dolphin - en to bg translation catalogue (903 entries)

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
bg: Действие като администратор — бъдете внимателни!

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
bg: Действие като администратор

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
bg: Завършване

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
bg: Спиране на действията като администратор

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
bg: Повторно действие като администратор

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
bg: Администраторските пълномощия изтекоха

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
bg: Действие като администратор

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
bg: <application>Dolphin</application> изисква <application>%1</application> за управление на системните файлове, но не е инсталирано.<nl/>Натиснете %2, за да инсталирате <application>%1</application> или %3 за отмяна.

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
bg: <para>Използвайте администраторските си права в Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Придвижете се до файла или папката, които искате да промените.</numbereditem><numbereditem>Активирайте действието „%1“ или в <interface>Отваряне на меню|Допълнителни|Преглед</interface> или в <interface>Преглед от Меню лентата</interface>.<nl/>Стандартна клавишна комбинация: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>След удостоверяване можете да управлявате файлове като администратор.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
bg: Как да се действа като администратор

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
bg: <para>Предстои ви да използвате администраторски привилегии. Докато действате като администратор можете да променяте или заменяте всеки файл или папка в тази система. Това включва елементи, които са от критично значение за функционирането ѝ.</para><para>Можете да <emphasis>изтриете данните на всеки потребител</emphasis> на този компютър и да <emphasis>разрушите тази инсталация непоправимо.</emphasis> Добавянето само на една буква в името на папка или файл или в съдържанието им може да доведе до <emphasis>невъзможност за зареждане</emphasis>на системата. </para><para>Има вероятност да няма друго предупреждение, дори ако сте на път да повредите системата.</para><para>Може би ще искате да <emphasis>създадете резервно копие на файлове и папки</emphasis>, преди да продължите.</para>

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
bg: Рискове при изпълнение като администратор

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
bg: Разбирам и приемам тези рискове

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
bg: Не ме предупреждавай отново за тези рискове

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
bg: Изпразване на кошчето

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
bg: Конфигуриране на кошчето…

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
bg[0]: Връщане на предишното местоположение
bg[1]: Връщане на предишните местоположения

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
bg: Създаване на

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
bg: Отваряне на пътя

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
bg: Отваряне на пътя в нов раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
bg: Отваряне на пътя в нов прозорец

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
bg: Кликване със среден бутон

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
bg: Успешно копиране.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
bg: Успешно преместване.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
bg: Успешно свързване.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
bg: Успешно преместване в кошчето.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
bg: Успешно преименуване.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
bg: Папката е създадена.

[ctx: @info]
en: Go back
bg: Назад

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
bg: Връщане в предишно преглежданата папка.

[ctx: @info]
en: Go forward
bg: Напред

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
bg: Това отменя <interface>Отиване|Назад</interface> действие.

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
bg: Потвърждение

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
bg: &Изход от %1

en: C&lose Current Tab
bg: Затваряне на &подпрозореца

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
bg: Има отворени няколко подпрозореца. Сигурни ли сте, че искате да спрете програмата?

en: Do not ask again
bg: Изключване на въпроса

en: Show &Terminal Panel
bg: Показване на &терминала

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
bg: Програмата „%1“ все още се изпълнява в терминала. Сигурни ли сте, че искате да напуснете?

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
bg: Не може да се постави: Клипбордът е празен.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
bg: Не може да се постави: Нямате разрешение да записвате в тази папка.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
bg: Отваряне на %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
bg: Отваряне на предпочитания инструмент за търсене

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
bg[0]: Сигурни ли сте, че желаете да отворите 1 терминален прозорец?
bg[1]: Сигурни ли сте, че желаете да отворите %1 обекта?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
bg[0]: Отваряне на %1 терминал
bg[1]: Отваряне на %1 терминали

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
bg: Не може да се създаде нов файл: Нямате разрешение да създавате елементи в тази папка.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
bg: Не може да се създаде нова папка: Нямате разрешение да създавате елементи в тази папка.

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
bg: Настройване

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
bg: Нов &прозорец

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
bg: Отваряне на нов прозорец на Dolphin

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
bg: Това отваря нов прозорец точно като този с текущото местоположение и изглед. <nl/> Можете да влачите и пускате елементи между прозорците.

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
bg: Нов раздел

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
bg: Това отваря нов <emphasis>раздел</emphasis> с текущото местоположение.<nl/>Разделите ви позволяват бързо да превключвате между различни местоположения и подпрозорци за преглед. Можете да влачите и пускате елементи между разделите.

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
bg: Добавяне към места

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
bg: Това добавя избраната папка към панела Места.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
bg: Затваряне на раздел

[ctx: @info]
en: Close Tab
bg: Затваряне на раздел

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
bg: Това затваря активния в момента раздел. Ако не останат повече раздели, ще се затвори целият прозорец.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
bg: Това затваря този прозорец.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
bg: <para><emphasis>Изрязване, Копиране</emphasis> и <emphasis>Поставяне</emphasis> работят между много приложения и са сред най-използваните команди. Ето защо техните <emphasis>клавишни комбинации</emphasis> са поставени на видно място един до друг на клавиатурата: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> и <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @action]
en: Cut…
bg: Изрязване…

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
bg: Това копира елементите в текущата селекция в <emphasis>клипборда</emphasis>.<nl/>След това използвайте<emphasis>Поставяне</emphasis>, за да ги копирате от клипборда на ново място. Елементите ще бъдат премахнати от първоначалното им местоположение.

[ctx: @action]
en: Copy…
bg: Копиране…

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
bg: Това копира елементите в текущата селекция в <emphasis>клипборда</emphasis>.<nl/>След това използвайте<emphasis>Поставяне</emphasis>, за да ги копирате от клипборда на ново място.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
bg: Поставяне

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
bg: Това копира елементите от <emphasis>клипборда</emphasis> в текущата папка.<nl/>Ако елементите са били добавени в клипборда чрез <emphasis>Изрязване</emphasis> те ще бъдат премахнати от първоначалното местоположение.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
bg: Копиране в другия изглед

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
bg: Копиране в другия изглед…

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
bg: Това копира елементите от активния подпрозорец в другия подпрозорец. (Налично само в режим на разделен изглед.)

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
bg: Копиране в другия подпрозорец за преглед

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
bg: Преместване в другия изглед

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
bg: Преместване в другия изглед…

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
bg: Това премества елементите от активния подпрозорец в другия подпрозорец. (Налично само в режим на разделен изглед.)

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
bg: Преместване в другия подпрозорец за преглед

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
bg: Филтър…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
bg: Показване на лентата на филтъра

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
bg: Това отваря <emphasis>лентата на филтъра</emphasis> в долния край на прозореца.<nl/> Там можете да въведете текст, за да филтрирате показваните в момента файлове и папки. Ще се показват само тези, които съдържат текста в тяхно име.

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
bg: Превключване на лентата на филтъра

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
bg: Филтър

en: Search…
bg: Търсене…

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
bg: Търсене на файлове и папки

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para>
bg: <para>Това ви помага да намерите файлове и папки чрез отваряне на<emphasis>лентата за търсене</emphasis>. Там можете да въведете условия за търсене и да зададете настройки, за да намерите обектите, които търсите.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
bg: Превключване на лентата за търсене

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
bg: Търсене

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
bg: Избиране на файлове и папки

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
bg: Избиране

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
bg: <para> Това приложение знае  върху кои файлове или папки трябва да се извърши действието, само ако те първо са <emphasis> избрани </emphasis>. Натиснете това, за да превключвате в <emphasis> Режим на селекция</emphasis>, който прави избора и премахването на избора лесно, само с еднократно натискане на елемент .</para><para> Докато сте в този режим, в долната лента за бърз достъп се показват наличните действия за избраните в момента елементи.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
bg: Това избира всички файлове и папки в текущото местоположение.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
bg: Обръщане на селекцията

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
bg: Това избира всички обекти, които в момента <emphasis>не</emphasis> сте избрали.

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
bg: <para>Това представя втори подпрозорец за преглед, разположен до текущия подпрозорец, така че можете да видите съдържанието на две папки едновременно и лесно да премествате елементи между тях.</para><para>Подпрозорецът, който не е "на фокус", ще бъде затъмнен. </para>Щракнете отново върху този бутон, за да затворите един от подпрозорците.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
bg: Ако изгледът на папката е бил разделен, това ще изведе активния изглед на папката в нов прозорец.

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
bg: Скривалище

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
bg: Отваря виртуалната директория на скривалището в разделен прозорец

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
bg: Опресняване на изгледа

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
bg: <para>Това опреснява изгледа на папката.</para><para>Ако съдържанието на тази папка се е променило, опресняването ще сканира отново тази папка и ще ви покаже актуализиран изглед на съдържащите се в нея файлове и папки.</para><para>Ако изгледът е разделен, се опреснява само този, който в момента е на фокус.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
bg: Стоп

[ctx: @info]
en: Stop loading
bg: Спиране на зареждането

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
bg: Това спира зареждането на съдържанието на текущата папка.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
bg: Режим редактиране на местоположение

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
bg: Това превключва <emphasis>Лентата за местоположение</emphasis>в режим за редактиране, така че можете директно да въвеждате местоположение, до което искате да отидете. <nl/> Можете също да преминете към редактиране, като щракнете вдясно от местоположението и да превключите обратно като потвърдите редактираното местоположение.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
bg: Заместване на местоположение

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
bg: Това превключва към редактиране на местоположението и го избира, за да можете бързо да въведете различно местоположение.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
bg: Отмяна на затварянето на раздела

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
bg: Това ви връща към предишния затворен раздел.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
bg: Това отменя последната промяна, която сте направили във файлове или папки. <nl/> Такива промени включват <interface> създаване </interface>, <interface>преименуване </interface> и <interface> преместване </interface> на друго място или в <filename> Кошчето </filename>. <nl /> Промените, които не могат да бъдат отменени, ще поискат вашето потвърждение.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This redoes the last change you undid.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> files or folders to a different location or to the <filename>Trash</filename>.<nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
bg: Това връща последната промяна, която сте отменили.<nl/> Такива промени включват <interface> създаване </interface>, <interface>преименуване </interface> и <interface> преместване </interface> на друго място или в <filename> Кошчето </filename>. <nl /> Промените, които не могат да бъдат отменени, ще поискат вашето потвърждение.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
bg: Отиване в вашата <filename>Домашна папка </filename>. <nl/> Всички потребители имат своя собствена <filename>Домашната папка </filename>, която съдържа техните данни, включително скрити папки за конфигурационните файлове на приложенията.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
bg: Сравняване на файлове

