Dolphin Emulator - en to da translation catalogue (814 entries)

en: 
    
    Because GameCube disc images contain little verification data, there may be problems that Dolphin is unable to detect.
da: 
    
    Da GameCube diskimages har få verifikationsdata, kan der være problemer, som Dolphin ikke kan se.

en: 
    
    Because this title is not for retail Wii consoles, Dolphin cannot ensure that it hasn't been tampered with, even if signatures appear valid.
da: 
    
    Da spillet ikke har været til salg, kan Dolphin ikke sikre spillets integritet. Nogen kan have pillet. Også selvom signatur ser OK ud.

en:  (Disc %1)
da: (Disk %1)

en: "{0}" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
da: "{0}" er en ugyldig GCM/ISO fi0l, eller det er ikke en GC/Wii ISO.

en: $ User Variable
da: $ Brugervariabel

en: %1
    wants to join your party.
da: %1
    ønsker at slutte sig til din gruppe.

note: i18n: If there is a pre-defined patch with the name %1 and the user wants to edit it, a copy of it gets created with this name
en: %1 (Copy)
da: %1 (Kopi)

en: %1 (Disc %2, Revision %3)
da: %1 (Disk %2, Udgave %3)

en: %1 (Revision %3)
da: %1 (Udgave %3)

note: i18n: "Stock" refers to input profiles included with Dolphin
en: %1 (Stock)
da: %1 (Beholdning)

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. Zstandard)
en: %1 (recommended)
da: %1 (anbefalet)

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. LZMA)
en: %1 (slow)
da: %1 (langsom)

en: %1 FIFO bytes
    %2 memory bytes
    %3 frames
da: %1 FIFO byte
    %2 hukommelsesbyte
    %3 billeder

en: %1 Graphics Configuration
da: %1 Grafikkonfiguration

en: %1 doesn't support this feature on your system.
da: %1 understøtter ikke funktionen på dit system.

en: %1 doesn't support this feature.
da: %1 understøtter ikke funktionen.

en: %1 has joined
da: %1 ha tilsluttet sig

en: %1 has left
da: %1 har forladt gruppen

en: %1 is not a valid ROM
da: %1 er ikke en gyldig ROM

en: %1 is now golfing
da: %1 spiller golf nu

en: %1 memory ranges
da: %1 hukommelsesområder

en: %1 ms
da: %1 ms.

en: %1 session found
da: %1 session fundet

en: %1 sessions found
da: %1 sessioner fundet

en: %1% (Normal Speed)
da: %1% (Normal hastighed)

en: %1x Native (%2x%3)
da: %1x Oprindelig (%2x%3)

en: %n address(es) could not be accessed in emulated memory.
da: %n adresse(r) kunne ikke tilgås i emuleret hukommelse.

en: %n address(es) remain.
da: %n adresse(r) tilbage.

en: %n address(es) were removed.
da: %n adresse(r) var fjernet.

en: &About
da: &Om

en: &Add Memory Breakpoint
da: &Tilføj Hukommelsesbreakpoint

en: &Add New Code...
da: &Tilføj ny kode...

en: &Add function
da: &Tilføj funktion

en: &Add...
da: &Tilføj...

en: &Audio Settings
da: &Lydindstillinger

en: &Automatic Start
da: &Automatisk start

en: &Cancel
da: &Annuller

en: &Cheats Manager
da: &Snydemanager

en: &Check for Updates...
da: &Tjek for opdateringer...

en: &Clear Symbols
da: &Ryd symboler

en: &Clone...
da: &Klon...

en: &Code
da: &Kode

en: &Controller Settings
da: &Kontrollerindstillinger

en: &Copy address
da: &Kopiér adresse

en: &Delete
da: &Slet

en: &Edit Code...
da: &Rediger kode...

en: &Edit...
da: &Rediger...

en: &Eject Disc
da: &Skub disk ud

en: &File
da: &Fil

en: &Font...
da: &Skrifttype...

en: &Frame Advance
da: &Billedfremskydning

en: &GitHub Repository
da: &GitHub-repertoire

en: &Graphics Settings
da: &Grafikindstillinger

en: &Help
da: &Hjælp

en: &Hotkey Settings
da: &Genvejstastindstillinger

en: &Import...
da: &Importér...

en: &Language:
da: &Sprog:

en: &Load State
da: &Indlæs Tilstand

en: &Memory
da: &Hukommelse

en: &Movie
da: &Film

en: &Open...
da: &Åbn...

en: &Options
da: &Indstillinger

en: &Play
da: &Afspil

en: &Properties
da: &Indstillinger

en: &Read-Only Mode
da: &Read-Only Tilstand

en: &Registers
da: &Registre

en: &Remove
da: &Fjern

en: &Remove Code
da: &Fjern kode

en: &Reset
da: &Nulstil

en: &Speed Limit:
da: &Hastighedsgrænse:

en: &Theme:
da: &Tema:

en: &Tools
da: &Værktøjer

en: &View
da: &Vis

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Watch
da: &Betragt

en: (None)
da: (Ingen)

en: (off)
da: (fra)

en: 128 Mbit (2043 blocks)
da: 128 Mbit (2043 blokke)

en: 16 Mbit (251 blocks)
da: 16 Mbit (251 blokke)

en: 2x Native (1280x1056) for 720p
da: 2x Oprindelig (1280x1056) for 720p

en: 32 Mbit (507 blocks)
da: 32 Mbit (507 blokke)

note: i18n: Stereoscopic 3D
en: 3D Depth
da: 3D-dybde

en: 3x Native (1920x1584) for 1080p
da: 3x Oprindelig (1920x1584) for 1080p

en: 4 Mbit (59 blocks)
da: 4 Mbit (59 blokke)

en: 4x Native (2560x2112) for 1440p
da: 4x Oprindelig (2560x2112) for 1440p

en: 5x Native (3200x2640)
da: 5x Oprindelig (3200x2640)

en: 64 Mbit (1019 blocks)
da: 64 Mbit (1019 blokke)

en: 6x Native (3840x3168) for 4K
da: 6x Oprindelig (3840x3168) for 4K

en: 7x Native (4480x3696)
da: 7x Oprindelig (4480x3696)

en: 8 Mbit (123 blocks)
da: 8 Mbit (123 blokke)

en: 8x Native (5120x4224) for 5K
da: 8x Oprindelig (5120x4224) for 5K

en: <Nothing>
da: <Intet>

en: <System Language>
da: <Systemsprog>

en: A disc is already about to be inserted.
da: En disk er allerede ved at blive sat ind

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
da: Nedlukning er allerede igang. Ikke gemt data kan blive mistet, hvis du stopper den kørende emulering, før den er færdig. Gennemtving stop?

