django-countries - en to bg translation catalogue (270 entries)

en: Brunei
bg: Бруней

en: Bolivia
bg: Боливия

en: United Kingdom
bg: Великобритания

en: Iran
bg: Иран

en: North Korea
bg: Северна Корея

en: South Korea
bg: Южна Корея

en: Laos
bg: Лаос

en: Moldova
bg: Молдова

en: Russia
bg: Русия

en: Syria
bg: Сирия

en: Taiwan
bg: Тайван

en: Tanzania
bg: Танзания

en: Venezuela
bg: Венецуела

en: Vietnam
bg: Виетнам

en: Czech Republic
bg: Чехия

en: Macedonia
bg: Македония

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
bg: Македония (Бивша Югославска Република)

en: Swaziland
bg: Свазиленд

en: Tanzania, the United Republic of
bg: Обединена република Танзания

en: Falkland Islands  [Malvinas]
bg: Фолкландски острови [Малвински]

en: Afghanistan
bg: Афганистан

en: Åland Islands
bg: Аландските острови

en: Albania
bg: Албания

en: Algeria
bg: Алжир

en: American Samoa
bg: Американска Самоа

en: Andorra
bg: Андора

en: Angola
bg: Ангола

en: Anguilla
bg: Ангуила

en: Antarctica
bg: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
bg: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
bg: Аржентина

en: Armenia
bg: Армения

en: Aruba
bg: Аруба

en: Australia
bg: Австралия

en: Austria
bg: Австрия

en: Azerbaijan
bg: Азербайджан

en: Bahamas
bg: Бахамски острови

en: Bahrain
bg: Бахрейн

en: Bangladesh
bg: Бангладеш

en: Barbados
bg: Барбадос

en: Belarus
bg: Беларус

en: Belgium
bg: Белгия

en: Belize
bg: Белиз

en: Benin
bg: Бенин

en: Bermuda
bg: Бермуди

en: Bhutan
bg: Бутан

en: Bolivia (Plurinational State of)
bg: Боливия (Мултинационална държава)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
bg: Бонер, Синт Юстас и Саба

en: Bosnia and Herzegovina
bg: Бисна и Херцеговина

en: Botswana
bg: Ботсвана

en: Bouvet Island
bg: Остров Буве

en: Brazil
bg: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
bg: Британско индийска окенаска територия

en: Brunei Darussalam
bg: Бруней Даруссалам

en: Bulgaria
bg: България

en: Burkina Faso
bg: Буркина Фасо

en: Burundi
bg: Бурунди

en: Cabo Verde
bg: Кабо Верде

en: Cambodia
bg: Камбоджа

en: Cameroon
bg: Камерун

en: Canada
bg: Канада

en: Cayman Islands
bg: Кайманови острови

en: Central African Republic
bg: Централна Африканска Република

en: Chad
bg: Чад

en: Chile
bg: Чили

en: China
bg: Китай

en: Christmas Island
bg: Коледният остров

en: Cocos (Keeling) Islands
bg: Кокосови  острови (Кийлдинг)

en: Colombia
bg: Колумбия

en: Comoros
bg: Коморски острови

en: Congo
bg: Конго

en: Congo (the Democratic Republic of the)
bg: Конго (Демократична Републка)

en: Cook Islands
bg: Острови Кук

en: Costa Rica
bg: Коста Рика

en: Côte d'Ivoire
bg: Кот д'Ивоар

en: Croatia
bg: Хърватия

en: Cuba
bg: Куба

en: Curaçao
bg: Кюрасао

en: Cyprus
bg: Кипър

en: Czechia
bg: Чехия

en: Denmark
bg: Денмарк

en: Djibouti
bg: Джибути

en: Dominica
bg: Доминика

en: Dominican Republic
bg: Дминиканска Република

en: Ecuador
bg: Еквадор

en: Egypt
bg: Египет

en: El Salvador
bg: Ел Салвадор

en: Equatorial Guinea
bg: Екваториална Гвинея

en: Eritrea
bg: Еритрея

en: Estonia
bg: Естония

en: Eswatini
bg: Кралство Есватини

en: Ethiopia
bg: Етиопия

en: Falkland Islands (Malvinas)
bg: Фолкландските острови (Малвински острови)

