Dolphin Emulator - en to nl translation catalogue (2292 entries)

en: 
    
    Because GameCube disc images contain little verification data, there may be problems that Dolphin is unable to detect.
nl: 
    
    Omdat GameCube-schijfafbeeldingen weinig verificatiedata bevatten kunnen er problemen zijn die Dolphin niet kan detecteren.

en: 
    
    Because this title is not for retail Wii consoles, Dolphin cannot ensure that it hasn't been tampered with, even if signatures appear valid.
nl: 
    
    Omdat deze titel niet voor retail-Wii-consoles is, kan Dolphin niet garanderen dat er niet mee geknoeid is, zelfs als de handtekeningen geldig lijken.

en:  (Disc %1)
nl:  (schijf %1)

en: ! Not
nl: ! Niet

en: "{0}" is an invalid GCM/ISO file, or is not a GC/Wii ISO.
nl: "{0}" is een ongeldig GCM/ISO-bestand.

en: $ User Variable
nl: $ Gebruiker Variabele

en: %1
    wants to join your party.
nl: %1
    wil lid worden van uw partij.

note: i18n: If there is a pre-defined patch with the name %1 and the user wants to edit it, a copy of it gets created with this name
en: %1 (Copy)
nl: %1 (Kopie)

en: %1 (Disc %2, Revision %3)
nl: %1 (Schijf %2, Revisie %3)

en: %1 (Revision %3)
nl: %1 (Revisie %3)

note: i18n: "Stock" refers to input profiles included with Dolphin
en: %1 (Stock)
nl: %1 (Standaard)

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. Zstandard)
en: %1 (recommended)
nl: %1 (aanbevolen)

note: i18n: %1 is the name of a compression method (e.g. LZMA)
en: %1 (slow)
nl: %1 (langzaam)

en: %1 FIFO bytes
    %2 memory bytes
    %3 frames
nl: %1 FIFO bytes
    %2 geheugen bytes
    %3 frames

en: %1 Graphics Configuration
nl: %1 Grafische Configuratie

en: %1 doesn't support this feature on your system.
nl: %1 ondersteunt deze functie niet op uw systeem.

en: %1 doesn't support this feature.
nl: %1 ondersteunt deze functie niet.

en: %1 frame(s)
    %2 object(s)
    Current Frame: %3
nl: %1 frame(s)
    %2 object(en)
    Huidige Frame: %3

en: %1 has joined
nl: %1 doet nu mee

en: %1 has left
nl: %1 is vertrokken

en: %1 has unlocked %2/%3 achievements (%4 hardcore) worth %5/%6 points (%7 hardcore)
nl: %1 heeft %2/%3 prestaties ontgrendeld  (%4 hardcore) die %5/%6 punten waard zijn (%7 hardcore)

en: %1 has unlocked %2/%3 achievements worth %4/%5 points
nl: %1 heeft %2/%3 prestaties ontgrendeld die %4/%5 punten waard zijn

en: %1 is not a valid ROM
nl: %1 is geen geldige ROM

en: %1 is now golfing
nl: %1 is nu aan het golfen

en: %1 memory ranges
nl: %1 geheugen reeksen

en: %1 points
nl: %1 punten

en: %1 session found
nl: %1 sessie gevonden

en: %1 sessions found
nl: %1 sessies gevonden

en: %1% (Normal Speed)
nl: %1% (Normale Snelheid)

note: i18n: One of the options shown below "Run until (ignoring breakpoints)"
en: %1's value is changed
nl: %1's waarde is veranderd

note: i18n: One of the options shown below "Run until (ignoring breakpoints)"
en: %1's value is hit
nl: %1's waarde is geraakt

note: i18n: One of the options shown below "Run until (ignoring breakpoints)"
en: %1's value is used
nl: %1's waarde is gebruikt

en: %n address(es) could not be accessed in emulated memory.
nl: %n adres(sen) kon(den) niet worden benaderd in het geëmuleerde geheugen.

en: %n address(es) remain.
nl: %n adres(sen) blijft/blijven over.

en: %n address(es) were removed.
nl: %n adres(sen) is/zijn verwijderd.

en: & And
nl: & En

en: &About
nl: &Over

en: &Add Memory Breakpoint
nl: &Voeg Geheugen Breekpunt Toe

en: &Add New Code...
nl: &Nieuwe Code Toevoegen...

en: &Add function
nl: &Functie toevoegen

en: &Add...
nl: &Toevoegen...

en: &Audio Settings
nl: &Geluidsinstellingen

en: &Auto Update:
nl: &Automatisch Bijwerken:

en: &Automatic Start
nl: &Automatische Start

en: &Borderless Window
nl: &Randloos venster

en: &Breakpoints
nl: &Breekpunten

en: &Bug Tracker
nl: &Bug-tracker

en: &Cancel
nl: &Annuleren

en: &Cheats Manager
nl: &Cheats Beheer

en: &Check for Updates...
nl: &Controleer op updates...

en: &Clear Symbols
nl: Symbolen &wissen

en: &Clone...
nl: &Klonen…

en: &Connected
nl: &Verbonden

en: &Controller Settings
nl: &Controllerinstellingen

en: &Copy address
nl: &Adres kopiëren

en: &Create...
nl: &Aanmaken…

en: &Delete
nl: &Verwijderen

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watch
nl: &Verwijder Watchvenster

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Delete Watches
nl: &Verwijder Watches

en: &Edit Code...
nl: Code &bewerken…

en: &Edit...
nl: &Bewerken…

en: &Eject Disc
nl: Schijf &uitwerpen

en: &Emulation
nl: &Emulatie

en: &Export
nl: &Exporteren

en: &Export Save Game...
nl: Game-save &exporteren…

en: &Export State...
nl: State &exporteren…

en: &Export as .gci...
nl: Als .gci exporteren…

en: &File
nl: &Bestand

en: &Font...
nl: &Lettertype...

en: &Frame Advance
nl: &Frame Voorwaarts

en: &Free Look Settings
nl: &Vrije-kijk-instellingen

en: &Generate Symbols From
nl: Symbolen &genereren van

en: &GitHub Repository
nl: &GitHub-repository

en: &Go to start of function
nl: &Ga naar het begin van de functie

en: &Graphics Settings
nl: &Grafische instellingen

en: &Help
nl: &Hulp

en: &Hotkey Settings
nl: &Sneltoetsinstellingen

en: &Import
nl: &Importeren

en: &Import Save Game...
nl: Save-game &importeren…

en: &Import State...
nl: State &importeren…

en: &Import...
nl: &Importeren…

en: &Insert blr
nl: Blr …invoegen

en: &Interframe Blending
nl: &Interframe Menging

en: &Language:
nl: &Taal:

en: &Load State
nl: State &laden

en: &Load Symbol Map
nl: Symbol-map &laden

en: &Load file to current address
nl: &Laad bestand naar huidig adres

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Lock Watches
nl: &Vergrendel Watches

en: &Lock Widgets In Place
nl: &Vergrendel Widgets op hun Plaats

en: &Memory
nl: &Geheugen

en: &Movie
nl: &Opname

en: &Mute
nl: &Dempen

en: &Network
nl: &Netwerk

en: &No
nl: &Nee

en: &Open...
nl: &Openen…

en: &Options
nl: &Opties

en: &Patch HLE Functions
nl: &Patch HLE Functies

en: &Pause
nl: &Pauze

en: &Play
nl: &Spelen

en: &Properties
nl: &Eigenschappen

en: &Read-Only Mode
nl: &Alleen-lezen-modus

en: &Refresh List
nl: Lijst &verversen

en: &Remove
nl: &Verwijderen

en: &Remove Code
nl: &Code verwijderen

en: &Rename symbol
nl: &Symbool hernoemen

en: &Reset
nl: &Resetten

en: &Resource Pack Manager
nl: &Resource Pack Beheer

en: &Save Symbol Map
nl: &Symbol-map opslaan

en: &Scan e-Reader Card(s)...
nl: &Scan e-Reader Kaart(en)...

en: &Speed Limit:
nl: &Snelheidslimiet:

en: &Stop
nl: &Stoppen

en: &Theme:
nl: &Thema:

en: &Tools
nl: &Gereedschap

en: &Unload ROM
nl: &ROM ontladen

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: &Unlock Watches
nl: Watches &ontgrendelen

en: &View
nl: &Weergave

en: &Yes
nl: &Ja

en: '%1' not found, no symbol names generated
nl: '%1' niet gevonden, geen symboolnamen gegenereerd

en: '%1' not found, scanning for common functions instead
nl: '%1' niet gevonden, in plaats daarvan zoeken naar algemene functies

en: (None)
nl: (geen)

en: (off)
nl: (uit)

en: * Multiply
nl: * Vermenigvuldig

en: + Add
nl: + Optellen

en: , Comma
nl: , Komma

en: - Subtract
nl: - Aftrekken

en: --Unknown--
nl: --Onbekend--

en: / Divide
nl: / Delen

en: 128 Mbit (2043 blocks)
nl: 128 Mbit (2043 blokken)

en: 16 Mbit (251 blocks)
nl: 16 Mbit (251 blokken)

en: 16-bit
nl: 16-bits

en: 16x Anisotropic
nl: 16x Anisotropisch

en: 2x Anisotropic
nl: 2x Anisotropisch

en: 2x Native (1280x1056) for 720p
nl: 2x Native (1280x1056) voor 720p

en: 32 Mbit (507 blocks)
nl: 32 Mbit (507 blokken)

en: 32-bit
nl: 32-bits

note: i18n: Stereoscopic 3D
en: 3D Depth
nl: 3D diepte

en: 3x Native (1920x1584) for 1080p
nl: 3x Native (1920x1584) voor 1080p

en: 4 Mbit (59 blocks)
nl: 4 Mbit (59 blokken)

en: 4x Anisotropic
nl: 4x Anisotropisch

en: 4x Native (2560x2112) for 1440p
nl: 4x Native (2560x2112) voor 1440p

en: 5x Native (3200x2640)
nl: 5x Naive (3200x2640)

en: 64 Mbit (1019 blocks)
nl: 64 Mbit (1019 blokken)

en: 6x Native (3840x3168) for 4K
nl: 6x Native (3840x3168) voor 4K

en: 8 Mbit (123 blocks)
nl: 8 Mbit (123 blokken)

en: 8-bit
nl: 8-bits

en: 8x Anisotropic
nl: 8x Anisotropisch

en: 8x Native (5120x4224) for 5K
nl: 8x Native (5120x4224) voor 5K

en: < Less-than
nl: < Minder dan

en: <Nothing>
nl: <Niks>

en: <System Language>
nl: <systeemtaal>

en: <dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: <dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: <font color='#ff0000'>AutoStepping timed out. Current instruction is irrelevant.
nl: <font color='#ff0000'>AutoStepping timed out. Huidige instructie is niet relevant.

en: <h2>A new version of Dolphin is available!</h2>Dolphin %1 is available for download. You are running %2.<br> Would you like to update?<br><h4>Release Notes:</h4>
nl: <h2>Een nieuwe versie van Dolphin is beschikbaar!</h2>Dolphin %1 is beschikbaar om te downloaden. U gebruikt %2.<br>Wilt u updaten?<br><h4>Releaseopmerkingen:</h4>

en: > Greater-than
nl: > Meer dan

en: A NetPlay Session is already in progress!
nl: Er is al een NetPlay sesie bezig!

en: A different version of this title is already installed on the NAND.
    
    Installed version: {0}
    WAD version: {1}
    
    Installing this WAD will replace it irreversibly. Continue?
nl: Een andere versie van deze titel is al geïnstalleerd op de NAND.
    
    Geïnstalleerde versie: {0}
    WAD-versie: {1}
    
    Het installeren van deze WAD zal het onherstelbaar vervangen. Doorgaan?

en: A disc is already about to be inserted.
nl: Er ligt al een schijf in de lade.

en: A group of features to make the colors more accurate, matching the color space Wii and GC games were meant for.
nl: Een groep functies om de kleuren nauwkeuriger te maken, zodat ze overeenkomen met de kleurruimte waar Wii en GC-spellen voor bedoeld zijn.

en: A save state cannot be loaded without specifying a game to launch.
nl: Een save state kan niet worden gebruikt zonder een spel te specificeren.

en: A shutdown is already in progress. Unsaved data may be lost if you stop the current emulation before it completes. Force stop?
nl: Er wordt al afgesloten. Niet opgeslagen data kan verloren gaan wanneer u de huidige emulatie stopzet voordat het afsluiten voltooid wordt. Stop forceren?

en: A supported Bluetooth device could not be found.
    You must manually connect your Wii Remote.
nl: Er is geen ondersteunde Bluetooth apparaat gevonden.
    Koppel je Wii-afstandsbediening handmatig aan het systeem.

en: A sync can only be triggered when a Wii game is running.
nl: Een synchronisatie kan alleen worden geactiveerd wanneer er een Wii spel draait.

en: ALERT:
    
    All players must use the same Dolphin version.
    If enabled, SD cards must be identical between players.
    If DSP LLE is used, DSP ROMs must be identical between players.
    If a game is hanging on boot, it may not support Dual Core Netplay. Disable Dual Core.
    If connecting directly, the host must have the chosen UDP port open/forwarded!
    
    Wii Remote support in netplay is experimental and may not work correctly.
    Use at your own risk.
nl: WAARSCHUWING:
    
    Alle spelers moeten dezelfde Dolphin versie gebruiken.
    Indien ingeschakeld, moeten SD kaarten identiek zijn voor alle spelers.
    Wanneer DSP LLE wordt gebruikt, moeten de DSP ROMs identiek zijn voor alle spelers.
    Wanneer een spel vastloopt bij opstarten, ondersteunt deze mogelijk geen Dual-core Netplay. Schakel Dual-core uit.
    Wanneer u een directe verbinding maakt, moet de host de gekozen UDP poort open hebben gezet!
    
    Wii-afstandbediening ondersteuning in netplay is experimenteel en functioneert mogelijk niet optimaal. Gebruik op eigen risico.

en: Abort
nl: Annuleer

en: About Dolphin
nl: Over Dolphin

en: Accelerometer
nl: Versnellingsmeter

note: i18n: Percentage value of accelerometer data (complementary filter coefficient).
en: Accelerometer Influence
nl: Versnellingsmeter Invloed

en: Accuracy:
nl: Nauwkeurigheid:

en: Achievements
nl: Prestaties

en: Action
nl: Actie

en: Action Replay Code Decryption Error:
    Parity Check Failed
    
    Culprit Code:
    {0}
nl: Action Replay Code decryptiefout:
    Pariteitscontrole mislukt
    
    Verantwoordelijke code:
    {0}

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Add Code ({2})
nl: Action Replay Fout: Onjuiste grootte ({0:08x}  : address = {1:08x} ) in Voeg Code Toe ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Fill and Slide ({2})
nl: Action Replay Fout: Onjuiste grootte ({0:08x}  : address = {1:08x} ) in Vul en Shuif({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Ram Write And Fill ({2})
nl: Action Replay Fout: Onjuiste grootte ({0:08x} : adres = {1:08x}) in Ram Schrijf En Vul ({2})

en: Action Replay Error: Invalid size ({0:08x} : address = {1:08x}) in Write To Pointer ({2})
nl: Action Replay Fout: Onjuiste grootte ({0:08x} : adres = {1:08x}) in Schrijf Naar Pointer ({2})

en: Action Replay Error: Invalid value ({0:08x}) in Memory Copy ({1})
nl: Action Replay Fout: Ongeldige waarde  ({0:08x}) in Geheugen Kopie ({1})

en: Action Replay Error: Master Code and Write To CCXXXXXX not implemented ({0})
    Master codes are not needed. Do not use master codes.
nl: Action Replay Fout: Master Code en Schrijf naar CCXXXXXX niet geïmplementeerd ({0})\n
    Master codes zijn niet nodig en moeten niet gebruikt worden.

en: Action Replay Error: invalid AR code line: {0}
nl: Action Replay Fout: Ongeldige AR code regel: {0}

en: Action Replay: Conditional Code: Invalid Size {0:08x} ({1})
nl: Action Replay: Conditionele Code: Onjuiste Grootte {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Invalid Normal Code Type {0:08x} ({1})
nl: Action Replay: Onjuiste Normal Code Type {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Normal Code 0: Invalid Subtype {0:08x} ({1})
nl: Action Replay: Normal Code 0: Onjuist Subtype {0:08x} ({1})

en: Action Replay: Normal Code {0}: Invalid subtype {1:08x} ({2})
nl: Action Replay: Normal Code {1}: Onjuist Subtype {1:08x} ({2})

en: Activate NetPlay Chat
nl: Activeer NetPlay Chat

en: Active
nl: Actief

en: Active Infinity Figures:
nl: Actieve Infinity Figuren:

en: Active thread queue
nl: Actieve thread wachtrij

en: Active threads
nl: Actieve threads

en: Adapter Detected
nl: Adapter gedetecteerd

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add &breakpoint
nl: Plaats &breekpunt

en: Add New DSU Server
nl: Voeg Nieuwe DSU Server toe

en: Add New USB Device
nl: Nieuw USB Apparaat Toevoegen

en: Add Shortcut to Desktop
nl: Voeg Snelkoppeling toe aan Bureaublad

en: Add a Breakpoint
nl: Voeg een Breekpunt Toe

en: Add a Memory Breakpoint
nl: Voeg Een Geheugen Breekpunt Toe

en: Add memory &breakpoint
nl: Plaats geheugen &breekpunt

en: Add memory breakpoint
nl: Plaats geheugen breekpunt

note: i18n: This kind of "watch" is used for watching emulated memory. It's not related to timekeeping devices.
en: Add to &watch
nl: Toevoegen aan &watchvenster

en: Add to watch
nl: Voeg toe aan watch

en: Add...
nl: Toevoegen...

en: Address
nl: Adres

en: Address Space
nl: Adresruimte

en: Address space by CPU state
nl: Adresruimte per CPU state

en: Address:
nl: Adres:

en: Adjust the texture filtering. Anisotropic filtering enhances the visual quality of textures that are at oblique viewing angles. Force Nearest and Force Linear override the texture scaling filter selected by the game.<br><br>Any option except 'Default' will alter the look of the game's textures and might cause issues in a small number of games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select 'Default'.</dolphin_emphasis>
nl: Past de texture-filtering aan. Anisotrope filtering verbetert de visuele kwaliteit van textures die onder een schuine kijkhoek staan.<br><br>Elke optie behalve 'Standaard' zal het uiterlijk van de texturen van het spel veranderen en kan problemen veroorzaken in een klein aantal spellen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel, selecteer 'Standaard'.</dolphin_emphasis>

note: i18n: Refers to plastic shell of game controller (stick gate) that limits stick movements.
en: Adjusts target radius of simulated stick gate.
nl: Stelt het bereik van de gesimuleerde stick in.

en: Adjusts the accuracy at which the GPU receives texture updates from RAM.<br><br>The "Safe" setting eliminates the likelihood of the GPU missing texture updates from RAM. Lower accuracies cause in-game text to appear garbled in certain games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the rightmost value.</dolphin_emphasis>
nl: Past de nauwkeurigheid aan waarmee de GPU texture-updates ontvangt van het RAM.<br><br>De "Veilig" optie sluit de kans dat de GPU texture-updates mist van RAM uit. Een lagere nauwkeurigheid kan leiden tot verminkte weergave en het ontbreken van tekst.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel de meest rechter waarde gebruiken.</dolphin_emphasis>

en: Adjusts the amount of RAM in the emulated console.
    
    WARNING: Enabling this will completely break many games. Only a small number of games can benefit from this.
nl: Past de hoeveelheid RAM in de geëmuleerde console aan.
    
    WAARSCHUWING: Dit inschakelen zal vele spellen kapot maken. Slechts een klein aantal spellen kan hiervan profiteren.

en: Adjusts the emulated CPU's clock rate.
    
    Higher values may make variable-framerate games run at a higher framerate, at the expense of performance. Lower values may activate a game's internal frameskip, potentially improving performance.
    
    WARNING: Changing this from the default (100%) can and will break games and cause glitches. Do so at your own risk. Please do not report bugs that occur with a non-default clock.
nl: Past de kloksnelheid van de geëmuleerde CPU aan.
    
    Hogere waarden kunnen ervoor zorgen dat variabele framerate spellen op een hogere framerate draaien, ten koste van prestaties. Lagere waarden kunnen de interne frameskip van een spel activeren, waardoor prestaties mogelijk verbeteren.
    
    WAARSCHUWING: Het veranderen van de standaard (100%) kan en zal spellen breken en glitches veroorzaken. Doe dit op eigen risico. Rapporteer alstublieft geen bugs die plaatsvinden als u dit aanpast.

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Africa
nl: Afrika

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 風. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Air
nl: Lucht

en: Aligned to data type length
nl: Uitgelijnd naar data type lengte

en: All
nl: Alle

note: i18n: A double precision floating point number
en: All Double
nl: Alles Double

en: All Files
nl: Alle Bestanden

en: All Files (*)
nl: Alle Bestanden (*)

note: i18n: A floating point number
en: All Float
nl: Alle Float

en: All GC/Wii files
nl: Alle GC/Wii bestanden

en: All Hexadecimal
nl: Alle Hexadecimaal

en: All Save States (*.sav *.s##);; All Files (*)
nl: Alle Save States (*.sav *.s##);; Alle Bestanden (*)

en: All Signed Integer
nl: Alles Signed Integer

en: All Unsigned Integer
nl: Alles Unsigned Integer

en: All files (*)
nl: Alle Bestanden (*)

en: All players' codes synchronized.
nl: Codes van alle spelers gesynchroniseerd.

en: All players' saves synchronized.
nl: Saves van alle spelers gesynchroniseerd.

en: Allow Mismatched Region Settings
nl: Niet-overeenkomende regio-instellingen toestaan

en: Allow Usage Statistics Reporting
nl: Rapportage van gebruiksstatistieken toestaan

en: Allow Writes to SD Card
nl: Sta Schrijven naar SD-Kaart toe

en: Allows manipulation of the in-game camera.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Maakt manipulatie van de in-game camera mogelijk.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Alternate Input Sources
nl: Alternatieve invoerbronnen

en: Always
nl: Altijd

note: i18n: Treat a controller as always being connected regardless of what devices the user actually has plugged in
en: Always Connected
nl: Altijd Verbonden

en: Always on &Top
nl: Altijd &Bovenop

en: An inserted disc was expected but not found.
nl: Een geplaatste schijf werd verwacht maar is niet gevonden.

en: Analyze
nl: Analyseer

en: Angle
nl: Hoek

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gyroscope input.
en: Angular velocity to ignore and remap.
nl: Hoeksnelheid om te negeren en te remappen.

en: Any Region
nl: Elke Regio

en: Append signature to
nl: Voeg Signatuur toe aan

en: Append to &Existing Signature File...
nl: Toevoegen aan &Bestaand Signatuurbestand...

en: Appl&y Signature File...
nl: P&as Signatuur Toe...

en: Applies a post-processing effect after rendering a frame.<br><br /><dolphin_emphasis>If unsure, select (off).</dolphin_emphasis>
nl: Past een post-processing effect toe na het verwerken van een frame. <br><br /><dolphin_emphasis>In geval van twijfel selecteer (uit).</dolphin_emphasis>

en: Apploader Date:
nl: Apploader Datum:

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply signature file
nl: Pas signatuurbestand toe...

en: Arbitrary Mipmap Detection
nl: Arbitraire Mipmapdetectie

en: Are you sure that you want to delete '%1'?
nl: Weet u zeker dat u '%1' wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this file?
nl: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete this pack?
nl: Weet u zeker dat u dit pakket wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to quit NetPlay?
nl: Weet u zeker dat u NetPlay wilt afsluiten?

en: Are you sure?
nl: Weet u het zeker?

en: Aspect Ratio
nl: Beeldverhouding

en: Aspect Ratio:
nl: Beeldverhouding:

en: Assign Controller Ports
nl: Controllerpoorten Toewijzen

en: Assign Controllers
nl: Controllers Toewijzen

en: At least two of the selected save files have the same internal filename.
nl: Minstens twee van de geselecteerde opslagbestanden hebben dezelfde interne bestandsnaam.

en: Attach MotionPlus
nl: Koppel MotionPlus

en: Audio Backend:
nl: Audio-backend:

en: Audio Stretching Settings
nl: Audiorekkingsinstellingen

en: Australia
nl: Australië

en: Author
nl: Auteur

en: Authors
nl: Auteurs

en: Auto (Multiple of 640x528)
nl: Auto (veelvoud van 640x528)

en: Auto Update Settings
nl: Instellingen voor automatisch bijwerken

en: Auto internal resolution is not allowed in strict sync mode, as it depends on window size.
    
    Please select a specific internal resolution.
nl: Automatische interne resolutie is niet toegestaan in de strikte synchronisatiemodus, omdat dit afhankelijk is van de venstergrootte.
    
    Selecteer een specifieke interne resolutie.

en: Auto-Adjust Window Size
nl: Venstergrootte automatisch aanpassen

en: Auto-Hide
nl: Automatisch Verbergen

en: Auto-detect RSO modules?
nl: Auto-detect RSO module?

en: Automatically Sync with Folder
nl: Automatisch synchroniseren met map

en: Automatically adjusts the window size to the internal resolution.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Past de venster grootte automatisch aan aan de interne resolutie.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: BAT incorrect. Dolphin will now exit
nl: BAT is fout. Dolphin sluit zich nu af

en: BBA MAC address {0} invalid for XLink Kai. A valid Nintendo GameCube MAC address must be used. Generate a new MAC address starting with 00:09:bf or 00:17:ab.
nl: BBA MAC adres {0} is ongeldig voor XLink Kai. Een geldige Nintendo GameCube MAC adres moet worden gebruikt. Genereer een MAC adres dat start met 00:09:bf of 00:17:ab.

en: Backend Multithreading
nl: Backend Multi-threading

en: Backend Settings
nl: Backend-instellingen

en: Background Input
nl: Achtergrondinvoer

en: Backward
nl: Achteruit

en: Bad Value Given
nl: Slechte Waarde Gegeven

en: Bad address provided.
nl: Verkeerd adres opgegeven.

en: Bad dump
nl: Slechte dump

en: Bad offset provided.
nl: Slechte offset gegeven.

en: Bad value provided.
nl: Verkeerde waarde opgegeven.

en: Bar
nl: Balk

en: Base priority
nl: Basisprioriteit

en: Basic
nl: Basis

en: Basic Settings
nl: Basisinstellingen

en: Batch mode cannot be used without specifying a game to launch.
nl: Batch modus kan niet worden gebruikt zonder een spel te specificeren.

en: Battery
nl: Batterij

en: Beta (once a month)
nl: Bèta (één keer per maand)

en: BetterJoy, DS4Windows, etc
nl: BetterJoy, DS4Windows, etc.

en: Binary SSL
nl: Binaire SSL

en: Binary SSL (read)
nl: Binaire SSL (lees)

en: Binary SSL (write)
nl: Binaire SSL (schrijf)

en: Blank figure creation failed at:
    %1, try again with a different character
nl: Het aanmaken van een leeg figuur is mislukt op:
    %1, probeer opnieuw met een ander karakter

en: Block Size
nl: Blokgrootte

en: Block Size:
nl: Blokgrootte:

en: Blocking
nl: Blokkeren

en: Blocks
nl: Blokken

en: Blue
nl: Blauw

en: Blue Left
nl: Blauw Links

en: Blue Right
nl: Blauw Rechts

en: Bluetooth passthrough mode is enabled, but Dolphin was built without libusb. Passthrough mode cannot be used.
nl: Bluetooth passthrough modus staat aan, maar Dolphin is gecompileerd zonder libusb. Passthrough  mode kan niet gebruikt worden.

en: Boot to Pause
nl: Opstarten naar Pauze

en: BootMii NAND backup file (*.bin);;All Files (*)
nl: BootMii NAND backup bestanden (*.bin);;Alle bestanden (*)

en: BootMii keys file (*.bin);;All Files (*)
nl: BootMii sleutelbestand (*.bin);;Alle Bestanden (*)

en: Borderless Fullscreen
nl: Randloos volledig scherm

en: Bottom
nl: Beneden

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Break
nl: Afbreken

en: Breakpoint
nl: Breekpunt

en: Breakpoint encountered! Step out aborted.
nl: Breekpunt tegengekomen! Uitstappen afgebroken.

en: Breakpoints
nl: Breekpunten

en: Broadband Adapter (HLE)
nl: Breedbandadapter (HLE)

en: Broadband Adapter (TAP)
nl: Breedbandadapter (TAP)

en: Broadband Adapter (XLink Kai)
nl: Breedbandadapter (XLink Kai)

en: Broadband Adapter (tapserver)
nl: Breedbandadapter (tapserver)

en: Broadband Adapter DNS setting
nl: Breedbandadapter-DNS-instelling

en: Broadband Adapter Error
nl: Breedbandadapterfout

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Broadband Adapter MAC Address
nl: Breedbandadapter-MAC-adres

en: Browse &NetPlay Sessions....
nl: Blader &NetPlay Sessies....

en: Buffer Size:
nl: Buffergrootte:

en: Buffer size changed to %1
nl: Buffergrootte gewijzigd naar %1

en: Buggy GPU driver detected.
    Please either install the closed-source GPU driver or update your Mesa 3D version.
nl: Problematische GPU stuurprogramma gedetecteerd.
    Installeer het closed-source GPU stuurprogramma of werk uw Mesa 3D versie bij.

en: Button
nl: Knop

en: Buttons
nl: Knoppen

en: By:
nl: Door:

en: C&reate Signature File...
nl: M&aak Signatuurbestand aan...

en: CPU Emulation Engine:
nl: CPU Emulatie Engine:

en: CPU Options
nl: CPU Opties

en: Cached Interpreter (slower)
nl: Gecachete interpreter (trager)

en: Caches custom textures to system RAM on startup.<br><br>This can require exponentially more RAM but fixes possible stuttering.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Cachet aangepaste textures in het systeem RAM tijdens het opstarten.<br><br>Dit kan exponentieel meer ram vereisen, maar lost mogelijke stotteringen op.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Calculate
nl: Bereken

en: Calculates lighting of 3D objects per-pixel rather than per-vertex, smoothing out the appearance of lit polygons and making individual triangles less noticeable.<br><br />Rarely causes slowdowns or graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Berekent de belichting van 3D objecten per pixel in plaats van per vertex, vereffent het uiterlijk van belichte veelhoeken en maakt individuele driehoeken minder opvallend.<br><br />Zorgt bijna nooit voor vertragingen of grafische problemen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Calibrate
nl: Kalibreren

en: Calibration
nl: Kalibratie

en: Calibration Period
nl: Kalibratieperiode

en: Call display list at %1 with size %2
nl: Roep weergave lijst op bij %1 met grootte %2

note: i18n: Refers to emulated wii remote camera properties.
en: Camera field of view (affects sensitivity of pointing).
nl: Camera gezichtsveld (beïnvloedt gevoeligheid van het wijzen).

en: Can only generate AR code for values in virtual memory.
nl: Kan alleen AR code genereren voor waarden in virtueel geheugen.

en: Can't find Wii Remote by connection handle {0:02x}
nl: Kan Wii-afstandsbediening niet vinden via verbindingshendel {0:02x}

en: Can't start a NetPlay Session while a game is still running!
nl: Kan geen NetPlay-sessie starten als spel nog draait!

