django-filter - en to ru translation catalogue (40 entries)

en: date
ru: дата

en: year
ru: год

en: month
ru: месяц

en: day
ru: день

en: week day
ru: день недели

en: hour
ru: час

en: minute
ru: минута

en: second
ru: секунда

en: contains
ru: содержит

en: is in
ru: в

en: is greater than
ru: больше чем

en: is greater than or equal to
ru: больше или равно

en: is less than
ru: меньше чем

en: is less than or equal to
ru: меньше или равно

en: starts with
ru: начинается

en: ends with
ru: заканчивается

en: is in range
ru: в диапазоне

en: matches regex
ru: соответствует регулярному выражению

en: search
ru: поиск

en: is contained by
ru: содержится в

en: overlaps
ru: перекрывается

en: has key
ru: имеет ключ

en: has keys
ru: имеет ключи

en: has any keys
ru: имеет любые ключи

en: Range query expects two values.
ru: Запрос диапазона ожидает два значения.

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Past 7 days
ru: Прошедшие 7 дней

en: This month
ru: За этот месяц

en: This year
ru: В этом году

en: Multiple values may be separated by commas.
ru: Несколько значений могут быть разделены запятыми.

en: %s (descending)
ru: %s (по убыванию)

en: Ordering
ru: Порядок

en: Submit
ru: Отправить

en: Field filters
ru: Фильтры по полям

en: exclude
ru: исключая

en: All
ru: Все

en: Unknown
ru: Не задано

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет
