digikam - en to ug translation catalogue (564 entries)

en: &Move Here
ug: بۇ جايغا يۆتكە(&M)

en: &Copy Here
ug: بۇ جايغا كۆچۈر(&C)

en: C&ancel
ug: ۋاز كەچ(&A)

en: Exporting
ug: ئېكسپورت قىلىش

en: &Cancel
ug: ۋاز كەچ(&C)

en: Importing
ug: ئەكىرىۋاتىدۇ

en: Text Filter
ug: تېكىست سۈزگۈچ

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Left
ug: سولغا ئايلاندۇر

[ctx: @info:tooltip]
en: Rotate Right
ug: ئوڭغا ئايلاندۇر

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect Item
ug: تۈرنى ئەكسى تاللا

[ctx: @info:tooltip]
en: Select Item
ug: تۈر تاللا

[ctx: @action:inmenu Pluralized]
en: Move to Trash | Move %1 Files to Trash
ug[0]: %1 ھۆججەتنى ئەخلەتخانىغا يۆتكە

[ctx: @action:inmenu]
en: Ungroup
ug: گۇرۇپپا يەش

en: 1 Item | %1 Items
ug[0]: %1 تۈر

[ctx: %2: the previous string (e.g. 'Foo including 7 subtags'); %1: number of items in tag]
en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ug[0]: %2 - %1 تۈر

en: %2 - 1 Item | %2 - %1 Items
ug[0]: %2 - %1 تۈر

en: Album "%1"
ug: ئالبوم «%1»

en: File Properties
ug: ھۆججەت خاسلىقى

[ctx: filename]
en: Name:
ug: ئاتى:

en: Date:
ug: چېسلا:

en: Size:
ug: چوڭلۇقى:

en: Type:
ug: تىپى:

[ctx: unknown / invalid image dimension]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Dimensions:
ug: ئۆلچىمى:

[ctx: unknown / invalid image aspect ratio]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Aspect Ratio:
ug: تىك يانتۇلۇق نىسبىتى:

[ctx: camera lens]
en: Lens:
ug: لېنزىلار:

[ctx: creation date of the image]
en: Created:
ug: قۇرۇلغان:

[ctx: camera flash settings]
en: Flash:
ug: چاقماق لامپا:

en: Duration:
ug: ۋاقتى:

en: Frame Rate:
ug: كاندۇك تېزلىك:

en: Video Codec:
ug: سىن كودلىغۇچ-كودسىزلىغۇچ:

en: Album:
ug: ئالبوم:

[ctx: caption of the file]
en: Caption:
ug: ماۋزۇ:

en: Tags:
ug: خەتكۈچلەر:

en: Album Properties
ug: ئالبوم خاسلىق

en: Items:
ug: تۈرلەر:

en: Collection:
ug: توپلام:

en: Category:
ug: تۈرى:

en: Filter
ug: سۈزگۈچ

[ctx: Image filter reproducible: Yes]
en: Yes
ug: ھەئە

[ctx: Image filter reproducible: No]
en: No
ug: ياق

[ctx: Image filter description]
en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

en: Identifier:
ug: بەلگە:

en: Initializing...
ug: دەسلەپلەشتۈرۈۋاتىدۇ…

en: Cameras
ug: كامېرالار

en: Memory Stick Reader
ug: Memory Stick ئوقۇغۇچ

[ctx: non-USB removable storage device]
en: Disk
ug: دىسكا

note: i18n: ectx: Menu (Browse)
en: &Browse
ug: كۆز يۈگۈرت(&B)

note: i18n: ectx: Menu (Album)
en: &Album
ug: ئالبوم(&A)

note: i18n: ectx: Menu (Edit)
en: &Edit
ug: تەھرىر(&E)

note: i18n: ectx: Menu (View)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (Tools)
en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

note: i18n: ectx: Menu (Export)
en: &Export
ug: چىقار(&E)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ug: ياردەم(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

[ctx: go to previous image]
en: Back
ug: كەينى

[ctx: go to next image]
en: Forward
ug: ئالدى

en: Albums
ug: ئالبوملار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Labels
ug: ئەنلەر

