docky - en to ja translation catalogue (209 entries)

en: The finest dock no money can buy.
ja: お金では買えない至高のドック

en: Search Docklets...
ja: ドックレットの検索...

en: Search Helpers...
ja: ヘルパーの検索...

en: Click on any dock to configure.
ja: 設定変更したいドックをクリックしてください。

en: Drag any dock to reposition.
ja: ドックを移動させるにはドラッグします。

en: Delete the currently selected dock?
ja: 現在選択中のドックを削除しますか？

en: If you choose to delete the dock, all settings
    for the deleted dock will be permanently lost.
ja: ドックの削除を選択すると、
    削除するドックに関わる全ての設定が完全に失われます。

en: _Delete Dock
ja: ドック削除(_D)

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: .tar Archives
ja: .tar 書庫

en: Author
ja: 作成者

en: Move this docklet up on the selected dock
ja: このドックレットを選択ドック上の上方向に移動

en: Move this docklet down on the selected dock
ja: このドックレットを選択ドック上の下方向に移動

en: Move this docklet left on the selected dock
ja: このドックレットを選択ドック上の左方向に移動

en: Move this docklet right on the selected dock
ja: このドックレットを選択ドック上の右方向に移動

en: Configure this docklet
ja: このドックレットの設定を変更

en: About this docklet
ja: このドックレットについて

en: Add this docklet to the selected dock
ja: このドックレットを選択ドックに追加

en: Remove this docklet from the selected dock
ja: このドックレットを選択ドックから削除

en: Docky requires compositing to work properly. Certain options are disabled and themes/animations will look incorrect.
ja: Docky の正常動作にはコンポジットが必要です。無効化されたオプションがあるため、テーマやアニメーションは正しく表示されません。

en: Status
ja: 状態

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: About this helper
ja: このヘルパーについて

en: Enable this helper
ja: このヘルパーを有効化

en: Disable this helper
ja: このヘルパーを無効化

en: Running
ja: 稼動中

en: Stopped
ja: 停止

en: When set, windows which do not already have launchers on a dock will be added to this dock.
ja: 有効にすると、いずれのドックにもランチャーを有していないウィンドウは、このドックに追加されるようになります。

en: <i>Never hides; maximized windows do not overlap the dock.</i>
ja: <i>常時表示: ウィンドウを最大化してもドックには重なりません。</i>

en: <i>Hides whenever the mouse is not over it.</i>
ja: <i>マウスが置かれない間は常に隠れた状態になります。</i>

en: <i>Hides when dock obstructs the active application.</i>
ja: <i>ドックがアクティブなアプリケーションを邪魔する時に隠します。</i>

en: <i>Hides when dock obstructs any window.</i>
ja: <i>ドックがウィンドウを邪魔する時に隠します。</i>

en: Drag to reposition
ja: ドラッグして再配置

en: Drop to add to dock
ja: ドロップしてドックに追加

en: _Settings
ja: 設定(_S)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Quit Docky
ja: Docky 終了(_Q)

en: Docky Settings
ja: Docky 設定

en: _Start When User Logs In
ja: ユーザーログイン時に起動(_S)

en: _Theme:
ja: テーマ(_T):

en: _Install
ja: インストール(_I)

en: <b>General Options</b>
ja: <b>全般オプション</b>

en: <b>Dock Configuration</b>
ja: <b>ドック設定</b>

en: Docks
ja: ドック

en: All
ja: 全て

en: Enabled
ja: 有効状態

en: Disabled
ja: 無効状態

en: Docklets
ja: ドックレット

en: Usable
ja: 使用可能

en: Helpers
ja: ヘルパー

en: _New Dock
ja: 新規ドック(_N)

en: None
ja: なし

en: Autohide
ja: 自動的に隠す

en: Intellihide
ja: 賢く隠す

en: Window Dodge
ja: ウィンドウ回避

en: _Fade On Hide
ja: 隠す時にフェード(_F)

en: _Icon Size:
ja: アイコンの大きさ(_I):

en: _Hiding:
ja: 隠す方法(_H):

en: _Panel Mode
ja: パネルモード(_P)

en: 3D Back_ground
ja: 3D背景(_G)

en: _Manage Windows Without Launcher
ja: ランチャーを有していないウィンドウを管理(_M)

en: _Zoom:
ja: ズーム(_Z):

en: Drop to open with {0}
ja: ドロップして {0} で開く

en: New _Window
ja: 新規ウィンドウ(_W)

