django-allauth - en to it translation catalogue (361 entries)

en: This account is currently inactive.
it: Questo account non è attualmente attivo.

en: You cannot remove your primary email address.
it: Non puoi eliminare il tuo indirizzo email principale.

en: This email address is already associated with this account.
it: Questo indirizzo email è già associato a questo account.

en: The email address and/or password you specified are not correct.
it: L'indirizzo email e/o la password che hai usato non sono corretti.

en: The phone number and/or password you specified are not correct.
it: Il numero di telefono e/o la password specificati non sono corretti.

en: A user is already registered with this email address.
it: Un utente è già registrato con questo indirizzo email.

en: Please type your current password.
it: Inserisci la tua password attuale.

en: Incorrect code.
it: Codice errato.

en: Incorrect password.
it: Password errata.

en: Invalid or expired key.
it: Chiave non valida o scaduta.

en: Invalid login.
it: Accesso non valido.

en: The password reset token was invalid.
it: Il codice per il reset della password non è valido.

en: You cannot add more than %d email addresses.
it: Non puoi aggiungere più di %d indirizzi email.

en: A user is already registered with this phone number.
it: Un altro utente si è già registrato con questo numero di telefono.

en: Too many failed login attempts. Try again later.
it: Troppi tentativi di accesso. Riprova più tardi.

en: The email address is not assigned to any user account.
it: L'indirizzo email non è assegnato a nessun account utente.

en: The phone number is not assigned to any user account.
it: Il numero di telefono non è associato a nessun account utente.

en: Your primary email address must be verified.
it: Il tuo indirizzo email principale deve essere verificato.

en: Username can not be used. Please use other username.
it: Questo username non può essere usato. Per favore scegline un altro.

en: The username and/or password you specified are not correct.
it: Lo username e/o la password che hai usato non sono corretti.

en: Please select only one.
it: Selezionare una sola opzione.

en: The new value must be different from the current one.
it: Il nuovo valore deve essere diverso da quello attuale.

en: Be patient, you are sending too many requests.
it: Abbi pazienza, stai inviando troppe richieste.

en: Use your password
it: Usa la tua password

en: Use authenticator app or code
it: Usa l'app di autenticazione o un codice

en: Use a security key
it: Usa una chiave di sicurezza

en: Marked {email} as verified.
it: Contrassegna {email} come verificato.

en: Failed to mark {email} as verified.
it: Impossibile contrassegnare {email} come verificato.

en: Mark selected email addresses as verified
it: Contrassegna gli indirizzi email selezionati come verificati

en: Email
it: email

en: Email address
it: Indirizzo email

en: Enter a phone number including country code (e.g. +1 for the US).
it: Inserisci un numero di telefono comprensivo di prefisso internazionale (es. +39 per l'Italia).

en: Phone
it: Telefono

en: You must type the same password each time.
it: Devi digitare la stessa password.

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Username, email or phone
it: Nome utente, email o numero di telefono

en: Username or email
it: Username o email

en: Username or phone
it: Nome utente o numero di telefono

en: Email or phone
it: Email o numero di telefono

en: Forgot your password?
it: Password dimenticata?

en: Email (again)
it: email (di nuovo)

en: Email address confirmation
it: Conferma dell'indirizzo email

en: Email (optional)
it: email (opzionale)

en: Username (optional)
it: Nome utente (opzionale)

en: You must type the same email each time.
it: Devi digitare la stessa password ogni volta.

en: Password (again)
it: Password (nuovamente)

en: Current Password
it: Password attuale

en: New Password
it: Nuova password

en: New Password (again)
it: Nuova password (nuovamente)

en: Code
it: Codice

en: user
it: utente

en: email address
it: indirizzo email

en: verified
it: verificato

en: primary
it: primario

en: email addresses
it: indirizzi email

en: created
it: creato

en: sent
it: inviato

en: key
it: chiave

en: email confirmation
it: email di conferma

en: email confirmations
it: email di conferma

en: View your user ID
it: Visualizza il tuo ID utente

en: View your email address
it: Visualizza il tuo indirizzo email

en: View your basic profile information
it: Visualizza le informazioni di base del tuo profilo

en: Grant permissions
it: Concedi autorizzazioni

en: Wildcards are not allowed unless 'Allow URI wildcards' is enabled.
it: I caratteri jolly non sono consentiti a meno che non sia abilitata l'opzione 'Consenti caratteri jolly negli URI'.

