django-countries - en to et translation catalogue (178 entries)

en: Bolivia
et: Boliivia

en: United Kingdom
et: Suurbritannia

en: Iran
et: Iraan

en: North Korea
et: Põhja-Korea

en: South Korea
et: Lõuna-Korea

en: Russia
et: Venemaa

en: Syria
et: Süüria

en: Tanzania
et: Tansaania

en: Czech Republic
et: Tšehhi

en: Macedonia
et: Makedoonia

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
et: Makedoonia Vabariik

en: Swaziland
et: Svaasimaa

en: Falkland Islands  [Malvinas]
et: Falklandi saared

en: Afghanistan
et: Afganistan

en: Åland Islands
et: Ahvenamaa

en: Albania
et: Albaania

en: Algeria
et: Alžeeria

en: American Samoa
et: Ameerika Samoa

en: Antarctica
et: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
et: Antigua ja Barbuda

en: Armenia
et: Armeenia

en: Australia
et: Austraalia

en: Azerbaijan
et: Aserbaidžaan

en: Bahamas
et: Bahama

en: Bahrain
et: Bahrein

en: Belarus
et: Valgevene

en: Belgium
et: Belgia

en: Bolivia (Plurinational State of)
et: Boliivia

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
et: Bonaire, Sint Eustatius ja Saba

en: Bosnia and Herzegovina
et: Bosnia ja Hertsegoviina

en: Bouvet Island
et: Bouvet’ saar

en: Brazil
et: Brasiilia

en: British Indian Ocean Territory
et: Briti India ookeani ala

en: Brunei Darussalam
et: Brunei

en: Bulgaria
et: Bulgaaria

en: Cabo Verde
et: Roheneemesaared

en: Cambodia
et: Kambodža

en: Cameroon
et: Kamerun

en: Canada
et: Kanada

en: Cayman Islands
et: Kaimanisaared

en: Central African Republic
et: Kesk-Aafrika Vabariik

en: Chad
et: Tšaad

en: Chile
et: Tšiili

en: China
et: Hiina

en: Christmas Island
et: Jõulusaar

en: Cocos (Keeling) Islands
et: Kookossaared

en: Colombia
et: Kolumbia

en: Comoros
et: Komoorid

en: Congo
et: Kongo

en: Congo (the Democratic Republic of the)
et: Kongo DV

en: Cook Islands
et: Cooki saared

en: Côte d'Ivoire
et: Elevandiluurannik

en: Croatia
et: Horvaatia

en: Cuba
et: Kuuba

en: Cyprus
et: Küpros

en: Czechia
et: Tšehhi

en: Denmark
et: Taani

en: Dominican Republic
et: Dominikaani Vabariik

en: Egypt
et: Egiptus

en: Equatorial Guinea
et: Ekvatoriaal-Guinea

en: Estonia
et: Eesti

en: Ethiopia
et: Etioopia

en: Faroe Islands
et: Fääri Saared

en: Fiji
et: Fidži

en: Finland
et: Soome

en: France
et: Prantsusmaa

en: French Guiana
et: Guinea

en: French Polynesia
et: Prantsuse Polüneesia

en: French Southern Territories
et: Prantsuse Lõunaalad

en: Georgia
et: Gruusia

en: Germany
et: Saksamaa

en: Greece
et: Kreeka

en: Greenland
et: Gröönimaa

en: Heard Island and McDonald Islands
et: Heard ja McDonald

en: Holy See
et: Vatikan

en: Hungary
et: Ungari

en: Iceland
et: Island

en: Indonesia
et: Indoneesia

en: Iran (Islamic Republic of)
et: Iraan

en: Iraq
et: Iraak

en: Ireland
et: Iirimaa

en: Isle of Man
et: Man

en: Israel
et: Iisrael

en: Italy
et: Itaalia

en: Japan
et: Jaapan

en: Jordan
et: Jordaania

en: Kazakhstan
et: Kasahstan

en: Kenya
et: Keenia

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
et: Korea Rahvademokraatlik Vabariik

