Dolphin Emulator - en to ar translation catalogue (2236 entries)

en: JIT is not active
ar: غير نشط JIT

en: Failed to open "{0}" for writing.
ar: فشل فتح ”{0}“ للكتابة.

en: Wrote to "{0}".
ar: كتب إلى ”{0}“.

en: The decryption keys need to be appended to the NAND backup file.
ar: NAND يجب إرفاق مفاتيح فك التشفير بملف النسخ الاحتياطي

en: OpenAL: can't find sound devices
ar: OpenAL : لا يمكن العثور على أجهزة الصوت

en: Delete the existing file '{0}'?
ar: '{0}' احذف الملف الموجود

en: The file {0} was already open, the file header will not be written.
ar: الملف {0} كان مفتوحًا بالفعل، ولن يتم كتابة رأس الملف.

en: The file {0} could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
ar: تعذر فتح الملف {0} للكتابة. يرجى التحقق مما إذا كان مفتوحًا بالفعل بواسطة برنامج آخر.

en: Error: After "{0}", found {1} ({2:#x}) instead of save marker {3} ({4:#x}). Aborting savestate load...
ar: خطأ: بعد ”{0}“، تم العثور على {1} ({2:#x}) بدلاً من علامة الحفظ {3} ({4:#x}). إيقاف تحميل حالة الحفظ...

en: Information
ar: معلومات

en: Question
ar: مشكلة

en: Warning
ar: تحذير

en: Critical
ar: حرج

en: Zero 3 code not supported
ar: رمز 3 أصفار غير مدعوم

en: Zero code unknown to Dolphin: {0:08x}
ar: {0:08x} رمز صفر غير معروف لدولفين

en: The specified file "{0}" does not exist
ar: الملف المحدد ”{0}“ غير موجود

en: Could not recognize file {0}
ar: {0} تعذر التعرف على الملف

en: Failed to load the executable to memory.
ar: فشل تحميل الملف القابل للتنفيذ إلى الذاكرة.

en: Cannot boot this WAD because it could not be installed to the NAND.
ar: WAD لا يمكن تشغيل هذا
    NAND لأنه لا يمكن تثبيته على

en: Selected controller profile does not exist
ar: اختيار الملف التحكم الشخصي غير موجود

en: No Audio Output
ar: لا يوجد إخراج الصوت

en: WASAPI (Exclusive Mode)
ar: WASAPI (الوضع الحصري)

en: This WAD is not valid.
ar: غير صالح WAD

en: This WAD is not bootable.
ar: غير قابل للتمهيد WAD

en: This title cannot be booted.
ar: لا يمكن تشغيل هذا العنوان.

en: Emu Thread already running
ar: المحاكي قيد التشغيل بالفعل

en: Failed to read DFF file.
ar: DFF فشل في قراءة ملف

en: Emulated memory size mismatch!
    Current: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)
ar: تمت محاكاة عدم تطابق حجم الذاكرة
    Current: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)

en: Move
ar: نقل

en: Up
ar: فوق

en: Down
ar: تحت

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Forward
ar: إلى الأمام

en: Backward
ar: الى الوراء

en: Speed
ar: سرعة

en: Decrease
ar: تخفيض

en: Increase
ar: زيادة

en: Reset
ar: إعادة تعيين

en: Other
ar: أخرى

en: Reset View
ar: إعادة تعيين طريقة العرض

en: Field of View
ar: مجال الرؤية

en: Increase X
ar: X زيادة

en: Decrease X
ar: X تخفيض

en: Increase Y
ar: Y زيادة

en: Decrease Y
ar: Y تخفيض

en: Incremental Rotation
ar: الدوران التزايدي

en: FreeLook
ar: نظرة حرة

en: Open
ar: فتح

en: Change Disc
ar: تغيير القرص

en: Eject Disc
ar: إخراج القرص

en: Refresh Game List
ar: تحديث قائمة اللعبة

en: Toggle Pause
ar: إيقاف مؤقت

en: Stop
ar: إيقاف

en: Toggle Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Take Screenshot
ar: لقطة للشاشة

en: Exit
ar: خروج

en: Unlock Cursor
ar: فتح المؤشر

en: Center Mouse
ar: مركز الماوس

en: Activate NetPlay Chat
ar: تفعيل المحادثة في اللعب عبر الشبكة

en: Open Achievements
ar: فتح الإنجازات

en: Volume Down
ar: خفض مستوى الصوت

en: Volume Up
ar: رفع مستوى الصوت

en: Volume Toggle Mute
ar:  كتم الصوت

en: Decrease Emulation Speed
ar: تقليل سرعة المحاكاة

en: Increase Emulation Speed
ar: زيادة سرعة المحاكاة

en: Disable Emulation Speed Limit
ar: تعطيل محاكاة الحد الأقصى للسرعة

en: Frame Advance
ar: الإطار المسبق

en: Frame Advance Decrease Speed
ar: تخفيض سرعة الإطار المسبق

en: Frame Advance Increase Speed
ar: زيادة سرعة الإطار المسبق

en: Frame Advance Reset Speed
ar: إعادة تعيين سرعة الإطار المسبق

en: Start Recording
ar: بدء التسجيل

en: Play Recording
ar: تشغيل التسجيل

en: Export Recording
ar: تصدير تسجيل

en: Read-Only Mode
ar: وضع القراءة فقط

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Into
ar: خطوة الى

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Over
ar: خطوة أكثر

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Out
ar: خطوة لخارج

en: Skip
ar: تخطى

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Show PC
ar: عرض الكمبيوتر

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Set PC
ar: تعيين الكمبيوتر

en: Toggle Breakpoint
ar: نقطة التوقف

en: Add a Breakpoint
ar: إضافة نقطة توقف

en: Add a Memory Breakpoint
ar: إضافة نقطة توقف ذاكرة

en: Press Sync Button
ar: اضغط على زر المزامنة

en: Connect Wii Remote 1
ar: وصّل ريموت وي 1

en: Connect Wii Remote 2
ar: وصّل ريموت وي 2

en: Connect Wii Remote 3
ar: وصّل ريموت وي 3

en: Connect Wii Remote 4
ar: وصّل ريموت وي 4

en: Connect Balance Board
ar: وصّل لوحة التوازن

en: Toggle SD Card
ar: SD Card

en: Toggle USB Keyboard
ar: لوحة مفاتيح يو إس بي

en: Toggle Wii Speak Mute
ar: كتم صوت الميكروفون

en: Next Profile
ar: ملف التعريف التالي

en: Previous Profile
ar: ملف التعريف السابق

en: Next Game Profile
ar: ملف تعريف اللعبة التالية

en: Previous Game Profile
ar: ملف تعريف اللعبة السابقة

en: Toggle Aspect Ratio
ar: نسبة الابعاد

en: Toggle EFB Copies
ar: EFB نسخ

en: Toggle Fog
ar: الضباب

en: Toggle Texture Dumping
ar: تفريغ النسيج

en: Toggle Custom Textures
ar: النسيج المخصص

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Increase IR
ar: زيادة الأشعة تحت الحمراء

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Decrease IR
ar: تقليل الأشعة تحت الحمراء

en: Freelook Toggle
ar: نظرة حرة

en: Decrease Depth
ar: تخفيض العمق

en: Increase Depth
ar: زيادة العمق

en: Decrease Convergence
ar: تخفيض التقارب

en: Increase Convergence
ar: زيادة التقارب

en: Load State Slot 1
ar: تحميل الحالة فتحة 1

en: Load State Slot 2
ar: تحميل الحالة فتحة 2

en: Load State Slot 3
ar: تحميل الحالة فتحة 3

en: Load State Slot 4
ar: تحميل الحالة فتحة 4

en: Load State Slot 5
ar: تحميل الحالة فتحة 5

en: Load State Slot 6
ar: تحميل الحالة فتحة 6

en: Load State Slot 7
ar: تحميل الحالة فتحة 7

en: Load State Slot 8
ar: تحميل الحالة فتحة 8

en: Load State Slot 9
ar: تحميل الحالة فتحة 9

en: Load State Slot 10
ar: تحميل الحالة فتحة 10

en: Load from Selected Slot
ar: تحميل من الفتحة المحددة

en: Save State Slot 1
ar: حفظ الحالة فتحة 1

en: Save State Slot 2
ar: حفظ الحالة فتحة 2

en: Save State Slot 3
ar: حفظ الحالة فتحة 3

en: Save State Slot 4
ar: حفظ الحالة فتحة 4

en: Save State Slot 5
ar: حفظ الحالة فتحة 5

en: Save State Slot 6
ar: حفظ الحالة فتحة 6

en: Save State Slot 7
ar: حفظ الحالة فتحة 7

en: Save State Slot 8
ar: حفظ الحالة فتحة 8

en: Save State Slot 9
ar: حفظ الحالة فتحة 9

en: Save State Slot 10
ar: حفظ الحالة فتحة 10

en: Save to Selected Slot
ar: حفظ في الفتحة المحددة

en: Select State Slot 1
ar: حدد فتحة الحالة 1

en: Select State Slot 2
ar: حدد فتحة الحالة 2

en: Select State Slot 3
ar: حدد فتحة الحالة 3

en: Select State Slot 4
ar: حدد فتحة الحالة 4

en: Select State Slot 5
ar: حدد فتحة الحالة 5

en: Select State Slot 6
ar: حدد فتحة الحالة 6

en: Select State Slot 7
ar: حدد فتحة الحالة 7

en: Select State Slot 8
ar: حدد فتحة الحالة 8

en: Select State Slot 9
ar: حدد فتحة الحالة 9

en: Select State Slot 10
ar: حدد فتحة الحالة 10

en: Load State Last 1
ar: تحميل الحالة 1

en: Load State Last 2
ar: تحميل الحالة 2

en: Load State Last 3
ar: تحميل الحالة 3

en: Load State Last 4
ar: تحميل الحالة 4

en: Load State Last 5
ar: تحميل الحالة 5

en: Load State Last 6
ar: تحميل الحالة 6

en: Load State Last 7
ar: تحميل الحالة 7

en: Load State Last 8
ar: تحميل الحالة 8

en: Load State Last 9
ar: تحميل الحالة 9

en: Load State Last 10
ar: تحميل الحالة 10

en: Save Oldest State
ar: حفظ الحالة الأقدم

en: Undo Load State
ar: تراجع عن تحميل الحالة

en: Undo Save State
ar: تراجع عن حفظ الحالة

en: Save State
ar: حفظ الحالة

en: Load State
ar: تحميل الحالة

en: Increase Selected State Slot
ar: زيادة فتحة الحالة المحددة

en: Decrease Selected State Slot
ar: تقليل فتحة الحالة المحددة

en: Load ROM
ar: تحميل القرص

en: Unload ROM
ar: إلغاء تحميل القرص

en: Show Skylanders Portal
ar: Skylanders عرض بوابة

en: Show Infinity Base
ar: Infinity عرض قاعدة

en: Hotkeys
ar: مفاتيح الاختصار

en: General
ar: عام

en: Volume
ar: الصوت

en: Emulation Speed
ar: سرعة المحاكاة

en: Movie
ar: فيلم

en: Stepping
ar: التنقل

en: Program Counter
ar: عداد البرنامج

en: Breakpoint
ar: توقف

en: Wii
ar: وي

en: Controller Profile 1
ar: ملف تعريف ذراع التحكم 1

en: Controller Profile 2
ar: ملف تعريف ذراع التحكم 2

en: Controller Profile 3
ar: ملف تعريف ذراع التحكم 3

en: Controller Profile 4
ar: ملف تعريف ذراع التحكم 4

en: Graphics Toggles
ar: الرسومات

en: Internal Resolution
ar: الدقة الداخلية

en: Freelook
ar: نظرة حرة

note: i18n: Stereoscopic 3D
en: 3D Depth
ar: 3D عمق

en: Select State
ar: اختر الحالة

en: Load Last State
ar: تحميل الحالة الأخيرة

en: Other State Hotkeys
ar: مفاتيح الاختصار حالة الأخرى

en: GBA Core
ar: جيم بوي أدفانس

en: GBA Volume
ar: صوت جيم بوي أدفانس

en: GBA Window Size
ar: حجم النافذة جيم بوي أدفانس

en: USB Emulation Devices
ar: محاكاة اجهزة يو اس بي

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
ar: تعذر العثور على القرص الذي كان على وشك أن يتم إدراجه

en: A disc is already about to be inserted.
ar: القرص بالفعل على وشك أن يتم إدراجه.

en: An inserted disc was expected but not found.
ar: كان من المتوقع وجود قرص مدرج ولكن لم يتم العثور عليه.

en: The disc could not be read (at {0:#x} - {1:#x}).
ar: (at {0:#x} - {1:#x}) تعذر قراءة القرص

en: Dummy
ar: وهمي

en: Memory Card
ar: بطاقة الذاكرة

en: Microphone
ar: ميكروفون

en: Broadband Adapter (TAP)
ar: (TAP) محول النطاق العريض

en: GCI Folder
ar: GCI مجلد

en: Advance Game Port
ar: منفذ جيم بوي ادفانس

en: Broadband Adapter (XLink Kai)
ar: (XLink Kai) محول النطاق العريض

en: Broadband Adapter (tapserver)
ar: (tapserver) محول النطاق العريض

en: Broadband Adapter (HLE)
ar: (HLE) محول النطاق العريض

en: Broadband Adapter (IPC)
ar: (IPC) محول النطاق العريض

en: {0} was not a directory, moved to *.original
ar: {0} لم يتم نقل دليل إلى الأصل

en: {0} is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
ar: {0} ليس دليلاً فشل في الانتقال إلى الأصل
    تحقق من أذونات الكتابة أو نقل الملف خارج دولفين

en: Error: GBA{0} failed to create core
ar: خطأ: فشل جيم بوي أدفانس {0} في إنشاء النواة

en: Pad
ar: تحكم

en: Buttons
ar: الأزرار

en: D-Pad
ar: الأسهم

en: Keyboard
ar: لوحة المفاتيح

en: Keys
ar: مفاتيح

en: Game overwrote with another games save. Data corruption ahead {0:#x}, {1:#x}
ar: {0:#x}, {1:#x} تم الكتابة فوق اللعبة مع حفظ ألعاب أخرى. تلف البيانات في المستقبل

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
ar: غير صحيحه. الدلفين سيخرج الآن BAT

en: Failed to find new filename.
    {0}
     will be overwritten
ar: فشل في العثور على اسم ملف جديد
    {0}
     سيتم الكتابة فوق

en: MemoryCard: Read called with invalid source address ({0:#x})
ar: بطاقة الذاكرة: تمت قراءة عنوان مصدر غير صالح ({0:#x})

en: MemoryCard: Write called with invalid destination address ({0:#x})
ar: بطاقة الذاكرة: تم استدعاء الكتابة بعنوان وجهة غير صالح ({0:#x})

en: Control Stick
ar: عصا التحكم

en: C Stick
ar: C عصا

en: Button
ar: زر

en: Motor
ar: محرك

note: i18n: Treat a controller as always being connected regardless of what devices the user actually has plugged in
en: Always Connected
ar: متصل دائمًا

en: If checked, the emulated controller is always connected.
    If unchecked, the connection state of the emulated controller is linked
    to the connection state of the real default device (if there is one).
ar: إذا تم تحديدها، فإن وحدة التحكم المحاكية تكون متصلة دائمًا.
    إذا لم يتم تحديدها، فإن حالة اتصال وحدة التحكم المحاكية تكون مرتبطة
    بحالة اتصال الجهاز الافتراضي الحقيقي (إن وجد).

en: Triggers
ar: أزرار الكتف

en: Rumble
ar: هزاز

en: Options
ar: خيارات

en: Test
ar: اختبار

en: Service
ar: الخدمة

en: Coin
ar: عملة

note: i18n: The left trigger button (labeled L on real controllers) used as an analog input
en: L-Analog
ar: L-قوة ضغطة

note: i18n: The right trigger button (labeled R on real controllers) used as an analog input
en: R-Analog
ar: R-قوة ضغطة

en: Error: This build does not support emulated GBA controllers
ar: خطأ: لا يدعم هذا الإصدار وذراع تحكم جيم بوي أدفانس التي تمت مضاهاتها

en: Wii Remote
ar: ريموت وي

en: Left Stick
ar: العصا الأيسر

en: Right Stick
ar: العصا الأيمن

en: Stylus
ar: مرقم

en: Touch
ar: لمس

en: Pressure
ar: الضغط

en: Red
ar: أحمر

en: Yellow
ar: أصفر

en: Blue
ar: أزرق

en: Orange
ar: البرتقالي

en: Green
ar: أخضر

en: Bass
ar: صوت عميق

en: Pads
ar: منصات

note: i18n: Refers to how hard emulated drum pads are struck.
en: Hit Strength
ar: ضرب بقوة

en: Stick
ar: عصا

en: Strum
ar: داعب الأ وتار

en: Whammy
ar: الضربة

en: Bar
ar: شريط

en: Slider Bar
ar: شريط التمرير

en: Shake
ar: هزة

en: Tilt
ar: إمالة

en: Swing
ar: تأرجح

en: Accelerometer
ar: مقياس التسارع

note: i18n: Noun. This is used as a label for a control group that represents lights on controllers. i18n: One of the elements in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Light
ar: ضوء

note: i18n: A light on the Shinkansen controller that lights up when the train doors are locked. Labeled 戸じめ (in Japanese) on the actual controller.
en: Doors Locked
ar: أبواب مقفلة

note: i18n: Refers to the "center" of a TaTaCon drum.
en: Center
ar: مركز

note: i18n: Refers to the "rim" of a TaTaCon drum.
en: Rim
ar: حافة

en: Green Left
ar: اليسار أخضر

en: Red Left
ar: اليسار أحمر

en: Blue Left
ar: اليسار أزرق

en: Green Right
ar: اليمين أخضر

en: Red Right
ar: اليمين أحمر

en: Blue Right
ar: اليمين أزرق

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Left Table
ar: الجدول الأيسر

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Right Table
ar: الجدول الصحيح

en: Effect
ar: تأثير

en: Crossfade
ar: الإبهات المتداخل

note: i18n: "Point" refers to the action of pointing a Wii Remote.
en: Point
ar: مؤشر

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Horizontal FOV
ar: مجال الرؤية أفقي

note: i18n: Refers to emulated wii remote camera properties.
en: Camera field of view (affects sensitivity of pointing).
ar: (affects sensitivity of pointing) مجال رؤية الكاميرا

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Vertical FOV
ar: مجال الرؤية العمودي

en: Point (Passthrough)
ar: (Passthrough) مؤشر

en: Gyroscope
ar: جيروسكوب

en: Sideways Toggle
ar: جانبية

en: Upright Toggle
ar: عمودي

en: Sideways Hold
ar: امسك بانحراف

en: Upright Hold
ar: أمسك وضع عمودي

en: Extension
ar: ملحق

en: Attach MotionPlus
ar: أرفق موشن بلس

en: Speaker Pan
ar: مكبر الصوت

en: Battery
ar: بطارية

en: Upright Wii Remote
ar: ريموت وي وضع عمودي

en: Sideways Wii Remote
ar: انحراف ريموت وي

en: You cannot use the Wii Shop Channel without using your own device credentials.
    Please refer to the NAND usage guide for setup instructions: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/
ar: لا يمكنك استخدام قناة متجر وي دون استخدام بيانات اعتماد جهازك.
    NAND يرجى الرجوع إلى دليل استخدام
    للحصول على تعليمات الإعداد
    https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/

en: Could not launch the Wii Menu because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
ar: NAND تعذر تشغيل قائمة وي لأنها مفقودة من
    من المحتمل أن يتعطل البرنامج المحاكي الآن

en: Received invalid Wii Remote data from Netplay.
ar: تلقيت بيانات غير صحيحة من ريموت وي أثناء اللعب عبر الشبكة.

en: Can't find Wii Remote by connection handle {0:02x}
ar: {0:02x} لا يمكن العثور على ريموت وي من خلال مقبض الاتصال

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
ar: libusb تم تمكين وضع عبور البلوتوث ولكن تم تصميم دولفين بدون
    لا يمكن استخدام وضع العبور

en: GetDeviceList failed: {0}
ar: فشل الحصول على قائمة الأجهزة: {0}

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    
    The emulated console will now stop.
ar: تعذر العثور على أي محول بلوتوث يو إس بي قابل للاستخدام لـ مرور البلوتوث.
    
    سيتم إيقاف وحدة التحكم التي تمت محاكاتها الآن.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    The following error occurred when Dolphin tried to use an adapter:
    {0}
    
    The emulated console will now stop.
ar: تعذر العثور على أي محول بلوتوث يو إس بي قابل للاستخدام لـ مرور البلوتوث.
    حدث الخطأ التالي عندما حاول دولفين استخدام محول:
    {0}
    
    ستتوقف وحدة التحكم التي تمت مضاهاتها الآن.

en: File {0} was not found on the server.
    
    This might be normal.
    
    Not all devices expect this file.
ar: لم يتم العثور على الملف {0} على الخادم.
    
    قد يكون هذا أمرًا طبيعيًا.
    
    لا تتوقع جميع الأجهزة وجود هذا الملف.

en: The recorded game ({0}) is not the same as the selected game ({1})
ar: اللعبة المسجلة ({0}) ليست هي نفس اللعبة المختارة ({1})

en: Invalid recording file
ar: ملف تسجيل غير صالح

en: Movie {0} indicates that it starts from a savestate, but {1} doesn't exist. The movie will likely not sync!
ar: يشير الفيلم {0} إلى أنه يبدأ من حالة حفظ، لكن {1} غير موجود. من المحتمل ألا تتم مزامنة الفيلم!

en: Failed to read {0}
ar: {0} فشلت القراءة

en: Savestate movie {0} is corrupted, movie recording stopping...
ar: ملف الفيلم {0} تالف، توقف تسجيل الفيلم...

en: Warning: You loaded a save whose movie ends before the current frame in the save (byte {0} < {1}) (frame {2} < {3}). You should load another save before continuing.
ar: تحذير: لقد قمت بتحميل ملف حفظ ينتهي فيلمه قبل الإطار الحالي في ملف الحفظ (بايت {0} < {1}) (إطار {2} < {3}). يجب عليك تحميل ملف حفظ آخر قبل المتابعة.

