django-countries - en to mn translation catalogue (269 entries)

en: Brunei
mn: Бруней

en: Bolivia
mn: Боливи

en: United Kingdom
mn: Их Британи

en: Iran
mn: Иран

en: North Korea
mn: Хойд Солонгос

en: South Korea
mn: Өмнөд Солонгос

en: Laos
mn: Лаос

en: Moldova
mn: Молдав

en: Russia
mn: Орос

en: Syria
mn: Сири

en: Taiwan
mn: Тайвань

en: Tanzania
mn: Танзани

en: Venezuela
mn: Венесуэл

en: Vietnam
mn: Вьетнам

en: Czech Republic
mn: Чех улс

en: Macedonia
mn: Мадагаскар

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
mn: Македони (хуучин Югославын Бүгд Найрамдах Улс)

en: Swaziland
mn: Свазиленд улс

en: Tanzania, the United Republic of
mn: Танзани, Нэгдсэн Улс

en: Falkland Islands  [Malvinas]
mn: Фолькландын Арлууд

en: Afghanistan
mn: Афганистан

en: Åland Islands
mn: Аландын Арлууд

en: Albania
mn: Албани

en: Algeria
mn: Алжир

en: American Samoa
mn: Америкийн Самоа

en: Andorra
mn: Андорра

en: Angola
mn: Ангол

en: Anguilla
mn: Ангила

en: Antarctica
mn: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
mn: Антигуа ба Барбуда

en: Argentina
mn: Аргентин

en: Armenia
mn: Армени

en: Aruba
mn: Аруба

en: Australia
mn: Австрали

en: Austria
mn: Австри

en: Azerbaijan
mn: Азербайжан

en: Bahamas
mn: Багамын арлууд

en: Bahrain
mn: Бахрейн

en: Bangladesh
mn: Бангладеш

en: Barbados
mn: Барбадос

en: Belarus
mn: Беларусь

en: Belgium
mn: Белги

en: Belize
mn: Белиз

en: Benin
mn: Бенин

en: Bermuda
mn: Бермуд

en: Bhutan
mn: Бутан

en: Bolivia (Plurinational State of)
mn: Боливийн плинтацийн төлөв байдал

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
mn: Карибын Нидерланд

en: Bosnia and Herzegovina
mn: Босни Герцеговин

en: Botswana
mn: Ботсвана

en: Bouvet Island
mn: Буве арал

en: Brazil
mn: Бразил

en: British Indian Ocean Territory
mn: Британийн харьяа Энэтхэгийн далай дахь нутаг дэвсгэрүүд

