django-countries - en to eo translation catalogue (269 entries)

en: Brunei
eo: Brunejo

en: Bolivia
eo: Bolivio

en: United Kingdom
eo: Unuiĝinta Reĝlando

en: Iran
eo: Irano

en: North Korea
eo: Nord-Koreio

en: South Korea
eo: Sud-Koreio

en: Laos
eo: Laoso

en: Moldova
eo: Moldavio

en: Russia
eo: Rusio

en: Syria
eo: Sirio

en: Taiwan
eo: Tajvano

en: Tanzania
eo: Tanzanio

en: Venezuela
eo: Venezuelo

en: Vietnam
eo: Vjetnamio

en: Czech Republic
eo: Ĉeĥio

en: Macedonia
eo: Makedonio

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
eo: Makedonio (Iama Jugoslavia Respubliko de)

en: Swaziland
eo: Svazilando

en: Tanzania, the United Republic of
eo: Tanzanio

en: Falkland Islands  [Malvinas]
eo: Falklandaj Insuloj

en: Afghanistan
eo: Afganio

en: Åland Islands
eo: Alando

en: Albania
eo: Albanio

en: Algeria
eo: Alĝerio

en: American Samoa
eo: Usona Samoo

en: Andorra
eo: Andoro

en: Angola
eo: Angolo

en: Anguilla
eo: Angvilo

en: Antarctica
eo: Antarkto

en: Antigua and Barbuda
eo: Antigvo kaj Barbudo

en: Argentina
eo: Argentino

en: Armenia
eo: Armenio

en: Aruba
eo: Arubo

en: Australia
eo: Aŭstralio

en: Austria
eo: Aŭstrio

en: Azerbaijan
eo: Azerbajĝano

en: Bahamas
eo: Bahamoj

en: Bahrain
eo: Barejno

en: Bangladesh
eo: Bangladeŝo

en: Barbados
eo: Barbado

en: Belarus
eo: Belorusio

en: Belgium
eo: Belgio

en: Belize
eo: Belizo

en: Benin
eo: Benino

en: Bermuda
eo: Bermudo

en: Bhutan
eo: Butano

en: Bolivia (Plurinational State of)
eo: Bolivio

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
eo: Kariba Nederlando

en: Bosnia and Herzegovina
eo: Bosnio kaj Hercegovino

en: Botswana
eo: Bocvano

en: Bouvet Island
eo: Buvet-Insulo

en: Brazil
eo: Brazilo

en: British Indian Ocean Territory
eo: Brita Hindoceana Teritorio

en: Brunei Darussalam
eo: Brunejo

en: Bulgaria
eo: Bulgario

en: Burkina Faso
eo: Burkino

en: Burundi
eo: Burundo

en: Cabo Verde
eo: Kaboverdo

en: Cambodia
eo: Kamboĝo

en: Cameroon
eo: Kameruno

en: Canada
eo: Kanado

en: Cayman Islands
eo: Kajmaninsuloj

en: Central African Republic
eo: Centr-Afrika Respubliko

en: Chad
eo: Ĉadio

en: Chile
eo: Ĉilio

en: China
eo: Ĉinio

en: Christmas Island
eo: Kristnaskinsulo

en: Cocos (Keeling) Islands
eo: Kokosinsuloj

en: Colombia
eo: Kolombio

en: Comoros
eo: Komoroj

en: Congo
eo: Kongo

en: Congo (the Democratic Republic of the)
eo: Kongo (Demokratia Respubliko)

