docky - en to sv translation catalogue (193 entries)

en: The finest dock no money can buy.
sv: Den finaste dockan som inga pengar kan köpa.

en: Search Docklets...
sv: Sök dockprogram...

en: Search Helpers...
sv: Sök hjälpare...

en: Click on any dock to configure.
sv: Klicka på en docka för att konfigurera den.

en: Drag any dock to reposition.
sv: Dra i en docka för att flytta på den.

en: Delete the currently selected dock?
sv: Ta bort den markerade dockan?

en: If you choose to delete the dock, all settings
    for the deleted dock will be permanently lost.
sv: Om du väljer att ta bort dockan så kommer alla
    inställningar för den borttagna dockan att förloras.

en: _Delete Dock
sv: _Ta bort docka

en: _Select
sv: _Välj

en: .tar Archives
sv: .tar-arkiv

en: Author
sv: Upphovsman

en: Move this docklet up on the selected dock
sv: Flytta upp det här dockprogrammet i den markerade dockan

en: Move this docklet down on the selected dock
sv: Flytta ner det här dockprogrammet i den markerade dockan

en: Move this docklet left on the selected dock
sv: Flytta den här dockletten vänster på den markerade dockan

en: Move this docklet right on the selected dock
sv: Flytta den här dockletten höger på den markerade dockan

en: Configure this docklet
sv: Konfigurera den här dockan

en: About this docklet
sv: Om denna docka

en: Add this docklet to the selected dock
sv: Lägg till det här dockprogrammet till valda dockan

en: Remove this docklet from the selected dock
sv: Ta bort den här dockletten från den markerade dockan

en: Docky requires compositing to work properly. Certain options are disabled and themes/animations will look incorrect.
sv: Docky kräver komposition för att fungera ordentligt. Vissa inställningar är avstängda och teman/animationer kommer se fel ut.

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: About this helper
sv: Om den här hjälparen

en: Enable this helper
sv: Aktivera denna hjälpare

en: Disable this helper
sv: Inaktivera denna hjälpare

en: Running
sv: Kör

en: Stopped
sv: Stoppad

en: When set, windows which do not already have launchers on a dock will be added to this dock.
sv: Fönster som inte redan har en ikon på någon docka kommer att läggas till i denna docka.

en: <i>Never hides; maximized windows do not overlap the dock.</i>
sv: <i>Dölj aldrig; maximerade fönster överlappar inte dockan.</i>

en: <i>Hides whenever the mouse is not over it.</i>
sv: <i>Döljer sig när muspekaren inte är över den.</i>

en: <i>Hides when dock obstructs the active application.</i>
sv: <i>Döljer sig när dockan är i vägen för det aktiva programmet.</i>

en: <i>Hides when dock obstructs any window.</i>
sv: <i>Döljer sig när dockan är i vägen för något fönster.</i>

en: Drag to reposition
sv: Dra för att ändra position

en: Drop to add to dock
sv: Släpp för att lägga till i dockan

en: _Settings
sv: In_ställningar

en: _About
sv: _Om

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Quit Docky
sv: A_vsluta Docky

en: Docky Settings
sv: Inställningar för Docky

en: _Start When User Logs In
sv: _Starta när du loggar in

en: _Theme:
sv: _Tema:

en: _Install
sv: _Installera

en: <b>General Options</b>
sv: <b>Allmänna alternativ</b>

en: <b>Dock Configuration</b>
sv: <b>Dockinställningar</b>

en: Docks
sv: Dockor

en: All
sv: Alla

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Docklets
sv: Dockprogram

en: Usable
sv: Användbar

en: Helpers
sv: Hjälpare

en: _New Dock
sv: _Ny docka

en: None
sv: Ingen

en: Autohide
sv: Dölj automatiskt

en: Intellihide
sv: Dölj smart

en: Window Dodge
sv: Undvik fönster

en: _Fade On Hide
sv: _Tona vid döljande

en: _Icon Size:
sv: _Ikonstorlek:

en: _Hiding:
sv: _Dölj:

en: _Panel Mode
sv: _Panelläge

en: 3D Back_ground
sv: 3D-bak_grund

en: _Manage Windows Without Launcher
sv: Hantera fönster utan progra_mstartare

en: Drop to open with {0}
sv: Släpp för att öppna med {0}

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Reset Color
sv: _Nollställ färg

en: _Pin to Dock
sv: Nå_la fast i dockan

en: Drop to move to {0}
sv: Släpp för att flytta till {0}

note: until we use a new version of GTK# which supports getting the GLib.Error code this is about the best we can do.
en: Error performing drop action
sv: Ett fel uppstod när objektet släpptes

en: Not enough free space on destination.
sv: Det finns inte tillräckligt med utrymme på målet.

