django-allauth - en to sv translation catalogue (370 entries)

en: This account is currently inactive.
sv: Detta konto är inaktivt.

en: You cannot remove your primary email address.
sv: Du kan inte ta bort din primära epost-adress.

en: This email address is already associated with this account.
sv: Denna epost-adress är redan knuten till detta konto

en: The email address and/or password you specified are not correct.
sv: Epost-adressen och/eller lösenordet är felaktigt.

en: The phone number and/or password you specified are not correct.
sv: Telefonnumret och/eller lösenordet är felaktigt.

en: A user is already registered with this email address.
sv: En användare är redan registrerad med den här epost-adressen

en: Please type your current password.
sv: Skriv in ditt nuvarande lösenord.

en: Incorrect code.
sv: Felaktig kod.

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Invalid or expired key.
sv: Felaktig  eller utgången nyckel.

en: Invalid login.
sv: Felaktig inlogging.

en: The password reset token was invalid.
sv: Token för lösenordsåterställning var ogiltig.

en: You cannot add more than %d email addresses.
sv: Du kan inte lägga till fler än %d epost-adresser.

en: A user is already registered with this phone number.
sv: En användare är redan registrerad med det här telefonnumret.

en: Too many failed login attempts. Try again later.
sv: För många misslyckade inloggningsförsök. Försök igen senare.

en: The email address is not assigned to any user account.
sv: Epost-adressen tillhör inte något användarkonto.

en: The phone number is not assigned to any user account.
sv: Telefonnumret tillhör inte något användarkonto.

en: Your primary email address must be verified.
sv: Din primära epost-adress måste verifieras.

en: Username can not be used. Please use other username.
sv: Användarnamnet kan ej användas. Välj ett annat användarnamn.

en: The username and/or password you specified are not correct.
sv: Användarnamnet och/eller lösenordet är felaktigt.

en: Please select only one.
sv: Vänligen välj bara en.

en: The new value must be different from the current one.
sv: Det nya värdet måste skilja sig från det nuvarande.

en: Be patient, you are sending too many requests.
sv: Ha tålamod, du skickar för många förfrågningar.

en: Use your password
sv: Använd ditt lösenord

en: Use authenticator app or code
sv: Använd autentiseringsapp eller kod

en: Use a security key
sv: Använd en säkerhetsnyckel

en: Marked {email} as verified.
sv: Markerade {email} som verifierad.

en: Failed to mark {email} as verified.
sv: Kunde inte markera {email} som verifierad.

en: Mark selected email addresses as verified
sv: Markera valda epost-adresser som verifierade

en: Accounts
sv: Konton

en: Email
sv: Epost

en: Email address
sv: Epost-adress

en: Enter a phone number including country code (e.g. +1 for the US).
sv: Ange ett telefonnummer inklusive landskod (t.ex. +46 för Sverige).

en: Phone
sv: Telefon

en: You must type the same password each time.
sv: Du måste ange samma lösenord

en: Password
sv: Lösenord

en: Remember Me
sv: Kom ihåg mig

en: Username
sv: Användarnamn

[ctx: field label]
en: Login
sv: Logga in

en: Username, email or phone
sv: Användarnamn, epost eller telefon

en: Username or email
sv: Användarnamn eller epost-adress

en: Username or phone
sv: Användarnamn eller telefon

en: Email or phone
sv: Epost eller telefon

en: Forgot your password?
sv: Glömt lösenordet?

en: Email (again)
sv: Epost (igen)

en: Email address confirmation
sv: Bekräftelse av epost-adress

en: Email (optional)
sv: Epost (valfritt)

en: Username (optional)
sv: Användarnamn (valfritt)

en: You must type the same email each time.
sv: Du måste ange samma epost-adress varje gång.

en: Password (again)
sv: Lösenord (igen)

en: Current Password
sv: Nuvarande lösenord

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: New Password (again)
sv: Nytt lösenord (igen)

en: Code
sv: Kod

en: user
sv: användare

en: email address
sv: epost-adress

en: verified
sv: verifierad

en: primary
sv: primär

en: email addresses
sv: epost-adresser

en: created
sv: skapad

en: sent
sv: skickad

en: key
sv: nyckel

en: email confirmation
sv: epost-bekräftelse

en: email confirmations
sv: epost-bekräftelser

en: View your user ID
sv: Visa ditt användar-ID

en: View your email address
sv: Visa din epost-adress

en: View your basic profile information
sv: Visa din grundläggande profilinformation

en: Grant permissions
sv: Bevilja behörigheter

en: Wildcards are not allowed unless 'Allow URI wildcards' is enabled.
sv: Jokertecken är inte tillåtna om inte 'Tillåt URI-jokertecken' är aktiverat.

en: URI '{}' contains more than one wildcard (*). Only one wildcard per URI is allowed.
sv: URI '{}' innehåller mer än ett jokertecken (*). Endast ett jokertecken per URI är tillåtet.

en: Wildcards are only allowed in the hostname portion of the URI.
sv: Jokertecken är bara tillåtna i värdnamnsdelen av URI:n.

en: Authorization code
sv: Auktoriseringskod

en: Device code
sv: Enhetskod

en: Client credentials
sv: Klientuppgifter

en: Refresh token
sv: Uppdateringstoken

en: Confidential
sv: Konfidentiell

en: Public
sv: Publik

en: The scope(s) the client is allowed to request. Provide one value per line, e.g.: openid(ENTER)profile(ENTER)email(ENTER)
sv: De omfång som klienten tillåts begära. Ange ett värde per rad, t.ex.: openid(ENTER)profile(ENTER)email(ENTER)

en: In case the client does not specify any scope, these default scopes are used. Provide one value per line, e.g.: openid(ENTER)profile(ENTER)email(ENTER)
sv: Om klienten inte anger något omfång används dessa standardomfång. Ange ett värde per rad, t.ex.: openid(ENTER)profile(ENTER)email(ENTER)

en: A list of allowed grant types. Provide one value per line, e.g.: authorization_code(ENTER)client_credentials(ENTER)refresh_token(ENTER)
sv: En lista över tillåtna beviljandetyper. Ange ett värde per rad, t.ex.: authorization_code(ENTER)client_credentials(ENTER)refresh_token(ENTER)

en: A list of allowed origins for cross-origin requests, one per line.
sv: En lista över tillåtna ursprung för cross-origin-förfrågningar, ett per rad.

en: Allow wildcards (*) in redirect URIs and CORS origins. When enabled, URIs can contain a single asterisk to match subdomains.
sv: Tillåt jokertecken (*) i omdirigerings-URI:er och CORS-ursprung. När aktiverat kan URI:er innehålla en enskild asterisk för att matcha underdomäner.

en: A list of allowed response types. Provide one value per line, e.g.: code(ENTER)id_token token(ENTER)
sv: En lista över tillåtna svarstyper. Ange ett värde per rad, t.ex.: code(ENTER)id_token token(ENTER)

en: client
sv: klient

en: clients
sv: klienter

en: You cannot add an email address to an account protected by two-factor authentication.
sv: Du kan inte lägga till en epost-adress till ett konto skyddat av tvåfaktorsautentisering.

en: You cannot deactivate two-factor authentication.
sv: Du kan inte inaktivera tvåfaktorsautentisering.

en: You cannot generate recovery codes without having two-factor authentication enabled.
sv: Du kan inte generera återställningskoder utan att ha tvåfaktorsautentisering aktiverad.

en: You cannot activate two-factor authentication until you have verified your email address.
sv: Du kan inte aktivera tvåfaktorsautentisering förrän du har verifierat din epost-adress.

en: Master key
sv: Huvudnyckel

en: Backup key
sv: Reservnyckel

en: Key nr. {number}
sv: Nyckel nr. {number}

en: Recovery codes
sv: Återställningskoder

en: TOTP Authenticator
sv: TOTP-autentiserare

en: Authenticator code
sv: Autentiseringskod

en: Passwordless
sv: Utan lösenord

en: Enabling passwordless operation allows you to sign in using just this key, but imposes additional requirements such as biometrics or PIN protection.
sv: Att aktivera lösenordsfri drift gör att du kan logga in med bara denna nyckel, men kräver ytterligare säkerhet som biometri eller PIN-skydd.

en: An account already exists with this email address. Please sign in to that account first, then connect your %s account.
sv: Det finns redan ett konto med denna epost-adress. Vänligen logga in på det kontot först och anslut sedan ditt %s-konto.

