django-filter - en to el translation catalogue (40 entries)

en: date
el: ημερομηνία

en: year
el: έτος

en: month
el: μήνας

en: day
el: ημέρα

en: week day
el: ημέρα της εβδομάδας

en: hour
el: ώρα

en: minute
el: λεπτό

en: second
el: δευτερόλεπτο

en: contains
el: περιέχει

en: is in
el: είναι εντός των

en: is greater than
el: είναι μεγαλύτερο από

en: is greater than or equal to
el: είναι μεγαλύτερο ή ίσο του

en: is less than
el: είναι μικρότερο από

en: is less than or equal to
el: είναι μικρότερο ή ίσο του

en: starts with
el: ξεκινά με

en: ends with
el: τελειώνει με

en: is in range
el: είναι εντος του εύρους

en: matches regex
el: περιέχει regex

en: search
el: αναζήτηση

en: is contained by
el: περιέχεται σε

en: overlaps
el: επικαλύπτεται

en: has key
el: έχει το κλειδί

en: has keys
el: έχει τα κλειδιά

en: has any keys
el: έχει οποιαδήποτε κλειδιά

en: Range query expects two values.
el: Το ερώτημα εύρους απαιτεί δύο τιμές,

en: Today
el: Σήμερα

en: Yesterday
el: Χτες

en: Past 7 days
el: Τις προηγούμενες 7 ημέρες

en: This month
el: Αυτό το μήνα

en: This year
el: Αυτό το έτος

en: Multiple values may be separated by commas.
el: Οι πολλαπλές τιμές πρέπει να διαχωρίζονται με κόμμα.

en: %s (descending)
el: %s (φθίνουσα

en: Ordering
el: Ταξινόμηση

en: Submit
el: Υποβολή

en: Field filters
el: Φίλτρα πεδίων

en: exclude
el: απέκλεισε

en: All
el: Όλα

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι
