dolphin - en to cs translation catalogue (641 entries)

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
cs: Jednáte jako Administrátor - Buďte opatrný!

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
cs: Jednáte jako Je administrátor

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
cs: Dokončit

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
cs: Přestat jednat jako Administrátor

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
cs: Opět jednat jako administrátor

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
cs: Oprávnění administrátora vypršelo.

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
cs: Jednat jako Administrátor

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
cs: Jak spravovat

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
cs: Rizika jednání jako Administrátor

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
cs: Víc před riziky nevarovat

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
cs: Vyprázdnit koš

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
cs: Vytvořit nový

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
cs: Otevřít cestu

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
cs: Otevřít cestu v nové kartě

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
cs: Otevřít cestu v novém okně

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
cs: Kliknutí prostředním tlačítkem myši

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
cs: Úspěšně zkopírováno.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
cs: Úspěšně přesunuto.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
cs: Úspěšně propojeno.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
cs: Úspěšně přesunuto do koše.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
cs: Úspěšně přejmenováno.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
cs: Složka vytvořena.

[ctx: @info]
en: Go back
cs: Přejít zpět

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
cs: Vrátit se k dříve prohlížené složce.

[ctx: @info]
en: Go forward
cs: Přejít vpřed

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
cs: Tímto vrátíte krok <interface>Přejít|Zpět</interface>.

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
cs: Potvrzení

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
cs: U&končit %1

en: C&lose Current Tab
cs: Zavřít současnou &kartu

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
cs: V tomto okně máte otevřeno několik karet, přejete si opravdu skončit?

en: Do not ask again
cs: Znovu se nedotazovat

en: Show &Terminal Panel
cs: Zobrazit panel &terminálu

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
cs: V panelu terminálu stále běží program '%1'. Opravdu chcete skončit?

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
cs: Nelze vložit: Schránka je prázdná.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
cs: Nelze vložit: Nemáte práva k zápisu do této složky.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
cs: Otevřít %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
cs: Otevřít preferovaný vyhledávací nástroj

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
cs[0]: Opravdu si přejete otevřít 1 okno terminálu?
cs[1]: Opravdu si přejete otevřít %1 okna terminálu?
cs[2]: Opravdu si přejete otevřít %1 oken terminálu?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
cs[0]: Otevřít %1 terminál
cs[1]: Otevřít %1 terminály
cs[2]: Otevřít %1 terminálů

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
cs: Nelze vytvořit novou složku: Nemáte práva k vytváření položek v této složce.

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
cs: Nastavit

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
cs: Nové &okno

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
cs: Otevřít nové okno Dolphinu

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
cs: Toto otevře nové okno stejné jako toto na stejném místě.<nl/>Mezi okny můžete přetahovat položky.

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
cs: Nová karta

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
cs: Toto otevře novou <emphasis>kartu</emphasis> na stejném místě. <nl/>Karty vám umožňují rychle přepínat mezi více místy a pohledy v jednom oknu. Mezi kartami taky můžete přetahovat položky.

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
cs: Přidat do míst

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
cs: Zavřít kartu

[ctx: @info]
en: Close Tab
cs: Zavřít kartu

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
cs: Zavřít toto okno.

[ctx: @action]
en: Cut…
cs: Vyjmout…

[ctx: @action]
en: Copy…
cs: Kopírovat…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
cs: Vložit

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
cs: Kopírovat do druhého pohledu

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
cs: Kopírovat do druhého pohledu…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
cs: Kopírovat do druhého pohledu

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
cs: Přesunout do druhého pohledu

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
cs: Přesunout do druhého pohledu…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
cs: Přesunout do druhého pohledu

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
cs: Filtrovat…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
cs: Zobrazit panel pro filtrování

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
cs: Zapnout panel filtrování

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
cs: Filtr

en: Search…
cs: Hledat…

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
cs: Hledat soubory a složky

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
cs: Zapnout panel vyhledávání

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
cs: Vybrat soubory a složky

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
cs: Vybrat

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
cs: Invertovat výběr

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
cs: Úschovna

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
cs: Otevře virtuální adresář úschovna v rozděleném okně

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
cs: Obnovit pohled

[ctx: @info]
en: Stop loading
cs: Zastavit načítání

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
cs: Upravitelné umístění

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
cs: Nahradit umístění

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
cs: Vrátit zpět zavření karty

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
cs: Porovnat soubory

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
cs: Otevřít terminál

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
cs: Zde otevřít terminál

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
cs: &Záložky

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
cs: Přejít na kartu %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
cs: Poslední karta

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
cs: Přejít na poslední kartu

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
cs: Následující karta

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
cs: Přejít na následující kartu

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
cs: Předchozí karta

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
cs: Přejít na předchozí kartu

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
cs: Zobrazit cíl

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
cs: Otevřít v nové kartě

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
cs: Otevřít v nových kartách

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
cs: Otevřít v novém okně

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
cs: Otevřít v rozděleném pohledu

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
cs: Odemknout panely

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
cs: Zamknout panely

[ctx: @title:window]
en: Information
cs: Informace

[ctx: @title:window]
en: Folders
cs: Složky

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
cs: Terminál

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
cs: Přepnout na panel terminálu

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
cs: Přesunovat zaměření klávesnice na a z panelu terminálu.

[ctx: @title:window]
en: Places
cs: Místa

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
cs: Zobrazit skrytá místa

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
cs: Přepnout na panel míst

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
cs: Přesunovat zaměření klávesnice na a z panelu míst.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
cs: Zobrazit panely

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
cs: Nelze vyjmout: Nemáte práva k přesunu položek z této složky.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
cs: Zde nelze duplikovat: Nemáte práva k vytváření položek v této složce.

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
cs: Zavřít

[ctx: @info]
en: Close left view
cs: Zavřít levý pohled

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
cs: Zavřít

[ctx: @info]
en: Close right view
cs: Zavřít pravý pohled

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
cs: Rozdělit

[ctx: @info]
en: Split view
cs: Rozdělit pohled

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
cs: Zaměřit se mimo panel terminálu

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
cs: Zaměřit se mimo panel terminálu

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
cs: Zaměřit se mimo panel míst

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
cs: Vyprázdnit koš

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
cs: Přidat síťovou složku

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
cs[0]: Panel umístění
cs[1]: Panely umístění
cs[2]: Panely umístění

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
cs: Nelze najít balíček %1.

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
cs: Instalační proces byl ukončen bez ohlášení úspěchu. (%1)

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
cs: U&pravit typ souboru...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
cs: Vybrat odpovídající položky...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
cs: Zrušit výběr odpovídajících položek...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
cs: Zrušit výběr všeho

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
cs: Ap&likace

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
cs: Síťo&vé složky

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
cs: Koš

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
cs: Automatické spuštění

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
cs: Najít soubor...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
cs: Otevřít &Terminál

[ctx: @title:window]
en: Select
cs: Vybrat

en: Select all items matching this pattern:
cs: Vybrat všechny položky odpovídající tomuto vzoru:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
cs: Zrušit výběr

en: Unselect all items matching this pattern:
cs: Zrušit výběr všech položek odpovídající tomuto vzoru:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: U&pravit

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
cs: Výběr

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: Po&hled

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
cs: Pře&jít

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
cs: Nástroje

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
cs: Panel nástrojů

en: Recently Closed Tabs
cs: Naposledy zavřené karty

en: Empty Recently Closed Tabs
cs: Vyprázdnit naposledy zavřené karty

en: Search for %1 in %2
cs: Hledat %1 v %2

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
cs: Nová karta

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
cs: Vytrhnout kartu

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
cs: Zavřít ostatní karty

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
cs: Zavřít kartu

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
cs: Panel umístění

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
cs: Spuštění Dolphinu jako root může být nebezpečné. Prosím, buďte opatrní.

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
cs: Načítá se složka...

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
cs: Řazení...

en: Search
cs: Hledat

en: Search for %1
cs: Vyhledávám %1

[ctx: @info]
en: Searching…
cs: Hledání...

[ctx: @info:status]
en: No items found.
cs: Nenalezeny žádné položky.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
cs: Dolphin nepodporuje webové stránky. Byl spuštěn webový prohlížeč

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
cs: Neplatný protokol '%1'

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
cs: Neplatný protokol

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
cs: Pro vstup do této složky je vyžadováno ověření totožnosti.

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
cs: Současné místo bylo změněno .<filename>%1</filename> již není dostupné.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
cs: Ponechat filtr při změně složek

en: Filter…
cs: Filtrovat…

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
cs: Skrýt filtrovací panel

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
cs: Přesunout do nové složky…

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
cs: "%1" a "%2"

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
cs: "%1", "%2" a "%3"

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
cs: "%1", "%2", "%3" a "%4"

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
cs: "%1", "%2", "%3", "%4" a "%5"

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
cs[0]: Jeden vybraný soubor
cs[1]: %1 vybrané soubory
cs[2]: %1 vybraných souborů

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
cs[0]: Jedna vybraná složka
cs[1]: %1 vybrané složky
cs[2]: %1 vybraných složek

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
cs[0]: Jedna vybraná položka
cs[1]: %1 vybrané položky
cs[2]: %1 vybraných položek

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
cs[0]: Jeden soubor
cs[1]: %1 soubory
cs[2]: %1 souborů

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
cs[0]: 1 složka
cs[1]: %1 složky
cs[2]: %1 složek

