Dolphin Emulator - en to ja translation catalogue (2207 entries)

en: The decryption keys need to be appended to the NAND backup file.
ja: 復号化キーを NAND バックアップ ファイルに追加する必要があります。

en: Delete the existing file '{0}'?
ja: 既存のファイル '{0}' を削除しますか？

en: The file {0} was already open, the file header will not be written.
ja: ファイル {0} は既に開かれているので、ファイルヘッダーは書き込まれません。

en: The file {0} could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
ja: ファイル {0} を書き込み用に開くことができませんでした。すでに別のプログラムによって開かれていないか確認してください。

en: Error: After "{0}", found {1} ({2:#x}) instead of save marker {3} ({4:#x}). Aborting savestate load...
ja: エラー: "{0}" の後に、保存マーカー {3} ({4:#x}) ではなく、{1} ({2:#x}) が見つかりました。セーブステートのロードを中止します...

en: Pack SD Card Now
ja: 今すぐSDカードをパック

en: Unpack SD Card Now
ja: 今すぐSDカードを展開

en: Information
ja: 情報

en: Question
ja: 確認

en: Warning
ja: 警告

en: Critical
ja: 致命的なエラー

en: This build of Dolphin is not natively compiled for your CPU.
    Please run the ARM64 build of Dolphin for a better experience.
ja: Dolphin のこのビルドは、お使いの CPU 用にネイティブにコンパイルされていません。
    
    すばらしい体験をのために、ぜひ Dolphin の ARM64 ビルドを実行してください。

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented ({0})
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
ja: Action Replay エラー
    マスターコードおよび CCXXXXXX への書き込みは実装されていません ({0})
    マスターコードを入力する必要はありません。使用しないでください。

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
ja: このアクションリプレイシミュレータは、アクションリプレイそのものを変更するコードはサポートしていません。

en: Zero 3 code not supported
ja: 03コードはサポートされていません

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    {0}
ja: Action Replay コード復号化エラー
    パリティチェックに失敗
    
    問題のあるコード
    {0}

en: Files specified in the M3U file "{0}" were not found:
    {1}
ja: M3U ファイル "{0}"で指定されたファイルが見つかりませんでした:
    {1}

en: No paths found in the M3U file "{0}"
ja: M3Uファイル "{0}" にパスが見つかりません

en: The specified file "{0}" does not exist
ja: 指定されたファイル "{0}" は存在しません

en: "{0}" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
ja: "{0}" は無効なファイル、またはゲームキューブ／Wii のISOではありません

en: Could not recognize file {0}
ja: ファイル {0} を認識できませんでした

en: The IPL file is not a known good dump. (CRC32: {0:x})
ja: IPL ファイルは既知の正常なダンプではありません。 (CRC32: {0:x})

en: {0} IPL found in {1} directory. The disc might not be recognized
ja: {1} ディレクトリに {0} IPL が見つかりました。ディスクが認識されていない可能性があります

en: Failed to load the executable to memory.
ja: 実行ファイルをメモリに読み込めませんでした。

en: Cannot start the game, because the GC IPL could not be found.
ja: GC IPLが見つからないため、ゲームを開始できませんでした。

en: Cannot find the GC IPL.
ja: GC IPLが見つかりません

en: Cannot boot this WAD because it could not be installed to the NAND.
ja: NANDへのインストールができなかったため、このWADファイルを起動できません

en: Selected controller profile does not exist
ja: 選択されたプロファイルは存在しません

en: No Audio Output
ja: 出力しない

en: WASAPI (Exclusive Mode)
ja: WASAPI (排他モード)

en: This WAD is not valid.
ja: このWADは無効です

en: This WAD is not bootable.
ja: このWADファイルは起動できません。

en: This title cannot be booted.
ja: このタイトルは起動できません

en: Emu Thread already running
ja: エミュレーションスレッドはすでに稼働中です

en: Failed to sync SD card with folder. All changes made this session will be discarded on next boot if you do not manually re-issue a resync in Config > Wii > SD Card Settings > {0}!
ja: SDカードとフォルダーの同期に失敗しました。[設定] > [Wii] > [SDカードの設定] > [{0}] から手動で再同期を実行しない限り、このセッションで行ったすべての変更は次回の起動時に破棄されます。

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
ja: DSP ROM のハッシュが正しくありません。
    
    フリーのDSP ROMを使用するために、Userフォルダ内のGCフォルダにあるdsp_rom.binとdsp_coef.binファイルを削除するか、本物の G​​ameCube/Wii からダンプした良好なダンプと置き換えてください。
    
    問題を解決するために今すぐ停止しますか？
    「No」を選択した場合、音声が乱れることがあります。

en: You are using an old free DSP ROM made by the Dolphin Team.
    Due to emulation accuracy improvements, this ROM no longer works correctly.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the most recent free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
ja: Dolphinチームが作成した古い無料のDSP ROMを使用しています。
    エミュレーション精度の向上により、このROMは正常に動作しなくなりました。
    
    Userフォルダ内の GC フォルダにある dsp_rom.bin および dsp_coef.bin ファイルを削除し最新の無料 DSP ROM を使用するか、本物の G​​ameCube/Wii からダンプした良好なダンプと置き換えてください。
    
    問題を解決するために今すぐ停止しますか？
    「No」を選択した場合、音声が乱れることがあります。

en: Failed to read DFF file.
ja: DFFファイルの読み込みに失敗しました。

en: DFF file size is 0; corrupt/incomplete file?
ja: DFFファイルサイズが0です。ファイルが破損しているか不完全ではありませんか？

en: DFF file magic number is incorrect: got {0:08x}, expected {1:08x}
ja: DFFファイルのマジックナンバーが正しくありません: got {0:08x}, expected {1:08x}

en: The DFF's minimum loader version ({0}) exceeds the version of this FIFO Player ({1})
ja: DFF の最小ローダー バージョン ({0}) がこの FIFO プレーヤーのバージョン ({1}) を超えています

en: Move
ja: 移動

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Forward
ja: 前方

en: Backward
ja: 後方

en: Speed
ja: 速度調整

en: Decrease
ja: 移動速度 減少

en: Increase
ja: 移動速度 増加

en: Reset
ja: リセット

en: Other
ja: その他

en: Reset View
ja: 位置をリセット

en: Field of View
ja: 視野角(Field of View)

en: Increase X
ja: X方向 増加

en: Decrease X
ja: X方向 減少

en: Increase Y
ja: Y方向 増加

en: Decrease Y
ja: Y方向 減少

en: Incremental Rotation
ja: インクリメンタルローテション

en: FreeLook
ja: フリールック

en: Open
ja: 開く

en: Change Disc
ja: ディスクの入れ替え

en: Eject Disc
ja: ディスクの取り出し

en: Refresh Game List
ja: ゲームリストを再更新

en: Toggle Pause
ja: 一時停止 切替

en: Stop
ja: 停止

en: Toggle Fullscreen
ja: フルスクリーン表示 切替

en: Take Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Exit
ja: Dolphinを終了

en: Unlock Cursor
ja: マウスカーソルをロック 解除

en: Center Mouse
ja: センターマウス

en: Activate NetPlay Chat
ja: ネットプレイ：チャットをアクティブ

en: Control NetPlay Golf Mode
ja: ネットプレイゴルフモードのコントロール

en: Volume Down
ja: 音量を下げる

en: Volume Up
ja: 音量を上げる

en: Volume Toggle Mute
ja: ミュート 切替

en: Decrease Emulation Speed
ja: エミュレーション速度 減少

en: Increase Emulation Speed
ja: エミュレーション速度 増加

en: Disable Emulation Speed Limit
ja: エミュレーション速度 無効化

en: Frame Advance Decrease Speed
ja: Frame Advance速度 減少

en: Frame Advance Increase Speed
ja: Frame Advance速度 増加

en: Frame Advance Reset Speed
ja: Frame Advance速度 リセット

en: Start Recording
ja: 操作の記録を開始

en: Play Recording
ja: 録画ファイルを再生

en: Export Recording
ja: 録画ファイルのエクスポート

en: Read-Only Mode
ja: 読み込み専用

en: Press Sync Button
ja: シンクロボタン 押下

en: Connect Wii Remote 1
ja: 1PのWiiリモコンを接続

en: Connect Wii Remote 2
ja: 2PのWiiリモコンを接続

en: Connect Wii Remote 3
ja: 3PのWiiリモコンを接続

en: Connect Wii Remote 4
ja: 4PのWiiリモコンを接続

en: Connect Balance Board
ja: バランスWiiボードを接続する

en: Toggle SD Card
ja: SDカード挿入 切替

en: Toggle USB Keyboard
ja: USB キーボード 切替

en: Next Profile
ja: 次のプロファイル

en: Previous Profile
ja: 前のプロファイル

en: Next Game Profile
ja: 次のゲームプロファイル

en: Previous Game Profile
ja: 前のゲームプロファイル

en: Toggle Crop
ja: クロッピング 切替

en: Toggle Aspect Ratio
ja: アスペクト比 設定切替

en: Toggle Skip EFB Access
ja: Skip EFB Access 切替

en: Toggle EFB Copies
ja: EFB Copies 設定切替

en: Toggle XFB Copies
ja: EFB Copies 設定切替

en: Toggle XFB Immediate Mode
ja: XFB Immediate Mode 設定切替

en: Toggle Fog
ja: フォグ処理 設定切替

en: Toggle Custom Textures
ja: カスタムテクスチャ 切替

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Increase IR
ja: レンダリング解像度 拡大

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Decrease IR
ja: レンダリング解像度 縮小

en: Freelook Toggle
ja: フリールック 切替

en: Toggle 3D Side-by-Side
ja: 立体視 Side-by-side 切替

en: Toggle 3D Top-Bottom
ja: 立体視 Top-bottom 切替

en: Toggle 3D Anaglyph
ja: 立体視 Anaglyph 切替

en: Decrease Depth
ja: 深度 減少

en: Increase Depth
ja: 深度 増加

en: Decrease Convergence
ja: 収束距離 減少

en: Increase Convergence
ja: 収束距離 増加

en: Load State Slot 1
ja: ステートロード - スロット 1

en: Load State Slot 2
ja: ステートロード - スロット 2

en: Load State Slot 3
ja: ステートロード - スロット 3

en: Load State Slot 4
ja: ステートロード - スロット 4

en: Load State Slot 5
ja: ステートロード - スロット 5

en: Load State Slot 6
ja: ステートロード - スロット 6

en: Load State Slot 7
ja: ステートロード - スロット 7

en: Load State Slot 8
ja: ステートロード - スロット 8

en: Load State Slot 9
ja: ステートロード - スロット 9

en: Load State Slot 10
ja: ステートロード - スロット 10

en: Load from Selected Slot
ja: 選択したスロットから読込

en: Save State Slot 1
ja: ステートセーブ - スロット 1

en: Save State Slot 2
ja: ステートセーブ - スロット 2

en: Save State Slot 3
ja: ステートセーブ - スロット 3

en: Save State Slot 4
ja: ステートセーブ - スロット 4

en: Save State Slot 5
ja: ステートセーブ - スロット 5

en: Save State Slot 6
ja: ステートセーブ - スロット 6

en: Save State Slot 7
ja: ステートセーブ - スロット 7

en: Save State Slot 8
ja: ステートセーブ - スロット 8

en: Save State Slot 9
ja: ステートセーブ - スロット 9

en: Save State Slot 10
ja: ステートセーブ - スロット 10

en: Save to Selected Slot
ja: 選択したスロットに保存

en: Select State Slot 1
ja: ステートスロット 1

en: Select State Slot 2
ja: ステートスロット 2

en: Select State Slot 3
ja: ステートスロット 3

en: Select State Slot 4
ja: ステートスロット 4

en: Select State Slot 5
ja: ステートスロット 5

en: Select State Slot 6
ja: ステートスロット 6

en: Select State Slot 7
ja: ステートスロット 7

en: Select State Slot 8
ja: ステートスロット 8

en: Select State Slot 9
ja: ステートスロット 9

en: Select State Slot 10
ja: ステートスロット 10

en: Load State Last 1
ja: 1個前のステートをロード

en: Load State Last 2
ja: 2個前のステートをロード

en: Load State Last 3
ja: 3個前のステートをロード

en: Load State Last 4
ja: 4個前のステートをロード

en: Load State Last 5
ja: 5個前のステートをロード

en: Load State Last 6
ja: 6個前のステートをロード

en: Load State Last 7
ja: 7個前のステートをロード

en: Load State Last 8
ja: 8個前のステートをロード

en: Load State Last 9
ja: 9個前のステートをロード

en: Load State Last 10
ja: 10個前のステートをロード

en: Save Oldest State
ja: 最古のステートに上書き保存

en: Undo Load State
ja: 直前のステートロードを取消

en: Undo Save State
ja: 直前のステートセーブの取消

en: Save State
ja: ステートセーブ

en: Load State
ja: ステートロード

en: Increase Selected State Slot
ja: 選択したステートスロットを増やします

en: Decrease Selected State Slot
ja: 選択したステートスロットを減らします

en: Load ROM
ja: ROMの読込

en: Unload ROM
ja: ROMを取り外してリセット

en: Show Skylanders Portal
ja:  Skylandersポータルを表示する

en: Show Infinity Base
ja: インフィニティベースを表示する

en: Hotkeys
ja: ホットキー

en: General
ja: 一般

en: Volume
ja: 音量

en: Emulation Speed
ja: エミュレーション速度

en: Movie
ja: 記録

en: Breakpoint
ja: ブレークポイント

en: Controller Profile 1
ja: コントローラープロファイル 1

en: Controller Profile 2
ja: コントローラープロファイル 2

en: Controller Profile 3
ja: コントローラープロファイル 3

en: Controller Profile 4
ja: コントローラープロファイル 4

en: Graphics Toggles
ja: グラフィック設定 切替

en: Internal Resolution
ja: レンダリング解像度

en: Freelook
ja: フリールック

note: i18n: Stereoscopic 3D
en: 3D Depth
ja: 3D深度

en: Select State
ja: スロットの選択

en: Load Last State
ja: 以前のステートをロード

en: Other State Hotkeys
ja: その他

en: GBA Core
ja: GBA コア

en: GBA Volume
ja: GBA 音量

en: GBA Window Size
ja: GBA 画面サイズ

en: USB Emulation Devices
ja: USB エミュレーションデバイス

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AXWii.
ja: このタイトルは DSP HLE に対応していないようです。
    自作アプリの場合は DSP LLE をお試しください。
    
    Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AXWii.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AX.
ja: このタイトルは DSP HLE に対応していないようです。
    自作アプリの場合は DSP LLE をお試しください。
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AX.

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
ja: 挿入しようとしたディスクが見つかりませんでした。

en: A disc is already about to be inserted.
ja: ディスクは既に挿入されています。

en: Unknown DVD command {0:08x} - fatal error
ja: 不明な DVD コマンド {0:08x} - 致命的なエラー

en: An inserted disc was expected but not found.
ja: ディスクの挿入を検出しましたが、見つかりませんでした。

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version {0}.{1} -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
ja: エラー：少なくとも {0}.{1} 以上のバージョンのTAP-Win32ドライバが必要です。最近Dolphinのバージョンを更新した場合は、ドライバを認識させるためにWindowsの再起動が必要になるかもしれません。

en: The movie indicates that a memory card should be inserted into {0:n}, but one is not currently inserted (instead, {1} is inserted).  For the movie to sync properly, please change the selected device to Memory Card or GCI Folder.
ja: このムービーは、{0:n} にメモリカードが挿入されているはずですが、代わりに {1} が挿入されています。ムービーを正しく同期するには、選択したデバイスをメモリーカードまたはGCIフォルダに変更してください。

en: Dolphin was built with Cubeb disabled. The Microphone device cannot be used.
ja: Dolphin は Cubeb を無効にした状態でビルドされました。マイク デバイスは使用できません。

en: BBA MAC address {0} invalid for XLink Kai. A valid Nintendo GameCube MAC address must be used. Generate a new MAC address starting with 00:09:bf or 00:17:ab.
ja: BBA MACアドレス{0}がXLink Kaiに対して無効です。有効なニンテンドーゲームキューブのMACアドレスを使用する必要があります。00:09:bfまたは00:17:abで始まる新しいMACアドレスを生成してください。

en: Dummy
ja: ダミーデバイス

en: Memory Card
ja: メモリーカード

en: Mask ROM
ja: マスクロム

en: Microphone
ja: マイク

en: Broadband Adapter (TAP)
ja: ブロードバンドアダプタ (TAP)

en: GCI Folder
ja: GCI フォルダ

en: Advance Game Port
ja: アドバンスコネクタ

en: Broadband Adapter (XLink Kai)
ja: ブロードバンドアダプタ (XLink Kai)

en: Broadband Adapter (tapserver)
ja: ブロードバンドアダプタ (tapserver)

en: Broadband Adapter (HLE)
ja: ブロードバンドアダプタ (HLE)

en: Modem Adapter (tapserver)
ja: モデムアダプタ (tapserver)

en: <Nothing>
ja: なし

en: Error: Trying to access Windows-1252 fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
ja: エラー： Windows-1252フォントにアクセスを試みましたが読み込めませんでした。ゲームはフォントを正しく表示できないか、クラッシュするでしょう

en: Error: Trying to access Shift JIS fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
ja: エラー： Shift-JISフォントにアクセスを試みましたが読み込めませんでした。ゲームはフォントを正しく表示できないか、クラッシュするでしょう

en: {0} was not a directory, moved to *.original
ja: {0} はディレクトリではありませんでしたので*.original に移動されました

en: {0} is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
ja: {0} はディレクトリではありません。*.original への移動に失敗しました。
    書き込み権限を確認するか、ファイルを Dolphin の外に移動してください

en: Error: GBA{0} failed to open the ROM in {1}
ja: エラー: GBA{0} は {1} でROMを開けませんでした

en: Error: GBA{0} failed to load the ROM in {1}
ja: エラー： GBA{0} が {1} のROMのロードに失敗しました

en: Error: GBA{0} failed to open the BIOS in {1}
ja: エラー: GBA{0} は {1} で BIOS を開けませんでした

en: Error: GBA{0} failed to load the BIOS in {1}
ja: エラー: GBA{0} が {1} のBIOSのロードに失敗しました

en: Error: GBA{0} failed to open the save in {1}
ja: エラー: GBA{0} は {1} でセーブデータを開けませんでした

en: Error: GBA{0} failed to load the save in {1}
ja: エラー： GBA{0} が {1} のセーブデータのロードに失敗しました。

en: Pad
ja: パッド

en: Buttons
ja: ボタン

en: D-Pad
ja: 十字ボタン

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Keys
ja: キー

en: Game overwrote with another games save. Data corruption ahead {0:#x}, {1:#x}
ja: ゲームは別のゲームの保存で上書きされました。 {0:#x}、{1:#x} でデータが破損しています

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
ja: BAT が正しくありません。Dolphinを終了します。

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT ({0}) does not match that of the loaded file header ({1})
ja: 警告: BAT で示されたブロック数 ({0}) が、読み込まれたファイルヘッダ ({1}) と一致しません

en: Failed to find new filename.
    {0}
     will be overwritten
ja: 新しいファイル名が見つかりません。
    {0}
    は上書きされます。

en: Could not write memory card file {0}.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
ja: メモリーカードファイル {0} を書き込めませんでした。
    
    DolphinをCD/DVDから起動していませんか？ それとも保存ファイルが書き込み禁止になっていませんか？
    
    エミュレータのディレクトリを移動した後に、このメッセージが表示されましたか？
    もしそうなら、オプションでメモリーカードの場所を指定し直す必要があるかもしれません。

en: MemoryCard: Read called with invalid source address ({0:#x})
ja: メモリーカード: 無効なソース アドレス ({0:#x}) で Read 呼び出されました

en: MemoryCard: Write called with invalid destination address ({0:#x})
ja: メモリーカード: 無効な宛先アドレス ({0:#x}) で Write が呼び出されました。

en: MemoryCard: ClearBlock called on invalid address ({0:#x})
ja: メモリーカード: 無効なアドレス ({0:#x}) で ClearBlock が呼び出されました。

en: Control Stick
ja: コントロールスティック

en: C Stick
ja: Cスティック

en: Button
ja: ボタン

en: Motor
ja: モーター

note: i18n: Treat a controller as always being connected regardless of what devices the user actually has plugged in
en: Always Connected
ja: 常時接続状態として扱う

en: If checked, the emulated controller is always connected.
    If unchecked, the connection state of the emulated controller is linked
    to the connection state of the real default device (if there is one).
ja: チェックされている場合、エミュレートされたコントローラは常に接続されています。
    チェックされない場合、エミュレートされたコントローラの接続状態は
    実際のデフォルトデバイスの接続状態（ある場合）にリンクされます。

en: Triggers
ja: トリガー

en: Rumble
ja: 振動

en: Options
ja: 設定

note: i18n: The left trigger button (labeled L on real controllers) used as an analog input
en: L-Analog
ja: L (アナログ)

note: i18n: The right trigger button (labeled R on real controllers) used as an analog input
en: R-Analog
ja: R (アナログ)

en: Error: This build does not support emulated GBA controllers
ja: エラー: このビルドはエミュレートされたGBAコントローラをサポートしていません。

en: Wii Remote
ja: Wiiリモコン

en: Classic Controller
ja: クラシックコントローラ

en: Left Stick
ja: Lスティック

en: Right Stick
ja: Rスティック

en: Stylus
ja: スタイラス

en: Touch
ja: タッチボード

en: Pressure
ja: 筆圧

en: Lift
ja: リフト

en: Red
ja: 赤

en: Yellow
ja: 黄

en: Blue
ja: 青

en: Orange
ja: オレンジ

en: Green
ja: 緑

en: Bass
ja: バスドラム

en: Drum Kit
ja: ドラムコントローラ

en: Pads
ja: パッド

note: i18n: Refers to how hard emulated drum pads are struck.
en: Hit Strength
ja: 叩く強さ

en: Stick
ja: スティック

en: Guitar
ja: ギターコントローラ

en: Frets
ja: フレットボタン

en: Strum
ja: ストラム

en: Whammy
ja: ワーミー

en: Bar
ja: バー

en: Slider Bar
ja: スライダーバー

en: Nunchuk
ja: ヌンチャク

en: Shake
ja: シェイク

en: Tilt
ja: 傾き

en: Swing
ja: 動き

en: Accelerometer
ja: 加速度

en: Shinkansen Controller
ja: 新幹線専用コントローラー

en: Levers
ja: レバー

note: i18n: Noun. This is used as a label for a control group that represents lights on controllers. i18n: One of the elements in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Light
ja: ライト

note: i18n: A light on the Shinkansen controller that lights up when the train doors are locked. Labeled 戸じめ (in Japanese) on the actual controller.
en: Doors Locked
ja: ドアはロックされています

note: i18n: The drum controller used in "Taiko no Tatsujin" games. Also known as a "TaTaCon".
en: Taiko Drum
ja: タタコン

note: i18n: Refers to the "center" of a TaTaCon drum.
en: Center
ja: 面

note: i18n: Refers to the "rim" of a TaTaCon drum.
en: Rim
ja: ふち

en: Green Left
ja: 緑 - 左

en: Red Left
ja: 赤 - 左

en: Blue Left
ja: 青 - 左

en: Green Right
ja: 緑 - 右

en: Red Right
ja: 赤 - 右

en: Blue Right
ja: 青 - 右

en: DJ Turntable
ja: ターンテーブル

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Left Table
ja: 左テーブル

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Right Table
ja: 右テーブル

en: Effect
ja: エフェクト

en: Crossfade
ja: クロスフェーダー

note: i18n: "Point" refers to the action of pointing a Wii Remote.
en: Point
ja: ポインタ

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Horizontal FOV
ja: 水平視野

note: i18n: Refers to emulated wii remote camera properties.
en: Camera field of view (affects sensitivity of pointing).
ja: カメラの視野（ポインティングの感度に影響する）。

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Vertical FOV
ja: 垂直視野

en: Gyroscope
ja: ジャイロスコープ

en: Sideways Toggle
ja: 横持ちの切替

en: Upright Toggle
ja: 直立状態 切替

en: Sideways Hold
ja: 押下時のみ横持ち

en: Upright Hold
ja: 押下時のみ直立状態

en: Extension
ja: 拡張コントローラ

en: Attach MotionPlus
ja: Wiiモーションプラスを取り付ける

en: Speaker Pan
ja: スピーカー パン調整

en: Battery
ja: バッテリー残量

en: Upright Wii Remote
ja: 直立させた状態で使用する

en: Sideways Wii Remote
ja: 横持ちで使用する

en: You cannot use the Wii Shop Channel without using your own device credentials.
    Please refer to the NAND usage guide for setup instructions: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/
ja: Wiiショップチャンネルはあなたがお持ちの実機NANDを通してしか使用できません。
    次のガイドを参照してNANDのダンプを行ってください
    https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/

en: Could not launch IOS {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
ja: IOS{0:016x}がNANDから欠落しているため、起動できませんでした。
    エミュレートされたソフトウェアはハングアップする可能性があります。

en: Could not launch the Wii Menu because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
ja: NAND内にWiiメニューが見当たらなかったため、起動できませんでした。
    これによりDolphinは停止すると思われます。

en: Could not launch title {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
ja: タイトル{0:016x}がNANDにないため、起動できませんでした。
    エミュレートされたソフトウェアはハングアップする可能性があります。

en: IOS: Could not read a file required for SSL services ({0}). Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
ja: IOS: SSL サービス ({0}) に必要なファイルを読み取れませんでした。 Wii ネットワークの設定方法については、https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ を参照してください。

en: IOS: A file required for SSL services ({0}) is invalid. Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
ja: IOS: SSL サービスに必要なファイル ({0}) が無効です。 Wii ネットワークの設定方法については、https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ を参照してください。

en: Received invalid Wii Remote data from Netplay.
ja: ネットプレイから無効なWiiリモコンデータを受信しました。

en: Can't find Wii Remote by connection handle {0:02x}
ja: 接続ハンドル {0:02x} でWiiリモコンが見つかりません。

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
ja: Bluetoothパススルーは有効になっていますが、Dolphinはlibusbを含むことなくビルドされました。
    パススルーの機能は使えません。

en: GetDeviceList failed: {0}
ja: デバイスリストの取得に失敗しました: {0}

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    
    The emulated console will now stop.
ja: Bluetooth Passthrough用のBluetooth USBアダプタは見つかりませんでした。
    
    このエミュレートされたコンソールは停止します。

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    The following error occurred when Dolphin tried to use an adapter:
    {0}
    
    The emulated console will now stop.
ja: Bluetooth Passthrough用のBluetooth USBアダプタは見つかりませんでした。
    Dolphinがアダプタを使用しようとすると、以下のエラーが発生しました:
    {0}
    
    このエミュレートされたコンソールは停止します。

en: Failed to initialize Realtek Bluetooth device.
    
    Bluetooth passthrough will probably not work.
ja: Realtek Bluetoothデバイスの初期化に失敗しました。
    
    Bluetoothパススルーは動作しない可能性があります。

en: Failed to open Bluetooth device {:04x}:{:04x}: {}
ja: Bluetoothデバイスを開けませんでした {:04x}:{:04x}: {}

en: Failed to detach kernel driver for BT passthrough: {0}
ja: BTパススルー用カーネルドライバーの切り離しに失敗しました: {0}

en: Failed to claim interface for BT passthrough: {0}
ja: BT パススルーのインターフェースを要求できませんでした: {0}

en: The recorded game ({0}) is not the same as the selected game ({1})
ja: 記録されたゲーム ({0}) は選択したゲーム ({1}) と同じではありません

en: The disc change to "{0}" could not be saved in the .dtm file.
    The filename of the disc image must not be longer than 40 characters.
ja: 「{0}」へのディスク変更を .dtm ファイルに保存できませんでした。
    ディスクイメージのファイル名は40文字以内でなければなりません。

en: Invalid recording file
ja: 不正な録画ファイル

en: Movie {0} indicates that it starts from a savestate, but {1} doesn't exist. The movie will likely not sync!
ja: ムービー {0} はセーブステートから開始することを示していますが、{1} は存在しません。ムービーは同期しない可能性があります！

en: Failed to read {0}
ja: {0} の読み込みに失敗しました

en: Savestate movie {0} is corrupted, movie recording stopping...
ja: セーブステートムービー {0} が破損しているため、ムービーのレコーディングが停止しています...

en: Warning: You loaded a save whose movie ends before the current frame in the save (byte {0} < {1}) (frame {2} < {3}). You should load another save before continuing.
ja: 警告: 保存内の現在のフレームより前でムービーが終了するセーブデータをロードしました (バイト {0} < {1}) (フレーム {2} < {3})。続行する前に、別のセーブデータをロードする必要があります。

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte {0} > {1}) (input {2} > {3}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
ja: 警告: 現在のムービーの終了後のセーブデータをロードしました。 (バイト {0} > {1}) (入力 {2} > {3})。続行する前に別のセーブデータをロードするか、読み取り専用モードをオフにしてこの状態をロードする必要があります。

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on byte {0} ({1:#x}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
ja: 警告: バイト {0} ({1:#x}) でムービーが一致しないセーブデータをロードしました。続行する前に別のセーブデータをロードするか、読み取り専用モードをオフにしてこの状態をロードする必要があります。そうしないと、おそらく非同期が発生する可能性があります。

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on frame {0}. You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
    
    More information: The current movie is {1} frames long and the savestate's movie is {2} frames long.
    
