Dolphin Emulator - en to fi translation catalogue (2834 entries)

en: JIT is not active
fi: JIT ei ole aktiivinen

en: Failed to open "{0}" for writing.
fi: Tiedoston "{0}" avaaminen kirjoittamista varten epäonnistui.

en: Wrote to "{0}".
fi: Kirjoitettu kohteeseen "{0}".

en: The decryption keys need to be appended to the NAND backup file.
fi: Purkuavaimet tulee lisätä NAND-varmuuskopiotiedoston loppuun.

en: OpenAL: can't find sound devices
fi: OpenAL: äänilaitteita ei löydy

en: OpenAL: can't open device {0}
fi: OpenAL: laitteen {0} avaaminen epäonnistui

en: OpenAL: can't create context for device {0}
fi: OpenAL: kontekstin luominen laitteelle {0} epäonnistui

en: Delete the existing file '{0}'?
fi: Poistetaanko olemassaoleva tiedosto '{0}'?

en: The file {0} was already open, the file header will not be written.
fi: Tiedosto {0} oli jo avoinna, mutta otsaketta ei voinut kirjoittaa.

en: The file {0} could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
fi: Tiedostoa {0} ei voinut avata kirjoittamista varten. Tarkista, ettei toinen ohjelma ole avannut sitä.

en: Error: After "{0}", found {1} ({2:#x}) instead of save marker {3} ({4:#x}). Aborting savestate load...
fi: Virhe: Kohdan "{0}" jälkeen löytyi {1} ({2:#x}) tallennusmerkin {3} ({4:#x}) sijaan. Tilatallennuksen lataus keskeytyy...

en: Pack SD Card Now
fi: Pakkaa SD-kortti nyt

en: Unpack SD Card Now
fi: Pura SD-kortti nyt

en: Information
fi: Tiedot

en: Question
fi: Kysymys

en: Warning
fi: Varoitus

en: Critical
fi: Kriittinen

en: This build of Dolphin is not natively compiled for your CPU.
    Please run the ARM64 build of Dolphin for a better experience.
fi: Tätä Dolphinin koontiversiota ei ole tehtyy suorittimellesi.
    Käytä Dolphinin ARM64-versiota saadaksesi paremman kokemuksen.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: {0}
fi: Action Replay -virhe: virheellinen AR-koodirivi: {0}

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Ram Write And Fill ({2})
fi: Action Replay -virhe: virheellinen koko ({0:08x} : osoite = {1:08x}) kohdassa Kirjota RAMiin ja täytä ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Write To Pointer ({2})
fi: Action Replay -virhe: virheellinen koko ({0:08x} : osoite = {1:08x}) kohdassa Kirjoita osoittimeen ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Add Code ({2})
fi: Action Replay -virhe: väärä koko ({0:08x} : osoite = {1:08x}) kohdassa Lisää koodi ({2})

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented ({0})
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
fi: Action Replay -virhe: Mestarikoodi ja kirjoitus kohtaan CCXXXXXX -toimintoa ei ole toteutettu ({0})
    Mestarikoodeja ei tarvita. Älä käytä mestarikoodeja.

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Fill and Slide ({2})
fi: Action Replay -virhe: virheellinen koko ({0:08x} : osoite = {1:08x}) kohdassa Täytä ja liu'u ({2})

en: Action Replay Error: Invalid value ({0:08x}) in Memory Copy ({1})
fi: Action Replay -virhe: virheellinen arvo ({0:08x}) kohdassa Muistin kopiointi ({1})

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype {0:08x} ({1})
fi: Action Replay: tavallinen koodi 0: virheellinen alityyppi {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type {0:08x} ({1})
fi: Action Replay: virheellinen tavallisen koodin tyyppi {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size {0:08x} ({1})
fi: Action Replay: ehdollinen koodi: virheellinen koko {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Normal Code {0}: Invalid subtype {1:08x} ({2})
fi: Action Replay: tavallinen koodi {0}: virheellinen alityyppi {1:08x} ({2})

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
fi: Tämä Action Replay -simulaattori ei tue koodeja, jotka muokkaavat itse Action Replay -järjestelmää.

en: Zero 3 code not supported
fi: Zero 3 -koodia ei tueta

en: Zero code unknown to Dolphin: {0:08x}
fi: Dolphinille tuntematon Zero-koodi: {0:08x}

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    {0}
fi: Action Replay -koodin purkuvirhe:
    Parillisuustarkistus epäonnistu
    
    Ongelmallinen koodi:
    {0}

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
fi: SetupWiiMemory: settings.txt-tiedoston luonti epäonnistui

en: Files specified in the M3U file "{0}" were not found:
    {1}
fi: M3U-tiedoston ”{0}" määräämiä tiedostoja ei löytynyt:
    {1}

en: No paths found in the M3U file "{0}"
fi: M3U-tiedostosta "{0}" ei löytynyt polkuja

en: The specified file "{0}" does not exist
fi: Annettua tiedostoa "{0}" ei ole olemassa

en: "{0}" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
fi: "{0}" on virheellinen GCM-/ISO-tiedosto, tai ei ole lainkaan GC-/Wii-ISO.

en: Could not recognize file {0}
fi: Tiedoston {0} tunnistus epäonnistui

en: The IPL file is not a known good dump. (CRC32: {0:x})
fi: IPL-tiedosto ei ole tunnettu hyvä vedos. (CRC32: {0:x})

en: {0} IPL found in {1} directory. The disc might not be recognized
fi: IPL {0} löytyi kansiosta {1}. Levy ei välttämättä tule tunnistetuksi.

en: Failed to load the executable to memory.
fi: Suoritettavan tiedoston lataus muistiin epäonnistui.

en: Cannot start the game, because the GC IPL could not be found.
fi: Peliä ei voi käynnistää, koska GC-IPL:ää ei löydy.

en: Cannot find the GC IPL.
fi: GC-IPL:ää ei löydy.

en: Cannot boot this WAD because it could not be installed to the NAND.
fi: Tätä WADia ei pysty käynnistämään, koska sitä ei pystytty asentamaan NAND-muistiin.

en: Selected controller profile does not exist
fi: Valittua ohjainprofiilia ei ole olemassa

en: No Audio Output
fi: Ei ääniulostuloa

en: WASAPI (Exclusive Mode)
fi: WASAPI (poissulkeva tila)

en: This WAD is not valid.
fi: Tämä WAD-tiedosto on virheellinen.

en: This WAD is not bootable.
fi: Tätä WAD-tiedostoa ei voida käynnistää.

en: This title cannot be booted.
fi: Tätä julkaisua ei voi käynnistää.

en: Emu Thread already running
fi: Emulaattorisäie on jo käynnissä

en: Failed to sync SD card with folder. All changes made this session will be discarded on next boot if you do not manually re-issue a resync in Config > Wii > SD Card Settings > {0}!
fi: SD-kortin synkronointi kansion kanssa epäonnistui. Kaikki tämän peli-istunnon aikana tapahtuneet muutokset katoavat seuraavaan käynnistykseen mennessä, ellet käsin käynnistä uudelleensynkroinintia käyttäen toimintoa Asetukset > Wii > SD-korttiasetukset > {0}!

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
fi: DSP-ROMeillasi on virheelliset tiivisteet.
    
    Poista tiedostot dsp_rom.bin ja dsp_coef.bin GC-kansiosta User-kansion sisällä käyttääksesi viimeisintä vapaata DSP-ROMia, tai korvaa ne hyvillä vedoksilla, jotka ovat peräisin oikeasta GameCube- tai Wii-konsolista.
    
    Haluatko lopettaa nyt korjataksesi ongelman?
    Jos valitset "Ei", ääni voi olla pätkivää.

en: You are using an old free DSP ROM made by the Dolphin Team.
    Due to emulation accuracy improvements, this ROM no longer works correctly.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the most recent free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
fi: Käytät vanhaa vapaata DSP-ROMia, jonka Dolphinin kehittäjät ovat tehneet.
    Emulointitarkkuuden parannusten vuoksi tämä ROM ei enää toimi oikein.
    
    Poista tiedostot dsp_rom.bin ja dsp_coef.bin GC-kansiosta User-kansion sisällä käyttääksesi viimeisintä vapaata DSP-ROMia, tai korvaa ne hyvillä vedoksilla, jotka ovat peräisin oikeasta GameCube- tai Wii-konsolista.
    
    Haluatko lopettaa nyt korjataksesi ongelman?
    Jos valitset "Ei", ääni voi olla pätkivää.

en: Failed to read DFF file.
fi: DFF-tiedoston luku epäonnistui.

en: DFF file size is 0; corrupt/incomplete file?
fi: DFF-tiedoston koko on 0; virheellinen/vioittunut tiedosto?

en: DFF file magic number is incorrect: got {0:08x}, expected {1:08x}
fi: DFF-tiedoston taikaluku on virheellinen: saatiin {0:08x}, pitäisi olla {1:08x}

en: The DFF's minimum loader version ({0}) exceeds the version of this FIFO Player ({1})
fi: DFF:n pienin käynnistysversio ({0}) on suurempi kuin tämän FIFO-toistimen version ({1})

en: Emulated memory size mismatch!
    Current: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)
fi: Emuloidun muistin koko ei kelpaa!
    Nykyinen: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)

en: Cannot SingleStep the FIFO. Use Frame Advance instead.
fi: FIFO ei tue askellusta. Käytä sen sijaan Kehys kerrallaan -ominaisuutta.

en: Move
fi: Liiku

en: Up
fi: Ylös

en: Down
fi: Alas

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Forward
fi: Eteen

en: Backward
fi: Taaksepäin

en: Speed
fi: Nopeus

en: Decrease
fi: Vähennä

en: Increase
fi: Lisää

en: Reset
fi: Nollaa

en: Other
fi: Muu

en: Reset View
fi: Palauta näkymä

en: Field of View
fi: Näkökenttä

en: Increase X
fi: Lisää X:ää

en: Decrease X
fi: Vähennä X:ää

en: Increase Y
fi: Lisää Y:tä

en: Decrease Y
fi: Vähennä Y:tä

en: Incremental Rotation
fi: Vähittäinen kääntö

en: FreeLook
fi: Vapaa katselu

en: Open
fi: Avaa

en: Change Disc
fi: Vaihda levy

en: Eject Disc
fi: Poista levy

en: Refresh Game List
fi: Päivitä peliluettelo

en: Toggle Pause
fi: Käynnistä/keskeytä

en: Stop
fi: Lopeta

en: Toggle Fullscreen
fi: Koko ruudun tila päälle/pois

en: Take Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

en: Exit
fi: Poistu

en: Unlock Cursor
fi: Poista hiiren osoittimen lukitus

en: Center Mouse
fi: Keskitä hiiri

en: Activate NetPlay Chat
fi: Aktivoi nettipelin keskustelu

en: Control NetPlay Golf Mode
fi: Ohjaa nettipelin golf-tilaa

en: Open Achievements
fi: Avaa saavutukset

en: Volume Down
fi: Äänenvoimakkuuden pienennys

en: Volume Up
fi: Äänenvoimakkuuden suurennus

en: Volume Toggle Mute
fi: Hiljennys päälle/pois

en: Decrease Emulation Speed
fi: Vähennä emulointinopeutta

en: Increase Emulation Speed
fi: Lisää emulaationopeutta

en: Disable Emulation Speed Limit
fi: Poista emulaation nopeusrajoitus

en: Frame Advance
fi: Kehys kerrallaan

en: Frame Advance Decrease Speed
fi: Kehys kerrallaan: vähennä nopeutta

en: Frame Advance Increase Speed
fi: Kehys kerrallaan: lisää nopeutta

en: Frame Advance Reset Speed
fi: Kehys kerrallaan: palauta nopeus

en: Start Recording
fi: Aloita nauhoittaminen

en: Play Recording
fi: Toista nauhoitus

en: Export Recording
fi: Vie nauhoitus

en: Read-Only Mode
fi: Vain luku -tila

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Into
fi: Suorita

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Over
fi: Jätä väliin

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Out
fi: Jatka loppuun

en: Skip
fi: Ohita

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Show PC
fi: Näytä ohjelmalaskuri

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Set PC
fi: Aseta ohjelmalasku

en: Toggle Breakpoint
fi: Keskeytyskohta päälle/pois

en: Add a Breakpoint
fi: Lisää keskeytyskohta

en: Add a Memory Breakpoint
fi: Lisää muistikeskeytyskohta

en: Press Sync Button
fi: Paina synkronointipainiketta

en: Connect Wii Remote 1
fi: Yhdistä Wii Remote 1

en: Connect Wii Remote 2
fi: Yhdistä Wii Remote 2

en: Connect Wii Remote 3
fi: Yhdistä Wii Remote 3

en: Connect Wii Remote 4
fi: Yhdistä Wii Remote 4

en: Connect Balance Board
fi: Yhdistä tasapainolauta

en: Toggle SD Card
fi: SD-kortti päälle/pois

en: Toggle USB Keyboard
fi: USB-näppäimistö päälle/pois

en: Toggle Wii Speak Mute
fi: Vaihda Wii Speak mykistys tilaa

en: Next Profile
fi: Seuraava profiili

en: Previous Profile
fi: Edellinen profiili

en: Next Game Profile
fi: Uusi peliprofiili

en: Previous Game Profile
fi: Edellinen peliprofiili

en: Toggle Crop
fi: Rajaus päälle/pois

en: Toggle Aspect Ratio
fi: Kuvasuhteen vaihto

en: Toggle Skip EFB Access
fi: EFB-käytön ohitus päälle/pois

en: Toggle EFB Copies
fi: EFB-kopiot päälle/pois

en: Toggle XFB Copies
fi: XFB-kopiot päälle/pois

en: Toggle XFB Immediate Mode
fi: Välitön XFB päälle/pois

en: Toggle Fog
fi: Sumu päälle/pois

en: Toggle Texture Dumping
fi: Tekstuurivedostus päälle/pois

en: Toggle Custom Textures
fi: Muokatut tekstuurit päälle/pois

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Increase IR
fi: Lisää sisäistä kuvatarkkuutta

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Decrease IR
fi: Vähennä sisäistä kuvatarkkuutta

en: Freelook Toggle
fi: Vapaa katselu päälle/pois

en: Toggle 3D Side-by-Side
fi: Rinnakkainen 3D päälle/pois

en: Toggle 3D Top-Bottom
fi: Päällekkäinen 3D päälle/pois

en: Toggle 3D Anaglyph
fi: 3D-anaglyfi päälle/pois

en: Decrease Depth
fi: Vähennä syvyyttä

en: Increase Depth
fi: Lisää syvyyttä

en: Decrease Convergence
fi: Vähennä yhtenevyyttä

en: Increase Convergence
fi: Lisää yhtenevyyttä

en: Load State Slot 1
fi: Palauta tila 1

en: Load State Slot 2
fi: Palauta tila 2

en: Load State Slot 3
fi: Palauta tila 3

en: Load State Slot 4
fi: Palauta tila 4

en: Load State Slot 5
fi: Palauta tila 5

en: Load State Slot 6
fi: Palauta tila 6

en: Load State Slot 7
fi: Palauta tila 7

en: Load State Slot 8
fi: Palauta tila 8

en: Load State Slot 9
fi: Palauta tila 9

en: Load State Slot 10
fi: Palauta tila 10

en: Load from Selected Slot
fi: Palauta tila valitusta paikasta

en: Save State Slot 1
fi: Tallenna tila 1

en: Save State Slot 2
fi: Tallenna tila 2

en: Save State Slot 3
fi: Tallenna tila 3

en: Save State Slot 4
fi: Tallenna tila 4

en: Save State Slot 5
fi: Tallenna tila 5

en: Save State Slot 6
fi: Tallenna tila 6

en: Save State Slot 7
fi: Tallenna tila 7

en: Save State Slot 8
fi: Tallenna tila 8

en: Save State Slot 9
fi: Tallenna tila 9

en: Save State Slot 10
fi: Tallenna tila 10

en: Save to Selected Slot
fi: Tallenna tila valittuun paikkaan

en: Select State Slot 1
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 1

en: Select State Slot 2
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 2

en: Select State Slot 3
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 3

en: Select State Slot 4
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 4

en: Select State Slot 5
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 5

en: Select State Slot 6
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 6

en: Select State Slot 7
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 7

en: Select State Slot 8
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 8

en: Select State Slot 9
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 9

en: Select State Slot 10
fi: Valitse tilatallennuksen paikka 10

en: Load State Last 1
fi: Palauta viimeisin tila 1

en: Load State Last 2
fi: Palauta viimeisin tila 2

en: Load State Last 3
fi: Palauta viimeisin tila 3

en: Load State Last 4
fi: Palauta viimeisin tila 4

en: Load State Last 5
fi: Palauta viimeisin tila 5

en: Load State Last 6
fi: Palauta viimeisin tila 6

en: Load State Last 7
fi: Palauta viimeisin tila 7

en: Load State Last 8
fi: Palauta viimeisin tila 8

en: Load State Last 9
fi: Palauta viimeisin tila 9

en: Load State Last 10
fi: Palauta viimeisin tila 10

en: Save Oldest State
fi: Tallenna tila vanhimpaan

en: Undo Load State
fi: Kumoa tilan palauttaminen

en: Undo Save State
fi: Kumoa tilan tallentaminen

en: Save State
fi: Tallenna tila

en: Load State
fi: Palauta tila

en: Increase Selected State Slot
fi: Lisää valittua tilatallennuspaikkaa

en: Decrease Selected State Slot
fi: Vähennä valittua tilatallennuspaikka

en: Load ROM
fi: Lataa ROM

en: Unload ROM
fi: Poista ROMin lataus

en: Show Skylanders Portal
fi: Näytä Skylanders-portaali

en: Show Infinity Base
fi: Näytä Infinity-alusta

en: Hotkeys
fi: Pikanäppäimet

en: General
fi: Yleinen

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Emulation Speed
fi: Emulaation nopeus

en: Movie
fi: Nauhoitus

en: Stepping
fi: Askellus

en: Program Counter
fi: Ohjelmalaskuri

en: Breakpoint
fi: Keskeytyskohdat

en: Controller Profile 1
fi: Ohjainprofiili 1

en: Controller Profile 2
fi: Ohjainprofiili 2

en: Controller Profile 3
fi: Ohjainprofiili 3

en: Controller Profile 4
fi: Ohjainprofiili 4

en: Graphics Toggles
fi: Grafiikkavalinnat

en: Internal Resolution
fi: Sisäinen kuvatarkkuus

en: Freelook
fi: Vapaa katselu

note: i18n: Stereoscopic 3D
en: 3D Depth
fi: 3D-syvyys

en: Select State
fi: Valitse tilatallennus

en: Load Last State
fi: Palauta viimeisin tila

en: Other State Hotkeys
fi: Muut tilojen pikanäppäimet

en: GBA Core
fi: GBA-ydin

en: GBA Volume
fi: GBA-äänenvoimakkuus

en: GBA Window Size
fi: GBA-ikkunan koko

en: USB Emulation Devices
fi: USB-emuloinnin laitteet

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AXWii.
fi: Tämä julkaisu ei ehkä ole yhteensopiva DSP-HLE-emuloinnin kanssa. Yritä käyttää LLE:tä, jos tämä on homebrew-ohjelmistoa.
    
    DSP-HLE: Tuntematon mikrokoodi (CRC = {0:08x}) - pakotetaan AXWii.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AX.
fi: Tämä julkaisu ei ehkä ole yhteensopiva DSP-HLE-emuloinnin kanssa. Yritä käyttää LLE:tä, jos tämä on homebrew-ohjelmistoa.
    
    DSP-HLE: Tuntematon mikrokoodi (CRC = {0:08x}) - pakotetaan AX.

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
fi: Laitettavaa levyä ei löytynyt.

en: A disc is already about to be inserted.
fi: Levyä ollaan jo laittamassa.

en: Unknown DVD command {0:08x} - fatal error
fi: Tuntematon DVD-komento {0:08x} - vakava virhe

en: An inserted disc was expected but not found.
fi: Sisälle laitettua levyä ei löytynyt, vaikka sitä odotettiin.

en: The disc could not be read (at {0:#x} - {1:#x}).
fi: Levyn lukeminen epäonnistui (kohdassa {0:#x} - {1:#x}).

en: Couldn't open port {0}. This might stop the game's LAN mode from working properly.
fi: Portin {0} avaaminen epäonnistui. Pelin lähiverkkotila ei välttämättä toimi oikein.

en: Port {0} is already in use. This might stop the game's LAN mode from working properly.
fi: Portti {0} on jo käytössä. Pelin lähiverkkotila ei välttämättä toimi oikein.

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version {0}.{1} -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
fi: VIRHE: Tämä Dolphinin versio vaatii TAP-Win32-ajuri, joka on versioltaan vähintään {0}.{1} -- Jos olet hiljattain päivittänyt Dolphin-jakelun, luultavasti tarvitaan uudelleenkäynnistys, jotta Windows havaitsisi uuden ajurin.

en: The movie indicates that a memory card should be inserted into {0:n}, but one is not currently inserted (instead, {1} is inserted).  For the movie to sync properly, please change the selected device to Memory Card or GCI Folder.
fi: Nauhoitus kertoo, että paikassa {0:n} tulisi olla muistikortti, mutta muistikortti ei ole paikallaan (sen sijaan, paikassa on {1}). Jotta nauhoitus toimii oikein, vaihda valittu laite muistikortiksi tai GCI-kansioksi.

en: Dolphin was built with Cubeb disabled. The Microphone device cannot be used.
fi: Dolphin on koottu ilman Cubeb-kirjastoa, minkä vuoksi mikrofonilaitetta ei voi käyttää.

en: BBA MAC address {0} invalid for XLink Kai. A valid Nintendo GameCube MAC address must be used. Generate a new MAC address starting with 00:09:bf or 00:17:ab.
fi: BBA MAC-osoite {0} on virheellinen XLink Kai -sovellukselle. Kelvollista Nintendo GameCuben MAC-osoitetta on käytettä. Luo uusi MAC-osoite, joka alkaa joko okteteilla 00:09:bf tai 00:17:ab.

en: Dummy
fi: Valelaite

en: Memory Card
fi: Muistikortti

en: Mask ROM
fi: Peite-ROM

note: i18n: A mysterious debugging/diagnostics peripheral for the GameCube.
en: AD16
fi: AD16-laite

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Broadband Adapter (TAP)
fi: Broadband-sovitin (TAP)

en: Triforce Baseboard
fi: Triforce-päälevy

en: GCI Folder
fi: GCI-kansio

en: Broadband Adapter (XLink Kai)
fi: Broadband-sovitin (XLink Kai)

en: Broadband Adapter (tapserver)
fi: Broadband-sovitin (tapserver)

en: Broadband Adapter (HLE)
fi: Broadband-sovitin (HLE)

en: Modem Adapter (tapserver)
fi: Modeemisovitin (tap-palvelin)

en: Error: Trying to access Windows-1252 fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
fi: Virhe: Windows-1252-fontteja on yritettyä hakea, mutta ne eivät ole ladattuna. Pelit voivat näyttää tekstiä väärin tai kaatua.

en: Error: Trying to access Shift JIS fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
fi: Virhe: Shift-JIS-fontteja on yritettyä hakea, mutta ne eivät ole ladattuna. Pelit voivat näyttää tekstiä väärin tai kaatua.

en: {0} was not a directory, moved to *.original
fi: {0} ei ollut hakemisto, siirto tapahtui kohteeseen *.original

en: {0} is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
fi: {0} ei ole hakemisto, siirto kohteeseen *.original epäonnistui.
     Tarkista kirjoitusoikeudet tai siirrä tiedosto Dolphinin ulkopuolella

en: Error: GBA{0} failed to open the ROM in {1}
fi: Virhe: GBA{0} ei onnistunut avaamaan ROMia {1}

en: Error: GBA{0} failed to create core
fi: Virhe: GBA{0} ei onnistunut luomaan ydintä

en: Error: GBA{0} failed to load the ROM in {1}
fi: Virhe: GBA{0} ei onnistunut lataamaan ROMia {1}

en: Error: GBA{0} failed to open the BIOS in {1}
fi: Virhe: GBA{0} ei onnistunut avaamaan BIOSia {1}

en: Error: GBA{0} failed to load the BIOS in {1}
fi: Virhe: GBA{0} ei onnistunut lataamaan BIOSia {1}

en: Error: GBA{0} failed to open the save in {1}
fi: Virhe: GBA{0} ei onnistunut avaamaan tallennustiedostoa {1}

en: Error: GBA{0} failed to load the save in {1}
fi: Virhe: GBA{0} ei onnistunut lataamaan tallennustiedostoa {1}

en: Pad
fi: Ohjain

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: D-Pad
fi: Ristiohjain

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Keys
fi: Näppäimet

en: Report: GCIFolder Writing to unallocated block {0:#x}
fi: Raportti: GCIFolder kirjoittaa varaamattomaan lohkoon {0:#x}

en: GCMemcardDirectory: ClearBlock called with invalid block address
fi: GCMemcardDirectory: ClearBlock-käskyä kutsuttiin virheellisellä lohko-osoitteella

en: Game overwrote with another games save. Data corruption ahead {0:#x}, {1:#x}
fi: Peli ylikirjoitti toisen pelin tallennustiedoston. Datan vioittumista edessä {0:#x}, {1:#x}

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
fi: BAT on virheellinen. Dolphin sulkeutuu nyt

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT ({0}) does not match that of the loaded file header ({1})
fi: Varoitus: BAT:n nimeämä lohkolukumäärä ({0}) ei vastaa ladatun tiedoston otsaketta ({1})

en: Failed to find new filename.
    {0}
     will be overwritten
fi: Uuden tiedostonimen haku epäonnistui.
    {0}
     ylikirjoitetaan

en: Could not write memory card file {0}.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
fi: Muistikorttitiedoston {0} kirjoittaminen epäonnistui.
    
    Onko Dolphin käynnistetty CD:ltä tai DVD:ltä, tai onko tallennustiedosto kirjoitussuojattu?
    
    Onko tämä virheilmoitus ilmestynyt emulaattorihakemiston siirtämisen jälkeen? Siinä tapauksessa muistikortin paikka on ehkä määritettävä uudelleen asetuksista.

en: MemoryCard: Read called with invalid source address ({0:#x})
fi: MemoryCard: Read-kutsu tapahtui virheellisellä lähdeosoitteella ({0:#x})

en: MemoryCard: Write called with invalid destination address ({0:#x})
fi: MemoryCard: Write-kutsu tapahtui virheellisellä kohdeosoitteella ({0:#x})

en: MemoryCard: ClearBlock called on invalid address ({0:#x})
fi: MemoryCard: ClearBlock-kutsu tapahtui virheellisellä osoitteella ({0:#x})

en: Control Stick
fi: Ohjainsauva

en: C Stick
fi: C-sauva

en: Button
fi: Painike

en: Motor
fi: Moottori

note: i18n: Treat a controller as always being connected regardless of what devices the user actually has plugged in
en: Always Connected
fi: Aina yhdistetty

en: If checked, the emulated controller is always connected.
    If unchecked, the connection state of the emulated controller is linked
    to the connection state of the real default device (if there is one).
fi: Jos tämä on käytössä, emuloitu ohjain on jatkuvasti yhteydessä.
    Jos tämä ei ole käytössä, emuloidun ohjaimen yhteys riippuu siihen linkitetyn varsinaisen ohjaimen (jos sellainen on) yhteydestä.

en: Triggers
fi: Olkanäppäimet

en: Rumble
fi: Tärinä

en: Options
fi: Asetukset

note: i18n: The left trigger button (labeled L on real controllers) used as an analog input
en: L-Analog
fi: L-analogi

note: i18n: The right trigger button (labeled R on real controllers) used as an analog input
en: R-Analog
fi: R-analogi

en: Error: This build does not support emulated GBA controllers
fi: Virhe: tämä koontiversio ei tue emuloituja GBA-ohjaimia

en: Left Stick
fi: Vasen sauva

en: Right Stick
fi: Oikea ohjaussauva

note: i18n: The "Drawsome" (combination of "Draw" and "Awesome") tablet wiimote extension by Ubisoft.
en: Drawsome Tablet
fi: Drawsome-tabletti

en: Stylus
fi: Osoitinkynä

en: Touch
fi: Kosketus

en: Pressure
fi: Paine

en: Lift
fi: Nosto

en: Red
fi: Punainen

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Blue
fi: Sininen

en: Orange
fi: Oranssi

en: Green
fi: Vihreä

en: Bass
fi: Basso

en: Drum Kit
fi: Rumpusetti

en: Pads
fi: Ohjaimet

note: i18n: Refers to how hard emulated drum pads are struck.
en: Hit Strength
fi: Lyömävoima

en: Stick
fi: Ohjaussauva

en: Guitar
fi: Kitara

en: Frets
fi: Nauhat

en: Strum
fi: Rämpytys

en: Whammy
fi: Vibrakampi

en: Bar
fi: Kampi

en: Slider Bar
fi: Kapo

en: Shake
fi: Ravistus

en: Tilt
fi: Kallistus

en: Swing
fi: Heilautus

en: Accelerometer
fi: Kiihtyvyysanturi

en: Shinkansen Controller
fi: Shinkansen-ohjain

en: Levers
fi: Vivut

note: i18n: Noun. This is used as a label for a control group that represents lights on controllers. i18n: One of the elements in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Light
fi: Valo

note: i18n: A light on the Shinkansen controller that lights up when the train doors are locked. Labeled 戸じめ (in Japanese) on the actual controller.
en: Doors Locked
fi: Ovet lukossa

note: i18n: The drum controller used in "Taiko no Tatsujin" games. Also known as a "TaTaCon".
en: Taiko Drum
fi: Taiko-rumpu

note: i18n: Refers to the "center" of a TaTaCon drum.
en: Center
fi: Keskipiste

note: i18n: Refers to the "rim" of a TaTaCon drum.
en: Rim
fi: Reuna

en: Green Left
fi: Vihreä vasen

en: Red Left
fi: Punainen vasen

en: Blue Left
fi: Sininen vasen

en: Green Right
fi: Vihreä oikea

en: Red Right
fi: Punainen oikea

en: Blue Right
fi: Sininen oikea

en: DJ Turntable
fi: DJ-levysoitin

note: i18n: This button name refers to a gameplay element in DJ Hero
en: Euphoria
fi: Euforia

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Left Table
fi: Vasen levysoitin

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Right Table
fi: Oikea levysoitin

en: Effect
fi: Tehoste

en: Crossfade
fi: Ristihäivytys

en: Rocker Up
fi: Keinuja ylös

en: Rocker Down
fi: Keinuja alas

note: i18n: "Point" refers to the action of pointing a Wii Remote.
en: Point
fi: Osoitus

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Horizontal FOV
fi: Vaakatason näkökenttä

note: i18n: Refers to emulated wii remote camera properties.
en: Camera field of view (affects sensitivity of pointing).
fi: Kameran näkökenttä (vaikuttaa osoituksen herkkyyteen).

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Vertical FOV
fi: Pystysuuntainen näkökenttä

en: Point (Passthrough)
fi: Osoitin (läpipäästö)

en: Gyroscope
fi: Gyroskooppi

en: Sideways Toggle
fi: Vaakasuuntaisuus päälle/pois

en: Upright Toggle
fi: Pystysuuntaisuus päälle/pois

en: Sideways Hold
fi: Vaakasuuntainen pitely

en: Upright Hold
fi: Pystysuuntainen pitely

en: Extension
fi: Lisälaite

en: Attach MotionPlus
fi: Liitä MotionPlus

en: Speaker Pan
fi: Kaiuttimien tasapaino

en: Battery
fi: Paristo

en: Upright Wii Remote
fi: Pystysuuntainen Wii Remote

en: Sideways Wii Remote
fi: Vaakasuuntainen Wii Remote

en: You cannot use the Wii Shop Channel without using your own device credentials.
    Please refer to the NAND usage guide for setup instructions: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/
fi: Et voi käyttää Wii Shop -kanavaa käyttämättä oman laitteesi tunnuksia.
    Lue lisätietoja NAND-muistin käyttöoppaasta: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/

en: Could not launch IOS {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
fi: IOS {0:016x}:n käynnistys epäonnistui, koska se puuttuu NAND-muistista.
    Emuloitu ohjelmisto mitä luultavimmin jumittuu.

en: Could not launch the Wii Menu because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
fi: Wii-valikon käynnistys epäonnistui, koska se puuttuu NAND-muistista.
    Emuloitu ohjelmisto mitä luultavimmin jumittuu.

en: Could not launch title {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
fi: Julkaisun {0:016x} käynnistys epäonnistui, koska se puuttuu NAND-muistista.
    Emuloitu ohjelmisto mitä luultavimmin jumittuu.

en: IOS: Could not read a file required for SSL services ({0}). Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
fi: IOS: SSL-palveluita varten vaaditun tiedoston ({0}) luku epäonnistui. Tarkista osoitteesta https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ ohjeita Wii-verkkoyhteyden asentamiseen.

en: IOS: A file required for SSL services ({0}) is invalid. Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
fi: IOS: SSL-palveluita varten vaadittu tiedosto ({0}) on virheellinen. Tarkista osoitteesta https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ ohjeita Wii-verkkoyhteyden asentamiseen.

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
fi: BT.DINF-tiedoston tallentaminen SYSCONFiin epäonnistui

en: Received invalid Wii Remote data from Netplay.
fi: Nettipelistä saapui virheellistä Wii Remote -dataa.

en: Can't find Wii Remote by connection handle {0:02x}
fi: Wii Remote -ohjainta ei löydy yhteystunnisteella {0:02x}

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
fi: Bluetooth-läpipäästötila on käytössä, mutta Dolphin on käännetty ilman libusb-kirjastoa. Läpipäästötilaa ei voi käyttää.

en: GetDeviceList failed: {0}
fi: GetDeviceList epäonnistui: {0}

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    
    The emulated console will now stop.
fi: Käyttökelpoista Bluetooth-USB-sovitinta Bluetooth-läpipäästöön ei löytynyt.
    
    Emuloitu konsoli pysähtyy.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    The following error occurred when Dolphin tried to use an adapter:
    {0}
    
    The emulated console will now stop.
fi: Käyttökelpoista Bluetooth-USB-sovitinta Bluetooth-läpipäästöön ei löytynyt.
    Seuraava virhe tapahtui, kun Dolphin yritti käyttää sovitinta:
    {0}
    
    Emuloitu konsoli pysähtyy.

en: Failed to open Bluetooth device {:04x}:{:04x}: {}
fi: Bluetooth-laitteen {:04x}:{:04x} avaus epäonnistui: {}

en: Failed to detach kernel driver for BT passthrough: {0}
fi: Bluetooth-läpipääsyn ydinohjaimen irrottaminen epäonnistui: {0}

en: Failed to claim interface for BT passthrough: {0}
fi: Rajapinnan valtaaminen BT-läpipäästöön epäonnistui: {0}

en: The recorded game ({0}) is not the same as the selected game ({1})
fi: Nauhoitettu peli ({0}) ei ole sama kuin valittu peli ({1})

en: The disc change to "{0}" could not be saved in the .dtm file.
    The filename of the disc image must not be longer than 40 characters.
fi: Vaihtoa levyyn "{0}" ei voi tallentaa .dtm-tiedostoon.
    Levytiedoston nimi ei voi olla pidempi kuin 40 merkkiä.

en: Invalid recording file
fi: Virheellinen nauhoitustiedosto

en: Movie {0} indicates that it starts from a savestate, but {1} doesn't exist. The movie will likely not sync!
fi: Nauhoitus {0} kertoo alkaneensa tilantallennuksesta, mutta tilaa {1} ei ole olemassa. Nauhoitus mitä todennäköisimmin ei toimi oikein!

en: Failed to read {0}
fi: Kohteen {0} lukeminen epäonnistui

en: Savestate movie {0} is corrupted, movie recording stopping...
fi: Tallennustilan nauhoitus {0} on vioittunut, nauhoittaminen pysähtyy...

en: Warning: You loaded a save whose movie ends before the current frame in the save (byte {0} < {1}) (frame {2} < {3}). You should load another save before continuing.
fi: Varoitus: Olet ladannut tallennustiedoston, jonka nauhoitus päättyy ennen nykyistä kehystä tallennustiedostossa (tavu {0} < {1}) (kehys {2} < {3}). Älä lataa uusia tallennustiedostoja ennen jatkamista.

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte {0} > {1}) (input {2} > {3}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
fi: Varoitus: Olet ladannut tallennustiedoston, joka tulee nykyisen nauhoituksen jälkeen. (tavu {0} > {1}) (syöte {2} > {3}). Lataa toinen tallennustiedosto ennen jatkamista, tai lataa tämä tallennustila ilman vain luku -tilaa.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on byte {0} ({1:#x}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
fi: Varoitus: Olet ladannut tallennustiedoston, jonka nauhoitus ei täsmää tavussa {0} ({1:#x}). Lataa toinen tallennustiedosto ennen jatkamista, tai lataa tämä tilatallennus ilman vain luku -tilaa. Muutoin tämä voi johtaa desynkronoitumiseen.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on frame {0}. You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
    
    More information: The current movie is {1} frames long and the savestate's movie is {2} frames long.
    
    On frame {3}, the current movie presses:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connected={22}
    
    On frame {23}, the savestate's movie presses:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connected={42}
fi: Varoitus: Olet ladannut tallennustiedoston, jonka nauhoitus ei täsmää kehyksessä {0}. Lataa toinen tallennustiedosto ennen jatkamista, tai lataa tämä tilatallennus ilman vain luku -tilaa. Muutoin tämä voi johtaa desynkronoitumiseen.
    
    Lisätietoja: Nykyinen nauhoitus on {1} kehystä pitkä, ja tallennetun tilan nauhoitus on {2} kehystä pitkä.
    
    Kehyksessä {3} nykyinen nauhoitus painaa:
    START={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DYlös={10}, DAlas={11}, DVasen={12}, DOikea={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, SauvaX={18}, SauvaY={19}, CX={20}, CY={21}, Yhteydessä={22}
    
    Kehyksessä {23} tallennetun tilan nauhoitus painaa:
    START={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DYlös={30}, DAlas={31}, DVasen={32}, DOikea={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, SauvaX={38}, SauvaY={39}, CX={40}, CY={41}, Yhteydessä={42}

en: Premature movie end in PlayController. {0} + {1} > {2}
fi: Esiaikainen nauhoituksen loppu PlayController-järjestelmässä. {0} + {1} > {2}

en: Change the disc to {0}
fi: Vaihda levy {0}:ksi

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + 1 > {1}
fi: Elokuva päättyi liian aikaisin PlayWiimote-toistossa. {0} + 1 > {1}

en: Invalid serialized length:{0} in PlayWiimote. byte:{1}
fi: Virheellinen sarjallistettu pituus:{0} kohdassa PlayWiimote. tavu:{1}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + {1} > {2}
fi: Esiaikainen nauhoituksen loppu PlayWiimote-järjestelmässä. {0} + {1} > {2}

en: Aborting playback. Error in DeserializeDesiredState. byte:{0}{1}
fi: Toisto keskeytyi johtuen virheestä DeserializeDesiredState-kohdassa. tavu:{0}{1}

en: Could not create client.
fi: Asiakasohjelman luonti epäonnistui.

en: Could not create peer.
fi: Vertaisohjelman luonti epäonnistui.

en: Could not communicate with host.
fi: Isäntäkoneen kanssa kommunikointi epäonnistui.

en: The host code is too long.
    Please recheck that you have the correct code.
fi: Isäntäkoneen koodi on liian pitkä.
    Tarkista, että koodi on oikein

en: The server is full.
fi: Palvelin on täynnä.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible.
fi: Palvelimen ja asiakkaan nettipeliversiot eivät sovi yhteen.

en: The game is currently running.
fi: Peli on tällä hetkellä käynnissä.

en: Nickname is too long.
fi: Nimimerkki on liian pitkä.

en: The server sent an unknown error message.
fi: Palvelin lähetti tuntemattoman virheilmoituksen.

en: Unknown message received with id : {0}
fi: Saapui tuntematon viesti tunnisteella {0}

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message received with id: {0}
fi: Tuntematon SYNC_SAVE_DATA-viesti saapui tunnisteella {0}

en: Synchronizing save data...
fi: Tallennustiedostojen synkronointi käynnissä...

en: Failed to delete NetPlay memory card. Verify your write permissions.
fi: Nettipelin muistikortin poisto epäonnistui. Tarkista kirjoitusoikeudet.

en: Failed to reset NetPlay GCI folder. Verify your write permissions.
fi: Nettipelin GCI-kansion nollaaminen epäonnistui. Tarkista kirjoitusoikeudet.

en: Failed to reset NetPlay NAND folder. Verify your write permissions.
fi: Nettipelin NAND-kansion nollaaminen epäonnistui. Tarkista kirjoitusoikeudet.

en: Failed to reset NetPlay redirect folder. Verify your write permissions.
fi: Nettipelin uudelleenohjauskansion nollaaminen epäonnistui. Tarkista kirjoitusoikeudet.

en: Failed to write Mii data.
fi: Mii-datan kirjoittaminen epäonnistui.

en: Failed to write Wii save.
fi: Wiin tallennustiedoston kirjoittaminen epäonnistui.

en: Failed to write redirected save.
fi: Uudelleenohjatun tallennustiedoston kirjoittaminen epäonnistui.

en: Failed to delete NetPlay GBA{0} save file. Verify your write permissions.
fi: Nettipelin GBA{0}-tallennustiedoston poisto epäonnistui. Tarkista kirjoitusoikeudet.

en: Unknown SYNC_CODES message received with id: {0}
fi: Tuntematon SYNC_CODES-viesti saapui tunnisteella {0}

en: Synchronizing Gecko codes...
fi: Gecko-koodien synkronointi käynnissä...

en: Synchronizing AR codes...
fi: AR-koodien synkronointi käynnissä...

en: Quality of Service (QoS) was successfully enabled.
fi: QoS-tekniikan käynnistys onnistui.

en: Quality of Service (QoS) couldn't be enabled.
fi: QoS-tekniikan käynnistäminen ei onnistunut.

en: Game is already running!
fi: Peli on jo käynnissä!

en: Data received!
fi: Dataa vastaanotettu!

en: Error processing data.
fi: Virhe datan käsittelyssä.

en: Error processing codes.
fi: Virhe koodien käsittelyssä.

en: Codes received!
fi: Koodit saatu!

en: Traversal server timed out connecting to the host
fi: Läpikulkupalvelimen yhteys isäntäkoneeseen aikakatkaistiin

en: Server rejected traversal attempt
fi: Palvelin kieltäytyi läpikulkuyrityksestä

en: Invalid host
fi: Virheellinen isäntäkone

en: Unknown error {0:x}
fi: Tuntematon virhe {0:x}

en: Failed to open file "{0}".
fi: Tiedoston "{0}" avaus epäonnistui.

en: Error reading file: {0}
fi: Virhe tiedoston lukemisessa: {0}

en: Internal LZO Error - compression failed
fi: Sisäinen LZO-virhe - pakkaaminen epäonnistui

en: Failed to open file "{0}". Verify your write permissions.
fi: Tiedoston "{0}" avaus epäonnistui. Tarkista kirjoitusoikeudet.

en: Internal LZO Error - decompression failed
fi: Sisäinen LZO-virhe - purkaminen epäonnistui

en: Error writing file: {0}
fi: Virhe tiedoston kirjoituksessa: {0}

en: Enet Didn't Initialize
fi: Enetin alustus epäonnistui

en: All players' saves synchronized.
fi: Kaikkien pelaajien tallennustiedostot synkronoitu.

en: {0} failed to synchronize.
fi: Pelaajan {0} kanssa synkronointi ei onnistunut.

