diodon - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Clipboard Manager
ja: クリップボードマネージャー

en: GTK+ Clipboard Manager
ja: GTK+クリップボードマネージャー

en: Use clipboard (Ctrl+C)
ja: クリップボードを使用 (Ctrl+C)

en: Adds content which is copied to the clipboard with e.g. Ctrl + C to the clipboard history.
ja: Ctrl + C でクリップボードにコピーした内容をクリップボード履歴に追加。

en: Use primary selection
ja: 選択を使用

en: Add images to clipboard history
ja: クリップボード履歴に画像を追加

en: Add images copied to clipboard to clipboard history (e.g. when you right click on an image in your browser and choose copy image). Enabling this option will increase memory consumption. Images already added to clipboard history will remain even when disabled.
ja: クリップボードにコピーした画像をクリップボード履歴に追加します(ブラウザで画像を右クリックしてコピーを選択したとき)。このオプションを有効にするとメモリ消費が多くなります。クリップボード履歴に追加した画像はこの機能を無効にしても残ります。

en: Synchronize clipboards
ja: クリップボードの同期

en: Keep clipboard content
ja: クリップボードを記憶

en: Prevents an empty clipboard. For instance when an application exits, the clipboard would usually be emptied.
ja: アプリケーションを終了した時にクリップボードを空にせず記憶します。

en: Automatically paste selected item
ja: 選択したアイテムを自動ペースト

en: Automatically paste selected item instead of just copying it to the clipboard.
ja: 選択したアイテムをクリップボードに送らず自動的にペーストします。

en: Number of recent clipboard items
ja: 最近のクリップボードアイテムの数

en: Number of recent clipboard items shown in clipboard menu.
ja: クリップボードメニューで表示される最近のクリップボードアイテムの数。

en: Active plugins
ja: 有効なプラグイン

en: List of active plugins.
ja: 有効なプラグインの一覧です。

en: Diodon Preferences
ja: Diodon 設定

en: _Use clipboard (Ctrl+C)
ja: クリップボード(Ctrl+C)を使用(_U)

en: Use _primary selection
ja: 選択を使用(_P)

en: Add _images to clipboard history
ja: クリップボード履歴に画像を追加_(I)

en: _Keep clipboard content
ja: クリップボードを記憶(_K)

en: S_ynchronize clipboards
ja: クリップボードを同期(_Y)

en: _Automatically paste selected item
ja: 選択したアイテムを自動ペースト(_A)

en: Number of recent clipboard items to be shown in clipboard menu.
ja: クリップボードメニューで表示される最近のクリップボードアイテムの数。

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Plugins
ja: プラグイン

en: <Empty>
ja: <空>

en: Application Indicator
ja: アプリケーションインジケーター

en: Access clipboard history with an application indicator.
ja: クリップボードのアクセスにアプリケーションインジケーターを使用します。

en: Search clipboard
ja: クリップボード検索