en: Complete
sv: Färdig

en: Moving
sv: Flyttar

en: Copying
sv: Kopierar

en: Unma_ximize
sv: Avma_ximera

en: Ma_ximize
sv: Ma_ximera

en: _Restore
sv: _Återställ

en: Mi_nimize
sv: Mi_nimera

en: _Close All
sv: S_täng alla

en: Sign up for {0}
sv: Registrera dig för {0}

en: Validating...
sv: Validerar...

en: Don't have {0}?
sv: Har du inte {0}?

en: Account validation failed!
sv: Kontovalideringen misslyckades!

en: Verify and save account information
sv: Verifiera och spara kontoinformationen

en: Account validation succeeded!
sv: Kontovalideringen lyckades!

en: Password
sv: Lösenord

en: Username
sv: Användarnamn

en: <i>Verify and save account information</i>
sv: <i>Verifiera och spara kontoinformation</i>

en: Don't have an account?
sv: Har du inte ett konto?

en: No Battery Found
sv: Inget batteri hittades

en: {0} hour | {0} hours
sv[0]: {0} timme
sv[1]: {0} timmar

en: {0} minute | {0} minutes
sv[0]: {0} minut
sv[1]: {0} minuter

en: until charged
sv: tills uppladdat

en: remaining
sv: återstår

en: Computer
sv: Dator

en: Di_gital Clock
sv: Di_gital klocka

en: 24-Hour _Clock
sv: 24-timmars_klocka

en: Show _Date
sv: Visa _datum

en: Select _Theme
sv: Välj _tema

en: Themes
sv: Teman

en: Theme
sv: Tema

en: _Add Label
sv: _Lägg till etikett

en: Check e_very:
sv: Kontr_ollera var:

en: minutes
sv: minuter

en: Click to set username and password.
sv: Klicka för att ställa in användarnamn och lösenord.

en: (no subject)
sv: (inget ämne)

en: You have {0} new, unread messages
sv: Du har {0} nya olästa meddelanden

en: From: {0}
sv: Från: {0}

en: Feed Error
sv: Fel i webbkanal

en: Invalid Username
sv: Ogiltigt användarnamn

en: Network Error
sv: Nätverksfel

en: General Error
sv: Allmänt fel

en: Gmail Configuration
sv: Inställningar för GMail

en: No unread mail
sv: Inga olästa brev

en: {0} unread message | {0} unread messages
sv[0]: {0} oläst meddelande
sv[1]: {0} olästa meddelanden

en: Checking mail...
sv: Letar efter nya brev...

en: _View
sv: _Visa

en: _Compose Mail
sv: S_kriv e-postmeddelande

en: View C_ontacts
sv: Visa k_ontakter

en: New Mail
sv: Ny e-post

en: Check _Mail
sv: Kontrollera _e-post

en: Labels
sv: Etiketter

en: Login
sv: Logga in

en: From:
sv: Från:

en: _Eject
sv: Mata _ut

en: _Unmount
sv: _Avmontera

en: Network Manager
sv: Nätverkshanterare

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Connected: {0}
sv: Ansluten: {0}

en: My _Stations
sv: Mina _stationer

en: S_earch
sv: S_ök

en: No stations found.
sv: Inga stationer hittades.

en: Please try your search again.
sv: Prova att söka igen.

en: Fetching Information...
sv: Hämtar information...

en: Click to add NPR stations.
sv: Klicka för att lägga till NPR-stationer.

en: Home Page
sv: Webbsida

en: Program Schedule
sv: Programtablå

en: Donate
sv: Donera

en: Live Streams
sv: Live-strömmar

en: Settings
sv: Inställningar

en: _Clear Recent Documents...
sv: _Töm Senaste dokument...

en: Clear the Recent Documents list?
sv: Töm Senaste dokument-listan?

en: Clear Recent Documents
sv: Töm senaste dokument

en: If you clear the Recent Documents list, you clear the following:
    • All items from the Places → Recent Documents menu item.
    • All items from the recent documents list in all applications.
sv: Om du tömmer listan över senaste dokument så tömmer du följande:
    • Alla objekt från menyobjektet Platser → Senaste dokument.
    • Alla objekt från listan över senaste dokument i alla program.