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
da: Sync kan kun udføres, når et Wii-spil kører.

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and may not work correctly.
    Use at your own risk.
da: ADVARSEL:
    
    Alle spillere skal anvende samme version af Dolphin.
    If SD-kort er aktiverede, skal de være identiske mellem spillere.
    Hvis et spil hænger ved boot, understøtter det måske ikke dualcore netspil. Slå dualcore fra.
    Hvis direkte forbundet skal værten have den valgte UDP port åben/videresendt!
    
    Wii Remote understøttelse i netspil er eksperimentel, og det fungerer måske ikke korrekt.
    Anvend på egen risiko.

en: AR Code
da: AR-kode

en: AR Codes
da: AR-koder

en: Abort
da: Afbryd

en: About Dolphin
da: Om Dolphin

en: Accuracy:
da: Nøjagtighed:

en: Action
da: Handling

en: Active
da: Aktiv

en: Adapter Detected
da: Adapter Opfanget

en: Add
da: Tilføj

en: Add New USB Device
da: Leg til ny USB enhed

en: Add a Memory Breakpoint
da: Tilføj et hukommelsesbreakpoint

en: Add...
da: Tilføj...

en: Address
da: Adresse

en: Address:
da: Adresse:

en: Advanced
da: Avanceret

en: Africa
da: Afrika

en: All Save States (*.sav *.s##);; All Files (*)
da: Alle gemte tilstande (*.sav *.s##);; All Files (*)

note: i18n: Treat a controller as always being connected regardless of what devices the user actually has plugged in
en: Always Connected
da: Altid tilsluttet

en: An inserted disc was expected but not found.
da: En indsat disk var forventet men ikke fundet

en: Analyze
da: Analyser

en: Angle
da: Vinkel

en: Any Region
da: Alle regioner

en: Apploader Date:
da: Apploader Dato:

en: Apply
da: Anvend

en: Are you sure that you want to delete '%1'?
da: Er du sikker på, at du vil slette '%1'?

en: Are you sure you want to delete this file?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne fil?

en: Are you sure you want to quit NetPlay?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte NetPlay?

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Aspect Ratio:
da: Formatforhold:

en: Assign Controller Ports
da: Tildel Kontrollerporte

en: Assign Controllers
da: Tildel kontrollere

en: Attach MotionPlus
da: Vedhæft Motionplus

en: Audio
da: Lyd

en: Audio Backend:
da: Lyd Backend:

en: Australia
da: Australien

en: Author
da: Forfatter

en: Authors
da: Skabere

en: Auto (Multiple of 640x528)
da: Auto (Multiplum af 640x528)

en: Auto-Hide
da: Auto-skjul

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
da: BAT forkert. Dolphin vil nu afslutte

en: Backend Settings
da: Backend Indstillinger

en: Background Input
da: Baggrundsinput

en: Backward
da: Bagud

en: Banner Details
da: Bannerdetaljer

en: Basic
da: Basis

en: Basic Settings
da: Basisindstillinger

en: Bass
da: Bas

en: Batch mode cannot be used without specifying a game to launch.
da: Batchtilstand kan ikke anvendes uden valg af spil.

en: Battery
da: Batteri

en: Beta (once a month)
da: Beta(en gang i måneden)

en: Block Size
da: Blokstørrelse

en: Block Size:
da: Blokstørrelse:

en: Blocking
da: Blokering

en: Blocks
da: Blokke

en: Blue
da: Blå

en: Blue Left
da: Blå Venstre

en: Blue Right
da: Blå Højre

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
da: Bluetooth gennemgangstilstand er aktiveret, men Dolphin blev bygget uden libusb. Gennemgangstilstand kan ikke bruges.

en: BootMii NAND backup file (*.bin);;All Files (*)
da: BootMii NAND backup-fil (*.bin);;Alle filer (*)

en: Borderless Fullscreen
da: Kantløs Fuldskærm

en: Bottom
da: Bund

en: Buffer Size:
da: Bufferstørrelse:

en: Buffer size changed to %1
da: Bufferstørrelse ændret til %1

en: Button
da: Knap

en: Buttons
da: Knapper

en: C Stick
da: C-Stick

en: CPU Options
da: Processorindstillinger

en: Cached Interpreter (slower)
da: Cached Oversætter (langsommere)

en: Calibrate
da: Kalibrere

en: Calibration
da: Kalibrering

en: Cancel
da: Annuller

en: Cancel Calibration
da: Annuller kalibrering

en: Cannot SingleStep the FIFO. Use Frame Advance instead.
da: Kan ikke køre FIFO enkelttrin. Anvend 'Næste frame' i stedet for.

en: Change &Disc
da: Skift &Disk

en: Change &Disc...
da: Skift &Disk...

en: Change Disc
da: Skift Disk

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
da: Ændrede snydekoder får først effekt efter genstart af spillet.

en: Cheat Search
da: Snydesøgning

en: Cheats Manager
da: Snydemanager

en: Check NAND...
da: Tjek NAND...

en: Checksum
da: Tjeksum

en: China
da: Kina

en: Choose a file to open
da: Angiv en fil at åbne

en: Choose the folder to extract to
da: Angiv en mappe at udpakke til

en: Classic Buttons
da: Klassiske knapper

en: Classic Controller
da: Klassisk kontroller

en: Clear
da: Ryd

en: Clear Cache
da: Ryd cache

en: Clone and &Edit Code...
da: Klon og &Rediger kode...

