dolphin - en to fr translation catalogue (690 entries)

[ctx: @action:inmenu]
en: Empty Trash
fr: Vider la corbeille

[ctx: @action:inmenu]
en: Restore
fr: Restaurer

[ctx: @title:menu Create new folder, file, link, etc.]
en: Create New
fr: Créer un nouveau

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path
fr: Ouvrir l'emplacement

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Window
fr: Ouvrir l'emplacement dans une nouvelle fenêtre

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Path in New Tab
fr: Ouvrir l'emplacement dans un nouvel onglet

[ctx: @info:status]
en: Successfully copied.
fr: La copie a été effectuée avec succès.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved.
fr: Le déplacement a été effectué avec succès.

[ctx: @info:status]
en: Successfully linked.
fr: La liaison a été effectuée avec succès.

[ctx: @info:status]
en: Successfully moved to trash.
fr: La mise à la corbeille a été effectuée avec succès.

[ctx: @info:status]
en: Successfully renamed.
fr: Le renommage a été effectuée avec succès.

[ctx: @info:status]
en: Created folder.
fr: Dossier créé.

[ctx: @info]
en: Go back
fr: Revenir en arrière

[ctx: @info:whatsthis go back]
en: Return to the previously viewed folder.
fr: Revenir au dossier affiché précédemment.

[ctx: @info]
en: Go forward
fr: Avancer

[ctx: @info:whatsthis go forward]
en: This undoes a <interface>Go|Back</interface> action.
fr: Annule une action <interface>Avancer|Revenir</interface>.

[ctx: @action:button 'Quit Dolphin' button]
en: &Quit %1
fr: &Quitter %1

en: C&lose Current Tab
fr: Fermer l'onglet actue&l

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
fr: Vous avez divers onglets ouverts dans cette fenêtre. Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Do not ask again
fr: Ne plus poser la question

en: Show &Terminal Panel
fr: Afficher le Panneau &Terminal

en: The program '%1' is still running in the Terminal panel. Are you sure you want to quit?
fr: Le programme « %1 » est actuellement lancé dans le panneau Terminal. Voulez-vous vraiment quitter l'application ?

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open %1
fr: Ouvrir %1

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Preferred Search Tool
fr: Ouvrir l'outil de recherche préféré

en: Are you sure you want to open 1 terminal window? | Are you sure you want to open %1 terminal windows?
fr[0]: Voulez-vous vraiment ouvrir une fenêtre de terminal ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment ouvrir %1 fenêtres de terminal ?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Terminal | Open %1 Terminals
fr[0]: Ouvrir un terminal %1
fr[1]: Ouvrir %1 terminaux

[ctx: @action:inmenu menu for configure actions]
en: Configure
fr: Configurer

[ctx: @action:inmenu File]
en: New &Window
fr: Nouvelle &fenêtre

[ctx: @info]
en: Open a new Dolphin window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre Dolphin

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new window just like this one with the current location and view.<nl/>You can drag and drop items between windows.
fr: Ouvre une nouvelle fenêtre identique à celle-ci avec la vue et l'emplacement actuels.<nl/> Vous pouvez faire glisser et déposer des éléments entre les fenêtres.

[ctx: @action:inmenu File]
en: New Tab
fr: Nouvel onglet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a new <emphasis>Tab</emphasis> with the current location and view.<nl/>A tab is an additional view within this window. You can drag and drop items between tabs.
fr: Ouvre un nouvel <emphasis>onglet</emphasis> avec la vue et l'emplacement actuels.<nl/> Un onglet est une vue supplémentaire au sein de cette fenêtre. Vous pouvez faire glisser et déposer des éléments entre les onglets.

[ctx: @action:inmenu Add current folder to places]
en: Add to Places
fr: Ajouter aux emplacements

[ctx: @info:whatsthis]
en: This adds the selected folder to the Places panel.
fr: Ajoute le dossier sélectionné au tableau de bord Emplacements.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Close Tab
fr: Fermer l'onglet

[ctx: @info:whatsthis]
en: This closes the currently viewed tab. If no more tabs are left this window will close instead.
fr: Ferme l'onglet actuellement ouvert. S'il ne reste aucun onglet, cette fenêtre sera fermée.

[ctx: @info:whatsthis quit]
en: This closes this window.
fr: Ferme cette fenêtre.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para><emphasis>Cut, Copy</emphasis> and <emphasis>Paste</emphasis> work between many applications and are among the most used commands. That's why their <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis> are prominently placed right next to each other on the keyboard: <shortcut>Ctrl+X</shortcut>, <shortcut>Ctrl+C</shortcut> and <shortcut>Ctrl+V</shortcut>.</para>
fr: Les commandes les plus souvent utilisées sont <para><emphasis>Couper, Copier</emphasis> <emphasis>Coller</emphasis>. C'est la raison pour laquelle leurs <emphasis>raccourcis clavier</emphasis> sont placés de façon très visible à droite, proches l'un de l'autre sur le clavier : <shortcut>Ctrl + X</shortcut>, <shortcut>Ctrl + C</shortcut> et <shortcut>Ctrl + V</shortcut>.</para>

[ctx: @action]
en: Cut…
fr: Couper…

[ctx: @info:whatsthis cut]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location. The items will be removed from their initial location.
fr: Ceci copie les éléments de votre sélection courante vers le <emphasis>presse-papier</emphasis>.<nl/> Veuillez utiliser l'action <emphasis>Coller</emphasis> ensuite pour les copier du presse-papier vers un autre emplacement. Les éléments seront supprimés de leur emplacement initial.

[ctx: @action]
en: Copy…
fr: Copier...

[ctx: @info:whatsthis copy]
en: This copies the items in your current selection to the <emphasis>clipboard</emphasis>.<nl/>Use the <emphasis>Paste</emphasis> action afterwards to copy them from the clipboard to a new location.
fr: Ceci copie les éléments de votre sélection courante vers le <emphasis>presse-papier</emphasis><nl/> Veuillez utiliser l'action <emphasis>Coller</emphasis> ensuite pour les copier du presse-papier vers un autre emplacement.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Paste
fr: Coller

[ctx: @info:whatsthis paste]
en: This copies the items from your <emphasis>clipboard</emphasis> to the currently viewed folder.<nl/>If the items were added to the clipboard by the <emphasis>Cut</emphasis> action they are removed from their old location.
fr: Ceci copie les éléments de votre <emphasis>presse-papier</emphasis> vers le dossier actuellement affiché.<nl/> Si les éléments sont ajoutés à partir du presse-papier par l'action <emphasis>Couper</emphasis>, ils sont supprimés de leurs anciens emplacements.

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View
fr: Copier vers une autre vue

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Other View…
fr: Copier vers une autre vue…

[ctx: @info:whatsthis Copy]
en: This copies the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
fr: Ceci copie les éléments sélectionnés de l'affichage <emphasis>actif</emphasis> vers la vue fractionnée inactive.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Copy to Inactive Split View
fr: Copier vers la vue fractionnée inactive

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View
fr: Déplacer vers une autre vue

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Other View…
fr: Déplacer vers une autre vue…

[ctx: @info:whatsthis Move]
en: This moves the selected items from the <emphasis>active</emphasis> view to the inactive split view.
fr: Ceci copie les éléments sélectionnés de la vue <emphasis>active</emphasis> vers la vue fractionnée inactive.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Move to Inactive Split View
fr: Déplacer vers la vue fractionnée inactive

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Filter…
fr: Filtrer...

[ctx: @info:tooltip]
en: Show Filter Bar
fr: Afficher la barre de filtres

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens the <emphasis>Filter Bar</emphasis> at the bottom of the window.<nl/> There you can enter a text to filter the files and folders currently displayed. Only those that contain the text in their name will be kept in view.
fr: Ceci ouvre la <emphasis>Barre de filtrage</emphasis> en haut de la fenêtre.<nl/> Là, vous pouvez saisir un texte pour filtrer les fichiers et les dossiers actuellement affichés. Seuls ceux contenant le texte dans leurs noms seront affichés.

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Filter Bar
fr: Afficher ou non la barre de filtrage

[ctx: @action:intoolbar]
en: Filter
fr: Filtrer

en: Search…
fr: Rechercher...

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files and folders
fr: Rechercher des fichiers et des dossiers

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This helps you find files and folders by opening a <emphasis>find bar</emphasis>. There you can enter search terms and specify settings to find the objects you are looking for.</para><para>Use this help again on the find bar so we can have a look at it while the settings are explained.</para>
fr: <para>Ceci vous aide à trouver des fichiers et des dossiers grâce à l'ouverture d'une <emphasis>barre de recherche</emphasis>. Ainsi, vous pouvez saisir les termes et spécifier les paramètres pour trouver les objets que vous recherchez.</para><para>Veuillez consulter cette aide une nouvelle fois sur la barre de recherche, vous permettant d'avoir des explications sur l'usage des paramètres.</para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle Search Bar
fr: Afficher ou non la barre de recherche

[ctx: @action:intoolbar]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: @action:inmenu]
note: i18n: This action toggles a selection mode.
en: Select Files and Folders
fr: Sélectionner des fichiers et des dossiers

[ctx: @action:intoolbar]
note: i18n: Opens a selection mode for selecting files/folders. The text is kept so unspecific because it will be shown on the toolbar where space is at a premium.
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This application only knows which files or folders should be acted on if they are <emphasis>selected</emphasis> first. Press this to toggle a <emphasis>Selection Mode</emphasis> which makes selecting and deselecting as easy as pressing an item once.</para><para>While in this mode, a quick access bar at the bottom shows available actions for the currently selected items.</para>
fr: <para>Cette application ne reconnaît que les fichiers ou dossiers sur lesquels effectuer un traitement s'ils sont tout d'abord <emphasis>sélectionnés</emphasis>. Veuillez appuyer sur cette touche pour basculer vers un <emphasis>Mode de sélection</emphasis> permettant de sélectionner et de désélectionner, aussi facilement que qu'un appui sur un élément. </para><para>Dans ce mode, une barre d'accès rapide en bas s'affiche les actions disponibles pour les éléments actuellement sélectionnés. </para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This selects all files and folders in the current location.
fr: Sélectionne tous les fichiers et dossiers dans l'emplacement actuel.

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Invert Selection
fr: Inverser la sélection

[ctx: @info:whatsthis invert]
en: This selects all objects that you have currently <emphasis>not</emphasis> selected instead.
fr: Ceci sélectionne tous les objets que vous <emphasis>n'avez pas</emphasis> actuellement sélectionnés.

[ctx: @info:whatsthis find]
en: <para>This splits the folder view below into two autonomous views.</para><para>This way you can see two locations at once and move items between them quickly.</para>Click this again afterwards to recombine the views.
fr: <para>Ceci scinde l'affichage des dossier en deux affichages autonomes.</para><para>De cette façon, vous pouvez voir deux emplacements en une fois et déplacer des éléments entre eux de façon simple.</para> Cliquez dessus une nouvelle fois pour rassembler les deux affichages.

[ctx: @action:intoolbar Stash]
en: Stash
fr: Mettre de côté

[ctx: @info]
en: Opens the stash virtual directory in a split window
fr: Ouvre le dossier virtuel des éléments mis de côté dans une fenêtre séparée

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh view
fr: Rafraîchir l'affichage

[ctx: @info:whatsthis refresh]
en: <para>This refreshes the folder view.</para><para>If the contents of this folder have changed, refreshing will re-scan this folder and show you a newly-updated view of the files and folders contained here.</para><para>If the view is split, this refreshes the one that is currently in focus.</para>
fr: <para>Ceci actualise la vue du dossier. </para><para>Si le contenu du dossier est modifié, l’actualisation permet d'analyser à nouveau le dossier et de vous afficher une vue mise à jour du dossier et des fichiers qu'il contient. </para><para>Si la vue est scindée, ceci actualise celle qui possède actuellement le focus. </para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: @info]
en: Stop loading
fr: Arrêter le chargement

[ctx: @info]
en: This stops the loading of the contents of the current folder.
fr: Interrompt le chargement du contenu du dossier actuel.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Editable Location
fr: Emplacement modifiable

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>Location Bar</emphasis> to be editable so you can directly enter a location you want to go to.<nl/>You can also switch to editing by clicking to the right of the location and switch back by confirming the edited location.
fr: Ceci permet de déterminer si la <emphasis>Barre d'emplacement</emphasis> est modifiable ou non. Ainsi, vous pouvez saisir directement l'emplacement auquel vous souhaitez accéder. <nl/> Vous pouvez aussi basculer en modification en faisant un clic droit sur la droite de l'emplacement et en rebasculant pour confirmer l'emplacement modifié.

