Django REST framework - en to mk translation catalogue (89 entries)

en: Invalid basic header. No credentials provided.
mk: Невалиден основен header. Не се внесени податоци за автентикација.

en: Invalid basic header. Credentials string should not contain spaces.
mk: Невалиден основен header. Автентикационата низа не треба да содржи празни места.

en: Invalid basic header. Credentials not correctly base64 encoded.
mk: Невалиден основен header. Податоците за автентикација не се енкодирани со base64.

en: Invalid username/password.
mk: Невалидно корисничко име/лозинка.

en: User inactive or deleted.
mk: Корисникот е деактивиран или избришан.

en: Invalid token header. No credentials provided.
mk: Невалиден токен header. Не се внесени податоци за најава.

en: Invalid token header. Token string should not contain spaces.
mk: Невалиден токен во header. Токенот не треба да содржи празни места.

en: Invalid token.
mk: Невалиден токен.

en: Auth Token
mk: Автентикациски токен

en: User
mk: Корисник

en: Token
mk: Токен

en: Tokens
mk: Токени

en: Username
mk: Корисничко име

en: Password
mk: Лозинка

en: Unable to log in with provided credentials.
mk: Не може да се најавите со податоците за најава.

en: Must include "username" and "password".
mk: Мора да се внесе „username“ и „password“.

en: A server error occurred.
mk: Настана серверска грешка.

en: Malformed request.
mk: Неправилен request.

en: Incorrect authentication credentials.
mk: Неточни податоци за најава.

en: Authentication credentials were not provided.
mk: Не се внесени податоци за најава.

en: You do not have permission to perform this action.
mk: Немате дозвола да го сторите ова.

en: Not found.
mk: Не е пронајдено ништо.

en: Method "{method}" not allowed.
mk: Методата "{method}" не е дозволена.

en: Could not satisfy the request Accept header.
mk: Не може да се исполни барањето на Accept header-от.

en: Unsupported media type "{media_type}" in request.
mk: Media типот „{media_type}“ не е поддржан.

en: Request was throttled.
mk: Request-от е забранет заради ограничувања.

en: This field is required.
mk: Ова поле е задолжително.

en: This field may not be null.
mk: Ова поле не смее да биде недефинирано.

en: This field may not be blank.
mk: Ова поле не смее да биде празно.

en: Ensure this field has no more than {max_length} characters.
mk: Ова поле не смее да има повеќе од {max_length} знаци.

en: Ensure this field has at least {min_length} characters.
mk: Ова поле мора да има барем {min_length} знаци.

en: Enter a valid email address.
mk: Внесете валидна email адреса.

en: This value does not match the required pattern.
mk: Ова поле не е по правилната шема/барање.

en: Enter a valid "slug" consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
mk: Внесете валидно име што содржи букви, бројки, долни црти или црти.

en: Enter a valid URL.
mk: Внесете валиден URL.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
mk: Внеси валидна IPv4 или IPv6 адреса.

en: A valid integer is required.
mk: Задолжителен е валиден цел број.

en: Ensure this value is less than or equal to {max_value}.
mk: Вредноста треба да биде помала или еднаква на {max_value}.

en: Ensure this value is greater than or equal to {min_value}.
mk: Вредноста треба да биде поголема или еднаква на {min_value}.

en: String value too large.
mk: Вредноста е преголема.

en: A valid number is required.
mk: Задолжителен е валиден број.

en: Ensure that there are no more than {max_digits} digits in total.
mk: Не смее да има повеќе од {max_digits} цифри вкупно.

en: Ensure that there are no more than {max_decimal_places} decimal places.
mk: Не смее да има повеќе од {max_decimal_places} децимални места.

en: Ensure that there are no more than {max_whole_digits} digits before the decimal point.
mk: Не смее да има повеќе од {max_whole_digits} цифри пред децималната точка.

en: Datetime has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
mk: Датата и времето се со погрешен формат. Користете го овој формат: {format}.

en: Expected a datetime but got a date.
mk: Очекувано беше дата и време, а внесено беше само дата.