en: URI '{}' contains more than one wildcard (*). Only one wildcard per URI is allowed.
it: L'URI '{}' contiene più di un carattere jolly (*). È consentito un solo carattere jolly per URI.

en: Wildcards are only allowed in the hostname portion of the URI.
it: I caratteri jolly sono consentiti solo nella parte del nome host dell'URI.

en: Authorization code
it: Codice di autorizzazione

en: Device code
it: Codice dispositivo

en: Client credentials
it: Credenziali client

en: Refresh token
it: Aggiorna token

en: Confidential
it: Confidenziale

en: Public
it: Pubblico

en: The scope(s) the client is allowed to request. Provide one value per line, e.g.: openid(ENTER)profile(ENTER)email(ENTER)
it: Gli ambiti che il client è autorizzato a richiedere. Fornire un valore per riga, ad esempio: openid(ENTER)profile(ENTER)email(ENTER)

en: In case the client does not specify any scope, these default scopes are used. Provide one value per line, e.g.: openid(ENTER)profile(ENTER)email(ENTER)
it: Se il client non specifica alcun ambito, vengono utilizzati questi ambiti predefiniti. Fornire un valore per riga, ad esempio: openid(ENTER)profile(ENTER)email(ENTER)

en: A list of allowed grant types. Provide one value per line, e.g.: authorization_code(ENTER)client_credentials(ENTER)refresh_token(ENTER)
it: Elenco dei tipi di autorizzazione consentiti. Fornire un valore per riga, ad esempio: authorization_code(ENTER)client_credentials(ENTER)refresh_token(ENTER)

en: A list of allowed origins for cross-origin requests, one per line.
it: Elenco delle origini consentite per le richieste cross-origin, una per riga.

en: Allow wildcards (*) in redirect URIs and CORS origins. When enabled, URIs can contain a single asterisk to match subdomains.
it: Consenti caratteri jolly (*) negli URI di reindirizzamento e nelle origini CORS. Quando abilitato, gli URI possono contenere un singolo asterisco per corrispondere ai sottodomini.

en: A list of allowed response types. Provide one value per line, e.g.: code(ENTER)id_token token(ENTER)
it: Elenco dei tipi di risposta consentiti. Fornire un valore per riga, ad esempio: code(ENTER)id_token token(ENTER)

en: You cannot add an email address to an account protected by two-factor authentication.
it: Non è possibile aggiungere un indirizzo email a un account protetto da autenticazione a due fattori.

en: You cannot deactivate two-factor authentication.
it: Non è possibile disattivare l'autenticazione a due fattori.

en: You cannot generate recovery codes without having two-factor authentication enabled.
it: Non è possibile creare dei codici di recuperazione senza avere attivato l'autenticazione a due fattori.

en: You cannot activate two-factor authentication until you have verified your email address.
it: Non è possibile attivare l'autenticazione a due fattori fino a quando non hai verificato il tuo indirizzo email.

en: Master key
it: Chiave principale

en: Backup key
it: Chiave di backup

en: Key nr. {number}
it: Chiave numero {number}

en: Recovery codes
it: Codici di recupero

en: TOTP Authenticator
it: Autenticatore TOTP

en: Authenticator code
it: Codice autenticatore

en: Passwordless
it: Senza password

en: Enabling passwordless operation allows you to sign in using just this key, but imposes additional requirements such as biometrics or PIN protection.
it: L'abilitazione dell'operazione senza password ti consente di accedere utilizzando solo questa chiave, ma impone requisiti aggiuntivi come l'uso di dati biometrici o la protezione tramite PIN.

en: An account already exists with this email address. Please sign in to that account first, then connect your %s account.
it: Esiste già un account con questo indirizzo email. Per favore entra con quell'account, e successivamente connetti il tuo account %s.

en: Invalid token.
it: Token non valido.

en: Your account has no password set up.
it: Il tuo account non ha ancora nessuna password.

en: Your account has no verified email address.
it: Il tuo account non ha un indirizzo email verificato.