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
fi: Tuntematon SYNC_SAVE_DATA-viesti tunnisteella {0} saapui pelaajalta {1}. Pelaaja tulee poistetuksi!

en: All players' codes synchronized.
fi: Kaikkien pelaajien koodit synkronoitu.

en: {0} failed to synchronize codes.
fi: Koodien synkronointi pelaajan {0} kanssa ei onnistunut.

en: Unknown SYNC_GECKO_CODES message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
fi: Tuntematon SYNC_GECKO_CODES-viesti saapui tunnisteella {0} pelaajalta {1}. Pelaaja tulee poistetuksi!

en: Unknown message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
fi: Saapui tuntematon viesti tunnisteella {0} pelaajalta {1}. Pelaaja tulee poistetuksi!

en: Selected game doesn't exist in game list!
fi: Valittua peliä ei ole pelilistassa!

en: Error collecting save data!
fi: Virhe tallennustiedoston keräämisessä!

en: Error synchronizing save data!
fi: Virhe tallennustiedoston synkronoinnissa!

en: Error synchronizing cheat codes!
fi: Virhe huijauskoodien synkronoinnissa!

en: JIT failed to find code space after a cache clear. This should never happen. Please report this incident on the bug tracker. Dolphin will now exit.
fi: JIT ei onnistunut löytämään kooditilaa välimuistin tyhjennyksen jälkeen. Näin ei pitäisi koskaan tapahtua. Ilmoitathan tästä ongelmasta vianhallintajärjestelmään. Dolphin sulkeutuu nyt.

en: Internal LZ4 Error - compression failed
fi: Sisäinen LZ4-virhe - pakkaus epäonnistui

en: Internal LZO Error - decompression failed ({0}) ({1}) 
    Unable to retrieve outdated savestate version info.
fi: Sisäinen LZO-virhe - purku epäonnistui ({0}) ({1})
    Vanhentuneen tilantallennuksen versiotiedon haku epäonnistui.

en: Internal LZO Error - failed to parse decompressed version cookie and version string length ({0})
fi: Sisäinen LZO-virhe - puretun versioevästeen ja versiomerkkijonon pituuden jäsentäminen epäonnistui ({0})

en: Internal LZO Error - failed to parse decompressed version string ({0} / {1})
fi: Sisäinen LZO-virhe - puretun versiomerkkijonon jäsentäminen epäonnistui ({0} / {1})

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Internal LZ4 Error - Tried decompressing {0} bytes
fi: Sisäinen LZ4-virhe - Yritys purkaa {0} tavua

en: Internal LZ4 Error - decompression failed ({0}, {1}, {2})
fi: Sisäinen LZ4-virhe - purku epäonnistui ({0}, {1}, {2})

en: Internal LZ4 Error - payload size mismatch ({0} / {1}))
fi: Sisäinen LZ4-virhe - hyötykuorman koko ei täsmää ({0} / {1})

en: No undo.dtm found, aborting undo load state to prevent movie desyncs
fi: Undo.dtm:ää ei löydy. Kohdan lataamisen peruutus keskeytetään, jotta nauhoitus pysyy synkronoituneena.

en: There is nothing to undo!
fi: Mitään kumottavaa ei ole!

note: i18n: "Wii Menu" (or System Menu) refers to the Wii's main menu, which is (usually) the first thing users see when a Wii console starts.
en: Wii Menu
fi: Wii-valikko

note: i18n: This replaces the name of a device if it cannot be found.
en: Unknown Device
fi: Tuntematon laite

en: WAD installation failed: The selected file is not a valid WAD.
fi: WADin asennus epäonnistui: Valittu tiedosto ei ole kelvollinen WAD.

en: WAD installation failed: Could not initialise title import (error {0}).
fi: WADin asennus epäonnistui: Julkaisun tuonnin alustus epäonnistui (virhe {0}).

en: WAD installation failed: Could not import content {0:08x}.
fi: WADin asennus epäonnistui: Sisällön {0:08x} tuonti epäonnistui.

en: WAD installation failed: Could not finalise title import.
fi: WADin asennus epäonnistui: Julkaisun tuonnin viimeistely epäonnistui.

en: WAD installation failed: Could not create Wii Shop log files.
fi: WADin asennus epäonnistui: Wii Shop -lokitiedostojen luonti epäonnistui.

en: A different version of this title is already installed on the NAND.
    
    Installed version: {0}
    WAD version: {1}
    
    Installing this WAD will replace it irreversibly. Continue?
fi: Eri versio tästä nimikkeestä on jo asennettu NAND-muistiin.
    
    Asennettu versio: {0}
    WADin versio: {1}
    
    Tämän WADin asennus korvaa sen peruuttamattomasti. Jatketaanko?

en: {0} of {1} blocks. Compression ratio {2}%
fi: {0} lohkoa, yhteensä {1}. Pakkaussuhde {2} %

en: Failed to open the output file "{0}".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
fi: Ulostulotiedoston "{0}" avaaminen epäonnistui.
    Tarkista, että kohdekansioon on saatavilla kirjoitusoikeudet ja että laitteelle voi kirjoittaa.

en: Files opened, ready to compress.
fi: Tiedostot avattu, valmiina pakkaamaan.

en: Done compressing disc image.
fi: Levyn pakkaus valmis.

en: Failed to read from the input file "{0}".
fi: Syötetiedostosta "{0}" lukeminen epäonnistui.

en: Failed to write the output file "{0}".
    Check that you have enough space available on the target drive.
fi: Ulostulotiedoston "{0}" kirjoitus epäonnistui.
    Varmista, että kohdelevyllä on tarpeeksi vapaata tilaa.

en: Europe
fi: Eurooppa

en: Japan
fi: Japani

en: France
fi: Ranska

en: Germany
fi: Saksa

en: Italy
fi: Italia

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Russia
fi: Venäjä

en: Spain
fi: Espanja

en: World
fi: Maailma

en: Japanese
fi: Japani

en: English
fi: Englanti

en: German
fi: Saksa

en: French
fi: Ranska

en: Spanish
fi: Espanja

en: Italian
fi: Italia

en: Dutch
fi: Hollanti

en: Simplified Chinese
fi: Yksinkertaistettu kiina

en: Traditional Chinese
fi: Perinteinen kiina

en: Korean
fi: Korea

en: Unpacking
fi: Purku käynnissä

en: This file does not look like a BootMii NAND backup.
fi: Tämä tiedosto ei vaikuta BootMii NAND-varmuuskopiolta.

en: This file does not contain a valid Wii filesystem.
fi: Tässä tiedostossa ei ole kelpaavaa Wii-tiedostojärjestelmää.

en: Unable to write to file {0}
fi: Tiedoston {0} kirjoittaminen epäonnistui

en: Wii data is not public yet
fi: Wii-data ei ole vielä julkista

en: Failed to connect to Redump.org
fi: Redump.orgiin yhdistäminen epäonnistui

en: Failed to parse Redump.org data
fi: Redump.org-datan jäsentäminen epäonnistui

en: Serial and/or version data is missing from {0}
    Please append "{1}" (without the quotes) to the datfile URL when downloading
    Example: {2}
fi: Sarjanumero ja/tai versiodata puuttuu tiedostosta {0}
    Lisää "{1}" (ilman lainausmerkkejä) tiedoston URL-osoitteeseen, kun lataat sen
    Esimerkki: {2}

en: Good dump
fi: Hyvä vedos

en: Bad dump
fi: Huono vedos

en: Unknown disc
fi: Tuntematon levy

en: The filesystem is invalid or could not be read.
fi: Tiedostojärjestelmä on virheellinen, tai sen luku epäonnistui.

en: There are too many partitions in the first partition table.
fi: Ensimmäisessä osiotaulukossa on liian monta osiota.

en: The update partition is missing.
fi: Päivitysosio puuttuu.

en: The data partition is missing.
fi: Data-osio puuttuu.

en: The channel partition is missing.
fi: Kanavaosio puuttuu.

en: The install partition is missing.
fi: Asennusosio puuttuu.

note: i18n: This string is referring to a game mode in Super Smash Bros. Brawl called Masterpieces where you play demos of NES/SNES/N64 games. Official translations: 名作トライアル (Japanese), Masterpieces (English), Meisterstücke (German), Chefs-d'œuvre (French), Clásicos (Spanish), Capolavori (Italian), 클래식 게임
en: The Masterpiece partitions are missing.
fi: Masterpiece-osiot puuttuvat.

en: The update partition is not at its normal position.
fi: Päivitysosio ei ole tavallisella paikallaan.

en: The data partition is not at its normal position. This will affect the emulated loading times. You will be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
fi: Data-osio ei ole tyypillisellä paikallaan. Tämä vaikuttaa emuloituihin latausaikoihin. Et voi jakaa syötenauhoituksia tai pelata nettipeliä sellaisten käyttäjien kanssa, joilla on hyvä vedos.

en: The type of a partition could not be read.
fi: Osion tyypin lukeminen epäonnistui.

en: The {0} partition is not properly aligned.
fi: Osion {0} kohdistus on virheellinen.

en: The {0} partition does not seem to contain valid data.
fi: Osio {0} ei vaikuta sisältävän kelvollista dataa.

en: The {0} partition is not correctly signed.
fi: Osion {0} allekirjoitus on virheellinen.

en: The H3 hash table for the {0} partition is not correct.
fi: Osion {0} H3-tiivistetaulukko on virheellinen.

en: The data size for the {0} partition is not evenly divisible by the block size.
fi: Osion "{0}" koko ei ole jaollinen lohkokoolla.

en: The {0} partition does not have a valid file system.
fi: Osiolla {0} ei ole kelvollista tiedostojärjestelmää.

en: The update partition does not contain the IOS used by this title.
fi: Päivitysosio ei sisällä tämän julkaisun käyttämää IOS-versiota.

en: This game has been hacked to fit on a single-layer DVD. Some content such as pre-rendered videos, extra languages or entire game modes will be broken. This problem generally only exists in illegal copies of games.
fi: Tätä levykuvaa on peukaloitu, jotta se mahtuisi yksikerroksiselle DVD:lle. Esihahmonnettuja videoita, ylimääräisiä kieliä tai kokonaisia pelitiloja saattaa puuttua, ja peli voi kaatua. Yleensä tämä ongelma esiintyy laittomissa kopioissa peleistä.

en: The format that the disc image is saved in does not store the size of the disc image.
fi: Levykuvan tallennusmuoto ei sisällä levykuvan kokoa.

en: This disc image is too small and lacks some data. The problem is most likely that this is a dual-layer disc that has been dumped as a single-layer disc.
fi: Tämä levykuva on liian pieni, ja siitä puuttuu dataa. Ongelma johtuu luultavasti siitä, että kaksikerroksinen levy on vedostettu yksikerroksisena.

en: This disc image is too small and lacks some data. If your dumping program saved the disc image as several parts, you need to merge them into one file.
fi: Tämä levykuva on liian pieni, ja siitä puuttuu dataa. Jos vedostusohjelma tallensi levykuvan useina osina, ne tulee yhdistää yhdeksi tiedostoksi.

en: This debug disc image has the size of a retail disc image.
fi: Tällä virheenjäljityslevykuvalla on vähittäismyynnin levykuvien koko.

en: This disc image has an unusual size. This will likely make the emulated loading times longer. You will likely be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
fi: Tällä levykuvalla on epätyypillinen koko. Tämä tekee luultavasti latausajoista pidempiä. Et voi jakaa syötenauhoituksia tai pelata nettipeliä sellaisten käyttäjien kanssa, joilla on hyvä vedos.

en: This disc image has an unusual size.
fi: Tällä levykuvalla on epätyypillinen koko.

en: The game ID is {0} but should be {1}.
fi: Pelitunniste on {0}, kun sen tulisi olla {1}.

en: The game ID is inconsistent.
fi: Pelitunniste on virheellinen.

en: The game ID is unusually short.
fi: Pelitunniste on epätavallisen lyhyt.

en: The region code does not match the game ID. If this is because the region code has been modified, the game might run at the wrong speed, graphical elements might be offset, or the game might not run at all.
fi: Aluekoodi ei vastaa pelitunnistetta. Jos tämä johtuu aluekoodin muokkaamisesta, peli voi toimia väärällä nopeudella, grafiikka voi näyttää vääristyneeltä, tai peli ei välttämättä toimi lainkaan.

note: i18n: You may want to leave the term "ERROR #002" untranslated, since the emulated software always displays it in English.
en: This Korean title is set to use an IOS that typically isn't used on Korean consoles. This is likely to lead to ERROR #002.
fi: Tämä korealainen julkaisu käyttää IOS-versiota, jota ei tyypillisesti ole korealaisissa konsoleissa. Tämä luultavasti johtaa virheilmoitukseen "ERROR #002".

en: This title is set to use an invalid IOS.
fi: Tämä julkaisu käyttää virheellistä IOS:ää.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: This title is set to use an invalid common key.
fi: Tämä julkaisu käyttää virheellistä yhteisavainta.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: The specified common key index is {0} but should be {1}.
fi: Annettu yhteisavaimen indeksi on {0}, kun sen tulisi olla {1}.

note: i18n: "Ticket" here is a kind of digital authorization to use a certain title (e.g. a game)
en: The ticket is not correctly signed.
fi: Lipun allekirjoitus on virheellinen.

en: The TMD is not correctly signed. If you move or copy this title to the SD Card, the Wii System Menu will not launch it anymore and will also refuse to copy or move it back to the NAND.
fi: TMD:n allekirjoitus on virheellinen. Jos siirrät tai kopioit tämän julkaisun SD-kortille, Wii-järjestelmävalikko ei käynnistä sitä enää, eikä se myöskään suostu kopioimaan tai siirtämään sitä takaisin NAND-muistiin.

en: This disc image is in the NKit format. It is not a good dump in its current form, but it might become a good dump if converted back. The CRC32 of this file might match the CRC32 of a good dump even though the files are not identical.
fi: Tämä levykuva on NKit-muodossa. Se ei ole sellaisenaan hyvä vedos, mutta siitä voi tulla hyvä vedos, jos sen muuntaa takaisin. Tiedoston CRC32 voi vastata hyvän vedoksen CRC32-arvoa, vaikka tiedostot eivät olekaan identtiset.

en: Some padding data that should be zero is not zero. This can make the game freeze at certain points.
fi: Osa täytedatasta, jonka tulisi olla nollaa, ei ollut nollaa. Tämä voi saada pelin jumiutumaan joissain tapauksissa.

en: Content {0:08x} is corrupt.
fi: Sisältö {0:08x} on vioittunut.

en: Some of the data could not be read.
fi: Osaa datasta ei voinut lukea.

en: Errors were found in {0} blocks in the {1} partition.
fi: Virheitä löytyi {0} lohkosta osiossa {1}.

en: Errors were found in {0} unused blocks in the {1} partition.
fi: Virheitä löytyi {0} käyttämättömästä lohkosta osiossa {1}.

en: This is a good dump.
fi: Tämä vedos on hyvä.

en: This is a good dump according to Redump.org, but Dolphin has found problems. This might be a bug in Dolphin.
fi: Redump.orgin mukaan tämä on hyvä vedos, mutta Dolphin löysi siitä ongelmia. Tämä saattaa olla bugi Dolphinissa.

en: Dolphin is unable to verify unlicensed discs.
fi: Dolphin ei pysty todentamaan ei-lisensoituja levyjä.

en: Dolphin is unable to verify typical TGC files properly, since they are not dumps of actual discs.
fi: Dolphin ei pysty todentamaan TGC-tiedostoja, koska ne eivät ole vedoksia oikeista levyistä.

en: Dolphin is currently unable to verify Triforce games.
fi: Dolphin ei tällä hetkellä kykene todentamaan Triforce-pelejä.

en: Compared to the Wii disc release of the game, this is a bad dump. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
fi: Kyseessä on huono vedos verrattuna pelin Wii-levyjulkaisuun. Tästä huolimatta on mahdollista, että kyseessä on hyvä vedos verrattuna pelin Wii U eShop -julkaisuun. Dolphin ei voi varmentaa tätä.

en: This is a bad dump. This doesn't necessarily mean that the game won't run correctly.
fi: Tämä vedos on huono. Peli saattaa silti toimia ilman ongelmia.

en: This is a bad dump.
fi: Tämä vedos on huono.

en: No problems were found. This does not guarantee that this is a good dump, but since Wii titles contain a lot of verification data, it does mean that there most likely are no problems that will affect emulation.
fi: Ongelmia ei löytynyt. Tämä ei takaa, että kyseessä on hyvä vedos, mutta koska Wii-julkaisut sisältävät paljon varmennusdataa, tämä tarkoittaa, että mitä luultavimmin emulointiin vaikuttavia ongelmia ei ole.

en: No problems were found.
fi: Ongelmia ei löytynyt.

en: Compared to the Wii disc release of the game, problems of low severity were found. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
fi: Matalatasoisia ongelmia verrattuna pelin Wii-levyjulkaisuun löytyi. Tästä huolimatta on mahdollista, että kyseessä on hyvä vedos verrattuna pelin Wii U eShop -julkaisuun. Dolphin ei voi varmentaa tätä.

en: Problems with low severity were found. They will most likely not prevent the game from running.
fi: Pieniä ongelmia löytyi. Mitä todennäköisimmin ne eivät estä peliä toimimasta.

en: Problems with medium severity were found. The whole game or certain parts of the game might not work correctly.
fi: Keskisuuria ongelmia löytyi. Koko peli tai osa siitä ei välttämättä toimi oikein

en: Problems with high severity were found. The game will most likely not work at all.
fi: Suuria ongelmia löytyi. Mitä todennäköisimmin peli ei toimi lainkaan.

en: 
    
    Because GameCube disc images contain little verification data, there may be problems that Dolphin is unable to detect.
fi: 
    
    Koska GameCube-levykuvat sisältävät vain vähän vahvistusdataa, saattaa olla ongelmia, joita Dolphin ei pysty havaitsemaan.

en: 
    
    Because this title is not for retail Wii consoles, Dolphin cannot ensure that it hasn't been tampered with, even if signatures appear valid.
fi: 
    
    Koska tämä julkaisu ei ole kaupallisille Wii-konsoleille, Dolphin ei pysty varmentamaan, ettei sitä ole peukaloitu.

en: About Dolphin
fi: Tietoa Dolphinista

note: i18n: A positive number of version control commits made compared to some named branch
en: %1 commit(s) ahead of %2
fi: %1 muutos(ta) edellä versiota %2

note: i18n: "Branch" means the version control term, not a literal tree branch.
en: Branch: %1
fi: Haara: %1

en: Revision: %1
fi: Revisio: %1

en: Using Qt %1
fi: Käytössä Qt %1

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

note: i18n: The word "free" in the standard phrase "free and open source" is "free" as in "freedom" - it refers to certain properties of the software's license, not the software's price. (It is true that Dolphin can be downloaded at no cost, but that's not what this message says.)
en: Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
fi: Dolphin on vapaan ja avoimen lähdekoodin GameCube- ja Wii-emulaattori.

en: This software should not be used to play games you do not legally own.
fi: Tätä ohjelmistoa ei tule käyttää pelaamaan pelejä, joita et omista laillisesti.

en: License
fi: Lisenssi

en: Authors
fi: Tekijät

en: Support
fi: Tuki

note: i18n: This message uses curly quotes in English. If you want to use curly quotes in your translation, please use the type of curly quotes that's appropriate for your language. If you aren't sure which type is appropriate, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Specific_language_features
en: © 2003-2024+ Dolphin Team. “GameCube” and “Wii” are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
fi: © 2003-2024+ Dolphin-tiimi. ”GameCube” ja ”Wii” ovat Nintendon tavaramerkkejä. Dolphin ei ole sidoksissa Nintendoon millään tavalla.

en: %1 points
fi: %1 pistettä

note: i18n: %1 is a date/time.
en: Unlocked at %1
fi: Avattu %1

en: Unlocked
fi: Avattu

en: Locked
fi: Lukittu

en: %1 is playing %2
fi: %1 on pelissä %2

en: %1 has unlocked %2/%3 achievements worth %4/%5 points
fi: %1 on avannut %2/%3 saavutusta, saavuttaen %4/%5 pistettä

en: Rank %1
fi: Taso %1

en: Login Failed - Invalid Username/Password
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui - Käyttäjänimi tai salasana ei kelpaa

en: Login Failed - No Internet Connection
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui - Ei internet-yhteyttä

en: Login Failed - Server Error
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui - Palvelinvirhe

en: Enable RetroAchievements.org Integration
fi: Ota RetroAchievements.org-yhteys käyttöön

en: Enable integration with RetroAchievements for earning achievements and competing in leaderboards.<br><br>Must log in with a RetroAchievements account to use. Dolphin does not save your password locally and uses an API token to maintain login.
fi: Yhdistää emulaattorin RetroAchievements-verkkosivustoon, jolloin voit avata saavutuksia ja kilpailla tulostaulukon sijoista.<br><br>Ominaisuuden käyttö vaatii sisäänkirjautumisen RetroAchievements-käyttäjätunnuksilla. Dolphin ei tallenna salasanaasi ja käyttää sen sijaan API-avainta käyttäjän muistamiseen.

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Password
fi: Salasana

en: Log In
fi: Kirjaudu sisään

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulo

en: Login Failed
fi: Sisäänkirjautuminen epäonnistui

en: Enable Hardcore Mode
fi: Ota Hardcore-tila käyttöön

en: Enable Hardcore Mode on RetroAchievements.<br><br>Hardcore Mode is intended to provide an experience as close to gaming on the original hardware as possible. RetroAchievements rankings are primarily oriented towards Hardcore points (Softcore points are tracked but not as heavily emphasized) and leaderboards require Hardcore Mode to be on.<br><br>To ensure this experience, the following features will be disabled, as they give emulator players an advantage over console players:<br>- Loading states<br>-- Saving states is allowed<br>- Emulator speeds below 100%<br>-- Frame advance is disabled<br>-- Turbo is allowed<br>- Cheats<br>- Memory patches<br>-- File patches are allowed<br>- Debug UI<br>- Freelook<br><br><dolphin_emphasis>This cannot be turned on while a game is playing.</dolphin_emphasis><br>Close your current game before enabling.<br>Be aware that turning Hardcore Mode off while a game is running requires the game to be closed before re-enabling.
fi: Ota käyttöön Hardcore-tila RetroAchievements-palvelussa.<br><br>Hardcore-tilan tarkoituksena on tarjota mahdollisimman hyvin alkuperäistä laitteistoa vastaava pelikokemus. RetroAchievements-palvelun pisteytys painottuu lähinnä hardcore-pisteisiin (myös muiden tilojen pisteitä seurataan, mutta ne ovat vähemmän arvokkaita), ja tulostaulukoille pääsemiseen vaaditaan hardcore-tilaa.<br><br>Autenttisen kokemuksen varmistamiseksi seuraavat ominaisuudet poistetaan käytöstä, sillä ne tarjoaisivat emulaattoripelaajille edun konsolipelaajiin nähden:<br>- Tilatallennusten lataaminen<br>-- Tilatallennusten luonti on kuitenkin sallittu<br>- Emulaattorin nopeudet, jotka alittavat 100 %<br>-- Kehys kerrallaan pelaaminen on kielletty<br>-- Turbo on sallittu<br>- Huijauskoodit<br>- Keskusmuistin muutokset<br>-- Tiedostojen muuttaminen on kuitenkin sallittu<br>- Virheenjäljityskäyttöliittymä<br>- Vapaan katselun tila<br><br><dolphin_emphasis>Ominaisuutta ei voi ottaa käyttöön, kun peli on käynnissä.</dolphin_emphasis><br>Sulje käynnissä oleva peli, ennen kuin otat hardcore-tilan käyttöön.<br>Huomaa, että hardcore-tilan poistaminen käytöstä samalla, kun peli on käynnissä, vaatii pelin sulkemista, ennen kuin hardcore-tilan voi ottaa uudelleen käyttöön.

en: Enable Unofficial Achievements
fi: Ota epäviralliset saavutukset käyttöön

en: Enable unlocking unofficial achievements as well as official achievements.<br><br>Unofficial achievements may be optional or unfinished achievements that have not been deemed official by RetroAchievements and may be useful for testing or simply for fun.<br><br>Setting takes effect on next game load.
fi: Mahdollistaa sekä epävirallisten että virallisten saavutusten avaamisen.<br><br>Epäviralliset saavutukset voivat olla valinnaisia tai viimeistelemättömiä saavutuksia, joita RetroAchievements ei pidä virallisina. Ne voivat olla hyödyllisiä testaamisessa tai hauskanpidossa.<br><br>Asetus tulee voimaan seuraavan kerran, kun peli käynnistetään.

en: Enable Encore Achievements
fi: Ota Encore-saavutukset käyttöön

en: Enable unlocking achievements in Encore Mode.<br><br>Encore Mode re-enables achievements the player has already unlocked on the site so that the player will be notified if they meet the unlock conditions again, useful for custom speedrun criteria or simply for fun.<br><br>Setting takes effect on next game load.
fi: Mahdollistaa saavutusten avaamisen Encore-tilassa.<br><br>Encore-tila mahdollistaa aiemmin avattujen saavutusten avaamisen uudelleen, jolloin pelaaja saa tiedon, kun avaamiskriteerit on tavoitettu. Ominaisuus on hyödyllinen esimerkiksi speedrun-kriteerien seurantaan.<br><br>Asetus tulee voimaan seuraavan kerran, kun peli käynnistetään.

en: Enable Spectator Mode
fi: Ota katselutila käyttöön

en: Enable unlocking achievements in Spectator Mode.<br><br>While in Spectator Mode, achievements and leaderboards will be processed and displayed on screen, but will not be submitted to the server.<br><br>If this is on at game launch, it will not be turned off until game close, because a RetroAchievements session will not be created.<br><br>If this is off at game launch, it can be toggled freely while the game is running.
fi: Mahdollistaa saavutusten avaamisten katselutilassa.<br><br>Kun katselutila on käytössä, saavutukset ja pistetilastot lasketaan, ja tulokset näkyvät ruudulla, mutta tiedot eivät tallennu palvelimelle.<br><br>s asetus on valittuna pelin käynnistyessä, sitä ei voi poistaa käytöstä ennen pelin sulkemista, sillä RetroAchivements-istuntoa ei käynnistetä.<br><br>Jos asetus on poissa käytöstä pelin käynnistyessä, sitä voi vapaasti vaihdella pelin ollessa yhä käynnissä.

en: Enable Discord Presence
fi: Ilmoita Discordiin pelaustiedot

en: Use RetroAchievements rich presence in your Discord status.<br><br>Show Current Game on Discord must be enabled.
fi: Näyttää RetroAchievements-palvelun lisätiedot Discord-tilassasi.<br><br>Tällöin myös "Näytä peli Discordissa" -asetuksen tulee olla valittu.

en: Enable Progress Notifications
fi: Ota edistymisilmoitukset käyttöön

en: Enable progress notifications on achievements.<br><br>Displays a brief popup message whenever the player makes progress on an achievement that tracks an accumulated value, such as 60 out of 120 stars.
fi: Asetus ottaa saavutusten edistymisilmoitukset käyttöön.<br><br>Tällöin emulaattori näyttää lyhyen ponnahdusilmoituksen, kun pelaaja edistyy sellaista saavutusta kohden, joka perustuu kertyvään arvoon, esimerkiksi kun pelajaa saa 60 tähteä 120:stä.

note: i18n: Settings that affect the functionality of unlocking achievements.
en: Function Settings
fi: Toimintoasetukset

note: i18n: Settings that affect how achievements are displayed while playing.
en: Display Settings
fi: Näyttämisen asetukset

en: To log in, stop the current emulation.
fi: Lopeta emulaatio kirjautuaksesi

en: Confirm Logout
fi: Varmista uloskirjautuminen

en: Are you sure you want to log out of RetroAchievements?
fi: Oletko varma, että haluat kirjautua ulos RetroAchievements-palvelusta?

en: Confirm Hardcore Off
fi: Varmista Hardcore-tilan poisto

en: Are you sure you want to turn hardcore mode off?
fi: Oletko varma, että haluat lopettaa Hardcore-tilan?

en: Achievements
fi: Saavutukset

en: Settings
fi: Asetukset

en: Progress
fi: Edistyminen

en: Leaderboards
fi: Tulostauluko

en: Address Space
fi: Osoiteavaruus

en: Typical GameCube/Wii Address Space
fi: Tavallinen GameCube-/Wii-osoiteavaruus

en: Custom Address Space
fi: Nykyinen osoiteavaruus

en: Sets up the search using standard MEM1 and (on Wii) MEM2 mappings in virtual address space. This will work for the vast majority of games.
fi: Järjestää haun käyttäen tavallisia MEM1- ja (Wii-konsolilla) MEM2-alueita näennäisosoiteavaruudessa. Tämä toimii suurimmalle osalle peleistä.

en: Use virtual addresses when possible
fi: Käytä näennäisosoitteita, kun mahdollista

en: Use physical addresses
fi: Käytä fyysisiä osoitteita

en: Use memory mapper configuration at time of scan
fi: Käytä muistikartoituksen asetuksia haun aikana

en: Range Start:
fi: Alueen alku:

en: Range End:
fi: Alueen loppu:

en: Data Type
fi: Datatyyppi

en: 8-bit Unsigned Integer
fi: 8-bittinen etumerkitön kokonaisluku

en: 16-bit Unsigned Integer
fi: 16-bittinen etumerkitön kokonaisluku

en: 32-bit Unsigned Integer
fi: 32-bittinen etumerkitön kokonaisluku

en: 64-bit Unsigned Integer
fi: 64-bittinen etumerkitön kokonaisluku

en: 8-bit Signed Integer
fi: 8-bittinen etumerkillinen kokonaisluku

en: 16-bit Signed Integer
fi: 16-bittinen etumerkillinen kokonaisluku

en: 32-bit Signed Integer
fi: 32-bittinen etumerkillinen kokonaisluku

en: 64-bit Signed Integer
fi: 64-bittinen etumerkillinen kokonaisluku

en: 32-bit Float
fi: 32-bittinen liukuluku

en: 64-bit Float
fi: 64-bittinen liukuluku

en: Aligned to data type length
fi: Datatyypin kokoon kohdistettu

en: New Search
fi: Uusi haku

en: No game running.
fi: Peli ei ole käynnissä.

en: Please start a game before starting a search with standard memory regions.
fi: Aloita peli, ennen kuin teet haun standardimuistialueilla.

en: [%1, %2] and [%3, %4]
fi: [%1, %2] ja [%3, %4]

en: %1 memory ranges
fi: %1 muistialuetta

en: Address space by CPU state
fi: Osoiteavaruus CPU-tilan mukaan

en: Physical address space
fi: Fyysinen osoiteavaruus

en: Virtual address space
fi: Näennäisosoiteavaruus

en: Unknown address space
fi: Tuntematon osoiteavaruus

en: Unknown data type
fi: Tuntematon tietotyyppi

en: aligned
fi: kohdistettu

en: unaligned
fi: kohdistamaton

note: i18n: This label is followed by a dropdown where the user can select things like "is equal to" or "is less than or equal to", followed by another dropdown where the user can select "any value", "last value", or "this value:". These three UI elements are intended to form a sentence together. Because 
en: Keep addresses where value in memory
fi: Säilytä osoitteet, joiden arvo muistissa on

en: is equal to
fi: yhtä suuri kuin

en: is not equal to
fi: erisuuri kuin

en: is less than
fi: pienempi kuin

en: is less than or equal to
fi: pienempi tai yhtä suuri kuin

en: is greater than
fi: suurempi kuin

en: is greater than or equal to
fi: suurempi tai yhtä suuri kuin

en: this value:
fi: tämä arvo:

en: last value
fi: edellinen arvo

en: any value
fi: mikä vain arvo

en: Parse as Hex
fi: Jäsennä heksana

en: Search and Filter
fi: Etsi ja suodata

en: Refresh Current Values
fi: Päivitä nykyiset arvot

en: Reset Results
fi: Nollaa tulokset

en: Waiting for first scan...
fi: Odottaa ensimmäistä hakua...

en: Display values in Hex
fi: Näytä arvot heksana

en: Automatically update Current Values
fi: Muuta nykyiset arvot automaattisesti

en: Cannot compare against last value on first search.
fi: Edellistä arvoa kohtaan ei voi verrata ensimmäisen haun aikana.

en: Failed to parse given value into target data type.
fi: Annetun arvon jäsentäminen annettuun kohdetietotyyppiin epäonnistui.

en: Scan succeeded.
fi: Haku onnistui.

en: %n address(es) were removed.
fi: %n osoite(tta) poistettiin.

en: %n address(es) remain.
fi: %n osoite(tta) jäljellä.

en: %n address(es) could not be accessed in emulated memory.
fi: %n osoitetta ei voinut hakea emuloidussa muistissa.

en: Found %n address(es).
fi: Löytyi %n osoite(tta)

en: No game is running.
fi: Peli ei ole käynnissä.

en: Invalid parameters given to search.
fi: Virheelliset parametrit annettiin hakuun.

en: Search currently not possible in virtual address space. Please run the game for a bit and try again.
fi: Haku ei ole tällä hetkellä mahdollinen näennäisosoiteavaruudessa. Pelaa peliä hetken aikaa ja yritä uudelleen.

en: Unknown error occurred.
fi: Tapahtui tuntematon virhe.

en: Refresh failed. Please run the game for a bit and try again.
fi: Päivitys epäonnistui. Käynnistä peli hetkeksi ja yritä uudelleen.

en: Refreshed current values.
fi: Nykyiset arvot päivitetty.

en: Cannot refresh without results.
fi: Ei voi päivittää ilman tuloksia.

en: Show in memory
fi: Näytä muistissa

en: Add to watch
fi: Lisää vahtiin

en: Generate Action Replay Code(s)
fi: Luo Action Replay -koodi(t)

en: Can only generate AR code for values in virtual memory.
fi: Vain virtuaalisessa muistissa oleville arvoille voi luoda AR-koodeja.

en: Cannot generate AR code for this address.
fi: Tälle osoitteelle ei voi luoda AR-koodeja.

en: Internal error while generating AR code.
fi: Sisäinen virhe AR-koodia luonnissa.

en: Generated AR code(s).
fi: AR-koodi(t) luotu.

en: Description
fi: Kuvaus

en: Address
fi: Osoite

en: Last Value
fi: Edellinen arvo

en: Current Value
fi: Nykyinen arvo

en: Cheats Manager
fi: Koodien hallinta

en: AR Code
fi: Action Replay -koodi

en: Gecko Codes
fi: Gecko-koodit

en: Start New Cheat Search
fi: Aloita uusi huijauskoodihaku

en: Cheat Search
fi: Koodihaku

en: &Add New Code...
fi: &Lisää uusi koodi...

en: &Edit Code...
fi: &Muokkaa koodia...

en: &Remove Code
fi: &Poista koodi

en: Sort Alphabetically
fi: Järjestä aakkosjärjestykseen

en: Show Enabled Codes First
fi: Näytä käytössä olevat koodit ensin

en: Show Disabled Codes First
fi: Näytä käytöstä poistetut koodit ensin

en: Clone and &Edit Code...
fi: Kloonaa ja &muokkaa koodia...

en: Cheat Code Editor
fi: Huijauskoodien muokkaus

en: Creator:
fi: Tekijä:

en: Notes:
fi: Muistiinpanot:

en: Name:
fi: Nimi:

en: Code:
fi: Koodi:

en: Parsing Error
fi: Jäsennysvirhe

en: Unable to parse line %1 of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
fi: Syötetyn AR-koodin rivin %1 jäsentäminen kelvolliseksi salatuksi tai salaamattomaksi koodiksi epäonnistui. Varmista, että olet kirjoittanut sen oikein.
    
    Haluatko ohittaa tämän rivin ja jatkaa jäsentämistä?

en: Invalid Mixed Code
fi: Virheellinen sekakoodi

en: This Action Replay code contains both encrypted and unencrypted lines; you should check that you have entered it correctly.
    
    Do you want to discard all unencrypted lines?
fi: Tämä Action Replay -koodi sisältää sekä salattuja että salaamattomia rivejä; tarkista, että olet syöttänyt sen oikein.
    
    Haluatko poistaa kaikki salaamattomat rivit?

en: Error
fi: Virhe

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
fi: Purettu AR-koodi ei sisällä lainkaan rivejä

en: Unable to parse line %1 of the entered Gecko code as a valid code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
fi: Syötetyn Gecko-koodin rivin %1 jäsentäminen kelvolliseksi koodiksi epäonnistui. Varmista, että olet kirjoittanut sen oikein.
    
