dolphin - en to da translation catalogue (749 entries)

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
da: Agerer som administrator — Vær forsigtig!

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
da: Agerer som admin

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
da: Afslut

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
da: Afslut at handle som administrator

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
da: Agér som administrator igen

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
da: Administrator-godkendelse udløb.

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
da: Agér som administrator

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
da: <application>Dolphin</application> kræver <application>%1</application> for at kunne håndtere systemkontrollerede filer, men det er ikke installeret.<nl/>Tryk på %2 for at installere <application>%1</application> eller %3 for at annullere.

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
da: <para>Gør brug af dine administratorrettigheder i Dolphin: <numberedlist><numbereditem>Navigér til den fil eller mappe, du gerne vil ændre.</numbereditem><numbereditem>Aktivér "%1"-handlingen under enten <interface>Åbn menu|Mere|Vis</interface> eller <interface>Menulinje|Vis</interface>.<nl/> Standardgenvej: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem> Efter godkendelsen kan du håndtere filer som en administrator.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
da: Hvordan man adminstrere

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
da: <para>Du er ved at bruge administratorprivilegier. Når du agere som administrator, kan du ændre og erstatte enhver fil eller mappe på dette system. Dette inkluderer elementer, der er kritiske for at systemet kan fungerer.</para><para>Du kan <emphasis>sletter alle brugers data</emphasis> på denne computer og <emphasis>ødelægge denne installation, så den ikke kan repareres.</emphasis> Hvis du tilføjer bare et enkelt bogstav i et mappe- eller filnavn eller dets indhold, kan gøre, at systemet <emphasis>ikke kan starte igen.</emphasis></para><para>Der er nok ikke nogen advarsel, selvom du er ved at ødelægge dette system.</para><para>Det kan være en god idé at <emphasis>sikkerhedskopiere filer og mapper</emphasis>, inden du fortsætter.</para>

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
da: Risici ved at agere som en administrator

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
da: Jeg forstår og accepterer disse risici

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
da: Advar mig ikke om disse risici igen

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
da: Gendan

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
da: Opret ny(t)

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
da: Åbn sti

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
da: Åbn stien i et nyt faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
da: Åbn stien i et nyt vindue

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
da: Midterklik

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
da: Kopiering gennemført.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
da: Flytning gennemført.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
da: Link oprettet.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
da: Flytning til papirkurv gennemført.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
da: Omdøbning gennemført.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
da: Mappe oprettet.

[ctx: @info]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
da: Gå tilbage til den senest viste mappe.

[ctx: @info]
en: Go forward
da: Gå frem

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
da: Dette fortryder en <interface>Gå|Tilbage</interface>-handling.

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
da: Bekræftelse

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
da: &Afslut %1

en: C&lose Current Tab
da: &Luk nuværende faneblad

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
da: Du har flere faneblade åbne i dette vindue, vil du virkelig afslutte?

en: Do not ask again
da: Spørg ikke igen

en: Show &Terminal Panel
da: Vis &terminalpanel

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
da: Programmet "%1" kører stadigvæk i terminalpanelet. Vil du virkelig afslutte?

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
da: Kan ikke indsætte: Udklipsholderen er tom.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
da: Kan ikke indsætte: Du har ikke rettigheder til at skrive ind i denne mappe.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
da: Åbn %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
da: Åbn foretrukkent søgeværktøj

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
da[0]: Er du sikker på, at du vil åbne ét terminalvindue?
da[1]: Er du sikker på, at du vil åbne %1 terminalvinduer?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
da[0]: Åbn %1 terminal
da[1]: Åbn %1 terminaler

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
da: Kan ikke oprette ny mappe: Du har ikke rettigheder til at oprette elementer i denne mappe.

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
da: Indstil

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
da: Nyt &vindue

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
da: Åbn et nyt Dolphin-vindue

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
da: Dette åbner et nyt vindue ligesom dette, med nuværende placering.<nl/>Du kan trække og slippe elementer mellem vinduerne.

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
da: Nyt faneblad

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
da: Dette åbner et nyt <emphasis>Faneblad</emphasis> med den nuværende placering og visning.<nl/> Faneblad gør det muligt at skifte hurtigt mellem forskellige placeringer og visninger indeni dette vindue. Du kan trække og slippe elementer mellem faneblade.

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
da: Tilføj til Steder

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
da: Dette føjer den valgte mappe til panelet Steder.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
da: Luk faneblad

[ctx: @info]
en: Close Tab
da: Luk faneblad

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
da: Dette lukker det aktuelle faneblad. Hvis der ikke er flere faneblade tilbage vil hele vinduet blive lukket i stedet.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
da: Dette lukker dette vindue.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
da: <para><emphasis>Klip, Kopiér</emphasis> og <emphasis>Indsæt</emphasis> virker mellem mange applikationer og er iblandt de mest brugte kommandoer. Det er derfor deres <emphasis>tastaturgenveje</emphasis> er placeret lige ved siden af hinanden på tastaturet: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> og <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @action]
en: Cut…
da: Klip…

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
da: Dette kopiere elementerne i din nuværende markering til <emphasis>udklipsholderen</emphasis>.<nl/>Brug <emphasis>indsæt</emphasis>-handlingen efter for at kopiere dem fra udklipsholderen til et nyt sted. Elementerne vil blive fjerne fra deres oprindelige placering.

[ctx: @action]
en: Copy…
da: Kopiér…

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
da: Dette kopiere elementerne i din nuværende markering til <emphasis>udklipsholderen</emphasis>.<nl/>Brug <emphasis>indsæt</emphasis>-handlingen efter for at kopiere dem fra udklipsholderen til et nyt sted.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
da: Dette kopiere elementer fra din <emphasis>udklipsholder</emphasis> til den nuværende viste mappe.<nl/>Hvis elementerne blev tilføjet til din udklipsholder via <emphasis>klip</emphasis>-handlingen bliver de fjernet fra deres gamle lokation.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
da: Kopiér til anden visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
da: Kopiér til anden visning…

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
da: Dette kopiere de valgte elementer fra visningen i fokus til den anden visning (kun tilgængelig i opdelt visning).

