django-filter - en to cs translation catalogue (40 entries)

en: date
cs: datum

en: year
cs: rok

en: month
cs: měsíc

en: day
cs: den

en: week day
cs: den v týdnu

en: hour
cs: hodinu

en: minute
cs: minutu

en: second
cs: vteřina

en: contains
cs: obsahuje

en: is in
cs: v

en: is greater than
cs: více než

en: is greater than or equal to
cs: větší nebo roven

en: is less than
cs: méně než

en: is less than or equal to
cs: menší nebo rovné

en: starts with
cs: začíná

en: ends with
cs: končí

en: is in range
cs: v rozsahu

en: matches regex
cs: odpovídá normálnímu výrazu

en: search
cs: vyhledávání

en: is contained by
cs: je obsažen v

en: overlaps
cs: překrývají

en: has key
cs: má klíč

en: has keys
cs: má klíče

en: has any keys
cs: má nějaké klíče

en: Range query expects two values.
cs: Rozsah dotazu očekává dvě hodnoty.

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday
cs: Včera

en: Past 7 days
cs: Posledních 7 dní

en: This month
cs: Tento měsíc

en: This year
cs: Tento rok

en: Multiple values may be separated by commas.
cs: Více hodnot lze oddělit čárkami.

en: %s (descending)
cs: %s (sestupně)

en: Ordering
cs: Řád z

en: Submit
cs: Odeslat

en: Field filters
cs: Filtry na polích

en: exclude
cs: s výjimkou

en: All
cs: Všechno

en: Unknown
cs: Není nastaveno

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne