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Manage Disk Space Usage
bg: Управление на дисковото пространство

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
bg: <para>Това отваря предпочитан инструмент за търсене на текущото местоположение. </para><para>Използвайте менюто <emphasis>Допълнителни инструменти за търсене</emphasis>, за да го конфигурирате. </para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
bg: Отваряне на терминал

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
bg: <para>Това отваря приложение<emphasis>терминал</emphasis> за текущото местоположение. </para><para>За да научите повече за терминалите, използвайте помощта в приложението на терминала.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
bg: Отваряне на терминал тук

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
bg: <para>Това отваря приложение<emphasis>терминал</emphasis> за текущото местоположение. </para><para>За да научите повече за терминалите, използвайте помощта в приложението на терминала.</para>

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
bg: &Отметки

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
bg: <para>Това превключва между наличието на <emphasis>Лента на менюто</emphasis> и наличието на <interface>%1</interface> бутон. И двете съдържат предимно едни и същи действия и опции за конфигуриране.</para><para>Лента на менюто заема повече място, но позволява бърз и организиран достъп до всички действия, които дадено приложение може да извърши. </para><para>Бутонът <interface>%1</interface> е по-прост и малък. което прави стартирането на разширени действия по-трудоемко.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
bg: Отиване на раздел %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
bg: Последен раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
bg: Отиване до последен раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
bg: Следващ раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
bg: Отиване до следващ раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
bg: Предишен раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
bg: Отиване до предишен раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
bg: Показване на целта

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
bg: Отваряне в нов раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
bg: Отваряне в нови раздели

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
bg: Отваряне в нов прозорец

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
bg: Отваряне в разделен изглед

en: &Window Color Scheme
bg: Цветова схема на &прозорец

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
bg: Отключване на панелите

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
bg: Заключване на панелите

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
bg: Това превключва между <emphasis>заключени</emphasis> или <emphasis>отключени</emphasis>панели. <nl/> Отключените панели могат да се влачат от едната до другата страна на прозореца и да имат бутон за затваряне.<nl /> Заключените панели са вградени по-чисто.

[ctx: @title:window]
en: Information
bg: Информация

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
bg: <para>За да покажете или скриете панели като този, отидете на <interface>Меню|Показване на панели </interface> или <interface> Преглед|Показване на панели </interface>. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
bg: <para>Това превключва панела <emphasis> информация </emphasis> от дясната страна на прозореца. </para><para>Панелът предоставя задълбочена информация за елементите, посочени с мишката или за избраните елементи. В противен случай той ви информира за текущо разглежданата папка. <nl/> За отделни елементи се предоставя визуализация на тяхното съдържание.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
bg: <para>Този панел предоставя задълбочена информация за елементите, посочени с мишката, или за избраните елементи. В противен случай той ви информира за текущо разглежданата папка. <nl/> За отделни елементи е осигурен предварителен преглед на тяхното съдържание. </para><para>Можете да конфигурирате как и кои подробности се дават, като щракнете с десния бутон.</para>

[ctx: @title:window]
en: Folders
bg: Папки

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
bg: Това превключва панела <emphasis> папки </emphasis> в лявата част на прозореца. <nl/><nl/> Показва папките на <emphasis> файловата система </emphasis> йерархичен <emphasis> изглед </emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
bg: <para>Този панел показва папките на <emphasis> файловата система </emphasis> в <emphasis> йерархичен изглед </emphasis>. </para><para>Щракнете върху папка, за да отидете там. Щракнете върху стрелката, отляво на папката, за да видите нейните подпапки. Това позволява бързо превключване между папките.</para>

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
bg: Терминал

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
bg: <para>Това превключва панела <emphasis> терминал </emphasis> в долната част на прозореца. <nl/> Местоположението в терминала винаги ще съвпада с изгледа на папката, за да можете да навигирате и по двата начина. </para><para>Терминалният панел не е необходим за основно използване на компютъра, но може да бъде полезен за разширени задачи. За да научите повече за терминалите, използвайте помощта в самостоятелно терминално приложение като Konsole. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
bg: <para>Това е панелът <emphasis> терминал </emphasis>. Той се държи като нормален терминал, но ще съответства на местоположението на изгледа на папката, за да можете да навигирате и по двата начина. </para><para>Терминалният панел не е необходим за основно използване на компютър, но може да бъде полезен за разширени задачи. За да научите повече за терминалите, използвайте помощта в самостоятелно терминално приложение като Konsole. </para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
bg: Фокусиране на панела на терминала

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
bg: Преместване на фокуса на клавиатурата към и от терминалния панел.

[ctx: @title:window]
en: Places
bg: Места

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
bg: Показване на скритите места

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
bg: Това показва всички места в панела Места, които са били скрити. Те ще изглеждат полупрозрачни, освен ако не премахнете отметката от свойството "скрит".

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
bg: <para>Това превключва панела <emphasis> места </emphasis> в лявата част на прозореца. </para><para>Позволява ви да отидете до местата, които сте отметнали, и да получите достъп до диск или носител, прикрепени към компютъра или към мрежата. Той също така съдържа раздели за намиране на наскоро запазени файлове или файлове от определен тип. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
bg: <para>Това е панелът <emphasis> Места </emphasis>. Той ви позволява да отидете до местата, които сте маркирали, и да получите достъп до диск или носител, прикрепени към компютъра или към мрежата. Той също така съдържа секции за намиране на наскоро запазени файлове или файлове от определен тип. </para><para>Щракнете върху запис, за да отидете там. Вместо това кликнете с десния бутон на мишката, за да отворите който и да е запис в нов раздел или нов прозорец. </para><para>Ново записи могат да се добавят чрез плъзгане на папки върху този панел. Щракнете с десния бутон върху който и да е раздел или запис, за да го скриете. Щракнете с десния бутон върху празно място на този панел и изберете <interface> Показване на скритите места </interface>, за да го покажете отново.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
bg: Фокусиране на панела на Места

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
bg: Преместване на фокуса на клавиатурата към и от панела Места.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
bg: Показване на панели

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
bg: Не може да се преименува: Нямате разрешение да преименувате елементи в тази папка.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
bg: Не може да се изтрие: Нямате разрешение да премахвате елементи от тази папка.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
bg: Не може да се изреже: Нямате разрешение да премествате елементи от тази папка.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
bg: Не може да се дублира тук: Нямате разрешение да създавате елементи в тази папка.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
bg: Не може да се копира в друг панел за преглед: Няма избрани файлове.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
bg: Не може да се премести в друг панел за преглед: Няма избрани файлове.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
bg: Не може да се копира в друг панел за преглед: Другият панел вече съдържа тези елементи.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
bg: Не може да се премести в друг панел за преглед: Другият панел вече съдържа тези елементи.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
bg: Не може да се копира в друг панел за преглед: Нямате разрешение да записвате в папката на местоназначението.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
bg: Не може да се премести в друг панел за преглед: Нямате разрешение да записвате в папката на местоназначението.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
bg: Не може да се премести в друг панел за преглед: Нямате разрешение да премествате елементи от тази папка.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
bg: <para>Отидете до папката, която съдържа текущо разглежданата. </para><para>Всички файлове и папки са организирани в йерархична <emphasis> файлова система </emphasis>. В горната част на тази йерархия е директория който съдържа всички данни, свързани към този компютър - <emphasis> основната директория </emphasis>.</para>

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
bg: Затваряне

[ctx: @info]
en: Close left view
bg: Затваряне на левия панел

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Left View
bg: Затваряне на левия панел

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
bg: Отваряне на ляв подпрозорец за преглед

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
bg: Преместване на левия подпрозорец за преглед в нов прозорец

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
bg: Затваряне

[ctx: @info]
en: Close right view
bg: Затваряне на десния панел

[ctx: @action:inmenu Close left view]
en: Close Right View
bg: Затваряне на десния панел

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
bg: Отваряне на десен подпрозорец за преглед

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
bg: Преместване на десния подпрозорец за преглед в нов прозорец

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
bg: Разделяне

[ctx: @info]
en: Split view
bg: Разделен изглед

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
bg: Извеждане в изскачащ прозорец

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
bg: <para>Това е <emphasis> Меню лентата </emphasis>. Осигурява достъп до команди и опции за конфигуриране. Щракнете с левия бутон върху някое от менютата в тази лента, за да видите съдържанието му. </para><para>Меню лентата може да бъде скрита, като премахнете отметката от <interface> Настройки | Показване на главното меню </interface>. Тогава повечето от съдържанието ѝ стават достъпни чрез бутон <interface> Меню </interface> в <emphasis> лентата с инструменти </emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
bg: <para>Това е <emphasis> лентата с инструменти </emphasis>. Тя позволява бърз достъп до често използвани действия.</para><para>Тя може много да се  персонализира. Всички елементи, които виждате в  <interface>Меню </interface>  или в <interface> Меню лентата </interface> може да бъде поставено в лентата с инструменти. Просто щракнете с десния бутон върху него и изберете <interface> Конфигуриране на лентите с инструменти… </interface> или намерете това действие в <interface>Меню</interface>>.</para> <para>Местоположението на лентата и стилът на нейните бутони също могат  да бъдат променени в менюто с десен бутон. Щракнете с десния бутон на  мишката върху бутона, ако искате за да покаже или скриете текста му.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
bg: <para>Тук можете да видите <emphasis> папките </emphasis> и <emphasis> файлове </emphasis>, които са на мястото, описано в <interface> Лента за местоположение </interface> по-горе. Тази област е централната част от това приложение, където се придвижвате до файловете, които искате да използвате. </para><para>За подробно и общо въведение в това приложение <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>натиснете тук</link>.Това ще отвори уводна статия от <emphasis> KDE UserBase Wiki </emphasis>.</para><para>За кратки обяснения на всички функции на този <emphasis> изглед</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>натиснете тук</link>  вместо това. Това ще отвори страница от <emphasis> Наръчника </emphasis>, която обхваща основите.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
bg: <para>Това отваря прозорец, който изброява <emphasis> клавишните комбинации </emphasis>. <nl/> Там можете да настроите комбинации от клавиши за задействане на действие при едновременно натискане. Всички команди в това приложение могат да бъдат задействани по този начин. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
bg: <para>Това отваря прозорец, в който можете да промените кои бутони да се показват в <emphasis>лентата с инструменти</emphasis>.</para><para>Всички елементи, които виждате в  <interface> Меню</interface> или в <interface> Меню лентата </interface> също може да бъде поставено в лентата с инструменти. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
bg: Това отваря прозорец, където можете да промените множество настройки за това приложение. За обяснение на различните настройки отидете в глава <emphasis> Конфигуриране на Dolphin </emphasis> в <interface> Помощ | Dolphin наръчник </interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
note: i18n: If the external link isn't available in your language it might make sense to state the external link's language in brackets to not frustrate the user. If there are multiple languages that the user might know with a reasonable chance you might want to have 2 external links. The same might be tr
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
bg: <para>Това отваря Наръчника за това приложение. Той предоставя обяснения за всяка част на <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Ако искате по-подробно въведение в различните характеристики на <emphasis> Dolphin </emphasis><link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>натиснете тук</link>.Това ще отвори специалната страница в KDE UserBase Wiki. </para>