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte {0} > {1}) (input {2} > {3}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
ar: تحذير: لقد قمت بتحميل ملف حفظ بعد نهاية الفيلم الحالي. (بايت {0} > {1}) (إدخال {2} > {3}). يجب عليك تحميل ملف حفظ آخر قبل المتابعة، أو تحميل هذه الحالة مع إيقاف تشغيل وضع القراءة فقط.

en: Change the disc to {0}
ar: {0} قم بتغيير القرص إلى

en: Could not create client.
ar: تعذر إنشاء العميل.

en: Could not create peer.
ar: تعذر إنشاء نظير.

en: Could not communicate with host.
ar: تعذر الاتصال بالمضيف.

en: The host code is too long.
    Please recheck that you have the correct code.
ar: رمز المضيف طويل جدًا.
    يرجى إعادة التحقق من أن لديك الرمز الصحيح.

en: The server is full.
ar: الخادم ممتلئ.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible.
ar: إصدارات لعب عبر الشبكة الخاصة بالخادم والعميل غير متوافقة.

en: The game is currently running.
ar: اللعبة قيد التشغيل حالياً.

en: Nickname is too long.
ar: الاسم المستعار طويل جدا

en: The server sent an unknown error message.
ar: أرسل الخادم رسالة خطأ غير معروفة.

en: Unknown message received with id : {0}
ar: {0} تم استلام رسالة غير معروفة بالمعرف

en: Synchronizing save data...
ar: جارٍ مزامنة حفظ البيانات

en: Failed to delete NetPlay memory card. Verify your write permissions.
ar: فشل حذف بطاقة الذاكرة في لعب عبر الشبكة تحقق من أذونات الكتابة الخاصة بك.

en: Failed to reset NetPlay redirect folder. Verify your write permissions.
ar: فشل في إعادة تعيين مجلد إعادة توجيه اللعب عبر الشبكة. تحقق من أذونات الكتابة الخاصة بك

en: Failed to write Mii data.
ar: Mii فشل في كتابة بيانات

en: Failed to write Wii save.
ar: فشل في كتابة حفظ وي.

en: Failed to write redirected save.
ar: فشل في كتابة إعادة توجيه الحفظ

en: Synchronizing Gecko codes...
ar: جارٍ مزامنة الرموز

en: Synchronizing AR codes...
ar: جارٍ مزامنة الرموز

en: Quality of Service (QoS) was successfully enabled.
ar: تم تمكين جودة الخدمة (QoS) بنجاح.

en: Quality of Service (QoS) couldn't be enabled.
ar: (QoS) تعذر تمكين جوده الخدمة .

en: Game is already running!
ar: اللعبة قيد التشغيل بالفعل!

en: Data received!
ar: البيانات المتلقية!

en: Error processing data.
ar: خطأ في معالجة البيانات.

en: Error processing codes.
ar: خطأ معالجة الرموز

en: Codes received!
ar: الرموز الواردة!

en: Traversal server timed out connecting to the host
ar: انتهت مهلة خادم الاجتياز للاتصال بالمضيف

en: Server rejected traversal attempt
ar: الخادم رفض محاولة الاجتياز

en: Invalid host
ar: المضيف غير صالح

en: Unknown error {0:x}
ar: {0:x} خطأ غير معروف

en: Failed to open file "{0}".
ar: "{0}" فشل فتح ملف

en: Error reading file: {0}
ar: {0} خطأ في قراءة الملف

en: Error writing file: {0}
ar: {0} خطأ في كتابة الملف

en: Enet Didn't Initialize
ar: لم يتم تهيئة الشبكة

en: All players' saves synchronized.
ar: حفظ جميع اللاعبين متزامنة.

en: {0} failed to synchronize.
ar: {0} فشل في المزامنة

en: All players' codes synchronized.
ar: جميع رموز اللاعبين متزامنة.

en: {0} failed to synchronize codes.
ar: {0} فشل في مزامنة الرموز

en: Selected game doesn't exist in game list!
ar: اللعبة المختارة غير موجودة في قائمة الألعاب!

en: Error collecting save data!
ar: خطأ في جمع البيانات المحفوظة

en: Error synchronizing save data!
ar: حدث خطا اثناء مزامنة حفظ البيانات!

en: Error synchronizing cheat codes!
ar: خطأ في مزامنة الرموز

en: Empty
ar: فارغ

en: Unknown
ar: غير معروف

en: There is nothing to undo!
ar: لا يوجد شيء للتراجع !

note: i18n: "Wii Menu" (or System Menu) refers to the Wii's main menu, which is (usually) the first thing users see when a Wii console starts.
en: Wii Menu
ar: قائمة وي

note: i18n: This replaces the name of a device if it cannot be found.
en: Unknown Device
ar: جهاز غير معروف

en: WAD installation failed: The selected file is not a valid WAD.
ar: WAD فشل التثبيت
    الملف المحدد ليس صالحًا

en: WAD installation failed: Could not initialise title import (error {0}).
ar: WAD فشل تثبيت : تعذر تهيئة استيراد العنوان (خطأ {0})

en: WAD installation failed: Could not import content {0:08x}.
ar: WAD فشل تثبيت : تعذر استيراد المحتوى {0:08x}

en: WAD installation failed: Could not finalise title import.
ar: WAD فشل التثبيت
    تعذر إنهاء استيراد العنوان

en: WAD installation failed: Could not create Wii Shop log files.
ar: WAD فشل تثبيت : تعذر إنشاء ملفات سجل متجر وي

en: A different version of this title is already installed on the NAND.
    
    Installed version: {0}
    WAD version: {1}
    
    Installing this WAD will replace it irreversibly. Continue?
ar: NAND تم بالفعل تثبيت إصدار مختلف من هذا العنوان على .
    
     {0} الإصدار المثبت 
     {1} WAD اصدار
    
     wad سيؤدي تثبيت  
    هذا إلى استبداله بشكل لا رجعة فيه. استمر ؟

en: Failed to open the output file "{0}".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
ar: فشل فتح ملف الإخراج "{0}".
    تأكد من أن لديك أذونات لكتابة المجلد المستهدف وأن الوسائط يمكن كتابتها.

en: Files opened, ready to compress.
ar: الملفات المفتوحة ، جاهزة للضغط.

en: Done compressing disc image.
ar: تم ضغط صوره القرص.

en: Failed to read from the input file "{0}".
ar: "{0}" فشلت القراءة من ملف الإدخال

en: Failed to write the output file "{0}".
    Check that you have enough space available on the target drive.
ar: فشل كتابة ملف الإخراج "{0}".
    تأكد من أن لديك مساحة كافية متوفرة على محرك الأقراص المستهدفة.

en: Europe
ar: أوروبا

en: Japan
ar: اليابان

en: USA
ar: امريكا

en: Australia
ar: أستراليا

en: France
ar: فرنسا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Korea
ar: كوريا

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Russia
ar: روسيا

en: Spain
ar: اسبانيا

en: Taiwan
ar: تايوان

en: World
ar: عالم

en: Japanese
ar: اليابانية

en: English
ar: الإنجليزية

en: German
ar: الألمانية

en: French
ar: الفرنسية

en: Spanish
ar: الأسبانية

en: Italian
ar: الإيطالية

en: Dutch
ar: الهولندية

en: Simplified Chinese
ar: الصينية المبسطة

en: Traditional Chinese
ar: الصينية التقليدية

en: Korean
ar: الكورية

en: Unpacking
ar: تفريغ

en: This file does not look like a BootMii NAND backup.
ar: BootMii NAND لا يبدو هذا الملف نسخة احتياطية لـ

en: This file does not contain a valid Wii filesystem.
ar: لا يحتوي هذا الملف على نظام ملفات وي صالح

en: Unable to write to file {0}
ar: {0} غير قادر على الكتابة إلى الملف

en: Wii data is not public yet
ar: بيانات وي ليست عامة بعد

en: Failed to connect to Redump.info
ar: Redump.info فشل الاتصال بـ

en: Failed to parse Redump.info data
ar: Redump.info فشل تحليل بيانات

en: Good dump
ar: تفريغ جيد

en: Bad dump
ar: تفريغ سيئ

en: Unknown disc
ar: قرص غير معروف

en: The filesystem is invalid or could not be read.
ar: نظام الملفات غير صالح أو لا يمكن قراءته.

en: There are too many partitions in the first partition table.
ar: هناك الكثير من الأقسام في جدول القسم الأول.

en: The update partition is missing.
ar: قسم التحديث مفقود

en: The data partition is missing.
ar: قسم البيانات مفقود.

en: The channel partition is missing.
ar: قسم القناة مفقود.

en: The install partition is missing.
ar: قسم التثبيت مفقود.

note: i18n: This string is referring to a game mode in Super Smash Bros. Brawl called Masterpieces where you play demos of NES/SNES/N64 games. Official translations: 名作トライアル (Japanese), Masterpieces (English), Meisterstücke (German), Chefs-d'œuvre (French), Clásicos (Spanish), Capolavori (Italian), 클래식 게임
en: The Masterpiece partitions are missing.
ar: أقسام نادرة مفقودة.

en: The update partition is not at its normal position.
ar: قسم التحديث ليس في وضعه الطبيعي

en: The data partition is not at its normal position. This will affect the emulated loading times. You will be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
ar: قسم البيانات ليس في وضعه الطبيعي. سيؤثر هذا على أوقات التحميل التي تمت مضاهاتها. لن تتمكن من مشاركة تسجيلات الإدخال واستخدام لعب الشبكة مع أي شخص يستخدم ملف تفريغ جيد.

en: The type of a partition could not be read.
ar: لا يمكن قراءة نوع القسم.

en: The {0} partition is not properly aligned.
ar: لم تتم محاذاة القسم {0} بشكل صحيح

en: The {0} partition does not seem to contain valid data.
ar: يبدو أن القسم {0} لا يحتوي على بيانات صالحة

en: The {0} partition is not correctly signed.
ar: لم يتم توقيع القسم {0} بشكل صحيح

en: The {0} partition does not have a valid file system.
ar: لا يحتوي القسم {0} على نظام ملفات صالح

en: The update partition does not contain the IOS used by this title.
ar: لا يحتوي قسم التحديث علي نظام التشغيل المستخدم من قبل هذا العنوان

en: This game has been hacked to fit on a single-layer DVD. Some content such as pre-rendered videos, extra languages or entire game modes will be broken. This problem generally only exists in illegal copies of games.
ar: تم اختراق هذه اللعبة لتناسب قرص أحادي الطبقة. سيتم كسر بعض المحتويات مثل مقاطع الفيديو المقدمة مسبقًا أو اللغات الإضافية أو أوضاع اللعبة بالكامل. هذه المشكلة بشكل عام موجودة فقط في نسخ غير قانونية من الألعاب.

en: The format that the disc image is saved in does not store the size of the disc image.
ar: التنسيق الذي يتم حفظ صورة القرص به لا يخزن حجم صورة القرص

en: This disc image is too small and lacks some data. The problem is most likely that this is a dual-layer disc that has been dumped as a single-layer disc.
ar: صورة القرص هذه صغيرة جدًا وتفتقر إلى بعض البيانات. المشكلة على الأرجح أن هذا قرص مزدوج الطبقة تم إلقاؤه كقرص أحادي الطبقة.

en: This disc image is too small and lacks some data. If your dumping program saved the disc image as several parts, you need to merge them into one file.
ar: صورة القرص هذه صغيرة جدًا وتفتقر إلى بعض البيانات. إذا كان برنامج التفريغ الخاص بك قد حفظ صورة القرص كأجزاء متعددة ، فستحتاج إلى دمجها في ملف واحد.

en: This debug disc image has the size of a retail disc image.
ar: تحتوي صوره القرص التصحيح هذه علي حجم صوره قرص البيع بالتجزئة.

en: This disc image has an unusual size. This will likely make the emulated loading times longer. You will likely be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
ar: صورة القرص هذه لها حجم غير عادي. هذا من المحتمل أن يجعل أوقات التحميل التي تمت مضاهاتها أطول. لن تتمكن على الأرجح من مشاركة تسجيلات الإدخال واستخدام اللعب عبر الشبكة مع أي شخص يستخدم ملف تفريغ جيد.

en: This disc image has an unusual size.
ar: هذه صورة القرص لها حجم غير عادي.

en: The game ID is inconsistent.
ar: معرف اللعبة غير متناسق.

en: The game ID is unusually short.
ar: معرف اللعبة قصير بشكل غير عادي.

en: The region code does not match the game ID. If this is because the region code has been modified, the game might run at the wrong speed, graphical elements might be offset, or the game might not run at all.
ar: لا يتطابق رمز المنطقة مع معرف اللعبة. إذا كان ذلك لأنه تم تعديل رمز المنطقة ، قد تعمل اللعبة بسرعة غير صحيحه ، قد يتم أزاحه العناصر الرسوميه ، أو قد لا يتم تشغيل اللعبة علي الإطلاق.

note: i18n: You may want to leave the term "ERROR #002" untranslated, since the emulated software always displays it in English.
en: This Korean title is set to use an IOS that typically isn't used on Korean consoles. This is likely to lead to ERROR #002.
ar: يتم تعيين هذا العنوان الكوري لاستخدام نظام التشغيل الذي عاده لا يتم استخدامه علي وحدات التحكم الكورية. هذا من المحتمل ان يؤدي إلى خطا #002.

en: This title is set to use an invalid IOS.
ar: تم تعيين هذا العنوان لاستخدام نظام تشغيل غير صالح.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: This title is set to use an invalid common key.
ar: تم تعيين هذا العنوان لاستخدام مفتاح عام غير صالح

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: The specified common key index is {0} but should be {1}.
ar: مؤشر المفتاح المشترك المحدد هو {0} ولكن يجب أن يكون {1}.

note: i18n: "Ticket" here is a kind of digital authorization to use a certain title (e.g. a game)
en: The ticket is not correctly signed.
ar: لم يتم توقيع التذكرة بشكل صحيح

en: Some padding data that should be zero is not zero. This can make the game freeze at certain points.
ar: بعض بيانات الحشو التي يجب أن تكون صفرا ليست صفرا. هذا يمكن أن يجعل اللعبة تتجمد في نقاط معينة

en: Content {0:08x} is corrupt.
ar: {0:08x} المحتوى تالف

en: Some of the data could not be read.
ar: لا يمكن قراءة بعض البيانات.

en: Errors were found in {0} blocks in the {1} partition.
ar: تم العثور على أخطاء في {0} كتلة في القسم {1}.

en: Errors were found in {0} unused blocks in the {1} partition.
ar: تم العثور على أخطاء في {0} كتل غير مستخدمة في القسم {1}.

en: This is a good dump.
ar: هذا تفريغ جيد

en: This is a good dump according to Redump.info, but Dolphin has found problems. This might be a bug in Dolphin.
ar: Redump.info هذا تفريغ جيد وفقًا لموقع
    لكن دولفين وجد مشاكل. قد يكون هذا خطأ في دولفين

en: Dolphin is unable to verify unlicensed discs.
ar: دولفين غير قادر على التحقق من الأقراص غير المرخصة.

en: Dolphin is unable to verify typical TGC files properly, since they are not dumps of actual discs.
ar: يتعذر على دولفين التحقق من ملفات النموذجية بشكل صحيح ، نظرًا لعدم تفريغها من الأقراص الفعلية

en: Dolphin is currently unable to verify Triforce games.
ar: Triforce لا يستطيع دولفين حالياً التحقق من ألعاب

en: Compared to the Wii disc release of the game, this is a bad dump. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
ar: مقارنة بإصدار قرص وي الخاص باللعبة ، يعد هذا تفريغًا سيئًا. على الرغم من ذلك ، من الممكن أن يكون هذا تفريغًا جيدًا مقارنة بإصدار متجر وي يو للعبة. لا تستطيع دولفين التحقق من ذلك.

en: This is a bad dump. This doesn't necessarily mean that the game won't run correctly.
ar: هذا تفريغ سيء. هذا لا يعني بالضرورة أن اللعبة لن تعمل بشكل صحيح

en: This is a bad dump.
ar: هذا تفريغ سيء

en: No problems were found. This does not guarantee that this is a good dump, but since Wii titles contain a lot of verification data, it does mean that there most likely are no problems that will affect emulation.
ar: لا توجد مشاكل. هذا لا يضمن أن هذا ملف تفريغ جيد ، ولكن بما أن عناوين وي تحتوي على الكثير من بيانات التحقق ، فهذا يعني على الأرجح أنه لا توجد مشاكل تؤثر على المحاكاة.

en: No problems were found.
ar: لا توجد مشاكل.

en: Compared to the Wii disc release of the game, problems of low severity were found. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
ar: بالمقارنة مع إصدار قرص وي للعبة، تم العثور على مشاكل منخفضة الخطورة. على الرغم من ذلك، من الممكن أن يكون هذا تفريغًا جيدًا مقارنة بإصدار اللعبة من متجر وي يو. لا تستطيع دولفين التحقق من ذلك.

en: Problems with low severity were found. They will most likely not prevent the game from running.
ar: تم العثور علي مشاكل ذات خطورة منخفضة. فإنها علي الأرجح لا تمنع اللعبة من التشغيل

en: Problems with medium severity were found. The whole game or certain parts of the game might not work correctly.
ar: تم العثور علي مشاكل ذات خطورة متوسطة. قد لا تعمل اللعبة بأكملها أو أجزاء معينه من اللعبة بشكل صحيح

en: Problems with high severity were found. The game will most likely not work at all.
ar: تم العثور علي مشاكل ذات خطورة عالية. فان اللعبة علي الأرجح لا تعمل علي الإطلاق

en: 
    
    Because GameCube disc images contain little verification data, there may be problems that Dolphin is unable to detect.
ar: 
    
    نظرًا لأن صور أقراص جيم كيوب تحتوي على القليل من بيانات التحقق ، فقد تكون هناك مشكلات يتعذر على دولفين اكتشافها.

en: 
    
    Because this title is not for retail Wii consoles, Dolphin cannot ensure that it hasn't been tampered with, even if signatures appear valid.
ar: 
    
    نظرًا لأن هذا العنوان ليس مخصصًا لوحدات تحكم وي للبيع بالتجزئة ، لا يستطيع دولفين ضمان عدم العبث بها ، حتى إذا ظهرت التوقيعات صالحة

en: About Dolphin
ar: ترجمة بواسطة منصور العسيري

note: i18n: "Branch" means the version control term, not a literal tree branch.
en: Branch: %1
ar: %1 فرع

en: Revision: %1
ar: %1 مراجعة

en: Using Qt %1
ar: Qt %1 تستخدم

en: Check for updates
ar: تحقق من وجود تحديثات

note: i18n: The word "free" in the standard phrase "free and open source" is "free" as in "freedom" - it refers to certain properties of the software's license, not the software's price. (It is true that Dolphin can be downloaded at no cost, but that's not what this message says.)
en: Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
ar: محاكي دولفين مفتوح المصدر لجهاز جيم كيوب و وي

en: This software should not be used to play games you do not legally own.
ar: يجب عدم استخدام هذا البرنامج لتشغيل الألعاب التي لا تملكها قانونيًا.

en: License
ar: ترخيص

en: Authors
ar: المؤلفون

en: Support
ar: الدعم

note: i18n: This message uses curly quotes in English. If you want to use curly quotes in your translation, please use the type of curly quotes that's appropriate for your language. If you aren't sure which type is appropriate, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Specific_language_features
en: © 2003-2024+ Dolphin Team. “GameCube” and “Wii” are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
ar: © 2003-2024+ فريق دولفين. "جيم كيوب" و "وي" هما علامتان تجاريتان لشركة نينتندو. لا ينتمي دولفين إلى نينتندو بأي شكل من الأشكال.

en: %1 points
ar: %1 نقاط

note: i18n: %1 is a date/time.
en: Unlocked at %1
ar: تم فتحه في %1

en: Unlocked
ar: مفتوح

en: Locked
ar: مقفل

en: Rank %1
ar: الترتيب %1

en: Logged Out - Credentials Expired
ar: تسجيل الخروج - انتهت صلاحية بيانات الاعتماد

en: Login Failed - Invalid Username/Password
ar: فشل تسجيل الدخول - اسم المستخدم أو كلمة المرور غير صالحة

en: Login Failed - No Internet Connection
ar: فشل تسجيل الدخول - لا يوجد اتصال بالإنترنت

en: Login Failed - Server Error
ar: فشل تسجيل الدخول - خطأ في الخادم

en: Enable RetroAchievements.org Integration
ar: RetroAchievements.org تمكين التكامل

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Password
ar: كلمة المرور

en: Log In
ar: تسجيل الدخول

en: Log Out
ar: تسجيل الخروج

en: Login Failed
ar: فشل تسجيل الدخول

en: Enable Hardcore Mode
ar: تمكين الوضع الصعب

en: Enable Unofficial Achievements
ar: تمكين الإنجازات غير الرسمية

en: Enable Encore Achievements
ar: تمكين ظهور الإنجازات

en: Enable Spectator Mode
ar: تمكين وضع المشاهد

en: Show Leaderboard Tracker
ar: عرض متتبع قائمة المتصدرين

en: Show Challenge Indicators
ar: عرض مؤشرات التحدي

en: Enable Discord Presence
ar: تمكين وجود ديسكورد

en: Enable Progress Notifications
ar: تمكين إشعارات التقدم

en: Enable progress notifications on achievements.<br><br>Displays a brief popup message whenever the player makes progress on an achievement that tracks an accumulated value, such as 60 out of 120 stars.
ar: تمكين إشعارات التقدم في الإنجازات. <br><br>يعرض رسالة منبثقة موجزة كلما أحرز اللاعب تقدماً في إنجاز يتتبع قيمة متراكمة، مثل 60 من أصل 120 نجمة.

note: i18n: Settings that affect the functionality of unlocking achievements.
en: Function Settings
ar: اعدادات الوظيفة

note: i18n: Settings that affect how achievements are displayed while playing.
en: Display Settings
ar: اعدادات العرض

en: To log in, stop the current emulation.
ar: لتسجيل الدخول ، أوقف المحاكاة الحالية.