en: Invalid token.
sv: Ogiltig token.

en: Your account has no password set up.
sv: Ditt konto har inget lösenord.

en: Your account has no verified email address.
sv: Ditt konto har ingen verifierad epost-adress.

en: You cannot disconnect your last remaining third-party account.
sv: Du kan inte koppla bort ditt sista återstående tredjeparts-konto.

en: The third-party account is already connected to a different account.
sv: Tredjeparts-kontot är redan knutet till ett annat konto.

en: Social Accounts
sv: Sociala konton

en: provider
sv: leverantör

en: provider ID
sv: leverantörs-ID

en: name
sv: namn

en: client id
sv: klient-ID

en: App ID, or consumer key
sv: App-ID eller konsumentnyckel

en: secret key
sv: hemlig nyckel

en: API secret, client secret, or consumer secret
sv: API-hemlighet, klienthemlighet eller konsumenthemlighet

en: Key
sv: Nyckel

en: social application
sv: social applikation

en: social applications
sv: sociala applikationer

en: last login
sv: senaste inloggning

en: date joined
sv: registreringsdatum

en: social account
sv: socialt konto

en: social accounts
sv: sociala konton

en: "oauth_token" (OAuth1) or access token (OAuth2)
sv: "oauth_token" (OAuth1) eller åtkomsttoken (OAuth2)

en: token secret
sv: tokenhemlighet

en: "oauth_token_secret" (OAuth1) or refresh token (OAuth2)
sv: "oauth_token_secret" (OAuth1) eller uppdateringstoken (OAuth2)

en: expires at
sv: upphör

en: social application token
sv: social applikationstoken

en: social application tokens
sv: sociala applikationstokens

en: Invalid profile data
sv: Ogiltig profildata

en: Login
sv: Logga in

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Invalid response while obtaining request token from "%s". Response was: %s.
sv: Felaktigt svar vid hämtning av fråge-nyckel från "%s". Svaret var: %s.

en: Invalid response while obtaining access token from "%s".
sv: Felaktigt svar vid hämtning av access-nyckel från "%s".

en: No request token saved for "%s".
sv: Ingen fråge-nyckel sparad för "%s".

en: No access token saved for "%s".
sv: Ingen access-nyckel sparad för "%s".

en: No access to private resources at "%s".
sv: Ingen access till privata resurser hos "%s".

en: Invalid response while obtaining request token from "%s".
sv: Felaktigt svar vid hämtning av fråge-nyckel från "%s".

en: Account Inactive
sv: Kontot inaktivt

en: This account is inactive.
sv: Detta konto är inaktivt.

en: We've sent a code to %(recipient)s. The code expires shortly, so please enter it soon.
sv: Vi har skickat en kod till %(recipient)s. Koden upphör snart, så ange den snarast.

en: Confirm
sv: Verifiera

en: Request new code
sv: Begär ny kod

en: Confirm Access
sv: Bekräfta åtkomst

en: Please reauthenticate to safeguard your account.
sv: Vänligen autentisera dig igen för att skydda ditt konto.

en: Alternative options
sv: Alternativa val

en: Email Verification
sv: Epost-verifiering

en: Enter Email Verification Code
sv: Ange epost-verifieringskod

en: Use a different email address
sv: Använd en annan epost-adress

en: Sign In
sv: Logga in

en: Enter Sign-In Code
sv: Ange inloggningskod

en: Password Reset
sv: Återställning av lösenord

en: Enter Password Reset Code
sv: Ange kod för lösenordsåterställning

en: Phone Verification
sv: Telefonverifiering

en: Enter Phone Verification Code
sv: Ange telefonverifieringskod

en: Use a different phone number
sv: Använd ett annat telefonnummer

en: Email Addresses
sv: Epost-adresser

en: The following email addresses are associated with your account:
sv: Följande epost-adresser är knutna till ditt konto:

en: Verified
sv: Verifierad

en: Unverified
sv: Ej verifierad

en: Primary
sv: Primär

en: Make Primary
sv: Gör primär

en: Re-send Verification
sv: Sänd verifiering igen

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add Email Address
sv: Lägg till epost-adress

en: Add Email
sv: Lägg till epost

en: Do you really want to remove the selected email address?
sv: Vill du verkligen ta bort den valda epost-adressen?

