Django REST framework - en to da translation catalogue (92 entries)

en: Invalid basic header. No credentials provided.
da: Ugyldig basic header. Ingen legitimation angivet.

en: Invalid basic header. Credentials string should not contain spaces.
da: Ugyldig basic header. Legitimationsstrenge må ikke indeholde mellemrum.

en: Invalid basic header. Credentials not correctly base64 encoded.
da: Ugyldig basic header. Legitimationen er ikke base64 encoded på korrekt vis.

en: Invalid username/password.
da: Ugyldigt brugernavn/kodeord.

en: User inactive or deleted.
da: Inaktiv eller slettet bruger.

en: Invalid token header. No credentials provided.
da: Ugyldig token header.

en: Invalid token header. Token string should not contain spaces.
da: Ugyldig token header. Token-strenge må ikke indeholde mellemrum.

en: Invalid token header. Token string should not contain invalid characters.
da: Ugyldig token header. Token streng bør ikke indeholde ugyldige karakterer.

en: Invalid token.
da: Ugyldigt token.

en: Key
da: Nøgle

en: User
da: Bruger

en: Created
da: Oprettet

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Kodeord

en: Unable to log in with provided credentials.
da: Kunne ikke logge ind med den angivne legitimation.

en: Must include "username" and "password".
da: Skal indeholde "username" og "password".

en: A server error occurred.
da: Der er sket en serverfejl.

en: Malformed request.
da: Misdannet forespørgsel.

en: Incorrect authentication credentials.
da: Ugyldig legitimation til autentificering.

en: Authentication credentials were not provided.
da: Legitimation til autentificering blev ikke angivet.

en: You do not have permission to perform this action.
da: Du har ikke lov til at udføre denne handling.

en: Not found.
da: Ikke fundet.

en: Method "{method}" not allowed.
da: Metoden "{method}" er ikke tilladt.

en: Could not satisfy the request Accept header.
da: Kunne ikke efterkomme forespørgslens Accept header.

en: Unsupported media type "{media_type}" in request.
da: Forespørgslens media type, "{media_type}", er ikke understøttet.

en: Request was throttled.
da: Forespørgslen blev neddroslet.

en: This field is required.
da: Dette felt er påkrævet.

en: This field may not be null.
da: Dette felt må ikke være null.

en: This field may not be blank.
da: Dette felt må ikke være tomt.

en: Ensure this field has no more than {max_length} characters.
da: Tjek at dette felt ikke indeholder flere end {max_length} tegn.

en: Ensure this field has at least {min_length} characters.
da: Tjek at dette felt indeholder mindst {min_length} tegn.

en: Enter a valid email address.
da: Angiv en gyldig e-mailadresse.

en: This value does not match the required pattern.
da: Denne værdi passer ikke med det påkrævede mønster.

en: Enter a valid "slug" consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
da: Indtast en gyldig "slug", bestående af bogstaver, tal, bund- og bindestreger.

en: Enter a valid URL.
da: Indtast en gyldig URL.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
da: Indtast en gyldig IPv4 eller IPv6 adresse.

en: A valid integer is required.
da: Et gyldigt heltal er påkrævet.

en: Ensure this value is less than or equal to {max_value}.
da: Tjek at værdien er mindre end eller lig med {max_value}.

en: Ensure this value is greater than or equal to {min_value}.
da: Tjek at værdien er større end eller lig med {min_value}.

en: String value too large.
da: Strengværdien er for stor.

en: A valid number is required.
da: Et gyldigt tal er påkrævet.

en: Ensure that there are no more than {max_digits} digits in total.
da: Tjek at der ikke er flere end {max_digits} cifre i alt.

en: Ensure that there are no more than {max_decimal_places} decimal places.
da: Tjek at der ikke er flere end {max_decimal_places} cifre efter kommaet.

en: Ensure that there are no more than {max_whole_digits} digits before the decimal point.
da: Tjek at der ikke er flere end {max_whole_digits} cifre før kommaet.

en: Datetime has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
da: Datotid har et forkert format. Brug i stedet et af disse formater: {format}.

en: Expected a datetime but got a date.
da: Forventede en datotid, men fik en dato.

