diodon - en to uk translation catalogue (45 entries)

en: Clipboard Manager
uk: Менеджер буферу обміну

en: GTK+ Clipboard Manager
uk: GTK+ Менеджер буферу обміну

en: Use clipboard (Ctrl+C)
uk: Використовувати буфер (Ctrl+C)

en: Adds content which is copied to the clipboard with e.g. Ctrl + C to the clipboard history.
uk: Зберігати в історії дані з буферу обміну (Ctrl+C)

en: Use primary selection
uk: Використовувати виділення

en: Add images to clipboard history
uk: Використовувати зображення

en: Synchronize clipboards
uk: Синхронізувати буфери обміну

en: Synchronizes the selection (an area of the screen which is selected with the mouse) and the clipboard so that anything in the selection is immediately available in the clipboard and vice versa e.g. for pasting with Ctrl + V and the middle mouse button.
uk: Синхронізує виділення (частина екрану, що виділена за допомогою миші) і буфер, так що виділення відразу доступні у буфері і навпаки, напр. для вставлення комбінацією клавіш Ctrl + V і середньою клавішею миши.

en: Keep clipboard content
uk: Зберігати вміст буферу обміну

en: Prevents an empty clipboard. For instance when an application exits, the clipboard would usually be emptied.
uk: Запобігає спустошенню буферу обміну. Наприклад, коли програма закривається, буфер зазвичай очищається.

en: Automatically paste selected item
uk: Автоматично вставляти вибраний запис

en: Automatically paste selected item instead of just copying it to the clipboard.
uk: Автоматично вставляти вибраний запис замість того, щоб копіювати його в буфер обміну.

en: Number of recent clipboard items
uk: Розмір історії обміну

en: Number of recent clipboard items shown in clipboard menu.
uk: Кількість елементів буферу обміну для відображення у меню історії

en: Active plugins
uk: Активні додатки

en: List of active plugins.
uk: Список активних додатків

en: Diodon Preferences
uk: Налашування Diodon

en: _Use clipboard (Ctrl+C)
uk: _Використати буфер (Ctrl+C)

en: Use _primary selection
uk: Використовувати _основний вибір

en: Add _images to clipboard history
uk: Використовувати _зображення

en: _Keep clipboard content
uk: _Зберігати вмістиме буферу

en: S_ynchronize clipboards
uk: С_инхронізація буферів

en: _Automatically paste selected item
uk: _Автоматично вставляти вибрані записи

en: Clipboard
uk: Буфер Обміну

en: More information
uk: Докладніше

en: Hotkeys
uk: "Гарячі" клавіші

en: Plugins
uk: Додатки

en: <Empty>
uk: <Порожньо>

en: Application Indicator
uk: Застосунок-індикатор

en: Access clipboard history with an application indicator.
uk: Доступ до журналу подій буферу обміну за допомогою застосунку індикатора.

en: Copyright © 2011 Diodon Team
uk: Авторське право © 2011 Diodon Team

en: Clipboard History
uk: Історія буферу обміну

en: Search clipboard
uk: Пошук в буфері обміну

en: Text
uk: Текст

en: Files
uk: Файли

en: Images
uk: Зображення

en: Category
uk: Категорія

en: Text;Files;Images
uk: Текст;Файли;Зображення

en: Last 24 hours;Last 7 days;Last 30 days;Last year;
uk: Останні 24 години;Останні 7 днів;Останні 30 днів;Протягом останнього року;

en: Search Clipboard
uk: Пошук в буфері обміну

en: Last 24 hours
uk: Останні 24 години

en: Last 7 days
uk: Останні 7 днів

en: Last 30 days
uk: Останні 30 днів

en: Last year
uk: Протягом останнього року

en: Paste
uk: Вставити