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel Calibration
nl: Kalibratie Annuleren

en: Cannot SingleStep the FIFO. Use Frame Advance instead.
nl: Kan SingleStep niet uitvoeren. Gebruik in plaats hiervan Frame Voorwaarts.

en: Cannot boot this WAD because it could not be installed to the NAND.
nl: Kan deze WAD niet starten omdat het niet op de NAND kon worden geïnstalleerd.

en: Cannot compare against last value on first search.
nl: Kan niet vergelijken met de laatste waarde bij de eerste zoekactie.

en: Cannot find the GC IPL.
nl: Kan de GC IPL niet vinden.

en: Cannot generate AR code for this address.
nl: Kan geen AR code genereren voor dit adres.

en: Cannot refresh without results.
nl: Kan niet verversen zonder resultaten.

en: Cannot set GCI folder to an empty path.
nl: Kan GCI map niet op een leeg pad zetten.

en: Cannot set memory card to an empty path.
nl: Kan geheugenkaart niet op een leeg pad zetten.

en: Cannot start the game, because the GC IPL could not be found.
nl: Kan het spel niet starten, omdat de GC IPL niet kon worden gevonden.

en: Card Size
nl: Kaartgrootte

note: i18n: Refers to the "center" of a TaTaCon drum.
en: Center
nl: Middelpunt

en: Center Mouse
nl: Centreer Muis

en: Center and Calibrate
nl: Centreer en Kalibreer

en: Change &Disc
nl: &Schijf wisselen

en: Change &Disc...
nl: &Schijf wisselen…

en: Change Disc
nl: Schijf wisselen

en: Change Discs Automatically
nl: Verwissel Schijven Automatisch

en: Change the disc to {0}
nl: Verander de schijf naar {0}

en: Changes the color of the FPS counter depending on emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Verandert de kleur van de FPS-teller afhankelijk van de emulatiesnelheid.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Changes the in-game camera type during Free Look.<br><br>Six Axis: Offers full camera control on all axes, akin to moving a spacecraft in zero gravity. This is the most powerful Free Look option but is the most challenging to use.<br> <br>First Person: Controls the free camera similarly to a first person video game. The camera can rotate and travel, but roll is impossible. Easy to use, but limiting.<br><br>Orbital: Rotates the free camera around the original camera. Has no lateral movement, only rotation and you may zoom up to the camera's origin point.
nl: Verandert de in-game camera methode tijdens Vrije-Kijk.<br><br>Zes Assen: Biedt volledige camerabesturing op alle assen, vergelijkbaar met het verplaatsen van een ruimtevaartuig zonder zwaartekracht. Dit is de krachtigste Vrije-Kijk methode maar is het meest uitdagend om te gebruiken.<br><br>First Person: Bedient de vrije camera vergelijkbaar aan een first-person videospel. De camera kan draaien en rond bewegen maar rollen is onmogelijk. Makkelijk te gebruiken, maar beperkend.<br><br>Orbitaal: Draait de vrije camera rond de originele camera. Heeft geen zijwaartse beweging, alleen rotatie. U kunt inzoomen tot het oorsprongspunt van de camera.

en: Changing cheats will only take effect when the game is restarted.
nl: Het veranderen van cheats zal pas van kracht worden wanneer het spel opnieuw wordt opgestart.

en: Channel Partition (%1)
nl: Kanaal Partitie (%1)

en: Character entered is invalid!
nl: Ingevoerde karakter is ongeldig!

en: Cheat Code Editor
nl: Cheat Code Bewerker

en: Cheat Search
nl: Cheat Zoeken

en: Cheats Manager
nl: Cheats Beheer

en: Check NAND...
nl: Controleer NAND...

en: Check for Game List Changes in the Background
nl: Controleer op de achtergrond op spellijstwijzigingen

en: Check for updates
nl: Controleer op updates

en: Check whether you have the permissions required to delete the file or whether it's still in use.
nl: Controleer of u de vereiste machtigingen heeft om het bestand te verwijderen, of dat het nog in gebruik is.

en: Checksum
nl: Controlesom

en: Choose
nl: Kies

en: Choose a file to open
nl: Kies een bestand om te openen

en: Choose a file to open or create
nl: Kies een bestand om te openen of te maken

en: Choose priority input file
nl: Kies een invoerbestand met prioriteit

en: Choose secondary input file
nl: Kies een secundair invoerbestand

en: Choose the GCI base folder
nl: Selecteer GCI-basismap

en: Choose the folder to extract to
nl: Kies een map om naar uit te pakken

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Clamping of rotation about the yaw axis.
nl: Limiteert rotatie rond the vertical as.

en: Classic Buttons
nl: Klassieke Knoppen

en: Classic Controller
nl: Klassieke Controller

en: Clear
nl: Legen

en: Clear Cache
nl: Cache legen

en: Clear Slot
nl: Slot Legen

en: Clock Override
nl: Klok Overschrijven

en: Clone and &Edit Code...
nl: Clone en &Wijzig Code...

en: Close
nl: Sluiten

en: Co&nfiguration
nl: Co&nfiguratie

en: Code Diff Tool
nl: Code Verschil Hulpmiddel

en: Code Diff Tool Help
nl: Code Verschil Hulpmiddel Hulp

en: Code did not get executed
nl: Code is niet uitgevoerd

en: Code has been executed
nl: Code is uitgevoerd

en: Codes received!
nl: Codes ontvangen!

en: Color Correction Configuration
nl: Kleur Correctie Configuratie

en: Color Correction:
nl: Kleur Correctie:

en: Color Space
nl: Kleurruimte

en: Combine &Two Signature Files...
nl: Combineer &Twee Signatuurbestanden...

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: Common
nl: Algemeen

en: Comparand:
nl: Vergelijking:

en: Compared to the Wii disc release of the game, problems of low severity were found. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
nl: Vergeleken met de Wii disc release van het spel zijn er problemen van lage ernst gevonden. Desondanks is het mogelijk dat dit een goede dump is vergeleken met de Wii U eShop release van het spel. Dolphin kan dit niet verifiëren.

en: Compared to the Wii disc release of the game, this is a bad dump. Despite this, it's possible that this is a good dump compared to the Wii U eShop release of the game. Dolphin can't verify this.
nl: Vergeleken met de Wii disc release van het spel is dit een slechte dump. Desondanks is het mogelijk dat dit een goede dump is vergeleken met de Wii U eShop release van het spel. Dolphin kan dit niet verifiëren.

en: Compile Shaders Before Starting
nl: Compileer Shaders Voor Starten

en: Compiling Shaders
nl: Shaders Compileren

en: Compression
nl: Compressie

en: Compression Level:
nl: Compressieniveau:

en: Compression:
nl: Compressie:

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint. i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition
nl: Conditie

note: i18n: If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Condition:
nl: Voorwaarde:

en: Conditional
nl: Voorwaarde

note: i18n: The title for a dialog that shows help for how to use conditions. If a condition is set for a breakpoint, the condition becoming true is a prerequisite for triggering the breakpoint.
en: Conditional help
nl: Voorwaardelijke hulp

en: Conditions:
    Sets an expression that is evaluated when a breakpoint is hit. If the expression is false or 0, the breakpoint is ignored until hit again. Statements should be separated by a comma. Only the last statement will be used to determine what to do.
    
    Registers that can be referenced:
    GPRs : r0..r31
    FPRs : f0..f31
     LR, CTR, PC
    
    Functions:
    Set a register: r1 = 8
    Casts: s8(0xff). Available: s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Callstack: callstack(0x80123456), callstack("anim")
    Compare Strings: streq(r3, "abc"). Both parameters can be addresses or string constants.
    Read Memory: read_u32(0x80000000). Available: u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Write Memory: write_u32(r3, 0x80000000). Available: u8, u16, u32, f32, f64
    *currently writing will always be triggered
    
    Operations:
    Unary: -u, !u, ~u
    Math: *  / + -, power: **, remainder: %, shift: <<, >>
    Compare: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bitwise: &, |, ^
    
    Examples:
    r4 == 1
    f0 == 1.0 && f2 < 10.0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & -4)* 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Write and break: r4 = 8, 1
    Write and continue: f3 = f1 + f2, 0
    The condition must always be last
    
    Strings should only be used in callstack() or streq() and "quoted". Do not assign strings to a variable.
    All variables will be printed in the Memory Interface log, if there's a hit or a NaN result. To check for issues, assign a variable to your equation, so it can be printed.
    
    Note: All values are internally converted to Doubles for calculations. It's possible for them to go out of range or to become NaN. A warning will be given if NaN is returned, and the var that became NaN will be logged.
nl: Conditie:
    Stelt een uitdrukking in die wordt geëvalueerd wanneer een onderbrekingspunt wordt geraakt. Als de uitdrukking onwaar of 0 is, wordt het onderbrekingspunt genegeerd tot het opnieuw wordt geraakt. Verklaringen moeten worden gescheiden door een komma. Alleen het laatste statement zal worden gebruikt om te bepalen wat er moet gebeuren.
    
    Registers waarnaar verwezen kan worden:
    GPR's : r0..r31
    FPR's : f0..f31
    LR, CTR, PC
    
    Functies:
    Een register instellen: r1 = 8
    Cast: s8(0xff). Beschikbaar: s8, u8, s16, u16, s32, u32
    Callstack: callstack(0x80123456), callstack("anim")
    Strings vergelijken: streq(r3, "abc"). Beide parameters kunnen adressen of stringconstanten zijn.
    Geheugen lezen: read_u32(0x80000000). Beschikbaar: u8, s8, u16, s16, u32, s32, f32, f64
    Geheugen schrijven: write_u32(r3, 0x80000000). Beschikbaar: u8, u16, u32, f32, f64
    *Momenteel schrijven wordt altijd getriggerd
    
    Bewerkingen:
    Unair: -u, !u, ~u
    Wiskunde: * / + -, macht: **, rest: %, shift: <<, >>
    Vergelijken: <, <=, >, >=, ==, !=, &&, ||
    Bitwise: &, |, ^
    
    Voorbeelden:
    r4 == 1
    f0 == 1,0 && f2 < 10,0
    r26 <= r0 && ((r5 + 3) & -4) * ((r6 + 3) & -4)* 4 > r0
    p = r3 + 0x8, p == 0x8003510 && read_u32(p) != 0
    Schrijven en onderbreken: r4 = 8, 1
    Schrijven en doorgaan: f3 = f1 + f2, 0
    De voorwaarde moet altijd als laatste
    
    Strings mogen alleen gebruikt worden in callstack() of streq() en "geciteerd" worden. Wijs geen strings toe aan een variabele.
    Alle variabelen worden afgedrukt in het logboek van de geheugeninterface als er een hit of een NaN-resultaat is. Om te controleren op problemen, wijs je een variabele toe aan je vergelijking, zodat deze kan worden afgedrukt.
    
    Opmerking: Alle waarden worden intern geconverteerd naar dubbele precisie voor berekeningen. Het is mogelijk dat ze buiten het bereik vallen of NaN worden. Er wordt een waarschuwing gegeven als NaN wordt geretourneerd en de var die NaN werd, wordt gelogd.

en: Configure
nl: Configureren

en: Configure Controller
nl: Configureer Controller

en: Configure Dolphin
nl: Dolphin Configureren

en: Configure Input
nl: Configureer Invoer

en: Configure Output
nl: Configureer Uitvoer

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Confirm backend change
nl: Backend-wijziging bevestigen

en: Confirm on Stop
nl: Bevestiging bij Stop

en: Confirmation
nl: Bevestiging

en: Connect
nl: Verbind

en: Connect Balance Board
nl: Verbind Balance Board

en: Connect USB Keyboard
nl: USB-toetsenbord verbinden

en: Connect Wii Remote %1
nl: Verbind Wii-afstandsbediening %1

en: Connect Wii Remote 1
nl: Verbind Wii-afstandsbediening 1

en: Connect Wii Remote 2
nl: Verbind Wii-afstandsbediening 2

en: Connect Wii Remote 3
nl: Verbind Wii-afstandsbediening 3

en: Connect Wii Remote 4
nl: Verbind Wii-afstandsbediening 4

en: Connect Wii Remotes
nl: Verbind Wii-afstandsbedieningen

en: Connect Wii Remotes for Emulated Controllers
nl: Verbind Wii-afstandbediening voor Geëmuleerde Controllers

en: Connect to the Internet and perform an online system update?
nl: Verbinding maken met internet en een online systeemupdate uitvoeren?

en: Connected
nl: Verbonden

en: Connecting
nl: Verbinden

en: Connection Type:
nl: Verbindingstype:

en: Content {0:08x} is corrupt.
nl: Inhoud {0:08x} is beschadigd.

en: Continuous Scanning
nl: Continu Scannen

en: Control NetPlay Golf Mode
nl: Bedien NetPlay Golf Modus

en: Control Stick
nl: Controle Stick

en: Controller Profile
nl: Controllerprofiel

en: Controller Profile 1
nl: Controllerprofiel 1

en: Controller Profile 2
nl: Controllerprofiel 2

en: Controller Profile 3
nl: Controllerprofiel 3

en: Controller Profile 4
nl: Controllerprofiel 4

en: Controller Settings
nl: Controllerinstellingen

en: Controls the distance of the convergence plane. This is the distance at which virtual objects will appear to be in front of the screen.<br><br>A higher value creates stronger out-of-screen effects while a lower value is more comfortable.
nl: Regelt de afstand van de convergentie-vlak. Dit is de afstand dat bepaalt of virtuele objecten op de voorgrond van een scherm moeten worden getoond.<br><br>Een hogere waarde zorgt voor een sterker 'uit het scherm' effect.

en: Controls the rendering resolution.<br><br>A high resolution greatly improves visual quality, but also greatly increases GPU load and can cause issues in certain games. Generally speaking, the lower the internal resolution, the better performance will be.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Native.</dolphin_emphasis>
nl: Regelt de render resolutie.<br><br>Een hoge resolutie verbetert de visuele kwaliteit aanzienlijk, maar verhoogt de GPU-belasting enorm en kan problemen veroorzaken in bepaalde spellen. Over het algemeen geldt dat hoe lager de interne resolutie is, hoe beter uw prestaties zullen zijn.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel Native selecteren.</dolphin_emphasis>

en: Controls the separation distance between the virtual cameras.<br><br>A higher value creates a stronger feeling of depth while a lower value is more comfortable.
nl: Regelt de scheidingsafstand tussen de virtuele camera's.<br><br>Een hogere waarde zorgt voor een sterker gevoel van diepte.

en: Controls whether or not Dual Core should be enabled. Can improve performance but can also cause issues. Defaults to <b>True</b>
nl: Bepaalt of Dual Core moet worden ingeschakeld. Kan de prestaties verbeteren, maar kan ook problemen veroorzaken. Standaard ingesteld op <b>Aan</b>

en: Controls whether or not the Memory Management Unit should be emulated fully. Few games require it.
nl: Bepaalt of de geheugenbeheerseenheid (MMU) volledig moet worden geëmuleerd. Weinig spellen vereisen dit.

en: Controls whether to use high or low-level DSP emulation. Defaults to <b>True</b>
nl: Bepaalt of high of low-level DSP-emulatie moet worden gebruikt. Standaard ingesteld op <b>Waar</b>

en: Convergence
nl: Convergentie

en: Convergence:
nl: Convergentie:

en: Conversion failed.
nl: Conversie mislukt.

en: Convert
nl: Converteer

en: Convert File to Folder Now
nl: Converteer Bestand Nu naar Map

en: Convert File...
nl: Converteer Bestand...

en: Convert Folder to File Now
nl: Converteer Map Nu naar Bestand

en: Convert Selected Files...
nl: Converteer Geselecteerde Bestanden...

en: Convert...
nl: Converteren...

en: Converting Wii disc images to GCZ without removing junk data does not save any noticeable amount of space compared to converting to ISO. Do you want to continue anyway?
nl: Het converteren van Wii-schijfimages naar GCZ zonder het verwijderen van junk data bespaart geen merkbare hoeveelheid ruimte in vergelijking met het converteren naar ISO. Wilt u toch doorgaan?

en: Converting...
nl: Converteren...

en: Converting...
    %1
nl: Converteren...
    %1

en: Copy
nl: Kopieer

en: Copy &function
nl: Kopieer &functie

en: Copy &hex
nl: Kopieer &hex

en: Copy Address
nl: Kopieer Adres

en: Copy Failed
nl: Kopie mislukt

en: Copy Hex
nl: Kopieer Hex

en: Copy Value
nl: Kopieer Waarde

en: Copy code &line
nl: Kopieer code &lijn

en: Copy tar&get address
nl: Kopieer &doeladres

en: Copy to A
nl: Kopiëren naar A

en: Copy to B
nl: Kopiëren naar B

en: Correct Color Space
nl: Correcte Kleurruimte

en: Correct SDR Gamma
nl: Correcte SDR Gamma

note: i18n: Performance cost, not monetary cost
en: Cost
nl: Kosten

en: Could not communicate with host.
nl: Kon niet communiceren met de host.

en: Could not create client.
nl: Kon geen client maken.

en: Could not create peer.
nl: Kon geen peer maken.

en: Could not download update files from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
nl: Kon geen updatebestanden van Nintendo downloaden. Controleer uw internetverbinding en probeer het opnieuw.

en: Could not download update information from Nintendo. Please check your Internet connection and try again.
nl: Kon geen updateinformatie van Nintendo downloaden. Controleer uw internetverbinding en probeer het opnieuw.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    
    The emulated console will now stop.
nl: Kan geen bruikbare Bluetooth USB-adapter vinden voor Bluetooth Passthrough.
    
    De geëmuleerde console stopt nu.

en: Could not find any usable Bluetooth USB adapter for Bluetooth Passthrough.
    The following error occurred when Dolphin tried to use an adapter:
    {0}
    
    The emulated console will now stop.
nl: Kan geen bruikbare Bluetooth USB-adapter vinden voor Bluetooth Passthrough.
    De volgende fout deed zich voor toen Dolphin probeerde een adapter te gebruiken: {0}
    
    De geëmuleerde console stopt nu.

en: Could not install an update to the Wii system memory. Please refer to logs for more information.
nl: Kon geen update installeren naar het Wii-systeemgeheugen. Raadpleeg de logs voor meer informatie.

en: Could not launch IOS {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
nl: Kon IOS {0:016x} niet starten omdat het ontbreekt in de NAND.
    De geëmuleerde software zal nu waarschijnlijk vasthangen.

en: Could not launch the Wii Menu because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
nl: Kon het Wii-menu niet starten omdat het ontbreekt in de NAND.
    De geëmuleerde software zal nu waarschijnlijk vasthangen.

en: Could not launch title {0:016x} because it is missing from the NAND.
    The emulated software will likely hang now.
nl: Kon titel {0:016x} niet starten omdat het in de NAND mist.
    De geëmuleerde software zal nu waarschijnlijk vast lopen.

en: Could not recognize file {0}
nl: Kon het bestand {0} niet herkennen

en: Could not start updater process: {0}
nl: Kon updater proces niet starten: {0}

en: Could not write memory card file {0}.
    
    Are you running Dolphin from a CD/DVD, or is the save file maybe write protected?
    
    Are you receiving this after moving the emulator directory?
    If so, then you may need to re-specify your memory card location in the options.
nl: Kon niet naar geheugenkaart {0} schrijven. 
    
    Draait u Dolphin vanaf een CD/DVD, of is het bestand misschien beveiligd tegen schrijven?
    
    Krijgt u dit nadat u de emulator map hebt verplaatst?
    In dat geval moet u uw geheugenkaartlocatie opnieuw aangeven in de configuratie.

en: Couldn't look up central server
nl: Kon de centrale server niet vinden

en: Couldn't open file.
nl: Kon bestand niet openen.

en: Couldn't read file.
nl: Kon bestand niet lezen.

en: Country:
nl: Land:

en: Create
nl: Creëer

en: Create Infinity File
nl: Maak Infinity Bestand aan

en: Create New Memory Card
nl: Maak Nieuwe Geheugenkaart

en: Create Skylander File
nl: Maak Skylander Bestand aan

en: Create Skylander Folder
nl: Maak Skylander Map aan

en: Create mappings for other devices
nl: Maak koppelingen voor andere apparaten

en: Create...
nl: Creëer...

en: Creates frame dumps and screenshots at the internal resolution of the renderer, rather than the size of the window it is displayed within.<br><br>If the aspect ratio is widescreen, the output image will be scaled horizontally to preserve the vertical resolution.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Maakt framedumps en schermafbeeldingen met de interne resolutie van de renderer, in plaats van de grootte van het venster waarin het wordt weergegeven.<br><br>Als de beeldverhouding breedbeeld is, wordt de afbeelding horizontaal geschaald om de verticale resolutie te behouden.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Creator:
nl: Maker:

en: Critical
nl: Kritiek

en: Crop
nl: Bijsnijden

en: Crops the picture from its native aspect ratio to 4:3 or 16:9.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Snijdt de afbeelding bij van de oorspronkelijke beeldverhouding naar 4:3 of 16:9.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Cull Vertices on the CPU
nl: Cull Vertices op de CPU

en: Cull vertices on the CPU to reduce the number of draw calls required.  May affect performance and draw statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Cull vertices op de CPU om het aantal benodigde draw calls te verminderen. Kan de prestaties beïnvloeden.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Current Region
nl: Huidige Regio

en: Current Value
nl: Huidige Waarde

en: Current context
nl: Huidige context

en: Current game
nl: Huidig spel

en: Current thread
nl: Huidige thread

en: Custom Address Space
nl: Aangepaste Adresruimte

en: Custom RTC Options
nl: Aangepaste RTC Opties

en: Custom:
nl: Aangepast:

en: Customize
nl: Aanpassen

en: DFF file magic number is incorrect: got {0:08x}, expected {1:08x}
nl: Magisch nummer van DFF bestand is incorrect: kreeg {0:08x}, verwachtte {1:08x}

en: DFF file size is 0; corrupt/incomplete file?
nl: DFF bestandsgrootte is 0; corrupt/incompleet bestand?

en: DJ Turntable
nl: DJ Draaitafel

en: DSP Emulation Engine
nl: DSP Emulatie Engine

en: DSP HLE (fast)
nl: DSP HLE (snel)

en: DSP HLE (recommended)
nl: DSP HLE (aanbevolen)

en: DSP LLE Interpreter (very slow)
nl: DSP LLE Interpreter (zeer langzaam)

en: DSP LLE Recompiler (slow)
nl: DSP LLE Recompiler (langzaam)

en: DSU protocol enables the use of input and motion data from compatible sources, like PlayStation, Nintendo Switch and Steam controllers.<br><br>For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">refer to this page</a>.
nl: DSU-protocol maakt het gebruik van invoer- en bewegingsgegevens van compatibele invoerbronnen, zoals PlayStation, Nintendo Switch en Steam-controllers mogelijk. <br><br><a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=DSU_Client">Raadpleeg deze pagina voor installatie-instructies.</a>

en: Dance Mat
nl: Dansmat

en: Data Partition (%1)
nl: Data Partitie (%1)

en: Data Transfer
nl: Data Overdracht

en: Data in area of file that should be unused.
nl: Data in bestandsgedeelte dat ongebruikt zou moeten zijn.

en: Data in unrecognized format or corrupted.
nl: Data in onherkenbaar formaat of corrupt.

en: Data inconsistency in GCMemcardManager, aborting action.
nl: Data inconsistent in GCMemcardManager, actie afbreken.

en: Data received!
nl: Data ontvangen!

en: Datel MaxDrive/Pro files
nl: Datel MaxDrive/Pro bestanden

note: i18n: The base 10 numeral system. Not related to non-integer numbers
en: Decimal
nl: Decimaal

en: Decoding Quality:
nl: Decoderingskwaliteit:

en: Decrease
nl: Verlaag

en: Decrease Convergence
nl: Verlaag Convergentie

en: Decrease Depth
nl: Verlaag Diepte

en: Decrease Emulation Speed
nl: Verlaag Emulatiesnelheid

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Decrease IR
nl: Verlaag IR

en: Decrease Selected State Slot
nl: Verlaag Geselecteerde State Slot

en: Decrease X
nl: Verlaag X

en: Decrease Y
nl: Verlaag Y

en: Default
nl: Standaard

en: Default Config (Read Only)
nl: Standaardconfiguratie (Alleen-lezen)

en: Default Device
nl: Standaardapparaat

en: Default Font
nl: Standaardlettertype

en: Default ISO:
nl: Standaard-ISO:

en: Default thread
nl: Standaard-thread

en: Defer EFB Cache Invalidation
nl: EFB-cache-invalidatie uitschakelen

en: Defer EFB Copies to RAM
nl: Stel EFB Kopieën naar RAM uit

en: Defers invalidation of the EFB access cache until a GPU synchronization command is executed. If disabled, the cache will be invalidated with every draw call. <br><br>May improve performance in some games which rely on CPU EFB Access at the cost of stability.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Stelt het invalideren van de EFB toegangscache uit totdat een GPU synchronisatieopdracht wordt uitgevoerd. Indien uitgeschakeld, wordt de cache geïnvalideerd bij elke teken-oproep. <br><br>Kan prestaties verbeteren in sommige spellen die afhankelijk zijn van CPU EFB toegang, ten koste van stabiliteit.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete File...
nl: Verwijder Bestand...

en: Delete Selected Files...
nl: Verwijder Geselecteerde Bestanden...

en: Delete the existing file '{0}'?
nl: Verwijder het bestaande bestand '{0}'?

en: Depth
nl: Diepte

en: Depth Percentage:
nl: Dieptepercentage:

en: Depth:
nl: Diepte:

en: Description
nl: Beschrijving

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Description:
nl: Beschrijving:

en: Detached
nl: Ontkoppeld

en: Detect
nl: Detecteer

en: Detecting RSO Modules
nl: RSO Module Detecteren

en: Deterministic dual core:
nl: Deterministische dual-core:

en: Dev (multiple times a day)
nl: Dev (meerdere keren per dag)

en: Device
nl: Apparaat

note: i18n: PID means Product ID (in the context of a USB device), not Process ID
en: Device PID (e.g., 0305)
nl: Apparaat PID (bijv., 0305)

en: Device Settings
nl: Apparaatinstellingen

note: i18n: VID means Vendor ID (in the context of a USB device)
en: Device VID (e.g., 057e)
nl: Apparaat VID (bijv., 057e)

en: Device:
nl: Apparaat:

en: Did not recognize %1 as a valid Riivolution XML file.
nl: %1 werd niet herkend als een geldig Riivolution XML bestand.

en: Diff
nl: Verschil

en: Dims the screen after five minutes of inactivity.
nl: Dimt het scherm na vijf minuten inactiviteit.

en: Direct Connection
nl: Rechtstreekse Verbinding

en: Dis&connected
nl: &Verbinding Verbroken

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disable Bounding Box
nl: Schakel Bounding Box uit

en: Disable Copy Filter
nl: Schakel Kopieerfilter uit

en: Disable EFB VRAM Copies
nl: Schakel EFB VRAM Kopieën uit

en: Disable Emulation Speed Limit
nl: Schakel Emulatie Snelheidslimit uit

en: Disable Fastmem
nl: Schakel Fastmem uit

en: Disable Fog
nl: Schakel Mist uit

en: Disable JIT Cache
nl: JIT-cache uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Disables bounding box emulation.<br><br>This may improve GPU performance significantly, but some games will break.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Schakelt bounding box emulatie uit.<br><br>Dit kan de GPU prestatie enorm verbeteren, maar breekt sommige spellen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Disables the VRAM copy of the EFB, forcing a round-trip to RAM. Inhibits all upscaling.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Schakelt de VRAM kopie van de EFB uit, waardoor een retour naar RAM wordt afgedwongen. Blokkeert alle opschaling.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Disables the blending of adjacent rows when copying the EFB. This is known in some games as "deflickering" or "smoothing".<br><br>Disabling the filter has no effect on performance, but may result in a sharper image. Causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Schakelt mengen van aangrenzende rijen uit bij het kopiëren van de EFB. Dit staat in sommige spellen bekend als "deflickering" of "smoothing".<br><br>Uitschakelen van de filter heeft geen effect op de prestaties, maar kan een scherper beeld geven, en veroorzaakt weinig grafische problemen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Disc
nl: Schijf

en: Discard
nl: Verwerpen

en: Display Type
nl: Weergavetype

en: Display values in Hex
nl: Geef waardes weer in Hex

en: Displays XFB copies as soon as they are created, instead of waiting for scanout.<br><br>Can cause graphical defects in some games if the game doesn't expect all XFB copies to be displayed. However, turning this setting on reduces latency.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Geeft de XFB-kopieën weer zodra ze zijn gemaakt, zonder op scanout te wachten.<br><br>Kan in sommige spellen grafische defecten veroorzaken als het spel niet verwacht dat alle XFB-kopieën worden weergegeven. Echter neemt de vertraging af als u deze instelling inschakelt.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Distance
nl: Afstand

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Distance of travel from neutral position.
nl: Reisafstand vanaf neutrale positie.

en: Do you authorize Dolphin to report information to Dolphin's developers?
nl: Machtigt u Dolphin om informatie te rapporteren aan de ontwikkelaars van Dolphin?

en: Do you want to add "%1" to the list of Game Paths?
nl: Wilt u "%1" toevoegen aan de lijst met Spelpaden?

en: Do you want to clear the list of symbol names?
nl: Wilt u de lijst met symboolnamen wissen?

en: Do you want to delete the %n selected save file(s)?
nl: Wilt u de %n geselecteerde save bestand(en) verwijderen?

en: Do you want to stop the current emulation?
nl: Wilt u de emulatie stoppen?

en: Do you want to try to repair the NAND?
nl: Wilt u proberen de NAND te repareren?

en: Dolphin Game Mod Preset
nl: Dolphin Spel Modificatie Voorinstelling

en: Dolphin Map File (*.map)
nl: Dolphin Mapbestand (*.map)

en: Dolphin Signature CSV File
nl: Dolphin CSV Signatuurbestand

en: Dolphin Signature File
nl: Dolphin Signatuurbestand

en: Dolphin TAS Movies (*.dtm)
nl: Dolphin TAS Opname (*.dtm)

en: Dolphin can't convert NKit files to non-NKit files. Converting an NKit file in Dolphin will result in another NKit file.
    