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
da: Kopiér til anden visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
da: Flyt til anden visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
da: Flyt til anden visning…

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
da: Dette flytter de valgte elementer fra visningen i fokus til den anden visning (kun tilgængelig i opdelt visning).

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
da: Flyt til anden visning

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
da: Filtrér…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
da: Vis filterlinje

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
da: Slå filterlinje til/fra

en: Search…
da: Søg…

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
da: Søg efter filer og mapper

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
da: Slå søgelinje til/fra

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
da: Søg

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
da: Markér filer og mapper

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
da: Markér

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
da: Dette markerer alle filer og mapper i den aktuelle placering.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
da: Omvendt markering

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
da: Dette markerer alle elementer, som du i øjeblikket <emphasis>ikke</emphasis> har valgt i stedet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
da: Vis visningen er blevet splittet, vil dette poppe visningen i fokus ud til et nyt vinduw.

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
da: Gemmested

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
da: Åbner gemmestedets virtuelle mappe i et opdelt vindue

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
da: Genindlæs visning

[ctx: @info]
en: Stop loading
da: Stop indlæsning

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
da: Dette stopper indlæsning af den aktuelle mappes indhold.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
da: Redigérbar adresse

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
da: Erstat adresse

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
da: Dette skifter til at redigere lokationen og markerer den så du hurtigt kan indtaste en ny.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
da: Fortryd luk faneblad

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
da: Dette bringer dig tilbage til det senest lukkede faneblad.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
da: Sammenlign filer

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
da: <para>Dette åbner et foretrukket søgeværktøj for den viste placering.</para><para>Brug <emphasis>Flere søgeværktøjer</emphasis>-menuen til at indstille den.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
da: Åbn terminal

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
da: Åbn terminal her

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
da: Gå til faneblad %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
da: Sidste faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
da: Gå til sidste faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
da: Næste faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
da: Gå til næste faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
da: Forrige faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
da: Gå til forrige faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
da: Vis mål

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
da: Åbn i nyt faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
da: Åbn i nye faneblade

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
da: Åbn i nyt vindue

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
da: Åbn i opdelt visning

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
da: Lås paneler op

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
da: Lås paneler

[ctx: @title:window]
en: Folders
da: Mapper

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
da: Fokusér på terminalpanelet

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
da: Flyt tastaturfokus til og fra terminalpanelet.

[ctx: @title:window]
en: Places
da: Steder

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
da: Vis skjulte steder

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
da: Fokusér på placeringspanel

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
da: Flyt tastaturfokusset til og fra placeringspanelet.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
da: Vis paneler

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
da: Kan ikke omdøbe: Du har ikke rettigheder til at omdøbe elementer i denne mappe.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
da: Kan ikke slette: Du har ikke rettigheder til at slette elementer fra denne mappe.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
da: Kan ikke klippe: Du har ikke rettigheder til at flytte elementer fra denne mappe.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
da: Kan ikke duplikere her: Du har ikke rettigheder til at oprette elementer i denne mappe.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
da: Kan ikke kopiere til den anden visning: Ingen filer valgt.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
da: Kan ikke flytte til den anden visning: Ingen filer valgt

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
da: Kan ikke kopiere til den anden visning: Den anden visning indeholder allerede disse elementer.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
da: Kan ikke flytte til den anden visning: Den anden visning indeholder allerede disse elementer.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
da: Kan ikke kopiere til den anden visning: Du har ikke rettigheder til at skrive ind i destinationsmappen.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
da: Kan ikke flytte til den anden visning: Du har ikke rettigheder til at skrive ind i destinationsmappen.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
da: Kan ikke flytte til den anden visning: Du har ikke rettigheder til at flytte elementer fra denne mappe.

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
da: Luk

[ctx: @info]
en: Close left view
da: Luk venstre visningspanel

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
da: Pop venstre visning ud

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
da: Flyt venstre visning til et nyt vindue

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
da: Luk

[ctx: @info]
en: Close right view
da: Luk højre visningspanel

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
da: Pop højre visning ud

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
da: Flyt højre visning til nyt vindue

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
da: Opdel

[ctx: @info]
en: Split view
da: Opdelt visning

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
da: Pop ud

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
da: Dette åbner et vindue der informerer dig om versionen, licensen, brugte biblioteker og vedligeholdere af dette program.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
da: Tag fokus fra terminalpanel

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
da: Tag fokus fra terminalpanel

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
da: Tag fokus fra placeringspanel

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
da: Indtast server-URL (f.eks. smb://[ip-adresse])

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Empties Trash to create free space
da: Tømmer papirkurven for at frigøre plads

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
da: Tilføj netværksmappe

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
da[0]: Adresselinje
da[1]: Adresselinjer

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
da: Kunen ikke finde pakken %1.

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
da: Installation afsluttede uden melde om succes. (%1)

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
da: Kunne ikke installere <application>%1</application>: %2 (%3)<nl/>Prøv at installere <application>%1</application> manuelt i stedet.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
da: &Redigér filtype…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
da: Markér elementer der matcher…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
da: Afmarkér elementer der matcher…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
da: Afmarkér alle

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
da: Pro&grammer

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
da: &Netværksmapper

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
da: Papirkurv

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
da: Find fil…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
da: Åbn &terminal

[ctx: @title:window]
en: Select
da: Markér

en: Select all items matching this pattern:
da: Markér alle elementer der matcher dette mønster:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
da: Afmarkér

en: Unselect all items matching this pattern:
da: Afmarkér alle elementer der matcher dette mønster:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
da: Markering

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Gå

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
da: Værktøjer

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
da: Dolphin-værktøjslinje

en: Recently Closed Tabs
da: Nyligt lukkede faneblade

en: Empty Recently Closed Tabs
da: Tøm nyligt lukkede faneblade

en: Search for %1 in %2
da: Søg efter %1 i %2

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
da: Nyt faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
da: Frigør faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
da: Luk andre faneblade

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
da: Luk faneblad

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
da: Adresselinje

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
da: Du kan ikke skrive i denne mappe.