en: Brunei Darussalam
mn: Бруней Даруссалам

en: Bulgaria
mn: Болгар

en: Burkina Faso
mn: Буркина фасо

en: Burundi
mn: Бурунди

en: Cabo Verde
mn: Кабо Верде

en: Cambodia
mn: Камбож

en: Cameroon
mn: Камерун

en: Canada
mn: Канад

en: Cayman Islands
mn: Кайманы Арлууд

en: Central African Republic
mn: Төв Африкийн Бүгд Найрамдах Улс

en: Chad
mn: Чад

en: Chile
mn: Чили

en: China
mn: Хятад

en: Christmas Island
mn: Зул сарын арал

en: Cocos (Keeling) Islands
mn: Кокос (Кийлинг) арлууд

en: Colombia
mn: Колумб

en: Comoros
mn: Коморос

en: Congo
mn: Конго-Киншаса

en: Congo (the Democratic Republic of the)
mn: Конго-Киншаса

en: Cook Islands
mn: Күүкийн арлууд

en: Costa Rica
mn: Коста Рика

en: Côte d'Ivoire
mn: Кот д’Ивуар

en: Croatia
mn: Хорват

en: Cuba
mn: Куба

en: Curaçao
mn: Куракао

en: Cyprus
mn: Кипр

en: Czechia
mn: Чех

en: Denmark
mn: Дани

en: Djibouti
mn: Джибути

en: Dominica
mn: Доминик

en: Dominican Republic
mn: Бүгд Найрамдах Доминикан Улс

en: Ecuador
mn: Эквадор

en: Egypt
mn: Египет

en: El Salvador
mn: Эль Сальвадор

en: Equatorial Guinea
mn: Экваторын Гвиней

en: Eritrea
mn: Эритри

en: Estonia
mn: Эстони

en: Eswatini
mn: Свазиланд

en: Ethiopia
mn: Этиоп

en: Faroe Islands
mn: Фароэ Арлууд

en: Fiji
mn: Фижи

en: Finland
mn: Финланд

en: France
mn: Франц

en: French Guiana
mn: Францын Гайана

en: French Polynesia
mn: Францын Полинез

en: French Southern Territories
mn: Францын өмнөд газар нутаг

en: Gabon
mn: Габон

en: Gambia
mn: Гамби

en: Georgia
mn: Жоржиа

en: Germany
mn: Герман

en: Ghana
mn: Гана

en: Gibraltar
mn: Гибралтар

en: Greece
mn: Грек

en: Greenland
mn: Гренланд

en: Grenada
mn: Гренада

en: Guadeloupe
mn: Гваделуп

en: Guam
mn: Гуам

en: Guatemala
mn: Гватемал

en: Guernsey
mn: Гернзи

en: Guinea
mn: Гвиней

en: Guinea-Bissau
mn: Гвиней-Бисау

en: Guyana
mn: Гайана

en: Haiti
mn: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
mn: Хэрд болон Макдоналд арлууд

en: Holy See
mn: Ариун үзнэ үү

en: Honduras
mn: Гондурас

en: Hong Kong
mn: БНХАУ-ын Тусгай захиргааны бүс Хонг Конг

en: Hungary
mn: Унгар

en: Iceland
mn: Исланд

en: India
mn: Энэтхэг

en: Indonesia
mn: Индонез

en: Iran (Islamic Republic of)
mn: Иран (Исламын улс)

en: Iraq
mn: Ирак

en: Ireland
mn: Ирландия

en: Isle of Man
mn: Мэн Арал

en: Israel
mn: Израиль

en: Italy
mn: Итали

en: Jamaica
mn: Ямайк

en: Japan
mn: Япон

en: Jersey
mn: Жерси

en: Jordan
mn: Йордан

en: Kazakhstan
mn: Казахстан

en: Kenya
mn: Кени

en: Kiribati
mn: Кирибати

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
mn: Хойд Солонгос

en: Korea (the Republic of)
mn: Өмнөд Солонгос

en: Kuwait
mn: Кувейт

en: Kyrgyzstan
mn: Кыргызстан

en: Lao People's Democratic Republic
mn: Лаос Ардчилсан Бүгд Найрамдах Улс

en: Latvia
mn: Латви

en: Lebanon
mn: Ливан

en: Lesotho
mn: Лесото

en: Liberia
mn: Либери

en: Libya
mn: Ливи

en: Liechtenstein
mn: Лихтенштейн

en: Lithuania
mn: Литва

en: Luxembourg
mn: Люксембург

en: Macao
mn: БНХАУ-ын Тусгай захиргааны бүс Макао

en: Madagascar
mn: Мадагаскар

en: Malawi
mn: Малави

en: Malaysia
mn: Малайз

en: Maldives
mn: Мальдив

en: Mali
mn: Мали

en: Malta
mn: Мальта

en: Marshall Islands
mn: Маршаллын арлууд

en: Martinique
mn: Мартиник

en: Mauritania
mn: Мавритани

en: Mauritius
mn: Мавритус

en: Mayotte
mn: Майотте

en: Mexico
mn: Мексик

en: Micronesia (Federated States of)
mn: Микронези

en: Moldova (the Republic of)
mn: Молдав улс (Бүгд Найрамдах улс)

en: Monaco
mn: Монако

en: Mongolia
mn: Монгол Улс

en: Montenegro
mn: Монтенегро

en: Montserrat
mn: Монтсеррат

en: Morocco
mn: Марокко

en: Mozambique
mn: Мозамбик

en: Myanmar
mn: Мьянмар (Бурма)