[ctx: @action:inmenu Navigation Bar]
en: Replace Location
fr: Substituer un emplacement

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches to editing the location and selects it so you can quickly enter a different location.
fr: Ceci permet de basculer en modification d'emplacement et de sélectionner ce dernier. Ainsi, vous pouvez saisir rapidement un emplacement différent.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Undo close tab
fr: Annuler la fermeture de l'onglet

[ctx: @info:whatsthis undo close tab]
en: This returns you to the previously closed tab.
fr: Ceci vous renvoie vers l'onglet précédemment fermé.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This undoes the last change you made to files or folders.<nl/>Such changes include <interface>creating, renaming</interface> and <interface>moving</interface> them to a different location or to the <filename>Trash</filename>. <nl/>Changes that can't be undone will ask for your confirmation.
fr: Ceci annule la dernière modification que vous avez faite sur les fichiers ou les dossiers.<nl/> De telles modifications concernent <interface>la création, le renommage</interface> et <interface>le déplacement</interface> de ceux-ci vers un emplacement différent ou vers la <filename>Corbeille</filename>. <nl/> Une confirmation vous sera demandée pour les modifications ne pouvant être annulées.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go to your <filename>Home</filename> folder.<nl/>Every user account has their own <filename>Home</filename> that contains their data including folders that contain personal application data.
fr: Allez vers votre emplacement <filename>Dossier Personnel</filename>. <nl/> Chaque compte utilisateur possède leur propre <filename>Dossier Personnel</filename>, contenant leurs données personnelles, incluant les emplacements des données personnelles des applications.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Compare Files
fr: Comparer des fichiers

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a preferred search tool for the viewed location.</para><para>Use <emphasis>More Search Tools</emphasis> menu to configure it.</para>
fr: <para>Ceci ouvre l'outil de recherche préféré pour les emplacements affichés.</para><para>Utiliser le menu <emphasis>Plus d'outils de recherche</emphasis> pour le configurer.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open Terminal
fr: Ouvrir un terminal

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>terminal</emphasis> application for the viewed location.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
fr: <para>Ceci ouvre une application de <emphasis>terminal</emphasis> pour l'emplacement affiché.</para><para>Pour en apprendre plus sur les terminaux, veuillez utiliser l'aide de l'application de terminal.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
note: i18n: "Here" refers to the location(s) of the currently selected item(s) or the currently viewed location if nothing is selected.
en: Open Terminal Here
fr: Ouvrir un terminal ici

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens <emphasis>terminal</emphasis> applications for the selected items' locations.</para><para>To learn more about terminals use the help in the terminal application.</para>
fr: <para>Ceci ouvre des applications de <emphasis>terminaux</emphasis> pour les emplacements des éléments sélectionnés.</para><para>Pour en apprendre plus sur les terminaux, veuillez utiliser l'aide de l'application de terminal.</para>

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Focus Terminal Panel
fr: Mettre le focus sur le panneau Terminal

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
fr: &Signets

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This switches between having a <emphasis>Menubar</emphasis> and having a <interface>%1</interface> button. Both contain mostly the same actions and configuration options.</para><para>The Menubar takes up more space but allows for fast and organised access to all actions an application has to offer.</para><para>The <interface>%1</interface> button is simpler and small which makes triggering advanced actions more time consuming.</para>
fr: <para>Cela permet de passer d'une <emphasis>Barre de menus</emphasis> à un bouton <interface>%1</interface>. Les deux contiennent essentiellement les mêmes actions et options de configuration. </para><para>La barre de menus prend plus d'espace, mais permet un accès rapide et mieux organisé à toutes les actions qu'une application peut proposer. </para><para>Le bouton <interface>%1</interface> est plus simple et de plus petite taille, ce qui rend le déclenchement d'actions avancées plus long. </para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Tab %1
fr: Activer l'onglet %1

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Last Tab
fr: Activer le dernier onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Next Tab
fr: Onglet suivant

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Next Tab
fr: Activer l'onglet suivant

[ctx: @action:inmenu]
en: Previous Tab
fr: Onglet précédent

[ctx: @action:inmenu]
en: Activate Previous Tab
fr: Activer l'onglet précédent

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Target
fr: Afficher à la cible

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Tabs
fr: Ouvrir dans de nouveaux onglets

[ctx: @action:inmenu]
en: Open in New Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Unlock Panels
fr: Déverrouiller les panneaux

[ctx: @action:inmenu Panels]
en: Lock Panels
fr: Verrouiller les panneaux

[ctx: @info:whatsthis]
en: This switches between having panels <emphasis>locked</emphasis> or <emphasis>unlocked</emphasis>.<nl/>Unlocked panels can be dragged to the other side of the window and have a close button.<nl/>Locked panels are embedded more cleanly.
fr: Ceci bascule entre soit avoir des panneaux <emphasis>verrouillés</emphasis> ou <emphasis>déverrouillés</emphasis>.<nl/> Les panneaux déverrouillés peuvent être glissés de l'autre coté de la fenêtre et avoir un bouton de fermeture. <nl/> Les panneaux verrouillés sont intégrés d'une façon plus propre.

[ctx: @title:window]
en: Information
fr: Informations

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>To show or hide panels like this go to <interface>Menu|Panels</interface> or <interface>View|Panels</interface>.</para>
fr: <para>Pour afficher ou masquer comme ceci, veuillez vous rendre sur <interface>Menu|Panneaux</interface> ou <interface>Affichage|Panneaux</interface>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para> This toggles the <emphasis>information</emphasis> panel at the right side of the window.</para><para>The panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para>
fr: <para> Ceci permet de basculer le panneau d'<emphasis>information</emphasis> sur le coté droite la fenêtre.</para><para>Ce panneau fournit des informations très précises sur les éléments que votre souris survole ou sur les éléments sélectionnés. Sinon, il vous informe sur le dossier actuellement affiché.<nl/>Pour les éléments simples, il vous propose un aperçu de leurs contenus.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel provides in-depth information about the items your mouse is hovering over or about the selected items. Otherwise it informs you about the currently viewed folder.<nl/>For single items a preview of their contents is provided.</para><para>You can configure which and how details are given here by right-clicking.</para>
fr: <para>Ce panneau fournit des informations très précises sur les éléments que votre souris survole ou sur les éléments sélectionnés. Sinon, il vous informe sur le dossier actuellement affiché.<nl/>Pour les éléments simples, il vous propose un aperçu de leurs contenus.</para> <para>Vous pouvez configurer en faisant un clic droit, quels détails sont affichés et comment.</para>

[ctx: @title:window]
en: Folders
fr: Dossiers

[ctx: @info:whatsthis]
en: This toggles the <emphasis>folders</emphasis> panel at the left side of the window.<nl/><nl/>It shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.
fr: Ceci bascule le panneau des <emphasis>dossiers</emphasis> sur le coté gauche de la fenêtre. <nl/><nl/>Il affiche le dossier dans le <emphasis> système de fichiers</emphasis> sous forme d'un <emphasis>affichage en arborescence</emphasis>.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This panel shows the folders of the <emphasis>file system</emphasis> in a <emphasis>tree view</emphasis>.</para><para>Click a folder to go there. Click the arrow to the left of a folder to see its subfolders. This allows quick switching between any folders.</para>
fr: <para>Ce panneau affiche les dossiers du <emphasis>système de fichiers</emphasis> dans une <emphasis>vue arborescente</emphasis>.</para><para>Veuillez cliquer un dossier pour l'ouvrir. Cliquez une flèche sur le coté gauche d'un dossier pour voir les sous-dossiers. Ceci permet un basculement rapide entre n'importe quel dossier.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>terminal</emphasis> panel at the bottom of the window.<nl/>The location in the terminal will always match the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help in a standalone terminal application like Konsole.</para>
fr: <para>Ceci bascule le panneau de <emphasis>terminal</emphasis> en bas de la fenêtre.<nl/>L'emplacement dans le terminal correspondra toujours à l'affichage par dossiers. Ainsi, vous pouvez naviguer dans les deux modes.</para><para>Le panneau de terminal n'est pas nécessaire pour les utilisations basiques de votre ordinateur. Mais, il peut être utile pour des tâches avancées. Pour en savoir plus concernant les terminaux, veuillez utiliser l'aide dans une application autonome de terminal comme Konsole.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>terminal</emphasis> panel. It behaves like a normal terminal but will match the location of the folder view so you can navigate using either.</para><para>The terminal panel is not needed for basic computer usage but can be useful for advanced tasks. To learn more about terminals use the help in a standalone terminal application like Konsole.</para>
fr: <para>Ceci est le panneau de <emphasis>terminal</emphasis>. Il se comporte comme un terminal standard. Mais, l'emplacement dans le terminal correspondra toujours à l'affichage par dossiers. Ainsi, vous pouvez naviguer dans les deux modes.</para><para>Le panneau de terminal n'est pas nécessaire pour les utilisations basiques de votre ordinateur. Mais, il peut être utile pour des tâches avancées. Pour en savoir plus concernant les terminaux, veuillez utiliser l'aide dans une application autonome de terminal comme Konsole.</para>

[ctx: @title:window]
en: Places
fr: Emplacements

[ctx: @item:inmenu]
en: Show Hidden Places
fr: Afficher les emplacements cachés

[ctx: @info:whatsthis]
en: This displays all places in the places panel that have been hidden. They will appear semi-transparent unless you uncheck their hide property.
fr: Ceci affiche tous les emplacements qui ont été masqués, dans le panneau des emplacements. Ils ré-apparaîtront de façon semi-transparente, sauf si vous décochez leurs propriété de visibilité.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This toggles the <emphasis>places</emphasis> panel at the left side of the window.</para><para>It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para>
fr: <para>Ceci bascule le panneau <emphasis>des emplacements</emphasis> sur le coté gauche de la fenêtre.</para><para>Il vous permet d'aller sur des emplacements que vous avez marqués ainsi que d'accéder à des disques ou des média de stockage connectés à votre ordinateur ou votre réseau. Il contient aussi des sections pour retrouver les fichiers récemment enregistrés ou des fichiers d'un certain type.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Places</emphasis> panel. It allows you to go to locations you have bookmarked and to access disk or media attached to the computer or to the network. It also contains sections to find recently saved files or files of a certain type.</para><para>Click on an entry to go there. Click with the right mouse button instead to open any entry in a new tab or new window.</para><para>New entries can be added by dragging folders onto this panel. Right-click any section or entry to hide it. Right-click an empty space on this panel and select <interface>Show Hidden Places</interface> to display it again.</para>
fr: <para>Ceci est le panneau <emphasis>Emplacements</emphasis>. Il vous permet de naviguer vers des emplacements que vous avez marqués et d'accéder au disque ou aux média que vous avez connecté à votre ordinateur ou réseau. Il contient aussi des sections pour trouver les fichiers récemment enregistrés ou des fichiers d'un type donné.</para><para>Veuillez cliquer sur une entrée pour l'ouvrir. Sinon, cliquez sur le bouton droit de la souris pour ouvrir n'importe quelle entrée dans un nouvel onglet ou dans une nouvelle fenêtre.</para><para>De nouvelles entrées peuvent être ajoutées en faisant glisser des dossiers sur le panneau. Faites un clic droit sur n'importe quelle section ou entrée pour la masquer. Faites un clic droit sur un espace libre du panneau et sélectionner <interface>Afficher les emplacements cachés</interface> pour les afficher de nouveau.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Panels
fr: Afficher les panneaux

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Go to the folder that contains the currently viewed one.</para><para>All files and folders are organized in a hierarchical <emphasis>file system</emphasis>. At the top of this hierarchy is a directory that contains all data connected to this computer—the <emphasis>root directory</emphasis>.</para>
fr: <para>Allez sur le dossier actuellement affiché.</para><para>Tous les fichiers et dossiers sont organisés dans un <emphasis>système de fichiers</emphasis> arborescent. A la racine de l'arborescence, il y a le dossier contenant toutes les données présentes sur l'ordinateur, le <emphasis>dossier du système</emphasis>.</para>

[ctx: @action:intoolbar Close left view]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @info]
en: Close left view
fr: Fermer la vue de gauche

[ctx: @action:intoolbar Close right view]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @info]
en: Close right view
fr: Fermer la vue de droite

[ctx: @action:intoolbar Split view]
en: Split
fr: Scinder

[ctx: @info]
en: Split view
fr: Scinder la vue

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Menubar</emphasis>. It provides access to commands and configuration options. Left-click on any of the menus on this bar to see its contents.</para><para>The Menubar can be hidden by unchecking <interface>Settings|Show Menubar</interface>. Then most of its contents become available through a <interface>Menu</interface> button on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para>
fr: <para>Ceci est la <emphasis>barre de menus</emphasis>. Elle fournit un accès aux options de commandes et de configuration. Faites un clic gauche sur n'importe quel menu présent sur la barre pour voir son contenu.</para><para>La barre de menus peut être cachée en décochant <interface>Paramètres|Affichage de la barre de menus</interface>. Alors, la plupart des éléments deviennent disponibles grâce à un bouton <interface>Menu</interface> sur la <emphasis>barre de menus</emphasis>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This is the <emphasis>Toolbar</emphasis>. It allows quick access to frequently used actions.</para><para>It is highly customizable. All items you see in the <interface>Menu</interface> or in the <interface>Menubar</interface> can be placed on the Toolbar. Just right-click on it and select <interface>Configure Toolbars…</interface> or find this action within the <interface>menu</interface>.</para><para>The location of the bar and the style of its buttons can also be changed in the right-click menu. Right-click a button if you want to show or hide its text.</para>
fr: <para>Ceci est la <emphasis>barre d'outils</emphasis>. Elle vous donne un accès rapide à toutes les actions les plus fréquemment utilisées.</para><para>Elle est très fortement paramétrable. Tous les éléments que vous voyez dans le <interface>Menu</interface> ou dans la <interface>barre de menus</interface> peuvent être placés sur la barre d'outils. Faites simplement un clic droit sur lui et sélectionnez <interface>Configurer les barres d'outils…</interface> ou trouvez cette action dans le <interface>menu</interface>.</para><para>L'emplacement de la barre et le style de ses boutons peuvent aussi être modifiés dans le menu accessible avec le clic droit. Faites un clic droit sur un bouton si vous voulez afficher ou cacher son texte.</para>

[ctx: @info:whatsthis main view]
en: <para>Here you can see the <emphasis>folders</emphasis> and <emphasis>files</emphasis> that are at the location described in the <interface>Location Bar</interface> above. This area is the central part of this application where you navigate to the files you want to use.</para><para>For an elaborate and general introduction to this application <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>click here</link>. This will open an introductory article from the <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>
fr: <para>Vous pouvez voir ici les <emphasis>dossiers</emphasis> et les <emphasis>fichiers</emphasis> présents à l'emplacement spécifié dans la <interface>barre d'emplacement</interface> ci-dessus. Cette zone est la partie centrale de cette application, dans laquelle vous pouvez naviguer vers les fichiers que vous désirez.</para><para>Pour une introduction générale et complète à cette application, veuillez consulter la page en <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management#Introduction_to_Dolphin'>cliquant ici</link>. Ceci ouvrira un article introductif à partir du site <emphasis>KDE UserBase Wiki</emphasis>.</para><para>For brief explanations of all the features of this <emphasis>view</emphasis> <link url='help:/dolphin/dolphin-view.html'>click here</link> instead. This will open a page from the <emphasis>Handbook</emphasis> that covers the basics.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that lists the <emphasis>keyboard shortcuts</emphasis>.<nl/>There you can set up key combinations to trigger an action when they are pressed simultaneously. All commands in this application can be triggered this way.</para>
fr: <para>Ceci ouvre une fenêtre listant les <emphasis>raccourcis de clavier</emphasis>.<nl/>Vous pouvez définir ici des combinaisons de touches pour déclencher une action quand elles sont appuyées simultanément. Toutes les commandes de cette application peuvent être déclencher de cette façon.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window in which you can change which buttons appear on the <emphasis>Toolbar</emphasis>.</para><para>All items you see in the <interface>Menu</interface> can also be placed on the Toolbar.</para>
fr: <para>Ceci ouvre une fenêtre dans laquelle vous pouvez modifier les boutons devant apparaître dans la <emphasis>barre d'outils</emphasis>. </para><para>Tous les éléments que vous voyez dans le <interface>menu</interface> peuvent aussi être placés dans la barre d'outils.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window where you can change a multitude of settings for this application. For an explanation of the various settings go to the chapter <emphasis>Configuring Dolphin</emphasis> in <interface>Help|Dolphin Handbook</interface>.
fr: Ceci ouvre une fenêtre dans laquelle vous pouvez changer un grand nombre de paramètres pour cette application. Pour plus d'informations sur les différents paramètres, veuillez consulter le chapitre <emphasis>Configuration de Dolphin</emphasis> dans <interface>Aide|Manuel Utilisateur de Dolphin</interface>.

[ctx: @info:whatsthis handbook]
note: i18n: If the external link isn't available in your language it might make sense to state the external link's language in brackets to not frustrate the user. If there are multiple languages that the user might know with a reasonable chance you might want to have 2 external links. The same might be tr
en: <para>This opens the Handbook for this application. It provides explanations for every part of <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para><para>If you want more elaborate introductions to the different features of <emphasis>Dolphin</emphasis> <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>click here</link>. It will open the dedicated page in the KDE UserBase Wiki.</para>
fr: <para>Ceci permet l'ouverture du manuel pour cette application. Le manuel fournit des explications pour chaque partie de <emphasis>Dolphin</emphasis>.</para> <para>Si vous voulez des introductions plus précises concernant les différentes fonctionnalités de <emphasis>Dolphin</emphasis>, veuillez <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>cliquer ici</link>. Une page dédiée du wiki « KDE UserBase » s'ouvrira.</para>

[ctx: @info:whatsthis whatsthis button]
en: <para>This is the button that invokes the help feature you are using right now! Click it, then click any component of this application to ask "What's this?" about it. The mouse cursor will change appearance if no help is available for a spot.</para><para>There are two other ways to get help: The <link url='help:/dolphin/index.html'>Dolphin Handbook</link> and the <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>KDE UserBase Wiki</link>.</para><para>The "What's this?" help is missing in most other windows so don't get too used to this.</para>
fr: <para>Ce bouton permet d'appeler la fonctionnalité d'aide, que vous utilisez correctement maintenant. Veuillez cliquer dessus, puis cliquer sur n'importe quel composant de cette application pour demander « Qu'est-ce que c'est » le concernant. Le pointeur de souris changera d'apparence si aucune aide n'est disponible pour ce composant.</para> <para>Il y a deux autres façons pour obtenir de l'aide pour cette application : le <link url='help:/dolphin/index.html'>manuel utilisateur de Dolphin</link> et la <link url='https://userbase.kde.org/Dolphin/File_Management'>page de wiki de « KDE UserBase »</link>.</para><para>L'aide « Qu'est-ce que c'est ? » est manquante dans la plupart des autres fenêtres. Aussi, ne prenez pas trop l'habitude de cette façon de procéder.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a window that will guide you through reporting errors or flaws in this application or in other KDE software.</para><para>High-quality bug reports are much appreciated. To learn how to make your bug report as effective as possible <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>click here</link>.</para>
fr: <para>Ceci ouvrira une fenêtre qui vous guidera sur comment signaler des erreurs ou des défauts dans cette applications ou dans d'autres logiciels de KDE.</para><para>Des rapports de bogues de grande qualité sont très appréciés. Pour apprendre comment rédiger un rapport de bogue de la façon la plus utile possible, veuillez cliquer <link url='https://community.kde.org/Get_Involved/Bug_Reporting'>ici</link>.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>This opens a <emphasis>web page</emphasis> where you can donate to support the continued work on this application and many other projects by the <emphasis>KDE</emphasis> community.</para><para>Donating is the easiest and fastest way to efficiently support KDE and its projects. KDE projects are available for free therefore your donation is needed to cover things that require money like servers, contributor meetings, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> is the non-profit organization behind the KDE community.</para>
fr: <para>Ceci ouvre une <emphasis>page Internet</emphasis> où vous vous pouvez donner pour soutenir les travaux en cours sur cette application et sur bien d'autres projets par la communauté<emphasis>KDE</emphasis>.</para><para>Faire un don est la façon la plus facile et rapide pour soutenir efficacement KDE et ses projets. Ceux-ci sont disponibles librement cependant, votre don est nécessaire pour prendre en charge des choses nécessitant de l'argent comme des serveurs, des réunions des contributeurs, etc.</para><para><emphasis>KDE e.V.</emphasis> est une association sans but lucratif derrière la communauté KDE.</para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: With this you can change the language this application uses.<nl/>You can even set secondary languages which will be used if texts are not available in your preferred language.
fr: Avec ceci, vous pouvez modifier la langue utilisée par cette application.<nl/> Vous pouvez même définir des langues secondaires, pouvant être utilisées si les messages de texte ne sont pas disponibles dans votre langue préférée.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window that informs you about the version, license, used libraries and maintainers of this application.
fr: Ceci ouvre une fenêtre vous informant de la version, de la licence, des bibliothèques utilisées et des mainteneurs de cette application.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window with information about <emphasis>KDE</emphasis>. The KDE community are the people behind this free software.<nl/>If you like using this application but don't know about KDE or want to see a cute dragon have a look!
fr: Ceci ouvrer une fenêtre avec des informations concernant <emphasis>KDE</emphasis>. La communauté KDE regroupe les personnes derrière ces logiciels libres. <nl/> Si vous aimez utiliser cette application mais sans rien savoir de KDE ou si vous voulez voir un mignon dragon, prenez le temps de regarder !

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Defocus Terminal Panel
fr: Enlever le focus du panneau Terminal

en: Enter server URL (e.g. smb://[ip address])
fr: Saisir l'URL du serveur (Par exemple, smb://[adresse IP])

[ctx: @action:button]
en: Empty Trash
fr: Vider la corbeille

en: Empties Trash to create free space
fr: Vide la corbeille pour retrouver de l'espace libre

[ctx: @action:button]
en: Add Network Folder
fr: Ajouter un dossiers réseau

[ctx: @action:inmenu]
en: Location Bar | Location Bars
fr[0]: Barre d'emplacement
fr[1]: Barres d'emplacement

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type…
fr: Modifi&er le type de fichier…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Select Items Matching…
fr: Sélectionner les éléments correspondants…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect Items Matching…
fr: Désélectionner les éléments correspondants…

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: Unselect All
fr: Tout désélectionner

[ctx: @action:inmenu Go]
en: App&lications
fr: &Applications

[ctx: @action:inmenu Go]
en: &Network Folders
fr: Dossiers &réseau

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Trash
fr: Corbeille

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Autostart
fr: Lancement automatique

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Find File…
fr: Rechercher un fichier…

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Open &Terminal
fr: Ouvrir un &terminal

[ctx: @title:window]
en: Select
fr: Sélectionner

en: Select all items matching this pattern:
fr: Sélectionnez tous les éléments correspondant à ce motif :

[ctx: @title:window]
en: Unselect
fr: Désélectionner

en: Unselect all items matching this pattern:
fr: Désélectionnez tous les éléments correspondant à ce motif :

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (selection)
en: Selection
fr: Sélection

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: Afficha&ge

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fr: A&ller

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: Tools
fr: Outils

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Dolphin Toolbar
fr: Barre d'outils de Dolphin

en: Recently Closed Tabs
fr: Onglets récemment fermés

en: Empty Recently Closed Tabs
fr: Vider les onglets récemment fermés

[ctx: @action:inmenu]
en: New Tab
fr: Nouvel onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Tab
fr: Détacher un onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Other Tabs
fr: Fermer les autres onglets

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
fr: Fermer l'onglet

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (location_bar)
en: Location Bar
fr: Barre d'emplacement