en: You are receiving this email because you or someone else tried to signup for an
    account using email address:
    
    %(email)s
    
    However, an account using that email address already exists.  In case you have
    forgotten about this, please use the password forgotten procedure to recover
    your account:
    
    %(password_reset_url)s
sv: Du får det här mailet eftersom du eller någon annan försökte registrera ett
    konto med epost-adressen:
    
    %(email)s
    
    Men det finns redan ett konto med den epost-adressen. Om du har
    glömt detta, använd proceduren för glömt lösenord för att återställa
    ditt konto:
    
    %(password_reset_url)s

en: Account Already Exists
sv: Konto finns redan

en: Hello from %(site_name)s!
sv: Hej från %(site_name)s!

en: Thank you for using %(site_name)s!
    %(site_domain)s
sv: Tack för att du använder %(site_name)s!
    %(site_domain)s

en: You are receiving this mail because the following change was made to your account:
sv: Du får det här mailet eftersom följande ändring gjordes på ditt konto:

en: If you do not recognize this change then please take proper security precautions immediately. The change to your account originates from:
    
    - IP address: %(ip)s
    - Browser: %(user_agent)s
    - Date: %(timestamp)s
sv: Om du inte känner igen denna ändring, vidta lämpliga säkerhetsåtgärder omedelbart. Ändringen av ditt konto kommer från:
    
    - IP-adress: %(ip)s
    - Webbläsare: %(user_agent)s
    - Datum: %(timestamp)s

en: Your email has been changed from %(from_email)s to %(to_email)s.
sv: Din epost har ändrats från %(from_email)s till %(to_email)s.

en: Email Changed
sv: Epost ändrad

en: Your email has been confirmed.
sv: Din epost har bekräftats.

en: Email Confirmation
sv: Epost-bekräftelse

en: You're receiving this email because user %(user_display)s has given your email address to register an account on %(site_domain)s.
sv: Du får det här mailet eftersom användaren %(user_display)s har angett din epost-adress för att registrera ett konto på %(site_domain)s.

en: Your email verification code is listed below. Please enter it in your open browser window.
sv: Din epost-verifieringskod anges nedan. Vänligen ange den i ditt öppna webbläsarfönster.

en: To confirm this is correct, go to %(activate_url)s
sv: För att bekräfta att detta stämmer, gå till %(activate_url)s

en: Please Confirm Your Email Address
sv: Vänligen bekräfta din epost-adress

en: Email address %(deleted_email)s has been removed from your account.
sv: Epost-adressen %(deleted_email)s har tagits bort från ditt konto.

en: Email Removed
sv: Epost borttagen

en: Your sign-in code is listed below. Please enter it in your open browser window.
sv: Din inloggningskod anges nedan. Vänligen ange den i ditt öppna webbläsarfönster.

en: This mail can be safely ignored if you did not initiate this action.
sv: Detta mail kan ignoreras om du inte initierade denna åtgärd.

en: Sign-In Code
sv: Inloggningskod

en: Your password has been changed.
sv: Ditt lösenord har ändrats.

en: Password Changed
sv: Lösenord ändrat

en: Your password reset code is listed below. Please enter it in your open browser window.
sv: Din kod för lösenordsåterställning anges nedan. Vänligen ange den i ditt öppna webbläsarfönster.

en: Password Reset Code
sv: Kod för lösenordsåterställning

en: You're receiving this email because you or someone else has requested a password reset for your user account.
    It can be safely ignored if you did not request a password reset. Click the link below to reset your password.
sv: Du får det här mailet eftersom du eller någon annan har begärt en lösenordsåterställning för ditt användarkonto.
    Du kan bortse från detta mail om du inte begärt en återställning. Klicka på länken nedan för att återställa ditt lösenord.

en: In case you forgot, your username is %(username)s.
sv: Ditt användarnamn är %(username)s.

en: Password Reset Email
sv: Återställning av lösenord

en: Your password has been reset.
sv: Ditt lösenord har återställts.

en: Your password has been set.
sv: Ditt lösenord har ställts in.

en: Password Set
sv: Lösenord inställt

en: You are receiving this email because you, or someone else, tried to access an account with email %(email)s. However, we do not have any record of such an account in our database.
sv: Du får det här mailet eftersom du, eller någon annan, försökte komma åt ett konto med epost %(email)s. Vi har dock ingen uppgift om ett sådant konto i vår databas.

en: If it was you, you can sign up for an account using the link below.
sv: Om det var du kan du registrera ett konto med länken nedan.

en: Unknown Account
sv: Okänt konto

en: Email Address
sv: Epost-adress

en: Current email
sv: Nuvarande epost

en: Changing to
sv: Ändras till

en: Your email address is still pending verification.
sv: Din epost-adress väntar fortfarande på verifiering.

en: Cancel Change
sv: Avbryt ändring

en: Change to
sv: Ändra till

en: Change Email
sv: Ändra epost

en: Confirm Email Address
sv: Verifiera epost-adress

en: Please confirm that <a href="mailto:%(email)s">%(email)s</a> is an email address for user %(user_display)s.
sv: Verifiera att <a href="mailto:%(email)s">%(email)s</a> är en epost-adress för %(user_display)s.

en: Unable to confirm %(email)s because it is already confirmed by a different account.
sv: Kan inte bekräfta %(email)s eftersom den redan är bekräftad av ett annat konto.

en: This email confirmation link expired or is invalid. Please <a href="%(email_url)s">issue a new email confirmation request</a>.
sv: Länken för att verifiera epost-adressen har förfallit eller är ogiltig. <a href="%(email_url)s">Skapa en ny epost-verification.</a>

en: If you have not created an account yet, then please %(link)ssign up%(end_link)s first.
sv: Har du redan ett konto? Då kan du %(link)slogga in%(end_link)s.

en: Sign in with a passkey
sv: Logga in med en nyckel

en: Send me a sign-in code
sv: Skicka mig en inloggningskod

en: Sign Out
sv: Logga ut

en: Are you sure you want to sign out?
sv: Är du säker att du vill logga ut?

en: You cannot remove your primary email address (%(email)s).
sv: Du kan inte ta bort din primära epost-adress (%(email)s).

en: Confirmation email sent to %(email)s.
sv: Verifierings-mail skickat till %(email)s.

en: You have confirmed %(email)s.
sv: Du har verifierat %(email)s.

en: Removed email address %(email)s.
sv: Ta bort epost-adress %(email)s.

en: Successfully signed in as %(name)s.
sv: Du har loggat in som %(name)s.

en: You have signed out.
sv: Du har loggat ut.

en: A sign-in code has been sent to %(recipient)s.
sv: En inloggningskod har skickats till %(recipient)s.

en: Password successfully changed.
sv: Lösenordet ändrat.

en: Password successfully set.
sv: Lösenord skapat.

en: A verification code has been sent to %(phone)s.
sv: En verifieringskod har skickats till %(phone)s.

en: You have verified phone number %(phone)s.
sv: Du har verifierat telefonnummer %(phone)s.

en: Primary email address set.
sv: Primär epost-adress satt.

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Forgot Password?
sv: Glömt lösenordet?

en: Forgotten your password? Enter your email address below, and we'll send you an email allowing you to reset it.
sv: Glömt ditt lösenord? Ange din epost-adress nedan så skickar vi ett mail med instruktioner för att återställa det.

en: Reset My Password
sv: Återställ mitt lösenord

en: Please contact us if you have any trouble resetting your password.
sv: Vänligen kontakta oss om du har problem med att återställa ditt lösenord.

en: We have sent you an email. If you have not received it please check your spam folder. Otherwise contact us if you do not receive it in a few minutes.
sv: Vi har skickat dig ett mail. Om du inte har fått det, kontrollera din skräppost. Kontakta oss om du inte får det inom ett par minuter.

en: Bad Token
sv: Felaktig nyckel

en: The password reset link was invalid, possibly because it has already been used.  Please request a <a href="%(passwd_reset_url)s">new password reset</a>.
sv: Länken för att återställa lösenordet var ogiltig, möjligtvis för att den redan har använts. Begär en <a href="%(passwd_reset_url)s">ny lösenords-återställning</a>.

en: Your password is now changed.
sv: Ditt lösenord är nu ändrat.

en: Set Password
sv: Skapa lösenord

en: Change Phone
sv: Ändra telefon

en: Current phone
sv: Nuvarande telefon

en: Your phone number is still pending verification.
sv: Ditt telefonnummer väntar fortfarande på verifiering.

[ctx: action]
en: Change Phone
sv: Ändra telefon

en: Enter your password:
sv: Ange ditt lösenord:

en: You will receive a special code for a password-free sign-in.
sv: Du kommer att få en speciell kod för en lösenordsfri inloggning.

en: Request Code
sv: Begär kod

en: Other sign-in options
sv: Andra inloggningsalternativ

en: Signup
sv: Skapa konto

en: Sign Up
sv: Skapa konto

en: Already have an account? Then please %(link)ssign in%(end_link)s.
sv: Har du redan ett konto? Då kan du %(link)slogga in%(end_link)s.

en: Sign up using a passkey
sv: Registrera dig med en nyckel

en: Passkey Sign Up
sv: Registrera med nyckel

en: Other options
sv: Andra alternativ

en: Sign Up Closed
sv: Anmälan stängd

en: We are sorry, but the sign up is currently closed.
sv: Tyvärr är anmälan stängd för närvarande.

en: Note
sv: Information

en: You are already logged in as %(user_display)s.
sv: Du är redan inloggad som %(user_display)s.

en: Warning:
sv: Varning:

en: You currently do not have any email address set up. You should really add an email address so you can receive notifications, reset your password, etc.
sv: Du har inte angett någon epost-adress. Du borde lägga till en epost-adress så att du kan få meddelanden, återställa ditt lösenord och liknande.

en: Verify Your Email Address
sv: Verifiera din epost-adress

en: We have sent an email to you for verification. Follow the link provided to finalize the signup process. If you do not see the verification email in your main inbox, check your spam folder. Please contact us if you do not receive the verification email within a few minutes.
sv: Vi har skickat ett mail till dig för verifiering. Följ länken för att slutföra registreringen. Om du inte ser verifieringsmailet i din inkorg, kontrollera din skräppost. Kontakta oss om du inte får verifieringsmailet inom ett par minuter.

en: This part of the site requires us to verify that
    you are who you claim to be. For this purpose, we require that you
    verify ownership of your email address.
sv: För att få tillgång till denna del av webbplatsen måste vi verifiera att
    du är den du säger att du är. Därför måste du
    verifiera att du äger din epost-adress.

en: We have sent an email to you for
    verification. Please click on the link inside that email. If you do not see the verification email in your main inbox, check your spam folder. Otherwise
    contact us if you do not receive it within a few minutes.
sv: Vi har skickat ett mail till dig för
    verifiering. Vänligen klicka på länken i mailet. Om du inte ser verifieringsmailet i din inkorg, kontrollera din skräppost. Annars
    kontakta oss om du inte får det inom ett par minuter.

en: <strong>Note:</strong> you can still <a href="%(email_url)s">change your email address</a>.
sv: <strong>Information:</strong> du kan fortfarande <a href="%(email_url)s">ändra din epost-adress</a>.

en: Messages:
sv: Meddelanden:

en: Menu:
sv: Meny:

en: Account Connections
sv: Anslutna tredjeparts-konton

en: Two-Factor Authentication
sv: Tvåfaktorsautentisering

en: Sessions
sv: Sessioner

en: Authorize
sv: Auktorisera

en: %(client_name)s wants to access your %(site_name)s account.
sv: %(client_name)s vill komma åt ditt %(site_name)s-konto.

en: Enter Device Code
sv: Ange enhetskod

en: Enter the code displayed on your device.
sv: Ange koden som visas på din enhet.

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Confirm Device
sv: Bekräfta enhet

en: Please confirm the code shown on your %(client_name)s to authorize this device.
sv: Vänligen bekräfta koden som visas på din %(client_name)s för att auktorisera denna enhet.

en: Deny
sv: Neka

en: Device Authorized
sv: Enhet auktoriserad

en: You successfully authorized your %(client_name)s device.
sv: Du har auktoriserat din %(client_name)s-enhet.

en: Device Denied
sv: Enhet nekad

en: Authorization for your %(client_name)s device has been denied.
sv: Auktorisering för din %(client_name)s-enhet har nekats.