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
bg: <para>Това е бутонът, който извиква функцията за помощ, която използвате. в момента! Щракнете върху него, след което щракнете върху който и да е компонент на това приложение, за да попитате "Какво е това?" за него. Курсорът на мишката ще промени външния си вид, ако няма помощ за дадено място.</para><para>Има два други начина да получите помощ: <link url='help:/dolphin/index.html'>Ръководство за Dolphin </link> и<link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>"Какво е това?" липсва в повечето други прозорци, така че не свиквайте твърде много с тази контекстна помощ.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
bg: <para>Това отваря прозорец, който ще ви помогне да докладвате грешки или недостатъци в това приложение или в други програми на KDE.</para><para>Висококачествените отчети за грешки са много ценени. За да научите как да направите своя доклад за грешки възможно най-ефективен <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'> кликнете тук</link >.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
bg: <para>Това отваря <emphasis> уеб страница </emphasis>, където можете да дарите в подкрепа на продължаващата работа по това приложение и много други проекти от общността <emphasis> KDE </emphasis>. </para><para > Дарението е най-лесният и бърз начин за ефективна подкрепа на KDE и неговите проекти. Проектите на KDE се предлагат безплатно, поради което вашето дарение е необходимо, за да покриете неща, които изискват пари като сървъри, срещи на сътрудници и др. </para><para><emphasis>KDE eV </emphasis> е организацията с нестопанска цел зад KDE общността. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
bg: С това можете да промените езика, който използва това приложение. <nl/> Можете дори да зададете вторични езици, които да се използват, ако текстовете не са налични на предпочитания от вас език.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
bg: Това отваря прозорец, който ви информира за версията, лиценза, използваните библиотеки и разработчиците на това приложение.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
bg: Това отваря прозорец с информация за <emphasis> KDE </emphasis>. KDE общността са хората, които стоят зад този свободен софтуер. <nl/> Ако ви харесва да използвате това приложение, но не знаете нищо за KDE или искате да видите един сладък дракон погледнете тук!

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
bg: Дефокусиране на терминален панел

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
bg: Дефокусиране на терминален панел

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
bg: Дефокусиране на панел Места

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
bg: Въведете URL на сървъра (напр. Smb: // [ip адрес])

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
bg: Изпразване на кошчето

en: Empties Trash to create free space
bg: Изпразва кошчето, за да освободи повече място на диска

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
bg: Добавяне на мрежова папка

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
bg[0]: Лента за местоположение
bg[1]: Ленти за местоположение

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
bg: Не може да се намери пакет %1.

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
bg: Инсталацията завърши без отчет за успех. (%1)

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
bg: Инсталирането на <application>%1</application> е неуспешно: %2 (%3)<nl/>Моля, опитайте да инсталирате <application>%1</application> ръчно.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
bg: &Редактиране типа на файла…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
bg: Маркиране на съвпадащи елементи…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
bg: Размаркиране на съвпадащи елементи…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
bg: Размаркиране на всичко

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
bg: &Приложения

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
bg: &Мрежови папки

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
bg: Кошче

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
bg: Автоматично стартиране

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
bg: Търсене на файл…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
bg: Отваряне на &терминал

[ctx: @title:window]
en: Select
bg: Избиране

en: Select all items matching this pattern:
bg: Маркиране на всички елементи, съвпадащи с:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
bg: Размаркиране

en: Unselect all items matching this pattern:
bg: Размаркиране на всички елементи, съвпадащи с:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bg: &Редактиране

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
bg: Селекция

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bg: &Изглед

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bg: Навига&ция

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
bg: Инструменти

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
bg: Лента с инструменти на Dolphin

en: Recently Closed Tabs
bg: Последно затворени раздели

en: Empty Recently Closed Tabs
bg: Изпразване на последно затворените раздели

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
bg: Нов раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
bg: Отделяне на раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
bg: Затваряне на другите раздели

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
bg: Затваряне на раздел

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
bg: Преименуване на раздел

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
bg: Преименуване на раздел

en: New tab name:
bg: Ново име на раздел:

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
note: i18n: This accessible name will be announced any time the user moves keyboard focus e.g. from the toolbar or the places panel towards the main working area of Dolphin. It gives structure. This container does not only contain the main view but also the status bar, the search panel, filter, and select
en: Location View
bg: Изглед Местоположение

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
bg: Лента за местоположение

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Главна лента с инструменти

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
bg: <para>Това описва местоположението на файловете и папките, показани по-долу. </para><para>Името на текущо гледаната папка може да се прочете вдясно. Вляво от нея е името на папката, която го съдържа. Целият ред се нарича <emphasis> път </emphasis> до текущото местоположение, тъй като следването на тези папки отляво надясно води тук. </para><para>Този интерактивен път е по-мощен, отколкото бихте очаквали. За да научите повече за основните и разширените функции на лентата за местоположение  <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>натиснете тук</link>. Това ще отвори специалната страница в Наръчника.</para>

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
bg: Нямате права за запис в тази папка.

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
bg: Изпълнението на Dolphin като root може да бъде опасно. Моля, бъдете внимателни.

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
bg: Зареждане на папка…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
bg: Подреждане…

[ctx: @info]
en: Searching…
bg: Търсене…

[ctx: @info:status]
en: No items found.
bg: Няма отрити съвпадения.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
bg: Dolphin не поддържа уеб страници, стартиран е уеб браузър

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
bg: Протоколът не се поддържа от Dolphin. Стартирано е приложение по подразбиране

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
bg: Невалиден протокол '%1'

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
bg: Невалиден протокол

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
bg: Необходимо е удостоверяване за влизане в тази папка.

[ctx: @action]
en: Create missing folder
bg: Създаване на липсваща папка

[ctx: @info:tooltip]
en: Create the folder at this path and open it
bg: Създава папката на този път и я отваря

[ctx: @info:tooltip]
en: You do not have permission to create the folder
bg: Нямате достатъчно права, за да създадете тази папка.

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
bg: Текущото местоположение е променено, <filename>%1</filename> не е вече достъпен.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
bg: Запазване на филтъра при промяна на папките

en: Filter…
bg: Филтър…

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
bg: Скриване лентата на филтъра

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide
bg: Скриване

[ctx: @action:inmenu]
en: Unhide
bg: Показване

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
bg: Преместване в нова папка…

[ctx: @action open a submenu with additional entries]
en: Other
bg: Други

[ctx: @label]
en: Other folder icon options
bg: Други опции за икони на папки

[ctx: @label as in default folder color]
en: Red
bg: Червен

[ctx: @label as in default folder color]
en: Yellow
bg: Жълт

[ctx: @label as in default folder color]
en: Orange
bg: Оранжев

[ctx: @label as in default folder color]
en: Green
bg: Зелен

[ctx: @label as in default folder color]
en: Cyan
bg: Циан

[ctx: @label: as in default folder icon]
en: Default
bg: По подразбиране

[ctx: @label as in default folder color]
en: Blue
bg: Син

[ctx: @label as in default folder color]
en: Violet
bg: Виолетов

[ctx: @label as in default folder color]
en: Brown
bg: Кафяв

[ctx: @label as in default folder color]
en: Grey
bg: Сив

[ctx: @label as in default folder color]
en: Bookmark
bg: Отметки

[ctx: @label as in default folder color]
en: Cloud
bg: Облак

[ctx: @label as in default folder color]
en: Development
bg: Разработка

[ctx: @label as in default folder color]
en: Games
bg: Игри

[ctx: @label as in default folder color]
en: Mail
bg: Поща

[ctx: @label as in default folder color]
en: Music
bg: Музика

[ctx: @label as in default folder color]
en: Print
bg: Отпечатване

[ctx: @label as in default folder color]
en: Compressed
bg: Компресиран

[ctx: @label as in default folder color]
en: Temporary
bg: Временно

[ctx: @label as in default folder color]
en: Important
bg: Важно

[ctx: @label %1 is a folder icon name (Red, Music...) etc]
en: Set folder icon to %1
bg: Задаване на икона на папка на %1

[ctx: @info]
en: hidden
bg: скрит

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
bg: , връзка към %1 на %2

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
bg: %1 в местоположение %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in selection mode in location %1
bg: в мрежово оформление в режим на селекция в местоположение %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in location %1
bg: в оформление на мрежа в %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in selection mode in location %2 | %1 selected items in a grid layout in selection mode in location %2
bg[0]: %1 избран елемент в изглед мрежа в режим на селекция в местоположение %2
bg[1]: %1 избрани елемента в изглед мрежа в режим на селекция в местоположение %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in location %2 | %1 selected items in a grid layout in location %2
bg[0]: %1 избран елемент в изглед мрежа в местоположение %2
bg[1]: %1 избрани елемента в изглед мрежа в местоположение %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in selection mode in location %1
bg: в режим на селекция в местоположение %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
bg: в местоположение %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in selection mode in location %2 | %1 selected items in selection mode in location %2
bg[0]: %1 избран елемент в режим на селекция в местоположение %2
bg[1]: %1 избрани елемента в режим на селекция в местоположение %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in location %2 | %1 selected items in location %2
bg[0]: %1 избран елемент в местоположение %2
bg[1]: %1 избрани елемента в местоположение %2