en: Close
da: Luk

en: Co&nfiguration
da: &Konfiguration

en: Code
da: Kode

en: Code:
da: Kode:

en: Codes received!
da: Koder modtaget!

en: Compiling Shaders
da: Kompilerer shaders

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint. i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition
da: Betingelse

en: Config
da: Konfig

en: Configure
da: Konfigurér

en: Configure Dolphin
da: Konfigurer Dolphin

en: Configure Input
da: Konfigurer input

en: Configure Output
da: Konfigurer output

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm on Stop
da: Bekræft ved Stop

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Connect
da: Tilslut

en: Connect Balance Board
da: Forbind Balanceboard

en: Connect USB Keyboard
da: Forbind USB Tastatur

en: Connect Wii Remote %1
da: Tilslut Wii Remote %1

en: Connect Wii Remote 1
da: Tilslut Wii Remote 1

en: Connect Wii Remote 2
da: Tilslut Wii Remote 2

en: Connect Wii Remote 3
da: Tilslut Wii Remote 3

en: Connect Wii Remote 4
da: Tilslut Wii Remote 4

en: Connect Wii Remotes
da: Tilslut Wii Remotes

en: Connection Type:
da: Forbindelsestype:

en: Continuous Scanning
da: Kontinuerlig Skanning

en: Control Stick
da: Kontrol-Stick

en: Controller Profile
da: Kontrollerprofil

en: Controller Settings
da: Kontrollerindstillinger

en: Controllers
da: Kontrollere

en: Controls whether or not Dual Core should be enabled. Can improve performance but can also cause issues. Defaults to <b>True</b>
da: Styrer om dualcore bør være aktiveret. kan forbedre performance, men kan også give problemer. Standard er <b>Sand</b>

en: Convergence:
da: Konvergens:

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy &function
da: Kopiér &funktion

en: Copy Address
da: Kopier adresse

en: Copy Hex
da: Kopiér Hex

en: Copy to A
da: Kopiér til A

en: Copy to B
da: Kopiér til B

en: Core
da: Kerne

en: Could not create peer.
da: Kunne ikke skabe peer.

en: Could not install an update to the Wii system memory. Please refer to logs for more information.
da: Kunne ikke installere en opdatering til Wii systemhukommelsen. Se i log for yderligere information.

en: Couldn't look up central server
da: Kan ikke slå den centrale server op

en: Country:
da: Land:

en: Creator:
da: Skaber:

en: Critical
da: Kritisk

en: Crop
da: Beskær

en: Crops the picture from its native aspect ratio to 4:3 or 16:9.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
da: Beskærer billedet fra det fødte format til 4:3 eller 16:9.<br><br><dolphin_emphasis>Hvis du er i tvivl, så undlad det.</dolphin_emphasis>

en: Custom RTC Options
da: Tilpassede RTC indstillinger

en: DK Bongos
da: DK bongotrommer

en: Dance Mat
da: Dansemåtte

en: Data Type
da: Datatype

en: Data received!
da: Data modtaget!

en: Dead Zone
da: Dødszone

en: Decrease Convergence
da: Formindsk Konvergens

en: Decrease Depth
da: Formindsk Dybde

en: Decrease Emulation Speed
da: Sænk emulationshastighed

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Decrease IR
da: Formindst IR

en: Default
da: Standard

en: Default Device
da: Standard enhed

en: Default Font
da: Standardskrifttype

en: Default ISO:
da: Standard ISO:

en: Delete
da: Slet

en: Delete File...
da: Slet fil...

en: Delete Selected Files...
da: Slet valgte filer...

en: Depth:
da: Dybde:

en: Description
da: Beskrivelse

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Detect
da: Opfang

en: Device
da: Enhed

en: Device Settings
da: Enhedsindstillinger

en: Device:
da: Enhed:

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
da: Nedtoner lysstyrken efter 5 minutters inaktivitet.

en: Direct Connection
da: Direkte forbindelse

en: Disable Bounding Box
da: Deaktivér Afgrænsningsramme

en: Disable EFB VRAM Copies
da: Deaktiver EFB VRAM kopier

en: Disable Emulation Speed Limit
da: Deaktiver begrænsning af emulationshastighed

en: Disable Fog
da: Deaktivér tåge

en: Disable JIT Cache
da: Deaktiver JIT Cache

en: Disc
da: Disk

en: Distance
da: Afstand

en: Do you want to stop the current emulation?
da: Ønsker du at stoppe den igangværende emulation?

en: Dolby Pro Logic II Decoder
da: Dolby Pro Logic II dekoder

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
da: Dolphin TAS-film (*.dtm)

note: i18n: The word "free" in the standard phrase "free and open source" is "free" as in "freedom" - it refers to certain properties of the software's license, not the software's price. (It is true that Dolphin can be downloaded at no cost, but that's not what this message says.)
en: Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
da: Dolphin er en gratis og åben source GameCube- og Wii-emulator.

en: Dolphin is too old for traversal server
da: Dolphin er for gammel til en gennemløbsserver

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
da: Dolphins snydesystem er slået fra.

en: Don't Update
da: Opdater ikke

en: Done compressing disc image.
da: Komprimering af diskaftryk fuldført.

en: Down
da: Ned

en: Download Codes
da: Download koder

en: Dummy
da: Dukke

en: Dump Audio
da: Dump Lyd

en: Dump EFB Target
da: Drop EFB Mål

en: Dump Frames
da: Dump Billeder

en: Dump Path:
da: Dump sti:

en: Dutch
da: Hollandsk

en: E&xit
da: F&orlad

en: Early Memory Updates
da: Tidlige hukommelsesopdateringer

en: Effect
da: Effekt

en: Eject Disc
da: Skub ud disken

en: Embedded Frame Buffer (EFB)
da: Indlejret framebuffer (EFB)

en: Empty
da: Tom

en: Emu Thread already running
da: Emulatortråd kører i forvejen

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
da: Emulér Wii's adapter til bluetooth

en: Emulated Wii Remote
da: Emuleret Wii Remote

en: Emulation Speed
da: Emulationshastighed

en: Enable API Validation Layers
da: Aktivér API Valideringslag

en: Enable Audio Stretching
da: Aktivér lydtrækning

en: Enable Cheats
da: Aktivér snydekoder

en: Enable Custom RTC
da: Aktivér tilpasset RTC

en: Enable Dual Core
da: Aktivér dualcore

en: Enable Dual Core (speedup)
da: Aktivér dualcore (højere hastighed)

en: Enable Emulated CPU Clock Override
da: Aktivér Emuleret CPU Clock Tilsidesætning

en: Enable FPRF
da: Aktivér PFRF

en: Enable MMU
da: Aktivér MMU

en: Enable Progressive Scan
da: Aktivér Progressiv Skanning

en: Enable Rumble
da: Aktivér vibration

en: Enable Screen Saver
da: Aktivér Pauseskærm

en: Enable Speaker Data
da: Aktivér højttalerdata

en: Enable Usage Statistics Reporting
da: Aktivér rapportering af brugsstatistik

en: Enable Wireframe
da: Aktivér Wireframe

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Certain backends only.
da: Aktiverer Dolby Pro Logic II emulering med 5.1 surround. Kun udvalgte backends.

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
da: Aktivér beregning af Floating Point resultatflag anvendt i enkelte spil. (TIL = Kompatibel, FRA = Hurtig)

en: Enables stretching of the audio to match emulation speed.
da: Aktivér strækning af lyden, så lyden afstemmes med emulationshastigheden.

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
da: Aktiverer Memory Management Unit nødvendigt i nogle spil. (TIL = Kompatibel, FRA = Hurtig)

en: Enet Didn't Initialize
da: Enet blev ikke initialiseret

en: English
da: Engelsk

en: Enhancements
da: Forbedringer

en: Enter USB device ID
da: Indtast USB enhets-ID

en: Enter password
da: Indtast kodeord

en: Error
da: Fejl

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
da: Fejl ved indlæsning af det valgte sprog. Vender tilbage til systemets standard.

en: Errors were found in {0} blocks in the {1} partition.
da: Fejl fundet i {0} blokke i {1} partitionen.

en: Errors were found in {0} unused blocks in the {1} partition.
da: Fejl fundet i {0} ubrugte blokke i {1} partitionen.

note: i18n: This button name refers to a gameplay element in DJ Hero
en: Euphoria
da: Eufori

en: Europe
da: Europa

en: Exit
da: Afslut

en: Experimental
da: Eksperimentel

en: Export All Wii Saves
da: Eksporter alle Wii-saves

en: Export Recording
da: Eksporter optagelse

en: Export Recording...
da: Eksporter optagelse...

en: Extension
da: Udvidelse

en: External Frame Buffer (XFB)
da: Ekstern framebuffer (XFB)

en: Extract File...
da: Udpak fil...

en: FIFO Player
da: FIFO-afspiller

en: Failed to download codes.
da: Kunne ikke downloade koder.

en: Failed to load the executable to memory.
da: Fejl ved indlæsning af programmet til hukommelsen

en: Failed to parse Redump.org data
da: Fejl under oversættelse af Redump.org-data

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
da: Kunne ikke skrive BT.DINF til SYSCONF

en: Fast
da: Hurtig

en: Fast Depth Calculation
da: Hurtig udregning af dybte

en: File Info
da: Filinfo

en: File Name
da: Filnavn

en: File Size
da: Filstørrelse

en: File contained no codes.
da: Filen indholdte ingen koder.

en: Files opened, ready to compress.
da: Filen er åbnet, klar til komprimering.

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Filters
da: Filtre

en: Find &Next
da: Find &næste

en: Find &Previous
da: Find &forrige

en: Fix Checksums
da: Ret tjeksumme

note: i18n: These are the kinds of flags that a CPU uses (e.g. carry), not the kinds of flags that represent e.g. countries
en: Flags
da: Flag

en: Force 16:9
da: Tving 16:9

en: Force 24-Bit Color
da: Tvunget 24-bit farve

en: Force 4:3
da: Tving 4:3

en: Forward
da: Fremad

en: Forward port (UPnP)
da: Forwardport (UPnp)

en: Frame %1
da: Billede %1

en: Frame Advance
da: Billedfremskydning

en: Frame Advance Decrease Speed
da: Nedsæt 'Næste frame'-hastighed

en: Frame Advance Increase Speed
da: Billedfremskydning Forøg Hastighed

en: Frame Advance Reset Speed
da: Billedfremskydning Nulstil Hastighed

en: Frame Range
da: Billedvidde

en: France
da: Frankrig

en: French
da: Fransk

en: Frets
da: Bånd

en: From
da: Fra

en: From:
da: Fra:

en: FullScr
da: Fuld skærm

en: Function
da: Funktion

en: GCI Folder
da: GCI-mappe

en: GCMemcardDirectory: ClearBlock called with invalid block address
da: GCHukommelseskortFolder: SletBlok kaldt med ugyldig blokadresse

en: GPU Texture Decoding
da: GPU teksturafkodning

en: Game
da: Spil

en: Game Boy Advance Carts (*.gba)
da: Game Boy Advance-kassetter (*.gba)

en: Game Config
da: Spilkonfiguration

en: Game Folders
da: Spilmapper

en: Game ID
da: Spil-id

en: Game ID:
da: Spil-id:

en: Game Status
da: Spilstatus

en: Game is already running!
da: Spillet kører allerede!

