django-filter - en to de translation catalogue (40 entries)

en: date
de: Datum

en: year
de: Jahr

en: month
de: Monat

en: day
de: Tag

en: week day
de: Wochentag

en: hour
de: Stunde

en: minute
de: Minute

en: second
de: Sekunde

en: contains
de: enthält

en: is in
de: ist in

en: is greater than
de: ist größer als

en: is greater than or equal to
de: ist größer oder gleich

en: is less than
de: ist kleiner als

en: is less than or equal to
de: ist kleiner oder gleich

en: starts with
de: beginnt mit

en: ends with
de: endet mit

en: is in range
de: ist im Bereich

en: matches regex
de: passt auf Regex

en: search
de: Suche

en: is contained by
de: ist enthalten in

en: overlaps
de: überlappen

en: has key
de: hat Schlüssel

en: has keys
de: hat Schlüssel

en: has any keys
de: hat beliebige Schlüssel

en: Range query expects two values.
de: Die Bereichsabfrage erwartet zwei Werte.

en: Today
de: Heute

en: Yesterday
de: Gestern

en: Past 7 days
de: Letzte 7 Tage

en: This month
de: Diesen Monat

en: This year
de: Dieses Jahr

en: Multiple values may be separated by commas.
de: Mehrere Werte können durch Kommas getrennt sein.

en: %s (descending)
de: %s (absteigend)

en: Ordering
de: Sortierung

en: Submit
de: Absenden

en: Field filters
de: Feldfilter

en: exclude
de: ausschließen

en: All
de: Alle

en: Unknown
de: Unbekannte

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein
