dolphin - en to el translation catalogue (761 entries)

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
el: Ενεργώντας ως Διαχειριστής — Να είστε προσεκτικοί!

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
el: Ενεργώντας ως Διαχειριστής

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
el: Τερματισμός

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
el: Τερματισμός να ενεργείτε ως διαχειριστής

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
el: Λειτουργήστε ξανά ως Διαχειριστής

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
el: Η εξουσιοδότηση διαχειριστή έχει λήξει.

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
el: Ενεργήστε ως Διαχειριστής

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
el: Το <application>Dolphin</application> απαιτεί <application>%1</application> για τηδιαχείριση αρχείων που ελέγχονται από το σύστημα, αλλά δεν είναι εγκατεστημένα.<nl/>Πατήστε %2 για ναεγκαταστήστε το <application>%1</application> ή το %3 για ακύρωση.

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
el: <para>Χρησιμοποιήστε δικαιώματα διαχειριστή στο Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Πλοηγηθείτε στο αρχείο ή στο φάκελο που θέλετε να αλλάξετε.</numbereditem><numbereditem>Ενεργοποιήστε την "%1" δραστηριότητα  είτε στο<interface>Άνοιγμα μενού|Περισσότερα|Προβολή</interface> ή <interface>Γραμμή μενού|Προβολή</interface>. <nl/>Προεπιλεγμένη συντόμευση: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem> Μετά την εξουσιοδότηση, μπορείτε να διαμορφώσετε τα αρχεία ως διαχειριστής.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
el: Τρόπος διαχείρισης

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
el: <para>Πρόκειται να χρησιμοποιήσετε δικαιώματα διαχειριστή. Όταν ενεργείτε ως διαχειριστής μπορείτε να αλλάξετε ή να αντικαταστήσετε οποιοδήποτε αρχείο ή φάκελο σε αυτό το σύστημα. Αυτό περιλαμβάνει στοιχεία που είναι κρίσιμα για τη λειτουργία αυτού του συστήματος.</para> <para>Μπορείτε να <emphasis>διαγράψετε όλα τα δεδομένα των χρηστών σε</emphasis> αυτόν τον υπολογιστή και να <emphasis>καταστραφεί αυτή η εγκατάσταση χωρίς επισκευή.</emphasis> Η προσθήκη μόνο ενός γράμματος σε ένα όνομα φακέλου ή αρχείου ή των περιεχομένων του μπορεί να καταστήσει ένα σύστημα <emphasis>μη εκκινήσιμο.</emphasis></para><para>Δεν θα υπάρξει πιθανότατα άλλης μιας προειδοποίησης ακόμα κι αν πρόκειται να το καταστρέψετε αυτό σύστημα.</para><para>Μπορεί να θέλετε να <emphasis>δημιουργήσετε αντίγραφα ασφαλείας αρχείων και φακέλων</emphasis> πριν προχωρήσετε.</para>

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
el: Κίνδυνοι δράσης ως Διαχειριστής

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
el: Κατανοώ και αποδέχομαι τους κινδύνους

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
el: Μην με προειδοποιήσεις ξανά για τους κινδύνους

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
el: Άδειασμα απορριμμάτων

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
el: Διαμόρφωση απορριμμάτων…

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
el: Δημιουργία νέου

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
el: Άνοιγμα διαδρομής

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
el: Άνοιγμα διαδρομής σε νέα καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
el: Άνοιγμα διαδρομής σε νέο παράθυρο

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
el: Μεσαίο κλικ

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
el: Επιτυχής αντιγραφή.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
el: Επιτυχής μετακίνηση.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
el: Επιτυχής σύνδεση.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
el: Επιτυχής μετακίνηση στα απορρίμματα.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
el: Επιτυχής μετονομασία.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
el: Ο φάκελος δημιουργήθηκε.

[ctx: @info]
en: Go back
el: Μετάβαση πίσω

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
el: Επιστροφή στην προηγούμενη προβολή φακέλου

[ctx: @info]
en: Go forward
el: Μετάβαση εμπρός

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
el: Έτσι αναιρείται η ενέργεια μετάβασης <interface>εμπρός|πίσω</interface>.

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
el: Επιβεβαίωση

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
el: Έ&ξοδος %1

en: C&lose Current Tab
el: &Κλείσιμο τρέχουσας καρτέλας

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
el: Έχετε πολλαπλές καρτέλες ανοιχτές σε αυτό το παράθυρο, σίγουρα επιθυμείτε το κλείσιμό του;

en: Do not ask again
el: Να μην ξαναγίνει η ερώτηση

en: Show &Terminal Panel
el: Εμφάνιση πίνακα &τερματικού

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
el: Το πρόγραμμα'%1' ακόμη εκτελείται στον πίνακα τερματικού. Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να το κλείσετε;

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
el: Αδυναμία επικόλλησης: Το πρόχειρο είναι άδειο.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
el: Αδυναμία επικόλλησης: Δεν έχετε δικαίωμα εγγραφής σε αυτόν το φάκελο.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
el: Άνοιγμα %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
el: Άνοιγμα προτιμώμενου εργαλείου αναζήτησης

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
el[0]: Θέλετε σίγουρα να ανοίξετε ένα παράθυρο τερματικού;
el[1]: Θέλετε σίγουρα να ανοίξετε %1 παράθυρα τερματικού;

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
el[0]: Άνοιγμα %1 τερματικού
el[1]: Άνοιγμα %1 τερματικών

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
el: Αδυναμία δημιουργίας νέου φακέλου: Δεν έχετε δικαίωμα να δημιουργήσετε αντικείμενα σε αυτόν το φάκελο.

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
el: Νέο &παράθυρο

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
el: Άνοιγμα ενός νέου παραθύρου Dolphin

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
el: Έτσι ανοίγει ένα ίδιο παράθυρο με την τρέχουσα θέση και προβολή.<nl/>Μπορείτε να σύρετε και να αφήσετε αντικείμενα ανάμεσα σε παράθυρα.

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
el: Έτσι ανοίγει μια νέα <emphasis>Καρτέλα</emphasis> με την τρέχουσα θέση.<nl/> Οι καρτέλες σας επιτρέπουν να αλλάζετε γρήγορα μεταξύ πολλαπλών θέσεων και προβολών μέσα σε αυτό το παράθυρο. Μπορείτε να σύρετε και να αφήσετε αντικείμενα ανάμεσα σε καρτέλες.

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
el: Προσθήκη στον πίνακα θέσεων

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
el: Προσθέτει τον επιλεγμένο φάκελο στον πίνακα Places.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

[ctx: @info]
en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
el: Έτσι κλείνει η τρέχουσα προβολή καρτέλας. Αν δεν έχουν μείνει ανοιχτές καρτέλες, το παράθυρο θα κλείσει.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
el: Έτσι κλείνει αυτό το παράθυρο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
el: <para><emphasis>Αποκοπή, Αντιγραφή</emphasis> και <emphasis>Επικόλληση</emphasis> λειτουργούν μεταξύ πολλών εφαρμογών και είναι μέσα στις πιο χρήσιμες εντολές. Γι' αυτό οι <emphasis>συντομεύσεις πληκτρολογίου</emphasis> τους είναι εμφανώς τοποθετημένες ακριβώς δίπλα η μία στην άλλη στο πληκτρολόγιο: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> και <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @action]
en: Cut…
el: Αποκοπή…

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
el: Έτσι αντιγράφονται τα αντικείμενα στην τρέχουσα επιλογή σας στο <emphasis>πρόχειρο</emphasis>.<nl/>Χρησιμοποιήστε την <emphasis>Επικόλληση</emphasis> έπειτα για να τα αντιγράψετε από το πρόχειρο σε μια νέα θέση. Τα αντικείμενα θα μετακινηθούν από την αρχική τους θέση.

[ctx: @action]
en: Copy…
el: Αντιγραφή…

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
el: Έτσι αντιγράφονται τα αντικείμενα στην τρέχουσα επιλογή σας στο <emphasis>πρόχειρο</emphasis>.<nl/>Χρησιμοποιήστε την <emphasis>Επικόλληση</emphasis> έπειτα για να τα αντιγράψετε από το πρόχειρο σε μια νέα θέση.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
el: Έτσι αντιγράφονται τα αντικείμενα από το <emphasis>πρόχειρο</emphasis> στην τρέχουσα προβολή φακέλου.<nl/>Αν τα αντικείμενα προστίθενται στο πρόχειρο με την <emphasis>Αποκοπή</emphasis> μετακινούνται από την παλιά τους θέση.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
el: Αντιγραφή σε Άλλη Προβολή

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
el: Αντιγραφή σε Άλλη Προβολή…

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
el: Αντιγράφει τα επιλεγμένα αντικείμενα από την προβολή που βρίσκεται στο επίκεντρο στην άλλη προβολή. (Διαθέσιμο μόνο σε λειτουργία διαιρεμένης προβολής).

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
el: Αντιγραφή σε Άλλη Προβολή

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
el: Μετακίνηση σε Άλλη Προβολή

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
el: Μετακίνηση σε Άλλη Προβολή…

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
el: Μετακινεί τα επιλεγμένα αντικείμενα από την προβολή που βρίσκεται στο επίκεντρο στην άλλη προβολή. (Διαθέσιμο μόνο σε λειτουργία διαιρεμένης προβολής).

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
el: Μετακίνηση σε Άλλη Προβολή

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
el: Φίλτρο…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
el: Εμφάνιση γραμμής φίλτρων

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
el: Έτσι ανοίγει η <emphasis>Γραμμή φίλτρων</emphasis> στο κάτω μέρος του παραθύρου. <nl/> Εκεί μπορείτε να δίνετε κείμενο για να φιλτράρετε τα αρχεία και τους φακέλους που εμφανίζονται. Μόνο εκείνα που περιέχουν το κείμενο στο όνομά τους θα διατηρηθούν σε προβολή.

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
el: Εναλλαγή γραμμής φίλτρου

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
el: Φιλτράρισμα

en: Search…
el: Αναζήτηση…

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
el: Αναζήτηση για αρχεία και φακέλους

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
el: Εναλλαγή γραμμής αναζήτησης

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
el: Επιλογή αρχείων και φακέλων

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
el: Επιλογή

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
el: <para>Η εφαρμογή αυτή γνωρίζει μόνο σε ποια αντικείμενα (αρχεία ή φακέλους) θα επενεργήσει αν αυτά <emphasis>επιλεγούν</emphasis> αρχικά. Πιέστε το για εναλλαγή στη <emphasis>Λειτουργία Επιλογής</emphasis> η οποία διευκολύνει την (απο)επιλογή με το πάτημα ενός αντικειμένου.</para><para>Ενώ είστε στη λειτουργία αυτή, μια γραμμή γρήγορης πρόσβασης στη βάση εμφανίζει τις διαθέσιμες ενέργειες για τα αντικείμενα που έχουν επιλεγεί.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
el: Έτσι επιλέγονται όλα τα αρχεία και οι φάκελοι στην τρέχουσα θέση.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
el: Αντιστροφή επιλογής

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
el: Έτσι επιλέγονται όλα τα αντικείμενα που έχετε αυτή τη στιγμή <emphasis>μη</emphasis> επιλεγμένα.

