diodon - en to ru translation catalogue (54 entries)

en: Clipboard Manager
ru: Менеджер буфера обмена

en: GTK+ Clipboard Manager
ru: Менеджер буфера обмена на базе GTK+

en: Use clipboard (Ctrl+C)
ru: Использовать буфер обмена (Ctrl+C)

en: Adds content which is copied to the clipboard with e.g. Ctrl + C to the clipboard history.
ru: Хранить в истории данные из буфера обмена (Ctrl+C)

en: Use primary selection
ru: Использовать выделение мышкой

en: Adds the primary selection (an area of the screen which is selected with the mouse) to the clipboard history. Enabling will start process which continually checks what is selected. This might discharge your battery quicker.
ru: Добавляет первичное выделение (область экрана выделанный с помощью мыши) в историю буфера обмена. Включение запустит процесс который постоянно проверяет, что выбрано. Это может заставить вашу батарею разряжаться быстрее.

en: Add images to clipboard history
ru: Использовать изображения

en: Add images copied to clipboard to clipboard history (e.g. when you right click on an image in your browser and choose copy image). Enabling this option will increase memory consumption. Images already added to clipboard history will remain even when disabled.
ru: Добавить в историю буфера обмена изображения, скопированные в буфер обмена (например щелчком правой кнопкой на изображении в браузере и выбором «Скопировать изображение»). Активация этого параметра увеличит потребление памяти. Изображения, уже добавленные в историю буфера обмена, останутся там, даже если вы отключите этот параметр.

en: Synchronize clipboards
ru: Синхронизировать буферы обмена

en: Synchronizes the selection (an area of the screen which is selected with the mouse) and the clipboard so that anything in the selection is immediately available in the clipboard and vice versa e.g. for pasting with Ctrl + V and the middle mouse button.
ru: Синхронизирует буфер выделения и буфер обмена, так что любой выделенный текст становится доступным для вставки через Ctrl+V и наоборот.

en: Keep clipboard content
ru: Хранить содержимое буфера обмена

en: Prevents an empty clipboard. For instance when an application exits, the clipboard would usually be emptied.
ru: Предотвращает очистку буфера обмена. Обычно, когда приложение закрывается, оно очищает за собой буфер обмена.

en: Automatically paste selected item
ru: Автоматически вставлять выделенный объект

en: Automatically paste selected item instead of just copying it to the clipboard.
ru: Автоматически вставлять выделенный объект вместо копирования в буфер обмена.

en: Number of recent clipboard items
ru: Размер истории обмена

en: Number of recent clipboard items shown in clipboard menu.
ru: Количество элементов буфера обмена для отображения в меню истории

en: Clipboard content filter pattern
ru: Паттерн фильтрации содержимого буфера обмена.

en: Regex filter pattern whereas all clipboard items matching this pattern will be filtered and not added to clipboard history.
ru: Фильтр на основе Regex-паттерна. Все элементы которые соответствуют этому паттерну будут отфильтрованы и не добавлены в историю буфера обмена.

en: Active plugins
ru: Активные модули

en: List of active plugins.
ru: Список активных модулей

en: Diodon Preferences
ru: Настройка Diodon

en: _Use clipboard (Ctrl+C)
ru: Использовать _буфер обмена (Ctrl+C)

en: Use _primary selection
ru: Использовать выделение _мышкой

en: Add _images to clipboard history
ru: Добавлять _изображения в историю буфера обмена

en: _Keep clipboard content
ru: _Хранить содержимое буфера обмена

en: S_ynchronize clipboards
ru: _Синхронизировать буферы обмена

en: _Automatically paste selected item
ru: _Автоматически вставлять выделенный объект

en: Number of recent clipboard items to be shown in clipboard menu.
ru: Количество последних объектов буфера обмена, отображаемое в меню буфера обмена.

en: Number of recent items
ru: Количество последних объектов

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: Please register custom shortcut with
    your desktop environment.
    Use /usr/bin/diodon as command.
ru: Пожалуйста, зарегистрируйте сочетание клавиш в своём окружении рабочего стола. Используйте путь  /usr/bin/diodon как команду запуска.

en: More information
ru: Подробнее

en: Hotkeys
ru: Комбинации клавиш

en: Plugins
ru: Модули

en: <Empty>
ru: <Пусто>

en: Privacy mode is enabled. No new items will be added to history!
ru: Приватный режим включен.

en: Application Indicator
ru: Приложение-индикатор

en: Access clipboard history with an application indicator.
ru: Доступ к журналу событий буфера обмена с помощью приложения индикатора.

en: Clipboard History
ru: История Буфера обмена

en: This is an Ubuntu search plugin that enables information from Diodon to be searched and displayed in the Dash underneath the Clipboard header.
ru: Это поисковый плагин для Ubuntu он включает информацию про Diodon в Ubuntu Dash, после чего она может быть там найдена и отображенна.

en: Search clipboard
ru: Поиск в буфере обмена

en: Text
ru: Текст

en: Files
ru: Файлы

en: Images
ru: Изображения

en: Category
ru: Категория

en: Text;Files;Images
ru: Текст;Файлы;Изображения

en: Last 24 hours;Last 7 days;Last 30 days;Last year;
ru: Последние 24 часа;Последние 7 дней;Последние 30 дней;Последний год;

en: Search Clipboard
ru: Поиск в буфере обмена

en: Date copied
ru: Дата скопирована

en: Last 24 hours
ru: Последние 24 часа

en: Last 7 days
ru: Последние 7 дней

en: Last 30 days
ru: Последние 30 дней

en: Last year
ru: За последний год

en: Paste
ru: Вставить