en: Faroe Islands
bg: Фарьорски острови

en: Fiji
bg: Фиджи

en: Finland
bg: Финландия

en: France
bg: Франция

en: French Guiana
bg: Френска Гвиана

en: French Polynesia
bg: Френска Полинезия

en: French Southern Territories
bg: Френски Южни Територии

en: Gabon
bg: Габон

en: Gambia
bg: Гамбия

en: Georgia
bg: Джорджия

en: Germany
bg: Германия

en: Ghana
bg: Гана

en: Gibraltar
bg: Гибралтар

en: Greece
bg: Гърция

en: Greenland
bg: Гренландия

en: Grenada
bg: Гренада

en: Guadeloupe
bg: Гваделупа

en: Guam
bg: Гуам

en: Guatemala
bg: Гватемала

en: Guernsey
bg: Гернси

en: Guinea
bg: Гвинея

en: Guinea-Bissau
bg: Гвинея-Бисау

en: Guyana
bg: Гвиана

en: Haiti
bg: Хаити

en: Heard Island and McDonald Islands
bg: Хърд Айлънд и островите Макдоналд

en: Holy See
bg: Светият Престол

en: Honduras
bg: Хондурас

en: Hong Kong
bg: Хонк Конг

en: Hungary
bg: Унгария

en: Iceland
bg: Исландия

en: India
bg: Индия

en: Indonesia
bg: Индонезия

en: Iran (Islamic Republic of)
bg: Иран (Ислямска Република)

en: Iraq
bg: Ирак

en: Ireland
bg: Ирландия

en: Isle of Man
bg: Остров Ман

en: Israel
bg: Израел

en: Italy
bg: Италия

en: Jamaica
bg: Ямайка

en: Japan
bg: Япония

en: Jersey
bg: Джърси

en: Jordan
bg: Йордания

en: Kazakhstan
bg: Казахстан

en: Kenya
bg: Кения

en: Kiribati
bg: Кирибати

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
bg: Корея (Демократична Народна Република)

en: Korea (the Republic of)
bg: (Република) Корея

en: Kuwait
bg: Кувейт

en: Kyrgyzstan
bg: Киргизстан

en: Lao People's Democratic Republic
bg: Лаоска народнодемократична република

en: Latvia
bg: ЛАтвия

en: Lebanon
bg: Ливан

en: Lesotho
bg: Лесото

en: Liberia
bg: Либерия

en: Libya
bg: Либия

en: Liechtenstein
bg: Лихтенщайн

en: Lithuania
bg: Литва

en: Luxembourg
bg: Люксембург

en: Macao
bg: Макао

en: Madagascar
bg: Мадагаскар

en: Malawi
bg: Малави

en: Malaysia
bg: Малайзия

en: Maldives
bg: Малдиви

en: Mali
bg: Мали

en: Malta
bg: Малта

en: Marshall Islands
bg: Маршаловите острови

en: Martinique
bg: Мартиника

en: Mauritania
bg: Мавритания

en: Mauritius
bg: Мавриций

en: Mayotte
bg: Майот

en: Mexico
bg: Мексико

en: Micronesia (Federated States of)
bg: Микронезия (Федерални щати)

en: Moldova (the Republic of)
bg: Молдова (Република)