    On frame {3}, the current movie presses:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connected={22}
    
    On frame {23}, the savestate's movie presses:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connected={42}
ja: 警告: フレーム {0} でムービーが一致しないセーブデータをロードしました。続行する前に別のセーブデータをロードするか、読み取り専用モードをオフにしてこの状態をロードする必要があります。そうしないと、おそらく非同期が発生する可能性があります。
    
    詳細はこちら: 現在のムービーは {1} フレームの長さで、セーブステートのムービーは {2} フレームの長さです。
    
    フレーム {3} で、現在のムービーが次のように表示されます:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connected={22}
    
    フレーム {23} で、セーブステートのムービーが次のように表示されます:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connected={42}

en: Premature movie end in PlayController. {0} + {1} > {2}
ja: PlayController でムービーが途中で終了しました。 {0} + {1} > {2}

en: Change the disc to {0}
ja: 次のディスクに変更：{0}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + {1} > {2}
ja: PlayWiimoteでムービーが早く終わりました。{0} + {1} > {2}

en: Could not create client.
ja: クライアントを作成できませんでした

en: Could not create peer.
ja: ピアを作成できませんでした

en: Could not communicate with host.
ja: ホストと通信できませんでした

en: The host code is too long.
    Please recheck that you have the correct code.
ja: ホストコードが長すぎます
    正しいホストコードかどうか確認して再入力してください

en: The server is full.
ja: このサーバーは満員です

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible.
ja: サーバー側とクライアント側のバージョンに互換性がありません

en: The game is currently running.
ja: ゲームは現在実行中です

en: Nickname is too long.
ja: ニックネームが長すぎます

en: Unknown message received with id : {0}
ja: 不明なメッセージをid : {0} で受信しました

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message received with id: {0}
ja: 不明な SYNC_SAVE_DATA メッセージを id: {0} で受信しました

en: Synchronizing save data...
ja: セーブデータの同期中...

en: Failed to delete NetPlay memory card. Verify your write permissions.
ja: ネットプレイ メモリカードの削除に失敗しました。書き込み権限を確認してください

en: Failed to reset NetPlay GCI folder. Verify your write permissions.
ja: ネットプレイ GCIフォルダのリセットに失敗しました。書き込み権限を確認してください

en: Failed to reset NetPlay NAND folder. Verify your write permissions.
ja: ネットプレイ NANDフォルダのリセットに失敗しました。書き込み権限を確認してください

en: Failed to reset NetPlay redirect folder. Verify your write permissions.
ja: NetPlayリダイレクトフォルダのリセットに失敗しました。書き込み権限を確認してください。

en: Failed to write Mii data.
ja: Mii データの書き込みに失敗しました。

en: Failed to write Wii save.
ja: Wii セーブデータの書き込みに失敗しました

en: Failed to write redirected save.
ja: リダイレクトセーブの書き込みに失敗しました。

en: Failed to delete NetPlay GBA{0} save file. Verify your write permissions.
ja: NetPlay GBA{0}セーブファイルの削除に失敗しました。書き込み権限を確認してください。

en: Unknown SYNC_CODES message received with id: {0}
ja: 不明な SYNC_CODES メッセージを id: {0} で受信しました

en: Synchronizing Gecko codes...
ja: Geckoコードの同期中...

en: Synchronizing AR codes...
ja: アクションリプレイコードの同期中...

en: Quality of Service (QoS) was successfully enabled.
ja: Quality of Service (QoS) が有効になっています

en: Quality of Service (QoS) couldn't be enabled.
ja: Quality of Service (QoS) は有効になりませんでした

en: Game is already running!
ja: すでに起動しています！

en: Data received!
ja: データが受信されました！

en: Error processing data.
ja: データ処理中にエラーが発生しました

en: Error processing codes.
ja: コード処理エラー。

en: Codes received!
ja: コードを受け取りました！

en: Traversal server timed out connecting to the host
ja: 中継サーバーからホストへの接続がタイムアウト

en: Server rejected traversal attempt
ja: サーバーが中継処理を拒否しました

en: Invalid host
ja: このホストコードは無効です

en: Unknown error {0:x}
ja: 不明なエラー {0:x}

en: Failed to open file "{0}".
ja: ファイル "{0}" のオープンに失敗しました。

en: Error reading file: {0}
ja: ファイルの読み取りエラー: {0}

en: Failed to open file "{0}". Verify your write permissions.
ja: ファイル "{0}" のオープンに失敗しました。書き込み権限を確認してください。

en: Internal LZO Error - decompression failed
ja: Internal LZO Error - compression failed

en: Error writing file: {0}
ja: ファイルの書き込みエラー: {0}

en: All players' saves synchronized.
ja: すべてのプレイヤーのセーブデータは同期されました

en: {0} failed to synchronize.
ja: {0} は同期に失敗しました。

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
ja: 不明な SYNC_SAVE_DATA メッセージ、id:{0} を player:{1} から受信しました。プレイヤーをキックしています！

en: All players' codes synchronized.
ja: すべてのプレイヤーのチートコードは同期されました

en: {0} failed to synchronize codes.
ja: {0} はコードの同期に失敗しました。

en: Unknown SYNC_GECKO_CODES message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
ja: 不明な SYNC_GECKO_CODES メッセージ、id:{0} を player:{1} から受信しました。プレイヤーをキックしています！

en: Unknown message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
ja: プレイヤー:{1} から id:{0} の不明なメッセージを受信しました。プレイヤーをキックしています！

en: Selected game doesn't exist in game list!
ja: 選択されたゲームがゲームリストに存在しません！

en: Error collecting save data!
ja: セーブデータ収集時にエラーが発生しました！

en: Error synchronizing save data!
ja: セーブデータ同期中にエラー発生！

en: Error synchronizing cheat codes!
ja: チートコードの同期中にエラーが発生しました！

en: JIT failed to find code space after a cache clear. This should never happen. Please report this incident on the bug tracker. Dolphin will now exit.
ja: JIT failed to find code space after a cache clear.
    このエラーは起こらないはずです。この状況をバグトラッカーへ報告してください。Dolphinを終了します。

en: Internal LZ4 Error - compression failed
ja: 内部 LZ4 エラー - 圧縮に失敗しました

en: Internal LZO Error - decompression failed ({0}) ({1}) 
    Unable to retrieve outdated savestate version info.
ja: 内部 LZO エラー - 展開に失敗しました ({0}) ({1})
    古いセーブステートのバージョン情報を取得できません。

en: Internal LZO Error - failed to parse decompressed version cookie and version string length ({0})
ja: 内部 LZO エラー - 解凍されたバージョンのクッキーとバージョン文字列長 ({0}) の解析に失敗しました。

en: Internal LZO Error - failed to parse decompressed version string ({0} / {1})
ja: 内部 LZO エラー - 展開されたバージョンの文字列の解析に失敗しました ({0} / {1})

en: Empty
ja: 空き

en: Unknown
ja: フィルタ無し

en: Internal LZ4 Error - Tried decompressing {0} bytes
ja: 内部 LZ4 エラー - {0} bytesの展開を試行しました

en: Internal LZ4 Error - decompression failed ({0}, {1}, {2})
ja: 内部 LZ4 エラー - 展開に失敗しました ({0}, {1}, {2})

en: Internal LZ4 Error - payload size mismatch ({0} / {1}))
ja: 内部 LZ4 エラー - ペイロードサイズの不一致 ({0} / {1}))

en: No undo.dtm found, aborting undo load state to prevent movie desyncs
ja: undo.dtm ファイルが見つかりません。desync を防止するためステートロードの取消を中止します

en: There is nothing to undo!
ja: 取り消すものがありません！

note: i18n: "Wii Menu" (or System Menu) refers to the Wii's main menu, which is (usually) the first thing users see when a Wii console starts.
en: Wii Menu
ja: Wiiメニュー

en: WAD installation failed: Could not initialise title import (error {0}).
ja: WAD のインストールに失敗しました: タイトルのインポートを初期化できませんでした（エラー {0}）。

en: WAD installation failed: Could not import content {0:08x}.
ja: WADのインストールに失敗しました: コンテンツ {0:08x} をインポートできませんでした。

en: WAD installation failed: Could not create Wii Shop log files.
ja: WAD のインストールに失敗しました: Wii ショップのログ ファイルを作成できませんでした。

en: A different version of this title is already installed on the NAND.
    
    Installed version: {0}
    WAD version: {1}
    
    Installing this WAD will replace it irreversibly. Continue?
ja: 既にNANDにこのタイトルの別バージョンがインストール
    されているようです
    インストール済のバージョン： {0}
    WADファイルのバージョン： {1}
    
    このWADのバージョンで上書きしますか？元に戻すことはできません！

en: {0} of {1} blocks. Compression ratio {2}%
ja: {1} ブロックの {0}。圧縮率 {2}%

en: Failed to open the output file "{0}".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
ja: 出力ファイル "{0}" のオープンに失敗しました。
    ターゲットフォルダーに書き込み権限があること、およびメディアに書き込みできることを確認してください。

en: Files opened, ready to compress.
ja: 圧縮処理の待機中です...

en: Done compressing disc image.
ja: ディスクイメージの圧縮に成功しました

en: Failed to read from the input file "{0}".
ja: 入力ファイル "{0}" からの読み込みに失敗しました。

en: Failed to write the output file "{0}".
    Check that you have enough space available on the target drive.
ja: 出力ファイル"{0}"の書き込みに失敗しました。
    ターゲットドライブに十分な空き容量があることを確認してください。

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Japan
ja: 日本

en: USA
ja: アメリカ合衆国

en: Australia
ja: オーストラリア

en: France
ja: フランス

en: Germany
ja: ドイツ

en: Italy
ja: イタリア

en: Korea
ja: 韓国

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Russia
ja: ロシア

en: Spain
ja: スペイン

en: Taiwan
ja: 台湾

en: World
ja: 地域なし

en: Japanese
ja: 日本語

en: English
ja: 英語

en: German
ja: ドイツ語

en: French
ja: フランス語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Simplified Chinese
ja: 簡体字中国語

en: Traditional Chinese
ja: 繁体字中国語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Unpacking
ja: 復元処理を行っています...

en: This file does not look like a BootMii NAND backup.
ja: このファイルはBootMii NANDバックアップではないようです

en: This file does not contain a valid Wii filesystem.
ja: このファイルには有効な Wii ファイルシステムが含まれていません。

en: Unable to write to file {0}
ja: ファイル {0} に書き込めません

en: Failed to connect to Redump.org
ja: Redump.org に接続できませんでした

en: Failed to parse Redump.org data
ja: Redump.orgデータの解析に失敗しました。

en: Serial and/or version data is missing from {0}
    Please append "{1}" (without the quotes) to the datfile URL when downloading
    Example: {2}
ja: シリアルデータまたはバージョンデータが {0} から欠落しています。
    ダウンロードの際は、データファイルのURLに"{1}"（引用符なし）を追加してください。
    例: {2}

en: Bad dump
ja: ダンプ不良

en: The data partition is not at its normal position. This will affect the emulated loading times. You will be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
ja: データ パーティションが通常の位置にありません。これは、エミュレートされた読み込み時間に影響します。適切なダンプを使用している人と入力記録を共有したり、ネットプレイを使用することができなくなります。

en: This game has been hacked to fit on a single-layer DVD. Some content such as pre-rendered videos, extra languages or entire game modes will be broken. This problem generally only exists in illegal copies of games.
ja: このゲームは、1層DVD に収まるようにハッキングされています。プリレンダリングされたビデオや追加言語、ゲームモード全体など一部のコンテンツは壊れます。この問題は通常、ゲームの違法コピーにのみ存在します。

en: This disc image is too small and lacks some data. The problem is most likely that this is a dual-layer disc that has been dumped as a single-layer disc.
ja: このディスク イメージは小さすぎて、いくつかのデータが不足しています。この問題は、おそらく2層ディスクが1層ディスクとしてダンプされた可能性が大きいです。

en: This disc image is too small and lacks some data. If your dumping program saved the disc image as several parts, you need to merge them into one file.
ja: このディスクイメージは小さすぎて、いくつかのデータが不足しています。ダンプ・プログラムがディスク・イメージを複数の部分として保存した場合、それらを1つのファイルに統合する必要があります。

en: This disc image has an unusual size. This will likely make the emulated loading times longer. You will likely be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
ja: このディスクイメージのサイズは異常です。このため、エミュレーションのロード時間が長くなる可能性があります。入力された録画を共有したり、適切なダンプを使用している人とネットプレイを使用することができなくなる可能性があります。

en: The region code does not match the game ID. If this is because the region code has been modified, the game might run at the wrong speed, graphical elements might be offset, or the game might not run at all.
ja: リージョンコードがゲームIDと一致しません。リージョン コードが変更されていることが原因の場合は、ゲームが間違った速度で実行されたり、グラフィック要素がオフセットされたり、ゲームがまったく実行されなかったりする可能性があります。

en: The TMD is not correctly signed. If you move or copy this title to the SD Card, the Wii System Menu will not launch it anymore and will also refuse to copy or move it back to the NAND.
ja: TMDが正しく署名されていません。このタイトルをSDカードに移動またはコピーすると、Wiiシステムメニューが起動しなくなり、NANDにコピーまたは移動することも拒否されます。

en: This disc image is in the NKit format. It is not a good dump in its current form, but it might become a good dump if converted back. The CRC32 of this file might match the CRC32 of a good dump even though the files are not identical.
ja: このディスクイメージはNKit形式です。現在の形式では良好なダンプではありませんが、変換しなおせば良好なダンプになるかもしれません。ファイルが同一ではない場合でも、このファイルの CRC32 は正常なダンプの CRC32 と一致する可能性があります。

en: This is a good dump.
ja: 正常なダンプです。

en: This is a good dump according to Redump.org, but Dolphin has found problems. This might be a bug in Dolphin.
ja: Redump.org によると、これは正常なダンプですが、Dolphinで不具合があることが判明しています。これはDolphinのバグかもしれません。

en: Dolphin is unable to verify unlicensed discs.
ja: Dolphin は非公式ライセンス品のディスクを検証できません。

en: Dolphin is unable to verify typical TGC files properly, since they are not dumps of actual discs.
ja: Dolphin は、実際のディスクのダンプではない一般的な TGC ファイルを正しく検証できません。

en: Dolphin is currently unable to verify Triforce games.
ja: Dolphin は現在、Triforce ゲームを検証できません。

en: Compared to the Wii disc release of the game, this is a bad dump. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
ja: Wii で発売されたディスクと比較すると、これは不良なダンプです。しかし、Wii U eShopでリリースされたゲームと比較すると、これはむしろ良いダンプである可能性があります。Dolphinでは確認できません。

en: This is a bad dump. This doesn't necessarily mean that the game won't run correctly.
ja: これは不良ダンプです。必ずしもゲームが正しく動作しないことを意味するわけではありません。

en: This is a bad dump.
ja: これは不良ダンプです。

en: No problems were found. This does not guarantee that this is a good dump, but since Wii titles contain a lot of verification data, it does mean that there most likely are no problems that will affect emulation.
ja: 問題は見つかりませんでした。このチェックで完璧な保証はできませんが、Wiiのゲームデータには整合性を示すデータが多く含まれているので、エミュレーションに大きな支障は出ないと思われます。

en: No problems were found.
ja: 問題は見つかりませんでした

en: Compared to the Wii disc release of the game, problems of low severity were found. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
ja: Wiiで発売されたディスクと比較すると、深刻度の低い問題が見つかりました。しかし、Wii U eShopでリリースされたゲームと比較すると、これはむしろ良いダンプである可能性があります。Dolphinでは確認できません。

en: Problems with low severity were found. They will most likely not prevent the game from running.
ja: 影響度「小」の問題が見つかりました。おそらくゲームプレイに支障はないでしょう

en: Problems with medium severity were found. The whole game or certain parts of the game might not work correctly.
ja: 影響度「中」の問題が見つかりました。ゲーム全体または特定の機能が動作しない可能性があります

en: Problems with high severity were found. The game will most likely not work at all.
ja: 影響度「大」の問題が見つかりました。おそらくこのゲームは上手く動作しません

en: 
    
    Because GameCube disc images contain little verification data, there may be problems that Dolphin is unable to detect.
ja: 
    
    ゲームキューブ用ゲームデータには整合性チェックのためのデータがほとんど含まれていないため、Dolphinでは検出できない問題があるかもしれません。

en: 
    
    Because this title is not for retail Wii consoles, Dolphin cannot ensure that it hasn't been tampered with, even if signatures appear valid.
ja: 
    
    このタイトルは販売物ではないため、署名がされていたとしても、Dolphinはゲームデータが改竄されていないことを証明できません。

en: About Dolphin
ja: Dolphinについて

note: i18n: A positive number of version control commits made compared to some named branch
en: %1 commit(s) ahead of %2
ja: %2 に対して %1 件のコミットが進んでいます

en: Check for updates
ja: 最新版の入手先：

en: This software should not be used to play games you do not legally own.
ja: 合法的に所有していないゲームをプレイするためにこのソフトウェアを使用することはできません。

en: License
ja: ライセンス

en: Authors
ja: 開発チーム

en: Support
ja: サポート

en: %1 points
ja: %1 ポイント

en: Locked
ja: ロックされています

en: %1 is playing %2
ja: %1 は %2 をプレイしています。

en: %1 has unlocked %2/%3 achievements worth %4/%5 points
ja: %1 は %2%3 の実績をロック解除しました。これは %4%5 ポイントに相当します。

en: Rank %1
ja: 順位 %1

en: Enable RetroAchievements.org Integration
ja: RetroAchievements.orgの統合を有効にする

en: Enable integration with RetroAchievements for earning achievements and competing in leaderboards.<br><br>Must log in with a RetroAchievements account to use. Dolphin does not save your password locally and uses an API token to maintain login.
ja: RetroAchievementsとの統合を有効にし、実績の獲得やリーダーボードでの競争を可能にします。<br><br>使用するにはRetroAchievementsのアカウントでログインする必要があります。Dolphinはパスワードをローカルに保存せず、APIトークンを使用してログインを維持します。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Login Failed
ja: ログインに失敗しました

en: Enable Hardcore Mode
ja: ハードコアモードを有効にします

en: Enable Hardcore Mode on RetroAchievements.<br><br>Hardcore Mode is intended to provide an experience as close to gaming on the original hardware as possible. RetroAchievements rankings are primarily oriented towards Hardcore points (Softcore points are tracked but not as heavily emphasized) and leaderboards require Hardcore Mode to be on.<br><br>To ensure this experience, the following features will be disabled, as they give emulator players an advantage over console players:<br>- Loading states<br>-- Saving states is allowed<br>- Emulator speeds below 100%<br>-- Frame advance is disabled<br>-- Turbo is allowed<br>- Cheats<br>- Memory patches<br>-- File patches are allowed<br>- Debug UI<br>- Freelook<br><br><dolphin_emphasis>This cannot be turned on while a game is playing.</dolphin_emphasis><br>Close your current game before enabling.<br>Be aware that turning Hardcore Mode off while a game is running requires the game to be closed before re-enabling.
ja: RetroAchievements でハードコア モードを有効にします。<br><br>ハードコアモードは、可能な限りオリジナルのハードウェアでのゲームに近い体験を提供することを目的としています。RetroAchievementsのランキングは主にハードコアポイントを対象としており（ソフトコアポイントも追跡されますが、それほど重視されていません）、リーダーボードにはハードコアモードがオンになっている必要があります。<br><br>このエクスペリエンスを保証するために、エミュレータ プレイヤーがコンソール プレイヤーよりも有利になる次の機能は無効になります。<br>- 読み込み中のステータス<br>-- ステータスの保存が許可されます<br>- エミュレータの速度が100％未満<br>-- コマ送りは無効です<br>-- ターボは許可されています<br>- チート<br>- メモリーパッチ<br> -- ファイルのパッチは許可されます<br>- デバッグ用UI<br> - フリールック<br><br><dolphin_emphasis>ゲームプレイ中はオンにできません。</dolphin_emphasis><br>有効にする前に、現在のゲームを終了してください。<br>ゲーム実行中にハードコアモードをオフにするには、再度有効にする前にゲームを終了する必要があることに注意してください。

en: Enable Unofficial Achievements
ja: 非公式アチーブメントを有効にする

en: Enable Encore Achievements
ja: アンコール実績を有効にする

en: Enable Progress Notifications
ja: 進捗状況の通知を有効にする

en: Enable progress notifications on achievements.<br><br>Displays a brief popup message whenever the player makes progress on an achievement that tracks an accumulated value, such as 60 out of 120 stars.
ja: アチーブメントの進捗通知を有効にします。<br><br>120個の星のうち60個など、累積値を追跡するアチーブメントでプレーヤーが進捗したときに、簡単なポップアップメッセージを表示します。

note: i18n: Settings that affect how achievements are displayed while playing.
en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Are you sure you want to log out of RetroAchievements?
ja: RetroAchievementsからログアウトしますか？

en: Are you sure you want to turn hardcore mode off?
ja: ハードコアモードをオフにしますか？

en: Achievements
ja: 実績

en: Settings
ja: 設定

en: Progress
ja: 進行状況

en: Leaderboards
ja: リーダーボード

en: Address Space
ja: アドレス空間

en: Typical GameCube/Wii Address Space
ja: 一般的な GameCube または Wii のアドレス空間

en: Custom Address Space
ja: カスタムアドレス空間

en: Sets up the search using standard MEM1 and (on Wii) MEM2 mappings in virtual address space. This will work for the vast majority of games.
ja: 仮想アドレス空間で標準の MEM1 および (Wii の) MEM2 マッピングを使用して検索を設定します。これはほとんどのゲームで機能します。

en: Use virtual addresses when possible
ja: 可能な限り仮想のアドレスを使用します

en: Use physical addresses
ja: 実在するアドレスを使います

en: Use memory mapper configuration at time of scan
ja: スキャン時にメモリ マッパー構成を使用します

en: Range Start:
ja: 開始位置:

en: Range End:
ja: 終了位置:

en: Data Type
ja: データ形式

en: 8-bit Unsigned Integer
ja: 8-bit 符号なし整数

en: 16-bit Unsigned Integer
ja: 16-bit 符号なし整数

en: 32-bit Unsigned Integer
ja: 32-bit 符号なし整数

en: 64-bit Unsigned Integer
ja: 64-bit 符号なし整数

en: 8-bit Signed Integer
ja: 8-bit 符号付き整数

en: 16-bit Signed Integer
ja: 16-bit 符号付き整数

en: 32-bit Signed Integer
ja: 32-bit 符号付き整数

en: 64-bit Signed Integer
ja: 64-bit 符号付き整数

en: Aligned to data type length
ja: データ型の長さに合わせる

en: New Search
ja: 新しい検索

en: Please start a game before starting a search with standard memory regions.
ja: 標準メモリ領域で検索を開始する前にゲームを開始してください。

en: Physical address space
ja: 物理アドレス空間

en: Virtual address space
ja: 仮想アドレス空間

en: Unknown address space
ja: 不明なアドレス空間

en: Unknown data type
ja: 不明なデータ形式

en: is equal to
ja: 等しい値

en: is not equal to
ja: 違う値

en: is less than
ja: 小さい値

en: is less than or equal to
ja: 小さいか等しい値

en: is greater than
ja: 大きい値

en: is greater than or equal to
ja: 大きいか等しい値

en: this value:
ja: 指定した値:

en: last value
ja: 前回の値

en: Parse as Hex
ja: 16進数

en: Search and Filter
ja: 検索とフィルタ

en: Refresh Current Values
ja: 現在の値を更新

en: Reset Results
ja: 結果をリセット

en: Waiting for first scan...
ja: スキャンの待機中...

en: Display values in Hex
ja: 16進数で表示

en: Automatically update Current Values
ja: 現在の値を自動更新する

en: Failed to parse given value into target data type.
ja: 指定された値を目的のデータ型に解析変換できませんでした。

en: Scan succeeded.
ja: スキャンに成功しました。

en: Found %n address(es).
ja: %n 個のアドレスが見つかりました。

en: Invalid parameters given to search.
ja: 検索に無効なパラメータが指定されました。

en: Search currently not possible in virtual address space. Please run the game for a bit and try again.
ja: 現在、仮想アドレス空間での検索はできません。しばらくゲームを実行してから、もう一度お試しください。

en: Refreshed current values.
ja: 現在の値を更新しました。

en: Cannot refresh without results.
ja: 候補がないため更新できません。

en: Show in memory
ja: メモリを表示

en: Generate Action Replay Code(s)
ja: アクションリプレイコードの生成

en: Can only generate AR code for values in virtual memory.
ja: 仮想メモリ上の値に対してのみARコードを生成できます。

en: Cannot generate AR code for this address.
ja: このアドレスの AR コードを生成できません。

en: Generated AR code(s).
ja: ARコードを生成しました。

en: Value:
ja: 値：

en: Description
ja: 説明

en: Address
ja: アドレス

en: Last Value
ja: 前回の値

en: Current Value
ja: 現在の値

en: Cheats Manager
ja: チートマネージャ

en: AR Code
ja: アクションリプレイコード

en: Gecko Codes
ja: Geckoコード

en: Start New Cheat Search
ja: チート検索を開始

en: Cheat Search
ja: コードサーチ

en: &Add New Code...
ja: コードを追加...(&A)

en: &Edit Code...
ja: コードを編集...(&E)

en: &Remove Code
ja: コードを削除(&R)

en: Sort Alphabetically
ja: アルファベット順で並べ替え

en: Show Enabled Codes First
ja: 有効なコードを最初に表示する

en: Show Disabled Codes First
ja: 無効なコードを最初に表示する

en: Clone and &Edit Code...
ja: コードをコピーして編集...

en: Cheat Code Editor
ja: チートコードエディタ

en: Creator:
ja: 制作者:

en: Notes:
ja: 補足:

en: Name:
ja: 名前

en: Code:
ja: コード：

en: Parsing Error
ja: 解析エラー

en: Unable to parse line %1 of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
ja: 暗号化または復号化コードとして入力された内 %1 行目を解析できません。内容を確認してください。
    
    この行を無視して解析を続けますか？

en: This Action Replay code contains both encrypted and unencrypted lines; you should check that you have entered it correctly.
    
    Do you want to discard all unencrypted lines?
ja: このアクションリプレイコードには、暗号化された行と暗号化されていない行の両方が含まれています。正しく入力したかどうかを確認する必要があります。
    
    暗号化されていない行をすべて破棄しますか？

en: Error
ja: エラー

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
ja: 復号化しましたが、このコードにはひとつも行が含まれていません。

en: Unable to parse line %1 of the entered Gecko code as a valid code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
ja: 暗号化または復号化コードとして入力された内 %1 行目を解析できません。内容を確認してください。
    
    この行を無視して解析を続けますか？

en: This Gecko code doesn't contain any lines.
ja: この Gecko コードには行が含まれていません。

en: Configure Dolphin
ja: Dolphinの設定

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
ja: 変更されたチート内容は次回のゲーム開始時に反映されます

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
ja: チートは現在、無効化されています

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: Common
ja: 全般

en: Background Input
ja: バックグラウンド操作を許可する

en: Alternate Input Sources
ja: 外部入力設定

en: Nothing to configure
ja: 設定するものは何もありません

en: Add New DSU Server
ja: DSU Serverの追加

en: BetterJoy, DS4Windows, etc
ja: BetterJoy, DS4Windows, その他

en: Server IP Address
ja: サーバーのIPアドレス

en: Server Port
ja: サーバーのポート

en: Add
ja: 追加

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Enable
ja: 有効

en: Add...
ja: 追加...

en: Remove
ja: 削除

en: DSU protocol enables the use of input and motion data from compatible sources, like PlayStation, Nintendo Switch and Steam controllers.<br><br>For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">refer to this page</a>.
ja: PlayStationやNintendo Switch、Steamコントローラーなど、互換性のある入力デバイスからボタン入力やモーションデータを取得して使用します。<br><br>詳しいセットアップ方法については <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">こちらのページを参照してください</a>

en: Name
ja: 名前

en: Size
ja: サイズ

en: Disc
ja: ディスク

en: Data Partition (%1)
ja: データパーティション (%1)

en: Update Partition (%1)
ja: 更新パーティション (%1)

en: Channel Partition (%1)
ja: チャンネルパーティション (%1)

en: Install Partition (%1)
ja: インストールパーティション (%1)

en: Other Partition (%1)
ja: その他のパーティション (%1)

en: Choose Folder to Extract To
ja: 出力先のフォルダーを選択

en: Extract Files...
ja: このファイルを抽出...

en: Extract System Data...
ja: システムデータを抽出...

en: Success
ja: 完了

en: Successfully extracted system data.
ja: システムデータの取り出しに成功しました

en: Failed to extract system data.
ja: システムデータの抽出に失敗しました

en: Extract Entire Disc...
ja: ディスク全体を抽出...

en: Extract Entire Partition...
ja: パーティション全体を抽出...

en: Extract File...
ja: このファイルを抽出...

en: Extracting All Files...
ja: 全てのファイルを抽出...

en: Extracting Directory...
ja: このディレクトリを抽出...

en: Successfully extracted file.
ja: ファイルの取り出しに成功しました

en: Failed to extract file.
ja: ファイルの抽出に失敗しました

en: Allows manipulation of the in-game camera.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲーム内カメラの操作を許可します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Configure Controller
ja: 操作設定

en: Free Look Control Type
ja: フリールックカメラの操作タイプ

en: Changes the in-game camera type during Free Look.<br><br>Six Axis: Offers full camera control on all axes, akin to moving a spacecraft in zero gravity. This is the most powerful Free Look option but is the most challenging to use.<br> <br>First Person: Controls the free camera similarly to a first person video game. The camera can rotate and travel, but roll is impossible. Easy to use, but limiting.<br><br>Orbital: Rotates the free camera around the original camera. Has no lateral movement, only rotation and you may zoom up to the camera's origin point.
ja: フリールック中のカメラの操作タイプを変更できます。<br><br>Six Axis: 無重力下で宇宙船を操縦するように自由自在に操作できますが、使いこなすのが難しい方式<br> <br>First Person: FPSゲームの視点に近い方式。カメラ移動と位置調整が可能で扱いやすい代わりに、画面全体の回転はできません。<br><br>Orbital: ゲーム内カメラを軸とした、回転とズームのみを行える方式

en: Free Look allows for manipulation of the in-game camera. Different camera types are available from the dropdown.<br><br>For detailed instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">refer to this page</a>.
ja: フリールックはゲーム内のカメラの操作を可能にする機能です。ドロップダウンから使用するカメラの種類を選択できます。<br><br>より詳しい説明は<a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">こちらから確認</a>できます。

en: Camera 1
ja: カメラ 1

en: Free Look Settings
ja: フリールックの設定

en: Section that contains most CPU and Hardware related settings.
ja: このセクションはCPUとハードウェアに関連するほとんどの設定を含みます。

en: Controls whether or not Dual Core should be enabled. Can improve performance but can also cause issues. Defaults to <b>True</b>
ja: デュアルコアで処理を行うかの設定です。有効にすると処理速度が向上しますが、様々なバグを引き起こすこともあります。デフォルトは <b>True</b>（有効）です。

en: Emulate the disc speed of real hardware. Disabling can cause instability. Defaults to <b>True</b>
ja: 実際のハードウェアのディスク速度をエミュレートします。無効にすると不安定になることがあります。デフォルトは<b>True</b>です

en: Controls whether or not the Memory Management Unit should be emulated fully. Few games require it.
ja: メモリ管理ユニットを完全にエミュレートするかどうかを制御します。これを必要とするゲームはほとんどありません。

en: Controls whether to use high or low-level DSP emulation. Defaults to <b>True</b>
ja: ハイレベルDSPエミュレーションとローレベルDSPエミュレーションのどちらを使用するかを制御します。デフォルトは <b> 真(True) </b>です

en: Tries to translate branches ahead of time, improving performance in most cases. Defaults to <b>True</b>
ja: ブランチの変換を事前に試みます。ほとんどの場合パフォーマンスが向上させます。デフォルトは<b>True</b>

en: Section that contains all Gecko cheat codes.
ja: このセクションはすべてのGeckoチートコードを含みます。

en: Section that contains all Action Replay cheat codes.
ja: このセクションはアクションリプレイのすべてのチートコードを含みます。

en: Section that contains all graphics related settings.
ja: このセクションはグラフィックス関連のすべての設定を含みます。

en: Presets
ja: プリセット

en: Failed to open config file!
ja: 設定ファイルのオープンに失敗しました！

en: Failed to write config file!
ja: 設定ファイルの書き込みに失敗！

en: On
ja: 有効

en: Off
ja: オフ

en: Editor
ja: エディタ

en: Refresh
ja: 再更新

en: Open in External Editor
ja: 外部エディタで開く

en: Core
ja: コア

en: Dual Core
ja: デュアルコア動作

en: Video
ja: 描画

en: Medium
ja: 中

en: Failed to open file in external editor.
    Make sure there's an application assigned to open INI files.
ja: 外部エディタでファイルを開くことができませんでした
    INIファイルに関連付けされているソフトを確認してください

en: Enable Dual Core
ja: デュアルコアを有効にする

en: Enable MMU
ja: MMU (メモリ管理ユニット) を有効にする

en: Enable FPRF
ja: FPRFを有効にする

en: Synchronize GPU thread
ja: GPUスレッドを同期する

en: Emulate Disc Speed
ja: ディスク速度をエミュレートする

en: DSP HLE (fast)
ja: DSP HLE (高速)

en: auto
ja: 自動 (auto)

en: none
ja: なし

en: fake-completion
ja: 擬似シングルコア (fake-completion)

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
ja: メモリ管理機構を有効にします。いくつかのタイトルで必要です [有効＝互換性重視／無効＝速度向上]

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
ja: 浮動小数点演算結果フラグを有効にします。必要なゲームはわずかです [有効＝互換性重視／無効＝速度向上]

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
ja: CPU／GPUスレッドを同期させることでデュアルコア動作時のフリーズを抑制します [有効＝互換性重視／無効＝速度向上]

en: Enable emulated disc speed. Disabling this can cause crashes and other problems in some games. (ON = Compatible, OFF = Unlocked)
ja: エミュレートされたディスク速度を有効にする。これを無効にすると、ゲームによってはクラッシュなどの問題が発生することがあります。(ON = 互換、OFF = ロック解除)

en: Stereoscopy
ja: 立体視

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
ja: ここで設定した値は、グラフィック設定でセットした収束距離に乗算されます

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
ja: ここで設定した値は、グラフィック設定でセットした収束距離に加算されます

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
ja: 両方の目に単一の深度バッファを使用します。必要となるタイトルはわずかです。

en: Depth Percentage:
ja: 深度 比率変更:

en: Convergence:
ja: 収束点 (Convergence):

en: Default Config (Read Only)
ja: デフォルト設定（読み取り専用）

en: User Config
ja: ユーザー設定

en: Graphics
ja: グラフィック

en: These settings override core Dolphin settings.
ja: これらの設定は、Dolphin のコア設定を上書きします。

en: None
ja: なし

en: Standard Controller
ja: 標準コントローラ

en: GameCube Controller Adapter (USB)
ja: ゲームキューブ コントローラ アダプター (USB)

en: Steering Wheel
ja: SPEED FORCE

en: Dance Mat
ja: マットコントローラ

en: DK Bongos
ja: タルコンガ

en: GBA (Integrated)
ja: GBA (内蔵)

en: Keyboard Controller
ja: キーボードコントローラ

en: GameCube Controllers
ja: ゲームキューブ デバイス設定

en: Port %1
ja: ポート %1

en: Configure
ja: 設定

en: Download Codes
ja: Webからコードを入手

en: Download Codes from the WiiRD Database
ja: Webからコードを入手 (WiiRD Database)

en: Description:
ja: 説明

en: Failed to download codes.
ja: コードの取得に失敗しました

en: File contained no codes.
ja: コードを含まないファイルです

en: Download complete
ja: ダウンロード完了

en: Downloaded %1 codes. (added %2)
ja: %1 個のコードが見つかりました。( 新規追加： %2 個 )

en: Debugging
ja: デバッグ用

en: Log Render Time to File
ja: レンダリング時間を記録

en: Enable Wireframe
ja: ワイヤーフレーム表示を有効にする

en: Texture Format Overlay
ja: テクスチャフォーマット情報表示

en: Enable API Validation Layers
ja: API検証レイヤーの有効化

en: Utility
ja: ユーティリティ

en: Load Custom Textures
ja: カスタムテクスチャを読み込む

en: Prefetch Custom Textures
ja: カスタムテクスチャの事前読込

en: Dump EFB Target
ja: EFBターゲットをダンプする

en: Dump XFB Target
ja: XFBターゲットをダンプする

en: Enable Graphics Mods
ja: グラフィック MOD を有効にする

en: Texture Dumping
ja: テクスチャダンプ

en: Frame Dumping
ja: フレームダンプ

en: Window Resolution
ja: ウィンドウ解像度

en: Aspect Ratio Corrected Internal Resolution
ja: アスペクト比補正済み内部解像度

en: Raw Internal Resolution
ja: RAW内部解像度

en: Resolution Type:
ja: 解像度の種類:

en: Use Lossless Codec (Ut Video)
ja: ロスレスコーデック(Ut Video)を使用する

en: Bitrate (kbps):
ja: ビットレート (kbps):

en: PNG Compression Level:
ja: PNG圧縮レベル:

en: PNG Compression Level
ja: PNG圧縮レベル

en: Misc
ja: その他

en: Crop
ja: クロッピングを有効にする

en: Enable Progressive Scan
ja: プログレッシブ表示を有効にする

en: Backend Multithreading
ja: バックエンドをマルチスレッド化

note: i18n: VS is short for vertex shaders.
en: Prefer VS for Point/Line Expansion
ja: 点/線の展開時に頂点シェーダーを優先する

en: Cull Vertices on the CPU
ja: CPUで頂点をカリングする

en: Borderless Fullscreen
ja: ボーダーレス フルスクリーン

en: Experimental
ja: 実験的

en: Manual Texture Sampling
ja: 手動テクスチャサンプリングを有効にする

en: Modifies textures to show the format they're encoded in.<br><br>May require an emulation reset to apply.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: テクスチャがどのフォーマットでエンコードされたのかを表示します。<br><br>この機能を使用するにはゲームの再起動が必要です。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Enables validation of API calls made by the video backend, which may assist in debugging graphical issues. On the Vulkan and D3D backends, this also enables debug symbols for the compiled shaders.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ビデオバックエンドによるAPIコールの検証を有効にし、グラフィックの問題のデバッグを支援します。VulkanおよびD3Dバックエンドでは、コンパイルされたシェーダのデバッグシンボルも有効にします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Logs the render time of every frame to User/Logs/render_time.txt.<br><br>Use this feature to measure Dolphin's performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: レンダリング所要時間のログを以下のファイルへ保存します
    User/Logs/render_time.txt<br><br>ベンチマークとして有用な機能です。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Dumps decoded game textures based on the other flags to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: オプションに基づいた内容でデコードされたテクスチャを下記のフォルダへダンプします。
    User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Whether to dump mipmapped game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary mipmapped textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/にミップマップされたゲームテクスチャをダンプするかどうか。 これは、拡張機能で「Arbitrary Mipmap Detection」が有効になっている場合、任意のミップマップテクスチャを含みます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からない場合はチェックしたままにしてください。</dolphin_emphasis>

en: Whether to dump base game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary base textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: ベースゲームのテクスチャを "User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/" にダンプするかどうか。 これは、拡張機能で「Arbitrary Mipmap Detection」が有効になっている場合、任意のベーステクスチャを含みます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からない場合はチェックしたままにしてください。</dolphin_emphasis>

en: Loads custom textures from User/Load/Textures/&lt;game_id&gt;/ and User/Load/DynamicInputTextures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 有効にすると以下のフォルダからカスタムテクスチャを読込みます。
    User/Load/Textures/&lt;game_id&gt;/
    User/Load/DynamicInputTextures/&lt;game_id&gt;/<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Caches custom textures to system RAM on startup.<br><br>This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 起動時にカスタムテクスチャをシステムメモリへキャッシュします。<br><br>大量にメモリを消費する代わりに、ロード時のカクつきが軽減されます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: EFBコピーの内容をUser/Dump/Textures/にダンプします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of XFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: XFBコピーの内容をUser/Dump/Textures/にダンプします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Disables the VRAM copy of the EFB, forcing a round-trip to RAM. Inhibits all upscaling.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: EFBのVRAMコピーを無効にし、RAMへのラウンドトリップを強制します。すべてのアップスケーリングを禁止します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Loads graphics mods from User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: User/Load/GraphicsMods/ からグラフィックMODをロードします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Selects how frame dumps (videos) and screenshots are going to be captured.<br>If the game or window resolution change during a recording, multiple video files might be created.<br>Note that color correction and cropping are always ignored by the captures.<br><br><b>Window Resolution</b>: Uses the output window resolution (without black bars).<br>This is a simple dumping option that will capture the image more or less as you see it.<br><b>Aspect Ratio Corrected Internal Resolution</b>: Uses the Internal Resolution (XFB size), and corrects it by the target aspect ratio.<br>This option will consistently dump at the specified Internal Resolution regardless of how the image is displayed during recording.<br><b>Raw Internal Resolution</b>: Uses the Internal Resolution (XFB size) without correcting it with the target aspect ratio.<br>This will provide a clean dump without any aspect ratio correction so users have as raw as possible input for external editing software.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at "Aspect Ratio Corrected Internal Resolution".</dolphin_emphasis>
ja: フレーム ダンプ (ビデオ) とスクリーンショットのキャプチャ方法を選択します。<br>録画中にゲームまたはウィンドウの解像度が変わると、複数のビデオ ファイルが作成されることがあります。<br>キャプチャでは、色補正と切り取りは常に無視されることに注意してください。<br><br><b>ウィンドウ解像度</b>: 出力ウィンドウの解像度 (黒いバーなし) を使用します。<br>これは、ほぼ見た目どおりに画像をキャプチャするシンプルなダンプ オプションです。<br><b>アスペクト比補正済み内部解像度</b>: 内部解像度 (XFB サイズ) を使用し、ターゲット アスペクト比で補正します。<br>このオプションでは、録画中に画像がどのように表示されるかに関係なく、指定された内部解像度で常にダンプされます。<br><b>RAW内部解像度</b>: ターゲット アスペクト比で補正せずに内部解像度 (XFB サイズ) を使用します。<br>これにより、アスペクト比補正のないクリーンなダンプが提供され、ユーザーは外部編集ソフトウェアに可能な限り生の入力を得ることができます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、「アスペクト比補正済み内部解像度」のままにしておきます。</dolphin_emphasis>

en: Specifies the zlib compression level to use when saving PNG images (both for screenshots and framedumping).<br><br>Since PNG uses lossless compression, this does not affect the image quality; instead, it is a trade-off between file size and compression time.<br><br>A value of 0 uses no compression at all.  A value of 1 uses very little compression, while the maximum value of 9 applies a lot of compression.  However, for PNG files, levels between 3 and 6 are generally about as good as level 9 but finish in significantly less time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 6.</dolphin_emphasis>
ja: PNG画像を保存する際に使用するzlibの圧縮レベルの設定（スクリーンショットおよびフレームダンプの両方に影響） <br><br>PNGはロスレス形式のため設定変更しても画質に影響はなく、この設定は処理速度とファイルサイズのどちらを優先するかを決めるものです。<br><br>0 は無圧縮、 1 から圧縮が始まり 9 までの間で圧縮率を設定できます。
    一般には 3 ～ 6 の設定で 9 とほぼ同等の結果がより短い時間で処理できるとされます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、6 に設定してください。</dolphin_emphasis>

en: Crops the picture from its native aspect ratio (which rarely exactly matches 4:3 or 16:9), to the specific user target aspect ratio (e.g. 4:3 or 16:9).<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 画像を本来のアスペクト比（4:3や16:9に正確にはほぼ一致しません）から、特定のユーザーがターゲットとするアスペクト比（4:3や16:9など）に切り取りします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software. Most games don't have any issue with this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: プログレッシブ表示を有効にします（サポートタイトルのみ）ほとんどのタイトルはこの設定について考える必要はありません。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Enables multithreaded command submission in backends where supported. Enabling this option may result in a performance improvement on systems with more than two CPU cores. Currently, this is limited to the Vulkan backend.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: サポートされている場合、バックエンドでのマルチスレッドコマンド送信を有効にします。このオプションを有効にすると、2つ以上のCPUコアを持つシステムでパフォーマンスが向上することがあります。現在、これはVulkanバックエンドに限定されています。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: On backends that support both using the geometry shader and the vertex shader for expanding points and lines, selects the vertex shader for the job.  May affect performance.<br><br>%1
ja: ポイントとラインを展開するためのジオメトリ シェーダーと頂点シェーダーの両方の使用をサポートするバックエンドでは、ジョブの頂点シェーダーを選択します。パフォーマンスに影響を与える可能性があります。<br><br>%1

en: Cull vertices on the CPU to reduce the number of draw calls required.  May affect performance and draw statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 必要なドローコールの回数を減らすために、CPU上で頂点をカリングします。 パフォーマンスと描画統計に影響するおそれがあります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Defers invalidation of the EFB access cache until a GPU synchronization command is executed. If disabled, the cache will be invalidated with every draw call. <br><br>May improve performance in some games which rely on CPU EFB Access at the cost of stability.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: GPU同期コマンドが実行されるまで、EFBアクセスキャッシュの無効化を延期します。無効にした場合、キャッシュは描画呼び出しのたびに無効化されます。<br><br>CPUのEFBアクセスに依存している一部のゲームでは、安定性を犠牲にすることでパフォーマンスが向上する可能性があります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Implements fullscreen mode with a borderless window spanning the whole screen instead of using exclusive mode. Allows for faster transitions between fullscreen and windowed mode, but slightly increases input latency, makes movement less smooth and slightly decreases performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 通常の排他的フルスクリーン表示ではなく、枠のないウィンドウを全画面に広げる形でフルスクリーン表示します。他のウィンドウとの切替が高速になりますが、代わりに若干の操作遅延、動作速度の低下などのデメリットも発生します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: <dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Forced on because %1 doesn't support geometry shaders.
ja: %1 はジオメトリシェーダーをサポートしていないため、強制的にオンになりました。

en: Forced off because %1 doesn't support VS expansion.
ja: %1 は頂点シェーダー拡張をサポートしていないため、強制的にオフになりました。

en: Color Correction Configuration
ja: カラーコレクション設定

en: Converts the colors from the color spaces that GC/Wii were meant to work with to sRGB/Rec.709.<br><br>There's no way of knowing what exact color space games were meant for, given there were multiple standards and most games didn't acknowledge them, so it's not correct to assume a format from the game disc region. Just pick the one that looks more natural to you, or match it with the region the game was developed in.<br><br>HDR output is required to show all the colors from the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: GC/Wiiが扱う色空間からsRGB/Rec.709に色を変換します。<br><br>色空間には複数の規格があり、ほとんどのゲームがそれらを考慮していなかったことを考えると、ゲームが正確にどのような色空間を意図していたかを知るすべはありません。より自然に見える方を選ぶか、ゲームが開発された地域に合わせれば良いでしょう。<br><br>PALとNTSC-Jの色空間のすべての色を表示するには、HDR出力に対応している必要があります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: NTSC-M and NTSC-J target gamma ~2.2. PAL targets gamma ~2.8.<br>None of the two were necessarily followed by games or TVs.<br>2.35 is a good generic value for all regions.<br><br>If a game allows you to chose a gamma value, match it here.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 2.35.</dolphin_emphasis>
ja: NTSC-MとNTSC-Jはガンマ～2.2。PALはガンマ～2.8。<br>ゲームやテレビは必ずしもこの 2 つに従っているわけではありません。<br>2.35 は、すべての地域にとって適切な一般的な値です。<br><br>ゲームでガンマ値を選択できる場合は、ここに合わせてください。<br><br><dolphin_emphasis>分からない場合は2.35のままにしておいてください。</dolphin_emphasis>

en: Converts the gamma from what the game targeted to what your current SDR display targets.<br>Monitors often target sRGB. TVs often target 2.2.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲームがターゲットとしているガンマを、現在のSDRディスプレイがターゲットとしているガンマに変換します。<br>モニターはsRGBをターゲットにすることが多く、テレビは2.2をターゲットにすることが多です。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Controls the base luminance of a paper white surface in nits. Useful for adjusting to different environmental lighting conditions when using a HDR display.<br><br>HDR output is required for this setting to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 203.</dolphin_emphasis>
ja: 白い紙の表面を基本輝度としニット単位で制御します。HDR ディスプレイを使用するときに、さまざまな環境照明条件に合わせて調整するのに役立ちます。<br><br>この設定を有効にするにはHDR出力が必要です。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、203 のままにしてください。</dolphin_emphasis>

en: Color Space
ja: 色空間

en: Correct Color Space
ja: 適切な色空間

en: Game Color Space:
ja: ゲームの色空間:

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Game Gamma:
ja: ゲームガンマ:

en: Game Gamma
ja: ゲームガンマ

en: Correct SDR Gamma
ja: 適切なSDRガンマ

en: SDR Display Gamma Target
ja: SDRディスプレイのガンマターゲット

en: Custom:
ja: カスタム:

en: HDR Paper White Nits:
ja: HDRペーパーホワイトニット:

en: HDR Paper White Nits
ja: HDRペーパーホワイトニット

en: Enhancements
ja: 画質向上の設定

en: Auto (Multiple of 640x528)
ja: 自動 (640x528のn倍)

en: Default
ja: 既定

en: 2x Anisotropic
ja: 2x 異方性フィルタリング

en: 4x Anisotropic
ja: 4x 異方性フィルタリング

en: 8x Anisotropic
ja: 8x 異方性フィルタリング

en: 16x Anisotropic
ja: 16x 異方性フィルタリング

en: Force Linear and 2x Anisotropic
ja: リニアを強制、2x 異方性フィルタリング

en: Force Linear and 4x Anisotropic
ja: リニアを強制、4x 異方性フィルタリング

en: Force Linear and 8x Anisotropic
ja: リニアを強制、8x 異方性フィルタリング

en: Force Linear and 16x Anisotropic
ja: リニアを強制、16x 異方性フィルタリング

en: Bilinear
ja: バイリニア

en: Sharp Bilinear
ja: シャープバイリニア

en: Area Sampling
ja: エリアサンプリング

en: Per-Pixel Lighting
ja: ピクセル単位のライティングを有効にする

en: Widescreen Hack
ja: 疑似ワイドスクリーン化

en: Disable Fog
ja: フォグを無効にする

en: Force 24-Bit Color
ja: 強制24bitカラー化

en: HDR Post-Processing
ja: HDRポストプロセスを有効にする

en: Internal Resolution:
ja: 内部解像度:

en: Anti-Aliasing:
ja: アンチエイリアス:

en: Texture Filtering:
ja: テクスチャフィルタ:

en: Output Resampling:
ja: 出力 リサンプリング:

en: Color Correction:
ja: カラーコレクション:

en: Post-Processing Effect:
ja: ポストプロセス:

en: Anaglyph
ja: アナグリフ

en: Swap Eyes
ja: 視点を入れ替える

en: Stereoscopic 3D Mode:
ja: 表示方式

en: Depth:
ja: 深度 (Depth):

en: (off)
ja: オフ

en: %1 doesn't support this feature.
ja: %1 はこの機能をサポートしていません

en: Controls the rendering resolution.<br><br>A high resolution greatly improves visual quality, but also greatly increases GPU load and can cause issues in certain games. Generally speaking, the lower the internal resolution, the better performance will be.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Native.</dolphin_emphasis>
ja: レンダリング解像度の設定。<br><br>高解像度に設定することで大きく画質が向上しますが、同時にGPU負荷が増大し、タイトルによっては描画バグの原因となります。一般的にレンダリング解像度が低いほど、動作速度は向上します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、「Native」を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Reduces the amount of aliasing caused by rasterizing 3D graphics, resulting in smoother edges on objects. Increases GPU load and sometimes causes graphical issues.<br><br>SSAA is significantly more demanding than MSAA, but provides top quality geometry anti-aliasing and also applies anti-aliasing to lighting, shader effects, and textures.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select None.</dolphin_emphasis>
ja: 3Dグラフィックスのエイリアシング（ガタつき）を軽減させ、画面のじらじらした部分を滑らかな表示にできます。この設定は大きなGPU負荷をもたらし、また描画バグの原因に なることもあります。<br><br>SSAAは更に負荷が増大しますが、最高の品質を得られる上、光源処理やシェーダーエフェクト、テクスチャにもこの設定が適用されるようになります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、「なし」のままにしておいてください。</dolphin_emphasis>

en: Adjust the texture filtering. Anisotropic filtering enhances the visual quality of textures that are at oblique viewing angles. Force Nearest and Force Linear override the texture scaling filter selected by the game.<br><br>Any option except 'Default' will alter the look of the game's textures and might cause issues in a small number of games.<br><br>This setting is disabled when Manual Texture Sampling is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 'Default'.</dolphin_emphasis>
ja: テクスチャフィルタリングを調整します。異方性フィルタリングは、斜めから見た時のテクスチャの視覚的品質を向上させます。「ニアレストを強制」と「リニアを強制」は、ゲームによって選択されたテクスチャのスケーリングフィルタを上書きします。<br><br>「既定」以外のオプションを選ぶと、テクスチャの見た目が変わり、少数のゲームで問題を引き起こすおそれがあります。<br><br>この設定はマニュアルテクスチャサンプリングが有効のときに無効化されます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からない場合は、「既定」を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Affects how the game output is scaled to the window resolution.<br>The performance mostly depends on the number of samples each method uses.<br>Compared to SSAA, resampling is useful in case the output window<br>resolution isn't a multiplier of the native emulation resolution.<br><br><b>Default</b> - [fastest]<br>Internal GPU bilinear sampler which is not gamma corrected.<br>This setting might be ignored if gamma correction is forced on.<br><br><b>Bilinear</b> - [4 samples]<br>Gamma corrected linear interpolation between pixels.<br><br><b>Bicubic</b> - [16 samples]<br>Gamma corrected cubic interpolation between pixels.<br>Good when rescaling between close resolutions, e.g. 1080p and 1440p.<br>Comes in various flavors:<br><b>B-Spline</b>: Blurry, but avoids all lobing artifacts<br><b>Mitchell-Netravali</b>: Good middle ground between blurry and lobing<br><b>Catmull-Rom</b>: Sharper, but can cause lobing artifacts<br><br><b>Sharp Bilinear</b> - [1-4 samples]<br>Similar to "Nearest Neighbor", it maintains a sharp look,<br>but also does some blending to avoid shimmering.<br>Works best with 2D games at low resolutions.<br><br><b>Area Sampling</b> - [up to 324 samples]<br>Weighs pixels by the percentage of area they occupy. Gamma corrected.<br>Best for downscaling by more than 2x.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 'Default'.</dolphin_emphasis>
ja: ゲーム出力がウィンドウ解像度にどのようにスケーリングされるかに影響します。<br>性能の大部分は、各手法が使用するサンプル数に依存します。<br>SSAAと比較すると、リサンプリングは出力ウィンドウが以下のような場合に有効です。<br>解像度はエミュレーションのネイティブ解像度の倍数ではありません。<br><br><b>デフォルト</b> - [最速]<br>内部GPUバイリニアサンプラーはガンマ補正されていません。<br>ガンマ補正が強制的にオンになっている場合、この設定は無視されることがあります。<br><br><b> バイリニア</b> - [4 サンプル]<br>ピクセル間のガンマ補正線形補間。<br><br><b>バイキューブリック</b> - [16 サンプル]<br>ピクセル間のガンマ補正3次補間です。<br>1080pと1440pなど、近い解像度の間でリスケーリングするのに適しています。<br>さまざまなフレーバーがあります:<br><b>B-Spline</b>:ぼやけていますが、ロービングアーチファクトはすべて回避しています<br><b>ミッシェル-ネトラバリ</b>:ぼやけ具合とロービングの最適な中間点です<br><b>キャットムル-ロム</b>:よりシャープですが、ロービングアーチファクトが発生する恐れががあります。<br><br><b>シャープ・バイリニア</b> - [1-4 サンプル]<br>Nearest Neighbor』同様、シャープなルックスを維持します、<br>ただし、ちらつきを避けるためにブレンドも行います。<br>低解像度の2Dゲームに最適です。<br><br><b>エリアサンプリング</b> - [324サンプルまで]<br>ピクセルが占める面積の割合で重みをつけます。ガンマ補正済みです。<br>2倍以上のスケールダウンに最適です。<br><br><dolphin_emphasis>分からない場合は「デフォルト」を選択してください。

en: A group of features to make the colors more accurate, matching the color space Wii and GC games were meant for.
ja: Wii および GC 実機本来の色空間に合わせ、色をより正確にするための一連の機能。

en: Applies a post-processing effect after rendering a frame.<br><br /><dolphin_emphasis>If unsure, select (off).</dolphin_emphasis>
ja: フレーム描画後にポストプロセスエフェクトを適用します。<br><br /><dolphin_emphasis>よく分からなければ、「オフ」を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Greatly increases the quality of textures generated using render-to-texture effects.<br><br>Slightly increases GPU load and causes relatively few graphical issues. Raising the internal resolution will improve the effect of this setting. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: エフェクト表示のために作成されたテクスチャの品質を著しく向上させます。<br><br>特に高解像度出力時に効果が大きく出ます。有効にするとGPU負荷が多少増加し、まれに描画バグの原因になります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Calculates lighting of 3D objects per-pixel rather than per-vertex, smoothing out the appearance of lit polygons and making individual triangles less noticeable.<br><br />Rarely causes slowdowns or graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 3Dオブジェクトに対し、ピクセル単位での光源処理を行うことで、角ばったポリゴンの光をなめらかでやわらかいものにします。<br><br />この設定はまれに描画バグや速度低下を引き起こします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Forces the game to output graphics at any aspect ratio by expanding the view frustum without stretching the image.<br>This is a hack, and its results will vary widely game to game (it often causes the UI to stretch).<br>Game-specific AR/Gecko-code aspect ratio patches are preferable over this if available.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 画像を引き伸ばさずに視野を拡大することで、ゲームが任意のアスペクト比でグラフィックスを出力するように強制します。<br>これはハックであり、その結果はゲームごとに大きく異なります (UI が引き伸ばされることがよくあります)。<br>ゲーム固有の AR/Gecko コードのアスペクト比パッチが利用可能であれば、そちらを使用することをお勧めします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Makes distant objects more visible by removing fog, thus increasing the overall detail.<br><br>Disabling fog will break some games which rely on proper fog emulation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: フォグ処理を無効化します。これにより遠景の高精細化が期待できます。<br><br>タイトルによっては、フォグ処理に頼った画面効果が正しく表示されなくなるかもしれません。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Selects the stereoscopic 3D mode. Stereoscopy allows a better feeling of depth if the necessary hardware is present. Heavily decreases emulation speed and sometimes causes issues.<br><br>Side-by-Side and Top-and-Bottom are used by most 3D TVs.<br>Anaglyph is used for Red-Cyan colored glasses.<br>HDMI 3D is used when the monitor supports 3D display resolutions.<br>Passive is another type of 3D used by some TVs.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Off.</dolphin_emphasis>
ja: 立体視の表示方式を選択します。立体視が可能なハードウェアが必要ですが、より良い奥行き感を味わうことができます。どの方式も動作速度に大きな影響があり、時に描画バグの原因にもなり得ることに注意してください。<br><br>多くの3Dテレビでは、Side-by-Side または Top-and-Bottom 方式を採用しています。<br>3Dメガネ方式の場合は Anaglyph を選んでください。<br>HDMI 3D は使用しているモニタが 3D解像度に対応している必要があります。<br>Passive は一部の3Dテレビで採用されています。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、「オフ」を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.<br><br>A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
ja: 仮想カメラ間の距離調整。<br><br>値を高くすると効果が強くなり、 低くすると目の負担が軽減されます。

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.<br><br>A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
ja: 収束点の位置調整。このスライダーでスクリーンの前に現れる仮想オブジェクトとの距離を設定できます。<br><br>値を高くすると効果が強くなり、低くすると目の負担が軽減されます。

en: Swaps the left and right eye. Most useful in side-by-side stereoscopy mode.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 有効にすると左右の視点を入れ替えます。side-by-side モードで特に有効です。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Forces the game to render the RGB color channels in 24-bit, thereby increasing quality by reducing color banding.<br><br>Has no impact on performance and causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: 強制的にRGB 24bitカラーでレンダリングを行い、カラーバンディングを減らし品質を向上させます。<br><br>パフォーマンスには影響せず、グラフィックの問題もほとんど発生しません。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Disables the blending of adjacent rows when copying the EFB. This is known in some games as "deflickering" or "smoothing".<br><br>Disabling the filter has no effect on performance, but may result in a sharper image. Causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: EFBをコピーするときに隣接する行の交錯を無効にします。いくつかのタイトルで「デフリッカー」または「スムージング」設定として知られるものです。<br><br>このフィルタを無効にしても性能には影響しませんが、よりシャープな画質になります。グラフィックに問題を引き起こす場合があります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Enables detection of arbitrary mipmaps, which some games use for special distance-based effects.<br><br>May have false positives that result in blurry textures at increased internal resolution, such as in games that use very low resolution mipmaps. Disabling this can also reduce stutter in games that frequently load new textures.<br><br>This setting is disabled when GPU Texture Decoding is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 一部のゲームで特殊な距離ベースのエフェクトに使用される、任意のミップマップの検出を可能にします。<br><br>非常に低解像度のミップマップを使用するゲームなどでは、内部解像度が高くなるとテクスチャがぼやけるという誤検出が発生する可能性があります。この設定を無効にすると、新しいテクスチャを頻繁にロードするゲームのスタッターを減らすこともできます。<br><br>この設定はGPU Texture Decodingが有効な場合は、無効になります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Enables scRGB HDR output (if supported by your graphics backend and monitor). Fullscreen might be required.<br><br>This gives post process shaders more room for accuracy, allows "AutoHDR" post-process shaders to work, and allows to fully display the PAL and NTSC-J color spaces.<br><br>Note that games still render in SDR internally.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: scRGB HDR出力を有効にします（グラフィックスバックエンドとモニターでサポートされている場合）。フルスクリーンが必要な場合があります。<br><br>これにより、ポストプロセスシェーダの精度に余裕ができ、「AutoHDR」ポストプロセスシェーダが機能するようになり、PALおよびNTSC-J 色空間を完全に表示できるようになります。<br><br>なお、ゲームは内部的にSDRでレンダリングします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Anti-Aliasing
ja: アンチエイリアス

en: Texture Filtering
ja: テクスチャーフィルタリング

en: Output Resampling
ja: 出力 リサンプリング

en: Color Correction
ja: カラーコレクション

en: Post-Processing Effect
ja: ポストプロセス

en: Stereoscopic 3D Mode
ja: 表示方式

en: Depth
ja: 深度

en: Convergence
ja: 収束点

en: Basic
ja: 基本設定

en: Auto
ja: 自動

en: Force 16:9
ja: 強制的に 16:9 にする

en: Force 4:3
ja: 強制的に 4:3 にする

en: Stretch to Window
ja: ウィンドウに合わせる

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom (Stretch)
ja: カスタム(ストレッチ)

en: Custom Aspect Ratio:
ja: カスタム アスペクト比:

en: V-Sync
ja: 垂直同期を有効にする

en: Start in Fullscreen
ja: フルスクリーンで開始する

en: Backend:
ja: 出力バックエンド:

en: Adapter:
ja: アダプター:

en: Aspect Ratio:
ja: アスペクト比:

en: Precision Frame Timing
ja: 高精度フレームタイミング

en: Auto-Adjust Window Size
ja: ウィンドウサイズを自動調整する

en: Render to Main Window
ja: メインウィンドウ部分に描画

en: Shader Compilation
ja: シェーダコンパイルの設定

en: Specialized (Default)
ja: Specialized (既定)

en: Exclusive Ubershaders
ja: Uber (統合) シェーダーだけを使用する

en: Hybrid Ubershaders
ja: Uber (統合) シェーダーを一部使用する

en: Compile Shaders Before Starting
ja: ゲーム開始前にシェーダをコンパイルする

en: Confirm backend change
ja: 出力バックエンド変更の確認

en: Selects which graphics API to use internally.<br><br>The software renderer is extremely slow and only useful for debugging, so any of the other backends are recommended. Different games and different GPUs will behave differently on each backend, so for the best emulation experience it is recommended to try each and select the backend that is least problematic.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select %1.</dolphin_emphasis>
ja: 内部で使用するグラフィック API を選択します。<br><br>ソフトウェア レンダラーは非常に遅く、デバッグにしか役立たないため、他のバックエンドのいずれかをお勧めします。ゲームやGPUが異なると、それぞれのバックエンドで動作が変わるため、最高のエミュレーション エクスペリエンスを得るには、それぞれを試してみて、問題が最も少ないバックエンドを選択することをお勧めします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、%1 を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Uses the entire screen for rendering.<br><br>If disabled, a render window will be created instead.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: エミュレーションを画面全体に表示して行います。<br><br>無効にするとウィンドウ画面でのエミュレーションとなります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Automatically adjusts the window size to the internal resolution.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: レンダリング解像度に合わせてウィンドウサイズを自動調整します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Uses the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲーム画面として別のウィンドウではなくゲームリスト部分を使用します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Selects which aspect ratio to use for displaying the game.<br><br>The aspect ratio of the image sent out by the original consoles varied depending on the game and rarely exactly matched 4:3 or 16:9. Some of the image would be cut off by the edges of the TV, or the image wouldn't fill the TV entirely. By default, Dolphin shows the whole image without distorting its proportions, which means it's normal for the image to not entirely fill your display.<br><br><b>Auto</b>: Mimics a TV with either a 4:3 or 16:9 aspect ratio, depending on which type of TV the game seems to be targeting.<br><br><b>Force 16:9</b>: Mimics a TV with a 16:9 (widescreen) aspect ratio.<br><br><b>Force 4:3</b>: Mimics a TV with a 4:3 aspect ratio.<br><br><b>Stretch to Window</b>: Stretches the image to the window size. This will usually distort the image's proportions.<br><br><b>Custom</b>: Mimics a TV with the specified aspect ratio. This is mostly intended to be used with aspect ratio cheats/mods.<br><br><b>Custom (Stretch)</b>: Similar to `Custom`, but stretches the image to the specified aspect ratio. This will usually distort the image's proportions, and should not be used under normal circumstances.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Auto.</dolphin_emphasis>
ja: ゲームの表示に使用するアスペクト比を選択します。<br><br>オリジナルのコンソールから送信される画像のアスペクト比はゲームによって異なり、4:3 または 16:9 と完全に一致することはほとんどありません。画像の一部がテレビの縁で切れてしまったり、画像がテレビいっぱいに表示されなかったりします。デフォルトでは、Dolphin は比率を歪めることなく画像全体を表示します。これは、画像がディスプレイ全体に表示されないのが正常であることを意味します。<br><br><b>自動</b>: ゲームがターゲットとしていると思われるテレビの種類に応じて、4:3 または 16:9 のアスペクト比のテレビを模倣します。<br><br><b>強制的に 16:9 にする</b>: 16:9 (ワイドスクリーン) アスペクト比のテレビを模倣します。<br><br><b>強制的に 4:3 にする</b>: 4:3 アスペクト比のテレビを模倣します。<br><br><b>ウィンドウに合わせる</b>: 画像をウィンドウ サイズに引き伸ばします。これにより、通常は画像の比率が歪められます。<br><br><b>カスタム</b>: 指定されたアスペクト比のテレビを模倣します。これは主にアスペクト比チート/MODで使用することを目的としています。<br><br><b>カスタム (ストレッチ)</b>: 「カスタム」に似ていますが、指定されたアスペクト比に画像を引き伸ばします。通常、これにより画像の比率が歪むため、通常の状況では使用しないでください。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、「自動」を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Waits for vertical blanks in order to prevent tearing.<br><br>Decreases performance if emulation speed is below 100%.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 画面のちらつきを防ぐため、垂直同期を待つようにします。<br><br>フルスピードで動作できていない場合、この機能は動作速度の低下を招きます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders are never used. Stuttering will occur during shader compilation, but GPU demands are low.<br><br>Recommended for low-end hardware. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
ja: Uber (統合) シェーダーを使用しません。シェーダ作成中にカクつきが発生しますが、高性能なGPUでなくても問題になりません。<br><br>低スペック環境にオススメです。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、これを選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will always be used. Provides a near stutter-free experience at the cost of very high GPU performance requirements.<br><br><dolphin_emphasis>Don't use this unless you encountered stuttering with Hybrid Ubershaders and have a very powerful GPU.</dolphin_emphasis>
ja: Uber (統合) シェーダーを常に使用します。強力なGPUをお持ちであれば、カクつきとは無縁のゲームプレイが実現されます。<br><br><dolphin_emphasis>強力なGPUを搭載したPCで、Hybrid Ubershaders では問題がある場合にしかオススメできません。</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will be used to prevent stuttering during shader compilation, but specialized shaders will be used when they will not cause stuttering.<br><br>In the best case it eliminates shader compilation stuttering while having minimal performance impact, but results depend on video driver behavior.
ja: Uber (統合) シェーダーをカクつき防止のために使用します。ただし、カクつきを引き起こさないと考えられる一部のシェーダに対しては使用しません。<br><br>最良のケースではパフォーマンスへの影響を最小限に抑えつつカクつきが解消されるはずですが、実際どのような結果になるかは使用中のビデオドライバに依存します。

en: Prevents shader compilation stuttering by not rendering waiting objects. Can work in scenarios where Ubershaders doesn't, at the cost of introducing visual glitches and broken effects.<br><br><dolphin_emphasis>Not recommended, only use if the other options give poor results.</dolphin_emphasis>
ja: Uber (統合) シェーダーは使わず、待機中オブジェクトのレンダリング自体を行わないことでカクつきを防ぎます。代償として描画精度やエフェクト表示が犠牲となります<br><br><dolphin_emphasis>他の方式ではパフォーマンスに影響が出てしまう場合以外、オススメできません</dolphin_emphasis>

en: Waits for all shaders to finish compiling before starting a game. Enabling this option may reduce stuttering or hitching for a short time after the game is started, at the cost of a longer delay before the game starts. For systems with two or fewer cores, it is recommended to enable this option, as a large shader queue may reduce frame rates.<br><br><dolphin_emphasis>Otherwise, if unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲームの起動前に全てのシェーダのコンパイルを行います。有効にするとゲーム起動までに時間がかかるようになりますが、カクつきの軽減が期待できます。特にCPUが2コア以下の場合に有用で、大きなシェーダが要求される際に生じるFPSの低下を抑制できます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Backend
ja: 出力バックエンド

en: Adapter
ja: ビデオカード

en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

en: Custom Aspect Ratio Width
ja: カスタム アスペクト比の幅

en: Custom Aspect Ratio Height
ja: カスタム アスペクト比の高さ

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the first one.</dolphin_emphasis>
ja: 描画に使用するビデオカードを選択します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、一番上のものを選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>%1 doesn't support this feature.</dolphin_emphasis>
ja: 描画に使用するビデオカードを選択します。<br><br><dolphin_emphasis>%1 はこの機能をサポートしません。</dolphin_emphasis>

en: Hacks
ja: 高速化(Hacks)

en: Advanced
ja: 高度な設定

en: Embedded Frame Buffer (EFB)
ja: Embedded Frame Buffer (内蔵フレームバッファ)

en: Skip EFB Access from CPU
ja: CPUからのEFBアクセスをスキップする

en: Ignore Format Changes
ja: フォーマットの変更を無視する

en: Defer EFB Copies to RAM
ja: メモリへのコピーを遅延させる

en: GPU Texture Decoding
ja: GPU上でテクスチャをデコードする

en: Accuracy:
ja: 精度:

en: External Frame Buffer (XFB)
ja: External Frame Buffer (外部フレームバッファ)

en: Immediately Present XFB
ja: XFBを即時表示する

en: Skip Presenting Duplicate Frames
ja: 重複フレームの表示をスキップする

en: Fast Depth Calculation
ja: 深度の計算を高速に行う

en: Disable Bounding Box
ja: Bounding Box を無効にする

en: VBI Skip
ja: 垂直ブランキング割り込み (VBI) をスキップする

en: %1 doesn't support this feature on your system.
ja: %1 はあなたのシステム上でこの機能をサポートしていません

en: Ignores any requests from the CPU to read from or write to the EFB. <br><br>Improves performance in some games, but will disable all EFB-based graphical effects or gameplay-related features.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: CPUからのEFBへの読み書き要求を無視します。<br><br>ゲームによってはパフォーマンスが向上しますが、EFBベースのグラフィック効果やゲームプレイに関連する機能はすべて無効になります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Ignores any changes to the EFB format.<br><br>Improves performance in many games without any negative effect. Causes graphical defects in a small number of other games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: EFBフォーマットに対する変更を一切無視するようにします。<br><br>多くのタイトルでデメリットなしに動作速度が改善されますが、 タイトルによっては描画バグの原因になります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Stores EFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = EFB Copies to Texture<br>Disabled = EFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: システムメモリをバイパスさせ、EFBコピーをGPU上に独占的に格納します。いくつかのタイトルでは描画バグの原因になる可能性があります。<br><br>有効にする = EFB Copies to Texture<br>無効にする = EFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Waits until the game synchronizes with the emulated GPU before writing the contents of EFB copies to RAM.<br><br>Reduces the overhead of EFB RAM copies, providing a performance boost in many games, at the risk of breaking those which do not safely synchronize with the emulated GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: EFBコピーの内容をRAMに書き込む前に、ゲームがエミュレートされたGPUと同期するまで待機します。<br><br>EFB RAMコピーのオーバーヘッドを削減し、多くのゲームでパフォーマンスを向上させますが、エミュレートされたGPUと安全に同期しないゲームは壊れてしまう危険があります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からない場合はチェックしたままにしてください。</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the accuracy at which the GPU receives texture updates from RAM.<br><br>The "Safe" setting eliminates the likelihood of the GPU missing texture updates from RAM. Lower accuracies cause in-game text to appear garbled in certain games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the rightmost value.</dolphin_emphasis>
ja: RAMからGPUへのテクスチャ更新の受信精度を調整する設定です。<br><br>Safe 側にセットすると、RAMからのテクスチャ更新を見逃す可能性が低くなります。Fast 側によせるとタイトルによっては文字化けの原因になります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、右端に合わせておいてください。</dolphin_emphasis>

en: Stores XFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = XFB Copies to Texture<br>Disabled = XFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: システムメモリをバイパスさせ、XFBコピーをGPU上に独占的に格納します。いくつかのタイトルでは描画バグの原因になる可能性があります。<br><br>有効にする = XFB Copies to Texture<br>無効にする = XFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Enables texture decoding using the GPU instead of the CPU.<br><br>This may result in performance gains in some scenarios, or on systems where the CPU is the bottleneck.<br><br>If this setting is enabled, Arbitrary Mipmap Detection will be disabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: CPU ではなく GPU を使用したテクスチャデコードを有効にします。<br><br>これにより、一部のシナリオや、CPU がボトルネックになっているシス テムでパフォーマンスが向上する可能性があります。<br><br>この設定を有効にすると、任意のミップマップ検出が無効になります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Uses a less accurate algorithm to calculate depth values.<br><br>Causes issues in a few games, but can result in a decent speed increase depending on the game and/or GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: 不正確なアルゴリズムで深度の値を求めるようにします。<br><br>タイトルと使用中のGPUの種類によっては動作速度の向上が見込めますが、単に問題を引き起こすだけの場合もあります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Disables bounding box emulation.<br><br>This may improve GPU performance significantly, but some games will break.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: バウンディングボックスのエミュレーションを無効にします。<br><br>GPU性能が大きく向上しますが、タイトルによっては不具合が発生します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Includes the contents of the embedded frame buffer (EFB) and upscaled EFB copies in save states. Fixes missing and/or non-upscaled textures/objects when loading states at the cost of additional save/load time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: EFBの内容およびアップスケールされたEFBのコピーをセーブステート内に保存するようにします。ロード時のテクスチャ欠けなどを防止できますが、ステートセーブ／ロード時の処理時間は増加します<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Rounds 2D vertices to whole pixels and rounds the viewport size to a whole number.<br><br>Fixes graphical problems in some games at higher internal resolutions. This setting has no effect when native internal resolution is used.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 2Dの頂点を整数ピクセルに丸め、ビューポートのサイズを整数に丸めます。<br><br>内部解像度が高い場合の一部のゲームにおけるグラフィックの問題を修正します。ネイティブの内部解像度が使用されている場合、この設定は影響しません。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Texture Cache Accuracy
ja: テクスチャキャッシュの精度

en: Open Directory...
ja:  フォルダーを開く...

en: &Refresh List
ja: ゲームリストを再更新(&R)

en: No graphics mod selected
ja: グラフィック MOD が選択されていません

en: Description: %1
ja: 説明: %1

en: Graphics mods are currently disabled.
ja: グラフィックMODは現在無効になっています。

en: Post-Processing Shader Configuration
ja: ポストプロセスシェーダーの設定

en: Achievement Settings
ja: 実績の設定

en: File Details
ja: ファイル情報

en: Path:
ja: ファイルの場所:

en: File Size:
ja: ファイルサイズ:

en: File Format:
ja: ファイル形式:

en: No Compression
ja: 無圧縮

en: Compression:
ja: 圧縮形式:

en: Block Size:
ja: ブロックサイズ:

en: Game Details
ja: ゲーム情報

en: %1 (Disc %2, Revision %3)
ja: %1 (ディスク番号 %2, リビジョン %3)

en: %1 (Revision %3)
ja: %1 (リビジョン %3)

en: Game ID:
ja: ゲームID

en: Country:
ja: 発売国

en: Maker:
ja: メーカー

en: Apploader Date:
ja: Apploaderの日付

en: IOS Version:
ja: IOSバージョン:

en: Banner Details
ja: バナーの詳細

en: Show Language:
ja: 次の言語で表示

en: Banner:
ja: バナー表示

en: Save as...
ja: ファイルとして保存...

en: Select a File
ja: ファイルを選択

en: PNG image file (*.png);; All Files (*)
ja: PNG画像ファイル (*.png);; すべてのファイル (*)

en: Log Configuration
ja: ログの設定

en: Verbosity
ja: 出力するログのレベル設定

en: Notice
ja: 注意

en: Info
ja: 情報

en: Debug
ja: デバッグ

en: Logger Outputs
ja: ログ出力先

en: Write to File
ja: ファイルに出力

en: Write to Console
ja: コンソールに出力

en: Write to Window
ja: ウィンドウに出力

en: Log Types
ja: 表示するログ情報

en: Toggle All Log Types
ja: 全てのログ情報を選択／解除

en: Log
ja: ログ

en: Word Wrap
ja: テキストの折り返し

en: Clear
ja: 全消去

en: Default Font
ja: 既定のフォント

en: Monospaced Font
ja: 等幅フォント

en: Selected Font
ja: 選択したフォント

en: Note: motion input may require configuring alternate input sources before use.
ja: 注釈: モーション入力は、使用前に別の入力ソースを設定する必要がある場合があります。

en: Incremental Rotation (rad/sec)
ja: インクリメンタルローテーション(rad/秒)

en: You are configuring a "Keyboard Controller". This device is exclusively for "Phantasy Star Online Episode I & II". If you are unsure, turn back now and configure a "Standard Controller".
ja: 今表示されているのはキーボードコントローラの設定です。
    このコントローラは「ファンタシースターオンライン エピソードI/II」専用です。
    意図せずこの設定を開いた場合は、戻って「標準コントローラ」を選択してください。

en: Enable Rumble
ja: 振動を有効にする

en: Simulate DK Bongos
ja: タルコンガのシミュレート

en: Adapter Detected
ja: タップが接続されています

en: Error Opening Adapter: %1
ja: アダプタのオープン時にエラーが発生しました: %1

en: No Adapter Detected
ja: タップは未接続です

en: Wii Remote %1
ja: Wiiリモコン  %1

en: Window Size
ja: 画面サイズ

en: Save
ja: 保存

en: Load
ja: 読込

en: Select Last State
ja: ステートスロットの選択

en: USB Device Emulation
ja: USB デバイスエミュレーション

en: Configure Input
ja: 入力設定

en: Configure Output
ja: 出力設定

en: Operators
ja: 演算子

en: ! Not
ja: ! Not（否定）

en: * Multiply
ja: * Multiply（乗算）

en: / Divide
ja: / Divide（除算）

en: % Modulo
ja: % Modulo（剰余）

en: + Add
ja: + Add（加算）

en: - Subtract
ja: - Subtract（減算）

en: > Greater-than
ja: > Greater-than（より大きい）

en: < Less-than
ja: < Less-than（より小さい）

en: & And
ja: & And（論理積）

en: ^ Xor
ja: ^ Xor（排他的論理和）

en: | Or
ja: | Or（論理和）

en: $ User Variable
ja: $ ユーザー変数

en: , Comma
ja: , コンマ

en: Functions
ja: 制御構造

en: User Variables
ja: ユーザー変数

en: User defined variables usable in the control expression.
    You can use them to save or retrieve values between
    inputs and outputs of the same parent controller.
ja: 制御式で使用できるユーザー定義変数。
    これらを使用して、次の間の値を保存または取得できます。
    同一の親コントローラーの入力値と出力値です。

en: Reset Values
ja: 値のリセット

note: i18n: Controller input values are multiplied by this percentage value.
en: Multiplier
ja: 乗数

en: The expression contains a syntax error.
ja: 式に構文エラーが含まれています。

en: default
ja: 既定

en: disconnected
ja: 切断されました

en: Invalid Expression.
ja: 無効な表現です。

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
ja: 左クリックで入力待ち
    中クリックで消去
    右クリックで詳細設定に入ります

en: Left/Right-click to configure output.
    Middle-click to clear.
ja: 左or右クリックで設定画面に入ります
    中クリックで消去します

note: i18n: A button to start the process of game controller analog stick calibration.
en: Calibrate
ja: キャリブレーション開始

note: i18n: A button to calibrate the center and extremities of a game controller analog stick.
en: Center and Calibrate
ja: センタリングとキャリブレーション

note: i18n: A button to abort a game controller calibration process.
en: Cancel Calibration
ja: キャリブレーション中止

note: i18n: A button to finalize a game controller calibration process.
en: Finish Calibration
ja: キャリブレーション終了

en: Use Mouse Controlled Pointing
ja: マウス操作によるポインティグを使用する

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Reset All
ja: すべてをリセット

en: Device
ja: デバイス

en: Profile
ja: プロファイル

en: Delete
ja: 削除

en: The profile '%1' does not exist
ja: 選択されたプロファイル '%1' は存在しません

en: Confirm
ja: 確認

en: Are you sure that you want to delete '%1'?
ja: 次のプロファイルを削除しますか？ '%1'

en: This cannot be undone!
ja: 元に戻すことはできません！

en: Successfully deleted '%1'.
ja:  '%1' の削除に成功しました

en: Game Boy Advance at Port %1
ja: ポート %1 のゲームボーイアドバンス

en: Game Boy Advance
ja: ゲームボーイアドバンス

en: GameCube Keyboard at Port %1
ja: ポート %1のゲームキューブ キーボード

en: GameCube Keyboard
ja: ゲームキューブ キーボード

en: GameCube Controller at Port %1
ja: ポート %1のゲームキューブ コントローラ

en: GameCube Controller
ja: ゲームキューブ コントローラー

en: GameCube Microphone Slot %1
ja: スロット %1のゲームキューブ マイク

en: General and Options
ja: 全般

en: Motion Simulation
ja: モーション

en: Motion Input
ja: モーション（外部入力）

note: i18n: TAS is short for tool-assisted speedrun. Read http://tasvideos.org/ for details. Frame advance is an example of a typical TAS tool.
en: TAS Tools
ja: TAS関係

en: Wii and Wii Remote
ja: WiiとWiiリモコン

en: Controller Profile
ja: 入力設定

en: USB Emulation
ja: USB エミュレーション

en: Save and Load State
ja: ステートセーブ／ロード

en: Other State Management
ja: その他ステート関係

en: Hotkey Settings
ja: ホットキーのカスタマイズ

en: Rotation
ja: 回転操作

en: Free Look Controller %1
ja: フリールック コントローラ設定 %1

en: Extension Motion Input
ja: 拡張コントローラ モーション（外部入力）

en: Extension Motion Simulation
ja: 拡張コントローラ モーション

en: No extension selected.
ja: 拡張コントローラが選択されていません

en: Shinkansen
ja: 新幹線

en: Patch Editor
ja: パッチエディタ

en: Patch name
ja: パッチ名を入力...