en: Game-Specific Settings
da: Specifikke spilindstillinger

en: GameCube Adapter for Wii U
da: GameCube-adapter til Wii U

en: GameCube Controller
da: GameCube kontroller

en: GameCube Controllers
da: GameCube-kontrollere

en: GameCube Keyboard
da: GameCube tastatur

en: GameCube Memory Card Manager
da: GameCube hukommelseskortstyring

en: GameCube Microphone Slot %1
da: GameCube mikrofonstik %1

en: Gecko Codes
da: Gecko-koder

en: General
da: Generelt

en: Generate a New Statistics Identity
da: Generer en ny identitet til statistik

en: German
da: Tysk

en: Germany
da: Tyskland

en: Graphics
da: Grafik

en: Graphics Toggles
da: Grafikindstillinger

en: Green
da: Grøn

en: Green Left
da: Grøn venstre

en: Green Right
da: Grøn højre

en: Hexadecimal
da: Heksadecimal

en: Hide
da: Skjul

en: High
da: Høj

en: Host
da: Vært

en: Host input authority enabled
da: Vært inputautoritet aktiveret

en: Hotkey Settings
da: Genvejstastindstillinger

en: Hotkeys
da: Genvejstaster

en: Hotkeys Require Window Focus
da: Genvejstaster forudsætter vinduefokus

en: IP Address:
da: IP-adresse:

en: IPL Settings
da: IPL-indstillinger

note: i18n: IR stands for infrared and refers to the pointer functionality of Wii Remotes
en: IR Sensitivity:
da: IR-sensitivitet:

en: Icon
da: Ikon

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
da: Hvis autoriseret kan Dolphin indsamle data om ydelse, brug af funktioner og konfiguration, samt data om dit systems hardware og operativsystem.
    Ingen privat data vil blive indsamlet. Denne data hjælper os med bedre at forså hvordan folk og emulerede spil bruger Dolphin så vi kan prioritere vores arbejde. Det hjælper os også med at identificere sjældne konfigurationer der forsager fejl, og problemer med ydelse og stabilitet.
    Denne autorisering kan tages tilbage på et hvilket som helst tidspunkt i Dolphins indstillinger.

en: Ignore
da: Ignorere

en: Ignore Format Changes
da: Ignorer skift af formater

en: Import Wii Save...
da: Importer Wii-save...

en: Importing NAND backup
da: Importerer NAND-backup

en: Increase Convergence
da: Forøg konvergens

en: Increase Depth
da: Forøg dybte

en: Increase Emulation Speed
da: Forøg emulationshastighed

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Increase IR
da: Forøg IR

en: Insert SD Card
da: Indsæt SD-kort

en: Install
da: Installere

en: Install Update
da: Installer opdatering

en: Install WAD...
da: Installere WAD...

en: Install to the NAND
da: Installer til NAND

en: Instruction
da: Instruktion

en: Instruction:
da: Instruktion:

en: Interface
da: Grænseflade

en: Internal LZO Error - compression failed
da: Intern LZO-fjel - komprimering mislykkedes

en: Internal LZO Error - lzo_init() failed
da: Intern LZO-fejl - lzo_init() mislykkedes

en: Internal Resolution:
da: Intern opløsning:

en: Interpreter (slowest)
da: Interpreter (langsomst)

en: Invalid Mixed Code
da: Ugyldig mix-kode

en: Invalid host
da: Forkert vært

en: Invalid password provided.
da: Forkert kodeord indtastet.

en: Invalid recording file
da: Forkert optagelsesfil

en: Invalid search parameters (no object selected)
da: Forkerte søgeparametre (intet objekt valgt)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
da: Forkert søgetekst (kunne ikke konvertere til tal)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
da: Forkert søgetekst (kun lige længder er understøttet)

en: Italian
da: Italiensk

en: Italy
da: Italien

en: JIT Block Linking Off
da: JIT blok sammenkædning slået fra

en: JIT Blocks
da: JIT blokke

en: Japanese
da: Japansk

en: Keep Window on Top
da: Hold vinduet øverst

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Keys
da: Taster

en: Kick Player
da: Smid spiller ud

en: Korean
da: Koreansk

note: i18n: The left trigger button (labeled L on real controllers) used as an analog input
en: L-Analog
da: L-analog

en: Label
da: Mærkat

en: Left
da: Venstre

en: Left Stick
da: Venstre stik

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
da: Venstreklik for at opfange input.
    Midterklik for at ryde.
    Højreklik for flere muligheder.

en: License
da: Licens

en: Load
da: Indlæs

en: Load Custom Textures
da: Indlæs tilpassede teksturer

en: Load State
da: Indlæs tilstand

en: Load State Last 1
da: Indlæs sidste tilstand 1

en: Load State Last 10
da: Indlæs sidste tilstand 10

en: Load State Last 2
da: Indlæs sidste tilstand 2

en: Load State Last 3
da: Indlæs sidste tilstand 3

en: Load State Last 4
da: Indlæs sidste tilstand 4

en: Load State Last 5
da: Indlæs sidste tilstand 5

en: Load State Last 6
da: Indlæs sidste tilstand 6

en: Load State Last 7
da: Indlæs sidste tilstand 7

en: Load State Last 8
da: Indlæs sidste tilstand 8

en: Load State Last 9
da: Indlæs sidste tilstand 9

en: Load State Slot 1
da: Indlæs tilstand plads 1

en: Load State Slot 10
da: Indlæs tilstand plads 10

en: Load State Slot 2
da: Indlæs tilstand plads 2

en: Load State Slot 3
da: Indlæs tilstand plads 3

en: Load State Slot 4
da: Indlæs tilstand plads 4

en: Load State Slot 5
da: Indlæs tilstand plads 5

en: Load State Slot 6
da: Indlæs tilstand plads 6

en: Load State Slot 7
da: Indlæs tilstand plads 7

en: Load State Slot 8
da: Indlæs tilstand plads 8

en: Load State Slot 9
da: Indlæs tilstand plads 9

en: Load State from Selected Slot
da: Indlæs tilstand fra valgte plads

en: Load State from Slot
da: Indlæs tilstand fra plads

en: Load from Slot %1 - %2
da: Indlæs fra plads %1 - %2

en: Load...
da: Indlæs...

en: Local
da: Lokal

en: Log Configuration
da: Konfiguration af log

en: Log Render Time to File
da: Log renderingstider til fil

en: Log Types
da: Log typer

en: Logger Outputs
da: Logger-outputs

en: Low
da: Lav

en: Main Stick
da: Primært stik

en: Maker
da: Udgiver

en: Maker:
da: Udgiver:

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
da: Kan sænke hastigheden i Wii-menuen og nogle spil.

