diodon - en to ro translation catalogue (48 entries)

en: Clipboard Manager
ro: Administrator clipboard

en: GTK+ Clipboard Manager
ro: Administrator clipboard pentru mediul GTK+

en: Use clipboard (Ctrl+C)
ro: Utilizează clipboard  (Ctrl+C)

en: Adds content which is copied to the clipboard with e.g. Ctrl + C to the clipboard history.
ro: Adaugă conținutul care este copiat în clipboard cu de ex. Ctrl + C la istoricul acțiunilor.

en: Use primary selection
ro: Utilizează selecția primară

en: Adds the primary selection (an area of the screen which is selected with the mouse) to the clipboard history. Enabling will start process which continually checks what is selected. This might discharge your battery quicker.
ro: Adaugă selecția primară (o zonă a ecranului care este selectată cu mouse-ul) la istoricul clipboard-ului. La activare se va porni un proces care verifică continuu dacă există ceva selectat. Din această cauză este posibil ca bateria să se descarce mai repede.

en: Add images to clipboard history
ro: Adaugă imagini la istoricul clipboard-ului.

en: Add images copied to clipboard to clipboard history (e.g. when you right click on an image in your browser and choose copy image). Enabling this option will increase memory consumption. Images already added to clipboard history will remain even when disabled.
ro: Adaugă imaginile copiate în clipboard la istoricul acțiunilor (de ex. la efectuarea unui clic dreapta pe o imagine în navigatorul de Internet urmată de selectarea opțiunii copiere imagine). La activarea acestei opțiuni crește consumul de memorie. Imaginile adăugate la istoricul acțiunilor vor rămâne și după dezactivarea funcției.

en: Synchronize clipboards
ro: Sincronizează clipboard-urile

en: Synchronizes the selection (an area of the screen which is selected with the mouse) and the clipboard so that anything in the selection is immediately available in the clipboard and vice versa e.g. for pasting with Ctrl + V and the middle mouse button.
ro: Sincronizează selecția (o zonă a ecranului care este selectată cu mouse-ul) și clipboard-ul astfel încât orice lucru din selecție este disponibil imediat în clipboard și vice versa, de exemplu lipirea cu Ctrl + V și butonul din mijloc al mouse-ului.

en: Keep clipboard content
ro: Păstrează conținutul clipboard-ului

en: Prevents an empty clipboard. For instance when an application exits, the clipboard would usually be emptied.
ro: Nu permite un clipboard golit. De exemplu la închiderea unei aplicații, de regulă clipboard-ul este golit.

en: Automatically paste selected item
ro: Lipește automat elementul selectat

en: Automatically paste selected item instead of just copying it to the clipboard.
ro: Lipește automat elementul selectat în loc de a-l copia în clipboard.

en: Number of recent clipboard items
ro: Numărul elementelor recente din clipboard

en: Number of recent clipboard items shown in clipboard menu.
ro: Numărul elementelor recente din clipboard arătat în meniul clipboard-ului.

en: Active plugins
ro: Module active

en: List of active plugins.
ro: Lista modulelor active.

en: Diodon Preferences
ro: Preferințe Diodon

en: _Use clipboard (Ctrl+C)
ro: _Utilizează clipboard-ul

en: Use _primary selection
ro: Utilizează selecția _primară

en: Add _images to clipboard history
ro: Adaugă _imagini la istoricul clipboard-ului

en: _Keep clipboard content
ro: _Păstrează conținutul clipboard-ului

en: S_ynchronize clipboards
ro: Sincroni_zează clipboard-urile

en: _Automatically paste selected item
ro: Lipește _automat elementul selectat

en: Number of recent clipboard items to be shown in clipboard menu.
ro: Numărul elementelor recente arătate în meniul clipboard-ului.

en: Number of recent items
ro: Numărul elementelor recente

en: Plugins
ro: Module

en: <Empty>
ro: <Gol>

en: Application Indicator
ro: Indicator aplicație

en: Access clipboard history with an application indicator.
ro: Accesați istoricul clipboard-ului printr-un indicator al aplicației.

en: Copyright © 2011 Diodon Team
ro: Drepturi de autor © 2011 Diodon Team

en: Clipboard History
ro: Istoric clipboard

en: This is an Ubuntu search plugin that enables information from Diodon to be searched and displayed in the Dash underneath the Clipboard header.
ro: Acesta este un modul de căutare Ubuntu care permite căutarea de informații în Diodon și afișarea rezultatelor în Panoul principal, în cuprinsul antetului Clipboard.

en: Search clipboard
ro: Caută în clipboard

en: Files
ro: Fișiere

en: Images
ro: Imagini

en: Category
ro: Categorie

en: Text;Files;Images
ro: Text;Fișiere;Imagini

en: Last 24 hours;Last 7 days;Last 30 days;Last year;
ro: Ultimele 24 de ore;Ultimele 7 zile;Ultimele 30 de zile;Ultimul an;

en: Search Clipboard
ro: Caută în clipboard

en: Date copied
ro: Data copierii

en: Last 24 hours
ro: Ultimele 24 de ore

en: Last 7 days
ro: Ultimele 7 zile

en: Last 30 days
ro: Ultimele 30 de zile

en: Last year
ro: Ultimul an

en: Paste
ro: Lipire

en: Origin
ro: Origine
