dolphin - en to fi translation catalogue (909 entries)

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Acting as an Administrator — Be careful!
fi: Toimitaan pääkäyttäjänä – ole varovainen!

[ctx: @info label above the view explaining the state, keep short]
en: Acting as Admin
fi: Toimitaan pääkäyttäjänä

[ctx: @action:button Finish/Stop/Done acting as an admin]
en: Finish
fi: Lopeta

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish acting as an administrator
fi: Lopeta pääkäyttäjänä toimiminen

[ctx: @action:button shown after acting as admin ended]
en: Act as Administrator Again
fi: Toimi taas pääkäyttäjänä

[ctx: @info]
en: Administrator authorization has expired.
fi: Pääkäyttäjävaltuutus on vanhentunut.

[ctx: @action:inmenu]
en: Act as Administrator
fi: Toimi pääkäyttäjänä

[ctx: @info:shell]
en: <application>Dolphin</application> requires <application>%1</application> to manage system-controlled files, but it is not installed.<nl/>Press %2 to install <application>%1</application> or %3 to cancel.
fi: <application>%1</application> vaaditaan, jotta <application>Dolphin</application> voisi hallita järjestelmätiedostoja, mutta sitä ei ole asennettu.<nl/>Asenna <application>%1</application> painamalla %2 tai lopeta painamalla %3.

[ctx: @info]
en: <para>Make use of your administrator rights in Dolphin:<numberedlist><numbereditem>Navigate to the file or folder you want to change.</numbereditem><numbereditem>Activate the "%1" action either under <interface>Open Menu|More|View</interface> or <interface>Menu Bar|View</interface>.<nl/>Default shortcut: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>After authorization you can manage files as an administrator.</numbereditem></numberedlist></para>
fi: <para>Pääkäyttäjäoikeuksien käyttö Dolphinissa:<numberedlist><numbereditem>siirry tiedoston tai kansion kohdalle, jota haluat muuttaa</numbereditem><numbereditem>aktivoi ”%1”: <interface>avaa valikko | Lisää | Näkymä</interface> tai <interface>valikkorivi | Näkymä</interface>.<nl/>Oletuspikanäppäin: <shortcut>%2</shortcut></numbereditem><numbereditem>Todennuksen jälkeen tiedostojen hallintaan on pääkäyttäjäoikeudet.</numbereditem></numberedlist></para>

[ctx: @title:window]
en: How to Administrate
fi: Miten ylläpidetään

[ctx: @info]
en: <para>You are about to use administrator privileges. While acting as an administrator you can change or replace any file or folder on this system. This includes items which are critical for this system to function.</para><para>You are able to <emphasis>delete every users' data</emphasis> on this computer and to <emphasis>break this installation beyond repair.</emphasis> Adding just one letter in a folder or file name or its contents can render a system <emphasis>unbootable.</emphasis></para><para>There is probably not going to be another warning even if you are about to break this system.</para><para>You might want to <emphasis>backup files and folders</emphasis> before proceeding.</para>
fi: <para>Ollaan vaihtamassa pääkäyttäjäoikeuksiin. Pääkäyttäjänä voi muuttaa järjestelmän mitä tahansa tiedostoa tai kansiota, myös järjestelmän toiminnalle oleellisia.</para><para>Voi esimerkiksi <emphasis>poistaa kaikkien käyttäjien tiedot</emphasis> koneelta tai <emphasis>rikkoa asennuksen pelastuskelvottomaksi</emphasis>. Jo yksi ylimääräinen kirjain kansion tai tiedoston nimessä tai sisällössä voi aiheuttaa, että <emphasis>järjestelmä ei käynnisty</emphasis>.</para><para>Toista varoitusta ei luultavasti tule, vaikka olisit särkemässä järjestelmän.</para><para>Ennen jatkamista kannattaa harkita <emphasis>tiedostojen ja kansioiden varmuuskopiointia</emphasis>.</para>

[ctx: @title:window]
en: Risks of Acting as an Administrator
fi: Pääkäyttäjänä toimimisen vaarat

[ctx: @action:button]
en: I Understand and Accept These Risks
fi: Ymmärrän ja hyväksyn riskit

[ctx: @option:check]
en: Do not warn me about these risks again
fi: Älä varoita minua enää

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
fi: Roskakorin asetukset…

[ctx: @action:inmenu Restore the selected files that are in the trash to the place they lived at the moment they were trashed. Minimize the length of this string if possible.]
en: Restore to Former Location | Restore to Former Locations
fi[0]: Palauta aiemmaksi sijainniksi
fi[1]: Palauta aiemmiksi sijainneiksi

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
fi: Luo uusi

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
fi: Avaa sijainti

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
fi: Avaa sijainti uuteen välilehteen

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
fi: Avaa sijainti uuteen ikkunaan

[ctx: @action:inmenu Shortcut, middle click to trigger menu item, keep short]
en: Middle Click
fi: Keskinapsautus

[ctx: @action:inmenu Shortcut, shift + middle click to trigger menu item, keep short]
en: Shift+Middle Click
fi: Vaihto+keskinapsautus

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
fi: Kopiointi onnistui.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
fi: Siirtäminen onnistui.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
fi: Linkittäminen onnistui.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
fi: Roskakoriin vienti onnistui.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
fi: Nimen muuttaminen onnistui.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
fi: Kansio luotiin.

[ctx: @info]
en: Go back
fi: Siirry taaksepäin

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
fi: Palaa aiemmin katsottuun kansioon.

[ctx: @info]
en: Go forward
fi: Siirry eteenpäin

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
fi: Kumoaa <interface>Siirry|Takaisin</interface>-toiminnon.

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
fi: Vahvistus

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
fi: &Lopeta %1

en: C&lose Current Tab
fi: &Sulje nykyinen välilehti

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
fi: Ikkunassa on  auki useampia välilehtiä: haluatko varmasti lopettaa ohjelman?

en: Do not ask again
fi: Älä kysy uudestaan

en: Show &Terminal Panel
fi: Näytä &päätepaneeli

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
fi: Ohjelma ”%1” on päätepaneelissa yhä käynnissä. Haluatko varmasti lopettaa?

[ctx: @info]
en: Cannot paste: The clipboard is empty.
fi: Ei voida liittää: leikepöytä on tyhjä.

[ctx: @info]
en: Cannot paste: You do not have permission to write into this folder.
fi: Ei voida liittää: sinulla ei ole kansioon kirjoitusoikeutta.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
fi: Avaa %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
fi: Avaa ensisijainen hakutyökalu

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
fi[0]: Haluatko varmasti avata pääteikkunan?
fi[1]: Haluatko varmasti avata %1 pääteikkunaa?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
fi[0]: Avaa %1 pääte
fi[1]: Avaa %1 päätettä

[ctx: @info]
en: Cannot create new file: You do not have permission to create items in this folder.
fi: Ei voida luoda uutta tiedostoa: sinulla ei ole kansioon kohteiden luontioikeutta.

[ctx: @info]
en: Cannot create new folder: You do not have permission to create items in this folder.
fi: Ei voida luoda uutta kansiota: sinulla ei ole kansioon kohteiden luontioikeutta.

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
fi: Uusi &ikkuna

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
fi: Avaa uusi Dolphin-ikkuna

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location.<nl/>You can drag and drop items between windows.
fi: Avaa aivan nykyisen kaltaisen uuden ikkunan nykyiseen sijaintiin.<nl/>Kohteita voi vetää ja pudottaa ikkunoiden välillä.

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
fi: Uusi välilehti

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location.<nl/>Tabs allow you to quickly switch between multiple locations and views within this window. You can drag and drop items between tabs.
fi: Avaa uuden <emphasis>välilehden</emphasis> nykyiseen sijaintiin.<nl/>Välilehdillä voi nopeasti vaihtaa eri sijaintien ja näkymien välillä samassa ikkunassa. Välilehdestä toiseen  voi kohteita vetää ja pudottaa.

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
fi: Lisää sijainteihin

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
fi: Lisää nykyisen kansion Sijainnit-paneeliin.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

[ctx: @info]
en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left, this closes the whole window instead.
fi: Sulkee nykyisen välilehden. Ellei ikkunassa ole muita välilehtiä, suljetaan koko ikkuna.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
fi: Sulkee tämän ikkunan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
fi: <para><emphasis>Leikkaa, Kopioi</emphasis> ja <emphasis>Liitä</emphasis> toimivat sovelluksesta toiseen ja ovat useimmin käytettyjä komentoja, minkä vuoksi niiden <emphasis>pikanäppäimet</emphasis> on sijoitettu näppäimistöllä lähekkäin: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> ja <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>

[ctx: @action]
en: Cut…
fi: Leikkaa…

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
fi: Kopioi valitut kohteet <emphasis>leikepöydälle</emphasis>.<nl/><emphasis>Liitä</emphasis>-toiminnolla kohteet voi myöhemmin siirtää toisaalle. Alkuperäiset kohteet poistetaan.

[ctx: @action]
en: Copy…
fi: Kopioi…

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
fi: Kopioi valitut kohteet <emphasis>leikepöydälle</emphasis>.<nl/><emphasis>Liitä</emphasis>-toiminnolla kohteet voi myöhemmin kopioida toisaalle.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
fi: Kopioi kohteet <emphasis>leikepöydältä</emphasis> näkyvillä olevaan kansioon.<nl/>Jos kohteet lisättiin leikepöydälle <emphasis>Leikkaa</emphasis>-toiminnolla, ne poistetaan alkuperäisestä sijainnistaan.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
fi: Kopioi toiseen näkymään

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
fi: Kopioi toiseen näkymään…

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
fi: Kopioi kohdistetussa näkymässä valitut kohteet toiseen näkymään. (Käytettävissä vain jaetussa näkymässä.)

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Other View
fi: Kopioi toiseen näkymään

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
fi: Siirrä toiseen näkymään

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
fi: Siirrä toiseen näkymään…

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the view in focus to the other view. (Only available while in Split View mode.)
fi: Siirtää kohdistetussa näkymässä valitut kohteet toiseen näkymään. (Käytettävissä vain jaetussa näkymässä.)

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Other View
fi: Siirrä toiseen näkymään

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
fi: Suodata…

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
fi: Näytä suodatusrivi

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
fi: Avaa ikkunan alalaitaan <emphasis>suodatusrivin</emphasis>.<nl/>Siihen voi kirjoittaa tekstiä, jolla suodattaa näytettyjä tiedostoja ja kansioita. Vain ne näytetään, joiden nimi sisältää kirjoitetun tekstin.

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
fi: Näytä tai piilota suodatusrivi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
fi: Suodatin

en: Search…
fi: Etsi…

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
fi: Etsi tiedostoja ja kansioita

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>search bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the items you are looking for.</para>
fi: <para>Auttaa löytämään tiedostoja ja kansioita avaamalla <emphasis>hakurivin</emphasis>, johon voi kirjoittaa hakusanoja ja asettaa muita hakuehtoja etsittäville kohteille.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
fi: Näytä tai piilota hakurivi

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
fi: Valitse tiedostot ja kansiot

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
fi: Valitse

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
fi: <para>Sovellus tietää, mitä tiedostoja ja kansioita tulisi käsitellä, vain kun ne <emphasis>valitaan</emphasis> ensin. Tästä voi vaihtaa <emphasis>valintatilaan</emphasis>, jossa kohde valitaan yksinkertaisesti napsauttamalla sitä kerran.</para><para>Tässä tilassa alas ilmestyvä pikasaantirivi näyttää valituille kohteille käytettävissä olevat toiminnot.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
fi: Valitsee nykyisen sijainnin kaikki tiedostot ja kansiot.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
fi: Käänteinen valinta

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all items that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
fi: Valitsee kaikki kohteet, joita tällä hetkellä <emphasis>ei ole</emphasis> valittu.

[ctx: @info:whatsthis split]
en: <para>This presents a second view side-by-side with the current view, so you can see the contents of two folders at once and easily move items between them.</para><para>The view that is not "in focus" will be dimmed. </para>Click this button again to close one of the views.
fi: <para>Tämä luo nykyisen rinnalle toisen näkymän, jotta voi katsella yhtä aikaa kahden kansion sisältöä ja siirtää kohteita niiden välillä.</para><para>Näkymä, jota ei ole ”kohdistettu”, näkyy himmeämpänä.</para>Sulje toinen näkymistä napsauttamalla tätä painiketta uudestaan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If the view has been split, this will pop the view in focus out into a new window.
fi: Jos kansionäkymä on jaettu, tämä ponnauttaa kohdistetun kansionäkymän uuteen ikkunaan.

