Dolphin Emulator - en to sv translation catalogue (2823 entries)

en: JIT is not active
sv: JIT är inte aktivt

en: Failed to open "{0}" for writing.
sv: Misslyckades att öppna "{0}" för att skriva.

en: Wrote to "{0}".
sv: Skrev till "{0}".

en: The decryption keys need to be appended to the NAND backup file.
sv: Avkrypteringsnycklarna måste bifogas till NAND-säkerhetskopian.

en: OpenAL: can't find sound devices
sv: OpenAL: kan inte hitta någon ljudutrustning

en: OpenAL: can't open device {0}
sv: OpenAL: kan inte öppna enhet {0}

en: OpenAL: can't create context for device {0}
sv: OpenAL: kan inte skapa kontext för enhet {0}

en: Delete the existing file '{0}'?
sv: Radera den existerande filen '{0}'?

en: The file {0} was already open, the file header will not be written.
sv: Filen {0} var redan öppen. Filheadern kommer inte att skrivas.

en: The file {0} could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
sv: Filen {0} kunde inte öppnas för skrivning. Kontrollera om den redan är öppnad i ett annat program.

en: Error: After "{0}", found {1} ({2:#x}) instead of save marker {3} ({4:#x}). Aborting savestate load...
sv: Fel: Efter "{0}" hittades {1} ({2:#x}) istället för sparningsmarkören {3} ({4:#x}). Avbryter inläsning av snabbsparning…

en: Pack SD Card Now
sv: Packa SD-kort nu

en: Unpack SD Card Now
sv: Packa upp SD-kort nu

en: Question
sv: Fråga

en: Warning
sv: Varning

en: Critical
sv: Kritisk

en: This build of Dolphin is not natively compiled for your CPU.
    Please run the ARM64 build of Dolphin for a better experience.
sv: Det här bygget av Dolphin är inte kompilerat för din CPU.
    Använd ett ARM64-bygge av Dolphin för den bästa upplevelsen.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: {0}
sv: Action Replay-fel: ogiltig AR-kodrad: {0}

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Ram Write And Fill ({2})
sv: Action Replay-fel: Ogiltig storlek ({0:08x} : adress = {1:08x}) i 'Ram Write And Fill' ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Write To Pointer ({2})
sv: Action Replay-fel: Ogiltig storlek ({0:08x} : adress = {1:08x}) i 'Write To Pointer' ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Add Code ({2})
sv: Action Replay-fel: Ogiltig storlek ({0:08x} : adress = {1:08x}) i 'Lägg till kod' ({2})

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented ({0})
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
sv: Action Replay-fel: Masterkod och 'Skriv till CCXXXXXX' är inte implementerade ({0})
    Masterkoder behövs inte. Använd inte masterkoder.

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Fill and Slide ({2})
sv: Action Replay-fel: Ogiltig storlek ({0:08x} : adress = {1:08x}) i 'Fill and Slide' ({2})

en: Action Replay Error: Invalid value ({0:08x}) in Memory Copy ({1})
sv: Action Replay-fel: Ogiltigt värde ({0:08x}) i minneskopia ({1})

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype {0:08x} ({1})
sv: Action Replay: Normalkod 0: Ogiltig undertyp {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type {0:08x} ({1})
sv: Action Replay: Ogiltig typ av normalkod {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size {0:08x} ({1})
sv: Action Replay: Villkorlig kod: Ogiltig storlek {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Normal Code {0}: Invalid subtype {1:08x} ({2})
sv: Action Replay: Normalkod {0}: Ogiltig undertyp {1:08x} ({2})

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
sv: Denna Action Replay-simulator stöder inte koder som förändrar själva Action Replay.

en: Zero 3 code not supported
sv: Zero 3-kod stöds inte

en: Zero code unknown to Dolphin: {0:08x}
sv: Nollkod som är okänd för Dolphin: {0:08x}

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    {0}
sv: Dekrypteringsfel av Action Replay-kod:
    Paritetskontroll misslyckades
    
    Orsakande kod:
    {0}

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
sv: SetupWiiMemory: Kan inte skapa filen setting.txt

en: Files specified in the M3U file "{0}" were not found:
    {1}
sv: Filer angivna i M3U-filen "{0}" hittades inte:
    {1}

en: No paths found in the M3U file "{0}"
sv: Inga sökvägar hittades i M3U-filen "{0}"

en: The specified file "{0}" does not exist
sv: Den angivna filen "{0}" finns inte

en: "{0}" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
sv: "{0}" är en ogiltig GCM/ISO-fil eller är inte en GC/Wii-fil.

en: Could not recognize file {0}
sv: Kunde inte känna igen filen {0}

en: The IPL file is not a known good dump. (CRC32: {0:x})
sv: IPL-filen är inte en känd korrekt version. (CRC32: {0:x})

en: {0} IPL found in {1} directory. The disc might not be recognized
sv: {0}-IPL hittades i {1}-mappen. Det kan hända att skivan inte kommer kunna kännas igen

en: Failed to load the executable to memory.
sv: Kunde inte läsa in den exekverbara filen till minnet.

en: Cannot start the game, because the GC IPL could not be found.
sv: Kunde inte starta spelet för att GC-IPL-filen inte kunde hittas.

en: Cannot find the GC IPL.
sv: Kan inte hitta GC-IPL-filen.

en: Cannot boot this WAD because it could not be installed to the NAND.
sv: Denna WAD kan inte startas för att det inte gick att installera den till NAND-minnet.

en: Selected controller profile does not exist
sv: Den valda kontrollprofilen finns inte

en: No Audio Output
sv: Ingen ljuduppspelning

en: WASAPI (Exclusive Mode)
sv: WASAPI (exklusivt läge)

en: This WAD is not valid.
sv: Denna WAD är inte giltig.

en: This WAD is not bootable.
sv: Denna WAD går inte att starta.

en: This title cannot be booted.
sv: Denna titel kan inte startas.

en: Emu Thread already running
sv: Emuleringstråd körs redan

en: Failed to sync SD card with folder. All changes made this session will be discarded on next boot if you do not manually re-issue a resync in Config > Wii > SD Card Settings > {0}!
sv: Misslyckades med att synkronisera SD-kortet med mappen. Alla ändringar som gjorts under den här sessionen kommer att kasseras vid nästa start om du inte manuellt gör en ny synkronisering i Konfig > Wii > SD-kortinställningar > {0}!

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
sv: Dina DSP-ROM-filer har felaktiga kontrollsummor.
    
    Radera filerna dsp_rom.bin och dsp_coef.bin i GC-mappen i User-mappen för att använda en fri DSP-ROM, eller byt ut dem mot omodifierade kopior från en riktig GameCube/Wii.
    
    Vill du avbryta nu för att åtgärda problemet?
    Om du väljer "Nej" kan det uppstå problem med ljudet.

en: You are using an old free DSP ROM made by the Dolphin Team.
    Due to emulation accuracy improvements, this ROM no longer works correctly.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the most recent free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
sv: Du använder en gammal fri DSP-ROM som skapats av Dolphins utvecklare.
    På grund av förbättrad emulering fungerar denna ROM inte längre korrekt.
    
    Radera filerna dsp_rom.bin och dsp_coef.bin i GC-mappen i User-mappen för att använda den senaste fria DSP-ROM:en, eller byt ut dem mot omodifierade kopior från en riktig GameCube/Wii.
    
    Vill du avbryta nu för att åtgärda problemet?
    Om du väljer "Nej" kan det uppstå problem med ljudet.

en: Failed to read DFF file.
sv: Misslyckades att läsa DFF-fil.

en: DFF file size is 0; corrupt/incomplete file?
sv: DFF-filens storlek är 0; skadad/ofullständig fil?

en: DFF file magic number is incorrect: got {0:08x}, expected {1:08x}
sv: ID för DFF-fil stämmer inte: fick {0:08x}, förväntade {1:08x}

en: The DFF's minimum loader version ({0}) exceeds the version of this FIFO Player ({1})
sv: DFF-filens minsta tillåtna läsarversion ({0}) är större än den här FIFO-spelarens version ({1})

en: Emulated memory size mismatch!
    Current: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)
sv: Den emulerade minnesstorleken matchar inte!
    Nuvarande: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)

en: Cannot SingleStep the FIFO. Use Frame Advance instead.
sv: Det går inte att stega igenom FIFO-loggar. Gå fram en bildruta i taget istället.

en: Move
sv: Flytta

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Forward
sv: Framåt

en: Backward
sv: Tillbaka

en: Speed
sv: Hastighet

en: Decrease
sv: Minska

en: Increase
sv: Öka

en: Reset
sv: Återställ

en: Other
sv: Övrigt

en: Reset View
sv: Återställ vy

en: Field of View
sv: Synfält

en: Increase X
sv: Öka X

en: Decrease X
sv: Minska X

en: Increase Y
sv: Öka Y

en: Decrease Y
sv: Minska Y

en: Incremental Rotation
sv: Inkrementell rotation

en: FreeLook
sv: Fri kamera

en: Open
sv: Öppna

en: Change Disc
sv: Byt skiva

en: Eject Disc
sv: Mata ut skiva

en: Refresh Game List
sv: Uppdatera spellista

en: Toggle Pause
sv: Slå på/av paus

en: Stop
sv: Stoppa

en: Toggle Fullscreen
sv: Slå på/av helskärm

en: Take Screenshot
sv: Ta en skärmdump

en: Exit
sv: Avsluta

en: Unlock Cursor
sv: Lås upp muspekare

en: Center Mouse
sv: Centrera mus

en: Activate NetPlay Chat
sv: Aktivera nätspelschatt

en: Control NetPlay Golf Mode
sv: Kontrollera nätspelsgolfläge

en: Open Achievements
sv: Öppna prestationer

en: Volume Down
sv: Volym ner

en: Volume Up
sv: Volym upp

en: Volume Toggle Mute
sv: Slå på/av ljudvolym

en: Decrease Emulation Speed
sv: Minska emuleringshastighet

en: Increase Emulation Speed
sv: Öka emuleringshastighet

en: Disable Emulation Speed Limit
sv: Inaktivera emuleringshastighetsgräns

en: Frame Advance
sv: Gå fram en bildruta

en: Frame Advance Decrease Speed
sv: Gå fram en bildruta - Sänk hastighet

en: Frame Advance Increase Speed
sv: Gå fram en bildruta - Öka hastighet

en: Frame Advance Reset Speed
sv: Gå fram en bildruta - Nollställ hastighet

en: Start Recording
sv: Starta inspelning

en: Play Recording
sv: Spela upp inspelning

en: Export Recording
sv: Exportera inspelning

en: Read-Only Mode
sv: Skrivskyddat läge

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Into
sv: Stega in

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Over
sv: Stega över

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Out
sv: Stega ut

en: Skip
sv: Hoppa över

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Show PC
sv: Visa PC

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Set PC
sv: Sätt PC

en: Toggle Breakpoint
sv: Slå på/av brytpunkt

en: Add a Breakpoint
sv: Lägg till brytpunkt

en: Add a Memory Breakpoint
sv: Lägg till en minnesbrytpunkt

en: Press Sync Button
sv: Synkknapptryckning

en: Connect Wii Remote 1
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll 1

en: Connect Wii Remote 2
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll 2

en: Connect Wii Remote 3
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll 3

en: Connect Wii Remote 4
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll 4

en: Connect Balance Board
sv: Anslut balansbräda

en: Toggle SD Card
sv: Mata in/ut SD-kort

en: Toggle USB Keyboard
sv: Slå på/av USB-tangentbord

en: Toggle Wii Speak Mute
sv: Växla ljud för Wii Speak

en: Next Profile
sv: Nästa profil

en: Previous Profile
sv: Föregående profil

en: Next Game Profile
sv: Nästa spelprofil

en: Previous Game Profile
sv: Föregående spelprofil

en: Toggle Crop
sv: Slå på/av beskärning

en: Toggle Aspect Ratio
sv: Växla bildförhållande

en: Toggle Skip EFB Access
sv: Växla Hoppa över EFB-åtkomst

en: Toggle EFB Copies
sv: Slå på/av EFB-kopior

en: Toggle XFB Copies
sv: Slå på/av XFB-kopior

en: Toggle XFB Immediate Mode
sv: Slå på/av omedelbar XFB-presentation

en: Toggle Fog
sv: Slå på/av dimma

en: Toggle Texture Dumping
sv: Slå på/av texturdumpning

en: Toggle Custom Textures
sv: Slå på/av anpassade texturer

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Increase IR
sv: Öka intern upplösning

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Decrease IR
sv: Sänk intern upplösning

en: Freelook Toggle
sv: Fri kamera - Slå på/av

en: Toggle 3D Side-by-Side
sv: Slå på/av 3D sida-vid-sida

en: Toggle 3D Top-Bottom
sv: Slå på/av 3D topp-och-botten

en: Toggle 3D Anaglyph
sv: Slå på/av 3D-anaglyf

en: Decrease Depth
sv: Sänk djup

en: Increase Depth
sv: Öka djup

en: Decrease Convergence
sv: Sänk konvergens

en: Increase Convergence
sv: Öka konvergens

en: Load State Slot 1
sv: Läs in snabbsparningsplats 1

en: Load State Slot 2
sv: Läs in snabbsparningsplats 2

en: Load State Slot 3
sv: Läs in snabbsparningsplats 3

en: Load State Slot 4
sv: Läs in snabbsparningsplats 4

en: Load State Slot 5
sv: Läs in snabbsparningsplats 5

en: Load State Slot 6
sv: Läs in snabbsparningsplats 6

en: Load State Slot 7
sv: Läs in snabbsparningsplats 7

en: Load State Slot 8
sv: Läs in snabbsparningsplats 8

en: Load State Slot 9
sv: Läs in snabbsparningsplats 9

en: Load State Slot 10
sv: Läs in snabbsparningsplats 10

en: Load from Selected Slot
sv: Ladda från vald plats

en: Save State Slot 1
sv: Spara snabbsparningsplats 1

en: Save State Slot 2
sv: Spara snabbsparningsplats 2

en: Save State Slot 3
sv: Spara snabbsparningsplats 3

en: Save State Slot 4
sv: Spara snabbsparningsplats 4

en: Save State Slot 5
sv: Spara snabbsparningsplats 5

en: Save State Slot 6
sv: Spara snabbsparningsplats 6

en: Save State Slot 7
sv: Spara snabbsparningsplats 7

en: Save State Slot 8
sv: Spara snabbsparningsplats 8

en: Save State Slot 9
sv: Spara snabbsparningsplats 9

en: Save State Slot 10
sv: Spara snabbsparningsplats 10

en: Save to Selected Slot
sv: Spara på vald plats

en: Select State Slot 1
sv: Välj snabbsparningsplats 1

en: Select State Slot 2
sv: Välj snabbsparningsplats 2

en: Select State Slot 3
sv: Välj snabbsparningsplats 3

en: Select State Slot 4
sv: Välj snabbsparningsplats 4

en: Select State Slot 5
sv: Välj snabbsparningsplats 5

en: Select State Slot 6
sv: Välj snabbsparningsplats 6

en: Select State Slot 7
sv: Välj snabbsparningsplats 7

en: Select State Slot 8
sv: Välj snabbsparningsplats 8

en: Select State Slot 9
sv: Välj snabbsparningsplats 9

en: Select State Slot 10
sv: Välj snabbsparningsplats 10

en: Load State Last 1
sv: Läs in senaste snabbsparning 1

en: Load State Last 2
sv: Läs in senaste snabbsparning 2

en: Load State Last 3
sv: Läs in senaste snabbsparning 3

en: Load State Last 4
sv: Läs in senaste snabbsparning 4

en: Load State Last 5
sv: Läs in senaste snabbsparning 5

en: Load State Last 6
sv: Läs in senaste snabbsparning 6

en: Load State Last 7
sv: Läs in senaste snabbsparning 7

en: Load State Last 8
sv: Läs in senaste snabbsparning 8

en: Load State Last 9
sv: Läs in senaste snabbsparning 9

en: Load State Last 10
sv: Läs in senaste snabbsparning 10

en: Save Oldest State
sv: Spara äldsta snabbsparning

en: Undo Load State
sv: Ångra inläsning av snabbsparning

en: Undo Save State
sv: Ångra snabbsparning

en: Save State
sv: Spara snabbsparning

en: Load State
sv: Läs in snabbsparning

en: Increase Selected State Slot
sv: Höj vald snabbsparningsplats

en: Decrease Selected State Slot
sv: Sänk vald snabbsparningsplats

en: Load ROM
sv: Ladda in ROM

en: Unload ROM
sv: Ladda ur ROM

en: Show Skylanders Portal
sv: Visa Skylandersportal

en: Show Infinity Base
sv: Visa Infinitybas

en: Hotkeys
sv: Kortkommandon

en: General
sv: Allmänt

en: Volume
sv: Volym

en: Emulation Speed
sv: Emuleringshastighet

en: Movie
sv: Inspelning

en: Stepping
sv: Stega

en: Breakpoint
sv: Brytpunkt

en: Controller Profile 1
sv: Kontrollprofil 1

en: Controller Profile 2
sv: Kontrollprofil 2

en: Controller Profile 3
sv: Kontrollprofil 3

en: Controller Profile 4
sv: Kontrollprofil 4

en: Graphics Toggles
sv: Växla grafikalternativ

en: Internal Resolution
sv: Intern upplösning

en: Freelook
sv: Fri kamera

note: i18n: Stereoscopic 3D
en: 3D Depth
sv: 3D-djup

en: Select State
sv: Välj snabbsparning

en: Load Last State
sv: Läs in senaste snabbsparning

en: Other State Hotkeys
sv: Andra snabbsparningskortkommandon

en: GBA Core
sv: GBA-kärna

en: GBA Volume
sv: GBA-volym

en: GBA Window Size
sv: GBA-fönsterstorlek

en: USB Emulation Devices
sv: Emulerade USB-enheter

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AXWii.
sv: Den här mjukvaran kan vara inkompatibel med DSP HLE-emulering. Prova att använda LLE om det här är homebrew.
    
    DSPHLE: Okänd µcode (CRC = {0:08x}) - AXWii kommer användas.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AX.
sv: Den här mjukvaran kan vara inkompatibel med DSP HLE-emulering. Prova att använda LLE om det här är homebrew.
    
    DSPHLE: Okänd µcode (CRC = {0:08x}) - AX kommer användas.

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
sv: Skivan som skulle sättas in hittades inte.

en: A disc is already about to be inserted.
sv: En skiva håller redan på att sättas in.

en: Unknown DVD command {0:08x} - fatal error
sv: Okänt DVD-kommando {0:08x} - katastrofalt fel

en: An inserted disc was expected but not found.
sv: En inmatad skiva förväntades men hittades inte.

en: The disc could not be read (at {0:#x} - {1:#x}).
sv: Skivan kunde inte läsas (vid {0:#} - {1:#x}).

en: Couldn't open port {0}. This might stop the game's LAN mode from working properly.
sv: Det gick inte att öppna port {0}. Detta kan hindra spelets LAN-läge från att fungera korrekt.

en: Port {0} is already in use. This might stop the game's LAN mode from working properly.
sv: Port {0} används redan. Detta kan hindra spelets LAN-läge från att fungera korrekt.

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version {0}.{1} -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
sv: FEL: Denna version av Dolphin kräver en TAP-Win32-drivrutin som åtminstone är version {0}.{1} -- Om du nyligen har uppdaterat din utgåva av Dolphin krävs förmodligen en omstart nu för att få Windows att hitta den nya drivrutinen.

en: The movie indicates that a memory card should be inserted into {0:n}, but one is not currently inserted (instead, {1} is inserted).  For the movie to sync properly, please change the selected device to Memory Card or GCI Folder.
sv: Filmfilen indikerar att ett minneskort bör vara inmatat i {0:n}, men det finns inget minneskort där just nu (istället är {1} inmatat).  För att filmen ska synka korrekt, ändra vald enhet till Minneskort eller GCI-mapp.

en: Dolphin was built with Cubeb disabled. The Microphone device cannot be used.
sv: Dolphin byggdes med Cubeb inaktiverat. Mikrofonenheten kan inte användas.

en: BBA MAC address {0} invalid for XLink Kai. A valid Nintendo GameCube MAC address must be used. Generate a new MAC address starting with 00:09:bf or 00:17:ab.
sv: BBA-MAC-adressen {0} är ogiltig för XLink Kai. En giltig Nintendo GameCube-MAC-adress måste användas. Generera en ny MAC-adress som börjar med 00:09:bf eller 00:17:ab.

en: Memory Card
sv: Minneskort

en: Mask ROM
sv: Mask-ROM

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Broadband Adapter (TAP)
sv: Bredbandsadapter (TAP)

en: GCI Folder
sv: GCI-mapp

en: Broadband Adapter (XLink Kai)
sv: Bredbandsadapter (XLink Kai)

en: Broadband Adapter (tapserver)
sv: Bredbandsadapter (tapserver)

en: Broadband Adapter (HLE)
sv: Bredbandsadapter (HLE)

en: Modem Adapter (tapserver)
sv: Modemadapter (tapserver)

en: Broadband Adapter (IPC)
sv: Bredbandsadapter (IPC)

en: <Nothing>
sv: <Ingenting>

en: Error: Trying to access Windows-1252 fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
sv: Fel: Försöker att komma åt Windows-1252-teckensnitt men de är inte inlästa. Spel kanske inte visar typsnitt korrekt, eller kraschar.

en: Error: Trying to access Shift JIS fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
sv: Fel: Försöker att komma åt Shift-JIS-teckensnitt men de är inte inlästa. Spel kanske inte visar typsnitt korrekt, eller kraschar.

en: {0} was not a directory, moved to *.original
sv: {0} var inte en mapp. Den har flyttats till *.original

en: {0} is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
sv: {0} är inte en mapp och kunde inte flyttas till *.original.
    Kontrollera skrivrättigheterna eller flytta filen utanför Dolphin

en: Error: GBA{0} failed to open the ROM in {1}
sv: Fel: GBA{0} misslyckades att öppna ROM-filen i {1}

en: Error: GBA{0} failed to create core
sv: Fel: GBA{0} misslyckades att initialisera kärnan

en: Error: GBA{0} failed to load the ROM in {1}
sv: Fel: GBA{0} misslyckades att ladda ROM-filen i {1}

en: Error: GBA{0} failed to open the BIOS in {1}
sv: Fel: GBA{0} misslyckades att öppna BIOS-filen i {1}

en: Error: GBA{0} failed to load the BIOS in {1}
sv: Fel: GBA{0} misslyckades att ladda BIOS-filen i {1}

en: Error: GBA{0} failed to open the save in {1}
sv: Fel: GBA{0} misslyckades att öppna sparfilen i {1}

en: Error: GBA{0} failed to load the save in {1}
sv: Fel: GBA{0} misslyckades att ladda sparfilen i {1}

en: Pad
sv: Kontroll

en: Buttons
sv: Knappar

en: D-Pad
sv: Styrkors

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keys
sv: Tangenter

en: Report: GCIFolder Writing to unallocated block {0:#x}
sv: Rapport: GCIFolder skriver till oallokerat block {0:#x}

en: GCMemcardDirectory: ClearBlock called with invalid block address
sv: GCMemcardDirectory: ClearBlock anropades med ogiltig blockadress

en: Game overwrote with another games save. Data corruption ahead {0:#x}, {1:#x}
sv: Spelet skrevs över med ett annat spels sparfil. Data kommer antagligen bli korrupt {0:#x}, {1:#x}

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
sv: BAT är inkorrekt. Dolphin kommer nu avslutas

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT ({0}) does not match that of the loaded file header ({1})
sv: Varning: Antalet block indikerade i BAT ({0}) matchar inte den laddade filheadern ({1})

en: Failed to find new filename.
    {0}
     will be overwritten
sv: Misslyckades att hitta nytt filnamn.
    {0}
     kommer skrivas över

en: Could not write memory card file {0}.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
sv: Kunde inte skriva till minneskortsfilen {0}.
    
    Kör du Dolphin från en CD/DVD-skiva, eller är sparfilen kanske skrivskyddad?
    
    Får du detta efter att ha flyttat emulatorns filkatalog?
    I så fall kan du behöva ställa in dina minneskortsplatser i inställningarna igen.

en: MemoryCard: Read called with invalid source address ({0:#x})
sv: MemoryCard: Read anropades med ogiltig källadress ({0:#x})

en: MemoryCard: Write called with invalid destination address ({0:#x})
sv: MemoryCard: Write anropades med ogiltig destinationsadress ({0:#x})

en: MemoryCard: ClearBlock called on invalid address ({0:#x})
sv: MemoryCard: ClearBlock anropades med ogiltig adress ({0:#x})

en: Control Stick
sv: Kontrollspak

en: C Stick
sv: C-spak

en: Button
sv: Knapp

note: i18n: Treat a controller as always being connected regardless of what devices the user actually has plugged in
en: Always Connected
sv: Alltid ansluten

en: If checked, the emulated controller is always connected.
    If unchecked, the connection state of the emulated controller is linked
    to the connection state of the real default device (if there is one).
sv: Om det kryssas för kommer den emulerade handkontrollen
    alltid att vara ansluten.
    Om det kryssas ur kommer den emulerade handkontrollens
    anslutningstillstånd att länkas till den reella förvalda enhetens
    anslutningstillstånd (om sådan finns).

en: Triggers
sv: Avtryckare

en: Rumble
sv: Vibration

en: Options
sv: Alternativ

note: i18n: The left trigger button (labeled L on real controllers) used as an analog input
en: L-Analog
sv: L-analog

note: i18n: The right trigger button (labeled R on real controllers) used as an analog input
en: R-Analog
sv: R-analog

en: Error: This build does not support emulated GBA controllers
sv: Fel: Det här bygget av Dolphin stöder inte emulerade GBA-kontroller

en: Wii Remote
sv: Wii-fjärrkontroll

en: Left Stick
sv: Vänster spak

en: Right Stick
sv: Höger spak

en: Stylus
sv: Penna

en: Touch
sv: Beröring

en: Pressure
sv: Tryck

en: Lift
sv: Lyft

en: Red
sv: Röd

en: Yellow
sv: Gul

en: Blue
sv: Blå

en: Green
sv: Grön

en: Bass
sv: Bas

en: Drum Kit
sv: Trumset

en: Pads
sv: Kontroller

note: i18n: Refers to how hard emulated drum pads are struck.
en: Hit Strength
sv: Slagstyrka

en: Stick
sv: Spak

en: Guitar
sv: Gitarr

en: Frets
sv: Greppband

en: Strum
sv: Slagskena

en: Whammy
sv: Svajarm

en: Bar
sv: Svajarm

en: Shake
sv: Skaka

en: Tilt
sv: Luta

en: Swing
sv: Svinga

en: Shinkansen Controller
sv: Shinkansenkontroll

en: Levers
sv: Spakar

note: i18n: Noun. This is used as a label for a control group that represents lights on controllers. i18n: One of the elements in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Light
sv: Ljus

note: i18n: A light on the Shinkansen controller that lights up when the train doors are locked. Labeled 戸じめ (in Japanese) on the actual controller.
en: Doors Locked
sv: Dörrar låsta

note: i18n: The drum controller used in "Taiko no Tatsujin" games. Also known as a "TaTaCon".
en: Taiko Drum
sv: Taikotrumma

note: i18n: Refers to the "rim" of a TaTaCon drum.
en: Rim
sv: Kant

en: Green Left
sv: Grön vänster

en: Red Left
sv: Röd vänster

en: Blue Left
sv: Blå vänster

en: Green Right
sv: Grön höger

en: Red Right
sv: Röd höger

en: Blue Right
sv: Blå höger

en: DJ Turntable
sv: DJ-skivspelare

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Left Table
sv: Vänster skiva

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Right Table
sv: Höger skiva

en: Effect
sv: Effekt

en: Crossfade
sv: Överbländning

en: Rocker Up
sv: Knapp Upp

en: Rocker Down
sv: Knapp Ner

note: i18n: "Point" refers to the action of pointing a Wii Remote.
en: Point
sv: Peka

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Horizontal FOV
sv: Horisontellt vyfält

note: i18n: Refers to emulated wii remote camera properties.
en: Camera field of view (affects sensitivity of pointing).
sv: Kamerans synfält (påverkar pekarens känslighet).

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Vertical FOV
sv: Vertikalt synfält

en: Point (Passthrough)
sv: Peka (genomsläpp)

en: Gyroscope
sv: Gyroskop

en: Sideways Toggle
sv: Tryck för liggande läge

en: Upright Toggle
sv: Tryck för stående läge

en: Sideways Hold
sv: Håll inne för liggande läge

en: Upright Hold
sv: Håll inne för stående läge

en: Extension
sv: Extern kontroll

en: Attach MotionPlus
sv: Anslut MotionPlus

en: Speaker Pan
sv: Högtalarpanorering

en: Battery
sv: Batteri

en: Upright Wii Remote
sv: Stående Wii-fjärrkontroll

en: Sideways Wii Remote
sv: Liggande Wii-fjärrkontroll

en: You cannot use the Wii Shop Channel without using your own device credentials.
    Please refer to the NAND usage guide for setup instructions: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/
sv: Du kan inte använda Wii Shop Channel utan identitetsdata från din egen konsol. Läs NAND-användningsguiden för instruktioner: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/

en: Could not launch IOS {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
sv: Kunde inte starta IOS {0:016x} eftersom den inte finns i NAND-minnet.
    Den emulerade mjukvaran kommer antagligen frysa nu.

en: Could not launch the Wii Menu because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
sv: Kunde inte starta Wii-menyn eftersom den inte finns i NAND-minnet.
    Den emulerade mjukvaran kommer antagligen frysa nu.

en: Could not launch title {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
sv: Kunde inte starta titeln {0:016x} eftersom den inte finns i NAND-minnet.
    Den emulerade mjukvaran kommer antagligen frysa nu.

en: IOS: Could not read a file required for SSL services ({0}). Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
sv: IOS: Kunde inte läsa en fil som krävs för SSL-tjänster ({0}). Se https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ för instruktioner gällande konfiguration av Wii-nätverk.

en: IOS: A file required for SSL services ({0}) is invalid. Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
sv: IOS: En fil som krävs för SSL-tjänster ({0}) är ogiltig. Se https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ för instruktioner gällande konfiguration av Wii-nätverk.

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
sv: Misslyckades att skriva BT.DINF till SYSCONF

en: Received invalid Wii Remote data from Netplay.
sv: Tog emot ogiltig Wii-fjärrkontrollsdata från nätspel.

en: Can't find Wii Remote by connection handle {0:02x}
sv: Kan inte hitta Wii-fjärrkontrollen med anslutnings-handle {0:02x}

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
sv: Bluetooth-genomsläppningsläge är påslaget, men Dolphin byggdes utan libusb. Genomsläppningsläge kan inte användas.

en: GetDeviceList failed: {0}
sv: GetDeviceList misslyckades: {0}

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    
    The emulated console will now stop.
sv: Kunde inte hitta någon Bluetooth-USB-adapter som går att använda för Bluetooth-genomsläpp.
    
    Emuleringen kommer nu avslutas.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    The following error occurred when Dolphin tried to use an adapter:
    {0}
    
    The emulated console will now stop.
sv: Kunde inte hitta någon Bluetooth-USB-adapter som går att använda för Bluetooth-genomsläpp.
    Följande fel uppstod när Dolphin försökte använda en adapter:
    {0}
    
    Emuleringen kommer nu avslutas.

en: Failed to initialize Realtek Bluetooth device.
    
    Bluetooth passthrough will probably not work.
sv: Det gick inte att initialisera Realtek Bluetooth-enheten.
    
    Bluetooth-passthrough kommer troligen inte att fungera.

en: Failed to open Bluetooth device {:04x}:{:04x}: {}
sv: Misslyckades med att öppna Bluetooth-enhet {:04x}:{:04x}: {}

en: Failed to detach kernel driver for BT passthrough: {0}
sv: Misslyckades att koppla loss kärnans drivrutin för BT-genomsläpp: {0}

en: Failed to claim interface for BT passthrough: {0}
sv: Misslyckades att göra anspråk på interface för BT-genomsläpp: {0}

en: HTTP GET {0}
    
    Error: {1}
sv: HTTP GET {0}
    
    Fel: {1}

en: File {0} was not found on the server.
    
    This might be normal.
    
    Not all devices expect this file.
sv: Filen {0} hittades inte på servern.
    
    Detta kan vara normalt.
    
    Alla enheter förväntar sig inte denna fil.

en: Bluetooth passthrough failed to read firmware file from:
    {0}
    
    Refer to https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Bluetooth_Passthrough for instructions.
sv: Bluetooth-passthrough kunde inte läsa firmwarefilen från:
    {0}
    
    Se https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Bluetooth_Passthrough för instruktioner.

en: Bluetooth passthrough requires missing firmware: {0}
    
    Automatically download from gitlab.com now?
sv: Bluetooth-passthrough kräver saknad firmware: {0}
    
    Vill du ladda ner automatiskt från gitlab.com nu?

en: The recorded game ({0}) is not the same as the selected game ({1})
sv: Det inspelade spelet ({0}) är inte samma som det valda spelet ({1})

en: The disc change to "{0}" could not be saved in the .dtm file.
    The filename of the disc image must not be longer than 40 characters.
sv: Skivbytet till "{0}" kunde inte sparas i .dtm-filen.
    Filnamnet för den nya skivavbildningen kan inte vara längre än 40 tecken.

en: Invalid recording file
sv: Ogiltig inspelningsfil

en: Movie {0} indicates that it starts from a savestate, but {1} doesn't exist. The movie will likely not sync!
sv: Inspelningen {0} säger att den börjar från en snabbsparning, men {1} finns inte. Inspelningen kommer antagligen inte synka!

en: Failed to read {0}
sv: Misslyckades att läsa {0}

en: Savestate movie {0} is corrupted, movie recording stopping...
sv: Snabbsparningsinspelningen {0} är korrupt. Inspelningen stoppas...

en: Warning: You loaded a save whose movie ends before the current frame in the save (byte {0} < {1}) (frame {2} < {3}). You should load another save before continuing.
sv: Varning: Du läste in en sparning vars inspelning slutar före den nuvarande bildrutan i sparningensom är efter den aktuella inspelningen (byte {0} < {1}) (bildruta {2} < {3}). Du bör läsa in en annan sparning innan du fortsätter.

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte {0} > {1}) (input {2} > {3}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
sv: Varning: Du läste in en sparning som är efter den aktuella inspelningens slut. (byte {0} > {1}) (inmatning {2} > {3}). Du bör läsa in en annan sparning innan du fortsätter, eller läsa in denna snabbsparning med skrivskyddat läge inaktiverat.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on byte {0} ({1:#x}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
sv: Varning: Du läste in en sparning vars inspelning inte matchar på byte {0} ({1:#x}). Du bör läsa in en annan sparning innan du fortsätter, eller läsa in denna snabbsparning med skrivskyddat läge inaktiverat. Annars kan du få en desynkronisering.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on frame {0}. You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
    
    More information: The current movie is {1} frames long and the savestate's movie is {2} frames long.
    
    On frame {3}, the current movie presses:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connected={22}
    
    On frame {23}, the savestate's movie presses:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connected={42}
sv: Varning: Du läste in en sparning vars inspelning inte matchar på bildruta {0}. Du bör läsa in en annan sparning innan du fortsätter, eller läsa in denna snabbsparning med skrivskyddat läge inaktiverat. Annars kan du få en desynkronisering.
    
    Mer information: Den aktuella inspelningen är {1} bildrutor lång och snabbsparningens inspelning är {2} bildrutor lång.
    