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
el: <para>Αυτό παρουσιάζει μια δεύτερη προβολή κατ'αντιπαράθεση με την τρέχουσα προβολή, ώστε να μπορείτε να βλέπετε τα περιεχόμενα δύο φακέλων ταυτόχρονα και να μετακινείτε εύκολα αντικείμενα μεταξύ τους.</para><para>Η προβολή που δεν είναι «στο επίκεντρο» θα είναι σκιασμένη. </para>Κάντε ξανά κλικ σε αυτό το κουμπί για να κλείσετε μία από τις προβολές.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
el: Εάν η προβολή έχει διαχωριστεί, αυτό θα ανοίξει την προβολή που βρίσκεται στο επίκεντρο σε ένα νέο παράθυρο.

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
el: Εκκρεμότητα

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
el: Ανοίγει τον εικονικό κατάλογο εκκρεμοτήτων σε χωριστό παράθυρο

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
el: Ανανέωση προβολής

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
el: <para>Αυτό ανανεώνει την προβολή του φακέλου.</para><para>Αν τα περιεχόμενα αυτού του φακέλου έχουν αλλάξει, η ανανέωση θα σαρώσει εκ νέου αυτόν το φάκελο και θα σας εμφανίσει μια νέα ενημερωμένη προβολή των αρχείων και των φακέλων που περιέχονται εδώ.</para><para>Αν η προβολή είναι διαιρεμένη, αυτό ανανεώνει την προβολή που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή στο επίκεντρο.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: @info]
en: Stop loading
el: Διακοπή φόρτωσης

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
el: Έτσι διακόπτεται η φόρτωση του περιεχομένου του τρέχοντος φακέλου.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
el: Επεξεργάσιμη τοποθεσία

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
el: Έτσι γίνεται εναλλαγή στη <emphasis>Γραμμή θέσης</emphasis> ώστε να είναι επεξεργάσιμη και να μπορείτε να δώσετε τη διαδρομή που θέλετε.<nl/>Μπορείτε επίσης να αλλάξετε σε επεξεργασία με κλικ στα δεξιά της θέσης και να πάτε πίσω επιβεβαιώνοντας την επεξεργασμένη θέση.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
el: Αντικατάσταση τοποθεσίας

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
el: Έτσι γίνεται εναλλαγή σε επεξεργασία της θέσης και επιλέγεται ώστε να μπορείτε γρήγορα να δώσετε μια διαφορετική θέση.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
el: Αναίρεση κλεισίματος καρτέλας

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
el: Έτσι επιστρέφετε στην καρτέλα που έκλεισε προηγουμένως.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
el: Έτσι αναιρείται η τελευταία αλλαγή που κάνατε σε αρχεία ή φακέλους.<nl/>Τέτοιες αλλαγές περιλαμβάνουν τη <interface>δημιουργία, μετονομασία</interface> και <interface>μετακίνηση</interface> σε μια διαφορετική θέση ή στα <filename>Απορρίμματα</filename>. <nl/>Για αλλαγές που δεν γίνεται να αναιρεθούν θα ζητηθεί η επιβεβαίωσή σας.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
el: Μεταβείτε στον <filename>Προσωπικό φάκελο</filename>.<nl/>Κάθε λογαριασμός χρήστη έχει το δικό του <filename>Προσωπικό φάκελο</filename> που περιέχει τα προσωπικά του αρχεία, καθώς και κρυφούς φακέλους για τα δεδομένα και τα αρχεία ρυθμίσεων των εφαρμογών του.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
el: Σύγκριση αρχείων

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
el: <para>Έτσι ανοίγει ένα προτιμώμενο εργαλείο αναζήτησης για την προβολή της θέσης.</para><para>Χρησιμοποιήστε το μενού <emphasis>Περισσότερα εργαλεία αναζήτησης</emphasis> για να το διαμορφώσετε.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
el: Άνοιγμα τερματικού

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
el: <para>Έτσι ανοίγει μια εφαρμογή <emphasis>τερματικού</emphasis> για την προβολή της θέσης.</para><para>Για να μάθετε περισσότερα για τα τερματικά χρησιμοποιήστε τη Βοήθεια στην εφαρμογή του τερματικού.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
el: Άνοιγμα τερματικού εδώ

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
el: <para>Έτσι ανοίγουν οι εφαρμογές <emphasis>τερματικού</emphasis> για τις θέσεις των επιλεγμένων αντικειμένων</para><para>Για να μάθετε περισσότερα για τα τερματικά χρησιμοποιήστε τη Βοήθεια στην εφαρμογή του τερματικού.</para>

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
el: <para>Με αυτό γίνεται η εναλλαγή ανάμεσα στο να υπάρχει μια <emphasis>Γραμμή Μενού</emphasis> και ένα κουμπί <interface>%1</interface>. Και τα δύο περιέχουν εν πολλοίς τις ίδιες ενέργειες και τις ίδιες επιλογές διαμόρφωσης.</para><para>Η γραμμή μενού καταλαμβάνει περισσότερο χώρο, αλλά επιτρέπει γρήγορη και οργανωμένη πρόσβαση σε όλες τις ενέργειες που προσφέρει μια εφαρμογή.</para><para>Το κουμπί %1 είναι απλούστερο και μικρό, ωστόσο με αυτό η εκτέλεση προηγμένων ενεργειών γίνεται χρονοβόρα.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
el: Μετάβαση στην καρτέλα %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
el: Τελευταία καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
el: Μετάβαση στην τελευταία καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
el: Επόμενη καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
el: Μετάβαση στην επόμενη καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
el: Προηγούμενη καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
el: Μετάβαση στην προηγούμενη καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
el: Εμφάνιση προορισμού

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
el: Άνοιγμα σε νέα καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
el: Άνοιγμα σε νέες καρτέλες

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
el: Άνοιγμα σε νέο παράθυρο

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
el: Άνοιγμα σε διαιρεμένη προβολή

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
el: Ξεκλείδωμα πινάκων

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
el: Κλείδωμα πινάκων

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
el: Έτσι γίνεται η εναλλαγή ανάμεσα σε πίνακες <emphasis>κλειδωμένους</emphasis> ή <emphasis>ξεκλείδωτους</emphasis>.<nl/>Οι ξεκλείδωτοι πίνακες μπορούν να συρθούν στην άλλη πλευρά του παραθύρου και να έχουν ένα κουμπί για κλείσιμο.<nl/>Οι κλειδωμένοι πίνακες ενσωματώνονται με μεγαλύτερη σαφήνεια.

[ctx: @title:window]
en: Information
el: Πληροφορίες

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
el: <para>Εμφανίστε ή να αποκρύψτε πίνακες από το <interface>Μενού|Πίνακες</interface> ή το <interface>Προβολή|Πίνακες</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
el: <para> Έτσι γίνεται η εναλλαγή του πίνακα <emphasis>πληροφοριών</emphasis> στη δεξιά πλευρά του παραθύρου.</para><para>Ο πίνακας παρέχει πληροφόρηση σε βάθος σχετικά με τα αντικείμενα πάνω από τα οποία αιωρείται το ποντίκι ή σχετικά με τα επιλεγμένα αντικείμενα. Διαφορετικά σας ενημερώνει σχετικά με την τρέχουσα προβολή φακέλου.<nl/>Για απλά αντικείμενα παρέχεται προεπισκόπηση του περιεχομένου τους.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
el: <para>Αυτός ο πίνακας παρέχει πληροφόρηση σε βάθος για τα αντικείμενα πάνω από τα οποία αιωρείται το ποντίκι ή σχετικά με επιλεγμένα αντικείμενα. Διαφορετικά σας ενημερώνει σχετικά με την τρέχουσα προβολή φακέλου.<nl/>Για απλά αντικείμενα παρέχεται προεπισκόπηση του περιεχομένου τους.</para><para>Μπορείτε να διαμορφώσετε εδώ ποιες λεπτομέρειες δίνονται και πώς με δεξί κλικ.</para>

[ctx: @title:window]
en: Folders
el: Φάκελοι

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
el: Έτσι γίνεται εναλλαγή του πίνακα <emphasis>φακέλων</emphasis> στα αριστερά του παραθύρου.<nl/><nl/>Εμφανίζει τους φακέλους του <emphasis>συστήματος αρχείων</emphasis> σε <emphasis>δενδρική προβολή</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
el: <para>Αυτός ο πίνακας εμφανίζει τους φακέλους του <emphasis>συστήματος αρχείων</emphasis> σε μια <emphasis>δενδρική προβολή</emphasis>.</para><para>Μεταβαίνετε σε έναν φάκελο με κλικ επάνω του. Με κλικ στο βέλος στα αριστερά του φακέλου εμφανίζονται οι υποφάκελοι. Αυτό επιτρέπει γρήγορη εναλλαγή ανάμεσα στους φακέλους.</para>

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
el: Τερματικό

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
el: <para>Έτσι γίνεται εναλλαγή του πίνακα <emphasis>τερματικού</emphasis> στη βάση του παραθύρου.<nl/>Η θέση στο τερματικό θα ταιριάζει πάντα με την προβολή του φακέλου ώστε η πλοήγηση να γίνεται με το ένα ή το άλλο.</para><para>Ο πίνακας τερματικού δεν απαιτείται για βασική χρήση του υπολογιστή αλλά μπορεί να είναι χρήσιμος για προηγμένες εργασίες. Για να μάθετε περισσότερα για τα τερματικά χρησιμοποιήστε τη βοήθεια σε μια εφαρμογή τερματικού όπως την Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
el: <para>Αυτός είναι ο πίνακας <emphasis>τερματικού</emphasis>. Συμπεριφέρεται ως ένα κανονικό τερματικό αλλά θα ταιριάζει με τη θέση της προβολής του φακέλου ώστε να γίνεται η πλοήγηση με το ένα ή με το άλλο.</para><para>Ο πίνακας του τερματικού δεν απαιτείται για βασική χρήση του υπολογιστή αλλά μπορεί να είναι χρήσιμος για προηγμένες εργασίες. Για να μάθετε περισσότερα για τα τερματικά χρησιμοποιήστε τη βοήθεια σε μια εφαρμογή τερματικού όπως την Konsole.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
el: Εστίαση στον πίνακα τερματικού

