disk-manager - en to sv translation catalogue (72 entries)

en: Insufficient rights
sv: Otillräcklig behörighet

en: You need administrative rights to start this application.
sv: Du behöver administrativa rättigheter för att starta det här programmet.

en: <b>Driver</b>
sv: <b>Drivrutin</b>

en: <b>Mount point</b>
sv: <b>Monteringspunkt</b>

en: <b>Options</b>
sv: <b>Flaggor</b>

en: Check device every 30 boots
sv: Kontrollera enheten var 30:e uppstart

en: History
sv: Historik

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Disk Manager
sv: Diskhanterare

en: Manage filesystem configuration
sv: Hantera filsystemskonfiguration

en: Return options to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Select a directory
sv: Välj en katalog

en: No driver is available for this type of filsystem : '%s'
sv: Ingen drivrutin finns tillgänglig för den här filsystemstypen : "%s"

en: Wrong mount point
sv: Felaktig monteringspunkt

en: <i>%s</i> is currently in use.
    You should try another one.
sv: <i>%s</i> används redan.
    Du bör prova en annan.

en: Options formatting error
sv: Formateringsfel för flaggor

en: <i>%s</i> is not formatted correctly.
    Options should be separated by coma (,)
sv: <i>%s</i> är inte formaterad korrekt.
    Flaggorna ska separeras med kommatecken (,)

en: Reverting to an older version?
sv: Återgå till en äldre version?

en: This will apply the following changes:
sv: Det här kommer att verkställa följande ändringar:

en: Emptying History?
sv: Töm historiken?

en: Do you want to empty the History?
sv: Vill du tömma historiken?

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Removing unknown devices from
    the configuration file?
sv: Ta bort okända enheter från
    konfigurationsfilen?

en: I can not find any existing block devices
    corresponding to the following devices:
sv: Jag kan inte hitta några befintliga blockenheter
    som motsvarar följande enheter:

en: It is advisable to remove them in order to avoid failed mount
    at start-up. Select the ones you want to remove.
sv: Det rekommenderas att ta bort dem för att undvika att monteringen
    misslyckas vid uppstart. Markera de som du vill ta bort.

en: Remove selected
sv: Ta bort markerade

en: Duplicate entry detected
sv: Dublettpost hittades

en: The following entries of your configuration file use the same mount point:
sv: Följande poster i din konfigurationsfil använder samma monteringspunkt:

en: Two different devices can not share the same mount point.
    You should select the one you want, and the others will be commented.
    They will be kept in the configuration file, but will be disabled.
sv: Två olika enheter kan inte dela samma monteringspunkt.
    Du bör välja den som du vill ha kvar och de andra kommer att kommenteras
    bort. De kommer att behållas i konfigurationsfilen, men är inaktiverade.

en: Keep selected
sv: Behåll markerade

en: Enable
sv: Aktivera

en: Device
sv: Enhet

en: Mount point
sv: Monteringspunkt

en: Type
sv: Typ

en: Total
sv: Totalt

en: Free
sv: Ledigt

en: Used
sv: Använt

en: Editing system partition?
sv: Redigera systempartition?

en: <i>%s</i> is an important system partition.
    Be really careful when editing it, or you may have
    serious problems. Do you want to continue?
sv: <i>%s</i> är en partition som är viktig för systemet.
    Var mycket försiktig när du redigerar den annars kan du
    få allvarliga problem. Vill du fortsätta?

en: Unmount
sv: Avmontera

en: Mount
sv: Montera

en: Unmounting disabled devices?
sv: Avmontera inaktiverade enheter?

en: You disabled the following devices:
sv: Du inaktiverade följande enheter:

en: Do you want to unmount them?
sv: Vill du avmontera dem?

en: Unmount selected
sv: Avmontera markerade

en: Reboot require
sv: Omstart krävs

en: In order to apply all your changes,
    you'll need to reboot your computer.
sv: Du behöver starta om din dator för
    att dina ändringar ska färdigställas.

en: Mounting partition
sv: Monterar partition

en: Unmounting partition
sv: Avmonterar partition

en: Applying changes
sv: Verkställer ändringar

en: Unmounting %s
sv: Avmonterar %s

en: Mounting %s
sv: Monterar %s

en: Unmounting failed
sv: Avmonteringen misslyckades

en: Unmounting <i>%s</i> failed because of the following error:
sv: Avmonteringen av <i>%s</i> misslyckades på grund av följande fel:

en: You can also use the 'lazy' options to detach the filesystem now.
sv: Du kan även använda flaggan "lazy" för att koppla loss filsystemet nu.

en: Unmounting <i>%s</i> failed, because
    it is currently used by the following applications:
sv: Avmonteringen av <i>%s</i> misslyckades
    på grund av att den används av följande program:

en: Close all applications that use it and retry to unmount.
sv: Stäng alla program som kan använda den och försök att avmontera den igen.

en: The filesystem might be temporary buzy. Wait few seconds and retry.
sv: Filset kan temporärt vara upptaget. Vänta ett par sekunder och prova igen.

en: Unmount with the 'lazy' option
sv: Avmontera med flaggan "lazy"

en: Retry unmount
sv: Försök igen att avmontera

en: Even with the lazy option, unmounting failed.
sv: Avmonteringen misslyckades även med flaggan "lazy"

en: Mounting failed
sv: Monteringen misslyckades

en: Mounting <i>%s</i> failed because of the following error:
sv: Monteringen av <i>%s</i> misslyckades på grund av följande fel:

en: Retry mount
sv: Försök igen att montera

en: You can try one of the following action:
sv: Du kan prova en av följande åtgärder:

en: It seams that option '%s' is not allowed.
sv: Det verkar som om flaggan "%s" inte tillåts.

en: Don't use the '%s' option
sv: Använd inte flaggan "%s"

en: It seams that fs type '%s' is not valid.
sv: Det verkar som om filsystemstypen "%s" inte är giltig.

en: You can try to use the 'force' option. Be Aware that this could be risky.
sv: Du kan prova att använda flaggan "force". Tänk dock på att det kan vara riskabelt.

en: Use the 'force' option
sv: Använd flaggan "force"
