Dolphin Emulator - en to hu translation catalogue (2171 entries)

en: JIT is not active
hu: A JIT nem aktív

en: Failed to open "{0}" for writing.
hu: Nem sikerült megnyitni írásra: "{0}".

en: Wrote to "{0}".
hu: Sikeres írás: "{0}".

en: The decryption keys need to be appended to the NAND backup file.
hu: A NAND biztonsági mentés fájlhoz csatolni kell a titkosító kulcsokat.

en: OpenAL: can't find sound devices
hu: OpenAL: nem található hang eszköz

en: OpenAL: can't open device {0}
hu: OpenAL: {0} eszköz nem nyitható meg

en: OpenAL: can't create context for device {0}
hu: OpenAL: környezet létrehozása sikertelen az eszköz számára: {0}

en: Delete the existing file '{0}'?
hu: Törlöd a meglévő '{0}' fájlt?

en: The file {0} was already open, the file header will not be written.
hu: A fájl már meg van nyitva, a fájl fejléce nem lesz módosítva: {0}.

en: The file {0} could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
hu: A {0} fájl nem nyitható meg írásra. Ellenőrizd, hogy nincs-e megnyitva másik programmal.

en: Error: After "{0}", found {1} ({2:#x}) instead of save marker {3} ({4:#x}). Aborting savestate load...
hu: Hiba: "{0}" után, {1} ({2:#x}) található a mentési jelölő {3} ({4:#x}) helyett. Mentés betöltésének leállítása...

en: Pack SD Card Now
hu: SD-kártya becsomagolása most

en: Unpack SD Card Now
hu: SD-kártya kicsomagolása most

en: Information
hu: Információk

en: Question
hu: Kérdés

en: Warning
hu: Figyelem

en: Critical
hu: Kritikus

en: This build of Dolphin is not natively compiled for your CPU.
    Please run the ARM64 build of Dolphin for a better experience.
hu: Ez a Dolphin verzió nincs natívan fordítva a CPU-dhoz.
    Futtasd a Dolphin ARM64-es verzióját a jobb élmény érdekében.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: {0}
hu: Action Replay hiba: érvénytelen AR kódsor: {0}

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Ram Write And Fill ({2})
hu: Action Replay hiba: érvénytelen méret ({0:08x} : cím = {1:08x}) a RAM írásban és kitöltésben ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Write To Pointer ({2})
hu: Action Replay hiba: érvénytelen méret ({0:08x} : cím = {1:08x}) a mutató írásában ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Add Code ({2})
hu: Action Replay hiba: érvénytelen méret ({0:08x} : cím= {1:08x}) a kód hozzáadásban ({2})

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented ({0})
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
hu: Action Replay hiba: Mester kód és CCXXXXXX írása nincs beépítve ({0})
    Mester kódokra nincs szükség. Ne használj mester kódokat.

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Fill and Slide ({2})
hu: Action Replay hiba: érvénytelen méret({0:08x} : cím = {1:08x}) a kitöltésben és regiszterben ({2})

en: Action Replay Error: Invalid value ({0:08x}) in Memory Copy ({1})
hu: Action Replay hiba: érvénytelen érték ({0:08x}) a memória másolásban ({1})

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype {0:08x} ({1})
hu: Action Replay: Normál kód 0: Érvénytelen altípus {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type {0:08x} ({1})
hu: Action Replay: Érvénytelen normál kódtípus {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size {0:08x} ({1})
hu: Action Replay: Feltételes kód: Érvénytelen méret {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Normal Code {0}: Invalid subtype {1:08x} ({2})
hu: Action Replay: Normál kód {0}: Érvénytelen altípus {1:08x} ({2})

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
hu: Az action replay szimulátor nem támogat olyan kódokat, amelyek magát az Action Replayt módosítják.

en: Zero 3 code not supported
hu: Zero 3 kód nem támogatott

en: Zero code unknown to Dolphin: {0:08x}
hu: A Dolphin számára ismeretlen Zero kód: {0:08x}

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    {0}
hu: Action Replay kód dekódolási hiba:
    Sikertelen paritás ellenőrzés
    
    Felelős kód:
    {0}

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
hu: SetupWiiMemory: setting.txt fájl nem hozható létre

en: Files specified in the M3U file "{0}" were not found:
    {1}
hu: A(z) "{0}" M3U fájlban megadott fájlok nem találhatók:
    {1}

en: No paths found in the M3U file "{0}"
hu: Nem található útvonal az M3U fájlban "{0}"

en: The specified file "{0}" does not exist
hu: A megadott fájl "{0}" nem létezik.

en: "{0}" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
hu: "{0}" egy érvénytelen GCM/ISO fájl, vagy nem GC/Wii ISO.

en: Could not recognize file {0}
hu: A {0} fájl nem ismerhető fel

en: The IPL file is not a known good dump. (CRC32: {0:x})
hu: Az IPL fájl nem egy ismert, jó minőségű másolat. (CRC32: {0:x})

en: {0} IPL found in {1} directory. The disc might not be recognized
hu: {0} IPL található a(z) {1} mappában. A lemez lehet, hogy nem ismerhető fel

en: Failed to load the executable to memory.
hu: Nem sikerült betölteni a futtatható fájlt a memóriába.

en: Cannot start the game, because the GC IPL could not be found.
hu: Nem indítható el a játék, mert a GC IPL nem található.

en: Cannot find the GC IPL.
hu: A GC IPL nem található.

en: Cannot boot this WAD because it could not be installed to the NAND.
hu: Nem lehet elindítani ezt a WAD-ot, mert nem sikerült telepíteni a NAND-ra.

en: Selected controller profile does not exist
hu: A megadott vezérlő profil nem létezik

en: No Audio Output
hu: Nincs hangkimenet

en: WASAPI (Exclusive Mode)
hu: WASAPI (exklúzív mód)

en: This WAD is not valid.
hu: Ez a WAD érvénytelen.

en: This WAD is not bootable.
hu: Ez a WAD nem indítható.

en: This title cannot be booted.
hu: Ez a játék nem bootolható.

en: Emu Thread already running
hu: Az emulációs szál már fut

en: Failed to sync SD card with folder. All changes made this session will be discarded on next boot if you do not manually re-issue a resync in Config > Wii > SD Card Settings > {0}!
hu: Nem sikerült szinkronizálni az SD-kártyát a mappával. A jelenlegi munkamenet során végzett összes módosítás elveszik a következő indításkor, ha nem indítasz el egy manuális újraszinkronizálást a következő helyen: Konfiguráció > Wii > SD-kártya beállítások > {0}!

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
hu: A DSP ROM-jaidnak helytelenek a hashei.
    
    Töröld a dsp_rom.bin és a dsp_coef.bin fájlokat a GC mappából a User mappán belül, hogy a szabad DSP ROM-ot használd, vagy cseréld le őket egy valódi GameCube-ról vagy Wii-ről származó, jó minőségű másolatra.
    
    Szeretnéd most leállítani a probléma megoldásához?
    Ha a „Nem” opciót választod, a hang torz lehet.

en: You are using an old free DSP ROM made by the Dolphin Team.
    Due to emulation accuracy improvements, this ROM no longer works correctly.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the most recent free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
hu: Egy régi, a Dolphin Team által készített ingyenes DSP ROM-ot használsz.
    Az emuláció pontosságának javulása miatt ez a ROM már nem működik megfelelően.
    
    Töröld a dsp_rom.bin és a dsp_coef.bin fájlokat a GC mappából a User mappán belül, hogy a legújabb ingyenes DSP ROM-ot használd, vagy cseréld le őket egy valódi GameCube-ról vagy Wii-ről származó, jó minőségű másolatra.
    
    Szeretnéd most leállítani a probléma megoldásához?
    Ha a „Nem” opciót választod, a hang torz lehet.

en: Failed to read DFF file.
hu: Nem sikerült beolvasni a DFF fájlt.

en: DFF file size is 0; corrupt/incomplete file?
hu: DFF fájl mérete 0; sérült/nem teljes fájl?

en: DFF file magic number is incorrect: got {0:08x}, expected {1:08x}
hu: DFF fájl magic number hibás: kapott {0:08x}, elvárt {1:08x}

en: The DFF's minimum loader version ({0}) exceeds the version of this FIFO Player ({1})
hu: A DFF minimális betöltő verziója ({0}) meghaladja a FIFO Player verzióját ({1})

en: Emulated memory size mismatch!
    Current: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)
hu: Az emulált memóriaméret nem egyezik!
    Jelenlegi: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)

en: Cannot SingleStep the FIFO. Use Frame Advance instead.
hu: Sikertelen SingleStep a FIFO-ban. Helyette használj Képkocka léptetést.

en: Move
hu: Mozgás

en: Up
hu: Fel

en: Down
hu: Le

en: Left
hu: Balra

en: Right
hu: Jobbra

en: Forward
hu: Előre

en: Backward
hu: Hátra

en: Speed
hu: Sebesség

en: Decrease
hu: Csökkentés

en: Increase
hu: Növelés

en: Reset
hu: Alapbeállítások

en: Other
hu: Egyéb

en: Reset View
hu: Nézet visszaállítása

en: Field of View
hu: Látómező

en: Increase X
hu: X növelése

en: Decrease X
hu: X csökkentése

en: Increase Y
hu: Y növelése

en: Decrease Y
hu: Y csökkentése

en: Incremental Rotation
hu: Fokozatos forgatás

en: FreeLook
hu: Szabad nézet

en: Open
hu: Megnyitás

en: Change Disc
hu: Lemezváltás

en: Eject Disc
hu: Lemez kiadása

en: Refresh Game List
hu: Játéklista frissítése

en: Toggle Pause
hu: Szünet kapcsoló

en: Toggle Fullscreen
hu: Teljes képernyő kapcsoló

en: Take Screenshot
hu: Pillanatkép készítése

en: Exit
hu: Kilépés

en: Unlock Cursor
hu: Kurzor feloldása

en: Center Mouse
hu: Egér középre

en: Activate NetPlay Chat
hu: NetPlay Chat aktiválása

en: Control NetPlay Golf Mode
hu: NetPlay Golf mód vezérlése

en: Open Achievements
hu: Teljesítmények megnyitása

en: Volume Down
hu: Hangerő le

en: Volume Up
hu: Hangerő fel

en: Volume Toggle Mute
hu: Némítás kapcsoló

en: Decrease Emulation Speed
hu: Emulációs sebesség csökkentése

en: Increase Emulation Speed
hu: Emulációs sebesség növelése

en: Disable Emulation Speed Limit
hu: Emulációs sebességkorlát kikapcsolása

en: Frame Advance
hu: Képkocka léptetés

en: Frame Advance Decrease Speed
hu: Képkocka léptetés lassítás

en: Frame Advance Increase Speed
hu: Képkocka léptetés gyorsítás

en: Frame Advance Reset Speed
hu: Képkocka léptetés alap sebesség

en: Start Recording
hu: Felvétel indítása

en: Play Recording
hu: Felvétel lejátszása

en: Export Recording
hu: Felvétel exportálása

en: Read-Only Mode
hu: Írásvédett mód

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Into
hu: Belépés

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Over
hu: Átlépés

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Out
hu: Kilépés

en: Skip
hu: Átugrás

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Show PC
hu: Programszámláló megjelenítése

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Set PC
hu: Programszámláló beállítása

en: Toggle Breakpoint
hu: Töréspont kapcsoló

en: Add a Breakpoint
hu: Töréspont hozzáadása

en: Add a Memory Breakpoint
hu: Memória töréspont hozzáadása

en: Press Sync Button
hu: Nyomd meg a Sync gombot

en: Connect Wii Remote 1
hu: Wii Remote 1 csatlakoztatása

en: Connect Wii Remote 2
hu: Wii Remote 2 csatlakoztatása

en: Connect Wii Remote 3
hu: Wii Remote 3 csatlakoztatása

en: Connect Wii Remote 4
hu: Wii Remote 4 csatlakoztatása

en: Connect Balance Board
hu: Balance Board csatlakoztatása

en: Toggle SD Card
hu: SD kártya kapcsoló

en: Toggle USB Keyboard
hu: USB billentyűzet kapcsoló

en: Toggle Wii Speak Mute
hu: Wii Speak némítás kapcsoló

en: Next Profile
hu: Következő profil

en: Previous Profile
hu: Előző profil

en: Next Game Profile
hu: Következő játékprofil

en: Previous Game Profile
hu: Előző játékos profil

en: Toggle Crop
hu: Levágás kapcsoló

en: Toggle Aspect Ratio
hu: Képarány kapcsoló

en: Toggle Skip EFB Access
hu: EFB-hozzáférés kihagyás kapcsoló

en: Toggle EFB Copies
hu: EFB másolatok kapcsoló

en: Toggle XFB Copies
hu: XFB másolatok kapcsoló

en: Toggle XFB Immediate Mode
hu: XFB azonnali mód kapcsoló

en: Toggle Fog
hu: Köd kapcsoló

en: Toggle Texture Dumping
hu: Textúra kimentés kapcsoló

en: Toggle Custom Textures
hu: Egyedi textúrák kapcsoló

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Increase IR
hu: IR növelése

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Decrease IR
hu: IR csökkentése

en: Freelook Toggle
hu: Szabad nézet kapcsoló

en: Toggle 3D Side-by-Side
hu: Egymás-mellett 3D kapcsoló

en: Toggle 3D Top-Bottom
hu: Egymás-alatt 3D kapcsoló

en: Toggle 3D Anaglyph
hu: 3D anaglif kapcsoló

en: Decrease Depth
hu: Mélység csökkentése

en: Increase Depth
hu: Mélység növelése

en: Decrease Convergence
hu: Konvergencia csökkentése

en: Increase Convergence
hu: Konvergencia növelése

en: Load State Slot 1
hu: Állapot betöltése, foglalat 1

en: Load State Slot 2
hu: Állapot betöltése, foglalat 2

en: Load State Slot 3
hu: Állapot betöltése, foglalat 3

en: Load State Slot 4
hu: Állapot betöltése, foglalat 4

en: Load State Slot 5
hu: Állapot betöltése, foglalat 5

en: Load State Slot 6
hu: Állapot betöltése, foglalat 6

en: Load State Slot 7
hu: Állapot betöltése, foglalat 7

en: Load State Slot 8
hu: Állapot betöltése, foglalat 8

en: Load State Slot 9
hu: Állapot betöltése, foglalat 9

en: Load State Slot 10
hu: Állapot betöltése, foglalat 10

en: Load from Selected Slot
hu: Betöltés a kiválasztott foglalatból

en: Save State Slot 1
hu: Állapot mentése, foglalat 1

en: Save State Slot 2
hu: Állapot mentése, foglalat 2

en: Save State Slot 3
hu: Állapot mentése, foglalat 3

en: Save State Slot 4
hu: Állapot mentése, foglalat 4

en: Save State Slot 5
hu: Állapot mentése, foglalat 5

en: Save State Slot 6
hu: Állapot mentése, foglalat 6

en: Save State Slot 7
hu: Állapot mentése, foglalat 7

en: Save State Slot 8
hu: Állapot mentése, foglalat 8

en: Save State Slot 9
hu: Állapot mentése, foglalat 9

en: Save State Slot 10
hu: Állapot mentése, foglalat 10

en: Save to Selected Slot
hu: Mentés a kiválasztott foglalatba

en: Select State Slot 1
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 1

en: Select State Slot 2
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 2

en: Select State Slot 3
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 3

en: Select State Slot 4
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 4

en: Select State Slot 5
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 5

en: Select State Slot 6
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 6

en: Select State Slot 7
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 7

en: Select State Slot 8
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 8

en: Select State Slot 9
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 9

en: Select State Slot 10
hu: Állapot kiválasztása, foglalat 10

en: Load State Last 1
hu: Állapot betöltése, utolsó 1

en: Load State Last 2
hu: Állapot betöltése, utolsó 2

en: Load State Last 3
hu: Állapot betöltése, utolsó 3

en: Load State Last 4
hu: Állapot betöltése, utolsó 4

en: Load State Last 5
hu: Állapot betöltése, utolsó 5

en: Load State Last 6
hu: Állapot betöltése, utolsó 6

en: Load State Last 7
hu: Állapot betöltése, utolsó 7

en: Load State Last 8
hu: Állapot betöltése, utolsó 8

en: Load State Last 9
hu: Állapot betöltése, utolsó 9

en: Load State Last 10
hu: Állapot betöltése, utolsó 10

en: Save Oldest State
hu: Legrégebbi állapot mentése

en: Undo Load State
hu: Állapot betöltésének visszavonása

en: Undo Save State
hu: Állapot mentésének visszavonása

en: Save State
hu: Állapot mentése

en: Load State
hu: Állapot betöltése

en: Increase Selected State Slot
hu: Kiválasztott állapot foglalatának növelése

en: Decrease Selected State Slot
hu: Kiválasztott állapot foglalatának csökkentése

en: Load ROM
hu: ROM betöltése

en: Unload ROM
hu: ROM ürítése

en: Show Skylanders Portal
hu: Skylanders Portal megjelenítése

en: Show Infinity Base
hu: Infinity Base megjelenítése

en: Hotkeys
hu: Gyorsbillentyűk

en: General
hu: Általános

en: Volume
hu: Hangerő

en: Emulation Speed
hu: Emuláció sebessége

en: Movie
hu: Film

en: Stepping
hu: Lépés

en: Program Counter
hu: Programszámláló

en: Breakpoint
hu: Töréspont

en: Controller Profile 1
hu: Vezérlő profil 1

en: Controller Profile 2
hu: Vezérlő profil 2

en: Controller Profile 3
hu: Vezérlő profil 3

en: Controller Profile 4
hu: Vezérlő profil 4

en: Graphics Toggles
hu: Grafikai kapcsolók

en: Internal Resolution
hu: Belső felbontás

en: Freelook
hu: Szabad nézet

note: i18n: Stereoscopic 3D
en: 3D Depth
hu: 3D mélység

en: Select State
hu: Állapot kiválasztása

en: Load Last State
hu: Legutóbbi állapot betöltése

en: Other State Hotkeys
hu: Egyéb állapot gyorsbillentyűk

en: GBA Core
hu: GBA mag

en: GBA Volume
hu: GBA hangerő

en: GBA Window Size
hu: GBA ablakméret

en: USB Emulation Devices
hu: USB emulációs eszközök

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AXWii.
hu: A cím lehet, hogy nem kompatibilis a DSP HLE emulációval. Próbálj LLE-t használni, ha egyedi fejlesztésű.
    
    Ismeretlen ucode (CRC = {0:08x}) - AXWii erőltetése.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AX.
hu: A cím lehet, hogy nem kompatibilis a DSP HLE emulációval. Próbálj LLE-t használni, ha egyedi fejlesztésű.
    
    DSPHLE: Ismeretlen ucode (CRC = {0:08x}) - AX erőltetése.

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
hu: A behelyezni próbált lemez nem található.

en: A disc is already about to be inserted.
hu: Egy lemez már behelyezés alatt.

en: Unknown DVD command {0:08x} - fatal error
hu: Ismeretlen DVD parancs {0:08x} - végzetes hiba

en: An inserted disc was expected but not found.
hu: A behelyezni próbált lemez nem található.

en: The disc could not be read (at {0:#x} - {1:#x}).
hu: A lemez nem olvasható ({0:#x} - {1:#x}).

en: Couldn't open port {0}. This might stop the game's LAN mode from working properly.
hu: A port {0} nem nyitható meg. Előfordulhat, hogy a játék LAN módja nem fog működni.

en: Port {0} is already in use. This might stop the game's LAN mode from working properly.
hu: A port {0} már használatban van. Előfordulhat, hogy a játék LAN módja nem fog működni.

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version {0}.{1} -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
hu: HIBA: A Dolphin ezen változatához szükséges legalább a TAP-Win32 driver {0}.{1} verziója -- Ha mostanában frissítetted a Dolphin emulátort, akkor valószínűleg újra kell indítanod a számítógépet, hogy a Windows felismerje az új illesztőprogramot.

en: The movie indicates that a memory card should be inserted into {0:n}, but one is not currently inserted (instead, {1} is inserted).  For the movie to sync properly, please change the selected device to Memory Card or GCI Folder.
hu: A film azt jelzi, hogy memóriakártyát kell behelyezni a(z) {0:n} slotba, de jelenleg nincs ilyen behelyezve (ehelyett {1} van behelyezve). A film megfelelő szinkronizálásához változtasd meg a kiválasztott eszközt Memóriakártyára vagy GCI mappára.

en: Dolphin was built with Cubeb disabled. The Microphone device cannot be used.
hu: A Dolphin a Cubeb letiltásával készült. A Mikrofon eszköz nem használható.

en: BBA MAC address {0} invalid for XLink Kai. A valid Nintendo GameCube MAC address must be used. Generate a new MAC address starting with 00:09:bf or 00:17:ab.
hu: A BBA MAC-cím {0} érvénytelen az XLink Kai számára. Érvényes Nintendo GameCube MAC-címet kell használni. Generálj új MAC-címet, amely 00:09:bf vagy 00:17:ab kezdetű.

en: Memory Card
hu: Memóriakártya

en: Microphone
hu: Mikrofon

en: GCI Folder
hu: GCI mappa

en: <Nothing>
hu: <Semmi>

en: Error: Trying to access Windows-1252 fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
hu: Hiba: A Windows-1252 betűtípusokhoz történő hozzáférési kísérlet során, a betöltésük sikertelen. A játékokban a betűk helytelenül jelenhetnek meg, vagy összeomolhatnak.

en: Error: Trying to access Shift JIS fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
hu: Hiba: A Shift JIS betűtípusokhoz történő hozzáférési kísérlet során, a betöltésük sikertelen. A játékokban a betűk helytelenül jelenhetnek meg, vagy összeomolhatnak.

en: {0} was not a directory, moved to *.original
hu: {0} nem egy mappa, áthelyezve a *.original-ba

en: {0} is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
hu: {0} nem egy mappa, áthelyezése sikertelen *.original-ba.
    Ellenőrizd az írási jogokat vagy mozgasd a fájlokat a Dolphinen kívülre

en: Error: GBA{0} failed to open the ROM in {1}
hu: Hiba: GBA{0} nem tudta megnyitni a ROM-ot {1} alatt

en: Error: GBA{0} failed to create core
hu: Hiba: GBA{0} mag létrehozása nem sikerült.

en: Error: GBA{0} failed to load the ROM in {1}
hu: Hiba: GBA{0} nem tudta betölteni a ROM-ot {1} alatt

en: Error: GBA{0} failed to open the BIOS in {1}
hu: Hiba: GBA{0} nem tudta megnyitni a BIOS-t {1} alatt

en: Error: GBA{0} failed to load the BIOS in {1}
hu: Hiba: GBA{0} nem tudta betölteni a BIOS-t {1} alatt

en: Error: GBA{0} failed to open the save in {1}
hu: Hiba: GBA{0} nem tudta megnyitni a mentést {1} alatt

en: Error: GBA{0} failed to load the save in {1}
hu: Hiba: GBA{0} nem tudta betölteni a mentést {1} alatt

en: Pad
hu: Irányító

en: Buttons
hu: Gombok

en: D-Pad
hu: Digitális irányok

en: Keyboard
hu: Billentyűzet

en: Keys
hu: Gombok

en: Report: GCIFolder Writing to unallocated block {0:#x}
hu: Jelentés: A GCIFolder nem allokált blokkba ír: {0:#x}

en: GCMemcardDirectory: ClearBlock called with invalid block address
hu: GCMemcardDirectory: ClearBlock érvénytelen blokkcímmel lett meghívva

en: Game overwrote with another games save. Data corruption ahead {0:#x}, {1:#x}
hu: A játék felülírt egy másik játékmentést. Adatsérülés: {0:#x}, {1:#x}

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
hu: Helytelen BAT. A Dolphin most kilép.