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Reset Color
ja: 色のリセット(_R)

en: _Pin to Dock
ja: ドックに追加(_P)

en: Drop to move to {0}
ja: ドロップして {0} へ移動

note: until we use a new version of GTK# which supports getting the GLib.Error code this is about the best we can do.
en: Error performing drop action
ja: ドロップ・アクション実行にエラー

en: Not enough free space on destination.
ja: 目的の場所に十分な空きスペースがありません。

en: Complete
ja: 完了

en: Moving
ja: 移動中

en: Copying
ja: コピー中

en: Open Containing _Folder
ja: 親フォルダを開く(_F)

en: Unma_ximize
ja: 最大化解除(_X)

en: Ma_ximize
ja: 最大化(_X)

en: _Restore
ja: 元に戻す(_R)

en: Mi_nimize
ja: 最小化(_N)

en: _Close All
ja: 全て閉じる(_C)

en: Sign up for {0}
ja: {0} にサインアップ

en: Validating...
ja: 有効性確認中...

en: Don't have {0}?
ja: {0} アカウントを持っていない？

en: Account validation failed!
ja: アカウントの有効性確認に失敗！

en: Verify and save account information
ja: アカウント情報の有効性確認と保存

en: Account validation succeeded!
ja: アカウントの有効性確認に成功しました！

en: Password
ja: パスワード

en: Username
ja: ユーザー名

en: <i>Verify and save account information</i>
ja: <i>アカウント情報の有効性確認と保存</i>

en: Don't have an account?
ja: アカウントを持っていない？

en: No Battery Found
ja: バッテリーが見つかりません

en: {0} hour | {0} hours
ja[0]: {0} 時間

en: {0} minute | {0} minutes
ja[0]: {0} 分

en: until charged
ja: で充電完了

en: remaining
ja: 残り

en: _Statistics
ja: 統計(_S)

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Clipboard is currently empty.
ja: クリップボードは現在空です。

en: Di_gital Clock
ja: デジタル時計(_G)

en: 24-Hour _Clock
ja: 24時間時計(_C)

en: Show _Date
ja: 日付表示(_D)

en: Select _Theme
ja: テーマ選択(_T)

en: Themes
ja: テーマ

en: Theme
ja: テーマ

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: _Show Desktop
ja: デスクトップの表示(_S)

en: _Tile Desktop
ja: デスクトップのタイル整列(_T)

en: _Cascade Desktop
ja: デスクトップのカスケード整列(_C)

en: _Add Label
ja: ラベル追加(_A)

en: Check e_very:
ja: チェック間隔(_V)

en: minutes
ja: 分

en: Click to set username and password.
ja: ユーザー名とパスワードを設定するにはクリックします。

en: (no subject)
ja: （件名なし）

en: You have {0} new, unread messages
ja: 未読の新着メッセージが {0} 通あります

en: From: {0}
ja: 差出人: {0}

en: Feed Error
ja: フィードエラー

en: Invalid Username
ja: 無効なユーザー名

en: Network Error
ja: ネットワークエラー

en: General Error
ja: 一般エラー

en: Gmail Configuration
ja: Gmail の設定

en: No unread mail
ja: 未読メールなし

en: {0} unread message | {0} unread messages
ja[0]: {0} 未読メッセージ

en: Checking mail...
ja: メールチェック中...

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Compose Mail
ja: メール作成(_C)

en: View C_ontacts
ja: 連絡先を表示(_O)

en: New Mail
ja: 新着メール

en: Check _Mail
ja: メールチェック(_M)

en: Labels
ja: ラベル

en: Login
ja: ログイン

en: From:
ja: 差出人:

en: _Eject
ja: 取り出す(_E)

en: _Unmount
ja: アンマウント(_U)

en: Network Manager
ja: ネットワーク・マネージャ

en: Connecting...
ja: 接続試行中...

en: Disconnected
ja: 切断状態

en: Connected: {0}
ja: 接続済: {0}

en: My _Stations
ja: 登録した放送局(_S)

en: S_earch
ja: 検索(_E)

en: No stations found.
ja: 放送局がみつかりません。

en: Please try your search again.
ja: 再検索してみてください。

en: Fetching Information...
ja: 情報取得中...

en: Click to add NPR stations.
ja: NPR局を追加するにはクリックします。

en: Home Page
ja: ホームページ

en: Program Schedule
ja: 番組スケジュール

en: Donate
ja: 寄付

en: Live Streams
ja: ライブ・ストリーム

en: Settings
ja: 設定

en: _Clear Recent Documents...
ja: 最近開いたドキュメントの履歴クリア(_C)...