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
bg: Режим на селекция е активиран

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
bg: Режим на селекция е деактивиран

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
bg: „%1“

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
bg: „%1“ и „%2“

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
bg: „%1“, „%2“ и „%3“

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
bg: „%1“, „%2“, „%3“ и „%4“

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
bg: „%1“, „%2“, „%3“, „%4“ и „%5“

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
bg[0]: Един избран файл
bg[1]: %1 избрани файла

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
bg[0]: Една избрана папка
bg[1]: %1 избрани папки

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
bg[0]: Един избран елемент
bg[1]: %1 избрани елемента

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
bg[0]: Един файл
bg[1]: %1 файла

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
bg[0]: Една папка
bg[1]: %1 папки

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
bg[0]: Един елемент
bg[1]: %1 елемента

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
bg[0]: %1 обект
bg[1]: %1 обекта

[ctx: @title:group]
en: Others
bg: Други

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
bg: Папки

[ctx: @title:group Size]
en: Small
bg: Малка

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
bg: Средна

[ctx: @title:group Size]
en: Big
bg: Големи

[ctx: @title:group Date]
en: Today
bg: Днес

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
bg: Вчера

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd]
en: dddd
bg: дддд

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
bg: Преди седмица

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
bg: Преди две седмици

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
bg: Преди три седмици

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
bg: По-рано този месец

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
bg: 'Вчера' (ММММ, гггг)

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd, MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number.]
en: dddd (MMMM, yyyy)
bg: дддд (ММММ, гггг)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
bg: 'Преди седмица' (ММММ, гггг)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
bg: 'Преди две седмици' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
bg: 'Преди три седмици' (ММММ, гггг)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
bg: 'По-рано през' ММММ, гггг

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
bg: ММММ, гггг

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
bg: Четене,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
bg: Запис,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
bg: Изпълнение,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
bg: Забранено

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
bg: Потребител: %1 | Група: %2 | Други: %3

[ctx: @label]
en: Name
bg: Име

[ctx: @label]
en: Size
bg: Големина

[ctx: @label]
en: Modified
bg: Променян на

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
bg: Форматът на датата може да бъде избран в настройките.

[ctx: @label]
en: Created
bg: Създаден

[ctx: @label]
en: Accessed
bg: Последен достъп

[ctx: @label]
en: Type
bg: Вид

[ctx: @label]
en: Rating
bg: Оценка

[ctx: @label]
en: Tags
bg: Етикети

[ctx: @label]
en: Comment
bg: Коментар

[ctx: @label]
en: Title
bg: Заглавие

[ctx: @label]
en: Document
bg: Документ

[ctx: @label]
en: Author
bg: Автор

[ctx: @label]
en: Publisher
bg: Издател

[ctx: @label]
en: Page Count
bg: Брой страници

[ctx: @label]
en: Word Count
bg: Брой думи

[ctx: @label]
en: Line Count
bg: Брой редове

[ctx: @label]
en: Date Photographed
bg: Дата на заснемане

[ctx: @label]
en: Image
bg: Изображение

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
bg: Размери

[ctx: @label]
en: Width
bg: Широчина

[ctx: @label]
en: Height
bg: Височина

[ctx: @label]
en: Orientation
bg: Ориентация

[ctx: @label]
en: Artist
bg: Изпълнител

[ctx: @label]
en: Audio
bg: Аудио

[ctx: @label]
en: Genre
bg: Жанр

[ctx: @label]
en: Album
bg: Албум

[ctx: @label]
en: Duration
bg: Продължителност

[ctx: @label]
en: Bitrate
bg: Скорост на предаване

[ctx: @label]
en: Track
bg: Песен

[ctx: @label]
en: Release Year
bg: Година на издаване

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
bg: Съотношение

[ctx: @label]
en: Video
bg: Видео

[ctx: @label]
en: Frame Rate
bg: Честота на кадрите

[ctx: @label]
en: Path
bg: Път

[ctx: @label]
en: Other
bg: Друго

[ctx: @label]
en: File Extension
bg: Файлово разширение

[ctx: @label]
en: Deletion Time
bg: Време на изтриване

[ctx: @label]
en: Link Destination
bg: Адрес на препратката

[ctx: @label]
en: Downloaded From
bg: Изтеглено от

[ctx: @label]
en: Permissions
bg: Права

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
bg: Форматът на правата за достъп може да бъде променен в настройките. Опциите са Символно, Числово (октални) или Комбинирано

[ctx: @label]
en: Owner
bg: Собственик

[ctx: @label]
en: User Group
bg: Потребителска група

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
bg: Неизвестна грешка.

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
bg[0]: %1 и половина звезди
bg[1]: %1 %1 и половина звезди

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
bg[0]: %1 звезда
bg[1]: %1 звезди

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
bg: Използването на <application>Dolphin</application> със <command>sudo</command> не се препоръчва.Моля, вместо това използвайте <icode>%1</icode>.

[ctx: @title]
en: File Manager
bg: Файлов мениджър

[ctx: @info:credit]
en: © 2006–2025 The Dolphin Developers
bg: © 2006–2025 Разработчиците на Dolphin

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
bg: Поддръжка (от 2021) и разработчик

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
bg: Поддръжка (от 2021) и разработчик (от 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018–2021) and developer
bg: Поддръжка (2018-2021) и разработчик

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014–2018) and developer
bg: Поддръжка (2014-2018) и разработчик

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012–2014) and developer
bg: Поддръжка (2012-2014) и разработчик

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006–2012)
bg: Поддръжка и разработка (2006-2012)

[ctx: @info:credit]
en: Developer
bg: Разработка

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
bg: Документация

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
bg: Подадените като аргументи файлове и папки ще бъдат избрани.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
bg: Dolphin ще се зарежда с разделен изглед.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
bg: Dolphin изрично ще се отвори в нов прозорец.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
bg: Настройване на Dolphin за извършване на административни задачи.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
bg: Стартиране на демон на Dolphin (необходимо е само за DBus интерфейс).

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
bg: Документ за отваряне

note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (FoldersPanel)
en: Hidden files shown
bg: Показване на скритите файлове

note: i18n: ectx: label, entry (LimitFoldersPanelToHome), group (FoldersPanel)
en: Limit folders panel to home directory if inside home
bg: Ограничаване на панела с папки до домашна директория, ако сте вътре в нея

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
bg: Автоматично прелистване

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
bg: Изрязване

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
bg: Копиране

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
bg: Преименуване…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
bg: Преместване в кошчето

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
bg: Изтриване

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
bg: Показване на скритите файлове

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
bg: Ограничаване до Домашната папка

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
bg: Автоматично прелистване

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
bg: Информация

note: i18n: ectx: label, entry (previewsShown), group (InformationPanel)
en: Previews shown
bg: Показване на предварителните прегледи

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
bg: Автоматично изпълнение на медийни файлове

note: i18n: ectx: label, entry (showHovered), group (InformationPanel)
en: Show item on hover
bg: Показване на елемент при посочване

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
bg: Формат на датата

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
bg: Предварителен преглед

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
bg: Автоматично изпълнение на медийни файлове

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
bg: Показване на елемент при посочване

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
bg: Конфигуриране…

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
bg: Кратка дата

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
bg: Изберете кои данни да се показват:

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
bg[0]: Маркиран е %1 елемент
bg[1]: Маркирани са %1 елемента

en: play
bg: възпроизвеждане

en: pause
bg: пауза

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (PlacesPanel)
en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
bg: Размер на иконите в панела Места (-1 означава "автоматично")

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
bg: Терминалът не може да бъде показан, защото програмата Konsole не е инсталирана. Моля инсталирайте я, след което повторно отворете панела.

en: Install Konsole
bg: Инсталиране на Konsole

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
bg: Запазване на това търсене бърз достъп  при следващо търсене

[ctx: @action:button for changing search options]
en: Filter
bg: Филтър

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
bg: Изход от търсенето

[ctx: action:button search from here]
en: Here
bg: От тук

[ctx: action:button search everywhere]
en: Everywhere
bg: Навсякъде

[ctx: @info:whatsthis search bar]
en: <para>This helps you find files and folders.<list><item>Enter a <emphasis>search term</emphasis> in the input field.</item><item>Decide where to search by pressing the location buttons below the search field. “Here” refers to the location that was open prior to starting a search, so navigating to a different location first can narrow down the search.</item><item>Press the “%1” button to further refine the manner of searching or the results.</item><item>Press the “Save” icon to add the current search configuration to the <emphasis>Places panel</emphasis>.</item></list></para>
bg: <para>Това ви помага да намирате файлове и папки.<list><item>Въведете <emphasis>термин за търсене</emphasis> в полето за въвеждане.</item><item>Решете къде да търсите, като натиснете бутоните за местоположение под полето за търсене. „Тук“ се отнася до местоположението, което е било отворено преди започване на търсене, така че навигирането до друго местоположение първо може да стесни търсенето.</item><item>Натиснете бутона „%1“, за да прецизирате допълнително начина на търсене или резултатите.</item><item>Натиснете иконата „Запазване“, за да добавите текущата конфигурация за търсене към <emphasis>панела Места</emphasis>.</item></list></para>

[ctx: @info:placeholder]
en: Search in file contents…
bg: Търсене в съдържанието на файла...

[ctx: @info:tooltip]
en: Limit the search to <filename>%1</filename> and its subfolders.
bg: Ограничаване на търсенето до <filename>%1</filename> и неговите подпапки.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n call is in a single row or the i18n comment above will not be extracted. See https://commits.kde.org/kxmlgui/a31135046e1b3335b5d7bbbe6aa9a883ce3284c1 i18n: The "Everywhere" button makes Dolphin search all files in "/" recursively. "From the root up" is meant to communicate this colloquially whi
en: Search all directories from the root up.
bg: Търсене във всички директории от корена нагоре.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: Tooltip for "Everywhere" button as opposed to searching for files in specific folders. The search tool uses file indexing and will therefore only be able to search through directories which have been put into a data base. Please make sure your translation of the path to the Search settings pag
en: Search all indexed locations.<nl/><nl/>Configure which locations are indexed in <interface>System Settings|Workspace|Search</interface>.
bg: Търсете във всички индексирани местоположения.<nl/><nl/>Конфигурирайте кои местоположения се индексират в <interface>System Settings|Workspace|Search</interface>.

