceleme

[ctx: @title]
en: Survey Settings
    Customize tool used to review items
tr: İnceleme Ayarları
    Ögeleri incelemek için kullanılan aracı özelleştirin

[ctx: @title: settings section]
en: Cameras
tr: Kameralar

[ctx: @title]
en: Camera Settings
    Manage your camera devices
tr: Kamera Ayarları
    Kamera aygıtlarınızı yönetin

[ctx: @title: settings section]
en: Plugins
tr: Eklentiler

[ctx: @title]
en: Plug-in Settings
    Set which plugins will be accessible from application
tr: Eklenti Ayarları
    Uygulamadan hangi eklentilere erişilebileceğini seçin

[ctx: @title: settings section]
en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

[ctx: @title]
en: Miscellaneous Settings
    Customize behavior of the other parts of digiKam
tr: Çeşitli Ayarlar
    digiKam’in diğer kısımlarının davranışını özelleştirin

[ctx: @info]
en: The process of updating the file hashes takes a few minutes or hours.
    Please ensure that any important collections on removable media are connected.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 8.5.0.
    Do you want to begin the update?
tr: Dosya sağlamalarını güncelleme işlemi birkaç dakika veya saat sürer.
    Lütfen kaldırılabilir ortamdaki önemli koleksiyonların bağlı olduğundan emin olun.
    Yükseltme sonrasında veri tabanınızı 2.0’dan önceki bir digiKam sürümüyle kullanamazsınız.
    Güncellemeyi başlatmak istiyor musunuz?

[ctx: @action:button]
en: Update File Hashes
tr: Dosya Sağlamalarını Güncelle

[ctx: @info:tooltip]
en: Get information about <b>Update File Hashes</b>
tr: <b>Dosya Sağlamalarını Güncelle</b> hakkında bilgi al

[ctx: @info:tooltip]
en: File hashes are used to identify identical files and to display thumbnails. A new, improved algorithm to create the hash is now used. The old algorithm, though, still works quite well, so it is recommended to carry out this upgrade, but not required.
    After the upgrade you cannot use your database with a digiKam version prior to 8.5.0.
tr: Dosya sağlamaları, aynı dosyaları tanımlamak ve küçük görselleri görüntülemek için kullanılır. Artık sağlama oluşturmak için yeni ve geliştirilmiş bir algoritma kullanılıyor. Ancak eski algoritma hâlâ oldukça iyi çalıştığından bu yükseltmenin gerçekleştirilmesi önerilir; ancak gerekli değildir.
    Yükseltme sonrasında veri tabanınızı 8.5.0’dan önceki bir digiKam sürümüyle kullanamazsınız.

[ctx: @title:group]
en: Updates
tr: Güncellemeler

en: API Key:
tr: API anahtarı:

[ctx: @info]
en: To work friendly, Google Maps requires an API key that end users must buy online to gain credentials. Without this key, Google Maps is still usable but with an overlay frame annotated "For Development Only". For more information, see this <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>Google page</a> about usages, practices, and prices.
tr: Google Haritalar’ın kullanıcı dostu bir şekilde çalışabilmesi için son kullanıcıların kimlik bilgileri kazanmak üzere çevrimiçi olarak satın almaları gereken bir API anahtarı gerekir. Bu anahtar olmadan, Google Haritalar hala kullanılabilir; ancak “Yalnızca Geliştirme İçindir” açıklamalı bir filigran çerçevesiyle kullanılabilir. Daha fazla bilgi için kullanımlar, yöntemler ve fiyatlar hakkındaki bu <a href='https://mapsplatform.google.com/pricing/'>Google sayfasına</a> bir bakın.

en: Synchronize panels automatically
tr: Panelleri kendiliğinden eşzamanla

en: Set this option to automatically synchronize zooming and panning between left and right panels if the images have the same size.
tr: Görseller aynı boyuttaysa yakınlaştırma ve kaydırma işlemlerini sol ve sağ paneller arasında kendiliğinden eşzamanlamak için bu seçeneği ayarlayın.

en: Selecting a thumbbar item loads the image to the right panel
tr: Bir küçük görsel çubuğu ögesi seçildiğinde görsel sağ panele yüklenir

en: Set this option to automatically load an image into the right panel when the corresponding item is selected on the thumbbar.
tr: Küçük görsel çubuğunda ilgili öge seçildiğinde bu ögeyi sağ panele yüklemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Clear the light table on close
tr: Kapatırken ışık tablasını temizle

en: Set this option to remove all images from the light table when you close it, or unset it to preserve the images currently on the light table.
tr: Işık tablasını kapattığınızda tüm görselleri kaldırmak için bu seçeneği ayarlayın veya o anda ışık tablasında bulunan görselleri korumak için ayarını kaldırın.

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Generic
tr: Genel

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Editor
tr: Görsel Düzenleyicisi

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Batch Queue Manager
tr: Toplu Kuyruk Yöneticisi

[ctx: @title:tab plugins type]
en: Image Loaders
tr: Görsel Yükleyicileri

en: Template Title:
tr: Şablon başlığı:

en: Enter the metadata template title here.
tr: Üst veri şablonu başlığını buraya girin.