[ctx: @title:window]
en: Places
el: Πίνακας θέσεων

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
el: Εμφάνιση κρυφών θέσεων

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
el: Εμφανίζει όλες τις κρυμμένες τοποθεσίες στον πίνακα. Θα παρουσιάζονται ημιδιαφανείς και θα σας επιτρέπουν να αποεπιλέξετε την ιδιότητα «Απόκρυψη» τους.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
el: <para>Έτσι γίνεται η εναλλαγή του πίνακα <emphasis>τοποθεσιών</emphasis> στα αριστερά του παραθύρου.</para><para>Σας επιτρέπει να μεταβαίνετε σε τοποθεσίες τις οποίες έχετε αποθηκεύσει και να έχετε πρόσβαση στο δίσκο ή σε άλλο μέσο προσαρτημένο στον υπολογιστή ή στο δίκτυο. Επίσης περιλαμβάνει ενότητες για την ανεύρεση πρόσφατα αποθηκευμένων αρχείων ή αρχείων ορισμένου τύπου.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
el: <para>Έτσι γίνεται η εναλλαγή του πίνακα <emphasis>θέσεων</emphasis>. Σας επιτρέπει να μεταβαίνετε σε τοποθεσίες τις οποίες έχετε αποθηκεύσει και να έχετε πρόσβαση στο δίσκο ή σε άλλο μέσο προσαρτημένο στον υπολογιστή ή στο δίκτυο. Επίσης περιλαμβάνει ενότητες για την ανεύρεση πρόσφατα αποθηκευμένων αρχείων ή αρχείων ορισμένου τύπου.</para><para> Κάνετε κλικ σε μια εγγραφή για να μεταβείτε εκεί. Με δεξί κλικ στο ποντίκι ανοίγετε μια εγγραφή σε νέα καρτέλα ή σε νέο παράθυρο.</para><para>Νέες εγγραφές μπορούν να προστεθούν με απόθεση φακέλων πάνω σε αυτόν τον πίνακα. Η απόκρυψη σε μια ενότητα ή εγγραφή γίνεται με δεξί κλικ και με επιλογή της <interface>Εμφάνισης Κρυμμένων Τοποθεσιών</interface> γίνεται επανεμφάνιση.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
el: Εστίαση στον πίνακα τοποθεσιών

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
el: Εμφάνιση πινάκων

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
el: Αδυναμία μετονομασίας: Δεν έχετε δικαίωμα να μετονομάσετε αντικείμενα σε αυτόν τον φάκελο.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
el: Αδυναμία διαγραφής: Δεν έχετε δικαίωμα να αφαιρέσετε αντικείμενα από αυτόν το φάκελο.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
el: Aδυναμία αποκοπής: Δεν έχετε δικαίωμα να μετακινήσετε αντικείμενα από αυτόν το φάκελο.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
el: Αδυναμία αντιγραφής εδώ: Δεν έχετε δικαίωμα να δημιουργήσετε αντικείμενα σε αυτόν το φάκελο.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
el: Αδυναμία αντιγραφής σε άλλη προβολή: δεν υπάρχουν επιλεγμένα αρχεία.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
el: Αδυναμία μετακίνησης σε άλλη προβολή: δεν υπάρχουν επιλεγμένα αρχεία.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
el: Αδυναμία αντιγραφής σε άλλη προβολή: Η άλλη προβολή περιέχει ήδη αυτά τα αντικείμενα.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
el: Αδυναμία μετακίνησης σε άλλη προβολή: Η άλλη προβολή περιέχει ήδη αυτά τα αντικείμενα.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
el: Αδυναμία αντιγραφής σε άλλη προβολή: Δεν έχετε δικαίωμα εγγραφής στο φάκελο προορισμού.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
el: Αδυναμία μετακίνησης σε άλλη προβολή: Δεν έχετε δικαίωμα εγγραφής στο φάκελο προορισμού.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
el: Αδυναμία μετακίνησης σε άλλη προβολή: Δεν έχετε δικαίωμα να μετακινήσετε αντικείμενα από αυτόν το φάκελο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
el: <para>Μεταβείτε στον φάκελο που περιέχει την τρέχουσα προβολή.</para><para>Όλα τα αρχεία και οι φάκελοι είναι οργανωμένοι σε ένα ιεραρχικό <emphasis>σύστημα αρχείων</emphasis>. Στην κορυφή της ιεραρχίας υπάρχει ένας κατάλογος που περιέχει όλα τα δεδομένα που σχετίζονται με αυτόν τον υπολογιστή—ο <emphasis>κατάλογος ρίζα (root)</emphasis>.</para>

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @info]
en: Close left view
el: Κλείσιμο αριστερής προβολής

[ctx: @action:intoolbar Move left view to a new window]
en: Pop out Left View
el: Αποκόλληση αριστερής προβολής

[ctx: @info]
en: Move left view to a new window
el: Μετακίνηση αριστερής προβολής σε νέο παράθυρο

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @info]
en: Close right view
el: Κλείσιμο δεξιάς προβολής

[ctx: @action:intoolbar Move right view to a new window]
en: Pop out Right View
el: Αποκόλληση δεξιάς προβολής

[ctx: @info]
en: Move right view to a new window
el: Μετακίνηση δεξιάς προβολής σε νέο παράθυρο

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
el: Διαίρεση

[ctx: @info]
en: Split view
el: Διαίρεση προβολής

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
el: Αποκόλληση

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
el: <para>Αυτή είναι η <emphasis>Γραμμή μενού</emphasis>. Παρέχει πρόσβαση σε εντολές και επιλογές διαμόρφωσης. Με αριστερό κλικ σε οποιοδήποτε από τα μενού σε αυτήν τη γραμμή βλέπετε τα περιεχόμενά του.</para><para>Μπορεί να γίνει απόκρυψη της Γραμμής μενού με αναίρεση της επιλογής <interface>Ρυθμίσεις|Εμφάνιση Γραμμής μενού</interface>. Τότε τα περισσότερα από τα περιεχόμενα γίνονται διαθέσιμα μέσα από ένα κουμπί <interface>Μενού</interface> στη <emphasis>Γραμμή εργαλείων</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
el: <para>Αυτή είναι η <emphasis>Γραμμή εργαλείων</emphasis>. Επιτρέπει τη γρήγορη πρόσβαση σε συχνές ενέργειες.</para><para>Είναι πολύ προσαρμόσιμη. Όλα τα αντικείμενα που βλέπετε στο <interface>Μενού</interface> ή στη <interface>Γραμμή μενού</interface> μπορούν να τοποθετηθούν στη Γραμμή εργαλείων. Απλώς κάνετε δεξί κλικ πάνω της και επιλέξτε <interface>Διαμόρφωση Γραμμής εργαλείων…</interface> ή δείτε αυτήν την ενέργεια στο <interface>Μενού</interface>.</para><para>Η προσαρμογή της θέσης της γραμμής και του στιλ των κουμπιών γίνεται με το μενού που προκύπτει με δεξί κλικ. Κάνετε δεξί κλικ σε ένα κουμπί για να εμφανίσετε ή να αποκρύψετε το κείμενό του.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
el: <para>Εδώ μπορείτε να δείτε τους <emphasis>φακέλους</emphasis> και τα <emphasis>αρχεία</emphasis> τα οποία βρίσκονται στη θέση που περιγράφεται στη <interface>Γραμμή τοποθεσίας</interface> παραπάνω. Αυτή η περιοχή είναι το κεντρικό τμήμα αυτής της εφαρμογής όπου κάνετε πλοήγηση στα αρχεία που θέλετε να χρησιμοποιήσετε.</para><para>Για μια εμπεριστατωμένη και γενική εισαγωγή σε αυτήν την εφαρμογή <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>κάνετε κλικ εδώ</link>. Έτσι θα ανοίξει ένα εισαγωγικό άρθρο από το <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>Για σύντομη επεξήγηση όλων των λειτουργιών αυτής της <emphasis>προβολής</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>κάνετε κλικ εδώ</link>. Θα ανοίξει μια σελίδα από το <emphasis>Εγχειρίδιο</emphasis> που καλύπτει τα βασικά.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
el: <para>Έτσι ανοίγει ένα παράθυρο με μια λίστα με τις  <emphasis>συντομεύσεις πληκτρολογίου</emphasis>.<nl/>Εκεί μπορείτε να ορίσετε οποιονδήποτε συνδυασμό πλήκτρων που όταν πιέζονται ταυτόχρονα να ενεργοποιείται μια ενέργεια. Όλες οι εντολές σε αυτήν την εφαρμογή μπορούν να ενεργοποιηθούν με αυτόν τον τρόπο.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
el: <para>Αυτό ανοίγει ένα παράθυρο στο οποίο μπορείτε να αλλάξετε τα κουμπιά που εμφανίζονται στη <emphasis>Γραμμή εργαλείων</emphasis>.</para><para>Όλα τα αντικείμενα που βλέπετε στο <interface>Μενού</interface> μπορούν επίσης να τοποθετηθούν στη Γραμμή εργαλείων.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
el: Αυτό ανοίγει ένα παράθυρο όπου μπορείτε να αλλάξετε ένα πλήθος ρυθμίσεων για αυτήν την εφαρμογή. Για επεξήγηση των διαφόρων ρυθμίσεων μεταβείτε στο κεφάλαιο <emphasis>Διαμόρφωση Dolphin</emphasis> στο <interface>Βοήθεια|Εγχειρίδιο Dolphin</interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
note: i18n: If the external link isn't available in your language it might make sense to state the external link's language in brackets to not frustrate the user. If there are multiple languages that the user might know with a reasonable chance you might want to have 2 external links. The same might be tr
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
el: <para>Με αυτό ανοίγει το εγχειρίδιο για την εφαρμογή αυτή. Παρέχει εξηγήσεις για κάθε λειτουργία του <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>Αν θέλετε πιο αναλυτικές οδηγίες για τα διαφορετικά χαρακτηριστικάτου <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>κάνετε κλικ εδώ</link>. Θα ανοίξει μια ειδική σελίδα στο KDE UserBase Wiki.</para>

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
el: <para>Αυτό είναι το κουμπί που εκτελεί τη λειτουργία βοήθειας που τώρα χρησιμοποιείτε! Κάνετε κλικ σε αυτό και έπειτα κλικ σε κάθε τμήμα αυτής της εφαρμογής για να ρωτήσετε «Τι είναι αυτό;». Ο δρομέας του ποντικιού θα αλλάξει εμφάνιση αν δεν υπάρχει σχετική διαθέσιμη βοήθεια.</para><para>Υπάρχουν δύο άλλοι τρόποι βοήθειας: Το <link url='help:/dolphin/index.html'>Εγχειρίδιο του Dolphin</link> και το <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>Η βοήθεια «Τι είναι αυτό;» λείπει από τα πιο πολλά παράθυρα, γι' αυτό μη σας γίνει συνήθεια.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
el: <para>Αυτό ανοίγει ένα παράθυρο καθοδήγησης για την αναφορά σφαλμάτων ή ελαττωμάτων αυτής της εφαρμογής ή άλλου λογισμικού του KDE.</para><para>Οι υψηλής ποιότητας αναφορές σφαλμάτων εκτιμούνται ιδιαίτερα. Για να μάθετε πώς να δημιουργείτε τις δικές σας αναφορές σφαλμάτων όσο γίνεται πιο αποτελεσματικά <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>κάνετε κλικ εδώ</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
el: <para>Αυτό ανοίγει μια <emphasis>ιστοσελίδα</emphasis> όπου μπορείτε να δωρίσετε για να υποστηρίξετε την εργασία για αυτήν την εφαρμογή και για άλλα έργα της κοινότητας του <emphasis>KDE</emphasis>.</para><para>Η δωρεά είναι ο πιο εύκολος και γρήγορος τρόπος για την αποτελεσματική υποστήριξη του KDE και των έργων του. Τα έργα του KDE είναι διαθέσιμα δωρεάν συνεπώς η δωρεά σας είναι απαραίτητη για να καλύψει απαιτήσεις σε χρήμα όπως εξυπηρετητές, συναντήσεις συμβαλλομένων, κλπ.</para><para> Το <emphasis>KDE e.V.</emphasis> είναι ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός πίσω από την κοινότητα του KDE.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
el: Με αυτό μπορείτε να αλλάξετε τη γλώσσα αυτής της εφαρμογής.<nl/>Ακόμη μπορείτε να ορίσετε δευτερεύουσες γλώσσες που θα χρησιμοποιηθούν αν τα κείμενα δεν είναι διαθέσιμα στη γλώσσα της προτίμησής σας.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
el: Αυτό ανοίγει ένα παράθυρο που σας ενημερώνει για την έκδοση, την άδεια χρήσης, τις χρησιμοποιούμενες βιβλιοθήκες και τους συντηρητές αυτής της εφαρμογής.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
el: Αυτό ανοίγει ένα παράθυρο με πληροφορίες σχετικά με το <emphasis>KDE</emphasis>. Η κοινότητα του KDE είναι οι άνθρωποι πίσω από αυτό το ελεύθερο λογισμικό.<nl/>Αν σας αρέσει αυτή η εφαρμογή αλλά δεν γνωρίζετε για το KDE ή θέλετε να δείτε έναν χαριτωμένο δράκο, ρίξτε μια ματιά!