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
cs[0]: 1 položka
cs[1]: %1 položky
cs[2]: %1 položek

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
cs[0]: %1 položka
cs[1]: %1 položky
cs[2]: %1 položek

[ctx: @title:group]
en: Others
cs: Ostatní

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
cs: Složky

[ctx: @title:group Size]
en: Small
cs: Malá

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
cs: Střední

[ctx: @title:group Size]
en: Big
cs: Velká

[ctx: @title:group Date]
en: Today
cs: Dnes

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
cs: Včera

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
cs: Před týdnem

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
cs: Před 2 týdny

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
cs: Před 3 týdny

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
cs: Dříve tento měsíc

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
cs: 'Včera' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
cs: 'Před týdnem' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
cs: 'Před 2 týdny' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
cs: 'Před 3 týdny' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
cs: 'Dříve' MMMM, yyyy

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
cs: Čtení,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
cs: Zápis,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
cs: Spuštění,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
cs: Zakázáno

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
cs: Uživatel: %1 | Skupina: %2 | Ostatní: %3

[ctx: @label]
en: Name
cs: Název

[ctx: @label]
en: Size
cs: Velikost

[ctx: @label]
en: Modified
cs: Změněno

[ctx: @label]
en: Created
cs: Vytvořeno

[ctx: @label]
en: Accessed
cs: Poslední přístup

[ctx: @label]
en: Type
cs: Typ

[ctx: @label]
en: Rating
cs: Hodnocení

[ctx: @label]
en: Tags
cs: Značky

[ctx: @label]
en: Comment
cs: Komentář

[ctx: @label]
en: Title
cs: Název

[ctx: @label]
en: Document
cs: Dokument

[ctx: @label]
en: Author
cs: Autor

[ctx: @label]
en: Publisher
cs: Vydavatel

[ctx: @label]
en: Page Count
cs: Počet stran

[ctx: @label]
en: Word Count
cs: Počet slov

[ctx: @label]
en: Line Count
cs: Počet řádků

[ctx: @label]
en: Date Photographed
cs: Datum pořízení fotografie

[ctx: @label]
en: Image
cs: Obrázek

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
cs: Rozměry

[ctx: @label]
en: Width
cs: Šířka

[ctx: @label]
en: Height
cs: Výška

[ctx: @label]
en: Orientation
cs: Natočení

[ctx: @label]
en: Artist
cs: Umělec

[ctx: @label]
en: Audio
cs: Zvuk

[ctx: @label]
en: Genre
cs: Žánr

[ctx: @label]
en: Duration
cs: Trvání

[ctx: @label]
en: Bitrate
cs: Datový tok

[ctx: @label]
en: Track
cs: Skladba

[ctx: @label]
en: Release Year
cs: Rok vydání

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
cs: Poměr stran

[ctx: @label]
en: Frame Rate
cs: Snímkovací frekvence

[ctx: @label]
en: Path
cs: Cesta

[ctx: @label]
en: Other
cs: Ostatní

[ctx: @label]
en: File Extension
cs: Přípona souboru

[ctx: @label]
en: Deletion Time
cs: Čas vymazání

[ctx: @label]
en: Link Destination
cs: Cíl odkazu

[ctx: @label]
en: Downloaded From
cs: Staženo z

[ctx: @label]
en: Permissions
cs: Oprávnění

[ctx: @label]
en: Owner
cs: Vlastník

[ctx: @label]
en: User Group
cs: Uživatelská skupina

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
cs: Neznámá chyba.

[ctx: @title]
en: File Manager
cs: Správce souborů

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
cs: Správce (od roku 2021) a vývojář

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
cs: Správce (od roku 2021) a vývojář (od roku 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
cs: Správce (2018-2021) a vývojář

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
cs: Správce (2014-2018) a vývojář

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
cs: Správce (2012-2014) a vývojář

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
cs: Správce a vývojář (2006-2012)

[ctx: @info:credit]
en: Developer
cs: Vývojář

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
cs: Dokumentace

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
cs: Soubory a složky, předané jako argumenty, budou zvoleny.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
cs: Dolphin se spustí s rozděleným pohledem.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
cs: Dolphin se explicitně otevře v novém okně.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
cs: Nastavit Dolphin pro úkoly pro správu.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
cs: Spustit démona aplikace Dolphin (potřebný pro rozhraní DBus).