[ctx: @action:button]
en: Remove Filter
bg: Премахване на филтъра

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
bg: Местоположение

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
bg: Какво

note: i18n: ectx: label, entry (SearchTool), group (Search)
en: SearchTool
bg: Инструмент за търсене

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered, %2 is a folder name]
en: Search results for “%1” in %2
bg: Резултати от търсенето на „%1“ в %2

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered, %2 is a folder name]
en: Files containing “%1” in %2
bg: Файлове, съдържащи „%1“ в %2

[ctx: @title of a search results page. %1 is a tag e.g. 'important'. %2 is a folder name]
en: Search items tagged “%1” in %2
bg: Търсете елементи с етикет „%1“ в %2

[ctx: @title of a search results page. %1 and %2 are tags e.g. 'important'. %3 is a folder name]
en: Search items tagged “%1” and “%2” in %3
bg: Търсете елементи с етикети „%1“ и „%2“ в %3

[ctx: @title of a search results page for items of a specified type. %1 is a file type e.g. 'Document', 'Folder'. %2 is a folder name]
en: %1 search results in %2
bg: %1 резултати от търсенето в %2

[ctx: @title of a search results page with items matching pre-defined conditions. %1 is a folder name]
en: Search results in %1
bg: Резултати от търсенето в %1

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered]
en: Search results for “%1”
bg: Резултати от търсенето за „%1“:

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered]
en: Files containing “%1”
bg: Файлове, съдържащи „%1“

[ctx: @title of a search results page. %1 is a tag e.g. 'important']
en: Search items tagged “%1”
bg: Търсете елементи с етикет „%1“

[ctx: @title of a search results page. %1 and %2 are tags e.g. 'important']
en: Search items tagged “%1” and “%2”
bg: Търсете елементи с етикети „%1“ и „%2“

[ctx: @title of a search. %1 is file type]
note: i18n: Results page for items of a specified type. %1 is a file type e.g. 'Audio', 'Document', 'Folder', 'Archive'. 'Presentation'. If putting such a file type at the start does not work in your language in this context, you might want to translate this liberally with something along the lines of 'Se
en: %1 search results
bg: %1 резултати от търсенето

[ctx: @title of a search results page with items matching pre-defined conditions]
en: Search results
bg: Резултати от търсенето

note: i18n: Localized name for the Filenamesearch search tool for use in user interfaces.
en: Simple search
bg: Обикновено търсене

note: i18n: Localized name for the Baloo search tool for use in user interfaces.
en: File Indexing
bg: Индексиране на файлове

[ctx: @title:group]
en: Search in:
bg: Търсене в:

[ctx: @option:radio Search in:]
en: File names
bg: Име на файл

[ctx: @title:group]
en: Search using:
bg: Търсене с:

[ctx: @info about a search tool]
en: <para>For searching in file contents <application>%1</application> attempts to use third-party search tools if they are available on this system and are expected to lead to better or faster results. <application>ripgrep</application> and <application>ripgrep-all</application> might improve your search experience if they are installed. <application>ripgrep-all</application> in particular enables searches in more file types (e.g. pdf, docx, sqlite, jpg, movie subtitles (mkv, mp4)).</para><para>The manner in which these search tools are invoked can be configured by editing a script file. Copy it from <filename>%2</filename> to <filename>%3</filename> before modifying your copy. If any issues arise, delete your copy <filename>%3</filename> to revert your changes.</para>
bg: <para>За търсене във файлово съдържание <application>%1</application> се опитва да използва инструменти за търсене на трети страни, ако са налични в тази система и се очаква да доведат до по-добри или по-бързи резултати. <application>ripgrep</application> и <application>ripgrep-all</application> може да подобрят изживяването ви при търсене, ако са инсталирани. <application>ripgrep-all</application> по-специално позволява търсене в повече типове файлове (напр. pdf, docx, sqlite, jpg, филмови субтитри (mkv, mp4)).</para><para>Начинът, по който се извикват тези инструменти за търсене, може да бъде конфигуриран чрез редактиране на файл със скрипт. Копирайте го от <filename>%2</filename> в <filename>%3</filename>, преди да промените вашето копие. Ако възникнат проблеми, изтрийте вашето копие <filename>%3</filename>, за да отмените промените си.</para>

[ctx: @action:button %1 is software name]
en: Configure %1…
bg: Настройване %1…

[ctx: @title:group for filtering files based on their type]
en: File Type:
bg: Вид на файла:

[ctx: @title:group for filtering files by modified date]
en: Modified since:
bg: Променян на:

[ctx: @title:group for selecting a minimum rating of search results]
en: Rating:
bg: Оценка:

[ctx: @title:group for selecting required tags for search results]
en: Tags:
bg: Етикети:

[ctx: @label above 'Install KFind'/'Open KFind' button]
en: For more advanced searches:
bg: За по-разширено търсене:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Searching in <filename>%1</filename> using <application>%2</application> is currently not possible because <application>%2</application> is configured to never create a search index of that location.</para>
bg: <para>Търсенето в <filename>%1</filename> с <application>%2</application> в момента не е възможно, защото <application>%2</application> е конфигурирано никога да не създава индекс за търсене на това местоположение.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Searching through file contents using <application>%1</application> is currently not possible because <application>%1</application> is configured to never create a search index for file contents.</para>
bg: <para>Търсене във файлово съдържание с <application>%1</application> в момента не е възможно, защото <application>%1</application> е конфигурирано никога да не създава индекс за търсене на файлово съдържание.</para>

[ctx: @info about a search tool]
en: <para><application>%1</application> uses a database for searching. The database is created by indexing your files in the background based on how <application>%1</application> is configured.<list><item><application>%1</application> provides results extremely quickly.</item><item>Allows searching for file types, dates, tags, etc.</item><item>Only searches in indexed folders. Configure which folders should be indexed in <application>System Settings</application>.</item><item>When the searched locations contain links to other files or folders, those will not be searched or show up in search results.</item><item>Hidden files and folders and their contents might also not be searched depending on how <application>%1</application> is configured.</item></list></para>
bg: <para><application>%1</application> използва база данни за търсене. Базата данни се създава чрез индексиране на вашите файлове във фонов режим въз основа на това как е конфигурирано <application>%1</application>.<list><item><application>%1</application> предоставя резултати изключително бързо.</item><item>Позволява търсене на типове файлове, дати, тагове и т.н.</item><item>Търси само в индексирани папки. Конфигурирайте кои папки да се индексират в <application>System Settings</application>.</item><item>Когато търсените местоположения съдържат връзки към други файлове или папки, те няма да бъдат търсени или да се показват в резултатите от търсенето.</item><item>Скритите файлове и папки и тяхното съдържание също може да не бъдат търсени в зависимост от това как е конфигурирано <application>%1</application>.</item></list></para>

[ctx: @option:radio Search in:]
en: File names and contents
bg: Име на файл и съдържание

[ctx: @option:radio Search in:]
en: File contents
bg: Файл

[ctx: @action:button 1 is KFind app name]
en: Open %1
bg: Отваряне на %1

[ctx: @action:button]
en: Install KFind…
bg: Инсталиране на KFind…

[ctx: @info]
en: <application>KFind</application> installed successfully.
bg: <application>KFind</application> е инсталиран успешно.

[ctx: @info:status]
en: Installing KFind
bg: Инсталиране на KFind

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
bg: Всяка дата

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
bg: Всеки тип

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
bg: Всякаква оценка

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
bg: 1 или по-висока

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
bg: 2 или по-висока

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
bg: 3 или по-висока

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
bg: 4 или по-висока

[ctx: @action:button Required tags for search results: None]
en: None
bg: Без

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
bg: Изберете файловете и папките, които трябва да бъдат копирани.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
bg: Отмяна на копирането

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
bg: Изберете един файл или папка, чието местоположение трябва да се копира.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Copy over" refers to copying to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be copied over.
bg: Изберете файловете и папките, които трябва да бъдат копирани.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
bg: Изберете файловете и папките, които трябва да бъдат изрязани.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
bg: Отмяна на изрязването

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
bg: Изберете файловете и папките, които трябва да бъдат необратимо изтрити.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
bg: Отказ

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
bg: Изберете файловете и папките, които трябва да бъдат дублирани тук.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to duplicate files by leaving the selection mode.
en: Cancel Duplicating
bg: Отмяна на дублирането

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
bg: Още

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Move over" refers to moving to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be moved over.
bg: Изберете файловете и папките, които трябва да бъдат преместени.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Moving
bg: Отмяна на преместването

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
bg: Изберете файловете и папките, които трябва да бъдат преместени в Кошчето.

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
bg: <para> Избраните файлове и папки бяха добавени към клипборда. Сега действието <emphasis> Поставяне </emphasis> може да се използва за прехвърлянето им от клипборда на всяко друго място. Те дори могат да бъдат прехвърлени в други приложения, използвайки <emphasis> Поставяне </emphasis>от тяхното меню.</para>

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
bg: Поставяне от клипборда

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
bg: Отмяна на това напомняне

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
bg: Не ми напомняй повече

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
bg: Изберете файла или папката, които трябва да бъдат преименувани.
    Възможно е групово преименуване, когато са избрани няколко елемента.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode.
en: Cancel Renaming
bg: Отмяна на преименуването

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can n
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
bg[0]: Копиране на %2 в клипборда
bg[1]: Копиране на %2 в клипборда

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy Location action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puz
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
bg[0]: Копиране на местоположението на %2 в клипборда
bg[1]: Копиране на местоположението на %2 в клипборда

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Cut action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can no
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
bg[0]: Изрязване на %2 в клипборда
bg[1]: Изрязване на %2 в клипборда

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Delete action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
bg[0]: Необратимо изтриване на %2
bg[1]: Необратимо изтриване на %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
bg[0]: Дублиране на %2
bg[1]: Дублиране на %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Trash action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can 
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
bg[0]: Преместване на %2 в кошчето
bg[1]: Преместване на %2 в кошчето

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
bg[0]: Преименуване  %2
bg[1]: Преименуване  %2

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
bg: Режим на селекция: Кликнете върху файлове или папки, за да ги изберете или премахнете от избора.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
bg: Режим на селекция