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
el: Απομάκρυνση από πίνακα τερματικού

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
el: Απομάκρυνση από πίνακα τερματικού

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
el: Απομάκρυνση από πίνακα τοποθεσιών

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
el: Εισαγωγή του URL του εξυπηρετητή (π.χ. smb://[ip address])

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
el: Άδειασμα απορριμμάτων

en: Empties Trash to create free space
el: Αδειάζει τον κάδο απορριμμάτων για να δημιουργηθεί ελεύθερος χώρος

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
el: Προσθήκη φακέλου δικτύου

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
el[0]: Γραμμή τοποθεσίας
el[1]: Γραμμές τοποθεσίας

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
el: Αδυναμία εύρεσης του πακέτου %1.

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
el: Η εγκατάσταση τερματίστηκε χωρίς αναφορά επιτυχίας. (%1)

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
el: Η εγκατάσταση της <application>%1</application> απέτυχε: %2 (%3)<nl/>Προσπαθήστε να εγκαταστήσετε την <application>%1</application> χειροκίνητα.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
el: &Επεξεργασία τύπου αρχείου…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
el: Επιλογή αντικειμένων που ταιριάζουν...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
el: Αποεπιλογή αντικειμένων που ταιριάζουν...

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
el: Αποεπιλογή όλων

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
el: Ε&φαρμογές

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
el: Φάκελοι &δικτύου

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
el: Απορρίμματα

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
el: Αυτόματη εκκίνηση

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
el: Εύρεση Αρχείου...

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
el: Άνοιγμα &τερματικού

[ctx: @title:window]
en: Select
el: Επιλογή

en: Select all items matching this pattern:
el: Επιλογή όλων των αντικειμένων που ταιριάζουν με αυτό το μοτίβο:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
el: Αποεπιλογή

en: Unselect all items matching this pattern:
el: Αποεπιλογή όλων των αντικειμένων που ταιριάζουν με αυτό το μοτίβο:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
el: Επιλογή

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: &Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
el: &Μετάβαση

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
el: Εργαλεία

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων Dolphin

en: Recently Closed Tabs
el: Πρόσφατα κλεισμένες καρτέλες

en: Empty Recently Closed Tabs
el: Άδειασμα πρόσφατα κλεισμένων καρτελών

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
el: Αποκόλληση καρτέλας

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
el: Κλείσιμο άλλων καρτελών

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

[ctx: @title:tab (Inactive primary view) | Active secondary view]
note: i18n: %1 is the primary view and %2 the secondary view. For left to right languages the primary view is on the left so we also want it to be on the left in the tab name. In right to left languages the primary view would be on the right so the tab name should match.
en: (%1) | %2
el: %1 | (%2)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
el: Γραμμή τοποθεσίας

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
el: <para>Αυτή η γραμμή περιγράφει τη θέση των αρχείων και των φακέλων που εμφανίζονται παρακάτω.</para><para>Το όνομα της τρέχουσας προβολής του φακέλου μπορεί να αναγνωσθεί στην άκρη δεξιά. Στα αριστερά του είναι το όνομα του φακέλου που το περιέχει. Όλη η γραμμή καλείται η <emphasis>διαδρομή</emphasis> προς την τρέχουσα θέση αφού ακολουθώντας αυτούς τους φακέλους από τα αριστερά προς τα δεξιά οδηγεί εδώ.</para><para>Αυτή η διαδραστική διαδρομή είναι ισχυρότερη του αναμενόμενου. Για να μάθετε περισσότερα για τις βασικές και τις προηγμένες λειτουργίες της γραμμής τοποθεσιών <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>κάνετε κλικ εδώ</link>. Αυτό θα ανοίξει την ειδική σελίδα στο Εγχειρίδιο.</para>

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
el: Αυτός ο φάκελος δεν είναι εγγράψιμος για εσάς.

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
el: Η εκτέλεση του Dolphin ως root ίσως εμπεριέχει κίνδυνο. Να είστε προσεκτικοί.

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
el: Φόρτωση φακέλου...

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
el: Ταξινόμηση…

[ctx: @info]
en: Searching…
el: Αναζήτηση…

[ctx: @info:status]
en: No items found.
el: Κανένα αντικείμενο δεν βρέθηκε.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
el: Το Dolphin δεν υποστηρίζει ιστοσελίδες, εκτελείται ο περιηγητής ιστού

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
el: Μη υποστηριζόμενο πρωτόκολλο από το Dolphin, εκτελείται η προκαθορισμένη εφαρμογή

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
el: Μη έγκυρο πρωτόκολλο '%1'

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
el: Μη έγκυρο πρωτόκολλο

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
el: Απαιτείται εξουσιοδότηση για την είσοδο σε αυτόν τον φάκελο.

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
el: Η τρέχουσα θέση άλλαξε, το <filename>%1</filename> δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
el: Διατήρηση του φίλτρου κατά την αλλαγή φακέλων

en: Filter…
el: Φίλτρο…

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
el: Απόκρυψη γραμμής φίλτρου

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
el: Μετακίνηση σε νέο φάκελο…

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
el: «%1»

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
el: «%1» και «%2»

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
el: «%1», «%2» και «%3»

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
el: «%1», «%2», «%3» και «%4»

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
el: «%1», «%2», «%3», «%4» και «%5»

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
el[0]: Ένα επιλεγμένο αρχείο
el[1]: %1 επιλεγμένα αρχεία

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
el[0]: Ένας επιλεγμένος φάκελος
el[1]: %1 επιλεγμένοι φάκελοι

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
el[0]: Ένα επιλεγμένο αντικείμενο
el[1]: %1 επιλεγμένα αντικείμενα

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
el[0]: Ένα αρχείο
el[1]: %1 αρχεία

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
el[0]: Ένας φάκελος
el[1]: %1 φάκελοι

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
el[0]: Ένα αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
el[0]: %1 αντικείμενο
el[1]: %1 αντικείμενα

[ctx: width × height]
en: %1 × %2
el: %1 x %2

[ctx: @title:group]
en: Others
el: Άλλα

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
el: Φάκελοι

[ctx: @title:group Size]
en: Small
el: Μικρό

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
el: Μεσαίο

[ctx: @title:group Size]
en: Big
el: Μεγάλο

[ctx: @title:group Date]
en: Today
el: Σήμερα

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
el: Χθες

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
el: Πριν μία εβδομάδα

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
el: Πριν δύο εβδομάδες

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
el: Πριν τρεις εβδομάδες

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
el: Νωρίτερα αυτόν το μήνα

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
el: 'Χθες' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
el: 'Πριν μία εβδομάδα' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
el: 'Πριν δύο εβδομάδες' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
el: 'Πριν τρεις εβδομάδες' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
el: 'Νωρίτερα τον' MMMM, yyyy

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
el: Ανάγνωση,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
el: Εγγραφή,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
el: Εκτέλεση,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
el: Απαγορευμένο

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
el: Χρήστης: %1 | Ομάδα: %2 | Άλλοι: %3

[ctx: @label]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @label]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @label]
en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
el: Η μορφή ημερομηνίας μπορεί να επιλεγεί στις ρυθμίσεις.

[ctx: @label]
en: Created
el: Δημιουργήθηκε

[ctx: @label]
en: Accessed
el: Προσπελάστηκε

[ctx: @label]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @label]
en: Rating
el: Αξιολόγηση

[ctx: @label]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: @label]
en: Comment
el: Σχόλιο

[ctx: @label]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @label]
en: Document
el: Έγγραφο

[ctx: @label]
en: Author
el: Συγγραφέας

[ctx: @label]
en: Publisher
el: Εκδότης

[ctx: @label]
en: Page Count
el: Αριθμός σελίδων

[ctx: @label]
en: Word Count
el: Καταμέτρηση λέξεων

[ctx: @label]
en: Line Count
el: Καταμέτρηση γραμμών

[ctx: @label]
en: Date Photographed
el: Ημερομηνία φωτογράφισης

[ctx: @label]
en: Image
el: Εικόνα

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
el: Διαστάσεις

[ctx: @label]
en: Width
el: Πλάτος

[ctx: @label]
en: Height
el: Ύψος

[ctx: @label]
en: Orientation
el: Προσανατολισμός

[ctx: @label]
en: Artist
el: Καλλιτέχνης

[ctx: @label]
en: Audio
el: Ήχος

[ctx: @label]
en: Genre
el: Είδος

[ctx: @label]
en: Album
el: Άλμπουμ

[ctx: @label]
en: Duration
el: Διάρκεια

[ctx: @label]
en: Bitrate
el: Ρυθμός μετάδοσης

[ctx: @label]
en: Track
el: Κομμάτι

[ctx: @label]
en: Release Year
el: Έτος έκδοσης

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
el: Αναλογία διαστάσεων

[ctx: @label]
en: Video
el: Βίντεο

[ctx: @label]
en: Frame Rate
el: Ρυθμός αναπαραγωγής

[ctx: @label]
en: Path
el: Διαδρομή

[ctx: @label]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: @label]
en: File Extension
el: Επέκταση αρχείου

[ctx: @label]
en: Deletion Time
el: Χρόνος διαγραφής

[ctx: @label]
en: Link Destination
el: Προορισμός συνδέσμου

[ctx: @label]
en: Downloaded From
el: Κατεβασμένο από

[ctx: @label]
en: Permissions
el: Δικαιώματα

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
el: Η μορφή των δικαιωμάτων μπορεί να αλλάξει στις ρυθμίσεις. Οι επιλογές είναι Συμβολικές, Αριθμητική (οκταδική) ή συνδυασμένη μορφή.