en: <p>Enter the metadata template title here. This title will be used to identify a template in your collection.</p>
tr: <p>Üst veri şablonu başlığını buraya girin. Bu başlık, koleksiyonunuzdaki bir şablonu tanımlamak için kullanılacaktır.</p>

en: Merge Template
tr: Şablonu Birleştir

en: <b>Note: These information are used to set <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> and <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> tag contents. There is no limitation with XMP, but note that IPTC text tag sizes are limited. Use contextual help for details.</b>
tr: <b>Not: Bu bilgiler, <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/Extensible_Metadata_Platform'>XMP</a></b> ve <b><a href='https://en.wikipedia.org/wiki/IPTC'>IPTC</a></b> künyeleri içeriğini ayarlamak için kullanılır. XMP için bir sınırlama yoktur; ancak IPTC metin künyesi boyutları sınırlıdır. Ayrıntılar için bağlamsal yardımı kullanın.</b>

en: &Replace...
tr: &Değiştir…

en: Cannot register new metadata template without title.
tr: Başlık olmadan yeni üst veri şablonu kaydedilemiyor.

en: A metadata template named '%1' already exists.
tr: “%1” adlı bir üst veri şablonu halihazırda var.

en: Tool-Tips Font:
tr: Araç ipucu yazıtipi:

en: Select here the font used to display text in tool-tips.
tr: Araç ipuçlarında metin görüntülemek için kullanılan yazıtipini burada seçin.

en: Show album items' tool-tips
tr: Albüm ögelerinin araç ipuçlarını göster

en: Album Information
tr: Albüm Bilgisi

en: Set this option to display album information when the mouse hovers over a folder-view item.
tr: Fare bir klasör görünümü ögesinin üzerine geldiğinde albüm bilgilerinin görüntülenmesi için bu seçeneği ayarlayın.

en: Album name
tr: Albüm adı

en: Set this option to display the album name.
tr: Albüm adını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Album date
tr: Albüm tarihi

en: Set this option to display the album date.
tr: Albüm tarihini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Album collection
tr: Albüm koleksiyonu

en: Set this option to display the album collection.
tr: Albüm koleksiyonunu görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Album category
tr: Albüm kategorisi

en: Set this option to display the album category.
tr: Albüm kategorisini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Album caption
tr: Albüm alt yazısı

en: Set this option to display the album caption.
tr: Albüm alt yazısını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Album preview
tr: Albüm önizlemesi

en: Set this option to display the album preview.
tr: Albüm önizlemesini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Album Items
tr: Albüm Ögeleri

en: Show icon-view and thumb-bar items' tool-tips
tr: Simge görünümü ve küçük görsel çubuğu öge araç ipucunu göster

en: Set this option to display image information when the mouse hovers over an icon-view or thumb-bar item.
tr: Fare bir simge görünümü veya küçük görsel çubuğu ögesinin üzerine geldiğinde görsel bilgisini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: File/Item Information
tr: Dosya/Öge Bilgisi

en: File name
tr: Dosya adı

en: File date
tr: Dosya tarihi

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Image type
tr: Görsel türü

en: Image dimensions
tr: Görsel boyutları

en: Image aspect ratio
tr: Görsel en–boy oranı

en: Set this option to display the image aspect ratio.
tr: Görsel en–boy oranını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Camera make and model
tr: Kamera yapımcısı ve modeli

en: Camera date
tr: Kamera tarihi

en: Camera aperture and focal length
tr: Kamera açıklığı ve odak uzaklığı

en: Camera exposure and sensitivity
tr: Kamera pozlaması ve duyarlılığı

en: Camera mode and program
tr: Kamera kipi ve programı

en: Camera flash settings
tr: Kamera flaşı ayarları

en: Camera white balance settings
tr: Kamera beyaz dengesi ayarları

en: digiKam Information
tr: digiKam Bilgisi

en: Image title
tr: Görsel başlığı

en: Set this option to display the image title.
tr: Görsel başlığını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Image caption
tr: Görsel alt yazısı

en: Set this option to display the image captions.
tr: Görsel alt yazılarını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Image tags
tr: Görsel künyeleri

en: Set this option to display the image tags.
tr: Görsel künyelerini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Image labels
tr: Görsel etiketleri

en: Set this option to display the image pick, color, rating labels.
tr: Görsel seçim, renk ve derecelendirme etiketlerini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Audio/Video Information
tr: Ses/Video Bilgisi

en: Set this option to display the Aspect Ratio of the Video.
tr: Videonun en–boy oranını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Set this option to display the Audio Bit Rate of the Video.
tr: Videonun ses bit hızını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Set this option to display the Audio Channel Type of the Video.
tr: Videonun ses kanalı türünü görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Set this option to display the Audio Codec of the Video.
tr: Videonun ses kodlayıcısını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Set this option to display the Duration of the Video.
tr: Videonun süresini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Set this option to display the Codec of the Video.
tr: Videonun kodlayıcısını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Icon Items
tr: Simge Ögeleri

en: Show import items' tool-tips
tr: İçe aktarılan ögelerin araç ipuçlarını göster

en: Import Information
tr: İçe Aktarma Bilgisi

en: Item name
tr: Öge adı

en: Set this option to display the item name.
tr: Öge adını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Item date
tr: Öge tarihi

en: Set this option to display the item date.
tr: Öge tarihini görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Item size
tr: Öge boyutu

en: Set this option to display the item size.
tr: Öge boyutunu görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Item type
tr: Öge türü

en: Set this option to display the item type.
tr: Öge türünü görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Item dimensions
tr: Öge boyutları

en: Set this option to display the item dimensions.
tr: Öge boyutlarını görüntülemek için bu seçeneği ayarlayın.

en: Note: these settings require "Use File Metadata" option from Camera Setup Behavior page.
tr: Not: Bu ayarlar, Kamera Davranışı sayfasındaki “Dosya üst verisini kullan” seçeneğini gerektirir.

en: Import Items
tr: İçe Aktarılan Ögeler

en: Survey
tr: İnceleme