    If you want to convert an NKit file to a non-NKit file, you can use the same program as you originally used when converting the file to the NKit format.
    
    Do you want to continue anyway?
nl: Dolphin kan NKit bestanden niet converteren naar non-NKit bestanden. Het converteren van een NKit bestand in Dolphin zal resulteren in een ander NKit bestand.
    
    Als u een NKit bestand wilt converteren naar een non-NKit bestand, dan kunt u hetzelfde programma gebruiken dat u heeft gebruikt bij het converteren van het oorspronkelijk bestand naar het NKit formaat.
    
    Wilt u toch doorgaan?

en: Dolphin could not find any GameCube/Wii ISOs or WADs.
    Double-click here to set a games directory...
nl: Dolphin kon geen GameCube/Wii ISO's of WAD's vinden.
    Dubbelklik hier om een spellenmap in te stellen ...

en: Dolphin failed to complete the requested action.
nl: Dolphin kon de gevraagde actie niet voltooien.

note: i18n: The word "free" in the standard phrase "free and open source" is "free" as in "freedom" - it refers to certain properties of the software's license, not the software's price. (It is true that Dolphin can be downloaded at no cost, but that's not what this message says.)
en: Dolphin is a free and open-source GameCube and Wii emulator.
nl: Dolphin is een vrije en open-source GameCub- en Wii-emulator.

en: Dolphin is too old for traversal server
nl: Dolphin is te oud voor de traversal server

en: Dolphin is unable to verify typical TGC files properly, since they are not dumps of actual discs.
nl: Dolphin kan TGC bestanden niet verifiëren, omdat het geen dumps zijn van werkelijke schijven.

en: Dolphin is unable to verify unlicensed discs.
nl: Dolphin kan ongelicenseerde schijven niet verifiëren.

en: Dolphin will use this for titles whose region cannot be determined automatically.
nl: Dolphin gebruikt dit voor spellen waarvan de regio niet automatisch kan worden bepaald.

en: Dolphin's cheat system is currently disabled.
nl: Dolphin's cheatsysteem is momenteel uitgeschakeld.

en: Domain
nl: Domein

en: Don't Update
nl: Niet Updaten

en: Don't show this again
nl: Laat dit niet meer tonen

en: Done compressing disc image.
nl: Comprimeren van schijfafbeelding voltooid.

note: i18n: A light on the Shinkansen controller that lights up when the train doors are locked. Labeled 戸じめ (in Japanese) on the actual controller.
en: Doors Locked
nl: Deuren Gesloten

en: Down
nl: Omlaag

en: Download Codes from the WiiRD Database
nl: Download Codes van de WiiRD-Database

en: Download Game Covers from GameTDB.com for Use in Grid Mode
nl: Download Game Covers van GameTDB.com voor gebruik in Grid-modus

en: Download complete
nl: Download voltooid

en: Downloaded %1 codes. (added %2)
nl: %1 codes gedownload. (%2 toegevoegd)

en: Drum Kit
nl: Drumstel

en: Dual Core
nl: Dual-Core

en: Dual View
nl: Dubbele Weergave

en: Dump Base Textures
nl: Basistexturen dumpen

en: Dump EFB Target
nl: Dump EFB Doel

en: Dump GameCube BBA traffic
nl: Dump GameCube BBA verkeer

en: Dump Path:
nl: Dump-Pad:

en: Dump XFB Target
nl: Dump XFB Doel

en: Dump at Internal Resolution
nl: Dump in Interne Resolutie

en: Dump decrypted SSL reads
nl: Dump gedecodeerde SSL-leesbewerkingen

en: Dump decrypted SSL writes
nl: Dump gedecodeerde SSL-schrijfbewerkingen

en: Dump options
nl: Dump opties

en: Dump peer certificates
nl: Dump peer certificaten

note: i18n: CA stands for certificate authority
en: Dump root CA certificates
nl: Dump root CA certificaten

en: Dumps decoded game textures based on the other flags to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Dumpt gedecodeerde spel textures gebaseerd op de andere opties naar User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of EFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Dumpt de inhoud van EFB-kopieën naar User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Dumps the contents of XFB copies to User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Dumpt de inhoud van XFB-kopieën naar User/Dump/Textures/.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Duration of Turbo Button Press (frames):
nl: Duur van Turbo-knop in Drukken (frames):

en: Duration of Turbo Button Release (frames):
nl: Duur van Tubo-knop los Laten (frames):

en: Dutch
nl: Nederlands

en: E&xit
nl: Sl&uiten

en: EFB copy %1
nl: EFB kopie %1

en: ERROR: This version of Dolphin requires a TAP-Win32 driver that is at least version {0}.{1} -- If you recently upgraded your Dolphin distribution, a reboot is probably required at this point to get Windows to see the new driver.
nl: FOUT: Deze versie van Dolphin vereist een TAP-Win32 driver van op zijn minst versie {0}.{1} -- Als u Dolphin recentelijk heeft geüpdatet is het mogelijk dat Windows eerst moet herstarten voordat de driver herkend wordt.

en: Each player sends their own inputs to the game, with equal buffer size for all players, configured by the host.
    Suitable for competitive games where fairness and minimal latency are most important.
nl: Elke speler stuurt zijn eigen invoer naar het spel, met dezelfde buffergrootte voor alle spelers, geconfigureerd door de host.
    Geschikt voor competitieve spellen waarbij rechtvaardigheid en minimale latentie het belangrijkst zijn.

en: Early Memory Updates
nl: Vroege Geheugen Updates

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 土. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Earth
nl: Aarde

en: East Asia
nl: Oost-Azië

en: Edit Breakpoint
nl: Bewerk Breekpunt

en: Edit...
nl: Bewerk...

en: Editor
nl: Bewerker

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Effective" addresses are the addresses used directly by the CPU and may be subject to translation via the MMU to physical addresses.
en: Effective
nl: Effectief

en: Effective priority
nl: Effectieve prioriteit

en: Eject Disc
nl: Schijf uitwerpen

en: Empty
nl: Leeg

en: Emu Thread already running
nl: Emu Thread draait al

en: Emulate Disc Speed
nl: Emuleer Disc Snelheid

en: Emulate Infinity Base
nl: Emuleer Infinity Base

en: Emulate Skylander Portal
nl: Emuleer Skylander Portal

en: Emulate the Wii's Bluetooth adapter
nl: Bluetooth-adapter Wii emuleren

en: Emulate the disc speed of real hardware. Disabling can cause instability. Defaults to <b>True</b>
nl: Emuleert de schijfsnelheid van echte hardware. Uitschakelen kan instabiliteit veroorzaken. Staat standaard op <b>Aan</b>

en: Emulated USB Devices
nl: Geëmuleerde USB Apparaten

en: Emulated Wii Remote
nl: Geëmuleerde Wii-afstandsbediening

en: Emulated memory size mismatch!
    Current: MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)
nl: Geëmuleerde geheugengrootte komt niet overeen!
    Huidig:  MEM1 {0:08X} ({1} MiB), MEM2 {2:08X} ({3} MiB)
    DFF: MEM1 {4:08X} ({5} MiB), MEM2 {6:08X} ({7} MiB)

en: Emulation Speed
nl: Emulatiesnelheid

en: Emulation must be started to record.
nl: Emulatie moet gestart zijn om op te nemen.

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable API Validation Layers
nl: Activeer API Validatielagen

en: Enable Achievements
nl: Activeer Prestaties

en: Enable Audio Stretching
nl: Activeer Audio Uitrekking

en: Enable Cheats
nl: Activeer Cheats

en: Enable Custom RTC
nl: Activeer Aangepaste RTC

en: Enable Dual Core
nl: Activeer Dual-Core

en: Enable Dual Core (speedup)
nl: Activeer Dual-Core (snelheidsverhoging)

en: Enable Emulated CPU Clock Override
nl: Activeer Overschrijven van Geëmuleerde CPU Klok

en: Enable Emulated Memory Size Override
nl: Schakel Gemuleerde Geheugen Grootte Overschrijven in

en: Enable Encore Achievements
nl: Activeer Encore Prestaties

en: Enable FPRF
nl: Activeer FPRF

en: Enable Graphics Mods
nl: Schakel Grafische Mods in

en: Enable Leaderboards
nl: Activeer Leaderboard

en: Enable MMU
nl: Activeer MMU

en: Enable Progressive Scan
nl: Activeer Progressieve Scan

en: Enable RetroAchievements.org Integration
nl: Activeer RetroAchievements.org Integratie

en: Enable Rich Presence
nl: Activeer Rich Presence

en: Enable Rumble
nl: Activeer Trillen

en: Enable Screen Saver
nl: Activeer Schermbeveiliger

en: Enable Speaker Data
nl: Activeer Speaker Data

en: Enable Unofficial Achievements
nl: Activeer Onofficiële Prestaties

en: Enable Usage Statistics Reporting
nl: Rapportage van gebruiksstatistieken inschakelen

en: Enable WiiConnect24 via WiiLink
nl: Activeer WiiConnect24 via WiiLink

en: Enable Wireframe
nl: Activeer Wireframe

en: Enable Write-Back Cache (slow)
nl: Write-back-cache inschakelen (traag)

en: Enable competing in RetroAchievements leaderboards.<br><br>Hardcore Mode must be enabled to use.
nl: Activeer deelname aan RetroAchievements.
    Hardcore modus moet ingeschakeld zijn om te gebruiken.

en: Enable emulated disc speed. Disabling this can cause crashes and other problems in some games. (ON = Compatible, OFF = Unlocked)
nl: Schakel geëmuleerde schijfsnelheid in. Het uitschakelen hiervan kan in sommige spellen crashes en andere problemen veroorzaken. (AAN = Compatibel, UIT = Ontgrendeld)

en: Enable unlocking achievements.<br>
nl: Activeer het vrijspelen van prestaties.<br>

en: Enables Dolby Pro Logic II emulation using 5.1 surround. Certain backends only.
nl: Activeert Dolby Pro Logic II emulatie met 5.1 surround. Alleen bij bepaalde backends.

en: Enables Floating Point Result Flag calculation, needed for a few games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
nl: Activeer Floating Point Result Flag berekening, nodig voor enkele spellen. (AAN = Compatibel, UIT = Snel)

en: Enables detection of arbitrary mipmaps, which some games use for special distance-based effects.<br><br>May have false positives that result in blurry textures at increased internal resolution, such as in games that use very low resolution mipmaps. Disabling this can also reduce stutter in games that frequently load new textures. This feature is not compatible with GPU Texture Decoding.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Activeert detectie van arbitraire mipmaps, die sommige spellen gebruiken voor speciale afstand-gebaseerde effecten.<br><br>Kan valse positieven geven, die resulteren in wazige textures bij verhoogde interne resolutie, zoals bij spellen die zeer lage resolutie mipmaps gebruiken.
    Uitschakelen hiervan vermindert ook de kans op stotteren in spellen die regelmatig nieuwe textures laden. Deze functie is niet compatibel met GPU Texture Decodering.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Enables emulation of the CPU write-back cache.
    Enabling will have a significant impact on performance.
    This should be left disabled unless absolutely needed.
nl: Schakelt emulatie van de CPU write-back cache in.
    Inschakelen heeft een aanzienlijke invloed op de prestaties.
    Dit zou uitgeschakeld moeten blijven tenzij het absoluut noodzakelijk is.

en: Enables multithreaded command submission in backends where supported. Enabling this option may result in a performance improvement on systems with more than two CPU cores. Currently, this is limited to the Vulkan backend.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Schakelt multi-threaded command indiening in voor backends die dit ondersteunen. Als u deze optie inschakelt, kan dit resulteren in een prestatieverbetering op systemen met meer dan twee CPU kernen. Momenteel is deze functie alleen beschikbaar voor de Vulkan backend.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Enables progressive scan if supported by the emulated software. Most games don't have any issue with this.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Schakelt progressieve scan in als het ondersteund wordt door de geëmuleerde software. De meeste spellen geven hier niks om.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Enables stretching of the audio to match emulation speed.
nl: Maakt uitrekking van audio mogelijk, zodat de audio gelijk blijft aan de emulatiesnelheid.

en: Enables texture decoding using the GPU instead of the CPU.<br><br>This may result in performance gains in some scenarios, or on systems where the CPU is the bottleneck.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Activeert texture-decodering door de GPU in plaats van de CPU.<br><br>Dit kan leiden tot prestatieverbeteringen in sommige scenario's, of op systemen waarbij de CPU de bottleneck is.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Enables the Memory Management Unit, needed for some games. (ON = Compatible, OFF = Fast)
nl: Schakel de Memory Management Unit in die nodig is voor sommige spellen. (AAN = Compatibel, UIT = Snel)

en: Enables the WiiLink service for WiiConnect24 channels.
    WiiLink is an alternate provider for the discontinued WiiConnect24 Channels such as the Forecast and Nintendo Channels
    Read the Terms of Service at: https://www.wiilink24.com/tos
nl: Activeer de WiiLink-dienst voor WiiConnect24-kanalen.
    WiiLink is een alternatieve provider voor de beëindigde WiiConnect24-kanalen zoals de Voorspellings- en Nintendo-kanalen.
    Lees de servicevoorwaarden op: https://www.wiilink24.com/tos

en: Enables validation of API calls made by the video backend, which may assist in debugging graphical issues. On the Vulkan and D3D backends, this also enables debug symbols for the compiled shaders.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Maakt validatie van API-aanroepen door de video-backend mogelijk, wat kan helpen bij het debuggen van grafische problemen. Met Vulkan en D3D backends, schakelt dit ook debug symbolen in voor de gecompileerde shaders.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Encodes frame dumps using the FFV1 codec.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Encode frame dumps met de FFV1 codec.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Encountered the following errors while opening save files:
    %1
    
    Aborting import.
nl: De volgende fouten zijn opgetreden bij het openen van opslagbestanden: 
    % 1
    
    Importeren afbreken.

en: Enet Didn't Initialize
nl: Enet niet geïnitialiseerd

en: English
nl: Engels

en: Enhancements
nl: Verbeteringen

en: Enter IP address of device running the XLink Kai Client:
nl: Voer IP-adres in van het apparaat waarop de XLink Kai Client draait:

en: Enter USB device ID
nl: Voer USB apparaat ID in

en: Enter address to watch:
nl: Voer adres in voor watch:

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: Enter new Broadband Adapter MAC address:
nl: Voer een nieuw MAC-adres voor de breedbandadapter in:

en: Enter password
nl: Voer wachtwoord in

en: Enter the DNS server to use:
nl: Voer de te gebruiken DNS-server in:

en: Enter the RSO module address:
nl: Voer adres van de RSO-module in:

en: Error Opening Adapter: %1
nl: Fout bij openen van adapter: %1

en: Error collecting save data!
nl: Fout bij verzamelen van save data!

en: Error converting value
nl: Fout bij het omzetten van de waarde

en: Error loading selected language. Falling back to system default.
nl: Fout bij het laden van de geselecteerde taal. Dolphin zal terugvallen op de systeemtaal.

en: Error obtaining session list: %1
nl: Fout in het verkrijgen van sessie lijst: %1

en: Error occurred while loading some texture packs
nl: Fout opgetreden bij het laden van sommige texture packs

en: Error processing codes.
nl: Fout bij verwerking van codes.

en: Error processing data.
nl: Fout bij het verwerken van gegevens.

en: Error reading file: {0}
nl: Fout bij het lezen van bestand: {0}

en: Error synchronizing cheat codes!
nl: Fout bij het synchroniseren van cheat codes!

en: Error synchronizing save data!
nl: Fout bij synchroniseren van save data!

en: Error writing file: {0}
nl: Fout bij het schrijven van bestand: {0}

en: Error: After "{0}", found {1} ({2:#x}) instead of save marker {3} ({4:#x}). Aborting savestate load...
nl: Fout: Na "{0}", gevonden {1} ({2:#x}) in plaats van bewaar punt {3} ({4:#x}). Savestate laadactie wordt geannuleerd...

en: Error: GBA{0} failed to create core
nl: Fout: GBA{0} initialisatie mislukt

en: Error: GBA{0} failed to load the BIOS in {1}
nl: Fout: GBA{0} BIOS in {1} laden mislukt

en: Error: GBA{0} failed to load the ROM in {1}
nl: Fout: GBA{0} ROM in {1} laden mislukt

en: Error: GBA{0} failed to load the save in {1}
nl: Fout: GBA{0} save in {1} laden mislukt

en: Error: GBA{0} failed to open the BIOS in {1}
nl: Fout: GBA{0} BIOS in {1} openen mislukt

en: Error: GBA{0} failed to open the ROM in {1}
nl: Fout: GBA{0} ROM in {1} openen mislukt

en: Error: GBA{0} failed to open the save in {1}
nl: Fout: GBA{0} save in {1} openen mislukt

en: Error: This build does not support emulated GBA controllers
nl: Fout: Deze versie ondersteunt geen geëmuleerde GBA-controllers

en: Error: Trying to access Shift JIS fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
nl: Fout: Poging tot het verkrijgen van toegang tot Shift JIS-lettertypen, maar deze zijn niet geladen. Spellen kunnen wellicht lettertypes niet juist weergeven, of crashen.

en: Error: Trying to access Windows-1252 fonts but they are not loaded. Games may not show fonts correctly, or crash.
nl: Fout: Poging tot het verkrijgen van toegang tot Windows-1252-lettertypen, maar deze zijn niet geladen. Spellen kunnen wellicht lettertypes niet juist weergeven, of crashen.

en: Errors were found in {0} blocks in the {1} partition.
nl: Er zijn fouten gevonden in {0} blokken in de {1} partitie.

en: Errors were found in {0} unused blocks in the {1} partition.
nl: Er zijn fouten gevonden in {0} ongebruikte blokken in de {1} partitie.

note: i18n: This button name refers to a gameplay element in DJ Hero
en: Euphoria
nl: Euforie

en: Europe
nl: Europa

en: Example:
    You want to find a function that runs when HP is modified.
    1. Start recording and play the game without letting HP be modified, then press 'Code did not get executed'.
    2. Immediately gain/lose HP and press 'Code has been executed'.
    3. Repeat 1 or 2 to narrow down the results.
    Includes (Code has been executed) should have short recordings focusing on what you want.
    
    Pressing 'Code has been executed' twice will only keep functions that ran for both recordings. Hits will update to reflect the last recording's number of Hits. Total Hits will reflect the total number of times a function has been executed until the lists are cleared with Reset.
    
    Right click -> 'Set blr' will place a blr at the top of the symbol.
nl: Voorbeeld:
    U wilt een functie vinden die uitgevoerd wordt wanneer HP verandert.
    1. Start de opname en speel het spel zonder HP te laten veranderen, druk dan op 'Code is niet uitgevoerd'.
    2. Krijg/verlies onmiddellijk HP en druk op 'Code is uitgevoerd'.
    3. Herhaal 1 of 2 om de hoeveelheid resultaten te verminderen.
    "Code has been executed" zouden korte opnames moeten bevatten die focussen op wat je wilt.
    
    Twee keer op 'Code is uitgevoerd' drukken zal alleen de functies behouden die voor beide opnames zijn uitgevoerd. 'Hits' zal het aantal hits van de laatste opname weergeven. 'Totale hits' zal het totaal aantal keren weergeven dat een functie is uitgevoerd totdat de lijsten worden gewist met Reset.
    
    Rechts klik -> 'Stel blr in' zal een blr bovenaan het symbool plaatsen.

en: Excluded: %1
nl: Uitgesloten: %1

en: Excluded: 0
nl: Uitgesloten: 0

en: Exclusive Ubershaders
nl: Exclusieve Ubershaders

en: Exit
nl: Sluit

en: Expected + or closing paren.
nl: + of haakje sluiten verwacht.

en: Expected arguments:
nl: Verwachte argumenten:

en: Expected closing paren.
nl: Verwachtte haakje sluiten.

en: Expected comma.
nl: Verwachte comma.

en: Expected end of expression.
nl: Verwachtte eind van uitdrukking.

en: Expected name of input.
nl: Verwachte naam van invoer.

en: Expected opening paren.
nl: Verwachte haakje openen.

en: Expected start of expression.
nl: Verwachte start van de uitdrukking.

en: Expected variable name.
nl: Verwachtte naam van variabele.

en: Experimental
nl: Experimenteel

en: Export All Wii Saves
nl: Exporteer alle Wii Saves

en: Export Failed
nl: Exporteren Mislukt

en: Export Recording
nl: Exporteer Opname

en: Export Recording...
nl: Exporteer Opname...

en: Export Save File
nl: Exporteer Save Bestand

en: Export Save Files
nl: Exporteer Save Bestanden

en: Export Wii Save
nl: Exporteer Wii Save

en: Export Wii Saves
nl: Exporteer Wii Saves

en: Export as .&gcs...
nl: Exporteer als .&gcs...

en: Export as .&sav...
nl: Exporteer als .&sav...

en: Exported %n save(s)
nl: %n save(s) geëxporteerd

en: Extension
nl: Extensie

en: Extension Motion Input
nl: Extensie Bewegings-invoer

en: Extension Motion Simulation
nl: Extensie Bewegings-simulatie

en: External
nl: Extern

en: External Frame Buffer (XFB)
nl: Externe Frame Buffer (XFB)

en: Extract Certificates from NAND
nl: Certificaten uitpakken van NAND

en: Extract Entire Disc...
nl: Volledige Schijf Uitpakken...

en: Extract Entire Partition...
nl: Volledige Partitie Uitpakken...

en: Extract File...
nl: Bestand Uitpakken...

en: Extract Files...
nl: Bestanden Uitpakken...

en: Extract System Data...
nl: Systeemdata Uitpakken...

en: Extracting All Files...
nl: Alle Bestanden Uitpakken...

en: Extracting Directory...
nl: Map Uitpakken...

en: FIFO Player
nl: FIFO Speler

en: Failed loading XML.
nl: XML laden mislukt.

en: Failed opening memory card:
    %1
nl: Openen van geheugenkaart mislukt:
    %1

en: Failed to add this session to the NetPlay index: %1
nl: Kon deze sessie niet aan de NetPlay index toe voegen: %1

en: Failed to append to signature file '%1'
nl: Kon signatuurbestand niet toevoegen aan bestand '%1'

en: Failed to claim interface for BT passthrough: {0}
nl: Kon geen toegang krijgen tot de interface voor BT passthrough: {0}

en: Failed to clear Skylander!
nl: Legen van Skylander mislukt!

en: Failed to clear the Skylander from slot(%1)!
nl: Legen van Skylander uit slot(%1) mislukt!

en: Failed to connect to Redump.org
nl: Verbinden met Redump.org mislukt

en: Failed to connect to server: %1
nl: Kon geen verbinding maken met server: %1

en: Failed to create D3D swap chain
nl: Kon D3D swap chain niet maken

en: Failed to create D3D12 context
nl: Creëren van D3D12 context mislukt

en: Failed to create D3D12 global resources
nl: Creëren van D3D12 global resources mislukt

en: Failed to create DXGI factory
nl: Kon DXGI factory niet maken

en: Failed to create Infinity file
nl: Maken van Infinity bestand mislukt

en: Failed to create Skylander file!
nl: Maken van Skylander bestand mislukt!

en: Failed to create Skylander file:
    %1
    (Skylander may already be on the portal)
nl: Maken van Skylander bestand mislukt:
    %1
    (Skylander is mogelijk al op het portal)

en: Failed to delete NetPlay GBA{0} save file. Verify your write permissions.
nl: NetPlay GBA{0} save bestand verwijderen mislukt. Controleer uw schrijfrechten.

en: Failed to delete NetPlay memory card. Verify your write permissions.
nl: Kon de NetPlay-geheugenkaart niet verwijderen. Controleer uw schrijfrechten.

en: Failed to delete the selected file.
nl: Kon het geselecteerde bestand niet verwijderen.

en: Failed to detach kernel driver for BT passthrough: {0}
nl: Kon kernel driver voor BT passthrough niet ontkoppelen: {0}

en: Failed to download codes.
nl: Kon codes niet downloaden.

en: Failed to dump %1: Can't open file
nl: Kon %1 niet dumpen: Kon het bestand niet openen

en: Failed to dump %1: Failed to write to file
nl: Kon %1 niet dumpen: Kon niet naar het bestand schrijven

en: Failed to export %n out of %1 save file(s).
nl: Exporteren van %n van de %1 save bestand(en) is mislukt.

en: Failed to export the following save files:
nl: Kon de volgende save bestanden niet exporteren:

en: Failed to extract certificates from NAND
nl: Kon geen certificaten uitpakken van NAND

en: Failed to extract file.
nl: Uitpakken van het bestand is mislukt.

en: Failed to extract system data.
nl: Uitpakken van de systeemdata is mislukt.

en: Failed to find new filename.
    {0}
     will be overwritten
nl: Nieuwe bestandsnaam vinden mislukt.
    {0}
    wordt overschreven

en: Failed to find one or more D3D symbols
nl: Kon één of meerdere D3D symbolen niet vinden

en: Failed to import "%1".
nl: Kon "%1" niet importeren.

en: Failed to import save file. Please launch the game once, then try again.
nl: Save bestand importeren mislukt. Start het spel eerst en probeer het dan opnieuw.

en: Failed to import save file. The given file appears to be corrupted or is not a valid Wii save.
nl: Save bestand importeren mislukt. Het bestand lijkt beschadigd te zijn of is geen geldige Wii-save.

en: Failed to import save file. Your NAND may be corrupt, or something is preventing access to files within it. Try repairing your NAND (Tools -> Manage NAND -> Check NAND...), then import the save again.
nl: Save bestand importeren mislukt. Uw NAND is mogelijk beschadigd of iets verhindert de toegang tot bestanden erin. Probeer uw NAND te repareren (Tools -> Beheer NAND -> Controleer NAND...) en importeer de save opnieuw.

en: Failed to init core
nl: Kon core niet initiëren

en: Failed to initialize Direct3D.
    Make sure your video card supports at least D3D 10.0
    {0}
nl: Direct3D initialisatie mislukt.
    Zorg ervoor dat uw videokaart ten minste D3D 10.0 ondersteunt.
    {0}

en: Failed to initialize renderer classes
nl: Initialiseren renderer classes mislukt

en: Failed to install pack: %1
nl: Het is niet gelukt om het pakket te installeren: %1

en: Failed to install this title to the NAND.
nl: Kon deze titel niet installeren op de NAND.

en: Failed to listen on port %1. Is another instance of the NetPlay server running?
nl: Luisteren naar poort %1 mislukt. Is er nog een exemplaar van de NetPlay-server actief?

en: Failed to load RSO module at %1
nl: Kon RSO-module op %1 niet laden

en: Failed to load d3d11.dll
nl: Kon d3d11.dll niet laden

en: Failed to load dxgi.dll
nl: Kon dxgi.dll niet laden

en: Failed to load map file '%1'
nl: Kon mapbestand'%1' niet laden

en: Failed to load the Skylander file!
nl: Laden van Skylander bestand mislukt!

en: Failed to load the Skylander file(%1)!
nl: Laden van Skylander bestand mislukt(%)!

en: Failed to load the executable to memory.
nl: Kon het uitvoerbare bestand niet in het geheugen laden.

en: Failed to load {0}. If you are using Windows 7, try installing the KB4019990 update package.
nl: Laden van {0} mislukt. Als u Windows 7 gebruikt, probeer dan het KB4019990 update pakket te installeren.

en: Failed to open '%1'
nl: Kon '%1' niet openen

en: Failed to open Bluetooth device: {0}
nl: Kon Bluetooth-apparaat niet openen: {0}

en: Failed to open config file!
nl: Kon het configuratiebestand niet openen!

en: Failed to open file "{0}".
nl: Openen van bestand "{0}" mislukt

en: Failed to open file "{0}". Verify your write permissions.
nl: Openen van bestand "{0}" mislukt. Controleer uw schrijfrechten.

en: Failed to open file in external editor.
    Make sure there's an application assigned to open INI files.
nl: Openen van bestand in externe editor mislukt.
    Zorg ervoor dat er een toepassing is toegewezen om INI-bestanden te openen.

en: Failed to open file.
nl: Openen bestand mislukt.

en: Failed to open server
nl: Kon server niet openen

en: Failed to open the Infinity file!
nl: Openen van Infinity bestand mislukt!

en: Failed to open the Infinity file(%1)!
    File may already be in use on the base.
nl: Openen van Infinity bestand mislukt(%1)!
    Bestand is mogelijk al in gebruik op de base.

en: Failed to open the Skylander file!
nl: Openen van Skylander bestand mislukt!

en: Failed to open the Skylander file(%1)!
    File may already be in use on the portal.
nl: Openen van Skylander bestand mislukt(%1)!
    Bestand is mogelijk al in gebruik op het portaal.

en: Failed to open the input file "%1".
nl: Kan het invoerbestand "% 1" niet openen.

en: Failed to open the output file "{0}".
    Check that you have permissions to write the target folder and that the media can be written.
nl: Openen van "{0}" is mislukt.
    Controleer of u permissies heeft om de map te maken, en dat de media geschreven kan worden.

en: Failed to parse Redump.org data
nl: Ontleden van Redump.org data mislukt

en: Failed to parse given value into target data type.
nl: Kan de gegeven waarde niet verwerken tot het beoogde data type.

en: Failed to read DFF file.
nl: Lezen DFF bestand mislukt.

en: Failed to read from file.
nl: Lezen bestand mislukt.

en: Failed to read from the input file "{0}".
nl: Lezen van het invoerbestand "{0}" is mislukt.

en: Failed to read selected savefile(s) from memory card.
nl: Lezen van geselecteerde save bestand(en) van geheugenkaart mislukt.

en: Failed to read the Infinity file!
nl: Lezen van infinity bestand mislukt!

en: Failed to read the Infinity file(%1)!
    File was too small.
nl: Lezen van Infinity bestand mislukt(%1)!
    Het bestand was te klein.

en: Failed to read the Skylander file!
nl: Lezen van Skylander bestand mislukt!

en: Failed to read the Skylander file(%1)!
    File was too small.
nl: Lezen van Skylander bestand mislukt(%1)!
    Het bestand was te klein.

en: Failed to read {0}
nl: Lezen van {0} is mislukt

en: Failed to remove file.
nl: Verwijderen bestand mislukt.

en: Failed to remove junk data from file "%1".
    
    Would you like to convert it without removing junk data?
nl: Kan junk data niet verwijderen uit bestand "% 1".
    