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

[ctx: @info:whatsthis location bar]
en: <para>This describes the location of the files and folders displayed below.</para><para>The name of the currently viewed folder can be read at the very right. To the left of it is the name of the folder that contains it. The whole line is called the <emphasis>path</emphasis> to the current location because following these folders from left to right leads here.</para><para>This interactive path is more powerful than one would expect. To learn more about the basic and advanced features of the location bar <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>click here</link>. This will open the dedicated page in the Handbook.</para>
fr: <para>Cette ligne décrit l'emplacement des fichiers et des dossiers affichés ci-dessous.</para><para>Le nom du dossier actuellement affiché peut être lu en partant de la droite. A sa gauche, il y a le nom du dossier qui le contient. La ligne complète est appelé l'<emphasis>emplacement</emphasis> courant car l'enchaînement des dossiers de la gauche vers la droite permet d'arriver ici. </para> <para> Cet emplacement interactif est plus puissant que vous pourriez vous le penser. Pour en apprendre plus sur les fonctionnalités basiques et avancées de la barre d'emplacement, veuillez <link url='help:/dolphin/location-bar.html'>cliquer ici</link>. Ceci ouvrira la page dédiée dans le manuel utilisateur.</para>

[ctx: @info:whatsthis findbar]
en: <para>This helps you find files and folders. Enter a <emphasis>search term</emphasis> and specify search settings with the buttons at the bottom:<list><item>Filename/Content: Does the item you are looking for contain the search terms within its filename or its contents?<nl/>The contents of images, audio files and videos will not be searched.</item><item>From Here/Everywhere: Do you want to search in this folder and its sub-folders or everywhere?</item><item>More Options: Click this to search by media type, access time or rating.</item><item>More Search Tools: Install other means to find an item.</item></list></para>
fr: <para>Ceci vous aide à rechercher des fichiers et des dossiers. Saisissez un <emphasis>élément de recherche</emphasis> et spécifiez les paramètres de recherche avec les boutons en bas :<list><item>Nom de fichier / Contenu : est-ce que l'élément que vous cherchez contient les termes de recherche dans le nom du fichier ou dans son contenu ?<nl/>Le contenu des images, des fichiers audio et vidéo ne peut être recherché.</item><item>A partir d'ici / partout : est-ce que vous voulez rechercher dans ce dossier et dans ses sous-dossiers ou partout ?</item><item>Plus d'options : cliquez ici pour rechercher par type de média, date d'accès ou note.</item><item>Plus d'outils de recherche : installer d'autres moyens de rechercher un élément.</item></list></para>

en: Running Dolphin as root can be dangerous. Please be careful.
fr: Exécuter Dolphin en tant que superutilisateur peut s'avérer dangereux. Soyez prudent.

en: Search for %1 in %2
fr: Chercher « %1 » dans « %2 »

en: Search
fr: Rechercher

en: Search for %1
fr: Recherche de %1

[ctx: @info:progress]
en: Loading folder…
fr: Chargement du dossier…

[ctx: @info:progress]
en: Sorting…
fr: Tri en cours...

[ctx: @info]
en: Searching…
fr: Recherche en cours…

[ctx: @info:status]
en: No items found.
fr: Aucun élément n'a été trouvé.

[ctx: @info:status]
en: Dolphin does not support web pages, the web browser has been launched
fr: Dolphin ne prend pas en charge les pages web, le navigateur a été lancé

[ctx: @info:status]
en: Protocol not supported by Dolphin, default application has been launched
fr: Protocole non pris en charge par Dolphin, l'application par défaut a été lancée

[ctx: @info:status]
en: Invalid protocol
fr: Protocole non valable

en: Current location changed, <filename>%1</filename> is no longer accessible.
fr: L'emplacement courant a été modifié. <filename>%1</filename> n'est plus accessible.

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep Filter When Changing Folders
fr: Conserver le filtre en changeant de dossiers

en: Filter…
fr: Filtrer...

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
fr: Cacher la barre de filtre

[ctx: Textual representation of a file. %1 is the name of the file/folder.]
en: "%1"
fr: « %1 »

[ctx: Textual representation of two files. %1 and %2 are names of files/folders.]
en: "%1" and "%2"
fr: « %1 » et « %2 »

[ctx: Textual representation of three files. %1, %2 and %3 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2" and "%3"
fr: « %1 », « %2 » et « %3 »

[ctx: Textual representation of four files. %1, %2, %3 and %4 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3" and "%4"
fr: « %1 », « %2 », « %3 » et « %4 »

[ctx: Textual representation of five files. %1, %2, %3, %4 and %5 are names of files/folders.]
en: "%1", "%2", "%3", "%4" and "%5"
fr: « %1 », « %2 », « %3 », « %4 » et « %5 »

[ctx: Textual representation of selected files. %1 is the number of files.]
en: One Selected File | %1 Selected Files
fr[0]: Un fichier sélectionné
fr[1]: %1 fichiers sélectionnés

[ctx: Textual representation of selected folders. %1 is the number of folders.]
en: One Selected Folder | %1 Selected Folders
fr[0]: Un dossier sélectionné
fr[1]: %1 dossiers sélectionnés

[ctx: Textual representation of selected fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Selected Item | %1 Selected Items
fr[0]: Un élément sélectionné
fr[1]: %1 éléments sélectionnés

[ctx: Textual representation of files. %1 is the number of files.]
en: One File | %1 Files
fr[0]: Un fichier
fr[1]: %1 fichiers

[ctx: Textual representation of folders. %1 is the number of folders.]
en: One Folder | %1 Folders
fr[0]: Un dossier
fr[1]: %1 dossiers

[ctx: Textual representation of fileitems. %1 is the number of files/folders.]
en: One Item | %1 Items
fr[0]: Un élément
fr[1]: %1 élément

[ctx: @item:intable]
en: %1 item | %1 items
fr[0]: %1 élément
fr[1]: %1 éléments

[ctx: @title:group]
en: Others
fr: Autres

[ctx: @title:group Size]
en: Folders
fr: Dossiers

[ctx: @title:group Size]
en: Small
fr: Petite

[ctx: @title:group Size]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: @title:group Size]
en: Big
fr: Grande

[ctx: @title:group Date]
en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: @title:group Date]
en: Yesterday
fr: Hier

[ctx: @title:group Date]
en: One Week Ago
fr: Il y a une semaine

[ctx: @title:group Date]
en: Two Weeks Ago
fr: Il y a deux semaines

[ctx: @title:group Date]
en: Three Weeks Ago
fr: Il y a trois semaines

[ctx: @title:group Date]
en: Earlier this Month
fr: Plus tôt ce mois-ci

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Yesterday' (MMMM, yyyy)
fr: 'Hier' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'One Week Ago' (MMMM, yyyy)
fr: 'Il y a une semaine' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Two Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
fr: 'Il y a deux semaines' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Three Weeks Ago' (MMMM, yyyy)
fr: 'Il y a trois semaines' (MMMM, yyyy)

[ctx: @title:group Date: MMMM is full month name in current locale, and yyyy is full year number. You must keep the ' don't use any fancy " or « or similar. The ' is not shown to the user, it's there to mark a part of the text that should not be formatted as a date]
en: 'Earlier on' MMMM, yyyy
fr: 'Plus tôt en' MMMM, yyyy

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Read,
fr: Lecture,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Write,
fr: Écriture,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Execute,
fr: Exécution,

[ctx: @item:intext Access permission, concatenated]
en: Forbidden
fr: Interdit

[ctx: @title:group Files and folders by permissions]
en: User: %1 | Group: %2 | Others: %3
fr: Utilisateur : %1 | Groupe : %2 | Autres : %3

[ctx: @label]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @label]
en: Size
fr: Taille

[ctx: @label]
en: Modified
fr: Modifié

[ctx: @tooltip]
en: The date format can be selected in settings.
fr: Le format de date peut être sélectionné dans la configuration.

[ctx: @label]
en: Created
fr: Créé

[ctx: @label]
en: Accessed
fr: Accès

[ctx: @label]
en: Rating
fr: Note

[ctx: @label]
en: Tags
fr: Étiquettes

[ctx: @label]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: @label]
en: Title
fr: Titre

[ctx: @label]
en: Author
fr: Auteur

[ctx: @label]
en: Publisher
fr: Éditeur

[ctx: @label]
en: Page Count
fr: Compteur de pages

[ctx: @label]
en: Word Count
fr: Nombre de mots

[ctx: @label]
en: Line Count
fr: Nombre de lignes

[ctx: @label]
en: Date Photographed
fr: Date de prise de vue

[ctx: @label]
en: Width
fr: Largeur

[ctx: @label]
en: Height
fr: Hauteur

[ctx: @label]
en: Artist
fr: Artiste

[ctx: @label]
en: Duration
fr: Durée

[ctx: @label]
en: Bitrate
fr: Débit

[ctx: @label]
en: Track
fr: Piste

[ctx: @label]
en: Release Year
fr: Année de publication

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio
fr: Rapport d'affichage

[ctx: @label]
en: Video
fr: Vidéo

[ctx: @label]
en: Frame Rate
fr: Fréquence d'image

[ctx: @label]
en: Path
fr: Emplacement

[ctx: @label]
en: Other
fr: Autre

[ctx: @label]
en: File Extension
fr: Extension de fichier

[ctx: @label]
en: Deletion Time
fr: Heure de suppression

[ctx: @label]
en: Link Destination
fr: Destination du lien

[ctx: @label]
en: Downloaded From
fr: Téléchargé depuis

[ctx: @label]
en: Permissions
fr: Droits d'accès

[ctx: @tooltip]
en: The permission format can be changed in settings. Options are Symbolic, Numeric (Octal) or Combined formats
fr: Le format des droits d'accès peut être modifié dans la configuration. Les options de format sont « Symbolique », « Numérique (Octal) » ou « Combiné ».

[ctx: @label]
en: Owner
fr: Propriétaire

[ctx: @label]
en: User Group
fr: Groupe d'utilisateurs

[ctx: @info:status]
en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

[ctx: @title]
en: File Manager
fr: Gestionnaire de fichiers

[ctx: @info:credit]
en: (C) 2006-2022 The Dolphin Developers
fr: (c) 2006-2022, Les développeurs de Dolphin

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer
fr: Mainteneur (depuis 2021) et développeur

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (since 2021) and developer (since 2019)
fr: Mainteneur (depuis 2021) et développeur (depuis 2019)

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2018-2021) and developer
fr: Mainteneur (2018-2021) et développeur

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2014-2018) and developer
fr: Mainteneur (2014-2018) et développeur

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer (2012-2014) and developer
fr: Mainteneur (2012-2014) et développeur

[ctx: @info:credit]
en: Maintainer and developer (2006-2012)
fr: Mainteneur et développeur (2006-2012)

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fr: Développeur

[ctx: @info:shell]
en: The files and folders passed as arguments will be selected.
fr: Les fichiers et dossiers passés comme arguments seront sélectionnés.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will get started with a split view.
fr: Dolphin va démarrer avec une vue scindée.

[ctx: @info:shell]
en: Dolphin will explicitly open in a new window.
fr: Dolphin s'ouvrira explicitement dans une nouvelle fenêtre.

[ctx: @info:shell]
en: Start Dolphin Daemon (only required for DBus Interface).
fr: Lancer le démon de Dolphin (uniquement nécessaire pour l'interface « DBus »)

[ctx: @info:shell]
en: Document to open
fr: Document à ouvrir

note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (FoldersPanel)
en: Hidden files shown
fr: Afficher les fichiers cachés

note: i18n: ectx: label, entry (LimitFoldersPanelToHome), group (FoldersPanel)
en: Limit folders panel to home directory if inside home
fr: Limiter le panneau des dossiers au dossier personnel lors qu'on est dans ce dossier

note: i18n: ectx: label, entry (AutoScrolling), group (FoldersPanel)
en: Automatic scrolling
fr: Défilement automatique

[ctx: @action:inmenu]
en: Cut
fr: Couper

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy
fr: Copier

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename…
fr: Renommer…

[ctx: @action:inmenu]
en: Move to Trash
fr: Mettre à la corbeille

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

[ctx: @action:inmenu]
en: Limit to Home Directory
fr: Limiter au dossier personnel

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Scrolling
fr: Défilement automatique

[ctx: @action:inmenu]
en: Properties
fr: Propriétés

note: i18n: ectx: label, entry (previewsShown), group (InformationPanel)
en: Previews shown
fr: Aperçus affichés

note: i18n: ectx: label, entry (previewsAutoPlay), group (InformationPanel)
en: Auto-Play media files
fr: Lecture automatique des fichiers de média

note: i18n: ectx: label, entry (showHovered), group (InformationPanel)
en: Show item on hover
fr: Afficher un élément après son survol

note: i18n: ectx: label, entry (dateFormat), group (InformationPanel)
en: Date display format
fr: Format d'affichage de la date

[ctx: @action:inmenu]
en: Preview
fr: Aperçu

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto-Play media files
fr: Lecture automatique des fichiers de média

[ctx: @action:inmenu]
en: Show item on hover
fr: Afficher un élément après son survol

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure…
fr: Configurer...

[ctx: @action:inmenu]
en: Condensed Date
fr: Date au format court

[ctx: @label::textbox]
en: Select which data should be shown:
fr: Décidez quelles données doivent être affichées :

[ctx: @label]
en: %1 item selected | %1 items selected
fr[0]: %1 élément sélectionné
fr[1]: %1 éléments sélectionnés

en: play
fr: lire

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (PlacesPanel)
en: Size of icons in the Places Panel (-1 means "automatic")
fr: Taille des icônes dans le panneau « Emplacements » (Une valeur de -1 signifie « Automatique »)

[ctx: @action:inmenu]
en: Configure Trash…
fr: Configurer la corbeille…

en: Terminal cannot be shown because Konsole is not installed. Please install it and then reopen the panel.
fr: Impossible d'afficher le terminal car Konsole n'est pas installé. Veuillez l'installer puis rouvrez le panneau.

en: Install Konsole
fr: Installer Konsole

note: i18n: ectx: label, entry (Location), group (Search)
en: Location
fr: Emplacement

note: i18n: ectx: label, entry (What), group (Search)
en: What
fr: Quoi

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Type
fr: N'importe quel type

[ctx: @item:inlistbox]
en: Folders
fr: Dossiers

[ctx: @item:inlistbox]
en: Audio Files
fr: Fichiers audio

[ctx: @item:inlistbox]
en: Videos
fr: Vidéos

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Date
fr: N'importe quelle date

[ctx: @item:inlistbox]
en: Today
fr: Aujourd'hui

[ctx: @item:inlistbox]
en: Yesterday
fr: Hier

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Week
fr: Cette semaine

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Month
fr: Ce mois-ci

[ctx: @item:inlistbox]
en: This Year
fr: Cette année

[ctx: @item:inlistbox]
en: Any Rating
fr: N'importe quelle note

[ctx: @item:inlistbox]
en: 1 or more
fr: Une ou plus

[ctx: @item:inlistbox]
en: 2 or more
fr: Deux ou plus

[ctx: @item:inlistbox]
en: 3 or more
fr: Trois ou plus

[ctx: @item:inlistbox]
en: 4 or more
fr: Quatre ou plus

[ctx: @item:inlistbox]
en: Highest Rating
fr: Note la plus élevée

[ctx: @action:inmenu]
en: Clear Selection
fr: Effacer la sélection

[ctx: @action:button %2 is a list of tags]
en: Tag: %2 | Tags: %2
fr[0]: Étiquette : %2
fr[1]: Étiquettes : %2

[ctx: @action:button]
en: Add Tags
fr: Ajouter des étiquettes

[ctx: action:button]
en: From Here (%1)
fr: À partir d'ici (%1)

[ctx: action:button]
en: Limit search to '%1' and its subfolders
fr: Limiter la recherche à « %1 » et ses sous-dossiers

[ctx: action:button]
en: Save this search to quickly access it again in the future
fr: Enregistrer cette recherche pour y accéder rapidement à l'avenir

[ctx: @info:tooltip]
en: Quit searching
fr: Quitter la recherche

[ctx: action:button]
en: Filename
fr: Nom de fichier

[ctx: action:button]
en: Content
fr: Contenu

[ctx: action:button]
en: From Here
fr: À partir d'ici

[ctx: action:button]
en: Your files
fr: Vos fichiers

[ctx: action:button]
en: Search in your home directory
fr: Recherche dans votre dossier personnel

en: More Search Tools
fr: Plus d'outils de recherche

[ctx: @title UDS_DISPLAY_NAME for a KIO directory listing. %1 is the query the user entered.]
en: Query Results from '%1'
fr: Résultats de la recherche depuis « %1 »

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be copied.
fr: Sélectionnez les fichiers et dossiers devant être copiés.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Copying
fr: Annuler la copie

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select one file or folder whose location should be copied.
fr: Sélectionnez un fichier ou dossier dont l'emplacement doit être copié.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Copy over" refers to copying to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be copied over.
fr: Sélectionnez les fichiers et les dossiers devant être copiés.

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be cut.
fr: Sélectionnez les fichiers et dossiers devant être coupés.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to cut files by leaving the selection mode.
en: Cancel Cutting
fr: Annuler la coupe

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be permanently deleted.
fr: Sélectionnez les fichiers et les dossiers devant être supprimés définitivement ici.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode. i18n: Aborts the current step-by-step process of moving files to the trash by leaving the selection mode.
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be duplicated here.
fr: Sélectionnez les fichiers et les dossiers devant être dupliqués ici.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to duplicate files by leaving the selection mode.
en: Cancel Duplicating
fr: Annuler la duplication

[ctx: @action keep short]
note: i18n: This button appears in a bar if there isn't enough horizontal space to fit all the other buttons so please keep it short. The small button opens a menu that contains the actions that didn't fit on the bar.
en: More
fr: Plus

[ctx: @info explaining the next step in a process]
note: i18n: "Move over" refers to moving to the other split view area that is currently visible to the user.
en: Select the files and folders that should be moved over.
fr: Sélectionnez les fichiers et les dossiers devant être déplacés.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to copy the location of files by leaving the selection mode.
en: Cancel Moving
fr: Annuler le déplacement

[ctx: @info explaining the next step in a process]
en: Select the files and folders that should be moved to the Trash.
fr: Sélectionnez les fichiers et les dossiers devant être déplacés vers la corbeille.

en: <para>The selected files and folders were added to the Clipboard. Now the <emphasis>Paste</emphasis> action can be used to transfer them from the Clipboard to any other location. They can even be transferred to other applications by using their respective <emphasis>Paste</emphasis> actions.</para>
fr: <para>Les fichiers et dossiers sélectionnés ont été ajoutés au presse-papier. Maintenant, l'action <emphasis>Coller</emphasis> peut être utilisée pour les transférer à partir du presse-papier à tout autre emplacement. Ils peuvent même être transférés vers d'autres applications en utilisant leurs actions respectives <emphasis>Coller</emphasis>. </para>

[ctx: @action A more elaborate and clearly worded version of the Paste action]
en: Paste from Clipboard
fr: Copier à partir du presse-papier

[ctx: @action Dismisses a bar explaining how to use the Paste action]
en: Dismiss This Reminder
fr: Ignorer ce rappel

[ctx: @action Dismisses an explanatory area and never shows it again]
en: Don't Remind Me Again
fr: Ne pas me le rappeler à nouveau

[ctx: @info explains the next step in a process]
en: Select the file or folder that should be renamed.
    Bulk renaming is possible when multiple items are selected.
fr: Sélectionnez le fichier ou le dossier devant être renommé.
    Le renommage de masse est possible lorsque plusieurs éléments sont sélectionnés.

[ctx: @action:button]
note: i18n: Aborts the current step-by-step process to delete files by leaving the selection mode.
en: Cancel Renaming
fr: Annuler le renommage

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can n
en: Copy %2 to the Clipboard | Copy %2 to the Clipboard
fr[0]: Copier %2 vers le presse-papier
fr[1]: Copier %2 vers le presse-papier

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Copy Location action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puz
en: Copy the Location of %2 to the Clipboard | Copy the Location of %2 to the Clipboard
fr[0]: Copier l'emplacement de %2 vers le presse-papier
fr[1]: Copier l'emplacement de %2 vers le presse-papier

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Cut action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can no
en: Cut %2 to the Clipboard | Cut %2 to the Clipboard
fr[0]: Couper %2 vers le presse-papier
fr[1]: Couper %2 vers le presse-papier

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Delete action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Permanently Delete %2 | Permanently Delete %2
fr[0]: Supprimer définitivement %2
fr[1]: Supprimer définitivement %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Duplicate action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle 
en: Duplicate %2 | Duplicate %2
fr[0]: Dupliquer %2
fr[1]: Dupliquer %2

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Trash action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can 
en: Move %2 to the Trash | Move %2 to the Trash
fr[0]: Déplacer %2 vers la corbeille
fr[1]: Déplacer %2 vers la corbeille

[ctx: @action]
note: i18n: A more elaborate and clearly worded version of the Rename action %2 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can
en: Rename %2 | Rename %2
fr[0]: &Renommer %2
fr[1]: &Renommer %2

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Selection Mode</title><para>Select files or folders to manage or manipulate them.<list><item>Press on a file or folder to select it.</item><item>Press on an already selected file or folder to deselect it.</item><item>Pressing an empty area does <emphasis>not</emphasis> clear the selection.</item><item>Selection rectangles (created by dragging from an empty area) invert the selection status of items within.</item></list></para><para>The available action buttons at the bottom change depending on the current selection.</para>
fr: <title>Mode de sélection</title><para>Sélectionner des fichiers ou des dossiers à gérer ou à manipuler.<list><item>Appuyez sur un fichier ou un dossier pour le sélectionner. </item><item>Appuyez sur un fichier ou dossier déjà sélectionné pour le désélectionner. </item><item>Appuyer sur une zone vide ne supprime <emphasis>pas</emphasis> la sélection. </item><item>Les rectangles de sélection (créés en faisant glisser une zone vide) inversent l'état de sélection des éléments présents. </item></list></para><para>Les boutons d'action disponibles en bas changent en fonction de la sélection actuelle. </para>

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode: Click on files or folders to select or deselect them.
fr: Mode de sélection : cliquez sur les fichiers pour les sélectionner ou dé-sélectionner.

[ctx: @info label above the view explaining the state]
en: Selection Mode
fr: Mode de sélection

[ctx: @action:button]
en: Exit Selection Mode
fr: Quitter un mode de sélection

[ctx: @label:textbox]
en: Select which services should be shown in the context menu:
fr: Décidez quels services doivent être affichés dans le menu contextuel :

[ctx: @label:textbox]
en: Search…
fr: Rechercher...

[ctx: @action:button]
en: Download New Services…
fr: Télécharger de nouveaux services…

[ctx: @info]
en: Dolphin must be restarted to apply the updated version control system settings.
fr: Dolphin doit être redémarré pour appliquer la configuration mise à jour pour le système de contrôle de version.

[ctx: @info]
en: Restart now?
fr: Re-démarrer maintenant ?

