django-countries - en to uk translation catalogue (269 entries)

en: Brunei
uk: Бруней

en: Bolivia
uk: Болівія

en: United Kingdom
uk: Велика Британія

en: Iran
uk: Іран

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: Laos
uk: Лаос

en: Moldova
uk: Молдова

en: Russia
uk: Росія

en: Syria
uk: Сирія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Czech Republic
uk: Чеська Республіка

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Macedonia (the former Yugoslav Republic of)
uk: Македонія (колишня югославська Республіка)

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Tanzania, the United Republic of
uk: Об'єднана Республіка Танзанія

en: Falkland Islands  [Malvinas]
uk: Фолклендські острови [Мальвінські]

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Åland Islands
uk: Аландські острови

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антигуа і Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермудські острови

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia (Plurinational State of)
uk: Болівія (Багатонаціональне Держава)

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
uk: Бонайре, Сінт-Естатіус і Саба

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Brazil
uk: Бразилія

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська територія Індійського океану

en: Brunei Darussalam
uk: Бруней-Даруссалам

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cabo Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: Chile
uk: Чилі

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) острови

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Congo
uk: Конго

en: Congo (the Democratic Republic of the)
uk: Конго (Демократична Республіка)

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Costa Rica
uk: Коста-Ріка

en: Côte d'Ivoire
uk: Берег Слонової Кістки

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Cuba
uk: Куба

en: Curaçao
uk: Кюрасао

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czechia
uk: Чехія

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська Республіка

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Egypt
uk: Єгипет

en: El Salvador
uk: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Eswatini
uk: Есватіні

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Falkland Islands (Malvinas)
uk: Фолклендські (Мальвінські) острови

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Germany
uk: Німеччина

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гайана

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і острови Макдональд

en: Holy See
uk: Папський престол

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Iran (Islamic Republic of)
uk: Іран (Ісламська Республіка)

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Italy
uk: Італія

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Korea (the Democratic People's Republic of)
uk: Корея (Корейська Народно-Демократична Республіка)

en: Korea (the Republic of)
uk: Корея (Республіка)

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизія

en: Lao People's Democratic Republic
uk: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Libya
uk: Лівія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Macao
uk: Макао

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартинюк

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia (Federated States of)
uk: Мікронезія (Федеральні Штати)

en: Moldova (the Republic of)
uk: Молдова (Республіка)

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Myanmar
uk: М'янма

en: Namibia
uk: Намібія

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніуе

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: North Macedonia
uk: Північна Македонія

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Oman
uk: Оман

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Palestine, State of
uk: Палестина, Держава

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа-Нова Гвінея

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Ріко

en: Qatar
uk: Катар

en: Réunion
uk: Реюньйон

en: Romania
uk: Румунія

en: Russian Federation
uk: Росія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Saint Barthélemy
uk: Сен-Бартельмі

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
uk: Острів Святої Єлени, Вознесіння і Трістан-да-Кунья

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Saint Martin (French part)
uk: Сен-Мартен (французька частина)

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадіни

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан - Маріно

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Принсіпі

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Serbia
uk: Сербія

en: Seychelles
uk: Сейшельські острови

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Singapore
uk: Сінгапур

en: Sint Maarten (Dutch part)
uk: Сінт-Мартен (голландський частина)

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: ПАР

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови

en: South Sudan
uk: Південний Судан

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Шпіцберген і Ян-Маєн

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syrian Arab Republic
uk: Сирійська Арабська Республіка

en: Taiwan (Province of China)
uk: Тайвань (провінція Китаю)

en: Tajikistan
uk: Таджикистан

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Timor-Leste
uk: Тимор-Лешті

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tonga
uk: Тонга

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Теркс і Кайкос острова

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
uk: Сполучене Королівство Великобританії та Північної Ірландії

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Зовнішні малі острови США

en: United States of America
uk: Сполучені Штати Америки

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекистан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Venezuela (Bolivarian Republic of)
uk: Венесуела (Боліваріанська Республіка)

en: Viet Nam
uk: В'єтнам

en: Virgin Islands (British)
uk: Віргінські острови (Британські)

en: Virgin Islands (U.S.)
uk: Віргінські острови (США)

en: Wallis and Futuna
uk: Уолліс Футуна

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Yemen
uk: Ємен

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Country
uk: Країна

en: All
uk: Всі