[ctx: @info]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item><item>Moving with <shortcut>arrow keys</shortcut> does <emphasis>not</emphasis> change the selection.</item><item>Pressing <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, or <shortcut>%3</shortcut> toggles the selection.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
bg: <title>Режим на селекция</title><para>Изберете файлове или папки за управление или манипулиране. <list><item>Натиснете върху файл или папка, за да ги изберете.</item><item>Натиснете върху вече избран файл или папка, за да го премахнете от селекцията.</item><item>Натискането в празна зона <emphasis> не </emphasis> изчиства избора. </item><item>Очертаването на правоъгълник за избор (чрез плъзгане от празна област) обръща състоянието на избора на елементите в рамката му.</item><item>Преместване с <shortcut>клавиши със стрелки</shortcut> <emphasis> не </emphasis> променя избора. </item><item>Натискане на <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut> или <shortcut>%3</shortcut> превключва избора.</item></list></para><para> Наличните бутони за действие в долната част се променят в зависимост от текущия избор.</para>

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
bg: Излизане от режим на селекция

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
bg: Изберете кои услуги да се показват в контекстното меню:

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
bg: Търсене…

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
bg: Изтегляне на нови услуги…

[ctx: @option:check]
en: Delete
bg: Изтриване

[ctx: @item:tooltip]
en: Built-in dolphin
bg: Вграден в Dolphin

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
bg: Показване на командите "Копиране в" и "Преместване в"

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
bg: Използване на системния шрифт

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
bg: Размер на икона

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
bg: Предварителен преглед

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextWidthIndex), group (CompactMode)
en: Maximum text width index (0 means unlimited)
bg: Индекс на максималната широчина на текста (0 - без ограничение)

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: How we display the size of directories
bg: Как се показва размерът на директориите

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content count
bg: Показване на броя на обектите

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content size
bg: Показване на размера на съдържанието

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Do not show any directory size
bg: Да не се показва размера на директориите

note: i18n: ectx: label, entry (RecursiveDirectorySizeLimit), group (ContentDisplay)
en: Recursive directory size limit
bg: Ограничение на размера на рекурсивната директория

note: i18n: ectx: label, entry (UseShortRelativeDates), group (ContentDisplay)
en: if true we use short relative dates, if not short dates
bg: ако е вярно, използваме кратки относителни дати, ако не кратки дати

note: i18n: ectx: label, entry (UsePermissionsFormat), group (ContentDisplay)
en: Permissions style format
bg: Стилов формат на правата за достъп

note: i18n: ectx: label, entry (ElidingMode), group (ContentDisplay)
en: Eliding Mode
bg: Режим на съкращаване

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
bg: Показване на командите "Изтриване" и "Преместване" в контекстното меню

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAddToPlaces), group (ContextMenu)
en: Show 'Add to Places' in context menu.
bg: Показване на "Добавяне в Места" в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSortBy), group (ContextMenu)
en: Show 'Sort By' in context menu.
bg: Показване на "Сортиране по" в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowViewMode), group (ContextMenu)
en: Show 'View Mode' in context menu.
bg: Показване на "Режим на изглед" в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewTab), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
bg: Показване на командите "Отваряне в нов раздел" и "Отваряне в нови раздели" в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewWindow), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Window' in context menu.
bg: Показване на командите "Отваряне в нов прозорец"  в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Open In Split View' in context menu.
bg: Показване на  "Отваряне в разделен изглед"  в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyLocation), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy Location' in context menu.
bg: Показване на командите "Копиране на местоположението" в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDuplicateHere), group (ContextMenu)
en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
bg: Показване на "Дублиране тук" в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenTerminal), group (ContextMenu)
en: Show 'Open Terminal' in context menu.
bg: Показване на командата "Отваряне на терминал" в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
bg: Показване на командите "Копиране в другия разделен изглед" в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Move to other split view' in context menu.
bg: Показване на командите "Преместване в другия разделен изглед" в контекстното меню.

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
bg: Разположение на колоните

note: i18n: ectx: label, entry (LeftPadding), group (DetailsMode)
en: Left side padding
bg: Страничен отстъп вляво

note: i18n: ectx: label, entry (RightPadding), group (DetailsMode)
en: Right side padding
bg: Страничен отстъп вдясно

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightEntireRow), group (DetailsMode)
en: Highlight entire row
bg: Подчертаване на целия ред

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
bg: Разширяеми папки

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: Hidden files shown
bg: Показване на скритите файлове

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
bg: Ако е включена тази опция ще бъдат показвани скритите файлове (започващи с ".").

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (Dolphin)
en: Version
bg: Версия

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (Dolphin)
en: This option defines the used version of the view properties.
bg: Тази настройка определя ползваната версия на прегледа.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
bg: Режим на преглед

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
bg: Опцията контролира стила изглед. Текущо поддържани са икони (0), подробно (1) и колони(2).

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: Previews shown
bg: Показване на предварителните прегледи

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
bg: Ако е включена тази опция, предварителният изглед ще е като икони.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: Grouped Sorting
bg: Категоризирано подреждане

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
bg: Ако е включена тази опция, подредените елементи ще бъдат обособени в групи.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
bg: Подреждане на файловете по

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
bg: Опцията определя по какво се извършва подреждането (име, големина, дата и пр.).

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
bg: Ред за подреждане на файлове

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
bg: При подреждане папките да се показват най-напред

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortHiddenLast), group (Dolphin)
en: Show hidden files and folders last
bg: Показване на скритите файлове и папки накрая

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (VisibleRoles), group (Dolphin)
en: Visible roles
bg: Видими роли

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HeaderColumnWidths), group (Dolphin)
en: Header column widths
bg: Широчина на заглавните колони

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
bg: Последна промяна

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
bg: Последният път когато потребител е променил информацията.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicViewPassed), group (Dolphin)
en: View mode changed once by dynamic view
bg: Режимът на преглед е променен веднъж чрез динамичен преглед

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
bg: Допълнителна информация

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewAction), group (General)
en: Select Action
bg: Селекция

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewCustomAction), group (General)
en: Custom Action
bg: Потребителски действие

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
bg: Дали потребителят да може да редактира адреса

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
bg: Автоматично завършване на текст в полето за  URL адреси

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
bg: Дали в лентата да се показва целият адрес

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInTitlebar), group (General)
en: Should the full path be shown in the title bar
bg: Дали в лентата да се показва целият адрес

note: i18n: ectx: label, entry (OpenExternallyCalledFolderInNewTab), group (General)
en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
bg: Трябва ли да се отвори външно извикана папка в нов раздел в съществуващ екземпляр на Dolphin

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
bg: Вътрешна версия на конфигурацията на Dolphin, използвана главно за определяне на това, дали дадена актуализирана версия на Dolphin е стартирана, така че да се мигрират записите в конфигурацията, които са били премахнати/преименувани и т.н.

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
bg: Дали началните настройки са били променени (вътрешна настройка, липсваща в интерфейса)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
bg: Домашен URL

note: i18n: ectx: label, entry (RememberOpenedTabs), group (General)
en: Remember open folders and tabs
bg: Запомняне на отворените папки и раздели

note: i18n: ectx: label, entry (SplitView), group (General)
en: Place two views side by side
bg: Поставя два подпрозореца за преглед един до друг

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
bg: Показване на филтъра

note: i18n: ectx: label, entry (GlobalViewProps), group (General)
en: Should the view properties be used for all folders
bg: Използване на информацията за изгледа за всички папки

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
bg: Разглеждане на архивите

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
bg: Питане при затваряне на много раздели.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingTerminalRunningProgram), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
bg: Питане при затваряне на много раздели.

note: i18n: ectx: label, entry (RenameInline), group (General)
en: Rename single items inline
bg: Преименуване на единичен елемент в прозореца за преглед

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
bg: Показване на превключването

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPasteBarAfterCopying), group (General)
en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
bg: Показване на лента за лесно поставяне след изрязване или копиране с помощта на долната лента на режима за селекция.

note: i18n: ectx: label, entry (UseTabForSwitchingSplitView), group (General)
en: Use tab for switching between right and left view
bg: Използване на Tab за превключване между ляв и десен подпрозорец

note: i18n: ectx: label, entry (CloseActiveSplitView), group (General)
en: Close the view in focus when turning off split view
bg: Затваряне на активния прозорец при изключване на разделен изглед

note: i18n: ectx: label, entry (OpenNewTabAfterLastTab), group (General)
en: New tab will be open after last one
bg: Отваряне на нов раздел след последния

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show item information on hover
bg: Показване на информация на елемент при посочване

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
bg: Отбелязване на време откогато са  валидни свойствата на изгледа

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandFolders), group (General)
en: Use auto-expanding folders for all view types
bg: Разширяеми папки за всички видове изглед

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (General)
en: Statusbar
bg: Лента за състоянието

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
bg: Показване на плъзгача за мащабиране в лентата за състоянието

note: i18n: ectx: label, entry (LockPanels), group (General)
en: Lock the layout of the panels
bg: Заключване подредбата на панелите

note: i18n: ectx: label, entry (EnlargeSmallPreviews), group (General)
en: Enlarge Small Previews
bg: Увеличаване на малките предварителни прегледи

note: i18n: ectx: label, entry (SortingChoice), group (General)
en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
bg: Изберете между естествено, с или без зачитане на главни/малки букви подреждане на елементите

note: i18n: ectx: label, entry (HideXTrashFile), group (General)
en: Also hide files with application/x-trash mimetype
bg: Също така да се скриват и файловете с миметип application/x-trash

note: i18n: ectx: label, entry (DynamicView), group (General)
en: Enable dynamic view
bg: Активиране на динамичен изглед

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyFolders), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
bg: Изискване на потвърждение при отваряне на много папки наведнъж.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyTerminals), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
bg: Изискване на потвърждение при отваряне на много терминали наведнъж.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmRenameFileType), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when renaming file changes its type.
bg: Изискване на потвърждение, когато преименуването на файл променя типа му.

note: i18n: ectx: label, entry (TextWidthIndex), group (IconsMode)
en: Text width index
bg: Текст с индекс

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextLines), group (IconsMode)
en: Maximum textlines (0 means unlimited)
bg: Максимален брой редове за текст (0 - без ограничение)