en: Memory
da: Hukommelse

en: Memory Breakpoint
da: Hukommelsesbreakpoint

en: Memory Card
da: Hukommelseskort

en: Memory breakpoint options
da: Hukommelsesbreakpointindstillinger

en: MemoryCard: ClearBlock called on invalid address ({0:#x})
da: Hukommelseskort: ClearBlock kaldt med ugyldig adresse ({0:#x})

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Misc
da: Diverse

en: Misc Settings
da: Diverse indstillinger

en: Mismatch between free block count in header and actually unused blocks.
da: Misforhold mellem antal ubrugte blokke fra header og faktisk antal ubrugte blokke.

en: Monoscopic Shadows
da: Monoskopiske skygger

en: Movie
da: Video

en: NAND Check
da: NAND tjek

en: Name
da: Navn

en: Name:
da: Navn:

en: Native (640x528)
da: Oprindelig (640x528)

en: Netherlands
da: Holland

en: Network
da: Netværk

en: New
da: Ny

en: New identity generated.
da: Ny identitet genereret.

en: Nickname:
da: Kaldenavn:

en: No
da: Nej

en: No Match
da: Ingen træf

en: No description available
da: Ingen beskrivelse tilgængelig

en: No undo.dtm found, aborting undo load state to prevent movie desyncs
da: 'undo.dtm' ikke fundet. Afbryder 'Fortryd' starttilstand for at undgå film desync

en: None
da: Ingen

en: Not Set
da: Ikke sat

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
da: Det er ikke alle spillere, der har dette spil. Vil du virkelig starte?

en: Notice
da: Bemærk

en: OK
da: Ok

en: Object Range
da: Objektområde

en: Off
da: Fra

en: On
da: På

en: Online &Documentation
da: Online&dokumentation

en: Open
da: Åbn

en: OpenAL: can't find sound devices
da: OpenAL: kan ikke finde lydenhed

en: Options
da: Indstillinger

en: Other
da: Andre

en: Other State Hotkeys
da: Anden tilstand genvejstaster

en: Other game...
da: Andet spil...

en: P&lay Input Recording...
da: Spi&l inputoptagelse...

en: PPC Size
da: PPC-størrelse

en: Parsing Error
da: Oversættelsesfejl

en: Password
da: Kodeord

en: Password?
da: Kodeord?

en: Paths
da: Stier

en: Pause at End of Movie
da: Pause ved slutning på film

en: Per-Pixel Lighting
da: Per-pixel belysning

en: Play
da: Afspil

en: Play / Record
da: Spil/optagelse

en: Play Recording
da: Afspil optagelse

en: Playback Options
da: Playback-indstillinger

en: Player
da: Spiller

en: Players
da: Spillere

en: Post-Processing Effect:
da: Postprocessing-effekt

en: Prefetch Custom Textures
da: Indlæs først tilpassede teksturer

en: Press Sync Button
da: Tryk på Sync-knap

en: Private
da: Privat

en: Profile
da: Profil

en: Public
da: Offentlig

en: Quality of Service (QoS) couldn't be enabled.
da: Servicekvalitet (QoS) kunne ikke aktiveres.

en: Quality of Service (QoS) was successfully enabled.
da: Servicekvalitet (QoS) aktiveret.

en: Question
da: Spørgsmål

en: Quit
da: Afslut

note: i18n: The right trigger button (labeled R on real controllers) used as an analog input
en: R-Analog
da: R-analog

note: i18n: A range of memory addresses
en: Range
da: Rækkevidde

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a read operation or write operation occurs. The string is not a command to read and write something or to allow reading and writing.
en: Read and write
da: Læs og skriv

en: Real Balance Board
da: Ægte Balance Board

en: Record
da: Optag

en: Recording Options
da: Indstillinger for optagelse

en: Recording...
da: Optagelse...

en: Red
da: Rød

en: Red Left
da: Rød venstre

en: Red Right
da: Rød højre

en: Refresh
da: Genindlæs

en: Refreshing...
da: Genindlæser...

en: Registers
da: Registre

en: Relative Input
da: Relativt input

en: Remove
da: Fjern

en: Render to Main Window
da: Render til hovedvindue

en: Report: GCIFolder Writing to unallocated block {0:#x}
da: Rapport: GCIFolder skriver til ikkeallokeret blok {0:#x}

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset Traversal Settings
da: Nulstil traversal-indstillinger

en: Restart Required
da: Genstart nødvendig

en: Retry
da: Prøv igen

en: Right
da: Højre

en: Right Stick
da: Højre stik

en: Rumble
da: Vibration

en: Russia
da: Rusland

en: SD Card
da: SD-kort

en: SD Card Path:
da: SD-kort sti:

en: Sa&ve State
da: Ge&m tilstand

en: Safe
da: Sikker

en: Save
da: Gem

en: Save Oldest State
da: Gem ældste tilstand

en: Save State
da: Gem tilstand

en: Save State Slot 1
da: Gem tilstand plads 1

en: Save State Slot 10
da: Gem tilstand plads 10

en: Save State Slot 2
da: Gem tilstand plads 2

en: Save State Slot 3
da: Gem tilstand plads 3

en: Save State Slot 4
da: Gem tilstand plads 4

en: Save State Slot 5
da: Gem tilstand plads 5

en: Save State Slot 6
da: Gem tilstand plads 6

en: Save State Slot 7
da: Gem tilstand plads 7

en: Save State Slot 8
da: Gem tilstand plads 8

en: Save State Slot 9
da: Gem tilstand plads 9

en: Save State to Oldest Slot
da: Gem tilstand til ældste plads

en: Save State to Selected Slot
da: Gem tilstand til valgte plads

en: Save State to Slot
da: Gem tilstand til plads

en: Save as...
da: Gem som...

en: Save to Slot %1 - %2
da: Gem til plads %1 - %2

en: Save...
da: Gem...

en: Scaled EFB Copy
da: Skaleret EFB-kopier

en: ScrShot
da: Skærmdump

en: Search
da: Søg

en: Search Address
da: Søgeadresse

en: Search Subfolders
da: Søg i undermapper

en: Search games...
da: Søg spil...

