Django REST framework - en to ja translation catalogue (95 entries)

en: Invalid basic header. No credentials provided.
ja: 不正な基本ヘッダです。認証情報が含まれていません。

en: Invalid basic header. Credentials string should not contain spaces.
ja: 不正な基本ヘッダです。認証情報文字列に空白を含めてはいけません。

en: Invalid basic header. Credentials not correctly base64 encoded.
ja: 不正な基本ヘッダです。認証情報がBASE64で正しくエンコードされていません。

en: Invalid username/password.
ja: ユーザ名かパスワードが違います。

en: User inactive or deleted.
ja: ユーザが無効か削除されています。

en: Invalid token header. No credentials provided.
ja: 不正なトークンヘッダです。認証情報が含まれていません。

en: Invalid token header. Token string should not contain spaces.
ja: 不正なトークンヘッダです。トークン文字列に空白を含めてはいけません。

en: Invalid token header. Token string should not contain invalid characters.
ja: 不正なトークンヘッダです。トークン文字列に不正な文字を含めてはいけません。

en: Invalid token.
ja: 不正なトークンです。

en: Auth Token
ja: 認証トークン

en: Key
ja: キー

en: User
ja: ユーザ

en: Created
ja: 作成された

en: Token
ja: トークン

en: Tokens
ja: トークン

en: Username
ja: ユーザ名

en: Password
ja: パスワード

en: Unable to log in with provided credentials.
ja: 提供された認証情報でログインできません。

en: Must include "username" and "password".
ja: "username"と"password"を含まなければなりません。

en: A server error occurred.
ja: サーバエラーが発生しました。

en: Malformed request.
ja: 不正な形式のリクエストです。

en: Incorrect authentication credentials.
ja: 認証情報が正しくありません。

en: Authentication credentials were not provided.
ja: 認証情報が含まれていません。

en: You do not have permission to perform this action.
ja: このアクションを実行する権限がありません。

en: Not found.
ja: 見つかりませんでした。

en: Method "{method}" not allowed.
ja: メソッド "{method}" は許されていません。

en: Could not satisfy the request Accept header.
ja: リクエストのAcceptヘッダを満たすことができませんでした。

en: Unsupported media type "{media_type}" in request.
ja: リクエストのメディアタイプ "{media_type}" はサポートされていません。

en: Request was throttled.
ja: リクエストの処理は絞られました。

en: This field is required.
ja: この項目は必須です。

en: This field may not be null.
ja: この項目はnullにできません。

en: This field may not be blank.
ja: この項目は空にできません。

en: Ensure this field has no more than {max_length} characters.
ja: この項目が{max_length}文字より長くならないようにしてください。

en: Ensure this field has at least {min_length} characters.
ja: この項目は少なくとも{min_length}文字以上にしてください。

en: Enter a valid email address.
ja: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: This value does not match the required pattern.
ja: この値は所要のパターンにマッチしません。

en: Enter a valid "slug" consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
ja: 文字、数字、アンダースコア、またはハイフンから成る有効な "slug" を入力してください。

en: Enter a valid URL.
ja: 有効なURLを入力してください。

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
ja: 有効なIPv4またはIPv6アドレスを入力してください。

en: A valid integer is required.
ja: 有効な整数を入力してください。

en: Ensure this value is less than or equal to {max_value}.
ja: この値は{max_value}以下にしてください。

en: Ensure this value is greater than or equal to {min_value}.
ja: この値は{min_value}以上にしてください。

en: String value too large.
ja: 文字列が長過ぎます。

en: A valid number is required.
ja: 有効な数値を入力してください。

en: Ensure that there are no more than {max_digits} digits in total.
ja: 合計で最大{max_digits}桁以下になるようにしてください。

en: Ensure that there are no more than {max_decimal_places} decimal places.
ja: 小数点以下の桁数を{max_decimal_places}を超えないようにしてください。

en: Ensure that there are no more than {max_whole_digits} digits before the decimal point.
ja: 整数部の桁数を{max_whole_digits}を超えないようにしてください。

en: Datetime has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
ja: 日時の形式が違います。以下のどれかの形式にしてください: {format}。

en: Expected a datetime but got a date.
ja: 日付ではなく日時を入力してください。

en: Date has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
ja: 日付の形式が違います。以下のどれかの形式にしてください: {format}。

en: Expected a date but got a datetime.
ja: 日時ではなく日付を入力してください。

en: Time has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
ja: 時刻の形式が違います。以下のどれかの形式にしてください: {format}。

en: Duration has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
ja: 機関の形式が違います。以下のどれかの形式にしてください: {format}。

en: "{input}" is not a valid choice.
ja: "{input}"は有効な選択肢ではありません。

en: More than {count} items...
ja:  {count} 個より多い...