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
bg: Включени приставки

[ctx: @title:window]
en: Configure
bg: Настройване

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
bg: Интерфейс

[ctx: @title:group]
en: View
bg: Изглед

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
bg: Контекстно меню

[ctx: @title:group]
en: Trash
bg: Кошче

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
bg: Обратна връзка

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
bg: Имате незапазени промени. Искате ли да приложите промените или да ги отхвърлите?

en: Warning
bg: Предупреждение

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
bg: Питане за потвърждение във всички приложения на KDE при:

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
bg: Преместване на файлове и папки в кошчето

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
bg: Изпразване на кошчето

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
bg: Изтриване на файлове и папки

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
bg: Питане за потвърждение при:

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
bg: Затваряне на прозорци с множество раздели

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
bg: Затваряне на прозорци с програма, изпълняваща се в панела Терминал

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
bg: Отваряне на много папки наведнъж:

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
bg: Отваряне на много терминали наведнъж

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
bg: Преминаване към действие като администратор

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Renaming a file will change its type
bg: Преименуването на файла ще промени неговия тип

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
bg: При отваряне на изпълним файл:

en: Always ask
bg: Запитване винаги

en: Open in application
bg: Отваряне в приложение

en: Run script
bg: Изпълнение на скрипт

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
bg: Папки, раздели и състояние на прозореца от последния достъп

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
bg: Показване на домашната папка при начално стартиране

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: For entering the absolute path to a user-specified home folder. Default: /home/userName/
en: Enter home location path
bg: Въведете пътя на домашното местоположение

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
bg: Избиране на местоположение за домашната папка

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
bg: Използване на текущото местоположение

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
bg: Използване на местоположение по подразбиране

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
bg: Показване при стартиране:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
bg: Отваряне на папки:

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
bg: Поддържане на един прозорец на Dolphin, отваряне на нови папки в раздели

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
bg: Прозорец:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
bg: Показване на пълното местоположение в заглавната лента

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
bg: Показване на лентата на филтъра

[ctx: option:radio]
en: After current tab
bg: Зад текущия раздел

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
bg: На края в лентата на разделите

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
bg: Отваряне на нови раздели:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
bg: Разделен изглед:

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
bg: Превключване между прозорците с клавиша Tab

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
bg: Изключването на разделен изглед затваря активния подпрозорец

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
bg: Когато отметката не е поставена, противоположният подпрозорец за преглед ще бъде затворен. Иконата "Затваряне" винаги илюстрира кой изглед (ляв или десен) ще бъде затворен.

en: New windows:
bg: Нови прозорци:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
bg: Започване в режим на разделен изглед

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
bg: Местоположението на домашната папка е невалидно или не съществува и няма да бъде приложено.

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
bg: Папки и раздели

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
bg: Предварителен преглед

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
bg: Потвърждения

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
bg: Панели

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
bg: Лента за местоположение и състояние

[ctx: @option:check]
en: Show previews
bg: Показване на предварителен преглед

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
bg: Автоматично изпълнение на медийни файлове

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
bg: Показване на елемент при посочване

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
bg: Използване на &пълен формат за дата, например '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
bg: Използване на &съкратен формат за дата, например '%1'

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
bg: Панел с данни:

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
bg: Настройките на панела са достъпни и чрез контекстното им меню. Отворете го, като натиснете десния бутон на мишката върху панела.

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
bg: Предварителен преглед за:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: This label forms a full sentence together with the spinbox content. Depending on the option chosen in the spinbox, it reads "Show previews for [files below n MiB]" or "Show previews for [files of any size]".
en: Show previews for
bg: Предварителен преглед за

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
bg: файлове по-малки от

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
bg: файлове с всякакъв размер

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
bg: нито един файл

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
bg: Показване на предварителен преглед за файлове и папки

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
bg: <para>Показването на <emphasis>предварителен преглед</emphasis> за отдалечени папки изисква много мрежови ресурси.</para><para>Изключете това, ако навигацията в отдалечени папки в Dolphin е бавна или когато получавате достъп до хранилището чрез измервани връзки.</para>

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
bg: Локално хранилище:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
bg: Отдалечено хранилище:

[ctx: @option:radio]
en: Small
bg: Малка

[ctx: @option:radio]
en: Full width
bg: Цяла ширина

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
bg: Показване на плъзгача за мащабиране

[ctx: @option:check]
en: Disabled
bg: Деактивирана

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
bg: Лента за състоянието:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
bg: Позволяване на редактиране на лентата за местоположение

en: Location bar:
bg: Лента за местоположение:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
bg: Показване на пълния път в лентата за местоположение

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
bg: Поведение

[ctx: @title:tab]
en: Icons
bg: Икони

[ctx: @title:tab]
en: Compact
bg: Компактно

[ctx: @title:tab]
en: Details
bg: Подробности

[ctx: option:radio]
en: Natural
bg: Естествено

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
bg: Азбучно, без значение на регистъра

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
bg: Азбучно, с отчитане на регистъра

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
bg: Режим на сортиране:

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
bg: Показване на броя на елементите

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
bg: Показване на размер на съдържанието, до

[ctx: option:radio]
en: Show no size
bg: Да не се показва размер

en:  level deep |  levels deep
bg[0]:  дълбочина на ниво
bg[1]:  дълбочина на нива

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
bg: Размер на папки:

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
bg: Относително (напр.„%1“)

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
bg: Абсолютно (напр.„%1“)

[ctx: @title:group]
en: Date style:
bg: Стил на датата:

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
bg: Символно (напр. 'drwxr-xr-x')

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
bg: Числено (октално) (напр. "755")

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
bg: Комбинирано (напр. 'drwxr-xr-x (755)')

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
bg: Стил на права на достъп:

[ctx: @option:radio Long file names]
en: Elide in the middle (e.g. ’Some very… name.txt')
bg: Съкращаване в средата (например „Едно много …име.txt')

[ctx: @option:radio Long file names]
en: Elide at the end (e.g. ’Some very long….txt')
bg: Съкращаване на края (например „Едно много дълго….txt')

[ctx: @title:group]
en: Long file names:
bg: Дълги имена на файлове:

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
bg: Системен шрифт

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
bg: Потребителски шрифт

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
bg: Избиране…

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
bg: Използване на общ стил на представяне за всички папки

[ctx: @info]
note: i18n: The information in this sentence contradicts the preceding sentence. That's what the word "still" is communicating. The previous sentence is "Use common display style for all folders".
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
bg: Някои специални изгледи, като търсене, скорошни файлове или кошче, все още ще използват персонализиран стил на показване.

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
bg: Запомняне на стил на представяне за всяка папка

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
bg: Dolphin ще добави метаданни на файловата система към папките, за които променяте свойствата на изгледа. Ако това не е възможно, вместо това се създава скрит файл .directory.

[ctx: option:check]
en: Use icons view mode for locations which mostly contain media files
bg: Използване на режим на преглед на икони за местоположения, които съдържат предимно медийни файлове

[ctx: @title:group]
en: Display style:
bg: Стил на дисплея:

[ctx: @option:check]
en: Browse compressed files as folders
bg: Преглеждане на компресирани файлове като папки

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
bg: Отваряне на папките по време на влачене

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
bg: Преглед:

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
bg: Показване на информация за елемент при посочване

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
bg: Разни:

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
bg: Показване на маркера на селекцията

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
bg: Преименуване на единичен елемент в прозореца за преглед

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
bg: Преименуването на няколко елемента винаги се извършва в диалогов прозорец.

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
bg: Също така да се скриват и файловете за архивиране при скриване на скритите файлове

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
bg: Файловете за резервно копие са файловете, чийто mime-тип е application/x-trash, шаблони: %1

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
bg: Действие, което да се задейства при двойно щракване върху фона на изгледа

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: Completes the sentence "Double-click triggers [Nothing]".
en: Nothing
bg: Без действие

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
bg: Потребителски команда

[ctx: @info]
note: i18n: This sentence is incomplete because the user can choose an action that is triggered in a combobox that will appear directly after "triggers". (While using a left-to-right language it will be to the right of "triggers", in a right-to-left layout it will be to the left.) So please try to keep th
en: Double-click triggers
bg: Двойно кликване задейства

[ctx: @title:group]
en: Background:
bg: Фон:

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
bg: Въведете потребителска команда, което да се задейства при двойно щракване върху фона на изгледа

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
bg: Команда…

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
bg: Използвайте {path}, за да получите пътя до текущата папка. Пример: dolphin {path}

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
bg: Общи

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
bg: Показване на съдържание

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
bg: Стандартен размер на икони:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
bg: Размер на иконите за преглед:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
bg: Шрифт на етикета:

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
bg: Малка

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
bg: Средна

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
bg: Голяма

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
bg: Огромна

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
bg: Широчина на етикета:

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
bg: Неограничено

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
bg: Максимален брой редове:

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
bg: Неограничено

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
bg: Малка

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
bg: Средна

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
bg: Голяма

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
bg: Максимална широчина:

[ctx: @option:check]
en: Expandable
bg: Разширяеми

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
bg: Папки:

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
bg: При кликване където и да е в реда

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
bg: При кликване върху икона или име

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
bg: Отваряне на файлове и папки:

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
bg[0]: Големина: 1 пиксел
bg[1]: Големина: %1 пиксела

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
bg: Стил на прегледа

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
bg: Икони

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
bg: Компактно

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
bg: Подробности

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
bg: Възходящо

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
bg: Низходящо

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
bg: Показване първо на папките

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
bg: Показване на скритите файлове накрая

[ctx: @option:check]
en: Show preview
bg: Показване на предварителен преглед

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
bg: Показване в групи

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
bg: Показване на скритите файлове

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
bg: Допълнителна информация

en: Choose what to see on each file or folder:
bg: Изберете какво да виждате за всеки файл или папка:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
bg: Режим на преглед:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
bg: Сортиране:

en: View options:
bg: Настройки на изгледа:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
bg: Текущата папка

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
bg: Текущата папка и нейните подпапки

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
bg: Всички папки

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
bg: Прилагане към:

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
bg: Използване като настройки по подразбиране

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
bg: Изгледът за всички подпапки ще бъде променен. Искате ли да продължите?

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
bg: Изгледът за всички папки ще бъде променен. Искате ли да продължите?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
bg: Прилагане на свойствата на изгледа

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
bg: Преброяване на папките: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
bg: Папки: %1

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
bg: <application>Filelight</application> е инсталиран успешно.