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
fi: Kätkö

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
fi: Avaa kätkön virtuaalikansion jaettuun ikkunaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
fi: Virkistä näkymä

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
fi: <para>Tämä virkistää kansionäkymän.</para><para>Jos kansion sisältö on muuttunut, virkistäminen tutkii kansion uudelleen, jolloin tiedostojen ja kansioiden näkymä päivittyy.</para><para>Jaetussa näkymässä tämä virkistää paraikaa kohdistettuna olevan osan.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @info]
en: Stop loading
fi: Lopeta lataus

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
fi: Keskeyttää nykyisen kansion sisällön latauksen.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
fi: Muokattava sijainti

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
fi: Vaihtaa <emphasis>sijaintirivin</emphasis> muokattavaan tilaan, jolloin voit suoraan kirjoittaa, minne haluat siirtyä.<nl/>Vaihtaa voi myös napsauttamalla sijainnin oikealle puolen ja takaisin vahvistamalla muokatun sijainnin.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
fi: Korvaa sijainti

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
fi: Vaihtaa sijainnin muokkaustilaan ja valitsee koko sijainnin, jotta sen voi nopeasti korvata toisella.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
fi: Kumoa välilehden sulkeminen

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
fi: Palauttaa aiemmin suljetun välilehden.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
fi: Kumoaa viimeisimmän tiedostoihin tai kansioihin tehdyn muutoksen.<nl/>Näitä ovat kohteen <interface>luominen</interface>, <interface>nimen muuttaminen</interface> ja  <interface>siirtäminen</interface> uuteen paikkaan tai <interface>roskakoriin</interface>.<nl/>Vahvistusta pyydetään muutoksiin, joita ei voi kumota.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This redoes the last change you undid.<nl/>Such changes include <interface>creating</interface>, <interface>renaming</interface> and <interface>moving</interface> files or folders to a different location or to the <filename>Trash</filename>.<nl/>Any changes that cannot be undone will ask for your confirmation beforehand.
fi: Kumoaa viimeisimmän tehdyn muutoksen.<nl/>Näitä ovat kohteen <interface>luominen</interface>, <interface>nimen muuttaminen</interface> ja  <interface>siirtäminen</interface> uuteen paikkaan tai <interface>roskakoriin</interface>.<nl/>Vahvistusta pyydetään kaikkiin muutoksiin, joita ei voi kumota.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their personal files, as well as hidden folders for their applications' data and configuration files.
fi: Siirry <filename>kotikansioon</filename>.<nl/>Kullakin käyttäjällä on oma <filename>kotikansionsa</filename>, joka sisältää paitsi heidän tietonsa myös piilokansioissa sovellusten tiedot ja asetukset.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
fi: Vertaile tiedostoja

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Manage Disk Space Usage
fi: Hallinnoi levytilan käyttöä

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
fi: <para>Tämä avaa ensisijaisen hakutyökalun näytettyyn sijaintiin.</para><para>Voit vaihtaa sen <emphasis>Lisää hakutyökaluja</emphasis> -valikosta.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
fi: Avaa pääte

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
fi: <para>Avaa nähtyyn sijaintiin <emphasis>päätteen</emphasis>.</para><para>Lisätietoa päätteistä saa päätesovelluksen ohjeista.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
fi: Avaa pääte tähän

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help features in the terminal application.</para>
fi: <para>Avaa valittujen kohteiden sijaintiin <emphasis>päätesovelluksen</emphasis>.</para><para>Lisätietoa päätteistä löytää päätesovelluksen ohjeista.</para>

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
fi: Kirjan&merkit

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having an <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organized access to all actions an application has to offer.</para><para>The %1 button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
fi: <para>Vaihtaa <emphasis>valikkorivin</emphasis> ja <interface>%1</interface>-painikkeen näyttämisen välillä. Kummassakin on suunnilleen samat toiminnot ja vaihtoehdot.</para><para>Valikkorivi vie enemmän tilaa mutta mahdollistaa nopean ja jäsennetyn pääsyn kaikkiin sovelluksen toimintoihin.</para><para><interface>%1</interface>-painike on yksinkertaisempi ja pienempi, mutta hankalista toimenpiteistä tulee hitaampia.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Tab %1
fi: Siirry välilehteen %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Last Tab
fi: Viimeinen välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Last Tab
fi: Siirry viimeiseen välilehteen

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
fi: Seuraava välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
fi: Edellinen välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
fi: Näytä kohde

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
fi: Avaa uuteen välilehteen

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
fi: Avaa uusiin välilehtiin

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
fi: Avaa uuteen ikkunaan

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in Split View
fi: Avaa jaettuun näkymään

en: &Window Color Scheme
fi: Ikkunan &väriteema

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
fi: Avaa paneelien lukitus

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
fi: Lukitse paneelit

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
fi: <emphasis>Lukitsee</emphasis> paneelit tai <emphasis>poistaa niiden lukituksen</emphasis>.<nl/>Jos paneeleja ei ole lukittu, ne voi vetää ikkunan toiseen laitaan, ja niissä on sulkemispainike.<nl/>Lukitut paneelit upotetaan ikkunaan kiinteämmin.

[ctx: @title:window]
en: Information
fi: Tiedot

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
fi: <para>Näytä tai piilota tällaiset paneelit kohdasta <interface>Valikko|Paneelit</interface>- tai <interface>Näytä|Paneelit</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
fi: <para>Näyttää tai piilottaa ikkunan oikean laidan <emphasis>tietopaneelin</emphasis>.</para><para>Tämä paneeli tarjoaa yksityiskohtaista tietoa kohteista, joiden yllä hiiriosoitin leijuu tai jotka on valittu. Muulloin se esittää nykyisen kansion tiedot.<nl/>Yksittäisistä kohteista esitetään myös sisällön esikatselu.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
fi: <para>Tämä paneeli tarjoaa yksityiskohtaista tietoa kohteista, joiden yllä hiiriosoitin leijuu tai jotka on valittu. Muulloin se esittää nykyisen kansion tiedot.<nl/>Yksittäisistä kohteista esitetään myös sisällön esikatselu.</para><para>Napsauttamalla hiiren oikealla painikkeella voit mukauttaa näytettäviä tietoja.</para>

[ctx: @title:window]
en: Folders
fi: Kansiot

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
fi: Näyttää tai piilottaa ikkunan vasemman laidan <emphasis>kansiopaneelin</emphasis>.<nl/><nl/>Se esittää <emphasis>tiedostojärjestelmän</emphasis> kansiot <emphasis>puunäkymänä</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
fi: <para>Tämä paneeli esittää <emphasis>tiedostojärjestelmän</emphasis> kansiot <emphasis>puunäkymänä</emphasis>.</para><para>Siirry kansioon napsauttamalla sitä. Alikansiot saa näkyviin napsauttamalla nuolta kansion vasemmalla puolen. Näin voi nopeasti siirtyä kansiosta toiseen.</para>

[ctx: @title:window Shell terminal]
en: Terminal
fi: Pääte

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
fi: <para>Näyttää tai piilottaa ikkunan alalaidan <emphasis>päätepaneelin</emphasis>.<nl/>Päätteen sijainti vastaa aina kansionäkymää, joten kumpaakin voi käyttää siirtymiseen.</para><para>Päätepaneelia ei peruskäytössä tarvita, mutta siitä voi olla apua hankalissa toimenpiteissä. Päätteiden käytöstä löytyy lisätietoa erillisten päätesovellusten kuten Konsolen ohjeesta.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help features in a standalone terminal application like Konsole.</para>
fi: <para>Tämä on <emphasis>päätepaneeli</emphasis>, joka toimii kuten tavallinen pääte mutta sen työkansio vastaa aina näytettyä kansiota, joten kumpaakin voi käyttää siirtymiseen.</para><para>Päätepaneelia ei peruskäytössä tarvita, mutta siitä voi olla apua hankalissa toimenpiteissä. Päätteiden käytöstä löytyy lisätietoa erillisten päätesovellusten kuten Konsolen ohjeesta.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
fi: Kohdista päätepaneeliin

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Terminal panel.
fi: Siirrä näppäimistökohdistus päätepaneeliin ja sieltä pois.

[ctx: @title:window]
en: Places
fi: Sijainnit

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
fi: Näytä piilotetut kohteet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent and allow you to uncheck their "Hide" property.
fi: Näyttää kaikki sijaintipaneelista piilotetut kohteet. Ne näkyvät läpikuultavina, ellei niiden piilotusta poisteta käytöstä

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
fi: <para>Näyttää tai piilottaa ikkunan vasemman laidan <emphasis>sijaintipaneelin</emphasis>.</para><para>Sijaintipaneelin avulla voi siirtyä nopeasti määräpaikkoihin tietokoneella tai verkossa. Sijainnit on luokiteltu osioiksi, joihin kuuluvat myös viime aikoina käytetyt tai tietyn tyyppiset tiedostot.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
fi: <para>Tämä on <emphasis>sijaintipaneeli</emphasis>, jonka avulla voi siirtyä nopeasti määräpaikkoihin tietokoneella tai verkossa. Sijainnit on luokiteltu osioiksi, joihin kuuluvat myös viime aikoina käytetyt tai tietyn tyyppiset tiedostot.</para><para>Siirry kohteeseen napsauttamalla sitä. Avaa uusi välilehti tai ikkuna käyttämällä hiiren oikeaa painiketta.</para><para>Uusia kohteita voi lisätä vetämällä ne tähän paneeliin. Kohteen voi piilottaa sen kontekstivalikosta, ja piilotetut kohteet näyttää napsauttamalla hiiren oikealla painikkeella paneelin tyhjää tilaa ja valitsemalla <interface>Näytä piilotetut kohteet</interface>.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Focus Places Panel
fi: Kohdista sijaintipaneeliin

[ctx: @info:tooltip]
en: Move keyboard focus to and from the Places panel.
fi: Siirrä näppäimistökohdistus sijaintipaneeliin ja sieltä pois.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
fi: Näytä paneelit

[ctx: @info]
en: Cannot rename: You do not have permission to rename items in this folder.
fi: Nimeä ei voida muuttaa: sinulla ei ole kansioon nimenmuutto-oikeutta.

[ctx: @info]
en: Cannot delete: You do not have permission to remove items from this folder.
fi: Ei voida poistaa: sinulla ei ole kansioon kohteiden poisto-oikeutta.

[ctx: @info]
en: Cannot cut: You do not have permission to move items from this folder.
fi: Ei voida leikata: sinulla ei ole oikeutta siirtää kohteita tästä kansiosta.

[ctx: @info]
en: Cannot duplicate here: You do not have permission to create items in this folder.
fi: Ei voida monistaa tähän: sinulla ei ole kohteiden luontioikeutta kansioon.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: No files selected.
fi: Ei voida kopioida toiseen näkymään: tiedostoja ei ole valittu.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: No files selected.
fi: Ei voida siirtää toiseen näkymään: tiedostoja ei ole valittu.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: The other view already contains these items.
fi: Ei voida kopioida toiseen näkymään: toisessa näkymässä on jo nämä tiedostot.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: The other view already contains these items.
fi: Ei voida siirtää toiseen näkymään: toisessa näkymässä on jo nämä tiedostot.

[ctx: @info]
en: Cannot copy to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
fi: Ei voida kopioida toiseen näkymään: sinulla ei ole kirjoitusoikeutta kohdekansioon.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to write into the destination folder.
fi: Ei voida siirtää toiseen näkymään: sinulla ei ole kirjoitusoikeutta kohdekansioon.