    På bildruta {3} trycker den aktuella inspelningen på:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connected={22}
    
    På bildruta {23} trycker snabbsparningens inspelning på:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connected={42}

en: Premature movie end in PlayController. {0} + {1} > {2}
sv: Tidigt inspelningsslut i PlayController. {0} + {1} > {2}

en: Change the disc to {0}
sv: Byt skiva till {0}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + 1 > {1}
sv: För tidigt filmslut i PlayWiimote. {0} + 1 > {1}

en: Invalid serialized length:{0} in PlayWiimote. byte:{1}
sv: Ogiltig serialiserad längd:{0} i PlayWiimote. byte:{1}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + {1} > {2}
sv: Tidigt inspelningsslut i PlayWiimote. {0} + {1} > {2}

en: Aborting playback. Error in DeserializeDesiredState. byte:{0}{1}
sv: Avbryter uppspelningen. Fel i DeserializeDesiredState. byte:{0}{1}

en: Could not create client.
sv: Kunde inte skapa klient.

en: Could not create peer.
sv: Kunde inte skapa en peer.

en: Could not communicate with host.
sv: Kunde inte kommunicera med värden.

en: The host code is too long.
    Please recheck that you have the correct code.
sv: Värdkoden är för lång.
    Kontrollera att du har rätt kod.

en: The server is full.
sv: Servern är full.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible.
sv: Serverns och klientens nätspelsversioner är inkompatibla.

en: The game is currently running.
sv: Spelet körs för tillfället.

en: Nickname is too long.
sv: Smeknamnet är för långt.

en: The server sent an unknown error message.
sv: Servern skickade ett okänt felmeddelande.

en: Unknown message received with id : {0}
sv: Tog emot ett okänt meddelande med id: {0}

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message received with id: {0}
sv: Tog emot ett okänt SYNC_SAVE_DATA-meddelande med id: {0}

en: Synchronizing save data...
sv: Synkroniserar spardata...

en: Failed to delete NetPlay memory card. Verify your write permissions.
sv: Misslyckades att radera minneskort för nätspel. Bekräfta dina skrivbehörigheter.

en: Failed to reset NetPlay GCI folder. Verify your write permissions.
sv: Misslyckades att nollställa nätspels-GCI-mappen. Kontrollera skrivrättigheterna.

en: Failed to reset NetPlay NAND folder. Verify your write permissions.
sv: Misslyckades att nollställa nätspels-NAND-mappen. Kontrollera skrivrättigheterna.

en: Failed to reset NetPlay redirect folder. Verify your write permissions.
sv: Misslyckades att nollställa nätspelsomdirigeringsmappen. Kontrollera skrivrättigheterna.

en: Failed to write Mii data.
sv: Misslyckades att skriva Mii-data.

en: Failed to write Wii save.
sv: Misslyckades att skriva Wii-sparning.

en: Failed to write redirected save.
sv: Misslyckades att skriva omdirigerad sparning.

en: Failed to delete NetPlay GBA{0} save file. Verify your write permissions.
sv: Misslyckades att radera nätspelssparfil för GBA{0}. Kontrollera skrivrättigheterna.

en: Unknown SYNC_CODES message received with id: {0}
sv: Tog emot ett okänt SYNC_CODES-meddelande med id: {0}

en: Synchronizing Gecko codes...
sv: Synkroniserar Gecko-koder...

en: Synchronizing AR codes...
sv: Synkroniserar AR-koder...

en: Quality of Service (QoS) was successfully enabled.
sv: Quality of Service (QoS) har satts på.

en: Quality of Service (QoS) couldn't be enabled.
sv: Det gick inte att sätta på Quality of Service (QoS).

en: Game is already running!
sv: Spelet körs redan!

en: Data received!
sv: Data mottagen!

en: Error processing data.
sv: Fel uppstod när data behandlades.

en: Error processing codes.
sv: Fel uppstod när koder behandlades.

en: Codes received!
sv: Koder mottagna!

en: Traversal server timed out connecting to the host
sv: Traverseringsserver gjorde en timeout vid anslutning till värden

en: Server rejected traversal attempt
sv: Servern avvisade traverseringsförsök

en: Invalid host
sv: Ogiltig värd

en: Unknown error {0:x}
sv: Okänt fel {0:x}

en: Failed to open file "{0}".
sv: Misslyckades att öppna filen "{0}".

en: Error reading file: {0}
sv: Fel uppstod när fil lästes: {0}

en: Internal LZO Error - compression failed
sv: Internt LZO-fel - komprimering misslyckades

en: Failed to open file "{0}". Verify your write permissions.
sv: Misslyckades att öppna filen "{0}". Kontrollera skrivrättigheterna.

en: Internal LZO Error - decompression failed
sv: Internt LZO-fel - dekomprimering misslyckades

en: Error writing file: {0}
sv: Fel uppstod när fil skrevs: {0}

en: Enet Didn't Initialize
sv: Enet initialiserades inte

en: All players' saves synchronized.
sv: Alla spelares sparfiler har synkroniserats.

en: {0} failed to synchronize.
sv: {0} misslyckades att synkronisera.

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
sv: Tog emot ett okänt SYNC_SAVE_DATA-meddelande med id:{0} från spelare:{1} Spelaren sparkas ut!

en: All players' codes synchronized.
sv: Alla spelares koder har synkroniserats.

en: {0} failed to synchronize codes.
sv: {0} misslyckades att synkronisera koder.

en: Unknown SYNC_GECKO_CODES message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
sv: Tog emot ett okänt SYNC_GECKO_CODES-meddelande med id:{0} från spelare:{1} Spelaren sparkas ut!

en: Unknown message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
sv: Tog emot ett okänt meddelande med id:{0} från spelare:{1} Spelaren sparkas ut!

en: Selected game doesn't exist in game list!
sv: Det valda spelet finns inte i spellistan!

en: Error collecting save data!
sv: Fel uppstod när spardata samlades in!

en: Error synchronizing save data!
sv: Fel uppstod när spardata synkroniserades!

en: Error synchronizing cheat codes!
sv: Ett fel uppstod med att synkronisera fuskkoder!

en: JIT failed to find code space after a cache clear. This should never happen. Please report this incident on the bug tracker. Dolphin will now exit.
sv: JIT misslyckades att hitta kodutrymme efter en cacherensning. Detta borde aldrig hända. Rapportera gärna detta till utvecklarna. Dolphin kommer nu avslutas.

en: Invalid write to {0:#010x}, PC = {1:#010x}; the game probably would have crashed on real hardware.
    
    For accurate emulation, enable MMU in advanced settings.
sv: Ogiltig skrivning till {0:#010x}, PC = {1:#010x}; spelet skulle troligen ha kraschat på riktig hårdvara.
    
    För korrekt emulering, aktivera MMU i avancerade inställningar.

en: Invalid read from {0:#010x}, PC = {1:#010x}; the game probably would have crashed on real hardware.
    
    For accurate emulation, enable MMU in advanced settings.
sv: Ogiltig läsning från {0:#010x}, PC = {1:#010x}; spelet skulle troligen ha kraschat på riktig hårdvara.
    
    För korrekt emulering, aktivera MMU i avancerade inställningar.

en: Internal LZ4 Error - compression failed
sv: Internt LZ4-fel - komprimering misslyckades

en: Internal LZO Error - decompression failed ({0}) ({1}) 
    Unable to retrieve outdated savestate version info.
sv: Internt LZO-fel - dekomprimering misslyckades ({0}) ({1})
    Det gick inte att hämta versionsinformation från den här gamla snabbsparningen.

en: Internal LZO Error - failed to parse decompressed version cookie and version string length ({0})
sv: Internt LZO-fel - misslyckades att läsa dekomprimerad versionskaka och versionssträngslängd ({0})

en: Internal LZO Error - failed to parse decompressed version string ({0} / {1})
sv: Internt LZO-fel - misslyckades att läsa dekomprimerad versionssträng ({0} / {1})

en: Empty
sv: Tom

en: Unknown
sv: Okänd

en: Internal LZ4 Error - Tried decompressing {0} bytes
sv: Internt LZ4-fel - Försökte dekomprimera {0} byte

en: Internal LZ4 Error - decompression failed ({0}, {1}, {2})
sv: Internt LZ4-fel - dekomprimering misslyckades ({0}, {1}, {2})

en: Internal LZ4 Error - payload size mismatch ({0} / {1}))
sv: Internt LZ4-fel - payloadstorleken matchar inte ({0} / {1})

en: No undo.dtm found, aborting undo load state to prevent movie desyncs
sv: Ingen undo.dtm hittades, avbryter ångring av snabbsparningsinläsning för att förhindra att inspelningen desynkroniseras

en: There is nothing to undo!
sv: Det finns inget att ångra!

note: i18n: This replaces the name of a device if it cannot be found.
en: Unknown Device
sv: Okänd enhet

en: WAD installation failed: The selected file is not a valid WAD.
sv: WAD-installation misslyckades: Den valda filen är inte en giltig WAD.

en: WAD installation failed: Could not initialise title import (error {0}).
sv: WAD-installation misslyckades: Kunde inte initialisera titelimport (fel {0}).

en: WAD installation failed: Could not import content {0:08x}.
sv: WAD-installation misslyckades: Kunde inte importera innehåll {0:08x}.

en: WAD installation failed: Could not finalise title import.
sv: WAD-installation misslyckades: Kunde inte finalisera titelimport.

en: WAD installation failed: Could not create Wii Shop log files.
sv: WAD-installation misslyckades: Kunde inte skapa Wii Shop-loggfiler.

en: A different version of this title is already installed on the NAND.
    
    Installed version: {0}
    WAD version: {1}
    
    Installing this WAD will replace it irreversibly. Continue?
sv: En annan version av denna titel är redan installerad på NAND-minnet.
    
    Installerad version: {0}
    WAD-version: {1}
    
    Om du installerar denna WAD kommer titeln skrivas över. Detta går inte att ångra. Vill du fortsätta?

en: {0} of {1} blocks. Compression ratio {2}%
sv: {0} av {1} block. Komprimeringsgrad {2}%

en: Failed to open the output file "{0}".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
sv: Misslyckades att öppna utdatafilen "{0}".
    Kontrollera att du har tillåtelse att skriva till mappen i fråga och att enheten inte är skrivskyddad.

en: Files opened, ready to compress.
sv: Filerna har öppnats. Redo att komprimera.

en: Done compressing disc image.
sv: Skivavbildningen har komprimerats.

en: Failed to read from the input file "{0}".
sv: Misslyckades att läsa från indatafilen "{0}".

en: Failed to write the output file "{0}".
    Check that you have enough space available on the target drive.
sv: Misslyckades att skriva till utdatafilen "{0}".
    Kontrollera att det finns tillräckligt med utrymme på målenheten.

en: Europe
sv: Europa

en: Australia
sv: Australien

en: France
sv: Frankrike

en: Germany
sv: Tyskland

en: Italy
sv: Italien

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Russia
sv: Ryssland

en: Spain
sv: Spanien

en: World
sv: Världen

en: Japanese
sv: Japanska

en: English
sv: Engelska

en: German
sv: Tyska

en: French
sv: Franska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Italian
sv: Italienska

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Simplified Chinese
sv: Förenklad kinesiska

en: Traditional Chinese
sv: Traditionell kinesiska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Unpacking
sv: Packar upp

en: This file does not look like a BootMii NAND backup.
sv: Filen verkar inte vara en BootMii-NAND-kopia.

en: This file does not contain a valid Wii filesystem.
sv: Den här filen innehåller inte ett giltigt Wii-filsystem.

en: Unable to write to file {0}
sv: Kunde inte skriva till filen {0}

en: Wii data is not public yet
sv: Wii-data är inte offentlig än

en: Failed to connect to Redump.org
sv: Misslyckades att ansluta till Redump.org

en: Failed to parse Redump.org data
sv: Misslyckades att tolka data från Redump.org

en: Serial and/or version data is missing from {0}
    Please append "{1}" (without the quotes) to the datfile URL when downloading
    Example: {2}
sv: Data för serienummer och/eller version saknas i {0}
    Lägg till "{1}" (utan citattecken) på slutet av URL:en när du laddar ner dat-filen
    Exempel: {2}

en: Good dump
sv: Korrekt kopia

en: Bad dump
sv: Inkorrekt kopia

en: Unknown disc
sv: Okänd skiva

en: The filesystem is invalid or could not be read.
sv: Filsystemet är ogiltigt eller kunde inte läsas.

en: There are too many partitions in the first partition table.
sv: Det finns för många partitioner i den första partitionstabellen.

en: The update partition is missing.
sv: Uppdateringspartitionen saknas.

en: The data partition is missing.
sv: Datapartitionen saknas.

en: The channel partition is missing.
sv: Kanalpartitionen saknas.

en: The install partition is missing.
sv: Installationspartitionen saknas.

note: i18n: This string is referring to a game mode in Super Smash Bros. Brawl called Masterpieces where you play demos of NES/SNES/N64 games. Official translations: 名作トライアル (Japanese), Masterpieces (English), Meisterstücke (German), Chefs-d'œuvre (French), Clásicos (Spanish), Capolavori (Italian), 클래식 게임
en: The Masterpiece partitions are missing.
sv: Masterpiecepartitionerna saknas.

en: The update partition is not at its normal position.
sv: Uppdateringspartitionen är inte på sin normala position.

en: The data partition is not at its normal position. This will affect the emulated loading times. You will be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
sv: Datapartitionen är inte på sin normala position. Detta kommer påverka de emulerade laddningstiderna. Du kommer inte kunna dela indatainspelningar och använda nätspel med någon som använder en korrekt skivavbildning.

en: The type of a partition could not be read.
sv: Typen av en partition kunde inte läsas.

en: The {0} partition is not properly aligned.
sv: {0}-partitionen ligger inte på en giltig position.

en: The {0} partition does not seem to contain valid data.
sv: {0}-partitionen verkar inte innehålla giltig data.

en: The {0} partition is not correctly signed.
sv: {0}-partitionen är inte korrekt signerad.

en: The H3 hash table for the {0} partition is not correct.
sv: H3-hashtabellen för {0}-partitionen är inte korrekt.

en: The data size for the {0} partition is not evenly divisible by the block size.
sv: Datastorleken för {0}-partitionen är inte jämnt delbar med blockstorleken.

en: The {0} partition does not have a valid file system.
sv: {0}-partitionen har inte ett giltigt filsystem.

en: The update partition does not contain the IOS used by this title.
sv: Uppdateringspartitionen innehåller inte det IOS som används av den här titeln.

en: This game has been hacked to fit on a single-layer DVD. Some content such as pre-rendered videos, extra languages or entire game modes will be broken. This problem generally only exists in illegal copies of games.
sv: Det här spelet har hackats för att få plats på en enkellagrig DVD-skiva. Visst innehåll såsom förrenderade videor, extra språk eller hela spellägen kommer vara trasiga. Det här problemet finns generellt sett bara i piratkopior av spel.

en: The format that the disc image is saved in does not store the size of the disc image.
sv: Formatet som skivavbildningen är sparad i lagrar inte skivavbildningens storlek.

en: This disc image is too small and lacks some data. The problem is most likely that this is a dual-layer disc that has been dumped as a single-layer disc.
sv: Denna skivavbild är för liten och saknar en del data. Problemet är troligtvis att detta är en skiva med dubbla lager som har dumpats som en skiva med ett lager.

en: This disc image is too small and lacks some data. If your dumping program saved the disc image as several parts, you need to merge them into one file.
sv: Denna skivavbildning är för liten och saknar viss data. Om ditt dumpningsprogram sparade skivavbildningen som flera delar måste du sammanfoga dem till en enda fil.

en: This debug disc image has the size of a retail disc image.
sv: Denna skivavbildning av en utvecklarskiva har samma storlek som en skivavbildning av en vanlig skiva.

en: This disc image has an unusual size. This will likely make the emulated loading times longer. You will likely be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
sv: Denna skivavbildning har en ovanlig storlek. Detta kommer antagligen göra de emulerade laddningstiderna längre. Du kommer antagligen inte kunna dela indatainspelningar och använda nätspel med någon som använder en korrekt skivavbildning.

en: This disc image has an unusual size.
sv: Denna skivavbildning har en ovanlig storlek.

en: The game ID is {0} but should be {1}.
sv: Spel-ID:t är {0} men borde vara {1}.

en: The game ID is inconsistent.
sv: Spel-ID:t är inkonsistent.

en: The game ID is unusually short.
sv: Spel-ID:t är ovanligt kort.

en: The region code does not match the game ID. If this is because the region code has been modified, the game might run at the wrong speed, graphical elements might be offset, or the game might not run at all.
sv: Regionskoden stämmer inte överens med spelets ID. Om detta beror på att regionskoden har ändrats kommer kanske spelet köras i fel hastighet, grafiska element kanske är förskjutna eller spelet kanske inte körs alls.

note: i18n: You may want to leave the term "ERROR #002" untranslated, since the emulated software always displays it in English.
en: This Korean title is set to use an IOS that typically isn't used on Korean consoles. This is likely to lead to ERROR #002.
sv: Denna koreanska speltitel är inställd på att använda en IOS som vanligtvis inte används i koreanska konsoler. Detta kommer troligtvis orsaka ERROR #002.

en: This title is set to use an invalid IOS.
sv: Denna titel är inställd på att använda ett ogiltigt IOS.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: This title is set to use an invalid common key.
sv: Denna titel är inställd på att använda en ogiltig gemensam nyckel.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: The specified common key index is {0} but should be {1}.
sv: Det specificerade indexet för gemensam nyckel är {0} men borde vara {1}.

note: i18n: "Ticket" here is a kind of digital authorization to use a certain title (e.g. a game)
en: The ticket is not correctly signed.
sv: Ticket-datan är inte korrekt signerad.

en: The TMD is not correctly signed. If you move or copy this title to the SD Card, the Wii System Menu will not launch it anymore and will also refuse to copy or move it back to the NAND.
sv: TMD-datan är inte korrekt signerad. Om du flyttar eller kopierar den här titeln till SD-kortet kommer Wii-menyn inte längre kunna starta den eller kopiera eller flytta tillbaka den till NAND-minnet.

en: This disc image is in the NKit format. It is not a good dump in its current form, but it might become a good dump if converted back. The CRC32 of this file might match the CRC32 of a good dump even though the files are not identical.
sv: Den här skivavbildningen är i NKit-formatet. Den är inte en korrekt skivavbildning i dess nuvarande form, men det är möjligt att den blir en om den konverteras tillbaka. CRC32-kontrollsumman av den här filen kanske matchar CRC32-kontrollsumman av en korrekt skivavbildning trots att filerna inte är identiska.

en: Some padding data that should be zero is not zero. This can make the game freeze at certain points.
sv: Viss ifyllnadsdata som borde vara noll är inte noll. Detta kan göra att spelet fryser vid vissa punkter.

en: Content {0:08x} is corrupt.
sv: Innehåll {0:08x} är korrupt.

en: Some of the data could not be read.
sv: Viss data kunde inte läsas.

en: Errors were found in {0} blocks in the {1} partition.
sv: Fel hittades i {0} block i {1}-partitionen.

en: Errors were found in {0} unused blocks in the {1} partition.
sv: Fel hittades i {0} oanvända block i {1}-partitionen.

en: This is a good dump.
sv: Detta är en korrekt kopia.

en: This is a good dump according to Redump.org, but Dolphin has found problems. This might be a bug in Dolphin.
sv: Detta är en korrekt kopia enligt Redump.org, men Dolphin har hittat problem. Detta skulle kunna vara en bugg i Dolphin.

en: Dolphin is unable to verify unlicensed discs.
sv: Dolphin kan inte verifiera olicensierade skivor.

en: Dolphin is unable to verify typical TGC files properly, since they are not dumps of actual discs.
sv: Dolphin kan inte verifiera typiska TGC-filer korrekt eftersom de inte är kopior av faktiska skivor.

en: Dolphin is currently unable to verify Triforce games.
sv: Dolphin kan för närvarande inte verifiera Triforce-spel.

en: Compared to the Wii disc release of the game, this is a bad dump. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
sv: Jämfört med Wii-skivutgåvan av spelet är detta en dålig dumpning. Trots detta är det möjligt att detta är en bra dumpning jämfört med Wii U eShop-utgåvan av spelet. Dolphin kan inte verifiera detta.

en: This is a bad dump. This doesn't necessarily mean that the game won't run correctly.
sv: Detta är en inkorrekt kopia. Det betyder inte nödvändigtvis att spelet inte kommer fungera rätt.

en: This is a bad dump.
sv: Detta är en inkorrekt kopia.

en: No problems were found. This does not guarantee that this is a good dump, but since Wii titles contain a lot of verification data, it does mean that there most likely are no problems that will affect emulation.
sv: Inga problem hittades. Detta garanterar inte att detta är en korrekt kopia, men eftersom Wii-titlar innehåller mycket verifieringsdata betyder det att det antagligen inte finns några problem som påverkar emuleringen.

en: No problems were found.
sv: Inga problem hittades.

en: Compared to the Wii disc release of the game, problems of low severity were found. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
sv: Jämfört med Wii-skivutgåvan av spelet hittades problem med låg svårighetsgrad. Trots detta är det möjligt att detta är en bra dumpning jämfört med Wii U eShop-utgåvan av spelet. Dolphin kan inte verifiera detta.

en: Problems with low severity were found. They will most likely not prevent the game from running.
sv: Smärre problem har påträffats. De kommer förmodligen inte förhindra spelet från att köras.

en: Problems with medium severity were found. The whole game or certain parts of the game might not work correctly.
sv: Någorlunda allvarliga problem har påträffats. Hela spelet eller vissa delar av spelet kommer kanske inte fungera riktigt.

en: Problems with high severity were found. The game will most likely not work at all.
sv: Mycket allvarliga problem har påträffats. Spelet kommer mycket troligt inte fungera alls.

en: 
    
    Because GameCube disc images contain little verification data, there may be problems that Dolphin is unable to detect.
sv: 
    
    Eftersom GameCube-skivavbildningar inte innehåller mycket verifieringsdata kan det finnas problem som Dolphin inte kan upptäcka.

en: 
    
    Because this title is not for retail Wii consoles, Dolphin cannot ensure that it hasn't been tampered with, even if signatures appear valid.
sv: 
    
    På grund av att detta är en utvecklarversion av en titel kan Dolphin inte verifiera att den inte har mixtrats med, även om signaturerna verkar giltiga.

en: About Dolphin
sv: Om Dolphin

note: i18n: A positive number of version control commits made compared to some named branch
en: %1 commit(s) ahead of %2
sv: %1 ändring(ar) före %2

note: i18n: "Branch" means the version control term, not a literal tree branch.
en: Branch: %1
sv: Gren: %1

en: Using Qt %1
sv: Använder Qt %1

en: Check for updates
sv: Leta efter uppdateringar

note: i18n: The word "free" in the standard phrase "free and open source" is "free" as in "freedom" - it refers to certain properties of the software's license, not the software's price. (It is true that Dolphin can be downloaded at no cost, but that's not what this message says.)
en: Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
sv: Dolphin är en GameCube- och Wii-emulator som är open source och fri mjukvara.

en: This software should not be used to play games you do not legally own.
sv: Denna mjukvara bör inte användas för att spela spel som du inte äger lagligt.

en: License
sv: Licens

en: Authors
sv: Författare

note: i18n: This message uses curly quotes in English. If you want to use curly quotes in your translation, please use the type of curly quotes that's appropriate for your language. If you aren't sure which type is appropriate, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Specific_language_features
en: © 2003-2024+ Dolphin Team. “GameCube” and “Wii” are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
sv: © 2003-2024 Dolphin-teamet. ”GameCube” och ”Wii” är varumärken som tillhör Nintendo. Dolphin är inte associerat med Nintendo på något sätt.

en: %1 points
sv: %1 poäng

note: i18n: %1 is a date/time.
en: Unlocked at %1
sv: Låstes upp %1

en: Unlocked
sv: Upplåst

en: Locked
sv: Låst

en: %1 is playing %2
sv: %1 spelar %2

en: %1 has unlocked %2/%3 achievements worth %4/%5 points
sv: %1 har låst upp %2/%3 prestationer värda %4/%5 poäng

en: Logged Out - Credentials Expired
sv: Utloggad - Inloggningen har gått ut

en: Login Failed - Invalid Username/Password
sv: Inloggning misslyckades - Ogiltigt användarnamn/lösenord

en: Login Failed - No Internet Connection
sv: Inloggning misslyckades - ingen internetanslutning

en: Login Failed - Server Error
sv: Inloggning misslyckades - Serverfel

en: Enable RetroAchievements.org Integration
sv: Aktivera RetroAchievements.org-integrering

en: Enable integration with RetroAchievements for earning achievements and competing in leaderboards.<br><br>Must log in with a RetroAchievements account to use. Dolphin does not save your password locally and uses an API token to maintain login.
sv: Aktivera integration med RetroAchievements för att tjäna prestationer och tävla i topplistor.<br><br>Måste logga in med ett RetroAchievements-konto för att använda. Dolphin sparar inte ditt lösenord lokalt utan använder en API-token för att upprätthålla inloggningen.

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Log In
sv: Logga in

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Login Failed
sv: Inloggning misslyckades

en: Enable Hardcore Mode
sv: Aktivera hardcodeläge

en: Enable Hardcore Mode on RetroAchievements.<br><br>Hardcore Mode is intended to provide an experience as close to gaming on the original hardware as possible. RetroAchievements rankings are primarily oriented towards Hardcore points (Softcore points are tracked but not as heavily emphasized) and leaderboards require Hardcore Mode to be on.<br><br>To ensure this experience, the following features will be disabled, as they give emulator players an advantage over console players:<br>- Loading states<br>-- Saving states is allowed<br>- Emulator speeds below 100%<br>-- Frame advance is disabled<br>-- Turbo is allowed<br>- Cheats<br>- Memory patches<br>-- File patches are allowed<br>- Debug UI<br>- Freelook<br><br><dolphin_emphasis>This cannot be turned on while a game is playing.</dolphin_emphasis><br>Close your current game before enabling.<br>Be aware that turning Hardcore Mode off while a game is running requires the game to be closed before re-enabling.
sv: Aktiverar RetroAchivements hardcoreläge.<br><br>Tanken med hardcoreläget är att göra spelupplevelsen så lik originalkonsolen som möjligt. RetroAchievements rankningar riktar sig främst mot hardcorepoäng (softcorepoäng registreras men har inte lika stor vikt), och leaderboards kräver att hardcoreläget är på.<br><br>För att uppnå den här upplevelsen stängs följande funktioner av, eftersom de ger emulatoranvändare fördelar över konsolanvändare:<br>- Att ladda snabbsparningar<br>-- Det är tillåtet att spara snabbsparningar<br>- Emulatorhastigheter under 100%<br>-- Att gå framåt en bildruta i taget är avstängt<br>-- Turbo är tillåtet<br>- Fusk<br>- Minnespatchar <br>-- Filpatchar är tillåtna<br>- Felsökningsgränssnitt<br>- Fri kamera<br><br><dolphin_emphasis>Det går inte att slå på detta medan ett spel körs.</dolphin_emphasis><br>Stäng det nuvarande spelet före du aktiverar den här inställningen.<br>Tänk på att om du stänger av hardcoreläget medan ett spel körs måste du stänga spelet före du kan slå på det igen.

en: Enable Unofficial Achievements
sv: Aktivera inofficiella prestationer

en: Enable unlocking unofficial achievements as well as official achievements.<br><br>Unofficial achievements may be optional or unfinished achievements that have not been deemed official by RetroAchievements and may be useful for testing or simply for fun.<br><br>Setting takes effect on next game load.
sv: Aktivera upplåsning av prestationer i Encore-läget.<br><br>Encore-läget återaktiverar prestationer som spelaren redan har låst upp på webbplatsen så att spelaren får ett meddelande om de uppfyller upplåsningsvillkoren igen, användbart för anpassade speedrun-kriterier eller helt enkelt för skojs skull.<br><br>Inställningen träder i kraft vid nästa spelinläsning.

en: Enable Encore Achievements
sv: Aktivera reprisprestationer

en: Enable unlocking achievements in Encore Mode.<br><br>Encore Mode re-enables achievements the player has already unlocked on the site so that the player will be notified if they meet the unlock conditions again, useful for custom speedrun criteria or simply for fun.<br><br>Setting takes effect on next game load.
sv: Aktivera upplåsning av prestationer i Encore-läget.<br><br>Encore-läget återaktiverar prestationer som spelaren redan har låst upp på webbplatsen så att spelaren får ett meddelande om de uppfyller upplåsningsvillkoren igen, användbart för anpassade speedrun-kriterier eller helt enkelt för skojs skull.<br><br>Inställningen träder i kraft vid nästa spelinläsning.

en: Enable Spectator Mode
sv: Aktivera åskådarläge

en: Enable unlocking achievements in Spectator Mode.<br><br>While in Spectator Mode, achievements and leaderboards will be processed and displayed on screen, but will not be submitted to the server.<br><br>If this is on at game launch, it will not be turned off until game close, because a RetroAchievements session will not be created.<br><br>If this is off at game launch, it can be toggled freely while the game is running.
sv: Aktivera upplåsning av prestationer i Åskådarläget.<br><br>I Åskådatläget bearbetas och visas prestationer och topplistor på skärmen, men skickas inte till servern.<br><br>Om detta är på vid spelstart kommer det inte att stängas av förrän spelet stängs, eftersom en RetroAchievements-session inte skapas.<br><br>Om detta är av vid spelstart kan det växlas fritt medan spelet körs.

en: Show Leaderboard Tracker
sv: Visa ledartavlor

en: Show the on-screen RetroAchievements leaderboard tracker.<br><br>This appears in the bottom-right corner while competing in a leaderboard.
sv: Visa RetroAchievements ledartavla.<br><br>Denna visas i nedre högra hörnet när man tävlar i en utmaning.

en: Show Challenge Indicators
sv: Visa utmaningsindikatorer

en: Show the on-screen RetroAchievements challenge indicators.<br><br>These appear as achievement badges in the bottom-right corner while tracking progress within a challenge.
sv: Visa indikatorer för RetroAchievements-utmaningar på skärmen.<br><br> Dessa visas som prestationsmärken i det nedre högra hörnet medan du följer framstegen inom en utmaning.

en: Enable Discord Presence
sv: Aktivera Discordnärvaro

en: Use RetroAchievements rich presence in your Discord status.<br><br>Show Current Game on Discord must be enabled.
sv: Använder RetroAchivements rika närvaro i din Discordstatus.<br><br>"Visa nuvarande spel på Discord" måste vara aktiverat.

en: Enable Progress Notifications
sv: Aktivera framstegsnotiser

en: Enable progress notifications on achievements.<br><br>Displays a brief popup message whenever the player makes progress on an achievement that tracks an accumulated value, such as 60 out of 120 stars.
sv: Aktivera framstegsmeddelanden för prestationer.<br><br>Visar ett kort popup-meddelande när spelaren gör framsteg med en prestation som följer ett ackumulerat värde, t.ex. 60 av 120 stjärnor.

note: i18n: Settings that affect the functionality of unlocking achievements.
en: Function Settings
sv: Funktionella inställningar

note: i18n: Settings that affect how achievements are displayed while playing.
en: Display Settings
sv: Visningsinställningar

en: To log in, stop the current emulation.
sv: Stoppa den aktuella emuleringen för att logga in.

en: Confirm Logout
sv: Bekräfta utloggning

en: Are you sure you want to log out of RetroAchievements?
sv: Är du säker på att du vill logga ut från RetroAchievements?

en: Confirm Hardcore Off
sv: Bekräfta avstängt hardcore-läge

en: Are you sure you want to turn hardcore mode off?
sv: Är du säker på att du vill stänga av hardcore-läget?

en: Achievements
sv: Prestationer

en: Settings
sv: Inställningar

en: Progress
sv: Förlopp

en: Address Space
sv: Adressutrymme

en: Typical GameCube/Wii Address Space
sv: Typiskt GameCube/Wii-adressutrymme

en: Custom Address Space
sv: Anpassat adressutrymme

en: Sets up the search using standard MEM1 and (on Wii) MEM2 mappings in virtual address space. This will work for the vast majority of games.
sv: Ställer in sökningen på att använda de vanliga MEM1- och (på Wii) MEM2-mappningarna i virtuellt adressutrymme. Detta fungerar för de allra flesta spel.

en: Use virtual addresses when possible
sv: Använd virtuella adresser när det är möjligt

en: Use physical addresses
sv: Använd fysiska adresser

en: Use memory mapper configuration at time of scan
sv: Använd den minnesmappningskonfiguration som är inställd vid skanntillfället

en: Range Start:
sv: Intervall start:

en: Range End:
sv: Intervall slut:

en: Data Type
sv: Datatyp

en: 8-bit Unsigned Integer
sv: 8-bitars osignerat heltal

en: 16-bit Unsigned Integer
sv: 16-bitars osignerat heltal

en: 32-bit Unsigned Integer
sv: 32-bitars osignerat heltal

en: 64-bit Unsigned Integer
sv: 64-bitars osignerat heltal

en: 8-bit Signed Integer
sv: 8-bitars signerat heltal

en: 16-bit Signed Integer
sv: 16-bitars signerat heltal

en: 32-bit Signed Integer
sv: 32-bitars signerat heltal

en: 64-bit Signed Integer
sv: 64-bitars signerat heltal

en: 32-bit Float
sv: 32-bitars flyttal

en: 64-bit Float
sv: 64-bitars flyttal

en: Aligned to data type length
sv: Justerat till datatypens längd

en: New Search
sv: Ny sökning

en: No game running.
sv: Inget spel körs.

en: Please start a game before starting a search with standard memory regions.
sv: Du måste starta ett spel före du kan starta en sökning med standardminnesregioner.

en: [%1, %2] and [%3, %4]
sv: [%1, %2] och [%3, %4]

en: %1 memory ranges
sv: %1 minnesintervall

en: Address space by CPU state
sv: Adressutrymme enligt CPU:ns tillstånd

en: Physical address space
sv: Fysiskt adressutrymme

en: Virtual address space
sv: Virtuellt adressutrymme

en: Unknown address space
sv: Okänt adressutrymme

en: Unknown data type
sv: Okänd datatyp

en: aligned
sv: justerat

en: unaligned
sv: ej justerat

note: i18n: This label is followed by a dropdown where the user can select things like "is equal to" or "is less than or equal to", followed by another dropdown where the user can select "any value", "last value", or "this value:". These three UI elements are intended to form a sentence together. Because 
en: Keep addresses where value in memory
sv: Behåll adresser där värdet i minnet

en: is equal to
sv: är lika med

en: is not equal to
sv: inte är lika med

en: is less than
sv: är mindre än

en: is less than or equal to
sv: är mindre än eller lika med

en: is greater than
sv: är större än

en: is greater than or equal to
sv: är större än eller lika med

en: this value:
sv: följande värde:

en: last value
sv: föregående värde

en: any value
sv: valfritt värde

en: Parse as Hex
sv: Tolka som hexadecimalt

en: Search and Filter
sv: Sök och filtrera

en: Refresh Current Values
sv: Uppdatera nuvarande värden

en: Reset Results
sv: Återställ resultat

en: Waiting for first scan...
sv: Väntar på första skanning...

en: Display values in Hex
sv: Visa värden hexadecimalt

en: Automatically update Current Values
sv: Uppdatera nuvarande värden automatiskt

en: Cannot compare against last value on first search.
sv: Det går inte att jämföra med föregående värde under den första sökningen.

en: Failed to parse given value into target data type.
sv: Misslyckades att tolka angivet värde som måldatatypen.

en: Scan succeeded.
sv: Skanning lyckades.

en: %n address(es) were removed.
sv: %n adress(er) togs bort.

en: %n address(es) remain.
sv: %n adress(er) kvar.

en: %n address(es) could not be accessed in emulated memory.
sv: %n adress(er) gick inte att komma åt i det emulerade minnet.

en: Found %n address(es).
sv: Hittade %n adress(er).

en: No game is running.
sv: Inget spel körs.

en: Invalid parameters given to search.
sv: Ogiltiga sökparametrar.

en: Search currently not possible in virtual address space. Please run the game for a bit and try again.
sv: Sökning är inte möjligt i virtuellt adressutrymme just nu. Kör spelet ett kort tag och prova igen.

en: Unknown error occurred.
sv: Okänt fel inträffade.

en: Refresh failed. Please run the game for a bit and try again.
sv: Uppdatering misslyckades. Kör spelet ett kort tag och prova igen.

en: Refreshed current values.
sv: Uppdaterade nuvarande värden.

en: Cannot refresh without results.
sv: Det går inte att uppdatera utan resultat.

en: Show in memory
sv: Visa i minne

en: Add to watch
sv: Lägg till bevakning

en: Generate Action Replay Code(s)
sv: Genererade Action Replay-kod(er)

en: Write value
sv: Skriv värde

en: Multiple errors occurred while generating AR codes.
sv: Flera fel inträffade vid generering av AR-koder.

en: Can only generate AR code for values in virtual memory.
sv: Det går bara att generera AR-koder för värden i virtuellt minne.

en: Cannot generate AR code for this address.
sv: Det går inte att generera en AR-kod för den här adressen.

en: Internal error while generating AR code.
sv: Ett internt fel uppstod när AR-kod skulle genereras.

en: Generated AR code(s).
sv: Genererade AR-kod(er).

en: Value:
sv: Värde:

en: Invalid value.
sv: Ogiltigt värde.

en: There was an error writing (some) values.
sv: Det uppstod ett fel vid skrivning av (några) värden.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Address
sv: Adress

en: Last Value
sv: Föregående värde

en: Current Value
sv: Nuvarande värde

en: Cheats Manager
sv: Fuskhanterare

en: AR Code
sv: AR-kod

en: Gecko Codes
sv: Gecko-koder

en: Start New Cheat Search
sv: Starta ny fusksökning

en: Cheat Search
sv: Sök efter fusk

en: &Add New Code...
sv: &Lägg till ny kod…

en: &Edit Code...
sv: &Redigera kod…

en: &Remove Code
sv: &Ta bort kod

en: Sort Alphabetically
sv: Sortera alfabetiskt

en: Show Enabled Codes First
sv: Visa påslagna koder först

en: Show Disabled Codes First
sv: Visa avstängda koder först

en: Clone and &Edit Code...
sv: Klona och &redigera kod…

en: Cheat Code Editor
sv: Fuskkodsredigerare

en: Creator:
sv: Skapare:

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Name:
sv: Namn:

en: Code:
sv: Kod:

en: Parsing Error
sv: Tolkningsfel

en: Unable to parse line %1 of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
sv: Det gick inte att tolka rad %1 i den angivna AR-koden som en giltig krypterad eller dekrypterad kod. Se till att du har skrivit in den rätt.
    
    Vill du ignorera denna rad och fortsätta tolka resten?

en: Invalid Mixed Code
sv: Ogiltig blandad kod

en: This Action Replay code contains both encrypted and unencrypted lines; you should check that you have entered it correctly.
    
    Do you want to discard all unencrypted lines?
sv: Denna Action Replay-kod innehåller både krypterade och okrypterade rader. Du bör kontrollera att du har skrivit in den rätt.
    
    Vill du ta bort alla okrypterade rader?

en: Error
sv: Fel

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
sv: Den resulterande dekrypterade AR-koden innehåller inga rader.

en: Unable to parse line %1 of the entered Gecko code as a valid code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
sv: Det gick inte att tolka rad %1 i den angivna Gecko-koden som en giltig kod. Se till att du har skrivit in den rätt.
    
    Vill du ignorera denna rad och fortsätta tolka resten?

en: This Gecko code doesn't contain any lines.
sv: Den här Gecko-koden innehåller inga rader.

en: Configure Dolphin
sv: Konfigurera Dolphin

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
sv: Fuskändringar kommer inte börja gälla förrän spelet startas om.