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT ({0}) does not match that of the loaded file header ({1})
hu: Figyelem: A BAT által jelölt blokkok száma ({0}) nem egyezik a betöltött fejlécmérettel ({1})

en: Failed to find new filename.
    {0}
     will be overwritten
hu: Új fájlnév keresése sikertelen.
    {0}
     felül lesz írva

en: Could not write memory card file {0}.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
hu: A memóriakártyafájl nem írható: {0}.
    
    CD/DVD-ről futtatod a Dolphint, vagy esetleg a mentési fájl írásvédett?
    
    Az emulátor mappájának áthelyezése után kapod ezt a hibát?
    Ha igen, lehetséges, hogy újra meg kell adnod a memóriakártya helyét a beállításokban.

en: MemoryCard: Read called with invalid source address ({0:#x})
hu: Memóriakártya: Olvasás hívása érvénytelen forráscímmel ({0:#x})

en: MemoryCard: Write called with invalid destination address ({0:#x})
hu: Memóriakártya: Írás hívása érvénytelen célcímmel ({0:#x})

en: MemoryCard: ClearBlock called on invalid address ({0:#x})
hu: Memóriakártya: ClearBlock hívás érvénytelen címen ({0:#x})

en: Control Stick
hu: Vezérlő kar

en: C Stick
hu: C kar

en: Button
hu: Gomb

note: i18n: Treat a controller as always being connected regardless of what devices the user actually has plugged in
en: Always Connected
hu: Mindig csatlakozva

en: If checked, the emulated controller is always connected.
    If unchecked, the connection state of the emulated controller is linked
    to the connection state of the real default device (if there is one).
hu: Ha be van jelölve, az emulált vezérlő mindig csatlakoztatva van.
    Ha nincs bejelölve, az emulált vezérlő csatlakozási állapota a valós
    alapértelmezett eszköz csatlakozási állapotához igazodik (ha van ilyen).”

en: Triggers
hu: Ravaszok

en: Options
hu: Beállítások

note: i18n: The left trigger button (labeled L on real controllers) used as an analog input
en: L-Analog
hu: Bal analóg

note: i18n: The right trigger button (labeled R on real controllers) used as an analog input
en: R-Analog
hu: Jobb analóg

en: Error: This build does not support emulated GBA controllers
hu: Hiba: Ez a verzió nem támogatja az emulált GBA vezérlőket.

en: Left Stick
hu: Bal kar

en: Right Stick
hu: Jobb kar

en: Pressure
hu: Nyomás

en: Red
hu: Vörös

en: Yellow
hu: Sárga

en: Blue
hu: Kék

en: Orange
hu: Narancs

en: Green
hu: Zöld

en: Bass
hu: Basszus

en: Drum Kit
hu: Dobkészlet

en: Pads
hu: Irányítók

en: Stick
hu: Kar

en: Guitar
hu: Gitár

en: Frets
hu: Gitár

en: Strum
hu: Pengetés

en: Bar
hu: Hangoló

en: Slider Bar
hu: Csúszka

en: Shake
hu: Rázás

en: Tilt
hu: Billenés

en: Swing
hu: Lengetés

en: Green Left
hu: Zöld balra

en: Red Left
hu: Vörös balra

en: Blue Left
hu: Kék balra

en: Green Right
hu: Zöld jobbra

en: Red Right
hu: Vörös jobbra

en: Blue Right
hu: Kék jobbra

en: DJ Turntable
hu: DJ pult

note: i18n: This button name refers to a gameplay element in DJ Hero
en: Euphoria
hu: Eufória

en: Effect
hu: Effekt

en: Crossfade
hu: Átúsztatás

en: Rocker Up
hu: Felfelé billentés

en: Rocker Down
hu: Lefelé billentés

note: i18n: "Point" refers to the action of pointing a Wii Remote.
en: Point
hu: Célzás

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Horizontal FOV
hu: Vízszintes látótér (FOV)

note: i18n: Refers to emulated wii remote camera properties.
en: Camera field of view (affects sensitivity of pointing).
hu: Kamera látószöge (befolyásolja a célzás érzékenységét)

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Vertical FOV
hu: Függőleges látótér (FOV)

en: Point (Passthrough)
hu: Célzás (Átvitel)

en: Gyroscope
hu: Giroszkóp

en: Sideways Toggle
hu: Oldalra tartás kapcsoló

en: Upright Toggle
hu: Függőleges kapcsoló

en: Sideways Hold
hu: Oldalra-tartás tartás

en: Upright Hold
hu: Függőleges tartás

en: Extension
hu: Kiegészítő

en: Attach MotionPlus
hu: MotionPlus csatlakoztatása

en: Speaker Pan
hu: Hangszóró pásztázás

en: Battery
hu: Akkumulátor

en: Upright Wii Remote
hu: Függőleges Wii Remote

en: Sideways Wii Remote
hu: Oldalra tartott Wii Remote

en: You cannot use the Wii Shop Channel without using your own device credentials.
    Please refer to the NAND usage guide for setup instructions: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/
hu: A Wii Shop Channel nem használható anélkül, hogy a saját eszközazonosítóidat megadnád.
    A beállítás részleteiért tekintsd meg a NAND használati útmutatót: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/

en: Could not launch the Wii Menu because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
hu: Nem sikerült elindítani a Wii Menüt, mert hiányzik a NAND-ból. 
    Az emulált szoftver valószínűleg le fog fagyni.

en: IOS: A file required for SSL services ({0}) is invalid. Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
hu: IOS: A biztonságos kommunikációhoz (SSL) szükséges fájl ({0}) érvénytelen. A Wii hálózati beállításához látogass el ide: https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
hu: A BT.DINF írása a SYSCONF fájlba sikertelen

en: Received invalid Wii Remote data from Netplay.
hu: Érvénytelen Wii Remote adat érkezett a Netplay-től.

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
hu: A Bluetooth-átviteli mód engedélyezve van, de a Dolphin libusb nélkül lett összeállítva. Az átviteli mód nem használható.

en: GetDeviceList failed: {0}
hu: GetDeviceList hiba: {0}

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    
    The emulated console will now stop.
hu: Nem található használható Bluetooth USB adapter a Bluetooth-átvitelhez.
    
    Az emulált konzol most leáll.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    The following error occurred when Dolphin tried to use an adapter:
    {0}
    
    The emulated console will now stop.
hu: Nem található használható Bluetooth USB adapter a Bluetooth-átvitelhez.
    A következő hiba történt, miközben a Dolphin megpróbálta használni az adaptert:
    {0}
    
    Az emulált konzol most leáll.

en: Failed to initialize Realtek Bluetooth device.
    
    Bluetooth passthrough will probably not work.
hu: A Realtek Bluetooth-eszköz inicializálása sikertelen.
    
    A Bluetooth-átvitel valószínűleg nem fog működni.

en: Failed to open Bluetooth device {:04x}:{:04x}: {}
hu: Nem sikerült megnyitni a Bluetooth-eszközt: {:04x}:{:04x}: {}

en: Failed to detach kernel driver for BT passthrough: {0}
hu: BT átvitelhez szükséges kernel illesztőprogram leválasztása sikertelen: {0}

en: Failed to claim interface for BT passthrough: {0}
hu: A BT-átvitelhez szükséges interfész igénylése sikertelen: {0}

en: HTTP GET {0}
    
    Error: {1}
hu: HTTP GET {0}
    
    Hiba: {1}

en: File {0} was not found on the server.
    
    This might be normal.
    
    Not all devices expect this file.
hu: A(z) {0} fájl nem található a szerveren.
    
    Ez normális lehet.
    
    Nem minden eszköz várja ezt a fájlt.

en: Bluetooth passthrough failed to read firmware file from:
    {0}
    
    Refer to https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Bluetooth_Passthrough for instructions.
hu: A Bluetooth-átvitel nem tudta beolvasni a firmware fájlt innen:
    {0}
    
    Útmutatásért látogass el ide: https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Bluetooth_Passthrough

en: Bluetooth passthrough requires missing firmware: {0}
    
    Automatically download from gitlab.com now?
hu: A Bluetooth-átvitelhez szükséges firmware hiányzik: {0}
    
    Letöltöd a gitlab.com webhelyről most?

en: The recorded game ({0}) is not the same as the selected game ({1})
hu: A rögzített játék  ({0}) nem egyezik meg a kiválasztott játékkal ({1})

en: The disc change to "{0}" could not be saved in the .dtm file.
    The filename of the disc image must not be longer than 40 characters.
hu: Nem menthető a .dtm fájlba, hogy a lemez erre változik: „{0}”.
    A lemezkép fájlneve nem lehet hosszabb 40 karakternél.

en: Invalid recording file
hu: Érvénytelen rögzített fájl

en: Failed to read {0}
hu: {0} olvasása sikertelen

en: Savestate movie {0} is corrupted, movie recording stopping...
hu:  {0} állapotmentés videó sérült, a felvétel leáll...

en: Warning: You loaded a save whose movie ends before the current frame in the save (byte {0} < {1}) (frame {2} < {3}). You should load another save before continuing.
hu: Figyelem: Olyan mentést töltöttél be, ami a választott videó befejezése előtti. ({0} < {1} bájt) ({2} < {3} képkocka). Folytatás előtt betölthetsz egy másik mentést.

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte {0} > {1}) (input {2} > {3}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
hu: Figyelem: Olyan mentést töltöttél be, ami a választott videó befejezése utáni. ({0} > {1} bájt) ({2} > {3} bemenet). Folytatás előtt betölthetsz egy másik mentést, vagy betöltheted ezt a mentést kikapcsolt írásvédett móddal.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on byte {0} ({1:#x}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
hu: Figyelem: Olyan mentést töltöttél be, amelyik videójánál {0} ({1:#x}) bájt eltérés mutatkozik. Folytatás előtt betölthetsz egy másik mentést, vagy betöltheted ezt a mentést kikapcsolt írásvédett móddal. Ellenkező esetben szinkronizációs hibák jelentkezhetnek.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on frame {0}. You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
    
    More information: The current movie is {1} frames long and the savestate's movie is {2} frames long.
    
    On frame {3}, the current movie presses:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connected={22}
    
    On frame {23}, the savestate's movie presses:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connected={42}
hu: Figyelem: Olyan mentést töltöttél be, amelyik videójánál {0} képkocka eltérés mutatkozik. Folytatás előtt betölthetsz egy másik mentést, vagy betöltheted ezt a mentést kikapcsolt írásvédett móddal. Ellenkező esetben szinkronizációs hibák jelentkezhetnek.
    
    Bővebb információ: A választott videó {1} képkocka hosszú, a mentett állás videója pedig {2} képkocka hosszú.
    
    {3} képkockánál az aktuális videón megnyomva:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connected={22}
    
    {23} képkockánál a mentett állás videóján megnyomva:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connected={42}

en: Premature movie end in PlayController. {0} + {1} > {2}
hu: Túl korai PlayController videó befejezés. {0} + {1} > {2}

en: Change the disc to {0}
hu: Lemez váltása erre: {0}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + 1 > {1}
hu: Túl korai PlayWiimote videó befejezés. {0} + 1 > {1}

en: Invalid serialized length:{0} in PlayWiimote. byte:{1}
hu: Érvénytelen szerializált hossz a PlayWiimote-ban: {0}. bájt: {1}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + {1} > {2}
hu: Túl korai PlayWiimote videó befejezés. {0} + {1} > {2}

en: Aborting playback. Error in DeserializeDesiredState. byte:{0}{1}
hu: Lejátszás megszakítása. Hiba: DeserializeDesiredState. bájt:{0}{1}

en: Could not create client.
hu: Kliens létrehozása sikertelen.

en: Could not create peer.
hu: Peer létrehozása sikertelen.

en: Could not communicate with host.
hu: Nem sikerült kommunikálni a házigazdával.

en: The host code is too long.
    Please recheck that you have the correct code.
hu: A hoszt kódméret túl nagy.
    Ellenőrizd, hogy helyes kódot adtál-e meg.

en: The server is full.
hu: A szerver megtelt.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible.
hu: A szerver és a kliens NetPlay verziói nem kompatibilisek.

en: The game is currently running.
hu: A játék éppen fut.

en: Nickname is too long.
hu: A becenév túl hosszú.

en: The server sent an unknown error message.
hu: A szerver egy ismeretlen hibaüzenetet küldött.

en: Unknown message received with id : {0}
hu: Ismeretlen üzenet érkezett az alábbi azonosítóval: {0}

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message received with id: {0}
hu: Ismeretlen SYNC_SAVE_DATA üzenet érkezett az alábbi azonosítóval: {0}

en: Synchronizing save data...
hu: Mentett adatok szinkronizálása...

en: Failed to delete NetPlay memory card. Verify your write permissions.
hu: A NetPlay memóriakártya törlése nem sikerült. Ellenőrizd az írási jogosultságaidat.

en: Failed to reset NetPlay GCI folder. Verify your write permissions.
hu: A NetPlay GCI mappa visszaállítása sikertelen. Ellenőrizd az írási jogosultságaidat.

en: Failed to reset NetPlay NAND folder. Verify your write permissions.
hu: A NetPlay NAND mappa visszaállítása sikertelen. Ellenőrizd az írási jogosultságaidat.

en: Failed to reset NetPlay redirect folder. Verify your write permissions.
hu: A NetPlay átirányítási mappa visszaállítása sikertelen. Ellenőrizd az írási jogosultságaidat.

en: Failed to write Mii data.
hu: Mii adat írása sikertelen.

en: Failed to write Wii save.
hu: Wii mentés írása sikertelen.

en: Failed to write redirected save.
hu: Átirányított mentés írása sikertelen.

en: Failed to delete NetPlay GBA{0} save file. Verify your write permissions.
hu: A NetPlay GBA{0} mentési fájl törlése sikertelen. Ellenőrizd az írási jogosultságaidat.

en: Unknown SYNC_CODES message received with id: {0}
hu: Ismeretlen SYNC_CODES üzenet érkezett az alábbi azonosítóval: {0}

en: Synchronizing Gecko codes...
hu: Gecko kódok szinkronizálása...

en: Synchronizing AR codes...
hu: AR kódok szinkronizálása...

en: Quality of Service (QoS) was successfully enabled.
hu: Quality of Service (QoS) sikeresen engedélyezve.

en: Quality of Service (QoS) couldn't be enabled.
hu: Quality of Service (QoS) nem engedélyezhető.

en: Game is already running!
hu: A játék már fut!

en: Data received!
hu: Adatok fogadva!

en: Error processing data.
hu: Adatfeldolgozási hiba.

en: Error processing codes.
hu: Kódfeldolgozási hiba.

en: Codes received!
hu: Kódok fogadva!

en: Traversal server timed out connecting to the host
hu: Időtúllépés az átjárási szerver és a gazda csatlakozásakor

en: Server rejected traversal attempt
hu: A szerver elutasította az átjárási kérelmet

en: Invalid host
hu: Érvénytelen gazda

en: Unknown error {0:x}
hu: Ismeretlen hiba {0:x}

en: Failed to open file "{0}".
hu: "{0}" fájl megnyitása sikertelen.

en: Error reading file: {0}
hu: Hiba a fájl olvasása közben: {0}

en: Internal LZO Error - compression failed
hu: Belső LZO hiba - sikertelen tömörítés

en: Failed to open file "{0}". Verify your write permissions.
hu: Fájl megnyitása sikertelen "{0}". Ellenőrizd az írási jogosultságaidat.

en: Internal LZO Error - decompression failed
hu: Belső LZO hiba - sikertelen kibontás

en: Error writing file: {0}
hu: Hiba a fájl írása közben: {0}

en: Enet Didn't Initialize
hu: Enet nincs inicializálva

en: All players' saves synchronized.
hu: Minden játékos mentései szinkronizálva.

en: {0} failed to synchronize.
hu: {0} szinkronizálása sikertelen.

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
hu: Ismeretlen SYNC_SAVE_DATA üzenet {0} azonosítóval ettől a játékostól:{1}  Játékos kirúgása!

en: All players' codes synchronized.
hu: Minden játékos kódjai szinkronizálva.

en: {0} failed to synchronize codes.
hu: {0} kódok szinkronizálása sikertelen.

en: Unknown SYNC_GECKO_CODES message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
hu: Ismeretlen SYNC_GECKO_CODES üzenet {0} azonosítóval ettől a játékostól:{1} Játékos kirúgása!

en: Unknown message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
hu: Ismeretlen üzenet {0} azonosítóval ettől a játékostól:{1} Játékos kirúgása!

en: Selected game doesn't exist in game list!
hu: A kiválasztott játék nem létezik a játéklistában!

en: Error collecting save data!
hu: Hiba a mentett adatok összegyűjtésekor!

en: Error synchronizing save data!
hu: Hiba a mentett adatok szinkronizálásakor!

en: Error synchronizing cheat codes!
hu: Hiba a csaláskódok szinkronizálása közben!

en: Invalid write to {0:#010x}, PC = {1:#010x}; the game probably would have crashed on real hardware.
    
    For accurate emulation, enable MMU in advanced settings.
hu: Érvénytelen írás a következő címre: {0:#010x}, PC = {1:#010x}; a játék valószínűleg összeomlott volna valódi hardveren.
    
    A pontos emuláció érdekében engedélyezd az MMU-t a haladó beállításokban.

en: Invalid read from {0:#010x}, PC = {1:#010x}; the game probably would have crashed on real hardware.
    
    For accurate emulation, enable MMU in advanced settings.
hu: Érvénytelen olvasás a következő címről: {0:#010x}, PC = {1:#010x}; a játék valószínűleg összeomlott volna valódi hardveren.
    
    A pontos emuláció érdekében engedélyezd az MMU-t a haladó beállításokban.

en: Internal LZ4 Error - compression failed
hu: Belső LZ4 hiba - sikertelen tömörítés

en: Internal LZO Error - decompression failed ({0}) ({1}) 
    Unable to retrieve outdated savestate version info.
hu: Belső LZO hiba - sikertelen kibontás ({0}) ({1})
    Nem sikerült lekérni az elavult savestate verziójának adatait.

en: Empty
hu: Üres

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Internal LZ4 Error - decompression failed ({0}, {1}, {2})
hu: Belső LZ4 hiba - sikertelen kibontás ({0}, {1}, {2})

en: There is nothing to undo!
hu: Nincs mit visszavonni!

en: No undo.dtm found, aborting undo load state to prevent movie desyncs
hu: Nem található undo.dtm, állás betöltésének megszakítása a videó szinkronvesztésének elkerüléséhez

note: i18n: "Wii Menu" (or System Menu) refers to the Wii's main menu, which is (usually) the first thing users see when a Wii console starts.
en: Wii Menu
hu: Wii Menü

note: i18n: This replaces the name of a device if it cannot be found.
en: Unknown Device
hu: Ismeretlen eszköz

en: WAD installation failed: The selected file is not a valid WAD.
hu: WAD telepítése sikertelen: A kiválasztott fájl nem érvényes WAD.

en: WAD installation failed: Could not import content {0:08x}.
hu: A WAD telepítése sikertelen: Nem sikerült importálni a {0:08x} tartalmat.

en: WAD installation failed: Could not finalise title import.
hu: A WAD telepítése sikertelen: nem sikerült véglegesíteni a cím importálását.

en: A different version of this title is already installed on the NAND.
    
    Installed version: {0}
    WAD version: {1}
    
    Installing this WAD will replace it irreversibly. Continue?
hu: A játéknak egy másik verziója már telepítve van a NAND-on.
    
    Telepített verzió: {0}
    WAD verzió: {1}
    
    Ennek a WAD-nak a telepítése visszafordíthatatlanul felülírja azt. Folytatod?

en: {0} of {1} blocks. Compression ratio {2}%
hu: {0} / {1} blokk. Tömörítési arány: {2}%

en: Failed to open the output file "{0}".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
hu: Nem sikerült megnyitni a kimeneti fájlt: "{0}". 
    Ellenőrizd, hogy van-e jogosultságod a célmappába írni, és a média írható-e.

en: Files opened, ready to compress.
hu: Fájlok megnyitva, tömörítésre kész.

en: Done compressing disc image.
hu: Lemezkép tömörítése kész.

en: Failed to read from the input file "{0}".
hu: Nem sikerült beolvasni a bemeneti fájlt: "{0}".

en: Failed to write the output file "{0}".
    Check that you have enough space available on the target drive.
hu: Kimeneti fájl írása sikertelen: "{0}".
    Ellenőrizd, hogy van-e elég szabad hely a célmeghajtón.

en: Europe
hu: Európa

en: Japan
hu: Japán

en: Australia
hu: Ausztrália

en: France
hu: Francia

en: Germany
hu: Németország

en: Italy
hu: Olaszország

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Russia
hu: Oroszország

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: World
hu: Világ

en: Japanese
hu: Japán

en: English
hu: Angol

en: German
hu: Német

en: French
hu: Francia

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Italian
hu: Olasz

en: Dutch
hu: Holland

en: Simplified Chinese
hu: Egyszerűsített kínai

en: Traditional Chinese
hu: Hagyományos kínai

en: Korean
hu: Koreai

en: Unpacking
hu: Kicsomagolása

en: This file does not look like a BootMii NAND backup.
hu: Ez a fájl nem tűnik BootMii NAND biztonsági másolatnak.

en: This file does not contain a valid Wii filesystem.
hu: Ez a fájl nem tartalmaz érvényes Wii fájlrendszert.

en: Unable to write to file {0}
hu: Nem sikerült a fájlba írni {0}

en: Wii data is not public yet
hu: A Wii adatok még nem nyilvánosak

en: Failed to connect to Redump.org
hu: Nem sikerült kapcsolódni ehhez: Redump.org

en: Good dump
hu: Jó kimentés

en: Bad dump
hu: Rossz kimentés

en: Unknown disc
hu: Ismeretlen lemez

en: The filesystem is invalid or could not be read.
hu: A fájlrendszer érvénytelen, vagy nem olvasható.

en: There are too many partitions in the first partition table.
hu: Túl sok partíció van az első partíciós táblán.

en: The update partition is missing.
hu: A frissítési partíció hiányzik.

en: The data partition is missing.
hu: Az adatpartíció hiányzik.

en: The channel partition is missing.
hu: A csatorna partíció hiányzik.

en: The install partition is missing.
hu: A telepítési partíció hiányzik.

en: The type of a partition could not be read.
hu: A particiótípus nem olvasható.

en: The {0} partition does not seem to contain valid data.
hu: Úgy tűnik, hogy a {0} partíció nem tartalmaz érvényes adatokat.

en: The {0} partition is not correctly signed.
hu: A {0} partíció aláírása nem megfelelő.

en: The {0} partition does not have a valid file system.
hu: A {0} partíció nem rendelkezik érvényes fájlrendszerrel.

en: The format that the disc image is saved in does not store the size of the disc image.
hu: A lemezképfájl formátuma nem tárolja a lemezkép méretét.

en: This disc image is too small and lacks some data. The problem is most likely that this is a dual-layer disc that has been dumped as a single-layer disc.
hu: A lemezképfájl túl kicsi, és hiányosak az adatok. A probléma oka nagy valószínűséggel, hogy egy kétrétegű lemezt egyrétegűként mentettek le.

