django-filter - en to uk translation catalogue (42 entries)

en: date
uk: дата

en: year
uk: рік

en: month
uk: місяць

en: day
uk: день

en: week day
uk: день тижня

en: hour
uk: година

en: minute
uk: хвилина

en: second
uk: секунда

en: contains
uk: містить

en: is in
uk: в

en: is greater than
uk: більше ніж

en: is greater than or equal to
uk: більше або дорівнює

en: is less than
uk: менше ніж

en: is less than or equal to
uk: менше або дорівнює

en: starts with
uk: починається

en: ends with
uk: закінчується

en: is in range
uk: в діапазоні

en: is null
uk: є порожнім

en: matches regex
uk: відповідає регулярному виразу

en: search
uk: пошук

en: is contained by
uk: міститься в

en: overlaps
uk: перекривається

en: has key
uk: має ключ

en: has keys
uk: має ключі

en: has any keys
uk: має будь-які ключі

en: Select a lookup.
uk: Оберіть оператор запиту.

en: Range query expects two values.
uk: Запит діапазону очікує два значення.

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Past 7 days
uk: Минулі 7 днів

en: This month
uk: За цей місяць

en: This year
uk: В цьому році

en: Multiple values may be separated by commas.
uk: Кілька значень можуть бути розділені комами.

en: %s (descending)
uk: %s (по спадаючій)

en: Ordering
uk: Порядок

en: Submit
uk: Відправити

en: Field filters
uk: Фільтри по полях

en: exclude
uk: виключаючи

en: All
uk: Усе

en: Unknown
uk: Не задано

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Немає