    Wilt u het converteren zonder deze ongewenste gegevens te verwijderen?

en: Failed to remove this title from the NAND.
nl: Kon deze titel niet van de NAND verwijderen.

en: Failed to reset NetPlay GCI folder. Verify your write permissions.
nl: Kon NetPlay CGI-map niet resetten. Controleer uw schrijfrechten.

en: Failed to reset NetPlay NAND folder. Verify your write permissions.
nl: Kon NetPlay NAND-map niet resetten. Controleer uw schrijfrechten.

en: Failed to reset NetPlay redirect folder. Verify your write permissions.
nl: Kon NetPlay omleid map niet resetten. Controleer uw schrijfrechten.

en: Failed to save FIFO log.
nl: Kon FIFO log niet opslaan.

en: Failed to save code map to path '%1'
nl: Kon code map niet opslaan naar pad '%1'

en: Failed to save signature file '%1'
nl: Kon signatuurbestand '%1' niet opslaan

en: Failed to save symbol map to path '%1'
nl: Kon symbool map niet opslaan naar pad '%1'

en: Failed to save to signature file '%1'
nl: Kon niet opslaan naar signatuurbestand '%1'

en: Failed to uninstall pack: %1
nl: Het is niet gelukt om het pakket te deïnstalleren: %1

en: Failed to write BT.DINF to SYSCONF
nl: Het schrijven van BT.DINF naar SYSCONF is mislukt

en: Failed to write Mii data.
nl: Kon Mii data niet schrijven.

en: Failed to write Wii save.
nl: Kon Wii-save niet schrijven.

en: Failed to write config file!
nl: Kon configuratiebestand niet schrijven!

en: Failed to write modified memory card to disk.
nl: Schrijven van gewijzigde geheugenkaart naar schijf mislukt.

en: Failed to write redirected save.
nl: Schrijven van omgeleide save mislukt.

en: Failed to write savefile to disk.
nl: Schrijven van save bestand naar schijf mislukt.

en: Failed to write the output file "{0}".
    Check that you have enough space available on the target drive.
nl: Schrijven naar uitvoerbestand "{0}" is mislukt.
    Controleer of u voldoende ruimte beschikbaar heeft op de doelschijf.

en: Failure
nl: Gefaald

en: Fair Input Delay
nl: Redelijke Invoer Vertraging

en: Fallback Region
nl: Terugvalregio

en: Fallback Region:
nl: Terugvalregio:

en: Fast
nl: Snel

en: Fast Depth Calculation
nl: Snelle Diepteberekening

en: Fatal desync. Aborting playback. (Error in PlayWiimote: {0} != {1}, byte {2}.){3}
nl: Fatale desync. Terugspelen wordt geannuleerd. (Fout in PlayWiimote: {0} != {1}, byte {2}.){3}

en: Field of View
nl: Gezichtsveld

en: Figure Number:
nl: Figuur Nummer:

en: File Details
nl: Bestand Details

en: File Format
nl: Bestandsformaat

en: File Format:
nl: Bestandsformaat:

en: File Info
nl: Bestandsinfo

en: File Name
nl: Bestandsnaam

en: File Path
nl: Bestandspad

en: File Size
nl: Bestandsgrootte

en: File Size:
nl: Bestandsgrootte:

en: File contained no codes.
nl: Bestand bevat geen codes.

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Files opened, ready to compress.
nl: Bestanden geopend, gereed voor compressie.

en: Files specified in the M3U file "{0}" were not found:
    {1}
nl: Bestanden gespecificeerd in het M3U-bestand "{0}" werden niet gevonden:
    {1}

en: Filesize does not match any known GameCube Memory Card size.
nl: Bestandsgrootte komt niet overeen met een bekende GameCube geheugenkaart grootte.

en: Filesize in header mismatches actual card size.
nl: Bestandsgrootte in header komt niet overeen met de werkelijke kaartgrootte.

en: Filesystem
nl: Bestandssysteem

en: Find &Next
nl: Vind &Volgende

en: Find &Previous
nl: Vind &Vorige

en: Finish Calibration
nl: Kalibratie Afronden

en: Finishing the update...
    This can take a while.
nl: De update voltooien...
    Dit kan even duren.

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: 火. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Fire
nl: Vuur

en: Fix Checksums
nl: Herstel Controlesommen

en: Fix Checksums Failed
nl: Herstel Controlesom Mislukt

en: Fixed Alignment
nl: Vaste Uitlijning

en: Follow &branch
nl: Volg &branch

en: For best results please slowly move your input to all possible regions.
nl: Stuur voor de beste resultaten uw invoer langzaam naar alle mogelijke regio's.

en: For setup instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">refer to this page</a>.
nl: Voor setup instructies, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Broadband_Adapter">raadpleeg deze pagina</a>.

en: For setup instructions, <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">refer to this page</a>.
nl: Voor setup instructies, <a href="https://www.teamxlink.co.uk/wiki/Dolphin">raadpleeg deze pagina.

en: Force 16:9
nl: Forceer 16:9

en: Force 24-Bit Color
nl: 24-bits kleuren forceren

en: Force 4:3
nl: Forceer 4:3

en: Force Linear
nl: Forceer Lineair

en: Force Linear and 16x Anisotropic
nl: Forceer Lineair en 16x Anisotropisch

en: Force Linear and 2x Anisotropic
nl: Forceer Lineair en 2x Anisotropisch

en: Force Linear and 4x Anisotropic
nl: Forceer Lineair en 4x Anisotropisch

en: Force Linear and 8x Anisotropic
nl: Forceer Lineair en 8x Anisotropisch

en: Force Listen Port:
nl: Forceer Luisterpoort:

en: Force Nearest
nl: Forceer Nearest

en: Forced off because %1 doesn't support VS expansion.
nl: Uitgeschakeld omdat %1 geen VS uitbreiding ondersteunt.

en: Forced on because %1 doesn't support geometry shaders.
nl: Uitgeschakeld omdat %1 geen geometry shaders ondersteunt.

en: Forces the game to output graphics for any aspect ratio. Use with "Aspect Ratio" set to "Force 16:9" to force 4:3-only games to run at 16:9.<br><br>Rarely produces good results and often partially breaks graphics and game UIs. Unnecessary (and detrimental) if using any AR/Gecko-code widescreen patches.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Forceert het spel om grafische afbeeldingen op elke beeldverhouding te tonen. Gebruik in combinatie met de "Beeldverhouding" instelling op "Forceer 16:9" om 4:3 spellen te forceren naar 16:9.<br><br>Zorgt zelden voor goede resultaten en breekt delen van de graphics en spel user interface. Onnodig (en schadelijk) bij het gebruik van AR/Gecko-code breedbeeld patches.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Forces the game to render the RGB color channels in 24-bit, thereby increasing quality by reducing color banding.<br><br>Has no impact on performance and causes few graphical issues.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Forceert het spel om de RGB-kleurkanalen in 24-bits weer te geven, wat de kwaliteit verbetert doordat kleurbanding wordt vermindert.<br><br>Dit heeft geen invloed op prestaties en veroorzaakt weinig grafische problemen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Format:
nl: Formaat:

en: Forward
nl: Vooruit

en: Forward port (UPnP)
nl: Poort forwarden (UPnP)

en: Found %1 results for "%2"
nl: %1 resultaten gevonden voor "%2"

en: Found %n address(es).
nl: %n adres(sen) gevonden.

en: Frame Advance
nl: Frame Voorwaarts

en: Frame Advance Decrease Speed
nl: Frame Voorwaarts Verlaag Snelheid

en: Frame Advance Increase Speed
nl: Frame Vordering Verhoog Snelheid

en: Frame Advance Reset Speed
nl: Frame Voorwaarts Reset Snelheid

en: Frame Range
nl: Framebereik

en: Frame dump image(s) '{0}' already exists. Overwrite?
nl: Frame Dump-afbeelding(en) '{0}' bestaan al. Overschrijven?

en: Frames to Record:
nl: Frames om Op te Nemen:

en: France
nl: Frankrijk

en: Free Blocks: %1
nl: Vrije Blokken: %1

en: Free Files: %1
nl: Vrije Bestanden: %1

en: Free Look Control Type
nl: Vrije-Kijk Bestuur Methode

en: Free Look Controller %1
nl: Vrije-Kijk Controller %1

en: Free Look Settings
nl: Vrije-kijk-instellingen

en: Free Look allows for manipulation of the in-game camera. Different camera types are available from the dropdown.<br><br>For detailed instructions, <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">refer to this page</a>.
nl: Vrije-Kijk maakt manipulatie van de in-game camera mogelijk. Verschillende camera types zijn beschikbaar in de keuzelijst.<br><br>Raadpleeg deze <a href="https://wiki.dolphin-emu.org/index.php?title=Free_Look">pagina voor gedetailleerde instructies.</a>

en: FreeLook
nl: Vrije-Kijk

en: Freelook
nl: Vrije-Kijk

en: Freelook Toggle
nl: Vrije-Kijk Schakelaar

en: French
nl: Frans

note: i18n: Refers to a number of actions per second in Hz.
en: Frequency
nl: Frequentie

en: From
nl: Van

en: From:
nl: Van:

en: FullScr
nl: Volledig scherm

en: Function
nl: Functie

en: Functions
nl: Functies

en: GBA (Integrated)
nl: GBA (Geïntegreerd)

en: GBA Cartridge Path:
nl: Pad naar GBA-cartridge:

en: GBA Core
nl: GBA Kern

en: GBA Settings
nl: GBA-instellingen

en: GBA TAS Input %1
nl: GBA-TAS-invoer %1

en: GBA Window Size
nl: GBA-venstergrootte

en: GBA%1 ROM changed to "%2"
nl: GBA%1 ROM verandert naar "%2"

en: GBA%1 ROM disabled
nl: GBA%1 ROM uitgeschakeld

en: GC Port %1
nl: GC Poort %1

en: GCI Folder
nl: GCI Map

en: GCI Folder Path:
nl: Pad naar GCI-map:

en: GCMemcardDirectory: ClearBlock called with invalid block address
nl: GCMemcardDirectory: ClearBlock aangeroepen met ongeldige blok adres

en: GCZ GC/Wii images (*.gcz)
nl: GCZ GC/Wii schijfafbeeldingen (*.gcz)

en: GFX FIFO: Unknown Opcode ({0:#04x} @ {1}, preprocess={2}).
    
    {3}
    
    Further errors will be sent to the Video Backend log and Dolphin will now likely crash or hang.
nl: GFX FIFO: Onbekende Opcode ({0:#04x} @ {1}, preprocess={2}).
    
    {3}
    
    Verdere fouten worden naar het Video Backend log gestuurd en Dolphin zal nu waarschijnlijk crashen of hangen.

en: GL_MAX_TEXTURE_SIZE is {0} - must be at least 1024.
nl: GL_MAX_TEXTURE_SIZE is {0} - moet op zijn minst 1024 zijn.

en: GPU Texture Decoding
nl: Textuurdecodering door GPU

en: GPU: ERROR: Need GL_ARB_framebuffer_object for multiple render targets.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
nl: GPU: FOUT: GL_ARB_framebuffer_object vereist voor meerdere render doelen.
    GPU: Ondersteunt uw videokaart OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Does your video card support OpenGL 2.0?
nl: GPU: OGL FOUT: Ondersteunt uw videokaart OpenGL 2.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_map_buffer_range.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
nl: GPU: OGL FOUT: GL_ARB_map_buffer_range vereist.
    GPU: Ondersteunt uw videokaart OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_sampler_objects.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.3?
nl: GPU: OGL FOUT: GL_ARB_sampler_objects vereist.
    GPU: Ondersteunt uw videokaart OpenGL 3.3?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_uniform_buffer_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.1?
nl: GPU: OGL FOUT: GL_ARB_uniform_buffer_object vereist.
    GPU: Ondersteunt uw videokaart OpenGL 3.1?

en: GPU: OGL ERROR: Need GL_ARB_vertex_array_object.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
nl: GPU: OGL FOUT: GL_ARB_vertex_array_object vereist.
    GPU: Ondersteunt uw videokaart OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need OpenGL version 3.
    GPU: Does your video card support OpenGL 3?
nl: GPU: OGL FOUT: OpenGL versie 3 vereist.
    GPU: Ondersteunt uw videokaart OpenGL 3.0?

en: GPU: OGL ERROR: Need at least GLSL 1.30
    GPU: Does your video card support OpenGL 3.0?
    GPU: Your driver supports GLSL {0}
nl: GPU: OGL FOUT: Minstens GLSL 1.30 nodig
    GPU: Ondersteunt uw videokaart OpenGL 3.0?
    GPU: Uw stuurprogramma ondersteunt GLSL {0}

en: GPU: OGL ERROR: Number of attributes {0} not enough.
    GPU: Does your video card support OpenGL 2.x?
nl: GPU: OGL FOUT: Aantal attributen {0} niet genoeg.
    GPU: Ondersteunt uw videokaart OpenGL 2.x?

en: Game
nl: Spel

en: Game Boy Advance ROMs (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;All Files (*)
nl: Game Boy Advance ROMs (*.gba *.gbc *.gb *.7z *.zip *.agb *.mb *.rom *.bin);;Alle Bestanden (*)

en: Game Boy Advance at Port %1
nl: Game Boy Advance aan Poort %1

en: Game Color Space:
nl: Kleurruimte Spel:

en: Game Config
nl: Spelconfiguratie

en: Game Details
nl: Spel Details

en: Game Folders
nl: Spelmappen

en: Game Gamma
nl: Spel Gamma

en: Game Gamma:
nl: Gamma Spel:

en: Game ID
nl: Spel ID

en: Game ID:
nl: Spel ID:

en: Game Status
nl: Spelstatus

en: Game changed to "%1"
nl: Spel gewijzigd naar "%1"

en: Game file has a different hash; right-click it, select Properties, switch to the Verify tab, and select Verify Integrity to check the hash
nl: Het spelbestand heeft een andere hash; klik er met de rechtermuisknop op, selecteer Eigenschappen, ga naar het tabblad Verifieer, en selecteer Verifieer Integriteit om de hash te controleren

en: Game has a different disc number
nl: Spel heeft een ander schijf nummer

en: Game has a different revision
nl: Spel heeft een andere revisie

en: Game is already running!
nl: Het spel draait al!

en: Game overwrote with another games save. Data corruption ahead {0:#x}, {1:#x}
nl: Spel overschreven door een andere save. Data corruptie {0:#x}, {1:#x}

en: Game region does not match
nl: Spel regio komt niet overeen

en: Game-Specific Settings
nl: Spelspecifieke instellingen

en: GameCube Adapter for Wii U
nl: GameCube Adapter voor de Wii U

en: GameCube Adapter for Wii U at Port %1
nl: GameCube Adapter voor de Wii U op Poort %1

en: GameCube Controller at Port %1
nl: GameCube Controller op Poort %1

en: GameCube Controllers
nl: GameCube-controllers

en: GameCube Keyboard
nl: GameCube-toetsenbord

en: GameCube Keyboard at Port %1
nl: GameCube-toetsenbord op poort %1

en: GameCube Memory Card Manager
nl: GameCube Geheugenkaart Beheer

en: GameCube Memory Cards
nl: GameCube Geheugenkaart

en: GameCube Memory Cards (*.raw *.gcp)
nl: GameCube Geheugenkaarten (*.raw *.gcp)

en: GameCube Microphone Slot %1
nl: GameCube Microfoon Slot %1

en: GameCube TAS Input %1
nl: GameCube-TAS-invoer %1

en: Gate Size
nl: Stickbereik Grootte

en: General
nl: Algemeen

en: General and Options
nl: Algemeen en Opties

en: Generate Action Replay Code
nl: Genereer Action Replay Code

en: Generate a New Statistics Identity
nl: Nieuwe statistiekidentiteit genereren

en: Generated AR code.
nl: Gegenereerde AR code.

en: Generated symbol names from '%1'
nl: Gegenereerde symboolnamen van '%1'

en: German
nl: Duits

en: Germany
nl: Duitsland

en: GetDeviceList failed: {0}
nl: GetDeviceList mislukt: {0}

en: Golf Mode
nl: Golf Modus

en: Good dump
nl: Goede dump

en: Graphics
nl: Grafisch

en: Graphics Mods
nl: Grafische Mods

en: Graphics Toggles
nl: Graphics Schakelaars

en: Graphics mods are currently disabled.
nl: Grafische mods zijn momenteel uitgeschakeld.

en: Greatly increases the quality of textures generated using render-to-texture effects.<br><br>Slightly increases GPU load and causes relatively few graphical issues. Raising the internal resolution will improve the effect of this setting. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Verhoogt de kwaliteit enorm van de textures die gegenereerd worden met behulp van render-naar-texture-effecten.<br><br>Het verhogen van de interne resolutie zal het effect van deze instelling verbeteren. Verhoogt de GPU-belasting een beetje maar zorgt voor weinig grafische problemen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Green
nl: Groen

en: Green Left
nl: Groen Links

en: Green Right
nl: Groen Rechts

en: Grid View
nl: Rasterweergave

en: Guitar
nl: Gitaar

en: Gyroscope
nl: Gyroscoop

en: HDR Paper White Nits
nl: HDR Papier Wit Nits

en: HDR Paper White Nits:
nl: HDR Papier Wit Nits:

en: Head
nl: Hoofd

en: Hexadecimal
nl: Hexadecimaal

en: Hide
nl: Verbergen

en: Hide All
nl: Alles verbergen

en: Hide In-Game Sessions
nl: In-game-sessies verbergen

en: Hide Incompatible Sessions
nl: Incompatibele sessies verbergen

en: Hide Remote GBAs
nl: Externe GBA's verbergen

en: High
nl: Hoog

en: Highest
nl: Hoogste

note: i18n: Refers to how hard emulated drum pads are struck.
en: Hit Strength
nl: Slagsterkte

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Horizontal FOV
nl: Horizontaal gezichtsveld

en: Host Code:
nl: Host-code:

en: Host Input Authority
nl: Invoerautoriteit van host

en: Host Size
nl: Hostgrootte

en: Host has control of sending all inputs to the game, as received from other players, giving the host zero latency but increasing latency for others.
    Suitable for casual games with 3+ players, possibly on unstable or high latency connections.
nl: Host heeft controle over het verzenden van alle invoer naar het spel, zoals die ontvangen wordt van andere spelers, waardoor de host geen latentie heeft maar de latentie voor anderen groter wordt. Geschikt voor casual spellen met 3+ spelers, mogelijk op onstabiele of hoge latency-verbindingen.

en: Host input authority disabled
nl: Invoerautoriteit van host uitgeschakeld

en: Host input authority enabled
nl: Invoerautoriteit van host ingeschakeld

en: Host with NetPlay
nl: Host met NetPlay

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Hotkey Settings
nl: Sneltoets­instellingen

en: Hotkeys
nl: Sneltoetsen

en: Hotkeys Require Window Focus
nl: Sneltoetsen vereisen vensterfocus

en: Hybrid Ubershaders
nl: Hybride Ubershaders

en: I am aware of the risks and want to continue
nl: Ik ben me bewust van de risico's en wil doorgaan

en: ID entered is invalid!
nl: De ingevoerde ID is ongeldig!

en: IOS Version:
nl: IOS-versie:

en: IOS: A file required for SSL services ({0}) is invalid. Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
nl: IOS: Een vereist bestand voor SSL-services ({0}) is ongeldig. Raadpleeg https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ voor instructies over het instellen van Wii-netwerken.

en: IOS: Could not read a file required for SSL services ({0}). Please refer to https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ for instructions on setting up Wii networking.
nl: IOS: Kon een vereist bestand voor SSL-services ({0}) niet lezen. Raadpleeg https://dolphin-emu.org/docs/guides/wii-network-guide/ voor instructies over het instellen van Wii-netwerken.

en: IP Address:
nl: IP-adres:

en: IPL Settings
nl: IPL-instellingen

note: i18n: IR stands for infrared and refers to the pointer functionality of Wii Remotes
en: IR Sensitivity:
nl: IR-gevoeligheid:

en: ISO: A simple and robust format which is supported by many programs. It takes up more space than any other format.
    
    GCZ: A basic compressed format which is compatible with most versions of Dolphin and some other programs. It can't efficiently compress junk data (unless removed) or encrypted Wii data.
    
    WIA: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later, and a few other programs. It can efficiently compress encrypted Wii data, but not junk data (unless removed).
    
    RVZ: An advanced compressed format which is compatible with Dolphin 5.0-12188 and later. It can efficiently compress both junk data and encrypted Wii data.
nl: ISO: Een simpel en robust formaat dat wordt ondersteund door vele programma's. Het gebruik meer opslagruimte in dan andere formaten.
    
    GCZ: Een basis gecomprimeerd formaat dat compatibel is met de meeste versies van Dolphin en een aantal andere programma's. Het kan junk data (tenzij verwijdert) en versleuteld Wii data niet efficiënt comprimeren.
    
    WIA: Een geavanceerd gecomprimeerd formaat dat compatibel is met Dolphin 5.0-12188 en latere versies en een aantal andere programma's. Het kan versleuteld Wii data efficiënt comprimeren maar junk data niet (tenzij verwijdert).
    
    RVZ: Een geavanceerd gecomprimeerd formaat dat compatibel is met Dolphin 5.0-12188 en latere versies. Het kan versleuteld Wii data en junk data efficiënt comprimeren.

en: Icon
nl: Icoon

en: Identical to Host Input Authority, except the "Host" (who has zero latency) can be switched at any time.
    Suitable for turn-based games with timing-sensitive controls, such as golf.
nl: Hetzelfde als Host Invoer Autoriteit, behalve dat de "Host" (die geen vertraging heeft) op elk moment gewisseld kan worden.
    Geschikt voor turn-based spellen met timing gevoelige bediening, zoals golf.

en: Identity Generation
nl: Identiteitsgeneratie

en: If authorized, Dolphin can collect data on its performance, feature usage, and configuration, as well as data on your system's hardware and operating system.
    
    No private data is ever collected. This data helps us understand how people and emulated games use Dolphin and prioritize our efforts. It also helps us identify rare configurations that are causing bugs, performance and stability issues.
    This authorization can be revoked at any time through Dolphin's settings.
nl: Indien toegestaan, kan Dolphin gegevens verzamelen over zijn prestaties, gebruik van functies en configuratie, evenals gegevens over de hardware en het besturingssysteem van uw apparaat.
    
    Er worden nooit privégegevens verzameld. Deze informatie helpt ons begrijpen hoe Dolphin wordt gebruikt, en bij het stellen van onze prioriteiten. Het helpt ons ook om zeldzame configuraties te herkennen die bugs en prestatie- en stabiliteitsproblemen veroorzaken. 
    Deze machtiging kan op elk moment worden ingetrokken via de Dolphin-instellingen.

en: If checked, all Wii saves will be used instead of only the save of the game being started. Useful when switching games mid-session. Has no effect if No Save Data is selected.
nl: Indien aangevinkt worden alle Wii saves gebruikt in plaats van alleen de save van het spel dat gestart wordt. Handig als u halverwege van spel wisselt. Heeft geen effect als Geen Save Data is geselecteerd.

en: If checked, the emulated controller is always connected.
    If unchecked, the connection state of the emulated controller is linked
    to the connection state of the real default device (if there is one).
nl: Indien aangevinkt, is de geëmuleerde controller altijd verbonden. Indien niet aangevinkt, is de verbindingsstatus van de geëmuleerde controller gekoppeld aan de verbindingsstatus van de echte standaard controller (als er een is).

en: If enabled, then all memory updates happen at once before the first frame.<br><br>Causes issues with many fifologs, but can be useful for testing.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Indien ingeschakeld, worden alle geheugenupdates tegelijk uitgevoerd voor het eerste frame.<br><br>Veroorzaakt problemen met veel fifologs, maar kan nuttig zijn voor testen<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: If unchecked, then playback of the fifolog stops after the final frame.<br><br>This is generally only useful when a frame-dumping option is enabled.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Indien uitgeschakeld, stopt het afspelen van fifolog na het laatste frame.<br><br>Dit is over het algemeen alleen nuttig wanneer een frame-dump optie is ingeschakeld.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Ignore
nl: Negeren

en: Ignore Format Changes
nl: Formaatwijzigingen negeren

en: Ignore for this session
nl: Negeren voor deze sessie

en: Ignores any changes to the EFB format.<br><br>Improves performance in many games without any negative effect. Causes graphical defects in a small number of other games.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Negeert elke verandering aan het EFB formaat.<br><br>Verbetert de prestaties in veel spelen zonder een negatieve effect. Kan voor grafische glitches zorgen in een aantal spellen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Ignores any requests from the CPU to read from or write to the EFB. <br><br>Improves performance in some games, but will disable all EFB-based graphical effects or gameplay-related features.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Negeert elke poging van de CPU om de EFB te lezen of om te beschrijven.<br><br>Verbetert de prestatie in sommige spellen, maar schakelt alle EFB gerelateerde gameplay features of grafische effecten uit.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Immediately Present XFB
nl: XFB direct presenteren

en: Implements fullscreen mode with a borderless window spanning the whole screen instead of using exclusive mode. Allows for faster transitions between fullscreen and windowed mode, but slightly increases input latency, makes movement less smooth and slightly decreases performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Gebruikt volledig scherm met randloos venster dat het hele scherm opvult. Zorgt voor een snellere schakeling tussen volledig scherm en venstermodus, maar verhoogt de invoervertraging enigszins, maakt bewegingen minder vloeiend en vermindert prestaties enigszins.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Import BootMii NAND Backup...
nl: BootMii-NAND-back-up importeren…

en: Import Failed
nl: Importeren mislukt

en: Import Save File(s)
nl: Save-bestand(en) importeren

en: Import Wii Save...
nl: Wii-save importeren…

en: Importing NAND backup
nl: NAND-back-up importeren

en: Importing NAND backup
     Time elapsed: %1s
nl: NAND-back-up importeren
     Verstreken tijd: %1s

en: In-Game?
nl: In het spel?

en: Included: %1
nl: Omvat: %1

en: Included: 0
nl: Omvat: 0

en: Includes the contents of the embedded frame buffer (EFB) and upscaled EFB copies in save states. Fixes missing and/or non-upscaled textures/objects when loading states at the cost of additional save/load time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Neemt de inhoud van de embedded frame buffer (EFB) en opgeschaalde EFB kopieën in de save states op. Lost missende en/of niet opgeschaalde textures/objecten op wanneer save states worden geladen ten koste van langere save/load tijd.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Increase
nl: Verhogen

en: Increase Convergence
nl: Convergentie verhogen

en: Increase Depth
nl: Diepte verhogen

en: Increase Emulation Speed
nl: Emulatiesnelheid verhogen

note: i18n: IR stands for internal resolution
en: Increase IR
nl: IR verhogen

en: Increase Selected State Slot
nl: Geselecteerde state-slot verhogen

en: Increase X
nl: X verhogen

en: Increase Y
nl: Y verhogen

en: Incremental Rotation
nl: Incrementele Rotatie

en: Incremental Rotation (rad/sec)
nl: Incrementele Rotatie (rad/sec)

en: Infinity Figure Creator
nl: Infinity Figuur Maker

en: Infinity Manager
nl: Infinity Beheer

note: i18n: Refers to a setting controling the influence of accelerometer data.
en: Influence of accelerometer data on pitch and roll. Higher values will reduce drift at the cost of noise. Consider values between 1% and 3%.
nl: Invloed van versnellingsmeterdata op pitch en rol. Hogere waarden verminderen drift ten koste van ruis. Overweeg waarden tussen 1% en 3%.

en: Information
nl: Informatie

en: Inhibit Screensaver During Emulation
nl: Schermbeveiliging blokkeren tijdens emulatie

en: Input
nl: Invoer

note: i18n: Refers to the "threshold" setting for pressure sensitive gamepad inputs.
en: Input strength required for activation.
nl: Drempelwaarde voor invoersterkte

note: i18n: Refers to the dead-zone setting of gamepad inputs.
en: Input strength to ignore and remap.
nl: Invoersterkte om te negeren en opnieuw in te stellen

en: Insert &nop
nl: &Nop invoegen

en: Insert SD Card
nl: SD-Kaart Invoegen

en: Inspected
nl: Geïnspecteerd

en: Install
nl: Installeren

en: Install Partition (%1)
nl: Installatiepartitie (%1)

en: Install Update
nl: Update installeren

en: Install WAD...
nl: WAD installeren…

en: Install to the NAND
nl: Naar NAND installeren

en: Instruction
nl: Instructie

en: Instruction Breakpoint
nl: Instructiebreekpunt

en: Instruction:
nl: Instructie:

en: Instruction: %1
nl: Instructie: %1

en: Instructions executed:   %1
    Value contained in:
    Registers:   %2
    Memory:   %3
nl: Uitgevoerde instructies: %1
    Waarde in:
    Registers: %2
    Geheugen: %3

note: i18n: Refers to the intensity of shaking an emulated wiimote.
en: Intensity
nl: Intensiteit

en: Internal LZO Error - compression failed
nl: Interne LZO fout - compressie is mislukt

en: Internal LZO Error - decompression failed
nl: Interne LZO fout - decompressie is mislukt

en: Internal LZO Error - decompression failed ({0}) ({1}, {2}) 
    Try loading the state again
nl: Interne LZO fout - decompressie is mislukt ({0}) ({1}, {2}) 
    Probeer de state opnieuw te laden

en: Internal LZO Error - lzo_init() failed
nl: Interne LZO fout - lzo_init() is mislukt

en: Internal Resolution
nl: Interne resolutie

en: Internal Resolution:
nl: Interne resolutie:

en: Internal error while generating AR code.
nl: Interne fout bij het genereren van AR code.

en: Interpreter (slowest)
nl: Interpreter (traagst)

en: Interpreter Core
nl: Interpreter-kern

en: Invalid Expression.
nl: Ongeldige expressie

en: Invalid JSON received from auto-update service : {0}
nl: Ongeldige JSON ontvangen van auto-update service: {0}

en: Invalid Mixed Code
nl: Ongeldige Gemengde Code

en: Invalid Pack %1 provided: %2
nl: Ongeldige Pakket %1 ingevoerd: %2

en: Invalid Player ID
nl: Ongeldige Speler-ID

en: Invalid RSO module address: %1
nl: Ongeldig RSO-moduleadres: %1

en: Invalid callstack
nl: Ongeldige callstack

en: Invalid checksums.
nl: Ongeldige controlesom

en: Invalid game.
nl: Ongeldig spel

en: Invalid host
nl: Ongeldige host

en: Invalid input for the field "%1"
nl: Ongeldige invoer voor het veld "%1"

en: Invalid input provided
nl: Ongeldige invoer opgegeven

en: Invalid literal.
nl: Ongeldige tekst.

en: Invalid parameters given to search.
nl: Ongeldige parameters gegeven om te zoeken.

en: Invalid password provided.
nl: Ongeldig wachtwoord ingevoerd.