en: Error
sv: Fel

en: Stay Signed In
sv: Förbli inloggad

en: Your account is protected by two-factor authentication. Please enter an authenticator code:
sv: Ditt konto är skyddat av tvåfaktorsautentisering. Vänligen ange en autentiseringskod:

en: A new set of Two-Factor Authentication recovery codes has been generated.
sv: En ny uppsättning återställningskoder för tvåfaktorsautentisering har genererats.

en: New Recovery Codes Generated
sv: Nya återställningskoder genererade

en: Authenticator app activated.
sv: Autentiseringsapp aktiverad.

en: Authenticator App Activated
sv: Autentiseringsapp aktiverad

en: Authenticator app deactivated.
sv: Autentiseringsapp inaktiverad.

en: Authenticator App Deactivated
sv: Autentiseringsapp inaktiverad

en: A new security key has been added.
sv: En ny säkerhetsnyckel har lagts till.

en: Security Key Added
sv: Säkerhetsnyckel tillagd

en: A security key has been removed.
sv: En säkerhetsnyckel har tagits bort.

en: Security Key Removed
sv: Säkerhetsnyckel borttagen

en: Authenticator App
sv: Autentiseringsapp

en: Authentication using an authenticator app is active.
sv: Autentisering med en autentiseringsapp är aktiv.

en: An authenticator app is not active.
sv: Ingen autentiseringsapp är aktiv.

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Activate
sv: Aktivera

en: Security Keys
sv: Säkerhetsnycklar

en: You have added %(count)s security key. | You have added %(count)s security keys.
sv[0]: Du har lagt till %(count)s säkerhetsnyckel.
sv[1]: Du har lagt till %(count)s säkerhetsnycklar.

en: No security keys have been added.
sv: Inga säkerhetsnycklar har lagts till.

en: Manage
sv: Hantera

en: Add
sv: Lägg till

en: Recovery Codes
sv: Återställningskoder

en: There is %(unused_count)s out of %(total_count)s recovery codes available. | There are %(unused_count)s out of %(total_count)s recovery codes available.
sv[0]: Det finns %(unused_count)s av %(total_count)s återställningskoder tillgängliga.
sv[1]: Det finns %(unused_count)s av %(total_count)s återställningskoder tillgängliga.

en: No recovery codes set up.
sv: Inga återställningskoder har ställts in.

en: View
sv: Visa

en: Download
sv: Ladda ner

en: Generate
sv: Generera

en: A new set of recovery codes has been generated.
sv: En ny uppsättning återställningskoder har genererats.

en: Save them  in a secure location now — they won't be shown again.
sv: Spara dem på en säker plats nu — de visas inte igen.

en: Security key added.
sv: Säkerhetsnyckel tillagd.

en: Security key removed.
sv: Säkerhetsnyckel borttagen.

en: Enter an authenticator code:
sv: Ange en autentiseringskod:

en: You are about to generate a new set of recovery codes for your account.
sv: Du håller på att generera en ny uppsättning återställningskoder för ditt konto.

en: This action will invalidate your existing codes.
sv: Denna åtgärd kommer att ogiltigförklara dina befintliga koder.

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Unused codes
sv: Oanvända koder

en: Download codes
sv: Ladda ner koder

en: Generate new codes
sv: Generera nya koder

en: I have saved my recovery codes
sv: Jag har sparat mina återställningskoder

en: Activate Authenticator App
sv: Aktivera autentiseringsapp

en: To protect your account with two-factor authentication, scan the QR code below with your authenticator app. Then, input the verification code generated by the app below.
sv: För att skydda ditt konto med tvåfaktorsautentisering, skanna QR-koden nedan med din autentiseringsapp. Ange sedan verifieringskoden som genereras av appen.

en: Authenticator secret
sv: Autentiseringshemlighet

en: You can store this secret and use it to reinstall your authenticator app at a later time.
sv: Du kan spara denna hemlighet och använda den för att installera om din autentiseringsapp vid ett senare tillfälle.

en: Deactivate Authenticator App
sv: Inaktivera autentiseringsapp

en: You are about to deactivate authenticator app based authentication. Are you sure?
sv: Du håller på att inaktivera autentisering via autentiseringsapp. Är du säker?

en: Trust this Browser?
sv: Lita på denna webbläsare?