    Haluatko ohittaa tämän rivin ja jatkaa jäsentämistä?

en: This Gecko code doesn't contain any lines.
fi: Gecko-koodi ei sisältänyt rivejä.

en: Configure Dolphin
fi: Dolphinin asetukset

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
fi: Huijauskoodien vaihtamisella on vaikutusta vasta pelin uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
fi: Dolphinin huijausjärjestelmä on tällä hetkellä pois käytöstä.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: Common
fi: Yhteinen

en: Background Input
fi: Taustasyöttö

en: Alternate Input Sources
fi: Vaihtoehtoiset syötelähteet

en: DSU Client
fi: DSU-asiakas

en: Nothing to configure
fi: Ei mitään säädettävää

en: Add New DSU Server
fi: Lisää uusi DSU-palvelin

en: BetterJoy, DS4Windows, etc
fi: BetterJoy, DS4Windows, jne.

en: Server IP Address
fi: Palvelimen IP-osoite

en: Server Port
fi: Palvelimen portti

en: Add
fi: Lisää

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Add...
fi: Lisää...

en: Remove
fi: Poista

en: DSU protocol enables the use of input and motion data from compatible sources, like PlayStation, Nintendo Switch and Steam controllers.<br><br>For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">refer to this page</a>.
fi: DSU-protokolla mahdollistaa syötteen ja liikedatan vastaanottamisen yhteensopivista lähteistä, kuten PlayStation-, Nintendo Switch- ja Steam-ohjaimista.<br><br>Asennusohjeita on saatavilla<a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">tältä sivulta</a>.

en: Name
fi: Nimi

en: Size
fi: Koko

en: Disc
fi: Levy

en: Data Partition (%1)
fi: Dataosio (%1)

en: Update Partition (%1)
fi: Päivitysosio (%1)

en: Channel Partition (%1)
fi: Kanavaosio (%1)

en: Install Partition (%1)
fi: Asennusosio (%1)

en: Other Partition (%1)
fi: Muu osio (%1):

en: Choose Folder to Extract To
fi: Valitse kansio, johon puretaan

en: Extract Files...
fi: Vie tiedostot...

en: Extract System Data...
fi: Vie järjestelmätiedot...

en: Success
fi: Onnistui

en: Successfully extracted system data.
fi: Järjestelmädatan vienti onnistui.

en: Failed to extract system data.
fi: Järjestelmädatan vienti epäonnistui.

en: Extract Entire Disc...
fi: Vie koko levyn sisältö...

en: Extract Entire Partition...
fi: Vie kokonainen osio...

en: Extract File...
fi: Vie tiedosto...

en: Save File To
fi: Tallenna tiedosto

en: Extracting All Files...
fi: Viedään kaikkia tiedostoja...

en: Extracting Directory...
fi: Puretaan hakemistoa...

en: Successfully extracted file.
fi: Tiedoston purku onnistui.

en: Failed to extract file.
fi: Tiedoston vieminen epäonnistui.

en: Allows manipulation of the in-game camera.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Salli pelin sisäinen kameran vapaa muuntelu.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Configure Controller
fi: Ohjaimen asetukset

en: Six Axis
fi: Kuusiakselinen

en: First Person
fi: Ensimmäinen persoona

en: Orbital
fi: Kiertävä

en: Free Look Control Type
fi: Vapaan katselun hallinnan tyyppi

en: Changes the in-game camera type during Free Look.<br><br>Six Axis: Offers full camera control on all axes, akin to moving a spacecraft in zero gravity. This is the most powerful Free Look option but is the most challenging to use.<br> <br>First Person: Controls the free camera similarly to a first person video game. The camera can rotate and travel, but roll is impossible. Easy to use, but limiting.<br><br>Orbital: Rotates the free camera around the original camera. Has no lateral movement, only rotation and you may zoom up to the camera's origin point.
fi: Muuttaa pelikameran tyyppiä vapaan katselun tilassa.<br><br>Kuusiakselinen: Antaa täyden kameran ohjauksen kaikilla akseleilla, ikään kuin liikkuisi avaruusaluksessa painottomassa tilassa. Tämä on kaikista monipuolisin vapaan katselun valinta, mutta sitä on myös vaikein käyttää.<br><br>Ensimmäinen persoona: Ohjaa kameraa ikään kuin ensimmäisen persoonan videopelissä. Kamera voi kääntyä ja liikkua, mutta sen vierittäminen ei ole mahdollista. Asetus on helppo käyttää, mutta se on myös rajoittava.<br><br>Kiertävä: Vapaa kamera kiertää alkuperäisen kamera ympärillä. Sivuttaissuuntainen liike ei ole mahdollista, ja kamera voi vain kiertää ja zoomata alkuperäiseen pisteeseen asti.

en: Free Look allows for manipulation of the in-game camera. Different camera types are available from the dropdown.<br><br>For detailed instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">refer to this page</a>.
fi: Vapaa katselu mahdollistaa pelin sisäisen kameran vapaan muuntelun. Erilaisia kameratyyppejä on saatavissa pudotusvalikosta.<br>Tarkempia ohjeita on saatavissa <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">tältä sivulta</a>.

en: Camera 1
fi: Kamera 1

en: Free Look Settings
fi: Vapaan katselun asetukset

en: Section that contains most CPU and Hardware related settings.
fi: Osio, joka sisältää useimmat suorittimeen ja laitteistoon liittyvät asetukset.

en: Controls whether or not Dual Core should be enabled. Can improve performance but can also cause issues. Defaults to <b>True</b>
fi: Valitsee, otetaanko kaksiytiminen suoritus käyttöön vai ei. Tämä voi parantaa suorituskykyä mutta voi myös aiheuttaa ongelmia. Oletuksena <b>True</b>.

en: Emulate the disc speed of real hardware. Disabling can cause instability. Defaults to <b>True</b>
fi: Emuloi oikean laitteiston optisen levyn nopeutta. Käytöstä poistaminen saattaa aiheutaa epävakautta. Oletuksena <b>True</b>

en: Controls whether or not the Memory Management Unit should be emulated fully. Few games require it.
fi: Valitsee, tuleeko muistinhallintayksikköä emuloida täydellisesti. Vain harvat pelit tarvitsevat sitä.

en: Controls whether to use high or low-level DSP emulation. Defaults to <b>True</b>
fi: Valitsee, käytetäänkö matalan vai korkean tason DSP-emulointia. Oletuksena <b>True</b>

en: Tries to translate branches ahead of time, improving performance in most cases. Defaults to <b>True</b>
fi: Yrittää muuntaa haarat ajoissa, mikä tavallisesti parantaa suorituskykyä. Oletuksena <b>True</b>

en: Section that contains all Gecko cheat codes.
fi: Osio, joka sisältää kaikki Gecko-huijauskoodit.

en: Section that contains all Action Replay cheat codes.
fi: Osio, joka sisältää kaikki Action Replay -huijauskoodit.

en: Section that contains all graphics related settings.
fi: Osio, joka sisältää kaikki grafiikkaan liittyvät asetukset.

en: Presets
fi: Esiasetukset

en: Failed to open config file!
fi: Määritystiedoston avaus epäonnistui!

en: Failed to write config file!
fi: Asetustiedoston kirjoittaminen epäonnistui!

en: On
fi: Päällä

en: Off
fi: Pois

en: Editor
fi: Muokkain

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Open in External Editor
fi: Avaa ulkoinen muokkain

en: Core
fi: Ydin

en: Dual Core
fi: Kaksiydintila

en: Store EFB Copies to Texture Only
fi: Tallenna EFB-kopiot vain tekstuuriin

en: Store XFB Copies to Texture Only
fi: Tallenna XFB-kopiot vain tekstuuriin

en: Texture Cache
fi: Tekstuurivälimuisti

en: Safe
fi: Varma

en: Medium
fi: Keskitaso

en: Fast
fi: Nopea

en: Failed to open file in external editor.
    Make sure there's an application assigned to open INI files.
fi: Tiedoston avaus ulkoisessa muokkaimessa epäonnistui.
    Varmista, että INI-tiedostojen avaamiseen on valittu sovellus.

en: Enable Dual Core
fi: Ota kaksiydinsuoritin käyttöön

en: Enable MMU
fi: Ota MMU käyttöön

en: Enable FPRF
fi: Ota FPRF käyttöön

en: Synchronize GPU thread
fi: Synkronoi grafiikkasuorittimen säie

en: Emulate Disc Speed
fi: Emuloi levyn nopeutta

en: DSP HLE (fast)
fi: DSP-HLE (nopea)

en: auto
fi: automaattinen

en: none
fi: ei mikään

en: fake-completion
fi: näennäisläpäisy

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
fi: Ottaa MMU:n käyttöön. Jotkin pelit vaativat sitä. (PÄÄLLÄ = Yhteensopiva, POIS = Nopea)

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
fi: Ottaa liukulukutulosten lippurekisterin laskennan käyttöön, mitä tarvitaan muutamiin peleihin. (PÄÄLLÄ = Yhteensopiva, POIS = Nopea)

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
fi: Synkronoi emuloidun grafiikkasuorittimen ja suorittimen säikeet, mikä auttaa estämään satunnaisia jumiutumisia kaksiydin-tilassa. (PÄÄLLÄ = Yhteensopiva, POIS = Nopea)

en: Enable emulated disc speed. Disabling this can cause crashes and other problems in some games. (ON = Compatible, OFF = Unlocked)
fi: Ota emuloitu levyn nopeus käyttöön. Tämän poistaminen käytöstä saattaa johtaa kaatumisiin ja muihin ongelmiin joissakin peleissä. (PÄÄLLÄ = Yhteensopivuus, POIS = Rajoittamaton)

en: Deterministic dual core:
fi: Deterministinen kaksoisydintila:

en: Stereoscopy
fi: Stereoskopia

en: Monoscopic Shadows
fi: Monoskooppiset varjot

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
fi: Tämä arvo kerrotaan grafiikka-asetusten määräämällä syvyydellä.

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
fi: Tämä arvo lisätään grafiikka-asetusten määräämään yhtenevyysarvoon.

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
fi: Käyttää yhteistä syvyyspuskuria molemmille silmille. Muutamat pelit vaativat tätä asetusta.

en: Depth Percentage:
fi: Syvyysprosentti:

en: Convergence:
fi: Yhtenevyys:

en: Default Config (Read Only)
fi: Oletusasetukset (vain luku)

en: User Config
fi: Käyttäjän asetukset

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Italics mark default game settings, bold marks user settings.
    Right-click to remove user settings.
    Graphics tabs don't display the value of a default game setting.
    Anti-Aliasing settings are disabled when the global graphics backend doesn't match the game setting.
fi: Kursiivi tarkoittaa pelin oletusasetuksia, ja tummennettu teksti tarkoittaa käyttäjän asetuksia.
    Paina hiiren oikealla painikkeella poistaakseksi käyttäjän asetuksen.
    Grafiikkavälilehdet eivät näytä pelin oletusasetuksia.
    Reunanpehmennysasetukset ovat poissa käytöstä, jos yleinen grafiikkajärjestelmä ei vastaa pelille valittua järjestelmää.

en: These settings override core Dolphin settings.
fi: Nämä asetukset korvaavat Dolphinin yleiset asetukset.

en: None
fi: Ei mikään

en: Standard Controller
fi: Vakio-ohjain

en: GameCube Controller Adapter (USB)
fi: GameCube-ohjainsovitin (USB)

en: Steering Wheel
fi: Ratti

en: Dance Mat
fi: Tanssimatto

en: DK Bongos
fi: DK-bongot

en: GBA (Integrated)
fi: GBA (sisäinen)

en: Keyboard Controller
fi: Näppäimistöohjain

en: GameCube Controllers
fi: GameCube-ohjaimet

en: Port %1
fi: Portti %1

en: Configure
fi: Määritä asetukset

en: Download Codes
fi: Lataa koodeja

en: Download Codes from the WiiRD Database
fi: Lataa koodeja WiiRD-tietokannasta

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Failed to download codes.
fi: Koodien lataaminen epäonnistui.

en: File contained no codes.
fi: Tiedostossa ei ollut koodeja.

en: Download complete
fi: Lataus valmis

en: Downloaded %1 codes. (added %2)
fi: Ladattu %1 koodia. (lisätty %2)

en: Performance Statistics
fi: Suorituskykytilastot

en: Show FPS
fi: Näytä kehysnopeus

en: Show Frame Times
fi: Näytä kehysajat

en: Show VPS
fi: Näytä VPS-laskuri

en: Show VBlank Times
fi: Näytä VBlank-ajat

en: Show Performance Graphs
fi: Näytä suorituskykykaaviot

en: Show % Speed
fi: Näytä prosentuaalinen nopeus

en: Show Speed Colors
fi: Näytä nopeusvärit

en: Performance Sample Window (ms)
fi: Suorituskyvyn otosikkuna (ms)

en: Log Render Time to File
fi: Kirjoita hahmonnusaika lokitiedostoon

en: Performance Sample Window (ms):
fi: Suorituskyvyn otosikkuna (ms):

en: Debugging
fi: Virheenjäljitys

en: Enable Wireframe
fi: Ota rautalankatila käyttöön

en: Show Statistics
fi: Näytä tilastot

en: Show Projection Statistics
fi: Näytä projektiotilastot

en: Texture Format Overlay
fi: Tekstuurimuodon kerros

en: Enable API Validation Layers
fi: Käytä ohjelmointirajapinnan tarkistuskerroksia

en: Utility
fi: Apuvälineet

en: Load Custom Textures
fi: Lataa muokatut tekstuurit

en: Prefetch Custom Textures
fi: Esihae muokatut tekstuurit

en: Dump EFB Target
fi: Tee EFB-kohteen vedos

en: Dump XFB Target
fi: Tee XFB-kohteen vedos

en: Disable EFB VRAM Copies
fi: Poista EFB-VRAM-kopiointi käytöstä

en: Enable Graphics Mods
fi: Käytä grafiikkamodeja

en: Texture Dumping
fi: Tekstuurien vedostaminen

en: Dump Base Textures
fi: Tee perustekstuurivedos

en: Dump Mip Maps
fi: Tee mipmap-vedos

en: Frame Dumping
fi: Kehysvedostus

en: Window Resolution
fi: Ikkunan kuvatarkkuus

en: Aspect Ratio Corrected Internal Resolution
fi: Kuvasuhdekorjattu sisäinen kuvatarkkuus

en: Raw Internal Resolution
fi: Raaka sisäinen kuvatarkkuus

en: Resolution Type:
fi: Kuvatarkkuuden tyyppi:

en: Use Lossless Codec (Ut Video)
fi: Käytä häviötöntä pakkausta (Ut Video)

en: Bitrate (kbps):
fi: Bittivirta (kbps):

en: PNG Compression Level:
fi: PNG:n pakkaustaso:

en: PNG Compression Level
fi: PNG:n pakkaustaso

en: Misc
fi: Sekalaiset

en: Crop
fi: Rajaa

en: Enable Progressive Scan
fi: Ota progressiivinen kuva käyttöön

en: Backend Multithreading
fi: Sisäisen järjestelmän monisäikeisyys

note: i18n: VS is short for vertex shaders.
en: Prefer VS for Point/Line Expansion
fi: Käytä kulmapistevarjostinta pisteiden ja viivojen laajentamiseen

en: Cull Vertices on the CPU
fi: Karsi kulmapisteitä suorittimella

en: Borderless Fullscreen
fi: Reunaton koko näytön tila

en: Experimental
fi: Kokeellinen

en: Defer EFB Cache Invalidation
fi: Lykkää EFB-välimuistin mitätöintiä

en: Manual Texture Sampling
fi: Manuaalinen tekstuuriotanta

en: Shows the number of distinct frames rendered per second as a measure of visual smoothness.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää erillisten hahmonnettujen kehysten lukumäärän sekuntia kohden, kuvan sulavuuden mittana.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each distinct rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää erillisten hahmonnettujen kehysten välisen keskimääräisen ajan millisekunteina, ja keskihajonnan.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää hahmonnettujen kehysten lukumäärän sekuntia kohden, emulaationopeuden mittana.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää hahmonnettujen kehysten välisen keskimääräisen ajan millisekunteina, ja keskihajonnan.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows frametime graph along with statistics as a representation of emulation performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää kehysajan kaavion ja tilastot emulaation suorituskyvyn esittämiseksi.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows the % speed of emulation compared to full speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää emulaation nopeuden prosenttiosuutena täydestä nopeudesta.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Changes the color of the FPS counter depending on emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Muuttaa FPS-laskurin värin emulointinopeuden mukaan.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: The amount of time the FPS and VPS counters will sample over.<br><br>The higher the value, the more stable the FPS/VPS counter will be, but the slower it will be to update.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 1000ms.</dolphin_emphasis>
fi: Aika, jonka verran kehysnopeus- ja VPS-laskurit keräävät otoksia.<br><br>Mitä korkeampi arvo, sitä tasaisempia laskurit ovat, mutta sitä hitaamminen ne myös päivittyvät.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä 1000 ms:iin.</dolphin_emphasis>

en: Logs the render time of every frame to User/Logs/render_time.txt.<br><br>Use this feature to measure Dolphin's performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Kirjoittaa jokaisen kehyksen hahmonnusajan lokitiedostoon User/Logs/render_time.txt.<br><br>Käytä tätä ominaisuutta Dolphinin suorituskyvyn mittaamiseen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Renders the scene as a wireframe.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Hahmontaa näkymän rautalankamallina.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows various rendering statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää erilaisia hahmonnustilastoja.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows various projection statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää erinäisiä projektiotilastoa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Modifies textures to show the format they're encoded in.<br><br>May require an emulation reset to apply.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Muuttaa tekstuurit näyttämään muodon, johon ne on pakattu.<br><br>Tämä voi vaatia emulaattorin uudelleenkäynnistyksen tullakseen voimaan.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Enables validation of API calls made by the video backend, which may assist in debugging graphical issues. On the Vulkan and D3D backends, this also enables debug symbols for the compiled shaders.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Ottaa käyttöön videohahmontimen rajapintakutsujen varmentamisen, mikä voi auttaa jäljittämään graafisten ongelmien syitä. Vulkan- ja D3D-hahmontimilla tämä myös ottaa käyttöön käännettyjen varjostimien virheenjäljityssymbolit.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Dumps decoded game textures based on the other flags to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Vedostaa puretut pelin tekstuurit, perustuen muihin asetuksiin, polkuun User/Dump/Textures/&lt;peli_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Whether to dump mipmapped game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary mipmapped textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Päättää, vedostetaanko pelin mipmapilliset tekstuurit kansioon User/Dump/Textures/&lt;peli_id&gt;/. Tämä sisältää mielivaltaiset mipmapilliset tekstuurit, jos 'Mielivaltaistsen mipmapien havainta' on päällä Parannuksissa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Whether to dump base game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary base textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Päättää, vedostetaanko pelin pohjatekstuurit kansioon User/Dump/Textures/&lt;peli_id&gt;/. Tämä sisältää mielivaltaiset pohjatekstuurit, jos 'Mielivaltaisten mipmapien havainta' on päällä Parannuksissa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Loads custom textures from User/Load/Textures/&lt;game_id&gt;/ and User/Load/DynamicInputTextures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Lataa muokatut tekstuurit kansioista User/Load/Textures/&lt;peli_id&gt;/ ja User/Load/DynamicInputTextures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Caches custom textures to system RAM on startup.<br><br>This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Tallentaa omat tekstuurit järjestelmän muistiin käynnistyksen yhteydessä.<br><br>Tämä voi vaatia eksponentiaalisesti enemmän muistia, mutta se myös korjaa mahdollisen pätkinnän.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Vedostaa EFB-kopioiden sisällön polkuun User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of XFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Vedostaa XFB-kopioiden sisällön polkuun User/Dump/Textures.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Disables the VRAM copy of the EFB, forcing a round-trip to RAM. Inhibits all upscaling.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Poistaa videomuistista löytyvän EFB-kopion käytöstä, mikä pakottaa tekemään edestakaisen matkan RAM-muistiin. Tämä estää kaiken suurentamisen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Loads graphics mods from User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Lataa grafiikkamodit kansiosta User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Selects how frame dumps (videos) and screenshots are going to be captured.<br>If the game or window resolution change during a recording, multiple video files might be created.<br>Note that color correction and cropping are always ignored by the captures.<br><br><b>Window Resolution</b>: Uses the output window resolution (without black bars).<br>This is a simple dumping option that will capture the image more or less as you see it.<br><b>Aspect Ratio Corrected Internal Resolution</b>: Uses the Internal Resolution (XFB size), and corrects it by the target aspect ratio.<br>This option will consistently dump at the specified Internal Resolution regardless of how the image is displayed during recording.<br><b>Raw Internal Resolution</b>: Uses the Internal Resolution (XFB size) without correcting it with the target aspect ratio.<br>This will provide a clean dump without any aspect ratio correction so users have as raw as possible input for external editing software.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at "Aspect Ratio Corrected Internal Resolution".</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee kehysvedosten (videoiden) ja kuvakaappausten keräämiseen käytettävän tavan.<br>Jos pelin tai ikkunan kuvatarkkuus muuttuu tallennuksen aikana, toiminto voi tuottaa useita videotiedostoja.<br>Huomaathan, että vedokset eivät huomioi värinkorjausta tai kuva-alueen rajausta.<br><br><b>Ikkunan kuvatarkkuus</b>: Käyttää ikkunan kuvatarkkuutta (poislukien mahdolliset mustat palkit).<br>Tämä on yksinkertainen tekniikka, joka vedostaa kuvan sellaisena kuin se näkyy.<br><b>Kuvasuhdekorjattu sisäinen kuvatarkkuus</b>: Käyttää sisäistä kuvatarkkuutta (XFB:n kokoa) ja korjaa sen haluttuun kuvasuhteeseen sopivaksi.<br>Tekniikka vedostaa aina valitulla sisäisellä kuvakoolla riippumatta siitä, millä tavoin kuva näkyy käyttäjälle tallennuksen aikana.<br><b>Raaka sisäinen kuvatarkkuus</b>: Käyttää sisäistä kuvatarkkuuttaa (XFB:n kokoa) korjaamatta sen kuvasuhdetta.<br>Tekniikka tuottaa puhtaan vedoksen ilman välissä tehtyä kuvasuhdekorjausta, jolloin käyttäjällä on paras mahdollisuus jatkokäsitellä videota ulkoisissa videonmuokkausohjelmistoissa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse "Kuvasuhdekorjattu sisäinen kuvatarkkuus".</dolphin_emphasis>

en: Encodes frame dumps using the Ut Video codec. If this option is unchecked, a lossy Xvid codec will be used.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Koodaa kehysvedokset Ut-koodekilla. Jos tämä asetus on valitsematta, käyttöön tulee häviöllinen Xvid-koodekki.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Specifies the zlib compression level to use when saving PNG images (both for screenshots and framedumping).<br><br>Since PNG uses lossless compression, this does not affect the image quality; instead, it is a trade-off between file size and compression time.<br><br>A value of 0 uses no compression at all.  A value of 1 uses very little compression, while the maximum value of 9 applies a lot of compression.  However, for PNG files, levels between 3 and 6 are generally about as good as level 9 but finish in significantly less time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 6.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee zlib-pakkaustason, jota käytetään PNG-kuvien tallentamiseen (sekä kuvakaappauksille että kehysvedoksille).<br><br>Koska PNG käyttää häviötöntä pakkausta, asetus ei vaikuta kuvanlaatuun; sen sijaan kyseessä on säätö tiedostokoon ja pakkausajan välillä.<br><br>Arvo 0 poistaa pakkauksen käytöstä kokonaan. Arvo 1 käyttää erittäin vähän pakkausta, kun taas korkein arvo 9 käyttää paljon pakkausta. PNG-tiedostoille arvot välillä 3 - 6 ovat kuitenkin lähes yhtä hyviä kuin 9, mutta toimivat nopeammin.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse 6.</dolphin_emphasis>

en: Crops the picture from its native aspect ratio (which rarely exactly matches 4:3 or 16:9), to the specific user target aspect ratio (e.g. 4:3 or 16:9).<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Rajaa kuvan alkuperäisestä kuvasuhteestaan (joka on vain harvoin täsmälleen 4:3 tai 16:9) tiettyyn käyttäjän valitsemaan kuvasuhteeseen (esim. 4:3 tai 16:9).<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software. Most games don't have any issue with this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Ottaa käyttöön progressiivisen kuvan, jos emuloitu ohjelmisto tukee sitä. Useimmissa peleissä tämä ei aiheuta ongelmia.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Enables multithreaded command submission in backends where supported. Enabling this option may result in a performance improvement on systems with more than two CPU cores. Currently, this is limited to the Vulkan backend.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Ottaa käyttöön monisäikeisen komentojen lähettämisen niillä hahmontajilla, jotka sitä tukevat. Tämän asetuksen käyttöönotto voi johtaa suorituskyvyn paranemiseen niissä järjestelmissä, joissa on enemmän kuin kaksi suoritinydintä. Tällä hetkellä tuki rajoittuu Vulkan-hahmottimeen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: On backends that support both using the geometry shader and the vertex shader for expanding points and lines, selects the vertex shader for the job.  May affect performance.<br><br>%1
fi: Niillä hahmontimilla, jotka tukevat sekä geometria- että kulmapistevarjostimia pisteiden ja janojen laajentamiseen, tämä asetus valitsee kulmapistevarjostimen. Se voi vaikuttaa suorituskykyyn.<br><br>%1

en: Cull vertices on the CPU to reduce the number of draw calls required.  May affect performance and draw statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Karsi kulmapisteitä suorittimella tarvittavien piirtokutsujen vähentämiseksi. Tämä voi vaikuttaa suorituskykyyn ja piirtotilastoihin.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Defers invalidation of the EFB access cache until a GPU synchronization command is executed. If disabled, the cache will be invalidated with every draw call. <br><br>May improve performance in some games which rely on CPU EFB Access at the cost of stability.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Lykkää EFB-hakujen välimuistin mitätöintiä siihen asti, kunnes grafiikkasuorittimen synkroinintikomento suoritetaan. Jos tämä on poissa käytöstä, välimuisti mitätöidään jokaisen piirtokäskyn yhteydessä.<br><br>Tämä voi parantaa suorituskykyä joissain peleissä, jotka vaativat suorittimen EFB-hakuja, mutta vähentää vakautta.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Use a manual implementation of texture sampling instead of the graphics backend's built-in functionality.<br><br>This setting can fix graphical issues in some games on certain GPUs, most commonly vertical lines on FMVs. In addition to this, enabling Manual Texture Sampling will allow for correct emulation of texture wrapping special cases (at 1x IR or when scaled EFB is disabled, and with custom textures disabled) and better emulates Level of Detail calculation.<br><br>This comes at the cost of potentially worse performance, especially at higher internal resolutions.<br><br>If this setting is enabled, the Texture Filtering setting will be disabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Käytä erillistä tekstuuriotannan toteutusta hahmontimen sisäänrakennen toiminnon sijaan.<br><br>Tämä asetus voi korjata grafiikkaongelmia tietyillä grafiikkasuorittimilla, tavallisimmin pystyraitoja FMV-videoissa. Tämän lisäksi manuaalisen tekstuuriotanannan käyttöön ottaminen sallii tekstuurien ympärikierron erityistapauksien tarkan emuloinnin (alkuperäisellä kuvatarkkuudella tai kun skaalattu EFB on pois käytöstä, ja kun omia tekstuureja ei käytetä) ja yksityiskohtaisuuden tason tarkemmin emuloidun laskennan.<br><br>Tämä voi huonontaa suorituskykyä, etenkin korkeilla sisäisillä kuvatarkkuuksilla.<br><br>Jos tämä asetus on käytössä, tekstuurisuodatus jää pois käytöstä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Implements fullscreen mode with a borderless window spanning the whole screen instead of using exclusive mode. Allows for faster transitions between fullscreen and windowed mode, but slightly increases input latency, makes movement less smooth and slightly decreases performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Toteuttaa koko näytön tilan käyttäen reunatonta ikkunaa, joka täyttää koko ruudun, ruudun valtaamisen sijaan. Tämä mahdollistaa nopeammat siirtymät koko näytön ja ikkunoidun tilan välillä, mutta lisää hieman syöteviivettä, tekee liikkeestä vähemmän sulavaa ja heikentää hieman suorituskykyä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: <dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä pois.</dolphin_emphasis>

en: Forced on because %1 doesn't support geometry shaders.
fi: Pakollisesti päällä, koska %1 ei tue geometriavarjostimia.

en: Forced off because %1 doesn't support VS expansion.
fi: Pakollisesti pois päältä, koska %1 ei tue VS-laajentamista.

en: Color Correction Configuration
fi: Värinkorjauksen asetukset

en: Converts the colors from the color spaces that GC/Wii were meant to work with to sRGB/Rec.709.<br><br>There's no way of knowing what exact color space games were meant for, given there were multiple standards and most games didn't acknowledge them, so it's not correct to assume a format from the game disc region. Just pick the one that looks more natural to you, or match it with the region the game was developed in.<br><br>HDR output is required to show all the colors from the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Muuntaa värit GC:n ja Wii:n tarkoitetuista väriavaruuksista sRGB-/Rec.709-avaruuksiin.<br><br>On mahdotonta tietää, millaiseen väriavaruuteen pelien kuva oli alun perin tarkoitettu, sillä standardeja oli useita, ja useimmat pelit eivät lainkaan huomioineet niitä. Siispä väriavaruutta ei voi olettaa pelin aluekoodin perusteella. Valitse väriavaruus, joka näyttää luonnollisimmalta, tai valitse pelin kehitysaluetta vastaava väriavaruus.<br><br>PAL- ja NTSC-J-väriavaruuksien värien täydellinen toistaminen vaatii HDR-ulostulon.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: NTSC-M and NTSC-J target gamma ~2.2. PAL targets gamma ~2.8.<br>None of the two were necessarily followed by games or TVs.<br>2.35 is a good generic value for all regions.<br><br>If a game allows you to chose a gamma value, match it here.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 2.35.</dolphin_emphasis>
fi: NTSC-M ja NTSC-J kohdentavat gamma-arvoon ~2,2. PAL kohdentaa gamma-arvoon ~2,8.<br>Pelit ja TV:t eivät välttämättä seuranneet mitään näistä arvoista.<br>2,35 on useimmiten sopivat arvo kaikilla alueilla.<br><br>Jos peli mahdollistaa gamma-arvon valitsemisen, valitse sama arvo tähän.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä asetus arvoon 2,35.</dolphin_emphasis>

en: Converts the gamma from what the game targeted to what your current SDR display targets.<br>Monitors often target sRGB. TVs often target 2.2.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Muuntaa gamma-arvon pelin kohdentamasta nykyaikaisen SDR-näytön kohdentamaan.<br>Näytöt kohdentuvat usein sRGB:hen. TV:t kohdentuvat usein 2,2:een.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Controls the base luminance of a paper white surface in nits. Useful for adjusting to different environmental lighting conditions when using a HDR display.<br><br>HDR output is required for this setting to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 203.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää paperinvalkean pinnan luminanssia nit-yksikköinä. Asetus on hyödyllistä säätää erilaisia valaistusympäristöjä varten, kun käytössä on HDR-näyttö.<br><br>Asetuksella on vaikutusta vain, kun käytössä on HDR-ulostulo.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämän arvoksi 203.</dolphin_emphasis>

en: Color Space
fi: Väriavaruus

en: Correct Color Space
fi: Korjaa väriavaruus

en: Game Color Space:
fi: Pelin väriavaruus:

en: Game Gamma:
fi: Pelin gamma:

en: Game Gamma
fi: Pelin gamma

en: Correct SDR Gamma
fi: Korjaa SDR-gamma

en: SDR Display Gamma Target
fi: SDR:n näyttögamman kohde

en: Custom:
fi: Muokattu:

en: HDR Paper White Nits:
fi: HDR:n paperinvalkea (nit):

en: HDR Paper White Nits
fi: HDR:n paperinvalkea (nit)

en: Enhancements
fi: Parannukset

en: Auto (Multiple of 640x528)
fi: Automaattinen (640x528:n moninkerta)

en: Native (640x528)
fi: Alkuperäinen (640x528)

en: %1x Native (%2x%3)
fi: %1x alkuperäinen (%2x%3)

en: %1x Native (%2x%3) for %4
fi: %1x alkuperäinen (%2x%3) %4-laadulle

en: Default
fi: Oletus

en: 1x Anisotropic
fi: 1-kertainen anisotrooppinen

en: 2x Anisotropic
fi: 2-kertainen anisotrooppinen

en: 4x Anisotropic
fi: 4-kertainen anisotrooppinen

en: 8x Anisotropic
fi: 8-kertainen anisotrooppinen

en: 16x Anisotropic
fi: 16-kertainen anisotrooppinen

en: Force Nearest and 1x Anisotropic
fi: Pakot lähin ja 1-kertainen anisotrooppinen

en: Force Linear and 1x Anisotropic
fi: Pakota lineaarinen ja 1-kertainen anisotrooppinen

en: Force Linear and 2x Anisotropic
fi: Pakota lineaarinen ja 2-kertainen anisotrooppinen

en: Force Linear and 4x Anisotropic
fi: Pakota lineaarinen ja 4-kertainen anisotrooppinen

en: Force Linear and 8x Anisotropic
fi: Pakota lineaarinen ja 8-kertainen anisotrooppinen

en: Force Linear and 16x Anisotropic
fi: Pakota lineaarinen ja 16-kertainen anisotrooppinen

en: Bilinear
fi: Bilineaarinen

en: Bicubic: B-Spline
fi: Bikuutiollinen: B-Spline

en: Bicubic: Mitchell-Netravali
fi: Bikuutiollinen: Mitchell-Netravali

en: Bicubic: Catmull-Rom
fi: Bikuutiollinen: Catmull-Rom

en: Sharp Bilinear
fi: Terävä bilineaarinen

en: Area Sampling
fi: Alueotanta

en: Scaled EFB Copy
fi: Skaalattu EFB-kopio

en: Per-Pixel Lighting
fi: Kuvapistekohtainen valaistus

en: Widescreen Hack
fi: Laajakuvaniksi

en: Disable Fog
fi: Poista sumu käytöstä

en: Force 24-Bit Color
fi: Pakote 24-bittinen värisyvyys

en: Disable Copy Filter
fi: Poista kopiointisuodatin käytöstä

en: Arbitrary Mipmap Detection
fi: Mielivaltaisten mipmapien havainta

en: HDR Post-Processing
fi: HDR:n jälkikäsittely

en: Internal Resolution:
fi: Sisäinen kuvatarkkuus:

en: Anti-Aliasing:
fi: Reunanpehmennys:

en: Texture Filtering:
fi: Tekstuurien suodattaminen:

en: Output Resampling:
fi: Kuvan uudelleenotanta:

en: Color Correction:
fi: Värinkorjaus:

en: Post-Processing Effect:
fi: Jälkikäsittelyefekti:

en: Side-by-Side
fi: Vierekkäin

en: Top-and-Bottom
fi: Päällekkäin

en: Anaglyph
fi: Anaglyfi

en: Passive
fi: Passiivinen

en: Swap Eyes
fi: Vaihda silmät

en: Use Full Resolution Per Eye
fi: Käytä kummallekin silmälle täyttä tarkkuutta

en: Stereoscopic 3D Mode:
fi: Stereoskooppinen 3D -tila:

en: Depth:
fi: Syvyys:

en: (off)
fi: (pois)

en: %1 doesn't support this feature.
fi: %1 ei tue tätä ominaisuutta.

en: Controls the rendering resolution.<br><br>A high resolution greatly improves visual quality, but also greatly increases GPU load and can cause issues in certain games. Generally speaking, the lower the internal resolution, the better performance will be.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Native.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää kuvatarkkuutta.<br><br>Korkeampi tarkkuus parantaa huomattavasti kuvan ulkonäköä, mutta lisää myös voimakkaasti grafiikkasuorittimen kuormaa ja voi aiheuttaa ongelmia tietyissä peleissä. Yleensä ottaen mitä pienempi kuvatarkkuus, sitä parempi suorituskyky saavutetaan.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse Alkuperäinen.</dolphin_emphasis>

en: Reduces the amount of aliasing caused by rasterizing 3D graphics, resulting in smoother edges on objects. Increases GPU load and sometimes causes graphical issues.<br><br>SSAA is significantly more demanding than MSAA, but provides top quality geometry anti-aliasing and also applies anti-aliasing to lighting, shader effects, and textures.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select None.</dolphin_emphasis>
fi: Vähentää reunan karkeutta, joka johtuu kolmiulotteisten kappaleiden hahmontamisesta, mikä johtaa pehmeämpiin kappaleiden reunoihin. Lisää grafiikkasuorittimen kuormaa ja aiheuttaa joskus grafiikkaongelmia.<br><br>SSAA on huomattavasti vaativampi tekniikka kuin MSAA, mutta tuottaa korkealaatuisen geometrisen reunanpehmennyksen tuloksen, ja soveltaa reunanpehmennystä myös valaistukseen, varjostintehosteisiin ja tekstuureihin.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse Ei mikään.</dolphin_emphasis>

en: Adjust the texture filtering. Anisotropic filtering enhances the visual quality of textures that are at oblique viewing angles. Force Nearest and Force Linear override the texture scaling filter selected by the game.<br><br>Any option except 'Default' will alter the look of the game's textures and might cause issues in a small number of games.<br><br>This setting is disabled when Manual Texture Sampling is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 'Default'.</dolphin_emphasis>
fi: Säädä tekstuurien suodatusta. Anisotrooppinen suodatus parantaa niiden tekstuurien, jotka näkyvät vinosti, visuaalista laatua. "Pakota lähin" ja "Pakota lineaarinen" korvaavat pelin valitseman tekstuuriskaalaussuodattimen. <br><br>Mikä tahansa valinta paitsi 'Oletus' muuttaa pelin tekstuurien ulkonäköä ja voi aiheuttaa ongelmia muutamissa peleissä.<br><br>Asetus poistuu käytöstä, jos manuaalinen tekstuuriotanta on päällä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valiitse 'Oletus'.</dolphin_emphasis>

en: Affects how the game output is scaled to the window resolution.<br>The performance mostly depends on the number of samples each method uses.<br>Compared to SSAA, resampling is useful in case the output window<br>resolution isn't a multiplier of the native emulation resolution.<br><br><b>Default</b> - [fastest]<br>Internal GPU bilinear sampler which is not gamma corrected.<br>This setting might be ignored if gamma correction is forced on.<br><br><b>Bilinear</b> - [4 samples]<br>Gamma corrected linear interpolation between pixels.<br><br><b>Bicubic</b> - [16 samples]<br>Gamma corrected cubic interpolation between pixels.<br>Good when rescaling between close resolutions, e.g. 1080p and 1440p.<br>Comes in various flavors:<br><b>B-Spline</b>: Blurry, but avoids all lobing artifacts<br><b>Mitchell-Netravali</b>: Good middle ground between blurry and lobing<br><b>Catmull-Rom</b>: Sharper, but can cause lobing artifacts<br><br><b>Sharp Bilinear</b> - [1-4 samples]<br>Similar to "Nearest Neighbor", it maintains a sharp look,<br>but also does some blending to avoid shimmering.<br>Works best with 2D games at low resolutions.<br><br><b>Area Sampling</b> - [up to 324 samples]<br>Weighs pixels by the percentage of area they occupy. Gamma corrected.<br>Best for downscaling by more than 2x.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 'Default'.</dolphin_emphasis>
fi: Vaikuttaa siihen, miten pelin tuottama kuva skaalataan ikkunan kuvatarkkuuteen.<br>Suorituskyky riippuu lähinnä tekniikoiden käyttämistä otosko'oista.<br>SSAA:han verrattuna uudelleenotostaminen on hyödyllistä, jos ikkunan<br>kuvatarkkuus ei ole alkuperäisen kuvatarkkuuden moninkerta.<br><br><b>Oletus</b>- [nopein]<br>Grafiikkasuorittimen sisäinen bilineaarinen otostin, jota ei gamma-korjata.<br>Valinta saattaa tulla sivuutetuksi, jos gamma-korjaus pakotetaan päälle.<br><br><b>Bilineaarinen</b> - [4 otosta]<br>Gamma-korjattu lineaarinen interpolointi pikselien välillä.<br><br><b>Bi-kuutiollinen</b> - [16 otosta]<br>Gamma-korjattu kuutiollinen interpolointi pikselien välillä.<br>Sopii erityisesti lähellä toisiaan olevien kuvatarkkuuksien skaalaamiseen, esim. 1080p ja 1440p.<br>Sisältää eri vaihtoehdot:<br><b>B-Spline</b>: Sumuinen, mutta täysin ilman voimistushäiriöitä<b>Mitchell-Netravali</b>: Hyvä välimuoto voimistushäiriöiden ja sumean välillä<br><b>Catmull-Rom</b>: Terävämpi, mutta voi aiheuttaa voimistushäriöitä<br><b>Terävä bilineaarinen</b> - [1–4 otosta]<br>Samanlainen kuin "Lähin naapuri". Tekniikka mahdollistaa terävän tuloksen,<br>mutta hyödyntää myös värien sekoittamista väreilyn välttämiseksi.<br>Toimii parhaiten kaksiulotteisissa peleissä, joissa on pieni kuvatarkkuus.<br><br><b>Alueotostus</b> - [jopa 324 otosta]<br>Painottaa kuvapisteitä niiden peittämän pinta-alan mukaan. Gamma-korjattu.<br>Sopii parhaiten yli kahdenkertaiseen pienennykseen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse 'Oletus'.</dolphin_emphasis>

en: A group of features to make the colors more accurate, matching the color space Wii and GC games were meant for.
fi: Toimintoja, jotka tekevät väreistä tarkempia, jotta värit vastaisivat paremmin Wii- ja GC-pelien tarkoitettua väriavaruutta.

en: Applies a post-processing effect after rendering a frame.<br><br /><dolphin_emphasis>If unsure, select (off).</dolphin_emphasis>
fi: Soveltaa jälkiprosessointitehostetta kehyksen piirtämisen jälkeen.<br><br /><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse (pois).</dolphin_emphasis>

en: Greatly increases the quality of textures generated using render-to-texture effects.<br><br>Slightly increases GPU load and causes relatively few graphical issues. Raising the internal resolution will improve the effect of this setting. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Parantaa huomattavasti laatua sellaisille tekstuureille, jotka luodaan tekstuureihin hahmontamiseen perustuvilla tehosteilla.<br><br>Lisää hieman grafiikkasuorittimen kuormaa ja aiheuttaa verrattain vähän grafiikkaongelmia. Sisäinen kuvatarkkuuden nostaminen voimistaa tämän asetuksen vaikutusta.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Calculates lighting of 3D objects per-pixel rather than per-vertex, smoothing out the appearance of lit polygons and making individual triangles less noticeable.<br><br />Rarely causes slowdowns or graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Laskee kolmiulotteisten kappaleiden valaistuksen kuvapistetasolla kulmapistetason sijaan, mikä tekee valaistujen monikulmioiden ulkonäöstä tasaisemman ja saa yksittäiset kolmiot vähemmän huomattaviksi.<br><br />Aiheuttaa hidastumista ja graafisia ongelmia harvoin.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Forces the game to output graphics at any aspect ratio by expanding the view frustum without stretching the image.<br>This is a hack, and its results will vary widely game to game (it often causes the UI to stretch).<br>Game-specific AR/Gecko-code aspect ratio patches are preferable over this if available.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Pakottaa pelin tuottamaan kuvaa halutulla kuvasuhteella muuttamalla kameran näkökenttää.<br>Tekniikka on epävakaa, ja saatavat tulokset vaihtelevat pelistä toiseen (käyttöliittymä voi usein venyä).<br>Pelikohtaiset AR-/Gecko-koodit tuottavat yleensä paremman tuloksen, jos niitä on saatavilla.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Makes distant objects more visible by removing fog, thus increasing the overall detail.<br><br>Disabling fog will break some games which rely on proper fog emulation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Tekee kaukaisista kappaleista näkyvämpiä poistamalla sumua, mikä kokonaisuudessaan lisää yksityiskohtaisuutta.<br><br>Sumun poistaminen rikkoo jotkin pelit, jotka riippuvat sumun kunnollisesta emuloinnista.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Selects the stereoscopic 3D mode. Stereoscopy allows a better feeling of depth if the necessary hardware is present. Heavily decreases emulation speed and sometimes causes issues.<br><br>Side-by-Side and Top-and-Bottom are used by most 3D TVs.<br>Anaglyph is used for Red-Cyan colored glasses.<br>HDMI 3D is used when the monitor supports 3D display resolutions.<br>Passive is another type of 3D used by some TVs.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Off.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee stereoskooppisen kolmiulotteisuuden tilan. Stereoskopia tarjoaa paremman syvyysvaikutelma, jos tarpeellinen laitteisto on käytettävissä. Asetus vähentää merkittävästi emulointinopeutta ja aiheuttaa joskus ongelmia.<br><br>Rinnakkainen- ja Päällekkäin-asetukset sopivat useimmille 3D-televisioille.<br>Anaglyfi-asetus sopii punasinisille 3D-laseille.<br>HDMI 3D -asetusta voi käyttää, jos näyttö tukee 3D-tilaa.Passiivinen on erilainen 3D-tila, jota jotkin TV:t käyttävät.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse Pois.</dolphin_emphasis>

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.<br><br>A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
fi: Säätää virtuaalisten kameroiden erotusetäisyyttä.<br><br>Korkeampi arvo tuottaa voimakkaamman syvyysvaikutelman, kun taas matalampi arvo on mukavampi.