[ctx: @info]
en: Cannot move to other view: You do not have permission to move items from this folder.
fi: Ei voida siirtää toiseen näkymään: sinulla ei ole oikeutta siirtää kohteita tästä kansiosta.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
fi: <para>Siirry nykyisen kansion sisältävään kansioon.</para><para>Kansiot ja tiedostot on järjestetty hierarkkisesti <emphasis>tiedostojärjestelmäksi</emphasis>. Ylinnä on kansio, joka sisältää tämän tietokoneen kaiken tiedon: <emphasis>juurikansio</emphasis>.</para>

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @info View refer here to split view]
en: Close Left View
fi: Sulje vasemmanpuoleinen näkymä

[ctx: @action:inmenu View refer here to split view]
en: Close Left View
fi: Sulje vasemmanpuoleinen näkymä

[ctx: @action:intoolbar Move left split view to a new window]
en: Pop out Left View
fi: Ponnauta vasemmanpuoleinen näkymä

[ctx: @info View refer here to split view]
en: Move left split view to a new window
fi: Siirrä vasemmanpuoleinen näkymä uuteen ikkunaan

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
fi: Sulje

[ctx: @info View refer here to split view]
en: Close Right View
fi: Sulje oikeanpuoleinen näkymä

[ctx: @action:inmenu View refer here to split view]
en: Close Right View
fi: Sulje oikeanpuoleinen näkymä

[ctx: @action:intoolbar Move right split view to a new window]
en: Pop out Right View
fi: Ponnauta oikeanpuoleinen näkymä

[ctx: @info View refer here to split view]
en: Move right split view to a new window
fi: Siirrä oikeanpuoleinen näkymä uuteen ikkunaan

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
fi: Puolita

[ctx: @info]
en: Split view
fi: Puolita näkymä

[ctx: @action:intoolbar Move view in focus to a new window]
en: Pop out
fi: Ponnauta

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
fi: <para>Tämä on <emphasis>valikkorivi</emphasis>, joka tarjoaa pääsyn komentoihin ja asetuksiin. Avaa valikot napsauttamalla niitä hiiren vasemmalla painikkeella.</para><para>Valikkorivin voi piilottaa poistamalla valinta <interface>Asetukset|Näytä valikkorivi</interface>, jolloin suurin osa sisällöstä siirtyy <emphasis>työkalurivin</emphasis> <interface>valikkopainikkeen</interface> alle.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
fi: <para>Tämä on <emphasis>työkalurivi</emphasis>, jolla voi nopeasti käyttää usein käytettyjä toimintoja.</para><para>Se on laajalti mukautettavissa. Kaikki <interface>päävalikossa</interface> tai <interface>valikkorivillä</interface> näkyvät kohteet voi lisätä työkaluriville. Napsauta vain kohdetta hiiren oikealla painikkeella ja valitse <interface>Muokkaa työkalurivejä…</interface> tai etsi toiminto <interface>päävalikosta</interface> tai <interface>Asetukset</interface>-valikosta.</para><para>Työkalurivin sijaintia ja sen painikkeiden tyyliä voi myös muuttaa kontekstivalikosta. Näytä tai piilota painikkeen teksti napsauttamalla sitä hiiren oikealla painikkeella.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
fi: <para>Tässä näet <emphasis>kansiot</emphasis> ja <emphasis>tiedostot</emphasis>, jotka sijaitsevat yllä olevan <interface>sijaintirivin</interface> määrittämässä paikassa. Tämä on sovelluksen keskeinen paikka: tässä pääset käsiksi haluamiisi tiedostoihin.</para><para>Tarkan yleisjohdatuksen sovellukseen saat <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>napsauttamalla tästä</link>. Tämä avaa <emphasis>KDE UserBase -wikin</emphasis> johdantoartikkelin.</para><para>Lyhyen kuvauksen tämän <emphasis>näkymän</emphasis> kaikista ominaisuuksista saat sen sijaan <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>napsauttamalla tästä</link>. Tämä avaa perusteet kattavan sivun <emphasis>käsikirjasta</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
fi: <para>Avaa ikkunan, joka luettelee <emphasis>pikanäppäimet</emphasis>.<nl/>Voit asettaa ikkunassa eri toimintoja käynnistäviä näppäinyhdistelmiä. Kaikki sovelluksen komennot voi käynnistää näin.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
fi: <para>Avaa ikkunan, josta voi valita <emphasis>työkalurivillä</emphasis> näytettävät painikkeet.</para><para>Kaikki <interface>valikon</interface> kohteet voi sijoittaa myös työkaluriville.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
fi: Avaa ikkunan, jossa voit säätää sovelluksen kaikkia asetuksia. Eri asetuksista löytyy selitys <interface>Ohje|Dolphinin käsikirjan</interface> luvusta <emphasis>Dolphinin asetukset</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
note: i18n: If the external link isn't available in your language it might make sense to state the external link's language in brackets to not frustrate the user. If there are multiple languages that the user might know with a reasonable chance you might want to have 2 external links. The same might be tr
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
fi: <para>Avaa sovelluksen käsikirjan, joka tarjoaa selityksen <emphasis>Dolphinin</emphasis> kullekin osalle.</para><para>Yksityiskohtaisemman johdannon <emphasis>Dolphinin</emphasis> eri ominaisuuksiin <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>löytää täältä</link>. Linkki avaa KDE Userbase -wikin asianomaisen sivun.</para>

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
fi: <para>Tämä painike käynnistää ohjetoiminnon, jota paraikaa käytät! Napsauta sitä, sitten mitä tahansa sovelluksen osaa kysyäksesi ”Mikä tämä on?” Hiiriosoittimen ulkoasu muuttuu, ellei kohteelle ole ohjetta.</para><para>Ohjeita saa kahdella muullakin tapaa: <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphinin käsikirjasta</link> ja <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE Userbase -wikistä</link>.</para><para>Useimmilla ikkunoilla ei ole ”Mikä tämä on?” -ohjetta, joten siihen ei kannata tottua liikaa.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
fi: <para>Tämä avaa ikkunan, joka auttaa sinua ilmoittamaan tässä tai muussa KDE-ohjelmassa havaitsemistasi vioista tai puutteista.</para><para>Arvostamme laadukkaita vikailmoituksia. Saadaksesi tietää, miten tehdä vikailmoituksesta mahdollisimman hyvä, <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>napsauta tästä</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
fi: <para>Avaa <emphasis>verkkosivun</emphasis>, jonka avula voit lahjoittaa tämän sovelluksen tai muiden <emphasis>KDE</emphasis>-yhteisön projektien kehitystyöhön.</para><para>Lahjoittaminen on helpoin ja nopein tapa tehokkaasti tukea KDE:ta projekteineen. KDE:n projektit ovat saatavilla vapaasti, joten lahjoituksiasi kaivataan palvelinten, avustajatapaamisten jne. kulujen kattamiseksi.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> on KDE-yhteisön takana oleva yleishyödyllinen järjestö.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
fi: Tällä voit vaihtaa sovelluksen käyttämää kieltä.<nl/>Voit jopa asettaa toissijaisia kieliä, joita käytetään, ellei tekstejä voi esittää ensisijaisella kielelläsi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
fi: Avaa ikkunan, joka kertoo sovelluksen version, lisenssin, käytetyt kirjastot sekä ylläpitäjät.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
fi: Avaa <emphasis>KDE</emphasis>:sta tietoja esittävän ikkunan. KDE-yhteisöllä tarkoitetaan näiden vapaiden ohjelmien takana olevia ihmisiä.<nl/>Jos pidät tästä sovelluksesta muttet tunne KDE:ta (tai haluat vain nähdä kivan lohikäärmeen), kurkista!

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
fi: Siirrä kohdistus päätepaneelista

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Terminal Panel
fi: Siirrä kohdistus päätepaneelista

[ctx: @action:inmenu View]
en: Defocus Places Panel
fi: Siirrä kohdistus sijantipaneelista

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
fi: Anna palvelinosoite (esim. smb://[IP-osoite])

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
fi: Tyhjennä roskakori

en: Empties Trash to create free space
fi: Vapauttaa tilaa tyhjentämällä roskakorin

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
fi: Lisää verkkokansio

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
fi[0]: Sijaintirivi
fi[1]: Sijaintirivit

[ctx: @info:shell about system packages]
en: Could not find package %1.
fi: Pakettia %1 ei löydy.

[ctx: @info %1 is error code]
en: Installation exited without reporting success. (%1)
fi: Asennus päättyi ilmoittamatta onnistumisesta. (%1)

[ctx: @info:shell %1 is package name, %2 is error message, %3 is error e.g. 'ErrorNoNetwork']
en: Installing <application>%1</application> failed: %2 (%3)<nl/>Please try installing <application>%1</application> manually instead.
fi: Sovelluksen <application>%1</application> asennus epäonnistui: %2 (%3)<nl/>Yritä asentaa <application>%1</application> itse.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
fi: Muokkaa tiedostot&yyppiä…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
fi: Valitse täsmäävät kohteet…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
fi: Poista valinta täsmääviltä kohteilta…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
fi: Poista valinnat

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
fi: Ohje&lmat

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
fi: &Verkkokansiot

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
fi: Roskakori

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
fi: Automaattikäynnistys

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
fi: Etsi tiedosto…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
fi: Avaa &pääte

[ctx: @title:window]
en: Select
fi: Valitse

en: Select all items matching this pattern:
fi: Valitse kohteet, jotka vastaavat tätä hahmoa:

[ctx: @title:window]
en: Unselect
fi: Poista valinta

en: Unselect all items matching this pattern:
fi: Poista valinta kohteilta, jotka vastaavat tätä hahmoa:

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
fi: Valinta

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fi: &Siirry

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
fi: Työkalut

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
fi: Dolphinin työkalurivi

en: Recently Closed Tabs
fi: Viimeksi suljetut välilehdet

en: Empty Recently Closed Tabs
fi: Tyhjennä viimeksi suljettujen välilehtien historia

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
fi: Uusi välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
fi: Irrota välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
fi: Sulje muut välilehdet

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename Tab
fi: Muuta välilehden nimeä

[ctx: @title:window for text input]
en: Rename Tab
fi: Muuta välilehden nimeä

en: New tab name:
fi: Välilehden uusi nimi:

[ctx: accessible name of Dolphin's view container]
note: i18n: This accessible name will be announced any time the user moves keyboard focus e.g. from the toolbar or the places panel towards the main working area of Dolphin. It gives structure. This container does not only contain the main view but also the status bar, the search panel, filter, and select
en: Location View
fi: Sijaintinäkymä

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
fi: Sijaintirivi

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
fi: <para>Tässä näkyy yllä näkyvien tiedostojen ja kansioiden sijainti.</para><para>Oikeimmaisena on nyt näytetyn kansion nimi. Siitä vasempaan on sen sisältävän kansion nimi. Koko riviä kutsutaan <emphasis>sijainniksi</emphasis> tai <emphasis>poluksi</emphasis>, koska kansiot vasemmalta oikealle johtavat tähän paikkaan.</para><para>Tämä vuorovaikutteinen sijaintirivi on tehokkaampi kuin voisi ajatella. Sen perus- ja lisäominaisuuksista saa lisätietoa <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>napsauttamalla tästä</link>. Tämä avaa käsikirjan asianomaisen sivun.</para>

[ctx: @info:tooltip of a 'locked' symbol in url navigator]
en: This folder is not writable for you.
fi: Sinulla ei ole kansioon kirjoitusoikeutta.

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
fi: Dolphinin käynnistäminen pääkäyttäjänä on vaarallista. Ole varovainen.

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
fi: Ladataan kansiota…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
fi: Lajitellaan…

[ctx: @info]
en: Searching…
fi: Etsitään…

[ctx: @info:status]
en: No items found.
fi: Kohteita ei löytynyt.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
fi: Dolphin ei tue verkkoselaamista, joten verkkoselain käynnistyy

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
fi: Dolphin ei tue tätä yhteyskäytäntöä, joten käynnistetään oletussovellus

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol '%1'
fi: Virheellinen yhteyskäytäntö ”%1”

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
fi: Virheellinen yhteyskäytäntö

[ctx: @info]
en: Authorization required to enter this folder.
fi: Kansioon siirtymiseksi vaaditaan tunnistautuminen.

