Django REST framework - en to sv translation catalogue (93 entries)

en: Invalid basic header. No credentials provided.
sv: Ogiltig "basic"-header. Inga användaruppgifter tillhandahölls.

en: Invalid basic header. Credentials string should not contain spaces.
sv: Ogiltig "basic"-header. Strängen för användaruppgifterna ska inte innehålla mellanslag.

en: Invalid basic header. Credentials not correctly base64 encoded.
sv: Ogiltig "basic"-header. Användaruppgifterna är inte korrekt base64-kodade.

en: Invalid username/password.
sv: Ogiltigt användarnamn/lösenord.

en: User inactive or deleted.
sv: Användaren borttagen eller inaktiv.

en: Invalid token header. No credentials provided.
sv: Ogiltig "token"-header. Inga användaruppgifter tillhandahölls.

en: Invalid token header. Token string should not contain spaces.
sv: Ogiltig "token"-header. Strängen ska inte innehålla mellanslag.

en: Invalid token header. Token string should not contain invalid characters.
sv: Ogiltig "token"-header. Strängen ska inte innehålla ogiltiga tecken.

en: Invalid token.
sv: Ogiltig "token".

en: Auth Token
sv: Autentiseringstoken

en: Key
sv: Nyckel

en: User
sv: Användare

en: Created
sv: Skapad

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Unable to log in with provided credentials.
sv: Kunde inte logga in med de angivna inloggningsuppgifterna.

en: Must include "username" and "password".
sv: Användarnamn och lösenord måste anges.

en: A server error occurred.
sv: Ett serverfel inträffade.

en: Malformed request.
sv: Ogiltig förfrågan.

en: Incorrect authentication credentials.
sv: Ogiltiga inloggningsuppgifter.

en: Authentication credentials were not provided.
sv: Autentiseringsuppgifter ej tillhandahållna.

en: You do not have permission to perform this action.
sv: Du har inte tillåtelse att utföra denna förfrågan.

en: Not found.
sv: Hittades inte.

en: Method "{method}" not allowed.
sv: Metoden "{method}" tillåts inte.

en: Could not satisfy the request Accept header.
sv: Kunde inte tillfredsställa förfrågans "Accept"-header.

en: Unsupported media type "{media_type}" in request.
sv: Medietypen "{media_type}" stöds inte.

en: Request was throttled.
sv: Förfrågan stoppades eftersom du har skickat för många.

en: This field is required.
sv: Det här fältet är obligatoriskt.

en: This field may not be null.
sv: Det här fältet får inte vara null.

en: This field may not be blank.
sv: Det här fältet får inte vara blankt.

en: Ensure this field has no more than {max_length} characters.
sv: Se till att detta fält inte har fler än {max_length} tecken.

en: Ensure this field has at least {min_length} characters.
sv: Se till att detta fält har minst {min_length} tecken.

en: Enter a valid email address.
sv: Ange en giltig mejladress.

en: This value does not match the required pattern.
sv: Det här värdet matchar inte mallen.

en: Enter a valid "slug" consisting of letters, numbers, underscores or hyphens.
sv: Ange en giltig "slug" bestående av bokstäver, nummer, understreck eller bindestreck.

en: Enter a valid URL.
sv: Ange en giltig URL.

en: Enter a valid IPv4 or IPv6 address.
sv: Ange en giltig IPv4- eller IPv6-adress.

en: A valid integer is required.
sv: Ett giltigt heltal krävs.

en: Ensure this value is less than or equal to {max_value}.
sv: Se till att detta värde är mindre än eller lika med {max_value}.

en: Ensure this value is greater than or equal to {min_value}.
sv: Se till att detta värde är större än eller lika med {min_value}.

en: String value too large.
sv: Textvärdet är för långt.

en: A valid number is required.
sv: Ett giltigt nummer krävs.

en: Ensure that there are no more than {max_digits} digits in total.
sv: Se till att det inte finns fler än totalt {max_digits} siffror.

en: Ensure that there are no more than {max_decimal_places} decimal places.
sv: Se till att det inte finns fler än {max_decimal_places} decimaler.

en: Ensure that there are no more than {max_whole_digits} digits before the decimal point.
sv: Se till att det inte finns fler än {max_whole_digits} siffror före decimalpunkten.

en: Datetime has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
sv: Datumtiden har fel format. Använd ett av dessa format istället: {format}.

