django-countries - en to ca translation catalogue (188 entries)

en: Bolivia
ca: Bolívia

en: United Kingdom
ca: Regne Unit

en: North Korea
ca: Corea del Nord

en: South Korea
ca: Corea del Sud

en: Moldova
ca: Moldàvia

en: Russia
ca: Rússia

en: Syria
ca: Síria

en: Tanzania
ca: Tanzània

en: Venezuela
ca: Veneçuela

en: Czech Republic
ca: República Txeca

en: Macedonia
ca: Macedònia

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
ca: Macedònia (Antiga República Iugoslava de)

en: Swaziland
ca: Swazilàndia

en: Falkland Islands  [Malvinas]
ca: Illes Malvines [Malvines]

en: Afghanistan
ca: Afganistan

en: Åland Islands
ca: Illes Åland

en: Albania
ca: Albània

en: Algeria
ca: Algèria

en: American Samoa
ca: Samoa Nord-americana

en: Anguilla
ca: Anguila

en: Antarctica
ca: Antàrtida

en: Antigua and Barbuda
ca: Antigua i Barbuda

en: Armenia
ca: Armènia

en: Australia
ca: Austràlia

en: Austria
ca: Àustria

en: Azerbaijan
ca: Azerbaidjan

en: Bahamas
ca: Bahames

en: Bangladesh
ca: Bangla Desh

en: Belarus
ca: Bielorússia

en: Belgium
ca: Bèlgica

en: Benin
ca: Benín

en: Bermuda
ca: Bermudes

en: Bolivia (Plurinational State of)
ca: Bolívia (Estat Plurinacional de)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ca: Bonaire, Sint Eustatius i Saba

en: Bosnia and Herzegovina
ca: Bòsnia i Hercegovina

en: Bouvet Island
ca: Illa de Bouvet

en: Brazil
ca: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
ca: Territori Britànic de l'Oceà Índic

en: Bulgaria
ca: Bulgària

en: Cabo Verde
ca: Cap Verd

en: Cambodia
ca: Cambotja

en: Cameroon
ca: Camerun

en: Canada
ca: Canadà

en: Cayman Islands
ca: Illes Caiman

en: Central African Republic
ca: República Centreafricana

en: Chad
ca: Txad

en: Chile
ca: Xile

en: China
ca: Xina (República Popular de)

en: Christmas Island
ca: Illa Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
ca: Illes Cocos

en: Colombia
ca: Colòmbia

en: Comoros
ca: Comores

en: Congo (the Democratic Republic of the)
ca: República Democràtica del Congo

en: Cook Islands
ca: Illes Cook

en: Côte d'Ivoire
ca: Costa d'Ivori

en: Croatia
ca: Croàcia

en: Cyprus
ca: Xipre

en: Czechia
ca: República Txeca

en: Denmark
ca: Dinamarca

en: Dominican Republic
ca: República Dominicana

en: Ecuador
ca: Equador

en: Egypt
ca: Egipte

en: Equatorial Guinea
ca: Guinea Equatorial

en: Estonia
ca: Estònia

en: Ethiopia
ca: Etiòpia

en: Faroe Islands
ca: Illes Fèroe

en: Finland
ca: Finlàndia

en: France
ca: França

en: French Guiana
ca: Guaiana Francesa

en: French Polynesia
ca: Polinèsia Francesa

en: French Southern Territories
ca: Terres Australs i Antàrtiques Franceses

en: Gambia
ca: Gàmbia

en: Georgia
ca: Geòrgia

en: Germany
ca: Alemanya

en: Greece
ca: Grècia

en: Greenland
ca: Groenlàndia

en: Guadeloupe
ca: Guadalupe

en: Guinea-Bissau
ca: Guinea Bissau

en: Haiti
ca: Haití

en: Heard Island and McDonald Islands
ca: Illes Heard i McDonald

en: Holy See
ca: Santa Seu

en: Honduras
ca: Hondures

en: Hungary
ca: Hongria

en: Iceland
ca: Islàndia

en: Indonesia
ca: Indonèsia

en: Iran (Islamic Republic of)
ca: Iran (República islàmica de)

en: Ireland
ca: Illa d'Irlanda

en: Isle of Man
ca: Illa de Man

en: Italy
ca: Itàlia

en: Japan
ca: Japó

en: Jersey
ca: Jersey (Batllia de)

en: Jordan
ca: Jordània

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
ca: Corea (República Popular Democràtica de)

en: Korea (the Republic of)
ca: Corea (República de)

