diodon - en to nb translation catalogue (12 entries)

en: Clipboard Manager
nb: Utklippstavle-behandler

en: GTK+ Clipboard Manager
nb: GTK+ håndtering av utklippstavle

en: Use clipboard (Ctrl+C)
nb: Bruk utklippstavle (Ctrl+C)

en: Synchronizes the selection (an area of the screen which is selected with the mouse) and the clipboard so that anything in the selection is immediately available in the clipboard and vice versa e.g. for pasting with Ctrl + V and the middle mouse button.
nb: Synkroniserer utvalget (et område på skjermen som er valgt med musen) og utklippstavlen slik at alt i utvalget er umiddelbart tilgjengelig i utklippstavlen og vice versa f.eks når man limer inn med Ctrl + V og midtre museknapp.

en: Prevents an empty clipboard. For instance when an application exits, the clipboard would usually be emptied.
nb: Hindrer en tom utklippstavle. For eksempel når en applikasjon avsluttes, ville utklippstavlen vanligvis blitt tømt.

en: Diodon Preferences
nb: Innstillinger for Diodon

en: _Use clipboard (Ctrl+C)
nb: Bruk _utklippstavle

en: Use _primary selection
nb: Bruk _primærvalg

en: _Keep clipboard content
nb: Behold ut_klippstavlens innhold

en: S_ynchronize clipboards
nb: S_ynkroniser utklippstavler

en: Clipboard
nb: Utklippstavle

en: <Empty>
nb: <Tom>
