django-countries - en to ar translation catalogue (270 entries)

en: Brunei
ar: بروناي

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: United Kingdom
ar: المملكة المتحدة

en: Iran
ar: إيران

en: North Korea
ar: كوريا الشمالية

en: South Korea
ar: كوريا الجنوبية

en: Laos
ar: لاوس

en: Moldova
ar: مولدافيا

en: Russia
ar: روسيا

en: Syria
ar: سوريا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: Tanzania
ar: تانزانيا

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Vietnam
ar: فيتنام

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Macedonia
ar: مقدونيا

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
ar: مقدونيا (جمهورية مقدونيا اليوغسلافية سابقاً)

en: Swaziland
ar: سوازيلاند

en: Tanzania, the United Republic of
ar: جمهورية تنزانيا المتحدة

en: Falkland Islands  [Malvinas]
ar: جزر فوكلاند [مالفيناس]

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Åland Islands
ar: جزر آلاند

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنجولا

en: Anguilla
ar: أنجويلا

en: Antarctica
ar: القطب الجنوبي

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيجوا وبربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: آروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Bahamas
ar: الباهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنجلاديش

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بليز

en: Benin
ar: بنين

en: Bermuda
ar: برمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia (Plurinational State of)
ar: بوليفيا (الدولة المتعددة القوميات)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ar: الجزر الكاريبية الهولندية

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيه

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar: المحيط الهندي البريطاني

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cabo Verde
ar: كابو فيردي

en: Cambodia
ar: كمبوديا

en: Cameroon
ar: الكاميرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمن

en: Central African Republic
ar: جمهورية افريقيا الوسطى

en: Chad
ar: تشاد

en: Chile
ar: شيلي

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزيرة الكريسماس

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر كوكس

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo
ar: الكونغو

en: Congo (the Democratic Republic of the)
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطية

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Côte d'Ivoire
ar: ساحل العاج

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Curaçao
ar: كوراساو

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czechia
ar: تشيكيا

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيك

en: Ecuador
ar: الاكوادور

en: Egypt
ar: مصر

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائية

en: Eritrea
ar: إريتريا

en: Estonia
ar: استونيا

en: Eswatini
ar: إيسواتيني

en: Ethiopia
ar: اثيوبيا

en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر فوكلاند (مالفيناس)

en: Faroe Islands
ar: جزر فارو

en: Fiji
ar: فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: غويانا

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: المقاطعات الجنوبية الفرنسية

en: Gabon
ar: الجابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: جرينلاند

en: Grenada
ar: جرينادا

en: Guadeloupe
ar: جوادلوب

en: Guam
ar: جوام

en: Guatemala
ar: جواتيمالا

en: Guernsey
ar: جيرنزي

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وماكدونالد

en: Holy See
ar: الكرسي الرسولي

en: Honduras
ar: هندوراس

en: Hong Kong
ar: هونج كونج الصينية

en: Hungary
ar: المجر

en: Iceland
ar: أيسلندا

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: اندونيسيا

en: Iran (Islamic Republic of)
ar: إيران (الجمهورية الإسلامية)

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: أيرلندا

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Israel
ar: إسرائيل

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
ar: كوريا (الجمهورية الديمقراطية الشعبية)

en: Korea (the Republic of)
ar: كوريا (الجمهورية)

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: Lao People's Democratic Republic
ar: جمهورية لاو الديمقراطية الشعبية

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبيريا

en: Libya
ar: ليبيا

en: Liechtenstein
ar: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar: لوكسمبورج

en: Macao
ar: ماكاو

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Malawi
ar: ملاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر الملديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطا

en: Marshall Islands
ar: جزر المارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia (Federated States of)
ar: ميكرونيسيا (الولايات المتحدة)

en: Moldova (the Republic of)
ar: مولدوفا (جمهورية)

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: الجبل الأسود

en: Montserrat
ar: مونتسرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: موزمبيق

en: Myanmar
ar: ميانمار

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: نورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: New Caledonia
ar: كاليدونيا الجديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلاندا

en: Nicaragua
ar: نيكاراجوا

en: Niger
ar: النيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفوك

en: North Macedonia
ar: مقدونيا الشمالية

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشمالية

en: Norway
ar: النرويج

en: Oman
ar: عُمان

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Palestine, State of
ar: فلسطين

en: Panama
ar: بنما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: باراجواي

en: Peru
ar: بيرو

en: Philippines
ar: الفيلبين

en: Pitcairn
ar: بتكايرن

en: Poland
ar: بولندا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Réunion
ar: روينيون

en: Romania
ar: رومانيا

en: Russian Federation
ar: روسيا

en: Rwanda
ar: رواندا

en: Saint Barthélemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ar: سانت هيلنا

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سانت بيير وميكولون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت وغرنادين

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Saudi Arabia
ar: السعودية (المملكة العربية)

en: Senegal
ar: السنغال

en: Serbia
ar: صربيا

en: Seychelles
ar: سيشل

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغافورة

en: Sint Maarten (Dutch part)
ar: سانت مارتن (الجزء الهولندي)

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصومال

en: South Africa
ar: جنوب افريقيا (الجمهورية)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبية وجزر ساندويتش الجنوبية

en: South Sudan
ar: جنوب السودان

en: Spain
ar: أسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان مايان

en: Sweden
ar: السويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syrian Arab Republic
ar: سورية (الجمهورية العربية)

en: Taiwan (Province of China)
ar: تايوان (مقاطعة الصين)

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Thailand
ar: تايلند

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Togo
ar: توجو

en: Tokelau
ar: توكيلو

en: Tonga
ar: تونجا

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر الترك وجايكوس

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: أوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ar: المملكة المتحدة لبريطانيا العظمى وإيرلندا الشمالية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغيرة

en: United States of America
ar: الولايات المتحدة الأمريكية

en: Uruguay
ar: أورجواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
ar: فنزويلا (الجمهورية البولفارية)

en: Viet Nam
ar: فيتنام

en: Virgin Islands (British)
ar: جزر العذراء (البريطانية)

en: Virgin Islands (U.S.)
ar: جزر العذراء (الولايات المتحدة)

en: Wallis and Futuna
ar: جزر والس وفوتونا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: Yemen
ar: اليمن

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Country
ar: الدولة

en: All
ar: الكل