en: Kyrgyzstan
ca: Kirguizistan

en: Lao People's Democratic Republic
ca: República Popular Democràtica de Laos

en: Latvia
ca: Letònia

en: Lebanon
ca: Líban

en: Liberia
ca: Libèria

en: Libya
ca: Líbia

en: Lithuania
ca: Lituània

en: Luxembourg
ca: Luxemburg

en: Macao
ca: Macau

en: Malaysia
ca: Malàisia

en: Malta
ca: Malta (República de)

en: Marshall Islands
ca: Illes Marshall (República de les)

en: Martinique
ca: Martinica

en: Mauritania
ca: Mauritània

en: Mauritius
ca: Maurici

en: Mexico
ca: Mèxic

en: Micronesia (Federated States of)
ca: Micronèsia (Estats Federats de)

en: Moldova (the Republic of)
ca: Moldàvia (República de)

en: Monaco
ca: Mònaco

en: Mongolia
ca: Mongòlia

en: Morocco
ca: Marroc

en: Mozambique
ca: Moçambic

en: Namibia
ca: Namíbia

en: Netherlands
ca: Països Baixos

en: New Caledonia
ca: Nova Caledònia

en: New Zealand
ca: Nova Zelanda

en: Niger
ca: Níger

en: Nigeria
ca: Nigèria

en: Norfolk Island
ca: illa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ca: Illes Marianes del Nord (Septentrionals)

en: Norway
ca: Noruega

en: Palau
ca: Palau (República de)

en: Palestine, State of
ca: Palestina, Estat de

en: Panama
ca: Panamà

en: Papua New Guinea
ca: Papua Nova Guinea

en: Paraguay
ca: Paraguai

en: Peru
ca: Perú

en: Philippines
ca: filipines

en: Pitcairn
ca: Illes Pitcairn

en: Poland
ca: Polònia

en: Qatar
ca: Qatar (Katar)

en: Réunion
ca: La Réunion

en: Russian Federation
ca: Rússia (Federació Russa)

en: Saint Barthélemy
ca: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ca: Santa Helena, Ascensió i Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
ca: Saint Christopher i Nevis

en: Saint Martin (French part)
ca: Illa de Sant Martí

en: Saint Pierre and Miquelon
ca: Saint-Pierre i Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ca: Saint Vincent i les Grenadines

en: San Marino
ca: San Marino (República de)

en: Sao Tome and Principe
ca: São Tomé i Príncipe

en: Saudi Arabia
ca: Aràbia Saudita

en: Serbia
ca: Sèrbia

en: Seychelles
ca: Seychelles (República de les)

en: Sierra Leone
ca: Sierra Leone (República de)

en: Singapore
ca: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
ca: Sint Maarten (part neerlandesa)

en: Slovakia
ca: Eslovàquia

en: Slovenia
ca: Eslovènia

en: Solomon Islands
ca: Illes Salomó

en: Somalia
ca: Somàlia

en: South Africa
ca: Sud-àfrica (República de)

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ca: Illes Geòrgia del Sud i Sandwich del Sud

en: South Sudan
ca: Sudan del Sud

en: Spain
ca: Espanya

en: Suriname
ca: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
ca: Svalbard i Jan Mayen

en: Sweden
ca: Suècia

en: Switzerland
ca: Suïssa

en: Syrian Arab Republic
ca: Síria (República Àrab Siriana)

en: Taiwan (Province of China)
ca: Taiwan (província de Xina)

en: Tajikistan
ca: Tadjikistan

en: Thailand
ca: Tailàndia

en: Timor-Leste
ca: Timor Oriental

en: Trinidad and Tobago
ca: Trinitat i Tobago

en: Tunisia
ca: Tunísia

en: Turkey
ca: Turquia

en: Turks and Caicos Islands
ca: Illes Turks i Caicos

en: Ukraine
ca: Ucraïna

en: United Arab Emirates
ca: Emirats Àrabs Units

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ca: Regne Unit de Gran Bretanya i Irlanda del Nord

en: United States Minor Outlying Islands
ca: Illes Perifèriques Menors dels EUA

en: United States of America
ca: Estats Units d'Amèrica

en: Uruguay
ca: Uruguai

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
ca: Veneçuela (República Bolivariana de)

en: Viet Nam
ca: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
ca: Illes Verges Britàniques

en: Virgin Islands (U.S.)
ca: Illes Verges Nord-americanes

en: Wallis and Futuna
ca: Wallis i Futuna

en: Western Sahara
ca: Sàhara occidental

en: Yemen
ca: Iemen

en: Zambia
ca: Zàmbia

en: Country
ca: País

en: All
ca: Tots