en: This disc image is too small and lacks some data. If your dumping program saved the disc image as several parts, you need to merge them into one file.
hu: Ez a lemezkép túl kicsi, és hiányoznak róla adatok. Ha a lemezmentő program több részletben mentette el a lemezképet, össze kell őket egyesítened egyetlen fájllá.

en: This debug disc image has the size of a retail disc image.
hu: A hibakereső lemezkép mérete megegyezik a retail lemezkép méretével.

en: This disc image has an unusual size. This will likely make the emulated loading times longer. You will likely be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
hu: A lemezkép mérete szokatlan. Ez valószínűleg megnöveli az emulált betöltési időt. Valószínűleg nem fogsz tudni megosztani beviteli felvételeket, és a NetPlay sem fog működni senkivel, akinek a lemezképe megfelelő.

en: This disc image has an unusual size.
hu: A lemezkép szokatlan méretű.

en: The game ID is {0} but should be {1}.
hu: A játék azonosítója {0}, de ennyinek kellene lennie: {1}.

en: The game ID is inconsistent.
hu: A játék azonosítója inkonzisztens.

en: The game ID is unusually short.
hu: A játék azonosítója szokatlanul rövid.

en: The region code does not match the game ID. If this is because the region code has been modified, the game might run at the wrong speed, graphical elements might be offset, or the game might not run at all.
hu: A régiókód nem egyezik a játék azonosítójával. Ha a régiókódot módosították, a játék hibás sebességgel futhat, a grafikai elemek elcsúszhatnak, vagy a játék egyáltalán nem indul el.

en: Some padding data that should be zero is not zero. This can make the game freeze at certain points.
hu: A kitöltő adatok egy része, aminek nullának kéne lennie, nem az. Ez a probléma bizonyos helyeken a játék lefagyásához vezethet.

en: Content {0:08x} is corrupt.
hu: Sérült {0:08x} tartalom.

en: Some of the data could not be read.
hu: Az adat egy része nem olvasható.

en: This is a good dump.
hu: Ez egy jó kimentés.

en: This is a good dump according to Redump.org, but Dolphin has found problems. This might be a bug in Dolphin.
hu: Ez a fájl a Redump.org szerint egy jó másolat, de a Dolphin problémákat talált. Ez lehet, hogy a Dolphin hibája.

en: Dolphin is unable to verify unlicensed discs.
hu: A Dolphin nem képes ellenőrizni a licensz nélküli lemezeket.

en: This is a bad dump. This doesn't necessarily mean that the game won't run correctly.
hu: Ez egy rossz másolat. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a játék nem fog helyesen futni.

en: This is a bad dump.
hu: Ez egy rossz kimentés.

en: No problems were found.
hu: Nem találtunk problémát.

en: Problems with low severity were found. They will most likely not prevent the game from running.
hu: Alacsony súlyosságú hibákra bukkantunk. Ezek valószínűleg nem akadályozzák meg a játék elindulását.

en: Problems with medium severity were found. The whole game or certain parts of the game might not work correctly.
hu: Közepes súlyosságú hibákra bukkantunk. A teljes játék vagy annak bizonyos részei valószínűleg nem fognak megfelelően működni.

en: Problems with high severity were found. The game will most likely not work at all.
hu: Súlyos hibákra bukkantunk. A játék nagy valószínűséggel nem fog elindulni.

en: 
    
    Because GameCube disc images contain little verification data, there may be problems that Dolphin is unable to detect.
hu: 
    
    Mivel a GameCube lemezképfájlok kevés hitelesítő adatot tartalmaznak, ezért előfordulhatnak olyan hibák, amiket a Dolphin nem képes észlelni.

en: 
    
    Because this title is not for retail Wii consoles, Dolphin cannot ensure that it hasn't been tampered with, even if signatures appear valid.
hu: 
    
    Mivel ez a játék nem kereskedelmi forgalomban lévő Wii konzolokhoz készült, a Dolphin nem tudja garantálni, hogy nem módosították, még akkor sem, ha az aláírások érvényesnek tűnnek.

en: About Dolphin
hu: Dolphin névjegy

en: Revision: %1
hu: Revízió: %1

en: Using Qt %1
hu: Qt %1 használatával

en: Check for updates
hu: Frissítések keresése

note: i18n: The word "free" in the standard phrase "free and open source" is "free" as in "freedom" - it refers to certain properties of the software's license, not the software's price. (It is true that Dolphin can be downloaded at no cost, but that's not what this message says.)
en: Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
hu: A Dolphin egy szabad, nyílt forráskódú GameCube és Wii emulátor.

en: This software should not be used to play games you do not legally own.
hu: Ne használd ezt a szoftvert illegálisan megszerzett játékok futtatásához.

en: License
hu: Licence

en: Authors
hu: Készítők

en: Support
hu: Támogatás

note: i18n: This message uses curly quotes in English. If you want to use curly quotes in your translation, please use the type of curly quotes that's appropriate for your language. If you aren't sure which type is appropriate, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Specific_language_features
en: © 2003-2024+ Dolphin Team. “GameCube” and “Wii” are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
hu: © 2003-2024+ Dolphin csapat. A “GameCube” és a “Wii” a Nintendo védjegyei. A Dolphin semmilyen módon nem áll kapcsolatban a Nintendóval.

en: %1 points
hu: %1 pont

note: i18n: %1 is a date/time.
en: Unlocked at %1
hu: Feloldva ekkor: %1

en: Unlocked
hu: Feloldva

en: %1 is playing %2
hu: %1 ezzel játszik: %2

en: %1 has unlocked %2/%3 achievements worth %4/%5 points
hu: %1 feloldott %4/%5 pontot érő %2/%3 teljesítményt

en: Logged Out - Credentials Expired
hu: Kijelentkezve - Lejárt hitelesítés

en: Login Failed - Invalid Username/Password
hu: Sikertelen bejelentkezés - Érvénytelen felhasználónév/jelszó

en: Login Failed - No Internet Connection
hu: Sikertelen bejelentkezés - Nincs internetkapcsolat

en: Login Failed - Server Error
hu: Sikertelen bejelentkezés - Szerverhiba

en: Enable RetroAchievements.org Integration
hu: RetroAchievements.org integráció engedélyezése

en: Enable integration with RetroAchievements for earning achievements and competing in leaderboards.<br><br>Must log in with a RetroAchievements account to use. Dolphin does not save your password locally and uses an API token to maintain login.
hu: Engedélyezi a RetroAchievements integrációt, hogy jutalmakat szerezz és a ranglistákon versenyezz. <br><br>A használathoz be kell jelentkezned egy RetroAchievements fiókkal. A Dolphin nem menti el a jelszavadat, ehelyett egy API tokent használ a bejelentkezés fenntartásához.

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Password
hu: Jelszó

en: Log In
hu: Bejelentkezés

en: Log Out
hu: Kijelentkezés

en: Login Failed
hu: Sikertelen bejelentkezés

en: Enable Hardcore Mode
hu: Hardcore mód engedélyezése

en: Enable Unofficial Achievements
hu: Nem hivatalos teljesítmények engedélyezése

en: Enable Encore Achievements
hu: Encore teljesítmények engedélyezése

en: Enable Spectator Mode
hu: Szemlélő mód engedélyezése

en: Show Leaderboard Tracker
hu: Ranglisták megjelenítése

en: Enable Discord Presence
hu: Discord jelenlét engedélyezése

en: Use RetroAchievements rich presence in your Discord status.<br><br>Show Current Game on Discord must be enabled.
hu: RetroAchievements jelenlét használata a Discord állapotodban.<br><br>Jelenlegi játék megjelenítése Discordon opció engedélyezve kell, hogy legyen.

en: Enable Progress Notifications
hu: Előrehaladási értesítések engedélyezése

note: i18n: Settings that affect the functionality of unlocking achievements.
en: Function Settings
hu: Funkció beállítások

note: i18n: Settings that affect how achievements are displayed while playing.
en: Display Settings
hu: Megjelenési beállítások

en: To log in, stop the current emulation.
hu: A bejelentkezéshez le kell állítanod a jelenlegi emulációt.

en: Confirm Logout
hu: Kijelentkezés megerősítése

en: Are you sure you want to log out of RetroAchievements?
hu: Biztosan kijelentkezel a RetroAchievementsből?

en: Confirm Hardcore Off
hu: Hardcore kikapcsolásának megerősítése

en: Are you sure you want to turn hardcore mode off?
hu: Biztosan ki szeretnéd kapcsolni a hardcore módot?

en: Achievements
hu: Teljesítmények

en: Settings
hu: Beállítások

en: Progress
hu: Haladás

en: Leaderboards
hu: Ranglisták

en: Custom Address Space
hu: Egyéni címtartomány

en: Use virtual addresses when possible
hu: Virtuális címek használata, amikor lehetséges

en: Use physical addresses
hu: Fizikai címek használata

en: Range Start:
hu: Tartomány eleje:

en: Range End:
hu: Tartomány vége:

en: Data Type
hu: Adattípus

en: New Search
hu: Új keresés

en: No game running.
hu: Nincs futó játék.

en: Please start a game before starting a search with standard memory regions.
hu: Indíts el egy játékot, mielőtt keresést kezdeményeznél a sztenderd memóriaterületeken.

en: [%1, %2] and [%3, %4]
hu: [%1, %2] és [%3, %4]

en: %1 memory ranges
hu: %1 memóriatartomány

en: Physical address space
hu: Fizikai címtartomány

en: Virtual address space
hu: Virtuális címtartomány

en: Unknown data type
hu: Ismeretlen adattípus

en: is equal to
hu: egyenlő

en: is not equal to
hu: nem egyenlő

en: is less than
hu: kisebb, mint

en: is less than or equal to
hu: kisebb vagy egyenlő, mint

en: is greater than
hu: nagyobb, mint

en: is greater than or equal to
hu: nagyobb vagy egyenlő, mint

en: this value:
hu: ez az érték:

en: last value
hu: legutóbbi érték

en: any value
hu: bármilyen érték

en: Search and Filter
hu: Keresés és szűrés

en: Refresh Current Values
hu: Jelenlegi értékek frissítése

en: Reset Results
hu: Eredmények visszaállítása

en: Waiting for first scan...
hu: Várakozás az első vizsgálatra...

en: Automatically update Current Values
hu: Jelenlegi értékek automatikus frissítése

en: Scan succeeded.
hu: Sikeres szkennelés.

en: %n address(es) were removed.
hu: %n cím el lett távolítva.

en: %n address(es) remain.
hu: %n hátralévő cím.

en: %n address(es) could not be accessed in emulated memory.
hu: %n cím nem érhető el az emulált memóriában.

en: Found %n address(es).
hu: %n cím található.

en: No game is running.
hu: Nincs futó játék.

en: Invalid parameters given to search.
hu: Érvénytelen paraméterek kerültek megadásra a kereséshez.

en: Search currently not possible in virtual address space. Please run the game for a bit and try again.
hu: Jelenleg a virtuális címtérben nem lehetséges a keresés. Futtasd egy ideig a játékot, majd próbáld újra.

en: Unknown error occurred.
hu: Ismeretlen hiba lépett fel.

en: Refresh failed. Please run the game for a bit and try again.
hu: Sikertelen frissítés. Kérjük, futtasd a játékot egy kicsit és próbáld újra.

en: Refreshed current values.
hu: Jelenlegi értékek frissítve.

en: Cannot refresh without results.
hu: Eredmények nélkül nem lehet frissíteni.

en: Show in memory
hu: Megjelenítés a memóriában

en: Generate Action Replay Code(s)
hu: Action Replay kód(ok) generálása

en: Delete Address
hu: Cím törlése

en: Multiple errors occurred while generating AR codes.
hu: Számos hiba történt az AR-kódok generálásakor.

en: Can only generate AR code for values in virtual memory.
hu: Csak virtuális memóriában lévő értékekhez lehet AR-kódot generálni.

en: Cannot generate AR code for this address.
hu: Nem generálható AR-kód ehhez a címhez.

en: Internal error while generating AR code.
hu: Belső hiba történt az AR-kód generálása közben.

en: Generated AR code(s).
hu: AR-kód(ok) generálva.

en: Value:
hu: Érték:

en: Invalid value.
hu: Érvénytelen érték.

en: There was an error writing (some) values.
hu: Hiba történt az érték(ek) írása közben.

en: Description
hu: Leírás

en: Address
hu: Cím

en: Last Value
hu: Legutóbbi érték

en: Current Value
hu: Jelenlegi érték

en: Cheats Manager
hu: Csalás kezelő

en: AR Code
hu: AR kód

en: Gecko Codes
hu: Gecko kódok

en: Start New Cheat Search
hu: Új csalás keresés indítása

en: Cheat Search
hu: Csalás keresése

en: &Add New Code...
hu: &Új kód hozzáadása...

en: &Edit Code...
hu: &Kód szerkesztése...

en: &Remove Code
hu: &Kód törlése

en: Sort Alphabetically
hu: Alfabetikus rendezés

en: Show Enabled Codes First
hu: Bekapcsolt kódok megjelenítése először

en: Show Disabled Codes First
hu: Kikapcsolt kódok megjelenítése először

en: Cheat Code Editor
hu: Csaláskód szerkesztő

en: Creator:
hu: Készítő:

en: Notes:
hu: Megjegyzések:

en: Name:
hu: Név:

en: Code:
hu: Kód:

en: Error
hu: Hiba

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
hu: A kapott dekódolt AR kód nem tartalmaz sorokat.

en: This Gecko code doesn't contain any lines.
hu: Ez a Gecko kód nem tartalmaz egyetlen sort sem.

en: Configure Dolphin
hu: Dolphin konfigurálása

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
hu: A csalások megváltoztatása csak a játék újraindítása után lép életbe.

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
hu: A Dolphin csalási rendszere jelenleg le van tiltva.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: Common
hu: Közös

en: Background Input
hu: Háttér bemenet

en: Alternate Input Sources
hu: Alternatív bemeneti források

en: SDL Controller Settings
hu: SDL-vezérlő beállítások

en: Empty Value
hu: Üres érték

en: This field cannot be left empty. Please enter a value.
hu: Ez a mező nem maradhat üresen. Adj meg egy értéket.

en: DSU Client
hu: DSU kliens

en: Nothing to configure
hu: Nincs mit konfigurálni

en: Add New DSU Server
hu: DSU szerver hozzáadása

en: BetterJoy, DS4Windows, etc
hu: BetterJoy, DS4Windows, stb.

en: Server IP Address
hu: Szerver IP cím

en: Server Port
hu: Szerver port

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Cancel
hu: Mégse

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Add...
hu: Hozzáadás

en: Remove
hu: Törlés

en: Name
hu: Név

en: Size
hu: Méret

en: Disc
hu: Lemez

en: Data Partition (%1)
hu: Adatpartíció (%1)

en: Other Partition (%1)
hu: Egyéb partíció (%1)

en: Choose Folder to Extract To
hu: Válassz mappát a kitömörítéshez

en: Extract Files...
hu: Fájlok kibontása...

en: Extract System Data...
hu: Rendszeradatok kibontása...

en: Success
hu: Siker

en: Successfully extracted system data.
hu: Rendszeradatok sikeresen kibontva.

en: Failed to extract system data.
hu: Rendszeradatok kibontása sikertelen.

en: Extract Entire Disc...
hu: Teljes lemez kibontása...

en: Extract Entire Partition...
hu: Teljes partíció kibontása...

en: Extract File...
hu: Fájl kibontása...

en: Save File To
hu: Fájl mentése ide

en: Extracting All Files...
hu: Összes fájl kibontása...

en: Extracting Directory...
hu: Könyvtár kibontása...

en: Successfully extracted file.
hu: Fájl sikeresen kibontva.

en: Failed to extract file.
hu: Fájl kibontása sikertelen.

en: Allows manipulation of the in-game camera.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Lehetővé teszi a játékbeli kamera manipulálását.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Configure Controller
hu: Vezérlő konfigurálása

en: Free Look Control Type
hu: Szabad nézet vezérlőtípus

en: Free Look allows for manipulation of the in-game camera. Different camera types are available from the dropdown.<br><br>For detailed instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">refer to this page</a>.
hu: A szabad nézet lehetővé teszi a játékon belüli kamera manipulálását. Többféle kameratípus elérhető a legördülő listából.<br><br>Részletes útmutatóért <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">látogass el ide</a>.

en: Camera 1
hu: Kamera 1

en: Free Look Settings
hu: Szabad nézet beállítások

en: Section that contains most CPU and Hardware related settings.
hu: Szekció, amely a legtöbb CPU- és hardverrel kapcsolatos beállítást tartalmazza.

en: Controls whether or not Dual Core should be enabled. Can improve performance but can also cause issues. Defaults to <b>True</b>
hu: Beállítja, hogy a kétmagos mód engedélyezve legyen-e. Javíthatja a teljesítményt, de problémákat is okozhat. Alapértelmezett érték:<b>Igaz</b>

en: Emulate the disc speed of real hardware. Disabling can cause instability. Defaults to <b>True</b>
hu: Emulálja a valódi hardver lemezsebességét. A kikapcsolása instabilitást okozhat. Alapértelmezett érték: <b>Igaz</b>

en: Controls whether or not the Memory Management Unit should be emulated fully. Few games require it.
hu: Szabályozza, hogy a Memóriakezelő Egység teljes emulációja engedélyezve legyen-e. Kevés játék igényli.

en: Presets
hu: Előbeállítások

en: Failed to open config file!
hu: Konfig fájl megnyitása sikertelen!

en: Failed to write config file!
hu: Konfig fájl írása sikertelen!

en: On
hu: Be

en: Off
hu: Ki

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Open in External Editor
hu: Megnyitás külső szerkesztőben

en: Core
hu: Mag

en: Dual Core
hu: Kétmagos

en: Store EFB Copies to Texture Only
hu: EFB másolatok tárolása csak textúrának

en: Store XFB Copies to Texture Only
hu: XFB másolatok tárolása csak textúrának

en: Texture Cache
hu: Textúra gyorsítótár

en: Safe
hu: Biztonságos

en: Medium
hu: Közepes

en: Fast
hu: Gyors

en: Failed to create the configuration file:
    %1
hu: A konfigurációs fájl létrehozása sikertelen:
    %1

en: Failed to open file in external editor.
    Make sure there's an application assigned to open INI files.
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt a külső szerkesztőben. 
    Győződj meg róla, hogy van alkalmazás rendelve az INI fájlok megnyitásához.

en: Enable Dual Core
hu: Kétmagos mód használata

en: Enable MMU
hu: MMU használata

en: Enable FPRF
hu: FPRF használata

en: Synchronize GPU thread
hu: GPU szál szinkronizálása

en: Emulate Disc Speed
hu: Lemezsebesség emulálása

en: DSP HLE (fast)
hu: DSP HLE (gyors)

en: auto
hu: automatikus

en: none
hu: nincs

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
hu: Bekapcsolja a memória kezelő egységet (Memory Management Unit), mely néhány játékhoz szükséges. (BE = Kompatibilis, KI = Gyors)

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
hu: Bekapcsolja a lebegőpontos eredményjelzős számolást (Floating Point Result Flag), mely kevés játékhoz szükséges. (BE = Kompatibilis, KI = Gyors)

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
hu: A GPU és CPU szálakat szinkronizálja, így segítve elkerülni a véletlenszerű fagyásokat kétmagos mód esetén. (BE = Kompatibilis, KI = Gyors)

en: Enable emulated disc speed. Disabling this can cause crashes and other problems in some games. (ON = Compatible, OFF = Unlocked)
hu: Engedélyezi az emulált lemez sebességét. Ennek kikapcsolása összeomlásokat és más problémákat okozhat egyes játékokban. (BE = Kompatibilis, KI = Korlátlan)

en: Stereoscopy
hu: Sztereoszkóp

en: Monoscopic Shadows
hu: Monoszkóp árnyékok

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
hu: Ez az érték összeszorzódik a grafikai beállításokban megadott mélység értékkel.

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
hu: Ez az érték hozzáadódik a grafikai beállításokban megadott konvergencia értékhez.