[ctx: Browse images sorted by depicted people]
en: People
ug: كىشىلەر

en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

en: Day
ug: كۈن

en: Week
ug: ھەپتە

en: Month
ug: ئاي

en: Year
ug: يىل

en: Clear current selection
ug: نۆۋەتتىكى تاللانغان مەزمۇنىنى تازىلا

en: Timeline
ug: ۋاقىت سىزىقى

en: 1 item | %1 items
ug[0]: %1 تۈر

en: Undo
ug: يېنىۋال

en: Delete
ug: ئۆچۈر

en: Location:
ug: ئورنى:

en: Duration
ug: ۋاقتى

en: Frame rate
ug: كاندۇك تېزلىكى

en: Video codec
ug: كۆرۈش چاستوتا كودېك

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Filename
ug: ھۆججەت ئاتى

en: Path
ug: يول

en: Size
ug: چوڭلۇقى

en: Last modified
ug: ئاخىرقى ئۆزگەرتىلگىنى

en: Coordinates
ug: كوئوردېنات

en: Altitude
ug: ئېگىزلىك(دېڭىز يۈزىدىن)

en: Width
ug: كەڭلىك

en: Height
ug: ئېگىزلىك

en: Dimensions
ug: ئۆلچەم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentRelations)
en: Type
ug: تىپى

en: Thumbnail
ug: كىچىك سۈرەت

en: Normalize
ug: نورماللاشتۇرۇش

en: Filter:
ug: سۈزگۈچ:

en: Color Balance
ug: رەڭ تەڭپۇڭى

en: Image
ug: سۈرەت

en: Text
ug: تېكىست

en: 180 degrees
ug: 180 گرادۇس

en: Rating:
ug: باھالاش:

en: Position:
ug: ئورنى:

en: &Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر(&R)

en: Channel Mixer
ug: قانال كىرىشتۈرگۈچ

en: White Balance
ug: ئاق تەڭپۇڭلۇق

en: Here you can choose the font to be used.
ug: بۇ يەردە ئىشلىتىدىغان خەتنىڭ نۇسخىسىنى تاللىغىلى بولىدۇ.

en: Rotation:
ug: چۆرگىلىتىش:

[ctx: no rotation]
en: None
ug: يوق

en: 90 Degrees
ug: 90 گرادۇس

en: 180 Degrees
ug: 180 گرادۇس

en: 270 Degrees
ug: 270 گرادۇس

[ctx: font color]
en: Color:
ug: رەڭ:

en: Insert Text
ug: قۇر قىستۇر

en: Gaussian Blur
ug: گۇڭگا ئۈنۈمى

en: Show grid
ug: سېتكا كۆرسەت

[ctx: value for amount of distortion]
en: Main:
ug: ئاساسىي:

en: Zoom:
ug: كېڭەيت-تارايت:

en: Noise Reduction
ug: شاۋقۇننى ئاجىزلىتىش

[ctx: custom restoration settings]
en: Custom
ug: ئىختىيارى

en: Sharpen
ug: ئېنىقلىق

en: Settings...
ug: تەڭشەكلەر…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptionsPage)
en: Image Settings
ug: سۈرەت تەڭشەك

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, imagePosButtonGroup) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Image Position
ug: سۈرەت ئورنى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Scaling
ug: كۆرسىتىش نىسبىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mScaleToPage)
en: &Fit image to page
ug: سۈرەتنى بەتكە ماسلاشتۇر(&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintEnlargeSmallerImages)
en: Enlarge smaller images
ug: كىچىكرەك سۈرەتلەرنى چوڭايتسۇن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Millimeters
ug: مىللىمېتىر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Centimeters
ug: سانتىمېتىر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintUnit)
en: Inches
ug: دىيۇيم

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PrintKeepRatio)
en: Keep ratio
ug: نىسبىتىنى ساقلا

en: Motion Blur
ug: ھەرىكەتلىك غۇۋا

en: Mosaic
ug: نەققاشلىق

en: Distance:
ug: ئارىلىق:

[ctx: level to use for the effect]
en: Level:
ug: دەرىجە:

en: Charcoal
ug: كاربون قەلەم

[ctx: smoothing value of the pencil]
en: Smooth:
ug: سىلىق:

en: Tile
ug: ياي

[ctx: level of the effect]
en: Level:
ug: دەرىجە:

en: Depth:
ug: چوڭقۇرلۇق:

en: Emboss
ug: تاللىغاننى ئۆچۈر

en: Film Grain
ug: فىلىم دانچىسى

[ctx: value of smoothing effect]
en: Smooth:
ug: سىلىق:

en: Number:
ug: رەقەم:

en: Maintain aspect ratio
ug: كەڭلىك ئېگىزلىك نىسبىتىنى ساقلا

en: Width (%):
ug: كەڭلىك (%):

en: Height (%):
ug: ئېگىزلىك (%):

en: Advanced Settings
ug: ئالىي تەڭشەك

en: New width:
ug: يېڭى كەڭلىك:

en: New height:
ug: يېڭى ئېگىزلىك:

[ctx: Automatic Adjustment]
en: Adjust
ug: تەڭشە

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, settingsGroupBox)
en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Draw grid
ug: كاتەكچە سىز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resolutionLabel)
en: Resolution:
ug: ئېنىقلىق دەرىجىسى:

en: Aspect ratio:
ug: ئۇزۇنلۇق كەڭلىك نىسبىتى:

[ctx: custom aspect ratio crop settings]
en: Custom
ug: ئىختىيارى

[ctx: no aspect ratio]
en: None
ug: يوق

en: Orientation:
ug: يۆنىلىش:

en: Landscape
ug: توغرا يۆنىلىش

en: Portrait
ug: بوي يۆنىلىش

en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: no geometric form]
en: None
ug: يوق

en: Flip horizontally
ug: گورىزونتال ئۆرۈش

en: Flip vertically
ug: تىك ئايلاندۇر

[ctx: custom ratio crop settings]
en: Custom
ug: ئىختىيارى

en: Width:
ug: كەڭلىك:

en: Height:
ug: ئېگىزلىك:

en: Resize
ug: چوڭلۇقىنى ئۆزگەرت

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ug: "%1" ئاتلىق ھۆججەت مەۋجۇت. ئۇنى راستلا قاپلىۋېتەمسىز؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_doneButton)
en: OK
ug: تامام

en: Latitude
ug: كەڭلىك

en: Longitude
ug: ئۇزۇنلۇق

en: Speed
ug: سۈرئىتى

en: Apply
ug: قوللان

[ctx: Start the search]
en: Search
ug: ئىزدە

en: Bookmarks
ug: خەتكۈشلەر

en: Attribute:
ug: خاسلىق:

[ctx: Content type]
en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

[ctx: Content type]
en: Analysis
ug: تەھلىل

[ctx: Content type]
en: Background
ug: تەگلىك

[ctx: Content type]
en: Feature
ug: ئالاھىدىلىكى

[ctx: Content type]
en: Forecast
ug: ئالدىن مەلۇمات

[ctx: Content type]
en: History
ug: ئىز

[ctx: Content type]
en: Profile
ug: سەپلىمە ھۆججەت

[ctx: Content type]
en: Summary
ug: ئۈزۈندى

[ctx: Content type]
en: Statistics
ug: ستاتىستىكا

[ctx: Content type]
en: Update
ug: يېڭىلا

[ctx: gain control]
en: None
ug: يوق

[ctx: gain control]
en: Low gain up
ug: تۆۋەن ئارتىش

[ctx: gain control]
en: High gain up
ug: يۇقىرى ئارتىش

[ctx: gain control]
en: Low gain down
ug: ئاستا تۆۋەنلەش

[ctx: gain control]
en: High gain down
ug: تېز تۆۋەنلەش

en: Contrast:
ug: سېلىشتۇرما دەرىجە:

[ctx: contrast mode]
en: Normal
ug: نورمال

[ctx: contrast mode]
en: Soft
ug: يۇمشاق

[ctx: contrast mode]
en: Hard
ug: تەس

en: Saturation:
ug: تويۇنۇش دەرىجىسى:

[ctx: saturation mode]
en: Normal
ug: نورمال

[ctx: saturation mode]
en: Low
ug: تۆۋەن

[ctx: saturation mode]
en: High
ug: يۇقىرى

en: Sharpness:
ug: ئۆتكۈرلۈك:

[ctx: sharpness mode]
en: Normal
ug: نورمال

[ctx: sharpness mode]
en: Soft
ug: يۇمشاق

[ctx: sharpness mode]
en: Hard
ug: تەس

en: Normal process
ug: نورمال بىر تەرەپ قىلىش

en: Custom process
ug: ئىختىيارىچە بىر تەرەپ قىلىش

[ctx: image caption]
en: Caption:
ug: ماۋزۇ:

en: Device type:
ug: ئۈسكۈنە تىپى:

[ctx: exposure program]
en: Not defined
ug: ئېنىقلىما بېرىلمىگەن

[ctx: exposure program]
en: Manual
ug: قولدا

[ctx: exposure program]
en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: exposure program]
en: Aperture priority
ug: نۇر چەمبىرىنىڭ مەرتىۋىسى

[ctx: exposure program]
en: Shutter priority
ug: تېز قاپقاقنىڭ مەرتىۋىسى

[ctx: exposure mode]
en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: exposure mode]
en: Manual
ug: قولدا