en: Invalid recording file
nl: Onjuist opnamebestand

en: Invalid search parameters (no object selected)
nl: Ongeldige zoekparameters (geen object geselecteerd)

en: Invalid search string (couldn't convert to number)
nl: Ongeldige zoekopdracht (niet in staat naar nummers te converteren)

en: Invalid search string (only even string lengths supported)
nl: Ongeldige zoekopdracht (alleen gelijke string lengtes zijn ondersteund)

en: Invalid title ID.
nl: Ongeldige titel-ID.

en: Invalid watch address: %1
nl: Ongeldig watch adres: 1%

en: Italian
nl: Italiaans

en: Italy
nl: Italië

en: JIT Block Linking Off
nl: JIT Block Linking Uit

en: JIT Blocks
nl: JIT Blokken

en: JIT Branch Off
nl: Jit Branch Uit

en: JIT FloatingPoint Off
nl: JIT FloatingPoint Uit

en: JIT Integer Off
nl: JIT Integer Uit

en: JIT LoadStore Floating Off
nl: JIT LoadStore Floating Uit

en: JIT LoadStore Off
nl: JIT LoadStore Uit

en: JIT LoadStore Paired Off
nl: JIT LoadStore Paired Uit

en: JIT LoadStore lXz Off
nl: JIT LoadStore lXz Uit

en: JIT LoadStore lbzx Off
nl: JIT LoadStore lbzx Uit

en: JIT LoadStore lwz Off
nl: JIT LoadStore lwz Uit

en: JIT Off (JIT Core)
nl: JIT Uit (JIT Core)

en: JIT Paired Off
nl: JIT Paired Uit

en: JIT Recompiler for ARM64 (recommended)
nl: JIT Recompiler voor ARM64 (aanbevolen)

en: JIT Recompiler for x86-64 (recommended)
nl: JIT Recompiler voor x86-64 (aanbevolen)

en: JIT Register Cache Off
nl: JIT-registercache uitgeschakld

en: JIT SystemRegisters Off
nl: JIT SysteemRegisters Uit

en: JIT failed to find code space after a cache clear. This should never happen. Please report this incident on the bug tracker. Dolphin will now exit.
nl: JIT kon geen ruimte voor code vinden na het vrij maken van cache. Dit zou nooit moeten gebeuren. Meld dit incident alstublieft via de bugtracker. Dolphin zal nu afsluiten.

en: Japanese
nl: Japans

note: i18n: The translation of this string should be consistent with the translation of the string "Western (Windows-1252)". Because of this, you may want to parse "Japanese" as "a character encoding which is from Japan / used in Japan" rather than "the Japanese language".
en: Japanese (Shift-JIS)
nl: Japans (Shift-JIS)

en: Keep Running
nl: Blijf Uitvoeren

en: Keep Window on Top
nl: Venster bovenaan houden

note: i18n: This label is followed by a dropdown where the user can select things like "is equal to" or "is less than or equal to", followed by another dropdown where the user can select "any value", "last value", or "this value:". These three UI elements are intended to form a sentence together. Because 
en: Keep addresses where value in memory
nl: Bewaar adressen waar de waarde in het geheugen

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Keyboard Controller
nl: Toetsenbordcontroller

en: Keys
nl: Toetsen

en: Kick Player
nl: Speler kicken

en: Korean
nl: Koreaans

en: L&oad ROM...
nl: L&aad ROM...

note: i18n: The left trigger button (labeled L on real controllers) used as an analog input
en: L-Analog
nl: L-Analoog

en: Last Value
nl: Laatste Waarde

en: Latency:
nl: Vertraging:

en: Latency: ~10 ms
nl: Vertraging: ~10 ms

en: Latency: ~20 ms
nl: Vertraging: ~20 ms

en: Latency: ~40 ms
nl: Vertraging: ~40 ms

en: Latency: ~80 ms
nl: Vertraging: ~80 ms

en: Launching these titles may also fix the issues.
nl: Het starten van deze spellen kan de problemen ook verhelpen.

en: Left
nl: Links

en: Left Stick
nl: Linker Stick

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Left Table
nl: Linker Tafel

en: Left click to set the IR value.
    Right click to re-center it.
nl: Klik met de linkermuisknop om de IR-waarde in te stellen.
    Klik met de rechtermuisknop om het opnieuw te centreren.

en: Left click to set the stick value.
    Right click to re-center it.
nl: Klik met de linkermuisknop om de stick-waarde in te stellen.
    Klik met de rechtermuisknop om het opnieuw te centreren.

en: Left-click to detect input.
    Middle-click to clear.
    Right-click for more options.
nl: Klik met de linkermuisknop om invoer te detecteren.
    Midden-klik om te wissen.
    Klik met de rechtermuisknop voor meer opties.

en: Left/Right-click to configure output.
    Middle-click to clear.
nl: Links / Rechts-klik om output te configureren.
    Midden-klik om te wissen.

en: Levers
nl: Hendels

en: License
nl: Licentie

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: ライフ. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Life
nl: Leven

en: Lift
nl: Optillen

note: i18n: Noun. This is used as a label for a control group that represents lights on controllers.
en: Light
nl: Licht

en: Limit Chunked Upload Speed:
nl: Beperk chunked-uploadsnelheid:

en: List Columns
nl: Lijstkolommen

en: List View
nl: Lijstweergave

en: Listening
nl: Luisteren

en: Load
nl: Laden

en: Load &Bad Map File...
nl: Laad &Slechte Mapbestand...

en: Load &Other Map File...
nl: Laad &Ander Mapbestand...

en: Load Custom Textures
nl: Laad Aangepaste Textures

en: Load File
nl: Laad Bestand

en: Load GameCube Main Menu
nl: GameCube Hoofdmenu Laden

en: Load Host's Save Data Only
nl: Laad Alleen Host Save Data

en: Load Last State
nl: Laad Laatste State

en: Load Path:
nl: Laad-pad:

en: Load ROM
nl: Laad ROM

en: Load Slot
nl: Laad Slot

en: Load State
nl: Laad State

en: Load State Last 1
nl: Laad Laatste State 1

en: Load State Last 10
nl: Laad Laatste State 10

en: Load State Last 2
nl: Laad Laatste State 2

en: Load State Last 3
nl: Laad Laatste State 3

en: Load State Last 4
nl: Laad Laatste State 4

en: Load State Last 5
nl: Laad Laatste State 5

en: Load State Last 6
nl: Laad Laatste State 6

en: Load State Last 7
nl: Laad Laatste State 7

en: Load State Last 8
nl: Laad Laatste State 8

en: Load State Last 9
nl: Laad Laatste State 9

en: Load State Slot 1
nl: Laad State Slot 1

en: Load State Slot 10
nl: Laad State Slot 10

en: Load State Slot 2
nl: Laad State Slot 2

en: Load State Slot 3
nl: Laad State Slot 3

en: Load State Slot 4
nl: Laad State Slot 4

en: Load State Slot 5
nl: Laad State Slot 5

en: Load State Slot 6
nl: Laad State Slot 6

en: Load State Slot 7
nl: Laad State Slot 7

en: Load State Slot 8
nl: Laad State Slot 8

en: Load State Slot 9
nl: Laad State Slot 9

en: Load State from File
nl: Laad State van Bestand

en: Load State from Selected Slot
nl: Laad State van Geselecteerde Slot

en: Load State from Slot
nl: Laad State van Slot

en: Load Wii System Menu %1
nl: Wii-systeemmenu %1 laden

en: Load and Write Host's Save Data
nl: Laad en Schrijf Alleen Host Save Data

en: Load from Selected Slot
nl: Laden van Geselecteerde Slot

en: Load from Slot %1 - %2
nl: Laad van Slot Slot %1 - %2

en: Load map file
nl: Laad mapbestand

en: Load vWii System Menu %1
nl: Laad vWii Systeem Menu %1

en: Load...
nl: Laden...

en: Loaded symbols from '%1'
nl: Symbolen geladen van '%1'

en: Loads custom textures from User/Load/Textures/&lt;game_id&gt;/ and User/Load/DynamicInputTextures/&lt;game_id&gt;/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Laadt aangepaste textures van User/Load/Textures/<game_id>/ en User/Load/DynamicInputTextures/<game_id>/.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Loads graphics mods from User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Laadt grafische mods van  User/Load/GraphicsMods/.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Local
nl: Lokaal

en: Lock Mouse Cursor
nl: Vergrendel Muisaanwijzer

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Log Configuration
nl: Logconfiguratie

en: Log JIT Instruction Coverage
nl: JIT-instructiedekking loggen

en: Log Render Time to File
nl: Rendertijden naar bestand loggen

en: Log Types
nl: Typen loggen

en: Logger Outputs
nl: Logger-uitvoer

en: Login
nl: Inloggen

en: Login Failed
nl: Inloggen Mislukt

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Logs the render time of every frame to User/Logs/render_time.txt.<br><br>Use this feature to measure Dolphin's performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Logt de rendertijd van elke frame naar User/Logs/render_time.txt.<br><br>Gebruik deze optie als u de prestaties van Dolphin wilt meten.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Lost connection to NetPlay server...
nl: Verbinding met NetPlay-server verloren...

en: Low
nl: Laag

en: Lowest
nl: Laagste

en: MadCatz Gameshark files
nl: MadCatz Gameshark bestanden

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: まほう. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Magic
nl: Magie

en: Main Stick
nl: Hoofd Stick

en: Makes distant objects more visible by removing fog, thus increasing the overall detail.<br><br>Disabling fog will break some games which rely on proper fog emulation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Maakt objecten op afstand meer zichtbaar door de mist te verwijderen.<br><br>Het deactiveren van mist zal sommige spellen breken dat op correcte mist emulatie rekent.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Manage NAND
nl: Beheer NAND

en: Manual Texture Sampling
nl: Handmatige Texture Sampling

en: Match Found
nl: Overeenkomst Gevonden

en: Max buffer size changed to %1
nl: Max buffergrootte gewijzigd naar %1

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Maximum tilt angle.
nl: Maximale kantel hoek.

en: May cause slow down in Wii Menu and some games.
nl: Kan leiden tot vertraging van het Wii-menu en een aantal spellen.

en: Memory
nl: Geheugen

en: Memory Breakpoint
nl: Geheugenbreekpunt

en: Memory Card
nl: Geheugenkaart

en: Memory Card Manager
nl: Geheugenkaart Beheer

en: Memory Card Path:
nl: Geheugenkaartpad:

en: Memory Override
nl: Geheugen overschrijven

en: Memory breakpoint options
nl: Geheugenbreekpuntopties

en: MemoryCard: ClearBlock called on invalid address ({0:#x})
nl: MemoryCard: ClearBlock opgeroepen op ongeldige adres ({0:#x})

en: MemoryCard: Read called with invalid source address ({0:#x})
nl: MemoryCard: Read opgeroepen met onjuiste bron adres ({0:#x})

en: MemoryCard: Write called with invalid destination address ({0:#x})
nl: MemoryCard: Write opgeroepen met ongeldige bestemming adres ({0:#x})

en: Merging a new NAND over your currently selected NAND will overwrite any channels and savegames that already exist. This process is not reversible, so it is recommended that you keep backups of both NANDs. Are you sure you want to continue?
nl: Het samenvoegen van een nieuwe NAND over uw momenteel geselecteerde NAND overschrijft alle bestaande kanalen en savegames. Dit proces is niet omkeerbaar, dus het is raadzaam om back-ups van beide NAND's maken. Weet u zeker dat u wilt doorgaan?

en: Microphone
nl: Microfoon

en: Misc
nl: Overig

en: Misc Settings
nl: Overige instellingen

en: Mismatch between free block count in header and actually unused blocks.
nl: Verschil tussen het aantal vrije blokken in de header en de werkelijke ongebruikte blokken.

en: Mismatch between internal data structures.
nl: Verschil tussen interne data structuren.

en: Mismatched ROMs
    Selected: {0}
    - Title: {1}
    - Hash: {2:02X}
    Expected:
    - Title: {3}
    - Hash: {4:02X}
nl: Niet-overeenkomende ROMs
    Geselecteerd: {0}
    - Titel: {1}
    - Hash: {2:02X}
    Verwacht:
    - Titel: {3}
    - Hash: {4:02X}

en: Modifies textures to show the format they're encoded in.<br><br>May require an emulation reset to apply.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Past textures aan om het formaat weer te geven waarin ze gecodeerd zijn.<br><br>Vereist in de meeste gevallen een emulatie reset.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Modules found: %1
nl: Module gevonden: %1

en: Monoscopic Shadows
nl: Monoscopische Schaduwen

en: Monospaced Font
nl: Niet-proportionele (monospace) Lettertype

en: Motion Input
nl: Bewegings-invoer

en: Motion Simulation
nl: Bewegings-simulatie

en: Mouse Cursor Visibility
nl: Zichtbaarheid van Muisaanwijzer

en: Mouse Cursor hides after inactivity and returns upon Mouse Cursor movement.
nl: Muisaanwijzer wordt verborgen na inactiviteit en komt terug zodra de Muisaanwijzer wordt bewogen.

en: Mouse Cursor will always be visible.
nl: Muisaanwijzer zal altijd zichtbaar zijn.

en: Mouse Cursor will never be visible while a game is running.
nl: Muisaanwijzer zal nooit zichtbaar zijn terwijl een spel draait.

en: Move
nl: Verplaats

en: Movie
nl: Opname

en: Movie {0} indicates that it starts from a savestate, but {1} doesn't exist. The movie will likely not sync!
nl: Opname {0} geeft aan dat het start vanuit een savestate, maar {1} bestaat niet. De opname zal waarschijnlijk niet synchroniseren!

note: i18n: Controller input values are multiplied by this percentage value.
en: Multiplier
nl: Vermenigvuldiger

en: N&o to All
nl: N&ee op Alles

en: NAND Check
nl: NAND-controle

en: NKit Warning
nl: NKit-waarschuwing

en: Name
nl: Naam

en: Name for a new tag:
nl: Naam voor deze nieuwe tag:

en: Name of the tag to remove:
nl: Naam van de te verwijderen tag:

en: Name of your session shown in the server browser
nl: Naam van uw sessie zoals weergegeven in de server browser

en: Name:
nl: Naam:

en: Native GCI File
nl: Native GCI bestand

en: NetPlay Session Browser
nl: NetPlay Sessie Browser

en: NetPlay Setup
nl: Netplay Instellingen

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netplay will start using the Host's save data, and any save data created or modified during the Netplay session will remain in the Host's local saves.
nl: Netplay zal starten met de Host save data, en alle save data die tijdens de Netplay-sessie zijn gemaakt of gewijzigd blijven in de lokale saves van de host.

en: Netplay will start using the Host's save data, but any save data created or modified during the Netplay session will be discarded at the end of the session.
nl: Netplay zal starten met de Host save data, maar alle save data die tijdens de Netplay-sessie zijn gemaakt of gewijzigd worden aan het eind van de sessie weggegooid.

en: Netplay will start without any save data, and any created save data will be discarded at the end of the Netplay session.
nl: Netplay zal starten zonder enige save data, en alle aangemaakte save data worden aan het einde van de Netplay-sessie weggegooid.

en: Network
nl: Netwerk

en: Network dump format:
nl: Netwerk-dump-formaat:

en: Never
nl: Nooit

en: Never Auto-Update
nl: Nooit automatisch bijwerken

en: New
nl: Nieuw

en: New Breakpoint
nl: Nieuw Breekpunt

en: New Search
nl: Nieuwe Zoekopdracht

en: New Tag...
nl: Nieuwe Tag...

en: New identity generated.
nl: Nieuwe identiteit gegenereerd.

en: New instruction:
nl: Nieuwe instructie:

en: New tag
nl: Nieuwe tag

en: Next Game Profile
nl: Volgend Spel Profiel

en: Next Match
nl: Volgende Overeenkomst

en: Next Profile
nl: Volgend Profiel

en: Nickname is too long.
nl: Nickname is te lang

en: Nickname:
nl: Bijnaam:

en: No
nl: Nee

en: No Adapter Detected
nl: Geen adapter gedetecteerd

en: No Alignment
nl: Geen Uitlijning

en: No Audio Output
nl: Geen Audio-uitvoer

en: No Compression
nl: Geen Compressie

en: No Match
nl: Geen Overeenkomst

en: No Save Data
nl: Geen Save Data

en: No description available
nl: Geen omschrijving beschikbaar

en: No errors.
nl: Geen fouten.

en: No extension selected.
nl: Geen extensie geselecteerd.

en: No file loaded / recorded.
nl: Geen bestand geladen / opgenomen.

en: No game is running.
nl: Er draait geen spel.

en: No game running.
nl: Er draait geen spel.

en: No issues have been detected.
nl: Er zijn geen problemen gedetecteerd.

en: No matching game was found
nl: Geen overeenkomend spel gevonden

en: No paths found in the M3U file "{0}"
nl: Geen mappen gevonden in het M3U-bestand "{0}"

en: No possible functions left. Reset.
nl: Geen mogelijke functies meer. Reset.

en: No problems were found.
nl: Er zijn geen problemen gevonden

en: No problems were found. This does not guarantee that this is a good dump, but since Wii titles contain a lot of verification data, it does mean that there most likely are no problems that will affect emulation.
nl: Er zijn geen problemen gevonden. Dit garandeert niet dat dit een goede dump is, maar omdat Wii spellen veel verificatie data bevatten betekend het dat er waarschijnlijk geen problemen zijn die emulatie beïnvloeden.

en: No profiles found for game setting '{0}'
nl: Geen profielen gevonden voor de spel-instelling '{0}'

en: No recording loaded.
nl: Geen opname geladen.

en: No save data found.
nl: Geen save data gevonden.

en: No undo.dtm found, aborting undo load state to prevent movie desyncs
nl: Geen undo.dtm gevonden, het ongedaan maken van de state laden wordt afgebroken om opname desynchonisatie te voorkomen

en: None
nl: Geen

en: North America
nl: Noord-Amerika

en: Not Set
nl: Niet ingesteld

en: Not all players have the game. Do you really want to start?
nl: Niet alle spelers hebben het spel. Weet u zeker dat u wilt doorgaan?

en: Not enough free blocks on the target memory card. At least %n free block(s) required.
nl: Niet genoeg vrije blokken op de doelgeheugenkaart. Ten minste %n vrij(e) blok(ken) vereist.

en: Not enough free files on the target memory card. At least %n free file(s) required.
nl: Niet genoeg vrije bestanden op de doelgeheugenkaart. Ten minste %n vrije bestand(en) vereist.

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Note: motion input may require configuring alternate input sources before use.
nl: Waarschuwing: bewegingsinvoer vereist mogelijk het instellen van alternatieve invoerbronnen voor gebruik.

en: Notes:
nl: Opmerkingen:

en: Nothing to configure
nl: Niets te configureren

en: Notice
nl: Opmerkingen

note: i18n: Refering to emulated wii remote movement.
en: Number of shakes per second.
nl: Aantal schudbewegingen per seconde.

en: Nunchuk Accelerometer
nl: Nunchuk Versnellingsmeter

en: Nunchuk Buttons
nl: Nunchuk Knoppen

en: Object Range
nl: Object Bereik

en: Oceania
nl: Oceanië

en: Off
nl: Uit

en: On
nl: Aan

en: On Movement
nl: Bij Beweging

en: On backends that support both using the geometry shader and the vertex shader for expanding points and lines, selects the vertex shader for the job.  May affect performance.<br><br>%1
nl: Op backends die zowel de geometry shader als de vertex shader ondersteunen voor het uitbreiden van punten en lijnen, selecteert de vertex shader voor de taak. Kan de prestatie beïnvloeden.<br><br>%1

en: Online &Documentation
nl: Online &Documentatie

en: Only Show Collection
nl: Alleen Collectie Tonen

en: Only append symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
nl: Alleen symbolen toevoegen die beginnen met:
    (Leeg voor alle symbolen)

en: Only export symbols with prefix:
    (Blank for all symbols)
nl: Exporteer alleen symbolen met voorvoegsel:
    (Leeg voor alle symbolen)

en: Open
nl: Openen

en: Open &Containing Folder
nl: &Bijbehorende map openen

en: Open &User Folder
nl: &Gebruikersmap openen

en: Open Directory...
nl: Map openen…

en: Open FIFO log
nl: FIFO-logboek openen

en: Open GameCube &Save Folder
nl: Open GameCube &Save Map

en: Open Wii &Save Folder
nl: Open Wii &Save Map

en: Open dump folder
nl: Open dump map

en: Open in External Editor
nl: Openen in externe Bewerker

en: OpenAL: can't create context for device {0}
nl: OpenAL: kan geen context aanmaken voor apparaat {0}

en: OpenAL: can't find sound devices
nl: OpenAL: Kan geen geluidsapparaten vinden

en: OpenAL: can't open device {0}
nl: OpenAL: kan apparaat {0} niet openen

en: Options
nl: Opties

en: Orange
nl: Oranje

en: Orbital
nl: Orbitaal

en: Other
nl: Overige

en: Other Partition (%1)
nl: Andere Partitie (%1)

en: Other State Hotkeys
nl: Overige State Sneltoetsen

en: Other State Management
nl: Overige State Beheer

en: Other game...
nl: Ander spel...

en: Overwritten
nl: Overschrijven

en: P&lay Input Recording...
nl: O&pname Invoer Afspelen...

en: PNG Compression Level
nl: PNG Compressie Level

en: PNG Compression Level:
nl: PNG Compressie Level:

en: PNG image file (*.png);; All Files (*)
nl: PNG afbeeldingsbestand (*.png);; Alle bestanden (*)

en: PPC Size
nl: PPC Grootte

en: Parse as Hex
nl: Parseer als Hex

en: Parsing Error
nl: Parseerfout

en: Passive
nl: Passief

en: Passthrough a Bluetooth adapter
nl: Bluetooth-adapter doorgeven

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password for joining your game (leave empty for none)
nl: Wachtwoord voor deelname aan uw spel (laat leeg voor geen)

en: Password?
nl: Wachtwoord?

en: Patch Editor
nl: Patch Bewerker

en: Patch name
nl: Patchnaam

en: Path:
nl: Pad:

en: Paths
nl: Paden

en: Pause
nl: Pauze

en: Pause at End of Movie
nl: Pauzeer aan het Einde van de Opname

en: Pause on Focus Loss
nl: Pauzeer bij Verliezen van Focus

en: Pause on Panic
nl: Pauzeer op Panic

en: Pauses the emulation if a Read/Write or Unknown Instruction panic occurs.
    Enabling will affect performance.
    The performance impact is the same as having Enable MMU on.
nl: Pauzeert de emulatie wanneer een Read/Write of Unknown instructie panic optreedt.
    Inschakelen heeft invloed op de prestaties.
    Het effect op de prestaties is hetzelfde als wanneer Activeer MMU aan staat.

note: i18n: Refers to tilting an emulated Wii Remote.
en: Peak angular velocity (measured in turns per second).
nl: Piek hoeksnelheid (gemeten in rotaties per seconde).

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of movements to neutral position.
nl: Topsnelheid van beweging naar neutrale positie.

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Peak velocity of outward swing movements.
nl: Top snelheid van buitenwaartse zwaai beweging.

en: Per-Pixel Lighting
nl: Per-Pixel Belichting

en: Perform Online System Update
nl: Voer Online Systeemupdate Uit

en: Perform System Update
nl: Voer Systeemupdate Uit

en: Performance Sample Window (ms)
nl: Venster van prestatiemonster (ms)

en: Performance Sample Window (ms):
nl: Venster van prestatiemonster (ms):

en: Performance Statistics
nl: Prestatiestatistieken

note: i18n: One of the options shown below "Address Space". "Physical" is the address space that reflects how devices (e.g. RAM) is physically wired up.
en: Physical
nl: Fysieke

en: Physical address space
nl: Fysieke adresruimte

en: Pick a debug font
nl: Kies een debug-lettertype

en: Pitch Down
nl: Stamp Omlaag

en: Pitch Up
nl: Stamp Omhoog

en: Play
nl: Spelen

en: Play / Record
nl: Afspelen / Opnemen

en: Play Recording
nl: Speel Opname

en: Playback Options
nl: Terugspeel Opties

en: Player
nl: Speler

en: Player One
nl: Speler Een

en: Player One Ability One
nl: Speler Een Vaardigheid Een

en: Player One Ability Two
nl: Speler Een Vaardigheid Twee

en: Player Two
nl: Tweede Speler

en: Player Two Ability One
nl: Speler Twee Vaardigheid Een

en: Player Two Ability Two
nl: Speler Twee Vaardigheid Twee

en: Players
nl: Spelers

note: i18n: Please leave SyncOnSkipIdle and True untranslated. The user needs to enter these terms as-is in an INI file.
en: Please change the "SyncOnSkipIdle" setting to "True"! It's currently disabled, which makes this problem very likely to happen.
nl: Verander de instelling "SyncOnSkipIdle" naar "True"! Op dit moment is het uitgeschakeld, waardoor dit probleem zeer waarschijnlijk zal optreden.

en: Please start a game before starting a search with standard memory regions.
nl: Start eerst een spel voordat u een zoekactie start met standaard geheugengebieden.

note: i18n: "Point" refers to the action of pointing a Wii Remote.
en: Point
nl: Wijzen

en: Port %1
nl: Poort %1

en: Port:
nl: Poort:

en: Possible desync detected: %1 might have desynced at frame %2
nl: Mogelijke desync gedetecteerd: %1 heeft mogelijk sync verloren in frame %2

en: Post-Processing Shader Configuration
nl: Post-Processing Shader Configuratie

note: i18n: VS is short for vertex shaders.
en: Prefer VS for Point/Line Expansion
nl: Geef voorkeur aan VS voor Punt/Lijn uitbreiding

en: Prefetch Custom Textures
nl: Prefetch Aangepaste Textures

en: Premature movie end in PlayController. {0} + {1} > {2}
nl: Vroegtijdig opname einde in PlayController. {0} + {1} > {2}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} + {1} > {2}
nl: Vroegtijdig opname einde in PlayWiimote. {0} + {1} > {2}

en: Premature movie end in PlayWiimote. {0} > {1}
nl: Vroegtijdig opname einde in PlayWiimote. {0} > {1}

en: Preparing to update...
    This can take a while.
nl: Update voorbereiden...
    Dit kan even duren.

en: Presets
nl: Voorinstellingen

en: Press Sync Button
nl: Druk Op Sync Knop

en: Pressure
nl: Druk

en: Prevents shader compilation stuttering by not rendering waiting objects. Can work in scenarios where Ubershaders doesn't, at the cost of introducing visual glitches and broken effects.<br><br><dolphin_emphasis>Not recommended, only use if the other options give poor results.</dolphin_emphasis>
nl: Voorkomt shadercompilatie stottering door wachtende objecten niet te renderen. Kan werken in scenario's waarin Ubershaders dat niet doen, ten koste van het introduceren van visuele glitches en slecht werkende effecten. <br><br><dolphin_emphasis>Niet aanbevolen, gebruik alleen als de andere opties slechte resultaten opleveren.</dolphin_emphasis>

en: Previous Game Profile
nl: Vorig Spel Profiel

en: Previous Match
nl: Vorige Overeenkomst

en: Previous Profile
nl: Vorig Profiel

note: i18n: In this context, a primitive means a point, line, triangle or rectangle. Do not translate the word primitive as if it was an adjective.
en: Primitive %1
nl: Primitief %1

en: Private
nl: Privé

en: Private and Public
nl: Privé en Openbaar

en: Problem
nl: Probleem

en: Problems with high severity were found. The game will most likely not work at all.
nl: Er zijn zeer ernstige problemen gevonden. Het spel zal waarschijnlijk niet werken.

en: Problems with low severity were found. They will most likely not prevent the game from running.
nl: Er zijn problemen met lage ernst gevonden. Het spel zal waarschijnlijk goed werken.

en: Problems with medium severity were found. The whole game or certain parts of the game might not work correctly.
nl: Er zijn problemen met middelmatig ernst gevonden. Het spel of bepaalde delen van het spel zullen misschien niet goed werken.

en: Profile
nl: Profiel

en: Program Counter
nl: Programmateller

en: Progress
nl: Voortgang

en: Public
nl: Openbaar

en: Purge Game List Cache
nl: Gamelijstcache opschonen

en: Put IPL ROMs in User/GC/<region>.
nl: Zet IPL ROMs in Gebruiker/GC/<region>.

[ctx: Translate this string to the string 'LTR' in left-to-right languages or to 'RTL' in right-to-left languages (such as Hebrew and Arabic) to get proper widget layout.]
en: QT_LAYOUT_DIRECTION
nl: LTR

en: Quality of Service (QoS) couldn't be enabled.
nl: Quality of Service (QoS) kan niet worden geactiveerd.

en: Quality of Service (QoS) was successfully enabled.
nl: Quality of Service (QoS) is succesvol geactiveerd.

en: Quality of the DPLII decoder. Audio latency increases with quality.
nl: Kwaliteit van de DPLII decoder. Audio vetraging neemt toe met de kwaliteit.

en: Question
nl: Vraag

en: Quit
nl: Stoppen

note: i18n: The right trigger button (labeled R on real controllers) used as an analog input
en: R-Analog
nl: R-Analoog

en: READY
nl: GEREED

en: RSO auto-detection
nl: RSO autodetectie

en: RUNNING
nl: LOPEND

en: RVZ GC/Wii images (*.rvz)
nl: RVZ GC/Wii schijfafbeeldingen (*.rvz)

note: i18n: A range of memory addresses
en: Range
nl: Afstand

en: Range End:
nl: Bereik Einde:

en: Range Start:
nl: Bereik Start:

en: Re&place instruction
nl: Ver&vang instructie

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Read
nl: Lezen

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a read operation or write operation occurs. The string is not a command to read and write something or to allow reading and writing.
en: Read and write
nl: Lezen en schrijven

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a read operation occurs. The string does not mean "read-only" in the sense that something cannot be written to.
en: Read only
nl: Alleen lezen

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Read or Write
nl: Lezen of Schrijven

en: Read-Only Mode
nl: Alleen-Lezen Modus

en: Real Balance Board
nl: Echt Balance Board

en: Real Wii Remote
nl: Echte Wii-afstandsbediening

en: Received invalid Wii Remote data from Netplay.
nl: Ongeldige Wii-afstandsbediening gegevens ontvangen van Netplay.

en: Recenter
nl: Hercentreren

en: Record
nl: Opnemen

en: Record Inputs
nl: Invoer Opnemen

en: Recording
nl: Opnemen

en: Recording Options
nl: Opname Opties

en: Recording...
nl: Opnemen...

en: Red
nl: Rood

en: Red Left
nl: Rood Links

en: Red Right
nl: Rood Rechts

en: Reduces the amount of aliasing caused by rasterizing 3D graphics, resulting in smoother edges on objects. Increases GPU load and sometimes causes graphical issues.<br><br>SSAA is significantly more demanding than MSAA, but provides top quality geometry anti-aliasing and also applies anti-aliasing to lighting, shader effects, and textures.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select None.</dolphin_emphasis>
nl: Vermindert de hoeveelheid aliasing dat is ontstaan door het rasteren van 3D graphics. Deze optie maakt de oneffen randjes op objecten glad. Verhoogt GPU load en kan voor grafische problemen zorgen.<br><br>SSAA is aanzienlijk meer belastend dan MSAA, maar geeft een beter resultaat en brengt ook anti-aliasing aan op belichting, shaders, effecten en textures.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel "Geen" selecteren.</dolphin_emphasis>

en: Refresh
nl: Verversen

en: Refresh Current Values
nl: Huidige waarden verversen

en: Refresh Game List
nl: Spellijst verversen

en: Refresh failed. Please run the game for a bit and try again.
nl: Verversen mislukt. Laat het spel een tijdje draaien en probeer het opnieuw.

en: Refreshed current values.
nl: Huidige waarden ververst.

en: Refreshing...
nl: Verversen...

en: Region
nl: Regio

en: Region:
nl: Regio:

en: Relative Input
nl: Relatieve Invoer

en: Relative Input Hold
nl: Relatieve Invoer Houden

en: Remind Me Later
nl: Herinner Me Later

en: Remove
nl: Verwijder

en: Remove Failed
nl: Verwijderen Mislukt

en: Remove Junk Data (Irreversible):
nl: Verwijder Junk Data (Onomkeerbaar):

en: Remove Tag...
nl: Tag Verwijderen...

en: Remove tag
nl: Tag verwijderen

en: Removing junk data does not save any space when converting to ISO (unless you package the ISO file in a compressed file format such as ZIP afterwards). Do you want to continue anyway?
nl: Het verwijderen van Junk data bespaart geen ruimte bij het converteren naar ISO (tenzij u het ISO-bestand verpakt in een gecomprimeerd bestandsformaat zoals ZIP achteraf). Wilt u toch doorgaan?

en: Rename symbol
nl: Hernoem symbool

en: Render Window
nl: Render-venster

en: Render to Main Window
nl: Renderen naar hoofdvenster

en: Renders the scene as a wireframe.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Rendert de scène als een wireframe.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Report: GCIFolder Writing to unallocated block {0:#x}
nl: Report: GCIFolder schrijft naar niet gealloceerde blok {0:#x}

en: Request to Join Your Party
nl: Verzoek om Lid te Worden van Uw Partij

en: Reset All
nl: Reset Alles

en: Reset Ignore Panic Handler
nl: Reset Negeer Panic Handler

en: Reset Results
nl: Reset Resultaat

en: Reset Traversal Server to %1:%2
nl: Reset Traversal Server naar %1:%2

en: Reset Traversal Settings
nl: Reset Traversal Instellingen

en: Reset Values
nl: Reset Waarde

en: Reset View
nl: Reset Weergave

en: Reset all saved Wii Remote pairings
nl: Reset alle opgeslagen Wii-afstandsbediening koppelingen

en: Resource Pack Manager
nl: Resource Pack Beheer

en: Resource Pack Path:
nl: Pad naar Resource Pack:

en: Restart Required
nl: Herstarten Vereist

en: Restore Defaults
nl: Herstel Standaardinstellingen

en: Restore instruction
nl: Herstel instructie

en: Retry
nl: Opnieuw

en: Return Speed
nl: Terugkeer Snelheid

en: Revision
nl: Revisie

en: Revision: %1
nl: Revisie: %1

en: Right
nl: Rechts

en: Right Stick
nl: Rechter Stick

note: i18n: "Table" refers to a turntable
en: Right Table
nl: Rechter Tafel

en: Riivolution XML files
nl: Riivolution XML bestanden

note: i18n: Refers to the "rim" of a TaTaCon drum.
en: Rim
nl: Rand

en: Rocker Down
nl: Knop Omlaag

en: Rocker Up
nl: Knop Omhoog

en: Roll Left
nl: Rol Links

en: Roll Right
nl: Rol Rechts

en: Room ID
nl: Kamer ID

en: Rotation
nl: Rotatie

note: i18n: Refering to emulated wii remote swing movement.
en: Rotation applied at extremities of swing.
nl: Rotatie toegepast aan de uiteinden van de zwaai.

en: Rounds 2D vertices to whole pixels and rounds the viewport size to a whole number.<br><br>Fixes graphical problems in some games at higher internal resolutions. This setting has no effect when native internal resolution is used.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Rondt 2D-hoekpunten af op hele pixels en rond de viewport grootte naar een geheel getal.<br><br>Lost grafische problemen bij hogere interne resoluties op voor sommige spellen. Deze instelling heeft geen effect wanneer natieve interne resolutie wordt gebruikt.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Run &To Here
nl: Loop &Tot Hier

en: Run GBA Cores in Dedicated Threads
nl: Voer GBA Emulatie uit in Specifieke threads

en: Run until
nl: Uitvoeren tot

en: Run until (ignoring breakpoints)
nl: Uitvoeren tot (negeer breekpunten)

en: Run until hit (ignoring breakpoints)
nl: Uitvoeren tot hit (negeer breekpunten)

en: Russia
nl: Rusland

en: SD Card
nl: SD-Kaart

en: SD Card File Size:
nl: SD-Kaart Bestandsgrootte:

en: SD Card Image (*.raw);;All Files (*)
nl: SD-Kaartafbeedling (*.raw);;Alle Bestanden(*)

en: SD Card Path:
nl: SD-Kaart Pad:

en: SD Card Settings
nl: SD-Kaart-instellingen

en: SD Sync Folder:
nl: SD Sync Map:

en: SDR Display Gamma Target
nl: SDR Beeldscherm Gamma Doel

en: Sa&ve Code
nl: Code Op&slaan

en: Sa&ve State
nl: S&la State Op

en: Safe
nl: Veilig

en: Save
nl: Opslaan

en: Save All
nl: Sla Alles op

en: Save Export
nl: Export Opslaan

en: Save FIFO log
nl: FIFO log Opslaan

en: Save File to
nl: Bestand Opslaan in

note: i18n: Noun (i.e. the data saved by the game)
en: Save Game
nl: Spel Opslag

en: Save Game Files (*.sav);;All Files (*)
nl: Spel Save Bestanden (*.sav);;All Files (*)

en: Save Import
nl: Import Opslaan

en: Save Oldest State
nl: Sla Oudste State op

en: Save Preset
nl: Voorinstelling opslaan

en: Save Recording File As
nl: Sla Opnamebestand op Als

en: Save State to File
nl: Save State naar Bestand

en: Save State to Oldest Slot
nl: Save State naar Oudste Slot

en: Save State to Selected Slot
nl: Save State naar Geselecteerde Slot

en: Save State to Slot
nl: Save State naar Slot

en: Save Symbol Map &As...
nl: Sla Symbol Map Op &Als...

en: Save Texture Cache to State
nl: Textuurcache in Save-state opslaan

en: Save and Load State
nl: Save en Laad State

en: Save as Preset...
nl: Opslaan als voorinstelling...

en: Save as...
nl: Opslaan als...

en: Save combined output file as
nl: Gecombineerde uitvoerbestand opslaan als

en: Save data for this title already exists in the NAND. Consider backing up the current data before overwriting.
    Overwrite now?
nl: Save data voor deze titel bestaat al in de NAND. Overweeg om een backup te maken van de huidige data voordat u het overschrijft.
    Nu overschrijven?

en: Save in Same Directory as the ROM
nl: Save in de Zelfde Map als de ROM

en: Save map file
nl: Sla mapbestand op

en: Save signature file
nl: Sla signatuurbestand op

en: Save to Selected Slot
nl: Opslaan naar Geselecteerde Slot

en: Save to Slot %1 - %2
nl: Opslaan naar Slot %1 - %2

en: Save...
nl: Opslaan...

en: Saved Wii Remote pairings can only be reset when a Wii game is running.
nl: Opgeslagen Wii-afstandsbediening koppelingen kunnen alleen gerest worden wanneer er een Wii spel draait.

en: Savestate movie {0} is corrupted, movie recording stopping...
nl: Savestate opname {0} is corrupt, opname wordt gestopt...

en: Scaled EFB Copy
nl: Geschaalde EFB Kopie

en: Scan succeeded.
nl: Scan gelukt.

en: ScrShot
nl: Schermafdruk

en: Search
nl: Zoeken

en: Search Address
nl: Zoek Adres

en: Search Current Object
nl: Zoek Huidig Object

en: Search Subfolders
nl: Zoeken in submappen

en: Search and Filter
nl: Zoek en Filter

en: Search currently not possible in virtual address space. Please run the game for a bit and try again.
nl: Zoeken is momenteel niet mogelijk in de virtuele adresruimte. Laat het spel een tijdje draaien en probeer het opnieuw.

en: Search for an Instruction
nl: Zoek naar Instructie

en: Search games...
nl: Zoek Spellen...

en: Search instruction
nl: Zoek instructie

en: Search:
nl: Zoeken:

en: Section that contains all Action Replay cheat codes.
nl: Sectie die alle Action Replay cheatcodes bevat.

en: Section that contains all Gecko cheat codes.
nl: Sectie die alle Gecko cheatcodes bevat.

en: Section that contains all graphics related settings.
nl: Sectie die alle grafisch gerelateerde instellingen bevat.

en: Section that contains most CPU and Hardware related settings.
nl: Sectie die alle CPU en Hardware gerelateerde instellingen bevat.

en: Security options
nl: Veiligheidsopties

en: Select
nl: Selecteer

en: Select Dump Path
nl: Selecteer Dump Pad

en: Select Export Directory
nl: Selecteer Export Map

en: Select Figure File
nl: Selecteer Figuur Bestand

en: Select GBA BIOS
nl: Selecteer GBA BIOS

en: Select GBA ROM
nl: Selecteer GBA ROM

en: Select GBA Saves Path
nl: Selecteer GBA Saves Pad

en: Select Last State
nl: Selecteer Laatste State

en: Select Load Path
nl: Selecteer Laad Pad

en: Select Resource Pack Path
nl: Selecteer Resource Pack Pad

en: Select Riivolution XML file
nl: Selecteer Riivolution XML bestand

en: Select Skylander Collection
nl: Selecteer Skylander Collectie

en: Select Skylander File
nl: Selecteer Skylander Bestand

en: Select Slot %1 - %2
nl: Selecteer Slot %1 - %2

en: Select State
nl: Selecteer State

en: Select State Slot
nl: Selecteer State Slot

en: Select State Slot 1
nl: Selecteer State Slot 1

en: Select State Slot 10
nl: Selecteer State Slot 10

en: Select State Slot 2
nl: Selecteer State Slot 2

en: Select State Slot 3
nl: Selecteer State Slot 3

en: Select State Slot 4
nl: Selecteer State Slot 4

en: Select State Slot 5
nl: Selecteer State Slot 5

en: Select State Slot 6
nl: Selecteer State Slot 6

en: Select State Slot 7
nl: Selecteer State Slot 7

en: Select State Slot 8
nl: Selecteer State Slot 8

en: Select State Slot 9
nl: Selecteer State Slot 9

en: Select WFS Path
nl: Selecteer WFS Pad

en: Select Wii NAND Root
nl: Selecteer Wii-NAND-basismap

en: Select a Directory
nl: Selecteer een Map

en: Select a File
nl: Selecteer een Bestand

en: Select a Folder to sync with the SD Card Image
nl: Selecteer een map om te synchroniseren met de SD-kaart afbeelding

en: Select a Game
nl: Selecteer een Spel

en: Select a SD Card Image
nl: Selecteer een SD-Kaartafbeelding

en: Select a file
nl: Selecteer een bestand

en: Select a game
nl: Selecteer een Spel

en: Select a title to install to NAND
nl: Selecteer een titel om te installeren op de NAND

en: Select e-Reader Cards
nl: Selecteer e-Reader Kaarten

en: Select the RSO module address:
nl: Selecteer het RSO module adres:

en: Select the Recording File to Play
nl: Selecteer Opnamebestand om Af te Spelen

en: Select the Virtual SD Card Root
nl: Selecteer de Virtuele SD-Kaart Root

en: Select the keys file (OTP/SEEPROM dump)
nl: Selecteer het sleutelbestand (OTP/SEEPROM dump)

en: Select the save file
nl: Selecteer het save bestand

en: Select where you want to save the converted image
nl: Selecteer waar u de geconverteerde afbeelding wilt opslaan

en: Select where you want to save the converted images
nl: Selecteer waar u de geconverteerde afbeeldingen wilt opslaan

en: Selected Font
nl: Selecteer Font

en: Selected controller profile does not exist
nl: Geselecteerde controller profiel bestaat niet

en: Selected game doesn't exist in game list!
nl: Het geselecteerde spel bestaat niet in de spellijst!

en: Selected thread callstack
nl: Geselecteerde thread callstack

en: Selected thread context
nl: Geselecteerde thread context

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>%1 doesn't support this feature.</dolphin_emphasis>
nl: Selecteert een hardware-adapter om te gebruiken.<br><br></dolphin_emphasis>%1 ondersteunt deze functie niet.</dolphin_emphasis>

en: Selects a hardware adapter to use.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select the first one.</dolphin_emphasis>
nl: Selecteert een hardware-adapter om te gebruiken.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel de eerste selecteren.</dolphin_emphasis>

en: Selects the stereoscopic 3D mode. Stereoscopy allows a better feeling of depth if the necessary hardware is present. Heavily decreases emulation speed and sometimes causes issues.<br><br>Side-by-Side and Top-and-Bottom are used by most 3D TVs.<br>Anaglyph is used for Red-Cyan colored glasses.<br>HDMI 3D is used when the monitor supports 3D display resolutions.<br>Passive is another type of 3D used by some TVs.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Off.</dolphin_emphasis>
nl: Selecteert de stereoscopische 3D-modus. Stereoscopie geeft een beter gevoel van diepte als de benodigde hardware aanwezig is. Verlaagt de emulatiesnelheid zwaar en kan voor problemen zorgen.<br><br>Zij-aan-zij en boven-en-onder worden door de meeste 3D-tv's gebruikt.<br>Anaglyph wordt gebruikt voor rood-cyaan brillen.<br>HDMI 3D wordt gebruikt wanneer de monitor 3D-weergaveresoluties ondersteunt.<br>Passief is een ander type 3D dat door sommige tv's wordt gebruikt.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Selects which aspect ratio to use when rendering.<br><br>Auto: Uses the native aspect ratio<br>Force 16:9: Mimics an analog TV with a widescreen aspect ratio.<br>Force 4:3: Mimics a standard 4:3 analog TV.<br>Stretch to Window: Stretches the picture to the window size.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select Auto.</dolphin_emphasis>
nl: Selecteert de beeldverhouding die gebruikt wordt tijdens het renderen.<br><br>Auto: Gebruik de oorspronkelijke beeldverhouding<br>Forceer 16:9: Boots een analoge TV met een breedbeeldverhouding na.<br>Forceer 4:3: Boots een standaard 4:3 analoge TV na.<br>Uitrekken naar Venster: Rekt het beeld uit naar venstergrootte.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel "Auto" selecteren.</dolphin_emphasis>

en: Selects which graphics API to use internally.<br><br>The software renderer is extremely slow and only useful for debugging, so any of the other backends are recommended. Different games and different GPUs will behave differently on each backend, so for the best emulation experience it is recommended to try each and select the backend that is least problematic.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select OpenGL.</dolphin_emphasis>
nl: Selecteert welke grafische API intern moet worden gebruikt.<br><br>De software-renderer is extreem traag en alleen nuttig voor foutopsporing, dus alleen de andere backends worden aangeraden. Verschillende spellen en verschillende GPU's gedragen zich anders op elke backend, dus voor de beste emulatie-ervaring wordt aangeraden om elk spel te proberen en de backend te selecteren die het minst problematisch is.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel OpenGL selecteren.</dolphin_emphasis>

en: Send
nl: Verzend

en: Sensor Bar Position:
nl: Sensor Bar Positie:

en: Serial and/or version data is missing from {0}
    Please append "{1}" (without the quotes) to the datfile URL when downloading
    Example: {2}
nl: Serie- en / of versiegegevens ontbreken in  {0}
    Voeg bij het downloaden "{1}" (zonder de aanhalingstekens) toe aan de datfile URL
    Voorbeeld: {2}

en: Server IP Address
nl: Server IP-adres

en: Server Port
nl: Server Poort

en: Server rejected traversal attempt
nl: Server heeft traversal poging geweigerd

en: Set &Value
nl: Stel &Waarde In

en: Set &blr
nl: Stel &blr in

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Set PC
nl: Stel PC In

en: Set as &Default ISO
nl: Stel in als &Standaard-ISO

en: Set memory card file for Slot A
nl: Stel geheugenkaartbestand in voor Slot A

en: Set memory card file for Slot B
nl: Stel geheugenkaartbestand in voor Slot B

en: Set symbol &end address
nl: Stel symbool in &eindadres

en: Set symbol &size
nl: Stel symbool in &grootte

en: Set symbol end address
nl: Stel symbool eindadres in

en: Set symbol size (%1):
nl: Stel symboolgrootte (%1) in:

en: Sets the Wii display mode to 60Hz (480i) instead of 50Hz (576i) for PAL games.
    May not work for all games.
nl: Stelt de Wii weergavemodus in op 60Hz (480i) in plaats van 50Hz (576i) voor PAL spellen.
    Werkt mogelijk niet voor alle spellen.

en: Sets the Wii system language.
nl: Stelt de Wii-systeemtaal in.

en: Sets the latency in milliseconds. Higher values may reduce audio crackling. Certain backends only.
nl: Stelt de vertraging in milliseconden in. Hogere waarden kunnen audio gekraak verminderen. Alleen voor bepaalde backends.

en: Sets up the search using standard MEM1 and (on Wii) MEM2 mappings in virtual address space. This will work for the vast majority of games.
nl: Stelt het zoeken in met standaard MEM1 en (op de Wii) MEM2 mappings in de virtuele adresruimte. Dit zal werken voor de overgrote meerderheid van spellen.

en: Settings
nl: Instellingen

en: SetupWiiMemory: Can't create setting.txt file
nl: SetupWiiMem: Kan setting.txt niet aanmaken

en: Severity
nl: Ernst

en: Shader Compilation
nl: Shadercompilatie

en: Shake
nl: Schudden

en: Show % Speed
nl: Snelheidspercentage tonen

en: Show &Log
nl: &Log tonen

en: Show &Toolbar
nl: &Werkbalk tonen

en: Show Active Title in Window Title
nl: Actieve game in venstertitel weergeven

en: Show All
nl: Alles tonen

en: Show Australia
nl: Australië tonen

en: Show Current Game on Discord
nl: Huidig spel op Discord tonen

en: Show Disabled Codes First
nl: Toon Eerst de Uitgeschakelde Codes

en: Show ELF/DOL
nl: ELF/DOL tonen

en: Show Enabled Codes First
nl: Toon Eerst de Ingeschakelde Codes

en: Show FPS
nl: FPS tonen

en: Show Frame Counter
nl: Frameteller tonen

en: Show Frame Times
nl: Frametijden tonen

en: Show France
nl: Frankrijk tonen

en: Show GameCube
nl: GameCube tonen

en: Show Germany
nl: Duitsland tonen

en: Show Golf Mode Overlay
nl: Golfmodus-overlay tonen

en: Show Infinity Base
nl: Toon Infinity Base

en: Show Input Display
nl: Invoerweergave tonen

en: Show Italy
nl: Italië tonen

en: Show JPN
nl: JPN tonen

en: Show Korea
nl: Korea tonen

en: Show Lag Counter
nl: Vertragingsteller tonen

en: Show Language:
nl: Taal tonen:

en: Show Log &Configuration
nl: Log&configuratie tonen

en: Show NetPlay Messages
nl: NetPlay-berichten tonen

en: Show NetPlay Ping
nl: NetPlay-ping tonen

en: Show Netherlands
nl: Nederland tonen

en: Show On-Screen Display Messages
nl: On-screen-berichtgevingen tonen

en: Show PAL
nl: PAL tonen

note: i18n: Here, PC is an acronym for program counter, not personal computer.
en: Show PC
nl: PC weergeven

en: Show Performance Graphs
nl: Prestatiegrafieken tonen

en: Show Platforms
nl: Platforms tonen

en: Show Regions
nl: Regio's tonen

en: Show Rerecord Counter
nl: Heropnameteller tonen

en: Show Russia
nl: Rusland tonen

en: Show Skylanders Portal
nl: Toon Skylanders Portal

en: Show Spain
nl: Spanje tonen

en: Show Speed Colors
nl: Snelheidskleuren tonen

en: Show Statistics
nl: Statistieken tonen

en: Show System Clock
nl: Systeemklok tonen

en: Show Taiwan
nl: Taiwan tonen

en: Show USA
nl: VS tonen

en: Show Unknown
nl: Onbekend tonen

en: Show VBlank Times
nl: VBlank-tijden tonen

en: Show VPS
nl: VPS tonen

en: Show WAD
nl: WAD tonen

en: Show Wii
nl: Wii tonen

en: Show World
nl: Wereld tonen

en: Show in &memory
nl: In &geheugen weergeven

en: Show in Code
nl: In Code Weergeven

en: Show in Memory
nl: In Geheugen Weergeven

en: Show in code
nl: In code tonen

en: Show in memory
nl: In geheugen weergeven

en: Show in server browser
nl: Weergeef in server browser

en: Show target in memor&y
nl: Doel in &geheugen tonen

en: Shows chat messages, buffer changes, and desync alerts while playing NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Toont chatberichten, buffer-aanpassingen en desynchronisatie berichten tijdens NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Shows frametime graph along with statistics as a representation of emulation performance.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Toont de frametime grafiek samen met statistieken als weergave van emulatieprestaties.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Shows the % speed of emulation compared to full speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Toont de % snelheid van de emulatie in vergelijking met de volledige snelheid.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each distinct rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Toont de gemiddelde tijd in ms tussen elk unieke frame en de standaardafwijking.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Shows the average time in ms between each rendered frame alongside the standard deviation.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Toont de gemiddelde tijd in ms tussen elk weergegeven frame en de standaardafwijking.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Shows the number of distinct frames rendered per second as a measure of visual smoothness.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Toont het aantal frames dat per seconde wordt weergegeven als maatstaf voor de visuele vloeiendheid.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Shows the number of frames rendered per second as a measure of emulation speed.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Toont het aantal frames per seconde dat wordt gerendered als een meting van de emulatie snelheid.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Shows the player's maximum ping while playing on NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Toont de maximum ping van de spelers tijdens NetPlay.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Shows various rendering statistics.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Toont diverse rendering statistieken.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Side-by-Side
nl: Naast Elkaar

en: Sideways Hold
nl:  Houd Zijwaarts

en: Sideways Toggle
nl:  Schakel Zijwaarts

en: Sideways Wii Remote
nl: Wii-afstandsbediening Zijwaarts

en: Signature Database
nl: Signatuurdatabase

en: Simplified Chinese
nl: Vereenvoudigd Chinees

en: Simulate DK Bongos
nl: Simuleer DK Bongos

en: Six Axis
nl: Zes Assen

en: Size
nl: Grootte

en: Size of stretch buffer in milliseconds. Values too low may cause audio crackling.
nl: Grootte van uitrekkingsbuffer in milliseconden. Te lage waarden kunnen leiden tot krakend geluid.

en: Skip
nl: Overslaan

en: Skip Drawing
nl: Tekenen Overslaan

en: Skip EFB Access from CPU
nl: Sla EFB toegang van de CPU over

en: Skip Main Menu
nl: Hoofdmenu overslaan

en: Skip Presenting Duplicate Frames
nl: Sla Weergave Dubbele Frames Over

en: Skips Vertical Blank Interrupts when lag is detected, allowing for smooth audio playback when emulation speed is not 100%. <br><br><dolphin_emphasis>WARNING: Can cause freezes and compatibility issues.</dolphin_emphasis> <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Slaat Vertical Blank Interrupts over wanneer lag wordt gedetecteerd, waardoor een soepele audioweergave mogelijk is wanneer de emulatiesnelheid niet 100% is. <br><br><dolphin_emphasis>WAARSCHUWING: Kan haperingen en compatibiliteitsproblemen veroorzaken.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Skips presentation of duplicate frames (XFB copies) in 25fps/30fps games. This may improve performance on low-end devices, while making frame pacing less consistent.<br><br />Disable this option as well as enabling V-Sync for optimal frame pacing.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Slaat de weergave van dubbele frames (XFB kopieën) over in 25fps/30fps spellen. Dit kan de prestaties op low-end apparaten verbeteren, maar zorgt voor minder consistente frame weergave.<br><br />Schakel deze optie uit en schakel V-Sync in voor optimale frame weergave.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Skylander (*.sky);;All Files (*)
nl: Skylander (*.sky);;Alle Bestanden (*)

en: Skylander Collection Path:
nl: Skylander Collectie Pad:

en: Skylander not found in this collection. Create new file?
nl: Skylander niet gevonden in deze collectie. Nieuw bestand maken?

en: Skylanders Manager
nl: Skylanders Beheer

en: Skylanders folder not found for this user. Create new folder?
nl: Skylanders map niet gevonden voor deze gebruiker. Nieuwe map maken?

en: Slider Bar
nl: Schuifbalk

en: Snap the thumbstick position to the nearest octagonal axis.
nl: Plaats de stick positie op de dichtstbijzijnde achthoekige as.

en: Some of the data could not be read.
nl: Een deel van de data kon niet worden gelezen.

en: Some padding data that should be zero is not zero. This can make the game freeze at certain points.
nl: Sommige opvulgegevens die nul moeten zijn, zijn niet nul. Hierdoor kan het spel op bepaalde punten vastlopen.

en: Some values you provided are invalid.
    Please check the highlighted values.
nl: Sommige waarden die u heeft opgegeven zijn ongeldig.
    Controleer de gemarkeerde waarden.

en: Sort Alphabetically
nl: Sorteer Alfabetisch

en: Sound:
nl: Geluid:

en: South America
nl: Zuid-Amerika

en: Spain
nl: Spanje

en: Spanish
nl: Spaans

en: Specialized (Default)
nl: Gespecialiseerd (Standaard)

en: Specific
nl: Specifiek

en: Specifies the zlib compression level to use when saving PNG images (both for screenshots and framedumping).<br><br>Since PNG uses lossless compression, this does not affect the image quality; instead, it is a trade-off between file size and compression time.<br><br>A value of 0 uses no compression at all.  A value of 1 uses very little compression, while the maximum value of 9 applies a lot of compression.  However, for PNG files, levels between 3 and 6 are generally about as good as level 9 but finish in significantly less time.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 6.</dolphin_emphasis>
nl: Specificeert het zlib-compressieniveau dat moet worden gebruikt bij het opslaan van PNG-afbeeldingen (zowel voor schermafbeeldingen als frame-dumping).<br><br>Aangezien PNG lossless compressie gebruikt, heeft dit geen invloed op de beeldkwaliteit. In plaats daarvan is het een afweging tussen bestandsgrootte en compressietijd.<br><br>Een waarde van 0 gebruikt helemaal geen compressie. Een waarde van 1 gebruikt heel weinig compressie, terwijl de maximale waarde van 9 veel compressie toepast. Voor PNG-bestanden zijn niveaus tussen 3 en 6 echter over het algemeen ongeveer net zo goed als niveau 9, maar verwerken aanzienlijk sneller.<br><br><dolphin_emphasis>Als je het niet zeker weet, laat dit dan op 6 staan.</dolphin_emphasis>

en: Speed
nl: Snelheid

en: Stack end
nl: Stack eind

en: Stack start
nl: Stack begin

en: Standard Controller
nl: Standaardcontroller

en: Start New Cheat Search
nl: Start Nieuwe Cheat Zoekopdracht

en: Start Re&cording Input
nl: Start Invoer Op&name

en: Start Recording
nl: Start Opname

en: Start in Fullscreen
nl: In volledig scherm starten

en: Start with Riivolution Patches
nl: Start met Riivolution Patches

en: Start with Riivolution Patches...
nl: Start met Riivolution Patches...

en: Started game
nl: Gestart spel

en: State
nl: Staat

en: Steering Wheel
nl: Stuurwiel

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step
nl: Stap

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Into
nl: Stap In

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Out
nl: Stap Uit

note: i18n: Here, "Step" is a verb. This feature is used for going through code step by step.
en: Step Over
nl: Stap Over

en: Step out successful!
nl: Uitstappen succesvol!

en: Step out timed out!
nl: Uitstappen timed out!

en: Step over in progress...
nl: Overstappen in voortgang...

en: Step successful!
nl: Stap succesvol!

en: Stepping
nl: Stappen

en: Stereoscopic 3D Mode
nl: Stereoscopische 3D Modus

en: Stereoscopic 3D Mode:
nl: Stereoscopische 3D Modus:

en: Stereoscopy
nl: Stereoscopie

en: Stop
nl: Stoppen

en: Stop Playing/Recording Input
nl: Afspelen/opnemen van invoer stoppen

en: Stop Recording
nl: Opname stoppen

en: Stopped game
nl: Gestopt spel

en: Store EFB Copies to Texture Only
nl: Bewaar EFB Kopieën alleen in Textures

en: Store XFB Copies to Texture Only
nl: Bewaar XFB Kopieën alleen in Textures

en: Stores EFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = EFB Copies to Texture<br>Disabled = EFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Bewaart EFB kopieën alleen op de GPU, en omzeilt het systeemgeheugen. Kan voor grafische problemen zorgen in een klein aantal spellen.<br><br>Aan = EFB kopieën naar Texture<br>Uit = EFB kopieën naar RAM (en Texture)<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Stores XFB copies exclusively on the GPU, bypassing system memory. Causes graphical defects in a small number of games.<br><br>Enabled = XFB Copies to Texture<br>Disabled = XFB Copies to RAM (and Texture)<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Bewaart XFB kopieën alleen op de GPU, en omzeilt het systeemgeheugen. Kan voor grafische problemen zorgen in een klein aantal spellen.<br><br>Aan = XFB kopieën naar Texture<br>Uit = XFB kopieën naar RAM (en Texture)<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Stretch to Window
nl: Uitrekken naar venster

en: Strict Settings Sync
nl: Strikte Instellingensynchronisatie

en: Success
nl: Geslaagd

en: Successfully added to the NetPlay index
nl: Succesvol aan NetPlay index toegevoegd

en: Successfully converted %n image(s).
nl: Succesvol %n afbeelding(en) geconverteerd.

en: Successfully deleted '%1'.
nl: '%1' is succesvol verwijderd.

en: Successfully exported %n out of %1 save file(s).
nl: Exporteren van %n van de %1 save bestand(en) gelukt.

en: Successfully exported save files
nl: Save bestanden succesvol geëxporteerd

en: Successfully extracted certificates from NAND
nl: Certificaten succesvol uitgepakt van NAND

en: Successfully extracted file.
nl: Bestand succesvol uitgepakt.

en: Successfully extracted system data.
nl: Systeemdata succesvol uitgepakt.

en: Successfully imported save file.
nl: Save bestand succesvol geïmporteerd.

en: Successfully installed this title to the NAND.
nl: Titel succesvol geïnstalleerd op de NAND.

en: Successfully removed this title from the NAND.
nl: Titel succesvol verwijderd van de NAND.

en: Support
nl: Ondersteuning

en: Supported file formats
nl: Ondersteunde bestandsformaten

en: Supports SD and SDHC. Default size is 128 MB.
nl: Ondersteunt SD en SDHC. De standaardgrootte is 128 MB.

en: Suspended
nl: Onderbroken

en: Swap Eyes
nl: Wissel Ogen

en: Swaps the left and right eye. Most useful in side-by-side stereoscopy mode.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Wisselt het linker- en het rechteroog om. Handig in de "Naast Elkaar" stereoscopie modus.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Swing
nl: Zwaaien

en: Switch to A
nl: Overschakelen naar A

en: Switch to B
nl: Overschakelen naar B

note: i18n: The symbolic name of a code block
en: Symbol
nl: Symbool

en: Symbol (%1) end address:
nl: Symbool (%1) eindadres:

en: Symbol map not found.
    