en: Confirm Logout
ar: تأكيد تسجيل الخروج

en: Are you sure you want to log out of RetroAchievements?
ar: RetroAchievements هل أنت متأكد من أنك تريد تسجيل الخروج من

en: Confirm Hardcore Off
ar: تأكيد إيقاف الوضع الصعب

en: Are you sure you want to turn hardcore mode off?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إيقاف تشغيل الوضع الصعب؟

en: Achievements
ar: الإنجازات

en: Settings
ar: إعدادات

en: Progress
ar: التقدم

en: Leaderboards
ar: المتصدرين

en: Address Space
ar: مساحة العنوان

en: Typical GameCube/Wii Address Space
ar: مساحة عنوان جيم كيوب/وي النموذجية

en: Custom Address Space
ar: مساحة العنوان المخصصة

en: Use virtual addresses when possible
ar: استخدم العناوين الافتراضية عندما يكون ذلك ممكنًا

en: Use physical addresses
ar: استخدام العناوين الفعلية

en: Use memory mapper configuration at time of scan
ar: استخدم إعداد مخطط الذاكرة في وقت المسح

en: Range Start:
ar: بداية النطاق:

en: Range End:
ar: نهاية النطاق:

en: Data Type
ar: نوع البيانات

en: 8-bit Unsigned Integer
ar: 8-bit عدد صحيح غير موقع

en: 16-bit Unsigned Integer
ar: 16-bit عدد صحيح غير موقع

en: 32-bit Unsigned Integer
ar: 32-bit عدد صحيح غير موقع

en: 64-bit Unsigned Integer
ar: 64-bit عدد صحيح غير موقع

en: 8-bit Signed Integer
ar: 8-bit عدد صحيح موقع

en: 16-bit Signed Integer
ar: 16-bit عدد صحيح موقع

en: 32-bit Signed Integer
ar: 32-bit عدد صحيح موقع

en: 64-bit Signed Integer
ar: 64-bit عدد صحيح موقع

en: Aligned to data type length
ar: محاذاة لطول نوع البيانات

en: New Search
ar: بحث جديد

en: No game running.
ar: لا توجد لعبة قيد التشغيل

en: Please start a game before starting a search with standard memory regions.
ar: يرجى بدء لعبة قبل بدء البحث باستخدام مناطق الذاكرة القياسية

en: %1 memory ranges
ar: نطاقات الذاكرة %1

en: Address space by CPU state
ar: مساحة العنوان حسب حالة وحدة المعالجة المركزية

en: Physical address space
ar: مساحة العنوان الفعلي

en: Virtual address space
ar: مساحة العنوان الافتراضية

en: Unknown address space
ar: مساحة عنوان غير معروفة

en: Unknown data type
ar: نوع بيانات غير معروف

en: aligned
ar: محاذاة

en: unaligned
ar: غير محاذي

note: i18n: This label is followed by a dropdown where the user can select things like "is equal to" or "is less than or equal to", followed by another dropdown where the user can select "any value", "last value", or "this value:". These three UI elements are intended to form a sentence together. Because 
en: Keep addresses where value in memory
ar: احتفظ بالعناوين حيث القيمة في الذاكرة

en: is equal to
ar: يساوي

en: is not equal to
ar: لا يساوي

en: is less than
ar: أقل من

en: is less than or equal to
ar: أقل من أو يساوي

en: is greater than
ar: أكبر من

en: is greater than or equal to
ar: أكبر من أو يساوي

en: this value:
ar: هذه القيمة

en: last value
ar: آخر قيمة

en: any value
ar: اي قيمة

en: Parse as Hex
ar: تحليل كقيمة سداسية عشرية

en: Search and Filter
ar: البحث والتصفية

en: Refresh Current Values
ar: تحديث القيم الحالية

en: Reset Results
ar: إعادة تعيين النتائج

en: Waiting for first scan...
ar: في انتظار المسح الضوئي الأول

en: Display values in Hex
ar: عرض القيم بالصيغة السداسية العشرية

en: Automatically update Current Values
ar: تحديث القيم الحالية تلقائيا

en: Cannot compare against last value on first search.
ar: لا يمكن مقارنة القيمة الأخيرة في البحث الأول

en: Failed to parse given value into target data type.
ar: فشل تحليل القيمة المحددة في نوع البيانات المستهدفة.

en: Scan succeeded.
ar: تم البحث بنجاح.

en: No game is running.
ar: لا توجد لعبة قيد التشغيل

en: Invalid parameters given to search.
ar: تم إعطاء معلمات غير صالحة للبحث

en: Search currently not possible in virtual address space. Please run the game for a bit and try again.
ar: البحث غير ممكن حاليا في مساحة العنوان الافتراضية. يرجى تشغيل اللعبة قليلا والمحاولة مرة أخرى.

en: Unknown error occurred.
ar: حدث خطأ غير معروف

en: Refresh failed. Please run the game for a bit and try again.
ar: فشل التحديث. الرجاء تشغيل اللعبة قليلاً وحاول مرة أخرى

en: Refreshed current values.
ar: تحديث القيم الحالية

en: Cannot refresh without results.
ar: لا يمكن التحديث بدون نتائج

en: Show in memory
ar: عرض في الذاكرة

en: Add to watch
ar: إضافة للمشاهدة

en: Write value
ar: اكتب القيمة

en: Multiple errors occurred while generating AR codes.
ar: AR حدثت أخطاء متعددة أثناء إنشاء رموز

en: Value:
ar: القيمة

en: Invalid value.
ar: قيمة غير صالحة.

en: There was an error writing (some) values.
ar: حدث خطأ أثناء كتابة (بعض) القيم.

en: Description
ar: الوصف

en: Address
ar: عنوان

en: Last Value
ar: آخر قيمة

en: Current Value
ar: القيمة الحالية

en: Cheats Manager
ar: مدير الأسرار

en: AR Code
ar: AR رموز

en: Gecko Codes
ar: Gecko رموز

en: Start New Cheat Search
ar: بدء بحث جديد عن أسرار

en: Cheat Search
ar: بحث عن اسرار

en: &Add New Code...
ar: &إضافة رمز جديد

en: &Edit Code...
ar: &تحرير الرمز

en: &Remove Code
ar: &إزالة الرمز

en: Sort Alphabetically
ar: رتب ترتيب أبجدي

en: Show Enabled Codes First
ar: عرض الرموز الممكّنة أولاً

en: Show Disabled Codes First
ar: عرض الرموز المعطلة أولاً

en: Clone and &Edit Code...
ar: استنساخ و &تحرير الرمز

en: Cheat Code Editor
ar: محرر رمز الأسرار

en: Creator:
ar: المنشئ

en: Notes:
ar: ملاحظات

en: Name:
ar: الاسم

en: Code:
ar: رمز

en: Parsing Error
ar: تحليل خاطئ

en: Unable to parse line %1 of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
ar: Unable to parse line %1 of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    هل تريد تجاهل هذا السطر ومتابعه التحليل ؟

en: Invalid Mixed Code
ar: رمز مختلط غير صالح

en: This Action Replay code contains both encrypted and unencrypted lines; you should check that you have entered it correctly.
    
    Do you want to discard all unencrypted lines?
ar: Action Replay يحتوي هذا الرمز 
    علي كل من الأسطر المشفرة وغير مشفره; يجب عليك التحقق من انك قمت بإدخاله بشكل صحيح.
    
    هل تريد تجاهل كافة الأسطر غير المشفرة ؟

en: Error
ar: خطأ

en: Unable to parse line %1 of the entered Gecko code as a valid code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
ar: Unable to parse line %1 of the entered Gecko code as a valid code. Make sure you typed it correctly.
    
    هل تريد تجاهل هذا السطر ومتابعه التحليل ؟

en: Configure Dolphin
ar: إعدادات دولفين

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
ar: سيحدث تغيير الاسرار فقط عند إعادة تشغيل اللعبة.

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
ar: نظام الاسرار في دولفين معطل حاليًا.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: Common
ar: عام

en: Background Input
ar: خلفية الإدخال

en: Alternate Input Sources
ar: مصادر الإدخال البديلة

en: Empty Value
ar: قيمة فارغة

en: This field cannot be left empty. Please enter a value.
ar: لا يمكن ترك هذا الحقل فارغًا. يرجى إدخال قيمة.

en: DSU Client
ar: DSU عميل

en: Nothing to configure
ar: لا شيء لإعداد

en: Server IP Address
ar: IP عنوان

en: Server Port
ar: منفذ الخادم

en: Apply
ar: تطبيق

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Enable
ar: تمكين

en: Add...
ar: إضافة

en: Remove
ar: إزالة

en: Name
ar: الاسم

en: Size
ar: الحجم

en: Disc
ar: القرص

en: Data Partition (%1)
ar: (%1) قسم البيانات

en: Update Partition (%1)
ar: (%1) قسم التحديث

en: Channel Partition (%1)
ar: (%1) قسم القناة

en: Install Partition (%1)
ar: (%1) تثبيت القسم

en: Other Partition (%1)
ar: (%1) قسم آخر

en: Choose Folder to Extract To
ar: اختر المجلد للاستخراج إليه

en: Extract Files...
ar: إستخراج الملفات

en: Extract System Data...
ar: استخراج بيانات النظام

en: Success
ar: ناجح

en: Successfully extracted system data.
ar: استخرجت بنجاح بيانات النظام.

en: Failed to extract system data.
ar: فشل استخراج بيانات النظام.

en: Extract Entire Disc...
ar: استخراج القرص بأكمله

en: Extract Entire Partition...
ar: استخراج القسم بأكمله

en: Extract File...
ar: استخراج الملفات

en: Save File To
ar: حفظ الملف إلى

en: Extracting All Files...
ar: استخراج جميع الملفات

en: Extracting Directory...
ar: استخراج الملف

en: Successfully extracted file.
ar: تم استخراج الملف بنجاح.

en: Failed to extract file.
ar: فشل استخراج الملف.

en: Allows manipulation of the in-game camera.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: يسمح بالتحكم في الكاميرا داخل اللعبة.<br><br><dolphin_emphasis> إذا لم تكن متأكدًا، اترك هذا الخيار غير محدد.

en: Configure Controller
ar: إعدادات ذراع التحكم

en: First Person
ar: الشخص الأول

en: Orbital
ar: المداري

en: Free Look Control Type
ar: نوع التحكم في المظهر الحر

en: Free Look allows for manipulation of the in-game camera. Different camera types are available from the dropdown.<br><br>For detailed instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">refer to this page</a>.
ar: المظهر الحرة يسمح بالتلاعب بالكاميرا في اللعبة. تتوفر أنواع مختلفة من الكاميرا من القائمة المنسدلة. للحصول على <br><br>تعليمات مفصلة، <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">راجع هذه الصفحة</a>.

en: Camera 1
ar: كاميرا 1

en: Free Look Settings
ar: إعدادات المظهر الحر

en: Section that contains most CPU and Hardware related settings.
ar: القسم الذي يحتوي على معظم الإعدادات المتعلقة بالمعالج والعتاد

en: Controls whether or not Dual Core should be enabled. Can improve performance but can also cause issues. Defaults to <b>True</b>
ar: يتحكم في ما إذا كان يجب تمكين ثنائي النواة ام لا. يمكن تحسين الأداء ولكن يمكن أيضا ان يسبب  <b>True</b>مشاكل. افتراضيات إلى

en: Emulate the disc speed of real hardware. Disabling can cause instability. Defaults to <b>True</b>
ar: محاكاة سرعة القرص للأجهزة الحقيقية. قد يؤدي تعطيل هذه الميزة إلى عدم الاستقرار. الإعداد الافتراضي هو <b>True</b>

en: Controls whether or not the Memory Management Unit should be emulated fully. Few games require it.
ar: يتحكم في ما إذا كان يجب محاكاة وحدة إدارة الذاكرة بشكل كامل أم لا. ألعاب قليلة تتطلب ذلك.

en: Tries to translate branches ahead of time, improving performance in most cases. Defaults to <b>True</b>
ar: <b>True</b>يحاول ترجمة الفروع في وقت مبكر ، وتحسين الأداء في معظم الحالات. الافتراضيات إلى

en: Section that contains all Gecko cheat codes.
ar: القسم الذي يحتوي على جميع رموز الغش غيكو

en: Section that contains all Action Replay cheat codes.
ar: القسم الذي يحتوي على جميع رموز الغش اكشن ربلاي

en: Section that contains all graphics related settings.
ar: القسم الذي يحتوي على جميع الإعدادات المتعلقة بالرسومات

en: Refresh
ar: تحديث

en: Open in External Editor
ar: فتح في محرر خارجي

en: Failed to open config file!
ar: فشل في فتح ملف الأعداد

en: Failed to write config file!
ar: فشل في كتابه ملف الأعداد

en: Failed to create the configuration file:
    %1
ar: فشل إنشاء ملف الإعدادات:
    %1

en: Failed to open file in external editor.
    Make sure there's an application assigned to open INI files.
ar: فشل في فتح ملف في محرر خارجي
    تأكد من وجود تطبيق معين لفتح الملفات

en: Core
ar: النواة

en: Enable Dual Core
ar: تمكين ثنائي النواة

en: Enable MMU
ar: MMU تمكين

en: Enable FPRF
ar: FPRF تمكين

en: Emulate Disc Speed
ar: محاكاة سرعة القرص

en: DSP HLE (fast)
ar: DSP HLE (سريع)

en: auto
ar: تلقائي

en: none
ar: لا شيء

en: fake-completion
ar: إكمال زائف

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
ar: تمكن وحدة إدارة الذاكرة ، اللازمة لبعض الألعاب. (تمكين= متوافق, تعطيل= سريع)

en: Enable emulated disc speed. Disabling this can cause crashes and other problems in some games. (ON = Compatible, OFF = Unlocked)
ar: تمكين سرعة القرص المحاكي. قد يؤدي تعطيل هذه الميزة إلى حدوث أعطال ومشاكل أخرى في بعض الألعاب. (تشغيل = متوافق، إيقاف = غير مقفل)

en: Deterministic dual core:
ar: تحديد النواة المزدوجة

en: Stereoscopy
ar: التنظير المجسم

en: Monoscopic Shadows
ar: أحادي الظلال

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
ar: يتم ضرب هذه القيمة مع عمق المنصوص عليها في ضبط الرسومات.

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
ar:  أضاف هذه القيمة إلى قيمة تقارب المنصوص عليها في ضبط الرسومات.

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
ar: استخدام منطقة عازلة بعمق واحد لكلتا العينين. هناك حاجة لعدد قليل من الألعاب .

en: Depth Percentage:
ar: نسبة العمق

en: Convergence:
ar: التقارب

en: Default Config (Read Only)
ar: (Read Only) الأعداد الافتراضي

en: User Config
ar: إعداد المستخدم

en: Graphics
ar: الرسومات

en: Editor
ar: محرر

en: Italics mark default game settings, bold marks user settings.
    Right-click to remove user settings.
    Graphics tabs don't display the value of a default game setting.
    Anti-Aliasing settings are disabled when the global graphics backend doesn't match the game setting.
ar: تشير الأحرف المائلة إلى إعدادات اللعبة الافتراضية، بينما تشير الأحرف الغامقة إلى إعدادات المستخدم.
    انقر بزر الماوس الأيمن لإزالة إعدادات المستخدم.
    لا تعرض علامات تبويب الرسومات قيمة إعداد اللعبة الافتراضي.
    يتم تعطيل إعدادات مضاد التعرج عندما لا تتطابق الخلفية الرسومية العامة مع إعدادات اللعبة.

en: These settings override core Dolphin settings.
ar: هذه الإعدادات تتجاوز إعدادات دولفين الأساسية

en: None
ar: لا شيء

en: Standard Controller
ar: ذراع تحكم القياسية

en: GameCube Controller Adapter (USB)
ar: (USB) محول وحدة تحكم جيم كيوب

en: Steering Wheel
ar: عجلة القيادة

en: Dance Mat
ar: بساط الرقص

en: DK Bongos
ar: الطبول

en: GBA (Integrated)
ar: (Integrated) جيم بوي أدفانس

en: GBA (TCP)
ar: (TCP) جيم بوي أدفانس

en: Keyboard Controller
ar: تحكم لوحة المفاتيح

en: GameCube Controllers
ar: تحكم جيم كيوب

en: Port %1
ar: منفذ %1

en: Configure
ar: إعدادات

en: Download Codes
ar: تحميل الرموز

en: Download Codes from the WiiRD Database
ar: WiiRD تحميل رموز من قاعدة بيانات

en: Description:
ar: الوصف

en: File contained no codes.
ar: الملف لا يحتوي على رموز.

en: Download complete
ar: تم التحميل

en: Downloaded %1 codes. (added %2)
ar: تم تحميل %1 رموز. (وأضاف %2)

en: Debugging
ar: التصحيح

en: Log Render Time to File
ar: تسجيل وقت التقديم للملف

en: Enable Wireframe
ar: تمكين الإطار الشبكي

en: Texture Format Overlay
ar: تراكب تنسيق النسيج

en: Enable API Validation Layers
ar: تمكين طبقات التحقق من واجهة برمجة التطبيقات

en: Utility
ar: خدمات

en: Load Custom Textures
ar: تحميل النسيج المخصص

en: Prefetch Custom Textures
ar: جلب النسيج المخصص المسبق

en: Dump EFB Target
ar: EFB التفريغ المستهدف

en: Dump XFB Target
ar: XFB التفريغ المستهدف

en: Enable Graphics Mods
ar: تمكين تعديلات الرسومات

en: Texture Dumping
ar: تفريغ النسيج

en: Dump Base Textures
ar: تفريغ القوام الأساسي

en: Frame Dumping
ar: تفريغ الإطار

en: Window Resolution
ar: دقة النافذة

en: Aspect Ratio Corrected Internal Resolution
ar: نسبة العرض إلى الارتفاع تصحيح الدقة الداخلي

en: Raw Internal Resolution
ar: الدقة الداخلية الخام

en: Resolution Type:
ar: نوع الدقة

en: Bitrate (kbps):
ar: (kbps) معدل البت

en: PNG Compression Level:
ar: PNG مستوى ضغط

en: PNG Compression Level
ar: PNG مستوى ضغط

en: Crop
ar: اقتصاص

en: Custom
ar: مخصص

en: Top
ar: أعلى

en: Bottom
ar: أسفل

en: Misc
ar: متنوعة

en: Enable Progressive Scan
ar: تمكين المسح التدريجي

en: Backend Multithreading
ar: تعدد المسارات الخلفية

en: Borderless Fullscreen
ar: ملء الشاشة بلا حدود

en: Experimental
ar: تجريبي

en: Manual Texture Sampling
ar: أخذ عينات النسيج يدويا

en: Renders the scene as a wireframe.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: <dolphin_emphasis>يعرض المشهد في شكل هيكل سلكي.<br><br></dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدًا، اترك هذا الخيار دون تحديد.

en: <dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: <dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدا فاترك هذا دون تحديد</dolphin_emphasis>

en: Color Correction Configuration
ar: إعدادات تصحيح الألوان

en: Color Space
ar: مساحة اللون

en: Correct Color Space
ar: مساحة اللون الصحيحة

en: Game Color Space:
ar: مساحة لون اللعبة

en: Gamma
ar: جاما

en: Custom:
ar: مخصص:

en: Enhancements
ar: تحسينات

en: Auto (Multiple of 640x528)
ar: تلقائي (Multiple of 640x528)

en: Default
ar: افتراضي

en: Scaled EFB Copy
ar: EFB تحجيم نسخة

en: Per-Pixel Lighting
ar: لكل بكسل إضاءة

en: Widescreen Hack
ar: شاشة عريضة هاك

en: Disable Fog
ar: تعطيل الضباب

en: Force 24-Bit Color
ar: 24-Bit اللون

en: Internal Resolution:
ar: الدقة الداخلية

en: Anti-Aliasing:
ar: مضاد التعرج

en: Texture Filtering:
ar: تصفية النسيج

en: Output Resampling:
ar: إعادة تشكيل الإخراج

en: Color Correction:
ar: تصحيح الألوان

en: Post-Processing Effect:
ar: تأثير ما بعد المعالجة

en: Off
ar: إيقاف

en: Use Full Resolution Per Eye
ar: استخدم الدقة الكاملة لكل عين

en: Stereoscopic 3D Mode:
ar: 3D وضع

en: Depth:
ar: العمق

en: (off)
ar: (ايقاف)

en: %1 doesn't support this feature.
ar: %1 لا يدعم هذه الميزة.

en: A group of features to make the colors more accurate, matching the color space Wii and GC games were meant for.
ar: مجموعة من الميزات لجعل الألوان أكثر دقة ، بما يتناسب مع مساحة الألوان المخصصة لألعاب وي و جيم كيوب.

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.<br><br>A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
ar: يتحكم في المسافة الفاصلة بين الكاميرات الافتراضية. <br><br>القيمة الأعلى تخلق إحساسًا أقوى بالعمق بينما القيمة الأقل تكون أكثر راحة.