en: Type
ja: 形式

en: 8-bit
ja: 8 ビット

en: 16-bit
ja: 16 ビット

en: 32-bit
ja: 32 ビット

en: Conditional
ja: 条件付き

en: Comparand:
ja: 比較する:

en: Address:
ja: アドレス:

en: You have to enter a name.
ja: 名前が入力されていません

en: Some values you provided are invalid.
    Please check the highlighted values.
ja: いくつかの値は不正です。
    強調された値を修正してください。

en: &Add...
ja: 追加...(&A)

en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: If there is a pre-defined patch with the name %1 and the user wants to edit it, a copy of it gets created with this name
en: %1 (Copy)
ja: %1 (コピー)

en: &Edit...
ja: 編集...(&E)

en: &Clone...
ja: クローン...(&C)

en: Game Config
ja: ゲーム設定

en: Patches
ja: パッチ

en: AR Codes
ja: アクションリプレイコード

en: Graphics Mods
ja: グラフィックスMOD

en: Verify
ja: 整合性

en: Filesystem
ja: 構造

en: Controllers
ja: コントローラー

en: Interface
ja: 表示

en: Audio
ja: サウンド

en: Paths
ja: フォルダ

en: GameCube
ja: ゲームキューブ

en: Problem
ja: 問題点

en: Severity
ja: 影響度

en: Redump.org Status:
ja: Redump.orgのステータス:

en: Verify Integrity
ja: 整合性チェックを実行

en: Calculate
ja: 計算する

en: Verifying
ja: 整合性チェック中...

en: Low
ja: 小

en: High
ja: 大

en: Wii Remotes
ja: Wiiリモコン

en: Passthrough a Bluetooth adapter
ja: PC上のBluetoothアダプターをパススルーする

en: Sync
ja: シンクロ

en: Sync real Wii Remotes and pair them
ja: 実機Wiiリモコンとのペアリングを行う

en: Reset all saved Wii Remote pairings
ja: 全てのペアリングをリセットする

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
ja: WiiのBluetoothアダプタをエミュレート

en: Continuous Scanning
ja: 接続状況を常に監視する

en: Real Balance Board
ja: 実機のバランスWiiボードを接続する

en: Enable Speaker Data
ja: Wiiリモコンのスピーカーを有効にする

en: Connect Wii Remotes for Emulated Controllers
ja: 実機Wiiリモコンをエミュレートされたコントローラとして扱う

en: Emulated Wii Remote
ja: Wiiリモコンをエミュレート

en: Real Wii Remote
ja: 実機Wiiリモコンを接続

en: A supported Bluetooth device could not be found.
    You must manually connect your Wii Remote.
ja: サポートされているBluetoothデバイスが見つかりません。
    Wiiリモコンを手動で接続してください。

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
ja: ペアリングのリセットはWiiのゲームを実行中にのみ行えます。

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
ja: WiiリモコンとのシンクロはWiiのゲームを実行中にのみ行えます

en: Convert
ja: ファイル形式の変換

en: Format:
ja: ファイル形式:

en: Compression Level:
ja: 圧縮レベル:

en: Remove Junk Data (Irreversible):
ja: 不要データを消去 (不可逆処理):

en: Convert...
ja: この設定で変換を実行...

en: ISO: A simple and robust format which is supported by many programs. It takes up more space than any other format.
    
    GCZ: A basic compressed format which is compatible with most versions of Dolphin and some other programs. It can't efficiently compress junk data (unless removed) or encrypted Wii data.
    
    WIA: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later, and a few other programs. It can efficiently compress encrypted Wii data, but not junk data (unless removed).
    
    RVZ: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later. It can efficiently compress both junk data and encrypted Wii data.
ja: ISO: シンプルかつ安定した形式で、多数のプログラムと互換性があります。他の形式よりも容量は大きくなります。
    
    GCZ: 基本的な圧縮形式で、Dolphinのほとんどのバージョンおよび他のプログラムと互換性があります。
    不要データや暗号化されたWiiディスクデータの効率的な圧縮はできません。
    
    WIA: 高度な圧縮形式で、いくつかのプログラムと互換性があります (Dolphin 5.0-12188以降で対応)。
    暗号化されたWiiディスクデータも効率的に圧縮できますが、不要データの圧縮はできません（削除は可能）
    
    RVZ: 高度な圧縮形式で、不要データと暗号化されたWiiディスクデータの両方を効率的に圧縮できます (Dolphin 5.0-12188以降で対応)。

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. LZMA)
en: %1 (slow)
ja: %1 (低速)

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. Zstandard)
en: %1 (recommended)
ja: %1 (推奨)

en: Are you sure?
ja: 本当によろしいですか？

en: Removing junk data does not save any space when converting to ISO (unless you package the ISO file in a compressed file format such as ZIP afterwards). Do you want to continue anyway?
ja: ISOへ変換する場合、不要データを削除しても容量は削減されません（変換後にzipなどで圧縮する場合を除く）
    
    変換処理を続行しますか？

en: Converting Wii disc images to GCZ without removing junk data does not save any noticeable amount of space compared to converting to ISO. Do you want to continue anyway?
ja: Wiiディスクイメージを不要データの削除なしにGCZ形式に変換しても、ISO形式に変換した場合に比べ容量の削減は期待できません
    
    このまま変換を行いますか？

en: Dolphin can't convert NKit files to non-NKit files. Converting an NKit file in Dolphin will result in another NKit file.
    
    If you want to convert an NKit file to a non-NKit file, you can use the same program as you originally used when converting the file to the NKit format.
    
    Do you want to continue anyway?
ja: DolphinではNKitファイルをNKit以外のファイルに変換することはできません。DolphinでNKitファイルを変換すると、別のNKitファイルが生成されます。
    
    NKitファイルをNKit以外のファイルに変換したい場合は、ファイルをNKit形式に変換するときに使用したのと同じプログラムを使用できます。
    
    それでも続けますか？

en: Uncompressed GC/Wii images (*.iso *.gcm)
ja: 未圧縮のGC/Wii ISOファイル (*.iso *.gcm)

en: GCZ GC/Wii images (*.gcz)
ja: GCZ GC/Wii ISOファイル (*.gcz)

en: WIA GC/Wii images (*.wia)
ja: WIA GC/Wii ISOファイル (*.wia)

en: RVZ GC/Wii images (*.rvz)
ja: RVZ GC/Wii ISOファイル (*.rvz)

en: The file %1 already exists.
    Do you wish to replace it?
ja: ファイル %1 は既に存在します。
    ファイルを置き換えますか？

en: The destination file cannot be the same as the source file
    
    Please select another destination path for "%1"
ja: 宛先ファイルは元ファイルと同じであってはなりません
    
    「%1」とは別の宛先パスを選択してください

en: Converting...
ja: 変換中...

en: Abort
ja: 中断

en: Converting...
    %1
ja: 変換...
    %1

en: Failed to remove junk data from file "%1".
    
    Would you like to convert it without removing junk data?
ja: ファイル "%1" からジャンクデータを削除できませんでした。
    
    ジャンクデータを削除せずに変換しますか？

en: Failed to open the input file "%1".
ja: inputファイル "%1" のオープンに失敗しました。

en: Dolphin failed to complete the requested action.
ja: 要求された操作を完了することができませんでした。

en: Successfully converted %n image(s).
ja: %n 画像 は正常に変換されました。

en: <span style="color: red; font-weight: bold">Error</span> on line %1 col %2
ja: %1 行 %2列 で<span style="color: red; font-weight: bold">エラー</span>が発生しました。

en: No input
ja: 入力なし

en: Assembler
ja: アセンブラ

en: Unsaved Changes
ja: 未保存の変更

en: You have %1 unsaved assembly tabs open
    
    Do you want to save all and exit?
ja: %1 個の未保存のアセンブリタブが開いています
    
    すべて保存して終了しますか？

en: Assemble
ja: アセンブル

en: Inject
ja: インジェクト

en: Base Address
ja: ベースアドレス

en: Input
ja: 入力

en: Output
ja: 出力

en: Error Log
ja: エラーログ

en: <span style="color:#ffcc00">Warning</span> invalid base address, defaulting to 0
ja: 無効なベースアドレスを<span style="color:#ffcc00">警告</span>します。デフォルトは 0 です

en: All Assembly files
ja: すべてのアセンブリファイル

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: New File
ja: 新規ファイル

en: New File (%1)
ja: 新規ファイル (%1)

en: Failed to open file
ja: ファイルを開くことができませんでした

en: Assembly File
ja: アセンブリファイル

en: There are unsaved changes in "%1".
    
    Do you want to save before closing?
ja: "%1" には保存されていない変更があります。
    
    閉じる前に保存しますか？

en: Branch
ja: ブランチ

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint. i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition
ja: 条件

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: &Copy Address
ja: アドレスをコピー(&C)

en: Insert &NOP
ja: NOPを挿入(&N)

en: Insert &BLR
ja: BLRを挿入(&B)

en: &Branch Type
ja: ブランチタイプ(&B)

en: &Condition
ja: 条件(&C)

en: &Misc. Controls
ja: その他の操作(&M)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &Save Branch Watch
ja: ブランチ監視をセーブ(&S)

en: &Load Branch Watch
ja: ブランチ監視をロード(&L)

en: A&uto Save
ja: オートセーブ(&U)

en: &Tool
ja: ツール(&T)

en: &Toolbar Visibility
ja: ツールバーの表示(&T)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: Edit Breakpoint
ja: ブレークポイントの編集

note: i18n: A range of memory addresses
en: Range
ja: 範囲

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Break
ja: ブレーク

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition:
ja: 条件:

en: From:
ja: 開始

en: From
ja: 開始

en: Breakpoints
ja: ブレークポイント

en: Edit Conditional
ja: 条件の編集

en: Edit conditional expression
ja: 条件式の編集

note: i18n: The address where a breakpoint ends
en: End Addr
ja: 終了アドレス

en: Show in Code
ja: コードを表示

en: Edit...
ja: 編集...

en: Show in Memory
ja: メモリを表示

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Copy &Function
ja: ファンクションのコピー(&F)

en: Show in &Memory
ja: メモリを表示(&M)

en: &Insert BLR
ja: BLRを挿入(&I)

en: Re&place Instruction
ja: 命令の置き換え(&P)

en: Assemble Instruction
ja: 命令をアセンブル

en: Restore Instruction
ja: 命令の復元

en: Search Address
ja: アドレスの検索

en: Breakpoint encountered! Step out aborted.
ja: ブレークポイントが発生しました！ ステップアウトが中止されました。

note: i18n: Of each memory region, %1 is its remaining size displayed in an appropriate scale of bytes (e.g. MiB), %2 is its untranslated name, and %3 is its fragmentation percentage.
en:  %1 %2 (%3% fragmented)
ja: %1 の %2 ( %3%が断片化)

en: Clear Cache
ja: キャッシュの消去

en: &Erase Block(s)
ja: ブロックを消去(&E)

note: i18n: This means to say it is a count of PPC instructions recompiled more than once.
en: Repeat Instructions
ja: 命令の繰り返し

en: Show in code
ja: コードを表示

en: Value
ja: 値

en: Search
ja: 検索

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Auxiliary" is the address space of ARAM (Auxiliary RAM).
en: Auxiliary
ja: 補助

en: Data
ja: データ関係

en: &View
ja: 表示(&V)

en: &Import
ja: インポート(&I)

en: &Load file to current address
ja: 現在のアドレスにファイルをロード(&L)

en: &Export
ja: エクスポート(&E)

en: Dump &MRAM
ja: MRAM をダンプ(&M)

en: Dump &ExRAM
ja: ExRAM をダンプ(&E)

en: Dump &ARAM
ja: ARAM をダンプ(&A)

en: Dump &FakeVMEM
ja: FakeVMEM をダンプ(&F)

en: Bad address provided.
ja: 不正なアドレスが指定されました。

en: Bad offset provided.
ja: 不正なオフセットが示されました。

en: Bad value provided.
ja: 不正な値が示されました。

en: Target address range is invalid.
ja: ターゲットアドレス範囲が無効です。

en: Select a file
ja: ファイルの選択

en: All files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: Unable to open file.
ja: ファイルを開くことができません。

en: Unable to read file.
ja: ファイルを読み込むことができません。

en: Bad Value Given
ja: 不正な値が指定されました

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Network
ja: ネットワーク関係

en: Blocking
ja: ブロッキング

en: Binary SSL
ja: バイナリー SSL

en: Binary SSL (read)
ja: バイナリー SSL (読み込み)

en: Binary SSL (write)
ja: バイナリー SSL (書き込み)

en: All Signed Integer
ja: すべての符号付き整数

en: All Unsigned Integer
ja: すべての符号なし整数

en: Update
ja: 再取得

en: Base priority
ja: ベースの優先度

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watches
ja: ウォッチの削除(&D)

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Lock Watches
ja: ウォッチのロック(&L)

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Unlock Watches
ja: ウォッチのロックを解除(&U)

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watch
ja: ウォッチの削除(&D)

en: &Add Memory Breakpoint
ja: メモリ ブレークポイントの追加(&A)

en: Request to Join Your Party
ja: 参加要請

en: ✔ Invite
ja: ✔ 招待

en: ✖ Decline
ja: ✖ 拒否

en: Ignore
ja: 無視

en: %1
    wants to join your party.
ja: %1 さんが
    あなたのパーティに参加したいようです

en: Search Current Object
ja: 現在のオブジェクトを検索

en: Next Match
ja: 次へ

en: Previous Match
ja: 前へ

en: No recording loaded.
ja: 読み込まれていません。

en: Call display list at %1 with size %2
ja: ディスプレイリスト %1 を、サイズ %2 で呼び出します。

en: Invalid search parameters (no object selected)
ja: 無効な検索パラメータ (オブジェクトが選択されていません)

en: FIFO Player
ja: FIFO プレーヤー

en: File Info
ja: ファイル情報

en: Object Range
ja: オブジェクトの範囲

en: Frame Range
ja: フレームの範囲

en: Playback Options
ja: 再生に関する設定

en: Loop
ja: ループ

en: Recording Options
ja: 録画設定

en: Frames to Record:
ja: 記録するフレーム数

en: Load...
ja: 読込...

en: Save...
ja: 保存...

en: Record
ja: 録画

en: Play / Record
ja: 再生／記録

en: Analyze
ja: 分析

en: If enabled, then all memory updates happen at once before the first frame.<br><br>Causes issues with many fifologs, but can be useful for testing.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 有効にすると、すべてのメモリ更新が最初のフレームの前に一度に行われます。<br><br>多くの fifolog で問題が発生しますが、テストには役立ちます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: If unchecked, then playback of the fifolog stops after the final frame.<br><br>This is generally only useful when a frame-dumping option is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: チェックを外した場合、fifolog の再生は最終フレームの後に停止します。<br><br>これは通常、フレーム ダンピング オプションが有効になっている場合にのみ役立ちます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Dolphin FIFO Log (*.dff)
ja: Dolphin FIFO ログファイル (*.dff)

en: Failed to save FIFO log.
ja: FIFOログの保存に失敗しました

en: %1 frame(s)
    %2 object(s)
    Current Frame: %3
ja: %1 フレーム
    %2 オブジェクト
    現在のフレーム： %3

en: %1 FIFO bytes
    %2 memory bytes
    %3 frames
ja: %1 FIFO バイト
    %2 メモリバイト
    %3 フレーム

en: Recording...
ja: レコーディング...

en: No file loaded / recorded.
ja: 読み込み／記録ファイルなし

en: Refreshing...
ja: セッションリストを更新中...

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs.
    Double-click here to set a games directory...
ja: ゲームリストは空です。この文章をダブルクリックして GC/Wii の ディスクイメージ もしくは WAD ファイルのあるフォルダを選択してください。

en: Select a Directory
ja: ディレクトリを選択

en: Convert Selected Files...
ja: 選択中のタイトルを変換...

en: Export Wii Saves
ja: Wiiセーブデータのエクスポート

en: Delete Selected Files...
ja: 選択中のタイトルの実体を削除...

en: &Properties
ja: プロパティ(&P)

en: &Wiki
ja: 公式Wiki(英語)で動作状況を確認(&W)

en: Start with Riivolution Patches...
ja: Riivolution パッチを適用して開始...

en: Set as &Default ISO
ja: Wiiメニュー (ディスクドライブチャンネル) に表示(&D)

en: Convert File...
ja: このタイトルを変換...

en: Change &Disc
ja: ディスクの入れ替え(&D)

en: Perform System Update
ja: Wii システムアップデート

en: Install to the NAND
ja: NANDへインストール

en: Uninstall from the NAND
ja: NANDからアンインストール

en: Open Wii &Save Folder
ja: セーブデータのあるフォルダを開く(&S)

en: Export Wii Save
ja: セーブデータをエクスポート

en: Open GameCube &Save Folder
ja: セーブデータのあるフォルダーを開く(&S)

en: Open &Containing Folder
ja: 実体ファイルのあるフォルダを開く(&C)

en: Delete File...
ja: このタイトルの実体を削除...

en: Add Shortcut to Desktop
ja: ショートカットをデスクトップに追加

en: There was an issue adding a shortcut to the desktop
ja: デスクトップにショートカットを追加する際に問題がありました。

en: Tags
ja: タグを表示

en: New Tag...
ja: 新しいタグ...

en: Remove Tag...
ja: タグの削除...

en: Host with NetPlay
ja: ネットプレイを開始（ホスト）

en: Select Export Directory
ja: エクスポート先フォルダを選択

en: Save Export
ja: エクスポートの保存

en: Failed to export the following save files:
ja: 次のセーブファイルをエクスポートできませんでした：

en: Successfully exported save files
ja: セーブファイルのエクスポートに成功しました

en: Failure
ja: 失敗

en: Successfully installed this title to the NAND.
ja: タイトルのインストールに成功しました

en: Failed to install this title to the NAND.
ja: タイトルのインストールに失敗

en: Uninstalling the WAD will remove the currently installed version of this title from the NAND without deleting its save data. Continue?
ja: セーブデータを残してNAND内からこのタイトルを削除します。よろしいですか？

en: Successfully removed this title from the NAND.
ja: タイトルの消去に成功しました

en: Failed to remove this title from the NAND.
ja: タイトルの消去に失敗

en: No save data found.
ja: セーブデータが見つかりませんでした

en: Are you sure you want to delete this file?
ja: このタイトルの実体ファイルを削除しますか？

en: Failed to delete the selected file.
ja: 選択したファイルの削除に失敗しました

en: Check whether you have the permissions required to delete the file or whether it's still in use.
ja: ファイルを削除する権限があるかどうか、他で使用中でないかを確認してください。

en: Platform
ja: 機種

en: Banner
ja: バナー

en: Title
ja: タイトル

en: Maker
ja: メーカー

en: File Name
ja: ファイル名

en: File Path
ja: ファイルパス

en: Game ID
ja: ゲームID

en: Region
ja: 地域

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: File Format
ja: ファイル形式

en: Block Size
ja: ブロックサイズ

en: Compression
ja: 圧縮形式

en: Time Played
ja: プレイ時間

en: New tag
ja: 新しいタグ

en: Name for a new tag:
ja: 新しいタグに名前を付ける:

en: Remove tag
ja: タグを削除

en: Name of the tag to remove:
ja: 削除するタグ名を入力

en:  (Disc %1)
ja: (ディスク %1)

en: Select e-Reader Cards
ja: カードeファイルの選択

en: e-Reader Cards (*.raw);;All Files (*)
ja: カードeファイル (*.raw);;すべてのファイル (*)

en: mGBA Save States (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;All Files (*)
ja: mGBA ステートセーブファイル (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;すべてのファイル (*)

en: Save Game Files (*.sav);;All Files (*)
ja: ゲームボーイアドバンス セーブファイル (*.sav);;すべてのファイル (*)

en: Dis&connected
ja: 未接続(&c)

en: &Connected
ja: 接続(&C)

en: L&oad ROM...
ja: ROMをロード...(&o)

en: &Unload ROM
ja: ROMを取り外してリセット(&U)

en: &Scan e-Reader Card(s)...
ja: カードeのスキャン...(&S)

en: &Reset
ja: リセット(&R)

note: i18n: Noun (i.e. the data saved by the game)
en: Save Game
ja: セーブデータ

en: &Import Save Game...
ja: セーブファイルのインポート...(&I)

en: &Export Save Game...
ja: セーブファイルのエクスポート...(&E)

en: &Export State...
ja: ステートのエクスポート...(&E)

en: &Mute
ja: ミュート(&M)

en: &Borderless Window
ja: ボーダーレス ウィンドウ(&B)

en: Always on &Top
ja: 常に最前面に表示(&T)

en: Failed to open '%1'
ja: '%1' のオープンに失敗しました

en: 4 Mbit (59 blocks)
ja: 4 Mbit (59 ブロック)

en: 8 Mbit (123 blocks)
ja: 8 Mbit (123 ブロック)

en: 16 Mbit (251 blocks)
ja: 16 Mbit (251 ブロック)

en: 32 Mbit (507 blocks)
ja: 32 Mbit (507 ブロック)

en: 64 Mbit (1019 blocks)
ja: 64 Mbit (1019 ブロック)

en: 128 Mbit (2043 blocks)
ja: 128 Mbit (2043 ブロック)

en: Western (Windows-1252)
ja: 欧米用 (Windows-1252)

note: i18n: The translation of this string should be consistent with the translation of the string "Western (Windows-1252)". Because of this, you may want to parse "Japanese" as "a character encoding which is from Japan / used in Japan" rather than "the Japanese language".
en: Japanese (Shift-JIS)
ja: 日本用 (Shift-JIS)

en: Card Size
ja: 容量

note: i18n: Character encoding
en: Encoding
ja: エンコード

en: Create...
ja: 作成...

en: Create New Memory Card
ja: 新しくメモリーカードを作成

en: GameCube Memory Cards (*.raw *.gcp)
ja: ゲームキューブ メモリーカードファイル (*.raw *.gcp)

en: All Files (*)
ja: すべてのファイル (*)

en: GameCube Memory Card Manager
ja: ゲームキューブ メモリーカードマネージャ

en: &Export as .gci...
ja: GCI形式でエクスポート...(&E)

en: Export as .&gcs...
ja: GCS形式でエクスポート...

en: Export as .&sav...
ja: SAV形式でエクスポート...

en: &Import...
ja: インポート...(&I)

en: Fix Checksums
ja: チェックサムを修正

en: Slot A
ja: スロットA

en: Slot B
ja: スロットB

en: &Open...
ja: 開く...(&O)

en: &Create...
ja: 作成...(&C)

en: Filename
ja: ファイル名

en: Icon
ja: アイコン

en: Blocks
ja: ブロック数

en: Switch to B
ja: スロットBを操作

en: Switch to A
ja: スロットAを操作

en: Copy to B
ja: Bへコピー

en: Copy to A
ja: Aへコピー

en: Free Blocks: %1
ja: 空きブロック数：%1

en: Free Files: %1
ja: 追加可能なファイル数：%1

en: Failed opening memory card:
    %1
ja: メモリカードを開くことに失敗
    %1

en: GameCube Memory Cards
ja: ゲームキューブ メモリーカードファイル

en: Data inconsistency in GCMemcardManager, aborting action.
ja: GCMemcardManagerのデータ不整合です、動作を中断します。

en: Native GCI File
ja: ネイティブGCI 形式

en: MadCatz Gameshark files
ja: MadCatz Gameshark 形式

en: Datel MaxDrive/Pro files
ja: Datel MaxDrive/Pro 形式

en: Export Failed
ja: エクスポート失敗

en: Failed to read selected savefile(s) from memory card.
ja: メモリーカードから選択したセーブファイルの読み込みに失敗しました。

en: Export Save File
ja: セーブファイルをエクスポート

en: Failed to write savefile to disk.
ja: セーブファイルのディスクへの書き込みに失敗

en: Export Save Files
ja: 複数のセーブファイルをエクスポート

en: Failed to export %n out of %1 save file(s).
ja: %nから%1 セーブファイルのエクスポートに失敗しました。

en: Successfully exported %n out of %1 save file(s).
ja: 保存ファイル %1 から正常に %n エクスポートされました。

en: Not enough free files on the target memory card. At least %n free file(s) required.
ja: インポート先のメモリーカードの追加可能ファイル数が不足しています。最低でも %n ファイルの空きが必要です

en: Not enough free blocks on the target memory card. At least %n free block(s) required.
ja: インポート先のメモリーカードの空きブロック数が不足しています。最低でも %n ブロックの空きが必要です

en: At least two of the selected save files have the same internal filename.
ja: インポートしようとしたセーブファイルの中に同一タイトルのものが複数含まれています

en: The target memory card already contains a file "%1".
ja: インポート先のメモリーカードには既にこのファイルのデータが存在します%n"%1"

en: Import Failed
ja: インポートに失敗

en: Failed to import "%1".
ja: "%1" をインポートできませんでした

en: Failed to write modified memory card to disk.
ja: 変更されたメモリーカードのディスクへの書き込みに失敗しました。

en: Import Save File(s)
ja: セーブファイルのインポート

en: Supported file formats
ja: サポートしているすべての形式

en: Encountered the following errors while opening save files:
    %1
    
    Aborting import.
ja: セーブファイルを開く際にエラーが発生しました
    %1
    
    インポートを中止します

en: Copy Failed
ja: コピーに失敗しました。

en: Do you want to delete the %n selected save file(s)?
ja: 選択中の %n 個のセーブファイルを削除しますか？

en: Remove Failed
ja: 失敗したものを削除

en: Failed to remove file.
ja: ファイルの削除に失敗しました。

en: Fix Checksums Failed
ja: チェックサムの修正に失敗

en: Couldn't open file.
ja: ファイルを開けませんでした。

en: Couldn't read file.
ja: ファイルを読み込めませんでした。

en: Filesize does not match any known GameCube Memory Card size.
ja: ファイルサイズがどの種類のゲームキューブメモリカードにも適合しなかったため

en: Invalid checksums.
ja: チェックサムが無効です。

en: No errors.
ja: エラーはありません。

en: Failed to open file.
ja: ファイルのオープンに失敗しました。

en: Failed to read from file.
ja: ファイルからの読み込みに失敗しました。

note: i18n: Window for managing Disney Infinity figures
en: Infinity Manager
ja: インフィニティマネージャー

en: Emulate Infinity Base
ja: インフィニティベースをエミュレートする

en: Active Infinity Figures:
ja: 活発な無限大係数:

en: Play Set/Power Disc
ja: プレイセット/パワーディスク

en: Player One
ja: プレイヤー 1

en: Player One Ability One
ja: プレイヤー 1 アビリティ 1

en: Player One Ability Two
ja: プレイヤー 1 アビリティ 2

en: Player Two
ja: プレイヤー 2

en: Player Two Ability One
ja: プレイヤー 2 アビリティ 1

en: Player Two Ability Two
ja: プレイヤー 2 アビリティ 2

en: Create
ja: 作成

en: Select Figure File
ja: フィギュアファイルを選択する

en: Failed to open the Infinity file!
ja: Infinity ファイルのオープンに失敗しました！

en: Failed to read the Infinity file!
ja: Infinityファイルの読み込みに失敗しました！

en: Infinity Figure Creator
ja: インフィニティ・フィギュア・クリエイター

en: --Unknown--
ja: -未確認-

en: Figure Number:
ja: 図番号:

en: Error converting value
ja: 値の変換中にエラーが発生しました

en: Character entered is invalid!
ja: 入力された文字は無効です！

note: i18n: This is used to create a file name. The string must end in ".bin".
en: Unknown(%1).bin
ja: 不明(%1).bin

en: Create Infinity File
ja: インフィニティファイルの作成

en: Infinity Object (*.bin);;
ja: インフィニティオブジェクト (*.bin);;

en: Failed to create Infinity file
ja: Infinityファイルの作成に失敗しました

en: Blank figure creation failed at:
    %1
    
    Try again with a different character.
ja: 次の場所でブランク図形の作成に失敗しました:
    %1
    
    別の文字で再試行してください。

en: Ignore for this session
ja: このセッションでは無視

en: Invalid title ID.
ja: 無効なタイトルID

en: A save state cannot be loaded without specifying a game to launch.
ja: 起動するタイトルを指定せずにステートセーブをロードすることはできません

en: Batch mode cannot be used without specifying a game to launch.
ja: バッチモードの使用にはタイトルの指定が必須です

en: Error occurred while loading some texture packs
ja: テクスチャパックの読み込み中にエラーが発生しました

en: Invalid Pack %1 provided: %2
ja: 無効なリソースパック %1 が与えられました：%2

en: All GC/Wii files
ja: すべての GC/Wii ファイル

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
ja: 終了処理の実行中です。 この処理が完了する前にエミュレーションの強制終了をするとデータが失われる場合があります。それでも強制終了しますか？

en: Do you want to stop the current emulation?
ja: 動作中のゲームを停止しますか？

en: Failed to init core
ja: コアの初期化に失敗しました

en: Can't start a NetPlay Session while a game is still running!
ja: ゲーム実行中はネットプレイセッションを開始できません！

en: A NetPlay Session is already in progress!
ja: ネットプレイのセッションは既に進行中です！

en: Failed to open server
ja: サーバーを開けませんでした

en: Failed to listen on port %1. Is another instance of the NetPlay server running?
ja: ポート番号 %1 で待ち受けできませんでした。別のネットプレイサーバーが実行中になっていませんか？

en: Do you want to add "%1" to the list of Game Paths?
ja: "%1" をゲームパスリストに追加しますか？

en: Merging a new NAND over your currently selected NAND will overwrite any channels and savegames that already exist. This process is not reversible, so it is recommended that you keep backups of both NANDs. Are you sure you want to continue?
ja: 現在選択中のNANDに新しいNANDを統合すると、既存のチャンネルとセーブデータは上書きされます。
    この作業は元に戻すことができないため、両方のNANDを事前にバックアップしておくことをオススメします
    