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
cs: Dokument k otevření

note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (FoldersPanel)
en: Hidden files shown
cs: Zobrazené skryté soubory

note: i18n: ectx: label, entry (LimitFoldersPanelToHome), group (FoldersPanel)
en: Limit folders panel to home directory if inside home
cs: Omezit panel složek na domovský adresář pokud se v něm nacházíte

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
cs: Automatický posun

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
cs: Vyjmout

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
cs: Přejmenovat…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
cs: Přesunout do koše

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
cs: Zobrazovat skryté soubory

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
cs: Omezit pro Domovský adresář

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
cs: Automatický posun

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
cs: Vlastnosti

note: i18n: ectx: label, entry (previewsShown), group (InformationPanel)
en: Previews shown
cs: Zobrazené náhledy

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
cs: Automatický přehrávat multimediální soubory

note: i18n: ectx: label, entry (showHovered), group (InformationPanel)
en: Show item on hover
cs: Zobrazit položku při přejetí myší

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
cs: Formát zobrazení data

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
cs: Náhled

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
cs: Automatický přehrávat multimediální soubory

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
cs: Zobrazit položku při přejetí myší

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
cs: Nastavit…

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
cs: Zúžené datum

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
cs: Zvolte, která data mají být zobrazena:

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
cs[0]: Vybrána 1 položka
cs[1]: Vybrány %1 položky
cs[2]: Vybráno %1 položek

en: play
cs: hrát

en: pause
cs: Pozastavit

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (PlacesPanel)
en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
cs: Velikost ikon v panelu Místa (-1 znamená "automatická")

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
cs: Nastavit koš…

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
cs: Terminál nelze zobrazit, protože Konsole není nainstalována. Prosím, nainstalujte ji a poté znovu otevřete panel.

en: Install Konsole
cs: Nainstalujte Konsole

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
cs: Umístění

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
cs: Co

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
cs: Jakýkoliv typ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
cs: Složky

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
cs: Dokumenty

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
cs: Obrázky

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
cs: Audio soubory

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
cs: Videa

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
cs: Jakékoliv datum

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
cs: Dnes

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
cs: Včera

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
cs: Tento týden

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
cs: Tento měsíc

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
cs: Tento rok

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
cs: Jakékoliv hodnocení

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
cs: 1 nebo více

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
cs: 2 nebo více

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
cs: 3 nebo více

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
cs: 4 nebo více

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
cs: Nejvyšší hodnocení

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
cs: Smazat výběr

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
cs[0]: Značka: %2
cs[1]: Značky: %2
cs[2]: Značky: %2

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
cs: Přidat značky

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
cs: Odsud (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
cs: Omezit hledání na '%1' a podsložky

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
cs: Uložit prohledávat pro rychlý přístup v budoucnosti

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
cs: Ukončit hledání

[ctx: action:button]
en: Filename
cs: Název souboru

[ctx: action:button]
en: Content
cs: Obsah

[ctx: action:button]
en: From Here
cs: Odsud

[ctx: action:button]
en: Your files
cs: Vaše soubory

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
cs: Hledat v domácí složce

en: Open %1
cs: Otevřít %1

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
cs: Výsledky dotazu od %1

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
cs: Vyberte soubory a složky, které mají být zkopírovány.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
cs: Zrušit kopírování

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
cs: Vyberte jeden soubor nebo složku, jejichž místo má být zkopírováno.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Copy over" refers to copying to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be copied over.
cs: Vyberte soubory a složky, které mají být zkopírovány sem.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
cs: Vyberte soubory a složky, které mají být vyjmuty.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
cs: Zrušit vyjmutí

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
cs: Vyberte soubory a složky, které mají být trvale smazány.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
cs: Zrušit

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
cs: Vyberte soubory a složky, které zde mají být duplikovány.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to duplicate files by leaving the selection mode.
en: Cancel Duplicating
cs: Zrušit duplikování

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
cs: Více

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Move over" refers to moving to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be moved over.
cs: Vyberte soubory a složky, které mají být přesunuty sem.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Moving
cs: Zrušit přesun

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
cs: Vyberte soubory a složky, které mají být přesunuty do koše.

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
cs: Vložit ze schránky

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
cs: Zamítnout tuto upomínku

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
cs: Příště se již neupomínat

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode.
en: Cancel Renaming
cs: Zrušit přejmenování

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can n
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
cs[0]: Zkopírovat %2 do schránky
cs[1]: Zkopírovat %2 do schránky
cs[2]: Zkopírovat %2 do schránky

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy Location action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puz
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
cs[0]: Kopírovat pozici %2 do schránky
cs[1]: Kopírovat pozici %2 do schránky
cs[2]: Kopírovat pozici %2 do schránky

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Cut action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can no
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
cs[0]: Vyjmout %2 do schránky
cs[1]: Vyjmout %2 do schránky
cs[2]: Vyjmout %2 do schránky

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Delete action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
cs[0]: Trvale smazat %2
cs[1]: Trvale smazat %2
cs[2]: Trvale smazat %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
cs[0]: Duplikovat %2
cs[1]: Duplikovat %2
cs[2]: Duplikovat %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Trash action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can 
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
cs[0]: Přesunout %2 do koše
cs[1]: Přesunout %2 do koše
cs[2]: Přesunout %2 do koše

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
cs[0]: Přejmenovat %2
cs[1]: Přejmenovat %2
cs[2]: Přejmenovat %2

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
cs: Režim výběru

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
cs: Zvolte, které služby budou v místní nabídce zobrazeny:

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
cs: Hledat…

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
cs: Stáhnout nové služby...