en: Date has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
mk: Датата е со погрешен формат. Користете го овој формат: {format}.

en: Expected a date but got a datetime.
mk: Очекувана беше дата, а внесени беа и дата и време.

en: Time has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
mk: Времето е со погрешен формат. Користете го овој формат: {format}.

en: "{input}" is not a valid choice.
mk: „{input}“ не е валиден избор.

en: More than {count} items...
mk: Повеќе од {count} ставки...

en: Expected a list of items but got type "{input_type}".
mk: Очекувана беше листа од ставки, а внесено беше „{input_type}“.

en: No file was submitted.
mk: Ниеден фајл не е качен (upload-иран).

en: The submitted data was not a file. Check the encoding type on the form.
mk: Испратените податоци не се фајл. Проверете го encoding-от на формата.

en: No filename could be determined.
mk: Не може да се открие име на фајлот.

en: The submitted file is empty.
mk: Качениот (upload-иран) фајл е празен.

en: Ensure this filename has at most {max_length} characters (it has {length}).
mk: Името на фајлот треба да има највеќе {max_length} знаци (а има {length}).

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
mk: Качете (upload-ирајте) валидна слика. Фајлот што го качивте не е валидна слика или е расипан.

en: This list may not be empty.
mk: Оваа листа не смее да биде празна.

en: Expected a dictionary of items but got type "{input_type}".
mk: Очекуван беше dictionary од ставки, a внесен беше тип "{input_type}".

en: Value must be valid JSON.
mk: Вредноста мора да биде валиден JSON.

en: Search
mk: Пребарај

en: Ordering
mk: Подредување

en: ascending
mk: растечки

en: descending
mk: опаѓачки

en: Invalid page.
mk: Невалидна вредност за страна.

en: Invalid cursor
mk: Невалиден покажувач (cursor)

en: Invalid pk "{pk_value}" - object does not exist.
mk: Невалиден pk „{pk_value}“ - објектот не постои.

en: Incorrect type. Expected pk value, received {data_type}.
mk: Неточен тип. Очекувано беше pk, а внесено {data_type}.

en: Invalid hyperlink - No URL match.
mk: Невалиден хиперлинк - не е внесен URL.

en: Invalid hyperlink - Incorrect URL match.
mk: Невалиден хиперлинк - внесен е неправилен URL.

en: Invalid hyperlink - Object does not exist.
mk: Невалиден хиперлинк - Објектот не постои.

en: Incorrect type. Expected URL string, received {data_type}.
mk: Неточен тип. Очекувано беше URL, a внесено {data_type}.

en: Object with {slug_name}={value} does not exist.
mk: Објектот со {slug_name}={value} не постои.

en: Invalid value.
mk: Невалидна вредност.

en: Invalid data. Expected a dictionary, but got {datatype}.
mk: Невалидни податоци. Очекуван беше dictionary, а внесен {datatype}.

en: Filters
mk: Филтри

en: None
mk: Ништо

en: No items to select.
mk: Нема ставки за избирање.

en: This field must be unique.
mk: Ова поле мора да биде уникатно.

en: The fields {field_names} must make a unique set.
mk: Полињата {field_names} заедно мора да формираат уникатен збир.

en: This field must be unique for the "{date_field}" date.
mk: Ова поле мора да биде уникатно за „{date_field}“ датата.

en: This field must be unique for the "{date_field}" month.
mk: Ова поле мора да биде уникатно за „{date_field}“ месецот.

en: This field must be unique for the "{date_field}" year.
mk: Ова поле мора да биде уникатно за „{date_field}“ годината.

en: Invalid version in "Accept" header.
mk: Невалидна верзија во „Accept“ header-от.

en: Invalid version in URL path.
mk: Невалидна верзија во URL патеката.

en: Invalid version in URL path. Does not match any version namespace.
mk: Верзијата во URL патеката не е валидна. Не се согласува со ниеден version namespace (именски простор за верзии).

en: Invalid version in hostname.
mk: Невалидна верзија во hostname-от.

en: Invalid version in query parameter.
mk: Невалидна верзија во query параметарот.
