diodon - en to tr translation catalogue (49 entries)

en: Clipboard Manager
tr: Pano Yöneticisi

en: GTK+ Clipboard Manager
tr: GTK+ Pano Yöneticisi

en: Use clipboard (Ctrl+C)
tr: Panoyu kullan (Ctrl+C)

en: Adds content which is copied to the clipboard with e.g. Ctrl + C to the clipboard history.
tr: Panoya kopyalanan nesneleri (Ctrl + C ile örnek olarak) pano geçmişine kopyalar.

en: Use primary selection
tr: Seçilen metni panoya kopyala

en: Adds the primary selection (an area of the screen which is selected with the mouse) to the clipboard history. Enabling will start process which continually checks what is selected. This might discharge your battery quicker.
tr: Birincil secimi (ekranda fare ile seçilen kısmı) panoya geçmişine kopyalar. Aktif edildiğinde sürekli olarak seçtiğiniz bölge kontrol edilir. Bu bataryanızın daha hızlı tükenmesine yol açabilir.

en: Add images to clipboard history
tr: Resimleri pano geçmişine ekle

en: Add images copied to clipboard to clipboard history (e.g. when you right click on an image in your browser and choose copy image). Enabling this option will increase memory consumption. Images already added to clipboard history will remain even when disabled.
tr: Eklenen resmi pano geçmişine kopyalar (Örnek: İnternet tarayıcınızda bir resmi sağ tuşla tıklayıp kopyala dediğinizde ). Bu seçeneğin etkinleştirilmesi bellek tüketimini artıracaktır. Devre dışı bırakıldığında daha önce panoya geçmişine eklenen görüntüler bile kalır.

en: Synchronize clipboards
tr: Senkronize panolar

en: Synchronizes the selection (an area of the screen which is selected with the mouse) and the clipboard so that anything in the selection is immediately available in the clipboard and vice versa e.g. for pasting with Ctrl + V and the middle mouse button.
tr: Aktif edildiğinde, fare ile seçilen yerin hemen önüne yapıştırır.

en: Keep clipboard content
tr: Pano içeriyini tut

en: Prevents an empty clipboard. For instance when an application exits, the clipboard would usually be emptied.
tr: Genelde bir uygulama kapatıldıktan sonra panoyu temizler.

en: Automatically paste selected item
tr: Seçilen nesneyi otomatik yapıştır

en: Automatically paste selected item instead of just copying it to the clipboard.
tr: Panodan seçilen nesneyi son konuma otomatik olarak yapıştırır.

en: Number of recent clipboard items
tr: Panoda tutulan nesne sayısı.

en: Number of recent clipboard items shown in clipboard menu.
tr: Panoda listelenecek nesne sayısı.

en: Active plugins
tr: Aktive eklentiler

en: List of active plugins.
tr: Aktive eklentileri listele.

en: Diodon Preferences
tr: Tercihler

en: _Use clipboard (Ctrl+C)
tr: _Panoyu kullan  (Ctrl+C)

en: Use _primary selection
tr: _Birincil seçim kullanın

en: Add _images to clipboard history
tr: _Resimleri pano geçmişine ekle

en: _Keep clipboard content
tr: _Pano içeriğini tut

en: S_ynchronize clipboards
tr: S_enkronize panolar

en: _Automatically paste selected item
tr: S_eçilen nesneyi otomatik yapıştır

en: Number of recent clipboard items to be shown in clipboard menu.
tr: Panoda tutulacak nesnelerin sayısı.

en: Number of recent items
tr: Geçmiş nesne sayısı

en: Clipboard
tr: Pano

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: <Empty>
tr: <Boş>

en: Application Indicator
tr: Uygulama Göstergesi

en: Access clipboard history with an application indicator.
tr: Uygulama göstergesi ile pano geçmişine erişim.

en: Clipboard History
tr: Pano gecmişi

en: This is an Ubuntu search plugin that enables information from Diodon to be searched and displayed in the Dash underneath the Clipboard header.
tr: Ubuntu arama eklentisi, Seçke altından ki Pano başlığı ile arama ve listeleme yapar.

en: Search clipboard
tr: Panoda ara

en: Text
tr: Metin

en: Files
tr: Dosyalar

en: Images
tr: Resimler

en: Category
tr: Kategori

en: Text;Files;Images
tr: Metin;Dosyalar;Resimler

en: Last 24 hours;Last 7 days;Last 30 days;Last year;
tr: Son 24 saat;Son 7 gün;Son 30 gün;Son yıl;

en: Search Clipboard
tr: Panoda Ara

en: Date copied
tr: Tarih kopyalandı

en: Last 24 hours
tr: Son 24 saat

en: Last 7 days
tr: Son 7 gün

en: Last 30 days
tr: Son 30 gün

en: Last year
tr: Son 1 yıl

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Origin
tr: Kaynak
