django-countries - en to nl translation catalogue (166 entries)

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: North Korea
nl: Noord-Korea

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Russia
nl: Rusland

en: Syria
nl: Syrië

en: Czech Republic
nl: Tsjechische Republiek

en: Macedonia
nl: Macedonië

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
nl: Macedonië

en: Tanzania, the United Republic of
nl: Tanzania

en: Falkland Islands  [Malvinas]
nl: Falklandeilanden

en: Åland Islands
nl: Ålandseilanden

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: American Samoa
nl: Amerikaans-Samoa

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bolivia (Plurinational State of)
nl: Bolivië (Plurinationale Staat)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
nl: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Bouvet Island
nl: Bouvet

en: Brazil
nl: Brazilië

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Territorium in de Indische Oceaan

en: Brunei Darussalam
nl: Brunei

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Cabo Verde
nl: Kaapverdië

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cayman Islands
nl: Caymaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Chile
nl: Chili

en: Christmas Island
nl: Christmaseiland

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocoseilanden

en: Comoros
nl: Comoren

en: Congo
nl: Congo-Brazzaville

en: Congo (the Democratic Republic of the)
nl: Democratische Republiek Congo (DRC)

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: Côte d'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Czechia
nl: Tsjechië

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Egypt
nl: Egypte

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Falkland Islands (Malvinas)
nl: Falklandeilanden

en: Faroe Islands
nl: Faeröer

en: France
nl: Frankrijk

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans-Polynesië

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

en: Georgia
nl: Georgië

en: Germany
nl: Duitsland

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guinea
nl: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heard en McDonaldeilanden

en: Holy See
nl: Heilige Stoel

en: Hong Kong
nl: Hongkong

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Iceland
nl: IJsland

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Iran (Islamic Republic of)
nl: Iran

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Isle of Man
nl: Het Eiland Man

en: Israel
nl: Israël

en: Italy
nl: Italië

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
nl: Noord-Korea

en: Korea (the Republic of)
nl: Zuid-Korea

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Lao People's Democratic Republic
nl: Laos

en: Latvia
nl: Letland

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Libya
nl: Libië

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Macao
nl: Macau

en: Madagascar
nl: Madagaskar

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Maldiven

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Micronesia (Federated States of)
nl: Micronesië

en: Moldova (the Republic of)
nl: Moldavië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Morocco
nl: Marokko

en: Namibia
nl: Namibië

en: Netherlands
nl: Nederland

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: Norfolk Island
nl: Norfolk

en: North Macedonia
nl: Noord-Macedonië

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Palestine, State of
nl: Palestina, Staat

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Pitcairn
nl: Pitcairneilanden

en: Poland
nl: Polen

en: Romania
nl: Roemenië

en: Russian Federation
nl: Rusland

en: Saint Barthélemy
nl: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
nl: Sint-Helena, Ascension en Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Martin (French part)
nl: Sint-Maarten (Franse Antillen)

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint-Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tomé en Principe

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Serbia
nl: Servië

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Sint Maarten (Dutch part)
nl: Sint-Maarten

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Solomon Islands
nl: Salomonseilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid-Georgië en de Zuidelijke Sandwicheilanden

en: South Sudan
nl: Zuid Soedan

en: Spain
nl: Spanje

en: Sudan
nl: Soedan

en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Jan Mayen

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syrian Arab Republic
nl: Syrië

en: Taiwan (Province of China)
nl: Taiwan

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

en: Tokelau
nl: Tokelau-eilanden

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
nl: Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Kleine Pacifische eilanden van de Verenigde Staten

en: United States of America
nl: Verenigde Staten van Amerika

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
nl: Venezuela

en: Viet Nam
nl: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Virgin Islands (U.S.)
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: Yemen
nl: Jemen

en: Country
nl: Land

en: All
nl: Alle