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.<br><br>A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
fi: Säätää yhtenevyystason etäisyyttä. Kyseessä on etäisyys, jolla virtuaaliset kappaleet ilmenevät ruudun edessä.<br><br>Suurempi arvo tuottaa voimakkaamman ruudusta nousemisen vaikutelman, kun taas matalampi arvo on mukavampi.

en: Swaps the left and right eye. Most useful in side-by-side stereoscopy mode.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Vaihtaa vasemman ja oikean silmän paikkaa. Asetus on hyödyllisin rinnakkaisessa stereoskopiatilassa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Whether each eye gets full or half image resolution when using side-by-side or above-and-below 3D.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee, näkyykö pelin kuva millekin silmälle täydellä vai puolikkaalla kuvatarkkuudella, kun käytössä on vierekkäinen tai päällekkäinen kolmiulotteisuus.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Forces the game to render the RGB color channels in 24-bit, thereby increasing quality by reducing color banding.<br><br>Has no impact on performance and causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Pakottaa pelin hahmontamaan RGB-kanavat 24-bittisellä värisyvyydellä, täten parantaen kuvanlaatua vähentämällä värien juovautumista.<br><br>Tällä ei ole vaikutusta suorituskykyyn, ja graafiset ongelmat ovat vähäisiä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Disables the blending of adjacent rows when copying the EFB. This is known in some games as "deflickering" or "smoothing".<br><br>Disabling the filter has no effect on performance, but may result in a sharper image. Causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Poistaa käytöstä vierekkäisten rivien sekoittamisen EFB:n kopioinnin yhteydessä. Joidenkin pelien yhteydessä tätä kutsutaan "välkkymisen estona" tai "pehmentämisenä".<br><br>Tämän suodattimen poistaminen ei vaikuta suorituskykyyn, mutta voi saada aikaan terävämmän kuvan. Se aiheuttaa harvoin graafisia ongelmia.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Enables detection of arbitrary mipmaps, which some games use for special distance-based effects.<br><br>May have false positives that result in blurry textures at increased internal resolution, such as in games that use very low resolution mipmaps. Disabling this can also reduce stutter in games that frequently load new textures.<br><br>This setting is disabled when GPU Texture Decoding is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Tunnistaa mielivaltaiset mipmapit, joita jotkin pelit käyttävät erityisiin etäisyysperusteisiin tehosteisiin.<br><br>Voi johtaa vääriin tunnistuksiin, jotka puolestaan aiheuttavat sumeita tekstuureja korkeilla sisäisillä kuvatarkkuuksilla, kuten peleissä, jotka käyttävät erittäin matalatarkkuuksisia mipmapeja. Tämän poistaminen käytöstä voi myös vähentää pätkintää peleissä, jotka lataavat usein uusia tekstuureja.<br><br>Asetus poistuu käytöstä, jos tekstuurien purku grafiikkasuorittimella on käytössä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Enables scRGB HDR output (if supported by your graphics backend and monitor). Fullscreen might be required.<br><br>This gives post process shaders more room for accuracy, allows "AutoHDR" post-process shaders to work, and allows to fully display the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br>Note that games still render in SDR internally.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Ottaa scRGB HDR -ulostulomuodon käyttöön (jos grafiikkajärjestelmäsi ja näyttösi tukevat sitä). Asetus voi vaatia koko näytön tilaa.<br><br>Asetus tarjoaa jälkikäsittelyvarjostimille lisää tarkkuutta, mahdollistaa AutoHDR-varjostinten käytön ja mahdollistaa myös PAL- ja NTSC-J-väriavaruuksia täydellisen näyttämisen.<br><br>Huomaathan, että tästä huolimatta pelit käyttävät sisäisesti hahmonnukseen SDR-väriavaruutta.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Anti-Aliasing
fi: Reunanpehmennys

en: Texture Filtering
fi: Tekstuurien suodattaminen

en: Output Resampling
fi: Kuvan uudelleenotanta

en: Color Correction
fi: Värinkorjaus

en: Post-Processing Effect
fi: Jälkikäsittelyefekti

en: Stereoscopic 3D Mode
fi: Stereoskooppinen 3D -tila

en: Depth
fi: Syvyys

en: Convergence
fi: Yhtenevyys

en: Basic
fi: Perustiedot

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Force 16:9
fi: Pakota 16:9-kuvasuhde

en: Force 4:3
fi: Pakota 4:3-kuvasuhde

en: Stretch to Window
fi: Venytä ikkunaan

en: Custom
fi: Oma

en: Custom (Stretch)
fi: Oma (venytä)

en: Custom Aspect Ratio:
fi: Muokattu kuvasuhde:

en: V-Sync
fi: Pystytahdistus (V-Sync)

en: Start in Fullscreen
fi: Aloita koko ruudun tilassa

en: Backend:
fi: Sisäinen järjestelmä:

en: Adapter:
fi: Sovitin:

en: Aspect Ratio:
fi: Kuvasuhde:

en: Precision Frame Timing
fi: Tarkka kehysten ajoitus

en: Uses high resolution timers and "busy waiting" for improved frame pacing.<br><br>This will marginally increase power usage.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Käyttää ajastimia korkeammalla erottelukyvyllä ja odottaa silmukoissa kehystahdin parantamiseksi.<br><br>Asetus lisää hienoisesti virran kulutusta.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Show NetPlay Ping
fi: Näytä nettipelin vasteaika

en: Auto-Adjust Window Size
fi: Säädä ikkunan kokoa automaattisesti

en: Show NetPlay Messages
fi: Näytä nettipelin viestit

en: Render to Main Window
fi: Hahmonna pääikkunaan

en: Shader Compilation
fi: Varjostinten kääntäminen

en: Specialized (Default)
fi: Erikoistunut (oletus)

en: Exclusive Ubershaders
fi: Poissulkevat Uber-varjostimet

en: Hybrid Ubershaders
fi: Hybridi-Uber-varjostimet

en: Skip Drawing
fi: Ohita piirto

en: Compile Shaders Before Starting
fi: Käännä varjostimet ennen käynnistystä

en: Confirm backend change
fi: Vahvista sisäisen järjestelmän muutos

en: Selects which graphics API to use internally.<br><br>The software renderer is extremely slow and only useful for debugging, so any of the other backends are recommended. Different games and different GPUs will behave differently on each backend, so for the best emulation experience it is recommended to try each and select the backend that is least problematic.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select %1.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee sisäisesti käytettävän grafiikkarajapinnan.<br><br>Ohjelmistohahmonnin on erittäin hidas ja soveltuu lähinnä virheenjäljitykseen, joten kaikkia muita rajapintoja suositellaan. Eri pelit ja eri grafiikkasuorittimet toimivat eri tavoin eri hahmontimilla, joten parhaan emulointikokemuksen löytämiseksi on suositeltavaa kokeilla jokaista ja valita se, joka on vähiten ongelmallinen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse %1.</dolphin_emphasis>

en: Uses the entire screen for rendering.<br><br>If disabled, a render window will be created instead.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Käyttää koko ruutua hahmontamiseen.<br><br>Jos asetus on poissa käytöstä, erillinen hahmonnusikkuna luodaan sen sijaan.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Automatically adjusts the window size to the internal resolution.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Automaattisesti säätää ikkunaan koon vastaamaan sisäistä kuvatarkkuutta.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Uses the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Käyttää Dolphinin pääikkunaa hahmontamiseen erillisen ikkunan sijaan.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Selects which aspect ratio to use for displaying the game.<br><br>The aspect ratio of the image sent out by the original consoles varied depending on the game and rarely exactly matched 4:3 or 16:9. Some of the image would be cut off by the edges of the TV, or the image wouldn't fill the TV entirely. By default, Dolphin shows the whole image without distorting its proportions, which means it's normal for the image to not entirely fill your display.<br><br><b>Auto</b>: Mimics a TV with either a 4:3 or 16:9 aspect ratio, depending on which type of TV the game seems to be targeting.<br><br><b>Force 16:9</b>: Mimics a TV with a 16:9 (widescreen) aspect ratio.<br><br><b>Force 4:3</b>: Mimics a TV with a 4:3 aspect ratio.<br><br><b>Stretch to Window</b>: Stretches the image to the window size. This will usually distort the image's proportions.<br><br><b>Custom</b>: Mimics a TV with the specified aspect ratio. This is mostly intended to be used with aspect ratio cheats/mods.<br><br><b>Custom (Stretch)</b>: Similar to `Custom`, but stretches the image to the specified aspect ratio. This will usually distort the image's proportions, and should not be used under normal circumstances.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Auto.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee pelin näyttämiseen käytettävän kuvasuhteen.<br><br>Alkuperäisten laitteiden näyttämä kuvasuhde vaihteli pelikohtaisesti ja oli vain harvoin täsmälleen 4:3 tai 16:9. Useimmiten osa kuvasta leikkautui pois TV:n reunoilla tai kuva ei täyttänyt koko ruutua. Oletuksena Dolphin näyttää koko kuvan muuntamatta sen mittasuhteita, ja siten on tavallista, ettei kuva täytä koko näyttöä.<br><br><b>Automaattinen</b>: Jäljittelee TV:tä, jonka kuvasuhde on joko 4:3 tai 16:9, riippuen siitä, millaista TV:tä varten pelin kuva vaikuttaa olevan räätälöity.<br><br><b>Pakota 16:9</b>: Jäljittelee TV:tä, jonka kuvasuhde on 16:9 (laajakuva).<br><br><b>Pakota 4:3</b>: Jäljittelee TV:tä, jonka kuvasuhde on 4:3.<br><br><b>Venytä ikkunaan</b>: Venyttää kuvan ikkunan kokoon. Tällöin kuvan mittasuhteet voivat vääristyä.<br><br><b>Oma</b>: Jäljittelee TV:tä on kuvasuhde on annettu erikseen. Valinta on lähinnä tarkoitettu käytettäväksi yhdessä kuvasuhdetta muuttavien huijauskoodien/muokkausten kanssa.<br><br><b>Oma (venytä)</b>: Toimii lähes samoin kuin 'Oma', mutta venyttää kuvan kuvasuhteeseen, mikä voi vääristää kuvan mittasuhteet. Asetusta ei yleensä tarvitse käyttää.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse Automaattinen.</dolphin_emphasis>

en: Waits for vertical blanks in order to prevent tearing.<br><br>Decreases performance if emulation speed is below 100%.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Odottaa VBlank-aikaa repeytyneen näköisen kuvan estämiseksi.<br><br>Asetus vähentää suorituskykyä, jos emulaationopeus on alle 100%.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows the player's maximum ping while playing on NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää pelaajan korkeimman vasteajan nettipelissä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows chat messages, buffer changes, and desync alerts while playing NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää keskusteluviestit, puskurin muutokset ja desynkronoitumisen varoitukset nettipelin aikana.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders are never used. Stuttering will occur during shader compilation, but GPU demands are low.<br><br>Recommended for low-end hardware. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
fi: Uber-varjostimia ei ole koskaan käytössä. Pätkintää esiintyy varjostinten kääntämisen yhteydessä, mutta grafiikkasuorittimen kuorma on matala.<br><br>Tätä asetusta suositellaan vähemmän suorituskykyiselle laitteistolle.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse tämä tila.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will always be used. Provides a near stutter-free experience at the cost of very high GPU performance requirements.<br><br><dolphin_emphasis>Don't use this unless you encountered stuttering with Hybrid Ubershaders and have a very powerful GPU.</dolphin_emphasis>
fi: Uber-varjostimet ovat aina käytössä. Tarjoaa lähes kokonaan pätkinnästä vapaan kokemuksen, mutta vaatii paljon suorituskykyä grafiikkasuorittimelta.<br><br><dolphin_emphasis>Älä käytä tätä asetusta, ellet kohtaa pätkintää hybridi-Uber-varjostimilla ja ellei sinulla ole erittäin suorituskykyinen grafiikkasuoritin.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will be used to prevent stuttering during shader compilation, but specialized shaders will be used when they will not cause stuttering.<br><br>In the best case it eliminates shader compilation stuttering while having minimal performance impact, but results depend on video driver behavior.
fi: Uber-varjostimet ovat käytössä pätkinnän estämiseksi varjostinten kääntämisen aikana, mutta erikoistuneet varjostimet tulevat käyttöön, kun ne eivät aiheuta pätkintää.<br><br>Parhaimmassa tapauksessa tämä poistaa kokonaan pätkinnän ja aiheuttaa häviävän pieniä suorituskykyvaikutuksia, mutta tämä riippuu grafiikka-ajurien toiminnasta.

en: Prevents shader compilation stuttering by not rendering waiting objects. Can work in scenarios where Ubershaders doesn't, at the cost of introducing visual glitches and broken effects.<br><br><dolphin_emphasis>Not recommended, only use if the other options give poor results.</dolphin_emphasis>
fi: Estää varjostinten kääntämisestä aiheutuvan pätkimisen välttämällä odottavien kappaleiden hahmontamista. Voi toimia tilanteissa, joissa Uber-varjostimet eivät, mutta lisää grafiikka- ja tehosteongelmia.<br><br><dolphin_emphasis>Ei suositeltavissa; käytä vain, jos muut vaihtoehdot tuottavat huonoja tuloksia.</dolphin_emphasis>

en: Waits for all shaders to finish compiling before starting a game. Enabling this option may reduce stuttering or hitching for a short time after the game is started, at the cost of a longer delay before the game starts. For systems with two or fewer cores, it is recommended to enable this option, as a large shader queue may reduce frame rates.<br><br><dolphin_emphasis>Otherwise, if unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Odottaa kaikkien varjostimien kääntyvän ennen pelin aloittamista. Tämän asetuksen valitseminen voi vähentää pätkimistä hetken verran pelin alkamisen jälkeen, mutta johtaa pidempään viiveeseen ennen pelin alkua. Tätä asetusta suositellaan käytettäväksi järjestelmissä, joissa ytimiä on kaksi tai vähemmän, sillä suuri varjostinjono voi pienentää kehysnopeutta.<br><br><dolphin_emphasis>Muussa tapauksessa, ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Backend
fi: Sisäinen järjestelmä

en: Adapter
fi: Sovitin

en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

en: Custom Aspect Ratio Width
fi: Muokatun kuvasuhteen leveys

en: Custom Aspect Ratio Height
fi: Muokatun kuvasuhteen korkeus

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the first one.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee käytettävän laitteistosovittimen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse ensimmäinen vaihtoehto.</dolphin_emphasis>

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>%1 doesn't support this feature.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee käytettävän laitteistosovittimen.<br><br><dolphin_emphasis>%1 ei tue tätä ominaisuutta.</dolphin_emphasis>

en: Hacks
fi: Niksit

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Embedded Frame Buffer (EFB)
fi: Sulautettu kehyspuskuri (EFB)

en: Skip EFB Access from CPU
fi: Ohita EFB:n käyttö suorittimelta

en: Ignore Format Changes
fi: Sivuuta muodon muutokset

en: Defer EFB Copies to RAM
fi: Lykkää EFB:n kopiointia RAM-muistiin

en: GPU Texture Decoding
fi: Tekstuurien purku grafiikkasuorittimella

en: Accuracy:
fi: Tarkkuus:

en: External Frame Buffer (XFB)
fi: Ulkoinen kehyspuskuri (XFB)

en: Immediately Present XFB
fi: Esitä XFB välittömästi

en: Skip Presenting Duplicate Frames
fi: Ohita kaksoiskuvien esitys

en: Fast Depth Calculation
fi: Nopea syvyyslaskenta

en: Disable Bounding Box
fi: Poista rajoituslaatikko

en: Vertex Rounding
fi: Kulmapisteiden pyöristys

en: Save Texture Cache to State
fi: Tallenna tekstuurivälimuisti tilan mukana

en: VBI Skip
fi: VBI-ohitus

en: %1 doesn't support this feature on your system.
fi: %1 ei tue tätä ominaisuutta järjestelmässäsi.

en: Ignores any requests from the CPU to read from or write to the EFB. <br><br>Improves performance in some games, but will disable all EFB-based graphical effects or gameplay-related features.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Sivuuttaa kaikki suorittimen pyynnöt lukea tai kirjoittaa EFB:tä.<br><br>Parantaa monien pelien suorituskykyä, mutta poistaa kaikki EFB-pohjaiset grafiikkatehosteet tai jopa pelin ominaisuudet.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Ignores any changes to the EFB format.<br><br>Improves performance in many games without any negative effect. Causes graphical defects in a small number of other games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Sivuutta EFB:n muodon muutokset.<br><br>Parantaa suorituskykyä monissa peleissä ilman huonoja vaikutuksia. Aiheuttaa grafiikkaongelmia muutamissa peleissä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Stores EFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = EFB Copies to Texture<br>Disabled = EFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Tallentaa EFB-kopiot vain grafiikkasuorittimelle, mikä ohittaa järjestelmämuistin. Asetus aiheuttaa grafiikkaongelmia muutamissa peleissä.<br><br>Päällä = EFB-kopiot tekstuuriin<br>Pois = EFB-kopiot RAM-muistiin (ja tekstuuriin)<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Waits until the game synchronizes with the emulated GPU before writing the contents of EFB copies to RAM.<br><br>Reduces the overhead of EFB RAM copies, providing a performance boost in many games, at the risk of breaking those which do not safely synchronize with the emulated GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Odottaa, kunnes peli synkronoituu emuloidun grafiikkasuorittimen kanssa, ennen kuin EFB-kopio kirjoitetaan RAM-muistiin.<br><br>Asetus vähentää EFB-RAM-kopioiden kuormaa, mikä tuottaa paremman suorituskyvyn monissa peleissä mutta voi rikkoa pelejä, jotka eivät synkronoidu emuloidun grafiikkasuorittimen kanssa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the accuracy at which the GPU receives texture updates from RAM.<br><br>The "Safe" setting eliminates the likelihood of the GPU missing texture updates from RAM. Lower accuracies cause in-game text to appear garbled in certain games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the rightmost value.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää tarkkuutta, jolla grafiikkasuoritin saa tekstuuripäivityksiä RAM-muistista.<br><br>Varma-asetus poistaa mahdollisuuden, että grafiikkasuoritin jättäisi saamatta RAM-muistin tekstuuripäivitykset. Matalammat tarkkuudet voivat saada pelien tekstit näyttämään virheellisiltä tietyissä peleissä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse oikeanpuoleisin vaihtoehto.</dolphin_emphasis>

en: Stores XFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = XFB Copies to Texture<br>Disabled = XFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Tallentaa XFB-kopiot vain grafiikkasuorittimelle, mikä ohittaa järjestelmämuistin. Asetus aiheuttaa grafiikkaongelmia muutamissa peleissä.<br><br>Päällä = XFB-kopiot tekstuuriin<br>Pois = XFB-kopiot RAM-muistiin (ja tekstuuriin)<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Displays XFB copies as soon as they are created, instead of waiting for scanout.<br><br>Can cause graphical defects in some games if the game doesn't expect all XFB copies to be displayed. However, turning this setting on reduces latency.<br><br>Enabling this also forces an effect equivalent to the Skip Presenting Duplicate Frames setting.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää XFB-kopiot heti niiden luomisen jälkeen sen sijaan, että odottaisi scanoutin valmistumista.<br><br>Tämä voi aiheuttaa graafisia virheitä joissain peleissä, jos peli ei odota kaikkien XFB-kopioiden näyttämistä. Toisaalta tämän asetuksen ottaminen käyttöön vähentää viivettä.<br><br>Tämän asetuksen aktivointi pakottaa myös saman vaikutuksen kuin "Ohita kaksoiskuvien esitys" -asetus.<br><br><dolphin_emphasis>Jos et ole varma, jätä tämä asetus valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Skips presentation of duplicate frames (XFB copies) in 25fps/30fps games. This may improve performance on low-end devices, while making frame pacing less consistent.<br><br>Disable this option for optimal frame pacing.<br><br>This setting is unavailable when Immediately Present XFB or VBI Skip is enabled. In those cases, duplicate frames are never presented.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Ohittaa kaksoiskuvien (XFB-kopioiden) esityksen 25 fps / 30 fps peleissä.
    Tämä voi parantaa suorituskykyä heikkotehoisilla laitteilla, mutta heikentää kuvataajuuden tasaisuutta.<br><br>Poista tämä asetus käytöstä, jos haluat mahdollisimman tasaisen kuvataajuuden.<br><br>Tämä asetus ei ole käytettävissä, jos "Esitä XFB välittömästi" tai "VBI-ohitus" on käytössä — näissä tapauksissa kaksoiskuvia ei näytetä lainkaan.<br><br><dolphin_emphasis>Jos et ole varma, jätä tämä asetus valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Enables texture decoding using the GPU instead of the CPU.<br><br>This may result in performance gains in some scenarios, or on systems where the CPU is the bottleneck.<br><br>If this setting is enabled, Arbitrary Mipmap Detection will be disabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Ottaa käyttöön tekstuurien purkamisen grafiikkasuorittimella suorittimen sijaan.<br><br>Tämä voi parantaa suorituskykyä tietyissä tilanteissa ja järjestelmissä, joissa suoritin toimii pullonkaulana.<br><br>Jos tämä asetus valitaan, mielivaltaisten mipmapien havainta poistuu käytöstä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Uses a less accurate algorithm to calculate depth values.<br><br>Causes issues in a few games, but can result in a decent speed increase depending on the game and/or GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Käyttää vähemmän tarkkaa menetelmää syvyysarvojen laskemiseksi.<br><br>Asetus aiheuttaa ongelmia muutamissa peleissä, mutta voi nostaa emulaationopeutta riippuen pelistä ja/tai grafiikkasuorittimesta.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Disables bounding box emulation.<br><br>This may improve GPU performance significantly, but some games will break.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Poistaa rajoituslaatikon emuloinnin käytöstä.<br><br>Tämä voi parantaa grafiikkasuorittimen suorituskykyä huomattavasti, mutta jotkin pelit rikkoutuvat.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Includes the contents of the embedded frame buffer (EFB) and upscaled EFB copies in save states. Fixes missing and/or non-upscaled textures/objects when loading states at the cost of additional save/load time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Sisällyttää sulautetun kehyspuskurin (EFB) ja suurennetut EFB-kopiot tilatallennuksiin. Korjaa puuttuvat ja/tai suurentamattomat tekstuurit/kappaleet tilojen palauttamisen yhteydessä, mutta lisää tallentamisen ja palauttamisen aikaa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Rounds 2D vertices to whole pixels and rounds the viewport size to a whole number.<br><br>Fixes graphical problems in some games at higher internal resolutions. This setting has no effect when native internal resolution is used.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Pyöristää kaksiulotteiset kulmapisteet kokonaiksi kuvapisteiksi ja pyöristää ikkunan koon kokonaisluvuksi.<br><br>Korjaa grafiikkaongelmia joissain peleissä, kun käytössä on korkeampi sisäinen kuvatarkkuus. Tällä asetuksella ei ole vaikutusta, kun alkuperäinen kuvatarkkuus on käytössä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Skips Vertical Blank Interrupts when lag is detected, allowing for smooth audio playback when emulation speed is not 100%. <br><br>Enabling this also forces the effect of the Skip Presenting Duplicate Frames setting.<br><br><dolphin_emphasis>WARNING: Can cause freezes and compatibility issues.</dolphin_emphasis> <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Ohittaa Vertical Blank -keskeytykset viiveen havaitessa, mikä mahdollistaa sulavan äänentoiston, vaikka emulointinopeus ei olisi 100 %.<br><br>Tämän asetuksen ottaminen käyttöön pakottaa myös "Ohita kaksoiskuvien esitys" -asetuksen vaikutuksen.<br><br><dolphin_emphasis>VAROITUS: Tämä voi aiheuttaa jumiutumisia ja yhteensopivuusongelmia.</dolphin_emphasis><br><br><dolphin_emphasis>Jos et ole varma, jätä tämä asetus valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Texture Cache Accuracy
fi: Tekstuurivälimuistin tarkkuus

en: Open Directory...
fi: Avaa hakemisto...

en: &Refresh List
fi: &Päivitä lista

en: No graphics mod selected
fi: Grafiikkamodia ei ole valittu

en: By: %1
fi: Tekijä(t): %1

en: Description: %1
fi: Kuvaus: %

en: Graphics mods are currently disabled.
fi: Grafiikkamodit ovat tällä hetkellä pois päältä.

en: Post-Processing Shader Configuration
fi: Jälkikäsittelyvarjostimen asetukset

en: Only approved codes will be applied in hardcore mode.
fi: Vain erikseen hyväksyttyjä koodeja voi käyttää hardcore-tilassa.

en: Achievement Settings
fi: Saavutusasetukset

en: File Details
fi: Tiedoston tiedot

en: Path:
fi: Polku:

en: File Size:
fi: Tiedostokoko:

en: File Format:
fi: Tiedostomuoto:

en: No Compression
fi: Ei pakkausta

en: Compression:
fi: Pakkausmenetelmä:

en: Block Size:
fi: Lohkokoko:

en: Game Details
fi: Pelin lisätiedot

en: %1 (Disc %2, Revision %3)
fi: %1 (Levy %2, Revisio %3)

en: %1 (Revision %3)
fi: %1 (Revisio %3)

en: Triforce ID:
fi: Triforce-tunniste:

en: Game ID:
fi: Pelin tunniste:

en: Country:
fi: Maa:

en: Maker:
fi: Tekijä:

en: Apploader Date:
fi: Apploaderin päiväys:

en: IOS Version:
fi: IOS-versio:

en: Banner Details
fi: Bannerin tiedot

en: Show Language:
fi: Kieli:

en: Banner:
fi: Banneri:

en: Save as...
fi: Tallenna nimellä...

en: Select a File
fi: Valitse tiedosto

en: PNG image file (*.png);; All Files (*)
fi: PNG-kuvatiedosto (*.png);; Kaikki tiedostot (*)

en: Log Configuration
fi: Lokiasetukset

en: Verbosity
fi: Tasovaatimus

en: Notice
fi: Huomautus

en: Info
fi: Tiedot

en: Debug
fi: Virheenjäljitys

en: Logger Outputs
fi: Lokin ulostulot

en: Write to File
fi: Kirjoita tiedostoon

en: Write to Console
fi: Kirjoita konsoliin

en: Write to Window
fi: Kirjoita ikkunaan

en: Log Types
fi: Lokityypit

en: Toggle All Log Types
fi: Kaikki lokityypit päälle/pois

en: Log
fi: Loki

en: Word Wrap
fi: Automaattinen rivitys

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Default Font
fi: Oletusfontti

en: Monospaced Font
fi: Tasalevyinen fontti

en: Selected Font
fi: Valittu fontti

en: Note: motion input may require configuring alternate input sources before use.
fi: Huomaa: liikesyöte voi vaatia vaihtoehtoisten syötelähdeiten määrittämistä ennen käyttöä.

en: Incremental Rotation (rad/sec)
fi: Vähittäinen kääntö (rad/s)

en: You are configuring a "Keyboard Controller". This device is exclusively for "Phantasy Star Online Episode I & II". If you are unsure, turn back now and configure a "Standard Controller".
fi: Määrität "näppäimistöohjainta". Tätä ohjainta käytetään vain julkaisua "Phantasy Star Online Episode I & II" varten. Ellet ole varma, palaa takaisin ja määritä "Vakio-ohjain".

en: GameCube Controller Adapter at Port %1
fi: GameCube-ohjainsovitin portissa %1

en: Enable Rumble
fi: Ota tärinä käyttöön

en: Simulate DK Bongos
fi: Simuloi DK-bongoja

en: Adapter Detected
fi: Sovitin havaittu

en: Error Opening Adapter: %1
fi: Virhe sovittimen avauksessa: %1

en: No Adapter Detected
fi: Sovitinta ei löydy

en: Window Size
fi: Ikkunan koko

en: Save
fi: Tallenna

en: Load
fi: Lataa

en: Select Last State
fi: Valitse viimeisin tilatallennus

en: USB Device Emulation
fi: USB-laitteiden emulointi

en: Configure Input
fi: Syöteasetukset

en: Configure Output
fi: Ulostuloasetukset

en: Insert Input
fi: Lisää syöte

en: Insert Output
fi: Lisää lähtö

en: Detect Input
fi: Havaitse syöte

en: Test Output
fi: Testaa tuloa

en: Operators
fi: Operaattorit

en: ! Not
fi: ! Ei

en: * Multiply
fi: * Kertolasku

en: / Divide
fi: / Jakolasku

en: % Modulo
fi: % Jakojäännös

en: + Add
fi: + Yhteenlasku

en: - Subtract
fi: - Vähennyslasku

en: > Greater-than
fi: > Suurempi kuin

en: < Less-than
fi: < Pienempi kuin

en: & And
fi: & Ja

en: ^ Xor
fi: ^ Poissulkeva tai

en: ? Conditional
fi: ?-ehto

en: | Or
fi: | Tai

en: $ User Variable
fi: $ Käyttäjän muuttuja

en: , Comma
fi: , Pilkku

en: Functions
fi: Toiminnot

en: User Variables
fi: Käyttäjän muuttujat

en: User defined variables usable in the control expression.
    You can use them to save or retrieve values between
    inputs and outputs of the same parent controller.
fi: Käyttäjän määrittelemät muuttujat, käytettäväksi ohjauslausekkeessa.
    Niitä voi käyttää arvojen hakemiseksi ja tallentamiseksi saman ohjaimen syötteiden ja ulostulojen kesken.

en: Reset Values
fi: Nollaa arvot

note: i18n: Controller input values are multiplied by this percentage value.
en: Multiplier
fi: Kerroin

en: [ Press Now ]
fi: [ Paina nyt ]

en: The expression contains a syntax error.
fi: Lauseke sisältää syntaksivirheen

en: default
fi: oletus

en: disconnected
fi: ei yhteydessä

en: Invalid Expression.
fi: Virheellinen lauseke.

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
fi: Hiiren vasen painike aktivoi syötteen kuuntelun.
    Keskimmäinen painike tyhjentää asetuksen.
    Oikea painike avaa lisäasetukset.

en: Left/Right-click to configure output.
    Middle-click to clear.
fi: Paina hiiren vasemmalla/oikealla painikkeella säätääksesi ulostuloa.
    Keskimmäinen painikie tyhjentää asetuksen.

note: i18n: A button to start the process of game controller analog stick calibration.
en: Calibrate
fi: Kalibroi

note: i18n: A button to calibrate the center and extremities of a game controller analog stick.
en: Center and Calibrate
fi: Keskitä ja kalibr

note: i18n: A button to abort a game controller calibration process.
en: Cancel Calibration
fi: Peruuta kalibrointi

note: i18n: A button to finalize a game controller calibration process.
en: Finish Calibration
fi: Lopeta kalibrointi

en: Use Mouse Controlled Pointing
fi: Käytä hiirellä ohjattua osoitusta

en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

en: Reset All
fi: Nollaa kaikki

en: Device
fi: Laite

en: Create Mappings for Other Devices
fi: Luo ohjainmäärityksiä muille laitteille

en: Wait for Alternate Input Mappings
fi: Odota vaihtoehtoisia syötetapoja

en: Enable Iterative Input Mapping
fi: Ota vaiheittainen syötteen määritys käyttöön

en: Profile
fi: Profiili

en: Delete
fi: Poista

en: The profile '%1' does not exist
fi: Profiilia '%1' ei ole olemassa

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Are you sure that you want to delete '%1'?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa profiilin '%1'?

en: This cannot be undone!
fi: Tätä ei voi kumota!

en: Successfully deleted '%1'.
fi: Määrityksen '%1' poisto onnistui.

en: Game Boy Advance at Port %1
fi: Game Boy Advance portissa %1

en: GameCube Keyboard at Port %1
fi: GameCube-näppäimistö portissa %1

en: GameCube Keyboard
fi: GameCube-näppäimistö

en: GameCube Controller at Port %1
fi: GameCube-ohjain portissa %1

en: GameCube Controller
fi: GameCube-ohjain

en: GameCube Microphone Slot %1
fi: GameCube-mikrofonin paikka %1

en: General and Options
fi: Yleinen ja asetukset

en: Motion Simulation
fi: Liikesimulaatio

en: Motion Input
fi: Liikesyöte

note: i18n: TAS is short for tool-assisted speedrun. Read http://tasvideos.org/ for details. Frame advance is an example of a typical TAS tool.
en: TAS Tools
fi: TAS-työkalut

en: Wii and Wii Remote
fi: Wii ja Wii Remote

en: Controller Profile
fi: Ohjainprofiili

en: USB Emulation
fi: USB-emulointi

en: Save and Load State
fi: Tallenna ja palauta tila

en: Other State Management
fi: Muu tilojen hallinta

en: Hotkey Settings
fi: Pikanäppäinasetukset

en: Rotation
fi: Kääntö

en: Free Look Controller %1
fi: Vapaan katselun ohjain %1

note: i18n: "Stock" refers to input profiles included with Dolphin
en: %1 (Stock)
fi: %1 (Sovelluksen mukana tullut)

en: Extension Motion Input
fi: Lisälaitteen liikesyöte

en: Extension Motion Simulation
fi: Lisälaitteen liikesimulaatio

en: No extension selected.
fi: Ei valittua lisäosaa.

en: These controls are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
fi: Nämä syötteet on tarkoitettu käytettäväksi suoraan liikeanturilaitteiden kanssa. Niitä ei ole tarkoitettu määritettäväksi perinteisten painikkeiden, liipaisimien tai akselien kanssa. Saatat joutua määrittämään vaihtoeisen syöttölähteen ennen käyttöä.

en: Configure Extension
fi: Laajennuksen asetukset

en: The controls under Accelerometer and Gyroscope are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
fi: Kiihtyvyys- ja gyroskooppiohjainten asetukset on tarkoitettu käytettäväksi suoraan liikeanturilaitteiden kanssa. Niitä ei ole tarkoitettu määritettäväksi perinteisten painikkeiden, liipaisimien tai akselien kanssa. Saatat joutua määrittämään vaihtoeisen syöttölähteen ennen käyttöä.

en: Patch Editor
fi: Muutosten muokkaus

en: Patch name
fi: Muutoksen nimi

en: Type
fi: Tyyppi

en: 8-bit
fi: 8-bittinen

en: 16-bit
fi: 16-bittinen

en: 32-bit
fi: 32-bittinen

en: Conditional
fi: Ehto

en: Comparand:
fi: Vertailtava:

en: Address:
fi: Osoite:

en: Value:
fi: Arvo:

en: You have to enter a name.
fi: Sinun on annettava nimi.

en: Some values you provided are invalid.
    Please check the highlighted values.
fi: Jotkin syötetyistä arvoista ovat virheellisiä.
    Tarkista korostetut arvot.

en: &Add...
fi: &Lisää...

en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: If there is a pre-defined patch with the name %1 and the user wants to edit it, a copy of it gets created with this name
en: %1 (Copy)
fi: %1 (Kopio)

en: &Edit...
fi: &Muokkaa...

en: &Clone...
fi: &Kloonaa...

en: Game Config
fi: Peliasetukset

en: Patches
fi: Muutokset

en: AR Codes
fi: Action Replay -koodit

en: Graphics Mods
fi: Grafiikkamodit

en: Verify
fi: Varmenna

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Controllers
fi: Ohjaimet

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Audio
fi: Ääni

en: Paths
fi: Polut

en: Problem
fi: Ongelma

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Redump.org Status:
fi: Redump.org-tila:

en: Verify Integrity
fi: Varmenna eheys

en: Calculate
fi: Laske

en: Verifying
fi: Varmennus käynnissä

en: Low
fi: Matala

en: High
fi: Korkea

en: Scanning for adapters...
fi: Etsitään sovittimia…

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Wii Remotes
fi: Wii Remote -ohjaimet

en: Passthrough a Bluetooth adapter
fi: Bluetooth-sovittimen läpipäästö

en: Sync
fi: Synkronoi

en: Sync real Wii Remotes and pair them
fi: Synkronoi oikeita Wii Remote -ohjaimia ja luo laitepareja

en: Reset all saved Wii Remote pairings
fi: Poista kaikki tallennetut Wii Remote -laiteparit

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
fi: Emuloi Wiin Bluetooth-sovitinta

en: Continuous Scanning
fi: Jatkuva haku

en: Real Balance Board
fi: Oikea tasapainolauta

en: Enable Speaker Data
fi: Käytä kaiutindataa

en: Connect Wii Remotes for Emulated Controllers
fi: Yhdistä Wii Remoteja emuloituina ohjaimina

en: Emulated Wii Remote
fi: Emuloitu Wii Remote

en: Real Wii Remote
fi: Oikea Wii Remote

en: A supported Bluetooth device could not be found.
    You must manually connect your Wii Remote.
fi: Tuettuja Bluetooth-laitteita ei löytynyt.
    Wii-peliohjain on yhdistettävä käsin.

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
fi: Tallennetut Wii Remote -laiteparit voi poistaa vain silloin, kun Wii-peli on käynnissä.

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
fi: Synkronointi on mahdollista vain, kun Wii-peli on käynnissä.

en: Convert
fi: Muunna

en: Format:
fi: Muoto:

en: Compression Level:
fi: Pakkaustaso:

en: Remove Junk Data (Irreversible):
fi: Poista roskadata (peruuttamaton):

en: Convert...
fi: Muunna...

en: ISO: A simple and robust format which is supported by many programs. It takes up more space than any other format.
    
    GCZ: A basic compressed format which is compatible with most versions of Dolphin and some other programs. It can't efficiently compress junk data (unless removed) or encrypted Wii data.
    
    WIA: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later, and a few other programs. It can efficiently compress encrypted Wii data, but not junk data (unless removed).
    
    RVZ: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later. It can efficiently compress both junk data and encrypted Wii data.
fi: ISO: Levykuvien oletusmuoto, Monet ohjelmat tukevat vain tätä. Vie eniten tilaa.
    
    GCZ: Yksinkertainen pakkausmuoto, joka toimii monissa Dolphinin versioissa. Se ei pysty pakkaamaan roskadataa (ellei sitä poisteta) tai salattua Wii-dataa tehokkaasti.
    
    WIA: Edistyneempi pakkausmuoto, joka toimii Dolphin 5.0-12188 -versiosta lähtien ja joidenkin muiden ohjelmien kanssa. Se pystyy pakkaamaan salattua Wii-dataa tehokkaasti, muttei roskadataa.
    
    RVZ: Edistynyt pakkausmuoto, joka toimii Dolphin 5.0-12188 -versiosta lähtien. Se pystyy pakkaamaan sekä roskadataa että salattua Wii-dataa tehokkaasti.

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. LZMA)
en: %1 (slow)
fi: %1 (hidas)

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. Zstandard)
en: %1 (recommended)
fi: %1 (suositus)

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Removing junk data does not save any space when converting to ISO (unless you package the ISO file in a compressed file format such as ZIP afterwards). Do you want to continue anyway?
fi: Roskadatan poistaminen ei säästä tilaa, kun tiedosto muunnetaan ISO-muotoon (ellet myös pakkaa ISO-tiedostoa pakattuun muotoon, kuten ZIP, jälkikäteen). Haluatko silti jatkaa?

en: Converting Wii disc images to GCZ without removing junk data does not save any noticeable amount of space compared to converting to ISO. Do you want to continue anyway?
fi: Wii-levykuvien muuntaminen GCZ-muotoon ilman roskadatan poistamista ei säästä merkittävästi tilaa verrattuna ISO-muotoon. Jatketaanko kuitenkin?

en: Dolphin can't convert NKit files to non-NKit files. Converting an NKit file in Dolphin will result in another NKit file.
    
    If you want to convert an NKit file to a non-NKit file, you can use the same program as you originally used when converting the file to the NKit format.
    
    Do you want to continue anyway?
fi: Dolphin ei voi muuntaa NKit-tiedostoa muiksi kuin NKit-tiedostoiksi. NKit-tiedoston muuntaminen Dolphinissa tuottaa uuden NKit-tiedoston.
    