en: If you choose to trust this browser, you will not be asked for a verification code the next time you sign in.
sv: Om du väljer att lita på denna webbläsare kommer du inte att behöva ange en verifieringskod nästa gång du loggar in.

en: Trust for %(period)s
sv: Lita på i %(period)s

en: Don't Trust
sv: Lita inte

en: Add Security Key
sv: Lägg till säkerhetsnyckel

en: Remove Security Key
sv: Ta bort säkerhetsnyckel

en: Are you sure you want to remove this security key?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna säkerhetsnyckel?

en: Usage
sv: Användning

en: Passkey
sv: Nyckel

en: Security key
sv: Säkerhetsnyckel

en: This key does not indicate whether it is a passkey.
sv: Denna nyckel anger inte om den är en passkey.

en: Unspecified
sv: Ospecificerad

en: Added on %(created_at)s
sv: Tillagd %(created_at)s

en: Last used %(last_used)s
sv: Senast använd %(last_used)s

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Security Key
sv: Redigera säkerhetsnyckel

en: Save
sv: Spara

en: Create Passkey
sv: Skapa nyckel

en: You are about to create a passkey for your account. As you can add additional keys later on, you can use a descriptive name to tell the keys apart.
sv: Du håller på att skapa en nyckel för ditt konto. Eftersom du kan lägga till fler nycklar senare kan du använda ett beskrivande namn för att skilja dem åt.

en: Create
sv: Skapa

en: This functionality requires JavaScript.
sv: Denna funktion kräver JavaScript.

en: Third-Party Login Failure
sv: Fel vid tredjeparts-inloggning

en: An error occurred while attempting to login via your third-party account.
sv: Ett fel inträffade vid inloggning via ditt tredjeparts-konto.

en: You can sign in to your account using any of the following third-party accounts:
sv: Du kan logga in på ditt konto via något av följande tredjeparts-konton:

en: You currently have no third-party accounts connected to this account.
sv: Du har för närvarande inga tredjeparts-konton knutna till ditt konto.

en: Add a Third-Party Account
sv: Lägg till tredjeparts-konto

en: A third-party account from %(provider)s has been connected to your account.
sv: Ett tredjeparts-konto från %(provider)s har anslutits till ditt konto.

en: Third-Party Account Connected
sv: Tredjeparts-konto anslutet

en: A third-party account from %(provider)s has been disconnected from your account.
sv: Ett tredjeparts-konto från %(provider)s har kopplats bort från ditt konto.

en: Third-Party Account Disconnected
sv: Tredjeparts-konto bortkopplat

en: Connect %(provider)s
sv: Anslut %(provider)s

en: You are about to connect a new third-party account from %(provider)s.
sv: Du håller på att ansluta ett nytt tredjeparts-konto från %(provider)s.

en: Sign In Via %(provider)s
sv: Logga in via %(provider)s

en: You are about to sign in using a third-party account from %(provider)s.
sv: Du håller på att logga in med ett tredjeparts-konto från %(provider)s.

en: Login Cancelled
sv: Inloggning avbruten

en: You decided to cancel logging in to our site using one of your existing accounts. If this was a mistake, please proceed to <a href="%(login_url)s">sign in</a>.
sv: Du valde att avbryta inloggningen via ett av dina tredjeparts-konton. Om detta var ett misstag kan du <a href="%(login_url)s">logga in igen</a>.

en: The third-party account has been connected.
sv: Tredjeparts-kontot har anslutits.

en: The third-party account has been disconnected.
sv: Tredjeparts-kontot har kopplats bort.

en: You are about to use your %(provider_name)s account to login to
    %(site_name)s. As a final step, please complete the following form:
sv: Du håller på att logga in via ditt %(provider_name)s-konto på
    %(site_name)s. Fyll i följande formulär för att slutföra:

en: Or use a third-party
sv: Eller använd en tredje part

en: Signed out of all other sessions.
sv: Utloggad från alla andra sessioner.

en: Started At
sv: Startad

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Browser
sv: Webbläsare

en: Last seen at
sv: Senast sedd

en: Current
sv: Nuvarande

en: Sign Out Other Sessions
sv: Logga ut andra sessioner

en: User Sessions
sv: Användarsessioner

en: session key
sv: sessionsnyckel