en: You cannot disconnect your last remaining third-party account.
it: Non puoi scollegare il tuo ultimo servizio di autenticazione Social Network.

en: The third-party account is already connected to a different account.
it: L'account di terze parti è già collegato a un altro account.

en: Social Accounts
it: Account

en: provider ID
it: ID del Provider

en: name
it: nome

en: client id
it: Id cliente

en: App ID, or consumer key
it: App ID, o consumer key

en: secret key
it: chiave segreta

en: API secret, client secret, or consumer secret
it: Segreto API, segreto del cliente, or segreto del consumatore

en: Key
it: Chiave

en: social application
it: applicazione sociale

en: social applications
it: applicazioni sociali

en: last login
it: Ultimo accesso

en: date joined
it: data iscrizione

en: extra data
it: dati aggiuntivi

en: social account
it: account sociale

en: social accounts
it: account sociali

en: "oauth_token" (OAuth1) or access token (OAuth2)
it: "oauth_token" (OAuth1) o token di accesso (OAuth2)

en: token secret
it: token segreto

en: "oauth_token_secret" (OAuth1) or refresh token (OAuth2)
it: "oauth_token_secret" (OAuth1) o token di aggiornamento (OAuth2)

en: expires at
it: scade il

en: social application token
it: token dell'applicazione social

en: social application tokens
it: token dell'applicazione social

en: Invalid profile data
it: Dati profilo non validi

en: Cancel
it: Annulla

en: Invalid response while obtaining request token from "%s". Response was: %s.
it: Risposta non valida durante l'ottenimento del token di richiesta da \"%s\". La risposta è stata: %s.

en: Invalid response while obtaining access token from "%s".
it: Risposta non valida alla richiesta di un token da "%s".

en: No request token saved for "%s".
it: Nessuna richiesta di token salvata per "%s".

en: No access token saved for "%s".
it: Nessun token di accesso salvato per "%s".

en: No access to private resources at "%s".
it: Nessuna accesso alle risorse private a "%s".

en: Invalid response while obtaining request token from "%s".
it: Risposta non valida alla richiesta di un token da "%s".

en: Account Inactive
it: Account non attivo

en: This account is inactive.
it: Questo account non è attivo.

en: We've sent a code to %(recipient)s. The code expires shortly, so please enter it soon.
it: Abbiamo inviato un codice a %(recipient)s. Il codice scadrà a breve, quindi inseriscilo al più presto.

en: Confirm
it: Conferma

en: Request new code
it: Richiedi nuovo codice

en: Confirm Access
it: Conferma l'accesso

en: Please reauthenticate to safeguard your account.
it: Si prega di rieseguire l'autenticazione per proteggere il tuo account.

en: Alternative options
it: Opzioni alternative

en: Email Verification
it: Verifica Email

en: Enter Email Verification Code
it: Inserisci il codice di verifica email

en: Use a different email address
it: Utilizza un indirizzo email differente

en: Sign In
it: Accedi

en: Enter Sign-In Code
it: Inserisci il codice di accesso

en: Password Reset
it: Reimpostazione password

en: Enter Password Reset Code
it: Inserisci il codice di reimpostazione della password

en: Phone Verification
it: Verifica del Numero di Telefono

en: Enter Phone Verification Code
it: Inserisci il Codice di Verifica del Telefono

en: Use a different phone number
it: Utilizza un numero di telefono diverso

en: Email Addresses
it: Indirizzi email

en: The following email addresses are associated with your account:
it: I seguenti indirizzi email sono associati al tuo account:

en: Verified
it: Verificato

en: Unverified
it: Non verificato

en: Primary
it: Principale

en: Make Primary
it: Rendi Principale

en: Re-send Verification
it: Re-invia la Verifica

en: Remove
it: Rimuovi

en: Add Email Address
it: Aggiungi un indirizzo email

en: Add Email
it: Aggiungi email

en: Do you really want to remove the selected email address?
it: Sei sicuro di voler rimuovere l'indirizzo email selezionato?

en: You are receiving this email because you or someone else tried to signup for an
    account using email address:
    
    %(email)s
    
    However, an account using that email address already exists.  In case you have
    forgotten about this, please use the password forgotten procedure to recover
    your account:
    