[ctx: @action]
en: Create missing folder
fi: Luo puuttuva kansio

[ctx: @info:tooltip]
en: Create the folder at this path and open it
fi: Luo tähän sijaintiin kansio ja avaa se

[ctx: @info:tooltip]
en: You do not have permission to create the folder
fi: Sinulla ei ole käyttöoikeutta kansion luomiseksi

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
fi: Nykyinen sijainti on muuttunut, <filename>%1</filename> ei ole enää käytettävissä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
fi: Säilytä suodatin vaihdettaessa kansioita

en: Filter…
fi: Suodata…

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
fi: Piilota suodatusrivi

[ctx: @action:inmenu]
en: Hide
fi: Piilota

[ctx: @action:inmenu]
en: Unhide
fi: Näytä

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to New Folder…
fi: Siirrä uuteen kansioon…

[ctx: @action open a submenu with additional entries]
en: Other
fi: Muu

[ctx: @label]
en: Other folder icon options
fi: Muita kansiokuvakevaihtoehtoja

[ctx: @label as in default folder color]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: @label as in default folder color]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: @label as in default folder color]
en: Orange
fi: Oranssi

[ctx: @label as in default folder color]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: @label as in default folder color]
en: Cyan
fi: Vaaleansininen

[ctx: @label: as in default folder icon]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: @label as in default folder color]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: @label as in default folder color]
en: Violet
fi: Violetti

[ctx: @label as in default folder color]
en: Brown
fi: Ruskea

[ctx: @label as in default folder color]
en: Grey
fi: Harmaa

[ctx: @label as in default folder color]
en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

[ctx: @label as in default folder color]
en: Cloud
fi: Pilvi

[ctx: @label as in default folder color]
en: Development
fi: Kehitys

[ctx: @label as in default folder color]
en: Games
fi: Pelit

[ctx: @label as in default folder color]
en: Mail
fi: Posti

[ctx: @label as in default folder color]
en: Music
fi: Musiikki

[ctx: @label as in default folder color]
en: Print
fi: Tuloste

[ctx: @label as in default folder color]
en: Compressed
fi: Pakattu

[ctx: @label as in default folder color]
en: Temporary
fi: Tilapäinen

[ctx: @label as in default folder color]
en: Important
fi: Tärkeä

[ctx: @label %1 is a folder icon name (Red, Music...) etc]
en: Set folder icon to %1
fi: Aseta kansiokuvakkeeksi %1

[ctx: @info]
en: hidden
fi: piilotettu

[ctx: @info enumeration saying this is a link to $1, %1 is mimeType]
en: , link to %1 at %2
fi: , linkki kohteeseen %1 sijainnissa %2

[ctx: @info 1 states that the folder is empty and sometimes why, 2 is the full filesystem path]
en: %1 at location %2
fi: %1 sijainnissa %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in selection mode in location %1
fi: ruudukkoasettelussa valintatilassa sijainnissa %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in a grid layout in location %1
fi: ruudukkoasettelussa sijainnissa %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in selection mode in location %2 | %1 selected items in a grid layout in selection mode in location %2
fi[0]: %1 valittu kohde ruudukkoasettelussa valintatilassa sijainnissa %2
fi[1]: %1 valittua kohdetta ruudukkoasettelussa valintatilassa sijainnissa %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in a grid layout in location %2 | %1 selected items in a grid layout in location %2
fi[0]: %1 valittu kohde ruudukkoasettelussa sijainnissa %2
fi[1]: %1 valittua kohdetta ruudukkoasettelussa sijainnissa %2

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in selection mode in location %1
fi: valintatilassa sijainnissa %1

[ctx: @info accessibility, 1 is path]
en: in location %1
fi: sijainnissa %1

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in selection mode in location %2 | %1 selected items in selection mode in location %2
fi[0]: %1 valittu kohde valintatilassa sijainnissa %2
fi[1]: %1 valittua kohdetta valintatilassa sijainnissa %2

[ctx: @info accessibility, 2 is path]
en: %1 selected item in location %2 | %1 selected items in location %2
fi[0]: %1 valittu kohde sijainnissa %2
fi[1]: %1 valittua kohdetta sijainnissa %2

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode enabled
fi: Valintatila käytössä

[ctx: accessibility announcement]
en: Selection mode disabled
fi: Valintatila ei käytössä

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
fi: ”%1”

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
fi: ”%1” ja ”%2”

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
fi: ”%1”, ”%2” ja ”%3”

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
fi: ”%1”, ”%2”, ”%3” ja ”%4”

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
fi: ”%1”, ”%2”, ”%3”, ”%4” ja ”%5”

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
fi[0]: Yksi tiedosto valittu
fi[1]: %1 tiedostoa valittu

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
fi[0]: Yksi kansio valittu
fi[1]: %1 kansiota valittu

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
fi[0]: Yksi kohde valittu
fi[1]: %1 kohdetta valittu

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
fi[0]: Yksi tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
fi[0]: Yksi kansio
fi[1]: %1 kansiota

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
fi[0]: Yksi kohde
fi[1]: %1 kohdetta

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
fi[0]: 1 kohde
fi[1]: %1 kohdetta

[ctx: @title:group Groups that start with a digit]
en: 0 - 9
fi: 0–9

[ctx: @title:group]
en: Others
fi: Muut

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
fi: Kansiot

[ctx: @title:group Size]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
fi: Keskisuuri

[ctx: @title:group Size]
en: Big
fi: Suuri

[ctx: @title:group Date]
en: Today
fi: Tänään

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
fi: Eilen

[ctx: Can be used to script translation of "dddd"with context @title:group Date]
en: %1
fi: %1|/|$[korjaa_päiväysmuotoilu_ryhmän_nimessä %1]

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
fi: Viikko sitten

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
fi: Kaksi viikkoa sitten

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
fi: Kolme viikkoa sitten

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
fi: Aiemmin tässä kuussa

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
fi: 'Eilen' (MMMM, yyyy)

[ctx: Can be used to script translation of "'Yesterday' (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
fi: %1|/|$[korjaa_päiväysmuotoilu_ryhmän_nimessä %1]

[ctx: Can be used to script translation of "dddd (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
fi: %1|/|$[korjaa_päiväysmuotoilu_ryhmän_nimessä %1]

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
fi: 'Viikko sitten' (MMMM, yyyy)

[ctx: Can be used to script translation of "'One Week Ago' (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
fi: %1|/|$[korjaa_päiväysmuotoilu_ryhmän_nimessä %1]

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
fi: 'Kaksi viikkoa sitten' (MMMM, yyyy)

[ctx: Can be used to script translation of "'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
fi: %1|/|$[korjaa_päiväysmuotoilu_ryhmän_nimessä %1]

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
fi: 'Kolme viikkoa sitten' (MMMM, yyyy)

[ctx: Can be used to script translation of "'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)" with context @title:group Date]
en: %1
fi: %1|/|$[korjaa_päiväysmuotoilu_ryhmän_nimessä %1]

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
fi: 'Aiemmin' MMMM, yyyy

[ctx: Can be used to script translation of "'Earlier on' MMMM, yyyy" with context @title:group Date]
en: %1
fi: %1|/|$[korjaa_päiväysmuotoilu_ryhmän_nimessä %1]

[ctx: @title:group The month and year: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number]
en: MMMM, yyyy
fi: MMMM yyyy

[ctx: Can be used to script translation of "MMMM, yyyy" with context @title:group Date]
en: %1
fi: %1|/|$[korjaa_päiväysmuotoilu_ryhmän_nimessä %1]

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
fi: Luku,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
fi: Kirjoitus,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
fi: Suoritus,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
fi: Ei oikeuksia

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
fi: Käyttäjä: %1 | Ryhmä: %2 | Muut: %3

[ctx: @label]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @label]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @label]
en: Modified
fi: Muutettu

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
fi: Päiväysmuodon voi valita asetuksista.

[ctx: @label]
en: Created
fi: Luotu

[ctx: @label]
en: Accessed
fi: Avattu

[ctx: @label]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @label]
en: Rating
fi: Arvostelu

[ctx: @label]
en: Tags
fi: Tunnisteet

[ctx: @label]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: @label]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @label]
en: Document
fi: Asiakirja

[ctx: @label]
en: Author
fi: Tekijä

[ctx: @label]
en: Publisher
fi: Julkaisija

[ctx: @label]
en: Page Count
fi: Sivumäärä

[ctx: @label]
en: Word Count
fi: Sanamäärä

[ctx: @label]
en: Line Count
fi: Rivimäärä

[ctx: @label]
en: Date Photographed
fi: Kuvauspäivä

[ctx: @label]
en: Image
fi: Kuva

[ctx: @label width x height]
en: Dimensions
fi: Mitat

[ctx: @label]
en: Height
fi: Korkeus

[ctx: @label]
en: Orientation
fi: Suunta

[ctx: @label]
en: Width
fi: Leveys

[ctx: @label]
en: Album
fi: Albumi

[ctx: @label]
en: Audio
fi: Äänitiedosto

[ctx: @label]
en: Artist
fi: Artisti

[ctx: @label]
en: Bitrate
fi: Bittinopeus

[ctx: @label]
en: Duration
fi: Kesto

[ctx: @label]
en: Genre
fi: Tyylilaji

[ctx: @label]
en: Release Year
fi: Julkaisuvuosi

[ctx: @label]
en: Track
fi: Kappaleen numero

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

[ctx: @label]
en: Frame Rate
fi: Kuvataajuus

[ctx: @label]
en: Path
fi: Polku

[ctx: @label]
en: Other
fi: Muu

[ctx: @label]
en: File Extension
fi: Tiedostopääte

[ctx: @label]
en: Deletion Time
fi: Poistoaika

[ctx: @label]
en: Link Destination
fi: Linkin kohde

[ctx: @label]
en: Downloaded From
fi: Ladattu lähteestä

[ctx: @label]
en: Permissions
fi: Oikeudet

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
fi: Käyttöoikeuksien esitystavan voi valita asetuksista. Vaihtoehdot ovat symbolinen, numeerinen (oktaalinen) tai sekamuoto.

[ctx: @label]
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: @label]
en: User Group
fi: Käyttäjäryhmä

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

[ctx: @accessible rating]
en: %1 and a half stars | %1 and a half stars
fi[0]: %1 ja puoli tähteä
fi[1]: %1 ja puoli tähteä

[ctx: @accessible rating]
en: %1 star | %1 stars
fi[0]: %1 tähti
fi[1]: %1 tähteä

[ctx: @info:shell %1 is a terminal command]
en: Running <application>Dolphin</application> with <command>sudo</command> is discouraged. Please run <icode>%1</icode> instead.
fi: <application>Dolphin</application>in suorittamista <command>sudo</command>lla ei suositella. Käytä sen sijaan: <icode>%1</icode>.

[ctx: @title]
en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

[ctx: @info:credit]
en: © 2006–2025 The Dolphin Developers
fi: © 2006–2025 Dolphinin kehittäjät

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
fi: Ylläpitäjä (vuodesta 2021) ja kehittäjä

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
fi: Ylläpitäjä (vuodesta 2021) ja kehittäjä (vuodesta 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018–2021) and developer
fi: Ylläpitäjä (2018–2021) ja kehittäjä

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014–2018) and developer
fi: Ylläpitäjä (2014–2018) ja kehittäjä

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012–2014) and developer
fi: Ylläpitäjä (2012–2014) ja kehittäjä

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006–2012)
fi: Ylläpitäjä ja kehittäjä (2006–2012)

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fi: Kehittäjä

[ctx: @info:credit]
en: Documentation
fi: Dokumentaatio

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
fi: Valitsimilla annetut tiedostot ja kansiot valitaan.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
fi: Dolphin käynnistyy puolitettuun näkymään.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
fi: Dolphin avautuu uuteen ikkunaan.

[ctx: @info:shell]
en: Set up Dolphin for administrative tasks.
fi: Aseta Dolphin pääkäyttäjätehtäviin.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
fi: Käynnistä Dolphin-palvelu (vaaditaan vain D-Bus-liittymään)

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
fi: Avattava tiedosto

note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (FoldersPanel)
en: Hidden files shown
fi: Näytä piilotiedostot

note: i18n: ectx: label, entry (LimitFoldersPanelToHome), group (FoldersPanel)
en: Limit folders panel to home directory if inside home
fi: Rajoita Kansiot-paneeli kotikansioon, jos ollaan kotikansion sisällä

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
fi: Automaattivieritys

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
fi: Leikkaa

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
fi: Muuta nimeä…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
fi: Siirrä roskakoriin

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
fi: Rajoita kotikansioon

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
fi: Automaattivieritys

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

note: i18n: ectx: label, entry (previewsShown), group (InformationPanel)
en: Previews shown
fi: Näytä esikatselut

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
fi: Toista mediatiedostot automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (showHovered), group (InformationPanel)
en: Show item on hover
fi: Näytä kohde leijuttaessa yllä

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
fi: Päiväyksen muoto

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
fi: Esikatselu

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
fi: Toista mediatiedostot automaattisesti

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
fi: Näytä kohde leijuttaessa yllä

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
fi: Asetukset…

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
fi: Tiivis päiväys

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
fi: Valitse näytettävät tiedot:

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
fi[0]: %1 valittu kohde
fi[1]: %1 valittua kohdetta

en: play
fi: toista

en: pause
fi: tauko

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (PlacesPanel)
en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
fi: Sijaintipaneelin kuvakekoko (–1 tarkoittaa ”automaattista”)

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
fi: Päätettä ei voi näyttää, koska Konsolea ei ole asennettua. Asenna se ja avaa paneeli sitten uudelleen.

en: Install Konsole
fi: Asenna Konsole

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
fi: Tallenna tämä haku, jotta sitä voi käyttää nopeasti uudestaan

[ctx: @action:button for changing search options]
en: Filter
fi: Suodata

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
fi: Lopeta haku

[ctx: action:button search from here]
en: Here
fi: tästä

[ctx: action:button search everywhere]
en: Everywhere
fi: kaikkialta

[ctx: @info:whatsthis search bar]
en: <para>This helps you find files and folders.<list><item>Enter a <emphasis>search term</emphasis> in the input field.</item><item>Decide where to search by pressing the location buttons below the search field. “Here” refers to the location that was open prior to starting a search, so navigating to a different location first can narrow down the search.</item><item>Press the “%1” button to further refine the manner of searching or the results.</item><item>Press the “Save” icon to add the current search configuration to the <emphasis>Places panel</emphasis>.</item></list></para>
fi: <para>Tämä auttaa etsimään tiedostoja ja kansioita.<list><item>Kirjoita syöttökenttään <emphasis>hakulause</emphasis>.</item><item>Valitse mistä etsitään kentän alla olevilla painikkeilla. ”Tästä” tarkoittaa sijaintia, jossa oltiin juuri ennen haun alkamista, joten hakua voi tarkentaa siirtymällä eri paikkaan.</item><item>Tarkentaaksesi hakua tai tuloksia voit napsauttaa ”%1”.</item><item>Nykyisen haun voi tallentaa <emphasis>sijaintipaneeliin</emphasis> napsauttamalla ”Tallenna”-kuvaketta.</item></list></para>

[ctx: @info:placeholder]
en: Search in file contents…
fi: Etsi tiedoston sisällöstä…

[ctx: @info:tooltip]
en: Limit the search to <filename>%1</filename> and its subfolders.
fi: Rajaa haku kansioon <filename>%1</filename> alikansioineen.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n call is in a single row or the i18n comment above will not be extracted. See https://commits.kde.org/kxmlgui/a31135046e1b3335b5d7bbbe6aa9a883ce3284c1 i18n: The "Everywhere" button makes Dolphin search all files in "/" recursively. "From the root up" is meant to communicate this colloquially whi
en: Search all directories from the root up.
fi: Etsi kaikista kansiosta juuresta alkaen.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: Tooltip for "Everywhere" button as opposed to searching for files in specific folders. The search tool uses file indexing and will therefore only be able to search through directories which have been put into a data base. Please make sure your translation of the path to the Search settings pag
en: Search all indexed locations.<nl/><nl/>Configure which locations are indexed in <interface>System Settings|Workspace|Search</interface>.
fi: Etsi kaikista indeksoiduista sijainneista.<nl/><nl/>Indeksoitavat sijainnit voi määrittää kohdassa <interface>järjestelmäasetukset | Työtila | Etsi</interface>.