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
sv: Dolphins fusksystem är avstängt just nu.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: Common
sv: Gemensamt

en: Background Input
sv: Bakgrundsindata

en: Alternate Input Sources
sv: Alternativa inmatningskällor

en: Empty Value
sv: Tomt värde

en: This field cannot be left empty. Please enter a value.
sv: Detta fält får inte lämnas tomt. Ange ett värde.

en: DSU Client
sv: DSU-klient

en: Nothing to configure
sv: Ingenting att konfigurera

en: Add New DSU Server
sv: Lägg till ny DSU-server

en: Server IP Address
sv: Serverns IP-adress

en: Server Port
sv: Serverns port

en: Add
sv: Lägg till

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Enable
sv: Aktivera

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Remove
sv: Ta bort

en: DSU protocol enables the use of input and motion data from compatible sources, like PlayStation, Nintendo Switch and Steam controllers.<br><br>For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">refer to this page</a>.
sv: DSU-protokollet använder inmatning och rörelsedata från kompatibla källor, som PlayStation-, Nintendo Switch- och Steam-kontroller.<br><br>För installationsinstruktioner , <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">se denna sida</a>.

en: Name
sv: Namn

en: Size
sv: Storlek

en: Disc
sv: Skiva

en: Data Partition (%1)
sv: Datapartition (%1)

en: Update Partition (%1)
sv: Uppdateringspartition (%1)

en: Channel Partition (%1)
sv: Kanalpartition (%1)

en: Install Partition (%1)
sv: Installationspartition (%1)

en: Other Partition (%1)
sv: Annan partition (%1)

en: Choose Folder to Extract To
sv: Välj mapp att extrahera till

en: Extract Files...
sv: Extrahera filer...

en: Extract System Data...
sv: Extrahera systemdata...

en: Success
sv: Klar

en: Successfully extracted system data.
sv: Extraheringen av systemdata lyckades.

en: Failed to extract system data.
sv: Misslyckades att extrahera systemdata.

en: Extract Entire Disc...
sv: Extrahera hela skivan...

en: Extract Entire Partition...
sv: Extrahera hela partitionen...

en: Extract File...
sv: Extrahera fil...

en: Save File To
sv: Spara fil till

en: Extracting All Files...
sv: Extraherar alla filer...

en: Extracting Directory...
sv: Extraherar katalog...

en: Successfully extracted file.
sv: Extraheringen av filen lyckades.

en: Failed to extract file.
sv: Misslyckades att extrahera filen.

en: Allows manipulation of the in-game camera.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Tillåter manipulering av spelets kamera.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta okryssat.</dolphin_emphasis>

en: Configure Controller
sv: Anpassa kontroll

en: Six Axis
sv: Sex axlar

en: First Person
sv: Första person

en: Orbital
sv: Omloppsbana

en: Free Look Control Type
sv: Fri vy-kontrolltyp

en: Changes the in-game camera type during Free Look.<br><br>Six Axis: Offers full camera control on all axes, akin to moving a spacecraft in zero gravity. This is the most powerful Free Look option but is the most challenging to use.<br> <br>First Person: Controls the free camera similarly to a first person video game. The camera can rotate and travel, but roll is impossible. Easy to use, but limiting.<br><br>Orbital: Rotates the free camera around the original camera. Has no lateral movement, only rotation and you may zoom up to the camera's origin point.
sv: Ändrar spelets kameratyp vid Fri vy.<br><br>Six Axis: Erbjuder full kamerakontroll på alla axlar, som att styra ett rymdskepp i tyngdlöshet. Detta är det mest kraftfulla Fri vy-alternativet men är också det svåraste att använda.<br> <br>Första person: Styr den fria kameran som i ett första-persons spel. Kameran kan rotera och flyttas, man kan inte rolla. Enkel att använda, men har sina begränsningar.<br><br>Orbital: Roterar den fria kameran kring den ursprungliga kameran. Har ingen rörlighet sidledes, endast rotation, och du kan zooma upp till kamerans ursprungsläge.

en: Free Look allows for manipulation of the in-game camera. Different camera types are available from the dropdown.<br><br>For detailed instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">refer to this page</a>.
sv: Fri vy tillåter manipulering av spelets kamera. Olika kameratyper finns tillgängliga från den utfällbara menyn.<br><br>För detaljerade instruktioner, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">se den här sidan</a>.

en: Camera 1
sv: Kamera 1

en: Free Look Settings
sv: Fri vy-inställningar

en: Section that contains most CPU and Hardware related settings.
sv: Avsnitt som innehåller de flesta CPU- och hårdvaruinställningarna.

en: Controls whether or not Dual Core should be enabled. Can improve performance but can also cause issues. Defaults to <b>True</b>
sv: Styr huruvida Dual Core ska aktiveras. Det kan förbättra prestanda men kan också orsaka problem. Förvalet är <b>True</b>

en: Emulate the disc speed of real hardware. Disabling can cause instability. Defaults to <b>True</b>
sv: Emulerar riktig hårdvaras skivläsarhastighet. Spel kan bli instabila om det här är avstängt. Förvalet är <b>True</b>

en: Controls whether or not the Memory Management Unit should be emulated fully. Few games require it.
sv: Styr huruvida minneshanteringsenheten ska emuleras fullständigt. Få spel behöver det.

en: Controls whether to use high or low-level DSP emulation. Defaults to <b>True</b>
sv: Styr vilken DSP-emulering som ska användas; hög eller låg nivå. Förvalet är <b>True</b>

en: Tries to translate branches ahead of time, improving performance in most cases. Defaults to <b>True</b>
sv: Försöker översätta grenar i förtid, vilket förbättrar prestanda i de flesta fall. Förvalet är <b>True</b>

en: Section that contains all Gecko cheat codes.
sv: Avsnitt som innehåller alla Gecko-koder.

en: Section that contains all Action Replay cheat codes.
sv: Avsnitt som innehåller alla Action Repla-koder.

en: Section that contains all graphics related settings.
sv: Avsnitt som innehåller alla grafikinställningar.

en: Presets
sv: Förval

en: Failed to open config file!
sv: Misslyckades att öppna konfigurationsfilen!

en: Failed to write config file!
sv: Kunde inte skriva inställningsfil!

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Open in External Editor
sv: Öppna i extern editor

en: Core
sv: Kärna

en: Dual Core
sv: Dubbla kärnor

en: MMU
sv: MHE

en: Store EFB Copies to Texture Only
sv: Lagra EFB-kopior endast i texturer

en: Store XFB Copies to Texture Only
sv: Lagra XFB-kopior endast i texturer

en: Texture Cache
sv: Texturcache

en: Safe
sv: Säker

en: Fast
sv: Snabb

en: Failed to create the configuration file:
    %1
sv: Misslyckades med att skapa konfigurationsfilen:
    %1

en: Failed to open file in external editor.
    Make sure there's an application assigned to open INI files.
sv: Misslyckades att öppna filen i en extern editor.
    Se till att det finns en applikation inställd för att öppna INI-filer.

en: Enable Dual Core
sv: Aktivera dubbla kärnor

en: Enable MMU
sv: Aktivera MMU

en: Enable FPRF
sv: Aktivera FPRF

en: Synchronize GPU thread
sv: Synkronisera grafikprocessortråd

en: Emulate Disc Speed
sv: Emulera skivhastighet

en: DSP HLE (fast)
sv: DSP HLE (snabb)

en: none
sv: ingen

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
sv: Aktiverar minneshanterarenheten som behövs för några spel. (PÅ = Kompatibel, AV = Snabb)

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
sv: Aktiverar beräkning av Floating Point Result Flag. Behövs för vissa spel. (PÅ = kompatibel, AV = snabb)

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
sv: Synkroniserar grafikprocessorns och processorns trådar för att förhindra slumpartade frysningar när läget "Dubbla kärnor" används. (PÅ = kompatibel, AV = snabb)

en: Enable emulated disc speed. Disabling this can cause crashes and other problems in some games. (ON = Compatible, OFF = Unlocked)
sv: Aktiverar emulerad skivhastighet. Att stänga av detta kan leda till kraschar och andra problem i vissa spel. (PÅ = kompatibel, AV = obegränsad)

en: Deterministic dual core:
sv: Deterministiska dubbla kärnor:

en: Stereoscopy
sv: Stereoskopi

en: Monoscopic Shadows
sv: Monoskopiska skuggor

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
sv: Det här värdet multipliceras med djupet som har ställts in i grafikkonfigurationen.

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
sv: Det här värdet adderas med konvergensvärdet som har ställts in i grafikkonfigurationen.

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
sv: Gör så att båda ögon använder samma djupbuffert. Vissa spel kräver detta.

en: Depth Percentage:
sv: Djupandel:

en: Convergence:
sv: Konvergens:

en: Default Config (Read Only)
sv: Standardinställningar (skrivskyddad)

en: User Config
sv: Användarinställningar

en: Graphics
sv: Grafik

en: Italics mark default game settings, bold marks user settings.
    Right-click to remove user settings.
    Graphics tabs don't display the value of a default game setting.
    Anti-Aliasing settings are disabled when the global graphics backend doesn't match the game setting.
sv: Kursiv stil markerar standardinställningar för spelet, fet stil markerar användarinställningar.
    Högerklicka för att ta bort användarinställningar.
    Grafikflikar visar inte värdet för en standardinställning i spelet.
    Antialiasing-inställningar inaktiveras när den globala grafikbakänden inte matchar spelinställningen.

en: These settings override core Dolphin settings.
sv: Dessa inställningar åsidosätter Dolphins kärninställningar.

en: None
sv: Ingen

en: Standard Controller
sv: Standardkontroll

en: GameCube Controller Adapter (USB)
sv: Adapter för GameCube-styrenhet (USB)

en: Steering Wheel
sv: Ratt

en: Dance Mat
sv: Dansmatta

en: GBA (Integrated)
sv: GBA (integrerad)

en: Keyboard Controller
sv: Tangentbordskontroll

en: GameCube Controllers
sv: GameCube-kontroller

en: Port %1
sv: Uttag %1

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Download Codes
sv: Ladda ner koder

en: Download Codes from the WiiRD Database
sv: Ladda ner koder från WiiRD-databasen

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Failed to download codes.
sv: Misslyckades att ladda ner koder.

en: File contained no codes.
sv: Filen innehöll inga koder.

en: Download complete
sv: Nedladdning slutförd

en: Downloaded %1 codes. (added %2)
sv: Laddade ner %1 koder. (Lade till %2)

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Log Render Time to File
sv: Logga renderingstid till fil

en: Enable Wireframe
sv: Aktivera Wireframe

en: Texture Format Overlay
sv: Överlägg för texturformat

en: Enable API Validation Layers
sv: Aktivera API-valideringslager

en: Utility
sv: Hjälpprogram

en: Load Custom Textures
sv: Läs in anpassade texturer

en: Prefetch Custom Textures
sv: Läs in anpassade texturer i förhand

en: Dump EFB Target
sv: Dumpa EFB-mål

en: Dump XFB Target
sv: Dumpa XFB-mål

en: Disable EFB VRAM Copies
sv: Inaktivera EFB-VRAM-kopior

en: Enable Graphics Mods
sv: Aktivera grafikmoddar

en: Texture Dumping
sv: Texturdumpning

en: Dump Base Textures
sv: Dumpa bastexturer

en: Dump Mip Maps
sv: Dumpa mipmaps

en: Frame Dumping
sv: Bildrutedumpning

en: Window Resolution
sv: Fönsterupplösning

en: Aspect Ratio Corrected Internal Resolution
sv: Intern upplösning korrigerad för bildförhållande

en: Raw Internal Resolution
sv: Rå intern upplösning

en: Resolution Type:
sv: Upplösningstyp:

en: Use Lossless Codec (Ut Video)
sv: Använd förlustfri kodek (Ut Video)

en: Bitrate (kbps):
sv: Bithastighet (kbps):

en: PNG Compression Level:
sv: PNG-komprimeringsnivå:

en: PNG Compression Level
sv: PNG-komprimeringsnivå

en: Misc
sv: Övrigt

en: Crop
sv: Beskär

en: Enable Progressive Scan
sv: Aktivera Progressive scan

en: Backend Multithreading
sv: Flertrådning i backend

note: i18n: VS is short for vertex shaders.
en: Prefer VS for Point/Line Expansion
sv: Föredra VS för att expandera punkter/linjer

en: Cull Vertices on the CPU
sv: Filtrera hörnpunkter på CPU

en: Borderless Fullscreen
sv: Kantlös helskärm

en: Experimental
sv: Experimentell

en: Defer EFB Cache Invalidation
sv: Fördröj EFB-cacheinvalidering

en: Manual Texture Sampling
sv: Manuell textursampling

en: Renders the scene as a wireframe.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Renderar hela scenen i wireframeläge.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Modifies textures to show the format they're encoded in.<br><br>May require an emulation reset to apply.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Modifierar texturer för att visa formatet de är kodade i.<br><br>Det kan krävas att emuleringen startas om för att detta ska börja gälla.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Enables validation of API calls made by the video backend, which may assist in debugging graphical issues. On the Vulkan and D3D backends, this also enables debug symbols for the compiled shaders.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar validering av videobackendens API-anrop, vilket kan vara till hjälp för att felsöka grafikproblem. När Vulkan eller D3D används som backend aktiverar detta även debugsymboler för kompilerade shaders.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Logs the render time of every frame to User/Logs/render_time.txt.<br><br>Use this feature to measure Dolphin's performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Loggar renderingstiden för varje bildruta till User/Logs/render_time.txt.<br><br>Använd denna funktion för att mäta Dolphins prestanda.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Dumps decoded game textures based on the other flags to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Dumpar avkodade speltexturer baserat på de andra flaggorna till User/Dump/Textures/&lt;spel-id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Whether to dump mipmapped game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary mipmapped textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Avgör om mipmappade speltexturer ska dumpas till User/Dump/Textures/&lt;spel-id&gt;/. Detta inkluderar godtyckliga mipmappade texturer om 'Upptäck godtyckliga mipmaps' är aktiverat i Förbättringar.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Whether to dump base game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary base textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Avgör om spelets bastexturer ska dumpas till User/Dump/Textures/&lt;spel-id&gt;/. Detta inkluderar godtyckliga bastexturer om 'Upptäck godtyckliga mipmaps' är aktiverat i Förbättringar.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Loads custom textures from User/Load/Textures/&lt;game_id&gt;/ and User/Load/DynamicInputTextures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Läser in anpassade texturer från User/Load/Textures/&lt;spel-id&gt;/ och User/Load/DynamicInputTextures/&lt;spel-id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Caches custom textures to system RAM on startup.<br><br>This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Cachelagrar anpassade texturer till systemets RAM vid uppstart.<br><br>Detta kan kräva exponentiellt mer RAM men åtgärdar eventuella ryckningar i prestandan.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Dumpar innehållet i EFB-kopior till User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of XFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Dumpar innehållet iXFB-kopior till User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Disables the VRAM copy of the EFB, forcing a round-trip to RAM. Inhibits all upscaling.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Inaktiverar kopior av EFB till VRAM och tvingar EFB att kopieras till RAM istället. Förhindrar all uppskalning.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Loads graphics mods from User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Laddar grafikmoddar från User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Selects how frame dumps (videos) and screenshots are going to be captured.<br>If the game or window resolution change during a recording, multiple video files might be created.<br>Note that color correction and cropping are always ignored by the captures.<br><br><b>Window Resolution</b>: Uses the output window resolution (without black bars).<br>This is a simple dumping option that will capture the image more or less as you see it.<br><b>Aspect Ratio Corrected Internal Resolution</b>: Uses the Internal Resolution (XFB size), and corrects it by the target aspect ratio.<br>This option will consistently dump at the specified Internal Resolution regardless of how the image is displayed during recording.<br><b>Raw Internal Resolution</b>: Uses the Internal Resolution (XFB size) without correcting it with the target aspect ratio.<br>This will provide a clean dump without any aspect ratio correction so users have as raw as possible input for external editing software.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at "Aspect Ratio Corrected Internal Resolution".</dolphin_emphasis>
sv: Väljer hur bilddumpar (videor) och skärmdumpar ska tas.<br>Om spel- eller fönsterupplösningen ändras under en inspelning kan flera videofiler skapas.<br>Observera att färgkorrigering och beskärning alltid ignoreras av inspelningarna.<br><br><b>Fönsterupplösning</b>: Använder utmatningsfönstrets upplösning (utan svarta fält).<br>Detta är ett enkelt dumpningsalternativ som fångar bilden mer eller mindre som du ser den.<br><b>Intern upplösning korrigerad för bildförhållande</b>: Använder den interna upplösningen (XFB-storlek) och korrigerar den med målets bildförhållande.<br>Detta alternativ kommer konsekvent att dumpa med den angivna interna upplösningen oavsett hur bilden visas under inspelningen.<br><b>Rå intern upplösning</b>: Använder den interna upplösningen (XFB-storlek) utan att korrigera den med målbildsförhållandet.<br>Detta ger en ren dumpning utan någon korrigering av bildförhållandet så att användarna får en så rå bild som möjligt för externa redigeringsprogram.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta alternativ på "Intern upplösning korrigerad för bildförhållande".</dolphin_emphasis>

en: Encodes frame dumps using the Ut Video codec. If this option is unchecked, a lossy Xvid codec will be used.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Kodar bilddumpar med hjälp av Ut Video-kodek. Om detta alternativ inte är markerat kommer en Xvid-kodek med förlust att användas.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Specifies the zlib compression level to use when saving PNG images (both for screenshots and framedumping).<br><br>Since PNG uses lossless compression, this does not affect the image quality; instead, it is a trade-off between file size and compression time.<br><br>A value of 0 uses no compression at all.  A value of 1 uses very little compression, while the maximum value of 9 applies a lot of compression.  However, for PNG files, levels between 3 and 6 are generally about as good as level 9 but finish in significantly less time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 6.</dolphin_emphasis>
sv: Anger vilken zlib-komprimeringsnivå som ska användas när PNG-bilder sparas (både för skärmbilder och bildrutedumpar).<br><br>Eftersom PNG använder förlustfri komprimering kommer detta inte att påverka bildkvaliteten; det är istället en avvägning mellan filstorlek och komprimeringstid.<br><br>Värdet 0 använder ingen komprimering.  1 använder väldigt lite komprimering, medan det maximala värdet 9 använder mycket komprimering.  För PNG-filer är nivåer mellan 3 och 6 i regel ungefär lika bra som nivå 9, men slutförs betydligt snabbare.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du använda nivå 6.</dolphin_emphasis>

en: Crops the picture from its native aspect ratio (which rarely exactly matches 4:3 or 16:9), to the specific user target aspect ratio (e.g. 4:3 or 16:9).<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Beskär bilden från dess ursprungliga bildförhållande (som sällan exakt matchar 4:3 eller 16:9) till det specifika bildförhållande som användaren vill ha (t.ex. 4:3 eller 16:9).<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta omarkerat</dolphin_emphasis>

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software. Most games don't have any issue with this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar progressive scan om det stöds av den emulerade programvaran. De flesta spel har inga problem med detta.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Enables multithreaded command submission in backends where supported. Enabling this option may result in a performance improvement on systems with more than two CPU cores. Currently, this is limited to the Vulkan backend.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar flertrådad kommandoinskickning för backends som stöder det. Om det här alternativet används kan prestandan förbättras på system med fler än två CPU-kärnor. Just nu fungerar detta bara med Vulkan.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: On backends that support both using the geometry shader and the vertex shader for expanding points and lines, selects the vertex shader for the job.  May affect performance.<br><br>%1
sv: På backends som stöder både användning av geometri-shadern och vertex-shadern för att expandera punkter och linjer, väljs vertex-shadern för jobbet. Kan påverka prestandan.<br><br>%1

en: Cull vertices on the CPU to reduce the number of draw calls required.  May affect performance and draw statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Filtrerar hörnpunkter på CPU:n för att minska antalet ritanrop som krävs. Kan påverka prestanda och ritstatistik.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Defers invalidation of the EFB access cache until a GPU synchronization command is executed. If disabled, the cache will be invalidated with every draw call. <br><br>May improve performance in some games which rely on CPU EFB Access at the cost of stability.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Fördröjer invalidering av EFB-åtkomstcachen tills dess att ett GPU-synkroniseringskommando exekveras. Om detta stängs av kommer cachen invalideras för varje ritanrop.<br><br>Kan förbättra prestandan i vissa spel som använder EFB-åtkomst från CPU, men med möjliga stabilitetsproblem.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Use a manual implementation of texture sampling instead of the graphics backend's built-in functionality.<br><br>This setting can fix graphical issues in some games on certain GPUs, most commonly vertical lines on FMVs. In addition to this, enabling Manual Texture Sampling will allow for correct emulation of texture wrapping special cases (at 1x IR or when scaled EFB is disabled, and with custom textures disabled) and better emulates Level of Detail calculation.<br><br>This comes at the cost of potentially worse performance, especially at higher internal resolutions.<br><br>If this setting is enabled, the Texture Filtering setting will be disabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Använd en manuell implementering av textursampling istället för grafikbakändens inbyggda funktionalitet.<br><br>Denna inställning kan åtgärda grafiska problem i vissa spel på vissa GPU:er, oftast vertikala linjer i FMV:er. Dessutom möjliggör aktivering av manuell textursampling korrekt emulering av specialfall för texturomslag (vid 1x IR eller när skalad EFB är inaktiverad och med anpassade texturer inaktiverade) och bättre emulering av beräkning av detaljnivå.<br><br>Detta sker till priset av potentiellt sämre prestanda, särskilt vid högre interna upplösningar.<br><br>Om den här inställningen är aktiverad kommer inställningen Texturfiltrering att inaktiveras.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna den omarkerad</dolphin_emphasis>

en: Implements fullscreen mode with a borderless window spanning the whole screen instead of using exclusive mode. Allows for faster transitions between fullscreen and windowed mode, but slightly increases input latency, makes movement less smooth and slightly decreases performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Implementerar helskärmsläget med ett kantlöst fönster som täcker hela skärmen istället för att använda exklusivt helskärmsläge. Detta gör det snabbare att växla mellan helskärm och fönster, men det ökar latensen för knapptryckningar lite, gör rörelser mindre mjuka och sänker prestandan lite.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: <dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Forced on because %1 doesn't support geometry shaders.
sv: Kan inte stängas av eftersom %1 inte stöder geometrishaders.

en: Forced off because %1 doesn't support VS expansion.
sv: Kan inte sättas på eftersom %1 inte stöder VS-expansion.

en: Color Correction Configuration
sv: Färgkorrigering

en: Converts the colors from the color spaces that GC/Wii were meant to work with to sRGB/Rec.709.<br><br>There's no way of knowing what exact color space games were meant for, given there were multiple standards and most games didn't acknowledge them, so it's not correct to assume a format from the game disc region. Just pick the one that looks more natural to you, or match it with the region the game was developed in.<br><br>HDR output is required to show all the colors from the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Omvandlar färger från färgrymderna GC/Wii gjordes för till sRGB/Rec.709.<br><br>Det går inte att veta exakt vilken färgrymd ett visst spel designades för eftersom det fanns flera standarder och de flesta spel inte tog hänsyn till dem, så det är inte korrekt att anta att ett spel använder ett visst format för att spelskivan är för en viss region. Du kan helt enkelt välja den som ser mer naturlig ut för dig, eller den som matchar regionen där spelet utvecklades.<br><br>HDR-signal ut krävs för att visa alla färger från PAL- och NTSC-J-färgrymderna.<br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: NTSC-M and NTSC-J target gamma ~2.2. PAL targets gamma ~2.8.<br>None of the two were necessarily followed by games or TVs.<br>2.35 is a good generic value for all regions.<br><br>If a game allows you to chose a gamma value, match it here.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 2.35.</dolphin_emphasis>
sv: NTSC-M och NTSC-J har gamma ~2,2 som mål. PAL siktar på gamma ~2,8.<br>Ingen av de två följdes nödvändigtvis av spel eller TV-apparater.<br>2,35 är ett bra generiskt värde för alla regioner.<br><br>Om ett spel låter dig välja ett gammavärde, matcha det här.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, låt detta vara 2,35.</dolphin_emphasis>

en: Converts the gamma from what the game targeted to what your current SDR display targets.<br>Monitors often target sRGB. TVs often target 2.2.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Konverterar gamma från vad spelet riktade in sig på till vad din nuvarande SDR-skärm riktar in sig på.<br>Monitorer riktar ofta in sig på sRGB. TV-apparater har ofta 2.2 som mål.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Controls the base luminance of a paper white surface in nits. Useful for adjusting to different environmental lighting conditions when using a HDR display.<br><br>HDR output is required for this setting to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 203.</dolphin_emphasis>
sv: Styr basluminansen för en pappersvit yta i nits. Användbar för att justera till olika ljusförhållanden i omgivningen när du använder en HDR-skärm.<br><br>HDR-utmatning krävs för att den här inställningen ska gälla.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, låt den stå kvar på 203.</dolphin_emphasis>

en: Color Space
sv: Färgrymd

en: Correct Color Space
sv: Korrigera färgrymd

en: Game Color Space:
sv: Spelets färgrymd:

en: Game Gamma:
sv: Spelets gamma:

en: Game Gamma
sv: Spelets gamma

en: Correct SDR Gamma
sv: Korrigera SDR-gamma

en: SDR Display Gamma Target
sv: Gammamål för SDR-skärm

en: Custom:
sv: Anpassad:

en: HDR Paper White Nits:
sv: HDR pappersvit cd/m²:

en: HDR Paper White Nits
sv: HDR pappersvit cd/m²

en: Enhancements
sv: Förbättringar

en: Auto (Multiple of 640x528)
sv: Auto (multipel av 640x528)

en: Native (640x528)
sv: Ursprunglig (640x528)

en: %1x Native (%2x%3)
sv: %1x ursprunglig (%2x%3)

en: %1x Native (%2x%3) for %4
sv: %1x ursprunglig (%2x%3) för %4

en: Default
sv: Standard

en: 1x Anisotropic
sv: 1x Anisotropisk

en: 2x Anisotropic
sv: 2x anisotropisk

en: 4x Anisotropic
sv: 4x anisotropisk

en: 8x Anisotropic
sv: 8x anisotropisk

en: 16x Anisotropic
sv: 16x anisotropisk

en: Force Nearest and 1x Anisotropic
sv: Tvinga närmaste och 1x Anisotropic

en: Force Linear and 1x Anisotropic
sv: Tvinga linjär och 1x anisotropisk

en: Force Linear and 2x Anisotropic
sv: Tvinga linjär och 2x anisotropisk

en: Force Linear and 4x Anisotropic
sv: Tvinga linjär och 4x anisotropisk

en: Force Linear and 8x Anisotropic
sv: Tvinga linjär och 8x anisotropisk

en: Force Linear and 16x Anisotropic
sv: Tvinga linjär och 16x anisotropisk

en: Bilinear
sv: Bilinjär

en: Bicubic: B-Spline
sv: Bikubisk: B-Spline

en: Bicubic: Mitchell-Netravali
sv: Bikubisk: Mitchell-Netravali

en: Bicubic: Catmull-Rom
sv: Bikubisk: Catmull-Rom

en: Sharp Bilinear
sv: Skarp bilinjär

en: Area Sampling
sv: Områdessampling

en: Scaled EFB Copy
sv: Skalad EFB-kopia

en: Per-Pixel Lighting
sv: Ljus per bildpunkt

en: Widescreen Hack
sv: Bredbildshack

en: Disable Fog
sv: Inaktivera dimma

en: Force 24-Bit Color
sv: 24-bitars färg

en: Disable Copy Filter
sv: Inaktivera kopieringsfilter

en: Arbitrary Mipmap Detection
sv: Upptäck godtyckliga mipmaps

en: HDR Post-Processing
sv: HDR efterbehandling

en: Internal Resolution:
sv: Intern upplösning:

en: Anti-Aliasing:
sv: Kantutjämning:

en: Texture Filtering:
sv: Texturfiltrering:

en: Output Resampling:
sv: Resampling:

en: Color Correction:
sv: Färgkorrigering:

en: Post-Processing Effect:
sv: Efterbehandlingseffekt:

en: Side-by-Side
sv: Sida-vid-sida

en: Top-and-Bottom
sv: Topp-och-botten

en: Anaglyph
sv: Anaglyf

en: HDMI 3D
sv: HDMI-3D

en: Passive
sv: Passiv

en: Swap Eyes
sv: Byt plats på ögon

en: Use Full Resolution Per Eye
sv: Använd full upplösning per öga

en: Stereoscopic 3D Mode:
sv: Läge för stereoskopisk 3D:

en: Depth:
sv: Djup:

en: (off)
sv: (av)

en: %1 doesn't support this feature.
sv: %1 stöder inte den här funktionen.

en: Controls the rendering resolution.<br><br>A high resolution greatly improves visual quality, but also greatly increases GPU load and can cause issues in certain games. Generally speaking, the lower the internal resolution, the better performance will be.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Native.</dolphin_emphasis>
sv: Styr renderingsupplösningen.<br><br>En hög upplösning förbättrar den visuella kvaliteten avsevärt, men ökar också användningen av grafikprocessorn avsevärt och kan orsaka problem i vissa spel. I allmänhet kan man säga att ju lägre intern upplösning, desto högre prestanda.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja Ursprunglig.</dolphin_emphasis>

en: Reduces the amount of aliasing caused by rasterizing 3D graphics, resulting in smoother edges on objects. Increases GPU load and sometimes causes graphical issues.<br><br>SSAA is significantly more demanding than MSAA, but provides top quality geometry anti-aliasing and also applies anti-aliasing to lighting, shader effects, and textures.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select None.</dolphin_emphasis>
sv: Minskar ojämnheten som orsakas av rastreringen av 3D-grafik, så att objekt får mjukare kanter. Höjer grafikprocessoranvändningen och kan ibland orsaka grafikfel.<br><br>SSAA är mer krävande än MSAA, men ger avsevärt bättre geometrikantutjämning och utjämnar även ljus, shadereffekter och texturer.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja Ingen.</dolphin_emphasis>

en: Adjust the texture filtering. Anisotropic filtering enhances the visual quality of textures that are at oblique viewing angles. Force Nearest and Force Linear override the texture scaling filter selected by the game.<br><br>Any option except 'Default' will alter the look of the game's textures and might cause issues in a small number of games.<br><br>This setting is disabled when Manual Texture Sampling is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 'Default'.</dolphin_emphasis>
sv: Justera texturfiltreringen. Anisotropisk filtrering förbättrar den visuella kvaliteten på texturer som befinner sig i sneda betraktningsvinklar. Force Nearest och Force Linear åsidosätter filtret för texturskalning som spelet har valt.<br><br>Alla alternativ utom "Default" ändrar utseendet på spelets texturer och kan orsaka problem i ett litet antal spel.<br><br>Den här inställningen är inaktiverad när Manual Texture Sampling är aktiverad.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker väljer du "Default".</dolphin_emphasis>

en: Affects how the game output is scaled to the window resolution.<br>The performance mostly depends on the number of samples each method uses.<br>Compared to SSAA, resampling is useful in case the output window<br>resolution isn't a multiplier of the native emulation resolution.<br><br><b>Default</b> - [fastest]<br>Internal GPU bilinear sampler which is not gamma corrected.<br>This setting might be ignored if gamma correction is forced on.<br><br><b>Bilinear</b> - [4 samples]<br>Gamma corrected linear interpolation between pixels.<br><br><b>Bicubic</b> - [16 samples]<br>Gamma corrected cubic interpolation between pixels.<br>Good when rescaling between close resolutions, e.g. 1080p and 1440p.<br>Comes in various flavors:<br><b>B-Spline</b>: Blurry, but avoids all lobing artifacts<br><b>Mitchell-Netravali</b>: Good middle ground between blurry and lobing<br><b>Catmull-Rom</b>: Sharper, but can cause lobing artifacts<br><br><b>Sharp Bilinear</b> - [1-4 samples]<br>Similar to "Nearest Neighbor", it maintains a sharp look,<br>but also does some blending to avoid shimmering.<br>Works best with 2D games at low resolutions.<br><br><b>Area Sampling</b> - [up to 324 samples]<br>Weighs pixels by the percentage of area they occupy. Gamma corrected.<br>Best for downscaling by more than 2x.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 'Default'.</dolphin_emphasis>
sv: Påverkar hur spelets utdata skalas till fönsterupplösningen.<br>Prestandan beror mest på antalet sampel som varje metod använder.<br>Jämfört med SSAA är omsampling användbart om utdatafönstrets<br>upplösning inte är en multiplikator av den ursprungliga emuleringsupplösningen.<br><br><b>Standard</b> - [snabbast]<br>Intern GPU bilineär sampler som inte är gammakorrigerad.<br>Denna inställning kan ignoreras om gammakorrigering tvingas på.<br><br><b>Bilinear</b> - [4 samplingar<br>Gammakorrigerad linjär interpolering mellan pixlar.<br><br><b>Bicubic - [16 samplingar]<br>Gammakorrigerad kubisk interpolering mellan pixlar.<br>Bra vid omskalning mellan nära upplösningar, t.ex. 1080p och 1440p.<br>Finns i olika varianter:<br><b> B-Spline</b>: Oskarp, men undviker alla lobartefakter<br><b>Mitchell-Netravali</b>: Bra mellanting mellan oskarphet och lobing<br><b>Catmull-Rom</b>: Skarpare, men kan orsaka lobartefakter<br><br><b>Sharp Bilinear</b> - [1-4 samplingar]<br>Liknar "Nearest Neighbor", den bibehåller ett skarpt utseende,<br>men gör också viss blandning för att undvika skimmer.<br>Fungerar bäst med 2D-spel i låga upplösningar.<br><br><b>Area Sampling</b> - [upp till 324 samplingar]<br>Väger pixlar efter den procentandel av ytan de upptar. Gammakorrigerad.<br>Bäst för nedskalning med mer än 2x.<br><br><dolphin_emphasis><dolphin_emphasis>Om du är osäker väljer du "Standard"</dolphin_emphasis>

en: A group of features to make the colors more accurate, matching the color space Wii and GC games were meant for.
sv: En grupp funktioner som gör färgerna mer autentiska genom att matcha färgrymden Wii- och GC-spel designades för.

en: Applies a post-processing effect after rendering a frame.<br><br /><dolphin_emphasis>If unsure, select (off).</dolphin_emphasis>
sv: Tillämpar en efterbehandlingseffekt när en bildruta har renderats.<br><br /><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja (av).</dolphin_emphasis>

en: Greatly increases the quality of textures generated using render-to-texture effects.<br><br>Slightly increases GPU load and causes relatively few graphical issues. Raising the internal resolution will improve the effect of this setting. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Höjer kraftigt kvaliteten på texturer som genereras med texturrenderingseffekter.<br><br>Sänker prestandan en aning och leder till relativt få problem. Att höja den interna upplösningen förbättrar effekten av den här inställningen.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Calculates lighting of 3D objects per-pixel rather than per-vertex, smoothing out the appearance of lit polygons and making individual triangles less noticeable.<br><br />Rarely causes slowdowns or graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Beräknar ljussättning av 3D-objekt per bildpunkt istället för per hörnpunkt, vilket ger ett mjukare utseende på belysta polygoner och gör individuella trianglar mindre märkbara.<br><br />Kan i vissa fall leda till prestandaproblem eller grafiska problem.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Forces the game to output graphics at any aspect ratio by expanding the view frustum without stretching the image.<br>This is a hack, and its results will vary widely game to game (it often causes the UI to stretch).<br>Game-specific AR/Gecko-code aspect ratio patches are preferable over this if available.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Tvingar spelet att mata ut grafik i olika bildförhållanden genom att utöka visningsutrymmet utan att sträcka ut bilden.<br>Detta är ett hack, och dess resultat varierar mycket från spel till spel (det gör ofta att användargränssnittet sträcks ut).<br>Spelspecifika AR/Gecko-kodpatchar för bildförhållande är att föredra framför detta om det finns tillgängligt.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Makes distant objects more visible by removing fog, thus increasing the overall detail.<br><br>Disabling fog will break some games which rely on proper fog emulation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Gör avlägsna objekt mer synliga genom att ta bort dimma, vilket leder till en ökning av detaljnivån.<br><br>Om dimma inaktiveras kan det orsaka problem i en del spel som förväntar sig korrekt emulering av dimma.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Selects the stereoscopic 3D mode. Stereoscopy allows a better feeling of depth if the necessary hardware is present. Heavily decreases emulation speed and sometimes causes issues.<br><br>Side-by-Side and Top-and-Bottom are used by most 3D TVs.<br>Anaglyph is used for Red-Cyan colored glasses.<br>HDMI 3D is used when the monitor supports 3D display resolutions.<br>Passive is another type of 3D used by some TVs.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Off.</dolphin_emphasis>
sv: Väljer stereoskopiskt 3D-läge. Stereoskopi låter dig få bättre djupkänsla om du har den nödvändiga hårdvaran. Sänker emuleringshastigheten kraftigt och kan ibland orsaka fel.<br><br>Sida-vid-sida och Topp-och-botten används av de flesta 3D-TV-apparater.<br>Anaglyf används för röd- och turkosfärgade glasögon.<br>HDMI-3D används när skärmen stöder 3D-visningsupplösningar.<br>Passiv är en annan typ av 3D som används av vissa TV-apparater.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja Av.</dolphin_emphasis>

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.<br><br>A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
sv: Styr avståndet mellan de virtuella kamerorna.<br><br>Ett högre värde skapar en starkare djupkänsla medan ett lägre värde är mer bekvämt.