en: Search instruction
da: Søg instruktion

en: Select
da: Vælg

en: Select Slot %1 - %2
da: Vælg plads %1 - %2

en: Select State
da: Vælg tilstand

en: Select State Slot
da: Vælg tilstand plads

en: Select State Slot 1
da: Vælg tilstand plads 1

en: Select State Slot 10
da: Vælg tilstand plads 10

en: Select State Slot 2
da: Vælg tilstand plads 2

en: Select State Slot 3
da: Vælg tilstand plads 3

en: Select State Slot 4
da: Vælg tilstand plads 4

en: Select State Slot 5
da: Vælg tilstand plads 5

en: Select State Slot 6
da: Vælg tilstand plads 6

en: Select State Slot 7
da: Vælg tilstand plads 7

en: Select State Slot 8
da: Vælg tilstand plads 8

en: Select State Slot 9
da: Vælg tilstand plads 9

en: Select Wii NAND Root
da: Vælg Wii NAND-rod

en: Select a Directory
da: Vælg en mappe

en: Select a File
da: Vælg en fil

en: Select a Game
da: Vælg et spil

en: Select a game
da: Vælg et spil

en: Select the save file
da: Vælg savefilen

en: Selected Font
da: Valgt skrifttype

en: Selected controller profile does not exist
da: Valgte kontrollerprofil eksisterer ikke

en: Sensor Bar Position:
da: Sensorbarens position:

en: Server rejected traversal attempt
da: Serveren nægtede forsøget på traversal

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Set PC
da: Indstil PC

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
da: Sætter Wii konsollens displaytilstand til 60Hz (480i) i stedet for 50Hz (576i) for PAL-spil.
    Virker måske ikke med alle spil.

en: Sets the Wii system language.
da: Indstiller Wii-systemets sprog.

en: Settings
da: Indstillinger

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
da: SetupWiiMemory: Kan ikke oprette settings.txt-filen

en: Shake
da: Ryst

en: Show &Log
da: Vis &log

en: Show &Toolbar
da: Vis &værktøjslinje

en: Show Australia
da: Vis Australien

en: Show ELF/DOL
da: Vis ELF/DOL

en: Show FPS
da: Vis FPS

en: Show Frame Counter
da: Vis billedtæller

en: Show France
da: Vis Frankrig

en: Show GameCube
da: Vis GameCube

en: Show Germany
da: Vis Tyskland

en: Show Input Display
da: Vis input

en: Show Italy
da: Vis Italien

en: Show Korea
da: Vis Korea

en: Show Lag Counter
da: Vis lag-tæller

en: Show Language:
da: Vis sprog:

en: Show Log &Configuration
da: Vis log&konfiguration

en: Show NetPlay Messages
da: Vis NetPlay meddelelser

en: Show NetPlay Ping
da: Vis NetPlay ping

en: Show Netherlands
da: Vis Holland

en: Show PAL
da: Vis PAL

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Show PC
da: Vis PC

en: Show Platforms
da: Vis platforme

en: Show Regions
da: Vis regioner

en: Show Russia
da: Vis Rusland

en: Show Spain
da: Vis Spanien

en: Show Statistics
da: Vis statistikker

en: Show System Clock
da: Vis systemur

en: Show Taiwan
da: Vis Taiwan

en: Show USA
da: Vis USA

en: Show Unknown
da: Vis ukendte

en: Show WAD
da: Vis WAD

en: Show Wii
da: Vis Wii

en: Show World
da: Vis verden

en: Side-by-Side
da: Side om side

en: Sideways Hold
da: Sidelæns venteposition

en: Sideways Toggle
da: Sidelæns skift

en: Simplified Chinese
da: Simpel kinesisk

en: Simulate DK Bongos
da: Simuler DK-Bongotrommer

en: Size
da: Størrelse

en: Skip
da: Spring over

en: Skip EFB Access from CPU
da: Spring EFB-adgang fra CPU over

en: Slot A
da: Plads A

en: Slot A:
da: Plads A:

en: Slot B
da: Plads B

en: Slot B:
da: Plads B:

en: South America
da: Sydamerika

en: Spain
da: Spanien

en: Spanish
da: Spansk

en: Speaker Pan
da: Højttalerpanorering

en: Speaker Volume:
da: Lydstyrke for højtaler

en: Speed
da: Fart

en: Standard Controller
da: Standardkontroller

en: Start Re&cording Input
da: Start med at &optage input

en: Start Recording
da: Start optagelse

en: Steering Wheel
da: Rat

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step
da: Hop

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Out
da: Hop ud

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Over
da: Hop over

en: Step out successful!
da: Hop ud succes!

en: Step out timed out!
da: Hop ud timeout!

en: Step over in progress...
da: Hop over udføres...

en: Step successful!
da: Hop succes!

en: Stereoscopic 3D Mode:
da: Tilstand for stereoskopisk 3D:

en: Stereoscopy
da: Stereoskopi

en: Stick
da: Stik

en: Store EFB Copies to Texture Only
da: Gem kun EFB-kopier til tekstur

en: Store XFB Copies to Texture Only
da: Gem kun XFB-kopier i tekstur

en: Stretch to Window
da: Stræk til vindue

note: i18n: Data type used in computing
en: String
da: Streng

en: Strum
da: Klimpre

en: Success
da: Succes

en: Swap Eyes
da: Byt om på øjne

en: Swing
da: Sving

en: Switch to A
da: Byt til A

en: Switch to B
da: Byt til B

en: Symbols
da: Symboler

en: Sync
da: Synkronisér

en: Synchronize GPU thread
da: Synkroniser GPU-tråd

en: System Language:
da: Systemsprog:

en: TAS Input
da: TAS-input

en: Take Screenshot
da: Tag skærmbillede

en: Texture Cache
da: Tekstur-cache

en: Texture Format Overlay
da: Teksturformatteringslag

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
da: Disken, der var ved at blive sat ind, kunne ikke ses

en: The entered PID is invalid.
da: Indtastet PID er ugyldig

en: The entered VID is invalid.
da: Indtastet VID er ugyldig

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
da: Den resulterende dekrypterede AR-kode indeholder ikke nogen linjer.

en: There is nothing to undo!
da: Der er intet af fortryde!

en: These settings override core Dolphin settings.
    Undetermined means the game uses Dolphin's setting.
da: Disse indstillinger overskrive Dolphins standardindstillinger
    Ubestemt betyder at spillet bruger Dolphins indstilling.