[ctx: @label]
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

[ctx: @label]
en: User Group
el: Ομάδα χρήστη

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
el: Άγνωστο σφάλμα.

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
el: Η εκτέλεση της εφαρμογής <application>Dolphin</application> με <command>sudo</command> δεν συνιστάται. Αντ' αυτού, εκτελέστε την εντολή <icode>%1</icode>.

[ctx: @title]
en: File Manager
el: Διαχειριστής αρχείων

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
el: Συντηρητής (από το 2021) και προγραμματιστής

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
el: Συντηρητής (από το 2021) και προγραμματιστής (από το 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Developer
el: Προγραμματιστής

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
el: Τα αρχεία και οι φάκελοι δοσμένοι ως παράμετροι θα επιλεγούν.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
el: Θα γίνει επανεκκίνηση του Dolphin σε διαιρεμένη προβολή.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
el: Το Dolphin θα ανοίξει σε ένα νέο παράθυρο.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
el: Ρύθμιση του Dolphin για διαχειριστικές εργασίες.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
el: Εκκίνηση του δαίμονα Dolphin (απαιτείται μόνο για το DBus).

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
el: Έγγραφο για άνοιγμα

note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (FoldersPanel)
en: Hidden files shown
el: Εμφανιζόμενα κρυφά αρχεία

note: i18n: ectx: label, entry (LimitFoldersPanelToHome), group (FoldersPanel)
en: Limit folders panel to home directory if inside home
el: Να περιοριστεί ο πίνακας των φακέλων στον προσωπικό κατάλογο αν βρίσκεται εκεί

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
el: Αυτόματη κύλιση

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
el: Αποκοπή

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
el: Μετονομασία…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
el: Περιορισμός στον προσωπικό κατάλογο

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
el: Αυτόματη κύλιση

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
el: Ιδιότητες

note: i18n: ectx: label, entry (previewsShown), group (InformationPanel)
en: Previews shown
el: Εμφανιζόμενες προεπισκοπήσεις

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
el: Αρχεία πολυμέσων αυτόματης αναπαραγωγής

note: i18n: ectx: label, entry (showHovered), group (InformationPanel)
en: Show item on hover
el: Εμφάνιση αντικειμένου στην αιώρηση

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
el: Μορφή εμφάνισης ημερομηνίας

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
el: Αρχεία πολυμέσων αυτόματης αναπαραγωγής

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
el: Εμφάνιση αντικειμένου στην αιώρηση

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
el: Διαμόρφωση…

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
el: Συμπτυγμένη ημερομηνία

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
el: Επιλέξτε ποια δεδομένα θα εμφανίζονται:

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
el[0]: %1 αντικείμενο επιλέχθηκε
el[1]: %1 αντικείμενα επιλέχθηκαν

en: play
el: αναπαραγωγή

en: pause
el: παύση

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (PlacesPanel)
en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
el: Μέγεθος εικονιδίων στον πίνακα θέσεων (-1 σημαίνει «αυτόματο»)

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
el: Αδυναμία εμφάνισης του τερματικού επειδή η Κονσόλα δεν έχει εγκατασταθεί. Εγκαταστήστε την και ανοίξτε ξανά τον πίνακα.

en: Install Konsole
el: Εγκατάσταση Konsole

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
el: Να αποθηκευθεί αυτή η αναζήτηση για γρήγορη πρόσβαση στο μέλλον

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
el: Τερματισμός αναζήτησης

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
el: Τοποθεσία

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
el: Τι

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
el: Οποιαδήποτε ημερομηνία

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
el: Οποιονδήποτε τύπο

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
el: Οποιαδήποτε αξιολόγηση

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
el: 1 ή περισσότερα

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
el: 2 ή περισσότερα

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
el: 3 ή περισσότερα

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
el: 4 ή περισσότερα

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
el: Επιλέξτε Τα αρχεία και τους φακέλους που πρέπει να αντιγραφούν.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
el: Ακύρωση αντιγραφής

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
el: Επιλέξτε ένα αρχείο ή φάκελο η θέση του οποίου πρέπει να αντιγραφεί.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Copy over" refers to copying to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be copied over.
el: Επιλέξτε τα αρχεία και τους φακέλους που πρέπει να αντιγραφούν δίπλα.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
el: Επιλέξτε τα αρχεία και τους φακέλους που πρέπει να αποκοπούν.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
el: Ακύρωση αποκοπής

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
el: Επιλέξτε τα αρχεία και τους φακέλους που πρέπει να διαγραφούν μόνιμα.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
el: Ακύρωση

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
el: Επιλέξτε τα αρχεία και τους φακέλους που πρέπει να διπλοτυπηθούν εδώ.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to duplicate files by leaving the selection mode.
en: Cancel Duplicating
el: Ακύρωση διπλοτύπησης

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
el: Άλλα

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Move over" refers to moving to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be moved over.
el: Επιλέξτε τα αρχεία και τους φακέλους που πρέπει να μετακινηθούν δίπλα.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Moving
el: Ακύρωση μετακίνησης

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
el: Επιλέξτε τα αρχεία και τους φακέλους που πρέπει να μεταφερθούν στα απορρίμματα.

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
el: <para>Τα επιλεγμένα αντικείμενα (αρχεία και φάκελοι) προστέθηκαν στο Πρόχειρο. Τώρα με την ενέργεια <emphasis>Επικόλληση</emphasis> θα μεταφερθούν από το Πρόχειρο σε οποιαδήποτε άλλη θέση. Ακόμη και σε άλλες εφαρμογές με χρήση των δικών τους ενεργειών <emphasis>Επικόλλησης</emphasis>.</para>

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
el: Επικόλληση από το πρόχειρο

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
el: Αφαίρεση αυτής της υπενθύμισης

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
el: Να μην ξαναγίνει υπενθύμιση

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
el: Επιλέξτε αρχείο ή φάκελο για μετονομασία.
    Η μετονομασία δέσμης είναι εφικτή με την επιλογή πολλών αντικειμένων.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode.
en: Cancel Renaming
el: Ακύρωση μετονομασίας

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can n
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
el[0]: Αντιγραφή του %2 στο Πρόχειρο
el[1]: Αντιγραφή των %2 στο Πρόχειρο

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy Location action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puz
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
el[0]: Αντιγραφή της θέσης του %2 στο πρόχειρο
el[1]: Αντιγραφή της θέσης των %2 στο πρόχειρο

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Cut action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can no
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
el[0]: Αποκοπή του %2 στο Πρόχειρο
el[1]: Αποκοπή των %2 στο Πρόχειρο

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Delete action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
el[0]: Μόνιμη διαγραφή του %2
el[1]: Μόνιμη διαγραφή των %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
el[0]: Δημιουργία διπλοτύπου του %2
el[1]: Δημιουργία διπλοτύπου των %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Trash action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can 
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
el[0]: Μετακίνηση του %2 στα απορρίμματα
el[1]: Μετακίνηση των %2 στα απορρίμματα

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
el[0]: Μετονομασία του %2
el[1]: Μετονομασία των %2

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
el: Λειτουργία επιλογής: Πατήστε σε αρχεία ή φακέλους για να τα επιλέξετε ή να τα αποεπιλέξετε.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
el: Λειτουργία επιλογής

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
el: Έξοδος από λειτουργία επιλογής

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
el: Επιλέξτε ποιες υπηρεσίες θα εμφανίζονται στο σχετικό μενού:

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
el: Αναζήτηση…

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
el: Λήψη νέων υπηρεσιών...

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
el: Πρέπει να γίνει επανεκκίνηση του Dolphin για να εφαρμοστούν οι ενημερωμένες ρυθμίσεων του συστήματος ελέγχου έκδοσης.

[ctx: @info]
en: Restart now?
el: Επανεκκίνηση τώρα;

[ctx: @option:check]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
el: 'Αντιγραφή σε' και 'Μετακίνηση σε' εντολές

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
el: Χρήση γραμματοσειράς συστήματος

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
el: Μέγεθος εικονιδίου

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
el: Μέγεθος προεπισκόπησης

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextWidthIndex), group (CompactMode)
en: Maximum text width index (0 means unlimited)
el: Μέγιστο ευρετήριο πλάτους κειμένου (0 σημαίνει απεριόριστο)

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content count
el: Εμφάνιση του αριθμού περιεχομένου

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content size
el: Εμφάνιση του μεγέθους περιεχομένου

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Do not show any directory size
el: Μην εμφανίζετε κανένα μέγεθος καταλόγου

note: i18n: ectx: label, entry (RecursiveDirectorySizeLimit), group (ContentDisplay)
en: Recursive directory size limit
el: Όριο μεγέθους αναδρομικών καταλόγων

note: i18n: ectx: label, entry (UseShortRelativeDates), group (ContentDisplay)
en: if true we use short relative dates, if not short dates
el: αν είναι true χρησιμοποιούμε σχετικές ημερομηνίες, διαφορετικά σύντομες ημερομηνίες

note: i18n: ectx: label, entry (UsePermissionsFormat), group (ContentDisplay)
en: Permissions style format
el: Μορφή στυλ δικαιωμάτων

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
el: Εμφάνιση εντολών "Αντιγραφή σε" και "Μετακίνηση σε" στο σχετικό μενού

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAddToPlaces), group (ContextMenu)
en: Show 'Add to Places' in context menu.
el: Να εμφανίζεται η 'Προσθήκη στον πίνακα θέσεων' στο σχετικό μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSortBy), group (ContextMenu)
en: Show 'Sort By' in context menu.
el: Να εμφανίζεται η 'Ταξινόμηση με' στο σχετικό μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowViewMode), group (ContextMenu)
en: Show 'View Mode' in context menu.
el: Να εμφανίζεται η 'Λειτουργία προβολής' στο σχετικό μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewTab), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
el: Να εμφανίζεται το 'Άνοιγμα σε νέα καρτέλα' και το 'Άνοιγμα σε νέες καρτέλες' στο σχετικό μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewWindow), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Window' in context menu.
el: Να εμφανίζεται το 'Άνοιγμα σε νέο παράθυρο' στο σχετικό μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Open In Split View' in context menu.
el: Εμφάνιση της επιλογής 'Άνοιγμα σε διαιρεμένη προβολή' στο σχετικό μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyLocation), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy Location' in context menu.
el: Να εμφανίζεται η 'Αντιγραφή τοποθεσίας' στο σχετικό μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDuplicateHere), group (ContextMenu)
en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
el: Να εμφανίζεται η 'Δημιουργία αντιγράφου εδώ' στο σχετικό μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenTerminal), group (ContextMenu)
en: Show 'Open Terminal' in context menu.
el: Να εμφανίζεται το 'Άνοιγμα τερματικού' στο σχετικό μενού.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
el: Προβολή 'Αντιγραφή σε άλλη διαχωρισμένη προβολή' στο μενού περιεχομένων.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Move to other split view' in context menu.
el: Προβολή 'Μετακίνηση σε άλλη διαχωρισμένη προβολή' στο μενού περιεχομένων.