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
da: Kørsel af Dolphin som root kan være farligt. Pas godt på.

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
da: Indlæser mappe…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
da: Sorterer…

en: Search
da: Søg

en: Search for %1
da: Søg efter %1

[ctx: @info]
en: Searching…
da: Søger…

[ctx: @info:status]
en: No items found.
da: Ingen elementer fundet.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
da: Dolphin understøtter ikke hjemmesider, webbrowseren er blevet startet

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
da: Protokollen er ikke understøttet af Dolphin, standardprogrammet er blevet startet

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
da: Ugyldig protokol '%1'

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
da: Ugyldig protokol

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
da: Godkendelse krævet for at åbne denne mappe.

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
da: Nuværende lokation blev ændret. <filename>%1</filename> er ikke længere tilgængelig.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
da: Behold filter ved skift af mappe

en: Filter…
da: Filtrér…

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
da: Skjul filterlinje

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
da: Flyt til ny mappe…

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
da: "%1" og "%2"

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
da: "%1", "%2" og "%3"

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
da: "%1", "%2", "%3" og "%4"

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
da: "%1", "%2", "%3", "%4" og "%5"

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
da[0]: Én markeret fil
da[1]: %1 markerede filer

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
da[0]: Én markeret mappe
da[1]: %1 markerede mapper

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
da[0]: Ét markeret element
da[1]: %1 markerede elementer

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
da[0]: Én fil
da[1]: %1 filer

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
da[0]: Én mappe
da[1]: %1 mapper

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
da[0]: Ét element
da[1]: %1 elementer

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
da[0]: %1 element
da[1]: %1 elementer

[ctx: @title:group]
en: Others
da: Andre

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
da: Mapper

[ctx: @title:group Size]
en: Small
da: Lille

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: @title:group Size]
en: Big
da: Stor

[ctx: @title:group Date]
en: Today
da: I dag

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
da: I går

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
da: En uge siden

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
da: To uger siden

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
da: Tre uger siden

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
da: Tidligere denne måned

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
da: "I går" (MMMM, åååå)

[ctx: @title:group Date: The week day name: dddd, MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number.]
en: dddd (MMMM, yyyy)
da: dddd (MMMM, åååå)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
da: "En uge siden" (MMMM, åååå)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
da: "To uger siden" (MMMM, åååå)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
da: "Tre uger siden" (MMMM, åååå)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
da: "Tidligere i" MMMM, yyyy

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
da: MMMM, åååå

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
da: Læs,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
da: Skriv,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
da: Kør,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
da: Forbudt

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
da: Bruger: %1 | Gruppe: %2 | Andre: %3

[ctx: @label]
en: Name
da: Navn

[ctx: @label]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @label]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
da: Datoformatet kan blive valgt i indstillingerne.

[ctx: @label]
en: Created
da: Oprettet

[ctx: @label]
en: Accessed
da: Tilgået

[ctx: @label]
en: Rating
da: Vurdering

[ctx: @label]
en: Tags
da: Mærker

[ctx: @label]
en: Comment
da: Kommentar

[ctx: @label]
en: Title
da: Titel

[ctx: @label]
en: Document
da: Dokument

[ctx: @label]
en: Author
da: Ophavsmand

[ctx: @label]
en: Publisher
da: Udgiver

[ctx: @label]
en: Page Count
da: Sideantal

[ctx: @label]
en: Word Count
da: Ordtælling

[ctx: @label]
en: Line Count
da: Linjeantal

[ctx: @label]
en: Date Photographed
da: Fotograferingsdato

[ctx: @label]
en: Image
da: Billede

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
da: Dimensioner

[ctx: @label]
en: Width
da: Bredde

[ctx: @label]
en: Height
da: Højde

[ctx: @label]
en: Orientation
da: Orientering

[ctx: @label]
en: Artist
da: Kunstner

[ctx: @label]
en: Audio
da: Lyd

[ctx: @label]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: @label]
en: Bitrate
da: Bithastighed

[ctx: @label]
en: Track
da: Spor

[ctx: @label]
en: Release Year
da: Udgivelsesår

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
da: Aspektforhold

[ctx: @label]
en: Frame Rate
da: Billedhastighed

[ctx: @label]
en: Path
da: Sti

[ctx: @label]
en: Other
da: Andet

[ctx: @label]
en: File Extension
da: Filendelse

[ctx: @label]
en: Deletion Time
da: Sletningstidspunkt

[ctx: @label]
en: Link Destination
da: Link-destination

[ctx: @label]
en: Downloaded From
da: Downloadet fra

[ctx: @label]
en: Permissions
da: Rettigheder

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
da: Tilladelsesformatet kan ændres i indstillingerne. Valgene er symbolsk, numerisk (oktale) eller et kombineret format

[ctx: @label]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: @label]
en: User Group
da: Brugergruppe

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
da: Kører <application>Dolphin</application> med <command>sudo</command> frarådes. Kør venligst <icode>%1</icode> i stedet.

[ctx: @title]
en: File Manager
da: Filhåndtering

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2022 The Dolphin Developers
da: (C) 2006-2022 Dolphin-udviklerne

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
da: Vedligeholder (fra 2021) og udvikler

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
da: Vedligeholder (fra 2021) og udvikler (siden 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
da: Vedligeholder (2014-2021) og udvikler

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
da: Vedligeholder (2014-2018) og udvikler

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
da: Vedligeholder (fra 2012-14) og udvikler

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
da: Vedligeholder og udvikler (2006-2012)

[ctx: @info:credit]
en: Developer
da: Udvikler

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
da: Dokumentation

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
da: De filer og mapper der blev givet som argumenter vil blive markeret.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
da: Dolphin vil blive startet med opdelt visning.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
da: Dolphin åbner eksplicit i et nyt vindue.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
da: Opsæt Dolphin til administrative opgaver.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
da: Start Dolphin-dæmonen (kun påkrævet for DBus-grænseflade).

