diodon - en to sv translation catalogue (56 entries)

en: Clipboard Manager
sv: Urklipphanterare

en: GTK+ Clipboard Manager
sv: GTK+ Urklipphanterare

en: Use clipboard (Ctrl+C)
sv: Använd urklipp (Ctrl-C)

en: Adds content which is copied to the clipboard with e.g. Ctrl + C to the clipboard history.
sv: Lägg till innehåll som kopieras till urklipp med t.ex. Ctrl + C, i urklippshistoriken.

en: Use primary selection
sv: Använd primär markering

en: Adds the primary selection (an area of the screen which is selected with the mouse) to the clipboard history. Enabling will start process which continually checks what is selected. This might discharge your battery quicker.
sv: Lägger till primär markering (område på skärmen som markerats med musen) till urklippshistoriken. Aktivering startar en process som kontinuerligt kontrollerar vad som markeras. Detta kan ladda ur ditt batteri snabbare.

en: Add images to clipboard history
sv: Lägg till bilder i urklippshistoriken

en: Add images copied to clipboard to clipboard history (e.g. when you right click on an image in your browser and choose copy image). Enabling this option will increase memory consumption. Images already added to clipboard history will remain even when disabled.
sv: Lägger till bilder från urklipp i urklippshistoriken (t.ex när du högerklickar på en bild i webbläsaren och väljer "Kopiera bild"). Aktivering av detta alternativ, ökar minnesanvändningen. Bilder som redan finns i urklippshistoriken, kvarstår även vid inaktivering.

en: Synchronize clipboards
sv: Synkronisera urklipp

en: Synchronizes the selection (an area of the screen which is selected with the mouse) and the clipboard so that anything in the selection is immediately available in the clipboard and vice versa e.g. for pasting with Ctrl + V and the middle mouse button.
sv: Synkroniserar markeringen (område på skärmen som markerats med musen) och urklipp så att allt i markeringen blir tillgängligt i urklipp, och tvärt om. T.ex. för inklistring med Ctrl + V eller med mushjulsknappen.

en: Keep clipboard content
sv: Spara urklippsinnehållet

en: Prevents an empty clipboard. For instance when an application exits, the clipboard would usually be emptied.
sv: Förhindrar tomt urklipp. När ett program avslutas, töms vanligtvis urklipp.

en: Automatically paste selected item
sv: Klistra automatiskt in markerat objekt

en: Automatically paste selected item instead of just copying it to the clipboard.
sv: Klistra automatisk in markerat objekt istället för att bara kopiera det till urklipp.

en: Number of recent clipboard items
sv: Antal tidigare urklippsobjekt

en: Number of recent clipboard items shown in clipboard menu.
sv: Antal tidigare urklippsobjekt som visas i urklippsmenyn.

en: Clipboard content filter pattern
sv: Filtreringsmönster för urklippsinnehåll

en: Regex filter pattern whereas all clipboard items matching this pattern will be filtered and not added to clipboard history.
sv: Alla urklippsobjekt som matchar detta regex-filter, sållas bort och läggs inte till i urklippshistoriken.

en: Lookup dictionary for application using different paste keybindings
sv: Uppslagsbok för program som använder andra tangentbindningar, för inklistring.

en: A lookup dictionary for applications using different paste keybindings than Ctrl + V. Pattern of each string in this array is path-of-app|keybinding
sv: En uppslagsbok för program som använder andra tangentbindningar än Ctrl + V, för inklistring. Mönstret för varje sträng i denna matris är programsökväg | tangentbindning

en: Active plugins
sv: Aktiva instick

en: List of active plugins.
sv: Lista över aktiva instick.

en: Diodon Preferences
sv: Diodon-inställningar

en: _Use clipboard (Ctrl+C)
sv: _Använd urklipp (Ctrl+C)

en: Use _primary selection
sv: Använd _primär markering

en: Add _images to clipboard history
sv: Lägg till _bilder i urklippshistoriken

en: _Keep clipboard content
sv: _Spara urklippsinnehållet

en: S_ynchronize clipboards
sv: S_ynkronisera urklipp

en: _Automatically paste selected item
sv: _Klistra automatiskt in markerat objekt

en: Number of recent clipboard items to be shown in clipboard menu.
sv: Antal tidigare urklippsobjekt som skall visas i urklippsmenyn.

en: Number of recent items
sv: Antal tidigare objekt

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Please register custom shortcut with
    your desktop environment.
    Use /usr/bin/diodon as command.
sv: Registrera en anpassad genväg i
    din skrivbordsmiljö.
    Använd /usr/bin/diodon som kommando.

en: More information
sv: Mer information

en: Hotkeys
sv: Snabbtangenter

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: <Empty>
sv: <Tom>

en: Privacy mode is enabled. No new items will be added to history!
sv: Sekretessläge är aktiverat. Inga nya poster läggs till i historiken!

en: Application Indicator
sv: Programindikator

en: Access clipboard history with an application indicator.
sv: Öppna urklippshistoriken med en programindikator.

en: Clipboard History
sv: Urklippshistorik

en: This is an Ubuntu search plugin that enables information from Diodon to be searched and displayed in the Dash underneath the Clipboard header.
sv: Detta är ett Ubuntu sökinstick som medger att information från Diodon genomsöks och visas i Dash, under urklippsrubriken.

en: Search clipboard
sv: Sök i urklipp

en: Files
sv: Filer

en: Images
sv: Bilder

en: Category
sv: Kategori

en: Text;Files;Images
sv: Text;Filer;Bilder

en: Last 24 hours;Last 7 days;Last 30 days;Last year;
sv: Senaste 24 timmarna;Senaste 7 dagarna;Senaste 30 dagarna;Senaste året

en: Search Clipboard
sv: Sök i urklipp

en: Date copied
sv: Kopieringsdatum

en: Last 24 hours
sv: Senaste 24 timmarna

en: Last 7 days
sv: Senaste 7 dagarna

en: Last 30 days
sv: Senaste 30 dagarna

en: Last year
sv: Senaste året

en: Paste
sv: Klistra in

en: Origin
sv: Ursprung