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
bg: Инсталиране на Filelight…

en: Disk Usage Statistics - current folder
bg: Статистика на използване на диска - текуща папка

en: Disk Usage Statistics - current device
bg: Статистика на използване на диска - текущо устройство

en: Disk Usage Statistics - all devices
bg: Статистика на използване на диска - всички устройства

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
bg: Освобождаване на дисково пространство

[ctx: @title]
note: i18n: The new line ("<nl/>") tag is only there to format this text visually pleasing, i.e. to avoid having one very long line.
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
bg: <para> Инсталирайте допълнителен софтуер за преглед на статистиката за използване на диска<nl/>и идентифициране на големи файлове и папки. </para>

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
bg: Инсталиране на Filelight…

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
bg: Мащаб:

en: Zoom
bg: Мащаб

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
bg: Задава размера на иконите на файловете.

en: Stop
bg: Стоп

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
bg: Спиране на зареждането

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
bg: <para>Това е <emphasis> лентата на състоянието </emphasis>. Съдържа три елемента по подразбиране (отляво надясно): <list><item><emphasis>Текстово поле </emphasis>, което показва размера на избраните елементи. Ако е избран само един елемент, името и видът също се показват. </item><item> <emphasis>Плъзгач за мащабиране </emphasis>, който ви позволява да регулирате размера на иконите в изгледа. </item><item><emphasis> Информация за пространството </emphasis> на текущото устройство за съхранение.</item></list></para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
bg: Показване плъзгач за мащабиране

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
bg: %1 свободни

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
bg: %1 свободни от %2 (използвани %3%)

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
bg: %1 свободни от %2 (използвани %3%)
    Натиснете, за да управлявате използването на дисковото пространство.

en: Trash Emptied
bg: Кошчето е изпразнено

en: The Trash was emptied.
bg: Кошчето беше изпразнено.

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
bg: Места

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
bg: Брой налични мрежови споделяния

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
bg: Настройки

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
bg: Подмножество от настройки на Dolphin.

en: Select Remote Charset
bg: Избор на отдалечена кодова таблица

en: Default
bg: По подразбиране

en: Reload
bg: Презареждане

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
bg[0]: Маркирана е 1 папка
bg[1]: Маркирани са %1 папки

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
bg[0]: Маркиран е 1 файл
bg[1]: Маркирани са %1 файла

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
bg[0]: 1 папка
bg[1]: %1 папки

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
bg[0]: 1 файл
bg[1]: %1 файла

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
bg: 0 папки, 0 файла

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
bg: %1 копие

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
bg[0]: Сигурни ли сте, че желаете да отворите 1 обект?
bg[1]: Сигурни ли сте, че желаете да отворите %1 обекта?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
bg[0]: Отваряне на %1 елемент
bg[1]: Отваряне на %1 елемента

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
bg: Страничен отстъп

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
bg: Автоматична широчина на колони

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
bg: Потребителска широчина на колони

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
bg: Изтриването завърши.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
bg: Изтриването завърши.

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
bg: Преименуване и скриване

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
bg: Добавянето на точки в началото на името на файла ще го скрие.
    Все още ли желаете да го преименувате?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
bg: Добавянето на точки в началото на името на папката ще я скрие.
    Все още ли желаете да я преименувате?

en: Hide this File?
bg: Скриване на файла?

en: Hide this Folder?
bg: Скриване на папката?

[ctx: @action:button]
en: Rename
bg: Преименуване

en: This will make the file type unknown.
    The file's content won't change but applications may no longer recognize it.
    Do you still want to rename it?
bg: Това ще направи типа на файла неизвестен.
    Съдържанието на файла няма да се промени, но приложенията може вече да не го разпознават.
    Все още ли искате да го преименувате?

en: This will change the file type from "%1" to "%2".
    The file's content won't change but applications may no longer recognize it.
    Do you still want to rename it?
bg: Това ще промени типа на файла от „%1“ на „%2“.
    Съдържанието на файла няма да се промени, но приложенията може вече да не го разпознават.
    Все още ли искате да го преименувате?

[ctx: @title:window]
en: Change File Type
bg: Промяна на вида на файла:

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
bg: Местоположението е празно.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
bg: Местоположение „%1“ е невалидно.

en: Loading…
bg: Зареждане…

en: Loading canceled
bg: Зареждането е прекъснато

en: No items matching the filter
bg: Няма елементи, съответстващи на филтъра

en: No items matching the search
bg: Няма елементи, съответстващи на търсенето

en: Trash is empty
bg: Кошчето е празно

en: No tags
bg: Няма етикети

en: No files tagged with "%1"
bg: Няма файлове с етикети „%1“

en: No recently used items
bg: Няма наскоро използвани елементи

en: No shared folders found
bg: Няма намерени споделени папки

en: No relevant network resources found
bg: Няма намерени подходящи мрежови ресурси

en: No MTP-compatible devices found
bg: Не са намерени устройства, съвместими с MTP

en: No Apple devices found
bg: Няма намерени устройства на Apple

en: No Bluetooth devices found
bg: Няма намерени Bluetooth устройства

en: Folder is empty
bg: Папката е празна

[ctx: @action]
en: Create Folder…
bg: Създаване на папка…

[ctx: @action]
en: Create File…
bg: Създаване на файл…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
bg: Това преименува елементите в текущата ви селекция. <nl/> Преименуването на няколко елемента наведнъж дава еднакво основно име на новите им имена, като те се различават само по номера.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
bg: Това премества елементите от текущата ви селекция в <filename> Кошчето </filename>. <nl/> Кошчето е временно хранилище, от което елементите могат да бъдат изтрити по-късно, ако е необходимо дисково пространство.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
bg: Това изтрива за постоянно елементите от текущата ви селекция. Те не могат да бъдат възстановени по нормален начин.

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
bg: Изтриване (пряк път до кошчето)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
bg: Дублиране тук

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
bg: Информация

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
bg: Това показва пълен списък със свойства на текущо избраните елементи в нов прозорец. <nl/> Ако не е избрано нищо, вместо това прозорецът ще бъде за текущо разглежданата папка. <nl/> Можете да конфигурирате разширени опции като управление на разрешения за четене и запис.

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
bg: Копиране на местоположението

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
bg: Това ще копира пътя на първия избран елемент в клипборда.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
bg: Преместване в кошчето…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
bg: Изтриване…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
bg: Дублиране тук…

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
bg: Копиране на местоположението…

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
bg: <para>Това превключва на режим на изглед, който се фокусира върху иконите на папките и файловете. Този режим улеснява различаването на папки от файловете и откриването на елементи с отличителни <emphasis> типове файлове </emphasis>. </para><para>Този режим е удобен за разглеждане на снимки, когато е активирана опцията <interface> Предварителен преглед </interface>. </para>

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
bg: <para>Това превключва в режим на компактен изглед, който представя папките и файловете в колони с имената до иконите. </para><para>Това помага да се получи общ поглед на папки с много елементи. </para>

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
bg: <para>Това превключва в режим на изглед на списък, който се фокусира върху подробности за папки и файлове. </para><para>Щракнете върху детайл в заглавието на колоната, за да сортирате елементите по него. Кликнете отново, за да сортирате обратното. За да изберете кои подробности да се показват, щракнете върху заглавието с десния бутон на мишката. </para><para>Можете да видите съдържанието на папка, без да напускате текущото местоположение, като щракнете вляво от нея. По този начин можете да видите съдържание на множество папки в един и същ списък. </para>

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
bg: Промяна на режима на преглед

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
bg: Превърта през режимите.

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
bg: Това увеличава размера на иконите.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
bg: Възстановяване на мащаба

en: Zoom To Default
bg: Мащабиране до стандартни стойности

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
bg: Това връща стандартния размер на иконите.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
bg: Това намалява размера на иконите.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
bg: Показване на предварителен преглед

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
bg: Показване на предварителен преглед за файлове и папки

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
bg: Когато това е активирано, иконите се основават на действителното съдържание на файла или папката. <nl/> Например иконите на изображенията стават умалени версии на изображенията.

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
bg: Папките първо

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
bg: Скритите файлове накрая

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
bg: Сортиране по

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
bg: Показване на допълнителна информация

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
bg: Показване в групи

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
bg: Това групира файлове и папки по първата им буква.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
bg: Показване на скритите файлове

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
bg: <para>Когато това е активирано, <emphasis> скритите </emphasis> файлове и папки са видими. Те ще се показват полупрозрачни. </para><para>Скритите елементи се различават от другите само по това, че името им започва с  ". ". Като цяло няма нужда потребителите да имат достъп до тях, поради което те са скрити. </para><para>Елементите могат да бъдат скрити, ако имената им са записани в текстов файл с име ".hidden". Файлове с MIME тип "application/x-trash", като например файлове с резервни копия, също могат да бъдат скрити, като се активира тази настройка. в Конфигуриране на Dolphin > Изглед >Общи.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
bg: Настройване на стила на преглед…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
bg: Това отваря прозорец, в който могат да се коригират всички свойства на изгледа на папките.

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Settings
bg: Настройки на изгледа

[ctx: @info:whatsthis View Settings Toolbutton]
en: This cycles through all view modes. The dropdown menu contains various view-related actions.
bg: Това позволява преминаване през всички режими на изглед. Падащото меню съдържа различни действия, свързани с изгледа.

[ctx: item:intable]
en: Sort By field
bg: Сортиране по поле

[ctx: item:intable]
en: Show Field
bg: Показване на поле

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
bg: Икони

[ctx: @info]
en: Icons view mode
bg: Изглед с икони

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
bg: Компактно

[ctx: @info]
en: Compact view mode
bg: Сбит изглед

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
bg: Подробности

[ctx: @info]
en: Details view mode
bg: Подробен изглед

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
bg: Я-A

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
bg: A-Я

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
bg: Първо най-големите

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
bg: Първо най-малките

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
bg: Първо най-новите

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
bg: Първо най-старите

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
bg: Първо с най-висока оценка

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
bg: Първо с най-ниска оценка

[ctx: Sort descending]
en: Descending
bg: Низходящо

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
bg: Възходящо

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
bg: Действия за активния изглед

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
bg: Действия за %1

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
bg[0]: Действия за един избран елемент
bg[1]: Действия за %1 избрани елемента

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
bg: Обновяване данните за версията…

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
bg: Мащабиране

[ctx: @action:intoolbar]
en: Zoom
bg: Мащабиране