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
el: Θέση στηλών

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightEntireRow), group (DetailsMode)
en: Highlight entire row
el: Τονισμός ολόκληρης γραμμής

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
el: Επεκτάσιμοι φάκελοι

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: Hidden files shown
el: Εμφανιζόμενα κρυφά αρχεία

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
el: Όταν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, τα κρυφά αρχεία, όπως αυτά που αρχίζουν με '.' θα εμφανίζονται στη λίστα αρχείων.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (Dolphin)
en: Version
el: Έκδοση

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (Dolphin)
en: This option defines the used version of the view properties.
el: Η επιλογή αυτή καθορίζει την χρησιμοποιούμενη έκδοση των ιδιοτήτων προβολής.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
el: Τύπος προβολής

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
el: Αυτή η επιλογή ελέγχει το στιλ της προβολής. Υποστηριζόμενες τιμές είναι 0 για εικονίδια, 1 για λεπτομέρειες και 2 για στήλες.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: Previews shown
el: Εμφανιζόμενες προεπισκοπήσεις

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
el: Όταν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, θα εμφανίζεται η προεπισκόπηση των περιεχομένων του αρχείου ως εικονίδιο.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: Grouped Sorting
el: Ομαδοποιημένη ταξινόμηση

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
el: Όταν αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη, τα ταξινομημένα αντικείμενα κατηγοριοποιούνται σε ομάδες.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
el: Ταξινόμηση αρχείων κατά

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
el: Αυτή η επιλογή καθορίζει βάσει ποιου κριτηρίου (κείμενο, μέγεθος, ημερομηνία κλπ.) θα γίνει η ταξινόμηση.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
el: Σειρά ταξινόμησης αρχείων

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
el: Εμφάνιση πρώτα των φακέλων κατά την ταξινόμηση αρχείων και φακέλων

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortHiddenLast), group (Dolphin)
en: Show hidden files and folders last
el: Να εμφανίζονται τελευταία τα κρυφά αρχεία και οι φάκελοι

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (VisibleRoles), group (Dolphin)
en: Visible roles
el: Ορατοί ρόλοι

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HeaderColumnWidths), group (Dolphin)
en: Header column widths
el: Πλάτος στηλών κεφαλίδας

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
el: Τελευταία αλλαγή ιδιοτήτων

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
el: Η τελευταία φορά που αλλάχθηκαν αυτές οι ιδιότητες από το χρήστη.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
el: Πρόσθετες πληροφορίες

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewAction), group (General)
en: Select Action
el: Επιλογή ενέργειας

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewCustomAction), group (General)
en: Custom Action
el: Προσαρμοσμένη ενέργεια

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
el: Αν η διεύθυνση ιστοσελίδας θα είναι επεξεργάσιμη από το χρήστη

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
el: Λειτουργία συμπλήρωσης κειμένου της πλοήγησης διεύθυνσης ιστοσελίδας

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
el: Εμφάνιση της πλήρους διαδρομής μέσα στη γραμμή τοποθεσίας

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInTitlebar), group (General)
en: Should the full path be shown in the title bar
el: Εμφάνιση της πλήρους διαδρομής μέσα στη γραμμή τίτλου

note: i18n: ectx: label, entry (OpenExternallyCalledFolderInNewTab), group (General)
en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
el: Αν ένας φάκελος που καλείται εξωτερικά ανοίγει σε μια νέα καρτέλα ενός Dolphin παραθύρου

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
el: Εσωτερική έκδοση διαμόρφωσης του Dolphin, χρησιμοποιείται κυρίως για να αποφασίσει αν εκτελείται μια ενημερωμένη έκδοση του Dolphin, ώστε να μεταφέρει εγγραφές διαμόρφωσης που είχαν διαγραφεί/μετονομαστεί ...κλπ

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
el: Να έχετε τις ρυθμίσεις εκκίνησης τροποποιημένες (εσωτερική ρύθμιση που δεν εμφανίζεται στο περιβάλλον χρήσης)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
el: Διεύθυνση αρχικής ιστοσελίδας

note: i18n: ectx: label, entry (RememberOpenedTabs), group (General)
en: Remember open folders and tabs
el: Απομνημόνευση ανοιχτών φακέλων και καρτελών

note: i18n: ectx: label, entry (SplitView), group (General)
en: Place two views side by side
el: Τοποθέτηση δύο προβολών δίπλα-δίπλα

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
el: Αν θα εμφανίζεται η μπάρα φίλτρου

note: i18n: ectx: label, entry (GlobalViewProps), group (General)
en: Should the view properties be used for all folders
el: Αν θα πρέπει οι ιδιότητες προβολής να χρησιμοποιούνται από όλους τους φακέλους

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
el: Περιήγηση στις αρχειοθήκες

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
el: Επιβεβαίωση κατά το κλείσιμο παραθύρων με πολλές καρτέλες.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingTerminalRunningProgram), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
el: Επιβεβαίωση κατά το κλείσιμο παραθύρων με πρόγραμμα που εκτελείται ακόμη στον πίνακα τερματικού.

note: i18n: ectx: label, entry (RenameInline), group (General)
en: Rename single items inline
el: Μετονομασία μεμονωμένων αντικειμένων γραμμικά

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
el: Εμφάνιση εναλλαγής επιλογής

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPasteBarAfterCopying), group (General)
en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
el: Εμφάνιση μιας γραμμής για εύκολη επικόλληση μετά από αποκοπή ή αντιγραφή που έγινε με χρήση της γραμμής στη βάση για τη λειτουργία επιλογής.

note: i18n: ectx: label, entry (UseTabForSwitchingSplitView), group (General)
en: Use tab for switching between right and left view
el: Χρήση καρτέλας για εναλλαγή μεταξύ δεξιάς και αριστερής προβολής

note: i18n: ectx: label, entry (CloseActiveSplitView), group (General)
en: Close the view in focus when turning off split view
el: Κλείσιμο της προβολής με εστίαση κατά την απενεργοποίηση της διαιρεμένης προβολής

note: i18n: ectx: label, entry (OpenNewTabAfterLastTab), group (General)
en: New tab will be open after last one
el: Νέα καρτέλα θα ανοίξει μετά την τελευταία

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show item information on hover
el: Εμφάνιση πληροφοριών αντικειμένου σε αιώρηση

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
el: Αποτύπωση ώρας εγκυρότητας όταν οι ιδιότητες προβολής είναι έγκυρες

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandFolders), group (General)
en: Use auto-expanding folders for all view types
el: Χρήση αυτόματης ανάπτυξης φακέλων για όλους τους τύπους προβολής

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
el: Εμφάνιση κύλισης εστίασης στη γραμμή κατάστασης

note: i18n: ectx: label, entry (LockPanels), group (General)
en: Lock the layout of the panels
el: Κλείδωμα διάταξης πινάκων

note: i18n: ectx: label, entry (EnlargeSmallPreviews), group (General)
en: Enlarge Small Previews
el: Μεγέθυνση μικρών προεπισκοπήσεων

note: i18n: ectx: label, entry (SortingChoice), group (General)
en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
el: Επιλέξτε Φυσική, Ευαίσθητη στην Πεζότητα ή Μη Ευαίσθητη στην Πεζότητα σειρά ταξινόμησης των αντικειμένων.

note: i18n: ectx: label, entry (HideXTrashFile), group (General)
en: Also hide files with application/x-trash mimetype
el: Απόκρυψη επίσης αρχείων με mimetype application/x-trash

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyFolders), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
el: Ζήτηση επιβεβαίωσης όταν ανοίγετε πολλούς φακέλους ταυτόχρονα.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyTerminals), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
el: Ζήτηση επιβεβαίωσης όταν ανοίγετε πολλά τερματικά ταυτόχρονα.

note: i18n: ectx: label, entry (TextWidthIndex), group (IconsMode)
en: Text width index
el: Ευρετήριο πλάτους κειμένου

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextLines), group (IconsMode)
en: Maximum textlines (0 means unlimited)
el: Μέγιστο πλήθος γραμμών κειμένου (0 σημαίνει απεριόριστο)

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
el: Ενεργοποιημένα πρόσθετα

[ctx: @title:window]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
el: Διεπαφή

[ctx: @title:group]
en: View
el: Προβολή

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
el: Σχετικό μενού

[ctx: @title:group]
en: Trash
el: Απορρίμματα

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
el: Σχολιασμός χρήστη

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
el: Έχετε μη αποθηκευμένες αλλαγές. Θέλετε να εφαρμοστούν ή να απορριφθούν;

en: Warning
el: Προειδοποίηση

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
el: Να ζητείται επιβεβαίωση σε όλες τις εφαρμογές του KDE για:

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
el: Μετακίνηση αρχείων ή φακέλων στα απορρίμματα

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
el: Άδειασμα απορριμμάτων

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
el: Διαγραφή αρχείων ή φακέλων

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
el: Να απαιτείται επιβεβαίωση στο Dolphin για:

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
el: Κλείσιμο παραθύρων με πολλαπλές καρτέλες

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
el: Κλείσιμο παραθύρων με ένα πρόγραμμα που εκτελείται στον πίνακα τερματικού

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
el: Άνοιγμα πολλών φακέλων ταυτόχρονα

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
el: Άνοιγμα πολλών τερματικών ταυτόχρονα

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
el: Εναλλαγή σε λειτουργία διαχειριστή

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
el: Στο άνοιγμα εκτελέσιμου αρχείου:

en: Always ask
el: Να γίνεται πάντα ερώτηση

en: Open in application
el: Άνοιγμα στην εφαρμογή

en: Run script
el: Εκτέλεση σεναρίου

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
el: Φάκελοι, καρτέλες και κατάσταση παραθύρου της τελευταίας φοράς

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
el: Επιλογή προσωπικής τοποθεσίας

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
el: Χρήση τρέχουσας τοποθεσίας

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
el: Χρήση προεπιλεγμένης τοποθεσίας

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
el: Εμφάνιση στην εκκίνηση:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
el: Άνοιγμα φακέλων:

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
el: Παράθυρο:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
el: Εμφάνιση πλήρους διαδρομής στη γραμμή τίτλου

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
el: Εμφάνιση γραμμής φίλτρου

[ctx: option:radio]
en: After current tab
el: Μετά από την τρέχουσα καρτέλα

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
el: Στο τέλος της γραμμής καρτελών

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
el: Άνοιγμα σε νέων καρτελών:

[ctx: @title:group]
en: Split view:
el: Διαχωρισμένη προβολή:

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
el: Εναλλαγή μεταξύ των προβολών με το πλήκτρο Tab

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes the view in focus
el: Η απενεργοποίηση της διαιρεμένης προβολής κλείνει την προβολή στην εστίαση

en: When unchecked, the opposite view will be closed. The Close icon always illustrates which view (left or right) will be closed.
el: Όταν δεν είναι επιλεγμένη, η αντίθετη προβολή θα είναι κλειστή. Το εικονίδιο Κλείσιμο δείχνει πάντα ποια προβολή (αριστερή ή δεξιά) θα κλείσει.

en: New windows:
el: Νέα &παράθυρα:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
el: Εκκίνηση σε λειτουργία διαιρεμένης προβολής

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
el: Η τοποθεσία του προσωπικού φακέλου δεν είναι έγκυρη ή δεν υπάρχει και δε θα χρησιμοποιηθεί.