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
da: Dokument der skal åbnes

note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (FoldersPanel)
en: Hidden files shown
da: Skjulte filer vist

note: i18n: ectx: label, entry (LimitFoldersPanelToHome), group (FoldersPanel)
en: Limit folders panel to home directory if inside home
da: Begræns mappers panel til hjemmemappen hvis de er inden i hjem

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
da: Automatisk rulning

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
da: Klip

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
da: Kopiér

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
da: Omdøb…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
da: Begræns til hjemmemappen

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
da: Automatisk rulning

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
da: Egenskaber

note: i18n: ectx: label, entry (previewsShown), group (InformationPanel)
en: Previews shown
da: Forhåndsvisninger vist

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
da: Afspil automatisk mediefiler

note: i18n: ectx: label, entry (showHovered), group (InformationPanel)
en: Show item on hover
da: Vis element når musen er over

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
da: Datovisningsformat

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
da: Afspil automatisk mediefiler

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
da: Vis element når musen er over

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
da: Indstil…

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
da: Kondenseret dato

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
da: Vælg hvilke data der skal vises:

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
da[0]: %1 element markeret
da[1]: %1 elementer markeret

en: play
da: afspil

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (PlacesPanel)
en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
da: Størrelse på ikoner i panelet Steder (-1 betyder "automatisk")

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
da: Indstil papirkurv...

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
da: Terminalen kan ikke vises fordi Konsole ikke er installeret. Installér den venligst og genåbn panelet.

en: Install Konsole
da: Installér Konsole

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
da: Placering

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
da: Hvad

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
da: Alle typer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
da: Mapper

[ctx: @item:inlistbox]
en: Documents
da: Dokumenter

[ctx: @item:inlistbox]
en: Images
da: Billeder

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
da: Lydfiler

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
da: Videoer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
da: Alle datoer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
da: I dag

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
da: I går

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
da: Denne uge

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
da: Denne måned

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
da: I år

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
da: Alle vurderinger

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
da: 1 eller højere

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
da: 2 eller højere

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
da: 3 eller højere

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
da: 4 eller højere

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
da: Højeste vurdering

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
da: Indstil markering

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
da[0]: Mærke: %2
da[1]: Mærker: %2

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
da: Tilføj mærker

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
da: Herfra (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
da: Begræns søgning til "%1" og dens undermapper

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
da: Gem søgningen for hurtig adgang igen i fremtiden

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
da: Afslut søgning

[ctx: action:button]
en: Filename
da: Filnavn

[ctx: action:button]
en: Content
da: Indhold

[ctx: action:button]
en: From Here
da: Herfra

[ctx: action:button]
en: Your files
da: Dine filer

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
da: Søg i din hjemmemappe

en: Open %1
da: Åbn %1

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
da: Forespørgselsresultater fra "%1"

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
da: Vælg de filer og mapper, der skal kopieres.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
da: Annullér kopiering

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
da: Vælg en eller flere mapper hvis lokation skal kopieres.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Copy over" refers to copying to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be copied over.
da: Vælg de filer og mapper, der skal kopieres over.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
da: Vælg de filer og mapper der skal klippes.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
da: Annullér klipning

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
da: Vælg de filer og mapper, der skal slettes permanent.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
da: Annullér

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
da: Vælg de filer og mapper, der skal duplikeres her

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to duplicate files by leaving the selection mode.
en: Cancel Duplicating
da: Annullér duplikation

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
da: Mere

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Move over" refers to moving to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be moved over.
da: Vælg de filer og mapper, der skal flyttes over.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Moving
da: Annullér flytning

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
da: Vælg de filer og mapper, der skal flytte til papirkurven.

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
da: Indsæt fra udklipsholderen

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
da: Afvis denne påmindelse

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
da: Mind mig ikke om det igen

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
da: Vælg den fil eller mapper der skal omdøbes.
    Masseomdøbning er tilgængelig hvis flere elementer vælges.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode.
en: Cancel Renaming
da: Annullér resterende

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can n
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
da[0]: Kopiér %2 til udklipsholderen
da[1]: Kopiér %2 til udklipsholderen

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy Location action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puz
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
da[0]: Kopiér lokationen af %2 til udklipsholderen
da[1]: Kopier lokationen af %2 til udklipsholderen

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Cut action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can no
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
da[0]: Klip %2 til udklipsholderen
da[1]: Klip %2 til udklipsholderen

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Delete action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
da[0]: Slet %2 permanent
da[1]: Slet %2 permanent

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
da[0]: Duplikér %2
da[1]: Duplikér %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Trash action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can 
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
da[0]: Flyt %2 til papirkurv
da[1]: Flyt %2 til papirkurv

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
da[0]: Omdøb %2
da[1]: Omdøb %2

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
da: Markeingstilstand: Klik på filer eller mapper for at vælge/fravælge dem.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
da: Markeringstilstand

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
da: Afslut markeringstilstand

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
da: Vælg hvilke tjenester der skal vises i kontekstmenuen:

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
da: Søg…

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
da: Download nye tjenester…

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
da: Dolphin skal genstartes for at anvende de opdaterede indstillinger for versionsstyringssystemet.

[ctx: @info]
en: Restart now?
da: Genstart nu?

[ctx: @option:check]
en: Delete
da: Slet

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
da: Kommandoerne "Kopiér til" og "Flyt til"

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
da: Brug systemets skrifttype

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
da: Ikonstørrelse

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
da: Størrelse af forhåndsvisning

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextWidthIndex), group (CompactMode)
en: Maximum text width index (0 means unlimited)
da: Indeks for maksimal tekstbredde (0 betyder ubegrænset)

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: How we display the size of directories
da: Hvordan vi viser størrelsen af mapper

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content count
da: Vis antallet af indholdet

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content size
da: Vis størrelsen på indholdet

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Do not show any directory size
da: Vis ikke mappestørrelse

note: i18n: ectx: label, entry (RecursiveDirectorySizeLimit), group (ContentDisplay)
en: Recursive directory size limit
da: Rekursiv størrelsesgrænse på mapper

note: i18n: ectx: label, entry (UseShortRelativeDates), group (ContentDisplay)
en: if true we use short relative dates, if not short dates
da: hvis sand, bruger vi korte, relative datoer, ellers korte datoer

note: i18n: ectx: label, entry (UsePermissionsFormat), group (ContentDisplay)
en: Permissions style format
da: Format for stil af tilladelser

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
da: Vis kommandoerne "Kopiér til" og "Flyt til" i kontekstmenu

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAddToPlaces), group (ContextMenu)
en: Show 'Add to Places' in context menu.
da: Vis 'Tilføj til steder' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSortBy), group (ContextMenu)
en: Show 'Sort By' in context menu.
da: Vis "Sortér  efter" i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowViewMode), group (ContextMenu)
en: Show 'View Mode' in context menu.
da: Vis 'Visningstilstand' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewTab), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
da: Vis 'Åbn i nyt faneblad' og 'Åbn i nye faneblade' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewWindow), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Window' in context menu.
da: Vis 'Åbn i nyt vindue' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Open In Split View' in context menu.
da: Vis 'Åbn i opdelt visning' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyLocation), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy Location' in context menu.
da: Vis 'Kopiér placering' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDuplicateHere), group (ContextMenu)
en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
da: Vis 'Duplikér her' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenTerminal), group (ContextMenu)
en: Show 'Open Terminal' in context menu.
da: Vis 'Åbn terminal' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
da: Vis 'Kopiér til anden opdelt visning' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Move to other split view' in context menu.
da: Vis 'Flyt til anden opdelt visning' i kontekstmenuen.

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
da: Placering af kolonner

note: i18n: ectx: label, entry (SidePadding), group (DetailsMode)
en: Side Padding
da: Sidepolstring

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightEntireRow), group (DetailsMode)
en: Highlight entire row
da: Fremhæv hele rækken

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
da: Udfoldelige mapper

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: Hidden files shown
da: Skjulte filer vist

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
da: Når denne indstilling er aktiveret vil skjulte filer, såsom dem der starter med ".", blive vist i filvisningen.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (Dolphin)
en: This option defines the used version of the view properties.
da: Denne indstilling bestemmer hvilken version af visningsegenskaberne der bruges.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
da: Visningstilstand

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
da: Denne indstilling styrer visningstypen. Aktuelt understøttede værdier inkluderer ikon- (0), detaljeret (1) og kolonnevisning (2).

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: Previews shown
da: Forhåndsvisninger vist

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
da: Når denne indstilling er aktiveret, forhåndsvises filindholdet som et ikon.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: Grouped Sorting
da: Grupperet sortering

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
da: Når denne indstilling er aktiveret, kategoriseres de sorterede elementer i grupper.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
da: Sortér filer efter

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
da: Denne indstilling definerer hvilken attribut (tekst, størrelse, data, osv.) sortering udføres efter.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
da: Rækkefølge filer skal sorteres i

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
da: Vis mapper først ved sortering af filer og mapper

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortHiddenLast), group (Dolphin)
en: Show hidden files and folders last
da: Vis skjulte filer og mapper til sidst

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (VisibleRoles), group (Dolphin)
en: Visible roles
da: Synlige roller

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HeaderColumnWidths), group (Dolphin)
en: Header column widths
da: Kolonnebredde for overskrifter

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
da: Seneste ændring af egenskaber

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
da: Sidste gang disse egenskaber blev ændret af brugeren.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
da: Yderligere information

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewAction), group (General)
en: Select Action
da: Vælg handling

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewCustomAction), group (General)
en: Custom Action
da: Tilpasset handling

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
da: Skal URL'en kunne redigeres af brugeren

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
da: Tekstfuldførelsestilstand for URL-navigeringen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
da: Skal den fulde sti vises i adresselinjen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInTitlebar), group (General)
en: Should the full path be shown in the title bar
da: Skal den fulde sti vises i titellinjen

note: i18n: ectx: label, entry (OpenExternallyCalledFolderInNewTab), group (General)
en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
da: Kan en eksternt kaldt mappe åbnes i et nyt faneblad i en eksisterende Dolphin-instans

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
da: Er opstartsindstillingerne blevet ændret (intern indstilling som ikke vises i brugerfladen)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
da: Start-URL

note: i18n: ectx: label, entry (RememberOpenedTabs), group (General)
en: Remember open folders and tabs
da: Husk åbne mapper og faneblade

note: i18n: ectx: label, entry (SplitView), group (General)
en: Place two views side by side
da: Placér to visninger side om side

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
da: Skal filterlinjen vises

note: i18n: ectx: label, entry (GlobalViewProps), group (General)
en: Should the view properties be used for all folders
da: Skal visningsegenskaberne anvendes for alle mapper

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
da: Gennemse arkiver

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
da: Spørg om bekræftelse ved lukning af vinduer som har flere faneblade.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingTerminalRunningProgram), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
da: Spørg om bekræftelse ved lukning af vinduer som har et program der stadigvæk kører i terminalpanelet.

note: i18n: ectx: label, entry (RenameInline), group (General)
en: Rename single items inline
da: Integreret omdøbning af enkelte elementer

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
da: Vis markering til/fra

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPasteBarAfterCopying), group (General)
en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
da: Vis en menu for nem indsætning efter der blev klippet eller kopieret med selektionstilstanden i bundpanelet.

note: i18n: ectx: label, entry (UseTabForSwitchingSplitView), group (General)
en: Use tab for switching between right and left view
da: Brug tabulator-tast til at skifte mellem højre og venstre visning

note: i18n: ectx: label, entry (CloseActiveSplitView), group (General)
en: Close the view in focus when turning off split view
da: Luk visningen i fokus når opdelt visning slås fra

note: i18n: ectx: label, entry (OpenNewTabAfterLastTab), group (General)
en: New tab will be open after last one
da: Ny fane åbnes efter den sidste

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show item information on hover
da: Vis elementinformation når musen er over

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
da: Tidsstempel siden hvornår visningsegenskaberne er gyldige

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandFolders), group (General)
en: Use auto-expanding folders for all view types
da: Brug mapper som automatisk folder ud til alle visningstyper

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (General)
en: Show the statusbar
da: Vis statuslinjen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
da: Vis zoom-skydeknap i statuslinjen

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSpaceInfo), group (General)
en: Show the space information in the statusbar
da: Vis pladsinformation i statuslinjen

note: i18n: ectx: label, entry (LockPanels), group (General)
en: Lock the layout of the panels
da: Lås panelernes layout

note: i18n: ectx: label, entry (EnlargeSmallPreviews), group (General)
en: Enlarge Small Previews
da: Forstør små forhåndsvisninger

note: i18n: ectx: label, entry (SortingChoice), group (General)
en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
da: Vælg naturlig, versalfølsom eller ikke versalfølsom sorteringsrækkefølge af elementerne

note: i18n: ectx: label, entry (HideXTrashFile), group (General)
en: Also hide files with application/x-trash mimetype
da: Skjul også filer med MIME-typen application/x-trash

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyFolders), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
da: Spørg om bekræftelse før der åbnes mange mapper på én gang.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyTerminals), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
da: Spørg om bekræftelse for der åbnes mange terminaler på én gang.

note: i18n: ectx: label, entry (TextWidthIndex), group (IconsMode)
en: Text width index
da: Indeks for tekstbredde

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextLines), group (IconsMode)
en: Maximum textlines (0 means unlimited)
da: Maksimalt antal tekstlinjer (0 betyder ubegrænset)

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
da: Aktiverede plugins

[ctx: @title:window]
en: Configure
da: Indstil

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
da: Grænseflade

[ctx: @title:group]
en: View
da: Vis

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
da: Kontekstmenu

[ctx: @title:group]
en: Trash
da: Papirkurv

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
da: Brugerfeedback

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
da: Du har ikke-gemte ændringer. Vil du anvende ændringerne eller kassere dem?

en: Warning
da: Advarsel

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
da: Spørg om bekræftelse i alle KDE-programmer når:

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
da: Filer eller mapper flyttes til papirkurv

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
da: Tømning af papirkurv

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
da: Filer eller mapper slettes

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
da: Spørg om bekræftelse i Dolphin når:

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
da: Der lukkes vinduer med flere faneblade

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
da: Der lukkes vinduer som har et program der kører i terminalpanelet

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
da: Åbne mange mapper på én gang

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
da: Åbner mange terminaler på én gang

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
da: Skifter til at agere som administrator.

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
da: Når en kørbar fil åbnes:

en: Always ask
da: Spørg altid

en: Open in application
da: Åbn i program

en: Run script
da: Kør script

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
da: Mapper, faneblade og vinduestilstand fra sidste gang

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
da: Vis startplacering ved opstart

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: For entering the absolute path to a user-specified home folder. Default: /home/userName/
en: Enter home location path
da: Indtast sti for startplacering

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
da: Vælg startplacering

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
da: Brug nuværende placering

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
da: Brug standardplacering

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
da: Vis ved opstart:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
da: Åbner mapper:

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
da: Behold et enkelt Dolphin-vindue, når mapper åbnes i nye faner.

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
da: Vindue:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
da: Vis den fulde sti i titellinjen

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
da: Vis filterlinje

[ctx: option:radio]
en: After current tab
da: Efter nuværende faneblad

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
da: I slutningen af fanebladslinjen

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
da: Åbn i nye faneblade:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
da: Opdelt visning:

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
da: Skift mellem visninger med tabulatortasten

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
da: Når opdelt visning slås fra, så lukkes visningen i fokus

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
da: Når den ikke er markeret, vil den modsatte visning blive lukket. Lukkeikonet vil altid illustrerer hvilken visning (venstre eller højre), der bliver lukket.

en: New windows:
da: Nyt vinduer:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
da: Begynd med opdelt visningstilstand

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
da: Placeringen af hjemmemappen er ugyldig eller findes ikke, den vil ikke blive anvendt.

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
da: Mapper &og faneblad

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
da: Forhåndsvisning

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
da: Bekræftelser

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
da: Paneler

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
da: Status- &og adresselinjerne

[ctx: @option:check]
en: Show previews
da: Vis Forhåndsvisninger

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
da: Afspil automatisk mediefiler

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
da: Vis element når musen er over

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
da: Brug &lang dato, for eksempel '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
da: Brug &kondenseret dato, for eksempel '%1'

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
da: Informationspanel:

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
da: Panelindstillinger er også tilgængelige gennem deres kontekstmenu. Åbn den ved at højreklikke på et panel.