en: Monaco
bg: Монако

en: Mongolia
bg: Монголия

en: Montenegro
bg: Монтенегро

en: Montserrat
bg: Монсерат

en: Morocco
bg: Мароко

en: Mozambique
bg: Мозамбик

en: Myanmar
bg: Мианмар

en: Namibia
bg: Намбия

en: Nauru
bg: Науру

en: Nepal
bg: Непал

en: Netherlands
bg: Холандия

en: New Caledonia
bg: Нова Каледония

en: New Zealand
bg: Нова Зеландия

en: Nicaragua
bg: Никарагуа

en: Niger
bg: Нигер

en: Nigeria
bg: Нигерия

en: Niue
bg: Ниуе

en: Norfolk Island
bg: Остров Норфолк

en: North Macedonia
bg: Северна Македония

en: Northern Mariana Islands
bg: Северни Мариански Острови

en: Norway
bg: Норвегия

en: Oman
bg: Оман

en: Pakistan
bg: Пакистан

en: Palau
bg: Палау

en: Palestine, State of
bg: Палестина

en: Panama
bg: Панама

en: Papua New Guinea
bg: Папуа Нова Гвинея

en: Paraguay
bg: Парагвай

en: Peru
bg: Перу

en: Philippines
bg: Филипини

en: Pitcairn
bg: Питкерн

en: Poland
bg: Полша

en: Portugal
bg: Португалия

en: Puerto Rico
bg: Пуерто Рико

en: Qatar
bg: Катар

en: Réunion
bg: Реюнион

en: Romania
bg: Румъния

en: Russian Federation
bg: Руска Федерация

en: Rwanda
bg: Руанда

en: Saint Barthélemy
bg: Сен Бартелеми

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
bg: Света Елена

en: Saint Kitts and Nevis
bg: Сейнт Китс и Невис

en: Saint Lucia
bg: Санта Лусия

en: Saint Martin (French part)
bg: Сан Марин (Френска част)

en: Saint Pierre and Miquelon
bg: Сан Пиер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
bg: Сан Винсънт и Гренадини

en: Samoa
bg: Самоа

en: San Marino
bg: Сан Марино

en: Sao Tome and Principe
bg: Сао Томе и Принсипи

en: Saudi Arabia
bg: Саудитска Арабия

en: Senegal
bg: Сенегал

en: Serbia
bg: Сърбия

en: Seychelles
bg: Сейшели

en: Sierra Leone
bg: Сиера Леоне

en: Singapore
bg: Сингапур

en: Sint Maarten (Dutch part)
bg: Синт Маартен (холандска част)

en: Slovakia
bg: Словакия

en: Slovenia
bg: Словения

en: Solomon Islands
bg: Соломонови  Острови

en: Somalia
bg: Сомалия

en: South Africa
bg: Южна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bg: Южна Джорджия и Южните Сандвичеви острови

en: South Sudan
bg: Южен Судан

en: Spain
bg: Испания

en: Sri Lanka
bg: Шри Ланка

en: Sudan
bg: Судан

en: Suriname
bg: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
bg: Свалбард и Ян Майен

en: Sweden
bg: Швеция

en: Switzerland
bg: Швейцария

en: Syrian Arab Republic
bg: Сирийско-арабска Република

en: Taiwan (Province of China)
bg: Тайван (китайска провинция)

en: Tajikistan
bg: Тайджикистан

en: Thailand
bg: Тайланд

en: Timor-Leste
bg: Източен Тимор

en: Togo
bg: Того

en: Tokelau
bg: Токелау

en: Tonga
bg: Тонга

en: Trinidad and Tobago
bg: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
bg: Тунис

en: Turkey
bg: Турция

en: Turkmenistan
bg: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
bg: Островите Туркс и Кайкос

en: Tuvalu
bg: Тувалу

en: Uganda
bg: Уганда

en: Ukraine
bg: Украйна

en: United Arab Emirates
bg: Обединени Арабски Емирства

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
bg: Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия

en: United States Minor Outlying Islands
bg: Малките отдалечени острови на Съединените щати

en: United States of America
bg: Съединени Американски Щати

en: Uruguay
bg: Уругвай

en: Uzbekistan
bg: Узбекистан

en: Vanuatu
bg: Вануату

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
bg: Венецуела (Боливарска република)

en: Viet Nam
bg: Виетнам

en: Virgin Islands (British)
bg: Вирджински острови (Британия)

en: Virgin Islands (U.S.)
bg: Вирджински острови (САЩ)

en: Wallis and Futuna
bg: Уолис и Футуна

en: Western Sahara
bg: Западна Сахара

en: Yemen
bg: Йемен

en: Zambia
bg: Замбия

en: Zimbabwe
bg: Зимбабве

en: Country
bg: Държава

en: All
bg: Всички