    続行しますか？

en: Select NAND Backup
ja: NAND バックアップの選択

en: BootMii NAND backup file (*.bin);;All Files (*)
ja: BootMii NAND バックアップファイル (*.bin);;すべてのファイル (*)

en: Importing NAND backup
ja: NAND バックアップをインポート

en: Importing NAND backup
     Time elapsed: %1s
ja: NAND バックアップをインポート中...
    経過時間： %1s

en: Select Keys File (OTP/SEEPROM Dump)
ja: キーファイル(OTP/SEEPROMダンプ)の選択

en: BootMii keys file (*.bin);;All Files (*)
ja: BootMii キー ファイル (*.bin);;すべてのファイル (*)

en: Select the Recording File to Play
ja: 再生するレコーディングファイルを選択する

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
ja: Dolphin TAS ムービー (*.dtm)

en: Save Recording File As
ja: レコーディングファイルに名前を付けて保存

en: WiiTools Signature MEGA File
ja: WiiToolsシグネチャーMEGAファイル

en: Change &Disc...
ja: ディスクの入れ替え...(&D)

en: &Eject Disc
ja: ディスクの取り出し(&E)

en: Open &User Folder
ja: ユーザーフォルダーを開く(&U)

en: E&xit
ja: 終了

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &Resource Pack Manager
ja: リソースパックマネージャー(&R)

en: &Cheats Manager
ja: チートマネージャ(&C)

en: Emulated USB Devices
ja: USBデバイスをエミュレート

en: &Skylanders Portal
ja: スカイランダーズポータル(&S)

en: Start &NetPlay...
ja: ネットプレイを開始...(&N)

en: Browse &NetPlay Sessions....
ja: ネットプレイセッションブラウザ...(&N)

en: Load GameCube Main Menu
ja: ゲームキューブ メインメニューを起動

en: Memory Card Manager
ja: GCメモリーカードマネージャ

en: Install WAD...
ja: WiiメニューにWADファイルを追加...

en: Manage NAND
ja: Wii NANDの管理

en: Import BootMii NAND Backup...
ja: BootMii NAND バックアップをインポート...

en: Check NAND...
ja: NANDの整合性チェックを実行...

en: Extract Certificates from NAND
ja: 証明書ファイルをNANDから取り出す

en: Perform Online System Update
ja: Wii システムアップデート

en: Current Region
ja: 現在の地域

en: United States
ja: 米国

en: Import Wii Save...
ja: Wii セーブデータのインポート...

en: Import Wii Saves...
ja: Wii セーブデータのインポート(複数)...

en: Export All Wii Saves
ja: 全てのWiiセーブデータをエクスポート

en: Connect Wii Remotes
ja: Wiiリモコンの接続

en: Connect Wii Remote %1
ja: %1PのWiiリモコンを接続

en: &Emulation
ja: エミュレーション(&E)

en: &Play
ja: 開始(&P)

en: &Pause
ja: 一時停止(&P)

en: &Stop
ja: 停止(&S)

en: Toggle &Fullscreen
ja: 全画面表示 切り替え(&F)

en: &Frame Advance
ja: フレームアドバンス(&F)

en: &Load State
ja: ステートロード(&L)

en: Load State from File
ja: ファイルからロード

en: Load State from Selected Slot
ja: 選択したスロットから読込

en: Load State from Slot
ja: 次のスロットからロード

en: Sa&ve State
ja: ステートセーブ(&V)

en: Save State to File
ja: ファイルとして保存

en: Save State to Selected Slot
ja: 選択したスロットに保存

en: Save State to Oldest Slot
ja: 最古のステートに上書き保存

en: Save State to Slot
ja: 次のスロットに保存

en: Select State Slot
ja: スロットの選択

en: Load from Slot %1 - %2
ja: スロット %1 - %2

en: Save to Slot %1 - %2
ja: スロット %1 - %2

en: Select Slot %1 - %2
ja: スロット %1 - %2

en: Show &Log
ja: ログを表示(&L)

en: Show Log &Configuration
ja: ログの設定を表示(&C)

en: Show &Toolbar
ja: ツールバー(&T)

en: &Lock Widgets In Place
ja: ツールバーの位置を固定(&L)

en: &Code
ja: コード(&C)

en: &Breakpoints
ja: ブレークポイント(&B)

en: &Assembler
ja: アセンブラ(&A)

en: Purge Game List Cache
ja: ゲームリストのキャッシュを消去

en: &Options
ja: 設定(&O)

en: Co&nfiguration
ja: Dolphinの設定(&N)

en: &Graphics Settings
ja: グラフィック設定(&G)

en: &Audio Settings
ja: サウンド設定(&A)

en: &Controller Settings
ja: コントローラー設定(&C)

en: &Hotkey Settings
ja: ホットキーのカスタマイズ(&H)

en: &Free Look Settings
ja: フリールックの設定(&F)

en: Boot to Pause
ja: ブートから一時停止

en: &Font...
ja: フォント...(&F)

en: &Website
ja: 公式Webサイト(&W)

en: Online &Documentation
ja: オンラインガイドを表示(&D)

en: &GitHub Repository
ja: GitHub リポジトリ(&G)

en: &Bug Tracker
ja: バグトラッカー(&B)

en: &Check for Updates...
ja: 更新を確認...(&C)

en: &About
ja: Dolphinについて(&A)

en: List View
ja: リスト表示

en: Grid View
ja: グリッド表示

en: List Columns
ja: ゲームリストカラムの表示

en: Show Wii
ja: Wii

en: Show GameCube
ja: ゲームキューブ

en: Show WAD
ja: WAD(Wiiウェア/VC/Wiiチャンネル)

en: Show ELF/DOL
ja: ELF/DOL

en: Show Platforms
ja: 特定機種のソフトだけを表示

en: Show JPN
ja: 日本

en: Show PAL
ja: PAL規格の地域

en: Show USA
ja: アメリカ合衆国

en: Show Australia
ja: オーストラリア

en: Show France
ja: フランス

en: Show Germany
ja: ドイツ

en: Show Italy
ja: イタリア

en: Show Korea
ja: 韓国

en: Show Netherlands
ja: オランダ

en: Show Russia
ja: ロシア

en: Show Spain
ja: スペイン

en: Show Taiwan
ja: 台湾

en: Show World
ja: 地域なし

en: Show Unknown
ja: 不明

en: Show Regions
ja: 次の地域のソフトだけを表示

en: Show All
ja: すべて表示

en: Hide All
ja: すべて非表示

en: &Movie
ja: 記録(&M)

en: Start Re&cording Input
ja: 操作の記録を開始(&C)

en: P&lay Input Recording...
ja: 録画ファイルを再生...(&L)

en: Stop Playing/Recording Input
ja: 操作の再生／記録を停止

en: Export Recording...
ja: 録画ファイルのエクスポート...

en: &Read-Only Mode
ja: 読み込み専用(&R)

en: TAS Input
ja: TAS用入力ウィンドウを表示

en: Pause at End of Movie
ja: 再生終了時に一時停止

en: Dump Frames
ja: フレームのダンプを行う(AVI形式)

en: Dump Audio
ja: サウンドのダンプを行う(WAV形式)

en: Disable Fastmem Arena
ja: ファストメム・アリーナを無効にします

en: Disable Large Entry Points Map
ja: 大規模なエントリ ポイント マップを無効にします

en: &Clear Symbols
ja: シンボルのクリア(&C)

en: &Load Symbol Map
ja: シンボルマップの読み込み(&L)

en: &Save Symbol Map
ja: シンボルマップの保存(&S)

en: Save Symbol Map &As...
ja: 名前を付けてシンボルマップの保存(&A)...

en: C&reate Signature File...
ja: 署名ファイルの作成(&R)...

en: Append to &Existing Signature File...
ja: 既存の署名ファイルに追加...(&E)

en: Combine &Two Signature Files...
ja: 署名ファイルを結合(&T)...

en: Appl&y Signature File...
ja: 署名ファイルの適用(&Y)...

en: &Patch HLE Functions
ja: HLEファンクションにパッチ(&P)

en: Load vWii System Menu %1
ja: vWii システム・メニュー %1 を読み込みます。

en: Load Wii System Menu %1
ja: Wiiメニュー %1 を起動

en: Select Title to Install to NAND
ja: NANDにインストールするタイトルを選択

en: WAD files (*.wad)
ja: WADファイル (*.wad)

en: Select Save File
ja: セーブファイルの選択

en: Wii save files (*.bin);;All Files (*)
ja: Wii セーブファイル (*.bin);;すべてのファイル (*)

en: Save Import
ja: インポートの保存

en: Successfully imported save file.
ja: セーブファイルのインポートに成功しました。

en: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
ja: セーブファイルのインポートに失敗しました。指定されたファイルは破損しているか、有効な Wiiセーブデータではありません。

en: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
ja: セーブファイルのインポートに失敗しました。一度ゲームを起動してから、再度お試しください。

en: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
ja: セーブファイルのインポートに失敗しました。NANDが壊れているか、NAND内のファイルへのアクセスを妨げている可能性があります。NANDを修復し（ツール -> NANDの管理 -> NANDのチェック...）、セーブファイルを再度インポートしてみてください。

en: %1: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
ja: %1: セーブファイルのインポートに失敗しました。指定されたファイルは破損しているか、有効なWiiセーブデータではありません。

en: Exported %n save(s)
ja: %n個のファイルをエクスポートしました

en: The user-accessible part of your NAND contains %1 blocks (%2 KiB) of data, out of an allowed maximum of %3 blocks (%4 KiB).
ja: NAND のユーザーがアクセス可能な部分には、許容最大値 %3 ブロック (%4 KiB) のうち、%1 ブロック (%2 KiB) のデータが含まれています。

en: The system-reserved part of your NAND contains %1 blocks (%2 KiB) of data, out of an allowed maximum of %3 blocks (%4 KiB).
ja: NAND のシステム予約部分には、最大 %3 ブロック (%4 KiB) のデータのうち %1 ブロック (%2 KiB) のデータがあります。

en: NAND Check
ja: NAND 整合性チェック

en: Your NAND contains more data than allowed. Wii software may behave incorrectly or not allow saving.
ja: NANDに許容量以上のデータが保存されています。Wii ソフトウェアの動作が正しくないか、保存が許可されない可能性があります。

en: No issues have been detected.
ja: 問題は見つかりませんでした

en: The NAND has been repaired.
ja: NANDの修復に成功しました

en: The NAND could not be repaired. It is recommended to back up your current data and start over with a fresh NAND.
ja: NANDを修復できませんでした。現在のデータをバックアップして、NANDのダンプからやり直すことをオススメします

en: Successfully extracted certificates from NAND
ja: 証明書ファイルの取り出しに成功しました

en: Failed to extract certificates from NAND
ja: 証明書ファイルの取り出しに失敗

en: Confirmation
ja: 確認

en: Do you want to clear the list of symbol names?
ja: シンボル名リストをクリアしますか?

en: Auto-detect RSO modules?
ja: RSOモジュールを自動検出しますか?

en: Failed to load RSO module at %1
ja: %1 にて RSO モジュールをロードできませんでした

en: Detecting RSO Modules
ja: RSOモジュールの検出中

en: Unable to auto-detect RSO module
ja: RSOモジュールを自動検出できませんでした

en: Failed to load map file '%1'
ja: マップ ファイル '%1' のロードに失敗しました

en: Save Signature File
ja: 署名ファイルの保存

en: Append Signature To
ja: 署名を追加するファイル

en: Apply Signature File
ja: 署名ファイルを適用する

en: Choose Priority Input File
ja: 1つ目の入力ファイルを選択

en: Choose Secondary Input File
ja: 2つ目の入力ファイルを選択

en: The emulated NAND is damaged. System titles such as the Wii Menu and the Wii Shop Channel may not work correctly.
ja: エミュレートされた NAND が破損しています。 WiiメニューやWiiショッピングチャンネルなどのシステムタイトルが正しく動作しない場合があります。

en: WARNING: Fixing this NAND requires the deletion of titles that have incomplete data on the NAND, including all associated save data. By continuing, the following title(s) will be removed:
ja: 警告: このNANDを修正するには、関連するすべてのセーブデータを含む、NAND上のデータが不完全なタイトルを削除する必要があります。続行すると、以下のタイトルが削除されます:

en: Launching these titles may also fix the issues.
ja: これらのタイトルを起動すると問題が解決する場合があります。

en: Do you want to try to repair the NAND?
ja: NANDの修復を試みますか？

en: Invalid Player ID
ja: 無効なプレイヤーID

en: Data Transfer
ja: データ転送

en: SHA1 Digest
ja: SHA1 ダイジェスト

en: The hashes match!
ja: 全てのハッシュが一致！

en: The hashes do not match!
ja: ハッシュは一致しませんでした

en: Select a game
ja: タイトルを選択

en: NetPlay Session Browser
ja: ネットプレイセッションブラウザ

en: Any Region
ja: すべて

en: Hide Incompatible Sessions
ja: 互換性のないセッションを隠す

en: Hide In-Game Sessions
ja: プレイ中のセッションを隠す

en: Private and Public
ja: すべて

en: Private
ja: パスワードあり

en: Public
ja: 誰でも

en: Filters
ja: フィルタ

en: Region:
ja: 地域

en: Error obtaining session list: %1
ja: セッションリストの取得エラー： %1

en: Password?
ja: パスワードあり

en: In-Game?
ja: プレイ中？

en: Game
ja: タイトル

en: Players
ja: プレイヤー数

en: Version
ja: バージョン

en: %1 session found
ja: %1 個のセッションを発見

en: %1 sessions found
ja: %1 個のセッションを発見

en: Enter password
ja: ここにパスワードを入力

en: This session requires a password:
ja: 参加にはパスワードが必要です。

en: Invalid password provided.
ja: 入力されたパスワードが無効です。

en: NetPlay
ja: ネットプレイ

en: Start
ja: スタート

en: Buffer:
ja: バッファ:

en: Quit
ja: 終了

en: No Save Data
ja: セーブデータなし

en: Netplay will start without any save data, and any created save data will be discarded at the end of the Netplay session.
ja: ネットプレイはセーブデータなしで開始され、作成されたセーブデータはネットプレイセッション終了時に破棄されます。

en: Load Host's Save Data Only
ja: ホストのセーブデータのみ読み込み

en: Netplay will start using the Host's save data, but any save data created or modified during the Netplay session will be discarded at the end of the session.
ja: ネットプレイはホストのセーブデータを使用して開始しますが、ネットプレイセッション中に作成または変更されたセーブデータは、セッション終了時に破棄されます。

en: Load and Write Host's Save Data
ja: ホストのセーブデータの読み込みと書き込み

en: Netplay will start using the Host's save data, and any save data created or modified during the Netplay session will remain in the Host's local saves.
ja: ネットプレイはホストのセーブデータの使用を開始し、ネットプレイセッション中に作成または変更されたセーブ データはホストのローカルセーブに残ります。

en: Use All Wii Save Data
ja: すべてのWiiセーブデータを使用する

en: If checked, all Wii saves will be used instead of only the save of the game being started. Useful when switching games mid-session. Has no effect if No Save Data is selected.
ja: チェックを入れると、開始したゲームのセーブだけでなく、すべてのWiiセーブが使用されます。セッションの途中でゲームを切り替えるときに便利です。「セーブデータなし」を選択した場合は効果がありません。

en: Sync AR/Gecko Codes
ja: AR/Gecko コードを同期する

en: Strict Settings Sync
ja: 設定の同期を厳密にする(Strict Settings Sync)

en: This will sync additional graphics settings, and force everyone to the same internal resolution.
    May prevent desync in some games that use EFB reads. Please ensure everyone uses the same video backend.
ja: これにより、追加のグラフィック設定が同期され、全員が同じ内部解像度になります。
    
    EFB 読み取りを使用する一部のゲームで非同期が妨げられる場合があります。全員が同じビデオ バックエンドを使用していることを確認してください。

en: Each player sends their own inputs to the game, with equal buffer size for all players, configured by the host.
    Suitable for competitive games where fairness and minimal latency are most important.
ja: ホストが設定したバッファサイズですべてのプレイヤーの入力を受け付けます。
    公平性が重要な対戦ゲーム向けの設定です。

en: Host has control of sending all inputs to the game, as received from other players, giving the host zero latency but increasing latency for others.
    Suitable for casual games with 3+ players, possibly on unstable or high latency connections.
ja: ホストが他プレイヤーの入力をすべて受け取ってゲームへの入力処理を行います
    ホスト側のレイテンシは0になりますが、他プレイヤーのレイテンシは大きくなります
    3人以上の環境で、通信が不安定な場合やレイテンシが大きい場合に効果的です

en: Identical to Host Input Authority, except the "Host" (who has zero latency) can be switched at any time.
    Suitable for turn-based games with timing-sensitive controls, such as golf.
ja: Host Input Authorityと同じくホストが入力処理を行いますが、
    いつでもホスト（レイテンシが0になる人）を切り替えられるのが特徴です
    ゴルフのような、タイミングにシビアなターン制ゲームに最適です

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Current game
ja: 選択中のタイトル

en: Other game...
ja: 他のタイトル...

en: SD Card
ja: SDカード

en: Record Inputs
ja: コントローラ操作を記録

en: Hide Remote GBAs
ja: リモート先のGBAを隠す

en: Chat
ja: チャット欄

en: Send
ja: 送信

en: Copy
ja: コピー

en: Kick Player
ja: 選択したプレイヤーをキック

en: Assign Controller Ports
ja: コントローラ割り当て設定

en: Stopped game
ja: ゲームを終了

en: Successfully added to the NetPlay index
ja: ネットプレイインデックスに正常に追加されました

en: Failed to add this session to the NetPlay index: %1
ja: このセッションを NetPlay インデックスに追加できませんでした: %1

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
ja: このタイトルを持っていないプレイヤーがいます。続けますか？

en: Auto internal resolution is not allowed in strict sync mode, as it depends on window size.
    
    Please select a specific internal resolution.
ja: レンダリング解像度の設定「自動」は同期ズレの原因になるため、厳密な同期モードでは許可されません
    
    自動以外のレンダリング解像度に設定しなおしてください

en: Are you sure you want to quit NetPlay?
ja: ネットプレイを終了しますか？

en: Room ID
ja: ルームID

en: Local
ja: IPアドレスと使用ポート番号

en: Player
ja: プレイヤー名

en: Game Status
ja: 状態

en: Mapping
ja: コントローラ割当位置

en: Revision
ja: 使用バージョンとOS

en: Wrong hash
ja: 間違ったハッシュです

en: Game file has a different hash; right-click it, select Properties, switch to the Verify tab, and select Verify Integrity to check the hash
ja: ゲームファイルは別のハッシュを持っています。それを右クリックし、プロパティを選択し、検証タブに切り替え、完全性の検証を選択しハッシュをチェックしてください

en: Wrong disc number
ja: ディスク番号が間違っています

en: Game has a different disc number
ja: ゲームのディスク番号が違います

en: Wrong revision
ja: 間違ったリビジョンです

en: Game has a different revision
ja: ゲームのリビジョンが違います

en: Wrong region
ja: 間違った地域です

en: Game region does not match
ja: ゲームの地域が一致しません

en: Not found
ja: 見つかりません

en: No matching game was found
ja: 一致するゲームは見つかりませんでした

en: Connecting
ja: 接続

en: Retry
ja: 再試行

en: Game changed to "%1"
ja: 次のゲームに変更 "%1"

en: GBA%1 ROM changed to "%2"
ja: GBAのROMを %1 から "%2" へ変更

en: GBA%1 ROM disabled
ja: GBAのROM %1 を無効化

en: Started game
ja: ゲームを開始

en: %1 has joined
ja: %1 が入室しました

en: %1 has left
ja: %1 が退室しました

en: Max buffer size changed to %1
ja: 最大バッファサイズが変更されました: %1

en: Buffer size changed to %1
ja: バッファサイズが変更されました： %1

en: Host input authority enabled
ja: Host Input Authority が有効になりました

en: Host input authority disabled
ja: Host Input Authority が無効になりました

en: Max Buffer:
ja: 最大バッファサイズ:

en: Possible desync detected: %1 might have desynced at frame %2
ja: 非同期が起きたことが検出されました。 %1 は、フレーム %2 で非同期になった可能性があります

en: Lost connection to NetPlay server...
ja: ネットプレイサーバーへの接続が失われました...

en: Failed to connect to server: %1
ja: サーバー %1 に接続できませんでした

en: Traversal Error
ja: トラバーサルエラー

en: Dolphin is too old for traversal server
ja: Dolphinのバージョンが古すぎます

en: %1 is now golfing
ja: %1 がゴルフ中

en: Using TTL %1 for probe packet
ja: プローブパケットに TTL %1 を使用します

en: Mismatched ROMs
    Selected: {0}
    - Title: {1}
    - Hash: {2:02X}
    Expected:
    - Title: {3}
    - Hash: {4:02X}
ja: ROMの不一致
    選択された: {0}
    - タイトル: {1}
    - ハッシュ: {2:02X}
    必要される項目
    - タイトル:{3}
    - ハッシュ: {4:02X}

en: %1 is not a valid ROM
ja: %1 は有効な ROM ではありません

en: NetPlay Setup
ja: ネットプレイ《セットアップ》

en: Reset Traversal Settings
ja: 中継サーバーをリセット

en: Port:
ja: ポート:

en: Connect
ja: ホストに接続

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and may not work correctly.
    Use at your own risk.
ja: 注意:
    
    全プレイヤーは同じバージョンのDolphinを使用する必要があります。
    全プレイヤーは同じSDカードを使用する必要があります。
    DSP-LLEを使用する場合、全プレイヤーは同じDSP ROMを使用する必要があります。
    ゲーム起動から先に進まない場合、デュアルコア動作を無効にして再度試してください。
    直接接続の場合、ホスト側はUDPポートの開放が必要です。
    
    現在のところ、ネットプレイ上でのWiiリモコンの入力サポートは実験段階です。

en: Force Listen Port:
ja: 接続待ちポートを次の番号で固定:

en: Show in server browser
ja: セッションブラウザに表示

en: Forward port (UPnP)
ja: ポート開放を自動で設定 (UPnP)

en: Host
ja: ホストになる

en: This will limit the speed of chunked uploading per client, which is used for save sync.
ja: これにより、保存同期に使用されるクライアントごとのチャンクアップロードの速度が制限されます。

en: Name of your session shown in the server browser
ja: セッションブラウザに表示するルーム名を入力

en: Password for joining your game (leave empty for none)
ja: 参加するために必要なパスワードを入力（空欄でパスワードなし）

en: Direct Connection
ja: 直接接続 (Direct)

en: Traversal Server
ja: 中継サーバー (Traversal)

en: Connection Type:
ja: 接続方式:

en: Nickname:
ja: ニックネーム:

en: IP Address:
ja: IPアドレス:

en: Host Code:
ja: ホストコード:

en: You must select a game to host!
ja: ゲームが選ばれていません！

en: You must provide a name for your session!
ja: セッションに名前を付けてください！

en: You must provide a region for your session!
ja: セッションの地域を指定する必要があります！

en: Reset Traversal Server
ja: 中継サーバーをリセット

en: Reset Traversal Server to %1:%2
ja: 中継サーバーを次にリセットしました: %1:%2

en: Assign Controllers
ja: コントローラ割り当て設定

en: GBA Port %1
ja: GBAポート %1

en: GC Port %1
ja: GCポート %1

en: You are about to run an NKit disc image. NKit disc images cause problems that don't happen with normal disc images. These problems include:
    
    • The emulated loading times are longer
    • You can't use NetPlay with people who have normal disc images
    • Input recordings are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Savestates are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Some games can crash, such as Super Paper Mario and Metal Gear Solid: The Twin Snakes
    • Wii games don't work at all in older versions of Dolphin and in many other programs
    
    Are you sure you want to continue anyway?
ja: NKitディスクイメージを実行しようとしています。NKit ディスク イメージは、通常のディスク イメージでは発生しない問題が発生します。これらの問題には次のようなものがあります:
    
    ・エミュレートされたロード時間は長くなる
    ・通常のディスクイメージを持っている人とはネットプレイできない
    ・NKitディスクイメージと通常のディスクイメージの間で、入力レコーディングに互換性がない
    ・セーブステートは、NKit ディスク イメージと通常のディスク イメージの間で互換性がない
    ・「スーパーペーパーマリオ」や「メタルギアソリッド ザ・ツインスネークス」など、クラッシュするゲームもある
    ・Wii ゲームは、古いバージョンの Dolphin や他の多くのプログラムではまったく動作しない
    
    続行してもよろしいですか？

en: I am aware of the risks and want to continue
ja: リスクは分かっていますし、これからも続けていきたいです

en: Don't show this again
ja: 次回からこの画面を表示しない

en: Allow Usage Statistics Reporting
ja: 利用統計レポートを許可

en: Do you authorize Dolphin to report information to Dolphin's developers?
ja: Dolphinの開発者への情報提供にご協力いただけますか？

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
ja: 統計レポートの収集を許可した場合、Dolphinでどのくらいパフォーマンスが出ているか、どんな機能を使っているかといったことや、あなたがどのようなOSやハードウェアを使っているかといったデータを収集し、Dolphinの開発チームに送信するようにします。
    