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
cs: Je třeba restartovat Dolphin kvůli aktualizaci nastavení systému pro správu verzí.

[ctx: @info]
en: Restart now?
cs: Restartovat nyní?

[ctx: @option:check]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
cs: Příkazy "Kopírovat do" a "Přesunout do"

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
cs: Použít systémové písmo

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
cs: Velikost ikony

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
cs: Velikost náhledu

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextWidthIndex), group (CompactMode)
en: Maximum text width index (0 means unlimited)
cs: Maximální index šířky textu (0 - neomezeně)

note: i18n: ectx: label, entry (UsePermissionsFormat), group (ContentDisplay)
en: Permissions style format
cs: Styl formátu oprávnění

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
cs: Zobrazit příkazy 'Kopírovat do' a 'Přesunout do' v místní nabídce

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAddToPlaces), group (ContextMenu)
en: Show 'Add to Places' in context menu.
cs: Zobrazit 'Přidat do míst' v kontextové nabídce

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSortBy), group (ContextMenu)
en: Show 'Sort By' in context menu.
cs: Zobrazit 'Řadit podle' v kontextové nabídce

note: i18n: ectx: label, entry (ShowViewMode), group (ContextMenu)
en: Show 'View Mode' in context menu.
cs: Zobrazit 'Režim zobrazení' v kontextové nabídce.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewTab), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
cs: Zobrazit 'Otevřít v nové kartě' a 'Otevřít v nových kartách' v kontextové nabídce.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewWindow), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Window' in context menu.
cs: Zobrazit 'Otevřít v novém okně' v kontextové nabídce.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyLocation), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy Location' in context menu.
cs: Zobrazit 'Kopírovat místo' v kontextové nabídce

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDuplicateHere), group (ContextMenu)
en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
cs: Zobrazit 'Zde duplikovat' v kontextové nabídce

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenTerminal), group (ContextMenu)
en: Show 'Open Terminal' in context menu.
cs: Zobrazit 'Otevřít terminál' v kontextové nabídce.

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
cs: Pozice sloupců

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightEntireRow), group (DetailsMode)
en: Highlight entire row
cs: Zvýraznit celou řadu

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
cs: Rozbalitelné složky

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: Hidden files shown
cs: Zobrazené skryté soubory

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
cs: Pokud je tato volba povolena, skryté soubory, jako třeba ty začínající tečkou, budou zobrazeny.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (Dolphin)
en: Version
cs: Verze

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (Dolphin)
en: This option defines the used version of the view properties.
cs: Tato volba definuje použitou verzi pohledu vlastnosti.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
cs: Režim zobrazení

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
cs: Tato volba kontroluje styl náhledu. Současné podporované hodnoty jsou ikony (0), podrobnosti (1) a sloupcová (2) zobrazení.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: Previews shown
cs: Zobrazené náhledy

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
cs: Pokud je tato volba povolena, náhled na obsah souboru je zobrazen ve formě ikony.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: Grouped Sorting
cs: Třídění podle skupin

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
cs: Pokud je tato volba povolena, položky jsou rozděleny do skupin.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
cs: Seřadit soubory podle

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
cs: Tato volba určuje, podle kterého klíče (text, velikost, datum apod.) probíhá třídění.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
cs: Jakým způsobem řadit soubory

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
cs: Při seřazování položek nejdříve zobrazovat složky

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortHiddenLast), group (Dolphin)
en: Show hidden files and folders last
cs: Zobrazit skryté soubory a složky jako poslední

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (VisibleRoles), group (Dolphin)
en: Visible roles
cs: Viditelné role

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HeaderColumnWidths), group (Dolphin)
en: Header column widths
cs: Šířky sloupce záhlaví

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
cs: Vlastnosti změněné naposled

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
cs: Kdy naposled byly tyto vlastnosti uživatelem změněny.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
cs: Dodatečné informace

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewAction), group (General)
en: Select Action
cs: Vyberte činnost

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewCustomAction), group (General)
en: Custom Action
cs: Vlastní činnost

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
cs: Zda má být URL uživatelem měnitelná

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
cs: Režim doplňování textu v navigátoru URL

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
cs: Zobrazovat kompletní cestu v panelu umístění

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInTitlebar), group (General)
en: Should the full path be shown in the title bar
cs: Zobrazovat kompletní cestu v pruhu názvu