en: Cook Islands
eo: Kukinsuloj

en: Costa Rica
eo: Kostariko

en: Côte d'Ivoire
eo: Ebur-Bordo

en: Croatia
eo: Kroatio

en: Cuba
eo: Kubo

en: Curaçao
eo: Kuracao

en: Cyprus
eo: Kipro

en: Czechia
eo: Ĉeĥio

en: Denmark
eo: Danio

en: Djibouti
eo: Ĝibutio

en: Dominica
eo: Dominiko

en: Dominican Republic
eo: Domingo

en: Ecuador
eo: Ekvadoro

en: Egypt
eo: Egiptio

en: El Salvador
eo: Salvadoro

en: Equatorial Guinea
eo: Ekvatora Gvineo

en: Eritrea
eo: Eritreo

en: Estonia
eo: Estonio

en: Eswatini
eo: Svazilando

en: Ethiopia
eo: Etiopio

en: Falkland Islands (Malvinas)
eo: Falklandaj Insuloj

en: Faroe Islands
eo: Ferooj

en: Fiji
eo: Fiĝioj

en: Finland
eo: Finnlando

en: France
eo: Francio

en: French Guiana
eo: Franca Gujano

en: French Polynesia
eo: Franca Polinezio

en: French Southern Territories
eo: Francaj Sudaj kaj Antarktaj Teritorioj

en: Gabon
eo: Gabono

en: Gambia
eo: Gambio

en: Georgia
eo: Kartvelio

en: Germany
eo: Germanio

en: Ghana
eo: Ganao

en: Gibraltar
eo: Ĝibraltaro

en: Greece
eo: Grekio

en: Greenland
eo: Gronlando

en: Grenada
eo: Grenado

en: Guadeloupe
eo: Gvadelupo

en: Guam
eo: Gvamo

en: Guatemala
eo: Gvatemalo

en: Guernsey
eo: Gvernsejo

en: Guinea
eo: Gvineo

en: Guinea-Bissau
eo: Gvineo Bisaŭa

en: Guyana
eo: Gujano

en: Haiti
eo: Haitio

en: Heard Island and McDonald Islands
eo: Herda kaj Makdonaldaj Insuloj

en: Holy See
eo: Apostola Seĝo (Vatikano)

en: Honduras
eo: Honduro

en: Hong Kong
eo: Honkongo

en: Hungary
eo: Hungario

en: Iceland
eo: Islando

en: India
eo: Barato

en: Indonesia
eo: Indonezio

en: Iran (Islamic Republic of)
eo: Irano

en: Iraq
eo: Irako

en: Ireland
eo: Irlando

en: Isle of Man
eo: Manksinsulo

en: Israel
eo: Israelo

en: Italy
eo: Italio

en: Jamaica
eo: Jamajko

en: Japan
eo: Japanio

en: Jersey
eo: Ĵersejo

en: Jordan
eo: Jordanio

en: Kazakhstan
eo: Kazaĥio

en: Kenya
eo: Kenjo

en: Kiribati
eo: Kiribato

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
eo: Nord-Koreio

en: Korea (the Republic of)
eo: Sud-Koreio

en: Kuwait
eo: Kuvajto

en: Kyrgyzstan
eo: Kirgizio

en: Lao People's Democratic Republic
eo: Laoso (Popola Demokratia Respubliko)