    %(password_reset_url)s
it: Stai ricevendo questa email perché tu o qualcun altro
    avete tentato di registrare un account utilizzando l'indirizzo email:  
    
    %(email)s  
    
    Tuttavia, esiste già un account associato a questo indirizzo email.  Se lo hai dimenticato,
    utilizza la procedura di recupero password
    per recuperare il tuo account:  
    
    %(password_reset_url)s

en: Account Already Exists
it: L'account esiste già

en: Hello from %(site_name)s!
it: Ciao da %(site_name)s!

en: Thank you for using %(site_name)s!
    %(site_domain)s
it: Grazie per usare %(site_name)s!
    %(site_domain)s

en: You are receiving this mail because the following change was made to your account:
it: Stai ricevendo questa email perché è stata apportata la seguente modifica al tuo account:

en: If you do not recognize this change then please take proper security precautions immediately. The change to your account originates from:
    
    - IP address: %(ip)s
    - Browser: %(user_agent)s
    - Date: %(timestamp)s
it: Se non riconosci questa modifica, adotta immediatamente le opportune misure di sicurezza. La modifica al tuo account proviene da:
    
    - Indirizzo IP: %(ip)s
    - Browser: %(user_agent)s
    - Data: %(timestamp)s

en: Your email has been changed from %(from_email)s to %(to_email)s.
it: La tua email è stata cambiata da %(from_email)s a %(to_email)s.

en: Email Changed
it: Email modificata

en: Your email has been confirmed.
it: La tua mail è stata confermata.

en: Email Confirmation
it: Manda una conferma

en: You're receiving this email because user %(user_display)s has given your email address to register an account on %(site_domain)s.
it: Hai ricevuto questa email perché l'utente %(user_display)s ha fornito il tuo indirizzo email per registrare un account su %(site_domain)s.

en: Your email verification code is listed below. Please enter it in your open browser window.
it: Il tuo codice di verifica email è riportato di seguito. Inseriscilo nella finestra del browser aperta.

en: To confirm this is correct, go to %(activate_url)s
it: Per confermare che sia corretto, vai su %(activate_url)s

en: Please Confirm Your Email Address
it: Conferma il tuo indirizzo email

en: Email address %(deleted_email)s has been removed from your account.
it: L'indirizzo email %(deleted_email)s è stato rimosso dal tuo account.

en: Email Removed
it: Email rimossa

en: Your sign-in code is listed below. Please enter it in your open browser window.
it: Il tuo codice di accesso è riportato di seguito. Inseriscilo nella finestra del browser aperta.

en: This mail can be safely ignored if you did not initiate this action.
it: Puoi ignorare questa email in sicurezza se non hai avviato questa azione.

en: Sign-In Code
it: Codice di connessione

en: Your password has been changed.
it: La tua password è stata cambiata.

en: Password Changed
it: Password cambiata

en: Your password reset code is listed below. Please enter it in your open browser window.
it: Il tuo codice di reimpostazione della password è riportato di seguito. Inseriscilo nella finestra del browser aperta.

en: Password Reset Code
it: Codice di reimpostazione della password

en: You're receiving this email because you or someone else has requested a password reset for your user account.
    It can be safely ignored if you did not request a password reset. Click the link below to reset your password.
it: Hai ricevuto questa mail perché hai richiesto la password per il tuo account utente.
    Se non hai richiesto tu il reset della password, ignora questa mail, altrimenti clicca sul link qui sotto per fare il reset della password.

en: In case you forgot, your username is %(username)s.
it: Nel caso tu lo abbia dimenticato, il tuo nome utente è %(username)s.

en: Password Reset Email
it: Email per reimpostare la password

en: Your password has been reset.
it: La tua password è stata reimposta.

en: Your password has been set.
it: Password impostata.

en: Password Set
it: Imposta la Password

en: You are receiving this email because you, or someone else, tried to access an account with email %(email)s. However, we do not have any record of such an account in our database.
it: Stai ricevendo questa email perché tu, o qualcun altro, ha tentato di accedere a un account con l'email %(email)s. Tuttavia, non abbiamo alcun record di un account con questa email nel nostro database.