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
cs: Bylo výchozí nastavení změněno (vnitřní nastavení není zobrazeno v UI)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
cs: Domovská URL

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
cs: Zda má být zobrazen filtrovací panel

note: i18n: ectx: label, entry (GlobalViewProps), group (General)
en: Should the view properties be used for all folders
cs: Používat společné vlastnosti pohledů pro všechny složky

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
cs: Procházet archivy

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
cs: Zeptat se na potvrzení při zavírání oken s více kartami.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
cs: Zobrazit přepínač výběru

note: i18n: ectx: label, entry (UseTabForSwitchingSplitView), group (General)
en: Use tab for switching between right and left view
cs: Použít Tab k přepínání mezi levou a pravou stranou pohledu

note: i18n: ectx: label, entry (OpenNewTabAfterLastTab), group (General)
en: New tab will be open after last one
cs: Nová karta bude otevřena za poslední

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show item information on hover
cs: Zobrazit informace o položce při přejetí myší

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
cs: Okamžik, od kdy platí vlastnosti pohledu

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandFolders), group (General)
en: Use auto-expanding folders for all view types
cs: Použít samorozbalovací složky pro všechny typy pohledů

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (General)
en: Statusbar
cs: Stavový panel

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
cs: Zobrazovat jezdec zvětšování ve stavovém panelu

note: i18n: ectx: label, entry (LockPanels), group (General)
en: Lock the layout of the panels
cs: Zamknout rozvržení panelů

note: i18n: ectx: label, entry (EnlargeSmallPreviews), group (General)
en: Enlarge Small Previews
cs: Zvětšit malé náhledy

note: i18n: ectx: label, entry (SortingChoice), group (General)
en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
cs: Vyberte si režim řazení položek přirozený, rozlišující nebo nerozlišující velká písmena

note: i18n: ectx: label, entry (TextWidthIndex), group (IconsMode)
en: Text width index
cs: Index šířky textu

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextLines), group (IconsMode)
en: Maximum textlines (0 means unlimited)
cs: Maximální počet řádků textu (0 - neomezeně)

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
cs: Povolené moduly

[ctx: @title:window]
en: Configure
cs: Nastavit

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
cs: Rozhraní

[ctx: @title:group]
en: View
cs: Pohled

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
cs: Místní nabídka

[ctx: @title:group]
en: Trash
cs: Koš

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
cs: Zpětná vazba uživatele

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
cs: Máte neuložené změny. Přejete si je uložit nebo zahodit?

en: Warning
cs: Varování

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
cs: Žádat o potvrzení ve všech aplikacích KDE když:

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
cs: Přesouvání souborů nebo složek do koše

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
cs: Vyprazdňuji koš

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
cs: Mazání souborů nebo složek

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
cs: Dotazovat se na potvrzení v Dolphinu při:

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
cs: Zavírání oken s více kartami

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
cs: Zavírání oken s běžící aplikací v panelu terminálu

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
cs: Při otevírání spustitelného souboru:

en: Always ask
cs: Vždy se dotázat

en: Open in application
cs: Otevřít v aplikaci

en: Run script
cs: Spustit skript

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
cs: Složky, karty a stav okna jako naposled

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
cs: Vyberte umístění domovského adresáře

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
cs: Použít aktuální umístění

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
cs: Použít výchozí umístění

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
cs: Zobrazovat při spuštění:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
cs: Okno:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
cs: Zobrazit celou cestu v pruhu názvu

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
cs: Zobrazit panel pro filtrování

[ctx: option:radio]
en: After current tab
cs: Za ak&tuální kartou

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
cs: Na konci pruhu karet

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
cs: Otevřít nové karty:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
cs: Rozdělit pohled:

en: New windows:
cs: Nová okna

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
cs: Začít v režimu rozděleného pohledu

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
cs: Umístění domovské složky je neplatné nebo neexistuje a nebude použito.

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
cs: Náhledy

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
cs: Potvrzování

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
cs: Panely

[ctx: @option:check]
en: Show previews
cs: Zobrazit náhledy

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
cs: Automatický přehrávat multimediální soubory

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
cs: Zobrazit položku při přejetí myší

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
cs: Informační panel:

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
cs: Zobrazit náhledy v pohledu pro:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: This label forms a full sentence together with the spinbox content. Depending on the option chosen in the spinbox, it reads "Show previews for [files below n MiB]" or "Show previews for [files of any size]".
en: Show previews for
cs: Zobrazit náhledy pro

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
cs: žádný soubor

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
cs: Lokální úložiště:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
cs: Vzdálené úložiště:

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
cs: Zobrazovat jezdec zvětšování

[ctx: @option:check]
en: Disabled
cs: Zakázáno

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
cs: Povolit úpravy pruhu umístění

en: Location bar:
cs: Panel umístění:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
cs: Zobrazovat kompletní cestu v panelu umístění