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.<br><br>A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
ar: يتحكم في مسافة مستوى التقارب. هذه هي المسافة التي ستظهر عندها الكائنات الافتراضية أمام الشاشة. <br><br>تؤدي القيمة الأعلى إلى إنشاء تأثيرات أقوى خارج الشاشة بينما تكون القيمة الأقل أكثر راحة.

en: Anti-Aliasing
ar: مضاد التعرج

en: Texture Filtering
ar: تصفية النسيج

en: Output Resampling
ar: إعادة تشكيل الإخراج

en: Color Correction
ar: تصحيح الألوان

en: Post-Processing Effect
ar: تأثير ما بعد المعالجة

en: Stereoscopic 3D Mode
ar: 3D وضع ثلاثي الأبعاد

en: Depth
ar: العمق

en: Convergence
ar: التقارب

en: Basic
ar: الأساسية

en: Auto
ar: تلقائي

en: Force 16:9
ar: 16:9

en: Force 4:3
ar: 4:3

en: Stretch to Window
ar: تمتد إلى النافذة

en: Custom (Stretch)
ar: (Stretch) مخصص

en: Custom Aspect Ratio:
ar: تخصيص نسبة الابعاد

en: V-Sync
ar: V-Sync مزامنة عدد الإطارات

en: Start in Fullscreen
ar: بدء بملء الشاشة

en: Backend:
ar: الخلفية

en: Adapter:
ar: محول

en: Aspect Ratio:
ar: نسبة الابعاد

en: Precision Frame Timing
ar: توقيت الإطار الدقيق

en: Auto-Adjust Window Size
ar: ضبط تلقائي لحجم النافذة

en: Render to Main Window
ar: عرض إلى النافذة الرئيسية

en: Shader Compilation
ar: تجميع التظليل

en: Specialized (Default)
ar: Specialized (افتراضي)

en: Compile Shaders Before Starting
ar: تجميع التظليل قبل البدء

en: Confirm backend change
ar: تأكيد تغيير الخلفية

en: Uses the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: يستخدم نافذة دولفين الرئيسية للعرض بدلاً من نافذة عرض منفصلة.<br><br><dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدا، اترك هذا دون رادع</dolphin_emphasis>

en: Backend
ar: الخلفية

en: Adapter
ar: محول

en: Aspect Ratio
ar: نسبة الابعاد

en: Custom Aspect Ratio Width
ar: تخصيص نسبة عرض الابعاد

en: Custom Aspect Ratio Height
ar: تخصيص نسبة ارتفاع الابعاد

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the first one.</dolphin_emphasis>
ar: <dolphin_emphasis>يحدد محول الأجهزة المطلوب استخدامه.<br><br></dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدًا، فاختر الخيار الأول.

en: Hacks
ar: هاك

en: Advanced
ar: خيارات متقدمة

en: Embedded Frame Buffer (EFB)
ar: (EFB) مخزن مؤقت للإطار المضمن

en: Skip EFB Access from CPU
ar: من المعالج EFB تخطي الوصول

en: Ignore Format Changes
ar: تجاهل تغييرات التنسيق

en: Store EFB Copies to Texture Only
ar: نسخ إلى النسيج فقط EFB تخزين

en: Defer EFB Copies to RAM
ar: إلى ذاكرة الوصول العشوائي EFB تأجيل نسخ

en: Texture Cache
ar: النسيج من ذاكره التخزين المؤقت

en: GPU Texture Decoding
ar: GPU فك تشفير نسيج

en: Safe
ar: آمنة

en: Accuracy:
ar: ضبط

en: Fast
ar: سريع

en: External Frame Buffer (XFB)
ar: (XFB) مخزن مؤقت للإطار الخارجي

en: Store XFB Copies to Texture Only
ar: نسخ إلى نسيج فقط XFB تخزين

en: Immediately Present XFB
ar: XFB على الفور

en: Skip Presenting Duplicate Frames
ar: تخطي تقديم إطارات مكررة

en: Fast Depth Calculation
ar: سرعة حساب العمق

en: Disable Bounding Box
ar: تعطيل المربع المحيط

en: Save Texture Cache to State
ar: حفظ النسيج في ذاكرة التخزين المؤقت إلى الحالة

en: %1 doesn't support this feature on your system.
ar: %1 لا يدعم هذه الميزة علي النظام الخاص بك

en: Texture Cache Accuracy
ar: دقة ذاكرة التخزين المؤقت للنسيج

en: Open Directory...
ar: فتح

en: &Refresh List
ar: &تحديث القائمة

en: No graphics mod selected
ar: لم يتم اختيار أي تعديل للرسومات

en: By: %1
ar: بواسطة: %1

en: Graphics mods are currently disabled.
ar: تعديلات الرسومات معطلة حاليا

en: Post-Processing Shader Configuration
ar: إعداد تظليل ما بعد المعالجة

en: Only approved codes will be applied in hardcore mode.
ar: سيتم تطبيق الشفرات المعتمدة فقط في وضع الصعوبة العالية.

en: Achievement Settings
ar: إعدادات الإنجاز

en: File Details
ar: تفاصيل الملف

en: Path:
ar: مسار

en: File Size:
ar: حجم الملف

en: File Format:
ar: صيغة الملف

en: No Compression
ar: لا يوجد ضغط

en: Compression:
ar: نوع الضغط

en: Block Size:
ar: حجم الكتلة

en: Game Details
ar: تفاصيل اللعبة

en: %1 (Disc %2, Revision %3)
ar: %1 (القرص %2, إصدار %3)

en: %1 (Revision %3)
ar: %1 (%3 إصدار)

en: Game ID:
ar: معرف اللعبة

en: Country:
ar: الدولة

en: Maker:
ar: الناشر

en: Apploader Date:
ar: تاريخ الإصدار

en: IOS Version:
ar: إصدار النظام

en: Banner Details
ar: تفاصيل الشعار

en: Show Language:
ar: عرض اللغة

en: Banner:
ar: الشعار

en: Save as...
ar: حفظ بأسم

en: Select a File
ar: حدد ملف

en: Log Configuration
ar: إعداد السجل

en: Verbosity
ar: عرض الرسائل كنص

en: Notice
ar: إشعار

en: Info
ar: معلومات

en: Debug
ar: التصحيح

en: Logger Outputs
ar: مسجل المخرجات

en: Write to File
ar: الكتابة على الملف

en: Write to Console
ar: الكتابة إلى وحدة التحكم

en: Write to Window
ar: الكتابة إلى النافذة

en: Log Types
ar: نوع السجل

en: Toggle All Log Types
ar: كافة أنواع السجلات

en: Log
ar: سجل

en: Word Wrap
ar: التفاف

en: Clear
ar: مسح

en: Default Font
ar: الخط الافتراضي

en: Monospaced Font
ar: خط أحادي المسافة

en: Selected Font
ar: الخط المحدد

en: Note: motion input may require configuring alternate input sources before use.
ar: ملاحظة: قد يتطلب إدخال الحركة إعداد مصادر إدخال بديلة قبل الاستخدام.

en: You are configuring a "Keyboard Controller". This device is exclusively for "Phantasy Star Online Episode I & II". If you are unsure, turn back now and configure a "Standard Controller".
ar: أنت تقوم بإعداد "وحدة تحكم لوحة المفاتيح". هذا الجهاز مخصص حصريًا لـ 
    "Phantasy Star Online Episode I & II".
    إذا لم تكن متأكدًا ، فارجع الآن وقم بإعداد "وحدة تحكم قياسية".

en: Enable Rumble
ar: تمكين الهزاز

en: Simulate DK Bongos
ar: محاكاة الطبول

en: Adapter Detected
ar: كشف عن محول

en: Error Opening Adapter: %1
ar: %1 :  خطأ في فتح المحول

en: No Adapter Detected
ar: لم يتم اكتشاف محول

en: Wii Remote %1
ar: %1 ريموت وي

en: Window Size
ar: حجم النافذة

en: Save
ar: حفظ

en: Load
ar: تحميل

en: Select Last State
ar: حدد الحالة الأخيرة

en: USB Device Emulation
ar: محاكاة جهاز يو اس بي

en: Configure Input
ar: إعداد الإدخال

en: Configure Output
ar: إعداد الإخراج

en: Insert Input
ar: إدراج الإدخال

en: Insert Output
ar: إدراج الإخراج

en: Detect Input
ar: الكشف عن الإدخال

en: Test Output
ar: اختبار الإخراج

en: Operators
ar: مشغل

en: ! Not
ar: ! ليس

en: * Multiply
ar: * ضرب

en: / Divide
ar: / تقسيم

en: % Modulo
ar: % وحدة

en: + Add
ar: + إضافة

en: - Subtract
ar: - طرح

en: > Greater-than
ar: > أكثر-من

en: < Less-than
ar: < أقل-من

en: & And
ar: & و

en: ? Conditional
ar: ? شرطياً

en: | Or
ar: | أو

en: $ User Variable
ar: $ متغير المستخدم

en: , Comma
ar: , فاصلة

en: Functions
ar: المهام

en: User Variables
ar: متغيرات المستخدم

en: User defined variables usable in the control expression.
    You can use them to save or retrieve values between
    inputs and outputs of the same parent controller.
ar: المتغيرات التي يحددها المستخدم قابلة للاستخدام في تعبير التحكم.
    يمكنك استخدامها لحفظ أو استرداد القيم بين
    مدخلات ومخرجات نفس وحدة التحكم الرئيسية.

en: Reset Values
ar: إعادة تعيين القيم

note: i18n: Controller input values are multiplied by this percentage value.
en: Multiplier
ar: مضاعف

en: [ Press Now ]
ar: [ اضغط الآن ]

en: The expression contains a syntax error.
ar: يحتوي التعبير على خطأ في بناء الجملة

en: default
ar: إفتراضي

en: disconnected
ar: غير متصل

en: Invalid Expression.
ar: تعبير غير صالح

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
ar: انقر بزر الماوس الأيسر للكشف عن الإدخال.
    انقر منتصف لمسح.
    انقر بزر الماوس الأيمن لمزيد من الخيارات.

en: Left/Right-click to configure output.
    Middle-click to clear.
ar: يسار / يمين انقر إعداد الإخراج
    الأوسط--انقر لمسح

note: i18n: A button to start the process of game controller analog stick mapping and calibration.
en: Map and Calibrate
ar: قم بتعيين الخريطة والمعايرة

note: i18n: A button to start the process of game controller analog stick calibration.
en: Calibrate
ar: معايرة

note: i18n: A button to calibrate the center and extremities of a game controller analog stick.
en: Center and Calibrate
ar: المركز والمعايرة

note: i18n: A button to reset game controller analog stick calibration.
en: Reset Calibration
ar: إعادة تعيين المعايرة

note: i18n: A button to stop a game controller button mapping process.
en: Cancel Mapping
ar: إلغاء التعيين

note: i18n: A button to abort a game controller calibration process.
en: Cancel Calibration
ar: إلغاء المعايرة

note: i18n: A button to finalize a game controller calibration process.
en: Finish Calibration
ar: الانتهاء من المعايرة

en: Use Mouse Controlled Pointing
ar: استخدم المؤشر الذي يتم التحكم فيه بالماوس

en: Advanced Settings
ar: الإعدادات المتقدمة

en: Reset All
ar: إعادة تعيين الكل

en: Device
ar: أداة

en: Create Mappings for Other Devices
ar: إنشاء خرائط للأجهزة الأخرى

en: Wait for Alternate Input Mappings
ar: انتظر تعيينات الإدخال البديلة

en: Enable Iterative Input Mapping
ar: تمكين التعيين التكراري للمدخلات

en: Profile
ar: الملف الشخصي

en: Delete
ar: حذف

en: Open Folder
ar: فتح المجلد

en: The profile '%1' does not exist
ar: الملف الشخصي '1%' غير موجود

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Are you sure that you want to delete '%1'?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذفها '%1'?

en: This cannot be undone!
ar: هذا لا يمكن التراجع عنه

en: Successfully deleted '%1'.
ar: '%1'. تم الحذف بنجاح

en: Game Boy Advance at Port %1
ar: %1 جيم بوي أدفانس في منفذ

en: Game Boy Advance
ar: جيم بوي أدفانس

en: GameCube Keyboard at Port %1
ar: لوحة مفاتيح جيم كيوب في منفذ %1

en: GameCube Keyboard
ar: لوحة المفاتيح جيم كيوب

en: GameCube Controller at Port %1
ar: تحكم جيم كيوب في منفذ %1

en: GameCube Controller
ar: تحكم جيم كيوب

en: GameCube Microphone Slot %1
ar: فتحة ميكروفون جيم كيوب %1

en: General and Options
ar: عام وخيارات

en: Motion Simulation
ar: محاكاة الحركة

en: Motion Input
ar: إدخال الحركة

note: i18n: TAS is short for tool-assisted speedrun. Read http://tasvideos.org/ for details. Frame advance is an example of a typical TAS tool.
en: TAS Tools
ar: TAS أدوات

en: Wii and Wii Remote
ar: وي و ريموت وي

en: Controller Profile
ar: ملف تعريف ذراع التحكم

en: USB Emulation
ar: محاكاة يو اس بي

en: Save and Load State
ar: حفظ و تحميل الحالة

en: Other State Management
ar: إدارة الحالة الأخرى

en: Hotkey Settings
ar: إعدادات مفاتيح الاختصار

en: Rotation
ar: دوران

en: Free Look Controller %1
ar: %1 تحكم في المظهر الحر

note: i18n: "Stock" refers to input profiles included with Dolphin
en: %1 (Stock)
ar: %1 (المخزون)

en: Extension Motion Input
ar: ملحق إدخال الحركة

en: Extension Motion Simulation
ar: ملحق محاكاة الحركة

en: No extension selected.
ar: لم يتم تحديد ملحق

en: These controls are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
ar: تم تصميم هذه العناصر للتحكم للاتصال مباشرة مع أجهزة استشعار الحركة. وهي ليست مخصصة لنقل الأزرار التقليدية أو الزناد أو المحاور. قد تحتاج إلى تكوين مصادر إدخال بديلة قبل استخدام هذه العناصر.

en: Configure Extension
ar: ضبط الإضافة

en: The controls under Accelerometer and Gyroscope are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
ar: تم تصميم عناصر التحكم تحت تسارع الحركة والجيروسكوب للتفاعل مباشرة مع أجهزة استشعار الحركة. وهي ليست مخصصة لتوجيه الأزرار التقليدية أو الزناد أو المحاور. قد تحتاج إلى تكوين مصادر إدخال بديلة قبل استخدام هذه العناصر.

en: Patch Editor
ar: محرر التصحيح

en: Patch name
ar: تصحيح الاسم

en: Add
ar: إضافة

en: Type
ar: نوع

en: Conditional
ar: الشرط

en: Comparand:
ar: مقارنة

en: Address:
ar: عنوان

en: You have to enter a name.
ar: يجب عليك إدخال اسم.

en: Some values you provided are invalid.
    Please check the highlighted values.
ar: بعض القيم التي قدمتها غير صالحة.
    يرجى التحقق من القيم المميزة.

en: &Add...
ar: &إضافة

en: &Remove
ar: &إزالة

note: i18n: If there is a pre-defined patch with the name %1 and the user wants to edit it, a copy of it gets created with this name
en: %1 (Copy)
ar: %1 (نسخ)

en: &Edit...
ar: &تحرير

en: &Clone...
ar: &استنساخ

en: Game Config
ar: إعدادات اللعبة

en: Patches
ar: تصحيحات

en: AR Codes
ar: AR رموز

en: Graphics Mods
ar: تعديلات الرسومات

en: Verify
ar: التحقق

en: Filesystem
ar: نظام الملفات

en: Value
ar: القيمة

en: Controllers
ar: ذراع التحكم

en: Interface
ar: الواجهة

en: On-Screen Display
ar: العرض على الشاشة

en: Audio
ar: الصوت

en: Paths
ar: مسارات

en: GameCube
ar: جيم كيوب

en: Problem
ar: المشكلة

en: Severity
ar: درجة الخطورة

en: Redump.info Status:
ar: Redump.info حالة

en: Verify Integrity
ar: التحقق من السلامة

en: Calculate
ar: حساب

en: Verifying
ar: التحقق

en: Low
ar: منخفضة

en: Medium
ar: متوسط

en: High
ar: عالية

en: Scanning for adapters...
ar: جارٍ البحث عن المحولات

en: Automatic
ar: تلقائي

en: More Options...
ar: المزيد من الخيارات

en: Wii Remotes
ar: ريموت وي

en: Passthrough a Bluetooth adapter
ar: المرور عبر محول بلوتوث

en: Sync
ar: مزامنة

en: Sync real Wii Remotes and pair them
ar: مزامنة ريموت وي الحقيقي و اقترانها

en: Reset all saved Wii Remote pairings
ar: إعادة تعيين كافة اقتران ريموت وي المحفوظة

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
ar: محاكاة محول بلوتوث وي

en: Continuous Scanning
ar: البحث المستمر

en: Real Balance Board
ar: لوحة التوازن الحقيقي

en: Enable Speaker Data
ar: تمكين بيانات مكبر صوت

en: Connect Wii Remotes for Emulated Controllers
ar: وصّل ريموت وي لمحاكاة التحكم

en: Emulated Wii Remote
ar: محاكاة ريموت وي

en: Real Wii Remote
ar: ريموت وي الحقيقي

en: Select a Bluetooth Device
ar: حدد جهاز البلوتوث

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
ar: لا يمكن إعادة تعيين اقتران ريموت وي المحفوظة إلا عند تشغيل لعبة وي.

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
ar: لا يمكن تشغيل المزامنة إلا عند تشغيل لعبة وي.

en: Convert
ar: تحويل

en: Format:
ar: صيغة

en: Compression Level:
ar: مستوى الضغط

en: Remove Junk Data (Irreversible):
ar: إزالة البيانات غير المرغوب فيها (لا رجعة فيها)

en: Convert...
ar: تحويل

en: ISO: A simple and robust format which is supported by many programs. It takes up more space than any other format.
    
    GCZ: A basic compressed format which is compatible with most versions of Dolphin and some other programs. It can't efficiently compress junk data (unless removed) or encrypted Wii data.
    
    WIA: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later, and a few other programs. It can efficiently compress encrypted Wii data, but not junk data (unless removed).
    
    RVZ: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later. It can efficiently compress both junk data and encrypted Wii data.
ar: ISO: تنسيق بسيط وقوي تدعمه العديد من البرامج. يشغل مساحة أكبر من أي تنسيق آخر
    
    GCZ: تنسيق أساسي مضغوط متوافق مع معظم إصدارات دولفين وبعض البرامج الأخرى. لا يمكنه ضغط البيانات غير المرغوب فيها بكفاءة (ما لم تتم إزالتها) أو بيانات وي المشفرة
    
    WIA: تنسيق مضغوط متقدم متوافق مع دولفين 5.0-12188 والإصدارات الأحدث وبعض البرامج الأخرى. يمكنه ضغط بيانات وي المشفرة بكفاءة ، ولكن ليس البيانات غير المرغوب فيها (ما لم تتم إزالتها)
    
    RVZ: تنسيق مضغوط متقدم متوافق مع دولفين 5.0-12188 والإصدارات الأحدث. يمكنه ضغط البيانات غير المرغوب فيها وبيانات وي المشفرة بكفاءة

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. LZMA)
en: %1 (slow)
ar: %1 (بطيء)

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. Zstandard)
en: %1 (recommended)
ar: %1 (موصى به)

en: Are you sure?
ar: هل أنت واثق؟

en: Removing junk data does not save any space when converting to ISO (unless you package the ISO file in a compressed file format such as ZIP afterwards). Do you want to continue anyway?
ar: لا تؤدي إزالة البيانات غير المهمة إلى توفير أي مساحة عند التحويل إلى ISO
    (إلا إذا قمت بحزم ملف ISO بتنسيق مضغوط مثل ZIP بعد ذلك)
    هل تريد المتابعة على أية حال؟

en: Converting Wii disc images to GCZ without removing junk data does not save any noticeable amount of space compared to converting to ISO. Do you want to continue anyway?
ar: GCZ تحويل صور قرص وي إلى
    دون إزالة البيانات غير المرغوب فيها لا يوفر أي كمية ملحوظة من المساحة مقارنة بالتحويل إلى ISO
    هل تريد المتابعة على أي حال؟

en: Uncompressed GC/Wii images (*.iso *.gcm)
ar: غير مضغوطة GC/Wii صورة (*.iso *.gcm)

en: Save Converted Images
ar: حفظ الصور المحولة

en: Save Converted Image
ar: حفظ الصورة المحولة

en: The file %1 already exists.
    Do you wish to replace it?
ar: الملف 1% موجود بالفعل.
    هل ترغب في استبدالها؟

en: Converting...
ar: جارٍ التحويل ...

en: Abort
ar: إلغاء

en: Converting...
    %1
ar: تحويل...
    %1

en: Failed to remove junk data from file "%1".
    
    Would you like to convert it without removing junk data?
ar:  "%1" فشلت إزالة البيانات غير الهامة من الملف
    
    هل تريد تحويلها دون إزالة البيانات غير المرغوب فيها؟

en: Failed to open the input file "%1".
ar: "%1" فشل في فتح ملف الإدخال

en: Dolphin failed to complete the requested action.
ar: فشل دولفين في إكمال الإجراء المطلوب.

en: Successfully converted %n image(s).
ar: تم تحويل%n صورة القرص (اقراص) بنجاح

en: Instruction
ar: تعليمات

en: No input
ar: لا يوجد مدخلات

en: OK
ar: موافق

en: Instruction: %1
ar: %1  تعليمات

en: Assembler
ar: التجميع

en: Unsaved Changes
ar: التغييرات غير المحفوظة

en: New
ar: جديد

en: Assemble
ar: تجمع

en: Base Address
ar: العنوان الأساسي

en: Input
ar: إدخال

en: Output
ar: الإخراج

en: Error Log
ar: سجل الأخطاء

en: All Assembly files
ar: جميع ملفات التجميع

en: All Files
ar: كل الملفات

en: New File
ar: ملف جديد

en: New File (%1)
ar: ملف جديد (%1)

en: Failed to open file
ar: فشل فتح الملف

en: Failed to read the contents of file:
    %1
ar: فشل قراءة محتويات الملف:
    %1

en: Assembly File
ar: ملف التجميع

en: Branch Watch Tool
ar: أداة مراقبة الفرع

en: Start Branch Watch
ar: بدء مراقبة الفرع

en: Clear Branch Watch
ar: مسح مراقبة الفرع

en: Code Path Was Taken
ar: تم أخذ مسار الرمز

en: Code Path Not Taken
ar: مسار الرمز غير مأخوذ

en: Tool Controls
ar: أدوات عناصر التحكم

en: Branch
ar: فرع

en: Branch Conditional
ar: الشروط الفرعية

en: Branch Conditional to Count Register
ar: فرع الشرط لتعداد السجل

en: Branch Type
ar: نوع الفرع

en: true
ar: صحيح

en: false
ar: خطأ

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint. i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition
ar: شرط

en: Branch Was Overwritten
ar: تم الكتابة فوق الفرع

en: Branch Not Overwritten
ar: الفرع غير مكتوب

en: Wipe Recent Hits
ar: مسح الزيارات الأخيرة

en: &Delete
ar: &حذف

en: &Copy Address
ar: &نسخ العنوان

en: Total Hits
ar: إجمالي الزيارات

en: &Branch Type
ar: &نوع الفرع

en: &Condition
ar: &شرط

en: &File
ar: &ملف

en: &Load Branch Watch
ar: &تحميل فرع المراقبة

en: A&uto Save
ar: الحفظ التلقائي

en: &Tool
ar: &أداة

en: &Toolbar Visibility
ar: &رؤية شريط الأدوات

en: &Help
ar: &مساعدة

en: Pause Branch Watch
ar: إيقاف متابعة الفرع

en: There is nothing to save!
ar: لا يوجد شيء للحفظ

en: Branch Watch Tool Help (1/4)
ar: (1/4) أداة مراقبة الفرع المساعدة

en: Branch Watch Tool Help (2/4)
ar: (2/4) أداة مراقبة الفرع المساعدة

en: Branch Watch Tool Help (3/4)
ar: (3/4) أداة مراقبة الفرع المساعدة

en: Branch Watch Tool Help (4/4)
ar: (4/4) أداة مراقبة الفرع المساعدة

en: Zero candidates remaining.
ar: لم يتبقى أي مرشحين

en: New Breakpoint
ar: نقطة توقف جديدة

en: Edit Breakpoint
ar: تحرير نقطة التوقف

en: Instruction Breakpoint
ar: نقطة توقف التعليمات

en: Memory Breakpoint
ar: نقطة توقف الذاكرة

note: i18n: A range of memory addresses
en: Range
ar: نطاق

en: To:
ar: إلى

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Read
ar: اقرأ

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Write
ar: كتابة

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Read or Write
ar: قراءة أو كتابة

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Write to Log
ar: الكتابة إلى السجل

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Break
ar: كسر

en: Action
ar: عمل

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition:
ar: شرط:

en: From:
ar: من

en: Invalid input for the field "%1"
ar: إدخال غير صالح للحقل "%1"

en: From
ar: من

en: To
ar: إلى

note: i18n: The title for a dialog that shows help for how to use conditions. If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Conditional help
ar: مساعدة مشروطة

en: Breakpoints
ar: نقاط التوقف

en: Disable
ar: تعطيل

en: Active
ar: نشط

en: Function
ar: وظيفة

en: Show in Code
ar: عرض في التعليمات البرمجية

en: Edit...
ar: حرر

en: Show in Memory
ar: عرض في الذاكرة

en: Parameters
ar: المعلمات

en: Symbols
ar: رموز

en: Notes
ar: ملاحظات

en: Branches
ar: الفروع

en: Show in &Memory
ar: عرض في الذاكرة

en: Add Note
ar: إضافة ملاحظة

en: Edit Note
ar: ‏تحرير ملاحظة‏

en: Assemble Instruction
ar: تجميع التعليمات

en: Restore Instruction
ar: استعادة التعليمات

en: Keep Running
ar: استمر في الجري

en: Overwritten
ar: الكتابة فوق

en: <font color='#ff0000'>AutoStepping timed out. Current instruction is irrelevant.
ar: <font color='#ff0000'>انتهت مهلة التبديل التلقائي. التعليمات الحالية غير ذات صلة.

