django-filter - en to be translation catalogue (40 entries)

en: date
be: дата

en: year
be: год

en: month
be: месяц

en: day
be: дзень

en: week day
be: дзень тыдня

en: hour
be: гадзіну

en: minute
be: хвіліна

en: second
be: секунда

en: contains
be: змяшчае

en: is in
be: у

en: is greater than
be: больш чым

en: is greater than or equal to
be: больш або роўна

en: is less than
be: менш чым

en: is less than or equal to
be: менш або роўна

en: starts with
be: пачынаецца

en: ends with
be: заканчваецца

en: is in range
be: у дыяпазоне

en: matches regex
be: адпавядае рэгулярнаму выразу

en: search
be: пошук

en: is contained by
be: змяшчаецца ў

en: overlaps
be: перакрываецца

en: has key
be: мае ключ

en: has keys
be: мае ключы

en: has any keys
be: мае любыя ключы

en: Range query expects two values.
be: Запыт дыяпазону чакае два значэння.

en: Today
be: Сёння

en: Yesterday
be: Учора

en: Past 7 days
be: Мінулыя 7 дзён

en: This month
be: За гэты месяц

en: This year
be: У гэтым годзе

en: Multiple values may be separated by commas.
be: Некалькі значэнняў могуць быць падзеленыя коскамі.

en: %s (descending)
be: %s (па змяншэнні)

en: Ordering
be: Парадак

en: Submit
be: Адправіць

en: Field filters
be: Фільтры па палях

en: exclude
be: выключаючы

en: All
be: Усе

en: Unknown
be: Не было прапанавана

en: Yes
be: Ды

en: No
be: Няма