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
cs: Chování

[ctx: @title:tab]
en: Icons
cs: Ikony

[ctx: @title:tab]
en: Compact
cs: Kompaktní

[ctx: @title:tab]
en: Details
cs: Podrobnosti

[ctx: option:radio]
en: Natural
cs: Přirozený

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
cs: Podle abecedy, nerozlišovat velikost písma

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
cs: Podle abecedy, rozlišovat velikost písma

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
cs: Režim řazení:

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
cs: Zobrazit počet položek

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
cs: Zobrazí velikost obsahu až po

[ctx: option:radio]
en: Show no size
cs: Nezobrazovat velikost

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
cs: Velikost složky:

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
cs: Relativní (např. '%1')

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
cs: Absolutní (např. '%1')

[ctx: @title:group]
en: Date style:
cs: Styl data:

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
cs: Styl oprávnění:

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
cs: Systémové písmo

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
cs: Vlastní písmo

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
cs: Vybrat…

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
cs: Použít společný styl zobrazení pro všechny složky

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
cs: Zapamatovat si styl zobrazení každé složky

[ctx: @title:group]
en: Display style:
cs: Styl zobrazení:

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
cs: Otevírat archivy jako složky

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
cs: Při přetahování otevírat složky

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
cs: Prohlížení:

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
cs: Zobrazit informace o položce při přejetí myší

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
cs: Různé:

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
cs: Zobrazit značkovač výběru

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: Completes the sentence "Double-click triggers [Nothing]".
en: Nothing
cs: Nic

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
cs: Vlastní příkaz

[ctx: @title:group]
en: Background:
cs: Pozadí:

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
cs: Příkaz…

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
cs: Obecné

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
cs: Zobrazení obsahu

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
cs: Výchozí velikost ikony:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
cs: Velikost ikony náhledu:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
cs: Písmo popisky:

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
cs: Malé

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
cs: Střední

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
cs: Velké

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
cs: Obrovské

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
cs: Šířka popisky:

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
cs: Bez omezení

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
cs: Max řádků:

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
cs: Bez omezení

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
cs: Malá

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
cs: Střední

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
cs: Velká

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
cs: Maximální šířka:

[ctx: @option:check]
en: Expandable
cs: Rozbalitelné

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
cs: Složky:

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
cs: Kliknutím kdekoliv v řádku

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
cs: Kliknutím na ikonu nebo název

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
cs: Otevřít soubory a složky:

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
cs[0]: Velikost: %1 pixel
cs[1]: Velikost: %1 pixely
cs[2]: Velikost: %1 pixelů

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
cs: Ikony

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
cs: Kompaktní

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
cs: Podrobnosti

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
cs: Vzestupně

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
cs: Sestupně

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
cs: Zobrazovat nejdříve složky

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
cs: Zobrazit skryté soubory jako poslední

[ctx: @option:check]
en: Show preview
cs: Zobrazit náhled

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
cs: Zobrazit po skupinách

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
cs: Zobrazit skryté soubory

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
cs: Dodatečné informace

en: Choose what to see on each file or folder:
cs: Vyberte co chcete o každém souboru nebo složce zobrazit:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
cs: Režim prohlížení:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
cs: Třídění:

en: View options:
cs: Možnosti pohledu:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
cs: Současná složka

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
cs: Současná složka a podsložky

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
cs: Všechny složky

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
cs: Použít na:

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
cs: Použít jako výchozí nastavení pohledu

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
cs: Vlastnosti pohledu všech podsložek budou změněny. Přejete si pokračovat?

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
cs: Vlastnosti pohledu všech složek budou změněny. Přejete si pokračovat?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
cs: Aplikují se vlastnosti pohledu

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
cs: Počítají se složky: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
cs: Složky: %1

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
cs: Zvětšení:

en: Zoom
cs: Zvětšení

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
cs: Nastaví velikost ikon souborů.

en: Stop
cs: Zastavit

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
cs: Zastavit načítání

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
cs: Zobrazovat posuvník zvětšování

en: Disk Usage Statistics - current folder
cs: Statistika použití disku - současná složka

en: Disk Usage Statistics - current device
cs: Statistika použití disku - současné zařízení

en: Disk Usage Statistics - all devices
cs: Statistika použití disku - všechna zařízení

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
cs: <application>Filelight</application> byl úspěšně nainstalován.

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
cs: Instaluje se Filelight…

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
cs: %1 volno

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
cs: %1 volné z %2 (%3% použito)

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
cs: %1 volné z %2 (%3% použito)
    Klikněte pro správu volného místa.

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
cs: Uvolnit místo na disku

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
cs: Nainstalovat Filelight…

en: Trash Emptied
cs: Koš byl vyprázdněn

en: The Trash was emptied.
cs: Koš byl vyprázdněn.