en: Value tracked to current instruction.
ar: القيمة تتبع التعليمات الحالية

en: Add Function Symbol
ar: إضافة رمز الدالة

en: Delete Note
ar: حذف الملاحظة

en: Code
ar: رمز

en: Search Address
ar: البحث عن عنوان

en: When enabled, prevents automatic updates to the code view.
ar: عند التمكين، يمنع التحديثات التلقائية لعرض الكود.

en: Branch Watch
ar: فرع المراقبة

en: Calls
ar: المكالمات

en: Callers
ar: المتصلين

en: Invalid callstack
ar: مكدس استدعاء غير صالح

en: Step successful!
ar: خطوة ناجحة!

en: Step over in progress...
ar: خطوة أكثر في التقدم

en: Breakpoint encountered! Step out aborted.
ar: تمت مصادفة نقطة توقف! إلغاء للخروج

en: Step out timed out!
ar: مهلة الخروج !

en: Step out successful!
ar: الخروج ناجح!

en: Edit Symbol
ar: تحرير الرمز

en: Symbol name
ar: اسم الرمز

en: Note name
ar: اسم الملاحظة

note: i18n: The address where a symbol ends
en: End Address
ar: ‏العنوان النهائي‏

note: i18n: "Cycles" means instruction cycles.
en: Cycles Spent
ar: الدورات المنقضية

note: i18n: Cycles Average
en: Cycles Avg.
ar: متوسط الدورات

note: i18n: Cycles Percent
en: Cycles %
ar: الدورات %

note: i18n: Time Percent
en: Time %
ar: وقت %

note: i18n: "Symbol" means debugging symbol (its name in particular).
en: Symbol
ar: رمز

en: Free memory:
ar: الذاكرة الخالية:

en: Min Effective Address
ar: العنوان الفعال الأدنى

en: Max Effective Address
ar: العنوان الفعال الأقصى

en: Recompiles Physical Address
ar: إعادة تجميع العنوان الفعلي

en: Symbol Name
ar: اسم الرمز

en: Clear Cache
ar: مسح ذاكرة التخزين المؤقت

en: Wipe Profiling
ar: مسح ملف التعريف

en: Host Near Code Cache
ar: مضيف ذاكرة التخزين المؤقتة للرمز القريب

en: Host Far Code Cache
ar: مضيف ذاكرة التخزين المؤقتة للرمز البعيد

en: View &Code
ar: عرض الرمز

note: i18n: "Effective" means this memory address might be translated within the MMU.
en: Effective Address
ar: العنوان الفعلي

en: Code Buffer Size
ar: حجم مخزن التعليمات البرمجية

note: i18n: This means to say it is a count of PPC instructions recompiled more than once.
en: Repeat Instructions
ar: كرر التعليمات

note: i18n: "Near Code" refers to the near code cache of Dolphin's JITs.
en: Host Near Code Size
ar: حجم رمز المضيف القريب

note: i18n: "Far Code" refers to the far code cache of Dolphin's JITs.
en: Host Far Code Size
ar: حجم رمز المضيف البعيد

note: i18n: "Cycles" means instruction cycles.
en: Cycles Average
ar: متوسط الدورات

note: i18n: "Cycles" means instruction cycles.
en: Cycles Percent
ar: نسبة الدورات

en: Time Percent
ar: النسبة المئوية للوقت

en: Copy Address
ar: نسخ العنوان

en: Copy Value
ar: قيمة النسخ

en: Add or edit region label
ar: إضافة أو تعديل تسمية المنطقة

en: Show in code
ar: عرض في الرموز

en: Memory
ar: ذاكرة

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Set &Value
ar: تعيين القيمة

note: i18n: A floating point number i18n: Floating-point (non-integer) number
en: Float
ar: عدد عشري

note: i18n: A double precision floating point number
en: Double
ar: مزدوج

en: Unsigned 8
ar: غير موقع 8

en: Unsigned 16
ar: غير موقع 16

en: Unsigned 32
ar: غير موقع 32

en: Signed 8
ar: موقع 8

en: Signed 16
ar: موقع 16

en: Signed 32
ar: موقع 32

en: Search
ar: بحث

en: Find &Next
ar: بحث عن التالي

en: Find &Previous
ar: بحث عن السابق

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Effective" addresses are the addresses used directly by the CPU and may be subject to translation via the MMU to physical addresses.
en: Effective
ar: فعال

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Auxiliary" is the address space of ARAM (Auxiliary RAM).
en: Auxiliary
ar: مساعدة

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Physical" is the address space that reflects how devices (e.g. RAM) is physically wired up.
en: Physical
ar: فيزيائي

en: Display Type
ar: نوع العرض

note: i18n: "Fixed" here means that the alignment is always the same
en: Fixed Alignment
ar: محاذاة ثابتة

en: Type-based Alignment
ar: التوافق المعتمد على النوع

en: No Alignment
ar: لا محاذاة

en: Dual View
ar: عرض مزدوج

en: Memory breakpoint options
ar: خيارات نقطة توقف الذاكرة

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a read operation or write operation occurs. The string is not a command to read and write something or to allow reading and writing.
en: Read and write
ar: القراءة والكتابة

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a read operation occurs. The string does not mean "read-only" in the sense that something cannot be written to.
en: Read only
ar: يقرأ فقط

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a write operation occurs. The string does not mean "write-only" in the sense that something cannot be read from.
en: Write only
ar: كتابه فقط

en: Data
ar: البيانات

en: &View
ar: &عرض

en: &Import
ar: &استيراد

en: &Load file to current address
ar: &تحميل الملف إلى العنوان الحالي

en: &Auto update memory values
ar: &تحديث قيم الذاكرة تلقائيًا

note: i18n: Highlight is a verb (this is the label of a checkbox)
en: &Highlight recently changed values
ar: &تمييز القيم التي تم تغييرها مؤخرًا

en: &Show symbols and notes
ar: &عرض الرموز والملاحظات

en: &Export
ar: &تصدير

en: Bad address provided.
ar: تم توفير عنوان غير صحيح.

en: Bad offset provided.
ar: تم توفير إزاحة غير صالحة

en: Bad value provided.
ar: قيمة غير صالحة المقدمة

en: Target address range is invalid.
ar: نطاق العنوان المستهدف غير صالح.

en: Select a file
ar: حدد ملف

en: All files (*)
ar: (*) جميع الملفات

en: Unable to open file.
ar: غير قادر على فتح الملف

en: Unable to read file.
ar: غير قادر على قراءة الملف

en: Failed to dump %1: Can't open file
ar: فشل تفريغ٪ 1: لا يمكن فتح الملف

en: Failed to dump %1: Failed to write to file
ar: فشل تفريغ٪ 1: فشل في الكتابة إلى الملف

en: Bad Value Given
ar: القيمة المدخلة غير صحيحة

en: Match Found
ar: وجد تطابق

en: No Match
ar: لا تطابق

en: Connected
ar: متصل

en: Listening
ar: الاستماع

en: Unbound
ar: غير محدد

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Network
ar: شبكة الاتصال

en: Domain
ar: نطاق

en: State
ar: الحالة

en: Blocking
ar: حظر

en: SSL context
ar: SSL سياق

en: ID
ar: المعرف

en: Hostname
ar: اسم المضيف

en: Dump options
ar: خيارات التفريغ

en: Dump peer certificates
ar: تفريغ شهادات الأقران

en: Open dump folder
ar: فتح مجلد التفريغ

en: Network dump format:
ar: تنسيق تفريغ الشبكة

en: Security options
ar: خيارات الأمان

en: Verify certificates
ar: التحقق من الشهادات

en: New instruction:
ar: تعليمات جديدة

en: Invalid input provided
ar: إدخال غير صالح المقدمة

en: Registers
ar: سجلات

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: Add to &watch
ar: اضف إليه &تنبية

en: Add memory &breakpoint
ar: إضافة ذاكرة ونقطة توقف

en: View &memory
ar: عرض &الذكرة

en: View &code
ar: عرض &الرمز

en: Hexadecimal
ar: ست عشرية

en: Signed Integer
ar: عدد صحيح موقّع

en: Unsigned Integer
ar: عدد صحيح غير موقعة

en: All Hexadecimal
ar: كل سداسي عشري

en: All Signed Integer
ar: جميع الأعداد الصحيحة الموقعة

en: All Unsigned Integer
ar: جميع الأعداد الصحيحة غير الموقعة

note: i18n: A floating point number
en: All Float
ar: كل تعويم

note: i18n: A double precision floating point number
en: All Double
ar: كل مزدوج

en: Update
ar: التحديث

en: Timed Out
ar: انتهت مهله

en: Threads
ar: المواضيع

en: Add &breakpoint
ar: إضافة نقطة توقف

en: Add memory breakpoint
ar: إضافة نقطة توقف للذاكرة

en: Thread context
ar: سياق الموضوع

en: Current context
ar: السياق الحالي

en: Current thread
ar: الموضوع الحالي

en: Default thread
ar: الموضوع الافتراضي

en: Active thread queue
ar: قائمة انتظار مؤشر الترابط النشط

en: Head
ar: رأس

en: Active threads
ar: المواضيع النشطة

en: Detached
ar: منفصل

en: Suspended
ar: معلق

en: Base priority
ar: الأولوية الأساسية

en: Effective priority
ar: الأولوية الفعالة

en: Stack end
ar: نهاية المكدس

en: Stack start
ar: بداية المكدس

en: errno
ar: تخطئ

en: Specific
ar: محدد

en: Selected thread context
ar: سياق الموضوع المحدد

en: Selected thread callstack
ar: مؤشر ترابط محدد

en: Back Chain
ar: سلسلة خلفية

en: LR Save
ar: LR حفظ

en: READY
ar: جاهز

en: RUNNING
ar: ادارة

en: WAITING
ar: انتظار

en: UNKNOWN
ar: غير معروف

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: Watch
ar: راقب

en: Label
ar: ضع الكلمة المناسبة

note: i18n: The base 10 numeral system. Not related to non-integer numbers
en: Decimal
ar: عشري

note: i18n: Data type used in computing
en: String
ar: سلسلة

en: Enter address to watch:
ar: أدخل عنوانًا لمشاهدته

en: Invalid watch address: %1
ar: %1  عنوان الساعة غير صالح

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watches
ar: &حذف الساعات

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Lock Watches
ar: &قفل الساعات

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Unlock Watches
ar: &فتح الساعات

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watch
ar: &حذف المشاهدة

en: &Add Memory Breakpoint
ar: &إضافة نقطة توقف الذاكرة

en: Request to Join Your Party
ar: طلب الانضمام إلى المجموعة

en: ✔ Invite
ar: ✔ دعوة

en: ✖ Decline
ar: ✖ رفض

en: Ignore
ar: تجاهل

en: %1
    wants to join your party.
ar: %1
    يريد الانضمام إلى المجموعة.

en: Some settings cannot be changed when emulation is running.
ar: لا يمكن تغيير بعض الإعدادات عند تشغيل المحاكاة

en: Microphone Configuration
ar: إعدادات الميكروفون

en: Mute
ar: صامت

en: Volume modifier (value: %1dB)
ar: (value: %1dB) تعديل مستوى الصوت

en: Audio backend unsupported
ar: الملحق الصوتي غير مدعوم

en: Autodetect preferred microphone
ar: اكتشف الميكروفون المفضل تلقائيًا

note: i18n: Window for managing the Wii Speak microphone
en: Wii Speak Manager
ar: Wii Speak مدير

en: Emulate Wii Speak
ar: Wii Speak محاكاة

en: Search Current Object
ar: بحث في الكائن الحالي

en: Next Match
ar: التالية

en: Previous Match
ar: السابقة

en: No recording loaded.
ar: لم يتم تحميل التسجيل

en: Recording
ar: تسجيل

en: Frame %1
ar: %1 الإطار

en: Object %1
ar: %1 موضوع

en: Invalid search parameters (no object selected)
ar: معلمات البحث غير صالحة ( أي كائن مختارة)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
ar: سلسلة البحث غير صالحة ( فقط حتى أطوال سلسلة مدعومة)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
ar: سلسلة البحث غير صالحة ( لا يمكن تحويل إلى رقم )

en: BP register
ar: BP تسجل

en: No description available
ar: لا يوجد وصف متاح

en: CP register
ar: CP تسجيل

en: XF register
ar: XF تسجيل

en: Usually used for position matrices
ar: تستخدم لمصفوفات الموضع

note: i18n: A normal matrix is a matrix used for transforming normal vectors. The word "normal" does not have its usual meaning here, but rather the meaning of "perpendicular to a surface".
en: Usually used for normal matrices
ar: تستخدم للمصفوفات العادية

note: i18n: Tex coord is short for texture coordinate
en: Usually used for tex coord matrices
ar: tex تستخدم لمصفوفات تنسيق

en: Usually used for light objects
ar: تستخدم عادة للأشياء الخفيفة

en: File Info
ar: معلومات الملف

en: Object Range
ar: نطاق الكائن

en: Frame Range
ar: مجموعة الإطار

en: Playback Options
ar: خيارات التشغيل

en: Early Memory Updates
ar: بداية تحديث الذاكرة

en: Loop
ar: التكرار الحلقي

en: Recording Options
ar: خيارات التسجيل

en: Frames to Record:
ar: إطارات للتسجيل

en: Load...
ar: تحميل

en: Save...
ar: حفظ

en: Record
ar: تسجيل

en: Play / Record
ar: لعب / سجل

en: Analyze
ar: تحليل

en: Open FIFO Log
ar: FIFO فتح سجل

en: Save FIFO Log
ar: FIFO حفظ سجل

en: %1 frame(s)
    %2 object(s)
    Current Frame: %3
ar: %1 الإطار(s)
    %2 موضوع(s)
    %3 الإطار الحالي

en: %1 FIFO bytes
    %2 memory bytes
    %3 frames
ar: %1 FIFO بايت
    %2 بايت الذاكرة
    %3 إطارات

en: Recording...
ar: تسجيل

en: No file loaded / recorded.
ar: لا يوجد ملف تحميل / مسجل.

en: Refreshing...
ar: تحديث...

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs.
    Double-click here to set a games directory...
ar: لم يتمكن دولفين من العثور على أي لعبة جيم كيوب أو وي.
    انقر نقرًا مزدوجًا هنا لتحديد مجلد الألعاب...

en: Select a Directory
ar: اختر الملف

en: Convert Selected Files...
ar: تحويل الملفات المحددة...

en: Export Wii Saves
ar: تصدير حفظ وي

en: Delete Selected Files...
ar: حذف الملفات المحددة

en: &Properties
ar: &خصائص

en: &Wiki
ar: &Wiki معلومات عن اللعبة

en: Start with Riivolution Patches...
ar: Riivolution بدء مع تصحيحات

en: Set as &Default ISO
ar: تعيين القرص افتراضي

en: Convert File...
ar: تحويل الملف

en: Change &Disc
ar: تغيير &القرص

en: Perform System Update
ar: تحديث النظام

en: Install to the NAND
ar: NAND تثبيت على

en: Uninstall from the NAND
ar: NAND إلغاء التثبيت من

en: Open Wii &Save Folder
ar: فتح مجلد حفظ وي

en: Export Wii Save
ar: تصدير حفظ وي

en: Open GameCube &Save Folder
ar: فتح مجلد حفظ جيم كيوب

en: Open &Containing Folder
ar: فتح موقع الملف

en: Delete File...
ar: حذف الملف

en: Add Shortcut to Desktop
ar: إضافة اختصار إلى سطح المكتب

en: There was an issue adding a shortcut to the desktop
ar: حدثت مشكلة أثناء إضافة اختصار إلى سطح المكتب

en: Tags
ar: العلامات

en: New Tag...
ar: علامة جديدة

en: Remove Tag...
ar: إزالة العلامة

en: Host with NetPlay
ar: استضافة لعب عبر الشبكة

en: Select Export Directory
ar: حدد ملف تصدير

en: Save Export
ar: حفظ التصدير

en: Failed to export the following save files:
ar: فشل تصدير ملفات الحفظ التالية:

en: Successfully exported save files
ar: تم تصدير ملفات الحفظ بنجاح

en: Failure
ar: فشل

en: Successfully installed this title to the NAND.
ar: تم بنجاح تثبيت هذا العنوان على NAND.

en: Failed to install this title to the NAND.
ar: NAND فشل تثبيت هذا العنوان على

en: Uninstalling the WAD will remove the currently installed version of this title from the NAND without deleting its save data. Continue?
ar: WAD ستؤدي إزالة تثبيت
    NAND إلى إزالة الإصدار المثبت حاليًا من هذا العنوان من
    دون حذف بيانات الحفظ الخاصة به. استمر؟

en: Successfully removed this title from the NAND.
ar: تمت إزالة هذا العنوان بنجاح من NAND.

en: Failed to remove this title from the NAND.
ar: NAND فشل في إزالة هذا العنوان من

en: No save data found.
ar: لم يتم العثور على حفظ البيانات

en: Are you sure you want to delete this file?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذا الملف؟

en: Failed to delete the selected file.
ar: فشل حذف الملف المحدد.

en: Check whether you have the permissions required to delete the file or whether it's still in use.
ar: تحقق مما إذا كان لديك الأذونات المطلوبة لحذف الملف أو ما إذا كان لا يزال قيد الاستخدام.

en: Platform
ar: المنصة

en: Banner
ar: الشعار

en: Title
ar: العنوان

en: Maker
ar: الناشر

en: File Name
ar: اسم الملف

en: File Path
ar: مسار الملف

en: Game ID
ar: معرف اللعبة

en: Region
ar: المنطقة

en: File Size
ar: حجم الملف

en: File Format
ar: صيغة الملف

en: Block Size
ar: حجم الكتلة

en: Compression
ar: نوع الضغط

en: Time Played
ar: الوقت الذي لعبت فيه

en: New tag
ar: علامة جديدة

en: Name for a new tag:
ar: اسم علامة جديدة

en: Remove tag
ar: إزالة العلامة

en: Name of the tag to remove:
ar: اسم العلامة المراد إزالتها

en:  (Disc %1)
ar: (%1 القرص)

en: Dis&connected
ar: غير متصل

en: &Connected
ar: &متصل

en: L&oad ROM...
ar: تحميل اللعبىة

en: &Unload ROM
ar: &إلغاء تحميل القرص

en: &Reset
ar: &إعادة تعيين

note: i18n: Noun (i.e. the data saved by the game)
en: Save Game
ar: حفظ اللعبة

en: &Import Save Game...
ar: &استيراد حفظ اللعبة

en: &Export Save Game...
ar: &تصدير حفظ اللعبة

en: &Import State...
ar: &استيراد الحالة

en: &Export State...
ar: &تصدير الحالة

en: &Mute
ar: &صامت

en: &Borderless Window
ar: &نافذة بلا حدود

en: Always on &Top
ar: دائما على الأعلى

en: &Interframe Blending
ar: &مزج الإطارات

en: Failed to open '%1'
ar: '%1' فشل في الفتح

note: i18n: The translation of this string should be consistent with the translation of the string "Western (Windows-1252)". Because of this, you may want to parse "Japanese" as "a character encoding which is from Japan / used in Japan" rather than "the Japanese language".
en: Japanese (Shift-JIS)
ar: (Shift-JIS) اليابانية

en: Card Size
ar: حجم البطاقة

note: i18n: Character encoding
en: Encoding
ar: الترميز

en: Create...
ar: إنشاء

en: Create New Memory Card
ar: إنشاء بطاقة ذاكرة جديدة

en: GameCube Memory Cards (*.raw *.gcp)
ar: بطاقات ذاكرة جيم كيوب (*.raw *.gcp)

en: All Files (*)
ar: (*) كل الملفات

en: GameCube Memory Card Manager
ar: مدير بطاقة الذاكرة جيم كيوب

en: &Import...
ar: &استيراد

en: Fix Checksums
ar: إصلاح المجاميع الاختبارية

en: Slot A
ar: A فتحة

en: Slot B
ar: B فتحة

en: &Open...
ar: &فتح

en: &Create...
ar: &إنشاء

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Icon
ar:  أيقونة

en: Blocks
ar: كتل

en: Switch to B
ar: B التبديل إلى

en: Switch to A
ar: A التبديل إلى

en: Copy to B
ar: B نسخ إلى

en: Copy to A
ar: A نسخ إلى

en: Free Blocks: %1
ar: %1 الكتل الحرة

en: Free Files: %1
ar: %1  ملفات حرة

en: Failed opening memory card:
    %1
ar: فشل فتح بطاقة الذاكرة:
    %1

en: Set Memory Card File for Slot A
ar: قم بتعيين ملف بطاقة الذاكرة للفتحة A

en: Set Memory Card File for Slot B
ar: قم بتعيين ملف بطاقة الذاكرة للفتحة B

en: GameCube Memory Cards
ar: بطاقة الذاكرة جيم كيوب

en: Data inconsistency in GCMemcardManager, aborting action.
ar: عدم تناسق البيانات في بطاقة ذاكرة جيم كيوب ، مما يؤدي إلى إلغاء الإجراء

en: MadCatz Gameshark files
ar: ملفات MadCatz Gameshark

en: Export Failed
ar: فشل التصدير

en: Failed to read selected savefile(s) from memory card.
ar: فشل قراءة ملف(ات) الحفظ المحددة من بطاقة الذاكرة.

en: Export Save File
ar: تصدير حفظ الملف

en: Failed to write savefile to disk.
ar: فشل في كتابة ملف الحفظ على القرص

en: Export Save Files
ar: تصدير حفظ الملفات

en: At least two of the selected save files have the same internal filename.
ar: اثنان على الأقل من ملفات الحفظ المحددة لهما نفس اسم الملف الداخلي

en: The target memory card already contains a file "%1".
ar: "%1" تحتوي بطاقة الذاكرة المستهدفة بالفعل على ملف

en: Import Failed
ar: فشل الاستيراد

en: Failed to import "%1".
ar: "%1" فشل الاستيراد

en: Failed to write modified memory card to disk.
ar: فشل في كتابة بطاقة الذاكرة المعدلة إلى القرص

en: Import Save File(s)
ar: استيراد ملف(ات) الحفظ

en: Supported file formats
ar: تنسيقات الملفات المدعومة

en: Encountered the following errors while opening save files:
    %1
    
    Aborting import.
ar: واجهت الأخطاء التالية أثناء فتح ملفات الحفظ:
    %1
    
    ألغى الاستيراد.