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Are you sure you want to close all programs and log out of the computer?
sv: Är du säker på att du vill stänga alla program och logga ut från datorn?

en: Restart
sv: Starta om

en: Are you sure you want to close all programs and restart the computer?
sv: Är du säker på att du vill stänga alla program och starta om datorn?

en: Shut Down
sv: Stäng av

en: Are you sure you want to close all programs and shut down the computer?
sv: Är du säker på att du vill stänga alla program och stänga av datorn?

en: A timer set for {0} has expired.
sv: En tidtagare inställd på {0} har slutförts.

en: Time remaining:
sv: Tid kvar:

en: Timer paused, time remaining:
sv: Timer pausad, tid kvar:

en: Set the timer's label to:
sv: Namnge timern:

en: _Set Label
sv: Ange _etikett

en: _Pause Timer
sv: _Pausa tidtagare

en: _Start Timer
sv: _Starta tidtagare

en: _Remove Timer
sv: _Ta bort tidtagare

en: hour | hours
sv[0]: timma
sv[1]: timmar

en: minute | minutes
sv[0]: minut
sv[1]: minuter

en: second | seconds
sv[0]: sekund
sv[1]: sekunder

en: Click to create a timer for {0}.
sv: Klicka för att skapa en tidtagare för {0}.

en: Automatically _Start Timers
sv: _Starta automatiskt tidtagare

en: Automatically _Dismiss Timers
sv: _Dölj automatiskt slutförda tidtagare

en: Drop to move to Trash
sv: Släpp för att flytta till papperskorgen

en: No items in Trash
sv: Papperskorgen är tom

en: {0} item in Trash | {0} items in Trash
sv[0]: {0} objekt i papperskorgen
sv[1]: {0} objekt i papperskorgen

en: Restore Files
sv: Återställ filer

en: _Open Trash
sv: _Öppna papperskorgen

en: Empty _Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: Empty all of the items from the trash?
sv: Ta bort alla objekt i papperskorgen?

en: If you choose to empty the trash, all items in it
    will be permanently lost. Please note that you
    can also delete them separately.
sv: Om du väljer att tömma papperskorgen så kommer
    allting i den att permanent gå förlorat. Observera att
    du även kan ta bort dem en och en.

en: _Weather Provider:
sv: _Väderleverantör:

en: My _Locations
sv: Mina _platser

en: _Search
sv: _Sök

en: Automatically Update _Every
sv: Uppdatera automatiskt _var

en: Use _Metric Units
sv: Använd _metriska enheter

en: Invalid Weather Location
sv: Ogiltig väderplats

en: Weather data provided by Google.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or 'City, Country'.
sv: Väderdata tillhandahålls av Google. Denna källa kräver att platser anges med amerikanskt postnummer eller i formatet: "Stad, Land".

en: Weather data provided by and copyright The Weather Channel.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or a unique code from the website.  To find your code, look up your forecast on their site and the code is in the URL after '/local/' and looks like AAXX0000.
sv: Väderdata tillhandahålls av och ägs av The Weather Channel. Den här källan kräver att platser anges med amerikanskt postnummer eller en unik kod från deras webbsida. För att ta reda på din kod, sök reda på väderleksrapporten på deras webbsida och sedan står koden i adressfältet efter /local/ och kan se ut som så här: AAXX0000.

en: Weather data provided by and copyright Weather Underground.  This source requires locations to be specified as US Zip Code or 'City, Country'.
sv: Väderdata tillhandahålls av och ägs av Weather Underground. Denna källa kräver att platser anges med amerikanskt postnummer eller i formatet: "Stad, Land".

en: No results found.
sv: Inga resultat hittades.

en: Weather Configuration
sv: Väderkonfiguration

en: Click to add a location.
sv: Klicka för att lägga till en plats.

en: Fetching data...
sv: Hämtar data...

en: Radar _Map
sv: Radarka_rta

en: Forecasts
sv: Prognoser

en: Check _Weather
sv: Kontrollera _vädret

en: _Today
sv: _Idag

en: T_omorrow
sv: I_morgon

note: draw humidity
en: {0} humidity
sv: {0} luftfuktighet

en: Switch Desks
sv: Växla skrivbord

en: Desk
sv: Skrivbord

en: Virtual Desk
sv: Virtuellt skrivbord