en: Date has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
da: Dato har et forkert format. Brug i stedet et af disse formater: {format}.

en: Expected a date but got a datetime.
da: Forventede en dato men fik en datotid.

en: Time has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
da: Klokkeslæt har forkert format. Brug i stedet et af disse formater: {format}.

en: Duration has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
da: Varighed har forkert format. Brug istedet et af følgende formater: {format}.

en: "{input}" is not a valid choice.
da: "{input}" er ikke et gyldigt valg.

en: More than {count} items...
da: Flere end {count} objekter...

en: Expected a list of items but got type "{input_type}".
da: Forventede en liste, men fik noget af typen "{input_type}".

en: This selection may not be empty.
da: Dette valg kan være tomt.

en: "{input}" is not a valid path choice.
da: "{input}" er ikke et gyldigt valg af adresse.

en: No file was submitted.
da: Ingen medsendt fil.

en: The submitted data was not a file. Check the encoding type on the form.
da: Det medsendte data var ikke en fil. Tjek typen af indkodning på formularen.

en: No filename could be determined.
da: Filnavnet kunne ikke afgøres.

en: The submitted file is empty.
da: Den medsendte fil er tom.

en: Ensure this filename has at most {max_length} characters (it has {length}).
da: Sørg for at filnavnet er højst {max_length} langt (det er {length}).

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
da: Medsend et gyldigt billede. Den medsendte fil var enten ikke et billede eller billedfilen var ødelagt.

en: This list may not be empty.
da: Denne liste er muligvis ikke tom.

en: Expected a dictionary of items but got type "{input_type}".
da: Forventede en dictionary, men fik noget af typen "{input_type}".

en: Value must be valid JSON.
da: Værdi skal være gyldig JSON.

en: Search
da: Søg

en: Ordering
da: Sortering

en: ascending
da: stigende

en: descending
da: faldende

en: Invalid page.
da: Ugyldig side

en: Invalid cursor
da: Ugyldig cursor

en: Invalid pk "{pk_value}" - object does not exist.
da: Ugyldig primærnøgle "{pk_value}" - objektet findes ikke.

en: Incorrect type. Expected pk value, received {data_type}.
da: Ugyldig type. Forventet værdi er primærnøgle, fik {data_type}.

en: Invalid hyperlink - No URL match.
da: Ugyldigt hyperlink - intet URL match.

en: Invalid hyperlink - Incorrect URL match.
da: Ugyldigt hyperlink - forkert URL match.

en: Invalid hyperlink - Object does not exist.
da: Ugyldigt hyperlink - objektet findes ikke.

en: Incorrect type. Expected URL string, received {data_type}.
da: Forkert type. Forventede en URL-streng, fik {data_type}.

en: Object with {slug_name}={value} does not exist.
da: Object med {slug_name}={value} findes ikke.

en: Invalid value.
da: Ugyldig værdi.

en: Invalid data. Expected a dictionary, but got {datatype}.
da: Ugyldig data. Forventede en dictionary, men fik {datatype}.

en: Filters
da: Filtre

en: None
da: Ingen

en: No items to select.
da: Intet at vælge.

en: This field must be unique.
da: Dette felt skal være unikt.

en: The fields {field_names} must make a unique set.
da: Felterne {field_names} skal udgøre et unikt sæt.

en: This field must be unique for the "{date_field}" date.
da: Dette felt skal være unikt for "{date_field}"-datoen.

en: This field must be unique for the "{date_field}" month.
da: Dette felt skal være unikt for "{date_field}"-måneden.

en: This field must be unique for the "{date_field}" year.
da: Dette felt skal være unikt for "{date_field}"-året.

en: Invalid version in "Accept" header.
da: Ugyldig version i "Accept" headeren.

en: Invalid version in URL path.
da: Ugyldig version i URL-stien.

en: Invalid version in URL path. Does not match any version namespace.
da: Ugyldig version in URLen. Den stemmer ikke overens med nogen versionsnumre.

en: Invalid version in hostname.
da: Ugyldig version i hostname.

en: Invalid version in query parameter.
da: Ugyldig version i forespørgselsparameteren.