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
da: Vis forhåndsvisninger i visningen for:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: This label forms a full sentence together with the spinbox content. Depending on the option chosen in the spinbox, it reads "Show previews for [files below n MiB]" or "Show previews for [files of any size]".
en: Show previews for
da: Vis forhåndsvisninger for

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
da: filer nedenfor

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
da: filer af enhver størrelse

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
da: ingen filer

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
da: Vos forhåndsvisninger for mapper

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
da: <para>At oprette <emphasis>forhåndsvisninger</emphasis> for eksterne mapper er meget ressourceintensivt i form at brug af netværksressourcer.</para><para>Deaktivér dette hvis det er langsomt at navigere i eksterne mapper i Dolphin eller når du tilgår lagerplads via kablet forbindelser.</para>

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
da: Lokalt lager:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
da: Eksternt lager:

[ctx: @option:check]
en: Show status bar
da: Vis statuslinje

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
da: Vis zoom-skydeknap

[ctx: @option:check]
en: Show space information
da: Vis pladsinformation

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
da: Statuslinje:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
da: Gør adresselinjen redigérbar

en: Location bar:
da: Adresselinje:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
da: Vis hele stien i adresselinjen

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
da: Opførsel

[ctx: @title:tab]
en: Icons
da: Ikoner

[ctx: @title:tab]
en: Compact
da: Kompakt

[ctx: @title:tab]
en: Details
da: Detaljer

[ctx: option:radio]
en: Natural
da: Naturlig

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
da: Alfabetisk, ikke versalfølsom

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
da: Alfabetisk, versalfølsom

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
da: Sorteringstilstand:

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
da: Vis antal elementer

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
da: Vis størrelse på indhold, op til

[ctx: option:radio]
en: Show no size
da: Vis ingen størrelse

en:  level deep |  levels deep
da[0]: niveau dyb
da[1]: niveauer dyb

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
da: Mappestørrelse:

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
da: Relativ (f.eks. '%1')

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
da: Absolut (f.eks. '%1')

[ctx: @title:group]
en: Date style:
da: Stil for dato:

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
da: Symbolsk (f.eks. 'drwrxr-xr-x')

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
da: Numerisk (Oktal) (f.eks. '755')

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
da: Kombineret (f.eks. 'drwxr-xr-x (755)')

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
da: Stil for tilladelser:

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
da: Systemets skrifttype

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
da: Brugerdefineret skrifttype

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
da: Vælg…

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
da: Brug fælles visningsstil for alle mapper

[ctx: @info]
note: i18n: The information in this sentence contradicts the preceding sentence. That's what the word "still" is communicating. The previous sentence is "Use common display style for all folders".
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
da: Nogle specielle visninger som søgning, nylige filer og papirkurven vil stadig bruge en tilpasset visningsstil.

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
da: Husk visningsstil for hver mappe

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
da: Dolphin vil tilføje filsystemsmetadata til mapper du ændrer visningsegenskaber for. Hvis det ikke er muligt, vil en .directory-fil oprettes i stedet

[ctx: @title:group]
en: Display style:
da: Stil for visning:

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
da: Åbn arkiver som mapper

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
da: Åbn mapper under trække-operationer

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
da: Vis elementinformation når musen er over

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
da: Diverse:

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
da: Vis markør til markering

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
da: Integreret omdøbning af enkelte elementer

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
da: Omdøbnin af flere filer sker altid i et dialogvindue.

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
da: Skjul også sikkerhedskopieringsfiler, når skjulte filer skjules.

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
da: Sikkerhedskopieringsfiler er filerne hvis MIME-type er applikation/x-trash, mønstre: %1

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
da: Handling, der udløses, når der dobbeltklikkes på vis baggrunden

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: Completes the sentence "Double-click triggers [Nothing]".
en: Nothing
da: Ingenting

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
da: Brugerdefineret kommando

[ctx: @info]
note: i18n: This sentence is incomplete because the user can choose an action that is triggered in a combobox that will appear directly after "triggers". (While using a left-to-right language it will be to the right of "triggers", in a right-to-left layout it will be to the left.) So please try to keep th
en: Double-click triggers
da: Dobbeltklik udløser

[ctx: @title:group]
en: Background:
da: Baggrund:

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
da: Indtast tilpasset kommando, der skal udløses, når der dobbeltklikkes vis baggrunden

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
da: Kommando…

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
da: Brug {path} for at få stien af den nuværende mappe. Eksempel: dolphin {path}

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
da: Indholdsvisning

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
da: Standard ikonstørrelse:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
da: Forhåndsvisning af ikonstørrelse:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
da: Etiketskrifttype:

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
da: Lille

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
da: Stor

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
da: Enorm

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
da: Etiketbredde:

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
da: Maksimalt linjeantal:

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
da: Ubegrænset

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
da: Lille

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
da: Stor

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
da: Maksimal bredde:

[ctx: @option:check]
en: Expandable
da: Kan foldes ud

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
da: Mapper:

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
da: Ved at klikke hvor som helst på rækken

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
da: Ved at klikke på ikonet eller navnet

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
da: Åbn filer og mapper:

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
da[0]: Størrelse: 1 pixel
da[1]: Størrelse: %1 pixel

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
da: Se visningsstil

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
da: Ikoner

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
da: Kompakt

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
da: Detaljer

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
da: Stigende

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
da: Faldende

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
da: Vis mapper først

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
da: Vis skjulte filer til sidst

[ctx: @option:check]
en: Show preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
da: Vis i grupper

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
da: Yderligere information

en: Choose what to see on each file or folder:
da: Vælg hvad du vil se på hver fil eller mappe:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
da: Visningstilstand:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
da: Sortering:

en: View options:
da: Visningsindstillinger:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
da: Nuværende mappe

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
da: Nuværende mappe og undermapper

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
da: Alle mapper

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
da: Anvend på:

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
da: Anvend som standard visningsindstillinger

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
da: Visningsegenskaberne for alle undermapper vil blive ændret. Vil du fortsætte?

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
da: Visningsegenskaberne for alle mapper vil blive ændret. Vil du fortsætte?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
da: Anvender visningsegenskaber

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
da: Tæller mapper: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
da: Mapper: %1

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
da: Angiver størrelsen på filikonerne.

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
da: Stop indlæsning

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
da: Vis zoom-skydeknap

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Space Information
da: Vis pladsinformation

en: Disk Usage Statistics - current folder
da: Statistik over diskforbrug - nuværende mappe

en: Disk Usage Statistics - current device
da: Statistik over diskforbrug - nuværende enhed

en: Disk Usage Statistics - all devices
da: Statistik over diskforbrug - alle enheder

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
da: <application>Filelight</application> blev installeret.