en: Korea (the Republic of)
et: Korea Vabariik

en: Kuwait
et: Kuveit

en: Kyrgyzstan
et: Kõrgõzstan

en: Lao People's Democratic Republic
et: Laos

en: Latvia
et: Läti

en: Lebanon
et: Liibanon

en: Liberia
et: Libeeria

en: Libya
et: Liibüa

en: Lithuania
et: Leedu

en: Luxembourg
et: Luksemburg

en: Macao
et: Macau

en: Madagascar
et: Madagaskar

en: Malaysia
et: Malaisia

en: Maldives
et: Maldiivid

en: Marshall Islands
et: Marshalli Saared

en: Mauritania
et: Mauritaania

en: Mexico
et: Mehhiko

en: Micronesia (Federated States of)
et: Mikroneesia

en: Moldova (the Republic of)
et: Moldova

en: Mongolia
et: Mongoolia

en: Morocco
et: Maroko

en: Mozambique
et: Mosambiik

en: Namibia
et: Namiibia

en: Nepal
et: Nepaal

en: Netherlands
et: Holland

en: New Caledonia
et: Uus-Kaledoonia

en: New Zealand
et: Uus-Meremaa

en: Nigeria
et: Nigeeria

en: Norfolk Island
et: Norfolk

en: Northern Mariana Islands
et: Põhja-Mariaanid

en: Norway
et: Norra

en: Oman
et: Omaan

en: Palau
et: Belau

en: Palestine, State of
et: Palestiina

en: Papua New Guinea
et: Paapua Uus-Guinea

en: Peru
et: Peruu

en: Philippines
et: Filipiinid

en: Poland
et: Poola

en: Qatar
et: Katar

en: Romania
et: Rumeenia

en: Russian Federation
et: Venemaa

en: Saint Barthélemy
et: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
et: Saint Helena, Ascension ja Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
et: Saint Kitts ja Nevis

en: Saint Martin (French part)
et: Saint-Martin (Prantsuse osa)

en: Saint Pierre and Miquelon
et: Saint-Pierre ja Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
et: Saint Vincent ja Grenadiinid

en: Sao Tome and Principe
et: São Tomé ja Príncipe

en: Saudi Arabia
et: Saudi Araabia

en: Seychelles
et: Seišellid

en: Singapore
et: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
et: Saint-Martin (Hollandi osa)

en: Slovakia
et: Slovakkia

en: Slovenia
et: Sloveenia

en: Solomon Islands
et: Saalomoni Saared

en: Somalia
et: Somaalia

en: South Africa
et: Lõuna-Aafrika Vabariik

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
et: Lõuna-Georgia ja Lõuna-Sandwichi saared

en: South Sudan
et: Lõuna-Sudaan

en: Spain
et: Hispaania

en: Sudan
et: Sudaan

en: Svalbard and Jan Mayen
et: Svalbard ja Jan Mayen

en: Sweden
et: Rootsi

en: Switzerland
et: Šveits

en: Syrian Arab Republic
et: Süüria

en: Taiwan (Province of China)
et: Taiwan

en: Tajikistan
et: Tadžikistan

en: Thailand
et: Tai

en: Timor-Leste
et: Ida-Timor

en: Trinidad and Tobago
et: Trinidad ja Tobago

en: Tunisia
et: Tuneesia

en: Turkey
et: Türgi

en: Turkmenistan
et: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
et: Turksi ja Caicose saared

en: Ukraine
et: Ukraina

en: United Arab Emirates
et: Araabia Ühendemiraadid

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
et: Suurbritannia

en: United States Minor Outlying Islands
et: Ühendriikide hajasaared

en: United States of America
et: Ameerika Ühendriigid

en: Uzbekistan
et: Usbekistan

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
et: Venezuela

en: Viet Nam
et: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
et: Neitsisaared (Suurbritannia)

en: Virgin Islands (U.S.)
et: Neitsisaared (USA)

en: Wallis and Futuna
et: Wallis ja Futuna

en: Western Sahara
et: Lääne-Sahara

en: Yemen
et: Jeemen

en: Country
et: Riik

en: All
et: Kõik