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
hu: Egyetlen mélységpuffert használ mindkét szemhez. Néhány játékhoz szükséges.

en: Depth Percentage:
hu: Mélység százalékos értéke:

en: Convergence:
hu: Konvergencia:

en: Default Config (Read Only)
hu: Alapértelmezett konfig (csak olvasható)

en: User Config
hu: Felhasználói konfig

en: Graphics
hu: Grafika

en: These settings override core Dolphin settings.
hu: Ezek a beállítások felülírják a Dolphin alapbeállításait.

en: None
hu: Nincs

en: Standard Controller
hu: Szabványos vezérlő

en: Steering Wheel
hu: Kormánykerék

en: GBA (Integrated)
hu: GBA (integrált)

en: Keyboard Controller
hu: Billentyűzet vezérlő

en: GameCube Controllers
hu: GameCube vezérlők

en: Configure
hu: Beállítások

en: Download Codes
hu: Kódok letöltése

en: Download Codes from the WiiRD Database
hu: Kódok letöltése a WiiRD adatbázisból

en: Description:
hu: Leírás:

en: Failed to download codes.
hu: Kódok letöltése sikertelen.

en: File contained no codes.
hu: A fájl nem tartalmazott kódokat.

en: Download complete
hu: Letöltés sikeres

en: Downloaded %1 codes. (added %2)
hu: %1 kód letöltve. (%2 hozzáadva)

en: Debugging
hu: Hibakeresés

en: Log Render Time to File
hu: Renderidő naplózása fájlba

en: Enable Wireframe
hu: Vonalháló használata

en: Texture Format Overlay
hu: Textúra formátum átfedés

en: Enable API Validation Layers
hu: API-érvényesítési rétegek használata

en: Utility
hu: Segédprogram

en: Load Custom Textures
hu: Egyedi textúrák betöltése

en: Prefetch Custom Textures
hu: Egyedi textúrák előzetes lehívása

en: Dump EFB Target
hu: EFB cél kimentése

en: Dump XFB Target
hu: XFB cél kimentése

en: Disable EFB VRAM Copies
hu: EFB VRAM másolatok letiltása

en: Enable Graphics Mods
hu: Grafikai modok engedélyezése

en: Texture Dumping
hu: Textúra kimentés

en: Dump Base Textures
hu: Alap textúrák kimentése

en: Frame Dumping
hu: Képkocka kimentés

en: Window Resolution
hu: Ablakfelbontás

en: Aspect Ratio Corrected Internal Resolution
hu: Képarány-korrigált belső felbontás

en: Raw Internal Resolution
hu: Nyers belső felbontás

en: Resolution Type:
hu: Felbontás típusa:

en: Use Lossless Codec (Ut Video)
hu: Veszteségmentes kodek használata (Ut Video)

en: Bitrate (kbps):
hu: Bitráta (kbps):

en: PNG Compression Level:
hu: PNG tömörítés szintje:

en: PNG Compression Level
hu: PNG tömörítési szint

en: Misc
hu: Egyebek

en: Crop
hu: Levágás

en: Enable Progressive Scan
hu: Progresszív pásztázás használata

en: Borderless Fullscreen
hu: Szegély nélküli teljes képernyő

en: Experimental
hu: Kísérleti

en: Defer EFB Cache Invalidation
hu: EFB-gyorsítótár érvénytelenítés késleltetése

en: Manual Texture Sampling
hu: Manuális textúra mintavételezés

en: Caches custom textures to system RAM on startup.<br><br>This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Az egyéni textúrákat induláskor a rendszermemóriába gyorsítótárazza.<br><br>Ez sokkal több memóriát igényelhet, de csökkenti az akadozást.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Loads graphics mods from User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Betölti a grafikai modokat innen: User/Load/GraphicsMods/<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software. Most games don't have any issue with this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Ez a beállítás engedélyezi a progresszív szkennelést, ha az emulált szoftver támogatja. A legtöbb játéknál ez nem okoz problémát. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: <dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: <dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Color Correction Configuration
hu: Színkorrekció konfigurálása

en: Converts the gamma from what the game targeted to what your current SDR display targets.<br>Monitors often target sRGB. TVs often target 2.2.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Konvertálja a gammaértéket a játék által megcélzott szintről a kijelződ SDR szintjére. <br>A monitorok általában az sRGB-t célozzák, míg a tévék a 2.2-es gammaértéket.<br><br><dolphin_emphasis> Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Color Space
hu: Színtér

en: Correct Color Space
hu: Színtér korrekció

en: Game Color Space:
hu: Játék színtér:

en: Game Gamma:
hu: Játék gamma:

en: Game Gamma
hu: Játék gamma

en: Correct SDR Gamma
hu: SDR Gamma korrekció

en: SDR Display Gamma Target
hu: SDR-kijelző cél gammaértéke

en: Custom:
hu: Egyéni:

en: Enhancements
hu: Képjavítások

en: Auto (Multiple of 640x528)
hu: Automatikus (640x528 többszöröse)

en: Native (640x528)
hu: Natív (640x528)

en: %1x Native (%2x%3)
hu: %1x Natív (%2x%3)

en: %1x Native (%2x%3) for %4
hu: %1x Natív (%2x%3) %4 felbontáshoz

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: 1x Anisotropic
hu: 1x Anizotróp

en: 2x Anisotropic
hu: 2x Anizotróp

en: 4x Anisotropic
hu: 4x Anizotróp

en: 8x Anisotropic
hu: 8x Anizotróp

en: 16x Anisotropic
hu: 16x Anizotróp

en: Force Nearest and 1x Anisotropic
hu: Legközelebbi és 1x anizotróp kényszerítése

en: Force Linear and 1x Anisotropic
hu: Lineáris és 1x anizotróp kényszerítése

en: Force Linear and 2x Anisotropic
hu: Lineáris és 2x anizotróp kényszerítése

en: Force Linear and 4x Anisotropic
hu: Lineáris és 4x anizotróp kényszerítése

en: Force Linear and 8x Anisotropic
hu: Lineáris és 8x anizotróp kényszerítése

en: Force Linear and 16x Anisotropic
hu: Lineáris és 16x anizotróp kényszerítése

en: Bilinear
hu: Bilineáris

en: Bicubic: B-Spline
hu: Bikubikus: B-Spline

en: Bicubic: Mitchell-Netravali
hu: Bikubikus: Mitchell-Netravali

en: Bicubic: Catmull-Rom
hu: Bikubikus: Catmull-Rom

en: Sharp Bilinear
hu: Éles bilineáris

en: Area Sampling
hu: Területi mintavételezés

en: Scaled EFB Copy
hu: Méretezett EFB másolat

en: Per-Pixel Lighting
hu: Képpont alapú megvilágítás

en: Widescreen Hack
hu: Szélesvásznú hangolás

en: Disable Fog
hu: Köd kikapcsolása

en: Force 24-Bit Color
hu: 24-Bites szín kényszerítése

en: HDR Post-Processing
hu: HDR utófeldolgozás

en: Internal Resolution:
hu: Belső felbontás:

en: Anti-Aliasing:
hu: Élsimítás:

en: Texture Filtering:
hu: Textúraszűrés:

en: Output Resampling:
hu: Kimeneti mintavételezés:

en: Color Correction:
hu: Színkorrekció:

en: Post-Processing Effect:
hu: Utófeldolgozási effektus:

en: Side-by-Side
hu: Egymás mellett

en: Top-and-Bottom
hu: Egymás alatt

en: Anaglyph
hu: Anaglif

en: Passive
hu: Passzív

en: Swap Eyes
hu: Szemcsere

en: Use Full Resolution Per Eye
hu: Teljes felbontás szemenként

en: Stereoscopic 3D Mode:
hu: Sztereoszkópikus 3D mód:

en: Depth:
hu: Mélység:

en: (off)
hu: (ki)

en: %1 doesn't support this feature.
hu: %1 nem támogatja ezt a funkciót.

en: A group of features to make the colors more accurate, matching the color space Wii and GC games were meant for.
hu: Egy funkciócsoport, amely a színek pontosabbá tételére szolgál, hogy illeszkedjen a Wii és GC játékok által megcélzott színtérhez.

en: Swaps the left and right eye. Most useful in side-by-side stereoscopy mode.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Felcseréli a bal és a jobb szemet. Leginkább az egymás melletti sztereoszkóp módban hasznos.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Anti-Aliasing
hu: Élsimítás

en: Texture Filtering
hu: Textúraszűrés

en: Output Resampling
hu: Kimeneti mintavételezés

en: Color Correction
hu: Színkorrekció

en: Post-Processing Effect
hu: Utófeldolgozási effektus

en: Stereoscopic 3D Mode
hu: Sztereoszkópikus 3D mód

en: Depth
hu: Mélység

en: Convergence
hu: Konvergencia

en: Basic
hu: Alap

en: Auto
hu: Automatikus

en: Force 16:9
hu: 16:9 kényszerítése

en: Force 4:3
hu: 4:3 kényszerítése

en: Stretch to Window
hu: Ablakméretűvé nyújtás

en: Custom
hu: Egyéni

en: Custom (Stretch)
hu: Egyéni (nyújtott)

en: Custom Aspect Ratio:
hu: Egyéni képarány:

en: Start in Fullscreen
hu: Indítás teljes képernyőn

en: Backend:
hu: Háttéralkalmazás:

en: Aspect Ratio:
hu: Képarány:

en: Auto-Adjust Window Size
hu: Ablak automatikus méretezése

en: Render to Main Window
hu: Megjelenítés a főablakban

en: Shader Compilation
hu: Árnyékoló összeállítás

en: Compile Shaders Before Starting
hu: Árnyékolók kiszámítása indítás előtt

en: Confirm backend change
hu: Backend változás megerősítése

en: Automatically adjusts the window size to the internal resolution.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Automatikusan hozzáigazítja az ablak méretét a belső felbontáshoz.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Uses the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: A fő Dolphin ablakot használja a renderelésre, külön ablak helyett. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Waits for vertical blanks in order to prevent tearing.<br><br>Decreases performance if emulation speed is below 100%.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Vízszintes szinkronra vár a képtörés megakadályozása érdekében.<br><br>Csökkenti a teljesítményt, ha az emulációs sebesség 100% alatt van.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders are never used. Stuttering will occur during shader compilation, but GPU demands are low.<br><br>Recommended for low-end hardware. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
hu: Az Ubershadereket soha nem alkalmazza.. Az akadozás a shader fordítása közben fog jelentkezni, de a GPU terhelése alacsony.<br><br>Alacsony teljesítményű hardverekhez ajánlott. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd ezt a módot.</dolphin_emphasis>

en: Aspect Ratio
hu: Képarány

en: Custom Aspect Ratio Width
hu: Egyéni képarány szélessége

en: Custom Aspect Ratio Height
hu: Egyéni képarány magassága

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the first one.</dolphin_emphasis>
hu: Kiválasztja a használandó hardveres adaptert.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd az első opciót.</dolphin_emphasis>

en: Hacks
hu: Hangolások

en: Advanced
hu: Haladó

en: Embedded Frame Buffer (EFB)
hu: Beágyazott képkocka puffer (EFB)

en: Skip EFB Access from CPU
hu: Az EFB processzor hozzáférésének átugrása

en: Ignore Format Changes
hu: Formátumváltozások kihagyása

en: GPU Texture Decoding
hu: GPU textúra dekódolás

en: Accuracy:
hu: Pontosság:

en: External Frame Buffer (XFB)
hu: Küldő képkockapuffer (XFB)

en: Immediately Present XFB
hu: XFB azonnali prezentálása

en: Skip Presenting Duplicate Frames
hu: Ismétlődő képkockák kihagyása

en: Fast Depth Calculation
hu: Gyors mélységszámolás

en: Disable Bounding Box
hu: Határolókeret kikapcsolása

en: %1 doesn't support this feature on your system.
hu: %1 nem támogatja ezt a funkciót a rendszereden.

en: Displays XFB copies as soon as they are created, instead of waiting for scanout.<br><br>Can cause graphical defects in some games if the game doesn't expect all XFB copies to be displayed. However, turning this setting on reduces latency.<br><br>Enabling this also forces an effect equivalent to the Skip Presenting Duplicate Frames setting.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Ez a beállítás azonnal megjeleníti az XFB másolatokat, amint azok létrejönnek, ahelyett, hogy megvárná a soronkénti kiolvasást.<br><br>Egyes játékoknál grafikai hibákhoz vezethet, ha a játék nem számít arra, hogy az összes XFB másolat megjelenítésre kerül, de csökkenti a késleltetést.<br><br>A beállítás bekapcsolása az Ismétlődő képkockák kihagyása opcióval azonos hatást eredményez. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Texture Cache Accuracy
hu: Textúra gyorsítótár pontosság

en: Open Directory...
hu: Könyvtár megnyitása...

en: &Refresh List
hu: &Lista frissítése

en: No graphics mod selected
hu: Nincs kiválasztva grafikai mod

en: Description: %1
hu: Leírás: %1

en: Graphics mods are currently disabled.
hu: A grafikai modok jelenleg ki vannak kapcsolva.

en: Only approved codes will be applied in hardcore mode.
hu: Csak jóváhagyott kódok kerülnek alkalmazásra hardcore módban.

en: Achievement Settings
hu: Teljesítmény beállítások

en: File Details
hu: Fájl részletei

en: Path:
hu: Útvonal:

en: File Size:
hu: Fájl mérete:

en: File Format:
hu: Fájl formátuma:

en: No Compression
hu: Nincs tömörítés

en: Compression:
hu: Tömörítés:

en: Block Size:
hu: Blokk mérete:

en: Game Details
hu: Játék részletek

en: %1 (Disc %2, Revision %3)
hu: %1 (Lemez %2, Revízió %3)

en: %1 (Revision %3)
hu: %1 (Revízió %3)

en: Game ID:
hu: Játék azonosító:

en: Country:
hu: Ország:

en: Maker:
hu: Készítő:

en: Apploader Date:
hu: Betöltőprogram dátuma:

en: IOS Version:
hu: IOS verzió:

en: Banner Details
hu: Banner részletek

en: Show Language:
hu: Nyelv megjelenítése:

en: Save as...
hu: Mentés másként...

en: Select a File
hu: Válassz egy fájlt

en: PNG image file (*.png);; All Files (*)
hu: PNG képfájl (*.png);; Minden fájl (*)

en: Log Configuration
hu: Napló beállítások

en: Verbosity
hu: Rézletesség

en: Notice
hu: Megjegyzés

en: Info
hu: Infó

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Logger Outputs
hu: Napló kimenetek

en: Write to File
hu: Fájlba írás

en: Write to Console
hu: Konzolba írás

en: Write to Window
hu: Ablakba írás

en: Log Types
hu: Naplótípus

en: Toggle All Log Types
hu: Minden naplótípus kapcsoló

en: Log
hu: Napló

en: Word Wrap
hu: Sortörés

en: Clear
hu: Törlés

en: Default Font
hu: Alapértelmezett betűtípus

en: Monospaced Font
hu: Fix szélességű betűtípus

en: Selected Font
hu: Kiválasztott betűtípus

en: Enable Rumble
hu: Rumble engedélyezése

en: Simulate DK Bongos
hu: DK Bongos szimulálása

en: Adapter Detected
hu: Adapter érzékelve

en: Error Opening Adapter: %1
hu: Hiba az adapter megnyitásakor: %1

en: No Adapter Detected
hu: Nem található adapter

en: Poll Rate: %1 Hz
hu: Frissítési gyakoriság: %1 Hz

en: Window Size
hu: Ablakméret

en: Save
hu: Mentés

en: Load
hu: Betöltés

en: Select Last State
hu: Legutóbbi állapot kiválasztása

en: USB Device Emulation
hu: USB eszköz emuláció

en: Configure Input
hu: Bemenet konfigurálása

en: Configure Output
hu: Kimenet konfigurálása

en: Insert Input
hu: Bemenet beszúrása

en: Insert Output
hu: Kimenet beszúrása

en: Detect Input
hu: Bemenet észlelése

en: Test Output
hu: Kimenet tesztelése

en: ! Not
hu: ! Nem

en: * Multiply
hu: * Szorzás

en: / Divide
hu: / Osztás

en: + Add
hu: + Hozzáadás

en: - Subtract
hu: - Kivonás

en: > Greater-than
hu: > nagyobb, mint

en: < Less-than
hu: < kisebb, mint

en: & And
hu: & és

en: | Or
hu: | Vagy

en: $ User Variable
hu: $ Felhasználói változó

en: , Comma
hu: , vessző

en: Functions
hu: Funkciók

en: User Variables
hu: Felhasználói változók

en: Reset Values
hu: Értékek visszaállítása

note: i18n: Controller input values are multiplied by this percentage value.
en: Multiplier
hu: Szorzó

en: [ Press Now ]
hu: [ Most nyomd ]

en: The expression contains a syntax error.
hu: A kifejezés szintaxis hibát tartalmaz.

en: default
hu: alapértelmezett

en: Invalid Expression.
hu: Érvénytelen kifejezés.

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
hu: Bemenet észleléséhez bal kattintás.
    Törléshez középső kattintás.
    További beállításokhoz jobb kattintás.

en: Left/Right-click to configure output.
    Middle-click to clear.
hu: Bal/jobb kattintás a kimenet konfigurálásához.
    Középső kattintás a törléshez.

note: i18n: A button to start the process of game controller analog stick mapping and calibration.
en: Map and Calibrate
hu: Hozzárendelés és kalibrálás

note: i18n: A button to start the process of game controller analog stick calibration.
en: Calibrate
hu: Kalibrálás

note: i18n: A button to calibrate the center and extremities of a game controller analog stick.
en: Center and Calibrate
hu: Középpont és kalibrálás

note: i18n: A button to reset game controller analog stick calibration.
en: Reset Calibration
hu: Kalibrálás visszaállítása

note: i18n: A button to stop a game controller button mapping process.
en: Cancel Mapping
hu: Hozzárendelés megszakítása

note: i18n: A button to abort a game controller calibration process.
en: Cancel Calibration
hu: Kalibrálás megszakítása

note: i18n: A button to finalize a game controller calibration process.
en: Finish Calibration
hu: Kalibrálás befejezése

en: Use Mouse Controlled Pointing
hu: Egérvezérelt célzás használata

en: Advanced Settings
hu: Haladó beállítások

en: Reset All
hu: Összes visszaállítása

en: Device
hu: Eszköz

en: Create Mappings for Other Devices
hu: Hozzárendelések létrehozása más eszközökhöz

en: Wait for Alternate Input Mappings
hu: Várakozás alternatív bemeneti hozzárendelésekre

en: Enable Iterative Input Mapping
hu: Iteratív bemeneti hozzárendelés engedélyezése

en: Profile
hu: Profil

en: Delete
hu: Törlés

en: Open Folder
hu: Mappa megnyitása

en: The profile '%1' does not exist
hu: A profil '%1' nem létezik

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Are you sure that you want to delete '%1'?
hu: Biztosan törölni szeretnéd: '%1'?

en: This cannot be undone!
hu: Ez nem vonható vissza!

en: Successfully deleted '%1'.
hu: Sikeresen törölve '%1'.

en: GameCube Keyboard
hu: GameCube billentyűzet

en: GameCube Controller
hu: GameCube vezérlő

en: GameCube Microphone Slot %1
hu: GameCube mikrofon foglalat %1

en: General and Options
hu: Általános és beállítások

en: Motion Simulation
hu: Motion szimuláció

en: Motion Input
hu: Motion bemenet

note: i18n: TAS is short for tool-assisted speedrun. Read http://tasvideos.org/ for details. Frame advance is an example of a typical TAS tool.
en: TAS Tools
hu: TAS eszközök

en: Wii and Wii Remote
hu: Wii és Wii Remote

en: Controller Profile
hu: Vezérlő profil

en: USB Emulation
hu: USB emuláció

en: Save and Load State
hu: Állapot mentése és betöltése

en: Other State Management
hu: Egyéb állapot menedzsment

en: Hotkey Settings
hu: Gyorsbillentyű beállítások

en: Free Look Controller %1
hu: Szabad nézet vezérlő %1

note: i18n: "Stock" refers to input profiles included with Dolphin
en: %1 (Stock)
hu: %1 (alap)

en: No extension selected.
hu: Nincs kiterjesztés kiválasztva.

en: Configure Extension
hu: Bővítmény konfigurálása

en: Patch Editor
hu: Patch szerkesztő

en: Patch name
hu: Patch név

en: Type
hu: Típus

en: Address:
hu: Cím:

en: You have to enter a name.
hu: Meg kell adnod egy nevet.

en: Some values you provided are invalid.
    Please check the highlighted values.
hu: Néhány megadott érték érvénytelen.
    Ellenőrizd a kiemelt értékeket.

en: &Add...
hu: &Hozzáadás...

en: &Remove
hu: &Törlés

note: i18n: If there is a pre-defined patch with the name %1 and the user wants to edit it, a copy of it gets created with this name
en: %1 (Copy)
hu: %1 (másolat)

en: &Edit...
hu: &Szerkesztés...

en: Game Config
hu: Játék konfiguráció

en: Patches
hu: Javítások

en: AR Codes
hu: AR kódok

en: Graphics Mods
hu: Grafikai modok

en: Verify
hu: Ellenőrzés

en: Filesystem
hu: Fájlrendszer

en: Value
hu: Érték

en: Enable DirectInput Detection
hu: DirectInput észlelés engedélyezése

en: Use Joy-Con Pairs as a Single Controller
hu: Joy-Con pár használata egyetlen vezérlőként

en: Controls whether SDL should treat a pair of Joy-Con as a single controller or as two separate controllers.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
hu: Meghatározza, hogy az SDL egy Joy-Con párt egyetlen vezérlőként vagy két különállóként kezeljen. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd kipipálva.</dolphin_emphasis>

en: Sideways Joy-Con
hu: Oldalirányú Joy-Con

en: Enable DualSense Player LEDs
hu: DualSense Player LEDek bekapcsolása

en: Main
hu: Fő

en: Dolphin must be restarted for these changes to take effect.
hu: A változások érvénybe lépéséhez a Dolphin újraindítása szükséges.

en: Controllers
hu: Vezérlők

en: Interface
hu: Felhasználói felület

en: Audio
hu: Audió

en: Paths
hu: Elérési utak

en: Problem
hu: Probléma

en: Severity
hu: Súlyosság

en: Redump.org Status:
hu: Redump.org állapot:

en: Verify Integrity
hu: Integritás ellenőrzése

en: Calculate
hu: Kiszámítás

en: Verifying
hu: Ellenőrzés...

en: Low
hu: Alacsony

en: High
hu: Magas

en: Scanning for adapters...
hu: Adapterek keresése...

en: Automatic
hu: Automatikus

en: More Options...
hu: További opciók...

en: Wii Remotes
hu: Wii Remote-ok

en: Passthrough a Bluetooth adapter
hu: Bluetooth-adapter átvitele

en: Sync
hu: Szinkronizálás

en: Sync real Wii Remotes and pair them
hu: Valódi Wii Remote-ok szinkronizálása és párosítása

en: Reset all saved Wii Remote pairings
hu: Mentett Wii Remote párosítások visszaállítása

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
hu: Wii Bluetooth-adapterének emulálása

en: Continuous Scanning
hu: Folyamatos szkennelés

en: Real Balance Board
hu: Valódi Balance Board

en: Enable Speaker Data
hu: Hangszóró adatok bekapcsolása

en: Connect Wii Remotes for Emulated Controllers
hu: Wii Remote-ok csatlakoztatása az emulált vezérlőkhöz

en: Emulated Wii Remote
hu: Emulált Wii Remote

en: Real Wii Remote
hu: Valódi Wii Remote

en: A supported Bluetooth device could not be found.
    You must manually connect your Wii Remote.
hu: Nem található támogatott Bluetooth-eszköz.
    Manuálisan kell csatlakoztatnod a Wii távirányítót.

en: Select a Bluetooth Device
hu: Válassz egy Bluetooth-eszközt

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
hu: A mentett Wii Remote párosítások csak akkor állíthatók vissza, ha egy Wii játék fut.

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
hu: A szinkroniázáláshoz egy Wii játéknak futnia kell.

en: Convert
hu: Konvertálás

en: Format:
hu: Formátum:

en: Compression Level:
hu: Tömörítés szintje:

en: Remove Junk Data (Irreversible):
hu: Felesleges adatok törlése (visszavonhatatlan):

en: Convert...
hu: Konvertálás...

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. LZMA)
en: %1 (slow)
hu: %1 (lassú)

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. Zstandard)
en: %1 (recommended)
hu: %1 (ajánlott)

en: Are you sure?
hu: Biztos vagy benne?

en: GCZ GC/Wii images (*.gcz)
hu: GCZ GC/Wii képfájlok (*.gcz)

en: WIA GC/Wii images (*.wia)
hu: WIA GC/Wii képfájlok (*.wia)

en: RVZ GC/Wii images (*.rvz)
hu: RVZ GC/Wii képfájlok (*.rvz)

en: Save Converted Images
hu: Konvertált képek mentése

en: Save Converted Image
hu: Konvertált kép mentése

en: The file %1 already exists.
    Do you wish to replace it?
hu: A fájl már létezik: %1.
    Le szeretnéd cserélni?

en: The destination file cannot be the same as the source file
    
    Please select another destination path for "%1"
hu: A célfájl nem lehet azonos a forrásfájllal.
    
    Válassz másik célútvonalat a(z) "%1" számára.

en: Converting...
hu: Konvertálás...

en: Abort
hu: Megszakítás

en: Converting...
    %1
hu: Konvertálás...
    %1

en: Failed to open the input file "%1".
hu: Nem sikerült megnyitni a bemeneti fájlt "%1".

en: Dolphin failed to complete the requested action.
hu: A Dolphin nem tudta elvégezni a kívánt műveletet.

en: Successfully converted %n image(s).
hu: %n kép sikeresen konvertálva.

en: Instruction
hu: Utasítás

en: No input
hu: Nincs bemenet

en: Instruction: %1
hu: Utasítás: %1

en: Assembler
hu: Összeállító

en: Unsaved Changes
hu: Mentetlen változtatások

en: New
hu: Új

en: Assemble
hu: Összeállítás

en: Inject
hu: Beszúrás

en: Raw
hu: Nyers

en: Input
hu: Bemenet

en: Output
hu: Kimenet

en: Error Log
hu: Hibanapló

en: All Files
hu: Minden fájl

en: New File
hu: Új fájl

en: New File (%1)
hu: Új fájl (%1)

en: Failed to open file
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt

en: Failed to read the contents of file:
    %1
hu: Nem sikerült beolvasni a fájl tartalmát:
    %1

en: Assembly File
hu: Összeállítási fájl

en: There are unsaved changes in "%1".
    
    Do you want to save before closing?
hu: Nem mentett változások :"%1".
    