    Jos haluta muuntaa NKit-tiedoston muuksi kuin NKit-tiedostoksi, käytä samaa ohjelmistoa kuin jolla tiedosto alun perin muunnettiin NKit-tiedostoksi.
    
    Haluat kuitenkin jatkaa?

en: Uncompressed GC/Wii images (*.iso *.gcm)
fi: Pakkaamattomat GC-/Wii-levykuvat (*.iso *.gcm)

en: GCZ GC/Wii images (*.gcz)
fi: GCZ-GC-/Wii-kuvat (*.gcz)

en: WIA GC/Wii images (*.wia)
fi: WIA-GC-/Wii-levykuvat (*.wia)

en: RVZ GC/Wii images (*.rvz)
fi: RVZ-GC-/Wii-kuvat (*.rvz)

en: Save Converted Images
fi: Tallenna muunnetut vedokset

en: Save Converted Image
fi: Tallenna muunnettu vedos

en: The file %1 already exists.
    Do you wish to replace it?
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa.
    Haluatko korvata sen?

en: The destination file cannot be the same as the source file
    
    Please select another destination path for "%1"
fi: Kohdetiedosto ei voi olla sama kuin lähdetiedosto
    
    Valitse toinen polku kohteelle "%1"

en: Converting...
fi: Muunnetaan...

en: Abort
fi: Keskeytä

en: Converting...
    %1
fi: Muunnetaan...
    %1

en: Failed to remove junk data from file "%1".
    
    Would you like to convert it without removing junk data?
fi: Roskadatan poistaminen tiedostosta "%1" epäonnistui.
    
    Haluatko muuntaa sen poistamatta roskadataa?

en: Failed to open the input file "%1".
fi: Syötetiedoston "%1" avaaminen epäonnistui.

en: Dolphin failed to complete the requested action.
fi: Dolphin ei onnistunut toteuttamaan pyydettyä toimintoa.

en: Successfully converted %n image(s).
fi: %n levykuvan muunto onnistui.

en: <span style="color: red; font-weight: bold">Error</span> on line %1 col %2
fi: Virhe

en: Instruction
fi: Käsky

en: No input
fi: Ei syötettä

en: Instruction: %1
fi: Käsky: %1

en: Assembler
fi: Konekoodi

en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomat muutokset

en: You have %1 unsaved assembly tabs open
    
    Do you want to save all and exit?
fi: Avoinna on %1 tallentamatonta koodivälilehteä
    
    Haluatko tallentaa kaiken ja poistua?

en: New
fi: Uusi

en: Assemble
fi: Tulkkaa

en: Inject
fi: Lisää koodia

en: Raw
fi: Raaka

en: Base Address
fi: Pohjaosoite

en: Input
fi: Syöte

en: Output
fi: Tulos

en: Error Log
fi: Virheloki

en: <span style="color:#ffcc00">Warning</span> invalid base address, defaulting to 0
fi: <span style="color:#ffcc00">Varoitus</span> virheellinen pohjaosoite, käytetään oletusarvona 0:aa

en: All Assembly files
fi: Kaikki konekooditiedostot

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: New File
fi: Uusi tiedosto

en: New File (%1)
fi: Uusi tiedosto (%1)

en: Failed to open file
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui

en: Failed to read the contents of file:
    %1
fi: Tiedoston sisällön luku epäonnistui:
    %1

en: Assembly File
fi: Konekooditiedosto

en: There are unsaved changes in "%1".
    
    Do you want to save before closing?
fi: Kohteessa "%1" on tallentamattomia muutoksia.
    
    Haluatko tallentaa ne ennen sulkemista?

en: Branch Watch Tool
fi: Haaravahtityökalu

en: Start Branch Watch
fi: Aloita haaravahti

en: Clear Branch Watch
fi: Tyhjennä haaravahti

en: Code Path Was Taken
fi: Koodireitti suoritettiin

en: Code Path Not Taken
fi: Koodireittiä ei suoritettu

en: Tool Controls
fi: Työkalun toiminnot

en: Branch
fi: Haara

en: Branch (LR saved)
fi: Haara (LR tallentuu)

en: Branch Conditional
fi: Haara, ehdollinen

en: Branch Conditional (LR saved)
fi: Haara, ehdollinen (LR tallentuu)

en: Branch to Link Register
fi: Haara linkkirekisteriin

en: Branch to Link Register (LR saved)
fi: Haara linkkirekisteriin (LR tallentuu)

en: Branch Conditional to Link Register
fi: Haara, ehdollinen, linkkirekisteriin

en: Branch Conditional to Link Register (LR saved)
fi: Haara, ehdollinen, linkkirekisteriin (LR tallentuu)

en: Branch to Count Register
fi: Haara laskurirekisteriin

en: Branch to Count Register (LR saved)
fi: Haara laskurirekisteriin (LR tallentuu)

en: Branch Conditional to Count Register
fi: Haara, ehdollinen, laskurirekisteriin

en: Branch Conditional to Count Register (LR saved)
fi: Haara, ehdollinen, laskurirekisteriin (LR tallentuu)

en: Branch Type
fi: Haaratyyppi

en: Origin Symbol
fi: Alkusymboli

en: Origin Min
fi: Alku vähintään

en: Origin Max
fi: Alku enintään

en: Destination Symbol
fi: Kohdesymbo

en: Destination Min
fi: Kohde vähintään

en: Destination Max
fi: Kohde korkeintaan

en: Origin and Destination
fi: Alku ja loppu

en: This will also filter unconditional branches.
    To filter for or against unconditional branches,
    use the Branch Type filter options.
fi: Tämä suodattaa myös ehdottomat haarat.
    Jos haluat suodattaa ehdottomat haarat pois tai mukaan,
    käytä haaratyyppisuodatinta.

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint. i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition
fi: Ehto

en: Branch Was Overwritten
fi: Haara ylikirjoitettiin

en: Branch Not Overwritten
fi: Haaraa ei ylikirjoitettu

en: Wipe Recent Hits
fi: Poista viimeaikaiset osumat

en: Misc. Controls
fi: Sekalaiset käskyt

en: &Delete
fi: &Poista

en: Invert &Condition
fi: Käännä &ehto päinvastaiseksi

en: Invert &Decrement Check
fi: Käännä &vähennystarkistus päinvastaiseksi

en: Make &Unconditional
fi: Tee &ehdottomaksi

en: &Copy Address
fi: &Kopioi osoite

en: Insert &NOP
fi: Lisää tyhjä käsky

en: Insert &BLR
fi: Lisää &BLR

en: Set Brea&kpoint
fi: Aseta &keskeytyskohta

en: &Break on Hit
fi: &Keskeytä osumaan

en: &Log on Hit
fi: L&okimerkintä osumasta

en: Break &and Log on Hit
fi: Keskeytä &ja tee lokimerkintä osumasta

en: Origin
fi: Alku

en: Destination
fi: Kohde

en: Recent Hits
fi: Viimeaikaiset osumat

en: Total Hits
fi: Osumia yhteensä

en: &Branch Type
fi: &Haaratyyppi

en: &Origin and Destination
fi: &Alku ja loppu

en: &Condition
fi: &Ehto

en: &Misc. Controls
fi: &Sekalaiset käskyt

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Save Branch Watch
fi: &Tallenna haaravahti

en: Save Branch Watch &As...
fi: Tallenna haaravahti &nimellä...

en: &Load Branch Watch
fi: &Lataa haaravahti

en: Load Branch Watch &From...
fi: Lataa haaravahti &tiedostosta...

en: A&uto Save
fi: &Automaattinen tallennus

en: &Tool
fi: T&yökalu

en: Hide &Controls
fi: Piilota &komennot

en: Ignore &Apploader Branch Hits
fi: Sivuuta &sovelluslataajan haaraosumat

en: This only applies to the initial boot of the emulated software.
fi: Ominaisuus vaikuttaa vain emuloidun ohjelmiston alustukseen.

en: Column &Visibility
fi: Sarakkeen &näkyvyys

en: &Toolbar Visibility
fi: &Työkalupalkin näkyvyys

en: Wipe &Inspection Data
fi: Poista &tutkimusdata

en: &Help
fi: &Ohjeet

en: Pause Branch Watch
fi: Keskeytä haaravahti

en: There is nothing to save!
fi: Ei mitään tallennettavaa!

en: Save Branch Watch Snapshot
fi: Tallenna haaravahtitiedosto

en: Text file (*.txt);;All Files (*)
fi: Tekstitiedosto (*.txt);;Kaikki tiedostot (*)

en: Load Branch Watch Snapshot
fi: Lataa haaravahtitiedosto

en: Branch Watch Tool Help (1/4)
fi: Haaravahtityökalun ohje (1/4)

en: Branch Watch is a code-searching tool that can isolate branches tracked by the emulated CPU by testing candidate branches with simple criteria. If you are familiar with Cheat Engine's Ultimap, Branch Watch is similar to that.
    
    Press the "Start Branch Watch" button to activate Branch Watch. Branch Watch persists across emulation sessions, and a snapshot of your progress can be saved to and loaded from the User Directory to persist after Dolphin Emulator is closed. "Save As..." and "Load From..." actions are also available, and auto-saving can be enabled to save a snapshot at every step of a search. The "Pause Branch Watch" button will halt Branch Watch from tracking further branch hits until it is told to resume. Press the "Clear Branch Watch" button to clear all candidates and return to the blacklist phase.
fi: Haaravahti on koodihakutyökalu, jota voi käyttää haluttujen haarakäskyjen tunnistamiseen perustuen yksinkertaisiin hakukriteereihin. Haaravahti toimii jokseenkin samalla periaatteella kuin Cheat Enginen Ultimap.
    
    Paina "Aloita haaravahti" -painiketta aktivoidakseksi haaravahdin. Haaravahdin tiedot säilyvät emulointi-istuntojen päätyttyä, ja kerätyt tiedot voi myös tallentaa käyttäjähakemistoon, jotta ne säilyvät myös Dolphinin sulkemisen jälkeen. Voi myös käyttää "Tallenna nimellä"- ja "Lataa tiedostosta" -painikkeita, ja lisäksi voit ottaa käyttöön automaattisen tallennuksen, jolloin haun tulokset tallentuvat jokaisen hakukerran jälkeen. "Keskeytä haaravahti" -painike estää haaravahtia seuraamasta tulevia haarojen suorituksia, kunnes se käynnistetään taas. Jos painat "Tyhjennä haaravahti" -painiketta, kaikki hakutulokset tyhjennetään, ja haaravahti palaa poissulkutilaan.

en: Branch Watch Tool Help (2/4)
fi: Haaravahtityökalun ohje (2/4)

en: Branch Watch starts in the blacklist phase, meaning no candidates have been chosen yet, but candidates found so far can be excluded from the candidacy by pressing the "Code Path Not Taken", "Branch Was Overwritten", and "Branch Not Overwritten" buttons. Once the "Code Path Was Taken" button is pressed for the first time, Branch Watch will switch to the reduction phase, and the table will populate with all eligible candidates.
fi: Haaravahti käynnistää aluksi poissulkutilassa, mikä tarkoittaa, että mahdollisia hakukandidaatteja ei ole vielä valittu, mutta mahdollisia tuloksia voi etukäteen sulkea pois painamalla painikkeita "Koodireittiä ei suoritettu", "Haara ylikirjoitettiin" ja "Haaraa ei ylikirjoitettu". Kun painat painiketta "Koodireitti suoritettiin" ensimmäisen kerran, haaravahti siirtyy karsintatilaan, ja taulukossa alkavat näkyä mahdolliset hakutulokset.

en: Branch Watch Tool Help (3/4)
fi: Haaravahtityökalun ohje (3/4)

en: Once in the reduction phase, it is time to start narrowing down the candidates shown in the table. Further reduce the candidates by checking whether a code path was or was not taken since the last time it was checked. It is also possible to reduce the candidates by determining whether a branch instruction has or has not been overwritten since it was first hit. Filter the candidates by branch kind, branch condition, origin or destination address, and origin or destination symbol name.
    
    After enough passes and experimentation, you may be able to find function calls and conditional code paths that are only taken when an action is performed in the emulated software.
fi: Kun haaravahti on siirtynyt karsintatilaan, on aika karsia taulukossa näkyviä ehdokkaita. Ehdokkaiden poistaminen perustuu tarkistuksiin siitä, tuliko koodireitti suoritetuksi viime tarkistuksen jälkeen vai ei. On myös mahdollista karsia ehdokkaita tarkistamalla, tuliko haarakäsky ylikirjoitetuksi ensimmäisen osuman jälkeen vai ei. Voit suodattaa ehdokkaita haaran tyypin ja ehdon sekä alku- ja loppuosoitteen sekä osoitteita vastaavien symbolien mukaan.
    
    Riittävän monen vaiheen ja kokeilun tuloksena haaravahti auttaa löytämään funktiokutsuja ja ehdollisia koodireittejä, jotka suoritetaan vain silloin, kun tietty toiminto tapahtuu emuloidussa ohjelmistossa.

en: Branch Watch Tool Help (4/4)
fi: Haaravahtityökalun ohje (4/4)

en: Rows in the table can be left-clicked on the origin, destination, and symbol columns to view the associated address in Code View. Right-clicking the selected row(s) will bring up a context menu.
    
    If the origin, destination, or symbol columns are right-clicked, an action copy the relevant address(es) to the clipboard will be available, and an action to set a breakpoint at the relevant address(es) will be available. Note that, for the origin / destination symbol columns, these actions will only be enabled if every row in the selection has a symbol.
    
    If the instruction column of a row selection is right-clicked, an action to invert the branch instruction's condition and an action to invert the branch instruction's decrement check will be available, but only if the branch instruction is a conditional one.
    
    If the condition column of a row selection is right-clicked, an action to make the branch instruction unconditional will be available, but only if the branch instruction is a conditional one.
    
    If the origin column of a row selection is right-clicked, an action to replace the branch instruction at the origin(s) with a NOP instruction (No Operation) will be available.
    
    If the destination column of a row selection is right-clicked, an action to replace the instruction at the destination(s) with a BLR instruction (Branch to Link Register) will be available, but will only be enabled if the branch instruction at every origin updates the link register.
    
    If the origin / destination symbol column of a row selection is right-clicked, an action to replace the instruction at the start of the symbol(s) with a BLR instruction will be available, but will only be enabled if every row in the selection has a symbol.
    
    All context menus have the action to delete the selected row(s) from the candidates.
fi: Voit painaa hiiren vasemmalla näppäimellä taulukon alku-, loppu- ja symbolisarakkeiden soluja, jolloin näet vastaavan osoitteen koodinäkymässä. Oikean painikkeen painallus näyttää kontekstivalikon.
    
    Alku- ja kohdeosoitteen sekä symbolin kontekstivalikoissa on toiminto, joka kopioi kyseessä olevan osoitteen/osoitteet leikepöydälle. Lisäksi näiden kontekstivalikoiden kautta voi lisätä keskeytyskohdan kyseisiin osoitteisiin. Huomaathan, että toiminnot ovat saatavilla alku- ja kohdesymbolien kontekstivalikoissa vain, jos jokaisella valitulla rivillä on symboli.
    
    Jos valitun rivin käskysaraketta napsautetaan hiiren oikealla painikkeella, on saatavilla toiminto haarakäskyn ehdon kääntämiseen sekä toiminto vähennystarkistuksen kääntämiseen. Nämä toiminnot ovat käytettävissä vain, jos kyseessä on ehtoon perustuva haarakäsky.
    
    Jos valitun rivin ehtosaraketta napsautetaan hiiren oikealla painikkeella, on saatavilla toiminto, jolla haarakäsky voidaan muuttaa ehdoista riippumattomaksi. Tämä on mahdollista vain, jos haarakäsky on ehtoon perustuva.
    
    Alkuosoitteen kontekstivalikosta voit korvata osoitteessa olevan haarakäskyn tyhjällä käskyllä (NOP, No Operation).
    
    Kohdeosoitteen kontekstivalikosta voit korvata osoitteessa olevan käskyn BLR-käskyllä (haara linkkirekisteriin). Toiminto on saatavilla vain, jos kaikissa alkuosoitteissa haarakäsky tallentaa linkkirekisterin.
    
    Alku- tai kohdesymbolin kontekstivalikoista voit korvata symbolin alussa olevan käskyn BLR-käskyllä. Toiminto on saatavilla vain, jos jokaisella valitulla rivillä on symboli.
    
    Kaikista kontekstivalikoista voit myös poistaa valitut rivit hakuehdokkaista.

note: i18n: If the user selects a file, Branch Watch will save to that file. If the user presses Cancel, Branch Watch will save to a file in the user folder.
en: Select Branch Watch Snapshot Auto-Save File (for user folder location, cancel)
fi: Valitse haaravahdin automaattisen tallennuksen tiedosto (jos haluat käyttää käyttäjäkansiota, valitse "Peruuta")

en: Candidates: %1
fi: Ehdokkaita: %1

en: Candidates: %1 | Excluded: %2 | Remaining: %3
fi: Ehdokkaita: %1 | Poissuljettu: %2 | Jäljellä: %3

en: Zero candidates remaining.
fi: Nolla ehdokasta jäljellä.

en: Candidates: %1 | Filtered: %2 | Remaining: %3
fi: Ehdokkaita: %1 | Suodatettu: %2 | Jäljellä: %3

en: Failed to save Branch Watch snapshot "%1"
fi: Haaravahtitiedoston "%1" tallennus epäonnistui

en: Failed to open Branch Watch snapshot "%1"
fi: Haaravahtitiedoston "%1" avaaminen epäonnistui

note: i18n: Short for "Instruction"
en: Instr.
fi: Käsky

en: Cond.
fi: Ehto

en: New Breakpoint
fi: Uusi keskeytyskohta

en: Edit Breakpoint
fi: Muokkaa keskeytyskohtaa

en: Instruction Breakpoint
fi: Käskyn keskeytyskohta

en: Memory Breakpoint
fi: Muistin keskeytyskohta

note: i18n: A range of memory addresses
en: Range
fi: Alue

en: To:
fi: Minne:

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Read
fi: Luku

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Write
fi: Kirjoitus

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Read or Write
fi: Luku tai kirjoitus

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Write to Log
fi: Kirjoita lokiin

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Break
fi: Keskeytä

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Write to Log and Break
fi: Kirjoita lokiin ja keskeytä

en: Action
fi: Toiminto

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition:
fi: Ehto:

en: From:
fi: Mistä:

en: Invalid input for the field "%1"
fi: Virheellinen syöte kentässä "%1"

en: From
fi: Mistä

en: To
fi: Minne

en: Conditions:
    Sets an expression that is evaluated when a breakpoint is hit. If the expression is false or 0, the breakpoint is ignored until hit again. Statements should be separated by a comma. Only the last statement will be used to determine what to do.
    
    Registers that can be referenced:
    GPRs : r0..r31
    FPRs : f0..f31
    SPRs : xer, lr, ctr, dsisr, dar, dec, sdr1, srr0, srr1, tbl, tbu, pvr, sprg0..sprg3, ear, ibat0u..ibat7u, ibat0l..ibat7l, dbat0u..dbat7u, dbat0l..dbat07, gqr0..gqr7, hid0, hid1, hid2, hid4, iabr, dabr, wpar, dmau, dmal, ecid_u, ecid_m, ecid_l, upmc1..upmc4, usia, sia, l2cr, ictc, mmcr0, mmcr1, pmc1..pmc4, thrm1..thrm3
    Other : pc, msr
    
    Functions:
    Set a register: r1 = 8
    Casts: s8(0xff). Available: s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Callstack: callstack(0x80123456), callstack("anim")
    Compare Strings: streq(r3, "abc"). Both parameters can be addresses or string constants.
    Read Memory: read_u32(0x80000000). Available: u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Write Memory: write_u32(r3, 0x80000000). Available: u8, u16, u32, f32, f64
    *currently writing will always be triggered
    
    Operations:
    Unary: -u, !u, ~u
    Math: *  / + -, power: **, remainder: %, shift: <<, >>
    Compare: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bitwise: &, |, ^
    
    Examples:
    r4 == 1
    f0 == 1.0 && f2 < 10.0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & -4)* 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Write and break: r4 = 8, 1
    Write and continue: f3 = f1 + f2, 0
    The condition must always be last
    
    Strings should only be used in callstack() or streq() and "quoted". Do not assign strings to a variable.
    All variables will be printed in the Memory Interface log, if there's a hit or a NaN result. To check for issues, assign a variable to your equation, so it can be printed.
    
    Note: All values are internally converted to Doubles for calculations. It's possible for them to go out of range or to become NaN. A warning will be given if NaN is returned, and the var that became NaN will be logged.
fi: Ehdot:
    Asettaa lausekkeen, joka evaluoidaan keskeytyskohdan saadessa osuman. Jos arvo on epätosi tai 0, osuma ohitetaan keskeyttämättä. Useammat käskyt erotetaan pilkulla, ja vain viimeinen käsky määrää toiminnon.
    
    Rekisterit, joihin lauseke voi viitata:
    yleisrekisterit: r0–r31
    liukulukurekisterit: f0–f31
    erityisrekisterit: xer, lr, ctr, dsisr, dar, dec, sdr1, srr0, srr1, tbl, tbu, pvr, spg0–sprg3, ear, ibat0u–ibat7u, ibat0l–ibat7l, dbat0u–dbat7u, dbat0l–dbat07, gqr0–gqr7, hid0, hid1, hid2, hid4, iabr, dabr, wpar, dmau, dmal, ecid_u, ecid_m, ecid_l, upmc1–upmc4. usia, sia, l2cr, ictc, mmcr0, mmcr1, pmc1–pmc4, thrm1–thrm3,
    muut rekisterit: pc, msr
    
    Toiminnot:
    Rekisterin päivittäminen: r1 = 8
    Tyyppimuunnokset: s8(0xff). Käytettävissä on s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Kutsupino: callstack(0x80123456), callstack("anim")
    Merkkijonojen vertailu: streq(r3, "abc"). Kumpikin parametri voi olla osoite tai merkkijonovakio.
    Muistin luku: read_u32(0x80000000). Käytettävissä on u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Muistin kirjoitus: write_u32(r3, 0x80000000). Käytettävissä on u8, u16, u32, f32, f64
    *tällä hetkellä kirjoitus toteutuu aina
    
    Laskutoimitukset:
    Unaarioperaatiot: -u, !u, ~u
    Aritmetiikka: * / + -, potenssi: **, jakojäännös: %, bittien siirto: <<, >>
    Vertailu: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bittioperaatiot: &, |, ^
    
    Esimerkkejä:
    r4 == 1
    f0 == 1.0 && f2 < 10.0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & 3) & -4) * 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Kirjoitus ja keskytys: r4 = 8, 1
    Kirjoitus ilman keskeytystä: f3 = f1 + f2, 0
    Ehto tulee aina viimeisenä.
    
    Merkkijonoja voi käyttää vain callstack- ja streq-käskyissä, ja ne kirjoitetaan lainausmerkein. Merkkijonoja ei voi sijoittaa muuttujiin.
    Kaikki muuttujat tulostuvat muistirajapinnan lokiin, jos osuma toteutuu tai laskutoimituksen tulos on NaN. Ongelmien jäljityksessä voi auttaa muuttujan sijoittaminen yhtälöön, jolloin se tulostuu.
    
    Huomaa: Sisäisesti kaikki laskutoimitukset toteutuvat Double-liukuluvuilla. Näin ollen tulokset voivat tulla liian pieniksi tai suuriksi, ja tuloksena voi myös syntyä NaN-arvo. NaN-arvon syntyessä näkyviin tulee varoitus, ja NaN-arvoksi tullut muuttuja tulee lokiin.

note: i18n: The title for a dialog that shows help for how to use conditions. If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Conditional help
fi: Ohje ehdoista

en: Breakpoints
fi: Keskeytyskohdat

en: Edit Conditional
fi: Muokkaa ehtoa

en: Edit conditional expression
fi: Muokkaa ehtolauseketta

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Function
fi: Funktio

note: i18n: The address where a breakpoint ends
en: End Addr
fi: Loppuosoite

en: Show in Code
fi: Näytä koodissa

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Show in Memory
fi: Näytä muistissa

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Symbols
fi: Symbolit

en: Branches
fi: Haarat

en: Follow &Branch
fi: Seuraa &haaraa

en: Copy &Function
fi: Kopio &funktio

en: Copy Code &Line
fi: Kopioi koodi&rivi

en: Copy &Hex
fi: Kopioi &heksa

en: Show in &Memory
fi: Näytä &muistissa

en: Show Target in Memor&y
fi: Näytä kohde muistiss&a

en: Copy Tar&get Address
fi: Kopioi koh&deosoite

en: Run &to Here
fi: Jatka &tähän

en: PPC vs Host
fi: PPC vs. isäntäkone

en: &Insert BLR
fi: Lisää &BLR

en: Re&place Instruction
fi: Kor&vaa käsky

en: Assemble Instruction
fi: Tulkkaa käsky

en: Restore Instruction
fi: Palauta käsky

en: Run Until (Ignoring Breakpoints)
fi: Suorita kohtaan asti (ohittaen keskeytyskohdat)

note: i18n: One of the options shown below "Run Until (Ignoring Breakpoints)"
en: %1's value is hit
fi: Kohdan %1 arvoon osutaan

note: i18n: One of the options shown below "Run Until (Ignoring Breakpoints)"
en: %1's value is used
fi: Kohdan %1 arvoa käytetään

note: i18n: One of the options shown below "Run Until (Ignoring Breakpoints)"
en: %1's value is changed
fi: Kohdan %1 arvo muuttuu

en: Run Until
fi: Suorita kohtaan asti

en: Keep Running
fi: Jatka suoritusta

en: Overwritten
fi: Ylikirjoitettu

en: Target value was overwritten by current instruction.
    Instructions executed:   %1
fi: Kohdearvo tuli nykyisen käskyn korvaamaksi.
    Suoritetut käskyt:    %1

en: <font color='#ff0000'>AutoStepping timed out. Current instruction is irrelevant.
fi: <font color='#ff0000'>Automaattinen askellus aikakatkaistu. Nykyinen käsky ei ole välttämättä haluttu.

en: Value tracked to current instruction.
fi: Arvo jäljittyy nykyiseen käskyyn

en: Instructions executed:   %1
    Value contained in:
    Registers:   %2
    Memory:   %3
fi: Käskyjä suoritettu: %1
    Arvot:
    Rekistereissä:    %2
    Muistissa:    %3

en: Code
fi: Koodi

en: Search Address
fi: Hae osoite

en: Branch Watch
fi: Haaravahti

en: Callstack
fi: Kutsupino

en: Calls
fi: Kutsut

en: Callers
fi: Kutsujat

en: Invalid callstack
fi: Virheellinen kutsupino

en: Step successful!
fi: Suoritus onnistui!

en: Step over in progress...
fi: Väliin jättäminen käynnissä...

en: Breakpoint encountered! Step out aborted.
fi: Saavutettiin keskeytyskohta! Loppuun suoritus keskeytettiin.

en: Step out timed out!
fi: Loppuun jatkaminen aikakatkaistiin!

en: Step out successful!
fi: Loppuun jatkaminen onnistui!

note: i18n: "Symbol" means debugging symbol (its name in particular).
en: Symbol
fi: Symboli

note: i18n: PPC Feature Flags
en: PPC Feat. Flags
fi: PPC-omin.liput

note: i18n: Effective Address
en: Eff. Address
fi: Näenn. osoite

note: i18n: Code Buffer Size
en: Code Buff. Size
fi: Koodipuskurin koko

note: i18n: Repeat Instructions
en: Repeat Instr.
fi: Toist. käskyt

note: i18n: Host Near Code Size
en: Host N. Size
fi: Isännän l. koko:

note: i18n: Host Far Code Size
en: Host F. Size
fi: Isännän k. koko:

en: Run Count
fi: Suorituslaskuri

note: i18n: "Cycles" means instruction cycles.
en: Cycles Spent
fi: Käytetyt kierrokset

note: i18n: Cycles Average
en: Cycles Avg.
fi: Kierr. keskim.

note: i18n: Cycles Percent
en: Cycles %
fi: % kierroksista

note: i18n: "ns" is an abbreviation of nanoseconds.
en: Time Spent (ns)
fi: Kulunut aika (ns)

note: i18n: Time Average (ns)
en: Time Avg. (ns)
fi: Aika k.m. (ns)

note: i18n: Time Percent
en: Time %
fi: Aika-%

en: Stop Profiling
fi: Lopeta mittaaminen

en: Start Profiling
fi: Aloita mittaaminen

en: Free memory:
fi: Vapaa muisti:

note: i18n: Of each memory region, %1 is its remaining size displayed in an appropriate scale of bytes (e.g. MiB), %2 is its untranslated name, and %3 is its fragmentation percentage.
en:  %1 %2 (%3% fragmented)
fi: %1 %2 (%3% hajautunut)

note: i18n: "near" and "far" refer to the near code cache and far code cache of Dolphin's JITs. %1 and %2 are instruction counts from the near and far code caches, respectively. %3 is a percentage calculated from how inefficient (in other words, "blown-up") a given JIT block's recompilation was when consi
en: Host instruction count: %1 near %2 far (%3% blowup)
fi: Isännän koodikäskymäärä: %1 lähi, %2 kauko (%3 %:n kasvu)

en: Effective address %1 has no physical address translation.
fi: Näennäisellä osoitteella %1 ei ole vastaavaa fyysistä osoitetta.

en: JIT Blocks
fi: JIT-lohkot

en: Min Effective Address
fi: Pienin näennäisosoite

en: Max Effective Address
fi: Suurin näennäisosoite

en: Recompiles Physical Address
fi: Kääntää fyysiset osoitteet uudelleen

en: Symbol Name
fi: Symbolin nimi

en: Toggle software JIT block profiling (will clear the JIT cache).
fi: Ota ohjelmiston JIT-lohkojen mittaukset käyttöön tai pois (tyhjentää JIT-välimuistin).

en: Clear Cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Wipe Profiling
fi: Pyyhi mittausdata

en: Re-initialize software JIT block profiling data.
fi: Nollaa ohjelmiston JIT-lohkojen mittausdata.

en: PPC Instruction Coverage
fi: PPC-käskykattavuus

en: Host Near Code Cache
fi: Isännän lähikoodin välimuisti

en: Host Far Code Cache
fi: Isännän kaukokoodin välimuisti

en: View &Code
fi: Näytä &koodi

en: &Erase Block(s)
fi: &Poista lohko(t)

en: PPC Feature Flags
fi: PPC-ominaisuusliput

note: i18n: "Effective" means this memory address might be translated within the MMU.
en: Effective Address
fi: Näennäinen osoite

en: Code Buffer Size
fi: Koodipuskurin koko

note: i18n: This means to say it is a count of PPC instructions recompiled more than once.
en: Repeat Instructions
fi: Toistuneet käskyt

note: i18n: "Near Code" refers to the near code cache of Dolphin's JITs.
en: Host Near Code Size
fi: Isännän lähikoodin koko

note: i18n: "Far Code" refers to the far code cache of Dolphin's JITs.
en: Host Far Code Size
fi: Isännän kaukokoodin koko

note: i18n: "Cycles" means instruction cycles.
en: Cycles Average
fi: Kierroksia keskimäärin

note: i18n: "Cycles" means instruction cycles.
en: Cycles Percent
fi: Prosenttia kierroksista

note: i18n: "ns" is an abbreviation of nanoseconds.
en: Time Average (ns)
fi: Aika keskimäärin (ns)

en: Time Percent
fi: Aikaprosentti

en: Copy Address
fi: Kopioi osoite

en: Copy Hex
fi: Kopioi heksa

en: Copy Value
fi: Kopioi arvo

en: Show in code
fi: Näytä koodissa

en: Memory
fi: Muisti

en: Offset
fi: Osoite-ero

en: Hex
fi: Heksa

en: Set &Value
fi: Aseta &arvo

en: Value
fi: Arvo

en: Hex Byte String
fi: Heksatavujen merkkijono

note: i18n: A floating point number i18n: Floating-point (non-integer) number
en: Float
fi: 32-bittinen liukuluku

note: i18n: A double precision floating point number
en: Double
fi: 64-bittinen liukuluku

en: Unsigned 8
fi: Etumerkitön 8-bittinen

en: Unsigned 16
fi: Etumerkitön 16-bittinen

en: Unsigned 32
fi: Etumerkitön 32-bittinen

en: Signed 8
fi: Etumerkillinen 8-bittinen

en: Signed 16
fi: Etumerkillinen 16-bittinen

en: Signed 32
fi: Etumerkillinen 32-bittinen

en: Search
fi: Haku

en: Find &Next
fi: Etsi &seuraava

en: Find &Previous
fi: Etsi &edellinen

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Effective" addresses are the addresses used directly by the CPU and may be subject to translation via the MMU to physical addresses.
en: Effective
fi: Näennäinen

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Auxiliary" is the address space of ARAM (Auxiliary RAM).
en: Auxiliary
fi: Apumuisti

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Physical" is the address space that reflects how devices (e.g. RAM) is physically wired up.
en: Physical
fi: Fyysinen

en: Display Type
fi: Näyttötyyppi

en: Hex 8
fi: Heksa 8

en: Hex 16
fi: Heksa 16

en: Hex 32
fi: Heksa 32

note: i18n: "Fixed" here means that the alignment is always the same
en: Fixed Alignment
fi: Määrätty kohdistus

en: Type-based Alignment
fi: Tyyppiin perustuva kohdistus

en: No Alignment
fi: Ei kohdistusta

en: 4 Bytes
fi: 4 tavua

en: 8 Bytes
fi: 8 tavua

en: 16 Bytes
fi: 16 tavua

en: Dual View
fi: Kaksoisnäkymä

en: Memory breakpoint options
fi: Muistin keskeytyskohdan asetukset

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a read operation or write operation occurs. The string is not a command to read and write something or to allow reading and writing.
en: Read and write
fi: Luku ja kirjoitus

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a read operation occurs. The string does not mean "read-only" in the sense that something cannot be written to.
en: Read only
fi: Vain luku

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a write operation occurs. The string does not mean "write-only" in the sense that something cannot be read from.
en: Write only
fi: Vain kirjoitus

en: &View
fi: &Näytä

en: &Import
fi: &Tuo

en: &Load file to current address
fi: &Lataa tiedosto nykyiseen osoitteeseen

en: &Export
fi: &Vie

en: Dump &MRAM
fi: Tee &MRAM-vedos

en: Dump &ExRAM
fi: Tee &ExRAM-vedos

en: Dump &ARAM
fi: Tee &ARAM-vedos

en: Dump &FakeVMEM
fi: Tee &FakeVMEM-vedos

en: Bad address provided.
fi: Virheellinen osoite annettu

en: Bad offset provided.
fi: Virheellinen ero annettu.

en: Bad value provided.
fi: Virheellinen arvo annettu

en: Target address range is invalid.
fi: Kohdeosoitealue on virheellinen.

en: Select a file
fi: Valitse tiedosto

en: All files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: Unable to open file.
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Unable to read file.
fi: Tiedoston lukeminen epäonnistui.

en: Failed to dump %1: Can't open file
fi: Kohteen %1 vedostaminen epäonnistui: Tiedoston avaaminen epäonnistui

en: Failed to dump %1: Failed to write to file
fi: Kohteen %1 vedostaminen epäonnistui: Tiedoston kirjoittaminen epäonnistui

en: Bad Value Given
fi: Virheellinen arvo annettu

en: Match Found
fi: Tulos löytyi

en: No Match
fi: Ei hakutuloksia

en: Connected
fi: Yhteydessä

en: Listening
fi: Kuunnellaan

en: Unbound
fi: Sitomaton

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Network
fi: Verkko

en: Socket table
fi: Pistoketaulukko

en: Domain
fi: Verkkotunnus

en: State
fi: Tila

en: Blocking
fi: Viivyttävä

en: SSL context
fi: SSL-konteksti

en: ID
fi: Tunniste

en: Hostname
fi: Isäntänimi

en: Dump options
fi: Tee asetusvedos

en: Dump decrypted SSL reads
fi: Tee purettujen SSL-lukujen vedos

en: Dump decrypted SSL writes
fi: Tee purettujen SSL-kirjoitusten vedos

note: i18n: CA stands for certificate authority
en: Dump root CA certificates
fi: Tee juurivarmentajan varmenteen vedos

en: Dump peer certificates
fi: Tee vertaisten varmenteiden vedos

en: Dump GameCube BBA traffic
fi: Tee GameCube BBA -vedos

en: Open dump folder
fi: Avaa vedoskansio

en: Network dump format:
fi: Verkkovedosten muoto:

en: Security options
fi: Turvallisuusasetukset

en: Verify certificates
fi: Tarkista varmenteet

en: Binary SSL
fi: Binäärinen SSL

en: Binary SSL (read)
fi: Binäärinen SSL (luku)

en: Binary SSL (write)
fi: Binäärinen SSL (kirjoitus)

en: New instruction:
fi: Uusi käsky:

en: Invalid input provided
fi: Virheellinen syöte

en: Registers
fi: Rekisterit

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: Add to &watch
fi: Lisää &vahtiin

en: Add memory &breakpoint
fi: Lisää muisti&keskeytyskohta

en: View &memory
fi: Näytä &muisti

en: View &code
fi: Näytä &koodi

en: Hexadecimal
fi: Heksadesimaali

en: Signed Integer
fi: Etumerkillinen kokonaisluku

en: Unsigned Integer
fi: Etumerkitön kokonaisluku

en: All Hexadecimal
fi: Kaikki heksadesimaalisina

en: All Signed Integer
fi: Kaikki etumerkillisinä kokonaislukuina

en: All Unsigned Integer
fi: Kaikki etumerkittöminä kokonaislukuina

note: i18n: A floating point number
en: All Float
fi: Kaikki 32-bittisinä liukulukuina

note: i18n: A double precision floating point number
en: All Double
fi: Kaikki 64-bittisinä liukulukuina

en: Run until hit (ignoring breakpoints)
fi: Suorita osumaan asti (ohittaen keskeytyskohdat)

en: Update
fi: Päivitä

en: Timed Out
fi: Aikakatkaisu

en: Threads
fi: Säikeet

en: Add &breakpoint
fi: Lisää &keskeytyskohta

en: Add memory breakpoint
fi: Lisää muistikeskeytyskohta

en: Thread context
fi: Säiekonteksti

en: Current context
fi: Nykyinen konteksti

en: Current thread
fi: Nykyinen säie

en: Default thread
fi: Oletussäie

en: Active thread queue
fi: Aktiivisten säikeiden jono

en: Head
fi: Pää

en: Tail
fi: Häntä

en: Active threads
fi: Aktiiviset säikeet

en: Detached
fi: Irrallinen

en: Suspended
fi: Keskeytynyt

en: Base priority
fi: Perusprioriteetti

en: Effective priority
fi: Toiminnallinen prioriteetti

en: Stack end
fi: Pinon loppu

en: Stack start
fi: Pinon alku

en: errno
fi: virhekoodi

en: Specific
fi: Erityinen

en: Selected thread context
fi: Valitun säikeen konteksti

en: Selected thread callstack
fi: Valitun säikeen kutsupino

en: Back Chain
fi: Ketju kutsujan suuntaan

en: LR Save
fi: LR-tallennus

en: READY
fi: VALMIS

en: RUNNING
fi: KÄYNNISSÄ

en: WAITING
fi: ODOTTAA

en: MORIBUND
fi: KUOLEVA

en: UNKNOWN
fi: TUNTEMATON

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: Watch
fi: Vahti

en: Label
fi: Nimi

note: i18n: The base 10 numeral system. Not related to non-integer numbers
en: Decimal
fi: Desimaali

note: i18n: Data type used in computing
en: String
fi: Merkkijono

en: Enter address to watch:
fi: Syötä vahdittava osoite:

en: Invalid watch address: %1
fi: Virheellinen vahtiosoite: %1

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watches
fi: &Poista vahdit

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Lock Watches
fi: &Lukitse vahdit

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Unlock Watches
fi: &Poista vahtien lukitus

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watch
fi: &Poista vahti

en: &Add Memory Breakpoint
fi: &Lisää muistin keskeytyskohta

en: Request to Join Your Party
fi: Pyyntö liittyä ryhmääsi

en: ✔ Invite
fi: ✔ Kutsu

en: ✖ Decline
fi: ✖ Hylkää

en: Ignore
fi: Ohita

en: %1
    wants to join your party.
fi: %1
    haluaa liittyä ryhmääsi.

note: i18n: Window for managing the Wii Speak microphone
en: Wii Speak Manager
fi: Wii Speak -asetukset

en: Some settings cannot be changed when emulation is running.
fi: Kaikkia asetuksia ei voida muuttaa emuloinnin ollessa käynnissä.

en: Emulate Wii Speak
fi: Emuloi Wii Speak

en: Microphone Configuration
fi: Mikrofonin asetukset

en: Mute
fi: Mykistä

en: Volume modifier (value: %1dB)
fi: Äänenvoimakkuuden muunnoskerroin (arvo: %1d B)

en: Audio backend unsupported
fi: Äänirajapintaa ei tueta

en: Autodetect preferred microphone
fi: Tunnista ensisijainen mikrofoni automaattisesti

en: Search Current Object
fi: Hae nykyinen olio

en: Next Match
fi: Seuraava tulos

en: Previous Match
fi: Edellinen hakutulos

en: No recording loaded.
fi: Nauhoitusta ei ole ladattu.

en: Recording
fi: Nauhoitus

en: Frame %1
fi: Kehys %1

en: Object %1
fi: Olio %1

en: EFB copy %1
fi: EFB-kopio &1

en: Call display list at %1 with size %2
fi: Kutsu näyttölistaa kohdassa %1 koolla %2

en: Invalid search parameters (no object selected)
fi: Virheelliset hakuparametrit (kohdetta ei valittu)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
fi: Virheellinen hakumerkkijono (vain parillisia pituuksia tuetaan)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
fi: Virheellinen hakumerkkijono (numeroksi muunto epäonnistui)

en: Found %1 results for "%2"
fi: Löytyi %1 tulosta haulla "%2"

en: BP register
fi: BP-rekisteri

en: No description available
fi: Ei kuvausta saatavilla

en: CP register
fi: CP-rekisteri

en: XF register
fi: XF-rekisteri

en: Usually used for position matrices
fi: Käytetään yleensä paikkamatriiseille

note: i18n: A normal matrix is a matrix used for transforming normal vectors. The word "normal" does not have its usual meaning here, but rather the meaning of "perpendicular to a surface".
en: Usually used for normal matrices
fi: Käytetään yleensä normaalimatriiseille

note: i18n: Tex coord is short for texture coordinate
en: Usually used for tex coord matrices
fi: Käytetään yleensä tekstuurikoordinaattimatriiseil

en: Usually used for light objects
fi: Käytetään yleensä valokappaleille

note: i18n: In this context, a primitive means a point, line, triangle or rectangle. Do not translate the word primitive as if it was an adjective.
en: Primitive %1
fi: Primitiivi %1

en: FIFO Player
fi: FIFO-toistaja

en: File Info
fi: Tiedoston tiedot

en: Object Range
fi: Olioväli

en: Frame Range
fi: Kehysväli

en: Playback Options
fi: Toiston asetukset

en: Early Memory Updates
fi: Aikaiset muistipäivitykset

en: Loop
fi: Silmukka

en: Recording Options
fi: Nauhoituksen asetukset

en: Frames to Record:
fi: Nauhoitettavien kehysten määrä:

en: Load...
fi: Lataa...

en: Save...
fi: Tallenna...

en: Record
fi: Nauhoita

en: Play / Record
fi: Toista / nauhoita

en: Analyze
fi: Analysoi

en: If enabled, then all memory updates happen at once before the first frame.<br><br>Causes issues with many fifologs, but can be useful for testing.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Jos tämä on käytössä, kaikki muistipäivitykset tapahtuvat kerrallaan, ennen ensimmäistä kehystä.<br><br>Tämä aiheuttaa ongelmia monien FIFO-lokien yhteydessä, mutta voi olla hyödyllinen testauksessa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: If unchecked, then playback of the fifolog stops after the final frame.<br><br>This is generally only useful when a frame-dumping option is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Jos tämä on pois käytöstä, FIFO-lokin toisto pysähtyy viimeisen kehyksen jälkeen.<br><br>Tämä on hyödyllistä lähinnä silloin, kun kehysvedostus on päällä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Open FIFO Log
fi: Avaa FIFO-loki

en: Dolphin FIFO Log (*.dff)
fi: Dolphin FIFO -loki (*.dff)

en: Save FIFO Log
fi: Tallenna FIFO-loki

en: Failed to save FIFO log.
fi: FIFO-lokin tallennus epäonnistui.

en: %1 frame(s)
    %2 object(s)
    Current Frame: %3
fi: %1 kehys(tä)
    %2 kohde(tta)
    Nykyinen kehys: %3

en: %1 FIFO bytes
    %2 memory bytes
    %3 frames
fi: %1 FIFO-tavua
    %2 muistitavua
    %3 kehystä

en: Recording...
fi: Nauhoitus käynnissä...

en: No file loaded / recorded.
fi: Ei ladattua/nauhoitettua tiedostoa.

en: Refreshing...
fi: Päivittyy...