[ctx: @action:button]
en: Remove Filter
fi: Poista suodatin

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
fi: Sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
fi: Mitä

note: i18n: ectx: label, entry (SearchTool), group (Search)
en: SearchTool
fi: Hakutyökalu

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered, %2 is a folder name]
en: Search results for “%1” in %2
fi: Etsi tuloksia haulle ”%1” kansiosta %2

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered, %2 is a folder name]
en: Files containing “%1” in %2
fi: Hakulauseen ”%1” sisältävät tiedostot kansiosta %2

[ctx: @title of a search results page. %1 is a tag e.g. 'important'. %2 is a folder name]
en: Search items tagged “%1” in %2
fi: Etsi luokitukseen ”%1” lisättyjä kohteita kansiosta %2

[ctx: @title of a search results page. %1 and %2 are tags e.g. 'important'. %3 is a folder name]
en: Search items tagged “%1” and “%2” in %3
fi: Etsi luokituksiin ”%1” ja ”%2” lisättyjä kohteita kansiosta %3

[ctx: @title of a search results page for items of a specified type. %1 is a file type e.g. 'Document', 'Folder'. %2 is a folder name]
en: %1 search results in %2
fi: Hakutulokset (%1) kansiosta %2

[ctx: @title of a search results page with items matching pre-defined conditions. %1 is a folder name]
en: Search results in %1
fi: Hakutulokset kansiosta ”%1”

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered]
en: Search results for “%1”
fi: Hakutulokset haulle ”“%1”

[ctx: @title of a search results page. %1 is the search term a user entered]
en: Files containing “%1”
fi: Hakulauseen ”%1” sisältävät tiedostot

[ctx: @title of a search results page. %1 is a tag e.g. 'important']
en: Search items tagged “%1”
fi: Etsi luokitukseen ”%1” lisättyjä kohteita

[ctx: @title of a search results page. %1 and %2 are tags e.g. 'important']
en: Search items tagged “%1” and “%2”
fi: Etsi luokituksiin ”%1” ja ”%2” lisättyjä kohteita

[ctx: @title of a search. %1 is file type]
note: i18n: Results page for items of a specified type. %1 is a file type e.g. 'Audio', 'Document', 'Folder', 'Archive'. 'Presentation'. If putting such a file type at the start does not work in your language in this context, you might want to translate this liberally with something along the lines of 'Se
en: %1 search results
fi: Hakutulokset – %1

[ctx: @title of a search results page with items matching pre-defined conditions]
en: Search results
fi: Hakutulokset

note: i18n: Localized name for the Filenamesearch search tool for use in user interfaces.
en: Simple search
fi: Yksinkertainen haku

note: i18n: Localized name for the Baloo search tool for use in user interfaces.
en: File Indexing
fi: Tiedostoindeksointi

[ctx: @title:group]
en: Search in:
fi: Etsi:

[ctx: @option:radio Search in:]
en: File names
fi: tiedostonimistä

[ctx: @title:group]
en: Search using:
fi: Etsi käyttäen:

[ctx: @info about a search tool]
en: <para>For searching in file contents <application>%1</application> attempts to use third-party search tools if they are available on this system and are expected to lead to better or faster results. <application>ripgrep</application> and <application>ripgrep-all</application> might improve your search experience if they are installed. <application>ripgrep-all</application> in particular enables searches in more file types (e.g. pdf, docx, sqlite, jpg, movie subtitles (mkv, mp4)).</para><para>The manner in which these search tools are invoked can be configured by editing a script file. Copy it from <filename>%2</filename> to <filename>%3</filename> before modifying your copy. If any issues arise, delete your copy <filename>%3</filename> to revert your changes.</para>
fi: <para>Tiedostosisältöjä etsiäkseen <application>%1</application> yrittää käyttää kolmannen osapuolen hakutyökaluja, jos ne ovat saatavilla ja voisivat tuottaa parempia tuloksia tai olla nopeampia. <application>ripgrep</application> ja <application>ripgrep-all</application>, jos ne on asennettu, voivat parantaa hakua. Etenkin <application>ripgrep-all</application> mahdollistaa haun useammista tiedostotyypeistä (esim. PDF, docx, SQLite, JPEG ja videotekstitykset kuten MKV ja MP4).</para><para>Hakutyökalujen käynnistystapaa voi mukauttaa muokkaamalla skriptiä. Kopioi <filename>%2</filename> nimelle <filename>%3</filename> ennen muokkausta. Jos tulee ongelmia, palauta muutokset poistamalla kopiosi <filename>%3</filename>.</para>

[ctx: @action:button %1 is software name]
en: Configure %1…
fi: %1 – asetukset…

[ctx: @title:group for filtering files based on their type]
en: File Type:
fi: Tiedostotyyppi:

[ctx: @title:group for filtering files by modified date]
en: Modified since:
fi: Muutettu:

[ctx: @title:group for selecting a minimum rating of search results]
en: Rating:
fi: Arvostelu:

[ctx: @title:group for selecting required tags for search results]
en: Tags:
fi: Luokitukset:

[ctx: @label above 'Install KFind'/'Open KFind' button]
en: For more advanced searches:
fi: Tarkempiin hakuihin:

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Searching in <filename>%1</filename> using <application>%2</application> is currently not possible because <application>%2</application> is configured to never create a search index of that location.</para>
fi: <para><application>%2</application> ei toistaiseksi pysty etsimään kohteesta <filename>%1</filename>, koska se on asetettu niin, ettei se milloinkaan indeksoi tätä sijaintia.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Searching through file contents using <application>%1</application> is currently not possible because <application>%1</application> is configured to never create a search index for file contents.</para>
fi: <para><application>%1</application> ei toistaiseksi pysty etsimään tiedostosisällöistä, koska se on asetettu niin, ettei se milloinkaan indeksoi sisältöjä.</para>

[ctx: @info about a search tool]
en: <para><application>%1</application> uses a database for searching. The database is created by indexing your files in the background based on how <application>%1</application> is configured.<list><item><application>%1</application> provides results extremely quickly.</item><item>Allows searching for file types, dates, tags, etc.</item><item>Only searches in indexed folders. Configure which folders should be indexed in <application>System Settings</application>.</item><item>When the searched locations contain links to other files or folders, those will not be searched or show up in search results.</item><item>Hidden files and folders and their contents might also not be searched depending on how <application>%1</application> is configured.</item></list></para>
fi: <para><application>%1</application> käyttää hakuun tietokantaa. Se luodaan taustalla indeksoimalla sen mukaan, miten <application>%1</application> on asetettu.<list><item><application>%1</application> tuottaa tuloksia hyvin nopeasti.</item><item>Mahdollistaa haun tiedostotyyppien, päiväysten, luokitusten jne. mukaan.</item><item>Etsii vain indeksoiduista kansioista. <application>Järjestelmäasetuksissa</application> voi asettaa indeksoitavat kansiot.</item><item>Hakukohteiden sisältämiä linkkejä toisiin tiedostoihin tai kansioihin ei etsitä tai näytetä hakutuloksissa.</item><item>Riippuen siitä, miten <application>%1</application> on asetettu, piilotiedostoja ja -kansioita sisältöineen ei myöskään välttämättä etsitä.</item></list></para>

[ctx: @option:radio Search in:]
en: File names and contents
fi: tiedoston nimistä ja sisällöstä

[ctx: @option:radio Search in:]
en: File contents
fi: Tiedoston sisältö

[ctx: @action:button 1 is KFind app name]
en: Open %1
fi: Avaa %1

[ctx: @action:button]
en: Install KFind…
fi: Asenna KFind…

[ctx: @info]
en: <application>KFind</application> installed successfully.
fi: <application>KFind</application>in asennus onnistui.

[ctx: @info:status]
en: Installing KFind
fi: Asennetaan KFindia

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
fi: Kaikki päiväykset

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
fi: Kaikki tyypit

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
fi: Kaikki arviot

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
fi: 1 tai enemmän

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
fi: 2 tai enemmän

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
fi: 3 tai enemmän

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
fi: 4 tai enemmän

[ctx: list separator for file tags e.g. all images tagged 'family & party & 2025']
en:  &&
fi:  ja

[ctx: @action:button Required tags for search results: None]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
fi: Valitse tiedostot tai kansiot, jotka tulisi kopioida.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
fi: Peru kopioiminen

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
fi: Valitse yksi tiedosto tai kansio, johon kohde tulisi kopioida.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Copy over" refers to copying to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be copied over.
fi: Valitse tiedostot tai kansiot, jotka tulisi kopioitaessa korvata.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
fi: Valitse tiedostot tai kansiot, jotka tulisi leikata.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
fi: Peru leikkaaminen

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
fi: Valitse tiedostot tai kansiot, jotka tulisi pysyvästi poistaa.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
fi: Valitse tiedostot tai kansiot, jotka tulisi monistaa tähän.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to duplicate files by leaving the selection mode.
en: Cancel Duplicating
fi: Peru monistaminen

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
fi: Lisää

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Move over" refers to moving to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be moved over.
fi: Valitse tiedostot tai kansiot, jotka tulisi siirtää.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Moving
fi: Peru siirtäminen

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
fi: Valitse tiedostot tai kansiot, jotka tulisi siirtää roskakoriin.