[ctx: @option:check]
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: @option:check]
en: 'Copy To' and 'Move To' commands
fr: Commandes « Copier vers » et « Déplacer vers »

[ctx: @item:inmenu]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

note: i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (UseSystemFont), group (CompactMode)
en: Use system font
fr: Utiliser la police système

note: i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (IconSize), group (CompactMode)
en: Icon size
fr: Taille des icônes

note: i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (IconsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (DetailsMode) i18n: ectx: label, entry (PreviewSize), group (CompactMode)
en: Preview size
fr: Taille des aperçus

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextWidthIndex), group (CompactMode)
en: Maximum text width index (0 means unlimited)
fr: Index de largeur de texte maximal (0 signifie illimité)

note: i18n: ectx: label, entry (DirectorySizeCount), group (ContentDisplay)
en: Whether or not content count is used as directory size
fr: Défini si le compteur de contenu est utilisé comme taille de dossier

note: i18n: ectx: label, entry (RecursiveDirectorySizeLimit), group (ContentDisplay)
en: Recursive directory size limit
fr: Limite de taille des dossiers de façon récursive

note: i18n: ectx: label, entry (UseShortRelativeDates), group (ContentDisplay)
en: if true we use short relative dates, if not short dates
fr: Si « Vrai », le tri sera réalisé selon les dates relatives et sinon selon les dates abrégées.

note: i18n: ectx: label, entry (UsePermissionsFormat), group (ContentDisplay)
en: Permissions style format
fr: Format de style des droits d'accès

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyMoveMenu), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy To' and 'Move To' commands in context menu
fr: Afficher les commandes « Copier vers » et « Déplacer vers » dans le menu contextuel

note: i18n: ectx: label, entry (ShowAddToPlaces), group (ContextMenu)
en: Show 'Add to Places' in context menu.
fr: Afficher « Ajouter aux emplacements » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSortBy), group (ContextMenu)
en: Show 'Sort By' in context menu.
fr: Afficher « Trier par » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowViewMode), group (ContextMenu)
en: Show 'View Mode' in context menu.
fr: Afficher « Mode d'affichage » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewTab), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Tab' and 'Open in New Tabs' in context menu.
fr: Afficher « Ouvrir dans un nouvel onglet » et « Ouvrir dans de nouveaux onglets » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenInNewWindow), group (ContextMenu)
en: Show 'Open in New Window' in context menu.
fr: Afficher « Ouvrir dans une nouvelle fenêtre » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyLocation), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy Location' in context menu.
fr: Afficher « Copier l'emplacement » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowDuplicateHere), group (ContextMenu)
en: Show 'Duplicate Here' in context menu.
fr: Afficher « Dupliquer ici » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowOpenTerminal), group (ContextMenu)
en: Show 'Open Terminal' in context menu.
fr: Afficher « Ouvrir dans un terminal » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowCopyToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Copy to other split view' in context menu.
fr: Afficher « Copier vers une autre vue scindée » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowMoveToOtherSplitView), group (ContextMenu)
en: Show 'Move to other split view' in context menu.
fr: Afficher « Déplacer vers une autre vue scindée » dans le menu contextuel.

note: i18n: ectx: label, entry (ColumnPositions), group (DetailsMode)
en: Position of columns
fr: Position des colonnes

note: i18n: ectx: label, entry (SidePadding), group (DetailsMode)
en: Side Padding
fr: Remplissage sur le côté

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightEntireRow), group (DetailsMode)
en: Highlight entire row
fr: Mettre en surbrillance la totalité de la ligne

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandableFolders), group (DetailsMode)
en: Expandable folders
fr: Dossiers expansibles

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: Hidden files shown
fr: Fichiers cachés affichés

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HiddenFilesShown), group (Settings)
en: When this option is enabled hidden files, such as those starting with a '.', will be shown in the file view.
fr: Lorsque cette option est cochée, les fichiers cachés tels que ceux dont le nom commencent par un « . » sont affichés dans la vue des fichiers.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Version), group (Dolphin)
en: This option defines the used version of the view properties.
fr: Cette option définit la version utilisée des propriétés d'affichage.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: View Mode
fr: Type d'affichage

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (ViewMode), group (Dolphin)
en: This option controls the style of the view. Currently supported values include icons (0), details (1) and column (2) views.
fr: Cette option contrôle le style de l'affichage. Actuellement, les valeurs prises en charge incluent les vues en icônes (0), en détails (1) et en colonnes (2).

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: Previews shown
fr: Aperçus affichés

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PreviewsShown), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, a preview of the file content is shown as an icon.
fr: Lorsque cette option est cochée, un aperçu du contenu du fichier est affiché sous la forme d'une icône.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: Grouped Sorting
fr: Tri par groupe

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (GroupedSorting), group (Dolphin)
en: When this option is enabled, the sorted items are categorized into groups.
fr: Lorsque cette option est cochée, les éléments triés sont catégorisés en fonction de leur groupe.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: Sort files by
fr: Trier les fichiers par

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (SortRole), group (Dolphin)
en: This option defines which attribute (text, size, date, etc.) sorting is performed on.
fr: Cette option définit l'attribut (texte, taille, date, etc.) d'après lequel le tri est effectué.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortOrder), group (Dolphin)
en: Order in which to sort files
fr: Ordre de tri des fichiers

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortFoldersFirst), group (Dolphin)
en: Show folders first when sorting files and folders
fr: Afficher d'abord les dossiers lors du tri des fichiers et des dossiers

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (SortHiddenLast), group (Dolphin)
en: Show hidden files and folders last
fr: Afficher les fichiers et dossiers cachés en dernier

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (VisibleRoles), group (Dolphin)
en: Visible roles
fr: Rôles visibles

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (HeaderColumnWidths), group (Dolphin)
en: Header column widths
fr: Largeurs des colonnes d'en-têtes

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: Properties last changed
fr: Dernières modifications des propriétés

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Timestamp), group (Dolphin)
en: The last time these properties were changed by the user.
fr: La dernière fois que ces propriétés ont été modifiées par l'utilisateur.

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: label, entry (AdditionalInfo), group (Dolphin)
en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

note: i18n: ectx: label, entry (EditableUrl), group (General)
en: Should the URL be editable for the user
fr: Décider si l'URL devra ou non être modifiable par l'utilisateur

note: i18n: ectx: label, entry (UrlCompletionMode), group (General)
en: Text completion mode of the URL Navigator
fr: Mode de complètement de texte du navigateur d'URL

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPath), group (General)
en: Should the full path be shown inside the location bar
fr: Décider si l'emplacement complet devra ou non être affiché dans la barre d'emplacement

note: i18n: ectx: label, entry (ShowFullPathInTitlebar), group (General)
en: Should the full path be shown in the title bar
fr: Décider si l'emplacement complet devra ou non être affiché dans la barre de titre

note: i18n: ectx: label, entry (OpenExternallyCalledFolderInNewTab), group (General)
en: Should an externally called folder open in a new tab in an existing Dolphin instance
fr: Choisir ou non d'ouvrir un dossier référencé de façon externe dans un nouvel onglet d'une instance existante de Dolphin.

note: i18n: ectx: label, entry (Version), group (General)
en: Internal config version of Dolphin, mainly Used to determine whether an updated version of Dolphin is running, so as to migrate config entries that were removed/renamed ...etc
fr: Version interne de Dolphin, utilisée principalement pour déterminer si une version mise à jour de Dolphin s'exécute et s'il est nécessaire de migrer les entrées de configuration ayant été supprimées / renommées, etc.

note: i18n: ectx: label, entry (ModifiedStartupSettings), group (General)
en: Have the startup settings been modified (internal setting not shown in the UI)
fr: Vérifier si les paramètres de démarrage ont été modifiés (réglage interne non affiché dans l'interface graphique)

note: i18n: ectx: label, entry (HomeUrl), group (General)
en: Home URL
fr: URL du dossier personnel

note: i18n: ectx: label, entry (RememberOpenedTabs), group (General)
en: Remember open folders and tabs
fr: Se rappeler des dossiers et des onglets ouverts

note: i18n: ectx: label, entry (SplitView), group (General)
en: Split the view into two panes
fr: Scinder la vue en deux panneaux

note: i18n: ectx: label, entry (FilterBar), group (General)
en: Should the filter bar be shown
fr: Décider si la barre de filtre devra ou non être affichée

note: i18n: ectx: label, entry (GlobalViewProps), group (General)
en: Should the view properties be used for all folders
fr: Décider si les propriétés d'affichage devront ou non être utilisées pour tous les dossiers

note: i18n: ectx: label, entry (BrowseThroughArchives), group (General)
en: Browse through archives
fr: Naviguer dans les archives

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingMultipleTabs), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with multiple tabs.
fr: Demander confirmation lors de la fermeture des fenêtres comportant des onglets multiples.

note: i18n: ectx: label, entry (ConfirmClosingTerminalRunningProgram), group (General)
en: Ask for confirmation when closing windows with a program that is still running in the Terminal panel.
fr: Demander confirmation lors de la fermeture des fenêtres dans lesquelles un programme est en cours d'exécution dans le panneau Terminal.

note: i18n: ectx: label, entry (RenameInline), group (General)
en: Rename inline
fr: Renommer en ligne

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSelectionToggle), group (General)
en: Show selection toggle
fr: Afficher la sélection inversée

note: i18n: ectx: label, entry (ShowPasteBarAfterCopying), group (General)
en: Show a bar for easy pasting after a cut or copy was done using the selection mode bottom bar.
fr: Affiche une barre pour faciliter le collage après une coupe ou une copie effectuée grâce à la barre inférieure du mode de sélection.

note: i18n: ectx: label, entry (UseTabForSwitchingSplitView), group (General)
en: Use tab for switching between right and left split
fr: Utiliser « Tabulation » pour basculer entre les panneaux droit et gauche

note: i18n: ectx: label, entry (CloseActiveSplitView), group (General)
en: Close active pane when toggling off split view
fr: Fermer le panneau actif lors de la désactivation d'une vue scindée

note: i18n: ectx: label, entry (OpenNewTabAfterLastTab), group (General)
en: New tab will be open after last one
fr: Un nouvel onglet sera ouvert après le précédent

note: i18n: ectx: label, entry (ShowToolTips), group (General)
en: Show tooltips
fr: Afficher les infobulles

note: i18n: ectx: label, entry (ViewPropsTimestamp), group (General)
en: Timestamp since when the view properties are valid
fr: Horodatage dès l'instant où les propriétés d'affichage sont correctes

note: i18n: ectx: label, entry (AutoExpandFolders), group (General)
en: Use auto-expanding folders for all view types
fr: Utiliser les dossiers se développant automatiquement pour tous les types d'affichage

note: i18n: ectx: label, entry (ShowStatusBar), group (General)
en: Show the statusbar
fr: Afficher la barre d'état

note: i18n: ectx: label, entry (ShowZoomSlider), group (General)
en: Show zoom slider in the statusbar
fr: Afficher le curseur de zoom dans la barre d'état

note: i18n: ectx: label, entry (ShowSpaceInfo), group (General)
en: Show the space information in the statusbar
fr: Afficher les informations relatives à l'espace libre dans la barre d'état

note: i18n: ectx: label, entry (LockPanels), group (General)
en: Lock the layout of the panels
fr: Verrouiller la disposition des panneaux

note: i18n: ectx: label, entry (EnlargeSmallPreviews), group (General)
en: Enlarge Small Previews
fr: Agrandir les petits aperçus

note: i18n: ectx: label, entry (SortingChoice), group (General)
en: Choose Natural, Case Sensitive, or Case Insensitive order of sorting the items
fr: Choisissez un ordre naturel, sensible à la casse ou insensible à la casse pour le tri des éléments

note: i18n: ectx: label, entry (TextWidthIndex), group (IconsMode)
en: Text width index
fr: Index de largeur du texte

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumTextLines), group (IconsMode)
en: Maximum textlines (0 means unlimited)
fr: Nombre de lignes de texte maximal (0 signifie illimité)

note: i18n: ectx: label, entry (enabledPlugins), group (VersionControl)
en: Enabled plugins
fr: Modules externes activés

[ctx: @title:window]
en: Configure
fr: Configurer

[ctx: @title:group General settings]
en: General
fr: Général

[ctx: @title:group]
en: Startup
fr: Démarrage

[ctx: @title:group]
en: View Modes
fr: Modes d'affichage

[ctx: @title:group]
en: Context Menu
fr: Menu contextuel

[ctx: @title:group]
en: Trash
fr: Corbeille

[ctx: @title:group]
en: User Feedback
fr: Retours des utilisateurs

en: You have unsaved changes. Do you want to apply the changes or discard them?
fr: Certaines modifications ne sont pas enregistrées. Voulez-vous enregistrer vos changements ou les abandonner ?

en: Warning
fr: Avertissement

[ctx: @option:radio]
en: Use common display style for all folders
fr: Utiliser un style d'affichage commun pour tous les dossiers

[ctx: @option:radio]
en: Remember display style for each folder
fr: Mémoriser le style d'affichage pour chaque dossier

[ctx: @info]
en: Dolphin will create a hidden .directory file in each folder you change view properties for.
fr: Dolphin créera un fichier caché « .directory » dans chaque dossier dont vous modifiez les propriétés d'affichage.