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
da: Installere

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
da: %1 ledig

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
da: %1 ledigt ud af %2 (%3% brugt)

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
da: %1 ledigt ud af %2 (%3% brugt)
    Tryk for at håndtere diskpladsforbrug.

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
da: Frigør diskplads

[ctx: @title]
note: i18n: The new line ("<nl/>") tag is only there to format this text visually pleasing, i.e. to avoid having one very long line.
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
da: <para>Installér yderligere software for at se statistik over diskforbrug<nl/> og identificere store filer og mapper.</para>

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
da: Installér Filelight…

en: Trash Emptied
da: Papirkurv tømt

en: The Trash was emptied.
da: Papirkurven blev tømt.

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
da: Steder

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
da: Antal tilgængelige Netværksdelinger

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
da: En delmængde af Dolphin-indstillinger

en: Select Remote Charset
da: Vælg eksternt tegnsæt

en: Default
da: Standard

en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
da[0]: 1 mappe markeret
da[1]: %1 mapper markeret

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
da[0]: 1 fil markeret
da[1]: %1 filer markeret

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
da[0]: 1 mappe
da[1]: %1 mapper

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
da[0]: 1 fil
da[1]: %1 filer

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
da: 0 mapper, 0 filer

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
da: %1 kopi

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
da[0]: Vil du åbne 1 element?
da[1]: Vil du åbne %1 elementer?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
da[0]: Åbn %1 element
da[1]: Åbn %1 elementer

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
da: Sidepolstring

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
da: Automatisk kolonnebredde

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
da: Brugervalgte kolonnebredder

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
da: Papirkurv-handling gennemført.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
da: Sletning gennemført.

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
da: Omdøb og skjul

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
da: Hvis der tilføjes et punktum i begyndelsen af filens navn så skjules den.
    Vil du stadigvæk omdøbe den?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
da: Hvis der tilføjes et punktum i begyndelsen af mappens navn så skjules den.
    Vil du stadigvæk omdøbe den?

en: Hide this File?
da: Skjul filen?

en: Hide this Folder?
da: Skjul mappen?

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
da: Placeringen er tom.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
da: Placeringen "%1" er ugyldig.

en: Loading…
da: Indlæser…

en: Loading canceled
da: Indlæsning annulleret

en: No items matching the filter
da: Ingen elementer matcher filteret

en: No items matching the search
da: Ingen elementer matcher søgningen

en: Trash is empty
da: Papirkurven er tom

en: No tags
da: Ingen mærker

en: No files tagged with "%1"
da: Ingen filer med mærkatet "%1"

en: No recently used items
da: Ingen nyligt brugte elementer

en: No shared folders found
da: Ingen delte mapper fundet

en: No relevant network resources found
da: Ingen relevante netværksdelinger fundet

en: No MTP-compatible devices found
da: Ingen MTP-kompatible enheder fundet

en: No Apple devices found
da: Ingen Apple-enheder fundet

en: No Bluetooth devices found
da: Ingen Bluetooth-enheder fundet

en: Folder is empty
da: Mappen er tom

[ctx: @action]
en: Create Folder…
da: Opret mappe…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
da: Dette omdøber elementerne i din nuværende markering.<nl/>Omdøbning af flere elementer samtidig resulterer i, at deres navne adskiller sig kun med et nummer.

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
da: Slet (med genvej til Papirkurv)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
da: Duplikér her

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
da: Kopiér placering

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
da: Dette vil kopiere stien af det første valgte element til udklipsholderen.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
da: Flyt til papirkurv…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
da: Slet…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
da: Duplikér her…

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
da: Kopiér placering…

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Mode
da: Visningstilstand

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
da: Dette forøger ikonstørrelsen.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
da: Nulstil zoomniveau

en: Zoom To Default
da: Zoom til standard

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
da: Dette nulstiller ikonstørrelsen til standard.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
da: Dette mindsker ikonstørrelsen.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
da: Vis forhåndsvisning

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
da: Forhåndsvisning af filer og mapper

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
da: Når dette er aktiveret, er ikonerne baseret på det reele fil- eller mappeindhold.<nl/>For eksempel vil ikoner af billeder blive nedskaleret versioner af billederne.

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
da: Mapper først

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
da: Skjulte filer til sidst

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
da: Sortér efter

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
da: Vis yderligere information

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
da: Vis i grupper

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
da: Dette grupperer filer og mapper efter første bogstav.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
da: Vis skjulte filer

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
da: <para>Når dette er aktiveret, <emphasis>skjulte</emphasis> filer og mapper synlige. De vil blive vist halvgennemsigtige.</para><para>Skjulte elementer adskiller sig kun fra normale ved, at deres navn starter med et punktum ("."). Der er typisk ikke behov for, at brugerne får brug for dem, og derfor er de skjult.</para><para>Elementer kan også blive skjult hvis deres navn er i en tekstfil med navnet ".hidden". Filer med MIME-typen "application/x-trash", såsom sikkerhedskopieringsfiler, kan også blive skjult ved at aktivere den indstilling i Konfigurér Dolphin > Vis > Generel.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
da: Justér visningsstil…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
da: Dette åbner et vindue, hvor alle mappevisningsegenskaber kan justeres.

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
da: Ikoner

[ctx: @info]
en: Icons view mode
da: Ikonbaseret visningstilstand

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
da: Kompakt

[ctx: @info]
en: Compact view mode
da: Kompakt visningstilstand

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
da: Detaljer

[ctx: @info]
en: Details view mode
da: Detaljeret visningstilstand

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
da: Å-A

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
da: A-Å

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
da: Største først

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
da: Mindste først

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
da: Nyeste først

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
da: Ældste først

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
da: Højeste først

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
da: Laveste først

[ctx: Sort descending]
en: Descending
da: Faldende

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
da: Stigende

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
da: Handlinger for nuværende visning

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
da: Handlinger for %1

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
da[0]: Handlinger for ét valgt element
da[1]: Handlinger for %1 valgte elementer

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
da: Opdaterer versionsinformation…