en: Expected a datetime but got a date.
sv: Förväntade en datumtid men fick ett datum.

en: Date has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
sv: Datumet har fel format. Använde ett av dessa format istället: {format}.

en: Expected a date but got a datetime.
sv: Förväntade ett datum men fick en datumtid.

en: Time has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
sv: Tiden har fel format. Använd ett av dessa format istället: {format}.

en: Duration has wrong format. Use one of these formats instead: {format}.
sv: Perioden har fel format. Använd ett av dessa format istället: {format}.

en: "{input}" is not a valid choice.
sv: "{input}" är inte ett giltigt val.

en: More than {count} items...
sv: Fler än {count} objekt...

en: Expected a list of items but got type "{input_type}".
sv: Förväntade en lista med element men fick typen "{input_type}".

en: This selection may not be empty.
sv: Det här valet får inte vara tomt.

en: "{input}" is not a valid path choice.
sv: "{input}" är inte ett giltigt val för en sökväg.

en: No file was submitted.
sv: Ingen fil skickades.

en: The submitted data was not a file. Check the encoding type on the form.
sv: Den skickade informationen var inte en fil. Kontrollera formulärets kodningstyp.

en: No filename could be determined.
sv: Inget filnamn kunde bestämmas.

en: The submitted file is empty.
sv: Den skickade filen var tom.

en: Ensure this filename has at most {max_length} characters (it has {length}).
sv: Se till att det här filnamnet har högst {max_length} tecken (det har {length}).

en: Upload a valid image. The file you uploaded was either not an image or a corrupted image.
sv: Ladda upp en giltig bild. Filen du laddade upp var antingen inte en bild eller en skadad bild.

en: This list may not be empty.
sv: Den här listan får inte vara tom.

en: Expected a dictionary of items but got type "{input_type}".
sv: Förväntade en "dictionary" med element men fick typen "{input_type}".

en: Value must be valid JSON.
sv: Värdet måste vara giltig JSON.

en: Search
sv: Sök

en: Ordering
sv: Ordning

en: ascending
sv: stigande

en: descending
sv: fallande

en: Invalid page.
sv: Ogiltig sida.

en: Invalid cursor
sv: Ogiltig cursor.

en: Invalid pk "{pk_value}" - object does not exist.
sv: Ogiltigt pk "{pk_value}" - Objektet finns inte.

en: Incorrect type. Expected pk value, received {data_type}.
sv: Felaktig typ. Förväntade pk-värde, fick {data_type}.

en: Invalid hyperlink - No URL match.
sv: Ogiltig hyperlänk - Ingen URL matchade.

en: Invalid hyperlink - Incorrect URL match.
sv: Ogiltig hyperlänk - Felaktig URL-matching.

en: Invalid hyperlink - Object does not exist.
sv: Ogiltig hyperlänk - Objektet finns inte.

en: Incorrect type. Expected URL string, received {data_type}.
sv: Felaktig typ. Förväntade URL-sträng, fick {data_type}.

en: Object with {slug_name}={value} does not exist.
sv: Objekt med {slug_name}={value} finns inte.

en: Invalid value.
sv: Ogiltigt värde.

en: Invalid data. Expected a dictionary, but got {datatype}.
sv: Ogiltig data. Förväntade en dictionary, men fick {datatype}.

en: Filters
sv: Filter

en: None
sv: Inget

en: No items to select.
sv: Inga valbara objekt.

en: This field must be unique.
sv: Det här fältet måste vara unikt.

en: The fields {field_names} must make a unique set.
sv: Fälten {field_names} måste skapa ett unikt set.

en: This field must be unique for the "{date_field}" date.
sv: Det här fältet måste vara unikt för datumet "{date_field}".

en: This field must be unique for the "{date_field}" month.
sv: Det här fältet måste vara unikt för månaden "{date_field}".

en: This field must be unique for the "{date_field}" year.
sv: Det här fältet måste vara unikt för året "{date_field}".

en: Invalid version in "Accept" header.
sv: Ogiltig version i "Accept"-headern.

en: Invalid version in URL path.
sv: Ogiltig version i URL-resursen.

en: Invalid version in URL path. Does not match any version namespace.
sv: Ogiltig version i URL-resursen. Matchar inget versions-namespace.

en: Invalid version in hostname.
sv: Ogiltig version i värdnamnet.

en: Invalid version in query parameter.
sv: Ogiltig version i förfrågningsparametern.