    If one does not exist, you can generate one from the Menu bar:
    Symbols -> Generate Symbols From ->
    	Address | Signature Database | RSO Modules
nl: Symbol map niet gevonden.
    
    Als er geen bestaat, kunt u er een genereren vanuit de Menubalk:
    Symbolen -> Genereer Symbolen Van ->
    Adres | Signatuurdatabase | RSO Modules

en: Symbol name:
nl: Symboolnaam:

en: Symbols
nl: Symbolen

en: Sync AR/Gecko Codes
nl: AR/Gecko Codes Synchroniseren

en: Sync real Wii Remotes and pair them
nl: Echte Wii-afstandsbedieningen synchroniseren en paren

en: Synchronize GPU thread
nl: Synchroniseer GPU thread

en: Synchronizes the GPU and CPU threads to help prevent random freezes in Dual core mode. (ON = Compatible, OFF = Fast)
nl: Synchroniseert de GPU- en CPU-threads om willekeurige vastlopers te voorkomen in Dual-core modus. (Aan = Compatibel, Uit = Snel)

en: Synchronizes the SD Card with the SD Sync Folder when starting and ending emulation.
nl: Synchroniseert de SD-kaart met de SD Sync-map bij het starten en beëindigen van emulatie.

en: Synchronizing AR codes...
nl: AR Codes aan het Synchroniseren...

en: Synchronizing Gecko codes...
nl: Gecko Codes aan het Synchroniseren...

en: Synchronizing save data...
nl: Synchroniseren van save data...

en: System Language:
nl: Systeemtaal:

en: TAS Input
nl: TAS-invoer

note: i18n: TAS is short for tool-assisted speedrun. Read http://tasvideos.org/ for details. Frame advance is an example of a typical TAS tool.
en: TAS Tools
nl: TAS-gereedschap

en: Tail
nl: Staart

en: Take Screenshot
nl: Maak Screenshot

en: Target address range is invalid.
nl: Doeladresbereik is ongeldig.

en: Target value was overwritten by current instruction.
    Instructions executed:   %1
nl: Doelwaarde werd overschreven door huidige instructie.
    Uitgevoerde instructies: %1

en: Texture Cache
nl: Textuurcache

en: Texture Cache Accuracy
nl: Nauwkeurigheid van textuurcache

en: Texture Filtering
nl: Textuurfiltering

en: Texture Filtering:
nl: Textuurfiltering:

en: Texture Format Overlay
nl: Texture Formaat Overlay

en: The DFF's minimum loader version ({0}) exceeds the version of this FIFO Player ({1})
nl: De DFF's minimale loader versie ({0}) overschrijd de versie van deze FIFO Player ({1})

en: The H3 hash table for the {0} partition is not correct.
nl: De H3 hashtabel voor de {0} partitie is onjuist.

en: The IPL file is not a known good dump. (CRC32: {0:x})
nl: Het IPL bestand is geen bekende goede dump. (CRC32: {0:x})

note: i18n: This string is referring to a game mode in Super Smash Bros. Brawl called Masterpieces where you play demos of NES/SNES/N64 games. Official translations: 名作トライアル (Japanese), Masterpieces (English), Meisterstücke (German), Chefs-d'œuvre (French), Clásicos (Spanish), Capolavori (Italian), 클래식 게임
en: The Masterpiece partitions are missing.
nl: De Masterpiece partities ontbreken.

en: The NAND could not be repaired. It is recommended to back up your current data and start over with a fresh NAND.
nl: De NAND kon niet worden gerepareerd. Het wordt aanbevolen om een back-up te maken van uw huidige gegevens en opnieuw te beginnen met een nieuwe NAND.

en: The NAND has been repaired.
nl: De NAND is gerepareerd.

en: The TMD is not correctly signed. If you move or copy this title to the SD Card, the Wii System Menu will not launch it anymore and will also refuse to copy or move it back to the NAND.
nl: De TMD is niet correct ondertekend. Als je deze titel naar de SD-kaart verplaatst of kopieert, zal het Wii-systeemmenu niet meer starten en zal het ook weigeren om het te kopiëren of terug te zetten naar de NAND.

en: The amount of time the FPS and VPS counters will sample over.<br><br>The higher the value, the more stable the FPS/VPS counter will be, but the slower it will be to update.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this at 1000ms.</dolphin_emphasis>
nl: De hoeveelheid tijd dat de FPS- en VPS-tellers zullen samplen.<br><br>Hoe hoger de waarde, hoe stabieler de FPS/VPS-teller zal zijn, maar hoe langzamer het wordt bijgewerkt.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel op 1000ms laten.</dolphin_emphasis>

en: The channel partition is missing.
nl: De kanaalpartitie ontbreekt.

en: The data partition is missing.
nl: De datapartitie ontbreekt.

en: The data partition is not at its normal position. This will affect the emulated loading times. You will be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
nl: De data partitie is niet op zijn normale positie. Dit zal de geemuleerde laadtijden beinvloeden. U kunt geen invoer opnames delen en niet NetPlay gebruiken met iemand die een goede dump heeft.

en: The data size for the {0} partition is not evenly divisible by the block size.
nl: De datagrootte voor de {0} partitie is niet gelijkmatig deelbaar door de blokgrootte.

en: The decryption keys need to be appended to the NAND backup file.
nl: De decryptie sleutels moeten bijgevoegd worden aan het NAND backupbestand.

en: The destination file cannot be the same as the source file
    
    Please select another destination path for "%1"
nl: Het bestemmingsbestand kan niet hetzelfde zijn als het bronbestand
    
    Selecteer een ander bestemmingspad voor "%1"

en: The disc change to "{0}" could not be saved in the .dtm file.
    The filename of the disc image must not be longer than 40 characters.
nl: Schijf wissel naar "{0}" kan niet worden opgeslagen in de .dtm bestand.
    Bestandsnaam van schijfafbeelding mag niet langer dan 40 karakters zijn.

en: The disc could not be read (at {0:#x} - {1:#x}).
nl: Schijf kan niet worden gelezen (op {0:#x} - {1:#x}).

en: The disc that was about to be inserted couldn't be found.
nl: De schijf die op het punt stond geplaatst te worden, kon niet worden gevonden.

en: The emulated NAND is damaged. System titles such as the Wii Menu and the Wii Shop Channel may not work correctly.
nl: De geëmuleerde NAND is beschadigd. Systeemtitels zoals het Wii-menu en het Wii-winkelkanaal werken mogelijk niet correct.

en: The emulated Wii console has been updated.
nl: De geëmuleerde Wii-console is geupdate.

en: The emulated Wii console is already up-to-date.
nl: De geëmuleerde Wii-console is al up-to-date.

note: i18n: MAC stands for Media Access Control. A MAC address uniquely identifies a network interface (physical) like a serial number. "MAC" should be kept in translations.
en: The entered MAC address is invalid.
nl: Het ingevoerde MAC adres is ongeldig.

en: The entered PID is invalid.
nl: De ingevoerde PID is ongeldig.

en: The entered VID is invalid.
nl: De ingevoerde VID is ongeldig.

en: The expression contains a syntax error.
nl: De uitdrukken bevat een syntax error.

en: The file
    %1
    is either corrupted or not a GameCube memory card file.
    %2
nl: Het bestand
    % 1
    is beschadigd of geen GameCube geheugenkaartbestand.
    % 2

en: The file %1 already exists.
    Do you wish to replace it?
nl: Bestand %1 bestaat al.
    Wilt u het vervangen?

en: The file {0} could not be opened for writing. Please check if it's already opened by another program.
nl: Het bestand {0} kan niet worden geopend om te schrijven. Controleer of het bestand al geopend is in een ander programma.

en: The file {0} was already open, the file header will not be written.
nl: Het bestand {0} is al geopend. De bestandsheader zal niet worden weggeschreven.

en: The filename %1 does not conform to Dolphin's region code format for memory cards. Please rename this file to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are on it.
nl: De bestandsnaam %1 komt niet overeen met Dolphin's regio code formaat voor geheugenkaarten. Hernoem dit bestand naar %2, %3, of %4, passend bij de regio van de save bestanden die erop staan.

en: The filesystem is invalid or could not be read.
nl: Het bestandssysteem is ongeldig of kon niet gelezen worden.

en: The folder %1 does not conform to Dolphin's region code format for GCI folders. Please rename this folder to either %2, %3, or %4, matching the region of the save files that are in it.
nl: De map %1 voldoet niet aan Dolphin's regio code formaat voor GCI mappen. Hernoem deze map naar %2, %3, of %4, overeenkomstig met de regio van de opgeslagen bestanden.

en: The format that the disc image is saved in does not store the size of the disc image.
nl: Het formaat waarin de schijfafbeelding is opgeslagen, slaat de grote van de schijfafbeelding niet op.

en: The game ID is inconsistent.
nl: Het spel ID is inconsistent.

en: The game ID is unusually short.
nl: Het spel ID is ongewoon kort.

en: The game ID is {0} but should be {1}.
nl: Het spel ID is {0} maar zou {1} moeten zijn.

en: The game disc does not contain any usable update information.
nl: De spelschijf bevat geen bruikbare update informatie.

en: The game is currently running.
nl: Het spel wordt momenteel uitgevoerd.

en: The game's region does not match your console's. To avoid issues with the system menu, it is not possible to update the emulated console using this disc.
nl: De regio van het spel komt niet overeen met die van uw console. Om problemen met het systeemmenu te voorkomen, is het niet mogelijk om de geëmuleerde console met deze schijf bij te werken.

en: The graphics driver is forcibly enabling anti-aliasing for Dolphin. You need to turn this off in the graphics driver's settings in order for Dolphin to work.
    
    (MSAA with {0} samples found on default framebuffer)
nl: Het grafische stuurprogramma forceert anti-aliasing voor Dolphin. U moet dit uitschakelen in de grafische stuurprogramma instellingen om Dolphin te laten werken.
    
    (MSAA met {0} samples gevonden op de standaard framebuffer)

en: The hashes do not match!
nl: De hashes komen niet overeen!

en: The hashes match!
nl: De hashes komen overeen!

en: The host code is too long.
    Please recheck that you have the correct code.
nl: De hostcode is te lang.
    Controleer nogmaals of u de juiste code heeft.

en: The install partition is missing.
nl: De installatiepartitie ontbreekt.

en: The movie indicates that a memory card should be inserted into {0:n}, but one is not currently inserted (instead, {1} is inserted).  For the movie to sync properly, please change the selected device to Memory Card or GCI Folder.
nl: De opname geeft aan dat er een geheugenkaart in {0:n} moet worden geplaatst, maar dat er momenteel geen kaart is geplaatst (in plaats daarvan is {1} geplaatst). Om de opname correct te synchroniseren, dient u het geselecteerde apparaat te wijzigen in Geheugenkaart of GCI-map.

en: The patches in %1 are not for the selected game or game revision.
nl: De patches in %1 zijn niet voor het geselecteerde spel or spel revisie.

en: The profile '%1' does not exist
nl: Het profiel '%1' bestaat niet

en: The recorded game ({0}) is not the same as the selected game ({1})
nl: Het opgenomen spel ({0}) is niet hetzelfde als het geselecteerde spel ({1})

en: The region code does not match the game ID. If this is because the region code has been modified, the game might run at the wrong speed, graphical elements might be offset, or the game might not run at all.
nl: De regiocode komt niet overeen met het spel ID. Als dit komt doordat de regiocode is gewijzigd, kan het spel op de verkeerde snelheid worden uitgevoerd, kunnen grafische elementen worden verschoven of kan het spel misschien helemaal niet werken.

en: The resulting decrypted AR code doesn't contain any lines.
nl: De gedecodeerde AR code bevat geen regels.

en: The same file can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
nl: Hetzelfde bestand kan niet in meerdere slots worden gebruikt; het wordt al gebruikt door %1.

en: The same folder can't be used in multiple slots; it is already used by %1.
nl: Dezelfde map kan niet worden gebruikt in meerdere slots; de map wordt al gebruikt door %1.

en: The server and client's NetPlay versions are incompatible.
nl: De NetPlay versie van de server en client zijn incompatibel.

en: The server is full.
nl: De server is vol.

en: The server sent an unknown error message.
nl: De server verstuurde een onbekende foutmelding.

en: The software renderer is significantly slower than other backends and is only recommended for debugging purposes.
    
    Do you really want to enable software rendering? If unsure, select 'No'.
nl: Software Rendering is een stuk trager dan de andere backends en is alleen nuttig om te debuggen.
    
    Weet u zeker dat u software rendering aan wilt zetten? In geval van twijfel  "Nee" selecteren.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: The specified common key index is {0} but should be {1}.
nl: De gespecificeerde gedeelde sleutel index is {0} maar zou {1} moeten zijn.

en: The specified file "{0}" does not exist
nl: Het opgegeven bestand "{0}" bestaat niet

en: The target memory card already contains a file "%1".
nl: De doelgeheugenkaart bevat al een bestand "% 1".

note: i18n: "Ticket" here is a kind of digital authorization to use a certain title (e.g. a game)
en: The ticket is not correctly signed.
nl: Het ticket is niet correct ondertekend.

en: The type of a partition could not be read.
nl: Het type van een partitie kon niet worden gelezen.

en: The update has been cancelled. It is strongly recommended to finish it in order to avoid inconsistent system software versions.
nl: De update is geannuleerd. Het wordt ten zeerste aanbevolen om de update af te maken om problemen te voorkomen.

en: The update partition does not contain the IOS used by this title.
nl: De updatepartitie bevat niet de IOS die wordt gebruikt door dit spel.

en: The update partition is missing.
nl: De updatepartitie ontbreekt.

en: The update partition is not at its normal position.
nl: De updatepartitie staat niet op zijn normale positie.

en: The {0} partition does not have a valid file system.
nl: De {0} partitie heeft geen geldig bestandssysteem.

en: The {0} partition does not seem to contain valid data.
nl: De {0} partitie bevat geen geldige data.

en: The {0} partition is not correctly signed.
nl: De {0} partitie is niet correct ondertekend.

en: The {0} partition is not properly aligned.
nl: De {0} partitie is niet goed uitgelijnd.

en: There are too many partitions in the first partition table.
nl: Er zijn te veel partities in de eerste partitietabel.

en: There is nothing to undo!
nl: Er is niks om ongedaan te maken!

en: There was an issue adding a shortcut to the desktop
nl: Er is een probleem opgetreden bij het toevoegen van een snelkoppeling aan het bureaublad.

en: These settings override core Dolphin settings.
    Undetermined means the game uses Dolphin's setting.
nl: Deze instellingen overschrijven kerninstellingen van Dolphin.
    Onbepaald betekent dat het spel gebruik maakt van Dolphin's instellingen.

en: This Action Replay code contains both encrypted and unencrypted lines; you should check that you have entered it correctly.
    
    Do you want to discard all unencrypted lines?
nl: Deze Action Replay-code bevat zowel gecodeerde als niet-gecodeerde regels; u moet controleren of u het correct heeft ingevoerd.
    
    Wilt u alle niet-gecodeerde regels verwijderen?

en: This Gecko code doesn't contain any lines.
nl: Deze Gecko code bevat geen regels.

note: i18n: You may want to leave the term "ERROR #002" untranslated, since the emulated software always displays it in English.
en: This Korean title is set to use an IOS that typically isn't used on Korean consoles. This is likely to lead to ERROR #002.
nl: Deze Koreaanse titel gebruikt een IOS die meestal niet wordt gebruikt op Koreaanse consoles. Dit leidt waarschijnlijk tot ERROR #002.

en: This USB device is already whitelisted.
nl: Dit USB apparaat staat al op de whitelist.

en: This WAD is not bootable.
nl: Deze WAD is niet opstartbaar.

en: This WAD is not valid.
nl: Deze WAD is niet geldig.

en: This action replay simulator does not support codes that modify Action Replay itself.
nl: Deze action replay simulator ondersteund geen codes die de Action Replay zelf aanpassen.

en: This build of Dolphin is not natively compiled for your CPU.
    Please run the ARM64 build of Dolphin for a better experience.
nl: Deze build van Dolphin is niet gecompileerd voor uw CPU.
    Draai alstublieft de ARM64 build van Dolphin voor een betere ervaring.

en: This cannot be undone!
nl: Dit kan niet ongedaan gemaakt worden!

en: This debug disc image has the size of a retail disc image.
nl: Deze debug schijfafbeelding heeft de grootte van een retail schijfafbeelding.

en: This disc image has an unusual size.
nl: Deze schijfafbeelding heeft een ongebruikelijke grootte.

en: This disc image has an unusual size. This will likely make the emulated loading times longer. You will likely be unable to share input recordings and use NetPlay with anyone who is using a good dump.
nl: De schijfafbeelding heeft een ongebruikelijke grootte. Dit maakt geëmuleerde laadtijden waarschijnlijk langer.  U kunt waarschijnlijk geen invoer opnames delen en NetPlay niet gebruiken met iemand die een goede dump heeft.

en: This disc image is in the NKit format. It is not a good dump in its current form, but it might become a good dump if converted back. The CRC32 of this file might match the CRC32 of a good dump even though the files are not identical.
nl: Deze schijfafbeelding heeft het NKit-formaat. Het is geen goede dump in zijn huidige vorm maar het kan een goede dump worden als het terug wordt geconverteerd. De CRC32 van dit bestand kan overeenkomen met de CRC32 van een goede dump, hoewel de bestanden niet identiek zijn.

en: This disc image is too small and lacks some data. If your dumping program saved the disc image as several parts, you need to merge them into one file.
nl: Deze schijfafbeelding is te klein en mist wat gegevens. Als uw dumpprogramma de schijfafbeelding in verschillende stukken heeft opgeslagen, moet u deze in één bestand samenvoegen.

en: This disc image is too small and lacks some data. The problem is most likely that this is a dual-layer disc that has been dumped as a single-layer disc.
nl: Deze schijfafbeelding is te klein en mist wat gegevens. Het probleem is hoogstwaarschijnlijk veroorzaakt doordat dit een dubbellaagse schijf is die als een enkellaagse schijf is gedumpt.

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU, but your current settings make this unlikely to happen. If this error is stopping the game from working, please report it to the developers.
nl: Deze fout wordt meestal veroorzaakt doordat de geëmuleerde GPU desynchroniseert met de geëmuleerde CPU, maar je huidige instellingen maken het onwaarschijnlijk dat dit gebeurt. Als deze fout ervoor zorgt dat het spel niet werkt, meld dit dan bij de ontwikkelaars.

en: This error is usually caused by the emulated GPU desyncing with the emulated CPU. Turn off the "Dual Core" setting to avoid this.
nl: Deze fout wordt meestal veroorzaakt doordat de geëmuleerde GPU desynchroniseert met de geëmuleerde CPU. Schakel de instelling "Dual Core" uit om dit te voorkomen.

en: This file does not contain a valid Wii filesystem.
nl: Dit bestand bevat geen geldig Wii bestandssysteem.

en: This file does not look like a BootMii NAND backup.
nl: Dit bestand lijkt niet op een BootMii NAND-back-up.

en: This game has been hacked to fit on a single-layer DVD. Some content such as pre-rendered videos, extra languages or entire game modes will be broken. This problem generally only exists in illegal copies of games.
nl: Dit spel is gehackt zodat het op een single-layer DVD past. Inhoud zoals vooraf gerenderde videos, extra talen of hele spelmodi zullen niet goed werken. Dit probleem komt over het algemeen alleen in illegale kopieën van spellen voor.

en: This game requires bounding box emulation to run properly but your graphics card or its drivers do not support it. As a result you will experience bugs or freezes while running this game.
nl: Dit spel vereist bounding box emulatie om correct te werken, maar uw grafische kaart of stuurprogramma's ondersteunen dit niet. Als gevolg hiervan zult u bugs of vastlopers ervaren tijdens het uitvoeren van dit spel.

en: This is a bad dump.
nl: Dit is een slechte dump.

en: This is a bad dump. This doesn't necessarily mean that the game won't run correctly.
nl: Dit is een slechte dump. Dit betekend niet per se dat het spel niet goed werkt.

en: This is a good dump according to Redump.org, but Dolphin has found problems. This might be a bug in Dolphin.
nl: Dit is een goede dump volgens Redump.org, maar Dolphin heeft problemen gevonden. Dit is misschien een fout in Dolphin.

en: This is a good dump.
nl: Dit is een goede dump.

en: This session requires a password:
nl: Deze sessie heeft een wachtwoord nodig:

en: This setting allows you to set a custom real time clock (RTC) separate from your current system time.
    
    If unsure, leave this unchecked.
nl: Met deze instelling kunt u een aangepaste real-time klok (RTC) instellen die los staat van uw huidige systeemtijd.
    
    In geval van twijfel leeg laten.

en: This software should not be used to play games you do not legally own.
nl: Deze software moet niet worden gebruikt om spellen te spelen die u niet legaal bezit.

en: This title cannot be booted.
nl: Deze titel kan niet worden opgestart.

en: This title is set to use an invalid IOS.
nl: Dit spel gebruikt een ongeldige IOS.

note: i18n: This is "common" as in "shared", not the opposite of "uncommon"
en: This title is set to use an invalid common key.
nl: Dit spel gebruikt een ongeldige gedeelde sleutel.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    DSPHLE: Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AX.
nl: Deze titel werkt mogelijk niet juist met DSP HLE emulatie. Gebruik LLE als dit homebrew is.
    
    DSPHLE: Onbekende ucode (CRC = {0:08x}) - AX wordt geforceerd.

en: This title might be incompatible with DSP HLE emulation. Try using LLE if this is homebrew.
    
    Unknown ucode (CRC = {0:08x}) - forcing AXWii.
nl: Deze titel werkt mogelijk niet juist met DSP HLE emulatie. Gebruik LLE als dit homebrew is.
    
    Onbekende ucode (CRC = {0:08x}) - AXWii wordt geforceerd.

en: This value is added to the convergence value set in the graphics configuration.
nl: Deze waarde wordt toegevoegd aan de gekozen convergentie waarde in de grafische instellingen.

en: This value is multiplied with the depth set in the graphics configuration.
nl: Deze waarde wordt vermenigvuldigd met de gekozen diepte waarde in de grafische instellingen.

en: This will limit the speed of chunked uploading per client, which is used for save sync.
nl: Dit zal de snelheid van het chunked uploaden per client beperken, wat wordt gebruikt om saves te synchroniseren.

en: This will sync additional graphics settings, and force everyone to the same internal resolution.
    May prevent desync in some games that use EFB reads. Please ensure everyone uses the same video backend.
nl: Hiermee worden extra grafische instellingen gesynchroniseerd en wordt iedereen gedwongen dezelfde interne resolutie te gebruiken.
    Kan desync in spellen die EFB-reads gebruiken voorkomen. Zorg ervoor dat iedereen dezelfde video-backend gebruikt.

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Tilt
nl: Kantelen

note: i18n: Refers to the "Calibration" setting of gyroscope input.
en: Time period of stable input to trigger calibration. (zero to disable)
nl: Tijdsperiode van stabiele invoer om kalibratie te activeren. (nul om uit te schakelen)

en: Title
nl: Titel

en: To
nl: Naar

en: To:
nl: Naar:

en: Toggle &Fullscreen
nl: &Volledig scherm omschakelen

en: Toggle 3D Anaglyph
nl: Schakel 3D Anaglyph Om

en: Toggle 3D Side-by-Side
nl: Schakel 3D Naast elkaar Om

en: Toggle 3D Top-Bottom
nl: Schakel 3D Boven en Beneden Om

en: Toggle All Log Types
nl: Schakel Alle Log Types Om

en: Toggle Aspect Ratio
nl: Schakel Beeldverhouding Om

en: Toggle Breakpoint
nl: Schakel Breekpunt Om

en: Toggle Crop
nl: Schakel Bijsnijden Om

en: Toggle Custom Textures
nl: Schakel Aangepaste Textures Om

en: Toggle EFB Copies
nl: Schakel EFB Kopieën Om

en: Toggle Fog
nl: Schakel Mist Om

en: Toggle Fullscreen
nl: &Volledig scherm omschakelen

en: Toggle Pause
nl: Schakel Pauze Om

en: Toggle SD Card
nl: Schakel SD-Kaart Om

en: Toggle Skip EFB Access
nl: Schakel EFB Toegang Overslaan Om

en: Toggle Texture Dumping
nl: Schakel Texture Dumpen Om

en: Toggle USB Keyboard
nl: USB-toetsenbord omschakelen

en: Toggle XFB Copies
nl: Schakel XFB Kopieën Om

en: Toggle XFB Immediate Mode
nl: Schakel XFB Onmiddellijke Modus Om

en: Tokenizing failed.
nl: Tokeniseren is mislukt.

en: Top
nl: Boven

en: Top-and-Bottom
nl: Boven en Beneden

en: Total Hits
nl: Totale Hits

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "pitch" axis.
en: Total Pitch
nl: Totale stamp

note: i18n: Refers to an amount of rotational movement about the "yaw" axis.
en: Total Yaw
nl: Totale gier

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the pitch axis.
nl: Totale rotatie rond de horizontale as.

note: i18n: Refers to emulated wii remote movements.
en: Total rotation about the yaw axis.
nl: Totale rotatie rond de verticale as.

note: i18n: Refering to emulated wii remote movement.
en: Total travel distance.
nl: Totale reisafstand.

en: Touch
nl: Aanraking

en: Traditional Chinese
nl: Chinees (Traditioneel)

en: Traversal Error
nl: Traversalfout

en: Traversal server timed out connecting to the host
nl: Traversal server time-out tijdens het verbinden met de host

en: Tries to translate branches ahead of time, improving performance in most cases. Defaults to <b>True</b>
nl: Tracht branches van tevoren te vertalen, waardoor de prestaties in de meeste gevallen verbeteren. Standaard ingesteld op <b>Waar</b>

en: Triggers
nl: Trekkers

en: Type-based Alignment
nl: Type gebaseerde Uitlijning

en: Typical GameCube/Wii Address Space
nl: Typische GameCube/Wii Adresruimte

en: UNKNOWN
nl: ONBEKEND

en: USB Device Emulation
nl: USB Apparaat Emulatie

en: USB Emulation
nl: USB Emulatie

en: USB Emulation Devices
nl: USB Emulatie Apparaat

note: i18n: Here, VID means Vendor ID (for a USB device). i18n: Here, PID means Product ID (for a USB device).
en: USB Whitelist Error
nl: USB Whitelist Fout

en: Ubershaders are never used. Stuttering will occur during shader compilation, but GPU demands are low.<br><br>Recommended for low-end hardware. <br><br><dolphin_emphasis>If unsure, select this mode.</dolphin_emphasis>
nl: Ubershaders worden nooit gebruikt. Er zullen stotteringen optreden tijdens shadercompilatie, maar de GPU-vereisten zijn laag.<br><br>Aanbevolen voor low-end hardware.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel deze modus selecteren.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will always be used. Provides a near stutter-free experience at the cost of very high GPU performance requirements.<br><br><dolphin_emphasis>Don't use this unless you encountered stuttering with Hybrid Ubershaders and have a very powerful GPU.</dolphin_emphasis>
nl: Ubershaders zullen altijd worden gebruikt. Biedt een vrijwel stotterloze ervaring, ten koste van hoge GPU-prestatievereisten.<br><br><dolphin_emphasis>Alleen aanbevolen als u stotteringen ondervindt met Hybride Ubershaders en u een krachtige GPU heeft.</dolphin_emphasis>

en: Ubershaders will be used to prevent stuttering during shader compilation, but specialized shaders will be used when they will not cause stuttering.<br><br>In the best case it eliminates shader compilation stuttering while having minimal performance impact, but results depend on video driver behavior.
nl: Ubershaders worden gebruikt om stottering tijdens het compileren van de shaders te voorkomen, maar gespecialiseerde shaders zullen worden gebruikt wanneer ze geen stotteren veroorzaken.<br><br>In het beste geval elimineert het shadercompilatie met minimale impact op de prestaties, maar de resultaten zijn afhankelijk van het gedrag van video-stuurprogramma's.

en: Unable to auto-detect RSO module
nl: Kan RSO-module niet automatisch detecteren

en: Unable to contact update server.
nl: Kan geen contact maken met update server.

en: Unable to create updater copy.
nl: Kan geen updater kopie maken.

en: Unable to open file.
nl: Niet in staat bestand te openen.

en: Unable to parse line %1 of the entered AR code as a valid encrypted or decrypted code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
nl: Niet in staat om regel %1 van de ingevoerde AR code te verwerken als een geldige gecodeerde of gedecodeerde code. Controleer of u het correct heeft getypt.
    
    Wilt u deze regel negeren en verder gaan met verwerken?

en: Unable to parse line %1 of the entered Gecko code as a valid code. Make sure you typed it correctly.
    
    Would you like to ignore this line and continue parsing?
nl: Niet in staat om regel %1 van de ingevoerde Gecko code te verwerken als een geldige code. Controleer of u het correct heeft getypt.
    