[ctx: exposure mode]
en: Auto bracket
ug: ئۆزلۈكىدىن نۇرلاندۇرۇش تەڭشەش

[ctx: metering mode]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: metering mode]
en: Average
ug: ئوتتۇرىچە

[ctx: metering mode]
en: Spot
ug: نۇقتا

[ctx: metering mode]
en: Partial
ug: قىسمەن

[ctx: metering mode]
en: Other
ug: باشقا

en: Not defined
ug: ئېنىقلىما بېرىلمىگەن

en: Trilinear sensor
ug: ئۈچ سىزىقلىق سەزگۈچ

en: No flash function
ug: چاقماق لامپا ئىقتىدارى يوق

[ctx: light source]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: light source]
en: Daylight
ug: كۈن نۇرى

[ctx: light source]
en: Fluorescent
ug: يالتىراق لامپا

[ctx: light source]
en: Tungsten (incandescent light)
ug: ۋولفرام لامپا (چوغلانما لامپا)

[ctx: light source]
en: Flash
ug: چاقماق لامپا

[ctx: light source]
en: Fine weather
ug: ئوچۇق

[ctx: light source]
en: Cloudy weather
ug: بۇلۇتلۇق

[ctx: light source]
en: Shade
ug: تۈرۈش

[ctx: light source]
en: Standard light A
ug: ئۆلچەملىك چىراغ A

[ctx: light source]
en: Standard light B
ug: ئۆلچەملىك چىراغ B

[ctx: light source]
en: Standard light C
ug: ئۆلچەملىك چىراغ C

[ctx: light source]
en: ISO studio tungsten
ug: ISO سۈرەتكە ئېلىش چىرىغى

[ctx: light source]
en: Other light source
ug: باشقا نۇر مەنبەسى

en: White balance:
ug: ئاق بالانس

en: &Add
ug: قوش(&A)

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: &Replace
ug: ئالماشتۇر(&R)

[ctx: content description]
en: Caption:
ug: ماۋزۇ:

en: Copyright:
ug: نەشر ھوقۇقى:

[ctx: original owner of content]
en: Source:
ug: مەنبە:

en: Contact:
ug: ئالاقەداش:

en: Destination:
ug: نىشان:

en: Product ID:
ug: مەھسۇلات ID:

en: Priority:
ug: مەرتىۋىسى:

[ctx: priority for the envelope]
en: 0: None
ug: 0: يوق

[ctx: priority for the envelope]
en: 1: High
ug: 1: يۇقىرى

[ctx: priority for the envelope]
en: 5: Normal
ug: 5: نورمال

[ctx: priority for the envelope]
en: 8: Low
ug: 8: تۆۋەن

en: Format:
ug: فورمات:

en: Creation date
ug: قۇرغان ۋاقىت :

en: City:
ug: شەھەر :

en: Country:
ug: دۆلەت:

en: Expiration date
ug: ئاخىرلىشىش ۋاقتى

en: Language:
ug: تىل:

[ctx: editorial urgency of content]
en: 0: None
ug: 0: يوق

[ctx: editorial urgency of content]
en: 1: High
ug: 1: يۇقىرى

[ctx: editorial urgency of content]
en: 5: Normal
ug: 5: نورمال

[ctx: editorial urgency of content]
en: 8: Low
ug: 8: تۆۋەن

en: News
ug: خەۋەر

en: Data
ug: سانلىق-مەلۇمات

en: Reference:
ug: نەقىل:

[ctx: image title]
en: Title:
ug: ماۋزۇ:

en: Contact
ug: ئالاقەداش

[ctx: contact email address]
en: E-mail:
ug: ئېلخەت:

en: Phone:
ug: تېلېفون:

[ctx: Street address]
en: Address:
ug: ئادرېس:

en: Postal code:
ug: پوچتا نومۇرى

[ctx: short title for the content]
en: Title:
ug: ماۋزۇ:

en: Nickname:
ug: تەخەللۇس:

en: Status
ug: ھالىتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, totalLabel)
en: Total Pages
ug: جەمئىي بەت سانى

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Preview
ug: ئالدىن كۆزەت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, paperSizeCombo)
en: US Letter
ug: ئا ق ش لېپاپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, topRadio)
en: &Top
ug: ئۈستى(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fontLabel)
en: Font:
ug: خەت نۇسخا:

en: &Abort
ug: توختات(&A)

en: Camera
ug: كامېرا

en: unavailable
ug: ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

en: Images
ug: سۈرەتلەر

en: Developer
ug: ئىجادىيەتچى

en: Author
ug: ئاپتور

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Options
ug: تاللانما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_loopCheckBox)
en: &Loop
ug: دەۋرىي(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_playButton)
en: Play
ug: قوي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_stopButton)
en: Stop
ug: توختا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Time:
ug: ۋاقتى:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ug: رەڭلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Font color:
ug: خەت نۇسخا رەڭگى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background color:
ug: تەگلىك رەڭگى:

[ctx: Filter Effect: Fade]
en: Fade
ug: سۇسلاشتۇر

[ctx: Filter Effect: Random effect]
en: Random
ug: ئىختىيارىي

[ctx: Filter Effect: Spiral In]
en: Spiral In
ug: بۇرماسىمان ئۇچۇپ كىر

en: Slideshow
ug: تام تەسۋىرى

en: Date
ug: چېسلا

en: Location
ug: ئورنى

en: More options
ug: تېخىمۇ كۆپ تاللانما

en: Album
ug: ئالبوم

en: New Album
ug: يېڭى ئالبوم

en: Abort
ug: توختات

en: Brightness:
ug: يورۇقلۇق:

en: Gamma:
ug: گامما:

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: Exposure
ug: نۇر ئۆتۈش

en: Info
ug: ئۇچۇر

en: Import
ug: ئىمپورت قىل

en: Use Default
ug: كۆڭۈلدىكىنى ئىشلەت

en: Refresh
ug: يېڭىلا

en: &New Album
ug: يېڭى ئالبوم(&N)

[ctx: People on your photos]
en: People
ug: كىشىلەر

[ctx: The list of detected faces from the collections but not recognized]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Error
ug: خاتالىق

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

en: Format
ug: پىچىمى

en: Count
ug: سانى

en: Videos
ug: سىنلار

en: Audio
ug: ئۈن

en: Database backend
ug: ساندان ئارقا ئۇچى

en: &Move to Trash
ug: ئەخلەتخانىغا يۆتكە(&M)

en: Do not show this message again
ug: بۇ ئۇچۇرنى قايتا كۆرسەتمە

en: Continue
ug: داۋاملاشتۇر

en: Do not ask again
ug: قايتا سورىما

en: <i>Created:</i>
ug: <i>قۇرۇلغان:</i>

en: <i>Sensitivity:</i>
ug: <i>سەزگۈرلۈك:</i>

en: Copy to Clipboard
ug: چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈر

[ctx: Color Model: Grayscale]
en: Grayscale
ug: كۈلرەڭ

[ctx: Color Model: Monochrome]
en: Monochrome
ug: رەڭسىز

[ctx: Color Model: Indexed]
en: Indexed
ug: ئىندېكسلانغان

[ctx: Color Model: Unknown]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: generic black and white film]
en: Generic
ug: ئادەتتىكى

en: Strength:
ug: كۈچلۈكلۈكى:

en: Tone
ug: تون

en: Luminosity
ug: يورۇقلۇق دەرىجىسى

en: Loading image...
ug: سۈرەت ئوقۇش…

[ctx: solid border type]
en: Solid
ug: لىق تولغان

[ctx: beveled border type]
en: Beveled
ug: قىيسىق بۇلۇڭلۇق

en: Width (pixels):
ug: كەڭلىك (پىكسېل):

[ctx: second color for border effect]
en: Second:
ug: سېكۇنت:

en: Rotate Right
ug: ئوڭغا ئايلاندۇر

en: Rotate Left
ug: سولغا ئايلاندۇر

en: Flip Horizontally
ug: يانتۇ ئايلاندۇر

en: Flip Vertically
ug: تىك ئايلاندۇر

en: Crop
ug: كەس

[ctx: Rotate image]
en: Rotate
ug: چۆرگىلەت

[ctx: Crop image]
en: Crop
ug: كەس

[ctx: Resize image]
en: Resize
ug: چوڭلۇقىنى ئۆزگەرت

en: Intensity:
ug: كۈچلۈكلۈك:

en: Shadows:
ug: سايە:

en: Highlights:
ug: يورۇتۇشلار:

en: Tile size:
ug: يېيىش چوڭلۇقى:

en: Clear List
ug: تىزىملىكنى تازىلا

[ctx: average filter mode]
en: Average
ug: ئوتتۇرىچە

[ctx: linear filter mode]
en: Linear
ug: سىزىقلىق

[ctx: quadratic filter mode]
en: Quadratic
ug: كۋادرات

en: Hue:
ug: رەڭگى:

en: Function:
ug: فۇنكسىيە:

en: General settings
ug: ئادەتتىكى تەڭشەك

[ctx: camera model]
en: Model:
ug: تىپى:

en: Aperture:
ug: نۇر گەردىشى

en: Geometry
ug: گېئومېتىرىيە

en: Channel:
ug: قانال:

[ctx: linear histogram scaling mode]
en: Linear
ug: سىزىقلىق

[ctx: logarithmic histogram scaling mode]
en: Logarithmic
ug: لوگارىفما

[ctx: The luminosity channel]
en: Luminosity
ug: يورۇقلۇق دەرىجىسى

[ctx: The red channel]
en: Red
ug: قىزىل

[ctx: The green channel]
en: Green
ug: يېشىل

[ctx: The blue channel]
en: Blue
ug: كۆك

[ctx: The colors channel]
en: Colors
ug: رەڭلەر

[ctx: The alpha channel]
en: Alpha
ug: ئالفا

en: Threshold:
ug: بوسۇغا:

en: Method:
ug: ئۇسۇل:

en: Radius:
ug: رادىئۇس:

[ctx: no autocrop]
en: None
ug: يوق

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: None
ug: يوق

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

[ctx: embedded preview type in dng file]
en: Full size
ug: ئەسلى چوڭ- كىچىكلىكى

en: All Files
ug: بارلىق ھۆججەتلەر

en: Image Files
ug: رەسىم ھۆججەتلەر

en: JPEG Files
ug: JPEG ھۆججەتلىرى

en: Audio Files
ug: ئۈن ھۆججەتلىرى

en: Album Name
ug: ئالبوم ئاتى

en: Select All
ug: ھەممىنى تاللا

en: Aborting...
ug: توختىتىلىۋاتىدۇ...

en: Cancel this operation.
ug: بۇ مەشغۇلاتنى ئەمەلدىن قالدۇرىدۇ.

en: Open detailed progress dialog
ug: تەپسىلىي جەريان كۆزنىكىنى ئاچىدۇ

en: Hide detailed progress window
ug: تەپسىلىي جەريان كۆزنىكىنى يوشۇر

en: Show detailed progress window
ug: تەپسىلىي جەريان كۆزنىكىنى كۆرسەت

en: Remove filter
ug: سۈزگۈچنى چىقىرىۋەت

en: Properties
ug: خاسلىق

en: Metadata
ug: مېتا سانلىق-مەلۇماتى

en: Geolocation
ug: جۇغراپىيىلىك ئورۇن

en: Count:
ug: سانى:

en: Size:
ug: چوڭلۇقى:

en: Invert Selection
ug: ئەكسىچە تاللا

[ctx: no auto toggle]
en: None
ug: يوق

[ctx: toggle child tags]
en: Children
ug: بالا

[ctx: toggle child and parent tags]
en: Both
ug: ئىككىلىسى

en: &Icon:
ug: سىنبەلگە(&I):

en: &Shortcut:
ug: تېزلەتمە(&S):

en: Rights
ug: ھوقۇق

en: Postal Code:
ug: پوچتا نومۇرى:

en: Template:
ug: قېلىپ:

en: Do not change
ug: ئۆزگەرتمە

en: Names:
ug: ئاتلىرى:

en: Cannot create thumbnail for %1
ug: %1 ئۈچۈن كىچىك سۈرەت قۇرغىلى بولمىدى

en: If Target File Exists:
ug: ئەگەر نىشان ھۆججەت مەۋجۇت بولسا:

en: Overwrite automatically
ug: ئاپتوماتىك قاپلىسۇن

en: System Font
ug: سىستېما خەت نۇسخا

en: Custom Font
ug: ئۆزلەشتۈرگەن خەت نۇسخا

en: Choose...
ug: تاللا…

en: Loading...
ug: ئوقۇۋاتىدۇ…

en: Failed to load image
ug: سۈرەتنى ئوقۇش مەغلۇپ بولدى

en: Perceptual
ug: سەزگۈ

en: Saturation
ug: تويۇنۇش

[ctx: unknown image resolution]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Face Detection
ug: تاللانمىدى

en: Color Management
ug: رەڭ باشقۇرۇش

[ctx: general keyboard shortcuts]
en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Database Statistics
ug: ساندان ستاتىستىكا

en: Size: %1
ug: چوڭلۇقى: %1

[ctx: default theme name]
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: Unavailable
ug: ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

en: No description available
ug: چۈشەندۈرۈشى يوق

en: Image Information
ug: سۈرەت ئۇچۇرى

en: Rating
ug: باھالاش

[ctx: unknown image dimensions]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Delete File
ug: ھۆججەت ئۆچۈر

en: &Themes
ug: ئۆرنەكلەر(&T)

en: Open folder
ug: قىسقۇچ ئاچ

note: i18n: ectx: Menu (File)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (Color)
en: &Color
ug: رەڭ(&C)

