django-countries - en to sl translation catalogue (216 entries)

en: Brunei
sl: Brunej

en: Bolivia
sl: Bolivija

en: United Kingdom
sl: Združeno kraljestvo

en: North Korea
sl: Severna Koreja

en: South Korea
sl: Južna Koreja

en: Moldova
sl: Moldavija

en: Russia
sl: Rusija

en: Syria
sl: Sirija

en: Taiwan
sl: Tajvan

en: Tanzania
sl: Tanzanija

en: Czech Republic
sl: Češka

en: Macedonia
sl: Severna Makedonija

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
sl: Severna Makedonija

en: Swaziland
sl: Svazi

en: Falkland Islands  [Malvinas]
sl: Falklandski otoki

en: Afghanistan
sl: Afganistan

en: Åland Islands
sl: Alandski otoki

en: Albania
sl: Albanija

en: Algeria
sl: Alžirija

en: American Samoa
sl: Ameriška Samoa

en: Andorra
sl: Andora

en: Anguilla
sl: Angvila

en: Antarctica
sl: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
sl: Antigva in Barbuda

en: Armenia
sl: Armenija

en: Australia
sl: Avstralija

en: Austria
sl: Avstrija

en: Azerbaijan
sl: Azerbajdžan

en: Bahamas
sl: Bahami

en: Bahrain
sl: Bahrajn

en: Bangladesh
sl: Bangladeš

en: Belarus
sl: Belorusija

en: Belgium
sl: Belgija

en: Bermuda
sl: Bermudi

en: Bhutan
sl: Butan

en: Bolivia (Plurinational State of)
sl: Bolivija

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sl: Bonaire, Sint Eustatius in Saba

en: Bosnia and Herzegovina
sl: Bosna in Hercegovina

en: Botswana
sl: Bocvana

en: Bouvet Island
sl: Bouvetov otok

en: Brazil
sl: Brazilija

en: British Indian Ocean Territory
sl: Britansko ozemlje v Indijskem oceanu

en: Brunei Darussalam
sl: Brunej

en: Bulgaria
sl: Bolgarija

en: Cabo Verde
sl: Zelenortski otoki

en: Cambodia
sl: Kambodža

en: Cameroon
sl: Kamerun

en: Canada
sl: Kanada

en: Cayman Islands
sl: Kajmanski otoki

en: Central African Republic
sl: Srednjeafriška republika

en: Chad
sl: Čad

en: Chile
sl: Čile

en: China
sl: Kitajska

en: Christmas Island
sl: Velikonočni otok

en: Cocos (Keeling) Islands
sl: Kokosovi (Keeling) otoki

en: Colombia
sl: Kolumbija

en: Comoros
sl: Komori

en: Congo
sl: Kongo

en: Congo (the Democratic Republic of the)
sl: Kongo (demokratična republika)

en: Cook Islands
sl: Cookovi otoki

en: Costa Rica
sl: Kostarika

en: Côte d'Ivoire
sl: Slonokoščena obala

en: Croatia
sl: Hrvaška

en: Cuba
sl: Kuba

en: Cyprus
sl: Ciper

en: Czechia
sl: Češka

en: Denmark
sl: Danska

en: Djibouti
sl: Džibuti

en: Dominica
sl: Dominika

en: Dominican Republic
sl: Dominikanska republika

en: Ecuador
sl: Ekvador

en: Egypt
sl: Egipt

en: El Salvador
sl: Salvador

en: Equatorial Guinea
sl: Ekvatorialna Gvineja

en: Eritrea
sl: Eritreja

en: Estonia
sl: Estonija

en: Ethiopia
sl: Etiopija

en: Faroe Islands
sl: Ferski otoki

en: Fiji
sl: Fidži

en: Finland
sl: Finska

en: France
sl: Francija

en: French Guiana
sl: Francoska Gvajana

en: French Polynesia
sl: Francoska Polinezija

en: French Southern Territories
sl: Francoska južna ozemlja

en: Gambia
sl: Gambija

en: Georgia
sl: Gruzija

en: Germany
sl: Nemčija

en: Ghana
sl: Gana

en: Greece
sl: Grčija

en: Greenland
sl: Grenlandija

en: Guadeloupe
sl: Gvadelupe

en: Guatemala
sl: Gvatemala

en: Guinea
sl: Gvineja

en: Guinea-Bissau
sl: Gvineja Bissau

en: Guyana
sl: Gvajana

en: Heard Island and McDonald Islands
sl: Otok Heard in otočje McDonald

en: Holy See
sl: Sveti sedež

en: Hungary
sl: Madžarska

en: Iceland
sl: Islandija

en: India
sl: Indija

en: Indonesia
sl: Indonezija

en: Iran (Islamic Republic of)
sl: Iran

en: Iraq
sl: Irak

en: Ireland
sl: Irska

en: Isle of Man
sl: Otok Man

en: Israel
sl: Izrael

en: Italy
sl: Italija

en: Jamaica
sl: Jamajka

en: Japan
sl: Japonska

en: Jordan
sl: Jordanija

en: Kazakhstan
sl: Kazahstan

en: Kenya
sl: Kenija

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
sl: Severna Koreja

en: Korea (the Republic of)
sl: Južna Koreja

en: Kuwait
sl: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
sl: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
sl: Laos