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
fi: <para>Valitut tiedostot ja kansiot lisättiin leikepöydälle. Nyt ne voi <emphasis>liittämällä</emphasis> siirtää leikepöydältä muualle. Ne voi jopa siirtää toisiin sovelluksiin käyttämällä niiden <emphasis>Liitä</emphasis>-toimintoa.</para>

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
fi: Liitä leikepöydältä

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
fi: Merkitse tämä muistutus nähdyksi

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
fi: Älä muistuta enää

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
fi: Valitse tiedosto tai kansio, jonka nimeä tulisi muuttaa.
    Nimien muuttaminen erissä on mahdollista, jos useita kohteita on valittu.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode.
en: Cancel Renaming
fi: Peru nimien muuttaminen

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can n
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
fi[0]: Kopioi %2 leikepöydälle
fi[1]: Kopioi %2 leikepöydälle

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy Location action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puz
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
fi[0]: Kopioi sijainti leikepöydälle: %2
fi[1]: Kopioi sijainti leikepöydälle: %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Cut action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can no
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
fi[0]: Leikkaa %2 leikepöydälle
fi[1]: Leikkaa %2 leikepöydälle

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Delete action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
fi[0]: Poista %2 pysyvästi
fi[1]: Poista %2 pysyvästi

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
fi[0]: Monista %2
fi[1]: Monista %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Trash action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can 
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
fi[0]: Siirrä %2 roskakoriin
fi[1]: Siirrä %2 roskakoriin

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
fi[0]: Muuta nimeä: %2
fi[1]: Muuta nimeä: %2

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
fi: Valintatila: valitse tiedostoja ja kansioita napsauttamalla.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
fi: Valintatila

[ctx: @info]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item><item>Moving with <shortcut>arrow keys</shortcut> does <emphasis>not</emphasis> change the selection.</item><item>Pressing <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut>, or <shortcut>%3</shortcut> toggles the selection.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
fi: <title>Valintatila</title><para>Valitse hallinnoitavat tai käsiteltävät tiedostot ja kansiot.<list><item>Valitse kohde napsauttamalla sitä.</item><item>Poista valinta napsauttamalla jo valittua kohdetta uudestaan.</item><item>Tyhjän tilan napsauttaminen <emphasis>ei</emphasis> tyhjennä valintaa.</item><item>Tyhjälle alueelle piirretyt valintanelikulmiot kääntävät sisäänsä jäävien kohteiden valinnan tilan.</item><item><shortcut>Nuolinäppäimin</shortcut> liikkuminen <emphasis>ei</emphasis> muuta valintaa.</item><item>Näppäinten <shortcut>%1</shortcut>, <shortcut>%2</shortcut> tai <shortcut>%3</shortcut> painallus kääntää valinnan tilan.</item></list></para><para>Alla käytettävissä olevat toimintapainikkeet vaihtuvat valinnan mukaan.</para>

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
fi: Poistu valintatilasta

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
fi: Etsi…

[ctx: @option:check]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @item:tooltip]
en: Built-in dolphin
fi: Sisään rakennettu Dolphin

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
fi: Komennot Kopioi kansioon ja Siirrä kansioon

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
fi: Käytä järjestelmäfonttia

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
fi: Kuvakekoko

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
fi: Esikatselukoko

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextWidthIndex), group (CompactMode)
en: Maximum text width index (0 means unlimited)
fi: Enimmäistekstileveyden indeksi (0 tarkoittaa rajoittamatonta)

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: How we display the size of directories
fi: Miten esittää kansioiden koko

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content count
fi: Näytä sisällön määrä

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Show the content size
fi: Näytä sisällön koko

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeMode), group (ContentDisplay)
en: Do not show any directory size
fi: Älä näytä kansioiden kokoja

note: i18n: ectx: label, entry (RecursiveDirectorySizeLimit), group (ContentDisplay)
en: Recursive directory size limit
fi: Rekursiivinen kansiokokorajoitus

note: i18n: ectx: label, entry (UseShortRelativeDates), group (ContentDisplay)
en: if true we use short relative dates, if not short dates
fi: jos tosi, käytetään lyhyitä suhteellisia päiväyksiä, ellei lyhyitä päiväyksiä ole

note: i18n: ectx: label, entry (UsePermissionsFormat), group (ContentDisplay)
en: Permissions style format
fi: Käyttöoikeuksien esitystapa

note: i18n: ectx: label, entry (ElidingMode), group (ContentDisplay)
en: Eliding Mode
fi: Lyhennystapa

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
fi: Näytä kontekstivalikossa komennot Kopioi kansioon ja Siirrä kansioon

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAddToPlaces), group (ContextMenu)
en: Show 'Add to Places' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Lisää sijainteihin”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSortBy), group (ContextMenu)
en: Show 'Sort By' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Lajittele”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowViewMode), group (ContextMenu)
en: Show 'View Mode' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Näkymä”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewTab), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Avaa uuteen välilehteen” ja ”Avaa uusiin välilehtiin”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewWindow), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Window' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Avaa uuteen ikkunaan”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Open In Split View' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Avaa jaettuun näkymään”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyLocation), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy Location' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Kopioi sijainti”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDuplicateHere), group (ContextMenu)
en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Monista tähän”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenTerminal), group (ContextMenu)
en: Show 'Open Terminal' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Avaa pääte”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Kopioi toiseen jakonäkymään”.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Move to other split view' in context menu.
fi: Näytä kontekstivalikossa ”Siirrä toiseen jakonäkymään”.

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
fi: Sarakkeiden sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (LeftPadding), group (DetailsMode)
en: Left side padding
fi: Vasen sivutäyte

note: i18n: ectx: label, entry (RightPadding), group (DetailsMode)
en: Right side padding
fi: Oikea sivutäyte

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightEntireRow), group (DetailsMode)
en: Highlight entire row
fi: Korosta koko rivi

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
fi: Laajentuvat kansiot

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: Hidden files shown
fi: Näytä piilotiedostot

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
fi: Kun tämä asetus on valittuna, esimerkiksi pisteellä alkavat piilotiedostot näytetään tiedostonäkymässä.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (Dolphin)
en: Version
fi: Versio

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (Dolphin)
en: This option defines the used version of the view properties.
fi: Tämä valinta määrittää näkymäominaisuuksista käytetyn version.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
fi: Näkymä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
fi: Tämä asetus määrää näkymän tyylin. Tällä hetkellä tuettuja arvoja ovat kuvakenäkymä (0), yksityiskohtainen näkymä (1) ja sarakenäkymä (2).

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: Previews shown
fi: Näytä esikatselut

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
fi: Kun tämä asetus on käytössä, tiedoston kuvakkeena käytetään sen sisällön esikatselua.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: Grouped Sorting
fi: Ryhmittelevä lajittelu

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
fi: Kun tämä asetus on käytössä, kohteet lajitellaan luokkansa mukaan.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
fi: Lajittele tiedostot

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
fi: Tämä asetus määrää minkä ominaisuuden (nimi, koko, päivämäärä jne.) mukaan sisältö lajitellaan.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
fi: Tiedostojen lajitteluperuste

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
fi: Lajittele kansiot tiedostojen edelle

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortHiddenLast), group (Dolphin)
en: Show hidden files and folders last
fi: Näytä piilotiedostot ja -kansiot viimeisenä

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (VisibleRoles), group (Dolphin)
en: Visible roles
fi: Näkyvät roolit

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HeaderColumnWidths), group (Dolphin)
en: Header column widths
fi: Otsikkosarakkeiden leveydet

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
fi: Viimeksi muutetut ominaisuudet

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
fi: Aika, jolloin käyttäjä viimeksi muokkasi näitä ominaisuuksia.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (DynamicViewPassed), group (Dolphin)
en: View mode changed once by dynamic view
fi: Dynaaminen näkymä vaihtanut kerran näkymätilaa

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
fi: Lisätiedot

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewAction), group (General)
en: Select Action
fi: Valitse toimenpide

note: i18n: ectx: label, entry (DoubleClickViewCustomAction), group (General)
en: Custom Action
fi: Mukautettu toimenpide

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
fi: Onko verkko-osoite käyttäjän muokattavissa

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
fi: Osoiterivin tekstintäydentämistila

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
fi: Näytetäänkö koko polku sijaintirivillä

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInTitlebar), group (General)
en: Should the full path be shown in the title bar
fi: Näytetäänkö koko polku otsikkopalkissa

note: i18n: ectx: label, entry (OpenExternallyCalledFolderInNewTab), group (General)
en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
fi: Avataanko toisesta ohjelmasta pyydetty kansio olemassa olevan Dolphin-ikkunan välilehteen

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
fi: Dolphinin sisäinen asetusversio: käytetään pääasiassa tunnistamaan, onko päivitetty Dolphin-versio käynnissä, jotta poistuneet tai nimeään muuttaneet asetustietueet voisi siirtää… jne.

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
fi: Ovatko käynnistysasetukset muuttuneet (sisäinen asetus, jota ei näytetä käyttöliittymässä)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
fi: Kotiosoite

note: i18n: ectx: label, entry (RememberOpenedTabs), group (General)
en: Remember open folders and tabs
fi: Muista avoimet kansiot ja välilehdet

note: i18n: ectx: label, entry (SplitView), group (General)
en: Place two views side by side
fi: Sijoita kaksi näkymää rinnakkain

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
fi: Näytetäänkö suodatusrivi

note: i18n: ectx: label, entry (GlobalViewProps), group (General)
en: Should the view properties be used for all folders
fi: Käytetäänkö näkymäasetuksia kaikille kansioille

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
fi: Salli pakettien sisällön selaaminen

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
fi: Vahvista sulkeminen, kun ikkunassa on auki useita välilehtiä.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingTerminalRunningProgram), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
fi: Vahvista ikkunan sulkeminen, kun päätepaneelissa on yhä käynnissä oleva ohjelma

note: i18n: ectx: label, entry (RenameInline), group (General)
en: Rename single items inline
fi: Muuta yksittäisen kohteen nimeä suoraan

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
fi: Näytä valintavuorottelu

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPasteBarAfterCopying), group (General)
en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
fi: Kun jotakin on leikattu tai kopioitu valintatilan alarivin avulla, näytä liittämisessä avustava työkalurivi.

note: i18n: ectx: label, entry (UseTabForSwitchingSplitView), group (General)
en: Use tab for switching between right and left view
fi: Vaihda oikean ja vasemman näkymän välillä sarkainnäppäimellä

note: i18n: ectx: label, entry (CloseSplitViewChoice), group (General)
en: Close split view
fi: Sulje jakonäkymä

note: i18n: ectx: label, entry (OpenNewTabAfterLastTab), group (General)
en: New tab will be open after last one
fi: Uusi välilehti avataan viimeisimmän perään

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show item information on hover
fi: Näytä kohteen tiedot leijuttaessa sen yllä

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
fi: Aika, josta lähtien näkymäasetukset ovat voimassa

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandFolders), group (General)
en: Use auto-expanding folders for all view types
fi: Käytä automaattisesti laajentuvia kansioita kaikille näkymätyypeille

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (General)
en: Statusbar
fi: Tilarivi

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
fi: Näytä suurennusliukusäädin tilarivillä

note: i18n: ectx: label, entry (LockPanels), group (General)
en: Lock the layout of the panels
fi: Lukitse paneelien asettelu

note: i18n: ectx: label, entry (EnlargeSmallPreviews), group (General)
en: Enlarge Small Previews
fi: Suurenna pienet esikatselukuvat

note: i18n: ectx: label, entry (SortingChoice), group (General)
en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
fi: Valitse kohteiden luonnollinen, kirjainkoon erottava tai kirjainkoon erottamaton lajittelu

note: i18n: ectx: label, entry (HideXTrashFile), group (General)
en: Also hide files with application/x-trash mimetype
fi: Piilota myös application/x-trash-MIME-tyypin tiedostot

note: i18n: ectx: label, entry (DynamicView), group (General)
en: Enable dynamic view
fi: Käytä dynaamista näkymää

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyFolders), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many folders at once.
fi: Pyydä vahvistus useamman kansion avaamiseen kerralla.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmOpenManyTerminals), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when opening many terminals at once.
fi: Pyydä vahvistus useamman päätteen avaamiseen kerralla.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmRenameFileType), group (Notification Messages)
en: Ask for confirmation when renaming file changes its type.
fi: Pyydä vahvistus, kun tiedoston nimen muuttaminen muuttaa sen tyyppiä.

note: i18n: ectx: label, entry (TextWidthIndex), group (IconsMode)
en: Text width index
fi: Tekstin leveyden indeksi

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextLines), group (IconsMode)
en: Maximum textlines (0 means unlimited)
fi: Tekstirivien enimmäismäärä (0 tarkoittaa rajoittamatonta)

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
fi: Käytössä olevat liitännäiset

[ctx: @title:window]
en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @title:group Interface settings]
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

[ctx: @title:group]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
fi: Kontekstivalikko

[ctx: @title:group]
en: Trash
fi: Roskakori

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
fi: Käyttäjäpalaute

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
fi: Muutoksia on tallentamatta. Haluatko ottaa muutokset käyttöön vai hylätä ne?

en: Warning
fi: Varoitus

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
fi: tiedostoja tai kansioita siirretään roskakoriin

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
fi: roskakori tyhjennetään

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
fi: tiedostoja tai kansioita poistetaan

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
fi: Pyydä Dolphinissa vahvistus, kun

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
fi: useampivälilehtistä ikkunaa suljetaan

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
fi: suljetaan ikkunaa, kun päätepaneelissa on ohjelma käynnissä

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many folders at once
fi: Avataan useampi kansio kerralla

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Opening many terminals at once
fi: Avataan useampi pääte kerralla

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Switching to act as an administrator
fi: Vaihdetaan toimimaan pääkäyttäjänä

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Renaming a file will change its type
fi: Tiedoston nimen muuttaminen muuttaa sen tyyppiä

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
fi: Avattaessa ohjelmatiedostoa:

en: Always ask
fi: Kysy aina

en: Open in application
fi: Avaa sovellukseen

en: Run script
fi: Suorita skripti

[ctx: @option:radio Show on startup]
en: Folders, tabs, and window state from last time
fi: Viimekertaiset kansiot, välilehdet ja ikkunoiden tila

[ctx: @option:radio]
en: Show home location on startup
fi: Näytä käynnistettäessä kotikansio

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: For entering the absolute path to a user-specified home folder. Default: /home/userName/
en: Enter home location path
fi: Anna kotikansion sijainti

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
fi: Aseta kotisijainti

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
fi: Käytä nykyistä sijaintia

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
fi: Käytä oletussijaintia

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
fi: Näytä käynnistettäessä:

[ctx: @label:checkbox]
en: Opening Folders:
fi: Avataan kansiot:

[ctx: @option:check Opening Folders]
en: Keep a single Dolphin window, opening new folders in tabs
fi: Käytä yhtä Dolphin-ikkunaa ja avaa uuden kansiot välilehtiin

[ctx: @label:checkbox]
en: Window:
fi: Ikkuna:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
fi: Näytä koko polku otsikkopalkissa

[ctx: @option:check Window Startup Settings]
en: Show filter bar
fi: Näytä suodatusrivi

[ctx: option:radio]
en: After current tab
fi: Nykyisen välilehden jälkeen

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
fi: Välilehtirivin loppuun

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
fi: Avaa uusiin välilehtiin:

[ctx: @info]
en: When closing a split view
fi: Jakonäkymää suljettaessa

en: Close the active pane
fi: Sulje aktiivinen paneeli

en: Close the inactive pane
fi: Sulje passiivinen paneeli

en: Close the right pane
fi: Sulje oikeanpuoleinen paneeli

[ctx: @title:group]
en: Split view:
fi: Jaettu näkymä:

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between views with Tab key
fi: Vaihda näkymästä toiseen sarkainnäppäimellä

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Open new windows in split view mode
fi: Avaa uudet ikkunat jaettuun näkymään

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
fi: Kotikansion sijainti on virheellinen tai sitä ei ole olemassa, eikä sitä sen takia oteta käyttöön.

[ctx: @title:tab Folders & Tabs settings]
en: Folders && Tabs
fi: Kansiot ja välilehdet

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
fi: Esikatselut

[ctx: @title:tab Confirmations settings]
en: Confirmations
fi: Vahvistukset

[ctx: @title:tab Panels settings]
en: Panels
fi: Paneelit

[ctx: @title:tab Status & Location bars settings]
en: Status && Location bars
fi: Tila- ja sijaintirivit

[ctx: @option:check]
en: Show previews
fi: Näytä esikatselut

[ctx: @option:check]
en: Auto-play media files
fi: Toista mediatiedostot automaattisesti

[ctx: @option:check]
en: Show item on hover
fi: Näytä kohde leijuttaessa sen yllä

[ctx: @option:check]
en: Use &long date, for example '%1'
fi: Käytä &pitkää päiväystä, esim. ”%1”

[ctx: @option:check]
en: Use &condensed date, for example '%1'
fi: Käytä tii&vistä päiväystä, esim. ”%1”

[ctx: @label:checkbox]
en: Information Panel:
fi: Tietopaneeli:

[ctx: @info]
en: Panel settings are also available through their context menu. Open it by pressing the right mouse button on a panel.
fi: Paneeliasetukset löytyvät myös kontekstivalikosta. Avaa ne napsauttamalla paneelissa hiiren oikeaa painiketta.

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
fi: Näytä esikatselut näkymässä kohteille:

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: This label forms a full sentence together with the spinbox content. Depending on the option chosen in the spinbox, it reads "Show previews for [files below n MiB]" or "Show previews for [files of any size]".
en: Show previews for
fi: Näytä esikatselut

[ctx: used as a prefix in a spinbox showing e.g. 'Show previews for [files below 3 MiB]']
en: files below
fi: tiedostoille alle

[ctx: e.g. 'Show previews for [files of any size]']
en: files of any size
fi: kaiken kokoisille tiedostoille

[ctx: e.g. 'Show previews for [no file]']
en: no file
fi: ei millekään tiedostolle

[ctx: @option:check]
en: Show previews for folders
fi: Näytä kansioiden esikatselut

[ctx: @info]
en: <para>Creating <emphasis>previews</emphasis> for remote folders is very intensive in terms of network resource usage.</para><para>Disable this if navigating remote folders in Dolphin is slow or when accessing storage over metered connections.</para>
fi: <para><emphasis>Esikatselujen</emphasis> luominen etäkansioille on verkkoliikenteen kannalta raskasta.</para><para>Poista tämä käytöstä, jos etäkansioiden selaus Dolphinissa on hidasta tai kun verkkoyhteyden hinta riippuu siirretyn datan määrästä.</para>

[ctx: @title:group]
en: Local storage:
fi: Paikallinen talletustila:

[ctx: @title:group]
en: Remote storage:
fi: Etätalletustila:

[ctx: @option:radio]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: @option:radio]
en: Full width
fi: Koko leveys

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
fi: Näytä suurennusliukusäädin

[ctx: @option:check]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @title:group]
en: Status Bar:
fi: Tilarivi:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
fi: Muokattava sijaintirivi

en: Location bar:
fi: Sijaintirivi:

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
fi: Näytä koko polku sijaintirivillä

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
fi: Toiminta

[ctx: @title:tab]
en: Icons
fi: Kuvakkeet

[ctx: @title:tab]
en: Compact
fi: Tiivis

[ctx: @title:tab]
en: Details
fi: Yksityiskohtainen

[ctx: option:radio]
en: Natural
fi: Luonnollinen

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
fi: Aakkosjärjestys, ei pien- ja suuraakkosten eroa

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
fi: Aakkosjärjestys, erota pien- ja suuraakkoset

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
fi: Lajittelutapa:

[ctx: option:radio]
en: Show number of items
fi: Näytä kohteiden määrä

[ctx: option:radio]
en: Show size of contents, up to
fi: Näytä sisällön koko, enintään

[ctx: option:radio]
en: Show no size
fi: Älä näytä kokoa

en:  level deep |  levels deep
fi[0]:  tason syvä
fi[1]:  tasoa syvä

[ctx: @title:group]
en: Folder size:
fi: Kansion koko:

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
fi: Suhteellinen (esim. ”%1”)

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
fi: Pysyvä (esim. ”%1”)

[ctx: @title:group]
en: Date style:
fi: Päiväystapa:

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
fi: Symbolinen (esim. ”drwr-xr-x”)

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
fi: Numeerinen (oktaalinen, esim. ”755”)

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
fi: Sekamuoto (esim. ”drwr-xr-x (755)”)

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
fi: Käyttöoikeuksien esitystapa:

[ctx: @option:radio Long file names]
en: Elide in the middle (e.g. ’Some very… name.txt')
fi: Lyhennä keskeltä (esim. "Jokin hyvin… nimi.txt”)

[ctx: @option:radio Long file names]
en: Elide at the end (e.g. ’Some very long….txt')
fi: Lyhennä lopusta (esim. ”Jokin hyvin pitkä….txt”)

[ctx: @title:group]
en: Long file names:
fi: Pitkät tiedostonimet:

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
fi: Järjestelmäfontti

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
fi: Muokattu fontti

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
fi: Valitse…

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
fi: Käytä kaikkiin kansioihin samaa näkymätyyliä

[ctx: @info]
note: i18n: The information in this sentence contradicts the preceding sentence. That's what the word "still" is communicating. The previous sentence is "Use common display style for all folders".
en: Some special views like search, recent files, or trash will still use a custom display style.
fi: Jotkin erikoisnäkymät kuten haku, viimeaikaiset tiedostot tai roskakori käyttävät yhä mukautettua näyttötapaa.

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
fi: Muista näkymätyyli kansiokohtaisesti

[ctx: @info]
en: Dolphin will add file system metadata to folders you change view properties for. If that is not possible, a hidden .directory file is created instead.
fi: Dolphin lisää kansioihin, joiden näkymää muutat, tiedostojärjestelmän metatietoa. Ellei se ole mahdollista, luodaan .directory-piilotiedosto.

[ctx: option:check]
en: Use icons view mode for locations which mostly contain media files
fi: Käytä enimmäkseen mediatiedostoja sisältäville kansioille kuvakenäkymää

[ctx: @title:group]
en: Display style:
fi: Näkymätyyli:

[ctx: @option:check]
en: Browse compressed files as folders
fi: Selaa pakattuja tiedostoja kansioina

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
fi: Avaa kansio vedettäessä kohde sen ylle

[ctx: @title:group]
en: Browsing:
fi: Selaus:

[ctx: @option:check]
en: Show item information on hover
fi: Näytä kohteen tiedot leijuttaessa sen yllä

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
fi: Sekalaista:

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
fi: Näytä tiedostonvalintapainikkeet

[ctx: option:check]
en: Rename single items inline
fi: Muuta yksittäisen kohteen nimeä suoraan

en: Renaming multiple items is always done with a dialog window.
fi: Useamman kohteen nimeä muutetaan aina kyselyikkunassa.

[ctx: option:check]
en: Also hide backup files while hiding hidden files
fi: Piilota tiedostoja piilotettaessa myös varmuuskopiotiedostot

[ctx: @info:tooltip %1 are the file patterns for mimetype application/x-trash]
en: Backup files are the files whose mime-type is application/x-trash, patterns: %1
fi: Varmuuskopiotiedostojen MIME-tyyppi on application/x-trash, kuviot: %1

[ctx: Accessible description for combobox with actions of double click view background setting]
en: Action to trigger when double clicking view background
fi: Taustaa kaksoisnapsautettaessa käynnistettävä toiminto

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: Completes the sentence "Double-click triggers [Nothing]".
en: Nothing
fi: Ei mitään

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Command
fi: Mukautettu komento

[ctx: @info]
note: i18n: This sentence is incomplete because the user can choose an action that is triggered in a combobox that will appear directly after "triggers". (While using a left-to-right language it will be to the right of "triggers", in a right-to-left layout it will be to the left.) So please try to keep th
en: Double-click triggers
fi: Kaksoisnapsautus aiheuttaa

[ctx: @title:group]
en: Background:
fi: Tausta:

[ctx: Accessible description for custom command text field of double click view background setting]
en: Enter custom command to trigger when double clicking view background
fi: Määritä komento, joka käynnistetään näkymän taustaa kaksoisnapsautettaessa

[ctx: @info:placeholder for terminal command]
en: Command…
fi: Komento…

[ctx: @label]
en: Use {path} to get the path of the current folder. Example: dolphin {path}
fi: Muuttujalla {path} saa nykyisen kansion sijainnin, esim. dolphin {path}

[ctx: @title:tab General View settings]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
fi: Sisältönäkymä

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
fi: Kuvakkeen oletuskoko:

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
fi: Esikatselun kuvakekoko:

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
fi: Nimikkeen fontti:

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
fi: Keskikokoinen

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
fi: Valtava

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
fi: Nimikkeen leveys:

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
fi: Rivejä enintään:

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
fi: Pieni

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
fi: Keskikokoinen

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
fi: Suuri

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
fi: Enimmäisleveys:

[ctx: @option:check]
en: Expandable
fi: Laajentuva

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
fi: Kansiot:

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
fi: Napsauttamalla minne tahansa rivillä

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
fi: Napsauttamalla kuvaketta tai nimeä

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
fi: Avaa tiedostot ja kansiot:

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
fi[0]: Koko: 1 kuvapiste
fi[1]: Koko: %1 kuvapistettä

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
fi: Näytä näkymätyyli

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
fi: Kuvake

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
fi: Tiivis

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
fi: Yksityiskohtainen

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
fi: Nousevasti

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
fi: Laskevasti

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
fi: Näytä kansiot ensin

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
fi: Näytä piilotiedostot viimeisenä

[ctx: @option:check]
en: Show preview
fi: Näytä esikatselu

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
fi: Näytä ryhmiteltynä

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
fi: Lisätiedot

en: Choose what to see on each file or folder:
fi: Valitse, mitä nähdä kustakin tiedostosta tai kansiosta:

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
fi: Näkymä:

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
fi: Lajittelu:

en: View options:
fi: Näkymäasetukset:

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
fi: Nykyiselle kansiolle

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
fi: Nykyinen kansio alikansioineen

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
fi: Kaikille kansioille

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
fi: Sovellusala:

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
fi: Käytä oletusnäkymäasetuksina

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
fi: Kaikkien alikansioiden näkymäasetukset muuttuvat. Haluatko jatkaa?

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
fi: Kaikkien kansioiden näkymäasetukset muuttuvat. Haluatko jatkaa?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
fi: Näkymäasetusten käyttöön otto

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
fi: Lasketaan kansioiden määrää: %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
fi: Kansioita: %1

[ctx: @info]
en: <application>Filelight</application> installed successfully.
fi: <application>Filelight</application>in asennus onnistui.