en: If it was you, you can sign up for an account using the link below.
it: Se sei stato tu, puoi registrarti per un account utilizzando il link qui sotto.

en: Unknown Account
it: Account sconosciuto

en: Email Address
it: Indirizzo email

en: Current email
it: Email attuale

en: Changing to
it: Passare a

en: Your email address is still pending verification.
it: La tua email è ancora in attesa di verifica.

en: Cancel Change
it: Annulla Modifica

en: Change to
it: Passa a

en: Change Email
it: Cambia Email

en: Confirm Email Address
it: Conferma l'indirizzo email

en: Please confirm that <a href="mailto:%(email)s">%(email)s</a> is an email address for user %(user_display)s.
it: Conferma che <a href="mailto:%(email)s">%(email)s</a> è un indirizzo email per l'utente %(user_display)s.

en: Unable to confirm %(email)s because it is already confirmed by a different account.
it: Impossibile confermare %(email)s perché è già stata confermata da un account diverso.

en: This email confirmation link expired or is invalid. Please <a href="%(email_url)s">issue a new email confirmation request</a>.
it: Questo link di conferma email è scaduto o non è valido. Ti chiediamo di <a href="%(email_url)s">ripetere la richiesta di conferma via email</a>.

en: If you have not created an account yet, then please %(link)ssign up%(end_link)s first.
it: Se non hai ancora creato un account, %(link)sRegistrati%(end_link)s.

en: Sign in with a passkey
it: Accedi con una passkey

en: Send me a sign-in code
it: Inviami un codice di accesso

en: Sign Out
it: Disconnetti

en: Are you sure you want to sign out?
it: Sei sicuro di volerti disconnettere?

en: You cannot remove your primary email address (%(email)s).
it: Non puoi eliminare il tuo indirizzo email principale (%(email)s).

en: Confirmation email sent to %(email)s.
it: Email di conferma inviata a %(email)s.

en: You have confirmed %(email)s.
it: Hai appena confermato l’indirizzo email %(email)s.

en: Removed email address %(email)s.
it: Indirizzo email %(email)s rimosso.

en: Successfully signed in as %(name)s.
it: Ti sei collegato con successo come %(name)s.

en: You have signed out.
it: Ti sei scollegato.

en: A sign-in code has been sent to %(recipient)s.
it: Un codice di accesso è stato inviato a %(recipient)s.

en: Password successfully changed.
it: Password cambiata con successo.

en: Password successfully set.
it: Password impostata correttamente.

en: A verification code has been sent to %(phone)s.
it: Un codice di verifica è stato inviato a %(phone)s.

en: You have verified phone number %(phone)s.
it: Hai verificato il numero di telefono %(phone)s.

en: Primary email address set.
it: Indirizzo email principale impostato.

en: Change Password
it: Cambia la tua Password

en: Forgot Password?
it: Password dimenticata?

en: Forgotten your password? Enter your email address below, and we'll send you an email allowing you to reset it.
it: Hai dimenticato la tua password? Inserisci qui sotto il tuo indirizzo email, ti invieremo una mail con un link per reimpostarla.

en: Reset My Password
it: Reimposta la mia password

en: Please contact us if you have any trouble resetting your password.
it: Se hai qualche problema a reimpostare la password, contattaci.

en: We have sent you an email. If you have not received it please check your spam folder. Otherwise contact us if you do not receive it in a few minutes.
it: Ti abbiamo inviato un'email. Se non l'hai ricevuta, controlla la cartella dello spam. In caso contrario, contattaci se non la ricevi entro pochi minuti.

en: Bad Token
it: Token non valido

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a <a href="%(passwd_reset_url)s">new password reset</a>.
it: Il link di reimpostazione della password non è valido, probabilmente è già stato usato. Inoltra una <a href="%(passwd_reset_url)s">nuova richiesta di reimpostazione della password</a>.

en: Your password is now changed.
it: Password cambiata.

en: Set Password
it: Imposta una password

en: Change Phone
it: Cambia Numero di Telefono

en: Current phone
it: Numero di telefono attuale

en: Your phone number is still pending verification.
it: Il tuo numero di telefono è ancora in attesa di verifica.