    Szeretnéd elmenteni kilépés előtt?

en: true
hu: igaz

en: false
hu: hamis

en: Misc. Controls
hu: Egyéb vezérlők

en: &Delete
hu: &Törlés

en: Invert &Condition
hu: &Kondíció invertálása

en: &Copy Address
hu: &Cím másolása

en: Set Brea&kpoint
hu: &Töréspont megadása

en: &Condition
hu: &Kondíció

en: &Misc. Controls
hu: &Egyéb vezérlők

en: &File
hu: &Fájl

en: A&uto Save
hu: A&uto mentés

en: &Tool
hu: &Eszköz

en: Hide &Controls
hu: &Vezérlők elrejtése

en: This only applies to the initial boot of the emulated software.
hu: Ez a beállítás csak az emulált szoftver első indítására vonatkozik.

en: &Toolbar Visibility
hu: &Eszköztár láthatósága

en: &Help
hu: &Súgó

en: There is nothing to save!
hu: Nincs mit elmenteni!

en: Text file (*.txt);;All Files (*)
hu: Szöveges fájl (*.txt);;Minden fájl (*)

en: New Breakpoint
hu: Új töréspont

en: Edit Breakpoint
hu: Töréspont módosítása

en: Memory Breakpoint
hu: Memória töréspont

note: i18n: A range of memory addresses
en: Range
hu: Tartomány

en: To:
hu: Eddig:

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Read or Write
hu: Olvasás vagy írás

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Write to Log
hu: Naplóba írás

en: From:
hu: Ettől:

en: From
hu: Ettől:

en: To
hu: Eddig:

en: Conditions:
    Sets an expression that is evaluated when a breakpoint is hit. If the expression is false or 0, the breakpoint is ignored until hit again. Statements should be separated by a comma. Only the last statement will be used to determine what to do.
    
    Registers that can be referenced:
    GPRs : r0..r31
    FPRs : f0..f31
    SPRs : xer, lr, ctr, dsisr, dar, dec, sdr1, srr0, srr1, tbl, tbu, pvr, sprg0..sprg3, ear, ibat0u..ibat7u, ibat0l..ibat7l, dbat0u..dbat7u, dbat0l..dbat07, gqr0..gqr7, hid0, hid1, hid2, hid4, iabr, dabr, wpar, dmau, dmal, ecid_u, ecid_m, ecid_l, upmc1..upmc4, usia, sia, l2cr, ictc, mmcr0, mmcr1, pmc1..pmc4, thrm1..thrm3
    Other : pc, msr
    
    Functions:
    Set a register: r1 = 8
    Casts: s8(0xff). Available: s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Callstack: callstack(0x80123456), callstack("anim")
    Compare Strings: streq(r3, "abc"). Both parameters can be addresses or string constants.
    Read Memory: read_u32(0x80000000). Available: u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Write Memory: write_u32(r3, 0x80000000). Available: u8, u16, u32, f32, f64
    *currently writing will always be triggered
    
    Operations:
    Unary: -u, !u, ~u
    Math: *  / + -, power: **, remainder: %, shift: <<, >>
    Compare: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bitwise: &, |, ^
    
    Examples:
    r4 == 1
    f0 == 1.0 && f2 < 10.0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & -4)* 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Write and break: r4 = 8, 1
    Write and continue: f3 = f1 + f2, 0
    The condition must always be last
    
    Strings should only be used in callstack() or streq() and "quoted". Do not assign strings to a variable.
    All variables will be printed in the Memory Interface log, if there's a hit or a NaN result. To check for issues, assign a variable to your equation, so it can be printed.
    
    Note: All values are internally converted to Doubles for calculations. It's possible for them to go out of range or to become NaN. A warning will be given if NaN is returned, and the var that became NaN will be logged.
hu: Feltételek:
    Egy olyan kifejezést állít be, amely egy töréspont elérésekor kiértékelésre kerül. Ha a kifejezés hamis vagy 0, a töréspont figyelmen kívül marad a következő elérésig. Az utasításokat vesszővel kell elválasztani. Csak az utolsó utasítás alapján dől el, hogy mi történik.
    
    Hivatkozható regiszterek:
    GPR-ek: r0..r31
    FPR-ek: f0..f31
    SPR-ek: xer, lr, ctr, dsisr, dar, dec, sdr1, srr0, srr1, tbl, tbu, pvr, sprg0..sprg3, ear, ibat0u..ibat7u, ibat0l..ibat7l, dbat0u..dbat7u, dbat0l..dbat07, gqr0..gqr7, hid0, hid1, hid2, hid4, iabr, dabr, wpar, dmau, dmal, ecid_u, ecid_m, ecid_l, upmc1..upmc4, usia, sia, l2cr, ictc, mmcr0, mmcr1, pmc1..pmc4, thrm1..thrm3
    Egyéb: pc, msr
    
    Funkciók:
    Regiszter beállítása: r1 = 8
    Típuskonverziók: s8(0xff) – elérhető: s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Hívási verem: callstack(0x80123456) vagy callstack("anim")
    String összehasonlítás: streq(r3, "abc") – mindkét paraméter lehet cím vagy string
    Memória olvasása: read_u32(0x80000000) – elérhető: u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Memória írása: write_u32(r3, 0x80000000) – elérhető: u8, u16, u32, f32, f64
    * jelenlegi írás mindig aktiválódik
    
    Műveletek:
    Unáris: -u, !u, ~u
    Matematika: * / + -, hatványozás: **, maradék: %, biteltolás: <<, >>
    Összehasonlítás: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bitműveletek: &, |, ^
    
    Példák:
    r4 == 1
    f0 == 1.0 && f2 < 10.0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & -4)* 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Írás és töréspont: r4 = 8, 1
    Írás és folytatás: f3 = f1 + f2, 0
    A feltételnek mindig az utolsó utasításnak kell lennie.
    
    Sztringeket csak a callstack() vagy streq() függvényekben használj, és azok "idézőjelben" legyenek. Ne rendelj stringeket változókhoz.
    Minden változó kiírásra kerül a Memóriainterfész naplóban, ha a töréspont eléri, vagy ha NaN érték keletkezik.
    Problémák ellenőrzéséhez rendelj egy változót az egyenletedhez, hogy az kiírható legyen.
    
    Megjegyzés: Minden érték belsőleg Double típusra konvertálódik, ezért előfordulhat, hogy túlcsordul vagy NaN lesz. NaN esetén figyelmeztetés jelenik meg, és a hibás változó naplózásra kerül.

en: Breakpoints
hu: Töréspontok

en: Disable
hu: Letiltás

en: Active
hu: Aktív

en: Function
hu: Funkció

en: Show in Code
hu: Megjelenítés a Kódban

en: Edit...
hu: Szerkesztés...

en: Show in Memory
hu: Megjelenítés a Memóriában

en: Parameters
hu: Paraméterek

en: Symbols
hu: Szimbólumok

en: Notes
hu: Megjegyzések

en: Copy &Function
hu: &Funkció másolása

en: Copy Code &Line
hu: &Kódsor másolása

en: Copy &Hex
hu: &Hex másolása

en: Show in &Memory
hu: Megjelenítés a &Memóriában

en: Show Target in Memor&y
hu: Cél megjelenítése a &Memóriában

en: Copy Tar&get Address
hu: &Célcím másolása

en: &Add function symbol
hu: &Funkció szimbólum hozzáadása

en: &Edit function symbol
hu: &Funkció szimbólum szerkesztése

en: Add Note
hu: Megjegyzés hozzáadása

en: Edit Note
hu: Megjegyzés szerkesztése

en: Re&place Instruction
hu: &Utasítás helyettesítése

en: Assemble Instruction
hu: Összeállítási utasítás

en: Restore Instruction
hu: Utasítás visszaállítása

note: i18n: One of the options shown below "Run Until (Ignoring Breakpoints)"
en: %1's value is changed
hu: %1 értéke megváltozott

en: Overwritten
hu: Felülírva

en: Target value was overwritten by current instruction.
    Instructions executed:   %1
hu: A célérték felülírásra került az aktuális utasítás által.
    Végrehajtott utasítások:  %1

en: <font color='#ff0000'>AutoStepping timed out. Current instruction is irrelevant.
hu: <font color='#ff0000'>AutoStepping időtúllépés. Az aktuális utasítás irreleváns.

en: Add Function Symbol
hu: Funkció szimbólum hozzáadása

en: Delete Function Symbol
hu: Funkció szimbólum törlése

en: Delete Note
hu: Megjegyzés törlése

en: Delete Note: %1
    at %2?
hu: Törlöd a megjegyzést: %1
    innen %2?

en: Code
hu: Kód

en: When enabled, prevents automatic updates to the code view.
hu: Ha engedélyezve van, megakadályozza a kódnézet automatikus frissítését.

en: Step over in progress...
hu: Átlépés folyamatban...

en: Symbol name
hu: Szimbólum neve

en: Note name
hu: Megjegyzés neve

note: i18n: The address where a symbol ends
en: End Address
hu: Cím vége

note: i18n: The number of lines of code
en: Lines
hu: Sorok

note: i18n: There's a text field immediately to the right of this label where 8 hexadecimal digits can be entered. The "0x" in this string acts as a prefix to the digits to indicate that they are hexadecimal.
en: Size: 0x
hu: Méret: 0x

note: i18n: Repeat Instructions
en: Repeat Instr.
hu: Utasítások ismétlése

note: i18n: "ns" is an abbreviation of nanoseconds.
en: Time Spent (ns)
hu: Eltöltött idő (ns)

note: i18n: Time Average (ns)
en: Time Avg. (ns)
hu: Átl. idő (ns)

note: i18n: Time Percent
en: Time %
hu: Idő %

note: i18n: "Symbol" means debugging symbol (its name in particular).
en: Symbol
hu: Szimbólum

en: Stop Profiling
hu: Profilozás leállítása

en: Start Profiling
hu: Profilozás indítása

en: Free memory:
hu: Szabad memória:

en: Symbol Name
hu: Szimbólum név

en: Clear Cache
hu: Gyorsítótár törlése

en: Wipe Profiling
hu: Profilozás törlése

en: PPC Instruction Coverage
hu: PPC utasítás lefedettség

en: View &Code
hu:  &Kód megtekintése

en: &Erase Block(s)
hu: &Blokk(ok) törlése

note: i18n: This means to say it is a count of PPC instructions recompiled more than once.
en: Repeat Instructions
hu: Ismételt utasítások

note: i18n: "ns" is an abbreviation of nanoseconds.
en: Time Average (ns)
hu: Átlagos idő (ns)

en: Copy Address
hu: Cím másolása

en: Copy Hex
hu: Hex másolása

en: Copy Value
hu: Érték másolása

en: Add or edit region label
hu: Régió címke hozzáadása vagy szerkesztése

en: Show in code
hu: Megjelenítés a kódban

en: Memory
hu: Memória

en: Set &Value
hu: &Érték beállítása

en: Search
hu: Keresés

en: Find &Next
hu: &Következő keresése

en: Find &Previous
hu: &Előző keresése

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Effective" addresses are the addresses used directly by the CPU and may be subject to translation via the MMU to physical addresses.
en: Effective
hu: Effektív

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Physical" is the address space that reflects how devices (e.g. RAM) is physically wired up.
en: Physical
hu: Fizikai

en: Display Type
hu: Megjelenítés típusa

en: 4 Bytes
hu: 4 bájt

en: 8 Bytes
hu: 8 bájt

en: 16 Bytes
hu: 16 bájt

en: Dual View
hu: Dupla nézet

en: Memory breakpoint options
hu: Memória töréspont opciók

en: Labels
hu: Címkék

en: Data
hu: Adat

note: i18n: Filter is a verb. Typing into this text box will filter the label list so that only labels containing the typed text are shown.
en: Filter Label List
hu: Címkelista szűrése

en: &View
hu: &Nézet

en: &Import
hu: &Importálás

en: &Load file to current address
hu: &Fájl betöltése a jelenlegi címre

en: &Auto update memory values
hu: &Memóriaértékek automatikus frissítése

note: i18n: Highlight is a verb (this is the label of a checkbox)
en: &Highlight recently changed values
hu: &Nemrég változott értékek kiemelése

note: i18n: Highlight is a noun (clicking this lets you select a color)
en: Highlight &color
hu: Kiemelési &szín

en: &Show symbols and notes
hu: &Szimbólumok és megjegyzések megjelenítése

en: &Export
hu: &Exportálás

en: Dump &MRAM
hu: &MRAM kimentése

en: Dump &ExRAM
hu: &ExRAM kimentése

en: Dump &ARAM
hu: &ARAM kimentése

en: Dump &FakeVMEM
hu: &FakeVMEM kimentése

en: Bad address provided.
hu: Rossz cím lett megadva.

en: Bad value provided.
hu: Rossz érték lett megadva.

en: Target address range is invalid.
hu: Érvénytelen célcímtartomány.

en: Select a file
hu: Válassz egy fájlt

en: All files (*)
hu: Minden fájl (*)

en: Unable to open file.
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt.

en: Unable to read file.
hu: Nem sikerült beolvasni a fájlt.

en: Failed to dump %1: Can't open file
hu: Sikertelen másolat %1: A fájl nem nyitható meg.

en: Bad Value Given
hu: Rossz érték lett megadva

en: Match Found
hu: Egyezés található

en: No Match
hu: Nincs egyezés

en: Connected
hu: Csatlakoztatva

en: Listening
hu: Figyelés

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Network
hu: Hálózat

en: State
hu: Állapot

en: Redirections
hu: Átirányítások

en: ID
hu: Azonosító

en: Hostname
hu: Hosztnév

en: Dump options
hu: Kimentési beállítások

en: Open dump folder
hu: Kimentési mappa megnyitása

en: Security options
hu: Biztonsági beállítások

en: Verify certificates
hu: Tanúsítványok ellenőrzése

en: Binary SSL
hu: Bináris SSL

en: New instruction:
hu: Új utasítás:

en: Invalid input provided
hu: Érvénytelen bemenet

en: Registers
hu: Regiszterek

en: Add memory &breakpoint
hu: Memória &töréspont hozzáadása

en: View &memory
hu: &memória megtekintése

en: View &code
hu:  &kód megtekintése

en: Hexadecimal
hu: Hexadecimális

en: All Hexadecimal
hu: Minden hexadecimális

en: Update
hu: Frissítés

en: Timed Out
hu: Lejárt az idő

en: Threads
hu: Szálak

en: Add &breakpoint
hu: &Töréspont hozzáadása

en: Add memory breakpoint
hu: Memória töréspont hozzáadása

en: Current context
hu: Jelenlegi kontextus

en: Current thread
hu: Jelenlegi szál

en: Default thread
hu: Alapértelmezett szál

en: Active thread queue
hu: Aktív szálak várólistája

en: Active threads
hu: Aktív szálak

en: Detached
hu: Leválasztva

en: Suspended
hu: Felfüggesztve

en: Stack end
hu: Verem vége

en: Specific
hu: Specifikus

en: READY
hu: KÉSZ

en: RUNNING
hu: FUT

en: WAITING
hu: VÁRAKOZÁS

en: UNKNOWN
hu: ISMERETLEN

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: Watch
hu: Figyelés

en: Label
hu: Címke

note: i18n: The base 10 numeral system. Not related to non-integer numbers
en: Decimal
hu: Decimális

en: Enter address to watch:
hu: Figyelendő cím megadása:

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watches
hu: &Figyelések törlése

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watch
hu: &Figyelés törlése

en: &Add Memory Breakpoint
hu: &Új memória töréspont hozzáadása

en: ✔ Invite
hu: ✔ Meghívás

en: ✖ Decline
hu: ✖ Elutasítás

en: Ignore
hu: Mellőzés

en: %1
    wants to join your party.
hu: %1
    csatlakozni szeretne a partidhoz.

en: Logitech USB Microphone Manager
hu: Logitech USB mikrofonkezelő

en: Some settings cannot be changed when emulation is running.
hu: Egyes beállítások nem módosíthatók emuláció közben.

en: Emulate Logitech USB Mic %1
hu: Logitech USB mikrofon %1 emulálása

en: Microphone Configuration
hu: Mikrofon konfiguráció

note: i18n: %1 is a number from 1 to 4.
en: Microphone %1 Configuration
hu: Mikrofon %1 konfiguráció

en: Mute
hu: Némítás

en: Volume modifier (value: %1dB)
hu: Hangerő szabályozó (érték: %1dB)

en: Autodetect preferred microphone
hu: Preferált mikrofon automatikus felismerése

note: i18n: Window for managing the Wii Speak microphone
en: Wii Speak Manager
hu: Wii Speak kezelő

en: Emulate Wii Speak
hu: Wii Speak emulálása

en: Search Current Object
hu: Aktuális elem keresése

en: Next Match
hu: Következő egyezés

en: Previous Match
hu: Előző egyezés

en: No recording loaded.
hu: Nincs betöltött felvétel.

en: Recording
hu: Rögzítés

en: Frame %1
hu: Képkocka %1

en: Invalid search parameters (no object selected)
hu: Érvénytelen keresési paraméterek (nincs kiválasztott elem)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
hu: Érvénytelen keresési karakterlánc (csak azonos karakterlánchossz támogatott)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
hu: Érvénytelen keresési karakterlánc (nem alakítható számmá)

en: Found %1 results for "%2"
hu: %1 találat erre: "%2"

en: BP register
hu: BP regiszter

en: No description available
hu: Nincs elérhető leírás

en: CP register
hu: CP regiszter

en: XF register
hu: XF regiszter

en: FIFO Player
hu: FIFO lejátszó

en: File Info
hu: Fájl információ

en: Object Range
hu: Objektum hatókör

en: Frame Range
hu: Képkocka hatókör

en: Playback Options
hu: Visszajátszási beállítások

en: Early Memory Updates
hu: Korai memória frissítés

en: Loop
hu: Ismétlés

en: Recording Options
hu: Rögzítési beállítások

en: Frames to Record:
hu: Rögzítendő képkockák:

en: Load...
hu: Betöltés...

en: Save...
hu: Mentés...

en: Record
hu: Rögzítés

en: Play / Record
hu: Indítás / Felvétel

en: Analyze
hu: Elemzés

en: Open FIFO Log
hu: FIFO napló megnyitása

en: Dolphin FIFO Log (*.dff)
hu: Dolphin FIFO napló (*.dff)

en: Save FIFO Log
hu: FIFO napló mentése

en: Failed to save FIFO log.
hu: FIFO napló mentése sikertelen.

en: %1 FIFO bytes
    %2 memory bytes
    %3 frames
hu: %1 FIFO bájt
    %2 memóriabájt
    %3 képkocka

en: Recording...
hu: Rögzítés...

en: No file loaded / recorded.
hu: Nincs betöltött / rögzített fájl.

en: Refreshing...
hu: Frissítés...

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs.
    Double-click here to set a games directory...
hu: A Dolphin nem talált GameCube/Wii ISO vagy WAD fájlt.
    Kétszer kattints ide egy játékmappa megadásához...

en: Select a Directory
hu: Válassz egy könyvtárat

en: Convert Selected Files...
hu: Kiválasztott fájlok konvertálása...

en: Export Wii Saves
hu: Wii mentések exportálása

en: Delete Selected Files...
hu: Kiválasztott fájlok törlése...

en: &Properties
hu: &Tulajdonságok

en: Start with Riivolution Patches...
hu: Indítás Riivolution Patchekkel...

en: Set as &Default ISO
hu: &Beállítás alapértelmezett ISO-ként

en: Convert File...
hu: Fájl konvertálása...

en: Change &Disc
hu: Lemez&váltás

en: Perform System Update
hu: Rendszerfrissítés végrehajtása

en: Install to the NAND
hu: Telepítés a NAND-ra

en: Uninstall from the NAND
hu: Eltávolítás a NAND-ról

en: Open Wii &Save Folder
hu: Wii &Mentés mappa megnyitása

en: Export Wii Save
hu: Wii mentés exportálása

en: Open GameCube &Save Folder
hu: GameCube &Mentés mappa megnyitása

en: Open &Containing Folder
hu: &Tartalmazó mappa megnyitása

en: Delete File...
hu: Fájl törlése...

en: Add Shortcut to Desktop
hu: Parancsikon hozzáaadása az Asztalhoz

en: There was an issue adding a shortcut to the desktop
hu: Hiba történt az asztali parancsikon létrehozásakor

en: Tags
hu: Címkék

en: New Tag...
hu: Új címke...

en: Remove Tag...
hu: Címke eltávolítása...

en: Host with NetPlay
hu: Hosztolás NetPlay-jel

en: Select Export Directory
hu: Exportálási könyvtár kiválasztása

en: Failed to export the following save files:
hu: A következő mentési fájlok exportálása sikertelen:

en: Successfully exported save files
hu: Sikeresen exportált mentési fájlok

en: Failure
hu: Hiba

en: Successfully installed this title to the NAND.
hu: A játék sikeresen telepítve lett a NAND-ra.

en: Failed to install this title to the NAND.
hu: Nem sikerült telepíteni ezt a játékot a NAND-ra.

en: Uninstalling the WAD will remove the currently installed version of this title from the NAND without deleting its save data. Continue?
hu: A WAD eltávolítása törli a játék aktuálisan telepített verzióját a NAND-ról anélkül, hogy a mentett adatokat törölné. Folytatod?

en: Successfully removed this title from the NAND.
hu: A játék sikeresen el lett távolítva a NAND-ról.

en: Failed to remove this title from the NAND.
hu: Nem sikerült eltávolítani ezt a játékot a NAND-ról.

en: No save data found.
hu: Nem található mentett adat.

en: Are you sure you want to delete this file?
hu: Biztosan törlöd ezt a fájlt?

en: Failed to delete the selected file.
hu: Nem sikerült törölni a kiválasztott fájlt.

en: Check whether you have the permissions required to delete the file or whether it's still in use.
hu: Ellenőrizd, hogy van-e jogosultságod a fájl törlésére, vagy hogy használatban van-e.

en: Title
hu: Cím

en: Maker
hu: Készítő

en: File Name
hu: Fájlnév

en: File Path
hu: Fájl útvonala:

en: Game ID
hu: Játék azonosító

en: Region
hu: Régió

en: File Size
hu: Fájlméret

en: File Format
hu: Fájlformátum

en: Block Size
hu: Blokk méret

en: Compression
hu: Tömörítés

en: Time Played
hu: Játékidő

en: New tag
hu: Új címke

en: Name for a new tag:
hu: Új címke neve:

en: Remove tag
hu: Címke eltávolítása

en: Name of the tag to remove:
hu: Eltávolítandó címke neve:

en:  (Disc %1)
hu:  (Lemez %1)

en: %1h %2m
hu: %1 óra %2 perc

en: e-Reader Cards (*.raw);;All Files (*)
hu: e-Reader Cards (*.raw);;Minden fájl (*)

en: mGBA Save States (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;All Files (*)
hu: mGBA Save States (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;Minden fájl (*)

en: Save Game Files (*.sav);;All Files (*)
hu: Mentési fájlok (*.sav);;Minden fájl (*)

en: Dis&connected
hu: Le&csatlakoztatva

en: &Connected
hu: &Csatlakoztatva

en: L&oad ROM...
hu: &ROM betöltése...

en: &Unload ROM
hu: &ROM ürítése

en: &Reset
hu: &Alapbeállítások

en: &Import Save Game...
hu: &Játékmentés importálása...

en: &Export Save Game...
hu: &Játékmentés exportálása...

en: &Import State...
hu: &Állapot importálása...

en: &Export State...
hu: &Állapot exportálása...

en: &Mute
hu: &Némítás

en: &Borderless Window
hu: &Szegély nélküli ablak

en: Always on &Top
hu: Mindig &felül

en: Failed to open '%1'
hu: '%1' megnyitása sikertelen

en: 4 Mbit (59 blocks)
hu: 4 Mbit (59 blokk)

en: 8 Mbit (123 blocks)
hu: 8 Mbit (123 blokk)

en: 16 Mbit (251 blocks)
hu: 16 Mbit (251 blokk)

en: 32 Mbit (507 blocks)
hu: 32 Mbit (507 blokk)

en: 64 Mbit (1019 blocks)
hu: 64 Mbit (1019 blokk)

en: 128 Mbit (2043 blocks)
hu: 128 Mbit (2043 blokk)

note: i18n: The translation of this string should be consistent with the translation of the string "Western (Windows-1252)". Because of this, you may want to parse "Japanese" as "a character encoding which is from Japan / used in Japan" rather than "the Japanese language".
en: Japanese (Shift-JIS)
hu: Japán (Shift-JIS)

en: Card Size
hu: Kártya méret

note: i18n: Character encoding
en: Encoding
hu: Kódolás

en: Create...
hu: Létrehozás...

en: Create New Memory Card
hu: Új memóriakártya létrehozása

en: GameCube Memory Cards (*.raw *.gcp)
hu: GameCube memóriakártyák (*.raw *.gcp)

en: All Files (*)
hu: Minden fájl (*)

en: GameCube Memory Card Manager
hu: GameCube memóriakártya kezelő

en: &Export as .gci...
hu: &Exportálás, mint .gci...

en: Export as .&gcs...
hu: Exportálás, mint .&gcs...

en: Export as .&sav...
hu: Exportálás, mint .&sav...

en: &Import...
hu: &Importálás...

en: Fix Checksums
hu: Ellenőrzőösszeg javítása

en: Slot A
hu: Foglalat A

en: Slot B
hu: Foglalat B

en: &Open...
hu: &Megnyitás...

en: &Create...
hu: &Létrehozás...

