dino-omemo-0.0 - en to it translation catalogue (49 entries)

en: %s has been using an untrusted device. You won't see messages from devices that you do not trust.
it: %s sta usando un dispositivo non verificato. Non vedrai messaggi inviati da un dispositivo che non hai verificato.

en: Manage devices
it: Gestisci dispositivi

en: %s does not trust this device. That means, you might be missing messages.
it: %s non ha verificato questo dispositivo. Ciò significa che potresti perdere dei messaggi.

en: Manage Key
it: Gestisci la chiave

en: Compare the fingerprint, character by character, with the one shown on your contact's device.
it: Confronta la fingerprint, carattere per carattere, con quella mostrata sul dispositivo del tuo contatto.

en: Fingerprints differ
it: Le impronte non combaciano

en: Fingerprints match
it: Le impronte combaciano

en: Cancel
it: Annulla

en: Confirm
it: Conferma

en: Verify key
it: Verifica la chiave

en: Future messages sent by %s from the device that uses this key will be highlighted accordingly in the chat window.
it: I messaggi futuri inviati da %s dal dispositivo che usa questa chiave saranno evidenziati di conseguenza nella finestra della chat.

en: Fingerprints do not match
it: Le impronte non corrispondono

en: Please verify that you are comparing the correct fingerprint. If fingerprints do not match, %s's account may be compromised and you should consider rejecting this key.
it: Si prega di verificare che si stia confrontanto la fingerprint corretta. Se le fingerprint non corrispondono, l'account di %s potrebbe essere compromesso e si dovrebbe rifiutare questa chiave.

en: Verify key fingerprint
it: Verifica la fingerprint della chiave

en: Compare this key's fingerprint with the fingerprint displayed on the contact's device.
it: Confronta la fingerprint di questa chiave con quella mostrata sul dispositivo del contatto.

en: Reject key
it: Chiave rifiutata

en: Block encrypted communication with the contact's device that uses this key.
it: Blocca le comunicazioni crittografate con il dispositivo del contatto che sta usando questa chiave.

en: Accept key
it: Chiave accettata

en: Allow encrypted communication with the contact's device that uses this key.
it: Permetti la comunicazione crittografata con il dispositivo del contatto che sta usando questa chiave.

en: This key is currently %s.
it: La chiave attualmente è %s.

en: accepted
it: accettata

en: This means it can be used by %s to receive and send encrypted messages.
it: Questo vuol dire che può essere usata da %s per ricevere ed inviare messaggi.

en: verified
it: verificata

en: Additionally it has been verified to match the key on the contact's device.
it: Inoltre è stato verificato che corrisponda con la chiave sul dispositivo del contatto.

en: rejected
it: rifiutata

en: This means it cannot be used by %s to decipher your messages, and you won't see messages encrypted with it.
it: Questo vuol dire che non può essere usata da %s per decifrare i tuoi messaggi, e tu non vedrai i messaggi crittografati con essa.

en: You won't see encrypted messages from the device of %s that uses this key. Conversely, that device won't be able to decipher your messages anymore.
it: Non vedrai i messaggi crittografati dal dispositivo di %s che usa questa chiave. Al contrario, quel dispositivo non sarà più in grado di decifrare i tuoi messaggi.

en: You will be able to exchange encrypted messages with the device of %s that uses this key.
it: Sarai in grado di scambiare messaggi crittografati con il dispositivo di %s che usa questa chiave.

en: Back
it: Indietro

en: Manage
it: Gestisci

en: This contact has new devices
it: Questo contatto ha dei nuovi dispositivi

en: OMEMO trust decision required
it: Una decisione sulla fiducia è necessaria per la chiave OMEMO

en: Did you add a new device for account %s?
it: Hai aggiunto un nuovo dispositivo per l'account %s?

en: Own fingerprint
it: Propria impronta

en: Will be generated on first connection
it: Verrà generata alla prima connessione

en: Encryption
it: Crittografia

en: %d OMEMO device | %d OMEMO devices
it[0]: %d dispositivo OMEMO
it[1]: %d dispositivi OMEMO

en: OMEMO Key Management
it: Gestione delle chiavi OMEMO

en: Automatically accept new keys
it: Accetta automaticamente le nuove chiavi

en: New encryption keys from this contact will be accepted automatically.
it: Le nuove chiavi di crittografia di questo contatto verranno accettate automaticamente.

en: Own key
it: Proprie chiavi

en: New keys
it: Nuove chiavi

en: Associated keys
it: Chiavi associate

en: Inactive keys
it: Chiavi inattive

en: New encryption keys from your other devices will be accepted automatically.
it: Le nuove chiavi di crittografia dei tuoi altri dispositivi verranno accettate automaticamente.

en: Accepted
it: Accettata

en: Rejected
it: Rifiutata

en: Verified
it: Verificata

en: Unused
it: Inutilizzata