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
da: Action Replay-simulatoren understøtter ikke koder, der modificerer selve Action Replay'en.

en: This cannot be undone!
da: Kan ikke gøres om!

en: This setting allows you to set a custom real time clock (RTC) separate from your current system time.
    
    If unsure, leave this unchecked.
da: Denne indstilling tillader dig at indstille et tilpasset realtidsur (RTC) adskilt fra din nuværende systemtid.
    
    Hvis du er i tvivl,så undlad at slå det til.

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
da: Værdien tilføjes til grafikindstillingernes konvergensværdi

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
da: Værdien ganges med grafikindstillingernes dybdeindstilling

en: Threshold
da: Tærskel

en: Title
da: Titel

en: To
da: Til

en: To:
da: Til:

en: Toggle &Fullscreen
da: Aktiver &fuldskærm

en: Toggle 3D Anaglyph
da: Skift 3D Anaglyph

en: Toggle All Log Types
da: Skift alle logtyper

en: Toggle Aspect Ratio
da: Skift forholdstal

en: Toggle Crop
da: Skift beskæring

en: Toggle Custom Textures
da: Skift tilpassede teksturer

en: Toggle EFB Copies
da: Skift EFB-kopier

en: Toggle Fog
da: Skift tåge

en: Toggle Fullscreen
da: Aktiver fuldskærm

en: Toggle Pause
da: Pause til/fra

en: Toggle Texture Dumping
da: Skift teksturudlæsning

en: Top-and-Bottom
da: Top og bund

en: Traditional Chinese
da: Traditionel kinesisk

en: Traversal Server
da: Traversal-server

en: Traversal server timed out connecting to the host
da: Traversal-server fik timeout ved forbindelse til vært

en: USB Gecko
da: USB-Gecko

en: Unable to parse line %1 of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
da: Kan ikke oversætte linje %1 fra den indtastede AR-kode til en gyldig krypteret eller dekrypteret kode. Sørg for, at du har indtastet det korrekt.
    
    Vil du ignorere denne linje og fortsætte oversættelsen?

en: Unable to parse line %1 of the entered Gecko code as a valid code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
da: Kan ikke genkende linje %1 fra den indtastede Gecko-kode som gyldig kode. Sørg for, at du har indtastet det korrekt.
    
    Vil du ignorere denne linje og fortsætte oversættelsen?

en: Undo Load State
da: Fortryd indlæsning af tilstand

en: Undo Save State
da: Fortræd lagring af tilstand

en: Uninstall
da: Afinstaller

en: Uninstall from the NAND
da: Afinstaller fra NAND

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Unpacking
da: Udpakker

en: Up
da: Op

en: Update
da: Opdater

en: Update available
da: Opdatering tilgængelig

en: Update cancelled
da: Opdatering annulleret

en: Update completed
da: Opdatering komplet

en: Update failed
da: Opdatering mislykkedes

en: Updating
da: Opdaterer

en: Upright Hold
da: Oprejst venteposition

en: Upright Toggle
da: Oprejst skift

en: Usage Statistics Reporting Settings
da: Indstillinger for brugsstatistik

en: Use Custom User Style
da: Anvend tilpasset brugerlayout

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
da: Brug PAL60-tilstand (EURGB60)

en: Use Panic Handlers
da: Brug panikhåndtering

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
da: Brug en enkelt dybte-buffer til begge øjne. Nødvendig til nogle spil.

en: User Config
da: Brugerindstillinger

en: User Interface
da: Brugergrænseflade

en: Utility
da: Værktøj

en: V-Sync
da: V-sync

en: Value
da: Værdi

en: Value:
da: Værdi:

en: Verbosity
da: Informationsmængde

en: Verify
da: Verificer

en: Verify Integrity
da: Verificer integritet

en: Verifying
da: Verificerer

en: View &code
da: Vis &kode

en: View &memory
da: Se &hukommelse

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume Down
da: Skru lyden ned

en: Volume Toggle Mute
da: Slå lyden fra/til

en: Volume Up
da: Skru lyde op

en: WAD files (*.wad)
da: WAD-filer (*.wad)

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT ({0}) does not match that of the loaded file header ({1})
da: Advarsel: Antal blokke markeret af BAT ({0}) passer ikke med indlæst filheader ({1})

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: Watch
da: Se

en: Website
da: Webside

en: Widescreen Hack
da: Widescreen-hack

note: i18n: "Wii Menu" (or System Menu) refers to the Wii's main menu, which is (usually) the first thing users see when a Wii console starts.
en: Wii Menu
da: Wii-Menu

en: Wii NAND Root:
da: Wii NAND-rod

en: Wii Remote Buttons
da: Wii Remote-knapper

en: Wii Remote Settings
da: Wii Remote-indstillinger

en: Wii and Wii Remote
da: Wii og Wii Remote

en: Will lock the Mouse Cursor to the Render Widget as long as it has focus. You can set a hotkey to unlock it.
da: Vil låse musen til renderingswidget så længe den har fokus. Du kan indstille en genvejstast til at låse op.

en: Word Wrap
da: Ombryd ord

en: World
da: Verden

en: Write to Console
da: Skriv til konsol

en: Write to File
da: Skriv til fil

en: Write to Window
da: Skriv til vindue

en: XF register
da: XF-register

en: Yellow
da: Gul

en: Yes
da: Ja

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
da: Du bliver nødt til at genstarte Dolhin før end at ændringen træder i kraft.

en: Zero 3 code not supported
da: Nul 3 kode ikke understøttet

en: fake-completion
da: falsk-udførsel

en: none
da: ingen

en: or select a device
da: eller vælg en enhed

en: {0} of {1} blocks. Compression ratio {2}%
da: {0} af {1} blokke. Komprimeringsforhold {2}%

en: ✔ Invite
da: ✔ Invitere

en: ✖ Decline
da: ✖ Afslå