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
el: Φάκελοι και καρτέλες

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
el: Προεπισκοπήσεις

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
el: Επιβεβαιώσεις

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
el: Πίνακες

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
el: Γραμμές κατάστασης και θέσης

[ctx: @option:check]
en: Show previews
el: Εμφάνιση προεπισκοπήσεων

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
el: Αυτόματη αναπαραγωγή αρχείων πολυμέσων

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
el: Εμφάνιση αντικειμένου σε αιώρηση

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
el: Χρήση &μακράς ημερομηνίας, για παράδειγμα '%1'

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
el: Χρήση &συμπυκνωμένης ημερομηνίας, για παράδειγμα '%1'

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
el: Πίνακας πληροφοριών:

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
el: Οι ρυθμίσεις του πίνακα είναι επίσης διαθέσιμες μέσω του σχετικού μενού. Ανοίξτε το πατώντας το δεξί κουμπί του ποντικιού σε ένα πάνελ.

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
el: Εμφάνιση προεπισκοπήσεων στην προβολή για:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: This label forms a full sentence together with the spinbox content. Depending on the option chosen in the spinbox, it reads "Show previews for [files below n MiB]" or "Show previews for [files of any size]".
en: Show previews for
el: Εμφάνιση προεπισκοπήσεων για

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
el: αρχεία παρακάτω

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
el: αρχεία οποιουδήποτε μεγέθους

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
el: κανένα αρχείο

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
el: Εμφάνιση προεπισκοπήσεων για φακέλους

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
el: <para>Η δημιουργία <emphasis>προεπισκοπήσεων</emphasis> για απομακρυσμένους φακέλους είναι πολύ εντατική όσον αφορά τη χρήση πόρων δικτύου.</para><para>Απενεργοποιήστε το εάν η πλοήγηση σε απομακρυσμένους φακέλους στο Dolphin είναι αργή ή κατά την πρόσβαση στον αποθηκευτικό χώρο μέσω μετρημένων συνδέσεων.</para>

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
el: Τοπική αποθήκευση:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
el: Απομακρυσμένη αποθήκευση:

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
el: Εμφάνιση κύλισης εστίασης

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
el: Να γίνει η γραμμή τοποθεσίας επεξεργάσιμη

en: Location bar:
el: Γραμμή τοποθεσίας

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
el: Εμφάνιση πλήρους διαδρομής στη γραμμή τοποθεσίας

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
el: Συμπεριφορά

[ctx: @title:tab]
en: Icons
el: Εικονίδια

[ctx: @title:tab]
en: Compact
el: Σύμπτυξη

[ctx: @title:tab]
en: Details
el: Λεπτομέρειες

[ctx: option:radio]
en: Natural
el: Φυσική

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
el: Αλφαβητική, χωρίς διάκριση πεζών-κεφαλαίων

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
el: Αλφαβητική, με διάκριση πεζών-κεφαλαίων

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
el: Τρόπος ταξινόμησης:

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
el: Εμφάνιση αριθμού αντικειμένων

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
el: Εμφάνιση του μεγέθους των περιεχομένων, έως

[ctx: option:radio]
en: Show no size
el: Εμφάνιση χωρίς μέγεθος

en:  level deep |  levels deep
el[0]:  επίπεδο βάθους
el[1]:  επίπεδα βάθους

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
el: Μέγεθος φακέλου:

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
el: Σχετική (π.χ. '%1')

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
el: Απόλυτη (π.χ. '%1')

[ctx: @title:group]
en: Date style:
el: Στυλ ημερομηνίας:

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
el: Συμβολική (π.χ. 'drwxr-xr-x')

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
el: Αριθμητική (Οκταδική) (π.χ. '755')

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
el: Συνδυασμένη (π.χ. 'drwxr-xr-x (755)')

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
el: Μορφή δικαιωμάτων:

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
el: Γραμματοσειρά συστήματος

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
el: Προσαρμοσμένη γραμματοσειρά

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
el: Επιλογή…

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
el: Χρήση κοινού στιλ εμφάνισης για όλους τους φακέλους

[ctx: @info]
note: i18n: The information in this sentence contradicts the preceding sentence. That's what the word "still" is communicating. The previous sentence is "Use common display style for all folders".
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
el: Ορισμένες ειδικές προβολές, όπως η αναζήτηση, τα πρόσφατα αρχεία ή ο κάδος απορριμμάτων, θα εξακολουθούν να χρησιμοποιούν ένα προσαρμοσμένο στυλ εμφάνισης.

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
el: Να γίνεται απομνημόνευση του στιλ εμφάνισης για κάθε φάκελο

[ctx: @title:group]
en: Display style:
el: Στυλ εμφάνισης:

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
el: Άνοιγμα φακέλων κατά τις λειτουργίες έλκυσης

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
el: Περιήγηση:

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
el: Εμφάνιση πληροφοριών αντικειμένου με αιώρηση

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
el: Διάφορα:

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
el: Εμφάνιση σημείου επιλογής

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
el: Μετονομασία μεμονωμένων αντικειμένων γραμμικά

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
el: Η μετονομασία πολλαπλών αντικειμένων γίνεται πάντα με ένα παράθυρο διαλόγου.

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
el: Απόκρυψη αρχείων αντιγράφων ασφαλείας κατά την απόκρυψη κρυφών αρχείων

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
el: Τα αρχεία αντιγράφων ασφαλείας είναι τα αρχεία των οποίων ο τύπος mime είναι application/x-trash, μοτίβα: %1

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
el: Ενέργεια που ενεργοποιείται όταν κάνετε διπλό κλικ στο παρασκήνιο

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: Completes the sentence "Double-click triggers [Nothing]".
en: Nothing
el: Τίποτα

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
el: Προσαρμοσμένη εντολή

[ctx: @info]
note: i18n: This sentence is incomplete because the user can choose an action that is triggered in a combobox that will appear directly after "triggers". (While using a left-to-right language it will be to the right of "triggers", in a right-to-left layout it will be to the left.) So please try to keep th
en: Double-click triggers
el: Διπλό κλικ προκαλεί

[ctx: @title:group]
en: Background:
el: Παρασκήνιο:

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
el: Εισάγετε προσαρμοσμένη εντολή για να ενεργοποιηθεί όταν κάνετε διπλό κλικ στο φόντο προβολής

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
el: Εντολή…

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
el: Χρησιμοποιήστε {path} για να λάβετε τη διαδρομή του τρέχοντος φακέλου. Παράδειγμα: dolphin {path}

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
el: Εμφάνιση περιεχομένων

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
el: Προκαθορισμένο μέγεθος εικονιδίων:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
el: Μέγεθος προεπισκόπησης εικονιδίων:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
el: Γραμματοσειρά ετικέτας:

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
el: Μικρό

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
el: Μεσαίο

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
el: Μεγάλο

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
el: Τεράστιο

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
el: Πλάτος ετικέτας:

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
el: Απεριόριστο

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
el: Μέγιστο πλήθος γραμμών:

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
el: Απεριόριστο

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
el: Μικρό

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
el: Μεσαίο

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
el: Μεγάλο

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
el: Μέγιστο πλάτος:

[ctx: @option:check]
en: Expandable
el: Επεκτάσιμοι

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
el: Φάκελοι:

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
el: Με κλικ οπουδήποτε πάνω στη γραμμή

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
el: Με κλικ πάνω στο εικονίδιο ή στο όνομα

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
el: Άνοιγμα αρχείων και φακέλων:

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
el[0]: Μέγεθος: 1 εικονοστοιχείο
el[1]: Μέγεθος: %1 εικονοστοιχεία

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
el: Στιλ εμφάνισης προβολής

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
el: Εικονίδια

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
el: Σύμπτυξη

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
el: Λεπτομέρειες

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
el: Αύξουσα

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
el: Φθίνουσα

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
el: Εμφάνιση φακέλων πρώτα

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
el: Να εμφανίζονται τα κρυφά αρχεία τελευταία

[ctx: @option:check]
en: Show preview
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
el: Εμφάνιση σε ομάδες

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
el: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Choose what to see on each file or folder:
el: Επιλέξτε τι θα βλέπετε σε κάθε αρχείο ή φάκελο:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
el: Τρόπος προβολής:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
el: Ταξινόμηση:

en: View options:
el: Επιλογές προβολής:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
el: Τρέχοντα φάκελο

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
el: Τρέχοντα φάκελο και υποφακέλους

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
el: Όλους τους φακέλους

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
el: Εφαρμόζεται σε:

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
el: Χρήση ως προκαθορισμένο για ρυθμίσεις προβολής

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
el: Οι ιδιότητες προβολής όλων των υποφακέλων θα τροποποιηθούν. Επιθυμείτε τη συνέχεια;

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
el: Οι ιδιότητες προβολής όλων των φακέλων θα τροποποιηθούν. Θέλετε να συνεχίσετε;

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
el: Εφαρμογή ιδιοτήτων προβολής

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
el: Μέτρηση φακέλων: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
el: Φάκελοι: %1

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
el: Το <application>Filelight</application> εγκαταστάθηκε με επιτυχία.

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
el: Γίνεται εγκατάσταση του Filelight…

en: Disk Usage Statistics - current folder
el: Στατιστικά χρήσης δίσκου - τρέχων φάκελος

en: Disk Usage Statistics - current device
el: Στατιστικά χρήσης δίσκου - τρέχουσα συσκευή

en: Disk Usage Statistics - all devices
el: Στατιστικά χρήσης δίσκου - όλες οι συσκευές

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
el: Απελευθέρωση χώρου στο δίσκο

[ctx: @title]
note: i18n: The new line ("<nl/>") tag is only there to format this text visually pleasing, i.e. to avoid having one very long line.
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
el: <para>Εγκατάσταση πρόσθετου λογισμικού για την προβολή στατιστικών αντικειμένων χρήσης του δίσκου<nl/> και τον εντοπισμό μεγάλων αρχείων και φακέλων.</para>

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
el: Εγκατάσταση του Filelight…

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
el: Ζουμ:

en: Zoom
el: Ζουμ

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
el: Ρυθμίζει το μέγεθος των εικονιδίων των αρχείων.

en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
el: Διακοπή φόρτωσης

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
el: <para>Αυτή είναι η <emphasis>Γραμμή κατάστασης</emphasis>. Περιέχει τρία αντικείμενα εξ ορισμού (από αριστερά προς τα δεξιά):<list><item>Ένα <emphasis>πεδίο κειμένου</emphasis> που δείχνει το μέγεθος των επιλεγμένων αντικειμένων. Αν μόνο ένα αντικείμενο έχει επιλεγεί το όνομα και ο τύπος επίσης εμφανίζονται.</item><item>Μια <emphasis>κύλιση εστίασης</emphasis> που σας επιτρέπει να προσαρμόζετε το μέγεθος και τα εικονίδια στην προβολή.</item><item><emphasis>Πληροφορίες χώρου</emphasis> σχετικά με την τρέχουσα συσκευή αποθήκευσης.</item></list></para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
el: Εμφάνιση κύλισης εστίασης

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
el: %1 ελεύθερα

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
el: %1 ελεύθερο από %2 (%3% σε χρήση)

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
el: %1 ελεύθερα από %2 (%3% χρησιμοποιείται)
    Πατήστε για να διαχειριστείτε τη χρήση χώρου στο δίσκο.

en: Trash Emptied
el: Ο κάδος άδειασε

en: The Trash was emptied.
el: Τα απορρίμματα άδειασαν.