[ctx: @title:tab]
en: Behavior
ug: ھەرىكەت

[ctx: sort images by date]
en: Date
ug: چېسلا

[ctx: sort images by name]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: sort images by size]
en: File Size
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى

en: Widget style:
ug: ۋىجېت ئۇسلۇبى:

en: By Name
ug: ئاتى بويىچە

en: By Date
ug: چېسلا بويىچە

en: New Name
ug: يېڭى ئات

en: Rename | Rename (%1 images)
ug[0]: ئات ئۆزگەرت(%1 رەسىم)

en: Processing...
ug: بىر تەرەپ قىلىۋاتىدۇ…

en: Modifiers
ug: سۈپەتلىگۈچىلەر

en: Change Case
ug: چوڭ كىچىك يېزىلىش ئۆزگەرتىش

en: Uppercase
ug: چوڭ يېزىلىش

en: Lowercase
ug: كىچىك يېزىلىش

en: Default Value
ug: كۆڭۈلدىكى قىممەت

[ctx: The length of the string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Length:
ug: ئۇزۇنلۇق:

[ctx: Alignment of the text]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Alignment:
ug: توغرىلاش:

[ctx: The character the string should be filled with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Character:
ug: ھەرپ:

[ctx: start of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: From:
ug: ئەۋەتكۈچى:

[ctx: end of the range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: To:
ug: خەت تاپشۇرۇۋالغۇچى：

[ctx: Replace string]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replace:
ug: ئالماشتۇر:

[ctx: The string to replace the text with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
ug: بىللە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, caseSensitive)
en: Case Sensitive
ug: چوڭ-كىچىك يېزىلىشى پەرقلەندۈر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isRegExp)
en: Regular Expression
ug: مۇنتىزىم ئىپادە

[ctx: unique value for duplicate strings]
en: Unique
ug: بىردىنبىر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_currentTagsList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_recommendedTagsList)
en: Key
ug: ئاچقۇچ

en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

en: Aperture
ug: نۇر گەردىشى

en: Focal length
ug: فوكۇس ئارىلىقى

en: Exposure time
ug: نۇرلاندۇرۇش ۋاقتى

en: Exposure mode
ug: يورۇتۇش ھالىتى

en: Sensitivity
ug: سەزگۈرلۈك

en: White balance
ug: ئاق بالانس

en: Metering mode
ug: ئۆلچەش ھالىتى

en: Subject distance
ug: جىسىم ئارىلىقى

en: Video Codec
ug: سىن كودلىغۇچ

en: Orientation
ug: يۆنىلىش

en: Roll
ug: ئات

en: Accuracy
ug: توغرىلىقى

[ctx: the source of the date (image, system etc...)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Source:
ug: مەنبە:

[ctx: the format of the date]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ug: فورمات:

[ctx: renaming option for directory related information]
en: Directory
ug: مۇندەرىجە

en: File
ug: ھۆججەت

[ctx: File name]
en: Name
ug: ئاتى

[ctx: File extension]
en: Extension
ug: كېڭەيتىلمە

[ctx: Owner of the file]
en: Owner
ug: ئىگىسى

[ctx: Group of the file]
en: Group
ug: گۇرۇپپا

[ctx: Number of digits]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Digits:
ug: خانە سانى:

[ctx: Start index for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start:
ug: باشلاش:

[ctx: stepping for custom range]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Step:
ug: باسقۇچ:

en: Do nothing
ug: ھېچقانداق قىلما

en: Items
ug: تۈرلەر

[ctx: @label]
en: Search in:
ug: ئىزدەش:

en: Satellite
ug: سۈنئىي ھەمراھ

en: Hybrid
ug: ئارىلاش

en: Terrain
ug: يەر شەكلى

en: Google Maps
ug: Google خەرىتە

en: Marble Virtual Globe
ug: Marble مەۋھۇم يەرشارى

[ctx: Spherical projection]
en: Spherical
ug: شار

en: Mercator
ug: مېركاتور

en: &Remove
ug: چىقىرىۋەت(&R)

en: Interpolate
ug: تولۇقلاش

en: Not available
ug: ئىشلەتكىلى بولمايدۇ

en: Modified
ug: ئۆزگەرتىلگەن ۋاقتى

en: Date and time
ug: چېسلا ۋە ۋاقىت

en: Add new tag
ug: يېڭى خەتكۈش قوش

en: Select service:
ug: مۇلازىمەت تاللا:

en: Zoom in
ug: چوڭايت

en: Zoom out
ug: كىچىكلەت

en: Sorting
ug: تەرتىپلەش

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
ug: ئۆزگەرتكەننى ساقلا

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
ug: ئۆزگەرتىشنى تاشلىۋەت

en: Tools
ug: قوراللار

[ctx: @action Save changes to current version]
en: Save Changes
ug: ئۆزگەرتكەننى ساقلا