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Icon
hu: Ikon

en: Blocks
hu: Blokk

en: Switch to B
hu: B-re váltás

en: Switch to A
hu: A-ra váltás

en: Copy to B
hu: B-be másolás

en: Copy to A
hu: A-ba másolás

en: Free Blocks: %1
hu: Szabad blokkok: %1

en: Free Files: %1
hu: Szabad fájlok: %1

en: Failed opening memory card:
    %1
hu: Memóriakártya megnyitása sikertelen:
    %1

en: Set Memory Card File for Slot A
hu: Memóriakártya fájl beállítása az A foglalathoz

en: Set Memory Card File for Slot B
hu: Memóriakártya fájl beállítása a B foglalathoz

en: GameCube Memory Cards
hu: GameCube memóriakártyák

en: Data inconsistency in GCMemcardManager, aborting action.
hu: Adatinkonzisztencia a GCMemcardManager-ben, művelet megszakítása.

en: Native GCI File
hu: Natív GCI fájl

en: MadCatz Gameshark files
hu: MadCatz Gameshark fájlok

en: Datel MaxDrive/Pro files
hu: Datel MaxDrive/Pro fájlok

en: Export Failed
hu: Sikertelen exportálás

en: Failed to read selected savefile(s) from memory card.
hu: Nem sikerült beolvasni a kiválasztott mentési fájl(oka)t a memóriakártyáról.

en: Export Save File
hu: Mentési fájl exportálása

en: Export Save Files
hu: Mentési fájlok exportálása

en: Failed to export %n out of %1 save file(s).
hu: Nem sikerült exportálni %n fájlt a(z) %1 mentési fájlból.

en: Successfully exported %n out of %1 save file(s).
hu: %n sikeresen exportálva lett %1 mentési fájlból.

en: At least two of the selected save files have the same internal filename.
hu: Legalább 2 kiválasztott mentési fájl belső fájlneve megegyezik.

en: The target memory card already contains a file "%1".
hu: A cél memóriakártya már tartalmaz egy "%1" fájlt.

en: Import Failed
hu: Importálás sikertelen

en: Failed to import "%1".
hu: "%1" importálása sikertelen.

en: Failed to write modified memory card to disk.
hu: Nem sikerült a módosított memóriakártyát lemezre írni.

en: Import Save File(s)
hu: Mentési fájl(ok) importálása

en: Supported file formats
hu: Támogatott fájlformátumok

en: Copy Failed
hu: Másolás sikertelen

en: Do you want to delete the %n selected save file(s)?
hu: Biztosan törölni szeretnéd a(z) %n kiválasztott mentési fájlt?

en: Remove Failed
hu: Törlés sikertelen

en: Failed to remove file.
hu: Nem sikerült eltávolítani a fájlt.

en: Couldn't open file.
hu: A fájl nem nyitható meg.

en: Couldn't read file.
hu: A fájl nem olvasható.

en: No errors.
hu: Nincs hiba.

en: Failed to open file.
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt.

en: Failed to read from file.
hu: Nem sikerült a fájlból olvasni.

en: Unknown error.
hu: Ismeretlen hiba.

note: i18n: Window for managing Disney Infinity figures
en: Infinity Manager
hu: Infinity kezelő

en: Emulate Infinity Base
hu: Infinity Base emulálása

en: Create
hu: Létrehozás

en: Failed to open the Infinity file!
hu: Nem sikerült megnyitni az Infinity fájlt!

en: Failed to read the Infinity file!
hu: Nem sikerült beolvasni az Infinity fájlt!

en: Failed to read the Infinity file:
    %1
    
    The file was too small.
hu: Nem sikerült beolvasni az Infinity fájlt:
    %1
    
    A fájl túl kicsi.

en: --Unknown--
hu: --Ismeretlen--

en: Error converting value
hu: Érték konvertálási hiba

en: Character entered is invalid!
hu: A megadott karakter érvénytelen!

note: i18n: This is used to create a file name. The string must end in ".bin".
en: Unknown(%1).bin
hu: Ismeretlen(%1).bin

en: Create Infinity File
hu: Infinity fájl létrehozása

en: Failed to create Infinity file
hu: Nem sikerült létrehozni az Infinity fájlt

en: Ignore for this session
hu: Mellőzés ebben a munkamenetben

en: Invalid title ID.
hu: Érvénytelen játék azonosító.

en: A save state cannot be loaded without specifying a game to launch.
hu: A mentett állapot nem tölthető be anélkül, hogy megadnád, melyik játékot szeretnéd elindítani.

en: Error occurred while loading some texture packs
hu: Hiba történt bizonyos textúracsomagok betöltése közben

en: All GC/Wii files
hu: Minden GC/Wii fájl

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
hu: A leállítás már folyamatban van. Az el nem mentett adatok elveszhetnek, ha leállítod a jelenlegi emulációt, mielőtt az befejeződik. Kényszeríted a leállítást?

en: Do you want to stop the current emulation? Unsaved achievement modifications detected.
hu: Biztosan leállítod a jelenlegi emulációt? Nem mentett teljesítményváltozásokat észleltünk.

en: Do you want to stop the current emulation?
hu: Biztos leállítod az aktuális emulációt?

en: All Save States (*.sav *.s??);; All Files (*)
hu: Minden állapotmentés (*.sav *.s??);; Minden fájl (*)

en: Can't start a NetPlay Session while a game is still running!
hu: Nem indítható NetPlay munkamenet, amíg egy játék fut!

en: A NetPlay Session is already in progress!
hu: Egy NetPlay játékmenet már folyamatban van!

en: Failed to open server
hu: Nem sikerült megnyitni a szervert

en: Failed to listen on port %1. Is another instance of the NetPlay server running?
hu: Sikertelen figyelés a(z) %1 porton. Egy másik NetPlay szerver példány fut?

en: Select NAND Backup
hu: NAND Backup kiválasztása

en: BootMii NAND backup file (*.bin);;All Files (*)
hu: BootMii NAND backup fájl(*.bin);;Minden fájl (*)

en: Importing NAND backup
hu: NAND biztonsági másolat importálása

en: Importing NAND backup
     Time elapsed: %1s
hu: NAND biztonsági másolat importálása
    Eltelt idő: %1s

en: BootMii keys file (*.bin);;All Files (*)
hu: BootMii keys fájl (*.bin);;Minden fájl (*)

en: Playback of input recordings is disabled in RetroAchievements hardcore mode.
hu: A bemeneti felvételek lejátszása RetroAchievements hardcore módban le van tiltva.

en: Select the Recording File to Play
hu: Válaszd ki a lejátszandó felvételt

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
hu: Dolphin TAS videók (*.dtm)

en: Save Recording File As
hu: Rögzített fájl mentése, mint

en: Failed to open "%1" for writing.
hu: Nem sikerült megnyitni írásra: "%1".

en: Change &Disc...
hu: Lemez&váltás...

en: &Eject Disc
hu: &Lemez kiadása

en: Open &User Folder
hu: &Felhasználói mappa megnyitása

en: Open &Config Folder
hu: &Config mappa megnyitása

en: Open C&ache Folder
hu: Gy&orsítótár mappa megnyitása

en: E&xit
hu: K&ilépés

en: &Tools
hu: &Eszközök

en: &Resource Pack Manager
hu: &Erőforráscsomag-kezelő

en: &Cheats Manager
hu: &Csaláskezelő

en: Emulated USB Devices
hu: Emulált USB esközök

en: &Logitech USB Microphone
hu: &Logitech USB mikrofon

en: Start &NetPlay...
hu: &NetPlay indítása...

en: Browse &NetPlay Sessions....
hu: &NetPlay játékmenetek böngészése....

en: Load GameCube Main Menu
hu: GameCube főmenü betöltése

en: Memory Card Manager
hu: Memóriakártya kezelő

en: Install WAD...
hu: WAD telepítése...

en: Manage NAND
hu: NAND kezelése

en: Import BootMii NAND Backup...
hu: BootMii NAND biztonsági másolat importálása...

en: Check NAND...
hu: NAND ellenőrzése...

en: Extract Certificates from NAND
hu: Tanúsítványok kinyerése a NAND-ból

en: Perform Online System Update
hu: Online rendszerfrissítés végrehajtása

en: Current Region
hu: Jelenlegi régió

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: Import Wii Save...
hu: Wii mentés importálása...

en: Import Wii Saves...
hu: Wii mentések importálása...

en: Export All Wii Saves
hu: Minden Wii mentés exportálása

en: Connect Wii Remotes
hu: Wii Remote-ok csatlakoztatása

en: Connect Wii Remote %1
hu: Wii Remote %1 csatlakoztatása

en: &Emulation
hu: &Emuláció

en: &Play
hu: &Indítás

en: &Pause
hu: &Szünet

en: Toggle &Fullscreen
hu: &Teljes képernyő kapcsoló

en: &Frame Advance
hu: Képkocka léptetése

en: &Load State
hu: &Állapot betöltése

en: Load State from File
hu: Állapot betöltése fájlból

en: Load State from Selected Slot
hu: Állapot betöltése a választott foglalatból

en: Load State from Slot
hu: Állapot betöltése foglalatból

en: Sa&ve State
hu: Á&llapot mentése

en: Save State to File
hu: Állapot mentése fájlba

en: Save State to Selected Slot
hu: Állapot mentése a választott foglalatba

en: Save State to Oldest Slot
hu: Állapot mentése a legrégebbi foglalatba

en: Save State to Slot
hu: Állapot mentése a foglalatba

en: Select State Slot
hu: Állapot kiválasztása, foglalat

en: Load from Slot %1 - %2
hu: Betöltés a foglalatból %1 - %2

en: Save to Slot %1 - %2
hu: Mentés foglalatba %1 - %2

en: Select Slot %1 - %2
hu: Foglalat kiválasztása %1 - %2

en: Show &Log
hu: Nap&ló megjelenítése

en: Show Log &Configuration
hu: Naplózási &beállítások megjelenítése

en: Show &Toolbar
hu: Eszközt&ár megjelenítése

en: &Lock Widgets In Place
hu: &Widgetek elhelyezésének zárolása

en: &Code
hu: &Kód

en: &Registers
hu: &Regiszterek

en: &Threads
hu: &Szálak

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Watch
hu: &Figyelés

en: &Breakpoints
hu: &Töréspontok

en: &Memory
hu: &Memória

en: &Network
hu: &Hálózat

en: &Assembler
hu: &Összeállító

en: Purge Game List Cache
hu: Játéklista gyorsítótár ürítése

en: &Options
hu: &Beállítások

en: Co&nfiguration
hu: Ko&nfiguráció

en: &Graphics Settings
hu: &Grafikai beállítások

en: &Audio Settings
hu: &Audió beállítások

en: &Controller Settings
hu: &Vezérlő beállítások

en: &Hotkey Settings
hu: &Gyorsbillentyű beállítások

en: &Free Look Settings
hu: &Szabad nézet beállítások

en: &Font...
hu: &Betűtípus...

en: &Website
hu: &Weboldal

en: Online &Documentation
hu: Online &dokumentáció

en: &GitHub Repository
hu: &GitHub tárház

en: &Check for Updates...
hu: &Frissítések keresése...

en: &About
hu: &Névjegy

en: List View
hu: Lista nézet

en: Grid View
hu: Rács nézet

en: List Columns
hu: Oszlopok megjelenítése a listában

en: Show Wii
hu: Wii megjelenítése

en: Show GameCube
hu: GameCube megjelenítése

en: Show Triforce
hu: Triforce megjelenítése

en: Show WAD
hu: WAD megjelenítése

en: Show ELF/DOL
hu: ELF/DOL megjelenítése

en: Show Platforms
hu: Platformok megjelenítése

en: Show JPN
hu: JPN megjelenítése

en: Show PAL
hu: PAL megjelenítése

en: Show USA
hu: USA megjelenítése

en: Show Australia
hu: Ausztrália megjelenítése

en: Show France
hu: Franciaország megjelenítése

en: Show Germany
hu: Németország megjelenítése

en: Show Italy
hu: Olaszország megjelenítése

en: Show Korea
hu: Korea megjelenítése

en: Show Netherlands
hu: Hollandia megjelenítése

en: Show Russia
hu: Oroszország megjelenítése

en: Show Spain
hu: Spanyolország megjelenítése

en: Show Taiwan
hu: Tajvan megjelenítése

en: Show World
hu: Világ megjelenítése

en: Show Unknown
hu: Ismeretlen megjelenítése

en: Show Regions
hu: Régiók megjelenítése

en: Show All
hu: Összes megjelenítése

en: Hide All
hu: Összes elrejtése

en: &Movie
hu: &Film

en: Start Re&cording Input
hu: &Bemenet rögzítésének indítása

en: P&lay Input Recording...
hu: Bemeneti fe&lvétel lejátszása...

en: Stop Playing/Recording Input
hu: Játék/felvétel leállítása

en: Export Recording...
hu: Felvétel exportálása...

en: &Read-Only Mode
hu: &Írásvédett mód

en: TAS Input
hu: TAS bemenet

en: Pause at End of Movie
hu: Szünet a videó végén

en: Enable Movie Window
hu: Filmablak engedélyezése

en: Customize Movie Window
hu: Filmablak testreszabása

en: Dump Frames
hu: Képkockák kimentése

en: Dump Audio
hu: Hang kimentése

en: Disable JIT Cache
hu: JIT gyorsítótár kikapcsolása

en: Disable Fastmem
hu: Fastmem kikapcsolása

en: Disable Fastmem Arena
hu: Fastmem Arena kikapcsolása

en: Log JIT Instruction Coverage
hu: JIT utasítás lefedettségének naplózása

en: Search for an Instruction
hu: Utasítás keresése

en: Enable JIT Block Profiling
hu: JIT blokk profilozás engedélyezése

en: Wipe JIT Block Profiling Data
hu: JIT blokk profilozási adat törlése

en: &Generate Symbols From
hu: &Szimbólumok generálása innen

en: Signature Database
hu: Aláírás adatbázis

en: RSO Modules
hu: RSO modulok

en: Sa&ve Code
hu: K&ód mentése

en: C&reate Signature File...
hu: &Aláírás fájl létrehozása...

en: Combine &Two Signature Files...
hu: &Két aláírás fájl egyesítése...

en: Appl&y Signature File...
hu: &Aláírásfájl alkalmazása...

en: &Patch HLE Functions
hu: &HLE funkciók javítása

en: Load vWii System Menu %1
hu: Wii rendszermenü betöltése %1

en: Load Wii System Menu %1
hu: Wii rendszermenü betöltése %1

en: Select Title to Install to NAND
hu: NAND-ra telepítendő játék kiválasztása

en: WAD files (*.wad)
hu: WAD fájlok (*.wad)

en: Select Save File
hu: Mentési fájl kiválasztása

en: Wii save files (*.bin);;All Files (*)
hu: Wii mentési fájlok (*.bin);;Minden fájl (*)

en: Save data for this title already exists in the NAND. Consider backing up the current data before overwriting.
    
    Overwrite existing save data?
hu: A játékhoz már létezik mentett adat a NAND-ban. A felülírás előtt fontold meg a jelenlegi adatok biztonsági mentését.
    
    Felülírod a meglévő mentett adatokat?

en: Successfully imported save file.
hu: Mentett fájl sikeresen importálva.

en: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
hu: Mentési fájl importálása sikertelen. A megadott fájl sérült, vagy nem érvényes Wii mentés.

en: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
hu: A mentési fájl importálása sikertelen. Indítsd el a játékot, majd próbáld újra.

en: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
hu: A mentési fájl importálása sikertelen. Lehet, hogy a NAND sérült, vagy valami megakadályozza a benne lévő fájlok elérését. Próbáld meg javítani a NAND-ot (Eszközök -> NAND kezelése -> NAND ellenőrzése...), majd importáld újra a mentést.

en: Select Save Folder
hu: Mentési hely kiválasztása

en: %1: Save data for this title already exists in the NAND. Consider backing up the current data before overwriting.
    
    Overwrite existing save data?
hu: %1: A játékhoz már létezik mentett adat a NAND-ban. A felülírás előtt fontold meg a jelenlegi adatok biztonsági mentését.
    
    Felülírod a meglévő mentett adatokat?

en: %1: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
hu: %1: A mentési fájl importálása sikertelen. A megadott fájl sérült, vagy nem érvényes Wii mentés.

en: %1: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
hu: %1: A mentési fájl importálása sikertelen. Indítsd el a játékot egyszer, majd próbáld újra.

en: %1: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
hu: %1: A mentési fájl importálása sikertelen. Lehet, hogy a NAND sérült, vagy valami megakadályozza a benne lévő fájlok elérését. Próbáld meg javítani a NAND-ot (Eszközök -> NAND kezelése -> NAND ellenőrzése...), majd importáld újra a mentést.

en: Successfully imported %1 save file(s) with %2 failure(s)
hu:  %1 mentési fájl sikeresen importálva %2 hibával.

en: Exported %n save(s)
hu: %n mentés exportálva

en: NAND Check
hu: NAND ellenőrzés

en: Your NAND contains more data than allowed. Wii software may behave incorrectly or not allow saving.
hu: A NAND a megengedettnél több adatot tartalmaz. A Wii szoftver helytelenül viselkedhet, vagy nem engedélyezheti a mentést.

en: No issues have been detected.
hu: Nem található probléma.

en: The NAND has been repaired.
hu: NAND sikeresen javítva.

en: The NAND could not be repaired. It is recommended to back up your current data and start over with a fresh NAND.
hu: A NAND nem javítható. Érdemes biztonsági másolatot készíteni az aktuális adatokról, és új NAND-dal újrakezdeni.

en: Successfully extracted certificates from NAND
hu: Tanúsítványok sikeresen kivonva a NAND-ból

en: Failed to extract certificates from NAND
hu: Tanúsítványok kinyerése a NAND-ból sikertelen

en: Pick a debug font
hu: Válassz egy hibakereső betűtípust

en: Confirmation
hu: Megerősítés

en: '%1' not found, no symbol names generated
hu: '%1' nem található, nem került generálásra szimbólumnév

en: RSO auto-detection
hu: RSO auto-felismerés

en: Auto-detect RSO modules?
hu: Automatikus RSO modul-észlelés?

en: Enter the RSO module address:
hu: RSO modul címének megadása:

en: Invalid RSO module address: %1
hu: Érvénytelen RSO modulcím: %1

en: Failed to load RSO module at %1
hu: Nem sikerült betölteni az RSO modult: %1

en: Modules found: %1
hu: %1 modul található

en: Detecting RSO Modules
hu: RSO modulok észlelése

en: Unable to auto-detect RSO module
hu: Nem sikerült automatikusan felismerni az RSO modult

en: Select the RSO module address:
hu: Válaszd ki az RSO modul címét:

en: '%1' not found, scanning for common functions instead
hu: '%1' nem található, közös funkciók szkennelése...

en: Loaded symbols from '%1'
hu: Szimbólumok betöltve innen: '%1'

en: Load Map File
hu: Hozzárendelési fájl betöltése

en: Save Map File
hu: Hozzárendelési fájl mentése

en: Save Signature File
hu: Aláírásfájl mentése

en: Failed to save signature file '%1'
hu: Nem sikerült az aláírásfájl mentése: '%1'

en: Append Signature To
hu: Aláírás csatolása ide

en: Apply Signature File
hu: Aláírásfájl alkalmazása

en: Choose Priority Input File
hu: Válassz elsődleges bemeneti fájlt

en: Choose Secondary Input File
hu: Válassz másodlagos bemeneti fájlt

en: Save Combined Output File As
hu: Kombinált kimeneti fájl mentése, mint...

en: Search instruction
hu: Keresési utasítás

en: Instruction:
hu: Utasítás:

en: Do you want to try to repair the NAND?
hu: Szeretnéd helyreállítani a NAND-ot?

en: Invalid Player ID
hu: Érvénytelen játékos ID

en: Data Transfer
hu: Adatátvitel

en: The hashes match!
hu: A hashek megegyeznek!

en: The hashes do not match!
hu: A hashek nem egyeznek!

en: Select a game
hu: Válassz egy játékot

en: NetPlay Session Browser
hu: NetPlay játékmenet böngésző

en: Any Region
hu: Bármilyen régió

en: Hide Incompatible Sessions
hu: Nem kompatibilisek elrejtése

en: Hide In-Game Sessions
hu: Már játékban lévők elrejtése

en: Private and Public
hu: Privát és Nyilvános

en: Private
hu: Privát

en: Public
hu: Nyilvános

en: Filters
hu: Szűrők

en: Region:
hu: Régió:

en: Password?
hu: Jelszó?

en: In-Game?
hu: Játékban?

en: Game
hu: Játék

en: Players
hu: Játékosok

en: Version
hu: Verzió

en: %1 session found
hu: %1 játékmenet található

en: %1 sessions found
hu: %1 játékmenet található

en: Enter password
hu: Jelszó megadása

en: This session requires a password:
hu: Ez a játékmenet jelszót igényel:

en: Invalid password provided.
hu: A megadott jelszó érvénytelen.

en: Buffer:
hu: Puffer:

en: Quit
hu: Kilépés

en: No Save Data
hu: Nincs mentett adat

en: Load Host's Save Data Only
hu: Házigazda mentett adatainak betöltése

en: Load and Write Host's Save Data
hu: Házigazda mentett adatainak írása és betöltése

en: Use All Wii Save Data
hu: Minden Wii mentett adat használata

en: Sync AR/Gecko Codes
hu: AR/Gecko kódok szinkronizálása

en: Golf Mode
hu: Golf mód

en: Checksum
hu: Ellenőrzés

en: Current game
hu: Jelenlegi játék

en: Other game...
hu: Egyéb játék...