en: Namibia
mn: Намиби

en: Nauru
mn: Науру

en: Nepal
mn: Балба

en: Netherlands
mn: Нидерланд

en: New Caledonia
mn: Шинэ Каледони

en: New Zealand
mn: Шинэ Зеланд

en: Nicaragua
mn: Никарагуа

en: Niger
mn: Нигер

en: Nigeria
mn: Нигери

en: Niue
mn: Ниуэ

en: Norfolk Island
mn: Норфолк арлууд

en: North Macedonia
mn: Хойд Македон

en: Northern Mariana Islands
mn: Хойд Марианы арлууд

en: Norway
mn: Норвеги

en: Oman
mn: Оман

en: Pakistan
mn: Пакистан

en: Palau
mn: Палау

en: Palestine, State of
mn: Палестин

en: Panama
mn: Панам

en: Papua New Guinea
mn: Папуа Шинэ Гвиней

en: Paraguay
mn: Парагвай

en: Peru
mn: Перу

en: Philippines
mn: Филиппин

en: Pitcairn
mn: Питкэрн арлууд

en: Poland
mn: Польш

en: Portugal
mn: Португаль

en: Puerto Rico
mn: Пуэрто Рико

en: Qatar
mn: Катар

en: Réunion
mn: Реюньон

en: Romania
mn: Румын

en: Russian Federation
mn: Оросын Холбооны Улс

en: Rwanda
mn: Руанда

en: Saint Barthélemy
mn: Сент Бартельми

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
mn: Сент Хелена

en: Saint Kitts and Nevis
mn: Сент-Киттс ба Невис

en: Saint Lucia
mn: Сент Люсиа

en: Saint Martin (French part)
mn: Сен-Мартин

en: Saint Pierre and Miquelon
mn: Сэнт Пьер ба Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
mn: Сэнт Винсэнт ба Гренадин

en: Samoa
mn: Самоа

en: San Marino
mn: Сан-Марино

en: Sao Tome and Principe
mn: Сан-Томе ба Принсипи

en: Saudi Arabia
mn: Саудын Араб

en: Senegal
mn: Сенегал

en: Serbia
mn: Серби

en: Seychelles
mn: Сейшел

en: Sierra Leone
mn: Сьерра-Леоне

en: Singapore
mn: Сингапур

en: Sint Maarten (Dutch part)
mn: Синт Мартен

en: Slovakia
mn: Словак

en: Slovenia
mn: Словени

en: Solomon Islands
mn: Соломоны Арлууд

en: Somalia
mn: Сомали

en: South Africa
mn: Өмнөд Африк

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mn: Өмнөд Жоржиа ба Өмнөд Сэндвичийн Арлууд

en: South Sudan
mn: Өмнөд Судан

en: Spain
mn: Испани

en: Sri Lanka
mn: Шри Ланка

en: Sudan
mn: Судан

en: Suriname
mn: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
mn: Свалбард ба Ян Майен

en: Sweden
mn: Швед

en: Switzerland
mn: Швейцари

en: Syrian Arab Republic
mn: Сирийн Арабын бүгд найрамдах улс

en: Taiwan (Province of China)
mn: Тайван (Хятад улс)

en: Tajikistan
mn: Тажикистан

en: Thailand
mn: Тайланд

en: Timor-Leste
mn: Тимор-Лесте

en: Togo
mn: Того

en: Tokelau
mn: Токелау

en: Tonga
mn: Тонга

en: Trinidad and Tobago
mn: Тринидад Тобаго

en: Tunisia
mn: Тунис

en: Turkey
mn: Турк

en: Turkmenistan
mn: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
mn: Турк ба Кайкосын Арлууд

en: Tuvalu
mn: Тувалу

en: Uganda
mn: Уганда

en: Ukraine
mn: Украин

en: United Arab Emirates
mn: Арабын Нэгдсэн Эмират

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
mn: Их Британи ба Умард Ирландын Нэгдсэн Вант Улс

en: United States Minor Outlying Islands
mn: АНУ-ын тойрсон арлууд

en: United States of America
mn: Америкийн Нэгдсэн Улс

en: Uruguay
mn: Уругвай

en: Uzbekistan
mn: Узбекистан

en: Vanuatu
mn: Вануату

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
mn: Венесуэл (Боливийн Бүгд Найрамдах улс)

en: Viet Nam
mn: Вьетнам улс

en: Virgin Islands (British)
mn: Британийн Виржиний Арлууд

en: Virgin Islands (U.S.)
mn: АНУ-ын Виржиний Арлууд

en: Wallis and Futuna
mn: Уоллис ба Футуна

en: Western Sahara
mn: Баруун Сахара

en: Yemen
mn: Йемен

en: Zambia
mn: Замби

en: Zimbabwe
mn: Зимбабве

en: Country
mn: Улс

en: All
mn: Бүгд