[ctx: @action]
en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

[ctx: @action]
en: Discard Changes
ug: ئۆزگەرتىشنى تاشلىۋەت

[ctx: Preview image (before filter has been applied)]
en: Before
ug: ئاۋۋال

[ctx: Preview image (after filter has been applied)]
en: After
ug: داۋامى

en: Before
ug: ئاۋۋال

en: After
ug: داۋامى

en: Connection established.
ug: باغلىنىش تۇرغۇزۇلدى.

en: Connection failed.
ug: باغلىنالمىدى.

[ctx: @action Go to thumbnails (icon) view]
en: Thumbnails
ug: كىچىك سۈرەت

[ctx: @action Switch to map view]
en: Map
ug: خەرىتە

note: i18n: ectx: Menu (Device)
en: &Device
ug: ئۈسكۈنە(&D)

[ctx: Filename to uppercase]
en: Upper
ug: يۇقىرىسى

[ctx: Filename to lowercase]
en: Lower
ug: تۆۋەنرەك

[ctx: Custom Image Renaming]
en: Customize
ug: ئىختىيارى

en: Remove item
ug: تۈر چىقىرىۋەت

en: Clear all
ug: ھەممىنى تازىلا

[ctx: Non-pluralized]
en: Move to Trash
ug: ئەخلەتخانىغا يۆتكە

en: Synchronize
ug: قەدەمداش

en: Previous Image
ug: ئالدىنقى رەسىم

en: Control Panel
ug: تىزگىن تاختا

en: Run
ug: ئىجرا

en: Remove items
ug: تۈرلەرنى چىقىرىۋەت

en: Clear Queue
ug: قاتارىنى تازىلاش

en: Move up
ug: يۇقىرىغا

en: Move down
ug: تۆۋەنگە

en: No items
ug: تۈر يوق

en: 1 task | %1 tasks
ug[0]: %1 ۋەزىپە

en: Target
ug: نىشان

en: File Renaming
ug: ھۆججەت ئاتى ئۆزگەرتىش

en: Behavior
ug: ھەرىكەت

en: History
ug: ئىز

en: Description:
ug: چۈشەندۈرۈش:

en: Rename...
ug: ئات ئۆزگەرت…

en: File Name
ug: ھۆججەت ئاتى

en: File Size
ug: ھۆججەت چوڭلۇقى

en: File Format
ug: ھۆججەت فورماتى

en: Color Depth
ug: رەڭ چوڭقۇرلۇقى

en: Lens
ug: لېنزىلار

en: Metering Mode
ug: مۆلچەر شەكلى

en: Pixel Size
ug: پىكسېل چوڭلۇقى

en: Frame Rate
ug: كاندۇك تېزلىكى

[ctx: Find video with frame rate between...and...]
en: and
ug: ۋە

en: Codec
ug: كود يەشكۈچ

[ctx: Create new search]
en: New...
ug: يېڭى…

[ctx: Edit selected search]
en: Edit...
ug: تەھرىر…

en: Remove Group
ug: گۇرۇپپىنى چىقىرىۋەت

en: New Search
ug: يېڭىدىن ئىزدە

en: Edit...
ug: تەھرىر…

en: Try
ug: سىنا

en: &Add...
ug: قوش(&A)…

en: Select Mime Types
ug: MIME تىپىنى تاللا

en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

en: Devices
ug: ئۈسكۈنىلەر

en: Untitled
ug: ماۋزۇسىز

en: &Use theme background color
ug: ئۆرنەك تەگلىك رەڭگىنى ئىشلەت(&U)

en: &Background color:
ug: تەگلىك رەڭگى(&B):

en: Example:
ug: مىسال:

[ctx: @option:check]
en: Rating
ug: باھالاش

[ctx: method to compare strings]
en: Natural
ug: تەبىئىي

[ctx: method to compare strings]
en: Normal
ug: نورمال

[ctx: @title:group]
en: Updates
ug: يېڭىلانمىلار

[ctx: none of the paths]
en: none
ug: يوق

en: &Replace...
ug: ئالماشتۇر(&R)…