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.<br><br>A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
sv: Kontrollerar avståndet till konvergensplanet, det vill säga avståndet där virtuella objekt ser ut att vara framför skärmen.<br><br>Ett högre värde skapar starkare utanför-skärmen-effekter medan ett lägre värde är mer bekvämt.

en: Swaps the left and right eye. Most useful in side-by-side stereoscopy mode.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Byter plats på vänster och höger öga. Mest användbart för sida-vid-sida-stereoskopiläget.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Whether each eye gets full or half image resolution when using side-by-side or above-and-below 3D.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Om varje öga får full eller halv bildupplösning vid användning av 3D sida vid sida eller ovanför och under.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Forces the game to render the RGB color channels in 24-bit, thereby increasing quality by reducing color banding.<br><br>Has no impact on performance and causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Tvingar spelet att rendera RGB-färgkanalerna i 24 bitar, vilket ökar kvaliteten genom att mjuka ut färgövergångar.<br><br>Påverkar inte prestandan och orsakar få grafikproblem.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Disables the blending of adjacent rows when copying the EFB. This is known in some games as "deflickering" or "smoothing".<br><br>Disabling the filter has no effect on performance, but may result in a sharper image. Causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Inaktiverar sammanblandningen av intilliggande rader när EFB kopieras. I vissa spel kallas detta för "deflickering" eller "smoothing".<br><br>Att inaktivera filtret påverkar inte prestandan, men det kan göra bilden skarpare. Orsakar få grafiska problem.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Enables detection of arbitrary mipmaps, which some games use for special distance-based effects.<br><br>May have false positives that result in blurry textures at increased internal resolution, such as in games that use very low resolution mipmaps. Disabling this can also reduce stutter in games that frequently load new textures.<br><br>This setting is disabled when GPU Texture Decoding is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar detektering av godtyckliga mipmaps, som vissa spel använder för speciella avståndsbaserade effekter.<br><br>Kan ha falska positiva resultat som resulterar i suddiga texturer vid ökad intern upplösning, t.ex. i spel som använder mipmaps med mycket låg upplösning. Om du avaktiverar detta kan det också minska stutter i spel som ofta laddar nya texturer.<br><br>Den här inställningen avaktiveras när GPU Texture Decoding är aktiverad.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna den omarkerad</dolphin_emphasis>

en: Enables scRGB HDR output (if supported by your graphics backend and monitor). Fullscreen might be required.<br><br>This gives post process shaders more room for accuracy, allows "AutoHDR" post-process shaders to work, and allows to fully display the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br>Note that games still render in SDR internally.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar scRGB-HDR-signal ut (om det stöds av din grafikbackend och skärm). Det kan hända att helskärm krävs.<br><br>Detta ger efterbehandlingseffekter mer utrymme att återskapa autentiska färger, gör det möjligt för "AutoHDR"-efterbehandlingseffekter att fungera, och gör det möjligt att visa hela PAL- och NTSC-J-färgrymderna.<br><br>Observera att spel fortfarande renderar med SDR internt.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Anti-Aliasing
sv: Kantutjämning

en: Texture Filtering
sv: Texturfiltrering

en: Output Resampling
sv: Resampling

en: Color Correction
sv: Färgkorrigering

en: Post-Processing Effect
sv: Efterbehandlingseffekt

en: Stereoscopic 3D Mode
sv: Läge för stereoskopisk 3D

en: Depth
sv: Djup

en: Convergence
sv: Konvergens

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Force 16:9
sv: Tvinga 16:9

en: Force 4:3
sv: Tvinga 4:3

en: Stretch to Window
sv: Sträck ut till fönster

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom (Stretch)
sv: Anpassad (utsträckt)

en: Custom Aspect Ratio:
sv: Anpassat bildförhållande:

en: V-Sync
sv: V-synk

en: Start in Fullscreen
sv: Starta i helskärm

en: Aspect Ratio:
sv: Bildförhållande:

en: Precision Frame Timing
sv: Precision bildrutetider

en: Uses high resolution timers and "busy waiting" for improved frame pacing.<br><br>This will marginally increase power usage.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Använder högupplösta timers och ”busy waiting” för förbättrad bildtakt. <br><br>Detta ökar strömförbrukningen marginellt. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Auto-Adjust Window Size
sv: Autojustera fönsterstorlek

en: Render to Main Window
sv: Rendera till huvudfönstret

en: Shader Compilation
sv: Shaderkompilering

en: Specialized (Default)
sv: Specialiserad (standard)

en: Exclusive Ubershaders
sv: Exklusiva übershaders

en: Hybrid Ubershaders
sv: Hybridübershaders

en: Skip Drawing
sv: Hoppa över att rita

en: Compile Shaders Before Starting
sv: Kompilera shaders före start

en: Confirm backend change
sv: Bekräfta byte av backend

en: Selects which graphics API to use internally.<br><br>The software renderer is extremely slow and only useful for debugging, so any of the other backends are recommended. Different games and different GPUs will behave differently on each backend, so for the best emulation experience it is recommended to try each and select the backend that is least problematic.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select %1.</dolphin_emphasis>
sv: Väljer vilket grafik-API som ska användas internt.<br><br>Mjukvarurenderingen är extremt långsam och endast användbar för felsökning, så någon av de andra bakändarna rekommenderas. Olika spel och olika GPU:er kommer att bete sig olika på varje bakände, så för bästa emuleringsupplevelse rekommenderas att du provar alla och väljer den bakände som är minst problematisk.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker väljer du %1.</dolphin_emphasis>

en: Uses the entire screen for rendering.<br><br>If disabled, a render window will be created instead.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Använder hela skärmen för rendering.<br><br>Om detta är inaktiverat kommer ett renderingsfönster att skapas istället.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Automatically adjusts the window size to the internal resolution.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Justerar automatiskt fönsterstorleken till den interna upplösningen.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Uses the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Använder Dolphins huvudfönster för rendering istället för ett separat fönster.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Selects which aspect ratio to use for displaying the game.<br><br>The aspect ratio of the image sent out by the original consoles varied depending on the game and rarely exactly matched 4:3 or 16:9. Some of the image would be cut off by the edges of the TV, or the image wouldn't fill the TV entirely. By default, Dolphin shows the whole image without distorting its proportions, which means it's normal for the image to not entirely fill your display.<br><br><b>Auto</b>: Mimics a TV with either a 4:3 or 16:9 aspect ratio, depending on which type of TV the game seems to be targeting.<br><br><b>Force 16:9</b>: Mimics a TV with a 16:9 (widescreen) aspect ratio.<br><br><b>Force 4:3</b>: Mimics a TV with a 4:3 aspect ratio.<br><br><b>Stretch to Window</b>: Stretches the image to the window size. This will usually distort the image's proportions.<br><br><b>Custom</b>: Mimics a TV with the specified aspect ratio. This is mostly intended to be used with aspect ratio cheats/mods.<br><br><b>Custom (Stretch)</b>: Similar to `Custom`, but stretches the image to the specified aspect ratio. This will usually distort the image's proportions, and should not be used under normal circumstances.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Auto.</dolphin_emphasis>
sv: Väljer vilket bildförhållande som ska användas för att visa spelet.<br><br>Bildförhållandet för den bild som skickades ut av de ursprungliga konsolerna varierade beroende på spelet och överensstämde sällan exakt med 4:3 eller 16:9. En del av bilden skulle klippas av vid TV:ns kanter, eller så skulle bilden inte fylla TV:n helt och hållet. Som standard visar Dolphin hela bilden utan att förvränga dess proportioner, vilket innebär att det är normalt att bilden inte fyller din skärm helt.<br><br><b>Auto</b>: Härmar en TV med antingen ett bildförhållande på 4:3 eller 16:9, beroende på vilken typ av TV som spelet verkar rikta in sig på.Tvinga 16:9<b>: Härmar en TV med bildförhållandet 16:9 (bredbild).Tvinga 4:3:<b> Efterliknar en TV med bildförhållandet 4:3.<br><br><b>Sträck ut till fönster</b>: Stretchar bilden till fönstrets storlek. Detta kommer vanligtvis att förvränga bildens proportioner.<br><br><b>Anpassad</b>: Efterliknar en TV med det angivna bildförhållandet. Detta är mest avsett att användas med fusk/mods för bildförhållande.<br><br><b>Anpassad (utsträckt)</b>: Liknar `Anpassad`, men sträcker ut bilden till det angivna bildförhållandet. Detta kommer vanligtvis att förvränga bildens proportioner och bör inte användas under normala omständigheter.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja Auto.</dolphin_emphasis>

en: Waits for vertical blanks in order to prevent tearing.<br><br>Decreases performance if emulation speed is below 100%.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Väntar på vertikal blankning för att reducera screen tearing.<br><br>Sänker prestandan om emuleringshastigheten är under 100 %.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders are never used. Stuttering will occur during shader compilation, but GPU demands are low.<br><br>Recommended for low-end hardware. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
sv: Übershaders används aldrig. Korta pauser kommer uppstå under shaderkompilering, men GPU-kraven är låga.<br><br>Rekommenderas för mindre kraftfull hårdvara.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, välj det här läget.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will always be used. Provides a near stutter-free experience at the cost of very high GPU performance requirements.<br><br><dolphin_emphasis>Don't use this unless you encountered stuttering with Hybrid Ubershaders and have a very powerful GPU.</dolphin_emphasis>
sv: Übershaders används alltid. Det uppstår nästan inga pauser när spel körs, men GPU-prestandakraven är höga.<br><br><dolphin_emphasis>Använd bara detta om du upplever pauser med hybridübershaders och du har en väldigt kraftfull grafikprocessor.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will be used to prevent stuttering during shader compilation, but specialized shaders will be used when they will not cause stuttering.<br><br>In the best case it eliminates shader compilation stuttering while having minimal performance impact, but results depend on video driver behavior.
sv: Übershaders används för att förhindra korta pauser medan shaders kompileras, men specialiserade shaders används när de inte orsakar pauser.<br><br>I bästa fall eliminerar detta korta pauser utan att ha någon märkbar prestandapåverkan, men resultaten varierar beroende på grafikdrivrutinernas beteende.

en: Prevents shader compilation stuttering by not rendering waiting objects. Can work in scenarios where Ubershaders doesn't, at the cost of introducing visual glitches and broken effects.<br><br><dolphin_emphasis>Not recommended, only use if the other options give poor results.</dolphin_emphasis>
sv: Förhindrar korta pauser medan shaders kompileras genom att inte rendera väntande objekt. Kan fungera i scenarion där übershaders inte fungerar, men det uppstår grafiska problem och trasiga effekter.<br><br><dolphin_emphasis>Rekommenderas inte. Använd bara detta om de andra alternativen ger dåliga resultat.</dolphin_emphasis>

en: Waits for all shaders to finish compiling before starting a game. Enabling this option may reduce stuttering or hitching for a short time after the game is started, at the cost of a longer delay before the game starts. For systems with two or fewer cores, it is recommended to enable this option, as a large shader queue may reduce frame rates.<br><br><dolphin_emphasis>Otherwise, if unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Väntar på att alla shaders kompileras färdigt före ett spel startas. Att slå på det här alternativet kan få bort korta pauser som uppstår under en kort tid efter att ett spel har startats, men i utbyte är det längre att vänta före spelet startas. För system med två eller färre kärnor rekommenderas det att ha det här alternativet påslaget eftersom en stor shaderkö kan försämra prestandan.<br><br><dolphin_emphasis>I övriga fall kan du lämna detta omarkerat om du är osäker.</dolphin_emphasis>

en: Aspect Ratio
sv: Bildförhållande

en: Custom Aspect Ratio Width
sv: Bredd för anpassat bildförhållande

en: Custom Aspect Ratio Height
sv: Höjd för anpassat bildförhållande

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the first one.</dolphin_emphasis>
sv: Väljer en hårdvaruadapter att använda.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja den första.</dolphin_emphasis>

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>%1 doesn't support this feature.</dolphin_emphasis>
sv: Väljer en hårdvaruadapter att använda.<br><br><dolphin_emphasis>%1 stöder inte den här funktionen.</dolphin_emphasis>

en: Hacks
sv: Hack

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Embedded Frame Buffer (EFB)
sv: Inbäddad bildrutebuffert (EFB)

en: Skip EFB Access from CPU
sv: Hoppa över tillgång till EFB från processorn

en: Ignore Format Changes
sv: Ignorera formatändringar

en: Defer EFB Copies to RAM
sv: Fördröj EFB-kopior till RAM

en: GPU Texture Decoding
sv: GPU-texturdekodning

en: Accuracy:
sv: Precision:

en: External Frame Buffer (XFB)
sv: Extern bildrutebuffert (XFB)

en: Immediately Present XFB
sv: Presentera XFB omedelbart

en: Skip Presenting Duplicate Frames
sv: Hoppa över dubblettbildrutor

en: Fast Depth Calculation
sv: Snabb djupberäkning

en: Disable Bounding Box
sv: Inaktivera Bounding Box

en: Vertex Rounding
sv: Hörnpunktsavrundning

en: Save Texture Cache to State
sv: Spara texturcache i snabbsparningar

en: VBI Skip
sv: Hoppa över VBI

en: %1 doesn't support this feature on your system.
sv: %1 stöder inte den här funktionen på ditt system.

en: Ignores any requests from the CPU to read from or write to the EFB. <br><br>Improves performance in some games, but will disable all EFB-based graphical effects or gameplay-related features.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Ignorerar alla förfrågningar från CPU om att läsa från eller skriva till EFB. <br><br>Förbättrar prestandan i vissa spel, men inaktiverar alla EFB-baserade grafiska effekter eller spelrelaterade funktioner.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna den här markerad</dolphin_emphasis>

en: Ignores any changes to the EFB format.<br><br>Improves performance in many games without any negative effect. Causes graphical defects in a small number of other games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Ignorerar alla ändringar av EFB-format.<br><br>Förbättrar prestanda i många spel utan några negativa effekter. Orsakar dock felaktigheter i grafiken i ett litet antal andra spel.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Stores EFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = EFB Copies to Texture<br>Disabled = EFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Lagrar EFB-kopior enbart på grafikprocessorn och kringgår systemminnet. Orsakar grafikfel i ett litet antal spel.<br><br>Aktiverat = EFB-kopior till texturer<br>Inaktiverat = EFB-kopior till RAM (och texturer)<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Waits until the game synchronizes with the emulated GPU before writing the contents of EFB copies to RAM.<br><br>Reduces the overhead of EFB RAM copies, providing a performance boost in many games, at the risk of breaking those which do not safely synchronize with the emulated GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Väntar tills spelet synkroniserar med den emulerade grafikprocessorn före EFB-kopior skrivs till RAM.<br><br>Sänker prestandakostnaden för EFB-till-RAM-kopior, men riskerar att ha sönder spel som inte synkroniserar med den emulerade grafikprocessorn på ett säkert sätt.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the accuracy at which the GPU receives texture updates from RAM.<br><br>The "Safe" setting eliminates the likelihood of the GPU missing texture updates from RAM. Lower accuracies cause in-game text to appear garbled in certain games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the rightmost value.</dolphin_emphasis>
sv: Justerar noggrannheten för hur ofta grafikprocessorn hämtar texturuppdateringar från RAM.<br><br>Inställningen "Säker" eliminerar sannolikheten att grafikprocessorn saknar texturuppdateringar från RAM. En lägre noggrannhet får text i vissa spel att se förvrängd ut.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja värdet längst till höger.</dolphin_emphasis>

en: Stores XFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = XFB Copies to Texture<br>Disabled = XFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Lagrar XFB-kopior enbart på grafikprocessorn och kringgår systemminnet. Orsakar grafikfel i ett litet antal spel.<br><br>Aktiverat = XFB-kopior till texturer<br>Inaktiverat = XFB-kopior till RAM (och texturer)<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Displays XFB copies as soon as they are created, instead of waiting for scanout.<br><br>Can cause graphical defects in some games if the game doesn't expect all XFB copies to be displayed. However, turning this setting on reduces latency.<br><br>Enabling this also forces an effect equivalent to the Skip Presenting Duplicate Frames setting.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar XFB-kopior så snart de skapas, istället för att vänta på scanout. <br><br>Kan orsaka grafiska fel i vissa spel om spelet inte förväntar sig att alla XFB-kopior ska visas. Att aktivera denna inställning minskar dock latensen. <br><br>Att aktivera detta tvingar också fram en effekt som motsvarar inställningen Hoppa över dubblettbildrutor. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Skips presentation of duplicate frames (XFB copies) in 25fps/30fps games. This may improve performance on low-end devices, while making frame pacing less consistent.<br><br>Disable this option for optimal frame pacing.<br><br>This setting is unavailable when Immediately Present XFB or VBI Skip is enabled. In those cases, duplicate frames are never presented.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Hoppar över presentation av dubbla bildrutor (XFB-kopior) i spel med 25/30 bilder/s. Detta kan förbättra prestandan på enklare enheter, men gör bildrutornas hastighet mindre jämn. <br><br>Inaktivera detta alternativ för optimal bildrutshastighet. <br><br>Denna inställning är inte tillgänglig när Presentera XFB omedelbart eller Hoppa över VBI är aktiverat. I dessa fall visas aldrig dubbla bildrutor. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Enables texture decoding using the GPU instead of the CPU.<br><br>This may result in performance gains in some scenarios, or on systems where the CPU is the bottleneck.<br><br>If this setting is enabled, Arbitrary Mipmap Detection will be disabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar texturavkodning med hjälp av GPU:n istället för CPU:n.<br><br>Detta kan leda till prestandavinster i vissa scenarier, eller på system där CPU:n är flaskhalsen.<br><br>Om den här inställningen är aktiverad inaktiveras Arbitrary Mipmap Detection.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna den omarkerad</dolphin_emphasis>

en: Uses a less accurate algorithm to calculate depth values.<br><br>Causes issues in a few games, but can result in a decent speed increase depending on the game and/or GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Använder en mindre exakt algoritm för att beräkna djupvärden.<br><br>Orsakar fel i några spel, men kan ge en hyfsad prestandaökning beroende på spel och grafikprocessor.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Disables bounding box emulation.<br><br>This may improve GPU performance significantly, but some games will break.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Inaktiverar emulering av bounding box.<br><br>Detta kan förbättra grafikprocessorns prestanda avsevärt i ett antal spel, men vissa spel kommer inte fungera rätt.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Includes the contents of the embedded frame buffer (EFB) and upscaled EFB copies in save states. Fixes missing and/or non-upscaled textures/objects when loading states at the cost of additional save/load time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Inkluderar innehållet av den inbäddade bildrutebufferten (EFB) och uppskalade EFB-kopior i snabbsparningar. Detta fixar saknade och/eller icke uppskalade texturer/objekt vid snabbsparningsinläsning i utbyte mot att det tar längre tid att ladda/spara.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Rounds 2D vertices to whole pixels and rounds the viewport size to a whole number.<br><br>Fixes graphical problems in some games at higher internal resolutions. This setting has no effect when native internal resolution is used.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Avrundar 2D-hörnpunkter till hela bildpunkter och avrundar vystorleken till heltal.<br><br>Åtgärdar grafiska problem i vissa spel vid högre interna upplösningar. Inställningen har ingen effekt när ursprunglig intern upplösning används.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta avmarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Skips Vertical Blank Interrupts when lag is detected, allowing for smooth audio playback when emulation speed is not 100%. <br><br>Enabling this also forces the effect of the Skip Presenting Duplicate Frames setting.<br><br><dolphin_emphasis>WARNING: Can cause freezes and compatibility issues.</dolphin_emphasis> <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Hoppa över vertikala tomma avbrott när fördröjning upptäcks, vilket möjliggör smidig ljuduppspelning när emuleringshastigheten inte är 100%.<br><br> Om du aktiverar detta tvingas också inställningen Hoppa över dubblettbildrutor att aktiveras. <br><br><dolphin_emphasis>VARNING: Kan orsaka frysningar och kompatibilitetsproblem. </dolphin_emphasis><br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Texture Cache Accuracy
sv: Texturcachenoggrannhet

en: Open Directory...
sv: Öppna mapp...

en: &Refresh List
sv: &Uppdatera lista

en: No graphics mod selected
sv: Ingen grafikmodd vald

en: By: %1
sv: Av: %1

en: Description: %1
sv: Beskrivning: %1

en: Graphics mods are currently disabled.
sv: Grafikmoddar är avstängda.

en: Post-Processing Shader Configuration
sv: Efterbehandlingsshaderkonfiguration

en: Only approved codes will be applied in hardcore mode.
sv: Endast godkända koder kommer att användas i hardcore-läget.

en: Achievement Settings
sv: Prestationsinställningar

en: File Details
sv: Fildetaljer

en: Path:
sv: Sökväg:

en: File Size:
sv: Filstorlek:

en: File Format:
sv: Filformat:

en: No Compression
sv: Ingen komprimering

en: Compression:
sv: Komprimering:

en: Block Size:
sv: Blockstorlek:

en: Game Details
sv: Speldetaljer

en: %1 (Disc %2, Revision %3)
sv: %1 (skiva %2, revision %3)

en: %1 (Revision %3)
sv: %1 (revision %3)

en: Game ID:
sv: Spel-ID:

en: Country:
sv: Land:

en: Maker:
sv: Skapare:

en: Apploader Date:
sv: Apploader-datum:

en: IOS Version:
sv: IOS-version:

en: Banner Details
sv: Bannerdetaljer

en: Show Language:
sv: Visa språk:

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Select a File
sv: Välj en fil

en: PNG image file (*.png);; All Files (*)
sv: PNG-bildfil (*.png);; Alla filer (*)

en: Log Configuration
sv: Loggkonfiguration

en: Verbosity
sv: Felsökningsnivå

en: Notice
sv: Meddelande

en: Debug
sv: Felsökning

en: Logger Outputs
sv: Loggningsutdata

en: Write to File
sv: Skriv till fil

en: Write to Console
sv: Skriv till konsol

en: Write to Window
sv: Skriv till fönster

en: Log Types
sv: Loggtyper

en: Toggle All Log Types
sv: Slå på/av alla loggtyper

en: Log
sv: Logg

en: Word Wrap
sv: Radbrytning

en: Clear
sv: Rensa

en: Default Font
sv: Standardteckensnitt

en: Monospaced Font
sv: Teckensnitt med fast teckenbredd

en: Selected Font
sv: Valt teckensnitt

en: Note: motion input may require configuring alternate input sources before use.
sv: Obs: rörelseinmatning kan kräva konfiguration av alternativa inmatningskällor innan de kan användas.

en: Incremental Rotation (rad/sec)
sv: Inkrementell rotation (rad/sek)

en: You are configuring a "Keyboard Controller". This device is exclusively for "Phantasy Star Online Episode I & II". If you are unsure, turn back now and configure a "Standard Controller".
sv: Du håller på att konfigurera en "tangentbordskontroll", som bara är till för "Phantasy Star Online Episode I & II". Om du är osäker, vänd tillbaka och byt till "standardkontroll".

en: GameCube Controller Adapter at Port %1
sv: GameCube Controller Adapter i port %1

en: Enable Rumble
sv: Vibration

en: Simulate DK Bongos
sv: Simulera DK Bongos

en: Adapter Detected
sv: Adapter upptäcktes

en: Error Opening Adapter: %1
sv: Ett fel uppstod när adaptern skulle öppnas: %1

en: No Adapter Detected
sv: Ingen adapter upptäcktes

en: Wii Remote %1
sv: Wii-fjärrkontroll %1

en: Window Size
sv: Fönsterstorlek

en: Save
sv: Spara

en: Load
sv: Läs in

en: Select Last State
sv: Välj senaste snabbsparning

en: USB Device Emulation
sv: USB-enhetsemulering

en: Configure Input
sv: Konfigurera inmatning

en: Configure Output
sv: Konfigurera utmatning

en: Insert Input
sv: Infoga inmatning

en: Insert Output
sv: Infoga utmatning

en: Detect Input
sv: Upptäck inmatning

en: Test Output
sv: Testa utmatning

en: Operators
sv: Operatörer

en: ! Not
sv: ! Icke

en: * Multiply
sv: * Multiplicera

en: / Divide
sv: / Dividera

en: + Add
sv: + Addera

en: - Subtract
sv: - Subtrahera

en: > Greater-than
sv: > Större än

en: < Less-than
sv: < Mindre än

en: & And
sv: & Och

en: ^ Xor
sv: ^ Exklusiv eller

en: ? Conditional
sv: ? Villkorlig

en: | Or
sv: | Eller

en: $ User Variable
sv: $ Användarvariabel

en: , Comma
sv: , Komma

en: Functions
sv: Funktioner

en: User Variables
sv: Användarvariabler

en: User defined variables usable in the control expression.
    You can use them to save or retrieve values between
    inputs and outputs of the same parent controller.
sv: Användardefinierade variabler som kan användas i kontrolluttryck.
    Du kan använda dem för att spara eller hämta värden mellan
    inmatningar och utmatningar på samma föräldrakontroller.

en: Reset Values
sv: Återställ värden

note: i18n: Controller input values are multiplied by this percentage value.
en: Multiplier
sv: Multiplikator

en: [ Press Now ]
sv: [ Tryck nu ]

en: The expression contains a syntax error.
sv: Uttrycket innehåller ett syntaxfel.

en: default
sv: förval

en: disconnected
sv: frånkopplad

en: Invalid Expression.
sv: Ogiltigt uttryck.

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
sv: Vänsterklicka för att söka efter indata.
    Mittenklicka för att rensa.
    Högerklicka för fler alternativ.

en: Left/Right-click to configure output.
    Middle-click to clear.
sv: Vänster-/högerklicka för att konfigurera utdata.
    Mittenklicka för att rensa.

note: i18n: A button to start the process of game controller analog stick mapping and calibration.
en: Map and Calibrate
sv: Mappa och kalibrera

note: i18n: A button to start the process of game controller analog stick calibration.
en: Calibrate
sv: Kalibrera

note: i18n: A button to calibrate the center and extremities of a game controller analog stick.
en: Center and Calibrate
sv: Centrera och kalibrera

note: i18n: A button to reset game controller analog stick calibration.
en: Reset Calibration
sv: Återställ kalibrering

note: i18n: A button to stop a game controller button mapping process.
en: Cancel Mapping
sv: Avbryt mappning

note: i18n: A button to abort a game controller calibration process.
en: Cancel Calibration
sv: Avbryt kalibrering

note: i18n: A button to finalize a game controller calibration process.
en: Finish Calibration
sv: Slutför kalibrering

en: Use Mouse Controlled Pointing
sv: Använd muskontrollerad pekning

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Reset All
sv: Återställ alla

en: Device
sv: Enhet

en: Create Mappings for Other Devices
sv: Skapa mappningar för andra enheter

en: Wait for Alternate Input Mappings
sv: Vänta på alternativa inmatningsmappningar

en: Enable Iterative Input Mapping
sv: Aktivera iterativ mappning av inmatning

en: Profile
sv: Profil

en: Delete
sv: Radera

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: The profile '%1' does not exist
sv: Profilen '%1' finns inte

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Are you sure that you want to delete '%1'?
sv: Vill du verkligen radera '%1'?

en: This cannot be undone!
sv: Det går inte att ångra detta!

en: Successfully deleted '%1'.
sv: Borttagningen av '%1' lyckades.

en: Game Boy Advance at Port %1
sv: Game Boy Advance i uttag %1

en: GameCube Keyboard at Port %1
sv: GameCube-tangentbord i uttag %1

en: GameCube Keyboard
sv: GameCube-tangentbord

en: GameCube Controller at Port %1
sv: GameCube-kontroll i uttag %1

en: GameCube Controller
sv: GameCube-kontroll

en: GameCube Microphone Slot %1
sv: GameCube-mikrofon i plats %1

en: General and Options
sv: Allmänt och alternativ

en: Motion Simulation
sv: Rörelsesimulering

en: Motion Input
sv: Rörelseinmatning

note: i18n: TAS is short for tool-assisted speedrun. Read http://tasvideos.org/ for details. Frame advance is an example of a typical TAS tool.
en: TAS Tools
sv: TAS-verktyg

en: Wii and Wii Remote
sv: Wii och Wii-fjärrkontroller

en: Controller Profile
sv: Kontrollprofil

en: USB Emulation
sv: USB-emulering

en: Save and Load State
sv: Spara och läs in snabbsparning

en: Other State Management
sv: Annan snabbsparningshantering

en: Hotkey Settings
sv: Kortkommandoinställningar

en: Free Look Controller %1
sv: Fri vy-kontroll %1

note: i18n: "Stock" refers to input profiles included with Dolphin
en: %1 (Stock)
sv: %1 (inbyggd)

en: Extension Motion Input
sv: Rörelseinmatning för extern kontroll

en: Extension Motion Simulation
sv: Rörelsesimulering för extern kontroll

en: No extension selected.
sv: Ingen extern kontroll har valts.

en: These controls are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
sv: Dessa kontroller är utformade för att anslutas direkt till rörelsesensorhårdvara. De är inte avsedda för mappning av traditionella knappar, avtryckare eller axlar. Du kan behöva konfigurera alternativa inmatningskällor innan du använder dessa kontroller.

en: Configure Extension
sv: Konfigurera utökning

en: The controls under Accelerometer and Gyroscope are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
sv: Kontrollerna under Accelerometer och Gyroskop är utformade för att direkt ansluta till rörelsesensorhårdvara. De är inte avsedda för att mappa traditionella knappar, avtryckare eller axlar. Du kan behöva konfigurera alternativa inmatningskällor innan du använder dessa kontroller.

en: Patch Editor
sv: Patchredigerare

en: Patch name
sv: Patchnamn

en: Type
sv: Typ

en: 8-bit
sv: 8 bitar

en: 16-bit
sv: 16 bitar

en: 32-bit
sv: 32 bitar

en: Conditional
sv: Villkor

en: Comparand:
sv: Jämförare:

en: Address:
sv: Adress:

en: You have to enter a name.
sv: Du måste ange ett namn.

en: Some values you provided are invalid.
    Please check the highlighted values.
sv: Vissa av de angivna värdena är ogiltiga.
    Kontrollera de markerade värdena.

en: &Add...
sv: &Lägg till...

en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: If there is a pre-defined patch with the name %1 and the user wants to edit it, a copy of it gets created with this name
en: %1 (Copy)
sv: %1 (kopia)

en: &Edit...
sv: &Redigera...

en: &Clone...
sv: &Klona...

en: Game Config
sv: Spelkonfiguration

en: Patches
sv: Patchar

en: AR Codes
sv: AR-koder

en: Graphics Mods
sv: Grafikmoddar

en: Verify
sv: Verifiera

en: Filesystem
sv: Filsystem

en: Controllers
sv: Kontroller

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: On-Screen Display
sv: Skärmvisning

en: Audio
sv: Ljud

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Severity
sv: Allvarlighet

en: Redump.org Status:
sv: Redump.org-status:

en: Verify Integrity
sv: Verifiera integritet

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Verifying
sv: Verifierar

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Scanning for adapters...
sv: Letar efter adaptrar...

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: More Options...
sv: Fler alternativ...

en: Wii Remotes
sv: Wii-fjärrkontroller

en: Passthrough a Bluetooth adapter
sv: Släpp igenom en Bluetoothadapter

en: Sync
sv: Synka

en: Sync real Wii Remotes and pair them
sv: Synka riktiga Wii-fjärrkontroller och para dem

en: Reset all saved Wii Remote pairings
sv: Nollställ alla sparade Wii-fjärrkontrollparningar

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
sv: Emulera Wii:ns Bluetoothadapter

en: Continuous Scanning
sv: Kontinuerlig skanning

en: Real Balance Board
sv: Riktig balansbräda

en: Enable Speaker Data
sv: Aktivera högtalardata

en: Connect Wii Remotes for Emulated Controllers
sv: Anslut Wii-fjärrkontroller för emulerade kontroller

en: Emulated Wii Remote
sv: Emulerad Wii-fjärrkontroll

en: Real Wii Remote
sv: Riktig Wii-fjärrkontroll

en: A supported Bluetooth device could not be found.
    You must manually connect your Wii Remote.
sv: Ingen Bluetooth-enhet som stöds hittades.
    Du måste ansluta din Wii-fjärrkontroll manuellt.

en: Select a Bluetooth Device
sv: Välj en Bluetooth-enhet

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
sv: Sparade Wii-fjärrkontrollparningar kan bara nollställas när ett Wii-spel körs.

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
sv: Det går bara att synka när ett Wii-spel körs.

en: Convert
sv: Konvertera

en: Compression Level:
sv: Komprimeringsnivå:

en: Remove Junk Data (Irreversible):
sv: Ta bort skräpdata (kan ej återställas):

en: Convert...
sv: Konvertera...

en: ISO: A simple and robust format which is supported by many programs. It takes up more space than any other format.
    
    GCZ: A basic compressed format which is compatible with most versions of Dolphin and some other programs. It can't efficiently compress junk data (unless removed) or encrypted Wii data.
    
    WIA: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later, and a few other programs. It can efficiently compress encrypted Wii data, but not junk data (unless removed).
    
    RVZ: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later. It can efficiently compress both junk data and encrypted Wii data.
sv: ISO: Ett enkelt och robust format som stöds av många program. Det tar upp mer utrymme än alla andra format.
    
    GCZ: Ett grundläggande komprimerat format som är kompatibelt med de flesta versioner av Dolphin och några andra program. Det kan inte komprimera skräpdata (om skräpdatan inte tas bort) eller krypterad Wii-data effektivt.
    
    WIA: Ett avancerat komprimerat format som är kompatibelt med Dolphin 5.0-12188 och senare, och några få andra program. Det kan komprimera krypterad Wii-data effektivt, men inte skräpdata (om skräpdatan inte tas bort).
    
    RVZ: Ett avancerat komprimerat format som är kompatibelt med Dolphin 5.0-12188 och senare. Det kan komprimera både skräpdata och krypterad Wii-data effektivt.

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. LZMA)
en: %1 (slow)
sv: %1 (långsamt)

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. Zstandard)
en: %1 (recommended)
sv: %1 (rekommenderas)

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Removing junk data does not save any space when converting to ISO (unless you package the ISO file in a compressed file format such as ZIP afterwards). Do you want to continue anyway?
sv: Att ta bort skräpdata sparar ingen plats vid konvertering till ISO (om du inte sedan packar in ISO-filen i ett komprimerat filformat såsom ZIP). Vill du fortsätta ändå?

en: Converting Wii disc images to GCZ without removing junk data does not save any noticeable amount of space compared to converting to ISO. Do you want to continue anyway?
sv: Att konvertera Wii-skivavbildningar till GCZ utan att ta bort skräpdata sparar knappt någon plats jämfört med att konvertera till ISO. Vill du fortsätta ändå?

en: Dolphin can't convert NKit files to non-NKit files. Converting an NKit file in Dolphin will result in another NKit file.
    
    If you want to convert an NKit file to a non-NKit file, you can use the same program as you originally used when converting the file to the NKit format.
    
    Do you want to continue anyway?
sv: Dolphin kan inte konvertera NKit-filer till icke-NKit-filer. Om du konverterar en NKit-fil i Dolphin blir resultatet ännu en NKit-fil.
    
    Om du vill konvertera en NKit-fil till en icke-NKit-fil kan du använda samma program som du använde för att konvertera filen till NKit-formatet till att börja med.
    
    Vill du fortsätta ändå?

en: Uncompressed GC/Wii images (*.iso *.gcm)
sv: Okomprimerade GC/Wii-skivavbildningar (*.iso *.gcm)

en: GCZ GC/Wii images (*.gcz)
sv: GCZ-GC/Wii-skivavbildningar (*.gcz)

en: WIA GC/Wii images (*.wia)
sv: WIA-GC/Wii-skivavbildningar (*.wia)

en: RVZ GC/Wii images (*.rvz)
sv: RVZ-GC/Wii-skivavbildningar (*.rvz)

en: Save Converted Images
sv: Spara konverterade bilder

en: Save Converted Image
sv: Spara konverterad bild

en: The file %1 already exists.
    Do you wish to replace it?
sv: Filen %1 finns redan.
    Vill du byta ut den?

en: The destination file cannot be the same as the source file
    
    Please select another destination path for "%1"
sv: Destinationsfilen kan inte vara samma som källfilen
    
    Välj en annan sökväg som destination för "%1"

en: Converting...
sv: Konverterar...

en: Abort
sv: Avbryt

en: Converting...
    %1
sv: Konverterar...
    %1

en: Failed to remove junk data from file "%1".
    
    Would you like to convert it without removing junk data?
sv: Misslyckades att ta bort skräpdata från filen "%1".
    
    Vill du konvertera den utan att ta bort skräpdata?

en: Failed to open the input file "%1".
sv: Misslyckades att öppna indatafilen "%1".

en: Dolphin failed to complete the requested action.
sv: Dolphin kunde inte slutföra den begärda åtgärden.

en: Successfully converted %n image(s).
sv: %n skivavbildning(ar) har konverterats.

en: <span style="color: red; font-weight: bold">Error</span> on line %1 col %2
sv: <span style="color: red; font-weight: bold">Fel</span> på rad %1 kolumn %2

en: Instruction
sv: Instruktion

en: No input
sv: Ingen indata

en: Instruction: %1
sv: Instruktion: %1

en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

en: You have %1 unsaved assembly tabs open
    
    Do you want to save all and exit?
sv: Du har %1 osparade assemblerflikar öppna
    
    Vill du spara alla och avsluta?

en: New
sv: Ny

en: Assemble
sv: Assemblera

en: Inject
sv: Injicera

en: Raw
sv: Rå

en: Base Address
sv: Basadress

en: Input
sv: Indata

en: Output
sv: Utdata

en: Error Log
sv: Fellogg

en: <span style="color:#ffcc00">Warning</span> invalid base address, defaulting to 0
sv: <span style="color:#ffcc00">Varning</span> ogiltig basadress, använder 0

en: All Assembly files
sv: Alla assemblerfiler

en: All Files
sv: Alla filer

en: New File
sv: Ny fil

en: New File (%1)
sv: Ny fil (%1)

en: Failed to open file
sv: Misslyckades att öppna fil

en: Failed to read the contents of file:
    %1
sv: Misslyckades med att läsa innehållet i filen:
    %1

en: Assembly File
sv: Assemblerfil

en: There are unsaved changes in "%1".
    
    Do you want to save before closing?
sv: Det finns osparade ändringar i "%1".
    