en: SD Card
hu: SD kártya

en: Record Inputs
hu: Bemenet felvétele

en: Show Golf Mode Overlay
hu: Golf mód átfedés megjelenítése

en: Hide Remote GBAs
hu: Távoli GBAk elrejtése

en: Send
hu: Küldés

en: Copy
hu: Másolás

en: Kick Player
hu: Játékos kirúgása

en: Assign Controller Ports
hu: Vezérlő portjainak társítása

en: Stopped game
hu: Megállított játék

en: Successfully added to the NetPlay index
hu: Sikeresen hozzáadva a NetPlay indexhez

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
hu: Nem minden játékos rendelkezik a játékkal. Biztos elindítod?

en: Are you sure you want to quit NetPlay?
hu: Biztosan ki akarsz lépni a NetPlay-ből?

en: Room ID
hu: Szoba ID

en: External
hu: Külső

en: Local
hu: Helyi

en: Player
hu: Játékos

en: Game Status
hu: Játék állapot

en: Mapping
hu: Hozzárendelés

en: Revision
hu: Revízió

en: Wrong hash
hu: Helytelen hash

en: Wrong disc number
hu: Helytelen lemezszám

en: Game has a different disc number
hu: A játéknak eltér a lemezszáma.

en: Wrong revision
hu: Helytelen revízió

en: Game has a different revision
hu: A játéknak eltér a verziója

en: Wrong region
hu: Helytelen régió

en: Game region does not match
hu: A játék régiója nem egyezik.

en: Not found
hu: Nem található

en: No matching game was found
hu: Nem található megfelelő játék

en: Connecting
hu: Csatlakozás

en: Retry
hu: Újra

en: Game changed to "%1"
hu: A játék megváltozott erre: "%1"

en: GBA%1 ROM changed to "%2"
hu: GBA%1 ROM megváltozott erre: "%2"

en: GBA%1 ROM disabled
hu: GBA%1 ROM letiltva

en: Started game
hu: Elindított játék

en: %1 has joined
hu: %1 csatlakozott

en: %1 has left
hu: %1 kilépett

en: Max buffer size changed to %1
hu: A maximális pufferméret %1 értékre változott

en: Buffer size changed to %1
hu: Pufferméret megváltozott erre: %1

en: Max Buffer:
hu: Max puffer:

en: Possible desync detected: %1 might have desynced at frame %2
hu: Lehetséges szinkronhiba: %1 eltérhetett a %2. képkockánál.

en: Lost connection to NetPlay server...
hu: Elveszett a kapcsolat a NetPlay szerverrel...

en: Failed to connect to server: %1
hu: Nem sikerült kapcsolódni a szerverhez: %1

en: Couldn't look up central server
hu: A központi szerver nem található

en: Dolphin is too old for traversal server
hu: A Dolphin túl régi az átjárási szerverhez

en: %1 is now golfing
hu: %1 éppen golfozik

en: %1 is not a valid ROM
hu: %1 nem egy valid ROM

en: NetPlay Setup
hu: NetPlay beállítás

en: Reset Traversal Settings
hu: Átjárási beállítások visszaállítása

en: Connect
hu: Csatlakozás

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and may not work correctly.
    Use at your own risk.
hu: FIGYELEM:
    
    Minden játékosnak azonos Dolphin verziót kell használnia.
    Ha egnedélyezve van, az SD kártyának azonosnak kell lennie a játékosok között.
    Ha DSP LLE van használatban, azonos DSP ROMok szükségesek a játékosok között.
    Ha a játék lefagy induláskor, lehet, hogy nem támogatja a Kétmagos Netplay-t. Kapcsold ki a Kétmagos módot. 
    Ha közvetlen csatlakoztok, a gazdának nyitott/forwardolt UDP port szükséges.
    
    A Wiimote támogatás kísérleti stádiumban van, ezért nem valószínű, hogy működik. Csak saját felelősségre használd.

en: Limit Chunked Upload Speed:
hu: Darabolt feltöltési sebesség korlátozása:

en: Show in server browser
hu: Megjelenítés a szerver böngészőben

en: Forward port (UPnP)
hu: Port forward (UPnP)

en: Host
hu: Gazda

en: This will limit the speed of chunked uploading per client, which is used for save sync.
hu: Ez korlátozza az ügyfelenkénti darabos feltöltési sebességet, amit a mentések szinkronizálására használ.

en: Name of your session shown in the server browser
hu: Munkameneted neve a szerverböngészőben

en: Password for joining your game (leave empty for none)
hu: Játék csatlakozásához szükséges jelszó (hagyd üresen, ha nincs)

en: Direct Connection
hu: Közvetlen kapcsolat

en: Traversal Server
hu: Átjárási szerver

en: Connection Type:
hu: Csatlakozás típusa:

en: Nickname:
hu: Becenév:

en: IP Address:
hu: IP-cím:

en: You must select a game to host!
hu: Ki kell választanod egy játékot a hosztoláshoz!

en: You must provide a name for your session!
hu: Meg kell adnod egy nevet a játékmenethez!

en: You must provide a region for your session!
hu: Meg kell adnod egy régiót a játékmenethez!

en: Reset Traversal Server
hu: Átjárási szerver visszaállítása

en: Reset Traversal Server to %1:%2
hu: Átjárási szerver visszaállítása %1:%2

en: Assign Controllers
hu: Vezérlők kiosztása

en: NKit Warning
hu: NKit figyelmeztetés

en: I am aware of the risks and want to continue
hu: Tisztában vagyok a kockázatokkal, és folytatni szeretném

en: Don't show this again
hu: Ne mutasd újra

en: Allow Usage Statistics Reporting
hu: Használati statisztikák jelentésének engedélyezése

en: Do you authorize Dolphin to report information to Dolphin's developers?
hu: Engedélyezed a Dolphin számára, hogy adatokat jelentsen a fejlesztőknek?

en: Resource Pack Manager
hu: Erőforráscsomag-kezelő

en: Install
hu: Telepítés

en: Author
hu: Szerző

en: Website
hu: Weboldal

en: Unknown author
hu: Ismeretlen szerző

en: Failed to install pack: %1
hu: A csomag telepítése sikertelen: %1

en: Failed to uninstall pack: %1
hu: A csomag eltávolítása sikertelen: %1

en: Are you sure you want to delete this pack?
hu: Biztosan ki szeretnéd törölni ezt a csomagot?

en: Uninstall
hu: Eltávolítás

en: Start with Riivolution Patches
hu: Indítás Riivolution Patchekkel

en: Open Riivolution XML...
hu: Riivolution XML megnyitása...

en: Save as Preset...
hu: Mentés előbeállításként...

en: Select Riivolution XML file
hu: Riivolution XML fájl kiválasztása

en: Riivolution XML files
hu: Riivolution XML fájlok

en: Failed loading XML.
hu: XML betöltése sikertelen.

en: Invalid game.
hu: Érvénytelen játék.

en: SD Root:
hu: SD gyökér:

en: Select the Virtual SD Card Root
hu: Virtuális SD kártya gyökér kiválasztása

en: Disabled
hu: Letiltva

en: Save Preset
hu: Előbeállítás mentése

en: Close
hu: Bezárás

en: Search games...
hu: Játékok keresése...

en: Interpreter (slowest)
hu: Értelmező (leglassabb)

en: Cached Interpreter (slower)
hu: Gyorsítótáras értelmező (lassabb)

en: JIT Recompiler for x86-64 (recommended)
hu: JIT értelmező x86-64-hez (ajánlott)

en: JIT Recompiler for ARM64 (recommended)
hu: JIT újrafordító ARM64-hez (ajánlott)

en: CPU Options
hu: CPU beállítások

en: CPU Emulation Engine:
hu: CPU emulációs motor:

en: Pause on Panic
hu: Pánik esetén szünet

en: Enable Write-Back Cache (slow)
hu: Visszaíró gyorsítótár (Write-Back Cache) bekapcsolása (lassú)

en: Timing
hu: Időzítés

note: i18n: Internet play refers to services like Wiimmfi, not the NetPlay feature in Dolphin
en: Allow the emulated console to run fast after stutters,<br>pursuing accurate overall elapsed time unless paused or speed-adjusted.<br><br>This may be useful for internet play.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Ez a beállítás lehetővé teszi, hogy az emulált konzol a szaggatások után felgyorsuljon, <br>így tartva a pontosan eltelt időt, kivéve ha az emuláció szünetel vagy sebessége módosítva van.<br><br> Ez hasznos lehet online játék esetén. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Clock Override
hu: Órajel felülbírálás

en: Enable Emulated CPU Clock Override
hu: Emulált CPU órajel felülbírálásának engedélyezése

en: Adjusts the emulated CPU's clock rate.<br><br>On games that have an unstable frame rate despite full emulation speed, higher values can improve their performance, requiring a powerful device. Lower values reduce the emulated console's performance, but improve the emulation speed.<br><br>WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default clock.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Ez a beállítás az emulált CPU órajelét módosítja.<br><br> Azoknál a játékoknál, amelyeknek a képkockasebessége instabil, annak ellenére, hogy az emuláció egyébként teljes sebességgel fut, a magasabb értékek javíthatják a teljesítményt, de ez erősebb eszközt igényel. Az alacsonyabb értékek csökkentik az emulált konzol teljesítményét, viszont növelik az emuláció sebességét. <br><br>FIGYELMEZTETÉS: A gyári beállítástól (100%) eltérő érték hibás működést és grafikai hibákat okozhat. Csak saját felelősségre. Kérjük, ne jelents be olyan hibákat, amelyek a nem gyári órajel használata miatt következnek be. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: VBI Frequency Override
hu: VBI frekvencia felülbírálás

en: Enable VBI Frequency Override
hu: VBI frekvencia felülbírálás engedélyezése

en: Adjusts the VBI frequency. Also adjusts the emulated CPU's clock rate, to keep it relatively the same.<br><br>Makes games run at a different frame rate, making the emulation less demanding when lowered, or improving smoothness when increased. This may affect gameplay speed, as it is often tied to the frame rate.<br><br>WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default frequency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Ez a beállítás a VBI frekvenciáját módosítja. A relatív konzisztencia érdekében az emulált CPU órajelét is ehhez igazítja.<br><br>A frekvencia változtatásával a játékok eltérő képkockasebességen fognak futni. Ha csökkented az értéket, az emuláció kevésbé lesz megterhelő, míg a növelése folyamatosabb élményt eredményezhet. Ez azonban kihatással lehet a játékmenet sebességére, mivel az gyakran a képkockasebességhez van kötve.<br><br>FIGYELMEZTETÉS: A gyári beállítástól (100%) eltérő érték hibás működést és grafikai hibákat okozhat.Csak saját felelősségre. Kérjük, ne jelents be olyan hibákat, amelyek a nem gyári órajel használata miatt következnek be. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Memory Override
hu: Memória felülbírálás

en: Enable Emulated Memory Size Override
hu: Emulált memóriaméret felülbírálásának engedélyezése

en: Adjusts the amount of RAM in the emulated console.<br><br><b>WARNING</b>: Enabling this will completely break many games.<br>Only a small number of games can benefit from this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Beállítja az emulált konzol RAM mennyiségét. <br><br><b>FIGYELEM</b>: Ennek engedélyezése számos játékot teljesen elronthat.<br>Kevés játék profitál ebből.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Custom RTC Options
hu: Egyéni RTC beállítások

en: Enable Custom RTC
hu: Egyéni RTC használata

en: This setting allows you to set a custom real time clock (RTC) separate from your current system time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Ez a beállítás lehetővé teszi, hogy egy egyedi valós idejű órát (RTC) állíts be, amely független a számítógéped aktuális rendszeridejétől.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Reset Dolphin Settings
hu: Dolphin beállítások visszaállítása

en: Reset All Settings
hu: Összes beállítás visszaállítása

en: DSP Options
hu: DSP beállítások

en: DSP Emulation Engine:
hu: DSP emulációs motor:

en: HLE (recommended)
hu: HLE (ajánlott)

en: LLE Recompiler (slow)
hu: LLE újrafordító (lassú)

en: LLE Interpreter (very slow)
hu: LLE értelmező (nagyon lassú)

en: Backend Settings
hu: Háttéralkalmazás beállításai

en: Audio Backend:
hu: Audió feldolgozó:

en: Dolby Pro Logic II Decoder
hu: Dolby Pro Logic II dekóder

en: Decoding Quality:
hu: Dekódolás minősége:

en: Lowest (Latency ~10 ms)
hu: Legalacsonyabb (Késleltetés ~10 ms)

en: Low (Latency ~20 ms)
hu: Alacsony (Késleltetés ~20 ms)

en: High (Latency ~40 ms)
hu: Magas (Késleltetés ~40 ms)

en: Highest (Latency ~80 ms)
hu: Legmagasabb (Késleltetés ~80 ms)

en: Default Device
hu: Alapértelmezett eszköz

en: Output Device:
hu: Kimeneti eszköz:

en: Latency: %1 ms
hu: Késleltetés: %1 ms

en: Latency:  000 ms
hu: Késleltetés:  000 ms

en: Audio Playback Settings
hu: Hanglejátszás beállítások

en: Controls the number of audio samples buffered. Lower values reduce latency but may cause more crackling or stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, set this to 80 ms.</dolphin_emphasis>
hu: Szabályozza a pufferelt hangminták számát. Az alacsonyabb értékek csökkentik a késleltetést, de több recsegést vagy akadozást okozhatnak.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, állítsd 80 ms értékre.</dolphin_emphasis>

en: Fill Audio Gaps
hu: Audio hézagok kitöltése

en: Preserve Audio Pitch
hu: Hangmagasság megőrzése

en: Mute When Disabling Speed Limit
hu: Némítás a sebességkorlátozás letiltásakor

en: Audio Buffer Size:
hu: Audio pufferméret:

en: Sets the audio latency in milliseconds. Higher values may reduce audio crackling. Certain backends only.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 20 ms.</dolphin_emphasis>
hu: Beállítja a hangkésleltetést ezredmásodpercben. A magasabb értékek csökkenthetik a hang recsegését. Csak bizonyos backendekre vonatkozik.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd 20 ms értéken.</dolphin_emphasis>

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Certain backends only. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Engedélyezi a Dolby Pro Logic II emulációt 5.1-es térhangzással. Csak bizonyos backendekkel működik. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the quality setting of the Dolby Pro Logic II decoder. Higher presets increases audio latency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select High.</dolphin_emphasis>
hu: A Dolby Pro Logic II minőségének szintjét állítja be. A magasabb előbeállítások növelik a hang késleltetését.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd a Magas opciót.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts audio output volume.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 100%.</dolphin_emphasis>
hu: A kimeneti hangerő beállítása. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd 100 százalékon.</dolphin_emphasis>

en: Repeat existing audio during lag spikes to prevent stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
hu: Megismétli a meglévő hangot a szaggatás elkerülése érdekében.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd kipipálva.</dolphin_emphasis>

en: Keeps audio at normal pitch when changing emulation speed. Without this, audio pitch changes proportionally with speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Az emulációs sebesség megváltoztatásakor a hang magasságát normál szinten tartja. Enélkül a hangmagasság a sebességgel arányosan változik. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Mutes the audio when overriding the emulation speed limit (default hotkey: Tab). <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Elnémítja a hangot az emulációs sebesség felülbírálásakor (alapértelmezett gyorsgomb: Tab). <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: DSP Emulation Engine
hu: DSP emulációs motor

en: Audio Backend
hu: Audió feldolgozó

en: Decoding Quality
hu: Dekódolás minősége

en: Selects an output device to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Default Device.</dolphin_emphasis>
hu: Kiválasztja a használni kívánt kimeneti eszközt.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd az Alapértelmezett eszköz opciót.</dolphin_emphasis>

en: Output Device
hu: Kimeneti eszköz

en: Latency
hu: Késleltetés

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Enter new Broadband Adapter MAC address:
hu: Új Broadband adapter MAC-cím megadása:

en: For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">refer to this page</a>.
hu: A beállítási útmutatóért <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">látogass el ide</a>.

en: Enter the IP address and port of the tapserver instance you want to connect to.
hu: Add meg a csatlakozni kívánt tapserver példány IP-címét és portját.

en: BBA destination address
hu: BBA célcím

en: Enter the DNS server to use:
hu: Használni kívánt DNS szerver megadása:

en: Use 8.8.8.8 for normal DNS, else enter your custom one
hu: Használd a 8.8.8.8-at a normál DNS-hez, vagy adj meg egy sajátot.

en: Enter IP address of device running the XLink Kai Client:
hu: XLink Kai klienst futtató eszköz IP címének megadása:

en: For setup instructions, <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">refer to this page</a>.
hu: A beállítási útmutatóért <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">látogass el ide</a>.

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: The entered MAC address is invalid.
hu: A megadott MAC-cím érvénytelen.

en: IPL Settings
hu: IPL beállítások

en: Skip Main Menu
hu: Főmenü átugrása

en: System Language:
hu: Rendszer nyelve:

en: Device Settings
hu: Eszköz beállítások

en: Memory Card Path:
hu: Memóriakártya útvonal:

en: GBA Cartridge Path:
hu: GBA kazetta útvonal:

en: GCI Folder Path:
hu: GCI mappa útvonala:

en: Slot A:
hu: Foglalat A:

en: Slot B:
hu: Foglalat B:

en: GBA Settings
hu: GBA beállítások

en: Run GBA Cores in Dedicated Threads
hu: GBA-magok futtatása dedikált szálakban

en: Save in Same Directory as the ROM
hu: Mentés a ROM-mal azonos könyvtárba

en: Saves:
hu: Mentések:

en: Choose a File to Open or Create
hu: Válassz megnyitandó vagy létrehozandó fájlt

en: Cannot set memory card to an empty path.
hu: Nem állítható be üres útvonalra a memóriakártya.

en: The file
    %1
    is either corrupted or not a GameCube memory card file.
    %2
hu: A
     %1
    fájl sérült, vagy nem GameCube memóriakártya fájl.
    %2

en: The same file can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
hu: Nem használható ugyanaz a fájl több foglalatban; már használatban van: %1.

en: Choose GCI Base Folder
hu: GCI Base mappa kiválasztása

en: Cannot set GCI folder to an empty path.
hu: Nem állítható be üres útvonalra a GCI mappa.

en: The same folder can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
hu: Nem használható ugyanaz a mappa több foglalatban; már használatban van: %1.

en: Choose a File to Open
hu: Válassz megnyitandó fájlt

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
hu: Game Boy Advance kártyák (*.gba)

en: Select GBA BIOS
hu: GBA BIOS kiválasztása

en: Select GBA Saves Path
hu: GBA mentési útvonal kiválasztása

en: Select GBA ROM
hu: GBA ROM kiválasztása

en: Game Boy Advance ROMs (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;All Files (*)
hu: Game Boy Advance ROMok (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;Minden fájl (*)

en: Basic Settings
hu: Alapok beállítása

en: Enable Dual Core (speedhack)
hu: Kétmagos mód használata (speedhack)

en: Enable Cheats
hu: Csalások használata

en: Load Whole Game Into Memory
hu: Teljes játék memóriába olvasása

en: Allow Mismatched Region Settings
hu: Eltérő régióbeállítások engedélyezése

en: Change Discs Automatically
hu: Automatikus lemezváltás

en: Show Current Game on Discord
hu: Jelenlegi játék megjelenítése Discordon

en: Unlimited
hu: Végtelen

en: %1% (Normal Speed)
hu: %1% (Normál sebesség)

en: &Speed Limit:
hu: &Sebességkorlát:

en: Auto Update Settings
hu: Automatikus frissítés beállításai

en: &Auto Update:
hu: &Automatikus frissítés:

en: Don't Update
hu: Ne frissítsen

note: i18n: Releases is a noun.
en: Releases (every few months)
hu: Releasek (néhány havonta)

en: Dev (multiple times a day)
hu: Fejlesztői (naponta többször)

en: Usage Statistics Reporting Settings
hu: Használati statisztika-jelentés beállítások

en: Enable Usage Statistics Reporting
hu: Használati statisztika jelentése

en: Generate a New Statistics Identity
hu: Új statisztikai azonosító generálása

en: Identity Generation
hu: Azonosító generálása

en: New identity generated.
hu: Új azonosító generálva.

en: Separates CPU and GPU emulation work to separate threads. Reduces single-thread burden by spreading Dolphin's heaviest load across two cores, which usually improves performance. However, it can result in glitches and crashes.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Ez a beállítás külön szálakra osztja a CPU és a GPU emulációs feladatait. Csökkenti az egy szálra eső terhelést azáltal, hogy a Dolphin nehezebb feladatait két magra osztja, ami általában javítja a teljesítményt. Eredményezhet azonban hibákat és összeomlásokat.<br><br> A beállítás nem módosítható, amíg az emuláció fut.<br><br><dolphin_emphasis> Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Shows which game is active and the duration of your current play session in your Discord status.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
hu: Megjeleníti az éppen aktuális játékmenetet és játékidőt a Discord állapotodban.<br><br>Ez a beállítás nem változtatható meg aktív emuláció közben.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd kipipálva.</dolphin_emphasis>

en: Sets the region used for titles whose region cannot be determined automatically.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.
hu: Beállítja a régiót azoknál a játékoknál, amelyek régiója nem határozható meg automatikusan.<br><br>Ez a beállítás nem módosítható, amíg az emuláció aktív.

en: Speed Limit
hu: Sebességkorlát

en: Auto Update
hu: Automatikus frissítés

en: <dolphin_emphasis>When Hardcore Mode is enabled, Speed Limit values less than 100% will be treated as 100%.</dolphin_emphasis>
hu: <dolphin_emphasis>Hardcore mód használatakor a 100% alatti sebesség limit 100%-ként lesz kezelve.</dolphin_emphasis>

en: <System Language>
hu: <Rendszer nyelve>

en: User Interface
hu: Felhasználói kezelőfelület

en: &Language:
hu: &Nyelv:

en: &Theme:
hu: &Téma:

en: Style:
hu: Stílus:

en: (System)
hu: (Rendszer)

en: (Light)
hu: (Világos)

en: (Dark)
hu: (Sötét)

en: (Fusion Light)
hu: (Világos Fusion)

en: (Fusion Dark Gray)
hu: (Sötétszürke Fusion)

en: (Fusion Dark)
hu: (Sötét Fusion)

en: Use Built-In Database of Game Names
hu: Beépített játéknév-adatbázis használata

en: Download Game Covers from GameTDB.com for Use in Grid Mode
hu: Játékborítók letöltése a GameTDB.com-ról Rács módban való használatra

en: Enable Debugging UI
hu: Hibakereső felület engedélyezése

en: Inhibit Screensaver During Emulation
hu: Képernyőkímélő letiltása emuláció közben

en: Enable Play Time Tracking
hu: Játékidő nyilvántartás engedélyezése

en: Render Window
hu: Render ablak

en: Keep Window on Top
hu: Ablak mindig felül

en: Confirm on Stop
hu: Megerősítés leállításkor

en: Use Panic Handlers
hu: Hibakezelők használata

en: Show Active Title in Window Title
hu: Aktív játék megjelenítése az ablakcímben

en: Pause on Focus Loss
hu: Szünet fókuszvesztéskor

en: Mouse Cursor Visibility
hu: Egérkurzor láthatósága

en: On Movement
hu: Mozgatáskor

en: Never
hu: Soha

en: Always
hu: Mindig

en: <dolphin_emphasis>Disabled in Hardcore Mode.</dolphin_emphasis>
hu: <dolphin_emphasis>Hardcore módban le van tiltva.</dolphin_emphasis>

en: Restart Required
hu: Újraindítás szükséges

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
hu: Újra kell indítanod a Dolphin emulátort a változtatások érvényesítéséhez.

en: Changes the appearance and color of Dolphin's buttons.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Clean.</dolphin_emphasis>
hu: Megváltoztatja a Dolphin gombok megjelenését és színét.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd a Clean opciót.</dolphin_emphasis>

en: Sets the language displayed by Dolphin's user interface.<br><br>Changes to this setting only take effect once Dolphin is restarted.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &lt;System Language&gt;.</dolphin_emphasis>
hu: A Dolphin kezelőfelületének nyelvét állítja be. <br><br>A beállítás módosítása csak a Dolphin újraindítása után lép életbe.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd a &lt;Rendszer nyelve&gt; opciót.</dolphin_emphasis>

en: Requires the render window to be focused for hotkeys to take effect.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
hu: A renderablaknak fókuszban kell lennie a gyorsgombok működéséhez.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd kipipálva.</dolphin_emphasis>

en: Disables your screensaver while running a game.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
hu: Letiltja a képernyőkímélőt játék közben.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd kipipálva.</dolphin_emphasis>

en: Prompts you to confirm that you want to end emulation when you press Stop.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
hu: Leállításkor megerősítést kér az emuláció befejezéséről.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd kipipálva.</dolphin_emphasis>

en: Shows the active game title in the render window's title bar.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
hu: Megjeleníti az aktív játék címét a renderablak tetején.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd kipipálva.</dolphin_emphasis>

en: Pauses the game whenever the render window isn't focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Szünetelteti a játékot, ha a renderablak nincs fókuszban.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor briefly whenever it has recently moved, then hides it.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
hu: Rövid ideig megjeleníti az egérkurzort, ha nemrég megmozdult, majd elrejti.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd ezt a módot.</dolphin_emphasis>

en: Hides the mouse cursor whenever it is inside the render window and the render window is focused.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
hu: Elrejti az egérkurzort, amikor a render ablakban van és az ablak van fókuszban.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd a &quot;Mozgatáskor&quot; opciót.</dolphin_emphasis>

en: Shows the mouse cursor at all times.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select &quot;On Movement&quot;.</dolphin_emphasis>
hu: Mindig mutatja az egérkurzort.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd a &quot;Mozgatáskor&quot; lehetőséget. </dolphin_emphasis>

en: Sets the style of Dolphin's user interface. Any custom styles that you have added will be presented here, allowing you to switch to them.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select (System).</dolphin_emphasis>
hu: Beállítja a Dolphin felhasználói felületének stílusát. Az általad hozzáadott stílusok itt fognak megjelenni, itt átválthatsz rájuk.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, válaszd a (Rendszer) opciót.</dolphin_emphasis>

en: Theme
hu: Téma

en: Language
hu: Nyelv

en: Style
hu: Stílus

en: Show Messages
hu: Üzenetek megjelenítése

en: Font Size:
hu: Betűméret:

en: Font Size
hu: Betűméret

en: Performance Statistics
hu: Teljesítménystatisztikák

en: Show FPS
hu: FPS megjelenítése

en: Show Frame Times
hu: Képkockaidők megjelenítése

en: Show VPS
hu: VPS megjelenítése

en: Show VBlank Times
hu: VBlank idők megjelenítése

en: Show % Speed
hu: Sebesség % megjelenítése

en: Show Performance Graphs
hu: Teljesítmény grafikonok megjelenítése

en: Movie Window
hu: Filmablak

en: Show Movie Window
hu: Filmablak megjelenítése

en: Show Lag Counter
hu: Eltérési szám megjelenítése

en: Show Frame Counter
hu: Képkockaszámoló megjelenítése

en: Show Input Display
hu: Bemeneti kijelző megjelenítése

en: Show System Clock
hu: Rendszeróra megjelenítése

en: Show NetPlay Ping
hu: NetPlay ping mgejelenítése

en: Show NetPlay Chat
hu: NetPlay chat megjelenítése

en: Show Statistics
hu: Statisztikák megjelenítése

en: Show Projection Statistics
hu: Vetítési statisztikák megjelenítése

en: Shows on-screen display messages over the render window. These messages disappear after several seconds.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
hu: OSD üzeneteket jelenít meg a render ablak fölött. Ezek az üzenetek néhány másodperc után eltűnnek.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd bejelölve.</dolphin_emphasis>

en: Shows the % speed of emulation compared to full speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: Az emuláció % sebességét mutatja a teljes sebességhez képest.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Changes the color of the FPS counter depending on emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
hu: Az emuláció sebességétől függően megváltoztatja az FPS számláló színét.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd kipipálva.</dolphin_emphasis>

en: Shows the player's maximum ping while playing on NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: A játékos maximális pingjét mutatja NetPlay-en való játék közben.<br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Shows current system time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
hu: A jelenlegi rendszeridőt mutatja. <br><br><dolphin_emphasis>Ha bizonytalan vagy, hagyd üresen.</dolphin_emphasis>

en: Select a Game
hu: Válassz egy játékot

en: Select Wii NAND Root
hu: Wii NAND gyökér kiválasztása

en: Select Dump Path
hu: Kimentési útvonal kiválasztása

en: Select Load Path
hu: Betöltési útvonal kiválasztása

en: Select Resource Pack Path
hu: Erőforráscsomag-útvonal kiválasztása

en: Select WFS Path
hu: WFS útvonal kiválasztása

en: Game Folders
hu: Játék mappák

en: Search Subfolders
hu: Keresés az almappákban

en: Check for Game List Changes in the Background
hu: Játéklista változások ellenőrzése a háttérben

en: Default ISO:
hu: Alapértelmezett ISO:

en: Wii NAND Root:
hu: Wii NAND gyökér:

en: Dump Path:
hu: Kimentési út:

en: Load Path:
hu: Betöltési útvonal:

en: Resource Pack Path:
hu: Erőforráscsomag útvonala:

en: WFS Path:
hu: WFS útvonal:

en: Emulated
hu: Emulált

en: Real
hu: Valódi

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Enter USB device ID
hu: USB eszköz ID megadása

en: or select a device
hu: vagy válassz egy eszközt

note: i18n: VID means Vendor ID (in the context of a USB device)
en: Device VID
hu: Eszköz VID

note: i18n: PID means Product ID (in the context of a USB device), not Process ID
en: Device PID
hu: Eszköz PID

en: Misc Settings
hu: Egyéb beállítások

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
hu: PAL60 mód használata (EuRGB60)

en: Enable Screen Saver
hu: Képernyővédő használata

en: Enable WiiConnect24 via WiiLink
hu: WiiConnect24 engedélyezése WiiLinken keresztül

en: Connect USB Keyboard
hu: USB billentyűzet csatlakoztatása

en: Sound:
hu: Hang:

note: i18n: Stereo audio
en: Stereo
hu: Sztereó

note: i18n: Surround audio (Dolby Pro Logic II)
en: Surround
hu: Térhangzás

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
hu: A Wii megjelenítő mód a PAL játékokhoz 60Hz-et (480i) használ 50Hz (576i) helyett.
    Nem biztos, hogy minden játékkal működik.

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
hu: Képernyő sötétítése öt perc inaktivitás után.

en: Sets the Wii system language.
hu: A Wii rendszer nyelve.

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
hu: Talán lassulást okoz a Wii menüben és néhány játéknál.

en: SD Card Settings
hu: SD kártya beállítások

en: Insert SD Card
hu: SD kártya behelyezése

en: Supports SD and SDHC. Default size is 128 MB.
hu: Támogatja az SD és SDHC formátumot. Az alapértelmezett méret 128 MB.

en: Allow Writes to SD Card
hu: SD kártyára írás engedélyezése

en: SD Card Path:
hu: SD kártya elérési út:

en: Automatically Sync with Folder
hu: Automatikus szinkronizálás a mappával

en: Synchronizes the SD Card with the SD Sync Folder when starting and ending emulation.
hu: Szinkronizálja az SD-kártyát az SD Sync mappával az emuláció indításakor és befejezésekor.

en: SD Sync Folder:
hu: SD Sync mappa:

en: SD Card File Size:
hu: SD kártya fájlméret:

en: You are about to pack the content of the folder at %1 into the file at %2. All current content of the file will be deleted. Are you sure you want to continue?
hu: A(z) %1 mappa tartalmát készülsz a(z) %2 fájlba csomagolni. A fájl jelenlegi összes tartalma törlődni fog. Biztosan folytatni szeretnéd?

en: Conversion failed.
hu: Sikertelen átalakítás.

en: You are about to unpack the content of the file at %2 into the folder at %1. All current content of the folder will be deleted. Are you sure you want to continue?
hu: A(z) %2 fájl tartalmát készülsz kicsomagolni a(z) %1 mappába. A mappa jelenlegi összes tartalma törlődni fog. Biztosan folytatni szeretnéd?

en: Whitelisted USB Passthrough Devices
hu: Engedélyezett USB átjáró eszközök

en: Wii Remote Settings
hu: Wii Remote beállítások

en: Sensor Bar Position:
hu: Érzékelősáv helyzete:

en: Top
hu: Fent

en: Bottom
hu: Lent

note: i18n: IR stands for infrared and refers to the pointer functionality of Wii Remotes
en: IR Sensitivity:
hu: IR érzékenysége:

en: Speaker Volume:
hu: Hangszóró hangerő:

en: Add New USB Device
hu: USB eszköz hozzáadása

en: USB Whitelist Error
hu: USB engedélyezési hiba

en: This USB device is already whitelisted.
hu: Ez az USB-eszköz már engedélyezve van.

en: Select SD Card Image
hu: SD kártya képfájl kiválasztása

en: SD Card Image (*.raw);;All Files (*)
hu: SD kártya képfájl (*.raw);;Minden fájl (*)

en: Select a Folder to Sync with the SD Card Image
hu: Az SD kártya képfájllal szinkronizálandó mappa kiválasztása

note: i18n: "Var" is short for "variant"
en: Unknown (Id:%1 Var:%2)
hu: Ismeretlen (Id:%1 Var:%2)

note: i18n: %1 is a name
en: Modifying Skylander: %1
hu: Skylander módosítása: %1

en: No data to modify!
hu: Nincs módosítható adat!

en: Unknown Skylander type!
hu: Ismeretlen Skylander típus!

en: The type of this Skylander is unknown!
hu: A Skylander típusa ismeretlen!

en: Unable to modify Skylander!
hu: Nem lehet módosítani a Skylander-t!

en: The type of this Skylander is unknown, or can't be modified at this time!
hu: A Skylander típusa ismeretlen, vagy jelenleg nem módosítható!

en: This Skylander type can't be modified yet!
hu: Ez a Skylander típus jelenleg nem módosítható!

en: Toy code:
hu: Játékkód:

en: Money:
hu: Pénz:

en: Hero level:
hu: Hős szintje:

note: i18n: The total amount of time the Skylander has been used for
en: Playtime:
hu: Játékidő:

en: The amount of money this Skylander has. Between 0 and 65000
hu: Ennek a Skylandernek a pénzösszege. 0 és 65000 között

en: The hero level of this Skylander. Only seen in Skylanders: Spyro's Adventures. Between 0 and 100
hu: Ennek a Skylandernek a hős szintje. Csak a Skylanders: Spyro's Adventuresben látható. 0 és 100 között

en: The nickname for this Skylander. Limited to 15 characters
hu: Ennek a Skylandernek a beceneve. Maximum 15 karakter

en: Incorrect money value!
hu: Helytelen pénz érték!

en: Incorrect hero level value!
hu: Helytelen hősszint érték!

en: Incorrect nickname!
hu: Helytelen becenév!

en: Incorrect playtime value!
hu: Helytelen játékidő érték!

en: Could not save your changes!
hu: Nem sikerült menteni a változtatásokat!

en: The file associated to this file was closed! Did you clear the slot before saving?
hu: A fájlhoz társított fájl be lett zárva! Kitörölted a foglalatot mentés előtt?

en: Skylanders Manager
hu: Skylanders kezelő

en: Customize
hu: Testreszabás

en: Load File
hu: Fájl betöltése

en: Clear Slot
hu: Foglalat törlése

en: Load Slot
hu: Foglalat betöltése

en: Modify Slot
hu: Foglalat módosítása

en: Emulate Skylander Portal
hu: Skylander Portal emulálása

en: Skylander Collection Path:
hu: Skylander Collection útvonal:

en: Choose
hu: Kiválaszt

en: Search:
hu: Keresés:

en: All
hu: Minden

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 水. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Water
hu: Víz

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 火. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Fire
hu: Tűz

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 土. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Earth
hu: Föld

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Dark
hu: Sötét

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Giant
hu: Óriás

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Vehicle
hu: Jármű

en: Select Skylander Collection
hu: Skylander Collection kiválasztása

en: Create Skylander File
hu: Skylander fájl létrehozása

en: Skylander not found in this collection. Create new file?
hu: A Skylander nem található ebben a gyűjteményben. Létrehozol új fájlt?

note: i18n: This is used to create a file name. The string must end in ".sky".
en: Unknown(%1 %2).sky
hu: Ismeretlen(%1 %2).sky

en: Select Skylander File
hu: Skylander fájl kiválasztása

en: Skylander (*.sky *.bin *.dmp *.dump);;All Files (*)
hu: Skylander (*.sky *.bin *.dmp *.dump);;Minden fájl (*)

en: ID:
hu: Azonosító:

en: ID entered is invalid!
hu: A megadott azonosító érvénytelen!

en: Skylander (*.sky);;All Files (*)
hu: Skylander (*.sky);;Minden fájl (*)

en: Failed to modify Skylander!
hu: Nem sikerült módosítani a Skylander-t!

en: Failed to clear the Skylander from slot %1!
hu: Nem sikerült eltávolítani a Skylandert a %1 foglalatból!

en: Failed to create Skylander file!
hu: Nem sikerült létrehozni a Skylander fájlt!

en: Failed to open the Skylander file!
hu: Nem sikerült megnyitni a Skylander fájlt!

en: Failed to read the Skylander file!
hu: Nem sikerült beolvasni a Skylander fájlt!

en: Failed to read the Skylander file:
    %1
    
    The file was too small.
hu: Nem sikerült beolvasni a Skylander fájlt:
    %1
    
    A fálj túl kicsi.

en: Failed to load the Skylander file!
hu: Nem sikerült betölteni a Skylander fájlt!

en: Failed to load the Skylander file:
    %1
hu: Nem sikerült betölteni a Skylander fájlt:
    %1

en: GBA TAS Input %1
hu: GBA TAS bemenet %1

en: GameCube TAS Input %1
hu: GameCube TAS bemenet %1

en: Main Stick
hu: Főkar

en: Enable Controller Inpu&t
hu: Vezérlőbemenet engedélyezése

en: Warning: Analog inputs may reset to controller values at random. In some cases this can be fixed by adding a deadzone.
hu: Figyelem: Az analóg vezérlők néha véletlenszerűen visszaállnak az eredeti értékekre. Néhány esetben ez a probléma egy holtzóna hozzáadásával javítható.

en: Duration of Turbo Button Press (frames):
hu: Turbógomb lenyomásának időtartama (képkocka):

en: Duration of Turbo Button Release (frames):
hu: Turbógomb felengedésének időtartama (képkocka):

en: Nunchuk Stick
hu: Nunchuk kar

en: Wii Remote Accelerometer
hu: Wii Remote gyorsulásmérő

en: Wii Remote Gyroscope
hu: Wii Remote Giroszkóp

en: Wii Remote Buttons
hu: Wii Remote gombok

en: Nunchuk Buttons
hu: Nunchuk gombok

en: Classic Buttons
hu: Klasszikus gombok

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote + Nunchuk
hu: Wii TAS bemenet %1 - Wii Remote + Nunchuk

en: Toolbar
hu: Eszköztár

en: Play
hu: Indítás

en: FullScr
hu: Teljes képernyő

en: ScrShot
hu: Pillanatkép

en: Config
hu: Beállítás

en: Pause
hu: Szünet

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
hu: Hiba a kiválasztott nyelv betöltésekor. Rendszer alapértelmezett visszaállítva.

en: Update available
hu: Frissítés elérhető

en: <h2>A new version of Dolphin is available!</h2>Dolphin %1 is available for download. You are running %2.<br> Would you like to update?<br><h4>Release Notes:</h4>
hu: <h2>Új Dolphin verzió érhető el!</h2>Dolphin %1 letölthetővé vált. A te verziód: %2.<br>Szeretnéd frissíteni?<br><h4>Frissítési jegyzék:</h4>

en: Update after closing Dolphin
hu: Frissítés a Dolphin bezárása után

en: Never Auto-Update
hu: Ne frissítsen automatikusan

en: Remind Me Later
hu: Emlékeztessen később

en: Install Update
hu: Frissítés telepítése

en: Update completed
hu: Frissítés befejezve

en: The emulated Wii console has been updated.
hu: Az emulált Wii konzol frissítve lett.

en: The emulated Wii console is already up-to-date.
hu: Az emulált Wii konzol már naprakész.

en: Update failed
hu: Frissítés sikertelen

en: Could not download update information from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
hu: Nem sikerült letölteni a frissítési információkat a Nintendótól. Ellenőrizd az internetkapcsolatod, majd próbáld újra.

en: Could not download update files from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
hu: Nem sikerült letölteni a frissítést a Nintendótól. Ellenőrizd az internetkapcsolatod, majd próbáld újra.

en: Could not install an update to the Wii system memory. Please refer to logs for more information.
hu: Nem sikerült frissítést telepíteni a Wii rendszermemóriájába. További információért tekintsd meg a naplófájlokat.

en: Update cancelled
hu: Frissítés megszakítva

en: The update has been cancelled. It is strongly recommended to finish it in order to avoid inconsistent system software versions.
hu: A frissítés megszakítva. Erősen ajánlott befejezni a frissítést, hogy elkerüld a rendszer szoftververzióinak eltérését.

en: The game disc does not contain any usable update information.
hu: A játék lemeze nem tartalmaz használható frissítési információt.

en: Preparing to update...
    This can take a while.
hu: Felkészülés a frissítésre...
    Ez eltarthat egy ideig.

en: Updating
hu: Frissítés

en: &Cancel
hu: &Mégse

en: Finishing the update...
    This can take a while.
hu: Frissítés befejezése...
    Ez eltarthat egy ideig.

en: Updating title %1...
    This can take a while.
hu: Játék frissítése %1...
    Ez eltarthat egy ideig.

en: Connect to the Internet and perform an online system update?
hu: Csatlakozol az internethez, és elvégzel egy online rendszerfrissítést?

en: Modifier
hu: Módosító

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Dead Zone
hu: Holtsáv

en: Hide
hu: Elrejtés

en: Relative Input
hu: Relatív bemenet

en: Auto-Hide
hu: Automatikus elrejtés

en: Distance
hu: Távolság

note: i18n: The symbol/abbreviation for meters per second.
en: m/s
hu: m/mp

en: Angle
hu: Szög

note: i18n: Refers to the intensity of shaking an emulated wiimote.
en: Intensity
hu: Intenzitás

note: i18n: Refers to a number of actions per second in Hz.
en: Frequency
hu: Frekvencia

note: i18n: Referring to emulated wii remote movement.
en: Number of shakes per second.
hu: Másodpercenkénti rázások száma

en: Roll Left
hu: Balra gurulás

en: Roll Right
hu: Jobbra gurulás

note: i18n: "°/s" is the symbol for degrees (angular measurement) divided by seconds.
en: °/s
hu: °/mp

note: i18n: "s" is the symbol for seconds.
en: s
hu: mp

en: Threshold
hu: Küszöbérték

en: Velocity
hu: Gyorsaság

en: Tokenizing failed.
hu: Sikertelen tokenizálás.

en: No profiles found for game setting '{0}'
hu: Nem található profil a játékbeállításhoz '{0}'

en: You are running the latest version available on this update track.
hu: A legfrissebb verziót használod ezen a frissítési csatornán.

en: Could not start updater process: {0}
hu: Nem sikerült elindítani a frissítési folyamatot: {0}

en: East Asia
hu: Kelet-Ázsia

en: China
hu: Kína

en: North America
hu: Észak-Amerika

en: South America
hu: Dél-Amerika

en: Oceania
hu: Óceánia

en: Africa
hu: Afrika

en: d3d12.dll could not be loaded.
hu: d3d12.dll nem tölthető be.

en: Failed to load dxgi.dll
hu: dxgi.dll betöltése sikertelen

en: Failed to load {0}. If you are using Windows 7, try installing the KB4019990 update package.
hu: Nem sikerült betölteni a fájlt: {0}. Ha Windows 7-et használsz, próbáld meg telepíteni a KB4019990 frissítési csomagot.

en: Failed to find one or more D3D symbols
hu: Nem sikerült megtalálni egy vagy több D3D szimbólumot.

en: Failed to load d3d11.dll
hu: d3d11.dll betöltése sikertelen

en: Failed to initialize Direct3D.
    Make sure your video card supports at least D3D 10.0
    {0}
hu: A Direct3D inicializálása sikertelen.
    Győződj meg róla, hogy a videokártyád legalább a D3D 10.0-t támogatja.
    {0}

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
hu: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: Támogatja az OpenGL 3.0-t a videokártyád?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
hu: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: Támogatja az OpenGL 3.0-t a videokártyád?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.1?
hu: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: Támogatja az OpenGL 3.1-et a videokártyád?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.3?
hu: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: Támogatja az OpenGL 3.3-at a videokártyád?

en: GPU: OGL ERROR: Does your video card support OpenGL 2.0?
hu: GPU: OGL ERROR: Támogatja az OpenGL 2.0-t a videokártyád?

en: GPU: OGL ERROR: Need OpenGL version 3.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3?
hu: GPU: OGL ERROR: Need OpenGL version 3.
    GPU: Támogatja az OpenGL 3-at a videokártyád?

en: GPU: OGL ERROR: Number of attributes {0} not enough.
    GPU: Does your video card support OpenGL 2.x?
hu: GPU: OGL ERROR: Az attribútumok száma {0} nem elegendő.
    GPU: Támogatja a videokártyád az OpenGL 2.x verziót?

en: GL_MAX_TEXTURE_SIZE is {0} - must be at least 1024.
hu: GL_MAX_TEXTURE_SIZE mérete {0} - legalább 1024-nek kell lennie.

en: Software Renderer
hu: Szoftveres renderer

note: i18n: Please leave SyncOnSkipIdle and True untranslated. The user needs to enter these terms as-is in an INI file.
en: Please change the "SyncOnSkipIdle" setting to "True"! It's currently disabled, which makes this problem very likely to happen.
hu: Változtasd meg a "SyncOnSkipIdle" beállítást "True" értékre! Jelenleg ki van kapcsolva, ezért a probléma nagy valószínűséggel előfordulhat.

en: Compiling Shaders
hu: Árnyékolók összeállítása

en: Save All
hu: Összes mentése

en: &Yes
hu: &Igen

en: Yes to &All
hu: &Igen mindre

en: &No
hu: &Nem

en: N&o to All
hu: N&em mindre

en: Discard
hu: Elvetés

en: Help
hu: Segítség

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Restore Defaults
hu: Alapértelmezettek visszaállítása