    個人に関する情報が収集されることはありません。収集したデータは人々がどのようにDolphinを使っているかを調べ、開発の優先順位を決めたり、稀な環境で発生するバグの特定に役立てたりします。
    また、この許可はいつでもDolphinの設定から取り消すことが可能です

en: Resource Pack Manager
ja: リソースパックマネージャ

en: Install
ja: インストール

en: Author
ja: 作者

en: Website
ja: Webサイト

en: Unknown author
ja: 作者不明

en: Failed to install pack: %1
ja: リソースパック %1 をインストールできませんでした

en: Failed to uninstall pack: %1
ja: リソースパック %1 のアンインストールに失敗しました

en: Are you sure you want to delete this pack?
ja: このリソースパックを削除しますか？

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Start with Riivolution Patches
ja: Riivolution パッチを適用して開始

en: Open Riivolution XML...
ja: Riivolution XMLを開く...

en: Save as Preset...
ja: プリセットとして保存...

en: Select Riivolution XML file
ja: Riivolution XMLファイルの選択

en: Riivolution XML files
ja: Riivolution XMLファイル

en: Failed loading XML.
ja: XMLの読み込みに失敗しました。

en: Did not recognize %1 as a valid Riivolution XML file.
ja: %1 を有効な Riivolution XML ファイルとして認識されませんでした。

en: Invalid game.
ja: 無効なゲームです。

en: The patches in %1 are not for the selected game or game revision.
ja: %1 のパッチは、選択したゲームまたはゲームリビジョン用ではありません。

en: SD Root:
ja: SDのルート:

en: Select the Virtual SD Card Root
ja: 仮想SDカードのルートを選択します

en: Disabled
ja: 無効

en: Save Preset
ja: プリセットの保存

en: Dolphin Game Mod Preset
ja: Dolphin ゲームMod プリセット

en: Close
ja: 閉じる

en: Search games...
ja: ゲームタイトルを検索...

en: Interpreter (slowest)
ja: Interpreter (非常に低速)

en: Cached Interpreter (slower)
ja: Cached Interpreter (低速)

en: JIT Recompiler for x86-64 (recommended)
ja: JIT Recompiler for x86-64 (推奨)

en: JIT Recompiler for ARM64 (recommended)
ja: JIT Recompiler for ARM64 (推奨)

en: CPU Options
ja: CPU設定

en: CPU Emulation Engine:
ja: CPUのエミュレーション方式:

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲームによっては必要なメモリ管理ユニットを有効にします。(ON=互換、OFF=高速)<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Pause on Panic
ja: パニック時に一時停止する

en: Pauses the emulation if a Read/Write or Unknown Instruction panic occurs.<br>Enabling will affect performance.<br>The performance impact is the same as having Enable MMU on.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 読み取りや書き込みまたは不明な命令によるパニックが発生した場合、エミュレーションを一時停止します。<br>パフォーマンスへの影響は、Enable MMUをオンにした場合と同じです。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。

en: Enable Write-Back Cache (slow)
ja: ライトバックキャッシュを有効にする (低速)

en: Enables emulation of the CPU write-back cache.<br>Enabling will have a significant impact on performance.<br>This should be left disabled unless absolutely needed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: CPUライトバックキャッシュのエミュレーションを有効にします。<br>有効にするとパフォーマンスに大きな影響を与えます。<br>どうしても必要な場合を除き、無効のままにしてください。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Clock Override
ja: クロック周波数の変更

en: Enable Emulated CPU Clock Override
ja: CPU Clock Override を有効にする

en: Memory Override
ja: メモリ容量の変更

en: Enable Emulated Memory Size Override
ja: Memory Size Override を有効にする

en: Custom RTC Options
ja: リアルタイムクロック設定

en: Enable Custom RTC
ja: カスタム RTC を使用する

en: DSP Options
ja: DSP設定

en: DSP Emulation Engine:
ja: DSPのエミュレーション方式:

en: HLE (recommended)
ja: HLE (推奨)

en: LLE Recompiler (slow)
ja: LLE Recompiler (低速)

en: LLE Interpreter (very slow)
ja: LLE Interpreter (非常に低速)

en: Backend Settings
ja: 出力設定

en: Audio Backend:
ja: 出力バックエンド:

en: Dolby Pro Logic II Decoder
ja: Dolby Pro Logic II decoder

en: Decoding Quality:
ja: デコード精度

en: Default Device
ja: 既定のデバイス

en: Latency: %1 ms
ja: レイテンシ: %1 ms

en: Latency:  000 ms
ja: レイテンシ: 000 ms

en: Audio Playback Settings
ja: オーディオ再生の設定

en: Mute When Disabling Speed Limit
ja: 速度制限の無効時にミュート

en: Audio Buffer Size:
ja: オーディオバッファサイズ:

en: Adjusts the quality setting of the Dolby Pro Logic II decoder. Higher presets increases audio latency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select High.</dolphin_emphasis>
ja: Dolby Pro Logic II デコーダーの品質設定を調整します。プリセットを高くすると、オーディオの遅延が増加します。<br><br><dolphin_emphasis>不明な場合は、「High」を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Adjusts audio output volume.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 100%.</dolphin_emphasis>
ja: オーディオ出力の音量を調整します。<br><br><dolphin_emphasis>よくわからなければ、100% のままにしてください。</dolphin_emphasis>

en: DSP Emulation Engine
ja: DSPのエミュレーション方式:

en: Audio Backend
ja: オーディオバックエンド

en: Decoding Quality
ja: デコード精度

en: Latency
ja: レイテンシ

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Enter new Broadband Adapter MAC address:
ja: ブロードバンドアダプタのMACアドレスを入力:

en: For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">refer to this page</a>.
ja: セットアップ方法については、<a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">このページを参照してください</a>。

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Broadband Adapter MAC Address
ja: ブロードバンドアダプタ MACアドレス設定

en: Enter the IP address and port of the tapserver instance you want to connect to.
ja: 接続する tapserver インスタンスの IP アドレスとポートを入力してください。

en: BBA destination address
ja: BBA 宛先アドレス

en: Enter the DNS server to use:
ja: 使用するDNSサーバーを入力:

en: Use 8.8.8.8 for normal DNS, else enter your custom one
ja: 通常のDNSには8.8.8.8を使用し、そうでなければカスタムDNSを入力してください

en: Broadband Adapter DNS setting
ja: ブロードバンドアダプタ DNS 設定

en: Enter IP address of device running the XLink Kai Client:
ja: XLink Kai クライアントを実行しているデバイスの IP アドレスを入力:

en: For setup instructions, <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">refer to this page</a>.
ja: セットアップ方法については、<a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">このページを参照してください</a>。

en: XLink Kai BBA Destination Address
ja: XLink Kai BBA 宛先アドレス

en: Broadband Adapter Error
ja: ブロードバンドアダプタのエラー

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: The entered MAC address is invalid.
ja: 入力されたMACアドレスは無効です。

en: IPL Settings
ja: IPL設定

en: Skip Main Menu
ja: メインメニューをスキップする

en: System Language:
ja: システムの言語:

en: Device Settings
ja: デバイス設定

en: Memory Card Path:
ja: メモリーカードパス:

en: GBA Cartridge Path:
ja: GBA カートリッジのパス:

en: GCI Folder Path:
ja: GCI フォルダーのパス:

en: Warning: A GCI folder override path is currently configured for this slot. Adjusting the GCI path here will have no effect.
ja: 警告: このスロットには現在、GCIフォルダーのオーバーライドパスが設定されています。ここでGCIパスを調整しても効果はありません。

en: Slot A:
ja: スロットA

en: Slot B:
ja: スロットB

en: SP1:
ja: シリアルポート1

en: GBA Settings
ja: GBA設定

en: Run GBA Cores in Dedicated Threads
ja: GBAコアを専用のスレッドで実行する

en: Port %1 ROM:
ja: コントローラーポート %1 のROM:

en: Save in Same Directory as the ROM
ja: ROMと同じフォルダにセーブファイルを保存する

en: Saves:
ja: セーブ保存先

en: Choose a File to Open or Create
ja: ファイルを選択

en: Cannot set memory card to an empty path.
ja: メモリーカードを空のパスに設定できません。

en: The filename %1 does not conform to Dolphin's region code format for memory cards. Please rename this file to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are on it.
ja: ファイル名 %1 はDolphinのメモリーカード用リージョンコード形式に準拠していません。このファイル名を %2、 %3、 %4 のいずれかに変更してください。

en: The file
    %1
    is either corrupted or not a GameCube memory card file.
    %2
ja: このファイル
    %1
    は破損しているか、ゲームキューブメモリカードファイルではありません。
    %2

en: The same file can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
ja: 同じファイルを複数のスロットで使用することはできません; すでに %1 によって使用されています。

en: Choose GCI Base Folder
ja: GCIベースフォルダを選択

en: Cannot set GCI folder to an empty path.
ja: GCI フォルダを空のパスに設定できません。

en: The folder %1 does not conform to Dolphin's region code format for GCI folders. Please rename this folder to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are in it.
ja: フォルダ %1 は Dolphin の GCI フォルダのリージョンコード形式に準拠していません。このフォルダの名前を %2、 %3、 %4 のいずれかに変更してください。

en: The same folder can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
ja: 同じフォルダーを複数のスロットで使用することはできません: すでに %1 によって使用されています。

en: Choose a File to Open
ja: ファイルを選択

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
ja: ゲームボーイアドバンスROMファイル (*.gba)

en: Select GBA BIOS
ja: GBAのBIOSファイルを選択

en: Select GBA Saves Path
ja: GBAセーブファイルの保存先を選択

en: Put IPL ROMs in User/GC/<region>.
ja: IPL ROMを User/GC/ に置く<region>。

en: Select GBA ROM
ja: GBAのROMファイルを選択

en: Game Boy Advance ROMs (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;All Files (*)
ja: ゲームボーイアドバンス ROMファイル (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;すべてのファイル (*)

en: Basic Settings
ja: 基本設定

en: Enable Dual Core (speedhack)
ja: デュアルコアを有効にする (speedhack)

en: Enable Cheats
ja: チートコードを有効にする

en: Allow Mismatched Region Settings
ja: コンソール上の言語設定の不一致を許可する

en: Change Discs Automatically
ja: ディスクの入れ替えを自動で行う

en: Show Current Game on Discord
ja: Discordにプレイ中のゲームを表示

en: Unlimited
ja: 制限なし

en: %1% (Normal Speed)
ja: %1% (標準)

en: &Speed Limit:
ja: 速度制限(&S):

en: Auto Update Settings
ja: 自動更新設定

en: &Auto Update:
ja: 自動更新(&A):

en: Don't Update
ja: 更新しない

note: i18n: Releases is a noun.
en: Releases (every few months)
ja: リリース（数ヶ月ごとに更新）

en: Dev (multiple times a day)
ja: 開発者向け (1 日に複数回更新)

en: Fallback Region
ja: 既定の地域

en: Fallback Region:
ja: 既定の地域:

en: Usage Statistics Reporting Settings
ja: 統計レポートの設定

en: Enable Usage Statistics Reporting
ja: 統計レポートの収集に協力する

en: Generate a New Statistics Identity
ja: 新しい統計IDを作成する

en: Identity Generation
ja: IDの作成

en: New identity generated.
ja: 新しいIDが作成されました。

en: Enables the use of AR and Gecko cheat codes which can be used to modify games' behavior. These codes can be configured with the Cheats Manager in the Tools menu.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲームの動作を変更するために使用できる AR および Gecko チート コードの使用を有効にします。これらのコードは、[ツール] メニューの [チート マネージャー] で設定できます。<br><br>エミュレーションがアクティブな間は、この設定を変更できません。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Lets you use languages and other region-related settings that the game may not be designed for. May cause various crashes and bugs.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲームが想定していない可能性のある言語やその他の地域関連の設定を使用できます。様々なクラッシュやバグを引き起こす可能性があります。<br><br>この設定はエミュレーションが有効な間は変更できません。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Automatically changes the game disc when requested by games with two discs. This feature requires the game to be launched in one of the following ways:<br>- From the game list, with both discs being present in the game list.<br>- With File > Open or the command line interface, with the paths to both discs being provided.<br>- By launching an M3U file with File > Open or the command line interface.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 2枚組ディスクのゲームでリクエストされたときに自動的にゲームディスクを入れ替えます。この機能を使うには、ゲームを以下に示すどれかの方法で起動する必要があります: <br> - 両方のディスクがゲームリストに存在する状態で、ゲームリストから。 <br> - 両方のディスクへのパスが提供された状態で、ファイル > 開く、もしくはコマンドラインインターフェースから。 <br> - M3Uファイルをファイル > 開く、もしくはコマンドラインインターフェースから起動する。 <br> <br> <dolphin_emphasis> よく分からなければ、チェックを入れないでください。 </dolphin_emphasis>

en: Shows which game is active and the duration of your current play session in your Discord status.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: Discord ステータスに、実行中のゲームと現在のプレイ セッションの継続時間が表示されます。<br><br>エミュレーションが実行中は、この設定を変更できません。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Selects which update track Dolphin uses when checking for updates at startup. If a new update is available, Dolphin will show a list of changes made since your current version and ask you if you want to update.<br><br>The Dev track has the latest version of Dolphin which often updates multiple times per day. Select this track if you want the newest features and fixes.<br><br>The Releases track has an update every few months. Some reasons you might prefer to use this track:<br>- You prefer using versions that have had additional testing.<br>- NetPlay requires players to have the same Dolphin version, and the latest Release version will have the most players to match with.<br>- You frequently use Dolphin's savestate system, which doesn't guarantee backward compatibility of savestates between Dolphin versions. If this applies to you, make sure you make an in-game save before updating (i.e. save your game in the same way you would on a physical GameCube or Wii), then load the in-game save after updating Dolphin and before making any new savestates.<br><br>Selecting "Don't Update" will prevent Dolphin from automatically checking for updates.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Releases.</dolphin_emphasis>
ja: Dolphin が起動時に更新をチェックするときに使用する更新トラックを選択します。新しい更新が利用可能な場合、Dolphin は現在のバージョン以降に行われた変更の一覧を表示し、更新するかどうかを確認します。<br><br>「開発者向け」トラックには開発中のバージョンの Dolphin があり、1 日に複数回更新されることがよくあります。最新の機能と修正が必要な場合は、このトラックを選択してください。<br><br>「リリース」トラックは数ヶ月ごとに更新があります。このトラックを使用する方がよい理由は以下の通り：<br>- 十分なテストが行​​われた安定バージョンを使用することを好む場合。<br>- NetPlayで同じバージョンのDolphinを使用する必要がある（最新のリリース版が最も多くのプレイヤーとマッチングできます。）<br>- Dolphin のセーブステート システムを頻繁に使用する（Dolphin バージョン間のセーブステートの下位互換性は保証されません。これに該当する場合は、アップデート前にゲーム内セーブ（つまり、物理的な GameCube や Wii と同じ方法でゲームをセーブ）し、Dolphin をアップデートした後、新しいセーブステートを作成する前にゲーム内セーブをロードしてください。）<br><br>「更新しない」を選択すると、Dolphin はアップデートを自動的にチェックしなくなります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、リリースを選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Sets the region used for titles whose region cannot be determined automatically.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.
ja: 地域を自動的に判別できないタイトルに使用する地域をを設定します。エミュレーションが実行中はこの設定を変更できません。

en: If selected, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, emulated games, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.<br><br>No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
ja: 選択すると、Dolphin はパフォーマンス、機能の使用状況、エミュレートされたゲーム、構成に関するデータ、およびシステムのハードウェアとオペレーティング システムに関するデータを収集できます。<br><br>プライベートなデータは収集されません。このデータは、ユーザーやエミュレートされたゲームが Dolphin をどのように使用しているかを理解し、取り組みの優先順位を決めるのに役立ちます。また、バグ、パフォーマンス、安定性の問題を引き起こしているまれな構成を特定するのにも役立ちます。

en: Generate a new anonymous ID for your usage statistics. This will cause any future statistics to be unassociated with your previous statistics.
ja: 使用状況統計用の新しい匿名 ID を生成します。これにより、以降の統計は以前の統計と関連付けられなくなります。

en: Auto Update
ja: 自動更新

en: Controls how fast emulation runs relative to the original hardware.<br><br>Values higher than 100% will emulate faster than the original hardware can run, if your hardware is able to keep up. Values lower than 100% will slow emulation instead. Unlimited will emulate as fast as your hardware is able to.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 100%.</dolphin_emphasis>
ja: オリジナルのハードウェアに対するエミュレーションの実行速度を制御します。<br><br>100%より高い値を設定すると、元のハードウェアの動作速度よりも速くエミュレートされます。100%より低い値を設定すると、エミュレーションが遅くなります。制限なしは、ハードウェアが可能な限りの速度でエミュレートします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、100%を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: <System Language>
ja: ＜システムの言語＞

en: User Interface
ja: インターフェイス設定

en: &Language:
ja: UIの言語(&L):

en: &Theme:
ja: テーマ(&T):

en: Style:
ja: スタイル:

en: (System)
ja: (システム)

en: (Light)
ja: (ライト)

en: (Dark)
ja: (ダーク)

en: Use Built-In Database of Game Names
ja: ゲーム名の表記に内蔵リストを使用する

en: Download Game Covers from GameTDB.com for Use in Grid Mode
ja: グリッド表示でパッケージ画像を使用 ( GameTDB.comより取得 )

en: Enable Debugging UI
ja: デバッグUIを有効にする

en: Hotkeys Require Window Focus
ja: フォーカスがあるときのみホットキーを動作させる

en: Inhibit Screensaver During Emulation
ja: エミュレーション中はスクリーンセーバーを起動させない

en: Enable Play Time Tracking
ja: プレイ時間の追跡を有効

en: Render Window
ja: ゲームウィンドウ設定

en: Keep Window on Top
ja: 最前面に表示する

en: Confirm on Stop
ja: 動作停止時に確認

en: Use Panic Handlers
ja: パニックハンドラーを使用する

en: Show Active Title in Window Title
ja: タイトルバーに起動中のゲーム名を表示

en: Pause on Focus Loss
ja: フォーカスが外れたときに一時停止する

en: Mouse Cursor Visibility
ja: プレイ中のマウスカーソル表示

en: On Movement
ja: 操作時のみ表示

en: Never
ja: 常に非表示

en: Always
ja: 常に表示

en: Lock Mouse Cursor
ja: マウスカーソルをロック

en: Shows Dolphin's debugging user interface. This lets you view and modify a game's code and memory contents, set debugging breakpoints, examine network requests, and more.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: Dolphinのデバッグユーザーインターフェースを表示します。これにより、ゲームのコードやメモリの内容を見たり変更したり、デバッグ用のブレークポイントを設定したり、ネットワークリクエストを調べたりすることができます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>Disabled in Hardcore Mode.</dolphin_emphasis>
ja: <dolphin_emphasis>ハードコアモードでは無効になります。</dolphin_emphasis>

en: Restart Required
ja: 再起動が必要

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
ja: この変更を適用するにはDolphinを再起動してください

en: Uses Dolphin's database of properly formatted names in the game list's Title column.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲーム リストのタイトル列に、適切にフォーマットされた名前の Dolphin データベースを使用します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Changes the appearance and color of Dolphin's buttons.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Clean.</dolphin_emphasis>
ja: Dolphin のボタンの外観と色を変更します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、「Clean」を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Forces the render window to stay on top of other windows and applications.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: レンダリング ウィンドウを他のウィンドウやアプリケーションよりも前面に表示します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Sets the language displayed by Dolphin's user interface.<br><br>Changes to this setting only take effect once Dolphin is restarted.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &lt;System Language&gt;.</dolphin_emphasis>
ja: Dolphin のユーザー インターフェイスに表示される言語を設定します。<br><br>この設定の変更は、Dolphin を再起動した後に有効になります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、&lt;システムの言語&gt;を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Requires the render window to be focused for hotkeys to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: ホットキーを有効にするには、レンダリング ウィンドウにフォーカスする必要があります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Downloads full game covers from GameTDB.com to display in the game list's Grid View. If this setting is unchecked, the game list displays a banner from the game's save data, and if the game has no save file, displays a generic banner instead.<br><br>List View will always use the save file banners.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: GameTDB.com からすべてのゲーム カバー情報をダウンロードし、ゲーム リストのグリッド ビューに表示します。この設定がオフの場合、ゲーム リストにはゲームのセーブデータのバナーが表示され、セーブファイルがない場合は代わりに汎用バナーが表示されます。<br><br>リスト ビューではつねにセーブファイルのバナーが使用されます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Disables your screensaver while running a game.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲーム実行中は、スクリーンセーバーを無効にします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Tracks the time you spend playing games and shows it in the List View (as hours/minutes).<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: ゲームのプレイ時間を追跡し、リスト ビューに表示します (時間/分単位)。<br><br>エミュレーションがアクティブな間はこの設定を変更できません。<br><br><dolphin_emphasis>よくわからなければ、チェックを外さないでください</dolphin_emphasis>

en: Prompts you to confirm that you want to end emulation when you press Stop.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: [停止] を押したときに、エミュレーションを終了するかどうかを確認するメッセージを表示します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: In the event of an error, Dolphin will halt to inform you of the error and present choices on how to proceed. With this option disabled, Dolphin will "ignore" all errors. Emulation will not be halted and you will not be notified.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: エラーが発生した場合、Dolphin は停止してエラーを通知し、続行方法の選択肢を提示します。このオプションを無効にすると、Dolphin はすべてのエラーを「無視」します。エミュレーションは停止されず、通知もされません。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Shows the active game title in the render window's title bar.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: レンダーウィンドウのタイトルバーに実行中のゲームタイトルを表示します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Pauses the game whenever the render window isn't focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: レンダリング ウィンドウにフォーカスが当たっていないときは、ゲームを一時停止します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Locks the mouse cursor to the Render Widget as long as it has focus. You can set a hotkey to unlock it.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: レンダーウィジェットにフォーカスがある間、マウスカーソルをロックします。ホットキーを設定してロックを解除することができます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor briefly whenever it has recently moved, then hides it.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
ja: マウス カーソルが移動したときに短時間表示され、その後非表示になります。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、このモードを選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Hides the mouse cursor whenever it is inside the render window and the render window is focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
ja: マウス カーソルがレンダリング ウィンドウ内にあり、レンダリング ウィンドウにフォーカスがある場合は、マウス カーソルを非表示にします。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、&quot;移動中のみ表示&quot;を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor at all times.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
ja: マウス カーソルを常に表示します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、&quot;移動中のみ表示&quot;を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Sets the style of Dolphin's user interface. Any custom styles that you have added will be presented here, allowing you to switch to them.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select (System).</dolphin_emphasis>
ja: Dolphin のユーザー インターフェイスのスタイルを設定します。追加したカスタム スタイルはすべてここに表示され、切り替えることができます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、(システム) を選択してください。</dolphin_emphasis>

en: Theme
ja: テーマ

en: Show Messages
ja: メッセージを表示

en: Font Size:
ja: フォントサイズ:

en: Performance Statistics
ja: パフォーマンスステータス

en: Show FPS
ja: FPS を表示する

en: Show Frame Times
ja: フレームタイムを表示する

en: Show VPS
ja: VPS を表示する

en: Show VBlank Times
ja: 垂直ブランキング期間 (VBlank) 時間を表示

en: Show % Speed
ja: % 速度を表示する

en: Show Performance Graphs
ja: パフォーマンスグラフを表示する

en: Show Speed Colors
ja: スピードカラーを表示

en: Performance Sample Window (ms)
ja: パフォーマンス サンプル ウィンドウ (ミリ秒)

en: Show Rerecord Counter
ja: 再記録カウンターを表示

en: Show Lag Counter
ja: ラグカウンタを表示

en: Show Frame Counter
ja: フレームカウンタを表示

en: Show Input Display
ja: 入力された操作を表示する

en: Show System Clock
ja: システム時間を表示

en: Show NetPlay Ping
ja: ネットプレイ：Ping表示

en: Show Statistics
ja: 統計情報を表示する

en: Shows on-screen display messages over the render window. These messages disappear after several seconds.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: レンダリングウィンドウの上にオンスクリーンディスプレイメッセージを表示します。これらのメッセージは数秒後に消えます。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: Changes the font size of the On-Screen Display. Affects features such as performance statistics, frame counter, and netplay chat.<br><br>The font can be changed by placing a TTF font file into Dolphin's User/Load folder, and renaming it OSD_Font.ttf.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 13.</dolphin_emphasis>
ja: オンスクリーンディスプレイのフォントサイズを変更します。パフォーマンス統計、フレームカウンター、ネットプレイチャットなどの機能に影響します。<br><br>フォントを変更するには、TTFフォントファイルをDolphinのUser/Loadフォルダに配置し、OSD_Font.ttfに名前を変更してください。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、、13のままにしておいてください。</dolphin_emphasis>

en: Shows the number of distinct frames rendered per second as a measure of visual smoothness.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 視覚的な滑らかさの指標として、1秒間にレンダリングされるフレームの数を示します。<br><br><dolphin_emphasis>分からない場合はチェックを外してください。</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each distinct rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: レンダリングされた各フレーム間の平均時間（ms）と標準偏差を表示します。<br><br><dolphin_emphasis>分からない場合はチェックを外してください。</dolphin_emphasis>

en: Shows the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: エミュレーション速度の指標として、画面上に毎秒レンダリングされたフレーム数を表示します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: 各レンダリングフレーム間の平均時間（ms）と標準偏差を表示します。<br><br><dolphin_emphasis>分からない場合はチェックを外してください。</dolphin_emphasis>

en: Shows frametime graph along with statistics as a representation of emulation performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: エミュレーションパフォーマンスを表す統計情報とともにフレームタイムグラフを表示します。<br><br><dolphin_emphasis>分からない場合はチェックを外してください。</dolphin_emphasis>

en: Shows the % speed of emulation compared to full speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: フルスピードと比較したエミュレーションの % 速度を示します。<br><br><dolphin_emphasis>分からない場合はチェックを外してください。</dolphin_emphasis>

en: Changes the color of the FPS counter depending on emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ja: エミュレーション速度に応じてFPSカウンターの色を変更します。<br><br><dolphin_emphasis> よく分からなければ、チェックを外さないでください。</dolphin_emphasis>

en: The amount of time the FPS and VPS counters will sample over.<br><br>The higher the value, the more stable the FPS/VPS counter will be, but the slower it will be to update.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 1000ms.</dolphin_emphasis>
ja: FPS カウンターと VPS カウンターがサンプリングされる時間。<br><br>値が大きいほどFPS/VPSカウンターは安定しますが、更新が遅くなります。<br><br><dolphin_emphasis>分からない場合は、1000msのままにしてください。</dolphin_emphasis>

en: Shows the player's maximum ping while playing on NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ネットプレイ中に各プレイヤーのPing最大値を表示します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Shows chat messages, buffer changes, and desync alerts while playing NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ja: ネットプレイ中、チャットメッセージ/バッファ変更/Desync警告などのメッセージを画面に表示します。<br><br><dolphin_emphasis>よく分からなければ、チェックを入れないでください。</dolphin_emphasis>

en: Select a Game
ja: ディスクドライブチャンネルに表示するゲームを選択

en: Select Wii NAND Root
ja: Wii NANDルート

en: Select Dump Path
ja: ダンプ先を選択

en: Select Load Path
ja: ロードパスの選択

en: Select Resource Pack Path
ja: リソースパックの読込元フォルダを選択

en: Select WFS Path
ja: WFSパスの選択

en: Game Folders
ja: ゲームファイルのあるフォルダー

en: Search Subfolders
ja: サブフォルダも検索する

en: Check for Game List Changes in the Background
ja: ゲームリストを常に更新する

en: Default ISO:
ja: デフォルトISO:

en: Wii NAND Root:
ja: Wii NANDルート:

en: Dump Path:
ja: ダンプ先:

en: Load Path:
ja: ロードパス:

en: Resource Pack Path:
ja: リソースパックの場所:

en: WFS Path:
ja: WFS パス:

en: Enter USB device ID
ja: デバイス（ハードウェア）IDを入力

en: or select a device
ja: もしくは下の一覧から選択

en: Misc Settings
ja: その他の設定

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
ja: PAL60 (EuRGB60) モードを使用する

en: Enable Screen Saver
ja: スクリーンセーバーを有効にする

en: Enable WiiConnect24 via WiiLink
ja: WiiLink経由でWiiConnect24を有効にする

en: Connect USB Keyboard
ja: USBキーボードを接続する

en: Sound:
ja: サウンドの設定:

note: i18n: Mono audio
en: Mono
ja: モノラル

note: i18n: Stereo audio
en: Stereo
ja: ステレオ

note: i18n: Surround audio (Dolby Pro Logic II)
en: Surround
ja: サラウンド

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
ja: PALのタイトル動作時に、Wiiの画面モードを 50Hz (576i) ではなく 60Hz (480i) に変更します
    すべてのタイトルで上手く動作するとは限りません