en: Clear the Recent Documents list?
ja: 最近開いたドキュメントの履歴をクリアしますか？

en: Clear Recent Documents
ja: 最近開いたドキュメントの履歴のクリア

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
ja: 最近開いたドキュメントの履歴をクリアすると、次が消去されます:
    •「場所」→「最近開いたドキュメント」メニューにある全てのエントリ
    • アプリケーションで記録した「最近開いた…」の全てのエントリ

en: L_ock Screen
ja: 画面のロック(_O)

en: _Log Out...
ja: ログアウト(_L)…

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Are you sure you want to close all programs and log out of the computer?
ja: 本当に全てのプログラムを閉じてコンピュータからログアウトしますか?

en: _Suspend
ja: サスペンド(_S)

en: _Hibernate
ja: ハイバネート(_H)

en: _Restart...
ja: 再起動(_R)…

en: Restart
ja: 再起動

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
ja: 本当に全てのプログラムを閉じてコンピュータを再起動させますか?

en: Shut _Down...
ja: シャットダウン(_D)…

en: Shut Down
ja: シャットダウン

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
ja: 本当に全てのプログラムを閉じてコンピュータをシャットダウンさせますか?

en: A timer set for {0} has expired.
ja: {0} に設定のタイマーが時間切れです。

en: Time remaining:
ja: 残り時間:

en: Timer paused, time remaining:
ja: タイマーは一時停止中、残り時間:

en: Set the timer's label to:
ja: タイマーのラベルの設定:

en: _Set Label
ja: ラベル設定(_S)

en: _Pause Timer
ja: タイマー一時停止(_P)

en: _Start Timer
ja: タイマー開始(_S)

en: R_eset Timer
ja: タイマーリセット(_E)

en: _Remove Timer
ja: タイマー削除(_R)

en: hour | hours
ja[0]: 時間

en: minute | minutes
ja[0]: 分

en: second | seconds
ja[0]: 秒

en: Click to create a timer for {0}.
ja: {0} のタイマーを作成するにはクリックします。

en: Automatically _Start Timers
ja: 自動的にタイマー開始(_S)

en: Automatically _Dismiss Timers
ja: 自動的にタイマー削除(_D)

en: Drop to move to Trash
ja: ドロップしてゴミ箱へ移動

en: No items in Trash
ja: ゴミ箱にアイテムなし

en: {0} item in Trash | {0} items in Trash
ja[0]: ゴミ箱に {0} アイテム

en: Restore Files
ja: ファイルを元に戻す

en: _Open Trash
ja: ゴミ箱を開く(_O)

en: Empty _Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_T)

en: Empty all of the items from the trash?
ja: ゴミ箱を空にしますか？

en: If you choose to empty the trash, all items in it
    will be permanently lost. Please note that you
    can also delete them separately.
ja: ゴミ箱を空にする選択を行うと、
    ゴミ箱内の全てのアイテムが完全に失われます。
    アイテムの個別削除も可能であることに留意してください。

en: _Weather Provider:
ja: 天気予報の提供元(_W):

en: My _Locations
ja: 登録した場所(_L)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: Automatically Update _Every
ja: 自動的に更新する間隔(_E)

en: Use _Metric Units
ja: メートル単位を使用(_M)

en: Invalid Weather Location
ja: 無効な天気予報場所の指定

en: Weather data provided by Google.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or 'City, Country'.
ja: Google 提供の天気予報データです。この提供元では、米国の郵便番号または「都市名、国名」での場所指定が必要です。

en: Weather data provided by and copyright The Weather Channel.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or a unique code from the website.  To find your code, look up your forecast on their site and the code is in the URL after '/local/' and looks like AAXX0000.
ja: The Weather Channel 著作提供の天気予報データです。この提供元では、米国の郵便番号または当該ウェブサイトで使用されている識別コードでの場所指定が必要です。識別コードを得るには、サイトで自分の所在地の天気予報を調べます。URL の '/local/' の後に続く AAXX000 の様になっている部分が識別コードです。

en: Weather data provided by and copyright Weather Underground.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or 'City, Country'.
ja: Weather Underground 著作提供の天気予報データです。この提供元では、米国の郵便番号または「都市名、国名」での場所指定が必要です。

en: No results found.
ja: 検索結果はありません。

en: Weather Configuration
ja: 天気予報の設定

en: Click to add a location.
ja: 場所を追加するにはクリックします。

en: Fetching data...
ja: データ取得中...

en: Radar _Map
ja: レーダーマップ(_M)

en: Forecasts
ja: 予報

en: Check _Weather
ja: 予報更新(_W)

en: _Today
ja: 今日(_T)

en: T_omorrow
ja: 明日(_O)

note: draw humidity
en: {0} humidity
ja: 湿度 {0}

en: Switch Desks
ja: デスク切り替え

en: Desk
ja: デスク

en: Virtual Desk
ja: 仮想デスク