en: Copy Failed
ar: فشل النسخ

en: Do you want to delete the %n selected save file(s)?
ar: هل تريد حذف ملف(ات) %n الحفظ المحددة؟

en: Remove Failed
ar: فشل الإزالة

en: Failed to remove file.
ar: فشل إزالة الملف

en: Fix Checksums Failed
ar: فشل إصلاح المجموع الاختباري

en: Couldn't open file.
ar: لا يمكن فتح الملف

en: Couldn't read file.
ar: لا يمكن قراءة الملف

en: Filesize does not match any known GameCube Memory Card size.
ar: لا يتوافق حجم الملف مع أي حجم معروف لبطاقة ذاكرة جيم كيوب

en: Filesize in header mismatches actual card size.
ar: حجم الملف في عدم تطابق حجم البطاقة الفعلي.

en: Invalid checksums.
ar: المجموع الاختباري غير صالح.

en: Mismatch between free block count in header and actually unused blocks.
ar:  
    عدم التطابق بين عدد الكتل الحرة في الرأس والكتل غير المستخدمة فعليًا.

en: Mismatch between internal data structures.
ar: عدم تطابق بين هياكل البيانات الداخلية.

en: Data in area of file that should be unused.
ar: البيانات في منطقة الملف التي يجب أن تكون غير مستخدمة

en: No errors.
ar: لا اخطاء

en: Failed to open file.
ar: فشل فتح ملف

en: Failed to read from file.
ar: فشلت القراءة من الملف

en: Data in unrecognized format or corrupted.
ar: البيانات بتنسيق غير معروف أو تالفة

en: Unknown error.
ar: خطأ غير معروف

note: i18n: Window for managing Disney Infinity figures
en: Infinity Manager
ar: Infinity مدير

en: Emulate Infinity Base
ar: Infinity محاكاة قاعدة

en: Active Infinity Figures:
ar: النشطة Infinity شخصيات

en: Player One
ar: اللاعب الأول

en: Player One Ability One
ar: اللاعب واحد القدرة الأولى

en: Player One Ability Two
ar: اللاعب واحد القدرة الثانية

en: Player Two
ar: اللاعب الثاني

en: Player Two Ability One
ar: اللاعب اثنين القدرة الأولى

en: Player Two Ability Two
ar: اللاعب الثاني القدرة الثانية

en: Create
ar: إنشاء

en: Select Figure File
ar: حدد ملف الشكل

en: Failed to open the Infinity file!
ar: Infinity فشل في فتح ملف

en: Failed to read the Infinity file!
ar: فشل في قراءة ملف Infinity

en: --Unknown--
ar: --غير معروف--

en: Figure Number:
ar: رقم الشكل

en: Error converting value
ar: خطأ في تحويل القيمة

en: Character entered is invalid!
ar: الحرف الذي تم إدخاله غير صالح

en: Create Infinity File
ar: Infinity قم بإنشاء ملف

en: Failed to create Infinity file
ar: Infinity فشل إنشاء ملف

en: Ignore for this session
ar: تجاهل

en: Invalid title ID.
ar: معرف عنوان غير صالح.

en: A save state cannot be loaded without specifying a game to launch.
ar: لا يمكن تحميل حالة الحفظ دون تحديد لعبة لتشغيلها

en: Batch mode cannot be used without specifying a game to launch.
ar: لا يمكن استخدام وضع الدُفعات دون تحديد لعبة لإطلاقها

en: Error occurred while loading some texture packs
ar: حدث خطأ أثناء تحميل بعض حزم النسيج

en: Invalid Pack %1 provided: %2
ar: حزمة غير صالحة 1% مقدمة :2%

en: All GC/Wii files
ar: GC/Wii جميع ملفات

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
ar: إيقاف التشغيل بالفعل قيد التقدم. قد يتم فقد البيانات غير المحفوظة في حالة إيقاف المحاكاة الحالية قبل اكتمالها. توقف إجباري؟

en: Do you want to stop the current emulation?
ar: هل تريد إيقاف المحاكاة الحالية؟

en: Failed to init core
ar: فشل في التهيئة الأساسية

en: Can't start a NetPlay Session while a game is still running!
ar: لا يمكن بدء جلسة اللعب عبر الشبكة بينما لا تزال اللعبة قيد التشغيل!

en: A NetPlay Session is already in progress!
ar: جلسة لعب الشبكة جارية بالفعل!

en: Failed to open server
ar: فشل في فتح الخادم

en: Do you want to add "%1" to the list of Game Paths?
ar: هل تريد إضافة "%1" إلى قائمة مسارات الألعاب؟

en: Select NAND Backup
ar: NAND تحديد نسخة احتياطية

en: Importing NAND backup
ar:  NAND استيراد النسخ الاحتياطي

en: Select the Recording File to Play
ar: حدد ملف التسجيل للتشغيل

en: Save Recording File As
ar: حفظ ملف التسجيل باسم

en: Dolphin Signature File
ar: دولفين توقيع الملف

en: Dolphin Signature CSV File
ar: CSV توقيع دولفين ملف

en: Failed to open "%1" for writing.
ar: فشل فتح "1%" للكتابة.

en: Wrote to "%1".
ar: كتب إلى ”%1“.

en: Change &Disc...
ar: تغيير &القرص

en: &Eject Disc
ar: &إخراج القرص

en: Open &User Folder
ar: فتح مجلد المستخدم

en: E&xit
ar: خروج

en: &Tools
ar: &أدوات

en: &Resource Pack Manager
ar: &مدير حزمة الموارد

en: &Cheats Manager
ar: &مدير الأسرار

en: Emulated USB Devices
ar: تمت محاكاة أجهزة يو إس بي

en: &Skylanders Portal
ar: &Skylanders منفذ

en: &Infinity Base
ar: &Infinity قاعدة

en: Start &NetPlay...
ar: بدء &اللعب عبر الشبكة

en: Browse &NetPlay Sessions....
ar: تصفح جلسات اللعب عبر الشبكة

en: RetroAchievements Development
ar: تطوير إنجازات ريترو

en: Load GameCube Main Menu
ar: تحميل قائمة جيم كيوب الرئيسية

en: Memory Card Manager
ar: مدير بطاقة الذاكرة

en: Install WAD...
ar: WAD تثبيت

en: Manage NAND
ar: NAND إدارة

en: Import BootMii NAND Backup...
ar: النسخة الاحتياطية BootMii NAND استيراد

en: Check NAND...
ar: NAND تحقق من

en: Extract Certificates from NAND
ar: NAND استخراج الشهادات من

en: Perform Online System Update
ar: تحديث النظام عبر الإنترنت

en: Current Region
ar: المنطقة الحالية

en: United States
ar: امريكا

en: Import Wii Save...
ar: استيراد ملف حفظ وي

en: Import Wii Saves...
ar: استيراد مجلد حفظ وي

en: Export All Wii Saves
ar: تصدير جميع حفظ وي

en: Connect Wii Remotes
ar: وصّل ريموت وي

en: Connect Wii Remote %1
ar: %1 وصّل ريموت وي

en: &Emulation
ar: &محاكاة

en: &Play
ar: &تشغيل

en: &Pause
ar: &إيقاف مؤقت

en: &Stop
ar: &إيقاف

en: Toggle &Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: &Frame Advance
ar: &الإطار المسبق

en: &Load State
ar: &تحميل الحالة

en: Load State from File
ar: تحميل الحالة من الملف

en: Load State from Selected Slot
ar: تحميل الحالة من الفتحة المحددة

en: Load State from Slot
ar: تحميل الحالة من الفتحة

en: Sa&ve State
ar: حفظ الحالة

en: Save State to File
ar: حفظ الحالة في ملف

en: Save State to Selected Slot
ar: حفظ الحالة في الفتحة المحددة

en: Save State to Oldest Slot
ar: حفظ الحالة في أقدم فتحة

en: Save State to Slot
ar: حفظ الحالة في الفتحة

en: Select State Slot
ar: حدد فتحة الحالة

en: Load from Slot %1 - %2
ar: %1 - %2 تحميل من الفتحة

en: Save to Slot %1 - %2
ar: %1 - %2 حفظ في الفتحة

en: Select Slot %1 - %2
ar: %1 - %2 حدد الفتحة

en: Show &Log
ar: السجل

en: Show Log &Configuration
ar: إعداد السجل

en: Show &Toolbar
ar: شريط الأدوات

en: &Lock Widgets In Place
ar: &تأمين المصغرات في القائمة

en: &Code
ar: &رمز

en: &Registers
ar: &تسجل

en: &Threads
ar: &المواضيع

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Watch
ar: &مشاهدة

en: &Breakpoints
ar: &نقاط التوقف

en: &Memory
ar: &الذاكرة

en: &Network
ar: &شبكة الاتصال

en: &Assembler
ar: &التجميع

en: Purge Game List Cache
ar: أزالة ذاكره التخزين المؤقت لقائمة الألعاب

en: &Options
ar: &خيارات

en: Co&nfiguration
ar: الإعدادات العامة

en: &Graphics Settings
ar: &إعدادات الرسومات

en: &Audio Settings
ar: &إعدادات الصوت

en: &Controller Settings
ar: &إعدادات ذراع التحكم

en: &Hotkey Settings
ar: &إعدادات مفاتيح الاختصار

en: &Free Look Settings
ar: &إعدادات المظهر الحر

en: Boot to Pause
ar: التمهيد لإيقاف مؤقت

en: Reset Ignore Panic Handler
ar: إعادة تعيين تجاهل معالج الذعر

en: &Font...
ar: &الخط

en: &Website
ar: &الموقع

en: Online &Documentation
ar: وثائق على الانترنت

en: &GitHub Repository
ar: &GitHub مستودع

en: &Bug Tracker
ar: &تتبع اخطاء المحاكي

en: &Check for Updates...
ar: &تحقق من وجود تحديثات

en: &About
ar: &حول

en: List View
ar: قائمة

en: Grid View
ar: شبكة

en: List Columns
ar: قائمة الأعمدة

en: Show Wii
ar: وي

en: Show GameCube
ar: جيم كيوب

en: Show Triforce
ar: Triforce

en: Show WAD
ar: WAD

en: Show ELF/DOL
ar: ELF/DOL

en: Show Platforms
ar: عرض المنصات

en: Show JPN
ar: اليابان

en: Show PAL
ar: أوروبا

en: Show USA
ar: امريكا

en: Show Australia
ar: أستراليا

en: Show France
ar: فرنسا

en: Show Germany
ar: ألمانيا

en: Show Italy
ar: ايطاليا

en: Show Korea
ar: كوريا

en: Show Netherlands
ar: هولندا

en: Show Russia
ar: روسيا

en: Show Spain
ar: اسبانيا

en: Show Taiwan
ar: تايوان

en: Show World
ar: العالم

en: Show Unknown
ar: غير معروف

en: Show Regions
ar: عرض المناطق

en: Show All
ar: عرض الكل

en: Hide All
ar: إخفاء الكل

en: &Movie
ar: &فيلم

en: Start Re&cording Input
ar: بدء التسجيل

en: P&lay Input Recording...
ar: تشغيل تسجيل الإدخال

en: Stop Playing/Recording Input
ar: إيقاف تشغيل / تسجيل الإدخال

en: Export Recording...
ar: تصدير تسجيل

en: &Read-Only Mode
ar: &وضع للقراءة فقط

en: TAS Input
ar: الإدخال

en: Pause at End of Movie
ar: وقفة في نهاية الفيلم

en: Enable Movie Window
ar: تمكين نافذة الفيلم

en: Customize Movie Window
ar: تخصيص نافذة الفيلم

en: Dump Frames
ar: تفريغ الإطارات

en: Dump Audio
ar: تفريغ الصوت

en: Disable Fastmem
ar: Fastmem تعطيل

en: Search for an Instruction
ar: ابحث عن تعليمات

en: &Clear Symbols
ar: &مسح الرموز

en: &Generate Symbols From
ar: &إنشاء رموز من

en: Signature Database
ar: قاعدة بيانات التوقيع

en: Sa&ve Code
ar: حفظ الرموز

en: C&reate Signature File...
ar: إنشاء ملف التوقيع

en: Append to &Existing Signature File...
ar: إلحاق ب & ملف التوقيع الموجود

en: Combine &Two Signature Files...
ar: دمج اثنين من ملفات التوقيع

en: Appl&y Signature File...
ar: تطبيق ملف التوقيع

en: &Patch HLE Functions
ar: &HLE وظائف تصحيح

en: Load vWii System Menu %1
ar: %1 تحميل قائمة نظام وي

en: Load Wii System Menu %1
ar: %1 تحميل قائمة نظام وي

en: Select Title to Install to NAND
ar: NAND حدد العنوان المراد تثبيته على

en: WAD files (*.wad)
ar: (*.wad) ملفات

en: Select Save File
ar: حدد حفظ الملف

en: Wii save files (*.bin);;All Files (*)
ar: ملفات حفظ وي (*.bin);;كل الملفات (*)

en: Save Import
ar: حفظ الاستيراد

en: Successfully imported save file.
ar: تم استيراد ملف الحفظ بنجاح

en: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
ar: فشل استيراد ملف الحفظ. يبدو أن الملف المحدد تالف أو أنه ليس حفظ وي صالحًا

en: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
ar: فشل استيراد ملف الحفظ. الرجاء تشغيل اللعبة مرة واحدة ، ثم المحاولة مرة أخرى

en: Select Save Folder
ar: حدد مجلد الحفظ

en: %1: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
ar: %1: فشل في استيراد ملف الحفظ. يبدو أن الملف المعطى تالف أو أنه ليس ملف حفظ وي.

en: %1: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
ar: %1: فشل استيراد ملف الحفظ. يرجى تشغيل اللعبة مرة واحدة، ثم حاول مرة أخرى.

en: Exported %n save(s)
ar: تم التصدير %n الحفظ (الكل)

en: NAND Check
ar: NAND تحقق

en: No issues have been detected.
ar: لم يتم اكتشاف أية مشكلات.

en: The NAND has been repaired.
ar: NAND تم اصلاح

en: The NAND could not be repaired. It is recommended to back up your current data and start over with a fresh NAND.
ar: NAND لا يمكن إصلاح
    يوصى بعمل نسخة احتياطية من بياناتك الحالية والبدء من جديد

en: Successfully extracted certificates from NAND
ar: تم استخراج الشهادات بنجاح من NAND

en: Failed to extract certificates from NAND
ar: NAND فشل استخراج شهادات من

en: Pick a debug font
ar: اختر خط تصحيح أخطاء

en: Confirmation
ar: التأكيد

en: Do you want to clear the list of symbol names?
ar: هل تريد مسح قائمه أسماء الرموز ؟

en: Generated symbol names from '%1'
ar: أسماء الرموز التي تم إنشاؤها من '%1'

en: '%1' not found, no symbol names generated
ar: '%1' لم يتم العثور على أي أسماء رموز تم إنشاؤها

en: RSO auto-detection
ar: RSO الكشف التلقائي

en: Auto-detect RSO modules?
ar: RSO الكشف التلقائي عن وحدات

en: Modules found: %1
ar: %1 تم العثور على وحدات

en: Unable to auto-detect RSO module
ar: RSO تعذر الكشف التلقائي عن وحدة

en: Select the RSO module address:
ar: RSO حدد عنوان وحدة

en: '%1' not found, scanning for common functions instead
ar: '%1' لم يتم العثور على المسح بحثًا عن الوظائف الشائعة بدلاً من ذلك

en: Loaded symbols from '%1'
ar: الرموز المحملة من '%1'

en: Load Map File
ar: تحميل ملف الخريطة

en: Save Map File
ar: حفظ ملف الخريطة

en: Only export symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
ar: رموز التصدير فقط مع الإصلاح المسبق:
    (فارغ لجميع الرموز)

en: Save Signature File
ar: حفظ ملف التوقيع

en: Only append symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
ar: إلحاق رموز فقط بالبادية:
    (فارغ لكل الرموز)

en: Append Signature To
ar: إلحاق التوقيع على

en: Apply Signature File
ar: تطبيق ملف التوقيع

en: Choose Priority Input File
ar: اختر ملف الإدخال ذو الأولوية

en: Choose Secondary Input File
ar: اختر ملف الإدخال الثانوي

en: Save Combined Output File As
ar: حفظ ملف الإخراج المدمج باسم

en: Search instruction
ar: تعليمات البحث

en: Instruction:
ar: التعليمات

en: Launching these titles may also fix the issues.
ar: قد يؤدي تشغيل هذه العناوين أيضا إلى حل المشكلات

en: Do you want to try to repair the NAND?
ar: NAND هل تريد محاولة إصلاح

en: Invalid Player ID
ar: معرف لاعب غير صالح

en: Data Transfer
ar: نقل البيانات

en: %1[%2]: %3/%4 MiB
ar: %1[%2]: %3/%4 ميجابايت

en: SHA1 Digest
ar: SHA1 ملخص

en: The hashes match!
ar: تطابق التجزئة

en: The hashes do not match!
ar: لا تتطابق التجزئة!

en: Select a game
ar: اختر لعبة

en: NetPlay Session Browser
ar: مستعرض جلسات اللعب عبر الشبكة

en: Any Region
ar: أي منطقة

en: Hide Incompatible Sessions
ar: إخفاء الجلسات غير المتوافقة

en: Hide In-Game Sessions
ar: إخفاء جلسات في اللعبة

en: Private and Public
ar: خاصة و عامة

en: Private
ar: خاصة

en: Public
ar: عامة

en: Filters
ar: تصفية

en: Region:
ar: المنطقة

en: Error obtaining session list: %1
ar: خطأ في الحصول على قائمة الجلسة: 1%

en: Password?
ar: كلمة المرور؟

en: In-Game?
ar: في اللعبة؟

en: Game
ar: اللعبة

en: Players
ar: اللاعبين

en: Version
ar: الإصدار

en: %1 session found
ar: %1 وجدت جلسة

en: %1 sessions found
ar: %1 تم العثور على جلسات

en: Enter password
ar: أدخل كلمة المرور

en: This session requires a password:
ar: تتطلب هذه الجلسة كلمة مرور:

en: Invalid password provided.
ar: كلمة مرور المقدمة غير صالحة.

en: NetPlay
ar: اللعب عبر الشبكة

en: Start
ar: تشغيل

en: Buffer:
ar: المخزن المؤقت

en: Quit
ar: خروج

en: No Save Data
ar: لا يوجد حفظ للبيانات

en: Netplay will start without any save data, and any created save data will be discarded at the end of the Netplay session.
ar: ستبدأ اللعب عبر الشبكة بدون أي بيانات محفوظة، وسيتم التخلص من أي بيانات محفوظة تم إنشاؤها في نهاية جلسة اللعب عبر الشبكة.

en: Load Host's Save Data Only
ar: تحميل بيانات حفظ المضيف فقط

en: Netplay will start using the Host's save data, but any save data created or modified during the Netplay session will be discarded at the end of the session.
ar: ستبدأ اللعبة عبر الشبكة باستخدام بيانات الحفظ الخاصة بالمضيف، ولكن أي بيانات حفظ تم إنشاؤها أو تعديلها خلال جلسة اللعب عبر الشبكة سيتم تجاهلها في نهاية الجلسة.

en: Load and Write Host's Save Data
ar: تحميل وكتابة بيانات حفظ المضيف

en: Netplay will start using the Host's save data, and any save data created or modified during the Netplay session will remain in the Host's local saves.
ar: ستبدأ اللعبة عبر الشبكة باستخدام بيانات الحفظ الخاصة بالمضيف، وأي بيانات حفظ تم إنشاؤها أو تعديلها خلال جلسة اللعبة عبر الشبكة ستبقى في الحفظ المحلي للمضيف..

en: Use All Wii Save Data
ar: استخدام جميع بيانات حفظ وي

en: If checked, all Wii saves will be used instead of only the save of the game being started. Useful when switching games mid-session. Has no effect if No Save Data is selected.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار، فسيتم استخدام جميع ملفات حفظ وي بدلاً من ملف حفظ اللعبة التي تم بدء تشغيلها فقط. مفيد عند التبديل بين الألعاب في منتصف الجلسة. لا يكون له أي تأثير إذا تم تحديد ”لا توجد بيانات حفظ“.

en: Sync AR/Gecko Codes
ar: AR/Gecko مزامنة رموز

en: Strict Settings Sync
ar: مزامنة الإعدادات الصارمة

en: This will sync additional graphics settings, and force everyone to the same internal resolution.
    May prevent desync in some games that use EFB reads. Please ensure everyone uses the same video backend.
ar: سيؤدي ذلك إلى مزامنة إعدادات الرسومات الإضافية ، وإجبار الجميع على نفس الدقة الداخلية.
    قد يمنع المزامنة في بعض الألعاب التي تستخدم قراءات مخزن مؤقت للإطار المضمن . يرجى التأكد من استخدام الجميع لخلفية الفيديو نفسها.

en: Fair Input Delay
ar: تأخير الإدخال العادل

en: Each player sends their own inputs to the game, with equal buffer size for all players, configured by the host.
    Suitable for competitive games where fairness and minimal latency are most important.
ar: يرسل كل لاعب مدخلاته الخاصة إلى اللعبة ، مع حجم المخزن المؤقت على قدم المساواة لجميع اللاعبين ، التي تم إعدادها من قبل المضيف.
    مناسب للألعاب التنافسية حيث يكون الإنصاف والحد الأدنى من وقت الإستجابة أكثر أهمية

en: Host Input Authority
ar: سلطة إدخال المضيف

en: Host has control of sending all inputs to the game, as received from other players, giving the host zero latency but increasing latency for others.
    Suitable for casual games with 3+ players, possibly on unstable or high latency connections.
ar: يتحكم المضيف في إرسال جميع المدخلات إلى اللعبة ، كما وردت من لاعبين آخرين ، مما يمنح المضيف وقتًا كاملاً ولكن يزداد زمنًا كاملاً للآخرين.
    مناسب للألعاب غير الرسمية مع أكثر من 3 لاعبين ، وربما على اتصالات غير مستقرة أو عالية وقت الإستجابة.

en: Golf Mode
ar: Golf وضع

en: Identical to Host Input Authority, except the "Host" (who has zero latency) can be switched at any time.
    Suitable for turn-based games with timing-sensitive controls, such as golf.
ar: مماثلة لسلطة إدخال المضيف ، باستثناء "المضيف" (الذي لديه زمن انتقال صفري) يمكن تبديله في أي وقت.
    مناسب للألعاب القائمة على الدوران مع عناصر تحكم حساسة للتوقيت ، مثل لعبة الجولف.

en: Checksum
ar: اختباري

en: Current game
ar: لعبة الحالية

en: Other game...
ar: لعبة أخرى

en: Record Inputs
ar: سجل المدخلات

en: Hide Remote GBAs
ar: عن بُعد GBA إخفاء أجهزة

en: Chat
ar: محادثه

en: Send
ar: إرسال

en: Copy
ar: نسخ

en: Kick Player
ar: طرد لاعب

en: Assign Controller Ports
ar: تعيين منافذ ذراع التحكم

en: Stopped game
ar: توقفت اللعبة

en: Successfully added to the NetPlay index
ar: تمت إضافته بنجاح إلى فهرس اللعب عبر الشبكة

en: Failed to add this session to the NetPlay index: %1
ar: فشل في إضافة هذه الجلسة إلى فهرس اللعب عبر الشبكة: 1%

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
ar: ليس كل اللاعبين لديهم اللعبة. هل تريد حقا أن تبدأ؟

en: Auto internal resolution is not allowed in strict sync mode, as it depends on window size.
    