[ctx: action]
en: Change Phone
it: Cambia Numero di Telefono

en: Enter your password:
it: Inserisci la tua password:

en: You will receive a special code for a password-free sign-in.
it: Riceverai un codice speciale per un accesso senza password.

en: Request Code
it: Richiedi Codice

en: Other sign-in options
it: Altre opzioni di accesso

en: Signup
it: Registrati

en: Sign Up
it: Registrazione

en: Already have an account? Then please %(link)ssign in%(end_link)s.
it: Hai già un account valido? %(link)sAccedi%(end_link)s.

en: Sign up using a passkey
it: Registrati con una passkey

en: Passkey Sign Up
it: Registrazione con una chiave di sicurezza

en: Other options
it: Altre opzioni

en: Sign Up Closed
it: Registrazioni Chiuse

en: We are sorry, but the sign up is currently closed.
it: Spiacenti, le registrazioni sono per il momento sospese.

en: Note
it: Nota

en: You are already logged in as %(user_display)s.
it: Sei già collegato come %(user_display)s.

en: Warning:
it: Attenzione:

en: You currently do not have any email address set up. You should really add an email address so you can receive notifications, reset your password, etc.
it: Al momento non hai configurato alcun indirizzo email. Ti consigliamo vivamente di aggiungere un indirizzo email per poter ricevere notifiche, reimpostare la password, ecc.

en: Verify Your Email Address
it: Verifica il tuo indirizzo email

en: We have sent an email to you for verification. Follow the link provided to finalize the signup process. If you do not see the verification email in your main inbox, check your spam folder. Please contact us if you do not receive the verification email within a few minutes.
it: Ti abbiamo inviato un'email di verifica. Segui il link fornito per completare la procedura di registrazione. Se non trovi l'email di verifica nella tua casella di posta principale, controlla la cartella dello spam. Contattaci se non ricevi l'email di verifica entro pochi minuti.

en: This part of the site requires us to verify that
    you are who you claim to be. For this purpose, we require that you
    verify ownership of your email address.
it: Per utilizzare questa parte del sito dobbiamo verificare
    che sei veramente chi dici di essere. Sarà sufficiente
    dimostrare che hai effettivamente accesso al tuo indirizzo email.

en: We have sent an email to you for
    verification. Please click on the link inside that email. If you do not see the verification email in your main inbox, check your spam folder. Otherwise
    contact us if you do not receive it within a few minutes.
it: Ti abbiamo inviato un'email di verifica.
    Clicca sul link contenuto nell'email. Se non vedi l'email di verifica nella tua casella di posta principale, controlla la cartella dello spam.
    In caso contrario, contattaci se non la ricevi entro pochi minuti.

en: <strong>Note:</strong> you can still <a href="%(email_url)s">change your email address</a>.
it: <strong>Nota:</strong> puoi comunque <a href="%(email_url)s">modificare il tuo indirizzo email</a>.

en: Messages:
it: Messaggi:

en: Account Connections
it: Connessioni all'account

en: Two-Factor Authentication
it: Autenticazione a Due Fattori

en: Sessions
it: Sessioni

en: Authorize
it: Autorizza

en: %(client_name)s wants to access your %(site_name)s account.
it: %(client_name)s desidera accedere al tuo account %(site_name)s.

en: Enter Device Code
it: Inserisci il codice dispositivo

en: Enter the code displayed on your device.
it: Inserisci il codice visualizzato sul tuo dispositivo.

en: Continue
it: Continua

en: Confirm Device
it: Conferma dispositivo

en: Please confirm the code shown on your %(client_name)s to authorize this device.
it: Conferma il codice visualizzato sul tuo %(client_name)s per autorizzare questo dispositivo.

en: Deny
it: Nega

en: Device Authorized
it: Dispositivo autorizzato

en: You successfully authorized your %(client_name)s device.
it: Hai autorizzato con successo il tuo dispositivo %(client_name)s.

en: Device Denied
it: Dispositivo negato

en: Authorization for your %(client_name)s device has been denied.
it: L'autorizzazione per il tuo dispositivo %(client_name)s è stata negata.