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs.
    Double-click here to set a games directory...
fi: Dolphin ei löytänyt GameCube-/Wii-ISO-tiedostoja tai WADeja.
    Tuplaklikkaa tätä osaa asettaaksesi pelihakemiston...

en: Select a Directory
fi: Valitse hakemisto

en: Convert Selected Files...
fi: Muunna valitut tiedostot...

en: Export Wii Saves
fi: Vie Wii-tallennustiedostot

en: Delete Selected Files...
fi: Poista valitut tiedostot...

en: &Properties
fi: &Ominaisuudet

en: Start with Riivolution Patches...
fi: Aloita Riivolution-muutoksin...

en: Set as &Default ISO
fi: Aseta oletus-ISO:ksi

en: Convert File...
fi: Muunna tiedosto...

en: Change &Disc
fi: Vaihda &levy

en: Perform System Update
fi: Tee järjestelmäpäivitys

en: Install to the NAND
fi: Asenna NAND-muistiin

en: Uninstall from the NAND
fi: Poista asennus NAND-muistista

en: Open Wii &Save Folder
fi: Avaa Wii-tallennuskansio

en: Export Wii Save
fi: Vie Wii-tallennustiedosto

en: Open GameCube &Save Folder
fi: Avaa GameCube-tallennu&skansio

en: Open &Containing Folder
fi: Avaa &kansio

en: Delete File...
fi: Poista tiedosto...

en: Add Shortcut to Desktop
fi: Luo pikakuvake työpöydälle

en: There was an issue adding a shortcut to the desktop
fi: Pikakuvakkeen lisääminen epäonnistui

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: New Tag...
fi: Uusi tunniste...

en: Remove Tag...
fi: Poista tunniste...

en: Host with NetPlay
fi: Isännöi nettipelissä

en: Select Export Directory
fi: Valitse vientihakemisto

en: Save Export
fi: Tallennustiedostojen vienti

en: Failed to export the following save files:
fi: Seuraavien tallennustiedostojen vienti epäonnistui:

en: Successfully exported save files
fi: Tallennustiedostojen vienti onnistui

en: Failure
fi: Virhe

en: Successfully installed this title to the NAND.
fi: Julkaisun asentaminen NAND-muistiin onnistui.

en: Failed to install this title to the NAND.
fi: Tämän julkaisun asennus NAND-muistiin epäonnistui.

en: Uninstalling the WAD will remove the currently installed version of this title from the NAND without deleting its save data. Continue?
fi: WADin asennuksen poisto poistaa tämän julkaisun nykyisellään asennetun version NAND-muistista poistamatta kuitenkaan sen tallennustiedostoa. Jatketaanko?

en: Successfully removed this title from the NAND.
fi: Julkaisun poisto NAND-muistista onnistui.

en: Failed to remove this title from the NAND.
fi: Tämän julkaisun poistaminen NAND-muistista epäonnistui.

en: No save data found.
fi: Tallennustiedostoa ei löydy.

en: Are you sure you want to delete this file?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tiedoston?

en: Failed to delete the selected file.
fi: Valitun tiedoston poisto epäonnistui.

en: Check whether you have the permissions required to delete the file or whether it's still in use.
fi: Tarkista, onko sinulla tiedoston poistoon tarvittavat oikeudet, ja onko se edelleen käytössä.

en: Platform
fi: Alusta

en: Banner
fi: Banneri

en: Title
fi: Julkaisu

en: Maker
fi: Tekijä

en: File Name
fi: Tiedostonimi

en: File Path
fi: Tiedostopolku

en: Game ID
fi: Pelin tunniste

en: Region
fi: Alue

en: File Size
fi: Tiedostokoko

en: File Format
fi: Tiedostomuoto

en: Block Size
fi: Lohkokoko

en: Compression
fi: Pakkausmenetelmä

en: Time Played
fi: Pelattu aika

en: New tag
fi: Uusi tunniste

en: Name for a new tag:
fi: Uuden tunnisteen nimi:

en: Remove tag
fi: Poista tunniste

en: Name of the tag to remove:
fi: Poistettavan tunnisteen nimi:

en:  (Disc %1)
fi:  (Levy %1)

en: %1h %2m
fi: %1 h %2 min

en: Select e-Reader Cards
fi: Valitse e-Reader-kortti

en: e-Reader Cards (*.raw);;All Files (*)
fi: e-Reader-kortit (*.raw);;Kaikki tiedostot (*)

en: mGBA Save States (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;All Files (*)
fi: mGBA-tilatallennukset (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;Kaikki tiedostot (*)

en: Save Game Files (*.sav);;All Files (*)
fi: Pelien tallennustiedostot (*.sav);;Kaikki tiedostot (*)

en: Dis&connected
fi: Ei &yhteyttä

en: &Connected
fi: &Yhdistetty

en: L&oad ROM...
fi: L&ataa ROM...

en: &Unload ROM
fi: &Poista ROM

en: &Scan e-Reader Card(s)...
fi: &Skannaa e-Reader-kortteja...

en: &Reset
fi: &Nollaa

note: i18n: Noun (i.e. the data saved by the game)
en: Save Game
fi: Pelin tallennustiedosto

en: &Import Save Game...
fi: &Tuo pelin tallennustiedosto...

en: &Export Save Game...
fi: &Vie pelin tallennustiedosto...

en: &Import State...
fi: &Tuo tila...

en: &Export State...
fi: &Vie tila...

en: &Mute
fi: &Hiljennä

en: &Borderless Window
fi: &Reunaton ikkuna

en: Always on &Top
fi: Aina &päällimmäisenä

en: &Interframe Blending
fi: &Kehysten välinen sekoitus

en: Failed to open '%1'
fi: Kohteen '%1' avaus epäonnistui

en: 4 Mbit (59 blocks)
fi: 4 Mbit (59 lohkoa)

en: 8 Mbit (123 blocks)
fi: 8 Mbit (123 lohkoa)

en: 16 Mbit (251 blocks)
fi: 16 Mbit (251 lohkoa)

en: 32 Mbit (507 blocks)
fi: 32 Mbit (507 lohkoa)

en: 64 Mbit (1019 blocks)
fi: 64 Mbit (1019 lohkoa)

en: 128 Mbit (2043 blocks)
fi: 128 Mbit (2043 lohkoa)

en: Western (Windows-1252)
fi: Länsimainen (Windows-1252)

note: i18n: The translation of this string should be consistent with the translation of the string "Western (Windows-1252)". Because of this, you may want to parse "Japanese" as "a character encoding which is from Japan / used in Japan" rather than "the Japanese language".
en: Japanese (Shift-JIS)
fi: Japani (Shift-JIS)

en: Card Size
fi: Kortin koko

note: i18n: Character encoding
en: Encoding
fi: Merkistö

en: Create...
fi: Luo...

en: Create New Memory Card
fi: Luo uusi muistikortti

en: GameCube Memory Cards (*.raw *.gcp)
fi: GameCube-muistikortit (*.raw *.gcp)

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: GameCube Memory Card Manager
fi: GameCube-muistikorttien hallinta

en: &Export as .gci...
fi: Vie .gci-muodossa...

en: Export as .&gcs...
fi: Vie .&gcs-muodossa...

en: Export as .&sav...
fi: Vie .&sav-muodossa...

en: &Import...
fi: &Tuo...

en: Fix Checksums
fi: Korjaa tarkistussummat

en: Slot A
fi: Paikka A

en: Slot B
fi: Paikka B

en: &Open...
fi: &Avaa...

en: &Create...
fi: &Luo...

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Icon
fi: Ikoni

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Switch to B
fi: Vaihda B:hen

en: Switch to A
fi: Vaihda A:han

en: Copy to B
fi: Kopioi B:hen

en: Copy to A
fi: Kopioi A:han

en: Free Blocks: %1
fi: Vapaita lohkoja: %1

en: Free Files: %1
fi: Vapaita tiedostoja: %1

en: Failed opening memory card:
    %1
fi: Muistikortin avaus epäonnistui:
    %1

en: Set Memory Card File for Slot A
fi: Aseta muistikorttitiedosto korttipaikkaan A

en: Set Memory Card File for Slot B
fi: Aseta muistikorttitiedosto korttipaikkaan B

en: GameCube Memory Cards
fi: GameCube-muistikortit

en: Data inconsistency in GCMemcardManager, aborting action.
fi: Datan epäjohdonmukaisuuksia GCMemcardManagerissa löytyi, toiminto keskeytyy.

en: Native GCI File
fi: Alkuperäinen GCI-tiedosto

en: MadCatz Gameshark files
fi: MadCatz Gameshark -tiedostot

en: Datel MaxDrive/Pro files
fi: Datel MaxDrive/Pro -tiedostot

en: Export Failed
fi: Vieminen epäonnistui

en: Failed to read selected savefile(s) from memory card.
fi: Tallennustiedosto(je)n lukeminen muistikortilta epäonnistui.

en: Export Save File
fi: Vie tallennustiedosto

en: Failed to write savefile to disk.
fi: Tallennustiedoston kirjoittaminen levylle epäonnistui.

en: Export Save Files
fi: Vie tallennustiedostot

en: Failed to export %n out of %1 save file(s).
fi: Tallennustiedostoista %n:n %1:sta vienti epäonnistui.

en: Successfully exported %n out of %1 save file(s).
fi: Tallennustiedostoista %n:n %1:stä vienti onnistui.

en: Not enough free files on the target memory card. At least %n free file(s) required.
fi: Kohdemuistikortilla ei ole riittävästi vapaita tiedostoja. Vähintään %n vapaa(ta) tiedosto(a) tarvitaan.

en: Not enough free blocks on the target memory card. At least %n free block(s) required.
fi: Kohdemuistikortilla ei ole riittävästi vapaita lohkoja. Vähintään %n vapaa(ta) lohko(a) tarvitaan.

en: At least two of the selected save files have the same internal filename.
fi: Vähintään kahdella valituista tallennustiedostoista on sama sisäinen tiedostonimi.

en: The target memory card already contains a file "%1".
fi: Kohdemuistikortilla on jo tiedosto "%1".

en: Import Failed
fi: Tuonti epäonnistui

en: Failed to import "%1".
fi: Kohteen "%1" tuonti epäonnistui.

en: Failed to write modified memory card to disk.
fi: Muutetun muistikortin kirjoittaminen levylle epäonnistui.

en: Import Save File(s)
fi: Tuo tallennustiedosto(ja)

en: Supported file formats
fi: Yhteensopivat tiedostomuodot

en: Encountered the following errors while opening save files:
    %1
    
    Aborting import.
fi: Seuraavat virheet tapahtuivat tallennustiedostoja avatessa:
    %1
    
    Tuonti keskeytyy.

en: Copy Failed
fi: Kopiointi epäonnistui

en: Do you want to delete the %n selected save file(s)?
fi: Haluatko poistaa %n valitun tallennustiedoston/valittua tallennustiedostoa?

en: Remove Failed
fi: Poisto epäonnistui

en: Failed to remove file.
fi: Tiedoston poistaminen epäonnistui.

en: Fix Checksums Failed
fi: Tarkistussummien korjaus epäonnistui

en: Couldn't open file.
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Couldn't read file.
fi: Tiedoston luku epäonnistui.

en: Filesize does not match any known GameCube Memory Card size.
fi: Tiedostokoko ei vastaa mitään tunnettua GameCube-muistikortin kokoa.

en: Filesize in header mismatches actual card size.
fi: Otsakkeen tiedostokoko ei vastaa kortin varsinaista kokoa.

en: Invalid checksums.
fi: Virheelliset tarkistussummat.

en: Mismatch between free block count in header and actually unused blocks.
fi: Otsakkeen kertoma vapaiden lohkojen koko ei vastaa varsinaisesti vapaita lohkoja.

en: Mismatch between internal data structures.
fi: Ristiriita sisäisissä tietorakenteissa.

en: Data in area of file that should be unused.
fi: Dataa tiedostoalueella, jonka pitäisi olla käyttämätön.

en: No errors.
fi: Ei virheitä.

en: Failed to open file.
fi: Tiedoston avaaminen epäonnistui.

en: Failed to read from file.
fi: Tiedostosta lukeminen epäonnistui.

en: Data in unrecognized format or corrupted.
fi: Dataa tunnistamattomassa tai vioittuneessa muodossa.

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

note: i18n: Window for managing Disney Infinity figures
en: Infinity Manager
fi: Infinity-hallinta

en: Emulate Infinity Base
fi: Emuloi Infinity-alustaa

en: Active Infinity Figures:
fi: Aktiiviset Infinity-hahmot:

en: Play Set/Power Disc
fi: Lelusarja/Voimakiekko

en: Power Disc Two
fi: Voimakiekko kaksi

en: Power Disc Three
fi: Voimakiekko kolme

en: Player One
fi: Ensimmäinen pelaaja

en: Player One Ability One
fi: Ensimmäisen pelaajan ensimmäinen kyky

en: Player One Ability Two
fi: Ensimmäisen pelaajan toinen kyky

en: Player Two
fi: Toinen pelaaja

en: Player Two Ability One
fi: Toisen pelaajan ensimmäinen kyky

en: Player Two Ability Two
fi: Toisen pelaajan toinen kyky

en: Create
fi: Luo

en: Select Figure File
fi: Valitse hahmotiedosto

en: Failed to open the Infinity file!
fi: Infinity-tiedoston avaaminen epäonnistui!

en: Failed to open the Infinity file:
    %1
    
    The file may already be in use on the base.
fi: Infinity-tiedoston avaaminen epäonnistui:
    %1
    
    Tiedosto saattaa olla jo käytössä alustalla.

en: Failed to read the Infinity file!
fi: Infinity-tiedoston lukeminen epäonnistui!

en: Failed to read the Infinity file:
    %1
    
    The file was too small.
fi: Infinity-tiedoston luku epäonnistui:
    %1
    
    Tiedosto oli liian pieni.

en: Infinity Figure Creator
fi: Infinity-hahmon luonti.

en: --Unknown--
fi: --Tuntematon--

en: Figure Number:
fi: Hahmon numero:

en: Error converting value
fi: Virhe arvon muuntamisessa

en: Character entered is invalid!
fi: Asetettu hahmo on virheellinen!

note: i18n: This is used to create a file name. The string must end in ".bin".
en: Unknown(%1).bin
fi: Tuntematon(%1).bin

en: Create Infinity File
fi: Luo Infinity-tiedosto

en: Infinity Object (*.bin);;
fi: Infinity-hahmo (*.bin);;

en: Failed to create Infinity file
fi: Infinity-tiedoston luonti epäonnistui

en: Blank figure creation failed at:
    %1
    
    Try again with a different character.
fi: Tyhjän hahmon luonti epäonnistui tiedostossa:
    %1
    
    Yritä uudelleen käyttäen toista hahmoa.

en: Ignore for this session
fi: Sivuuta tämän istunnon aikana

en: Invalid title ID.
fi: Virheellinen julkaisutunniste.

en: A save state cannot be loaded without specifying a game to launch.
fi: Tilantallennusta ei voi ladata määräämättä peliä, joka käynnistetään.

en: Batch mode cannot be used without specifying a game to launch.
fi: Sarjatilaa ei voi käyttää määräämättä peliä, joka käynnistetään.

en: Allow Usage Statistics Reporting
fi: Salli käyttötilastojen raportointi

en: Do you authorize Dolphin to report information to Dolphin's developers?
fi: Sallitko Dolphinin lähettävän tietoja Dolphinin kehittäjille?

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
fi: Jos näin sallitaan, Dolphin voi kerätä dataa suorituskyvystään, ominaisuuksiensa käytöstä ja asetuksistaan sekä tietoja järjestelmän laitteistosta ja käyttöjärjestelmästä.
    
    Yksityistä dataa ei koskaan kerätä. Data auttaa meitä ymmärtämään, miten ihmiset ja emuloidut pelit käyttävät Dolphinia, ja priorisoimaan työtämme. Se auttaa myös tunnistamaan harvinaisia asetuksia, jotka aiheuttavat vikoja tai suorituskyky- ja vakausongelmia.
    Tämän luvan voi perua milloin vain Dolphinin asetuksista.

en: Error occurred while loading some texture packs
fi: Virheitä tapahtui joidenkin tekstuuripakettien latauksessa

en: Invalid Pack %1 provided: %2
fi: Virheellinen paketti %1 annettu: %2

en: All GC/Wii files
fi: Kaikki GC-/Wii-tiedostot

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
fi: Sammutus on jo käynnissä. Tallentamaton data voi kadota, jos pysäytät emulaation, ennen kuin se on valmis. Pakotetaanko pysäytys?

en: Do you want to stop the current emulation? Unsaved achievement modifications detected.
fi: Haluatko lopettaa emuloinnin? Saavutuksia on tallentamatta.

en: Do you want to stop the current emulation?
fi: Haluatko lopettaa nykyisen emulaation?

en: Failed to init core
fi: Ytimen alustus epäonnistui

en: All Save States (*.sav *.s##);; All Files (*)
fi: Kaikki tilatallennukset (*.sav *.s##);; Kaikki tiedostot (*)

en: Can't start a NetPlay Session while a game is still running!
fi: Nettipeli-istuntoa ei voi käynnistää, kun peli on vielä käynnissä!

en: A NetPlay Session is already in progress!
fi: Nettipeli-istunto on jo käynnissä!

en: Failed to open server
fi: Palvelimen avaaminen epäonnistui

en: Failed to listen on port %1. Is another instance of the NetPlay server running?
fi: Portissa %1 kuuntelu epäonnistui. Onko toinen nettipeli-istunto käynnissä?

en: Do you want to add "%1" to the list of Game Paths?
fi: Haluatko lisätä polun "%1" pelipolkujen listaan?

en: Merging a new NAND over your currently selected NAND will overwrite any channels and savegames that already exist. This process is not reversible, so it is recommended that you keep backups of both NANDs. Are you sure you want to continue?
fi: Uuden NAND-muistin yhdistäminen valittuun olemassaolevaan NAND-muistiin korvaa mahdollisia kanavia ja tallennustiedostoja, joita voi olla olemassa. Tätä toimintoa ei voi peruuttaa, joten on suositeltavaa säilyttää molempien NAND-muistien varmuuskopiot. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Select NAND Backup
fi: Valitse NAND-varmuuskopio

en: BootMii NAND backup file (*.bin);;All Files (*)
fi: BootMiin NAND-varmuuskopiotiedosto (*.bin);;Kaikki tiedostot (*)

en: Importing NAND backup
fi: NAND-varmuuskopion tuonti käynnissä

en: Importing NAND backup
     Time elapsed: %1s
fi: NAND-varmuuskopion tuonti käynnissä
     Kulunut aika: %1s

en: Select Keys File (OTP/SEEPROM Dump)
fi: Valitse avaintiedosto (OTP-/SEEPROM-vedos)

en: BootMii keys file (*.bin);;All Files (*)
fi: BootMiin avaintiedosto (*.bin);;Kaikki tiedostot (*)

en: Select the Recording File to Play
fi: Valitse toistettava nauhoitustiedosto

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
fi: Dolphin TAS-nauhoitus (*.dtm)

en: Save Recording File As
fi: Tallenna nauhoitustiedosto nimellä

en: Dolphin Signature File
fi: Dolphinin allekirjoitustiedosto

en: Dolphin Signature CSV File
fi: Dolphinin allekirjoitusten CSV-tiedosto

en: WiiTools Signature MEGA File
fi: WiiTools-allekirjoituksen MEGA-tiedosto

en: Failed to open "%1" for writing.
fi: Tiedoston "%1" avaaminen kirjoittamista varten epäonnistui.

en: Wrote to "%1".
fi: Kirjoitettu kohteeseen "%1".

en: Change &Disc...
fi: Vaihda &levy...

en: &Eject Disc
fi: &Poista levy

en: Open &User Folder
fi: Avaa &käyttäjäkansio

en: E&xit
fi: P&oistu

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Resource Pack Manager
fi: &Resurssipakettien hallinta

en: &Cheats Manager
fi: &Huijauskoodien hallinta

en: Emulated USB Devices
fi: Emuloidut USB-laitteet

en: &Skylanders Portal
fi: &Skylanders-portaali

en: &Infinity Base
fi: &Infinity-alusta

en: Start &NetPlay...
fi: Aloita &nettipeli...

en: Browse &NetPlay Sessions....
fi: Selaa &nettipeli-istuntoja...

en: RetroAchievements Development
fi: RetroAchivementsin kehitys

en: Load GameCube Main Menu
fi: Lataa GameCube-päävalikko

en: Memory Card Manager
fi: Muistikorttien hallinta

en: Install WAD...
fi: Asenna WAD...

en: Manage NAND
fi: Hallitse NAND-muistia

en: Import BootMii NAND Backup...
fi: Tuo BootMii-NAND-varmuuskopio...

en: Check NAND...
fi: Tarkista NAND...

en: Extract Certificates from NAND
fi: Vie varmenteet NAND-muistista

en: Perform Online System Update
fi: Tee verkossa järjestelmäpäivitys

en: Current Region
fi: Nykyinen alue

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: Import Wii Save...
fi: Tuo Wii-tallennustiedosto...

en: Import Wii Saves...
fi: Tuo Wii-tallenuksia...

en: Export All Wii Saves
fi: Vie kaikki Wii-tallennustiedostot

en: Connect Wii Remotes
fi: Yhdistä Wii Remoteja

en: Connect Wii Remote %1
fi: Yhdistä Wii Remote %1

en: &Emulation
fi: &Emulaatio

en: &Play
fi: &Käynnistä

en: &Pause
fi: &Keskeytä

en: &Stop
fi: &Lopeta

en: Toggle &Fullscreen
fi: &Koko ruudun tila päälle/pois

en: &Frame Advance
fi: &Kehys kerrallaan

en: &Load State
fi: &Lataa tila

en: Load State from File
fi: Palauta tila tiedostosta

en: Load State from Selected Slot
fi: Palauta tila valitusta paikasta

en: Load State from Slot
fi: Palauta tila paikasta

en: Sa&ve State
fi: Tal&lenna tila

en: Save State to File
fi: Tallenna tila tiedostoon

en: Save State to Selected Slot
fi: Tallenna tila valittuun paikkaan

en: Save State to Oldest Slot
fi: Tallenna tilan vanhimpaan paikkaan

en: Save State to Slot
fi: Tallenna tila paikkaan

en: Select State Slot
fi: Valitse tilatallennuksen paikka

en: Load from Slot %1 - %2
fi: Palauta tila paikasta %1 - %2

en: Save to Slot %1 - %2
fi: Tallenna tila paikkaan %1 - %2

en: Select Slot %1 - %2
fi: Valitse paikka %1 - %2

en: Show &Log
fi: Näytä &loki

en: Show Log &Configuration
fi: Näytä lokin &asetukset

en: Show &Toolbar
fi: Näytä &työkalupalkki

en: &Lock Widgets In Place
fi: &Lukitse käyttöliittymäelementit paikoilleen

en: &Code
fi: &Koodi

en: &Registers
fi: &Rekisterit

en: &Threads
fi: &Säikeet

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Watch
fi: &Vahti

en: &Breakpoints
fi: &Keskeytyskohdat

en: &Memory
fi: &Muisti

en: &Network
fi: &Verkko

en: &Assembler
fi: &Konekielen kääntäjä

en: Purge Game List Cache
fi: Tyhjennä peliluettelon välimuisti

en: &Options
fi: &Asetukset

en: Co&nfiguration
fi: As&etukset

en: &Graphics Settings
fi: Grafiikka-asetukset

en: &Audio Settings
fi: &Ääniasetukset

en: &Controller Settings
fi: &Ohjainasetukset

en: &Hotkey Settings
fi: &Pikanäppäinasetukset

en: &Free Look Settings
fi: &Vapaan katselun asetukset

en: Boot to Pause
fi: Käynnistä keskeytettynä

en: Reset Ignore Panic Handler
fi: Nollaa ohittaen paniikkikäsittelijä

en: &Font...
fi: &Fontti...

en: &Website
fi: &Kotisivu

en: Online &Documentation
fi: Verkko-&ohje

en: &GitHub Repository
fi: &GitHub-repositorio

en: &Bug Tracker
fi: &Vianhallintajärjestelmä

en: &Check for Updates...
fi: &Tarkista päivitykset...

en: &About
fi: &Tietoa

en: List View
fi: Listanäkymä

en: Grid View
fi: Ruudukkonäkymä

en: List Columns
fi: Listan sarakkeet

en: Show Wii
fi: Näytä Wii

en: Show GameCube
fi: Näytä GameCube

en: Show Triforce
fi: Näytä Triforce

en: Show WAD
fi: Näytä WAD

en: Show ELF/DOL
fi: Näytä ELF/DOL

en: Show Platforms
fi: Näytä alustat

en: Show JPN
fi: Näytä Japani

en: Show PAL
fi: Näytä PAL

en: Show USA
fi: Näytä USA

en: Show Australia
fi: Näytä Australia

en: Show France
fi: Näytä Ranska

en: Show Germany
fi: Näytä Saksa

en: Show Italy
fi: Näytä Italia

en: Show Korea
fi: Näytä Korea

en: Show Netherlands
fi: Näytä Alankomaat

en: Show Russia
fi: Näytä Venäjä

en: Show Spain
fi: Näytä Espanja

en: Show Taiwan
fi: Näytä Taiwan

en: Show World
fi: Näytä maailma

en: Show Unknown
fi: Näytä tuntematon

en: Show Regions
fi: Näytä alueet

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Hide All
fi: Piilota kaikki

en: &Movie
fi: &Nauhoitus

en: Start Re&cording Input
fi: Aloita syötteen nauhoitus

en: P&lay Input Recording...
fi: &Toista nauhoitus...

en: Stop Playing/Recording Input
fi: Lopeta syötteen toisto/nauhoitus

en: Export Recording...
fi: Vie nauhoitus...

en: &Read-Only Mode
fi: &Vain luku -tila

en: TAS Input
fi: TAS-syöte

en: Pause at End of Movie
fi: Keskeytä nauhoituksen loputtua

en: Show Rerecord Counter
fi: Näytä uudelleennauhoituslasksuri

en: Show Lag Counter
fi: Näytä viivelaskuri

en: Show Frame Counter
fi: Näytä kehyslaskuri

en: Show Input Display
fi: Näytä syötteet

en: Show System Clock
fi: Näytä järjestelmän kellonaika

en: Dump Frames
fi: Tee kehysvedos

en: Dump Audio
fi: Tee äänivedos

en: Interpreter Core
fi: Tulkkiydin

en: JIT Block Linking Off
fi: JIT:n lohkolinkitys pois

en: Disable JIT Cache
fi: Poista JIT-välimuisti käytöstä

en: Disable Fastmem
fi: Poista nopea muistihaku (Fastmem) käytöstä

en: Disable Fastmem Arena
fi: Poista nopean muistikäytön kenttä käytöstä

en: Disable Large Entry Points Map
fi: Poista laaja koodin tulokohtien hakurakenne käytöstä

en: Log JIT Instruction Coverage
fi: Kirjoita JIT:n käskykattavuus lokiin

en: Search for an Instruction
fi: Etsi käskyä

en: Enable JIT Block Profiling
fi: Käytä JIT-lohkojen seurantaa

en: Wipe JIT Block Profiling Data
fi: Pyyhi JIT-lohkojen mittausdata

en: Write JIT Block Log Dump
fi: Kirjoita JIT-lohkojen lokivedos

en: JIT Off (JIT Core)
fi: JIT pois (JIT-ydin)

en: JIT LoadStore Off
fi: JIT-lukukirjoitus pois

en: JIT LoadStore lbzx Off
fi: JIT-Ibzx-lukukirjoitus pois

en: JIT LoadStore lXz Off
fi: JIT-IXz-lukukirjoitus pois

en: JIT LoadStore lwz Off
fi: JIT-Iwz-lukukirjoitus pois

en: JIT LoadStore Floating Off
fi: JIT-liukuluku-lukukirjoitus pois

en: JIT LoadStore Paired Off
fi: JIT-paritettu-lukukirjoitus pois

en: JIT FloatingPoint Off
fi: JIT-liukuluku pois

en: JIT Integer Off
fi: JIT-kokonaisluku pois

en: JIT Paired Off
fi: JIT-paritettu pois

en: JIT SystemRegisters Off
fi: JIT-järjestelmärekisterit pois

en: JIT Branch Off
fi: JIT-haara pois

en: JIT Register Cache Off
fi: JIT-rekisterivälimuisti pois

en: &Clear Symbols
fi: &Tyhjennä symbolit

en: &Generate Symbols From
fi: &Luo symbolit lähteestä

en: Signature Database
fi: Allekirjoitustietokanta

en: RSO Modules
fi: RSO-moduulit

en: &Load Symbol Map
fi: &Lataa symbolikartta

en: &Save Symbol Map
fi: &Tallenna symbolikartta

en: Load &Other Map File...
fi: Lataa &muu karttatiedosto...

en: Load &Bad Map File...
fi: Lataa &huono karttatiedosto...

en: Save Symbol Map &As...
fi: Tallenna symbolikartta &nimellä...

en: Sa&ve Code
fi: Ta&llenna koodi

en: C&reate Signature File...
fi: L&uo allekirjoitustiedosto...

en: Append to &Existing Signature File...
fi: Lisää allekirjoitus &olemassaolevaan allekirjoitustiedostoon...

en: Combine &Two Signature Files...
fi: Yhdistä &kaksi allekirjoitustiedostoa...

en: Appl&y Signature File...
fi: Käyt&ä allekirjoitustiedostoa...

en: &Patch HLE Functions
fi: &Muuta HLE-funktiot

en: Load vWii System Menu %1
fi: Käynnistä vWii-järjestelmävalikko %1

en: Load Wii System Menu %1
fi: Käynnistä Wii-järjestelmävalikko %1

en: Select Title to Install to NAND
fi: Valitse NAND-muistiin asennettava julkaisu

en: WAD files (*.wad)
fi: WAD-tiedostot (*.wad)

en: Select Save File
fi: Valitse tallennustiedosto

en: Wii save files (*.bin);;All Files (*)
fi: Wii-tallennustiedostot (*.bin);;Kaikki tiedostot (*)

en: Save Import
fi: Tallennustiedostojen tuonti

en: Save data for this title already exists in the NAND. Consider backing up the current data before overwriting.
    
    Overwrite existing save data?
fi: Tälle pelille on jo tallennustietoa NAND-muistissa. Harkitse nykyisten tietojen varmuuskopiointia ennen ylikirjoittamista.
    
    Ylikirjoitetaanko olemassa oleva tallennustieto?

en: Successfully imported save file.
fi: Tallennustiedoston tuonti onnistui.

en: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
fi: Tallennustiedoston tuonti epäonnistui. Annettu tiedosto on vioittunut tai ei ole kelvollinen Wii-tallennustiedosto.

en: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
fi: Tallennustiedoston tuonti epäonnistui. Käynnistä peli kerran ja yritä sitten uudelleen.

en: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
fi: Tallennustiedoston tuonti epäonnistui. NAND-muistisi voi olla vioittunut, tai jokin estää sen tiedostojen käyttämisen. Yritä korjata NAND-muisti (Työkalut -> Hallitse NAND-muistia -> Tarkista NAND...), ja yritä tallennustiedoston tuontia sitten uudelleen.

en: Select Save Folder
fi: Valitse tallennuskansio

en: %1: Save data for this title already exists in the NAND. Consider backing up the current data before overwriting.
    
    Overwrite existing save data?
fi: %1: Tälle pelille on jo olemassa tallennustietoa NAND-muistissa. Harkitse nykyisten tietojen varmuuskopiointia ennen ylikirjoittamista.
    