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
cs: Místa

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
cs: Počet dostupných síťových úložišť

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
cs: Nastavení

en: Select Remote Charset
cs: Vybrat vzdálenou znakovou sadu

en: Default
cs: Výchozí

en: Reload
cs: Obnovit

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
cs[0]: Vybrána 1 složka
cs[1]: Vybrány %1 složky
cs[2]: Vybráno %1 složek

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
cs[0]: Vybrán 1 soubor
cs[1]: Vybrány %1 soubory
cs[2]: Vybráno %1 souborů

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
cs[0]: 1 složka
cs[1]: %1 složky
cs[2]: %1 složek

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
cs[0]: 1 soubor
cs[1]: %1 soubory
cs[2]: %1 souborů

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
cs: 0 složek, 0 souborů

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
cs: %1 kopie

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
cs[0]: Opravdu si přejete otevřít 1 položku?
cs[1]: Opravdu si přejete otevřít %1 položky?
cs[2]: Opravdu si přejete otevřít %1 položek?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
cs[0]: Otevřít %1 položku
cs[1]: Otevřít %1 položky
cs[2]: Otevřít %1 položek

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
cs: Automatické šířky sloupce

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
cs: Vlastní šířky sloupce

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
cs: Operace s košem byla dokončena.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
cs: Mazání dokončeno.

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
cs: Přejmenovat a skrýt

en: Hide this File?
cs: Skrýt tento soubor?

en: Hide this Folder?
cs: Skrýt tuto složku?

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
cs: Umístění je prázdné.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
cs: Umístění '%1' není platné.

en: Loading…
cs: Probíhá načítání…

en: Loading canceled
cs: Načítání zrušeno

en: No items matching the filter
cs: Hledání neodpovídá žádný filtr

en: No items matching the search
cs: Hledání neodpovídá žádná položka

en: Trash is empty
cs: Koš je prázdný

en: No tags
cs: Žádné značky

en: No files tagged with "%1"
cs: Žádné soubory se značkou "%1"

en: No recently used items
cs: Žádné nedávno použité soubory

en: No shared folders found
cs: Nebyly nalezeny žádné sdílené složky

en: No MTP-compatible devices found
cs: Nebylo nalezeno zařízení kompatibilní s MTP

en: No Apple devices found
cs: Nebyla nalezena žádná zařízení Apple

en: No Bluetooth devices found
cs: Nebyla nalezena žádná zařízení Bluetooth

en: Folder is empty
cs: Složka je prázdná

[ctx: @action]
en: Create Folder…
cs: Vytvořit složku...

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
cs: Smazat (použitím odkazu na koš)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
cs: Zde duplikovat

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
cs: Vlastnosti

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
cs: Kopírovat umístění

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
cs: Zkopírovat do schránky cestu první vybrané položky.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
cs: Přesunout do koše...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
cs: Smazat...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
cs: Zde duplikovat...

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
cs: Kopírovat umístění...

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
cs: Zvětší velikost ikony.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
cs: Obnovit původní přiblížení

en: Zoom To Default
cs: Přiblížit na výchozí

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
cs: Nastaví velikost ikony na výchozí.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
cs: Zmenší velikost ikony.

[ctx: @action:inmenu menu of zoom actions]
en: Zoom
cs: Zvětšení

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
cs: Zobrazit náhledy

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
cs: Zobrazit náhledy souborů a složek

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
cs: Složky první

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
cs: Skryté soubory jako poslední

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
cs: Řadit dle

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
cs: Zobrazit dodatečné informace

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
cs: Zobrazovat ve skupinách

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
cs: Zobrazovat skryté soubory

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
cs: Upravit styl zobrazení...

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
cs: Ikony

[ctx: @info]
en: Icons view mode
cs: Režim zobrazení ikon

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
cs: Kompaktní

[ctx: @info]
en: Compact view mode
cs: Kompaktní režim zobrazení

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
cs: Podrobnosti

[ctx: @info]
en: Details view mode
cs: Režim zobrazení podrobností

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
cs: Nejdříve největší

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
cs: Nejdříve nejmenší

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
cs: Nejdříve nejnovější

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
cs: Nejdříve nejstarší

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
cs: Nejdříve nejvyšší

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
cs: Nejdříve nejnižší

[ctx: Sort descending]
en: Descending
cs: Sestupně

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
cs: Vzestupně

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
cs: Činnosti pro současný pohled

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
cs: Činnosti pro "%1"

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
cs[0]: Činnosti pro jednu vybranou položku
cs[1]: Činnosti pro %1 vybrané položky
cs[2]: Činnosti pro %1 vybraných položek

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
cs: Aktualizuji informace o verzi...