    Vill du spara före du stänger den?

en: Branch Watch Tool
sv: Grenbevakningsverktyg

en: Start Branch Watch
sv: Starta grenbevakning

en: Clear Branch Watch
sv: Rensa grenbevakning

en: Tool Controls
sv: Verktygskontroller

en: Branch (LR saved)
sv: Branch (LR sparad)

en: Branch Conditional (LR saved)
sv: Branch Conditional (LR sparad)

en: Branch to Link Register (LR saved)
sv: Branch to Link Register (LR sparad)

en: Branch Conditional to Link Register (LR saved)
sv: Branch Conditional to Link Register (LR sparad)

en: Branch to Count Register (LR saved)
sv: Branch to Count Register (LR sparad)

en: Branch Conditional to Count Register (LR saved)
sv: Branch Conditional to Count Register (LR sparad)

en: Branch Type
sv: Grentyp

en: Origin Symbol
sv: Ursprungssymbol

en: Origin Min
sv: Minursprung

en: Origin Max
sv: Maxursprung

en: Destination Symbol
sv: Destinationssymbol

en: Destination Min
sv: Mindestination

en: Destination Max
sv: Maxdestination

en: Origin and Destination
sv: Ursprung och destination

en: This will also filter unconditional branches.
    To filter for or against unconditional branches,
    use the Branch Type filter options.
sv: Detta kommer också att filtrera ovillkorliga grenar.
    För att filtrera för eller emot ovillkorliga grenar,
    använder du filteralternativet Grentyp.

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint. i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition
sv: Villkor

en: Branch Was Overwritten
sv: Gren har skrivits över

en: Branch Not Overwritten
sv: Gren har inte skrivits över

en: Wipe Recent Hits
sv: Rensa tidigare träffar

en: Misc. Controls
sv: Diverse kontroller

en: &Delete
sv: &Radera

en: Invert &Condition
sv: Invertera v&illkor

en: Invert &Decrement Check
sv: Invertera &minskningskontroll

en: Make &Unconditional
sv: Gör &ovillkorlig

en: &Copy Address
sv: &Kopiera adress

en: Insert &NOP
sv: Infoga &NOP

en: Insert &BLR
sv: Infoga &BLR

en: Set Brea&kpoint
sv: Ställ in br&ytpunkt

en: &Break on Hit
sv: &Bryt vid träff

en: &Log on Hit
sv: &Logga vid träff

en: Break &and Log on Hit
sv: Bryt &och logga vid träff

en: Origin
sv: Ursprung

en: Recent Hits
sv: Tidigare träffar

en: Total Hits
sv: Totalt antal träffar

en: &Branch Type
sv: &Grentyp

en: &Origin and Destination
sv: &Ursprung och mål

en: &Condition
sv: &Villkor

en: &Misc. Controls
sv: &Diverse kontroller

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Save Branch Watch
sv: &Spara grenbevakning

en: Save Branch Watch &As...
sv: Spara grenbevakning &som...

en: &Load Branch Watch
sv: &Ladda grenbevakning

en: Load Branch Watch &From...
sv: Ladda grenbevakning &från...

en: A&uto Save
sv: A&utospara

en: &Tool
sv: Ver&ktyg

en: Hide &Controls
sv: Dölj &kontroller

en: Ignore &Apploader Branch Hits
sv: Ignorera grenträffar i &apploader

en: This only applies to the initial boot of the emulated software.
sv: Detta gäller bara när den emulerade mjukvaran först startar.

en: Column &Visibility
sv: Kolumn&synlighet

en: &Toolbar Visibility
sv: Synlighet för v&erktygsrad

en: Wipe &Inspection Data
sv: Rensa &inspektionsdata

en: &Help
sv: &Hjälp

en: Pause Branch Watch
sv: Pausa grenbevakning

en: There is nothing to save!
sv: Det finns inget att spara!

en: Text file (*.txt);;All Files (*)
sv: Textfil (*.txt);;Alla filer (*)

en: Branch Watch Tool Help (1/4)
sv: Hjälp för grenbevakningsverktyg (1/4)

en: Branch Watch is a code-searching tool that can isolate branches tracked by the emulated CPU by testing candidate branches with simple criteria. If you are familiar with Cheat Engine's Ultimap, Branch Watch is similar to that.
    
    Press the "Start Branch Watch" button to activate Branch Watch. Branch Watch persists across emulation sessions, and a snapshot of your progress can be saved to and loaded from the User Directory to persist after Dolphin Emulator is closed. "Save As..." and "Load From..." actions are also available, and auto-saving can be enabled to save a snapshot at every step of a search. The "Pause Branch Watch" button will halt Branch Watch from tracking further branch hits until it is told to resume. Press the "Clear Branch Watch" button to clear all candidates and return to the blacklist phase.
sv: Branch Watch är ett kodsökningsverktyg som kan isolera grenar som spåras av den emulerade processorn genom att testa kandidatgrenar med enkla kriterier. Om du känner till Cheat Engine's Ultimap, liknar Branch Watch det.
    
    Tryck på knappen "Start Branch Watch" för att aktivera Branch Watch. Branch Watch kvarstår över emuleringssessioner, och en ögonblicksbild av dina framsteg kan sparas till och laddas från användarkatalogen för att kvarstå efter att Dolphin Emulator har stängts. åtgärderna "Spara som..." och "Ladda från..." är också tillgängliga, och automatisk sparning kan aktiveras för att spara en ögonblicksbild vid varje steg i en sökning. Knappen "Pause Branch Watch" stoppar Branch Watch från att spåra ytterligare träffar på grenar tills den uppmanas att återuppta. Tryck på knappen "Clear Branch Watch" för att rensa alla kandidater och återgå till svartlistningsfasen.

en: Branch Watch Tool Help (2/4)
sv: Hjälp för grenbevakningsverktyg (2/4)

en: Branch Watch starts in the blacklist phase, meaning no candidates have been chosen yet, but candidates found so far can be excluded from the candidacy by pressing the "Code Path Not Taken", "Branch Was Overwritten", and "Branch Not Overwritten" buttons. Once the "Code Path Was Taken" button is pressed for the first time, Branch Watch will switch to the reduction phase, and the table will populate with all eligible candidates.
sv: Branch Watch startar i svartlistningsfasen, vilket innebär att inga kandidater har valts ännu, men kandidater som hittats hittills kan uteslutas från kandidaturen genom att trycka på knapparna "Code Path Not Taken", "Branch Was Overwritten" och "Branch Not Overwritten". När knappen "Kodväg togs" trycks in för första gången övergår Branch Watch till reduktionsfasen och tabellen fylls på med alla valbara kandidater.

en: Branch Watch Tool Help (3/4)
sv: Hjälp för grenbevakningsverktyg (3/4)

en: Once in the reduction phase, it is time to start narrowing down the candidates shown in the table. Further reduce the candidates by checking whether a code path was or was not taken since the last time it was checked. It is also possible to reduce the candidates by determining whether a branch instruction has or has not been overwritten since it was first hit. Filter the candidates by branch kind, branch condition, origin or destination address, and origin or destination symbol name.
    
    After enough passes and experimentation, you may be able to find function calls and conditional code paths that are only taken when an action is performed in the emulated software.
sv: När du väl befinner dig i reduktionsfasen är det dags att börja begränsa kandidaterna i tabellen. Reducera kandidaterna ytterligare genom att kontrollera om en kodväg har tagits eller inte tagits sedan förra gången den kontrollerades. Det är också möjligt att reducera kandidaterna genom att avgöra om en greninstruktion har skrivits över eller inte sedan den först träffades. Filtrera kandidaterna efter förgreningstyp, förgreningsvillkor, ursprungs- eller måladress och symbolnamn för ursprungs- eller målsymbol.
    
    Efter tillräckligt många passeringar och experiment kan du kanske hitta funktionsanrop och villkorliga kodvägar som bara används när en åtgärd utförs i den emulerade programvaran.

en: Branch Watch Tool Help (4/4)
sv: Hjälp för grenbevakningsverktyg (4/4)

en: Rows in the table can be left-clicked on the origin, destination, and symbol columns to view the associated address in Code View. Right-clicking the selected row(s) will bring up a context menu.
    
    If the origin, destination, or symbol columns are right-clicked, an action copy the relevant address(es) to the clipboard will be available, and an action to set a breakpoint at the relevant address(es) will be available. Note that, for the origin / destination symbol columns, these actions will only be enabled if every row in the selection has a symbol.
    
    If the instruction column of a row selection is right-clicked, an action to invert the branch instruction's condition and an action to invert the branch instruction's decrement check will be available, but only if the branch instruction is a conditional one.
    
    If the condition column of a row selection is right-clicked, an action to make the branch instruction unconditional will be available, but only if the branch instruction is a conditional one.
    
    If the origin column of a row selection is right-clicked, an action to replace the branch instruction at the origin(s) with a NOP instruction (No Operation) will be available.
    
    If the destination column of a row selection is right-clicked, an action to replace the instruction at the destination(s) with a BLR instruction (Branch to Link Register) will be available, but will only be enabled if the branch instruction at every origin updates the link register.
    
    If the origin / destination symbol column of a row selection is right-clicked, an action to replace the instruction at the start of the symbol(s) with a BLR instruction will be available, but will only be enabled if every row in the selection has a symbol.
    
    All context menus have the action to delete the selected row(s) from the candidates.
sv: Raderna i tabellen kan vänsterklickas på kolumnerna för ursprung, destination och symbol för att visa den tillhörande adressen i kodvyn. Om du högerklickar på den eller de markerade raderna visas en snabbmeny.
    
    Om du högerklickar på kolumnerna för ursprung, destination eller symbol finns det en åtgärd för att kopiera den eller de relevanta adresserna till urklipp och en åtgärd för att sätta en brytpunkt på den eller de relevanta adresserna. Observera att för symbolkolumnerna för ursprung/destination kommer dessa åtgärder endast att aktiveras om varje rad i urvalet har en symbol.
    
    Om du högerklickar på instruktionskolumnen i ett radval, kommer en åtgärd för att invertera greninstruktionens villkor och en åtgärd för att invertera greninstruktionens dekrementkontroll att vara tillgängliga, men endast om greninstruktionen är en villkorlig instruktion.
    
    Om villkorskolumnen i ett radval högerklickas, kommer en åtgärd för att göra greninstruktionen ovillkorlig att vara tillgänglig, men endast om greninstruktionen är en villkorlig sådan.
    
    Om du högerklickar på kolumnen för ursprung i ett radval, kommer en åtgärd för att ersätta förgreningsinstruktionen vid ursprunget/ursprungsställena med en NOP-instruktion (No Operation) att vara tillgänglig.
    
    Om du högerklickar på destinationskolumnen i ett radval kommer en åtgärd att finnas tillgänglig för att ersätta instruktionen vid destination(erna) med en BLR-instruktion (Branch to Link Register), men den kommer bara att aktiveras om förgreningsinstruktionen vid varje ursprung uppdaterar länkregistret.
    
    Om kolumnen för start-/destinationssymbol i ett radval högerklickas, kommer en åtgärd för att ersätta instruktionen i början av symbolen/symbolerna med en BLR-instruktion att vara tillgänglig, men den kommer endast att aktiveras om varje rad i valet har en symbol.
    
    Alla snabbmenyer har en åtgärd för att ta bort den/de valda raden/raderna från kandidaterna.

en: Candidates: %1
sv: Kandidater: %1

en: Candidates: %1 | Excluded: %2 | Remaining: %3
sv: Kandidater: %1 | Exkluderade: %2 | Kvar: %3

en: Zero candidates remaining.
sv: Noll kandidater kvar.

en: Candidates: %1 | Filtered: %2 | Remaining: %3
sv: Kandidater: %1 | Filtrerade: %2 | Kvar: %3

en: Failed to save Branch Watch snapshot "%1"
sv: Misslyckades med att spara Branch Watch-ögonblicksbild "%1"

en: Failed to open Branch Watch snapshot "%1"
sv: Misslyckades att öppna grenbevakningsögonblicksbild "%1"

en: Cond.
sv: Villkor.

en: New Breakpoint
sv: Ny brytpunkt

en: Edit Breakpoint
sv: Redigera brytpunkt

en: Instruction Breakpoint
sv: Instruktionsbrytpunkt

en: Memory Breakpoint
sv: Minnesbrytpunkt

note: i18n: A range of memory addresses
en: Range
sv: Räckvidd

en: To:
sv: Till:

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Read
sv: Läs

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Write
sv: Skriv

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Read or Write
sv: Läs eller skriv

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Write to Log
sv: Skriv till logg

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Break
sv: Bryt

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Write to Log and Break
sv: Skriv till logg och bryt

en: Action
sv: Handling

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition:
sv: Villkor:

en: From:
sv: Från:

en: Invalid input for the field "%1"
sv: Ogiltig indata för fältet "%1"

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Conditions:
    Sets an expression that is evaluated when a breakpoint is hit. If the expression is false or 0, the breakpoint is ignored until hit again. Statements should be separated by a comma. Only the last statement will be used to determine what to do.
    
    Registers that can be referenced:
    GPRs : r0..r31
    FPRs : f0..f31
    SPRs : xer, lr, ctr, dsisr, dar, dec, sdr1, srr0, srr1, tbl, tbu, pvr, sprg0..sprg3, ear, ibat0u..ibat7u, ibat0l..ibat7l, dbat0u..dbat7u, dbat0l..dbat07, gqr0..gqr7, hid0, hid1, hid2, hid4, iabr, dabr, wpar, dmau, dmal, ecid_u, ecid_m, ecid_l, upmc1..upmc4, usia, sia, l2cr, ictc, mmcr0, mmcr1, pmc1..pmc4, thrm1..thrm3
    Other : pc, msr
    
    Functions:
    Set a register: r1 = 8
    Casts: s8(0xff). Available: s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Callstack: callstack(0x80123456), callstack("anim")
    Compare Strings: streq(r3, "abc"). Both parameters can be addresses or string constants.
    Read Memory: read_u32(0x80000000). Available: u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Write Memory: write_u32(r3, 0x80000000). Available: u8, u16, u32, f32, f64
    *currently writing will always be triggered
    
    Operations:
    Unary: -u, !u, ~u
    Math: *  / + -, power: **, remainder: %, shift: <<, >>
    Compare: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bitwise: &, |, ^
    
    Examples:
    r4 == 1
    f0 == 1.0 && f2 < 10.0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & -4)* 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Write and break: r4 = 8, 1
    Write and continue: f3 = f1 + f2, 0
    The condition must always be last
    
    Strings should only be used in callstack() or streq() and "quoted". Do not assign strings to a variable.
    All variables will be printed in the Memory Interface log, if there's a hit or a NaN result. To check for issues, assign a variable to your equation, so it can be printed.
    
    Note: All values are internally converted to Doubles for calculations. It's possible for them to go out of range or to become NaN. A warning will be given if NaN is returned, and the var that became NaN will be logged.
sv: Villkor:
    Anger ett uttryck som evalueras när en brytpunkt aktiveras. Om uttrycket är false eller 0 ignoreras brytpunkten tills nästa gång den aktiveras. Satser separeras med komma. Bara den sista satsen används för att bestämma vad som ska göras.
    
    Register som kan användas:
    GPR : r0..r31
    FPR : f0..f31
    SPR : xer, lr, ctr, dsisr, dar, dec, sdr1, srr0, srr1, tbl, tbu, pvr, sprg0..sprg3, ear, ibat0u..ibat7u, ibat0l..ibat7l, dbat0u..dbat7u, dbat0l..dbat07, gqr0..gqr7, hid0, hid1, hid2, hid4, iabr, dabr, wpar, dmau, dmal, ecid_u, ecid_m, ecid_l, upmc1..upmc4, usia, sia, l2cr, ictc, mmcr0, mmcr1, pmc1..pmc4, thrm1..thrm3
    Övriga: pc, msr
    
    Funktioner:
    Skriv till ett register: r1 = 8
    Typecast: s8(0xff). Tillgängliga: s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Callstack: callstack(0x80123456), callstack("anim")
    Strängjämförelse: streq(r3, "abc"). Båda parametrarna kan vara adresser eller strängkonstanter.
    Läs från minne: read_u32(0x80000000). Tillgängliga: u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Skriv till minne: write_u32(r3, 0x80000000). Tillgängliga: u8, u16, u32, f32, f64
    *Just nu aktiveras skrivning alltid
    
    Operatörer:
    Unära: -u, !u, ~u
    Matematik: * / + -, exponent: **, modulo: %, bitskift: <<, >>
    Jämförelse: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bitmatematik: &, |, ^
    
    Exempel:
    r4 == 1
    f0 == 1.0 && f2 < 10.0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & -4)* 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Skriv och bryt: r4 = 8, 1
    Skriv och fortsätt: f3 = f1 + f2, 0
    Villkoret måste alltid vara sist
    
    Använd bara strängar i callstack() eller streq(), och skriv dem "i citattecken". Tilldela inte strängar till en variabel. Alla variabler loggas i Memory Interface-loggen ifall det sker en träff eller ett NaN-resultat. För att leta efter problem, tilldela resultatet för ditt uttryck till en variabel så att den kan loggas.
    
    OBS: Alla värden omvandlas internt till double för beräkning. Det är möjligt för dem att gå till oändlighet eller NaN. Om NaN returneras sker en varning, och variabeln som blev NaN loggas.

note: i18n: The title for a dialog that shows help for how to use conditions. If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Conditional help
sv: Hjälp för villkor

en: Breakpoints
sv: Brytpunkter

en: Edit Conditional
sv: Redigera villkor

en: Edit conditional expression
sv: Redigera villkorsuttryck

en: Active
sv: Aktiv

en: Function
sv: Funktion

note: i18n: The address where a breakpoint ends
en: End Addr
sv: Slutadr

en: Show in Code
sv: Visa i kod

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Show in Memory
sv: Visa i minne

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Symbols
sv: Symboler

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Branches
sv: Grenar

en: Follow &Branch
sv: Följ &gren

en: Copy &Function
sv: Kopiera &funktion

en: Copy Code &Line
sv: Kopiera kod&rad

en: Copy &Hex
sv: Kopiera &hex

en: Show in &Memory
sv: Visa i &minne

en: Show Target in Memor&y
sv: Visa mål i &minnet

en: Copy Tar&get Address
sv: Kopiera må&ladress

en: &Add function symbol
sv: &Lägg till funktionssymbol

en: &Edit function symbol
sv: R&edigera funktionssymbol

en: Add Note
sv: Lägg till anteckning

en: Edit Note
sv: Redigera anteckning

en: Run &to Here
sv: Kör &hit

en: PPC vs Host
sv: PPC mot värd

en: Re&place Instruction
sv: E&rsätt instruktion

en: Restore Instruction
sv: Återställ instruktion

en: Run Until (Ignoring Breakpoints)
sv: Kör tills (ignorera brytpunkter)

note: i18n: One of the options shown below "Run Until (Ignoring Breakpoints)"
en: %1's value is hit
sv: %1:s värde träffas

note: i18n: One of the options shown below "Run Until (Ignoring Breakpoints)"
en: %1's value is used
sv: %1:s värde används

note: i18n: One of the options shown below "Run Until (Ignoring Breakpoints)"
en: %1's value is changed
sv: %1:s värde ändras

en: Run Until
sv: Kör tills

en: Keep Running
sv: Fortsätt köra

en: Overwritten
sv: Överskrivet

en: Target value was overwritten by current instruction.
    Instructions executed:   %1
sv: Målvärdet skrevs över av den nuvarande instruktionen.
    Instruktioner exekverade:  %1

en: <font color='#ff0000'>AutoStepping timed out. Current instruction is irrelevant.
sv: <font color='#ff0000'>Tiden tog slut för autostegning. Den nuvarande instruktionen är irrelevant.

en: Value tracked to current instruction.
sv: Värde spårat till nuvarande instruktion.

en: Instructions executed:   %1
    Value contained in:
    Registers:   %2
    Memory:   %3
sv: Instruktioner exekverade:  %1
    Värdet finns i:
    Register:  %2
    Minne:  %3

en: Add Function Symbol
sv: Lägg till funktionssymbol

en: Force new function symbol to be made at %1?
sv: Tvinga ny funktionssymbol att skapas vid %1?

en: Delete Function Symbol
sv: Ta bort funktionssymbol

en: Delete function symbol: %1
    at %2?
sv: Ta bort funktionssymbol: %1
    vid %2?

en: Delete Note
sv: Ta bort anteckning

en: Delete Note: %1
    at %2?
sv: Ta bort anteckning: %1
    vid %2?

en: Code
sv: Kod

en: Search Address
sv: Sök adress

en: When enabled, prevents automatic updates to the code view.
sv: När denna funktion är aktiverad förhindras automatiska uppdateringar av kodvyn.

en: Branch Watch
sv: Grenbevakning

en: Callstack
sv: Anropsstack

en: Calls
sv: Anrop

en: Callers
sv: Anropare

en: Invalid callstack
sv: Ogiltig anropsstack

en: Step successful!
sv: Stegning lyckades!

en: Step over in progress...
sv: Överstegning pågår...

en: Breakpoint encountered! Step out aborted.
sv: Brytpunkt påträffades! Urstegning avbruten.

en: Step out timed out!
sv: Urstegningen gjorde timeout!

en: Step out successful!
sv: Urstegningen lyckades!

en: Edit Symbol
sv: Redigera symbol

en: Symbol name
sv: Symbolnamn

note: i18n: The address where a symbol ends
en: End Address
sv: Slutadress

note: i18n: The number of lines of code
en: Lines
sv: Rader

note: i18n: There's a text field immediately to the right of this label where 8 hexadecimal digits can be entered. The "0x" in this string acts as a prefix to the digits to indicate that they are hexadecimal.
en: Size: 0x
sv: Storlek: 0x

note: i18n: PPC Feature Flags
en: PPC Feat. Flags
sv: PPC-funktionsflaggor

note: i18n: Effective Address
en: Eff. Address
sv: Eff. adress

note: i18n: Code Buffer Size
en: Code Buff. Size
sv: Kodbuffert. Storlek

note: i18n: Repeat Instructions
en: Repeat Instr.
sv: Upprepa instr.

note: i18n: Host Near Code Size
en: Host N. Size
sv: Värdens N.-storlek

note: i18n: Host Far Code Size
en: Host F. Size
sv: Värdens F.-storlek

en: Run Count
sv: Antal körningar

note: i18n: "Cycles" means instruction cycles.
en: Cycles Spent
sv: Cykler använda

note: i18n: Cycles Average
en: Cycles Avg.
sv: Cykler genom.

note: i18n: Cycles Percent
en: Cycles %
sv: Cykler %

note: i18n: "ns" is an abbreviation of nanoseconds.
en: Time Spent (ns)
sv: Tid spenderad (ns)

note: i18n: Time Average (ns)
en: Time Avg. (ns)
sv: Genomsnittlig tid (ns)

note: i18n: Time Percent
en: Time %
sv: Tid %

en: Stop Profiling
sv: Stoppa profileringen

en: Start Profiling
sv: Starta profilering

en: Free memory:
sv: Ledigt minne:

note: i18n: Of each memory region, %1 is its remaining size displayed in an appropriate scale of bytes (e.g. MiB), %2 is its untranslated name, and %3 is its fragmentation percentage.
en:  %1 %2 (%3% fragmented)
sv:  %1 %2 (%3% fragmenterad)

en: Effective address %1 has no physical address translation.
sv: Effektiva adressen %1 har ingen fysisk adressöversättning.

en: JIT Blocks
sv: JIT-block

en: Min Effective Address
sv: Min effektiv adress

en: Max Effective Address
sv: Max effektiv adress

en: Recompiles Physical Address
sv: Omkompilerar fysisk adress

en: Symbol Name
sv: Symbolnamn

en: Toggle software JIT block profiling (will clear the JIT cache).
sv: Växla JIT-blockprofilering i programvara (rensar JIT-cachen).

en: Clear Cache
sv: Rensa cache

en: Wipe Profiling
sv: Rensa profilering

en: Re-initialize software JIT block profiling data.
sv: Återinitialisera programvarans JIT-blockprofileringsdata.

en: View &Code
sv: Visa &kod

en: &Erase Block(s)
sv: &Radera block

note: i18n: "Effective" means this memory address might be translated within the MMU.
en: Effective Address
sv: Effektiv adress

en: Code Buffer Size
sv: Storlek för kodbuffert

note: i18n: This means to say it is a count of PPC instructions recompiled more than once.
en: Repeat Instructions
sv: Upprepa instruktioner

note: i18n: "Cycles" means instruction cycles.
en: Cycles Average
sv: Cykler genomsnitt

note: i18n: "Cycles" means instruction cycles.
en: Cycles Percent
sv: Cykler procent

note: i18n: "ns" is an abbreviation of nanoseconds.
en: Time Average (ns)
sv: Genomsnittlig tid (ns)

en: Time Percent
sv: Tid i procent

en: Copy Address
sv: Kopiera adress

en: Copy Hex
sv: Kopiera hex

en: Copy Value
sv: Kopiera värde

en: Add or edit region label
sv: Lägg till eller redigera regionsetikett

en: Show in code
sv: Visa i kod

en: Memory
sv: Minne

en: Offset
sv: Förskjutning

en: Set &Value
sv: Sätt &värde

en: Value
sv: Värde

en: Hex Byte String
sv: Hexbytesträng

en: Unsigned 8
sv: Osignerat 8

en: Unsigned 16
sv: Osignerat 16

en: Unsigned 32
sv: Osignerat 32

en: Signed 8
sv: Signerat 8

en: Signed 16
sv: Signerat 16

en: Signed 32
sv: Signerat 32

en: Search
sv: Sök

en: Find &Next
sv: Hitta &nästa

en: Find &Previous
sv: Hitta &föregående

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Effective" addresses are the addresses used directly by the CPU and may be subject to translation via the MMU to physical addresses.
en: Effective
sv: Effektivt

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Auxiliary" is the address space of ARAM (Auxiliary RAM).
en: Auxiliary
sv: ARAM

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Physical" is the address space that reflects how devices (e.g. RAM) is physically wired up.
en: Physical
sv: Fysisk

en: Display Type
sv: Visningstyp

note: i18n: "Fixed" here means that the alignment is always the same
en: Fixed Alignment
sv: Fast justering

en: Type-based Alignment
sv: Typbaserad justering

en: No Alignment
sv: Ingen justering

en: 4 Bytes
sv: 4 byte

en: 8 Bytes
sv: 8 byte

en: 16 Bytes
sv: 16 byte

en: Dual View
sv: Dubbel vy

en: Memory breakpoint options
sv: Minnesbrytpunktsalternativ

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a read operation or write operation occurs. The string is not a command to read and write something or to allow reading and writing.
en: Read and write
sv: Läs och skriv

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a read operation occurs. The string does not mean "read-only" in the sense that something cannot be written to.
en: Read only
sv: Endast läs

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a write operation occurs. The string does not mean "write-only" in the sense that something cannot be read from.
en: Write only
sv: Endast skriv

en: Labels
sv: Etiketter

note: i18n: Filter is a verb. Typing into this text box will filter the label list so that only labels containing the typed text are shown.
en: Filter Label List
sv: Filtrera etikettlista

en: &View
sv: &Visa

en: &Import
sv: &Importera

en: &Load file to current address
sv: &Ladda fil till nuvarande adress

en: &Auto update memory values
sv: Uppdatera minnesvärden &automatiskt

note: i18n: Highlight is a verb (this is the label of a checkbox)
en: &Highlight recently changed values
sv: &Markera senast ändrade värden

note: i18n: Highlight is a noun (clicking this lets you select a color)
en: Highlight &color
sv: Markeringsfär&g

en: &Show symbols and notes
sv: &Visa symboler och anteckningar

en: &Export
sv: &Exportera

en: Dump &MRAM
sv: Dumpa &MRAM

en: Dump &ExRAM
sv: Dumpa &ExRAM

en: Dump &ARAM
sv: Dumpa &ARAM

en: Dump &FakeVMEM
sv: Dumpa &FakeVMEM

en: Bad address provided.
sv: Ogiltig adress angiven.

en: Bad offset provided.
sv: Dålig förskjutning angavs.

en: Bad value provided.
sv: Ogiltigt värde angivet.

en: Target address range is invalid.
sv: Måladressens intervall är ogiltigt.

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: All files (*)
sv: Alla filer (*)

en: Unable to open file.
sv: Misslyckades att öppna fil.

en: Unable to read file.
sv: Misslyckades att läsa fil.

en: Failed to dump %1: Can't open file
sv: Misslyckades att dumpa %1: Kan inte öppna filen

en: Failed to dump %1: Failed to write to file
sv: Misslyckades att dumpa %1: Kunde inte skriva till filen

en: Bad Value Given
sv: Dåligt värde gavs

en: Match Found
sv: Sökträff hittades

en: No Match
sv: Ingen sökträff

en: Connected
sv: Ansluten

en: Listening
sv: Lyssnar

en: Unbound
sv: Obunden

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Network
sv: Nätverk

en: Socket table
sv: Sockettabell

en: Domain
sv: Domän

en: State
sv: Tillstånd

en: Blocking
sv: Blockning

en: SSL context
sv: SSL-kontext

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Dump options
sv: Dumpalternativ

en: Dump decrypted SSL reads
sv: Dumpa avkrypterade SSL-läsningar

en: Dump decrypted SSL writes
sv: Dumpa avkrypterade SSL-skrivningar

note: i18n: CA stands for certificate authority
en: Dump root CA certificates
sv: Dumpa rot-CA-certifikat

en: Dump peer certificates
sv: Dumpa peer-certifikat

en: Dump GameCube BBA traffic
sv: Dumpa GameCube-BBA-trafik

en: Open dump folder
sv: Öppna dumpningsmap

en: Network dump format:
sv: Format för nätverksdumpning:

en: Security options
sv: Säkerhetsalternativ

en: Verify certificates
sv: Verifiera certifikat

en: Binary SSL
sv: Binär SSL

en: Binary SSL (read)
sv: Binär SSL (läs)

en: Binary SSL (write)
sv: Binär SSL (skriv)

en: New instruction:
sv: Ny instruktion:

en: Invalid input provided
sv: Ogiltig indata

en: Registers
sv: Register

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: Add to &watch
sv: Lägg till &bevakning

en: Add memory &breakpoint
sv: Lägg till minnes&brytpunkt

en: View &memory
sv: Visa &minne

en: View &code
sv: Visa &kod

en: Signed Integer
sv: Signed int

en: Unsigned Integer
sv: Unsigned int

en: All Hexadecimal
sv: Alla hexadecimala

en: All Signed Integer
sv: Alla int

en: All Unsigned Integer
sv: Alla uint

note: i18n: A floating point number
en: All Float
sv: Alla float

note: i18n: A double precision floating point number
en: All Double
sv: Alla double

en: Run until hit (ignoring breakpoints)
sv: Kör tills träff (och ignorera brytpunkter)

en: Update
sv: Uppdatera

en: Timed Out
sv: Timeout

en: Threads
sv: Trådar

en: Add &breakpoint
sv: Lägg till &brytpunkt

en: Add memory breakpoint
sv: Lägg till minnesbrytpunkt

en: Thread context
sv: Trådens kontext

en: Current context
sv: Aktuell kontext

en: Current thread
sv: Aktuell tråd

en: Default thread
sv: Förvald tråd

en: Active thread queue
sv: Aktiv trådkö

en: Head
sv: Huvud

en: Tail
sv: Svans

en: Active threads
sv: Aktiva trådar

en: Detached
sv: Frikopplad

en: Suspended
sv: Vilande

en: Base priority
sv: Basprioritet

en: Effective priority
sv: Faktisk prioritet

en: Stack end
sv: Stackslut

en: Stack start
sv: Stackstart

en: Specific
sv: Specifik

en: Selected thread context
sv: Markerad tråds kontext

en: Selected thread callstack
sv: Markerad tråds anropsstack

en: Back Chain
sv: Bakåtkedja

en: READY
sv: KLAR

en: RUNNING
sv: KÖR

en: WAITING
sv: VÄNTAR

en: UNKNOWN
sv: OKÄND

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: Watch
sv: Bevakning

en: Label
sv: Etikett

note: i18n: Data type used in computing
en: String
sv: Sträng

en: Enter address to watch:
sv: Ange adress att bevaka:

en: Invalid watch address: %1
sv: Ogiltig bevakningsadress: %1

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watches
sv: &Ta bort bevakningar

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Lock Watches
sv: &Lås bevakningar

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Unlock Watches
sv: Lås &upp bevakningar

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watch
sv: &Ta bort bevakning

en: &Add Memory Breakpoint
sv: &Lägg till minnesbrytpunkt

en: Request to Join Your Party
sv: Förfrågan att vara med i din grupp

en: ✔ Invite
sv: ✔ Bjud in

en: ✖ Decline
sv: ✖ Neka

en: Ignore
sv: Ignorera

en: %1
    wants to join your party.
sv: %1
    vill vara med i din grupp.

en: Logitech USB Microphone Manager
sv: Hanterare för Logitech USB-mikrofon

en: Some settings cannot be changed when emulation is running.
sv: Vissa inställningar kan inte ändras när emuleringen körs.

en: Emulate Logitech USB Mic %1
sv: Emulera Logitech USB-mikrofon %1

en: Microphone Configuration
sv: Mikrofonkonfiguration

note: i18n: %1 is a number from 1 to 4.
en: Microphone %1 Configuration
sv: Konfiguration för mikrofon %1

en: Mute
sv: Tyst

en: Volume modifier (value: %1dB)
sv: Volymmodifierare (värde: %1dB)

en: Audio backend unsupported
sv: Ljudbakänden stöds inte

en: Autodetect preferred microphone
sv: Autodetektera föredragen mikrofon

note: i18n: Window for managing the Wii Speak microphone
en: Wii Speak Manager
sv: Wii Speak-hanterare

en: Emulate Wii Speak
sv: Emulera Wii Speak

en: Search Current Object
sv: Sök aktuellt objekt

en: Next Match
sv: Nästa matchning

en: Previous Match
sv: Föregående matchning

en: No recording loaded.
sv: Ingen inspelning laddad.

en: Recording
sv: Inspelning

en: Frame %1
sv: Bildruta %1

en: Object %1
sv: Objekt %1

en: EFB copy %1
sv: EFB-kopia %1

en: Call display list at %1 with size %2
sv: Anropa visningslista på adress %1 med storlek %2

en: Invalid search parameters (no object selected)
sv: Ogiltiga sökparametrar (inget objekt markerat)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
sv: Ogiltig söksträng (endast jämna stränglängder stöds)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
sv: Ogiltig söksträng (kunde inte konvertera till siffror)

en: Found %1 results for "%2"
sv: Hittade %1 resultat för "%2"

en: BP register
sv: BP-register

en: No description available
sv: Ingen beskrivning tillgänglig

en: CP register
sv: CP-register

en: XF register
sv: XF-register

en: Usually used for position matrices
sv: Används i vanliga fall för positionsmatriser

note: i18n: A normal matrix is a matrix used for transforming normal vectors. The word "normal" does not have its usual meaning here, but rather the meaning of "perpendicular to a surface".
en: Usually used for normal matrices
sv: Används i vanliga fall för normalmatriser

note: i18n: Tex coord is short for texture coordinate
en: Usually used for tex coord matrices
sv: Används i vanliga fall för texturkoordinatmatriser

en: Usually used for light objects
sv: Används i vanliga fall för ljusobjekt

note: i18n: In this context, a primitive means a point, line, triangle or rectangle. Do not translate the word primitive as if it was an adjective.
en: Primitive %1
sv: Primitiv %1

en: FIFO Player
sv: FIFO-spelare

en: File Info
sv: Filinformation

en: Object Range
sv: Räckvidd för objekt

en: Frame Range
sv: Räckvidd för bildrutor

en: Playback Options
sv: Uppspelningsalternativ

en: Early Memory Updates
sv: Tidiga minnesuppdateringar

en: Loop
sv: Slinga

en: Recording Options
sv: Inspelningsalternativ

en: Frames to Record:
sv: Bildrutor att spela in:

en: Load...
sv: Ladda...

en: Save...
sv: Spara...

en: Record
sv: Spela in

en: Play / Record
sv: Spela / spela in

en: Analyze
sv: Analysera

en: If enabled, then all memory updates happen at once before the first frame.<br><br>Causes issues with many fifologs, but can be useful for testing.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Om detta aktiveras kommer alla minnesuppdateringar ske samtidigt innan den första bildrutan.<br><br>Orsakar problem med många fifo-loggar, men kan hjälpa vid tester.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: If unchecked, then playback of the fifolog stops after the final frame.<br><br>This is generally only useful when a frame-dumping option is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Om detta är avaktiverat kommer uppspelning av fifo-loggen stoppas efter den sista bildrutan.<br><br>Detta är i allmänhet bara användbart när ett bildrutedumpningsalternativ har aktiverats.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Open FIFO Log
sv: Öppna FIFO-logg

en: Dolphin FIFO Log (*.dff)
sv: Dolphin-FIFO-logg (*.dff)

en: Save FIFO Log
sv: Spara FIFO-logg

en: Failed to save FIFO log.
sv: Misslyckades att spara FIFO-logg.

en: %1 frame(s)
    %2 object(s)
    Current Frame: %3
sv: %1 bildrutor
    %2 objekt
    Nuvarande bildruta: %3

en: %1 FIFO bytes
    %2 memory bytes
    %3 frames
sv: %1 FIFO-byte
    %2 minnesbyte
    %3 bildrutor

en: Recording...
sv: Spelar in...

en: No file loaded / recorded.
sv: Ingen fil inläst/inspelad.

en: Refreshing...
sv: Uppdaterar...