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
el: Πίνακας θέσεων

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
el: Πλήθος διαθέσιμων κοινόχρηστων πόρων δικτύου

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
el: Υποσύνολο των ρυθμίσεων του Dolphin.

en: Select Remote Charset
el: Επιλογή απομακρυσμένου συνόλου χαρακτήρων

en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
el[0]: 1 επιλεγμένος φάκελος
el[1]: %1 επιλεγμένοι φάκελοι

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
el[0]: 1 επιλεγμένο αρχείο
el[1]: %1 επιλεγμένα αρχεία

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
el[0]: 1 φάκελος
el[1]: %1 φάκελοι

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
el[0]: 1 αρχείο
el[1]: %1 αρχεία

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
el: 0 φάκελοι, 0 αρχεία

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
el: %1 αντίγραφο

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
el[0]: Θέλετε σίγουρα να ανοίξετε ένα αντικείμενο;
el[1]: Θέλετε σίγουρα να ανοίξετε %1 αντικείμενα;

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
el[0]: Άνοιγμα %1 αντικειμένου
el[1]: Άνοιγμα %1 αντικειμένων

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
el: Πλευρική ενίσχυση

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
el: Αυτόματο πλάτος στηλών

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
el: Προσαρμοσμένο πλάτος στηλών

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
el: Η διαδικασία απόρριψης ολοκληρώθηκε.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
el: Η διαδικασία διαγραφής ολοκληρώθηκε.

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
el: Μετονομασία και απόκρυψη

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
el: Με την προσθήκη μιας τελείας στην αρχή του ονόματος, το αρχείο δεν θα εμφανίζεται στην προβολή.
    Επιμένετε να το μετονομάσετε;

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
el: Με την προσθήκη μιας τελείας στην αρχή του ονόματος, ο φάκελος δεν θα εμφανίζεται στην προβολή.
    Επιμένετε να τον μετονομάσετε;

en: Hide this File?
el: Να γίνει απόκρυψη αυτού του αρχείου;

en: Hide this Folder?
el: Να γίνει απόκρυψη αυτού του φακέλου;

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
el: Η τοποθεσία είναι κενή.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
el: Η τοποθεσία «%1» δεν είναι έγκυρη.

en: Loading…
el: Φόρτωση…

en: Loading canceled
el: Η φόρτωση ακυρώθηκε

en: No items matching the filter
el: Τα αντικείμενα δεν ταιριάζουν με το φίλτρο

en: No items matching the search
el: Τα αντικείμενα δεν ταιριάζουν με την αναζήτηση

en: Trash is empty
el: Ο κάδος απορριμμάτων είναι άδειος

en: No tags
el: Χωρίς ετικέτες

en: No files tagged with "%1"
el: Κανένα αρχείο με ετικέτα «%1»

en: No recently used items
el: Χωρίς πρόσφατα αντικείμενα σε χρήση

en: No shared folders found
el: Δεν βρέθηκαν κοινόχρηστοι φάκελοι

en: No relevant network resources found
el: Δεν βρέθηκαν σχετικοί δικτυακοί πόροι

en: No MTP-compatible devices found
el: Δεν βρέθηκαν MTP-συμβατές συσκευές

en: No Apple devices found
el: Δεν βρέθηκαν συσκευές Apple

en: No Bluetooth devices found
el: Δεν βρέθηκαν συσκευές bluetooth

en: Folder is empty
el: Ο φάκελος είναι άδειος

[ctx: @action]
en: Create Folder…
el: Δημιουργία φακέλου…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
el: Αυτό μετονομάζει τα αντικείμενα στη τρέχουσα θέση.<nl/>Με την ταυτόχρονη μετονομασία πολλών αντικειμένων το όνομά τους αλλάζει μόνο κατά έναν αριθμό.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
el: Αυτό μετακινεί τα αντικείμενα της τρέχουσας επιλογής στα <filename>Απορρίμματα</filename>.<nl/>Τα απορρίμματα είναι ένας προσωρινός χώρος αποθήκευσης από όπου τα αντικείμενα μπορούν να διαγραφούν αν απαιτείται χώρος στο δίσκο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
el: Αυτό διαγράφει πλήρως τα αντικείμενα της τρέχουσας επιλογής. Δεν γίνεται να ανακτηθούν με συνηθισμένα μέσα.

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
el: Διαγραφή (χρήση συντόμευσης του κάδου απορριμμάτων)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
el: Δημιουργία αντιγράφου εδώ

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
el: Ιδιότητες

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
el: Αυτό εμφανίζει μια πλήρη λίστα ιδιοτήτων της τρέχουσας επιλογής αντικειμένων σε νέο παράθυρο.<nl/>Αν δεν έχει επιλεγεί κάτι το παράθυρο θα αφορά την τρέχουσα προβολή φακέλου.<nl/>Μπορείτε να διαμορφώσετε εκεί προηγμένες επιλογές όπως τη διαχείριση δικαιωμάτων ανάγνωσης και εγγραφής.

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
el: Αντιγραφή τοποθεσίας

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
el: Αυτό θα αντιγράψει τη διαδρομή του πρώτου επιλεγμένου αντικειμένου στο πρόχειρο.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
el: Διαγραφή…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
el: Δημιουργία διπλοτύπου εδώ…

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
el: Αντιγραφή τοποθεσίας…

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
el: <para>Αυτό εναλλάσσει σε μια λειτουργία προβολής που εστιάζει στον φάκελο και στα εικονίδια των αρχείων. Η λειτουργία αυτή διευκολύνει τη διάκριση μεταξύ φακέλων και αρχείων και στον εντοπισμό αντικειμένων με διακριτούς <emphasis>τύπους αρχείων</emphasis>.</para><para> Με τη λειτουργία αυτή είναι εύκολη η περιήγηση σε εικόνες όταν η επιλογή <interface>Προεπισκόπησης</interface> είναι ενεργή.</para>

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
el: <para>Αυτό εναλλάσσει σε μια λειτουργία συμπτυγμένης προβολής που δίνει σε λίστα φακέλους και αρχεία σε στήλες με τα ονόματα δίπλα στα εικονίδια. <para></para>Αυτό βοηθάει στη διατήρηση της επισκόπησης σε φακέλους με πολλά αντικείμενα.</para>

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
el: <para>Αυτό εναλλάσσει σε μια λειτουργία προβολής λίστας που εστιάζει σε λεπτομέρειες φακέλων και αρχείων.</para><para>Με κλικ πάνω σε μια λεπτομέρεια στην κεφαλίδα της στήλης γίνεται ταξινόμηση με βάση τη λεπτομέρεια. Με επόμενο κλικ αντιστρέφεται η ταξινόμηση. Για επιλογή των λεπτομερειών που θα εμφανίζονται κάνετε δεξί κλικ στην κεφαλίδα.</para><para>Μπορείτε να προβάλετε τα περιεχόμενα ενός φακέλου χωρίς να αφήσετε την τρέχουσα θέση με κλικ στα αριστερά του. Έτσι βλέπετε το περιεχόμενο πολλών φακέλων στην ίδια λίστα.</para>

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
el: Έτσι αυξάνεται το μέγεθος του εικονιδίου.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
el: Επαναφορά επιπέδου εστίασης

en: Zoom To Default
el: Εστίαση στην προεπιλογή

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
el: Έτσι επαναφέρεται το μέγεθος του εικονιδίου στο προκαθορισμένο.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
el: Έτσι μειώνεται το μέγεθος του εικονιδίου.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
el: Εμφάνιση προεπισκοπήσεων

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
el: Εμφάνιση προεπισκόπησης των αρχείων και φακέλων

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
el: Όταν είναι ενεργό, τα εικονίδια βασίζονται στο πραγματικό περιεχόμενο του αρχείου ή φακέλου.<nl/>Για παράδειγμα τα εικονίδια των εικόνων γίνονται μειωμένες εκδόσεις αυτών.

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
el: Πρώτα οι φάκελοι

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
el: Κρυφά αρχεία στο τέλος

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
el: Ταξινόμηση κατά

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
el: Εμφάνιση πρόσθετων πληροφοριών

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
el: Εμφάνιση σε ομάδες

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
el: Έτσι ομαδοποιούνται αρχεία και φάκελοι με βάση τον πρώτο χαρακτήρα.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
el: <para>Όταν είναι ενεργοποιημένη, τα <emphasis>κρυφά</emphasis>αρχεία και φάκελοι είναι ορατά. Θα εμφανίζονται ημιδιαφανή.</para><para>Τα κρυφά αντικείμενα διαφέρουν από τα κανονικά μόνο στο ότι το όνομά τους αρχίζει με τελεία ("."). Γενικά δεν χρειάζεται οι χρήστες να έχουν πρόσβαση σε αυτά γι' αυτό είναι και κρυφά.</para><para>Τα αντικείμενα μπορούν επίσης να είναι κρυμμένα αν τα ονόματά τους αναφέρονται σε ένα αρχείο κειμένου με όνομα ".hidden". Τα αρχεία με τύπο MIME "application/x- trash", όπως τα αρχεία αντιγράφων ασφαλείας, μπορούν επίσης να κρυφτούν ενεργοποιώντας αυτή τη ρύθμιση στο Configure Dolphin > View > General.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
el: Ρυθμίστε το στυλ προβολής…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
el: Αυτό ανοίγει ένα παράθυρο στο οποίο όλες οι ιδιότητες προβολής των φακέλων είναι δυνατόν να προσαρμοστούν.

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
el: Εικονίδια

[ctx: @info]
en: Icons view mode
el: Λειτουργία προβολής εικονιδίων

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
el: Σύμπτυξη

[ctx: @info]
en: Compact view mode
el: Λειτουργία συμπτυγμένης προβολής

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
el: Λεπτομέρειες

[ctx: @info]
en: Details view mode
el: Λειτουργία λεπτομερούς προβολής

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
el: Ω-Α

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
el: Α-Ω

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
el: Μεγαλύτερα πρώτα

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
el: Μικρότερα πρώτα

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
el: Νεότερα πρώτα

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
el: Παλαιότερα πρώτα

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
el: Υψηλότερα πρώτα

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
el: Χαμηλότερα πρώτα

[ctx: Sort descending]
en: Descending
el: Φθίνουσα

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
el: Αύξουσα

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
el: Ενέργειες για την τρέχουσα προβολή

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
el: Ενέργειες για το %1

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
el[0]: Ενέργειες για ένα επιλεγμένο αντικείμενο
el[1]: Ενέργειες για %1 επιλεγμένα αντικείμενα

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
el: Ενημέρωση πληροφοριών έκδοσης...
