django-filter - en to da translation catalogue (38 entries)

en: date
da: dato

en: year
da: år

en: month
da: måned

en: day
da: dag

en: week day
da: ugedag

en: hour
da: time

en: minute
da: minut

en: second
da: sekund

en: contains
da: indeholder

en: is in
da: er i

en: is greater than
da: er større end

en: is greater than or equal to
da: er større end eller lig med

en: is less than
da: er mindre end

en: is less than or equal to
da: er mindre end eller lig med

en: starts with
da: starter med

en: ends with
da: slutter med

en: is in range
da: er i intervallet

en: matches regex
da: matcher regex

en: search
da: søg

en: is contained by
da: er indeholdt af

en: overlaps
da: overlapper

en: has key
da: har string

en: has keys
da: har stringe

en: has any keys
da: har hvilken som helst string

en: Range query expects two values.
da: Interval forespørgslen forventer to værdier.

en: Today
da: I dag

en: Yesterday
da: I går

en: Past 7 days
da: Sidste 7 dage

en: This month
da: Denne måned

en: This year
da: Dette år

en: Multiple values may be separated by commas.
da: Flere værdier kan adskilles via komma.

en: %s (descending)
da: %s (aftagende)

en: Ordering
da: Sortering

en: exclude
da: udelad

en: All
da: Alle

en: Unknown
da: Ukendt

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej