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs.
    Double-click here to set a games directory...
sv: Dolphin kunde inte hitta några ISO/WAD-filer för GameCube/Wii.
    Dubbelklicka här för att ställa in en spelmapp…

en: Select a Directory
sv: Välj en mapp

en: Convert Selected Files...
sv: Konvertera valda filer...

en: Export Wii Saves
sv: Exportera Wii-sparningar

en: Delete Selected Files...
sv: Radera valda filer...

en: &Properties
sv: &Egenskaper

en: Start with Riivolution Patches...
sv: Starta med Riivolution-moddar...

en: Set as &Default ISO
sv: Ange som &standard-ISO

en: Convert File...
sv: Konvertera fil...

en: Change &Disc
sv: Byt &skiva

en: Perform System Update
sv: Uppdatera systemmjukvaran

en: Install to the NAND
sv: Installera till NAND-minnet

en: Uninstall from the NAND
sv: Avinstallera från NAND-minnet

en: Open Wii &Save Folder
sv: Öppna &sparningsmappen för Wii

en: Export Wii Save
sv: Exportera Wii-sparning

en: Open GameCube &Save Folder
sv: Öppna &sparningsmappen för GameCube

en: Open &Containing Folder
sv: Öppna &innehållande mapp

en: Delete File...
sv: Radera fil...

en: Add Shortcut to Desktop
sv: Skapa genväg på skrivbordet

en: There was an issue adding a shortcut to the desktop
sv: Ett problem uppstod med att skapa en genväg på skrivbordet

en: Tags
sv: Etiketter

en: New Tag...
sv: Ny etikett...

en: Remove Tag...
sv: Ta bort etikett...

en: Host with NetPlay
sv: Starta nätspel som värd

en: Select Export Directory
sv: Välj exporteringskatalog

en: Save Export
sv: Sparfilsexportering

en: Failed to export the following save files:
sv: Misslyckades att exportera följande sparfiler:

en: Successfully exported save files
sv: Exporteringen av sparfiler lyckades

en: Failure
sv: Misslyckades

en: Successfully installed this title to the NAND.
sv: Titeln har installerats i NAND-minnet.

en: Failed to install this title to the NAND.
sv: Misslyckades att installera denna titel till NAND-minnet.

en: Uninstalling the WAD will remove the currently installed version of this title from the NAND without deleting its save data. Continue?
sv: Att avinstallera WAD-filen gör att den för tillfället installerade versionen av denna titel tas bort från NAND-minnet utan att dess spardata tas bort. Vill du fortsätta?

en: Successfully removed this title from the NAND.
sv: Titeln har tagits bort från NAND-minnet.

en: Failed to remove this title from the NAND.
sv: Kunde inte ta bort denna titel från NAND-minnet.

en: No save data found.
sv: Ingen spardata hittades.

en: Are you sure you want to delete this file?
sv: Vill du verkligen radera den här filen?

en: Failed to delete the selected file.
sv: Misslyckades att radera den valda filen.

en: Check whether you have the permissions required to delete the file or whether it's still in use.
sv: Kontrollera om du har rättigheterna som krävs för att radera filen eller om filen fortfarande används.

en: Platform
sv: Plattform

en: Title
sv: Titel

en: Maker
sv: Skapare

en: File Name
sv: Filnamn

en: File Path
sv: Sökväg

en: Game ID
sv: Spel-ID

en: File Size
sv: Filstorlek

en: File Format
sv: Filformat

en: Block Size
sv: Blockstorlek

en: Compression
sv: Komprimering

en: Time Played
sv: Tid spelat

en: New tag
sv: Ny etikett

en: Name for a new tag:
sv: Namn för ny etikett:

en: Remove tag
sv: Ta bort etikett

en: Name of the tag to remove:
sv: Namn på etiketten att ta bort:

en:  (Disc %1)
sv:  (skiva %1)

en: Select e-Reader Cards
sv: Välj e-Readerkort

en: e-Reader Cards (*.raw);;All Files (*)
sv: e-Readerkort (*.raw);;Alla filer (*)

en: mGBA Save States (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;All Files (*)
sv: mGBA-snabbsparningar (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;Alla filer (*)

en: Save Game Files (*.sav);;All Files (*)
sv: Sparfiler (*.sav);;Alla filer (*)

en: Dis&connected
sv: &Frånkopplad

en: &Connected
sv: &Inkopplad

en: L&oad ROM...
sv: &Ladda in ROM...

en: &Unload ROM
sv: Ladda &ur ROM

en: &Scan e-Reader Card(s)...
sv: &Skanna e-Readerkort...

en: &Reset
sv: &Återställ

note: i18n: Noun (i.e. the data saved by the game)
en: Save Game
sv: Sparfil

en: &Import Save Game...
sv: &Importera sparfil...

en: &Export Save Game...
sv: &Exportera sparfil...

en: &Import State...
sv: &Importera snabbsparning...

en: &Export State...
sv: &Exportera snabbsparning...

en: &Mute
sv: &Tyst

en: &Borderless Window
sv: &Kantlöst fönster

en: Always on &Top
sv: &Alltid längst upp

en: &Interframe Blending
sv: Tidsut&jämning

en: Failed to open '%1'
sv: Misslyckades att öppna '%1'

en: 4 Mbit (59 blocks)
sv: 4 Mbit (59 block)

en: 8 Mbit (123 blocks)
sv: 8 Mbit (123 block)

en: 16 Mbit (251 blocks)
sv: 16 Mbit (251 block)

en: 32 Mbit (507 blocks)
sv: 32 Mbit (507 block)

en: 64 Mbit (1019 blocks)
sv: 64 Mbit (1019 block)

en: 128 Mbit (2043 blocks)
sv: 128 Mbit (2043 block)

en: Western (Windows-1252)
sv: Västerländsk (Windows-1252)

note: i18n: The translation of this string should be consistent with the translation of the string "Western (Windows-1252)". Because of this, you may want to parse "Japanese" as "a character encoding which is from Japan / used in Japan" rather than "the Japanese language".
en: Japanese (Shift-JIS)
sv: Japansk (Shift-JIS)

en: Card Size
sv: Kortstorlek

note: i18n: Character encoding
en: Encoding
sv: Teckenkodning

en: Create...
sv: Skapa...

en: Create New Memory Card
sv: Skapa nytt minneskort

en: GameCube Memory Cards (*.raw *.gcp)
sv: GameCube-minneskort (*.raw *.gcp)

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: GameCube Memory Card Manager
sv: GameCube-minneskorthanterare

en: &Export as .gci...
sv: &Exportera som .gci...

en: Export as .&gcs...
sv: Exportera som .&gcs...

en: Export as .&sav...
sv: Exportera som .&sav...

en: &Import...
sv: &Importera...

en: Fix Checksums
sv: Fixa kontrollsummor

en: Slot A
sv: Plats A

en: Slot B
sv: Plats B

en: &Open...
sv: &Öppna...

en: &Create...
sv: &Skapa...

en: Filename
sv: Filnamn

en: Icon
sv: Ikon

en: Blocks
sv: Block

en: Switch to B
sv: Byt till B

en: Switch to A
sv: Byt till A

en: Copy to B
sv: Kopiera till B

en: Copy to A
sv: Kopiera till A

en: Free Blocks: %1
sv: Lediga block: %1

en: Free Files: %1
sv: Lediga filer: %1

en: Failed opening memory card:
    %1
sv: Misslyckades att öppna minneskortet:
    %1

en: Set Memory Card File for Slot A
sv: Ange minneskortsfil för kortplats A

en: Set Memory Card File for Slot B
sv: Ange minneskortsfil för kortplats B

en: GameCube Memory Cards
sv: GameCude-minneskort

en: Data inconsistency in GCMemcardManager, aborting action.
sv: Datainkonsekvens i GCMemcardManager, avbryter åtgärd.

en: Native GCI File
sv: Vanlig GCI-fil

en: MadCatz Gameshark files
sv: MadCatz Gameshark-filer

en: Datel MaxDrive/Pro files
sv: Datel MaxDrive/Pro-filer

en: Export Failed
sv: Exportering misslyckades

en: Failed to read selected savefile(s) from memory card.
sv: Kunde inte läsa vald(a) sparfil(er) från minneskort.

en: Export Save File
sv: Exportera sparfil

en: Failed to write savefile to disk.
sv: Kunde inte skriva sparfil till disk.

en: Export Save Files
sv: Exportera sparfiler

en: Failed to export %n out of %1 save file(s).
sv: Misslyckades med att exportera %n av %1 sparfil(er).

en: Successfully exported %n out of %1 save file(s).
sv: Exporterade %n av %1 sparfil(er).

en: Not enough free files on the target memory card. At least %n free file(s) required.
sv: För få lediga filer på destinationsminneskortet. Minst %n ledig(a) fil(er) krävs.

en: Not enough free blocks on the target memory card. At least %n free block(s) required.
sv: För få lediga block på destinationsminneskortet. Minst %n lediga block krävs.

en: At least two of the selected save files have the same internal filename.
sv: Åtminstone två av de markerade sparfilerna har samma interna filnamn.

en: The target memory card already contains a file "%1".
sv: Destinationsminneskortet innehåller redan en fil med namnet "%1".

en: Import Failed
sv: Importering misslyckades

en: Failed to import "%1".
sv: Misslyckades att importera "%1".

en: Failed to write modified memory card to disk.
sv: Kunde inte skriva ändrat minneskort till disk.

en: Import Save File(s)
sv: Importera sparfil(er)

en: Supported file formats
sv: Filformat som stöds

en: Encountered the following errors while opening save files:
    %1
    
    Aborting import.
sv: Påträffade följande fel när sparfiler öppnades:
    %1
    
    Avbryter import.

en: Copy Failed
sv: Kopiering misslyckades

en: Do you want to delete the %n selected save file(s)?
sv: Vill du radera denna/dessa %n markerade sparfil(er)?

en: Remove Failed
sv: Borttagning misslyckades

en: Failed to remove file.
sv: Kunde inte ta bort fil.

en: Fix Checksums Failed
sv: Kunde inte laga kontrollsummor

en: Couldn't open file.
sv: Kunde inte öppna filen.

en: Couldn't read file.
sv: Kunde inte läsa in filen.

en: Filesize does not match any known GameCube Memory Card size.
sv: Filstorleken matchar inte någon känd storlek för GameCube-minneskort.

en: Filesize in header mismatches actual card size.
sv: Filstorleken i headern matchar inte minneskortets faktiska storlek.

en: Invalid checksums.
sv: Ogiltiga kontrollsummor.

en: Mismatch between free block count in header and actually unused blocks.
sv: Antalet fria block i headern matchar inte det faktiska antalet fria block.

en: Mismatch between internal data structures.
sv: De interna datastrukturerna matchar inte.

en: Data in area of file that should be unused.
sv: Det finns data i ett område av filen som borde vara oanvänt.

en: No errors.
sv: Inga fel.

en: Failed to open file.
sv: Kunde inte öppna fil.

en: Failed to read from file.
sv: Kunde inte läsa från fil.

en: Data in unrecognized format or corrupted.
sv: Data i okänt format eller trasig.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

note: i18n: Window for managing Disney Infinity figures
en: Infinity Manager
sv: Infinityhanterare

en: Emulate Infinity Base
sv: Emulera Infinitybas

en: Active Infinity Figures:
sv: Aktiva Infinityfigurer:

en: Power Disc Two
sv: Power Disc 2

en: Power Disc Three
sv: Power Disc 3

en: Player One
sv: Spelare ett

en: Player One Ability One
sv: Spelare ett förmåga ett

en: Player One Ability Two
sv: Spelare ett förmåga två

en: Player Two
sv: Spelare två

en: Player Two Ability One
sv: Spelare två förmåga ett

en: Player Two Ability Two
sv: Spelare två förmåga två

en: Create
sv: Skapa

en: Select Figure File
sv: Välj figurfil

en: Failed to open the Infinity file!
sv: Misslyckades att öppna Infinityfilen!

en: Failed to open the Infinity file:
    %1
    
    The file may already be in use on the base.
sv: Misslyckades med att öppna Infinity-filen:
    %1
    
    Filen kan redan vara i bruk på plattan.

en: Failed to read the Infinity file!
sv: Misslyckades att läsa Infinityfilen!

en: Failed to read the Infinity file:
    %1
    
    The file was too small.
sv: Misslyckades att läsa Infinityfilen:
    %1
    
    Filen var för liten.

en: Infinity Figure Creator
sv: Infinityfigurskapare

en: --Unknown--
sv: --Okänd--

en: Figure Number:
sv: Figurnummer:

en: Error converting value
sv: Misslyckades att konvertera värde

en: Character entered is invalid!
sv: Den angivna karaktären är ogiltig!

note: i18n: This is used to create a file name. The string must end in ".bin".
en: Unknown(%1).bin
sv: Okänd(%1).bin

en: Create Infinity File
sv: Skapa Infinityfil

en: Infinity Object (*.bin);;
sv: Infinityobjekt (*.bin);;

en: Failed to create Infinity file
sv: Misslyckades att skapa Infinityfil

en: Blank figure creation failed at:
    %1
    
    Try again with a different character.
sv: Misslyckades att skapa blank figur i:
    %1
    
    Prova igen med en annan karaktär.

en: Ignore for this session
sv: Ignorera för den här sessionen

en: Invalid title ID.
sv: Ogiltigt titel-ID.

en: A save state cannot be loaded without specifying a game to launch.
sv: En snabbsparning kan inte laddas utan att ange ett spel att starta.

en: Batch mode cannot be used without specifying a game to launch.
sv: Batchläget kan inte användas utan att ange ett spel att starta.

en: Error occurred while loading some texture packs
sv: Ett fel uppstod när vissa texturpaket laddades

en: Invalid Pack %1 provided: %2
sv: Ogiltigt paket %1: %2

en: All GC/Wii files
sv: Alla GC/Wii-filer

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
sv: En nedstängning har redan påbörjats. Osparad data kan gå förlorad om du avslutar emuleringen innan den slutförs. Vill du tvinga emuleringen att avslutas?

en: Do you want to stop the current emulation? Unsaved achievement modifications detected.
sv: Vill du stoppa den aktuella emuleringen? Osparade ändringar av prestationer har upptäckts.

en: Do you want to stop the current emulation?
sv: Vill du stoppa emuleringen?

en: Failed to init core
sv: Misslyckades att initialisera kärnan

en: All Save States (*.sav *.s??);; All Files (*)
sv: Alla sparade tillstånd (*.sav *.s??);; Alla filer (*)

en: Can't start a NetPlay Session while a game is still running!
sv: Det går inte att starta en nätspelssession medan ett spel fortfarande körs!

en: A NetPlay Session is already in progress!
sv: En nätspelssession pågår redan!

en: Failed to open server
sv: Misslyckades att öppna servern

en: Failed to listen on port %1. Is another instance of the NetPlay server running?
sv: Misslyckades att lyssna på port %1. Körs nätspelsservern redan?

en: Do you want to add "%1" to the list of Game Paths?
sv: Vill du lägga till "%1" i listan av spelsökvägar?

en: Merging a new NAND over your currently selected NAND will overwrite any channels and savegames that already exist. This process is not reversible, so it is recommended that you keep backups of both NANDs. Are you sure you want to continue?
sv: Om du importerar ett nytt NAND över ditt nuvarande NAND kommer kanaler och sparfiler som redan finns att skrivas över. Detta går inte att ångra, så det rekommenderas att du har säkerhetskopior av båda NAND-minnena. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Select NAND Backup
sv: Välj NAND-säkerhetskopia

en: BootMii NAND backup file (*.bin);;All Files (*)
sv: BootMii-NAND-kopia (*bin);;Alla filer (*)

en: Importing NAND backup
sv: Importerar NAND-kopia

en: Importing NAND backup
     Time elapsed: %1s
sv: Importerar NAND-kopia
     Förfluten tid: %1s

en: Select Keys File (OTP/SEEPROM Dump)
sv: Välj nyckelfil (OTP/SEEPROM-dump)

en: BootMii keys file (*.bin);;All Files (*)
sv: BootMii-nyckelfil (*bin);;Alla filer (*)

en: Playback of input recordings is disabled in RetroAchievements hardcore mode.
sv: Uppspelning av inmatningsinspelningar är inaktiverade i RetroAchievements hardcore-läge.

en: Select the Recording File to Play
sv: Välj inspelning att spela upp

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
sv: Dolphin-TAS-filmer (*.dtm)

en: Save Recording File As
sv: Spara inspelning som

en: Dolphin Signature File
sv: Dolphin-signaturfil

en: Dolphin Signature CSV File
sv: Dolphin-signatur-CSV-fil

en: WiiTools Signature MEGA File
sv: WiiTools-signaturmegafil

en: Failed to open "%1" for writing.
sv: Misslyckades att öppna "%1" för att skriva.

en: Wrote to "%1".
sv: Skrev till "%1".

en: Change &Disc...
sv: Byt s&kiva...

en: &Eject Disc
sv: &Mata ut skiva

en: Open &User Folder
sv: Öppna &användarmapp

en: E&xit
sv: A&vsluta

en: &Tools
sv: Ver&ktyg

en: &Resource Pack Manager
sv: &Resurspaketshanterare

en: &Cheats Manager
sv: &Fuskhanterare

en: Emulated USB Devices
sv: Emulerade USB-enheter

en: &Skylanders Portal
sv: &Skylandersportal

en: &Infinity Base
sv: &Infinitybas

en: &Logitech USB Microphone
sv: &Logitech USB-mikrofon

en: Start &NetPlay...
sv: Starta &nätspel...

en: Browse &NetPlay Sessions....
sv: Bläddra bland &nätspelssessioner...

en: RetroAchievements Development
sv: RetroAchievements-utveckling

en: Load GameCube Main Menu
sv: Ladda GameCube-huvudmeny

en: Memory Card Manager
sv: Minneskorthanterare

en: Install WAD...
sv: Installera WAD…

en: Manage NAND
sv: Hantera NAND

en: Import BootMii NAND Backup...
sv: Importera BootMii-NAND-kopia...

en: Check NAND...
sv: Kontrollera NAND-minne...

en: Extract Certificates from NAND
sv: Extrahera certifikat från NAND-minne

en: Perform Online System Update
sv: Uppdatera systemmjukvaran via internet

en: Current Region
sv: Nuvarande region

en: United States
sv: USA

en: Import Wii Save...
sv: Importera Wii-sparning…

en: Import Wii Saves...
sv: Importera Wii-sparningar...

en: Export All Wii Saves
sv: Exportera alla Wii-sparningar

en: Connect Wii Remotes
sv: Anslut Wii-fjärrkontroller

en: Connect Wii Remote %1
sv: Anslut Wii-fjärrkontroll %1

en: &Emulation
sv: &Emulering

en: &Play
sv: &Spela

en: &Pause
sv: &Pausa

en: &Stop
sv: S&toppa

en: Toggle &Fullscreen
sv: &Helskärm

en: &Frame Advance
sv: Gå fram en &bildruta

en: &Load State
sv: L&äs in snabbsparning

en: Load State from File
sv: Läs in snabbsparning från fil

en: Load State from Selected Slot
sv: Läs in snabbsparning från vald plats

en: Load State from Slot
sv: Läs in snabbsparning från plats

en: Sa&ve State
sv: Spa&ra snabbsparning

en: Save State to File
sv: Spara snabbsparning till fil

en: Save State to Selected Slot
sv: Snabbspara på vald plats

en: Save State to Oldest Slot
sv: Spara snabbsparning på äldsta platsen

en: Save State to Slot
sv: Spara snabbsparning på plats

en: Select State Slot
sv: Välj snabbsparningsplats

en: Load from Slot %1 - %2
sv: Läs in från plats %1 - %2

en: Save to Slot %1 - %2
sv: Spara på plats %1 - %2

en: Select Slot %1 - %2
sv: Välj plats %1 - %2

en: Show &Log
sv: Visa &logg

en: Show Log &Configuration
sv: Visa logg&konfiguration

en: Show &Toolbar
sv: Visa &verktygsfält

en: &Lock Widgets In Place
sv: &Lås fast gränssnittselement

en: &Code
sv: &Kod

en: &Registers
sv: &Register

en: &Threads
sv: &Trådar

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Watch
sv: &Bevakning

en: &Breakpoints
sv: &Brytpunkter

en: &Memory
sv: &Minne

en: &Network
sv: &Nätverk

en: Purge Game List Cache
sv: Töm cache för spellista

en: &Options
sv: A&lternativ

en: Co&nfiguration
sv: Ko&nfiguration

en: &Graphics Settings
sv: G&rafikinställningar

en: &Audio Settings
sv: &Ljudinställningar

en: &Controller Settings
sv: &Kontrollinställningar

en: &Hotkey Settings
sv: &Kortkommandoinställningar

en: &Free Look Settings
sv: &Fri vy-inställningar

en: Boot to Pause
sv: Pausa vid start

en: Reset Ignore Panic Handler
sv: Nollställ ignorera panikhanterare

en: &Font...
sv: &Teckensnitt…

en: &Website
sv: &Webbplats

en: Online &Documentation
sv: &Dokumentation online

en: &GitHub Repository
sv: Källkoden på &GitHub

en: &Bug Tracker
sv: &Bugghanterare

en: &Check for Updates...
sv: &Leta efter uppdateringar...

en: &About
sv: &Om

en: List View
sv: Listvy

en: Grid View
sv: Rutnätsvy

en: List Columns
sv: Listkolumner

en: Show Wii
sv: Visa Wii

en: Show GameCube
sv: Visa GameCube

en: Show Triforce
sv: Visa Triforce

en: Show WAD
sv: Visa WAD

en: Show ELF/DOL
sv: Visa ELF/DOL

en: Show Platforms
sv: Visa plattformar

en: Show JPN
sv: Visa JPN

en: Show PAL
sv: Visa PAL

en: Show USA
sv: Visa USA

en: Show Australia
sv: Visa Australien

en: Show France
sv: Visa Frankrike

en: Show Germany
sv: Visa Tyskland

en: Show Italy
sv: Visa Italien

en: Show Korea
sv: Visa Korea

en: Show Netherlands
sv: Visa Nederländerna

en: Show Russia
sv: Visa Ryssland

en: Show Spain
sv: Visa Spanien

en: Show Taiwan
sv: Visa Taiwan

en: Show World
sv: Visa världen

en: Show Unknown
sv: Visa okänd

en: Show Regions
sv: Visa regioner

en: Show All
sv: Visa alla

en: Hide All
sv: Dölj alla

en: &Movie
sv: &Inspelning

en: Start Re&cording Input
sv: Starta &inspelning

en: P&lay Input Recording...
sv: Spe&la upp inspelning...

en: Stop Playing/Recording Input
sv: Avbryt uppspelning/inspelning

en: Export Recording...
sv: Exportera inspelning...

en: &Read-Only Mode
sv: S&krivskyddat läge

en: TAS Input
sv: TAS-inmatning

en: Pause at End of Movie
sv: Pausa vid slutet av inspelningar

en: Enable Movie Window
sv: Aktivera filmfönster

en: Customize Movie Window
sv: Anpassa filmfönster

en: Dump Frames
sv: Dumpa bildrutor

en: Dump Audio
sv: Dumpa ljud

en: Interpreter Core
sv: Interpreterarkärna

en: JIT Block Linking Off
sv: JIT-blocklänkning av

en: Disable JIT Cache
sv: Inaktivera JIT-cache

en: Disable Fastmem
sv: Inaktivera fastmem

en: Disable Fastmem Arena
sv: Inaktivera fastmemarena

en: Disable Large Entry Points Map
sv: Inaktivera stor ingångspunktstabell

en: Log JIT Instruction Coverage
sv: Logga JIT-instruktionstäckning

en: Search for an Instruction
sv: Sök efter en instruktion

en: Enable JIT Block Profiling
sv: Aktivera JIT-blockprofilering

en: Wipe JIT Block Profiling Data
sv: Rensa profileringsdata för JIT-block

en: Write JIT Block Log Dump
sv: Skriv JIT-blockloggdump

en: JIT Off (JIT Core)
sv: JIT av (JIT-kärna)

en: JIT LoadStore Off
sv: JIT LoadStore av

en: JIT LoadStore lbzx Off
sv: JIT LoadStore lbzx av

en: JIT LoadStore lXz Off
sv: JIT LoadStore lXz av

en: JIT LoadStore lwz Off
sv: JIT LoadStore lwz av

en: JIT LoadStore Floating Off
sv: JIT LoadStore Floating av

en: JIT LoadStore Paired Off
sv: JIT LoadStore Paired av

en: JIT FloatingPoint Off
sv: JIT FloatingPoint av

en: JIT Integer Off
sv: JIT Integer av

en: JIT Paired Off
sv: JIT Paired av

en: JIT SystemRegisters Off
sv: JIT SystemRegisters av

en: JIT Branch Off
sv: JIT Branch av

en: JIT Register Cache Off
sv: JIT Register Cache av

en: &Clear Symbols
sv: &Rensa symboler

en: &Generate Symbols From
sv: &Generera symboler från

en: Signature Database
sv: Signaturdatabas

en: RSO Modules
sv: RSO-moduler

en: &Load Symbol Map
sv: &Ladda symbol-map

en: &Save Symbol Map
sv: &Spara symbol-map

en: Load &Other Map File...
sv: Ladda &annan map-fil...

en: Load &Bad Map File...
sv: Ladda &felaktig map-fil...

en: Save Symbol Map &As...
sv: Spara symbol-map so&m...

en: Sa&ve Code
sv: &Spara kod

en: C&reate Signature File...
sv: S&kapa signaturfil...

en: Append to &Existing Signature File...
sv: Lägg till i &existerande signaturfil...

en: Combine &Two Signature Files...
sv: Kombinera &två signaturfiler...

en: Appl&y Signature File...
sv: Appli&cera signaturfil...

en: &Patch HLE Functions
sv: &Patcha HLE-funktioner

en: Load vWii System Menu %1
sv: Starta vWii-systemmeny %1

en: Load Wii System Menu %1
sv: Starta Wii-systemmeny %1

en: Select Title to Install to NAND
sv: Välj titel för att installera på NAND

en: WAD files (*.wad)
sv: WAD-filer (*.wad)

en: Select Save File
sv: Välj sparad fil

en: Wii save files (*.bin);;All Files (*)
sv: Wii-sparfiler (*.bin);;Alla filer (*)

en: Save Import
sv: Sparfilsimportering

en: Save data for this title already exists in the NAND. Consider backing up the current data before overwriting.
    
    Overwrite existing save data?
sv: Data för denna titel finns redan i NAND-minnet. Överväg att säkerhetskopiera befintliga data innan du skriver över dem.
    
    Skriv över befintliga sparade data?

en: Successfully imported save file.
sv: Importeringen av sparfilen lyckades.

en: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
sv: Misslyckades att importera sparfil. Den givna filen verkar vara skadad eller är inte en giltig Wii-sparfil.

en: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
sv: Misslyckades att importera sparfil. Starta spelet en gång och prova sedan igen.

en: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
sv: Misslyckades att importera sparfil. Ditt NAND-minne kan vara korrupt, eller så hindrar något åtkomsten till filerna i det. Prova att reparera NAND-minnet (Verktyg -> Hantera NAND -> Kontrollera NAND-minne...) och importera sedan sparfilen igen.

en: Select Save Folder
sv: Välj sparningsmapp

en: %1: Save data for this title already exists in the NAND. Consider backing up the current data before overwriting.
    
    Overwrite existing save data?
sv: %1: Data för denna titel finns redan i NAND-minnet. Överväg att säkerhetskopiera aktuella data innan du skriver över dem.
    
    Skriv över befintliga sparade data?

en: %1: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
sv: %1: Det gick inte att importera den sparade filen. Den angivna filen verkar vara skadad eller är inte en giltig Wii-sparfil.

en: %1: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
sv: %1: Det gick inte att importera den sparade filen. Starta spelet en gång och försök sedan igen.

en: %1: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
sv: %1: Det gick inte att importera sparade filer. Din NAND kan vara skadad eller något hindrar åtkomst till filerna i den. Försök reparera din NAND (Verktyg -> Hantera NAND -> Kontrollera NAND...) och importera sedan sparade filer igen.

en: Successfully imported %1 save file(s) with %2 failure(s)
sv: %1 sparade fil(er) importerades men med %2 fel

en: Exported %n save(s)
sv: Exporterade %n sparfil(er)

en: The user-accessible part of your NAND contains %1 blocks (%2 KiB) of data, out of an allowed maximum of %3 blocks (%4 KiB).
sv: Den användartillgängliga delen av NAND-minnet innehåller %1 block (%2 KiB) data. Maxgränsen är %3 block (%4 KiB).

en: The system-reserved part of your NAND contains %1 blocks (%2 KiB) of data, out of an allowed maximum of %3 blocks (%4 KiB).
sv: Den systemreserverade delen av NAND-minnet innehåller %1 block (%2 KiB) data. Maxgränsen är %3 block (%4 KiB).

en: NAND Check
sv: NAND-minneskontroll

en: Your NAND contains more data than allowed. Wii software may behave incorrectly or not allow saving.
sv: NAND-minnet innehåller mer data än vad som är tillåtet. Wii-mjukvara kanske beter sig inkorrekt eller inte låter dig spara.

en: No issues have been detected.
sv: Inga problem upptäcktes.

en: The NAND has been repaired.
sv: NAND-minnet har reparerats.

en: The NAND could not be repaired. It is recommended to back up your current data and start over with a fresh NAND.
sv: NAND-minnet kunde inte repareras. Det rekommenderas att du gör en säkerhetskopia av ditt nuvarande NAND-minne och sedan börjar om med ett nyskapat NAND-minne.

en: Successfully extracted certificates from NAND
sv: Certifikaten har extraherats från NAND-minnet

en: Failed to extract certificates from NAND
sv: Misslyckades att extrahera certifikat från NAND-minnet

en: Pick a debug font
sv: Välj ett teckensnitt för felsökning

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Do you want to clear the list of symbol names?
sv: Vill du tömma symbolnamnlistan?

en: Generated symbol names from '%1'
sv: Genererade symbolnamn från '%1'

en: '%1' not found, no symbol names generated
sv: '%1' hittades inte, inga symbolnamn genererade

en: RSO auto-detection
sv: RSO auto-upptäckt

en: Auto-detect RSO modules?
sv: Upptäck RSO-moduler automatiskt?

en: Enter the RSO module address:
sv: Ange RSO-moduladressen:

en: Invalid RSO module address: %1
sv: Ogiltig RSO-moduladress: %1

en: Failed to load RSO module at %1
sv: Misslyckades att ladda RSO-model vid %1

en: Modules found: %1
sv: Moduler hittade: %1

en: Detecting RSO Modules
sv: Upptäcker RSO-moduler

en: Unable to auto-detect RSO module
sv: Kunde inte upptäcka RSO-modul automatiskt

en: Select the RSO module address:
sv: Välj RSO-modulens adress:

en: '%1' not found, scanning for common functions instead
sv: '%1' hittades inte, skannar efter vanliga funktioner istället

en: Loaded symbols from '%1'
sv: Laddade symboler från '%1'

en: Load Map File
sv: Läs in mappningsfil

en: Dolphin Map File (*.map)
sv: Dolphin-map-fil (*.map)

en: Save Map File
sv: Spara map-fil

en: Failed to save code map to path '%1'
sv: Misslyckades att spara kod-map till sökvägen "%1"

en: Failed to load map file '%1'
sv: Misslyckades att läsa map-filen "%1"

en: Failed to save symbol map to path '%1'
sv: Misslyckades att spara symbol-map till sökvägen "%1"

en: Only export symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
sv: Exportera endast symboler med prefix:
    (Lämna tomt för att exportera alla symboler)

en: Save Signature File
sv: Spara signaturfil

en: Failed to save signature file '%1'
sv: Misslyckades att spara signaturfilen "%1"

en: Only append symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
sv: Lägg endast till symboler med prefix:
    (Lämna tomt för att exportera alla symboler)

en: Append Signature To
sv: Lägg till signatur till

en: Failed to append to signature file '%1'
sv: Misslyckades att lägga till i signaturfilen "%1"

en: Apply Signature File
sv: Tillämpa signaturfil

en: Choose Priority Input File
sv: Välj prioriterad inmatningsfil

en: Choose Secondary Input File
sv: Välj sekundär inmatningsfil

en: Save Combined Output File As
sv: Spara kombinerad utdatafil som

en: Failed to save to signature file '%1'
sv: Misslyckades att spara till signaturfilen "%1"

en: Search instruction
sv: Sök efter en instruktion

en: Instruction:
sv: Instruktion:

en: The emulated NAND is damaged. System titles such as the Wii Menu and the Wii Shop Channel may not work correctly.
sv: Det emulerade NAND-minnet är skadat. Systemtitlar som Wii-menyn och Wii Shop Channel kommer kanske inte fungera korrekt.

en: WARNING: Fixing this NAND requires the deletion of titles that have incomplete data on the NAND, including all associated save data. By continuing, the following title(s) will be removed:
sv: VARNING: För att fixa det här NAND-minnet måste titlar som har ofullständig data på NAND-minnet tas bort, inklusive tillhörande spardata. Om du fortsätter kommer följande titlar tas bort:

en: Launching these titles may also fix the issues.
sv: Det är möjligt att problemen också kan fixas av att starta titlarna.

en: Do you want to try to repair the NAND?
sv: Vill du försöka reparera NAND-minnet?

en: Invalid Player ID
sv: Ogiltigt spelar-ID

en: Data Transfer
sv: Dataöverföring

en: SHA1 Digest
sv: SHA1-kontrollsumma

en: The hashes match!
sv: Kontrollsummorna stämmer!

en: The hashes do not match!
sv: Kontrollsummorna stämmer inte!

en: Select a game
sv: Välj ett spel

en: NetPlay Session Browser
sv: Nätspelssessionlista

en: Any Region
sv: Valfri region

en: Hide Incompatible Sessions
sv: Dölj inkompatibla sessioner

en: Hide In-Game Sessions
sv: Dölj sessioner som har startat

en: Private and Public
sv: Privat och offentlig

en: Private
sv: Privat

en: Public
sv: Offentlig

en: Filters
sv: Filter

en: Error obtaining session list: %1
sv: Ett fel uppstod när sessionslistan skulle hämtas: %1

en: Password?
sv: Lösenord?

en: In-Game?
sv: Spelar?

en: Game
sv: Spel

en: Players
sv: Spelare

en: %1 session found
sv: %1 session hittades

en: %1 sessions found
sv: %1 sessioner hittades

en: Enter password
sv: Ange lösenord

en: This session requires a password:
sv: Den här sessionen kräver ett lösenord:

en: Invalid password provided.
sv: Ogiltigt lösenord angivet.

en: NetPlay
sv: Nätspel

en: Buffer:
sv: Buffert:

en: Quit
sv: Avsluta

en: No Save Data
sv: Ingen spardata

en: Netplay will start without any save data, and any created save data will be discarded at the end of the Netplay session.
sv: Nätspel startar utan någon spardata, och all spardata som skapas slängs när nätspelssessionen tar slut.

en: Load Host's Save Data Only
sv: Ladda bara värdens spardata

en: Netplay will start using the Host's save data, but any save data created or modified during the Netplay session will be discarded at the end of the session.
sv: Nätspel startar med värdens spardata, men spardata som skapas eller förändras under nätspelssessionen slängs när sessionen tar slut.

en: Load and Write Host's Save Data
sv: Ladda och skriv värdens spardata

en: Netplay will start using the Host's save data, and any save data created or modified during the Netplay session will remain in the Host's local saves.
sv: Nätspel startar med värdens spardata, och spardata som skapas eller förändras under nätspelssessionen sparas bland värdens lokala spardata.

en: Use All Wii Save Data
sv: Använd all Wii-spardata

en: If checked, all Wii saves will be used instead of only the save of the game being started. Useful when switching games mid-session. Has no effect if No Save Data is selected.
sv: Om du markerar detta används alla Wii-sparfiler, inte bara sparfilen för spelet som startas. Användbart om du vill byta spel mitt i en session. Har ingen effekt om du väljer "Ingen spardata".

en: Sync AR/Gecko Codes
sv: Synka AR/Gecko-koder

en: Strict Settings Sync
sv: Strikt inställningssynkronisering

en: This will sync additional graphics settings, and force everyone to the same internal resolution.
    May prevent desync in some games that use EFB reads. Please ensure everyone uses the same video backend.
sv: Detta kommer att synkronisera ytterligare grafikinställningar och tvinga att alla använder samma interna upplösning.
    Detta kan förhindra desynkronisering i vissa spel som läser från EFB. Se till att alla använder samma videobackend.

en: Fair Input Delay
sv: Rättvis latens

en: Each player sends their own inputs to the game, with equal buffer size for all players, configured by the host.
    Suitable for competitive games where fairness and minimal latency are most important.
sv: Varje spelare skickar sina egna inmatningar till spelet, med likadana buffertstorlekar för alla spelare, som konfigureras av värden.
    Lämpligt för tävlingar där neutralitet och minimal latens är som mest viktigt.

en: Host Input Authority
sv: Värdauktoritet för indata

en: Host has control of sending all inputs to the game, as received from other players, giving the host zero latency but increasing latency for others.
    Suitable for casual games with 3+ players, possibly on unstable or high latency connections.
sv: Värden har kontroll över att skicka alla inmatningar till spelet, som de mottagits från andra spelare, vilket ger värden noll latens men ökar latensen för andra.
    Lämplig för casual spel med 3+ spelare, eventuellt på instabila eller höga latensanslutningar.

en: Golf Mode
sv: Golfläge

en: Identical to Host Input Authority, except the "Host" (who has zero latency) can be switched at any time.
    Suitable for turn-based games with timing-sensitive controls, such as golf.
sv: Identisk med Värdauktoritet för indata, förutom att "Värden" (som har noll latens) kan ändras när som helst.
    Lämplig för turbaserade spel med tidskänsliga kontroller, till exempel golf.

en: Checksum
sv: Kontrollsumma

en: Current game
sv: Nuvarande spel

en: Other game...
sv: Annat spel...

en: SD Card
sv: SD-kort

en: Record Inputs
sv: Spela in inmatningar

en: Show Golf Mode Overlay
sv: Visa överlägg för golfläge

en: Hide Remote GBAs
sv: Dölj andras GBA-fönster

en: Chat
sv: Chatt

en: Send
sv: Skicka

en: Copy
sv: Kopiera

en: Kick Player
sv: Sparka ut spelare

en: Assign Controller Ports
sv: Tilldela kontrolluttag

en: Stopped game
sv: Stoppade spelet

en: Successfully added to the NetPlay index
sv: Lades till i nätspelindex

en: Failed to add this session to the NetPlay index: %1
sv: Misslyckades att lägga till denna session i nätspelsindex: %1

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
sv: Vissa spelare har inte detta spel. Vill du verkligen starta?

en: Auto internal resolution is not allowed in strict sync mode, as it depends on window size.
    
    Please select a specific internal resolution.
sv: Automatisk intern upplösning är inte tillåtet när strikt inställningssynkronisering används eftersom det är beroende av fönsterstorleken.
    
    Välj en specifik intern upplösning.

en: Are you sure you want to quit NetPlay?
sv: Är du säker på att du vill avsluta nätspelssessionen?

en: Room ID
sv: Rum-ID

en: External
sv: Extern

en: Local
sv: Lokalt

en: Player
sv: Spelare

en: Game Status
sv: Spelstatus

en: Mapping
sv: Mappning

en: Wrong hash
sv: Fel hash

en: Game file has a different hash; right-click it, select Properties, switch to the Verify tab, and select Verify Integrity to check the hash
sv: Spelfilen har en annan hash; högerklicka på spelet, välj Egenskaper, gå till Verifiera-fliken och välj Verifiera integritet för att kontrollera hashen

en: Wrong disc number
sv: Fel skivnummer

en: Game has a different disc number
sv: Spelet har ett annat skivnummer

en: Wrong revision
sv: Fel revision

en: Game has a different revision
sv: Spelet har en annan revision

en: Wrong region
sv: Fel region

en: Game region does not match
sv: Spelets region matchar inte

en: Not found
sv: Hittades inte

en: No matching game was found
sv: Inget matchande spel hittades

en: Connecting
sv: Ansluter

en: Retry
sv: Försök igen

en: Game changed to "%1"
sv: Bytte spel till "%1"

en: GBA%1 ROM changed to "%2"
sv: GBA%1:s ROM ändrad till "%2"

en: GBA%1 ROM disabled
sv: GBA%1:s ROM borttagen

en: Started game
sv: Startade spelet

en: %1 has joined
sv: %1 har gått med

en: %1 has left
sv: %1 har gått ut

en: Max buffer size changed to %1
sv: Buffertstorleken ändrades till %1

en: Buffer size changed to %1
sv: Buffertstorleken ändrades till %1

en: Host input authority enabled
sv: Värdauktoritet för indata påslaget

en: Host input authority disabled
sv: Värdauktoritet för indata avstängt

en: Max Buffer:
sv: Maxbuffert:

en: Possible desync detected: %1 might have desynced at frame %2
sv: Möjlig desynkronisation upptäcktes: %1 kan ha desynkroniserat under bildruta %2

en: Lost connection to NetPlay server...
sv: Tappade anslutningen till nätspelsservern...

en: Failed to connect to server: %1
sv: Misslyckades att ansluta till server: %1

en: Traversal Error
sv: Traverseringsfel

en: Couldn't look up central server
sv: Kunde inte slå upp centralserver

en: Dolphin is too old for traversal server
sv: Dolphin är för gammal för traverseringsservern

en: %1 is now golfing
sv: %1 golfar nu

en: Using TTL %1 for probe packet
sv: Använder TTL %1 för prövopaket

en: Mismatched ROMs
    Selected: {0}
    - Title: {1}
    - Hash: {2:02X}
    Expected:
    - Title: {3}
    - Hash: {4:02X}
sv: ROM-filerna matchar inte
    Vald: {0}
    - Titel: {1}
    - Hash: {2:02X}
    Förväntad:
    - Titel: {3}
    - Hash: {4:02X}

en: %1 is not a valid ROM
sv: %1 är inte en giltig ROM

en: NetPlay Setup
sv: Nätspelsinställningar

en: Reset Traversal Settings
sv: Återställ traverseringsinställningar

en: Connect
sv: Anslut

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and may not work correctly.
    Use at your own risk.
sv: OBS:
    
    Alla spelare måste använda samma version av Dolphin.
    Om SD-kort används måste de vara identiska mellan spelarna.
    Om DSP LLE används måste DSP-ROM-filerna vara identiska mellan spelarna.
    Om ett spel hänger sig vid start stöder spelet kanske inte nätspel med dubbla kärnor. Stäng av dubbla kärnor.
    Om du ansluter direkt måste värden ha den valda UDP-porten öppen/vidarebefordrad.
    
    Wii-fjärrkontroller i nätspel är experimentellt och fungerar inte nödvändigtvis korrekt.
    Använd det på egen risk.

en: Force Listen Port:
sv: Lyssna på port:

en: Limit Chunked Upload Speed:
sv: Begränsa segmentuppladdningshastighet:

en: Show in server browser
sv: Visa i serverlistan

en: Forward port (UPnP)
sv: Vidaresänd port (UPnP)

en: Host
sv: Värd

en: This will limit the speed of chunked uploading per client, which is used for save sync.
sv: Detta begränsar hastigheten av uppladdning i segment per klient, vilket används för sparningssynkronisering.

en: Name of your session shown in the server browser
sv: Namnet på din session som visas i serverlistan

en: Password for joining your game (leave empty for none)
sv: Lösenord för att ansluta till ditt spel (lämna tomt för inget)

en: Direct Connection
sv: Direkt anslutning

en: Traversal Server
sv: Traverseringsserver

en: Connection Type:
sv: Anslutningstyp:

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: IP Address:
sv: IP-adress:

en: Host Code:
sv: Värdkod:

en: You must select a game to host!
sv: Du måste välja ett spel!

en: You must provide a name for your session!
sv: Du måste ange ett namn för din session!

en: You must provide a region for your session!
sv: Du måste ange en region för din session!

en: Reset Traversal Server
sv: Återställ traverseringsserver

en: Reset Traversal Server to %1:%2
sv: Återställ traverseringsserver till %1:%2

en: Assign Controllers
sv: Tilldela kontroller

en: GBA Port %1
sv: GBA i uttag %1

en: GC Port %1
sv: GC-uttag %1

en: NKit Warning
sv: NKit-varning

en: You are about to run an NKit disc image. NKit disc images cause problems that don't happen with normal disc images. These problems include:
    
    • The emulated loading times are longer
    • You can't use NetPlay with people who have normal disc images
    • Input recordings are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Savestates are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Some games can crash, such as Super Paper Mario and Metal Gear Solid: The Twin Snakes
    • Wii games don't work at all in older versions of Dolphin and in many other programs
    
    Are you sure you want to continue anyway?
sv: Du håller på att starta en NKit-skivavbildning. NKit-skivavbildningar orsakar problem som inte uppstår med vanliga skivavbildningar. Problemen inkluderar:
    
    • De emulerade laddningstiderna är längre
    • Du kan inte använda nätspel tillsammans med folk som har vanliga skivavbildningar
    • Indatainspelningar är inte kompatibla mellan NKit-skivavbildningar och vanliga skivavbildningar
    • Snabbsparningar är inte kompatibla mellan NKit-skivavbildningar och vanliga skivavbildningar
    • Vissa spel kan krascha, som Super Paper Mario och Metal Gear Solid: The Twin Snakes
    • Wii-spel fungerar inte alls i äldre versioner av Dolphin och i många andra program
    
    Är du säker på att du vill fortsätta ändå?

en: I am aware of the risks and want to continue
sv: Jag är medveten om riskerna och vill fortsätta

en: Don't show this again
sv: Visa inte detta igen

en: Allow Usage Statistics Reporting
sv: Tillåt rapportering av användningsstatistik

en: Do you authorize Dolphin to report information to Dolphin's developers?
sv: Godkänner du att Dolphin rapporterar information till Dolphins utvecklare?

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
sv: Om du godkänner det kan Dolphin skicka data om prestanda, användning av funktioner, konfiguration, och även vilken hårdvara och vilket operativsystem som används.
    
    Ingen privat data samlas någonsin in. Datan hjälper oss att förstå hur folk och emulerade spel använder Dolphin, så att vi kan prioritera vårt arbete bättre. Den hjälper oss också att upptäcka sällsynta konfigurationer som leder till buggar och prestanda- och stabilitetsproblem.
    Du kan dra tillbaka detta godkännande när som helst genom Dolphins inställningar.

en: Resource Pack Manager
sv: Resurspaketshanterare

en: Install
sv: Installera

en: Author
sv: Skapare

en: Website
sv: Webbplats

en: Unknown author
sv: Okänd författare

en: Failed to install pack: %1
sv: Misslyckades att installera paket: %1

en: Failed to uninstall pack: %1
sv: Misslyckades att avinstallera paket: %1

en: Are you sure you want to delete this pack?
sv: Är du säker på att du vill radera det här paketet?

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Start with Riivolution Patches
sv: Starta med Riivolution-moddar

en: Open Riivolution XML...
sv: Öppna Riivolution-XML...

en: Save as Preset...
sv: Spara som förinställningar...

en: Select Riivolution XML file
sv: Välj Riivolution-XML-fil

en: Riivolution XML files
sv: Riivolution-XML-filer

en: Failed loading XML.
sv: Misslyckades att ladda XML.

en: Did not recognize %1 as a valid Riivolution XML file.
sv: %1 verkar inte vara en giltig Riivolution-XML-fil.

en: Invalid game.
sv: Ogiltigt spel.

en: The patches in %1 are not for the selected game or game revision.
sv: Moddarna i %1 är inte för det valda spelet eller den valda spelrevisionen.

en: SD Root:
sv: SD-rot:

en: Select the Virtual SD Card Root
sv: Välj rot för virtuellt SD-kort

en: Disabled
sv: Avstängd

en: Save Preset
sv: Spara förinställningar

en: Dolphin Game Mod Preset
sv: Förinställd Dolphin-spelmod

en: Close
sv: Stäng

en: Search games...
sv: Sök efter spel...

en: Interpreter (slowest)
sv: Interpreterare (långsammast)

en: Cached Interpreter (slower)
sv: Interpreterare med cache (långsammare)

en: JIT Recompiler for x86-64 (recommended)
sv: JIT-omkompilerare för x86-64 (rekommenderas)

en: JIT Recompiler for ARM64 (recommended)
sv: JIT-omkompilerare för ARM64 (rekommenderas)

en: CPU Options
sv: Processoralternativ

en: CPU Emulation Engine:
sv: CPU-emuleringsmotor:

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar minneshanteringsenheten, som behövs för vissa spel. (ON = Kompatibel, OFF = Snabb)<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta omarkerat</dolphin_emphasis>

en: Pause on Panic
sv: Pausa vid panik

en: Pauses the emulation if a Read/Write or Unknown Instruction panic occurs.<br>Enabling will affect performance.<br>The performance impact is the same as having Enable MMU on.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Pausar emuleringen om det uppstår panik vid läsning/skrivning eller okänd instruktion.<br>Om du aktiverar detta kommer prestandan att påverkas.<br>Prestandapåverkan är densamma som om du har Aktivera MMU påslaget.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Enable Write-Back Cache (slow)
sv: Aktivera cache för skrivningar (långsamt)

en: Enables emulation of the CPU write-back cache.<br>Enabling will have a significant impact on performance.<br>This should be left disabled unless absolutely needed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar emulering av CPU:ns write-back cache.<br>Om du aktiverar detta kommer det att ha en betydande inverkan på prestandan.<br>Detta bör vara inaktiverat om det inte är absolut nödvändigt.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta omarkerat</dolphin_emphasis>

note: i18n: Correct is a verb
en: Correct Time Drift
sv: Korrekt tidsavvikelse

note: i18n: Internet play refers to services like Wiimmfi, not the NetPlay feature in Dolphin
en: Allow the emulated console to run fast after stutters,<br>pursuing accurate overall elapsed time unless paused or speed-adjusted.<br><br>This may be useful for internet play.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Låt den emulerade konsolen köras snabbt efter hackningar, <br>och sträva efter korrekt total förfluten tid såvida inte den är pausad eller hastighetsjustering har valts. <br><br>Detta kan vara användbart vid spelande över internet. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Limits throttling between input and frame output, speeding through emulation to reach presentation, displaying sooner, and thus reducing input latency.<br><br>This will generally make frame pacing worse.<br>This setting can work either with or without Immediately Present XFB.<br>An Audio Buffer Size of at least 80 ms is recommended to ensure full effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Begränsar strypningen mellan inmatning och bildruteutmatning, påskyndar emuleringen för att nå presentationen, visar snabbare och minskar därmed inmatningsfördröjningen.<br><br> Detta försämrar i allmänhet bildtakten.<br> Denna inställning kan fungera både med och utan Immediately Present XFB.<br> En ljudbuffertstorlek på minst 80 ms rekommenderas för att säkerställa full effekt.<br><br><dolphin_emphasis> Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Adaptively adjusts the timing of early frame presentation.<br><br>This can improve frame pacing with Immediately Present XFB and/or Rush Frame Presentation, while still maintaining most of the input latency benefits.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Justerar tiden för tidig bildpresentation adaptivt.<br><br> Detta kan förbättra bildtakten med Immediately Present XFB och/eller Rush Frame Presentation, samtidigt som de flesta fördelarna med ingångsfördröjningen bibehålls.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Clock Override
sv: Hastighetsåsidosättning

en: Enable Emulated CPU Clock Override
sv: Åsidosätt den emulerade CPU:ns hastighet

en: Adjusts the emulated CPU's clock rate.<br><br>On games that have an unstable frame rate despite full emulation speed, higher values can improve their performance, requiring a powerful device. Lower values reduce the emulated console's performance, but improve the emulation speed.<br><br>WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default clock.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Justerar den emulerade CPU:ns klockfrekvens. <br><br>I spel som har en instabil bildrutfrekvens trots full emuleringshastighet kan högre värden förbättra prestandan, vilket kräver en kraftfull enhet. Lägre värden minskar den emulerade konsolens prestanda, men förbättrar emuleringshastigheten. <br><br>VARNING: Att ändra detta från standardinställningen (100 %) kan och kommer att förstöra spel och orsaka fel. Gör detta på egen risk. Rapportera inte buggar som uppstår med en icke-standardklockfrekvens. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: VBI Frequency Override
sv: Åsidosätt VBI-frekvens

en: Enable VBI Frequency Override
sv: Aktivera åsidosättning av VBI-frekvens

en: Adjusts the VBI frequency. Also adjusts the emulated CPU's clock rate, to keep it relatively the same.<br><br>Makes games run at a different frame rate, making the emulation less demanding when lowered, or improving smoothness when increased. This may affect gameplay speed, as it is often tied to the frame rate.<br><br>WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default frequency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Justerar VBI-frekvensen. Justerar även den emulerade CPU:ns klockfrekvens, för att hålla den relativt oförändrad. <br><br>Gör att spel körs med en annan bildrutfrekvens, vilket gör emuleringen mindre krävande när den sänks, eller förbättrar smidigheten när den höjs. Detta kan påverka spelhastigheten, eftersom den ofta är kopplad till bildrutfrekvensen. <br><br>VARNING: Att ändra detta från standardinställningen (100%) kan och kommer att förstöra spel och orsaka fel. Gör det på egen risk. Rapportera inte buggar som uppstår med en icke-standardfrekvens. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Memory Override
sv: Minnesåsidosättning

en: Enable Emulated Memory Size Override
sv: Åsidosätt den emulerade minnesstorleken

en: Adjusts the amount of RAM in the emulated console.<br><br><b>WARNING</b>: Enabling this will completely break many games.<br>Only a small number of games can benefit from this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Justerar mängden RAM i den emulerade konsolen. <br><br><b>VARNING</b>: Om du aktiverar detta kommer många spel att sluta fungera. <br>Endast ett fåtal spel kan dra nytta av detta. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Custom RTC Options
sv: Alternativ för egen realtidsklocka

en: Enable Custom RTC
sv: Aktivera egen realtidsklocka

en: This setting allows you to set a custom real time clock (RTC) separate from your current system time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Med den här inställningen kan du ställa in en anpassad realtidsklocka (RTC) separat från din aktuella systemtid. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: Reset Dolphin Settings
sv: Återställ Dolphins inställningar

en: Reset All Settings
sv: Återställ alla inställningar

en: Are you sure you want to restore all Dolphin settings to their default values? This action cannot be undone!
    All customizations or changes you have made will be lost.
    
    Do you want to proceed?
sv: Är du säker på att du vill återställa alla Dolphin-inställningar till standardvärden? Denna åtgärd kan inte ångras!
    Alla anpassningar eller ändringar du har gjort kommer att gå förlorade.
    
    Vill du fortsätta?

en: DSP Options
sv: DSP-alternativ

en: DSP Emulation Engine:
sv: DSP-emuleringsmotor:

en: HLE (recommended)
sv: HLE (rekommenderas)

en: LLE Recompiler (slow)
sv: LLE-omkompilator (långsam)

en: LLE Interpreter (very slow)
sv: LLE-tolk (mycket långsam)

en: Backend Settings
sv: Backendinställningar

en: Audio Backend:
sv: Ljudbackend:

en: Dolby Pro Logic II Decoder
sv: Dolby Pro Logic II-dekoder

en: Decoding Quality:
sv: Dekodningskvalitet:

en: Lowest (Latency ~10 ms)
sv: Lägsta (Latens ~10 ms)

en: Low (Latency ~20 ms)
sv: Låg (Latens ~20 ms)

en: High (Latency ~40 ms)
sv: Hög (Latens ~40 ms)

en: Highest (Latency ~80 ms)
sv: Högsta (Latens ~80 ms)

en: Default Device
sv: Standardenhet

en: Output Device:
sv: Utmatningsenhet:

en: Latency: %1 ms
sv: Latens: %1 ms

en: Latency:  000 ms
sv: Latens:  000 ms

en: Audio Playback Settings
sv: Inställningar för ljuduppspelning

en: Controls the number of audio samples buffered. Lower values reduce latency but may cause more crackling or stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, set this to 80 ms.</dolphin_emphasis>
sv: Styr antalet ljudsamplingar som buffras. Lägre värden minskar latensen men kan orsaka mer sprakande eller hackande.<br><br><dolphin_emphasis> Om du är osäker kan du ställa in detta på 80 ms.</dolphin_emphasis>

en: Fill Audio Gaps
sv: Fyll i ljudluckor

en: Mute When Disabling Speed Limit
sv: Inget ljud när hastighetsgräns inaktiverats

en: Audio Buffer Size:
sv: Storlek för ljudbuffert:

en: Selects how the Digital Signal Processor (DSP) is emulated. Determines how the audio is processed and what system features are available.<br><br><b>HLE</b> - High Level Emulation of the DSP. Fast, but not always accurate. Lacks Dolby Pro Logic II decoding.<br><br><b>LLE Recompiler</b> - Low Level Emulation of the DSP, via a recompiler. Slower, but more accurate. Enables Dolby Pro Logic II decoding on certain audio backends.<br><br><b>LLE Interpreter</b> - Low Level Emulation of the DSP, via an interpreter. Slowest, for debugging purposes only. Not recommended.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select HLE.</dolphin_emphasis>
sv: Väljer hur den digitala signalprocessorn (DSP) emuleras. Avgör hur ljudet bearbetas och vilka systemfunktioner som är tillgängliga.<br><br><b> HLE </b>- High Level Emulation av DSP. Snabb, men inte alltid exakt. Saknar Dolby Pro Logic II-avkodning. <br><br><b>LLE-omkompilator</b> - lågnivåemulering av DSP:n via en omkompilator. Långsammare, men mer exakt. Aktiverar Dolby Pro Logic II-avkodning på vissa ljudbackends. <br><br><b>LLE-tolk </b>- lågnivåemulering av DSP:n via en tolk. Långsammast, endast för felsökning. Rekommenderas inte. Om du är osäker kan du välja HLE.</dolphin_emphasis>

en: Selects which audio API to use internally.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select %1.</dolphin_emphasis>
sv: Väljer vilket ljud-API som ska användas internt. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja %1.</dolphin_emphasis>

en: Sets the audio latency in milliseconds. Higher values may reduce audio crackling. Certain backends only.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 20 ms.</dolphin_emphasis>
sv: Ställer in ljudfördröjningen i millisekunder. Högre värden kan minska sprakande ljud. Endast vissa backends.<br><br><dolphin_emphasis> Om du är osäker kan du låta detta vara 20 ms.</dolphin_emphasis>

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Certain backends only. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar Dolby Pro Logic II-emulering med 5.1 surround. Endast vissa backends. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the quality setting of the Dolby Pro Logic II decoder. Higher presets increases audio latency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select High.</dolphin_emphasis>
sv: Justerar kvalitetsinställningen för Dolby Pro Logic II-avkodaren. Högre förval ökar ljudfördröjningen. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja Hög.

en: Adjusts audio output volume.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 100%.</dolphin_emphasis>
sv: Justerar ljudutgångsvolymen.<br><br><dolphin_emphasis> Om du är osäker kan du lämna den på 100%.</dolphin_emphasis>

en: Repeat existing audio during lag spikes to prevent stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Upprepa befintligt ljud under fördröjningstoppar för att förhindra hackande ljud.<br><br><dolphin_emphasis> Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Mutes the audio when overriding the emulation speed limit (default hotkey: Tab). <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Stäng av ljudet när du åsidosätter emuleringens hastighetsgräns (snabbtangent: Tabb). <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.

en: DSP Emulation Engine
sv: DSP-emuleringsmotor

en: Audio Backend
sv: Ljudbakände

en: Decoding Quality
sv: Avkodningskvalitet

en: Selects an output device to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Default Device.</dolphin_emphasis>
sv: Väljer en utmatningsenhet att använda.<br><br><dolphin_emphasis> Om du är osäker kan du välja Standardenhet.</dolphin_emphasis>

en: Output Device
sv: Utmatningsenhet

en: Latency
sv: Latens

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Enter new Broadband Adapter MAC address:
sv: Ange ny MAC-adress för bredbandsadaptern:

en: For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">refer to this page</a>.
sv: För instruktioner, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">se den här sidan</a>.

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Broadband Adapter MAC Address
sv: Bredbandsadapterns MAC-adress

en: Destination (address:port):
sv: Destination (adress:port):

en: Enter the IP address and port of the tapserver instance you want to connect to.
sv: Ange IP-adress och port för den tapserver-instans som du vill ansluta till.

en: Destination (UNIX socket path or address:port):
sv: Destination (UNIX-socketsökväg eller adress:port):

en: The default value "%1" will work with a local tapserver and newserv. You can also enter a network location (address:port) to connect to a remote tapserver.
sv: Standardvärdet "%1" fungerar med lokal tapserver och newserv. Du kan också ange en nätverksplats (adress:port) för att ansluta till en tapserver på internet.

en: BBA destination address
sv: BBA-destinationsadress

en: Enter the DNS server to use:
sv: Ange DNS-server:

en: Use 8.8.8.8 for normal DNS, else enter your custom one
sv: Ange 8.8.8.8 för vanlig DNS, eller ange en egen

en: Broadband Adapter DNS setting
sv: DNS-inställning för bredbandsadapter

en: Enter IP address of device running the XLink Kai Client:
sv: Ange IP-adress för enheten som kör XLink Kai-klienten:

en: For setup instructions, <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">refer to this page</a>.
sv: För instruktioner, <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">se den här sidan</a>.

en: XLink Kai BBA Destination Address
sv: XLink Kai BBA-destinationsadress

en: Broadband Adapter Error
sv: Fel i bredbandsadapter

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: The entered MAC address is invalid.
sv: Den angivna MAC-adressen är ogiltig.

en: IPL Settings
sv: IPL-inställningar

en: Skip Main Menu
sv: Hoppa över huvudmeny

en: System Language:
sv: Systemspråk:

en: Device Settings
sv: Enhetsinställningar

en: Memory Card Path:
sv: Minneskortssökväg:

en: GBA Cartridge Path:
sv: GBA-kassettsökväg:

en: GCI Folder Path:
sv: GCI-mappsökväg:

en: Warning: A GCI folder override path is currently configured for this slot. Adjusting the GCI path here will have no effect.
sv: Varning: En åsidosättning för GCI-mappssökvägen är konfigurerad för den här minneskortsplatsen. Att ändra GCI-sökvägen här kommer inte ha någon effekt.

en: Slot A:
sv: Plats A:

en: Slot B:
sv: Plats B:

en: GBA Settings
sv: GBA-inställningar

en: Run GBA Cores in Dedicated Threads
sv: Kör GBA-kärnor i dedikerade trådar

en: Port %1 ROM:
sv: ROM i uttag %1:

en: Save in Same Directory as the ROM
sv: Spara i samma katalog som ROM-filen

en: Saves:
sv: Sparfiler:

en: Choose a File to Open or Create
sv: Välj en fil att öppna eller skapa

en: Cannot set memory card to an empty path.
sv: Minneskortet kan inte vara en tom sökväg.

en: The filename %1 does not conform to Dolphin's region code format for memory cards. Please rename this file to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are on it.
sv: Filnamnet %1 matchar inte Dolphins regionkodsformat för minneskort. Byt namn på filen till %2, %3 eller %4 beroende på regionen för sparfilerna på minneskortet.

en: The file
    %1
    is either corrupted or not a GameCube memory card file.
    %2
sv: Filen
    %1
    är antingen korrupt eller inte en GameCube-minneskortsfil.
    %2

en: The same file can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
sv: Samma fil kan inte användas på flera platser; den används redan av %1.

en: Choose GCI Base Folder
sv: Välj GCI-basmapp

en: Cannot set GCI folder to an empty path.
sv: GCI-mappen kan inte vara en tom sökväg.

en: The folder %1 does not conform to Dolphin's region code format for GCI folders. Please rename this folder to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are in it.
sv: Mappen %1 följer inte Dolphins regionkodsformat för GCI-mappar. Byt namn på mappen till antingen %2, %3 eller %4 i enlighet med vilken regions sparfiler som finns i mappen.

en: The same folder can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
sv: Samma mapp kan inte användas på flera platser; den används redan av %1.

en: Choose a File to Open
sv: Välj en fil att öppna

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
sv: Game Boy Advance-kassetter (*.gba)

en: Select GBA BIOS
sv: Välj GBA-BIOS

en: Select GBA Saves Path
sv: Välj GBA-sparfilssökväg

en: Put IPL ROMs in User/GC/<region>.
sv: Lägg IPL-ROM-filer i User/GC/<region>.

en: Select GBA ROM
sv: Välj GBA-ROM

en: Game Boy Advance ROMs (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;All Files (*)
sv: Game Boy Advance-ROM-filer (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;Alla filer (*)

en: Basic Settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Enable Dual Core (speedhack)
sv: Aktivera Dual Core (speedhack)

en: Enable Cheats
sv: Aktivera fusk

en: Allow Mismatched Region Settings
sv: Tillåt regionsinställningar som inte matchar

en: Change Discs Automatically
sv: Byt skivor automatiskt

en: Show Current Game on Discord
sv: Visa nuvarande spel på Discord

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: %1% (Normal Speed)
sv: %1% (normal hastighet)

en: &Speed Limit:
sv: &Hastighetsbegränsning:

en: Auto Update Settings
sv: Automatiska uppdateringar

en: &Auto Update:
sv: &Uppdatera automatiskt:

en: Don't Update
sv: Uppdatera inte

note: i18n: Releases is a noun.
en: Releases (every few months)
sv: Släppta versioner (några månaders mellanrum)

en: Dev (multiple times a day)
sv: Utvecklingsversioner (flera gånger om dagen)

en: Fallback Region
sv: Region

en: Fallback Region:
sv: Region:

en: Usage Statistics Reporting Settings
sv: Statistikrapporteringsinställningar

en: Enable Usage Statistics Reporting
sv: Aktivera statistikrapportering

en: Generate a New Statistics Identity
sv: Generera en ny statistikidentitet

en: Identity Generation
sv: Identitetsgenerering

en: New identity generated.
sv: En ny identitet har genererats.

en: Separates CPU and GPU emulation work to separate threads. Reduces single-thread burden by spreading Dolphin's heaviest load across two cores, which usually improves performance. However, it can result in glitches and crashes.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Separerar CPU- och GPU-emulering för att separera trådar. Minskar belastningen på en enskild tråd genom att fördela Dolphins tyngsta belastning över två kärnor, vilket vanligtvis förbättrar prestandan. Det kan dock leda till buggar och krascher.<br><br>Denna inställning kan inte ändras medan emuleringen är aktiv.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Enables the use of AR and Gecko cheat codes which can be used to modify games' behavior. These codes can be configured with the Cheats Manager in the Tools menu.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Aktiverar användning av AR- och Gecko-fuskkoder som kan användas för att ändra spelets beteende. Dessa koder kan konfigureras med Fuskhanteraren i Verktyg-menyn.<br><br>Denna inställning kan inte ändras när emuleringen är aktiv.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta omarkerat</dolphin_emphasis>

en: Lets you use languages and other region-related settings that the game may not be designed for. May cause various crashes and bugs.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Låter dig använda språk och andra regionrelaterade inställningar som spelet kanske inte är utformat för. Kan orsaka olika krascher och buggar.<br><br>Den här inställningen kan inte ändras när emulering är aktiv.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna den omarkerad</dolphin_emphasis>

en: Automatically changes the game disc when requested by games with two discs. This feature requires the game to be launched in one of the following ways:<br>- From the game list, with both discs being present in the game list.<br>- With File > Open or the command line interface, with the paths to both discs being provided.<br>- By launching an M3U file with File > Open or the command line interface.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Byter automatiskt spelskiva när så begärs av spel med två skivor. Denna funktion kräver att spelet startas på något av följande sätt:<br>- Från spellistan, med båda skivorna närvarande i spellistan.<br>- Med Arkiv > Öppna eller kommandoradsgränssnittet, med sökvägarna till båda skivorna angivna.<br> - Genom att starta en M3U-fil med Arkiv > Öppna eller kommandoradsgränssnittet. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta omarkerat</dolphin_emphasis>

en: Shows which game is active and the duration of your current play session in your Discord status.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar vilket spel som är aktivt och varaktigheten för din aktuella spelsession i din Discord-status.<br><br>Den här inställningen kan inte ändras när emuleringen är aktiv.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, låt den vara markerad</dolphin_emphasis>

en: Selects which update track Dolphin uses when checking for updates at startup. If a new update is available, Dolphin will show a list of changes made since your current version and ask you if you want to update.<br><br>The Dev track has the latest version of Dolphin which often updates multiple times per day. Select this track if you want the newest features and fixes.<br><br>The Releases track has an update every few months. Some reasons you might prefer to use this track:<br>- You prefer using versions that have had additional testing.<br>- NetPlay requires players to have the same Dolphin version, and the latest Release version will have the most players to match with.<br>- You frequently use Dolphin's savestate system, which doesn't guarantee backward compatibility of savestates between Dolphin versions. If this applies to you, make sure you make an in-game save before updating (i.e. save your game in the same way you would on a physical GameCube or Wii), then load the in-game save after updating Dolphin and before making any new savestates.<br><br>Selecting "Don't Update" will prevent Dolphin from automatically checking for updates.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Releases.</dolphin_emphasis>
sv: Väljer vilket uppdateringsspår Dolphin använder när den söker efter uppdateringar vid start. Om en ny uppdatering är tillgänglig kommer Dolphin att visa en lista över ändringar som gjorts sedan din nuvarande version och fråga dig om du vill uppdatera.<br><br>Dev-spåret har den senaste versionen av Dolphin som ofta uppdateras flera gånger per dag. Välj det här spåret om du vill ha de senaste funktionerna och korrigeringarna.<br><br>Releases-spåret har en uppdatering med några månaders mellanrum. Några anledningar till att du kanske föredrar att använda det här spåret:<br>- Du föredrar att använda versioner som har testats ytterligare.<br>- NetPlay kräver att spelarna har samma Dolphin-version, och den senaste Release-versionen har flest spelare att matcha med.<br>- Du använder ofta Dolphins savestate-system, som inte garanterar bakåtkompatibilitet för savestates mellan Dolphin-versioner. Om detta gäller dig, se till att du gör en in-game save innan du uppdaterar (dvs. spara ditt spel på samma sätt som du skulle göra på en fysisk GameCube eller Wii), ladda sedan in-game save efter uppdatering av Dolphin och innan du gör några nya savestates.<br><br>Om du väljer "Uppdatera inte" kommer Dolphin inte att automatiskt kontrollera om det finns uppdateringar.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, välj Releases.</dolphin_emphasis>

en: Sets the region used for titles whose region cannot be determined automatically.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.
sv: Ställer in den region som används för titlar vars region inte kan bestämmas automatiskt.<br><br>Denna inställning kan inte ändras när emulering är aktiv.

en: If selected, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, emulated games, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.<br><br>No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
sv: Om detta väljs kan Dolphin samla in data om prestanda, användning av funktioner, emulerade spel och konfiguration, samt data om ditt systems hårdvara och operativsystem.<br><br>Inga privata uppgifter samlas någonsin in. Dessa data hjälper oss att förstå hur människor och emulerade spel använder Dolphin och prioritera våra ansträngningar. Det hjälper oss också att identifiera sällsynta konfigurationer som orsakar buggar, prestanda- och stabilitetsproblem.

en: Generate a new anonymous ID for your usage statistics. This will cause any future statistics to be unassociated with your previous statistics.
sv: Generera ett nytt anonymt id för din användningsstatistik. Detta kommer att leda till att all framtida statistik inte kopplas till din tidigare statistik.

en: Speed Limit
sv: Hastighetsgräns

en: Auto Update
sv: Auto uppdatering

en: Controls how fast emulation runs relative to the original hardware.<br><br>Values higher than 100% will emulate faster than the original hardware can run, if your hardware is able to keep up. Values lower than 100% will slow emulation instead. Unlimited will emulate as fast as your hardware is able to.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 100%.</dolphin_emphasis>
sv: Styr hur snabbt emuleringen körs i förhållande till den ursprungliga maskinvaran.<br><br>Värden högre än 100% gör att emuleringen körs snabbare än den ursprungliga maskinvaran kan göra, om maskinvaran kan hänga med. Värden lägre än 100% gör emuleringen långsammare istället. Obegränsat emulerar så snabbt som maskinvaran klarar av.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker väljer du 100%.</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>When Hardcore Mode is enabled, Speed Limit values less than 100% will be treated as 100%.</dolphin_emphasis>
sv: <dolphin_emphasis>När Hardcore-läget är aktiverat kommer värden för hastighetsbegränsning under 100% att behandlas som 100%.</dolphin_emphasis>

en: <System Language>
sv: <Systemspråk>

en: User Interface
sv: Användargränssnitt

en: &Language:
sv: &Språk:

en: &Theme:
sv: &Tema:

en: Style:
sv: Stil:

en: (Light)
sv: (Ljus)

en: (Dark)
sv: (Mörk)

en: (Fusion Light)
sv: (Fusion ljus)

en: (Fusion Dark Gray)
sv: (Fusion mörkgrå)

en: (Fusion Dark)
sv: (Fusion mörk)

en: Use Built-In Database of Game Names
sv: Använd inbyggd databas för spelnamn

en: Download Game Covers from GameTDB.com for Use in Grid Mode
sv: Ladda ned spelomslag från GameTDB.com att använda i rutnätsläget

en: Enable Debugging UI
sv: Aktivera felsökningsgränssnitt

en: Hotkeys Require Window Focus
sv: Snabbtangenter kräver fönsterfokus

en: Inhibit Screensaver During Emulation
sv: Blockera skärmsläckare under emulering

en: Enable Play Time Tracking
sv: Aktivera kontroll av speltid

en: Render Window
sv: Renderingsfönster

en: Keep Window on Top
sv: Visa alltid fönster överst

en: Confirm on Stop
sv: Bekräfta vid stopp

en: Use Panic Handlers
sv: Använd panikhanterare

en: Show Active Title in Window Title
sv: Visa aktiv titel i fönstertitel

en: Pause on Focus Loss
sv: Pausa när fokus förloras

en: Mouse Cursor Visibility
sv: Muspekarsynlighet

en: On Movement
sv: Vid rörelse

en: Never
sv: Aldrig

en: Always
sv: Alltid

en: Lock Mouse Cursor
sv: Lås muspekare

en: Shows Dolphin's debugging user interface. This lets you view and modify a game's code and memory contents, set debugging breakpoints, examine network requests, and more.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar Dolphins användargränssnitt för felsökning. Här kan du se och ändra ett spels kod och minnesinnehåll, ställa in brytpunkter för felsökning, undersöka nätverksförfrågningar med mera.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta omarkerat</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>Disabled in Hardcore Mode.</dolphin_emphasis>
sv: <dolphin_emphasis>Inte tillgängligt i hardcoreläge.</dolphin_emphasis>

en: Restart Required
sv: Omstart krävs

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
sv: Du måste starta om Dolphin för att ändringarna ska börja gälla.

en: Uses Dolphin's database of properly formatted names in the game list's Title column.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Använder Dolphins databas med korrekt formaterade namn i spellistans kolumn Titel.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta markerat</dolphin_emphasis>

en: Changes the appearance and color of Dolphin's buttons.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Clean.</dolphin_emphasis>
sv: Förändrar hur Dolphins knappar ser ut.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja Clean.</dolphin_emphasis>

en: Forces the render window to stay on top of other windows and applications.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Tvingar renderfönstret att ligga ovanpå andra fönster och program.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>.