    Korvataanko olemassa oleva tallennustieto?

en: %1: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
fi: %1: Tallennustiedoston tuonti epäonnistui. Annettu tiedosto vaikuttaa vioittuneelta tai ei ole kelvollinen Wii-tallennus.

en: %1: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
fi: %1: Tallennustiedoston tuonti epäonnistui. Käynnistä peli kerran ja yritä sitten uudelleen.

en: %1: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
fi: %1: Tallennustiedoston tuonti epäonnistui. NAND-muisti voi olla vioittunut tai tiedostoihin pääsy on estynyt. Yritä korjata NAND-muisti (Työkalut -> Hallitse NAND-muistia -> Tarkista NAND...), ja tuo tallennus sen jälkeen uudelleen.

en: Successfully imported %1 save file(s) with %2 failure(s)
fi: %1 tallennustiedosto(a) tuotiin onnistuneesti, %2 epäonnistui

en: Exported %n save(s)
fi: Viety %n tallennustiedosto(a)

en: The user-accessible part of your NAND contains %1 blocks (%2 KiB) of data, out of an allowed maximum of %3 blocks (%4 KiB).
fi: Käyttäjän käytettävissä oleva alue NAND-muistissasi sisältää %1 lohkoa (%2 KiB) dataa, ja suurin sallittu määrä on %3 lohkoa (%4 KiB).

en: The system-reserved part of your NAND contains %1 blocks (%2 KiB) of data, out of an allowed maximum of %3 blocks (%4 KiB).
fi: Järjestelmän varaama alue NAND-muistissasi sisältää %1 lohkoa (%2 KiB) dataa, ja suurin sallittu määrä on %3 lohkoa (%4 KiB).

en: NAND Check
fi: NAND-tarkistus

en: Your NAND contains more data than allowed. Wii software may behave incorrectly or not allow saving.
fi: NAND-muistisi sisältää sallittua enemmän dataa. Wii-ohjelmisto voi toimia virheellisesti tai estää tallentamisen.

en: No issues have been detected.
fi: Ongelmia ei löytynyt.

en: The NAND has been repaired.
fi: NAND-muistin korjaus onnistui.

en: The NAND could not be repaired. It is recommended to back up your current data and start over with a fresh NAND.
fi: NAND-muistin korjaus epäonnistui. On suositeltavaa, että teet varmuuskopion nykyisestä datasta ja aloitat uudelleen tyhjällä NAND-muistilla.

en: Successfully extracted certificates from NAND
fi: Varmenteiden vienti NAND-muistista onnistui

en: Failed to extract certificates from NAND
fi: Varmenteiden vienti NAND-muistista epäonnistui

en: Pick a debug font
fi: Valitse virheenjäljitysfontti

en: Confirmation
fi: Vahvistus

en: Do you want to clear the list of symbol names?
fi: Haluatko tyhjentää symbolinimien listan?

en: Generated symbol names from '%1'
fi: Luotu symbolinimet lähteestä '%1'

en: '%1' not found, no symbol names generated
fi: Kohdetta '%1' ei löydy, symbolinimiä ei luotu

en: RSO auto-detection
fi: RSO:n automaattinen havainta

en: Auto-detect RSO modules?
fi: Havaitaanko RSO-moduulit automaattisesti?

en: Enter the RSO module address:
fi: Syötä RSO-moduulin osoite:

en: Invalid RSO module address: %1
fi: Virheellinen RSO-moduulin osoite: %1

en: Failed to load RSO module at %1
fi: RSO-moduulin lataaminen epäonnistui kohdassa %1

en: Modules found: %1
fi: Löydetyt moduulit: %1

en: Detecting RSO Modules
fi: Havaitaan RSO-moduuleja

en: Unable to auto-detect RSO module
fi: RSO-moduulin tunnistus epäonnistui

en: Select the RSO module address:
fi: Valitse RSO-moduulin osoite

en: '%1' not found, scanning for common functions instead
fi: Kohdetta '%1' ei löydy, etsitään sen sijaan yleisiä funktioita

en: Loaded symbols from '%1'
fi: Symbolit lähteestä '%1' ladattu

en: Load Map File
fi: Lataa karttatiedosto

en: Dolphin Map File (*.map)
fi: Dolphinin karttatiedosto (*.map)

en: Save Map File
fi: Tallenna karttatiedosto

en: Failed to save code map to path '%1'
fi: Koodikartan tallentaminen polkuun '%1' epäonnistui

en: Failed to load map file '%1'
fi: Karttatiedoston '%1' lataus epäonnistui

en: Failed to save symbol map to path '%1'
fi: Symbolikartan tallentaminen polkuun '%1' epäonnistui

en: Only export symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
fi: Vie vain symbolit, jotka alkavat näin:
    (Jätä tyhjäksi saadaksesi kaikki symbolit)

en: Save Signature File
fi: Tallenna allekirjoitustiedosto

en: Failed to save signature file '%1'
fi: Allekirjoitustiedoston tallentaminen tiedostoon '%1' epäonnistui

en: Only append symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
fi: Lisää vain symbolit, jotka alkavat näin:
    (Jätä tyhjäksi saadaksesi kaikki symbolit)

en: Append Signature To
fi: Lisää allekirjoitus kohteeseen

en: Failed to append to signature file '%1'
fi: Allekirjoitustiedoston '%1' lisääminen epäonnistui

en: Apply Signature File
fi: Käytä allekirjoitustiedostoa

en: Choose Priority Input File
fi: Valitse ensisijainen syötetiedosto

en: Choose Secondary Input File
fi: Valitse toissijainen śyötetiedosto

en: Save Combined Output File As
fi: Tallenna yhdistetty ulostulotiedosto nimellä

en: Failed to save to signature file '%1'
fi: Allekirjoitustiedoston '%1' tallentaminen epäonnistui

en: Search instruction
fi: Etsi käsky

en: Instruction:
fi: Käsky:

en: The emulated NAND is damaged. System titles such as the Wii Menu and the Wii Shop Channel may not work correctly.
fi: Emuloitu NAND-muisti on vioittunut. Järjestelmäjulkaisut, kuten Wii-valikko ja Wii Shop Channel eivät välttämättä toimi oikein.

en: WARNING: Fixing this NAND requires the deletion of titles that have incomplete data on the NAND, including all associated save data. By continuing, the following title(s) will be removed:
fi: VAROITUS: Tämän NAND-muistin korjaus vaatii epätäydellistä dataa sisältävien julkaisuiden poistamista NAND-muistista, mukaanlukien niiden tallennustiedostot. Jos jatkat, seuraava(t) julkaisu(t) poistuvat:

en: Launching these titles may also fix the issues.
fi: Näiden julkaisuiden käynnistäminen voi myös korjata ongelmat.

en: Do you want to try to repair the NAND?
fi: Haluatko yrittää NAND-muistin korjaamista?

en: Invalid Player ID
fi: Virheellinen pelaajatunniste

en: Data Transfer
fi: Datan siirto

en: SHA1 Digest
fi: SHA1-tiiviste

en: The hashes match!
fi: Tiivisteet täsmäävät!

en: The hashes do not match!
fi: Tiivisteet eivät täsmää!

en: Select a game
fi: Valitse peli

en: NetPlay Session Browser
fi: Nettipelin istuntoselain

en: Any Region
fi: Mikä vain alue

en: Hide Incompatible Sessions
fi: Piilota ei-yhteensopivat istunnot

en: Hide In-Game Sessions
fi: Piilota pelissä olevat istunnot

en: Private and Public
fi: Yksityinen ja julkinen

en: Private
fi: Yksityinen

en: Public
fi: Julkinen

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Region:
fi: Alue:

en: Error obtaining session list: %1
fi: Virhe istuntolistan hakemisessa: %1

en: Password?
fi: Salasana?

en: In-Game?
fi: Peli käynnissä?

en: Game
fi: Peli

en: Players
fi: Pelaajat

en: Version
fi: Versio

en: %1 session found
fi: %1 istunto löytyi

en: %1 sessions found
fi: %1 istuntoa löytyi

en: Enter password
fi: Anna salasana

en: This session requires a password:
fi: Tämä istunto vaatii salasanan:

en: Invalid password provided.
fi: Virheellinen salasana annettu.

en: NetPlay
fi: Nettipeli

en: Start
fi: Aloita

en: Buffer:
fi: Puskuri:

en: Quit
fi: Poistu

en: No Save Data
fi: Ei tallennustiedostoja

en: Netplay will start without any save data, and any created save data will be discarded at the end of the Netplay session.
fi: Nettipeli käynnistyy ilman mitään tallennustiedostoja, ja kaikki istunnon aikana luodut tallennustiedostot hävitetään lopuksi.

en: Load Host's Save Data Only
fi: Lataa vain isäntäkoneen tallennustiedostot

en: Netplay will start using the Host's save data, but any save data created or modified during the Netplay session will be discarded at the end of the session.
fi: Nettipeli käynnistyy käyttäen isäntäkoneen tallennustiedostoja, mutta kaikki nettipelin aikana luodut ja muutetut tallennustiedostot hävitetään istunnon lopuksi.

en: Load and Write Host's Save Data
fi: Lataa ja kirjoita isäntäkoneen tallennustiedosto

en: Netplay will start using the Host's save data, and any save data created or modified during the Netplay session will remain in the Host's local saves.
fi: Nettipeli käynnistyy käyttäen isäntäkoneen tallennustiedostoja, ja kaikki nettipelin aikana luodut ja muutetut tallennustiedostot pysyvät isäntäkoneen paikallisissa tallenustiedostoissa.

en: Use All Wii Save Data
fi: Käytä kaikkia Wiin tallennustiedostoja

en: If checked, all Wii saves will be used instead of only the save of the game being started. Useful when switching games mid-session. Has no effect if No Save Data is selected.
fi: Kun tämä on käytössä, käytetään kaikkia Wiin tallennustiedostoja, pelkästään käynnistyvän pelin tallennustiedoston sijaan. Asetus on hyödyllinen, jos peliä vaihdetaan istunnon kesken. Sillä ei ole vaikutusta, jos "Ei tallennustiedostoja" on valittu.

en: Sync AR/Gecko Codes
fi: Synkronoi AR-/Gecko-koodit

en: Strict Settings Sync
fi: Ehdoton asetusten synkronointi

en: This will sync additional graphics settings, and force everyone to the same internal resolution.
    May prevent desync in some games that use EFB reads. Please ensure everyone uses the same video backend.
fi: Tämä asetus synkronoi lisäksi grafiikka-asetukset, ja pakottaa kaikki käyttämään samaa sisäistä kuvatarkkuutta.
    Asetus voi estää desynkronoitumista peleissä, jotka lukevat EFB:tä. Varmista, että kaikki käyttävät samaa hahmonninta.

en: Fair Input Delay
fi: Reilu syöteviive

en: Each player sends their own inputs to the game, with equal buffer size for all players, configured by the host.
    Suitable for competitive games where fairness and minimal latency are most important.
fi: Jokainen pelaaja lähettää oman syötteensä pelille, kaikille yhteisellä puskurikoolla, jonka isäntäkone päättää.
    Tämä sopii kilpailuhenkisiin peleihin, joissa reiluus ja vähäinen viive ovat etenkin tärkeitä.

en: Host Input Authority
fi: Isäntäkone vastaa syötteestä

en: Host has control of sending all inputs to the game, as received from other players, giving the host zero latency but increasing latency for others.
    Suitable for casual games with 3+ players, possibly on unstable or high latency connections.
fi: Isäntäkone hallitsee kaiken syötteen lähettämisen pelille, sellaisena kuin se saadaan muilta pelaajilta, mikä antaa tälle koneelle nollaviiveen, lisäten muiden viivettä.
    Sopii rennoille peleille vähintään 3 pelaajan kesken, mahdollisesti epävakaiden tai suuriviiveisten yhteyksien tapauksessa.

en: Golf Mode
fi: Golf-tila

en: Identical to Host Input Authority, except the "Host" (who has zero latency) can be switched at any time.
    Suitable for turn-based games with timing-sensitive controls, such as golf.
fi: Toimii samoin kuin "Isäntäkone vastaa syötteestä", paitsi että "isäntäkonetta" (joka ohjaa peliä nollaviiveellä) voidaan vaihtaa milloin vain.
    Sopii vuoropohjaisiin peleihin, kuten golfiin, joissa ohjauksen ajoitus on tärkeää.

en: Checksum
fi: Tarkistussumma

en: Current game
fi: Nykyinen peli

en: Other game...
fi: Muu peli...

en: SD Card
fi: SD-kortti

en: Record Inputs
fi: Nauhoita syötteitä

en: Show Golf Mode Overlay
fi: Näytä golf-tilan kerros

en: Hide Remote GBAs
fi: Piilota muiden GBA:

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Send
fi: Lähetä

en: Copy
fi: Kopioi

en: Kick Player
fi: Poista pelaaja

en: Assign Controller Ports
fi: Aseta ohjainportit

en: Stopped game
fi: Peli päättyi

en: Successfully added to the NetPlay index
fi: Nettipeli-indeksiin lisäys onnistui

en: Failed to add this session to the NetPlay index: %1
fi: Tämän istunnon lisääminen nettipeli-indeksiin epäonnistui: %1

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
fi: Kaikilla pelaajilla ei ole peliä. Haluatko todella aloittaa?

en: Auto internal resolution is not allowed in strict sync mode, as it depends on window size.
    
    Please select a specific internal resolution.
fi: Automaattista sisäistä kuvatarkkuutta ei voi käyttää ehdottoman synkronoinnin tilassa, sillä se riippuu ikkunan koosta.
    
    Valitse tietty sisäinen kuvatarkkuus.

en: Are you sure you want to quit NetPlay?
fi: Oletko varma, että haluat lopettaa nettipelin?

en: Room ID
fi: Huonetunniste

en: External
fi: Ulkoinen

en: Local
fi: Paikallinen

en: Player
fi: Pelaaja

en: Game Status
fi: Pelin tila

en: Ping
fi: Vasteaika

en: Mapping
fi: Ohjainmääritys

en: Revision
fi: Revisi

en: Wrong hash
fi: Väärä tiiviste

en: Game file has a different hash; right-click it, select Properties, switch to the Verify tab, and select Verify Integrity to check the hash
fi: Pelitiedostolla on eri tiiviste; valitse Ominaisuudet, vaihda Varmenna-välilehdelle ja käytä Varmenna eheys -ominaisuutta tarkistaaksesi tiivisteen

en: Wrong disc number
fi: Väärä levyn numero

en: Game has a different disc number
fi: Pelillä on eri levynumero

en: Wrong revision
fi: Väärä revisio

en: Game has a different revision
fi: Pelillä on eri revisio

en: Wrong region
fi: Väärä alue

en: Game region does not match
fi: Pelin alue on eri

en: Not found
fi: Ei löydy

en: No matching game was found
fi: Sopivaa peliä ei löytynyt

en: Connecting
fi: Yhdistetään

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Game changed to "%1"
fi: Peliksi valittu "%1"

en: GBA%1 ROM changed to "%2"
fi: GBA%1:n ROM:ksi vaihtui "%2"

en: GBA%1 ROM disabled
fi: GBA%1:n ROM pois käytöstä

en: Started game
fi: Peli alkoi

en: %1 has joined
fi: %1 liittyi

en: %1 has left
fi: %1 lähti

en: Max buffer size changed to %1
fi: Puskurin korkein arvo vaihtui arvoon %1

en: Buffer size changed to %1
fi: Puskurin koko muuttui arvoon %1

en: Host input authority enabled
fi: Isäntäkoneen syötevastuu on päällä

en: Host input authority disabled
fi: Isäntäkoneen syötevastuu on pois päältä

en: Max Buffer:
fi: Korkein puskurin arvo:

en: Possible desync detected: %1 might have desynced at frame %2
fi: Mahdollinen desynkronoituminen havaittu: %1 on voinut desynkronoitua kehyksessä %2

en: Lost connection to NetPlay server...
fi: Yhteys nettipelipalvelimeen menetettiin...

en: Failed to connect to server: %1
fi: Palvelinyhteys epäonnistui: %1

en: Traversal Error
fi: Läpikulkuvirhe

en: Couldn't look up central server
fi: Keskuspalvelimen haku epäonnistui

en: Dolphin is too old for traversal server
fi: Dolphin on liian vanha käyttämään läpikulkupalvelinta

en: %1 is now golfing
fi: %1 golffaa nyt

en: Using TTL %1 for probe packet
fi: Testipaketille käytössä TTL-arvo %1

en: Mismatched ROMs
    Selected: {0}
    - Title: {1}
    - Hash: {2:02X}
    Expected:
    - Title: {3}
    - Hash: {4:02X}
fi: ROMit eivät täsmää
    Valittu: {0}
    - Julkaisu: {1}
    - Tiiviste: {2:02X}
    Tarvittu:
    - Julkaisu: {3}
    - Tiiviste: {4:02X}

en: %1 is not a valid ROM
fi: %1 ei ole kelvollinen ROM

en: NetPlay Setup
fi: Nettipeliasetukset

en: Reset Traversal Settings
fi: Palauta läpikuluasetukset

en: Port:
fi: Portti:

en: Connect
fi: Yhdistä

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and may not work correctly.
    Use at your own risk.
fi: HUOMIOI:
    
    Kaikkien pelaajien täytyy käyttää samaa versiota Dolphinista.
    Jos käytössä, SD-korttien täytyy olla identtiset pelaajien kesken.
    Jos DSP-LLE on käytössä, DSP-ROMien täytyy olla identtiset pelaajien kesken.
    Jos peli jumiutuu käynnistyessään, se ei saata tukea kaksiydinnettipeliä. Ota kaksiydintila pois käytöstä.
    Jos olet yhdistämässä suoraan, isäntäkoneella täytyy olla valittu UDP-portti avoinna tai oikein reititettynä!
    
    Wii Remote -tuki nettipeleissä on vielä kokeellinen, joten se ei välttämättä toimi oikein.
    Käytä omalla vastuulla.

en: Force Listen Port:
fi: Pakota kuunteluportti:

en: Limit Chunked Upload Speed:
fi: Rajoita lohkotun lähetyksen nopeutta:

en: Show in server browser
fi: Näytä palvelinselaimessa

en: Forward port (UPnP)
fi: Tee portinsiirto (UPnP)

en: Host
fi: Isännöi

en: This will limit the speed of chunked uploading per client, which is used for save sync.
fi: Tämä rajoittaa asiakaskonekohtaisesti lohkotun lähetyksen nopeutta, mitä käytetään tallennustiedostojen synkronointiin.

en: Name of your session shown in the server browser
fi: Istunnon nimi, joka näkyy palvelinselaimessa

en: Password for joining your game (leave empty for none)
fi: Salasana peliisi liittymiseen (tyhjänä ei mitään)

en: Direct Connection
fi: Suora yhteys

en: Traversal Server
fi: Läpikulkupalvelin

en: Connection Type:
fi: Yhteystyyppi:

en: Nickname:
fi: Nimimerkki:

en: IP Address:
fi: IP-osoite:

en: Host Code:
fi: Isäntäkoneen koodi:

en: You must select a game to host!
fi: Valitse isännöitävä peli!

en: You must provide a name for your session!
fi: Istunnolle on annettava nimi!

en: You must provide a region for your session!
fi: Istunnolle on annettava alue!

en: Reset Traversal Server
fi: Nollaa läpikulkupalvelin

en: Reset Traversal Server to %1:%2
fi: Palauta läpikulkupalvelin osoitteeseen %1:%2

en: Assign Controllers
fi: Aseta ohjaimet

en: GBA Port %1
fi: GBA-portti %1

en: GC Port %1
fi: GC-portti %1

en: NKit Warning
fi: NKit-varoitus

en: You are about to run an NKit disc image. NKit disc images cause problems that don't happen with normal disc images. These problems include:
    
    • The emulated loading times are longer
    • You can't use NetPlay with people who have normal disc images
    • Input recordings are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Savestates are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Some games can crash, such as Super Paper Mario and Metal Gear Solid: The Twin Snakes
    • Wii games don't work at all in older versions of Dolphin and in many other programs
    
    Are you sure you want to continue anyway?
fi: Olet käynnistämässä NKit-levykuvaa. NKit-levykuvat aiheuttavat ongelmia, joita ei tavata tavallisten levykuvien yhteydessä, mukaan lukien:
    
    • Emuloidut latausajat ovat pidempiä
    • Nettipeli ei toimi tavallisia levykuvia käyttävien pelaajien kanssa
    • Syötenauhoitukset eivät sovi yhteen NKit- ja tavallisten levykuvien kesken
    • Tilatallennukset eivät sovi yhteen NKit- ja tavallisten levykuvien kesken
    • Jotkin pelit, kuten Super Paper Mario ja Metal Gear Solid: The Twin Snakes, voivat kaatua
    • Wii-pelit eivät toimi lainkaan Dolphinin vanhemmissa versioissa ja monissa muissa ohjelmistoissa
    
    Oletko varma, että haluat silti jatkaa?

en: I am aware of the risks and want to continue
fi: Tiedostan riskit, ja haluan jatkaa

en: Don't show this again
fi: Älä näytä uudestaan

en: Resource Pack Manager
fi: Resurssipakettien hallinta

en: Install
fi: Asenna

en: Author
fi: Tekijä

en: Website
fi: Verkkosivusto

en: Unknown author
fi: Tuntematon tekijä

en: Failed to install pack: %1
fi: Paketin asennus epäonnistui: %1

en: Failed to uninstall pack: %1
fi: Paketin asentaminen epäonnistui: %1

en: Are you sure you want to delete this pack?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän paketin?

en: Uninstall
fi: Poista asennus

en: Start with Riivolution Patches
fi: Aloita Riivolution-muutoksin

en: Open Riivolution XML...
fi: Avaa Riivolutionin XML...

en: Save as Preset...
fi: Tallenna esiasetuksena...

en: Select Riivolution XML file
fi: Valitse Riivolutionin XML-tiedosto

en: Riivolution XML files
fi: Riivolutionin XML-tiedostot

en: Failed loading XML.
fi: XML:n lataus epäonnistui.

en: Did not recognize %1 as a valid Riivolution XML file.
fi: Tiedosto %1 ei ole kelvollinen Riivolution XML -tiedosto.

en: Invalid game.
fi: Virheellinen peli.

en: The patches in %1 are not for the selected game or game revision.
fi: Muutoksia tiedostossa %1 ei ole tarkoitettu valitulle pelille tai pelirevisiolle.

en: SD Root:
fi: SD-juuri:

en: Select the Virtual SD Card Root
fi: Valitse virtuaalisen SD-kortin juuri

en: Disabled
fi: Poistettu käytöstä

en: Save Preset
fi: Tallenna esiasetukset

en: Dolphin Game Mod Preset
fi: Dolphinin pelimodien esiasestukset

en: Close
fi: Sulje

en: Search games...
fi: Etsi pelejä...

en: Interpreter (slowest)
fi: Tulkki (hitain)

en: Cached Interpreter (slower)
fi: Välimuistillinen tulkki (hitaampi)

en: JIT Recompiler for x86-64 (recommended)
fi: JIT-kääntäjä x86-64-alustalle (suositus)

en: JIT Recompiler for ARM64 (recommended)
fi: JIT-kääntäjä ARM64-alustalle (suositus)

en: CPU Options
fi: Suoritinasetukset

en: CPU Emulation Engine:
fi: Suorittimen emulointimoottori:

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Ottaa MMU:n käyttöön. Jotkin pelin vaativat sitä. (PÄÄLLÄ = Yhteensopiva, POIS = Nopea)<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Pause on Panic
fi: Keskeytä paniikin tapahtuessa

en: Pauses the emulation if a Read/Write or Unknown Instruction panic occurs.<br>Enabling will affect performance.<br>The performance impact is the same as having Enable MMU on.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Keskeyttää emuloinnin, jos tapahtuu virhe liittyen lukuun, kirjoitukseen tai tuntemattomaan käskyyn.<br>Asetuksen valitseminen vaikuttaa suorituskykyyn.<br>Asetuksen suorituskykyvaikutus on samanlainen kuin MMU:n valitsemisessa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Enable Write-Back Cache (slow)
fi: Käytä takaisinkirjoitusvälimuistia (hidas)

en: Enables emulation of the CPU write-back cache.<br>Enabling will have a significant impact on performance.<br>This should be left disabled unless absolutely needed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Ottaa käyttöön suorittimen takaisinkirjoitusten välimuistin.<br>Tämän valitsemisella on merkittäviä vaikutuksia suorituskykyyn. <br>Asetus tulisi jättää valitsematta, ellei sitä ehdottomasti tarvita.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Clock Override
fi: Kellotaajuuden korvaus

en: Enable Emulated CPU Clock Override
fi: Ota kellotaajuuden säätö käyttöön

en: %1% (%2 MHz)
fi: %1 % (%2 MHz)

en: Adjusts the emulated CPU's clock rate.<br><br>On games that have an unstable frame rate despite full emulation speed, higher values can improve their performance, requiring a powerful device. Lower values reduce the emulated console's performance, but improve the emulation speed.<br><br>WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default clock.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää emuloidun suorittimen kellotaajuutta.<br><br>Peleissä, joissa ruudunpäivitysnopeus on epävakaa täydestä emulointinopeudesta huolimatta, suurempi arvo voi parantaa suorituskykyä, mutta tämä vaatii tehokkaamman laitteen. Pienemmät arvot heikentävät emuloidun konsolin suorituskykyä, mutta voivat parantaa emuloinnin nopeutta.<br><br>VAROITUS: Oletusarvosta (100 %) poikkeaminen voi ja todennäköisesti aiheuttaa virheitä ja graafisia häiriöitä peleissä. Muuta tätä asetusta omalla vastuullasi. Älä raportoi bugeja, jotka ilmenevät muun kuin oletuskellotaajuuden kanssa.<br><br><dolphin_emphasis>Jos et ole varma, älä käytä tätä asetusta.</dolphin_emphasis>

en: VBI Frequency Override
fi: VBI-taajuuden ohitus

en: Enable VBI Frequency Override
fi: Ota VBI-taajuuden ohitus käyttöön

en: %1% (%2 VPS)
fi: %1 % (%2 VPS)

en: Adjusts the VBI frequency. Also adjusts the emulated CPU's clock rate, to keep it relatively the same.<br><br>Makes games run at a different frame rate, making the emulation less demanding when lowered, or improving smoothness when increased. This may affect gameplay speed, as it is often tied to the frame rate.<br><br>WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default frequency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää VBI-taajuutta. Säätää samalla myös emuloidun suorittimen kellotaajuutta, jotta kokonaisnopeus säilyy suhteellisen samana.<br><br>Muuttaa pelien ruudunpäivitysnopeutta: matalampi arvo keventää emulointia, kun taas suurempi arvo voi parantaa sulavuutta. Tämä voi vaikuttaa pelin nopeuteen, sillä se on usein sidottu ruudunpäivitysnopeuteen.<br><br>VAROITUS: Oletusarvosta (100 %) poikkeaminen voi ja todennäköisesti aiheuttaa virheitä ja häiriöitä peleissä. Muuta tätä asetusta omalla vastuullasi. Älä raportoi bugeja, jotka ilmenevät muun kuin oletustaajuuden kanssa.<br><br><dolphin_emphasis>Jos et ole varma, älä käytä tätä asetusta.

en: Memory Override
fi: Muistin korvaus

en: Enable Emulated Memory Size Override
fi: Ota emuloidun muistin määrän säätö käyttöön

en: %1 MB (MEM1)
fi: %1 Mt (MEM1)

en: %1 MB (MEM2)
fi: %1 Mt (MEM2)

en: Adjusts the amount of RAM in the emulated console.<br><br><b>WARNING</b>: Enabling this will completely break many games.<br>Only a small number of games can benefit from this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää emuloidun konsolin muistin määrää.<br><br><b>VAROITUS</b>: Säätäminen voi helposti aiheuttaa ongelmia peleissä.<br>Vain pieni määrä pelejä voi hyötyä tästä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Custom RTC Options
fi: Mukautetun reaaliaikaisen kellon asetukset

en: Enable Custom RTC
fi: Ota mukautettu reaaliaikainen kello käyttöön

en: This setting allows you to set a custom real time clock (RTC) separate from your current system time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Tällä asetuksella voit säätää oman ajan reaaliaikaiseen kelloon (RTC), joka on eri kuin järjestelmäsi aika.<br><br><dolphin_emphasis>Jos et ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: DSP Options
fi: DSP-asetukset

en: DSP Emulation Engine:
fi: DSP-emulointimoottori:

en: HLE (recommended)
fi: HLE (suositus)

en: LLE Recompiler (slow)
fi: LLE-uudelleenkääntäjä (hidas)

en: LLE Interpreter (very slow)
fi: LLE-tulkki (erittäin hidas)

en: Backend Settings
fi: Sisäisen järjestelmän asetukset

en: Audio Backend:
fi: Äänen sisäinen järjestelmä:

en: Dolby Pro Logic II Decoder
fi: Dolby Pro Logic II -dekooderi

en: Decoding Quality:
fi: Purkulaatu:

en: Lowest (Latency ~10 ms)
fi: Matalin (Viive n. 10 ms)

en: Low (Latency ~20 ms)
fi: Matala (Viive n. 20 ms)

en: High (Latency ~40 ms)
fi: Korkea (Viive n. 40 ms)

en: Highest (Latency ~80 ms)
fi: Korkein (Viive n. 80 ms)

en: Default Device
fi: Oletuslaite

en: Output Device:
fi: Ulostulolaite:

en: Latency: %1 ms
fi: Viive: %1 ms

en: Latency:  000 ms
fi: Viive:  000 ms

en: Audio Playback Settings
fi: Äänentoiston asetukset

en: Controls the number of audio samples buffered. Lower values reduce latency but may cause more crackling or stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, set this to 80 ms.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää puskuroitujen ääninäytteiden määrää. Pienemmät arvot vähentävät viivettä, mutta voivat aiheuttaa rätinää tai pätkintää.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse 80 ms.</dolphin_emphasis>

en: Fill Audio Gaps
fi: Täytä äänen kolot

en: Mute When Disabling Speed Limit
fi: Hiljennä, kun nopeusrajoitus poistetaan

en: Audio Buffer Size:
fi: Äänen puskurikoko:

en: Selects how the Digital Signal Processor (DSP) is emulated. Determines how the audio is processed and what system features are available.<br><br><b>HLE</b> - High Level Emulation of the DSP. Fast, but not always accurate. Lacks Dolby Pro Logic II decoding.<br><br><b>LLE Recompiler</b> - Low Level Emulation of the DSP, via a recompiler. Slower, but more accurate. Enables Dolby Pro Logic II decoding on certain audio backends.<br><br><b>LLE Interpreter</b> - Low Level Emulation of the DSP, via an interpreter. Slowest, for debugging purposes only. Not recommended.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select HLE.</dolphin_emphasis>
fi: Valitse menetelmän, jolla digitaalista signaaliprosessoria (DSP) emuloidaan. Asetuksesta riippuen ääni voidaan käsitellä eri tavoin, ja saatavilla olevat ominaisuudet voivat vaihdella.<br><br><b>HLE</b> - DSP:n korkeatasoinen emulointi. Tehokasta, muttei aina tarkkaa. Dolby Pro Logic II -koodinpurku ei ole saatavilla.<br><br><b>LLE-uudelleenkääntäjä</b> - DSP:n matalatasoinen emulointi uudelleenkääntäjän avulla. Hitaampaa, mutta tarkempaa. Dolby Pro Logic II -koodinpurku on tälllöin käytettävissä tietyissä ulostulojärjestelmissä.<br><br><b>LLE-tulkki</b> - DSP:n matalatasoinen emulointi tulkissa. Hitain, lähinnä virheiden jäljitykseen. Ei suositeltavissa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse HLE.</dolphin_emphasis>

en: Selects which audio API to use internally.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select %1.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee sisäisen äänirajapinnan.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse %1.</dolphin_emphasis>

en: Sets the audio latency in milliseconds. Higher values may reduce audio crackling. Certain backends only.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 20 ms.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee ääniviiveen millisekunneissa. Korkeammat arvot voivat vähentää äänen rätinää. Asetus on käytettävissä vain tietyissä sisäisissä järjestelmissä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse 20 ms.</dolphin_emphasis>

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Certain backends only. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Ottaa käyttöön Dolby Pro Logic II -emuloinnin 5.1-kanavaisella surround-äänellä. Asetus on yhteensopiva vain joidenkin järjestelmien kanssa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä asetus valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the quality setting of the Dolby Pro Logic II decoder. Higher presets increases audio latency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select High.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää Dolby Pro Logic II -koodinpurun laatua. Korkeampilaatuiset esiasetukset lisäävät äänen viivettä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse Korkea.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts audio output volume.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 100%.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää äänen ulostulon voimakkuutta.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse 100 %.</dolphin_emphasis>

en: Repeat existing audio during lag spikes to prevent stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Toistaa viimeksi kuultua ääntä pelin hidastuessa pätkinnän välttämiseksi.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Mutes the audio when overriding the emulation speed limit (default hotkey: Tab). <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Hiljentää äänet, kun emuloinnin nopeusrajoitus poistetaan käytöstä (oletusnäppäin: Sarkain).<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: DSP Emulation Engine
fi: DSP:n emulointimoottori

en: Audio Backend
fi: Äänen sisäinen järjestelmä

en: Decoding Quality
fi: Koodinpurun laatu

en: Selects an output device to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Default Device.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee käytettävän ulostulolaitteen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse Oletuslaite.</dolphin_emphasis>

en: Output Device
fi: Ulostulolaite

en: Latency
fi: Viive

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Enter new Broadband Adapter MAC address:
fi: Syötä uusi Broadband-sovittimen MAC-osoite:

en: For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">refer to this page</a>.
fi: Asennusohjeita löytyy <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">tältä sivulta</a>.

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Broadband Adapter MAC Address
fi: Broadband-sovittimen MAC-osoit

en: Destination (address:port):
fi: Kohde (osoite:portti):

en: Enter the IP address and port of the tapserver instance you want to connect to.
fi: Syötä IP-osoite ja portti sille tap-palvelimelle, johon haluat yhdistää.

en: Destination (UNIX socket path or address:port):
fi: Kohde (UNIX-pistokkeen polku tai osoite:portti):

en: The default value "%1" will work with a local tapserver and newserv. You can also enter a network location (address:port) to connect to a remote tapserver.
fi: Oletusarvo "%1" toimii, kun käytössä on paikallinen tap-palvelinta ja newserv. Voit myös antaa verkko-osoitteen (osoite:portti), jos haluat yhdistää muihin tap-palvelimiin.

en: BBA destination address
fi: BBA:n kohdeosoite

en: Enter the DNS server to use:
fi: Syötä käytettävä DNS-palvelin:

en: Use 8.8.8.8 for normal DNS, else enter your custom one
fi: Käytä osoitetta 8.8.8.8 saadaksesi tavallisen nimipalvelimen, tai anna oma valinta

en: Broadband Adapter DNS setting
fi: Broadband-sovittimen DNS-asetukset

en: Enter IP address of device running the XLink Kai Client:
fi: Syötä XLink Kai -asiakasohjelmistoa suorittavan laitteen IP-osoite:

en: For setup instructions, <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">refer to this page</a>.
fi: Asennusohjeita löytyy <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">tältä sivulta</a>.

en: XLink Kai BBA Destination Address
fi: XLink Kai BBA -kohdeosoite

en: Broadband Adapter Error
fi: Broadband-sovittimen virhe

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: The entered MAC address is invalid.
fi: Syötetty MAC-osoite on virheellinen.

en: IPL Settings
fi: IPL-asetukset

en: Skip Main Menu
fi: Ohita päävalikko

en: System Language:
fi: Järjestelmän kieli:

en: Device Settings
fi: Laiteasetukset

en: Memory Card Path:
fi: Muistikorttipolku:

en: GBA Cartridge Path:
fi: GBA-kasettipolku:

en: GCI Folder Path:
fi: GCI-kansiopolku

en: Warning: A GCI folder override path is currently configured for this slot. Adjusting the GCI path here will have no effect.
fi: Varoitus: GCI-kansion korvauspolku on tällä hetkellä säädetty tähän paikkaan. GCI-polun säätäminen tähän ei tuota vaikutuksia.

en: Slot A:
fi: Paikka A:

en: Slot B:
fi: Paikka B:

en: GBA Settings
fi: GBA-asetukset

en: Run GBA Cores in Dedicated Threads
fi: Suorita GBA-ytimet omissa säikeissään

en: Port %1 ROM:
fi: Portin %1 ROM:

en: Save in Same Directory as the ROM
fi: Tallenna ROMin kanssa samaan hakemistoon

en: Saves:
fi: Tallennustiedostot:

en: Choose a File to Open or Create
fi: Valitse luotava tai avattava tiedosto

en: Cannot set memory card to an empty path.
fi: Muistikorttia ei voi asettaa tyhjäksi hakemistopoluksi.

en: The filename %1 does not conform to Dolphin's region code format for memory cards. Please rename this file to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are on it.
fi: Tiedostonimi %1 ei vastaa Dolphinin muistikorttien aluekoodimuotoa. Vaihda tiedostonimi joksikin seuraavista, vastaten siinä olevien tallennustiedostojen aluetta: %2, %3 tai %4

en: The file
    %1
    is either corrupted or not a GameCube memory card file.
    %2
fi: Tiedosto
    %1
    on joko vioittunut tai ei ole GameCube-muistikorttitiedosto.
    %2

en: The same file can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
fi: Samaa tiedostoa ei voi käyttää useissa paikoissa; se on jo käytössä paikassa %1.

en: Choose GCI Base Folder
fi: Valitse GCI-pohjakansio

en: Cannot set GCI folder to an empty path.
fi: GCI-kansiota ei voi asettaa tyhjäksi hakemistopoluksi.

en: The folder %1 does not conform to Dolphin's region code format for GCI folders. Please rename this folder to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are in it.
fi: Kansio %1 ei vastaa Dolphinin GCI-kansioiden aluekoodimuotoa. Vaihdata tiedostonimi joksikin seuraavista, vastaten siinä olevien tallennustiedostojen aluetta: %2, %3 tai %4

en: The same folder can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
fi: Samaa kansiota ei voi käyttää useissa paikoissa; se on jo käytössä paikassa %1.

en: Choose a File to Open
fi: Valitse avattava tiedosto

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
fi: Game Boy Advance -moduulit (*.gba)

en: Select GBA BIOS
fi: Valitse GBA-BIOS

en: Select GBA Saves Path
fi: Valitse GBA-tallennustiedostojen polku

en: Put IPL ROMs in User/GC/<region>.
fi: Aseta IPL-ROMit User/GC<region>-kansioon

en: Select GBA ROM
fi: Valitse GBA-ROM

en: Game Boy Advance ROMs (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;All Files (*)
fi: Game Boy Advance -ROMit (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;Kaikki tiedostot (*)

en: Basic Settings
fi: Perusasetukset

en: Enable Dual Core (speedhack)
fi: Ota kaksiydinsuoritin käyttöön (nopeusniksi)

en: Enable Cheats
fi: Ota huijauskoodit käyttöön

en: Allow Mismatched Region Settings
fi: Salli sopimattomat alueasetukset

en: Change Discs Automatically
fi: Vaihda levyä automaattisesti

en: Show Current Game on Discord
fi: Näytä peli Discordissa

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: %1% (Normal Speed)
fi: %1 % (Normaali nopeus)

en: &Speed Limit:
fi: &Nopeusrajoitus:

en: Auto Update Settings
fi: Automaattisen päivityksen asetukset

en: &Auto Update:
fi: &Automaattinen päivitys:

en: Don't Update
fi: Älä päivitä

note: i18n: Releases is a noun.
en: Releases (every few months)
fi: Julkaisut (muutaman kuukauden välein)

en: Dev (multiple times a day)
fi: Kehitysversiot (monia kertoja päivässä)

en: Fallback Region
fi: Oletusalue

en: Fallback Region:
fi: Oletusalue:

en: Usage Statistics Reporting Settings
fi: Käyttötilastojen raportointi

en: Enable Usage Statistics Reporting
fi: Ota käyttötilastojen raportointi käyttöön

en: Generate a New Statistics Identity
fi: Luo uusi tilastoidentiteetti

en: Identity Generation
fi: Identiteetin luonti

en: New identity generated.
fi: Uusi identiteetti luotu.

en: Enables the use of AR and Gecko cheat codes which can be used to modify games' behavior. These codes can be configured with the Cheats Manager in the Tools menu.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Mahdollistaa AR- ja Gecko-huijauskoodien hyödyntämisen, jolloin pelien toimintaa voi muunnella. Koodeja voi hallita Huijauskoodien hallinta -valikosta Työkalut-valikossa.<br><br>Tätä asetusta ei voi muuttaa, kun emulointi on käynnissä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Lets you use languages and other region-related settings that the game may not be designed for. May cause various crashes and bugs.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Mahdollistaa kielten ja alueasetusten valitsemisen, vaikkei peli välttämättä tukisi sellaisia asetuksia. Asetus voi aiheuttaa epävakautta ja muita ongelmia.<br><br>Asetusta ei voi muuttaa, kun emulointi on käynnissä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Automatically changes the game disc when requested by games with two discs. This feature requires the game to be launched in one of the following ways:<br>- From the game list, with both discs being present in the game list.<br>- With File > Open or the command line interface, with the paths to both discs being provided.<br>- By launching an M3U file with File > Open or the command line interface.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Vaihtaa pelilevyä automaattisesti, kun kahdesta levystä koostuva peli pyytää vaihtoa. Ominaisuuden toiminta vaatii pelin käynnistämistä jollain seuraavista tavoista:<br>- Pelilistasta, jolloin molempien levyjen on löydyttävä listasta.<br>- Valinnalla Tiedosto > Avaa tai komentoriviltä, jolloin molempien levyjen polut on annettava.<br>- Käynnistämällä M3U-tiedosto valinnalla Tiedosto > Avaa tai komentoriviltä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows which game is active and the duration of your current play session in your Discord status.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää Discord-tilatiedoissa, mikä peli on aktiivinen ja kuinka pitkä peli-istunto on ollut.<br><br>Asetusta ei voi muuttaa, kun emulointi on käynnissä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Controls how fast emulation runs relative to the original hardware.<br><br>Values higher than 100% will emulate faster than the original hardware can run, if your hardware is able to keep up. Values lower than 100% will slow emulation instead. Unlimited will emulate as fast as your hardware is able to.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 100%.</dolphin_emphasis>
fi: Säätää emuloinnin nopeutta verrattuna alkuperäisen laitteiston nopeuteen.<br><br>Jos valinta on korkeampi kuin 100 %, emulointi toimii nopeammin kuin alkuperäisellä laitteistolla, jos oma laitteesi on riittävän tehokas siihen. Jos valinta on alle 100 %, emulointi sitä vastoin hidastuu. Rajoittamaton valinta emuloi niin nopeasti kuin laitteesi vain ehtii.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse 100%.</dolphin_emphasis>

en: Selects which update track Dolphin uses when checking for updates at startup. If a new update is available, Dolphin will show a list of changes made since your current version and ask you if you want to update.<br><br>The Dev track has the latest version of Dolphin which often updates multiple times per day. Select this track if you want the newest features and fixes.<br><br>The Releases track has an update every few months. Some reasons you might prefer to use this track:<br>- You prefer using versions that have had additional testing.<br>- NetPlay requires players to have the same Dolphin version, and the latest Release version will have the most players to match with.<br>- You frequently use Dolphin's savestate system, which doesn't guarantee backward compatibility of savestates between Dolphin versions. If this applies to you, make sure you make an in-game save before updating (i.e. save your game in the same way you would on a physical GameCube or Wii), then load the in-game save after updating Dolphin and before making any new savestates.<br><br>Selecting "Don't Update" will prevent Dolphin from automatically checking for updates.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Releases.</dolphin_emphasis>
fi: Valitsee Dolphinin käyttämän päivityskanavan, jonka perusteella Dolphin tarkistaa päivitykset käynnistyksen yhteydessä. Jos uusi päivitys on saatavilla, Dolphin näyttää listan muutoksista verrattuna nykyiseen versioon ja ehdottaa päivityksen lataamista.<br><br>Kehitysversiot ovat Dolphinin tuoreimpia versioita, jotka voivat muuttua jopa useita kertoja päivässä. Valitse tämä kanava, jos haluat käyttää uusimpia ominaisuuksia ja korjauksia.<br><br>Julkaisukanava päivittyy muutaman kuukauden välein. Tämä voi olla parempi vaihtoehto, jos:<br>- Tahdot käyttää enemmän testattuja, vakaampia versioita.<br>- NetPlay vaatii toimiakseen, että pelaajilla on sama versio Dolphinista. Useimmat pelaajat käyttävät uusinta julkaisuversiota.<br>- Käytät usein Dolphinin tilantallennusjärjestelmää. Tallennusten yhteensopivuudesta ei ole takeita eri versioiden välillä. Tässä tapauksessa on suositeltavaa, että päivität Dolphinin vasta sitten, kun edistyminen on tallennettu pelin omaa järjestelmää käyttäen (samoin kuin se tallennettaisiin varsinaisella konsolilla pelattaessa). Tämän jälkeen on hyvä ladata tallennustiedosto pelissä Dolphinin uudella versiolla, ennen kuin luot uusia tilantallennuksia.<br><br>Valinta "Älä päivitä" estää Dolphinin automaattiset päivitykset ja niiden tarkistamisen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse "Julkaisut".</dolphin_emphasis>

en: Sets the region used for titles whose region cannot be determined automatically.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.
fi: Asettaa oletusalueen niille julkaisuille, joiden aluetta ei voi tunnistaa automaattisesti.<br><br>Tätä asetusta ei voi muuttaa, kun emulointi on käynnissä.

en: If selected, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, emulated games, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.<br><br>No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
fi: Jos asetus on päällä, Dolphin voi kerätä tietoja suorituskyvystä, ominaisuuksien käytöstä, pelatuista peleistä ja asetuksista, sekä järjestelmäsi laitteista ja käyttöjärjestelmästä.<br><br>Yksityisiä tietoja ei kerätä. Tiedot auttavat meitä ymmärtämään paremmin, miten ihmiset ja emuloidut pelit hyödyntävät Dolphinia, mikä vaikuttaa työmme tärkeysjärjestykseen. Ominaisuus auttaa meitä myös tunnistamaan harvinaisia asetuksia, jotka voivat aiheuttaa tominnan, suorituskyvyn tai vakauden ongelmia.

en: Generate a new anonymous ID for your usage statistics. This will cause any future statistics to be unassociated with your previous statistics.
fi: Luo uuden anonyymin tunnisteen käyttötilastointia varten. Toiminto estää tulevien tilastojen liittämisen edellisiin tilastoihin.