en: Latvia
eo: Latvio

en: Lebanon
eo: Libano

en: Lesotho
eo: Lesoto

en: Liberia
eo: Liberio

en: Libya
eo: Libio

en: Liechtenstein
eo: Liĥtenŝtejno

en: Lithuania
eo: Litovio

en: Luxembourg
eo: Luksemburgo

en: Macao
eo: Makao

en: Madagascar
eo: Madagaskaro

en: Malawi
eo: Malavio

en: Malaysia
eo: Malajzio

en: Maldives
eo: Maldivoj

en: Mali
eo: Malio

en: Malta
eo: Malto

en: Marshall Islands
eo: Marŝalaj Insuloj

en: Martinique
eo: Martiniko

en: Mauritania
eo: Maŭritanio

en: Mauritius
eo: Maŭricio

en: Mayotte
eo: Majoto

en: Mexico
eo: Meksiko

en: Micronesia (Federated States of)
eo: Mikronezio

en: Moldova (the Republic of)
eo: Moldavio

en: Monaco
eo: Monako

en: Mongolia
eo: Mongolio

en: Montserrat
eo: Moncerato

en: Morocco
eo: Maroko

en: Mozambique
eo: Mozambiko

en: Myanmar
eo: Birmo

en: Namibia
eo: Namibio

en: Nauru
eo: Nauro

en: Nepal
eo: Nepalo

en: Netherlands
eo: Nederlando

en: New Caledonia
eo: Nov-Kaledonio

en: New Zealand
eo: Nov-Zelando

en: Nicaragua
eo: Nikaragvo

en: Niger
eo: Niĝero

en: Nigeria
eo: Niĝerio

en: Niue
eo: Niuo

en: Norfolk Island
eo: Norfolkinsulo

en: North Macedonia
eo: Nord-Makedonio

en: Northern Mariana Islands
eo: Nord-Marianoj

en: Norway
eo: Norvegio

en: Oman
eo: Omano

en: Pakistan
eo: Pakistano

en: Palau
eo: Palaŭo

en: Palestine, State of
eo: Palestino

en: Panama
eo: Panamo

en: Papua New Guinea
eo: Papuo-Nov-Gvineo

en: Paraguay
eo: Paragvajo

en: Peru
eo: Peruo

en: Philippines
eo: Filipinoj

en: Pitcairn
eo: Pitkarna Insularo

en: Poland
eo: Pollando

en: Portugal
eo: Portugalio

en: Puerto Rico
eo: Porto-Riko

en: Qatar
eo: Kataro

en: Réunion
eo: Reunio

en: Romania
eo: Rumanio

en: Russian Federation
eo: Rusio

en: Rwanda
eo: Ruando

en: Saint Barthélemy
eo: Sankta Bartolomeo

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
eo: Sankta Heleno

en: Saint Kitts and Nevis
eo: Sankta Kristoforo kaj Neviso

en: Saint Lucia
eo: Sankta Lucio

en: Saint Martin (French part)
eo: Sankta Marteno (Franca parto)

en: Saint Pierre and Miquelon
eo: Sankta Piero kaj Mikelono

en: Saint Vincent and the Grenadines
eo: Sankta Vincento kaj Grenadinoj

en: Samoa
eo: Samoo

en: San Marino
eo: Sanmarino

en: Sao Tome and Principe
eo: Sao-Tomeo kaj Principeo

en: Saudi Arabia
eo: Sauda Arabio

en: Senegal
eo: Senegalo

en: Serbia
eo: Serbio

en: Seychelles
eo: Sejŝeloj

en: Sierra Leone
eo: Sieraleono

en: Singapore
eo: Singapuro

en: Sint Maarten (Dutch part)
eo: Sankta Marteno (Nederlanda parto)

en: Slovakia
eo: Slovakio

en: Slovenia
eo: Slovenio

en: Solomon Islands
eo: Salomonoj

en: Somalia
eo: Somalio

en: South Africa
eo: Sud-Afriko

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
eo: Sud-Georgio kaj Sud-Sandviĉinsuloj

en: South Sudan
eo: Sud-Sudano

en: Spain
eo: Hispanio

en: Sri Lanka
eo: Srilanko

en: Sudan
eo: Sudano

en: Suriname
eo: Surinamo

en: Svalbard and Jan Mayen
eo: Svalbardo kaj Janmajeno

en: Sweden
eo: Svedio

en: Switzerland
eo: Svislando

en: Syrian Arab Republic
eo: Sirio

en: Taiwan (Province of China)
eo: Tajvano

en: Tajikistan
eo: Taĝikio

en: Thailand
eo: Tajlando

en: Timor-Leste
eo: Timoro Orienta

en: Togo
eo: Togolando

en: Tokelau
eo: Tokelao

en: Tonga
eo: Tongo

en: Trinidad and Tobago
eo: Trinidado kaj Tobago

en: Tunisia
eo: Tunizio

en: Turkey
eo: Turkio

en: Turkmenistan
eo: Turkmenio

en: Turks and Caicos Islands
eo: Turkoj kaj Kajkoj

en: Tuvalu
eo: Tuvalo

en: Uganda
eo: Ugando

en: Ukraine
eo: Ukrainio

en: United Arab Emirates
eo: Unuiĝintaj Arabaj Emirlandoj

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
eo: Unuiĝinta Reĝlando de Granda Britio kaj Nord-Irlando

en: United States Minor Outlying Islands
eo: Usonaj Malgrandaj Insuloj

en: United States of America
eo: Usono

en: Uruguay
eo: Urugvajo

en: Uzbekistan
eo: Uzbekio

en: Vanuatu
eo: Vanuatuo

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
eo: Venezuelo

en: Viet Nam
eo: Vjetnamio

en: Virgin Islands (British)
eo: Britaj Virgulinsuloj

en: Virgin Islands (U.S.)
eo: Usonaj Virgulinsuloj

en: Wallis and Futuna
eo: Valiso kaj Futuno

en: Western Sahara
eo: Okcidenta Saharo

en: Yemen
eo: Jemeno

en: Zambia
eo: Zambio

en: Zimbabwe
eo: Zimbabvo

en: Country
eo: Lando

en: All
eo: Ĉio