en: Error
it: Errore

en: Stay Signed In
it: Resta connesso

en: Your account is protected by two-factor authentication. Please enter an authenticator code:
it: Il tuo account è protetto da autenticazione a due fattori. Inserisci il codice di autenticazione:

en: A new set of Two-Factor Authentication recovery codes has been generated.
it: È stato generato un nuovo set di codici di recupero per l'Autenticazione a Due Fattori.

en: New Recovery Codes Generated
it: Nuovi Codici di Recupero Generati

en: Authenticator app activated.
it: Applicazione di autenticazione attivata.

en: Authenticator App Activated
it: Applicazione di autenticazione attivata

en: Authenticator app deactivated.
it: Applicazione di autenticazione disattivata.

en: Authenticator App Deactivated
it: Applicazione di autenticazione disattivata

en: A new security key has been added.
it: È stata aggiunta una nuova chiave di sicurezza.

en: Security Key Added
it: Chiave di sicurezza aggiunta

en: A security key has been removed.
it: Una chiave di sicurezza è stata rimossa.

en: Security Key Removed
it: Chiave di sicurezza rimossa

en: Authenticator App
it: Applicazione di autenticazione

en: Authentication using an authenticator app is active.
it: L'autenticazione tramite un'applicazione di autenticazione è attiva.

en: An authenticator app is not active.
it: Un'applicazione di autenticazione non è attiva.

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Activate
it: Attiva

en: Security Keys
it: Chiavi di sicurezza

en: You have added %(count)s security key. | You have added %(count)s security keys.
it[0]: Hai aggiunto %(count)s chiave di sicurezza.
it[1]: Hai aggiunto %(count)s chiavi di sicurezza.

en: No security keys have been added.
it: Nessuna chiave di sicurezza è stata aggiunta.

en: Manage
it: Gestisci

en: Add
it: Aggiungi

en: Recovery Codes
it: Codici di recupero

en: There is %(unused_count)s out of %(total_count)s recovery codes available. | There are %(unused_count)s out of %(total_count)s recovery codes available.
it[0]: C'è %(unused_count)s codice di recupero disponibile su un totale di %(total_count)s.
it[1]: Ci sono %(unused_count)s codici di recupero disponibili su un totale di %(total_count)s.

en: No recovery codes set up.
it: Nessun codice di recupero impostato.

en: View
it: Visualizza

en: Download
it: Scarica

en: Generate
it: Genera

en: A new set of recovery codes has been generated.
it: È stato generato un nuovo set di codici di recupero.

en: Save them  in a secure location now — they won't be shown again.
it: Salvali in un luogo sicuro adesso — non verranno mostrati di nuovo.

en: Security key added.
it: Chiave di sicurezza aggiunta.

en: Security key removed.
it: Chiave di sicurezza rimossa.

en: Enter an authenticator code:
it: Inserisci un codice dell'autenticatore:

en: You are about to generate a new set of recovery codes for your account.
it: Stai per generare un nuovo set di codici di recupero per il tuo account.

en: This action will invalidate your existing codes.
it: Questa azione renderà invalidi i tuoi codici esistenti.

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Unused codes
it: Codici non utilizzati

en: Download codes
it: Scarica codici

en: Generate new codes
it: Genera nuovi codici

en: I have saved my recovery codes
it: Ho salvato i miei codici di recupero

en: Activate Authenticator App
it: Attiva l'applicazione di autenticazione

en: To protect your account with two-factor authentication, scan the QR code below with your authenticator app. Then, input the verification code generated by the app below.
it: Per proteggere il tuo account con l'autenticazione a due fattori, scannerizza il codice QR qui sotto con la tua applicazione di autenticazione. Successivamente, inserisci il codice di verifica generato dall'applicazione qui sotto.

en: Authenticator secret
it: Segreto dell'autenticatore

en: You can store this secret and use it to reinstall your authenticator app at a later time.
it: Puoi conservare questo segreto e utilizzarlo per reinstallare la tua applicazione di autenticazione in un momento successivo.

en: Deactivate Authenticator App
it: Disattiva l'applicazione di autenticazione

en: You are about to deactivate authenticator app based authentication. Are you sure?
it: Stai per disattivare l'autenticazione basata sull'applicazione di autenticazione. Sei sicuro?

en: Trust this Browser?
it: Ti fidi di questo browser?