[ctx: @title:group]
en: View:
fr: Vue :

[ctx: option:radio]
en: Natural
fr: Naturel

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case insensitive
fr: Alphabétique, insensible à la casse

[ctx: option:radio]
en: Alphabetical, case sensitive
fr: Alphabétique, sensible à la casse

[ctx: @title:group]
en: Sorting mode:
fr: Mode de tri :

[ctx: option:check split view panes]
en: Switch between panes with Tab key
fr: Basculer entre les panneaux avec la touche « Tab »

[ctx: @title:group]
en: Split view:
fr: Scinder la vue :

[ctx: option:check]
en: Turning off split view closes active pane
fr: Fermer le panneau actif lorsque la vue scindée est désactivée

en: When deactivated, turning off split view will close the inactive pane
fr: Si cette option est désactivée, le panneau inactif sera fermé lorsque la vue scindée est désactivée

[ctx: @option:check]
en: Show tooltips
fr: Afficher les infobulles

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous:
fr: Divers :

[ctx: @option:check]
en: Show selection marker
fr: Afficher l'indicateur de sélection

[ctx: option:check]
en: Rename inline
fr: Renommer en ligne

[ctx: @title:window]
en: Configure Preview for %1
fr: Configurer l'aperçu pour %1

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in all KDE applications when:
fr: Demander confirmations dans toutes les applications KDE lors de :

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Moving files or folders to trash
fr: La mise des fichiers ou des dossiers à la corbeille

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Emptying trash
fr: Suppression des fichiers de la corbeille

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Deleting files or folders
fr: La suppression de fichiers ou de dossiers

[ctx: @title:group]
en: Ask for confirmation in Dolphin when:
fr: Demander confirmation dans Dolphin pour :

[ctx: @option:check Ask for confirmation in Dolphin when]
en: Closing windows with multiple tabs
fr: La fermeture des fenêtres comportant des onglets multiples

[ctx: @option:check Ask for confirmation when]
en: Closing windows with a program running in the Terminal panel
fr: Fermer les fenêtres dans lesquelles un programme est en cours d'exécution dans le panneau Terminal

[ctx: @title:group]
en: When opening an executable file:
fr: Lors de l'ouverture d'un fichier exécutable :

en: Always ask
fr: Toujours demander

en: Open in application
fr: Ouvrir dans l'application

en: Run script
fr: Exécuter un script

[ctx: @title:tab Behavior settings]
en: Behavior
fr: Comportement

[ctx: @title:tab Previews settings]
en: Previews
fr: Aperçus

[ctx: @title:tab Status Bar settings]
en: Status Bar
fr: Barre d'état

[ctx: @title:group]
en: Show previews in the view for:
fr: Afficher les aperçus dans l'afficheur pour :

en: Skip previews for local files above:
fr: Ignorer les aperçus pour les fichiers locaux dépassant :

[ctx: Mebibytes; used as a suffix in a spinbox showing e.g. '3 MiB']
en:  MiB
fr:  Mo

en: No limit
fr: Aucune limite

[ctx: @label]
en: Skip previews for remote files above:
fr: Ignorer les aperçus pour les fichiers distants dépassant :

en: No previews
fr: Aucun aperçu

[ctx: @option:check]
en: Show status bar
fr: Afficher une barre d'état

[ctx: @option:check]
en: Show zoom slider
fr: Afficher le curseur de zoom

[ctx: @option:check]
en: Show space information
fr: Afficher les informations relatives à l'espace libre

[ctx: @title:tab]
en: Icons
fr: Icônes

[ctx: @title:tab]
en: Compact
fr: Synthétique

[ctx: @title:tab]
en: Details
fr: Détails

[ctx: option:radio]
en: After current tab
fr: Après l'onglet courant

[ctx: option:radio]
en: At end of tab bar
fr: A la fin de la barre d'onglets

[ctx: @title:group]
en: Open new tabs:
fr: Ouvrir de nouveaux onglets :

[ctx: @option:check]
en: Open archives as folder
fr: Ouvrir les archives en tant que dossier

[ctx: option:check]
en: Open folders during drag operations
fr: Ouvrir les dossiers pendant les opérations de glisser-déposer

[ctx: @title:group]
en: General:
fr: Général :

[ctx: @option:radio Startup Settings]
en: Folders, tabs, and window state from last time
fr: État des dossiers, des onglets et des fenêtres depuis le dernier moment

[ctx: @action:button]
en: Select Home Location
fr: Sélectionner un emplacement de dossier personnel

[ctx: @action:button]
en: Use Current Location
fr: Utiliser l'emplacement actuel

[ctx: @action:button]
en: Use Default Location
fr: Utiliser l'emplacement par défaut

[ctx: @label:textbox]
en: Show on startup:
fr: Afficher au démarrage :

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Begin in split view mode
fr: Débuter en mode d'affichage scindé

en: New windows:
fr: Nouvelles fenêtres :

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show filter bar
fr: Afficher la barre de filtre

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Make location bar editable
fr: Rendre la barre d'emplacement éditable

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Open new folders in tabs
fr: Ouvrir les nouveaux dossiers dans des onglets

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
fr: Général :

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path inside location bar
fr: Afficher l'emplacement complet dans la barre d'emplacement

[ctx: @option:check Startup Settings]
en: Show full path in title bar
fr: Afficher l'emplacement complet dans la barre de titre

[ctx: @info]
en: The location for the home folder is invalid or does not exist, it will not be applied.
fr: L'emplacement du dossier personnel est incorrect ou n'existe pas. Il ne sera pas appliqué.

[ctx: option:radio]
en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

[ctx: option:radio]
en: Size of contents, up to
fr: Taille du contenu, jusqu'à

en:  level deep |  levels deep
fr[0]:  Niveau de profondeur
fr[1]:  Niveaux de profondeur

[ctx: @title:group]
en: Folder size displays:
fr: La taille des dossiers affiche :

[ctx: option:radio as in relative date]
en: Relative (e.g. '%1')
fr: Relative (Par exemple « %1 »)

[ctx: option:radio as in absolute date]
en: Absolute (e.g. '%1')
fr: Absolue (Par exemple « %1 »)

[ctx: @title:group]
en: Date style:
fr: Style de date :

[ctx: option:radio as symbolic style]
en: Symbolic (e.g. 'drwxr-xr-x')
fr: Symbolique (Par exemple « drwxr-xr-x »)

[ctx: option:radio as numeric style]
en: Numeric (Octal) (e.g. '755')
fr: Numérique (Octal) (Par exemple « 755 »)

[ctx: option:radio as combined style]
en: Combined (e.g. 'drwxr-xr-x (755)')
fr: Combiné (Par exemple « drwxr-xr-x (755) »)

[ctx: @title:group]
en: Permissions style:
fr: Style des droits d'accès :

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: System Font
fr: Police système

[ctx: @item:inlistbox Font]
en: Custom Font
fr: Police personnalisée

[ctx: @action:button Choose font]
en: Choose…
fr: Sélectionner…

[ctx: @title:tab how file items columns are displayed]
en: Content Display
fr: Affichage du contenu

[ctx: @label:listbox]
en: Default icon size:
fr: Taille d'icône par défaut :

[ctx: @label:listbox]
en: Preview icon size:
fr: Taille d'icône de l'aperçu :

[ctx: @label:listbox]
en: Label font:
fr: Police de l'intitulé :

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Small
fr: Petite

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Large
fr: Grande

[ctx: @item:inlistbox Label width]
en: Huge
fr: Énorme

[ctx: @label:listbox]
en: Label width:
fr: Largeur de l'intitulé :

[ctx: @item:inlistbox Maximum lines]
en: Unlimited
fr: Illimité

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum lines:
fr: Nombre de lignes maximal :

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Unlimited
fr: Illimitée

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Small
fr: Petite

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: @item:inlistbox Maximum width]
en: Large
fr: Grande

[ctx: @label:listbox]
en: Maximum width:
fr: Largeur maximale :

[ctx: @option:check]
en: Expandable
fr: Expansible

[ctx: @label:checkbox]
en: Folders:
fr: Dossiers :

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking anywhere on the row
fr: Par un clic n'importe où sur la ligne

[ctx: @option:radio how files/folders are opened]
en: By clicking on icon or name
fr: Par un clic n'importe sur une icône ou un nom

[ctx: @title:group]
note: i18n: Users can choose here if items are opened by clicking on their name/icon or by clicking in the row.
en: Open files and folders:
fr: Ouvrir des fichiers et des dossiers :

[ctx: @info:tooltip]
en: Size: 1 pixel | Size: %1 pixels
fr[0]: Taille : un pixel
fr[1]: Taille : %1 pixels

[ctx: @title:window]
en: View Display Style
fr: Style d'affichage de la vue

[ctx: @item:inlistbox]
en: Icons
fr: Icônes

[ctx: @item:inlistbox]
en: Compact
fr: Synthétique

[ctx: @item:inlistbox]
en: Details
fr: Détails

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Ascending
fr: Croissant

[ctx: @item:inlistbox Sort]
en: Descending
fr: Décroissant

[ctx: @option:check]
en: Show folders first
fr: Afficher les dossiers d'abord

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files last
fr: Afficher les fichiers cachés en dernier

[ctx: @option:check]
en: Show preview
fr: Afficher un aperçu

[ctx: @option:check]
en: Show in groups
fr: Afficher par groupes

[ctx: @option:check]
en: Show hidden files
fr: Afficher les fichiers cachés

[ctx: @title:group]
en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: Choose what to see on each file or folder:
fr: Choisissez ce que vous voulez afficher sur chaque fichier ou dossier :

[ctx: @label:listbox]
en: View mode:
fr: Type d'affichage :

[ctx: @label:listbox]
en: Sorting:
fr: Tri :

en: View options:
fr: Options d'affichage :

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder
fr: Dossier actuel

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: Current folder and sub-folders
fr: Dossier actuel et sous-dossiers

[ctx: @option:radio Apply View Properties To]
en: All folders
fr: Tous les dossiers

[ctx: @title:group]
en: Apply to:
fr: Appliquer à :

[ctx: @option:check]
en: Use as default view settings
fr: Utiliser comme configuration de l'affichage par défaut

[ctx: @info]
en: The view properties of all sub-folders will be changed. Do you want to continue?
fr: Les propriétés d'affichage de tous les sous-dossiers seront modifiées. Voulez-vous continuer ?

[ctx: @info]
en: The view properties of all folders will be changed. Do you want to continue?
fr: Les propriétés d'affichage de tous les dossiers seront modifiées. Voulez-vous continuer ?

[ctx: @title:window]
en: Applying View Properties
fr: Appliquer les propriétés d'affichage

[ctx: @info:progress]
en: Counting folders: %1
fr: Total des dossiers : %1

[ctx: @info:progress]
en: Folders: %1
fr: Dossiers : %1

[ctx: Used as a noun, i.e. 'Here is the zoom level:']
en: Zoom:
fr: Zoom :

[ctx: Description for zoom-slider (accessibility)]
en: Sets the size of the file icons.
fr: Définit la taille des icônes de fichiers.

en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: @tooltip]
en: Stop loading
fr: Arrêter le chargement

[ctx: @info:whatsthis Statusbar]
en: <para>This is the <emphasis>Statusbar</emphasis>. It contains three elements by default (left to right):<list><item>A <emphasis>text field</emphasis> that displays the size of selected items. If only one item is selected the name and type is shown as well.</item><item>A <emphasis>zoom slider</emphasis> that allows you to adjust the size of the icons in the view.</item><item><emphasis>Space information</emphasis> about the current storage device.</item></list></para>
fr: <para>Ceci est la <emphasis>barre d'état</emphasis>. Elle contient trois éléments par défaut (de gauche à droite) :<list><item>Un <emphasis>champ de texte</emphasis> affichant la taille des éléments sélectionnés. S'il n'y a qu'un seul élément sélectionné, alors, seuls le nom et le type sont affichés.</item><item>Un <emphasis>curseur de zoom</emphasis> vous permettant d'ajuster la taille des icônes dans l'affichage.</item><item><emphasis>Des informations d'espace</emphasis> concernant le périphérique courant de stockage.</item></list></para>

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Zoom Slider
fr: Afficher le curseur de zoom

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Space Information
fr: Afficher les informations relatives à l'espace

[ctx: @info:status Free disk space]
en: %1 free
fr: %1 libre(s)

[ctx: tooltip:status Free disk space]
en: %1 free out of %2 (%3% used)
fr: %1 libre sur %2 (%3 % utilisé)

en: Trash Emptied
fr: Corbeille vidée

en: The Trash was emptied.
fr: La corbeille a été vidée.