en: Latvia
sl: Latvija

en: Lebanon
sl: Libanon

en: Lesotho
sl: Lesoto

en: Liberia
sl: Liberija

en: Libya
sl: Libija

en: Liechtenstein
sl: Lihtenštajn

en: Lithuania
sl: Litva

en: Luxembourg
sl: Luksemburg

en: Macao
sl: Macau

en: Madagascar
sl: Madagaskar

en: Malawi
sl: Malavi

en: Malaysia
sl: Malezija

en: Maldives
sl: Maldivi

en: Marshall Islands
sl: Maršalovi otoki

en: Martinique
sl: Martinik

en: Mauritania
sl: Mavretanija

en: Mauritius
sl: Mavricij

en: Mexico
sl: Mehika

en: Micronesia (Federated States of)
sl: Mikronezija

en: Moldova (the Republic of)
sl: Moldavija

en: Monaco
sl: Monako

en: Mongolia
sl: Mongolija

en: Montenegro
sl: Črna gora

en: Montserrat
sl: Monserat

en: Morocco
sl: Maroko

en: Mozambique
sl: Mozambik

en: Myanmar
sl: Mjanmar

en: Namibia
sl: Namibija

en: Netherlands
sl: Nizozemska

en: New Caledonia
sl: Nova Kaledonija

en: New Zealand
sl: Nova Zelandija

en: Nicaragua
sl: Nikaragva

en: Nigeria
sl: Nigerija

en: Norfolk Island
sl: Otok Norfolk

en: Northern Mariana Islands
sl: Severni Marianski otoki

en: Norway
sl: Norveška

en: Palestine, State of
sl: Palestina

en: Papua New Guinea
sl: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
sl: Paragvaj

en: Philippines
sl: Filipini

en: Pitcairn
sl: Pitcairnovi otoki

en: Poland
sl: Polska

en: Portugal
sl: Portugalska

en: Puerto Rico
sl: Portorika

en: Qatar
sl: Katar

en: Réunion
sl: Reunion

en: Romania
sl: Romunija

en: Russian Federation
sl: Ruska federacija

en: Rwanda
sl: Ruanda

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sl: Saint Helena, Ascension in Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
sl: Saint Kitts in Nevis

en: Saint Martin (French part)
sl: Saint Martin (francoski del)

en: Saint Pierre and Miquelon
sl: Saint Pierre in Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
sl: Saint Vincent in Grenadine

en: Sao Tome and Principe
sl: Sao Tome in Principe

en: Saudi Arabia
sl: Saudova Arabija

en: Serbia
sl: Srbija

en: Seychelles
sl: Sejšeli

en: Singapore
sl: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
sl: Sint Maarten (nizozemski del)

en: Slovakia
sl: Slovaška

en: Slovenia
sl: Slovenija

en: Solomon Islands
sl: Salomonovi otoki

en: Somalia
sl: Somalija

en: South Africa
sl: Južna Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sl: Južna Georgia in Južni Sandwichevi otoki

en: South Sudan
sl: Južni Sudan

en: Spain
sl: Španija

en: Sri Lanka
sl: Šrilanka

en: Suriname
sl: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sl: Svalbard in Jan Mayen

en: Sweden
sl: Švedska

en: Switzerland
sl: Švica

en: Syrian Arab Republic
sl: Sirija

en: Taiwan (Province of China)
sl: Tajvan

en: Tajikistan
sl: Tadžikistan

en: Thailand
sl: Tajska

en: Timor-Leste
sl: Timor

en: Trinidad and Tobago
sl: Trinidad in Tobago

en: Tunisia
sl: Tunizija

en: Turkey
sl: Turčija

en: Turks and Caicos Islands
sl: Otoki Turks in Caicos

en: Ukraine
sl: Ukrajina

en: United Arab Emirates
sl: Združeni arabski emirati

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
sl: Združeno kraljestvo Velike Britanije in Severne Irske

en: United States Minor Outlying Islands
sl: Stranski zunanji otoki Združenih držav

en: United States of America
sl: Združene države Amerike

en: Uruguay
sl: Urugvaj

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
sl: Venezuela

en: Viet Nam
sl: Vietnam

en: Virgin Islands (British)
sl: Britanski Deviški otoki

en: Virgin Islands (U.S.)
sl: Deviški otoki

en: Wallis and Futuna
sl: Wallis in Futuna

en: Western Sahara
sl: Zahodna Sahara

en: Yemen
sl: Jemen

en: Zambia
sl: Zambija

en: Zimbabwe
sl: Zimbabve

en: Country
sl: Država

en: All
sl: Vse