[ctx: @info:status]
en: Installing Filelight…
fi: Asennetaan Filelightia…

en: Disk Usage Statistics - current folder
fi: Levynkäyttötilastot – nykyinen kansio

en: Disk Usage Statistics - current device
fi: Levynkäyttötilastot – nykyinen laite

en: Disk Usage Statistics - all devices
fi: Levynkäyttötilastot – kaikki laitteet

[ctx: @title]
en: Free Up Disk Space
fi: Vapauta levytilaa

[ctx: @title]
note: i18n: The new line ("<nl/>") tag is only there to format this text visually pleasing, i.e. to avoid having one very long line.
en: <para>Install additional software to view disk usage statistics<nl/>and identify big files and folders.</para>
fi: <para>Asenna lisäohjelma levynkäyttötilastojen tarkastelemiseksi<nl/>ja suurten tiedostojen ja kansioiden tunnistamiseksi.</para>

[ctx: @action:button]
en: Install Filelight…
fi: Asenna Filelight…

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
fi: Lähennys:

en: Zoom
fi: Suurennus

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
fi: Asettaa tiedostokuvakkeiden koon.

en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
fi: Keskeytä lataaminen

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
fi: <para>Tämä on <emphasis>tilarivi</emphasis>, jossa on oletuksena kolme kohtaa, vasemmalta oikealle:<list><item>Valittujen kohteiden koon näyttävä <emphasis>tekstikenttä</emphasis>. Jos vain yksi kohde on valittu, näytetään myös sen nimi ja tyyppi.</item><item>Näkymän kuvakekokoa säätelevä <emphasis>liukusäädin</emphasis>.</item><item>Nykyisen taltion <emphasis>levynkäyttötiedot</emphasis>.</item></list></para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
fi: Näytä suurennusliukusäädin

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
fi: %1 vapaana

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
fi: %1 vapaana, %2 kaikkiaan (%3 % käytössä)

[ctx: @info:tooltip for the free disk space button]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
    Press to manage disk space usage.
fi: %1 vapaana, %2 kaikkiaan (%3 % käytössä)
    Napsauta hallitaksesi levytilankäyttöä

en: Trash Emptied
fi: Roskakori tyhjennetty

en: The Trash was emptied.
fi: Roskakori on tyhjennetty

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
fi: Sijainnit

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
fi: Käytettävissä olevien verkkojakojen määrä

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
fi: Osajoukko Dolphinin asetuksista.

en: Select Remote Charset
fi: Valitse etämerkistö

en: Default
fi: Oletus

en: Reload
fi: Päivitä

[ctx: @info:status]
en: 1 folder selected | %1 folders selected
fi[0]: 1 kansio valittu
fi[1]: %1 kansiota valittu

[ctx: @info:status]
en: 1 file selected | %1 files selected
fi[0]: 1 tiedosto valittu
fi[1]: %1 tiedostoa valittu

[ctx: @info:status]
en: 1 folder | %1 folders
fi[0]: 1 kansio
fi[1]: %1 kansiota

[ctx: @info:status]
en: 1 file | %1 files
fi[0]: 1 tiedosto
fi[1]: %1 tiedostoa

[ctx: @info:status]
en: 0 folders, 0 files
fi: 0 kansiota, 0 tiedostoa

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
fi: %1 – kopio

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
fi[0]: Haluatko varmasti avata yhden kohteen?
fi[1]: Haluatko varmasti avata %1 kohdetta?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
fi[0]: Avaa %1 kohde
fi[1]: Avaa %1 kohdetta

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
fi: Reunustäyte

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
fi: Automaattiset sarakeleveydet

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
fi: Mukautetut sarakeleveydet

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
fi: Siirretty roskakoriin.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
fi: Poistettu.

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
fi: Muuta nimeä ja piilota

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
fi: Pisteen lisääminen tiedoston nimen alkuun piilottaa tiedoston näkyvistä.
    Haluatko silti muuttaa nimeä?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
fi: Pisteen lisääminen kansion nimen alkuun poistaa kansion näkyvistä.
    Haluatko silti muuttaa nimeä?

en: Hide this File?
fi: Piilotetaanko tiedosto?

en: Hide this Folder?
fi: Piilotetaanko kansio?

[ctx: @action:button]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: This will make the file type unknown.
    The file's content won't change but applications may no longer recognize it.
    Do you still want to rename it?
fi: Tämä tekee tiedoston tyypistä tuntemattoman.
    Tiedoston sisältö ei muutu, mutta sovellukset eivät enää tunnista sitä.
    Haluatko silti muuttaa nimeä?

en: This will change the file type from "%1" to "%2".
    The file's content won't change but applications may no longer recognize it.
    Do you still want to rename it?
fi: Tämä muuttaa tiedoston tyypiksi ”%2” (nyt ”%1”).
    Tiedoston sisältö ei muutu, mutta sovellukset eivät enää tunnista sitä.
    Haluatko silti muuttaa nimeä?

[ctx: @title:window]
en: Change File Type
fi: Muuta tiedostotyyppiä

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
fi: Sijaintirivi on tyhjä.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
fi: Sijainti ”%1” on virheellinen.

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Loading canceled
fi: Lataus peruttu

en: No items matching the filter
fi: Ei suodatinta vastaavia kohteita

en: No items matching the search
fi: Ei hakua vastaavia kohteita

en: Trash is empty
fi: Roskakori on tyhjä

en: No tags
fi: Ei luokituksia

en: No files tagged with "%1"
fi: Ei tiedostoja luokituksella ”%1”

en: No recently used items
fi: Ei äskettäin käytettyjä kohteita

en: No shared folders found
fi: Jaettuja kansioita ei löytynyt

en: No relevant network resources found
fi: Asiaan kuuluvia verkkoresursseja ei löytynyt

en: No MTP-compatible devices found
fi: MTP-yhteensopivia laitteita ei löytynyt

en: No Apple devices found
fi: Apple-laitteita ei löytynyt

en: No Bluetooth devices found
fi: Bluetooth-laitteita ei löytynyt

en: Folder is empty
fi: Kansio on tyhjä

[ctx: @action]
en: Create Folder…
fi: Luo kansio…

[ctx: @action]
en: Create File…
fi: Luo tiedosto…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once results in their new names differing only in a number.
fi: Muuttaa valittujen kohteiden tiedostonimiä.<nl/>Usean kohteen nimen muuttaminen kerralla johtaa nimien eroamiseen vain juoksevin numeroin.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage location where items can be deleted later if disk space is needed.
fi: Siirtää nykyisen valintasi kohteet <filename>roskakoriin</filename>.<nl/>Roskakori on väliaikainen talletuspaikka, josta kohteet poistetaan, kun levytilaa tarvitaan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection permanently. They cannot be recovered by normal means.
fi: Poistaa nykyisen valinnan kohteet pysyvästi. Niitä ei tavallisin keinoin voi enää palauttaa.

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
fi: Poista (käyttäen roskakoriin siirtämisen pikanäppäintä)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
fi: Monista tähän

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
fi: Näyttää uudessa ikkunassa valittujen kohteiden täydellisen ominaisuusluettelon.<nl/>Ellei mitään ole valittu, näytetään sen sijaan nykyisen kansion ominaisuudet.<nl/>Lisäasetuksia kuten käyttöoikeuksia voi tässä ikkunassa muuttaa.

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
fi: Kopioi sijainti

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
fi: Kopioi ensimmäisen valitun kohteen sijainnin leikepöydälle.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
fi: Siirrä roskakoriin…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
fi: Poista…

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
fi: Monista tähän…

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
fi: Kopioi sijainti…

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
fi: <para>Vaihtaa kansioiden ja tiedostojen kuvakkeisiin keskittyvään näkymään, jossa on helppo erottaa kansiot tiedostoista ja havaita eri <emphasis>tiedostotyypit</emphasis>.</para><para>Näkymästä on apua selattaessa kuvia yhdessä <interface>Esikatselu</interface>-valinnan kanssa.</para>

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to give you an overview in folders with many items.</para>
fi: <para>Vaihtaa tiiviiseen näkymään, joka luettelee kansiot ja tiedostot sarakkeissa nimet kuvakkeen vierellä.</para><para>Tämä auttaa saamaan suuresta kansiosta yleiskuvan.</para>

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking the region to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
fi: <para>Vaihtaa kansion tai tiedoston tietoihin keskittyvään luettelonäkymään.</para><para>Lajittele kohteet sarakkeen mukaan napsauttamalla sen otsaketta. Toistamiseen napsauttamalla lajittelusuunta kääntyy. Hiiren oikean painikkeen kontekstivalikosta voi valita näytettävät tiedot.</para><para>Kansion sisältöä voi katsella nykyistä sijaintia menettämättä napsauttamalla sitä hiiren vasemmalla painikkeella. Näin voi nähdä samassa luettelossa useamman kansion sisällön.</para>

[ctx: @action:intoolbar]
en: Change View Mode
fi: Vaihda näkymää

[ctx: @info:whatsthis View Mode Toolbutton]
en: This cycles through all view modes.
fi: Tämä kiertää eri näkymätilojen läpi.

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
fi: Kasvattaa kuvakekokoa.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
fi: Palauta lähennystaso

en: Zoom To Default
fi: Oletuslähennys

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
fi: Palauttaa kuvakekoon oletukseensa.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
fi: Pienentää kuvakekokoa.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
fi: Näytä esikatselut

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
fi: Näytä tiedostojen ja kansioiden esikatselu

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
fi: Kun tämä on käytössä, kuvakkeet perustuvat tiedoston tai kansion todelliseen sisältöön.<nl/>Esimerkiksi kuvan kuvakkeeksi tulee pienennetty versio itse kuvasta.

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
fi: Kansiot ensin

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
fi: Piilotiedostot viimeisenä

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
fi: Lajitteluperuste

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
fi: Näytä lisätiedot

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
fi: Näytä ryhmiteltynä

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
fi: Ryhmittelee tiedostot ja kansiot alkukirjaimensa mukaan.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
fi: Näytä piilotiedostot

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled, <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from normal ones in that their name starts with a dot ("."). Typically, there is no need for users to access them, which is why they are hidden.</para><para>Items can also be hidden if their names are listed in a text file named ".hidden". Files with the "application/x-trash" MIME type, such as backup files, can also be hidden by enabling that setting in Configure Dolphin > View > General.</para>
fi: <para>Kun tämä on käytössä, <emphasis>piilotiedostot ja -kansiot</emphasis> ovat näkyvissä. Ne esitetään läpikuultavina.</para><para>Piilokohteet eroavat muista vain siten, että niiden nimi alkaa pisteellä (”.”). Niitä ei yleisesti ole tarpeen käsitellä, minkä vuoksi ne piilotetaan näkyvistä.</para><para>Kohteita voi piilottaa myös lisäämällä niiden nimet ”.hidden”-nimiseen tekstitiedostoon. Samoin ”application/x-trash”-MIME-tyypin tiedostot kuten varmuuskopiot voi piilottaa ottamalla vastaavan asetuksen käyttöön Dolphinin asetuksista > Näkymä > Perusasetukset.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
fi: Säädä näkymän tyyliä…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
fi: Avaa ikkunan, jossa voi säätää näkymän kaikkia ominaisuuksia.

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Settings
fi: Näkymäasetukset

[ctx: @info:whatsthis View Settings Toolbutton]
en: This cycles through all view modes. The dropdown menu contains various view-related actions.
fi: Vaihtaa näkymätilasta toiseen. Pudotusvalikosta löytyy näkymäkohtaisia toimintoja.

[ctx: @item:intable, Heading of a list of fields]
en: Sort by Field
fi: Lajitteluperuste

[ctx: @item:intable, Heading of a list of fields]
en: Show Field
fi: Näytä kenttä

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
fi: Kuvakkeet

[ctx: @info]
en: Icons view mode
fi: Kuvakenäkymä

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
fi: Tiivis

[ctx: @info]
en: Compact view mode
fi: Tiivis näkymä

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
fi: Yksityiskohtainen

[ctx: @info]
en: Details view mode
fi: Yksityiskohtainen näkymä

[ctx: Sort descending]
en: Z-A
fi: Ö–A

[ctx: Sort ascending]
en: A-Z
fi: A–Ö

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
fi: Suurin ensin

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
fi: Pienin ensin

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
fi: Uusin ensin

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
fi: Vanhin ensin

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
fi: Paras arvio ensin

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
fi: Huonoin arvio ensin

[ctx: Sort descending]
en: Descending
fi: Laskevasti

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
fi: Nousevasti

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
fi: Toiminnot nykyiselle näkymälle

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
fi: Toiminnot kohteelle %1

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
fi[0]: Toiminnot yhdelle valitulle kohteelle
fi[1]: Toiminnot %1 valitulle kohteelle

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
fi: Päivitetään versiotietoja…

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom
fi: Lähennä

[ctx: @action:intoolbar]
en: Zoom
fi: Lähennä