en: Sets the language displayed by Dolphin's user interface.<br><br>Changes to this setting only take effect once Dolphin is restarted.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &lt;System Language&gt;.</dolphin_emphasis>
sv: Ställer in det språk som visas i Dolphins användargränssnitt.<br><br>Ändringar av denna inställning träder i kraft först när Dolphin startas om<dolphin_emphasis>.</dolphin_emphasis><br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, välj &lt;Systemspråk&gt;</dolphin_emphasis>

en: Requires the render window to be focused for hotkeys to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Kräver att renderingsfönstret är fokuserat för att snabbtangenterna ska få effekt.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Downloads full game covers from GameTDB.com to display in the game list's Grid View. If this setting is unchecked, the game list displays a banner from the game's save data, and if the game has no save file, displays a generic banner instead.<br><br>List View will always use the save file banners.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Hämtar fullständiga spelomslag från GameTDB.com för att visa i spellistans rutnätsvy. Om den här inställningen är avmarkerad visar spellistan en banner från spelets sparfiler, och om spelet inte har någon sparfil visas istället en generisk banner.<br><br>Listvyn använder alltid sparfilsbanners.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, låt den här</dolphin_emphasis> inställningen vara markerad

en: Disables your screensaver while running a game.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Hindrar skärmsläckaren från att visas medan ett spel kör.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Tracks the time you spend playing games and shows it in the List View (as hours/minutes).<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Spårar den tid du tillbringar med att spela spel och visar den i listvyn (som timmar/minuter). <br><br>Denna inställning kan inte ändras när emulering är aktiv. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: Prompts you to confirm that you want to end emulation when you press Stop.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Ber dig att bekräfta att du vill avsluta emulering när du trycker på Stoppa.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: In the event of an error, Dolphin will halt to inform you of the error and present choices on how to proceed. With this option disabled, Dolphin will "ignore" all errors. Emulation will not be halted and you will not be notified.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: I händelse av ett fel kommer Dolphin att stanna för att informera dig om felet och presentera val om hur du ska fortsätta. Med detta alternativ avaktiverat kommer Dolphin att "ignorera" alla fel. Emuleringen stoppas inte och du får inget meddelande.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, låt detta alternativ vara markerat</dolphin_emphasis>

en: Shows the active game title in the render window's title bar.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar den aktiva speltiteln i renderfönstrets titelfält.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, låt denna vara markerad</dolphin_emphasis>

en: Pauses the game whenever the render window isn't focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Pausar spelet när renderingsfönstret inte är i fokus.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Locks the mouse cursor to the Render Widget as long as it has focus. You can set a hotkey to unlock it.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Låser muspekaren till renderingswidgeten så länge den har fokus. Du kan ställa in en snabbtangent för att låsa upp den.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor briefly whenever it has recently moved, then hides it.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
sv: Visar muspekaren en kort stund när den nyligen har flyttats och döljer den sedan.<br><br><dolphin_emphasis>Välj detta läge om du är osäker</dolphin_emphasis>

en: Hides the mouse cursor whenever it is inside the render window and the render window is focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
sv: Döljer muspekaren när den befinner sig i renderingsfönstret och renderingsfönstret är fokuserat.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du välja &quot;Vid rörelse&quot;.</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor at all times.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
sv: Visar muspekaren hela tiden.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, välj &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>

en: Sets the style of Dolphin's user interface. Any custom styles that you have added will be presented here, allowing you to switch to them.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select (System).</dolphin_emphasis>
sv: Ställer in stilen för Dolphins användargränssnitt. Alla egna stilar som du har lagt till kommer att visas här, så att du kan växla till dem.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, välj (System).</dolphin_emphasis>

en: Theme
sv: Tema

en: Language
sv: Språk

en: Style
sv: Stil

en: Show Messages
sv: Visa meddelanden

en: Font Size:
sv: Typsnittsstorlek:

en: Performance Statistics
sv: Prestandastatistik

en: Show FPS
sv: Visa bildfrekvens

en: Show Frame Times
sv: Visa bildrutetider

en: Show VPS
sv: Visa VPS

en: Show VBlank Times
sv: Visa vblank-tider

en: Show % Speed
sv: Visa %-hastighet

en: Show Performance Graphs
sv: Visa prestandagrafer

en: Show Speed Colors
sv: Visa hastighetsfärger

en: Performance Sample Window (ms)
sv: Prestandasampelfönster (ms)

en: Movie Window
sv: Filmfönster

en: Show Movie Window
sv: Visa filmfönster

en: Show Rerecord Counter
sv: Visa ominspelningsräknare

en: Show Lag Counter
sv: Visa laggräknare

en: Show Frame Counter
sv: Visa bildruteräknare

en: Show Input Display
sv: Visa indata

en: Show System Clock
sv: Visa systemklocka

en: Show NetPlay Ping
sv: Visa nätspelsping

en: Show NetPlay Chat
sv: Visa NetPlay Chat

en: Show Statistics
sv: Visa statistik

en: Show Projection Statistics
sv: Visa projektionsstatistik

en: Shows on-screen display messages over the render window. These messages disappear after several seconds.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar skärmmeddelanden över renderingsfönstret. Dessa meddelanden försvinner efter några sekunder.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, låt denna vara markerad</dolphin_emphasis>

en: Changes the font size of the On-Screen Display. Affects features such as performance statistics, frame counter, and netplay chat.<br><br>The font can be changed by placing a TTF font file into Dolphin's User/Load folder, and renaming it OSD_Font.ttf.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 13.</dolphin_emphasis>
sv: Ändrar teckenstorleken på skärmen. Påverkar funktioner som prestandastatistik, bildräknare och netplay-chatt.<br><br>Typsnittet kan ändras genom att placera en TTF-typsnittsfil i Dolphins mapp User/Load och döpa om den till OSD_Font.ttf.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta på 13.</dolphin_emphasis>

en: Shows the number of distinct frames rendered per second as a measure of visual smoothness.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar antalet distinkta bildrutor som återges per sekund som ett mått på visuell jämnhet.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna den här markeringen omarkerad</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each distinct rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar den genomsnittliga tiden i ms mellan varje separat renderad bild tillsammans med standardavvikelsen.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna den här markeringen omarkerad</dolphin_emphasis>

en: Shows the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visa antalet renderade bildrutor per sekund som ett mått på emuleringshastigeten.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar den genomsnittliga tiden i ms mellan varje renderad bild tillsammans med standardavvikelsen.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna den här markeringen omarkerad</dolphin_emphasis>

en: Shows frametime graph along with statistics as a representation of emulation performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar frametimediagram tillsammans med statistik som en representation av emuleringsprestanda.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna detta omarkerat</dolphin_emphasis>

en: Shows the % speed of emulation compared to full speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar % semuleringens hastighet jämfört med full hastighet.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker, lämna den här markeringen omarkerad</dolphin_emphasis>

en: Changes the color of the FPS counter depending on emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
sv: Byter färg på FPS-räknaren baserat på emuleringshastigheten.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta markerat.</dolphin_emphasis>

en: The amount of time the FPS and VPS counters will sample over.<br><br>The higher the value, the more stable the FPS/VPS counter will be, but the slower it will be to update.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 1000ms.</dolphin_emphasis>
sv: Mängden tid FPS- och VPS-räknarna ska sampla över.<br><br>Ju högre värde, desto mer stabila blir FPS- och VPS-räknarna, men desto långsammare reagerar de på förändringar.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du låta detta vara 1000 ms.</dolphin_emphasis>

en: Shows the player's maximum ping while playing on NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar spelarens maximala ping under nätspel.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows chat messages, buffer changes, and desync alerts while playing NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar chattmeddelanden, buffertändringar och desynkroniseringsvarningar under nätspel.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows a window that can be filled with information related to movie recordings. The other options in this group determine what appears in the window. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar ett fönster som kan fyllas med information relaterad till filminspelningar. De andra alternativen i denna grupp avgör vad som visas i fönstret. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows how many times the input recording has been overwritten by using savestates.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar hur många gånger inmatningsinspelningen har skrivits över med hjälp av sparade tillstånd.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows how many frames have occurred without controller inputs being checked. Resets to 1 when inputs are processed. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar hur många bildrutor som har passerat utan att styrenhetens ingångar har kontrollerats. Återställs till 1 när ingångarna har bearbetats. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows how many frames have passed. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar hur många bildrutor som har passerat. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows the controls currently being input.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar kontrollerna som matas in just nu. <br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows current system time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar aktuell systemtid.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows various rendering statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar diverse renderingsstatistik.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Shows various projection statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
sv: Visar diverse projektionsstatistik.<br><br><dolphin_emphasis>Om du är osäker kan du lämna detta omarkerat.</dolphin_emphasis>

en: Select a Game
sv: Välj ett spel

en: Select Wii NAND Root
sv: Välj Wii-NAND-rot

en: Select Dump Path
sv: Välj dump-sökväg

en: Select Load Path
sv: Välj laddningssökväg

en: Select Resource Pack Path
sv: Välj resurspaketssökväg

en: Select WFS Path
sv: Välj WFS-sökväg

en: Game Folders
sv: Spelmappar

en: Search Subfolders
sv: Sök undermappar

en: Check for Game List Changes in the Background
sv: Leta efter ändringar i spellistan i bakgrunden

en: Default ISO:
sv: Standard-ISO:

en: Wii NAND Root:
sv: Wii-NAND-rot:

en: Dump Path:
sv: Dump-sökväg:

en: Load Path:
sv: Laddningssökväg:

en: Resource Pack Path:
sv: Resurspaketssökväg:

en: WFS Path:
sv: WFS-sökväg:

en: Select
sv: Välj

en: Enter USB device ID
sv: Ange ID för en USB-enhet

en: or select a device
sv: eller välj en enhet

note: i18n: VID means Vendor ID (in the context of a USB device)
en: Device VID
sv: Enhets-VID

note: i18n: PID means Product ID (in the context of a USB device), not Process ID
en: Device PID
sv: Enhets-PID

en: Misc Settings
sv: Övriga inställningar

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
sv: Använd PAL60-läge (EuRGB60)

en: Enable Screen Saver
sv: Aktivera skärmsläckare

en: Enable WiiConnect24 via WiiLink
sv: Aktivera WiiConnect24 via WiiLink

en: Connect USB Keyboard
sv: Anslut USB-tangentbord

en: Sound:
sv: Ljud:

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
sv: Sätter Wii-bildläget till 60Hz (480i) istället för 50Hz (576i) för PAL-spel. Vissa spel stöder inte detta.

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
sv: Gör skärmen mörkare efter fem minuters inaktivitet.

en: Enables the WiiLink service for WiiConnect24 channels.
    WiiLink is an alternate provider for the discontinued WiiConnect24 Channels such as the Forecast and Nintendo Channels
    Read the Terms of Service at: https://www.wiilink24.com/tos
sv: Aktiverar WiiLink-tjänsten för WiiConnect24-kanaler.
    WiiLink är en alternativ operatör för nedstängda WiiConnect24-kanaler som Forecast Channel och Nintendo Channel.
    Läs användarvillkoren på: https://www.wiilink24.com/tos

en: Sets the Wii system language.
sv: Ställer in Wii-systemspråk.

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
sv: Kan leda till prestandaproblem i Wii-menyn och vissa spel.

en: SD Card Settings
sv: SD-kortsinställningar

en: Insert SD Card
sv: Sätt in SD-kort

en: Supports SD and SDHC. Default size is 128 MB.
sv: Stöder SD och SDHC. Standardstorleken är 128 MB.

en: Allow Writes to SD Card
sv: Tillåt ändringar på SD-kort

en: SD Card Path:
sv: SD-kortssökväg:

en: Automatically Sync with Folder
sv: Synkronisera med mapp automatiskt

en: Synchronizes the SD Card with the SD Sync Folder when starting and ending emulation.
sv: Synkroniserar SD-kortet med SD-synkmappen när emulering påbörjas och avslutas.

en: SD Sync Folder:
sv: SD-synkmapp:

en: SD Card File Size:
sv: Filstorlek för SD-kort:

en: You are about to pack the content of the folder at %1 into the file at %2. All current content of the file will be deleted. Are you sure you want to continue?
sv: Du håller på att packa innehållet i mappen på %1 till filen på %2. Allt aktuellt innehåll i filen kommer att raderas. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Conversion failed.
sv: Konvertering misslyckades.

en: You are about to unpack the content of the file at %2 into the folder at %1. All current content of the folder will be deleted. Are you sure you want to continue?
sv: Du håller på att packa upp innehållet i filen %2 till mappen %1. Allt aktuellt innehåll i mappen kommer att raderas. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Whitelisted USB Passthrough Devices
sv: Enheter godkända för USB-genomsläpp

en: Wii Remote Settings
sv: Wii-fjärrkontrollinställningar

en: Sensor Bar Position:
sv: Position för Sensor Bar:

en: Top
sv: Ovan

en: Bottom
sv: Under

note: i18n: IR stands for infrared and refers to the pointer functionality of Wii Remotes
en: IR Sensitivity:
sv: IR-känslighet:

en: Speaker Volume:
sv: Högtalarvolym:

en: Add New USB Device
sv: Lägg till ny USB-enhet

en: USB Whitelist Error
sv: Ogiltig USB-enhet

en: This USB device is already whitelisted.
sv: Den här enheten används redan med USB-genomsläppning.

en: Select SD Card Image
sv: Välj SD-kortavbildning

en: SD Card Image (*.raw);;All Files (*)
sv: SD-kortsavbildning (*.raw);;Alla filer (*)

en: Select a Folder to Sync with the SD Card Image
sv: Välj en mapp som ska synkroniseras med SD-kortavbildningen

note: i18n: "Var" is short for "variant"
en: Unknown (Id:%1 Var:%2)
sv: Okänd (Id:%1 Var:%2)

note: i18n: %1 is a name
en: Modifying Skylander: %1
sv: Modifierar Skylander: %1

en: No data to modify!
sv: Ingen data att modifiera!

en: The type of this Skylander does not have any data that can be modified!
sv: Den här Skylandertypen har ingen data att modifiera!

en: Unknown Skylander type!
sv: Okänd Skylandertyp!

en: The type of this Skylander is unknown!
sv: Typen för den här Skylandern är okänd!

en: Unable to modify Skylander!
sv: Det gick inte att modifiera Skylandern!

en: The type of this Skylander is unknown, or can't be modified at this time!
sv: Typen för den här Skylandern är okänd, eller kan inte modifieras för tillfället!

en: Can't be modified yet!
sv: Kan inte modifieras än!

en: This Skylander type can't be modified yet!
sv: Den här Skylandertypen kan inte modifieras än!

en: Toy code:
sv: Leksakskod:

en: Money:
sv: Pengar:

en: Hero level:
sv: Hjältenivå:

note: i18n: The total amount of time the Skylander has been used for
en: Playtime:
sv: Speltid:

note: i18n: A timestamp for when the Skylander was most recently reset
en: Last reset:
sv: Senast nollställd:

note: i18n: A timestamp for when the Skylander was most recently used
en: Last placed:
sv: Senast placerad:

en: The toy code for this figure. Only available for real figures.
sv: Leksakskoden för den här figuren. Bara tillgängligt för riktiga figurer.

en: The amount of money this Skylander has. Between 0 and 65000
sv: Mängden pengar den här Skylandern har. Mellan 0 och 65000

en: The hero level of this Skylander. Only seen in Skylanders: Spyro's Adventures. Between 0 and 100
sv: Hjältesnivån för den här Skylandern. Används bara i Skylanders: Spyro's Adventures. Mellan 0 och 100

en: The nickname for this Skylander. Limited to 15 characters
sv: Smeknamnet för den här Skylandern. Max 15 tecken

en: The total time this figure has been used inside a game in seconds
sv: Hur länge den här figuren har använts i spel totalt, i sekunder

en: The last time the figure has been reset. If the figure has never been reset, the first time the figure was placed on a portal
sv: Senaste gången figuren nollställdes. Om figuren aldrig har nollställts, första gången figuren placerades på en portal

en: The last time the figure has been placed on a portal
sv: Senaste gången figuren placerades på en portal

en: Incorrect money value!
sv: Inkorrekt pengavärde!

en: Make sure that the money value is between 0 and 65000!
sv: Se till att pengavärdet är mellan 0 och 65000!

en: Incorrect hero level value!
sv: Inkorrekt hjältenivåvärde!

en: Make sure that the hero level value is between 0 and 100!
sv: Se till att hjältenivåvärdet är mellan 0 och 100!

en: Incorrect nickname!
sv: Inkorrekt smeknamn!

en: Make sure that the nickname is between 0 and 15 characters long!
sv: Se till att smeknamnet är mellan 0 och 15 tecken långt!

en: Incorrect playtime value!
sv: Inkorrekt speltidsvärde!

en: Make sure that the playtime value is valid!
sv: Se till att speltiden är giltig!

en: Incorrect last reset time!
sv: Inkorrekt senast nollställd-tid!

en: Make sure that the last reset datetime value is valid!
sv: Se till att datum och tid för "Senast nollställd" är giltiga!

en: Incorrect last placed time!
sv: Inkorrekt senast placerad-tid!

en: Make sure that the last placed datetime value is valid!
sv: Se till att datum och tid för "Senast placerad" är giltiga!

en: Could not save your changes!
sv: Det gick inte att spara ändringarna!

en: The file associated to this file was closed! Did you clear the slot before saving?
sv: Filen som är associerad med den här filen stängdes! Rensade du platsen före du sparade?

en: Can't edit villains for this trophy!
sv: Det går inte att redigera skurkar för den här trofén!

en: Kaos is the only villain for this trophy and is always unlocked. No need to edit anything!
sv: Kaos är den enda skurken för den här trofén och är alltid upplåst. Det finns inget att redigera!

note: i18n: "Captured" is a participle here. This string is used when listing villains, not when a villain was just captured
en: Captured villain %1:
sv: Fångad skurk %1:

en: Skylanders Manager
sv: Skylandershanterare

en: Only Show Collection
sv: Visa bara samling

en: Customize
sv: Anpassa

en: Load File
sv: Ladda fil

en: Clear Slot
sv: Rensa plats

en: Load Slot
sv: Ladda plats

en: Modify Slot
sv: Modifiera plats

en: Emulate Skylander Portal
sv: Emulera Skylanderportal

en: Portal Slots
sv: Portalplatser

en: Skylander Collection Path:
sv: Sökväg för Skylandersamling:

en: Choose
sv: Välj

en: Search:
sv: Sök:

en: All
sv: Alla

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: まほう. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Magic
sv: Magi

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 水. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Water
sv: Vatten

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: マシン. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Tech
sv: Teknologi

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 火. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Fire
sv: Eld

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 土. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Earth
sv: Jord

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: ライフ. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Life
sv: Liv

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 風. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Air
sv: Luft

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: アンデッド. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Undead
sv: Odöd

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Dark
sv: Mörker

en: Figure type
sv: Figurtyp

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Giant
sv: Jätte

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Item
sv: Föremål

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trophy
sv: Trofé

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Vehicle
sv: Farkost

en: Select Skylander Collection
sv: Välj Skylandersamling

en: Create Skylander File
sv: Skapa Skylanderfil

en: Skylander not found in this collection. Create new file?
sv: Skylandern hittades inte i den här samlingen. Vill du skapa en ny fil?

note: i18n: This is used to create a file name. The string must end in ".sky".
en: Unknown(%1 %2).sky
sv: Okänd(%1 %2).sky

en: Select Skylander File
sv: Välj Skylanderfil

en: Skylander (*.sky *.bin *.dmp *.dump);;All Files (*)
sv: Skylander (*.sky *.bin *.dmp *.dump);;Alla filer (*)

en: ID entered is invalid!
sv: Det angivna ID-numret är ogiltigt!

en: Variant entered is invalid!
sv: Den angivna varianten är ogiltig!

en: Skylander (*.sky);;All Files (*)
sv: Skylander (*.sky);;Alla filer(*)

en: Failed to modify Skylander!
sv: Misslyckades att modifiera Skylander!

en: Make sure there is a Skylander in slot %1!
sv: Se till att det finns en Skylander på plats %1!

en: Failed to clear Skylander!
sv: Misslyckades att rensa Skylander!

en: Failed to clear the Skylander from slot %1!
sv: Misslyckades med att ta bort Skylander från plats %1!

en: Failed to create Skylander file!
sv: Misslyckades att skapa Skylanderfil!

en: Failed to create Skylander file:
    %1
    
    The Skylander may already be on the portal.
sv: Misslyckades med att skapa Skylander-filen:
    %1
    
    Skylandern kanske redan finns på portalen.

en: Failed to open the Skylander file!
sv: Misslyckades att öppna Skylanderfilen!

en: Failed to open the Skylander file:
    %1
    
    The file may already be in use on the portal.
sv: Misslyckades med att öppna filen Skylander:
    %1
    
    Filen kan redan vara i bruk på portalen.

en: Failed to read the Skylander file!
sv: Misslyckades att läsa Skylanderfilen!

en: Failed to read the Skylander file:
    %1
    
    The file was too small.
sv: Misslyckades med att läsa filen Skylander:
    %1
    
    Filen var för liten.

en: Failed to load the Skylander file!
sv: Misslyckades att ladda Skylanderfilen!

en: Failed to load the Skylander file:
    %1
sv: Misslyckades med att ladda Skylander-filen:
    %1

en: GBA TAS Input %1
sv: GBA-TAS-inmatning %1

en: GameCube TAS Input %1
sv: GameCube-TAS-inmatning %1

en: Main Stick
sv: Huvudspak

en: Left click to set the IR value.
    Right click to re-center it.
sv: Vänsterklicka för att välja ett IR-värde.
    Högerklicka för att återcentrera.

en: Left click to set the stick value.
    Right click to re-center it.
sv: Vänsterklicka för att välja ett spakvärde.
    Högerklicka för att återcentrera.

en: Enable Controller Inpu&t
sv: Aktivera kontrollerinma&tning

en: Warning: Analog inputs may reset to controller values at random. In some cases this can be fixed by adding a deadzone.
sv: Varning: Analoga inmatningar kan slumpmässigt återställas till kontrollens värden. I vissa fall kan detta åtgärdas genom att lägga till en dödzon.

en: Duration of Turbo Button Press (frames):
sv: Varaktighet för turboknapptryckning (bildrutor):

en: Duration of Turbo Button Release (frames):
sv: Varaktighet för turboknappsläppning (bildrutor):

en: Nunchuk Stick
sv: Nunchuk-spak

en: Wii Remote Accelerometer
sv: Wii-fjärrkontrollaccelerometer

en: Wii Remote Gyroscope
sv: Wii-fjärrkontrollgyroskop

en: Nunchuk Accelerometer
sv: Nunchuk-accelerometer

en: Wii Remote Buttons
sv: Wii-fjärrkontrollknappar

en: Nunchuk Buttons
sv: Nunchuk-knappar

en: Classic Buttons
sv: Classic-knappar

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote + Nunchuk
sv: Wii-TAS-inmatning %1 - Wii-fjärrkontroll + Nunchuk

en: Wii TAS Input %1 - Classic Controller
sv: Wii-TAS-inmatning %1 - Classic Controller

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote
sv: Wii-TAS-inmatning %1 - Wii-fjärrkontroll

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step
sv: Stega

en: Play
sv: Spela

en: FullScr
sv: Helskärm

en: ScrShot
sv: Skärmdump

en: Config
sv: Konfig.

en: Pause
sv: Pausa

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
sv: Fel uppstod när valt språk skulle läsas in. Byter tillbaka till systemstandard.

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: <h2>A new version of Dolphin is available!</h2>Dolphin %1 is available for download. You are running %2.<br> Would you like to update?<br><h4>Release Notes:</h4>
sv: <h2>En ny version av Dolphin är tillgänglig!</h2>Dolphin %1 är tillgänglig för nedladdning. Du använder %2.<br> Vill du uppdatera?<br><h4>Uppdateringsbeskrivning:</h4>

en: Update after closing Dolphin
sv: Uppdatera efter Dolphin stängs

en: Never Auto-Update
sv: Uppdatera aldrig automatiskt

en: Remind Me Later
sv: Påminn mig senare

en: Install Update
sv: Installera uppdatering

en: Update completed
sv: Uppdateringen är klar

en: The emulated Wii console has been updated.
sv: Den emulerade Wii-konsolen har uppdaterats.

en: The emulated Wii console is already up-to-date.
sv: Den emulerade Wii-konsolen har redan den nyaste systemmjukvaran.

en: Update failed
sv: Uppdateringen misslyckades

en: Could not download update information from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
sv: Kunde inte ladda ner uppdateringsinformation från Nintendo. Kontrollera internetanslutningen och försök igen.

en: Could not download update files from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
sv: Kunde inte ladda ner uppdateringsfiler från Nintendo. Kontrollera internetanslutningen och försök igen.

en: Could not install an update to the Wii system memory. Please refer to logs for more information.
sv: En uppdatering kunde inte installeras till Wii-systemminnet. Läs loggen för mer information.

en: Update cancelled
sv: Uppdateringen avbröts

en: The update has been cancelled. It is strongly recommended to finish it in order to avoid inconsistent system software versions.
sv: Uppdateringen har avbrutits. Det rekommenderas starkt att du slutför den så att det inte finns inkonsistenta versioner av systemmjukvara.

en: The game's region does not match your console's. To avoid issues with the system menu, it is not possible to update the emulated console using this disc.
sv: Spelets region matchar inte konsolens region. För att undvika problem med systemmenyn kommer du inte kunna uppdatera den emulerade konsolen med den här skivan.

en: The game disc does not contain any usable update information.
sv: Spelskivan innehåller inte någon uppdateringsinformation som går att använda.

en: Preparing to update...
    This can take a while.
sv: Förbereder uppdateringen...
    Detta kan ta ett tag.

en: Updating
sv: Uppdaterar

en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Finishing the update...
    This can take a while.
sv: Färdigställer uppdateringen...
    Detta kan ta ett tag.

en: Updating title %1...
    This can take a while.
sv: Uppdaterar titel %1...
    Detta kan ta ett tag.

en: Connect to the Internet and perform an online system update?
sv: Vill du ansluta till internet och uppdatera Wii-systemmjukvaran?

en: Modifier
sv: Redigerare

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Virtual Notches
sv: Virtuella jack

en: Snap the thumbstick position to the nearest octagonal axis.
sv: Avrundar spakens position till den närmsta åttahörningsaxeln.

en: Dead Zone
sv: Död zon

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gamepad inputs.
en: Input strength to ignore and remap.
sv: Inmatningsstyrka att ignorera samt skala med.

en: Hide
sv: Göm

en: Recenter
sv: Återställ

en: Relative Input Hold
sv: Relativ Inmatning Håll

note: i18n: Refers to a positional offset applied to an emulated wiimote.
en: Vertical Offset
sv: Vertikal förskjutning

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "yaw" axis.
en: Total Yaw
sv: Total horisontal rotation

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the yaw axis.
sv: Total rotation längst den horisontala planen.

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "pitch" axis.
en: Total Pitch
sv: Total vertikal rotation

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the pitch axis.
sv: Total rotation längst den vertikala planen.

en: Relative Input
sv: Relativ Inmatning

en: Auto-Hide
sv: Dölj automatiskt

en: Distance
sv: Avstånd

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Distance of travel from neutral position.
sv: Förflyttningsavstånd från neutral position.

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of outward swing movements.
sv: Topphastigheten för svingande utåt.

en: Return Speed
sv: Returhastighet

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of movements to neutral position.
sv: Topphastigheten för rörelser mot neutral position.

en: Angle
sv: Vinkel

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Rotation applied at extremities of swing.
sv: Mängden rotation vid svängningens ändpunkter.

note: i18n: Refers to the intensity of shaking an emulated wiimote.
en: Intensity
sv: Intensitet

note: i18n: Refering to emulated wii remote movement.
en: Total travel distance.
sv: Totalt förflyttningsavstånd.

note: i18n: Refers to a number of actions per second in Hz.
en: Frequency
sv: Frekvens

note: i18n: Refering to emulated wii remote movement.
en: Number of shakes per second.
sv: Antal skakningar per sekund.

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Clamping of rotation about the yaw axis.
sv: Begränsning av horisontal rotation.

note: i18n: Percentage value of accelerometer data (complementary filter coefficient).
en: Accelerometer Influence
sv: Accelerometerpåverkan

note: i18n: Refers to a setting controling the influence of accelerometer data.
en: Influence of accelerometer data on pitch and roll. Higher values will reduce drift at the cost of noise. Consider values between 1% and 3%.
sv: Hur mycket accelerometern ska påverka stigning och rullning. Högre värden motverkar drift men ökar brus. Värden mellan 1 % och 3 % kan vara lagom.

en: Pitch Up
sv: Luta uppåt

en: Pitch Down
sv: Luta nedåt

en: Roll Left
sv: Rulla vänster

en: Roll Right
sv: Rulla höger

en: Yaw Left
sv: Gira vänster

en: Yaw Right
sv: Gira höger

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gyroscope input.
en: Angular velocity to ignore and remap.
sv: Vinkelhastighet att ignorera samt skala med.

en: Calibration Period
sv: Kalibreringstid

note: i18n: Refers to the "Calibration" setting of gyroscope input.
en: Time period of stable input to trigger calibration. (zero to disable)
sv: Hur lång tid indatan ska vara stabil för att kalibrering ska ske. (noll för att stänga av)

en: Object 1 X
sv: Objekt 1 X

en: Object 1 Y
sv: Objekt 1 Y

en: Object 1 Size
sv: Objekt 1 storlek

en: Object 2 X
sv: Objekt 2 X

en: Object 2 Y
sv: Objekt 2 Y

en: Object 2 Size
sv: Objekt 2 storlek

en: Object 3 X
sv: Objekt 3 X

en: Object 3 Y
sv: Objekt 3 Y

en: Object 3 Size
sv: Objekt 3 storlek

en: Object 4 X
sv: Objekt 4 X

en: Object 4 Y
sv: Objekt 4 Y

en: Object 4 Size
sv: Objekt 4 storlek

en: Threshold
sv: Tröskel

note: i18n: Refers to the "threshold" setting for pressure sensitive gamepad inputs.
en: Input strength required for activation.
sv: Inmatningsstyrka som krävs för att aktiveras.

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Maximum tilt angle.
sv: Maximal lutningsvinkel.

en: Velocity
sv: Hastighet

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Peak angular velocity (measured in turns per second).
sv: Maximal vinkelhastighet (mätt i varv per sekund).

en: Invalid literal.
sv: Ogiltig literal.

en: Expected end of expression.
sv: Slut av uttryck förväntades.

en: Expected closing paren.
sv: Slutparentes förväntades.

en: Expected arguments: {0}
sv: Förväntade argument: {0}

en: Expected variable name.
sv: Variabelnamn förväntades.

en: Expected start of expression.
sv: Början av uttryck förväntades.

en: Expected colon.
sv: Förväntade kolon.

en: Expected opening paren.
sv: Startparentes förväntades.

en: Expected name of input.
sv: Namn på indata förväntades.

en: Expected + or closing paren.
sv: Slutparentes eller + förväntades.

en: Tokenizing failed.
sv: Tokenisering misslyckades.

en: No profiles found for game setting '{0}'
sv: Inga profiler hittades för spelinställningen "{0}"

en: Unable to contact update server.
sv: Kunde inte kontakta uppdateringsservern.

en: Invalid JSON received from auto-update service : {0}
sv: Tog emot ogiltig JSON från autouppdateringstjänsten: {0}

en: You are running the latest version available on this update track.
sv: Du använder den senaste versionen som är tillgänglig på det här uppdateringsspåret.

en: Unable to create updater copy.
sv: Kunde inte skapa en kopia av uppdateraren.

en: Unable to set permissions on updater copy.
sv: Kunde inte ställa in rättigheter för kopia av uppdateraren.

en: Could not start updater process: {0}
sv: Kunde inte starta uppdaterarprocessen: {0}

en: Playing a game
sv: Spelar ett spel

en: East Asia
sv: Östasien

en: China
sv: Kina

en: North America
sv: Nordamerika

en: South America
sv: Sydamerika

en: Oceania
sv: Oceanien

en: Africa
sv: Afrika

en: d3d12.dll could not be loaded.
sv: d3d12.dll kunde inte läsas in.

en: Failed to create D3D12 context
sv: Misslyckades att skapa D3D12-kontext

en: Failed to create D3D12 global resources
sv: Misslyckades att skapa globala resurser för D3D12

en: Failed to create D3D swap chain
sv: Misslyckades att skapa D3D-swapchain

en: Failed to load dxgi.dll
sv: Misslyckades att ladda dxgi.dll

en: Failed to load {0}. If you are using Windows 7, try installing the KB4019990 update package.
sv: Misslyckades att läsa in {0}. Om du använder Windows 7, prova att installera uppdateringspaketet KB4019990.

en: Failed to find one or more D3D symbols
sv: Misslyckades att hitta en eller flera D3D-symboler

en: Failed to load d3d11.dll
sv: Misslyckades att ladda d3d11.dll

en: Failed to create DXGI factory
sv: Misslyckades att skapa DXGI-fabrik

en: Failed to initialize Direct3D.
    Make sure your video card supports at least D3D 10.0
    {0}
sv: Kunde inte initiera Direct3D.
    Kontrollera att ditt grafikkort stödjer minst D3D 10.0
    {0}

en: The Direct3D 11 renderer requires support for features not supported by your system configuration. You may still use this backend, but you will encounter graphical artifacts in certain games.
    
    Do you really want to switch to Direct3D 11? If unsure, select 'No'.
sv: Direct3D 11-renderaren kräver stöd för funktioner som inte stöds av din systemkonfiguration. Du kan använda Direct3D 11-renderaren ändå, men det kommer uppstå grafiska problem i vissa spel.
    
    Vill du verkligen byta till Direct3D 11? Om du är osäker, välj 'Nej'.

en: GPU: ERROR: Need GL_ARB_framebuffer_object for multiple render targets.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
sv: GPU: FEL: Behöver GL_ARB_framebuffer_object för multipla render targets.
    GPU: Stöder ditt grafikkort OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
sv: GPU: OGL-FEL: Behöver GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: Stöder ditt grafikkort OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
sv: GPU: OGL-FEL: Behöver GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: Stöder ditt grafikkort OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.1?
sv: GPU: OGL-FEL: Behöver GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: Stöder ditt grafikkort OpenGL 3.1?

en: Buggy GPU driver detected.
    Please either install the closed-source GPU driver or update your Mesa 3D version.
sv: Buggig GPU-drivrutin upptäcktes.
    Installera antingen den proprietära GPU-drivrutinen eller uppdatera din Mesa 3D-version.

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.3?
sv: GPU: OGL-FEL: Behöver GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: Stöder ditt grafikkort OpenGL 3.3?

en: GPU: OGL ERROR: Need at least GLSL 1.30
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
    GPU: Your driver supports GLSL {0}
sv: GPU: OGL-FEL: Behöver minst GLSL 1.30
    GPU: Stöder ditt grafikkort OpenGL 3.0?
    GPU: Din drivrutin stöder GLSL {0}

en: The graphics driver is forcibly enabling anti-aliasing for Dolphin. You need to turn this off in the graphics driver's settings in order for Dolphin to work.
    
    (MSAA with {0} samples found on default framebuffer)
sv: Grafikdrivrutinen tvingar Dolphin att använda anti-aliasing. Du måste stänga av detta i grafikdrivrutinens inställningar för att Dolphin ska fungera.
    
    (MSAA med {0} samples hittades på default framebuffer)

en: GPU: OGL ERROR: Does your video card support OpenGL 2.0?
sv: GPU: OGL-FEL: Stöder ditt grafikkort OpenGL 2.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need OpenGL version 3.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3?
sv: GPU: OGL-FEL: Behöver OpenGL version 3.
    GPU: Stöder ditt grafikkort OpenGL 3?

en: GPU: OGL ERROR: Number of attributes {0} not enough.
    GPU: Does your video card support OpenGL 2.x?
sv: GPU: OGL-FEL: Antal attribut {0} otillräckligt.
    GPU: Stöder ditt grafikkort OpenGL 2.x?

en: GL_MAX_TEXTURE_SIZE is {0} - must be at least 1024.
sv: GL_MAX_TEXTURE_SIZE är {0} - måste vara minst 1024.

en: Software Renderer
sv: Programvarurenderare

en: The software renderer is significantly slower than other backends and is only recommended for debugging purposes.
    
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
sv: Programvarurendering är betydligt långsammare än andra backends och rekommenderas endast för felsökningssyften.
    
    Vill du verkligen aktivera programvarurendering? Om du är osäker kan du välja 'Nej'.

note: i18n: Please leave SyncOnSkipIdle and True untranslated. The user needs to enter these terms as-is in an INI file.
en: Please change the "SyncOnSkipIdle" setting to "True"! It's currently disabled, which makes this problem very likely to happen.
sv: Ändra inställningen "SyncOnSkipIdle" till "True"! Den är just nu avstängd, vilket leder till väldigt stor risk för det här problemet att inträffa.

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU. Turn off the "Dual Core" setting to avoid this.
sv: Det här felet orsakas oftast av att den emulerade GPU:n desynkroniseras med den emulerade CPU:n. Stäng av inställningen "dubbla kärnor" för att åtgärda detta.

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU, but your current settings make this unlikely to happen. If this error is stopping the game from working, please report it to the developers.
sv: Det här felet orsakas oftast av att den emulerade GPU:n desynkroniseras med den emulerade CPU:n, men med dina nuvarande inställningar är det osannolikt att det händer. Om det här felet gör att spelet inte fungerar, rapportera gärna det till utvecklarna.

en: GFX FIFO: Unknown Opcode ({0:#04x} @ {1}, preprocess={2}).
    
    {3}
    
    Further errors will be sent to the Video Backend log and Dolphin will now likely crash or hang.
sv: Grafik-FIFO: Okänd opcode ({0:#04x} @ {1}, preprocess={2}).
    
    {3}
    
    Vidare fel kommer skickas till Video Backend-loggen, och Dolphin kommer nu antagligen krascha eller frysa.

en: Frame dump image(s) '{0}' already exists. Overwrite?
sv: Bildrutedumpfilen "{0}" finns redan. Vill du skriva över?

en: Compiling Shaders
sv: Kompilerar shaders

en: This game requires bounding box emulation to run properly but your graphics card or its drivers do not support it. As a result you will experience bugs or freezes while running this game.
sv: Detta spel kräver emulering av bounding box för att fungera rätt, men ditt grafikkort eller dess drivrutiner stöder inte det. På grund av detta kommer spelet vara buggigt eller frysa.

en: Failed to initialize renderer classes
sv: Misslyckades att initialisera renderarklasser

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
sv: LTR

en: Save All
sv: Spara alla

en: &Yes
sv: &Ja

en: Yes to &All
sv: Ja till &alla

en: &No
sv: &Nej

en: N&o to All
sv: N&ej till alla

en: Discard
sv: Kasta

en: Help
sv: Hjälp

en: Apply
sv: Verkställ

en: Restore Defaults
sv: Återställ förval