en: If you choose to trust this browser, you will not be asked for a verification code the next time you sign in.
it: Se scegli di fidarti di questo browser, non ti verrà richiesto alcun codice di verifica al prossimo accesso.

en: Trust for %(period)s
it: Fiducia per %(period)s

en: Don't Trust
it: Non fidarti

en: Add Security Key
it: Aggiungi Chiave di Sicurezza

en: Remove Security Key
it: Rimuovi Chiave di Sicurezza

en: Are you sure you want to remove this security key?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa chiave di sicurezza?

en: Usage
it: Utilizzazione

en: Passkey
it: Chiave di sicurezza

en: Security key
it: Chiave di sicurezza

en: This key does not indicate whether it is a passkey.
it: Questa chiave non indica se è una passkey.

en: Unspecified
it: Non specificato

en: Added on %(created_at)s
it: Aggiunta a %(created_at)s

en: Last used %(last_used)s
it: Ultimo utilizzo: %(last_used)s

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Security Key
it: Modifica Chiave di Sicurezza

en: Save
it: Salva

en: Create Passkey
it: Crea Passkey

en: You are about to create a passkey for your account. As you can add additional keys later on, you can use a descriptive name to tell the keys apart.
it: Stai per creare una passkey per il tuo account. Poiché puoi aggiungere ulteriori chiavi in seguito, puoi utilizzare un nome descrittivo per distinguerle.

en: Create
it: Crea

en: This functionality requires JavaScript.
it: Questa funzionalità richiede JavaScript.

en: Third-Party Login Failure
it: Errore di accesso con account di terze parti

en: An error occurred while attempting to login via your third-party account.
it: Si è verificato un errore durante il tentativo di accesso con il tuo account di terze parti.

en: You can sign in to your account using any of the following third-party accounts:
it: Puoi collegarti al tuo account utilizzando uno dei seguenti servizi di autenticazione Social Network:

en: You currently have no third-party accounts connected to this account.
it: Attualmente non hai account di terze parti collegati a questo account.

en: Add a Third-Party Account
it: Aggiungi un account di un Social Network

en: A third-party account from %(provider)s has been connected to your account.
it: Un account di terze parti da %(provider)s è stato collegato al tuo account.

en: Third-Party Account Connected
it: Account di terze parti collegato

en: A third-party account from %(provider)s has been disconnected from your account.
it: Un account di terze parti da %(provider)s è stato disconnesso dal tuo account.

en: Third-Party Account Disconnected
it: Account di terze parti disconnesso

en: Connect %(provider)s
it: Connetti %(provider)s

en: You are about to connect a new third-party account from %(provider)s.
it: Stai per collegare un nuovo account di terze parti da %(provider)s.

en: Sign In Via %(provider)s
it: Accedi tramite %(provider)s

en: You are about to sign in using a third-party account from %(provider)s.
it: Stai per accedere utilizzando un account di terze parti da %(provider)s.

en: Login Cancelled
it: Accesso annullato

en: You decided to cancel logging in to our site using one of your existing accounts. If this was a mistake, please proceed to <a href="%(login_url)s">sign in</a>.
it: Hai deciso di cancellare l'accesso a questo sito usando uno dei tuoi account attivi. Se è stato un errore, ripeti l'<a href="%(login_url)s">Accesso</a>.

en: The third-party account has been connected.
it: L'account di terze parti è stato collegato.

en: The third-party account has been disconnected.
it: L'account di terze parti è stato disconnesso.

en: You are about to use your %(provider_name)s account to login to
    %(site_name)s. As a final step, please complete the following form:
it: Stai per usare il tuo account su %(provider_name)s per effettuare il login su
    %(site_name)s. Come ultima operazione ti chiediamo di riempire il form qui sotto:

en: Or use a third-party
it: O usa un servizio di terze parti

en: Signed out of all other sessions.
it: Disconnesso da tutte le altre sessioni.

en: Started At
it: Iniziato alle

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Last seen at
it: Ultimo accesso alle

en: Current
it: Attuale

en: Sign Out Other Sessions
it: Esci dalle altre sessioni

en: User Sessions
it: Sessioni utente

en: session key
it: chiave di sessione