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
ja: 5分間操作がない状態が続くと、画面を暗くするようにします

en: Enables the WiiLink service for WiiConnect24 channels.
    WiiLink is an alternate provider for the discontinued WiiConnect24 Channels such as the Forecast and Nintendo Channels
    Read the Terms of Service at: https://www.wiilink24.com/tos
ja: WiiConnect24チャンネルのWiiLinkサービスを有効にします。
    WiiLinkは、ForecastやNintendoチャンネルなど、廃止されたWiiConnect24チャンネルの代替プロバイダーです。
    利用規約を読む場合は次のURLを参照してください。: https://www.wiilink24.com/tos

en: Sets the Wii system language.
ja: Wiiのシステム言語を変更できます

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
ja: 有効にしているとWiiメニューやいくつかのタイトルで動作速度が低下する場合があります

en: SD Card Settings
ja: SDカードの設定

en: Insert SD Card
ja: SDカードの挿入をエミュレートする

en: Supports SD and SDHC. Default size is 128 MB.
ja: SD および SDHC 仕様のみサポート。デフォルト容量は 128 MB です

en: Allow Writes to SD Card
ja: SDカードへの書き込みを許可する

en: SD Card Path:
ja: SDカード

en: Automatically Sync with Folder
ja: 次のフォルダと自動同期

en: Synchronizes the SD Card with the SD Sync Folder when starting and ending emulation.
ja: エミュレーション開始から終了までに発生したSDカードへの変更内容を同期するフォルダを設定

en: SD Sync Folder:
ja: 同期させるフォルダ

en: SD Card File Size:
ja: SDカードのファイルサイズ:

en: You are about to pack the content of the folder at %1 into the file at %2. All current content of the file will be deleted. Are you sure you want to continue?
ja: %1 のフォルダーの内容を %2 のファイルにパックしようとしています。ファイルの現在の内容はすべて削除されます。続行してもよろしいですか?

en: Conversion failed.
ja: 変換に失敗しました。

en: You are about to unpack the content of the file at %2 into the folder at %1. All current content of the folder will be deleted. Are you sure you want to continue?
ja: %2 のファイルの内容を %1 のフォルダーに展開しようとしています。フォルダーの現在の内容はすべて削除されます。続行してもよろしいですか?

en: Whitelisted USB Passthrough Devices
ja: 常にパススルーを行うUSBデバイスリスト

en: Wii Remote Settings
ja: Wiiリモコンの設定

en: Sensor Bar Position:
ja: センサーバーの位置

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

note: i18n: IR stands for infrared and refers to the pointer functionality of Wii Remotes
en: IR Sensitivity:
ja: Wiiリモコンの感度

en: Speaker Volume:
ja: リモコンスピーカー音量

en: Add New USB Device
ja: USBデバイスを追加

en: USB Whitelist Error
ja: USB ホワイトリストエラー

en: This USB device is already whitelisted.
ja: このデバイスは既に登録済みです。

en: Select SD Card Image
ja: SDカードイメージの選択

en: SD Card Image (*.raw);;All Files (*)
ja: SDカードファイル (*.raw);; すべてのファイル (*)

en: Select a Folder to Sync with the SD Card Image
ja: SDカードイメージと同期するフォルダを選択

note: i18n: "Var" is short for "variant"
en: Unknown (Id:%1 Var:%2)
ja: 不明 (Id:%1 Var:%2)

note: i18n: %1 is a name
en: Modifying Skylander: %1
ja: スカイランダーを修正中: %1

en: No data to modify!
ja: 変更するデータはありません！

en: The type of this Skylander does not have any data that can be modified!
ja: この Skylander のタイプには、変更できるデータがありません！

en: Unknown Skylander type!
ja: スカイランダーの種類が不明です！

en: The type of this Skylander is unknown!
ja: この Skylander の種類は不明です！

en: Unable to modify Skylander!
ja: Skylander を改造できません！

en: The type of this Skylander is unknown, or can't be modified at this time!
ja: この　Skylander の種類が不明で、現時点では変更できません！

en: Can't be modified yet!
ja: まだ変更できません！

en: This Skylander type can't be modified yet!
ja: この Skylander の種類はまだ改造できません！

en: Toy code:
ja: トイコード:

en: Money:
ja: 貨幣:

en: Hero level:
ja: ヒーローレベル:

note: i18n: The total amount of time the Skylander has been used for
en: Playtime:
ja: プレイ時間:

note: i18n: A timestamp for when the Skylander was most recently reset
en: Last reset:
ja: 最終リセット:

note: i18n: A timestamp for when the Skylander was most recently used
en: Last placed:
ja: 最終順位:

en: The toy code for this figure. Only available for real figures.
ja: このフィギュアのトイコード。本物のフィギュアにのみ使用可能です。

en: The total time this figure has been used inside a game in seconds
ja: この数値がゲーム内で使用された合計時間 (秒単位)になります

en: The last time the figure has been reset. If the figure has never been reset, the first time the figure was placed on a portal
ja: フィギュアが最後にリセットされた時刻です。フィギュアがリセットされたことがない場合はフィギュアがポータルに最初に配置された時刻です。

en: The last time the figure has been placed on a portal
ja: 最後に、このフィギュアがポータルに配置された時刻

en: Incorrect money value!
ja: 貨幣の値が間違っています！

en: Make sure that the money value is between 0 and 65000!
ja: 金額が 0 ～ 65000 の範囲であることを確認してください。

en: Incorrect hero level value!
ja: ヒーローレベルの値が間違っています！

en: Make sure that the hero level value is between 0 and 100!
ja: ヒーロー レベルの値が 0 ～ 100 であることを確認してください！

en: Incorrect nickname!
ja: ニックネームが間違っています！

en: Make sure that the nickname is between 0 and 15 characters long!
ja: ニックネームは0文字以上15文字以下で入力してください！

en: Incorrect playtime value!
ja: 再生時間の値が間違っています！

en: Make sure that the playtime value is valid!
ja: プレイタイムの値が有効であることを確認してください！

en: Incorrect last reset time!
ja: 最終リセットタイムが間違っています！

en: Make sure that the last reset datetime value is valid!
ja: 最終リセット日時の値が有効であることを確認してください！

en: Incorrect last placed time!
ja: 最終順位のタイムが間違っています！

en: Make sure that the last placed datetime value is valid!
ja: 最後にセットされたdatetime値が有効であることを確認してください！

en: Could not save your changes!
ja: 変更内容を保存できませんでした！

en: The file associated to this file was closed! Did you clear the slot before saving?
ja: このファイルに関連付けられたファイルは閉じられました！ 保存する前にスロットをクリアしましたか？

en: Can't edit villains for this trophy!
ja: このトロフィーの悪役は編集できません！

en: Kaos is the only villain for this trophy and is always unlocked. No need to edit anything!
ja: カオスはこのトロフィーの唯一の悪役であり、常にロック解除されています。何も編集する必要はありません！

note: i18n: "Captured" is a participle here. This string is used when listing villains, not when a villain was just captured
en: Captured villain %1:
ja: 悪役 %1 を捕獲しました。

en: Skylanders Manager
ja: Skylander マネージャー

en: Only Show Collection
ja: コレクションのみを表示

en: Customize
ja: カスタマイズ:

en: Load File
ja: ファイルの読み込み

en: Clear Slot
ja: スロットの消去

en: Load Slot
ja: ロードスロット

en: Modify Slot
ja: スロットの変更

en: Emulate Skylander Portal
ja: Skylander ポータルをエミュレートする

en: Portal Slots
ja: ポータルスロット

en: Skylander Collection Path:
ja: Skylander コレクションのパス:

en: Choose
ja: 選択

en: Search:
ja: 検索:

note: i18n: Figures for the game Skylanders: Spyro's Adventure. The game has the same title in all countries it was released in, except Japan, where it's named スカイランダーズ スパイロの大冒険.
en: Spyro's Adventure
ja: スパイロの大冒険

note: i18n: Figures for the game Skylanders: Giants. The game has the same title in all countries it was released in. It was not released in Japan.
en: Giants
ja: ジャイアンツ

note: i18n: Figures for the game Skylanders: Swap Force. The game has the same title in all countries it was released in. It was not released in Japan.
en: Swap Force
ja: スワップフォース

note: i18n: Figures for the game Skylanders: Trap Team. The game has the same title in all countries it was released in. It was not released in Japan.
en: Trap Team
ja: トラップチーム

note: i18n: Figures for the games Skylanders: SuperChargers (not available for the Wii) and Skylanders: SuperChargers Racing (available for the Wii). The games have the same titles in all countries they were released in. They were not released in Japan.
en: SuperChargers
ja: スーパーチャージャーズ

note: i18n: Elements are a trait of Skylanders figures. For official translations of this term, check the Skylanders SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Element
ja: 要素

en: All
ja: すべて

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: まほう. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Magic
ja: まほう

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 水. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Water
ja: 水

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: マシン. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Tech
ja: マシン

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 火. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Fire
ja: 火

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 土. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Earth
ja: 土

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: ライフ. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Life
ja: ライフ

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 風. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Air
ja: 風

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: アンデッド. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Undead
ja: アンデット

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Dark
ja: ダーク

en: Figure type
ja: 図の種類

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Giant
ja: ジャイアント

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Swapper
ja: スワッパー

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trap Master
ja: トラップマスター

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Mini
ja: ミニ

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Item
ja: アイテム

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trophy
ja: トロフィー

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Vehicle
ja: ビークル

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trap
ja: トラップ

en: Select Skylander Collection
ja: Skylanderコレクションの選択

en: Create Skylander File
ja: スカイランダーファイルの作成

en: Skylander not found in this collection. Create new file?
ja: このコレクションに Skylander は含まれていません。新しいファイルを作成しますか？

note: i18n: This is used to create a file name. The string must end in ".sky".
en: Unknown(%1 %2).sky
ja: 不明(%1 %2).sky

en: Select Skylander File
ja: Skylanderファイルの選択

en: Variant:
ja: バリアント:

en: ID entered is invalid!
ja: 入力されたIDは無効です！

en: Variant entered is invalid!
ja: 入力されたバリアントは無効です！

en: Skylander (*.sky);;All Files (*)
ja: Skylander (*.sky);;すべてのファイル (*)

en: Failed to modify Skylander!
ja: Skylanderの修正に失敗しました！

en: Make sure there is a Skylander in slot %1!
ja: スロット %1 に Skylander があることを確認してください！

en: Failed to clear Skylander!
ja: Skylanderをクリアできませんでした！

en: Failed to clear the Skylander from slot %1!
ja: スロット %1 からSkylanderをクリアできませんでした！

en: Failed to create Skylander file!
ja: Skylanderファイルの作成に失敗しました！

en: Failed to create Skylander file:
    %1
    
    The Skylander may already be on the portal.
ja: Skylanderファイルの作成に失敗しました:
    %1
    
    Skylanderはすでにポータルにある可能性があります

en: Failed to open the Skylander file!
ja: Skylanderファイルのオープンに失敗しました！

en: Failed to read the Skylander file!
ja: Skylanderファイルの読み込みに失敗しました！

en: Failed to load the Skylander file!
ja: Skylanderファイルのロードに失敗しました！

en: GBA TAS Input %1
ja: TAS用入力 GBA %1

en: GameCube TAS Input %1
ja: TAS用入力 ゲームキューブ %1

en: Main Stick
ja: コントロールスティック

en: Left click to set the IR value.
    Right click to re-center it.
ja: 左クリックで赤外線センサーの値を設定
    右クリックで赤外線センサーの再センタリング

en: Left click to set the stick value.
    Right click to re-center it.
ja: 左クリックでスティック値を設定
    右クリックでスティックの再センタリング

en: Enable Controller Inpu&t
ja: コントローラー入力を有効にする(&t)

en: Warning: Analog inputs may reset to controller values at random. In some cases this can be fixed by adding a deadzone.
ja: 警告: アナログ入力は、コントローラの値にランダムにリセットされることがあります。場合によっては、デッドゾーンを追加することで修正できます。

en: Duration of Turbo Button Press (frames):
ja: ターボボタンを押す時間(フレーム):

en: Duration of Turbo Button Release (frames):
ja: ターボボタンを離す時間(フレーム):

en: IR
ja: ポインタ

en: Nunchuk Stick
ja: ヌンチャクスティック

en: Wii Remote Accelerometer
ja: Wiiリモコンの加速度センサー

en: Wii Remote Gyroscope
ja: Wiiリモコンのジャイロスコープ

en: Nunchuk Accelerometer
ja: ヌンチャク加速度センサー

en: Wii Remote Buttons
ja: Wiiリモコン ボタン

en: Nunchuk Buttons
ja: ヌンチャク ボタン

en: Classic Buttons
ja: クラシックコントローラ ボタン

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote + Nunchuk
ja: TAS用入力 Wii %1 - Wiiリモコン+ヌンチャク

en: Wii TAS Input %1 - Classic Controller
ja: TAS用入力 Wii %1 - クラシックコントローラ

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote
ja: TAS用入力 Wii %1 - Wiiリモコン

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Play
ja: 開始

en: FullScr
ja: 全画面

en: ScrShot
ja: 画面撮影

en: Config
ja: 設定

en: Pause
ja: 一時停止

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
ja: 選択した言語の読み込みに失敗しました。＜システムの言語＞に設定を戻します

en: Update available
ja: 自動更新

en: <h2>A new version of Dolphin is available!</h2>Dolphin %1 is available for download. You are running %2.<br> Would you like to update?<br><h4>Release Notes:</h4>
ja: <h2>Dolphinの最新版が公開されています！ </h2>Dolphin %1 がダウンロード可能です。現在のバージョン ( %2 )<br> 更新を行いますか？<br><h4>更新履歴:</h4>

en: Update after closing Dolphin
ja: Dolphin 終了後に更新する

en: Never Auto-Update
ja: 自動更新を停止

en: Remind Me Later
ja: また今度

en: Install Update
ja: 自動更新

en: Update completed
ja: 更新完了

en: The emulated Wii console has been updated.
ja: Wiiシステムの更新が完了しました

en: The emulated Wii console is already up-to-date.
ja: このWiiシステムは既に最新版になっています

en: Update failed
ja: 更新失敗

en: Could not download update information from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
ja: 更新情報のダウンロードに失敗。インターネット接続設定を確認してから改めて試してください

en: Could not download update files from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
ja: 更新ファイルのダウンロードに失敗。インターネット接続設定を確認してから改めて試してください

en: Could not install an update to the Wii system memory. Please refer to logs for more information.
ja: 更新ファイルのWiiシステムメモリへのインストールに失敗。ログで詳細を確認してください

en: Update cancelled
ja: 更新キャンセル

en: The update has been cancelled. It is strongly recommended to finish it in order to avoid inconsistent system software versions.
ja: 更新がキャンセルされました。システムバージョンの不一致を避けるため、最新版への更新を強く推奨します

en: The game's region does not match your console's. To avoid issues with the system menu, it is not possible to update the emulated console using this disc.
ja: ゲームの地域とコンソールの地域が一致しません。システムメニューの問題を避けるため、このディスクを使用してエミュレートされたコンソールをアップデートすることはできません。

en: The game disc does not contain any usable update information.
ja: このゲームディスクには、使用可能なアップデート情報は含まれていません。

en: Preparing to update...
    This can take a while.
ja: 更新の準備中...
    しばらくお待ちください

en: Updating
ja: 更新中

en: &Cancel
ja: キャンセル(&C)

en: Finishing the update...
    This can take a while.
ja: 更新の最終処理中...
    しばらくお待ちください

en: Updating title %1...
    This can take a while.
ja: 次のタイトルを更新中... %1
    しばらくお待ちください

en: Connect to the Internet and perform an online system update?
ja: インターネットに接続してWiiのシステム更新を行いますか？

en: Modifier
ja: 感度変更

en: Gate Size
ja: ゲートサイズ

note: i18n: Refers to plastic shell of game controller (stick gate) that limits stick movements.
en: Adjusts target radius of simulated stick gate.
ja: シミュレートされたスティック ゲートの目標半径を調整します。

en: Virtual Notches
ja: バーチャルノッチ

en: Snap the thumbstick position to the nearest octagonal axis.
ja: アナログスティックの位置を最も近い八角形の軸にスナップします。

en: Dead Zone
ja: 遊びの調整

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gamepad inputs.
en: Input strength to ignore and remap.
ja: 無視してリマップする入力値。

en: Hide
ja: 隠す

en: Recenter
ja: リセット

en: Relative Input Hold
ja: 相対入力を保持

note: i18n: Refers to a positional offset applied to an emulated wiimote.
en: Vertical Offset
ja: 垂直オフセット

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "yaw" axis.
en: Total Yaw
ja: ヨー軸移動量の合計

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the yaw axis.
ja: ヨー軸を中心とした全回転。

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "pitch" axis.
en: Total Pitch
ja: ピッチ軸移動量の合計

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the pitch axis.
ja: ピッチ軸を中心とした全回転。

en: Relative Input
ja: 相対的な操作

en: Auto-Hide
ja: 未操作時に隠す

en: Distance
ja: 距離

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Distance of travel from neutral position.
ja: 振りの強さをニュートラルポジションからの距離で指定

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of outward swing movements.
ja: 外向きのスイング動作のピーク速度。

en: Return Speed
ja: 戻りの速度

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of movements to neutral position.
ja: ニュートラル位置への動作のピーク速度。

en: Angle
ja: 角度

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Rotation applied at extremities of swing.
ja: スイングの両端で回転をかける。

note: i18n: Refers to the intensity of shaking an emulated wiimote.
en: Intensity
ja: 強さ

note: i18n: Refering to emulated wii remote movement.
en: Total travel distance.
ja: 移動距離の合計。

note: i18n: Refers to a number of actions per second in Hz.
en: Frequency
ja: 周波数

note: i18n: Refering to emulated wii remote movement.
en: Number of shakes per second.
ja: 1秒間に行うシェイクの回数

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Clamping of rotation about the yaw axis.
ja: ヨー軸を中心とした回転のクランプ。

note: i18n: Percentage value of accelerometer data (complementary filter coefficient).
en: Accelerometer Influence
ja: 加速度センサーの影響

note: i18n: Refers to a setting controling the influence of accelerometer data.
en: Influence of accelerometer data on pitch and roll. Higher values will reduce drift at the cost of noise. Consider values between 1% and 3%.
ja: ピッチとロールに対する加速度計データへの影響。値を高くすると、ノイズが発生しますが、ドリフトは減少します。 1% ～ 3% の値を検討してください。

en: Pitch Up
ja: ピッチアップ

en: Pitch Down
ja: ピッチダウン

en: Roll Left
ja: 左にロール

en: Roll Right
ja: 右にロール

en: Yaw Left
ja: ヨー軸左

en: Yaw Right
ja: ヨー軸右

note: i18n: "°/s" is the symbol for degrees (angular measurement) divided by seconds.
en: °/s
ja: 度 ° /秒ごと

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gyroscope input.
en: Angular velocity to ignore and remap.
ja: ここで指定した角度以下の入力を無視します

en: Calibration Period
ja: キャリブレーション周期

note: i18n: "s" is the symbol for seconds.
en: s
ja: 秒

note: i18n: Refers to the "Calibration" setting of gyroscope input.
en: Time period of stable input to trigger calibration. (zero to disable)
ja: キャリブレーションを起動するまでの安定した入力の期間。 (無効にする場合はゼロ)

en: Threshold
ja: しきい値

note: i18n: Refers to the "threshold" setting for pressure sensitive gamepad inputs.
en: Input strength required for activation.
ja: 起動に必要な入力値。

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Maximum tilt angle.
ja: 最大傾斜角度。

en: Velocity
ja: 速度

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Peak angular velocity (measured in turns per second).
ja: ピーク角速度 (1 秒あたりの回転数で測定)。

en: Invalid literal.
ja: 無効な即値です。

en: Expected end of expression.
ja: 入力値の検証：演算子に続く入力待ち

en: Expected closing paren.
ja: 閉じカッコが必要です。

en: Expected variable name.
ja: 変数名が必要です。

en: Expected start of expression.
ja: 入力値の検証：入力待ち

en: Expected opening paren.
ja: 開きカッコが必要です。

en: Expected name of input.
ja: 名前入力が必要です。

en: Expected + or closing paren.
ja: 必要 + または閉じカッコ。

en: Tokenizing failed.
ja: トークン化に失敗しました。

en: No profiles found for game setting '{0}'
ja: ゲーム設定 '{0}' のプロファイルが見つかりません

en: Unable to contact update server.
ja: アップデートサーバーに接続できません。

en: Invalid JSON received from auto-update service : {0}
ja: 自動更新サービスから無効な JSON を受信しました: {0}

en: You are running the latest version available on this update track.
ja: 最新バージョンを使用しているようです

en: Unable to create updater copy.
ja: アップデータのコピーを作成できません。

en: Unable to set permissions on updater copy.
ja: アップデータコピーのパーミッションを設定できません。

en: Could not start updater process: {0}
ja: アップデータ処理を開始できませんでした: {0}

en: East Asia
ja: 東アジア

en: China
ja: 中国

en: North America
ja: 北アメリカ

en: South America
ja: 南アメリカ

en: Oceania
ja: オセアニア

en: Africa
ja: アフリカ

en: Failed to load dxgi.dll
ja: dxgi.dllのロードに失敗しました

en: Failed to load {0}. If you are using Windows 7, try installing the KB4019990 update package.
ja: {0}のロードに失敗しました。Windows 7を使用している場合は、KB4019990更新パッケージをインストールしてみてください。

en: Failed to load d3d11.dll
ja: d3d11.dllのロードに失敗しました

en: Failed to initialize Direct3D.
    Make sure your video card supports at least D3D 10.0
    {0}
ja: Direct3Dの初期化に失敗しました。
    ビデオカードが少なくともD3D 10.0をサポートしていることを確認してください。
    {0}

en: The Direct3D 11 renderer requires support for features not supported by your system configuration. You may still use this backend, but you will encounter graphical artifacts in certain games.
    
    Do you really want to switch to Direct3D 11? If unsure, select 'No'.
ja: Direct3D 11レンダラーでは、システム構成でサポートされていない機能のサポートが必要です。このバックエンドを使用することは可能ですが、特定のゲームではグラフィックのアーチファクトが発生します。
    
    本当にDirect3D 11に切り替えますか？分からない場合は「No」を選択してください。

note: i18n: Null is referring to the null video backend, which renders nothing
en: Null
ja: ビデオ出力なし (Null)

en: GPU: ERROR: Need GL_ARB_framebuffer_object for multiple render targets.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
ja: GPU: ERROR: Need GL_ARB_framebuffer_object for multiple render targets.
    OpenGL 3.0に対応したビデオカードを使っていますか？

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
ja: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_vertex_array_object.
    OpenGL 3.0に対応したビデオカードを使っていますか？

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
ja: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_map_buffer_range.
    OpenGL 3.0に対応したビデオカードを使っていますか？

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.1?
ja: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_uniform_buffer_object.
    OpenGL 3.1に対応したビデオカードを使っていますか？

en: Buggy GPU driver detected.
    Please either install the closed-source GPU driver or update your Mesa 3D version.
ja: 不安定なGPUドライバを検出しました。
    クローズドソースの GPU ドライバをインストールするか、 Mesa 3D のバージョンを更新してください。

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.3?
ja: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_sampler_objects.
    OpenGL 3.3に対応したビデオカードを使っていますか？

en: GPU: OGL ERROR: Need at least GLSL 1.30
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
    GPU: Your driver supports GLSL {0}
ja: GPU: OGL ERROR: Need at least GLSL 1.30
    OpenGL 3.0に対応したビデオカードを使っていますか？
    GPU: Your driver supports GLSL {0}

en: The graphics driver is forcibly enabling anti-aliasing for Dolphin. You need to turn this off in the graphics driver's settings in order for Dolphin to work.
    
    (MSAA with {0} samples found on default framebuffer)
ja: グラフィックドライバが強制的にDolphinのアンチエイリアスを有効にしています。Dolphinを動作させるには、グラフィックドライバの設定でこれをオフにする必要があります。
    
    （デフォルトのフレームバッファで {0} サンプルの MSAA が見つかりました）

en: GPU: OGL ERROR: Does your video card support OpenGL 2.0?
ja: GPU: OGL ERROR: OpenGL 2.0に対応したビデオカードを使っていますか？

en: GPU: OGL ERROR: Need OpenGL version 3.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3?
ja: GPU: OGL ERROR: Need OpenGL version 3.
    OpenGL 3.0に対応したビデオカードを使っていますか？

en: GPU: OGL ERROR: Number of attributes {0} not enough.
    GPU: Does your video card support OpenGL 2.x?
ja: GPU: OGL ERROR: Number of attributes {0} not enough.
    OpenGL 2.xに対応したビデオカードを使っていますか？

en: The software renderer is significantly slower than other backends and is only recommended for debugging purposes.
    
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
ja: Software Rendererは出力バックエンドに比べて非常に低速です。
    デバッグ用途としてのみ有用なものです。
    本当に使用しますか？よく分からなければ、選択しないでください。

note: i18n: Please leave SyncOnSkipIdle and True untranslated. The user needs to enter these terms as-is in an INI file.
en: Please change the "SyncOnSkipIdle" setting to "True"! It's currently disabled, which makes this problem very likely to happen.
ja: 「SyncOnSkipIdle」設定を「True」に変更してください。現在無効になっているため、この問題が発生する確率が非常に高くなります。

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU. Turn off the "Dual Core" setting to avoid this.
ja: このエラーは通常、エミュレートされたGPUがエミュレートされたCPUと同期しないために発生します。これを避けるには、"Dual Core "設定をオフにしてください。

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU, but your current settings make this unlikely to happen. If this error is stopping the game from working, please report it to the developers.
ja: このエラーは通常、エミュレートされた GPU がエミュレートされた CPU と同期していないことが原因で発生しますが、現在の設定ではこのエラーが発生する可能性は小さいです。このエラーによりゲームが動作しなくなる場合は、開発者に報告してください。

en: GFX FIFO: Unknown Opcode ({0:#04x} @ {1}, preprocess={2}).
    
    {3}
    
    Further errors will be sent to the Video Backend log and Dolphin will now likely crash or hang.
ja: GFX FIFO: 不明なオペコードです ({0:#04x} @ {1}, preprocess={2})。
    
    {3}
    
    さらにエラーが発生すると、Video Backendのログに送られ、Dolphinはクラッシュするかハングアップします。

en: Frame dump image(s) '{0}' already exists. Overwrite?
ja: フレームダンプイメージ '{0}' はすでに存在します。上書きしますか？

en: Compiling Shaders
ja: シェーダをコンパイル中...

en: This game requires bounding box emulation to run properly but your graphics card or its drivers do not support it. As a result you will experience bugs or freezes while running this game.
ja: このタイトルでは Bounding Box という機能を使っていますが、お使いのビデオカードもしくはドライバでは対応していないようです。そのためプレイ中にバグやフリーズと遭遇する可能性があります。

en: Failed to initialize renderer classes
ja: レンダラー・クラスの初期化に失敗しました。

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
ja: LTR

en: Save All
ja: すべて保存

en: &Yes
ja: はい(&Y)

en: Yes to &All
ja: すべてはい(&A)

en: &No
ja: いいえ(&N)

en: N&o to All
ja: すべていいえ(&o)

en: Discard
ja: 廃棄

en: Help
ja: ヘルプ

en: Apply
ja: 適用

en: Restore Defaults
ja: デフォルトの復元