en: Speed Limit
fi: Nopeusrajoitus

en: Auto Update
fi: Automaattinen päivitys

en: User Interface
fi: Käyttöliittymä

en: &Language:
fi: &Kieli:

en: &Theme:
fi: &Teema:

en: Style:
fi: Tyyli:

en: (System)
fi: (Järjestelmä)

en: (Light)
fi: (Vaalea)

en: (Dark)
fi: (Tumma)

en: Use Built-In Database of Game Names
fi: Käytä sisäänrakennettua pelien nimien tietokantaa

en: Download Game Covers from GameTDB.com for Use in Grid Mode
fi: Lataa kansikuvia GameTDB.comista ruudukkonäkymään

en: Enable Debugging UI
fi: Ota virheenkorjauskäyttöliittymä käyttöön

en: Hotkeys Require Window Focus
fi: Pikanäppäimet vaativat kohdistetun ikkunan

en: Inhibit Screensaver During Emulation
fi: Estä näytönsäästäjä emuloidessa

en: Enable Play Time Tracking
fi: Ota peliajan seuranta käyttöön

en: Render Window
fi: Hahmonnusikkuna

en: Keep Window on Top
fi: Pidä ikkuna päällimmäisenä

en: Confirm on Stop
fi: Vahvista pysäytyksessä

en: Use Panic Handlers
fi: Käytä paniikkikäsittelijöitä

en: Show On-Screen Display Messages
fi: Näytä ruudulle tulevat näyttöviestit

en: Show Active Title in Window Title
fi: Näytä aktiivinen julkaisu ikkunan otsikossa

en: Pause on Focus Loss
fi: Keskeytä, kun ikkuna ei ole kohdistettuna

en: Mouse Cursor Visibility
fi: Hiiren osoittimen näkyvyys

en: On Movement
fi: Liikkeen yhteydessä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Always
fi: Aina

en: Lock Mouse Cursor
fi: Lukitse hiiren osoitin paikoilleen

en: Shows Dolphin's debugging user interface. This lets you view and modify a game's code and memory contents, set debugging breakpoints, examine network requests, and more.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää Dolphinin virheenjäljityskäyttöliittymän. Näkymä mahdollistaa muun muassa pelin koodin ja muistin katselun ja muokkaamisen, keskeytyskohtien asettamisen sekä verkkoliikenteen tutkimisen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>Disabled in Hardcore Mode.</dolphin_emphasis>
fi: Poissa käytöstä Hardcore-tilassa.

en: Restart Required
fi: Uudelleenkäynnistys tarvitaan

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
fi: Dolphin vaatii uudelleenkäynnistyksen, jotta muutos tulee voimaan.

en: Uses Dolphin's database of properly formatted names in the game list's Title column.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Käyttää Dolphinin ylläpitämää pelien nimien tietokantaa pelilistan Julkaisu-sarakkeessa.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Changes the appearance and color of Dolphin's buttons.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Clean.</dolphin_emphasis>
fi: Muuttaa Dolphinin painikkeiden väriä ja ulkonäköä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse Clean.</dolphin_emphasis>

en: Forces the render window to stay on top of other windows and applications.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Pakottaa hahmonnusikkunan näkymään muiden ikkunoiden ja sovellusten yläpuolella.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Sets the language displayed by Dolphin's user interface.<br><br>Changes to this setting only take effect once Dolphin is restarted.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &lt;System Language&gt;.</dolphin_emphasis>
fi: Asettaa Dolphinin käyttöliittymän kielen.<br><br>Asetuksen muutokset astuvat voimaan vasta, kun Dolphin käynnistyy uudelleen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse &lt;Järjestelmän kieli&gt;.</dolphin_emphasis>

en: Requires the render window to be focused for hotkeys to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Jos asetus on valittuna, pikanäppäimillä on vaikutusta vain, jos hahmonnusikkuna on aktiivinen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Downloads full game covers from GameTDB.com to display in the game list's Grid View. If this setting is unchecked, the game list displays a banner from the game's save data, and if the game has no save file, displays a generic banner instead.<br><br>List View will always use the save file banners.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Lataa pelien kansikuvia GameTDB.com-sivustolta, jotta ne voisivat näkyä pelilistan ruudukossa. Jos tämä asetus on valitsematta, ruudukossa näkyy sen sijaan pelin tallennustiedoston mukana tuleva pienoiskuva, ja jos tallennustiedostoa ei ole, ruudukossa näkyy sen sijaan yleisluontoinen pienoiskuva.<br><br>Listanäkymässä näkyy tätä vastoin aina tallennustiedoston pienoiskuva.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Disables your screensaver while running a game.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Poistaa näytönsäästäjän käytöstä, kun peli on käynnissä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Tracks the time you spend playing games and shows it in the List View (as hours/minutes).<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Seuraa aikaa, jonka vietät peleissä, ja näyttää sen listanäkymässä (tunteina ja minuutteina).<br><br>Tätä asetusta ei voi muuttaa, kun peli on käynnissä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Prompts you to confirm that you want to end emulation when you press Stop.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Kysyy varmistuksena Lopeta-painikkeen painalluksen jälkeen, että todella halusit pysäyttää emuloinnin.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: In the event of an error, Dolphin will halt to inform you of the error and present choices on how to proceed. With this option disabled, Dolphin will "ignore" all errors. Emulation will not be halted and you will not be notified.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Virheen sattuessa Dolphin pysähtyy, ilmoittaa virheestä ja esittää vaihtoehtoisia tapoja jatkaa eteenpäin. Jos tämä asetus ei ole käytössä, Dolphin niin ikään ohittaa kaikki virheet. Emulointi ei keskeydy, eivätkä virheilmoitukset tule näkyviin.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Shows on-screen display messages over the render window. These messages disappear after several seconds.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää hahmonnusikkunan päällä näyttöviestejä emuloinnin tilasta. Viestit katoavat muutaman sekunnin jälkeen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Shows the active game title in the render window's title bar.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää aktiivisen pelin nimen hahmonnusikkunan otsikkorivillä.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valituksi.</dolphin_emphasis>

en: Pauses the game whenever the render window isn't focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Keskeyttää pelin, kun hahmonnusikkuna ei ole aktiivinen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Locks the mouse cursor to the Render Widget as long as it has focus. You can set a hotkey to unlock it.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
fi: Lukitsee hiiren osoittimen hahmonnusalueelle, kun se on aktiivinen. Voit valita pikanäppäimen, joka vapauttaa lukituksen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, jätä tämä valitsematta.</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor briefly whenever it has recently moved, then hides it.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää hiiren osoittimen hetken ajan, kun se on liikkunut, ja sitten piilottaa sen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse tämä asetus.</dolphin_emphasis>

en: Hides the mouse cursor whenever it is inside the render window and the render window is focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
fi: Piilottaa hiiren osoittimen, kun se on hahmonnusikkunan alueella ja ikkuna on aktiivinen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse "Liikkeen yhteydessä".</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor at all times.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
fi: Näyttää aina hiiren osoittimen.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse &quot;Liikkeen yhteydessä&quot;</dolphin_emphasis>

en: Sets the style of Dolphin's user interface. Any custom styles that you have added will be presented here, allowing you to switch to them.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select (System).</dolphin_emphasis>
fi: Asettaa Dolphinin käyttöliittymän tyylin. Myös lisäämäsi tyylit näkyvät tässä, ja voit valita niitä tämän asetuksen avulla.<br><br><dolphin_emphasis>Ellet ole varma, valitse (Järjestelmä).</dolphin_emphasis>

en: Theme
fi: Teema

en: Language
fi: Kieli

en: Style
fi: Tyyli

en: Select a Game
fi: Valitse peli

en: Select Wii NAND Root
fi: Valitse Wiin NAND-muistin juuri

en: Select Dump Path
fi: Valitse vedostiedostojen polku

en: Select Load Path
fi: Valitse latauspolk

en: Select Resource Pack Path
fi: Valitse resurssipakettien polku

en: Select WFS Path
fi: Valitse WFS-polkuu

en: Game Folders
fi: Pelikansiot

en: Search Subfolders
fi: Etsi alikansioista

en: Check for Game List Changes in the Background
fi: Tarkista pelilistan päivitykset taustalla

en: Default ISO:
fi: Oletus-ISO:

en: Wii NAND Root:
fi: Wiin NAND-muistin juuri:

en: Dump Path:
fi: Vedostiedostojen polku:

en: Load Path:
fi: Latauspolku:

en: Resource Pack Path:
fi: Resurssipakettien polku:

en: WFS Path:
fi: WFS-polku:

en: Add New USB Device
fi: Lisää uusi USB-laite

en: Enter USB device ID
fi: Syötä USB-laitteen tunniste

en: or select a device
fi: tai valitse laite

en: USB Whitelist Error
fi: USB-hyväksyntävirhe

note: i18n: Here, VID means Vendor ID (for a USB device).
en: The entered VID is invalid.
fi: Annettu VID on virheellinen.

note: i18n: Here, PID means Product ID (for a USB device).
en: The entered PID is invalid.
fi: Annettu PID on virheellinen.

en: This USB device is already whitelisted.
fi: Tämä USB-laite on jo hyväksyttyjen listalla.

en: Misc Settings
fi: Sekalaiset asetukset

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
fi: Käytä PAL60-tilaa (EuRGB60)

en: Enable Screen Saver
fi: Ota näytönsäästäjä käyttöön

en: Enable WiiConnect24 via WiiLink
fi: Käytä WiiLink-palvelua WiiConnect24:n apuna

en: Connect USB Keyboard
fi: Yhdistä USB-näppäimistö

en: Sound:
fi: Ääni:

note: i18n: Surround audio (Dolby Pro Logic II)
en: Surround
fi: Surround-ääni

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
fi: Asettaa Wiin näyttötilan 60 Hz:iin (480i) 50 Hz:in (576i) sijaan PAL-peleille.
    Asetus ei välttämättä toimi kaikille peleille..

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
fi: Tummentaa ruudun viiden minuutin epäaktiivisuuden jälkeen.

en: Enables the WiiLink service for WiiConnect24 channels.
    WiiLink is an alternate provider for the discontinued WiiConnect24 Channels such as the Forecast and Nintendo Channels
    Read the Terms of Service at: https://www.wiilink24.com/tos
fi: Asetus ottaa WiiLink-palvelun WiiConnect24-kanavien käyttöön.
    WiiLink on suljettujen WiiConnect24-palveluiden korvaaja, jota voi käyttää esimerkiksi Forecast- ja Nintendo-kanavien yhteydessä
    Voit lukea palveluehdot osoitteesta https://www.wiilink24.com/tos

en: Sets the Wii system language.
fi: Asettaa Wiin järjestelmäkielen.

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
fi: Saattaa aiheuttaa hidastumisongelmia Wii-valikossa ja joissain peleissä.

en: SD Card Settings
fi: SD-korttiasetukset

en: Insert SD Card
fi: Lisää SD-kortti

en: Supports SD and SDHC. Default size is 128 MB.
fi: Tukee SD- ja SDHC-muotoja. Oletuskoko on 128 Mt.

en: Allow Writes to SD Card
fi: Salli SD-kortille kirjoittaminen

en: SD Card Path:
fi: SD-kortin polku:

en: Automatically Sync with Folder
fi: Automaattinen synkronointi kansion kanssa

en: Synchronizes the SD Card with the SD Sync Folder when starting and ending emulation.
fi: Synkronoi SD-kortin sen synkronointikansion kanssa, kun emulaatio alkaa ja päättyy.

en: SD Sync Folder:
fi: SD-synkronointikansio:

en: SD Card File Size:
fi: SD-kortin tiedostokoko:

en: You are about to pack the content of the folder at %1 into the file at %2. All current content of the file will be deleted. Are you sure you want to continue?
fi: Olet pakkaamassa kansion %1 sisällön tiedostoksi %2. Kaikki tiedoston nykyinen sisältö poistetaan. Oletko varma, että haluat jatkaa?

en: Conversion failed.
fi: Muunto epäonnistui.

en: You are about to unpack the content of the file at %2 into the folder at %1. All current content of the folder will be deleted. Are you sure you want to continue?
fi: Olet purkamassa tiedoston %2 sisällön kansioon %1. Kaikki kansion nykyinen sisältö poistetaan. Oletko varma, että haluat jatkaa?

en: Whitelisted USB Passthrough Devices
fi: Hyväksyttyjen laitteiden lista USB-läpipäästöön

en: Wii Remote Settings
fi: Wii Remote -asetukset

en: Sensor Bar Position:
fi: Liikkeentunnistimen paikka:

en: Top
fi: Yläreuna

en: Bottom
fi: Alareuna

note: i18n: IR stands for infrared and refers to the pointer functionality of Wii Remotes
en: IR Sensitivity:
fi: Infrapunatarkkuus:

en: Speaker Volume:
fi: Kaiuttimen äänenvoimakkuus:

en: Select SD Card Image
fi: Valitse SD-kortin levykuva

en: SD Card Image (*.raw);;All Files (*)
fi: SD-korttikuva (*.raw);;Kaikki tiedostot (*)

en: Select a Folder to Sync with the SD Card Image
fi: Valitse kansio, johon synkronoidaan SD-kortin kuva

note: i18n: "Var" is short for "variant"
en: Unknown (Id:%1 Var:%2)
fi: Tuntematon (Tunnus:%1 Muuttuja:%2)

note: i18n: %1 is a name
en: Modifying Skylander: %1
fi: Muokataan Skylanderia: %1

en: No data to modify!
fi: Ei muokattavaa dataa!

en: The type of this Skylander does not have any data that can be modified!
fi: Tällaisella hahmolla ei ole muokattavaa dataa!

en: Unknown Skylander type!
fi: Tuntematon Skylanderin tyyppi!

en: The type of this Skylander is unknown!
fi: Skylanderin tyyppi on tuntematon!

en: Unable to modify Skylander!
fi: Skylanderin muokkaus ei onnistunut!

en: The type of this Skylander is unknown, or can't be modified at this time!
fi: Tällainen Skylander on tuntematon, tai sitä ei voi muokata tällä hetkellä!

en: Can't be modified yet!
fi: Tätä asetusta ei voi vielä vaihtaa!

en: This Skylander type can't be modified yet!
fi: Tällaista Skylanderia ei voi vielä muokata!

en: Toy code:
fi: Lelukoodi:

en: Money:
fi: Raha:

en: Hero level:
fi: Sankarin taso:

note: i18n: The total amount of time the Skylander has been used for
en: Playtime:
fi: Peliaika:

note: i18n: A timestamp for when the Skylander was most recently reset
en: Last reset:
fi: Viimeksi nollattu:

note: i18n: A timestamp for when the Skylander was most recently used
en: Last placed:
fi: Viimeksi sijoitettu:

en: The toy code for this figure. Only available for real figures.
fi: Hahmon lelukoodi. Tieto on käytettävissä vain oikeissa hahmoissa.

en: The amount of money this Skylander has. Between 0 and 65000
fi: Tämän Skylanderin omistaman rahan määrä, välillä 0–65000

en: The hero level of this Skylander. Only seen in Skylanders: Spyro's Adventures. Between 0 and 100
fi: Tämän Skylanderin sankaritaso, välillä 0–100. Valinta ilmenee vain pelissä Skylanders: Spyro's Adventures.

en: The nickname for this Skylander. Limited to 15 characters
fi: Tämän Skylanderin lempinimi, korkeintaan 15 merkkiä

en: The total time this figure has been used inside a game in seconds
fi: Kokonaisaika, jonka verran hahmoa on käytetty pelissä, sekunteina

en: The last time the figure has been reset. If the figure has never been reset, the first time the figure was placed on a portal
fi: Edellinen ajanhetki, jona hahmo on nollattu. Ellei hahmoa ole koskaan nollattu, kuvaa sitä ajanhetkeä, jolloin hahmo on viimeksi asetettu portaaliin

en: The last time the figure has been placed on a portal
fi: Edellinen ajanhetki, jona hahmo on asetettu portaaliin

en: Incorrect money value!
fi: Rahan määrä ei kelpaa!

en: Make sure that the money value is between 0 and 65000!
fi: Varmista, että rahan määrä on välillä 0–65000!

en: Incorrect hero level value!
fi: Sankarin taso ei kelpaa!

en: Make sure that the hero level value is between 0 and 100!
fi: Varmista, että sankarin taso on välillä 0–100!

en: Incorrect nickname!
fi: Nimimerkki ei kelpaa!

en: Make sure that the nickname is between 0 and 15 characters long!
fi: Varmista, että nimimerkki on 0–15 merkkiä pitkä!

en: Incorrect playtime value!
fi: Peliaika ei kelpaa!

en: Make sure that the playtime value is valid!
fi: Varmista, että peliaika on oikein!

en: Incorrect last reset time!
fi: Edellisen nollauksen aika ei kelpaa!

en: Make sure that the last reset datetime value is valid!
fi: Varmista, että edellisen nollauksen päivämäärä ja aika ovat oikein!

en: Incorrect last placed time!
fi: Edellisen sijoituksen aika ei kelpaa!

en: Make sure that the last placed datetime value is valid!
fi: Varmista, että edellisen sijoituksen päivämäärä ja aika ovat oikein!

en: Could not save your changes!
fi: Muutoksia ei voinut tallentaa!

en: The file associated to this file was closed! Did you clear the slot before saving?
fi: Tähän tallennukseen liittyvä tiedosto sulkeutui! Tyhjensitkö paikan ennen tallentamista?

en: Can't edit villains for this trophy!
fi: Tämän palkinnon roistoja ei voi muuttaa!

en: Kaos is the only villain for this trophy and is always unlocked. No need to edit anything!
fi: Kaos on ainoa roisto, joka kuuluu tähän palkintoon, ja hän on pelissä aina avattuna. Muutoksia ei tarvita!

note: i18n: "Captured" is a participle here. This string is used when listing villains, not when a villain was just captured
en: Captured villain %1:
fi: Vangittu roisto %1:

en: Skylanders Manager
fi: Skylanderien hallinta

en: Only Show Collection
fi: Näytä vain kokoelma

en: Customize
fi: Muokkaa

en: Load File
fi: Avaa tiedosto

en: Clear Slot
fi: Tyhjennä paikka

en: Load Slot
fi: Aseta paikkaan

en: Modify Slot
fi: Muokkaa paikkaa

en: Emulate Skylander Portal
fi: Emuloi Skylander-portaalia

en: Portal Slots
fi: Portaalipaikat

en: Skylander Collection Path:
fi: Skylander-kokoelman polk:

en: Choose
fi: Valitse

en: Search:
fi: Haku:

note: i18n: Figures for the game Skylanders: Swap Force. The game has the same title in all countries it was released in. It was not released in Japan.
en: Swap Force
fi: Vaihda voimaa

note: i18n: Elements are a trait of Skylanders figures. For official translations of this term, check the Skylanders SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Element
fi: Elementti

en: All
fi: Kaikki

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: まほう. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Magic
fi: Taikuus

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 水. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Water
fi: Vesi

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: マシン. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Tech
fi: Tekniikka

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 火. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Fire
fi: Tuli

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 土. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Earth
fi: Maa

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: ライフ. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Life
fi: Elo

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 風. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Air
fi: Ilma

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: アンデッド. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Undead
fi: Epäkuolema

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Dark
fi: Pimeys

en: Figure type
fi: Hahmon tyyp

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Giant
fi: Jätti

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trap Master
fi: Ansamestari

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Item
fi: Esin

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trophy
fi: Palkinto

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Vehicle
fi: Ajoneuvo

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trap
fi: Ansa

en: Select Skylander Collection
fi: Valitse Skylander-kokoelma

en: Create Skylander File
fi: Luo Skylander-tiedosto

en: Skylander not found in this collection. Create new file?
fi: Skylanderia ei löydy tästä kokoelmasta. Luodaanko uusi tiedosto?

note: i18n: This is used to create a file name. The string must end in ".sky".
en: Unknown(%1 %2).sky
fi: Tuntematon(%1 %2).sky

en: Select Skylander File
fi: Valitse Skylander-tiedosto

en: Skylander (*.sky *.bin *.dmp *.dump);;All Files (*)
fi: Skylander (*.sky *.bin *.dmp *.dump);;Kaikki tiedostot (*)

en: ID:
fi: Tunniste:

en: Variant:
fi: Tyyppi:

en: ID entered is invalid!
fi: Annettu tunniste on virheellinen!

en: Variant entered is invalid!
fi: Annettu tyyppi on virheellinen!

en: Skylander (*.sky);;All Files (*)
fi: Skylander (*.sky);;Kaikki tiedostot (*)

en: Failed to modify Skylander!
fi: Skylanderin muokkaus epäonnistui!

en: Make sure there is a Skylander in slot %1!
fi: Varmista, että paikassa %1 on Skylander-hahmo!

en: Failed to clear Skylander!
fi: Skylanderin nollaaminen epäonnistui!

en: Failed to clear the Skylander from slot %1!
fi: Skylanderin poistaminen paikasta %1 epäonnistui!

en: Failed to create Skylander file!
fi: Skylander-tiedoston luonti epäonnistui!

en: Failed to create Skylander file:
    %1
    
    The Skylander may already be on the portal.
fi: Skylander-tiedoston luominen epäonnistui:
    %1
    
    Skylander saattaa olla jo portaalissa.

en: Failed to open the Skylander file!
fi: Skylander-tiedoston avaaminen epäonnistui!

en: Failed to open the Skylander file:
    %1
    
    The file may already be in use on the portal.
fi: Skylander-tiedoston avaaminen epäonnistui:
    %1
    
    Tiedosto saattaa olla jo käytössä portaalissa.

en: Failed to read the Skylander file!
fi: Skylander-tiedoston lukeminen epäonnistui!

en: Failed to read the Skylander file:
    %1
    
    The file was too small.
fi: Skylander-tiedoston luku epäonnistui:
    %1
    
    Tiedosto on liian pieni.

en: Failed to load the Skylander file!
fi: Skylander-tiedoston lataus epäonnistui!

en: Failed to load the Skylander file:
    %1
fi: Skylander-tiedoston lataaminen epäonnistui:
    %1

en: GBA TAS Input %1
fi: GBA-TAS-syöte %1

en: GameCube TAS Input %1
fi: GameCube-TAS-syöte %1

en: Main Stick
fi: Pääohjainsauva

en: Left click to set the IR value.
    Right click to re-center it.
fi: Paina hiiren vasemmalla painikkeella asettaaksesi infrapuna-arvon.
    Paina oikealla painikkeella palauttaaksesi sen keskelle.

en: Left click to set the stick value.
    Right click to re-center it.
fi: Paina hiiren vasemmalla painikkeella asettaaksesi sauvan arvon.
    Paina oikealla painikkeella palauttaaksesi sen keskelle.

en: Enable Controller Inpu&t
fi: Ota ohjainsyö&te käyttöön

en: Warning: Analog inputs may reset to controller values at random. In some cases this can be fixed by adding a deadzone.
fi: Varoitus: Analogiset syötteet voivat palautus ohjainarvoiksi satunnaisesti. Joissain tapauksissa tämän voi korjata lisäämällä katvealueen.

en: Duration of Turbo Button Press (frames):
fi: Turbo-painikkeen painalluksen pituus (kehyksiä):

en: Duration of Turbo Button Release (frames):
fi: Turbo-painikkeen irrottamisen pituus (kehyksiä):

en: IR
fi: Infrapuna

en: Nunchuk Stick
fi: Nunchukin ohjaussauva

en: Wii Remote Accelerometer
fi: Wii Remoten kiihtyvyysanturi

en: Wii Remote Gyroscope
fi: Wii Remoten gyroskooppi

en: Nunchuk Accelerometer
fi: Nunchukin kiihtyvyysanturi

en: Wii Remote Buttons
fi: Wii Remoten painikkeet

en: Nunchuk Buttons
fi: Nunchuk-painikkeet

en: Classic Buttons
fi: Classic-ohjaimen painikkeet

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote + Nunchuk
fi: Wiin TAS-syöte %1 - Wii Remote + Nunchuk

en: Wii TAS Input %1 - Classic Controller
fi: Wiin TAS-syöte %1 - Classic-ohjain

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote
fi: Wiin TAS-syöte %1 - Wii Remote

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step
fi: Askella

en: Play
fi: Pelaa

en: FullScr
fi: Koko näyttö

en: ScrShot
fi: Kuvakaappaus

en: Config
fi: Asetukset

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
fi: Virhe valitun kielen latauksessa. Kieli vaihtuu järjestelmän oletukseen.

en: Update available
fi: Päivitys saatavilla

en: <h2>A new version of Dolphin is available!</h2>Dolphin %1 is available for download. You are running %2.<br> Would you like to update?<br><h4>Release Notes:</h4>
fi: <h2>Uusi Dolphin-versio on saatavilla!</h2>Dolphin %1 on saatavilla ladattavaksi. Sinun versiosi on %2.<br> Haluatko päivittää Dolphinin?<br><h4>Julkaisutiedot:</h4>

en: Update after closing Dolphin
fi: Päivitä Dolphinin sulkemisen jälkeen

en: Never Auto-Update
fi: Älä koskaan päivitä automaattisesti

en: Remind Me Later
fi: Muistuta myöhemmin

en: Install Update
fi: Asenna päivitys

en: Update completed
fi: Päivitys on valmis

en: The emulated Wii console has been updated.
fi: Emuloidun Wii-konsolin päivitys onnistui

en: The emulated Wii console is already up-to-date.
fi: Emuloitu Wii-konsoli on jo ajan tasalla.

en: Update failed
fi: Päivitys epäonnistui

en: Could not download update information from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
fi: Päivitystietojen lataaminen Nintendolta epäonnistui. Tarkista verkkoyhteys ja yritä uudelleen.

en: Could not download update files from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
fi: Päivitystiedostojen lataaminen Nintendolta epäonnistui. Tarkista verkkoyhteys ja yritä uudelleen.

en: Could not install an update to the Wii system memory. Please refer to logs for more information.
fi: Päivityksen asentaminen Wii-järjestelmämuistiin epäonnistui. Lue lokista lisätietoja tarvittaessa.

en: Update cancelled
fi: Päivitys peruutettu

en: The update has been cancelled. It is strongly recommended to finish it in order to avoid inconsistent system software versions.
fi: Päivitys on keskeytynyt. On vahvista suositeltavaa, että viet sen loppuun välttääksesi epäjohdonmukaiset järjestelmäohjelmistojen versiot.

en: The game's region does not match your console's. To avoid issues with the system menu, it is not possible to update the emulated console using this disc.
fi: Pelin alue ei vastaa konsolisi aluetta. Järjestelmävalikon ongelmien välttämiseksi emuloitua konsolia ei voi päivittää tällä levyllä.

en: The game disc does not contain any usable update information.
fi: Pelilevy ei sisällä käyttökelpoisia päivitystietoja.

en: Preparing to update...
    This can take a while.
fi: Valmistellaan päivitystä...
    Tässä voi kestää hetki.

en: Updating
fi: Päivitys käynnissä

en: &Cancel
fi: &Peruuta

en: Finishing the update...
    This can take a while.
fi: Viimeistellään päivitystä...
    Tässä voi kestää hetki.

en: Updating title %1...
    This can take a while.
fi: Julkaisun %1 käynnissä...
    Tämä voi kestää hetken.

en: Connect to the Internet and perform an online system update?
fi: Yhdistetäänkö internetiin ja tehdäänkö järjestelmäpäivitys?

en: Modifier
fi: Muunnin

en: Gate Size
fi: Reunakoko

note: i18n: Refers to plastic shell of game controller (stick gate) that limits stick movements.
en: Adjusts target radius of simulated stick gate.
fi: Säätää simuloidun sauvaohjaimen reunojen sädettä.

en: Virtual Notches
fi: Virtuaaliset kolot

en: Snap the thumbstick position to the nearest octagonal axis.
fi: Kiinnitä ohjaussauvan paikka lähimpään kahdeksansuuntaiseen akseliin.

en: Dead Zone
fi: Katvealue

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gamepad inputs.
en: Input strength to ignore and remap.
fi: Uudelleenmuunnettava syötevoimakkuus.

en: Hide
fi: Piilota

en: Recenter
fi: Keskitä

en: Relative Input Hold
fi: Suhteellisen syötteen pito

note: i18n: Refers to a positional offset applied to an emulated wiimote.
en: Vertical Offset
fi: Pystysuuntainen siirto

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "yaw" axis.
en: Total Yaw
fi: Kääntymiskulma yhteensä

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the yaw axis.
fi: Kääntöakselin kääntö yhteensä.

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "pitch" axis.
en: Total Pitch
fi: Nyökkäyskulma yhteensä

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the pitch axis.
fi: Nyökkäsakselin kääntö yhteensä

en: Relative Input
fi: Suhteellinen syöte

en: Auto-Hide
fi: Automaattinen piilotus

en: Distance
fi: Etäisyys

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Distance of travel from neutral position.
fi: Matkaetäisyys neutraalipaikasta.

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of outward swing movements.
fi: Korkein nopeus ulospäin suuntautuville heilahduksille.

en: Return Speed
fi: Palausnopeus

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of movements to neutral position.
fi: Korkein nopeus liikkeille perustilaan.

en: Angle
fi: Kulma

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Rotation applied at extremities of swing.
fi: Kääntö, joka vastaa heilatuksen rajaa.

note: i18n: Refers to the intensity of shaking an emulated wiimote.
en: Intensity
fi: Voimakkuus

note: i18n: Refering to emulated wii remote movement.
en: Total travel distance.
fi: Matkaetäisyys yhteensä.

note: i18n: Refers to a number of actions per second in Hz.
en: Frequency
fi: Taajuus

note: i18n: Refering to emulated wii remote movement.
en: Number of shakes per second.
fi: Ravistusten määrä sekunnissa.

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Clamping of rotation about the yaw axis.
fi: Pystyakselin suhteen tapahtuvan käännön rajoitus.

note: i18n: Percentage value of accelerometer data (complementary filter coefficient).
en: Accelerometer Influence
fi: Kiihtyvyysanturin vaikutus

note: i18n: Refers to a setting controling the influence of accelerometer data.
en: Influence of accelerometer data on pitch and roll. Higher values will reduce drift at the cost of noise. Consider values between 1% and 3%.
fi: Kiihtyvyysanturin datan vaikutus kallistuma- ja kääntymäkulmiin. Korkeammat arvot vähentävät ajalehtimista, mutta aiheuttavat häiriötä. Suositeltava arvoväli on 1 - 3%

en: Pitch Up
fi: Nyökkäyskulma ylös

en: Pitch Down
fi: Nyökkäyskulma alas

en: Roll Left
fi: Kallistumakulma vasemmalle

en: Roll Right
fi: Kallistumakulma oikealle

en: Yaw Left
fi: Kääntymiskulma vasemmalle

en: Yaw Right
fi: Kääntymiskulma oikealle

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gyroscope input.
en: Angular velocity to ignore and remap.
fi: Kulmanopeus uudelleenmuunnettavaksi.

en: Calibration Period
fi: Kalibrointiaika

note: i18n: Refers to the "Calibration" setting of gyroscope input.
en: Time period of stable input to trigger calibration. (zero to disable)
fi: Tasaisen syötteen aika, joka saa aikaan kalibroinnin. (0 poistaa käytöstä)

en: Object 1 X
fi: Kohteen 1 X

en: Object 1 Y
fi: Kohteen 1 Y

en: Object 1 Size
fi: Kohteen 1 koko

en: Object 2 X
fi: Kohteen 2 X

en: Object 2 Y
fi: Kohteen 2 Y

en: Object 2 Size
fi: Kohteen 2 koko

en: Object 3 X
fi: Kohteen 3 X

en: Object 3 Y
fi: Kohteen 3 Y

en: Object 3 Size
fi: Kohteen 3 koko

en: Object 4 X
fi: Kohteen 4 X

en: Object 4 Y
fi: Kohteen 4 Y

en: Object 4 Size
fi: Kohteen 4 koko

en: Threshold
fi: Raja-arvo

note: i18n: Refers to the "threshold" setting for pressure sensitive gamepad inputs.
en: Input strength required for activation.
fi: Aktivoiva syötevoimakkuus.

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Maximum tilt angle.
fi: Suurin kallistuskulma.

en: Velocity
fi: Vauhti

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Peak angular velocity (measured in turns per second).
fi: Korkein kulmanopeus (mitataan käännöksinä sekunnissa).

en: Invalid literal.
fi: Virheellinen literaali.

en: Expected end of expression.
fi: Odotettiin lausekkeen loppua.

en: Expected closing paren.
fi: Odotettiin sulkevaa suljetta.

en: Expected arguments: {0}
fi: Odotettiin argumentteja: {0}

en: Expected variable name.
fi: Odotettiin muuttujanimeä

en: Expected start of expression.
fi: Odotettiin lausekkeen alkua.

en: Expected colon.
fi: Odotettiin kaksoispistettä.

en: Expected opening paren.
fi: Odotettiin avaavaa suljetta.

en: Expected name of input.
fi: Odotettiin syötteen nimeä

en: Expected + or closing paren.
fi: Odotettiin +-merkkiä tai sulkevaa suljetta.

en: Tokenizing failed.
fi: Tokenisointi epäonnistui.

en: No profiles found for game setting '{0}'
fi: Peliasetukselle '{0}' ei löydy profiileja

en: Unable to contact update server.
fi: Yhteys päivityspalvelimeen epäonnistui.

en: Invalid JSON received from auto-update service : {0}
fi: Automaattisen päivityksen palvelu palautti virheellistä JSONia: {0}

en: You are running the latest version available on this update track.
fi: Käytössä on tämän julkaisukanavan uusin versio.

en: Unable to create updater copy.
fi: Kopion luominen päivittimestä epäonnistui.

en: Unable to set permissions on updater copy.
fi: Päivittimen kopion käyttöoikeuksien asettaminen epäonnistui.

en: Could not start updater process: {0}
fi: Päivitysohjelman käynnistäminen epäonnistui: {0}

en: Playing a game
fi: Peli käynnissä

en: East Asia
fi: Itä-Aasia

en: China
fi: Kiina

en: North America
fi: Pohjois-Amerikka

en: South America
fi: Etelä-Amerikka

en: Oceania
fi: Oseania

en: Africa
fi: Afrikka

en: d3d12.dll could not be loaded.
fi: d3d12.dll:n lataus epäonnistui.

en: Failed to create D3D12 context
fi: D3D12-kontekstin luonti epäonnistui

en: Failed to create D3D12 global resources
fi: D3D12:n globaalien resurssien luonti epäonnistui

en: Failed to create D3D swap chain
fi: D3D-vaihtoketjun luonti epäonnistui

en: Failed to load dxgi.dll
fi: dxgi.dll:n lataus epäonnistui

en: Failed to load {0}. If you are using Windows 7, try installing the KB4019990 update package.
fi: Kohteen {0} lataus epäonnistui. Jos käytät Windows 7:ää, yritä asentaa KB4019990-päivityspaketti.

en: Failed to find one or more D3D symbols
fi: Yhden tai useamman D3D-symbolin haku epäonnistui

en: Failed to load d3d11.dll
fi: d3d11.dll:n lataus epäonnistui

en: Failed to create DXGI factory
fi: DXGI-tehtaan luonti epäonnistui

en: Failed to initialize Direct3D.
    Make sure your video card supports at least D3D 10.0
    {0}
fi: Direct3D:n alustus epäonnistui.
    Varmista, että grafiikkasuorittimesi tukee vähintään D3D 10.0:aa
    {0}

en: The Direct3D 11 renderer requires support for features not supported by your system configuration. You may still use this backend, but you will encounter graphical artifacts in certain games.
    
    Do you really want to switch to Direct3D 11? If unsure, select 'No'.
fi: Direct3D 11 -hahmonnin vaatii sellaisten ominaisuuksien tukea, joita järjestelmäsi ei tue. Voit silti käyttää tätä hahmonninta, mutta tietyissä peleissä voi esiintyä graafisia virheitä.
    
    Haluatko todella ottaa käyttöön Direct3D 11:n? Ellet ole varma, valitse 'Ei'.

note: i18n: Null is referring to the null video backend, which renders nothing
en: Null
fi: Tyhjä

en: GPU: ERROR: Need GL_ARB_framebuffer_object for multiple render targets.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
fi: GPU: VIRHE: Tarvitaan GL_ARB_framebuffer_object useita hahmonnuskohteita varten.
    GPU: Tukeeko grafiikkasuorittimesi OpenGL 3.0:aa?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
fi: GPU: OGL-VIRHE: Tarvitaan GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: Tukeeko grafiikkasuorittimesi OpenGL 3.0:aa?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
fi: GPU: OGL-VIRHE: Tarvitaan GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: Tukeeko grafiikkasuorittimesi OpenGL 3.0:aa?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.1?
fi: GPU: OGL-VIRHE: Tarvitaan GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: Tukeeko grafiikkasuorittimesi OpenGL 3.1:ä?

en: Buggy GPU driver detected.
    Please either install the closed-source GPU driver or update your Mesa 3D version.
fi: Virheellinen grafiikkasuorittimen ajuri havaittu.
    Asenna suljetun lähdekoodin grafiikkasuorittimen ajuri tai päivitä Mesa 3D-versio.

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.3?
fi: GPU: OGL-VIRHE: Tarvitaan GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: Tukeeko grafiikkasuorittimesi OpenGL 3.3:a?

en: GPU: OGL ERROR: Need at least GLSL 1.30
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
    GPU: Your driver supports GLSL {0}
fi: GPU: OGL-VIRHE: Tarvitaan vähintään GLSL 1.30
    GPU: Tukeeko grafiikkasuorittimesi OpenGL 3.0:aa?
    GPU: Ajurisi tukee GLSL-versiota {0}

en: The graphics driver is forcibly enabling anti-aliasing for Dolphin. You need to turn this off in the graphics driver's settings in order for Dolphin to work.
    
    (MSAA with {0} samples found on default framebuffer)
fi: Grafiikka-ajuri on pakollisesti ottanut käyttöön reunanpehmennyksen Dolphinin puolesta. Asetus on poistettava käytöstä grafiikka-ajurin asetuksissa, jotta Dolphin toimii oikein.
    
    (MSAA {0} otoksella todettiin oletuskehyspuskurissa)

en: GPU: OGL ERROR: Does your video card support OpenGL 2.0?
fi: GPU: OGL-VIRHE: Tukeeko grafiikkasuorittimesi OpenGL 2.0:aa?

en: GPU: OGL ERROR: Need OpenGL version 3.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3?
fi: GPU: OGL-VIRHE: Tarvitaan OpenGL:n versio 3.
    GPU: Tukeeko grafiikkasuorittimesi OpenGL 3:a?

en: GPU: OGL ERROR: Number of attributes {0} not enough.
    GPU: Does your video card support OpenGL 2.x?
fi: GPU: OGL-VIRHE: Attribuuttien lukumäärä {0} ei riitä.
    GPU: Tukeeko grafiikkasuorittimesi OpenGL 2.x:ää?

en: GL_MAX_TEXTURE_SIZE is {0} - must be at least 1024.
fi: GL_MAX_TEXTURE_SIZE on {0} - sen on oltava vähintään 1024.

en: Software Renderer
fi: Ohjelmistohahmonnin

en: The software renderer is significantly slower than other backends and is only recommended for debugging purposes.
    
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
fi: Ohjelmistohahmonnin on huomattavasti hitaampi kuin muut hahmontimet, ja sitä suositellaan vain virheenjäljitykseen.
    
    Haluatko todella ottaa ohjelmistohahmonnuksen käyttöön? Ellet ole varma, valitse 'Ei'.

note: i18n: Please leave SyncOnSkipIdle and True untranslated. The user needs to enter these terms as-is in an INI file.
en: Please change the "SyncOnSkipIdle" setting to "True"! It's currently disabled, which makes this problem very likely to happen.
fi: Valitse SyncOnSkipIdle-asetus arvoon True! Asetus ei ole tällä hetkellä käytössä, mikä altistaa kyseiselle ongelmalle.

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU. Turn off the "Dual Core" setting to avoid this.
fi: Virhe johtuu tavallisesti emuloidun grafiikkasuorittimen ja emuloidun suorittimen desynkronoitumisesti. Poista kaksiydintila käytöstä välttääksesi ongelman.

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU, but your current settings make this unlikely to happen. If this error is stopping the game from working, please report it to the developers.
fi: Virhe johtuu tavallisesti emuloidun grafiikkasuorittimen ja emuloidun suorittimen desynkroinitumisesta, mutta nykyisillä asetuksillasi sellainen on harvinaista. Jos ongelma estää pelin toimimasta, ilmoitathan siitä kehittäjille.

en: GFX FIFO: Unknown Opcode ({0:#04x} @ {1}, preprocess={2}).
    
    {3}
    
    Further errors will be sent to the Video Backend log and Dolphin will now likely crash or hang.
fi: GFX FIFO: Tuntematon käsky ({0:#04x} " {1}, esikäsittely={2}).
    
    {3}
    
    Tulevat virheet lähetetään videojärjestelmän lokiin, ja Dolphin mitä luultavimmin kaatuu tai jumittuu.

en: Frame dump image(s) '{0}' already exists. Overwrite?
fi: Kehysvedoskuva(t) '{0}' on/ovat jo olemassa. Ylikirjoitetaanko?

en: Compiling Shaders
fi: Käännetään varjostimia

en: This game requires bounding box emulation to run properly but your graphics card or its drivers do not support it. As a result you will experience bugs or freezes while running this game.
fi: Tämä peli vaatii rajoituslaatikon emulointia toimiakseen oikein, mutta grafiikkasuorittimesi tai sen ajuri ei tue toimintoa. Sen vuoksi voit kohdata vikoja ja jumiutumista peliä pelatessa.

en: Failed to initialize renderer classes
fi: Hahmonninluokkien alustus epäonnistui

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
fi: LTR

en: Save All
fi: Tallenna kaikki

en: &Yes
fi: K&yllä

en: Yes to &All
fi: Kyllä k&aikkiin

en: &No
fi: &Ei

en: N&o to All
fi: E&i kaikkiin

en: Discard
fi: Hylkä

en: Help
fi: Ohje

en: Apply
fi: Käytä

en: Restore Defaults
fi: Palauta oletukset
