diodon - en to sk translation catalogue (10 entries)

en: Clipboard Manager
sk: Správca schránky

en: Synchronizes the selection (an area of the screen which is selected with the mouse) and the clipboard so that anything in the selection is immediately available in the clipboard and vice versa e.g. for pasting with Ctrl + V and the middle mouse button.
sk: Synchronizuje výber (oblasť obrazovky, kt. je vyznačená myšou) a schránku, takže všetko, čo vyberiete myšou je okamžite prístupné v schránke pre vloženie pomocou Ctrl+V a stredným tlačidlom myši.

en: Prevents an empty clipboard. For instance when an application exits, the clipboard would usually be emptied.
sk: Zabráni vyprázdneniu schránky. Napríklad pri keď sa aplikácia ukončí, schránka sa obvykle vyprázdni.

en: Diodon Preferences
sk: Diodon nastavenia

en: _Use clipboard (Ctrl+C)
sk: Po_užiť schránku (Ctrl+C)

en: Use _primary selection
sk: Použiť _primárny výber

en: _Keep clipboard content
sk: Ponechať obsah schrán_ky

en: S_ynchronize clipboards
sk: S_ynchronizovať schránky

en: Clipboard
sk: Schránka

en: <Empty>
sk: <Prázdne>