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Places
fr: Emplacements

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Count of available Network Shares
fr: Nombre de partages disponibles sur le réseau

[ctx: name of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: Settings
fr: Configuration

[ctx: description of kuserfeedback data source provided by dolphin]
en: A subset of Dolphin settings.
fr: Un sous-ensemble des paramètres de Dolphin

en: Select Remote Charset
fr: Sélectionner un jeu de caractères distant

en: Default
fr: Par défaut

en: Reload
fr: Recharger

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder selected | %1 Folders selected
fr[0]: 1 dossier a été sélectionné
fr[1]: %1 dossiers ont été sélectionnés

[ctx: @info:status]
en: 1 File selected | %1 Files selected
fr[0]: 1 fichier a été sélectionné
fr[1]: %1 fichiers ont été sélectionnés

[ctx: @info:status]
en: 1 Folder | %1 Folders
fr[0]: 1 Dossier
fr[1]: %1 dossiers

[ctx: @info:status]
en: 1 File | %1 Files
fr[0]: 1 fichier
fr[1]: %1 fichiers

[ctx: @info:status]
en: 0 Folders, 0 Files
fr: Zéro dossier, zéro fichier

[ctx: <filename> copy]
en: %1 copy
fr: %1 copie

en: Are you sure you want to open 1 item? | Are you sure you want to open %1 items?
fr[0]: Voulez-vous vraiment ouvrir un seul élément ?
fr[1]: Voulez-vous vraiment ouvrir %1 éléments ?

[ctx: @action:button]
en: Open %1 Item | Open %1 Items
fr[0]: Ouvrir l'élément %1
fr[1]: Ouvrir les %1 éléments

[ctx: @action:inmenu]
en: Side Padding
fr: Remplissage sur le côté

[ctx: @action:inmenu]
en: Automatic Column Widths
fr: Largeurs de colonnes automatiques

[ctx: @action:inmenu]
en: Custom Column Widths
fr: Largeurs de colonnes personnalisées

[ctx: @info:status]
en: Trash operation completed.
fr: L'opération de suppression est terminée.

[ctx: @info:status]
en: Delete operation completed.
fr: L'opération de suppression est terminée.

[ctx: @action:button]
en: Rename and Hide
fr: Renommer et cacher

en: Adding a dot to the beginning of this file's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
fr: Ajouter un point au début du nom de fichier cachera celui-ci de la vue.
    Voulez-vous vraiment le renommer ?

en: Adding a dot to the beginning of this folder's name will hide it from view.
    Do you still want to rename it?
fr: Ajouter un point au début du nom de dossier cachera celui-ci de la vue.
    Voulez-vous vraiment le renommer ?

en: Hide this File?
fr: Cacher ce fichier ?

en: Hide this Folder?
fr: Cacher ce dossier ?

[ctx: @info:status]
en: The location is empty.
fr: L'emplacement est vide.

[ctx: @info:status]
en: The location '%1' is invalid.
fr: L'emplacement « %1 » est incorrect.

en: Loading…
fr: Chargement en cours...

en: Loading canceled
fr: Chargement annulé

en: No items matching the filter
fr: Aucun élément correspondant à votre filtrage

en: No items matching the search
fr: Aucun élément correspondant à la recherche

en: Trash is empty
fr: La corbeille est vide.

en: No tags
fr: Aucune étiquette

en: No files tagged with "%1"
fr: Aucun fichier étiqueté avec « %1 »

en: No recently used items
fr: Aucun élément récemment utilisé

en: No shared folders found
fr: Aucun dossier partagé trouvé.

en: No relevant network resources found
fr: Aucune ressource appropriée de réseau trouvée.

en: No MTP-compatible devices found
fr: Impossible de trouver des périphériques compatibles « MTP ».

en: No Apple devices found
fr: Aucun périphérique « Apple » trouvé.

en: No Bluetooth devices found
fr: Aucun périphérique « Bluetooth » trouvé.

en: Folder is empty
fr: Le dossier est vide.

[ctx: @action]
en: Create Folder…
fr: Créer un dossier…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This renames the items in your current selection.<nl/>Renaming multiple items at once amounts to their new names differing only in a number.
fr: Renomme les éléments de votre sélection actuelle.<nl/> Si vous renommez plusieurs éléments simultanément, leurs nouveaux noms différeront que par un nombre.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This moves the items in your current selection to the <filename>Trash</filename>.<nl/>The trash is a temporary storage where items can be deleted from if disk space is needed.
fr: Déplace les éléments de votre sélection actuelle vers la <filename>Corbeille</filename>.<nl/> La corbeille est un stockage temporaire où vous pouvez supprimer les éléments si vous avez besoin d'espace disque.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This deletes the items in your current selection completely. They can not be recovered by normal means.
fr: Supprime complètement les éléments de votre sélection actuelle. Ils ne pourront pas être récupérés par des moyens normaux.

[ctx: @action "Move to Trash" for non-local files, etc.]
en: Delete (using shortcut for Trash)
fr: Supprimer (à l'aide du raccourci réservé à la Corbeille)

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here
fr: Dupliquer ici

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
fr: Propriétés

[ctx: @info:whatsthis properties]
en: This shows a complete list of properties of the currently selected items in a new window.<nl/>If nothing is selected the window will be about the currently viewed folder instead.<nl/>You can configure advanced options there like managing read- and write-permissions.
fr: Affiche une liste complète des propriétés des éléments sélectionnés dans une nouvelle fenêtre.<nl/> Si rien n'est sélectionné, la fenêtre concernera le dossier actuellement affiché.<nl/> Vous pouvez y configurer des options avancées, par exemple la gestion des autorisations de lecture et d'écriture.

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
fr: Copier l'emplacement

[ctx: @info:whatsthis copy_location]
en: This will copy the path of the first selected item into the clipboard.
fr: Ceci copiera l'emplacement du dernier élément sélectionné dans le presse-papier.

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash…
fr: Déplacer vers la corbeille...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete…
fr: Supprimer...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Duplicate Here…
fr: Dupliquer ici...

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location…
fr: Copier l'emplacement...

[ctx: @info:whatsthis Icons view mode]
en: <para>This switches to a view mode that focuses on the folder and file icons. This mode makes it easy to distinguish folders from files and to detect items with distinctive <emphasis>file types</emphasis>.</para><para> This mode is handy to browse through pictures when the <interface>Preview</interface> option is enabled.</para>
fr: <para>Bascule sur une vue qui met en valeur les icônes des dossiers et fichiers. Ce mode permet de distinguer facilement les dossiers des fichiers et de détecter les éléments avec des <emphasis>types de fichiers</emphasis> distincts.</para><para> Ce mode est pratique pour parcourir les images quand l'option <interface>Aperçu</interface> est activée.</para>

[ctx: @info:whatsthis Compact view mode]
en: <para>This switches to a compact view mode that lists the folders and files in columns with the names beside the icons.</para><para>This helps to keep the overview in folders with many items.</para>
fr: <para>Bascule sur une vue synthétique énumérant les dossiers et fichiers en colonnes avec les noms à côté des icônes.</para><para>Permet de conserver la vue d'ensemble dans les dossiers contenant de nombreux éléments.</para>

[ctx: @info:whatsthis Details view mode]
en: <para>This switches to a list view mode that focuses on folder and file details.</para><para>Click on a detail in the column header to sort the items by it. Click again to sort the other way around. To select which details should be displayed click the header with the right mouse button.</para><para>You can view the contents of a folder without leaving the current location by clicking to the left of it. This way you can view the contents of multiple folders in the same list.</para>
fr: <para>Bascule vers une vue liste qui se concentre sur les détails des dossiers et fichiers</para><para>Cliquez sur une information dans l'en-tête de la colonne pour trier les éléments en fonction de celle-ci. Cliquez à nouveau pour trier dans l'autre sens. Pour sélectionner quelles informations doivent être affichées, cliquez sur l'en-tête avec le bouton droit de la souris.</para><para>Vous pouvez afficher le contenu d'un dossier sans quitter l'emplacement actuel en cliquant à gauche de celui-ci. De cette façon, vous pouvez afficher le contenu de plusieurs dossiers dans la même liste.</para>

[ctx: @action:intoolbar]
en: View Mode
fr: Mode d'affichage

[ctx: @info:whatsthis zoom in]
en: This increases the icon size.
fr: Augmente la taille de l'icône.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Reset Zoom Level
fr: Réinitialise le niveau de zoom

en: Zoom To Default
fr: Zoom par défaut

[ctx: @info:whatsthis zoom reset]
en: This resets the icon size to default.
fr: Réinitialise la taille de l'icône à la valeur par défaut.

[ctx: @info:whatsthis zoom out]
en: This reduces the icon size.
fr: Réduit la taille de l'icône.

[ctx: @action:intoolbar]
en: Show Previews
fr: Afficher les aperçus

[ctx: @info]
en: Show preview of files and folders
fr: Afficher un aperçu des fichiers et des dossiers

[ctx: @info:whatsthis]
en: When this is enabled, the icons are based on the actual file or folder contents.<nl/>For example the icons of images become scaled down versions of the images.
fr: Quand cette option est activée, les icônes sont conçues à partir du contenu réel du fichier ou du dossier.

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Folders First
fr: Les dossiers d'abord

[ctx: @action:inmenu Sort]
en: Hidden Files Last
fr: Fichiers cachés en dernier

[ctx: @action:inmenu View]
en: Sort By
fr: Trier par

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Additional Information
fr: Afficher des informations supplémentaires

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show in Groups
fr: Afficher par groupes

[ctx: @info:whatsthis]
en: This groups files and folders by their first letter.
fr: Regroupe les fichiers et dossiers par leur première lettre.

[ctx: @action:inmenu View]
en: Show Hidden Files
fr: Afficher les fichiers cachés

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>When this is enabled <emphasis>hidden</emphasis> files and folders are visible. They will be displayed semi-transparent.</para><para>Hidden items only differ from other ones in that their name starts with a ".". In general there is no need for users to access them which is why they are hidden.</para>
fr: <para>Quand cette option est activée, les fichiers et dossiers <emphasis>cachés</emphasis> sont visibles. Ils seront affichés de manière semi-transparente.</para><para>Les éléments cachés diffèrent des autres uniquement parce que leur nom commence par un « . ». En général, les utilisateurs n'ont pas besoin d'y accéder, c'est pourquoi ils sont cachés.</para>

[ctx: @action:inmenu View]
en: Adjust View Display Style…
fr: Ajuster le style d'affichage de la vue…

[ctx: @info:whatsthis]
en: This opens a window in which all folder view properties can be adjusted.
fr: Ouvre une fenêtre dans laquelle toutes les propriétés d'affichage des dossiers peuvent être ajustées.

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Icons
fr: Icônes

[ctx: @info]
en: Icons view mode
fr: Mode d'affichage en icônes

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Compact
fr: Synthétique

[ctx: @info]
en: Compact view mode
fr: Mode d'affichage compact

[ctx: @action:inmenu View Mode]
en: Details
fr: Détails

[ctx: @info]
en: Details view mode
fr: Mode d'affichage détaillé

[ctx: Sort descending]
en: Largest First
fr: Les plus volumineux d'abord

[ctx: Sort ascending]
en: Smallest First
fr: Les moins volumineux d'abord

[ctx: Sort descending]
en: Newest First
fr: Les plus récents d'abord

[ctx: Sort ascending]
en: Oldest First
fr: Les plus anciens d'abord

[ctx: Sort descending]
en: Highest First
fr: Les mieux notés d'abord

[ctx: Sort ascending]
en: Lowest First
fr: Les moins bien notés d'abord

[ctx: Sort descending]
en: Descending
fr: Décroissant

[ctx: Sort ascending]
en: Ascending
fr: Croissant

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. The user's selection is empty when this text is shown.]
en: Actions for Current View
fr: Actions pour l'affichage courant

note: i18n: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is a textual representation of the currently selected files or folders. This can be the name of the file/files like "file1" or "file1, file2 and file3" or an aggregate like "8 Selected Folders". If this sort of word puzzle can not b
en: Actions for %1
fr: Actions pour « %1 »

[ctx: @action:inmenu menu with actions like copy, paste, rename. %1 is the amount of selected files/folders.]
en: Actions for One Selected Item | Actions for %1 Selected Items
fr[0]: Actions pour un élément sélectionné
fr[1]: Actions pour %1 éléments sélectionnés

[ctx: @info:status]
en: Updating version information…
fr: Mise à jour des informations de version…