en: Expected a list of items but got type "{input_type}".
ja: "{input_type}" 型のデータではなく項目のリストを入力してください。

en: This selection may not be empty.
ja: 空でない項目を選択してください。

en: "{input}" is not a valid path choice.
ja: "{input}"は有効なパスの選択肢ではありません。

en: No file was submitted.
ja: ファイルが添付されていません。

en: The submitted data was not a file. Check the encoding type on the form.
ja: 添付されたデータはファイルではありません。フォームのエンコーディングタイプを確認してください。

en: No filename could be determined.
ja: ファイル名が取得できませんでした。

en: The submitted file is empty.
ja: 添付ファイルの中身が空でした。

en: Ensure this filename has at most {max_length} characters (it has {length}).
ja: ファイル名は最大{max_length}文字にしてください({length}文字でした)。

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
ja: 有効な画像をアップロードしてください。アップロードされたファイルは画像でないか壊れた画像です。

en: This list may not be empty.
ja: リストは空ではいけません。

en: Expected a dictionary of items but got type "{input_type}".
ja: "{input_type}" 型のデータではなく項目の辞書を入力してください。

en: Value must be valid JSON.
ja: 値は有効なJSONでなければなりません。

en: Search
ja: 検索

en: Ordering
ja: 順序

en: ascending
ja: 昇順

en: descending
ja: 降順

en: Invalid page.
ja: 不正なページです。

en: Invalid cursor
ja: カーソルが不正です。

en: Invalid pk "{pk_value}" - object does not exist.
ja: 主キー "{pk_value}" は不正です - データが存在しません。

en: Incorrect type. Expected pk value, received {data_type}.
ja: 不正な型です。{data_type} 型ではなく主キーの値を入力してください。

en: Invalid hyperlink - No URL match.
ja: ハイパーリンクが不正です - URLにマッチしません。

en: Invalid hyperlink - Incorrect URL match.
ja: ハイパーリンクが不正です - 不正なURLにマッチします。

en: Invalid hyperlink - Object does not exist.
ja: ハイパーリンクが不正です - リンク先が存在しません。

en: Incorrect type. Expected URL string, received {data_type}.
ja: 不正なデータ型です。{data_type} 型ではなくURL文字列を入力してください。

en: Object with {slug_name}={value} does not exist.
ja: {slug_name}={value} のデータが存在しません。

en: Invalid value.
ja: 不正な値です。

en: Invalid data. Expected a dictionary, but got {datatype}.
ja: 不正なデータです。{datatype} 型ではなく辞書を入力してください。

en: Filters
ja: フィルタ

en: None
ja: なし

en: No items to select.
ja: 選択する項目がありません。

en: This field must be unique.
ja: この項目は一意でなければなりません。

en: The fields {field_names} must make a unique set.
ja: 項目 {field_names} は一意な組でなければなりません。

en: This field must be unique for the "{date_field}" date.
ja: この項目は "{date_field}" の日に対して一意でなければなりません。

en: This field must be unique for the "{date_field}" month.
ja: この項目は "{date_field}" の月に対して一意でなければなりません。

en: This field must be unique for the "{date_field}" year.
ja: この項目は "{date_field}" の年に対して一意でなければなりません。

en: Invalid version in "Accept" header.
ja: "Accept" 内のバージョンが不正です。

en: Invalid version in URL path.
ja: URLパス内のバージョンが不正です。

en: Invalid version in URL path. Does not match any version namespace.
ja: 不正なバージョンのURLのパスです。どのバージョンの名前空間にも一致しません。

en: Invalid version in hostname.
ja: ホスト名内のバージョンが不正です。

en: Invalid version in query parameter.
ja: クエリパラメータ内のバージョンが不正です。