    Please select a specific internal resolution.
ar: لا يسمح بالدقة الداخلية التلقائية في وضع التزامن الصارم ، لأنه يعتمد على حجم النافذة.
    
    يرجى تحديد دقة داخلية محددة.

en: Are you sure you want to quit NetPlay?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد إنهاء اللعب عبر الشبكة؟

en: Room ID
ar: معرف الغرفة

en: External
ar: خارجي

en: Local
ar: محلي

en: Player
ar: لاعب

en: Game Status
ar: حالة اللعبة

en: Mapping
ar: تعيين

en: Revision
ar: إصدار

en: Wrong hash
ar: تجزئة خاطئة

en: Game file has a different hash; right-click it, select Properties, switch to the Verify tab, and select Verify Integrity to check the hash
ar: يحتوي ملف اللعبة على تجزئة مختلفة. انقر بزر الماوس الأيمن فوقه، وحدد خصائص، وقم بالتبديل إلى علامة التبويب تحقق، وحدد التحقق من التكامل للتحقق من التجزئة

en: Wrong disc number
ar: رقم قرص خاطئ

en: Game has a different disc number
ar: تحتوي اللعبة على رقم قرص مختلف

en: Wrong revision
ar: مراجعة خاطئة

en: Game has a different revision
ar: اللعبة لديها مراجعة مختلفة

en: Wrong region
ar: منطقة خاطئة

en: Game region does not match
ar: منطقة اللعبة غير متطابقة

en: Not found
ar: لم يتم العثور عليها

en: No matching game was found
ar: لم يتم العثور على لعبة مطابقة

en: Connecting
ar: الاتصال

en: Retry
ar: إعادة المحاولة

en: Game changed to "%1"
ar: تغيرت اللعبة إلى "%1"

en: Started game
ar: بدأت اللعبة

en: %1 has joined
ar: %1 قد انضم

en: %1 has left
ar: %1 لقد غادر

en: Max buffer size changed to %1
ar: %1  تم تغيير حجم المخزن المؤقت الأقصى إلى

en: Buffer size changed to %1
ar: تم تغيير حجم المخزن المؤقت إلى %1

en: Host input authority enabled
ar: تم تفعيل صلاحيات مدخل المضيف

en: Host input authority disabled
ar: تم تعطيل سلطة إدخال المضيف

en: Max Buffer:
ar: المخزن المؤقت الأقصى

en: Possible desync detected: %1 might have desynced at frame %2
ar: تم اكتشاف مزامنة محتملة: %1 قد تمت مزامنتها في الإطار %2

en: Lost connection to NetPlay server...
ar: فقد الاتصال بالخادم

en: Failed to connect to server: %1
ar: %1 فشل الاتصال بالخادم

en: Traversal Error
ar: خطأ الاجتياز

en: Couldn't look up central server
ar: تعذر البحث عن الخادم المركزي

en: Dolphin is too old for traversal server
ar: دولفين قديم جدا لجتياز الخادم

en: %1 is not a valid ROM
ar: %1 القرص غير صالح

en: NetPlay Setup
ar: اعدادات لعب عبر الشبكة

en: Reset Traversal Settings
ar: أعاده تعيين إعدادات الاجتياز

en: Port:
ar: منفذ

en: Connect
ar: اتصال

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and may not work correctly.
    Use at your own risk.
ar: تنبيه:
    
    يجب على جميع اللاعبين استخدام نفس إصدار دولفين.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    دعم ريموت وي في اللعب عبر الشبكة تجريبي وقد لا يعمل بشكل الصحيح.
    استخدام على مسؤوليتك الخاصة.

en: Force Listen Port:
ar: فرض الاستماع منفذ

en: Limit Chunked Upload Speed:
ar: الحد من سرعة الرفع المقسم:

en: Show in server browser
ar: عرض في مستعرض الخادم

en: Host
ar: هوست

en: This will limit the speed of chunked uploading per client, which is used for save sync.
ar: سيحد ذلك من سرعة التحميل المتراكم لكل عميل ، والذي يستخدم لحفظ المزامنة.

en: Name of your session shown in the server browser
ar: يظهر اسم جلستك في مستعرض الخادم

en: Password for joining your game (leave empty for none)
ar: (leave empty for none) كلمه المرور للانضمام إلى لعبتك

en: Direct Connection
ar: اتصال مباشر

en: Traversal Server
ar: اجتياز الخادم

en: Connection Type:
ar: نوع الاتصال

en: Nickname:
ar: الاسم المستعار

en: IP Address:
ar: IP عنوان

en: Host Code:
ar: رمز المضيف

en: You must select a game to host!
ar: يجب عليك اختيار لعبة لاستضافة!

en: You must provide a name for your session!
ar: يجب تقديم اسم لجلستك!

en: You must provide a region for your session!
ar: يجب عليك توفير منطقة لجلستك!

en: Reset Traversal Server
ar: إعادة تعيين خادم Traversal

en: Reset Traversal Server to %1:%2
ar: %1:%2  أعاده تعيين خادم الاجتياز إلى

en: Assign Controllers
ar: تعيين ذراع التحكم

en: GBA Port %1
ar: %1 جيم بوي أدفانس منفذ

en: GC Port %1
ar: منفذ جيم كيوب %1

en: NKit Warning
ar: NKit تحذير

en: I am aware of the risks and want to continue
ar: أنا على دراية بالمخاطر وأريد الاستمرار

en: Don't show this again
ar: لا تظهر هذا مرة أخرى

en: Allow Usage Statistics Reporting
ar: السماح بتقارير إحصائيات الاستخدام

en: Do you authorize Dolphin to report information to Dolphin's developers?
ar: هل تسمح لشركة دولفين بالإبلاغ عن معلومات لمطوري دولفين؟

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
ar: في حالة الموافقة ، يمكن لشركة دولفين جمع بيانات عن أدائها ، واستخدام الميزات ، والإعدادات ، بالإضافة إلى البيانات الموجودة على أجهزة نظام التشغيل ونظام التشغيل.
    
    لا يتم جمع أي بيانات خاصة. تساعدنا هذه البيانات على فهم كيف يستخدم الناس الألعاب المحاكاة دولفين وترتيب أولويات جهودنا. كما يساعدنا أيضًا في تحديد التهيئات النادرة التي تسبب مشكلات الأخطاء والأداء والثبات.
    يمكن إلغاء هذا التفويض في أي وقت من خلال إعدادات دولفين.

en: Resource Pack Manager
ar: مدير حزمة الموارد

en: Install
ar: تثبيت

en: Author
ar: الكاتب

en: Website
ar: الموقع

en: Unknown author
ar: مؤلف غير معروف

en: Failed to install pack: %1
ar: %1 :فشل تثبيت الحزمة

en: Failed to uninstall pack: %1
ar: %1 فشل في إلغاء تثبيت الحزمة

en: Are you sure you want to delete this pack?
ar: هل أنت متأكد من أنك تريد حذف هذه الحزمة؟

en: Uninstall
ar: إلغاء التثبيت

en: Start with Riivolution Patches
ar: Riivolution بدء مع تصحيحات

en: Open Riivolution XML...
ar: Riivolution XML فتح

en: Save as Preset...
ar: حفظ كإعداد مسبق

en: Select Riivolution XML file
ar: Riivolution XML حدد ملف

en: Riivolution XML files
ar: Riivolution XML ملفات

en: Failed loading XML.
ar: XML فشل تحميل

en: Invalid game.
ar: لعبة غير صالحة

en: The patches in %1 are not for the selected game or game revision.
ar: التصحيحات في 1% ليست للعبة المحددة أو مراجعة اللعبة

en: Disabled
ar: تعطيل

en: Save Preset
ar: حفظ الإعداد المسبق

en: Dolphin Game Mod Preset
ar: إعدادات مسبقة للعبة

en: Close
ar: إغلاق

en: Search games...
ar: بحث عن الألعاب

en: Interpreter (slowest)
ar: Interpreter (بطيء)

en: Cached Interpreter (slower)
ar: Cached Interpreter (أبطأ)

en: JIT Recompiler for x86-64 (recommended)
ar: JIT Recompiler for x86-64 (موصى به)

en: JIT Recompiler for ARM64 (recommended)
ar: JIT Recompiler for ARM64 (موصى به)

en: CPU Options
ar: خيارات المعالج

en: CPU Emulation Engine:
ar: محرك محاكاة وحدة المعالجة المركزية

en: Enable Write-Back Cache (slow)
ar: Enable Write-Back Cache (بطيء)

en: Timing
ar: توقيت

note: i18n: Correct is a verb
en: Correct Time Drift
ar: تصحيح انحراف الوقت

note: i18n: "Rush" is a verb
en: Rush Frame Presentation
ar: عرض الإطار السريع

note: i18n: "Smooth" is a verb
en: Smooth Early Presentation
ar: عرض مبكر سلس

en: Clock Override
ar: تجاوز السرعة

en: Enable Emulated CPU Clock Override
ar: تمكين تجاوز سرعة المعالج التي تمت محاكاتها

en: VBI Frequency Override
ar: VBI تجاوز تردد

en: Enable VBI Frequency Override
ar: VBI تمكين تجاوز تردد

en: Memory Override
ar: تجاوز الذاكرة

en: Enable Emulated Memory Size Override
ar: تمكين تجاوز المحاكي حجم الذاكرة

en: Custom RTC Options
ar: خيارات تخصيص وقت النظام

en: Enable Custom RTC
ar: تمكين وقت مخصص

en: Reset Dolphin Settings
ar: إعادة تعيين إعدادات دولفين

en: Reset All Settings
ar: إعادة تعيين جميع الإعدادات

en: DSP Options
ar: DSP خيارات

en: HLE (recommended)
ar: HLE (موصى به)

en: LLE Recompiler (slow)
ar: LLE Recompiler (بطيء)

en: LLE Interpreter (very slow)
ar: LLE Interpreter (بطيء جداً)

en: Backend Settings
ar: إعدادات الخلفية

en: Audio Backend:
ar: الخلفية الصوتية

en: Decoding Quality:
ar: جودة فك التشفير

en: Default Device
ar: الجهاز الافتراضي

en: Output Device:
ar: جهاز الإخراج

en: Audio Playback Settings
ar: إعدادات التشغيل الصوتي

en:  000 ms
ar:  000 مللي ثانية

en: Fill Audio Gaps
ar: ملء فجوات الصوت

en: Preserve Audio Pitch
ar: الحفاظ على درجة الصوت

en: Mute When Disabling Speed Limit
ar: كتم الصوت عند تعطيل الحد الأقصى للسرعة

en: Audio Buffer Size:
ar: حجم المخزن المؤقت الصوتي

en: Repeat existing audio during lag spikes to prevent stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ar: كرر الصوت الحالي أثناء ارتفاعات التأخير لمنع التقطع.<br><br><dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدًا، اترك هذا الخيار محددًا.</dolphin_emphasis>

en: Audio Backend
ar: خلفية الصوت

en: Decoding Quality
ar: جودة فك التشفير

en: Selects an output device to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Default Device.</dolphin_emphasis>
ar: <dolphin_emphasis>تحديد جهاز الإخراج المراد استخدامه.<br><br></dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدًا، فحدد الجهاز الافتراضي.

en: Output Device
ar: جهاز الإخراج

en: Latency
ar: زمن الاستجابة

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Enter new Broadband Adapter MAC address:
ar: أدخل عنوان الماك ادرس لمحول البرودباند الجديد

en: For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">refer to this page</a>.
ar: <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">للحصول على تعليمات الإعداد, </a>راجع هذه الصفحة

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Broadband Adapter MAC Address
ar: عنوان ماك لمحول النطاق العريض

en: Broadband Adapter Error
ar: خطأ محول النطاق العريض

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: The entered MAC address is invalid.
ar: عنوان ماك الذي تم إدخاله غير صالح

en: IPL Settings
ar: إعدادات

en: Skip Main Menu
ar: تخطي القائمة الرئيسية

en: System Language:
ar: لغة النظام

en: Device Settings
ar: إعدادات الجهاز

en: Memory Card Path:
ar: مسار بطاقة الذاكرة:

en: GCI Folder Path:
ar: GCI مسار مجلد

en: Slot A:
ar: A فتحة

en: Slot B:
ar: B فتحة

en: GBA Settings
ar: إعدادات جيم بوي أدفانس

en: Saves:
ar: حفظ

en: Choose a File to Open or Create
ar: اختر ملفًا لفتحه أو إنشائه

en: Cannot set memory card to an empty path.
ar: لا يمكن ضبط بطاقة الذاكرة على مسار فارغ

en: The file
    %1
    is either corrupted or not a GameCube memory card file.
    %2
ar: الملف
    %1
    تالف أو غير ملف بطاقة ذاكرة جيم كيوب
    %2

en: The same file can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
ar: %1 لا يمكن استخدام نفس الملف في فتحات متعددة؛ يتم استخدامه بالفعل من قبل

en: Choose GCI Base Folder
ar: GCI اختر المجلد الأساسي

en: The same folder can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
ar: لا يمكن استخدام نفس المجلد في عدة فتحات؛ فهو مستخدم بالفعل بواسطة %1.

en: Choose a File to Open
ar: اختر ملفًا لفتحه

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
ar: (*.gba) جيم بوي ادفانس

en: Select GBA BIOS
ar: حدد جيم بوي أدفانس BIOS

en: Select GBA Saves Path
ar: حدد مسار الحفظ جيم بوي أدفانس

en: Select GBA ROM
ar: حدد قرص جيم بوي أدفانس

en: Basic Settings
ar: الإعدادات الأساسية

en: Enable Cheats
ar: تمكين الأسرار

en: Load Whole Game Into Memory
ar: تحميل اللعبة بالكامل في الذاكرة

en: Loads the running game into memory in the background.<br><br>This may improve performance with slow or high-latency storage.<br>System memory requirements will be much higher with this setting enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: يقوم بتحميل اللعبة الجارية في الذاكرة في الخلفية.<br><br>قد يؤدي ذلك إلى تحسين الأداء في حالة استخدام وحدات تخزين بطيئة أو ذات زمن انتقال عالي.<br>ستكون متطلبات ذاكرة النظام أعلى بكثير مع تفعيل هذا الإعداد.<br><br><dolphin_emphasis>إذا كنت غير متأكد، فاترك هذا بدون تحديد.</dolphin_emphasis>

en: Allow Mismatched Region Settings
ar: السماح بإعدادات المنطقة غير المتطابقة

en: Change Discs Automatically
ar: تغيير الأقراص تلقائيا

en: Show Current Game on Discord
ar: عرض اللعبة الحالية على ديسكورد

en: Unlimited
ar: غير محدود

en: %1% (Normal Speed)
ar: %1% (السرعة القياسية)

en: &Speed Limit:
ar: &حد السرعة

en: Auto Update Settings
ar: إعدادات التحديث التلقائي

en: &Auto Update:
ar: &التحديث التلقائي

en: Don't Update
ar: عدم التحديث

note: i18n: Releases is a noun.
en: Releases (every few months)
ar: Releases (كل بضعة أشهر)

en: Dev (multiple times a day)
ar: Dev (عدة مرات في اليوم)

en: Fallback Region
ar: المنطقة الاحتياطية

en: Fallback Region:
ar: المنطقة الاحتياطية

en: Usage Statistics Reporting Settings
ar: إعدادات تقارير إحصائيات الاستخدام

en: Enable Usage Statistics Reporting
ar: تمكين تقارير إحصائيات الاستخدام

en: Generate a New Statistics Identity
ar: إنشاء هوية جديد للحصائيات

en: Identity Generation
ar: إنشاء هوية

en: New identity generated.
ar: تم إنشاء هوية جديدة .

en: Sets the region used for titles whose region cannot be determined automatically.<br><br>This setting cannot be changed while emulation is active.
ar: يحدد المنطقة المستخدمة للعناوين التي لا يمكن تحديد منطقتها تلقائيًا.<br><br>لا يمكن تغيير هذا الإعداد أثناء تشغيل المحاكاة.

en: Generate a new anonymous ID for your usage statistics. This will cause any future statistics to be unassociated with your previous statistics.
ar: قم بإنشاء معرف مجهول جديد لإحصاءات الاستخدام الخاصة بك. سيؤدي ذلك إلى فصل أي إحصاءات مستقبلية عن إحصاءاتك السابقة.

en: Speed Limit
ar: الحد الأقصى للسرعة

en: Auto Update
ar: التحديث التلقائي

en: <System Language>
ar: <لغة النظام>

en: User Interface
ar: واجهة المستخدم

en: &Language:
ar: &اللغة

en: &Theme:
ar: &السمة

en: Style:
ar: النمط

en: (System)
ar: (النظام)

en: (Light)
ar: (فاتح)

en: (Dark)
ar: (داكن)

en: Use Built-In Database of Game Names
ar: استخدم قاعدة بيانات مدمجة لأسماء الألعاب

en: Download Game Covers from GameTDB.com for Use in Grid Mode
ar: للإستخدام في وضع الشبكة GameTDB.com تحميل أغلفة الألعاب من

en: Enable Debugging UI
ar: تمكين واجهة مستخدم التصحيح

en: Hotkeys Require Window Focus
ar: تتطلب مفاتيح الاختصار التركيز على النافذة

en: Inhibit Screensaver During Emulation
ar: منع شاشة التوقف أثناء المحاكاة

en: Enable Play Time Tracking
ar: تمكين تتبع وقت اللعب

en: Render Window
ar: نافذة العرض

en: Keep Window on Top
ar: إبقاء النافذة في المقدمة

en: Confirm on Stop
ar: تأكيد على التوقف

en: Show Active Title in Window Title
ar: عرض العنوان النشط في عنوان النافذة

en: Pause on Focus Loss
ar: توقف عند فقدان التركيز

en: Mouse Cursor Visibility
ar: رؤية مؤشر الماوس

en: On Movement
ar: عند الحركة

en: Never
ar: أبداً

en: Always
ar: دائماً

en: Lock Mouse Cursor
ar: قفل مؤشر الماوس

en: <dolphin_emphasis>Disabled in Hardcore Mode.</dolphin_emphasis>
ar: <dolphin_emphasis>معطلة في وضع الصعوبة القصوى</dolphin_emphasis>

en: Restart Required
ar: مطلوب إعادة تشغيل

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
ar: يجب إعادة تشغيل دولفين حتى يسري التغيير.

en: Changes the appearance and color of Dolphin's buttons.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Clean.</dolphin_emphasis>
ar: يغير مظهر وألوان أزرار دولفين.<br><br><dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدًا، فحدد ”تنظيف“.</dolphin_emphasis>

en: Forces the render window to stay on top of other windows and applications.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: يجبر نافذة العرض على البقاء فوق النوافذ والتطبيقات الأخرى.<br><br><dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدًا، اترك هذا الخيار دون تحديد.</dolphin_emphasis>

en: Theme
ar: السمة

en: Language
ar: اللغة

en: Style
ar: النمط

en: Show Messages
ar: عرض الرسائل

en: Font Size:
ar: :حجم الخط

en: Font Size
ar: حجم الخط

en: Performance Statistics
ar: إحصائيات الأداء

en: Show FPS
ar: FPS عرض

en: Show Frame Times
ar: عرض أوقات الإطار

en: Show VPS
ar: VPS عرض

en: Show VBlank Times
ar: VBlank عرض أوقات

en: Show % Speed
ar: عرض السرعة

en: Show Performance Graphs
ar: عرض الرسوم البيانية للأداء

en: Show Speed Colors
ar: عرض ألوان السرعة

en: Performance Sample Window (ms):
ar: (ms) نافذة نموذج الأداء:

en: Performance Sample Window (ms)
ar: (ms) نافذة نموذج الأداء

en: Movie Window
ar: نافذة الفيلم

en: Show Movie Window
ar: عرض نافذة الفيلم

en: Show Rerecord Counter
ar: عرض عداد إعادة التسجيل

en: Show Lag Counter
ar: عرض عداد التأخر

en: Show Frame Counter
ar: عرض عداد الإطار

en: Show Input Display
ar: عرض مدخلات العرض

en: Show System Clock
ar: عرض ساعة النظام

en: Netplay
ar: اللعب عبر الشبكة

en: Show NetPlay Ping
ar: في اللعب عبر الشبكة Ping عرض الـ

en: Show NetPlay Chat
ar: عرض الدردشة في اللعب عبر الشبكة

en: Show Statistics
ar: عرض الإحصاءات

en: Show Projection Statistics
ar: عرض إحصائيات الإسقاط

en: Shows the number of distinct frames rendered per second as a measure of visual smoothness.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: يعرض عدد الإطارات المختلفة التي يتم عرضها في الثانية كمقياس للسلاسة البصرية.<br><br><dolphin_emphasis>إذا كنت غير متأكد، اترك هذا الخيار غير محدد.</dolphin_emphasis>

en: Changes the color of the FPS counter depending on emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
ar: يغير لون عداد الاطارات اعتمادا على سرعة المحاكاة<br><br><dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدا ، فاترك هذا الاختيار</dolphin_emphasis>

en: Shows a window that can be filled with information related to movie recordings. The other options in this group determine what appears in the window. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: يعرض نافذة يمكن ملؤها بالمعلومات المتعلقة بتسجيلات الأفلام. تحدد الخيارات الأخرى في هذه المجموعة ما يظهر في النافذة <br><br><dolphin_emphasis>إذا كنت غير متأكد، اترك هذا الخيار غير محدد.</dolphin_emphasis>

en: Shows various rendering statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: <dolphin_emphasis>يعرض إحصائيات عرض متنوعة.<br><br></dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدًا، اترك هذا الخيار دون تحديد.

en: Shows various projection statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
ar: <dolphin_emphasis>يعرض إحصائيات عرض متنوعة.<br><br></dolphin_emphasis>إذا لم تكن متأكدًا، اترك هذا الخيار دون تحديد.

en: Select a Game
ar: اختر لعبة

en: Select Wii NAND Root
ar: NAND حدد جذر وي

en: Select Dump Path
ar: تحديد مسار التفريغ

en: Select Load Path
ar: حدد مسار التحميل

en: Select Resource Pack Path
ar: حدد مسار حزمة الموارد

en: Select WFS Path
ar: WFS حدد مسار

en: Game Folders
ar: مجلدات الألعاب

en: Search Subfolders
ar: بحث في المجلدات الفرعية

en: Check for Game List Changes in the Background
ar: تحقق من تغييرات قائمة الألعاب في الخلفية

en: Default ISO:
ar: صورة القرص الافتراضية

en: Wii NAND Root:
ar: Wii NAND Root

en: Dump Path:
ar: مسار التفريغ

en: Load Path:
ar: مسار التحميل

en: Resource Pack Path:
ar: مسار حزمة الموارد

en: WFS Path:
ar: مسار WFS

en: IP Address Redirections
ar: IP إعادة توجيه عناوين

en: Emulated
ar: محاكاة

en: Real
ar: حقيقي

en: Select
ar: اختر

en: Enter USB device ID
ar: أدخل معرف جهاز يو إس بي

en: or select a device
ar: او حدد الجهاز

en: Misc Settings
ar: إعدادات متنوعة

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
ar: (EuRGB60) PAL60 استخدام وضع

en: Enable Screen Saver
ar: تمكين شاشة التوقف

en: Enable WiiConnect24 via WiiLink
ar: WiiLink عبر WiiConnect24 قم بتمكين

en: Connect USB Keyboard
ar: وصّل لوحة المفاتيح يو إس بي

en: Sound:
ar: الصوت

note: i18n: Mono audio
en: Mono
ar: احادي

note: i18n: Stereo audio
en: Stereo
ar: مجسم

note: i18n: Surround audio (Dolby Pro Logic II)
en: Surround
ar: محيطي

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
ar: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    قد لا تعمل لجميع الألعاب.