    Wilt u deze regel negeren en verder gaan met verwerken?

en: Unable to read file.
nl: Niet in staat bestand te lezen.

en: Unable to set permissions on updater copy.
nl: Kan geen rechten instellen op updater kopie.

en: Unable to write to file {0}
nl: Kon niet naar bestand {0} schrijven

en: Uncompressed GC/Wii images (*.iso *.gcm)
nl: Ongecomprimeerde GC/Wii-afbeeldingen (*.iso *.gcm)

note: i18n: One of the elements in the Skylanders games. Japanese: アンデッド. For official translations in other languages, check the SuperChargers manual at https://support.activision.com/manuals
en: Undead
nl: Ondood

en: Undo Load State
nl: Laad State Ongedaan Maken

en: Undo Save State
nl: Save State Ongedaan Maken

en: Uninstall
nl: Deïnstalleren

en: Uninstall from the NAND
nl: Deïnstalleren van de NAND

en: Uninstalling the WAD will remove the currently installed version of this title from the NAND without deleting its save data. Continue?
nl: Het deïnstalleren van de WAD verwijdert de momenteel geïnstalleerde versie van deze titel uit de NAND, zonder dat zijn save data wordt verwijderd. Doorgaan?

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown (Id:%1 Var:%2)
nl: Onbekend (Id:%1 Var:%2)

en: Unknown DVD command {0:08x} - fatal error
nl: Onbekend DVD commando {0:08x} - fatale fout

en: Unknown SYNC_CODES message received with id: {0}
nl: Onbekend SYNC_CODES bericht ontvangen met id: {0}

en: Unknown SYNC_GECKO_CODES message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
nl: Onbekend SYNC_GECKO_CODES bericht met ID:{0} ontvangen van speler:{1} Speler wordt gekickt!

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message received with id: {0}
nl: Onbekend SYNC_SAVE_DATA-bericht ontvangen met id: {0}

en: Unknown SYNC_SAVE_DATA message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
nl: Onbekend SYNC_SAVE_DATA-bericht met id:{0} ontvangen van speler:{1} Speler wordt gekickt!

en: Unknown address space
nl: Onbekende adresruimte

en: Unknown author
nl: Onbekende auteur

en: Unknown data type
nl: Onbekend data type

en: Unknown disc
nl: Onbekende disc

en: Unknown error occurred.
nl: Onbekende fout opgetreden.

en: Unknown error {0:x}
nl: Onbekende fout {0:x}

en: Unknown error.
nl: Onbekende fout.

en: Unknown message received with id : {0}
nl: Onbekend bericht ontvangen met id : {0}

en: Unknown message with id:{0} received from player:{1} Kicking player!
nl: Onbekend bericht ontvangen met id: {0} ontvangen van speler: {1} Speler wordt gekickt!

en: Unknown(%1 %2).sky
nl: Onbekend(%1 %2).sky

en: Unknown(%1).bin
nl: Onbekend(%1).bin

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Unload ROM
nl: Leeg ROM

en: Unlock Cursor
nl: Ontgrendel Cursor

en: Unlocked
nl: Ontgrendeld

en: Unlocked %1 times this session
nl: %1 keer ontgrendeld deze sessie

en: Unlocked (Casual)
nl: Ontgrendeld (Casual)

en: Unlocked this session
nl: Deze sessie ontgrendeld

en: Unpacking
nl: Uitpakken

en: Up
nl: Omhoog

en: Update Partition (%1)
nl: Update Partitie (%1)

en: Update after closing Dolphin
nl: Update na het sluiten van Dolphin

en: Update available
nl: Update beschikbaar

en: Update cancelled
nl: Update geannuleerd

en: Update completed
nl: Update voltooid

en: Update failed
nl: Update mislukt

en: Updating
nl: Aan het updaten

en: Updating title %1...
    This can take a while.
nl: Titel %1 wordt bijgewerkt...
    Dit kan even duren.

en: Upright Hold
nl: Houd Rechtop

en: Upright Toggle
nl: Schakel Rechtop

en: Upright Wii Remote
nl: Wii-afstandsbediening Rechtop

en: Usage Statistics Reporting Settings
nl: Instellingen voor rapportage van gebruiksstatistieken

en: Use 8.8.8.8 for normal DNS, else enter your custom one
nl: Gebruik 8.8.8.8 voor normale DNS, voer anders uw eigen in

en: Use All Wii Save Data
nl: Alle Wii Save Data gebruiken

en: Use Built-In Database of Game Names
nl: Gebruik Ingebouwde Database met Spelnamen

en: Use Custom User Style
nl: Gebruik Aangepaste Gebruikersstijl

en: Use Lossless Codec (FFV1)
nl: Gebruik Lossless Codec (FFV1)

en: Use PAL60 Mode (EuRGB60)
nl: Gebruik PAL60 Modus (EuRGB60)

en: Use Panic Handlers
nl: Gebruik Panic Handlers

en: Use a manual implementation of texture sampling instead of the graphics backend's built-in functionality.<br><br>This setting can fix graphical issues in some games on certain GPUs, most commonly vertical lines on FMVs. In addition to this, enabling Manual Texture Sampling will allow for correct emulation of texture wrapping special cases (at 1x IR or when scaled EFB is disabled, and with custom textures disabled) and better emulates Level of Detail calculation.<br><br>This comes at the cost of potentially worse performance, especially at higher internal resolutions; additionally, Anisotropic Filtering is currently incompatible with Manual Texture Sampling.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Gebruik een handmatige implementatie van texture-sampling in plaats van de ingebouwde functionaliteit van de grafische backend.<br><br>Deze instelling kan grafische problemen oplossen in sommige games, meestal verticale lijnen op FMV's, met bepaalde videokaarten. Daarnaast zorgt het inschakelen van handmatige texture-sampling voor een correcte emulatie van speciale gevallen voor texture-omhulling (bij 1xIR, of wanneer geschaalde EFB en aangepaste textures zijn uitgeschakeld) en emuleert de detailniveau berekening beter.<br><br>Dit gaat ten koste van mogelijk slechtere prestaties, vooral bij hogere interne resoluties. Bovendien is anisotrope filtering momenteel niet compatibel met handmatige texturesampling.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Use a single depth buffer for both eyes. Needed for a few games.
nl: Gebruik één dieptebuffer voor beide ogen. Nodig voor een paar spellen.

en: Use memory mapper configuration at time of scan
nl: Gebruik geheugen mapper configuratie tijdens scan

en: Use physical addresses
nl: Gebruik fysiek adres

en: Use virtual addresses when possible
nl: Gebruik virtuele adressen waar mogelijk

en: Used to find functions based on when they should be running.
    Similar to Cheat Engine Ultimap.
    A symbol map must be loaded prior to use.
    Include/Exclude lists will persist on ending/restarting emulation.
    These lists will not persist on Dolphin close.
    
    'Start Recording': keeps track of what functions run.
    'Stop Recording': erases current recording without any change to the lists.
    'Code did not get executed': click while recording, will add recorded functions to an exclude list, then reset the recording list.
    'Code has been executed': click while recording, will add recorded function to an include list, then reset the recording list.
    
    After you use both exclude and include once, the exclude list will be subtracted from the include list and any includes left over will be displayed.
    You can continue to use 'Code did not get executed'/'Code has been executed' to narrow down the results.
nl: Wordt gebruikt om functies te vinden gebaseerd op wanneer ze zouden moeten werken.
    Vergelijkbaar met Cheat Engine Ultimap.
    Een symbol map moet worden geladen voor gebruik.
    Omvat/Uitgesloten lijsten blijven bestaan bij het beëindigen/herstarten van de emulatie.
    Deze lijsten zullen niet blijven bestaan bij het sluiten van Dolphin.
    
    'Start Opname': houdt bij welke functies worden uitgevoerd.
    'Stop Opname': wist de huidige opname zonder enige verandering aan de lijsten.
    'Code is niet uitgevoerd': klik tijdens het opnemen, zal opgenomen functies toevoegen aan een uitgeslotenlijst, en vervolgens de opnamelijst resetten.
    'Code is uitgevoerd': klik tijdens opname, voegt opgenomen functie toe aan een omvatlijst en reset vervolgens de opnamelijst.
    
    Nadat u zowel uitgesloten als omvat één keer hebt gebruikt, wordt de uitgeslotenlijst afgetrokken van de omvatlijst en worden alle overgebleven code in omvat getoond.
    U kunt gebruik blijven maken van 'Code is niet uitgevoerd'/ 'Code is uitgevoerd' om de resultaten te beperken.

en: User Config
nl: Gebruikersconfiguratie

en: User Interface
nl: Gebruikersinterface

en: User Style:
nl: Gebruikersstijl:

en: User Variables
nl: Gebruiker Variabelen

en: User defined variables usable in the control expression.
    You can use them to save or retrieve values between
    inputs and outputs of the same parent controller.
nl: Door de gebruiker gedefinieerde variabelen die bruikbaar zijn in de besturingsuitdrukking. U kunt ze gebruiken om waarden op te slaan of te verkrijgen tussen invoer en uitvoer van dezelfde controller.

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Uses a less accurate algorithm to calculate depth values.<br><br>Causes issues in a few games, but can result in a decent speed increase depending on the game and/or GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Gebruikt een minder nauwkeurige algoritme om dieptewaarden te berekenen.<br><br>Veroorzaakt problemen in enkele spellen, maar kan een behoorlijke snelheidswinst opleveren afhankelijk van het spel en/of uw GPU.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Uses the entire screen for rendering.<br><br>If disabled, a render window will be created instead.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Gebruikt het volledige scherm voor weergave.<br><br>Als dit uitgeschakeld is zal er een render venster worden aangemaakt.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Uses the main Dolphin window for rendering rather than a separate render window.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Gebruikt het hoofdvenster van Dolphin voor rendering in plaats van een afzonderlijk rendervenster.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Using Qt %1
nl: Gebruikt Qt %1

en: Usually used for light objects
nl: Meestal gebruikt voor licht objecten

note: i18n: A normal matrix is a matrix used for transforming normal vectors. The word "normal" does not have its usual meaning here, but rather the meaning of "perpendicular to a surface".
en: Usually used for normal matrices
nl: Meestal gebruikt voor normaal-matrices

en: Usually used for position matrices
nl: Meestal gebruikt voor positiematrices

note: i18n: Tex coord is short for texture coordinate
en: Usually used for tex coord matrices
nl: Meestal gebruikt voor texture-coördinatenmatrices

en: Utility
nl: Hulpprogramma

en: V-Sync
nl: Verticale synchronisatie

en: VBI Skip
nl: VBI overslaan

en: Value
nl: Waarde

en: Value tracked to current instruction.
nl: Waarde getraceerd naar huidige instructie.

en: Value:
nl: Waarde:

en: Variant entered is invalid!
nl: Ingevoerde variant is ongeldig!

en: Velocity
nl: Snelheid

en: Verbosity
nl: Breedsprakigheid

en: Verify
nl: Verifieer

en: Verify Integrity
nl: Verifieer Integriteit

en: Verify certificates
nl: Controleer certificaten

en: Verifying
nl: Verifiëren

en: Version
nl: Versie

en: Vertex Rounding
nl: Vertex-afronding

note: i18n: FOV stands for "Field of view".
en: Vertical FOV
nl: Verticale FOV

note: i18n: Refers to a positional offset applied to an emulated wiimote.
en: Vertical Offset
nl: Verticale compensatie

en: View &code
nl: Bekijk &code

en: View &memory
nl: Bekijk &geheugen

en: Virtual Notches
nl: Virtuele Inkepingen

en: Virtual address space
nl: Virtuele adresruimte

en: Volume Down
nl: Volume Omlaag

en: Volume Toggle Mute
nl: Schakel Volume Dempen Om

en: Volume Up
nl: Volume Omhoog

en: WAD files (*.wad)
nl: WAD bestanden (*.wad)

en: WAD installation failed: Could not create Wii Shop log files.
nl: WAD installatie mislukt: Kon Wii Shop Log bestand niet creëren.

en: WAD installation failed: Could not finalise title import.
nl: WAD installatie mislukt: Kon titelimport niet voltooien.

en: WAD installation failed: Could not import content {0:08x}.
nl: WAD installatie mislukt: Kon inhoud niet importeren {0:08x}.

en: WAD installation failed: Could not initialise title import (error {0}).
nl: WAD installatie mislukt: Kon titelimport niet initialiseren (fout {0}).

en: WAD installation failed: The selected file is not a valid WAD.
nl: WAD installatie mislukt: Het geselecteerde bestand is geen geldige WAD.

en: WAITING
nl: WACHTEN

en: WARNING: Fixing this NAND requires the deletion of titles that have incomplete data on the NAND, including all associated save data. By continuing, the following title(s) will be removed:
nl: WAARSCHUWING: Het herstellen van deze NAND vereist verwijdering van titels met onvolledige gegevens op de NAND, inclusief alle bijbehorende save data. Door verder te gaan worden de volgende titel(s) verwijderd:

en: WARNING: The controls under Accelerometer and Gyroscope are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
nl: Waarschuwing: De bediening van Accelerometer en Gyroscoop is ontworpen om rechtstreeks te worden gekoppeld aan bewegingssensors. Het is niet bedoeld om te koppelen met traditionele knoppen, trekkers of sticks. Mogelijk moet u alternatieve invoerbronnen configureren voordat u deze besturing kan gebruiken.

en: WARNING: These controls are designed to interface directly with motion sensor hardware. They are not intended for mapping traditional buttons, triggers or axes. You might need to configure alternate input sources before using these controls.
nl: Waarschuwing: Deze bediening is ontworpen om rechtstreeks te worden gekoppeld aan bewegingssensors. Het is niet bedoeld om te koppelen met traditionele knoppen, trekkers of sticks. Mogelijk moet u alternatieve invoerbronnen configureren voordat u deze besturing kan gebruiken.

en: WASAPI (Exclusive Mode)
nl: WASAPI (Exclusieve Modus)

en: WFS Path:
nl: WFS-pad:

en: WIA GC/Wii images (*.wia)
nl: WIA GC/Wii schijfafbeeldingen (*.wia)

en: Waiting for first scan...
nl: Wachten op de eerste scan..

en: Waits for all shaders to finish compiling before starting a game. Enabling this option may reduce stuttering or hitching for a short time after the game is started, at the cost of a longer delay before the game starts. For systems with two or fewer cores, it is recommended to enable this option, as a large shader queue may reduce frame rates.<br><br><dolphin_emphasis>Otherwise, if unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Wacht totdat alle shaders klaar zijn met compileren vóór het begin van een spel. Als je deze optie inschakelt, kan het stotteren of haperen gedurende korte tijd na het starten van het spel worden verminderd, ten koste van een langere vertraging voordat het spel start. Voor systemen met twee of minder cores wordt het aangeraden om deze optie in te schakelen, omdat een grote shader-wachtrij de framerate kan verminderen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Waits for vertical blanks in order to prevent tearing.<br><br>Decreases performance if emulation speed is below 100%.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this unchecked.</dolphin_emphasis>
nl: Wacht op vertical blanks om scheuren te voorkomen.<br><br>Verlaagt de prestaties als de emulatiesnelheid onder de 100% is.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Waits until the game synchronizes with the emulated GPU before writing the contents of EFB copies to RAM.<br><br>Reduces the overhead of EFB RAM copies, providing a performance boost in many games, at the risk of breaking those which do not safely synchronize with the emulated GPU.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Wacht totdat het spel wordt gesynchroniseerd met de geëmuleerde GPU voor dat de inhoud van EFB kopieën naar RAM worden geschreven.<br><br>Reduceert de overhead van EFB RAM kopieën,  waardoor prestaties verbeteren in veel spellen, met het risico op problemen bij spellen die niet veilig synchroniseren.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel geselecteerd laten.</dolphin_emphasis>

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning: A GCI folder override path is currently configured for this slot. Adjusting the GCI path here will have no effect.
nl: Waarschuwing: Een GCI-map overschrijf pad is momenteel geconfigureerd voor dit slot . Het aanpassen van het GCI-pad hier heeft geen effect.

en: Warning: Analog inputs may reset to controller values at random. In some cases this can be fixed by adding a deadzone.
nl: Waarschuwing: Analoge invoer kan willekeurig worden gereset naar controllerwaarden. In sommige gevallen kan dit worden opgelost door een dode zone toe te voegen.

en: Warning: Number of blocks indicated by the BAT ({0}) does not match that of the loaded file header ({1})
nl: Waarschuwing: Het aantal blokken aangegeven door BAT ({0}) komt niet overeen met de geladen bestandsheader ({1})

en: Warning: You loaded a save that's after the end of the current movie. (byte {0} > {1}) (input {2} > {3}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off.
nl: Waarschuwing: U hebt een save geladen die zich na het einde van de huidige opname bevindt. (byte {0} > {1}) (invoer {2} > {3}). U moet een andere save laden voordat u verdergaat, of deze state laden in alleen-lezen modus.

en: Warning: You loaded a save whose movie ends before the current frame in the save (byte {0} < {1}) (frame {2} < {3}). You should load another save before continuing.
nl: Waarschuwing: U hebt een save geladen waarvan de huidige opname eindigt voor het huidige beeld in de save (byte {0} < {1}) (frame {2} < {3}). U moet een andere save laden voordat u verder gaat.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on byte {0} ({1:#x}). You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
nl: Waarschuwing: U heeft een save geladen waarvan de opname niet overeenkomt op byte {0} ({1:#x}). U dient een andere save te laden voordat u verder gaat, of deze staat laden met alleen-lezen uitgeschakeld. Anders zullen er waarschijnlijk synchronisatieproblemen optreden.

en: Warning: You loaded a save whose movie mismatches on frame {0}. You should load another save before continuing, or load this state with read-only mode off. Otherwise you'll probably get a desync.
    
    More information: The current movie is {1} frames long and the savestate's movie is {2} frames long.
    
    On frame {3}, the current movie presses:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DUp={10}, DDown={11}, DLeft={12}, DRight={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnalogX={18}, AnalogY={19}, CX={20}, CY={21}, Connected={22}
    
    On frame {23}, the savestate's movie presses:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DUp={30}, DDown={31}, DLeft={32}, DRight={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnalogX={38}, AnalogY={39}, CX={40}, CY={41}, Connected={42}
nl: Waarschuwing: U hebt een save geladen waarvan de opname niet overeenkomt op frame {0}. U dient een andere save te laden voordat u verder gaat, of laad deze state opnieuw met alleen-lezen modus uitgeschakeld. Anders zullen er waarschijnlijk synchronisatieproblemen optreden.
    
    Meer informatie: De huidige opname is {1} frames lang en de opname van de savestate is {2} frames lang.
    
    Op frame {3},  drukt de opname van de savestate:
    Start={4}, A={5}, B={6}, X={7}, Y={8}, Z={9}, DOmhoog={10}, DOmlaag={11}, DLinks={12}, DRechts={13}, L={14}, R={15}, LT={16}, RT={17}, AnaloogX={18}, AnaloogY={19}, CX={20}, CY={21}, Verbonden={22}
    
    Op frame {23},  drukt de opname van de savestate:
    Start={24}, A={25}, B={26}, X={27}, Y={28}, Z={29}, DOmhoog={30}, DOmlaag={31}, DLinks={32}, DRechts={33}, L={34}, R={35}, LT={36}, RT={37}, AnaloogX={38}, AnaloogY={39}, CX={40}, CY={41}, Verbonden={42}

en: Western (Windows-1252)
nl: Westers (Windows-1252)

en: Whether to dump base game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary base textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Of basisspel-texturen moeten worden gedumpt naar User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/. Dit omvat willekeurige basistexturen als 'Arbitraire Mipmapdetectie' is ingeschakeld in Verbeteringen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Whether to dump mipmapped game textures to User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/.  This includes arbitrary mipmapped textures if 'Arbitrary Mipmap Detection' is enabled in Enhancements.<br><br><dolphin_emphasis>If unsure, leave this checked.</dolphin_emphasis>
nl: Of mipmap-textures moeten worden gedumpt naar User/Dump/Textures/&lt;game_id&gt;/. Dit omvat willekeurige mipmap-textures als 'Arbitraire Mipmapdetectie' is ingeschakeld in Verbeteringen.<br><br><dolphin_emphasis>In geval van twijfel leeg laten.</dolphin_emphasis>

en: Whitelisted USB Passthrough Devices
nl: Whitelist van USB Passthrough Apparaten

en: Widescreen Hack
nl: Breedbeeld-hack

note: i18n: "Wii Menu" (or System Menu) refers to the Wii's main menu, which is (usually) the first thing users see when a Wii console starts.
en: Wii Menu
nl: Wii-menu

en: Wii NAND Root:
nl: NAND-basismap van Wii:

en: Wii Remote
nl: Wii-afstandsbediening

en: Wii Remote %1
nl: Wii-afstandsbediening %1

en: Wii Remote Accelerometer
nl:  Wii-afstandsbediening Versnellingsmeter

en: Wii Remote Buttons
nl: Wii-afstandbedieningsknoppen

en: Wii Remote Gyroscope
nl: Gyroscoop van Wii-afstandbediening

en: Wii Remote Settings
nl: Wii-afstandsbedienings-instellingen

en: Wii Remotes
nl: Wii-afstandsbedieningen

en: Wii TAS Input %1 - Classic Controller
nl: Wii-TAS-invoer %1 - Klassieke controller

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote
nl: Wii-TAS-invoer %1 - Wii-afstandsbediening

en: Wii TAS Input %1 - Wii Remote + Nunchuk
nl: Wii-TAS-invoer %1 - Wii-afstandsbediening + Nunchuk

en: Wii and Wii Remote
nl: Wii en Wii-afstandsbediening

en: Wii data is not public yet
nl: Wii data is nog niet publiek

en: Wii save files (*.bin);;All Files (*)
nl: Wii save bestanden (*.bin);;All Files (*)

en: WiiTools Signature MEGA File
nl: WiiTools Signatuur MEGA Bestand

en: Will lock the Mouse Cursor to the Render Widget as long as it has focus. You can set a hotkey to unlock it.
nl: Vergrendelt de muisaanwijzer binnen de render-widget zolang deze focus heeft. U kunt een sneltoets instellen om deze te ontgrendelen.

en: Window Size
nl: Venstergrootte

en: Word Wrap
nl: Regelafbreking

en: World
nl: Wereld

note: i18n: This is a selectable condition when adding a breakpoint
en: Write
nl: Schrijven

note: i18n: This string is used for a radio button that represents the type of memory breakpoint that gets triggered when a write operation occurs. The string does not mean "write-only" in the sense that something cannot be read from.
en: Write only
nl: Alleen schrijven

en: Write to Console
nl: Schrijf naar Console

en: Write to File
nl: Schrijf naar Bestand

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Write to Log
nl: Schrijf naar Log

note: i18n: This is a selectable action when adding a breakpoint
en: Write to Log and Break
nl: Schrijf naar Log en Breek af

en: Write to Window
nl: Naar venster schrijven

en: Wrong disc number
nl: Verkeerde schijf nummer

en: Wrong hash
nl: Verkeerde hash

en: Wrong region
nl: Verkeerde regio

en: Wrong revision
nl: Verkeerde revisie

en: XLink Kai BBA Destination Address
nl: XLink Kai BBA Bestemmings Adres

en: Yaw Left
nl: Gier Links

en: Yaw Right
nl: Gier Rechts

en: Yellow
nl: Geel

en: Yes
nl: Ja

en: Yes to &All
nl: Ja op &Alles

en: You are about to convert the content of the file at %2 into the folder at %1. All current content of the folder will be deleted. Are you sure you want to continue?
nl: U staat op het punt om de inhoud van het bestand in %2 te converteren naar de map in %1. Alle huidige inhoud van de map zal worden verwijderd. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: You are about to convert the content of the folder at %1 into the file at %2. All current content of the file will be deleted. Are you sure you want to continue?
nl: U staat op het punt om de inhoud van de map in %1 te converteren naar het bestand in %2. Alle huidige inhoud van het bestand zal worden verwijderd. Weet u zeker dat u door wilt gaan?

en: You are about to run an NKit disc image. NKit disc images cause problems that don't happen with normal disc images. These problems include:
    
    • The emulated loading times are longer
    • You can't use NetPlay with people who have normal disc images
    • Input recordings are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Savestates are not compatible between NKit disc images and normal disc images
    • Some games can crash, such as Super Paper Mario and Metal Gear Solid: The Twin Snakes
    • Wii games don't work at all in older versions of Dolphin and in many other programs
    
    Are you sure you want to continue anyway?
nl: U staat op het punt een NKit-schijfafbeelding uit te voeren. NKit-schijfafbeeldingen veroorzaken problemen die niet optreden bij normale schijfafbeeldingen. Deze problemen zijn onder meer:
    • De geëmuleerde laadtijden zijn langer
    • U kunt NetPlay niet gebruiken met mensen met normale schijfkopieën
    • Invoeropnamen zijn niet compatibel tussen NKit-schijfafbeeldingen en normale schijfafbeeldingen
    • Savestates zijn niet compatibel tussen NKit-schijfafbeeldingen en normale schijfafbeeldingen
    • Sommige spellen lopen vast, zoals Super Paper Mario en Metal Gear Solid: The Twin Snakes
    • Wii-spellen werken niet in oudere versies van Dolphin en in veel andere programma's
    
    Weet u zeker dat je toch wilt doorgaan?

en: You are configuring a "Keyboard Controller". This device is exclusively for "Phantasy Star Online Episode I & II". If you are unsure, turn back now and configure a "Standard Controller".
nl: U configureert een "Toetsenbordcontroller". Dit apparaat is exclusief voor "Phantasy Star Online Episode I & II". Keer terug in geval van twijfel en configureer een "Standaardcontroller".

en: You are running the latest version available on this update track.
nl: U gebruikt de nieuwste versie die beschikbaar is op deze update-track.

en: You are using an old free DSP ROM made by the Dolphin Team.
    Due to emulation accuracy improvements, this ROM no longer works correctly.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the most recent free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
nl: U gebruikt een oude gratis DSP ROM gemaakt door het Dolphin Team.
    Door verbeteringen in nauwkeurigheid van emulatie, werkt deze ROM niet meer goed.
    
    Verwijder de dsp_rom.bin en dsp_coef.bin bestanden in de GC map, te vinden in de Gebruiker map, om de meest recente gratis DSP ROM te gebruiken, of vervang deze .bin bestanden door deugdelijke dumps van een echte GameCube/Wii.
    
    Wilt u nu stoppen om het probleem te verhelpen?
    Als u "Nee" kiest, kan het geluid vervormd zijn.

en: You cannot use the Wii Shop Channel without using your own device credentials.
    Please refer to the NAND usage guide for setup instructions: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/
nl: U kunt het Wii-winkelkanaal niet gebruiken zonder dat u gebruik maakt van uw apparaatgegevens.
    Radpleeg de NAND gebruiksgids voor installatie-instructies: https://dolphin-emu.org/docs/guides/nand-usage-guide/

en: You have to enter a name.
nl: U moet een naam opgeven.

en: You must provide a name for your session!
nl: U moet een naam voor uw sessie opgeven!

en: You must provide a region for your session!
nl: U moet een regio voor uw sessie opgeven!

en: You must restart Dolphin in order for the change to take effect.
nl: U moet Dolphin herstarten voordat deze optie effect zal hebben.

en: You must select a game to host!
nl: U moet een spel selecteren om te hosten!

en: Your DSP ROMs have incorrect hashes.
    
    Delete the dsp_rom.bin and dsp_coef.bin files in the GC folder in the User folder to use the free DSP ROM, or replace them with good dumps from a real GameCube/Wii.
    
    Would you like to stop now to fix the problem?
    If you select "No", audio might be garbled.
nl: Uw DSP ROMs hebben incorrecte hashes.
    
    Verwijder de dsp_rom.bin en dsp_coef.bin bestanden in de GC map, te vinden in de Gebruiker Map, om de gratis DSP ROM te gebruiken, of vervang deze bestanden door deugdelijke dumps van een echte GameCube/Wii.
    
    Wilt u nu stoppen om het probleem op te lossen?
    Als u "Nee" kiest, kan het geluid vervormd zijn.

en: Zero 3 code not supported
nl: Zero 3 code niet ondersteund

en: Zero code unknown to Dolphin: {0:08x}
nl: Zero code onbekend voor Dolphin: {0:08x}

en: [%1, %2] and [%3, %4]
nl: [%1, %2] en [%3, %4]

en: ^ Xor
nl: ^ Exclusieve Of

en: aligned
nl: uitgelijnd

en: any value
nl: elke waarde

en: auto
nl: automatisch

en: d3d12.dll could not be loaded.
nl: d3d12.dll kan niet worden geladen.

en: default
nl: standaard

en: disconnected
nl: verbinding verbroken

en: e-Reader Cards (*.raw);;All Files (*)
nl: e-Reader Kaarten (*.raw);;Alle Bestanden (*)

en: is equal to
nl: is gelijk aan

en: is greater than
nl: is meer dan

en: is greater than or equal to
nl: is meer dan of gelijk aan

en: is less than
nl: is minder dan

en: is less than or equal to
nl: is minder dan of gelijk aan

en: is not equal to
nl: is niet gelijk aan

en: last value
nl: laatste waarde

en: mGBA Save States (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;All Files (*)
nl: mGBA Save States (*.ss0 *.ss1 *.ss2 *.ss3 *.ss4 *.ss5 *.ss6 *.ss7 *.ss8 *.ss9);;Alle Bestanden (*)

en: none
nl: geen

en: off
nl: uit

en: on
nl: aan

en: or select a device
nl: of selecteer een apparaat

en: this value:
nl: deze waarde:

en: unaligned
nl: niet-uitgelijnd

en: {0} IPL found in {1} directory. The disc might not be recognized
nl: {0} IPL gevonden in {1} map. Het is mogelijk dat de schijf niet herkend wordt

en: {0} failed to synchronize codes.
nl: {0} kon codes niet synchroniseren.

en: {0} failed to synchronize.
nl: {0} kon niet synchroniseren.

en: {0} is not a directory, failed to move to *.original.
     Verify your write permissions or move the file outside of Dolphin
nl: {0} is geen map, verplaatsen naar *.original is mislukt.
     Controleer of u toegang hebt om te schrijven of verplaats het bestand buiten Dolphin

en: {0} of {1} blocks. Compression ratio {2}%
nl: {0} van {1} blokken. Compressieverhouding {2}%

en: {0} was not a directory, moved to *.original
nl: {0} was geen map, verplaatst naar *.original

en: | Or
nl: | Of

note: i18n: This message uses curly quotes in English. If you want to use curly quotes in your translation, please use the type of curly quotes that's appropriate for your language. If you aren't sure which type is appropriate, see https://en.wikipedia.org/wiki/Quotation_mark#Specific_language_features
en: © 2003-2015+ Dolphin Team. “GameCube” and “Wii” are trademarks of Nintendo. Dolphin is not affiliated with Nintendo in any way.
nl: © 2003-2015+ Dolphin Team. “GameCube”en “Wii”  zijn geregistreerde handelsmerken van Nintendo. Dolphin is op geen enkele manier verbonden met Nintendo.

en: ✔ Invite
nl: ✔ Uitnodigen

en: ✖ Decline
nl: ✖ Weigeren