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
ar: تعتيم الشاشة بعد خمس دقائق من عدم النشاط.

en: Sets the Wii system language.
ar: تعيين لغة نظام وي.

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
ar: قد يتسبب في إبطاء سرعة قائمة وي وبعض الألعاب.

en: SD Card Settings
ar: SD Card إعدادات

en: Insert SD Card
ar: SD Card ادرج

en: Allow Writes to SD Card
ar: SD Card السماح للكتابة على

en: SD Card Path:
ar: SD Card مسار

en: Automatically Sync with Folder
ar: المزامنة التلقائية مع المجلد

en: SD Sync Folder:
ar: SD مجلد مزامنة

en: SD Card File Size:
ar: SD Card حجم ملف

en: Conversion failed.
ar: فشل تحويل.

en: Whitelisted USB Passthrough Devices
ar: الاجهزة المسموح لها المرور خلال منفذ يو إس بي

en: Wii Remote Settings
ar: إعدادات ريموت وي

en: Sensor Bar Position:
ar: موضع الاستشعار

note: i18n: IR stands for infrared and refers to the pointer functionality of Wii Remotes
en: IR Sensitivity:
ar: حساسية الأشعة تحت الحمراء

en: Speaker Volume:
ar: مستوى الصوت

en: Add New USB Device
ar: إضافة جهاز يو إس بي جديد

en: USB Whitelist Error
ar: USB خطأ في القائمة البيضاء لـ

en: This USB device is already whitelisted.
ar: جهاز يو إس بي مدرج بالفعل في القائمة المسموح لها

en: Select SD Card Image
ar: SD تحديد صورة بطاقة

en: Select a Folder to Sync with the SD Card Image
ar: SD حدد مجلدًا للمزامنة مع صورة بطاقة

note: i18n: "Var" is short for "variant"
en: Unknown (Id:%1 Var:%2)
ar: (Id:%1 Var:%2) مجهول

en: No data to modify!
ar: لا توجد بيانات لتعديلها

en: Can't be modified yet!
ar: لا يمكن تعديلها بعد

en: Toy code:
ar: رمز اللعبة

en: Money:
ar: نقود

en: Hero level:
ar: مستوى البطل

note: i18n: The total amount of time the Skylander has been used for
en: Playtime:
ar: زمن اللعب

note: i18n: A timestamp for when the Skylander was most recently reset
en: Last reset:
ar: آخر إعادة تعيين

note: i18n: A timestamp for when the Skylander was most recently used
en: Last placed:
ar: آخر موضع

en: The toy code for this figure. Only available for real figures.
ar: رمز اللعبة لهذه الشخصية. متاح فقط للشخصيات الحقيقية.

en: The total time this figure has been used inside a game in seconds
ar: الوقت الإجمالي الذي تم فيه استخدام هذه الشخصية داخل اللعبة بالثواني

en: The last time the figure has been reset. If the figure has never been reset, the first time the figure was placed on a portal
ar: آخر مرة تمت فيها إعادة ضبط الرقم. إذا لم يتم إعادة ضبط الرقم مطلقًا، فإن أول مرة تم فيها وضع الرقم على البوابة

en: The last time the figure has been placed on a portal
ar: آخر مرة تم فيها وضع الرقم على البوابة

en: Incorrect money value!
ar: قيمة المال غير صحيحة

en: Make sure that the money value is between 0 and 65000!
ar: تأكد من أن قيمة المال بين 0 و 65000

en: Incorrect hero level value!
ar: قيمة مستوى البطل غير صحيحة

en: Make sure that the hero level value is between 0 and 100!
ar: تأكد من أن قيمة مستوى البطل بين 0 و 100

en: Incorrect nickname!
ar: الاسم المستعار غير صحيح

en: Make sure that the nickname is between 0 and 15 characters long!
ar: تأكد من أن الاسم المستعار يتكون من 0 إلى 15 حرفًا

en: Incorrect playtime value!
ar: قيمة وقت اللعب غير صحيحة

en: Make sure that the playtime value is valid!
ar: تأكد من أن قيمة وقت اللعب صالحة

en: Incorrect last reset time!
ar: آخر وقت لإعادة التعيين غير صحيح

en: Make sure that the last reset datetime value is valid!
ar: تأكد من أن آخر قيمة لإعادة تعيين التاريخ صالحة

en: Incorrect last placed time!
ar: آخر وقت تم وضعه غير صحيح

en: Make sure that the last placed datetime value is valid!
ar: تأكد من أن قيمة التاريخ والوقت التي تم وضعها آخر مرة صالحة

en: Could not save your changes!
ar: لا يمكن حفظ التغييرات الخاصة بك

en: The file associated to this file was closed! Did you clear the slot before saving?
ar: تم إغلاق الملف المرتبط بهذا الملف! هل قمت بمسح الفتحة قبل الحفظ؟

en: Skylanders Manager
ar: Skylanders مدير

en: Only Show Collection
ar: عرض المجموعة فقط

en: Customize
ar: تخصيص

en: Load File
ar: تحميل الملف

en: Clear Slot
ar: مسح الفتحه

en: Load Slot
ar: فتحة التحميل

en: Modify Slot
ar: تعديل الفتحة

en: Emulate Skylander Portal
ar: Skylander محاكاة بوابة

en: Portal Slots
ar: فتحات البوابة

en: Skylander Collection Path:
ar: مسار مجموعة Skylander

en: Choose
ar: اختر

en: Search:
ar: بحث

note: i18n: Elements are a trait of Skylanders figures. For official translations of this term, check the Skylanders SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Element
ar: عنصر

en: All
ar: الكل

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: まほう. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Magic
ar: سحر

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 水. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Water
ar: ماء

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: マシン. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Tech
ar: تقنية

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 火. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Fire
ar: نار

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 土. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Earth
ar: أرض

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: ライフ. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Life
ar: حياة

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 風. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Air
ar: هواء

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: アンデッド. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Undead
ar: ميت حي

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Dark
ar: مظلم

en: Figure type
ar: نوع الشكل

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Giant
ar: عملاق

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Swapper
ar: تبديل

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trap Master
ar: ماهر الفخ

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Mini
ar: مصغره

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Item
ar: عنصر

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trophy
ar: كأس

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Vehicle
ar: مركبة

note: i18n: One of the figure types in the Skylanders games.
en: Trap
ar: فخ

en: Select Skylander Collection
ar: Skylander حدد مجموعة

en: Create Skylander File
ar: Skylander قم بإنشاء ملف

en: Skylander not found in this collection. Create new file?
ar: Skylander غير موجود في هذه المجموعة. إنشاء ملف جديد؟

en: Select Skylander File
ar: حدد ملف Skylander

en: ID:
ar: معرف:

en: Variant:
ar: متغير

en: ID entered is invalid!
ar: المعرف الذي تم إدخاله غير صالح

en: Variant entered is invalid!
ar: المتغير الذي تم إدخاله غير صالح

en: Failed to modify Skylander!
ar: فشل في تعديل Skylander

en: Failed to clear Skylander!
ar: Skylander فشل في مسح

en: Failed to create Skylander file!
ar: Skylander فشل إنشاء ملف

en: Failed to open the Skylander file!
ar: Skylander فشل في فتح ملف

en: Failed to read the Skylander file!
ar: فشل في قراءة ملف Skylander

en: Failed to load the Skylander file!
ar: Skylander فشل تحميل ملف

en: Main Stick
ar: العصا الرئيسية

en: Left click to set the IR value.
    Right click to re-center it.
ar: انقر بزر الماوس الأيمن لتعيين قيمة الأشعة تحت الحمراء.
    انقر بزر الماوس الأيمن لإعادة توسيطها.

en: Left click to set the stick value.
    Right click to re-center it.
ar: انقر بزر الماوس الأيسر لتعيين قيمة العصا.
    انقر بزر الماوس الأيمن لإعادة توسيطها.

en: Enable Controller Inpu&t
ar: تمكين إدخال ذراع التحكم

en: Warning: Analog inputs may reset to controller values at random. In some cases this can be fixed by adding a deadzone.
ar: تحذير: قد تتم إعادة تعيين عصا التحكم إلى قيم وحدة التحكم عشوائياً. في بعض الحالات يمكن إصلاح ذلك عن طريق إضافة منطقة ميتة.

en: IR
ar: الأشعة تحت الحمراء

en: Nunchuk Stick
ar: عصا نانتشاك

en: Wii Remote Accelerometer
ar: مقياس تسارع ريموت وي

en: Wii Remote Gyroscope
ar: جيروسكوب ريموت وي

en: Nunchuk Accelerometer
ar: مقياس تسارع نانتشاك

en: Wii Remote Buttons
ar: أزرار ريموت وي

en: Nunchuk Buttons
ar: أزرار نانتشاك

en: Classic Buttons
ar: أزرار كلاسيكية

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote + Nunchuk
ar: Wii TAS Input %1 - ريموت وي + نانتشاك

en: Wii TAS Input %1 - Classic Controller
ar: Wii TAS Input %1 - تحكم كلاسيكي

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote
ar: Wii TAS Input %1 - ريموت وي

en: Toolbar
ar: شريط الأدوات

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step
ar: خطوة

en: Play
ar: تشغيل

en: FullScr
ar: شاشة كاملة

en: ScrShot
ar: لقطة للشاشة

en: Config
ar: إعدادات

en: Pause
ar: إيقاف مؤقت

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
ar: خطأ في تحميل اللغة المحددة. العودة إلى النظام الافتراضي.

en: Update available
ar: التحديثات المتوفرة

en: <h2>A new version of Dolphin is available!</h2>Dolphin %1 is available for download. You are running %2.<br> Would you like to update?<br><h4>Release Notes:</h4>
ar: <h2>يتوفر إصدار جديد من دولفين !</h2>دولفين %1 متاح للتنزيل. تقوم بتشغيل %2.<br> هل ترغب في التحديث؟<br><h4>ملاحظات الإصدار:</h4>

en: Update after closing Dolphin
ar: تحديث بعد إغلاق دولفين

en: Never Auto-Update
ar: عدم التحديث التلقائي

en: Remind Me Later
ar: ذكرني لاحقا

en: Install Update
ar: تثبيت التحديث

en: Update completed
ar: التحديث مكتمل

en: The emulated Wii console has been updated.
ar: تم تحديث محاكي وحدة التحكم وي

en: The emulated Wii console is already up-to-date.
ar: وحدة تحكم وي التي تمت محاكاتها محدثة بالفعل

en: Update failed
ar: فشل التحديث

en: Could not download update information from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
ar: تعذر تنزيل معلومات التحديث من نينتندو. يرجى التحقق من اتصالك بالإنترنت والمحاولة مرة أخرى.

en: Could not download update files from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
ar: تعذر تنزيل ملفات التحديث من نينتندو. يرجى التحقق من اتصالك بالإنترنت والمحاولة مرة أخرى.

en: Could not install an update to the Wii system memory. Please refer to logs for more information.
ar: تعذر تثبيت تحديث على ذاكرة نظام وي. يرجى الرجوع إلى سجلات لمزيد من المعلومات.

en: Update cancelled
ar: التحديث ملغى

en: The update has been cancelled. It is strongly recommended to finish it in order to avoid inconsistent system software versions.
ar: تم إلغاء التحديث. يوصى بشدة بإنهائه لتجنب إصدارات برامج النظام غير المتسقة.

en: The game's region does not match your console's. To avoid issues with the system menu, it is not possible to update the emulated console using this disc.
ar: منطقة اللعبة لا تتطابق مع وحدة التحكم الخاصة بك. لتجنب حدوث مشكلات في قائمة النظام ، لا يمكن تحديث وحدة التحكم التي تمت محاكاتها باستخدام هذا القرص.

en: The game disc does not contain any usable update information.
ar: لا يحتوي قرص اللعبة على أي معلومات تحديث قابلة للاستخدام.

en: Preparing to update...
    This can take a while.
ar: جارٍ التحضير للتحديث...
    سوف يأخذ هذا بعض الوقت.

en: Updating
ar: تحديث

en: &Cancel
ar: &إلغاء

en: Finishing the update...
    This can take a while.
ar: الانتهاء من التحديث...
    سوف يأخذ هذا بعض الوقت.

en: Updating title %1...
    This can take a while.
ar: تحديث العنوان %1...
    سوف يأخذ هذا بعض الوقت.

en: Connect to the Internet and perform an online system update?
ar: الاتصال بالإنترنت وإجراء تحديث للنظام عبر الإنترنت؟

en: Modifier
ar: معدل

en: Gate Size
ar: حجم البوابة

note: i18n: Refers to plastic shell of game controller (stick gate) that limits stick movements.
en: Adjusts target radius of simulated stick gate.
ar: يضبط نصف القطر المستهدف لبوابة العصا المحاكاة.

en: Enabled
ar: تمكين

en: Virtual Notches
ar: الشقوق الافتراضية

en: Snap the thumbstick position to the nearest octagonal axis.
ar: انقل موضع عصا التحكم إلى أقرب محور ثماني الأضلاع.

en: Dead Zone
ar: المنطقة الميتة

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gamepad inputs.
en: Input strength to ignore and remap.
ar: قوة الإدخال للتجاهل وإعادة تعيينها

en: Hide
ar: إخفاء

en: Recenter
ar: إعادة المركز

en: Relative Input Hold
ar: إدخال الإدخال النسبي

note: i18n: Refers to a positional offset applied to an emulated wiimote.
en: Vertical Offset
ar: أزاحة عمودية

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "yaw" axis.
en: Total Yaw
ar: إجمالي الانحراف

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the yaw axis.
ar: الدوارن الكلي حول محور الانحراف

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "pitch" axis.
en: Total Pitch
ar: إجمالي الإمالة

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the pitch axis.
ar: إجمالي الدوران حول محور الميل

en: Relative Input
ar: المدخلات النسبية

en: Auto-Hide
ar: إخفاء تلقائي

en: Distance
ar: مسافة

note: i18n: Referring to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of outward swing movements.
ar: سرعة الذروة لحركات التأرجح الخارجية.

en: Return Speed
ar: عودة السرعة

note: i18n: Referring to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of movements to neutral position.
ar: ذروة سرعة الحركات إلى موقف محايد.

en: Angle
ar: الزاوية

note: i18n: Referring to emulated wii remote swing movement.
en: Rotation applied at extremities of swing.
ar: تم تطبيق الدوران عند أطراف التأرجح

note: i18n: Refers to the intensity of shaking an emulated wiimote.
en: Intensity
ar: كثافة

note: i18n: Referring to emulated wii remote movement.
en: Total travel distance.
ar: إجمالي مسافة الرحلة

note: i18n: Refers to a number of actions per second in Hz.
en: Frequency
ar: تكرر

note: i18n: Referring to emulated wii remote movement.
en: Number of shakes per second.
ar: عدد الهزات في الثانية.

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Clamping of rotation about the yaw axis.
ar: تثبيت الدوران حول محور التوجه

note: i18n: Percentage value of accelerometer data (complementary filter coefficient).
en: Accelerometer Influence
ar: تأثير مقياس التسارع

note: i18n: Refers to a setting controling the influence of accelerometer data.
en: Influence of accelerometer data on pitch and roll. Higher values will reduce drift at the cost of noise. Consider values between 1% and 3%.
ar: تأثير بيانات مقياس التسارع على الميل والانحراف. ستقلل القيم الأعلى من الانحراف على حساب الضوضاء. ضع في اعتبارك القيم بين 1٪ و 3٪.

en: Pitch Up
ar: إمالة لأعلى

en: Pitch Down
ar: إمالة لأسفل

en: Roll Left
ar: لفة يسار

en: Roll Right
ar: لفة يمين

en: Yaw Left
ar: انحرف إلى اليسار

en: Yaw Right
ar: انحرف إلى اليمين

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gyroscope input.
en: Angular velocity to ignore and remap.
ar: سرعة الزاوية للتجاهل وإعادة التعيين

en: Calibration Period
ar: فترة المعايرة

note: i18n: Refers to the "Calibration" setting of gyroscope input.
en: Time period of stable input to trigger calibration. (zero to disable)
ar: الفترة الزمنية للإدخال المستقر لتشغيل المعايرة. (صفر لتعطيل)

en: Threshold
ar: بداية

note: i18n: Refers to the "threshold" setting for pressure sensitive gamepad inputs.
en: Input strength required for activation.
ar: قوة الإدخال المطلوبة للتفعيل.

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Maximum tilt angle.
ar: أقصى زاوية الميل.

en: Velocity
ar: السرعة

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Peak angular velocity (measured in turns per second).
ar: ذروة سرعة الزاوية (تقاس بالتناوب في الثانية الواحدة)

en: Invalid literal.
ar: قيمة حرفية غير صحيحة

en: Expected end of expression.
ar: نهاية التعبير المتوقعة

en: Expected closing paren.
ar: من المتوقع إغلاق القوسين

en: Expected variable name.
ar: اسم المتغير المتوقع

en: Expected start of expression.
ar: بداية التعبير المتوقعة

en: Expected opening paren.
ar: توقع فتح قوس

en: Expected name of input.
ar: الاسم المتوقع للإدخال

en: Expected + or closing paren.
ar: توقع + أو قوس إغلاق

en: Tokenizing failed.
ar: Tokenizing فشل

en: No profiles found for game setting '{0}'
ar: '{0}' لم يتم العثور على ملفات تعريف لإعداد اللعبة

en: Unable to contact update server.
ar: غير قادر على الاتصال بخادم التحديث

en: You are running the latest version available on this update track.
ar: تقوم بتشغيل أحدث إصدار متوفر على مسار التحديث هذا

en: Unable to create updater copy.
ar: غير قادر على إنشاء نسخة محدث

en: Unable to set permissions on updater copy.
ar: غير قادر على تعيين أذونات على نسخة المحدث

en: Could not start updater process: {0}
ar: {0} تعذر بدء عملية التحديث

en: Playing a game
ar: لعب لعبة

en: East Asia
ar: شرق آسيا

en: China
ar: الصين

en: North America
ar: أمريكا الشمالية

en: South America
ar: أمريكا الجنوبية

en: Oceania
ar: أوقيانوسيا

en: Africa
ar: أفريقيا

note: i18n: The symbol for the unit "bytes"
en: B
ar: بايت

en: KiB
ar: كيلوبايت

en: MiB
ar: ميجابايت

en: GiB
ar: جيجابايت

en: TiB
ar: تيرابايت

en: PiB
ar: بيتابايت

en: EiB
ar: إكسابايت

en: d3d12.dll could not be loaded.
ar: d3d12.dll تعذر تحميل

en: Failed to create D3D12 context
ar: D3D12 فشل إنشاء سياق

en: Failed to create D3D12 global resources
ar: D3D12 فشل إنشاء موارد عمومية

en: Failed to create D3D swap chain
ar: D3D فشل إنشاء سلسله مبادله

en: Failed to load dxgi.dll
ar: dxgi.dll فشل تحميل

en: Failed to find one or more D3D symbols
ar: D3D فشل في العثور على واحد أو أكثر من رموز

en: Failed to load d3d11.dll
ar: d3d11.dll فشل تحميل

note: i18n: Null is referring to the null video backend, which renders nothing
en: Null
ar: خالية

en: The software renderer is significantly slower than other backends and is only recommended for debugging purposes.
    
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
ar: عارض البرامج أبطأ بكثير من الخفيات الأخرى ويوصى به فقط لأغراض تصحيح الأخطاء.
    
    هل تريد حقًا تمكين عرض البرامج؟ إذا لم تكن متأكدًا ، فحدد "لا".

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU. Turn off the "Dual Core" setting to avoid this.
ar: يحدث هذا الخطأ عادة بسبب إلغاء مزامنة وحدة معالجة الرسومات التي تمت محاكاتها مع وحدة المعالجة المركزية التي تمت محاكاتها. قم بإيقاف تشغيل إعداد "ثنائي النواة" لتجنب ذلك.

en: Compiling Shaders
ar: تجميع التظليل

en: This game requires bounding box emulation to run properly but your graphics card or its drivers do not support it. As a result you will experience bugs or freezes while running this game.
ar: تتطلب هذه اللعبة تشغيل محاكاة المربع المحيط بشكل صحيح ولكن بطاقة الرسومات أو برامج التشغيل الخاصة بها لا تدعمها. ونتيجة لذلك سوف تواجه الخلل أو يتجمد أثناء تشغيل هذه اللعبة.

en: Failed to initialize renderer classes
ar: فشل في تهيئة فئات العارض

en: Save All
ar: حفظ الكل

en: &Yes
ar: &نعم

en: Yes to &All
ar: نعم للكل

en: &No
ar: &لا

en: N&o to All
ar: لا للكل

en: Discard
ar: تجاهل

en: Help
ar: مساعدة

en: Restore Defaults
ar: استعادة الضبط الافتراضي
